Přepínání sítí 2 měniče a společný N
kodl69 (3 hrs) 
Proč na tohle místo? Rozvaděč měření je ve dvojité izolaci, jestli to dobře vidím, tj klidně si to uzemnění připoj v domovním rozvaděči, PE vodič předse vede i do rozvaděče měření. Samozřejmě díky tomuhle musíš mít na vstupu do domovního rozvaděče přepěťovku 3+N, kterou jak vidím, nemáš kam dát. To jsou ty zoufale malý rozvaděče. Navíc máš ty přístroje úplně špatně uspořádaný, pokud je přívod zespodu, tak hned dole přep. ochrana a hlavní vypínač, ty to máš tažený přes celej rozvaděč... Eon od jisté doby požaduje, aby i vývod byl TNC, tj s PEN vodičem, aby nemuseli řešit přerušení N vodiče v rozvaděči měření. P.S: přívody i vývody N chráničů mi připadají nějaký tenký, hlavně z pohledu těch propojí na fázích. P.S2: na tu plombu, co šaháš na obrázku, ani nesahej. Připorušení téhle blomby, co blombuje přímo elektroměr, dostaneš flastr v řádu tisíců eur. Stejně je úlet, že to nemáš zaplombovaný celý.
BEL MPPS regulátor MR4316AC pro napájení boileru
kodl69 (4 hrs) 
pro proudy do 10A je 3x1.5mm2 dostačující, co se na tom komu nezdá? V dobách, kdy všechno patřilo všem a zároveň nikomu, se 3x1.5 běžně jistil 16A jističem a jela na to kuchyň i pračka v koupelně. 2.2kW boiler nečekaně odebírá proud menší než10A, do 50m délky stačí z pohledu bezpečnosti 3x1.5 i na jištění 13A, tj i na 2.5kW boiler. a něco matematiky a fyziky: 15m tam a 15m zpět je 30m, měrný odpor mědi 0.018mikroohm/m, tj 0.018*30/1.5=0.36 Ohm a při 10A se na tom ztratí výkon 10*10*0.36=36W, což je 1.6% , to bych asi neřešil, pro 3x2.5 je to 0.22 Ohm , 22W a tím pádem 1%. Stojí to to za výměnu? podle mě ne.
Balancér na NiCd
kodl69 (4 hrs) 
Pokud vím, tak NiCd se stejně jako olovo nahoře srovnají tím, že slabší články začnou dřív "vařit" tj přebytečná energie rozkládá vodu na vodík a kyslík, a tím s ezmaří. Nevymejšlel bych něco, co není potřeba. A pokud máš ty články hodně rozdílný, tak prostě posil paralelním spojením ty nejslabší.
Instalace na ohřev vody skrze panely.
cipis (4 hrs) 
A pak prej vyhrazené el. zařízení, všelijaké testy, atesty, certifikáty a oprávnění :D Prasíme tu všechno, ale tohle je jiný level. Profesionální ...
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
cipis (5 hrs) 
Migeli, ad foto, ta plomba (a ta druhá na druhé straně) je od elektroměru jako takového, ale máš mít zaplombovaný ten kryt drátů do elektroměru, či spíše celou tu krytku, aby se prostě nedalo bez utržení plomb dostat k přívodním drátům. Evidentně asi nedošlo k zaplombování od poslední manipulace/rekonstrukce či co to bylo. Já bych se na ten modrý vykašlal, bod rozdělení udělal v tom vnitřním rozváděči a do té žz lišty dotáhl tu zem z venku. A nechal si změřit impedanci. Takhle budeš mít všechno u sebe, ne v elměr rozváděči, u kterého se už málem ani nesmíš ukázat se šroubovákem v ruce. A to nezaplombování bych asi pořešil tím, že bych na DS nahlásil odstranění poruchy (uvolněná svorka), ať si to dojdou zaplombovat.
Neo (5 hrs) 
...... pár schémátek doporučeného zapojení ve zdejším Wiki by spoustě lidí pomohlo .... a potenciál na to zde na fóru jistě je... Není potřeba dávat na Wiki... stačí hledat... https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=200328
Instalace na ohřev vody skrze panely.
lzahradil (5 hrs) 
Když vím jak to vypadalo u mě při údržbě bojleru, tak bych borce který to takhle nainstaloval nechal vyměnit třeba anodovou tyč. Jen co by sundal přírubu, zjistil by že to musí dát jinam.. Kam si odplivává ten bojler? Do toho kbelíku?
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Migel (6 hrs) 
Ono ti to bude fungovat at to propojis nebo nepropojis a nebo prepinas jen f nebo f+n. Muzes se klidne odpojit pri prepnuti i na svoji zem nespojenou s ds ale musis pak pocitat s dusledky, ktere muzou nebo nemusi nastat. A jeden z tech dusledku muze byt blesk. A muze to byt i blesk v okoli. Pak ti do domu muze prijit prepeti jak po pracovnich vodicich tak klidne i po PEN. Jenze pak mas prepnuto na ostrov a svoji zem, ktera muze byt potencialove jinde. Normalne to je jedno. Mozna 0V mozna 10, nic hrozneho. A pak je najednou DS PEN o 5kv jinde. A ted si muzes hodit korunou co se stane dal. A kdyby se prepinac siti rozbil tak, ze te odpoji od zeme uplne tak potes koste :) To je i jeden z duvodu, proc se N a PE nerozpojuje. Prijit o zem pod nohama neni nic moc :) A za sebe. Ani revizakum neverim, protoze mi jeden navrhnul rozvadec a kdyz jsme si pri studiu FVE dostudoval, jak se dela ochrana pred prepetim ... vsechno spatne. Vyhozenych spousta penez. Glottis Toto co pises moze nastat vtedy ked tam ten prepinac sieti bude.ale ak su to dva samostane okruhy bez moznost spojenia(bez prepinaca)tak to nemoze nastat lebo sa nic neprepina. Prepetie sa tam moze vyskytnut ale to by tam musela zasa byt prepetovka ktoru nemam naDS strane..
Instalace na ohřev vody skrze panely.
kodl69 (6 hrs) 
to logo český výrobek... Nějak to nechápu, vidím kabel s vidlicí do zásuvky, vidím zásuvku na din lištu v rozvaděči, kterej by měl mít vyšší IP, ale pokud v té zásuvce bude něco zapojenýho, tak nebude. To dole je střídač? Přepěťovky? Pospojování? Je to aspoň v koupelně vedle sprchy?
opravy problémů po aktualizaci phpBB
lzahradil (6 hrs) 
opravdu nezmizela. Favicona byla jako png obrazek, coz neni standartni. Jmenovala se favicon5.png. (v prostoru stale je) Dnes rano jsem ji prevadel na ico, pojmenoval favicon.ico a prepsal meta znacky. Na foru je ale solo, uz nesaha primo na mypower jako driv. Ve stylu jsem prepsal, ale uz jsem ji tam zapomel nahrat To jsem prave napravil.
Máte u hlavního jističe varování, že máte FVE s baterií?
pibi (6 hrs) 
Zrovna včera jsem si vyzvedl vytištěné samolepky, mimo jiné i upozornění do elektroměrového rozvaděče. Snímek obrazovky 2023-09-28 222409.png
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Migel (6 hrs) 
Cele je to o tom, ze se musi propojit vsechny zeme. Tedy tu nove vyrobenou zem musi dotahnout az k tomu bodu rozdeleni. Aby se treba ve finale zjistilo, ze tam uz zem z baraku je :⁠-⁠) Na principu zapojeni bez prepinani N to ale nic nemeni, pokud samozrejme ten chranic nema uz u bodu rozdeleni u elektromeru. Tuhle prasecinu mame na bytovce, kde je na pate baraku hned chranic pro vsechny byty. Pokud tam ten chranic nema, a nema ani uzemnen bod rozdeleni, tak to muze predelat, protoze jsou to jen dva draty paralelne, co vedou ze stejne svorky. Marodujem tak som doma..nedalo mi to fakt (kurvajs)..asi po hodine hladania som nasiel projekt od pripojky kde je elektromerovy rozvadzac na hranici pozemku a tam je 3xL a PEN. Bol som pozret donho a jedna strana nieje zablombovana tak som do nej kukol a pod krytkou je ten bod rozdelenia.mostik na ktorom je L1L2L3 a N prepojene s PE. A odtial to asi uz ide na 3P 25A istic a do domu do rozvadzaca kde mam uz samostane a nikde inde nespojene N a PE . D3C7DE6C-15AA-4AE1-A3BF-C354325B2D11.jpeg 63A9706A-3DAC-4013-A6E0-D89B6D621BBB.jpeg dokonca toto som nasiel foto spred dvoch rokov ked boli menit elektromer tak som si cvakol stav meraca..na tej foto to nieje vidiet ale vedla toho zelenozlteho je zo spodu prepoj na ten modry vedla..takze toto by mal byt bod rozdelenia. takze.. mal by som prepojit to nove dodatocne uzemnenie fve na toto miesto na ten zelenozlty? D578ABFE-7C61-4161-8B68-9E26B42A919B.jpeg
Jaký mám stupěň fotovoltaitýdy ?
Adrianb (6 hrs) 
7-10? fve som si postavil sám na základe svojich shopností a možností + veľa múdra z tohto fóra. :) aj tak je stále čo vylepšovať ;)
opravy problémů po aktualizaci phpBB
Soban (7 hrs) 
Nezmizela pokud myslíš tuto https://mypower.cz/favicon.ico asi jenom chybí link forum.mypower.cz/favicon.ico a pak se favicon.ico asi snaží hledat jako stránku.
Flexibilni panely dilema
pibi (7 hrs) 
Pro větší zátěž a levnější regulátor popřemýšlej o takovém zapojení: SMARTSOLAR 75-10.png Použiješ automobilové relé, která se běžně dělají pro proudy 30-60A, před relé patřičně dimenzovanou pojistku, cívku připojíš na LOAD výstup, to Ti zajistí vypnutí zátěže při nízkém napětí akumulátoru, je tam i vypínač, kterým odpojíš zátěž při odchodu z objektu.
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Soban (7 hrs) 
Já pořád nechápu co se tu řeší? Mám rozvaděč doma kde mám L1, L2, L3, PEN. Tak od FVE natáhnu PE a dám ho na svorkovnici PEN Natáhnu N a dám ho na svorkovnici PEN Natáhnu L (L1,L2,L3) a dám ho na přepínač a na ten přepínač dám i L1, L2, L3 které mám v rozvaděči a výstup přepínače připojím na ty rozvody kde původně byly připojené ty fáze L1,L2,L3. Mám rozvaděč doma kde mám L1, L2, L3, N, PE. Tak od FVE natáhnu PE a dám ho na svorkovnici PE. Natáhnu N a dám ho na svorkovnici N. Natáhnu L (L1,L2,L3) a dám ho na přepínač a na ten přepínač dám i L1, L2, L3 které mám v rozvaděči a výstup přepínače připojím na ty rozvody kde původně byly připojené ty fáze L1,L2,L3.
Jaký mám stupěň fotovoltaitýdy ?
Alim (7 hrs) 
Já bych tak řekl že to je 9... 😉
Soban (7 hrs) 
U mě za 9. A je to asi chronický stav.......
MUST 5kW/48v
ca266054 (7 hrs) 
Tak blízké setkání IV. druhu s programátory od MUST alias Green Cell se mi zřejmě podařilo ! Diky Sobanovi za rady a zřejmě náhodné adrese nalezené v seznamu h1800.json , který na Github objevil TomHC, se mi podařilo zadat do mého programu Modbus12 příkaz, na který mi můj invertor INVSOL01 odpověděl ! Klíčem bylo zadat správně komunikační adresu (u mého MUSTu 04 ale není pravda , že všechny invertory od MUST mají stejnou linkovou adresu, viz dále), správný příkaz na čtení 03 , komunikační rychlost, na zkoušku jsem zadal 19200 , nějakou adresu registru, který má invertor v paměti .. mně padla do oka ta adresa z h1800.json 25205 (hexadecimálně 0x65 a 0x72 ) a počet čtených dat, cvičně jsem zadal čtení dvou bytu .. no a ejhle, věřte mi to nebo ne ale prošlo mi to ! Takže je to pro mne potvrzení, že komunikačním protokolem je i u MUST Modbus RTU v celkem klasické podobě. Pak jsem si hned pustil SolarPowerMonitor, a ta tabulka pro Serial port params seting tam zřejmě není jen tak pro nic za nic a proto ji dávám i sem a je nutné ji brát za bernou minci. Jsou tam nastavení pro další typy inverterů od MUST alias Green Cell, která by měla být v komunikaci zřejmě závazná a zdá se, že i nezměnitelná. Možná že vývojáři z MUST tohle základní nastavování komunikace přes porty nějak nezvládli, ale snad se mýlím.
Protokol pro Green Cell s MPPT INVSOL01-04
ca266054 (7 hrs) 
Tak blízké setkání IV. druhu s programátory od MUST alias Green Cell se mi zřejmě podařilo ! Diky Sobanovi za rady a zřejmě náhodné adrese nalezené v seznamu h1800.json , který na Github objevil TomHC, se mi podařilo zadat do mého programu Modbus12 příkaz, na který mi můj invertor INVSOL01 odpověděl ! Klíčem bylo zadat správně komunikační adresu (u mého MUSTu 04 ale není pravda , že všechny invertory od MUST mají stejnou linkovou adresu, viz dále), správný příkaz na čtení 03 , komunikační rychlost, na zkoušku jsem zadal 19200 , nějakou adresu registru, který má invertor v paměti .. mně padla do oka ta adresa z h1800.json 25205 (hexadecimálně 0x65 a 0x72 ) a počet čtených dat, cvičně jsem zadal čtení dvou bytu .. no a ejhle, věřte mi to nebo ne ale prošlo mi to ! Takže je to pro mne potvrzení, že komunikačním protokolem je i u MUST Modbus RTU v celkem klasické podobě. Pak jsem si hned pustil SolarPowerMonitor, a ta tabulka pro Serial port params seting tam zřejmě není jen tak pro nic za nic a proto ji dávám i sem a zřejmě je nutné ji brát za bernou minci. Jsou tam nastavení pro další typy inverterů od MUST alias Green Cell, která by měla být v komunikaci zřejmě závazná a zdá se, že i neměnná. Zdá se mi, že vývojáři z MUST tohle základní nastavování komunikace nějak nezvládli, ale možná se mýlím.
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Keraj (7 hrs) 
Bohužel, musím dát Migelovi za pravdu... pár schémátek doporučeného zapojení ve zdejším Wiki by spoustě lidí pomohlo .... a potenciál na to zde na fóru jistě je... Ve finále v tomto ohledu vidím zásadní selhání ze strany státu, který hlásá podporu obnovitelných zdrojů, mrhá penězi daňových poplatníků na dotace, a na místo stanoveni faktické metodiky standardního zapojení fve tu máme jenom další birokracii.... a to v takové míře, že běžný elektrikář od FVE dá raději ruce pryč.
Jaký mám stupěň fotovoltaitýdy ?
Skrat (7 hrs) 
Dobrý večer. Hodnotím to na 9. Na 10 mám ještě dalekou cestu
Flexibilni panely dilema
FRSO (7 hrs) 
U Victronu bych fakt neočekával, že to shoří. Nemám sice zkušenost s těmito malými regulátory, ale u velkých si reguluje do nastaveného proudu a více nepustí, když se přehřeje, tak proud sníží, aby se neupekl. Někteří solárníci mají na vstupu připojeny panely s dvojnásobným výkonem, než zvládá regulátor a je to v pohodě. Já mám na 150/70 (4kW) připojeno 4,62 kW a pohoda. Jj, pokud nepřekročíš vstupní napětí Mppt a maximální vstupní proud, tak tam můžeš mít panelů kolik chceš, Mppt si to pak ořízne na max výstupní proud, takže klesne i vstupní proud z panelů, nic se nestane Mppt. Akorát bych zatěžoval mppt na max 90% bez přídavného chlazení, on si pak stejně sám omezí výkon dle teploty Mppt. PS: všechny mppt Victron mají proudové omezení maxima, popřípadě dle nastaveného nabíjecího proudu.
FRSO (8 hrs) 
To nema nejakou ochranu, pojistku, odpojeni? Mppt Victron do 20 A mají proudové omezení i výstupu.
MUST 5kW/48v
Soban (8 hrs) 
Přesně napětí baterie když není zátěž a nenabíjí tak ukazuje přibližně stejně s BMV712 (je tam nějaká drobná odchylka u jednoho do - u druhého do +). Jak nabíjí z panelů tak se to rozjíždí a napětí z mppt sedí a napětí z baterky je větší rozdíl klidně o 0.5V až k 1V k skutečnému na baterce měřenému měřákem k mppt tam takový rozdíl není pouze do asi 0.3V.
Flexibilni panely dilema
glottis (8 hrs) 
tak neshori no. Jen ze se bavime o toutpu vystupu, ne vystupu na baterii. Takze output tak muze brat i proud z baterie. A klidne mu ten vystup pretezujte :) To rele nebo co tam je uvnitr to v pohode da. Jen upozornuju, ze victroni mppt jsou neopravitelne.
pibi (8 hrs) 
U Victronu bych fakt neočekával, že to shoří. Nemám sice zkušenost s těmito malými regulátory, ale u velkých si reguluje do nastaveného proudu a více nepustí, když se přehřeje, tak proud sníží, aby se neupekl. Někteří solárníci mají na vstupu připojeny panely s dvojnásobným výkonem, než zvládá regulátor a je to v pohodě. Já mám na 150/70 (4kW) připojeno 4,62 kW a pohoda.
Pískání ve stringu.
Edie (8 hrs) 
Ahoj, neporadil by někdo? Asi před měsícem jsem rozšířil FVE z 4,7 na 10kWp. Původní panely jsem dal stringu A a nově nainstaloval string B. Na všech původních panelech jsem měl TIGO optimizéry a na nové jsem je dal kvůli stínu od lípy taky + nově i CCA jednotku. Od té doby je tu slyšet po cca 10 minutách takové táhlé vysoké pískání trvající asi 5 vteřin a je to vážně hodně hlasité. Nejdřív jsem tomu nevěnoval pozornost, protože jsem myslel, že je to od souseda, ale dnes jsem zjistil, že do vychází zespod těch mých původních panelů. Netušíte čím by to mohlo být? Do té doby než se dělal upgrade bylo vše úplně v pořádku. Mohl by to dělat některý optimizer? Nebo třeba špatně docvaknutý konektor, nečistoty na kontaktech? Předem moc děkuji za reakce.
opravy problémů po aktualizaci phpBB
glottis (8 hrs) 
Nezmizela favicona? https://forum.mypower.cz/favicon.ico mi prijde ze je presmerovane na neco asi jineho?
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
glottis (8 hrs) 
Ono ti to bude fungovat at to propojis nebo nepropojis a nebo prepinas jen f nebo f+n. Muzes se klidne odpojit pri prepnuti i na svoji zem nespojenou s ds ale musis pak pocitat s dusledky, ktere muzou nebo nemusi nastat. A jeden z tech dusledku muze byt blesk. A muze to byt i blesk v okoli. Pak ti do domu muze prijit prepeti jak po pracovnich vodicich tak klidne i po PEN. Jenze pak mas prepnuto na ostrov a svoji zem, ktera muze byt potencialove jinde. Normalne to je jedno. Mozna 0V mozna 10, nic hrozneho. A pak je najednou DS PEN o 5kv jinde. A ted si muzes hodit korunou co se stane dal. A kdyby se prepinac siti rozbil tak, ze te odpoji od zeme uplne tak potes koste :) To je i jeden z duvodu, proc se N a PE nerozpojuje. Prijit o zem pod nohama neni nic moc :) A za sebe. Ani revizakum neverim, protoze mi jeden navrhnul rozvadec a kdyz jsme si pri studiu FVE dostudoval, jak se dela ochrana pred prepetim ... vsechno spatne. Vyhozenych spousta penez.
BAZAR P:TriStar MPPT 60A
Foxxx (9 hrs) 
V pondělí dám foto stavu reglů. Teď nejsu doma ale během pondělka si je připojím. Foxxx
BAZAR DALY BMS 16S 48V 300A LiFePO4 Bluetooth/UART/CAN/RS-485
Neo__ (11 hrs) 
Jistě, kontakt jsem poslal ve zprávě. Stavím si baterii,nemám BMS,zrovna studuji DALY,jsem z Těšína,mohl bych se přijet podívat?
MUST 5kW/48v
bokser01 (13 hrs) 
Tak to mě měří přesně jako sobanovi výkony sedí +- 1A. Co nesedí je napětí baterky kdy třeba MPPT napětí baterie ukazuje 28,4V a položka BATT ukazuje 27,6V a realita je třeba někde mezi. Ale s tím jsem se smířil a nabíjecí parametry udělal jako kompromis. V noci zase MUSTY oba dva napětí baterie podhodnocují o 0,3V a to i bez zatížení.
Problem s nabijanim menič Sorotec REVO VMS II 5,5kw
DUGi (13 hrs) 
vymyslel som sposob ako nakopnut to nabijanie baterky. 1. BMS - discharge dam OFF, co sposobi ze odpoji baterku a menic si bude mysliet ze bat. je vybita a zacne ju nabijat kym nedosiahne napatie - "14 - Nastavení napětí pro opětovné připojení baterie v režimu SBU (obnovení provozu z baterie)" 2. BMS - zapnem discharge Rozmyslam to zautomatizovat: ak je nap na PV 250V a nab. prud bat.<2A a SOC <90% posli na BMS discharge OFF a o 1min posli discharge ON Neni to vyriesenie problemu ale pomohlo by to. Este som si vsimol, ze ked menic nenabija, odber je "zubkovany" akonahle nabija linka je bez zakmitov. Moze sposobovat menic sam tie zakmity pri zapinani/vypinani nabijania?
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Migel (13 hrs) 
Ja nevinim nikoho!nikoho nebudem nahanat.lebo som zistil to ze ked da niekto nieco spravit odbornikom tak je to viacej na hovno ako ked to spravy clovek malo znaly danej oblasti.zistil som to vo viacerych pripadoch a nielen elektriky!odkedy som si spravil 21paragraf aj to len obmedzenu lebo som zacal robit elektrikara na EV skrz robotu tak som sa viacej zacal zaujimat do elektriky a hlavne fve a stale sa snazim vzdelavat a ucit sa novym veciam..neviem vsetko tak ako 70 percent ludi odtialto.na to je to forum aby sme si tu vymenili skusenosti pomohli alebo neviem co este ale hlavne nehovorili ze nech to niekto teda necha tak alebo nech to da spravit druhemu alebo neviem co vsetko..niekedy sa tazko da pochopit co clovek mysly ked to napise, keby to niekto teda nakreslil ako by to malo byt..!tod vse Dik Sory ze som stych menej chapavych Dufam ze som sa nikoho nedotkol. Ak ano nemyslel som to v zlom
skybor (13 hrs) 
Migel: Moje poslední rakce v tomhle vlákně. Máš svého elektrikáře/projektanta/revizáka ? Tak se zeptej jeho. Jeho budeš nahánět až se něco stane, ne nás.. My ti tady můžem nabulíkovat cokoli. Ale jde o tvoji (a tvých blízkých) bezpečnost. Moje rada je, spojením PE-PE nic nepokazíš, spíš naopak. A co se týká přepínání: před rozdělěním PEN přepínat L, po rozdělění PEN na PE + N, přepínat L+N. How ...
Migel (13 hrs) 
Doteraz ked som nemal fve tak som sa o to nezaujimal ci ten zltozeleny v rozvdzaci je uzemneny alebo nie.povazoval som to ze je nakolko elektriku mi robil elektrikar a este som musel aj projekt robit na zmenu pripojky ktrora sa presuvala na hranicu pozemku zo strechy(nastresak) do zeme.a fungoval tak niekolko rokov. Ked som spravil fve tak som si spravil k nej aj uzemnenie aby som nebol prepojeny s distribuckou aml kam zapojit prepetovky. A po niekolkych citaniach hladaniach tunak po fore som sa na toto chcel spytat ci to prepojit alebo nie a hlavne ako a dostali sme sa az sem... Do pripojky nevidim ako je to tam prepojene lebo je to zablombovane,vidim len kable co mi idu uz vdomovom rozvadzaci kde to nebolo spajane ale samostatne vedene a zapojene N aj PE.
Migel (14 hrs) 
Nie som taky elektrikar ako vy ale tak nejake veci su mi jasne ale niektore vobec nechapem ked mi kazdy povie nieco ine.. a este mi da na to aj papier ze je to tak dobre
Migel (14 hrs) 
Ale to pak uz neni privod z DS, tak jak se o tom bavime! Ani egd ani cez nema v pripojovacich schematech ani v jednom pripade pripojeni 1/3 f + PE + N. Vzdy je to 1/3f a PEN. Takze zadna stara nebo nova pripojka. Ale nevedomost o tom, co kde dotycny ma. Cele je to o tom, ze se musi propojit vsechny zeme. Tedy tu nove vyrobenou zem musi dotahnout az k tomu bodu rozdeleni. Aby se treba ve finale zjistilo, ze tam uz zem z baraku je :⁠-⁠) Na principu zapojeni bez prepinani N to ale nic nemeni, pokud samozrejme ten chranic nema uz u bodu rozdeleni u elektromeru. Tuhle prasecinu mame na bytovce, kde je na pate baraku hned chranic pro vsechny byty. Pokud tam ten chranic nema, a nema ani uzemnen bod rozdeleni, tak to muze predelat, protoze jsou to jen dva draty paralelne, co vedou ze stejne svorky. Cipis,ved toto som sa pytal na zaciatku ci to treba mat spojene stym zltozelenym PE fve a domovy rozvadzac
MUST 5kW/48v
Soban (14 hrs) 
Tak mě oba musty sedí - rozdíl 1A vždy to měřím kleštákem u měniče. Co teče do baterky taky sedí s tím co měří BMS712 i s tím co dávají musty. A BMS to stejné, akorát u BMS je problém že cokoliv menší jak 2A už neměří a dvě baterky takže při malých proudech BMS proměří až 4A, ale já se podle BMS stejně neřídím. Jinak taky záleží zda to bereš z mustu z mppt a nebo z měniče - taky tam jsou rozdíly viz: Snímek obrazovky z 2023-09-28 14-49-35.png
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
skybor (14 hrs) 
Omlouvám se. Samozřejmě pokud jsem psal o přípojce měl jsem na mysli připojení domu a ne připojení ER k DS. Tam je to myslím většinou pořád 4drát (PEN +3xL), ale to je asi Migelovi jedno. Pro něj je důležité co má dovedené do domu. Ale ať si to každý zapojí jak uzná za vhodné ... Já přepínám L+N, ale nikomu to nevnucuju ... Všude mám rozvody TNS za několika chrániči ...
Řiditelný zdroj 24V
skybor (14 hrs) 
TomHC: No jo, to mi úplně nedocvaklo, že pokud bude aktuální napětí na sběrnici větší než nastavené na zdroji, tak by mohl ten zdroj mít nějaký minimální odběr. Prostě tohle MyPower forum je fakt super. U mé mikroFVE je sice každý Watt vzácný, ale možná bych to mohl zkusit i takhle (bude to chtít změřit ten odběr zdroje na prázdno). Díky za nakopnutí ...
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
cipis (14 hrs) 
Ale to pak uz neni privod z DS, tak jak se o tom bavime! Ani egd ani cez nema v pripojovacich schematech ani v jednom pripade pripojeni 1/3 f + PE + N. Vzdy je to 1/3f a PEN. Takze zadna stara nebo nova pripojka. Ale nevedomost o tom, co kde dotycny ma. Cele je to o tom, ze se musi propojit vsechny zeme. Tedy tu nove vyrobenou zem musi dotahnout az k tomu bodu rozdeleni. Aby se treba ve finale zjistilo, ze tam uz zem z baraku je :⁠-⁠) Na principu zapojeni bez prepinani N to ale nic nemeni, pokud samozrejme ten chranic nema uz u bodu rozdeleni u elektromeru. Tuhle prasecinu mame na bytovce, kde je na pate baraku hned chranic pro vsechny byty. Pokud tam ten chranic nema, a nema ani uzemnen bod rozdeleni, tak to muze predelat, protoze jsou to jen dva draty paralelne, co vedou ze stejne svorky.
Řiditelný zdroj 24V
TomHC (14 hrs) 
Inak na ten účel môžeš mať trvale pripojený zdroj (ak prežiješ tú pár W spotrebu) a nastavené napätie pri ktorom chceš začať dobíjať. Ako bude klesať napätie batérie, zdroj začne dodávať postupne prúd a udržiavať batérie...
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Diablo1st (14 hrs) 
PE neni z DS, z DS jde jen a pouze PEN !!! 3 faze a PEN. To PEN na vstupu do prvniho hlavniho rozvadece v baraku privede na zemnici mustek, na ktery je pripojena i "mistni zem". Na tento mustek se pripoji vsechny zlutozelene vsude po vsech rozvadecich. Propoje spravne dimenzovane (16 mm2 medi se nic nezkazi). A az z tohodle mustku se tahne propoj na nulovaci mustek, tedy az zde vznikne N. A pruchodem pres chranice vzniknou dalsi Nka, vzdy pro konkretni okruh. Migel: Jestli mas uz na vstupu do rozvadece samostatne N a PE, tak se ale bavime o spatnem rozvadeci. Ty se musis propojit na to privodni PEN z DS, na tohle se musi pripojit tebou vyrobena zem. Co mas pred timto rozvadecem? Neni totiz prvni v poradi. Možno to má presne ako ja, že PEN ide do RE a v RE je bod rozdelenia prizemnený FeZn10, čiže do domu už mi ide PE a N.
skybor (15 hrs) 
Migel vyprdni se na naše pseudorady a dej na rady svého elektikáře/revizáka. Samozřejmě že můžeš mi připojený barak 4 drátem (PEN+3xL) nebo 5ti drátem (PE+N +3xL) (tedy pokud se bavíme o klasické 3f přípojce) a není na tom nic špatně. Asi se jedná o novější přípojku, kde se již používá častěji 5ti žilový kabel. Co se týká FVE jsem greenhorn a rád a s povděkem si zde nechám poradit od zkušeněnjších, ale co se týka elektriky, tak tu si raději udělám dle sebe. Už jen s ohledem na bezpečnost osob pohybujících se v těchto mých prostorách. PS: Je daleko lepší mít aspoň ten jeden centrální chránič (který občas vypne všechna světla) než el. rozvody provozovat bez něj a čekat až se někomu něco stane. Ale to už jsme trochu OT a omlouvám se tímto moderátorům (klidně to smázněte).
MUST 5kW/48v
TomHC (15 hrs) 
Koukám že napětí celkem sedí ale proud je hodně od sebe, tak prostě změř skutečný proud a budeš vědět co je správně. Nemáš tam ještě nějaký jiný mppt? Kábel priamo medzi meničom a batériou. Teraz som to skúsil pomerať: - MUST 36A - BMS 41A - kliešťový ampérmeter 42A Pri 5A rozdiel pri 54.2V robí 270W
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
cipis (15 hrs) 
PE neni z DS, z DS jde jen a pouze PEN !!! 3 faze a PEN. To PEN na vstupu do prvniho hlavniho rozvadece v baraku privede na zemnici mustek, na ktery je pripojena i "mistni zem". Na tento mustek se pripoji vsechny zlutozelene vsude po vsech rozvadecich. Propoje spravne dimenzovane (16 mm2 medi se nic nezkazi). A az z tohodle mustku se tahne propoj na nulovaci mustek, tedy az zde vznikne N. A pruchodem pres chranice vzniknou dalsi Nka, vzdy pro konkretni okruh. Migel: Jestli mas uz na vstupu do rozvadece samostatne N a PE, tak se ale bavime o spatnem rozvadeci. Ty se musis propojit na to privodni PEN z DS, na tohle se musi pripojit tebou vyrobena zem. Co mas pred timto rozvadecem? Neni totiz prvni v poradi. Proč by musel být spojený N z měniče na PEN z DS? Ještě bych pochopil připojení na PE z DS, tak jak to je v nákresu, aby se dostalo napětí na stejný potenciál vůči zemi. Navíc Migel asi žádný PEN z DS ani přivedený nemá? Podle mne ten nákres od Diablo1st je OK.
Migel (16 hrs) 
Dakujem vsetkym za odpovede ale aj tak kazdy odpovedate podla seba.niekomu tu vadi jeden chranic!da sa j s jednym chranicom prevadzkovat bezproblemov!je mi to jedno ci mate doma na kazdy spotrebic zvlast chranic alebo len jeden! cipis ty mi tu rozpravas o PEN ale do domu mi ide uz len PE a N samostatne tak to neni PEN,co tu ale stale pisem. Nemal som nic uzemnene doteraz ked som nemal fve .preto mi nieje jasne to preco by som mal znovu robit bod rozdelenia v rozvadzaci ked do rozvadzaca to ide uz rozdeleneL1L2L3 N a Samostatny zltozeleny PE
Migel (16 hrs) 
Až budeš příště malovat nějaké schéma, tak si stanov nějaké základní principy a ty uplatňuj jednotně v celém schématu. Například to, že když dáváš zdroje nahoru a spotřebiče dolů v levé půlce, tak bys to neměl mít v pravé půlce obráceně. Podla mna je to tam dobre popisane...
BEL MPPS regulátor MR4316AC pro napájení boileru
stano22 (16 hrs) 
Kyocera ho opravil o 1Hz, preto sa pytam. Cez ten kabel mi viac ako 10A nelezie, takze to nejak neprezivam. V najhorsom pripade tam mam stratu do 40W, co je k tym 2kW do 2%
MUST 5kW/48v
bokser01 (16 hrs) 
MUST ukazuje při vyčítání i waty do baterie a z baterie. Také je pak pěkně vidět kolik si 2 měniče vezmou pro svou vlastní spotřebu když si odečteš PV výrobu od AC spotřeby a přidáš odběr z baterie tak při tomhle mém zatížení mi ztráty vychází na 352w.
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
unicast (16 hrs) 
Až budeš příště malovat nějaké schéma, tak si stanov nějaké základní principy a ty uplatňuj jednotně v celém schématu. Například to, že když dáváš zdroje nahoru a spotřebiče dolů v levé půlce, tak bys to neměl mít v pravé půlce obráceně.
skybor (16 hrs) 
Proč by musel být spojený N z měniče na PEN z DS? Ještě bych pochopil připojení na PE z DS, tak jak to je v nákresu, aby se dostalo napětí na stejný potenciál vůči zemi. Navíc Migel asi žádný PEN z DS ani přivedený nemá? Podle mne ten nákres od Diablo1st je OK.
BEL MPPS regulátor MR4316AC pro napájení boileru
unicast (16 hrs) 
3x 1.5mm na bojler? Ten kabel využíváš pro přímotopné vytápění přilehlých prostor? 120 Hz ≋ 121 Hz, takovou malichernost tu snad nebudeme řešit.
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Migel (16 hrs) 
Dobrý maglajz. Dokud nebude vývod N ze střídače spojen s PEN, je to furt izolovaná síť. Proč doprdele furt cpete nějaký centrální chránič? To dřevostavba či co? Chrániče se dávají na vývody z rozvaděče. Tenhle centrální odporuje normám. Při vypadnutí vše zhasne. Co vývod, to chránič když bez toho nemůžete existovat. Lenze vyvod z menica je spojeny so zemou co to nevidis natej scheme?...
MUST 5kW/48v
Soban (16 hrs) 
Ne. Při výkonu nestíhá dle mě cpu v tom mustu. Musíš ošetřit chyby a číst registr znovu.
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
cipis (16 hrs) 
Zadne prepinani, vzdyt je to spojene pres PE. Co tam chces prepinat? Vzdyt je to porad dokola. Na vstupu do baraku mas PEN. Ten si doma uzemnis, podle toho, co pises, tak jsi asi ani nemel a vyrobil sis zem pri FVE. Takze v prve rade propojis PEN z DS s tou vyrobenou zemi u FVE (min. 16 Cu). Tim dostanes vsechny zeme, vsechny zlutozelene na stejny potencial. No a u DS si z PEN mustku vezmes Nko, co pak dal pouzivas, zde teda jde rovnou na proudovy chranic (proc je pouze jeden chranic nesikovne se uz rozebiralo). U menice jeden fazovy vodic (oznaceny cinanem N) prdnes na PEN mustek, tim si z toho udelas TN sit. Z PEN si vezmes Nko a pouzijes do chranice (chranicu) typ B, z jeho vystupu pak uz mas jednotlive okruhy. Pokud tam das prepinac, tak jen tech fazi, protoze mas vsechny PEN mustky spojene dohromady. Kdyz si budes prepinat i Nka, tak muze dojit k situaci, ze je uz preply fazovy vodic, ale nulak tam jeste preply neni, takze to bude v lufte.
ACDC (16 hrs) 
Dobrý maglajz. Dokud nebude vývod N ze střídače spojen s PEN, je to furt izolovaná síť. Proč doprdele furt cpete nějaký centrální chránič? To dřevostavba či co? Chrániče se dávají na vývody z rozvaděče. Tenhle centrální odporuje normám. Při vypadnutí vše zhasne. Co vývod, to chránič když bez toho nemůžete existovat.
MUST 5kW/48v
vejvik (17 hrs) 
TomHC myslis ze by vypadkum komunikace se stridacem pomohlo to, ze bych vymenil esp8266 za esp32 ?
Soban (17 hrs) 
Koukám že napětí celkem sedí ale proud je hodně od sebe, tak prostě změř skutečný proud a budeš vědět co je správně. Nemáš tam ještě nějaký jiný mppt?
BEL MPPS regulátor MR4316AC pro napájení boileru
stano22 (17 hrs) 
Mám BEL 15m od patrony, pripojeny klasickou cyky 3*1,5. BEL je v kovovej skrinke. Neevidujem nejake rusenie. kyocera: Nie ze by to bolo.dolezite, ale v navode sa uvadza 121Hz. 120Hz je výsledkom merania?
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Migel (17 hrs) 
Dakujem za usmernenie Diablo1st a teda ak tam dam ten prepinac tak potom prepinat vmojom pripade aj N aj L podla tejto schemy.dakujem A to spojenie tych zelenozltych PE je takto prepojene v poriadku teda?.
MUST 5kW/48v
TomHC (17 hrs) 
Ukážka... Prvý riadok info z meniča, druhý z BMS.
Soban (17 hrs) 
Must poskytuje 2 napětí: Baterky - to je při nabíjení nepřesné. A napětí na výstupu mppt to je přesnější. Takže pro nabíjení musíš počítat s tím z mppt.
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Diablo1st (18 hrs) 
Podľa mňa by to malo byť takto: 2023-09-28_10-57-27.jpg
MUST 5kW/48v
TomHC (18 hrs) 
vycitam je pres esp do HA jak tu zverejnil TomHC, tam mam polozku charger power, Veril by som skôr BMS :) Mne sa pri malých výkonoch do baterky stáva, že menič píše odber 100W a BMS píše nabíjanie 50W.
vejvik (18 hrs) 
vycitam je pres esp do HA jak tu zverejnil TomHC, tam mam polozku charger power,
Soban (18 hrs) 
Nevím o tom že by must psal nabíjení ve W? Pokud vím na lcd píše napětí a proud. Takže kde jsi ty údaje vzal?
vejvik (18 hrs) 
Jestě se zeptám, must píše charging power tj. čím nabíjí baterii např. 80W a BMS v tu samou chvíli píše že charging je 180W čemu tedy věřit víc?
Solax app
vili (19 hrs) 
Zdravim.. mam solax x1 hybrid 5kw..na menici mi ukáže že som za den spotreboval z panelov napr. 10kw ale v aplikaci je rozsah do 7kw a tam ukazuje napr. 6.2kw.Nic som nenasiel kde sa to da zmenit. Ďakujem za info.
BAZAR P:TriStar MPPT 60A
kybos (19 hrs) 
Měl bych o ně zájem. Zajímalo by mne, kolik mají odpracováno.
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Migel (19 hrs) 
Vsak to uz dokreslil podle toho, co se tu resi. Na zacatu psal, ze ma/mel extra udelane zemneni pro FVE rozvadec. Ted uz jen doresit/dokreslit prepinac. Cipis prosim ta kam a ako dat ten prepinac respektive prepojit tie PE? Takto to je teraz zapojene bez ziadneho spojenia medzi ds a fve
Řiditelný zdroj 24V
skybor (20 hrs) 
Asi na to řízení prdím. Jen pokud bych něco takového někdy někde zahlíd za lidovku. Udělám to jak píše cipis. Ručně nastavitelný zdroj nastavím na nějaké napětí a budu to řídit on/off. Jednoduché, levné a účinné ...
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
cipis (20 hrs) 
Vsak to uz dokreslil podle toho, co se tu resi. Na zacatu psal, ze ma/mel extra udelane zemneni pro FVE rozvadec. Ted uz jen doresit/dokreslit prepinac.
unicast (20 hrs) 
Má to relativně ok, jenom nevhodně nakreslené. Oba chrániče budou v tomto zapojení plnit svoji funkci. IT síť to podle zapojení taky není.
Řiditelný zdroj 24V
TomHC (20 hrs) 
lidi si obcas kupujou, i tu to parkrat bylo, myslim ze huaway zdroje. jsou snad 1kw a 2kw. maji canbus. Jestli jdou stahnout az na 24v nevim. PRodava se to i na ebay a tak. neni to drahy Boli to zdroje Eltek Flatpack, ak myslíme to isté. Tie majú rozsah 43.5 - 57.6V, 24 verzie som tu nevidel, ale existuje - https://www.eltek.com/products/flatpack-s-241000-he/ skybor: veď si videl tú moju tému - https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11676 Jedine nájsť na ebay, alebo skúsiť cez nejakých ľudí čo robia v telco segmente :) Alebo možno takéto niečo? https://vi.aliexpress.com/i/4000045674031.html
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
cipis (20 hrs) 
Asi ne. Ta superprasarna je to, ze ve tvem baraku je jeden zlutozeleny pripojeny jinam nez druhy zlutozeleny. Uplne oddelit ti to nepujde, protoze IT sit provozovat nechces (spinani obou vodicu, hlidac izolacniho stavu atd.). Abys mohl pouzit standardni komponenty a provozovat standardni spotrebice, musis mit sit TN. A tu vyrobis tak, ze jeden z fazovych vodicu pripojis na "zem". Tu mas v baraku jako PEN z DS, pripadne "posilenou" vlastni zemi. Nemuzes mit jednu zasuvku s kolikem na PEN z DS a druhou s kolikem na tyce ve sklepe/okolo baraku/kde to mas.
Migel (20 hrs) 
Asi sa tu nechapeme.. Ja som chcel vediet ak by som si dal prepinac sieti tak ako prepojit tie vodice medzi sebou aby sa to nebilo..na tom obrazku som to nakreslil preto, ci mam teda spojit to PE s ds so zemou z fve aby to bolo zrozumitelnejsie,kedze mi bolo povedane o par prispevkov vysie ze to mam zle bez toho spojenia. Cipis: Pokud je ostrov, tak nic takoveho neresis, protoze tam neni jiny zdroj, nez FVE, tj. DS tam vubec nemas, nemas na co prepinat ... Tak takto to mam teraz a napisal si ze je to spatne.respektive mam uplne oddelene okruhy od ds.preto som robil to uzemnenie aby som mal zem a do distribucky sa nijako nepripajal.
skybor (20 hrs) 
Okruhy z fve su samostatne a samostatne su aj okruhy na DS takze ktomu spojeniu N z fve a N z DS nenastane. Len na margo toho ,,ze zem je len jedna" to Podla obrazka moze byt takto prepojene?alebo mozem teda v klude zit stym zapojenim ktore mam teraz (ktore je ,,supernaprasaka") bez toho prepoja? Na tohle by ti měl odpovědět po přeměření tvůj elektrikář/revizák. Zem je jedna, ale drát je drát. Ale však ty máš země na tom obrázku propojené.
cipis (20 hrs) 
V te maluvce mas zasadni chybu u privodu DS, jak to mas vzhuru nohama vpravo dole. Tam ti nejde PE a N, ale jen a pouze PEN. To ti konci na zemnicim mustku. A az odtud si beres "N", delas nulovaci mustek, tj. to rozdelujes. A jde to do chranicu, jisticu atd. Jenze ty si ten privod pro bypass/prepinac musis vzit prave pred tim rozdelenim (tedy pred mistem prechodu TNC na TNC-S). Menic, ktery je sam o sobe IT, tak predelam na TNC tim, ze mu uzemnim jednu fazi, vetsinou oznacenou blbe jako "N". Tim z toho vyrobim TNC. A odtud si beru tu fazi na prepinani, stejne tak sem dotahnu tu fazi z DS. Zde prepinac a za nim uz si to nataham, jak chci. Bud jeden "velky" chranic B, nebo x "malych" chranicu B, na kazdy okruh, coz je praktictejsi, ale drazsi. U tohoto prepinani neexistuje moznost, ze by upadlo N na tom prepinaci, ze by se preplo pozdeji/driv nez to "druhe N" atd. Pokud je ostrov, tak nic takoveho neresis, protoze tam neni jiny zdroj, nez FVE, tj. DS tam vubec nemas, nemas na co prepinat ...
Migel (20 hrs) 
Okruhy z fve su samostatne a samostatne su aj okruhy na DS takze ktomu spojeniu N z fve a N z DS nenastane. Len na margo toho ,,ze zem je len jedna" to Podla obrazka moze byt takto prepojene?alebo mozem teda v klude zit stym zapojenim ktore mam teraz (ktore je ,,supernaprasaka") bez toho prepoja?
BAZAR Trakční baterie PzS 775Ah 48V
Vitek (20 hrs) 
To je kousíček. Prosím o zamluvení baterie... detailně se dohodneme po SZ díky
Pajavk (20 hrs) 
Zdar jsem pro každou špatnost, odkud prosimtě jsi mám zájem o baterii. Díky Ahoj Vítek ahoj, Hradec Králové
Vitek (20 hrs) 
Zdar jsem pro každou špatnost, odkud prosimtě jsi mám zájem o baterii. Díky Ahoj Vítek
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
skybor (21 hrs) 
Asi by to šlo i takhle, ale správně by za bodem rozdělení (za chráničem) již N s PE spojeno být nemělo. Pro jistotu, že by někde mohlo dojít ke spojení N z FVE a z DS. Takže já bych tu propojku N a PE u měniče nedělal. Ale pokud tam bude připojený hned ten chránič a nic mezi tím, tak je to asi OK.
Migel (21 hrs) 
:| Tak teraz si ma odrovnal... Ako to teda mozem spojit takto?.. image.jpg
skybor (21 hrs) 
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie.takze N nespajat a radsej prepinat aj N keby som sa predsa len rozhodol prepinat siete.A teda to PE s DS spojim s uzemnenim fve cize PEN. Abych to upřesnil. Po rozdělění TNC na TNS již NIKDY nesmí dojít ke spojení N. PE můžeš připojit na PE nebo PEN, ale PEN nemůžeš připojit na samostané PE.
Migel (21 hrs) 
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie.takze N nespajat a radsej prepinat aj N keby som sa predsa len rozhodol prepinat siete.A teda to PE s DS spojim s uzemnenim fve cize PEN.
BAZAR Trakční baterie PzS 775Ah 48V
Pajavk (21 hrs) 
Prodám starší trakční olověné baterie 48V, používány s ostrovní FVE. Pocházejí z VZV typ PzS 775Ah viz. foto Osazené aquamatikem s centrálním doplňováním vody Baterie dají při vybití na 45V cca 10kWh. + přidám reverzní osmózu na výrobu demineralizované vody pro dopňování baterie z klasické kohoutkové vody (ušetří dost peněz za destilku) cena 26 000,- (ve šrotu za baterii dostanete 18tis. reálná cena je tedy 8tis. za 10kWh ) DSC_2661.JPG DSC_2581.JPG 160503124_269540431410148_3540014265079763600_n.jpg
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
skybor (21 hrs) 
Tvůj elektrikář/revizák ti to řekl za nás. TNC-S je jen terminus technikus. V konkrétním místě je vždy buď TNC nebo TNS. Pokud je to TNC jsou spojené PEN a samostatné (přepínané L). Pokud je TNS je společné PE a samostatné (přepínané L+N). Jestli je to spojené přes zem nebo přímo je asi jedno pokud je to udělané dobře. Já osobně bych to (buď to PE nebo PEN) spojil natvrdo .
BAZAR P:TriStar MPPT 60A
Foxxx (22 hrs) 
Prodám dva tyto regulátory. Fungovaly bez problému od roku 2014 teď rok leží ve skříni po přechodu na Axpert King. Foto a případné info kolik mají natočeno dodám v případě zájmu po neděli. Cena za kus 2500kč Foxxx
Řiditelný zdroj 24V
skybor (22 hrs) 
OK, tohle neznám. Jaká je zkušenost? No, já to asi budu stejně raději řešit pro kritické (velmi málo pravděpodobné) situace automatickým odpojením baterky s následým manuálním dořešením. Ale to tvoje řešení napevno nastaveného zdroje, připojovaného a odpojovaného dle napětí baterek se mi začíná líbit čím dál víc. Jednoduché a asi přesně splňující můj cíl. Nějaké 24V stykače bych v šuplíku měl. V sobotu je kousek od nás radio/elektro burza, tak se tam asi zkusím po nějakém zdroji mrknout...
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Migel (22 hrs) 
bol u mna clovek ktory robi revizie,robi bleskozvody,chodi do nemecka rozvadzace a elektriku jednoducho na vsetko ma potrebne vyhlasky a bol to uzemnenie u mna merat kolko ma ohmov a vysvetloval som mu ako planujem fve zapojit, ze na to nove zemnenie a on ze ok. A cipis ti mi napises ze to mam na superneviemco ako este horsie spravene tak neviem co si o tom mysliet..chcel som len vediet ako a kedy je mozne to spojit taak aby nevznikli pretoky. Od stlpa do rozvadzaca s hlavnym isticom a elktromerom na hranici pozemku ide stvorzilovy kabel.to je TN-C Od toho istica do domu mi ide uz 5zilovy kabel to je uz TN-C-S (ak sa mylym opravte ma) a mozem teda bezpecne spojit to PE z fve a PE z DS?a potom co ten vodic N?ked sa tu pise tiez ze ten neprepinat-cize by mal byt spojeny tiez.alebo ako to je teda.prepacte za tie otazky ale snazim sa to pochopit ked vam niekto co ma na to papier povie nieco ine ako potom clovek cita tunak.. Prepinat medzi fve a DS som (zatial) neuvazoval.mal som v plane radsej nabijacku zo siete. A este co je zle na tom samotnom uzemneni?.
skybor (1 days) 
U sítí TN (s uzemněným ochranným vodičem) není možné galvanické oddělení ochranného vodiče. Tudíž u sítě TNC není možné oddělení ani pracovních vodičů (LN), protiže jeden pracovní vodič je spojen se zemí (N-PEN). U sítě TNS lze galvanicky oddělit pracovní vodiče (LN). A podle mne je to i rozumnější u opravdových ostrovních FVE (kde nikdy nemůže dojít ke spojení N z DS a FVE - samostatné vedení PE, N ,L). Z toho pak logicky vyplývá potřeba (nebo vhodnost) přepínání (pokud je vůbec žádoucí) L i N.
Flexibilni panely dilema
Hyp (1 days) 
To nema nejakou ochranu, pojistku, odpojeni?
Máte u hlavního jističe varování, že máte FVE s baterií?
MilosV (1 days) 
Měl jsem, nyní nám předělávají rozvody ze sloupů do země. V rámci toho si dávám elměr do venkovní skříně. Dosud to bylo doma, nálepku jsem měl na vnitřním rozvaděč s elměrem. Po přepojení na vnitřní rozvaděč znovu vylepím, na venkovní skříň s elměrem váhám. Ale pro hasiče by to tam asi být mělo...
BEL MPPS regulátor MR4316AC pro napájení boileru
jara449 (1 days) 
No vida pěkně popsane, sice druhe polovině odpovědi nerozumim, ale to mi přeloži kolega. Diky za užitečne info myslim že pro vice lidi.
Home Assistant
Nailen (1 days) 
Hlásím, že už jsem ten problém s NODE-RED rozstřelil a už to funguje. Dokonce už mám udělané i automatické odstavení FVE na základě různých vlivů. Problém nebyl ani tak v HA jako v pochopení toho LAN/RS482 převodníku. Zdravím, snažím se rozchodit stejný převodník. Zatím se nedaří. Byl by na vás nějaký kontakt a byl by jste ochoten poradit? Děkuji
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
cipis (1 days) 
No ale.o.tom dobrou ctvrthodinu hovorime ... No spis minimalne rok. Jak se chces vuci zemi galvanicky oddelit? To budes mit na Mesici FVE? PE je jen a pouze jedno jedine. To E je tam Earth. Len,pytal som sa preto lebo mi to stych vsetkych prispevkov nieje jasne ze N sa neprepina a to PE je vlastne zem (co by mohlo byt spojene) -ale tak potom pojem galvanicky oddelene straca vyznam..
Máte u hlavního jističe varování, že máte FVE s baterií?
Miyuki (1 days) 
Vím, že většina lidí se tu spíš snaží aby nebylo vidět, že mají doma ostrov, aby to náhodou někdo nerozpitvával. Ale stejně mě zajímá, jestli máte u hlavního jističe varování, že máte FVE s baterií? Já vlastně ani nevím, jestli je to jenom doporučení, nebo to nějaká norma přímo nařizuje. Jenom mě to tak zajímalo. *sun* :: *batt*
Regulátor BEL problém
rosy (1 days) 
Zdravím, mám stavebnici regulátoru Bel a potřeboval bych poradit, při oživování vše ok, žárovka se regulovala, stejnosměrné DC na výstupu bylo pulzní, prostě vše ok podle návodu. Připojím k panelům na vstupu DC od panelů 270V a všechny diody na ukazatelu výkonu blikají společně a na AC výstupu 0V. Mám nastavený režim 3. V manuálu píšou problém na můstku můstku?? Nesetkal se někdo se stejným problémem. Děkuji Zátěž máš připojenou na svorky AC ? Zátěž mám na AC, ale mám ještě shozený jistič takže patrona zatím odpojena. Na AC je 0V
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
FrantisekCa (1 days) 
Čína medziročne zvýšila výrobu o viac než 50%. Docela znatelne zlacneli aj tie kremikové plátky. Ešte USA uvalili sankcie na čínske panely...
Malá FVE na základné spotrebiče
vladca (1 days) 
Tak som o niečo múdrejší :) Elektroinštalácia sa v dome robila asi pred 15-16 rokmi a vtedy nebol čas riešiť (ani vedomosti) čo a ako. Prišiel elektrikár naťahal zapojil a hotovo. Zbežne som prezrel hlavný rozvádzač na prízemí, hlavný prívod (4x niečo) ide cez hlavný istič/vypínač rovno na 3f chránič a z neho už sú zapojené všetky svetelné a zásuvkové okruhy + 380V zásuvka + RP1 suterén a RP2 poschodie. RP1 a RP2 sú ťahané káblom (5x niečo) dole a hore. Tzn. ak prehodím prívod do RP1 spoza chrániča pred chránič (modrý nepoužijem) dostanem dole v suteréne "surový prívod" pre ATSko + si ho pozapájam a porozdeľujem v RP1 ako potrebujem (ističe, chrániče). Zároveň mi dole v suteréne ostane 3f na ponorku v studni. Vlastne by som stávajúcu inštaláciu dole v RP1 (svetlá a zásuvky ) asi mohol požiť ako "novú samostatnú vetvu" a nemusel ťahať ďalšie káble a zásuvky, nie? (v podstate 80% spotrebičov čo chcem napájať, mám dole v suteréne) No asi si zavolám na to skúsenejšieho silnoprudára, ale ďakujem za nasmerovanie. :D
Instalace na ohřev vody skrze panely.
Mogul (1 days) 
Zdravím Tento post se týká ohřevu vody skrze panely (když bude svítit), tak si myslím, že by to sem mohlo patřit. Babička se nechala zlákat na ohřev vody "zdarma". Je pravdou, že ji to nebude nic stát, ale kvůli tomu sem tento příspěvek nepostuji. Důvodem, proč jsem toto vlákno založil, je samotná instalace firmou, která se toho ujala. Posuďte z obrázku sami, jak se jim to povedlo. Zatím jde pouze o přípravu. Doufám, že se mě podaří je přesvědčit o tom, že babičku zatím ještě pohřbívat nehodlám.... P_20230923_132440.jpg
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Diablo1st (1 days) 
Kvôli čomu riešiť to "galvanické" oddelenie?
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
Diablo1st (1 days) 
Veru teraz tie panely riadne padli. Minulý rok som dal za 550Wp panel 240€/ks, teraz som pre známeho objednával 565Wp za 148€/ks
Mogul (1 days) 
Panely to jsou pěkný. Taky jsem si je objednal, ale nakonec objednávku zrušil, protože ten proud je už na Axperta MAX na hraně. Nechal jsem si poradit od PetrDubi a ten mě včas otevřel oči. Axpert má vstup max 18A a tady už to může překročit, takže jsem šáhnul po 550, kde je "pouhých" 14A. Mám jich ve stringu 8 a to je pěkných 4400Wp, což je u Axperta taktéž max. S napětím nejsem nikterak vysoko a výkon ždímu skoro na max. A podle momentálních zkušeností s nízkým sluníčkem je na podzim až jaro zapojím nejspíše paralelně, takže opět zbude jeden MPPT vstup na další string. https://www.nejpanely.cz/fotovoltaicky-solarni-panel-leapton-550wp-stribrny-ram/
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Migel (1 days) 
Len,pytal som sa preto lebo mi to stych vsetkych prispevkov nieje jasne ze N sa neprepina a to PE je vlastne zem (co by mohlo byt spojene) -ale tak potom pojem galvanicky oddelene straca vyznam..
Migel (1 days) 
Ano tak to aj je,zabudol som to dat do schemy (odbehol som si na wecko)
Skrat (1 days) 
Na tý svorkovnici musí být propojeno PE s N.
ACDC (1 days) 
Takže ve foto režimu izol. síť. N a L na výstupu měniče je jen nápis. Při provozu ze sítě TNC-S. A zase jeden chránič na všechno, který v IT jen tak nevypadne..
Migel (1 days) 
Z menica je to takto.. image.jpg
ACDC (1 days) 
A výstup střídače je? Izolovaná síť? Nebo zcela nová síť TN-C na TN-S? A při sepnutí by-pass?
Balancér na NiCd
ACDC (1 days) 
Jenže já nemám žádný balancér.. Prostě kdykoliv, třeba dva, čtyři dny kouknu na napětí jednotlivých AKU a OK. 100Ah a 200Ah paralelně, AKU spojeny mezi sebou. A proud nastaven 1/3 a 2/3.
Flexibilni panely dilema
glottis (1 days) 
Ale z baterie c panelu to da 15A ne? jj, a pak to shori :) to je maximalni proud co je dovoleny na ten load vystup. A mel by sis byt jisty, ze to neprepisknes. Pokud chces vic, muzis se napojit primo na baterii.
Hyp (1 days) 
Ale z baterie c panelu to da 15A ne?
Balancér na NiCd
bokser01 (1 days) 
Taky se mi shodují, balancery mají všechny 3 dvojice baterek... Balancovat je vidím jen když jde nabíjení do BULK a dochází k dojíždění této fáze na napětí 14,4V na článek, tam se mi pak stane že se na chvilku články od sebe o 0,1V rozejdou.
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Migel (1 days) 
Vsetky spotrebice co su na DS nie su nijako spojene s fve cize je to uplne oddelene v samostatnom rozvadzaci. A fve ma zvlast zemnenie tak ako som pisal..
Balancér na NiCd
ACDC (1 days) 
Když jsme u balancérů. U Pb C se mi shodují napětí AKU na setinu V. Vypadá ta na chvástání:-(( Po 4 měsících, 48V. Doufám, že je to normální.
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
cipis (1 days) 
No však píše, že tam má tu superprasárnu (robene uzemnenie) :(
ACDC (1 days) 
Pokud to má být OK, nelze už z TN-S udělat TN-C. Cizí PEN neexistuje. Nebo je to samostatné uzemnění? Superprasárna.
Deye hybridný menič
kuli (1 days) 
Páni solárnici nechcel som Vám to tu pleveliť s DC istením meniča, tak som otvoril druhé vlákno aby si aj druhý pomohli a pracne to nemuseli hľadať : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11797&p=214935#p214935 ale neviem si rady, tak sa spýtam pánov majstrov rovno z praxe: Ako a s čím to najlepšie istiť batérie a odpájať DEYE Hybrid Inverter SUN-12K-SG04LP3-EU ?
Istič DC 300 A / 48 V na 3 f hybridný menič 12 kW
kuli (1 days) 
To je 630 Amperový, na tom druhom obrázku je to vidieť. baterie k tomu mám z Tesly 5 párov x 2 moduly 6 s, na každom páre t.j. 5 ks BMS 12 s - 60 A . Toto na medenú zbernicu tam je potom poistka z batérie z Tesly ( 600 A ) a potom cez ističe do meničov. ( Toto mám 3 x King na každom 125 A DC istič ) https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=8036&start=20 Také niečo chcem urobiť. Mám to 2 roky vyskúšané bez problémov, 10 mesiacov v roku v ostrove. Nechcel som istiť každý pár modulov- ak by pri plnom zaťažení niektorý istič vyhodilo, tak spustí kaskádu. Ta 60 A BMS x 5 ks to istí pri najhoršom scenáry a podržala pri testovaní aj 70 A. Preto podľa doporučenia výrobcu tam chcem dať 300 A istič: " DC jistič pro baterii SUN 8K-SG: 250A DC jistič SUN 10K-SG: 300A DC jistič SUN 12K-SG: 300A DC jistič "
Přepínání sítí 2 měniče a společný N
Migel (1 days) 
ja sa trosku pridam do temy respektive sa spytam ze ked mam do domu od DS v rozvadzaci L1, L2, L3, N, PE a od fve mam zvlast rozvadzac ku ktoremu bolo robene uzemnenie aby fve bola oddelena. Teda z menica mi ide do rozvadzaca fve L a N, kde to N je spojene stou zemou cize PEN. A teraz otazka.:ked to tu tak citam mal by som spojit z rozvadzaca DS vodic PE s rozvadzacom fve na svorku PEN? a este by mali byt spojene vodice N z DS s vodicmi N s fve?
Komunikace s měniči MUST
Soban (1 days) 
V příloze seznam registrů pro komunikaci přes modbus rtu (RS485). Přenosová rychlost 19200 ID je 4 PH1800 PV1800 EP1800 PV3500 EP3500 RS485 Modbud RTU communication Protocol1.4.15&amp;nbsp; 20180901-485.xlsx
MUST 5kW/48v
Soban (1 days) 
Vždy když jsou splněné podmínky na vypnutí bypassu je tam prodleva 5 minut a je to rozumné aby to nekmitalo! Jinak u SOL čeká jak začnou panely dávat a napětí je nad položkou 21. (Pokud nechceš čekat do rána tak používej SBU). SBU testuje položku 21 a jak je napětí 5 minut nad položkou 21 přepne na baterku. (Nečeká na panely.) Ještě do toho vstupuje položka 5 LBU/BLU kdy se použije položka 21 nebo 20. Jinak seznam registrů tu již mikel dával - přidávám znovu. PH1800 PV1800 EP1800 PV3500 EP3500 RS485 Modbud RTU communication Protocol1.4.15&amp;nbsp; 20180901-485.xlsx
Řiditelný zdroj 24V
cipis (1 days) 
Já ale teď nenapsal jaké ... Nemám čínské ATS, ale české, českou výrobu, http://www.bje.cz/article.php?id=redundant&part=5, někdy jsem to tu už psal.
Istič DC 300 A / 48 V na 3 f hybridný menič 12 kW
Dagus (1 days) 
https://dum.bazos.cz/inzerat/172136329/deon-in-630a.php Tak tomu říkám jistič. 40kA nedá snad ani ta aku, natož kabeláž. Za mě jistič na každou aku a mppt, ale k měniči další mi nedává smysl.
BAZAR ELERIX Solar Panel Poly 285Wp 60 Cells, ESP285
georg_cz (1 days) 
Jasná věc, já bych stejně musel sundat sudý počet.
Řiditelný zdroj 24V
skybor (1 days) 
Na případné jiné použití to stejně nikdy nepoužiješ :D Mám tam rychlé ATS, co přepne "kritické" věci na DS. Ke stykačomatu na zbytek jsem se ještě nedostal ... Hele nikdy neřikej nikdy :D O těch ATS apod. jsem uvažul původně taky (už mám něco i nakoupeno), ale už jsem trochu změnil názor. Nechci aby se mi někde potkalo DS s FVE a někdy přijít domu a koukat na vyhořelý rozvaděč nebo vyhořelé měniče... Předpokládám, že k tomu poklesu pod 24V by nikdy dojít snad nemělo (ale bude to chtít ten zdroj opravdu min. 1kW). A když budu doma a bude se pouštět něco výkonnějšího, tak s to pohlídám ...
cipis (1 days) 
Na případné jiné použití to stejně nikdy nepoužiješ :D Mám tam rychlé ATS, co přepne "kritické" věci na DS. Ke stykačomatu na zbytek jsem se ještě nedostal ...
MUST 5kW/48v
vejvik (1 days) 
Aha, díky za info, zase jsem o něco chytřejší a manželku jsem poučil, aby se to nestalo třeba večer, jinak čekáme do druhého dne dokud na panely nezasvítí :-) Vieš mu odpojiť AC IN a on sa prepne, nebude mať na výber :) Tak až někdy nastane, já vyzkouším shodit jistič ac in, zda přepne a jak. (ale na dálku ho neovládám :-) ) když přepne kvůli přetížení tak to některé spotřebiče nedají, když přepne když mu dojde baterie (pravda bpokaždé to bylo nad ránem, kdy je minimální odběr), tak to spotřebiče nepoznaly.
BAZAR ELERIX Solar Panel Poly 285Wp 60 Cells, ESP285
andrew (1 days) 
Tak to ruším, nakonec sem se rozhodl, že ty svoje raději prodám a koupím něco výkonnějšího.
Istič DC 300 A / 48 V na 3 f hybridný menič 12 kW
pibi (1 days) 
Zrovna tenhle má na štítku i 250 VDC, 40kA.
Řiditelný zdroj 24V
skybor (1 days) 
glottis: Díky za tip. Mrknu na to. cipis: Hele takhle by to asi taky šlo. Já spíš uvažoval trochu i do budoucna na případné jiné využití. A řešíš i případný pokles pod 24V (kdyby to i ten zdroj nedával) ?
Malá FVE na základné spotrebiče
cipis (1 days) 
Musíš si to AC in (do ATS) vzít před chráničem. Už z hlediska principu je nešikovné mít jeden jediný chránič na celý barák, na všechna patra atd. Jinak to spojení takto přesně ne, ale udělat si tam vlastně třetí sběrnu, žlutozelenou, tu připojit na tu v hlavním rozváděči. No a rovnou si z tama přitáhneš "surový přívod", bez toho chrániče. A Nko ber z toho spojení, ne z ATS, k němu N jen jako jeho potřebu, určitě N nepřepínat. Na tu novou samostatnou větev bys měl mít chránič typu B.
Regulátor BEL problém
stano22 (1 days) 
Resp. co mas na svorkach AC? Ak zataz, nieje v skrate? Ak zataz odpojis, co sa stane? Chybu by malo vynulovat prepnutie do testovacieho rezimu, ak nie je trvala.
Malá FVE na základné spotrebiče
vladca (1 days) 
Zdravím, ďakujem za reakcie ... Skúsil som to dokresliť do schémy nižšie, uzemnenie N-ka z meniča zároveň aj mínus pól baterky, je to OK? PE mám v suteréne vyvedené asi 6-10mm2 meďou priamo z hlavnej skrine (zem oceľ fi.10mm). fve_schema4.png PS: v hlavnej skrini mám chránič na celý dom, predpokladám, že keď spojím Nka dole v suteréne a zároveň uzemním N meniča na PE,tak ho asi vyhodí.
Řiditelný zdroj 24V
cipis (1 days) 
V tomhle případě stačí automatizace typu on/off. Napětí ani proud přece není potřeba nastavit, stejně potřebuješ maximum, co to dá. Já to řeším spínáním 3f zdroje 24 V přes 24 V stykač, UVW výstupem z jednoho epeveru. Zapne se to při 24,0 V, vypne při 24,3 V, ale zdroj mám nastavený na 24,1 V, tudíž se to vypne, až se to začne dobíjet z mppt. Mělo by to sloužit hlavně jako záchranný padák pro baterky, kdy je nečekaně výroba FVE menší než spotřeba. Hlavně pro případ, kdy nesjem doma. Proto ta potřeba automatizace. Takové vytěžování naruby (přícuc z DS). Ten MW HEP-1000 vypadá dobře, ale ta cena :o
Flexibilni panely dilema
Soban (1 days) 
75/10 dá z panelů jenom 10A Jinak to je load výstup z panelu to dá jenom 10A ale on chtěl 20A a to dá jenom 100/20! Victron své mppt označuje číslem max_napětí/max_proud_z_panelů_do_baterky.
Regulátor BEL problém
FRSO (1 days) 
Zdravím, mám stavebnici regulátoru Bel a potřeboval bych poradit, při oživování vše ok, žárovka se regulovala, stejnosměrné DC na výstupu bylo pulzní, prostě vše ok podle návodu. Připojím k panelům na vstupu DC od panelů 270V a všechny diody na ukazatelu výkonu blikají společně a na AC výstupu 0V. Mám nastavený režim 3. V manuálu píšou problém na můstku můstku?? Nesetkal se někdo se stejným problémem. Děkuji Zátěž máš připojenou na svorky AC ?
Protokol pro Green Cell s MPPT INVSOL01-04
ca266054 (1 days) 
Tak ve spolupráci talčítek X a Delete se mi ta čísla podařilo přepsat, takže dík ještě jednou ..
MUST 5kW/48v
ca266054 (1 days) 
zde pro vsechny v priloze PV1800F-CAN communication Protocol1.04.04.xlsx Tak to určitě není pro mne a jenom doufám, že v tom mém INVSOL01 ten CANBUS nepoužívají .. :) Tohle je jak se říká jenom na baterky .. :)
ca266054 (1 days) 
zde pro vsechny v priloze PV1800F-CAN communication Protocol1.04.04.xlsx Teď na to koukám , já tam mám myslím protokol 1,04.14 .. sám na to musím kouknout a zatím ani nevím, jestli je to RS485 a nebo ten CANBUS .. ale v každém případě díky ..
ca266054 (1 days) 
Jinak původně jsem se chtěl ptát toho kolegy TomHK , ale nějak to skočilo i k Vám .. ten se mi zatím neozval ..
ca266054 (1 days) 
Zdravím, také už po tom protokolu marně pátrám a výrobci a dodavatelé spíš mlčí .. dnes mi možná někdo volal z Číny .. nevím proč, všude chtějí k e-mailu i telefon .. ale na e-mail nic nechtějí poslat .. tak pokud víte, kdo v tom přetahování o protokol uspěl, tak budu rád, když mi dáte vědět. Nějaké xlsx s protokolem už jsem tu viděl i ten json, ale nic se mi přes USB nepodařilo napojit .. čekám na redukci RJ45-RS485 se svorkami 1 až 8 a pak asi také začnu lovit tu originální komunikaci. Takže moc díky předem. Tak ono je to jednoduche, kdyz to nikdo u dodavatele nepopta, tak ani nic nemuze dostat. :D Nejsem si vedom, ze bych mel neco v mailu nebo jinde od vas, kde neco takoveho poptavate. Děkuji za odpověď .. Tak sem ty poptávky nedávám, tady žádní dodavatelé asi nejsou .. :) .. ale už jsem vyplnil několik formulářů jak u Green Cell tak u MUST atd .. těch je víc .. a jak jsem psal, dnes mi nejspíš volal někdo z Číny, neznámé číslo, sms neumějí asi napsat, čekal jsem PPL tak jsme to vzali .. no odprásknul jsem to skoro hned ale berte si taková čísla +853 .. jestli se nepletu .. ale škoda psaní .. tady jsem ty náznaky protokolu zaznamenal, tak se tu na to ptám .. jinak na Protokol pro Green Cell INVSOL to mám vlákno ..
Flexibilni panely dilema
Hyp (1 days) 
15A da praveze i ten 75/10 …
Soban (1 days) 
K tomu victronu můžeš připojit cokoliv co když bude mrznout nebude mít napětí větší jak těch 75V a bude mít napětí větší jak napětí baterky +5V. Jinak ten victron 75/15 dá jenom 15A a chtěl jsi 20A ? Ten panel je OK. EDIT teď jsem si všimnul že tam píšeš o victronu 75/10 - tak nejdříve z toho chceš 20A a teď se spokojíš s 10A???? Já nevím ale mezi 75/10 a 75/15 není velký cenový rozdíl a osobně bych šel do 100/20! Pro 75/10 je ten panel zbytečně výkonný pro 75/10 najdi nějaký 200 až 300W panel!
Hyp (1 days) 
Tak odhadem ti tam 11A nepoteče ani náhodou - odhadem tak 2-3A. Když nebude svítit jak prase dostaneš z toho akorát pár watů. 5-10W. Osobně bych vzal panel kolem 400-500W k tomu mppt od victronu: Takže třeba takto: Panel 450Wp 4000,- https://shop.mypower.cz/fotovoltaick-panel-450wp-solarpro-mono-half-cell-st-brn-r-m-11550 Mppt victron 75/15 2973,- https://shop.mypower.cz/victron-smartsolar-mppt-75-15-12-24v-13670 Takže celkem přibližně 7000,- A toto tu maringotku přežije životnost 30 let minimálně pokud panel nerozflákáš. Jinak mi tě to vnucovat nebudeme rady jsi dostal a záklopku na krk máš vlastní - akorát pak sem nechoď brečet že 200W s PWM dostaneš pouze 10W. Ten panel 450 uz tam neni… Tak co rikate na tenhle panel 465wp za 2800,-, neni podezrele levnej? Hadam ze by taky pasoval k Victronu 75/10 https://fotovoltaicke-solarni-panely.heureka.cz/xtend-solarmi-monokrystalicky-465wp-144-clanku-mppt-42v-perc-cerny-465as-6m144-hc/#prehled/?sort-filter=lowest_price Anebo by victron horel (protoze panel ma lehce pres 10A) a musim 75/15? Otazka je, zda ma smysl do jedne 12V/80Ah baterky cpat vic jak 10A z duvodu jeji zivotnosti tedy ze asi neni potreba >10A? Chapu spravne ze ten panel stejne pojede maximalne na 1/3 vykonu v konfiguraci 12V baterky?
MUST 5kW/48v
TomHC (1 days) 
Aha, díky za info, zase jsem o něco chytřejší a manželku jsem poučil, aby se to nestalo třeba večer, jinak čekáme do druhého dne dokud na panely nezasvítí :-) Vieš mu odpojiť AC IN a on sa prepne, nebude mať na výber :)
Regulátor BEL problém
rosy (1 days) 
Zdravím, mám stavebnici regulátoru Bel a potřeboval bych poradit, při oživování vše ok, žárovka se regulovala, stejnosměrné DC na výstupu bylo pulzní, prostě vše ok podle návodu. Připojím k panelům na vstupu DC od panelů 270V a všechny diody na ukazatelu výkonu blikají společně a na AC výstupu 0V. Mám nastavený režim 3. V manuálu píšou problém na můstku můstku?? Nesetkal se někdo se stejným problémem. Děkuji
MUST 5kW/48v
Mikel (1 days) 
zde pro vsechny v priloze PV1800F-CAN communication Protocol1.04.04.xlsx
Mikel (1 days) 
Zdravím, také už po tom protokolu marně pátrám a výrobci a dodavatelé spíš mlčí .. dnes mi možná někdo volal z Číny .. nevím proč, všude chtějí k e-mailu i telefon .. ale na e-mail nic nechtějí poslat .. tak pokud víte, kdo v tom přetahování o protokol uspěl, tak budu rád, když mi dáte vědět. Nějaké xlsx s protokolem už jsem tu viděl i ten json, ale nic se mi přes USB nepodařilo napojit .. čekám na redukci RJ45-RS485 se svorkami 1 až 8 a pak asi také začnu lovit tu originální komunikaci. Takže moc díky předem. Tak ono je to jednoduche, kdyz to nikdo u dodavatele nepopta, tak ani nic nemuze dostat. :D Nejsem si vedom, ze bych mel neco v mailu nebo jinde od vas, kde neco takoveho poptavate.
Protokol pro Green Cell s MPPT INVSOL01-04
ca266054 (1 days) 
Ahoj a dík za radu .. ta čísla jsou tam zřejmě jak ,,gumová'' .. ale ještě se jich zkusím jednou zbavit .. pokud jde o ten protokol, tak se může v různých verzích lišit ..jestli pamatuješ, kde jsi nějaký potvrzeně funkční viděl, tak mi pošli link .. díky předem .
MUST 5kW/48v
ca266054 (1 days) 
Pokud je potreba komunikacni protokoly, neni problem abych si aktualni verze protokolu vyzadal u vyrobce a dodal je sem ke stazeni. Dík, väčšinu som asi vyskladal z dvoch zdrojov, ale ak by bola aktuálna kompletná docu, určite by to potešilo. Moje dielo pre ESPhome zavesím na github, nech to vie použiť každý. Zdravím, také už po tom protokolu marně pátrám a výrobci a dodavatelé spíš mlčí .. dnes mi možná někdo volal z Číny .. nevím proč, všude chtějí k e-mailu i telefon .. ale na e-mail nic nechtějí poslat .. tak pokud víte, kdo v tom přetahování o protokol uspěl, tak budu rád, když mi dáte vědět. Nějaké xlsx s protokolem už jsem tu viděl i ten json, ale nic se mi přes USB nepodařilo napojit .. čekám na redukci RJ45-RS485 se svorkami 1 až 8 a pak asi také začnu lovit tu originální komunikaci. Takže moc díky předem.
ca266054 (1 days) 
Pokud je potreba komunikacni protokoly, neni problem abych si aktualni verze protokolu vyzadal u vyrobce a dodal je sem ke stazeni. Dík, väčšinu som asi vyskladal z dvoch zdrojov, ale ak by bola aktuálna kompletná docu, určite by to potešilo. Moje dielo pre ESPhome zavesím na github, nech to vie použiť každý. Zdravím, také už po tom protokolu marně pátrám a výrobci a dodavatelé spíš mlčí .. dnes mi možná někdo volal z Číny .. nevím proč, všude chtějí k e-mailu i telefon .. ale na e-mail nic nechtějí poslat .. tak pokud víte, kdo v tom přetahování o protokol uspěl, tak budu rád, když mi dáte vědět. Nějaké xlsx s protokolem už jsem tu viděl i ten json, ale nic se mi přes USB nepodařilo napojit .. čekám na redukci RJ45-RS485 se svorkami 1 až 8 a pak asi také začnu lovit tu originální komunikaci. Takže moc díky předem.
vejvik (1 days) 
Aha, díky za info, zase jsem o něco chytřejší a manželku jsem poučil, aby se to nestalo třeba večer, jinak čekáme do druhého dne dokud na panely nezasvítí :-)
TomHC (1 days) 
tak už se přepl do offgrid, má tedy nejaký čas, hystereze? než se přepne. (baterie měla samozřejmě víc než par.21) zkusil jsem přepnout ze sol na sbu a zpet a zkusil jsem i snizit napeti parametru 21 (porad pod hodnotou nez mela baetrie). ale hned neprepl. a priznam se rezim bypass jsem videl poprve, kdyz mi za dobu co ho mam zatím 2x nevystacila baterie a prepl na sit tak ukazal grid-tie nez se dobila baterie a prepl na offgrid Po bypasse musí trvať 5 minút dodávka z panelov a napätie batérie nad p21, potom sa prepne na off-grid :)
Solar Assistant
miilaa (1 days) 
Ahoj, prosím poradíte mi triviální věc jak mám změnit přístup u svého účtu z owner na admin? Nejsem si vědom, že bych něco měnil a nemohu se nyní dostat na vytvoření zálohy, nastavení parametrů střídače atd. Program píše, abych se přihlásil jako správce a já lama ne a ne přijít na to jak?
Protokol pro Green Cell s MPPT INVSOL01-04
Soban (1 days) 
Prozradím ti tajemství..... Čísla musíš smazat celá a zapsat znovu a dle windows zadat desetinou čárku nebo tečku záleží jakou knihovnu windows používají. Těch 8.5V v nabíječce je od jakého napětí už nebude reagovat - nabíjet a považuje akumulátor za vadný. Vypnutí měniče se nastavuje v invertoru i kdy se přepíná na DS. A dokumentace všech registrů tu je taky pokud to výrobce okopíroval i s FW.
MUST 5kW/48v
vejvik (1 days) 
tak už se přepl do offgrid, má tedy nejaký čas, hystereze? než se přepne. (baterie měla samozřejmě víc než par.21) zkusil jsem přepnout ze sol na sbu a zpet a zkusil jsem i snizit napeti parametru 21 (porad pod hodnotou nez mela baetrie). ale hned neprepl. a priznam se rezim bypass jsem videl poprve, kdyz mi za dobu co ho mam zatím 2x nevystacila baterie a prepl na sit tak ukazal grid-tie nez se dobila baterie a prepl na offgrid
vejvik (1 days) 
podařilo se manželce zapnout víc spotřebičů a must se hodil do bypass, nasledne do grid-tie, jak ho donutit aby se prepl do offgrid
Gridfree SUN-1000GH (45-90V)
ca266054 (1 days) 
V tom okně je chyba u jednoho comboboxu , AM není spektrum ale útlum v atmosféře. Pokud jde o úhly, tak se stačí podívat na obrázky a většině to bude jistě jasné i bez výpočtů.
Protokol pro Green Cell s MPPT INVSOL01-04
ca266054 (1 days) 
Dnes se mi podařilo prolomit heslo pro Login ! - v dostupných manuálech jsem se o tom nic nedočetl - doufal jsem, že když se přihlásím, tak se možná dozvím víc o nastavení invertoru, konrétně to pro komunikaci přes port com - včera jsem tam zadával administrator a 12345678 , což nefungovalo - dnes jsem zkusil admin , a ejhle přihlásilo mne to ! - a výsledek : - je tam něco navíc o chargeru a invertoru, to je fakt - co je zadáno číselně, tak s tím se nedá nijak hnout a jsou tam hodnoty, u nichž pochybuji, že jsem je tam zadával, např. baterie 12 V by se podle nastavení mohla vybíjet až do 8,5 V , já bych tam viděl nejméně 11 V - pak je tam pár comboboxu, s těmi se hnout dá a co se na nich nastaví, to se asi dá do invertoru zapsat, ale nezkoušel jsem to.
Řiditelný zdroj 24V
glottis (1 days) 
lidi si obcas kupujou, i tu to parkrat bylo, myslim ze huaway zdroje. jsou snad 1kw a 2kw. maji canbus. Jestli jdou stahnout az na 24v nevim. PRodava se to i na ebay a tak. neni to drahy
BAZAR panely 280w
andrew (1 days) 
Prodám panely 280w 2x Amerisolar 3x DAH solar cena 2000,- za kus všechny najednou 9000,-
Istič DC 300 A / 48 V na 3 f hybridný menič 12 kW
kuli (1 days) 
Ten je zase moc silný a na AC. I keď by sa dal by sa použiť ako odpojovač v prípade údržby, menič by mal mať vlastné istenie - dúfam. Tiež ma napadlo použiť AC Deon, pri 48 V DC hádam nemusí byť špecialny so zhášacou komorov na oblúk.
Řiditelný zdroj 24V
skybor (1 days) 
Mělo by to sloužit hlavně jako záchranný padák pro baterky, kdy je nečekaně výroba FVE menší než spotřeba. Hlavně pro případ, kdy nesjem doma. Proto ta potřeba automatizace. Takové vytěžování naruby (přícuc z DS). Ten MW HEP-1000 vypadá dobře, ale ta cena :o
Istič DC 300 A / 48 V na 3 f hybridný menič 12 kW
pibi (1 days) 
https://dum.bazos.cz/inzerat/172136329/deon-in-630a.php
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
luky (1 days) 
Pěkná cena za 650wp panely: https://argos.cz/pobocka-pardubice/produkty/detail/2341263488-fve-panel-leapton-lp210-210-m-66-mh-650wp Kdyby někdo chtěl tyhle megapanely, tak vězte, že Argos je ochotný ty panely naskladnit i na pobočku Vestec a bez jakéhokoli příplatku vám prodat třeba 2 kusy. (dneska jsem si je osobně vyzvednul) Vyhází to těsně pod 6Kč/Wp. Jak chce někdo v táhle situaci prodat starý panely za 9Kč/Wp mi není jasný.
BAZAR spalovače
luky (1 days) 
..a není to škoda..? Jestli bys je vyhodil, tak se jich ujmu.
Regulátor z číny
stano22 (1 days) 
To by aj mna zaujimalo. 230Vdc input a charging current limiter za tu cenu... hmmm https://a.aliexpress.com/_mq1lm18
BAZAR panely Brisman 170-190Wp
Skrat (1 days) 
Snižuji cenu za panely s držáky.Cena za všechny 2000,0Kč Rozměr výška 158cm šířka 81cm
Balancér na NiCd
Soban (1 days) 
A je potřeba? Jsem nikde neviděl že by to někdo potřeboval.
Vladon (1 days) 
Ahoj, rad bych se zeptal jestli existuje nejaky balancer na NiCD clanky ?
PLC Tecomat Foxtrot
rorokt (1 days) 
Zdravím potřeboval bych poradit s vyčítáním dat z PRO1-MOD foxtrotem. a čím konkrétně máš problém? Jak postupovat při zprovoznění komunikace a jak nastavit vyčítání . Boužel jsem tohle nikdy neřešil tak nevím ani jak začít a co jak nastavit. Budu rád za každou radu
Řiditelný zdroj 24V
glottis (1 days) 
Nepises na co to vlastne chces, jestli to ma byt na vestavbu nebo lab ale treba na stul do labu nejsou spatny riden zdroje treba Riden RD6024W ma to wifi, usb, do 60V a 24A. Ovladat to jde jejich softem. Asi budou i nejake cizi implementace rizeni
kyocera (1 days) 
U TME je zdroj 1000W / 24V s CAN BUS . Má i hezkou účinnost, která se Vám bude líbit. https://www.tme.eu/Document/5c5bf7994711581036238918e46328e5/HEP-1000.pdf Pokud Vám tento typ nevyhovuje, hledejte dále a většinou zdroje nad 1000W mají už nějaké elektronické řízení pro vzdálený přístup.
Istič DC 300 A / 48 V na 3 f hybridný menič 12 kW
kuli (1 days) 
Na Noark-u som nič vhodné nenašiel. Toto by bolo elegantné riešenie, len je iba 250 A. https://www.battery-import.sk/istenie-dc/zj-beny-nastenny-dc-istic-250a-500v/
Řiditelný zdroj 24V
skybor (1 days) 
Ideálně i to napětí a proud ... Prostě jakákoli možnost automatizace řízením z nadřazeného systému. A ten výkon raději 1000W a výše (těch 500W je minimum) V nejhorším nastavení napětí a proudu ručně ...
Dagus (1 days) 
Vzdálené řízení on/off nebo i to napětí a proud?
skybor (2 days) 
Zdravím všechny, nemáte někdo tip na nějaký řiditelný zdroj 24V? Ideálně nastavitelné napětí aspoň 24-28V (nebo klidně i výše) a nastavitelný proud. Výkon aspoň 500W. Podmínkou je nějaké vzdálené řízení.
Gridfree SUN-1000GH (45-90V)
ca266054 (2 days) 
Už jsem program tak na 80% rozpohyboval .. problémem v mých Delphi jsou comboboxy, když se s nimi nehýbne, tak se samočinně neinicializují .. chybí mi tam nějaké tlačítko na celkovou atualizaci zadání ..
Protokol pro Green Cell s MPPT INVSOL01-04
ca266054 (2 days) 
Jednu vlaštovku či něco co vypadá jako protokol jsem už včera objevil a přidávám to sem jako přílohu. Není to ale nijak pojmenované ani jasně popsané, pro jaký invertor je to myšleno. Nějaké indicie jsem získal i z programu SolarPowerMonitor, po té, co jsem tam dal 2400 baudů a typ invertoru ze skupiny Ph18Series, tak ten se mi už chytá skoro na první hrábnutí. Dále program trvá na tom, že detekoval invertor Sp1800 ale jako Type of machine mi píše PV1800. A nahoře se žlutě chlubí Id:4, což by si moje fantazie mohla vyložit jako adresu pro Modbus RTU na lince RS485. Krom toho mi píše i typ hardwaru a softwaru : Hardware : Inverter 1.01.01 , Charger 1.01.02 Firmware : Inverter 2.25.35 , Charger 1.01.09 a nakonec i Protocol Edition 1.04.14 Tak nad tím by jeden zaplesal, pokud by se to dalo z výrobců nebo dodavatelů vydolovat, tedy alespoň ten protokol . Na základě souborů z Githubu od DylangMiles jsem zkoušel do invertoru posílat pár příkazů, ale zůstalo to bez odezvy, tak pro mne můj INVSOL01 opět zůstává co by black box. Objednal jsem si redukci z RJ na RS485 tak až mi dorazí, zkusím opět chytat nějakou komunikaci mezi SolarPowerMonitor a INVSOL01, snad tam pak něco ulovím.
Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.
kodl69 (2 days) 
Mapětí stringu má vliv na degradaci, o tom žádná. Já měl ty panely ve stejných podmínkách na jedné střeše. Montoval jsem to se známýma, dycky stejná parta a celkem opatrně. Výsledky byly jednoznačné. Otázka je, kde a jak se dnes vyrábí panely schutten solar, který vypadaly po těch skoro desíti letech nejlíp, tj jestli to není třeba jako Volvo nebo Mercedes - kdysi vyhlášená odolnost, dnes prostě průměr...
kyocera (2 days) 
Ach jo, já mám také víc jak 150V, ale tohle vlákno přeci není o chlubení kdo má větší napětí ve stringu...
Energie ze solárního panelu.
mire (2 days) 
Přátelé, založil jsem na MyPower toto vlákno: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11774 k právním aspektům při realizaci FVE na ploché střeše. Bohužel diskuze brzy sklouzla na výpočet efektivity FVE. Proto jsem založil toto nové vlákno, kde bych chtěl svůj přístup obhájit. Trochu jsem „googlil“ : Přímé záření přicházející od slunce se při dopadu na zemský povrch rozkládá do dvou složek. Normálová složka a odražená složka, která se rozptylem v atmosféře a odrazem od oblačnosti vrátí ve formě difúzního záření Energii, která se integruje v daném časovém intervalu na m2 plochy kolmé ke sluci lze vypočítat Edirect = čas * průměrná intenzita záření v daném časovém intervalu. Energie která dopadá kolmo na zemský povrch je obecně menší než energie přímého záření. Enorm = Edirect*cos(α) Sluneční (globální - celkové) záření se skládá z přímého záření a difúzního (rozptýleného) záření. Protože sluneční panel je v ideálních podmínkách orientován tak, aby na něj dopadalo přímé záření pokud možno kolmo, je třeba počítat s energií globálního záření. Průměrná intenzita slunečního záření (W/ m2) , kterou lze nalézt na internetu (300W/m2) se patrně vztahuje k horizontální rovině a pravděpodobně neobsahuje difúzní složku. Průměrná hodnota globálního záření za rok v ČR se pohybuje kolem 1000 kWh/m2. Podíl přímého záření je v létě 70 - 80 % . Doba slunečního svitu je definována jako čas v hodinách, kdy je zemský povrch ozářen intenzitou slunečního záření větší než 120W/m2. Doba slunečního svitu za rok je v ČR 1600 hodin. Budeme-li chtít vypočítat energii dodanou slunečním panelem za rok můžeme to vypočítat podle tohoto vzorce E= Celková průměrná intenzita slunečního záření * Doba slunečního svitu za rok*Plocha*účinnost = Průměrná hodnota globálního záření za rok *Plocha*účinnost = 1000 000*S*účinnost. Jmenovitý výkon panelu je definován jako výkon při intenzitě záření 1000W/m2 dopadajícím kolmo na panel a teplotě 25°C Wp= 1000*Sp*účinnost. Z formální podobnosti předcházejících vzorců vyplývá pravidlo 1Wp vyrobí 1kWh/rok, které nemá obecnou platnost a platí za ideálních podmínek (ČR, orientace na jih, se sklonem kolem 35° a bez zastínění). Příspěvek od unicast » sob zář 23, 2023 12:42 am Já nebudu namítat nízkou účinnost, ale to, že v tom svém výpočtu dělíš časem dvakrát. Jednou "/1600 hodin ročně" a podruhé tam říkáš "jen někdy", jenže ten faktor "jen někdy" už máš zahrnutý do těch 1600 hodin. Čili kdybys chtěl počítat s průměrným ročním osvitem 300W/m^2, tak musíš počítat s 8760 hodinami ročně (nebo pokud budeš mít průměr osvitu za dobu od občanského rozbřesku do občanského soumraku, tak se 4380 hodinami ročně, ale to ten průměr zase bude o něco vyšší). Omyl, doba slunečního záření není, kdy má sl. záření intenzitu 1000W/m2, ale kdy intenzita záření je v intervalu 120W/m2 – 1000W/m2. Viz výše. Příspěvek od Diablo1st » pát zář 22, 2023 8:46 pm Mire: nerieš a hlavne nepočítaj somariny, lebo evidentne v tvojom výpočte je chyba Proste v našom zemepisnom pásme 1kWp panelov vyrobí približne 1MWh energie za rok. TU si to môžeš zrátať celkom presne podľa tvojej polohy, azimutu a sklonu strechy. Souhlasím, chyba tam je, ale není ve vzorci, je v použitých parametrech (300W/m2). Při psaní článku jsem měl plnou hlavu právních norem a ta zmínka o energii byla jen na okraj a byly 2 hodiny po půlnoci, tak jsem sáhl po prvním údaji, který mně AI Googlu nabídla a to byla evidentně chyba. :D Použitý vzorec jsem aplikoval proto, že jsem chtěl získat obecný energetický potenciál plochy bez ohledu na použitou technologii. Pravidlo 1kWp dodá 1MWh energie za rok funguje, to si lze ověřit např. z historických dat ZDE : https://www.nesvara.cz/. Platí to, ale za ideálních podmínek, sklon cca 37°, orientace na jih a] bez zastínění. Ne každý však má takové štěstí na lokalitu, jako autor zmíněných stránek. Příspěvek od Keraj » pát zář 22, 2023 8:09 pm Ale to že to ty panely modelově vyrobí ještě neznamená stejnou úsporu energie na faktuře. Výše zmíněná chyba vedla paradoxně k reálnějšímu výsledku, protože náš řadový dům je postaven ve spádnici severního svahu a střecha má kaskádovitý tvar s odskoky po dvou domcích. Můj domek je bohužel blíže odskoku a na mojí šířce 7,5m bych mohl umístit max. dvě řady panelů, tak, aby se navzájem nestínily (další problém ploché střechy, na šikmé střeše mohou být řady u sebe), přičemž druhá řada blíže k odskoku by byla po většinu roku zasažena stínem (znovu jsem si to dneska ověřil, odskok + komín souseda), takže by nemělo smysl ji osazovat. Vyjdu-li z počtu panelů 4 x 2m naležato), které lze umístit na plně osluněných místech střechy (vešlo by se jich tam 5, ale jednu pozici už zabírá fototermický panel na ohřev TUV), vyjde mně při použití výše zmíněného pravidla 1kWp ->1MWh/rok prakticky stejný výsledek jako před tím i pro moderní panely s vyšší účinností (1,6MWh/rok). Poznámka: Veličina Wp je v podstatě marketingová veličina, kterou zavedli výrobci panelů, aby znesnadnili porovnání kvality. Protože se v podstatě jedná o součin plochy a účinnosti, tak dva panely se stejným jmenovitým výkonem mohou mít účinnost třeba v poměru 1:2 (neberte mě za slovo), když se to vyrovná obráceným poměrem plochy. Tím nechci zpochybnit to, že dnešní panely mají lepší účinnost, ale při stejné délce jsou třeba i o něco širší, aby se Wp ještě trochu vylepšilo.
Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.
Franta2776 (2 days) 
Já mám okolo 300V,ale jenom cca 2 roky.
PavelR (2 days) 
zdejší učastníci fora provozují malé instalace do 150V. Ale solární baroni mají své firmy na opravu panelů , firem je více , třeba jednu vidím zde https://www.solarmon.eu/cz/produkty-a-sluzby/renovace-oprava-poskozenych-panelu/ Jak kteří já mám jeden string cca 666V Voc :-)
Istič DC 300 A / 48 V na 3 f hybridný menič 12 kW
Dagus (2 days) 
Noark dělá větší dc jističe
Lifepo4 myvvy energy 24V nastaveni regulatoru
FRSO (2 days) 
JJ, je to tak, procenta ukazují dle napětí jen orientačně a pro olovo, přesnější máš ty procenta v BMS-ce, pokud se dostaneš přes bluetoth, nebo pokud tam máš nějaký displej a ukazuje %. Nabíjecí napětí nastav dle štítku na akumulátoru, LIFEPO4 8 čl max na 27,6V !!
Můj ostrůvek Pardubicko
bokser01 (2 days) 
Zase jsem se prošel s kamerkou, balancéry hřejí všechny stejně nic divného již nepozoruji. Tak jsem toho prošel zase více.
Lifepo4 myvvy energy 24V nastaveni regulatoru
bokser01 (2 days) 
Těch procent bych si nevšímal, ty jsou standartně pro olovněné baterie. U (olova) lifepo4 ty procenta podle napětí jsou nic neříkající. Pokud se ti do baterie dodává minimální proud a je ve float tak víš že máš naplno nabito. Cipis: dovolil jsem si opravit zjevnou záměnu olova s lifepo4 u toho nicneříkání
PajaT (2 days) 
Dobrý den, pořídila jsem si lyfepo4 akuset od mivvy (24V), zároveň mám regulátor epever... Zajímalo by mě jak máte nastavený regulátor vy na tuto baterii... Já ackoliv nastavila vse jak snad ma být, chova se mi nabíjení podivně. Při nabiti na údajných 100% se při odpojeni panelů a při nulové zátěže zobrazí, že je na baterii pouhych 79% Viz chovani baterie na grafu: https://upaji.net/fvp/ Ideálně prosím o celý screen Vašeho nastavení
Istič DC 300 A / 48 V na 3 f hybridný menič 12 kW
unicast (2 days) 
V případě takové situace, kdy bude nutné řešit zkrat silových na DC obvodech, bych o zapojení jakéhoholi nekvalifikovaného osazenstva, na pohlaví nezáleží, vůbec neuvažoval. Ty baterky jistíš jen pro případ, že se ti prorazí MOSFETy v měniči a to budeš muset tak jako tak řešit ty a nějaká spálená pojistka bude v takové situaci to nejmenší.
kuli (2 days) 
Zdravím solárnikov. Potrebujem 3 f ostrovný systém na nízkonapäťové batérie + generátor. Objednal som si DEYE Hybrid Inverter SUN-12K-SG04LP3-EU, treba sa mi posunúť niekde ďalej. Potreboval by som poradiť, aký tam mam dať istič na batérie. Prešiel som fórum, ale nič som nenašiel. Ak viete o niečom pošlite link. Na King I a King II používam batérie s vyradenej Tesly. Batérie sú zapojené 12 s ( rozsah 40 - 50 V ) takže tam tečú väčšie prudy. Nebránim sa ani drahšej verzii v EU. Na Ali som našiel 250 A. https://vi.aliexpress.com/item/1005005478749006.html?spm=a2g0o.cart.0.0.1cfb38daVRHotR&mp=1&gatewayAdapt=glo2vnm 300 A https://vi.aliexpress.com/item/1005004205157391.html?spm=a2g0o.cart.0.0.1cfb38danFfPsr&mp=1&gatewayAdapt=glo2vnm Možno by stačilo https://www.solariss.sk/DC-automaticky-istic-300-A-d180.htm Lenže to už také elegantné nie je, účel by to splnilo, parametre tiež a je to lacné. Do nožových poistiek by som nechcem ísť, máme prevažne ženské osadenstvo a vysvetľovať ako sa vyberajú v prípade núdze, alebo mať nasadenú žehličku, ktorú nikdy nemám, keď ju potrebujem. Viem, že je to odskúšane, ale treba skúšať nové možnosti. Vopred ďakujem za rady.
regulator pro ohrev TUV (3 - 4 bojlery v dome)
JirkaE (2 days) 
Jakékoliv řešení s přepínáním každého bojleru zvlášť a nedej bože každý ještě kombinovat s distribucí je šílenost. Ne že by to nešlo.... Jde to velice snadno a ani to není potřeba bastlovat. Takové zařízení lze i koupit hotové. A-Z WATER INVERTOR https://www.aztraders.cz/media/document/88/a-z-water-inverter-datasheet.pdf
BAZAR Prodám nové solární panely Jinko 225Wp
Krnule (2 days) 
Všechny kusy prodány. Nabídka již není aktuální
Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.
kyocera (2 days) 
zdejší učastníci fora provozují malé instalace do 150V. Ale solární baroni mají své firmy na opravu panelů , firem je více , třeba jednu vidím zde https://www.solarmon.eu/cz/produkty-a-sluzby/renovace-oprava-poskozenych-panelu/
Franta2776 (2 days) 
Zatím se na tomto foru, nenašel nikdo, kdo by měl po 10lech nebo delší době s panely technické problémy:)))a to je dobře. Jsou tu takoví, co provozují vyřazené panely (se špatným izolačním stavem)s popraskaným zadním plastem a přelepili to Mamutem.
kyocera (2 days) 
Myslím, že panely nikomu běžně nepadají. Mikrotrhlinky mohou vzniknout už nevhodnou přepravou. A dále nevhodným taháním na střechu. Byl jsem svědkem jak nějaký soused na ulici podlehl dotaci a nechal si instalovat panely firmou. Dole jeden montér nahoře druhý montér to tahal za jediný háček zaseknutý do rámu panelu na jediném místě. Jen tak jsem zapředl hovor s tím dole a říkám mu, že takový způsob tahání panelu způsobuje mikrotrhlinky. Ten dotyčný monter tohle věděl a hned reagoval obranným postojem : Tady měla dojet plošina a nedojela. Co máme dělat. Lidi jsou vyčerpaný děláme do půlnoci a nikdo už tuhle práci nechce dělat. Je to moc fyzicky náročný za ty peníze to nestojí. Zakončil monter svoji řeč...
Soban (2 days) 
A podle mě bude taky záležet jak se s panely zachází. Prostě když to někomu 3x spadne a na pohled je OK tak se to později může projevit, ty mikrotrhlinky hned nevidíš.
MUST 5kW/48v
Soban (2 days) 
Vyčítání co 10s je ok protože jak se to sekne tak SA určitě počká a dotaz zopakuje, nebo je tam někde log kdy nemohl přes modbus číst? Samozřejmě data pak už zobrazuje ze své ram kde to má vše uložené a to že se spozdí přečtení dat v SA ani nepoznáš. Jinak ten ESP32 zvládne data číst v pohodě obzvláště jak ten RS485 připojíš na HW seriový port a nebudeš to emulovat pomocí SW (ESP32 má 3 HW seriové porty z toho jeden je natvrdo připojen k USB). Proč to někdy zadrhne je na straně mustu při výkonu asi ten CPU nestíhá, a nebo nějaké rušení, kde je zrada netuším osciloskop nevlastním abych se kouknul na dráty zda je tam nějaký šum a nebo nestíhá CPU v mustu. U USB když jsem to měl propojené tak originál kabel rušení a házelo to náhodné chyby pořád, jiný kabel tak stejně, při pořízení stíněného s ferity se rušení nekonalo, pouze při velké zátěži toho měniče to hodilo chybu komunikace. Teď s RS485 to funguje OK ale asi fakt to nestíhá když je zatížen protože kdyby to bylo rušení tak se to naindukuje do obou převodníků, ale chybu to sem tam hodí u toho který je zatížen a ten nezatížený komunikuje bez problémů.
bokser01 (2 days) 
Trochu to upravím na správnou míru. U mustu se nedá změnit ID které je 4 takže 2 musty nemůžou být na jedné sběrnici, ale se zařízením kteté bude mít jiné ID ano. K esp32 můžeš připojit víc RS485. Vyčítání funguje i s 0.5s, ale jak je zatížen tak vyhodí semtam chybu a pak je 5s nepoužitelný. U HA netuším jak často se snaží číst a jak reaguje na chyby. Mě to jede přes USB do Solarasistenta a data normálně jdou číst i při zatížení měniče na plno. Vyčítám co 10s z obou měničů.
Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií
miilaa (2 days) 
Děkuji Vítku za odpověď, čekal jsem, že bude asi problém se zatížením součástek. Poradíte mi kde se nechá koupit plošný spoj, stavebnice případně hotový přístroj?
Solarni el na klic
Ruda (2 days) 
Dobry den , chtel jsem se zeptat je zde nekdo kdo by mi spustil solarni elektrarnu? Myslim tim na klic , moje predstava je 6kw + zapojit na spiralu od TC. Dekuji za odpoved - Olomoucky kraj
Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií
Vitek (2 days) 
Ahoj kluci, nevíte zda by bylo možné upravit Matějův desulfátor nebo obdobu přímo pro 48V baterku? Přece jen stavět a připojovat trvale 4 ks po 12V je náročnější. Naopak myslím si že je daleko efektivnější a lepší koupit 4 separátní. protože : energie v cívce ( 20 A pulz na frekvenci 3,5-6 kHz ) na 12 V, je menší než 20 A pulz pro 48V. Jádro by muselo bejt fakt mega velký. tranzistory bys asi jen těžko sháněl 1. velké napětí , 2. při zasulfatované baterce máš svorkové napětí klidně 60 V na nominálu 12 V. neseženeš tranzistory. za mě je to nesmysl protože asi neseženeš ani vhodná jádra. já mám 4 x 12 V, není to ani problém vyrobit a ani problém když například máš půl baterky horších článku, které se postupně zvednou, pokud nejsou se zkratem nebo svodem dole na deskách.
BAZAR panely + PWM
Forrest (2 days) 
PWM YJSS30 12-24V/30A+USB - stahuju z prodeje, dokud mám ty panely na 12V, použiju...případně prodám s panely.
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
glottis (2 days) 
Zkus to, proste ty dva bloky za sebe, podminky do nich a [ak rovnou do vypinaciho bloku. ty errory mi to hazi taky a zda se mi, ze to je nejakou chybou v node red verze co je v HA. pred nedavnym update mi to nedelalo.
bereda20 (2 days) 
Ok, zkusím to ještě předělat, takhle se mi líbilo, že je tam jen jedna stejná podmínka, blok gate 2 je logický AND - když je SOC nízké a zároveň PV výkon je malý vypíná vytěžování. Tich dlouchých errorů co to vypisuje si musím všímat? Nevím co se mu nelíbí
MUST 5kW/48v
glottis (2 days) 
esp32 zvladne nesmysl. to je 240Mhz cpu a ma dve jadra. to neutahas. Nejake vycitani po seriaku pro nej nic neni.
Keraj (2 days) 
Díky, jasně chápu.... ...Must neumí změnu ID ... ale já se sem vetřel hlavně kvůli ESP, kdy mě zajímal reálný výkonový potenciál....pro představu co to zvládne ... Jinak já vyčítám 4*Epever na jedné lince modbusu, u notebooku se starým Intel C2D co 2 sekundy a u novějšího I5-8250U co 1 sekunda ... Jenže mi odešla základní deska u toho novějšího a starší nemá BT, tak řeším čím to nahradit a ESP se zdá použitelné.... Jen o tom nic nevím :-(
Nejlepší měnič (3000W) na 12V -> 230V
Soban (2 days) 
Na štítku pouze max 1,7kW. S 3kW mustem ještě nezkoušeno.
MUST 5kW/48v
Soban (2 days) 
Trochu to upravím na správnou míru. U mustu se nedá změnit ID které je 4 takže 2 musty nemůžou být na jedné sběrnici, ale se zařízením kteté bude mít jiné ID ano. K esp32 můžeš připojit víc RS485. Vyčítání funguje i s 0.5s, ale jak je zatížen tak vyhodí semtam chybu a pak je 5s nepoužitelný. U HA netuším jak často se snaží číst a jak reaguje na chyby.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
Hyp (2 days) 
No já myslel že základem je nejprve si potvrdit správný program, tedy odkaz na ten program, pripadne nastavit spravnou rychlost COM… Tak mohu poprosit přímo o ten odkaz na ten software, kterým jste se do toho Epeveru připojili? Ze v Devicemgmt.msc nesmi vyt vykricnik (kolize) je snad jasny…. to bych zvládnout měl, nějaký ten pátek už s počítači pracuji:) A ten názor na to, jestli se dá sehnat ten boxík pro zasílání dat na cloud? Ten modrý wifi box to neumí, ten uměl akorát lokálně k telefonu se připojit jestli se nepletu. Brutus verze navíc byla kompatibilní jenom s Androidem nikoliv Apple… Dik
Nejlepší měnič (3000W) na 12V -> 230V
Hyp (2 days) 
Tak co sekačka? Má i nějaký štítek to sekačka?? Dneska ty elektrický sekačky dělá jedna maďarská firma, Agromotor, udělej 1000, 1300, 1500Watt ty vsechny mam. Cim vykonnejsi tim vetsi nuz. Ve výprodeji v Tescu, se to dá sehnat ze 75 procentní slevou
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
glottis (2 days) 
do msg.data dej treba entity, asi to neni dulezite. V debugu ti to ukazuje, ze debug uz ti pise v apyloadu false takze ti to funguje. Ale je otazka jestli vubec potrebujes prevod na bool. Kdyz za sebe povesis pv power s podmonkou na cislo a za to soc s podminkou na cislo tak to pak projde jen kdyz to splni obe coz je AND a dal to muzes poslat do zapnuti nebo vypnuty vytezovani. Tam kde mas ten horni switych, tak misto toho preovdu na bool muzes dat rovnou ten blok soc. Ale je tezke radit kdyz mozna nechapu co presne to ma delat a co je ten gate2
MUST 5kW/48v
TomHC (2 days) 
1 must jedno esp32 co jsi na tom nepochopil? ESP32 přes BT jeden klidně obslouží vše. Jinak u mustu zapomeň na 1s spíš 5s. Ja nečítam všetky registre, ale 2s interval je bez problémov. Na ESPhome... modbus_controller: - id: must address: 0x4 modbus_id: mod_bus_must setup_priority: -10 update_interval: 2s
Soban (2 days) 
1 must jeden převodník RS485 co jsi na tom nepochopil? ESP32 přes BT jeden klidně obslouží vše. Jinak u mustu zapomeň na 1s spíš 5s.
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
bereda20 (2 days) 
Tak s tím pořád neúspěšně zápasím. Zkoušel jsem to podle tvého postupu, ale vypadá to takhle, event data tam nikde na výběr nemám. flow1.PNG node1.PNG Poté jsem zkoušel i switch, tam mám problém s převodem int na bool, i když to zřejmě převedu správně, node BooleanLogicUltimate hlásí nějaký problém.
Protokol pro Green Cell s MPPT INVSOL01-04
ca266054 (2 days) 
Přešel jsem na baterie 12V x 2 paralelně, takže PS 3KVA 24 V se u mne stal přebytečným a dám ho do bazaru na prodej, Místo něj jsem si pořídil to nejlevnější, co jsem našel na 12 V a to byl právě invertor od Green Cell s MPPT INVSOL01 12V cca 1000 VA, s výstupy USB, RS485 a dokonce i USB pro připojení Wifi. A v nabídce byl free program SolarPowerMonitor. Až posud až na úplně černou barvu to bylo zajímavé, ale jak se ukázalo už v krabici, tak ani tam nebylo nějaké CD se softwarem (i když v manuálu inzerované nebylo) a byl tam jen návod v angličtině atd. (návod v češtině se ale dal sehnat z webu, kde jsem ho koupil) a kabel USB, toť vše. V manuálu se o komunikaci nenašlo nic a nebyl tam ani popis konektoru RJ45 pro RS485 ani něco k tomu konektoru pro Wifi. Program SolarPowerMonitor (SPM) se dá stáhnout z několika webů i z toho zřejmě původně originálního webu od MUST Shenzen původně Hongkong, nyní různě až v Polsku. Program SPM se po prvním neúspěšném pokusu na podruhé podařilo k mému PC přes USB kablík připojit, jak jsem ale zjistil, je to takový ne moc přehledný v mé terminologii Reader, dokáže asi dokáže přečíst všechny možná i zbytečná data a po 1 s nebo později je zapisuje do souboru .csv, který se dá na žádost zapsat na disk. Co je u něj dobré, že poskytuje údaje o použitém hardware, firmware i o protokolu, což jak se mi ukázalo moc platné není, protože výrobci ani dodavatelé, jak jsem zjistil, k tomu žádné další informace nedávají. Běžnému uživateli by to mohlo stačit, ale jak mne už znáte, tak mně to určitě nestačí a rád bych opět využil svých předchozích programů ke komunikaci i s tímto invertorem. Takže jako obvykle a zřejmě trošku předčasně jsem začal loudit informace o konektoru RJ45 pro RS485 i o tom pro Wifi no a o komunikační protokolu jak u dodavatel Green Cell tak i od předpokládaného původního producenta a autora programu MUST Shenzen Hongkong. A kdo se domnívá, že jsem se zatím od nich zatím nic nedozvěděl, tak se jistě domnívá správně. Pátral jsem i na fórech a tam jsem také nic ihned použitelného neobjevil, ale nějaké informace se tam pro mne zatím spíš v zakuklené podobě objevují. V přílohách uvádím, co se tam o RJ45, Wifi a hlavně o tom protokolu patrně od MUST pro PV1800 dá objevit. Možná je tam toho i dost, ale mám tu nevýhodu, že umím programovat jen v Delphi a že v programech z C++ a Javy se orientuji jen minimálně. Z prvních indícií jsem zjistil že komunikační protokol RTU by mohla být nějaká varianta Modbus RTU, pro který už mám nějaké moje programy hotové. Proto budu samozřejmě vděčný za všechny relevantní informace k RJ45 a hlavně k tomu protokolu, který bych si cílově představoval ve formě, v jaké je běžně nabízí třeba Eastron k SDM120M nebo SDM230M, dávám jej též do přílohy.
BAZAR ELERIX Solar Panel Poly 285Wp 60 Cells, ESP285
andrew (2 days) 
Aktuálně jich potřebuju 5.
Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.
kyocera (2 days) 
Ale kdo by lezl po několika rocích na střechu a hledal vadný čínský panel a ten pracně vyměňoval ? Tak mně to smysl dává. Na střechu zbytečně prvních 20 roků nepolezu a o velké novinky - panely 650W nestojím. S japonci je to pravda, mám 2ks uplně stejné japonské brusky Makyta. Na jedné je nápis Made in Romania a na druhé Made in China. Obě mají stejný zvuk motoru a kromě nápisu se ničím neliší. A s tím vyhazování panelů 200W Emane nemáte pravdu. Copak jste si nevšimnul, že zde na foru někdo prodává s velkým uspěchem i čínské panely ze skládky 100W a účinností 10% a ještě mu druzí plácají po zádech, jak dává prodejem starých vadných panelů vyhozeným panelům 100W ze skládky druhý život ? Moje staré robusní panely japonské panely Kyocera 255W byly vyrobeny v české fabrice Kadani pod japonským dohledem. Škoda, že tahle fabrika v Kadani později padla. No nic, dám za 15 roků vědět v jaké jsou kondici Kyocera 255W po 26 letech provozu. / Tedy pokud mně Bůh dá těch 15 roků dalšího života abych mohl informovat /
eman (2 days) 
No upřímě, pokud zaplatím za panel 2x víc, aby 2x víc vydržel, tak v tom také nevidím moc ekonomiky. Pokud panel po 10letech je v top stavu, tak je to sice hezké, ale zároveň po 10 letech je obor úplně jinde a všichni 200Wp panely vyhazují. JInak pozor na Japonce. 7let jsem je měl ve firmě na starosti a Japonci už si zvykli všechno vyrábět v Číně a maskovat to jako originál "Japan". Jistá komponenta měla kolísavou kvalitu, pořád se to řešilo a pak skladník našel na dně jedné bedny čínský dodák. Navíc pak byli uražení, že jsme na to přišli. A to korporát nekupuje od nějakých garážových firem.
Odpálena dioda
andrew (2 days) 
cvaknul sem tam kabel od baterky (Pylontech) i když vím, že ta komunikace mezi měničem a baterii stejně nefunguje.
BAZAR spalovače
vla (2 days) 
Prosím ukončit, budou zrecyklovány.
MUST 5kW/48v
Keraj (2 days) 
No já potřebuji: 1 ESP ) po modbusu vyčítal že čtyř zařízení celkem asi 40 hodnot a 4 zapisoval, ale co 1-2 sekundy ... 2 ESP ) přes bluetooth vyčíst ze čtyř BMS a jednoho BMV 712 celkem cca 120 hodnot ... takže toto vyčíst a předat dál by bylo v pohodě? Díky za ochotu.
Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií
miilaa (2 days) 
Ahoj kluci, nevíte zda by bylo možné upravit Matějův desulfátor nebo obdobu přímo pro 48V baterku? Přece jen stavět a připojovat trvale 4 ks po 12V je náročnější.
MUST 5kW/48v
vejvik (2 days) 
Me treba esp co je dal a monitoruje bms snad nevypadlo, esp co je blíž a mavwifi ok, na nemz bezi komunikace MUSTem tu a tam vypadne, mam na esp restart po 20s zrestsrtuje se a bezi dal. Proc jsou ty mini vypadky netusim.
opravy problémů po aktualizaci phpBB
lzahradil (3 days) 
Aktualizace stavu oprav @mihlit: Čas to ukazuje ve 12 hodinovém formátu místo 24h - zobrazení - OPRAVENO - nejde nastavit přes změnu profilu - OPRAVENO @Migel: na fóru se nezobrazauje v hlavním menu odkaz do soukromých zpráv - VYŘEŠIT - Odkaz na soukromé zprávy se zobrazuje pouze když je nová nepřečtená zpráva - OPRAVENO @gupa: na fóru se při citaci nezobrazuje jméno autora citovaného příspěvku - OPRAVENO
MUST 5kW/48v
Soban (3 days) 
Tak vyčítat data po modbusu není nějaká extra zátěž spíš jsem to myslel když měnič pracuje na max výkon má CPU co dělat aby to uřídil a pak nestačí obsluhovat modbus rozhraní. Jinak originál wifi modul vyčítá data co 5 minut. Já je vyčítám co 30s a jak je zatížení větší jak 2kw tak se to někdy zasekne, ale většinou těch 10 opakování se nespotřebuje a data se vyčtou, akorát to trvá déle . Jinak vyčítám 135 registrů, samozřejmě po dávkách 61,1,21,9,43.
Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.
kyocera (3 days) 
Zdravím osobně jsem se čínským panelům vždy vyhýbal. Letos jsem sudal ze střechy svých prvních 6 ks japonských panelů Kyocera. Cena panelu Kyocera v době pořízení byla 2 x vyšší jako čínské. Nemají žádnou viditelnou vadu ani chybu a je překvapující, že po 11 rocích jsem nenaměřil žádnou degradaci výkonu. Jsou robusní a mají navíc 2 x vodorovně příčně vyztužený hliníkem rám. Lepidlem se nešetřilo . Vysoká odolnost proti zkrutu i když leží volně. Půjdou opět zpátky na střechu v rámci rodiny na ohřev vody. Byla by hloupost prodávat starší kvalitní panely Kyocera. Moje současné panely byly vyrobené ve fabrice kousek od české republiky, v minulosti jsem měl možnost se do fabrky podívat a cenový průměr mých panelů je 2x vyšší jako čínské panely. V rámci evropské unie se sice monokrystaly - bloky nakupují v číně, ale řezání článků a lepení do panelů už se provádí v některých západních fabrikách EU a kvalita zpracování panelu je vyšší a vyšší je i cena, pokud se jedná o panel vyrobený v EU. Příspěvek má být ne o kvalitních panelech, ale o panel šmejdech a tak níže dávám odkaz na článek, kde se vše popisuje o technologickém kartelu čína a nevymahatelných zárukách. Název článku je Životnost solárních panelů je nízká, záruky nevymahatelné a Čína se děsí kvality A odkaz je zde https://www.ceskestavby.cz/clanky/zivotnost-solarnich-panelu-je-nizka-zaruky-nevymahatelne-a-cina-se-desi-kvality-32576.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1160300&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
MUST 5kW/48v
Keraj (3 days) 
A kolik vyčtených hodnot po modbusu je větší zátěž? Stačí přibližně... Díky.
Gridfree SUN-1000GH (45-90V)
ca266054 (3 days) 
Děkuji za informaci. Tam to vypadá, že zadáš souřadnice a vyleze Ti nějaké číslo, ale ještě jsem to nevyzkoušel .. já jsem v tom svém programu spíš řešil úhly od do .. ale jak jsem zjistil, ten program mi někde zmrznul a nějak jsem ho ani nedokázal rozpohybovat .. zbyla mi z něj jedna nedodělaná tabulka, tak jsem ji ručně vylepšil sem dávám na ukázku. Bylo a je to postaveno na čtyřech úhlech - alfa je od 0 do 24 hodin, beta je zeměpisná šířka, delta je zeměpisná šířka + precese a gama je náklon panelu vzhledem k zemi. Připomínám ještě účinnost panelů cca 33% .
Počasí
Stanley (3 days) 
Stojí to za prd u nás na horách, do boileru jen tak přicmrndávám, furt samý mraky... Dneska jen 13,7kWh výroba,
BAZAR ELERIX Solar Panel Poly 285Wp 60 Cells, ESP285
georg_cz (3 days) 
O kolik byste měl zájem? Třeba bych to nějak rozpočítal..
Planovana FVE 7kWp + baterky
dusanmsk (3 days) 
Tak priznam sa na rovinu, ze moj hlavny rozvadzac nie je uplne z tych malych (ma 1.2x2 m), ale miesto v silnoprudovej casti tam uz proste fakt nie je. Urcite nie na dalsich 6 pristrojov (3f istice, 3f elektromer, 4p prepinac sieti, svorkovnice, atd ...) a prislo mi jednoduchsie veci okolo fve dat do samostatnej bedne vedla seba nez to mat rozfrcane tu a tam v hlavnom rozvadzaci, ako by tam vyslo miesto. Uz tak budu upravy total oser, pretoze kabelaz je tahana v kanaloch za din listami (kvoli uspore miesta) a je k nej blby pristup. FVE bedna ale bude v tej istej miestnosti, kusok vedla nad dverami (cca 2m vzdusnou ciarou), takze ziaden vyrazny diskomfort neocakavam. A prepojit 2 bedne 2x cyky 4x16 mi pripadalo vyrazne jednoduchsie, nez zasadna prerabka povodneho rozvadzaca. Tot moja motivacia.
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
sindyk (3 days) 
Já myslel pojistky kvůli tomu, když vybaví svodič - tím spojí MPPT se zemí a ne každý regl v kombinovaných měničích lze na některém pólu uzemnit, může tam být proti zemi poměrně vysoké napětí. Vůbec jsem neměl na mysli jištění paralelních stringů.
BAZAR Jinko 465w NOVA CENA ! - 2.600,-
andrew (3 days) 
Je ještě něco k dispozici?
BAZAR ELERIX Solar Panel Poly 285Wp 60 Cells, ESP285
andrew (3 days) 
Budou někdy na prodej jednotlivě? Ne že bych chtěl jeden, ale počty 4,14 ani 18 se mi nehodí
Počasí
bokser01 (3 days) 
Září je opravdu suprové co se týče počasí... I když mi odpoledne už výrobu kazí stromy a panely jsou ve stínu, tak se to stále pěkně dá.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
bokser01 (3 days) 
to bokser: to máš jako periferii k HA? jestli jo, tak postni konfigurák, jak se dosáhne tak malé spotřeby. destička je ESP32 co? Nahrál jsem tam kodik pro odesílání na web. Určitě by se dalo i vytvořit něco podobného pro HA. Je to ESP32C3 a spotřeba v deep sleep je opravdu zanedbatelná. V podstatě mi na jedné takové desce jede i srážkoměr a ten jsem nenabíjel déle jak pul roku a lionka má stále 4,04V...
kodl69 (3 days) 
to bokser: to máš jako periferii k HA? jestli jo, tak postni konfigurák, jak se dosáhne tak malé spotřeby. destička je ESP32 co?
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
soami (3 days) 
Vše je v předchozích příspěvcích. 1850usd za 280Ah. Plus doprava 3usd/kg, tj. cca 390usd. Plus 3% poplatek za platbu. Při nezkompletovaném boxu je to 420usd, 16x85usd, doprava 2usd,/kg, poplatek 3%.
Počasí
Vitek (3 days) 
Screenshot_2023-09-25-18-13-44-529_com.android.chrome.jpg nemam problem a stejne neni kam vytezovat. Takze zatim takto uz abych nasetril na EV.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
glottis (3 days) 
izolator taky doporucuju :) jednou me to stalo motherboard za 6000 https://www.laskakit.cz/usb-2-0-izolator/ https://dratek.cz/arduino/34718-usb-izolator-12mb-s-adum4160-adum316.html byli casy kdo to stalo tak litr ale ted za 350 nebo 400 uz je to uplne v pohode Tak za stejnou cenu mám ty ESP32 s RS485 a nemusím tahat kabely a komunikace je taky izolovaná a ještě ESP32 má vlastní SW který může dělat cokoliv samostatně. No jasne, ja to pouzivam spis kdyz potrebuju nekde neco pripojit a zkontrolovat. Nebo prgani desky kde si nejsem jistej. I arduino napajene odjinud. na trvale zapojeni jsou lepsi jine veci. Pak pouzivam odelovace seriaku s chipen adum. Trena kdyz mam na jedno esp pripojenych vic zarizeni a nejsme si jisty jak to dopadne. Treba BMS :)
BAZAR MC4 konektory, hlinikove profily, spojovak
glottis (3 days) 
Prodam zbytky po prestavbe FVE. Lokalita: okoli Melnika Drobne veci muzu poslat zasilkovnou. Vetsi a tezke asi jen nejak osobne? Postovne plati prijemce. 5x MC4 https://www.tme.eu/cz/details/solcon4/solarni-konektory/ 40/par 9x GWL MC4 https://www.i4wifi.cz/cs/210709-gwl-elerix-mc4-p 40/par 2x GWL MC4 spojka https://www.i4wifi.cz/cs/210538-gwl-elerix-mc4-t 120/par 10x profil 1,1m - Xtend Solarmi SCHL1M1-40 https://www.i4wifi.cz/cs/224378-xtend-solarmi-schl1m1-40 200/kus 18x profil 1m - Xtend Solarmi SCHL1M-40 https://www.i4wifi.cz/cs/224379-xtend-solarmi-schl1m-40 150/kus 36x hak https://www.i4wifi.cz/cs/224375-xtend-solarmi-stresni-hak-pro-solarni-panely 75/kus ?x spojky porfilu https://www.i4wifi.cz/cs/224372-xtend-solarmi-scpl-40 50/kus 12x 20cm spojka profilu https://synerga-group.cz/cs_CZ/p/Profilovy-Konektor-20cm-Eloxovany/166 20/kus 16x bocni svorka https://synerga-group.cz/cs_CZ/p/Bocni-Svorka-Otvor-M8-Hlinik-6060-H35-Eloxovany/162 5/kus ?x spojovak na panely https://www.i4wifi.cz/cs/231507-xtend-solarmi-sckd-35 https://www.i4wifi.cz/cs/224373-xtend-solarmi-scsd-40 https://www.i4wifi.cz/cs/211161-xtend-solarmi-sroub-scm8c 10/kus
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
Soban (3 days) 
Podívej to jsem si myslel taky a škoda za několik tisíc takže určitě i ty přepěťovky. Viz: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=205760#p205760
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
bokser01 (3 days) 
Z Laskakitu testuji momentálně jejich hodně úsporné desky :) Navrhnul jsem si plošný spoj abych DS18B20 jen zacvaknul do konektoru. Deska sama o sobě papá 7uA v deep sleep. Měřím teplotu 1x za minutu.
Soban (3 days) 
izolator taky doporucuju :) jednou me to stalo motherboard za 6000 https://www.laskakit.cz/usb-2-0-izolator/ https://dratek.cz/arduino/34718-usb-izolator-12mb-s-adum4160-adum316.html byli casy kdo to stalo tak litr ale ted za 350 nebo 400 uz je to uplne v pohode Tak za stejnou cenu mám ty ESP32 s RS485 a nemusím tahat kabely a komunikace je taky izolovaná a ještě ESP32 má vlastní SW který může dělat cokoliv samostatně.
Soban (3 days) 
FTP kabel má na kartách oddělovací trafo takže pokud se nenaindukuje moc tak eth porty jsou většinou OK. A pokud máš USB do jednoho zařízení tak je to většinou taky OK.
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
unicast (3 days) 
Jojo, odpojení pojistkami je skvělý nápad. Blesk, který bez větších obtíží proletěl stovky až tisíce metrů vzduchem, bude mít určitě velký problém s těmi pár centimetry vzduchu v pojistkové skříni.
PAT582 (3 days) 
Pojistky na odpojení panelů jsou snad u každé elektrárny a navíc když je bouře tak odpojim panely právě pojistkami a nahodim až druhý den nebo po bouři,nejsou tak časté aby člověk nemohl udělat takovou věc, a navíc známí dostal asi nějakého čertíka přes anténu která byla na půl zničena a v baráku šlo několik spotřebičů pryč on panely nemá a soused má a určitě to nevypíná jak já, alespoň nikdo nemohl říct jak je to nebezpečné ale to už jsem nepatří
BAZAR baterie samsung sdi 60 Ah v modulech z BMW i3
Mikel (3 days) 
Jen drobna korekce. Moduly jsou zapojeny 12s, tak to neni 48V ale 44,4V a jmenovytych 2,66kWh nikoliv 2,8kWh jak je uvadeno.
Počasí
TomHC (3 days) 
Áno, dnes je to fajn. Ale cítiť že to je už len babie leto, aj čísla to potvrdzujú Čoskoro asi prestanem prebytky tlačiť do bojleru, ale do kúrenia s klimatizáciami.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Vlastimil (3 days) 
... za odpravení USB zařízení může... I mně jedna zkušenost stačí. Od té doby se k Epeveru (při nastavování) a k BMS (přes UART/USB převodník při kontrole článků) vždy připojuji z notebooku a USB kabel je v té chvíli jediný kabel, který do notebooku vede. No já mám SA připojeného k měniči přes USB trvale už přes rok (plus FTP kabel vedený vzduchem 20 m do garáže k RBI) a ani jedna mimořádná událost:) Ale nechci to zakřiknout, protože proti významným indukcím z blesku jsme v podstatě bezbranní ať uděláme jakékoliv opatření. Tak si držme palečky:
glottis (3 days) 
izolator taky doporucuju :) jednou me to stalo motherboard za 6000 https://www.laskakit.cz/usb-2-0-izolator/ https://dratek.cz/arduino/34718-usb-izolator-12mb-s-adum4160-adum316.html byli casy kdo to stalo tak litr ale ted za 350 nebo 400 uz je to uplne v pohode
Kostěj (3 days) 
... za odpravení USB zařízení může... I mně jedna zkušenost stačí. Od té doby se k Epeveru (při nastavování) a k BMS (přes UART/USB převodník při kontrole článků) vždy připojuji z notebooku a USB kabel je v té chvíli jediný kabel, který do notebooku vede.
Soban (3 days) 
Kudma se to tam dostalo fakt dodnes netuším, nějaké dohady jsou, ale kudyma to prošlo fakt nevím. Jedno je jisté po 5V v usb to nešlo protože zařízení napájené přes USB žijí, odešly pouze ty USB čipy na všech koncích a usmažily se všechny USB/RS232 převodníky v kabelech, HDD napájené z USB přímo z RPI přežil. V mustu taky shořel pouze ten USB čip na komunikační desce, v revu shořel LCD displej a pořádně, zuhelnatělé cesty, ale to s USB není spojené napřímo.
Vlastimil (3 days) 
Já samozřejmě respektuji Sobanovu zkušenost a chápu to zarmoucení, ale jsem spíš toho názoru, že za odpravení USB zařízení může indukce do s komunikační linkou souběžně vedeného 5V napájecího okruhu v USB kabelech (zapůsobivších jako sekundární vinutí/anténa), než to jak a jestli jsou vodiče v USB či RS485 linkách galvanicky oddlělené či izolované. No a to může vysvětlit i tu větší odolnost RS485 linek proti USB, protože tam žádné souběžné napájecí okruhu neexistují.
Dagus (3 days) 
Dělá se i usb izolátor
cipis (3 days) 
USB nemá galvanické oddělení, kdežto převodníky usb/rs485 galvanické oddělení mají (samozřejmě se prodávají i ty neoddělené, je teda potřeba dávat bacha při výběru typu).
Vlastimil (3 days) 
Ano jsou! Problém je že USB není galvanicky odděleno a máš vše propojeno proč myslíš že se používá RS485 tam ty datové vodiče jsou izolované. Ale prostě když nevěříš já tě přemlouvat nebudu já svoji zkušenost mám a stála mě několik tisíc podruhé to propojovat USB kabely určitě nebudu. A prostě blesk na USB je pěkné svinstvo, jak se to tam dostalo dodnes netuším. Hmm... To jakože sběrnice RS485 nejsou galvanicky oddělené od napájení ? A to galvanické odělení že je jako realizováno izolovanými vodiči ? To jakože USB linky nejsou izolované ? A proto jakože nejsou galvanicky oddělené ? Teď jsem se v tvé argumentaci nějak ztratil:(
Soban (3 days) 
Ano jsou! Problém je že USB není galvanicky odděleno a máš vše propojeno proč myslíš že se používá RS485 tam ty datové vodiče jsou izolované. Ale prostě když nevěříš já tě přemlouvat nebudu já svoji zkušenost mám a stála mě několik tisíc podruhé to propojovat USB kabely určitě nebudu. A prostě blesk na USB je pěkné svinstvo, jak se to tam dostalo dodnes netuším.
Vlastimil (3 days) 
Proč by víc měničů měl být problém ? Kolik má RPI USB portů (4), tolik můžeš připojit měničů (a dokonce propojovat jejich AC OUT podobně jako to má Victron za jiný prachy). A to, že ti blesk (nebo spíš jeho indukce z pátého kolene, protože kdyby to byl blesk tak by to dopadlo jinak) odpravil USB zařízení není moc argument. Kdybych se jím měl řídit, tak odepíšu používání USB portů jako takových. Přece nechceš tvrdit, že USB porty jsou na indukce náchylnější než jiné komunikační linky nebo snad jo ?
Zatížitelnost/Napětí relé na EPEVER Tracer
Soban (3 days) 
Pokud je po záruce můžeš na to mrknout co tam je za relé a zda od kontaktů mají dostatečný odstup ostatní cesty. Ale osobně kup stykače a relé co se dají ovládat na 24V a máš to. (Pokud máš baterku 48V tak DC-DC na 24V.)
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
sindyk (3 days) 
No, za předpokladu, že je poblíž měniče k dispozici kvalitní zem, minimálně bych strčil svodič přepětí a pojistky mezi panely a měnič, a taky svodič přepětí na výstup z měniče, aby to náhodou neproletělo dál a nezničilo vše na elektřinu v domě. To je samozřejmě jen proti přepětí indukovanému při blízkém úderu blesku. Proti přímému úderu funguje jen dobře provedený hromosvod. Pokud na baráku není, tak bych se snažil mít vše co nejvíc "v luftu".
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Soban (3 days) 
Asi takhle pokud nemám žádný HW a nevyznám se v tom tak je SA vhodná volba a pokud mám jeden měnič není co řešit (až nato že se mi to zdá drahé) ale pokud máš měniče dva a taháš tam USB kabely tak jak říkám už to není asi pravé ořechové. Po úderu blesku mi vše co bylo propojené přes USB odešlo. USB čip v měniči, USB čip v RPI, USB Hub, BMV712 propojené přes převodník na USB, všechny převodníku v USB kabelech, Měnič revo jeho LCD, MPPT propojený přes USB.
Odpálena dioda
Soban (3 days) 
Ta deska zajišťuje pouze komunikaci k chodu není třeba. Jinak měl jsi do ní něco připojeno než odešla?
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Vlastimil (3 days) 
K hluku přes 45cm zeď to asi neprojde jenom tak a taky se nechvěje... Takže kuchyně za dveřmi když běží naplno je to slyšet, jinde fakt ne jedině jak pozotvírám dveře. S těmi RPI se to už asi spravilo, ale po zkušenosti s přepětím kdy odešlo vše co bylo propojeno přes USB už to propojovat přes USB určitě nebudu! Zavedené decetralizované řízení žádný USB propoj což bych u SA musel mít. Ty ESP32 i s převodníky RS485 + USB kabely stály pakatel celkové náklady 647,-kč nas už funguje tak se nefláká. Upravit SW pro node red mi zabralo 4h základní verze a teď se to vylepšuje, základ už jsem měl napsaný z minula. SW pro ty ESP 32 taky netrvaly dlouho základ asi za 1/2 dne a pak už se to sem tam vylepšovalo když mi něco chybělo. Jasně, pro tebe super vlastní řešení, ale ne každý je tak zběhlý (nebo je ochoten investovat nezbytný čas pro vlastní řešení) a když už je tohle vlákno o zkušenostech a vyvarovávání se chyb (i když tvé řešení není chybné) tak mám za to, že pro mnohé je využití hotového SA dobrý tip na ideální řešení.
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
Soban (3 days) 
Jinak jak tam hromosvod není nic bych neuzemňoval. Jinak přepnutí spět na baterku se většinou nastavuje float napětí baterky a pak se to doladí podle chování.
MUST 5kW/48v
Soban (3 days) 
Jak to je stabilní při nonstop provozu? Občas mi to vypadne, a tipujem že za to môže rušenie WiFi od meniča. Chcem to prerobiť na ethernet... Vypozoroval jsem že čím větší zátěž tak modbus nestíhá podle mě je vytížený CPU. Prostě v ESP32 čekám než se to vzpamatuje: int ReadModbusMust(int registr, int pocet) { uint8_t result; int pruchody = 0; // maximální počet pokusu o cteni const int max_pruchody = 10; // Zapnutí led digitalWrite(LEDPIN, HIGH); do { // Přečtení dat do buferru result = node.readHoldingRegisters(registr, pocet); if (result == node.ku8MBSuccess) { Serial.println("Success, Received data: "); } else { Serial.print("Failed, Response Code: "); Serial.print(result, HEX); Serial.println(""); delay(50); } ++pruchody; if (pruchody > max_pruchody) break; } while (result != node.ku8MBSuccess); // vypnutí led digitalWrite(LEDPIN, LOW); return result; }
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
eman (3 days) 
A kolik je tedy cena full baterku? Prostý součet cena aku+box nebo si účtují ještě něco navíc? Díky
MUST 5kW/48v
glottis (3 days) 
Jak to je stabilní při nonstop provozu? Občas mi to vypadne, a tipujem že za to môže rušenie WiFi od meniča. Chcem to prerobiť na ethernet... Stabilni to docela je ale zalezi na signalu. Na ethernetu je to pak lepsi samozrejme. Jsou i desku s poe nebo izolovanycm poe. Ono i v oblibenych shelly jsou esp32. Uptime mam bezne na nodech mesice. Driv to clovek restartuje na to ze to proste aktualizuje. Muze samozrejme clovek narazit na vadny kus. To se mi stalo nedavno pri stavbe rizeni wallboxu. Po vymene esp to uz jede krasne.
Soban (3 days) 
Ahoj, měl bych dotaz, to ESP je schopný obsloužit po lince RS485 více zařízení? Např. tři měniče na jednom ESP? Díky. Přes ESP32 s modbus může obsluhovat víc zařízení na jedněch drátech (sběrnici), ovšem každé zařízení musí mít jinou adresu (ID) což u mustu se nedá nastavit takže na sběrnici může být pouze jeden must z toho vyplívá jedno ESP32 + převodník RS485 + jeden must! Takže s mustem NE!
Počasí
Diablo1st (3 days) 
U nás dnes zatiaľ 15kWh, baterka už je plná, nabíja sa bojler. Po dvoch dňoch výrobou dokopy 11,5kWh, takže ja som spokojný :D
Soban (3 days) 
Dnes jedu na síť když SOC je 15% teď už 25% ale výkon z 2kwp je 310W a z 1,6kwp je 149W :-(
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
unicast (3 days) 
A když už jsme v konverzaci jaký máš názor na uzemění panelů s tyčí do zemi nebo do baráku a nebo vůbec na rodinném domě když nemám ani hromosvod na nové přístavbě ve stavebním projektu že ho mít nemusím Ten, že sis postavil úžasnou pozvánku pro blesk přímo do baráku.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Soban (3 days) 
K hluku přes 45cm zeď to asi neprojde jenom tak a taky se nechvěje... Takže kuchyně za dveřmi když běží naplno je to slyšet, jinde fakt ne jedině jak pozotvírám dveře. S těmi RPI se to už asi spravilo, ale po zkušenosti s přepětím kdy odešlo vše co bylo propojeno přes USB už to propojovat přes USB určitě nebudu! Zavedené decetralizované řízení žádný USB propoj což bych u SA musel mít. Ty ESP32 i s převodníky RS485 + USB kabely stály pakatel celkové náklady 647,-kč nas už funguje tak se nefláká. Upravit SW pro node red mi zabralo 4h základní verze a teď se to vylepšuje, základ už jsem měl napsaný z minula. SW pro ty ESP 32 taky netrvaly dlouho základ asi za 1/2 dne a pak už se to sem tam vylepšovalo když mi něco chybělo.
MUST 5kW/48v
TomHC (3 days) 
Jak to je stabilní při nonstop provozu? Občas mi to vypadne, a tipujem že za to môže rušenie WiFi od meniča. Chcem to prerobiť na ethernet...
TomHC (3 days) 
Kdyz uz pak mas home assistant tak nejlepsi je esphome provozovat na nem a na svem pc to vubec nemit. Prvotni programovani pak jde pres usb kabel v tvem pc, kdy pres browser jde prostrcit seriak az do esp home na HA. Dalsi programovani pak uz jde pres wifi. Zajimave na esp pak je i to ze dokazes udelat jistou decentralizaci rizeni. Nejake funkce naprogramujes primo do esp a nekdetere do HA. Treba konfiguraci do ha ale co to am delat do esp. mam tak treba vyhodnoceni pretoku a vypnuti menicu. esp se samo rozhodne podle dat co am delat a kdyz je nedostane vcas, vypne to. Inak minule som zmigrovat HA z Dockeru na HassOS a riešil som ako do HA/ESPhome pridať už existujúce zariadenia, v zmysle ESPhome integrácie. Nakoniec to bolo super jednoduché, všetky YAML súbory som dal do adresára \config\esphome a hneď sa mi tam pekne objavili A áno, s tou decentralizáciou máš pravdu. ESPhome by som do rúk môj život nezveril, ale nechať mu na starosti menej dôležité úlohy a vynechať tak potrebu mať živý Home assistant, to je super.
glottis (3 days) 
Kdyz uz pak mas home assistant tak nejlepsi je esphome provozovat na nem a na svem pc to vubec nemit. Prvotni programovani pak jde pres usb kabel v tvem pc, kdy pres browser jde prostrcit seriak az do esp home na HA. Dalsi programovani pak uz jde pres wifi. Zajimave na esp pak je i to ze dokazes udelat jistou decentralizaci rizeni. Nejake funkce naprogramujes primo do esp a nekdetere do HA. Treba konfiguraci do ha ale co to am delat do esp. mam tak treba vyhodnoceni pretoku a vypnuti menicu. esp se samo rozhodne podle dat co am delat a kdyz je nedostane vcas, vypne to.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Vlastimil (3 days) 
Rozumím, jen si myslím, že SA by mohl být přínosem. A ta nedostupnost ? Kde ? https://zakladni-desky.heureka.cz/raspberry-pi-4-model-b-4gb/#prehled/ A ten hluk - no asi máme různé uši:) - nic ve zlém :)
MUST 5kW/48v
TomHC (3 days) 
I tak díky. Jestli to dobře chápu, tak pod Win přes program k tomu určený naprogramuješ ESP, jaké hodnoty z jakého zařízení a registru má číst. A co s těmi daty? To jsou jen online bez databáze že? Může na tom běžet webová stránka s nějakou grafikou kde je uvidím? Nebo na to je potřeba další zařízení? Jak to je stabilní při nonstop provozu? Díky. Tie dáte z ESPhome nodu sa posielajú buď priamo do Home assistant API, alebo cez MQTT na broker a tam si s nimi robíš čo chceš. Na ESPhome sa dá aktivovať aj webserver, ale to už potom radšej robiť na ESP32 HW, lebo ESP8266 má málo SRAM. https://esphome.io/components/web_server.html
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Soban (3 days) 
Třeba vůbec nechápu, jak může Soban žít s tím hlukem, co ten hybrid nutně produkuje :( Jakej hluk? Já nic neslyším je to na chodbě a tam to nevadí, pokud jedou na výkon je to slyšet v kuchyni, ale tam to nevadí v obýváku to slyšet není v ložnici už vůbec ne a v patře taky ne. SA bych zkusil, ale jaksi nejsou RPI a na ničem jiném to neběží, a z důvodu aby ty měniče nebyly propojené přes USB jsem teď přešel na ESP32 s vlastním SW a pro grafiku mi na nasu který běží pořád teď jsem nahodil node-red - grafy držím jenom 2 dny v node-red. Jinak není problém nahodit na tom nasu nějakou databázi a vše do ní zapisovat. Jinak ty musty můžu ovládat odkudkoliv i cokoliv nastavit - přes ESP32 jakýkoliv registr, přes node red jenom něco - režim a nabíjení. (Nebyl by problém nastavovat vše.) Snímek obrazovky z 2023-09-25 13-29-54.png Snímek obrazovky z 2023-09-25 13-06-08.png Snímek obrazovky z 2023-09-25 13-07-13.png Snímek obrazovky z 2023-09-25 13-08-03.png
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
glottis (3 days) 
takhle to nefunguje. Ten current vezme hodnotu z entity id a pokud je splnena ta pdominka tak udela ten vystup. State typ by mel byt to, co je v te entity, tedy cislo. bool z toho dostanes bud tak jak prikladam do prilohy. Primo v tom current to udelas ale v output pres j.expression 2023-09-25_130244.png Tenhle screen posila dal true pokud je prikon vetsi nez 100W Asi jsou i jine moznosti, podle toho jak to chces dal zpracovat ael vzdy to bude takova nejaka transformace. Muzes pouzit i switch node a tam si dat meze a podle toho natvrdo vracet true a false. nebo function node a tam si delat nejake slozitejsi veci
MUST 5kW/48v
Keraj (3 days) 
I tak díky. Jestli to dobře chápu, tak pod Win přes program k tomu určený naprogramuješ ESP, jaké hodnoty z jakého zařízení a registru má číst. A co s těmi daty? To jsou jen online bez databáze že? Může na tom běžet webová stránka s nějakou grafikou kde je uvidím? Nebo na to je potřeba další zařízení? Jak to je stabilní při nonstop provozu? Díky.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Vlastimil (3 days) 
Jo, taky jedu přes garáž a dodatečně natažené AC IN i AC OUT + řízení, které je ale hlavně přes wifi. A moc nevěřím, že i běžnému dennímu provozu ten hluk nevadí, ale budiž.
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
Keraj (3 days) 
Díky za ochotu, ještě to musím promyslet... ta cena za 280 Ah je fakt dobrá, ale to bych musel jít i do boxu.... Dám vědět, zatím díky.
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
PAT582 (3 days) 
A když už jsme v konverzaci jaký máš názor na uzemění panelů s tyčí do zemi nebo do baráku a nebo vůbec na rodinném domě když nemám ani hromosvod na nové přístavbě ve stavebním projektu že ho mít nemusím
PAT582 (3 days) 
Díky vyzkouším a za týden dám vědět jestli to bylo to pravé ořechové ale dnešní noc pěkně přepl a drží i přes den a mám zatím spodek 48V a vrch 53V třeba to bude držet
Zatížitelnost/Napětí relé na EPEVER Tracer
cipis (3 days) 
Bé je správné ...
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
TomHC (3 days) 
Třeba vůbec nechápu, jak může Soban žít s tím hlukem, co ten hybrid nutně produkuje :( Ja ho mám v garáži (súčasť domu), na silentblokoch a do domu ho počuť len pri max. výkone. A ten sa večer nepodáva, cez deň to prehluší ruch bežného života.
Vlastimil (3 days) 
Třeba vůbec nechápu, jak může Soban žít s tím hlukem, co ten hybrid nutně produkuje :(
Vlastimil (3 days) 
Jasně, chápu a je to OK, ale ne každý splňuje tyto dva základní předpoklady (já třeba už s tím časem hospodařím daleko úsporněji) a pro takové je SA ideální volba. Hrát s FV elektrárnou se dá i na mnoha jiných místech než na monitoringu. Já si v současnosti "hraju" spíš s celkovou integrací hybrdní FV do infrastruktury domu s cílem maximalizovat výrobu a optimalizovat spotřebu (a samotnou elektrárnu) :)
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
soami (3 days) 
@Keraj Poptávka článků 230Ah. Bulk cena bez dopravy. We have 3.2V 230Ah EVE grade A cells=78USD/pcs We will provide manufacturers full testing spreadsheet and matching serial numbers for each cells
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
bereda20 (3 days) 
Díky za tip, zkusím... Protože od rána svítí, snažim se zapnout vytěžovač. Používam node current state ale nedokáži aby výstup byl typu bool. Když nastavím výstup na int nebo string tak se podmínka vyhodnotí správně, ale s výstupem dál nemohu pracovat přes logické členy. Co mám nastavené špatně?
MUST 5kW/48v
TomHC (3 days) 
Ahoj, měl bych dotaz, to ESP je schopný obsloužit po lince RS485 více zařízení? Např. tři měniče na jednom ESP? Díky. Ahoj, to nemám ako vyskúšať, ale už len z princípu by to malo fungovať.
Keraj (3 days) 
Ahoj, měl bych dotaz, to ESP je schopný obsloužit po lince RS485 více zařízení? Např. tři měniče na jednom ESP? Díky.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
TomHC (3 days) 
SA je super voľba. Ja mám čas a pracujem pol života v IT, preto HA.
Vlastimil (3 days) 
Apropó, klidně si i můžeš SA do HA integrovat, takže dle mne - není co řešeit, pokud jde o SA podporovaný hybrid.
Vlastimil (3 days) 
Ale ESPhome a Home assistant sú zadarmo :) Jistě, pokud si neoceníte vlastní čas (ale samozřejmě chápu co je to bavit se bastlením:-). Oproti tomu, jinak řečeno - cena SolarAssistanta (SA) je zanedbatelná, řešení je to hotové a elegantní včetně dlouhodobých statistik, jakož i elegantní nastavování parametrů hybrida a nehledě k web serveru, ke kterému máš odkukoliv trvalý on-line přístup. Home assistant je samozřejmě komplexní nástroj nejen na FV ale celou chytrou domácnost, tak jsem ho provozoval, ale neustále komplikace s upgrade a v důsledku toho vypadáváním funkčností různých entit ho považuji za nepoužitelný zejména tam, kde nemá za zadkem kvalifikovaného správce, který na všechny ty apgrejdy a uživatelské potřeby rychle reaguje. Což vzhledem k tomu, že jeho výdobytky používá celá rodina, je příliš velká závislost na tom, jak to celé ten správce vlastně naprogramoval - tedy téměř nulová servisovatelnost bez tohoto správce (ruku na srdce - kdo to všechno má pořád dokumentovat, že)... Ale chápu, pro toho kdo je mladší a má čas nazbyt, hezké hračky:)
MUST 5kW/48v
TomHC (3 days) 
Páni, nech to je v správnej téme, tu je monitoring MUST meničov cez RS485/modbus, s použitím ESP8266, ESPhome a integráciou do Home assistant. V prípade záujmu môžem pridať návod ako nainštalovať ESPhome do PC, ako skompilovať a nahrať firmware. https://github.com/taHC81/MUST-ESPhome MUST-RS485-WemosD1mini.jpg Mohol by som poprosiť ten návod? Ďakujem. Ahoj, v podstate je to popísané na https://esphome.io/guides/installing_esphome.html#windows , ak by niečo nešlo, daj vedieť.
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
glottis (3 days) 
nenito tak,v bloku si vyberes post, pak se objevi konfiguracni sekce headers. Tam si uz naflakas co chces. tu je pekny priklad https://www.awesomegrasp.com/node-red-set-post-parameters-for-http-request/ Obsah postu tam vybuduji v bloku funkce pred postem. Ale to ti asi nevadi a klidne to tak muzes udelat.
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
soami (3 days) 
Články 230Ah neuvádí nikde, takže je zřejmě sólo nenabízí. Zjistím, které kapacity nabízí. U ostatního platí, že kalkulaci si může udělat každý sám. Pokud máte zájem objednat pošlete mi potvrzení - položka, počet ks. Abych tam každý den neposílal "kolik stojí tohle". 5.10. uzavírám poptávku a pošlu souhrnný seznam na Seplos k potvrzení cen. Následně se s každým dohodnu na dalším postupu.
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
mirekcafa (3 days) 
Horní bych dal na 56
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
bereda20 (3 days) 
No ale to vypadá na metodu GET, tam jsou data přímo v URL, při metodě post se schovají do hlavičky a zatím jak to tak zkoušim, tak budu muset celou hlavičku vytvořit, což se mi ale nezdá, když je to celkem běžný způsob předání dat
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
Keraj (3 days) 
Asi jsem slepej ... rozměry boxů jsem nenašel, ale podle článku to jde odhadnout + -, ale 230Ah články nemají v nabídce, byť na ně nabízí box ...
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
glottis (3 days) 
ano, neco musi flow spustit. tady delai http request a nastavuji mu parametr do url. Vypada to, ze staci nastavit promene do msg a ty pak pouzit. Jako tam pouzivaj promenou query https://cookbook.nodered.org/http/set-query-string
GoodWe ET série firmware
Dejv37 (3 days) 
Mám stejný problem s 1127. Prosim o informaci jak podpora odpoví na změny v chování MPPT.
Zatížitelnost/Napětí relé na EPEVER Tracer
Miyuki (3 days) 
Zdravím, mám dotaz k zatížitelnost relé co jsou na Traceru, v manuálu se píše 5A/30V DC a o AC se nepíše nic Ale většina normálních relé jsou (5A, 230V AC / 30V DC) Já chápu, že tam nechtějí psát to větší napětí, nebo možná nemají místo na izolaci na desce (že by byly až tak uvědomělí?) Jde mě o to, jestli je můžu bezpečně používat na ovládání stykačů a relé co jsou 230V AC Takže proud by byl minimální Nebo radši přidat jedno nízkonapěťový a ovládat to až tím
MUST 5kW/48v
DJJaro (3 days) 
Páni, nech to je v správnej téme, tu je monitoring MUST meničov cez RS485/modbus, s použitím ESP8266, ESPhome a integráciou do Home assistant. V prípade záujmu môžem pridať návod ako nainštalovať ESPhome do PC, ako skompilovať a nahrať firmware. https://github.com/taHC81/MUST-ESPhome MUST-RS485-WemosD1mini.jpg Mohol by som poprosiť ten návod? Ďakujem.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
TomHC (3 days) 
Ale ESPhome a Home assistant sú zadarmo :)
Vlastimil (4 days) 
Vykašli se už na ty dráty..... Uvažuji když seženu malou plastovou krabičku že to dám do toho (to ESP32). Ten RJ45 drží v pohodě, akorát jak jsem tam nestrčil celý kabel tak je tam místo, jinak zalít to taky tavnou pistolí mě nenapadlo :-( Nezkusil jsi pro monitoring Solar-Assistanta ? Měl by MUSTy umět..
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
cipis (4 days) 
To není příspěvek o ničem, ale o kvalitě tvého technického vyjadřování! K tomu, abychom ti mohli poradit, tak potřebujeme popis a informace ve srozumitelné formě, a ne jako od ožralého hosta čtvrté cenové. Takhle to dost lidí přelítne a ani radši nereaguje ...
Prepojenie dvoch FVE
ospaly (4 days) 
Ďakujem za odpoveď. Takto by to asi malo fungovať, hádam bude mať niekto skúsenosť aj so Studerom, či to vie.. Ešte raz vďaka.
Diablo1st (4 days) 
Ako to má Studer spravené netuším. Rok prevádzkujem takýto systém na Victrone a tu sa dá priamo dátovo spojiť len s Fronius on-grid meničmi, ale cez Smartmeter sa vie dostať informácia o výrobe on-grid meniča do systému. Ten si podľa toho riadi nabíjanie/vybíjanie batérie resp. dodávku do DS. Dá sa nastaviť veľa vecí, napr. veľkosť dodávky do DS, nabíjací prúd z on-grid, min. SoC atď. Ale to je Victron systém, so Studer nemám skúsenosti.
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
PAT582 (4 days) 
Kdyby si napsal radu uděláš lépe než tu psát příspěvky o ničem a kontrolovat češtinu
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
bereda20 (4 days) 
takže vždy jako první musí být nějaký spouštěč flow? poll state mi již funguje, teď bych ještě potřeboval vědět jak zavolat http request s metodou POST a předat nějaký parametr, třeba param=on, stejně jako když se odesílá nějaký html formulář. Našel jsem jeden návod https://www.awesomegrasp.com/node-red-set-post-parameters-for-http-request/ ale už jen samotný inject node vypadá jinak.
Prepojenie dvoch FVE
ospaly (4 days) 
Ad Diablo1st: takto som to myslel, že 6kw bude legálne on-grid a Studer iba pripojený na ňu... len neviem ako... Takže cez AC coupling. Ako bude fungovať ich komunikácia, dá sa niečo nastaviť, aby napr Studer neťahal z on-grid meniča, lebo ten pri zamračenej oblohe bude ťahať z DS a pritom napr baterie môžu byť nabité na 80%. A naopak, ak bude on-grid menič vyrábať zo slnka, tak aj pri 80% nabití batérii nech sa využije energia zo slnka. A oba meniče budú používať spoločnú batériu, alebo ten 6kw menič bude iba on-grid ? Nevýhoda je vyššia cena, ale by to zároveň slúžilo ako nabíjačka batérie (aj Studer napojený na DS vie nabiť, ale tam hrozia prietoky... aj keď iba min riziko) Je mi jasné, že hovoríme iba o prechodnom období, lebo v lete všetko potiahne pôvodná FVE a v zime aj tak bude slnka málo. Dá sa to nastaviť aby to fungovalo v každej situácii ??
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
cipis (4 days) 
Tomu nikdo rozumět nemůže, zkus trochu poladit tu psanou češtinu. A asi snídaňové menu tady není, ten špíz ...
BAZAR Rozvadzac
cipis (4 days) 
Ty neinzeruješ, ty odpovídáš na inzerát někoho jiného (poptával rozváděč), tak jsi mu v tom tu udělal trochu brajgl ... Udělej si nový inzerát a v prodeji. Nejlépe fotka, rozměry, cena ke každému kusu. Vyjde to asi na stejno, než toto celé přesouvat a vytípávat příspěvky ... Tady to smažu.
FVE18 (4 days) 
Teď jsem se snažil všem odpovědět. Psalo Vás víc a každý má trochu jiný požadavky. Měl bys mít odpověď jako SZ. Inzeruju tady něco poprvé, tak prosím omluvte zmatky.
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
glottis (4 days) 
na to jsou bloky v HA sekci. Hlafvne asi event state ... kdyz se v HA zmeni hodnota, tak sem to pritece a spusti to flow current state ... tim se muzes HA zeptat na aktualni stav nejakeho sensoru. tohle pouzijes kdyz uz jses v nejakem flow a potrebujes dalsi poll state ... periodicky se ptas na stav
Odpálena dioda
andrew (4 days) 
Tak oprava desky asi padá, protože vypadly i cesty a ještě jedna ta malinkatá věc vedle a to se mi fakt opravovat nechce. Ale! Měnič běží. Kdyby se mi náhodou povedlo sehnat novou tak to vyměním, ale jinak to řešit nebudu. Děkuji všem za pomoc a rady.
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
PAT582 (4 days) 
Tak jsem dal spodní ze 48,5V na 48V a horní z 52V na 53V a uvidím hned tuto noc nebo špíz až nad ránem přes léto to jde ještě mi zbiva v baterce než začnou panely ale když prší nebo až nastane zima by byl asi problém, a zátěž mám blokovanou do 53V jedou spotřebiče jenom do 1,5 kW bojler se pripichuje až pak a po případě bazén nebo akumulacka do baráku na prebitky, můžu vyfotit i nastavení jestli mám dobře udělané jestli tomu rozumíš???
Planovana FVE 7kWp + baterky
cipis (4 days) 
ad malý rozváděč - nic takového neexistuje, je jen lenošný uživatel, co nechce sekat do zdi :) Mít přepínač sítí jinde, než v hlavním rozváděči, a lítat kvůli přepnutí někam jinam (do sklepa, jiného patra či dokonce jiného objektu) je otrava.
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
Franta2776 (4 days) 
S měnící se zátěží, ti to přepíná tam a zpět.Posuň to při kterém to má jít zpět na baterii ještě výš o1-2V.
PAT582 (4 days) 
A kterou hranici horní nebo spodní a nebo kolik je dobré napětí hystereze je optimální, asi horní špíz spodní by mi to vyvíjelo pod 20% baterie už ses z něčím takovým setkal, přes aplikací BMS mi to ukazuje cca 48v a 43ah takže něco málo přes 2kw takže leda horní hranici a 52v a 135ah takže cca 65% tak asi tu horní na kolik??? To zase bude pořád přebite tak jel barák mnohem dříve a spotřeboval jsem více energie ale za zkoušku to určitě stojí
Vytvoření monitoringu pro domácí FVE
bereda20 (4 days) 
Tak jsem měl trochu více času a začal řešit vytěžování. Sluníčka už je málo, tak je potřeba každý watík zadržet a nepustit :) Pořád bych se rád naučil s node red, nainstaloval jsem jej, ale mam takovou triviální otázku. Jak získám nějakou hodnotu z entity v HA? Čekal jsem že tam buou přímo, ale zřejmě je musím nějak, pro mě zatím složitě, vyčítat.
BAZAR Rozvadzac
Migel (4 days) 
Pisal som ti sz tak dufam ze sa ozves.... Nakolko si si zalozil predaj v sekcii kupim...
BAZAR Li-ion 18650 120P7S (5+ kWh)
Joskob (4 days) 
Ahoj. Zvažujem predať moju skladanu bateriu z používaných článkov 18650 z dôvodu prechodu na prizmaticke li-ion články. Batéria by som povedal je stále v dobrom stave. Za 3 roky (210 cyklov podľa bms) bez žiadneho balancovania sa rozišla na vrchnom napätí o 0,07V. Každý článok pri zostavovaní bol premeraný 1A vybijanim (4,2V-3V) a rovnomerne vyskladaný podľa kapacity. 6 blokov po cca 40Ah Používaná v rozsahu 3.3V - 4.05V (okolo 200Ah) s max prúdmi do 30A (0.13C) Ch aj DisCh. Vrátane oplechovanej zateplenej škatule. Predávam tak ako je , bez BMS, tú by som si chcel nechať. Lokalita Poprad SVK. Cenu by som navrhol 400€ IMG_20230924_183546.jpg IMG_20230924_183616.jpg
Plánujete/Máte někdo už Sodium-ion
thomas.007 (4 days) 
Zatím ta cena nění nic extra proti tomu co už tu máme, ale uvidíme A podle grafů docela velkej rozsah napětí, ale aspoň se podle napětí pozná SOC No, jestli je to pravda, tak mě by se líbilo to nabíjení až do teploty -30°C, s čímž mají Lixxx dost problém a třeba mě by to vytrhlo trn z paty (mám LFP v izolované bedně).
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
Franta2776 (4 days) 
Zvěč rozdíl mezi napětím, kdy se má přepnout na síť a vrátit zpět na baterii.
Plánujete/Máte někdo už Sodium-ion
Diablo1st (4 days) 
Tiež mi to tak pripadá, že tam napíšu čokoľvek a fotky si vymyslia. No nič asi ešte nejaký ten piatok vydržím s LiFePo4
Problém s čínským měničem Easun 5,6kw
PAT582 (4 days) 
Dobrý den mám easun 5,6kw,baterie 11,2kw li-lon nmc 14x článek JM napětí 51,8V a systém ostrovní, mám v nastavení baterií vlastní vrch 58v udržovací 57,5v spodek 48,5v tudíž bod kdy se má přepnout bypass skrz nízké napětí DC a vypínací hraniční 46v a s bypassu zpátky na síť při 52v to je střídač a bms na baterce je nastaveno 44v aby se nezvratně nevybili články to vše funguje vypozorované vyzkoušené hodnoty, a teď problém!!!! Při spodní hranici 48,5v přepne na bypass a buď to jede jak má a nebo to zpátky nahazuje na baterii a tudíž ju to tlačí na hodnoty smrtelné naštěstí je bms výborná, a druhá věc běžnější ta první jsou výjimky nebo to drží bypass a začne to libovolně přehazovat na baterku při dobíjení sice barák to nějak nepozná až na světla lehounce spotřebič vůbec. Podotýkám že v tom přepínání relatek není žádné pravidlo, i při odpojení Kablu zátěže takže výstup ze střídače si to přepne na vybitou baterii i když nemá žádnou zátěž úplný nesmysl ale až se baterie dobije na 52v kde se vrací spotřeba přes baterii tak to pak už nedělá jakoby bylo problém s relatky na spodní hranici, kdo si mi řekl že je ve střídací nastavená krátká doba v elektronice že se to musí přes PC prodloužit ale nikoho neznám kdo to umí, prosím o nápady děkuji klidně na tel. NEDAVAT
Plánujete/Máte někdo už Sodium-ion
Dagus (4 days) 
No já tam nic co by vypadalo jako reálné nevidím. Většina mi přijde spíš jako podvod. Typicky prodávané jako sodík a reálně píšou 3.7V 4.2V max takže Li-ion. Jednou vidím 2000cyklů jednou 6000, což je klasicky slíbím cokoliv co si budeš chtít koupit.
BAZAR spalovače
vla (4 days) 
Mám tady min.20 Ks těchto spalovačů energie: https://eskutr.cz/bms-balancery/1277-balancni-modul-36v-17a-vcetne-kabelaze.html, dám tomu kdo si přijde. Praha 6, Navigátorů 1.
BAZAR Rozvadzac
FVE18 (4 days) 
IMG_20230924_192929.jpg Ahoj kdyby jsi měl nějaké 350x350x150 az 400x400x210, dej mi vědět a pošli foto prosím díky. Ahoj Mám tam jeden s rozměry cca 300 x 420 x 180. Je to plechový šedý rozvaděč ale má napůl prosklené dveře, takže pokud to chceš odolné požáru, musel by sis to přeplátovat. Pak mám jeden 500 x 400 x 120 ale ten má zase mírně rezivé dveře.
FVE18 (4 days) 
Aha, tak jestli to nejde stáhnout, tak se omlouvám. Občas něco přes úschovnu posílám a fungule to. Možná něco zpoplatnili. Nevím. Rozvaděče jsou: 1800x800x400....1ks 2000x600x300....2ks 600x600x250.....2ks 1000x600x300...1-2ks 1200x600x300...asi 1ks 420x300x180...1ks 500x400x150....1ks Skoro všechny rozvaděče mají ve dveřích otvory po kontrolkách a přepínačích, takže je bude třeba něčím přeplátovat kvůli požární odolnosti. Jsou nastojato. Největší rozměr je výška, nejmenší hloubka. Většinou jsou v dobrém stavu bez větší koroze. Jestli by byl zájem mám doma větší množství jednofázových i třífázových jističů, stykačů a relé. Ale nic z toho není na DC, všechno je na AC. Všechno je starší, použité ale funkční. Ceny dle dohody.
Plánujete/Máte někdo už Sodium-ion
soami (4 days) 
Na Alibaba na mě vypadlo 18 stránek. https://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&categoryId=202009202&keywords=sodium-ion&tab=all&
Miyuki (4 days) 
Mají třeba NaCP50160118-70E3 - 70Ah nebo tyhle větší 220Ah Zatím ta cena nění nic extra proti tomu co už tu máme, ale uvidíme A podle grafů docela velkej rozsah napětí, ale aspoň se podle napětí pozná SOC
BAZAR Rozvadzac
Dagus (4 days) 
Ahoj kdyby jsi měl nějaké 350x350x150 az 400x400x210, dej mi vědět a pošli foto prosím díky.
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
soami (4 days) 
Když spočítám základní ceny a nabízené ceny od Seplos, tak sleva je vždy 26% ze základní ceny (z uváděné ceny za 1ks). Většina produktů, včetně rozměrů, je na https://seplos.en.alibaba.com/index.html?spm=a2700.shop_plgr.88.4 Balíková doprava je 2USD/kg (prázdné boxy, články atd), paletová doprava je 3USD/kg (plné bateriové boxy). Oboje DDP. Při platbě přes Alibaba se platí poplatek 3% z částky (Paypal 5%). Každý si tedy může poměrně přesně předběžně spočítat cenu. Od Seplos jsem vždy po úhradě obdržel standardní fakturu v pdf.
BAZAR Rozvadzac
lzahradil (4 days) 
Take nejde stahnout. Platba online 40Kc, platba SMS za 50Kc. Neni jednodusi sem ty rozmery poslat a kdo bude mit o neco zajem, tak mu poslat, pripadne zverejnit?
Plánujete/Máte někdo už Sodium-ion
Diablo1st (4 days) 
Už sú aj nejaké konkrétne produkty k dispozícii? Čo bms?
BAZAR Rozvadzac
PavelR (4 days) 
mě to stáhnout šlo
Diablo1st (4 days) 
Ten link odkazuje na zaplatenie 50kč, aby boli fotky prístupné. :x
Plánujete/Máte někdo už Sodium-ion
Miyuki (4 days) 
Právě koukám, že Číňan už je jede docela ve velkém *batt* Tak mě zajímá kdy se to začne šířit i sem a jestli to brzy srazí cenu na polovinu, než je LiFePO, tak to bude zajímavé
BAZAR Rozvadzac
FVE18 (4 days) 
Dobrý den. Tak jsem konečně nafotil některé z rozvaděčů, co mi leží doma. Mám toho hodně. Protože je to větší soubor, tak jsem to dal na úschovnu. Jestli máte někdo o něco z toho zájem, tak dejte vědět. Jsou to všechno celoplechové průmyslové rozvaděče z průmyslu. Mám i menší a pak i jiné rozměry ale ty jsem nefotil. Odkaz na úschovnu//www.uschovna.cz/zasilka/MSJID7SYRXBN92RU-XZR
opravy problémů po aktualizaci phpBB
lzahradil (4 days) 
Ok, upravím v prvním příspěvku do evidence
mihlit (4 days) 
nejde a jak jsem psal, když kouknu na screenshoty z původního vlákna, kde je vidět čas: tvůj https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11755&start=20#p213930 keraj https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11755&start=20#p213932 unicast https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11755&start=20#p213958 migel https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11755&start=40#p214020 Adrianb https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11755&start=40#p214084 gupa https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11755&start=60#p214100 bublich https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11755&start=80#p214395 vysloveně všude je am/pm A při pokusu o změnu: Uživatelský panel - nastavení, formát data: původně: ned, zář 24, 2023 5:46 pm změněno na první = 24. zář 2023, 17:46 klik odeslat vaše nastavení bylo aktualizováno, žádnou chybu nenapíše znovu se to vrátí na stránku nastavení a je tam opět ten původní formát, jak před tím, příspěvky mají stále "pm" čas
Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.
Franta2776 (4 days) 
Tento odborník uvádí životnost současných panelů velmi krátkou cca 10let.A nefunkční záruky na panely. Jak máte staré panely?Kdo tu má nejstarší panely?? https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zivotnost-solarni-panely-fotovoltaika-solarmonitoring-vaclav-beranek.A230918_161945_ekonomika_ven&h=1DBB94D5CFD6432F8C96215A8DF65B1C https://www.pv-magazine.com/2023/09/09/weekend-read-a-10-gw-time-bomb/ Neplatím si Burešovo "premium", tak nevím co za "odborníko-experta" tam zase vyhrabali, ale myslím, že mudroval o panelech z roku 2010. To je z hlediska FVE prehistorie. Dokonce bych řekl, že to všechno byly vývojové kusy. :) Ještě si všimni, že na Idnesu nikdy nevyhrabou "experta" co by měl cokoliv pozitivního k čemukoliv! Podle každého už "hoří Řím" a všechno je v háji. :D S tím negativismem máš pravdu.Bohužel k podobným závěrům došli i Němci v druhém odkazu.Největší problém je zapouzdření panelu.Do většiny po 10 letech provozu teče a na to panel dojede.
Test A123 20Ah článků po mnoha letech v krabici
Miyuki (4 days) 
Tak já je mám stažený na fest, oni to mají v datasheetu, že musej bejt stažený uplně příšerně při větších zátěžích, mělo by tam bejt nějakejch 300-500 kg
opravy problémů po aktualizaci phpBB
lzahradil (4 days) 
Tobě nejde zobrazení změnit? Hmm, Hmm. Někdo stejný problém? Kdyžtak to jen olajkujte s komentářem a kdyžtak zjistím závadu Screenshot_2023-09-24-17-35-13-000_com.android.chrome-edit.jpg
mihlit (4 days) 
@mihlit: Čas to ukazuje ve 12 hodinovém formátu místo 24h - OPRAVENO Já bych řekl, že není. Přijde mi, že ten čas je furt nějak divně. Co vidím původním vláknu screenshoty od ostatních, na všech je 12h formát, nejen u mě. V profil-nastavení je časové pásmo, ale není tam volba 12/24 hodin. U volby formátu času jsou nějaké 12 nějaké 24 hodin formát, třeba první položka "24 zář 2023, 17:17" ale když ji vyberu a dám uložit, tak je tam pak po znovunačtení profilu opět "zář 24, 2023 5:18 pm" a všude stále vidím čas s "pm"
Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.
kodl69 (4 days) 
Nefotil jsem to, ale měl jsem tři kousky Astroenergy cca 2016 to snad prodávalo GWL, a ty měly značný množství šnečích cestiček (tj vlhkost + popraskaný polykrystaly), ale přes 200W dávaly pořád... Další 3 ks byly bez téhle vady, a prakticky stejně vypadajících (vypadaly že jsou ze stejné výrobní linky, jenom míň zažloutlý) 6ks Schuttensolar bylo bez vad. Škoda je jenom to, že se tohle zjistí až po nějakejch letech provozu... Uvidím, jak bude za 10 let vypadat to, co mám po střechách... A myslím si, že dotyčnej z odkazu má +- pravdu, tlak na cenu je obrovskej, a když se panely co deset let vymění, budou mít čínani pořád co dělat...
Test A123 20Ah článků po mnoha letech v krabici
kodl69 (4 days) 
kdysi jsem měl z použitejch A123 svou první baterku, 16s2p, jeden se podivně nafoukl a celkem se nahoře rozjížděly. Možná ještě nějakej živej kousek najdeš u Abramse, ten to ode mě koupil.
Počasí
ElektroEzs (4 days) 
Ja vcera vytahl 7,5kWh z DS dnes je to uz lepsi baterka 92% a uz vytezuju bojler ale budu muset snizit prepinani na DS pri 20% ted mam 28% a je to asi zbytecne moc:-)
TomHC (4 days) 
Dnes to bolo tesné, slnko trochu vykuklo pri SoC 19% a teraz som na 60%, do zajtra to už hádam vydrží :)
Planovana FVE 7kWp + baterky
Miyuki (4 days) 
Z proudu při boostu bych strach neměl, už proto, že je to jenom na 30s... Dnes se podle mě drobek přehání dimenzování kabelů. Za starejch časů, kdy patřilo všechno všem a nikomu zároveň, se běžně AYKY 4x16 v zemi jistil 80A pojistkami, tj v nejhorším případě teklo PEN vodičem něco přes 100A a nevím o tom, že by to někde uhořelo... ... Však podle datasheetu kabelu májí AYKY 4x16 v zemi 81A a na vzduchu 61A pro 2x16 je to dokonce 93A a 70A Navíc při zatížení jenom dvou žil se zatížítelnost zvětšuje A tabulkový pojistky jsou jenom bezpečnostní doporučení pro nejhorší případ, když se výpočtem doloží oteplení a zkratovej proud, tak se můžou dát větší hodnoty/menší kabel CYKY 4x16 má 95/80A při zatížení všech žil a při 2 žílách 127/88A CYKY 4x10 má 81/60 při zatížení všech žil a při 2 žílách 98/70A Dokonce i 4x6 má při dvou žílách 73/51A
Prepojenie dvoch FVE
Diablo1st (4 days) 
Obe legálne nepripojíš, ale vieš to spraviť tak, že pripojiš legálne on-grid 6kW a po pripojení spojíš so Studer cez AC Coupling. Toto spojenie má svoje špecifiká, ale vieš to takto spraviť.
jahodovák (4 days) 
To záleží jen na tobě,pokud si myslíš,že bys měl pokoj od buzerace,tak spíš naopak,alespon podle mých zkušeností ,dál rovádět nebudu..
Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.
eman (4 days) 
Tento odborník uvádí životnost současných panelů velmi krátkou cca 10let.A nefunkční záruky na panely. Jak máte staré panely?Kdo tu má nejstarší panely?? https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zivotnost-solarni-panely-fotovoltaika-solarmonitoring-vaclav-beranek.A230918_161945_ekonomika_ven&h=1DBB94D5CFD6432F8C96215A8DF65B1C https://www.pv-magazine.com/2023/09/09/weekend-read-a-10-gw-time-bomb/ Neplatím si Burešovo "premium", tak nevím co za "odborníko-experta" tam zase vyhrabali, ale myslím, že mudroval o panelech z roku 2010. To je z hlediska FVE prehistorie. Dokonce bych řekl, že to všechno byly vývojové kusy. :) Ještě si všimni, že na Idnesu nikdy nevyhrabou "experta" co by měl cokoliv pozitivního k čemukoliv! Podle každého už "hoří Řím" a všechno je v háji. :D
Planovana FVE 7kWp + baterky
dusanmsk (4 days) 
Diky vsetkym za postrehy. Prikladam pre uplnost schemu, nech to nie je moc abstraktne: https://drive.google.com/file/d/14bx6GuNyNIkoKulDeXkZz6O-yG_2ug2M/view?usp=sharing Vlavo dole je original domovy rozvadzac, v pravo dole novy FVE rozvadzac (ten co je v predoslom prispevku na fotke). Kym som predtym uvazoval o 2f zapojeni, mal som v scheme oba menice istene 25A, tak ako mam isteny hlavny privod z DS a prepoje tam aj spat do hlavneho rozvadzaca v 4x10. Ked z toho spravim 1f, som na 50A PEN-om. Myslim, ze viac subezne potrebovat nebudem *1, takze nejaky mega boost aj tak nevyuzijem. V takomto pripade by som si teda mal pohodlne vystacit s 63A hrebenmi co mam momentalne v domovom rozvadzaci a 16mm2 CYKY medzi hlavnym a FVE rozvadzacom. Mozno len zbytocne stresujem a sucasne hrebene su este s rezervou dostatocne. Co budem musiet skontrolovat (resp. moj elektrikar) su prierezy vodicov medzi hlavnou PEN listou v rozvadzaci (63A) a jednotlivymi N-kami za chranicmi (mam celkovo 6 ks 3f chranicov :( ), resp. spocitat aky max prud tam moze v subehu tiect. O com viem uz teraz je indukcia (tam asi bude volny vodic na preznacenie na N-ko) a 3f vyvod na zahradu (ktory je v 5x2.5 a isteny je 3x16A). U neho zvazujem vymenit 3x16A istic za 4x16A (istit aj N-ko) a zmierit sa s tym, ze v rezime FVE na zahrade viac ako 16A v sucte neodoberiem. Coz bude s bazenom (trvale 10A) trosku horsie, ale tiez riesitelne. *1 za tie 2 roky co mam modbus elektromer na privode CEZ-u som nic take nezaznamenal, maximum co som videl bolo 8 kW, plus teda kedze si barak riadim sam (loxone+HA), dokazem kde-co na okamzitej zoptimalizovat/zautomatizovat. @unicast - diky za tip, tiez ma napadlo zdvojit mostik a dokonca to takto uz v hlavnom rozvadzaci mam @rva - diky za link @soban - to moc nejde, vid schema. Menice chcem pripojit na prepinac sieti a na neho uz nemam v hlavnom rozvadzaci bohuzial miesto. Diky vsem
Prepojenie dvoch FVE
ospaly (4 days) 
Zdravím. Je možné legálne prepojiť dve elektrárne. Dokončujem ostrovný systém 19,9kWp, menič 6x Studer XTM 4000, batérie LiFepo 56kwh. O 1-2roky postavím prístrešok pre auto, bola by škoda nevyužiť plochu strechy na panely (resp rovno z panelov urobím prestrešenie), takže tam budú 2 stringy po 7-8panelov, 6,6kWp. Otázka je: napojiť to na pôvodný systém? Výhodou je jednoduchosť. Alebo spraviť novú FVE s meničom, kt sa dá pripojiť na distribučnú sieť? Výhoda: využitie virtuálnej batérie a hlavne ma nikto nebude buzerovať, že mám na streche niečo načierno spravené (svet je zlý) + časom bude aj na SK možnosť zdielania energie, tak by som posielal rodičom. Dajú sa prepojiť dve FVE, tak aby boli najprv nabíjané batérie a preferovaná spotreba v dome a až pri nadbytku to dodávalo do siete. Aby som vedel využiť aj prebytky z terajšej FVE, kt by som vedel posielať do siete (samozrejme je tam limit do 6,6kwh čo by bol inštalovaný výkon novej FVE). Aby som ale Studerom neovplyvňoval sieť... neviem, na čo ešte by som si mal dať pozor. Iba rozmýšľam, nechcem zatiaľ oslovovať žiadne firmy, aby mi nenasľubovali hory-doly, a na konci budem mať FVE, kt dodáva iba do siete, ja tu energiu nebudem vedieť dostať do domu, alebo nebudem vedieť z terajšej posielať do siete, lebo v tej chvíli mi povedia, že Studer sa nedá pripojiť... bude to stať majland a vlastne to bude pre mňa nevýhodné. Ďakujem. P.S: viem, VB sa stáva pomaly nevýhodnou a časom sa to možno vôbec neoplatí, ale pokiaľ si tu elektráreň postavím sám, alebo ju spraví fi bez dotácie, bude to moje, a ak sa rozhodnem v budúcnosti ju odpojiť od DS, tak mi do toho nebude môcť nik z úradníkov kecať. Resp sa rozhodnem, že bude pripojená, ale dodávať do DS nebudem (ak by chceli nech im dodávam za nevýhodných podmienok)
Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)
Miyuki (4 days) 
Ale na příští sezonu mám v plánu ho zapojit s modulací výkonu podle proudu do baterie, takže do baterky půjde třeba 10% a zbytek do boileru, než se nahřeje na požadovanou teplotu, pak se dobije baterka a pak se případně může zvedat teplota boileru až do 90° Skvělý nápad. Jak se dá realizovat ? Nevím jestli to něco na trhu aktuálně umí, případně jestli něco jako Wattrouter s modulací výkonu jde tak nastavit Ale já mám v plánu použít vlastní řízení a AC/AC regulátor (vysokofrekvenční alternativa k triakům), pracuju na vývoji pro různý průmyslový řízení, tak něco rovnou testuju u sebe :D A kontrolní logika je jednoduchá: Boiler je normálně v sítí za střídačem a má tam ten regulátor, plus přepínací stykač na ČEZ, termostat na boileru na plno (cca 80° vypíná) Když je tam míň než 55°, tak podle proudovýho senzoru na baterii se reguluje výkon bojleru, aby do baterky tekl jenom určenej proud Když nebude třeba v 16 hodin alespoň 50° tak se dohřeje na tuhle teplotu z ČEZu Po dosažení tý zvolený teploty (třeba 55), přestane nabíjet bojler a všechno jde do baterie Pokud baterie dosáhne napětí odpovídající cca 80% SOC, tak se zase zapne ta regulace do boileru (a dojede až na těch 80, kam ho pustí termostat) Tuhle logiku zvládne prakticky cokoliv, asi tam dám jenom nějaký Arduino/ESP32 na tohle //edit: Teď to mám tak že bojler spíná podle napětí hned, jak vyleze napětí nad cca 20-30% SOC a jak klesne na 10%, tak se zase odpojí a jede prostě na plno a až do toho termostatu Tkaže ráno/dopoledne prostě po chvilkách nahřejvá a dává zabrat baterce *batt* Třeba dneska takhle do boileru zahučelo asi 7 kWh
opravy problémů po aktualizaci phpBB
Kostěj (4 days) 
Na stránce Uživatelský panel-Soukromé zprávy se mi zobrazuje "99 zpráv . Stránka 1 z 2". Toto se mi zobrazuje nahoře na stránce a také dole na stránce. Nahoře na stránce je vždy jedno číslo klikací, ale dole na stránce ani jedno. Takže pokud projedu první stránku až dolů, musím znovu vyjet až nahoru a kliknout na 2. Díky!
Planovana FVE 7kWp + baterky
kodl69 (4 days) 
Z proudu při boostu bych strach neměl, už proto, že je to jenom na 30s... Dnes se podle mě drobek přehání dimenzování kabelů. Za starejch časů, kdy patřilo všechno všem a nikomu zároveň, se běžně AYKY 4x16 v zemi jistil 80A pojistkami, tj v nejhorším případě teklo PEN vodičem něco přes 100A a nevím o tom, že by to někde uhořelo... Mám od měniče do rozvaděče CYa 16mm2 a myslím si, že až zbytečně. Prodávají se distribuční bloky svorkovnice až pro CY 180mm2, i pro více kusů, naposledy jsem to použil místo - busbaru pro menší FV systém: https://eshop.elektrobecov.cz/distib-blok-lk-dtb-70-PID101538.html, samozřejmě existují i jiný varianty.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
nycco (4 days) 
Zapojoval jsem epevery několikrát a zjistil jsem že při prvním spojení je třeba vyndat všechny USB z počítače jinak se com může hádat s jiným portem a program se nespoji, to je jedna věc A další věc je že jsem i dvakrát už musel přeinstalovat Windows 10 protože v jednom to prostě neběhalo a v druhým se to hned spustilo Základ je samozřejmě nastavit si rychlosti Portu stejný s programem a přidat com do programu a pak přidat jednotku do programu
BAZAR BMS 150A JKBMS 8-24 článků, s tlačítkem
proasnet (4 days) 
Prodané
opravy problémů po aktualizaci phpBB
lzahradil (4 days) 
Zakládám tohle téma ve kterém bych udělal souhrn hlášených a řešených oprav funkcí MyPower.CZ které vznikly po nutné aktualizaci phpBB do poslední stabilní verze. Viz původní info zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=11755 Do tohoto příspěvku budu doplňovat případné další objevené anomálie a zároveň aktualizovat jejich stav opravy. Pokud doplníte nějakou závadu, objeví se právě zde. Problémy v tomto tématu se týkají aktuální hlavní stránky MyPower.CZ a fóra v původním přepracovaném stylu (mypower-resp) který je aktuálně zvolen jako výchozí. @jova: Téma bez odpovědi, Nepřečtené příspěvky, Nové příspěvky... není odkazující ikona na poslední příspěvek - OPRAVENO @mihlit: Čas to ukazuje ve 12 hodinovém formátu místo 24h - zobrazení - OPRAVENO - nejde nastavit přes změnu profilu - OPRAVENO @Keraj, PetrDubi, wimpi, Migel, kyocera, Soban, ChlapeczDediny: na hlavní stránce se nezobrazuje prostřední sloupec posledních příspěvků - OPRAVENO @Lui, Keraj, Joskob, Adrianb: na fóru při úpravě profilu se automaticky nastavují defaultní údaje (dotace a souhlas pravidel) a nelze je změnit - OPRAVENO @unicast, kyocera, Keraj: na fóru se v dolní části nezobrazuje panel posledních příspěvků - OPRAVENO @kyocera, Soban, PetrDubi, unicast: na fóru se nezobrazují ikony reputace a odkaz na detail reputací - OPRAVENO @Migel: na fóru se nezobrazauje v hlavním menu odkaz do soukromých zpráv - VYŘEŠIT - Odkaz na soukromé zprávy se zobrazuje pouze když je nová nepřečtená zpráva @glottis, gupa: na fóru se v navigačním menu (breadcrumb) zobrazují některé položky duplicitně - OPRAVENO @Migel: na fóru se po odstránkování pomocí "Načíst další" zobrazují obrázky v příspěvku rozmazaně - OPRAVENO @gupa: na fóru nefunguje abecední seznam mpwindex - OPRAVENO - index byl funkční pouze z hlavní stránky odkud se generuje. Z fóra nefungoval z důvodu pokusu o přístup na jinou doménu a blokace prohlížeče - CORS (Cross-Origin Resource Sharing). @gupa: na fóru je po upgradu navíc odkaz Tým - OPRAVENO - sice tam byl podle šablony i dříve, ale odstranil jsem ho. Nic zajímavého tam není. @gupa: okno pro rychlou odpověď je trvale zobrazené, mělo se skrývat - OPRAVENO @gupa: na hlavní stránce v anketě se zobrazují html tagy - OPRAVENO @gupa: na fóru v patičce je text splývající s barvou pozadí - OPRAVENO @gupa: nezobrazují se QR kódy pro podporu fóra - OPRAVENO - Jak dlouho to nefungovalo nevím, ale vypadá to že asi už dlouho protože nikdo až na jednotku případů nic neposílá :o QR se zobrazují automaticky v rámci banneru pokud není k dispozici dostatek jiné reklamy. Kdo nemá možnost QR a chce zaslat dobrovolný příspěvek, informace jak, lze nalézt v příspěvku https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=24&t=585#p7227 na který vede odkaz i z hlavní stránky po najetí na FÓRUM a vybrání odkazu v menu "Jak podpořit MyPower.CZ?" @Pepin: na fóru v nastavení úpravy podpisu se v případě delšího podpisu rozhodí stránka - OPRAVENO @bokser01: pochvala za dodělání funkce zobrazování fotek na fóru - OK @gupa: na fóru se při citaci nezobrazuje jméno autora citovaného příspěvku - OPRAVENO @mogul: na fóru nejdou nahrávat obrázky - OPRAVENO @tomHC: pochvala za SK lokalizaci fóra - OK - nutno ještě přeložit reputace @Majkl: pochvala za zprovoznění RSS čtečky - OK @Soban: na fóru nedojde ke zvětšení obrázku při prokliku - OPRAVENO: obrazky se aktuálně zobrazují při prokliku v plné velikosti @vla, bublich: po upgradu se zobrazují některé zprávy jako nepřečtené - OK - nové phpBB zobrazuje všechny typy zpráv. I zprávy které byly autorem odstraněné dříve než je příjemce přečetl. Jsou notifikované protože příjemce obdržel email že má zprávu ale pak by ji nenašel z důvodu že ji autor smazal. Pokud někomu svítí nepřečtené zprávy, stačí je ve složce dohledat a prokliknout aby bylo přečtené. @jova: na fóru se na některých stránkách nezobrazuje v případě více stránek v dolní části stránkování. Je jen nahoře. - někde již opraveno, prosím specifikovat případné další konkrétní stránky. Stačí zaslat aktuální URL. - @Kostěj - stránka soukromých zpráv - OPRAVENO @PetrDubi, miroc, Marcus81: na hlavní stránce nefungují navigační šipky v posledních příspěvcích - OPRAVENO Zprovozněna aplikace Tapatalk pro možnost využití fóra z aplikace mobilu
Optimizéry Tigo problém
tomas (4 days) 
Ano, optimizér TIGO je možné používat bez TAP a CCA, dokud není s žádným TAPem spárovaný. Problém nastane pokud se spáruje s nějakým cizím TAPem v okolí.
MildaZX10 (4 days) 
Ahoj Mám 5,4KWp elektrárnu celkem 12 panelů po 450W Panely München Energieprodukte 450wp MSMD450M6-72 450 Vše 1 string Střídač Goodwe 10K-ET Sklon sedlová střecha 20st. Zatím bez baterie 10 panelů čistá jižní strana bez zastínění a BOHUŽEL 2 panely zatím severní strana, které budu časem dávat na přístřešek na auta a dokupovat další panely, abych měl stringy 2. K věci: I když jsou 2 panely na severní straně, tak to dává běžně i více jak 4KW v září, sklon není tak velký a přestože panely jsou skoro ve stínu za hřebenem střechy, tak mě to při testování překvapilo, že zase až tolik to neomezuje výkon ostatních 10 kusů z jižní strany. Přesto, že můžu panely odpojit a konektory pod panely ke střídači spojit a tím je "odstavit" tak jsem si říkal, že než budu dělat přístřešek, zkusím koupit 2 optimizéry Tigo TS4-A-O na ty 2 panely ze severu a když bude nejhůř, nebudou aspoň omezovat těch deset z jihu. Jenže tady je problém. Střídač na to, že je to 100x čína funguje bez optimizéru v klidu, startuje už kolem 6:20 ráno za minimálního světla i na 30W výkonu a postupně zvyšuje dle intenzity až na kilowaty.Na to že je říjen a zatím testuju tak v pohodě. Jenže po zapojení optimizérů na ty 2 panely bych čekal, že to bude minimálně stejné, jenže ty to naopak nějak omezují RÁNO a střídač se snaží nastartovat z pohotovostního režimu, ale stále nemůže naskočit do výroby a je vidět, jak optimizéry panely nějak omezují, střídač sice má snahu naskočit, ale bohužel. Povede se mu to až později až je daleko víc světla, než bylo zapotřebí bez optimizérů. To mě samozřejmě štve a nevím proč se takové přerušované starty dějí. Střídač se snaží naběhnout do výroby, ale až po několika pokusech se mu to povede. Psal jsem na TIGO a tam mi řekli, že bych měl osadit všechny panely optimizéry, ale v tom případě, proč uvádí, že lze osadit pouze panely kde je stín. A ano severní strana je stín, ne není tam úplná tma a panely na severu bez optimizérů normálně fungovaly byť vyráběly minimum. Alespoň teď na podzim a v zimě. V létě na 20st střechu svítí všude. Takže jako test Tigo na prd no alespoň jsem zjistil, že ne vše co se píše v reálu funguje. Jednoduše jsem čekal, že optimizéry ty 2 zastíněné panely jakoby "propojí" a neomezují ostatní. Viditelně při startu kdy má systém už 500V a více tak chápu, že proud je zatím minimální, ale bez optimizérů už střídač dávno vyráběl 50W a stoupalo to. Teď se pořád snaží třeba 5x naskočit a nic. Až pak sepne, probudí se a jede. Optimizéry asi můžou fungovat, třeba fungují a přes den opravdu pomůžou, ale ráno systém blbne, takže půjdou pryč. Jinak plánek zapojení kreslený v malování za 5 minut, nebudu se s tím piplat Tyto optimizéry potřebují alespoň min.16V, ale to dávno mají. Chyba bude v nich. Díky za případné rady, proč se to děje. Je možné použít tyto optimizéry samostatně bez TPA a CCA ?? mám podobný problém napětí ve stringu s 11 panely nepřekročí ani pod plným sluncem 370V
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Soban (4 days) 
Vykašli se už na ty dráty..... Uvažuji když seženu malou plastovou krabičku že to dám do toho (to ESP32). Ten RJ45 drží v pohodě, akorát jak jsem tam nestrčil celý kabel tak je tam místo, jinak zalít to taky tavnou pistolí mě nenapadlo :-(
Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.
Miyuki (4 days) 
Já mám panely, co mají na štítku 0911 (netuším co je rok a co měsíc), 280W-36M Ale jsou nainstalované až letos, teď asi 6 let ležely uskladněné normálně venku, jenom položené na hranu a upřené o zeď, déšť, mráz, všechno na ně šlo Po přecvakání konektorů jedou bez problémů
Test A123 20Ah článků po mnoha letech v krabici
Miyuki (4 days) 
Tak články otestovány a už dostávají zabrat Z 16 článků je stav následující: Jeden byl asi zlomený, byl divně ohýbací a neměl kontakt Jeden hodně degradovaný 11.3 Ah Ty byly tedy vyřazeny a zbylo 14 použitelných Nejhorší má 16.5 Ah Další má 17.7 Ah a všechny ostatní se pohybují mezi 18.2 až 19.7 Ah Vnitřní odpory v jednotkách mOhm Takže je z nich složená 14s co slouží jako buffer pro 2kW pole a 5kW měnič, takže si užívají běžně kolem 2C a vypadá, že s tím nemají problém IMG_2759.png
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
cipis (4 days) 
A furt ti nikdo nevytiskl ten kryt :⁠-⁠D Natlac to tavne lepidlo i do toho RJ konektoru, jak to na nem, resp. na dvou dratkach, drzi ...
Soban (4 days) 
Tak jsem zase zprovoznil sledování a ovládání měničů. Dnes má každý měnič samostatný ESP32 s převodníkem RS485. IMG_20230924_124300.jpg ESP32 je zapíchnutý v té pěně v které byl koupen z druhé strany zapíchnutý převodník RS485 a propojen drátky - připájené a zafixované tavnou pistolí. Napájené z USB z měniče, komunikace přes RS485. Každý ESP32 je úplné soběstačný a je na něm www server přes který se to dá ovládet, kontrolovat atd.... Pro lepší vizualizaci mi na RPI co dělá NAS běží i node-red který to z těch ESP32 čte a zapisuje když je třeba.
Planovana FVE 7kWp + baterky
rva (4 days) 
Používám čínské https://vi.aliexpress.com/item/1005003758520813.html Terminal Distribution Block Din Rail Electrical Connection.png
Soban (4 days) 
Osobně pokud to jde bych od měničů tahal samostatné kabely a spojil to až v tom hlavním rozvaděči. (čili vlastně dva menší kabely než jeden obrovský)
Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.
Franta2776 (4 days) 
Tento odborník uvádí životnost současných panelů velmi krátkou cca 10let.A nefunkční záruky na panely. Jak máte staré panely?Kdo tu má nejstarší panely?? https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zivotnost-solarni-panely-fotovoltaika-solarmonitoring-vaclav-beranek.A230918_161945_ekonomika_ven&h=1DBB94D5CFD6432F8C96215A8DF65B1C https://www.pv-magazine.com/2023/09/09/weekend-read-a-10-gw-time-bomb/
Počasí
bokser01 (4 days) 
Tady bylo ráno zataženo nízkou oblačností, ale kolem 10 se to protrhlo a svítí slunce. Tak dokrmím oba bojlery po deficitu z minulých dní a baterku nechám nabít odpoledne.
Planovana FVE 7kWp + baterky
unicast (4 days) 
Taková finta s těmito můstky (ale funguje i s některými jinými), pokud očekáváš velké proudy a chceš omezit přechoďáky: https://www.bauhaus.cz/sez-propojovaci-mustek-21568527 Vezmeš dva (nebo i více). Dáš je vedle sebe. A ty vodiče, u nichž očekáváš větší zátěž, protáhneš oběma. Jestli je necháš mezi můstky zaizolované nebo ne, to už je na tobě.
Počasí
Migel (4 days) 
Takze aktualne u nas FB303F00-B95D-430B-A69E-B4890B192EE5.jpeg tymto smerom je juh. Tymto smerom zdruhej strany domu od ulice mam panely co je JZ. A1EE969B-F068-441E-BD96-5E407A44EEF5.jpeg Aktualne epever berie z panelov AAACC672-5977-485F-87B3-5AC8203C5D2D.jpeg A do baterky ide cca 360w ale to sa meni stale.. E279EFDA-21FE-43BF-BAA6-C09C32AE5793.jpeg Spotrebu nemam teraz ziadnu cca 100-200w podla toho ako zopinaju mraziak s chladnickou, nakolko sa varilo s DS a ine nejde nic ine. Ale bojler budem musiet nahriat tiez s DS lebo baterku som po vcerajsku dost vycucal..uvidime vecer..
Zapojenie Akumulacnej nadrze
Migel (4 days) 
Tak konecne mam hotovo! :: Dokoncene-vyskusane a som stym celkom spokojny. Nakoniec som sa rozhodol si spravit vlastny system riadenia cerpadiel oproti komercnym rieseniam,nakolko som potreboval aby bol system prehladny a lahko ovladatelny aby manzelka nemusela v nejakom systeme(tech,euroster) hladat kde sa co zapina ak by sa daco pokazilo tak nech to prehladne vidi co je zapnute a co vypnute..takto ked sa nieco pokazi sa da kazde cerpadlo v pripade potreby zapnut zvlast. Na riadenie som pouzil dvojity termostat s dvomi cidlami teploty T1 a T2, bojler ma svoj mechanicky termostat. A tri otocne trojpolohove spinace,prepinace alebo ako to nazvat so signalkou v strede. T1 snima teplotu na vyvode s kotla a zopina cerpadlo kotla a na zaklade tejto teploty mi zopina termostat bojlera a spina zasa cerpadlo bojlera (este pribudne zonovy ventil ktomu). T2 je vo vrchnej casti AN a zopina mi cerpadlo kurenia.ale tam pribudne este vnutorny termostat a ten bude nasledne ovladat to cerpadlo na zaklade tej teploty T2 a teploty v dome. Kazde cerpadlo ma svoj otocny prepinac I-0-II kde prva poloha ( I ) je zopnutie cerpadla aj keby bol problem s termostatom alebo nuteny obeh - manualny rezim. Stredna poloha ( 0 ) je vypnute cerpadlo. A druha poloha ( II ) je cerpadlo cez termostat - automaticky rezim. Este tam pribudnu popisky pri prepinacoch..
Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)
dipos (4 days) 
Ale na příští sezonu mám v plánu ho zapojit s modulací výkonu podle proudu do baterie, takže do baterky půjde třeba 10% a zbytek do boileru, než se nahřeje na požadovanou teplotu, pak se dobije baterka a pak se případně může zvedat teplota boileru až do 90° Skvělý nápad. Jak se dá realizovat ?
Počasí
skybor (4 days) 
Včera 1,5 kWh, ráno baterka 50% (reálných 0%). Žádný problém ... Už se začíná zase nabíjet ;)
Planovana FVE 7kWp + baterky
dusanmsk (4 days) 
Ti co mate viac menicov v paralele do 1f - ake pouzivate mostiky pre N-ko a kabelaz? Mam na stene 2xXTM-4000 a chystam sa to zakablovat. Zvazujem pre jednoduchost upustit od planu zapojit to ako 2f a spravit z toho 1f. To ale znamena, ze musim od menicov, resp. fve rozvadzaca az po hlavny domovy rozvadzac posilnit PEN (menice budu v tn-c, bod rozdelenia zostava v hlavnom domovom rozvadzaci). Momentalne v podruznom FVE rozvadzaci istim AC in aj AC out menicov 25A, takze by som vo vysledku nemal prekrocit 50A a klasicky 63A mostik na vrchu rozvadzaca by mal stacit (prepoj do hlavneho rozvadzaca potom 4x16), ale ako to riesite ti, co pouzivate u xtm boost a z menica tahate dajme tomu 30-40A? To je uz 80A na PEN, cize uz 25mm2 - a to uz nie je moc ani kam zapojit v povodnom rozvadzaci. https://i.ibb.co/ZSFwg7D/fverozvadzac.jpg
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
Keraj (4 days) 
Můžu poprosit ještě o rozměry té bedny, nějak to tam nevidím... A šlo by ještě poptat 230 Ah články? Já mám 16 článků v řadě a 280 by se už nevešly. Díky.
BEL MPPS regulátor MR4316AC pro napájení boileru
kyocera (4 days) 
Pro Melda, píšete nesmysly. Bel 120Hz , Siton 50Hz a ostaní regulátory MPPT na ohřev vody mají na výstupu obdélník, který prochází nulou. Potom platí, že tento obdélník se dá Fourierovou transformací, tedy zpětným rozkladem rozložit na harmonické průběhy s různou velikostí spektra. Rušení Bel nebo Siton má jen jiné spektrum harmonických signálů. / Bzučení na spirále je mechanické a to Vám může udělat i čistý sinus 50Hz. / Jak tedy potlačit VF rušení z regulátoru , jak se ptá Jara 449 ? První věc umístěte regulátor do kovové krabice. Na výstup od regulátoru k bojleru použijete stíněný kablík. Stejně tak můžete na obyčejný kabel cca 2m dlouhý od regulátoru k bojleru navléknout stínící měděnou punčošku a tu přizemnit na kostru bojleru. Punčoška by měla mít hustou osnovu. Vlastní bojler téměř nic nevyřazuje, protože topná spirála je umístěna v kovovém válci bojleru. A potom jsou zde přívodní dráty k panelům. Ty fungují jako vysílací anténa. Pravda, jsou napojeny na několik větších elytů , měly by mít malé ESR. Ale to nestačí. Pak pomůže symetrický vstupní LC filtr , tedy 2 indukčnosti a jeden polyesterový C, použijí se jádra , která snáší DC složku s vysokým sycením B. Jádra typu High Flux nebo levná Neu Flux . Filtr stačí i jednostupňový a indukčnost kolem 100mH a impulsní C cca 1mikroF / 630V . Po upravě můžete srovnat měření spektrálním analyzátorem s log.per. anténou před úpravou a po úpravě. Budete překvapeni, že tyto jednoduché úpravy na potlačení rušení jsou hodně účinné.
misa84 (4 days) 
za BEL napojen Axpert (nebo podobné), ale chtělo to jednu malou a jednu zásadnější úpravu. Zajímá mě ta úprava, bel maká a dozapojit mppt láká víc a víc (4-5 hodin denně s e panely flákají bojler plný)
Počasí
Vitek (4 days) 
Vcera 37 kwh baterka 95 procent soc. Zadny problem.
2xakubox 230ah
VlastaFr (4 days) 
Vsak ja to myslel dobit v klidu pres noc "menicem", ne ze slunka. Kolega nema v podpisu konfiguraci (ja uz bych to pro dotazy zavedl jako povinne), a nechce se mi hledat konkretne, co ma za krabici. Bude mit u toho konstantni podminky (zatez samozrejme preplou na bypass), pokud to ma propojene s pc, tak bude mit i grafy. Vic se asi s tim neda delat, sere se vsechno, tak je mozne, ze si vytahl cerneho petra. Vzdy je nekdo první: ) AC vstup nemám,, propojene s pc taky ne (to se připravuje) Konfiguraci jsem chtěl doplnit uz davno, ale edit me nepustil. Na stridaci mam nastaveno 50A Děkuji za příspěvek od "Izahradil" Na stridaci mam dle doporuceni nastaveno 54,7V kdyz jsem u tohoto konecneho napeti sedel, tak pri prechodu z 54,6 na 54,7 nabijeci proud neprekrocil 3A a pomalu klesal. Poté bms zahlasila a vypla. Včera jsem mel zaplou jen onu baterii a při dobíjení kdyz jsem se skokově ukazal doma, tak hlasila error a display viz foto, ale stale nabijela, po chvíli sezení u ní error zmizel. A bakterie vykazovala normální stav nabíjení. Nevim co se odehralo a za jakeho stavu bms nahlasi error (kvalita příloh je dosti odlisna od skutecnych fotek)
Počasí
pibi (4 days) 
Včera 6,4 kWh, teď ráno 50% SoC.
Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)
skybor (4 days) 
Mě přijde senzor osvitu jako zbytečnost, panely jsou přece takovej velkej senzor. Přesně, když už to nechci regulovat dle baterek, tak bych spíš měřil výkon panelů než osvit. Svítit může jak chce, ale panely můžou i tak dávat různý výkon (sklon, zastínění ...)
Flexibilni panely dilema
Hyp (5 days) 
Jo to jsem si precetl v ds, avsak ja chci odpojit zatez pri 12,45V (80%) natvrdo :-) Proste zabranit hlubsimu vybiti. Pro muj ucel to je zkratka vhodnejsi
Odpálena dioda
Soban (5 days) 
Tak na té mé desce není.
lzahradil (5 days) 
Podle čísla desky je stejná deska v Axpertu 2424MSE, VMII, ... Dioda je RS1J. Podíval bych se, zda není nějaká známka toho, že by se zahřejval transformátor, případně šel do zkratu mezi vinutím.
Doplnění klimatizace Praha/Střední Čechy
Adrianb (5 days) 
ak by niekto surne potreboval r32, mam k dispozicii par kg vo flasi.
Počasí
TomHC (5 days) 
No co chlapi teda, kolko vam natieklo dnes?.. u mna to bolo 4,7kwh cely den zatiahnute a este som si nevsimol ze som mal bojler prepnuty na bateriu tak mi ju pekne vycuclo :( nez som to zbadal... To je tak ked clovek robi tristo veci naraz.. teraz ma nejakych 50% tak dufam ze zajtra do nej natecie.. Dnes 5.7 kWh, teraz baterka 44%.
Odpálena dioda
andrew (5 days) 
Než jsem na ni stáhnul a setřel to, tak to bylo trochu vidět a myslim si, že to bylo stejné, ale na 100% si tím jistej nejsem. Jo, tohle sem našel taky, ale nevím jestli to má stejný hodnoty, když neznám ty původní. Vidět funkční desku by bylo fakt super a mít ji ještě lepší.
Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)
Miyuki (5 days) 
Mě přijde senzor osvitu jako zbytečnost, panely jsou přece takovej velkej senzor. Já mám aktuálně, že boiler má prioritu před vším (beru ho jako baterku, co se neopotřebuje). A navíc dělá víc než polovinu spotřeby (pračka a myčka berou už teplou vodu) Ale na příští sezonu mám v plánu ho zapojit s modulací výkonu podle proudu do baterie, takže do baterky půjde třeba 10% a zbytek do boileru, než se nahřeje na požadovanou teplotu, pak se dobije baterka a pak se případně může zvedat teplota boileru až do 90°
BAZAR panely Brisman 170-190Wp
Skrat (5 days) 
Zapoměl sem.Ještě mohu nabídnout regulátor 3210N za 1500,0Kč.Nejraději vše najednou.
Počasí
bokser01 (5 days) 
Tady dneska lepší jak včera, sice zataženo ale ne temno. Takže to dalo 8,3kWh. Uvidíme další dny, kdy by to mělo být zase lepší. Celkově září je ale super a už dohání měsíční výrobu za celý srpen u mě.
Odpálena dioda
glottis (5 days) 
kdyz je to rozstrelene kdo vi co to je. Muze to byt stejne jako ty na druhe strane a nemusi. Ty RS1J by mohl byt toto https://www.tme.eu/cz/details/rs1j-ons/univerzalni-diody-smd/onsemi/rs1j/ Ale asi by to chtelo videt funkcni desku, co tam fakt je. Jestli to treba neni transil co ma resit prepeti.
Počasí
Dagus (5 days) 
Jo včera trága, dnes směle a zítra zas nebude co s tím proudem dělat. Kdyby to v takovém stylu vydrželo do prosince, tak jsem spokojenej.
2xakubox 230ah
cipis (5 days) 
Vsak ja to myslel dobit v klidu pres noc "menicem", ne ze slunka. Kolega nema v podpisu konfiguraci (ja uz bych to pro dotazy zavedl jako povinne), a nechce se mi hledat konkretne, co ma za krabici. Bude mit u toho konstantni podminky (zatez samozrejme preplou na bypass), pokud to ma propojene s pc, tak bude mit i grafy. Vic se asi s tim neda delat, sere se vsechno, tak je mozne, ze si vytahl cerneho petra.
Počasí
lzahradil (5 days) 
vcera 4.27kWh, dnes 14kWh. Zatazeno, az kolem 16hod se to trochu umoudrilo.
Odpálena dioda
lzahradil (5 days) 
jestli nepotrebujes menic nastavovat pres pocitac nebo z nej vycitat udaje, tak bude fungovat i bez ni. Je to jen komunikacni rozhrani. Kdyz ti ta dioda vyprskla, tak menic prestal fungovat ?
Počasí
Migel (5 days) 
No co chlapi teda, kolko vam natieklo dnes?.. u mna to bolo 4,7kwh cely den zatiahnute a este som si nevsimol ze som mal bojler prepnuty na bateriu tak mi ju pekne vycuclo :( nez som to zbadal... To je tak ked clovek robi tristo veci naraz.. teraz ma nejakych 50% tak dufam ze zajtra do nej natecie..
Odpálena dioda
andrew (5 days) 
Žádná jiná vada než na ty diodě vidět není. Kdyby tam ta deska nebyla, tak bych se bez ní klidně obešel. Mohlo by to fungovat i když tam nebude? Nebo bude, ale nevyužitá? Bohužel novou desku ke koupi jsem zatím neobjevil, takže kdyby si tu diodu měl, tak bych ji zkusil vyměnit.
2xakubox 230ah
lzahradil (5 days) 
Baterku bych samostatne menicem urcite nenabijel. Jak tu psal Soban, muze to bejt jeho smrt kdyz ti bude prazit na panely a BMS odpoji baterku. Z prispevku jsem vycetl ze se uvnitr nachazi JBD BMS. BMS bude mit nastavene maximalni napeti baterie a zaroven maximalni napeti clanku. Pokud jedna z hodnot toto napeti prekroci, BMS vypne. Jsou li 2 baterie paralelne, BMS uvidi napeti shodne. To ovsem nic nevypovida o tom zda je baterie nabita. Jedna se o Lifepo a tam se da urcit nabiti "jakz takz" podle napeti. Pokud BMS vypnula z duvodu prekroceni napeti jednoho clanku, vyzkousel bych snizit nabijeci proud. Pokud se jedna o JBD, balancni proud bude v radech mA a to pri vysokem nabijecim proudu nemusi stacit, pokud jsou clanky rozjete. Za srovnaneho stavu clanku uz bude dostacujici. Je ale dulezite dobit baterii do plna a to tak aby nedoslo k vypnuti z duvodu prekroceni napeti clanku ale aby bylo maximalni napeti na cele baterii. Tzn nabijet nizkym proudem aby BMS stihala balancovat. V opacnem pripade se "mozna" zkalibruje SOC z duvodu dosazeni napeti cimz vyskoci na 100%, ale baterie nebude nabita a pak diky jednomu slabsimu clanku SOC rychle spadne protoze se neridi dle pocitani protekajiciho proudu ale podle napeti. Jestli nemas moznost baterku pomalu dobit, vyuzij sveho prava jak psal Mikel, zasli jej po domluve na reklamaci. Oni ji proveri, maji na to dostatek technickych prostredku a hned budes vedet a zpet dostanes odzkousenou/opravenou baterii. Baterie testuji po vyrobe ale je mozne ze doslo napriklad pri preprave k povoleni nejakeho spoje. Tezko rict. Mikel tu pro spokojenost zakazniku sice reaguje ale oficialni komunikaci v ramci podpory reseni problemu reklamacniho rizeni musis vest komunikaci oficialnim kanalem. Tzn emailem. Ale to uz tu Mikel take psal.
Odpálena dioda
Soban (5 days) 
Prostě přepětí je svinstvo, taky jsem zrušil komunikační desku od té doby nic nepropojuji s měničem kabelem - mám tam připojené ESP32 a komunikuji s tím přes wifi. Můžu maximálně kouknout zda na spálené desce je stejná dioda (mám jinou desku z mustu), ale neodešel ten USB čip? Dioda jenom tak neodejde.
andrew (5 days) 
Zdar všichni, Doufám že zakládám tema ve správné sekci. Nevím proč, ale shořela mi v měnící iSolar SMV II 5kw na síťové/komunikační desce dioda. Označení je pravděpodobně PJ738K RS1K. (Než se rozpadla, tak jak je vidět na fotce něco málo bylo vidět a stejně jsou pravděpodobně i z druhé strany) Deska na Aliexpress vyprodaná a diodu s tímto označení nemůžu nikde najít. Ani hodnoty abych našel náhradu. A hlavně se v tom vůbec nevyznám. Dokáže to tady, myšleno v ČR, někdo opravit? Nemá někdo novou desku? Mám to hodit do šrotu? Koupi to někdo s touto vadou? Za kolik? Jsem z toho akorát na*ranej Za každou radu budu vděčný
2xakubox 230ah
Soban (5 days) 
A vždy když tam teče proud nějaký rozdíl bude ty kabely a spoje nejsou supravodiče. Já když to projdu tak BMS měří míň protože je to na článcích BMS712 měří více protože měří na svorkách napětí a měniče zase měří míň a mppt víc když svítí když nesvítí tak mppt míň a měnič víc. A když máš olovo u jednoho měniče a lifepo u druhého a mezitím 5m 25mm2 kabelu tak je rozdíl pěkně vidět jak je olovo měkčí..... Snímek obrazovky z 2023-09-23 20-02-21.png
Doplnění klimatizace Praha/Střední Čechy
eman (5 days) 
Myslím, že na Bazoši bylo pár překupníků. :)
MC4 do instalačních krabic s gelem
dusanmsk (5 days) 
Mal som na vyber. 21 panelov a ulicka, alebo 30 bez ulicky.
2xakubox 230ah
Mikel (5 days) 
Byl bych opatrny s tema vykricnikama :) merit na desetinu neni tak slozita disciplina a kdo vi jestli menic neprebira napeti z BMS. A ta by aspon napeti mohla merit jako multimetr :) Me se tu napeti na vsem shoduji na desetinu urcite. Kdyz nepocitam ty cinske modrasky :) A multimetry na desetinu taky bez problemu. Jenze ta BMS nic do menice neposila. Neni tam komunikace mezi BMS a menicem.
Doplnění klimatizace Praha/Střední Čechy
koenzim (5 days) 
Tak vyřešeno, nakonec vyšlo nejlíp si prostě dojet koupit lahev chladiva Takže kdyby teď někdo potřeboval doplnit, nebo přepustit R410a, tak tu mám tak 6kg Prosím, kde sa to dá kúpiť "bez papierov"? Kludne do PM, nemusíme verejne ;).
2xakubox 230ah
glottis (5 days) 
A to s napětím jsou pohádky, ještě jsem nenatrefil aby vše měřilo stejně vždy tam je rozdíl! Byl bych opatrny s tema vykricnikama :) merit na desetinu neni tak slozita disciplina a kdo vi jestli menic neprebira napeti z BMS. A ta by aspon napeti mohla merit jako multimetr :) Me se tu napeti na vsem shoduji na desetinu urcite. Kdyz nepocitam ty cinske modrasky :) A multimetry na desetinu taky bez problemu.
MC4 do instalačních krabic s gelem
glottis (5 days) 
alespon tou termo kamerou kouknout, jestli se to misto nehreje o neco vic. Jinak ja si treba mezi stringy udelal ulicky, abych tam mohl jit, neco zkontrolvat, opravit, upravit. Kdyz nekdy vidim zaskladane strechy ze u ztam nevyleze nikdo, jen plosinou, rikam si tam bych chtel pak menit panel :)
Doplnění klimatizace Praha/Střední Čechy
wattman (5 days) 
Potreboval bych na stare Mitsubishi nejspis doplnit. Vymeniky ciste, ale uz slabne. Napisu.
GoodWe ET série firmware
BeryLink (5 days) 
Ano myšleno samozřejmě, že proud potřebuje napětí a naopak, aby byl výsledný výkon. Ale ve finále museli do toho nového FW 1127 vrtat asi víc, protože se to chová jinak. Tady na obrázku je vidět v 15.30 jak string 1 překonal hranici 1A a napětí střídač povolil ze 190V najednou na 406V což už je obvyklá hodnota. Naopak 2 string i když s původním FW by dával minimálně 2x tolik, tak stále jelikož nepřekročil 1A tak ho střídač napěťově omezuje. Podotýkám, že oba stringy jsou na čistý jih, dneska zataženo a string 2 má o jeden panel méně. (string 1=10 panelů / string 2=9 panelů) v tom je ten rozdíl, proč střídač vždy propustí nejprve 1 string, ale ve výsledku se oba chvají stejně. Prostě a jednoduše, musí překročit 1A aby střídač pustil plné napětí a tím se najednou zvedne výkon. 15.30hod.jpg Za mě, mají tam chybu, "starý" FW 1026 tohle nedělal, v pondělí budu psát na ofiko podporu, aby nahráli původní FW. Sami si zřejmě nejsou tímto FW jistí, protože nežádal jsem o update poprvé a vyloženě napsali toto: Dobrý den, spustili jsme aktualizaci firmwaru na Vašem střídači. Dokončení čekejte do několika hodin. V případě dalších komplikací nás opět kontaktujte na tento e-mail. Takže dle mě je v tom FW dost změn a asi to není úplně v OK stavu. ano dnes je počasí trochu víc o ničem, ale i v tomto počasí směr jih mi necelých 9kWp vyrábělo přes poledne i více jak kw a teď je člověk rád za tohle po většinu dne byť je zataženo Udržuje si to svých 200V aby MPPT nezdechly, přitom na původním FW tam bylo třeba 0,9A, ale 380V bez problému. 16.30 hod.jpg
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
soami (5 days) 
Ano, bez dopravy.
GoodWe ET série firmware
vanilka (5 days) 
Důležitý je samozřejmě proud,.. S tim bych si dovolil nesouhlasit. Dulezity je vykon jakozto soucin napeti a proudu. Pokud tedy s drivejsim firmware regulator udrzoval napeti FV panelu 400V pri proudu 0,7A , vykon z panelu byl 280W. S novym firmware je to pri stejnem proudu a napeti 190V jen 133W. A to uz neni uplne zanedbatelny rozdil.
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
Antrac1t (5 days) 
Seplos Mason s bateriemi - nejnižší cena po slevě je 1850 USD. Základní 2500USD. V kalkulaci uvádí 2 boxy, takže by zřejmě platila od 2 boxů výš. Kvůli paletové přepravê je cena 3USD/kg. Box váží 120kg a paleta 15kg. Na paletu se vejde max. 10ks. For bulk purchase assmbled 51.2V 280Ah battery packs with 16pcs cornex grade A cells(3.0 BMS)+2A active balancer=1850USD/pcs 1850 je cena bez dorpavy pokud spravne chapu ze ano ...
2xakubox 230ah
Soban (5 days) 
Pokud to u té vadné skutečně odpojila BMS byl bych opatrný s jednou baterkou! Jak to BMS odpojí nemusí to střídač rozchodit.
Axpert King2 proudy stringu
mmv (5 days) 
koukám, nějakej odklon od tématu ?
2xakubox 230ah
VlastaFr (5 days) 
Panebože posílá se pouze ta baterie která je vadná. Proč vypíná BMS dřív jsem ti řekl, prostě nějaký článek má víc jak 3,6V! (pochybuji že by blbě nastavili BMS) A nebo je jiná zrada nějaký špatný kontakt atd.... A to nezjistíš když to máš zavřené. A to s napětím jsou pohádky, ještě jsem nenatrefil aby vše měřilo stejně vždy tam je rozdíl! Vsak v pořádku. Až se vse naučím, taky si budu jisty v kramflecich, co to muze a nemuze byt. Nechci jen zbytečně zasilat reklamaci když to jde vyřešit jinak. Vycerpat vsechny možnosti. Ještě zkusim co psal cipis a to nabit jednu baterii, vypojit ji a nabit druhou baterii. Napětí ukazují oba stridace a obe bms stejné, pak jsem pouzil 2 multimetry a vse totožné. Takže nevim jak bylo přesně mysleno, ale trochu se me to dotklo. Mam to jako konicek a zároveň se elektrikarinou relativně živím akorat ne DC. A nevím jake mereni ještě provést, proto si tu nechávám poradit v ramci možností samozřejmě:)
Doplnění klimatizace Praha/Střední Čechy
Miyuki (5 days) 
Tak vyřešeno, nakonec vyšlo nejlíp si prostě dojet koupit lahev chladiva Takže kdyby teď někdo potřeboval doplnit, nebo přepustit R410a, tak tu mám tak 6kg
MC4 do instalačních krabic s gelem
dusanmsk (5 days) 
Mam dnes za sebou prvy rad (z 3) a nedokazem si predstavit akukolvek reviziu konektorov casom. Su chytene nerez paskami k railom, tak mozno endoskopom z plosiny by som tam nieco uvidel.
2xakubox 230ah
VlastaFr (5 days) 
Tomu rozumím. Ale Nerozeznam protiřečící se informace o kterych je zminovano jestli jsou z mailu, nebo to jsou informace zde z fóra. Moje odpověď byla nejakou tu hodinu pred vasi zavirackou. Stačí napsat "dořešíme to v pondělí" a je vse v naprostem pořádku. Pak tu čtu neco o pohádkách a o laskavosti neco udělat, tak se nedivte kam se to posouvá. Ja tu odpovidam na otazky, vy jste tu vytahl prvni vytazky z nasi korespondence. Nejspíš vas vytrhlo ze židle, ze jsem psal o malé komunikaci pres mail, ale to nebylo nijak myšleno, to bylo jen vyjasnění situace clenovi "cipis". Proc to řeším i tady. Hezky víkend
Soban (5 days) 
Panebože posílá se pouze ta baterie která je vadná. Proč vypíná BMS dřív jsem ti řekl, prostě nějaký článek má víc jak 3,6V! (pochybuji že by blbě nastavili BMS) A nebo je jiná zrada nějaký špatný kontakt atd.... A to nezjistíš když to máš zavřené. A to s napětím jsou pohádky, ještě jsem nenatrefil aby vše měřilo stejně vždy tam je rozdíl!
Flexibilni panely dilema
pibi (5 days) 
Dokáže mi někdo říct, jestli ten 75 / 10, 75 / 15 dokáže odpojit při zadané úrovní napětí baterie? V popiskách to je napsáno, že si to odpojuje kdy chce, inteligentně. To je přesně to co nechci, chci si zadat, při jakém napětí se má zátěž vypnout A co byste mi tedy doporučili osadit jaký panel / panely, a jaký regulátor, na 12 voltovou baterií? Podotýkám, že chci, mít možnost si zadat, při jakém napětí se má odpojit zátěž UTFG: Zátěž na výstupu Inteligentní funkce “zátěž na výstupu” zabraňuje poškození, které je způsobeno běžícími bateriemi. Můžete naprogramovat napětí, při kterém BlueSolar odpojí zátěž - čímž se zabrání nadměrnému vybíjení baterií. A tohle je ta inteligentní část: BlueSolar se pokusí baterii nabít na 100% každý den. Pokud nemůže - během období špatného počasí - den za dnem postupně zvyšuje úroveň napětí, při kterém dojde k odpojení zátěže, dokud nedosáhne úspěchu. Tuto funkci nazýváme BatteryLife, protože udržuje baterii zdravou a prodlužuje její životnost.
GoodWe ET série firmware
BeryLink (5 days) 
Včera instalovaný nový FW přes ofiko support goodwe. 10K et plus. Verze firmwaru 1127 (měl jsem 1026) nooo vše jede, bohužel zatím nemůžu otestovat pořádně, protože leje, ale mám celkově 8,6 kWp (2 stringy 10 a 9 panelů) a nově po instalaci nového FW si všímám, že pokud celkový proud ze stringu nepřekročí 1A tak střídač udržuje napětí na cca 190V pokud proud přeleze přes 1A tak napětí už během chvilky "povolí" a během pár sekund je tam třeba i 400V a proud pomalu leze taky nahoru. Jednoduše řečeno nový FW jako by při nic moc výrobě raději udržoval napětí na nízké spodní hranici nutné pro provoz MPPT (počítám kolem 190-200V) a pokud zjistí, že proud prostě přeleze přes 1A tak napětí stringu pustí na normální součet všech panelů. U mě cca něco přes 400V. Dříve u původního FW to nijak neomezoval. A při 0,7A bylo napětí na stringu normálně třeba 350V. Teď pokud nepřesáhne proud stringu podle podmínek přes 1A tak to udržuje na spodní hranici. Důležitý je samozřejmě proud, pokud nesvítí tak ani smrt nebere, (napětí bez proudu je měniči k ničemu) ale je zvláštní, že se asi rozhodli při špatném počasí ( dnes prší celý den a je zamračeno) k takovému nastavení a nebo mají v tom zcela novém FW problém a musí pořešit. Dříve i když bylo zamračeno tak nic nebránilo tomu mít na stringu třeba 350V a 0,8A Proud pod 1A 380792423_3645312725706242_8796181335297641000_n.jpg Proud 1A a výše napští stoupá až ke 400V 382336341_3645322565705258_4248990101874841250_n.jpg
Flexibilni panely dilema
Soban (5 days) 
Ten victron by to měl umět akorát to nevím na 100% protože modely s load výstupem nemám.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Soban (5 days) 
discharger to Grid - > vybíjení do sítě - > prostě dodávka do DS Máš hybrid co může dodávat do DS.
Axpert King2 proudy stringu
Soban (5 days) 
Je napsané že to vydrží 6000w tak to vydrží, samozřejmě to musíš zapojit tak aby jsi nepřekročil napětí.
2xakubox 230ah
Mikel (5 days) 
Nehodlam resit reklamace a jine obchodni veci ani zverenovat interni komunikaci nekde na verejnych forech. Vse budu resit za pouziti standardnich komunikacnich kanalu. Ne si zde nebo jinde vymenovat vzkazy.
VlastaFr (5 days) 
Resime to spolu po mailu, ma to ale dva problemy. 1. Pokud si projdu veskere dostupne informace tak je tu spousta rozporuplnych informaci, ktere si obcas protireci. 2. Nabidl jsem servis a kontrolu u nas. To ale bylo zatim odmitnuto. Nicnerikajici fotky LCD bez dalsich souvislosti jsou asi o nicem. Prosím Ktere informace si protiřečí?? Nic neříkající fotky? Fotky jsem dal jako dukaz toho, ze si nevymýšlím, i když jak bylo napsano, ze to odporuje prirodnim zákonům.. Pred těmi fotkami bylo 3krat nabito na 54,7V (na obou bateriich bylo 100%) stim , ze u slabsi baterie na této hodnotě nabijeni vypla bms. Co ještě můžu udelat, než to pošlu? To je alfa o omega celé debaty
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
DJJaro (5 days) 
16954656820166828785523881019005.jpg QR tam je, ale nesfotil som si to... takže neviem momentálne overiť. Práveže také nastavenie na displeji nemám.. rovnako ako to offline working on a offgrid, ongrid enable disable. Ešte ak môžem poprosiť, náhodou "discharger to Grid" mi nieje moc jasné. Vieš k čomu je to nastavenie? V knižke to tiež nemám. Inak cez Pc mám to nastavenie, energy tak ako si písal....
Axpert King2 proudy stringu
rva (5 days) 
Žádný z mppt regulátorů mi neodešel na přepanelování. A přepanelované jsem zkoušel všechny. Aktuálně ty tři vysokonapěťové provozuji dost silně přepanelované a za poslední dva roky jen jeden ohlásil chybu 10 (nadproud). Papírově jsou na 4500 Wp a je na nich 7500, 12500 a 13300 Wp. Každý může dávat do baterie až 80 A, ale to nepotřebuji, protože pak by byl celkový proud do baterek zbytečně moc vysoký, baterie by se zbytečně rychle nabily a byly by zbytečně dlouho drženy na plném napětí a ani je nechci provozovat na jejich max. zatížení. Proto je mám nastaveny na max. 60 A. Získám tak po většinu roku potřebných 40 kWh denně.
BAZAR panely Brisman 170-190Wp
Skrat (5 days) 
Prodám 4 kousky těchto panelů i s držáky na konstrukci.Cena za vše 2500,0Kč. Vlastní odvoz. Místo k vyzvednutí Veselí nad Lužnicí.Více přes SZ. Akorád sem je sundal,dávám silnější. Zapojeno bylo 2s2p na 24V systém.Absolutně bez problémů.
BAZAR Seplos Mason 280 DIY
soami (5 days) 
Seplos Mason s bateriemi - nejnižší cena po slevě je 1850 USD. Základní 2500USD. V kalkulaci uvádí 2 boxy, takže by zřejmě platila od 2 boxů výš. Kvůli paletové přepravê je cena 3USD/kg. Box váží 120kg a paleta 15kg. Na paletu se vejde max. 10ks. For bulk purchase assmbled 51.2V 280Ah battery packs with 16pcs cornex grade A cells(3.0 BMS)+2A active balancer=1850USD/pcs
Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)
skybor (5 days) 
Bezesporu zajímavé: Délka vodičů spojujících OVLADAČ CS-01 senzorem může být až 1000 m (pro vodiče o průřezu 2 x 0,5 mm ). Velký startovací proud (odolnost proti rázovému proudu 100A).
Alexisis (5 days) 
Vnejsi sensor v plechovce :⁠-⁠D A i přes to je to zajímavé :D
Axpert King2 proudy stringu
MaviD (5 days) 
Tak je jasné že to asi nebude v celém rozsahu napětí..... Takže vemem 6000 a střed rozsahu to by měl zvládat 275V takže 6000:275=21,8A takže to je tvých přibližně 20A. Ale stejně mi nejde do hlavy proč to řeší, prostě na to pověsím 6000Wp a hotovo. Každej měnič má nějaký napětí a proudy při kterejch funguje a při kterejch se už poškodí. Řešim to abych nespálil měnič. Když zapojim 6000kWp v sérii přešvihnu napětí a měnič schoří. Už když dam 2 3000kWp stringy paralelně budu s proudem dost na hraně a měnič schoří. Moje vybraný panely berou z obou stran, tím jednak zrychlujou ráno náběh, ale hlavně za určitejch podmínek dost roste výkon a s ním proud. Ze standartních 11.7A až na 15A, zkratovej až 16A
MaviD (5 days) 
Proč si nepřeteš návod. Ja v něm vidím napsáno max. vstupní proud z PV 27A Díky, čekal jsem to v technickym listu jako u všech ostatních měničů.
Počasí
TomHC (5 days) 
No u mna vcera bolo cez 12 kw ale neska to bude asi len tolko co je na streche.... Ja včera 17 kWh...
Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)
cipis (5 days) 
Vnejsi sensor v plechovce :⁠-⁠D
Alexisis (5 days) 
používá někdo tohle? https://allegro.cz/nabidka/ridici-jednotka-pro-fotovoltaicke-instalace-cs-01-3-12640749204?utm_feed=712e6653-4749-4512-b084-b6e297fc9e0b&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=CZ%3EHome%3EIndustry%3E3P%3EPMAX&ev_campaign_id=20027778144&gclid=Cj0KCQjw9rSoBhCiARIsAFOiplk_GFAsKiN74dwg1TAbaQfgrHLw0dYd-glruWd_U8O7GdO1dkgRuAcaAikIEALw_wcB RIDICI-JEDNOTKA-PRO-FOTOVOLTAICKE-INSTALACE-CS-01-3-Znacka-MART.jpg to vypadá zajímavě
2xakubox 230ah
Mikel (5 days) 
Mame to vse VOP. Pokud je reklamace uznana a vyrobek ma vyrobni vadu, vada je na nase naklady odstranena a veskere naklady i na dopravu jdou za nama. Ale soucasne je potreba rict, ze v opacnem pripade jde vse na ucet zakaznika. Tak jako vsude jinde.
Počasí
Migel (5 days) 
No u mna vcera bolo cez 12 kw ale neska to bude asi len tolko co je na streche....
2xakubox 230ah
cipis (5 days) 
Jen technicka, v pripade, ze bude reklamace uznana, tj. vyrobek ma nejakou vadu, tak budou muset byt uhrazeny vsechny naklady s tim spojene, tj. i ta doprava k prodejci/vyrobci.
Počasí
bokser01 (5 days) 
A je to tu: FVE odhad výroby na dnes: 2.1 kWh FVE odhad výroby na zajtra: 2.1 kWh Já už měl včera vyrobeno jen 2,5 kWh za celý den
TomHC (5 days) 
A je to tu: FVE odhad výroby na dnes: 2.1 kWh FVE odhad výroby na zajtra: 2.1 kWh
Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)
TomHC (5 days) 
Nemám. Mám pouze Solar Assistan a ten jen monitoruje. Ono to asi nie je úplne pre každého, ale taký Home Assistant (HA) alebo niečo podobné (openHAB a boh vie čo všetko existuje) je celkom fajn vec, len to chce veľa vecí sa naučiť. Ja tam mám sadu pravidiel, ktoré používajú nasledovné zdrojové dáta: - SoC batérie - predpoveď sol. ziskov na dnes a zajtra - teploty vody v bojleri - režim meniča (iba keď je off-grid) - aktuálny výstupný výkon meniča - plávajúci priemer výkonu z/do batérie za posledných 10 minút Podľa nich sa rozhodne, kedy zapnúť bojler a s akým výkonom - mám tam 1+2 kW špirály. Ak má byť zajtra dosť energie zo slnka, môžem začať nahrievať pri nižšom SoC, ak bude zajtra málo slnka, radšej viac nabijem batérie... Príde mrak, zatiahne sa, začne sa ťahať z batérie, dočasne sa zníži výkon ohrevu alebo sa pozastaví. Slnko vykukne, zapne sa znova... Na beh HA stačí ARM SBU (Raspberry a klony), ja osobne preferujem x86 mini PC ako Intel NUC, DELL/Lenovo/HP mini PC so spotrebou pod 10W a kľudne stačí ľubovoľný Celeron (aj G32xx), lepšie aspoň G4xxx alebo i3-4xxx a novšie. Ku tomu stačí úplne 4 GB RAM a hoci aj 32/64 GB SSD, s cenou sa dá zmestiť po 60€ / 1500 CZK.
2xakubox 230ah
VlastaFr (5 days) 
Tak už tady máme dvě stránky řešení jakéhosi problému a k ničemu to nevede. Majitel problému dal za baterky 150 tis. a na nabídku zaslání k reklamaci se mu nelíbí, že by doprava byla drahá Tak radši naznačuje, že by třeba reklamaci výrobce neuznal a řeší dále neřešitelné. Podle mě je řádná reklamace jediná rozumná cesta, která problém osvětlí. A pak může pro nás vzniknout relevantní informace jednak kde byl problém a taky jak reklamaci prodejce řešil a vyřešil či nevyřešil. Tady už se nějakou dobu jen mlátí prázdná sláma. Ano. (Ale Penize jsou relativní, nereste kolik to stalo. Jak vite v jake jsem finanční situaci, že můžu házet litrama ?) Informace se snazim vstřebávat, proto jsem zde na fóru. Další věc je jestli zaslat obe baterie, nebo jen tu jednu. To jsou třeba informace, ktery bych rád věděl. Ja se neohrazuju na pomale reakce, ale trocha vstřícnosti nikdy neuskodi. Že me bms na slabší baterií vypla na 54,7V na to radna odpověď taky nepřišla a to by bylo pro me treba směrodatný. Než tedy laskavě.. jak hezky píšete poslu baterii na reklamaci, tak chci vyloucit možné chyby na mé straně, nic vic, nic míň. To koresponduje s tou trochou vstřícností a pochopením
Balancování článku
glottis (5 days) 
Že by nebyl ten článek na 100% se mi nezdá protože při vybíjení do 24V se to nerozjíždí tak napěťově jak při tom nabíjení. pri vybijeni to nepoznas. jak zacnes vybijet, velmi rychle vsechny clanky sjedou na stejne napeti. Pokud je to tim, ze clanek je malo nebo hodne dobity nebude to o procenta klidne jen desetiny Ah.
2xakubox 230ah
Mikel (5 days) 
Ano, presne tak. Velice rad si stahnu data z provozu baterie a hned bude i jasne jestli bylo udelano i to co se zde doporucovalo ohledne nabijeni aby doslo k nastaveni pocitadla % a jak je to i s odpojovanim BMS pri napeti 54,7 V jak je zde prezentovano. Zatim jedine co jsem videl a dostal je xxx stejych fotek LCD z ruzneho uhlu kde je stejne napeti na obou aku a rozdilne %.
vla (5 days) 
Tak už tady máme dvě stránky řešení jakéhosi problému a k ničemu to nevede. Majitel problému dal za baterky 150 tis. a na nabídku zaslání k reklamaci se mu nelíbí, že by doprava byla drahá Tak radši naznačuje, že by třeba reklamaci výrobce neuznal a řeší dále neřešitelné. Podle mě je řádná reklamace jediná rozumná cesta, která problém osvětlí. A pak může pro nás vzniknout relevantní informace jednak kde byl problém a taky jak reklamaci prodejce řešil a vyřešil či nevyřešil. Tady už se nějakou dobu jen mlátí prázdná sláma.
Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)
mirekcafa (5 days) 
používá někdo tohle? https://allegro.cz/nabidka/ridici-jednotka-pro-fotovoltaicke-instalace-cs-01-3-12640749204?utm_feed=712e6653-4749-4512-b084-b6e297fc9e0b&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=CZ%3EHome%3EIndustry%3E3P%3EPMAX&ev_campaign_id=20027778144&gclid=Cj0KCQjw9rSoBhCiARIsAFOiplk_GFAsKiN74dwg1TAbaQfgrHLw0dYd-glruWd_U8O7GdO1dkgRuAcaAikIEALw_wcB RIDICI-JEDNOTKA-PRO-FOTOVOLTAICKE-INSTALACE-CS-01-3-Znacka-MART.jpg
2xakubox 230ah
Mikel (5 days) 
Na maily reaguji pouze z pracovniho PC a to v dobe kdy sedim u PC. Pokud tedy mate nejaky problem, vadu na vyrobku, mate na vyrobek zaruku. Vyuzijte sveho prava a uplatnete zaruku na vady vyrobku. Nemam potrebu zde verejne resit vase emaily. To uz je za hranou. Tak laskave vyuzijte sve pravo na uplatneni reklamace. Nemusite tak cekat na moji odpoved na mailu a kdyz neprijde do 10minut tak se hned ohrazovat, ze komunikace je pomala.
VlastaFr (5 days) 
Ja jsem nic neodmitl, to neni pravda. "Podotknul jsem castku za dopravu, ktera není par drobnych, že nevim jaky z toho bude vysledek" Bohuzel jsme v ČR a znam zde praktiky - tim nechci urazit, jen konstatuju. Proc pisu i sem a neresim to po mailu? Po mailu toho moc nebylo, ve zkratce jen, ze pokud jsou baterie nabity na 100% a pak klesa napeti stejně, tak neni možné aby meli rozdilny stupen vybíjení. Tim konverzace skončila. Ale zde bych rad vyuzil zkušeností jinych, co vse muze být špatně. Nevim proč se zde zminuje neco o pohadkach, že střídač, bms, a externi měření ukazuje stejné napětí... Ja tu zadne pohadky nevypravim, koupil jsem si neco za nemale peníze a nedela to to co by to mělo dělat a proto to řeším a chci vyřešit. Me je uplne jedno kolik delate baterií a kolik se instalovalo bmsek. Na mail jsem kloudnou reakci nedostal, ale tady koukam, ze to zije. Chci nejdřív vyloucit vše co by mohlo byt z mé strany špatně.
Flexibilni panely dilema
rva (5 days) 
Když chceš odpojovat zátěž dle napětí, tak ji připoj přes nějaké napěťové relé, např. https://vi.aliexpress.com/item/32886197737.html. Je to na 30 A a dá se nastavit zpoždění, takže to nevypne na podpětí při rozběhovém proudu motoru.
Hyp (5 days) 
Dokáže mi někdo říct, jestli ten 75 / 10, 75 / 15 dokáže odpojit při zadané úrovní napětí baterie? V popiskách to je napsáno, že si to odpojuje kdy chce, inteligentně. To je přesně to co nechci, chci si zadat, při jakém napětí se má zátěž vypnout A co byste mi tedy doporučili osadit jaký panel / panely, a jaký regulátor, na 12 voltovou baterií? Podotýkám, že chci, mít možnost si zadat, při jakém napětí se má odpojit zátěž
Balancování článku
rva (5 days) 
Když vidím, že u sousedních článků (4 + 5) se jeden rozjíždí dolů a druhý nahoru, tak kontroluji spoj + připojení bms kablíku + kablík mezi nimi. Jak na straně baterky, tak vlastního BMS.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Soban (6 days) 
Vypadá to jako must :-) Co to máš teda za SW ? Prostě aby jsi zjistil co za ty mody v tom SW odpovídají tak to asi v tom SW budeš muset přepnout a pak jít kouknout do menu toho LCD na co se to změnilo. Jinak já jsem měl na boku měniče QR kod který ověřuje pravost - byl u tvého taky?
DJJaro (6 days) 
Presne tento: https://a.aliexpress.com/_mOiL5jy Inak ďakujem za vysvetlenia.
FVE na ploché střeše staršího domu.
unicast (6 days) 
Uvádí se že v ČR průměrná doba slunečního záření je 1600 hodin za rok. Při 5000 kWh za rok by musely panely po tuto dobu dodávat průměrně 5000 /1600 = 3,125 kW. Protože panelů je 20 m2 tak z 1 m2 dostaneme průměrný výkon 3125/20 = 156W. Budu-li předpokládat 15% účinnost panelu, tak aby tento výkon panel dával, muselo by na něj dopadat záření 156/0,15 =1041W/m2 po celý rok (1600 hodin). To je ale maximální intenzita slunečního záření, která v ČR může být a to jen někdy (1000W/m2 je referenční hodnota, při které se udává jmenovitý výkon panelu). Průměrná intenzita záření v ČR se udává 300W/m2. Asi někdo bude namítat, že jsem zvolil příliš nízkou účinnost, Vámi navrhovaný panel má 25%. To je ale za ideálních podmínek, při 25°C a kolmém dopadu. Já nebudu namítat nízkou účinnost, ale to, že v tom svém výpočtu dělíš časem dvakrát. Jednou "/1600 hodin ročně" a podruhé tam říkáš "jen někdy", jenže ten faktor "jen někdy" už máš zahrnutý do těch 1600 hodin. Čili kdybys chtěl počítat s průměrným ročním osvitem 300W/m^2, tak musíš počítat s 8760 hodinami ročně (nebo pokud budeš mít průměr osvitu za dobu od občanského rozbřesku do občanského soumraku, tak se 4380 hodinami ročně, ale to ten průměr zase bude o něco vyšší).
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Soban (6 days) 
Displej a aplikace musí být stejné - tj ty mody, pouze popis může být zkrácený a podobně. Jinak co je to za měnič? Must to podle mě není.
DJJaro (6 days) 
Ano je k tomu návod - ty jsi ho s měničem nedostal? Dostal, ale sú tam vysvetlené nastavenia z displeja. Nie z apky. Tu sú nastavenia z energy mode.
Balancování článku
Soban (6 days) 
Že by nebyl ten článek na 100% se mi nezdá protože při vybíjení do 24V se to nerozjíždí tak napěťově jak při tom nabíjení. Nejsem právě znalec a zarazilo mě že tam právě to napětí na něm padá jak se ostatní začnou rozjíždět - kdyby napětí držel a třeba nestoupalo, nebo kdyby padlo jak se přestane nabíjet baterka (při té 0A tam pořád ještě teklo kolem 0.5-1A ta BMS jak je míň jak 2A ukazuje 0A). Balancer se na té 5 ce vůbec nespustí - na ostatních ano, teď to testuji s balancerem od 3.45V takže se při tomto ještě vůbec nespouští.
glottis (6 days) 
tohle je graf par dni zpatky. Dva clanky, vzdy ty stejne, nevim proc (musim nekdy zkontrolvoat busbary), zacnou byt dobite driv. Napeti na nich vyskoci ale protoze ostatni jsou pekne srovnane a jen o par chlupu Ah za nima, dobijou se taky a zacne na nich napeti rust a tim se zacne snizovat to prvni a cele se to srovna samo. Balancer vubec nezapnul. Smartshunt halsil v tu dobu soc 99,8%. Driv, nez jsem udelal zapinani podle soc se stalo to, ze tyhle clanky vyleteli nahoru, balancer se aktivoval, clanky rychle srazil dolu a ty uz zustali celoudobu posledni. A mozna je to i tvuj pripad :) Clanek 5 je naopak nejvic nabit, mozna ze ho balancer stahne a tim nastoupa zbytek a bez proudu uz neni sance ten jeden zase nahodit nahoru bez prelejvani naboje. Ale lek je zase topbalancing. Ze mas vadnej clanek si prece nepripustime ne? :) mysi jde vybrat usek a zoomnout https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/CCupJF0qGoBwfM3AeHkCIzyccV9JlgJV
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
Soban (6 days) 
Ano je k tomu návod - ty jsi ho s měničem nedostal? To s VDE4105 je rozsah napětí a kmitočet které považuje měnič na AC IN za dobré. APL největší rozptyl, pak GEN,UPS,VDE nejpřísnější. Viz obrázek: Snímek obrazovky z 2023-09-23 00-04-56.png Dále solaruse_aim určuje zda má přednost baterka či spotřeba - tady jsem to moc nepochopil u 48V verze je to líp popsané a chová se to jinak jak u mé 24V, ale v zásadě při LBU se dřív přepne z bypassu na soláry, při BLU později při stejném nastavení. energy_use_mode režim v jakém měnič pracuje - asi nemáš must protože režim PL neznám my máme 1:SBU;2:SUB;3:UTI;4:SOL inverter search mode - úsporný režim - když není odběr tak při ON vypne AC OUT výstup dá se to použít když máš zařízení které mají větší odběr, když tam budeš mít jen ledkovou žárovku a zapneš ji tak ti bude blikat protože invertor nerozezná tak malou zátěž a nezapne se.
Balancování článku
glottis (6 days) 
ja si myslim, ze ten clanek 5 neni na 100% soc. Zkusil bych top balancing ale s JBD bms to nebude asi realne. Chtelo by to na tu chvilku pripojit jiny balancer, co da vetsi proud. Idealne nejaky prelevaci. Pomalu jit napetim nahoru az treba na 3,5 na clanek a tam to srovnat. Me prijde tohle trosku problem u tech odporovych balanceru s malym proudem a pro lifepo specialne. Kdyz vetsina clanku je dobita driv tak na nich nastoupa napeti a protoze je baterie delic, na poslednim zustane nizsi napeti, cela baterie ma pak uz cilove napeti a netece proud a je konec. Balancer to nezvladne, nema ani proc, protoze nic nevybocuje a do slabsich se nic nepreleje protoze balancer umi jen brat. Jedian cesta rizene to napeti zvedat, aby tam porad tekla energie. A nebo cilene jeden clanek dobit bokem. Me se dela podobna vec, ze dva clanky vzdy vyleteli prvni, balancer na jkbms to zatrhnul a naopak se zase clanky propadly na konec. Prijde mi i spousteni balanceru od urciteho napeti ne upln evhodne a zkusil jsem to u sebe zmenit a zda s emi ted chovani baterie lepsi. Balancer na jkbms mam vypnuty a ridim si to pres HA. Balancing zapnu az kdyz smartshunt zahlasi 100% soc. Az pak zapnu balancing a clanky se porovnaj. A nastava to mnohem mene casto. Prijde mi totiz, ze balancer prave zapne podle napeti driv nez by mel. Clanky, jak maji plochou charakteristiku tak neni u vsech stejna umera soc a napeti a balancer prelejval energii tam kam nemel.
Jak nepostavit FVE (Zlaté Hory)
DJJaro (6 days) 
Vie niekto co znamenaju tieto nastavenia resp. ich skratky? Alebo je k tomu niejaky navod? Dakujem.
Balancování článku
Soban (6 days) 
Mám takový problém, jeden článek v baterce zlobí. Při nabíjení na něm roste napětí a jak je baterka na 100% tak se ostatní články začnou rozjíždět to je OK, ale ten jeden na něm napětí klesne a tak zůstane. Viz obrázky: Screenshot_2023-09-13-11-33-29-423_com.jiabaida.bms.jpg Vše je OK Screenshot_2023-09-13-11-47-09-816_com.jiabaida.bms.jpg Baterka se blíží k 100% tak se to trochu rozchází.... Screenshot_2023-09-13-12-26-42-837_com.jiabaida.bms.jpg No a tady se články rozhodily a článek 5 klesnul s napětím. Takže mám si dělat starosti nebo to nějak hlídat? A nebo je to tím že ostatní se balancují sice malým proudem a to ten článek ovlivní?
2xakubox 230ah
Mikel (6 days) 
Osobně si myslím, že to není nabité stejně, asi bych jednu odpojil, nechal dobít jednu, pak ji odpojil a připojil jen druhou a též dobil do plna. Pokud je regl dobře nastavený (tj. dle hodnot na baterii), tak BMSka nemůže nic odpojovat (leda je nějak průser vevnitř). Delame mesicne v prumeru 200-300 baterii a opravdu vime jak BMS nastavit, jak se BMS chova a co dela pri jakem nastaveni. A pohadky typu “na menici, na externim meraku i na BMS baterie to ukazuje vsude stejne napeti” jsou opravdu jen z rise snu. Pokud by uzivatel tedy podle meraku nepravadel kalibraci menice a BMS a o tom silne pochybuji . Atd atd …..
Mikel (6 days) 
No aspoň že bude něco zabezpečeného. Jenže tady to evidentně háže klacky pod nohy při diagnostice. Ikdyž celkem nechápu, když to s ním řešíš, proč teda píše sem, a nepořešíte si to spolu celé a sem až hodíte výsledek? Jestli je to blackbox, jakože je, tak toho moc vykoumat nejde. Krom teda těch věcí okolo, jako dát stejné kabely atd. Jenže to se "vyloučilo" prohozením. Osobně si myslím, že to není nabité stejně, asi bych jednu odpojil, nechal dobít jednu, pak ji odpojil a připojil jen druhou a též dobil do plna. Pokud je regl dobře nastavený (tj. dle hodnot na baterii), tak BMSka nemůže nic odpojovat (leda je nějak průser vevnitř). Resime to spolu po mailu, ma to ale dva problemy. 1. Pokud si projdu veskere dostupne informace tak je tu spousta rozporuplnych informaci, ktere si obcas protireci. 2. Nabidl jsem servis a kontrolu u nas. To ale bylo zatim odmitnuto. Nicnerikajici fotky LCD bez dalsich souvislosti jsou asi o nicem.
VlastaFr (6 days) 
Trochu to nedědí... Spatne se me z toho spí :)
cipis (6 days) 
No aspoň že bude něco zabezpečeného. Jenže tady to evidentně háže klacky pod nohy při diagnostice. Ikdyž celkem nechápu, když to s ním řešíš, proč teda píše sem, a nepořešíte si to spolu celé a sem až hodíte výsledek? Jestli je to blackbox, jakože je, tak toho moc vykoumat nejde. Krom teda těch věcí okolo, jako dát stejné kabely atd. Jenže to se "vyloučilo" prohozením. Osobně si myslím, že to není nabité stejně, asi bych jednu odpojil, nechal dobít jednu, pak ji odpojil a připojil jen druhou a též dobil do plna. Pokud je regl dobře nastavený (tj. dle hodnot na baterii), tak BMSka nemůže nic odpojovat (leda je nějak průser vevnitř).
Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)
Alexisis (6 days) 
Ahoj, Na ovládání bojleru používám vypínač od Tuya. Lze ho časovat, spojovat s jinými senzory (teplota...) a vytvářet pravidla. Napadlo mě, že než investovat do Wattrouteru, zda by nešlo využít senzor, který měří intenzitu osvitu a integrovat ho do Tuya logiky. Nezkoušel někdo jít touto cestou? Myslím, že by to fungovat mohlo, jen si nejsem jist, zda má senzor dostatečnou "škálu", aby rozpoznal, kde je osvit dostatečný a nespouštěl bojler, když je zataženo. Například https://expo.tuya.com/product/672013 https://de.aliexpress.com/item/10000168242066.html?gatewayAdapt=glo2deu Máš aj nejaký nadradený systém na riadenie a monitoring? Niečo ako Home Assistant? Ja riadim vyťažovanie do bojlera práve cez to. Nemám. Mám pouze Solar Assistan a ten jen monitoruje.
2xakubox 230ah
Mikel (6 days) 
No to se zase usetrilo ... To neni kvuli uspore, to je proto, ze zakaznik ocekava zaruku. My zase ocekavame, ze si nikdo nebude premastavovat BMSky podle vlastniho uvazeni a to se bohuzel delo pomerne casto. Proto tam neni bluetooth. Bohuzel BMS od JBD neni mozne zaheslovat. V soucasne dobe jiz prechazime na jine BMS, ktere je mozne zaheslovat a postupne upoustime od JBD.
MC4 do instalačních krabic s gelem
cipis (6 days) 
Tomu se rika profylaktika ;⁠-⁠) A jeji soucasti muze byt i ta revize.
2xakubox 230ah
cipis (6 days) 
No to se zase usetrilo ... Jinak jestli je to displej pro JBD, takovy ten dotykovy, tak tam to ukazuje i jednotlive clanky, v nekolikate strance.
FVE na ploché střeše staršího domu.
soami (6 days) 
Nebo taky - v ČR dopadá 1000kWh/m2 a rok. Při účinnosti 20% tj. 200kWh/m2 a rok. Na 2m2 tj. 400kWh. 2m2 je tedy +- 400Wp panel.
Diablo1st (6 days) 
Mire: nerieš a hlavne nepočítaj somariny, lebo evidentne v tvojom výpočte je chyba Proste v našom zemepisnom pásme 1kWp panelov vyrobí približne 1MWh energie za rok. TU si to môžeš zrátať celkom presne podľa tvojej polohy, azimutu a sklonu strechy.
2xakubox 230ah
VlastaFr (6 days) 
Zadna komunikace tam není
FVE na ploché střeše staršího domu.
soami (6 days) 
Ten výpočet je totální nesmysl. Mixuješ tam hrušky a jablka - m2 a panel (2 m2).
mire (6 days) 
Podle mne ti na 20m2 vejde cca 10ks 2x1m 500Wp panelů a vyrobí ti za rok cca 5MWh a ne 1,44MWh Bohužel toto téma je OffTopic na tomto vláknu a tudíž by nebylo vhodné jej dále rozvíjet. Takže jen krátké vysvětlení: Uvádí se že v ČR průměrná doba slunečního záření je 1600 hodin za rok. Při 5000 kWh za rok by musely panely po tuto dobu dodávat průměrně 5000 /1600 = 3,125 kW. Protože panelů je 20 m2 tak z 1 m2 dostaneme průměrný výkon 3125/20 = 156W. Budu-li předpokládat 15% účinnost panelu, tak aby tento výkon panel dával, muselo by na něj dopadat záření 156/0,15 =1041W/m2 po celý rok (1600 hodin). To je ale maximální intenzita slunečního záření, která v ČR může být a to jen někdy (1000W/m2 je referenční hodnota, při které se udává jmenovitý výkon panelu). Průměrná intenzita záření v ČR se udává 300W/m2. Asi někdo bude namítat, že jsem zvolil příliš nízkou účinnost, Vámi navrhovaný panel má 25%. To je ale za ideálních podmínek, při 25°C a kolmém dopadu. Také je třeba kalkulovat se stárnutím.
Keraj (6 days) 
Podle mne ti na 20m2 vejde cca 10ks 2x1m 500Wp panelů a vyrobí ti za rok cca 5MWh a ne 1,44MWh Ale to že to ty panely modelově vyrobí ještě neznamená stejnou úsporu energie na faktuře. Pokud nemá už nyní v létě vysokou spotřebu přes den, nebude mít ty panely vytížené a je dost možné že těch 1,44 MWh bude blíž realitě. Mám 7,2 kWp panelů, 6 kWh může přes regulátory a spotřebu průměrné 8 kW denně, tedy 3 MWh za rok. Z těchto 3 MWh je 1 MWh na ohřev TUV v období 5-9 měsíc včetně ( kombi ohřev dřevo/elektrický). Přes léto jsem měl párkrát spotřebu max 18 kWh za den ale průměr to moc nezvedne. Na zimu mi to na ostrov nastačí a v těch 3 MWh za rok je i něco málo motorového proudu. Tedy moje panely mi mohou teoreticky ušetřit 7 MWh ročně, ale v reálu to nejsou ani ty 3 MWh a pokud bych neměl elektrický ohřívač TUV, nebyli by to ani 2 MWh.
odpojenie fve pomocov HDO
PavelR (6 days) 
https://www.egd.cz/sites/default/files/2022-09/priloha_4_pravidla_pro_paralelni_provoz_vyroben_a_akumulacnich_zarizeni_09_2022.pdf tomas hoď mi odkaz na dokument o kterým mluvíě. Tady v bodě 5.1 se stále mluví o spínacím prvku.
MC4 do instalačních krabic s gelem
glottis (6 days) 
ja toho zastance uplne nejsem. Ty kabely nejsou gumove a lepidlo ze smrstovacky mi neprijde, ze to zatesni na dlouhou dobu dostatecne a v mrazu uz bych si tim jisty uz vubec nebyl. V konektorech je naopak tesneni okrouzky a kabel pak stazeny taky gumovym tesnenim. Uprimne neverim, ze to udelas lip. Kdyz by tam sla vlhkost a zaelzla i do te lisovane spojky a pak to tam mrzla talo, nevim co se stane. A to srani s tim na strese :) Na betonove nebo palene strese to pak neni tak hrozne. Ale tim te nechci odradit. Co ja naopak povazuju za dulezite jsou prubezne revize. Nemyslim tim ze si pozvu borce co nevyleze na zebrik a rekne jo pekny obry ale treb ato ze kldine ja sam treba jendou za rok na to kouknu termo kamerou, projdu si to, zamerim se na konektory, prohlednu si jak to vypada na pude, jak u baterii a menice.
odpojenie fve pomocov HDO
PavelR (6 days) 
samozřejmě nevím vše. ok rozpínací lze použít pro mě novinka, tím líp. žil jsem v domění co jsem pochopil od projektanta, že pokud výrobna obsahuje více střídačů, musí mít jedeno HRM. Pokud to lze dle ppds provádět pouze regulací na 0% tak to je super vše to dosti zjednodušuje. Regulaci činného a jaloviny máme již vyřešenou z elektráren kde je rtu. Pokud ale máme stykač a ufguard na ups tak to problém přeci není. jdu se podívatr na článek 4.2.3. díky
MC4 do instalačních krabic s gelem
Paulob (6 days) 
Já jsem zrovna před zapojením dalších tří panelů a uvažuju že mc4 úplně vynechám. Rozebíratelnost nepotřebuju, nevidím důvod. A jelikož každý mc4 je další přechod navíc tak bych chtěl dát jen lisovací spojku a smrštivky s lepidlem. Používáte to někdo takto? Ucvakl bych i ty originály z panelů, záruku neřeším.
glottis (6 days) 
To by vyriesilo moju nedoveru k trubickovemu spoju konkretne ako? :) Mozna jo protoze ten nema jen trubicky co se zasunou do sebe ale ma tam takovy pruzinovy plech okolo aby to pekne sedelo. Jako treba mivaji bananky. Udelal bych ti fotku ... ale nechce se mi :D U vyrobce bys nasel datasheet a urcite nekde i rez. https://catalog.weidmueller.com/catalog/Start.do?localeId=en&ObjectID=1422030000 A taky jsi psal, ze bys tam dal radsi wago tak tenhle konektor to ma taky v sobe :) A patri mezi ty kvalitni. Radost s tim parcovat. Ale tech par amper pres tu plochu kdyz ma tect, to je jak nic. Tu pisou 30A a nemcum to verim.
Resacs isolar
ACDC (6 days) 
Tak jsem konečně prošel net a je to axpert. https://voltronicpower.com/en-US/Product/Detail/Axpert-VM-4-3.6KVA-5.6KVA https://sunevo.en.made-in-china.com/product/VxiUvwIrhDkz/China-Voltronic-Solar-Hybrid-Inverter-Axpert-Mks-IV-5-6-Kw-3-6kw-3500-Watt-MPPT-Inverter-Charger-Vm-III-3-5kw-5-5-Kw.html