Fórum :: 20.4.2019 17:15:00 :: Celkem je online 17 uživatelů :: 2 přihlášených, 15 návštěvníků a 11 botů.
Naposled online: ome (2 min)rottenkiwi (3 min)volente (17 min)radeczek (18 min)FoByCZ (23 min)zbek (27 min)
Nastavit...
18.4.2019 Nepoužité, originálně zabalené. Bez záruky, 60 dní na vyzkoušení. 100% funkčnost ověřena na VUT Brno - zkuš. lab. CVVOZE. Rozměr 165×99×5 cm; hm.: 19,5 kg; Vmp 29,5V; Voc 35,4V; Isc 8,55A; Imp 7,63A. Do 19 ks: 1.900,-, od 20 ks: 1.800,- (ceny bez DPH). Od 40 ks možno dokoupit záruku na 5 let!
19.4.2019 Největší obchodní řetězec kaváren na světě Starbucks vsadí na solární energii. Svých 360 poboček na území Texasu, včetně těch ve městech Houston a Dallas, bude napájet ze solárních farem vybudovaných a provozovaných energetickou společností Cypress Creek Renewables.
Starší novinky:

12.4.2019 Výzkumníci ze Stanfordské univerzity pracují na levnějších alternativách k bateriím. Základ je ve své podstatě prostý: použít mikroby, které dokážou přeměnit přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů na metan. Zpět by se elektrická energie získávala jeho spalováním.
5.4.2019 Na modelech lze zkoušet i těžko představitelné situace. Například virtuálně umístit na Saharu tolik „větrníků“ a „solárů“, aby jejich výkon pokryl energetickou potřebu celého světa, což představuje větrné farmy s výkonem tři terrawatty a solární pole s výkonem 79 terrawattů. Výsledky byly poměrně překvapivé.
29.3.2019 Více než 99 % energie, vyrobené v Kostarice, pochází z obnovitelných zdrojů. Pro srovnání v USA se hodnota podílu obnovitelné energie pohybuje kolem 17 %. Nejde přitom o nečekaný skok – již v roce 2016 pocházelo 98,1 % kostarické elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
22.3.2019 Místo velkých elektráren, situovaných zpravidla v jednom konkrétním areálu, přicházejí větrné turbíny a solární panely, jež bývají doslova rozeseté po krajině. Pro některé lidi to znamená, že místo pohledu do polí, luk a hájů nyní vidí z oken svých příbytků „větrníky", které tam ještě před několika lety nebyly.
15.3.2019 Existuje nespočet situací, kdy byste mohli využít dodávku energie do domu z elektromobilu. Například při výpadku elektřiny ze strany dodavatele, způsobený závadou na rozvodné síti či klimatickými podmínkami. Dům se tak může stát dočasně a krátkodobě energeticky zcela nezávislým na vnějších zdrojích.
8.3.2019 Po většinu průmyslové éry bylo množství vypouštěných uhlíkových emisí v přímé úměře s ekonomickou situací. Ekonomický růst znamenal zvyšování emisí. Došlo však k zásadní změně: i když světová ekonomika pokračovala v růstu, emise uhlíku zůstávaly na konstantní hladině, nebo dokonce klesaly.
1.3.2019 Algoritmy neuronové sítě byly školeny na historických datech o počasí v kontextu s informacemi o dodávkách elektrické energie, zaznamenaných na větrných turbínách ve Spojených státech s výkonem 700 megawattů. Ty v rámci svých ekologických aktivit provozuje společnost Google.
22.2.2019 Výhodou takové elektrárny by byla skutečnost, že může získávat energii prakticky nepřetržitě. Pozemní instalace jsou v tomto směru limitovány například střídáním dne a noci, jakož i meteorologickými podmínkami a sezónními změnami. V cestě slunečním paprskům by nestála ani atmosféra.
15.2.2019 Letošní rok se podle americké Správy energetických informací (EIA) ponese v duchu obnovitelných zdrojů elektrické energie. Do sítě v USA se totiž připojí více solárních a větrných elektráren než těch, jež pro výrobu potřebují fosilní palivo. Bude tak pokračovat trend, započatý v letech 2013 až 2017, kdy nejvíce přibývaly elektrárny, pracující s OZE.
8.2.2019 Databáze je veřejně dostupná pro vědce, inženýry, vývojáře solárních článků a politiky. Cílem je odhalit modely rozšiřování solárních článků, sestavit komplexní prognózy, a nakonec podpořit přijetí a řízení využívání sluneční elektřiny. Vědci také identifikovali klíčové environmentální a společensko-ekonomické faktory související s instalací solárů.
1.2.2019 Na kolik by taková ekologičtější a ekonomičtější těžba vlastně vyšla? O kolik je těžba levnější v případě dodávky energie z vlastních solárních panelů? V tomto případě je pochopitelně nutné počítat s nemalou vstupní investicí. Už ta je sama o sobě polemická s ohledem na to, že vývoj na trhu kryptoměn není možné v horizontu několika let vůbec predikovat.
25.1.2019 Solární pole, každé s celkovým instalovaným výkonem 150 MWp, budou patřit k největším projektům Googlu v oblasti solární elektřiny. Zařadí se také po bok největších slunečních elektráren světa. Na určených pozemcích bude postaveno celkem 1,6 milionů solárních panelů, které dodají dvě společnosti.
18.1.2019 Americká pojišťovna GCube uvádí, že polovina pojistných událostí z let 2011 až 2015, týkajících se solárů souvisí s povětrnostními vlivy. Proti tomu počet pojistných případů, souvisejících s elektrickou závadou, je jen zlomkem. Jak se dnes solární zařízení vyrovnávají s přírodními katastrofami a jak přežijeme očekávané události v budoucnosti?
11.1.2019 Za malé peníze malé ostrovní řešení na chatu, karavan nebo loď. Malý FV systém na dům či ochrana proti blackoutu a vysoká míra soběstačnosti. To jsou časté požadavky budoucích majitelů ostrovních fotovoltaických elektráren. Přinášíme rozhovor s majitelem a zakladatelem firmy Ostrovní elektrárny, s.r.o., Ing. Martinem Kolaříkem.
4.1.2019 Víte, kde byste hledali největší fotovoltaické elektrárny na světě? Možná vás to překvapí, možná ne, ale na prvních třech místech jsou Čína, Indie a Mexiko. Pojďme se podívat na ty největší z nich z hlediska výkonu. Naše putování začneme ve Spojených arabských emirátech u fotovoltaické elektrárny Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park.
28.12.2018 Již v listopadu 2016 japonské ministerstvo životního prostředí varovalo, že do roku 2040 bude země produkovat 800000 tun odpadu, souvisejícího s FVE. Mezinárodní agentura pro OZE tehdy odhadovala, že v celosvětovém měřítku již bylo vyprodukováno 250000 tun odpadu z FV panelů. Objem by do roku 2050 mohl vzrůst až na 78 milionů tun.
21.12.2018 Co by se dalo vylepšit na solárních panelech, kromě energetické účinnosti? Jednou z možných odpovědí jsou průhledné solární panely. Víte, jaké jsou jejich výhody a kde by se mohly uplatnit? Budeme mít místo panelů na střechách solární články v oknech?
19.12.2018 Již v roce 1839 francouzský fyzik Alexandre Edmond Becquerel objevil fotovoltaický efekt. Fotovoltaika, jak ji známe dnes, není starší než 60 let. Objevy, které vedly k vývoji solárních článků či k její současné podobě, začaly již před téměř 200 lety. Podívejte se na časovou osu událostí, objevů a vynálezů, které učinily solární energii tím, čím je dnes.
15.12.2018 Stát Kalifornie dotáhl do zdárného konce deset let starou iniciativu a do místního stavebního řádu přidal požadavek v podobě povinné instalace solárních panelů. Od 1. ledna 2020 budou všechny nově postavené domy získávat 2 a 3 kW své elektrické energie právě z tohoto zdroje.
12.12.2018 Společnost Lazard zkoumala rozvoj elektráren v průběhu uplynulého roku a vyčíslila odhadované náklady na vybudování i samotný provoz zařízení, včetně výdajů za palivo. Ty pak hodnotí vůči množství energie, jež bude elektrárna schopna vyrobit v průběhu své životnosti.
3.12.2018 MyPower.CZ byl překvapivě mezi nominovanými. Do kategorie Nejlepší web patří stránka zaměřená na elektroniku, bastlení, embedded programování apod. Do kategorie Nejlepší fórum patří fórum, české facebook a google plus skupiny/komunity zaměřené na elektroniku, bastlení, embedded programování apod. Sláva vítězům, čest poraženým.
7.11.2018 Nominace byly ukončeny a soutěž se už postoupila do závěrečné etapy - fáze hlasování. Nominovali jste mnoho zajímavých webů, projektů, výrobků, e-shopů i zájmových kroužků. Postoupit však mohlo jen deset nejčastěji nominovaných z každé kategorie. Překvapilo nás, že se do finále probojovaly i stránky, projekty, o kterých jsme dříve neslyšeli.
10.10.2018 Po úspěšném minulém ročníku jsme tu zase a opět se máte na co těšit. Pomozte nám vybrat ty nejlepší v oboru a zároveň můžete vyhrát i něco k sobě do dílny. Od 17. 9. 2018 začíná první fáze soutěže, kde můžete nominovat své favority v celkem devíti kategoriích. Nejlepší web, fórum, tutoriál, zájmový kroužek, projekt, e-shop, firma a produkt.
26.9.2018 Pro zajímavost přináším shrnutí několika málo vybraných anket, které zde v uplynulé době proběhly. Pokud vás zajímá, jak uživatelé MyPower.CZ odpovídali na některé otázky a nakolik se v názorech vzájemně (ne)shodují, pokračujte ve čtení. Začněme věkovým složením místního osazenstva. Dle odpovědí se zde nejčastěji vyskytují ...
22.8.2018 Priatelia a priaznivci fotovoltaiky, zelenej energie, srdecne Vas pozivam na V. zraz "fotovoltaikov" na vychode Slovenskakrasnej prirode, peknom kempe nedaleko Košic na vychode Slovenska. Budem rad ak sa nas stretne viac v hojnom pocte a bol by som velmi poteseny ak by nas navstivilo aj dost uzivatelov z Ciech, aj ked je to dost daleko...
23.6.2018 Sraz MyPower.CZ byla krásná akce plná zajímavých rozhovorů, poznatků a nových znalostí. Jako zakladatel fóra MyPower.CZ děkuji všem zůčastněným i nezůčastněným za přízeň tomuto fóru. Jste naprosto skvělí. Těším se na příští akce.
7.5.2018 Ahoj všem, srdečně Vás zvu na druhý ročník srazu příznivců FV u Brna, který se bude konat 23.6.2018. Podmínky stejné jako v minulém ročníku. Akce se koná v Autokempu Oáza, Chudčice u Brněnské přehrady, mezi městečky Kuřim a Veverská Bítýška.
1.3.2018 Který měnič utáhne ledničku? Který pračku a který nářadí v dílně? Jak velké přetížení takový měnič zvládne a jak v takovém případě reaguje? Jaký je jeho odběr naprázdno? To jsou parametry, které jsou velmi důležité pro každého nadšence energetické nezávislosti a ostrovních FVE. Mrkněte na neustále rostoucí databázi měničů, která obsahuje zkušenosti uživatelů serveru mypower.cz.
5.2.2018 Energetické zařízení za 1 milion eur (cca 889 000 liber) bude stát jen několik málo metrů od poškozeného reaktoru. Toto zařízení, schopné zásobit energií menší město, bylo vystavěno na Ukrajině na tzv. „ground zero“ – v krajině zdevastované nejhorší jadernou katastrofou v historii.
6.1.2018 ... pokud by se tato rodina rozhodla nevyhovět energetickým společnostem a svůj domov včetně čerpané solární energie odstranila z jejich dohledu, vláda by jim mohla odebrat potvrzení o užívání – což by znamenalo, že bydlet v jejich domě by pak bylo protizákonné. Jakýkoli pokus v domě setrvat a neodejít by se pak setkal s policejním zásahem a zřejmě by byl vystupňován až k násilí.
24.11.2017 Realtime vizualizace cesty fotonu rychlostí světla k zemi. Jakože nuda docela při těch vesmírných rozměrech. Na youtube je i k dohledání video skrze celou sluneční soustavu. Tohle video je jen těch něco málo přes 8 minut, co světlo ze slunce doletí na naši planetu. I tak ale pro představu hodně zajímavé.
20.11.2017 S mým mužem jsme příznivci alternativního a soběstačného bydlení, pořídili jsme si proto celoročně obyvatelnou chatu, která funguje na principu tzv. ostrovního systému – tedy zcela nezávisle na komerčních dodavatelích energií. V následujích odstavcích bych ráda přiblížila tento náš energeticky soběstačný život trochu podrobněji, a to v několika základních bodech.
10.11.2017 Základní otázka je: vyplatí se FVE, nebo spíš za jakých podmínek se fotovoltaika vyplatí. Pomíjím zde variantu, kdy distribuční síť není přítomna. Zde asi platí: bez elektřiny, nebo, ať to stojí, co stojí. Najde ani o variantu prodej do distribuční sítě. Jde pouze a jenom o variantu vlastní Úspora.
27.5.2017 Ahoj solárníci, chtěl bych uspořádat sraz podobně postižených. Přenocování možné v kempu v chatkách (12 lidí), ve vlastním stanu, případně v penzionu naproti. Občerstvení zajištěno na místě, večer grilované masíčko. V blízkosti Brněnské prigl, možnost projížďky elektrošífem. Poprosil bych účastníky kteří by měli zájem o přespání v chatkách, aby dali vědět do 7.6. 2017. Zájemci prosím pište do SZ.
10.2.2017 O obnoviteľných zdrojoch a ich budúcnosti na Slovensku v Európskom aj Slovenskom meradle bude reč na Smart Energy Forum Bratislava 30. 3. 2017. Ľudia z tejto komunity môžu využiť zvýhodnenú cenu, takú ako členovia OZE združení. Stačí do poznámky prihlášky napísať tunajší nick (užív. meno).
8.9.2016 Zraz sa bude konat v Kosiciach dna 8.10.2016 o 15:00hod. v klube Leziaca bosorka. Mame zarezervovany nefajciarsky salonik hore na poschodi. Pomaly uzavrieme tohtorocnu sezonu a pokecame, klasicky ako vzdy o nasich elektrarnickach a o vsetkom moznom a aj nemoznom. Budem rad ak sa zase pozbierame dobry ludia z celeho Slovenska a z Ciech.
13.6.2016 Na streche mam zatial 9x255Wp. Menice 2x Axpert MKS 3K 3000VA plus. Baterky FIAMM 4SLA 150Ah 23KS. Takze zatial zapojenych 9 panelov a 18 bateriek a oba menice. Na kazdy menic mam 6 panelov v stringu po 3. Este treba SNMP LAN karty aby som vedel komunikovat s nimi a balancer a desulfator.
24.5.2016 Tak jsem si sečetl náklady a výnosy a je to překvapivě dobré. Výdaje jsou 95000Kč. Roční výroba 2,7 MWh (mohlo by to být i víc). Úspora ročně 2700kWh x 4,2 Kč/kWh = 11340Kč. Prostá návratnost 8 let. Když ne elektrárnu tak co tedy? Jakou investici bych musel realizovat abych měl takovýto roční zisk?
16.5.2016 Dal jsem se do výroby powerbanku z 18650 článků. Používám typ Sanyo R1112 s kapacitou 2,2Ah/článek. Powerbank by měl být 60V, tedy 160P15S - celkem něco okolo 16kWh.
22.3.2016 Švýcarská kvalita měničů Studer Innotec spolu se specifickým českým know-how firmy Solární Panely.CZ, s.r.o. Vám nyní přinášejí možnost vydat se na cestku k energetické nezávislosti. HOME-GRID je komplexní hybridní energetický systém speciálně navržený pro nezávislost na dodavatelích energií. Ať bydlíte v bytě, rodiném domě nebo na chatě - máme pro Vás řešení!
7.2.2016 Se ženou stavíme baráček - koncept soběstačnosti. Vlastní elektrárna, teplárna, vodárna. Projekt se rodí od 2013, pozemek máme, plánovaní probíhá v Autodesk Revit, českým architektům asi dáváme zabrat příliš. Elektrárna bude 10-15 KWp PV DC/DC a AC/DC hybrid plus kogenerační jednotka. Grid pouze jako fallback. Baterie 30KWh, harampádí od Victronu, BMS vlastní.
24.10.2015 Ahoj všem, představuji svůj FV ohřev vody bojleru. Systém se skládá z 8ks panelů Benq 255Wp upevněných na hliníkovou přizvedávací konstrukci. Panely jsou umístěné na ploché střeše hospodářské budovy. Orientace je JJV. V kotelně mám pak umístěný Dražický solární bojlér 300l. Do bojleru je namontována mokrá topná vložka 230V 2kW.
7.10.2015 Datum zrazu: 24.10.2015 o 16:00hod, Miesto zrazu: saris park Presov. Kazdy je vitany, ci za zapadu, ci z ciech, tak ak niekto ma chut prist, tak budeme len radi. Program zrazu je uplne volny, tak ako doteraz, ale uz teraz viem ze sa tam dozvieme kopec zaujimavosti zo svojich elektrarni a pokecame o vsetkom moznom aj nemoznom. Tesim sa na Vas.
12.8.2015 Dotace jsou špatné řešení, stejně jako různé byrokratické překážky, které zdražují střešní instalace. Dotace pokřivují trh a jsou nespravedlivé, jdou na úkor ostatních daňových poplatníků. To platí stejně tak třeba pro dotace na nové plynové kotle apod. Kdyby se všechny tyto dotační programy zrušily a zrušily by se i úřady, které tyto dotace rozdělují, zrušily se cla na solární panely, ...
10.8.2015 Jsem přesvědčen, že stát může podpořit rozvoj FVE na střechách nikoliv tak, že odebere peníze plošně všem daňovým poplatníkům a prodraží jim elektřinu ve formě plateb na podporu OZE a přerozdělí je vyvoleným na které se dostane, ale tak, že sníží daňovou zátěž tomu, kdo OZE pořídí a sníží tak svou část zátěže státní infrastruktury, tedy zejména distribuční sítě.
4.5.2015 Server MyPower.CZ hledá zodpovědné realizátory ostrovních a poloostrovních fotovoltaických elektráren za účelem navázaní spolupráce v oblasti instalací FVE, řešení požadavků zákazníků, projektování FVE, realizaci měření, automatizace a dalších souvisejících činností.
20.3.2015 Je jasno (alespoň u mě ano) .. Budete měřit panelama průběh zatmění? Já jsem ready. Pod 1kW zátěží. Zatmění by se mělo projevit poklesem výkonu a hrbem na dnešním "vembloudovi" :) Jsem zvědav. Začínáme 9:37, končíme 11:58 ...
2.3.2015 28.3.2015, od 14:00, Nový svět, Dlouhá 4310, 760 01 Zlín, Sobotní přednášky na téma Energetická nezávislost, ostrovní fotovoltaické elektrárny. Robert Mořkovský / solarni-panely.cz: Hybridní FVE, Martin Kolařík / ostrovni-elektrarny.cz: Ostrovní FVE - montáž a instalace, Filip Procházka / mypower.cz: Ostrovní FVE - zkušenosti uživatele.
28.2.2015 Dnesna zostava: 960Wp + 500Wp, OPzS 600Ah - 24V, PCM5048 a EPsolar 4210RN+MT-5, DC/AC 5kW PowerJack LF, 20A DC/DC 24V/12V - (osvetlenie, radio, nabijacka na mobil atd...) 2,1A DC/DC 24V/12V - (alarm, meranie MES, kamera, atd...) Takze to je momentalne moja zostava, aj tohto roku planujem dalsie novinky, urcite sa s Vami podelim a ukazem co je nove.
13.2.2015 Pracuje to spolehlivě a na solar. regulátoru MPPT od V.E. je možné odečítat DC integrující výkon v kWh do baterií od prvního zapnutí, stejně tak okamžitý výkon a další údaje. V zimě používám měnič 1kW přes léto 3kW. Ale systém podléhá dalšímu zdokonalování.
3.2.2015 které se bude konat v Přerově, Hotel Na Jižní ***, ve dnech 2. - 4. března 2015. 1. den: Úvod do problematiky ostrovních, poloostrovních a hybridních elektráren, fotovoltaické panely, konstrukce, vliv orientace na výkon ostrovních instalací, fotovoltaický ohřev vody, 2. den: Regulátory nabíjení MPPT (Victron, Midnite, Epsolar), baterie (Pb Trojan, LiFeYPO4, Li-ion), balancování, ...
1.2.2015 22x amorfni panel 40W (44V/0,95A) (dalsi panely jsou v zaloze, bohuzel aktualne neni k dispozici vhodna plocha pro umisteni), 1x regulator Epsolar 2215BN 20x akumulator SAFT FERAK KPM 160 + 5x akumulator SAFT FERAK KPM 160, 10x akumulator SAFT FERAK KPM 100, v soucasne dobe nemam predstavu, jak i ty zaclenit do systemu, 1x Menic Phoenix 500VA sinus ...
31.1.2015 Z výše uvedeného též vyplývá, že existuje elektrická energie, která je v daném odběrném/předávacím místě vyrobena a spotřebována bez použití distribuční sítě. Dle Cenového rozhodnutí ERU č. 5/2013 je subjekt, který takovouto elektřinu spotřebovává povinen hradit za tuto spotřebovanou energii platbu za systémové služby ve výši 119.25 Kč/MWH, ...
19.1.2015 Vezměte ženu, děti, kamaráda i s jeho partnerkou na chatu do Napajedel. Máte jedinečnou příležitost strávit dokonalý víkend spojený s poznáváním v modelové a energeticky zcela nezávislé nemovitosti. Nachystán je bezkonkurenční výhled, zahradní krb s posezením a celou dobu vás elektřinou bude zásobovat slunce pomocí 2.24kWp ostrovní FVE!
15.1.2015 Z rozličných dôvodov som si postupne obstaral viac meničov, ktoré som odskúšal na napájanie všetkých možných spotrebičov v domácnosti. Samozrejme, najviac zábavy bolo s kompresorovými chladničkami a mrazničkami. Celkom prirodzene ma napadlo spraviť krížový test tohto hardware, ktorý by mohol poslúžiť niekomu pri realizácii ostrovného systému.
31.12.2014 Ahoj lidi, silvestr klepe na dveře a tak je čas možná trochu zabilancovat.

Chci se zdejšího osazenstva zeptat, jak jste kdo přišli na server MyPower.CZ. Díky moc.

PS: Šťastný nový rok ... :)
15.10.2014 Pozvánka na odborné školení Ostrovní fotovoltaické elektrárny které se bude konat v Přerově, ve dnech 3. - 5. 11. 2014. Školení je určeno pro: technické projektanty FV systémů, odborníky na energii z OZE, OSVČ, kteří si chtějí rozšířit obor podnikání, zákazníky, kteří uvažují o instalaci vlastní FVE, ....
29.9.2014 Filosofií Strnadovského mlýna je souznění s okolní přírodou, a to znamená být také k přírodě šetrný. Vedle ekonomického pohledu se tak přidává i pohled maximální energetické soběstačnosti , snížení spotřeby energie produkované z neobnovitelných zdrojů při zachování spolehlivosti dodávek el. energie penzionu..
28.9.2014 V newsfeedu jsou odteď náhledy obrázků z příspěvků. Třeba bude čtení z homepage zajímavější :) Byl jsem zkritizován, že prý na homepage je příliš mnoho textu ... tak tedy možná tahle změna něčemu pomůže. Přibylo také nové nastavení vpravo nahoře nad sloupečkem příspěvků z fóra, které umožňuje obrázky zapnout nebo vypnout dle osobních preferencí.
27.9.2014 Na systeme pracujem viacmenej vo svojom volnom case a kedze ho vela nieje postup nasleduje z mojho pohladu dost pomaly, ale po par mesiacoch a po par zmenach HW uz su prve vysledky na ktore sa da zhliadnut. Co sa tyka HW tak ten je tvoreny zakladnym PC modulom s Raspberry Pi B+ na kotorm bezi aplikacia pre komunikaciu s ...
26.8.2014 S potěšením místní energeticky nezávislé komunitě oznamujeme, že server MyPower.CZ se bude v brzké době "množit". Těsně před spuštěním jsou po diskuzi o energetické nezávislosti také další tematicky zaměřená diskuzní fóra o dalších nezávislostech. Možná i zde najdete inspiraci... Těšíte se? Již jen několik dnů ...
21.8.2014 Předmětem činnosti obchodníka je nabídka oborově zaměřených reklamních kampaní na serveru MyPower.CZ formou bannerové inzerce, nebo PR článků, návrhy na optimalizace obchodních strategií dle získaných zkušeností, vyhledávání nových obchodních příležitostí mezi vytipovanými zákazníky, obchodní jednání u zákazníka ...
19.8.2014 Zdravím, tak sem se konečně taky přidal a jedu na zelenou. :) Zatím teda jen 2 routery, Arduino a nějaký drobnosti. Panel mám SCHUTTEN Mono 140 Wp 54 cells (MPPT 28V). Regulátor TR-1210RN. Baterku čekám na 100 ah. UCG100-12 jde teda o olovo, vím že se tady preferuje spíš life. Jenže pokud výrobce nelže tak má docela slušné parametry.
28.7.2014 Zdravím. Včerejší debata se sousedem z jedné z okolních chat nedaleko byla nakloněna dohodě o možném posílání přebytků z mé elektrárny v symbioze s čerpáním vody z jeho studny. :)) Trubka + 3 žílový kabel. Má někdo nápady na tuhle sousedskou výpomoc z pohledu elektrické energie zasílané z přebytků mé FVE směrem k sousedovi?
25.7.2014 Přišlo roční vyúčtování a po roce experimentálního provozu mám přeplatek přes 18 tis. Kč. Než to poslali, poslali kontrolu, je-li hlavní rozvaděč pod plombami a po svolení si ho ofotili spolu s FV panely. Pro úplné odpojení od DS čekám na změny v systému plateb za dodávku.
23.6.2014 Skutečnost, že je má domácnost energeticky nezávislá a dokážu si elektrickou energii zajistit sám beze zbytku je stejná jako to dnes leckdo dělá s vodou, pokud má vlastní studnu a je plně bez přípojky k obecnímu vodovodu. To je v podstatě z mnoha úhlů pohledu naprosto stejný princip nezávislosti.
19.6.2014 Rád bych srovnal výsledky výroby FVE s ostatními dle ročních období. Kdo má zájem, nechť sem pro přehled ostatních čtenářů (potenciálních dalších ostrovníků) loupne obdobně zpracované statistiky. U mě dle mých wattstatistik to vycházi za 2013 následovně: Jaro 32% Léto 33% Podzim 23% Zima 12%.
16.6.2014 Momentalne mam zapojenych 10 panelov, ktore mi idu priamo do FV bojlera (Drazice). Bojler mam zapnuty stale na FV. Denne cca o 11-12hod sa vypne. V zime som zapojil do "prace" aj zvysne 2 panele. Teraz uvazujem ako to cele napojit aj na klimatizaciu, kedze o cca 12hod je uz bojler plne zohriaty. Je skoda tu elektrinu nevyuzit, vsak.
15.6.2014 ... aneb co z FVE je nejdražší a jak moc ? Chtěl bych se místních solárníků zeptat, jak u koho vychází procentuelně poměr jednotlivých komponent FVE vzhledem k celkové ceně FVE. Příklad mých FVE: 2011 panely: 53.8%, baterie 27.6%, regulátory 5.3%, měnič: 13.0%...
20.5.2014 V tomto článku bych rád zdejší komunitu seznámil s možnostmi použití grafů, kterými se to zde na MyPower.CZ jen hemží. Článek bude pravděpodobně užitečný spíše pro ty, kteří zde mají měření své FVE, nicméně i pro ostatní to může být velmi zajímavý zdroj informací o tom, jak například dát korektně graf na fórum aby se neposunoval v čase ...
19.5.2014 Bylo by vysoce zajímavé prozkoumat veřejné mínění na větším vzorku lidí, než je možno takto učiniti prostřednictvím tohoto fóra. Připravil jsem a dávám zde k dispozici dotazník, který by bylo vhodné vytisknout v náležitém počtu a nechat vyplnit větším množstvím lidí za účelem získání bezpochyby užitečných a objektivních informací.
2.5.2014 K logování je třeba síťová karta SNMP zasunuta do Vertexu. Potom je třeba nějaký stroj, který umí číst data přes SNMP protokol a posílat je ven přes http get. Popíšu zde Linux distribuci na OliNuxinu (stejné jako na Raspberry). Na OliNuxinu běží monitoring, tak jsem mu přidal jednu úlohu navíc, přečíst data, zformátovat je a poslat přes http get na log.mypower.cz.
29.4.2014 Hoj, pri zprovozneni mereni fotovoltaicke elektrarny uzivatele tohoto fora s prezdivkou JML..., jsem ponekud zaexperimentoval a zprovoznil cvicne ve wattstatistikach teto FVE mereni nabijeni, vybijeni a online spotreby. Cely vypocet je realizovan nad pouhymi dvemi hodnotami a to p_pv a p_ac.
21.4.2014 Po dlouhém předlouhém vývoji a také po krutých peripetiích s výkonností projektu mypower.cz, které byly už víceméně vyřešeny, přicházím konečně s návodem, který možná lépe pomůže porozumět zdejším wattstatistikám, které zde jsou k dispozici pro různá měření ostrovních fotovoltaických elektráren.
11.4.2014 Ve spolupráci s Vandou Teocharisovou jsme pro vás připravili export produktů z eshopu vati.cz, Inteligentní ostrov. Produkty tak lze zakoupit za stejnou cenu jako v oficiálním eshopu. I přes to však nákupem produktů zde v intenetovém obchodě podpoříte provoz serveru MyPower.CZ.
9.4.2014 Elektrárna je v provozu 2 roky a zajišťuje napájení do 5kW jednofázově. Bydlíme na samotě v kruhovém domku a máme 3 koně. V místě není žádná energetická přípojka, kanalizace ani příjezdová komunikace, takže totální divočina. Jsme děcka z města a tak zpočátku byla naše spotřeba elektřiny obrovská, ale nyní jsme se i díky tomuto foru dostali na stabilní provoz, aniž by bylo nutné navýšit výkon panelů.
31.3.2014 Chata je riešená ako ostrovný systém. Je určená na prevádzku akéhokoľvek el. zariadenia od osvetlenia cez rýchlovarnu konvicu, vŕtačku, pílu, čerpadlo, práčku, vysávač. V roku 2009 začala výstavba malej FVE, ktorá obsahovala regulátor, menič, panel a 12V aku. Ako to každý ostrovník pozná, systém nikdy neostane v pôvodnom stave tak ako bol pôvodne zamýšľaný.
29.3.2014 Zacal som pred troma rokmy z cca. 50Wp, vtedy som myslel ze len na svietenie. Uz po par mesiacoch bolo zo svietenia aj pouzitie vrtacky, neskor televizora a momentalne tam mam uz aj chladnicku, mikrovlnku, vezu, pouzivam cerpdla atd. Jasne ze to nestaci... Asi pred dvoma rokmi som dal momentalne na obrazku vyobrazeny 230Wp Q-Cells.
20.3.2014 Zdravím všechny ostrovníky. Připravila jsem ukázku dema nulté verze ValcMonitoru - sice s upravenými daty, ale jinak funkční. Nechcete se podívat? Ostrá verze je živá - resp. data pod ní jsou živá, takže se v ní grafy hýbou. Tahle ukázková verze kouká pouze na statická data. Díky za návštěvu :)
19.3.2014 Střídavý asynchronní elektrický motor 310kW = 416 koní, zadní náhon, toč.m. 600Nm v rozsahu 0-5300ot/min. Pevný převod, el. ovládaný směr otáčení. Akumulátor: 85 kWh Litium Ion, maximální zatížitelnost více než 310kW, záruka 8 let. Dobíjení: Tesla Supercharger, 0-80% 40min., 30min. => 320km, obyč. 3f. zásuvka 32A 0-95% 4h., 1h. => 110km, max rychlost el.omezena na 210km/h.
13.3.2014 Panel - 2x SHUTTEN POLY 290 WP 72 CELLS (MPPT 35V), Regulátor - nějaká čína, Baterie - 2x Trakční VARTA 180Ah, 12V Professional Dual Purpose (Deep cycle), LFD180, Měnič : ADEL 3500/6000W čistá sina(čína), Přepínač sítí - stykače udělané podle Vaty, Systém - 24V, Orientace panelů - Jih. sklon zima asi 55°, léto asi 25°
21.2.2014 Zdravím, tak vzhledem k tomu, že už se tu objevily fotky, tak tedy se zpožděním, leč přeci jen, přináším report "svým pohledem" z přednášky pořádané v pražské CreativeGate v Akademii soběstačnosti. Vzhledem k velkému zájmu s ohledem na prostory jsem to zde ani nějak nerecenzoval, možná příště dám vědět předem, bude-li zájem :).
11.2.2014 Zkušenosti z montáže: Tahat na střeše 40 solárních kabelů pro 20 řetězců byla šílenost, padlo na to přes 600m solárního kabelu. V době montáže ještě nebyl na trhu regulátor pro 600V Morningstar TriStar. Snad časem budou na trhu v ČR i regulátory na vyšší napětí, nejlépe až do 1000V, potom by bylo řetězců a kabelů daleko méně.
Archiv:
Reportáž ze semináře Slunce pro běžného člověka
PathEditor.MyPower.CZ - interaktivní vizualizace
Ostrovní natáčecí 820W, Kateřinice u Příbora
FVE Holetín 1200Wp
3,3kWp Blovice
Brno lodžie 4x40 Wp
4,32kWp pri Topoľčanoch
Tesla Model S: bezpečně hořící auto
3,96kWp Brno
Tepelně hladinový generátor prakticky
OpenSource MicroLog2
Setkání Sluneční blesk II, již tuto sobotu!
OpenSource MicroLog2 - Preview
Solární ohřívač vody
Setkání Sluneční blesk - II
Teď trochu čísel ...
Solární notebook, který nepotřebuje el. síť
FVE Mixman
Chatka 235Wp
SHOP: Vyhledávání v shopu
UPGRADE: Nová verze monitoringu FVE
Proč nás Temelín zničí
Ostrovná FVE 960 Wp v P.B.
Grid-Free FVE Veltrusy
FVE Frenky Mladá Boleslav
Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ulice
Potvrzeno: ERÚ vybírá výpalné z ostrovů!
EK uvalila cla na levné solární panely z Číny
Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava
Ostrovní systém - útulek pro zvířata
Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?
Evropa se lekla. Většina států odmítá cla.
Setkání Sluneční blesk - už tuto sobotu!
Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)
2.8kWp Praha Újezd nad lesy
Vypnutý hlavní jistič od Čezu a 4členná domácnost
2kWp + 1kWp Kuřim
i4wifi, a.s. Věc: sdělení stanoviska k AD 590
Setkání Sluneční blesk: Již za 10 dnů!
Závod solárních kol z Francie do Kazachstánu - český tým
ERU: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů
Bydleni na kolech, 860W na strese 12tun Trucku
15Kwp ostrovní systém 3samostatné fáze 8000w
Setkání Sluneční blesk.
Ostrovní systém 800Wp a 240Wp
Upgrade: 2.24kWp Napajedla
Definitivně končím s ostrovní FVE!
OpenSource MicroLog pro Arduino
ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy
Zdražujeme FV panely. Milujeme Vás. Vaše EU.
Plnohodnotný OSTROVNÍ SYSTÉM 15Kw 3f na RD
ostrovní FVE Pastviny okr.Cheb 3,2Kwp
LiFePO4 jako startovací baterie do auta ?
Propagační předměty MyPower.CZ
Malá ostrovni FV Bruntálsko
Radiační varování, které vám mainstream nepoví
Vláda v BG padla pod tíhou protestů proti vysokým cenám el.
Proč mít ostrovní fotovoltaickou elektrárnu?
Pochlubení s 10W solárním systémem
Ostrovní FVE 4.5 kW
V Bulharsku vypukly protesty proti cenám za energii od ČEZ
Ostrov 1440Wp (2880) Starý Březenec
V USA chtějí zavírat JE z ekonomických a bezp. důvodů
Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE
Recenze: BioLite Stove
Koncentrační fotovoltaika nabízí účinnost panelů až 33,9 %
3400Wp, Rilské pohoří, Bulharsko
Stanovisko SAPI k novele zákona č. 309/2009 o OZE a KVET
Aplikace na vyčítání dat z TS MPPT 60 pod *NIXem
927 Wp Svinov - experimentální hračka
430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)
Fasádní montážní systém pro panel QSolar
185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)
Tomio Okamura - vyjádření k novele 406/2000 Sb.
Petr Mach - vyjádření k novele 406/2000 Sb.
50. výročí LED - Holonyakova cesta k objevu
460 Wp Bratislava
Net-metering: Najdeme recept na krizi fotovoltaiky u Slováků?
[SK] pri Presove 2000Wp
1000Wp Komorce (Praha-východ)
868Wp ostrov so sledovačom
Obrana majitelů ostrovních FVE
Vizualizace dat z MorningStar TriStar
Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?
250W v panelákovém bytě bez balkonu
Solárne panely na osvetlenie 160W
Fototermický ohřev vody
Jak přežít ekonomický kolaps
Radiace z Fukušimy poškodila geny tamních motýlů Rozdíl mezi PWM a MPPT v grafech
Obec Feldheim si vystačí pouze s OZE
Průhledné FV články? Elektřinu budou vyrábět i okna
BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie
DoItYourself úprava jakéhokoliv auta na hybrid
Za pololetí v ČR přibylo přes 600 nových solárních elektráren
Studie dokládá, že až 95% lidí se skutečně chová jako ovce
Nová koncepcia podpory fotovoltiky na Slovensku
Příspěvek na OZE v roce 2013 poroste a zdraží proud
Rozdíl mezi levným PWM a dražším MPPT regulátorem?
Pokusných 200w Mnichovo Hradiště
300Wp poloostrov chatka Bořetín
Solární cesta na tandemových lehokolech
Sestavení LiFePO4 akumulátoru a iniciační nabíjení
62Wp Praha
Nemecké solárne elektrárne vyprodukovali toľko elektriny ako 20 jadrových
Austrálie překvapuje počtem instalací střešních elektráren
460Wp na sledovači
Praha 360W
Příspěvek na provoz serveru
2600W Žabčice
Poloostrov 460Wp - Pardubice
Solární energie poráží cenou elektřinu ze sítě
720Wp Zvolen
20W Opava-Malé Hoštice
Mezinárodní solární arbitráže: už ne jen hrozba, ale realita
180W Vsetín
AgroKruh - pěstování biozeleniny pro celou osadu
Elektrokolo Agogs UPHILL City
Ostrovní sada GridFree 430Wp + Tracer
2000W Malé Březno
Spotřeba větší než obvykle ?
V New Jersey spuštěna největší střešní solární elektrárna
Hybrid FV 1600Wp + VÍTR 600W - Slapy
20W Svitavy
Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity olověných baterií
Zakázané: "Solární panely, efektivita > 20 procent"
Rozhovor: ostrovní fotovoltaika po roce
1. narozeniny fóra MyPower.CZ
Kamna, která vám rozsvítí dům
Poplatky za užívání slunce - snadno a rychle.
ERÚ se chystá zastavit podporu pro OZE!
Desulfatace – obnova kapacity Pb aku aneb Nehaž olovo do žita!
Shop.MyPower.CZ
Demonstrace na podporu OZE a proti „jádru“ v ČR!!!
Rozloučení občana se státem: NEDÁM VÁM UŽ ANI KORUNU!
800Wp Hlučín
Měření: 1kW 2takt. centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení
Solární balkon 1200wp
Modré z nebe aneb světlovod podomácku
Úprava spotřeby PC z 90-140W na 27-35W
ostrovní systém pro chatu Plzenec
Koncert Tata Bojs budou pohánět cyklo-elektrárny
Měření FV panelu FCP 210 a FCP 270
Letiště Bezdružice
Sušice - Ostrovní systém 2,1Kw
Ostrovní systém 12Ks evergreen výkon 2,58Kw
2kW centrála, 10L benzínu, 350W zátěž, jak dlouho vydrží?
1160Wp Jílové u Prahy
Češi nekupují úsporné žárovky, nemají na ně
ČEZ přes Kocourka ovlivňuje legislativu, tvrdí Bursík
FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína
Měření FVE Kokonín a FVE Březník na MyPower.CZ
What in the world are they spraying? [1hod 37min, CZ titulky]
Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu
Ukradený solární panel našla GPS na cizí chatě
Až 40% úspora el.en. pro pračky a myčky?
Rozhovor: majitel ostrovního domu bez přípojek
Lázeňská kamna - dobré věci se vrací
194Wp Březník
920Wp Karlštejnsko
Ostrov 400Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata
50Wp zahrádka Krnov
Ostrov pro elektrické robinsony
DIY: Nenávidí hypotéku. Rodině postavil dům za 86 tisíc
125kWp FVE - ZŠ Komenského - Trutnov
PRE: 2kWh již od 1733 Kč.
Měření FVE Maršov na MyPower.CZ
650Wp Ompitál
čerpadlo na pole
kyocera (4 hrs) 
Zdravím, potreboval bych poradit s návrhem systému pro zavlažování a přečerpáváním vody na menším poli. Protože pole je zatím bez DS a já jsem trochu postižený solaritýdou, chtěl bych uskutečnit tento problém přes fv panely. Skrz pole vede potůček, který by jsem chtěl odčerpávat do cca 20 - 50 kubíkové nadrže při slunečném počasí a z nádrže dále zalévat rostliny kapkovou závlahou. Možná bude na poli i hlubinný vrt. převýšení od potoka k nádrži max 5m. Od nádrže k rostlinám to bude v rovině, ale daleko. Pokud s tim má nekdo z vás zkušenost, nebo představu jak by to mohlo efektivně fungovat, budu rád za každou radu. Také Vás zdravím, Aby bylo přečerpávání legální, tak bych na svém pozemku udělal stavební Dílo s názvem - Nádrž na zachycovaní deštové vody . Na vlastním pozemku bych realizoval V blízkosti potoka stavební dílo v takovém rozsahu -skruže do hloubky 6m beze dna. Myslím, že popsaných poměrů by 6m mohlo stačit, když ne tak nádrž na zachycování Deštivé vody prohloubit, až se voda z potůčku průsakem objeví. Potom bych použil více kusů spolehlivých a nenáročných a levných čerpadel v odkazu. Jedno nerez čepadlo má 12l l / min je 0,72m3 / hod za 10 hodin 7,2m3 . k Napájení použít FV panely, tak jak Je Váš záměr. Odkaz nerez čerpadla je níže nebo z nabídky ALI vybrat jiné vhodnější. https://de.aliexpress.com/item/12V-24V- ... 39.90158.0
Montáž na zabradli
Dagus (1 days) 
Ta úchytka ten panel unesla i jedna takže ty objímky tak špatně nejsou. On plán ještě ráno byl že ten panel půjde na lelezato na zábradlí takže by to ve vysledku drželi jen šrouby do objímek což pevné je ale takto tam dostanu o půlku víc panelů plus i úhel bude lepší je to jižní stěna a její účel je prioritně zisk v zime. Vymyslim to jinak Ber to tak, že to nedimenzuješ jenom na zátěž statickou, ale i na zátěž dynamickou. I na statickou je to málo. Onhedá jsem počítal, jakou silou působí vítr o rychlosti 100 km/h na parabolickou anténu o průměru 90 cm a došel jsem ke strašlivým hodnotám kolem 9 kN, což je jako by ti na laně viselo 900 kg závaží. A to ta anténa má radom, který jsem do toho započítal, Tvoje panely budou mít jak cx, tak i plochu povrchu ještě mnohem vyšší. No a pak jsou tu dynamické síly. Ty jsou prakticky nespočítatelné (rozhodně s informacemi, co máme a s běžným matematickým aparátem, už jenom vzoreček pro něco takového mi hodně smrdí trojitým integrálem), budou tam vznikat kmity, dokonce i s vyššími harmonickými. Prostě to musíš, chceš-li dobře spát a nemít strach, že to někoho zabije, doslova předimenzovat jako prase. 10 kN, tj. zhruba s 1 tuna, na metr čtvereční je takový základ. Samozřejmě když přidělávám 50kg klimajednotku, tak závitovka je M12 a trubka 3/4" , používám to na vynesení držáku ode zdi přes polystyrén, A pokud ta závitovka není z permaglassu (což nejspíš není, minimálně všechny instalace, co jsem viděl, používaly buď pozink nebo nerez), vznikne tepelný most, ve zdi pod tím polystyrenem na té závitovce pak bude kondenzovat voda, budou tam (mimo jiné i díky difuzní nepropustnosti polystyrenu) vznikat plísně a je nutné se modlit, aby už nikdy nepřišly opravdu tuhé mrazy, kdy ta vlhkost ve zdivu kolem té závitovky zamrzne... 90cm parabola fakt neudělá 9kN. Nevím jak to počítáš, ale výpočtům výrobce věřím víc. 90cm ma 1.8kN v nejhorším směru. Ten nastává výjimečně a to počítají při 200Km/h větru. Při 110Km/h to má "jen" 560N. Viz:http://www.alcoma.cz/media/document/prospekt-uni3-15-cz-c2-160808.pdf
Jančiho podtatranske solarka.
JonasPP (2 days) 
Cez noc som pomocou nabijačky axperta dotoval 48v vetvu z plne nabitou luhovou bateriou v 24v vetve a tak som odmeral ake množstvo energie dostanem z luhu pri odbere 1100W. Dostal som sa na 5,7KWh. Je to dosť uboho,lebo do luhu sa natlačilo 9,2KWh a poriadne sa povaril popri tom. Ak si to tera, porovnam,tak Pri odbere 550W da môj luh 7KWh Pri odbere 1100W da môj luh 5,7KWh Pri zlom počasi sa Mi podarilo zmerať Liionkovu baterku v 48v vetve. Odpojenie nastalo,keď sa na dajakom članku objavilo napätie 3,4v. Tak pri bežnej prevacke domu,čo je okolo 500W (2300W max 1min),v noci do 200W a sem tam nabeh dvoch chladničiej dala lionka 142Ah,čo je kusok nad 7KWh. Problem ale nastal,že od 100Ah bateria neutiahne 2KW kanvicu a od 120Ah bol problem aj z 1,1KW odberom. Štart chladničky bol bol v pohode a zhruba 400W zataž do odpojenia baterie. Zaver je,že na tohtoročne odpojenie celeho domu od siete môžem zabudnuť,lebo bateria zatial nesplna ani tvrdosť,ani kapacitu na bežnu jednodňovu prevacku domu. Ledva pokrijem dennu spotrebu dvoch domacnosti,aj to musim na nedostatky,alebo pripadnu spotrebu naviac zapajať 24v vetvu,ako napriklad tuto noc a nesmu sa v žiadnom pripade stretnuť 2 žrave spotrebiče,jedine cez deň pri osvite slnkom. Na odpojenie potrebujem aspoň 200Ah a tak,že pri 180 Ah bateria stale dokazala dať 4KW, teda potrebujem raz taku baterku ako mam teraz. Po prezreti skladovich zasob druhotrednych,alebo skôr nepredajnych lioniek potrebnu bateriu istotne naškrabem,ale bude to chcieť fakt kopec vzacneho času. Zlate LiFečka,10minut na uloženie hodinka na zapojenie,deň bez mojej pritomnosti na zbalancovanie a už len radosť pozerať. Len ta cena je nie pre každeho zvladnutelna.
Svépomocná editace grafů a panelu měření
luge (5 days) 
Vypada to sice jako ze se nic nedeje, ale vyvoj po kruccich pokracuje smerem ke kyzenemu cili, cimz je svepomocna editace grafu. Chapu ze na to spousta uzivatelu ceka jak "na smilovani bozi", ale uz to vypada nadejne... Jsem ve fazi takove, ze editace je asi zhruba hotova a pouzitelna, umime ukladat a znovu nacist veskerou konfiguraci dane FVE, umime se z bezpecnostnich duvodu (kdyby se neco podelalo) prepnout zpet do soucasneho jakoby "tovarniho" nastaveni pro danou FVE. Diky ultra luxusnosti technologie CSS verze 3 umime nastaveni z mohutneho a uz docela neprehledneho stromu (neco jako object inspector znamy z klasickych "IDE" vyvojovych prostredi) vytahnout do plovouciho okna a dale s nim pracovat stale vramci stromu nastaveni, coz vypada velmi luxusne a taky se s tim dost dobre pracuje. System si pamatuje, ktera vetev nastaveni je rozbalena a sbalena, nepamatuje si zatim, ktera vetev nastaveni je hozena do plovouciho okna a ktera nikoliv. To uz je ale "dvouradkova" malickost. Dnes pres noc se chci povenovat implementaci zobrazeni grafu tak, aby bylo akceptovano nastaveni, ktere je uz vytvoreno prostrednictvim teto administrace, nebo spravy grafu, nebo jak kdo chce. Interne se to jmenuje "fveadmin" To znamena ze grafy pak uz budou urcitym zpusobem reagovat na tohle nastaveni, ktere je ukladano mimo standardni nastaveni a pote to rozjedu na jednom z virtualnich slave a pustim nekolik vybranych betatesteru k testovani, bude-li mit nekdo zajem na svych vlastnich grafech vyzkouset drive netusene zazraky PS: Nehlaste se vsichni Ma to jeste sve mouchy Zatim je problem s wattstatistikami, ti kteri jsou zde dele a maji zde mereni dele budou muset (nebo budu jim muset, nebo nekdo jim bude muset ) wattstatistiky nastavit odznova, tehda se to psalo primo jako SQL dotazy a to ted diky modularite konfigurace uz neni. Jenze SQL dotaz automaticky do modularni konfigurace prevedu dost tezko, takze se to bude muset rucne prenastavit a znovu vytvorit ponovu. No to uz si jen tak hlasite uvazuju. Uz se to blizi. Mam dotaz.Ako pokracuje vyvoj ?
(15)
kupuji v samoobsluze (supermarketu)
(5)
peču si sám z kvásku
(5)
kupuji v oblíbené pekárně
(1)
peču si sám z kupovaného droždí
Podpořte
MyPower.CZ
Externí teplotní čidlo pro EPsolar
220 CZK
Externí teplotní senzor RTS300R47K3.81A k baterii je možno připojit k regulátorům EPsolar MPPTxxxxBN a řada MPPTxxxxA. Dále pak pro PWM solární regulátory řady LSxxxB. /* */
Poslední zobrazená fóra:
Poslední zobrazená témata:
6 min SMEROVKY
10 min Wemos 32
Úspora celkem [?]:  2019-04 2.92 MWh 17 512 CZK  |  2019-03 3.03 MWh 18 185 CZK  |  2019-02 1.99 MWh 11 914 CZK  |  2019 8.81 MWh 52 871 CZK  |  2018 33.34 MWh 200 010 CZK
Název Teor.max Dnešní výroba Výroba včera
1.
Napajedla
7.97 kWh 7.73 kWh
97% 2.72 kWh
2.
Polánka
13.31 kWh 12.64 kWh
95% 10.17 kWh
3.
uLog2frenky
24.87 kWh 22.92 kWh
92% 23.75 kWh
4.
FVE Tuv
7.52 kWh 6.83 kWh
91% 6.63 kWh
Název Teor.max Dnešní výroba Výroba včera
5.
Jarík
16.35 kWh 14.75 kWh
90% 15.02 kWh
6.
Mixman
4.71 kWh 4.23 kWh
90% 4.56 kWh
7.
Kokonín
9.76 kWh 8.73 kWh
90% 9.02 kWh
8.
Luge
24.58 kWh 21.93 kWh
89% 24.29 kWh
Název Teor.max Dnešní výroba Výroba včera
9.
Kipi
6.05 kWh 5.22 kWh
86% 5.54 kWh
10.
Svídnice
23.35 kWh 19.75 kWh
85% 22.32 kWh
11.
Frýdek-Místek
15.77 kWh 13.12 kWh
83% 15.04 kWh
12.
Březník
200.95 Wh 166.87 Wh
83% 187.48 Wh
Název Teor.max Dnešní výroba Výroba včera
13.
lzahradil
29.01 kWh 23.93 kWh
82% 24.56 kWh
14.
Hrnčíře
9.42 kWh 6.54 kWh
69% 8.17 kWh
15.
JML
12.84 kWh 8.83 kWh
69% 10 kWh
16.
Lúky
9.38 kWh 5.57 kWh
59% 7.92 kWh
Název Teor.max Dnešní výroba Výroba včera
17.
k777
1.66 kWh 953.01 Wh
58% 1.01 kWh
18.
Prešov uLog
30.76 kWh 17.52 kWh
57% 22.09 kWh
19.
Kolín
3.99 kWh 1.39 kWh
35% 1.66 kWh
15. týdenní přehled - 8.4.2019 14.4.2019
Nová témata
15. týden | Nová témata
Úterý 9.4 2019
?
08:46
nitram28: Dobrý den, pánové, v Borovnici u Staré Paky na Jíčinsku máme maringotku. Od července tam budeme bydlet, a tak bude potřeba udělat FVE. Já sám si na to netroufám. Měl bych i někoho, kdo by pomohl s návrhem, ale protože bydlí na druhém konci republiky, tak bych potřeboval najít někoho, kdo mi pomůže s instalací. Byl by to někdo ochotný a z tohoto kraje? Bude potřeba utáhnout nabíjení ntb, mobilu, router, 3 světla. Pokud by se podařilo, aby se alespoň jednou za tři dny mohlo i prát, byl by to ideál (ohřev vody v pračce bych vyřešil). Poslední vítanou věcí by byl malý bojler. Vedle finanční odměny samozřejmě nabídnu i nějakou tu lahvinku slovácké slivovice, či vínka. Vím, že budou potřeba přesnější parametry, ale do začátku potřebuji někoho najít. Díky za případné tipy! Martin
?
09:58
chatař: Mám boiler bez elektrického topného tělesa. Kdysi jsem ho s otcem ufušoval, vytápím ho Dakonem. Protože je to mimo topnou sezónu krajně nepohodlné, jdu do FV ohřevu. Kromě jiných problémů řeším, jaké topné těleso bude nejlepší. Zda "mokré", anebo "suché", šamotové v trubce. Tak nějak mi logicky vychází, že mokré těleso bude rychleji a pohotověji předávat energii vodě. Jaké máte s tím kdo zkušenosti?
?
10:24
willcz: Daruji krabici od externi baterie pro UPS EATON9130 -1000T je to pekna kovova cerna krabice velikost 38x16x25cm, neposkrabana, prazdna. Predani idealne Brno, Praha.
?
11:00
diablo007: http://shop.mypower.cz/mppt-board-z-men ... vm-ii-3255 Nevím jestli je ta cena rozumná ale kodl a podobní zhodnotí
?
16:15
Antcz: prodám nebo vyměním cca 4ks plně funkčních upsek..jsou bez baterie, možnost poslat i poštou jinak Praha a okolí osobně.. je to zde https://www.alza.cz/apc-back-ups-es-550-d140493.htm
?
20:59
kapitanjeskynak: Prodam polohovaci triangl mat. Alu. 3mm ramena ,Alu. 4mm desticky prichyceni k podstave ,podstava Alu. 8mm plochac s drazkama na polohovani delka 1600mm tusim cca. 20-40 st.vse AlMgSi a nerez srouby.celkem 3ks cena 2700,- ///2ks triangl nepolohovaci uhel 31stup. podstava delka 1300mm 8mm nerez plochac s drazkama , ramena AlMgSi tl. 3/4mm 1600,- Triangl 3 ks udrzi v pohode 4-6 panelu v rade vyzkouseno r. 2019 osobne vitr 110 km/h ...duvod prodeje nepokracuji ...jiz vse davam na sklon. strechu. Profi domaci vyroba LASER ,ohr. lis ...
15. týden | Nová témata
Středa 10.4 2019
?
10:43
Tomanjan: Zdravím, Chtěl bych Vás poprosit o radu. Jelikož se moje součastné naftové rodinné vozidlo začalo neúměrně rozpadat, byl nucen pořídit něco novějšího. Mám rád japonská SUV, chtěl jsem tedy Outlander 3. generace. Nabídka ojetin na CZ trhu je ale boužel žalostná, tak jsem se rozhodl zakoupit auto v Holandsku. Za cenu naftového modelu v CZ jsem koupil 4 roky starý PHEV s nájezdem 119000km po mírné bouračce, oprava mě stála cca 8000. Potřeboval bych poradit s tímto. Moje FVE tvoří 14 poly panelů 250 Wp na jižní střeše ( zapojeno 2 x 7 ) které ohřívají přes Oplockého regulátor ( digitál ) bojler Dražice 160L ( zakázkové topné těloso 2500 W a 2000 W ČEZ ). Po jeho nahřátí ( cca 7 Kwh ) termostat přepne na volnou patronu elektrokotle. Funguje to skvěle, jen elektřiny na střeše zůstáva hodně, hlavně až vypnu ten el. kotel. Každý den najedu cca 35 km a domů se vrací cca v 15 hodin. Chtěl bych tedy FVE využít k nabíjení auta, tak mě napadají tyto možnosti: 1) Oplockého regulátor - to je asi blbost 2) po ohřátí bojleru přepnout na Grid free - mám doma nevyužitý on grid měnič. Ten by se dal nastavit podle max příkonu nabíječky auta. Jen nevím zda se dá koupit nebo sestrojit wall box, který by podle výkonu FVE upravoval výkon nabíjení a navíc to není moc legální. 3) použít např Axpert King a - s baterií - to by byla nejdražší možnost b- bez baterky - zde bych opět potřeboval ten regulovatelný wallbox. Já jsem silnoproudař, v nějakém programování čehokoliv se moc nevyznám. Rád bych si tedy nechal od někoho poradit.
?
13:48
chatař: Možná hloupá otázka. Z hlediska solárního zisku je to určitě jedno, ale panely se montují především svisle, jak jsem si všiml. Pro mě bude z hlediska montáže jednodušší je montovat do řady vodorovně - na délku. Mám se připravit na nějaké specifikum takto montovaných panelů?
?
22:47
Botas: Zdravim pouprave koncepce mi zbyla konstrukce co jsem delal na stitovou zed.je to z hliniku sroubovane pro 2ks panelu sirka 1m v 1.6m takze celkova sirka 2,1m ccadole lista z nerezu.mnel sem to vysoko tak aby mi panel nesijzdel nez to prisroubuju. Jinak je tam origo solar profil na chytani panelu. Mam jeste jeden trojuhelnik a matros minimalne na jeden mozna vic puvodne mneli byt tri tyto konstrukce.uhel cca 70stupnu nebo tak nejak co si pamatuju. Drzelo to vse v pohode i vichry. Cena dohodou Sz nebo 606489218 Kousek od brna Jeste mam jednu konstrukci z kovu stejnou z dirovanyho 2mm profilu ale pro 140wp panely tudiz je nizsi panely ale muziu couhat vic dolu
15. týden | Nová témata
Čtvrtek 11.4 2019
?
11:11
chatař: Rád bych se zeptal, zda pozapojované konektory MC4 na panelech nějak dodatečně chráníte proti vlhkosti, anebo jim věříte? Straší mě představa, že nějaký konektor zoxiduje a mně kvůli tomu vyhoří chalupa... Nevím, jestli to radši nestrčit do "husího krku", anebo omotat izolačkou.
18:29
Choze: Prodám jeden pár MC4 konektorů a jeden pár MC4 rozdvojek (konektory pro paralelní zapojení). Za komplet 150kč České Budějovice nebo pošta
?
21:41
Hub: pouze 1 kus za 2000,- Kč - nový, nepoužitý originál zabalený. K odběru v Pardubicích.
?
22:58
j0hn: Zdravím, jde rozumně sestrojit litiová baterka do "tašky", která bude standardně zapojená v elektrárně, ale při výjezdu jí odpojím od elektrárny a vrazim do obytnýho auta jako nástavbovou baterku? Koupili jsme dodávku, kterou chceme používat jako pseudo obytku. Začal jsem řešit jakou doplnit druhou baterku. A začlo rozhodování jestli olovo nebo litium. Ale než vycyklujeme lithium v obytce, tak se dřív rozpadne jeho hliníkovej obal. Napadlo mě ty v obytce nevyužitelný cykly použít v solární elektrárně. Tzn. postavit elektrárnu ca 4,2 kWp včetně baterky. A baterku pro případ výjezdu vrazit do auta a tradá. Odpadly by tím soláry na autě a elektrárna by byla o baterku levnější. Standardně se nástavbový baterky do auta stavěj ze 4 článků LiFePO4, protože dávaj napětí, který se dá použít přímo pro připojení na 12V rozvod v autě. 12V předpokládám nebude zrovna šťastný řešení pro elektrárnu. Použití baterie vyššího napětí v autě by mohl vyřešit DC/DC měnič i za cenu nějakých ztrát. Asi není potřeba abych se teď rozepisoval dál. Případný detaily můžem řešit, až mi napíšete, že to technicky není kravina. Případný dotazy samozřejmě odpovím. Co si o tom myslíte? Díky
15. týden | Nová témata
Pátek 12.4 2019
?
00:11
dumi: Ahoj, marne se snazim najit z ceho je vlastne izolace "solarnich kabelu". V eshopech jsou rekl bych dosti predrazene, protoze obsahuji v nazvu slovo solar. Verim, ze existuje alternativa v podobe stejeho kabelu, ktery nese technicke oznaceni a nebude predrazeny Jaky je vlastne rozdil mezi solarnim kabelem a nariklad kabelem CYA s izolaci z PVC? CYA 6mm2 tu mam pomerne dost metru, na rpipojeni panelu by mi to stacilo a jeste by mi zbylo. Rikam si, pokud je problem UV stabilita, tak kabel je preci pod panelem (ve stinu) a temer okamzite mizi pod stresni krytinu a je v uplne tme a relativnim suchu (rozumnej nevali se ve vode). Jak to mate? koupili jste predrazene solarni kabely a nebo pouzili nejakou jinou nahradu? Co jiz zminena CYA? lze jej pouzit? Diky za reakce.
?
12:24
karelkilian: Dobrý den všem! Protože je pátek, připravili jsme pro Vás další článek k zamyšlení a případné diskuzi. Pěkný pátek přeji! Karel Kilián Jak ukládat přebytečnou energii? Třeba jako metan! Jedním z největších nedostatků solární a větrné energetiky jsou výkyvy v produkci, způsobené zejména aktuální meteorologickou situací. Pokud je to možné, je vhodné získanou přebytečnou energii ukládat pro období, kdy elektrárna nebude poskytovat potřebný výkon. Vědci nyní přišli s nápadem, jak uložit energii „na horší časy“. Uvedený problém je markantní zejména v oblastech s dlouhodobými výkyvy v dostupnosti obnovitelných zdrojů. Pokud někde svítí slunce například půl roku, lze energii získanou solárními panely uložit do akumulátorů. Nicméně ty mívají omezenou kapacitu a pokud bychom chtěli uložit energii na překlenutí několika měsíců, museli bychom jich mít  velmi mnoho, což by znamenalo vysoké pořizovací náklady. Z energie na metan Výzkumníci ze Stanfordské univerzity pracují na levnějších alternativách k bateriím, které jsou postaveny na biologickém základě. Základní myšlenka je ve své podstatě prostá: hodlají použít mikroby, které dokážou přeměnit přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů na metan. Z něj by se pak elektrická energie získávala zpět jeho spalováním. Celý proces je ale o něco složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Vše začíná organismem s latinským názvem Methanococcus maripaludis. Jedná se o metanogen (též methanotvorný či methanprodukující organismus), který produkuje metan (CH4), tedy je schopný metanogeneze. Metanogeny navazují na anaerobní rozkladné procesy organických látek, jako je celulóza, takže žijí v prostředí, kde tyto reakce probíhají. Typickým příkladem jsou mokřady, mořské sedimenty, ale zejména pak trávicí soustava přežvýkavců a termitů, kde žijí prvoci schopní trávit celulózu. Tento organismus, zjednodušeně řečeno, spotřebovává vodík a oxid uhličitý a vylučuje metan. První problém, kde vzít vodík, vyřešili vědci tak, že využívají obnovitelné zdroje energie k rozkladu vody na vodík a kyslík. Vodíkové atomy jsou přiváděny k mikrobům, které si k němu ze vzduchu přidají  oxid uhličitý a uvolňují metan. Plyn poté může být zachycen a skladován. Z metanu na energii Uskladněný metan lze následně použít v situaci, kdy elektrárny, využívající obnovitelné zdroje, nejsou z jakéhokoli důvodu schopné dodávat potřebné množství energie či v době špičkové spotřeby. Plyn se prostě spálí podobným způsobem, jako se spalují fosilní paliva. Během vývoje byl největší brzdou fakt, že proces výroby metanu byl pro použití v praxi příliš pomalý. Kritickou novinkou v tomto směru bylo použití správných elektrod. Pomocí experimentů s různými kovy a nastavením dokázali výzkumníci Stanfordu získat produkci metanu v použitelném množství. Při spalování metanu pochopitelně dochází k produkci oxidu uhličitého. Zde si ale musíme uvědomit, že na počátku celého procesu stály bakterie, které plyn vyprodukovaly z vodíku získaného z vody a oxidu uhličitého z atmosféry. V tomto směru je tedy následné spálení z hlediska uhlíkové stopy neutrální. Jednou z výhod proti ukládání energie do akumulátorů je skutečnost, že metan může být přeměněn na elektřinu s použitím stávající infrastruktury.  Zásadní otázkou tak nyní je efektivita z hlediska nákladů. V tuto chvíli je těžké říci, jestli tento způsob pomůže vyřešit největší výzvu v oblasti obnovitelné energie - problém skladování - ale určitě je to nový přístup. Výsledky již přilákaly zájem investorů. Díky financím od ministerstva energetiky nyní výzkumníci spolupracují s Lawrence Livermore National Laboratory a Southern California Gas na efektivnějších způsobech získávání metanu z bakterií. Zdroje: engadget.com, engineering.stanford.edu. Co říkáte na tento způsob skladování energie?
?
13:20
luge: Predam novy RCC-02 remote control panel pre Studer 130,-euro,info do sz
?
16:53
marsal64: Začínám zahradní architekturou... A hned mám nejistotu ohledně stability upevnění panelů ve velkém větru a dotaz fóru: Manželka nepřála panelům na zahradě beton :-/. Takže jsem panely "po dlaždičsku do písku" (ve skutečnosti je to odvrtaná žula po vrtu do studny) uložil na betonové kvádříky 30x30x10 cm. Upevněno závitovkami 10mm a distančními trubkami. Drží to pevně, nicméně myslíte, že to v silném větru nebude putovat po zahradě? Panely jsem dal nakonec nastojato - ty originální upevňovací profily a materiál jsou tak drahé a naležato by to vyšlo ještě na víc... Panely mají spíše "zimní" sklon. Ti, kteří si vzpomenou na tklivý příběh "čínská plechárna" (např. http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=4623&p=88970#p88944) mohou zaznamenat jistou změnu, protože mne ta plechárna štvala už i esteticky, tak jsem ji nahradil za italský plasťák (už poučen, co od toho čekat, cena pod 300 Euro) s lepším generátorem. Od té doby ale prakticky nefoukalo. Nicméně i zde bude potřebné podle průběhu napětí buď boost měnič a/nebo transformátor, případně diodový násobič s kondenzátory. Ano, chápu, že raději panel navíc než takovéto hračky, ale já to nevzdám, vítr je přece vítr a sousedi si už zvykli, že se vedle něco točí... Edit: Vše je ve stadiu zrodu - především ještě nestojí ona poustevna... Při meditaci o "záložním" měniči jsem k Axpertovi, porovnávaje ceny, přikoupil nakonec místo měniče bratříčka https://www.aliexpress.com/item/EASUN-POWER-Solar-Inverter-3KVA-24V-220V-Hybrid-Inverter-Pure-Sine-Wave-Built-in-50A-PWM/32846428850.html
15. týden | Nová témata
Sobota 13.4 2019
?
08:02
antoni_sk: Ahojte, chcem sa podeliť o môj príbeh a požiadať o komentáre a dobré rady... Začal som tým že som si pomocou čín. WIFI zásuvky s meraním spotreby začal merať spotreby v dome. Zistil som že trvalé spotreby sú cca 1kW za deň. Začal som teda rozmýšlať ako ju jednoducho a pokiaľ možno lacno znížiť. Najviac sa mi riešenie mikromeniča griddfree 250W - zapojiť do exist. el.zásuvky a hotovo. Bohužiaľ 250W bolo na minim. trvalé spotreby príliš - hrozili by asi pretoky. Mám už na dome dig.elektromer Kamstrup. Takže na toto jednoduché riešenie za cca 250€ som musel zabudnúť. V garáži som narazil na nepoužívanú baterku z auta 80Ah 12V. Zmeral som napätie a čuduj sa svete baterka mala napätie cca 11V. Takže som ju dobil majou švédskou super inteligentnou nabíjačkou a dal som pomocou 55W autožiarovky merať napätie. Asi po troch hodinách som sa šiel na žiarovku pozrieť - už tak nesvietila a napätie pod záťažou už bolo len 9V . Takže nabiť a znovu otestovať... Postupne sa výdrž zlepšovala ale odhadovaná kapacita bola max. 30 Ah. V robote pri pokece o FV mi jeden kolega spomenul že jeho známy sa potrebuje zbaviť nejakých zálož. olov. autobatérii... Najprv som tomu nevenoval pozornosť kedže som predpokladal že to budú nejaké staré "ku*vy" . Nedalo mi to a zavolal som chlapovi a bol sa na ne pozrieť - boli to krásne cca 5 rokov staré záložné Fiamm baterky s nom. kapacitou 160Ah a váhou 60kg . Kedže boli v podstate zadarmo tak som zobral dve. A už nebolo cesty späť V Ali som kúpil tento regulátor - https://www.aliexpress.com/item/10A-20A ... 4c4d2VxQ4P Zobral som 40A verziu, pretože slubovala viac údajov na obrazovke a predpokladám teda že aj CPU a HW by mal byť lepší ako tie lacnejšie 10-30A verzie... stále je ešte na ceste. Takže nastalo zháňanie panelov... Chcel som najprv na vyskúšanie len jeden, ale rozhodol som sa že sa "odviažem a kúpim dva". Chcel som panely po 100€ - ideálne nové. Na bazoši som našiel ponuky 280Wp Amerisolar za túto cenu. Zhodou náhod som mal služobku do ZA, takže po školení som sa vybral za inzerentom. Na dvore mal rozbalené panely a vedľa nich nerozbalenú celú paletu. Naložil som dva kusy do služobáku, prikúpil k nim 20m solar káblu á 90 centov a fičal domov. MC4 konektory nemal ale dal mi kontakt na nejakého slov.rusa ktorý bol po ceste. Chlapík mal doma na chodbe podobné baterky ako ja akurát žltej farby, dva regulátory s meničmi (zelené s displejom) a kopec iných vecí z číny... pokecali sme o FV, kúpil konektory a fičal domov. Doma pozerám na štítky a tam SUNTECH 280W ! No najprv som bol trochu vytočený, ale po preskúmaní info na nete som bol v podstate spokojný... Menič - najprv som bol rozhodnutý kúpiť nejaký 300W menič s modifikovanou sínusovkou - ale môj kozultant a člen tohto fora VLKAZAJAC (týmto sa mu chcem za všetky rady a pomoc veľmi poďakovať) ma prehovoril že aspoň menič CARSPA 1000W čistý sínus... Urobil som kompromis a objednal CARSPA 600W čistý sínus - kedže som chcel napájať len spotrebiče v obývačke kde je max. príkon cca 250W. Panely kam a ako - chcel som čo najjednoduchšie riešenie... Po obhliadke domu a okolia ma napadli dve varianty - buď na vonk. zábradlie na juhu, alebo na blízku dvojgaráž na jej plochú strechu s minim.sklonom. Najprv som skúšal zábradlie - šlo by to, zábradlie malo dlžku 2 metre, takže dva panely vedľa seba na výšku a mal by som peknú FV markízu nad vchodom. Moje nadšenie stopla "spolubývajúca" že je to hrozné a že to nechce... OK, ustúpil som a že teda kam ? Napríklad na garáž... OK, sklon panelov na zábradlí bol príliš malý, hrozilo v zime aj tieň od susedovho domu... Držiaky panelov - študoval som na nete držiaky a väčšina mala cenu ako samotné panely - tak to teda nie. Rozhodol som sa že si spravím teda svoje trojuholníkové držiaky, panely dám na ležato (aj kvôli vetru) hladal som najlepšie ceny za L hliníkové profily, rozmýšlal aký rozmer, akú hrúbku - nakoniec som objednal L profily 30x30x2mm ... pokračovanie za chvílu - slnko sa začína trošku predierať spomedzi oblakov-idem zapnúť FV a kúpiť do mesta držiak autopoistky a namontovať ešte jeden medzi baterky...
?
16:15
willcz: Zdravim solarniky, mam jeste jednu krabici, je od kavovaru CVA2650, ktera by s dala pouzit na zabudovani baterky nebo neceho podobneho. Jen to co je na obrazku, material nerez, kartacovany. Nema a nemelo to predni a zadni stranu. Zdarma - Brno, Praha Pokud se nanajde zajemce, pujde na sberny dvur.
Aktualizovaná témata
15. týden | Aktualizovaná témata
Pondělí 8.4 2019
05:22
kodl69, JonasPP: No prave o to ide,že to napätie maju pp viac ako roku a to netušim de a jak dlho ležali predomnou. Chcel som ich nahodiť dočasne na solarko,ako dopomoc,ale skoro som odpadol pri merani. Toto je napätie na jednom packu z 14s 1p člankami. A toto je naj napätie na jednom članku,inak je prevažne 4,53v
?
07:06
diablo007: Když máš rovný plech jen kryty Falcem ten luxus schovat to do vlny hold není pak se musí utratit za průchodky nebo to poslat do komínu pro odsávání ze záchodu nebo z kuchyně s použít ho jako stoupacku a u komína se ten prostup moc těšit nemusí navrtss zposika směrem nahoru a máš vyřešeno
?
10:49
Michael_jasom: Ahojte viete poradiť co z Číny presne vie nahradiť bluetooth ve direct? https://www.victronenergy.com/accessori ... art-dongle Pripadne ak nie co presne teda nahradí usb direct? Ďakujem Miso
12:13
Choze, ant555, diablo007 (2x), vlkazajac, josse, chatař, mypower.cz: Pánové to už jsme ale prosím tuším hodně offtopic. Prosím nesouvisející témata psát jinam. U každého formuláře pro odesílání příspěvku je červeně "Souvisí vaše odpověď s předmětem této diskuze? Pokud ne, založte nové téma.", ve velkém editoru je "Souvisí vaše odpověď s předmětem této diskuze? Je nové téma ve správné kategorii? Pokud ne, založte nové téma, nebo zvažte vhodnější kategorii." Prosím o dodržování, zas tak složité to určitě není. "FV panely o výkonu 300+ Wp" a téma o "zemi původu vajec" je silně mimo. Díky za pochopení.
?
15:34
kodl69, dumi, abrams (2x), dracekvo (2x), diablo007: A za 200 bys to půjčoval sousedům na hraní si u tebe na zahradě a ještě by se ti to zaplatilo
?
19:25
macherko (3x), marko250, youda (6x), hurvayz, Matess, vla, tomas, diablo007 (2x), josse: Axpertu se n out a pe spojit dohromady může. Najdete si: PIP-MS_LV PF0.8 1-5KVA manual 20170804.pdf Parameter menu 38 ovládá externí přepojovač který to zapíná v režimu battery nebo solar. Strana 10 a 23. Nevím od jaké verze FW to je, v 2016 to tam myslím ještě nebylo... Já to mám spojené pořád, ale já nepoužívám interní nabíječku, já do externí nabíječky táhnu jen L1L2L3+PE, protože 3 fázová nabíječka N nepotřebuje... To N se spojit se zemí musí jestli natrvalo nebo tím relé je na elektrikáři/projektantovi. Pak tu taky zazněla otázka co všechno odpojuje, právě že oboje, proto je to potřeba propojovat externě.
19:58
kodl69, Matess, Dusan61:  na kolik vyjde kus? edit: jinak pěkná práce... Nemám to spočítané, lebo som stále popritom kupoval aj niečo iné. Keď budem stíhať môžem to porátať.
?
20:15
rottenkiwi, Matess, kodl69: tyhle 4 pin konektory jsou ok, dají se koupit hotový kabely na aliexpresu, namátkou jsem našel 10ks za 1.4USD. ADUM 1250 (1251) z ali nestojí majlant (kus za USD), i2c je zajímavý řešení, akorát se asi napřed musí naprogramovat každýmu modulu adresa. navíc ten ADUM žere jako kamna, na 3.3V-5V je to 2-3mA, a vypínání nemá. Proto jsem tohle hned ve fázi teoretickýho návrhu zavrhl. Opotčlen bez signálu bere prostě 0mA... Ta klidová spotřeba je problém, navíc ten zvyšující měnič je tam zbytečně, to už to mám líp vymyšlený já.
?
20:33
kodl69 (2x), dracekvo, vlkazajac, Matess, diablo007: Pokud to hodíš přes střídač pak může být i mokrý
20:38
rottenkiwi: Kde sa dá kúpiť bandolero, ktoré sa používa na chladenie 18650 a 21700 článkov v Tesla packoch ? https://insideevs.com/tesla-model-3-bat ... rack-mode/
?
20:46
kodl69: 5x10mm kousek duralu to podložení shora jistí, 5mm rozdíl výšky panelu není zas až tak zespodu vidět, víc je vidět křivost krovu... 2x Z vedle sebe vypadá blbě, kámoš to takhle zbastlil. Já si teda těch pár korun za nerezovej spojovák připlatím, ale pak je ještě potřeba používat pastu na nerez závity, jinak se to rádo zadře. Zespodu používám normální šrouby M10x16 + samozajištující matice, shora čtvercový matice M8+ imbusy, žádný podložky ani jiný blbiny, to stejně všecko skončí v okapu... Spojku ještě prošroubuju krátkejma 6mm texama, a je to pak celkem pevný, když se to prošroubuje z obou stran, ještě by se to dalo variantně snýtovat trhacíma nýtama aspoň 4.8mm průměru.
21:22
mobilik, youda: Vážení přátelé, nerezová bedna právě odfrčela rychlostí 130 km/h směrem do výzkumné základny, kterou má pod patronem JirikT. Ať slouží! PS: Pokud by se na místě zjistilo, že design bedny neladí s interiérem výzkumné základny, doporučuji provést přestavbu na BVS: Bojové Vozidlo Slepic. V tomto pancéřování je zaručeno, že slepice i kohout přežijí bez úhony i třetí světovou. PS2: Pokud by se někomu zdálo, že v následujícíh několika dnech budu psát větší nesmysly než obvykle, je to tím, že JirikT mi tu nechal na vyzkoušení lahvinku domácího Calvadosu. A jelikož jsem téměř abstinent, má na mne tato pochutina devastující vliv. Prosím, omluvte zhoršenou kvalitu vysílání.
?
22:41
kodl69, diablo007: Co mi trošku uniká proč by takto dobře rozebíratelné baterie neopravili a jak to mohli špatně zapojit aby se jim to nevyplatilo opravit
?
23:24
ladforu, kodl69: Já bych byl rád, že to funguje a na nic nehrabal. Pokud má proběhnout reverzní inženýring, tak je potřeba to vytáhnout z bedny, očistit a dobře nafotit shora i ze strany spojů. Jinak je to střelba do křoví...
?
23:51
youda, kodl69, diablo007: A bude stačit nebo budeš ještě potřebovat.
?
23:53
youda (2x), mypower.cz, Matess (3x), dumi, diablo007: Spíš mne šlo o to že když by to vyplo třeba proudově relé jestli to pak zase stačí připojit ke stave a najede si to samo nebo to potřebuje lidský zásah
15. týden | Aktualizovaná témata
Úterý 9.4 2019
06:53
marko250: Na chlazení vodou se vykašli,nejlépe uděláš ,když doplníš baterku na větší,ať ji tak neprovařuješ,nebo to chlaď ventilátorama vzduchem.Oni to mají v tesle kvůli vysokým proudům a udržení pracovní teploty v zimě,je pro ně jednodušší pracovat s tekutým médiem,které ovládají v jednom místě.
?
09:03
Matess, diablo007: Takže jako palic prebitku je to použitelné
09:22
tomas: Fázové výkony střídače výkon 3kW nebyl dle elektroměru střídače nikde překročen, takže tam nebylo nic co by střídač nemohl vykompenzovat svým výkonem, tak nevím co to ten elektroměr distributora naměřil za spotřebu kolem 150W od 17:45 do 22:30. Detail fázových výkonů od 17:45 do 22:30 Uvidím u další elektrárny jak se bude chovat s jiným elektroměrem, když tak ten elektroměr vyměním. Tady bartl píše že také musel vyměnit elektroměr, ale měl přetok, u této elektrárny je zase odběr. viewtopic.php?f=4&t=4777&p=89507#p88996
09:35
tomas:  Hybridní FVE :Solax 3f 5.0T . 18x290Wp (5.22kW) + 5xPylontech 2,4hWh 48V (12kWh) použitý elektroměr CHINT DTSU666 . Po prvotním nadšení jak vše skvěle funguje jsem si všiml ,že přetoky do DS dle 4Q elektroměru ČEZ jsou daleko větší než ukazuje Solax ...vyměnili jsme tedy elektroměr za typ Eastron SDM630-Modbus V2 .Nyni je již naprostá shoda v měření s ČEZ ,ale o to je větší zklamáni ...při naprosto slunečném dni a nastavení Power export 0 W mám feed-in 7,74kWh a odběr z DS 8,67kWh ...+ vlastní spotřeba 20,66kWh - Phase power balance jsem měl zapnutý i vypnuty ,ale bez znatelného výsledku ...,power faktor OFF .Baterie byly ráno na 34% a během dne jen hodnota stoupala ..Očekával bych hodnoty spotřeby a přetoků kol 1KW a ne kol 7-9 kWh ... Nevím jestli je to na reklamaci ...resp.jaké přetoky by max.měly být ..dík za každou radu .. Přidal jsem také nějaké měření pro porovnání a vypadá to že ten elektroměr budu muset asi také vyměnit, není tam sice přetok, ale zase odběr a jen někdy. viewtopic.php?f=4&t=4565&p=90267#p90267
?
09:42
djpeto, diablo007: To už je pak ine kafe. Ten závit je tedy dodatečně dovarovany?
?
10:33
Gook (3x), brumlaj (2x), tomas, ikovlabs: Napiste vyrobci nebo zavolejte - ochotne mi poradil s pripojenim a pripadne tuningem cidel.
?
23:38
JonasPP, volente, 1lubos1: zdravim vsetkych... kam chodite na taky odpad?
15. týden | Aktualizovaná témata
Středa 10.4 2019
no array
14:54
rottenkiwi: Dnes som dorobil pálenie prebytkov v FVE2 - 24 V a ešte zapínanie nabíjačky Axperta pomocou aplikácie + relé 5 V + stykač.
?
16:01
fukuši: Hodně staré video.Nechápu jak může mít tak málo zhlédnutí.Toto je daleko větší prasárna jak nějaké pos..é DATA. https://www.youtube.com/watch?v=Jb3tyg0a3qE
16:53
Matess, rottenkiwi: Lepšia by bola guľa okolo celého Slnka a von by to prepúšťalo už len zbytok z tých 72 % úč. panelov. To by bolo toľko energie, že by sa s tým Slnkom dalo aj niekde letieť
?
18:15
djpeto: Poslednych 60ks.
?
18:47
youda, josse, Matess: těžit sám je hloupost... náročnost vytěžení bloku je náhodná a v 98% je v rozmezí 10-800% obvyklé délky. Takže když si člověk spočítá například že se svým výkonem bude blok těžit rok, tak reálné rozmezí měsíc až 8 let je prostě hodně... představ si že budeš těžit 4 roky a furt nic... takže za mě těžit rozhodně v poolu. Nemusí to být obrovský pool, ale pokud je v rámci jednoho poolu výplata alespoň 1x denně tak už se to dá... Čím více výkonu tam je, tím méně člověka nasere jeden špatný blok. ASIC je nejrychlejší a nejefektivnější a BTC už ani jinak těžit nemá smysl. Přes grafiky stále těžit jde, ale jejich efektivita je samozřejmě tak horší. Největší výhodou grafik je možnost je prodat, či využít jinak, jejich snadná dostupnost a možnost je reklamovat v případě problému a také delší záruka... dají se koupit 3 roky bez problému. ASIC stroje jsou na okrasu jak zestárnou... viz ty moje eruptery - jsou vlastně na nic... výkon jednoho na BTC je jako 8 průměrných grafik a nové antminery jsou asi 1600x výkonější. Problémem nákupu je, že jejich výhodnost je velice nejistá. Kupoval jsem těžiče na DASH, které měly takový výkon, že návratnost vypadala na 14 dnů. Než ale od objednání dorazily se návratnost posunula na rok a po té co ceny kryptoměn opadly se bavíme o 8 letech a to nepočítám energii, kterou mám zaplacenou v rámci nájmu. Grafikama se buď těží jiné měny (obvykle takové, které jsou velmi náročné na velikost RAM - nejdou moc těžit přes mnoho malých chipů) obvykle ethereum a jemu podobné. Zajímavou variantou bylo těžení přes NiceHash Miner, který fungoval tak, že těžil automaticky co bylo nejvýhodnější a odměnu jsi dostával za odvedený výkon v BTC. Na stránkách sis mohl za BTC kupovat těžící výkon a kdo zaplatil víc, tomu se těžilo - byl tam takový pořadník a z toho se vyplácelo těžařům. Přes rok nesleduji co je aktuální... tady moc neposloužím. Aktuální stav je takový, že težit se prostě nevyplatí. Jediné co má smysl je těžit a natěženou měnu skovávat v naději že její cena někdy vystřelí nahoru. Já mám z dřívějška ještě zkovaných 50 litecoinů... pod půl milionu to ale prodat nechci a klidně si 10 let počkám a třeba z toho vůbec nic nebude
?
19:22
rva (3x), chatař (4x), kodl69 (2x), jahodovák, diablo007: Na tohle ty suché jsou prostě lepší
?
21:53
luge: Bateriovy pack stratil nejaku kapacitu na jednom clanku,zoskladany z lenovo 4,35V 4290mAh. Jeden clanok bol vadny tak zareagovala poistka v tomto pripade vyvod minus. Stalo sa to niekomu s prismami ?
22:39
kyocera (2x), kybos, dracekvo (3x), vk_1 (2x), vla, brumlaj, tomas:  5. co bude rozvodná síť dělat, když si všichni postavíme tyto super nulové domy? Kdo bude ty kvanta elektřiny přes den spotřebovávat, kdo a jakým způsobem bude síť regulovat když půjde obračnost? Bude přenášet jalovinu Technický problém to není, regulační funkce na to jsou a jsou odzkoušené a používají se, distributoři si je nemohou vynachválit že tím vlastně zadarmo řeší jejich dosavadní problémy a práci. Je to problém pouze ekonomický stávajících centrálních zdrojů které nebude možno provozovat jen například 3 měsíce v roce. Distributoři časem dostanou od ERÚ větší paušály a budou mít zase své jisté aniž by hnuli prstem, takže budou zase spokojeni i když jim v síti mimo zimu skoro nic nepoteče.
?
22:43
antoni_sk, vla (2x), kodl69 (2x), unicast, diablo007: Predelam to jinak
?
22:56
Dusan61, kodl69: možná by bylo fajn někde napsat navíjecí předpis na tráfko a co je tam za jádro, láká mě si to vyzkoušet. To proudový trafo je nějakej origo výrobek? Nějaký náklady by se daly srazit při instalaci měniče přímo na článek, odpadla by většina elektrolytů (baterka má mnohem menší ESR než jakejkoliv elektrolyt, a většinu těch součástek dokážu v rozumníé kvalitě pořídit levněj. Pokud by to měla být aspoň malosériovka, dost by řešilo použití SMD kde to jenom jde, vyjde pak menší deska a i ty součástky jsou levnější.
15. týden | Aktualizovaná témata
Čtvrtek 11.4 2019
?
05:11
kodl69: to Mobilik: nemusí to být pravda, konstrukce pro "vodorovný" umístění panelů se dá udělat se svislými profily, pokud to vychází na trámy, tak je to možná i lepší ohledně toho, že panel je uchycenej na kratších stranách, a tím pádem se při zatížení míň prohýbá. Dýlka profilů potom bude jenom o přesahy na koncích delší než při "svislé" montáži. třeba v manuálu jinko solar je jasně napsaný, že pokud budou panely "vodorovně" a konstrukce taky, tak mají míň než poloviční zatížitelnost než když jsou svisle na vodorovnejch profilech - ostatně je to celkem logický, že na 1m bude větší pevnost než na 1.6m mezi úchytama...
?
08:09
unicast, mopadzi: když jsem dělal na ploché střeše kotvy na panely tak jsem si všiml, že je tam teda hodně mokro. Někde je chyba. Skladba: beton, stará lepenka, 15cm polystyrenu textilie a fatrafol.... Plochá střecha cca 12*9m. Kurna nemělo by tam být nějaké odvětrávání?
08:19
Choze: Prodáno, prosím smazat
?
10:44
Dusan61, Matess: já jsem uvazoval nad necim vyrazne mensim a na vyssi frekvenci, ale zatim jsem mile od realizace...
10:46
Choze, dracekvo: Ahoj, pokud se nemýlím tak gPV je charakteristika pojistky, ale nic to nevypovídá o tom do jaké patice pasuje. Myslíš 10x38 nebo něco jiného?
?
14:41
unicast:  5. co bude rozvodná síť dělat, když si všichni postavíme tyto super nulové domy? Kdo bude ty kvanta elektřiny přes den spotřebovávat, kdo a jakým způsobem bude síť regulovat když půjde obračnost? Bude přenášet jalovinu Technický problém to není, regulační funkce na to jsou a jsou odzkoušené a používají se, distributoři si je nemohou vynachválit že tím vlastně zadarmo řeší jejich dosavadní problémy a práci. Tak ideální by bylo, kdyby rozvodná síť přenášela energii mezi různými časovými pásmy...
18:10
marko250, luge, volente: Prizmy naproměřuji na kapacitu, jen je prostě pospojuji paralelně, nabiju, rozpojím a nechám odstát. Někdy i půl roku. Rozdíl napětí do 0,05V neřeším a použiju je. Ty které mají větší rozdíl vyřadím. I tak se mi stalo že jsem po roce provozu hledal jeden vadný článek v baterii 14p7s. Projevilo se to rozbalancováním baterie a po odpojení ze systému se to prohlubovalo. Članek byl nalezen po rozpojení a následném měření jednotlivých článků. Poté článek vyměněn a baterie funguje dál. Prostě stane se. Jinak mohu říct že se baterie z pytlíků chovají mnohem lépe co se týká rozbalancování než 18650.
20:42
Choze, diablo007, NOPARasito:  Solárníci, nezkoušel někdo z vás nějakou kosmetiku na sklo panelu? Jelikož mám malej sklon, bude docházet k usazování jak nečistot, tak sněhu. Napadlo mě, jestli by nepomohl přípravek, tzv. Tekuté stěrače. Měl jsem aplikováno na autě a to je věc. Co vy na to? Jsou tekute sterace a tekute sterace, i "sheron" ma vice kvalit. Jen bych poukazal na to, ze veskera chemie je stavena na autosklo a laky a plasty vozu. Jen aby to souhlasilo s panely a agresivitou. Super pokud nekdo vyzkousi a podeli se o zkusenosti. Ja se na to chystal, ale zatim mi pomohla matka priroda .
?
22:59
dumi, brin: Minulá generace ASIC minerů (stará rok!) SHA256 (BTC) měla hashrate kolem 12 TH/s. Nová generace co jde do prodeje teď má až 70 TH/s při spotřebě kolem 2 kW. 30 GH/s je strašně málo, to nemá cenu ani pouštět... A ty nový se zase nevyplatí kupovat. Já koupil z výprodeje použitý ASICy minulý generace a budu tím pálit přebytky.
?
23:48
mypower.cz (4x), rottenkiwi (2x), dumi (3x), brin, kodl69: sice tomuhle moc nefandím, ale za tyhle prachy... nějakej odkaz by nebyl? Jak moc složitý je to nastavit?
15. týden | Aktualizovaná témata
Pátek 12.4 2019
05:28
brin, shuty: odkial to posielaju? nie je problem s clom?
07:13
JonasPP: Tak Ja pri skladani tiež kašlem na kapacitny test,však mam tu spojenych najmenej 800 člankov a ešte raz telo rôznorodych ma čaka,vlastne asi 2x toľko,bo mam aj 18650 nepredajne pohrdzavene članky,čo nakoniec skončia v mojom solarku. Tak jedine čo spravim je kontrola napätia a vonkajšieho stavu. Ak po viac ako roku ma članok aj z namontovanou ochranou stale viac ako 3v,popripade viac ako 4v tak musi fungovať aj v solarku dostačujuco. To drobne rozbalancovanie,čo nastane je viacmenej nepodstatne,lebo tomu sa pri rôznych a rôzne starych člankoch ani zabraniť neda. Da sa to max obmedziť poriadnou kapacitou. Ohladne Li člankov,čo sa maju štitkovo nabijať na 4,35v ,tak viem svoje. Ta abnormalna strata kapacity pri nabijani len do 4,05v je fakt obrovska. Tie članky sa ani nehodi použivať paralerne pri LiFečkach bo ta použitelna kapacita nebude vôbec stať za reč. Jedine + čo je pri kombinacii takychto rôznotechnologickych baterii je cena. Aj to najlacnejšie olovo je proti použitym lionkam predražene a stale nesplni parametre lioniek,len to,že lionky treba sem tam prekontrolovať a su na mobtaž zdlhava zaležitosť,a nie každy to vie dobre spraviť. Viď zopar mojich fušer packov. Funguju,material je prevažne odpad,ale ten vzhlad
07:31
Choze: Ano, presně ty myslim. Omlouvám se, nejsem z oboru
?
09:29
nero: mam zdroj lambda hvs 600-24/m nema nekdo cz manual nebo nevi zapojeni tech dvou konektoru. da se pouzit na nabijeni lifepo 24v/100ah?
16:23
diablo007 (2x), mypower.cz, rva, JonasPP: Problem je iba v telefone. Ja som mal rovnaky problem a poriešilo sa to zmenou prehliadača.
?
19:31
marsal64, unicast, kodl69, diablo007: Máme ho 20 let a je v pořádku. Díra jde opravdu opravit
?
19:39
marko250, vla (2x), dracekvo (2x), j0hn (2x), diablo007:  Protože chci použít Li-ion články a ty mají při max nabití při čtyřech kusech v sérii 16 V. LiFePO4 mi vychází dvakrát dráž. 16v je pro ten axpert max vstup pro DC takže když to nechá nabíjet na 15.8 tak te kapacity tolik neztratíš ale to je samozřejmě na tobě
?
20:07
stminy116, diablo007, mobilik: Čistý blud... A tie keci... Žiaľ ľudia na to naletia.
?
20:44
palik22: Velice bytelná věcička, pěkně vyrobené, individuální změny rozměrů bez problému, rychlá doprava. Tímto pánovi děkuji,
?
20:53
Prackov, luko B, Hub: Panel je už prodaný
?
22:51
JonasPP (2x), mati, marko250, diablo007: Morava bývá lepší na slunko ale vody je tu hovno
15. týden | Aktualizovaná témata
Sobota 13.4 2019
?
08:26
marsal64: Díky opět všem, kteří jsou tady ochotni přispět radou nebo inspirací - vyrážím pro zemní vruty .
12:37
ota, diablo007, KubisKV, hurvayz: Já mám vody dost. Spíš mě přetýká studna..
?
12:45
Dagus, willcz:  Posílal jsem ti SZ, jak to vidíš? Jo jo, ted jsem odepsal, pocitam s tim
?
13:27
kodl69: Taky mě ta masivnost překvapila, nechápu, proš jsem se s tema hákame dřív dělal...
14:37
ota, kvako1, rva, Marcus81, willcz (2x), rottenkiwi: A ako to pripojím na 4000, 18650-tok ?
?
15:56
střídač_N (2x), kvako1: vpohodě, je to normalni zub , fotka trošku mate. je tam evolenta a všechno jak ma být. obdelnik to určitě není , protože je to kolo velké tak ta evolenta je mala. Navrh ozubení i zatižení je spočitano na 5 tun. šnek je cementovan a broušen, kolo je z materialu 12060 určeneho na ozubená kola. pruměr kola je 700mm a tloušťka 10mm pokud si tu fotku rozklikneš a zvětšíš tak tu evolentu musiš vidět
?
16:26
brumlaj, luge: Predane
?
17:22
antoni_sk: Dal by sa na komunikáciu s Epsolar LS použiť prevodník Prolific USB to Serial (PL2303 XA / HXA chip) ktorý mám doma ? Cez RJ45 so zapojenými pinmi 4,5,6 ? Niktoré Prolific prevodníky by mali mať podporu RS485... Za info ďakujem.
19:19
rottenkiwi, Lui: je to síce pekné...ale strašne v nepraktickom prevedení....
?
19:25
jahodovák: https://www.autozive.cz/skoda-fabia-s-p ... -internetu zde je parní motor fabie....
19:34
rottenkiwi: https://www.teslamagazin.sk/skoda-vision-iv-rwd/
?
21:42
brumlaj, unicast, vla, diablo007, josse, camel1cz: Co jsme se učili, tak není problém zapínání ani vypínání, ale natopení kotle a výroba dostatečného množství páry pro turbínu. Roztopit uhelku je věc dnů, regulace výkonu věc hodin. Odstavení je asi jasné... spouštění funguje tak, že se generátor nejdříve připojí jako spotřebič v režimu motoru a až se dostane do nominálních otáček, tak se začne krmit turbína párou - tím začne turbína nejdříve snižovat odběr generátoru ze sítě, pak se poměry vyrovnají a nakonec turbína začne generátor nepatrně popostrkovat do vyšších otáček než odpovídají síťové frekvenci a tím se z něho stane generátor dodávajici výkon do sítě. Problém je, že tu páru musíte mít a musíte ji mít ve správném množství... Málo znamená, že nejste schopni dodávat požadovaný výkon (a pokud není někde jinde zdroj, který výkon dodá, tak začne padat síťová frekvence a je průšvih) a moc znamená, že ji musíte pustit do vzduchu a nenávratně ztratit. Z výše uvedeného je jasné, že používat uhelku na regulaci sítě prostě není možné.
21:43
Lui: keby sa chcel niekto s tým pohrať: https://elektro.bazos.sk/inzerat/975882 ... icykla.php
?
22:24
Choze (2x), dumi: dumi byl trosku zaneprazdnen, ale nakonec to dopadlo, dekuji za prostor a omlouvam se za pozdni reakci
15. týden | Aktualizovaná témata
Neděle 14.4 2019
08:23
hurvayz: Prodané
?
09:21
vla: To je skvělá nabídka, mám tyhle články v nějakých přenosných aplikacích už několik let a jsou perfektní.
10:29
marko250: Přidám se k poptávce ideálně 1ks něčeho takového: https://www.solareconomic.cz/solarec/es ... arni-panel Neválí se to někomu doma?
?
12:40
redcrown, FRSO, willcz:  Já si myslím, že nemají mezi sebou správnou komunikaci, ten levný to shazuje, není asi dobře okopírovaný soft. Ad Soft, flashoval jsem tam originalni, takze toto by melo byt OK. Navic bych cekal nejakou chybovou hlasku. Pise to vsechno mozne, ale ze to najednou vypne bez zadneho hlaseni nechapu. Pokud napriklad vypnu hlavni jistic a vypnu batrium, tak se vypne i menic, je to logicke, prestane mit info ze muze odebirat proud a tak neodebira z baterky nic. toto je zase nevyhoda moc chytre baterky
13:35
pajas, rottenkiwi: To vyzerá zaujímavo. Idem niečo okolo toho poštudovať.
?
14:00
kutildomaci95, brumlaj:  O dojezd vlastně nejde. Pokud by šlo nabíjet na Stodůlkách/Zličíně, tak mi vlastně stačí těch 30km (+/- nějaká rezerva). Spíš se obávám, že ty baterky budou přetěžovaný a jejich kapacita půjde rychle z kopce dolů. Je to souvislé stoupání 4km a takové jsou tam dvě. S bufíkem je to jasné. Je nesmysl topit elektrikou z baterek. ..... S tou kapacitou - vykašlat se na cyklování ALE. Moje zkušenost s ročním a čtvrt provozem. Kapacita klesá pokud nabíjíš do 100%. Já třeba za celou zimu nabil do plna tak možná 3x. Vždy nabíjím dokud se auto nevztekne na rychlonabíječku někdy kolem 75-82%, neodplivne ji a pak jedu domů tak 2km. Nabíjím rychlo takřka denně, někdy i 3x denně(a to i ve městě, na dálkových je to samozřejmé). V zimě normálně topím abych viděl na cestu a nebyla mi zima.... Ty rychlonabíječky ABB jsou strašný šunty Třeba včera Lidl: auto 3x vykoplo nabíječku kolem 50% po maximálně 2 minutách protože pravděpodobně ABB nerozumí Chademo protokolu, nebo je při regulaci pomalé nebo nepřesné. Ale Z5 ke kapacitě. Porovnávali jsme to co reportuje vůz Canionu a z pěti vozů jsem byl s kapacitou druhý nejlepší někde kolem reportovaných 39Ah (co to znamená a z čeho se to počítá, jaké je maximum u nových aku na kterých je napsáno 50Ah nevím) a to těsně v závěsu za klučinou s polovičním kilometrovým nájezdem (44kkm/21kkm). Když jsem vůz kupoval měl jsem také 21kkm. Při tom pěti-testu kluk s podobným nájezdem jako já měl reportovanou kapacitu kolem 34Ah - tedy výrazně méně.... Jak nabíjí to jsem se ale reprodukovatelně nedozvěděl. Jo a také nejezdím do servisu aby se mi vrtali s kapacitními testy ve voze. Jo a nejezdím jako klobouk. Na křižovatkách běžně co to dá, eko při rozjezdu neřeším. Poté ale se rychlost snažím dodržovat. Nájezd ve městě tak 3/4 najetých km.
?
15:39
Botas: Spodek konstrukce a zarazka proti sjizdeni
?
18:05
dumi: Je to jeste aktualni?
?
20:59
kodl69 (2x), Matess: v te verzi 3.3 bylo neco spatne... ani ta casova prodleva co se da v menu nastavit, tak fungovala naprosto divne.
21:52
youda:  Hoj, rad bych se zdejsi komunity zeptal na objektivni a konstruktivni nazory tykajici se vzhledu mypower.cz, pouzitelnosti webu, funkcnosti hlavni stranky, funkcnosti fora, funkcnosti wiki atd. Predem diky za vase vyjadreni. Zrovna dneska jsem nad tím přemýšlel a uvítal bych pár věcí. Možná už některé z nich fungují a já je přehlédnul, nebo se to už někdy řešilo a bylo zavrhnuto. V takovém případě se omlouvám, že otravuji: 1) Ne každý má ve svém podpisu odkaz na vlastní vlákno, což mi občas přijde škoda. Šlo by to nějak automaticky vyřešit? Například, tak jako se na kartě uživatele zobrazuje jeho nejaktivnější forum, nejaktivnější vlákno a seznam příspěvků, jestli by se třeba dal zobrazit seznam "založených vláken". Ideální řešení to není, ale v těch pár vláknech už by si to člověk nějak našel. Navíc se to nemusí nijak ručně udržovat. 2) Možnost vyhledávat ve zprávách (SZ). 3) Všiml jsem si, že nelze vyhledávat příliš krátká slova, například BMS. Asi to má dobrý důvod, takže tento bod je vlastně bezpředmětný. 4) Přijde mi, že http://wiki.mypower.cz/start?do=index má nevyužitý potenciál: A) Dost často se v diskuzi objevují tytéž otázky, na které by dávalo smysl odpovědět právě wiki odkazem. B) Jednou za čas se v diskusi objeví příspěvek, schéma nebo návod, který by si zasloužil uchovat tak, aby bylo možné jeho snadné nalezení. Dává smysl cpát to do wiki? Pravdou je, že nejlépe funguje to, co se udržuje automaticky, uživatelskou aktivitou, tedy fórum. U wiki hrozí riziko, že se nikomu nebude chtít, nebo značně poklesne kvalita obsahu.
?
21:58
tomec: dobry den chcel by som sa spytat na tu niekolkokrat spominanu operaciu s peroxidom.ten peroxid sa ma naliat do akumulatora ked je prazdny/je z neho vyliaty elektrolyt alebo sa ma ten peroxid pridat do elektrolytu/destilovanej vody? viem ze sa to tu viac krat spomina len nie som si celkom isty a nerad by som zbytocne prisiel k urazu.este peroxid sa pouziva bezny 35% alebo sa ma riedit? dakujem
22:17
youda:  ... dil1 https://www.youtube.com/watch?v=msoKhmr ... e=youtu.be dil2 https://www.youtube.com/watch?v=V8l378- ... e=youtu.be Zatra! Jak je možný, že ta fréza tím kovem jede tak rychle? 10mm tloušťka a frčí to jako z praku! To vzalo celých 10mm tloušťky naráz, nebo se to muselo projíždět víckrát zasebou?
?
22:58
antoni_sk (4x), rottenkiwi, FRSO, mypower.cz, diablo007 (4x), volente, brumlaj:  Takže je strop stejný jako na vystupe? PWM jen snižuje napětí s proudem pracovat neumí ? PWM nesnižuje napětí. Připojí "natvrdo" panel k akumulátoru. A proto že panel je proudový zdroj, tak napětí na něm je akumulátorem stáhnuto dle vnitřního odporu akumulátoru a úrovni nabití. Regulátor hlídá napětí na baterii a pokud se zvedne nad požadovanou, tak sníží šířku pulzu. To je třeba mít u PWM na paměti. Při VADNÉM akumulátoru se na něm může zvýšit napětí ve špičkách až na napětí panelu naprázdno! Byť je to dle PWM střední napětí v pořádku, tak následná elektronika může dostat smrtelnou ránu. Brumlaj, ak som to správne pochopil - kedže je max. nabíjací prúd pripojených batérii 30A, tak by ani max.vstup. prúd od FV panelov nemal presiahnúť 30A ? ano správně Takže ked majú moje Suntech panely Isc 9,41A tak by asi regulátor mohol zvládnuť 3 ks týchto panelov ? Ano, je-li tranzistor správně dimenzovaný a není to nějaký fake. V zime sa teda zvyšuje len výstup. napätie z panelov, ale prúd sa už nezvyšuje nad hodnotu Imp alebo Isc ? Neměl by se podstatně zvýšit nad Isc. Zároveň by Voc z panelov v zime nemalo presiahnúť 50V ? Ano při dnes běžné zimě by k tomu nemělo dojít. (U polovodiče se se změnou teploty mění prahové napětí kdy polovodič začne vést. Tím pádem vyššího napětí nedosáhneš. Polovodič sice generuje rozdíl potenciálů ale struktura přechodu jej omezí na ono teplotně závislé prahové napětí.....)
?
23:03
brumlaj (4x), camel1cz (2x), rva (2x), střídač_N (3x), volente, diablo007, rottenkiwi, vk_1: https://slideslive.com/38914151/kurz-na ... -elektriny
?
23:30
brin: Zdravím, delší dobu nic, tak dneska menší update, nesetkal jste se někdo s těmito BMS: http://www.rec-bms.com/ Píšou tam o přímé kompatibilitě se Studery a Victrony, což mne velmi těší, cena samozřejmě není příliš lidová... (kolem 500 eur).
23:42
youda (2x), KUTIL, marsal64 (3x), volente, hurvayz: To jsem taky zažil. Už mám hezkou sbírku převodníků..Kup si u pana Kolaříka, ten chodí napo1.
Slunce zapadá za: 2 hrs, 34 min (20.4.2019 19:49:34)

Jízdní řád

DateSun timeastronomical
twilight
begin
[ ? ]
nautical
twilight
begin
[ ? ]
civil
twilight
begin
[ ? ]
sunrisetransitsunsetcivil
twilight
end
[ ? ]
nautical
twilight
end
[ ? ]
astronomical
twilight
end
[ ? ]
20.4 14 hrs, 1 min 03:44:1004:31:4105:14:0405:48:0912:48:5219:49:3420:23:4021:06:0321:53:33
21.4 14 hrs, 4 min 03:41:2304:29:2205:12:0005:46:1512:48:3919:51:0420:25:1821:07:5721:55:56
[DST] + 3 min, 24 sec - 2 min, 47 sec - 2 min, 19 sec - 2 min, 4 sec - 1 min, 54 sec - 13 sec + 1 min, 30 sec + 1 min, 38 sec + 1 min, 54 sec + 2 min, 23 sec
22.4 14 hrs, 8 min 03:38:3504:27:0405:09:5805:44:2112:48:2819:52:3520:26:5721:09:5221:58:21
[DST] + 3 min, 25 sec - 2 min, 48 sec - 2 min, 18 sec - 2 min, 2 sec - 1 min, 54 sec - 11 sec + 1 min, 31 sec + 1 min, 39 sec + 1 min, 55 sec + 2 min, 25 sec
1.5 14 hrs, 37 min 03:12:5204:06:4104:52:1705:28:0412:47:0320:06:0320:41:5021:27:2622:21:15
[DST] + 29 min, 45 sec - 25 min, 43 sec - 20 min, 23 sec - 17 min, 41 sec - 16 min, 17 sec - 1 min, 25 sec + 13 min, 28 sec + 14 min, 53 sec + 17 min, 34 sec + 22 min, 54 sec
1.6 15 hrs, 57 min 01:32:5803:10:0004:07:4704:49:1312:47:5020:46:2621:27:5322:25:4000:02:41
[DST] + 1 hrs, 19 min + 22 hrs, 20 min - 56 min, 41 sec - 44 min, 30 sec - 38 min, 51 sec + 47 sec + 40 min, 23 sec + 46 min, 3 sec + 58 min, 14 sec + 1 hrs, 41 min
1.7 16 hrs, 9 min -03:05:3604:06:2504:49:0412:53:5220:58:4021:41:1922:42:08-
[DST] + 12 min, 23 sec - - 4 min, 24 sec - 1 min, 22 sec - 9 sec + 6 min, 2 sec + 12 min, 14 sec + 13 min, 26 sec + 16 min, 28 sec-
1.8 15 hrs, 7 min 02:53:4903:55:4504:44:5205:22:2612:56:1920:30:1121:07:4521:56:5222:58:48
[DST] - 1 hrs, 1 min - 22 hrs, 39 min + 50 min, 9 sec + 38 min, 27 sec + 33 min, 22 sec + 2 min, 27 sec - 28 min, 29 sec - 33 min, 34 sec - 45 min, 16 sec - 1 hrs, 3 min
1.9 13 hrs, 26 min 04:09:4604:53:2105:33:3206:06:2812:49:5619:33:2520:06:2120:46:3221:30:07
[DST] - 1 hrs, 40 min + 1 hrs, 15 min + 57 min, 36 sec + 48 min, 40 sec + 44 min, 2 sec - 6 min, 23 sec - 56 min, 46 sec - 1 hrs, 1 min - 1 hrs, 10 min - 1 hrs, 28 min
Technická podpora Dodavatelé Podporujeme
Návštěvy vyhledávačů a botů - celkem za posledních 24 hodin: 22 botů. Bing [Bot] (1 min), Semrush [Bot] (1 min), Google [Bot] (1 min), HomePageBot Rss Reader [Bot] (1 min), HomePage Rss Reader [bot] (1 min), Seznam [Bot] (2 min), Liferea [Bot] (3 min), Google Adsense [Bot] (4 min), TheOldReader.com [Bot] (4 min), linkfluence.com [Bot] (9 min) ... a další