Deye hybridný menič
jansol (11 min) 
Ahoj, já používám homeassistant. Mám ho na RPi 4. Z měniče čtu data přes modbus pomocí ESPhome. Se solarassistantem zkušenost nemám. Ahoj,dík za zprávu.Data jenom čteš nebo můžeš i dálkově upravovat?
BAZAR Victron BMV-700
Camel (31 min) 
Kdyby to nevyšlo hlásim se do fronty.
Deye hybridný menič
michalchot (47 min) 
Ahoj, já používám homeassistant. Mám ho na RPi 4. Z měniče čtu data přes modbus pomocí ESPhome. Se solarassistantem zkušenost nemám.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
Kobra23 (57 min) 
Na této FVE je v jednom místě drátěný žlab 500mm široký a 1200mm dlouhý a na něm to co je navíc je svinuto. Jinde to mám nacpané v liště např. 100x60 nebo 140x60-80mm.
BAZAR Prodám peletový kotel Ferroli GFN4 + příslušenství
JINDRAA (58 min) 
Dobrý den, pokud je to aktuální, můžu poprosit o foto. Děkuji. J.
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
fugas (59 min) 
Presne ako tu bolo povedané, prídu ti maximálne vymeniť elektromer to je tak všetko. Jediný problém môže nastať, ak by namerali pretoky, potom už by ZSDis mohla robiť ramená, ale dovtedy ti nemôžu spraviť nič. Jeden chalanisko má na streche asi 40kWp a za rok odoberie tak do 150kWh. Boli mu už viac razy meniť elektromer a keď zbadali tie panely hneď im bolo jasné, čo je za "problém". Bol ale upozornený, nech si dáva pozor na pretoky, lebo by z toho mohol mať nepríjemnosti. Aké by to boli nespomínal, ale tak netreba dráždiť hada bosou nohou. Ved to.. pretoky. Ale pokial nevymenia elektromer, nemaju to hadam ako zistit, keby nieco pretieklo. Pokiaľ tam nie je 4Q elektromer tak pretoky nezistia, ale DS ho vymení za taký, čo pretoky vie merať hneď, ako zistia veľký pokles v spotrebe domu. Mám digitální a přetok připočítává ke spotřebě. Takže ať už zjistí nebo ne, kupoval bych vlastní výrobu. To je mimo jiné dost dobrý důvod nic nikam neposílat.
Smart bojler a BEL
sikec (1 hrs) 
Co když máte takovýto bojler? OKHE 80,100,125,160-SMART? Jak k tomu připojíte BEL? S tím, že někde tedy bude přepínač typu I-0-II, který buď připojí BEL nebo to půjde ze sítě (typicky v zimě). Ten může být na zdi. Jinak ale bojler musí být trvale připojen na 230 V a jen na "BEL" nepojede. Řešil to někdo? Děkuji
MultiPlus II GX - status "Vypnuto"
mirecoslav (1 hrs) 
Sorry chlapi, ako máte nastavené napätia, čo ste tu spomínali, viď foto? Ď
Umístění panelů
ElektroEzs (2 hrs) 
Take jsem nasel jen odkaz na tu firmu. Na stitku od panelu je taky jen Nelumbo. Takze si to nechaj nekde vyrobit se stitkama svoji firmy takze tezko rict kde bude kvalita. Ja jen ze je mam kousek od sebe a nemusel bych nikam dal pro panely:)
Jakou aplikaci pro starší android na jk BMS?
rva (2 hrs) 
Třeba s BMS bude chodit starší verze aplikace. Na internetu je jich spousta. Namátkou od verze android 6: https://apkpure.com/smart-bms/com.inuker.bluetooth.daliy/download/200205-APK?from=versions%2Fversion A jak se taková aplikace instaluje? Obvykle se musí v mobilu povolit instalace z neznámých zdrojů. Pak se aplikace do mobilu stáhne a na uloženou se klikne (tím se spustí vlastní instalace).
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
kodl69 (7 hrs) 
To je otázka. Na jednu stranu pevný, na druhou stranu to musí mít nějakou poddajnost, pokud je to velký. Na střeše domu, kterej na to není uzpůsobenej bude limitem ta střecha, když se začnou posouvat krovy a padat pod nima stěny, nemají šanci panely vydržet Mrkni třeba tady: https://www.ceskatelevize.cz/porady/105 ... st/310636/. Na druhou stranu, nad stupeň 6 nemůže běžná technika větších rozměrů vydržet. Když to zjednoduším: když si uděláš zavětrovanou trojůhelníkovou kostku z oceli rozumného rozměru (viz námořní kontejner) a na ni dáš panely, tak máš šanci, že to vydrží, protože jako celek to bude pevný, akorát se to pohne proti zemi, tj rezervy na kabelech, možnost pohybu kabelů v chráničkách... Známej mi ukazoval, jak se staví v Kostarice - zdi na 15cm z cihlovzduchu, ale každý 4m je železobetonovej pilíř, dole, v rozích, věnec, všude je souvislá armatura a ještě ve stěnách železobetonový vzpěry. Dřevěný stropy a takhle provázaný armatury staví max. 3 patra, vyšší domy jenom s ocelovým skeletem...
poradíte menič ?
kodl69 (8 hrs) 
Ne, tohle je podezřele levný, to není ani cena slušnejch kompomńent na výkonovou část, bez krytu... Ale osobní zkušenost nemám, třeba je to solidní čína. WIFI? k sitonu není problém, buď origo SW od TN, někam na cloufdovej server, nebo připojit přes Modbus k HA a pod...
Jakou aplikaci pro starší android na jk BMS?
cuki (8 hrs) 
Jakou aplikaci pro starší (9.0) android na jk BMS? Tu z návodu přes QR se mi nedaří nainstalovat předpokládám z tohoto důvodu
Umístění panelů
kodl69 (9 hrs) 
???? Na tohle heslo mi internet nahazuje jenom jakousi instalační firmu. Ne výrobce...
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (9 hrs) 
To je jedno, ci mu verim, ide mi o to, ze sa treba pripravit, lebo prof. varuju ze sa blizi cas, ze na SVK bude zemetrasenie 4 - 5 magnitud. Uz som zazil ako nedaleko v dedine popraskal cely kostol a museli to nejako opravit. https://dolnyzemplin.korzar.sme.sk/c/45 ... senim.html Takze ake uchytenie panelov bude najviac odolne zemetraseniu ?
Umístění panelů
ElektroEzs (10 hrs) 
Tyhle profily mám za protislužbu tak je používám:-)Koukal jsem že ten Solid má silnější stěnu. Má smysl uvažovat nad panelama Nelumbo?
cipis (10 hrs) 
To ale není economy. Ten je 40x40, toto máš 45x40.
poradíte menič ?
jara449 (10 hrs) 
Zdravim Solarnici, zvažuju napojeni bojleru na 10let stare panely z fve, 8 x renesola 250w 30.1V/8.31A naprazdno 37.4V 200l bojler spirala 2.4kw v rezervě 3kw. Dle pročitani přispěvku idealni spirala 2 až 2.5kw ? Měnič-ECO Solar Boost MPPT-3000 vydži to něco? Zajima mě pro svou jednoduchost a přepnuti po nahřati bojleru na druhy vystup 230V. Je něco jineho hotové se stejnymi funkcemi v podobne cenove urovni?
Umístění panelů
ElektroEzs (10 hrs) 
U sebe na 455Wp mám tento https://www.ehlinik.cz/al-profil-solar- ... 00101.html kámoš co montuje mi je dal tak sem je použil ale háky mám na každé krokvy cca po 80cm. Je tak opravdu takový rozdíl? Na 2m panely hlavně nekupuj "economy" profil, až bude trochu foukat vítr, pochopíš, proč to píšu...
ElektroEzs (10 hrs) 
Ještě mám možnost panely od Nelumbo https://www.nelumbo.cz/wp-content/uploa ... 0-W-CZ.pdf Ale těžko říct kdo to pro ně vyrábí no:-)
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
cipis (10 hrs) 
To jim moc nepomůže, oni musí také změřit, za jakou dobu to bylo. A ne, že máš na konci roku nějaké kWh, tak buch. Musí to být schopní dokázat, protože už nějaký ten pátek se ongrid do 800W nemusí ani hlásit. A jak tu už proběhlo někde v jiném vlákně, tak už se kašle i na to, že tam nejsou ty průběžné měřáky. Logicky, když si to koupí člověk v Hornbachu, zapojí dle návodu do zásuvky, tak nemá ani páru, co a jak mu kde na hodinách měří.
Umístění panelů
kodl69 (10 hrs) 
Na 2m panely hlavně nekupuj "economy" profil, až bude trochu foukat vítr, pochopíš, proč to píšu...
Zabezpečenie riadenia prebytkov (bez dotláčania zo siete
cipis (10 hrs) 
Dobrá poznámka, tak nějak jsem předpokládal CZ, byť kolega píše slovensky ... Firma je v ČR či v SR? Lebo v SR je súčtové meranie a nie fázové. Neviem, či pre firmy je to inak, ale domácnosti majú určite súčtové meranie. Toto mám overené, lebo keď dodávam do siete mám odber 0kWh aj keď mám spotrebu na inej fáze. GB je podobný produkt ako WR, len funguje aj s batériami, čo WR nevie.
cipis (10 hrs) 
Takže to máš plus/mínus podpanelované. Ale tak proč ne, je to též řešení. Akorát ti pitomci to zabili tím 3f, a nemožností přelévat výkon. Jo, to budeš muset vypnout samozřejmě. A to SSR to spíná plynule (fázově řízené), takže by to mělo sežrat každý watt navíc. Nicméně, v extrému, máš tedy předpokládám 5,1 kWp, tak bys měl mít nachystanou balast těch 5- kW. Anebo patronu do nádrže 3x 2kW. A stejně mi to nedá, jestli ti tam běží nonstop servery, tak když přidáš panely a baterku, tak můžeš jet déle na vlastní. Zkus si to spočítat ...
accomody (10 hrs) 
No jo, to jsou ty 3fáze a počítání po fázích ... http://www.yorix.cz/cz/greenbono/gbo-aku.htm#pouziti Absolutně nechápu, co to je za kokoty, že za rok nebyli schopni tak triviální věc zprovoznit. Bych jim to naúčtoval, vždyť to jejich řešení je těžce v rozporu se smlouvou, s tím, co jste po nich chtěli. Cipis, zbytocne sa nad nimi budeme pozastavovat. Som rad, ze existuju ludia, ktorí tomu aj rozumeju a ty zvysní sa to raz doučia, ked prečitaju forum : ) Mimochodom, neplatil som za vymeny ani reklamacie nič, takze aspon v tom boli féroví.
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
Diablo1st (10 hrs) 
OK môže byť, že použijú len taký, čo vie merať pretoky do DS.
Zabezpečenie riadenia prebytkov (bez dotláčania zo siete
Diablo1st (10 hrs) 
Firma je v ČR či v SR? Lebo v SR je súčtové meranie a nie fázové. Neviem, či pre firmy je to inak, ale domácnosti majú určite súčtové meranie. Toto mám overené, lebo keď dodávam do siete mám odber 0kWh aj keď mám spotrebu na inej fáze. GB je podobný produkt ako WR, len funguje aj s batériami, čo WR nevie.
accomody (10 hrs) 
čítam o tom GBO-AKU a funknčnosť vyzera uplne jednoducho : ) Zda sa, ze ste ma dobre naviedli.
accomody (10 hrs) 
Baterku by to chtělo jak píše Cipis nějakou menší pro vykrývání špiček přes den (mraky, hodinová oblačnost atd...) Celkově bez baterie je potenciál využití výkonu měnši. Chápu je to levnější naflákat na střechu panely a šup do měniče a rovnou do sítě. Ale je tu problém, že vyrábíš přijdou mraky, cucáš to co ti chybí ze sítě. Kdyby byla menší baterie tak ze sítě nebereš nic. Chlapi, ale ja nemam ziadne spicky. Fakt by ta bateria bola skoda. Rano, ked vsetci nebehnu do firiem je spotreba od 7:00 do 16:00 nonstop 5kw a viac. FVE mi takmer nikdy neda viac ako 5kw. Iba cez víkend. Vtedy tu nikto nie je. spotreba budovy je opat nonstop (bezia servre) cca 3kw. Sem tam nejaky vykyv. Takze vtedy ten zvysok môžem krasne pouziť na kúrenie vody. Ja skusim nastudovať niekde o tom GBO-AKU. Este tu je otazka po inštalacii GBO-AKU. Kedze na tom menici je nastavene, ze pri prebytku 300w zopni stykač a teda špiralu, treba to nejako v tom menici prenastaviť? Vypnut tieto nastavenia a jednoducho to nechať riadiť GBO-AKU? Bude to vediet hocijaky elektrikar nastavit, kedze chlapci z 3energy to asi nevedeli?
Umístění panelů
ElektroEzs (10 hrs) 
Ok díky tak do nich půjdu. Jinak koukal jsem do montážního návodu a mají psanou montáž na dva profily od horní i spodní hrany vzdálenost profilu cca 60cm:-)
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
glottis (10 hrs) 
nic menit nebudou. Nechaj to proste dozit a mozna jeste dva roky po. Elektromer a hlavne ten s dalkovym odectem (aby jim to k necemu bylo) je tak drahej a maj jich malo, ze se jim to nevyplati resit a davaj to tam jen kde musi. a 4 kvarantni elektromer s tim dle meho nema co delat protoze 4 kvadrantni znamena, ze meri cinou spotrebu, cinnou dodavku, jalovou kapacitni slozku a jalovou indukcni slozku. Dodavku umeli merit i obycejne elektromery.
Zabezpečenie riadenia prebytkov (bez dotláčania zo siete
cipis (10 hrs) 
No jo, to jsou ty 3fáze a počítání po fázích ... http://www.yorix.cz/cz/greenbono/gbo-aku.htm#pouziti Absolutně nechápu, co to je za kokoty, že za rok nebyli schopni tak triviální věc zprovoznit. Bych jim to naúčtoval, vždyť to jejich řešení je těžce v rozporu se smlouvou, s tím, co jste po nich chtěli.
bokser01 (11 hrs) 
Baterku by to chtělo jak píše Cipis nějakou menší pro vykrývání špiček přes den (mraky, hodinová oblačnost atd...) Celkově bez baterie je potenciál využití výkonu měnši. Chápu je to levnější naflákat na střechu panely a šup do měniče a rovnou do sítě. Ale je tu problém, že vyrábíš přijdou mraky, cucáš to co ti chybí ze sítě. Kdyby byla menší baterie tak ze sítě nebereš nic.
accomody (11 hrs) 
To aj ja, lebo ten WR je super pri on-grid meničoch. Síce troška aj tak pustí do siete, ale je to len pár kWh za rok. Kvôli čomu sa vôbec menil menič? Pri on-grid meničoch je to skôr rarita. Menil sa preto, lebo ked FVE vyrabala napr. 5,1kw, tak do fazy f1 islo 1,7, do f2 islo 1,7 a do f3 tiez 1,7. Skutočný odber na fazach bol ale napr. takyto f1: 3kw, f2:200w a f3:200w. No a čo sa stalo? do prvej fazy sme zo siete museli odoberať zvysných 1,3kw a faza 2 a 3 mala malý odber, tak sme tlačili do siete 1,5kw po faze. Aký bol výsledok? síce som vyrobil 5,1kw ale elektrarnam som musel zaplatit za 4,3kw aj ked realne som mal odber 3,4kw. Takze poriadny nonsens.
cipis (11 hrs) 
Nemyslím si, že je zbytečná. Copak máš celý den konstantní výkon? Co když bude ráno pěkně a odpoledne škaredě? Nepotřebuješ noc, tak stačí menší, na vykrývání mraků, oblačnosti atd. Nicméně to je spíše ze zajímavosti, ten zásadní problém by měl vyřešit ten GBO AKU nebo Wattrouter, jak se tu psalo.¨ A konkrétně ten wattrouter by to měl s ongrid zvládnout úplně v pohodě, je na to hlavně dělaný. GBO AKU má víc programů, ale jeden z nich tohle též umí. On ten princip je přece jednoduchý, jak to přes měření zjistí, že jde proud opačně, tj. začínáš dodávku, tak to zapne to topení do nádrže, plynule. Samozřejmě, že by to chtělo balastní zátěž větší nebo rovna tomu, co je schopna FVE dodat. Ono když ti dá x kW, ale zátěž máš jen 2 kW, tak to stejně přeteče ... Bateria je u nas zbytocna. Od pondelka do piatka vsetko spotrebujem. V noci je budova skoro bez odberu. Problem je iba vikend, ked v budove nikto nie je. Nezda sa mi ekonomicke kupovať bateriu, ked tu energiu môžem spotrebovať na vyrobu teplej vody.
Deye hybridný menič
jansol (11 hrs) 
Pro michalchot a ost.Prosím používáte někdo k těmto měničům solarassistant a zda se dá nainstalovat na jiný HW než je Pi 4.Konkrétně mě zajímá Odroid C4 - Amlogic S905X3 čtyřjádrový 2,0 GHz + 4 GB RAM.Ten se dá koupit docela levně a je dostupný.Předem dík za info.
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
cipis (11 hrs) 
Až na to, že tolik 4Q elektroměrů nemají A už vůbec montérů
Zabezpečenie riadenia prebytkov (bez dotláčania zo siete
Diablo1st (11 hrs) 
To aj ja, lebo ten WR je super pri on-grid meničoch. Síce troška aj tak pustí do siete, ale je to len pár kWh za rok. Kvôli čomu sa vôbec menil menič? Pri on-grid meničoch je to skôr rarita.
BAZAR Victron BMV-700
Foxxx (11 hrs) 
Prozatim rezervuji pro ElektroEzs poslal prvni SZ. Když se nedohodnem dostane možnost další .
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
Diablo1st (11 hrs) 
Presne ako tu bolo povedané, prídu ti maximálne vymeniť elektromer to je tak všetko. Jediný problém môže nastať, ak by namerali pretoky, potom už by ZSDis mohla robiť ramená, ale dovtedy ti nemôžu spraviť nič. Jeden chalanisko má na streche asi 40kWp a za rok odoberie tak do 150kWh. Boli mu už viac razy meniť elektromer a keď zbadali tie panely hneď im bolo jasné, čo je za "problém". Bol ale upozornený, nech si dáva pozor na pretoky, lebo by z toho mohol mať nepríjemnosti. Aké by to boli nespomínal, ale tak netreba dráždiť hada bosou nohou. Ved to.. pretoky. Ale pokial nevymenia elektromer, nemaju to hadam ako zistit, keby nieco pretieklo. Pokiaľ tam nie je 4Q elektromer tak pretoky nezistia, ale DS ho vymení za taký, čo pretoky vie merať hneď, ako zistia veľký pokles v spotrebe domu.
Soban (11 hrs) 
Já taky nic nehlásím, přetoky to nemůže udělat. Mám elektroměr co přetoky měří.
BAZAR Victron BMV-700
ElektroEzs (11 hrs) 
Ahoj mám zájem.Píši SZ
Foxxx (11 hrs) 
Prodám kompletn BMV-700 demontováno rušení elektrárny. Cena 500Kč Lokalita -Brno nebo zásilkovna
Umístění panelů
Franta2776 (11 hrs) 
Já mám 14ks Leapton 335Wp a o žádném problému nevím.Rám se mi zdál tenčí,ale je dvojitý.Takže OK.
BAZAR BALANČNÍ MODUL 3.6V 1.7A
Foxxx (11 hrs) 
Prodám 8páru těchto balančních modulů jsou spojeny vždy dva za sebou. Viz.foto Stáří cca 6-7 let. Demontováno zrušená elektrárna. Lokalita - Brno nebo zásilkovna Cena za komplet 500Kč
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
TomHC (11 hrs) 
Zajtra odfotím elektromer, je digitálny, ale nemá diaľkový odpočet. Môžme potom googliť.
Umístění panelů
ElektroEzs (11 hrs) 
Takze jsi spokojenej s Leapton panelama? Maj ty 650Wp za 6000,- s DPH takze si myslim ze super cena. Zitra pohledam na google recenze:)
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
bokser01 (11 hrs) 
Já mám elektroměr co měří i přetoky a za rok provozu FVE stále 1kWh která tam je od montáže...
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
ZdZ (11 hrs) 
Důkazem tohodle vlákna je, že nikdo nic konkrétního jednouchýho na spínání spirál nemá, protože jinak by to tady už bylo pořád je to samá teorie a odkazy sem a tam. Kdybych tomu rozuměl, tak se neptám, ale vymyslím si to sám.
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
yare (11 hrs) 
Presne ako tu bolo povedané, prídu ti maximálne vymeniť elektromer to je tak všetko. Jediný problém môže nastať, ak by namerali pretoky, potom už by ZSDis mohla robiť ramená, ale dovtedy ti nemôžu spraviť nič. Jeden chalanisko má na streche asi 40kWp a za rok odoberie tak do 150kWh. Boli mu už viac razy meniť elektromer a keď zbadali tie panely hneď im bolo jasné, čo je za "problém". Bol ale upozornený, nech si dáva pozor na pretoky, lebo by z toho mohol mať nepríjemnosti. Aké by to boli nespomínal, ale tak netreba dráždiť hada bosou nohou. Ved to.. pretoky. Ale pokial nevymenia elektromer, nemaju to hadam ako zistit, keby nieco pretieklo.
bokser01 (11 hrs) 
Ono stejně i kdyby náhodou docházelo k nějakému technickému přetoku dejme tomu třeba 20w při nějakém přepnutí atd... Tak se to přes elektroměr nedostane, když v části domu jedou některé věci stabilně na DS ne? Podle mě by se to spotřebovalo někde po cestě k elektroměru?
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
ZdZ (11 hrs) 
kvůli ohřevu 200l bojleru to nemá cenu řešit, to můžu ohřívat přes měniče na 230, 2kW není žádná zátěž ale jak se má rychle natopit větší nádrž, tak je to už jiný
Zabezpečenie riadenia prebytkov (bez dotláčania zo siete
accomody (11 hrs) 
Tuto by bolo dobré zaobstarať Wattrouter a bude po probléme. No, ten wattrouter ECO sme tam mali nainstalovany ked tam bol menič SOLIS a potom ten wattrouter zobrali preč, že to nema zmysel. Tak som z toho teraz mimo.
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
Diablo1st (11 hrs) 
Presne ako tu bolo povedané, prídu ti maximálne vymeniť elektromer to je tak všetko. Jediný problém môže nastať, ak by namerali pretoky, potom už by ZSDis mohla robiť ramená, ale dovtedy ti nemôžu spraviť nič. Jeden chalanisko má na streche asi 40kWp a za rok odoberie tak do 150kWh. Boli mu už viac razy meniť elektromer a keď zbadali tie panely hneď im bolo jasné, čo je za "problém". Bol ale upozornený, nech si dáva pozor na pretoky, lebo by z toho mohol mať nepríjemnosti. Aké by to boli nespomínal, ale tak netreba dráždiť hada bosou nohou.
Zabezpečenie riadenia prebytkov (bez dotláčania zo siete
accomody (11 hrs) 
Proč nejdeš do baterií? Jinak asi použití pro GBO AKU. Bateria je u nas zbytocna. Od pondelka do piatka vsetko spotrebujem. V noci je budova skoro bez odberu. Problem je iba vikend, ked v budove nikto nie je. Nezda sa mi ekonomicke kupovať bateriu, ked tu energiu môžem spotrebovať na vyrobu teplej vody.
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
bokser01 (11 hrs) 
To je pekne, ze uznaju len prepinac sieti. A ked budem nuteny prepnut invertor do SUB? Kto mi (im) zaruci, ze nebudu pretoky do siete?[/quote] To je pak složitější... Já v měničích SUB nemám
bokser01 (11 hrs) 
Urcite im bude vrtat v hlave znizenie mojej rocnej spotreby zo 4MWh na cca 1MWh. Fakturacne obdobie mam v aprily, takze to zatial este nebude taky rozdiel, kedze idem len od novembra a v zimnom rezime, ale buduce fakturacne obdobie predpokladam dost velke znizenie spotreby. Ked som pred siestimi rokmi naistaloval Kerberos, tak som mal rocny pokles spotreby o 1.2MWh. Na to si nejako zvykli. U mě čekám to samé... předloni 7800kWh zučtování je 1.5.2023 a vypadá to že se vejdu do 2500kWh to nenechají jen tak si myslím
yare (11 hrs) 
Hele oni nemají co šmejdit co kde a jak máš zapojeno... Max pokud máš na dvorečku elektroměr mohou tam ale nikam dál... Ať ti namontují co chtějí, tak nic nenaměří v měniči je v podstatě přepínač sítí. Pokud chceš mít jistotu galvanického oddělení tak přepínač sítí 1 - FV síť 0 vypnuto 1 DS síť. Ono jsem to i někde četl, že se neuznává galvanické oddělení relátky v měniči ale jen právě přepínačem sítí. To je pekne, ze uznaju len prepinac sieti. A ked budem nuteny prepnut invertor do SUB? Kto mi (im) zaruci, ze nebudu pretoky do siete?
TomHC (11 hrs) 
Urcite im bude vrtat v hlave znizenie mojej rocnej spotreby zo 4MWh na cca 1MWh. Fakturacne obdobie mam v aprily, takze to zatial este nebude taky rozdiel, kedze idem len od novembra a v zimnom rezime, ale buduce fakturacne obdobie predpokladam dost velke znizenie spotreby. Ked som pred siestimi rokmi naistaloval Kerberos, tak som mal rocny pokles spotreby o 1.2MWh. Na to si nejako zvykli. U mňa to bude o to zábavnejšie, lebo elektrinu kupujem od Magna energia a nie ZSE
yare (11 hrs) 
Urcite im bude vrtat v hlave znizenie mojej rocnej spotreby zo 4MWh na cca 1MWh. Fakturacne obdobie mam v aprily, takze to zatial este nebude taky rozdiel, kedze idem len od novembra a v zimnom rezime, ale buduce fakturacne obdobie predpokladam dost velke znizenie spotreby. Ked som pred siestimi rokmi naistaloval Kerberos, tak som mal rocny pokles spotreby o 1.2MWh. Na to si nejako zvykli.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
NOPARasito (12 hrs) 
Ako resp. aku normu pouzit, aby cela FVE + , bola odolna voci otrasom napr. 3 - 4 m. ? Su panely na zemi, mimo strechu, odolnejsie ? Ked su panely upevnene na pruzinach, resp. posuvne, tak by mali nieco vydrzat. https://www.youtube.com/watch?v=JZSue7z5Mck Dnesne vyrobky vs. stare vyrobky . Tomu obrázku s tím starým střepem doufám nevěříš. To si myslím, že i ty jako soudně technickej typ bereš jako srandu.
ZSDIS - Oznámenie o uvedení malého zdroja do prevádzky
bokser01 (12 hrs) 
Hele oni nemají co šmejdit co kde a jak máš zapojeno... Max pokud máš na dvorečku elektroměr mohou tam ale nikam dál... Ať ti namontují co chtějí, tak nic nenaměří v měniči je v podstatě přepínač sítí. Pokud chceš mít jistotu galvanického oddělení tak přepínač sítí 1 - FV síť 0 vypnuto 1 DS síť. Ono jsem to i někde četl, že se neuznává galvanické oddělení relátky v měniči ale jen právě přepínačem sítí.
TomHC (12 hrs) 
Aky automaticky "Bypass" na DS pouzivas? ATS Geya? Realne ta nikto kontrolovat nebude, ver mi . Mám AC IN zavesený na distribučku a ak nestačí na pokrytie spotreby FV+accu, tak to prepne cez relé na AC IN a potom iba dobíja batériu. Je to súčasť meniča, MUST PV1800 VHM.
mgx (12 hrs) 
Aky automaticky "Bypass" na DS pouzivas? ATS Geya? Realne ta nikto kontrolovat nebude, ver mi . Zbytocne utocit na kiwiho, nemysli to zle. Ani ja nie som 100% sebestacny (mohol by som byt, ale nemam chut tu pukotat centralou) a skratka november-februar je aj moja FVE o kompromisoch (a nedal som za nu 25k, aj ked v roku 2015 som mohol o dnesnych cenach matrosu snivat). Ale splatena uz viac menej je (aj ked som ratal bitcoiny a podobne sialenosti). K veci> Ak nainstalujes mechanicky prepinac ABB 1-0-1 ako ja (vies FVE vypnut a prepnut na distribucku) si technicky aj legalne v pohode. Lebo si oddeleny aj galvanicky, aj mechanicky. Mozes merat vsetky mozne el.veliciny, ale je to tak. Pre distribucku cesta zarubana. Dobijanie baterky vies riesit roznymi cestami (napr.galvanickym oddelenim s dvojitou konverziou) a priamym dobijanim 48V alebo inej baterie. Z pohladu distribucky je nabijacka baterky spotrebic, s 230V ostrovnou sietou nie si prepojeny (ak teda mas 2jitu konverziu cez trafo). Dalsie moznosti som neskusal, toto funguje...a je 100% legalne.
TomHC (12 hrs) 
Lenze on nepozna zakon a este mu lepi, lebo sa nevie bez DS zaobist. Akože ja?! Nežijem sám pri sviečkach, mám rodinu, ale do toho teba leda tak hovno. Nie je umenie naládovať do FVE 25000€ a tváriť sa, že som macher, lebo som sebestačný. Zrealizoval som FVE, aby sa mi investícia vrátila v rozumnej dobe.
rottenkiwi (12 hrs) 
Lenze on nepozna zakon a este mu lepi, lebo sa nevie bez DS zaobist. TU aj na susednom fore, je uz vela ludi, co DS nepotrebuju a to je ta spavna cesta. nikdy sa nikomu klanat, nebudem a uz vobec nie ludom bez chrbtovej kosti v DS, ktori beru beru peniaze za to, ze skoro vsetky dediny posledne dni mali vypadky, kde bol vietor alebo tazky sneh.
TomHC (12 hrs) 
Hlasis distribucke, ze si nastartoval auto a vyrabas na palubnej sieti 12V? Ja nie. Moja FVE je rovnaky pripad, len voltaz je 48V. Distribucku do toho, co sa deje na mojom dvore nic, som galvanicky aj mechanicky oddeleny. Zakon ziadne "nahlasovanie" nenariaduje, staci si ho precitat. Je to o podpore OZE, ak chces elektrinu vykupovat a na to sa tu nehrame. Howg. Ak máš plný ostrov, bez automatického bypassu na DS, tak okej, ja až takú mega FVE doma nemám. EDIT pre mgx: a o tom by malo byť to ohlásenie, aby vedeli že máš vlastný zdroj, že im neprizabije technika kvôli pretoku do siete (anti-island) a aby sa nečudovali, že klesne výrazne ročná spotreba.
mgx (12 hrs) 
Hlasis distribucke, ze si nastartoval auto a vyrabas na palubnej sieti 12V? Ja nie. Moja FVE je rovnaky pripad, len voltaz je 48V. Distribucku do toho, co sa deje na mojom dvore nic, som galvanicky aj mechanicky oddeleny. Zakon ziadne "nahlasovanie" nenariaduje, staci si ho precitat. Je to o podpore OZE, ak chces elektrinu vykupovat a na to sa tu nehrame. Howg. Kontrola: motali sa tu okolo roku 2015, rok som mal 4kvadrat a snazili sa dokazat pretoky. Namerali nula a zasa mi tu dali stareho Krizika. Technik bol fajn, pokecali sme (dokonca sme studovali na rovnakej VS elektrinu), ale jasne som vymedzil bariery. Sam priznal, ze dovod navstevy bol jediny=pokles odberu z >2000kwh na <200kwh rocne. Teraz uz neriesia nic, nevedia ktora elektraren je povolena a ktora nie a celkovo zacina v tom byt totalny bordel.
TomHC (12 hrs) 
Mám jedného známeho, skúsim zistiť ako to funguje, či niečo kontrolujú. Inak technicky vzaté, mám mechanický 4-pólový prepínač sietí Tracon, takže v polohe "FVE" nie je žiadna fáza ani nulák z distribučky prepojený s inštaláciou v dome. AC IN meniča je prepojený cez samotné vodiče z distribučky, čo by mohli považovať za galvanické spojenie, ale ak PV1800 VHM technicky nie je schopný pretoku... prinajhoršom môžem povedať, že AC IN nie je zapojený a keď treba, tak ručne prepnem na distribučku rottenkiwi: privítal by som príspevok k veci, len toľko EDIT: nech si ZSDIS kontroluje čo chce, ale len po elektromer, do dvora ich nepustím.
rottenkiwi (12 hrs) 
Distribucka pojde pred sud, ze mi tu tieni na panely toto jej oznamim potom, ked sud posle DS do certa aj s ich stlpom. MOzes mi davat aj minus -1000, aj tak pojdu pred sud. Ja som totiz uz jeden sud nad nimi vyhral. POznam svoje prava a na moj pozemok nevkroci ani policajt, to garantujem VN, ktora uskrvari kazde zviera okolo 500 kg.
yare (12 hrs) 
Zatial nie. Uvidim, dokedy to tak vydrzi.
bokser01 (12 hrs) 
Hele já si volal před rokem na infolinku Čez zda potřebuji něco někde hlásit, řekli mi že bych měl mít správně zjednodušené připojení mikrozdroje i když nemůžu mít přetoky... Zkrátka jak mile připojíš na měnič AC vstup už máš paralelně zapojenou výrobnu i když do sítě nic nedodáváš. Taky jde o to zda je elektrárna přifázovaná nebo ne, ta legislativa alespoň u nás je dost komplikovaná. Nakonec jsem se na vše vyprdnul. Obnášelo by to, projektovou dokumentaci a revizní zprávu. Tu revizi ale časem chci nechat udělat. Kdyby nastal nějaký průser aby se pojištovna nekroutila. Mám za to když by mi teď shořela část baráku, tak jako první by zajímala pojištovnu revize - nemáš revizi = zaplatíme jen část škody případně vůbec nic...
TomHC (12 hrs) 
https://www.zsdis.sk/documents/9496/ZSD ... -prevadzky Ahojte, oznamujete svoje ostrovy distribučke?
Hybridní měnič napětí MPS-5500HP, 5,5kW/48V
Anthony (12 hrs) 
Ahoj, máte někdo zkušenost s tímto měničem napětí: Hybridní měnič napětí MPS-5500HP, 5,5kW/48V pro paralelní provoz https://www.hadex.cz/g512c-hybridni-men ... ni-provoz/
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
ospaly (12 hrs) 
Vďaka, tak to je doležita informácia... Som najprv myslel, ze iba k meničom na jednej fáze... P.S. ako mate uložené tie káble (tie ktoré sú dlhšie, než je vzdialenosť k meniču), môžu sa bezproblemov zohnúť?, nevadí, že nejdu rovno, ale že majú viacej slučiek na sebe.
Zabezpečenie riadenia prebytkov (bez dotláčania zo siete
Diablo1st (12 hrs) 
Tuto by bolo dobré zaobstarať Wattrouter a bude po probléme.
JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX
Diablo1st (13 hrs) 
Když přijedu na 17S, tak udělají 16S náhoda? Dane ak ti nejaký článok zavadzá, kľudne mi ho pošli Ja práveže plánujem prejsť z 15S na 17S bez prevodníku, len cez shunt
Homeassistatnt - měření Easun
PetrDubi (13 hrs) 
Klidně použij to, co jsem sem dal, ale musíš si tam samozřejmě dát svoje IP adresy a nevím jestli má tvůj měnič dva MPPT (dva vstupy od panelů). Pokud ne, tak musíš upravit verzi programu (dával jsem tam tu změnu) a název pro vstup z panelů (ty měniče s jedním vstupem mají jinak pojmenovaný senzor, ale to se dočteš když tak na tom githubu). A ještě u jednoho vstuou bude k ničemu to sčítání výkonu z obou vstupů.
MUST 5kW/48v
Soban (13 hrs) 
To nebylo na tebe, ale všeobecně. Prostě nabíjení se řídí jiným parametrem jak režim měniče zadaný v menu 01.
GoodWe 3648
acer (13 hrs) 
Dnes jsem se dozvěděl, že 3648 pobere pouze 4x cihlu US2000C ? Je to pravda, má někdo jinou zkušenost? Do psí čůzy, chtěl jsem ještě jednu přidat..
JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX
Dagus (13 hrs) 
Když přijedu na 17S, tak udělají 16S náhoda?
Zabezpečenie riadenia prebytkov (bez dotláčania zo siete
cipis (13 hrs) 
Proč nejdeš do baterií? Jinak asi použití pro GBO AKU.
home asistant automatizace
PetrDubi (13 hrs) 
Zkus se mrknout sem, je to takový prvotní osahání pro začátečníky https://chiptron.cz/news.php?readmore=1250
JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX
mihlit (13 hrs) 
Jedine skúsiť prevodník od pána zo SR. Emuluje to Pylontech protokol a podporuje 3ks JK bms. Len nevýhoda, že pri Victrone je možné len 15S zapojenie kvôli obmedzeniu od Victronu pre Pylontech batérie. Pozor, to bylo, ale už to není pravda, nejnovější verze Venus OS už umí 16 článků https://community.victronenergy.com/que ... sting.html Today we released v3.00~15 for testing. Highlights are: ... * Add support for Pylontech batteires having 16 cells in series (rather than usual 15 cells) ...
Zabezpečenie riadenia prebytkov (bez dotláčania zo siete)
accomody (13 hrs) 
Pozdravujem všetkých na slovo vzatých odborníkov. Máme už rok nainštalovanú FVE a medzitým som uz montažnú firmu 3energy volal 3x, aby si ten system prišli dorobiť, pretože za celý rok mi FVE vyrobila velké nič. Keď sme žiadali navhrnúť FVE system pre administrativnu budovu, mali sme tieto požiadavky: 1.) FVE bez batérii, koľko vyrobím toľko miniem 2.) žiadne prebytky do siete 3.) Cez víkend, ked v budove nikto nie je, mám cca 1-3kw prebytky a tie som chcel tlačiť do 3kw 3f špirály v 1000l nadrzi. Nič z toho nefungovalo a hlavne, vsetky prebytky som tlačil do siete takze som si to pekne krasne 2x preplatil. Došli sme do štadia, že spoločnosť musela vymeniť menič Solis za hybridny Goodwe. Momentálne system ako-tak funguje, pretože nie všetky prebytky idu do siete ale uz zopína aj špirálu cez jeden stykač. Cez aplikáciu pre menič Goodwe sme museli nastaviť takúto vec: Ak FVE vyrobí napr. o 300w viac ako je momentálny odber budovy, zopni špirálu cez stýkač na 10 minút. A tu nastava problem, ktorý opíšem na konkretnom príklade. V nedelu za chvílu zasvietilo slniečko a FVE dala 2,3kw. Odber v budove bol 1,7kw. Zariadenie rozpoznalo prebytok 600w a tak dalo signal zopnuť špiralu. Lenze ta začala ťahať 3kw a teda momentalny odber už bol 4,7kw ,medzitým sa zamračilo a elektraren davala len 1,2kw. Dá sa ten system nastaviť tak, aby to fungovalo normalne? Ked bude prebytok 500w, tak pôjde do špirály len 500W, ked bude prebytok 2000W, tak pôjde do špirály len 2000W. Je niečo take môžne? Zo spoločnosti 3energy mi povedali, že toto je najlepšie, ako sa to dalo navrhnuť a ak sa mi to nepači, tak si mam dať vymeniť hodiny za 4-kvadrove a že mi to bude SSE preplacať. Neviem teda, či žiadam tak veľa alebo jednoducho systemy su nastavene tak, aby spotrebiteľ z toho nikdy nevyšiel dobre?
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
rottenkiwi (13 hrs) 
Tu je dost jednoduchy priklad ako to urobit a ked zistim limity, potom si dokupim ADS1115 a urobim to lepsie, a potom k tomu pripojim 16 relatok a k tomu co chcem. https://microcontrollerslab.com/adc-esp ... e-example/ Uz asi jednoduchsie a lacnejsie sa to neda. Mame vyskusane merania hocicim, od novembra 2014, lenze prenositelnost neuronovych sieti naplnenych informaciami u ludi nefunguje, toto vlakno je toho dokazom.
MUST 5kW/48v
bokser01 (13 hrs) 
Já to nechápu? Všude píšu jak máš nastavené OSO tak to nikdy nebude z DS nabíjet! Ale není to režimem SOL! Však já vím že to nebude z DS nabíjet když mám OSO však to tam i píšu... Kdybych tam OSO neměl tak by to nabíjelo ale to já nechci!
Soban (13 hrs) 
Já to nechápu? Všude píšu jak máš nastavené OSO tak to nikdy nebude z DS nabíjet! Ale není to režimem SOL!
home asistant automatizace
mihlit (14 hrs) 
Pokud se vydáváš cestou node-red, tak co jsi tedy přesně udělal a kam jsi se dostal? Pokud se to podařilo nainstalovat, tak tam vlož uzel "events: state" (jak je na předchozím obrázku, ten první z leva) Pak dvojklik na něj, v části Entity zadej nějaký fungující senzor, třeba sensor.mrazak Dole zaškrtni "Output on Connect" klik Done a klik vpravo nahoře Deploy po pár vteřinách se to připojí a pod tím uzlem to vypíše aktuální stav a čas ze kdy to je. Pak by mělo fungovat, co jsem před tím posílal. Pokud to nevypíše, bude třeba nejprve najít, kde je chyba - pokud jsi instaloval node red podle nějakého postupu, pošli odkaz podle jakého.
Arduino uno - nesmyslné znaky na lcd
dusanmsk (14 hrs) 
U mojho arduino i2c projektu najviac pomohli blokovacie keramiky. I2c taham do hviezdy 8x20cm priamo v rozvadzaci v baraku.
Umístění panelů
kodl69 (14 hrs) 
Na tohle mám jednoduchou odpověď. Zkus napsat do google leapton problem, leapton low power, leapton disfunction a pod, pokud tam nebude několik nasranejch zákazníků, tak řeším poměr výkon/cena, a taky formát příp el. parametry, aby mi pasovaly do systému. Mám od podzimu 460Wp LP182-60 na střeše mýho druhýho domova a podle mě za ty prachy dost dobrý... nejjednodušší je nakrmit https://www.victronenergy.com/mppt-calculator , a na nic nesahat
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
marsyn (14 hrs) 
já si taky myslel že 2 nepotřebuju, to že doráta je právě ten problém https://youtu.be/xXFyj-h3Tf0?t=495 s jedním shuntem mi to např. při omezení proudu na 50A v DVCC to omezilo při zátěži 20A(měnič) na 30A(baterie/zátěž) a to nechci. Po nainstalování DC metru to je 50A(baterie) a 20A (měnič/zátěž) tedy MPPT dává 70A. Vytěžuju a chci využít plný potenciál MPPT, ale zároveň rychle/velkým proudem nenabíjet baterku.
Arduino uno - nesmyslné znaky na lcd
kodl69 (14 hrs) 
ten displej je I2C nebo paralelní komunikace přímo na datový piny displeje? I2C jsem řešil u sitonu, a mám vyzkoušený: 1.) vyměnit obligátní 4k7 pull-up odpory na destičce s PCF8574 za 1k5 , míň už může být na procesor moc. 2.) Doplnit blokovací kondenzátory na napájení jak arduina tak displeje. 3.) Co nejkratší kabel k displeji, a mimo silovku, podélně zkroutit. 4.) Nacvakávací ferit případně navlíct nějaký NF feritový toroidy. To je poslední zoufalej pokus. 5.) Do programu nastavit automatickej restart jednou za nějakou dobu. Taky zoufalý řešení, ale aspoň někdy ten displej bude čitelnej.
JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX
marvin001 (14 hrs) 
Jedine skúsiť prevodník od pána zo SR. Emuluje to Pylontech protokol a podporuje 3ks JK bms. Len nevýhoda, že pri Victrone je možné len 15S zapojenie kvôli obmedzeniu od Victronu pre Pylontech batérie. V tomhle projektu je sice použita seriová komunikace (RS485 ...), tedy ne CAN, ale ta část směrem do dbus by se samozřejmě dala použít nebo se minimálně inspirovat.
glottis (14 hrs) 
Tu je na to GitHUB: https://github.com/Louisvdw/dbus-serialbattery/issues/8 tak to je hodne cerstve podle poslednich komentu toho issue
Homeassistatnt - měření Easun
mh454 (14 hrs) 
Ahoj chtěl bych se zeptat jako totální laik programování pokud mám měnič easun Isolar SMV IV 5,6KW tak si musím napsat svoje sensory kde seženu názvy nebo stačí přepsat zdroják co tu poskytl PetrDubi ?
JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX
marvin001 (14 hrs) 
Ja jen upozornim, ze venus os zatim nema podporu pro vic baterii/BMS takze pripojit dve JKBMS nema cenu. Vezme si to jen jednu z nich. Sam jsem to chtel delat ale pak se na to vykaslal. To by ale přece nemuselo vadit. Když už by se to psalo, tak se případná agregační logika více BMS udělá v tom SW a směrem do Venus se zpublikuje jen to, co potřebuje vědět DVCC, SOC atd. Ostatně stejně se to musí řešit např. u Pylontech baterypacků, ten se v systému také tváří jako jedna BMS nebo se pletu?
rottenkiwi (14 hrs) 
Tu je na to GitHUB: https://github.com/Louisvdw/dbus-serialbattery/issues/8
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
Atman (14 hrs) 
Potom sú ale problémy s vrm. Viď moje skúsenosti http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=118&t=8285
home asistant automatizace
kodl69 (14 hrs) 
asi jde, ale nevím co s tím...
MUST 5kW/48v
bokser01 (14 hrs) 
Tak samozřejmě když vidím že se blížím pod 23,4V bez odběru v režimu bypass tak jí dobiju ze sítě. Co mám vypozorované tak kapacita těch mých olov začíná na hodnotě 25V tam se to ustálí a hodně zvolna klesá. Co jsem vybíjel baterie při testu tak kolmice v napětí nastala na hranici 22,5V do těch 22,5V to klesalo ustáleně pozvolna. Při přepnutí na bypass při hranici 23,8V vyskočí napětí bez zátěže na 24,5V
JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX
Diablo1st (14 hrs) 
Ja jen upozornim, ze venus os zatim nema podporu pro vic baterii/BMS takze pripojit dve JKBMS nema cenu. Vezme si to jen jednu z nich. Sam jsem to chtel delat ale pak se na to vykaslal. Jedine skúsiť prevodník od pána zo SR. Emuluje to Pylontech protokol a podporuje 3ks JK bms. Len nevýhoda, že pri Victrone je možné len 15S zapojenie kvôli obmedzeniu od Victronu pre Pylontech batérie.
Umístění panelů
ElektroEzs (14 hrs) 
Je LEAPTON kvalitní značka panelů nebo by jste vybrali jinou značku? Díky
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
Diablo1st (14 hrs) 
Jen pro doplnění ty shunty musí být dva a jeden musí být nastaven jako DC meter (pozor nejde nastavit např. u BMV 700). O víkendu jsem to rozchodil. https://www.victronenergy.com/media/pg/ ... a9910f03ba je tam i link jak to má být zapojené. Seje to pěkně. Prečo 2 shunty? Stačí len jeden na batériu a ostatné systém doráta. Ak je v systéme zapojený aj nejaký menič, ktorý nie je dátovo prepojený s Cerbom treba povoliť v nastavení DC load.
JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX
glottis (14 hrs) 
Ja jen upozornim, ze venus os zatim nema podporu pro vic baterii/BMS takze pripojit dve JKBMS nema cenu. Vezme si to jen jednu z nich. Sam jsem to chtel delat ale pak se na to vykaslal.
MUST 5kW/48v
rikolami (14 hrs) 
Já mám na obou zase, 01 SBU, 05 BLU a 10 OSO. Nevidím důvod proč bych měl nabíjet ze sítě po přepnutí na bypass... tuto situaci jsem nikdy neviděl... přepne na bypass a nic ze sítě do baterky netahá... Asi protože mám prioritu nabíječky jen soláry. přece když přepínám u mého olova na bypass při 23,8V nebudu ho nabíjet ze sítě když v něm je hromada energie Tahám z baterek max 3kw denně z papírové kapacity 9,6kWh. Proto taky možná ty olova jsou furt v luxusní kondici. Na jaře budu opět dělat kapacitní test po roce provozu. Každý ať si nastaví co potřebuje a co mu vyhovuje podle jeho potřeb. A není 23,8V příliš málo?Pokud se systém přepne na bypass a třeba nesvítí delší dobu tak baterie zůstane delší dobu podbitá.
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
glottis (14 hrs) 
a konkretne tam pisou 3) DC Loads may not be accounted for, unless a SmartShunt or BMV-712 is installed and correctly configured as a DC meter. For example, without the DC load monitor a configured maximum charge current of 50A and DC Loads drawing 20A, the battery will be charged with 30A, not with the full allowed 50A. With the SmartShunt configured as a DC meter, maximum charge current configured at 50A and DC system shunt reports a draw of 25A, then the chargers are set to charge with 50 + 25 = 75A. tedy pokud bych mel dc load = tedy primo z baterek az za shuntem a chtel na to brat ohled, potrebuju dalsi shunt. Ale pokud to tak nemam, nemusim. Staci jeden
glottis (14 hrs) 
ja si myslim, ze dva nepotrebujes. Kdyz mas invertor pripojeny primo na mppt a pres shunt jen baterie, bude se to snazit o ten proud pres shnut a kldin epak to do invertoru pusti vic. tak to chapu z toho popisu tu https://www.victronenergy.com/media/pg/ ... ntrol.html Mam to na to pripravene ale zatim jsem to nezkousel.
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
glottis (14 hrs) 
Takže zase mi doporučujete něco, co nemáte vyzkoušený, Stejný téma jako s tyristorama místo ssr, nebo co se to tam vlastně řešilo a stejně tak bludný proudy. Jedna paní povídala, já to slyšel, moc tomu nerozumím, ale budu dávat plno odkazů tady a tam. Hotový řešení ale nedám, protože, když jsem s tím dělal, tak to přece zadarmo nikomu nedám. Ať se s tím trápí taky, když já. Plno plků kolem dokola, ale konkrétní závěr nula. No nic, vyřeším to napěťovejma relátkama, tady je to ztráta času. Jasně jsem to napsal, máte hotový řešení, sem s ním. To zvládnu, jinak to neřeším a dozvěděl jsem se 3 stránky všeho možnýho, ale ověřenýho tam nebylo nic. Není to zbytečný psát, když jsem říkal, že tomu nerozumím ? A pořád dokola vyzvedávat, že já to umím, znám a proto si to nastuduj i ty. Nic konkrétního ti neřeknu. Jak nemame vyzkosuene? Ja ti poslal odkazy presne na veci ktere pouzivam a ktere vyzkousene mam a ktere pak treba pouzivam i jako soucastky an svoji desce. Ale proste domaci ukoly za tebe psat nebudeme. Po 8 strankach tohohle (zacina mi pripada ze zbytecneho) vlakna jsi mohl pochopit, ze nikdo nema presne to co chces a proto tu padaj rady jak si to postavit, pokud si to nechces nekde koupit za velky peznie jako celek. Treba nejake PLC. Ale ja ti na zadne takove odkaz nedam. Muzu ti poslouzit necim, co jsem delal. Jak hw tak kodem. Treba ten automat na mycku sudu co jsme psal, by se na to ohnout dal ale je to cele radove slozitejsi nez potrebujes. A tobe to bude k nicemu, protoze chces neco hotoveho. Kdyz bys mel victron slo by na to pouzit venus gx. Nedavno jsem tu nekde psal, ze mam svoji venus gx desku s 6 ti relatky. Ale tobe to taky nebude pasovat do ekosystemu. Padnul tu odkaz na esp nebo arduino, padnul tu odkaz na externi docela fajn adc, na stejne eshopu najdes moduly s relatky. Zapojis, naprgas. Kdyz nechces prgtat tak vezmes esp32 desku, treba to co posilam, zapojis k tomu stejne veci co jsme psal, zadefinujes podle prikladu na strankach z esohome a mas to hotove. Ale tys to podle me ani neotevrel. A jeste jednou teda ... ne, nikdo kdo to tu cetl nema pro tebe hotove reseni ani jako HW v krabicce ani kod.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
kodl69 (14 hrs) 
ještě je jedna možnost, ještě přímější, valit to přímo z panelů přes něcojakositon do topné spirály. Osobně jsem to takhle cca rok provozoval, pak jsem předělával rozvaděč a rok to nejsem schopen zase dát dohromady. Těleso suché, 1kW/90V + 1kW 230V, předsiton (bez ochrany proti zkratu) osazeny zdvojený IRFP4668 (to jsem hodně přestřelil, hrubá síla vítězí nad sofistikovanou elektronikou), k poli připojeno přes 60A diodu, stejně jako MPPT midnite ( 3x60A, plánuju idealdiode - doporučení v návodu, pokud je přímo k poli zapojeno čerpadlo na vodu) kontakt midnite to spouštěl ve chvíli, kdy bylo SOC víc než 80%. 90V AC s DC složkou proti zemi se střídou max 90% spolehlivě rozpojí AC termostat, hodnou chvíli jsem to testoval. Dva mppt paralelně sice není správně, ale nějak se o to porvaly, třeba kvůli drobek upravenýmu SW v předsitonu (střída 0% při napětí pod 80V). Bojler byl přes léto každej den nahřátej, dál jsem to nějak nesledoval. Samozřejmě díky uzemnění - polu panelů bylo na spirále vždy kladný napětí proti zemi, ale proud tekl AC. Spirála po víc než jedné sezóně nevykazuje žádný narušení izolačního stavu.
MUST 5kW/48v
bokser01 (14 hrs) 
Já mám na obou zase, 01 SBU, 05 BLU a 10 OSO. Nevidím důvod proč bych měl nabíjet ze sítě po přepnutí na bypass... tuto situaci jsem nikdy neviděl... přepne na bypass a nic ze sítě do baterky netahá... Asi protože mám prioritu nabíječky jen soláry. přece když přepínám u mého olova na bypass při 23,8V nebudu ho nabíjet ze sítě když v něm je hromada energie Tahám z baterek max 3kw denně z papírové kapacity 9,6kWh. Proto taky možná ty olova jsou furt v luxusní kondici. Na jaře budu opět dělat kapacitní test po roce provozu. Každý ať si nastaví co potřebuje a co mu vyhovuje podle jeho potřeb.
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
marsyn (14 hrs) 
Jen pro doplnění ty shunty musí být dva a jeden musí být nastaven jako DC meter (pozor nejde nastavit např. u BMV 700). O víkendu jsem to rozchodil. https://www.victronenergy.com/media/pg/ ... a9910f03ba je tam i link jak to má být zapojené. Seje to pěkně.
JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX
marvin001 (14 hrs) 
CAN je pouze sběrnice a říká, jak se tam pohybují data. Neříká nic o tom, jaký to používá protokol a jaký je formát a obsah těch dat... To je samozřejmě jasné, položil jsem sem dotaz hlavně proto, abych znovu nevymýšlel kolo, pokud to již někdo prokopal. Musím ale přiznat, že jste mě odkazy výše inspirovali a získal jsem určitou představu, jak na to jít. Pokud to bude nezbytně nutné, tak si ten driver/komunikační knihovnu klidně napíšu, ale samozřejmě bych se tomu raději vyhl, jsem už trochu lenivější.
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
ZdZ (14 hrs) 
Aha. Takže podle tebe je sobeckej přístup, když se zeptám na konkrétní řešení, dozvím se tuny teoretických plků a mezi tím polovina nesmyslů a když se teda znova zeptám na konkrétní řešení a vysvětlím, že to teoreticky nechci řešit, tak jsem hned špatnej ? Typický čecháčkovství. A nedej bože, když upozorním na něco, co se místním znalcům nelíbí, to si dovoluju už přespříliš. Sobecký jsou snad ti druzí, co se ještě holedbají tím, že když oni si s tím dali práci, tak proč by to měli někomu radit a ukazovat. Ať si to ten druhej hezky zjistí a nastuduje sám. Tomu bych řekl sobeckost. A že jsem nikomu nic neporadil, asi se budeš muset naučit pořádně číst. Poradil jsem toho docela dost, ale né co se týká řízení a elektroniky. A asi těžko můžu radit zkušenostma o provozování fve, když jí mám chvíli. Každopádně, jestli tady má někdo ověřený jednoduchý, opakuji jednoduchý, řešení a není sobeckej jako já, tak mi může poslat SZ, protože tady je to ztracený. Stejně tak i s obludnejma proudama a tyristorama místo ssr. A závěr vytěžování na 48V je taky pěknej. Potřebuju 10kW topení do bojleru a nechci kupovat kvůli tomu další měnič. A závěr : kup si 3kW měnič jen na vytěžování a dej tam 2,5kW spirálu. Paráda řešení
bestial (14 hrs) 
Ahoj, chtel bych se zeptat kolik takova hracka stoji? Vypada to vymakane.... Diky a kdyz bys chtel, mam tu par takovychhle desek navic Delal jsme to k hloupim UPS jako je treba MH power. S firmware co tam je to meri napeti, proud, pocita SOC, muze mluvit s merakem na 230v a simuluje apc ups po snmp. Ale j eto pro tebe overkill a desky co jsme poslal predtim budou podle me lepsi na to, aby si sto zkusil
BAZAR Jeté olovo VARTA PROMOTIVE BLACK 125Ah
bokser01 (14 hrs) 
Prodám 2ks baterie VARTA PROMOTIVE BLACK 125Ah Kapacita (Ah): 125 Napětí (V): 12 Délka (mm): 349 Šířka (mm): 175 Výška (mm): 290 Polarita: 1, (PLUS) pól vlevo Pól: Typ 1 (PLUS Ø 19,5mm) Technologie: WET zaplavená Hmotnost: 31 kg Byly 3 měsíce použité v UPS pak necelý rok leželi ladem... Jedna má napětí 12,1V a druhá 9,65V Prodám za 13kč/kg Při odběru obou nechám za 700kč Třeba to někdo využije a k něčemu se budou hodit... Lokalita Pardubicko pouze osobní odběr!
MUST 5kW/48v
TomHC (15 hrs) 
Sral pes. Mám (01) SOL, (05) LBU, (10) OSO . V bypasse nenabíja... howgh. Nastavte si čo chcete, je demokracia.
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
cipis (15 hrs) 
S tímhle sobeckým přístupem toho moc nezískáš. Celou dobu, co jsi na fóru, tak furt jen věčně prskáš. A jediný tvůj přínos byla fotka naprosté šílenosti, vhodné akorát tak do FB skupiny Elektrikářské peklo. S žádným tebou ověřeným řešením ses nepochlubil, nikomu nic neporadil. Tak co vlastně chceš?
ZdZ (15 hrs) 
Takže zase mi doporučujete něco, co nemáte vyzkoušený, Stejný téma jako s tyristorama místo ssr, nebo co se to tam vlastně řešilo a stejně tak bludný proudy. Jedna paní povídala, já to slyšel, moc tomu nerozumím, ale budu dávat plno odkazů tady a tam. Hotový řešení ale nedám, protože, když jsem s tím dělal, tak to přece zadarmo nikomu nedám. Ať se s tím trápí taky, když já. Plno plků kolem dokola, ale konkrétní závěr nula. No nic, vyřeším to napěťovejma relátkama, tady je to ztráta času. Jasně jsem to napsal, máte hotový řešení, sem s ním. To zvládnu, jinak to neřeším a dozvěděl jsem se 3 stránky všeho možnýho, ale ověřenýho tam nebylo nic. Není to zbytečný psát, když jsem říkal, že tomu nerozumím ? A pořád dokola vyzvedávat, že já to umím, znám a proto si to nastuduj i ty. Nic konkrétního ti neřeknu.
Dusan61 (15 hrs) 
no tak nějak jsem čekal, že aspo%n někdo napíše: mám tuhle destičku, připojenou čtyřma drátama do raspberry, nebo arduina a k tomu takovejhle program a chodí to. Nepotřebuju nějaký hajtech, jen jaký je aktuální napětí, možná i proud a to je vše. Pak podle toho cvaknu relátka a jedeme. Nebo je tohle tak složitý, že to nikdo nemá ? Tebe je ťažko niečo radiť, nič si tu nenájdeš a stále sa len sťažuješ, že ti nikto nič neporadí. Pritom je tu veľa užitočných informácii, len treba hľadať a čítať. Ak by si bol prečítal aspoň jeden odkaz čo som ti dal vyššie, tak vieš čo od toho môžeš očakávať. Ja používam LK3, riadi mi to a monitoruje moju malú FVE bez problému. Mám tam zapojené dosť veľa drôtikov, cvakajú mi relatka podľa navolených podmienok a nemusíš vedieť vôbec programovať. Mám dva LK3, vytvára mi to grafy, mám to aj v mobilnej aplikácii, takže si to viem kdekoľvek pozrieť, prípadne aj ovládať. Tieto LK3 mám integrované aj do HA.
Umístění panelů
ElektroEzs (15 hrs) 
150/70 maximální zkratový proud FV pole 50A ( 2S3P je zkratový proud 3x18,16A= 54,48A tím to překročím) 150/85 maximální zkratový proud FV pole 70A (2S3P je zkratový proud 3x18,16A= 54,48A tady v pohodě)
MUST 5kW/48v
Soban (15 hrs) 
Ano mám to otestované! Takže vím že v bypassu nabíjí všechny režimy. Akorát nevím jak je to u verze plus tam nám do toho ještě vstupuje parametr mám dojem 05 upřednostnění baterky, nebo měniče. A samozřejmě režim SUB nemám takže tady to netestnu.
BAZAR kúpim medený pás 30x5 - busbar
TomHC (15 hrs) 
Mám 30x4x250 2ks, které asi nevyužiju. Nepoužité, nevrtané. Cena 700Kč/30EUR za oba. Zásilkovna v ceně. 2 metre 30x5 viem kúpiť za 62€, ale dík za ponuku.
BAZAR Tester baterií ZKETECH EBD-A20H
Ivo12s (15 hrs) 
Prodám plně funkční tester baterií ZKE TECH EBD-A20H. Tester funguje samostatně, nebo v rámci ovládacího software na PC. Nastavitelný vybíjecí proud do 20A, minimální napětí baterie, měří celkovou kapacitu Wh, Ah. Čtyřvodičové měření, atd. parametry např.ZDE - https://www.aliexpress.com/item/4000203688127.html Prodávám - aktuálně mám dva různé. Balení kompletní včetně kabelů a zdroje napájení 230V. Cena:1.700 Kč včetně poštovného Zásilkovna.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
ZdZ (15 hrs) 
Do aku nádoby dám 50kWh. A kdyby svítiilo celej den, tak je mi to fuk, jenže třeba dneska: jedna pračka, jedna myčka, to je nic, klima 1kW na topení. Baterka nabitá z 70% ze včerejška. Tři hodiny 11kW, pak dvě hodiny kolem 3-5, pak zbytek dne kolem 1-3kW. A takhle je to teď normálka, když už se zadaří a sluníčko vylejzá z poza mraků. Za chvíli bude březen a začne svítit znatelně víc, ale taky nárazově a baterka je za chvíli nabitá, pak rychle ohřívat nádrž co to jde, protože každý den nesvítí a teplo je potřeba na topení. Navíc nechci pořád sedět u ovladače a něco zapínat, vypínat plánovat, ať to hezky jede samo. Včera svítilo téměř v kuse několik hodin. Baterka se z 25% nabila za 2 hodiny a pak mi uniklo skoro 25 kWh, který jsem mohl pochytat do nádrže a celou noc topit. Takhle jsem zbytečně topil klimou a vyžral si polovinu baterek
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
rottenkiwi (15 hrs) 
A kto tu nafore meria prud a napatie cez nieco, co nema ADC ?
cipis (15 hrs) 
Tak to poptej v jiné sekci, že nabízíš práci za odměnu. Kiwi má pravdu, takto to nefunguje, chci to a to, dejte to sem. Je to tu fórum na sdílení vědomostí a zkušeností, ne neplacená full podpora. Ty jsi sem nepřispěl zatím ničím, tak co bys čekal od ostatních? Když píšeš, že tím ovládáš to a to, tak proč to nepublikuješ, neukážeš, nenachystáš pro ostatní? Tak, jak to chceš ty od ostatních?
glottis (15 hrs) 
to je esp32 ve formatu arduino uno. Da se programovat arduino frameworkem a jejich knihovnama. Ale kldine pouzij normalni arduino. A ano, kdyz k arduino pripojis ten i2c adc, na vstup mu das ten delic, napojis relatka tak mas hotovo. Programovat to za tebe nebudu, promin. Proto ti pisu kup si devel desku, jedno jakou (s arduinem mas nejvetsi sanci najit priklady na netu), zapoj si to na stole, zkus si to naprgat. Kazda knihovna pro arduino ma vetsinou priklady ktere funguji. Pokud to nedas, kasli na to Muzes jeste zkusit to esp home, kde se nic neprogramuje ale jen definuje. Software pak muze byt klidne i to nejpracnejsi na vyrobku. kdyz jsem delal pro kamarada automatizaci mycky sudu do pivovaru, za 2dny jsem mel navrzenej hw a poslane podklady do jlcpcb a pak jsem to 14 dni programoval.
MUST 5kW/48v
TomHC (15 hrs) 
Tak ja neviem... Skúšal si to osobne, alebo len cituješ manuál? [attachment=0]MUST-SOL.PNG[/attachment]
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
ZdZ (15 hrs) 
To treba pripojit k napajaciemu napatiu, snimanemu napatiu, nastavit gain, a potom to napojit na nieco, co ma I2C zbernicu a nastavit kmitocet zbernice a pouzit vhodnu kniznicu, nie s kazdou co najdem to bude fungovat pre dane CPU. A proto jsem se do toho nepouštěl, proto jsem hledal hotový řešení do raspíčka, kterým všechno řídím za pomocí teploměru, vlhkoměru a relátek. Jen mi chybělo někde sebrat napětí nebo dokonce i proud.
BAZAR NiCd akumulátory KPH 150p
sirmurdok (15 hrs) 
Bohužel jako nováčkovi (vytvořil jsem si profil bohužel až teď abych mohl odpovědět na vaši nabídku) mi fórum prozatím nedovolí posílat zprávy. Napište mi prosím kontakt na e-mail obratem vám zavolám. Děkuji Cipis: s tím mailem to samé! PM sice nemůžeš posílat do dvou příspěvků, ale číst ano. Takže stačí napsat "pane kolego, pošlete mi na sebe kontakt do PM".
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
rottenkiwi (15 hrs) 
To treba pripojit k napajaciemu napatiu, snimanemu napatiu, nastavit gain, a potom to napojit na nieco, co ma I2C zbernicu a nastavit kmitocet zbernice a pouzit vhodnu kniznicu, nie s kazdou co najdem to bude fungovat pre dane CPU. A co je na tom zlozite napajkovat 12 drotikov a nahrat tam po cca. 60 sekundovej kompilacii za 10 sekund program ? Asi neexistuje na svete meraj_mi_napatie_presne.bin ktory pomocov jedneho prikazu nahram do flash ESP od adresy 0x8000. Preto ho musim aj naprogramovat, presne podla toho co potrebujem. A potom zistim, ze to nemera presne. Co potom ? Namiesto 30 hodin vypisovania uz by som to mal za 15 min napajkovane a za dalsich 5 min naprogramovane.
ZdZ (15 hrs) 
[quote="rottenkiwi"]Takto to asi nepojde, ze dajte mi vedomosti a ja to urobim, no lebo vedomosti musi mat ten, co to robi. Ak nemam vedomosti, tak to dam urobit firme, co sa meranim napatia alebo prudu v FVE zaobera. Na začátku jsem psal, že chci hotový řešení, primitivní ověřený, funkční. Nechci to ladit, vymejšlet bastlit, ale zapojit, zkopírovat prográmek a jedu. Co je na tom nepochopitelnýho. Nepotřebuju tuny nějakejch stránek a hodiny joutůbů s nekonečnýma návodama. Tím se zabejvat už nechci, nebaví mě to. Jsem předpokládal, že takovýhle primitivní řešení tady někdo má, ale asi je to moc jednoduchý, nebo nevím co.
ZdZ (15 hrs) 
Glottis: tohle je normální arduino nebo něco jinýho ? https://dratek.cz/arduino/2170-esp32-vy ... 0-r32.html a když k tomu přes i2c připojím tohle: https://www.laskakit.cz/4-kanalovy-i2c- ... --ads1115/ pak blok relátek mám vytěžování hotový ? máš k tomu nějakej jednoduchej prográmek co chodí ?
MUST 5kW/48v
Soban (15 hrs) 
Zase píšeš bludy! Rozdíl mezi SBU a SOL je v tom kdy se přepne zpět na baterku! SBU se přepíná 5 minut po tom co baterka dosáhne napětí v parametru 21. SOL se přepne co 5 minut svítí na panely a baterka má 5 minut napětí v parametru 21. SBU i SOL jak klesne napětí na baterii na parametr 20 přepne do bypassu a dle nastavení parametrů 10 začne nabíjet baterku z DS (pokud jsi to nezakázal parametrem OSO)!
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
rottenkiwi (15 hrs) 
Takto to asi nepojde, ze dajte mi vedomosti a ja to urobim, no lebo vedomosti musi mat ten, co to robi. Ak nemam vedomosti, tak to dam urobit firme, co sa meranim napatia alebo prudu v FVE zaobera. Treba si zistit toto: . . Kolko ma RPI ADC ? DACs ? SPI ? CAN ? RS485 ? SerialovHW ? V kazdom projekte DIY BUCK BOOST alebo MPPT menica urcite nejake meranie musi byt: https://www.youtube.com/watch?v=pED4oAd ... 149&t=129s https://www.youtube.com/watch?v=QGBZY6N ... 166&t=288s https://www.youtube.com/watch?v=K7vM_HK ... 177&t=201s https://www.youtube.com/watch?v=bHgDbIK ... 180&t=456s https://www.youtube.com/watch?v=3xCT0ub ... 185&t=644s https://www.youtube.com/watch?v=UK4Lh8n ... 203&t=362s https://www.youtube.com/watch?v=hQ8rAOH ... 214&t=562s https://www.youtube.com/watch?v=CfapmQr ... 220&t=899s https://www.youtube.com/watch?v=lkHdk_m ... 44&t=1056s https://www.youtube.com/watch?v=hKyoRHO ... 252&t=874s https://www.youtube.com/watch?v=BWLav9L ... &index=257 https://www.youtube.com/watch?v=xD0oO09 ... =135&t=17s https://www.youtube.com/watch?v=9bkB1cj ... &index=143 Len to treba nastudovat / niekolko krat to video prehrat / a pochopit a replikovat casti systemu, ktore su pre moj projekt nevyhnutne.
ZdZ (15 hrs) 
Co je na raspberry špatný, že se nepoužívá ? Řídím tím kotel, páru, zalejvání a je to super, zabudovaný wifi, ethernet, chová se to jako počítač. Arduino jsem taky zkoušel, ale jako samostatnej počítač mi to nechodilo. Home asistenta nemám, neznám, vůbec netuším co dělá.
Wattrouter, Greenbono a další
Kostěj (15 hrs) 
Ano, nastaveno je to v Epever Tracer AN, kontakty relátka jsou také v Epever Tracer AN, napájení pro ssr relé se bere také z Epever Traceru AN. Silovku spíná ssr relé, to je už jinde.
Umístění panelů
Soban (15 hrs) 
Nevím kolik mají zkratový proud ty 150/něco, ale tam problém podle mě nebude. Skoukni parametry....
MUST 5kW/48v
TomHC (15 hrs) 
Ty máš SOL? Já mám v obou SBU je SOL v něčem lepší? že bych tam dal taky SOL. ale přijdou mi ti funkce dost podobné Minule ma tu Soban školil V skratke, SOL nikdy nenabíja batériu zo siete. Pri SBU Ti klesne napätie na batérii pod param 20, menič sa prepne na bypass a grid charger bude udržiavať na baterke napätie nastavené v param 20. Ja v SOL akceptujem, že baterka sa bude počas bypassu (napr. v noci) postupne vybíjať aj pod param 20, a začne sa dobíjať až z panelov na druhý deň. Akceptujem teda, že mi bude trochu klesať napätie baterky... A ak máš SOL a je menič v bypasse a je deň, tak sa priebežne panelmi nabíja batéria až do param 21 a potom sa prepne späť na offgrid. Ak si to zhrnieš, tak napr. za zimnú tmu (17:00 - 8:00 = 15 hodín) napr. PV1800 5500W s vlastnou spotrebou cca 65W zoberie z gridu cca 0.65 kWh v režime SBU + nejaké konverzné straty. Pri SOL nezoberie z gridu nič naviac. Teda zoberie to z baterky... a za to sa neplatí
BAZAR kúpim medený pás 30x5 - busbar
soami (15 hrs) 
Mám 30x4x250 2ks, které asi nevyužiju. Nepoužité, nevrtané. Cena 700Kč/30EUR za oba. Zásilkovna v ceně.
Umístění panelů
ElektroEzs (15 hrs) 
To je asi to nejmenší to dát na tři profily:-) Spíše mi jde o to jak je to s kvalitou toho výrobce. Nemyslím si že 10(6Z+4V) panelů střechu nějak extrémě zatíží oproti tomu když na ní je 15cm mokrého sněhu. Ono to vyjde asi nastejno jestli dát 10ks 650Wp nebo více menších:-) Akorát na 150/70 bude 6ks moc takže budu muset dát 150/85 kvůli maximálnímu zkratovému proudu který regulátor snese.
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
glottis (16 hrs) 
a kdyz bys chtel, mam tu par takovychhle desek navic Delal jsme to k hloupim UPS jako je treba MH power. S firmware co tam je to meri napeti, proud, pocita SOC, muze mluvit s merakem na 230v a simuluje apc ups po snmp. Ale j eto pro tebe overkill a desky co jsme poslal predtim budou podle me lepsi na to, aby si sto zkusil
glottis (16 hrs) 
mam tuhle desticku https://www.laskakit.cz/4-kanalovy-i2c- ... --ads1115/? Pripojenou k esp32/arduino po i2c. Program je example z knihovny na stejnem odkazu. Napeti merim pres delic co uz tu byl namalovanej. Vem si k tomu treba tohle https://dratek.cz/arduino/2170-esp32-vy ... 0-r32.html docela prima esp32 deska ve formatu arduina. Pokud mas home assistenta muze sdo toho narvat esphome: https://esphome.io/components/sensor/ads1115.html Az ti to bude chodit na stole, posun se dal S kokotinama v pythonu a na malinach ti tu evidentne nikdo neporadi protoze to nikdo moc nepouziva.
Wattrouter, Greenbono a další
Migel (16 hrs) 
A to mas nastavene v tom regulatore?..
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
glottis (16 hrs) 
podle me se na to divas jen tak, ze to potrebujes odvalit pryc, tech 11kw, ale podle me nemusis. Pokud vis, ze budes mit tak velkej prebytek ikdyz mas tak velke baterie tak tech 3kw menic muzes pustit klidne uz rano ne? Cely den budes o 3kw min nabijet baterie. Za 10 hodin 30kwh. to je jak 3h tema 10kw a realne, kolik hodin denne mas ten prebytek 10kw? Me to teda malo neprijde. A nic ti nebrani to nechat bezet i v noci kdyz vis, ze zitra bude svit a chces to vyuzit. Nehlede na to, ze do aku to ma smysl poustet kdyz chces topit a to je zima, jaro, podzim. A nerikej mi, ze mas tolik prebytku, ze to fakt potrebujes tak rychle tlacit nekam do vody. Se snazis to dimenzovat na nejake spicky, ktere prijdou parkrat. Pokud mas ale opravdu tak velkej prebytek, ze uz v deset v breznu mas baterie na 100 a nevis co s tim tak myslim, ze to mas kua predimenzovane
ZdZ (16 hrs) 
hele a proč by nefungovalo, kdybych měl bojler bez spirály, kus od toho elektrokotel, kterej by byl propojenej alpex trubkou a kostra elektrokotle uzemněná přímo na zemnící drát-nejkratší cesta, ne na společnej pen v hlavním rozvaděči, nebo tak nějak, ten stejně vede do sklepa a tam se uzemňuje, zatím to takhle funguje takže by pak všechny obludný proudy naskákaly přes drát do zemění a maximálně sežerou časem elektrokotel - kterej za den svařím novej, kdyby bylo nejhůř, nebo ho záplatuju nebo je možný, že obludný proudy prioplavou alexovou trubkou do bojleru a tam budou hlodat ? sice je v alpexu folie, hliníková, takže by teorerticky mohly anebo připojím bojler metrovou gumovou hadicí určenou na vyšší teploty a tlaky a tím už předpokládám nic neprojde
Umístění panelů
Alfonz (16 hrs) 
Tak zrovna táto foto nehovorí nič o probléme s uchytením panelov na dva profily. Je tam len vidieť že konštrukcia nebola riadne upevnená...
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
ZdZ (16 hrs) 
ochrana baterky - to řeší BMS a balancer + napětové relé na alarm v baráku a poslání SMS - podpětí, přepětí, toho ybch se nebál no tak nějak jsem čekal, že aspo%n někdo napíše: mám tuhle destičku, připojenou čtyřma drátama do raspberry, nebo arduina a k tomu takovejhle program a chodí to. Nepotřebuju nějaký hajtech, jen jaký je aktuální napětí, možná i proud a to je vše. Pak podle toho cvaknu relátka a jedeme. Nebo je tohle tak složitý, že to nikdo nemá ? Pojednání o čvut, normách eu a plno stránkám teorie je mi celkem k ničemu.
MUST 5kW/48v
bokser01 (16 hrs) 
Ty máš SOL? Já mám v obou SBU je SOL v něčem lepší? že bych tam dal taky SOL. ale přijdou mi ti funkce dost podobné
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
rottenkiwi (16 hrs) 
Nic nie je presne a nic nefunguje bez problemov, preto sa to uci na CVUT alebo si to clovek musi nastudovat a vyskusat. Kazde riesienie ma nieco pre === PROS a nieco proti === CONS tak citam a pozeram, co vyhovuje mne a tak to napajkujem a naprogramujem. To vsak neznamena, ze to bude fungovat stale, za vsetkych okolnosti, preto cim viac ochran tam dam, tym je vacsia pravd., ze mi to nezlyha a nevyvola retazec zlyhani, ze skoncim so znicenou baterkou, alebo znicenym neracim systemom, ci znicenymi datami.
Umístění panelů
FRSO (16 hrs) 
.
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
ZdZ (16 hrs) 
a co z toho vám funguje bez problému ?
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
ZdZ (16 hrs) 
Ještě musíš vyřešit havarijní termostat. To nevím jak vyřeší na ty proudy DC nevím že by se něco dělalo a jak tam vrazíš nějaké relátko a pod.... tak i to se může zaseknout slepit atd...... Pořád si myslím že je jednoduší pořídit si nějaký AC měnič na 3kW a připínat mu jednotlivé bojlery s 2.5kW spirálou. Prostě není lepší šetřit sice málo, ale stabilně? Takhle do toho nasype hromadu peněz a vrátí se mu to za 100let. Asi ne do té doby to vše prorezne bludnými proudy. a k čemu mi bude další měnič na 3kW ? to je plivnutí teď mi teče ze stringů 11kW a jestli chci reálně ohřát akumulačku, tak potřebuju valit aspoň těch 10kW, jinak se to nikdy nezaplatí už to píšu po x-tý
Umístění panelů
rottenkiwi (16 hrs) 
Vydrzia tie uchyty / 4ks / tlak 27.9 MPa ? / kazdy ? / Alebo je lepsie to dimenzovat na 6 ks a uz staci len 19.1 MPa na uchyt ? Ak mi vietor deformuje ram, vydrzi mi v bodoch max. deformacie sklo a pod nim tenky clanok, nie ako niekedy, ze mal cez 200 um.
Wattrouter, Greenbono a další
Kostěj (16 hrs) 
Tak nějak to mám nastavené. Pořád s tím laboruji, momentálně mám nastaveno Zap 61.4V a vyp 60.4V (18S LiFePo280Ah, 15°C).
Umístění panelů
cipis (16 hrs) 
Toť otázka do pranice, protože to nemusí být jen na pevnost panelu, ale na nosnost střechy. Na 6 bodů bude menší zatížení na bod, než u čtyřech. Tedy větší panel může mít na sobě víc sněhu, tím pádem bude tlačit na střechu mnohem více, a tahle tíha se musí nějak roznést. Takže je to spíše dotaz na statika a na konkrétní střechu.
Alfonz (16 hrs) 
To máš info od výrobcu, že treba 3 profily alebo si to len myslíš? Ja len že tento panel mám uchytený na hliníkové L profily cez originál montážne diery na ráme, ktoré sú len dve na stranu, čiže je to konštruované na dva profily.
rottenkiwi (16 hrs) 
Dost dobre nechapem, ako je mozne docielit rovnaku odolnost 2400 5400 Pa voci vetru a snehu, ak ma stary panel 1.61 m2 plochu a novy 2.99 m2 a strary ma ram 50 mm a este dve podpery vzdadu pod TEDLAR-om, novy ma ram 30 mm, stary ma 4 mm sklo, novy sklo 3.2 mm. To mi hlava nebere.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (17 hrs) 
Ako resp. aku normu pouzit, aby cela FVE + , bola odolna voci otrasom napr. 3 - 4 m. ? Su panely na zemi, mimo strechu, odolnejsie ? Ked su panely upevnene na pruzinach, resp. posuvne, tak by mali nieco vydrzat. https://www.youtube.com/watch?v=JZSue7z5Mck Dnesne vyrobky vs. stare vyrobky .
BAZAR NiCd akumulátory KPH 150p
844001 (17 hrs) 
Cipis: číslo si vyměňte přes PM!
Umístění panelů
FRSO (17 hrs) 
Diky za info:) jeste mensi problem nez sem stihl potvrdit objednavku CanadianSolar uz jsou pryc. Jake mate zkusenosti s panely LEAPTON? Konkretne https://argos.cz/produkty/detail/2341263488 VOC panelu 45V. Bude stacit i 90V nebo se podivat po nejakym co ma VOC kolem 50V? Diky Takto velké panely je potřeba už dávat na 3 profily !!!!
MUST 5kW/48v
Soban (17 hrs) 
Měl by reagovat na příkazy, co jsem studoval zběžně tu tabulku od mikela. Ale jak píše jednou nastavím a víc nepotřebuji. Jedině snad přepínat režimy SOL <-> UTI pokud svítí, nesvítí a zapínat nabíjení z DS. Jinak dálkově jde vypnout/zapnout to je otestované.
bokser01 (17 hrs) 
Jojo vím že si psal že by to mělo jít. Ale nevíme to jistě Ono by to bylo zajímavé, kdyby se dalo nastavovat i nabíjecí proudy a podobně... zkrátka když pak má někdo měniče 2 jako já tak by mohlo raspberry umožnit mít díky tomu komunikaci mezi měniči... zkrátka by tam byl systém co by jim řekl měnič A má odběr 2500w jeho panely dávají tolik a tolik tak zvyš nabíjecí proud baterie aby si to ten druhý mohl dobrat místo tahání s baterky a pod...
Umístění panelů
ElektroEzs (17 hrs) 
Diky za info:) jeste mensi problem nez sem stihl potvrdit objednavku CanadianSolar uz jsou pryc. Jake mate zkusenosti s panely LEAPTON? Konkretne https://argos.cz/produkty/detail/2341263488 VOC panelu 45V. Bude stacit i 90V nebo se podivat po nejakym co ma VOC kolem 50V? Diky
MUST 5kW/48v
TomHC (17 hrs) 
Tohle jde mimo mě... ale chápu dobře, že je možné tomu měniči posílat i příkazy na změny nastavení, kalibraci atd? Už som Ti na to odpovedal raz tuším, malo by to ísť, ale neskúšal som to. Osobne na to moc nevidím dôvod. Raz poriadne nastavím a viac sa toho nechytám.
bokser01 (18 hrs) 
Tohle jde mimo mě... ale chápu dobře, že je možné tomu měniči posílat i příkazy na změny nastavení, kalibraci atd?
BAZAR Poistkový odpínač EFH 10 DC 2p
TomHC (18 hrs) 
Pre poistky CH gPV veľkosť 10x38, do 1000V a 25A, pripojenie 1 - 25mm2, uchytenie 35mm DIN lišta, šírka 2 moduly. Zostalo po prestavbe FVE na vyšší výkon. Spolu s jednou 20A poistkou, druhá zhorela Cena 10€, lokalita Hlohovec/SR prípadne okolie osobne, alebo Pošta, Packeta.
Wattrouter, Greenbono a další
sikec (18 hrs) 
No dobře, má představa byla, že až má baterie nabito cca 95%, tak se sepne vytěžování do spirály....a bude se vytěžovat tak dlouho, než spadne SOC na 70%. Připadá vám to dobré? Nebo na základě čeho jinýho než SOC baterie byste spínali přetoky do bojleru?
BAZAR kúpim medený pás 30x5 - busbar
TomHC (18 hrs) 
Ahojte, nezostalo niekomu doma? Stačilo by mi kľudne aj 2x 20cm, ale môže byť aj viac. Ideálne okolie TT, HC, PN, BA... Díky.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
beethowen (18 hrs) 
Úplně slepá ulička to není. Několik let to používám. Ale je pravda, že je jednodušší to pro většinu řešit na AC. Já mám tu výhodu, že mám přístup k těm věcem, co jsou k tomu třeba a nestálo mě to tudíž moc peněz. Jinak bych to taky řešil na AC. Jinak to havarijně odpínám tímto 2ks: https://www.te.com/commerce/DocumentDel ... -2071567-2 ve spolupráci s jednorázovým bezpečnostním termostatem. Odpojím přívod od sběrnice k vytěžovači. Myslím, že to při těch 55V a cca 80A rozepne v pohodě.
MUST 5kW/48v
Soban (18 hrs) 
Takže by to mělo komunikovat jako modbus? Uvidíme jak bude čas tak to otestuji.
TomHC (18 hrs) 
A přes USB komunikuje jakým protokolem? Se mi nechce dávat další převodník na RS485. USB je podľa mňa len pasívny konektor a vnútri v meniči je UART-USB prevodník, niečo ako CP210x. A druhý prevodník z UART je na RS485... Niekto sem minule dával foto tej dosky, ale neviem to nájsť.
Soban (18 hrs) 
A přes USB komunikuje jakým protokolem? Se mi nechce dávat další převodník na RS485.
TinyControl
microlan (18 hrs) 
Vím, že jsem OT, ale může admin zřídit vlákno pro platformu TinyControl, má to doma asi měsíc a naprostá spokojenost. Zde odkaz na můj graf ve Free cloudu, který dávají jako podporu prodeje. Vlevo je stupnice napětí baterie a vpravo stupnice osvitového čidla. Dole statistika vytěžovacích relé. https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/13073/
BAZAR Smartshunt victron 500A
mikki (18 hrs) 
Ak je to este aktualne, zobral by som ho.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
Kobra23 (18 hrs) 
Všechny kabely ke všem měničům a stejná délka i k regulátorům. Pokud to přesáhne délku 3 metry, nutno zvýšit o řád průřez vodičů. Platí to pro plus i mínus. Bavím se o všem v čem je 48VDC.
ospaly (19 hrs) 
Zdravím. Píšete "Jediné na co kladli důraz je, všechny délky kabelů od XTM k baterii musí mít stejnou délku." V zmysle, že 2 meniče na jednej fáze musia mať rovnakú dĺžku kablov, alebo všetkych 6 meničov (čiže všetky 3 fázy) musia mať rovnakú dĺžku káblov k busbaru. Vďaka.
MUST 5kW/48v
TomHC (19 hrs) 
Komunikacni protokoly pro menice MUST Mám dotaz.... Tím protokolem modbus komunikuje i po tom USB nebo jenom přes ten RS485? Že bych nemusel kupovat převodník a píchnul do routeru přímo USB. (V routeru je linux takže tam si naprogramuji co chci.) Nebo po USB komunikuje jinak? Cez USB UART, cez RJ45 konektor RS485 a CANBUS.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
cipis (19 hrs) 
To byla téměř sarkastická poznámka Přesně z důvodů, které píšeš. Skoro všichni to ze začátku říkáme, ale tak když chce někdo prošlapávat další tařka slepé cestičky, tak budiž. Varování dostal.
Umístění panelů
Soban (19 hrs) 
Koukal jsem do datasheetu a u obou je napsaná poznámka: 1b) The PV voltage must exceed Vbat + 5 V for the controller to start. Thereafter the minimum PV voltage is Vbat + 1 V.
MUST 5kW/48v
Soban (19 hrs) 
Komunikacni protokoly pro menice MUST Mám dotaz.... Tím protokolem modbus komunikuje i po tom USB nebo jenom přes ten RS485? Že bych nemusel kupovat převodník a píchnul do routeru přímo USB. (V routeru je linux takže tam si naprogramuji co chci.) Nebo po USB komunikuje jinak?
Umístění panelů
ElektroEzs (20 hrs) 
Tak vidim ze to neni problem objednam jednu 150/70 a jednu 150/45. U sebe mam 250/100 tak sem nedokazal posoudit jak se chova ta 150:) Diky moc
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
Soban (20 hrs) 
Ještě musíš vyřešit havarijní termostat. To nevím jak vyřeší na ty proudy DC nevím že by se něco dělalo a jak tam vrazíš nějaké relátko a pod.... tak i to se může zaseknout slepit atd...... Pořád si myslím že je jednoduší pořídit si nějaký AC měnič na 3kW a připínat mu jednotlivé bojlery s 2.5kW spirálou. Prostě není lepší šetřit sice málo, ale stabilně? Takhle do toho nasype hromadu peněz a vrátí se mu to za 100let. Asi ne do té doby to vše prorezne bludnými proudy.
JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX
mihlit (20 hrs) 
CAN je pouze sběrnice a říká, jak se tam pohybují data. Neříká nic o tom, jaký to používá protokol a jaký je formát a obsah těch dat. Takže ano, jde to připojit na CAN, ale ne, nedomluví se to spolu. Pokud JK BMS nepřišel s nějakou novou zaktualizovanou verzí BMS, která by měla pylontech protokol nebo nějaký jiný podobný, tak to prostě fungovat nebude. To je stejné jako, že JK BMS umí bluetooth, Cerbo GX taky umí bluetooth, ale bavit se spolu nebudou. Jen, že má něco stejný typ rozhranní neznamená nic.
marvin001 (20 hrs) 
Prozkoumám to a dám vědět. Díky.
rottenkiwi (20 hrs) 
https://www.victronenergy.com/media/pg/ ... 9adb50a058 Ale ten pan ma tisice videi, to 2. je CAN. A potom na Victron Community page su tisice odkazov na CAN, tak preco nepostupovat ako ini ? Tisice videi ako rozbehat CAN: https://www.youtube.com/watch?v=bxzWuIqfn9Y&t=24s Asi tazko bude fungovat dif. zbernica, ked je niekde HW chyba. CO ukazuje osciloskop alebo log. analyser ? https://www.youtube.com/watch?v=7_gCUZg8nAo
marvin001 (20 hrs) 
https://www.youtube.com/watch?v=sHIlP2oJ3DU&t=10s Tohle je bohužel jiný příběh. Ano, mohu to zprovoznit přes RS485 a USB serial, ale to není ono. Já chci jít nativní CAN BUS cestou. Když bude opravdu nejhůř, tak je RS485 samozřejmě varianta, ale kdyby to šlo bez adaptérů a USB převodníků bylo by to lepší. A ta BMS na to má zvláštní CAN čip. https://www.youtube.com/watch?v=pus6zcImbf0 Tohle jsem ještě neviděl, to si projdu, dík. Cerbo má totiž tu výhodu, že CAN už má přímo na desce a není tak potřeba další konvertor, driver atd. https://www.victronenergy.com/live/battery_compatibility:can-bus_bms-cable Jasně, tohle vím, bez toho bych to ani nezadrátoval ...
rottenkiwi (20 hrs) 
https://www.youtube.com/watch?v=sHIlP2oJ3DU&t=10s https://www.youtube.com/watch?v=pus6zcImbf0 https://www.victronenergy.com/live/batt ... _bms-cable
marvin001 (20 hrs) 
Zdravím, před časem jsem pořídíl 2ks JK BMS s podporou CAN BUS (model B2A24S20P-HC) a nedávno je konečně uvedl do provozu. Funkčnost BMS je v pořádku, baterie s Multiplusem fungují bez problému, tak se na závěr ještě snažím zprovoznit CAN komunikaci s Cerbo GX. A to samozřejmě nedělá nic. Dokumentace je k tomu velmi strohá, že to vypadá, jako jednoduché zapojení CAN-H, CAN-L, GND a hotovo. Ale něco je špatně. Napadlo mě, že je k tomu možná potřeba ještě nějaký převodník (úrovní?), ale zatím jsem o něčem takovém nenašel ani zmínku. Nemáte s CAN na JK BMS někdo nějakou zkušenost? Podařilo se to někomu rozchodit? Budu rád za každý dobrý nápad.
Lisovaní dutinek 25mm
cipis (21 hrs) 
Jj, řada svorek nepotřebuje dutinky. Jak je tam domeček, tak není potřeba. Stejně tak není potřeba tam, kde to tahá pružinka. Ostatně v tech. dokumentaci k použitým svorkám je to jasně napsané, co se jak může použit. Jediný problém je defacto u jemně laněných vodičů, kde je těch drátků tuna, a blbě se rvou do domečků, zvlášť, když je to na knop.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
cipis (21 hrs) 
Ještě musíš vyřešit havarijní termostat.
Lisovaní dutinek 25mm
Soban (21 hrs) 
Já 25mm2 dutinky nelisuji, normálně nasadím vrazím do svorkovnice a dotáhnu. Ten šroub tu dutinku vytvaruje stejně podle sebe. Jinak na svorkovnice kde není šroub na dráty, takže se tam nemá co zaříznout a je tam vroubkovaný plocháč tak dutinky nedávám. (svorkovnice u mppt od victronu, odpínače OVP22....)
Rozmístění panelů
cipis (21 hrs) 
Jo, pod panely patří sněhové zábradlí nebo jak se tomu říká. Nejen ty háky, ale i ty trubky. Zatím mi to spadlo na auto, ale jestli by tam někdo šel ...
Umístění panelů
Soban (21 hrs) 
Musíš se řídit dle napětí toho použitého mppt od kolika V funguje. Victron aby naběhl potřebuje napětí +5V nad napětím baterie, pak k chodu mu stačí když bude napětí +1V nad napětím baterie. Takže 2x50V=100V to stačí.
Dagus (21 hrs) 
Taky mám 2S na 45Voc na 17S lifepo a bezproblému. Potřebuješ napětí aku+5V pro mppt a víc netřeba.
Rozmístění panelů
mika (21 hrs) 
Já dospěl k následujícímu. Minimální mezery, aby ledové hroudy nezůstávaly mezi a neničily kabely pod. Pak co nejvýše k hřebeni, aby led který klouže po panelech nepadal rovnou na zem, nebo do okapu. Ledová plotna která se utrhne spolehlivě zničí okap. Dole pak ještě chodí lidi .....
sikec (22 hrs) 
Mám takovou střechu, kde se vlezou 4 panely vedle sebe na stojačku a 3 řady nad sebou. Čtvrá řada se tam už nevleze. Takže celkem 12 panelů. Sklon střechy cca 17°. Mám je dát tak, jak se to dělá, tj. jeden vedle druhýho s minimálníma mezerama, anebo mezi jednotlivýma řadama necha třeba 200 mm mezeru? Myslím kvůli sněhu, že by mohl snáze sjiždět, vždy z celé řady dolů tady do té mezery a případně pod panely pod tou řadou. Snad to líčím jasně. O vzhled mi nejde, spíše o funkčnost v zimě, když je trošku sněhu, aby rychleji zmizel.
Deye hybridný menič
michalchot (22 hrs) 
Ano, mám zapojený ongrid Solax X1 na tom GEN vstupu. Normálně to funguje i když je to jen 1 fázový ongrid.... Zkoušel jsi zapojit do GEN vstupu 1f generátor jako zdroj pro nabíjení baterie? Já jsem to zkoušel, napětí na vstupu L1 bylo detekováno (zobrazení na LCD), ale k nabíjení nedošlo při jakémkoli nastavení v menu. Zajímalo by mě, zda to vůbec jde. Mám model 3f/SUN-12K-SG04LP03-eu Pak taky zda existuje někde repozitář s firmwary a postup flashe. Dík h. Ano, Přesně tak to mám zapojený. Do GEN vstupu 1 fázový Solax, který kryje spotřebu na 1. fázi a zároveň přebytkem na této fázi nabíjím baterii, takže do sítě nic nepřetéká. Není potřeba nic speciálně nastavovat kromě toho, že používám tabulku "Time of use" (protože bez ní měnič nedělá nic) a v advanced zaškrtnout "Asymetric phase..." Pak to normálně nabíjí z toho GEN vstupu. Jakou máš verzi softwaru? O repozitáři s firmwary nevím. Nahrávají se přes vzdálený přístup z netu.
Umístění panelů
TomHC (22 hrs) 
Stiny pozoruju:) Jeste neni malo zapojeni 2s(VOC panelu 50V) na 48V system? Diky Ja mám 2s na paneloch s Voc 50.28 V a v pohode.
home asistant automatizace
mihlit (22 hrs) 
Tak jo, jsou nějaké doplňky a tak, ale zas ať toho nemá moc najednou a pro ten svůj příklad nic z toho nepotřebuje. Doplňky může řešit až se rozmyslí, jestli mu node-red vyhovuje nebo ne. Teď by mělo vrchovatě stačit to nainstalovat z addon storu, vyplnit credential_secret a restart (a pokud něco nejde, tak mrknout do logu).
Umístění panelů
ElektroEzs (22 hrs) 
Stiny pozoruju:) Jeste neni malo zapojeni 2s(VOC panelu 50V) na 48V system? Diky
MUST 5kW/48v
Mikel (23 hrs) 
Komunikacni protokoly pro menice MUST
TomHC (23 hrs) 
Takže vám to střídá taky float a bulk jak se tomu zachce? Mě to nabíjí absolutní většinu jen po úroveň float napětí. Do Bulk tedy vyšší hodnoty nabíjení se dostane pouze když je více cucá baterka a nebo větší odběr z baterie po dobu dne kdy se to pak přepne. Ešte sa vrátim k tejto téme, striedanie bulk/absorb a float. Nerobí to príliš často, ale robí. Včera som sa hýbal medzi 25% - 45% SoC a režimy nabíjania sú na obrázku nižšie. Fialové je Absorb, mordá bez popisu je Float.
Co pro vhodné dobíjení NiCd KPL článků ze solárních pane
sasy (23 hrs) 
Díky
home asistant automatizace
Solarnoob (23 hrs) 
Tak jsem nodered nainstaloval, vůbec netuším, co to žere a odkud začít, internet píše, že prej "easy use", když vytáhnu na plochu obrázek co zleva nemá tečku na připojení, tak po rozkliknutí mi to vyhrožuje a na tom odkaze nějak nechápu, co tím vlastně autor myslel. Jestli nebude lepší se vrátit k elektromechanické logice... Node-Red potřebuje naistalovat některé závislosti, aby se ti třeba vlevo objevily tlačítka a podobně. Některé se instalují nebo zapínaji vypínají přímo v nore-red -- prava strana menu nahore - palety a jiné se musí doinstalovat třeba přes HACS. Záleží na tom co chceš používat.
Deye hybridný menič
Matess (23 hrs) 
mě fascinuje ten rozdíl v ceně u hybridu a ongridu... to je lepší koupit ongrid a ups k tomu... https://www.i4wifi.cz/cs/281620-xtend-s ... un-10k-g03 https://www.i4wifi.cz/cs/281628-xtend-s ... sg04lp3-eu
home asistant automatizace
mihlit (23 hrs) 
kodl69: Node red má jednotlivé záložky, říká jim "flow". To je dobré na oddělení témat/oblastí. Zatím to klidně dej do první záložky. Pak jsou tam uzly. Když má ikonku vlevo, je často vstupní. Když vpravo, tak obvykle výstupní. Propojuje se to čárama. No a po těch čárách chodí zprávy "msg". Ta zpráva má často dva hlavní atributy, jednak samotnou hodnotu, to je "payload" a pak také označení zprávy, o co se jedná či odkud pochází a to je "topic". Ten topic ale zpráva obsahovat nemusí. Pro příklad jsem předělal tu tvoji automatizaci. Šlo by to zrovna v tomto případě ještě zjednodušit (ta prostřední podmínka se dá v tomto případě dát přímo do prvního uzlu), ale pro názornost na složitější věci jsem to nechal takto. V levém sloupci je seznam uzlů, kde nahoře je input pole "filter nodes" a tam můžeš zadat název typu uzlu, když hledáš. Pro snazší nalezení uzlů z obrázku si tam můžeš do vyhledání napsat: events - pro první, switch - pro druhý, call - pro třetí. Spojit čárami zvládneš a pro jednotlivé uzly Vyplnit a zaškrnout musíš vše jak je na obrázku, to modře je v kreslení jen proto, že mi to nedovolí zadat názvy neexistujících entit. U toho prostředního pozor, abys nezapomněl přepnout typ porovnání ze string na number. Nakonec ještě vpravo nahoře tlačítko deploy.
Deye hybridný menič
misif (23 hrs) 
Pořád váhám, jestli jít do jednoho 3 fázového nebo jednofáze. Umí vůbec Deye při spojení 3 jednofází udělat posun fází, jako Victron? Osobně bych šel buď do Vicrtona 3x1f, nebo 3f Deye, nic mezi. S 3f Deye budeš mít menší celkovou trvalou spotřebu a umí 150% asymetrii, kdy v době zatížení pouze jedné fáze dá např. SUN-12K (12/3*1,5) tj. 6kW (26A) na fázi trvale a zvládne ještě krátké přetížení. Jinak co se týče těch přídavných ventilátorů, toho bych se bál. Vestavné ventilátory ochlazují veškerou elektroniku a řídí se to teplotou na chladičích, pokud ochladíš chladiče, zbytek střídače se ti upeče (můj názor, záleží jaké výkony přes to budeš honit, osobně bych spíš řešil nějaký odtah z vrchu). Svůj střídač stěhuji z domu, nejen kůli hluku, ale zejména odpadnímu teplu, kterého je z 10kWp pro nízkoenergetický domek dost a dost, má IP65 a garantují provozuschopnost do -45°C, takže jde ven.
Lisovaní dutinek 25mm
luky (1 days) 
Doma mám všechno od 16mm2 v lisovacích okách s dírou na šroub. Pro tyhle větší rozměry mi to přišlo lepší a levnější než nějaké velké svorkovnice. A když jsem potřeboval dutinku na 10mm2 kabel (a neměl jsem), tak jsem tam prostě nalisoval oko a tu placatou část jsem potom uříznul.
karelw (1 days) 
Zdravím všechny, čím prosím lisujete dutinky 25mm? Zkoušel jsem kleště GEKO na lanko 25mm2. Čelisti 25mm dutinku téměř nezmačknuly. Kleštiny 16mm byly o poznání lepší. Ale část dutinky se nahrnula mezi čelisti. A i tak se dala dutinka stáhnout. Nebo se dá použít menší dutinka? Na netu jsem narazil na kleště na větší dutinky, které dutinku rozplácnou. Většinou to asi nevadí. Do rozbočovací svorkovnice bych to ale nedostal. Díky za rady
Hotspot nebo ne?
shuty (1 days) 
viewtopic.php?f=128&t=2270
Solax 10kW G4 max. instal výkon
Weizeer (1 days) 
Ahoj, v solax designu jsem si hrál s alternativama rozšíření FVE o pár panelů na střeše. Mám aktuálně 7,2 kWp (3,6 východ - 1.string, 3,6 západ 2. string). Do solax designu jsem si nacpal na východ sestavu o 9kWp na string PV1 - OK, na západ cca 6,3 kWp , tam mi to hlásí žlutej vykřičník. Když snížím počet panelů tak, že mám na 2. stringu, tedy PV2, pod 6kWp tak je tam žlutá fajfka OK. Nikde jsem nenašel, že je tenhle string výkonově omezený (je limitovaný 14 A a max 950 V na tento vtupu - input B resp. PV2 což dává kolem 13 kW) Pokud bych tedy na PV2 - vstup B dal více než oněch 6 kWp, bude mi MPPT nějak omezovat max výkon nebo padne střídač do chyby? Resp celkově, pokud překročím max výkon (15k kW) aktuálního výkonu na panelech, dokáže si s tím střídač poradit (limitovat/snížit na max) nebo opět chyba? Díky
elektrárna pro skleník
shuty (1 days) 
fiiiha, tak to uz hej...
home asistant automatizace
rva (1 days) 
U automatizace zvažuji co má být trigger - spouštěč. Co spustí celou automatizaci. Může to být okamžik, kdy teplota překročí nějakou hodnotu. Ale pokud chci nějaký stav kontrolovat opakovaně, nastavím si jako trigger právě ten Time Pattern Trigger - tam si nastavuji v jaký hodině minute sekundě (u mě to bude v čase ... 18:26:02, 18:27:02, 18:28:04 ....) se má automatizace spustit. A pak se kontroluje jestli je splněna podmínka - třeba "numeric state" > 20. Ten "time pattern trigger" používám jenom jako paralelní (pro jistotu běžící jednou za minutu) automatizaci řídící zapínání+vypínání měničů, které primárně zapíná trigger sledující, když výkon překročí nějakou hodnotu.
BAZAR NiCd akumulátory KPH 150p
sirmurdok (1 days) 
Prodám cca 78 ks KPH 150P . Jedná se o vyřazené akumulátory z lokomotivy, v horším stavu. K vyzvednutí v Brně , cena 2000,- za vše. Zdravím, mám zájem o baterie. Jak se s vámi můžu spojit a domluvit podrobnosti? Děkuji
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
Martin P (1 days) 
Díky za informace. Tudíž pokud budu chtít použít vytěžování na 48VDC bude nejlepší použít suchá topná tělesa a jednou za rok proměřit jejich izolační stav
@pump_upp - best crypto pumps on telegram !
peu (1 days) 
https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp
PIP 5048MKX zkušenosti
teapack (1 days) 
Ahoj, o pár příspěvků níže tomu citovanému... PIPy už nemám, ale odkazy by ještě měly fungovat. Co si ale pamatuji, tak o výkonu panelů kecal trochu i po kalibraci (zejména při malém osvitu). Tak můj PIP-5048MKX už nabíjí i v ECO módu. Výrobce poslal opravený FW. Mám ho nainstalovaný cca týden. Po instalaci mi začal měnič špatně měřit napětí baterie (do té doby měřil celkem přesně). Naštěstí to lze uživatelsky zkalibrovat. Jiný neduh jsem zatím nezjistil. Návody na kalibraci jsou zde (nepovedlo se mi připojit přes microUSB, s převodníkem RS232-USB nebyl problém): napětí baterie: https://ulozto.cz/file/yef8CrxK8Oib/mk- ... c0AQt4Zj== napětí panelů: https://ulozto.cz/file/vWXetfJ8uKCI/mkx ... k1GQuvZN== proud z panelů: https://ulozto.cz/file/Rx10KnC1ZV8c/mkx ... EWG0gfATLl komunikační program, kterým se to kalibruje: https://ulozto.cz/file/wVQ4wcY8xB2A/com ... 5uFGDjZj== a jako bonus, kdyby se někomu hodil postup demontáže: https://ulozto.cz/file/WIou08A7KLbQ/mkx ... W2IQSvZj== Zde je i zmíněný update FW, ale pusťte se do toho pouze, pokud víte co děláte, nerad bych byl nařčen ze zničení měniče, kdyby se někomu update nevydařil... Alibisticky tedy píši, jen na vlastní nebezpečí: https://ulozto.cz/file/QdJMM9nYClki/mkx ... V4D2L2BN== Postupoval jsem dle tohoto návodu: https://www.fve-mp.cz/aktuality/navod-n ... pp-solar-6 (bez aktualizace ovládacího panelu, ale pozor v části aktualizace ovládacího panelu je popsán restart a odpojení měniče před nahráním FW, to je třeba dodržet)
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
kodl69 (1 days) 
snadno, a opět, píšu to podesátý: baterka má pár miliohm, 160A pojistka jenom tak nevybaví, takže zareagovala zkratová ochrana měniče. Co je asi samozřejmost, tak výstup měniče je soustava TN, tj jeden pól je uzemněnej na tu stejnou a jedinou celosvětovou zem... Pokud by byla baterka v luftě, tak všechno, od baterek přes MPPt až po přívody k panelům by mělo cca 200V AC . A to nechceš... Ostatně namaluj si to,, a nemáš co řešit. Ampérmetry... Co myslíš, že tam naměříš? Dokážeš ten boiler dokonale odizolovat od země, když z něj vedou všelijaký kovový trubky? Ty potřebuješ měřit unikající proud, a ten z rozdílu proudu do spirály nenaměříš (uA vs jednotky A). Třeba náhradní unikající proud naměříš tak, že oba konce spirály připojíš na + 48V, - máš uzemněný, a měříš proud, kterej teče ze spirály do obalu boileru. A pak to zkusíš s opačnou polaritou na spirále. Co je důležitý, tak tohle změřit teď a pak třeba za rok, protože ten DC proud řádu uA galvanicky přemisťuje kovy od anody ke katodě přes keramiku (jestli se s tím směrem přenosu kovu nepletu ) a časem situaci zhoršuje, až do úplné likvidace izolace v topným článku. Suchý tělesa, díky tomu, že jsou fakt suchý a navíc mají větší vzdálenosti mezi spirálou a obalem, částečně se vzduchovým dielektrikem, s tím mají mnohem menší problém. Ostatně tohle byl kdysi problém neuzemněnejch stringů, degradovaly panely, tuším PID degradace.
home asistant automatizace
kodl69 (1 days) 
Tak jsem nodered nainstaloval, vůbec netuším, co to žere a odkud začít, internet píše, že prej "easy use", když vytáhnu na plochu obrázek co zleva nemá tečku na připojení, tak po rozkliknutí mi to vyhrožuje a na tom odkaze nějak nechápu, co tím vlastně autor myslel. Jestli nebude lepší se vrátit k elektromechanické logice...
kodl69 (1 days) 
mě taky napadlo, že by se takováhle věc (a nejen takováhle, obecně i další automatizace co mám v plánu) měla testovat minimálně po deseti minutách opakovaně, jestli je splněná podmínka pro spuštění nebo vypnutí alarmu. Ale nejsem z toho moc chytrej, zkusím nodered, ale tam vůbec netuším, jak na to, snad najdu nějakej návod pro blbce na netu.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
Martin P (1 days) 
Trochu jsem se nad problémem bludných proudů na 48VDC zamyslel a napadlo mne použít systém tří ampérmetrů. Prostě porovnat A jdoucí do spirály na +,- přívodech ke spirále bojleru a na spojce s uzemněním.
home asistant automatizace
rva (1 days) 
A někde (v důležitých automatizacích) kontroluji třeba v minutových intervalech "state" nějaké veličiny, protože jak bylo uvedeno výše, jinak je akce vyvolána jen při přechodu.
rva (1 days) 
Já mám v ESP8266 v konfiguraci (která se zkompilovala a poslala do esp8266) nadefinované piny jako "switch". ... switch: - platform: gpio name: "Zkouska pinu 0" pin: 0 - platform: gpio name: "Zkouska pinu 1" pin: 1 - platform: gpio name: "Zkouska pinu 2" pin: 2 - platform: gpio name: "Zkouska pinu 3" pin: 3 - platform: gpio name: "Zkouska pinu 4" pin: 4 - platform: gpio name: "Zkouska pinu 5" pin: 5 .... A pak se na ně v automatizaci odkazuji jako na "domain: switch" type: turn_on device_id: d47b2a62077001c2d22df01576b93b0d entity_id: switch.zkouska_pinu_4 domain: switch
Nabíjení baterií ze síte
bokser01 (1 days) 
Mě toto také zajímalo... Myšlenka byla automatikou dle ceny v noci sepnout měniče na dobíjení baterky. Přes den pak v kombinaci s FVE na ně šlapat. Jenže za el. měr chtějí 4tis a pak další 4tis ročně. Navíc takový nápor na ty olova by je rychle odrovnal, takže jsem od toho upustil...
home asistant automatizace
mihlit (1 days) 
Nevím přesně, jak to testuješ, ale pozor u těch automatizací na jednu věc. Nespouští to úroveň, ale hrana. To znamená, že pokud máš teplotu 5 stupňů, tak to automatizaci nespustí, dokud teplota neklesne znovu pod těch -15 a pak zas znovu nestoupne. Já osobně se chvíli s automatizacemi vztekal. Nemám je rád. Navíc, když je něco složitějšího (víc stavů, jiné parametry, víc podmínek), tak pak máš třeba šest automatizací na jednu věc a začne to být hrozně nepřehledné. Proto jsem všechny automatizace zrušil a přesunul do node-red. Vše je pohromadě (automatizační pravidla pro nějakou oblast). Hned vidíš, co to má dělat. Node-red doinstaluješ jako rozšíření a budeš pak mít v menu záložku, stejně jako třeba esphome. Victron má k dispozici node-red i ve svém GX (Cerbo, RPi,...), takže znalosti využiješ i tam.
Nabíjení baterií ze síte
lwq (1 days) 
Informace o spotovych cenach je k dispozici jako RSS co lze strojove cist: https://www.ote-cr.cz/reserse-spot-market-index/RSS Pak je treba, aby napriklad Homeassistant v automatizaci si nacetl udaje a podle toho se domluvil s GW na dobijeni baterie. GW nemam, tedy prime reseni nemam. Obecne to co hledate je velmi chtene a zajimave reseni mnoha.
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
lwq (1 days) 
https://www.laskakit.cz/pzem-004t-230v- ... -wattmetr/ pro mereni 230V https://amzn.to/3Y5BGPf pro mereni DC rozvodu ... inspirace jak to cist ... https://esphome.io/components/sensor/pzemdc.html nebo https://github.com/mar-svo/PZEM-017/blo ... /plugin.py
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
Bagrovic (1 days) 
@kodl - a jak pomohlo v tvém případě uzemnění - pólu aby tam těch 200V nevlítlo? Ale trochu jsme utekli od tématu... Odkud teda že jsou ty bludný proudy při použití DC pro ohřev vody? Protože pokud odhlédnu od dodané normy pro "...minimalizaci účinků koroze bludnými proudy...na kovových konstrukcích uložených v půdě nebo ve vodě.", čemuž bojler pověšený na stěně zrovna neodpovídá, vynechám dále teorie o vytvoření dostatečného množství H2 a O2 elektrolýzou k tomu aby to fakt v bojleru mohlo blafnout(na výrobu 1g vodíku je potřeba 27ampérhodin. Po 27 hodinách při jednom ampéru z tý spirály nic nezbude), a teorie o vzniklém oblouku při přepálení odporového drátu v mokré spirále(koukám že Beethowen už na to měl víc sarkastickou poznámku, než se dere na klávesnici mně), a stejně tak odmávnu indukci způsobenou stejnosměrným proudem, tak mi tam toho už moc nezbývá. Leda snad že do té spirály fakt nateče voda, ale to asi jedině z venku.
home asistant automatizace
kodl69 (1 days) 
zkusil jsem, nefunguje mi to. Nemám nějak blbě tu podmínku spuštění? stačí mi příklad, jestli někdo máte třeba nějaký vytěžování nebo ohřev podle hodnoty nějakýho senzoru.
BAZAR NiCd akumulátory KPH 150p
844001 (1 days) 
Prodám cca 78 ks KPH 150P . Jedná se o vyřazené akumulátory z lokomotivy, v horším stavu. K vyzvednutí v Brně , cena 2000,- za vše.
home asistant automatizace
Ruza (1 days) 
Ahoj, zkus v sekci action zavolat službu: action: - service: switch.turn_on data: {} target: entity_id: switch.poplach_mrazak
PIP 5048MKX zkušenosti
quovadis (1 days) 
Mně dnes také poslali odkaz s postupem kalibrace, předpokládám, že to bude totéž: https://easyupload.io/z326eu Ke zkoušce se dostanu až odpoledne... Zdravím. Nemáte někde dostupný ten postup ještě. Odkaz již nefunguje. Děkuji
home asistant automatizace
kodl69 (1 days) 
Zkouším první automatizaci v HA. Mám z ESP32 teplotu v mrazničce, a chtěl bych alert pokud teplota překročí nastavenou hodnotu. Výstupo je switch přes ESP32. Teplotu mám na dashboardu, vypínač taky, můžu to ručně aktivovat, ale automaticky mi to nechodí. - id: '1675614024238' alias: porucha mrazničky description: větší než nastavená teplota trigger: - platform: numeric_state entity_id: sensor.mrazak above: -15 condition: [] action: - type: turn_on device_id: ba283fadc92d19693bd6c88f8925eda7 entity_id: switch.poplach_mrazak domain: switch mode: single tohle vzniklo naklikáním přes rozhraní "automations" . Možná mám nějak blbě ten výstup, viz esp home kod: output: - platform: gpio pin: GPIO19 id: mrazak_poplach switch: - platform: output name: "poplach mrazák" output: 'mrazak_poplach'
Převod mikrozdroje na výrobnu do 20 kW
sonshitsu (1 days) 
I need crypto platform.
elektrárna pro skleník
Brumla (1 days) 
https://m.youtube.com/watch?v=-jJgILpd2kU
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
kodl69 (1 days) 
pořád dokola: Baterky nejsou obvod SELV, ale pouze s funkčním oddělením (FELV). Nevím o měniči, kterej by tohle na sobě měl napsaný (SELV, tj bezpečné oddělení, které vydrží 4kV). Tím pádem není vyloučeno to, že se při poruše na jeden pol baterie nedostane AC napětí nebo 400V DC ze stringu. Hlídání izolačního stavu jistě nikdo z vás nemá. Naopak Midnitesolar má v mppt "ground fault protection" tj mppt se vypne, pokud - není spojeno se zemí. A znovu - osobní zkušenost, prorazil se čínskej transformátor v měniči, a to tak, že na DC stranu by posílal cca 200V AC, pokud bych teda neměl uzemněnej - pol... uzemnění - doporučuje i Victron, stačí mrknout na ukázkový schémata. Jo a korozi zabráníš "ztracenou anodou" připojenou na zdroj malýho DC napětí, používají to plynaři a na některejch benzinkách...
Bagrovic (1 days) 
@beethowen Známej má goodwečko s vysokonapěťovými baterkami, 400V nebo tak nějak. Tam to chápu, když se člověk dotkne mokrou rukou, tak se asi sám nepustí, ale u 48V bych to jako bezpečnostní plus neviděl.!Edit: Tak tak přemýšlím, a ani tady to zemnění ničemu nepomůže... pokud totiž bude uzemněno, tak ho kopne plus i když jen stojí na zemi. Pokud NEBUDE uzemněno, tak ho to kopne jen a pouze pokud bude držet zároveň mínus a plus. Ale v tu chvíli(když drží zároveň plus a mínus) je mu nějaká ochrana k prdu, protože se chytne před ní... takže ani tady není zemnění k něčemu)Konec editu! Spíše jako průšvih, protože pokud bych tam dal(brutálně předražený) chránič pro stejnosměrnou šťávu, tak první brnknutí plusu o zem by dopadlo spadnutím celé elektrárny z důvodu odpojení baterií. Další možný důvod mne napadá přepětová ochrana. Teda jestli někdy někdo někde řešil přepěťovky na baterky... Dál mne teda už nic nenapadá, protože tomu, aby člověk neutavil klíč/kabel/něco jiného legračního, to nijak nepomůže, akorát mu vzniká další potenciální průšvih. Leda že by jsme se bavili o velké elektrárně co zabírá půl pole, ale tak nějak si nemyslím, že je to tento případ.
Chyba baterie pylontech
SHX (1 days) 
Zdravím, mám ostrov 7,3kwp s měničem Axpert maxII 8000w a baterie pylontech US2000C 5ks. Nepravidelně se stává že master baterie začne hlásit nějakou chybu - nepřerušovaný ton a blikají všechny kontrolky, ale vše funguje normálně. Pro smazání chyby musím vypnout a zapnout baterky a pak vše běží třeba týden i déle normálně. Porucha se opakuje nepravidelně. Master baterie byla nová ostatní kusy jsem kupoval starší cca 4 měsíce staré. Elektrárna je v provozu od září, chyba se začala objevovat cca po 1,5 měsíci. Pokusím se přiložit video s chybou. Může někdo poradit? Díky. Mám naprosto stejný problém. 3ks US3000C, kupovaný v září ze stejné palety. Vždy se to stane nepravidelně při vybíjení, nikdy ne při nabíjení. Baterie jsou již několikrát vybalancovány a pokud prohodím Master na jinou, udělá pak chybu ta. Nepravděpodobný, že by měly 3 baterie úplně stejnou závadu... spíš mi to připadá jako SW chyba. Vše jinak funguje, po krátkém vypnutí a zapnutí baterie naběhne a zase to nějakou dobu vydrží bez alarmu. Řekl bych, že s chladným prostředím je to častější (ve sklepě je 14-16 stupňů, ale pořád je to bezpečně v provozních teplotách). Každopádně je to otravné a stává se to při vybíjení, pokud je stav baterie pod 65 % (výš to myslím neudělalo). Baterie se jinak i přes alarm vybíjí normálně, klidně až na 20 % (méně jsem nezkoušel). Nabíjecí napětí je v pořádku, s tím to ale nesouvisí. Kabel si vyrobím a podívám se tam. Neví někdo, zda na toto pomohl update firmwaru baterií a kde jej získat? Dík za info.
BAZAR MPP Solar PIP 5048GK, 5000W
Mogul (1 days) 
Měnič už je u mne, tak se může dát do archivu.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
beethowen (1 days) 
Ty máš opravdu uzemněné baterie/mínusovej výstup z regulátorů? Nevím, na koho byla ta otázka. Ale třeba u Studeru je uzemněný mínus běžná praxe (lze i bez). Myslím, že je to i z hlediska jištění a bezpečnosti lepší.
Bagrovic (1 days) 
@Jahodovak jop, velký střídavý proudy a vedle toho vodič je výsledek zaručen. Ale stejnosměrný proud?
Bagrovic (1 days) 
Ty máš opravdu uzemněné baterie/mínusovej výstup z regulátorů?
jahodovák (1 days) 
Stalo se mi docela nedávno,že začala téct voda nezi tlakovou nádrží a čerpadlem,to je sice asi 70 metrů daleko ve studni ale nezi přívod je vsazen filtr a odbočovač na různá místa a tak jsem začal pátrat co za tím stojí,jelokož je to ve sklepě,tak mi bylo zhasínáním signalizováno,že mám jít nahoru jsem si všml,že mezi opletením pancéřové spojovací hadice se podivně jiskří,začal jsem pátrat,kde se tam napětí může vzít,nic jsem nenašel.Po nějaké době se to objevilo zas,zkusil jsem to změřit kleštákem a bylo tam 6 ampér,a najednou to zmizelo.Po nějaké době jsem náhodou přišel na to,že se to objevilo jen v případě,že jsem nabíjel auto a po vypnutí nabíjení to přestalo.Nakonec jsem usoudil,že to dělá proto,že souběžne s kabelem který vede 230v k nabíječce vede potrubí vody z mědi ,které je napojeno na starší rozvod z pozinku a ten je spojen se zemí přez průtokáč a na druhé straně je plastové potrubí.Takže naindukované střídavé napětí uzavřelo přez uzeměné topení na druhé straně obvod a ta hadice měla kovové opletení z nerezu a to bylo spojeno přez hliníkovou objímku s mosazným šroubením s kovovou nádobou kde vznikal oblouk a bylo vidět jiskření ale jen při nabíjení,po změření jsem naměřil cca 9 v ac.Takže souběžné vedení silového kabelu s kovovým potrubím nebude nic moc.Zkusil jsem to vyřešit pospojením všeho přez objímku měděným drátem,uvidíme zda se to nebude opakovat.Myslím si,že pokud by bylo spojení opletení se šroubením řádně,nedošlo by k propálení té hadice a úniku vody.Jinak mezi tím potrubím a uzeměním jsem po výměně hadice zkoušel něco naměřit a bylo to v řádech desetin voltu ,takže nic nebezpečného samozřejmě po zapnutí nabíjení.Docela mě to překvapilo a začalo mi dávat smysl,proč říkají,že se nemá odebírat načerno indukované napětí kolem vedení.
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
Dusan61 (1 days) 
Ak to nemusíš merať len cez raspberry, tak si prečítaj niečo tu alebo v mojom podpise LK3.
Home Assistant a Sermatec integrace
cipis (1 days) 
No, ale to sis asi spletl fórum, nebo přinejmenším vlákno. Zde je komunita lidí, co si věci tvoří sama, případně s pomocí kolegů. Jestli se tomu nechceš věnovat a chceš někoho jen na nastavení za peníze, dej to do bazaru nebo nabídky práce.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
beethowen (1 days) 
Pokud v blízkosti nejsou nějaké tramvaje nebo DC železnice, tak bych se o bludných proudech v souvislosti s bojlerem moc nebavil. https://cs.wikipedia.org/wiki/Bludn%C3%BD_proud Teoreticky jdou zavlést do soustavy po kovových vedeních, ale v dnešní době je většina přípojek udělána v plastu, takže to takový problém není. Můžeme se bavit o elektrolýze při poruše topného tělesa, ale za běžného provozu v tom problém nevidím. Vemte si mokré těleso a proměřte si svod spirály proti kostře toho tělesa. Tímto směrem může téct proud až při poruše. Samozřejmě je asi problém nějak rozumně levně ohlídat izolační stav těch těles. Asi bych na to i nějaký nápad měl, ale nejsem si úplně jistý funkcí. Kostra bojleru by musela být spojena s jedním pólem baterie. Musel bych to vyzkoušet.
Home Assistant a Sermatec integrace
Andreass (1 days) 
Diky za odkaz. Nicmene mym snem neni umet toto stavet, integrovat, vymyslet a travit hodiny vymysleni. Jak jsem pochopil, tak uz tady primo na Sermatec maji lidi vymysleny system sledovani udaju a tak bych to proste rad ziskal pro vyuziti jako obycejny uzivatel. Proste navod pro konkretni stridac Sermatec. Proto se nebranim financnimu obnosu za zprovozneni.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
cipis (1 days) 
Kravina je to, že píšeš, že je kravina, kdyby bylo mínus uzemněné. PELV zdroj má jeden z pólů zemněný. A bojler musí být uzemněný. Pochybuji, že bude v havarijním termostatu písek ...
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
Marta_CZ (1 days) 
Ale jo. Spíš mě to jenom zajímá.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
Bagrovic (1 days) 
Tvoje pocity jsou jedna věc, a realita druhá. Kdyby to neexistovalo, tak nevydají normu, která je právě na základě zkušeností tak napsaná, aby k tomu nedocházelo. Řešíme to tak, jak jsme už několikrát různě v tématech psali. Klasickou cestou 230V AC, či případně nižších napětím a pomocí zakázkových spirál. Vše ale na AC. Trochu problém, že jedinej bludnej proud kterej tam může vzniknout, když tomu teda budeme říkat bludnej proud, je mezi spirálou, a tělem bojleru, pokud tělo bojleru je nějakým záhadným způsobem třeba mínus. Poněvadž baterky, případně mínus z regulátorů, nemaj mínus většinou uzemněnej(poněvadž by to byla kravina), tak jsou jen dvě cesty kam může téct proud z baterky. A) Přes spirálu. To chceme, to je fajn. B) Přes tělo bojleru. To pak ale není bludnej proud, to je někde zkrat. A to se dá zjistit vcelku jednoduše, protože na těle bojleru bude nějaký napětí. Ale těžko může stejnosměrnej proud něco naindukovat, stejně tak jak se nahoře píše o oblouku... Zkusili jste vytáhnout oblouk z 50V? Moc dlouhý to není. A vzhledem k tomu, že písek kolem spirály, pokud se bavíme o uzavřených spirálách, je docela dobrý způsob hašení oblouku, tak bych se nebál ani toho. Ještě si dovolím dodat definici bludnýho proudu... "Bludný proud (též plazivý či toulavý proud, zkratka BP) je jev, který se vyskytuje v pomyslném obvodu tam, kde je buď úmyslně či náhodně jeden pól zdroje uzemněn. Jeho směr i velikost je dána Ohmovým zákonem a 1. Kirchhoffovým zákonem. Spočívá v tom, že proud se vrací do zdroje nikoliv po korektním vodiči, ale částečně vodivou zeminou. Protože zemina je směs různě vodivých chemických látek, dochází postupně k její elektrolýze a rozrušování. Pokud je navíc vlhká a jsou v ní uloženy kovové předměty z různých kovů, pak se celek chová jako korozní článek a kovové předměty (které fungují jako elektrody) jsou chemicky rozrušovány (rozežírány korozí)." A teď se přiznejte, kdo má uzemněný póly baterky?
Jak měřit napětí raspberry v pythonu ?
ZdZ (1 days) 
Tak jsem ztracen. Taková primitivní věc a vůbec mi to nefunguje. Ta destička co mám spolu s raspberry pi zcela bez úspěchu. Nevíte jak na to, nebo co mám koupit, aby to chodilo na dvě doby a bez problémů ? Nutně ten voltmetr potřebuju a ještě bych měřil i proud.
Vytěžování přímo z baterií na 48V
ZdZ (1 days) 
Je tedy lepsi spinat spiraly podle urciteho SOC nez napeti? Nemam zkusenost s SSR tak mam otazku jak se chova SSR kdyz dodava vykon a termostat na bojleru AC spiralu vypne? Jaky typ SSR pouzit aby netrpel menic? Chtel bych prvni vytezovat bojler 2,2kW pokud termostat vypne teleso ze je natopen tak bych chtel pres prepinaci rele zapnout teleso akumulacni nadrze. Proč nevytěžuješ třeba tím MPPT dle napětí, zjistíš si jaké napětí má to tvé Lifepo4 dle SOC a nastavíš to v tom MPPT, já to tak mám a v pohodě to funguje, nastavíš zap/byl a čas vypnutí. Na MPPT máš svorky toho relé. jak to máš konkrétně udělaný ? jaký zařízení k tomu používáš ?
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
ZdZ (1 days) 
Tak mi zkus poradit nějak polopaticky, jak se mám chránit proti bludnejm proudům v bojleru při 48V DC. Co to měření rozdílu napětí spirála-plášť ? Funguje nebo ne ? A když tam nic nebude, můžou mi ty obludy sežrat nádrž ? Vytěžování na AC se mi v reálu nikdy nezaplatí. Je to tak akorát aby se zaplatilo opotřebení měníčů, vytěžovace a dalších elektrickejch krámů k tomu. Norma na nějaký kovový konstrukce mi nic neřekne.
cipis (1 days) 
Tvoje pocity jsou jedna věc, a realita druhá. Kdyby to neexistovalo, tak nevydají normu, která je právě na základě zkušeností tak napsaná, aby k tomu nedocházelo. Řešíme to tak, jak jsme už několikrát různě v tématech psali. Klasickou cestou 230V AC, či případně nižších napětím a pomocí zakázkových spirál. Vše ale na AC.
ZdZ (1 days) 
jaký konstrukce, proč navíc ještě tohle ? Snad řešíme bojler.
Bagrovic (1 days) 
To máš ale v té normě napsané, jak máš co mít, aby se to nestalo. A k čemu mu bude norma pro zakopané, nebo ponořené konstrukce? Vždyť tohle je přece vcelku hodně odlišný scénář...
ZdZ (1 days) 
Já se ptal na zkušenosti a jak to řešíte, když se tady pořád o tom diskutuje a né na normu. Mám pocit, že to tady je jedna paní povídala, konkrétně s těma bludnejma proudama. Tak co třeba něco konkrétního k věci. Zatím je to pořád jen jakási obecná omáčka kolem dokola a nic k věci.
cipis (1 days) 
To máš ale v té normě napsané, jak máš co mít, aby se to nestalo.
ZdZ (1 days) 
Kdybych teda řešil bludný proudy, tak by přece stačilo změřit voltmetrem napětí mezi minusem spirály (ta má bejt nula) a pláštěm bojleru. Jestliže něco přes 0,3V-0,5V, kdy může docházet k elektrolýze tak bych se začal bát. Bez elektrolýzy nemůžou téci bludný proudy, to je snad jasný. Norma mě nezajíma, navíc jí nerozumím, nejsem odborník. Mě zajímají zkušenosti a proč se to stalo, abych si dal na to pozor.
Nabíjení malým proudem
rva (1 days) 
Stejně bych se podíval, jaké napětí na baterii při tom (omezeném) nabíjení je.
Home Assistant a Sermatec integrace
rva (1 days) 
Na HA tady máme skvělou nalejvárnu od našeho kolegy https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=133&t=9436. Mohu jen doporučit a když začneš jako opička, získáš funkční systém ve kterém si můžeš hrát a časem i něco pochopit.
Nabíjení malým proudem
jahodovák (1 days) 
nastavením měniče,nebo překročením povoleného proudu do baterek.
InfluxDB - SELECT (výběr dat)
rva (1 days) 
Tak snad nějaké závěry pro nás, kteří nemají žádné zkušenosti v jazyce flux (ani jiném podobném skriptovacím jazyce). Bral jsem to jako výzvu, jestli z toho něco dostanu. V kódu je vysvětlení amatéra proč jsem co dělal. Třeba se někdo najde, kdo nám dá rychlokurz jak vše funguje a jak se to má dělat správně. // Cílem je předpřipravit si data z BMS tak, aby bylo možno posoudit v jakém stavu jsou články baterie. // Z toho, co BMS ukládá do influxDB, budu využívat: // 1. čísla článků s max a min napětím // 2. balancovací proud // 3. proud baterii // Úvod do influxDB je na https://docs.influxdata.com/influxdb/cloud/get-started/ // Do tabulky ClanekMax si chci uložit čísla článků s max napětím - to jsou ty, ze kterých se odebírá balanční proud // Pod tímto názvem mohu data z tabulky opakovaně používat pro opakované zpracování např. ClanekTemp = ClanekMax // 1. Data mám v influxDB databázi ha2. Tam začnu - nejprve si do ClanekMax vyberu tuto databázi: ClanekMax = from(bucket: "ha2/autogen") // Výběr musím omezit na časový rozsah, symbol |> je pipe-forward operator, který posílá výstup předchozí funkce jako vstup do té následující |> range(start: v.timeRangeStart, stop: v.timeRangeStop) // čísla článků jsou uložena v měřeních "state", tak si vyfiltruji jenom tato měření |> filter(fn: (r) => r["_measurement"] == "state") // v těchto měřeních jsou čísla článků uložena ve "field" ktere se jmenuje "value", tak předchozí výsledek dál filtruji |> filter(fn: (r) => r["_field"] == "value") // a opět zužuji výběr na "domain" "sensors" |> filter(fn: (r) => r["domain"] == "sensor") // a tam mám čísla článků uložena pod "entity_id" "jk_bms_sklep_max_voltage_cell" |> filter(fn: (r) => r["entity_id"] == "jk_bms_sklep_max_voltage_cell") // V influxDB jsou záznamy jako časové řady, pro další zpracování si je převedu do tabulky s časovým oknem po 5s |> aggregateWindow(every: 5s, fn: distinct) // ponechám si v tabulce jenom dva sloupce. |> keep(columns: ["_value", "_time"]) // Pokud si chci prohlédnout tento mezivýsledek, odkomentuji následující řádek, stisknu tlačítko "Run Script" // a nahoře vpravo si stiskem "View Raw Data" přepínám výsledek mezi grafem a tabulkou (řada dat se třeba ani jako graf nedá zobrazit). //|> yield(name: "CMax") // Teď mám tabulku ClanekMax s čísly článků + časem a tato data mohu používat pro opakované zpracování např. ClanekTemp = ClanekMax // Do tabulky ClanekMin si obdobně uložím články, na kterých bylo min. napětí - do těchto článků tedy teče balanční proud ClanekMin = from(bucket: "ha2/autogen") |> range(start: v.timeRangeStart, stop: v.timeRangeStop) |> filter(fn: (r) => r["_measurement"] == "state") |> filter(fn: (r) => r["_field"] == "value") |> filter(fn: (r) => r["domain"] == "sensor") |> filter(fn: (r) => r["entity_id"] == "jk_bms_sklep_min_voltage_cell") |> aggregateWindow(every: 5s, fn: distinct) |> keep(columns: ["_value", "_time"]) //|> yield(name: "CMin") // Do tabulky Balance si obdobně uložím balancovací proud + čas Balance = from(bucket: "ha2/autogen") |> range(start: v.timeRangeStart, stop: v.timeRangeStop) |> filter(fn: (r) => r["_measurement"] == "A") |> filter(fn: (r) => r["_field"] == "value") |> filter(fn: (r) => r["domain"] == "sensor") |> filter(fn: (r) => r["entity_id"] == "jk_bms_sklep_balancing_current") |> aggregateWindow(every: 5s, fn: first) |> keep(columns: ["_value", "_time"]) //|> yield(name: "Balance") // Do tabulky Current si uložím jaký proud tekl celou baterií Current = from(bucket: "ha2/autogen") |> range(start: v.timeRangeStart, stop: v.timeRangeStop) |> filter(fn: (r) => r["_measurement"] == "A") |> filter(fn: (r) => r["_field"] == "value") |> filter(fn: (r) => r["domain"] == "sensor") |> filter(fn: (r) => r["entity_id"] == "jk_bms_sklep_current") |> aggregateWindow(every: 5s, fn: distinct, createEmpty: true) |> keep(columns: ["_value", "_time"]) //|> yield(name: "Current") C = join(tables: {ClanekMin: ClanekMin, ClanekMax: ClanekMax }, on: ["_time"]) // Ve funkci reduce si zavedu akumulátory C01 - C16, do kterých si ukládám, kolikrát je na daném článku // ve sloupci _value_ClanekMin naměřeno minimální napětí // Spočítá, kolikrát je v dané tabulce článek daného čísla 1-16 |> reduce(fn: (r, accumulator) => ({ C01: accumulator.C01 + int(v: (r._value_ClanekMin == 1)), C02: accumulator.C02 + int(v: (r._value_ClanekMin == 2)), C03: accumulator.C03 + int(v: (r._value_ClanekMin == 3)), C04: accumulator.C04 + int(v: (r._value_ClanekMin == 4)), C05: accumulator.C05 + int(v: (r._value_ClanekMin == 5)), C06: accumulator.C06 + int(v: (r._value_ClanekMin == 6)), C07: accumulator.C07 + int(v: (r._value_ClanekMin == 7)), C08: accumulator.C08 + int(v: (r._value_ClanekMin == 8)), C09: accumulator.C09 + int(v: (r._value_ClanekMin == 9)), C10: accumulator.C10 + int(v: (r._value_ClanekMin == 10)), C11: accumulator.C11 + int(v: (r._value_ClanekMin == 11)), C12: accumulator.C12 + int(v: (r._value_ClanekMin == 12)), C13: accumulator.C13 + int(v: (r._value_ClanekMin == 13)), C14: accumulator.C14 + int(v: (r._value_ClanekMin == 14)), C15: accumulator.C15 + int(v: (r._value_ClanekMin == 15)), C16: accumulator.C16 + int(v: (r._value_ClanekMin == 16)), }), identity: {C01: 0, C02: 0, C03: 0, C04: 0, C05: 0, C06: 0, C07: 0, C08: 0, C09: 0, C10: 0, C11: 0, C12: 0, C13: 0, C14: 0, C15: 0, C16: 0}) |> yield(name: "Články s minimálním napětím") // Tím jsem získal první zajímavý výsledek - tabulku s tím, kolikrát bylo na každém článku naměřeno minimální napětí. // Dále by mě zajímalo, na kterém článku bylo naměřeno minimální napětí při vybíjení baterie (proud je menší než nula) // Vytvořím si tabulku s články + proudem baterií C1 = join(tables: {ClanekMin: ClanekMin, ClanekMax: ClanekMax }, on: ["_time"]) CBC1 = join(tables: {Clanek: C1, Current: Current}, on: ["_time"]) //|> yield(name: "CBC1") // vyberu záznamy s vybíjením baterie (proud <0) |> filter(fn: (r) => r._value < 0) //|> yield(name: "CBC1") // Spočítá, kolikrát je v dané tabulce článek daného čísla 1-16 při vybíjení baterie |> reduce(fn: (r, accumulator) => ({ C01: accumulator.C01 + int(v: (r._value_ClanekMin == 1)), C02: accumulator.C02 + int(v: (r._value_ClanekMin == 2)), C03: accumulator.C03 + int(v: (r._value_ClanekMin == 3)), C04: accumulator.C04 + int(v: (r._value_ClanekMin == 4)), C05: accumulator.C05 + int(v: (r._value_ClanekMin == 5)), C06: accumulator.C06 + int(v: (r._value_ClanekMin == 6)), C07: accumulator.C07 + int(v: (r._value_ClanekMin == 7)), C08: accumulator.C08 + int(v: (r._value_ClanekMin == 8)), C09: accumulator.C09 + int(v: (r._value_ClanekMin == 9)), C10: accumulator.C10 + int(v: (r._value_ClanekMin == 10)), C11: accumulator.C11 + int(v: (r._value_ClanekMin == 11)), C12: accumulator.C12 + int(v: (r._value_ClanekMin == 12)), C13: accumulator.C13 + int(v: (r._value_ClanekMin == 13)), C14: accumulator.C14 + int(v: (r._value_ClanekMin == 14)), C15: accumulator.C15 + int(v: (r._value_ClanekMin == 15)), C16: accumulator.C16 + int(v: (r._value_ClanekMin == 16)), }), identity: {C01: 0, C02: 0, C03: 0, C04: 0, C05: 0, C06: 0, C07: 0, C08: 0, C09: 0, C10: 0, C11: 0, C12: 0, C13: 0, C14: 0, C15: 0, C16: 0}) |> yield(name: "Články s minimálním napětím při vybíjení baterie") // A získal jsem tabulku s tím, jak často bylo na některém článku minimální napětí když se baterie vybíjela // Do třetice by mě zajímalo, na jakých článcích je minimální napětí při nabíjení baterie - proud > 0 // Vytvořím si tabulku s články + proudem baterií CBC2 = join(tables: {Clanek: C1, Current: Current}, on: ["_time"]) //|> yield(name: "CBC2") // vyberu záznamy s nabíjenímm baterie (proud > 0) |> filter(fn: (r) => r._value > 0) //|> yield(name: "CBC2") // Spočítá, kolikrát je v dané tabulce článek daného čísla 1-16 při nabíjení baterie |> reduce(fn: (r, accumulator) => ({ C01: accumulator.C01 + int(v: (r._value_ClanekMin == 1)), C02: accumulator.C02 + int(v: (r._value_ClanekMin == 2)), C03: accumulator.C03 + int(v: (r._value_ClanekMin == 3)), C04: accumulator.C04 + int(v: (r._value_ClanekMin == 4)), C05: accumulator.C05 + int(v: (r._value_ClanekMin == 5)), C06: accumulator.C06 + int(v: (r._value_ClanekMin == 6)), C07: accumulator.C07 + int(v: (r._value_ClanekMin == 7)), C08: accumulator.C08 + int(v: (r._value_ClanekMin == 8)), C09: accumulator.C09 + int(v: (r._value_ClanekMin == 9)), C10: accumulator.C10 + int(v: (r._value_ClanekMin == 10)), C11: accumulator.C11 + int(v: (r._value_ClanekMin == 11)), C12: accumulator.C12 + int(v: (r._value_ClanekMin == 12)), C13: accumulator.C13 + int(v: (r._value_ClanekMin == 13)), C14: accumulator.C14 + int(v: (r._value_ClanekMin == 14)), C15: accumulator.C15 + int(v: (r._value_ClanekMin == 15)), C16: accumulator.C16 + int(v: (r._value_ClanekMin == 16)), }), identity: {C01: 0, C02: 0, C03: 0, C04: 0, C05: 0, C06: 0, C07: 0, C08: 0, C09: 0, C10: 0, C11: 0, C12: 0, C13: 0, C14: 0, C15: 0, C16: 0}) |> yield(name: "Články s minimálním napětím při nabíjení baterie") // Tím jsem získal třetí zajímavý výsledek - kde je nejnižší napětí, když se baterie nabíjí // obdobně mohu získat řadu dalšách dat třeba o článcích s max. napětím, popřípadě s přeléváním energie při balancování Výsledky jsem exportoval jako csv a graf udělal v excelu. Vlastní kód je určitě neoptimální, zpracování 24 hodin záznamu z JK-BMS trvalo cca 3 minuty.
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
glottis (1 days) 
A to máš baterii jakou? To nedá 100a na nabíjení? Tohle se většinou řeší u víc mppt, kde ten proud už může být opravdu velký
Home Assistant a Sermatec integrace
Andreass (1 days) 
Ahoj, jelikoz ma Sermatec server neustale vypadky a spis nefunguje, chtel bych ziskat vzdaleny pristup k datum stridace jinym zpusobem. Priznam se, ze HA vubec nerozumim a tak bych rad poprosil, zda by byl nekdo ochotny udelat navod pro laika jako jsem ja. Klidne za financni prispevek. Diky moc.
Nabíjení malým proudem
rakp (1 days) 
Baterie byla nabitá pouze na 25%
rva (1 days) 
Těžko říct. Ale když je baterie už dost nabitá, tak do ní nemohou téct vysoké proudy, protože napětí na baterii by přesáhlo hodnotu Bulk. A za to může vnitřní odpor baterie.
Můj ostrůvek Pardubicko
bokser01 (1 days) 
Dnes konečně slušný den. Na AC straně spotřebováno 7,5kWh celková dnešní výroba 11,1kWh
Počasí
Dusan61 (1 days) 
Tak ja som mal dnes asi rekordnú výrobu z panelov. Zo šesť panelov, spolu 2220 Wp dnes vyrobilo 12,86 kWh a na poludnie z nich išlo 2,207 kW.
Nabíjení baterií ze síte
rakp (1 days) 
Je nějaký způsob jak u goodwee a pylontech H2 zajistit, aby se mi nabíjela baterie při levných spotových cenách ze síte?
Nabíjení malým proudem
rakp (1 days) 
Dobrý den, mám Goodwee a FVE 9,52kWp, baterie Pylontech H2 17,75kW. Sledoval jsem dnes průběh nabíjení atd a všiml jsem si, že i když elektrárna vyrábí přes 5kWh, tak do baterek jde jen 3,49kWh a zbytek odtéka do sítě. Nevíte někdo proč by to mohlo být?
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
Marta_CZ (1 days) 
Díky za osvětlení, až bude zase svítit, tak to zkusim.
Diablo1st (1 days) 
Hodnota, čo je v DVCC platí pre batériu, t.z. toľko A sa tlačí do batérie. Mppt ale môže dávať aj viac, pokiaľ je spotreba.
Hotspot nebo ne?
brven (1 days) 
Mám podobnou fotku, jenže je to ještě podivnější, zleva jsou po 3s, každý 3. studenější. U třetího strigu všechny stejné. Panely jsou stejně staré. Termokamerou, jak píše rva, jsem taky nic moc nezjistil. Pro vlastní klid duše to beru spíš jako zajímavost-co nemůžu ovlivnit neřeším, nebo můžu?
Počasí
TomHC (1 days) 
Mne dnes Forecast.Solar predpovedal 9.1 kWh a bolo z toho 9.6 kWh. Aj občas snežilo, občas pálilo slnko, k ideálu chýbalo ešte dosť... Ale lepšie ako nič.
sisdale (1 days) 
Jj, dnes po delsi dobe pekny den. Zatim vyrobeno 24 kWh. Presne od 12:00 se ale zatahlo a vykon klesl, nicmene i pres to, ze nejde videt slunce tak to dava 2.5 kW. Takze jeste par hodin se k tomu bude prihazovat. Rano to byla jina pisnicka, byl jen takovy slaby oblacny zavoj a vykon byl nad 8 kW. Kdyby se vyplnila predpoved a nekolik podobnych dni by se objevilo i v prubehu pristiho tydne tak by to bylo super.
rottenkiwi (1 days) 
u mna rekordny vykon 98.46 % STC a to panely uz maju niekolko rokov. .
bokser01 (1 days) 
Tak jak dnes u vás? Tady je to dnes rekordní... Aktuálně již 10kWh vyrobeno a ještě stále jede z panelů 1,4kw. U mě rekordní výroba od září Ale je to i tím že jsem přes zimu rozšiřoval... V létě nevím kam to budu dávat.... Předpověď vypadá stále luxusně.
Vytěžování přímo z baterií na 48V
FRSO (1 days) 
Je tedy lepsi spinat spiraly podle urciteho SOC nez napeti? Nemam zkusenost s SSR tak mam otazku jak se chova SSR kdyz dodava vykon a termostat na bojleru AC spiralu vypne? Jaky typ SSR pouzit aby netrpel menic? Chtel bych prvni vytezovat bojler 2,2kW pokud termostat vypne teleso ze je natopen tak bych chtel pres prepinaci rele zapnout teleso akumulacni nadrze. Proč nevytěžuješ třeba tím MPPT dle napětí, zjistíš si jaké napětí má to tvé Lifepo4 dle SOC a nastavíš to v tom MPPT, já to tak mám a v pohodě to funguje, nastavíš zap/byl a čas vypnutí. Na MPPT máš svorky toho relé.
BAZAR Studer XTM 4000-48
teapack (1 days) 
Rezervováno pro pkral78.
Vytěžování přímo z baterií na 48V
ElektroEzs (1 days) 
Je tedy lepsi spinat spiraly podle urciteho SOC nez napeti? Nemam zkusenost s SSR tak mam otazku jak se chova SSR kdyz dodava vykon a termostat na bojleru AC spiralu vypne? Jaky typ SSR pouzit aby netrpel menic? Chtel bych prvni vytezovat bojler 2,2kW pokud termostat vypne teleso ze je natopen tak bych chtel pres prepinaci rele zapnout teleso akumulacni nadrze.
BAZAR 6mm2 solární kabel černý
Iamwonder (1 days) 
Prodám 6mm2 kabel černý H1Z2Z2-K SOLAR ENERGY. Výrobce GENERAL CAVI. 20,-Kč/m (při větším odběru cena dohodou) - Plzeň (nebo možnost zaslat)
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
Marta_CZ (1 days) 
To jo, proud nastavim. Ale jenom celkovej, co jde z reglu ven.
glottis (1 days) 
Všechno musíš zapojit do cerba a zapnout dvcc. Tam pak nastavis proud.
Marta_CZ (1 days) 
Mám smart shunt, mppt 250/100, cerbo gx a phoenix smart 3000/24. Nějak se v tom teď hrabu a nemůžu na to přijít.
Výrazné rozdíly mezi 2 ks 4415 a 1 ks 8420
vanilka (1 days) 
Pri rozedneni se Tracer 5420AN chova podobne divne jako ostatni typy. Do proudu 0,5A (mysleno z FV panelu) drzi jejich napeti 2-3V nad napetim baterie. Pri 0,5A na moment zvedne napeti na Umpp, vzapeti ho opet snizi na nekolik V nad napetim baterie a tam ho drzi az do 1,5A. Po překročení 1,5A "zapne" MPPT a funguje dle ocekavani. Pri soumraku drzi Umpp i pod 1,5A. Teprve kolem 0,8A opet napeti snizi na 2-3V nad napetim baterie. Sestava: 4s1p 1,6kWp / 14s Liion Osobne si myslim, ze regulator pri nizke intenzite svetla jednoduse pripoji panely natvrdo k baterii a MPPT zapne az po dosazeni urcite urovne osvetleni.
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
Dagus (1 days) 
Jde, pokud máš smart shunt.
MPPT regulátor PowMr / EASUN 60A 190V
fatter (1 days) 
Tak napokon mi odpisali priamo z Easunu, citujem "EQU is the equalizing charging voltage,BST is to increase the charging voltage,FLD is the floating charge voltage,BST_ R is the lifting return, LDV is the over-discharge voltage,LRV is the over-discharge return voltage
Hotspot nebo ne?
rva (1 days) 
Mám to taky, koukal jsem i termokamerou a nic. Ta námraza je tak citlivá metoda, že to ukáže i nepodstatné rozdíly mezi články/provedením/špíně.
bokser01 (1 days) 
Hotspot asi ne, spíš to tam o něco více hřeje. Já pozoruji na svých panelech něco podobného při teplotě slabě pod nulou. Chtělo by to termo kameru. Ale u tohoto může být rozdíl pár stupnu oproti zbytku. Koukni při větším mrazu, mě to dělá současný stav na fotce pouze když je slabě pod nulou. Když mrzne více tak se to chová jinak.
Ivo12s (1 days) 
Nazdar Solárníci! Dnes bylo u nás po ránu -6°C a krásně hned po ránu svítilo sluníčko. Napadlo mě kouknout na panely, jak si poradí s ranní jinovatkou...a koukám, že všelijak. Mám na střeše panely v kombinaci staré kolem 6 let a nové CanadianSolar CS3K-305P, které jsou tam ani ne dva roky (instalace srpen 2021). A ptám se vás - mám si myslet, že jsou vadné, nebo poškozené? Protože je evidentní, že v podstatě na každém jednom panelu je buňka, která se zahřívá více než ty ostatní! Co vy na to? Vadí to moc? A je to vlastně Hotspot nebo není? Fakt, že ty horní panely jsou už čisté souvisí s postupným ohříváním od sluníčka, začal jsem fotit pozdě... Kvůli instalaci jsem stavěl lešení do 4 patra, s výměnou panelu jsem počítal tak za 20 let a asi už i někdo jiný... Že to je špatně je mi asi jasné, ale - lze předpokládat, že to je z výroby a nějaká zásadní degradace nehrozí? - je to vlastnost a zůstane to takhle, nebo - bude "degradace" pokračovat, nebo - může to být od krup - na jaře 2022 slušné kroupy - že jsem to poznal i při sklizni jablek na podzim? Díky za názory! Představa, že teď, nebo za dva, tři roky dělám díru do střechy a vyměňuji nějaký panel mě tedy moc neláká.
DIY ostrovni FVE rodinny dum
sisdale (1 days) 
V lednu se již situace oproti prosinci mírně zlepšuje. Dny se prodlužují a už se začíná vyskytovat více dní, které nemají mohutnou oblačnost celý den. Během ledna doba provozu domu na ostrovní FVE vzrostla na 29% času, doplněk do 100% byl dům provozován na distribuční síti. Celkově jsem na PV straně vygeneroval 205 kWh, čemuž na bilanci FVE dodávka činné energie na AC straně ve výši 118 kWh (tato suma je očištěna o jakoukoliv spotřebu spojenou s veškerou elektronikou kolem FVE). Dny v lednu byly docela chladné a tak jsem musel pokračovat ve výtápění tepelným čerpadlem, jež jsem zahájil v prosinci. Z DS jsem během ledna odebral 902 kWh v drtivé většině na vytápění domu. Tedy odběr z DS už je nižší než v prosinci a už vyhlížím den, od kterého dojde zase úplné nezávislosti na distribuci. Na následujícím grafu je vidět denní bilance za měsíc leden. Počátek ledna byl pro FVE celkem přívětivý, ale období od 21. ledna do 28. ledna v podstatě tragédie, kdy světelné záření byť ambientní bylo naprosto minimální. Mohutná souvislá oblačnost bez jakéhokoliv přerušení. Maximální výrobu jsem dosáhl 16. ledna ve výši 24.8 kWh na PV straně, zároveň ten den jsem měl maximální pokrytí AC spotřeby z FVE ve výši 13.2 kWh. Zbytek energie byl uložen na další dny. Nejhorší den byl 21. ledna, kdy výroba byla pouze 1.29 kWh. Podobně jako v prosinci, jsem v lednu měl 9 dní, kdy celková bilance FVE na AC straně byla záporná (tedy systém se choval jako spotřebič). Jak jsem zmiňoval výše, zápornou bilanci ve výši zlomku kWh akceptuji, protože systém použivám jako záložní zdroj pro celý dům. Na celkovou měsíční bilanci mají tyto záporné dny minimální vliv i v nejhorších prosincových a lednových měsících. Maximální aktuální výkon panelů se již začíná opět zvedat a ke koncí ledna při jasné obloze je už 8.89 kW. Takže panely už jsou schopny dávat 100% instalovaného výkonu. Oba JK BMS pokračují v driftování na SoC. Coulomb meter tam vývojáři naprosto odbyli. Jsem zvědavý, zda dříve dojde k úplnému dobití baterií než driftování dojede až na 100% SoC v jednom JK BMS. Oproti tomu, výpočet SoC v AntBMS vypadá naprosto stabilně. Minimum SoC, které udržuji v bateriích jako rezervu pro zálohu napájení domu, se v AntBMS drží pěkně konstatně i když baterie nebyla už několik měsícu dobitá do 100%. Rezervu jsem si letošní zimu dal na úrovni počátku zlomu napětové křivky koncového vybíjení LiFePO4 a tak mohu kontrolovat, že napětí na článcích je konstatní a AntBMS reportuje stále správné SoC na této úrovni. V únoru bude doufám zlepšující trend pokračovat a snad ke konci února dosáhnu zase úplné soběstačnosti a nezávisloti na distribuční sítí (snad zase do konce listopadu).
Victron MPPT - nastavení nabíjecího proudu
Marta_CZ (1 days) 
Áno, ale to obmedzenie potom platí pre výkon celého MPPT, takže ak nastavíš 10A, tak bude vždy vyrábať len max 10A, bude to proste miesto 100/30 len 100/10. Ak chceš vyrábať 15A a do bateriek zároveň dovoliť iba povedzme 5A, na to potrebuješ nejaké GX zariadenie, kde sa to nastaví v položke DVCC. Jde to nastavit i s hloupou baterií, která nekomunikuje s regulátorem? Nějak jsem na to nepřišel.
Axpert komunikacni protokol
bahora (2 days) 
Ahoj trochu se tady vetřu. Používáte někdo pipsolar na wemos D1 s pip 5048mk a krmíte ten wemos z 12v z RJ45 přes step down? Funguje to spolehlivě. Myslím jestli odběr toho wemosu není příliš velký. ve špičkách cca 250mA. Za provozu s připojenou WiFi cca 80mA
Cerbo gx+ Greenbono aku
Vlasta Hirka (2 days) 
Díky všem za pomoc. Udělám to tak, než nastuduju Venus OS a node red.
Vytěžování přímo z baterií na 48V
rva (2 days) 
....Tabulka spínání SSR dle napětí baterie. U spínání podle napětí bych se obával, že se to při malém rozdílu napětí někdy rozkmitá.
Cerbo gx+ Greenbono aku
Dagus (2 days) 
Jojo relé má NC i NO kontakt, takže inverzní zápis uděláš na tom relé druhým výstupem. Relé na cerbu ale není na 230V, kdyby to někoho napadlo.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
PetrDubi (2 days) 
Tady máš náhled https://csnonlinefirmy.agentura-cas.cz/ ... nahled.htm
EPEVER Tracer 10420AN nastavení
PetrDubi (2 days) 
Běžné BMS určitě omezit proud neumí, maximálně odpojí baterii při překročení nastaveného proudu. Lepší BMS umí říct měniči (pokud to měnič umí), že má snížit proud.
donJOE (2 days) 
OK,díky. Takže zbývá jedině Victron,pro omezení proudu do baterie. Tak omezení proudu do baterie se dá řešit přes BMS - předpokládám že tam nějakou použijete.
Cerbo gx+ Greenbono aku
FRSO (2 days) 
Mely by to jit i v REMOTE CONSOLE-nastaveni-rele-rele 1 nastavis start/stop generator a o stranku se pak vratis do start/stop generator a nastavis podminky SOC To jo jsem zkoušel, ty podmínky jsou na prd. Potřeboval bych je obráceně . Teď zkouším ten Venus OS. Už mám nastaveno Velké a teď už to asi 20 minut píše "instalace v 2.92...." Obrácené použij kontakty relé
Vytěžování přímo z baterií na 48V
bokser01 (2 days) 
Na podobném principu zapínám bojler. Raspberry sbírá data z měniče a čeká až se splní podmínky. Pak pošle sonoff relé s tasmotou povel zapni nebo vypni.
Cerbo gx+ Greenbono aku
Vlasta Hirka (2 days) 
Node red aktivní. Prosím, mějte se mnou trpělivost. Co dál ? https://venus.local:1881 nejde otevřít, ani nevím, jak obejít zabezpečení. Děkuju
Vytěžování přímo z baterií na 48V
Martin P (2 days) 
Jde o to,jak často bude spínat-Jestli několikrát do hodiny,podle toho ,jak zajde slunce.Zatížíte měkou baterku její napětí spadne.Tak s tím stykačem bude brzo amen. Dle mého návrhu budou hlavní stykače topných obvodů bojleru spínat a i vypínat při podstatně nižším napětí než SSR spínání vlastních topných spirál. A pokud by se podařilo do Raspberry dostat i vypnutí/zapnutí SSR topných spirál bude na stykačích akorát bezzátěžové připojení/odpojení topných okruhů dle napětí baterie. Jedině pokud by selhalo některé SSR by mohlo dojít k odpojení stykačů topných okruhů "pod parou". Ale jestli v tom případě je nutné "restartovat" havarijní termostat půjde poznat, že se něco stalo. Tabulka spínání SSR dle napětí baterie.
Pavel111 (2 days) 
1. SSD relé musí být na DC a to je dražší. SSD z Číny je na čínské proudy, takže u nás lze zatížit tak do třetiny toho co má na štítku. Zavedenou značku FOTEK nahrazuje šmejd FOIEK natištěný patkovým písmem, takže vypadá jako FOTEK. 2. Triak na DC nejde, protože jakmile sepne, tak zůstane sepnutý dokud na něm bude napětí. 3. Jsou pak DC spínače s FET,někdo to používá místo vypínačů když má DC obvody. Sám zkušenost nemám, vypadá to nějak takto: https://www.aliexpress.com/item/32834392386.html Naprostý souhlas,osobní zkušenost.Hřeje to,jsou tam ztráty,nebrat...
BAZAR SINUS Victron Energy Phoenix VE.Direct 1200VA 24V
aivosh (2 days) 
prodano
Cerbo gx+ Greenbono aku
Vlasta Hirka (2 days) 
Mely by to jit i v REMOTE CONSOLE-nastaveni-rele-rele 1 nastavis start/stop generator a o stranku se pak vratis do start/stop generator a nastavis podminky SOC To jo jsem zkoušel, ty podmínky jsou na prd. Potřeboval bych je obráceně . Teď zkouším ten Venus OS. Už mám nastaveno Velké a teď už to asi 20 minut píše "instalace v 2.92...."
BAZAR hybridní 1f střídač GoodWe EM 3048
ladik (2 days) 
Ja to vidim na to zavolat puvodni montazni firme. Maji v oblibe si to registrovat na sebe a s tim pak nic neudelas. Mrkni sem tady je popis, jak je to zrejme zaregistrovane: https://s3-ap-southeast-2.amazonaws.com ... b9d1a5.pdf
Cerbo gx+ Greenbono aku
Paulob (2 days) 
Ano, tam to jde taky ale je to tam takové kostrbaté. Ale pro jednoduchost stačí. Je tam vypnout když je soc větší než, tzn musel by použít NC kontakt relé.
Mikiki elektrárna
ladik (2 days) 
Tak to je zahada. Ta spojka super. Chtelo by se to zamerit co jsi udelal jinak oproti tomu funkcnimu. Klidne tam muze byt problem na kabelu nebo primo v tom portu coz ti samozrejme nepreju. Neslo by je zapojit na jednu sbernici at vidis zda funguji oba nejednou a pripadne mrknout, kdyz jeden nepojede, ale druhy ano a mas pak jasno. Uz jsem taky zazil mastne piny v konektoru.
Cerbo gx+ Greenbono aku
ElektroEzs (2 days) 
Mely by to jit i v REMOTE CONSOLE-nastaveni-rele-rele 1 nastavis start/stop generator a o stranku se pak vratis do start/stop generator a nastavis podminky SOC
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
cipis (2 days) 
Ty sis nenašel tu normu, co ukazuje youda?
Lisovací kleště YATO YT-22862
Dagus (2 days) 
Já jak to začne dělat přetok kleště povoluji a pootočím a furt dokola a nakonec je to bez a drží fest. Nemá smysl tam tu 25tku jet na max, když je to 35tka kabel i oko. Jen aby to lépe drželo.
Cerbo gx+ Greenbono aku
Dagus (2 days) 
Otevři si remote console tam naskakej do fw a vyber že chceš verzi large.
Vlasta Hirka (2 days) 
"Na Cerbu si povol VenusOs large," Nikde jsem to nenašel. Můžeš ještě poradit ? Jsem zoufalej. Díky
Paulob (2 days) 
Na Cerbu si povol VenusOs large, tím povolíš Node Red, pak např. na místní síti na adrese https://venus.local:1881 se dostaneš do programovacího nástroje Node Red kde si přidáváš různé bloky a přidáváš podmínky kdy se má co udělat, např sepnout relé cerba. Na netu spoustu návodů na Node Red.
Vlasta Hirka (2 days) 
díky,to bude ono. Potrebuji dostat do grenbona +5 V při plné baterce. Jak nastavim relé na sepnuto 99-100 procent SOC ? lynx shunt mam.
Solax G4 nastavení Dry contactu
viprcz (2 days) 
Zdravím, cca 20.000,- vč 6 ks relé viz https:x
Cerbo gx+ Greenbono aku
ElektroEzs (2 days) 
Ahoj na Cerbo GX jde nastavit rele 1 aby spinalo podle urcite hodnoty SOC. Na Multiplusu jde nastavit vystup K1 a AUX relay aby sepli taktez podle SOC nebo urcite zateze:) V systemu musi byt bud BMS nebo SmartShnut aby bylo z ceho SOC vycitat.
Mikiki elektrárna
mikiki (2 days) 
2ladik: mám každém kabelu jen jednu spojku a tu, co je na obr. Tu spojku (CAT6) co jsem tam dal k té rozdvojce jsem měl někde v šuplíku a píší CAT6 , tak jsem neřešil. Mám buď vedení (připojení jen regulátoru): NTB - USB převodník - spojka CAT5 - kabel UTP - zapojen do regulátoru. Nebo v případě připojení regulátoru + měniče: NTB - USB převodník - spojka CAT5 - kabel UTP - zapojen do "rozdvojky" - rozdvojka do regulátoru - druhý vstupu UTP kabel od měniče. U FE č.2 (48V) to funguje ať mám zapojené tak nebo onak. U FE. č.1 (24V) to spojení padá nebo nejde vůbec
mikiki (2 days) 
2glottis: na té fotce je FE č.2 a ta jede O.K. 2ladik: ono to jelo celou dobu (cca 6 měsíců) bez "rozdvojky" - tzn. kabel (UTP) byl zapojen přímo do regulátoru. Ale pak jsem přes "rozdvojku" v polovině listopadu připojil i měniče. Vzal jsem si mustr ze stránky č. 26 tohoto threadu (Izahradil). Vše fungovalo asi 2,5 měsíce až teď mám problém. U druhé FE to funguje stále. Ale je pravda, že jsem si kdysi všimnul, že když vypnu měnič u FE č.1 (24V), tak se mi rozsvítila chyba (červená kontrolka) na měniči. Šlo to vyřešit tím, že jsem odpojil kabel z měniče a hned jej zase zastrčil nebo jej nechal volně. Spojení fungovalo. Když jsem pak zapnul měnič, tak vše jelo O.K. (se zapojeným nebo odpojeným kabelem). Tento problém (chyba - červená kontrolka) u FE č.2 (48V) nemám.
BAZAR LIFEPO4 Baterie Pylontech US5000 - 4,8 kWh
lisakus (2 days) 
Specifikace baterie PylonTech US5000: Jmenovité napětí 48V DC Nominální nabíjecí proud 80A Maximální vybíjecí proud 100A Kapacita 4.800 kWh Ochranné funkce BMS přebití, podvybití, vysoký proud a nízká / vysoká teplota bloku Komunikační rozhraní RS485, CAN-BUS Rozsah pracovních teplot 0°C až 50°C Rozsah teplot pro skladování -20°C až 50°C Environmental Protection Rating IP20 Životnost 6000 cyklů při 80% DoD Rozměry 442 mm x 420 mm x 161 mm Hmotnost 39,7 kg Nová, nepoužitá , velmi kvalitní baterie, záruku dává výrobce 7 let + po registraci další 3 roky cena 45.000 Kč Chtěl jsem ji původně použít jako záložní zdroj v bytě pro výpadek elektriny ale byl jsem nucen přejít na prenosnou verzi ( ecoflow) Zůstal mi tu i měnič 5.5kW, nový, nerozbalený Hybrid Solar Inverter 5500W MPPT 80A 500VDC PV Input 220VAC 48VDC Pure Sine 5.5KW Pure Sine Wave Inversor Support WiFI cena měniče 12.000 Kč ●5.5KVA 5500W 230VAC 48V Battery Charger Hybrid Inverter ●Inverter running without battery ●Built-in MPPT 80A solar controller ●up to 9 units Parallel ●Pure sine wave inverter ●Configurable input voltage range for home appliances and personal computers via LCD setting ●Configurable battery charging current based on applications via LCD setting ●Configurable AC/Solar Charger priority via LCD setting ●Compatible to mains voltage or generator power ●Auto restart while AC is recovering ●Overload/ Over temperature/ short circuit protection ●Smart battery charger design for optimized battery performance ●Cold start function mám k němu i wifi modul a tedy lze potom ovládat přes mobilní aplikaci Jsem z Prahy
Cerbo gx+ Greenbono aku
Vlasta Hirka (2 days) 
Zdravím. Používáte někdo vytežovač Greenbono bez proudového a napěťového snímače? Mám jen měřící cívky od multiplusů, ale potřebuji dát vědět grenbonu, že je plná baterie. Než seženu ty snímače, tak mně napadlo využít relé v cerbu, jestli to vůbec jde . Bublich mi zítra přinese předrátované patrony do Aku nádrže, tak ať to může vyzkoušet. Díky
Mikiki elektrárna
ladik (2 days) 
Je potreba si uvedomit, proc to z tou rozdvojkou jede a bez ni ne. Priklad: jeden kabel si bere piny treba 1236 a druhy taktez 1236 a pak mas jasnou kolizi. Pokud to das naprimo a nejde to, mas spatne zapojeny konektor na nespravne piny. A jen tak mimochodem, ty tel rozdvojky, jsou dost nespolehlive. Uz jsem jich X vyhodil. A proc tam davate terminator? Neni to Canbus. Terminator se dava az na vetsi vzdalenosti. EDIT: ted se divam na tu fotku s tim notebookem a ta spojka co tam mas je taky ten nejvetsi smejd co se tady prodava za 15kc nejlepsi spojka je original CAT5e ta funguje perfektne vsude. Na muj vkus tam mas hodne spoju. Je to jak u ethernetu, kde spatna spojka=system si dela co chce nekdy jde nekdy ne.
glottis (2 days) 
A když ten kabel povedes jinudy? Provizorně. Co nejdál od těch silových do baterie a panelů. Na fotce máš že to vede v liště u nich. Z toho mppt může lest pěkný bordel. A přeměř že máš terminator opravdu mezi a a b a ne jinde. Měl bys naměřit 60r pokud máš terminator na obou koncích
cipis (2 days) 
To jsou tlf rozdvojky, navic se jedna o rs485 a ne 100/1000 ethernet. To je divný... Cituji Rozdvojka udělá 2 linky po 100Mbps na jednom kabelu, protože 100Mbps využívá jen 4 dráty z těch 8 v kabelu. Gigabit využívá všech 8 drátů, proto není co rozdvojit - nezbývají žádné nevyužité dráty - a musí se koupit přepínač - switch Podle mne to takhle použít nejde, ale záleží, zda je port 100 nebo 1G a zda jsou či nejsou piny spojeny paralelně.
Lisovací kleště YATO YT-22862
ladik (2 days) 
Mám ty pneu kleště z Hadexu, před chvilkou jsem zkoušel lisovat cu oka na 16 a 35 mm2 Hi-flex kabel, u 16-ky je to prolisované dobře, u 35 mm2 se mi to zdálo málo, tak jsem to přelisoval znovu ale kleštinami 25 mm2 a je to ok, u obou byl ten malý přetok materiálu z oka, který se dal lehce odstranit. Ahoj, to ze jsi to prelisoval mensim je jasne, ze bude pretok a to dost velky mi tak 1mm na kazdou stranu. Pretok by nemel skoro vubec byt, pokud to bude jako tady na prvni fotce a obrousis to, hrozi ze se probrousis na spoj, ktery take vytekl bokem a pak vznikne prasklinka (nepujde videt). Ale je to na vas hosi.
Vytěžování přímo z baterií na 48V
ElektroEzs (2 days) 
Nenasel si tam bistabilni verzi aby nemusela byt porad sepla civka? Ja hledal a nemuzu najit. Diky Ten DC stykač (400 A/ 60V) používám na havarijní odpojení baterie. Z Číny, je ve dvou verzích 1 nebo 2 cívky (přítlačná + přídržná). Dvoucívkový má malou spotřebu (3W oproti 6W) a i cívka 60 V spíná spolehlivě, proto ji používám (za dalšího snížení spotřeby) Dokonce spíná i ta na 72 V. Na zapínání vytěžovače se mi to zdá celkem škoda, tam mám roky "normální" dvoupólový AC stykač (spíná DC 26A/48V) a nijak si nestěžuje.
Jištění / odpojování akumulátoru
ElektroEzs (2 days) 
Jak resite nouzove odpojeni baterie? U panelu mam jistic s vyrazeci civkou ale co k baterii? Diky
Vytěžování přímo z baterií na 48V
rva (2 days) 
Ten DC stykač (400 A/ 60V) používám na havarijní odpojení baterie. Z Číny, je ve dvou verzích 1 nebo 2 cívky (přítlačná + přídržná). Dvoucívkový má malou spotřebu (3W oproti 6W) a i cívka 60 V spíná spolehlivě, proto ji používám (za dalšího snížení spotřeby) Dokonce spíná i ta na 72 V. Na zapínání vytěžovače se mi to zdá celkem škoda, tam mám roky "normální" dvoupólový AC stykač (spíná DC 26A/48V) a nijak si nestěžuje.
Franta2776 (2 days) 
Jde o to,jak často bude spínat-Jestli několikrát do hodiny,podle toho ,jak zajde slunce.Zatížíte měkou baterku její napětí spadne.Tak s tím stykačem bude brzo amen.
BAZAR jak deaktivovat měnič v SEMS Portálu
domeček232 (2 days) 
Prodal jsem měnič Goodwe, který by přihlášen na SEMS portálu. Elektrárnu jsem tam smazal, ale přesto nový majitel nemůže tento měnič zaregistrovat, protože je přidán k jiným elektrárnám a není dovoleno další použití. Můžete mi někdo poradit co s tím? Děkuji.
BAZAR hybridní 1f střídač GoodWe EM 3048
domeček232 (2 days) 
prodáno
Vytěžování přímo z baterií na 48V
ElektroEzs (2 days) 
Na ten sem taky koukal ma kontakty viz obrazek nevim zda to take nebude vytahovat oblouk a napalovat kontakty. Ja porad vaham zda vytezovat DC nebo AC. Kazdopadne tady by slo dat do serie k civce provozni i havarijni termostat. Nevim jestli fakt neco hrozi kdyz se prosvihne DC mokra spirala u bojleru. Na odpojování baterií jsem před lety koupil dva 200A 48VDC stykače (kontaktory). Koukal jsem, že na eskutru je stále mají. Na baterie jsem je nepoužil, ale napadlo mne je použít jako hlavní stykače topných obvodů bojleru. Když budou u mne vystaveny maximální zátěži cca 50A by snad nemělo hrozit jejich slepení. Nehledě na to, že k sepnutí hlavních stykačů topných obvodů bude docházet bez zatížení. Protože SSR budou spínat až při vyšším napětí. Můj stykač vypadá stejně jako na obrázku, akorát má parametry 48VDC 200A.
Martin P (2 days) 
O sepnutí SSR spolu s relátkem (stykačem) jsem uvažoval z důvodu zjednodušení.
Mikiki elektrárna
mikiki (2 days) 
Ten desulfátor nemám. Ale díky za tip asi to ale bude něčím jiným. Už si říkám, že třeba i teplotou v garáži - nyní je tam cca 4-5°C
pkougl (2 days) 
myslím že vím, před lety jsem řešil problém s komunikací (1-wire) a nakonec to bylo desulfátory na olovu - nepoužíváš je? jak klesne napětí tak se vypnou a přestanou rušit
mikiki (2 days) 
A už to zase nejde ..... ach jo ... do pr....
Vytěžování přímo z baterií na 48V
Soban (2 days) 
Proč by se měl tranzistor (SSR) po zapnutí relátka (stykače) vypínat? Proto aby měl ztrátový výkon 0W, jak přes něj něco poteče už to budeš muset řešit..... Tak stejně se můžu zeptat proč by měl zůstat sepnutý když je přemostěn kontakty relé?
Mikiki elektrárna
mikiki (2 days) 
Tak jsem z toho jelen, teď jsem pustil spotřebu z FE č.1 (24V) a najednou vše funguje. Sakra sakra, pořád nevím čím byla způsobena ta špatná komunikace.
Vytěžování přímo z baterií na 48V
Martin P (2 days) 
Na odpojování baterií jsem před lety koupil dva 200A 48VDC stykače (kontaktory). Koukal jsem, že na eskutru je stále mají. Na baterie jsem je nepoužil, ale napadlo mne je použít jako hlavní stykače topných obvodů bojleru. Když budou u mne vystaveny maximální zátěži cca 50A by snad nemělo hrozit jejich slepení. Nehledě na to, že k sepnutí hlavních stykačů topných obvodů bude docházet bez zatížení. Protože SSR budou spínat až při vyšším napětí. Můj stykač vypadá stejně jako na obrázku, akorát má parametry 48VDC 200A.
Martin P (2 days) 
Proč by se měl tranzistor (SSR) po zapnutí relátka (stykače) vypínat? Pokud má SSR úbytek napětí okolo 1V bude úbytek na kontaktech relátka (stykače) minimální. Pak je šance, že naprostá většina proudu poteče přes relé (stykač) a SSR tak bude moci zůstat zapnuté.
Mikiki elektrárna
Soban (2 days) 
To záleží jakou rozdvojku má, zda je to propojeno 1:1 pro telefon, paralelku a nebo pro přenos 100M internetu po jednom UTP kabelu, tam pak nejsou zapojené všechny piny a nedá se to jako terminátor zapojit.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
bokser01 (2 days) 
U mňa v garáži dnes ako na vojenskom letisku, MPPT malo čo robiť. Mám to podobně, jen jsem včera jak byla bouřka zapomněl nahodit jističe od panelů, takže jsem to zapnul až po probuzení kdy jsem si všiml, že nějako nevyrábím... MPPT to ale zvládá regulovat docela svižně. Propady modré křivky k nule, jsou tím, že není odběr a oba MPPT se navzájem přetláčí kdo bude nabíjet baterku... někdy se střídají že jeden z nich vypne výrobu, někdy celý den omezí na 0 jen jeden
TomHC (2 days) 
U mňa v garáži dnes ako na vojenskom letisku, MPPT malo čo robiť.
Soban (2 days) 
Mě se zdá tichý, samozřejmě na 100% byl zatížen a jsem ho i přetížil a oproti REVU je tišší. Hlavně je to trochu jiný zvuk, mám ho na chodbě a v obýváku ticho, v kuchyni je slyšet.
Mikiki elektrárna
mikiki (2 days) 
Ty "rozdvojky" používám již pár měsíců u obou FE a nebyl problém. Nyní po chybě komunikace jsem ji i odstranil z regulátoru a kabel zapojil přímo a nepomohlo to. Když ji tam ale vrátím, tak mohu bez problému komunikovat s měničem. --- Jen pro názornost přikládám obr. jak tu "rozdvojku" mám u FE č.2, kde vše funguje jak má. Černý kabel je k měniči
DIY 3kW Arduino MPPT Solar Charge Controller ESP32
rottenkiwi (2 days) 
POuzivate niekto vlastne chladenie ? A s akym vysledkom ? Su vase fany silnejsie / tlakovo pri rovnakych otackach ? A co hluk ? AKy je hluk na vysokych a nizkych frekvenciach ? https://www.youtube.com/watch?v=4ImeOKgD_Dw
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
bokser01 (2 days) 
Tak to máš asi stejně jak já, Já mám ty 150wp taky 4S a k nim 2X 400wp 2S a paralelně k sobě. Napětí stringů se liší asi o 2V a MPPT si s tím co pozoruji poradí dobře. Dnes když sem tam zasvítí, tak z toho šlo lehce přes 1kw (papírově to má 1,4kwp) Mám je na jihovýchod oba stringy stejným směrem. Máš možnost slušných proudů do baterek no. Já na obou MUSTech nastavil 30A tedy 60A max do baterie což je 30A na řadu. Dle datasheetu by to mělo být uplně OK. Už ti jel naplno ten nový bílý MUST? Jak jsem říkal že se mi zdá tišší než starý HW MUSTU tak to bylo jen zdání... dnes když jeli všechny větráky tak dělá větší kravál než ten starší a když jedou oba přes 1kw z panelů tak tam neslyšíš vlastního slova v té místnosti...
Soban (2 days) 
Jasně zapnul jsem to, ale stejně to budu moct otestovat až bude svítit. Teoreticky mi do baterek může téci 295A což must 80A + victron 60A = 140A, ale budu to muset otestovat, aby se mi nestalo že to na některé překročím... Když vemu doporučený proud tak je to kolem těch 140A, na mustu mám připojené 1.6kWp takže to ani těch 80A nedá, uvidíme jak bude svítit. Panely u mustu jsem včera popřepojoval ty 500Wp na 2S a ty 150Wp na 4S takže by měl být větší výtěžek, větší napětí, menší proud, menší ztráty na kabelech. Jinak položku 20 jsem nastavil na 24.5V když jsem ji měl na 24.8V tak se to brzo přepínalo do bypasu, a když na 24.3V tak se mi to zdálo moc pozdě začínaly se mi rozjíždět články na jedné byl jeden co měl 3.011V a na druhé dva měly 3.099V zbytek měl přes 3.1V. A SOC bylo dle měřáku kolem 35% jinak něco po půlnoci bez DS do asi 9:00h a já svítím
Umístění panelů
Soban (2 days) 
Tak ono to chce skouknout už teď jak tam chodí stíny, protože program je něco a konkrétní překážky zase něco jiného. Mě na ty 2kWp co mám na victronu hodily vidle stromy co jsou v dálce a v poledne stíní, jak stoupne později slunce je to pak už OK. Si dělej fotky jak máš na střeše teď stíny.
Mikiki elektrárna
Kostěj (2 days) 
Ano, jen jsem si to usnadnil tzn. vytvořil jsem koncovku a tu vložil do "rozdvojky" - viz obr. To je divný... Cituji Rozdvojka udělá 2 linky po 100Mbps na jednom kabelu, protože 100Mbps využívá jen 4 dráty z těch 8 v kabelu. Gigabit využívá všech 8 drátů, proto není co rozdvojit - nezbývají žádné nevyužité dráty - a musí se koupit přepínač - switch Podle mne to takhle použít nejde, ale záleží, zda je port 100 nebo 1G a zda jsou či nejsou piny spojeny paralelně.
Umístění panelů
ElektroEzs (2 days) 
Urcite budu davat Victrona nejak se mi libi jak to maj vcelku promakany:) Taky premyslim ze bych dal na vychod 4ks na 150/45 tam se jich vic nevleze jedine az za ten pristresek a to uz by asi stinilo a na zapad zatim 4ks na 150/70 aby se dalo kdyztak pridat na te strane je mista dost a v cene uz neni takovy rozdil. Tak si me utvrdil ze to tak s tou rezervou udelam:)Otazka jestli za nejakou dobu jeste stejne Canadian solar pujdou koupit na pridani. Baterky uz mam objednany EVE LF280K takze s proudem problem nebude. Kde se da najit ten program na osvit co jsi posilal obrazek? Diky
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
bokser01 (2 days) 
Zapnul sis funkci vyrovnávání solárního výkonu? Pokud máš tedy MPPT proud na 80A tak to zapínat nepotřebuješ, pokud ne tak ti z panelů nepujde víc než v položce č. 11 tedy pokud budeš mít povoleno do baterky 30A tak ten MUST nevezme i při odběru třeba 2kw z něj z MPPT víc jak 30A. Jinak musím souhlasit, ten nový typ MUSTU (bílý) je fakt dost měkký v oblasti tlačítek a dost nepěkně se to prohýbá, To ten starý typ HW je tvrdej a ani se nehne.
Umístění panelů
luge (2 days) 
Ahoj mám dotaz ohledně umístění panelů v plánu 8 x 650Wp v příloze obrázek orientace domu a mé představy. Je to v takovém menším údolí kde z východní a západní strany jsou menší kopce, nejvíce otevřená strana je na jih. Rozdělit panely na 4 a 4ks jak jsem nakreslil nebo lépe dát vše na jednu stranu? Díky moc za názory Ja bych to dal 2 panely na vychod a 6 na zapad,vychod v zime skoro nic a v lete stini kopce.
Soban (2 days) 
Pokud tam budeš dávat victron tak bych asi bral 150/70 kde je max výkon 4kW při 48V baterce a můžeš tam pak dát 6 kusů 2S3P pokud se vlezou na střechu. Pokud baterka nebude zvládat 70A victron se dá nastavit i na míň.
Vytěžování přímo z baterií na 48V
Soban (2 days) 
Ono se to dá řešit ještě po elektrické stránce že se dá paralelně ke kontaktu tranzistor. Před sepnutím relátka se sepne tranzistor a pak relé a tranzistor vypneš. Před vypnutím sepneš tranzistor a vypneš relátko (žádný oblouk, proud teče jinudy) a pak vypneš tranzistor. Na tu sekundu co tranzistor vede nepotřebuješ tím pádem velký chladič, a kontakty se nebudou opalovat a při sepnutí zase bude odpor pouze kontaktu relátka. Takže SSR paralelně s relátkem by mohlo fungovat.
Mikiki elektrárna
mikiki (2 days) 
Ano, jen jsem si to usnadnil tzn. vytvořil jsem koncovku a tu vložil do "rozdvojky" - viz obr. Tzn. u Regulátoru mám vložený terminátor - tzn. mám to spojený PIN 3 + 4 U NTB mám vložený terminátor mezi PIN 5 + 6 Tato rozdvojka mi fungovala jak v FE č.1 tak i u FE č.2 (tam je doposud). A stále mi to spojení nefunguje Nebo to mám blbě spojené????
Umístění panelů
Mart (2 days) 
Zatim se mi nejvice libi varianta 4ks na kazde strane strechy(2 x 2,6kWp) jak je na obrazku a 2x Victron MPPT 150/45 v pripade ze bych vse daval na jednu stranu sel bych do MPPT 250/100. Menic bude pak Multiplus MP2 5000VA. Baterie LiFePO4 14,4kWh. Diky Takhle to udělej. Přísun energie bude v průběhu dne rovnoměrnější, což ve výsledku bude lepší s ohledem na zatěžování baterií.
Projekt na FV
petr1ab (2 days) 
Potřebuji udělat projekt na hybridní FV z důvodu přihlášení na ČEZ. FV je již nainstaloné. Složení: 27 panelů Longi 370 W Half Cut, Střídač Growatt Mod 10KTL3-XH, Smartmeter Eastron SDM630-Modbus, 3x Growatt battery ARK-2.5H-A1 (2,5kWh) + Growatt BMS for SPH. FV namontovala firma Techsun. . Takže projekt už mám, teď už jenom revize. Mám, ale dotaz. Ví někdo jak nastavit střídač Growatt Mod 10KTL3-XH do režimu Off grid. Vím, že to umí, ale nevím za jakých podmínek se sám do tohoto režimu nastaví. Přitom baterie ještě není připojena. V tomto režimu už třeba jel 1/2 hodin a pak se sám přepnul do On Grid. Ahoj, rozjel si to?? Ted to resim take. Zda je mozne aby jel bez baterie jako off grid jen kdyz jede slunko.. S pripojenou siti se zda funguje.. Dik
Deye hybridný menič
eman (2 days) 
Pořád váhám, jestli jít do jednoho 3 fázového nebo jednofáze. Umí vůbec Deye při spojení 3 jednofází udělat posun fází, jako Victron?
Prodlužovačka
ospaly (2 days) 
Asi áno. Kupoval som pred 20r., 3x1,5 a na tej predlžovačke sa aj zváralo trafom (kabel nebol úplne odvinutý), po hodine zasiahla tepelná poistka na bubne, ale nič sa neroztavilo.... už opakovane došlo k vypnutiu skrz tu poistku... Takže ak je na bubne aj teplotná poistka, tak by sa toto nemalo stať, ak nie.... izolácia sa poškodí.
BAZAR CATL VW ID3 moduly 6,85 kWh
Emaxkuba (2 days) 
Zdravím, mám jen teoretický dotaz, podařilo se někomu už tento blok rozebrat a postavit z toho jiný počet článků? Uvažuji o tom dát 21 článků do mého elektroauta. Díky za info.
Vytěžování přímo z baterií na 48V
ElektroEzs (2 days) 
Ja si rad clenu tohoto fora nesmirne vazim, jelikoz vzdy pomohou a poradi. Lepsi kdyz nekdo napise ze to opravdu nevydrzi nebo je to kravina nez pak resit neco spaleneho nebo v horsim pripade pozar:) Nedalo by se pouzit pri spinani spiraly popripade pro jeji nouzove odstaveni tohle: https://www.ipopular.cz/kontaktor-gwl-p ... rl709-12v/ Pisou 60A 48V. už jsem se na to ptal, ale prej to je šmejd, stejně jako ssr stykače za 170 korun a hned shoří tady je to ztracený, protože jak nemáš předraženou značkovou věc, tak shoříš i s celým barákem na dvě doby stejně jako s dc spirálou, dáš do aku nádrže a za chvíli ti zrezne na cimpr campr a podobný informace
ElektroEzs (2 days) 
Toho jsem se bal ze to na to rozpinani bude horsi. No nic vezmu jedno lepsi SSR a vyzkousim jednu DC spiralu do bojleru, kdyz to nebude vyhovovat zustanu u AC ohrevu.
kybos (2 days) 
Nedalo by se pouzit pri spinani spiraly popripade pro jeji nouzove odstaveni tohle: https://www.ipopular.cz/kontaktor-gwl-p ... rl709-12v/ Pisou 60A 48V. Musíš být opatrný na to, že prodejce udává parametry pro jednorázové sepnutí, nikoliv rozepnutí. U kontaktorů bez zhášecí komory a magnetického vypuzování oblouku z kontaktů se nedá očekávat, že by kontakty byly schopné opakovaně rozepínat proudy kolem 60A DC při napětí kolem 50V.
ZdZ (2 days) 
Nedalo by se pouzit pri spinani spiraly popripade pro jeji nouzove odstaveni tohle: https://www.ipopular.cz/kontaktor-gwl-p ... rl709-12v/ Pisou 60A 48V. už jsem se na to ptal, ale prej to je šmejd, stejně jako ssr stykače za 170 korun a hned shoří tady je to ztracený, protože jak nemáš předraženou značkovou věc, tak shoříš i s celým barákem na dvě doby stejně jako s dc spirálou, dáš do aku nádrže a za chvíli ti zrezne na cimpr campr a podobný informace
BAZAR Vw LG chem, 12S2P, 6.87kWh, 156Ah
Nunak (2 days) 
Mam na prodej jednu tuto bateri vcetne JK bms. Jdu na nakonec cestou pylontechu, takze tuto chcu prodat. Pokud mate nekdo zajem tak mi napiste. Muj menic deye si nechce povidat s jk-bms a touto baterkou.
Vytěžování přímo z baterií na 48V
ElektroEzs (2 days) 
Nedalo by se pouzit pri spinani spiraly popripade pro jeji nouzove odstaveni tohle: https://www.ipopular.cz/kontaktor-gwl-p ... rl709-12v/ Pisou 60A 48V.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
ZdZ (2 days) 
koukám, že se zase nic konkrétního nedozvíme, pořád jen jedna paní povídala a proto to opakujeme
Umístění panelů
ElektroEzs (2 days) 
Zapojeni na 150/45 bude 2s2p
ElektroEzs (2 days) 
Zatim se mi nejvice libi varianta 4ks na kazde strane strechy(2 x 2,6kWp) jak je na obrazku a 2x Victron MPPT 150/45 v pripade ze bych vse daval na jednu stranu sel bych do MPPT 250/100. Menic bude pak Multiplus MP2 5000VA. Baterie LiFePO4 14,4kWh. Diky
Deye hybridný menič
mopadzi (2 days) 
Dotaz: při použití dvou paralelně zapojených jednofázových hybridů 5kW je možné využívat všechny MPPT na obou měničích?
Smart vyťažovač - bez prúdového snímača a merania napäti
rva (2 days) 
Jak zmíněno výše, vytěžovat je potřeba s předstihem a nečekat až na nabité baterie. Cílem by mělo být skončit večer s dostatečně nabitou baterií, která vydrží přes noc do dalšího dne. Ještě bych zvážil, jestli nemá cenu zohlednit vnitřní odpor baterie. Když je baterie vybitá, tak jde nabíjet vyšším proudem, aniž by napětí na ní překročilo boost. Naproto tomu u nabitější baterie už tak velký proud dodávat nejde, protože napětí překročí boost a mppt regulátory sníží dodávku. A pokud už nejsou další vhodné vytěžovače, elektřina se nevyužije. Tedy ráno povolit vyšší proud do baterie a třeba si šetřit ohřev boileru na trošku později.
BAZAR LFP 280Ah, 3,2V
mozeg (2 days) 
Ak ma niekto zaujem tak za 170€/ks.
odporúčané komponenty na ostrov s 48V 13S20P 18650
Kostěj (2 days) 
Ty oka pod tou maticí od článků do Bms bych tak nedělal, budou tam dle proudu různé úbytky... Mně se zdálo logické připojit BMS viz foto. Na propojku jsem ten silný drát letoval klempířskou pájkou, pochopitelně ještě před montáží propojek. Připojení vývodů už v pohodě trafopájkou.
Umístění panelů
Soban (2 days) 
Dávat to na jednu stranu je blbost, pokud ta strana není na jih. Takže to rozdělit na východ západ a asi 50/50 aby se to lepe zapojovalo. A kolik panelů ..... co nejvíc panelů není nikdy dost. A jak to zapojit netušíme protože nevíme jaký budeš mít měnič - jaké napětí zvládne na mppt vstupu, zda 3 panely, 4, 5.....
Mart (2 days) 
Pokud nenapíšeš jaký máš (budeš mít) měnič, tak jsou zatím veškeré rady zbytečné.
ElektroEzs (2 days) 
Ahoj mám dotaz ohledně umístění panelů v plánu 8 x 650Wp v příloze obrázek orientace domu a mé představy. Je to v takovém menším údolí kde z východní a západní strany jsou menší kopce, nejvíce otevřená strana je na jih. Rozdělit panely na 4 a 4ks jak jsem nakreslil nebo lépe dát vše na jednu stranu? Díky moc za názory
Indukcne vytazovanie do vody ?
karelw (2 days) 
Podle těch displejů s pružinkama to vypada, že vykuchal elektroniku z indukční varné desky. Možná trochu upravil. A místo cívek co ohřívají hrnce zapojil ty kolem trubek. Tady je to pěkně popsané https://www.youtube.com/watch?v=bx8YXvfNtOI
FOTEK SSR DC-DC ovládání spirály
ZdZ (3 days) 
je teda lepší fotek z hadexu nebo ten z dratku ? vypadají stejně, ale to i falešnej foitek za 90 korun z alíka
Indukcne vytazovanie do vody ?
LIX (3 days) 
Proste idukčná cievka, ktorá zahrieva ten kus kovu cez ktorý preteká voda. Nechápem ale význam takéhoto riešenia, pretože účinnosť bude menšia ako keby zohrieval tú vodu špirálou.
odporúčané komponenty na ostrov s 48V 13S20P 18650
rottenkiwi (3 days) 
Ked BMS zlyha a tie kabliky zacnu horiet, co potom ? Ked norma hovori, ze v ceste max. skratoveho prudu z baterky nemas mat more FET-ov, BJTs alebo diod, preco sa pouzivaju na baterky tie BMS, co mas ty, hoci su urcene na iny ucel ? Tak jak pise FRSO. na presne meranie potrebujeme ine uchyty, na inom mieste prepojky.
FRSO (3 days) 
Ty oka pod tou maticí od článků do Bms bych tak nedělal, budou tam dle proudu různé úbytky a nebude to správně vyhodnocovat ta Bms -ka. Dal bych to až nahoru a dotáhl užší maticí, vím že tam není už moc toho šroubu. Chce to změřit při určitém proudu ty úbytky očko Bms a vývod aku.
TomHC (3 days) 
BMS je 200A verzia tej z mivvy - https://www.mivvyenergy.cz/cs/pro-clank ... tooth.html rottenkiwi: konštruktívnej debate sa nebránim. Sú tu na fóre aj extrémni pedanti, aj veľa ghetto elektrární, myslím že nebudem ani jeden z týchto extrémov A skúsenosti naberáme postupne, aj vďaka tomuto fóru.
rottenkiwi (3 days) 
Keby si to urobil s rozumom a skusenostami, tak niet co kritizovat. Preco sa u takych bateriek upusta od kablov k BMS a robi sa to inak ?
Solax 10 kW G4 max vstupní DC napětí
marko250 (3 days) 
Na každém MPPT.
odporúčané komponenty na ostrov s 48V 13S20P 18650
TomHC (3 days) 
Je to JBD-AP21S001-L21S-200A, dva káble na mínus som dával kvôli dvom terminálom na BMS a preto som dal rovnaké aj na plus. Druhú poistku bez problémov pridám. Chcem to celé zakrytovať, ale nejaký deflektor ku poistke nie je zlý nápad. Balančné vodiče ešte upracem, robím kryt na Step-down menič ktorý napája Nodemcu. Oká pri poistke teda prerobím, dík za podnety cipis! Rottenkiwi, si miestna celebrita ktorá má potrebu vyjadriť sa ku všetkému... Okej, beriem na vedomie, urob si doma ako uznáš za vhodné.
Indukcne vytazovanie do vody ?
glottis (3 days) 
Možná ta trubka je jako sekundární vinutí. Závit na krátko. A zahřeje se tím proudem
glottis (3 days) 
Pravděpodobně jako indukční deska nebo tavící pece. Nebo povrchové kalení. Vířivé proudy. Nejsou ty trubky ocelové? Nerozumím mu ani slovo
Deye hybridný menič
HonzaS (3 days) 
Ano, mám zapojený ongrid Solax X1 na tom GEN vstupu. Normálně to funguje i když je to jen 1 fázový ongrid.... Zkoušel jsi zapojit do GEN vstupu 1f generátor jako zdroj pro nabíjení baterie? Já jsem to zkoušel, napětí na vstupu L1 bylo detekováno (zobrazení na LCD), ale k nabíjení nedošlo při jakémkoli nastavení v menu. Zajímalo by mě, zda to vůbec jde. Mám model 3f/SUN-12K-SG04LP03-eu Pak taky zda existuje někde repozitář s firmwary a postup flashe. Dík h.
Indukcne vytazovanie do vody ?
rottenkiwi (3 days) 
Viete mi niekto povedat, ako to funguje, ta indukcia + Cu rurky ? https://www.youtube.com/watch?v=1qK1iJt9ygo
MUST 5kW/48v
glottis (3 days) 
Možné to je. Odešli kondy, mohli jít klidně do zkratu a tím vzali sebou diody. Jestli s polu ty součástky souvisí mohlo to být i obráceně. Diody se prorazily, do kondu pustili obrácenou polaritu a je konec. Hezká pohádka ne?
rottenkiwi (3 days) 
Videl som tam aj nafuknute 160 V jamicon CAPs. Ze by kondy odpalili diody alebo opacne ?
odporúčané komponenty na ostrov s 48V 13S20P 18650
rottenkiwi (3 days) 
V nejakej norme je napisane, ze v ceste nesmie byt polovodic, a tu to je. Ergo, ked si ja budem robit baterku, ziadna BMS, ktora ma FET-y dam len poistku + na kazdy pol BT alebo BLE alebo ESP-NOW monitor a ked sa bude rozchadat, tak 8 A balancer + komunikacia so vsetkymi MPPT. Mne sa more kablov na baterke nepaci.
MUST 5kW/48v
glottis (3 days) 
Přehřátí?
Mikiki elektrárna
glottis (3 days) 
A máš tam terminátory? Na krátké vzdálenosti nejsou potřeba ale pokud tam máš rušení může to už pomoct.
odporúčané komponenty na ostrov s 48V 13S20P 18650
cipis (3 days) 
Ona je tam ta BMS poddimenzovaná, ty baterky dají mnohem víc ... Kolik vůbec má trvale, 50 A? Ale jinak ten bateriový vozíček je moc pěkný nápad
rottenkiwi (3 days) 
Ono vacsinou sa poistka aj BMS davaju spredu baterky a tym tam bud vobec nie su vodice alebo su ovela kratsie.
MUST 5kW/48v
rottenkiwi (3 days) 
CO moze byt pricina, ze diody v tom MPPT na 150 V odidu ? .
Solax 10 kW G4 max vstupní DC napětí
Weizeer (3 days) 
Ahoj, dle datasheetu má Solax 10 kW G4 max vstupní napětí na DC straně 1000 V, má však 2 PV vstupy a k nim příslušné MPPT. Možná triviální otázka, ale pro sichr se radši zeptám. Je těch 1000 V max na jeden string, tedy pro jeden MPPT nebo celkem pro celý střídač (sumárně na obou PV vstupech)? Díky.
Mikiki elektrárna
cipis (3 days) 
Ta RS485 by nějaké rušení měla snést, není to vysokorychlostní USB, je to dělané do průmyslu, rychlost je tam řádově menší než na tom USB. Navíc pokud je to rušení po cestě, tak by se to mělo projevit u obou zařízení, pokud to rušení tedy není přímo v dílně vedle toho "špatného" zařízení. U těch napětí ale také nepředpokládám nějaké odchylky, to už by muselo být něco hodně blbě, když to normálně jede na kilometr. Leda že by ten interface v zařízení dostal nějakou prdu a na krátkou vzdálenost jede na hraničních hodnotách a na delší pak nejede ...
odporúčané komponenty na ostrov s 48V 13S20P 18650
cipis (3 days) 
Koukám na fotky a napadá mě pár věcí: - dvě oka na sobě u stejného "dvojitého" kabelu - použij oko na 2x tlustější kabel a dej ty dva dohromady do jednoho oka, ušetříš jednu kontaktní plochu (nahoře na baterce plus i mínus, přívod k pojistce, tam ten kratší vyměň za stejně dlouhý jak ten delší, takhle ti tím kratším teče víc jak půlka proudu) - u té pojistky vyhoď tu matici a dej oko přímo na plech pojistky, takhle ti to vede nejspíš pozinkovaná matice a šroub, což je škoda, bude tam úbytek - chybí ti druhá pojistka, u plus pólu, nepředpokládám, že zemníš plus - ty pojistky bych kryl alespoň plechem do L, ať není místo případného hoření oblouku přímo na boku baterky, navíc to oddělíš od té hořlavé desky na kolečkách
Vytěžování Victron
ElektroEzs (3 days) 
Jake hodnoty SOC pouzivate pro zapinani a vypinani vytezovani?Diky:)
Lisovací kleště YATO YT-22862
ElektroEzs (3 days) 
Ahoj take jsem je mel takove mastnejsi a fungujou v pohode:)
Mikiki elektrárna
bokser01 (3 days) 
Nedělá to vlivem rušení? Mě tohle dělal měnič taky, koupil jsem stíněný kabel a na oba konce přidal feritový kroužek a od té doby mám po problému
Náhlé odpojení baterie/Jištění
sisdale (3 days) 
Ahojte, Rád bych se zeptal, zda nějak řešíte “náhlé odpojení baterie”, předpokládám že to může odrovnat MPPT pokud dodává do baterek. Měnič by měl zůstat v pohodě sám o sobě když “jen” bere z baterek a zmizne mu zdroj? Pouzivas samostatny MPPT regulator nebo hybridni krabice? Pokud hybridni krabice, jakeho typu? Ja mam hybridy s PV stranou na vyssim napeti (150-450V DC) a tam odpojeni baterie i pri velkem dobijecim proudu nijak nevadi. MPPT pouziva boost convertor s vystupem na BUS sbernici. Jadro BUS sbernice je tvoreno velkymi kapacitami. Boost convertor na MPPT boardu pracuje na pomerne vysoke frekvenci. Mnozstvi akumulovane energie v boost civce v jednom cyklu je schopen bez problemu akumulovat do velkych kapacitoru na BUS sbernici i pri skokovem odpojeni baterie. Pak pri nadbytku PV energie regulator na MPPT boardu okamzite zmeni duty cycle MOSFETu v boost convertoru na stale prime propojeni PV vstupu na vystup tedy na BUS sbernici. Kapacitory na BUS sbernici jsou na 500V. Pri nejakem odberu na AC vystupu menice reguluje duty cycle MPPT regulator tak, aby drzel 470V DC na BUS sbernici. Z teto BUS sbernice je primo napajen vystupni mustek generujici vystupni AC sinusovku.
Mikiki elektrárna
cipis (3 days) 
Zacal bych asi zmerenim napeti na te lince, tedy co je mezi temi vodici RS485. U regulatoru, u toho kratkeho kabliku a co je pak na konci toho dlouheho. Stejne takto zmerit ten funkcni kus.
sisdale (3 days) 
U menicu mam taky seriovou komunikaci a me pomohlo chyby elimimovat pouzitim FTP kabelu. UTP kabely nejsou bezne stinene a jsou nachylne na emg vlivy zejmena pri soubehu s jinymi vodici. FTP ma stineni, takze to mam na jednom konci spojeno s uzemenim a problemy nepozoruji. Nejdrive jsem si rikal, ze muzes mit problem v te casti komunikace co je primo v menici (u me tam treba v menici nejsou vubec nijak kabely chraneny), ale kdyz to na kratkou vzdalenost funguje, tak tam musi byt nejaky vliv toho kabelu. Treba jsou urovne signalu co lezou z jednoho menice o kousek horsi a tak se zvysuje nachylnost signalu na ruseni. A proto ani kabel, ktery funguje na druhem menici, tady nejede spolehlive.
Solax G4 nastavení Dry contactu
Weizeer (3 days) 
Adaptér Box nemám, mám z COM portu vytažený pouze pin 7 a 8. Pokud v manuálním modu spínám ručně ON a OFF, kontakty se spínají a nebo rozpínají dle nastavení. Ale v Smart Save to nefunguje, ikdyž jsou i splněny podmínky pro sepnutí. Napadá mne jestli není problém v tom, že nemám povolené přetoky do sítě a tudíž měnič neví jaký je přebytek a tudíž to nefunguje??? Podle mě to bez povolených přetoků fungovat nebude. Měnič totiž neví, kolik výkonu jde z panelů získat dokud to nezkusí. Pokud je již na limitu nabíjení baterek (a nebo jsou baterky nabity na max) tak jen ví, zda zvládá pokrývat spotřebu domu nebo ne. Pokud ano, nemá jak zjistit, jaká rezerva tal ještě je. To zjistí pouze měřením na hlavním jističi kolik energie je schopný exportovat. Jinak mnohem sofistikovanější je toto: https://gbc-solino.cz/headpage/e-prislu ... MAIL_ID%5D Ale bohužel u mě to zabíjí ta cena. A ta cenovka je tedy jaká?
Smart vyťažovač - bez prúdového snímača a merania napäti
sisdale (3 days) 
Vidim, ze mas pomerne velkou baterii. Jakou vyhodu budes mit s vytezovacem? Ja spinam bojler pres rizene rele na zaklade teplot (merim aktualne tri - nahore, uprostred a dole), SoC baterii, aktualniho vykonu PV, aktualnich zatezi na invertorech a predpovedi PV energie. Vykon panelu nasobne prevysuje prikon ohrevu vody, takze dle ruznych situaci ohrev vody jede na ruzne teplotni urovne postupne. Pri baterii s vysokou kapacitou nepotrebuji vzdy skoncit na 100% SoC. Posledni level rizeni mezi 95-100% SoC (a dostupnem PV vykonu nad aktualni zatezi mimo pripravu teple vody) proste pri 100% SoC sepne, zacne klidne trochu vybijet baterii a pri 95% SoC skonci (samozrejme nejdu nad 75 stupnu v zasobniku). Tech 5% SoC u me je u me 1.7 kWh. Takze velmi caste spinani a vypinani rele nehrozi. Cycle count na bateriich neni citelne navysen. Ocekavam ze baterie stejne drive odejdou starim nez cycle countem. Pouze na zacatku jara a v listopadu nastava mezni situace, ze zasobnik neni uplne nahraty a stav nabiti je na 100% SoC. Tak v tomto obdobi dojde tu a tam k vyuziti teto zbytkove hystereze. Zbytek jara, leto a zacatek podzimu je akumulace vody dokoncena (s maximalni teplotou ve vsech castech zasobniku) temer vzdy mnohem drive nez dosahnu 100% SoC. PV strana dava 10kW a ohrev vody konzumuje pouze malou cast toho vykonu, takze je lepsi nahrivat hned, kdyz je dostatek vykonu a naopak minimalizovat prilis rychle dobijeni baterii. V zimnim obdobi neni slunce dostatek na to, aby byla baterie vubec dobita na 100% SoC. Vzhledem k tomu, ze priprava vody je druhym energeticky nejnarocnejsim spotrebicem v domacnostech, preferuji pokud to jde misto dobijeni baterii akumulaci energie v zasobniku teple vody. Stejne bych tu vodu musel nahrat bud zpet z tech baterii nebo koupit energii z DS. Trochu jina situace by byla, kdybych teplou vodu pripravoval i jinym zpusobem, ale ja jedu se vsim pouze na elektrinu.
Arduino uno - nesmyslné znaky na lcd
cipis (3 days) 
Ne nadarmo se to nesmi tahat dohromady, a kdyz uz, tak s ocelovou uzemnenou prepazkou, a izolace tech 24V kabelu musi mit minimalne tu odolnost, co maji ty 230V kabely.
MUST 5kW/48v
bokser01 (3 days) 
No prave proto jsem se ptal, co to spina, kdyz to ma povolene tak nizke napeti pri tom proudu. No rozhodně pracuje ráno a večer, to jsem několikrát slyšel a zapne se při sepnutí těch relé i MPPT deska jako taková. Jestli je to ochrana proti přetížení na rozepnutí nevím moc se mi tomu věřit nechce to by bylo pro to relé fatální. Ten MPPT je vcelku svižný ale je jasné že za situace prudkého osvitu je to otázka vteřiny z temna na plný svit. Tak tam skočilo právě přetížení a měnič s panely vubec nepracoval měli napětí na prázdno. Já si myslím že když si změří že má "moc" tak zkrátka vypne práci s panely. Samozřejmě nemůžu na něj pověsit nějaký mega množství panelů. Já vycházel z návodu kde pro MPPT 80A je nakresleno tuším 15 panelů 250wp. Jak dalece je ten návod pravdivý netuším.
cipis (3 days) 
No prave proto jsem se ptal, co to spina, kdyz to ma povolene tak nizke napeti pri tom proudu.
Wattrouter, Greenbono a další
Kostěj (3 days) 
Takze ty napajas bojler priamo z regulatora?to ked ti vypne nabijanie? Ne, tak to není. Spínání SSR relé je z Epever regulátoru (když už tam ten kontakt je, proč ho nevyužít?). Ale ta SSR relé zapínají pět topných spirál 230Vx250W, napájené je to přes Kinga 5kW (ostrov). A tolik spirál - to je pozůstatek předchozí verze FVE. A ta napětí v regulátoru mají překryv: Když má baterka cca 70%, sepne se vytěžování. Nabíjení Epever vypíná/omezuje až kolem 90%.
MUST 5kW/48v
bokser01 (3 days) 
Co se týká přepnelování MUSTU, Tak mám na jednom z nich o 1,2kwp výkonu víc protože pustí max 80A což je cca 2kw výkonu z panelů. Stringy nemají ale stejný směr. No i tak se mi loni stalo při prudkém osvitu slunce že MUST pípnul a hodil chybu solární nabíječka je přetížená... Po chvilce si na to opět šáhnul MPPT a přizpůsobil ale že by něco relé rozpojilo mi nepřišlo. Nedokážu si představit že by tohle malé relé rozpojilo cca 65V a proud kolem 35A bez toho aby se utavilo....
Vývoj nového monitorovacího software
rtyyy (3 days) 
Kolegové, chci se s vámi podělit o svou zkušenost. Nově jsme využili služeb společnosti MORAVIO. Potřebovali jsme vývoj mobilních aplikací. Zde mobilní aplikace vývoj a najdete podrobné informace. Mimochodem, aplikace byla ponechána přímo na webu. A specialisté nás rychle kontaktovali. Se spoluprací byli spokojeni.
Wattrouter, Greenbono a další
Migel (3 days) 
Diki skusim to a ozvem sa ci som to dobre pochopil Takze ty napajas bojler priamo z regulatora?to ked ti vypne nabijanie?
Počasí
rottenkiwi (3 days) 
NO ja beham s metlou, ci toto bude pravda co predpovedaju. Ma byt vietoe 37 - 42 m za sekundu. https://www.youtube.com/watch?v=dJxiV8gPrPI
Wattrouter, Greenbono a další
Kostěj (3 days) 
Ahoj..mohol by si mi prosim poslat do sz ako to mas spravene stoho vystupu?..mam ten osty regulator. Dakujem Třeba se to bude hodit i někomu jinému. V portu RS485 (v CZ manuálu číslo 9) mám ethernet kabel, hned u konektoru je rozpáraný. Piny 3+4+5+6 vedu do převodníku RS485/USB (tudy Epever Tracer na noťasu nastavuji). Ale na pinech 1 a 2 portu RS485 je +5V (200mA max), ty vedu společně do jednoho pinu svorky 12 (v manuálu se jmenuje Řízená prodleva zatížení - to je ten kontakt relé). Výstup kontaktu relé - druhý pin svorky 12 a piny 7+8 z RS485 (spojené, tam je 0V) vedu na vstup optočlenu MOC3043 - do SSR relé (to jsem už sem někam dával, stavěl jsem si SSR relé sám).
MUST 5kW/48v
rottenkiwi (3 days) 
Tie rele co tam su, HFV7-P spinaju 70 A - 14 VDC - 5 A - 50 VDC a bez zataze je tam graf, ze pri teplotach - 20 - 0, to moze zopnut 180 % viac napatia a cim ide teplota vyssie, tym menej. NO ale ako potom odpaja panely ten vysokonapatovy ? A na co je tam na doskach tolko NTC termistorov obmedzujucich prud ? https://evelta.com/content/datasheets/053-HFV7.pdf
Arduino uno - nesmyslné znaky na lcd
PetrDubi (3 days) 
Na to kolikrát pomůže připojit těch 24V k Arduinu přes tlumivku (použiju něco vyndané z nějakého starého zdroje) a pro jistotu dát i nějaký kondenzátor (ideálně dát paralelně ke vstupu napájení 100nF keramiku a pár set uF elektrolyt).
Počasí
jahodovák (3 days) 
Jo,včera to bylo jak na houpačce,docela dlouho se to u mě drželo a dobíjelo to 104 ampér.Jen škoda,že to pak začalo poněkud padat ale jen škoda,že to tak není častěji,mohlo by i víc,není to ani 0,2C asi by to chtělo nějaký panel ještě přidat...
bokser01 (3 days) 
Uvidíme no, stačilo by klidně jen 2 dny jasného počasí, nemusí svítit celý týden . Včera u nás bylo dost ostré slunce, vždy vylezlo během vteřiny z mraků a za pár sekund zas zalezlo. Dost to cvičilo s MPPT.
Stanley (3 days) 
Já už mám nové pojistky v odpojovači. Včera mi jedna 16A shořela z neznámých důvodů. Tak tam mám 25A. Tak se těším.
jahodovák (3 days) 
sice bych si to taky přál,jsem tedy zvědav jak to bude ve skutečnosti,mnohdy jsou zcela vedle...
bokser01 (3 days) 
Koukal jsem na předpoveď YR.no a příští týden to vypadá jako ze snu solárníka... Snad to dopadne, hodilo by se opět oživit výrobu po tomto hnusném týdnu.
MUST 5kW/48v
bokser01 (3 days) 
Pro srovnání přidávám Green cell 3kw. Vpravo dole je MPPT
Franta2776 (3 days) 
Vysokonapěťový MPPT žádný odpojovací relé panelů nemá.Proto RVA možná tvůj měnič přežil přízemněni vstupu panelů a ten můj ne.Na mým je proudové čidlo.
Soban (3 days) 
Jinak pro inspiraci foto mého původního 24V 3.2kW REVO. Jsou zde: viewtopic.php?t=8578&p=167652#p167652
rva (3 days) 
Přepínají, když napětí stringu přesáhne napětí baterie. A kdo přepaneloval, tak odpojí string i tehdy, pokud proud překročí dovolenou hodnotu a mppt nestačí zareagovat přenastavením na vyšší napětí.
Mikel (3 days) 
V tom mppt must, co tam ta rele civka 12vdc kontakty 70a/14vdc spinaji? Predpokladam, ze odpojuji pri nizkem napeti z panelu. Ale je to jen domnenka.
Wattrouter, Greenbono a další
Migel (3 days) 
...Takže v tu chvíli bych chtěl, aby se sepl nějaký kontakt v nějakém zařízení, to seplo stykač a začala se posílat energie ze sluníčka přes střídač třeba do bojleru. Já k tomu zatím využívám přímo vestavěné relé v Epever Traceru (řada Tracer8415AN). Funguje to dobře, jen je blbý, že na traceru v podstatě pořád bliká červená LED (relé je předurčeno k zapnutí měniče a když je relé rozeplé, varuje, že měnič je vypnutý, protože napětí baterie je nízké). No a k pálení přebytků je nastavené napětí hodně vysoko. Ahoj..mohol by si mi prosim poslat do sz ako to mas spravene stoho vystupu?..mam ten osty regulator. Dakujem
MUST 5kW/48v
rva (3 days) 
Obvykle ta dvě relé v sérii ráno připojují panely a večer je odpojují.
cipis (3 days) 
V tom mppt must, co tam ta rele civka 12vdc kontakty 70a/14vdc spinaji?
Franta2776 (3 days) 
Pro srovnání levný Easun 5.5kVA z Ali.
bokser01 (3 days) 
Tam těch relátek je teda požehnaně. Už od pohledu mnohem kvalitnější board než green cell.
Mikel (3 days) 
Deska invretoru PV1800VHM 5000W Deska MPPT v modelu PV1800 VHM 3000W
Arduino uno - nesmyslné znaky na lcd
michalkamis (3 days) 
Už jsem na to přišel, pro testování senzorů je přivedeno externí napájení 24V a bylo vedeno spolu s kabely 230V, docházelo tedy k indukci napětí. Takže Arduino občas dostalo pecku, ne tak velkou, aby došlo k poškození HW.
Smart vyťažovač - bez prúdového snímača a merania napätia
TomHC (3 days) 
Ahojte, riešili ste niekto trochu inteligentnejší vyťažovač pre bojler? Plánujem urobiť fázovo-riadený triakový, s tým že to bude postavené na ESP8266/ESP32 a buď cez ESPhome (https://esphome.io/components/output/ac_dimmer.html) alebo vlastný kód cez Arduino GUI. HW časť ako v týchto dvoch projektoch: - http://tahmidmc.blogspot.com/2013/06/po ... phase.html - https://how2electronics.com/220v-ac-lig ... c-arduino/ Všetky parametre z meniča aj BMS mám vypublikované cez MQTT, v Home assistant by som urobil automatizácie podľa SoC, aktuálneho výkonu meniča, prúdu z/do batérie, prípadne teplotu vody upravovať aj podľa predpovede počasia (HA intergácia Forecast.Solar). ESP by malo senzor teploty v bojleri, spínač ON/OFF pre manuálne spustenie, senzor vstup pre riadenie výkonu, prípadne čokoľvek iné. Ak máte niečo podobné, podeľte sa o skúsenosti. Ak nie, pôjdem do toho po vlastnej ose
odporúčané komponenty na ostrov s 48V 13S20P 18650
TomHC (3 days) 
Ahojte, tak som dnes prešiel do produkcie - prepínač sietí je zapojený, len nejaké minoritné úpravy a potom dodám foto a popis. Už len to slnko nech nám svieti Nie ako dnes, 600 Wh a ometanie panelov...
Mikiki elektrárna
mikiki (3 days) 
Vyzkoušen kabel UTP co funguje na 100% u druhého regulátoru (FE č.2) a taky hláška: Reg_olo: Error: operation failed(COM8) Vyměněn i USB převodník a to jak novější (CH343) tak i starší (XR21B1411) a pořád stejná chybová hláška. Přeinstalován software Solar Station Monitor včetně ovladačů USB, nastavení O.K. a stále nic. Prostě zkouším všechno možné, jak rozchodit to spojení. Když ale dojdu s NTB k regulátoru do garáže a propojím s NTB přes USB převodníkem, tak spojení funguje. Od cca konce dubna 2022 to fungovalo u FE č.1 (24V) přes UTP kabel bez problému. Nyní jede O.K. přes UTP kabel jen FE č.2 (48V) - FE č.1 (24V) ne a ne a ne --- Co je ale zajímavé, tak UTP co vede do regulátoru FE č.1 (24V) a nejde spojení, tak přes ten samý kabel spojení s měničem 24V funguje (Inverter Monitor). Tzn. kabel je O.K.
Protherm Ray - uprava
stevoh6 (3 days) 
Nevím proč do toho pořád chcete vrtat. Asi by mělo jít v menu nastavit max. výkon kotle který bude trvale zapnutý a jen signálem N zapnete těleso. Až ten kotel připojíte tak nezapomeňte na nějakou expanzi nebo nechte okruh otevřený. Suhlasim mam protherm ray 9kw. V servisnom menu kotla ide samostatne nastavit max vykon pre ohrev TUV a aj pre ohrev kurenia. Tiez idu nastavit aj otazcky cerpadla. Na svorkovnici je jeden HDO kontakt, ktory viete ovladat hocijakym rele + esp+ home assistant napr. ale je tam aj druhy kontakt, ktory funguje ako "obmedzovac vykonu" ale to robi len to, ze nepusti vsetky spiraly naraz ale postupne s dlhsim casovym odstupom. V manualy je tento kontakt oznaceny ako "kontakt pre odlahcovacie rele".
Protherm FE120 BM
stevoh6 (3 days) 
Zdravím/Dobrý den dopadlo nějak to zapojení přes cirkulaci G 3/4" ? Děkuji. Dobry, nedopadlo este nijak. Akurat sa to chystam riesit, neviem sa rozhodnut cez ktory typ to skusim spravit. Dost ludi ma odhovara od vkladania spirali, ze mam radsej vyuzit "cirkulaciu", tj +trubky, ext cerpadlo, ext ohrievac. Nemate niekto rozmery co kde vojde? Myslim ze by to pomohlo aj ostatnym. Ked nie, neostava mi nic ine len odstavit dom od vody a merat
Náhlé odpojení baterie/Jištění
remykczech (3 days) 
Aby mi čínská BMS neodpojila čínské baterie od čínských regulátorů, tak mám regulátory k baterii napojeny přímo (přes čínskou žehličku a dvoucívkové čínské DC relé). BMS pouze balancuje a sleduje napětí na článcích. Detekuji pokud vypne nabíjení nebo vybíjení a následně řízeně elektrárnu vypnu (opět za pomoci čínských komponent). České řešení je právě to, že přes BMS netečou pracovní proudy a proto nemůže baterii nečekaně odpojit. Ahoj, nevím zda jsme se pochopili, to nebylo házení špíny na Čínu. Řešil jsem hlavně např. Pojistky v odpojovačích, pokud by byla nějaká nekvalitní - rozumět s výrobní vadou (ať čínská nebo z EU), aby neodpojila baterii v moment, kdy by neměla. Toť vše. Baterky a měnič mám taky z číny, ale na jištění a ochrany odvahu nemám, to je ale věc názoru a postoje.. Že je měnič a baterka z Číny neznamená, že si nezaslouží nebýt odpálená amatérem, jako jsem já, proto se tomu snažím předejít než někam zapojím každej kabel… Každopádně díky za info, toto řešení taky nezní špatně.
Panel chudého solárníka.
Soban (3 days) 
Přesně - viděl jsem lepší tam připojoval dráty na tu folii v CD
prorazeny panel
sandbug (3 days) 
takze bude lepsi sehnat druhy ten samy,
beethowen (3 days) 
Nedokážu si představit, že by se to dalo nějak rozumně opravit, aby to bylo dlouhodobě v pořádku.
BAZAR jkm535m-72hl4-bdvp
sandbug (3 days) 
koupim jeden panel jkm535m-72hl4-bdvp, prijedu si pro nej
prorazeny panel
sandbug (3 days) 
Dobry den, chci se zeptat zda by se dal takto prorazeny panel opravit nebo mam rovnou shanet druhy. Neni to naskrz ale je rozbite predni i zadni sklo , a minimalne 2 clynky bych rekl ze jsou poskozene , mozna i vice.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (3 days) 
Na jednom z menicov Victron 10 000 000 Wh. https://youtu.be/LbiElz8NyAI
BAZAR Laboratorní zdroj 30V 30A
zdenek.rotrekll (3 days) 
uprava ceny na 5800 kč
Panel chudého solárníka.
wimpi (3 days) 
Normální fake, nic divného ani zajímavého
BAZAR Nozove poistky
Migel (3 days) 
Stale aktualneeee... Aj po kusoch ak by mal niekto zaujem..
Kabel Multiplus II 5000
Karlik73 (3 days) 
Dik vsem. Asi tam tu 50 dam. Vic jak 200A tam prece stejne nepotece, uz jenom kvuli pojistce a jistit 50 kabel 200 pojistkou je taky myslim cajk. Ja s tou 50 pocital od zacatku az ted me nahlodal ten manual ale ty kabely budou navic jen cca 1m, takze tak:)
Náhlé odpojení baterie/Jištění
Soban (3 days) 
BMS je napájená - je připojená k baterce. Já mám taky olovo, ovšem pouze proto že zůstalo z prvních pokusů. Jinak měnič by to měl ustát, na 12V měniči jsem odpálil pojistku a bez problémů přežil, mppt od victronu by to měl taktéž přežít.
rva (3 days) 
Záleží od typu BMS. Např. JK-BMS balancuje jak při dobíjení, tak vybíjení, takže ta je v pořádku. Daly smart BMS (a řada dalších) tuším balancuje jen při dobíjení, ta vhodná není, protože pokud výstup z BMS není zapojen, BMS si myslí, že do/z baterie nic neteče.
Panel chudého solárníka.
Soban (3 days) 
Já bych tipnul odhadem 0W. Jinak jak může cívka na slunci vyrábět proud? Je to blbost......
Náhlé odpojení baterie/Jištění
eman (3 days) 
Zajímavé téma. Chápu správně, že když připojím MPPT "natvrdo" k baterii, tak BMS bude sama balancovat články, ikdyž nebude přímo napájená?
Franta2776 (3 days) 
K lifepo mám pararelně olověné baterie,které se nikdy neodpojují.
Panel chudého solárníka.
Franta2776 (3 days) 
Odhadem mu z toho leze 100W to je stejný jak normální panel.
Náhlé odpojení baterie/Jištění
rva (4 days) 
Aby mi čínská BMS neodpojila čínské baterie od čínských regulátorů, tak mám regulátory k baterii napojeny přímo (přes čínskou žehličku a dvoucívkové čínské DC relé). BMS pouze balancuje a sleduje napětí na článcích. Detekuji pokud vypne nabíjení nebo vybíjení a následně řízeně elektrárnu vypnu (opět za pomoci čínských komponent). České řešení je právě to, že přes BMS netečou pracovní proudy a proto nemůže baterii nečekaně odpojit.
FVE jako UPS, ekonomicky smysluplná
macherko1 (4 days) 
tie axperty treba kazdy rok povysavat z vnutra lebo horia zdroje ako fakla , Stači upchatie laveho filtra a je tu black screen
Náhlé odpojení baterie/Jištění
remykczech (4 days) 
Ahojte, Nevím zda téma patří úplně sem, nebo do subfóra o jištění. Rád bych se zeptal, zda nějak řešíte “náhlé odpojení baterie”, předpokládám že to může odrovnat MPPT pokud dodává do baterek. Měnič by měl zůstat v pohodě sám o sobě když “jen” bere z baterek a zmizne mu zdroj? Bavíme se například o situaci kdy pojistka zareaguje nečekaně, nebo holt dojde “nekvalitní” šarže a odpojí baterii, jak toto řešíte/neřešíte? Bavím se o věcech z ČR, né Číny Budu z baterek tahat v peaku 120A/48V, většinu času ale okolo 20-30A. Díky
Panel chudého solárníka.
bublich (4 days) 
https://fb.watch/irZXbIu8kx/ 25 let na výkon. Navíc by to pěkně plašilo špačky .
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
ZdZ (4 days) 
co to třeba okomentovat česky a první přízpěvek nechápu na co se vztahuje
youda (4 days) 
Tak jsem si vyposlechl názor, že bludné proudy vlastně nejsou, že jsou jen bludní holanďani. Jedná se mi o zapojení 48V DC spirál do elektrokotle. Prý tam nic takového nemůže vznikat a navíc i kdyby, tak nemají kde škodit, protože nerezová nádoba s nerezovými spirálami ani nemůže vytvořit můstek, kde by to rezlo. To že se to říká je takový argument, který by chtělo něčím podpořit. Pak jsem zase vyposlechnul názory, že DC spirála pomocí bludných proudů a dokonce elektromagnetické indukce sežere všechno. Sice nevím, jak může škodit indukce, ale je fakt, že fyzice moc nerozumím. Je pro to nějaké fyzikální vysvětlení, nějaké praktické zkušenosti místních uživatelů, zreznula někomu nerezová nádoba s dc spirálami ? EN 50162:2004 - Protection against corrosion by stray current from direct current systems
youda (4 days) 
Tak jak je to s tou spirálou ve které vznikne oblouk, který jí propálí ? Jak vůbec vypadá ta spirála na 48v uvnitř ? Ale hovno.
FVE jako UPS, ekonomicky smysluplná
luky (4 days) 
Malý pokrok: Doplnil jsem dalších 6kWh lithia, od Mikela. A trochu jsem předělal kabeláž. Není to dokonalý, ale už bych se za to nemusel stydět.
BAZAR Prodám Solaredge Optimizer P1100-4RM4MBT
cipis (4 days) 
Přebytek 100 ks? Co jsi to zrušil za projekt, že ti zbylo 100 kusů?
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
ZdZ (4 days) 
Tak jak je to s tou spirálou ve které vznikne oblouk, který jí propálí ? Jak vůbec vypadá ta spirála na 48v uvnitř ?
jahodovák (4 days) 
Vždyť o tom tu, Plho, už dobrou čtvrthodinu hovoříme ... Ono je to jak se stavěním baráku. Ať už udělám konstrukci z čeho chci, tak cena za kubík zastavěného prostoru bude plus mínus stejná. Co ušetřím na "práci", to se prodraží na "materiálu". A tady to bude naprosto stejné. Tak to by mělo platit,jen někteří preferují možnost si většinou vše pokud možno udělat sami,nejen že ušetří finanční prostředky ale ještě se zlepší ve zručnosti a své nabyté zkušenosti poté mohou použít i jinde.Další bonus je možno spatřovat v tom,že poté místo vysedávání v putikách a vedení planých řečí u pití nezdravých nápojů a jiným ničením zdraví si prací na zdravém vzduchu i utužují své zdraví.Pravda,někomu se to nelíbí a rád si zničí své zdraví v práci ale nějak si neuvědomuje,že zdraví si za peníze zatím nelze koupit.Nejhorší na tom ale je,že na to většinou člověk příjde pokud si nenechá poradit pozdě,kdy již náprava není možná........
beethowen (4 days) 
Jednou každá topná spirála odejde, většinou tím, že se někde přeruší. Při AC proudu vzniklý oblouk zhasne přímo v tělese, ale při DC proudu se oblouk drží a drží a regulátor dává svůj jmenovitý výkon, pak to propálí stěnu tělesa. Potom pokud to není jištěno chráničem proti zemi vesele probíhá elektrolýza a jede se vesele dál buď do výbuchu nebo do dalšího dne a s větším rizikem exploze. Dále když vypne klasický termostat DC proud (ať havarijní nebo provozní), tak shoří. Pokud je to jištěné elektronikou, tak cena za takové bezpečné zařízení přesahuje cenu samotného bojleru... Toto by mě celkem zajímalo asi blíže vysvětlit, jak bude ten oblouk držet v tom křemičitém písku. To by potom asi ty PV pojistky, které jsou na 1000V moc ani nefungovaly a držely uvnitř oblouky. A tady se bavíme o cca 50V DC.
BAZAR Prodám Solaredge Optimizer P1100-4RM4MBT
MBurian (4 days) 
Prodám nové, nepoužité optimizéry. K dispozici 100ks. Cena 1800,-/ks Možno předat osobně ( České Budějovice ) nebo poslat přepravcem. Cena za dopravu bude upřesněna dle místa doručení.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
cipis (4 days) 
Vždyť o tom tu, Plho, už dobrou čtvrthodinu hovoříme ... Ono je to jak se stavěním baráku. Ať už udělám konstrukci z čeho chci, tak cena za kubík zastavěného prostoru bude plus mínus stejná. Co ušetřím na "práci", to se prodraží na "materiálu". A tady to bude naprosto stejné.
BAZAR Sinusový filtr 3f 24A
Lubik (4 days) 
Sleva na 500 Kč
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
PetrDubi (4 days) 
To něco je třeba proudový chránič typ B (typ B, ne charakteristika B!), který je určený i pro stejnosměrné napětí a jeho cena začíná někde na 6 tisících a stoupá směrem nahoru. Nebo hlídač izolačního stavu pro stejnosměrné napětí, ale tam je ta cena ještě mnohem vyšší... Prostě všechny správný řešení jsou nekřesťansky drahý..
Arduino uno - nesmyslné znaky na lcd
glottis (4 days) 
ja mel porblem, pokud jsem pouzival asyncwebserver. Ten bezi v jinem vlakne na druhem cpu jestli jsem to pochopil a kdy zjsem chtel uz v obsluze http volani neco udelat s displayem na i2c, velmi casto to koncilo touhle chybou. Vyresl jsem to obsluhou dipslaye jen v v halvnim vlakne aplikace. Jinde mi pomohlo snizeni frekvence pro i2c. Problem jsme mel i s oled znakovym displejem. Ale mozna by to jina knihovna opravdu resila lip a mohlo jit o nejake nestastne casovani.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
glottis (4 days) 
hlidac izolacniho stavu by to mel resit. Vec za 5000+? Jestli nekdo vi o nejakem vhodnem levnem pro fve pro stringy 150-200V rad se podivam na overeny.
BAZAR P: XTRA4415, BMS 200A, ELERIX CPM1, Kontaktory + dalsi
glottis (4 days) 
prodane: USR-DR302, WiFi redukce pro epever, REG-XTRA4415N, Externí displej EPEVER MT50, CPM1, kontaktory zbyva: 3. BT redukce pro epever - https://www.i4wifi.cz/cs/275062-epever-ble-rj45-a . Jeste v modre barve jak to bylo driv. Nikdy jsme ji nezapojil a nezkousel. cena: 300,- 6. BMS JBD 200A 7s-20s - BMS7S20SLIFE200BT - https://www.mivvyenergy.cz/cs/pro-clank ... tooth.html Neni moc vhodna na paralelni provoz. Pokud si to nekdo vezme tak at to bere na zretel Jinak ji neni co vytknout. cena: 3500,- 7. Maxi-cosi vejce cena: 500,-
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (4 days) 
Tak konecne som dal do Libra Office-u data a situacia je u mna takato: . .
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
ZdZ (4 days) 
Takže jediný reálný nebezpečí hrozí od propálení stěny spirály a neřízený elektrolýze vedoucí ke vzniku vodíkový bomby. Takže kdyby se před spirálu přidalo ---něco--- co to pozná, že se propálila spirála tak je to v pohodě a vlka se nemusíme bát. A co je to konkrétně to ---něco--- ??
MUST 5kW/48v
bokser01 (4 days) 
Přesně jak píše Soban to je jen trasa AC/DC nabíječky ze sítě. Hlavně tu volbu "Inverter discharger to grid" Nezapínej pamatuju si když jsem to zkusil u sebe doma s měničem Green cell 3KW. Zhasl proud v celém baráku a měnič se vypnul po zapnutí opět vše OK. Jen u mě a určitě i u Sobana zmizí ty pomlčky od drátů když se odpojí bypass. Ty je tam máš nechané, takže ten měnič umí spolupracovat ze sítí tedy pravděpodobně volba SUB a mixování do výstupu, což určitě nechceš.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
thomas.007 (4 days) 
Teoreticky propálení jímky u suchého tělesa nenastane, protože v keramice je volně ložený odporový drát, který je mírně napnutý, takže i když tam bude chvíli hořet oblouk tak je to na větší vzdálenost (tím odskokem) a přednostně se utavuje topný drát, takže než to propálí "masivnější" stěnu jímky (oproti tenkému plíšku u mokré spirály), tak oblouk by měl zhasnout. Proud si ale může najít cestičku i přes jímku samotnou. Praxe pak ukáže, jak moc tam ten oblouk hořel, ale jo, suchá spirála je určitě bezpečnější než mokrá. Já DC do baráku nechci (tedy neberu v úvahu rozvod 24V), mám BEL a Axpert cca. 1m pod panely na vedlejší kůlně, dál jedu již do baráku AC. Možná je to paranoidní, ale rčení "tak dlouho se chodí se džbánem, až se ucho utrhne" je generacemi ověřené
jahodovák (4 days) 
Takže toto asi hrozí jen u mokrého tělesa,u suchého bych řekl že toto mastat nemůže.
MUST 5kW/48v
Soban (4 days) 
Ty pomlčky znamenají že je to propojeno, ale nic tam neteče, u mého jak začne nabíjet ze sítě tak se na konci zobrazí šipka tak jak se zobrazují šipky od či do baterky.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
thomas.007 (4 days) 
Jednou každá topná spirála odejde, většinou tím, že se někde přeruší. Při AC proudu vzniklý oblouk zhasne přímo v tělese, ale při DC proudu se oblouk drží a drží a regulátor dává svůj jmenovitý výkon, pak to propálí stěnu tělesa. Potom pokud to není jištěno chráničem proti zemi vesele probíhá elektrolýza a jede se vesele dál buď do výbuchu nebo do dalšího dne a s větším rizikem exploze. Dále když vypne klasický termostat DC proud (ať havarijní nebo provozní), tak shoří. Pokud je to jištěné elektronikou, tak cena za takové bezpečné zařízení přesahuje cenu samotného bojleru...
ZdZ (4 days) 
Co znamená bojler v pořádku ?
PetrDubi (4 days) 
Elektromagnetická Indukce u DC proudu (pokud není rozsekanej) nebude žádná. Bludné proudy nejsou kravina a existujou, ale pokud je všechno v pořádku při průchodu AC proudu, tak nebude problém ani při průchodu DC proudu. Bludné proudy nevznikají jenom na DC ale i na AC obvodech, pokud k tomu mají vhodné podmínky (například při horší izolaci, kdy bude téct nějaký minimální proud mezi spirálou a uzemněným pláštěm bojleru) - pokud je bojler v pořádku, tak nebude vznikat žádný problém ani při DC napájení (když nepočítám problém, který může udělat DC proud na kontaktech termostatu).
Arduino uno - nesmyslné znaky na lcd
rottenkiwi (4 days) 
A o aky sa jedna a ako je to napajane ? Frekvencia I2C ? VYskusat inu kniznicu/ce. Napr. ja mam problem, len s tymito: https://www.youtube.com/watch?v=vFLgy-rBaRA&t=100s Tak vyhodim a pouzijem dalsi. A este mam tieto a s tymi problem nie je: https://www.youtube.com/watch?v=1_06l7p ... 0Q&index=9 A este pouzicam dotykove: https://www.youtube.com/watch?v=0CtfLRf-i7Y Dobre videa maju tito pani: / tam su aj riesenia problemoov / https://www.youtube.com/watch?v=qoc7N6Yg5jk https://www.youtube.com/watch?v=LY-1DHTxRAk https://www.youtube.com/watch?v=yec_72giqf4 https://www.youtube.com/watch?v=COssWn4Pcm4 https://www.youtube.com/@Dronebotworkshop
BAZAR P: XTRA4415, BMS 200A, ELERIX CPM1, Kontaktory + dalsi
glottis (4 days) 
Kontaktory zamluvene
Arduino uno - nesmyslné znaky na lcd
glottis (4 days) 
taky se mi to delo s esp32 ale tam to bylo umocnene prepinanim kontextu a jader. Vetsinou se toto deje rusenim i2c sbernice nebo rusenim na datech ovladani displaye. Da se tomu pomoct ruzne. Snizit pullup resistory, pridat kondenzatory na napajeni displaye a arduina, udelat obecne robustnejsi napajeni, nevest nic ze signalu kolem silove elektriky. Bezne mi toto rozhodilo sepnuti stykace. Pak treba i navleknout ferity na i2c, pouzit na i2c kroucene pary ale tak, ze hodiny i data budou zkroucene se zemi.
MUST 5kW/48v
tRp (4 days) 
Ještě jsem se připojil přes originál SW. Menič je detekován jako Sp1800. V dalším okně je již PV1800. Zaujala mě tam i možost volby "Inverter discharger to grid ..." , ale nezkoušel jsem. Na chvilku jsem připojil DS a výsledek je na obrázku. Zátež byla odpojena. Co prosím znamenají ty pomlčky? Každopádně ať umí přetéct nebo ne, zůstávám u svého řešení přepínaní síťí.
Arduino uno - nesmyslné znaky na lcd
TomHC (4 days) 
Bolo by dobre napísať, ako je to v prevádzke napájané.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
ZdZ (4 days) 
Poptal jsem se v chemmickým provozu, kde řeší docela velký DC proudy a tam mi sdělili, že to je naprostá kravina a jestli se topí DC nebo AC tak je to fuk. Jestli tady na fóru nevznikla nějaká fáma a mystifikace, kterou všichni dokola opakují. Ale třeba je to pravda. Problém je, že už jsem objednával spirály a zase mě někdo zviklal
Arduino uno - nesmyslné znaky na lcd
michalkamis (4 days) 
Dobrý den, pomocí kontroleru Arduino uno s LCD jsem vytvořil aplikaci testování senzorů v práci, tedy měření napětí 0 - 24V přes deličku napětí, dlouhodobě bylo vše v pořádku, ale nyní se po pár testech zobrazují na displeji nesmyslné znaky, vždy pomůže vypnout a zapnout. Zkusil jsem i náhradní, v kanceláři na stole vše funguje v pořádku, ale v provozu již ne. Může někdo poradit? V úvahu je i statická elektřina, která se v provozu vyskytuje.
DC Bludné proudy a koroze nádrže. Mýtus nebo realita ?
beethowen (4 days) 
Samozřejmě když se mechanicky poškodí obal (trubka) topného tělesa, tak je to špatně a bude tam působit elektrolýza. Ale v ten moment je to špatně i při AC proudu. Toto dokáže řešit u AC proudový chránič, u DC spíš nějaký hlídač izolačního stavu. Pokud je ale těleso v pořádku, tak samotná spirála odporového drátu má vůči obalu téměř nekonečný odpor, nějaká kapacitní složka impedance tam bude, ale to nás nezajímá (pracujeme v DC oblasti). Netuším co by kam potom mohlo téct za proud (ano při spínání a rozpínání tam můžou být možná nějaké drobné přechodové svody vlivem té kapacity izolantu v tělese, ale to jsme někde v teoretické rovině). Já to tak používám, nepozoruji žádné problémy. Hořčíková anoda v bojleru neubývá o nic více než když jsem ty tělesa nepoužíval. Občas proměřím svod při 500V, pokud bych něco zaznamenal, tak samozřejmě budu řešit. Pokud je hodně tvrdá voda, může se těleso docela brzo obalit vodním kamenem, který potom od určité vrstvy bude zabraňovat v předávání tepla ze spirály do vody a k následně k jejímu mechanickému poškození a svodu do vody. Ale toto se děje i u střídavého proudu. Samozřejmě potom je problém. Mám připravené namotané suché tělesa, tam vychází lépe i výkon vyzařovaný na plochu tělesa a na plochu odporového drátu a ten není tak přetěžován, jako v mokrém tělese a pracuje při nižších teplotách = delší životnost.
Nabíječky elektromobilů
kuli (4 days) 
Díky moc všem za nasměrování. Ještě dotaz, potřebuji konektor Mennekes, ale vidím, že výrobci ho často neuvádějí, přesto dle konektoru mám pocit, že to Mennekes je. Je nějaký spolehlivý návod, jak jej poznat? A měl by někdo tip na "wattrouter" pro nabíječky? Nevím, zda takové zařízení nazývám správně. Jde mi o zařízení, kterému se říká třeba powerguard apod. jednoduše řečeno takové zařízení "dává" nabíječce jen tolik ampér, kolik budova s ohledem na vlastní potřebu je aktuálně schopna pro nabíječku uvolnit - dle instalovaného jističe na hlavním přivaděči. Vyťažovanie sa dá riešiť aj cez greenbono - Aku http://www.yorix.cz/cz/greenbono/aku/GB ... _v2046.pdf Ale nemám ešte s tým skúsenosti, zatiaľ nabíjam naplno, keď mám z čoho ( keď slnko pichá do panelov. ) Treba zavolať, že vraj sú ochotný komunikovať.