BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
jansol (20 min) 
Tak mi to nedalo a byl jsem to testnout a fakt to neumí rozdělovat nabíjení a vybíjení. Je tam fakt jeden stykač, ovšem je tam nějaká logika když vypneš nabíjení a je z ní odběr tak nabíjení nelze vypnout, v aplikaci se nepřesune posuvník, ale jak z ní není odběr posuvník se přesune a stykač vypne. Při zapnutí to čeká na odběr a teprve jak je odběr tak ten stykač sepne. Takže jak jsem s tím laboroval asi se ten stykač vypnul - což jsem neslyšel a jak se zapnul tak jsem tam asi už nebyl a nebo se nevypnul a proud tam tekl menší jak těch 0.1A a proto to BMS neodpojila a pouze fungoval balancing aby se ten článek nepřebíjel. PS. Zase jsem chytřejší...... PS2. Proto to možná zlobí když jsou spojené paralelně a mají rozdílné napětí jak se řešilo zde o pár příspěvků výše.... nejsem blazen! Dik za cas, test a potvrzeni ano, presne to je podle me problem toho paralelniho spojeni, protoze proste proud pobira druha baterie a tady nic netece a nesepne. Az prijde nejaka spicka casem, asi to udela. V app je prepinac load check ale co to dela nevim ... u me to nic na chovani nemeni. Mozna zalezi na verzi app taky. Mam posledni verzi Po přečtení reakcí na paralerní spojení baterií jsem ustoupil od verze 3x pack 16x280Ah.Zvolím 1 pack zapojený 2P16S nebo 3P16S.Inspirace provedení zde https://www.youtube.com/watch?v=RB_O_5Ppv7g Jenom se obávám uložení baterií na ležato.Osobně se mě to líbí moc.Máte někdo toto zapojení baterií lifepo4,jejich nastavení a zda mohu použít zmiňovanou BMS od mikela?V sestavování baterií jsem začátečník a proto přijmu každou pomocnou ruku,která by mne vedla krok za krokem.Takový ABC manuál.Důvod je vyvarovat se chyb začátečníka,které již ostatní dávno vyřešily.Též se přimlouvám u mikela,aby něco podobného vytvořil a umístil na tomto fóru nebo jeho stránkách.
Přetoky a jejich legálnost
solárník (1 hrs) 
Ostrovy jsou kapitola sama pro sebe, kdy musíš mít podchycený maximální příkon, když ti tchýně zapne pračku, myčku, peče v troubě a u toho jde žehlit a nevysvětlíš jí to. A to vše ještě n-krát naddimenzovat kvůli možné indukční zátěži. Na co kvůli tomu dimenzovat celý systém na pětinásobný příkon, když to nastane 5x za rok? Je dle mého elegantnější a hlavně ekonomičtější, naprojektovat to na maximální BĚŽNOU spotřebu, tu pokryjí přifázované měniče a případnou špičku šílené tchýně to prostě přicucne z DS. Samozřejmě - pokud má člověk běžný přístup k DS. Pokud je to chata v lese, tam je situace jiná.
Soban (2 hrs) 
Nevím jak jsou ty elektroměry naprogramované jak ty přetoky počítají a abych pravdu řekl mě to nezajímá - prostě žádné přetoky nevytvářím. Jinak ještě jsem žádnou elektrárnu neměl a měl jsem elektroměr který měří přetoky a je tam natočeno 1kWh - asi z testování, a to asi nikdo nebude řešit, dokonce to nebylo nikde psané při předávání elektroměru. Ale asi když ti to bude každý rok při odečtu růst tak to asi začnou řešit. Jinak to že to budu mít oficiálně přihlášené i s přetokama neznamená že musím dodávat, ale potom nemusím mít strach když tam nějaká kWh přeteče a místo abych dostal pokutu mi ještě něco dají...... Ale mít to oficiálně s 0 přetokem to akorát spůsobí že to budou poctivě měřit a budu dostávat pokutu? Není jednoduší mít to jako ostrov potom běžím z DS a nebo z FVE nic mezi tím a v tom případě nevím proč bych to přihlašoval. Samozřejmě zase bude rozdíl zda budu mít 3-10kWp a nebo 20-50kWp.
solárník (2 hrs) 
Mám asi rok nový elměr a ten je dvoutarif + přetok. Není dálkově odčitatelný a přesně stejný měl maník s tím obřím přetokem. Prostě mu na to přišli až při ročním odečtu, kdy to obchází důchodce se čtečkou. Pak by bylo asi vhodné zjistit, jak takové elměry ty přetoky vyhodnocují. To musí přesně odpovídat nějaké vyhlášce nebo normě. Zda se jedná tedy, jak tu někdo píše, o průměrnou hodnotu přetoku za 15 minut, a pokud je tato vyšší než něco, započítá se, nebo, zda se započítá vždy a kumuluje za celý rok, nebo jak to přesně vlastně je. Aby se na to člověk mohl připravit. Ale z textu mám dojem, že tak to vyhodnocuje pouze při přihlášené výrobně nebo mikroměniči! Je možné, že když člověk nemá přihlášeno nic, pak že to sečítá vše. To je zcela nejasné. I když - asi bude zase lepší, být jakoby na dovolené a dát za okno papírek s kWh NT a VT Jinak - pokud to bude jen sčítat, tak když uvažuju 9 měsíců v roce (v zimě asi nic), tak bude celkový přetok z "modráska" za ten rok okolo 4kWh. Pokud to ale vyhodnocuje pouze přetok za 15 minut větší než něco, pak bude nulový. No a teď babo raď. Co s tím ten chudák dělal, že mu naměřili tolik. Zřejmě měl puštěný prostě nějaký mikroinvertor bez limiteru. Nemáte nějaký link na tu jeho diskusi? To by mě zajímalo. Nebo nevím, jak se dobrat pravdy, jak se začnete ptát na oficiálních místech, tak to vzbudí nechtěný zájem.
BAZAR Články Li-ion LG Chem E61V 3,7V 61Ah
stanekl (2 hrs) 
Tak jsem to měřil a délka bez vývodů je cca těch 335mm.
Nové měniče Epever IPower
Fliacik (3 hrs) 
Neviete kde by som ho nasiel skladom ? Idealne CZ/SK kvoli zaruke a model 5kw 48V
Přetoky a jejich legálnost
eman (3 hrs) 
FVE je jenom zboží. Pro většinu majitelů je to něco jako rodinný TIR. Koupí si něco, pro co mají jenom omezené využítí, ale je na to dotace. Nerozumí tomu a nechtějí se učit to ovládat. Většina diskuzí na FB se odehrává ve stylu..."Kdo ode mě odkoupí přetoky" a " Co si mám ještě koupit, na využití přebytků energie". A to se instaluje jenom 10kWp. Powolit 20kWp, tak se veřejnost zruinuje a zadluží na roky, aby mohla "využít dotaci".
gupa (3 hrs) 
Záleží natom, jestli je lid schopný platit pokuty které si ouřada vyměří. Typický příklad rychlostní kamery. Hodně lidí včetně policajtů jezdí kolem měřáků jako lidi, protože je to stojí peníze za které by si jinak mohli koupit něco jiného, nebo je dali svým děckám aby si mohli koupit něco pro sebe. Pokud se lid nasere, přerůstá problém ve velmi nákladnou věc pro domácnosti kteří z dobré vůle chcou hospodařit se svými penězi úsporně, narazí v politice a podpoře útrácení peněz na základě nezdaněných reklam na všechno možné. Prostě politika volného trhu je založena na spotřebě, nezdaněné reklamě která je otom že spotřebitel je blbec od přírody a koupí si i to čemu nerozumí a ani by to nepotřeboval pokud by politika byla jinak pro ochranu spotřebitele situovaná. Co vím jen obce měli tu sílu si dát na svůj sloupek oznámení o zákazu prodeje a zavedení tržního řádu. Až po obec často lidskost někdy funguje. Jak to jde přes kraj který investuje např do silnic které do dvou let rozjezdí přetížená technika a čeká se na další peníze, tak tím se baví i samotní silničáři touto krajskou logikou jak dikobrazem. To prozření toho jak co je je často smutné. Depresivní.
BAZAR Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus-II 48V/3000VA/35A
msevela (3 hrs) 
Lokalita je Jihlava.
Přetoky a jejich legálnost
eman (3 hrs) 
Mám asi rok nový elměr a ten je dvoutarif + přetok. Není dálkově odčitatelný a přesně stejný měl maník s tím obřím přetokem. Prostě mu na to přišli až při ročním odečtu, kdy to obchází důchodce se čtečkou.
gupa (4 hrs) 
Co se týká elektroměru záleží na typu. Už i ACE2000 uměl registrovat a vyhodnocovat chybu typu přetok. Pkud někdo neví jak daný měřič funguje a co registruje nebo přesně co registruje tak ať si najde manuál v pdf a čte. To jak je nastaven aby registroval a jak, je věcí DS, resp. lidí zaměstnaných u DS co ty elektroměry programují a nastavují před instalací. Samotný elektrikář co sbírá data podle toho jak je měřák nastaven, je jen poslíček dobrých zpráv pro právníky a fakturanty DS a špatný zprávy pro lid co se chyt do pastě s názvem "přetok el. energie do DS v ČR".
solárník (4 hrs) 
Někteří tu rozvíjejí fakt směšné teorie o tom, že "to nikdo řešit nebude". Zkuste se přihlásit do nějaké FB skupiny a budete se divit. Řeší to pořád a pěkně tvrdě. Dá se říct, že jdou cíleně po nepřihlášených FVE. Maník, co měl svépomocnou FVE ani ne měsíc, už měl na přípojce pověšený měřák. Byl tam i maník, co si připojil "modráska" a přišla mu pokuta skoro dvě mega za přetoky. To už je na mašli. Teď mít na DS připojenou FVE bez papíru na mikrozdroj s tech. přetoky je o hubu. Proto se tu ptám, jak to distributor zjistí, když mi má vyměnit elměr a všichni tu tvrdí, že bez přihlášené FVE dávají jen obyčejný, který dálkově nebonzuje. Doteď jsem měl starý elměr z roku 2004 a s tím nikdy žádný problém (jak taky, že). Tak jak by na ty případné mikropřetoky u modráska, který vypnutí velkého spotřebiče vyrovná řekněme do pár málo sekund, i po vyměněném elměru přišli. ČEZ nemá na to, aby dával každému na vsi pravidelně bonzující elměr se SIMkou. Tedy by mne zajímalo, jak se to těm nešťastníkm podařilo. To je věc jedna. Věc druhá je, že taková šílená buzerace kvůli mikropřetokům je snad jen v ČR. Nikde v zahraničí, ať už je to Amerika, Asie, Indonésie (!), nic takového neexistuje. Věc třetí je, že tyhle věci se tu prodávají, dokonce mají dotační číslo (!), tedy musejí zjevně počítat s tím, že se taky používají. A konečně věc čtvrtá k probíhající krizi je, že jak EU, tak naše vláda, doporučuje instalace tolika solárů, kolik je jen možné. Tak by sakra měli lidem přestat házet klacky pod nohy. Mikropřetok 20Wh denně, víc modrásek neudělá, pokud je zapnut limiter, je směšný. Tak minimální a zanedbatelná záležitost, že nemůže způsobit žádnou škodu nikomu a nikde. Nic odborného se na tom posuzovat nemusí, protože se to jen zapojí do zásuvky, přístroj sám je certifikován. Opravdu nechápu, na čem si tu nějací pomatenci leští ego. Jako by nestačilo, že vám ten přetok započtou jako spotřebu.
gupa (4 hrs) 
Jde o zákonnou věc, nad zákonem je ústavní soud. Jestliže jde o společné sítě vlastněné virtuálními společnostmi a zákon bude na straně těchto virtuálních společností, tak se nic nenadělá. Je dneska taková divná doba, po volbách by se měly takové základní společenské rozkoly řešit politicky. Jde jen ve skutečnosti otom jak lhát lidem, o obchod a kupčení s hlasy a schovávání se za demokracii, přitom jak píšu je to jen otom kdo vyhraje tombolu zvanou koryto. Opravdu, co chcete, generace vysokoškolských úředníků - mobilníků a PC, nastupují do funkcí. Bude hůř. Jakkýkoli odpor bude zbytečný, své peníze které si tisknou vytáhnou z kapes lidi tak nebo jinak. Už i samotní úředníci se chytají do pastí slibo dotací a pořizují si FVE řes virtuální dodavatele FVE která po skončení akce neexistuje, hlavně si ji instalují aby ušetřili nic otom neví a po zjištění že jim to dodává do DS volají co s přetoky. Tak se ptám jestli firma dodala smlouvu pro dodávku el., že prý ne. Tak jim sděluji že pokuty jsou velké a jsou dané zákonem ČR který profesně zastupují.
BAZAR Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus-II 48V/3000VA/35A
cipis (4 hrs) 
Doplň lokalitu.
Přetoky a jejich legálnost
sitra (4 hrs) 
ano, je to ve 1/4 h... Pochybuji, že když máš dobře nastavený měnič, aby k přetokům nedocházelo tak to někdo bude řešit. To k čemu dochází je technický přetok a to podstatné je, že ti to distributor musí dokázat kdy a v jakém čase k němu došlo. Ano, kouzelné 1/4 hodinovky... to, že ti hodí na papír 200 kWh za rok nic neznamená. Nešiřte tu nenávist...
glottis (4 hrs) 
Přesně on to nemusí třeba několik let nikdo řešit když tam bude malý přetok, pak tě někdo udá a zaměří se na tebe a budeš se divit. Nebo bude v té lokalitě nějaký problém a budou to hledat zjistí u tebe přetoky a i když s problémem to nesouvisí tak budeš mít problém..... Osobně když už oficiálně připojeno tak i s povolením přetoků jinak to podle mě nemá smysl mít oficiálně co mi to přinese oficiálně bez přetoků? oficialne bez pretoku ti to prinese to, ze ti nemuzou naparit pokutu za neco co se nestalo (pokud je to pravda co se pise v tech db skupinach). Ona je to pokuta obecne za prekroceni rezervovaneho vykonu ne za celkove kwh. Kdyz to mam bez pretoku tak je rezervovany vykon nula a plati to co jsme psal a je to takto: bod 4.33: "Cena za překročení rezervovaného výkonu pro místo připojení odběrného místa, ...bla bla vysoke napeti .... Na hladině nízkého napětí při instalovaném výkonu mikrozdrojů v odběrném místě do 10 kW vč. při zjednodušeném připojení se překročení rezervovaného výkonu účtuje od hodnoty naměřeného výkonu vyšší než 115 W jednotkovou cenou vztaženou k celkové hodnotě překročení 42 Kč/kW/měsíc (do 2,5 % vč. z instalovaného výkonu), 84 Kč/kW/měsíc (od 2,5 do 5 % vč. z instalovaného výkonu), 168 Kč/kW/měsíc (od 5 do 10 % vč. z instalovaného výkonu) a 1 683 Kč/kW/měsíc (od 10 % z instalovaného výkonu)." Kazdy mesic pak je na vyuctovani vypsana "pokuta" za pretok. Ja mam zjednodusene rizeni a pretok nula tak nevarim z vody. Jeden mesic se mi povedl pri experimentech s modraskem pretok asi 0,6kwh za asi pulhodinu. Tim jsem padl do toho nejvyssiho tarifu a zaplatil za to asi 1000 korun. Dalsi mesic uz jsem se na experimenty vykaslal a an vyuctovani bylo asi 0,1kwh za asi 5 korun ... tedy asi prekroceni v tom nejnizsim pasmu. Zaver z toho pro me je: - plati se za pretok pravdepodobne v te ctvrthodine co jsem to prepisk. - sice me muzou pokutovat ale je to predem dohodnute a nemuze nekdo prijit po peti letech na udani, precist z elektromeru 1mwh pretoku a naparit mi 1600 * 1000 protoze pri sjednane smlouve nejde o celkovy pretok - zajimave je to navazani procenty na instalovany vykon coz je vykon panelu a cim vyssi vykon panelu mam, tim mam vetsi prostor pro pretok. 2,5% pro 5kwp fve je prekroceni o 125W ale pro 10kwp uz 250W a to se prekracuje hur. Pro me je to podnet pridat si panely - kdo to chce bez pretoku legalne - zjendodusene rizeni - mel by mit vic stupnu ochrany proti pretokum. Nespolehat jen na menic, ze to uhlida. On to asi uhlida ale kdyz se neco po... tak aby se to vcas vyplo. Resim si to tak, ze mam na celkovy odber domu shelly em3, ktere mi co 2s po mqtt hlasi prikon domu a pres esp32 a esphome ten prikon prumeruju a na jeho zaklade ridim rele, co muzou menice odpojit. Odpojeni je jak na prekroceni preotku tak i kdyz neprijde mqtt hodnota x vterin
eman (5 hrs) 
Technický přetok ano, ale já osobně nebudu monopolu prodávat el za almužnu co dávají. Nemám dotační elektrárnu na dluh, jako většina veřejnosti a na rozdíl od nich se nenechám okrádat. To tím radši budu sousedce ohřívat bazén.
Soban (5 hrs) 
Přesně on to nemusí třeba několik let nikdo řešit když tam bude malý přetok, pak tě někdo udá a zaměří se na tebe a budeš se divit. Nebo bude v té lokalitě nějaký problém a budou to hledat zjistí u tebe přetoky a i když s problémem to nesouvisí tak budeš mít problém..... Osobně když už oficiálně připojeno tak i s povolením přetoků jinak to podle mě nemá smysl mít oficiálně co mi to přinese oficiálně bez přetoků?
eman (5 hrs) 
Někteří tu rozvíjejí fakt směšné teorie o tom, že "to nikdo řešit nebude". Zkuste se přihlásit do nějaké FB skupiny a budete se divit. Řeší to pořád a pěkně tvrdě. Dá se říct, že jdou cíleně po nepřihlášených FVE. Maník, co měl svépomocnou FVE ani ne měsíc, už měl na přípojce pověšený měřák. Byl tam i maník, co si připojil "modráska" a přišla mu pokuta skoro dvě mega za přetoky. To už je na mašli. Teď mít na DS připojenou FVE bez papíru na mikrozdroj s tech. přetoky je o hubu.
BAZAR Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus-II 48V/3000VA/35A-32
msevela (5 hrs) 
Zdravím, budeme měnit 3ks Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus-II 48V/3000VA/35A-32A za silnější 3x MultiPlus-II 48v/5000VA Chtěl bych se zeptat, zdali by byl zájem o 3x MultiPlus-II 48v/3000VA - ani ne půl roku staré - cena za kus: 26 000,- Instalaci bych si představoval tak do 1-2 měsíců nejdéle.
Přetoky a jejich legálnost
solárník (5 hrs) 
A přetoky ti měří dnes už i obyčejný elektroměr, přijde ho odečíst přiloží čtečku a máš to i s přetokem. Jak říkám, u nás chodí bába a píše si to z cedulky za oknem. Protože to máme na starých domech uvnitř a nejsme přes den doma. Takže se tam s žádnou čtečkou nedostane. " Plati se jen to, pokud v 15 minutach prumeru presahnes 115W." Pokud je to tak, tak s modráskovými 20 Wh za celý den to nemám šanci přesáhnout, i kdyby bylo všech těch 20 Wh v jedné té čtvrthodině (to by byl 15 minutový průměr 80 W)
ferrys (5 hrs) 
co me daleko vice stve, ze nejde na nulu pripojit vic nez 10kWp… bez funkci, ktere se pozaduji pro vyrobnu… to je fakt bananistan… takze pro dokryti zimy tady vsichni blbnem, co mame vic…
ferrys (5 hrs) 
ty rumory o 1800 za kWh jsou fakt smesny jeste jednou to napisu… elektromer ma prednost 2 procenta, pokud by Vam poslali bububu s cernym odberem za par kWh tohle je jeden z argumentu, ktery nelze zpochybnit… no a ja mel pretoky i bez fve a nikdy nikdo tech par kwh neresil… daj Vam je do spotreby a basta… neverim tomu ze kvuli jednotkam se nekdo vzrusuje… joo kdyz jim tam natocite stovky nebo tisice, tak je to jasny…
FRSO (6 hrs) 
A přetoky ti měří dnes už i obyčejný elektroměr, přijde ho odečíst přiloží čtečku a máš to i s přetokem. Má pravdu ten chlapec. a za 1800,-Kč za započatou kWh tuším.
Elektrárna jen na určité okruhy?
ACDC (6 hrs) 
Taky mám takové volby na myčky a pračky. Svítí-nesvítí. Je to trochu zaostalé, ale stykače tam zatím nechci strkat. Nepohodlí?? Bude sakra hůř. Střídač v jedný fázi jinak klidně utáhne 3f motor 1,5 kW.
Přetoky a jejich legálnost
Soban (7 hrs) 
A přetoky ti měří dnes už i obyčejný elektroměr, přijde ho odečíst přiloží čtečku a máš to i s přetokem.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Soban (7 hrs) 
Co je na tom podezřelé? Tak samozřejmě z aliexpresu je vše podezřelé.... zda do toho jít si musíš rozmyslet ty. Jinak kontaktuj mikela ten ti baterku seskládá akorát jak píše nestíhá tak si počkáš a máš to se zárukou.......
Přetoky a jejich legálnost
glottis (7 hrs) 
Kdyz s nima nemas smlouvu, ze nemas mit pretok, muzou asi nejdriv jen strasit. Pokud mas tak malej pretok ted, cekal bych, ze to nikdo resit nebude. Muzes to svest na to, ze mas spotrebuce se zpetnymy vlivy svarecky, 3f pohony. Kdyz bys to legalne prihlasil ve zjednodusenem rizeni = bez pretoku (i modrasek GTI jde), vymeni ti elektromer za dalkove odecitatelny a kazdy mesic to vyhodnoti. Plati se jen to, pokud v 15 minutach prumeru presahnes 115W. A jo, je to buzerace Jestli nedaj dálkově odčitatelnej, tak ty přetoky asi těžko zjistěj. Tady na vsi se to odečítá tak, že to napíšeme bábě za okno . Elměr je uvnitř v baráku. Já se právě bál, aby nedali ten dálkově odečitatelnej, ale zase těžko budou investovat jednu SIMku na každej barák v ČR si říkám, ne? To by se nedoplatili. I když - teďka na to ČEZ má, když jsem viděl ten poslední zisk, jak účtujou lidem 7 až 9 korun za kWh podle posledního ceníku (v závislosti na tarifu) . Já mám kdyžtak v záloze fázovej hlídač přetoků, ale mně se to tam nechce zbytečně dávat a navíc nemám na rozvodné desce místo. dalkove odecitatelnej dostanes pokud pripojis fve k distribuci. Minimalne u cezu to tak je. Jinak ti ho nedaj, je to drahy
Elektrárna jen na určité okruhy?
Soban (7 hrs) 
Bez problémů. Asi to sem tam budeš chtít vypnout..... Takže do rozvaděče si přidáš 2 x B jističe o hodnotě dle výkonu měniče a jeden přepínač 1-0-2. Přívod od elektroměru tak jednu fázi hodíš na ten přidaný jistič a ven ze skříně do in svorky na měniči. Z out svorky měniče přes ten druhý jistič na přepínač 1-0-2. A teď odpojíš tu stejnou fázi na které máš ten in vstup měniče od proudového chrániče a připojíš na ten přepínač 1-0-2. A prostě tu jednu fázi můžeš tím přepínačem přehazovat mezi DS a měničem. N (modrý) od měniče připojíš na ten proudový chránič ze strany jak je přívod té fáze od toho přepínače 1-0-2. PE (zelenožlutý) připojíš k ostatním v rozvaděči. Předpokládám proudový chránič na každou fázi, pokud tam není tak to přeskočíš a odpojíš tu jednu fázi od jističů co vedou dále. Pak si přeskládáš ty zásuvky a rozvody mezi fázema tak aby na té fázi od měniče jsi měl to co potřebuješ a ostatní necháš na těch dvou ostatních. Vše je o tom že v rozvaděči musí být místo pro 3 přístroje a případně pro přepojení kabelů Samozřejmě pokud máš něco 3f a 3f zásuvky tak ty necháš tak jak jsou......
rozvádzač Eaton R-FVE-GW32
cipis (7 hrs) 
Ze jsme ti usetrili penize a poskladal sis to sam? Tak se pochlub fotkou:-)
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (7 hrs) 
Tak ta baterie prý podporuje jen 24V.. našel jsem https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 6077%21sea ale je to nějaké podezřelé.
Elektrárna jen na určité okruhy?
remykczech (8 hrs) 
Zdravím, Nevím mam to zařadit, ale vzhledem k cenám se nevyplatí moc mít FVE na dotace, budu řešit ostrovní ohřev bojleru, ale myslím si, že by stálo za to mít “ostrovně” zapojenou např. Lednici, pár zásuvek, prostě věci co to utáhne. Můj dotaz zní, jak moc je složitá práce v rozvaděči (vyhodit okruh od čezu jističem, nahodit jistič od fve?) Jak se potom řeší nulák, fáze? Je zde někdo, kdo má takto řešenou elektrárnu? Děkuju
Přetoky a jejich legálnost
mihlit (8 hrs) 
Tak dálkově odečítatelný přece nemusí být jen se simkartou přes telefon. Dálkově odečítatelné měřiče tepla jsou v panelácích už roky. Stejně tak někde mají dálkový odečet na vodoměry a v obci to řeší tak, že čtečku dají do popelářského auta, to projede celou lokalitu, uloží na flashku a oni si to pak zpracují.
BAZAR Victron regulátor
horensky02 (9 hrs) 
Prodané
Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE
Ivo12s (9 hrs) 
... jedině snad ten kus udělat tak, aby se dal snadno demontovat a tím si usnadnit pravidelnou údržbu. Je to "beztlaké" řešení. Jednotlivá šroubení ucházela pouze tehdy, když jsem si myslel že to vyzkouším z umělohmotné trubky. Nerez šroubení co tam je teď drží úplně v pohodě. Nejvíce usazenin je v tom koleně 90°nahoře a to odšroubovat jde docela jednoduše. Pokud to vyjde tak 1-2x za rok, tak si to asi dovedu představit. I ta topná tyč jde vyšroubovat takže asi ANO, snad to bude takhle fungovat. Taky je potřeba mít na paměti, že v zimě přijde na pořadí zase poctivé dřevo, sluníčka bude málo, takže ono to nepojede 365 dní v roce .
Testování střídače
Matess (9 hrs) 
A jako řekněme si to na rovinu ani bezpečné. Takto vysoké stejnosměrné napětí není sranda.
Poistky v 24V systéme
Lubik (9 hrs) 
Pro jištění vedení od baterií a baterie proti zkratu stačí jedna pojistka. Zpravidla se dává přímo na plus nebo co nejblíže + výstupu z baterií.
Easun výběr měniče
Foxxx (9 hrs) 
Ako to dopadlo? Kupil si nieco? Zatím nic
Upgrade ostrovní elektrárny 12-36kW, LiFePo4
Ivo12s (9 hrs) 
Poslední fotografie je tady z ledna 2022. No od té doby se přece jen dost věcí změnilo: 1. Vyměnil jsem měnič VICTRON Smart Phoenix inverter 3000VA/48V za měnič 5000VA. Důvodem bylo zajištění občasného vyššího výkonu když se sejdou spotřebiče. Zásadní omezení to nebylo, ale vysvětlujte to někomu, když venku praží slunce jak o život, baterie jsou na 100% a měnič vypne kvůli krátkodobému přetížení... Když to takhle napíšu, vypadá to jednoduše, ale celá akce skončila vlastně včera. Cena není úplně lidová, takže nejprve jsem hledal kupce na ten původní, pak teprve objednal nový 5kVA, měnič dorazil a během druhého/třetího zapnutí "něco" odešlo a nový měnič hlásil trvale přetížení. Takže reklamace, ta byla uznána a výměna během několika dní za nový. Z tohoto pohledu péče na jedničku. 2. Vyměnil jsem oba dva solární regulátory Morningstar Tristar TS-MPPT-60 za Victron Energy BlueSolar 150V 60A -TR. Důvodem tohoto kroku bylo propojení celého systému VICTRON do komplexního monitoringu VRM Portal. 3. Sestavu jsem ještě doplnil o elektroměr ET112 aby ty statistiky měly nějaký reálný základ. No a ještě to bylo potřeba celé propojit, tedy kabely VE.direct/USB a RS485/USB. Třeba zapojení ET112 na Raspberry Pi4 s instalací Victron Venus byl docela oříšek. Nejprve sem si musel projít zjištěním, že laciné kabely RS485/USB nefungují na Victron vůbec, potom dohledat, že tento kabel nemusí být nezbytně od Victronu, ale musí obsahovat čip FTDI a ještě se musí specializovaným SW přepsat název ve FW viz ZDE. NO vidíte, takhle na to stačí dvě věty. Mě to stálo dva víkendy a jeden zbytečný RS485 kabel navíc. Třeba se bude někdy hodit...
Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE
Majkl (9 hrs) 
Ahoj, teplota topné tyče / narůstání úsad by se dala snížit zvýšením průtoku (čerpadlo), jenže to to už je dost komplikace.... Tak jak to máš, je to nádherně jednoduché. Jenže to ssebou samozřejmě přináší kompromisy Takže jedině snad ten kus udělat tak, aby se dal snadno demontovat a tím si usnadnit pravidelnou údržbu.
Přetoky a jejich legálnost
solárník (10 hrs) 
Kdyz s nima nemas smlouvu, ze nemas mit pretok, muzou asi nejdriv jen strasit. Pokud mas tak malej pretok ted, cekal bych, ze to nikdo resit nebude. Muzes to svest na to, ze mas spotrebuce se zpetnymy vlivy svarecky, 3f pohony. Kdyz bys to legalne prihlasil ve zjednodusenem rizeni = bez pretoku (i modrasek GTI jde), vymeni ti elektromer za dalkove odecitatelny a kazdy mesic to vyhodnoti. Plati se jen to, pokud v 15 minutach prumeru presahnes 115W. A jo, je to buzerace Jestli nedaj dálkově odčitatelnej, tak ty přetoky asi těžko zjistěj. Tady na vsi se to odečítá tak, že to napíšeme bábě za okno . Elměr je uvnitř v baráku. Já se právě bál, aby nedali ten dálkově odečitatelnej, ale zase těžko budou investovat jednu SIMku na každej barák v ČR si říkám, ne? To by se nedoplatili. I když - teďka na to ČEZ má, když jsem viděl ten poslední zisk, jak účtujou lidem 7 až 9 korun za kWh podle posledního ceníku (v závislosti na tarifu) . Já mám kdyžtak v záloze fázovej hlídač přetoků, ale mně se to tam nechce zbytečně dávat a navíc nemám na rozvodné desce místo.
Easun výběr měniče
Fliacik (10 hrs) 
Ako to dopadlo? Kupil si nieco?
Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE
Ivo12s (10 hrs) 
...je to za 1/4 ceny toho servopohonu a nemá se tam co rozbít. Výsledný stav provozuji zhruba měsíc. Princip funguje naprosto spolehlivě. Teplotní diferenciál je dostatečný, takže topná tyč topí nepřetržitě, nedochází k vypínání na teplotu v trubce ani po delší době. Těch zhruba 80 litrů vody se ohřeje na cca. 65°C zhruba za 4 hodiny i méně. Pak to začne cyklovat jak se pomalu ochlazuje voda v trubce a vyrovnává se s obsahem nádoby. Z tohoto pohledu tedy spokojenost. V rámci původní představy o využití přebytků po nabytí baterií to funguje naprosto spolehlivě. Slabé místo ale zůstává a do budoucna může být omezující. Z důvodu velmi železité/vápenaté vody dochází významně k usazování vodního kamene přímo na vnitřním povrchu trubky a na špičce topné tyče. Předpokládám, že důvodem je teplota topné tyče a následný teplotní rozdíl. Případné snížení celkové teploty topení je možné, ale princip té topné tyče je samozřejmě ZAP/VYP, takže pokud snížím nastavenou teplotu, zkrátí se čas do doby úplného zahřátí nádrže, ale s intenzitou vodního kamene to nic neudělá - tyč stejně pojede naplno jen kratší dobu. Rozsah usazování je velký, že to omezuje hybnost uzavíracího ventilu nahoře již po tom ani ne měsíci provozu. Dá se s tím žít, ale Ještě jsem tedy v zoufalství doinstaloval na vstupní vedení Dražice IPS ProtectX G 3/4". Nevím, jestli je to k něčemu, jsem tedy spíše skeptik, hodnocení je rozporuplné a ani nemám jak zjistit účinnost, ale nic jiného už s tím neudělám. Leda tak jednou za měsíc tam zhora tím servisním šroubením nalejt litr (asi i více) octa nebo kyseliny citronové, nechat to zahřát a vypustit Takže tolik po měsíci provozu.
BAZAR Victron Smart Energy Phoenix 3000VA 48V
Ivo12s (11 hrs) 
prodáno
BAZAR 2x Morningstar Tristar TS-MPPT-60A/150V
Ivo12s (11 hrs) 
prodáno.
Testování střídače
sikec (11 hrs) 
hmm dát 50 ks 18650 do série..to nebude taky úplně levné...
Poistky v 24V systéme
Soban (11 hrs) 
Stačí jedna pojistka.
Testování střídače
Matess (11 hrs) 
pokud tady není potřeba kapacita tak je to pár battery packů v sérii... nějaké vysokoproudé 18650 na to stačí... 20A články jsou běžně k sehnání. Je to za mě jednodušší cesta - tj postavit si pár baterek bez BMS které mohu nabíjet třeba modelářskou nabíječkou a pro tento test jich potřebné množství spojit do série, protože nevím kde sehnat takový laboratorní zdroj.
rozvádzač Eaton R-FVE-GW32
Lotus (11 hrs) 
Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
Testování střídače
sikec (11 hrs) 
Kde chceš vzít baterii 230 Voltů/10 A?
Matess (12 hrs) 
a co to zkusit v konbinaci s proudovým zdrojem (teoreticky baterií) na solárním vstupu s odporem v sérii ( tak aby se z toho stal o něco měkčí zdroj) a případným zvětšováním odporu simulovat měkkost panelu okolo mpp?
mihlit (12 hrs) 
Tak na to by stačila přibližná křivka. Tedy vzít CCCV regulovaný zdroj. Nastavit proud Isc. Nastavit napětí na Voc. Tím to udělá lomenou čáru a pro zakulacení do křivky, tak tam přidat do série žárovku. Problém je, že takový zdroj pro výkon odpovídající běžnému stringu panelů je festovně drahý mít to jen na hraní.
Přetoky a jejich legálnost
glottis (12 hrs) 
Čauky - chmurné předpovědi se naplňují. Asi před měsícem jsem dostal echo, že letos má ČEZ všem beze zbytku vyměnit elektroměry, nevěřil jsem tomu, ten můj přesluhoval už 4 roky a nic se nedělo, ale je to tu, už jsem dostal dopis, že přijedou vyměnit, takže je to asi skutečně pravda. Co teď, nevím, mám 2kW "modrásek" GTI s limiterem a podle měření mýho soukromýho elektroměru to dělá denně přetok asi 20 Wh do sítě. Je to zhruba stejné i u 1kW verzí. Přetok do sítě, změřený za poslední týden po dnech: 21 Wh, 13 Wh, 17 Wh, 11 Wh, 4 Wh, 17 Wh, 19 Wh. Tak jsem strašně zvědavej, za jak dlouho mi přijde psaní s pokutou. Už s tím máte někdo větší nebo delší zkušenosti? Mi tu přijdou legislativci jak pomatení. V USA to bez problémů tolerují, v Indonézii taky, v podstatě co znám solárníky, tak po celém světě bez problémů. Jen Češi si zase hrajou na ředitele Zeměkoule a buzerujou lidi za 20 Wh denně, když ta zpětnovazební smyčka párkrát pomalu zareaguje na odpojení velké zátěže. Tak hlavněže teď v době ukrajinský krize máme všichni šetřit a dát si soláry, kokoti. Kdyz s nima nemas smlouvu, ze nemas mit pretok, muzou asi nejdriv jen strasit. Pokud mas tak malej pretok ted, cekal bych, ze to nikdo resit nebude. Muzes to svest na to, ze mas spotrebuce se zpetnymy vlivy svarecky, 3f pohony. Kdyz bys to legalne prihlasil ve zjednodusenem rizeni = bez pretoku (i modrasek GTI jde), vymeni ti elektromer za dalkove odecitatelny a kazdy mesic to vyhodnoti. Plati se jen to, pokud v 15 minutach prumeru presahnes 115W. A jo, je to buzerace
Testování střídače
sikec (12 hrs) 
Poslední věta - to bude to, co hledám.
mihlit (12 hrs) 
To mi stále nic moc neříká o co přesně jde. Tebe zajímá celková účinnost nebo jen schopnost nalézt MPP bod, tedy otestovat jen samostatný reguáltor? Nebo to má být jen charakteristika podobná panelu, aby to šlo vůbec zapnout a tomu regulátoru se neudělalo špatně?
sikec (13 hrs) 
No jde spíše o teoretickou možnost testování komerčních střídačů (hybridních) v ostrovním provozu, tj. střídač, baterie a místo panelů mít zdroj DC napětí. Nejde o testování v noci ale spíše možnost laboratorního testování bez nutnosti mít panely na střeše.
mihlit (13 hrs) 
sikec: Co přesně chceš testovat a na jakém hw? Zmiňuješ stranu panelů a pak střídač a MPPT... takže chceš testovat regulátor, co máš v all-in-one krabici s měničem nebo nějaký jednoduchý měnič pro bojler (BEL,...) a nebo nějaký grid-free měnič? PetrDubi: MPP bod je jen jeden bod na křivce, takže nejde říct, že v tom bodě se chová jako zdroj proudu, je to obráceně, že ten MPP je jeden bod té křivky. Tedy ne, že se v tom bodě chová jako zdroj proudu, on se tak chová všude a MPP je jen jedna kombinace hodnot. Jinak ono nasimulovat něco by i šlo. Pomocí zdroje proudu a odporu. Dokud bude mít zátěž odpor výrazně větší, než odpor zdroje, bude se to chovat jako ta rovná část křivky a pak to postupně přejde na větší význam toho odporu, až ten určí zkratový proud. Bude tam to koleno, co může MPPT chtít hledat. Problém spíš je, že reálný panel je něco jako string 72 jednočlánkových panelů a tak ta křivka je víc hrbolatá, s čímž si pak ty regulátory lépe (victron) či hůře(axpert) poradí a to by se simulovalo hodně blbě.
Vytěžovač
wimpi (13 hrs) 
Ty fotky by mě opravdu moc zajímaly. Sestavit tento obvod by neměl být problém. Chtěl bych spíš vidět jak je do toho všeho zakomponovaný. Děkuji
Poistky v 24V systéme
bhava (13 hrs) 
Dobrý deň, rád by som sa spýtal, a poprosil o radu, či poistky v takto zapojenom systéme, viď, obr., treba dať medzi každú jednotlivú bateriu, alebo len na bod z + a - v smere do regulátora. Vďaka za rady a tipy, s pozdravom B
Testování střídače
sikec (13 hrs) 
No když si nastavím na zdroji 220V a budu snižovat proud z 13A (maximum, co mi dá teoretický FV panel) třeba na 2A (jakoby zataženo) tak si můžu proměřit, co mi vlastně dává na výstupu invertor - zda dává 230 V, jaký proud, co jde do baterky a celou tuto křivku (křivky) si můžu zrekonstruovat. Jde mi o funkci střídače, ne panelů...
Přetoky a jejich legálnost
fugas (13 hrs) 
Už před lety mi sebrali Křižíka. Je mi to celkem jedno, protože jedu odjakživa na to, abych byl od DS oddělen, krom nabíjení. Ale tak rok zpět na to náhodou přišla řeč s elektrikářem a ten říkal, že není problém Křižíka nainstalovat zpět. Že se stále revidují a používají. Jak je to teď ale nevím.
BAZAR Victron regulátor
Dagus (13 hrs) 
Jestli je volnej a je k němu doklad, tak bych měl zájem. Chtěl bych předem fotku, ale to můžem po sz.
Přetoky a jejich legálnost
solárník (14 hrs) 
Čauky - chmurné předpovědi se naplňují. Asi před měsícem jsem dostal echo, že letos má ČEZ všem beze zbytku vyměnit elektroměry, nevěřil jsem tomu, ten můj přesluhoval už 4 roky a nic se nedělo, ale je to tu, už jsem dostal dopis, že přijedou vyměnit, takže je to asi skutečně pravda. Co teď, nevím, mám 2kW "modrásek" GTI s limiterem a podle měření mýho soukromýho elektroměru to dělá denně přetok asi 20 Wh do sítě. Je to zhruba stejné i u 1kW verzí. Přetok do sítě, změřený za poslední týden po dnech: 21 Wh, 13 Wh, 17 Wh, 11 Wh, 4 Wh, 17 Wh, 19 Wh. Tak jsem strašně zvědavej, za jak dlouho mi přijde psaní s pokutou. Už s tím máte někdo větší nebo delší zkušenosti? Mi tu přijdou legislativci jak pomatení. V USA to bez problémů tolerují, v Indonézii taky, v podstatě co znám solárníky, tak po celém světě bez problémů. Jen Češi si zase hrajou na ředitele Zeměkoule a buzerujou lidi za 20 Wh denně, když ta zpětnovazební smyčka párkrát pomalu zareaguje na odpojení velké zátěže. Tak hlavněže teď v době ukrajinský krize máme všichni šetřit a dát si soláry, kokoti.
Testování střídače
PetrDubi (14 hrs) 
mihlit: Jo, zblbnul mě dokonale On to holt není ani úplně napěťový zdroj ani proudový zdroj ale v MPP bodě se chová jako proudový zdroj. Tady je ještě jeden diagram rovnou i s různýma výkonama. Ale nevím, jestli je schopný běžný proudový nebo laboratorní zdroj nasimulovat různý výkon a MPP bod - pokud není programovatelný, tak nejspíš ne a po zapojení MPPT regulátoru vyjede na nejvyšší výstupní napětí zdroje a tam zůstane, protože tam bude nejvyšší napětí a k němu nastavený proud, takže maximální výkon. Každopadně pokud budu brát maximální výkon konkrétního panelu při různých úrovních osvětlení tak se bude chovat jako zdroj proudu, ale pokud beru jeho charakteristiku při konkrétním neměnném osvětlení, tak do určitého proudu se chová jako zdroj napětí a od určitého proudu je to zase pro změnu zdroj proudu. Proto je problém ho rozumně změřit jinak než pomocí nějakého regulátoru (po zatížení odporovou zátěží jsou výsledky nesmysl). A nahradit panel zdrojem znamená mít programovatelný zdroj, do kterého nastavím výstupní křivku panelu a potom teprve můžu měřit regulátor nebo měnič.
mihlit (14 hrs) 
Vždyť to v tom odkazu je vysvětleno. Proud se nemění, napětí ano. Stejně jako u zdroje konstantního proudu. Proto je taky zkratový proud skoro stejný jako pracovní. Když budu mít zdroj konstantního proudu, kde si nastavuji hodnotu potenciometrem, tak je to furt zdroj konstantního proudu. Stejně jako pro několik pozic natočení potenciometru si vynesu graf na několik hodnot intenzity záření a budou oba grafy vypadat úplně stejně. Tady jen tím nastavením točí sluníčko. Je tam závislost na síle záření, ale v každém okamžiku se to furt chová jako zdroj proudu, ne jako zdroj napětí.
Easy Solar 3000 výpadky komunikace
jan.lukac (15 hrs) 
Uznána reklamace, umřel měnič, pravděpodobně vinou špatného náběhu po upgrade FW
Testování střídače
PetrDubi (15 hrs) 
sikec: Jo máš pravdu, zamotal jsem se do toho a prohodil to Akorát vzhledem k tomu, jak fungují regulátory potřebuješ napěťový zdroj s omezením proudu, protože MPP bod který hledají MPPT regulátory není už na rovné části křivky, ale v místě, kde už napětí klesá. V MPP bodě ale stoupne proud víc než klesne napětí a panel dává největší výkon a nevím jestli je tuhle funkci schopný klasický (nebo laboratorní) zdroj poskytnout..
BAZAR Victron regulátor
fugas (15 hrs) 
No vidíš, to mě nenapadlo zkusit. Díky za odpověď oběma pánové, super
Testování střídače
sikec (15 hrs) 
To PetrDubi: No však ano. Z toho obrázku vycházím přece i já. Pokud se téměř nemění napětí, ale proud se mění - jde o napěťový zdroj. https://www.eshop-meanwell.cz/rozdil-me ... m-zdrojem/ Pokud by zůstával konstantní proud při různém osvitu a měnilo se výrazně napětí, tak je to proudový zdroj.
BAZAR Victron regulátor
Tomano79 (15 hrs) 
Omlouvám se za hloupé dotazy, ale nedaří se mi to nikde vypátrat. Jak vysoko se dá nastavit nabíjecí napětí? Používám 18s, takže potřebuji nabíjet na 62V. v Demo apce mě to pustilo až na 69,56V
Soban (15 hrs) 
Teoreticky by to mělo jít, v datasheetu je u eqalizace nastaveno default 64.8V takže předpokládám že takové napětí půjde nastavit i pro bulk a float.
fugas (15 hrs) 
Omlouvám se za hloupé dotazy, ale nedaří se mi to nikde vypátrat. Jak vysoko se dá nastavit nabíjecí napětí? Používám 18s, takže potřebuji nabíjet na 62V.
Pokles napětí na stringu - pravidelně
Soban (15 hrs) 
Kdyby to bylo algoritmem tak když odpojíš panely tak by se na nich mělo napětí zvednout a po připnutí spět k regulátoru by měl najít správný bod, pokud ne tak ten algoritmus musí být hodně zmršený......
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
Soban (16 hrs) 
Taky mi ty posuvníky takto fungují jak z ní není odběr. Ale jak je odběr a vypnu nabíjení tak stykač nevypne a po chvíli se vrátí posuvník zpátky. Jak není odběr a vypnu nabíjení tak stykač vypne, posuvník vybíjení je zapnut. Prostě je tam jeden stykač a podle stavu posuvníků, přepínačů a podle směru a velikosti proudu asi na tom odporu zapíná či vypíná ten stykač.
glottis (16 hrs) 
nevim na co koukat na zadnem screenu neni videt ze by se neco delo ... zadny proud, zadny vykon, krome toho, ze jsou jinak prepinace a barevne sipky. To mam v app taky ale relalita je jina. A soban to potvrdil. App je uplne jina nez XIAOXIANG BMS - odkaz na strankach
glottis (16 hrs) 
Tak mi to nedalo a byl jsem to testnout a fakt to neumí rozdělovat nabíjení a vybíjení. Je tam fakt jeden stykač, ovšem je tam nějaká logika když vypneš nabíjení a je z ní odběr tak nabíjení nelze vypnout, v aplikaci se nepřesune posuvník, ale jak z ní není odběr posuvník se přesune a stykač vypne. Při zapnutí to čeká na odběr a teprve jak je odběr tak ten stykač sepne. Takže jak jsem s tím laboroval asi se ten stykač vypnul - což jsem neslyšel a jak se zapnul tak jsem tam asi už nebyl a nebo se nevypnul a proud tam tekl menší jak těch 0.1A a proto to BMS neodpojila a pouze fungoval balancing aby se ten článek nepřebíjel. PS. Zase jsem chytřejší...... PS2. Proto to možná zlobí když jsou spojené paralelně a mají rozdílné napětí jak se řešilo zde o pár příspěvků výše.... nejsem blazen! Dik za cas, test a potvrzeni ano, presne to je podle me problem toho paralelniho spojeni, protoze proste proud pobira druha baterie a tady nic netece a nesepne. Az prijde nejaka spicka casem, asi to udela. V app je prepinac load check ale co to dela nevim ... u me to nic na chovani nemeni. Mozna zalezi na verzi app taky. Mam posledni verzi
Mikel (16 hrs) 
Testování střídače
cipis (16 hrs) 
Dá se to odsimulovat se zdrojem, co umí CC (konstantní proud). A to umí všechny ty čínské krámy, co se dají sehnat, ty jakože laboratorní zdroje. Akorát jsem nikdy nehledal větší než 120V. Každopádně při zapojení na MPPT to funguje jako panel, prvně svítí CV (konstantní napětí), pak začne růst proud až do nastavené hodnoty CC, kterou drží. Je z toho trochu diskotéka (problikává CV a CC). Zvládnou to i ty plechové zdroje třeba 24V/20A, používal jsem to jako automatické dobíjení. Na zdroji nastavil něco okolo 27V, aby to začalo přicucávat, až olovo začlo klesat k 24V. Bylo krásně vidět, jak mppt začal zvyšovat odběr, až se dostal na proudové omezení zdroje. Jinak z napěťového se dá proudový zdroj udělat celkem jednoduše, vřadí se sériový odpor, snímá se na něm úbytek napětí a tím se reguluje vstupní napětí. Takže teoreticky by se dalo něco naprogramovat podle těch výše uvedených grafů.
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
Soban (16 hrs) 
Tak mi to nedalo a byl jsem to testnout a fakt to neumí rozdělovat nabíjení a vybíjení. Je tam fakt jeden stykač, ovšem je tam nějaká logika když vypneš nabíjení a je z ní odběr tak nabíjení nelze vypnout, v aplikaci se nepřesune posuvník, ale jak z ní není odběr posuvník se přesune a stykač vypne. Při zapnutí to čeká na odběr a teprve jak je odběr tak ten stykač sepne. Takže jak jsem s tím laboroval asi se ten stykač vypnul - což jsem neslyšel a jak se zapnul tak jsem tam asi už nebyl a nebo se nevypnul a proud tam tekl menší jak těch 0.1A a proto to BMS neodpojila a pouze fungoval balancing aby se ten článek nepřebíjel. PS. Zase jsem chytřejší...... PS2. Proto to možná zlobí když jsou spojené paralelně a mají rozdílné napětí jak se řešilo zde o pár příspěvků výše....
glottis (17 hrs) 
jak pisu vysse, je to propojene odporem 10 ohmu, pro detekci proudu. Ta 0,1A tam pres to kldine tect mohla. Mikel by mel zrevidovat info Ale chapu to, bms s rele ma dve na eshopu a jen jedna znich pro lifepo. Zbytek je s mosfety co to umi. Pletes se, je to jedna a ta sama BMSka, jen pred odeslanim se ve FW nastavuje pouziti pro LION. Od vyrobce jsou prednastaveny pro LIFEPO4. V eshopu mas dve polozky tak jsem psal dve. Kdo ji nastavi je zakaznikovi celkem jedno.Nepsal jsem, ze se lisi hw. Vyrobce by l blazen delat dvakrat design hw. Jestli ji mas skladem, premer to. Mezi kabelama bys mel namerit odpor. Muze ho pripojit az nejakej malej mosfet pri zapojeni bms na napeti balancnim kabelem. To jsem nezkoumal. Btw vim, jsem otravnej ani netvrdim, ze ta BMS je spatna nebo ze zamerne prodavas neco s nepravdivou informaci. BMS je ok a dela presne to co vyrobce slibuje. Ma svoje mouchy ale za tu cenu .... Jen si i tu lidi mysli, ze umi neco co neumi. Ale podle me maj lidi vedet co pouzivaj a jak se to chova, hlavne kdyz to ma chranit drahe baterie.
Mikel (17 hrs) 
jak pisu vysse, je to propojene odporem 10 ohmu, pro detekci proudu. Ta 0,1A tam pres to kldine tect mohla. Mikel by mel zrevidovat info Ale chapu to, bms s rele ma dve na eshopu a jen jedna znich pro lifepo. Zbytek je s mosfety co to umi. Pletes se, je to jedna a ta sama BMSka, jen pred odeslanim se ve FW nastavuje pouziti pro LION. Od vyrobce jsou prednastaveny pro LIFEPO4.
Testování střídače
PetrDubi (17 hrs) 
sikec: Tak to by jsi řekl špatně Dám ti sem jeden obrázek. Když se na něj podíváš, tak uvidíš, že při různém slunečním ozáření G se téměř nemění napětí, ale proud se mění (podle ozáření) v rozmezí 1-4,8 A. Když se podíváš do datasheetu nějakého panelu, tak tam najdeš obdobný obrázek jenom s hodnotama pro ten konkrétní typ, ale ty křivky jsou +/- stejné.
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
glottis (17 hrs) 
Delal jsem to, kdyz uz do baterie nesel skoro proud. Treba vyhodnotila znovu vsechny podminky jako kdyz se zapne, zjistila ze neni proud a rozpojila. Jsou taky dve cesty, jak hodnoty nastavit. Jedna je pres param settings, kdy se aplikuji hodnoty vsechny naraz. A pak pres param view, kdy muzu menit po jednom. Ja to ted delal pres param settings. Nevim i jakou roli hraje komunikace po BT ale obcas se stane, ze nacitani nebo zapis hodnot proste drhne. Chvilku to frci a pak se to zastavi a ceka klidne desitky vterin. Pak se to zase treba rozjede. A to stojim vedle BMS. Nevim jestli myslime to same s tim vybijenim a nabijenim ... ano reaguje jak na nadpeti tak podpeti jak celeho packu, tak clanku tak proudy. Ale tahle bms se stykacem neumi proste jen vypnout nabijeni a nechat vybijeni. Proste neumi. Je tam fakt jen ten stykac na rozepnuti obvodu. Mivvy ma v nabice BMS stejne znacky, co maj mosfety a toto umi ale tahle proste ne. V aplikaci jsou sice dva prepinace ale ta app je univerzalka ke vsem podobnym BMS at uz s mosfety nebo bez nich. Nevim jestli staci prepnout jeden aby se rozepla ale urcite reaguje na discharge switch. Fakt potom nevím co máte za BMS? Když se mi vypnulo nabíjení té baterie tak jsem si hrál s napětím mppt regulátoru a měl jsem na baterce 28.2V pro testy olova a jeho balanceru zda je nabyto nebo něco do olova poteče. A při tomto napětí a vypnutém nabíjení na té lifepo4 fakt do baterky nic neteklo - měřeno kleštákem takže pokud tam něco teklo muselo to být míň jak 0.1A! (ukazoval 000.0A) A stykač nebyl vypnut, ten jak vypíná tak dělá pěkný rachot! Takže nějaké mosfety tam musí být! A mikel tady taky psal že umí samostatně vypínat jak nabíjení tak vybíjení! jak pisu vysse, je to propojene odporem 10 ohmu, pro detekci proudu. Ta 0,1A tam pres to kldine tect mohla. Mikel by mel zrevidovat info Ale chapu to, bms s rele ma dve na eshopu a jen jedna znich pro lifepo. Zbytek je s mosfety co to umi.
Testování střídače
sikec (17 hrs) 
Hmmm, myslíš že je FV panel proudový zdroj? Já bych řekl že je napěťový...
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
Soban (17 hrs) 
Delal jsem to, kdyz uz do baterie nesel skoro proud. Treba vyhodnotila znovu vsechny podminky jako kdyz se zapne, zjistila ze neni proud a rozpojila. Jsou taky dve cesty, jak hodnoty nastavit. Jedna je pres param settings, kdy se aplikuji hodnoty vsechny naraz. A pak pres param view, kdy muzu menit po jednom. Ja to ted delal pres param settings. Nevim i jakou roli hraje komunikace po BT ale obcas se stane, ze nacitani nebo zapis hodnot proste drhne. Chvilku to frci a pak se to zastavi a ceka klidne desitky vterin. Pak se to zase treba rozjede. A to stojim vedle BMS. Nevim jestli myslime to same s tim vybijenim a nabijenim ... ano reaguje jak na nadpeti tak podpeti jak celeho packu, tak clanku tak proudy. Ale tahle bms se stykacem neumi proste jen vypnout nabijeni a nechat vybijeni. Proste neumi. Je tam fakt jen ten stykac na rozepnuti obvodu. Mivvy ma v nabice BMS stejne znacky, co maj mosfety a toto umi ale tahle proste ne. V aplikaci jsou sice dva prepinace ale ta app je univerzalka ke vsem podobnym BMS at uz s mosfety nebo bez nich. Nevim jestli staci prepnout jeden aby se rozepla ale urcite reaguje na discharge switch. Fakt potom nevím co máte za BMS? Když se mi vypnulo nabíjení té baterie tak jsem si hrál s napětím mppt regulátoru a měl jsem na baterce 28.2V pro testy olova a jeho balanceru zda je nabyto nebo něco do olova poteče. A při tomto napětí a vypnutém nabíjení na té lifepo4 fakt do baterky nic neteklo - měřeno kleštákem takže pokud tam něco teklo muselo to být míň jak 0.1A! (ukazoval 000.0A) A stykač nebyl vypnut, ten jak vypíná tak dělá pěkný rachot! Takže nějaké mosfety tam musí být! A mikel tady taky psal že umí samostatně vypínat jak nabíjení tak vybíjení!
glottis (17 hrs) 
Moje BMS má teda na svorkách napětí i když je vypnuté vybíjení vypínačem a necvakne relé (ale při zatížení samozřejmě klesá), takže tam fakt ty mosfety budou, protože jinak by při vypnutém stykači bylo na výstupu 0V. Ps: ta tvoje BMS je celá nějaká divoká, když čtu co se ti tam děje neni to tak ... ta bms ma totiz ty kontakty rele premostene 10 ohmovym odporem. 10R / 10W a proto tam to napeti je a proto tam muze tect nejaky proud ale tenhle odpor je tam jen na to, aby zjistila, ze je odber a mohl sepnout stykac I andy ve sve garazi to rika https://youtu.be/Fsxd8hJyUr4?t=301 a tady je videt, jak se chovaji prepinace a ja to mam uplne stejne https://youtu.be/Fsxd8hJyUr4?t=1072
PetrDubi (17 hrs) 
Moje BMS má teda na svorkách napětí i když je vypnuté vybíjení vypínačem a necvakne relé (ale při zatížení samozřejmě klesá), takže tam fakt ty mosfety budou, protože jinak by při vypnutém stykači bylo na výstupu 0V. Ps: ta tvoje BMS je celá nějaká divoká, když čtu co se ti tam děje
Pokles napětí na stringu - pravidelně
glottis (18 hrs) 
Studeňák, prostě skontrolovat co můžeš..... muze to byt proste i jen algoritmem (spatnym) MPPT a projevi se to jen kdyz jsou panely hodne zahrate. Ne kazdy menic nebo regulator to ma stejne a pokud mppt rekne, ze to je dobrej bod, necha to byt a nepusti se toho. Muze byt i na nejakem panelu bordel a to muze pak pri zatezi rozhodit mppt. Kdyz jsem vymenil epsolar za victron, dost jsem koukal, ze se chovaji uplne jinak. epsolar rano a vecer, pro mensim svetle kldine hodinu drzel napeti 50V na 100V stringu a pak to najednou skocilo na 100. Victron napeti meni plynuleji a na mereni napeti je videt, ze si to testuje kazdych 10 minut. Na grafu je to videt jako spicky mezi 50 a 110 volty, kdy najde maximum. Jestli se pak toho bodu drzi tech deset minut nebo dela pak jeste nejake korekce uz nevidim.
Testování střídače
Soban (18 hrs) 
Zdroj neodsimuluje panel jednoduše proto že panel je proudový zdroj, kdežto různé DC zdroje jsou napěťové. Takže mppt stejně potom nenajde bod výkonu, protože je to napěťový zdroj, čili nic nepoznáš, jedině zda to funguje, ale jak neotestuješ.
gupa (18 hrs) 
Jak si myslíš že je třídí když je vyrobí. Vždy je tabulka, od výkonově nejhorších po nejpovedenější. Mpp je ryzí charakteristika polovodiče. Nasimulovat nějakým vymyšleným algoritmem určitě jde, ale není to ono. U regulátorů bych očekával základní uživatelskou blbuvzdornost. A té lze docílit hlavně reálnými testy přímo v terénu.
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
glottis (18 hrs) 
Nevim co je zakladni alarm ale zrovna dneska mi rozpojil i bez alarmu jen tim, ze jsem dal ulozit nove nstaveni BMS ... menil jsem prah napeti, kdy zapne balancer. Ze mi to odpoji je mi jedno, nemam komponenty, kterym vadi odpojeni baterie. Ja hlavne poukazoval na to, ze tahle bms nema mosfety a neumi vypnout jen nabijeni nebo vybijeni. Jo liion jsou citelnejsi ale kdyz to clovek pochopi a diva se na spravna cisla, neni problem No nevím co máš pak za BMS mě stykač při úpravě hodnot nevypíná. Jinak umí vypnout jak samostatně nabíjení, tak vybíjení - vyzkoušeno se mi vypnulo nabíjení jeden článek překročil 3.50V co tam mám nastavené. Delal jsem to, kdyz uz do baterie nesel skoro proud. Treba vyhodnotila znovu vsechny podminky jako kdyz se zapne, zjistila ze neni proud a rozpojila. Jsou taky dve cesty, jak hodnoty nastavit. Jedna je pres param settings, kdy se aplikuji hodnoty vsechny naraz. A pak pres param view, kdy muzu menit po jednom. Ja to ted delal pres param settings. Nevim i jakou roli hraje komunikace po BT ale obcas se stane, ze nacitani nebo zapis hodnot proste drhne. Chvilku to frci a pak se to zastavi a ceka klidne desitky vterin. Pak se to zase treba rozjede. A to stojim vedle BMS. Nevim jestli myslime to same s tim vybijenim a nabijenim ... ano reaguje jak na nadpeti tak podpeti jak celeho packu, tak clanku tak proudy. Ale tahle bms se stykacem neumi proste jen vypnout nabijeni a nechat vybijeni. Proste neumi. Je tam fakt jen ten stykac na rozepnuti obvodu. Mivvy ma v nabice BMS stejne znacky, co maj mosfety a toto umi ale tahle proste ne. V aplikaci jsou sice dva prepinace ale ta app je univerzalka ke vsem podobnym BMS at uz s mosfety nebo bez nich. Nevim jestli staci prepnout jeden aby se rozepla ale urcite reaguje na discharge switch.
Testování střídače
sikec (18 hrs) 
No jako jo, ale to potřebuješ moc prostoru (6 panelů), regulaci osvitu, moc tepla z halogenů...zdroj je zdroj.
gupa (18 hrs) 
Řekl bych, že nejlepší simulace je Slunce, panel, regulátor. Pokud ho chceš simulovat v noci, tak bych si pořídil osvit s cca 100-1000W na m2 a může se simulovat MPP do haleluja.
sikec (18 hrs) 
Ahoj všem, dá se koupit zdroj DC třeba 0-300 V /0-15 A a pomocí něho testovat střídače? Jako že si prostě z tohoto zdroje vytořím virtuální string místo panelů, takže můžu zkoušet i v noci. Příklad - MPPT na střídači je od 200 V, já si na zdroji DC nasimuluji např. 6x35V=210V string a nastavím proudové omezení zdroje na třeba 12 A. Vytvořím tím přibližně reálný string?
MC4 konektor a kabel 4mm2
rva (20 hrs) 
Bude pasovat, běžně se používá právě 4 mm2.
BAZAR 3x Axpert parallel kit
Romano (1 days) 
Mám zájem o všechny 3ks, posílám SZ.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Mikel (1 days) 
A proč si nekoupíš od Mikela? Že by proto že nejsou? Ale asi by se dalo domluvit pokud nespěcháš..... PS. Já jsem ukořistil jeden kousek jak měl...... Vsechno je jen se kapanek nestiha Ale vse se do domluvit dle potreby
Soban (1 days) 
A proč si nekoupíš od Mikela? Že by proto že nejsou? Ale asi by se dalo domluvit pokud nespěcháš..... PS. Já jsem ukořistil jeden kousek jak měl......
přepetovka saltek kam uzemnit
cipis (1 days) 
Vždyť ti to tu psal sitra ...
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
cipis (1 days) 
A proč si nekoupíš od Mikela?
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
cipis (1 days) 
No tak je možné, že má blbý kus, když jsou tu desítky či stovky nebo i více kusů, co jedou ok. Tak pak reklamace.
BAZAR tesla 396 článkové moduly 6s
Adrianb (1 days) 
Potrebujem sa toho zbaviť, kto to zoberie rýchlo a bez zbytočných kecov cena 420za kus. (predávajú sa za skoro dvojnásobnú cenu) sú k blokom aj origo "BMS" dosky.
Pokles napětí na stringu - pravidelně
Soban (1 days) 
Studeňák, prostě skontrolovat co můžeš.....
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
PetrDubi (1 days) 
Já jsem teda za provozu taky měnil nastavení (zvýšil jsem napětí od ktereho balancuje) a jediné co se stalo bylo, že se vypnulo to balancování které v té chvíli jelo. A měnil jsem za provozu i pár dalších hodnot a nikdy se nic nestalo ..
MC4 konektor a kabel 4mm2
John1 (1 days) 
Vedel by nekdo, zda bude dobre pasovat kabel 4mm2 s beznym konektorem MC4, anebo je nutne pouzit 6mm2 kabel?
Pokles napětí na stringu - pravidelně
Shaim (1 days) 
ak bola SOC > 90%, tak je to vo floate a to je uplne normalne, ze MPPT sa posunie po MPPT krivke...staci sledovat SOC a voltaz na baterke, pripadne v pripade vyskytu odmerat Isc. Normalni to asi neni, kdyz ted mam SOC cely den 100% a voltaz je normalni (ta vyssi). A vcera to same. To prave jen 14 se me takhel chovalo a nyni to je zase "v poradku"... tak nvm.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (1 days) 
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 3457%21sea Ještě mě u těch baterek zaujalo že v recenzi nějaký japonec psal že mu to fungovalo do výkonu 300W, při 500W se baterie vypnuli. Což mi moc nesedí s uvedeným maximálním nabíjecím proudem 100A a maximálním trvalým proudem 200A. Mám z toho truchu obavu.
BAZAR Články Li-ion LG Chem E61V 3,7V 61Ah
stanekl (1 days) 
Délku jsem přebral z odkazu a předpokládám, že to je bez vývodů. Zítra to můžu změřit a napsat.
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
Mikel (1 days) 
Nevim co je zakladni alarm ale zrovna dneska mi rozpojil i bez alarmu jen tim, ze jsem dal ulozit nove nstaveni BMS ... menil jsem prah napeti, kdy zapne balancer. Ze mi to odpoji je mi jedno, nemam komponenty, kterym vadi odpojeni baterie. Ja hlavne poukazoval na to, ze tahle bms nema mosfety a neumi vypnout jen nabijeni nebo vybijeni. Jo liion jsou citelnejsi ale kdyz to clovek pochopi a diva se na spravna cisla, neni problem Techto BMSek uz jsem nastavoval nekolik set a jsem si velice jisty, ze nic takoveho BMSka nedela a nic neodpojuje ulozenim nastavenych hodnot v aplikaci. Stejne jako je mozne v aplikaci vypnout jen nabijeni nebo jen vybijeni nebo oboje soucasne. Pri pouziti HW vypinace se vzdy odpojuje pouze zatez. Nabijeni funguje stale.
Soban (1 days) 
Nevim co je zakladni alarm ale zrovna dneska mi rozpojil i bez alarmu jen tim, ze jsem dal ulozit nove nstaveni BMS ... menil jsem prah napeti, kdy zapne balancer. Ze mi to odpoji je mi jedno, nemam komponenty, kterym vadi odpojeni baterie. Ja hlavne poukazoval na to, ze tahle bms nema mosfety a neumi vypnout jen nabijeni nebo vybijeni. Jo liion jsou citelnejsi ale kdyz to clovek pochopi a diva se na spravna cisla, neni problem No nevím co máš pak za BMS mě stykač při úpravě hodnot nevypíná. Jinak umí vypnout jak samostatně nabíjení, tak vybíjení - vyzkoušeno se mi vypnulo nabíjení jeden článek překročil 3.50V co tam mám nastavené.
glottis (1 days) 
- BMS v nadpise vypina stykacem oba smery najednou - napeti je treba hlidat ale co je mezi je ve hvezdach. Pokud chci baterii setrit a nevibijet ji treba pod 30% nemam jinaou sanci nez koukat na spotrebovanou energii. [ Stykac se pri beznem provozu ale neodpojuje ani pri zakladnim alarmu Co je mezi hmm. to je problem ktery se da snadno pojmenivat. Problem se jmenuje LIFEPO4. Proto pouzivam ve sve FVE vyhradne li-on clanky a mam o problem mene. Nevim co je zakladni alarm ale zrovna dneska mi rozpojil i bez alarmu jen tim, ze jsem dal ulozit nove nstaveni BMS ... menil jsem prah napeti, kdy zapne balancer. Ze mi to odpoji je mi jedno, nemam komponenty, kterym vadi odpojeni baterie. Ja hlavne poukazoval na to, ze tahle bms nema mosfety a neumi vypnout jen nabijeni nebo vybijeni. Jo liion jsou citelnejsi ale kdyz to clovek pochopi a diva se na spravna cisla, neni problem
BAZAR Nové panely Ulica Solar 280wp + 275wp polykrystalické
Mailen (1 days) 
Sleva na 12 000. Zabírají místo.
přepetovka saltek kam uzemnit
aivosh (1 days) 
Takze kdyz to shrnu, je OK pripojit uzemneni prepetovky na stavajici hromosvod cca 2 metry od zeme, je to tak? Mene nez 10ohm je tam dodrzeno. Byla by taky ok varianta, pokud bych pouze pro prepetovku zatloukl dalsi tyce do zeme a NEpropojil je s hromosvodem? Dodrzel bych mene nez 10ohm.
GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota
tomas (1 days) 
Má IP 65, Provozní vlhkost 0 ~ 95 %, Rozsah okolních teplot -35 ~ 60 °C ( více než 45˘C snižuje výkon ).
pave69 (1 days) 
Ano, vlhkost v prádelně je protiargument, ale je v ní poměrně slabý provoz, větrání a teplo, běžně nedochází ke kondenzaci. Každopádně, pokud by někdo měl pozitivní zkušenosti s provozem v teplotách cca 35°C nebo i víc, tak bych do prádelny nešel.
PetrDubi (1 days) 
Nevím jak moc by mu svědčila ta vlhkost v prádelně. Já osobně nemám s elektronikou ve vlhku moc dobré zkušenost (pokud na to není stavěná)..
BAZAR 3x Axpert parallel kit
Charlie_XZ (1 days) 
Prodám Axpert parallel kit, nepoužitý originálně zabalený včetně návodu a kabeláže, k dispozici mám 3 kusy cena 1.750,- lokalita Liberec Příští týden odjíždím na dovolenou tak pokud to chcete co nejdříve je třeba jednat
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
Neo (1 days) 
Zadam to do naseho vlakna pro podporu a tema necham uzamknout aby se to snadno dohledalo. Souhlas Prosím poznámky, či vysvětlení proč.. napsat jak pro "blbce", abych to pochopil i já Někteří na tomto fóru dokonce vědí že, elektřina není vidět a kope
GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota
pave69 (1 days) 
Dobrý den, mám objednaný GW10K-ET (panely budou 9,9kWp, baterka cca 10 kWh) a instalační místnost je cca 1,5x1,5 m bez jakékoli ventilace. Vedou v ní trubky teplovodního topení, cca 10m celkem a v zimě je v ní dost teplo - možná ke 30 °C. Dotaz zní, jak moc topí GW10K-ET a jak se vyrovnává s vyšší provozní teplotou. Co jsem zjišťoval, tak ten P ztrátový může být tak 50-100W (nikde neuvedeno) a oficiálně zvládá provozní teplotu do 60°C. Dodavatel se taky tváří optimisticky, že teplo nevadí. Ale moje zkušenost s elektronikou je, že čím chladněji, tím lépe. Trubky obalím termoizolací, což asi trochu pomůže. A nebo bych mohl asi střídač dát vedle do prádelny, která už má ventilaci a je velká, takže tam by bylo řádově 20-25 °C pořád. Ale znamená to dál od domovního rozvaděče i od baterky, víc delších kabelů, kam dát jističe a tak. Zase bych tím ztrátový výkon využil na vytápění té prádelny. Takže zjišťuji, jakou cestou se vydat. Předem moc díky za rady/názory/zkušenosti.
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
Mikel (1 days) 
Zadam to do naseho vlakna pro podporu a tema necham uzamknout aby se to snadno dohledalo.
BAZAR Články Li-ion LG Chem E61V 3,7V 61Ah
lemra79 (1 days) 
Ta dýlka 355 mm je i s vývodama? Případně jaká je dýlka s nataženýma vývodama? Dík
přepetovka saltek kam uzemnit
sitra (1 days) 
no, jestli je tam souběh tak je to stejně jedno. Tam je podstatné ten odpor uzemnění do 10 Ohm.
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
PetrDubi (1 days) 
[quote="Neo" To je přesně ono, "vhodně nastavený" Na fóru najdeš jenom útržky informací. Kdyby se našel někdo kdo napíše co jak nastavit a proč, by mělu cenu zlata Jak nastavit měnič/kontroler? Jak nastavit BMS? Mikel nechceš se toho ujmout, předem děkuji.[/quote] Ale Mikel tu už několikrát uvedl na jaká napětí nastavit pro nabíjení a vybíjení jeho baterií i na jaké hodnoty nastavit BMS - stačí použít lupu a zlato máš doma Já osobně jsem si to vyhledal a napsal před tím, než jsem šel nastavovat BMS a měnič. Od té doby všechno jede bez problémů Podívej se klidně do diskuze o prodeji článků od Mikela, tam to bylo taky: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=64&t=6376
Mikel (1 days) 
To je přesně ono, "vhodně nastavený" Na fóru najdeš jenom útržky informací. Kdyby se našel někdo kdo napíše co jak nastavit a proč, by mělu cenu zlata Jak nastavit měnič/kontroler? Jak nastavit BMS? Mikel nechceš se toho ujmout, předem děkuji. no, to je otazka. Nemam problem sem vypsat vse. Problem je, ze to bude jine pro Li-on, jine pro LIFEPO4, pro kazde systemove napeti jine atd.. Pak muze nastat to, ze nekteří lide proste nectou, neco vidi a jdou do toho a uzneresi, ze to plati pro neco jineho. To je proste smutna realita dnesnich dnu a resim to neustale na technicke podpore. No a vrati se to jako bumerang zpusobem " a ja jsem to tam videl od vas, ze to ma byt tak a tak". Zkusim popremyslet, udelat pripadne nejakou prehlednou tabulku s nastavenim parametru. Zrova dnes jsem resil jednoho cloveka, nase BMSky maji nizky balancni proud tak to dal radeji zcela bez BMSky a ted ma par balonku misto clanku. hmm.....
Neo (1 days) 
......Vypnout odpinani BMSky pri prepeti / podpetí je stejne jako nepouzivat zadnou BMSku Staci mit vse ( menic / BMS a kontroler ) vhodne nastaveny. To je přesně ono, "vhodně nastavený" Na fóru najdeš jenom útržky informací. Kdyby se našel někdo kdo napíše co jak nastavit a proč, by mělu cenu zlata Jak nastavit měnič/kontroler? Jak nastavit BMS? Mikel nechceš se toho ujmout, předem děkuji.
OpenSource mppt nabíječ
crc32 (1 days) 
Take by me zajimalo, zdali to jiz nekomu funguje ?
Vhodny bojler na ohrev TUV
sindyk (1 days) 
Jj, chápete to správně, jen voda, co se tam honí pořád dokola. Nádrž mám DZD NADO 500/25v6, v návodu píšou, že je to uvnitř bez povrchové úpravy. Nerezová je jen trubka na průtokový ohřev vody. Ohřívám plus minus kolem 60°C.
BAZAR Victron regulátor
horensky02 (1 days) 
Bydlím: okres Uherské Hradiště, Hradčovice 68733
cipis (1 days) 
Doplň lokalitu.
horensky02 (1 days) 
Ano, je rok starý, koupeno u pana Kolaříka.
Vhodny bojler na ohrev TUV
crc32 (1 days) 
Právě proto, že v nádrži je topná voda, tak to hnít nebude, pokud ji teda nebudete obden měnit. Nedávno jsem si připojoval tepelko, jen jsem upustil z nádrže tlak a vyměnil zátky za redukční vsuvky s našroubovaným kulovým ventilem "za mokra". Cca pětiletá voda, co mi utekla z nádrže při výměně, byla úplně čistá. A pojem "topna voda" znamena jednoduse nemenena obycejna voda (ktera se tedy jednou nazere tim zelezem a pak uz je plna a nehnije to dal) nebo nejaky specialni roztok cehosi ? VIz napriklad chladici okruh v aute. Ono mit doma kubik vody nebo kubik nejake chemie je rozdil. Vase nadrz je take jen ciste ze surove ocele ? Delaji se i nerezove (drahe jak pes) nebo osetrene naterem. Na kolik nadrz temperujete ? Diky
přepetovka saltek kam uzemnit
aivosh (1 days) 
Můžu tu přepětovku připíchnout na uzemnění klidně cca 30cm od tyčí v zemi, to není problém. Ale ten vodič od přepětovky musím asi poslední 2 metry vést stejně v těsné blízkosti (tak 2cm vzdálenost) hromosvodu, tak má to význam? A půjdou ty vodiče vodorovně vedle sebe. Nebude to stejně přeskakovat? Nebo to prostě připojím 2 metry od tyčí v zemi.
BAZAR Solární Trakční Baterie Banner Energy Bull - Pár + balancer
proasnet (1 days) 
Prodám solární trakční baterie Banner Energy Bull 96801 2x 180Ah používané 3 měsíce. Mají asi 60-90 cyklů vybíjené na 23,5V. Důvodem je přechod na NiCd Ferak a jeho životnosť už v 8/2021. Jsou kupované 5/2021 takže jsou ještě necelý rok v záruce. 95% i více nominální kapacity. Prodám je jen jako pár, protože byly provozované společně, v sérii pro 24V nebo paralelně pro 12V. Dám k nim i čtveritý balancer. Cena je za pár baterií i s balancerem. Od odstávky je pravidelně dobíjím, ale už sa mi nechce, nevyužiju je. Lokalita Žilina, Rajecké Teplice. Cena 400 EUR nebo 9900 Kč. Kupované tu: https://www.yachtshop.sk/yachtshop-sk/e ... -230Ah-12V
přepetovka saltek kam uzemnit
bublich (1 days) 
Ano,Co nejblíže zemi.A abyste měl jistotu,změřil bych hodnotu uzemnění toho hromosvodu,samozřejmě s odpojenou nulou sítě.Provedte přechod FEZN/CYA(CY)16 v nějaké krabici v suchu at ten spoj není v zemi (ve vlhku). edit: myslím tím na stávající hromosvod,když na nějaký tyče tak pak propojit s hromosvodem a stejně změřit.
Pokles napětí na stringu - pravidelně
mgx (1 days) 
ak bola SOC > 90%, tak je to vo floate a to je uplne normalne, ze MPPT sa posunie po MPPT krivke...staci sledovat SOC a voltaz na baterke, pripadne v pripade vyskytu odmerat Isc.
přepetovka saltek kam uzemnit
cipis (1 days) 
? Právě naopak, stáhneš to dolů extra a připojíš třeba na ty (změřené) propojené zatlučené tyče.
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
Mikel (1 days) 
- BMS v nadpise vypina stykacem oba smery najednou - napeti je treba hlidat ale co je mezi je ve hvezdach. Pokud chci baterii setrit a nevibijet ji treba pod 30% nemam jinaou sanci nez koukat na spotrebovanou energii. [ Stykac se pri beznem provozu ale neodpojuje ani pri zakladnim alarmu Co je mezi hmm. to je problem ktery se da snadno pojmenivat. Problem se jmenuje LIFEPO4. Proto pouzivam ve sve FVE vyhradne li-on clanky a mam o problem mene.
BAZAR Victron regulátor
fugas (1 days) 
Zdravím. Takže je rok starý?
přepetovka saltek kam uzemnit
aivosh (1 days) 
Takže když mám T1 mimo budovu, na kabelech mezi panely a regulátorem, tak můžu uzemnění té T1 klidně připojit na hromosvod?
sitra (1 days) 
no, padlo tady že není vhodné nad zemí připojit drát přímo k hromosvodu a vést ho k MET svorkovnici. Jinak v tom nic nehledej.
aivosh (1 days) 
Sitra díky. Asi by bylo dobrý zmínit, že ta T1 bude venku před vstupem kabelů od panelů do objektu. Co přesně znamená věta "popř. propojíš dva svody a odtud vyvedeš drát lze to taky vyřešit." ?
Hlídací relé napěťové pro 48V
czechtony (1 days) 
Jako hlídací relé by šli použí tyto kontroléry z Hadexu: https://www.hadex.cz/m416a-nabijeci-kon ... l-xh-m602/ https://www.hadex.cz/m416b-nabijeci-kon ... l-vhm-004/
Pokles napětí na stringu - pravidelně
Shaim (1 days) 
aky je stav SOC a voltaz na baterke ked to nastane? SOC určo 100% a voltáž netuším jaká byla, aktuálně nejsem schopen napsat tyto údaje, protože problém předevčírem "sám od sebe" zmizel... Sleduji to a zatím se to neopakovalo, tak já nevím... :/ Budu to průběžně dále sledovat a případně info dodám.
BAZAR Victron regulátor
horensky02 (1 days) 
Prodám victron solární regulátor MPPT Victron Energy SmartSolar 150/70-Tr za 11 500Kč. Byl v chodu 1 rok od koupení.
Vhodny bojler na ohrev TUV
sindyk (1 days) 
Právě proto, že v nádrži je topná voda, tak to hnít nebude, pokud ji teda nebudete obden měnit. Nedávno jsem si připojoval tepelko, jen jsem upustil z nádrže tlak a vyměnil zátky za redukční vsuvky s našroubovaným kulovým ventilem "za mokra". Cca pětiletá voda, co mi utekla z nádrže při výměně, byla úplně čistá.
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
glottis (1 days) 
BMSky, ktere pouzivame vzdy vypinaji jen jeden smer. Tj. Baterie ma nizke napeti = odpoji to zatez a nabijet je mozne normalne. Baterie ma vysoke napeti = odpoji se nabijeni a zatez jede dal. Jinak BMS nema fungovat pro odpojovani, to musi delat menic/kontroler. BMS pouze pokud to ostatni selze. I u LIFEPO4 je potreba hlidat napeti na clancich, nelze se orientovat jen podle SoC - BMS v nadpise vypina stykacem oba smery najednou - napeti je treba hlidat ale co je mezi je ve hvezdach. Pokud chci baterii setrit a nevibijet ji treba pod 30% nemam jinaou sanci nez koukat na spotrebovanou energii. Mam overeno, ze rizenym vybijenim na konstantni napeti jsem schopnej z 100Ah winston baterii vytahnout 105Ah Treba GWL gtil menice, pokud nastavim omezeni vybiti napeti na urcitou mez, omezi vykon a ten snizujou, az je baterie skoro sucha protom napeti muze byt klidne porad 3.1V takova ukazka z dneska pro ostatni mezo 9:30 a 13:00 rozdil pri nabijeni 20mV? Rozdil SOC 25% = 3,75kWh a takova zajimavost Jakej kalup to pak muze vzit ikdyz clovek nabiji na 54,4V zajimave je, ze dva clanky jdou nahoru, ostatni klesaj. Clovek by cekal, ze ostatni minimalne klesat nebudou. Ale asi to dava smysl kdyz celkove napeti je porad stejne. Celkovy proud byl 3A. Kolik slo do toho aku nevim. Pulka? Pak se zapnul balancer a nakonec se odpojilo nabijeni na tehle jedne BMS
přepetovka saltek kam uzemnit
sitra (1 days) 
no, má to určité pravidla. Nicméně ty tím, že tam tu přepěťovku dáš uděláš správný krok tak jako tak, ale... Ono je taky důležité jak celý objekt máš pospojený, jak je na tom uzemnění jako takové, zda je PEN vodič spojen se zemí a tak, nezáleží pouze na přímém úderu blesku do budovy... pak to nebude nikdy 100%. Nicméně SPD se dávají v 99% do podružného rozvaděče, málokdo dá T1 do samostatné krabice na vstupu do budovy. Takže ten "zbytek" bleskového proudu si přivádí celkem spokojeně do rozvodnice... ještě upřesním, když zatlučeš tyče, popř. propojíš dva svody a odtud vyvedeš drát lze to taky vyřešit. Ale to ti tu nikdo na dálku neporadí. Je třeba to změřit.
Vhodny bojler na ohrev TUV
crc32 (1 days) 
Šel bych určitě do průtokového ohřevu(v bečce je topná voda), takový systém pak vydrží "navěky". Jakýkoliv bojler s pitnou vodou uvnitř zhruba za 10let prohnije a jednak je z něj po čase ta voda pěkný "fujtajbl". Dobré ceny se spoustou variant má https://www.akumulacni-nadrz.cz/ Mluvite mi z duse akorat nemuzu najit rozumnou nadrz ktera by sla instalovat na lezato, mimochodem u nadrzi na ktere poukazujete jsem z jejich webu pochopil ze vnitrek je neosetreny (surova ocel) pak je tedy asi potreba aby topna voda byl nejaky antikorozni sajrajt predpokladam. Ohrev budu delat pomoci externiho ohrivace (klasicke topne teleso v PPR svarenci), jako vymenik pouziju externi deskovy vymenik, takze nadrz bude opravdu jen cista nadrz.
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
Mikel (1 days) 
děkuji za radu.Když jsem vyzvedával baterie přímo u Mikela a ptal jsem se na možnou BMS,byla doporučena tato.Nebyl důvod nevěřit jeho doporučení vzhledem k jeho zkušenostem.Přece by neprodával něco co nebude spolehlivé a kompaktibylní s jeho nabízenýma měničema.HW jsou totiž stejné jako Axpert nebo Easun.Co se týče hlubokého vybití podle Andyho se jedná o mimořádnou událost,která však může nastat.Proto jsem se ptal.V manuálu měničů se totiž píše,že se nesmí za provozu odepnout baterie.Pokud někdo máte odzkoušeno,že se nic nestane tak prosím dejte vědět. BMSky, ktere pouzivame vzdy vypinaji jen jeden smer. Tj. Baterie ma nizke napeti = odpoji to zatez a nabijet je mozne normalne. Baterie ma vysoke napeti = odpoji se nabijeni a zatez jede dal. Jinak BMS nema fungovat pro odpojovani, to musi delat menic/kontroler. BMS pouze pokud to ostatni selze. I u LIFEPO4 je potreba hlidat napeti na clancich, nelze se orientovat jen podle SoC
MPPT Victron Energy SmartSolar 100/30 v ostrovním systém
Atman (1 days) 
Tak.
přepetovka saltek kam uzemnit
mgx (1 days) 
urcite nie, aj ked spravny vyraz je bleskozvod. to si rovno mozes napojit bleskozvod do menica . precitaj si STN/EN bleskozvody a bude ti jasne preco.
MPPT Victron Energy SmartSolar 100/30 v ostrovním systém
cipis (1 days) 
4 ks do série?
Planovana FVE 7kWp + baterky
dusanmsk (1 days) 
Tak tie cisla su dane, rozdiel medzi 16 a 25 mm2 je vyziarenych 15W naviac. A nebude to ani tolko, pretoze metraz dratov som len odhadol, bude to menej a 11 kW tam tiez nikdy nepotecie, pretoze 2xVT80 = 8 kW. O peniaze vobec nejde, bavime sa o 6m dratu. Ale kupim aj 16 aj 25 a uvidim ako mi to tam pojde naohybat. Diky
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
jansol (1 days) 
takže máme posun v problému který jsem řešil o dvě stránky dříve ... ve zkratce ... jeden článek z packu 14ti CATL LIon 150 se v určitých fázích nabíjení/vybíjení rozjížděl a při jeho výměně jsem již nesepl BMS BMS7S20SLIFE200BT . Chování článku se vysvětlilo, měl vyšší kapacitu, a proto se při nabíjení za ostatními loudal a při vybíjení se vlastně taky loudal dnes odpoledne byla vyměněna i BMS kdy oba packy byly ve floatu , svítilo, takže po výměně byly oba packy v naprosté napěťové rovnováze, nainstalované HW vypínače a příslušné SW "šoupáky" zapnuty , PACK 1 byl celou dobu sepnut a v provozu po připnutí druhého "opravovaného" packu se nic nestalo , po vypnutí prvního PACKU šel zapnout druhý , takže změna žádná, až na to, že BMS již drží a necykluje. Takto necháno cca 2 hodiny do západu slunce kdy se pack 2 (opravovaný) začal vybíjet. Myslel jsem si, že se první pack sám připojí ale nikoliv, když byla hodnota napětí už o cca 0,8V rozdílná, propojil jsem silové svorky neseplého stykače, který okamžitě sepl a zůstal již seplý od této chvíle jsou obě LIon v paralelním chodu a dělají to co mají vyrovnávací proudy byly ze začátku cca +50A -50A což není nikterak drastický a po cca 3 minutách to bylo již téměř OK Pro úplnost musím ještě dodat, že k těmto dvěma paralelním Lion jsou ještě 4P PB se štítkovou hodnotou 320Ah reálně tak 1/4 (pravděpodobně ještě míň) třeba to někomu pomůže při zprovoznění vícečetného paralelního provozu těchto BMS díky za info,právě stavím tři packy 16x280Ah z baterií a této BMS od mikela,které zapojím paralerně.Tím dostanu cca 44KW.Inspiroval jsem se od Andyho off garage z Austrálie. https://www.youtube.com/watch?v=5Nv3Blz2knM Testoval vybití baterií pod 6% a následné vypnutí baterií pomocí BMS.Fungovalo to skvěle.Mám však dotaz ohledně vypnutí všech baterií od měničů a jejich případné poškození.Za tímto účelem uvažuji o připojení čtvrtého udržovacího packu ,který by se připojil po odpojení centrální baterie a byl nabíjen z DS nebo agregátu.Mám měniče Easu 5,6KW paralerně.Nemáte někdo zkušenosti se zapojením a nastavením této BMS,aby komunikovala s měniči přímo přes dodaný kabel.Předem děkuji za zprávu. Jak pise soban, ze se ti vypnou vsechny baterie najednou je hodne nepravdepodobne. Muze to nastat snad jen ze je vibijis moc a pak to lehne vse naraz jak to ukazoval andy. Na overvolatge ti to dost pravdepodobne nevypne vse najednou. Zjisti si, jestli tve sestave vadi odpojeni baterii. Hodne lidi tu razi baterie neodpojovat at se deje co se deje ale podle me od toho BMS je a ikdyz to vypnu za provozu, nemelo by se nic odpalit. Pokud se to deje, prijde mi to jako konstrukcni vada a ja bych si to nekoupil. Baterie bys nemel vybijet tak moc aby zafungovala bms ... mel bys zjistovat SOC a podle toho vypnout menice. Vypinat podle napeti u lifepo neni nejlepsi reseni. BMS SOC ukazuji, ikdyz zrovna tahle bms mi neprijde tak presna jako treba victron shunt ale nedokazu to srovnat. Mam dva akupacky, 200Ah s touhle a 100Ah s jkbms. Obe pak za victron shunt. jkbms ukazuje to same co victron. Vicemene. Tahle se rozjizdi vic. Mel sis vzit radeji BMS s mosfety, kdy se vypina jen dany smer proudu. Pri podpeti vybijeni, pri prebijeni nabijeni. Taky je u ni psano, ze se nehodi na paralelni spojeni a zatim se mi zda ze to je pravda. Ikdy zmam vypnuty load check nebo jak se to jmenuje, nedokazu ji zapnout, pokud je pripojena druha baterie. Proud tece z druhe a tahle si mysli ze neni odber. Musim shodit druhou baterii, pak tahle naskoci a pak zase muzu zapnout druhou. děkuji za radu.Když jsem vyzvedával baterie přímo u Mikela a ptal jsem se na možnou BMS,byla doporučena tato.Nebyl důvod nevěřit jeho doporučení vzhledem k jeho zkušenostem.Přece by neprodával něco co nebude spolehlivé a kompaktibylní s jeho nabízenýma měničema.HW jsou totiž stejné jako Axpert nebo Easun.Co se týče hlubokého vybití podle Andyho se jedná o mimořádnou událost,která však může nastat.Proto jsem se ptal.V manuálu měničů se totiž píše,že se nesmí za provozu odepnout baterie.Pokud někdo máte odzkoušeno,že se nic nestane tak prosím dejte vědět.
Planovana FVE 7kWp + baterky
Kobra23 (1 days) 
Kolik tím ušetří? Čím menší průřez, tím větší odpor, čím větší odpor, tím více to topí. No nevím.
Majkl (1 days) 
Tak já ti to ještě trochu zkomplikuju. Při instalovaných 11.2kWp ti tam ty proudy potečou málo kdy a když, tak navíc jen v době, kdy bude ještě relativně chladno. V létě na plným sluníčku totiž ty panely půjdou s výkonem dolů. Navíc nebudeš mít všechny panely orientované na stejnou stranu (jestli jsem si dobře přečetl tohle vlákno), takže další Ampéry dolu. Já osobně bych se té 16tky nebál... M.
dusanmsk (1 days) 
Hm. Tak skusim tu 25 ci sa mi tam podari naohybat ... Diky
Moje FVE se Studerem
bol-St (1 days) 
Co se týče MakeSkyBlue tak momentálně používám 4 ks a mám nastavené ukončené nabíjení při napětí 51,7 V . Pylontechy mi při ukončeném nabíjení ukazují SOC 94-95%. Žádné VT ani VS v systému nemám a funguje to spolehlivě. Pro případ selhání MPPT nabíjení mám hlídaní napětí na 52 V, kdy dojde ke shození DC jističů od panelů vyrážecími cívkami. Zatím takový stav nenastal, ale člověk nikdy neví.
bol-St (1 days) 
Chtel bych se bol-st zeptat, jak to mas s pretoky nebo jak to resis, mam dilema Victron nebo Studer. Jedu v ostrovním režimu společně s automatickými přepínači sítí.
Planovana FVE 7kWp + baterky
Kobra23 (1 days) 
Tohle je 25mm2 a topí to jak vidíš. Si tu ztrátu pronásob časem a zamysli se, jak to dostaneš z toho prostoru.
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
glottis (1 days) 
takže máme posun v problému který jsem řešil o dvě stránky dříve ... ve zkratce ... jeden článek z packu 14ti CATL LIon 150 se v určitých fázích nabíjení/vybíjení rozjížděl a při jeho výměně jsem již nesepl BMS BMS7S20SLIFE200BT . Chování článku se vysvětlilo, měl vyšší kapacitu, a proto se při nabíjení za ostatními loudal a při vybíjení se vlastně taky loudal dnes odpoledne byla vyměněna i BMS kdy oba packy byly ve floatu , svítilo, takže po výměně byly oba packy v naprosté napěťové rovnováze, nainstalované HW vypínače a příslušné SW "šoupáky" zapnuty , PACK 1 byl celou dobu sepnut a v provozu po připnutí druhého "opravovaného" packu se nic nestalo , po vypnutí prvního PACKU šel zapnout druhý , takže změna žádná, až na to, že BMS již drží a necykluje. Takto necháno cca 2 hodiny do západu slunce kdy se pack 2 (opravovaný) začal vybíjet. Myslel jsem si, že se první pack sám připojí ale nikoliv, když byla hodnota napětí už o cca 0,8V rozdílná, propojil jsem silové svorky neseplého stykače, který okamžitě sepl a zůstal již seplý od této chvíle jsou obě LIon v paralelním chodu a dělají to co mají vyrovnávací proudy byly ze začátku cca +50A -50A což není nikterak drastický a po cca 3 minutách to bylo již téměř OK Pro úplnost musím ještě dodat, že k těmto dvěma paralelním Lion jsou ještě 4P PB se štítkovou hodnotou 320Ah reálně tak 1/4 (pravděpodobně ještě míň) třeba to někomu pomůže při zprovoznění vícečetného paralelního provozu těchto BMS díky za info,právě stavím tři packy 16x280Ah z baterií a této BMS od mikela,které zapojím paralerně.Tím dostanu cca 44KW.Inspiroval jsem se od Andyho off garage z Austrálie. https://www.youtube.com/watch?v=5Nv3Blz2knM Testoval vybití baterií pod 6% a následné vypnutí baterií pomocí BMS.Fungovalo to skvěle.Mám však dotaz ohledně vypnutí všech baterií od měničů a jejich případné poškození.Za tímto účelem uvažuji o připojení čtvrtého udržovacího packu ,který by se připojil po odpojení centrální baterie a byl nabíjen z DS nebo agregátu.Mám měniče Easu 5,6KW paralerně.Nemáte někdo zkušenosti se zapojením a nastavením této BMS,aby komunikovala s měniči přímo přes dodaný kabel.Předem děkuji za zprávu. Jak pise soban, ze se ti vypnou vsechny baterie najednou je hodne nepravdepodobne. Muze to nastat snad jen ze je vybijis moc a pak to lehne vse naraz jak to ukazoval andy. Na overvoltage ti to dost pravdepodobne nevypne vse najednou. Zjisti si, jestli tve sestave vadi odpojeni baterii. Hodne lidi tu razi baterie neodpojovat at se deje co se deje ale podle me od toho BMS je a ikdyz to vypnu za provozu, nemelo by se nic odpalit. Pokud se to deje, prijde mi to jako konstrukcni vada a ja bych si to nekoupil. Baterie bys nemel vybijet tak moc aby zafungovala bms ... mel bys zjistovat SOC a podle toho vypnout menice. Vypinat podle napeti u lifepo neni nejlepsi reseni. BMS SOC ukazuji, ikdyz zrovna tahle bms mi neprijde tak presna jako treba victron shunt ale nedokazu to srovnat. Mam dva akupacky, 200Ah s touhle a 100Ah s jkbms. Obe pak za victron shunt. jkbms ukazuje to same co victron. Vicemene. Tahle se rozjizdi vic. Mel sis vzit radeji BMS s mosfety, kdy se vypina jen dany smer proudu. Pri podpeti vybijeni, pri prebijeni nabijeni. Taky je u ni psano, ze se nehodi na paralelni spojeni a zatim se mi zda ze to je pravda. Ikdy zmam vypnuty load check nebo jak se to jmenuje, nedokazu ji zapnout, pokud je pripojena druha baterie. Proud tece z druhe a tahle si mysli ze neni odber. Musim shodit druhou baterii, pak tahle naskoci a pak zase muzu zapnout druhou.
PetrDubi (1 days) 
BMS má konektor pro kabel, ale je nutné z toho konekktoru odpojit ten bluetooth modul. Propojit BMS přímo s měničem nelze, protože neumí komunikovat jako master, ale pouze jako slave, takže bez nějakého mezičlánku žádné funkční propojení nebude.
Soban (1 days) 
díky za info,právě stavím tři packy 16x280Ah z baterií a této BMS od mikela,které zapojím paralerně.Tím dostanu cca 44KW.Inspiroval jsem se od Andyho off garage z Austrálie. https://www.youtube.com/watch?v=5Nv3Blz2knM Testoval vybití baterií pod 6% a následné vypnutí baterií pomocí BMS.Fungovalo to skvěle.Mám však dotaz ohledně vypnutí všech baterií od měničů a jejich případné poškození.Za tímto účelem uvažuji o připojení čtvrtého udržovacího packu ,který by se připojil po odpojení centrální baterie a byl nabíjen z DS nebo agregátu.Mám měniče Easu 5,6KW paralerně.Nemáte někdo zkušenosti se zapojením a nastavením této BMS,aby komunikovala s měniči přímo přes dodaný kabel.Předem děkuji za zprávu. Tato BMS má integrovanou BT takže nevím zda má vůbec konektor na kabel (bral jsem sestavenou baterku tak je BMS schovaná). Jinak teoreticky že se vypnou všechny 3 baterie naráz je malá pravděpodobnost.
BAZAR LG CHEM RESU 48V
MikiBA (1 days) 
dakujem - cez koho resp. kde ste objednavali?
Moje FVE se Studerem
dusanmsk (1 days) 
ta tema 533 neexistuje
Planovana FVE 7kWp + baterky
dusanmsk (1 days) 
Nenajde sa dobra dusa, ktora mi schvali tych 80W? Rad by som objednal draty a zacal to kablovat. Ak sa nikto neozve, nataham to v 6 a 16 BTW titulok temy sa meni na "Planovana FVE 11.2 kWp s buducim rozsirenim + baterky"
přepetovka saltek kam uzemnit
dusanmsk (1 days) 
Ako ze si dotiahnete drat od hromozvodu a ten pripojite na saltek? To snad asi nie...
aivosh (1 days) 
Ahoj, mám přepetovky saltek, kombinovanou T1+T2 a pak samostatnou T2. Uzemnění těchto přepětovek je prý OK připojit ke stávající hromosvodné soustavě. Je to opravdu tak? Díky, Ivo
MPPT Victron Energy SmartSolar 100/30 v ostrovním systém
Rever (1 days) 
Ja mám ale 48V variantu, link som vybral 12V. https://shop.gwl.eu/Battery-Management/ ... l-12V.html Děkuji za odkaz. Zajímalo by mě, jak máte připojenou olověnou baterku (předpokládám, že 12V), když máte 48V systém?
BAZAR GPL 12520 - 8ks
10055 (1 days) 
OK tak zkuste něco nabidnout. Třeba najdeme shodu.
Moje FVE se Studerem
mgx (1 days) 
kludne aj mne prosim
mopadzi (1 days) 
A co je obsahom tych sprav? Highlevel. Nieco ako "mozes to do mna rvat 50A", alebo "blizim sa ku koncu nabijania, nastav napatie na 53V"? Pripadne ze si to vt-80 dopocita este aj z toho co si aktualne berie xtm-ko? Nieco ako "xtm berie 30A, baterky su ochotne brat 20A, tak teraz pojdem na 50A aby som ich oboch vykryl a zaroven neprepiskol baterky"? pošlu Ti popis protokolu
měření střech dronem
fugas (1 days) 
Převálcují nás lidé bez práce. Ať už to přechodné období vypadá lákavě jak chce. Teď dron měří střechy a za pár let bude umět usadit i ty panely. Nahradí pošťáka atd. Představa že se ti lidé uplatní jinde je bohužel naivní. Pojem zlevnění výroby v překladu znamená odebrat někomu výplatu ve prospěch někoho jiného. Tak to prostě je. Konec OT.
Co s energií kterou nestačím spotřebovat?
marko250 (1 days) 
Zdravím,zajímá mě co vlastně máte? Píšete postavil jsem si sám,co to tehdy znamenalo s uvedením do bonusu? Nevím jaké byly podmínky tehdy,ale pokud se stavěl ongrid s dodávkou do DS ,tak buď byl 100% výkup za 14Kč/kWh,nebo odečet spotřeby do domu gratis+ přebytná dodávka do DS za ..Kč/kWh ? Legislativně a prakticky si myslím,že s tím neuděláte nic,protože na systém nemůžete sahat dle závazku do 2028.Napadá mě jen dát nabíječku ,baterku a měnič co bude krmit dům v době kdy je potřeba a tohle nabíjet z ongridu. Jinak při přihlášení jste měl číst podmínky .
BMS BMS7S20SLIFE200BT od mivvyenergy
jansol (1 days) 
takže máme posun v problému který jsem řešil o dvě stránky dříve ... ve zkratce ... jeden článek z packu 14ti CATL LIon 150 se v určitých fázích nabíjení/vybíjení rozjížděl a při jeho výměně jsem již nesepl BMS BMS7S20SLIFE200BT . Chování článku se vysvětlilo, měl vyšší kapacitu, a proto se při nabíjení za ostatními loudal a při vybíjení se vlastně taky loudal dnes odpoledne byla vyměněna i BMS kdy oba packy byly ve floatu , svítilo, takže po výměně byly oba packy v naprosté napěťové rovnováze, nainstalované HW vypínače a příslušné SW "šoupáky" zapnuty , PACK 1 byl celou dobu sepnut a v provozu po připnutí druhého "opravovaného" packu se nic nestalo , po vypnutí prvního PACKU šel zapnout druhý , takže změna žádná, až na to, že BMS již drží a necykluje. Takto necháno cca 2 hodiny do západu slunce kdy se pack 2 (opravovaný) začal vybíjet. Myslel jsem si, že se první pack sám připojí ale nikoliv, když byla hodnota napětí už o cca 0,8V rozdílná, propojil jsem silové svorky neseplého stykače, který okamžitě sepl a zůstal již seplý od této chvíle jsou obě LIon v paralelním chodu a dělají to co mají vyrovnávací proudy byly ze začátku cca +50A -50A což není nikterak drastický a po cca 3 minutách to bylo již téměř OK Pro úplnost musím ještě dodat, že k těmto dvěma paralelním Lion jsou ještě 4P PB se štítkovou hodnotou 320Ah reálně tak 1/4 (pravděpodobně ještě míň) třeba to někomu pomůže při zprovoznění vícečetného paralelního provozu těchto BMS díky za info,právě stavím tři packy 16x280Ah z baterií a této BMS od mikela,které zapojím paralerně.Tím dostanu cca 44KW.Inspiroval jsem se od Andyho off garage z Austrálie. https://www.youtube.com/watch?v=5Nv3Blz2knM Testoval vybití baterií pod 6% a následné vypnutí baterií pomocí BMS.Fungovalo to skvěle.Mám však dotaz ohledně vypnutí všech baterií od měničů a jejich případné poškození.Za tímto účelem uvažuji o připojení čtvrtého udržovacího packu ,který by se připojil po odpojení centrální baterie a byl nabíjen z DS nebo agregátu.Mám měniče Easu 5,6KW paralerně.Nemáte někdo zkušenosti se zapojením a nastavením této BMS,aby komunikovala s měniči přímo přes dodaný kabel.Předem děkuji za zprávu.
BAZAR Články Li-ion LG Chem E61V 3,7V 61Ah
stanekl (1 days) 
Neměřil, můžu pár kusů poslat a můžeš je změřit. Převzetí je možné v Přerově nebo lze snad až 15ks poslat najednou poštou.
Co s energií kterou nestačím spotřebovat?
Soban (1 days) 
Ty dotace se vzaly kde? Jinak nechápu co chceš po nás..... Prostě přes den máš přebytek elektřiny a v noci nedostatek? No tak musíš mít baterku tak velkou aby se tam ta přebytečná elektřina dala uložit a v noci ji použít. Taže kolik vyrobíš elektřiny víš a kolik spotřebuješ přes noc taky tak si takovou baterku pořiď, co ti brání?
BAZAR 7x Jinko 225Wp, 4x TrinaSolar 240Wp, 2x Vsun 285Wp,Siton
czechtony (1 days) 
Vše prodáno.
BAZAR Články Li-ion LG Chem E61V 3,7V 61Ah
lemra79 (1 days) 
meril jsi je mezi sebou, jak se lisi kapacita? osobni prevzeti Prerov?
Co s energií kterou nestačím spotřebovat?
bublich (2 days) 
"PS: nemám pocit že se na mne musí někdo skládat" Proč tedy dotace?
nastroje1 (2 days) 
no vidíte jak se to mění. V roce kdy jsem panely na střechu sám montovat, to vypadalo, že pomáhám našemu státu plnit kótu o poměru vyrobené energie z obnovitelných zdrojů.Šel jsem do neznáma-nikdo nevědél jak dlouho budou panely fungovat. Teď je každý druhý chytrý. Kdo měl ale tehdy odvahu a peníze tak měl příležitost. PS: nemám pocit že se na mne musí někdo skládat. Navíc nemám FV pole, jen pár panelů na střeše.
BAZAR Amorfni panely GS55
lwq (2 days) 
Panely prodany, diky vsem za zajem.
Co s energií kterou nestačím spotřebovat?
bublich (2 days) 
nebo vyluxovat učet a pořídit si na střechu také nějaké panely. Jo,ty účty si tady luxujem docela statečně,ale zkuste uhodnout kdo se Vám jaksi ještě navíc složil na tu dotaci?
Axpert King - Pylontech fail
kappa (2 days) 
Nasel jsem jeste log z Watchposer z telefonu, prikladam jako mozne voditko k rozlusteni zahady: data log: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... ue&sd=true event log: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... ue&sd=true Od 6:45 je zde zaznam az po kolaps menice. Podezrela mi prijde pouze radka v 10:01, kdy dochazi k FaultMode, baterie se nenabiji, chvili na to vsak prejde do predchoziho stavu a v nabijeni se pokracuje. V event logu je k tomuto stavu zaznamenan warning: 1015 Warning 2022-06-24 10:01:20 Bat Open coz nevim co presne znamena (v dokumentaci programu jsem to nenasel), posledni zaznam pred destrukci je pak v 10:56.
BAZAR tesla 396 článkové moduly 6s
Adrianb (2 days) 
znovu mám na predaj nejaké moduly z tesly, kapacita cca zmeraná 170Ah Cena za modul 450e. K dispozícii 2ks
BAZAR LG Chem VW AG battery pack Li-ion 6,85kWh
stanekl (2 days) 
Zdravím, zatím ano, ale již moc kusů nebude.
Marco Siton Bel Kerberos a další měniče pro ohřev vody
Matess (2 days) 
obávám se že málokdo bude mít otestované tyto produkty proti sobě. Každý zvolí něco a fungují nějak všechny, takže se účinnost moc neřeší. Je potřeba si uvědomit jak tyto zařízení vznikly. Panely jdou na suché těleso připojit i na přímo, ale pokud nejsou panely plně osvícené výkon je o dost nižší než by mohl být. Ze začátku se to moc neřešilo a dvoutělesový bojler od dražic to tak měl. Potom někoho napadlo udělat tam nějakou logiku a rozstřídat to aby se to dalo použít i na mokrá tělesa a tak vznikly tyto kousky.
BAZAR LG Chem VW AG battery pack Li-ion 6,85kWh
pavelsiman (2 days) 
Zdravim ešte je to aktuálne? Zobral by som 3 ks
BAZAR Články Li-ion LG Chem E61V 3,7V 61Ah
stanekl (2 days) 
Ahoj všem, prodám samostatné li-ion články LG Chem E61V ve formě pytlíků (pouch) k výrobě libovolného akumulátoru. Kapacita 61Ah, nominální napětí 3,7V. Rozměr článku 355 x 110 x 11,5mm, hmotnost 875g. Články jsou nové, nepoužité. Více informací https://www.batemo.de/products/batemo-cell-library/e61v/#get-data-popup Cena 600Kč/ks.
Co s energií kterou nestačím spotřebovat?
soami (2 days) 
Hlavně píšeš do špatného fóra. Přečti si, co jsi odsouhlasil při registraci. ucp.php?mode=terms
Diablo1st (2 days) 
Typ batérie určite LiFePo a 2-5x toľko čo máte na streche, čiže 16-40kWh.
Soban (2 days) 
Jinak jak my ti s tím můžeme pomoct? Nemůžeme nevíme do čeho tu elektřinu potřebuješ vrazit. Baterku musíš mít minimálně takovou aby jsi vydržel bez DS přes noc, a samozřejmě nejlépe co největší.
nastroje1 (2 days) 
Děkuji za hodnotnou a vyčerpávající odpověď. Pokud vím, nikdo Vám nebránil vzít si před lety např.uvěr, nebo vyluxovat učet a pořídit si na střechu také nějaké panely. Mohu Vás uklidnit, smlouvu o prodeji mám už jen do roku 2028. Od následujícího roku ,,už Vám peníze z peněženky tahat nebudu". A nejsem si vědom toho, že bych něco porušoval.
Paralelní spojení stringů
Soban (2 days) 
No když byla zima tak jsem to měřil a jednou se ten mppt od reva asi chytil na ty menší panely, protože když jsem je odpojil a zase zapnul tak byl výkon větší, ale nebylo to prokazatelné že to bylo pracovním bodem toho mppt. Prostě blbě se to měří jak slunko nesvítí rovnoměrně...... Teď to netestnu ty na baráku jsou zastíněné, budou dávat jak bude slunko nízko a stromy bez listí, na zimu +600Wp dobrých....
MPPT Victron Energy SmartSolar 100/30 v ostrovním systém
glottis (2 days) 
Stavím si malý ostrovní systém. Zatím mám jen 2 polykrystalické panely AEG, každý 280Wp. Z nabízených regulátorů jsem si vybral MPPT Victron Energy SmartSolar 100/30. V datasheetu píší, že v režimu 7 lze nabíjet LiFePo4. Zajímalo by mě, zda tedy pokud baterie bude mít 12,8, případně 25,6 V, tak to bude použitelné (není to 12, případně 24V). Také by mě zajímalo, jak ochránit tento regulátor, pokud by se odpojila za provozu baterie. Předpokládám, že za běžného stavu dojde ke zničení regulátoru? Ve svém ostrovu budu používat 12V (12,8V). Zvažoval jsem i 24, ale mám celou řadu zařízení na 12V. Děkuji za vaše cenné rady. Myslim ze na victronim foru, kde odpovidali lidi z victronu, jsem cetl, ze jejich mppt jsou s odpojenim baterie v pohode. Kdyz mi prestal stacit mensi epsolar, presel jsem na victron prave kvuli tomuhle. Nekolikrat se mi baterie i odpojila a nic se nestalo. Nerikam, ze si tim ma clovek cvakat jen tak pro radost ale nebyl bych z toho tak nervozni. Pro me ma victron nejvetsi minus, ze je prakticky neopravitelnej. Minimalne smartsolary jsou uvnitr zalite v miste tlumivek nejakou gumou a lidi to pak otviraj flexou. Je to skoda. dokonce jsem to nasel - Guy Stewart preposila odpovedi od hw inzenyru victronu https://community.victronenergy.com/que ... t-b-1.html nejzajimavejsi body: - The MPPT should NEVER break due to a battery disconnection. Even if that happens often. - Using the MPPT with a BMS like this that disconnects the battery is allowed by Victron, from our equipments perspective. In fact our own SuperPack lithium batteries operate on this same principle, where the battery disconnects itself internally to protect itself. Dokonce mi smartsolar jede i bez baterii primo do menice. epsolar to neumel, a victron me prekvapil ... rikam si jak to ze jedou menice kdzy mam odpojene baterie
Paralelní spojení stringů
glottis (2 days) 
Tak ono to jde otestovat když to má už spojené, prostě skusit odpojovat ten jiný string a sledovat zda ten regulátor dodá větší výkon nebo menší a bude vědět zda se mu to prakticky vyplatí nebo ne. Já mám taky spojené dva různorodé stringy a chodil jsem kontrolovat co z kterého teče za proud, pokračovat budu zase až v zimě teď to nemá význam ten jeden je ve stínu..... kdyz neco nameris, podel se. Zajima me to. Neco jsem taky zkousel ale najit den, kdy jsou nemenne podminky a jeste aby mel clovek cas je nadlisky ukol To by museli byt na stringach loggery, delat si grafy a pak to vyhodnotit. Kdyz clovek koukne na ten graf a zkusi z toho neco pocitat ... jde o obsah obdelnika co protne proud a napeti tak to vypada treba takhle 28V, 8,5A = 238W 30V, 8A = 240W 32V, 7,5A = 240W takze pokud dokument nekeca, mam rozmezi 4V na to, abych sklizel nejvic. Mimo tenhle rozsah uz to zacne klesat docela vyznamne. Samozrejme se ten bod posouva s teplotou a s intenzitou osvitu. Ale to se bude hybat relativne stejne u podobnych panelu.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
jars10 (2 days) 
[quote="socirel"]V manuálu je zapojení popsáno na stránkách 10 a 11 pokud to chápu správně tak by to něměl být problém https://docs.zohopublic.com.cn/file/41q ... 3dad690955 Dej si jen bacha. Nepůsobí to na mne moc dobře. Nedávají tam jasné parametry, ale jen příklad na 250Wp panelech s 8,3A. 13 panelů v sérii určitě nelze, přesto to tam píšou. Podle toho bych přistupoval i k ostatním údajům. Pokud budeš mít 450Wp panely, tak ty by to mělo utáhnout, ale paralelně 2x ?. Už ti do toho nebudu kecat. Je to tvůj měnič.
BAZAR Gridfree modrasek + PowMr 60A
berry (2 days) 
Poslední návštěva autora: čtv čer 23, 2022 9:26 pm Nereaguje . . .
Moje FVE se Studerem
mgx (2 days) 
makeskyblue je mozne zo studerom prevadzkovat, ale za urcitych obmedzeni 1) float voltaz nastavis niekde na 50V 2) end of charge nastavis niekde okolo 51v, mozno menej. dopichovanie baterky (SOC80+) nechas na VTxx/VSxx. Tzn. makeskyblue je pouzitelne len na hruby bulkcharge. Predpoklada sa poruchove odpajanie FVE pola napr. pri prekroceni kritickych hodnot, pretoze na makeskyblue sa spolahnut nemozes. komunikacia je riesena tuto https://solarforum.cz/viewtopic.php?t=533 nativny protokol studer zverejneny nie je.
Ztráta času na displeji
rva (2 days) 
Někde to má rozumný důvod. U vařičů by se stávalo, že při výpadku člověk zapomene, že něco vařil a vařič by naběhl když třeba nikdo nebude doma. Někde to programátoři dotáhnou do takových absurdit, že mrazák, když po obnovení elektřiny zjistí, že teplota uvnitř je nad nulou, tak nezačne znovu mrazit, ale jen chladí, aby se člověk náhodou neotrávil podruhé zmraženou potravou.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Soban (2 days) 
Pokud je to ten měnič co jsi dával odkaz na ten 5kW tak tam je max FV 6kWp což těch 12 panelů je pod limitem. Ale samozřejmě to třeba ještě skontrolovat na parametrech co na tom měniči budou napsané jak přijde.
Marco Siton Bel Kerberos a další měniče pro ohřev vody
berry (2 days) 
K BELu se na stránce prodejce dozvíš: Optimální napájení regulátoru: Aby mohl regulátor pracovat v rozumných podmínkách je vhodné zvolit napětí a výkon panelů v určitém rozmezí. Napětí panelů nesmí být ani příliš nízké ani příliš vysoké. Při nízkém napětí nebude možné výkon panelů do zátěže protlačit, příliš vysoké napětí by mohlo regulátor poškodit. Maximální počet panelů v sérii může být jen takový, aby jejich napětí bez zatížení nikdy nepřesáhlo 430 V. Kontrola je snadná. V dokumentaci k panelů naleznete napětí naprázdno (je to nejvyšší hodnota udávaná v dokumentaci), to vynásobíte koeficientem 1,15, tím vypočítáte napětí panelů při teplotě -25 st. C. Výsledné napětí vynásobíte počtem panelů v sérii. Vypočítané napětí musí být vždy nižší než 430 V. Pokud není, je nutné snížit počet panelů. Z pohledu regulace by optimální napájecí napětí mělo být v rozmezí 100 až 125 % jmenovitého napětí zátěže (to je obvykle 230 V). Napájecí napětí se vypočítá jako součin počtu panelů v sérii a jejich napětí v pracovním bodě (nižší hodnota napětí v dokumentaci k panelům). Optimální špičkový výkon panelů (opět viz dokumentace k panelům) by měl být v rozmezí 100 až 125 % příkonu zátěže. Dodržením těchto podmínek získáte nejvýhodnější poměr mezi náklady a získanou energií. Na výstup lze připojit boiler s příkonem až 4000 W. Vstupní napětí může být od 60 do 430 V. Regulátor může výstupní napětí jen snižovat, proto je nutné zvolit počet a výkon panelů přiměřeně napětí a příkonu zátěže.Vstupní proud může být do 16 A. Regulátor při napájení boileru používá novou metodu aktivního vyhledávání optimálního pracovního bodu (MPPS – Maximum Power Point Searching). Já si to vysvětluju takhle - najdu nějaké panely na skladě (dnes asi zázrak), zjistím si jmenovitý proud: 12,98 A - fajn je to míň než 16A. Tak můžu dál - napětí naprázdno (Voc): 41,25 V a jmenovité napětí v zátěži (Vmp): 34,67 V. Pro napájení 230 V topné spirály potřebuji optimálně 230 V - 287,5 V. Min. 230/34,67 = 6,63 panelů v sérii, 287,5 / 34,67 = 8,29 max. panelů v sérii, . Takže bych jich vzal 7-8 a jsem v rozpětí. A bacha - nepřekročí mi napětí naprázdno hodnotu 430V? 7*41,25=288,75V - a to je OK Pro jiné panely to bude podobné. A pro ostatní nesinusové měniče pro ohřev vody v "hloupých" bojlerech s termostatem najdeš informace na webu taky, jen hledat a číst.
Ztráta času na displeji
ACDC (2 days) 
Při výběru spotřebiče mne nikdy nenapadlo tohle hlídat. Podle mne je to chyba konstruktéra, spotřebič, který neběží dál po výpadku sítě je krám. Taková lednička, to by byla radost. U trouby mohu překlenout relé, stejně se časové pečení nepoužívá. Ale ten zmatený čas. Přepínání (originál 25A, ale SEZ, takže hrozný krám), dělám radši opatrněji, ale bude Hager 40A, to se bát nebudu. Ale stejně až bude čas, zkusím dát větší kond.
rva (2 days) 
To bych u klimatizace nečekal. Jestli to není nějaká verze pro evropský trh. Klimošky jsou totiž důležité hlavně v tropických/subtropických oblastech, kde jsou převážně země s nestabilní dodávkou elektřiny. A dorazit do rozpáleného pokoje kde na mě svítí zelené světélko že klima odpočívá, tak by letěla.
Malá FE, 3-kW, jednofázová, 48V DC. Prosím o radu co se
ACDC (2 days) 
Jo, ale realizovat to:-) Napadla mne termokamera, asi by dohlédla na konektory, ale nevím, zda by teplotní rozdíl pod teplými panely viděla. Jedině snad hned po východu slunce. Nebo zkusit rozpojit na dvě části, jak hledání přeruš. kabelu. Ale normální to není vůbec. Při 8A úbytek dejme tomu 50V je to 6,25ohm. Přitom jsme si sakra dávali pozor, konektory jsou pájené. Nebo by možná kamera viděla rozdíl na panelech, pokud by byl vadný. Samé otázky
Co s energií kterou nestačím spotřebovat?
FRSO (2 days) 
Tento dotaz porušuje podmínky fora-dodavání energie do sítě za peníze nás všech !! Tohle sem nepatří a rady nečekejte. Takovým by ji měly zdražit daleko víc, když na ni prodejem vydělávaly roky.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (2 days) 
V manuálu je zapojení popsáno na stránkách 10 a 11 pokud to chápu správně tak by to něměl být problém https://docs.zohopublic.com.cn/file/41q ... 3dad690955 Jak je to ještě s těmi přetoky umí jim měnič zabránit nebo musím požizovat nějaký přepínač?
Co s energií kterou nestačím spotřebovat?
nastroje1 (2 days) 
Jsem na mypower nově zaregistrován a tak nevím, jestli toto vlákno píši do správné sekce. Mám takový dotaz: od roku 2008 provozuji střešní FV elektrárnu 8,3 kWh. Je to na zelený bonus- tedy vše co vyrobím mi dobře zaplatí a co z toho stihnu v reálném čase spotřebovat, tak mám zadarmo. Potíž je v tom, že dlouhodobě stíhám spotřebovat za rok jen 14% vyrobené energie. Je to tím, že přes den nejsem doma a na dobu když slunce svítí dovedeme navolit jen odložený start pračky a myčky. realita je tedy taková, že každoročně dodám do sítě cca 7.900 kWh, za které dostanu kolem 4.000,- Kč. nyní mi došel dopis od EON, že mi od 1.8. zdražují elektřinu o 60%. Moje otázka tedy zní: jak velkou baterii a jakého typu koupit, abych dokázal z těch 7.900 Kwh roční nadvýroby co nejvíce spotřebovat. Co se týče hodnot měsíční nadvýroby, kterou bych rád akumuloval, tak 6 měsícu to je cca 975 kWh/měsíc,2 měsíce 640 kWh/měsíc a ty zbývající 4 studené měsíce jen cca 212 kWh/měsíc. - Ideální by pro mne bylo, moci přebytky posílat do virtualní baterie, ale to vzhledem k ZB nejspíše není možné - nebo se pletu?
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
jars10 (2 days) 
Jen k tomu měniči. Nenašel jsem u něj hodnotu max proudu na PV vstupu. Pokud má vstup do 500V a pouze jeden, bál bych se na něj napojit víc jak jeden string. Dva paralelní stringy např. u Axperta dají proud, který jej spolehlivě odpálí.
socirel (2 days) 
Zatím díky, já objednám tento základ, a jakmile to dorazí začnu řešit věci dále. Musím žádat o nějaké povolení od ČEZu?
Ztráta času na displeji
stano22 (2 days) 
rva: Napr.Toshiba klimy po obnove napajania ostavaju v stand-by
rva (2 days) 
Když chci něco provádět na elektrárně kde očekávám její vypnutí, tak mám manuální přepínač sítí ("obyčejný" vačkový přepínač 1-0-2 - něco jako https://www.aliexpress.com/item/1005002028690325.html ) kterým barák přepnu na distributora. A přepnu to tak rychle, že to spotřebiče nepoznají. Už při výběru spotřebičů se zajímám o to, jak se chovají při výpadku napětí a snažím se vybrat takové, které po obnovení napájení pokračují v činnosti. Klimatizace se takto chovají snad všechny, pračky a myčky jen některé, trouby, vařiče a grily obvykle ty "hloupější" řízené mechanickým časovačem.
Malá FE, 3-kW, jednofázová, 48V DC. Prosím o radu co se
Soban (2 days) 
Může tam být někde přechodový odpor. Dát panely do skratu a kontrolovat zda se nějaký konektor nehřeje?
MUST 3kw
Soban (2 days) 
Řešíš kraviny. Nastav nabíjení jak má být pro tvoji baterku, pak to několikrát skontroluj na baterce a případně uprav pokud se ti to nebude líbit. Jinak skontroluj položku 28 taky na to může mít vliv dle zatížení. Jinak napětí z panelů musí být větší jinak by to do baterky neteklo......
Malá FE, 3-kW, jednofázová, 48V DC. Prosím o radu co se
ACDC (2 days) 
Ještě jeden problém, dost velký. Mám 3,5 kWp, 294V, 11A cca. Očekával jsem reálně tak 3 kW. jenomže napětí panelů při zátěži jde hodně dolů. Třeba na cca 200V/8A. Pokud vím, panel je zdroj proudu při daném napětí. Na jednom panýlku 300W, který mám na jiné účely se drží 30V při 9,5A, což má tak být, že. V tom výše uvedeném problému je odpor vedení zanedbatelný a teplota panelu by nemohla mít takový vliv, 35V dle výpočtu. Stín žádný. Není to střídačem, udělá to třeba při odběru 4A když přidám zátěž odporem 4A. Takže vadný panel? Jsou to Greensun Solar.
DAH Solar - panel
Soban (2 days) 
Cena za W taky nemusí být směrodatná taky záleží na životnosti.....
Ztráta času na displeji
ACDC (2 days) 
Při různých manipulacích při ladění FTV občas dojde třeba k mžikové ztrátě napětí a mikrovlnka a trouba ztratí časový údaj, trouba navíc přestane pracovat. Neřešil jste někdo tohle přidáním pořádné kapacity ke zdroji, aby to překlenulo napájení toho mikrovýpadku? Neskutečně mne to štve.
Paralelní spojení stringů
Soban (2 days) 
Tak ono to jde otestovat když to má už spojené, prostě skusit odpojovat ten jiný string a sledovat zda ten regulátor dodá větší výkon nebo menší a bude vědět zda se mu to prakticky vyplatí nebo ne. Já mám taky spojené dva různorodé stringy a chodil jsem kontrolovat co z kterého teče za proud, pokračovat budu zase až v zimě teď to nemá význam ten jeden je ve stínu.....
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Soban (2 days) 
Baterky jednoznačně lifepo4. Ovšem ty co jsou v packu jako 12V se většinou nedají spojovat, né že by to nešlo..... Nejlevněji to vychází když si to seskládáš z článků, ovšem na to musíš mít vědomosti a nabíječku atd...... Prostě se podívej po baterii 48V jako celek. Ovšem nejsou...... A když jsou tak jsou drahé... Viz: https://shop.gwl.eu/Winston-12V-sets/ Ta tvoje vybraná má v popisu že se můžou spojovat maximálně 4 paralelně a 4 seriově tak pokud je to pravda můžeš je použít.
DAH Solar - panel
jardas (2 days) 
Dobrá cena je 10Kč/W nebo méně
Miloš (2 days) 
Dobrý den, mám možnost koupit tyto panely: DHM-72L9-450W cena 4900kč Stojí to za to? Děkuji
MUST 3kw
bokser01 (2 days) 
Bojuju s tím napětím nabíjení... Kabely mám ok na svorkách měniče měřím to samé co na baterii. Jenže AC strana ukazuje aktuálně 27,3V což sedí s multimetrem ale MPPT strana ukazuje 27,9V tak se snažím vypozorovat odchylky atd... protože když jsem dal například float 27,4V tak jsem zjistil že na baterce mám 26,8V
Kapacitní test LiFePO4 po letech
oldakzz (2 days) 
Kupoval jsem 32 x280Ah Life články z Číny , a poctivě jsem otestoval testerem ZKETECH EBC-A40L. Výhodou je že lze nastavit libovolně cykly nabíjení a vybíjení, s různými parametry. Nevýhoda je že je jen 0-5V rozsah a láce to tedy také není.Cca 7000kč s dopravou.
Paralelní spojení stringů
glottis (2 days) 
No nevím jak jsou stejné když jeden má 200Wp a druhý 150Wp to na stringu dělá 200Wp rozdíl a to že nebude na pracovním bodu poznat? No nevím nejsem takový odborník, dále do toho vstupuje jiná orientace..... Stejně nejlepší bude to pořádně proměřit fyzicky na místě. chce to zapojovat paralelne ne? V cem to bude jine? Kdyz si otevres datasheet, vsechny ty grafy zavyslosti proudu na napeti jsou stejny. Maximalne se to koleno poslouva podle napeti panelu. Tyhle panely maj skoro stejne napeti voc tak to bdue pravdepodobne dost podobna technologie a s tejny pocet clanku? Pak i bod maximalniho vykonu bude na dost podobnem napeti. To by urcite puvodni tazatel dohledal jake jsou napeti v maximalnim bodu vykonu. Samozrejme ze ty stringy daji v tom bode jiny vykon/proud ale bude to s velkou pravdepodobnosti nekde u toho maximalniho vykonu. A to se secte kdyz to je paralelne. Kdyby spojil panely kde jeden dava 35 a druhej 40 tak se vsichni shodneme na tom ze to je strasna kravina. Ale 0,2V bych vubec neresil. Kdyz koukam na graf mych panelu nemyslim si, ze bude zasadni problem, kdyz by se mppt chytil o volt na panel vedle. Vic uz by asi slo zmerit. Ale kdo vi. Mimochodem vsichni jen doufame, ze nase mppt nasli opravdu maximalni bod ale malo kdo to overoval. Ja bych proste kouknul do datasheetu k oboum panelum a pokud voc, vmp a teplotni koeficienty jsou podobne jak tu neni duvod to nespojit paralelne. Sam mam spojene paralelne stringy z panelu 330W a 340W, kde Vmp je o vic jak 0,5V jine, nemam dukaz, ze bych sklizel min.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (2 days) 
OK díky moc, vezmu teda 12 těchto kousků ještě zbývají baterie. Měnič chce 48V. Můžeš něco doporučit. Olovo, gelove, nebo LiFePo? Šly by třeba 4x https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 3457%21sea je tam potřeba nějaká řídící jednotka k bateriím?
Soban (2 days) 
Tak jsem ti to spočítal.... (počítal jsem s tou verzi 455Wp co jsi dal odkaz!) Při -40°C bude při 8 kusech napětí 470V při -25°C a 9 kusech už to bude 511V takže přes limit. Takže musíš dělat stringy po 8 kusech, nebo míň, ovšem pozor ten mppt údajně nemá rád malé napětí takže bych asi pod 200V nešel. Takže bych vzal 10 ks a zapojil 5 kousků a 5 kousku což je 10*455=4550Wp a ten měnič umí 6000Wp pokud jsem to přeluštil z toho čaje správně tak to by bylo OK. Pokud je to fakt správně těch 6kWp u toho měniče tak bych vzal těch panelů 12 a zapojil 6 a 6 pokud se na střechu vlezou. Pokud ty stringy budou pouze dva můžou mít společnou pojistku. EDIT: Výpočet VOC zde: https://www.solar-kerberos.cz/cz/faq/vypocet-vocmax Výpočet kolik panely vyrobí zde: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ A když budeš dělat string - zapojovat tak to třeba dát tak aby případné stíny nezakryli i třeba jeden panel z obou stringů, pak nebudou dávat nic oba, když už něco půjde do stínu ať jsou to panely pouze jednoho stringu aby druhý dával.
socirel (2 days) 
Ale kdybych ty panely zkombinoval seriovo-paralelně mohlo by to tento problém vyřešit pokud to jde, ne? Sklon střechy mám 30st na jih, nicméně tam asi nepolezu jelikož je to vysoký barák a kluzké střešnice z eternitu, navíc je kolem nerovný terén musel bych stavět lešení. Asi to dám na vedlejší garáž kterou zastinuje dům max z 1/4 na severozápadní straně. Svařil bych si nějakou konstrukci a dal bych to tam. Nevím sice jak se to počítá, ale jestli mám věřit těm křivkám tak Napětí u Varianty 535W při 5st a 0A je 53V + tam přidám 1V jelikož je to 555W nevím o kolik může napětí ještě zvýšit když bude třeba -25st, tak o dalších 10V?
BAZAR Nabíječka LiFePo4 24/29.2V
Ivo12s (2 days) 
Úprava ceny na 2.100 včetně poštovného.
BAZAR 2x Morningstar Tristar TS-MPPT-60A/150V
Ivo12s (2 days) 
Druhý Morningstar Tristar TS-MPPT-60A/150V - rezervace.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
PetrDubi (2 days) 
V zimě ti těch 493V přeleze přes těch 500V, až zasvítí sluníčko na zmrzlý panely a potom je velká šance, že ti v měniči něco odejde - třeba ne poprvé, ale až se to stane poněkolikáté.. Už tu jeden kolega, kterému to takhle odešlo při první zimě je.
Soban (2 days) 
Musíš si spočítat maximální napětí v zimě. To nesmí překročit to max napětí regulátoru. Maximální napětí s zimou roste! Večer jak budu u PC se na to mrknu pokud ti to někdo nespočítá dřív.
Mart (2 days) 
Jak máš orientovanou střechu a jaký sklon?
BAZAR Prodám Solární regulátor MPPT EPSolar
bokser01 (2 days) 
Prodáno
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (2 days) 
Asi vezmu ten POWLAND 5500W za 13000 včetně VAT na Aliexpressu. Pro zajímavost je to klon klonu, návod odkazuje přímo na Easun . V manuálu se píše: max. pv array open circuit Voltage 500 Vdc pv array MPPT voltage range 120 - 450 Vdc zajimalo by mě jesli bych mohl použít panely https://argos.cz/pobocka-frydek-mistek/ ... o-stribrny u nich je uveden Opt. Operating Voltage 41,3 V a Open Circuit Voltage 49.3 V když vezmu plánovaných 10 panelů pak je to 413V a 493V, jestli je rozumné střídač hnát skoro na maximum nebo raději vzít jen 8 panelů. Nebo tam dát 2 panely jen paralelně?
Paralelní spojení stringů
bokser01 (2 days) 
Aktuálně je 11h a z panelů valí kolem 1,8kw.
Soban (2 days) 
No nevím jak jsou stejné když jeden má 200Wp a druhý 150Wp to na stringu dělá 200Wp rozdíl a to že nebude na pracovním bodu poznat? No nevím nejsem takový odborník, dále do toho vstupuje jiná orientace..... Stejně nejlepší bude to pořádně proměřit fyzicky na místě.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
jansol (2 days) 
Nechápu smysl tvých připomínek, pouze zvažuji varianty. Zdravím,rád bych Vám nastínil mé rozhodnutí ohledně 3f fve.Někdy v dubnu jsem žádal také na tomto fóru o pomoc s návrhem mé elektrárny.Nakonec jsem zvolil 1fázový off-grid s přepínáním sítí.Zapojil jsem Easun 5,6KW paralérně.3fázové spotřebiče,budu řešit měničema.Jedná se o vybavení synovi autodílny.Tč 16KW pro vytápění je napojeno přímo z DS.Jenom řeším tč panasonic z hlediska možnosti zapojení ohledně denní spotřeby 1-3KW potřebné pro ohřev teplé vody.Ohřívám 300 litrovou nádrž.Někdy 2x za den.Celková investice zatím cca 280 táců.Snad Vám to také pomůže při rozhodování.
Paralelní spojení stringů
glottis (2 days) 
Paralelní spojení dá součet výkonů. Protože máš různé světové strany a úhly myslím že se přes 2kw nedostaneš. Budeš mít nižší výkon ale delší dobu. To platí pokud jsou panely stejné, u rozdílných to bude míň, protože vždy budou rozdílné pracovní body těch stringů a záleží který ten regulátor použije. Takže vždy bude optimum pouze u jednoho stringu. to jo ale rozdil voc datasheetove hodnoty 0,2V napovida ze ty panely budou skoro stejny i pri zatezi. Nemyslim si ze tam bude rozdil, co by se dal merit a vyhodnotit. Ten prostor v grafu max vykonu neni zase tak malej aby to melo nejakou vahu.
Kapacitní test LiFePO4 po letech
mopadzi (2 days) 
Kunkin KP184E za ty peníze výborný, dá se kalibrovat, měří napětí na kontaktech baterie (Vsense) jen jsem musel vyměnit svorky (tady se opravdu šetřilo...)
Paralelní spojení stringů
bokser01 (2 days) 
Díky přesně to mi vyhovuje. Vím šlo by z toho mačkat více ale mě šlo o to abych nepřestřeloval moc výkon MPPT
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Soban (2 days) 
Další z klonu axpertů..... Musíš zvážit zda se cena oplatí když se to nedá reklamovat......
Paralelní spojení stringů
Soban (2 days) 
Paralelní spojení dá součet výkonů. Protože máš různé světové strany a úhly myslím že se přes 2kw nedostaneš. Budeš mít nižší výkon ale delší dobu. To platí pokud jsou panely stejné, u rozdílných to bude míň, protože vždy budou rozdílné pracovní body těch stringů a záleží který ten regulátor použije. Takže vždy bude optimum pouze u jednoho stringu.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (2 days) 
jaký máš názor na tento střídač? https://www.powland.net/products/5500w- ... -with-wifi?
BAZAR 1ks řídící relé pro celou elektrárnu podle stavu aku 48V
kyocera (2 days) 
Prodáno, inzerát už není aktuální
Kapacitní test LiFePO4 po letech
stano22 (2 days) 
Uz sa oplati skor DL24P (180W).
rva (2 days) 
Používám DL24, namátkou třeba na https://www.aliexpress.com/item/1005001712924193.html. Ale po pravdě řečeno nemívám moc důvodů kapacitu článků měřit. Takže měřák častěji slouží k ověření nízké kapacity dobíjecích AA, AAA a LiPo článků než je vyhodím. Dá se spárovat s mobilem, kde kreslí pěkný graf, takže je "trendy".
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Soban (2 days) 
Dřív nebo později, jak řada nás tady, začne špekulovat, co s těmi přebytky, co nechává BEL na střeše, když už je voda nahřátá. Připojíš výstup bella na externí mppt a budeš to cpát do baterek.
Paralelní spojení stringů
glottis (3 days) 
Samozřejmě při paralelním spojení musí sedět napětí, a jde o to jak chytrý je mppt regulátor aby našel nejvhodnější bod výkonu, protože jsou jiné panely budou ty body dva a teď jde o to aby vybral ten lepší. Jasně to chápu. Mě šlo o to když třeba na měnič dám 3X 800wp a 1X 600wp tedy celkem 3kwp zda se to bude chovat jako ten součet nebo to bude 4X 600wp podle těch slabších. Panely jsou 2 stringy 5° stejným směrem pak jeden string na východ 35° a jeden na jih 35° takže nepředpokládám že by to někdy tu špičku zmáklo. Jedná se mi hlavně o MPPT abych tam toho neměl moc když zvládne 2kw z panelů. Paralelní spojení dá součet výkonů. Protože máš různé světové strany a úhly myslím že se přes 2kw nedostaneš. Budeš mít nižší výkon ale delší dobu.
Čínský klon Axperta. Jak vzdáleně vyčítat základní data.
l.martin@email.cz (3 days) 
Já mám ten wifi modul v měniči integrovaný, tak jsem ho v začátcích aktivoval a používal přes watchpower v telefonu spíš pro občasnou kontrolu, když nejsem doma, ale ten interval obnovy dat 5 minut je dost dlouhý na to, aby člověk nějak přizpůsoboval třeba spotřebu. Později jsem integroval měnič přes ESPhome do HomeAssistenta a od té doby mám aktuální stav (zpoždění maximálně několik vteřin), takže je hned jasné jak na tom jsme a pokud jsem mimo domov, tak se do HomeAssistenta dostanu přes VPN odkudkoliv a není ani problém věci, které jsou tam napojené na dálku zapnout nebo vypnout. Já to měl dřív také něčím podobným že to obnovení bylo tak jednou za 5 minut. Ale na ten základ a grafy mě to nakonec stačilo. Ten HomeAssistent by asi špatný nebyl ale bohužel zatím o tom nevím vůbec nic a tak bych musel to nastudovat.
l.martin@email.cz (3 days) 
Ze začátku jako hračka ale ta brzy omrzí ale lidi jsou schopni za to vyhodit hromadu peněz. No mám to od jara a zatím mě to nějak neomrzelo to každý den sledovat Ale zase x tisíc do toho sledování investovat taky nechci.
l.martin@email.cz (3 days) 
A nebo si napsat něco svého. Podle mě to je k ničemu, co potřebuješ znát? Pokud to funguje OK. No abych něco vymýšlel já to bych na tom nechal hrozně času a ještě není jisté zda by se to povedlo. Měl jsem měnič který to měl a teď si nějak nemůžu zvyknout na to že se nemůžu podívat jak to celý den fungovalo když nejsem třeba dva dny doma. Koukal jsem hlavně na výrobu a spotřebu v grafu, napětí baterie a tak. Občas jsem podle toho zapnul na dálku nějaký spotřebič který byl v tu dobu pro mě důležitý aby byl v provozu.
l.martin@email.cz (3 days) 
Mohl by fungovat solar-assistant.io Určitě na to kouknu. Děkuji za radu jak by to mohlo jít
Kapacitní test LiFePO4 po letech
Fliacik (3 days) 
Poradte nieco na testovanie Lifepo4 clankov. Zaujimalo by ma co na to pouzivate pre nabijanie pripadne vybijanie z naslednym meranim. Akkurat planujem kupit nieco no neviem si vybrat.
Moje FVE se Studerem
dusanmsk (3 days) 
A co je obsahom tych sprav? Highlevel. Nieco ako "mozes to do mna rvat 50A", alebo "blizim sa ku koncu nabijania, nastav napatie na 53V"? Pripadne ze si to vt-80 dopocita este aj z toho co si aktualne berie xtm-ko? Nieco ako "xtm berie 30A, baterky su ochotne brat 20A, tak teraz pojdem na 50A aby som ich oboch vykryl a zaroven neprepiskol baterky"?
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Mart (3 days) 
Tak třeba ten co nakreslil Soban funguje na ruku. Přepínač taky může být realizovanou stykačovou kombinací ovládanou čímkoliv. Dohledej si termín "přepínač sítí". Co se týká dotací, tak na získání dotace musí být pod stavbou FVE kulaté razítko (viz "Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory programu Nová zelená úsporám v rámci Národního plánu obnovy RODINNÉ DOMY", kap. 2.4 a) - Instalace podporovaných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů musí být provedena dodavatelem s oprávněními dle § 10d zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, v platném znění.). A za kulaté razítko se platí. A tady na tomto fóru se FVE s dotacemi neřeší. Pro připojení FVE k DS není podmínkou stavba FVE firmou, jsou tam jen další technické podmínky, vyžadované distributorem. Co se týká připojení k DS, tak by mě zajímal důvod té tvé "nedostatečné kapacity sítě". Pokud je měnič hybridní (tzn. že může mít přetok do DS), lze ho připojit třeba jako mikrozdroj bez dodávky do DS, stačí splnit požadavky vyhlášky č. 16/2016 Sb. §16, tj. impedanci proudové smyčky a max. výkon měniče maximálně 3,7 kW na fázi. Jinak se musí použít měnič bez přetoků nebo ostrovní zapojení. Na případné dodávání do sítě je potřeba víc papírování než u toho mikrozdroje.
cipis (3 days) 
Nemůžeš zapínat žravé spotřebiče naráz! Proto jsem psal o té poučené obsluze. Dimenzovat to na maximální výkon je totální nesmysl, pokud nechceš vyhodit půl melcku jen tak ... Navíc je třeba ty zvyklosti úplně otočit, žádná pračka či myčka přes noc! Hezky všechno časovat na poledne-odpoledne, když už budou dobité baterie a bude dostatek výkonu na střeše. Nachystat vše na 3f, bez změny režimu používání spotřebičů, je totální ekonomický nesmysl. Jinak bych ale nekombinoval ten BEL a ostatní zařízení. Buď začít jen BELem ohřívat vodu anebo jít už do plnohodnotné FVE, s třeba dalším měničem navíc právě pro ohřev vody. Dřív nebo později, jak řada nás tady, začne špekulovat, co s těmi přebytky, co nechává BEL na střeše, když už je voda nahřátá.
Moje FVE se Studerem
mopadzi (3 days) 
Studer jen poslouchá. Pylon posílá každou vteřinu hromádku dat...a podle toho se VT chová
dusanmsk (3 days) 
A ja sa prilepim s otazkou na pylontechy a makeskyblue. Ako to funguje bez komunikacie regl-baterky? Mal som za to, ze xtm+vt80+pylontech spolu neustale komunikuju, aby sa baterky neprebili, aby sa neprekrocili limitne hodnoty ked dojde k pripojeniu/odpojeniu vacsej zataze v dome a tak podobne. V kombinacii s makeskyblue odpada komunikacia reglov, cize su uplne tupe a nic o celom systeme vobec nevedia. Nevadi to? O com sa vlastne studer bavi s pylonmi?
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Soban (3 days) 
A to že nemůžeš všechno pustit naráz tam taky píšu, nebo ty pouštíš vše naráz? Samozřejmě se dá nainstalovat větší výkon koupíš 3x jednofázový měnič které jdou propojit a můžeš mít 3x5kW= 15kW a i 3f. Vše je o penězích 3xdražší atd.... Návod pro paralelní spojení měničů must https://www.mivvyenergy.cz/cs/index.php ... achment=29 Nejdříve to chce vyhodnotit jaký je rozumný souběh zařízení, které zůstanou na DS které ta FVE utáhne atd..... Jinak co takhle vůbec mrknout do návodu k tomu měniči na který jsem dával odkaz? A ano existují i různé automatické přepínače z číny za pár korun, certifikované za hromadu desetitisíců.
BAZAR 1ks řídící relé pro celou elektrárnu podle stavu aku 48V
Keraj (3 days) 
Pm
Paralelní spojení stringů
Soban (3 days) 
Rozdílné panely - rozdílný bod maximálního výkonu - a který mppt regulátor vybere záleží na jeho chytrosti, některé se zastaví na prvním, některé to prohledají celé a vyberou ten co dává větší výkon. Záleží jaký SW/FW v tom je což nevíme jedině že budeš dělat pokusy....
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (3 days) 
mám 3x25A. Pokud se nepletu tak rozložení maximálního výkon na jednotlivých fázích je stejný asi 5,7 kW, čili pokud všechno nacpu na jednu fázi a zapnu 3 žravější spotřebiče pak to shodí jistič. A ten přepínač funguje automaticky v závislosti na něčem? Ideální by byl přepínač který by přepnul na sít v případě snížení kapacity baterie na 30% například.
Soban (3 days) 
Proč by jsi posiloval jističe? Tobě na chod domu nestačí 5kW výkonu když tam nepřipojíš ty 3f zařízení a ty necháš zatím na DS? Předpokládám že přívod máš 3x25A nejběžnější pro rodinný dům nebo máš víc? Prostě pro začátek koupíš 2 jednofázové jističe B 25A a jeden 3f přepínač na 32A a dáš ho do skříně kde máš jističe.... Přívod od elektroměru přivedeš i na ten 3f přepínač tak stejně přívod z měniče přes ten jeden jistič 25A přivedeš na ten stejný přepínač na všechny 3f a na výstup toho přepínače přehodíš dráty které vedou k jističům pro jednotlivé obvody které chceš používat na FVE ze začátku pouze něco a později můžeš přidávat další. Přes ten druhý 25A jistič přivedeš jednu fázi z DS do měniče a máš to..... Nějak takto: Samozřejmě nemůžeš pak překročit výkon všech zapnutých spotřebičů dle toho měniče 5kW, takže nemůžeš spustit naráz pračku, myčku a ještě k tomu rychlovarku protože 2kW pračka jak nahřívá 2kW myčka jak nahřívá + rychlovarka 2kW = 6kW !
Watt-peak
Fliacik (3 days) 
Neviem ako to ma King ale Vacsina regulatorou by mala mat niake chvylkove pretazenie povolene. Ja mam udavane pri Epeveri 5420AN pretazenie max do 1,5 nasobku nominalnej hodnoty a vsimol som si ze vacsina regulatorov to ma podobne.
Max výkon panelů
Fliacik (3 days) 
Prejavuje sa pretazenie MPPT regulatora aj niak v grafe? Mne sa totiz stava 2-3x do dna ze mi padne napatie stringu z cca 160V az na 70V no prud ostava konstantny. Neviem ci je to normalna vlastnost alebo sa jedna o niaku chybu v MPPT nakolko nesedim pri tom fyzicky ale v grafe to vidim. Ja mam konkretne Epever 5420AN. 4x535wp string.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (3 days) 
1) V rozvaděči budu teda muset dát jističe na 1 fází, což může teoreticky i znamenat nutnost posílení hlavního jističe a vodičů, jelikož bude jedna fáze nadměrně zatěžována? 2) pokud bych to upravil nějak rozumně že bych dal vše co má odběr 24/7 na 1. fázi, pak by byl poměr průměrně třeba 50/25/25 pak bude stejně úspora nic moc. 3) Na dotace stejně neseženu razítko, pochybuju že by do toho nějaká firma šla, takže mám nakonec stejně 2 možnosti že si pro zábavu postavím nějakou menší FVE, která mi stejně pokryje v nejlepším jen 50% spotřeby, nebo objednám další montážní firmu s nejistým vyjádřením od Čezu, nejistou dostupností dílů a nedostatek lidských zdrojů.
Neo (3 days) 
Dotace ja tady na fóru sprosté slovo a nesmí se vyslovovat Zjisti si co vše pořebuješ splnit aby jsi dosáhl na dotaci a uvidíš sám pro koho je výhodná. Začni s tím že najdeš firmu/společnost která ti namontuje tvoji sestavu Uvidíš sám jak dopadneš.
Marco Siton Bel Kerberos a další měniče pro ohřev vody
paja777 (3 days) 
Ahoj všem, googlil jsem a našel tyhle 4 měniče vhodné pro ohřev vody FVE panely. Marco Siton 210 Bel Kerberos - asi nejdražší Je tu někdo, kdo by mi byl schopný nějak ve stručnosti napsat jaké jsou mezi nimi zásadní rozdíly? ...případně tip na nějaký další vhodný... Pak taky zda by mi prosím někdo osvětlil, jak to je, když budu mít např. napětí z panelů 400V a budou dávat 10A, jak to můžu připojit na bojler který je konstruovaná na 230V? Nebo musím mít panely tak, aby při optimální osvitu nedaly větší napětí? V tomhle zatím tápu. Omlouvám se , pokud je můj dotaz moc triviální a děkuju předem za případné odpovědi.
Paralelní spojení stringů
bokser01 (3 days) 
Samozřejmě při paralelním spojení musí sedět napětí, a jde o to jak chytrý je mppt regulátor aby našel nejvhodnější bod výkonu, protože jsou jiné panely budou ty body dva a teď jde o to aby vybral ten lepší. Jasně to chápu. Mě šlo o to když třeba na měnič dám 3X 800wp a 1X 600wp tedy celkem 3kwp zda se to bude chovat jako ten součet nebo to bude 4X 600wp podle těch slabších. Panely jsou 2 stringy 5° stejným směrem pak jeden string na východ 35° a jeden na jih 35° takže nepředpokládám že by to někdy tu špičku zmáklo. Jedná se mi hlavně o MPPT abych tam toho neměl moc když zvládne 2kw z panelů.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Mojm10 (3 days) 
Tak v tom případě není co řešit..... 1.) Naflákat hromadu panelů co se vleze..... 2.) Pořídit jeden pořádný 1f měnič 5kW až 6kW 3.) V rozvaděči přepojit příslušné zásuvky - obvody na vypínač který když vypneš FVE to přepne spět na DS. 4.) Vše připojit na ten měnič třeba tento: https://www.mivvyenergy.cz/cs/menice-ko ... 5500w.html má 5,5kW výkon a jde k němu připojit 4kWp panelů (další panely můžeš připojit přes externí mppt). 5.) Pořídit k tomu pořádnou lifepo4 baterku. Presne tak.Jenze: 1) on tomu technicky zatim tolik nerozumi aby to udelal sam. 2) Bude to stat penize 3) nerozumi zatim ze dotace je nesmysl Myslim ze podle toho co pise udelat to takto, ale zacit pomalu s malem a postupne budovat.
Paralelní spojení stringů
Soban (3 days) 
Samozřejmě při paralelním spojení musí sedět napětí, a jde o to jak chytrý je mppt regulátor aby našel nejvhodnější bod výkonu, protože jsou jiné panely budou ty body dva a teď jde o to aby vybral ten lepší.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Soban (3 days) 
Tak v tom případě není co řešit..... 1.) Naflákat hromadu panelů co se vleze..... 2.) Pořídit jeden pořádný 1f měnič 5kW až 6kW 3.) V rozvaděči přepojit příslušné zásuvky - obvody na vypínač který když vypneš FVE to přepne spět na DS. 4.) Vše připojit na ten měnič třeba tento: https://www.mivvyenergy.cz/cs/menice-ko ... 5500w.html má 5,5kW výkon a jde k němu připojit 4kWp panelů (další panely můžeš připojit přes externí mppt). 5.) Pořídit k tomu pořádnou lifepo4 baterku. EDIT: Pokud je na střeše místo tak bych tam naflákal další string pro elektrické bojlery a dal tam bell https://www.bel-shop.eu/regulator-napaj ... rozvadece/ odpadne problém s vytěžováním toho hlavního měniče.
Max výkon panelů
bokser01 (3 days) 
Chápu co myslíš no. Ono je hlavně problém i když udržíš napětí reglu na prázdno třeba 150V, tak mužeš sice naházet na MPPT klidně 2X tolik výkonu co je schopný poskytnout v tom problém není. Stejně si to ořeže jak potřebuje, ale problém nastává při prudkém osvitu z poza mraku atd... To jsem měl i několikrát err solární nabíječka je přetížená. Po chvilce opět začala pracovat. Ale ten MPPT u green cell byl dost pomalý na můj vkus... Když umí MPPT rychle reagovat tak si to pěkně zreguluje. Určitě bych ale doporučil moc neblbnout s předimenzováním vstupu MPPT. Víc jak 1,5 násobek pouštěného výkonu bych na to necpal... Přece nikdo nechce aby mu MPPT valil od března do září furt na 100% to by neprospělo životnosti.
Paralelní spojení stringů
bokser01 (3 days) 
Mám dotaz Mám 4 stringy po 4 panelech v serii a tyto 4 serie paralelně k sobě. Panely jsou 3 stringy 200wp VOC 22,5V Max proud 10,5A Jeden string ale je z panelů 150wp VOC 22,3V Max proud 8,1A Jak se zachová toto jako celek? Jde mi to, že vše funguje v pohodě, ale zajímalo by mě, zda se to celé chová podle toho slabšího stringu a nebo se to nijak neovlivňuje? Díky za objasnění.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (3 days) 
3 MWh ale není v Tom TČ A deska, jelikož jsem to kupoval letos.
cipis (3 days) 
Nenapsal jsi, kolik mas rocni spotrebu.
cipis (3 days) 
4,5 kWp je pro jeho vyjmenovane spotrebice neskutecne malo! To nema smysl vubec hnat do 3f. Na tepelko u tak male FVE rovnou zapomenout, indukcni desku tak akorat zrovna kdyz bude svitit. Ja bych asi zvolil neco z toho, co odkazoval soban, navesel na to svetla, chladnicku, wifiny, kamery, lampicky, nabijecky atd. plus samozrejme bojler, co by jel jen za dostatecneho vykonu panelu. Pripadne dalsi spotrebice, s poucenou obsluhou.
socirel (3 days) 
Díky za pěkné vysvětlení. A kdybych zvolit 3F střídač s vyšším výkonem 10 nebo 15 kW pomohl bych si tím, nebo je tam nějaký jiné technické omezení, např nejde spolehlivě oddělit od sítě? Vím že rozložení nikdy nebude plně asymetrické. Chápu že někomu může vadit že se kolem toho pořád točím, ale zatím jsem nedostal jasný argument proč ne. Zisk dotací pro mě není priorita, ale pokud bych je dostal, prakticky by to byl projekt bez nákladů.. Priorita alespoň částečná soběstačnost.
PetrDubi (3 days) 
Soban: proč je tenhle 3f střídač nevhodný už mu tu lidi napsali a pokud je i potom přesvědčený, že je ten 3f střídač pro něj lepší, tak ho nech. Je to jako házet perly...
BAZAR 1ks řídící relé pro celou elektrárnu podle stavu aku 48V
kyocera (3 days) 
Prodám 1ks řídící relé pro systémové napětí 48V, řízení celé elektrárny podle stavu aku s nastavitelnou horní a spodní napětovou hladinou aku kdy má být zapnut či vypnut měnič a potom se přepnou i sitě. Toto napětové řídící hlídací relé má nastavitelnou horní a spodní mez napětí aku pro akci řízení měniče i řízení přepínací jednotky sítí. Maximální rozsah seřízení řídícího relé je v mezích 42V až 60V podle návodu. Vše je v podrobném návodu. A je také přiloženo schéma zapojení. K akci tedy dochází po dosažení nastavené horní meze aku nebo nastavení spodní meze aku a pak kontakty relé Jsou sepnuty při vlastní výrobě energie a naopak rozepnuty, když aku jsou vybité. Dva páry přepínacích kontaktů na výstupu. Spotřeba při systémovém napětí 48V je ve stavu pohotovosti 0, 6W. Spotřeba při sepnutí kontaktů relé je 2W , tehdy je výroba z FV a zapnutý měnič. Kontakt hlídacího napětového relé dálkově ovládá zapnutí nebo vypnutí měniče a měniče a je také akcí pro přepínání sítí. Je to vidět na fotce v domovském vláknu kdy modul přepínání sítí je v další krabičce na DIN lištu. Hlídací napětové relé je opakovaně dlouhodobě spolehlivé, protože obsahuje napětovou referenci a také Cermentové trimry. Dlouhodobá roční opakovaná spolehlivost přesnosti spínání je lepší jako 90mV za rok na systémovém napětí aku 48V které se měni při nabijení nebo vybijení.Napětové hlídací relé pro systémové napětí 48V můžete vidět v mém systému druhý obrázek zde viewtopic.php?f=3&t=2309&start=20#p63959 Toto řídící a monitorovací relé bylo nepřetržitě v provozu od roku 2013. Nikdy nedošlo k žádné závadě. Před prodejem rozděláno a vše zkontrolováno a vzhledem k tomu, že obsahuje napětově předimenzované japonské značkové kondenzátory s dobou long 100tis.hod nebyla nutná ani výměna elektrolytických C . Uvnitř jsou nehořlavé silikonové dráty a nehořlavá je i krabička z ABS. Obsahuje velmi kvalitní robusní stabilní cermentové trimry se zářezem na šroubovák a s označením TP195 12E. Obsahuje také průmyslový řídící obvod Intersil. Je k tomu k výrobní dokumentace a nastavovací předpis . Celé řídící relé je v krabičce ABS na DIN lištu velikost 4 moduly. Relé obsahuje také elektronickou ochranu proti rušení. Řídící relé se vlastně chová jako bistabilní a to díky obvodu ICM7555 což je vlastně klopný obvod ovládaný dvěma komparátory. Napájení je z aku 48V. Výstup jsou kontakty relé. V textu je i popis. Relé má na vstupu svorkovnici na připojení aku 48V zde se bere napájení a také snímání napětové hladiny aku a na výstupu opět svorkovnici na dva páry přepínacích kontaktů. Relé je typu FINDER. Toto napětové hlídací relé má nastavitelnou horní a spodní mez podle toho co potřebujeme nastavit pro vlastní provozovaný aku. K akci tedy dochází po dosažení horní meze aku nebo spodní meze aku a pak kontakty relé Jsou sepnuty při vlastní výrobě energie FV a naopak rozepnuty, když aku jsou vybité. Kontakt hlídacího napětového relé dálkově ovládá zapnutí měniče a také dálkově Ovládá druhé výkonové relé na přepínání DS nebo vlastní výroba z FV, kdy Je zapnutý měnič. Relé obsahuje obvody proti Přepětí, proti přepolování proti rušení a také elektronicky ošetřené rychlou demagnetizaci cívky relé při vypnutí. Nastavení se dělá na dvou cermentových trimerech. Jsou zde také dvě Led diody, jedna signalizuje provozní stav, druhá zapnutí relé. Napětové relé tedy obstarává celé automatické přepínání z DS a naopak A také vypínání a zapínání dálkově měniče. Hlídací napětové relé tedy vše řídí a ovládá a celá automatika je pak jednoduchá. Nastavení se dělá na dvou cermentových trimerech TP195 12E. Jsou zde také dvě Led diody, jedna modrá signalizuje provozní stav, druhá LED zelená zapnutí relé. Aby při seřízení nebyla nutná demontáž z DIN lišty použije se servisní nastavovací konektor a přepínač na čelním panelu. Přepínačem se přepne napájení relé z aku na servisní konektor na čelním panelu. Řídící relé bylo před prvním použitím všestranně testováno a řídící relé bylo použito během roků následně jak pro aku olovo, aku NiCd i aku LTO. Řízení celé elektrárny bylo plně automatické s přepínáním sítí a celkově 8 roků nuda bez jediné poruchy. Provoz elektrárny se systémovým napětím 48V ovládaný tímto řídícím relé byl ve stylu 3x Z. Tedy Zapoj, zapni a zapoměň. Fotku přístroje mohu poslat do mejlu. Důvod prodeje je ten, že přecházím ze systémového napětí DC 48V na systémové napětí DC 360V. Prodejní cena je 319Kč + pošta 109Kč jako balík na poštu. Cena mat. potřebného k výrobě 1ks tohoto řídícího relé je cca 450Kč. V případě zájmu pošlete SZ pro komunikaci. Pokud pošlete mejl, pošlu Vám fotku tohoto přístroje. Platnost inzerátu je do 15.8.2022.
BAZAR Prodám Solární regulátor MPPT EPSolar
bokser01 (3 days) 
Prodám Solární regulátor MPPT EPSolar XTRA3210N 12-24V/30A, displej XDS2 Kupovaný na hadex 28.4.2022 využit cca týden prošlo přes něj cca 37kw výroby. Počáteční cena 3100kč Prodám za 2000kč
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Soban (3 days) 
Pokud nepočítám kompresor, motorovou pilu atd tak z těch co jedou denně mám tepelné čerpadlo a indukční desku. Ale pokud mám na výběr mezi 5kw 3F měničem za 45k co umí nesymetricky dělit výkon a 5Kw 1F měničem za 30k, tak mi přijde lepší volba ten 3 fázový měnič, spotřebiče mám stejně rozděleny skoro rovnoměrně mezi všechny fáze. 3f měnič je cesta do pekla!!! 3f 5kW měnič neumí poslat do jedné fáze 5kW a do zbytku 0 není to tak jednoduché..... Prostě chce to jednofázový měnič, jak říkám případně některé umí spolupracovat a pokud koupíš 3x 5kW jednofázový měnič tak budeš mít skutečně na jednu fázi 5kW, ale asi bych do toho nešel. Jak říkáš topit s FVE stejně nejde takže bych to tepelné čerpadlo nechal (zatím) na DS případně se tam dá dát měnič 1f 230V na 3f 400V. Indukční deska jde připojit většinou i na 1f.
Soban (3 days) 
Panebože nechte toho omílání o dotacích, proč by je nemohl využít pokud by mu je daly. Problém je že připojit k DS není dnes jednoduché a pokud to chceš tak je fakt nejednoduší když to udělá firma a pak nevidím problém na to dostat dotaci. Samozřejmě pak toto forum není pro vás a třeba to projednat s firmou co to bude dělat. Ale mu napsaly že to nejde připojit dnes k DS takže teď si to musí nějak vyřešit a osobně bych to řešil ostrovem a jednofázový měnič a v tomto splňuje všechny kritéria tohoto fora a místo aby jste mu poradily jak si ten ostrov udělat tak se tu hádáte o slovíčka dotace..... Takže jak píšu pokud jsi dostal zamítavé stanovisko k FVE tak si postav ostrov. Prostě ve skříni si dáš přepínač kterým odepneš některé okruhy které budeš chtít připojit k FVE co si postavíš a prostě budeš je připínat k FVE. Nejlepší je pokud máš pouze něco co potřebuje 3f přívod to nechat na DS pokud nepotřebuješ aby to fungovalo při výpadku DS. Pořídíš si jednofázový měnič třeba nějaký axpert či jeho klon na který připojíš ty obvody které chceš napájet z FVE pořídíš baterku a je to..... Můžeš si třeba pořídit něco takovéhoto.... https://www.mivvyenergy.cz/cs/150-menic ... ovane-dcac Nebo se to dá složit ze značkových victronů ovšem pak je cena dvojnásobná, ale je to značka.... Třífázové měniče pro ostrov nebrat, sice umí část výkonu přerozdělit ale nefunguje to tak jak by si to člověk představoval jsou tam omezení na jednu fázi atd..... Pokud by jsi ale fakt chtěl stavě 3f systém tak třeba s victrony to jde koupíš 3 kusy a propojíš, tak i některé axperty a jejich klony to umí ale zde musíš dávat pozor jaké kupuješ né všechny umí 3f systém.
socirel (3 days) 
Pokud nepočítám kompresor, motorovou pilu atd tak z těch co jedou denně mám tepelné čerpadlo a indukční desku. Ale pokud mám na výběr mezi 5kw 3F měničem za 45k co umí nesymetricky dělit výkon a 5Kw 1F měničem za 30k, tak mi přijde lepší volba ten 3 fázový měnič, spotřebiče mám stejně rozděleny skoro rovnoměrně mezi všechny fáze.
cipis (3 days) 
Vzhledem k tomu, ze 4,5kWp je tezce pod limitem i stavajicim, tak to mas legalni samo o sobe, netreba nic "legalizovat". Pokud nemas tocive 3f stroje, tak 3f nepotrebujes, pokud nejaky mas, co nejede 24/7, tak je jednodussi reseni frekvencni menic 230/400. Ale toto tu je uz x krat psane, tak hledej.
FRSO (3 days) 
Jak zlegalizovat? Realizace FV elektrárny snad nevyžaduje nějaké schvalování. Snad když by někdo cílil na dotace, tak musí splnit podmínky, ale to na těchto stránkách přece nikdo nechce. Přesně tak, on potřebuje co nejlépe poradit, vybrat to nejlepší a ještě v případě dotace abychom mu na to přispěly z daní.
rva (3 days) 
Jak zlegalizovat? Realizace FV elektrárny snad nevyžaduje nějaké schvalování. Snad když by někdo cílil na dotace, tak musí splnit podmínky, ale to na těchto stránkách přece nikdo nechce.
socirel (3 days) 
Nechápu smysl tvých připomínek, pouze zvažuji varianty.
FRSO (3 days) 
Mě nezajímá tvá návratnost, ale hlavně diskutuj zde jen o ostrovních Fve.
Watt-peak
zbty (3 days) 
Dobrý den, také začínám a tohle mě dost děsí. Prosím zkušené solárníky: je to problém třeba pro Kinga? 12x340Wp = 4,08kWp ... Axpert King deklaruje max 4kWp z panelů. Říkal jsem si, že 80W snad budou někde ztráty a nižší účinnost... takže bude pod 4kWp. Ale tohle mě děsí. To by tam najednou mohlo být i 5kW a co na to King? Díky.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (3 days) 
Pokud se vse nainstaluje perdektne, bude o tak problem to zpetne zlegalizovat, resp. pripojit k DS. Bude to problém zlegalizovat, nebo nebude? ČEZ nebo ministerstvo ŽP má někde napsáno že instalaci musí provést certifikovaná montážní firma? Měl jsem za to že když se jedná o asymetrický střídač, tak dokáže rozdělit výkon do jednotlivých fází dle potřeby, čili i do jedné fáze dodat 5 kW, nebo se pletu? Takže myslíte že je lepší varianta 1 fázový Grid free měnič? V takovém případě by se návratnost ztrojnásobila. Nebo můžete prosím doporučit nějaký měnič který bych mohl napojit 3x na jednotlivé fáze a nestál by nějaký nesmysl.
MUST 3kw
bokser01 (3 days) 
Přesně pna přírodu jsme malý páni... Jak máte nastaveno BULK a FLOAT? Bojuju s tím že s východem slunce měnič zapne BULK jenže nedosáhne ani napětí které je nastavené pro BULK a přepne na FLOAT. Tím pádem se baterie nenabije tak jak by měla... Nikde jsem nenašel nějaký časový limit toho BULK nebo tak... Měl jsem za to že do FLOAT přepne až po dosažení nastaveného napětí.
bublich (3 days) 
Krásná fotka.Úžasná síla přírody.Občas je třeba nám připomenout kdo je tady pánem.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Mojm10 (3 days) 
Za techto podminek lze střídač pripojit pouze v rezimu offgrid na back-up vystup. K tomu se nainstaluje automaticky prepinac siti. Pokud se vse nainstaluje perdektne, bude o tak problem to zpetne zlegalizovat, resp. pripojit k DS. A jako staly off-grid s prepinanim je to s timto menicem nevhodne, protoze je trifazovy, na fazi je jen 1,66 kw, pri pretizeni a vybiti se vsechny zateze vypnou a zapnou, coz muze vadit pokid se to deje nekolikrat denne. Pokud se nevymysli jak spalit prebytky, ekonomicky nemavratny system. Ja si myslim ze jsou dve moznosti: bud samo domo 1f na to neco pripojit, s prepinacem siti, cenu stlacit na minimum. Postupne si to postavit a studovat, proste konicek. Souvisi s tim take snizovani spotreby domu, efektivita atp. 2 moznost je firma, forum slouzi k reseni prvni moznosti. Na to je tady spousta temat.
Watt-peak
Fliacik (3 days) 
Taky jsem měl na jaře vícekrát krátkodobě ze stringu 2kW výkon kolem 2,5kW. A dělo se to když byl chladnější vzduch, byli zataženo a najednou vysvitlo sluníčko. Presne moj pripad. Akkurat ze som na zaciatku a el. je funkcny 8dni takze to este mam tendenciu sledovat pomali kazdu minutu.
PetrDubi (3 days) 
Taky jsem měl na jaře vícekrát krátkodobě ze stringu 2kW výkon kolem 2,5kW. A dělo se to když byl chladnější vzduch, byli zataženo a najednou vysvitlo sluníčko.
Fliacik (3 days) 
Ďakujem za rychle odpovede. Tak uz sa mozem spokojne vratit na gauc a sledovat slnecne luce Pekny zvysok soboty prajem.
Fliacik (3 days) 
Ok takze sa nemusim bat ze sa niakym sposobom spalia panely a je to bezny jav? Bal som sa aby mi neodisla dioda v paneloch ked zacali tolko davat vykonu. Nikdy som s takym vykonom ani neratal ze by bol na paneloch takze sa mi hned rozoznela automatizacia a poplach.
Atman (3 days) 
Áno je to normálne za podmienok ako si popísal. Ale po pár minútach keď sa panely ohrejú to (aspoň mne) klesne.
měření střech dronem
PetrDubi (3 days) 
Fugas: I to se samozřejmě může stát, ale pokud nebudeme (a tím myslím celou ČR) inovovat, posouvat se dál a používat moderní technologie, tak za chvíli nebudeme mít co žrát, protože nás převálcuje někdo jiný, kdo zvládne to samé rychleji a levněji nebo za stejné peníze dodá víc muziky. Tak to bohužel je..
Watt-peak
rva (3 days) 
Panel 535Wp dává 535W za standardních podmínek. Když je zataženo, dává méně, když bude panel někde, kde je hustota sluneční energie vyšší (třeba v tropech se sluncem v nadhlavníku), bude dávat více.
Fliacik (3 days) 
Ahojte chcel by som sa spytat ci je normalne ked panely davaju viac ako ich Wp hodnota. Práve mame Po burke kde vyslo ostre slnko , baterky prazdne od rana a zrazu zacalo tlacit zo 4roch panelov aj do 2500w Panely su Longi mono 535wp. Teraz neviem ci je to normalny jav alebo mam nieco zle.
BAZAR Jinko 445w - 12kusu - 4300,- kus
misa84 (3 days) 
A historie panelů nové se zárukou použité krátce dlouze důvod prodeje
BAZAR VICTRON ENERGY SMARTSOLAR 100/20 nebo 100/15
Hovnival (3 days) 
Poptávám VICTRON ENERGY SMARTSOLAR 100/20 nebo SMARTSOLAR 100/15 Jestli vám nějaký přebývá, měl bych zájem / PM.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Soban (3 days) 
Si dáš přepínač a jak nesvítí přepneš na DS. Kompatibilitu neporadím, neznám zařízení.
Easun výběr měniče
Foxxx (3 days) 
Zdravím kolegové Nemáte někdo zkušenost s měničem této značky viz obrázek? Scháním něco jako Axpert king a mpp solar. Tak aby to nemělo přetoky do DS . Jen se u této značky nějak ztrácím ve výběru Díky Foxx
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (3 days) 
Být úplně bez možnosti energie ze sítě nechci, v zimě kdy bude výroba malá mi FVE skoro nic nepokryje. Navíc mám TČ. Spíše bych chtě fungovat v hybridním režimu že by mi 8-10 měsíců pokryla FVE a topnou sezonu bych hold musel brát ze sítě. Spíš mi jde o to jestli mám zvolené kompatibilní komponenty a zda teda v létě kdy hrozí přetoky vypnout úplně přívod ze sítě, nebo raději počkat s instalací až ČEZ provede úpravu DS..
C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?
zbty (3 days) 
@c25land Jo se střechou jsem na tom podobně. Ty 340 jsou trochu menší, 12 jich tam naskládam, jo a taky se daj odvézt na běžnym vozejku za autem . Větší bych už na střechu neposkládal. No to BMS na mivvy je myslím furt BMS, které tu baterku v případě nad/pod napětí odpojí... = smrt Kinga. Nejraději bych, aby se to jen balancovalo a v úplně ideálním případě řeklo Kingovi, že nějakej článek je mimo a sám King přestal dobíjet. Někde jsem tu zahlédl, že snad ty BMS u mivvy můžou být vybaveny portem a firmwarem, že se to SNAD pak chová jako Pylontech, se kterým snad King umí komunikovat. Hledám to tu v diskuzích Jiné balancery, už jsem nasál, že to musí balancovat aspoň pár ampér a ne třeba jen 0,3A... Ale jak s tou ochranou zároveň baterek i Kinga ještě nevím. Určitě to tu někde bude. Myslím, že jsem před časem zahlédl, že někdo uvažoval fejkovat hodnotu senzoru teploty baterek: když je "něco" špatně, řekne Kingovi, že je baterko moc horká a on vypne. Teda snad to bylo s Kingem
Axpert King - Pylontech fail
kappa (3 days) 
Vcera jsem dovnitr koukal a pojistka vypada v poradku, je 200A, na bateriich mam 150A a je take v poradku, mechanismus odpojovani neznam, ale baterie maji soft-start, tj. nejspis staci mnohem mensi proud pro odpojeni. V elektrotechnice se nevyznam natolik, abych si na opravu troufnul, pokud by tu nekdo schopny byl, tak bych se s nim rad dohodnul. Fotka uvnitr menice: https://i.postimg.cc/fy69gFYn/menic-uvnitr.jpg Zkusil jsem vcera take odpojit cervene oznacene propojky, zkrat byl stale meritelny na techto vodicich (vedouci z modre oblasti) ale uz ne dal v obvodu, ktery vede na pripojeni baterii pokracujici pod cernou folii (obvod nabijeni?).
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
Soban (3 days) 
Pochybuji že by jsi ji připojil do sítě když se vyjádřili že to nejde. Prostě asi bych si to postavil sám jako ostrov a můžou mi...... Jinak jak to bude spojeno s DS tak přetoky budou, prostě přetoky nedělají pouze měniče s dvojitou konverzí AC-DC-AC.
FRSO (3 days) 
A co si přečíst podmínky fóra při registraci, co ta věta o dotaci ? to sem určitě nepatří, tady je fórum o ostrovních elektrárnách.
MUST 3kw
kodl69 (3 days) 
Jem fakt, že včerejší bouřka hodně svítila i u nás. Holt někdy je té elektriky víc a někdy míň.
FVE 4,5 kWp, baterie 10 kWh, 3F asymetrický střídač
socirel (3 days) 
Dobrý den plánuji Instalaci FVE s tím že bych si panely namontoval sám a na zapojení bych si sehnal elekrikáře. Původně jsem sice poptával firmy, ale ČEZ se vyjádřil tak že není dostatečná kapacita sítě, sice navrhl na své náklady ji posílit do 15 měsíců, nicméně toto nechce žádná montážní firma akceptovat ani garantovat nějakou nabídku. Rozhodl jsem se tedy nakoupit sám materiál: Střídač: GoodWe GW5K-ET (45000kč) dle popisu je prý asymetrický a umí vypnout přetoky do sítě. Panely: 10 ks Canadian Solar 455wp (47000kč) Baterie: původně jsem hledal Pylontech H48050 nebo Force H2, ale tam je dostupnost tragická. Našel jsem potom https://www.tipa.eu/cz/bateriovy-modul- ... /d-257058/ https://www.tipa.eu/cz/zakladna-ridici- ... /d-257057/ (Vzal bych 4ks baterií celkem 145000kč) Bude to všechno kompatibilní, nebo mám někdy chybu? Jakmile budu mít materiál plánuji podat žádost o připojení dle těchto parametrů výrobny, a jakmile ČEZ upraví DS tak bych zkusil i dotaci. Případně můžu na tomto fungovat v režimu bez přetoků?
Axpert King - Pylontech fail
Soban (3 days) 
Tak rozebrat měnič a proměřit tranzistory. Jinak v měniči by měla být pojistka a při skratu by měla shořet a pak by se neměly ty baterky odpojovat. Zda neodešel mppt a přes to to nejde do skratu, skusil bych ten mppt odpojit od baterky - nevím zda není připojen na baterku před tou pojistkou.
kappa (3 days) 
Ano, pripojene se po zapnuti po par vterinach prepnou do fail stavu - je slyset cvaknuti postupne vsech baterii. Menic nejspis ok neni, jak jsem psal, na vystupu do baterii ma nulovy odpor, baterie po zapnuti myslim vyzkratuje a ty se proto odepnou, nemam moznost zapojit jinou baterii. Zkusil jsem je pripojit k menici pres odpor 220ohm, nabehly, ale menic ne. S odpojenou komunikaci take nefunguje, menic ani na okamzik nenabehne, tj. zadna komunikace pravdepodobne vubec neprobiha.
měření střech dronem
fugas (3 days) 
Tak dlouho budem zefektivňovat a utilizovat, až zjistíme že nemáme co žrát.
eman (3 days) 
Založte kvůli tomu "startup" a požádejte o dotace. Pálení peněz na pí*ovinách úředníci milují.
Axpert King - Pylontech fail
Soban (3 days) 
A když jsou připojené tak nejdou zapnout? A měnič je OK? S jinou baterkou funguje? Když odpojíš komunikaci tak to taky nefunguje?
měření střech dronem
ikovlabs (3 days) 
Jeste 3 stupnovy vodotrysk a eskort lepsich kousku z cerveneho domecku a bude to dokonale !
Datová náročnost vzdáleného monitoringu za měsíc
Cmelak74 (3 days) 
1GB
Axpert King - Pylontech fail
kappa (3 days) 
Nastaveni pro baterie bylo defaultni Pylontech, nic se ohledne nabijeni nemenilo. Baterie jdou po odpojeni od menice spustit a je na nich napeti 50.2. V logu watchpower nic podezreleho nebylo, posledni nabijeci napeti 50.6V.
C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?
c25land (4 days) 
@zbty ... Nooo baterie bych chtěl objednat někdy teď o víkendu a následně hledat bms respektive podívat se na to přitom. No já musel do těch 470 kvůli místu mám takový kosočtverec a potřebují aby se tam vešlo co nejvíce a fyzicky se tam vlezli na šířku a výšku, s jinými mě to nevycházelo... Akorát je taky musím objednat ad BMS však naposledy když jsem koukal tak BMSky měli přímo na mivvy... Ta nevyhovuje ? ale je fakt že je to už nějaký pátek co jsem tam koukal...
Datová náročnost vzdáleného monitoringu za měsíc
Hovnival (4 days) 
Měl bych dotaz k vzdálenému monitoringu. Jak se u vás pohybuje objem přenesených dat za 1 měsíc ? Jde mi totiž o to, zda lze uživit vzdálený monitoring přes mobilní data.
MUST 3kw
bokser01 (4 days) 
Fuuu před chvílí uder cca 600m vzdušnou čarou od domu. Přepěťovka OK tak asi v poho. Ta rána mě nadzvedla ze židle
C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?
zbty (4 days) 
Zdravím C25land! Zaujalo mě, že jsme téměř synchronní a se stejným cílem. Uvažovals, kde vzít Kinga (viz. dál). Půl roku jsem o tom přemýšlel... Začínám realizovat taky 4kWp + Axpert King 5kW 48V. Dnes jsem u mivvy objednal 16x ETE články. Panely mám asi týden 12x Jasolar 340Wp. Kinga už mám. Přišel asi před 3mi týdny z solarpower24.it. Zaregistruješ si email, aby tě upozornili až bude na skladě... No a najednou přišel mail, že maj 2ks.Platba a za pár dní tu byl Tim to začalo. Díky za inspiraci s VOC při -25C. Na to se taky musím podívat. Teď hledám BMS a myslím, že by od Kinga neměla baterky nikdy odpojit. To by ho asi zabilo. Nemáš prosím tě jasno s BMS? Nebo někdo jestli můžete nasměrovat ve fóru. Už je to toho hodně... Díky.
Planovana FVE 7kWp + baterky
dusanmsk (4 days) 
Kreslim a planujem kombiner box a riesim dimenzovanie vodicov v nom. Plechova skrina o 5 din listach, bude kombinovat 15 3s stringov (5+5+5)*(100V 11A) [*1], umiestnenie pod strechou (v lete 40-50 st okolie, mozno to s panelmi na streche trochu klesne). Pocital som zhruba kolko dratu padne na prepoje odpinace->mostik a mostik->prepatovky->centralne_odpinace->istice->vystup (vid priloha) a vychadza mi to nasledovne: 100V 11A - cca 10+10m (realne to bude trochu menej) 100V 55A - cca 3+3 m (realne to bude asi o kus menej) V celkovej sume tie cisla budu este nizsie, pretoze VT-80 viac ako 4 kW nevezmu a na plny vykon to nepojde 24/7, ale pocital som s maximalnymi pracovnymi hodnotami panelov. Otvoril som https://www.longy.cz/ubytek-napeti-ve-vodici/ a skusil carovat s cislami, aby mi vysli draty rozumnych priemerov a akceptovatelne straty. Dopracoval som sa k nasledovnym vysledkom: 20m 100V 11A, prierez 6mm2, ubytok 1,3%, strata 15W. Toto vyzera akceptovatelne. 6m 100V 55A, prierez 16 mm2, ubytok 0.74 %, strata 41 W. 6m 100V 55A, prierez 25 mm2, ubytok 0.47 %, strata 26 W. Teraz vaham, kedze netusim ake budu straty na pristrojoch (15 odpinacov, mostik, 3x centralny odpinac, 3x dc istic, 3x prepatovka), ci sa mam snazit usetrit vyziarene teplo z dratov co najviac (to by znamenalo dratovat 6+25, celkovo 41W, ale kto ma tu 25-ku v tom rozvadzaci ukablovat), alebo tych 15W rozdielu uz nehra rolu a staci 6+16 (56W). Straty pristrojov mozem len odhadovat. OPVF10-2 maju max stratu 3W (asi pre 1000V 30A), pri 100V 11A to musi byt zlomok, ale pocitajme pesimisticky 1W, tak je to celkovo 15W. OPVP-22-2 ma 7W (pre 400V 125A), takze zase zlomok, pesimisticky nech nezerem 3W, takze 9W celkovo. Saltekmi nic netecie, zostavaju 3 DC istice (zatial nemam vybrane) a mostiky. Celkovo teda 9+15+56+?=80+W, to mi nepripada na plechovu skrinu 0.6x1m nejak hrozne cislo. Je moja uvaha spravna, alebo mam niekde zasadnu chybu? Diky *1 - zatial realizujem len 5+5, zvysnych 5 nechavam ako rezervu na buduce rozsirenie o vychod/zapad.
Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?
Kali (4 days) 
Zdravím diskusi! Poradíte, kde se dá Solax nejlíp koupit? Měl bych zájem o set i s baterkama. Jede jen s Triple nebo se dá použít i něco jiného? Dík. Iftech. Jede i s Pylontech H48050, ale šel bych určitě do Triple.
měření střech dronem
tomas (4 days) 
Používáte drony na měření střech? Moji noví mladší kolegové přinesli drona a měříme teď střechy dronem. Je to perfektní, musím je pochválit. Udělá to i 3D model střechy na kterém lze měřit libovolné míry s přesností na cm. Je to jak LiDAR. Ještě by to chtělo termokameru pro drona a nabíjecí body po okolí například na střechách zákazníků kde už máme FVE. Pak by jsme mu naprogramovali práci a lítal by po okolí a zákazníkům měřil střechy a dělal termosnímky panelů. . Možná za pár let vypustí drony na foto mapy i seznam a bude to v měřítku 1:1. Ještě by se hodil nějaký laserový projektor co by na střechu vykreslil návrh rozmístění panelů a konstrukce a nemuselo by se to pracně vyměřovat. Nebo by to vykreslil dron pomocí nějaké trysky s barvou.
2x XTM-4000 nebo 1xXTH-8000
teapack (4 days) 
Tak jsem pořídil 3 kusy bez záruky ze SecondSol. Roky výroby desek 2013 a 2014. Dorazily čisté, nezaprášené. Na první zkoušku všechny naběhly, fungovaly (testováno bez zátěže). Po rozebrání jsem u jednoho z měničů objevil, že má vypálené 3 tranzistory (2 z nich v jedné řadě, třetí na druhém konci) a ještě příslušné odpory v odporových sítích. Po výměně součástek se zdá, že funguje dobře (i pod zátěží). Zřejmě bych to na funkci ani nepoznal, kdybych se nepodíval dovnitř (leda asi s větší zátěží)... Zbývající dva měniče vypadají nepoškozeně. Jinak připínání druhého měniče (a třetího) je rychlé, funguje dobře. V případě, že jsou zapojeny paralelně všechny tři, funguje jeden (zřejmě ten nejnovější) jako master a zbývající dva se oba společně v případě potřeby připojí a po skončení potřeby zase odpojí a uspí.
Axpert King - Pylontech fail
Soban (4 days) 
Ale samo se nic neodpojí, prostě něco měl blbě nastavené že se to odpojilo, prostě překročil asi napětí. Jinak já jsem reagoval jak se chránit, prostě tam dáš nějakou jinou baterku která se neodpojí a nebude ti vadit když odejde....
bokser01 (4 days) 
Ale to neodpojil on, ale baterie se sama vypla, vzdyt to popisuje hned na zacatku, ze se to odpojilo samo behem nabijeni. jojo píše proto si říkam jestli Axpert neodešel.. Chtělo by to vyzkoušet ho zapnout třeba na zdroji 48V bez cokoliv pověšeného na tom zda je ok nebo ne
cipis (4 days) 
Ale to neodpojil on, ale baterie se sama vypla, vzdyt to popisuje hned na zacatku, ze se to odpojilo samo behem nabijeni.
GoodWe 10K-ET Plus+ - hlučnost
JirkaFM (4 days) 
Mám ho taky a nic neslyším, ale syn 18 roků tvrdí že to piští. Jak odejde dal tak to už neslyší. Když k tomu dám telefon s analyzátorem zvuku tak to nějaké vysoké frekvence opravdu má. Do sklepa na myši to bude ok.
Axpert King - Pylontech fail
Soban (4 days) 
Podle mě u žádného zařízení co nabíjí baterky by se něměla baterka odpojovat při nabíjení. Nejdříve vypnout zařízení pak baterii. Jinak já to vlastně řešit nemusím protože tam mám i olovo které má pouze pojistku takže odpojení lifepo4 ničemu nevadí a zde je to žádoucí aby pracovalo pouze v optimálním rozsahu napětí.
MUST 3kw
bokser01 (4 days) 
No tak musíš bojler jak je spotřeba odpojit. Já mám na výstupu proudové relé a to odpojí bojler jak je spotřeba větší jak 1000W To je rozumné taky to nějako tak ošetřím.
Soban (4 days) 
No tak musíš bojler jak je spotřeba odpojit. Já mám na výstupu proudové relé a to odpojí bojler jak je spotřeba větší jak 1000W
3f asym hybrid pro vlastní baterie.
adol (4 days) 
Díky za info, škoda... Zdá se, že infini je prozatím jediné řešení. Ale není. viewtopic.php?t=6874&p=171910#p171682 Jj, díky, vlákno jsem už viděl, ten Solax vypadá fakt super. V 15kW verzi dostat v as na fázi 7,5 kW je pecka, bude i tichej oproti Infini. Nikde jsem ale nenašel, jestli jde v určitém čase přepnout z Active Discharge time period na Active Charging time period ještě před dosažením min SOC a pak zase zpět, aby se daly využít pásma NT sítě. V tom je Deye šikovný.
MUST 3kw
bokser01 (4 days) 
A proč? dyť to ten měnič dává, a těch pár minut zas tolik energie nesebere. To ne, ale je spíš problém když pojede třeba bojler 2,2kw a k němu zapnu 1kw rychlovarku tak se dost pravděpodobně přetíží výstup
Odpojení AKU
ACDC (4 days) 
Tak z Hadexu napsali, ať reklamuju, že dělají svoz a překalibrují. Tak to nějak domluvím. Jinak po posunutí hodnot a ty 4V to funguje normálně. Dneska těžko koupit něco dobrýho. Včera nová lednička-nechladí. Těžká doba. A bude hůř
Axpert King - Pylontech fail
kappa (4 days) 
Uz jsem nekde nize videl zminky o tom, ze by se odpojovat nemel. Pokud by menic tedy fungoval spravne, nabijel, je nutne ho tedy nejdrive prepnout z nabijeni a pak teprve vypnout baterie. Je dost mozne ze jsem baterie pri nabijeni nekolikrat vypnul, neprojevil by se ale problem hned? Nabijeni bezelo nekolik hodin, pak jsem slysel ze menic vypnul a nasel jsem vypnuty menic a baterie s blikajici chybou. V navodu jsem zadnou takovou zminku na druhou stranu nenasel, asi by to bylo napsane u popisu pripojeni baterie. Jestli se mohou vlivem nejakeho problemu vypnout samy a znicit tak menic, jak se toto da resit? Vidim to jako konstrukcni chybu. Uznavaji pak pokud je to tento problem reklamaci?
3f asym hybrid pro vlastní baterie.
tomas (4 days) 
Díky za info, škoda... Zdá se, že infini je prozatím jediné řešení. Ale není. viewtopic.php?t=6874&p=171910#p171682
MUST 3kw
kodl69 (4 days) 
A proč? dyť to ten měnič dává, a těch pár minut zas tolik energie nesebere.
GoodWe 10K-ET Plus+ - hlučnost
Brbla (4 days) 
Když k němu přiložím ucho, slyším "jemné, sotva zaznamenatelné 50Hz vrnění". Žádné pískání a kvíkání jsem nikdy nezaznamenal (mám ho třetím rokem). Má pasivní chlazení, takže nehrozí hučení větráků.
BAZAR GPL 12520 - 8ks
10055 (4 days) 
Prodam 8ks baterie GPL 12520 černá barva Nasazeno do provozu 02/2022 cca 05/2022 přechod na Lifepo od te doby nevyužity Cena 3000,- za kus celkem 24000,- Preferuji osobní odběr Zubri(75654), Kopřivnice 725946740
Velikost výstupního napětí?
bublich (4 days) 
Se snížením napětí u klasické zátěže nestoupá proud ale klesá a to z prostého důvodu, že odpor/impedance zátěže je pořád stejný.Aplikujte Ohmův zákon.Už jsem to slyšel vícekrát. Něco jiného může být/je elektronický zdroj,který má na primerní straně napěťovou rezervu a je řízen.Ale to určitě není případ bojleru.
BAZAR EASUN SML II - 5,5Kw Wifi
10055 (4 days) 
Prodano
Axpert King - Pylontech fail
bokser01 (4 days) 
No jestli se odpojily baterie za provozu od měniče kdy do nich tekl proud z panelů tak kdo ví... Ale hodně měničů typu axpert včetně klonů se nesmí odpojit za provozu od baterie. Dojde pak k destrukci měniče většinou tranzistorů, tlumivek a pod... Jestli i tvůj typ měniče se nesmí odpojit za provozu od baterie teď nevím.
MUST 3kw
bokser01 (4 days) 
Máš pravdu... Opravím Hele to v noci je lednice a to od oběda je pračka. Ty větší 4 špičky je rychlovarka. Ale plánuji ji vyřadit z FVE okruhu.
cipis (4 days) 
Nemá tam být jen (k)W? Bez té hodiny? Měříš přece aktuální výkon/příkon ne spotřebovanou/vyrobenou energii. Ty pravidelné špičky je nějaké čerpadlo na časovač/lednička nebo tak něco?
Axpert King - Pylontech fail
kappa (4 days) 
Ahoj, mam zapojeny Axpert King 5kW, k nemu jsou pripojene baterie Pylontech a solarni panely. Nechal jsem ho bezet v konfiguraci Pylontech baterii (komunikace s nimi byla v poradku) pouze v rezimu nabijeni z panelu bez pripojeni vstupu nebo vystupu k AC. Baterie dosahly nabiti asi 78%, nabijely se 2kW, mely kolem 50.6V, pak ale doslo k chybe na vsech bateriich (cervena LED), ty se odpojily. Zmeril jsem odpojeny menic na DC vystupech na baterie a zjistil, ze je zde nulovy odpor, baterie se tedy odpojuji pravdepodobne kvuli zkratu, po odpojeni od menice je lze spustit bez problemu. V cem muze byt problem? Menic ted nemam bez baterii jak spustit.
Prosba o radu - servisní firmu
Diablo1st (4 days) 
No ak som dobre pochopil manuál, GW2500-BP podporuje Li-ion alebo Olovo, čiže ak tam dali LiFePo a neprispôsobili nabíjanie mohli ich zničiť.
Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh
acer (4 days) 
Díky za vysvělení. Tož zbývá se zeptat zda tu jsou nějací majitelé GW 3648D-ES a sdělili o kolik se jedná u přesně tohoto měniče. Jasné je že čím větší tím toho bude víc. ALE pokud tomu tak je, tak pro mě to je velice nepříjemná zpráva, protože reálně odebírám přes den 60-80W a v tom případě byť mi to nabije baterie a bude posílat do sítě přetoky o které nestojím, tak kdyby to sosalo 100w neustále tak jsem na tom mnohem hůř než bez FVE a když vezmu spotřebu 2MWh tak se mi investice vrátí za 40let a to už zařízení bude KO. Jsem nadšen..
MUST 3kw
bokser01 (4 days) 
Vyřešil jsem problém s výpadky komunikace Raspberry s měničem a to tak, že jsem dal delší kabel USB od měniče. Dodávaný cca 1m kabel je asi moc krátký nebo Raspberry chytalo rušení od měniče. Dal jsem 5M USB a zatím si to frčí. Tak si momentálně hraji s vyčítáním dat do grafany.
Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh
Kostěj (4 days) 
nebo to je napájení střídače, které jede stále ze sítě ? Je toho plný internet, já to beru vlastnost GoodWe, namátkou: Co se týká spotřeby měniče je to nicméně tak, že ona spotřeba je živena z výroby čili ne z veřejné sítě. Naopak GoodWe odebírá ze sítě zejména při provozu z baterie trvale okolo 100 Watt a řeší až spotřebu nad tuto mez, solax potřebuje trvale okolo 30 Watt, tedy ne na vlastní spotřebu, ale na napájení domu, aby se do frekvence připojil. Zdroj: https://www.vodnici.net/community/techn ... /paged/26/
BAZAR Jinko 445w - 12kusu - 4300,- kus
Thoma_CPU (4 days) 
Ahoj tak zájem je ale $ zatím ne takže případně přenechávám a ozvu se třeba za týden
Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?
adol (4 days) 
Zdravím diskusi! Poradíte, kde se dá Solax nejlíp koupit? Měl bych zájem o set i s baterkama. Jede jen s Triple nebo se dá použít i něco jiného? Dík.
BAZAR EASUN SML II - 5,5Kw Wifi
TomZL22 (4 days) 
Měl bych zájem. Více v SZ . Díky
BAZAR Jinko 445w - 12kusu - 4300,- kus
Thoma_CPU (4 days) 
Ahoj tak můj kamarád se rozhoupal a říkal že by je vzal, všech 12ks. Napíšu ti SZ
BAZAR EASUN SML II - 5,5Kw Wifi
10055 (4 days) 
Prodám měnič EASUN SML II - 5,5kW s Wifi modulem (v mém téma k dispozici náhled) koupeno prosinec 2021, do provozu únor 2022, natočeno cca 700kW/h důvodem prodeje je přechod na 8kW verzi je to tento model -> https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 6240%21sea Preferuji osobní odběr Zubří (75654), Kopřivnice Cena - 11 000,-
Max 5kW mezi kopci
10055 (4 days) 
V některých věcech samozřejmě takovou filozofii zastávám, ale vždy až po tom co mne to vypeče. Spíš bych potřeboval postřech k tomu co jsem psal.
Prosba o radu - servisní firmu
Soban (4 days) 
Že by vydržely tak málo je nepravděpodobné, ale samozřejmě se dají zničit, jako cokoli.
Max 5kW mezi kopci
PetrDubi (4 days) 
U klasických LV expertů bylo možné nahrát upravený firmware, který obsahoval i příkazy pro částečné uspání bedny a vypnutí měniče na 230V nebo opětovné probuzení, ale to obsahoval pouze ten upravený firmware (ne originál). A u měničů s odnímatelným panelem je možné ho vypnout přerušením hnědého vodiče od panelu (je to vodič od vypínacího tlačítka). Tady u toho by jsi musel jedině rozdělat měnič a přerušit vodič od vypínače, ale holt tím pádem asi záruka končí, protože jeden šroubek je přelepený záruční samolepkou.. A potom samozřejmě musíš snímat něčím výstupní výkon a podle toho zapínat nebo vypínat jeden nebo druhý měnič - nějaké PLC, arduino, esp nebo automatizace, případně to řešit nějak klasicky, ale tam potom to chce mít možnost nastavit diferenci, časové zpoždění a podobně, takže klasika asi nebude úplně jednoduchá a levná. Úplně nejjednodušší by bylo vyčítat data z měniče třeba přes adruino nebo esp a rovnou podle toho ovládat to relé, které vypne ten druhý měnič. Každopádně nic z toho určitě nebude práce na půl hodiny.. Ps: nevím jak ti teď chodí MPPT při špatných světelných podmínkách, ale pokud máš teď MPPT 90-450V, tak by to neměl být problém a dodává klidně třeba 100 nebo 200W, když to nesvítí. Ale ty nový měniče mají jiný MPPT na 120-450V a tan jsou dva problémy. Za prvé mívají problémy při špatných světelných podmínkách protože to MPPT rozumně funguje u stringů od 200V výš (za normálního provozu), ale s tím množstvím panelů co máš by to mělo chodit rozumně i na těch nových měničích. Ale druhý problém je, že MPPT 120-450V prý mají hrubé rozlišení na ADC převodníku pro snímání proudu z panelů a nejnižší snímaný proud z panelů je 1A a pokud se proud dostane pod 1A, tak to bere jako 0A takže buď nenabíjí vůbec nic nebo cykluje (zapnutí/vypnutí).
cipis (4 days) 
To bys měl radši tu filozofii urychleně změnit. A nejen v záložním měniči ... Pár dnů počkáš? Ze zákona máš na vyřešení reklamace 30 dnů, a navíc to nemusí končit opraveným/novým kusem, ale někdy také vrácením kupní ceny. A mimozáruční oprava, tak tam termín není ... A koupě nového? Bude? Dovezou ti ho brzy? Jak vypadá teď zásobování čímkoliv, tak víme všichni. Už to nejde koncipovat na co nejrychlejší návratnost, ale je třeba stavět na řešení co nejdelší provoz.
Velikost výstupního napětí?
jars10 (4 days) 
a zkusil jsi si spočítat, jestli je tvoje tvrzení doměnka nebo pravda? 34.48W, pro 240V 37.5W výkony tělesa budou 2432W a při 240V 2645W. Tak a teď vyhodnocení: poměr výkonu na tělese:1.0875 , poměr ztrát na vedení 1.0875 !!!!! Nakonec zjistíš, že jedinej rozdíl, kterej je na hranici změřitelnosti, bude v tom, že drát se při vyšším proudu víc ohřeje a díky teplotnímu koeficientu mu vzroste odpor a tím i ztráta, a to stejný se uděje i na topném tělese, tj výslednej proud bude drobek menší než vypočtenej. Takže doporučuju nastavit 230V, nebudeš přetěžovat spotřebiče, který jsou snad na těch 230V konstruovaný... Já naopak tvrdím, že když se sníží napětí, poklesne proud, klesne teplota i v elektronickém zařízení a tím se zvýší jeho životnost, viz např. životnosti elektrolytyckých kondenzátorů v závislosti na teplotě, kde pro 85°C je to obvykle 1000hod., při 50°C najednou 10000hod.... Poměr výkonu při dané matematické funkci musí být vždy stejný. Zajímavější je vypočtená absolutní hodnota: ztráty navíc 3W, přenesený výkon navíc 213W. Měřil jsem na spirále i na autě a došel jsem k reálnému rozdílu 5%. Navýšení napětí cca o 4,5% s tím, že je to maximální, nikoliv středová hodnota nepovažuji za problém. Při nabíjení 3x32A mi to udělá rozdíl cca 1,2kW. Při nabíjení 4 hodiny, je to 4,8kWh, tj cca o 20-40km dojezdu nabiju více. Většinou je to u nabíjení přes noc nepodstatné. Vycházím ale z toho, jak to používám. Pro drobnou elektroniku je to celkem jedno. Pokud je drahá, je preventivní nepřetěžování na místě. Dříve se ve snaze ušetřit napětí snižovalo. Leckde až třeba na 205V. V současné době, kdy i světla mají elektronické zdroje, to považuji za kontraproduktivní. Při snížení napětí si zdroj vezme naopak větší proud, takže vyšší ztráty, oteplení a z toho počítaná nižší životnost. Žárovky=tepelné koule, kde zvýšení fakt vadilo, už neprovozujeme. Pro nahřívání bojleru potřebuji co největší výkon a nejedná se o trvalou činnost. Při nabíjení aut s malými baterkami potřebuji, aby se točila. Nabíjení přes noc nestačí. Pokud přijedu ke stojanu ČEZu, běžně mi hlásí napětí přes 240V pod zátěží. Funguje to a zatím jsem nikde neslyšel, že by s tím byl nějaký problém.
Prosba o radu - servisní firmu
stan (4 days) 
Já tyhle detaily bohužel neznám. Snad jsem se dovolal konečně technikovi té firmy, který se na to snad přijede podívat. Do telefonu mi trvdil, že je víceméně po bateriích, čemuž moc nerozumím. To řešení je podle mě z roku 2017, on mi něco tvrdil, že ty baterie jsou 2020, tak je to celé nějaké zvláštní.
Max 5kW mezi kopci
10055 (4 days) 
nějak se k tomu nemůžu dostat, je teď toho více s dětmi nemá někdo zkušenost s těmi dvěmi 5,5 kW ve smyslu, zapojeno jako jedna fáze a noční provoz cca do 500w ->uspí se ten druhý měnič z důvodu vlastní spotřeby? Jinak by to celkem postrádalo smysl. konkrétní modely https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 8015%21sea Nejsem totiž moc zastáncem mít něco do zálohy jen tak kdyby se něco jiného posralo. to raději těch pár dnů počkám než v tom mít pět let 20T.
Velikost výstupního napětí?
Soban (4 days) 
A k čemu by ten průměr byl dobrý? Nechápu nad čím přemýšlíte? V síti má být 230V s nějakou tolerancí a zařízení jsou konstruovaná na 230V tak nastavím 230V! Pokud zařízení 230V neumí tak tam asi bude 220V co taky neřeším. 120V tam asi nikdo nastavovat nebude
GROWATT SPF - automatické zapnutí zátěže
Pawel (4 days) 
Změřit skutečné napětí a proud na stringu. Nebo zkusit přidat třeba i nějaké starší olovo co to udělá. Je jasné že se musí omezit nabíjecí proud do baterek. Na ten filtr dát nějaký časovač aby se zapínal až když bude svítit nebo ho ovládat nějakým napěťovým relátkem. Je nastavený měnič na provoz bez baterek? Takovéto zapojení neznám ale každý regulátor by měl mít nějakou zátěž a to baterku nebo DS.
Čínský klon Axperta. Jak vzdáleně vyčítat základní data.
PetrDubi (4 days) 
Já mám ten wifi modul v měniči integrovaný, tak jsem ho v začátcích aktivoval a používal přes watchpower v telefonu spíš pro občasnou kontrolu, když nejsem doma, ale ten interval obnovy dat 5 minut je dost dlouhý na to, aby člověk nějak přizpůsoboval třeba spotřebu. Později jsem integroval měnič přes ESPhome do HomeAssistenta a od té doby mám aktuální stav (zpoždění maximálně několik vteřin), takže je hned jasné jak na tom jsme a pokud jsem mimo domov, tak se do HomeAssistenta dostanu přes VPN odkudkoliv a není ani problém věci, které jsou tam napojené na dálku zapnout nebo vypnout.
Pawel (4 days) 
Ze začátku jako hračka ale ta brzy omrzí ale lidi jsou schopni za to vyhodit hromadu peněz.
GROWATT SPF - automatické zapnutí zátěže
nufnuf (4 days) 
Zdravím! Mám Growatta SPF 3500 - do něj zapojený string 9ti panelů s cca 3,3 kWp - jinak nic (ani baterky, ani AC IN z ČEZu). Takže se zapne jen v okamžiku kdy "svítí" - prostě "tupej" systém. Podle manuálu by měl mít dva vstupy, ale takhle také funguje Nicméně můj problém spočívá v tom, že jsem ho nedokázal donutit k automatickému pokusu o restart a nahození zátěže v okamžiku kdy má dostatek energie z pole. Ráno se nahodí samotný střídač - ale není ještě dostatečný příkon na to aby sepnul zátěž (filtrace bazénu např). Takže hodí warning 21 a na výstup nic nepošle - ale ani třeba za hodinu se zátěž sama nespustí. Přitom výkon je už dostatečný a když ho ručně restartuji (vypnu a zapnu DC odpínače) - tak se zátěž rozjede. Nastavil jsem mu aby dělal restart after overload, ale to zjevně nepomáhá. V současné době to mám udělané tak, že nastavím výstup do zátěže až třeba hodinu po zapnutí samotného střídače, ale radši bych ho donutil aby opakovaně zkoušel zda už dokáže do zátěže dodat dostatek energie. Snad jsem to vysvětlil pochopitelně, pokud ne, dovysvětlím. Díky!
Velikost výstupního napětí?
sitra (4 days) 
já bych si udělal 10 denní měření napětí v zásuvce a podle toho bych nastavil průměr. Osobně mám nastaveno 237 V.
BAZAR Jinko 445w - 12kusu - 4300,- kus
Ruda (4 days) 
Prodam fotovoltaicke panely Jinko 44w . Po zkusenostech co semnou nekolil lidi vypeklo to uz opravdu nikomu nedrzim v rezervaci. Ten kdo driv prijde ten driv bere , mam 12 kusu. Rozmery : 190,5 x 113,5 x 3 Cena : 4300,- kus Pri odberu 12 kusu 4150,- Misto odberu - Unicov Po dohode mohu priblizit .
Čínský klon Axperta. Jak vzdáleně vyčítat základní data.
Soban (4 days) 
A nebo si napsat něco svého. Podle mě to je k ničemu, co potřebuješ znát? Pokud to funguje OK.
Vytěžovač
Tom_007 (4 days) 
To Wimpi: Posílám moje schématko, doplněné o pár poznámek a taky nákupní seznam pro dva vytěžovače 24V. Taky jsem to nedávno řešil se zakladatelem této věci a taky mu moc děkuji za pomoc. Neboj, to zvládneš. Taky jsem to zvládl, i když jsem měl ze začýtku dost velké obavy. Fotky finálu pošlu později, snad.
Čínský klon Axperta. Jak vzdáleně vyčítat základní data.
Lubik (4 days) 
Mohl by fungovat solar-assistant.io
Velikost výstupního napětí?
Soban (4 days) 
Nastavovay větší napětí jak 230V je blbost, akorát to přetěžuješ a uplně zbytečně.
kodl69 (5 days) 
a zkusil jsi si spočítat, jestli je tvoje tvrzení doměnka nebo pravda? Když budeme považovat odpor tělesa boileru konstatní jak při 230V tak při 240V, stejně jako odpor vedení (vyšším proudem se bude víc zahřívat) tak potom pro odpor vedení 0.3 Ohm (to už je pořádnej kus drátu, 21m 3x2.5) a těleso 2.5kW/230V, při předpokladu, že se nezmění odpor tělesa s procházejícím proudem a nezmění se ani odpor vodiče s vyšším proudem, to vychází následovně: R=U*U/P=21.16 Ohm potom proud při 230V bude 230/(21.16+0.3)= 10,72A, pro 240V to bude 11,18A a ztráty na vedení budou pro 230V I*I*R= 34.48W, pro 240V 37.5W výkony tělesa budou 2432W a při 240V 2645W. Tak a teď vyhodnocení: poměr výkonu na tělese:1.0875 , poměr ztrát na vedení 1.0875 !!!!! Nakonec zjistíš, že jedinej rozdíl, kterej je na hranici změřitelnosti, bude v tom, že drát se při vyšším proudu víc ohřeje a díky teplotnímu koeficientu mu vzroste odpor a tím i ztráta, a to stejný se uděje i na topném tělese, tj výslednej proud bude drobek menší než vypočtenej. Takže doporučuju nastavit 230V, nebudeš přetěžovat spotřebiče, který jsou snad na těch 230V konstruovaný... Já naopak tvrdím, že když se sníží napětí, poklesne proud, klesne teplota i v elektronickém zařízení a tím se zvýší jeho životnost, viz např. životnosti elektrolytyckých kondenzátorů v závislosti na teplotě, kde pro 85°C je to obvykle 1000hod., při 50°C najednou 10000hod....
soami (5 days) 
U mě špičky taktéž k 250V, těch 240V je trvalé napětí. Je pravda, že klasické žárovky vydržely jen pár měsíců. U led světel odcházel po roce zdroj. V obou případech to bude spíš čínskou kvalitou, než přepětím.
jars10 (5 days) 
Já nastavuji 240V, na Victronech jde max 245V. Je to v toleranci, v síti dostávám taky až 248V. Výhodu spatřuji v tom, že při větších zátěžích v desítkách A, jako je nabíjení auta, topení nebo boiler nejsou takové ztráty na vedení. Staré spotřebiče na 220V nemám.
Rozšírenie elektrárne
trud (5 days) 
Viacej ludi sa na to pýtalo.. Takže kliešťovy ampermeter nameral 1.2A pri 28.3V naprázdno.. Skúsil som aj kosačku s motorom 1.3 kW co si teda pri rozbehu a vysokej tráve potiahne aj viac.. 20min kosenie ani nezvysilo otáčky vetráku a isiel na minime. Na ostatné skúšky to musím poskladať natrvalo.. Teraz som to len skúšobne pripojil.
MUST 3kw
Skrat (5 days) 
děkuji za info.Prachové filtry,dou lechce vyndat(vyčistit)Jak bude mít nové poznatky tak prosím dej sem info.Bude to prospěšný pro více lidí. Děkuji
inventor čína
tmedak (5 days) 
Dobrý večer, potřeboval bych někoho kdo mi poradí co s tím, nebo by se podíval na inventor viz foto, zatížil jsem ho cca 2000W po nějakou dobu a po chvíli vypadl pr. chránič na výstupu a od té doby hlásí nějaký zkrat a hned se vypne. děkuji Tomáš
3f asym hybrid pro vlastní baterie.
adol (5 days) 
Díky za tip, ty měniče vypadají dobře. Hlavně velká variabilita nastavení. Časy nabíjení baterií - to je snad jediný, který to umí. Ale čeká se na EU homologaci...
Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh
acer (5 days) 
nebo to je napájení střídače, které jede stále ze sítě ?
Velikost výstupního napětí?
soami (5 days) 
Mám pocit, že to je/bylo 230 +6% -10% Jsem kousek od trafa, z DS mám 240V. Edit - je to opravdu +-10%. Dříve to bylo těch -6+10%, kdy jsem to řešil.
MUST 3kw
bokser01 (5 days) 
dobrý den. Pardon ,vetřu se k vám do vlákna.Taky uvažuji o koupě tohoto regulátoru(měniče).Jen sem zvědavý: jakou má vlastní spotřebu? Píšou že v pohotovosti ca 2W.Mě de jakou má vlastní spotřebu při zátěži např: při 50W na výstupu.Mám Axperta ten stále bere ca 25-30W z baterky. Pro doplnění ,není zapojen AC vstup. Děkuji Hele mám ho teprve necelý den - dnes přijel... Musel bych jedině vypnout AC výstup abych zjistil kolik bere z baterky čistě měnič... Ale aktuálně mám odběr AC 150W a odběr z baterie 201W takže počítám že je v těch 50w rozdílu spotřeba měniče včetně ztrát při převodu? Zkusím proměřit někdy klešťákem. Já ho kupoval hlavně protože má MPPT až 80A což jsem jinde nenašel. A musím říci že je to opravdu vydařený stroj. (prachové filtry na vstupu vzduchu do bedny, Teplota MPPT při výkonu 1,7kw krásných 41°C) Až čas ukáže jak je spolehlivý a bezproblémový.
Skrat (5 days) 
dobrý den. Pardon ,vetřu se k vám do vlákna.Taky uvažuji o koupě tohoto regulátoru(měniče).Jen sem zvědavý: jakou má vlastní spotřebu? Píšou že v pohotovosti ca 2W.Mě de jakou má vlastní spotřebu při zátěži např: při 50W na výstupu.Mám Axperta ten stále bere ca 25-30W z baterky. Pro doplnění ,není zapojen AC vstup. Děkuji
Velikost výstupního napětí?
kodl69 (5 days) 
230V +-10% je uvedeno v normě. Ale ne každej má nejnovější zařízení, třeba většina mýho vintage hifi je na 220V. To je jeden z důvodů, proč mám měnič nastavenej na 220V. Pořád je to v toleranci těch 230V, sice tepelný spotřebiče mají o 8.5% menší výkon než jmenovitej ale to je kolikrát spíš výhoda, než nevýhoda. Kvůli přetoku to jistě nemám, mám dostatečný mezery na přepínači sítí.
Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh
acer (5 days) 
Můžete se kdokoliv podívat na toto video a v 11:56 mi vysvětlit, z jakého důvodu to přisává ze sítě 110W. https://www.youtube.com/watch?v=TKu7Igwn8Yc&t=809s 1800w je málo, z panelů to dává 600w a proč zbytek nepokryje baterka ?? Je tam na ní nějaké omezení ? Díky
Čínský klon Axperta. Jak vzdáleně vyčítat základní data.
l.martin@email.cz (5 days) 
Mám tento měnič: https://www.resacs.cz/solarni-stridac-menic-resacs-smp-5kw-48vbat-430vsol-mppt/ Měnič funguje celkem dobře. Jediný co mě trošku chybí je abych se mohl vzdáleně podívat co dělá a alespoň tam měl nějaký základní graf. Třeba WatchPower a podobně. Měnič má sice vestavěný wifi modul ale bohužel ten pracuje asi pouze lokálně. A to tak že se připojím přímo na něj a stáhnutou aplikací přímo pro tento měnič a pak se k němu přímo připojím. Ale vidím pouze co se tam děje, mohu nastavovat měnič ale už to nemá žádné grafy atd. A hlavně funguje to jen když si změním wifi na tu k měniči a stojím u něj. Měl jsem ještě tento wifi modul z jiného měniče https://easunpower.com/products/easun-wifi-plug-for-igrid-ve-ii-3kw-isolar-smr-ii-5.5kw-igrid-ve-ii-5.5kw-remote-monitor Tak jsem ho zkusil dát na tento měnič. Vše se tváří jako OK. LED na wifi svítí jak mají ale v aplikaci je to jako OFF-Line Je možné že tento modul s tímto měničem nebude fungovat? Ale LED RxTX svítí taky jako OK. Nebo jaká by byla ještě jiná ne úplně složitá možnost jak to udělat? Jde mě v podstatě jen o sledování měniče. Ostatní jako využití FV řeším mojí domácí automatizací od LOXONE Předem děkuji všem za rady
Jak vytáhnout přebytky z panelů?
lemra79 (5 days) 
take jsem se diky fve naucil si neco malo napsat do arduina. nejprve jsem to chtel bastlit analogove, ale bylo by to slozity jak parni stroj. hlavne nasledne upravy a modifikace se pak delaji za pomoci jednoho radku.... ze to neumim, neni argument, ja to taky neumel.
Pokles napětí na stringu - pravidelně
mgx (5 days) 
aky je stav SOC a voltaz na baterke ked to nastane?
sitra (5 days) 
Teplotní koeficient dle datasheetu udává o kolik je výkon panelu nižší při dané teplotě. Tzn. máme hodnotu koeficientu např. -0,4% při 25C. V tomto počasí se může panel ohřát i na 60-70C. Každý stupeň Celsia nad 25C vynásobíte koeficientem a máte ztrátu výkonu v %.
MUST 3kw
bokser01 (5 days) 
Už jsem si objednal ten wifi plug. Dostal jsem na něj doporučení ale přecejen tam těch informací moc není... Já mám r ád pěkně grafíky,budík atd..
Mikel (5 days) 
Ještě dotaz... použil jsem USB kabel co k tomu přišel šoupl do RPI s grafanou... Jede to ok ale jen do té doby než se zvýší výkon střídače. Do nějakých 600w to komunikuje ale třeba při 1,5kw a podobně komunikace vypadne a naskočí zase až při poklesu k těm 600w Přemýšlím koupit převodník pro RS485 co tam je a mělo by být snad stabilnější... Přisuzuji to nějakému rušení To netusim, MUST ma vlastni SW pro PC komunikaci a je mozne vyuzit i jejich cloudove reseni a aplikaci v mobilu..
bokser01 (5 days) 
Take je otazkou jake baterie realne pouzivas a kdyz mas nastaveny GEL, tak jestli pouzivas opravdu GEL a ne napr. LIFEPO4 Ještě dotaz... použil jsem USB kabel co k tomu přišel šoupl do RPI s grafanou... Jede to ok ale jen do té doby než se zvýší výkon střídače. Do nějakých 600w to komunikuje ale třeba při 1,5kw a podobně komunikace vypadne a naskočí zase až při poklesu k těm 600w Přemýšlím koupit převodník pro RS485 co tam je a mělo by být snad stabilnější... Přisuzuji to nějakému rušení
Mikel (5 days) 
Take je otazkou jake baterie realne pouzivas a kdyz mas nastaveny GEL, tak jestli pouzivas opravdu GEL a ne napr. LIFEPO4 Nee to vubec... Mám olovouhliky a ty jsou udajně nejvíce podobné GELu i co jsem porovnával datasheety napětí. v poho, beru tedy zpet
bokser01 (5 days) 
Take je otazkou jake baterie realne pouzivas a kdyz mas nastaveny GEL, tak jestli pouzivas opravdu GEL a ne napr. LIFEPO4 Nee to vubec... Mám olovouhliky a ty jsou udajně nejvíce podobné GELu i co jsem porovnával datasheety napětí.
Mikel (5 days) 
Take je otazkou jake baterie realne pouzivas a kdyz mas nastaveny GEL, tak jestli pouzivas opravdu GEL a ne napr. LIFEPO4
bokser01 (5 days) 
Máš pravdu je to jak jak říkáš... Sice jsem při nastavení GEL mohl hýbat s napětím akku ale po vyjetí z menu se tam vrátili zpátky nastavené hodnoty typem baterie. Dal jsem USE a vše v klidu. Jen MPPT okruh ukazuje napětí třeba 27,6V a AC strana 27,1V a naměřená realita je někde mezi na 27,4V takže jsem nastavil takový kompromis mezi tím.
Pokles napětí na stringu - pravidelně
bokser01 (5 days) 
No ten pokles je veliký. Ale asi to bude normální protože dnes koukám do mých dat. A panely mají VOC 90V a dnes se držely na 55-60V ale teď odpoledne mají dokonce propad na 48V což je taky dost rozdíl....
BAZAR 2x Morningstar Tristar TS-MPPT-60A/150V
Ivo12s (5 days) 
Ano, aktuálně je k dispozici ten s neoriginálním krytem. Ale zase má natočeno minimálně kWh. Viz foto z aplikace.
Pokles napětí na stringu - pravidelně
Shaim (5 days) 
Tak teplo napětí snižuje a to docela dost. Ale rozdíl 350v je blbost... U mě bylo v zimě kolem 84v a dnes jsem třeba na 58v. Výkon je jaký při těch 200v? Prave, vzdy oba stringy skonci na cca 200V. Vyroba cca 70% nominalniho vykonu. Coz prisuzuji prehrati panelu, ale ten pokles napeti mi prijde velky.
Shaim (5 days) 
O tomhle chování jsem četl na různých místech už před časem x-krát, takže to asi nebude chyba u Vás, ale vlastnost toho měniče. Možná nefunguje něaké konkrétní nastavení nebo to může být chování nějaké části FW, která je uzpůsoběná pro naší specifickou republiku, kdo ví.. Prave, ze celou dobu ok a az ted posledni dobou se to stava vzdy. Z niceho nic, proto premyslim, jestli to muze byt teplotou, ze by bylo moc teplo a menic to nejak "ponizil" apod...
Jak vytáhnout přebytky z panelů?
radimre (5 days) 
Sepnutim nebo pripinanim vice spotrebicu pomoci ridiciho signalu vygenerovaneho na zaklade nejakeho zpusobu detekce prebytku. vygenerovaneho na zaklade nejakeho zpusobu detekce - to je pěkná odpověd ale nic konkrétního Arduino zatím nechci - zatím na to nemám znalosti Taky jsem nemněl znalosti a nakonec na stará kolena a po uvážení jsem zjistil že se to musím naučit programovat jinak je celý systém k ničemu a klasická elektronika to prostě efektivně neuřídí... takže jsem se naučil aspoň základy ( dnes už vím víc trošku) a efektivita se zdvihla o 250% zde vstup do ONLINE řízení alias jak já tomu říkám distribuce... graficky nic moc , ale po roce už nemám potřebu to sledovat protože to pracuje bezchybně k spokojenosti čísla na složence... http://88.100.3.245:18000
Prosba o radu - servisní firmu
Diablo1st (5 days) 
Veľmi zaujímavé a netradičné riešenie FVE. Len škoda, že nefunguje pri výpadku siete. Koľko máte panlov a stringov? Máte zapojené stringy aj do on-grid, či len do Goodwe? Aký je to Fronius? Podľa manuálu by mal byť výstup z GW zapojený do DC vstupu on-grid meniča. Skúsil by som najprv toto prepojenie bez pripojenia panelov. Ak máte pripojené panely len k Froníku, je možné, že ten GW ani neberie do úvahy. V manuále spomínajú aj nekompatibilitu s niektorými on-grid meničmi, čiže toto môže byť kameň úrazu aj u Vás. Ešte k tým batériám, aké konkrétne máte tie batérie? Lebo v manuále nie je o LiFePo ani zmienka, tak či tá krabica nepodporuje len Li-ion.
Jak vytáhnout přebytky z panelů?
radimre (5 days) 
arduino nemám (vim o co jde, ale nemám znalosti a zkušenosti pro používání) ručně mě to nevyhovuje (to se tak hodí na chatu a né ke každodenímu provozu) Napětové relé - zatím nevím jak chtělo by to nějaké náčrty. systém je jednoduchý, je třeba si i posledovat intenzitu slunce a na jejím základě jde vyhodnotit kolik panel (y) budou dávat... já mám každý panel zvlášť a arduinem stále sleduji proud do baterie . když z 2Kw SE začne téct větší proud do bateriíí než je potřeba začnou se přepínat panely na spírálu bojleru a ohřívají vodu. a pokud intenzita slunce poklesne zase se panely vrací na baterii. je prostě zapotřebí si vytvořit několik samiostatných polí ( nebo každý panel extra jak mám já) a kombinovat na základě sledování proudů v napájecích větvích, intenzity slunce, napětí baterie... A TO VŠE LZE UDĚLAT S JEDNODUCHÝM KODEM NA ARDUINU. jen je potřeba si vše ujasnit... Mám vlastní vyrobu a kod... odzkoušenio už léty kdy jsem stím začal.... https://youtu.be/uE64XH4ga8A https://youtu.be/El2gw3-RDq8 https://youtu.be/9S9MLlREykk zde odkazy na mé videa a poslední úpravy
Prosba o radu - servisní firmu
stan (5 days) 
První měnič je Fronius SYMO a potom GoodWe GW2500-BP Baterie PylonTech viz Priloha
Velikost výstupního napětí?
bokser01 (5 days) 
Dokonce jsem někde četl že někdo jede 220V aby si byl jistý že nemůže dojít přetokům... Nevím jakou to mělo souvislost ale budiž. Mě ale zajímá věc hybridu... Mám v měniči funkci SOL což znamená že chybějící výkon PV doplní síť. Jak se to tedy zachová? Když bude výstup 220V a bude ta funkce zapnuta tak určitě musí dojít k sfázování pro výstup. A navíc si myslím že při odpojení zátěže než to střídač omezí může být krátkodobý přetok.
MPPT Victron Energy SmartSolar 100/30 v ostrovním systém
Atman (5 days) 
Ja mám ale 48V variantu, link som vybral 12V. https://shop.gwl.eu/Battery-Management/ ... l-12V.html
Rever (5 days) 
Keďže tento mppt nemá remote on-off, hornú ochranu mám bistabilným výkonovým relé za MPPT za týmto akumulátorom - mppt odpojí od hlavnej baterky a ostane na tej maličkej bez problémov. Aj keď za pár rokov stratí kapacitu, na sekundu kým regulátor zareaguje to úplne stačí. Děkuji za odpověď. S tou malou baterkou to je dobrý nápad - to mě nenapadlo. Pokud bych měl baterii s BMS, tak předpokládám, že relé není potřeba? To relé mě však zajímá, můžete mi prosím napsat typ, který používáte?
Planovana FVE 7kWp + baterky
dusanmsk (5 days) 
No, rozvodnica uz je doma, ma 5 din list, tak sa mi to snad podari vyskladat s malymi medzerami. Povodne som s tym nepocital, ale asi je to dobry napad. Ono celkovo ten combiner box bude omrd, pretoze ciste a spinave draty, ciste a spinave pristroje, odstupy a zrazu 5 list nebude ani stacit ... EDIT - tak to vyslo akurat si myslim. V druhej rade bude dalsich 5 odpinacov do rezervy (zapadna strecha) a 2x 4p legrand mostiky, rada pod tym budu prepatovky a centralne odpinace a rada pod tym nejake dc istice s vyrazacou cievkou (ak sa mi nieco podobne podari zohnat). Jedna lista potom zostane volna pre strycka prihodu.
Moje FVE se Studerem
ladik (5 days) 
Chtel bych se bol-st zeptat, jak to mas s pretoky nebo jak to resis, mam dilema Victron nebo Studer.
Vytěžovač
PetrDubi (5 days) 
Ahoj, měl bych jednu otázku: je nutné psát ten samý příspěvek do 3 diskuzí? Pokud ti do každé někdo něco napíše, tak v tom bude akorát bordel a pro případné další následovníky to bude zbytečně zamotané..
MUST 3kw
Soban (5 days) 
Mám dojem že ručně jde nastavit napětí pouze jak máš typ baterie USER, jak máš jiný tak je to pevně dané. Pro jistotu koukni do návodu.
BAZAR 2x Morningstar Tristar TS-MPPT-60A/150V
bubenikpp (5 days) 
Ahoj, Prosim Ta,uz ostal iba ten jeden s neorigo krytom, alebo su este k dispozicii oba? Dakujem. Pekny den. Rado
Velikost výstupního napětí?
Soban (5 days) 
Nastavit takové napětí na jaké jsou spotřebiče. Čili u nás na 230V 50hz. Nevymejšlel bych kolo i když dnes hromada zařízení pracuje od 90V.
Plán chata max 2kWp
Soban (5 days) 
200W fakt netřeba řešit. Jinak vidím že chceš 24V systém, fakt tam nemáš něco co bere víc jak ty 3000W? Zvaž zda nejít do 48V systému a pak tam můžeš dát i 5000W měniče.
BAZAR LG CHEM RESU 48V
Bramborak (5 days) 
Objednával som takéto a dodanie je začiatok februára 2023...
Vytěžovač
wimpi (5 days) 
Zdravím, potřeboval bych poradit. Máme malý ostrov. Panely Silfab 4X 380W, regulátor Epever XTRA4410N 12/24V 40A, baterie AGM 2x 12V 150Ah a to vše připojené na měnič napětí 24V/2000W čistý sinus (4000W špičkově). Na měnič teď běží lednice, mrazák, TV a Notebook. Přebytků je hodně, baterie je poměrně rychle plná. Chtěl bych realizovat vytěžování do bojleru Dražice 100L 1f 2100W. Spirálu bych asi upravil na 1000W. Pročetl sem tu snad vše ohledně Kybos vytěžovače, ale pořád mě není jasné, co kam po realizaci toho vytěžovač připojit, aby to fungovalo. Mohl by prosím někdo nakreslit schéma pro mě, pro blbečka, abych tomu porozuměl? Mockrát děkuji
Jak vytáhnout přebytky z panelů?
wimpi (5 days) 
Zdravím, potřeboval bych poradit. Máme malý ostrov. Panely Silfab 4X 380W, regulátor Epever XTRA4410N 12/24V 40A, baterie AGM 2x 12V 150Ah a to vše připojené na měnič napětí 24V/2000W čistý sinus (4000W špičkově). Na měnič teď běží lednice, mrazák, TV a Notebook. Přebytků je hodně, baterie je poměrně rychle plná. Chtěl bych realizovat vytěžování do bojleru Dražice 100L 1f 2100W. Spirálu bych asi upravil na 1000W. Pročetl sem tu snad vše ohledně Kybos vytěžovače, ale pořád mě není jasné, co kam po realizaci toho vytěžovač připojit, aby to fungovalo. Mohl by prosím někdo nakreslit schéma pro mě, pro blbečka, abych tomu porozuměl? Mockrát děkuji
Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru
wimpi (5 days) 
Zdravím, potřeboval bych poradit. Máme malý ostrov. Panely Silfab 4X 380W, regulátor Epever XTRA4410N 12/24V 40A, baterie AGM 2x 12V 150Ah a to vše připojené na měnič napětí 24V/2000W čistý sinus (4000W špičkově). Na měnič teď běží lednice, mrazák, TV a Notebook. Přebytků je hodně, baterie je poměrně rychle plná. Chtěl bych realizovat vytěžování do bojleru Dražice 100L 1f 2100W. Spirálu bych asi upravil na 1000W. Pročetl sem tu snad vše ohledně Kybos vytěžovače, ale pořád mě není jasné, co kam po realizaci toho vytěžovač připojit, aby to fungovalo. Mohl by prosím někdo nakreslit schéma pro mě, pro blbečka, abych tomu porozuměl? Mockrát děkuji
Plán chata max 2kWp
Solarnoob (5 days) 
A máš ty panely změřené? Jak jsou staré? Kolik dávají? Těch "pár" wattů rozdíl bych nepovažoval za nějaký problém. jen Voc je měřené , rozpětí panelu bylo cca 2V a udávaných 37,2 jsem nevidel max 36,9V na stáří jsem se ptal, ale znáš to němci. padlo stáří 4 roky, ale veř tomu
Velikost výstupního napětí?
jova (5 days) 
Zdravím, chtěl bych se zeptat, na jakou hodnotu máte nastavenou velikost výstupního napětí na měniči? 220V nebo 230V, případně jaké jsou argumenty pro vámi zvolené napětí?
Plán chata max 2kWp
Solarnoob (5 days) 
Tak to je dobrá zpráva VoC z panelů je na pulce (2s 77,4V) toho co píše manuál Maximum PV array power 1500Wp MPPT voltage range 30VDC – 115VDC Maximum string open voltage 145VDC takže je i rezerva
MPPT Victron Energy SmartSolar 100/30 v ostrovním systém
Atman (5 days) 
Bluetoothom pomocou victron connect softvéru si nastavíš všetky napätia na desatinky, má to široké rozsahy, prepínač nerieš. Odpojenie batérie ja riešim malou olovenou baterkou 5-10Ah z EPS trvale pripojenou na výstup mppt, ktorá sa neodpojí keď ochrany odpoja hlavnú aku. Keďže tento mppt nemá remote on-off, hornú ochranu mám bistabilným výkonovým relé za MPPT za týmto akumulátorom - mppt odpojí od hlavnej baterky a ostane na tej maličkej bez problémov. Aj keď za pár rokov stratí kapacitu, na sekundu kým regulátor zareaguje to úplne stačí.
Plán chata max 2kWp
cipis (5 days) 
A máš ty panely změřené? Jak jsou staré? Kolik dávají? Těch "pár" wattů rozdíl bych nepovažoval za nějaký problém.
bokser01 (5 days) 
Pokud nepřekročíš napětí na prázdno VOC axperta tak to nevadí ničemu. Nutno počítat i s mrazy v zimě kdy je VOC nejvyšší. Těch 200w navíc co bude mít mu vadit nebudou. Já měl na Green cell 3kw který má max PV vstup 1600w pověšeno pul roku 2,2kwp a stejně jsem dosáhl curent limiting jen nahodile. Mám panely 3 směry.
Solarnoob (5 days) 
Ahoj Solárníci, i ja rozšířím řady těch co se jdou zeptat, než něco p... . Pomalinku plánuji ostrůvek na chatu. Získal jsem 6 kusů panelů (nejsou nové ) Model Amerisolar AS-6P30 Výkon (Pmpp) 285 W Výrobní tolerance výkonu 0 ~ +3 % Jmenovité napětí (Vmpp) 31,7 V Maximální proud při zátěži (Impp) 9 A Napětí naprázdno (Voc) 38,7 V Zkratový proud (Isc) 9,42 A Účinnost (η) 17,52 % měl jsem vymyšleno, že je dám na střechu v rozmístění (viz příloha). tedy 2s3p po pročtení fora jsem se rozhodl pro invertor aexpert king 24v. ale zde jsem asi narazil na max PV 1500Wp proto se ptám, když není překročeno napeti ani proud na vstupu z panelů je možné to použít? (bylo by to 1710Wp) Nebo je nutno použít kombinaci 2s2p pro Aexperta (1140WP ) a 2s (570Wp) připojit na baterku přes jiny regulátor? Díky za odpověď , další jistě přijdou.
BAZAR LG CHEM RESU 48V
MikiBA (5 days) 
Kupim LiFePo baterie LG CHEM RESU 48V - 10 alebo 13....pripadne odporucte predajcu , neviem nikde najst baterie skladom pripadne s presnejsim datumom dodanie v buducnosti. dakujem
Pokles napětí na stringu - pravidelně
PetrDubi (5 days) 
O tomhle chování jsem četl na různých místech už před časem x-krát, takže to asi nebude chyba u Vás, ale vlastnost toho měniče. Možná nefunguje něaké konkrétní nastavení nebo to může být chování nějaké části FW, která je uzpůsoběná pro naší specifickou republiku, kdo ví..
Solar Assistant
Majkl (5 days) 
SA si stáhneš pár minut po tom, co si ho (on-line) koupíš. Horší je to s dostupností RPi. Já na něj čekal skoro 2 měsíce.
BAZAR Prodám baterie VW ID3 6.85kWh 12S | 44V | 156Ah
Filas (5 days) 
Ty samé jsou ty již na prodej za 18500,-
BAZAR Prodám baterie VW ID3 LGChem 6.85kWh 12S | 44V | 156Ah
Eratech (5 days) 
Prodám baterie LGChem vhodné i pro vytvoření domácího bateriového uložiště 20x VW ID3 Moduly KAŽDÁ BATERIE TESTOVÁNA Originální Kapacita: 6850Wh Nominální napětí: 44.4V ------- 231 Wh/kg 474 kWh/m3 Ověřená kapacita: 100% Kapacita: 156 Ah Délka 590mm Šířka 225mm Výška 110mm Váha 32kg Šrouby M6 Max. nabíjecí napětí - odpojení: Cell = 4.2V Module = 50.V Vybíjecí napětí - opojení: Cell = 3.3V Module = 36.9v Maximální vybíjecí proud (10 sec.): 800 A Cena: 25 000 Kč/ks Uherské Hradiště. tel: 778 954 607 info@eratech.cz
Pokles napětí na stringu - pravidelně
bokser01 (5 days) 
Tak teplo napětí snižuje a to docela dost. Ale rozdíl 350v je blbost... U mě bylo v zimě kolem 84v a dnes jsem třeba na 58v. Výkon je jaký při těch 200v?
Planovana FVE 7kWp + baterky
cipis (5 days) 
Co mám stykače s cívkou 24V, tak přímo v datasheetu se uvádí, že se nesmí dávat víc jak dva vedle sebe. Právě kvůli tomu teplu.
bublich (5 days) 
K tomu návrhu kombinerboxu.Velmi doporučuji mezi těmi poj.odpínači udělat vzduch. mezery.Tzn.počítat s tím při výrobě/ koupi rozvaděče.Kdysi jsem tento typ zatěžoval 15A a měřil termokamerou a bylo to hodně teplé.Přesně už nevím (50-60st). Já si pro tyto účely navrhnul distančku na DIN,dobře se dá použít i upevňovací koncová svorka řadových svokovnic na DIN. A to neplatí jen pro odpojovače.Viděl jsem řady 1P stykačů spínajících osvětlení z boků propálených apod. Ať se daří.
Pokles napětí na stringu - pravidelně
Shaim (5 days) 
Běžně mám na stringu 1 napětí cca 550V. Aktuálně poslední cca 2 týdny se pravidelně děje to, že ráno vstanu, vidím napětí cca 200V... A toto napětí je stále nízké a nezvedne se za celý den. Ovšem poté, co provedu reboot střídače, naskočí na 550V a třeba postupně cca 60 minut to pomalu klesá z 550V na 200V. Nějaké nápady, čím by to mohlo být? (Mám i string 2, kde je stav stejný - takže to není problém toho stringu jako takového zřejmě, když to dělají oba). V podpisu je uvedeno, jaké panely/střídač mám.¨ Vím, že teplo snižuje výkon panelů, ale že by to snižovalo i napětí? Nevím jestli to je normální jev nebo vada... Díky za tipy...
Axpert King pomoc s opravou
salinm1 (5 days) 
Tak u me to vypada, ze je opravdu nekde problem v HW jelikoz jsme zkusil zmerit PV na vstupe 102,1 po zapnuti menic najede zacne z baterky cucat a generovat 230, ale PV nenajede na monitoru, v aplikaci a po zmereni znovu 102,1 tj ani nevypada, ze by se maskoval neznate nejakeho sikovneho kolegu?
Adminovy 2.24kWp Napajedla
rva (5 days) 
Fórum které založil, bylo pro mnohé místem, kde získali potřebné informace a které je přivedlo k vlastní elektrárně a prošlapávání své cesty k soběstačnosti.
MUST 3kw
bokser01 (5 days) 
Zdravím Dnes dorazila nová bedna MUST 3KW MPPT 80A Funguje perfektně a narozdíl od předchozí bedny green cell 3kw což je kopie MUST se při výkonu 1,7kw z panelů ohřeje jen na 38°C narozdíl od green cell co letěl až k 65°C Dále je krásně řešeno chlazení včetně filtrů. S čím ale bojuji... Mám nastaveno BULK 28,2V a float 27,4V Zatím to sleduji ale bedna ukazuje napětí na baterce kde se střídají 2 měřené údaje... Jeden je 28,8V a druhý 28,2V na svorkách baterie měřím 28,5V Dále stále drží toto napětí s klesajícím proudem aktuálně napětí 28,6V s proudem do baterie 3A Je to tak správně? Mám nastavený typ baterie gelový. Nevím právě proč mi tam leze vyšší napětí než mám nastaveno. Vyrovnávání baterie mám vypnuté Díky za rady.
Adminovy 2.24kWp Napajedla
Teya (5 days) 
Filipovi by dnes bylo 44 let... Budu ráda, pokud mu věnujete aspoň krátkou vzpomínku. Díky, mnoho zdraví a slunce přeji vám všem
MPPT Victron Energy SmartSolar 100/30 v ostrovním systému
Rever (5 days) 
Stavím si malý ostrovní systém. Zatím mám jen 2 polykrystalické panely AEG, každý 280Wp. Z nabízených regulátorů jsem si vybral MPPT Victron Energy SmartSolar 100/30. V datasheetu píší, že v režimu 7 lze nabíjet LiFePo4. Zajímalo by mě, zda tedy pokud baterie bude mít 12,8, případně 25,6 V, tak to bude použitelné (není to 12, případně 24V). Také by mě zajímalo, jak ochránit tento regulátor, pokud by se odpojila za provozu baterie. Předpokládám, že za běžného stavu dojde ke zničení regulátoru? Ve svém ostrovu budu používat 12V (12,8V). Zvažoval jsem i 24, ale mám celou řadu zařízení na 12V. Děkuji za vaše cenné rady.
Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh
acer (5 days) 
borecké nápady. ja na to zatim cekam, takze uvidim az se s tim zjiju.
Mart (5 days) 
Přesně tak. Na výstup měřícího panelu dám odpor, budu měřit napětí a proud a počítat si výkon. Z toho si pak odvodím, kolik výkonu můžu tahat z panelů a na základě toho pak rozvrhnout případné vytěžování. Na vytěžování mám bojler, kde si můžu nastavit tři stupně zátěže. Sice bych mohl použít nějaký "jasoměr", ale je pro mne jednodušší a levnější si udělat měřící modulek s Atmelem a přes RS485 (nebo bezdrátově) si to posílat do řídící centály k vyhodnocení. A navíc ten modulek můžu tím měřícím panelem i napájet.
Solar Assistant
rendy1 (5 days) 
Chalani, neviete, kde bysom v dnešnej dobe prišiel k jednému Raspberry + solar assistant? Chcem si monitorovať podrobnejšie svojho Axperta Kinga... Ďakujem za pomoc
Planovana FVE 7kWp + baterky
mopadzi (5 days) 
https://www.lifepo4-shop.cz/prepetova-o ... 0v-dc-p117
Prosba o radu - servisní firmu
Diablo1st (5 days) 
Typy meničov a schéme zapojenia by nebola?
GoodWe 10K-ET Plus+ - hlučnost
Martin P. (5 days) 
Ahoj, měl bych dotaz ohledně hlučnosti GoodWe 10K-ET Plus+, nebo i GoodWe 10K-ET, předpokládám, že v tomto v nich nebude rozdíl. Rád bych ho měl na chodbě pod schody a zajímalo by mě, jestli je opravdu úplně tichý, nebo vydává pískavé, nebo jiné zvuky. Díky.
Prosba o radu - servisní firmu
stan (5 days) 
Zdravím, koupil jsem dům s FV a bateriovým úložištěm. Jsou tam dva měniče Fronius a Goodwe. Po docela dlohých peripetiích se mi podařilo nastavit si je pod své účty, takže konečně vidím kolik vyrábí. Potom, co jsem si přidal Goodwe do SEMS portálu mi to ale ukazuje, že nemám baterie, což potvrzuje moje podezření, že do baterií se nic neukládá. Je na nich takové stříbrné kolečko, které vypadá jako na kontrolu stavu a když ho zmáčknu, nic se neukáže. Takže buď je něco odpojeno, nebo špatně zapojeno, nevím Firma, která FV minulému majiteli dělala, se k tomu nehlásí, jsou z daleka. Proto hledám někoho z Prahy/Středních Čech, kdo by se na to podíval a zjistil příčinu. Uvítám tedy jakoukoliv referenci, radu, jak postupovat. Děkuji
Planovana FVE 7kWp + baterky
mgx (5 days) 
pouzivam PV170, alternativa je Citel 150V. Ale nezohnal som, tak som kupil saltek, ktory je lokalny. https://citel.de/en/ac-power/type-2-dc- ... 0cs-20-150 alternativna cina 20-30e za kus.
Solax X3 hybrid G4
ferrys (5 days) 
Jinak mala poznamka - rozdil v cene 10kW menice a 15kW je 6000 - podle me nema cenu kupovat to slabsi - dotace a ofiko pripojeni se stejne bere pouze podle souctu vykonu panelu - tak je lepsi si koupit silnejsi - jednou ten limit zvednou a na eps Vam 15tka udrzi pohodlne celej barak s ulozistem kolem 14kWh a vetsim… az limit zvednou - dokoupite panely…
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
Tomash (5 days) 
Také musím pochválit domluvu a předání. Jediná chyba je, že jsem jich objednal málo
Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh
PetrDubi (5 days) 
acer: Já bych řekl, že proto, aby měl nějakou informaci o tom, jak svítí sluníčko a kolik energie z toho může dostat třeba pro vytěžování. Ono když máš nabitou baterii a nějakej výkon v zátěži, tak se blbě odhaduje, jestli výkon z panelů je malý, protože to není kam dávat nebo proto, že zraovna málo svítí. Dokud nabíjí třeba baterku, tak je to jasný, ale potom už je to horší. Podle mě by na tohle bylo jednodušší použít třeba jasoměr (i když se můžu mýlit). Ale pokud k tomu panýlku připojí vhodnej regulátor se zátěží a wattmetr nebo bude měřit proud a napětí a výkon si spočítá, tak to samozřejmě nějak fungovat bude.
acer (5 days) 
Mě šlo spíš o to pochopit z jakého důvodu to tam chce Mart dát.
Doplnění ostrovního systému o on-grid měnič
rva (5 days) 
Kdysi a s menším gridfree měničem jsem to zkoušel: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=44&t=3067#p54254
youda (5 days) 
S Victronem by to fungovalo v pohode. Jak se zachova King MKX, ve chvili kdy mu do vstupu vleti spicka po odlehceni spotreby, na to nemam odpoved. Jako uplna blbost to neni. Jo a zasada - nejakou zatez nechat i co nejbliz kingovi a pokud mozno ji nevypinat. Kdyby neco prolitlo, at se to ma kde spalit. PS: u toho Victrona existuje popis zapojeni, k nalezeni jako "victron factor 1 rule". Tam dokonce ani nemusi byt limiter.
Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh
PetrDubi (5 days) 
acer: připojit volmetr nepomůže, přotože FV panel nemá lineární VA charakteristiku, takže výstupní napětí ve většině rozsahu nezáleží přímo na výkonu, ale při správném zatížení panelu se mění hlavně proud. V rozsahu třeba 20-100% výkonu se napětí bude měnit maximálně o desítky procent, ale proud o stovky procent a třeba mezi 50% a 100% bude změna napětí minimální (třeba kolem 10%), ale proud se změní minimálně o 100%. Takže pro nějaké rozumné měření by jsi tam musel mít nějakou zátěž a alespoň analogový MPP regulátor (prodávají se na Ali do stovky) s nastaveným napětím pro MPP podle datasheetu panelu a k tomu wattmetr.
Doplnění ostrovního systému o on-grid měnič
Thoma_CPU (5 days) 
Nikdo z kolegů sluníčkářů neporadí nebo aspoň nenapíše že je to totální blbost ? No nezbude nic jiného než to vyzkoušet a udělat průkopníka
Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh
acer (5 days) 
Můžeš vysvětlit toto ? : Napadá mě akorát, že bys k nim vyrobil nějaký voltmetr a podle napětí bys věděl, kolik svitu venku je, jinak to moc nechápu. Koupil jsem si dva malé solární panely, každý za stovku, dávají cca 2W. Mají rozměr cca 12 x 12 cm a mají hliníkový rám. Chci je namontovat vedle panelů a použít je jako snímače osvětlení.
acer (5 days) 
Děkuji. Na to že to dává celkem dost i bez sluníčka to je pozitivní. Trochu jsem to vydedukoval podle videí u silnějších fve na youtube. Nově jsem si koupil měřič spotřeby do rozvodnice a sleduju denní odběry. Přes den mám odběr domu 60-80Watt a v noci, když zapne infra na kamerách okolo 120W. Pokud by to přes den dávalo 300 - 500W, když je zataženo cekem mi to mění věc na velikost baterie, protože pokud mám 60-80watt celé dopoledne, když doma nikdo není tak i při zataženu by to mělo šťouchat do baterek . Pak pravděpodobně při spotřebě 5-6kwh / den by baterky 7.2 snad mohly stačit. Ve vzduchu lítá další baterka za 30tis, ale to už bych byl na 2000tis. S mojí spotřebou 1800kwh za rok to ale vypadá spíš na investici, že to bude pro mě hračka která bude na hraní, ale nebude rentabilní. Nebo spíš až se to splatí, tak už to bude dávno nefunkční, úspora podle výpočtů tak 5-6/rok a při částce 170t, je návratnost 34 let / pokud ceny poletí, tak o fous dříve. I tak se už se nemůžu dočkat.
Axpert King pomoc s opravou
bokser01 (6 days) 
Jojo klestakem když měřím přívod PV tak když měnič ukazuje nulu tak proud je stále stejný takže je to určitě jen o nějaké komunikaci. Problém je hlavně ten, že když mu to vypadne přestane regulovat ventilaci no a pak je schopný se div neupéci... Jednou jsem ho čapl s teplotou 90°C na MPPT kdy náhodou komunikace naskočila a měnič hodil err přehřátí. Ale kolik tam bylo něž komunikace naskočila radši nedomýšlet...
gupa (6 days) 
Tak nato nasaď nějaký filtr a možná to vyřešíš, zatím je jasné, že el. energie v pulzním režimu je o vlnách, takže myslím, že ti to prostě někde dělá komunikační problém a dráty jsou v podstatě něco jako anténa. Jestli to nechce tedy nějak jen odstínit někde. Nebo možná bude stačit jen zkontrolovat zemění. Nevím. Navedl mne nato ten klešťák (předpokládám že to byl a ne jen hroty) jak píšeš.
bokser01 (6 days) 
https://www.youtube.com/watch?v=wNdTkpejmEg Nebere to ale překladač, ale borec odpojil někde v prostředku videa jakýsi káblík a nula, kdyby to byl sucháč nebo rozpoj v tomto, bylo by to dobrý. Jinak ten problém pěkně vysvětluje, ale nerozumím mu ani ťuk. Hele já u mě hledám nějaké souvislosti ale nepřišel jsem na to... Prostě to začne blbnout jakmilem přelezu 40°C MPPT někdy je zase den kdy jedu 60°C MPPT a neblbne to. Navíc nevím proč ale když nechám na PV svorkách připojený multimetr nekraví to téměř vubec, když ho dám pryč okamžitě to blbne... Nevím no káblíky jsem prošel co se dalo...
Max 5kW mezi kopci
Soban (6 days) 
Přesně pokud je místo tak 2x 5,5kW
Axpert King pomoc s opravou
gupa (6 days) 
https://www.youtube.com/watch?v=wNdTkpejmEg Nebere to ale překladač, ale borec odpojil někde v prostředku videa jakýsi káblík a nula, kdyby to byl sucháč nebo rozpoj v tomto, bylo by to dobrý. Jinak ten problém pěkně vysvětluje, ale nerozumím mu ani ťuk.
Zkušenosti s hybridní FVE 3,24kWp / 4,8 kWh
Mart (6 days) 
A co tomu sebrat AC in pokud je odběr pod 200W stykačem? Jen by bylo třeba blokovat pokud je soc moc nízko. Řešení to je, párkrát jsem AC in na noc vypínal. Jenže blbé je to, že po opětovném připnutí se měnič několik minut přifázovává, přestane brát energii z panelů a bere ji z AC in. Takže to co jsem přes noc s odpojeným AC in ušetřil, tak ráno zase doberu z AC in, zvláště pokud se blbě trefím a zrovna sepne bojler. Takže případné odepínání a připínání AC in by muselo mít i nějakou závislost na čase (např. od 22:00 do 6:00), na osvětlení panelů, na SOC a na momentáně odebíraném proudu z měniče. To budu řešit až budu mít na elektrárně dodělaný CML (čekám na Raspberry).
Mart (6 days) 
Kluci kolik wattů vám dává goodwe 3648 s panely 3,6kwp a přes den, kdy není zataženo, obloha je bílá, sluníčko není. Zajímá mě reálně kolik je možné vyrobit, zda vůbec, když sluníčko nevyleze. Záleží na tom, jak moc je zataženo. Mám zkušenost, že i když je celá obloha bílá a bez slunce, tak v poledne jede z panelů cca 1,2 kW. Když je šedá, tak cca 500W. Až mě to překvapilo, že je to tak hodně. Ale je to hodně subjektivní. Koupil jsem si dva malé solární panely, každý za stovku, dávají cca 2W. Mají rozměr cca 12 x 12 cm a mají hliníkový rám. Chci je namontovat vedle panelů a použít je jako snímače osvětlení. Jinak MPPT u GW3648 fungují velice dobře. Jen mě pořád zlobí výpadky backup výstupu, když je nějaký bordel na AC in. Ještě jsem se nedokopal k dlouhodobému vzorkování AC in a backupu, abych zjistil problém. Jak teď svítí poslední tři týdny, tak jedu v ostrovním režimu.
Max 5kW mezi kopci
cipis (6 days) 
Rozhodně 2x 5,5 Ani ne kvůli většímu výkonu v součtu, ale spíše kvůli redundanci. Když ti lehne jedna osmička, tak jsi v prdeli. Pokud nějakou debilní náhodou nelehnou obě pětky, tak ti furt zůstane jedna a dá se jet, byť s omezením.
Mikiki elektrárna
cipis (6 days) 
Však v pohodě, všichni to stavíme bez ohledu na zisk Když se to užije jinde, a to užije, tak cajk
Planovana FVE 7kWp + baterky
dusanmsk (6 days) 
Kto mate VT-80, ake u nich pouzivate prepatovky? Vzdialenost kombiner->vt-80 bude urcite do 6m, takze planujem dat prepatovky len do kombinerboxu. Saltek SLP-PV170 mi pripada s napatim strasne vysoko, ale nemozem najst alternativu. Budem mat 3s, takze naprazdno max 120V, pracovne niekde okolo 100V.
Axpert King pomoc s opravou
bokser01 (6 days) 
Ještě dodám že ani mě na měniči nesvítí žádná chyba Už jsem ho 3X rozebral prošel kde co, káblíky měnil no blbnu tu s tím už měsíc. Napsal jsem výrobci o nový FW zda to není nějaký bug v něm. Protože jinak měnič jede bez problémů. Zítra o stejně dám do pryč protože mi přijde nový. MUST 3kw
bokser01 (6 days) 
Není zač a nebo si změř napětí panelů při odpínačem vypnutých panelů od měniče kdy tam bude napětí na prázdno. Pak když zapneš panely na měnič a spadne napětí dolů, tak víš že měnič s nimi pracuje.
Mikiki elektrárna
mikiki (6 days) 
Když byly čisté, tak jsem měl kolem poledne i přes 900Wp - před 2 dny max 720Wp Ty posrané panely mne dráždily, sedím naproti nim u kafe a koukám na .... tak mi to nedalo a šel jsem do toho. Je to i na čištění okapů a mechu na střeše co jej mám z druhé strany garáže/dílny. Tak se to využije i jinak.
Max 5kW mezi kopci
10055 (6 days) 
Tak dnes poštou dorazily z easunpower dva domluvené 5,5Kw měniče. Na místo zakoupené 8kW verze. Už i vím komu je případně prodam, ale mám tak trochu dylema jestli to ještě nepredelat a raději poslat dále tu 8kW. A.D tak nebo tak jedno půjde dal. Podle samostudia rozdíly znám ale zajmave názor pro co by jste se případně rozhodli vy ostatní. 8kW měnič nebo 2x5,5Kw?
BAZAR Samsung SDI 28Ah Li-ion články
stanekl (6 days) 
Rezervováno komplet pro emsi88
Mikiki elektrárna
cipis (6 days) 
O kolik to dava vic? Teda kdy se to zaplati? Ja tu laskoval s jednema zaprasenyma panelama, no a 10 min vichrice s destem to poresila sama, je to jak nove:-)
mikiki (6 days) 
Dnes mi přišel nástavec na Nilfisk - čištění střech.. Nejlevněji jej měli zde: https://www.mironet.cz/nilfisk-roof-cle ... +dp376292/ Super věc na čištění panelů, během chvilky jsem to měl vyčištěno.
Axpert King pomoc s opravou
salinm1 (6 days) 
Uz jsem zazil s clony a axperty hodne ale tohle me nenapadlo zkusim to nejak zmerit a uvidime diky moc za napad
Odpojení AKU
ACDC (6 days) 
cca 0,8m. A jen 100Ah. A omezený proud. Baterka se musí šetřit:-)
bokser01 (6 days) 
Mně se jinak chová slušně, nic takového. Že kecá skoro ve všem je jasný. Právě proto mám svoje měření. Ale tohle AKU je asi to nejdůležitější. Vodiče jsou 16mm2 Cu, to je OK. Nenašel jsem plombu, že bych tam kouknul, no uvidím. 16mm2? To máš na 5kw měniči? Jak jsou dlouhé ty dráty?
Pojistky MEGA 58V (68,8mm)
TomZL22 (6 days) 
Zrovna koukám do 48V EASUN měniče . 150A 32V popis na plošném spoji
C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?
Soban (6 days) 
Pak by to mělo být těch 122V při -25°C
Balancování 2S2P 12V
bokser01 (6 days) 
No to je tím že do grafu ukládám data z inventoru. kde to posílá o cca 0,3V vyšší napětí než MPPT strana. čím to je netuším...
C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?
c25land (6 days) 
@FRSO jo no všechno něco žere... ledničky, mrazáky, IT zařízení, server, brány, atd ... prostě se to nasčítá a je z toho přesně tohle... možná jsem to přehnal, našel jsem ted v HA den kdy jsme nebyly doma a je to za 24h 8,6kWh, tohle je po tom co jsme začali odpojovat pračku, sušičku, myčku a hned to bylo o 100 míň @Soban, joo no a samozřejmě se omlouvám to nejduležitější "koeficient" mě z příspěvku vypadl Voc -0,24%, díky kouknu an to.
Balancování 2S2P 12V
Soban (6 days) 
Toto jsem nesledoval, ale koukám znovu a napětí tam máš 28.5V a float 27,4V prostě fakt to chce měřit přímo na baterkách......
FRSO (6 days) 
Takto se to chovalo dnes. Přidávám grafy Ale na tom grafu jsou jiná napětí než uvádíš co máš nastavené, něco neukazuje správně.
Odpojení AKU
Soban (6 days) 
U mě se taky chová OK, jediné co neměří přesně tak kecá v proudech, a výkon měří pouze jak je víc jak 100W jinak je tam nula.
Balancování 2S2P 12V
Soban (6 days) 
Tak 1.5h pokud není baterka hodně vybitá by mělo být OK.
Odpojení AKU
ACDC (6 days) 
Mně se jinak chová slušně, nic takového. Že kecá skoro ve všem je jasný. Právě proto mám svoje měření. Ale tohle AKU je asi to nejdůležitější. Vodiče jsou 16mm2 Cu, to je OK. Nenašel jsem plombu, že bych tam kouknul, no uvidím.
Balancování 2S2P 12V
bokser01 (6 days) 
Takto se to chovalo dnes. Přidávám grafy
C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?
Soban (6 days) 
Při -25°C by to mělo být 127V pokud sedí teplotní koeficient -0.33 viz: https://www.solar-kerberos.cz/cz/faq/vypocet-vocmax
Balancování 2S2P 12V
Soban (6 days) 
40A by to mělo vydržet bez problémů a 28.2V je taky OK to je na baterku 14.1 což je OK, daleko důležitější než 28.2 nebo 28.4 je jak dlouho to ta nabíječka drží na těch 28.2V než přejde do floatu na 27V.
9,6kwp Kyči
pajinek50 (6 days) 
Takže máme za sebou skoro 5 měsíců "ostrého" provozu. Jsme skoro na 4MWh výroby, jsme po PPP a stal se ze mě tímto samaritán, jelikož jsem chtěl vědět MAX co ta moje FVE ze sebe dostane. Byť jsem ani jeden den neměl v grafu ukázkový kopeček a blíží se slunovrat, je moje rekordní denní výroba 66,7kWh. Zítra omezím přetoky na technologické minimum a nazdar, nicméně se ukázalo, že moje rozhodnutí na to nehrábnout a zadat to jako zakázku bylo velmi moudré, odešla BMSka (ne úplně, ale z 62% to skočilo na 20% během 5ti minut při cca 1kW zátěži, po výměně BMS klid). Výměna proběhla do 3 dnů kus za kus (zhotovitel je známý) a nová BMS se už u mě nechala. Jinak jsem na to nešáhl kromě SW vyčítání a grafování výroby, všechno funguje naprosto krásně. Akorát jsem si dobastlil chlazení Goodwe (4x Noctua 80mm PC větřáčky s aktivním řízením otáček) s odtahem nahoru a jsem v klidu a pohodě. Pár jedinců mě tu možná ukamenuje, ale je mi to buřt. Ať svítí
Axpert King pomoc s opravou
bokser01 (6 days) 
Nemám tedy axperta ale jeho klon 3kw a tam mám problém s tím že sem tam někdy i na dobu hodiny tvrdí že PV 0V teplota MPPT 0°C a W tak 0. při měření klestakem jsem zjistil že to sice tvrdí nuly ale proud v tu dobu z panelu přes MPPT jede. U mě je to nějaká chyba komunikace MPPT desky s deskou měniče. Zkus si změřit za toho stavu zda něco z panelů teče nebo ne.
C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?
FRSO (6 days) 
konstantních 0,45kWh stby, není to nějak moc ?, tj, cca za 24hodin cca 10,8 kWH + měnič něco bere.
c25land (6 days) 
Ahoj, tak po dlouhé době váhání se do toho konečně pustím. Plán a představa na jižní stranu střechy 8 panelů 470kwp sklon 25 víc se nevejde je to kosočtverec, 48v lifepo4 baterii. Možné rozšíření na západní část, východní část je bohužel schována za vyšším barákem, v létě to ještě jde ale v zimě na ní svítí až okolo 10... Začínám plánovat a objednávat. Otázky budou následovat. Zatím bych rád AXPER KING 48V je to nejednoduší varianta pro mě Jsme převážně doma celý den. Aktuální spotřeba byla 6,3 MWh za rok předtím 7MWh. Rozvaha využitelnost podle reálné spotřeby baráku (za 3 měsíce měřeno DIY přes HA), podle dat z re.jrc.ec.europa.eu daily data + DB + excel mě vychází vytěžitelnost z FVE na 1943kwh bez baterie a s 5kwh baterii 3005kwh, 10kwh - 3548kwh, 20kwh - 3741kwh za rok. Ano časem bych chtěl přidat panely na dvojnásobek a přidat i baterii abych se dostal někam k těm 20KWh, převážně se mě líbila ta statistika provozu s nabitou 20KWh baterii To ale platí když přes to proženu celý barák. Vetšina spotřeby je standby baráku který je konstatní +-450wh Bude mě tedy čekat přeskládání rozvaděče + nové, vyřešit přepínání na zimu + vymyslet jak připojit více fázovou indukční desku (reálně využívá dvě fáze, zatím jsem to neřešil podle mě prostě každa polovina jede na vlastní fázi) . Ve spotřebě chybí výřivka tam jsou 3 motory + TČ + spirála ale je to malé. Ty dva výkonné motory se skoro nepouští, celé slouží spíš jako malý bazének na osvěžení. Takže 90% času provozu jede 400w oběhové které řeší filtraci a honí vodu přes ohřevy). Takže jestli výřivku připojím tak max ten oběhový motor + spirálu a TČ, nicméně ani to TČ se moc nevyužívá stačí si načasovat čištění na slunečný čas zavřít kopuly sundat kryt a teplo uvnitř se postará o ohřátí ... ale nesmí se to nechat moc dlouho pač voda co má 38 už moc neosvěží. Problém ale je že odbočka pro napájení je ještě před domovním rozvaděčem = natáhnout nový kabel z baráku takže to později. A to nejhorší, umístění techniky, na půdů asi ne tam je v létě teplo až 38(leda bych tam udělal nějaké aktivní odvětrání s nasáváním jenom pro střídač(což by velmi efektivě vyřešilo umístění)) má to tak někdo ? Pak už jedině garáž ale tam zároveň mám pracovnu ve které jsem defakto celý den... Ted to nevyřeším, ale už delší dobu plánuji zrušit garážová vrata a ná místo nich dát dvoukrídlé širší (170cm) dveře a pak postavit vestavnou místnustku ventilovanou ven pouze pro potřeby FVE... bylo by vtom všechno pěkně schované, zavřené jenom pro FVE. (v podstatě něco na šářku dveří ) Střídač uvažuji jako o jediném kandidátovi a to KING 48V. (jako vím o jeho nedostatcích a nevýhodách ale nic jednodušího a funkčního bez přetoků s možností připojení DS jsem nenašel) Tak bych to sním chtěl zkusit začít... 8 x Panely HUASUN HS-B144-DS (vím jsou bifaciální ale co už) zapojené budou 2S4P nebo Vmp 45,66 Imp 10,3 Voc 53,48 Isc 10,7 ad.. VOC snad jsem to spočel dobře že -25C to bude 64,09555552V, zapojené budou 2S4P 91V 41A (VOC při -25 122V.) ??? Baterii posládat pro začátek cca těch 5KWh .... z článků LIFEPO4 + BMS Hliník nakoupen, šrouby objednány, háky těch mám jenom polovinu (původně jsem chtěl pro test udělat jenom půlku, ale to nemá smysl) Elektro bižutérii a že jí bude ... začnu nakupovat co nejdříve... Panely budu objednávat tento týden asi, Jenom toho KINGa .... kde sehnat to je takový středobod bez kterého se to moc nehne. Tož tak, může se mě nekdo kouknout na to VOC při -25C jestli jsem to dobře spočetl ?
Balancování 2S2P 12V
FRSO (6 days) 
Dával jsem to dolů jak proud tak napětí... když jsem do nich pouštěl 60-70A s napětím 28,8V tak jsem si všimnul jednoho dne když jsem u toho byl za slunce že pobulávají a bylo slyšet i pšouknutí ventilu. od té doby co jsem dal proud 30A a napětí 28,2V je klid Aha, tak to jo, asi nesnesou tak velký nabíjecí proud, ale 40A 2S2P by měli vydržet, to je 1/10C.
bokser01 (6 days) 
Dával jsem to dolů jak proud tak napětí... když jsem do nich pouštěl 60-70A s napětím 28,8V tak jsem si všimnul jednoho dne když jsem u toho byl za slunce že pobulávají a bylo slyšet i pšouknutí ventilu. od té doby co jsem dal proud 30A a napětí 28,2V je klid