Ostrov pod kopcem
kuli (1 min) 
TheCreezo ale chlapy mysleli nie ani tak kvôli spotrebičom, ale kvôli tomu, aby to v prepínači neiskrilo, keď ti prepne siete a perioda bude medzi sieťami presne opačná. Sám som to zažil, keď som Kinga prepínal a nemal som AC IN do meniča nahodený istič. Prepínač sieti to prežil, ale trošku zakričal na mňa. Automatiku zatiaľ neplánujem zapínať. Teraz keď potrebujem prepnúť siete naraz, tak ho nahodím a po prepnutí zase zhodím, načo má žrať s DS.
Bel a jištění panelů
Jarin (13 min) 
Nevím, jestli si rozumíme, takže jsem udělal náčrtek, jak to mám já a jak to myslím. Zde je vidět, že průrazem na plášť bojleru = na zem se obvod nemůže uzavřít, a tudíž pojistka nevybaví.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (30 min) 
Nebo jak jsem psal.Přidat 1 elektromer na dodávku, dávat vše do sítě a tržby účtovat do fondu oprav.Do doby než se legislativa změní. Entri platí za spot okolo 12kč/kWh za tento měsíc a to se vyplatí.Budou kupovat za 8kč a prodávat za 12kč.
Mart (37 min) 
U toho paneláku je blbé, že na to není nastavená legislativa. Zatím jedinné řešení je celý panelák předělat na jedno odběrné místo a odběry v paneláku pak účtovat jednotlivě v rámci společenství vlastníků. Ale pokud jeden jedinný vlastník nebude souhlasit, tak je to bez šance.
Vystavba 10kW FVE
kuli (39 min) 
S Diablo1st plne súhlasím ! Robia problémy s oficiálnym zapojením, nie to ešte bez ohlásenia. Dá sa fungovať krásne v ostrove, vlastne som nemusel kupovať ani Kingy ( PIP 5048 MK ), a ešte dobíjať EV, len to chce dostatok panelov a baterii. Ešte na zimu plánujem Kogeneračnú jednotku 5 - 7 kW. Keď som si FVE prvý krát vypočítal tak mi vyšla nenávratná. Keď som kúpil EV tak mi vychádzala na 10 rokov. Teraz mi to vychádza na 7 rokov ak bude EE tak drahá ako strašia tak aj menej. P.S.: Nechytajte ma za slovíčka cca +- rok. viewtopic.php?f=23&t=7035&start=60 - na konci strany
Ostrov pod kopcem
kodl69 (43 min) 
A co jinak? přepínání milimalizovat, ne li skoro zakázat... Pokud máš systém přiměřeně dimenzovanej, tak přepínání proběhne párkrát za rok, a v mým případě bez problému i s přetržkou 2s (schválně). Letos jsem přepínal tuším 4x.
FVE na ploché střeše řadovky
kodl69 (46 min) 
FV kabel určitě není guma. A za další, i když je údajně UV odolnej, není to úplná pravda. Takže do UV odolné chráničky a tu upevnit. Já osobně bych tam dal nejlíp plechovej kabelovej žlab, zároveň ho můžeš využít jako vodič pospojování...Další věc je, že pokud to povede až do místa kde na to dosáhnou lidi a zvířata, tak bys měl zajistit i odpovídající mechanickou ochranu. edit: měření uzemnění: revizáckej měřák to měří impulsem proudu 10A, multimetr je k ničemu. Tj snadno a rychle požádat revizáka o kontrolu zemních odporů, když nebude muset psát revizi, určitě to udělá, měření je tak na minutu...
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (51 min) 
Já si to nemyslím.I ten panelák nebo bytový dům má velkou střechu a může 9 měsíců v roce pokrývat svoji potřebu.Nebo ne??Dokud se nezmění legislativa .tak přes fond oprav do kterého mohou dávat všechny výnody se podělí:)))
Ostrov pod kopcem
TheCreezo (54 min) 
Ano, může to být problém, přepnutí třeba obvykle od 20 do 35 ms, pro odporové spotřebiče je to úplně v pohodě, spínané zdroje to nějak zvládnou, ale třeba motory v lednici s tím můžou mít problém pokud se trefí zrovna opačná perioda. Tady na fóru o tom psali, že to není ideální. Já si chci napsat program co mi to bude hlídat a přepne v ideální chvíli. Je mi jasné že ty 2f co jsou na jednom měnící nebudu nikdy synchronní, ale pořád můžu udělat alespoň něco. Pořád je lepší částečná synchronizace než žádná.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Soban (55 min) 
A jak chceš spoléhat na sebe pro ty co bydlí v paneláku? Měnič si někam dáš, ale co panely? Pokud nemáš balkon na který svítí..... A panel vrazit na okno od záchodu.... no to mě těch 200W fakt vytrhne!
camel1cz (59 min) 
Já bych se spoléhal nejvíce na sebe ne na fix,distributora,stát,vládu,ČEZ,EU,levné energie z Ruska atd.Čím více lidí to pochopí tím pro všechny lépe. Místo manifestací v Práglu mohli osadit tisíce panelů:)))a být v klidu jako já:))) Hodně lidí to ale z nejrůznějších důvodů udělat nemůže... troufám si říct většina.
Vystavba 10kW FVE
Diablo1st (1 hrs) 
Ľudia preboha nebláznite s tými hybridmi a on-grid bez legálneho pripojenia. Už aj hybrid od Goodwe či Solax nie je zrovna top riešenie, keďže potrebuje HV batérie, čo je lezie dosť do peňazí. Osobne pochybujem, že vedia ísť bez pretokov. Z on-gridov, ktorý sa najviac približujú nulovému pretoku je Fronius, ale moc by som sa na to nespoliehal. Môže tam nastať technický pretok, ktorý pri legálnom pripojení nevadí. Ak človek nechce riešiť byrokraciu tak jedine ostrov s prepínaním.
Ostrov pod kopcem
FrantisekCa (1 hrs) 
Ten automaticky prepinac sieti, nerobi to problem pre spotrebice, ked prepoji z menica na DS a menic neni synchronizovany s tou DS?
Vystavba 10kW FVE
FrantisekCa (1 hrs) 
Ibaze… Ako vyriesis pretoky, legalnost, pripojenie k DS? Mam obavy, ze zohnat razitko na samodomo instalaciu je nemozne, hoc aj s schvalenymi komponentami. Uz z principu to nik nebude chciet dat. Dalsia vec je 3f menic GoodWe a jeho vyuzitie. Uzitok pre domacnost bez baterie dost nizka. Takze aj nejaka navratnost dlha. Ja neviem, ale ved tie Lifepo4 uz nevychadzaju ako extrem. A 1f menice su hlboko pod 1000€.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (1 hrs) 
Já bych se spoléhal nejvíce na sebe ne na fix,distributora,stát,vládu,ČEZ,EU,levné energie z Ruska atd.Čím více lidí to pochopí tím pro všechny lépe. Místo manifestací v Práglu mohli osadit tisíce panelů:)))a být v klidu jako já:)))
Ostrov pod kopcem
TheCreezo (1 hrs) 
Jak se blíží zima, tak se zvyšuje i nutnost dokončit elektrárnu. Včera se mi konečně povedlo dokončit zatím "hloupé" řešení, žádný automatický přepínač, monitoring, prostě nic, ale funguje. Aktuálně mám připojené 5kWp na jednom MPPT a 1kWp na druhém (ten s tím jističem na drátu, protože tam jinde není jistič.) jištěné PV22 100A. Vlastně vše kromě baterie jistím PV22 100A pojistkami. Baterie je jištěná VE 300A/80V ANL. Pokud by někoho zajímaly průřezy kabeláže, tak vše je 50mm2 a k bateriím 70mm2. A když někdo namítne, že victron 150/70 má max 35mm2, tak má pravdu, musel jsem pár vláken z toho vodiče odstranit, aby se to vlezlo. Aktuálně na tom mám celý dům kromě 3f čerpadla (to je ten jeden 3f jistič v rozvaděči). Měniče 2x EPever iPower 5000 48V rozdělené na 1f+2f. Jsou úplně nesynchronizované, takže občas je mezi fázemi 0V a občas 460V, zatím jsem nezjistil že by to dělalo nějaké problémy. Rozdíl ve frekvenci je tak malý, že se to střídá fakt pomalu, odhadem jen několikrát do hodiny. Jsou hlučné, hodně, spouští se při malém odběru tak 2-3x za hodinu na asi 15s. Chci tomu předejít instalací dalších ventilátorů, které pojedou trvale, ale potichu. Vzduch tak bude uvnitř neustále proudit a nemusely by se ty uvnitř spouštět vůbec, až na vysokou zátěž. Ještě mě čeká dodělat: Automatické přepínání sítí při vybité baterii. Přepínání v synchronizaci s DS. Přetoky do bojleru. Monitoring přes Cerbo GX a napojení na grafanu. Pospojovat všechnu zem. Uzemnit rámy panelů. Uchytit a schovat kabely do chrániček. Přepracovat přepěťovou ochranu, momentálně je prakticky žádná. Ty 2 zásuvky jsou každá napojená na jeden měnič nezávisle na aktuálním zdroji energie pro zbytek domu a s vlastním jističochráničem.
FVE na ploché střeše řadovky
jan.stepanek (1 hrs) 
Co používáte na přichycení svodů DC (kabel guma s dvojitou izolací H07RNF) od panelů po fasádě svisle dolů? Uvažuji nad příchytkami https://konarik.cz/produkt/dvojobjimka- ... bem-kombi/. Procvaknutí a zkrat přes dvojitou izolaci kabelu a gumovou vložku příchytky snad nehrozí ne?
Energie zdraží víc, než se čekalo
Antrac1t (1 hrs) 
Jako na fix bych moc nespolehal, jsem u eonu, fix na 2 roky a v prubehu jiz 2x zdrazil sazebnik s tim ze bud jej akceptuji a nebo at jdu o dum dal , nastesti zdrazeni bylo usmevne vuci aktualnim cenam (z VT 2.8 -> 3.5VT -> 4.5VT | 1.6NT -> 2.1NT -> 2.8NT - pouze energie bez distribuce), ale i tak to pomale pres 60% zdrazeni :/ ...
BAZAR Hromadný nákup: Secondsol - Studer XTM 48 / 4000
Migel (1 hrs) 
Odhad ceny 1300eur se nezměnil? A jaké jsou ceny dopravy do CZ? Diky berry. Zatiaľ nezmenil keďže neprišli vyslovene nepoužiteľné kusy, presne budem vedieť až asi začiatkom októbra keď sa vrátim z dovolenky a všetky stihnem zrepasovať a reálne otestovať. Dopravu neriešim, aj keď je to cez firmu aj s faktúrou a zo zárukou, nie som profi predajca takýchto vecí. Je to skôr koníček pre rodinu, známych a susedov. Podporujem budovanie nezávislosti na systému. Keď to neponáhľa a mám cestu, viem priblížiť na stredné, alebo občas aj na západné Slovensko. Zdravym...som tu novy a chcem sa vas spytat na ten studer ci bude este nejaky aktualny v oktobri?..
Vystavba 10kW FVE
misha_cz (1 hrs) 
Bez baterie to půjde těžko. Bez baterie se dělají elektrárny, které pracují paralelně se sítí, tedy elektrárny ongrid - to jsou třeba ty, které provozují solární baroni, nebo ty, které jsou instalovány z dotací. A k tomu je potřeba splnit řadu podmínek aby to bylo možno připojit. Zamyslel bych se co má být cílem a pak se dá poradit jak toho dosáhnout. Toto fórum je pro nedotované elektrárny a pro daný účel je schopno snad dobře poradit. Popravdě mám podobný nápad, jako tazatel, ačkoliv chci začít trošku jinak (opravdu malý počet panelů a střídač 3F něco jako GoodWe DT verze, tedy bez baterií a další panely bych přikupoval v rámci pokrývání bloků střechy). Ohledně přetoků by to jistil střídač společně s nějakým tím wattmetrem. Samozřejmě je varianta s bateriemi, ale popravdě je to už krapet mimo rozpočet (střídač ještě plus mínus, ale baterie už rozhodně ne). To, že bych měl řešit nějaké podmínky na připojení jsou pro mě ale novinka (obzvláště, pokud by nebyl žádný přetok). Mohl bys mě, prosím, navést na bližší informace? Díky.
Bel a jištění panelů
cipis (2 hrs) 
Jaktoze nevybavi? Ten vodic pujde do zeme, tj. "nuloveho" odporu, takze to vybavi na nadproud. Pripadne muzes dat jisticochranic, ale musi byt tridy B, kvuli tomu vystupu BELu, ale to se prohnes.
Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy
PetrDubi (2 hrs) 
Mě ten true RMS měřák ukazuje oproti měniči rozdíl napětí do 0,1V a proud ukazuje o 0,1-0,3A vyšší než měnič (podle aktuálního výkonu) v rozmezí cca, 0,8-12A. Měnič je obdoba MAXe 8 kW od Easunu a měřák teď nevím z hlavy typ, ale aktuální cena na Ali s dopravou kolem 8 stovek, takže to není úplný šidítko. Proud jsem zkoušel měřit jak na přímo, tak přes DC klešťovou sondu. Jinak při měření proudu i napětí z baterie při chodu inverteru na 230V tímhle měřákem a tím tržnicovým byly taky velký rozdily, takže obyčejný měřák který nemá true RMS bych na tyhke měření nepoužíval.
Nová 10,58 kw FV - orientácia + istenie
Jarci (3 hrs) 
Vďaka za info, ešte čo sa týka rozvádzačov, tak je lepšie dať AC a DC časť zvlášť alebo môžem použiť spoločný AC DC box?
BAZAR P: 2x SSR relé, 5x čidlo teploty
Diablo1st (3 hrs) 
Ponúkam na predaj: 2x SSR Relé Carlo Gavazzi RGS1A60D25KKEDIN Nepoužité. Kupované kvôli vyťažovaniu, časom som však zmenil plány. Cena: 38€ 2x čidlo teploty KTY81-210 Nepoužité. Dĺžka kábla cca. 1,5m Cena: 8€ + pošta 3x čidlo teploty PT1000 Nepoužité. Dĺžka kábla cca. 3m Cena: 8€ + pošta Ďakujem
Bel a jištění panelů
Jarin (3 hrs) 
S tím stíněním máš pravdu, nějak jsem si neuvědomil, v že stačí přizemnit stínění jen na jedné straně, ne nutně na obou. Díky. Ale s tím dvojím jištěním - tedy obou fází z Belu - nějak nechápu, jak by to fungovalo. Když bude průraz na plášť bojleru, tak přeci nevybavi žádný jistič, ať na jedné či druhé fázi. Okruh se neuzavře. Musel by být přizemněn jeden z vývodů Belu. A to nevím, v zda je možné udělat.
Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy
Jarin (3 hrs) 
Mám myslím poměrně slušný multimetr, UNI-T s True RMS. A ten zkrátka ukazuje jinak než King. Takže teď je otázka který a jestli vůbec nějaký nich ukazuje realitu. A nebo jak tu realitu měřit jinak. Přeci znát momentální výkon z panelů je základní údaj. Tak jak to měříte vy? Můžu zkusit ještě to měření přes bočník, co mi to ukáže. to cipis: máš pravdu, blbě jsem to napsal, za jistých podmínek tam může skutečně být proud větší. Ale to by teplota okolí musela být opravdu nízká (minusová) a osvit opravdu nádměrný (červenec na jihu Moravy ? - ne Svitavsko). Ani jedno z toho na začátku září nenastalo. Multimetr v tu dobu ukazoval kolem 7A, myslím, že ten byl realitě rozhodně blíže.
Aplikace na ovladani BMS
Soban (4 hrs) 
Tak jsem si řekl že ji vyzkouším (Carplounge) a nefunguje. Po spuštění pořád hledá BT zařízení, v tom radaru jsou dvě tečky a na nic to nereaguje.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Dagus (5 hrs) 
Jojo pokud člověk nestaví elektrárnu a nemůže alespoň topit dřevem, tak hold příští rok do Chorvatska nepojede jako já. Nejhůř jsou na tom samozdřejmě ti co ani možnost s tím něco dělat nemají, těm opravdu zůstanou oči pro pláč a můžou opravdu jen koupit ty svetry. Já byl taky u Skautů za mrzký peníz a byl js hodně rozladěn, když to armex zabalil. Šel jsem se stejnou myšlenkou, že v létě bude proud skoro zadarmo na spot. Po půl roce jsem podepsal plyn na 3 roky u Innogy abych věděl na čem jsem a v momentě kdy Rus vyhlásil speciální operaci, tak jsem díky obchodnici v Innu ještě ten den podepsal fix i na proud na 3 roky. Není to za 3.5Kč, ale alespoň mě hřeje to, že vím za kolik to mám na 3 roky a prakticky jsem na ceně co vyhlásil stát jako fix.
Studer informacie
teapack (8 hrs) 
Já měl taky jeden Studer se třemi odpálenými tranzistory. Při prvotní zkoušce, než jsem ho rozebral bez problému běžel. Teprve poté při vizuální kontrole jsem si toho všiml. Krom tranzistorů bylo nutno vyměnit i příslušné odporové sítě (odpor u vypáleného tranzistoru byl špatný). Výměna nebyla nijak složitá, jen to chtělo desku hodně prohřát. Je tedy pravděpodobnost, že měnič bez problému pojede, ale vzhledem k tomu, že je to celkem snadno opravitelné, bych tranzistory vyměnil (plus ty odporové sítě).
BAZAR Aktivní balancer BMS pro Li-ion LiFePO4 battery pack 2S-6S
Mogul (8 hrs) 
Prodám Aktivní balancer BMS pro Li-ion LiFePO4 battery pack 2S-6S Použitelné baterie: 3,7V a 3,2V Vyvážený typ: indukční přenos aktivní energie. Účinnost vyvážení: 92 % Balanční proud: 800mA Diferenční tlak vyvážení: < 20 mV Stav spouštění: sousední diferenční tlak > 0,1 V Vypnutí rovnováhy: sousední diferenční tlak < 0,03V Nízkonapěťová ochrana: < 2,8V Litoměřice 230Kč https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 1802yraIgG
Energie zdraží víc, než se čekalo
Mart (12 hrs) 
Jojo. Loni jsem po krachu BE skončil u Centropolu, dal si FIX jen na rok a ten mě končí 31.10. Fix jsem dal jen na rok, protože jsem tak nějak doufal, že to za rok bude levnější. Ale Puťka mi do toho hodil vidle. Teď mám cenu cca 7 Kč na VT a 4,50 Kč na NT. K 1.11. přecházím automaticky opět na FIX na rok a cena už je cca 15,30 Kč na VT a 12,00 Kč na NT (ceník platný od 9.9.). Před dvěma roky jsem platil ročně cca 17000,-Kč. Podle nového ceníku to vypadá na roční platbu cca 55000,- Kč (pokud bych neměl FVE). Takže musím do 31.10. nahodit ty další 4 ks 450Wp panelů na jižní stranu. Už mě leží v garáži půl roku. A zkonstruovat si nějaké hrablo na odhrnování sněhu z panelů. Mám sklon jen 20° a z toho poleze sníh blbě. Na druhou stranu, za posledních deset let byl u nás sníh tak maximálně 14 dní.
Studer informacie
mobilik (14 hrs) 
Ja by som ho radšej dal dokopy ako riskovať. Aj keď si myslím že pokiaľ nebudu paralelne spojené tak sa nič neudeje a pôjde to.
BAZAR Koupím panely Elerix 380Wp
PetaJoule (14 hrs) 
Sháním 3-6 ks celočerných panelů Elerix ESM-380H (380Wp). https://shop.gwl.eu/index.php?cur=2&cl=details_disc&anid=8070#tab3 Nezbyly vám někomu nějaké? No... Zatím jich mám ještě 107 + 9 ale budu sám potřebovat 102, takže 5 až 14 bych jich měl. Nové nepoužité, pouze za nekřesťanské ceny & služby (jsem ateista).
Energie zdraží víc, než se čekalo
JiříK (14 hrs) 
Psal mi kamarád, že jeho tchánům poněkud zdražila elektřina... Skončila jim fixace a dostali nový ceník. Dokud mi jej neposlal, nevěřil jsem. Poté, co jsem jej shlédl, se nedivím, že si to někteří budou chtít hodit. V ceníku od společnosti LAMA ENERGY je cena za holou kWh 13,70 a to bez ohledu na typ sazby! Takže koncová cena včetně všeho, co se na to nabaluje, je mezi 18 a 22 korunami! Rozdíl mezi VT a NT pouhé 2 koruny... To je šílené. Jsem zvědav, jak se po skončení fixací zachovají velcí dodavatelé...
6415AN Regulátor
Skrat (14 hrs) 
Tak že jestly sem to dobře pochopil: Vemu MT 50 zapojim na 1 regulátor(jako doposud) rozpárám přívodní kabel a přez dvojitej přepínač budu přepínat ty modré drátky.Poloha přepínače 1= první regulátor,poloha 2= druhý regulátor. A musí fungovat.Děkuji Co si mám představit pod pojmem kaskadování? Dík za trpělivost
Solar Assistant
tenlester (14 hrs) 
Pokud použiete eMMC tak ty vyhlídky nejsou špatné - řádově pár let.
Studer informacie
brin (15 hrs) 
Zdravím, uvádím do provozu jednu elektrárnu se Studery ze Secondsolu a mám dotaz. Jeden je jako nový, žádný problém, ale druhý má na desce zjevně odpálený jeden tranzistor a možná jsou chycené i další. Přemýšlím, jestli ho rovnou opravovat nebo ho zkusit zapojit a spustit i takto a opravit později, máte s tím někdo zkušenosti? V té kaskádě je těch tranzistorů hromada, selhání jednoho hádám není kritické. Přinejhorším ho odepíšu na náhradní díly a vezmu další...
Automatizace topení/otevření okna
bahora (15 hrs) 
Používám Zigbee termostatické hlavice a "dveřní kontakt" přilepený na okně. Hlavice sice podporu detekce otevřeného okna má, ale technicky to není možné když jen sleduje pokles teploty. Takže nejjednodužší řešení pokud používáš HomeAssistant je prostě navázat automatizaci na dveřní kontakt, který přepne program hlavice a nebo naství teplotu, otázka co tvá hlavice umí. V Blueprints Exchange najdeš i hotové automatizace klíčová slova "HAVAC, Climate, Window" Mám i extrém, když synátor vypne wifi na mobilu, tak se mu vypne radiátor HA si pak myslí díky automatizaci "že není doma" Takže radiátor se mu podle přítomnosti na wifi z unifi kontroleru zapne (přesněji přenastaví topný program) když dorazí domů
Ustálený výkon Studer VT-40
Arambajk (15 hrs) 
Já bych si spíš tipnul, že tam dali trandaky s větší kapacitou. Na jejich fb je fotka desek z VT-40, kde jsou skutečně osazeny jiné tranzistory. Nějaké od Infineonu podle kolmého potisku a náznaku loga. https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/261700726_310365191094878_4049038855238365794_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=VT_0Cm7-CqsAX8HLbdM&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=00_AT8Ryaq-evABN7YWqXB6_6B7vn2ZJJqE2kJMc3KEnXr52Q&oe=63330B1C
Měnič VDC
uživatelfm (16 hrs) 
Ostrov bez baterie je tak pro nabíjení bojleru přes Bel - ale to už bylo napsáno. Obzvlášť pro výkon 6x455Wp. Na pračku zapomeň - každý mrak ten měnič/pračku shodí. Navíc bez nějaké logiky řízení, kdy se má nabíjet bojler, případně řízení nabíjení přes SSR, a kdy má jet pračka atd. S připojením k DS a bez rizika přetoků měnič Axpert King, jenže ten zase potřebuje baterie. Ostatní měniče s dososnutím z DS s rizikem přetoku do DS. Pokud nechceš baterii, tak bel je správné řešení. já použil toto: https://www.michal-imre.sk/products/tr- ... 30v-2500w/ na baterii 48V která se nabíjí na 53,8V jsem použil ZD 51V jako řídící zdroj 3V. Funguje to perfektně od 0 do 100% výkonu spirály. Spirálu jsem upravil na 1,1Kw. Při tomto zatížení je chladič naprosto studený.
JBD BMS
Vlasta Hirka (16 hrs) 
Díky. Jak jsem to fotil, tak koukám, že konektor na 485 tam vůbec není. Jen plošky na DPS označené A B. Já to mám strceny celou dobu na konektoru txd. Ani Bublich si tady toho nevšiml.
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
kyocera (16 hrs) 
Zdravím, glottis se sice už rozloučil a popřál projektu hodně štěstí, ale nakonec mu to nedalo aby se znovu vrátil do diskuze s příspěvkem, že 5A je k ničemu, ale jak jsem uvedl , žádné podrobné technické údaje nemám, abych uspokojil zvídavost glottise a bude muset počkat na zveřejnění tech. údajů a mopadzi píše, že JK BMS balancuje pomocí superkapacitoru , takže má omezenou životnost, ve srovnání s balancerem pana Axmana, který žádný elyt nemá. vanilka se přiznal, že hlas dal ale případnou koupí si jistý není. Až se balancery objeví prodeji, budou členové fora veřejně parametry propírat a srovnávat užitný poměr technických parametrů vzhledem k ceně kterou zatím v tomto okamžiku nikdo nezná. Možná diskutující za rok navážou i na tohle vlákno.
Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy
PetrDubi (16 hrs) 
Pulzní proto, protože MPPT má pulzní odběr (snaží se to vyrovnávat kondenzátory na vstupu), protože MPPT je vlastně pulzní zdroj. Jinak osobně mám změřené, že při měření panelů za chodu se údaje ze starého tržnicového multimetru za stovku a lepšího čínského true RMS multimetru se dost rozcházejí (i o desítky procent).
BAZAR BMS 4S LIFEPO4 60A 3,2V SMART BLUETOOTH
mik2622 (16 hrs) 
Prodám BMS lifepo4 4s 12V. Používané jeden rok,mám 2 kusy . Cena 900 kč kus.
Automatizace topení/otevření okna
ChlapeczDediny (16 hrs) 
Zažil jsem v to v německém hotelu. Otevření okna vyplo topení. Stačilo otevřít okno v koupelně....
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
cipis (16 hrs) 
No, a kdo to neumi, tak je to servis za tisicovku :⁠-⁠D
Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy
cipis (16 hrs) 
Proc by to nemohlo ukazat vic? Tabulkova hodnota je pro 25°C a 1000W/m2. To ale neznamena, ze pri nizsi teplote a vyssim ozareni tam bude take - bude logicky vetsi.
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
glottis (16 hrs) 
JK BMS aktivně balancuje pomocí superkapacitoru. Jsem opravdu zvědavý jak dlouho to ty kondy vydrží....BMSka bude za dva roky potřebovat strojníka Uvidime superkondenzator stejnych parametru stoji 30-90 korun v tme. Jsou tam tri. Vymenit je je par minut prace.
Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy
Jarin (16 hrs) 
Proč pulzní, když je to DC ze solárů? Tam by se o žádné pulzy nemělo jednat, ne? Ale i kdybychom to připustili a multimetr měřil blbě, tak King ale ukazuje taky blbě. Mám-li panely pouze v sérii, a max. proud panelů je 9,8A, tak mi King nemůže ukazovat třeba i 13A. Předpokládám, že když už tu funkci King má (zobrazování PV proudu), tak by měla ukazovat správně. To ale nedělá.
6415AN Regulátor
cipis (16 hrs) 
Tyhle maji dva konektory, ale kdyz nechces, aby se to pobilo na jednom displeji, tak to musis natahnout od kazdeho extra. Ty dva porty tam jsou prave kvuli tomu, abys nemusel parat kabel, jak jsem to udelal ja u 4415, ty maji totiz jen jeden port. Nic nikde vypinat nemusis, rs485 to vubec neva a tem 5V zdrojum taky ne. Konec koncu muzes displej napajet 5V odkudkoliv a proste mu jen prepinat ty modre pary.
Bel a jištění panelů
cipis (16 hrs) 
Tak ten odpinac udelej dvojity, ci dvojity jistic, a jisti oba fazove vodice. Stineni mas prece kam zapojit, bojler mas snad uzemneny, ne?
BAZAR Měnič Axpert VM 12V Mppt
mik2622 (16 hrs) 
Prodám kombinovaný měnič Axpert 1kw 12V s Mppt regulátorem. Rok používaný ,naprosto v pořádku. Záruka do 24.8. 2023. Cena 6500
BAZAR Predám Pb 12V120Ah
cipis (16 hrs) 
Lokalita?
Automatizace topení/otevření okna
cipis (16 hrs) 
Nevim jak klima, ale termostaty, co pouzivam, tak maji funkci otevrene okno. Nicmene ventilacku to nepobere, neni tak rapidni snizeni teploty, na zaklade ktereho to vyhodnoti, ze se otevrelo okno a vypne topeni. Idealni by byla rekuperace, to ty okna muzes prisroubovat:⁠-⁠D Ale jsou to dalsi a dalsi vydaje a i stavebni cinnost.
JBD BMS
cipis (16 hrs) 
Tak to aspon nafot/nakresli, jak mas co kde propojene, nemame kristalovou kouli ...
Axpert Max II 10K-48 10000 Watt
cipis (16 hrs) 
Ty mas za fickem jistene okruhy na obou fazovych vodicich? Vem si voltmetr a zmer oba fazove vodice vuci zemi, budes tam mit okolo 110V u obou. Pokud tedy chces zustat v teto siti, musis jistit oba fazove vodice, ne jen jeden. Jinak poslechni kolegy.
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
vanilka (16 hrs) 
Ja panu Axmanovi hlas dal. Me to neublizi a jemu to treba pomuze. Zda bych si jeho vyrobek koupil je vec jina. Prvni co me trklo - a uz to tady bylo zmineno - jak by probihalo balancovani treba mezi 1. a 14. clankem u 14s baterie . To by se energie postupne "prelevala" pres vsech 12 clanku? No, asi prozaim zustanu u cinskeho 2A 24s balanceru s CAN a androjdí apkou za 2800czk..
Axpert MAX II 8000kW
Dobris22 (16 hrs) 
Ahoj, Máte někdo praktické zkušenosti s Axpertem MAX II 8000kW? Procházel jsem forum jak tady tak jsem zkoušel i jiná a něco málo jsem našel, ale ne moc zkušeností z delšího provozu. Máte prosím tedy někdo tento menic a shledání jste na něm už třeba nějaké neduhy, ať se jedná o samotnou funkci menice, nebo třeba jak fungují MPPT regulátory atd? Budu rád za jakoukoliv zkušenost i třeba odkaz na recenzi. Díky.
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
mopadzi (17 hrs) 
JK BMS aktivně balancuje pomocí superkapacitoru. Jsem opravdu zvědavý jak dlouho to ty kondy vydrží....BMSka bude za dva roky potřebovat strojníka
glottis (17 hrs) 
5A udaj je knicemu, pokud se neuda pri jakem rozdilu napeti to umi udelat. JK BMS umi ty 2A klidne pri milivoltu. Takze i min A muze byt vic adidas
Axpert Max II 10K-48 10000 Watt
utasek (18 hrs) 
Ahoj. Tak axpert jede jiz 3ti tyden bez problemu, BMS je JK a sosam data jak z BMS tak z menice do Solar assistantu. Ted dokoncuji silovku na vystupu. Soucasne zapojeni mam: vystup N jde primo do fička, zem na zemnici listu a L je jasny dale na jistice. Kolegove z prace co maji starsi axperty me presvecuji ze mam ale na vystupu axperta spojit N+zem takze TN-C a pak fickem rozdelit TN-S. Nikdo me ale nedokazal vysvetlit proc kdyz soucasne zapojeni me bezproblemu jede diky
JBD BMS
Vlasta Hirka (18 hrs) 
Koupil jsem převodník na UART a taky to nejde. Poradí někdo? Už jsem zoufalej
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
kyocera (18 hrs) 
Pro Mates. Nemáte pravdu ,na Vámi uváděném odkazu je max proud 1,2A nebo 1,5A a jsou to jen čínské výrobky. A také na Vámi druhém uváděném odkazu je max proud 2A. V úvodu úplně nahoře jsou informace o 5A a český výrobek. A pokud jste četl úvod, pan Axman chytá celý sortiment a to i s komunikačními protokoly. Ale je to jako v obchodě s potravinami . Nikdo Vám nebude bránit kupovat si polské máslo. Možná jste mohl zmínit, že výhodou každého čínského zboží je vždy snadný a vstřícný a rychle dostupný servis. Než střílet od boku co je lepší je vhodnější počkat na www stránky českého výrobce a pak srovnávat technické parametry . Jako by jste už předem říkal, nekupovat český, ale raději vždy čínský výrobek.
Matess (18 hrs) 
rád bych opravil pár věcí: to kyocera: pokud to přelévá mezi 2 články, tak na 4 články jsou potřeba nikoliv 2 kusy ale 3 kusy. Pro 4 články je to ok, ale pro 16 článků je to řešení na houby. Obvykle tam musí být nějaký rozdíl v napětí aby to začalo fungovat a ten rozdíl bývá obvykle 0,1V (tady jsem to v parametrech neviděl). V momentě kdy mám 16 článků a 15 přelévacích zařízení může být teoreticky mezi prvním a posledním článkem rozdíl 1,49V a nic to dělat nebude. To co pán udělal se dá koupit zde (jen teda tady je nižší proud): shorturl.at/ANQ08 a rovnou v desce na více článků. Problém tohoto řešení je jak jsem popisoval výše... hodí se to tedy spíše na liion, než na lifepo4 - tam max na 4 články. Osobně mi jako lepší přijde tohle, protože toto nepřelévá pouze do vedlejšího článku a díky tomu je to použitelnější i na vícečlánkové baterie. shorturl.at/efV09 Za mě kdybych dnes stavěl baterii tak si objednám aktivní JK BMS a nic dalšího neřeším. shorturl.at/BDH29
Solar Assistant
gold1 (19 hrs) 
Diky za odpovedi.Takze jednou za cas vyjmout kartu a udelat bootovatelnou kopii?Jakou asi muze mit zivotnost ta sd karta?Ted jsem pohledal na netu a pri tomto zpusobu pouziti to nejsou moc optimisticke vyhlidky.
Automatizace topení/otevření okna
rva (19 hrs) 
Jak tak obcházím barák, tak zjišťuji, že starší lidé mají návyky, které není možné změnit. Co jsem zavedl vytápění elektřinou z fotovoltaiky do klimatizací, tak protože je teplo "zdarma", nechává se běžet klimatizace a pootevře se okno. Bydlícím se to zajisté líbí, ale ani ta energie zdarma není bezedná, tak přemýšlím nad automatizací typu "Je pootevřené okno? Tak se klimatizace vypne" Předběžně počítám, že automatizaci přidám do HomeAssistant pomocí nějakého wifi čidla otevření okna z Číny, např. https://www.aliexpress.com/item/1005004745838001.html. A klimatizaci zapojím přes vypínač s měřením spotřeby, co tady mám v šuplíku https://www.aliexpress.com/item/1005004487663874.html Používá někdo něco podobného pro inspiraci?
Nová 10,58 kw FV - orientácia + istenie
Soban (19 hrs) 
Tak to dáš jak to projde do budovy-sklepa.
Rozvadec Fve
Dagus (19 hrs) 
Snazší život je s modulovým uspořádáním na stěně než box a i bude lepším chlazení. Do krabice jen aku.
Nová 10,58 kw FV - orientácia + istenie
Jarci (19 hrs) 
Aha a čo v prípade ak žiaden podstrešný rozvadzač nebude? Plánoval som káble ťahať po vonku do pivnice ktorá je zhruba 8 výškových metrov a všetky rozvádzače urobiť až tam.
Rozvadec Fve
ElektroEzs (20 hrs) 
Preferujete dat regulatory, menic, jisteni stringu, prepetovky a baterie do jednoho velkeho rozvadece s tim ze baterie se oddeli prepazkami od zbytku nebo vse na stenu a jen baterie do rozavdece?
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
kyocera (20 hrs) 
Zdravím, pro bublich, ta informace je od Vás asi určena pro mně osobně. Protože pan Axman nikde titul uvedený nemá. Ale jak jsem uvedl výše, můj názor je takový, že zmiňuji vývojáře a aplikačního inženýra. A to v souvislosti s jeho výrobkem. Za jeho prací i za jeho tituly je také škola vzdělání a obhájení vědeckých či jiných prací. A to vše je jen a jen práce a námaha . Měl jsem za to, že pokud i za vědeckou prací obhájení doktorandské práce je námaha a úsilí mohu tituly zmínit. Jinak někdo by si např. řekl, hele tady Franta od vedle něco vymyslel a není to zas podraz jako skoro všechno v dnešní době ? Na Vaše přání tedy i výše uvedeného glottis už bude v diskuzích pan Axman okleštěný o tituly. Pan Axman se přihlásil do veřejné soutěže se svým výrobkem a soutěží o Váš hlas a prakticky to znamená, že vítěz obdrží i nějakou cenu od KB, ale cena je jen pro vítěze a pan Axman hlasy od veřejnosti získal , ale je někde v půlce peletonu. At už vyhraje nebo ne, balancery vyrobí a prodávat bude. Nyní taková myšlenka. Poprvé jsem byl v Německu před 30 roky. Byl jsem tehdy upozorněný na chování Němců v obchodě v potravinách. Němci mají v sobě zakořeněný lokální patriotismus. To znamená, že němec v obchodě si koupí jogurt od německého regionálního výrobce . Dělá to pro to aby podpořil německého regionálního výrobce. Taková vlastnost se mně líbí. Pokud to jde, dělám to také. Např. loni jsem si koupil plynový kotel od regionálního výrobce ze Zastávky u Brna. Žádný zahraniční, ale český výrobek. Možná ten příklad není štastný, že uvádím zrovna plynový kotel v dnešní době, ale bylo to loni a nemohl jsem vědět co bude za rok. Nakonec jsem plynový kotel letos doplnil i novými kamny na dřevo. Jen jsem chtěl ukázat smysl podpory českých výrobků. Stejně tak v obchodě nekoupím polské máslo ve slevě ale raději české i když je o něco dražší. Myslím, že tento druh uvažovaní se mnou nikdo nesdílí. Pro kostej, je to moje technická zkratka nikoliv přesná informace od pana Axmana. Pravděpodobně bude topologie pro 4 články jiná. Já žádné podrobné technické a výrobní informace nemám a s panem Axmanem jsem mluvil před měsícem. Jen jsem chtěl upozornit na možnost dát hlas a podpořit budoucího českého výrobce v ČR. Pan Axman bude mít svoje www stránky a tam budou přesné technické informace.
Kostěj (21 hrs) 
... kde jsou 3 vývody. Tento model se dá připojit na dva samostatné články. Pokud byste si sám chtěl vytvořit aku 12V, pak použijete 4 články LIFE a připojíte 2 ks balancerů a máte tak celý systém aku včetně nového balaceru, kdy se energie přelévá s vysokou účinností tak aby všechny články byly napětově srovnané. Jen technická: Nechápu, jak se přelévá energie mezi první a druhou dvojicí. Dokážete mi to někdo vysvětlit?
BAZAR Predám Pb 12V120Ah
igo (21 hrs) 
Ponúkam gelové batérie JYC GE120-12, 4 kusy. Používané ako záloha, asi 4 roky. Cena spolu 4400 Kč (alebo ponúknite)
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
bublich (21 hrs) 
Dík za pěknou diskuzi a odkaz na Diy.Já bych pánovi při vší úctě doporučil v reklamě nepoužívat alespon ten titul za jménem.Prodává se výrobek.
Bel a jištění panelů
Jarin (21 hrs) 
Já bych ještě měl dotaz k jištění za Belem, směrem k bojleru. Kvůli zkratu a pro možnost odpojit bojler od Belu mám hned za ním odpínač s válcovou pojistkou. Ale jak ošetřit, kdyby došlo ke kontaktu spirála-plášť bojleru? Bojler je přes PE vodič z DS přizemněn, ale Bel má oba výstupy "v luftu", takže v případě probití Belu na kostru se okruh nespojí a pojistka za Belem nevybavi. Jak to řešíte? Možná lze nechat být, vlastně by kvůli stejnému principu nemohlo ani dojít k úrazu el.proudem. Ani přes člověka by se ten okruh neuzavře. Ale přijde mi to takové divné. Navíc jsem kvůli případnému rušení z Belu chtěl použít k bojleru stíněný kabel. Tam se stínění opět musí přizemnit. Ale není kam. Co takhle jeden AC vývod z Belu zemnit?
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
kyocera (22 hrs) 
Pro glittis : děkuji za přání štěstí pro projekt jednoho známého. Pokud někdo přeje štěstí pro druhé je to výraz pozitivního a přátelského jednání. A možná takové upřimné přání štěstí projektu univerzálního balanceru je víc než dát jen obyčejný hlas ve veřejném hlasování jak je výše uvedené. Pro VLA : Můj příspěvek je také rozbor důvodů., které se ke mně dostali , že lidé nejsou ochotni dát ani svůj hlas. Ale je to každého věc. Co je neférové jednání Vám píši v přátelské SZ. Ale vzápětí jsem tuto SZ smazal, není třeba ani v SZ zmínit staré věci.
vla (23 hrs) 
Já nemíním do nikoho rýpat, jen jsem vysvětlil proč nehlasuji, když jsi projevil nespokojenost s tím, že hlasovalo málo lidí.
glottis (23 hrs) 
chtel jsme neco napsat ale kaslu na to divil ses proc na to lidi pecou, to jsem ti napsal. Hodne stesti.
6415AN Regulátor
Skrat (23 hrs) 
Dík,na jedno oko nevidim a na druhy sem slepej--fak sem to našel na stránce 6 v návodu.Stim se. A za jakých podmínek ty regulátory mohu propojit?Musí se něco vypnout? zapnout? V návodu je jen napsáno: při paralelním propojení regulátoru je port používán pouze pro kaskádování.To znamená?? budou teda regulátory si držet stejný napění a stejný nastavení? nebo jak je to myšleno? Sory za asi hloupé otázky,ale radši se zeptat než něco spálit.
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
tomas (1 days) 
Je to součást, ale i samostatně by to mohlo jít koupit, např: https://www.fonrich.com/211027144504.html Vypadá to že to vyhodnocují jen na základě proudu, je to tedy nezávislé na velikosti napětí. Prostě tak značně proud prudce kolísat, případně nesedí hodnoty proudů + a - pólu = zemní spojení (vadná izolace), tak to vypnou. I když tu vadnou izolaci si střídače hlídají, to není nutné hlídat dvakrát. Takže by stačilo měřit pouze jeden pól a vyhodnocovat jeho průběh.
Nová 10,58 kw FV - orientácia + istenie
Quickyprd (1 days) 
Pokud nemáš hromosvod, tak panely musí být uzemněny myslím min CYA 6, tedy celý string pěkně pospojovaný a uzemnění na hlavní zemnící svorkovnici v domě, předpokládám asi pod rozvaděčem. Další uzemnění vede ke svodiči přepětí hned po střechou, do toho rozvaděče kde budou odpínače panelů pro oba stringy a svodiče pro stringy. Stačí zadat do google obrázky z kníšky (doslova), kde jsou schémata uzemnění pro jednotlivé typy střech a přítomnost/nepřítomnost hromosvodu. Či vytáhnout pořádnou CYA 25 do toho podstřešního rozvaděče, zde bude poddružná jistící svorkovnice a na to napojit vše uzemnění. Sem mám já osobně uzemněnou i anténu, ethernet a anténní stožár.
Energie zdraží víc, než se čekalo
xmasin (1 days) 
PS: fixaci jsem měl mít do poloviny února příštího roku. Spolu se změnou zálohy mi přišlo oznámení o převodu na jiný produkt (oznámení, ne nová smlouva). Vůbec neuvedli cenu za m3. Původní byla 14Kč/1m3 Bez souhlasu tohle nemohou, už to vyšlo i na ERÚ, pokud není uvedena cena za plyn, tak bych předpokládal, že změnili produkt na spotový, kdy se cena určuje denně, takže jim okamžitě napsat, že jednají v rozporu se zákonem, že s tím nesouhlasíš a ještě bych na ně poslal kontrolu z ERÚ. https://www.eru.cz/dodavatel-nemuze-zmenit-cenikovy-produkt-na-spotovy-jednostrannym-oznamenim
cipis (1 days) 
MartinP - normalne predzalobni vyzva, pripadne zaloba.
6415AN Regulátor
cipis (1 days) 
V googlu epever pinout, je to i v navodu. Ja pouzil rozparane patch kabely a vytahl z nich modry par(4,5) a zeleny par (3,6) a zapojil za sebou nekolik regulatoru. Modrym parem prijdu, zelenym odejdu na vedlejsi modry par atd. Takze si vem napajeni z jednoho reglu (1278), no a prepinej 45 ze jednoho nebo druheho. Pokud to chces i s napajenim, tak potrebujes 4 polovy. No, nebo proste precvakavej jeden kabel nebo druhy do toho displeje.
Energie zdraží víc, než se čekalo
fugas (1 days) 
V období kdy je cena za pohodlí přijatelná, je pochopitelný plyn. Jak by si ale řekli o zmíněných 12k, raději bych tu jednu zálohu investoval do kombi bojleru a v létě v něm likvidoval přebytky. Navíc není nikde není jistota, že se to nesemele tak, že nakonec těch 12k měsíčně bude stačit sotva na ten ohřev vody.
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
kyocera (1 days) 
Pro glottis můj názor je, že když je za něčím práce a námaha , může se to říct, tím odpovídám ohledně titulu. Ing.Axman má dva, Vy uvádíte jeden. Na foru NEJSOU skutečná jména ale jen přezdívky a nikdo tituly do přezdívky nepíše. Opravdu nikdo nepíše tituly do přezdívky na foru mypower, snad jste si toho všiml a velká řada lidí na mypower nějaké tituly opravdu má i kromě Vás, jak uvádíte . Pokud jsem se veřejně zmínil o projektu na univerzální balancer, tak jsem přidal i něco ze života prezentovaného. Něco jiného je tedy přezdívka na mypower a něco jiného je veřejná soutěž . A pokud jste pozorně četl nahoře výše uvedený první příspěvek , prezentovaný má v úmyslu vyrábět celou škálu balancerů i s komunikací. Pokud máte nápady, můžete se do soutěže také přihlásit a pokud veřejné soutěže s uvedením skutečného jména nebo i titulu nemáte rád, můžete zveřejnit schéma zapojení Vašich vyzkoušených přelévacích balancerů zadarmo s uvedením čipu nebo PCB a pro všechny na mypower ve Vašem budoucím příspěvku. Pro mihlit Zmiňujete se o zahraničních výrobcích. Tady jde o něco jiného. Snaha českého výrobce vyrábět české výrobky v ČR. Já jsem dal jen upozornění, že je možnost podpořit hlasem českého výrobce, který chce vyrábět v ČR svoje výrobky, které mají přímý vztah k aku. Nevím jestli se Vám nelíbí můj způsob jak jsem na to upozornil, nebo se vám nelíbí způsob prezentace ve veřejné soutěži. Já osobně nejsem žádný profesionál na prezentaci a všichni lidi obecně mají chyby. V tomto okamžiku už to musíte překousnout a pokud se Vám způsob prezentace nelíbí, nemusíte na to reagovat. Ale na druhé straně jestli máte nějaký vyzkoušený vlastní projekt , kromě nějakých diskuzí v zahraničí a jste ochotný ho veřejně dát zdarma ve prospěch všech, myslím, že nikdo by neprotestoval. Odpověd pro Tomas. Velké podrobnosti neznám. Jen vím že max. napětí pro DC měnič pro jeden článek je do 5V což ani žádný jednotlivý samostatný článek nemá a cenu vůbec neznám, ale výroba ruční nebude, ale na osazovacích automatech a tam se vyplatí spíše serie ve stovkách nebo tisících kusů.
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
mihlit (1 days) 
To mají jako součást sebe nebo jako samostatný modul? Pokud samostatně, dá se to někde reálně koupit?
tomas (1 days) 
DC obloukovou ochranu mají některé střídače a některé regulátory například Midnite Classic. Je to pod různými názvy Arc Fault, AFCI, AFDD .... V USA je to povinné. Problém ale je, když vás hasiči donutí tam dát optimizéry i když to nemá žádné technické opodstatnění. Potom ta oblouková ochrana přes ten optimizér "nevidí" a počet konektorů - nejčastější příčina poruch a požárů vzroste 4 x a délky DC kabelů také narostou.
Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V
pavelK (1 days) 
Windows 10 64 bit chyba
Uchytenie plechová strecha s kokovymi krokvami
mgx (1 days) 
netreba ti rezat zavit, jednoduchsie je prevrtat durch a z druhej strany podlozka/matka. Len to musi byt pristupne. Ak nie,tak len zavit, ale to je tiez easy s dobrym zavitorezom...
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
tomas (1 days) 
Pro jaké je to napětí, bez omezení? Jaká je předpokládá cena jednoho kusu?
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
mihlit (1 days) 
Hledal jsem sice před víc jak půl rokem, ale závěr tehdy byl, že oblouková ochrana pro DC bohužel na trhu není.
Zapojení
rikolami (1 days) 
Pokud povedu silové kabely mezi domovním rozvaděčem a reglama v chrániče pod střechou mezi střešní latí a polyuretanovou pěnou ve stropě (krovech),je to možné z hlediska normy?
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
glottis (1 days) 
ten oblouk bude mit vic nez 1200C a ta pletena sklo chranicka to neda. Zajimava by byla obloukova ochrana jako pro AC ale nevim jestli se to pro DC dela. Detekce izolacnich stavu podle me neni v tomhle pripade k necemu. Leda to dat fakt do trubky a tu uzemnit. Oblouk se spoji s trubkou a ochrana by shodila jistice. Ja si konektory nacpal do hlinikovych profilu drzici panely. Pak by to taky zafungovalo. Pouzivate nekdo takovy hlidac?
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
mihlit (1 days) 
Taky jsem koukal a taky neoslovilo. Když se přijde s nějakým novým projektem, očekávám, že řeší nějaký problém. Buď problém před tím nevyřešený nebo jej řeší mnohonásobně lépe. Ani jedno z toho neplatí. Balancer bez BMS je na prd. BMS je potřeba a BMS již v sobě balancer má. Jsou "staré" typy BMS, co třeba prodává mivvy, které mají jen malý balanční proud a pálí elektriku, ale jsou i nové, právě ty přelévací. Například zmíněný JK BMS. Pokud by se mi zdálo, že u 280 Ah článku mě přelévání 2 A nespasí, může použít samostatný přelévací balancer třeba od heltecu (či jiného výrobce), co také balancuje přeléváním 10 A (na první srovnání ale stejně spěchat netřeba a pokud je článek tak v háji, že bych potřeboval takový výkonný balancer, tak se jedná o desátou náplast na zranění, které se má řešit jinak). Kdo zná něco více o BMS a balancérech, zná nějaké přetrvávající drobné nedostatky, ale text ani nezmiňuje jejich existenci, ani pokus o jejich řešení. Z toho pohledu nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o něco převratné či revoluční. Dokonce až tak, že by se muselo zabrušovat čipy. Tohle je DIY fórum a typ lidí zde obvykle rád ví jak to funguje, co to dělá a jaké jsou parametry. Zabrušování nedělá ani třeba JK, kde je možné si přečíst vše https://diysolarforum.com/threads/jbd-o ... ost-352783 No a v neposlední řadě, celkový způsob prezentace nevzbuzuje moc důvěry, ale to třeba každý vnímá jinak.
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
tomas (1 days) 
Raději nějakou nevodivou než kovovou. Nějaká keramická trubka by mohla být lepší https://www.keramtech.cz/vyrobky/trubky:c12/ Nebo ještě lepší žáruvzdorné bužírky https://hotset.cz/produkt/sklotkaninove-buzirky-gls/
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
glottis (1 days) 
ja zadne dusevni vlastnictvi nechci a zatim tam bohuzel zadne z toho textu nevidim. Chtel jsem vedet parametry a rozhodne nebudu nic merit. Pokud mi neumite odpovedet ani na to jestli se balancni proud meni s diferenci napeti uz dal nic vedet nechci a nic nepodporim Kdyz si vlezu treba na ti.com najdu tam IO balanceru na indukcnim principu a v datasheetu bude doporucene zapojeni, protokoly mereni a mozna i doporuceny design pcb. Dneska by melo zarizeni delat neco navic, ze budu mit jednoduche nastaveni, nejakou komunikaci ven, komunikace s menicem, mppt. Pridana hodnota by byla v software a dalsich vecech nez ze nekdo vybrousi cislo z chipu aby nikdo nezjistil, ze to je obslehnutej datasheet. Stejna jako se prodavaj zarizeni za desitky tisic na elektroosmozu vysouseni domu. Pan Axman na me dojem tomhle neudelal Ani tim jak uporne pisete jeho tituly. Taky jeden mam a nepisu ho do kazdeho prispevku
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
Franta2776 (1 days) 
Ty koncovky na hořlavou krytinu jako je kanadský šindel,onduline,ipa prostě nepatří. Mě napadá nařezat kovovou trubku 30-40cm tu přidělat ke konstrukci panelů a MC4 do ní zasunout nechat ji ležet na hořlavé krytině je tikajicí bomba.
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
kyocera (1 days) 
Zdravím, pro glotis když jsem se Ing. Axmana Ph.D ptal , z čeho má obavy , tak řekl, že jeho nový balancer bude snaha kopírovat v ČR i v číně a žádný patent tomu nezabrání. Jediná možná menší ochrana proti nelegálnímu okopírování podnikavci všeho druhu je zabrušování pouzder IO . Zájemce a budoucí uživatel bude mít jak je obvyklé k dispozici technické parametry výrobku a sám si může měřením výrobku ověřit jeho vlastnosti , diferenční napětí, či balancovací proud a vše co ho zajímá . Ale pouzdro obvodů u nových balancerů čitelné nebude . Také čínské balancery si můžete sám měřit a pokud je pouzdro čitelné, můžete se pokusit jak se říká moderně o zpětný inženýring pokud jdou Vaše úvahy tímto směrem, jak získat duševní vlastnictví někoho jiného. Odpověd pro VLA o veřejnou soutěž KB se přihlásilo desítky zájemců a Ing.Axman Ph.D se přihlásil také . Nebudu posuzovat jak moc se mu povedla prezentace, ani mu nebudu radit, kam se má přihlásit. Pokud se podíváte na počet hlasů, ostatních vidíte , že šanci o cenu veřejnosti Ing. Axman nemá. Jeho počet hlasů je malý Ale vždy se najde někdo kdo hlas nejen nedá, ale jen tak si rýpne.
vla (1 days) 
Podle mě je to komerční, hezky zabalené. Nějak mě nenapadá proč by to dělal a po získání či nezískání ceny vše hodil do koše. Takhle dle mě nevypadá férové jednání. Ať to vyvine, prodává a klidně si to v případě potřeby koupím. Pokud touží po ocení, existuje cosi jako podnikatel roku.
glottis (1 days) 
ze to je prelejvaci pumpa s indukcnisti poznat je. Ale jestli je balancni proud zavisly na diferenci napeti ne. Jaky chip a odkoho tam videt neni abych si precetl datasheet.
kyocera (1 days) 
Zdravím, je pravda, že projekt je popis projektu je omezený. Z popisu a uvedení účinnosti je vidět, že se jedná o přelévání energie do sousedních článků s vysokou účinností na základě principu DC-DC měničů. Nejedná se tedy o klasické jak říkáme paliče, když se přebytečná energie maří jen v odporech. Na první pohled vidíte, že na fotce je jen jeden plošný spoj, kde jsou 3 vývody. Tedy tento základní nejjednodušší model se dá připojit na dva samostatné články. Např. LIFE . Pokud by jste si sám chtěl vytvořit aku 12V, pak použijete 4 samostatné články LIFE např. Od Mikela zde https://shop.mypower.cz/clanek-lifepo4- ... higee-7967 a k těmto 4ks samostatných článků připojíte 2ks nových balancerů od Ing. Axmana a máte tak celý systém aku včetně nového balaceru , kdy se energie už nemaří v odporech v teplo , ale přelévá se s vysokou účinností tak aby všechny články byly napětově srovnané. Maximální proud během procesu přelévání mezi články je 5A. Až dojde k tomu, že jsou všechny články srovnané na stejné napětí s tolerancí několik mV, tak se balacer uspí. Tento proces funguje při nabijení a vybijení a umožní tak více využít kapacitu aku. Přelévací proud mezi články nemá vliv na nabijecí a vybijecí proud celého aku. Můžete nabijet či vybijet 80A a přelévací balancer pořád dělá svoji práci a pracuje na napětovém srovnání jednotlivých článků .Přelevací balancer tedy hlídá aby se články napětově nerozjížděly a když k tomu dojde přeléváním energie mezi články vše srovnává, tedy balancuje a od toho slova je název balancer. Zahraniční balancery mají balancovací proud 20mA až 60mA . I tento malý proud se v diskuzích na foru mypower probíral s tím, že malé proudy řádu desítek mA jsou nedostatečné .Na fotografii se všimněte ještě jedné věci. Balancer nemá žádný elektrolytický kondenzátor. Elektrolytické kondenzátory mají omezenou živostnost . Zde jsou použité keramické kondezátory a indukčnost. Tu indukčnost každý vidí ihned na první pohled . Životnost takto navrženého balanceru je desítky roků . A tento balancer ani žádné aku neodpojuje. Odpojovat aku od regulátorů jak každý ví, se nesmí. Odpojení aku od regulátoru často znamená poškození solárního regulátoru. Tento balancer tedy neodpojuje, ale pouze se stará o to aby napětově články byly srovnané a můžete si sám vytvořit libovolnou sestavu aku baterie. Vždy je možnost volby. Koupíte si aku s balancerem, vše hotové, nebo si koupíte jednotlivé samostatné články aku a k tomu vyberete nějaký balancer . Mít možnost volby většího výběru z většího porfolia výběru balancerů je vždy lepší možnost než jen vybírat z omezené nabídky. A to platí obecně ve všem.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Martin P (1 days) 
Obava, že obchodník s plynem skončí je jeden z důvodů, proč chci nechat zálohu v původní výši. O prachy sežrané inflací nestojím, navíc se může stát že to zabalí a pá pá. Kotlem ohříváme vodu pro horní koupelnu (není napojena na bojler ve sklepě a vodaře k nám nedostanu- všichni mají plno). Spotřeba je tak do 10m3 měsíčně. Když bude nejhůř a nebudou chtít za zálohy ustoupit bude následovat "vrácení hodin". Holt se pak děcka budou chodit koupat dolů. PS: fixaci jsem měl mít do poloviny února příštího roku. Spolu se změnou zálohy mi přišlo oznámení o převodu na jiný produkt (oznámení, ne nová smlouva). Vůbec neuvedli cenu za m3. Původní byla 14Kč/1m3
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
glottis (1 days) 
Ty předchozí 3fotky od Franty byly ale nejspíš způsobeny zvýšením přechodových odporů v samotném kontaktu, ne tak jak píše Tom špatnou kvalitou plastů. Prostě zásadní je tyto spoje nedávat nikdy do střechy(kde je kolem hořlavé dřevo), ale vždy nad krytinu. muze to souviset a nemusi. Staci, aby ten plast praskl, tim se tam dostane vlhkost, tim to zacne oxidovat, zvedat se vnitrni odpor, jak se to zahriva vic to oxiduje az to zacne svaret
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
glottis (1 days) 
nedal jsem hlas, protoze jsem se o balancerech na odkazovanych strankach nic nedozvedel. Jen soupis nejakych vlastnosti nicim nepodlozenych a jeste abych je tam v textu hledal, protoze prezentace je to hrozna. Ani na jakem principu to ma fungovat. Nedozvedel jsem se ani proc bych to mel potrebovat. Kdyz si k baterii koupim BMS ma balancer v sobe. JK BMS dokonce jeden z nejlepsich co se da sehnat. Co me nezaujme me bohuzel nezajima. Bude to tak mit vetsina lidi.
Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení
Dagus (1 days) 
Řekl bych že ten vlevo bude spíš snížení skoro 33% a skoro vpravo 100%, ale novej panel bývá dělen jeste na půl, ale ano v obecné rovině je třeba zastínit co nejmíň "stringů" na tom panelu, jinak to bude míň jak difúze.
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
rob.brno (1 days) 
Ty předchozí 3fotky od Franty byly ale nejspíš způsobeny zvýšením přechodových odporů v samotném kontaktu, ne tak jak píše Tom špatnou kvalitou plastů. Prostě zásadní je tyto spoje nedávat nikdy do střechy(kde je kolem hořlavé dřevo), ale vždy nad krytinu.
Nové univerzální balancery od Ing.Axmana Ph.D
kyocera (1 days) 
Zdravím, před 14 dny jsem dal do rubriky Ostatní informaci o nových univerzálních balancerech od Ing.Axmana Ph.D. Jenže v rubrice Ostatní se informace ani neobjevila na hlavní straně a tak jsem dával ještě dodatečně další odkaz z rubriky bazar. Bylo to moc složité a nepřehledné. Přesto se na tuto informaci podívalo ve výsledku cca 300 čtenářů ale jen 50 z nich svůj hlas na podporu Ing. Axmanovi Ph.D skutečně dalo. Postupně jsem se dozvěděl důvody, proč lidé hlas dát nechtějí. Jeden z důvodů byl, že se někdo domníval, že se jedná o startup, kde se na nějaké projekt vybírají peníze předem. Ne , žádné peníze se nevybírají a nic se neplatí. Další důvod byl ten, že někdo má obavy, že bude muset zadat svoje jméno, svoji adresu a svůj telefon. Opět chyba hlasování je anonymní a nevyžaduje se žádné jméno, žádný telefon a žádná adresa. Pouze při hlasování se ověří Váš hlas přes Váš mejl, je to z důvodu aby nikdo nehlasoval 2x ze stejného mejlu .Nyní čeho se projekt týká a proč informaci zveřejňuji. Nějaké akumulátory používá skoro každý a asi nejvíce lidé na mypower, když si staví svoje FV elektrárny sami. Proto je informace o nových univerzálních balancerech je zde na místě. Ing.Axman Ph.D se se svým projektem uchází o cenu veřejnosti. Nyní opět Vás může napadnout. Nejedná se o dotaci z daní nás všech ? Ne cenu veřejnosti dá KB a jak víte KB je ve vlastnictví francouzů, takže majitelé ve Francii si utrhnou, jak se říká od huby aby nepatrný drobeček svých zisků dají jako veřejnou cenu za nejlepší projekt. Ale tím získává tato banka KB pozornost, tedy KB v rukou francouzských majitelů si dělá tímto způsobem reklamu. Ani Ing. Axman Ph.D nedostane na výrobu žádnou dotaci. Táhne to vše sám. Ing.Axman Ph.D chce vytvořit celou řadu balancerů od těch nejjednodušších až po složité s komunikačním protokolem a pro všechny typy a druhy aku. Ing.Axman Ph.D není členem fora mypower, ale když jsem s ním před měsícem mluvil, řekl, jsem mu o možnosti stát se členem fora mypower , být ověřeným prodejcem jako řada dalších prodejců a tím i z prodeje balancerů pak podporovat forum mypower. Proto této možnosti v budoucnu využije. Kdo je Ing. Axman Ph.D ? je to zkušený návrhář a vyborný aplikační inženýr. Ve svém volnu vede kroužek mladých elektrotechniků, které učí základům elektrotechniky , jak teoreticky, tak i konstrukcí jednoduchých základních elektrických obvodů s měřením. Myslím, že jsem uvedl všechny důvody proč by jste mohli svým hlasem veřejnosti podpořit projekt nových univerzálních balancerů Ing. Axmana Ph.D zde https://www.nastartujtese.cz/projekty/1537/unibalancer a ještě stejný odkaz zde https://www.nastartujtese.cz/projekty/1537/unibalancer
Monitoring
glottis (1 days) 
bez zapojeni do neceho co to zagreguje musis jen po jendom v appce victronu. Ikdyz je spojis po BT, budou si jen sdilet nastaveni, napeti a proudy.
Uchytenie plechová strecha s kokovymi krokvami
FrantisekCa (1 days) 
Naco rezat zavity? Existuju kombinovane vruty, su aj inoxove. Hladaj Texa sroby, Texa vruty atd.
Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?
rob.brno (1 days) 
Už jsi vyřešil problém s "Fíčkem" ? Jak celkově hodnotíš tu výměnu střídače, díky Nemám na to úplně čas. Zatím to běží bez baterek. Ale baterie jsou nachystány - samodomo od Mikela. Fíčko už nevypadává, dal jsem přívod k FVE před něj, ale hledání příslušného nuláku mezi 40-ti dalšími bylo náročné Nějak zatím blbne výkonový "management" na patě domu. Nacvakávací trafátka udávají střídači nesmyslné hodnoty přetoků. Možná to souvisí se zmatkem, který střídač Solax má z toho, že mu tam na AC straně jde ještě výkon z další FVE. Jinak největší přínos oproti Growattu je možnost použití samodomo baterií. Další pak menší ztrátový výkon/přehřívání. Co do funkčnosti bych hodnotil oba střídače jako srovnatelné a dobře použitelné.
Uchytenie plechová strecha s kokovymi krokvami
mgx (1 days) 
namiesto kombi skrutky pouzijes zavitnicu durch cez krokvu.
6415AN Regulátor
Skrat (1 days) 
Pro cipis:Děkuji za radu.Napíšu podrobněji,snat to bude srozumitelné. Mám dva regulátory 6415AN vedle sebe.Od každého mám zapojen kabel ca 6m do vedlejší místnosti a každý regulátor má svou MT50.Jeden je na východní a druhý na západní stranu stringu.Regulátory jsou nastaveny na stejná napětí.Displeje MT50 mám jako kontrolu jak se vyrábí elektrika z panelů a stav nabití baterek.Zároveň mohu popřípadě upravit nastavení regulátorů.Zatím vše funguje jak chci. V Uživatelské příručce na straně 17 je schéma propojení 3 kousků regulátorů.Jen tam nikde není napsáno při jakých podmínkách mohu to takto zapojit.O co mi de... Na jižní pole mám další regulátor a chtěl sem použít jeden displej MT 50 jen na jižní pole.Z toho to důvodu sem uvažoval propojit stávající 6415AN regulátory kabelem a zároveň s MT 50.Regulátory by měly stejné nastavení a jen bych přepínal pro kontrolu na 1 nebo na 2 regulátor. Pokavaď bych šel do systému dvoupolový přepínač,mohu poprosit o schéna ? Jaký dráty přepínat? Napájecí a signálový,jen nevím který je který. Děkuji a snat to někdo z tohoto popisu pochopí
Nová 10,58 kw FV - orientácia + istenie
Jarci (1 days) 
Vďaka za info, čiže panely v stringu maju byť len rovnako orientované a nekombinovať rôzne položené panely? Zaujimalo by ma ešte ako by sa v mojom prípade riešilo uzemnenie, pozeral som cenové ponuky firiem, ktore boli u mna na obhliadke ešte ked to malo ist skrz dotácie, no v žiadnej z nich sa uzemnenie nespomína a na obhliadkach to tiež nikto neriešil.
Monitoring
Bradoo (1 days) 
Otázka pre majitelov smartsolarov. V prípade viacerých regulátorov sa dá sledovať cez mobilnú aplikáciu len množstvo vyrobenej elektriny, spotrebovanej elektriny iba pre jednotlivé regulátory zvlášť, alebo je možnosť sledovať súhrn výroby všetkých regulátorov a záťaží? Samozrejme myslím bez ďalších prídavných zariadení a pri nižších radách, ktoré majú aj výstup na záťaž. Akosi sa k tejto info nemôžem prehrýzť. Dík za odpoveď.
Studium Energetiky v Hradci Králové
honzaL (1 days) 
Začínáme další turnus !!! v září 2022 se opět rozjíždí studium oboru VOŠ 26-41-N/09 ENERGETIKA. Máme ještě několik volných míst a těšíme se na případné další zájemce o tento obor. Studium vede ke získání kvalifikace "elektrotechnik" Studium je tříleté a končí absolutoriem a diplomem s úrovní evropského kvalifikačního rámce EQF6. Na tuto úroveň můžete navázat dvouletým inženýrským studiem. (ale jen v zahraničí, české VŠ to neuznávají) Obor programování se bohužel nepodařilo naplnit a nebude otevřen. Těším se na případné další zájemce.
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
tomas (1 days) 
V tomto případě tam nejde ani tak o proud, ale o to že se ty konektory rozpadají a to i ty co nebyly napojené a použité. Prostě špatný plast. To musel být nějaký kontejner šmejdů. Rozpadající se plast, obzvláště ten co měl být UV odolný, to je opravdu pech. Co se týče těch plíšků v MC4, tak dobře zalisovaný MC4 konektor drží jako zvíře a absolutně se nedá rukama vytrhnout. Nikdy se mi nestalo, že by mi křidélko upadlo. Používám ale krimpovací kleště určené přímo na MC4. Pokud to někdo lisuje klešťema na fastony nebo kombinačkama, tak to samozřejmě nebude ono. Ale to u Tebe Tomáši nepředpokládám. Prostě smůla Vůbec nešlo o proud a nalisování, rozpadají se i nezapojené konektory na střídačích originál z výroby, Jsou po 10 letech tak křehké že stačí dotyk nebo mírný boční tah vodiče k příchytce a ten konektor se rozsype na kousky. Ty průchodkové MC4 konektory na střídačích co jsou na skříni střídače. Pak se DC obvod spojí s kostrou střídače a plameny šlehají, FETy pukají a jističe padají. Na lisování mám kufřík s Knipexy pro soláry.
Soban (1 days) 
Tak jsem zase chytřejší takže čokoládky venku ne.... PS. Zatím tam mám MC4 konektory, uvidíme co se stane časem.....
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
cipis (1 days) 
Zkus Over. Temp Drop Power, jestli se ti bude chtít ...
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
tomas (1 days) 
A "nejlepší" na tom je, že hasiči teď dělají šílené obstrukce a požadují nesmysly které zvyšují riziko požáru tím že tam požadují dávat navíc zbytečně konektory a kabely například zbytečnými mezerami mezi panely, optimizéry tam kde nemají žádné technické opodstatnění a jen zvyšují ztráty a počet konektorů a délku vodičů, různé šílenosti s vypínačema na střeše které tam začnou často hořet jako první. A to všechno i na střechách které nemají žádnou požární odolnost a hasiči je i bez FVE odmítají hasit, přístřešky, carporty atd..., vše musíte udělat podle jejich nesmyslných výmyslů i když se vyjádří že to hasit nebudou a i tak to není jisté. Jeden investor nedávno kolaudoval elektrárnu na střeše (některé stavební úřady odmítají respektovat zákon a požadují stavení povolení vždy i na jeden panel). Měl schválenou dokumentaci, PBŘ a vše. No a v den kolaudace přišel hasič s úřednicí ze stavebního a řekl že tam není vypínaní na úrovni panelů a že s tím nesouhlasí a úřednice řekla bohužel musíte si to dát do pořádku a odešli. Tady si lze přečíst jak hasiči začali napadat návrhy na zjednodušení byrokracie: https://ekonomickydenik.cz/jednodussi-p ... ady-stran/ Přitom ještě nedávno byla běžná praxe hasit 1000V pod napětím, viz vyjádření generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR: http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... temu--9835 A dnes mají problém s tím když je tam 400V a více. Přitom ve spoustě elektronických třífázových spotřebičů je i 600V, v mikrovlnkách a elektronkových přístrojích i 6kV a běžně to mají lidé v domácnostech a nemusí mít svolení od hasičů. Že se to dá nebo nedá vypnout není podstatné, protože podle metodických listů musí ke každému elektro zařízení přistupovat jako by bylo pod napětím.
Zahradní FVE
Soban (1 days) 
Tak jsem se na to koukal a nejsem z toho moudrý protože na těch stránkách nejsou uvedené žádné konkrétní údaje. Jak ty nabíječky jsou připojovány do zásuvky? Mají všechny takový externí zdroj jako ten model Ryobi RY36C17A? Jinak by to chtělo vyfotit štítky, jaký mají ty nabíječky příkon.... Jinak kromě těch nabíječek co by jsi tam chtěl ještě připojit a hlavně s jakým výkonem - vyfoť štítek a hoď je sem.....
6415AN Regulátor
cipis (1 days) 
Já myslel, že to chceš ovládat zaráz ... Tam je RS485, ne ethernet, takže to fungovat nebude, co je na obrázku. Ale bohatě stačí obyčejný dvoupólový přepínač, ta rs485 jsou jen dva dráty. Anebo si prostě někam dotáhneš ty kabely a budeš to přecvakávat ručně.
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
cipis (1 days) 
Samotnou čokoládu nikdy nezaizoluješ tak, aby ti tam neteklo, pokud tam teda nechceš dát nějakou krabičku, u které zase budeš řešit průchodky a to, že se za pár let rozsype. Když to zamotáš do samovulkanizační pásky, tak to stejně není rychle rozebíratelné. Rozdělat to jde štípačkama Nicméně existují svorky, do kterých se to ani nemusí dutinkovat, mám to na jednom stringu, půjde to pryč, právě protože jsem to musel dát do vodotěsné krabičky a nelíbí se mi to a stejně bude tu kabeláž k tomu měnit.
Soban (1 days) 
Jsem myslel aby to šlo rozdělat....
cipis (1 days) 
Čokoládu nepotřebuješ, dělají se "oboustranné" dutinky. Prostě trubička s dorazem uprostřed. Zacvakneš a hotovo, před secvaknutím toho druhého kabelu nezapomenout natáhnou smršťovku s lepidlem. Anebo rovnou napojit v té krabičce.
Huawei SUN2000
branorko (1 days) 
Cize v tej appke budem mat moznost si vybrat, ci chcem sledovat hodnoty v realnom case napojeny priamo na wifi menica alebo ci appku pripojim do cloudu a tam budem vidiet aj historiu a realne udaje v 15min intervaloch? ked tak dumam, ono pri tomto menici je asi nezmysel pozadovat 3f backup, ktory neviem nikdy realne rovnako na vsetkych fazach vytazit, to by malo zmysel asi len u asymetrickeho menica pravda? a tie huawei asi nema?
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
Soban (1 days) 
Kdybych to stříhal tak už tam konektory nebudu dávat (aby nebyly horší než co tam byly) a spojil bych to jinak (dutinka - a nějaká čokoládka).
Sběrnice panelu
Soban (1 days) 
Já bych je reklamoval že nemají požadovanou kvalitu, viditelně je panel uvnitř poškozen! Kdyby to bylo na jednom místě na jednom panelu asi bych to neřešil, ale dle těch fotek je to na různých místech a nevíš jak se to projeví za nějaký čas. A nebo bych požadoval nějakou rozumnou slevu na poškozené kusy.
BAZAR Prodám měnič DEYE
DusanZve (1 days) 
DOBRÝ DEN, prodávám měnič HYBRIDNÍ MĚNIČ : DEYE SUN-10K 48V 3-FÁZOVÝ CENA 67 000 KČ BEZ DPH NĚCO O MĚNIČI - VÝHODY : DÁ SE POUŽÍVAT I KDYŽ MÁTE ZAKÁZANÉ PŘETOKY DO SÍTĚ( NASTAVUJE SE HODINOVÝ ODBĚR ZE SÍTĚ Z DŮVODU ZAMEZENÍ PŘETOKŮ DO SÍTĚ V ROZMEZÍ 20-100W/H), 150% ASYMETRIE NA FÁZI, NÍZKONAPĚTOVÉ BATERIE, PASIVNÍ I AKTIVNÍ CHLAZENÍ, OCHRANY TYPU(OCHRANA FV VSTUPU PŘED ÚDEREM BLESKU,VÝSTUPNÍ NADPROUDOVÁ OCHRANA, APOD..), JE POSTAVEN Z ROBUSTNÍHO MATERIÁLU. MOŽNOST ZAPOJENÍ 3 STRINGŮ NEVÝHODY : MENŠÍ UČINNOST Z BATERIE 97%, HLUK (DISKUTABILNÍ),
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
Matess (1 days) 
pánové děkuji za připomínky a inspiraci... Zkusím to probrat s paní z výboru a uvidíme.
Solar Assistant
soami (1 days) 
Takže data na účtu jsou jen tunel na lokální instalaci? To je docela důležité pro lokální zálohu.
Ustálený výkon Studer VT-40
Arambajk (1 days) 
Zajímavý, chápu správně podle fotek že topologie je 3 fázovej interleaved synchronous buck converter ? Nechce se ti to jen tak nahrubo rozkreslit pro zajímavost ? Přesně tak. Zajímavý je, že měření proudu je jen na straně baterek, tedy mppt stačí počítat podle proudu, ne výkonu. Zobrazovaný výkon panelů to pak přepočítává z výkonu baterky. Mimochodem, večer jsem si všiml, že nějak moc často cvaká relé tam a zpátky, těžko říct jestli tam půjde něco nastavit. Tohle je vcelku běžná topologie, když je potřeba výkonnější buck, jinak, mnohem odvážnější je topologie těch variostringů, synchronní DAB (dual active bridge) s trafem na obrovském hrníčku bez mezery a rozptylem určeným polohou vinutí.
Sběrnice panelu
soami (1 days) 
Váhám zda je dát na střechu nebo odvést pěkný kus cesty zpět, kdyby to nebylo tak daleko vezu je hned zpět. Ještě je zkusím zatížit na slunci jak se budou chovat. Lze pro zatížení použít Atorch DL24?Díky Pokud jsi je kupoval přes e-shop a dovezli ti je, tak ať si je zase odvezou na své náklady. Problém se může projevit až za pár měsíců
Solar Assistant
tenlester (1 days) 
.Daji se nejak ty data odnekud vydolovat ze serveru SA nebo ten slouzi jen pro komunikaci a nikoliv pro zalohovani?Nebo poradte jak data zalohovat s moznosti opetovne po nejake nehode zarizeni je do SA nahrat a mit k dispozici v graficke podobe. Ahoj, co jsem zjistil - a mohu s mýlit - tak nic jako SA server neexistuje. SA prostě data čte, ukládá na lokální kartu a posílá přes MQQT dál. Moje řešení je následující: - SA mi běží na minimalistickém RPI ZERO 2W - z něj si to čtě Homeassistant a data ukládá do InfluxDB
Sběrnice panelu
ElektroEzs (1 days) 
Váhám zda je dát na střechu nebo odvést pěkný kus cesty zpět, kdyby to nebylo tak daleko vezu je hned zpět. Ještě je zkusím zatížit na slunci jak se budou chovat. Lze pro zatížení použít Atorch DL24?Díky
Energie zdraží víc, než se čekalo
gupa (1 days) 
Pokud začnou kvůli nespokojenosti malých odběratelů a podnikatelů obchodníci končit, myslím si že je lepší způsob aby si měřáky síťaři okamžitě vzali, protože čekám, že hodně lidí dopadne jak u Bohemia energi. Prostě šokující situace kdy bude koncový zákazník platit plnou aktuální tržní cenu potom novou smlouvu za draho. To je dobré jen pro naše vládní trafiky a špekulanty kteří chcou abysme je stále volili ve volbách. Chcou aby nemovitosti šly dolů, toto je jedna páka jak nato, je hodně lidí, co má spousty bytů a domů a toto budou muset začít řešit ve velkém s neplatiči. To iniciuje vznik geth a problémových oblastí. Prostě amerika adidas v plné kráse. Ty problémy takových míst se řeší velmi těžko. A představte si, že takové místo vznikne v místě pobytu nebo tam kde máte nějakou nemovitost. Je bez hodnoty.
Nová 10,58 kw FV - orientácia + istenie
bahora (1 days) 
pre výstup z meniča treba dať ističe jak na L tak na N narozdíl od vstupu kde stačí jeden.
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
soami (1 days) 
Hmm. To je dilema, jestli není lepší ty konektory rovnou ustřihnout a nalistovat nové.
Franta2776 (1 days) 
Hnus a to je originální provedení konektoru z fabriky
6415AN Regulátor
Skrat (1 days) 
Děkuji za info.Já sem poněkud spíš analogovej.Práce s Pc programem je pro mne hrob.Ten manualní přepínač vydím jako dobrý řešení.Asi vyskouším.Děkuji
pozor konektory MC4 můžou zpusobit požár
Franta2776 (1 days) 
Foto pod panelem
Franta2776 (1 days) 
Ty MC4 jsou fakt sračky nějakých 10A a ukápne stáří 7let..Více na Facebook sekce Solání elektrárna
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
007ToMMaS (1 days) 
Prehodil som nastavenie batérie na uživateľské a funguje to bez problémov.
Ustálený výkon Studer VT-40
Charlie_XZ (1 days) 
Zajímavý, chápu správně podle fotek že topologie je 3 fázovej interleaved synchronous buck converter ? Nechce se ti to jen tak nahrubo rozkreslit pro zajímavost ?
6415AN Regulátor
gupa (1 days) 
Myslíš žeby to manuální přepínač nepřežilo? Jako něco takového: https://xevos.store/produkt/delock-swit ... rectional/
Uchytenie plechová strecha s kokovymi krokvami
mirecko2 (1 days) 
Ahojte Nema niekto skúsenosť s uchytenim panelov na plechovú strechu prístrešku kde su použite drevené laty uchytené do kovových krokiev? Lebo našiel som len kombinovane sroby pre drevené strechy.. dakujem
Vyplatí se malá solární elektrárna?
shuty (1 days) 
Baterie se staví na proudy v systému,jinak se systém musí škrtit dle baterie a to je špatně.A je to kvůli její životnosti. ano to je priorita 1 ostrovana. Inak tahak je King.... ale neviem ci je to pouzitelne na toto co sa tu prebera
marko250 (1 days) 
Baterie se staví na proudy v systému,jinak se systém musí škrtit dle baterie a to je špatně.A je to kvůli její životnosti.
PIP 5048MKX zkušenosti
alfonsak (1 days) 
Z návodu jiného měniče, ale myslím, že to je stejné - parametr 03: APL - Pokud je vybráno, přijatelný rozsah vstupního střídavého napětí bude v rozmezí 90-280VAC. UPS - Pokud je vybráno, přijatelný rozsah vstupního střídavého napětí bude v rozmezí 170-280VAC u 5048ky - u toho UPS by mělo být přepnutí, pokud jde o bypass do 4ms nebo 0ms, pokud je line mod (tedy "docucávání") Klony mají pouze bypass, kdy při UPS píšou 10ms a pro APL píšou 20ms. Takže jednoznačně nastavení hodnoty UPS.
Ustálený výkon Studer VT-40
Arambajk (1 days) 
Jak to vzniklo naprosto netuším. Osazování SMD je vysoce automatizovaný proces. Anebo někdo na poslední chvíli honil EMC? Na osciloskopu je spínací děj na gate při 10R dokonce čistší, při 47R byl na náběžné i sestupné hraně zákmit navíc. Ve VT-80 jsou podle fotek Rg=22R ale nevím jaké tranzistory. Tady by se daly nechat 47R a zvětšit deadtime. Při takhle nízké spínací frekvenci by to určitě šlo. To je mimochodem zajímavé, že deadtime je v HW driveru, přitom použitý poměrně výkonný MCU samozřejmě má periferii, která vkládání deadtime umožňuje.
greatlama (1 days) 
Já bych si spíš tipnul, že tam dali trandaky s větší kapacitou.
Vystavba 10kW FVE
soami (1 days) 
Jen 22 panelů není dobré množství na kombinace v zapojení. 24 by bylo mnohem lepší.
Ustálený výkon Studer VT-40
cipis (1 days) 
To si beztak nekdo v cine spletl spulku a misto 10 dal 100 ...
Vystavba 10kW FVE
FrantisekCa (1 days) 
Zacal si dobre. Panely mas. Teraz myslim, ze ti je nad slnko jasne, ze ked si sa rozhodol pre samodomo, tak nemas cesty s5, jedine, ze by si panely predal dalej. Odobrit, rev. spravu atd ti nik neurobi, aby si to podla sucasnej legislativy a podmienok pripojil k DS. Takze bud to predas, alebo ides dalej, s tym, ze este do toho vrazis par tisic € na nakup menicov a baterie. Benefity s offgrid si vies spocitat sam, ak nie, tak daj si cas a citaj tu vsetko mozne. Ja osobne v tvojom pripade by som isiel cestou 2 x klon Axperta na 1 fazu s bateriou (pre zaciatok) o kapacite asi 10 kVAh.
Ustálený výkon Studer VT-40
Arambajk (1 days) 
Problém vyřešen, měnič konečně přestal topit a dokonce se znatelně zvedl dodávaný výkon v poměru ke druhému nabíječi. Podařilo se mi zapůjčit jinou VT-40, ta se ale chovala úplně stejně, (během 30minut od zapojení pozdě odpoledne na výkonu cca 500W se rozblikala led přehřátí) tak nastoupilo ladění HW. Potvrdil se předpoklad příliš vysokého Rg vzhledem k nastavenému deadtime (350ns), tranzistory topily i naprázdno od cca 80V na panelech nahoru. Snížení Rg na 10R tenhle problém úplně odstranilo, tranzistory stíhají vypínat včas. Podobně by zřejmě pomohlo zvětšení deadtime pomocí odporů u driverů na řídící desce, ale nebylo potřeba.
Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno
Joskob (1 days) 
Vysmievaš sa tu, troluješ a nie si schopný ani poriadne odpísať 4S namiesto S4. Ty si tu fakt len pre zábavu,nie pre info. Choď radšej na FB , tam zapadneš.
BAZAR Prodám 10ks AMERI SOLAR AS-6M120-HC-380Wp
soami (1 days) 
1 panel k dispozici. Ostatní nakonec dám na střechu Specifikace- https://1drv.ms/f/s!ArylO5bYQK4ounY2mK2hdWb5CUbL Cena 3800,- Místo - Týnec nad Sázavou Při platbě předem možné předání na trase Benešov-Praha, Benešov-Zlín
Vystavba 10kW FVE
rva (1 days) 
Bez baterie to půjde těžko. Bez baterie se dělají elektrárny, které pracují paralelně se sítí, tedy elektrárny ongrid - to jsou třeba ty, které provozují solární baroni, nebo ty, které jsou instalovány z dotací. A k tomu je potřeba splnit řadu podmínek aby to bylo možno připojit. Zamyslel bych se co má být cílem a pak se dá poradit jak toho dosáhnout. Toto fórum je pro nedotované elektrárny a pro daný účel je schopno snad dobře poradit.
6415AN Regulátor
cipis (1 days) 
Ne, ten vergl umí jen jeden - neumí adresovat. Na co to vůbec používáš? Stačí převodník RS485/USB, regulátory nastavíš každý na jinou adresu a vyčítáš přes PC(..).
Vystavba 10kW FVE
martin130w (1 days) 
pozdravujem, rozhodol som sa pre výstavbu FVE o výkone 10kW. (teraz bez batérii) -zakupil som 22ks panelov Leapton 460W, vrátane nosnej konštrukcie na škridlovú strechu so sklonom 30 stupňov. -teraz /v októbri/ by som to chcel nahodiť na strechu. - neviem však ako to navzájom pospájať (sériovo, paralelne) pretože ešte nie som rozhodnutý pre menič. Chcem 3F menič ktorým môžem napájať domácnosť cez deň, v prípade malého vykonu FVE aby si vedel "pricucnúť" z DS, a najlepšie by bolo ak by vedel aj balansovať s výkonom podla záťaže na jednotlivých fázach. Prebytky by som chcel dávať: 1) do bojlera 200L/2,2kW AC špirála 2) Do AKU 800L nádrže,mam tam nachystané dve 3kW 1F špirály 3) Virtuálna batéria -ale už asi veľmi vymýšľam Viem že teraz pozháňať rýchlo menič 10-15kW je asi iba sen preto sa obraciam na Vás s prosbou o rady a skúsenosti aby som nevyhadzoval peniaze na menič ktorý nebudem vedieť použiť ako chcem. za pomoc všetkým ďakujem
6415AN Regulátor
Skrat (1 days) 
Dobrý den. Mám dva 6415AN a každý je propojen s displejem MT 50. Dotaz ? je možno je propojit kabelem na potr RS485 a ovládat,kontrolovat jen jedním MT50? Nebo je nutno aby měly stejný soft? Nerad bych něco potento... zatím mi vše maká k spokojenosti jen bych chtěl ušetřit jeden MT50 na další systém. Děkujiza radu
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
marsal64 (1 days) 
Já mám sklon okolo 10st a část 35st.Ty 10st jsou špinavější a hlavně cca 1,5cm od spodu se drží bordel. Myslím,že časem to bude vadit spodní řadě článků. To je moje roční zkušenost. Ano, občas je třeba holt po dešti vzít do ruky smeták... Já mám v poustevně 45% výkonu panelů 50° čistý jih a 55% na střeše. Z těch 50°J ale stejně sníh nesjede bez dopomoci nebo sluníčka a namátkou výroba mezi 16 - 21.9 byla ze střechy přesně 2x větší než z 50°J. Dnes po zkušenostech bych místo 50°J udělal raději nějaký "solární plot" 90°, který chytá zimní jižní slunce ještě lépe a sníh z něj sjede hned. Ale pardon, to už je OT.
Franta2776 (1 days) 
Já mám sklon okolo 10st a část 35st.Ty 10st jsou špinavější a hlavně cca 1,5cm od spodu se drží bordel. Myslím,že časem to bude vadit spodní řadě článků. To je moje roční zkušenost.
Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno
lzahradil (1 days) 
Pokud mě někdo prudí, tak říct mu co si o něm myslím, je můj obraný mechanismus. Můj obranný mechanismus po dnešním varování mi říká, že je čas si dát alespoň na týden pauzu. Při pauze si můžeš otevřít internet a zeptat se strýčka Googla na základní informace o stavbě baterií, základech fotovoltaiky a celkově zjistit nějaké základní informace. Týden studia snad bude stačit na to aby jsi načerpal to co ti schází a pak se můžeš doptat na detaily které ti nebudou jasné. Zdejší fórum slouží k diskusím mezi lidmi kteří mají alespoň přehled o základech a chtějí různé věci prodiskutovat se zkušenějšíma. Další reakce nejsou potřeba. Autor momentálně nemá možnost odpovědi
mopadzi (1 days) 
Jeden hodně dobrý polák napsal: "Sešij červené s červeným, žluté se žlutým, bílé s bílým. Určitě to bude v pořádku" Toliko o spojování
martinm (1 days) 
Mě v této fázi absolutně nezajímá, jak konkrétně sestavit, jen na co dávat pozor při úvaze jaké uvažuji baterky pro nákup pro zvážení rozpočtu, zda to má vůbec význam. Abych pro rozvahu nevybral baterie, které třeba není vhodné spojovat a pak na tom byl škodnej nebo tak. Já ale umím skládat baterie, jen neumím poznat, které se daí kombinovat a které ne, o tom bylo to vákno, které myslíš ty. Stačilo si připomenou, jaký je rozdíl v seriovém a paralelním napojení a byl jsem doma. No nejsem doma plete se mi to furt, ale omplacovat mi to o hlavu, že to motám nemusíš, ale nedivil bych se u toho u tebe. Se podívej, jak se chováš, ve vlákně na nalepovací panely mi tu spamuješ o nějakém skládání baterií, to fakt nejde adminovi nenahlásit. K občasným úrážkám se přiznávám, ale lidi co nectí pravidla fora a neustále mi spamují off-topic si nic jiného nezasouží na hrubý pytel hrubá záplata. Jestli zájem mám se ve mě pere a hledám cestu.Každý den tu narazím na něco nového. lákaře vyhledej ty, když nechápeš, že ty na rozdíl ode mne opakovaně závažně porušuješ pravidla fora spamování off-topicu mimo téma a ničíš mi tím život. Pokud já ničím život tobě svými hloupými dotazy, tak to nemusíš číst, nemusíš reagovat, promluv si o tom se svým psychologem, je to tvůj problém, mě tím neotravuj. Já tě mé vlákna číst nenutí ba naopak tě prosím, ať mi sem nelezeš spamovat off.topic.
FrantisekCa (1 days) 
Až budu takovej genius až na půdu jako jsi ty a budu všemu rozumět, tak určit budu vědět, že mám do Google napsal S4 jako 4 sériově propojené 12,8V = 48V. Do té doby jen zjišťuju jestli se vlastní solární panely vyplatí a nebaví mě to furt vysvětlovat a někomu se zpovídat. I když mi není jasné, proč zase píšeš o 48V... To si pleteš, kde se do koho navážím. Pokud mě někdo prudí, tak říct mu co si o něm myslím, je můj obraný mechanismus. Co si myslím momentálně o tobě, když mi tu píšeš namachrovaně (jak je tvým standardem), že každý ví, že má odborně napsat do Google "S4", to je přece jasný, to dá každýmu rozum a pokud ne, tak Ať si přečte pět knížek, než vůbec začne přemýšlet, jestli chce solární panely studovat. Tak jsi namachrovanec, který mě jen přišel vysírat, nehledě na to, že toto vlákno se týká panelů na okna, ne vyčítání mi co jsem kdy kde jinde komu napsal, mám chuť tvůj příspěvek nahlásit adminovi za off-topic a vysírání mě mimo téma. Jak moc musí být chytrý, abys měl pořád potřebu takhle off-topicově spamovat a toužil vytvářet flamewar. Pokud nemáš co říct k tématu: "Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno", tak se nevyjadřuj, toto je moje vlákno, a já na spam nejsem zvědavej. Taky ti nespamuji mimo téma ve tvých příspěvcích. Zas si iba presvedcil toto forum, ze ti nejde o ziadne citanie, hladanie informacii ale iba a iba o bohapuste trolovanie. Kebyze zadas do toho google co som pisal a aj si nieco precitas, tak by si vedel, ze sa jedna o zlozenie clankov do baterie s U 12,8V. Namiesto toho, aby si to urobil, si sa opatovne znizil iba k urazaniu a si to prave ty, co toto forum zasieras svojimi prispevkami. Tie panely si prilep hoc aj lepiacou paskou, mne je to ukradnute, pretoze ty ako si uz pisal, nemas zaujem o akukolvek FVE a ide ti iba o vyvolavanie nejakeho flame aj ohladom ekonomickeho vyznamu. Sa nudis a mas silne nutkanie sa pustat do sporu s kymkolvek, tak vyhladaj odbornu, lekarsku pomoc. Poslednu dobu labilni ludia boli schopni vykonat zverstva…
Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení
martinm (1 days) 
Kdyby to někoho do budoucna zajímalo, tak se mi konečně podařilo dohledat správný obrázek. Hledal jsem ho už před položením dotazu, ale našel jsem ho až teď na nekolikátý pokus v google obrázcích po hlubokém zascrollování. Chápu to tak, že jsem to řvýše napsal správně, při stínu z boku by mělo být potřeba použít právě ten horizontální panel, ale otočený vertikálně na výšku a nebo naopak vertikální otočený horizontálně na šířku, ale lezoucí stín "nerozes*al" hodně sekcí, ale jen jednu. Pokud mi někdo bude moci aniž by u toho musel moc přemýšlet moji domněnku. Tak budu samozřejmě rád. kdo napíše "nekrmte trola, ať se vyučí elektrikářem a nepokládá hloupé dotazy, ten bude nahlášen za off-topic spam a vysírání mimo téma. už ne to nemám nervy. V mém případě to chápu takto vadí a nevadí: Obrázek vplevu značí zřejmě 10% snížení účinnosti, ale obrázek vpravo zřejmě 100% snížení účinnosti?
martinm (1 days) 
Prosím tě. Takže když mám stín trochu z boku tzn. ráno zleva a večer zprava. Tak jaký panel s jakou orientací potřebuju? Resp dotaz lze položit alternativně takto: Horizontálnímu položenému horizontálně na šířku vadí více stín z krajů nebo shora/zdola? Mě by dávalo logiku, aby horizontální, které se pokládají horizontálně byly náchylné právě na boky, aby jim nevadilo, že si v řadách vzájemně svítí na své spodní části v případě, že je sluníčko už nízko. Víte někdo z hlavy, jak to je? Potom by platilo, že potřebuji horizontální položený horizontálně nebo vertikální vertikálně v tomto případě, viz obrázek, myslíte, že to chápu správně? Nebo to může být nějak různé a nejde to takhle obecně říct, např. záleží na tom, jak mají ty by-pass diody nebo tak něco?
Max 5kW mezi kopci
rva (1 days) 
To je šumafuk. Někdo až k elektrárně natáhne každou stranu zvlášť - třeba proto, aby mohl snadno hodit každou stranu na jiný regulátor. A jiný chce ušetřit měď, tak to spojí někde pod střechou.
10055 (1 days) 
No to jsem tak napsal, Jen nevím k terén bodě to spojit Ještě jednou mám zapojeni od panelu odpojovac - svodic přejetí - jistič
Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno
martinm (1 days) 
Až budu takovej genius až na půdu jako jsi ty a budu všemu rozumět, tak určit budu vědět, že mám do Google napsal S4 jako 4 sériově propojené 12,8V = 48V. Do té doby jen zjišťuju jestli se vlastní solární panely vyplatí a nebaví mě to furt vysvětlovat a někomu se zpovídat. I když mi není jasné, proč zase píšeš o 48V... To si pleteš, kde se do koho navážím. Pokud mě někdo prudí, tak říct mu co si o něm myslím, je můj obraný mechanismus. Co si myslím momentálně o tobě, když mi tu píšeš namachrovaně (jak je tvým standardem), že každý ví, že má odborně napsat do Google "S4", to je přece jasný, to dá každýmu rozum a pokud ne, tak Ať si přečte pět knížek, než vůbec začne přemýšlet, jestli chce solární panely studovat. Tak jsi namachrovanec, který mě jen přišel vysírat, nehledě na to, že toto vlákno se týká panelů na okna, ne vyčítání mi co jsem kdy kde jinde komu napsal, mám chuť tvůj příspěvek nahlásit adminovi za off-topic a vysírání mě mimo téma. Jak moc musí být chytrý, abys měl pořád potřebu takhle off-topicově spamovat a toužil vytvářet flamewar. Pokud nemáš co říct k tématu: "Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno", tak se nevyjadřuj, toto je moje vlákno, a já na spam nejsem zvědavej. Taky ti nespamuji mimo téma ve tvých příspěvcích.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (1 days) 
Jak je možný, že jsem poslední dobou takhle nesnesitelně nepozorný, že jsem to napsal opačně 2S4P, přestože v hlavě jsem to měl správně, vytvořil jsem 6V namísto 12V, No cena je dokonalá, třeba u panelů je to opačně, čím menší panel, tím je dražší na poměr m^2. Že jeden velký článek bude stát 8x víc, než stejný článek složený z 8 malých by mě nikdy nenapadlo.I když ono to asi bude tím, že to bude zabírat víc místa těch 8, nebo nějakou nevýhodu, která nám nevadí to jistě má. Hlavní, je že to má stejnou kapacitu a životnost jako ten jeden velký, zbytek je fuk. Ale pořád ještě nechápu, zda není 250Ah kanon na vrabce, jestli by mi nestačilo 125Ah (4x 125Ah 3.2V). Posílám screenshoty ze simulátoru pro 125Ah. Not captured 0%, takže 125Ah stačí k tomu, abych vytažil sluníčko na maximum, baterie bude sice vytěžená taky na maximum, ale to by při 250Ah už nebyl takový rozdíl, to bych musel mít mnou legendárně již zmíněných 8333Ah. S tím, že takhle se ta 125Ah baterie vybije nejpozději přes noc na 20% a druhý den může zase sbírat energii, aby se večer/přes noc zase vybila a takhle každý den. V praxy by šlo: Plánovaná roční spotřeba 1460 kWh (pokud nejsem doma, abych nemusel počítat s rezervou, kdy jsem a kdy nejsem doma) 280W panely vyrobí ročně 306 kWh Ze el sítě by mělo jít tedy: 1154 kWh
Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno
FrantisekCa (1 days) 
Tak to potom musis investovat tu tebou spominanu milardu kacek do baterie, aby si mohol fungovat. Zjavne mas problem nieco hladat, citat a namiesto toho tu iba stale trolujes. Staci do google zadat “Postup jak sestavit LIFEPO4 baterii 4S 12,8V“ Su aj ine moznosti, ale cakat, ze ti to vsetko bude tu tebe strkat pod nos a ty sa este budes do niekoho neuctivo navazat a zosmiesnovat, takze je zbytocne pokracovat dalej v diskusii s tebou.
martinm (1 days) 
Jako jo no, nesedí mi na tom, proč je na tom obrázku normálně vidlice do 230V nebo jestli je to 110V, ale i tak. Aby bylo jasno, to není mnou vyrobený obrázek. To jsem našel na e-shopu, co to prodává, ale v popisku se píše, že je to pro 48V. Ale nejspíš mi jako vždy něco uniká. Třeba to tam je vevnitř nějak pošéfovaný. @Bradoo: mě třeba došlo, že já to bez baterií mít nemůžu protože panely vyrobí blbých 280W každou hodinu, ale nesvítím celý den, svítím večer, a filtry 280Wh nežerou, takže přes den bych měl nadbytek a večer zase nedostatek, takže bez baterií by to u mě nešlo, ale ty to máš parádně vychytaný. Mít těch akvárií víještě víc nebo výkonnější filtry, nebo nutnost svítit častěji, tak by to cesta být mohla. Takhle se ale bateriím nevyhnu.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Camel (1 days) 
Já to tam vidím, že se dají do serie zapojit 4 paralelní články a vznikne 250Ah 12V. Nechápu, co ti přijde nepochopitelného na tom, že jsi napsa, že "8ks life 125Ah/12V/3.2kWh" stojí 16000 Kč, což není pravda. Už mi to ostatní dovysvětlili, že jsi myslel 8ks life "125Ah/3.2V" zapojených tak, že vznikne "12V 250Ah". Máš štěstí že jsem člověk trpělivý. Takže první co jsi napsal už je nesmysl. Když už tak 4 články v sérii dají 12V a paralelním připojením se zvýší kapacita. Takže to zapojení je 4S2P = 4články sériově. 2 paralelně Ohledně ceny life 125Ah/3,2V jeden článek se dá pořídit z ČR něco kolem 2050Kč což za 8 článků dá logicky cenu 16400Kč.
Max 5kW mezi kopci
rva (1 days) 
Každé straně bych dal vlastní jistič. Už jen kvůli tomu, abych se mohl podívat, jaký vliv má když je zapojena jenom jedna strana nebo obě (abych zjistil o kolik energie přicházím, když nemám každou stranu do samostatného mppt regulátoru).
Huawei SUN2000
Thoma_CPU (1 days) 
Ahojte, dam mozno pre niektorych banalnu otazku ale snazim sa veci si nastudovat. Prosim Menic Huawei SUN2000 10 KTL M1 dokaze pracovat aj bez CLOUDU alebo pre svoju funkcnost a zmenu nastaveni potrebuje nutne internetove pripojenie k CLOUDU. Ak cloud nepotrebuje viete ma prosim naviest k nejakemu manualu ako to funguje v lokalnom rezime? Tiez sa chcem spytat, ci viete poradit: Chcem aby vsetko fungovalo aj pri vypadku siete, pri tomto vyrobcovi je ale dodavany len backup box ktory pri vypadku siete dava vystup len do 1 fazy, existuje moznost dostat z tohto menica v ostrovnom rezime 3 fazy? Ak som nieco poplietol vopred sa ospravedlnujem. K provozu ani nastavení cloud není třeba ale potom se ti neukládají data asi. Co se týká backup boxu tak to nevím ale pro fungování bez Gridu je to asi nutnost ho mít a o alternativě nevím jedině by jsi mu simuloval síť na vstupu.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (1 days) 
Já to tam vidím, že se dají do serie zapojit 4 paralelní články a vznikne 250Ah 12V. Nechápu, co ti přijde nepochopitelného na tom, že jsi napsal, že "8ks life 125Ah/12V/3.2kWh" stojí 16000 Kč, což není pravda. Už mi to ostatní dovysvětlili, že jsi myslel 8ks life "125Ah/3.2V" zapojených tak, že vznikne "12V 250Ah", nikoliv tebou uvedených "125Ah/12V". Nejsem elektrikář a hned mi ten divný formát nedocvakl, jak to bylo myšleno. Hledal jsem áx 125Ah/12V baterii a ukazovalo mi to samozřejmě cenu 16000Kč, ale za kus. Nikoliv za 8 kusů, protože jsem nevěděl, že mám hledat 3.2V, když jsi psal 8x 12V. Možná bych ještě pochopil kdybys namísto tohoto: 16000Kč- 8ks life 125Ah/12V/3.2kWh Napsal toto: 16000Kč- 8ks life 125Ah/3.2V/(celkem 3.2kWh = 250Ah) Jen mě to zmátlo, už se k tomu nemusíš vracet, teď už je mi to jasné. Je paráda, že víc malých je výhodnější než jedna 12V 250Ah rovnou. Což je paráda. Na třetiny jsem plácnul blbost no. Nejvíce to jde rozdělit na polovinu 4x 3.2V 125 Ah články teď a 4x 3.2V 125 Ah na jaře, pokud to správně chápu. Resp. nesedí na tom, proč to pro 280W panel potřebuji 250Ah, podle mě by mělo stačit polovičních 125Ah ne?
Zahradní FVE
Soban (1 days) 
Teď jsem na mobilu zítra se na to kouknu a skusím něco konkrétně poradit.
Max 5kW mezi kopci
10055 (1 days) 
Rozhodl jsem se přidat ještě panely na východ a prozatím si myslím, že nebudu dávat další měnič chtěl bych tedy paralerně spojit východní a západní string do jednoho vstupu MPPT oba stringy budou ze stejných panelů a ze stejného počtu to je mi celkem jasné a i to tak plánuju chci je spojovat až před měničem a zde mi vyvstává otázka u, které si nejsem zcela jist používám zapojení odpojovač ->svodič přepětí -> jistič mám ty stringy spojit až za jističema?
Vyplatí se malá solární elektrárna?
fugas (1 days) 
Já chápu, že se to dá poskládat, jen na mě se musí polopaticky, nepsat, že mám koupit 8x 12v a přitom myslet 8x 3.2V. Takže ve výsledku by to odpovídalo po kapacitě cca 270Ah. takže namísto tohoto: 16000Kč- 8ks life 125Ah/12V/3.2kWh Myslel, že mám koupit toto: 16000Kč- 8ks life 125Ah/3.2V a z těch teprve sestrojit 1x life 125Ah/12V/3.2kWh Je to tak? Samozřejmě, že mi to přišlo hodně, ale říkal jsem si, že to je myšleno schválně např, proto, aby ty baterie tolik netrpěly, protože přes zimu budou půl roku na 20% kapacity skoro nonstop. třeba klasické lithiovky by to nedávali a těch 8 kusů by mi jako blbost nepřišlo, pokud by to mělo zajistit, že se budou pohybovat mezi 40-80 % nabytosti. Ale přišel jsem nyní na trochu divnou věc, jedna 12v 125Ah = drahá jak svině, alě když se poskládá z menších článků, tak výsledek je stejný s tím rozdílem, že je to mnohem levnější a jako bonus je to mnohem škálovatelnější. Např když teď přes zimu mi stačí třetina, tak druhou třetinu mohu koupit až po zimě a poslední třetinu až v půlce jara. Dokupovat postupně. Že jsem druhá skupina se netajím, každý má nějakou povahu. Mě to baví, ale přesto se je to v mé povaze vyjadřovat se přesto kriticky a hledat problémy. Protože teprve, až když najdu všechny problémy, tak mohu usoudit, zda to má význam. Pak jsou zase lidi, co problémy nehledají vrhají se do věcí po hlavě a pak akorát litují, až je ty nezmapované problémy dostihnou. Ty prostě vytváříš teoretické naprosto nefunkční konstrukce, protože o věcech o kterých chceš diskutovat vůbec nic nevíš. Nechceš se tomu věnovat, ale evidentně vydržíš dlouze diskutovat o tom jak se ti nechce. Založil jsi tu pět vláken, ve kterých se chceš donekonečna babrat v naprosto nesmyslných a nereálných věcech, protože to je to co tě baví. Baví tě tím zaměstnávat ostatní a vyvolávat při tom konflikty. Každý rozumný návrh smeteš ze stolu a jedeš si neustále tu svojí. Ničemu z toho co tu ostatní řeší absolutně nerozumíš a jen to zaplavuješ těmi svými "moudry". V tomhle prostředí jsi ty sám jeden velký off topic.
Diablo1st (1 days) 
@Diablo1st: To mě baví, jak spousta lidí z mého okolí si myslí, že když začne utrácet za věci, které nepotřebuje, takže "zatočili s inflací", to jdu vždycky do kolen. Ja som nepísal nič o "zatočení s inflací", ale o tom, že ak úspory (samozrejme nejaká železná rezerva musí byť) necháte na bežnom účte tak Vám ich postupne zožerie inflácia. Preto je lepšie ich niekde investovať. A zrovna FVE je jedno z tých rozumnejších investícii, lebo ak sa dobre navrhne tak sa vie vrátiť do tých 10rokov. Nie je to žiadna bomba, ale určite lepšie ako mať peniaze bez úžitku na bežnom účte. My ideme naopak do kolien z Vás
Camel (1 days) 
Myslel, že mám koupit toto: 16000Kč- 8ks life 125Ah/3.2V a z těch teprve sestrojit 1x life 125Ah/12V/3.2kWh Je to tak? Ne není. 8ks life 125Ah/3,2V z toho se dá poskládat baterie 12V/250Ah/3,2kWh
marko250 (1 days) 
8ks na třetiny jo,hmm? A tady je ceník z dneška: download/file.php?id=29068&t=1 Co je nepochopitelného na 8ks 125Ah článcích poskládaných na 12V systém ,který dá 3.2kWh?
Camel (1 days) 
Mám pár známích co si FVE taky dělala svépomocí ne jen proto že se na tom dá hodně ušetřit oproti firemním řešení. (Musí se ale o tom alespoň něco vědět). A nikdo z nich této investice nelituje ba naopak si to chválí. S tou cenou 10Kč za kWh to je ale holá realita. Stačí si stáhnout aktuální ceník ČEZ nebo jiného dodavatele. Zafixované ceny co lidé mají z dřívějška ale doběhnou a pak to bude cenová rána. Zastropování statem na 6kč/kWh je ale pouze na silovou elektřinu ve výsledku s distribucí a poplatky to je stejně těch 10Kč/kWh..
wattman (1 days) 
Ne, toto neni offtopic co pisu. Cele toto vlakno je krasny priklad dunning krugera, rozhodne vic info na studium nez z oblasti fve.
martinm (1 days) 
Já chápu, že se to dá poskládat, jen na mě se musí polopaticky, nepsat, že mám koupit 8x 12v a přitom myslet 8x 3.2V. Takže ve výsledku by to odpovídalo po kapacitě cca 270Ah. takže namísto tohoto: 16000Kč- 8ks life 125Ah/12V/3.2kWh Myslel, že mám koupit toto: 16000Kč- 8ks life 125Ah/3.2V a z těch teprve sestrojit 1x life 125Ah/12V/3.2kWh Je to tak? Samozřejmě, že mi to přišlo hodně, ale říkal jsem si, že to je myšleno schválně např, proto, aby ty baterie tolik netrpěly, protože přes zimu budou půl roku na 20% kapacity skoro nonstop. třeba klasické lithiovky by to nedávali a těch 8 kusů by mi jako blbost nepřišlo, pokud by to mělo zajistit, že se budou pohybovat mezi 40-80 % nabytosti. Ale přišel jsem nyní na trochu divnou věc, jedna 12v 125Ah = drahá jak svině, alě když se poskládá z menších článků, tak výsledek je stejný s tím rozdílem, že je to mnohem levnější a jako bonus je to mnohem škálovatelnější. Např když teď přes zimu mi stačí třetina, tak druhou třetinu mohu koupit až po zimě a poslední třetinu až v půlce jara. Dokupovat postupně. Že jsem druhá skupina se netajím, každý má nějakou povahu. Mě to baví, ale přesto se je to v mé povaze vyjadřovat se přesto kriticky a hledat problémy. Protože teprve, až když najdu všechny problémy, tak mohu usoudit, zda to má význam. Pak jsou zase lidi, co problémy nehledají vrhají se do věcí po hlavě a pak akorát litují, až je ty nezmapované problémy dostihnou.
marko250 (1 days) 
A jsou v Česku.Jsou dva typy lidí,ti co hledají řešení a ti co hledají důvod nic neřešit.Po přečtení Vašich otázek,myšlenek a odpovědí jednoznačně budete ta druhá skupina.Ale jako oživení fóra dobrý,aspoň hromada uživatelů uvidí jak nepostupovat k vysněnému cíli,díky .
Camel (1 days) 
když už tak to bylo napsáno takto 8ks life 125Ah/12V/3.2kWh což znamená 8ks 125Ah článků.. z toho se dá poskládat 12v 3,2kWh Opravdu si to nastuduj tady to bylo všem hned jasné
fugas (1 days) 
Věř mi že si nic nepletu. To by ti pak muselo vyjít 8x 3,2kWh, což by ti muselo být jasné, že je k panelu 360Wp asi dost nesmysl. Nezlob se, mám fakt jinou práci. On to tak napsal, protože by to mohlo dělat i 24V a 125Ah. Základy. Bez nich se nehneš.
martinm (1 days) 
Jenže on psal koupit 8x 12V 125Ah 3.2kWh. Nikoliv 8x 3.2V. Ty si pleteš zase 3.2V a 3.2kWh a zase jsem za blbce já, klasika...
Huawei SUN2000
branorko (1 days) 
Ahojte, dam mozno pre niektorych banalnu otazku ale snazim sa veci si nastudovat. Prosim Menic Huawei SUN2000 10 KTL M1 dokaze pracovat aj bez CLOUDU alebo pre svoju funkcnost a zmenu nastaveni potrebuje nutne internetove pripojenie k CLOUDU. Ak cloud nepotrebuje viete ma prosim naviest k nejakemu manualu ako to funguje v lokalnom rezime? Tiez sa chcem spytat, ci viete poradit: Chcem aby vsetko fungovalo aj pri vypadku siete, pri tomto vyrobcovi je ale dodavany len backup box ktory pri vypadku siete dava vystup len do 1 fazy, existuje moznost dostat z tohto menica v ostrovnom rezime 3 fazy? Ak som nieco poplietol vopred sa ospravedlnujem.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
fugas (1 days) 
Ne. Je to tím, že ty nemáš základní povědomí celé věci, jak už jsme řešili. Jeden kus se rovná 3,2V a 125Ah. Takže čtyři kusy se v sériovém zapojení rovnají 12V a 125Ah. K nim paralelně zbylé čtyři kusy vytvoří tandem 12V / 250Ah, což dá ty 3kWh. Tohle jsou ale ty základy, které nechceš znát a potom je velmi těžké k něčemu dojít. Nech to raději tak a věnuj se něčemu, co tě bude naplňovat.
Zahradní FVE
Tomi71 (1 days) 
Pro sekačku a pilu nabíječky tyto: https://www.smnaradi.cz/nabijecky-24/ry ... jecka-36v/ https://www.smnaradi.cz/sety-24/ryobi-r ... -1x-6-0ah/ Pro aku čerpadlo na přečerpávání dešťové vody: https://www.smnaradi.cz/nabijecky-31/ryobi-rc18120/
Energie zdraží víc, než se čekalo
fugas (1 days) 
Nejde o mě. Reagoval jsem na kolegu výš. Jen jsem uvedl jak bych to řešil kdybych musel.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (1 days) 
Ale to je čistě tím, že jste všelijací kaskádéři, protože za 16k těch 8 kusů můžete koupit zase někde v číně, v ČR je za tu cenu podle google jen jedna. Když mám kupovat baterie za 16 táců, tak chci, aby někdo garantoval, že je to fakt life, že to fakt má takovou kapacitu a že to případně mám kde reklamovat, že mi to tu nezapálí byt apod. Pochopím koupit si v číně nějakou ptákovinu, ale kupujete tam regulátory a všechno možný. Jste neviděli jak to tam vietnamky pofidérně pájí na kolenou?
fugas (2 days) 
Píšeš 16000Kč- 8ks life 125Ah/12V/3.2kWh. Píšeš 8 ks, ale cenu jsi uvedl za jeden kus, takže tu návratnost z 10 let máš hned mnou zminovaných 60 let, ale nemyslím, že je potřeba mát 8x 125 Ah, za mě by stačila jen jedna, to by cena odpovídala. To právě ne. Cena je správně a to za 8 kusů. Jen v těch veličinách máš naprostý chaos. Proto ti píšu, ať si pořídíš něco malého a naučíš se s tím pracovat. Konec za který jsi to chytil žádný druhý konec nemá. Tímhle způsobem se ti to nevrátí nikdy, protože nejsi schopen vůbec svépomocí něco realizovat.
Energie zdraží víc, než se čekalo
glottis (2 days) 
Myslím to spíš tak, že když se dá efektivně fungovat bez toho, tak proč platit vůbec nějakou zálohu. V tomto případě 3000. Pokud se v budoucnu situace zlepší, rádi to zase odplombují. Pokud ale ne, tak ty zaplacené zálohy u nich jen požírá inflace i v případě, že by to ve vyúčtování vraceli všechno. Zálohy můžu použít efektivněji, než je posílat za něco co nevyužívám. pokud mas chut to nekdy dal pouzivat, neni jednodusi teda spis zalohu snizit nez resit nejake plombovani?
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (2 days) 
@fugas: Tohle mi prostě moje racionální uvažování nedovolí udělat, přestože bych si s tím hrál rád, ale zároveň to pro mě znamená zdroj komplikací a rozhazování peněz, které nemám na rozhazování. Kdybych měl jistotu, že za 10 let mse mi ta investice vrátí a začne mi to šetřit peníze, tak bych do toho šel, ale návratnost za 38 let, jestli vůbec, to nemůžu, tak bohatý nejsem. @Diablo1st: To mě baví, jak spousta lidí z mého okolí si myslí, že když začne utrácet za věci, které nepotřebuje, takže "zatočili s inflací", to jdu vždycky do kolen. @marko250: Ukaž mi někoho kdo platí 10 kWh, průměrná cena je tak 8 Kč a to má spoustu lidí zafixování na 4 Kč Zase děláš gembling s budoucností, to že je teď cena takové neznamená, že za tejden se nenechá někdo slyšet, že zapne elektrárnu a cena nebude 3 Kč/kWh. nebo alespoň na stabilní ceně za posledních několik desítek let. Píšeš 16000Kč- 8ks life 125Ah/12V/3.2kWh. Píšeš 8 ks, ale cenu jsi uvedl za jeden kus, takže tu návratnost z 10 let máš hned mnou zminovaných 60 let, ale nemyslím, že je potřeba mát 8x 125 Ah, za mě by stačila jen jedna, to by cena odpovídala. Ale počítáš s jedním panelem 350Wp, který nemám kam dát, potřebuji 6 kusů menších, což se prodraží. Prostě se musím přestěhovat, abych měl místo na panely a začne to dávat smysl. Děkuji že sis dal práci takhle mi to sepsat, ukážu svůj soupis, jak ho mám. přepínač sítí 2 000,00 Kč menič 2 400,00 Kč Okenní panely 2x 120Wp 4 200,00 Kč Deska + izolace 1 000,00 Kč Victron Energy 12V Solární panel 4x 30Wp 4 3 596,00 Kč Baterie 120 Ah 18 000,00 Kč MPPT regulátor 20A 1 500,00 Kč kabely a pojistka apod 300,00 Kč konstrukce na držení panelů vlastní ze dřeva 200,00 Kč Cena při 360Wp (280W) 24 196,00 Kč Náklad roční baterie 450,00 Kč poměrné roční náklady 829,90 Kč roční úspora 1 993,00 Kč roční návratnost 1 163,10 Kč úspora za 40 let 46 524,00 Kč návratnost investice 21 let Ale pokud chápu správně, že si myslíš, že life baterie vydrží po 30 letech mít 80 % své kapacity, tak by to bylo dobré, ale to bych ne nesměl hloubkově vybíjet až na 20 %, ale fakt jich musel mít tak 8 kusů, ale to pak není 16 tisíc, ale 8x16 tisíc = návtarnost pravnuk, ale to už bude technologický pokrok, že já sám jeste ty panely stihnu vyhodit a vyměnit, protože budou už mnohem menší a efektivnější. To je další vec, se kterou všichni počítáte, že si koupíte černobílou nokii 3310 a že ji budete mít 30 let.
Energie zdraží víc, než se čekalo
fugas (2 days) 
Myslím to spíš tak, že když se dá efektivně fungovat bez toho, tak proč platit vůbec nějakou zálohu. V tomto případě 3000. Pokud se v budoucnu situace zlepší, rádi to zase odplombují. Pokud ale ne, tak ty zaplacené zálohy u nich jen požírá inflace i v případě, že by to ve vyúčtování vraceli všechno. Zálohy můžu použít efektivněji, než je posílat za něco co nevyužívám.
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
FRSO (2 days) 
je potreba aby stekala voda, bordel a mozna i zbytky snehu. Sníh bohužel nesteče (ale to ani při mnohem větším sklonu) - největší nevýhoda. Jinak - mnohokrát již bylo řečeno - panely naplocho jsou vynikající celoročně, protože chytají rozptylové světlo. V poustevně mi dělají většinu výroby. Jj, chodí to pěkně, nový print screan výroby teď
marsal64 (2 days) 
je potreba aby stekala voda, bordel a mozna i zbytky snehu. Sníh bohužel nesteče (ale to ani při mnohem větším sklonu) - největší nevýhoda. Jinak - mnohokrát již bylo řečeno - panely naplocho jsou vynikající celoročně, protože chytají rozptylové světlo. V poustevně mi dělají většinu výroby.
Energie zdraží víc, než se čekalo
cipis (2 days) 
Proč plombovat? Ty zálohy jsou o domluvě, to není diktát. Oni navrhnou zálohu, já navrhnu svou zálohu. Já jsem zákazník. V únoru mi paní také chtěla dát zálohu 2000, já řekl, že víc jak 500 nedám, že byt rekonstruuji a kotel je odstaven a že jim dám pak vědět, až se to změní. Paní řekla, že je to v pořádku, že tedy 500.
fugas (2 days) 
Nevím jestli to bude stačit. Pokud je ta možnost přejít na Viadrus, tak by bylo asi jistější je oficiálně uvědomit, ať si zaplombují HUP. Ve sporáku vyměnit trysky a přejít na Pb.
Martin P (2 days) 
Včera nám přišel rozpis záloh na plyn. Platil jsem 3 000Kč měsíčně (ještě mi za minulou zimu 8 000 vraceli) a teď nám dali zálohu 12 000 s tím , že strop platí až od Nového roku. Dovolat se k nim nedalo, napsal jsem jim mail oznamující že plynový kotel odstavuji do zálohy a topit budeme v kotli na tuhá paliva (viadrus 22 economy - 5 třida spalin). Zálohu ať tedy nechají v původní výši.
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
FRSO (2 days) 
Takto jsem to udělal já, 5,4 kWp Nevím, jaký tam máš sklon, obecně je dobré tak 10 - 15°. Při menším se na tom drží v kalužích vody rozpuštěný bordel (pyly apod.). Já mám 8°a měl jsem dát trochu víc. Já jen 6°, je to na JJZ, minulý týden bylo maximum 4760W dvakrát obden. Aktuální výroba.
Energie zdraží víc, než se čekalo
marko250 (2 days) 
Klasický předvolební trik? Ta cena 6 Kč/kWh je za dodávku a bez DPH? Černé jsou s DPH.
BAZAR PC ENGINES ALIX 3D3 LX800 1LAN 256mb USB AUDIO VGA
mgx (2 days) 
Predam jeden kusok z nezrealizovaneho projektu: https://www.pcengines.ch/alix3d3.htm K masine pridam: 1x alu case 1x zdroj 18V (akceptuje 7-20V) 2x wifi karta+pigtail WINSTON DCMA81 https://www.solwise.co.uk/wireless-mini-pci-dcma-81.htm Original krabicka. Vratane zasielkovne 60e (povodna cena 100e). OS: je mozne tam rozchodit linux, Windows XP ma to 2x USB, 1x LAN, 2x wifi, 1x serial, 1x VGA, mikrofon port, speaker port
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
glottis (2 days) 
na plochje strechy je docela dobry zpusob ukazany tu: https://www.youtube.com/watch?v=YBo4VwnuJRE vychod zapad a sklon tech asi 10 stupnu? Jak uz bylo napsano, je potreba aby stekala voda, bordel a mozna i zbytky snehu. Odpada pak i krytovani vyvysene strany.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
marko250 (2 days) 
3300Kč-panel 350Wp 1000Kč-regl 12V/30A 16000Kč- 8ks life 125Ah/12V/3.2kWh 4500Kč- měnič 12V/1500W 5000Kč- blbosti kolem _____________________________________ 29 800Kč Panel vyrobí 360kWh/rok ,cca 20% budou ztráty převodem 300kWh.Cena el. dnes 10.50Kč/kWh, 300x10.5= 3150Kč/rok ,29800/3150=9.5 let návratnost,life s dodržením ampér 30 let na 80% kapacity,panel 30 let záruka na 15% pokles(nepozoruji),regl+měnič nikdo neví. Využití energie z FVE v domácnosti nikdo nedokáže říci,jelikoš sám tazatel mlží a říká jen to co se mu v danou chvíli hodí ,pokud by ovšem spotřeboval vše, pak platí výpočet výše.A s pěti akvárky,třemi monitory s notebookem , herním PC,2x NAS a starou lednicí v tom nevidím problém jestli spotřebuje vše,ale spíše kde veme další energii.
Energie zdraží víc, než se čekalo
fugas (2 days) 
Nic mi zatím nepřišlo. Chtěl jsem se tedy mrknout do aplikace, jak si stojím a ejhle. Apka od ČEZu je přetížená. Zatím jsem byl ten podivín/magor na konci ulice. Teď se začínám bát o panely co mám místo plotu.
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
marsal64 (2 days) 
Takto jsem to udělal já, 5,4 kWp Nevím, jaký tam máš sklon, obecně je dobré tak 10 - 15°. Při menším se na tom drží v kalužích vody rozpuštěný bordel (pyly apod.). Já mám 8°a měl jsem dát trochu víc.
Energie zdraží víc, než se čekalo
rva (2 days) 
Klasický předvolební trik? Ta cena 6 Kč/kWh je za dodávku a bez DPH?
Soban (2 days) 
Nějak to nechápu proč teď rozesílají ceníky na 10kč/kwh když bude cena max 6kč/kwh ? Aby ještě než to začne platit si namastili kapsu? Taky by mě zajímalo jak dlouho to budou chtít mít zastropováno - do nekonečna to nepůjde a jak to zruší tak cena vystřelí na 50kč/kwh?
Nová 10,58 kw FV - orientácia + istenie
Diablo1st (2 days) 
1. Menič má 2 mppt, takže na jeden dať západ na druhý východ. 2. Na každý string treba dať poistkový odpínač + poistky podľa panelov a prepäťovku. Na AC stranu stačia 25A ističe pre vstup a výstupy z meniča.
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
FRSO (2 days) 
Takto jsem to udělal já, 5,4 kWp
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Diablo1st (2 days) 
Pri rozumnom návrhu FVE je návratnosť do 10rokov, na veľkosti nezáleží. Len treba vedieť tu energiu využiť. Zbytočne budem mať 10kWp na streche, keď mám všetko na plyn. Proste treba sa nad tým troška zamyslieť a potom to ide. Navyše treba brať do úvahy aj iné aspekty ako len návratnosť: - zvýšenie ceny domu - ochrana pred výpadkom DS - pocit čiastočnej sebestačnosti - úspory nezožerie inflácia
Nová 10,58 kw FV - orientácia + istenie
Jarci (2 days) 
Dobrý deň, po zhruba 6 mesačnom čakaní na montážnu firmu bez akejkoľvek odozvy z ich strany som sa rozhodol vziať si zloženú zálohu a pustiť sa do toho sám. Mám však pár nejasností. Orientácia strechy je V(7x9m)-Z(10x9m), firma povodne navrhla dať časť panelov na západnú a časť panelov na východnú stranu aby bola vyrábaná energia hneď z rána. V dome je meď - dvojvodičová sústava a hromozvod majú len susedia. Menič mám Goodwe 10gw ek-t plus a panely, 23x 460 wp (DHT-M60X10/FS) Voc - 62,4 a Vmp - 52,8. Z týchto parametrov mi vychádzajú dva stringy 12ks a 11ks. 1: Otázkou je či by bolo vhodne vytvoriť jeden zmiešaný string(11ks) časť panelov na V(7ks) strane a časť na Z/4ks) strane alebo to všetko dať len na západnú stranu? Problémom východne strechy je, že je zhruba o 40 cm nižšie polozená ako časť západná tzn. časť panelov pri štíte bude od istej hodiny tienená. 2: AC a DC istenie - Istič v domácom rozvádzači je 25A uvažoval som o kúpe už hotového boxu ako napríklad tento: https://merxu.com/sk/offer/1000v-ac-dc- ... 1741fc10d/ prípadne https://merxu.com/sk/offer/spinaci-pris ... 0e4460bce/ Ide mi o to aby keď to príde niekto zapájať tak aby to bolo všetko pripravené (ja elektriku sám robiť nebudem nakoľko ju neovládam). Prípadne ak mi viete poradiť nejaké iné vhodne komponenty pre AC - DC istenie tejto zostavy? Vopred ďakujem za akékoľvek rady.
Axpert VM 24V 2000W PF1 pretoky
Soban (2 days) 
A proč se nekoukneš do návodu na režimy co umí? Pokud to neumí přicucávat ze sítě (jakože tento model to neumí) tak přetoky nehrozí. Tento model funguje buď vše ze sítě a při výpadku z baterií a soláru - vlastně UPS. (Režim UTI) A nebo ze soláru+baterka - na síť se přepne když nesvítí a je baterka vybitá. (Režim SBU) A nebo ze soláru+baterka - na síť se přepne když přestane svítit. (režim SOL) PS. Doporučuji modely na 48V a 5kW výkon! Pokud chceš zůstat z nějakého důvodu na 24V tak určitě aspoň to maximum 3kW měnič i blbá žehlička má aspoň moje 2400W!
Vyplatí se malá solární elektrárna?
fugas (2 days) 
Myslím že drtivá většina lidí tady, to začala dělat pro radost a zábavu. Zkus si pořídit nějaký malý panýlek, regulátor a 12V baterku do 20Ah. Nabijej s tím telefony a tablety, udělej si lampičku třeba. I v tom akváriu se dá svítit na 12V, měl jsem to taky. Tak si to trochu osaháš. Nepočítej co by bylo kdyby... A pak uvidíš sám. Tohle je investice s přehledem do 2000 peněz a něco si vyzkoušíš.
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
Quickyprd (2 days) 
Ještě místo betonu kdyby jsi někde sehnal VPC plné cihly (Vapis, Kalksandstein, Silka apod.) Těžké jako beton a líp se do toho vrtá a moc se to neštípe. Ale to jen kdyby někdo někde měl přebytky. Nové bych nekupoval. Ale jak tu psali kluci- usazení bude zábava a příjemná práce, ale to papírování a jednání s SVJ a SÚ bude opruz...
Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy
Repro11 (2 days) 
Dobrý den, proud který měříte multimetrem je pravděpodobně pulzní. Záleží tedy na vzorkovací frekvenci měření, ale i tak se mi zdá ten rozdíl velký. Pro reálné ověření měření PV proudu by jste potřeboval osciloskop s DC proudovou sondou. Nebo zapojit do serie bočník a měřit na něm milivolty, poté přepočítat na proud.
Zahradní FVE
Soban (2 days) 
Právě při tomto bych do toho šel, aspoň si to ošaháš. Mají ty nabíječky zdroj externí nebo ho mají v sobě? Dal bych tam ze dva panely kolem 300Wp regulátor a nějakou menší lifepo4 baterku na 48V. A potom podle toho zda ty nabíječky mají DC vstup tak nějaký DC-DC měnič na napětí co ty nabíječky potřebují a nebo nějaký na 230V. (A můžeš tam mít i ledničku na pivko aby bylo chladné když bude práce na zahradě......) Na zimu můžeš pak tu baterku vzít domů a připojit k té co budeš mít na baráku, předpokládám že tam plánuješ 48V systém s aspoň 5kW měničem. Na té zahradě si to pak můžeš testovat..... PS. Samozřejmě na zahradě bych se vyprdnul na nějaké přepěťovky a podobně, osadil pouze pojistky.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (2 days) 
@glottis: Ne, hlavně prosím nemazat. Pro případ, že by mi za pár let hrabalo a zase jsem za tím začal přemýšlet, tak at si můžu přečíst jaká kravina to je. Resp. možná bych se do toho pustil až budu mít více prostoru, pak to třeba smysl začne dávat. Teď už vím co všechno na to potřebuji, kolik to stojí a co to obnáší. @Antrac1t: Kdepak, nikdy jsem nechtěl aby na tom jela celá domácnost, chtěl jsem to jen využít na maximum, aby neutekl ani jeden sluneční paprsek bez využití. I přesto mi vychází návratnost za 30 let. Ale tak, jestli tím na chatě bez sítě krmíš kamery, tak good job, já kamery nemám a ani mít nechci. Takže tobě se to vyplatí, pro mě to smysl nedává. Odhaduji to asi takto, ale je to obrovkský odhad, neberte mě nikdo prosím za slovo. <2 kWp ... vhodné pouze pro karavany a chaty bez elektřiny jako ostrovní systémy, elektrina bude sice násobně dražší než by byla z sítě, ale furt lepší než nic. Návratnost nikdy. 2-4kWp ... vhodné pro všechny domácnosti Návratnost za hodně dlouho > 4 kWp ... vhodné pouze pro ty, kteří tím ohřívají vodu/topí/tankují el. auto. apod. Návratnost přijatelně brzy @rva: Je to tak, každý má jiné priority, mou prioritou je, dělat jen věci, které mi ušetří buď čas nebo peníze a nebo mi pomohou relaxovat. Jenže tohle by dělalo přechno opačně, stálo by to hafec peněz, návratnost by byla za 38 let, pokud by všechno šlo dobře, ale budoucnost předpovídat je gemling. Může se ale stát, že v budoucnu věci nepůjdou stejně jako teď a že na tom ve finále budu ještě škodný namísto slibované úspory. Čas mi to namísto úspory času spíš bere a namísto relaxu mi to zaměstnáva mozek přemýšlením nad tím, takže pro mě to není, ale respektuji, že pro někoho třeba jo. Každý ať dělá dle své libosti.
Energie zdraží víc, než se čekalo
marko250 (2 days) 
No a došel i nový ceník za el.,takže už jedu přez 10Kč/kW od 1.10.22,návratnost FVE za chvíli bude jako síla větru na VE s mocninou na druhou .
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
marsal64 (2 days) 
Jeden příklad: mám to tak v poustevně. Solární hranoly a samodomo pozvednutí, zatížení betonem, který do značné míry zbyl ze stavby (obrubníky ap.). Pouze položeno (na střeše je fólie, na ní netkaná textilie), žádné vrtání do střechy. Drží to dobře i při vichřicích. Jinak, googlem lze dobře vyhledat leccos jiného. Časté jsou třeba "německé" konstrukce https://www.envienergyczech.cz/solarni- ... ne-strechy, počítá se pak i potřebná zátěž apod.
cipis (2 days) 
Hlavně na bytovce je to na stavební povolení. A souhlas ne správcové, ale SVJ/družstva, plus finanční vyrovnání s lidmi. Ta střecha patří majitelům jednotek v budově, každý má na ni podíl dle velikosti jednotek. A defacto každý jednotlivý majitel jednotky bude pronajímat část toho svého podílu na střeše, pokud ho nebude chtít využít sám.
vla (2 days) 
Měla by se ověřit nosnost střešní konstrukce pro plánované zatížení.
Zahradní FVE
Tomi71 (2 days) 
Díky za reakce a postřehy. No asi to hodím k ledu, do baráku to mám ze zahrady cca 200 m, tak holt budu nabíjet doma, pořeším raději FVE doma na baráku, do obojího nepůjdu. Jinak mám AKU sekačku i pilu od Ryobi oboje na 36 V, a používám do obou baterii 6Ah a mám je dvě a mám nabíječku klasicekou i rychlo, raději nabíjím pomalu, jen občas se stane, že je potřeba si pomoct tou rychlo.
Mobilní úložiště
Tomi71 (2 days) 
Díky chlapi za postřehy a reakce, včera jsem lehl s covidem, tak ted mám čas brouzda a sledovat, nakoukám něco na youtube u Electrodad a Tesláčka ajťáčka apod. Elektromobil zatím není na pořadu dne, jak jsem uváděl Priuse mám 3 roky a ještě poslouží, prve asi pořeším FVE na baráku (ale až se přežene teď ta hrůza a spadnou trochu ceny zpět či níže) a udělám i přípravu na elektromobil a časem plug-in hybrid či přímo elektro ojeté, musel bych vyhrát ve Sportce jedině . Počítám, že budu první, jako s Priusem, když jsem to dovezl, tak si tukali na čelo a každý si myslel, že mám elektro a že to nabíjím, to bylo vysvětlování a každej byl chytrej jak mi to dlouho vydrží a kdy budu měnit baterku. Počkáme co bude i v energetickém zákoně a co vymslí dále s podporou, škoda že to s tou komunitní nejde u nás jako v Rakousku, hned bych to u nás v obci chtěl....
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
Matess (2 days) 
uvažuji že průchozí bude asi nějaká konstrukce volně položená na střeše... Viděl bych to na přidělání panelů na něco aby byly lehce vyvýšené, tzn. hliníková konstrukce která bude přivrtaná do betonového bloku (překlad, nebo obrubník) a ten bude postavený na střeše a pro ochranu střechy bych pod ten beton dal gumovou podložku. Panely budou kopírovat tvar střechy... https://www.hornbach.cz/p/obrubnik-beto ... i/8502997/ https://www.obi.cz/terasova-prkna/gs-te ... /p/5858253 Takhle nějak jsem stavěl na kopci trojnožku na vodárku a k mému překvapení je to tam roky a jsou tam dost velké antény a ani se to ve větru nehlo. Pokud máte někdo lepší nápad, nebo jste něco takového realizovali poraďte prosím.
Quickyprd (2 days) 
Osobně bych se "volného" položení nebál. Ale místo obyčejného zatížení profilů, bych použil betonové trámky/tlusté dlaždice apod. a do nich bych napevno ukotvil konstrukci. Já mám rád pevné spoje. Když vidím na těch plochých střechách jen položené dlaždice a těch Al trojúhelnících, tak nevím. A dle únosnosti střechy tu zátěž eventuálně nějak roznést, XPS/poasfaltované OSB apod. Určitě mezi asfaltový pás střechy a beton třeba starý koberec či tlustou geošku, aby se při pohybu nepoškodila ta hydroizolace. Střecha a bezpečnost na prvním místě. Taky si ohlídej kde a jak vede hromosvod a dodržet bezpečnou vzdálenost s.
Axpert VM 24V 2000W PF1 pretoky
paveldvorak (2 days) 
Díky, asi nezbyde než pořídit a vyzkoušet.
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
Matess (2 days) 
je to klasický panelák. Je tam 3 roky nová střecha včetně izolace a nahoře jsou takové ty asfaltogumové pásy co se lepí led lampou. (nevím jak se tom přesně říká neživím se střechama). Přispěli jsme jim při rekontrukci střechy před 3 lety za nějakou pevnější variantu po které se může chodit. kabel povede rozvaděči kde už teď vede všechno a nikdy se tam nic nestalo o to strach nemám. (vede tam teď společná 3f 50kou hliníkem, naše elektrika, naše optické kabely, utp k lidem, kabelovka)... Varianta A je víceméně umístěné do volného prostoru, ale nevím jak panely upevnit. Varianta B je nad balkóny směr JV a JZ. Stačí mi tam cca 1200W v panelech, takže bych to viděl na nějakých 4-6 panelů podle toho jaké seženu (3s2p starší, nebo 2s2p nové halfcut podle napětí panelů abych se vešel do axperta). Mám strach z létajících panelů a taky z toho že jakékoliv vrtání na střeše neprojde.
BAZAR Prodej více regulátorů Epever
aivosh (2 days) 
K dispozici zbyva: 1x EPsolar 200VDC/60A 6420AN - 12/24/48V 7100 za kus Zbytek prodano
BAZAR SINUS Victron Energy Phoenix VE.Direct 1200VA 24V
aivosh (2 days) 
cena 8 900
Přidávání baterií
lzahradil (2 days) 
Téma uzamčeno a uživatel martinm informován jak by se měl chovat.
BAZAR Prodám aktivní balancer 4S pro Lifepo4
10055 (2 days) 
pro kolegu jsem objednával z Ali aktivní balancery 4ks https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... FulckM8vC4 mezitím než to dorazilo tak si rozmyslel záměr a tak jsou teď volné takže prodám 4Ks 5A akticních balancerů 4S cena za kus 420,- pokud by někdo vzal všechny čtyři tak jsou za 1600,- preferuji osobní odběr Zubří nebo Rožnov pod Radhoštěm ale mohu samozřejmě i zaslat
BAZAR Prodam jističe a prepetovka
10055 (2 days) 
Zbyl už jen ten 6A jistič, ostatní prodáno
BAZAR Prodám Powerjack 8000
santa106 (2 days) 
Dobrý den asi prodano nebo prodano děkuji
Vyplatí se malá solární elektrárna?
rva (2 days) 
Deset let jezdím kolem domu, kde majitel usoudil, že se mu nevyplatí střešní krytina. Má tam nějakou černou fólii (térový papír?) a přes ni laťování pro tašky. Za víkend by tam člověk ty tašky nasázel a hotovo. Ale nevyplatí se mu to. A tak je to všude. Vyplatí se mi byt/barák (a zadlužit se hypotékou), když můžu bydlet na ubytovně? Vyplatí se zateplit barák, vyvrtat studnu, pořídit FV elektrárnu? Někomu se to nevyplatí a někomu vyplatí. A ten rozdíl mezi nimi je za pár let vidět.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
007ToMMaS (2 days) 
Nastavenie by malo byť OK. To boost recon.chang.volt je naozaj položka ,kedy ma znova začať nabíjať. Je v tu chvíľu aj hodnota napätia batérie udávaná epeverom pod tych 56,5V ? Skúšal som ten boost dať aj vyššie a bezo zmeny. A ano napätie bolo pod tou nastavenou hodnotou.
Solax X3 G4 Local API - WiFi Dongle
martas.j (2 days) 
Hmm, mám dongle 3.1, firmware 3.001.02 a když se pokusím připojit (putty), tak se restartuje měnič. To v případě, kdy se připojuji skrz domácí wifinu. Když se přepnu na wifinu donglu, tak telnet na 5.8.8.8 po chvíli skončí timeoutem... Už jsem to vyřešil - převodník RS485-USB z Hadexu za 49 Kč a data do kompu po drátech přímo z měniče
Zapojení
rikolami (2 days) 
Diablo1st S tou čtyřkou se vlezu. .
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Antrac1t (2 days) 
Ta anketa měla za cíl dokázat mi, že to pro mě má význam. Namísto toho se ji účastnilo 99 % uživatelů toho typu, který jsem prosil ať nepíšou, takže se mi sešly data docela k prdu. Nicméně Jeden z cílové skupiny se našel, přišel jsem na to, že návratnost mu vychází na několik desítek let, to i má sestava by měla návratnost za 22 let, on je na tom ještě hůř. Prostě stojím si za tím, že pro běžné spotřebiče, bez vl. boijleru, bez el. vytápění, vyhřívání výřivky nebo tankování elektromobilu se to nevyplatí. Nadále už zde nemusíme nikdo odpovídat. Ledaže by mě někdo chtěl přesvědčit, že se pletu a že 280W sestava může mít návratnost dříve než za 22let bez použití čínských komponent. Ale jeden člověk se mě už přesvědčit snažil a ukázalo se, že návratnost má momentálně za 60 let, resp nikdy. Vyplati ale musis ten system tak navrhnout, na chate mam 120wp panel co krmi meteroku,kameru a guarda, ale na starem olovu a s co nejvice vyuzitim stand by rezimu, kdyz tolik nesviti a pokryje to 85%energie a stalo me to do 5000kc (5-6 let zpet), ale je to 12V system ... ale ty chces 230wp panel na 230V aby ti na tom jela cela domacnost, tak je jasny ze investice je mnohonasobne vyssi, to je jako chtit na slapaci jednokolce dat trip kolem sveta, jako jde to ale zaplaces ...
Cipisova FVE
cipis (2 days) 
Tvl., to mám z toho, že ponocuji ... Spodní je plus
mikiki (2 days) 
Horní mínus, spodní mínus ty nemáš plus
Sběrnice panelu
Soban (2 days) 
Mám 4 150Wp z hadexu a jsou OK a pak 6 kousků ELERIX taky bezchybné pouze na jednom tuknutý ten hliníkový rám (roh) - asi to udělal dopravce, kladívkem narovnáno.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
Joskob (2 days) 
Nastavenie by malo byť OK. To boost recon.chang.volt je naozaj položka ,kedy ma znova začať nabíjať. Je v tu chvíľu aj hodnota napätia batérie udávaná epeverom pod tych 56,5V ?
Cipisova FVE
cipis (2 days) 
Furt přemýšlím, co udělat s tou kovovou konstrukcí regálu. Tak nějak bych to viděl jako odpínatelné od země, protože tam fakt nechci svařovat Tj. před prací bych odpojil pospojování regálu, kdybych škrtl klíčem či šroubovákem, no a po dokončení prací zase připojil. Horní šína je mínus, spodní mínus. Ano, opačně by to bylo "korektnější", ale prostě police vycházely furt blbě ... Vlevo jeden z CARSPA 2 kW, uprostřed 1kW 24V zdroj (nemá zatím 3x 400V vstup), vpravo 3x 4415 (ten první nemá zatím pole, další dva po 1 kWp). Stará část napojená 3m kabelem 25mm2, ještě to jako podlahové topení nefunguje
Přidávání baterií
cipis (2 days) 
Vždyť jsem mu už psal jinde, že to tu není helpdesk ...
Konzultace s přípravou
cipis (2 days) 
Hlídač izolačního stavu. Akorát ta cena ... Proti kuně stačí tuším 16 chránička, víc ta sviňa neotevře tlamu, aby hryzla.
Přidávání baterií
Joskob (2 days) 
Nikto tu nieje namachrovaný, ale z tvojich totálne laickych otázok je jasné, že sa púšťaš do niečoho o čom nemáš šanjnu. Nie si ochotný čítať a naštudovať si problematiku , "lebo sa na to ešte len chystáš" Ludia sú tu ochotný , ale mal by si pochopiť , že toto nieje forum Babičkyne recepty a nepýtaš si recept na koláč, ktorý keď sa nepodarí, tak sa prinajhoršom poserieš. Hádam tušiš , že elektrika je nebezpečná a keď niečo zvrzáš, tak sa poserieš dozaista , ak to nedopadne horšie. Buď si nájdi niekoho ,kto sa tomu rozumie, alebo sa do toho nepúšťaj. Nik príčetný si nezoberie na zodpovednosť navigovať niekoho, kto nerozumie primitívnym základom. A nie určite nemôžeš spájať hocičo s hocičím, a hocikedy čo ti príde pod ruku. Každá chémia je v niečom iná a neexistuje univerzálna príručka,ktorú tu očakávaš od nás .
Zapojení
cipis (2 days) 
Upadne jedna svorka a budeš to mít totálně odpojené. Navíc bys to musel natáhnout minimálně 16 tuším. 150m čtyřkové kabeláže, to už za pusu nebude ... Ano přesně tak. Kua není lepší udělat u měničů svorkovnici PE a N,pospojovat to k nim a ušetřit kabel?
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
007ToMMaS (2 days) 
Ahojte, nechcem vytvárať nové téma kedže toto márovnakú tému ako môj problém. Mám menič easun igrid a batérie li-ion 14s. - ten nabíja podľa nastavených parametrov. Na východnú stranu mám EPEVER TRACER5415AN a ten mám nastavený takto: Deje sa to že keď nabíja do dosiahnutia 57.45V nabíja bez problémov. Ako náhle nabije tak zníži prúd na 0,5A a tým to končí. Zopnem napríklad bojer tak easun sa ide zblázniť a napatie batérie klesne napr aj pod 57V a epever nezačne vyrábať ani keď sa dostane pod boost recon.chang.volt..... Vedeli by ste mi prosím vás poradiť? Ďakujem.
Ventilátor do RPi
Plazivec (2 days) 
Tak jsem objednal ten Sunon. Dík všem za reakce.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
glottis (2 days) 
Já myslím že tě nikdo nepřesvědčuje. Když se na to vykasles jen dobře. Od prvního vlakna co tu máš bylo všem jasný že to je strašná (i ekonomická) píčovina 280wp místo okna. Přesto lidi zkoušeli poradit. Já být adminem tak ten nikam nevedoucí bordel po tobě smažu, ať to nemusí nikdo číst a ztrácet čas. Sorry jako
martinm (2 days) 
Kdo se Vás furt ptal na názor, že mi spamujel off-topicem ve vlákně? Kdo se vás furt prosí, že musíte otravovat. Vy se pak divíte, že prudím a jsem toxickej. Až si ty založíš vlákno, taky ti tam budu psát off-topic srajdy. Nejspíš ti napíšu, že jsi trol, a že si máš jít pro knížku o tématu na který se ptáš. Ta anketa měla za cíl dokázat mi, že to pro mě má význam. Namísto toho se ji účastnilo 99 % uživatelů toho typu, který jsem prosil ať nepíšou, takže se mi sešly data docela k prdu. Nicméně Jeden z cílové skupiny se našel, přišel jsem na to, že návratnost mu vychází na několik desítek let, to i má sestava by měla návratnost za 22 let, on je na tom ještě hůř. Prostě stojím si za tím, že pro běžné spotřebiče, bez vl. boijleru, bez el. vytápění, vyhřívání výřivky nebo tankování elektromobilu se to nevyplatí. Nadále už zde nemusíme nikdo odpovídat. Ledaže by mě někdo chtěl přesvědčit, že se pletu a že 280W sestava může mít návratnost dříve než za 22let bez použití čínských komponent. Ale jeden člověk se mě už přesvědčit snažil a ukázalo se, že návratnost má momentálně za 60 let, resp nikdy.
Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno
lwq (2 days) 
Vsak dojde na ma slova, podobne jak doslo v znamem filmu. Hlavne at se nikomu nic nestane
Solar Assistant
bahora (2 days) 
také provozuji PLC RPi s eMMC kartou, pokud by to někdo hledal kde to roste https://rpishop.cz/981-emmc-micro-sd
Přidávání baterií
Kostěj (2 days) 
Všechny baterie se dají přidávat... To je tak strašně laicky položený dotaz, až je mi z toho smutno. Ale z těch tvých reakcí na odpovědi je mi stydno. Takže se přidávám: Nekrmte trola!
světla 48V
kodl69 (2 days) 
to Misa84: už hromadu let, a několikrát jsem to psal. Před 6 ti, sedmi lety se na 48V nedalo skoro nic koupit, dnes v poghodě LED žárovky, předřadníky... Ano, ušetřím v ziimě spotřebu měniče, a aspoň něco zůstane na mě... 3x1.5mm stačí, ale jištění max 6A, pro delší vedení 4A. Zkouška je jednoduchá: na konci zkus zapojit odběr 1A (40W klasická 48V žárovka) a změř si pokles napětí. Z toho snadno vypočteš zkratový proud (pokud pro 1A poklesne napětí o 1V, tak zkratový proud bude =48/úbytekpro1A) a to by měl být podle normy 7.5 násobek jmenovité hodnoty jističe char. B. Mám na 48V i domácí telefon, PC, monitor, zesilovač k PC, WIFI, homeasistant server... Celý to v zimě spolkne 1-1.5kWh denně. Tj když měnič vypnu při SOC 50%, tak mám šanci dožít dalšího slunečného dne bez dobíjení ze sítě. Jo, DAGO je celkem neškodnej šílenec, ale to co popisuje o tom teplu funguje...
Sběrnice panelu
lwq (2 days) 
Mam CanadianSolar a Longi - nikde tenhle defekt neni. Soused ma Trina, taky bez defektu.
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového do
lwq (2 days) 
Jaky ma strecha povrch? Bezne se v praxi resi prizvednuti 10 stupnu. Prakticky - panely na strese, elektronika a baterky dole v serverovne (kvuli dohledu a teplota). EDIT: Jeste premyslim, zda radeji nedat elektroniku a baterky do vytahove budky do nejakeho ohnivzdorneho rozvadece s samocinnym hasenim. Aby DC vedeni bylo co nejkratsi - aby to nekde po ceste nejaky sikula na nacnul a nezahorel nekde DC oblouk.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
lwq (2 days) 
Tohle vlakno a vubec bajty zabrane uzivatelem "martinm" jsou naprosto zbytecne a uplnou ztratou casu. Pravda, dlouho tady podobny troll nebyl. Vykaslete se na nej.
Kostěj (2 days) 
Je tu někdo, kdo by byl ochotný kápnout božskou: 1.) Kolik ho už FVE stála? 2.) Jaký je celkový výkon panelů?... Když to tak vidím... Ty po mně chceš, abych se před tebou svlékl do trenek jen proto, aby ses mi vysmál, že mám křivý nohy. Ona je ta anketa úplně stejně blbá, jako před 50 lety ankety typu: Máte auto? Kolik už Vás stálo? Kolik najedete ročně? Kolik z toho jste mohl jet ČSAD? Za jak dlouho se Vám auto zaplatí?... Jak kdyby hlavním cíle ankety bylo co nejvíc lidi nasrat. Už se mnou několikrát dělali anketu na veřejnosti podobným stylem a nikdy jsme nedošli dál, než ke třetí otázce. Takže já ti dávám jednu souhrnou odpověď: Pro tebe FVE nemá smysl.
Lifepo4 z Aliexpresu
berry (2 days) 
Je to tak, cena dopravy je 2x, zbytek zůstává . . .
Energie zdraží víc, než se čekalo
kodl69 (2 days) 
HDO má mnohem víc možností, než se u nás používá, ten kód je celkem rozsáhlej, kdysi jsem to celkem studovsal. Ale jak je psáno výše, minimální rozdíl ceny NT/VT a barbarství elektrikářů a uživatelů tohle celý shazuje. Pořád existují nějaký podmínky pro získání sazby D25, D57 ale leckdo na to kašle, a není se co divit, elektrika za 7 nebo 8Kč/kWh je prakticky neznatelnej rozdíl, oproti 2/3Kč, což bylo 50% z ceny NT ještě loni...
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
bublich (2 days) 
No za mne ta první varianta v pohodě.Není tam nic ke stažení takže bych se ještě optal prodejce.To třetí slouží k něčemu jinému. edit- to co jsi našel bude obdoba toho z Mall.
Zapojení
Diablo1st (2 days) 
Ako často budeš ťahať cez 5kW z toho meniča? 4mm2 je v pohode do 30A. Samozrejme 6mm2 bude mať menšie straty.
Instalace solárních panelů na rovné střeše panelového domu
Matess (2 days) 
Pokoušeli jste se nějak někdo nainstalovat solární panely na rovnou střechu panelového domu? Máme v jednom paneláku serverovnu ve sklepě a chtěl bych tam přidat panely jen pro pokrytí aktuální spotřeby (axpert king a lifepo4 už tam mám). Jde mi jen o to než půjdu za správcovou objektu abych měl v ruce něco jak to technicky udělat. Neřešil jste to někdo?
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
Neo (2 days) 
Já o nich vím, jaké tu jsou, ale bud jsou alexpress nebo ru ční a nebo nějaký, kteří se tváří jako ruční, ale mají ledabilý popis produktu, že není poznat, zda umí i automatický režim. Mě se líbí ty co jsem poslal já, ale nejsem si jistý, jestli jsou použitelný pro můj ucel. Umí tento pracovat v automatickém režimu (není to tam napsanané a dokumentace k tomu taky nikde)?: https://www.kvelektro.cz/prepinac-siti- ... 1-p1147001 je to tam napsané dokumentace bude u výrobce na webu
martinm (2 days) 
To jsi mi poslal odkaz, který jsem si dnes našel a poslal sám výše, ale nikdo mi nepotvrdil, jestli jsem našel správnou věc, namísto toho kdosi napsal, že jsem prý trol. Tenhle přepínač se mi nelíbí, protože v popisku má napsáno: "Spínací stanice není konstruována pro profesionální nepřetržité používání. ". Ale děkuji ti za snahu pomoci. Mohl by ses prosím kouknou na zbylé dva mé odkazy níže, jestli něco z toho není to co hledám a vhodné pro mé použití? Díky. Už to vidím to je jen na 48V, to je k prdu, musím sehnat 220V Co takhle něco z těchto, ty by už měli být na 230V, je to ono? https://www.doplnkyprokaravany.cz/prior ... ice-napeti https://www.mall.cz/menice-napeti/stual ... 0075475603 https://aququ.cz/product-cze-20687-Auto ... Zamel.html EDIT: Teď jsem ještě našel toto: https://www.kutilmarket.cz/produkt/prep ... -a-419559/ To taky vypadá použitelně, dokonce to bude asi nejlepší, protože se v popisu přímo píše, že je to vhodné pro solární systémy.
bublich (2 days) 
Tak tady máš něco cenově dostupného z našich luhů a hájů.Ovšem nějaké znalosti či ochotu se učit to předpokládá. https://www.mall.cz/hledej?s=automatický%20přepínač%20sítí https://www.mall.cz/menice-napeti/stual ... 0095868268
Zapojení
rikolami (2 days) 
Ano,pokud to pospojuji u měničů tak by stačilo 2x 3x6,ale pro případ třetího měniče do budoucna bych tam dal minimálně 3x 3x6 nebo 2x 5x6. Měnič bude 5,2 kW tak nevím jestli ta čtverka není na hraně?
Diablo1st (2 days) 
No měniče budou v technické místnosti,cca 25 m daleko od domovního rozvaděče, chtěl bych tam dát kabel 5x6mm2 tam i zpět .Takhle by to bylo šest žil. Prečo 2x 5x6? stačilo by aj 2x 3x6 príp. pri 5kW na menič aj 2x 3x4.
Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení
Soban (2 days) 
Tak ty dělené panely co jsou na půl tak tam je to většinou vidět na první pohled.
Energie zdraží víc, než se čekalo
mihlit (2 days) 
Jo, mám to podobně. HDO platí v časech, které jsou vydané, plus občas si všimnu, že běží i v nějakém jiném čase. Když jsem ještě neměl na HDO měření a tak z Shelly 3EM to přepočítával podle času, vždy jsem měl na elektroměru v NT víc a VT méně, než kolik jsem naměřil jen podle času.
FWE 7 KW - ostrovní režim zatím malá výroba ??
Jira123 (2 days) 
Aha netušil jsem , že můj dotaz na tomto foru je úplně nežádoucí .Jen jsem se chtěl poradit zda stím má někdo podobnou zkušenost.
Zapojení
rikolami (2 days) 
Ano přesně tak. Kua není lepší udělat u měničů svorkovnici PE a N,pospojovat to k nim a ušetřit kabel?
FWE 7 KW - ostrovní režim zatím malá výroba ??
fugas (2 days) 
Jsou tu nadšenci a vše mají svépomocí. Jedná se hlavně o soběstačnost a přetok do sítě se tu probírá jako vážný problém. Nic ve zlém. Je to v podmínkách registrace.
bokser01 (2 days) 
Asi jsem blbej ale co je FB zde na foru ? Na FACEBOOK do patřičných skupin... Při registraci jste jistě musel vidět pravidla fora...
Jira123 (2 days) 
Asi jsem blbej ale co je FB zde na foru ?
Sběrnice panelu
ElektroEzs (2 days) 
Nechal jsem u výrobce ověřit ještě sériové čísla, je mi to fakt záhadou a pořád mi to vrtá hlavou. Jaké značky panelů preferujte?
Konzultace s přípravou
glottis (2 days) 
Mám pocit, že jsem četl u nějakého podobného regulátoru návod a tam byl požadavek na co nejkratší vedení mezi regulátorem a bojlerem. Teď už nevím, jestli byl důvod rušení nebo kapacita a indukčnost kabelu. Co se týká hlodavců, ale já mám pod střechou samostatné chráničky pro plus a mínus. ruseni. z tehle "menicu" lez obdelnik a ty ostre hrany jsou peklo. Taky by se ti pak mohlo stat, ze v cele vesnici nepujde televize nebo radio tahl bych dc, v poradne chranicce a kde to jde nad zemi klidne do trubek nebo nerez vlnovce. Na AC existuji urcite jistice s detekci oblouku. Mozna se to dela i pro DC?
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
martinm (2 days) 
Já o nich vím, jaké tu jsou, ale bud jsou alexpress nebo ru ční a nebo nějaký, kteří se tváří jako ruční, ale mají ledabilý popis produktu, že není poznat, zda umí i automatický režim. Mě se líbí ty co jsem poslal já, ale nejsem si jistý, jestli jsou použitelný pro můj ucel. Umí tento pracovat v automatickém režimu (není to tam napsanané a dokumentace k tomu taky nikde)?: https://www.kvelektro.cz/prepinac-siti- ... 1-p1147001
FWE 7 KW - ostrovní režim zatím malá výroba ??
cipis (2 days) 
Treba na FB do patricnych skupin?
světla 48V
misa84 (2 days) 
Pravda svíčky bych mohl vyrobit z vosku od včel... ale zatim je cena výkupu poměrně vysoko. Petrolej je strašně drahej oproti žárovkám, ale důležitý je být připraven na vše
FWE 7 KW - ostrovní režim zatím malá výroba ??
Jira123 (2 days) 
Kam bych to měl tedy dát kolego ?
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
cipis (2 days) 
Nespletl, ja jsem tu spravne, ty evidentne ne. Dej si hledat, nekolik jich je tu probiranych od ruznych clenu fora, vcetne me.
Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení
martinm (2 days) 
Asi chápu, když se zakouká člověk dovnitř, tak podle toho, jak to tam vypadá se dá poznar, jestli se při stínu přeruší funkčnost malé nebo velké plochy, podle toho, jak je to vevnitř, asi chápu, Škoda, že to neuvádí v popisu produktu, aby věděl člověk, který má trochu stínu. Protože jestli o chápu správně, tak v jednou případě kousíček stínu může znamenat třeba i poloviční účinnost celého panelu, zatímco v druhém případě by to nemuselo znamenat skoro nic, např jen -5% účinnost. jojo, asi to chápu správně, dává mi to smysl, díky za poskytnuté info, skoda, že to nejde poznat z fotky nebo popisu produktu.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Mart (2 days) 
S tím HDO jak kde. Já jsem na EG.D a HDO celkem často spinalo i mimo časový harmonogram.
FWE 7 KW - ostrovní režim zatím malá výroba ??
Pepin (2 days) 
Ahoj lidi , jsem absolutní začátečník a trochu zatím tápu sem a tam . Nyní mám FVE O Výkonu 6,5 KW , 15 Panelů , Měnič GW 8 KW Asymetrický . Baterii nemám , Akumulace plánovaná do vody , přebytky co nespotřebuji prodej (jak jsem pochopil tak nebudu mít na výběr a budu muset prodávat Čezu).Nyní mám namontovanou FV a jedu zatím v ostrovním Režimu než dodá čez nové hodiny .Sleduji v aplikaci sems.Teď k mému dotazu ,Spotřeba takřka celý den 83 W Odběr to samé je to celý den +-. Firma mi tvrdí , že je vše ok, že to bude dobře hlásit až mne pustí do sítě čez .Taktéž Denní výroba 0,8 KW hlásí aplikace . Nějak se bojím aby mne firma netahala za nos , nebo myslíte že je to normální a řeším nesmysl ? Děkuji všem Mozna firma za nos taha, mozna netaha... Ale tohle na toto forum vubec nepatří! Nemate baterii, zatim nedodavate do site, 83W papa menic naprázdno. A do domu nic nejde? Pročíst pravidla fóra! P.
Zapojení
cipis (2 days) 
12, musis prece se vsim i zpatky.
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
martinm (2 days) 
Nespletl ses ty, že se tě na to nikdo neptal a že na normálním foru už bys měl ban za spamování off-topicu mimo téma? Holt máte tu nějakou kulturu slétávání na nooby, s tím já holt nic nezmůžu a bojovat proti vaší kultuře tady nemá cenu. Kéž by se jen ještě objevil někdo, kdo by mi poradil ten přepínač sítí, abych měl už vše a už se tu nemusel zdražovat, ale těžko mi teď někdo poradí, když jste mi to tady vy otrapové takhle zaspamovali off-topicem... Jestli alespoň někdo z vás ode me chce mít už klid, tak mi prosím poradte levný funkční a automatický přepínač, aby fungoval za měničem a já slibuju, že vám tady dám už pokoj. Na zahraničních e-shopech to nacházím pod KW "ATS", ale v ČR nemůžu nic kloudnýho najít, jen na Aliexpressu uplně dokonalé.
FWE 7 KW - ostrovní režim zatím malá výroba ??
Jira123 (2 days) 
Ahoj lidi , jsem absolutní začátečník a trochu zatím tápu sem a tam . Nyní mám FVE O Výkonu 6,5 KW , 15 Panelů , Měnič GW 8 KW Asymetrický . Baterii nemám , Akumulace plánovaná do vody , přebytky co nespotřebuji prodej (jak jsem pochopil tak nebudu mít na výběr a budu muset prodávat Čezu).Nyní mám namontovanou FV a jedu zatím v ostrovním Režimu než dodá čez nové hodiny .Sleduji v aplikaci sems.Teď k mému dotazu ,Spotřeba takřka celý den 83 W Odběr to samé je to celý den +-. Firma mi tvrdí , že je vše ok, že to bude dobře hlásit až mne pustí do sítě čez .Taktéž Denní výroba 0,8 KW hlásí aplikace . Nějak se bojím aby mne firma netahala za nos , nebo myslíte že je to normální a řeším nesmysl ? Děkuji všem
Konzultace s přípravou
Mart (2 days) 
Mám pocit, že jsem četl u nějakého podobného regulátoru návod a tam byl požadavek na co nejkratší vedení mezi regulátorem a bojlerem. Teď už nevím, jestli byl důvod rušení nebo kapacita a indukčnost kabelu. Co se týká hlodavců, ale já mám pod střechou samostatné chráničky pro plus a mínus.
Mikiki elektrárna
mikiki (2 days) 
Syn mi dal dárek, tak jsem tu lištu zabudoval a upravil i koncovky nabíječek. Mám těch nabíječek víc, tak mi ta úprava nebelí Případně to jde přes redukci zase spojit a mít klasickou koncovku na 220V. Výhoda je ta, že je rozdělená na 2 okruhy - C1 = FE č.1 + C2 = FE č.2 Dnes jsem i zabudoval měnič DC/DC (24V/12V).
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (2 days) 
Ne, tys mi odpověděl, že baterie spojovat nelze. Nenapsal jsi, že myslíš, kombinaci různých typů. Nevíš co je SPAM. SPAM není položení hloupého dotazu. Spam je nechtěná reakce mimo téma, já nespamuji, ale mě spamujete dnes snad všichni. Nediv se mi, že mám z tebe nervy v kýblu když mi tvrdíš, že se baterie nedají spojovat a že to je základ jako vědět, co je to řadící páka. Ty vlákna jsou zmatený právě kvůli spamerům, co píšou to, na co se jich nikdo neptal a z noobského dotazu udělají frašku plnou balastu, která nesouvisí s tématem.
Centrála v rozvodu a mezi N a PE 80V
bokser01 (2 days) 
No leze ti tam to vypadá IT síť kde se ti rozdělí na N a L napětí. Podobně to má i dost FVE měničů... Řeší se to tak že se propojí N s PE. pak je N = 0V a L = 230V Ale vím že né všechny měniče toto tolerují a jak je to u centrály jsi taky jistý nejsem takže bych počkal na další názory.
Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení
Soban (2 days) 
Z fotek to nepoznáš. Musíš kouknout na skutečný panel a podívat se jak tam ty sběrnice jsou propojené.
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
cipis (2 days) 
Hele, nespletl ses trochu? To popisujes helpdesk, a nejspis jeste nejaky placeny, ne tohle forum ...
Centrála v rozvodu a mezi N a PE 80V
pelmel (2 days) 
Zdravím, do podružného rozvaděče, který je za proudovým chráničem a do něhož je přívod L, N a PE jsem zapojil přes přepínač sítí (přepíná L a N) připojil centrálu Rato 2kW. Fáze z centrály jde přes přepínač sítí, nulový vodič jde také přes přepínač a je zapojen na společnou N svorkovnici- fáze i nulový vodič jsou odděleny od sítě. PE vodič z centrály jsem připojil na PE svorkovnici-ta je spojena s uzemněním budovy a dále do sítě. Ve stavu, kdy přepnu na centrálu, tak je mezi PE svorkovnici a N svorkovnicí kolem 80 V. To asi není normální stav, že? V čem by mohl být problém?
Vyplatí se malá solární elektrárna?
fugas (2 days) 
Ty bys měl být novinářem. Drobet tendenčně jsi z toho vynechal, že chceš spojovat (bůh ví proč) různé druhy aku. To že to chceš dělat do nekonečna do série je další příběh. Mylíš se, že jde o šikanu nováčků. Jsi od roku 2013 myslím tak třetí, kdo tu má se vším problém. Jsi laik, že? Když jsem ti tedy slušně odpověděl, ať nic takového neděláš, vysmál jsi mě že jsem mimo. Tak chtěl jsi to vědět nebo ne? Tady se lidem běžné normálně pomáhá i když jsou začátečníci, pokud nespamují. Nemáš páru o základech, nechceš to číst. Chceš aby se tu lidi zabývali tvými dotazy, které gugl vyplivne na první dobrou. Přemýšlíš údajně o FVE, ale už máš jasno že se to nevyplatí. Napadl jsi tu už kde koho. Na tohle fakt není nikdo zvědav. Už se těším až budu něco hledat, protože já na to linej nejsem a budu se prohrabávat těmi tvými výživnými vlákny.
Neo (2 days) 
@martinm že neumíš počítat jsi zde již předvedl, jenže ty numíš ani číst. Neznat přesnou cifru není totéž jako neznat cifru. ročně 86kWh? Kde jsi to četl? co to bereš za matroš? S "časem" jsi taky úplně mimo Pořád lepší si sestavit a namontovat FVE sám tak jak chci a potřebuji já, než platit 500/h a víc za odfláknutou práci nějakýmu "specialistovi" se štemplem. Na světě je mnoho srážek, ale nejhorší je srážka s blbcem. měj se fajn
martinm (2 days) 
Říká ten, kdo před chvílí pronesl takovou sračku, jakože, když se ptám na kompatibilitu bateriíí, že se ptám jako kdybych se ptal co je to řadící páke, že odmítáš odpovídat a mám si vzít knížku. Namísto abys při nejmenším držel pec a nespamovat off-topic, jak momentálně děláte s Petrem. Ticket jsem založil já a já na vaše moudra nejsem zvědavej, běžte mudrovat manželkám, ty budou unešené. Namísto toho abyste v mém vlákně spamovali. Každý by měl mít možnost ze svého vlákna banovat prudiče. Pak byste si rozmysleli jestli za každou cenu musíte pořád na každého nováčka chytračit.
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
martinm (2 days) 
Forum funguje tak, že se lidé ptají, kdo chce, ten odpoví, kdo nechce, ten neodpoví. Forum nemá fungovat tak, že přijde noob, co se zeptá na základní věc a všichni namistrovaní šulíni se na něj sesypou a začnou machrovat, jak má přečíst půlku knihovny, než se dovolí vůbec na něco zeptat. Pochopte, že já nejsem zvědavý na to, abyste mi tu spamovali off-topic, když nedokážete pochopit, že pokud nemáte zájem poradit, tak máte držet tu svoji namachrovanou pec. Já prostě nebudu studovat 50 knížek, aniž bych věděl, že tu sol. el. vůbec chci stavět, jestli vůbec půjde postavit tak, aby mi k něčemu byla. Poslední střípek skládačky by byl ten přepínač no a pak už bych snad měl v sešitě nákladů všechno. Ale takhle to asi bohužel nedostavím, protože jste ze mě vycítili amatéra kterého můžete šikanovat, že nic neumí a že si má přečíst milion knížek napřed. Jakoby mi ty knížky po přečtení pomohli najít přepínač sítí.
Konzultace s přípravou
fugas (2 days) 
Díval bych se do budoucna. Teď je to ohřev TUV. V případě že přijdou myšlenky na Axperta, je lepší mít doma káble od panelů.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
fugas (2 days) 
Jan Werich kdysi řekl: „Jestliže se člověk hádá s blbcem víc, jak půl minuty, hádají se už dva blbci.“ Tak se podle toho citátu zachovejte a bude to vyřešený raz dva, protože jak to dopadne když budete reagovat už víte Samozřejmě máš pravdu. Také ale řekl, že "Boj s blbostí se nedá vyhrát. Přesto musíme bojovat, aby to nevyhrála na plné čáře".
PetrDubi (2 days) 
Jan Werich kdysi řekl: „Jestliže se člověk hádá s blbcem víc, jak půl minuty, hádají se už dva blbci.“ Tak se podle toho citátu zachovejte a bude to vyřešený raz dva, protože jak to dopadne když budete reagovat už víte
Konzultace s přípravou
thomas.007 (2 days) 
Elektronice vadí více teplo, než mráz...teda pokud tam není nějaká LIxx baterka jako záložní zdroj. Kondenzátory např. v regulátoru BEL celkem trpí a životnost jde rapidně dolů (vysychají), Siton co vím je na to s teplem podobně. Spíš jde o to, aby tam bylo sucho, ale to musí vědět tazatel, není kůlna jako kůlna
Soban (2 days) 
Myslím že je to jedno, protože pro bojler máš jak DC tak AC +- stejné napětí. Elektroniku bych dal do baráku kde nebude mrznout.
FVE s podporou z DS
rva (2 days) 
Už je chladněji, ale počasí umožňuje přitápět elektrikou. Přebytky se pouští jako 48 V DC přímo do podlahy a jinak se přitápí klimatizacemi. Jako to vypadá v baráku v jedné "garsonce" ukazuje záznam spotřeby klimatizace během aktuálních 24 hodin: A jak vypadá vývoj soběstačnosti ve spotřebě elektřiny za posledních pár let. Postupně se blížíme plné soběstačnosti a pokud bychom byli donuceni do ní jít, tak by i v zimě elektřina stačila na nezbytné spotřebiče (nepokryl by se boiler a vaření - pro to máme v kuchyni ke dvěma indukčním plotýnkám dvě na propan-butan): K pohodlnému využívání elektřiny potřebujeme denně tak 30 kWh a zatím nebylo potřeba se nějak omezovat. Přebytků ze slunečných dnů bylo využito i na výrobu destilované vody pro auta (ročně to je tak 30 litrů). A končí se se zpracováním úrody na zahradě - sušení, zavařování.
Konzultace s přípravou
bokser01 (2 days) 
No vzhledem k ohřevu bojleru počítám že napětí panelů se bude pohybovat kolem 230V DC. Tedy panely do serie, tím pádem proud na kabelech dejme tomu kolem 10A nebo něco kolem toho. Klidně bych dal 6mm2 solární kabel a bude to v pohodě. Ten siton v kůlně je otázka taky toho zda je to třeba zděná uzavíratelná místnost a nebo "dřevěná bouda"
thomas.007 (2 days) 
Zdravím, mám to podobně a protože v našem domě už párkrát řádila kuna, měl jsem strach jít s vedením 300VDC pod střechou, kdyby to ta sv*ně tak rozhryzala i s chráničkou (co já vím co ji chutná), tak tam může vzniknout DC oblouk a už to vesele hoří. Takhle budu jen nasranej, že mi to vyhodilo jistič nebo vyhořely tranzistory v regulátoru. Takže za mě jít co nejkratší cestou do regulátoru a pak táhnout dlouhej kabel se střídavým obdélníkovým napětím. Jediný problém snad může být rušení...no, když se k tomu dokopu, hodím to raději do kovové chráničky.
kut (2 days) 
Ahoj, mám v plánu dát panely na kůlnu a pak vést zemí kabel do obytné části domu. Panely budou sloužit na ohřev boileru . Dotaz zní zda vést solární kabel v chraničce k boileru a před ním zapojit siton nebo dát siton do kůlny a pak vést už střídavé napětí k boileru? Délka cca 50m Děkuji za radu co bude lepší.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (2 days) 
Jo u Neo jsem v excelu zapomněl 24 namísto trojky a taky jsem měl za to, že to bylo za rok a ne za 6 týdnů, jsem na tom dnes s pozorností fakt špatně, spal jsem jen pár hodin. @Soban: Že neumím počítat jsem už slyšel. jDu to zkusit znovu: 348 kWh za půl roku = 700 kWh z toho máš ročeně. To odpovídá cca. 4200 Kč Při tvé investici 200 000 Kč pak platí: 200000/4200=48 let při zanedbání pravidelných výměn baterií po 20 letech. To nebude 48 let, ale spíš 60 let. I po mém rozepsání se ti na tom výpočtu pořád něco nezdá?
Soban (2 days) 
Vidím že to nemá cenu zde něco řešit jak neumíš počítat. Toto je poslední příspěvek na tvoje dotazy!
Antrac1t (2 days) 
Feed more troll ... ma to teprve 6 tydnu, sam vytvoris anketu a na druhem liste zapomenes na co se ptas ... a tvuj vypocet 29784 je taky libovej xD 3.4*24*365 xD ... trololololol 8, no ja doufam ze ty deti nemas xD pac bych je litoval
Přidávání baterií
fugas (2 days) 
Pořád to děláš, máš naprosto tupá přirovnání, ale blbce děláš ze mě. Jsi namachrovanej, že rozumíš elektrice, a kdo nerozumí, ten trolí, protože není možné, že by nerozumněl, jak někdo může takovým důležitým věcem jako je elektrika nerozumět. Jen hlupák přirovnává, že zákony elektriky jsou tak všem jasné jako povědomí o tom k čemu je radící páka. Jsi namyšlenej namachrovanej hlupák, nic víc. Protože jen takový člověk dokáže tvrdit, že povědomí o tom, jaké typy baterií se dají spojovat a jaké ne je totéž jako ptát se co je v autě klacek mezi sedačkami, tak jsi zahleděnej do svého oboru, takové chytrolíny nemá nikdo rád. Měl by ses nad sebou zamyslet ty, ne já. Jsem zvědavej kolik tupounů se tě zastane, že máš pravdu, že elektrice musí rozumět všichni stejně jako rozumí ovládání auta. Pokud těžce neseš to, že se ptám na základy, tak mě prostě neotravuj. Já se budu ptát na to, co mě bude zajímat i nadále. A jestli to nějaký namachrovaný hnidopichy pohoršuje, že se ptám na základy, ta mě to NEZAJÍMÁ.Není tady psané, že toto forum je určené výhradně pro dotazy polo-profesionálů. Blbce ze sebe děláš sám. Několikrát ti bylo odpovězeno že to nejde a ty jsi to napadl slovy, že já jsem mimo. Tak proč se tedy ptáš, když víš že já jsem mimo? Nejsem ani polo, natož nějaký elektroprofesionál. To na co se ptáš jsou ale fakt základní věci a kdo tě nechce vyučovat, toho ve všech vláknech napadáš. Číst se ti nic nechce, základy nestuduješ. Nikdo tady není proto, aby o tebe pečoval. Shrnuto, končím. Jdu si číst.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (2 days) 
@Soban: No i tak teď ta návratnost vychází na 50 let, pokud zanedbám pravidelnou výměnu baterií a tu spoustu času, kterou za to platíš. Ještě máš v plánu utracet dál, ale zase je fakt, že ti věřím a přeju, že díky tomu bojleru se dostaneš na svou vysněnou návratnost do 30 let.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Hyp (2 days) 
Aktuálně těch 1000€ z za MWh je šialenost sama. V nědeli se otom dikutovalo v TV a od pondělí, ikdyž jsem v podstatě neználek, mi známí volají, dva znich mají provozovny a oba už půl roku řeší co s cenou energií, protože už půl roku platí docela velké podnikatelské palby co si spekulativně stanovili obchodníci na popud války. A jeden FVE už má a jeden FVE silně zvažuje. Provoz jeden na polovině výroby ten půlrok a druhý to chce rovnou do měsíce ukončit... Provozovny nedávno otevřené, výroba maloprůmysl a potravinářství. Co se to děje? Ta cena burzy je prece cena jen prebytku/maleho mnozstvi, ktere se aktualne obchoduje, ne dlouhodobych kontraktu. Tim jak do toho vleze stat se to cele jeste vic zdeformuje myslim. Vsimli jste si jak byly ty demonstrace, nekdo (mozna zamerne) poslal objemy na burzu, a cena ihned pry spadla? Proste to je manipulace jako krava. Teď nevím jestli ceny z burzy jsou tady : https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trh ... odenni-trh Jde o ty krátkodobé kontrakty, za ty (za SPOT) se podle me nakupuje minimum energie.
Čez - jaderná daň
Hyp (2 days) 
Řezat kopce na Dlouhé stráně, stavět vrtule nebo dokonce FVE na polích je u nás politicky i občansky neprůchodné. https://youtu.be/yNB4KAHbJ_c Právě vyšlo- Gebrian a Dlouhé stráně…
ohrev vody s FVE byt
Hyp (2 days) 
TO je holt pozůstatek domovní důvěrnice, domovního výboru a dalších postkomunistických manýrů. Ten vrut by mě nasral taky a dal bych to též k soudu. Je pravda, že někteří problémy řeší výbuchem, jak ten důchodce ve Frenštátu nebo kde. Ted uz nemusis, kdyz je judikat “soud o vrut” a kdyz ten dum zaplatil cca 120 000 Kc za to, aby byl judikat ) Apon ze tak, vetsina soudu konci plychtou, zmeskanim, jedna strana to vrpzda v pulce, ze se k judikatu nedohrabem.
Přidávání baterií
FRSO (2 days) 
Pořád to děláš, máš naprosto tupá přirovnání, ale blbce děláš ze mě. Jsi namachrovanej, že rozumíš elektrice, a kdo nerozumí, ten trolí, protože není možné, že by nerozumněl, jak někdo může takovým důležitým věcem jako je elektrika nerozumět. Jen hlupák přirovnává, že zákony elektriky jsou tak všem jasné jako povědomí o tom k čemu je radící páka. Jsi namyšlenej namachrovanej hlupák, nic víc. Protože jen takový člověk dokáže tvrdit, že povědomí o tom, jaké typy baterií se dají spojovat a jaké ne je totéž jako ptát se co je v autě klacek mezi sedačkami, tak jsi zahleděnej do svého oboru, takové chytrolíny nemá nikdo rád. Měl by ses nad sebou zamyslet ty, ne já. Jsem zvědavej kolik tupounů se tě zastane, že máš pravdu, že elektrice musí rozumět všichni stejně jako rozumí ovládání auta. Pokud těžce neseš to, že se ptám na základy, tak mě prostě neotravuj. Já se budu ptát na to, co mě bude zajímat i nadále. A jestli to nějaký namachrovaný hnidopichy pohoršuje, že se ptám na základy, ta mě to NEZAJÍMÁ.Není tady psané, že toto forum je určené výhradně pro dotazy polo-profesionálů. Když už se ptáš na něco na tomto foru, tak musíš o tom aspoň něco vědět, nebo si o tom napřed něco zjistit, jinak budeš za hlupáka sám, protože jsi na technickém foru. Navíc urážíš některé členy fora, kteří se ti i přesto snažily některé věci vysvětlit.
SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E
ArBi (2 days) 
Zdravím, mám jeden dotaz na zde zkušenější. Zprovozňují si FVE s měničem Solax X3 G4 10 kW, ale tápu kde nastavit (zkontrolovat) řízeni jalového výkonu dle pokynu distribuční sítě. "Střídač lze aktivovat na dodržování výše uvedených norem s níže uvedenými defaultními hodnotami." B.1 for P(U): U1/Un = 109%; U2/Un = 110%; U3/Un = 111% B.2 for Q(U): x1 = 0,94; x2 = 0,97; x3 = 1,05; x4 = 1,08
Energie zdraží víc, než se čekalo
Hyp (2 days) 
tak v rámci předsednictví EU nařídí výrobcům všech energeticky zajímavých spotřebičů zabudovat HDO dovnitř Další diktát? To snad ne! Teď jsem zapojil mozek na 3 sekundy a zjistil jsem toto: HDO řídí distributor na základě zatížení sítě, nikoliv obchodník na základě manipulace s přebytky! Síť je předimenzovaná a netřeba ji řídit, proto je většina HDO spínání fixních. Navic to HDO musi bezet snad 1 nebo min. 2 hodiny v kuse a ne nejake spinani, takze tim pada solar a vitr Sice tomu nerozumim, ale HDO je zcela nefunkcni model pro tyhle ucely, to si musi kazdy spotrebitel sam hlidat, napriklad pomoci wattrouteru a napojeni na sveho dodavatele a musi mit chytry elektromer, ze ano. Tak naco vybavovat kazdy spotrebic prijimacem, ktery navic asi bude odlisny pro kazde distribucni uzemi…
Zapojení
rikolami (2 days) 
No měniče budou v technické místnosti,cca 25 m daleko od domovního rozvaděče, chtěl bych tam dát kabel 5x6mm2 tam i zpět .Takhle by to bylo šest žil.
Přidávání baterií
martinm (2 days) 
Pořád to děláš, máš naprosto tupá přirovnání, ale blbce děláš ze mě. Jsi namachrovanej, že rozumíš elektrice, a kdo nerozumí, ten trolí, protože není možné, že by nerozumněl, jak někdo může takovým důležitým věcem jako je elektrika nerozumět. Jen hlupák přirovnává, že zákony elektriky jsou tak všem jasné jako povědomí o tom k čemu je radící páka. Jsi namyšlenej namachrovanej hlupák, nic víc. Protože jen takový člověk dokáže tvrdit, že povědomí o tom, jaké typy baterií se dají spojovat a jaké ne je totéž jako ptát se co je v autě klacek mezi sedačkami, tak jsi zahleděnej do svého oboru, takové chytrolíny nemá nikdo rád. Měl by ses nad sebou zamyslet ty, ne já. Jsem zvědavej kolik tupounů se tě zastane, že máš pravdu, že elektrice musí rozumět všichni stejně jako rozumí ovládání auta. Pokud těžce neseš to, že se ptám na základy, tak mě prostě neotravuj. Já se budu ptát na to, co mě bude zajímat i nadále. A jestli to nějaký namachrovaný hnidopichy pohoršuje, že se ptám na základy, ta mě to NEZAJÍMÁ.Není tady psané, že toto forum je určené výhradně pro dotazy polo-profesionálů.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Hyp (2 days) 
No a aby toho nebylo málo tak dnes mi poslalo Inogy toto: A co jako, cena 2,80 za kWh bez DPH? Šmarjápane, však socialisti to chtěj zastropovat na 3 Kč (= 2,48 bez DPH), tak to zase takový rozdíl proti trhu není - ne? Jen 0,33 Kč? A kdo z vás měl kilowatthodinu za 0,53 za kWh bez Dph - od Skautské? Která to zabalila vloni na podzim brzy po Bohemce . Asi málokdo co?. To uvádím jen pro příklad, že ty 2,8 není ani šestinásobek z původní tržní ceny, ale té úplně nejnižší ceny, kterou ale měl málokdo. Podle mě, 95% lidí nemá šajnu, neumí si porovnat ceny a trh a vybrat… A teď ještě nějaké zastropování, to podle mě úplně zdeformuje trik, a budou pěkné tunelvody Bůhvíkam
Zapojení
bokser01 (2 days) 
Takže spojit mezi sebou PE na vstupu i výstupu měniče a vést na můstek PE a to samé u svorek N na vstupu a výstupu měniče a vést na můstek N? No zkrátka jak tu již bylo zmíněno to chce vést tak aby když ti někde "upadne" to PE aby to rázem nebylo celé v luftu. Proto by bylo potřeba vést PE od všeho na můstek PE a N to samé. Zkrátka aby jsi neměl na jednom připojeném PE oba měniče včetně třeba okruhů za měniči a pod...
Energie zdraží víc, než se čekalo
Hyp (2 days) 
důkladnou kontrolou cenotvorby (jako u benzínek) Neblbni, to je socík! Může mi někdo vysvětlit, jak legislativně někdo může kontrolovat cenotvorbu benzínkám? To je jen politický populistický nesmysl, nebo se snad pletu? Tuhle jeden ministr děkoval jedné síti, myslím že to bylo tank ono? to je další důkaz, že jsou úplně bezzubý, ty papaláši Oni tomu ty politici nerozumí, ale vůbec nerozumí, umějí jenom žvanit A oblbovat voliče Bohužel, při skladbě voličstva, se nedivme, že to to vypadá jak to vypadá, sis pár důchodcema promluvte, 90% z nich = Už jsme se na makali dost, zasloužíme si důchody vyšší než jsme měli platy
Zapojení
rikolami (2 days) 
Takže spojit mezi sebou PE na vstupu i výstupu měniče a vést na můstek PE a to samé u svorek N na vstupu a výstupu měniče a vést na můstek N?
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Neo (2 days) 
Ahoj, pohádal jsem se formou off-topicu s uživateli fora u jiného mého příspěvku, který bych založen za jiným účelem, tak zakládám k tomu tématicky určené vlákno nyní. Je tu někdo, kdo by byl ochotný kápnout božskou: Dobře, tak bez bojleru 1.) Kolik ho už FVE stála? přesnou cifru neznám 2.) Jaký je celkový výkon panelů? 3,4kWp 3.) Jaká je celková kapacita akumulátorů? 120Ah 4.) Jak dlouho ji má? 6 týdnů 5.) Kolik mu za tu dobu ze sluníčka vyždímal kWh? 86kWh 6.) Kolik kWh z toho uteklo na přetocích do sítě? 0kWh 7.) Kolik jsi tedy celkem dokázal zužitkovat kWh v rámci běžného provozu domácnosti, když od produkce odečteš přetoky, které jsi nevyužil? 86kWh 8.) Kolik hodin s tím za tu dobu strávil, kolik hodin nad tím přemýšlel v posteli, kolik hodin na tom pracoval. nevím, volný čas je můj, záleží jen na mě jak ho strávím 9.) jakým způsobem domácnost napájíš? Asi klasický on-grid s tím, že přetoky neřešíš nebo jinak? off-grid 10.) Kolikátý rok od založení počítáte s návratností? to záleží na budoucí ceně elektřiny
Přidávání baterií
fugas (2 days) 
Ty prostě jenom trolíš. Tvoje dotazy jsou stejné jako se na diskuzi o autech ptát, na co je ten klacek mezi sedačkami. Kdo to neví ať prostě jezdí autobusem. Tím končím diskuzi.
GoodWe TCP modbus
paja-fve (2 days) 
Jen sem jeste doplnim, ze existuje Python package, komunikujici pres UDP, ktery funguje docela spolehlive. Akorat se nesmi volat kazdou sekundu . 10s ale zvladne: https://pypi.org/project/goodwe/
Zapojení
bokser01 (2 days) 
Dle toho co máš v posledním obrázku ti to nebude fungovat... Protože rozdělíš dle náčrtu PEN na PE a N a toto rozdělení uzemníš to je ok... Jenže ty to pak vedeš přes chránič do měniče a na OUT měniče zase spojíš PE a N což se nesmí stát! Jakmile by se ti zapnul bypass tak spadne chránič před měničem. podívej se ještě jednou pořádně. Před měniči nemá žádný chránič. Za mě ok přeci jen chybka u druhého měniče na vstupu není propojeno N a PE tak jako u prvního Jo už to vidím ten chránič je na L3 tedy na volnou fázi DS která nemá s FVE nic společného omlouvám se...
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Soban (2 days) 
Podívej teď jsem pořídil infrapanel 350W na přitopení vzimě víc nemá cenu prostě to panely nedají, na léto uvažuji bojler do koupelny, místo plynu atd.... A návratnost jsem počítal na 30let při mé spotřebě, ale jak se zdražuje a přejdu z plynu na elektřinu tak bude návratnost rychlejší. PS. A ta má spotřeba není za rok!
Super levná lifepo4 12v
martinm (2 days) 
Ty vole, no jóó, já tam předtím viděl 64Ah,buď jsem pak udělal špatný screenshot, nebo jsem přepracovaný nebo nevím... Dobroš, díky.
Camel (2 days) 
Já vidím 6Ah
Přidávání baterií
Neo (2 days) 
Všechny baterie se dají přidávat propojením, nebo třeba u nějakého typu baterií je potřeba dát na něco pozor? Staší je dát do serie jako tužkové baterie v ovladaši ne? Takže kladný pól na záporný a takhle se dá udělat libovolně dlouhý řetez libovolného typu baterií? Ne Blíží se zima a kdybych do toho šel, tak bych asi před zimou pro začátek koupil jednu malou baterii a na jaře k ní přidal nějakou větší, pokud nevadí, že budou mít třeba odlišnou kapacitu, to by ale podle mě nemělo vadit a měly by fungovat jako spojené nádoby asi. možná, záleží na vnitřím odporu baterie @Fugas: Jak jako nejde, proč by to nešlo, jsi nějak mimo ne? Jsi namachrovanej, machruješ, že si pamatuješ ploché 12voltovky ze základky a každej, kdo si to nepamatuje je pro tebe lůza. plochá ze základky byla 4,5 voltovka s lůzou podobnýma urážkama se nikam nedostaneš @Neo: A4 textu určitě nepotřebuji. Mě vlastně asi nemusí zajímat všechny možný kombinace, zřejmě bych měl když už tak LifePO, ty lze libovoně v rámci LIfePO typu spojovat všechny? Nebo je nějaký podtyp lLifePO, který by se spojovat neměl? Ne, viz výše ; neznám podtyp lifepo
martinm (2 days) 
@Fugas: Jak jako nejde, proč by to nešlo, jsi nějak mimo ne? Jsi namachrovanej, machruješ, že si pamatuješ ploché 12voltovky ze základky a každej, kdo si to nepamatuje je pro tebe lůza. @Neo: A4 textu určitě nepotřebuji. Mě vlastně asi nemusí zajímat všechny možný kombinace, zřejmě bych měl když už tak LifePO, ty lze libovoně v rámci LIfePO typu spojovat všechny? Nebo je nějaký podtyp lLifePO, který by se spojovat neměl?
Neo (2 days) 
Pochybuji, že tě na základce učili, že se dají všechny typy baterií vzájemně spojovat, že není potřeba přemýšlet nad tím, co spojuješ. To těžko, i kdyby nás to tam takhle učili, tak když já byl na základce, tak většina dnešních baterií ještě neexistovala. Proč jste všichni tak namachrovaný proboha. Kdo nemá zájem odpovědět na můj dotaz, nechť prosím nereaguje. Děkuji. Můj hlavní dotaz ale pořád trvá: Prosím si potvrzení, že lze spojovat stejným způsobem všechny typy baterií, aniž by to některým typům třeba nějak škodilo nebo z jiných důvodů nebylo vhodné je spojovat. Nelze spojovat hruška a jablka. Nikdo tu není namachrovaný, tak jak se tobě nechce hledat na fóru a číst, tak nám se nechce tobě odpovídat a psát A4 textu. Problematika spojování růzdných druhů baterií opravdu není na pár vět.
Zapojení
rikolami (2 days) 
Dobře, takže u druhého měniče nemám spojený PE a N.
Super levná lifepo4 12v
martinm (2 days) 
Ahoj, vysvětlíte mi prosím někdo, proč je tahle baterie tak brutálně levná? Očekával bych cenu o nulu vyšší, když má 64Ah
Přidávání baterií
fugas (2 days) 
Ne. Učili mě co je sériově a co paralelně. Měli jsme na to dvě plochý baterky. Takže tady ten tvůj obrázek fakt asi nikdo nevyužije. My nejsme namachrovaní. Ale z tvých dotazů jasně vyplívá, že se chystáš letět do vesmíru v monterkách. K tvému dotazu jsem už odpověděl abys nic nespojoval. Takže NE! Nejde to, nedělej to. Nebo to udělej, předpokládám že jsi svéprávný, ale už nás o tom neinformuj.
martinm (2 days) 
Pochybuji, že tě na základce učili, že se dají všechny typy baterií vzájemně spojovat, že není potřeba přemýšlet nad tím, co spojuješ. To těžko, i kdyby nás to tam takhle učili, tak když já byl na základce, tak většina dnešních baterií ještě neexistovala. Proč jste všichni tak namachrovaný proboha. Kdo nemá zájem odpovědět na můj dotaz, nechť prosím nereaguje. Děkuji. Můj hlavní dotaz ale pořád trvá: Prosím si potvrzení, že lze spojovat stejným způsobem všechny typy baterií, aniž by to některým typům třeba nějak škodilo nebo z jiných důvodů nebylo vhodné je spojovat.
fugas (2 days) 
Knížka k jednomu typu akumulátoru bude mít 200 stran. Dobře míněná a poslední rada na závěr. Nic s ničím nespojuj. Čti ty články co si vyhledáš a sbírej základní informace sám. To kvůli čemu jsi založil tohle vlákno nás učili na ZŠ a od té doby to vím. Pak už se na to snáz navazuje.
Energie zdraží víc, než se čekalo
kybos (2 days) 
Přesně jak píšeš - HDO v podstatě ztratilo význam protože technologicky zastaralo tak, že už není přínosem pro distributora. Dneska je nutné reagovat na počasí/roční období/dynamickou spotřebu a to HDO nenabízí... vždyť to znáš sám, pokud se nejde proti větru (tady spíš slunci a přizpůsobíš se, tak se dá z FVE vytáhnout mnohem víc užitku než když děláš, že FVE je stejná jako přípojka ČEZ. Technologicky nezastaralo HDO ale zkostnatěli a zpohodlněli ti lidé, co ho řídí. Když se podívám na časy spínání HDO, pak zjistím, že si podle toho mohu řídit hodinky. Odchylky v časech sepnutí se za rok dají spočítat na prstech. Bez ohledu na počasí, víkend / pracovní den svítí / nesvítí nebo fouká / nefouká. Odchylky nastávají jen při nějaké servisní činnosti, nebo pokud je síť těsně před kolapsem. Bohužel tu máme nečinnou vládu, která má jen plnou hubu řečí a stále jen jedná a nic nevyjedná. Kdyby byla co k čemu, tak v rámci předsednictví EU nařídí výrobcům všech energeticky zajímavých spotřebičů zabudovat HDO dovnitř, vydá obecně platnou normu na řízení tepelných spotřebičů a pak by mělo takové řízení smysl. To ale nelze od nedouků, kteří nám vládnou očekávat, ti se starají jen o vlastní koryta a mají pocit, že je platíme za to, že budou dělat dluhy a čím více, tím lépe, protože inflace je jeden z nejdokonalejších způsobů jak vysát úspory obyvatelstva.
Přidávání baterií
martinm (2 days) 
Až na to, že sis nevšiml, že tohle byl vedlejší dotaz, který jsem měl v plánu si dohledat. Můj hlavní dotaz ale pořád trvá: Prosím si potvrzení, že lze spojovat stejným způsobem všechny typy baterií, aniž by to některým typům třeba nějak škodilo nebo z jiných důvodů nebylo vhodné je spojovat. Přípomínám, že budu raději, když mi nikdo neporadí, než, aby mi spamoval off-topic typu, kup si knížku "Základy o bateriích", má jen 200 stran, jinak budeš mít škody na majetku. On taky nikdo neříká, že si časem tu knížku nepřečtu, až budu chtít el. vylepšovat. Nyní jsem ve fázy, kdy potřebuji zjistit, jak to poskládat a jestli to má vůbec význam. Ne, že budeu půl roku den co den číst knížky, abych po půl roce přišel na to, že to nedává význam v mém případě, když to nechci mít napojené na boiler, ale na akvária a jiné věci.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Neo (2 days) 
Ono by dost možná stačilo změnit systém určení ceny elektřiny pro spotřebitele na burze. V současnosti je cena pro spotřebitele určena cenou nejdražší připojené elektrárny.......... Bohužel cena se odvíjí od reálných obchodů na burze. Jelikož se téměř neobchoduje, není nabídka elektřiny k prodeji, tak to málo co se na burze objeví je hned pryč. Není nabídka je poptávka tak ceny letí nahoru. Je to stejné jako by jsi prodával na burze Fábii která nikde není- kupující se budou přehánět a cena samozřejmě poletí nahoru. Na základě ceny tvého prodeje Škoda Mladá Boleslav přecení všechny Fabije které vyrobí. Je jasné že ČEZ raději nabídne elektřinu na burze (za 800e) než tobě za 3600. Nebo ti ji nabídne ale za cenu burzy. Přeci neprodělá, udělal by jsi to stejně, nikdo ho nedonutí aby prodal elektřinu tobě za levno.
Přidávání baterií
Pawel (2 days) 
Někdo objevil Ameriku. Je dobré nejdříve hledat a potom se ptát.
Zapojení
cipis (2 days) 
Však proto píši asi. Nicméně to nic nemění na té faktické poznámce. Nedotažená/upadená/uhořelá svorka to celé rozhodí, což je špatně. Potřeba každé jednotlivě dotáhnout tam, kam patří, ne to objet jedním drátem dokola.
Matess (2 days) 
to nepropojení u druhého je ale chyba, ne?
cipis (2 days) 
Akorát PE na druhém měniči je v luftě, tam asi chybí propojení, jak u toho prvního. A jinak z principu bych to takto nezapojoval, ale každé jednotlivé N/PE na příslušný můstek. Tedy ne ze svorky na svorku, ale ze svorek na můstek.
Camel (2 days) 
Dle toho co máš v posledním obrázku ti to nebude fungovat... Protože rozdělíš dle náčrtu PEN na PE a N a toto rozdělení uzemníš to je ok... Jenže ty to pak vedeš přes chránič do měniče a na OUT měniče zase spojíš PE a N což se nesmí stát! Jakmile by se ti zapnul bypass tak spadne chránič před měničem. podívej se ještě jednou pořádně. Před měniči nemá žádný chránič. Za mě ok přeci jen chybka u druhého měniče na vstupu není propojeno N a PE tak jako u prvního
bokser01 (2 days) 
Dle toho co máš v posledním obrázku ti to nebude fungovat... Protože rozdělíš dle náčrtu PEN na PE a N a toto rozdělení uzemníš to je ok... Jenže ty to pak vedeš přes chránič do měniče a na OUT měniče zase spojíš PE a N což se nesmí stát! Jakmile by se ti zapnul bypass tak spadne chránič před měničem.
Přidávání baterií
martinm (2 days) 
Už jsem našel dokonalý článek, který to vysvětluje, pro sčítání kapacit je potřeba zapojit paralelně. Článek připojuji, kdyby to tu někdo do budoucna hledal. Tak snad takhle PARALELNĚ lze tedy spojovat všechny typy baterií, abych např. nespojil nějaké, které třeba není vhodné spojovat či tak něco. @fugas: Právě proto se ptám, aby to tou škodou na majetku právě neskončilo víš? @Majkl: Tys ses už narodil chytrej jak na půdu. Já jsem trol a ty jsi trotl, jestli budeš spamovat off-topic. Už mě neštvi, co vám dnes hrabe.
Výkon v průběhu dne a roku
fugas (2 days) 
Teď už je mi asi jasný, kde se vzalo to vlákno o spojování baterek.
Přidávání baterií
Majkl (2 days) 
nekrmte trola
BAZAR DCSG - snímač napätia baterie
jkl2n (2 days) 
Ahojte, nemate niekto na predaj DCSG - snímač napätia baterie ku GBO-AKU. Vdaka. J.
Přidávání baterií
fugas (2 days) 
Určitě je vždycky třeba dbát na to, co je sériové a co paralelní zapojení. Mám pocit že se bezhlavě vrháš do věcí o kterých nemáš tušení. Tohle může skončit v tom nejlepším případě škodou na majetku.
martinm (2 days) 
Všechny baterie se dají přidávat propojením, nebo třeba u nějakého typu baterií je potřeba dát na něco pozor? Staší je dát do serie jako tužkové baterie v ovladaši ne? Takže kladný pól na záporný a takhle se dá udělat libovolně dlouhý řetez libovolného typu baterií? Blíží se zima a kdybych do toho šel, tak bych asi před zimou pro začátek koupil jednu malou baterii a na jaře k ní přidal nějakou větší, pokud nevadí, že budou mít třeba odlišnou kapacitu, to by ale podle mě nemělo vadit a měly by fungovat jako spojené nádoby asi.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Diablo1st (2 days) 
@Diablo1st: Energii každý zužitkuje každý, otázkou je jak a jak efektivně. Nechápu, kde to bereš, když jsi jako celkový výkon panelů uvedl "0kWh", 8,2MWh mám v zásuvce bez panelů taky... 84000 tě to stálo 8,2 MWh během 2,5 roku odpovídá na úsporu čas, který tě to stojí nestojí za řeč =================================== 84000/13120=6,4 roku návratnost, pokud nemáš olověné baterie, tak to je perfektní, asi nějaká dotace nebo nevím. Kromě toho taky nechápu, jak mi můžeš tvrdit, že upotřebíš jako běžná domácnost tolik MWh ročně. Tím musíte topit i v létě. Panely mám 3,3kWp a betérie žiadne keďže mám on-grid. Troška som to poplietol. Moja domácnosť má veľkú spotrebu TUV, takže počítam tak 3MWh ročne išlo do bojleru. Za rok 2021 som zaplatil za elektrinu o cca. 400€ menej, než by som zaplatil, ak by som FVE nemal. Dáta sú vytiahnuté z meniča a z elektromeru.
Zapojení
rikolami (2 days) 
Trochu jsem to překreslil. Dva měniče, každý měnič na jednu fázi. Třetí fáze napřímo. Měniče by měli fungovat v režimu SBU, při nedostatku šťávy přepnou na distribuční síť. Prosím o kontrolu zapojení. Děkuji.
Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno
martinm (2 days) 
Jo ahá, tím nastavováním voltů o maličko tím vlastně prakticky určuješ prioritu, to je vychytaný. No máš to vychytaný, je to paráda, ale pro mě to asi není cesta všechno předělávat z AC220V na DC24V. Chápu, že měnič působí nějaké ztráty, ale já třeba žuju v tom, že to nejsou tak velké ztráty. Spíše to udělám přes automatický přepínač sítí, až nějaký takový v ČR vůbec najdu a zároveň nebude stát randál moc. A nechám to na 220V a tu baterii nějakou taky dám, kdybych třeba jel pryč a nikdo doma moc nepálil proud, tak ať se to dá alespoň do baterie. BTW přepínač pro 24V stojí 120 Kč, možná by ti to ulehčilo život.
BAZAR Axpert King 5k PAR-B (5000W - 48V) zcela nový
vanilka (2 days) 
Prodáno
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
cipis (2 days) 
Tak se zabanuj sam, kdyz porusujes hned tu prvni podminku.
Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno
Bradoo (2 days) 
Je to ešte lepšie- keď dáš vyššie napetie zo solara- z meniča dc/dc a stačí o 1- 3V tak to ťahá iba solar. Ono sa to samo vyreguluje - keď už menič dc nemá šťavu (mrak) tak sám zníži výstupné napätie - pretože vstupné napätie meniča sa blíži k minimu (12V-17V podla prúdu). Tým to plynulo prechádza pod sieť. V morskej akvaristike sa používajú väčšinou DC čerpadla na 24V (jebao). Svetlo led mám vyrábané na 52V. Ono u mňa je to dobrá záloha - hlavné čerpadlo (obeh) nesmie zastaviť na viac ako pár hodín. Škoda na morskych rybách by bola vysoká ( priemerne ryba 20- 30€). Ale plánujem aj batériu práve pre zálohu. Tiež ďalšie panely - vcelku to na tejto strane zvládnem na 1kw
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (2 days) 
To je dobře, já taky nepotřebuji, aby se mi ozývali tisíce lidí, stačí pár.
HV BMS
stanekl (2 days) 
Po připojení baterie by měl měnič na displeji načíst napětí, poté je nutno připojit kabel s teplotním čidlem do portu BMS a pak zvolit režim olovo. Já osobně zatím funguju v rozmezí 3,4-4,0V/článek, mám 96S.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
Tomash (2 days) 
Takhle jsem nad tím neuvažoval...Obvykle nemám tendence měnit něco co funguje a dřu to do poslední chvíle Navíc v tomto projektu byl cíl využít "co dům dal". Takže by to bylo celá nová koncepce, nový regulátor a další baterky aby to dalo 48V, předělat rozvody, obměnit navazujicí zařízení. Ale je to způsob, popřemýšlím o tom.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
glottis (2 days) 
Tak to potom jo, když jsi odignoroval moji prosbu, aby se nevyjadřovali co solarem topí nebo ohřejvají vodu, bazeny, výřivky, tankují elektroauta apod. Tak to potom jo, to pak tych 7 MWh smysl dává no. pulka moji spotreby je topeni a tuv. nemyslim si ze tu najdes moc lidi co neohrivaj vodu elektrikou kdyz maj fve
martinm (2 days) 
Tak to potom jo, když jsi odignoroval moji prosbu, aby se nevyjadřovali co solarem topí nebo ohřejvají vodu, bazeny, výřivky, tankují elektroauta apod. Tak to potom jo, to pak tych 7 MWh smysl dává no.
Energie zdraží víc, než se čekalo
eman (2 days) 
To nejsou tak hrozný ceny. Kogenerační jednotku a fertig.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
glottis (2 days) 
Fascinuje mě, že někdo tu návratnost máte za chvíli a u některých z Vás byste ji měli za stovky let. @glottis: Nechceš mi tvrdit, že běžná domácnost umí spotřebovat 2,7Mwh během 9 měsíců vid? predstav si to ze jo. Od zacatku roku mam celkovou spotrebu 7MWh (DS+FVE). FVE je tedy jen asi 1/3 nasi spotreby. Jsou lidi, co jsou v baraku 4, maj doma pracku, susicku, induckni desku, troubu, tepelne cerpadlo, tv, pocitace, nas. Pulka spotreby je topeni a tuv. Jeste kdyz jsme byli v panelaku, nevypinal jsem komp, obcas na nem tezil, mel vedle toho NAS a spotreba byla 4MWh za rok. Jestli tam mas jeste akvaria tak nevim jak se vejdes do tech 2MWh asi je komp nejakej notebook a akvaria nevyhrivas.
Antrac1t (2 days) 
Psal jsi ze mas vykonny pocitac co bezi nonstop + notas, takze ted zase kecas, a mas vubec nejake akvarko ...
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
martinm (2 days) 
Už to vidím to je jen na 48V, to je k prdu, musím sehnat 220V Co takhle něco z těchto, ty by už měli být na 230V, je to ono? https://www.doplnkyprokaravany.cz/prior ... ice-napeti https://www.mall.cz/menice-napeti/stual ... 0075475603 https://aququ.cz/product-cze-20687-Auto ... Zamel.html @FrantisekCa: Nenutím tě, abys mi pomáhal. BAN patří lidem, kteří nechápou jak funguje fórum a spamují off-topic po napříč mými vlákny, jistě i jiými
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (2 days) 
Jsi náhodný generátor čísel, jsi úplně vedle. Psal jsem, že má spotřeba je 2338kWh ročně = 2 MWh ročně = 6kWh denně já s nonstop počítajícím počítačem, 5 akvárii apod. Přiznám, se že to není herní počítač a těžil jsem rychlostí šneka.
Výkon v průběhu dne a roku
Majkl (2 days) 
Je to marný, je to marný, je to marný. Dávám mínus a jestli chceš reálná data, tak se koukni do linku v mém podpisu.
Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení
martinm (2 days) 
To jde hádám poznat okem vid? Např. tento, kdyby stíny šel každý den na pár hodin z boku, je prosím lepší ten panel mít na výšku nebo na šířku? A proč zrovna tak? Jak jsi to z té fotky poznal? Nebo to z fotky nejde poznat? Nepíše se u nej, jestli je kontrukce horizontální či vertikální. Za to se u něj píše toto: "Výkonné překlenovací (by-pass) diody omezují pokles výkonu při zastínění.". Takže je možné, že jsem zrovna vybral takovej, u kterého je to skutečně jedno. Co třeba takovýhle? Je to lepší příklad?
Vyplatí se malá solární elektrárna?
marko250 (2 days) 
To je hloupá výmluva. Omlouvat že jsi první rok vyrobil málo, protože jsi vypláznul čtvrt míče za něco, o čem sis nezjistil, jak to bude fungovat a teprve až po zakoupení sis začal vše osahávat a postupně přicházet na to, že na tom proděláš kalhoty. Proto já tu prudím jak můžu hloupými dotazy, dělám simulace apod. abych na to, že to nedává smysl přišel případně ještě před samotným zakoupením. Tím myslím pro mě bez boileru a elektroauta apod. Já vůbec nechápu co všichni s tou elektřinou dělaj, já tu na výkonném počítači běžícím nonstop chvílema i těžím kryptoměny. do toho běží notebook připojený ke třem monitorům, 5 akvárií, vařím elektrikou, běží tu desítky let stará lednice, dvě NAS. A přesto mám spotřebu 2338 kW ročně. Tak co s tou elektrikou proboha děláte.... Nepochopím. 150W/1h 5 akvárek 400W/1h PC herní s těžbou více 200W/1h tři monitory s notebookem 50W/1h 2x NAS 1.5-2kWh stará lednice/den To máme kolem 18kWh/den=6.5MWh/rok ,tak jaká je tedy skutečnost? Zřejmě byste měl dávat skutečná infa,pro své dotazy. Při odsouhlasení podmínek zde při vstupu na fórum ,jste měl číst tyto podmínky .Slovo dotace a podobné typy instalací FVE ,jsou zde netolerovány. Slovo přetok je slovo sprosté a vypovídá o majiteli takové FVE,že není v souladu s myšlenkou tohoto fóra a měl by jít jinam.
martinm (2 days) 
Ale pochop, že to mě nezajímá, jestli ty nebo tvůj bratr máte nebo nemáte bojler, o tom se vůbec nebavíme, já ho nemám a proto se obracím na lidi, kteří též bojler nemají nebo nepoužívají solárem. Dokážeš to prosím nějak pochopit a přestat mě tím dokolečka prudit?
Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno
martinm (2 days) 
Když já vůbec nerozumím, jak to myslíš, což mě mrzí, protože to zní perfektně, jelikož je to způsob bez baterií. Když já mám všechny filtry a světla na 220V, tak nějak nevím, jak by se to dalo předělat na tebou zmiňovaných 24V. :-O Ale jako asi nějak chápu, že když jsou dva stejnosměrné zdroje, tak se dají normálně spojit do jednoho a oni se o tu dodávku elektřiny jako kdyby rozdělí spolu, jakože přes den, pojedou 50:50 solar a síť. A v noci větev solar nebude dodávat žádnou energii, a potáhne to síť. Tak nějak tě chápu.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
cipis (2 days) 
No tak tenhle switch vyhodíš/prodáš a seženeš ten, co má napájení 48V a umí POE+, abys mohl napájet ty kamery/wifi/atd., které také povyměňuješ, pokud to POE+ neumí. Nebo alespoň pasivní 48V, aby to umělo.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Camel (2 days) 
@Camel: Ne všichni mají vlastní boiler doma. Někdo otočí kohoutkem a teplá voda přiteče z kouzelné trubky. Ale jelikož já psal, že mají psát jen lidi, kteří nepoužívají solar pro bojler, výřivku, elektroauto apod, tak tu nikdo nemá co mít ani 0.5MWh ročně. Tedy až na ty, co napsali, že bojler používají a že to uvádí mimo soutěž jen pro zajímavost. Já jen reagoval na to že nechápeš co s tou elektřinou děláme. Nevím kolik to je procent ale tipnu si že 90% lidí ten bojler mají. Bratr měl i na bytě svůj bojler.
martinm (3 days) 
@Camel: Ne všichni mají vlastní boiler doma. Někdo otočí kohoutkem a teplá voda přiteče z kouzelné trubky. Ale jelikož já psal, že mají psát jen lidi, kteří nepoužívají solar pro bojler, výřivku, elektroauto apod, tak tu nikdo nemá co mít ani 0.5MWh ročně. Tedy až na ty, co napsali, že bojler používají a že to uvádí mimo soutěž jen pro zajímavost.
Energie zdraží víc, než se čekalo
marko250 (3 days) 
No a aby toho nebylo málo tak dnes mi poslalo Inogy toto: Takže za vaření kubík přez 50Kč.
Výkon v průběhu dne a roku
martinm (3 days) 
No všechny moje dosavadní úvahy docela nabouralo to, že jsem objevil, že existuje levný "přepínač sítí". S tím už dává smysl napájet cokoliv (nejen bojler) s garancí bez přetoků i s docela malou baterií. Tím se pro mě všechno mění, poté co mi došla tato souvislost. Já totiž žil v tom, že mezi sítí a baterií nejde takhle snadno přepínat. Takže jsem už pochopil, proč skutečně nepotřebuji 8333Ah baterií.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Mart (3 days) 
Mám bojler, takže nejsem cílová skupina ankety. Celková spotřeba domu cca 4,5 MWh / rok. 1.) cca 200 000,- Kč 2.) 3980 Wp (+ ještě nezapojené rozšížení o 1800 Wp) 3.) 14,4 kWh 4.) spuštěno 12.5.2022 5.) cca 1,4 MWh 6.) 0 7.) cca 1,4 MWh 8.) nevím, první informace jsem začal shánět 11.2021 (po krachu BE), když jsem se válel v posteli s Covidem. Mám elektro SŠ i VŠ, takže pochopení principů tolik nebolelo. Kompletní montáž svépomocí. 9.) zatím ostrov s manuálním přepínačem sítí 10.) Odhadem 8 roků. Prachy se mi válely na účtu a tak to beru jako investici. Studium a instalaci jsem bral jako rozšíření elektrotechnických obzorů. Nabyté zkušenosti jsem předával dál a výsledkem jsou další tři lidé s instalací na ohřev bojleru a dva lidé s kompletní instalací.
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
FrantisekCa (3 days) 
Uz by ho mohli zabamovat, lebo tu bude stale trolovat…
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Camel (3 days) 
To je hloupá výmluva. Omlouvat že jsi první rok vyrobil málo, protože jsi vypláznul čtvrt míče za něco, o čem sis nezjistil, jak to bude fungovat a teprve až po zakoupení sis začal vše osahávat a postupně přicházet na to, že na tom proděláš kalhoty. Proto já tu prudím jak můžu hloupými dotazy, dělám simulace apod. abych na to, že to nedává smysl přišel případně ještě před samotným zakoupením. Tím myslím pro mě bez boileru a elektroauta apod. Já vůbec nechápu co všichni s tou elektřinou dělaj, já tu na výkonném počítači běžícím nonstop chvílema i těžím kryptoměny. do toho běží notebook připojený ke třem monitorům, 5 akvárií, vařím elektrikou, běží tu desítky let stará lednice, dvě NAS. A přesto mám spotřebu 2338 kW ročně. Tak co s tou elektrikou proboha děláte.... Nepochopím. Ohřiva vodu v bojleru? To je 2000kWh za rok. Jestli se sprchujete ve vodě 5°C tak klobouk dolu
Antrac1t (3 days) 
reagovat na body nemohu jelikoz FVE vyuzivam k ohrevu bojleru,rekuperaci,klimatizaci,lokalni cisticka vzduchu,bazen,pracka,susicka,mycka,lednice,mrazak,el kolobezky,sviceni,zasuvky a vse dalsi kolem domacnosti a zahrady (okruhy se spousti dle priority a dle denni vyroby, zbytek se sosa z DS kdyz tolik nesviti) ... fajn by bylo vedet co ty mas v umyslu napajet, jaka je tvoje spotreba, nechci slyset, ze spotrebujes X MWh za rok, ale minimalne denni spotrebu na faze, nejlepe na okruhy a na jednicku s hvezdicku na spotrebice (takhle jsem ja monitoroval vlastni spotrebu cca 5mesicu abych vedel co mi kolik zere, v kolik hodin a jak dlouho abych vedel co mam zacit stavet) ... EDIT: ok tak konecne aspon rocni spotreba, a co s tou el delame? vyuzivame
martinm (3 days) 
To je hloupá výmluva. Omlouvat že jsi první rok vyrobil málo, protože jsi vypláznul čtvrt míče za něco, o čem sis nezjistil, jak to bude fungovat a teprve až po zakoupení sis začal vše osahávat a postupně přicházet na to, že na tom proděláš kalhoty. Proto já tu prudím jak můžu hloupými dotazy, dělám simulace apod. abych na to, že to nedává smysl přišel případně ještě před samotným zakoupením. Tím myslím pro mě bez boileru a elektroauta apod. Já vůbec nechápu co všichni s tou elektřinou dělaj, já tu na výkonném počítači běžícím nonstop chvílema i těžím kryptoměny. do toho běží notebook připojený ke třem monitorům, 5 akvárií, vařím elektrikou, běží tu desítky let stará lednice, dvě NAS. A přesto mám spotřebu 2338 kW ročně. Tak co s tou elektrikou proboha děláte.... Nepochopím.
Camel (3 days) 
Tvoje návratnosti jsou trošku možná zavádějící. Jestli sis všimnul spoustu lidí co ti sem napsalo má fotovoltaiku krátce. Většinou první rok zprovozňování toho moc nevyrobíš nespotřebuješ protože to teprve zprovozňuješ. Ladíš detajly a případné vytěžování. Čím delší dobu to člověk má řekl bych, že dokáže fotovoltaiku využít více než v prvním roce tím se návratnost rapidně začne zkracovat. Další věc je jakou má člověk spotřebu. Pokud máš malou spotřebu a nadimenzovanou FVE tím pádem návratnost je delší. Když máš menši FVE a využiješ ji na maximum, že máš větší spotřebu vrací se to rychleji. Nevím jakou máš představu o spotřebě domácnosti za rok. Bězný rodinny dům postavený v 80tých letech s novými okny a topením jiným než elektřinou má normální spotřebu mezi 3 až 6MWh podle toho jak je naučená různě vypínat spotřebiče a tak. Mám souseda co má spotřebu i 10MWh za rok a to netopí elektřinou. Je to prostě hodně individuální.. Druhá strana věci je že někdo si FVE pořizuje z důvodu častých výpadků el. Tohle byl můj případ výpadky klidně i 10x během 2 měsíců a na celé hodiny seděl doma člověk potmě. A pak jsou lidi co je to prostě baví. Podobně když si člověk koupí nové auto jakou to má návratnost? Žádnou? Ba naopak je to spíš černá díra na peníze a taky to nikomu nevadí a návratnost neřeší. FVE má alespoň nějakou hodnotu a to v podobě el., kterou mohu využít. Pokrýt výpadek. Pro mě má to větší hodnotu než nejáká návratnost.
martinm (3 days) 
Ne, jen ti není známa souvislost. někteří uživatelé ze mě udělali debila, že jsem blázen, když si myslím, že pokud to člověk nemá pro boiler/elektroauto apod, že se ta investice nikdy nevrátí. Také mám drahého koníčka, to ať si má každý koníčka jakého chce. pro mě tohle není koníček, ale rád odlehčím planetě, pokud na tom nebudu tratit. Pokud mi to dá ušetřit na účtech za elektřinu, tak do toho klidně též investuji, ale zdá se, že když nemá boiler nebo něco podobného, tak to nemá žádnou šanci na sebe ani vydělat, natož ušetřit. Já jsem z toho samozřejmě nadšený, je to geniální využívat sluníčko, ale v okamžiku, kdy to na sebe ani nevydělá, tak to nedává smysl. Přenechám to bohatším, kteří nevědí co s penězma, ať si s tím hrají oni, já si počkám, až se výroba panelů a baterií zefektivní a budou dostupnější. My chudý lidi to jinak dělat nemůžeme, než přepočítávat na peníze.
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
martinm (3 days) 
Takže mi stačí koupit jen tuhle kravinku za 120 Kč a ono to samo bude přepínat bez výpadku na sít v případě, že dojde šťáva v baterii nějak rozumně dříve, než se vybije? Je to ono? Zkusím to najít ještě v schované v nějaké krabičce, nerad bych, aby na to někdo sáhnul, kdybych to jen tak někde válel. Pokud je to ono, a stojí to takovýhvle prd, tak to koupím + nějakou elektrikářskou krabičku, co který to přilepím tavícím lepidlem a hotovec. Celková sestava tedy: - Solární panely 12V - Spojovací materiál na Ampéry solárních panelů + rezerva - Baterie 12V - Měnič 12->220 podle vyžadovaných W, bude mi stačit slaboučký - Síťový přepínač z obrázku, není nutné u něj na žádný parametr dát pozor, je to zřejmě primitivní věcička. Snad jsem dokonce ani na nic nezapomněl a mělo by to fungovat. Nebo tam patří ještě něco? Asi regulátor vlastně, jenže to jsem internet nepochopopil, kdy stačí PWM a kdy musí být MPPT, pochopil jsem to tak, že PWM je tak maximálně na ostrovní systém na chatu, kam člověk jede jednou za čas, že ten PWM ztrácí spoustu energie či co. BTW: Vím, že jsem línej číst. ele kdybych nebyl, tak určitě nečtu random vlákna ve foru, ale půjčim si nějakou knížku, když už. Ber to z té lepší stránky, alespoň se tu na foru něco děje. nenutím Vás mi pomáhat nebo odpovídat. Pokud Vás to nebaví, stačí nekomentovat a já se holt nějak přemůžu a budu měsíc každý večer louskat nějakou knihu o FVE, pokud nebude zbytí.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
rva (3 days) 
Tuším, že jseš na špatném fóru. Fórum pro skrblíky, kteří vše přepočítávají na peníze je někde jinde. Pravděpodobně nejsi schopen pochopit, že pro řadu lidí je fotovoltaika koníčkem, u kterého je případná finanční úspora příjemným benefitem. A někteří mají fotovoltaiku proto, aby si zajistili nezávislost, což může být rovněž formou koníčku. Přitom na každé stránce máme nahoře uvedeno "energetická nezávislost" "energetická soběstačnost".
martinm (3 days) 
Fascinuje mě, že někdo tu návratnost máte za chvíli a u některých z Vás byste ji měli za stovky let. @glottis: Nechceš mi tvrdit, že běžná domácnost umí spotřebovat 2,7Mwh během 9 měsíců vid? @Soban: Gratulka, utratil jsi 200 tisíc + další tisíce hodin života práce, v nevyčíslitelné hodnotě, které ti už nikdo nikdy nevrátí, resp je to vyčíslitelná hodnota, dejme tomu, že pracuješ za 200 Kč za hodinu. Takže 200k za materiál 200k vzdělání a práce jsi na 400k nákladech. A ty panely ti udělají 348 kWh ročně v ceně sotva 2500 Kč. Takže návratnost máš za 400000/2500=160 let, no paráda... ještě k tomu připočti nové baterii každých X/XX let a tu návratnost máš za tisíc let. Takže návratnost (pokud si neceníš svého času) máš za 200000/2500=80 let, no paráda... S bateriemi za pár stovek let. Utratil jsi skoro čtvrt mega, aby jsi ušetřil ročně plivanec v podobě 2500 Kč úspory. To nechápu s jakou motivací jsi do toho šel, ty snad bydlíš v pralese a nemáš tam ani elektřinu, že dobrovolně platíš cenu elektřiny mnohonásobně dráž než ostatní. Jinak to nechápu. @Camel: Ty jsi případ, který mě právě nezajímá, protože ty jsi jeden z mála, kdo nad tím fakt přemýšlí a používá FVE správně v jednom z případů, kdy se to fakt vyplatí boiler, elektroauto, výřivka apod.. Tohle jsem udělat kvůli tomu, že se se mnou uživatelé hádali, že FVE má smysl, i bez boileru, elektroaut, vyřivek apod. A pak jim tady vypočítám návratnost za 200 let... @Diablo1st: Energii každý zužitkuje každý, otázkou je jak a jak efektivně. Nechápu, kde to bereš, když jsi jako celkový výkon panelů uvedl "0kWh", 8,2MWh mám v zásuvce bez panelů taky... 84000 tě to stálo 8,2 MWh během 2,5 roku odpovídá na úsporu čas, který tě to stojí nestojí za řeč =================================== 84000/13120=6,4 roku návratnost, pokud nemáš olověné baterie, tak to je perfektní, asi nějaká dotace nebo nevím. Kromě toho taky nechápu, jak mi můžeš tvrdit, že upotřebíš jako běžná domácnost tolik MWh ročně. Tím musíte topit i v létě.
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
Camel (3 days) 
@Camel: Když člověk neví co má hledat, tak je blbost hledat jehlu v kupce sena, prolézat tu tisíckrát větší databázi fora, než když jsi začínal ty, abych četl o tom, jak se zapojuje boiler a další věci co mě nezajímají. Když se můžu zeptat, někdo jiný jednoslovně odpovědět název, pod jakým to mám hledat na CZC/Alze a vyřízené, kvůli tomu nemusím pročítat celé forum. Kromě toho pročítat forum je největší kravina, kterou jsi kdy v životě udělal, měl jsi spíše číst odborné články, jako to dělám já. Jenže u mě je problém, že si hledám jen to na co sám přijdu, že chci najít. nemám ty informace nějak ucelené, ale zde na foru to ucelené není už vůbec. To je možná taky ten problém. Nic si nepřečteš a pak nevíš co máš hledat. A tvoje tvrzení že pročítání fóra byla kravina kterou jsem kdy v životě udělal je až zarážející. Hlavně jak ti ty odborný články pomohli s FVE Ono přeci není tak těžký v době internetu na googlu vyhledat cokoliv. Neznáš problematiku najdi si základy a až ty základy trošku pochopíš pak se ptej na konkrétní věci. Tohle je plácání kolem dokola a kde nic tu nic. Já si ty základy byl schopen najít když jsem s tím začínal celkem rychle a bez ptaní. Nechápu že v dnešní době to každému dělá strašný problém si odpoledne sednout k pc a něco si najít a pročíst. Každý se jen zeptá bez toho aniž by věděl na co se vlastně ptá a čeká smysluplnou odpověď.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
Tomash (3 days) 
Mno, mám třeba switch https://switche.heureka.cz/d-link-dgs-1024d/#prehled/ ten má zdroj integrovaný uvnitř, vede z něj jen 230V kabel, takže tam bez oevtření zařízení nemohu nahradit. Například u druhého (toho PPoE) switche by to asi šlo, tam je zdroj "venku" A nebo jsem to špatně pochopil...?:)
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Diablo1st (3 days) 
Len taká otázka na začiatok. Aký by mala zmysel budovať FVE, ak by som nevedel nejako zúžitkovať tú energiu? To je ako kúpiť si auto, ale vôbec na ňom nejazdiť. Sú taký ľudia, ale moc takých nie je. Teraz k mojej on-grid FVE: 1. 3400€ 2. 0kWh 3. 3,3kWh 4. cca. 2,5roka 5. 8,9MWh 6. 735kWh 7. cca. 8,2MWh 8. len pár hodín na začiatku, aby som fve vedel obsluhovať a nastaviť
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
cipis (3 days) 
Ne, tím se ty zdroje přece nahradí. Roztaháš 48V (a ne po zásuvkách, ve kterých bylo/je 230V) a všechno potřebné předěláš/vyměníš za 48V verze. Switche jsou běžně na 48V, wifiny/routery/kamery, všechno tohle je ve verzích s (aktivním) 48V POE, takže to napájíš po LANce. No a samozřejmě to znamená jiný regulátor, protože ten 2210 není 48V.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
Camel (3 days) 
1. Přesně to nevím ale něco kolem 100k Kč 2. 3030Wp 3. 7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion 4. 2 roky ale první rok jsem měl jen 825Wp. V dalším roce rozšíření na 3030Wp 5. cca 3100kWh nevím přesně tuto statistiku si nevedu a při přehrávání firmware jednoho regulatoru jsem o část zaznamu přišel. 6. 0 kWh 7. cca 2400kWh Tohle bylo bez bojleru ten se zprovoznil teprve před 2ma měsíci. přetoky nebyli nikdy. 8. při zprovoznění počítám tak 4 dny po odpoledních po práci. od té doby to jede a nemám moc důvodů do toho zasahovat. 9. Poloostrov. buď FVE nebo v zimních obdobích DS (ruční přepínač sítí). žádné sfázování a nic podobného se sítí nemám. ještě poznatek. Domácnost bez bojleru moc neznám. Proto když už nějakou tu fotovoltaiku máš a máš na ní dostatečný výkon tak ji právě pro účel ohřevu teplé vody využíváš co nejvíce aby jsi eliminoval přebytky které by jinak zůstali na střeše.
Soban (3 days) 
1.) 200 000,- 2.) v podpisu 3.6kWp 3.) v podpisu 11kWh 4.) od unora 2022 ovšem to byly začátky s menší baterkou a málo panely atd..... 5.) co jsem to začal měřit od 10.5.2022 do 19.9.2022 348,05kWh + něco navíc co jsou ztráty měniče a baterek - neměřím. 6.) 0 Wh (není připojená do DS) 7.) 348,05kWh čistá spotřeba z panelů na 230V měřená elektroměrem na výstupu z FVE. 8.) Netuším. 9.) Normálně z FVE do rozvaděče v domě přes přepínač DS/FVE Fotky najdeš v mém vlákně.
glottis (3 days) 
1. nevim, zakazal jsme si to pocitat ale asi 180? 2. 5kwp 3. 15kwh 4. 1 rok 5. od zacatku roku 2,7Mwh 6. asi 30kwh 7. vsechno? Par dni v lete se nesklidilo vsechno 8. mrte, ranec, kopec, hromadu, nevim 9. grid-tie s limiterem
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
rva (3 days) 
Na tom obrázku máš namalované červené šipky jak se může přesouvat energie. Takže do sítě nic nejde. V názvu to nemusí mít "hybrid", ten se používá všude možně jak u systémů, které nemohou dodávat, tak i u takových, které někdy dodávají. V názvu to má mít "offgrid" a nemělo by se tam vyskytovat "ongrid". Klidně si můžeš pořídit zvláštní mppt regulátor a ten dát mezi fv panely a baterie, ale není k tomu moc důvodů - ty různé "Axperty" nejsou tak drahé. Přepínají mezi distributorem a měničem bezpečně a protože si udržují měnič sfázovaný s distribucí, spotřebiče to nepoznají. Vlastní spotřeba z baterie bývá tak 1A.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
Tomash (3 days) 
Hmmm, takže řekněmě když mám tato IT zařízení, tak bych se měl podívat jaké napětí potřebují? protoře třeba PPoE switch má zdroj 230V AC na 52V DC, naopak router má 230V AC na 12V, normální switch teď nevím atd... Takže jak by to pak vypadalo...vybral bych zařízení, které potřebuje nejvyšší DC napětí -> pořídil DC DC měnič na toto napětí, to bych poslal do zásuvek kde mám IT věci a jejich normální spínané zdroje by si s tím poradily? Chápal bych, kdybych měl vše na jednu napěťovou úroveň, tak jeden DC DC měnič je ok, ale zase jich dělat X, nota bene, že třeba k serveru mám jen jednu zásuvku a je na druhé straně baráku než rozvaděč
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
vanilka (3 days) 
To "NĚCO?" může být hybridní měnič stejně jako přepínač sítí. V tvém případě velmi malého instalovaného výkonu FV panelů by byl hybridní měnič neefektivní, protože má velkou vlastní spotřebu. Mohlo by se tedy stát (a taky by se stalo), že by hybridní měnič spotřebovával více energie než kolik by ji panely byly schopny vyrábět. Zkusme tedy přepínač sítí . Topologie by mohla být taková, že místo "..asi MPPT, pokud je potřeba ???.." by byl zapojen solární regulátor (zda MPPT nebo PWM by záleželo na VOC panelů a napětí baterie), který by stabilně nabíjel baterii. Mezi "Baterie" a "NĚCO?" by byl navíc připojen obyčejný sinusový DC/AC měnič. No a jak už jsem napsal, "NĚCO?" by byl přepínač sítí. Funkce by potom byla taková, že solární regulátor by neustále nabíjel baterii. V okamžiku, kdy by SOC baterie stouplo na plácnu 80%, zapnul by se měnič, přepnul přepínač sítí ze "ZÁLOŽNÍ" (tzn.DS) na "PRIMÁRNÍ" (tzn.FVE) a spotřebiče by se napájely z FVE. V okamžiku, kdy by SOC baterie kleslo na plácnu 20%, přepínač sítí by přepnul zpět na "ZÁLOŽNÍ" (tzn.DS) a vypnul se měnič. //DOPLNĚNÍ: To, co ti radí rva, v tvym případě fungovat nebude. Tohle "all-in-one" řešení by musel být hybridní bezpřetokový měnič s dvojitou konverzí typu Axpert King (aby si zamezil přetokům do sítě), který má ale takovou vlastní spotřebu, že ho těch tvých pár Wp z panelů nedokáže ani uživit . Vím o čem mluvím, řeším podobný problém a právě z důvodu velké vlastní spotřeby jsem se Axpert Kinga zbavil. Aby pro tebe měl Axpert King smyls, musel by si mít v panelech instalovaný výkon několik kWp.
martinm (3 days) 
Už to mám, jmenuje s to "hybridní měnič se zálohováním veřejnou sítí". @Camel: Když člověk neví co má hledat, tak je blbost hledat jehlu v kupce sena, prolézat tu tisíckrát větší databázi fora, než když jsi začínal ty, abych četl o tom, jak se zapojuje boiler a další věci co mě nezajímají. Když se můžu zeptat, někdo jiný jednoslovně odpovědět název, pod jakým to mám hledat na CZC/Alze a vyřízené, kvůli tomu nemusím pročítat celé forum. Kromě toho pročítat forum je největší kravina, kterou jsi kdy v životě udělal, měl jsi spíše číst odborné články, jako to dělám já. Jenže u mě je problém, že si hledám jen to na co sám přijdu, že chci najít. nemám ty informace nějak ucelené, ale zde na foru to ucelené není už vůbec. @rva: Jojo, to je dokonalé, děkuji. Přesně tak jsem to měl v hlavě, že by to mohlo fungovat, jen jsem nevěděl, že tyhle věcičky umí zálohu veřejnou sítí. Jen mě u toho mrzí, že měnič, regulátor a všechno je nasraný v jedný krabičce, která je pak takový moloch a single-point-of-failure raději bych to měl rozdělený do více menších krabiček, které lze vyměňovat, neznáš to prosím nějak více modulárnější po jednotlivých snáze vyměnitelných komponentách, nebo se ta krabice dá otevřít a např. jen vyměnit regulátor? Hádám, ale že to bude podmíněno použitím výhradně origoš regulátorem od výrobce? Ještě mi ale uniká jedna věc, jak se to připojí ke spotřebičům? To jsou všechny spotřebiče fakt napojený do té jedné krabičky, tam musí taky nějak fungovat nějaký grid-tie a musí to mít v sobě nějaký ten limiter se sondou proti přetokům, tak, že to dává z té solární baterie tak nějak jakože "na požadavek"?
rva (3 days) 
Tady máš to tvoje "Něco" a jak se zapojuje. Je v něm navíc mppt regulátor a nabíječka baterie. Je to z manuálu k Axpert:
Povolení FVE 100 kW
tomas (3 days) 
Z ČEZem to teď je kupodivu trošku lepší než s EG.D. Například ČEZu napsali že požadovaný rezervovaný výkon 270 kW připojí buď teď ale bez přetoků nebo až dokončí rozvodnu 10.2025 i s přetoky. EG.D zřejmě zamítá vše. Zkuste jim navrhnout že to bude bez přetoků, jestli na to nepřistoupí a když tak požadujete výpočty že ani zdroj bez přetoků není možné připojit, pak bych to tlačil přes ERÚ pokud to odmítnou prokázat. Samozřejmě si oni do výpočtů dosadí takové vstupní hodnoty že to nemusí vyjít, to už potom nemáte jak ověřit. Ale bez přetoků by to těžko mohlo nevyjít, leda že by ani odběr nebyl možný.
Energie zdraží víc, než se čekalo
cipis (3 days) 
Proto to komunitní sdílení energie nedopadne, resp. neprojde ... Protože tam to právě zafunguje přesně tak, jak píšeš. Budeš prvně shánět nejlevnějšího souseda, od kterého vezmeš vše, co půjde, a až poslední kWh si koupíš od toho nejdražšího.
Martin P (3 days) 
Ono by dost možná stačilo změnit systém určení ceny elektřiny pro spotřebitele na burze. V současnosti je cena pro spotřebitele určena cenou nejdražší připojené elektrárny. To jest všechny připojené elektrárny dostanou zaplacenu cenu nejdražšího zdroje bez ohledu na vlastní nabídnutou cenu. Ta se používá jen při určení pořadí připojení zdrojů od nejlevnějšího po nejdražší. Tady bych zavedl systém, kdy každý zdroj dostane zaplacenu cenu, za kterou elektřinu na burzu nabídne (ne maximum jako dnes). Cena pro spotřebitele se určí tak, že se sečtou sumy zaplacené všem výrobcům elektřiny a vydělí se celkovým množstvím dodaných KWh (MWh). Ve výsledku vyjde průměrná cena za jednu kWh (MWh) a tu zaplatí spotřebitel (samozřejmě plus poplatky). Námitku, že si elektrárny napálí nabídnutou cenu, aby vydělávaly jako dnes lze ošetřit důsledným dodržením pravidla připojení od nejlevnějšího po nejdražší a důkladnou kontrolou cenotvorby (jako u benzínek). Cena pro spotřebitele klesne, stát nebude muset nic dotovat. Jen zisky energetických společností a spekulantů budou opět normální a ne spekulativní.
ohrev vody s FVE byt
cipis (3 days) 
TO je holt pozůstatek domovní důvěrnice, domovního výboru a dalších postkomunistických manýrů. Ten vrut by mě nasral taky a dal bych to též k soudu. Je pravda, že někteří problémy řeší výbuchem, jak ten důchodce ve Frenštátu nebo kde.
Vyplatí se malá solární elektrárna?
martinm (3 days) 
Ahoj, pohádal jsem se formou off-topicu s uživateli fora u jiného mého příspěvku, který bych založen za jiným účelem, tak zakládám k tomu tématicky určené vlákno nyní. Je tu někdo, kdo by byl ochotný kápnout božskou: 1.) Kolik ho už FVE stála? 2.) Jaký je celkový výkon panelů? 3.) Jaká je celková kapacita akumulátorů? 4.) Jak dlouho ji má? 5.) Kolik mu za tu dobu ze sluníčka vyždímal kWh? 6.) Kolik kWh z toho uteklo na přetocích do sítě? 7.) Kolik jsi tedy celkem dokázal zužitkovat kWh v rámci běžného provozu domácnosti, když od produkce odečteš přetoky, které jsi nevyužil? 8.) Kolik hodin s tím za tu dobu strávil, kolik hodin nad tím přemýšlel v posteli, kolik hodin na tom pracoval. 9.) jakým způsobem domácnost napájíš? Asi klasický on-grid s tím, že přetoky neřešíš nebo jinak? 10.) Kolikátý rok od založení počítáte s návratností? Připomínám, že mě zajímají pouze případy, kdy FVE není používána pro boiler, elektroauto, výřivku, či jiné speciality, kde to význam má, nebo pro prodej přebytků na trh. Zajímají mě pouze klasické domácnosti bez bojleru, elektroauta apod. Zkuste to prosím napsat čestně když už. Děkuji za informace a čestné výsledky.
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
Camel (3 days) 
Přesně tak jak píše FíraD. Když jsem začínal s fotovoltaikou tak jsem si nejprve tak půl roku pročítal toto forum a vyhledával informace pasivně. Nebylo třeba se na něco ptát protože všechny potřebné informace už zde jsou. Fotovoltaiku jsem si nakonec postavil a zprovoznil sám a teď už jen vymýšlím jak co vylepšit atd. Proto čti čti čti.. Vše už tu je několikrát popsáno vysvětleno...
Energie zdraží víc, než se čekalo
cipis (3 days) 
HDO není až zas tak zastaralé. Ono to umí dělat i dynamicky, nemusí to být ty prehistorické, co tam mají propojky nebo co na konkrétní hodiny. Jen lidi furt chtějí přesné časy, aby si pustili tu pračku/myčku/troubu. Je to zamotaný kruh, protože když to bude fixně, tak ty rozdíly budou v cenách menší, kdyby to bylo dynamické, tak budou rozdíly vyšší, ale zase budou lidi řvát, že to neví, kdy si to mají pustit. To dynamické bylo dobré na obrovská akumulační kamna, kde to člověk natopil a po vypnutí to hřálo ještě tři dny, tak mu bylo u prdele, jestli to pustí v jednu nebo devět. Když se dneska podíváte, jak jsou velké olejové radiátory, kde je oleje tak sotva na řízky, tak se potom nikdo nemůže divit, že je ten radiátor 5 minut po vypnutí studený. Sehnal jsem si na bazaru radiátory, kde je toho oleje o dva řády více, a nemůžu si stěžovat. Škoda, že zařízení sama o sobě nemají patřičný přijímač HDO, protože si myslím, že spousta lidí to relé ani nezapojí a jedou furt. A pak to pro prodejce postrádá smysl, řešit dvoje ceny. Jak říkám, je to zamotané dokola.
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
FíraD (3 days) 
Toto umí každý měnič typu axpert a spoustu jiných. Je potřeba si trochu nastudovat aspoň základy. Trochu to fórum projít než dávat nesmyslné dorazy. Píše se to tu na každém rohu. Toto je o ničem.
Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?
david.a3 (3 days) 
Growatt 10k za nový Solax 10k G4. - Ráno při rozednění mi vypadává "Fíčko", střídač asi při náběhu napětí z panelů něco testuje proti zemi. Growatt vypadávání Fíčka nezpůsoboval. Už jsi vyřešil problém s "Fíčkem" ? Jak celkově hodnotíš tu výměnu střídače, díky
Jak automaticky přepínat solární bat. a el. síť
martinm (3 days) 
Ahoj, pořád se snažím najít způsob, jak by solární panely mohly být pro mě výhodné. Ještě mě napadlo toto: Existuje nějaká krabička, kterou bych připojil jak do klasické el. sítě, tak zároveň i k solární baterii a nastavil, že solární baterie má být výchozí zdroj napájení. Ta krabička by dělala to, že pokud by podle napětí (nebo jinak) poznala, že ta baterie je nabita na určitou mez, tak by bezvýpadkově přepnula ze solární baterie na klasickou el. sítě. Koukal jsem na UPS, ale ty zřejmě fungují jinak, než jak potřebuji, potřebuji neco, do čehoš se dají dva zdroje energie a on mezi nimi přepíná v případě nedostupnosti jednoho z nich. Děkuji za tipy.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (3 days) 
Pro camel: Já jen upozorňuji na to,že spalovat zemní plyn v kotlích na vytápění RD je barbarství a to samé platí o benzínu a naftě v dopravě. Obrazně: Ono stačí ten motor z auta vytáhnout,dát na něho alternátor a do auta dát baterky ,které tím budu nabíjet, odpadní teplo použít na vytápění toho domu a energetická bilance je úplně někde jinde.O uhlíkové stopě se netřeba bavit. V letě ty baterky a TUV ohřeje a samozřejmě nabije FV.
camel1cz (3 days) 
Pokud někomu řeknete, že bude platit mezi 1:00 a 3:00 polovinu ceny, tak bude čtvrtina národa vařit a prát v noci. To už tu máme dnes. Máme k dispozici HDO, ale rozdíl ceny mezi VT a NT se neustále snižuje. Někteří dodavatelé HDO zcela ignorují a nastavili shodné ceny pro VT a NT. Z toho lze vyvodit, že v současnosti z pohledu dodavatelů není žádná potřeba vyrovnávat odběrový diagram. Jediný rozdíl zůstal historicky u paušálních plateb, které řídí ERU. Přesně jak píšeš - HDO v podstatě ztratilo význam protože technologicky zastaralo tak, že už není přínosem pro distributora. Dneska je nutné reagovat na počasí/roční období/dynamickou spotřebu a to HDO nenabízí... vždyť to znáš sám, pokud se nejde proti větru (tady spíš slunci a přizpůsobíš se, tak se dá z FVE vytáhnout mnohem víc užitku než když děláš, že FVE je stejná jako přípojka ČEZ. A FVE je vlastně to samé, malý ČEZ... když tu přípojku ČEZ začneme řídit jako výstup z měniče, tak ten rozdíl bude propastný. Teda spíš spotřebu na tom výstupu... no snad je to jasné.
Sběrnice panelu
Soban (3 days) 
Podívej pokud je drátek na té větší plošce co tam je tak bych to považoval OK, ale pokud je už mimo tu plošku tak bych si tipnul že ta část bude přetěžovaná a určitě to odejde dříve. Prostě je to šmejd o tom žádná. Je taky možné že to výrobce dal někam na likvidaci a ten proč bychom to neprodaly když to funguje.....
Výkon v průběhu dne a roku
Quickyprd (3 days) 
Já bych tady tohle vlákno asi ukončil. Dneska je venku celkem pěkně, tak se radši pojďme kochat tím jak si chrochtají baterie...
Energie zdraží víc, než se čekalo
kybos (3 days) 
Pokud někomu řeknete, že bude platit mezi 1:00 a 3:00 polovinu ceny, tak bude čtvrtina národa vařit a prát v noci. To už tu máme dnes. Máme k dispozici HDO, ale rozdíl ceny mezi VT a NT se neustále snižuje. Někteří dodavatelé HDO zcela ignorují a nastavili shodné ceny pro VT a NT. Z toho lze vyvodit, že v současnosti z pohledu dodavatelů není žádná potřeba vyrovnávat odběrový diagram. Jediný rozdíl zůstal historicky u paušálních plateb, které řídí ERU.
Výkon v průběhu dne a roku
martinm (3 days) 
Možná jsem se zasekl ve svém bludu, ale rád se poučím na reálných datech, pokud je vůbec někdo máte a nefungujete všichni jen na dobrý pocit, že to asi nějak vydělává, nebo časem vydělávat začne. No ale když už potřetí napíšu, že kdybych s těmi 280W měl přetoky, tak se mi investice vrátí za 40 let v případě, že bych neměl 8333Ah, tak jsem blázen a zasypete mě palcema dolů. Tak jinak, založím ticket určený k tomu, abyste mi někdo z vás dokázal, že bez tisíců Ah baterií máte návratnost investice maličké el. dříve než za 40 let. Za předpokladu, že nevyhřívají boiler, elektroauto, neprodávají na trh, popř další podobné speciality. Mám ale pocit, že to nikdo nedokážete, protože to nikdo kloudně neměříte a fungujete jen na dobrý pocit, uvidíme. Ty co mi dalí "-1" se teď budou moci předvést, jak na tom jsou.
Energie zdraží víc, než se čekalo
camel1cz (3 days) 
Tady se teoretizuje o spotřebě, ale zkusili jste si někdo udělat procházku po okolí? Nevím kde bydlíte, ale tady u Prahy všechny satelity svítí jak vánoční stromečky. Pouliční lampa co cca 7m a 2/3 domů svítí celou noc venkovní osvětlení, protože se jejich obyvatelé bojí tmy. Sám jezdím každý den po domech a bytech a nadspotřeba je ultimátní. Cena elektřiny byla směšná a lidi se naučili plýtvat nezřízeným způsobem. Plošné zastropování cen bude mít katastrofální důsledky na ekonomiku. Za těch 200miliard za půl roku by se dal postavit plynovod z kdejaký arabský prd****. Taky se mi hrubě nelíbí zastropování - ty peníze šlo použít na něco, co nám zůstane a bude sloužit dál. Takhle se to "prožere". Nevím, co by mohlo stát např. zavedení hodinového měření spotřeby domácností - určitě zlomek z 200 mld, ale jsem přesvědčený, že by to mělo výrazný efekt na zatížení sítě a ve finále na úspory. Pokud někomu řeknete, že bude platit mezi 1:00 a 3:00 polovinu ceny, tak bude čtvrtina národa vařit a prát v noci. Po silnicích se pohybují stroje s ůčinnosti 30%(to jsme se moc neposunuli za posledních 80let) nenáviděné elektromobily okolo 85%:)))Rozdíl stačí k vy\tápění celé ČR. Siilniční doprava vypustí v teple cca 70-100TWh/rok v ČR. Teplárenství vyrobí za rok 44TWh tepla. https://www.eru.cz/sites/default/files/ ... S_2020.pdf Tohle mi nepříjde relevantní porovnání... kdybychom dokázali nahradit ropu v dopravě (a měli ten cca. 1 temelín navíc co by tu dopravu uživil), tak si nemyslím, že bychom tu ropu spálili v teplárnách. Já si pořád myslím, že to co chce EU je správné... akorát se to musí dělat technicko/ekonomicky "profesionálně"... ale teď to je spíš nějaká ideologie a následování mantry.
rva (3 days) 
Tuším, že nás ohledně energií čeká něco podobného jako v této kreslené vizi. https://youtu.be/bq3i1zjAIa4?t=406
dracekvo (3 days) 
Elektromobil má sice účinnost 85%. Ale je tam jedno velké ale. A to je energetický mix. Takže třeba v polsku, kde je skoro veškerá energie z uhlí nedává elektromobil téměř žádný smysl. A zastropování elektřiny je nesmysl. Zaplatí to stát, tj ve výsledku na daních všichni. Stačilo by změnit cenotvorbu a zavést daň z nepřiměřených zisků. Tj. pokud dřív měli elektrárny zisk příklad 1kč z kwh a nyní mají 2 kč. Tak jim tu korunu rozdílu zdanit tak aby se jim mastit si kapsu skoro nevyplatilo. A poslední věc. Mít strategické komodity pod kontrolou státu. Jak je možné, že čr nemá jedinou rafinérku na paliva a musíme kupovat paliva podle toho jakou si nastaví poláci s maďarama marži?
Sběrnice panelu
ElektroEzs (3 days) 
Hledal jsem na internetu a nikde jsem nenašel že by se prodávala druhá jakost.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Hyp (3 days) 
na ekonomiku. Za těch 200miliard za půl roku by se dal postavit plynovod z kdejaký arabský prd****. No jo ale né za půl roku… Ale za mě, já bych taky zastropování zrušil! To budou zase megatunel ještě větší průser než solární akce v 2010. Budem splácet dalších 50 let myslím, Ale nevím, zprávy nesleduju a nastudovaný to nemám, akorát jsem dnes koukal do jednoho ceníku, a tam už je říjnová cena 20 Kč za kilowatthodinu. A když na to přijde, tak topit ani netřeba: https://youtu.be/0gsfnTf9l5A Stačí termofor, čepice a něco o tom vědět. Tipuju, že tento postapo týpek ani topení nezapíná. On doma používá čelovku.
Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?
Hyp (3 days) 
Jo tak, jakoze 240W nizkym napetim to je mozno ohrivat z distribucni site, kdyz nesviti slunicko? To by ohrival treba 80 litru dost dlouho
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
fugas (3 days) 
To se právě vyřeší samo, když budeš ty spotřebiče napájet rovnou DC. To co jsi uvedl má aspoň většinou nějaký síťový zdroj, jehož výstup bude nějaká stejnosměrná hodnota. Takže nebudeš mít nikde 220VAC. Ty věci pojedou rovnou z baterky, případně přes nějaký stepdown nebo naopak stepup DC/DC měnič. Pak se tě přepínání sítí netýká. Budeš jen připojovat nabíječku ze sítě pomocí toho výstupu regulátoru. Jednak je to elegantnější řešení a za druhé tím silně omezíš zbytečné ztráty.
Výkon v průběhu dne a roku
Quickyprd (3 days) 
@Quickyprd: To je o čem mluvím, což @FrantisekCa nechápe a má mě za blázna. Nechápe, že kdybys nechtěl mít přetoky, tak bys pro 280W panel potřeboval 8333 Ah, pokud tím neživíš bojler nebo něco podobného. Pokud ale ty přetoky člověk neřeší, tak se mu cena panelů nikdy přece nemůže vrátit, když v létě využije jen čtvrtinu potenciálu Slunce = 4x delší investiční horizont, což by v mém případě vycházelo na 32 let namísto na 8 let při plném využití Slunce. Jako píšu že mám přetoky, dle ohřevu bazénu 25-50% měsíčního výkonu, ale přetéká bez účelu zisku, ta částka co za to ČEZ dává je totálně nicotná. To je absolutní nesmysl. Prostě to přeteče, že mám plnou baterku, vypráno, umyté nádobí, nahřátý bojler a i zaplé TČ do bazénu a ve vedrech i klimu. Mám aspoň slabý pocit dobra, že posílám sousedovi čistou energii, kterou mu ale ČEZ prodá 10x dráž, než mě zaplatí (jeden soused rodiče, si táta aspoň občas natáhne prodlužku k pile apod. a máma přijde zadarmo vyprat) ....ale jak říkám, pro zisk to fakt nemám. To bych byl na dlažbě P.S. FVE jsem si nechal stavět z jiných než čistě ekonomických důvodů. To můžeš říct i všem kdo si koupí dovolenou za 100tisíc a užijou si to 14dní, či auto za mega, když jsi stačí auto za půl mega a použijou ho třeba jen 30-60minut denně. FVE jeden díky baterii od jara do podzimu prakticky non-stop a užitek má celý dům/rodina...
ohrev vody s FVE byt
Hyp (3 days) 
Lidi a domluvit? Chcete videt rozsudek, az k dovolani (3. instance) doslo, kdyz hloupe SVJ zakazovalo vlastnikovi vrut cca 88 mm, z toho cca 55 mm do zdi a vymontovalo mu jej Mel k nemu prisroubovany nakupni kosik na svem gar.stani a ostatni asi taky chteli jezdit s nakupama s jeho kosickem:) Tak vrut zazaloval a za 4-5 let prosoudili asi tak 120 000 korun (pocitam advokatni naklady obou stran a soudni vylohy) kvuli jednomu vrutu… …a advokat mu to vyhral nad SVJ, takze 120.000 korun nakonec zaplatili vsici vlastnici z hloupeho svj za prohrany SOUD O VRUT podle sveho podilu na dome - a vlastnik muze instalovat vrut i bez souhlasu SVJ. A diky mu za to, alespon se uz jde odvolat na ten judikat, kdyz deb*love ve vyboru SVJ budou nesmyslne buzerovat. Ve vedenich SVJ jsou casto magori a zavistivci a nejen tohle budiz dukazem. A ze lidi jsou hloupy? No to neni zadna novinka, polovina lidi ma podprumerny intelekt )
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Hyp (3 days) 
čím měřit intenzitu světla? Mobilem a aplikaci… meri to docela dobre v Luxech. Jesli mas iOS, tak mohu par odkazu nahodit
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (3 days) 
Po silnicích se pohybují stroje s ůčinnosti 30%(to jsme se moc neposunuli za posledních 80let) nenáviděné elektromobily okolo 85%:)))Rozdíl stačí k vy\tápění celé ČR. Siilniční doprava vypustí v teple cca 70-100TWh/rok v ČR. Teplárenství vyrobí za rok 44TWh tepla. https://www.eru.cz/sites/default/files/ ... S_2020.pdf
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
Hyp (3 days) 
Tak co chlape, uz ti to slape? Budes zverejnovat?
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
Tomash (3 days) 
To je dobrý bod, změřím tu UPS kolik bere v klidu. Na druhou stranu se mi líbilo použití UPS kvůli automatickému přepnutí na DS bez toho abych musel řešit, jestli se kde něco nepotká. Když použiju střídač tak musím udělat přepínač sítí
světla 48V
dracekvo (3 days) 
Tak to ale nemá cenu řešit světla na 48V když daleko lépe poslouží svíčka nebo petrolejka
Energie zdraží víc, než se čekalo
eman (3 days) 
Tady se teoretizuje o spotřebě, ale zkusili jste si někdo udělat procházku po okolí? Nevím kde bydlíte, ale tady u Prahy všechny satelity svítí jak vánoční stromečky. Pouliční lampa co cca 7m a 2/3 domů svítí celou noc venkovní osvětlení, protože se jejich obyvatelé bojí tmy. Sám jezdím každý den po domech a bytech a nadspotřeba je ultimátní. Cena elektřiny byla směšná a lidi se naučili plýtvat nezřízeným způsobem. Plošné zastropování cen bude mít katastrofální důsledky na ekonomiku. Za těch 200miliard za půl roku by se dal postavit plynovod z kdejaký arabský prd****.
Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno
Bradoo (3 days) 
Nedaj sa odradiť. Daj si menšie panely na hliníkové L-ka na ktore si si popredu navrtal diery, aby pasovali a daj to na panel. Nepotrebuješ regulator a baterky. Priamo vystup na dc-dc menič 10A čo sa rozbieha pri 12V a primiešavaj to k jednosmernemu zdroju cez dvojitú diodu- nastav o 1-3 volty viac ako má pôvodný zdroj. Keď bude slnko, bude odber zo siete o vyrobenú el. menší. Samozrejme musíš mať čerpadla na 24V a led svetlo s oddeleným jednosmernym napájaním. Ja mam morské akvarium a takto primiešavam 180w-220w do led svetla 320w. Panely mám 4x 60w a flexy 100w. Západná poloha mierne na juh
Energie zdraží víc, než se čekalo
tomas (3 days) 
Náklady na distribuci by se měli rozdělit na půl mezi spotřebitele a výrobce. Jinak je jasné že distributoři budou mít vždy snahu připojovat jen spotřebitele a maximálně tak ještě ty své elektrárny.
kodl69 (3 days) 
Tady nejde o nedodělání, ale neochotu distribuční společnosti to připojit, dělají obstrukce nejhoršího typu.
jahodovák (3 days) 
Taky znám v okolí několik lidí,co mají podepsanou smlouvu na zprovoznění do května a dodnes to nemají doděláno,prý nejsou baterie,jen jsem zvědav,zda dostanou slevu co je ve smlouvě jako smluvní pokuta za zpoždění....
kodl69 (3 days) 
Jenom jsem mrkl na obsah pdf od marko250. Decentralizace výroby el. nergie - soused a další jemu podobní už skoro půl roku řeší PPP své FVE, kterou už před tím půl rokem zaplatili, a těšili se, že se jim to začne pomalu vracet. Tj nejednotnost slov a činů, to je zásadní problém celé téhle společnosti.
jahodovák (3 days) 
Podle situace co ted nastává,se zdá,že rozuzlení bude následovat docela brzo,ted je jen otázka,jsme na ni skutečně připraveni,...nebo si každý myslel,mě se to netýká a nic se nemůže stát,ještě je malinkatý čas pro to něco udělat,využijeme ho,nebo budeme překvapeni,vždyt jsme ten rozvinutý západ.....na vše připraveni...
gupa (3 days) 
Odpověďi na tyto otázky jsou stále jedny a ty samé, ať vyhraje válku kdokoli, ať se území jmenuje protektorát Rusů, Němců, Američanů, Němců, vždy si z populace středoevropanů někdo udělá ty ovce a buď je bude holit nebo hladit. (viz. video) Jediná možnost je udělat toto území tak bez hospodářských hodnot, aby neměla žádnou cenu pro protektory. Protože jen tak se zastaví obchod jako takový. (učivo ZŠ) Tz. buď podoba jak ve filmu Dobrý voják Švejk, tz. koně, pára, nějaký ten drátový telefon a mimo město jen blato a práce, nebo něco mnohem silněji udržitelného v klidu, jako zakázané území jak okolo Černobylu. Potom se krom pár turistů a vědců může na takové Česko vykašlat každý spekulant, protože nikdo vněm není a nic nepotřebuje krom občasného vyrabování nějakého řeziva nebo vytěžení nějaké zbývající suroviny a vystřílení zvěře co odsud uteče jinam.
BAZAR Nerozbalené LiFePO4 200ah Ogreen Lifepo4 Cell store
SusP (3 days) 
Prodáno...
Energie zdraží víc, než se čekalo
jahodovák (3 days) 
Zakopanej pes je trošku jinde,hlavní problém je ten,že to stejně koupíme,jen oklikou a pěkně draho....někdo z nás dělá úplné pitomce.
Solax X3-Hybrid-G4
gupa (3 days) 
Jednou mi takto spodek přívodních pojistek do baráku odrovnal zdroj, pokud je to ale zemnící relé, chyba by mohla být nejen na vedení síťě nebo FV panelů ale i v nějaké spotřebě.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
fugas (3 days) 
25W samotná UPS. Pak ztráty na konverzi 220/DC. Pak spotřeba. K tomu dvakrát 260Wp na V a Z. Šel bych cestou DC a síťové nabíječky. I když chápu že cíl je použit tu UPS, nedává to smysl.
Solax X3-Hybrid-G4
tomas (3 days) 
Na jednom střídači 15kW mi začala vyskakovat chyba Earth Relay Fault omylem jsem zde do zamknutého vlákna napsal že je to IE 28, grid relay fault, ale není, je to Earth Relay Fault a už to tam nemůžu opravit, protože je to zamknuté. viewtopic.php?f=4&t=7952&p=178926&#p178926 Skoro vše jsem utáhl a měsíc byl klid a je to tu zas. Občas náhodně některý den se stane že střídač na hodinu vypadne z výroby na tuto chybu, po cca hodině zase začne sám od sebe vyrábět a třeba měsíc vyrábí a pak třeba ve dvou dnech po sobě vypadne. Setkal se někdo s touto chybou?
Můj ostrůvek Pardubicko
bokser01 (3 days) 
V jednom tom balonu je 1,3 kg prasku. Aspon v tech mych. Jojo taky mám 1,3kg. Snad to nebude potřeba a v případě problémů by to minimálně zpomalilo průser.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
vanilka (3 days) 
UPSka 2kVA, na ktere neni nic propojene, tak zere 50W ze site nonstop - prumer za 24 hodin. To je jako napsat, ze vsechny cerveny auta jezdi za 10l na sto . No offence . Jsou UPSky zrave a jsou UPSky usporne. Pokud neni na UPSce "..nic pripojene..", prepina do standby s minimalni spotrebou. Alespon to delaji ty, ktere mam ja (Liebert 1440VA a Cyberpower 6kVA). Vlastni spotreba je u CyberPower od cca 40W (pri zatezi kolem 100W) vyse, Liebert jsem zatim nemeril. Dle zahranicnich diskuzi je ale vlastni spotreba 1kVA UPSek cca 15-25W. Vse pri behu na baterii bez pripojene DS. Energeticky nejvyhodnejsi je pri behu na DS UPSku vypnout, spotrebice napajet naprimo z DS a baterii UPSky dobijet ze solaru. Kdyz je baterie nabita, prepnout z DS na UPSku. Vyzaduje to ale trochu slozitejsi infrastrukturu nez jen pripojeni UPSky mezi DS a zatez.
Můj ostrůvek Pardubicko
soami (3 days) 
No to jsem někde vyčetl ale používá se i 1,15 a i 1,25 tak nevím datasheety k panelům nemám Vesměs to bývá kolem 0,28%/K. Pro -30st. tak počítej x1,16.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Mart (3 days) 
Možná jen hledají někoho, kdo napíše zvací dopis.
camel1cz (3 days) 
Netvrdím, že jsem to pročetl a poslechl úplně všechno, ale dělá to na mě hodně zjednodušenej dojem. Na obou stranách barikády vidím dost extrémistů a můj názor je, že na obou stranách je pěkný kus pravdy. Ale musí se to posuzovat ekonomicky a technicky a ne politicky. Jak do toho někdo začně plést politiku, měl by si dát facku a zmlknout. Nejde říct, že ruský plyn je základem naší prosperity stejně jako nejde říct, že ho nebudeme nakupovat a přitom nevědět, čím ho nahradíme. Nemůžu si pomoct, ale soběstačnost v energetice (což je po osekání o vášně to, co chce EU) je NUTNÁ pro přežití naší společnosti. Dočetl jsem se, že ČR spotřebuje cca. 100 TWh energie z plynu... nadávat na vývoz ELE a bít se v prsa, jak jsme soběstační a že máme porušit dohody a přestat ELE vyvážet je prostě čirá zhůvěřilost. Přebytek naší výroby ELE byl loni 10 TWh, nejvíce 17 TWh v roce 2012... každý si umí porovnat 100 a 10... chybí nám 6 Temelínů (nebo Dukovan). Čehož se nikdo z nás nedočká. A když k tomu přidáme 2 mld. litrů benzínu s ekvivalentem v eautech 6 TWh a naftu 6 mld. litrů, která úplný ekvivalent asi ani nemá protože nemáme etrucky, ale je dost osobních dieselů, tak jsme prostě minimálně na dalším Telelínu. Zdroje plynu jsou v civilizovaném světě nedostatečné (minimálně rozložením) a sázet na plyn je do budoucna blbost - krmit takto faktickou energetickou daní (ve všem vyprodukovaném je podíl energie a protože ji nemáme svou, čím víc prosperujeme tím víc platíme mrakodrapy a totalitní blázny) potenciální nepřátele je už naprosto fatální. Takže šetřit (ale nečíst prosím jako mrznout a nevyrábět) a vyrábět vlastní energii (což minimálně Evropa není schopna jinak než OZE) je jediná cesta, která nás posune dál. Jestli si Rusko dokáže z vlastního plynu vybudovat ekonomiku, která porazí USA, tak OK - asi dělají něco dobře a USA špatně... ale nakrmit Rusko penězi za plyn a nechat ho budovat armádu??? dtto. arabské země... prostě není jiná cesta.
Můj ostrůvek Pardubicko
cipis (3 days) 
V jednom tom balonu je 1,3 kg prasku. Aspon v tech mych.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
cipis (3 days) 
UPSka 2kVA, na ktere neni nic propojene, tak zere 50W ze site nonstop - prumer za 24 hodin.
kuliho experimentálna koliba 10 kWp
kuli (3 days) 
Cez leto nebolo času, veľa práce tak sa teraz podelím zo skúsenosťami. Keď bol slnečný deň tak sa dalo vyrobiť aj 40 - 45 kWh EE z 8,8 kWp. Mám 1 f elektráreň, v lete mi 40 kWh batériu stihlo dobiť do 14.00 -15.00 hod. Potom zaplo vyťažovanie do bojlera pokiaľ som nebol doma s EV. Na streche som nenechal toho skoro nič. Batériu v elektrárni sa snažím 20 % - 90 % SOC, ale nie vždy to vyjde. Nabíjanie EV som vyriešil zatiaľ takto - dal som spínacie hodiny na zástrčku nastavené zopnuté od 5.00 do 23.00 h. Pokiaľ sa mi podarilo byť doma aj cez deň bolo to ideálne, zbytočne som necykloval batérie a šlo to zo strechy rovno do EV. Takto sa mi darilo nabiť Teslu S cca 100 km/ deň čo mi postačuje + spotreba domácnosti. Za leto som musel nabíjať z DS 3f asi 3 krát aj to keď so išiel na dlhú cestu. Nabíjať treba 16 A aby to bolo efektívne ( vlastná spotreba EV pri nabíjaní ) Idem to vyriešiť napäťovým relé na batérii, keď proste klesne pod nastavenú hranicu tak zásuvku rozpojí. Teraz keď prší už je to horšie, ale domácnosť 10 - 15 kWh to ešte stále utiahne. S meničami sa dá prežiť aj s 2 x 5 kW aj keď máte EV. Iba 1 krát to baby preťažili, plánujem dynamické riadenie záťaže, ale toho času je málo.
Grid-tie přetoky do sítě
Soban (3 days) 
Jasně, prostě jednou to projde a pak ti namontují takový že bude sledovat i když půjdeš na WC
Mart (3 days) 
I kdyby ten elektroměr přetoky měřil (tzn. že by šlo přečíst příslušný registr), tak mi distributor nemůže žádný přetok naúčtovat, protože oficiálně tento elektroměr přetoky neměří. Tento elektroměr nemá na sobě značku měření přetoku (dvě šipky) a tak nemůže být na tento přetok cejchovaný. Případný naměřený přetok by tak byl pouze infomativní údaj a soud by to shodil ze stolu. Jediné co by distributor s případným údajem přetoku mohl udělat, že na jeho základě mi namontuje elektroměr, který přetoky měří oficiálně.
Solar Assistant
bednar (3 days) 
Pred tydnem jsem SA zprovoznil a vse slapalo az do dnesniho rana jak ma.Dnes se SA odmitl pripojit k webu,k BT a ani kabelem jsem ho nepremluvil.Hodil jsem do krabicky kartu s normalnim OS abych zjistil jestli neodesel hardware,ale vse fungovalo jak ma.Kdyz jsem zkusil opetovne nabootovat SA s pripojenym monitorem,tak to v tech bootovacich sekvencich hazelo nejake chyby,takze jsem se rozhodl pouzit novou kartu a preinstalovat SA.Od te chvile SA opet funguje jak ma.A tim se dostavam ke svemu dotazu:po znovuzprovozneni jsem prisel o vsechna dosavadni data a zacal jsem od nuly.Daji se nejak ty data odnekud vydolovat ze serveru SA nebo ten slouzi jen pro komunikaci a nikoliv pro zalohovani?Nebo poradte jak data zalohovat s moznosti opetovne po nejake nehode zarizeni je do SA nahrat a mit k dispozici v graficke podobe. Osobně si myslím, že data jsou uložena pouze na SD kartě a jestliže odejde, tak smůla. Řešením je možnost zmíněná výše tj. zálohovat image celé karty nebo si data posílat přes MQTT někam "bokem" do nějaké databáze. Případně provozovat RPi s nějakým diskem. Já mám SolarAssistant na RPi Zero s eMMC kartou, která je odolnější vůči selhání. Data si ale stejně posílám do InfluxDB/Grafana. Jinak u RPi Zero jsem měl také problém s padáním/kousnutím/ztrátou komunikace a od té doby co jsem jej vyndal z 3D tištěné krabičky kam jsem jej umístil je klid. Přičítám to tedy přehřívání stroje. Nutno dodat, že na něm mám ještě LAN kartu pro připojení RJ45 kabelem.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
fugas (3 days) 
Na to jsem taky myslel. To by ale pak nevyužil tu UPS. Dala by se použít jen jako nabíječka. Ovšem s proudem 1,5A by nejspíš neuživila ani odběr, natož nabíjení.
Wallbox komunikujuci s FVE
tomas (3 days) 
Wallboxy Solax G2 už v EU dostupné jsou. Dnes nám přišli, ovšem všechny jsou už od února rezervované. Jinak potom OpenEVSE, tam si můžete dělat co vás napadne. viewtopic.php?f=3&t=4326&start=1220#p100765 viewtopic.php?f=13&t=7826&p=160919&#p156840
BAZAR Prosím lifepo cylindr
příštipkář (3 days) 
Zdravím, hlásím se jako první náhradnik.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
pkougl (3 days) 
ještě si změř kolik takovato upska bere naprázdno - aby to nepřekvapilo a nebylo lepší it spotřebiče pořešit DC cestou Pavel
Terenna elektro kolobežka
bhava (3 days) 
Ahoj, chcel by som sa spýtať, máte niekdo skúsenosť s terénnou elektrokolobežkou, výkon 1000W, alebo 1200W, alebo 1500W, či dokáže ísť po polnej ceste do kopca sos stúpaním cca 12', cesta cca 700m, pri váhe jazda 70 kg? je zrejmé, že spomalí, alebo dokáže kontinuálne plynule ísť, hoci pomaly? Alebo je treba benzín, aspoň 50 cc (výkon 2,5KW)? Vďaka za tipy alebo odkazy.
Energie zdraží víc, než se čekalo
marko250 (3 days) 
https://www.eru.cz/sites/default/files/ ... itsvkp.pdf
Mikiki elektrárna
mikiki (3 days) 
O.K. díky
SolPipLog a Axpert MAX 7200
Pajavk (3 days) 
Ahoj, tak po rozšíření stringu jsem zjistil nemilou věc. Provozuju Emoncms na Rpi a Solpiplog co vyčítá data z MAXe. Je tam ale patrně v solpiplogu bug, aktuální výkon obou polí se vyčítá korektně třeba 2,5kW a 2kW, do chvíle než dojde k celkovému překročení 5kW celkově např. 4kW a 2,5kW ze stringů, potom se vyčítání solpiplogem zasekne a přestane vyčítat z jednoho stringu a celkový výkon. Emon ukazuje, že data do těhle feedu prostě nejdou a naskakuje čas od posledních zpráv Jakmile výkon klesne pod 5kW zase začne posílat. Asi je to nějaká chyba v solpipu, můžete mi to někdo potvrdit ?
Můj ostrůvek Pardubicko
bokser01 (3 days) 
Zeptam se trochu mimo tema, ale jaka je sance ze pripadny pozar uhasi ty 2 firebally? To netuším a doufám že to zjišťovat nebudu... Ale co jsem koukal na videa od hasičů tak to umí hasit docela slušný ohně.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
fugas (3 days) 
Tak pokud to nabíjí 1,5A tak bych si se souběžným chodem nedělal starosti. Spíš s odběrem v případě nedostatku slunce. Kolik dělá ten stálý odběr?
Můj ostrůvek Pardubicko
qeex (3 days) 
Zeptam se trochu mimo tema, ale jaka je sance ze pripadny pozar uhasi ty 2 firebally?
Solar Assistant
bokser01 (3 days) 
Pred tydnem jsem SA zprovoznil a vse slapalo az do dnesniho rana jak ma.Dnes se SA odmitl pripojit k webu,k BT a ani kabelem jsem ho nepremluvil.Hodil jsem do krabicky kartu s normalnim OS abych zjistil jestli neodesel hardware,ale vse fungovalo jak ma.Kdyz jsem zkusil opetovne nabootovat SA s pripojenym monitorem,tak to v tech bootovacich sekvencich hazelo nejake chyby,takze jsem se rozhodl pouzit novou kartu a preinstalovat SA.Od te chvile SA opet funguje jak ma.A tim se dostavam ke svemu dotazu:po znovuzprovozneni jsem prisel o vsechna dosavadni data a zacal jsem od nuly.Daji se nejak ty data odnekud vydolovat ze serveru SA nebo ten slouzi jen pro komunikaci a nikoliv pro zalohovani?Nebo poradte jak data zalohovat s moznosti opetovne po nejake nehode zarizeni je do SA nahrat a mit k dispozici v graficke podobe. Můžeš si pravidelně dělat kopii SD karty pokud to nejedeš na SSD. Taky si dělám kopie SD karty kdyby klekla abych o to nepřišel. Vytvoří se ti image které pak hodíš na novou kartu a valí to.
Mikiki elektrárna
Soban (3 days) 
U olova klidně i -20°C, důležité je aby bylo nabité a tím pádem nezamrzlo. U liion zima by taky neměla vadit, ale nabíjet pouze nad nulou, podle mě těch 5°C by neměl být problém pokud z toho nebudeš brát extrémní proudy.
Solar Assistant
gold1 (3 days) 
Pred tydnem jsem SA zprovoznil a vse slapalo az do dnesniho rana jak ma.Dnes se SA odmitl pripojit k webu,k BT a ani kabelem jsem ho nepremluvil.Hodil jsem do krabicky kartu s normalnim OS abych zjistil jestli neodesel hardware,ale vse fungovalo jak ma.Kdyz jsem zkusil opetovne nabootovat SA s pripojenym monitorem,tak to v tech bootovacich sekvencich hazelo nejake chyby,takze jsem se rozhodl pouzit novou kartu a preinstalovat SA.Od te chvile SA opet funguje jak ma.A tim se dostavam ke svemu dotazu:po znovuzprovozneni jsem prisel o vsechna dosavadni data a zacal jsem od nuly.Daji se nejak ty data odnekud vydolovat ze serveru SA nebo ten slouzi jen pro komunikaci a nikoliv pro zalohovani?Nebo poradte jak data zalohovat s moznosti opetovne po nejake nehode zarizeni je do SA nahrat a mit k dispozici v graficke podobe.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
Tomash (3 days) 
Mám bohužel jen tu verzi TG, byl to dar od kamaráda. Mám k němu i tu přídavnou kartu,co posílá signály (např, že je baterie vybitá apod) takže není problém dodělat nějaké externě řízené relátka. Ale přijde mi lepší to řídit z regulátoru. Budou k tomu připojené dvě aku, takže 24V. Když jsem tu UPS otevřel, jsou vevnitř také 2 Pb aku a jsou připojení na fastony Takže jsem ty externí chtěl připojit opět přes fastony a dírou v obalu
Mikiki elektrárna
bokser01 (3 days) 
To by mě taky zajímalo mám olova a v současné době teplota v místnosti dosahuje kolem 15°C dle datasheetu zejména olovo je nejlepší mít v 25°C Musím to tedy vyladit... V zimě bych se mohl dost už i pod 10°C
Můj ostrůvek Pardubicko
bokser01 (3 days) 
No to jsem někde vyčetl ale používá se i 1,15 a i 1,25 tak nevím datasheety k panelům nemám Dnes jsem dělal "zkulturnění" kolem měniče. Ještě mi zbývá zalištovat a upravit DC stranu. Zkoušel jsem MUST zapojit bez propojky mezi N a PE ale nelze to tak mít... Okamžitě bylo na N 82V a na L ten zbytek tak jsem jí tam zase vrátil.
Mikiki elektrárna
mikiki (3 days) 
Chci se zeptat zkušenějších, jakou doporučujete nejnižší teplotu přes zimu u olova/GEL i Lionky? Mám to ve zděné garáži a netopí se tam Vzhledem k záruce u Lionky píší min 10°C ale pak píší že pracovní teplota může být od 2°C do 45°C Musím asi pořešit "teploučko" pro ty moje holky bateriové Vadí jim (olovo/GEL+Lionka) přes zimu teplota v garáži kolem 5°C nebo to radši temperovat více? Lionka bude asi více náchylnější na nižší teplotu ne?
Výkon v průběhu dne a roku
Antrac1t (3 days) 
Taky tu cejtim trolla ... Tak hlavne si nezapsaskej vsechny okna at mas trosku toho slunicka aji doma a dej bacha at z parapetu na nekoho nespadne ten panel ...
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
vanilka (3 days) 
V nabíjení baterie dvěma zdroji by neměl být problém. Volba UPS Power Walker 1000TG ale není úplně ideální, když už tak verze TGB, která má vstup pro připojení externí baterie. Jinak nabíjecí proud téhle UPS-ky je 1,5A. Spíše bych se ale podíval po nějakém použitém profi modelu s critical load výstupem. U profesionálnějších kousků s normal a critical load výstupem se totiž při určitém DoD vypíná normal load výstup, což můžeš použít pro ovládání připojování DS. Řeším podobnou situaci (UPS-ka místo měniče) pro FVE na bytě. Budu ale používat LiIon baterii, která se bude nabíjet pouze solar chargerem. Když se baterie vybije, přepne se na DS až do doby, než ji sluníčko nabije.
Výkon v průběhu dne a roku
FrantisekCa (3 days) 
Kravina ten výpočet byl jen proto, abych Františkovi dokázal, že jeho kalkulačka nepočítá jinak než moje, že by mě nemusel urážet, že jsem schopnej, protože si pletou jednotky napříč mezi různými veličinami. Když mi tvrdí, že 280W panel tolik Ah nikdy nedokáže nabít. Tak jsem mu chtěl dokázat, že je dokáže nabít 3x do roka. Číst základy čeho, jak to souvisí s tím, že máte kvůli panelům nejdražší elektřinu, jakou jste kdy měli a jakou kdy budete mít? Pokud tedy místo toho boileru neživite tři pultové mrazáky. Protože pokud máte velkou spotřebu a malé baterie, tak vám přes zimu spoustu chybí, ale přes léto máte hafec přetoků. Když vezmete kolik Vás stojí ta sranda a kolik jste z toho reálně dostali, tak Vám vyjde panečku cena za kWh jedna báseň. Alespoň, pokud to nejdete nejak ce velkým s dotacema či co. Mam silny dojem, ze ty tu nechces nic ine, nez prudit a vyvolavat konflikty. O FVE ti vobec nejde. Pretu tu zakladas nove temy a trepes sprostosti. Chod radsej na fejsbuk, najdi si tam komunity
Ventilátor do RPi
stano22 (3 days) 
Zalezi, aku mas krabičku. Vacsi vetrak je tichsi a staci mu mensie napatie pre mensie otacky a uchladi. Ja mam dobre skusenosti s vetrakmi ebm papst, alebo z pc segmentu Noctua
BAZAR Prosím lifepo cylindr
bahora (3 days) 
pokud je ten 12V pack za 2000kč pak bych ho jako modelář vzal na polní nabíjení baterek do letadla. Jsem z okolí Ostravy
Ventilátor do RPi
bahora (3 days) 
Ventilátory Sunon s maglev ložisky. Navíc mám 12V verzi puštěnou jen na 5V přímo z maliny a není ani slyšet a pohyb vzduchu v krytu je dostatečný
BAZAR Fronius Datamanager 2.0 WLAN
stejskal@domovgp.cz (3 days) 
Z instalace 3ks měničů Fronius Symo nám zbyly nepoužité 2ks Fronius Datamanager 2.0 WLAN. Nabízíme za VO cenu 5.000,-Kč/ks + DPH. Tel:606 725 570
Výkon v průběhu dne a roku
martinm (3 days) 
Kravina ten výpočet byl jen proto, abych Františkovi dokázal, že jeho kalkulačka nepočítá jinak než moje, že by mě nemusel urážet, že jsem schopnej, protože si pletou jednotky napříč mezi různými veličinami. Když mi tvrdí, že 280W panel tolik Ah nikdy nedokáže nabít. Tak jsem mu chtěl dokázat, že je dokáže nabít 3x do roka. Číst základy čeho, jak to souvisí s tím, že máte kvůli panelům nejdražší elektřinu, jakou jste kdy měli a jakou kdy budete mít? Pokud tedy místo toho boileru neživite tři pultové mrazáky. Protože pokud máte velkou spotřebu a malé baterie, tak vám přes zimu spoustu chybí, ale přes léto máte hafec přetoků. Když vezmete kolik Vás stojí ta sranda a kolik jste z toho reálně dostali, tak Vám vyjde panečku cena za kWh jedna báseň. Alespoň, pokud to nejdete nejak ce velkým s dotacema či co.
Ventilátor do RPi
sisdale (3 days) 
Nezkousel jsi jet na pasivni chladic? Ja beham RPi4 s pasivnim chladicem a problem s tim nemam ani pres letni vedra. Teda pouzivam ho jen jako server, nikoli desktop, kde bych mel dlouhodobou vysokou zatez.
Výkon v průběhu dne a roku
FrantisekCa (3 days) 
@FrantisekCa: Seš si jistý, že špatně nepočítáš ty? 280W panely vyprodukují 270 kWh ročně, což při 12V odpovídá 22500 Ah. Takže jakýpak nikdy nenabijou, Kdyby chtěli tak 8333 Ah nabijou dokonce 3x do roka. Je to velká hodnota, to je pravda, ale nejak ve svém výpočtu chybu nevidím. @Diablo1st: Jo už jsem si přečetl pořádně, jak to myslel. "i nula" tzn. třeba 0-250Wh denně. @Quickyprd: To je o čem mluvím, což @FrantisekCa nechápe a má mě za blázna. Nechápe, že kdybys nechtěl mít přetoky, tak bys pro 280W panel potřeboval 8333 Ah, pokud tím neživíš bojler nebo něco podobného. Pokud ale ty přetoky člověk neřeší, tak se mu cena panelů nikdy přece nemůže vrátit, když v létě využije jen čtvrtinu potenciálu Slunce = 4x delší investiční horizont, což by v mém případě vycházelo na 32 let namísto na 8 let při plném využití Slunce. Solary jsou hračka pro lidi s bojlerem a elektroautem, ostatním jsou k ničemu. Jo a ještě pro ty, co mají velkou elektrárnu a prodávají přebytky. Pokud někdo není ani jeden z výše uvedených tří případů a zároveň má FVE, tak je blázen. FVE ti vyprodukuje iba tolko, kolko je schopna ALE zaroven musi byt odber. V tvojich vypoctoch vynechavas straty (pri FVE 0.28kWp budu podstatne) a tiez sposob, ako chces donutit ten panel EE vyrabat, resp. ako chces tu energiu z neho efektivne vyuzit. Mozes mat aj 20kWp a nevyrobi ti to nic, akurat tak bude kryt straty na menicoch, regulatoroch, pokial k tomu nebude priradena zataz. Dalsia vec su straty napr. bojlera, kde sa pocita zhruba 1kWh/den pri objeme 100l. Uz som tu pisal, ze tych 280Wp moze teoreticky ohriat priemerne za den nieco cez 5 litrov vodu o 45°C,ale akosi zamerne to prehliadas. A zabudas tiez na to, ze ten panel ti bude clonit, teda prides o teplo do bytu, ktore bude musiet byt nahradene inou formou energie, za ktoru sa plati. Tieto fakty prehliadas zamerne a ides si tu svojim nezmyslom.
Sběrnice panelu
ElektroEzs (3 days) 
Myslíte že by výrobci Tier 1 prodávali druhou jakost?
Výkon v průběhu dne a roku
Antrac1t (3 days) 
Predstav si ze ze moje FVE nekrmi EV a i kdybych nekrlmil bojler tak navratnost mam 9let (stary EON cenik kde jsem na 4.2VT a 2.7NT), takze jsem asi dalsi blazen ... A co se tyce tveho galantniho vypoctu baterie,tak kdyz to vztahnu na studnu, kde je pramen s pritokem 6l/h, tak potrebuji skruze na 51m3, aby se mi studna vyplatila? To stejne muzu pouzit na akumulaci destove vody, a hromadu jinych veci (dle tve logiky) ... Tu tvoji baterku potrebujes pouze v pripade, ze akumulujes celej rok a nic z ni neberes, ale je tu jedno tajemstvi, mas spotrebu podle ktere navrhujes system ... Proste google a zacist cist zaklady ...
Sběrnice panelu
sisdale (3 days) 
No vliv na vykon to musi mit, kdyz je prekryty kus toho clanku. Nehlede na to ze to bude mit i sekundarni vlivy na hot spoty a pak snizeni zivotnosti clanku. Toto na panelech taky nikde nemam. Nekdo pravdepodobne prodava panely co vyradili v qc. Mozna vyrobce prodava primo druhou jakost, ale to jsem nikde jinde nevidel. Tak to je dost divne.
Nabíjení baterie ze 2 zdrojů
fugas (3 days) 
Záleží jak velké ty baterky budou. Změřil bych, kolik proudu nabíjí ta UPS. Nejspíš to máš na 24V? Pokud tedy teoreticky jeden panel dá ideálních 10A a spolu budou v ideální denní dobu v této orientaci dávat max. 15A, tak by to byl pro 150Ah baterku lázeňský provoz. Jestli ta UPS dá 5A, tak bych ten souběžný provoz nechal tak. Další možnost je pomocí té UPS dalším prvkem odpojovat panely. To ale není zase dobré okem solarníka .
Výkon v průběhu dne a roku
jahodovák (3 days) 
Takže se hlásím do řady bláznů....hezký den a hodně sluníčka...
Wallbox komunikujuci s FVE
vajkooo (3 days) 
Ahojte, Ako mate prosim rieseny wallbox aby ste nabijali auto len z pretokov FVE? Mam menic Solax a pozeral som ze maju aktualne novy Wallbox, ale akosi nie je dostupny v EU zatial. Existuju ine typy co by komunikovali s menicom o pretokoch a nabijali auto podla pretokov, alebo ako to mate riesene? Pripadne cez inu automatizaciu? HomeAssistant, OpenHab apod? Dakujem