Studer informacie
ikovlabs (21 min) 
OK ale proc to je v 480 streamu...A mozna by bylo dobre k tomu aspon titulky pridat - prece jen to je technicka anglictina a omylem neco spatne pochopit bude bolet.
Jaký typ BMS na LiFePo?
SlezY83 (23 min) 
Díky všem za odpovědi. Dávám ještě schéma svého systému: Jedu ve 12V. Prostě začátek s různě kvalitním olovem. Druhý regl jsem už koupil, aby uměl i 48V (kdyby do budoucna) Vytěžování nemám. Regl1 , Regl2 a BMV 700 je propojeno přes BT do sítě (regly ví, kolik proudu teče do baterek). Měnič napojen přes BT není a asi do sítě to ani neumí BMV 700 má relé a dokáže ho řídit podle SOC a podle napětí Odběr jsem schopný dát max 30A (možná 40A, když jede měnič na max a ještě DC větev). Typicky ale z baterek tečou cca 3A, když sepne lednice nebo jede TV, tak je to 10A. Nabíjení - max, co bylo přes léto bylo okolo 32A - když svítilo na východní i západní panel ze shora. Jinak je to teď typicky 15A. = určitě si budu muset v dohledné době říci, co od systému budu chtít... @jars10: Super myšlenka a líbí se mi. Jakou BMS máš a jak je to zapojeno? Popravdě řečeno... O takovém propojování nic nevím, ale když mě někdo povede, rád vyzkouším. @Martin P: Jak tady zaznělo - dokáží to kapacitní balancéry + pálení energie do odporu utáhnout? Taky jsem přemýšlel o BMS, co odpojí akumulátor (takové ty z Ali, co lze konfigurovat přeba přes BT) + pro zálohu reglů tam nechat nějaké olovo, které ten šok při odpojení baterie převezme. @rottenkiwi: Krása, co to vše umí. Nevím, jak bych toto udělal. Jde o home-made systém nebo je to free soft, kde se nechají upravit parametry? Co by jste mi konkrétně doporučili pro můj případ?
shutyho 24 volt FVE
Marcus81 (50 min) 
Zosilene uzemnenie si mozes spravit, koniec koncov to robis na ekvipotencialnej svorkovnici zo zakladoveho zemnenia a zapajas do rozvadzaca...nic tym nepokazis
ota (52 min) 
Jenže z distribuce ti vede nulák který je spojený se zemí. Druhý uzemnění je pro hromosvod. Třetí uzemněni pro FVE!!! Fakt ti to nepřijde divný?
Marcus81 (55 min) 
Preco by nemohli byt dve uzemnenia, ved nejdu paralelne vedla seba, kazde je napr. z inej strany... Ja mam 45m zakopanu pasovinu s odporom ako lusk a co s tym ma distribucka? Ved som si ho vyhotovil pre FVE a nie distribucku!
ota (1 hrs) 
Řekl bych ze dvě uzemněni jsou vražedná kombinace. Při úderu blesku. Jaký asi bude mezi nimi potenciál když FVE má svoje zemnění a z distribuce si privedu druhé zemnění? Napětí 1MV na odporu mezi uzemněními několik Ohmů.
LED "zářivka" v křemíkovém nebi
Kostěj (1 hrs) 
no tak to zkusím, ani nemusím měřit napětí, proste je jednu po druhé proklemuji. Nedávno jsem si hrál s led žárovkou, na hledání vadné ledky je ideální zdroj 15-30V a dva ostré měřící hroty, jeden připojený přes odpor 3-5 kohm. Vadná ledka se tím najde během pár vteřin, napětí stačí na rozsvícení 3-5 led v sérii - dá se najít snadno začátek, konec a kudy proud teče. No vlastně... U led žárovek jsou led čipy vždy v serii, jiné zapojení jsem zatím neviděl. LED "zářivky" blíže neznám, jsou cenově mimo můj zájem.
shutyho 24 volt FVE
Marcus81 (1 hrs) 
Ja to nedoporucujem, je tam moznost zvlecenia bleskoveho potencialu. Samostatný je samostetný. Bavil som sa o tomto aj s projektantom aj revizakom, konktretne o ekvipotencionalnej svorkovnici ktora je zo zakladovej zemniacej sustavy vytiahnuta a vravel mi, ze kreslit to musi, ale zapajat by to nezapajal, ja som toho isteho nazoru. Ja mam samastatne zemnenie, separe od zakladoveho...
dub042 (1 hrs) 
Ja mam spojeno vsechno, tak mi to poradil i revizak.....
chybajuce uzemnenie v strojovni
marsal64 (1 hrs) 
2, spravit pre fve samostatne uzemnenie, zakopat do zeme pasovinu a par zemniacich tyci? nespajat s existujucim zakladovym zemnicom pod domom!!! Hm, zrovna toto řeším. Opravdu tedy nespojovat (ani "trochu" v zemi) se svodem hromosvodu? A co spojit "nové" uzemnění a "nový" ekvipotenc. bod s "normálním" uzemněním v existujícím rozvaděči?
Marcus81 (3 hrs) 
2, spravit pre fve samostatne uzemnenie, zakopat do zeme pasovinu a par zemniacich tyci? nespajat s existujucim zakladovym zemnicom pod domom!!!
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq sh
Jusufs (3 hrs) 
Ten Suder je paralelně připojený a přifázovaný k síti. Takže L3 na jeho vstupu = L3 na výstupu a tedy stejný průběh sinusovky napětí v čase. Jasne, ze ostrovny system predpoklada odpojenie L3 na vstupe. Na scheme to nie je. Malo by sa to dat zakazat a spatne povolit parametrom Expert 1127 Einspeisung erlaubt Default:Nein, alebo relatkom na AC In.
Jusufs (4 hrs) 
a ten měnič si fakt nehlídá to, že má doopravdickej třífázovej systém? to je podle mě blbost, to hned vypadne do poruchy. Odpoved od Fronius Supportu: Hallo Herr Szabo Ich denke nicht, dass das Geräte in einem gemischten Betrieb läuft - da liegen keine internen Tests oder Erfahrungswerte vor. Eine Kompatibilität mit Studer gibt es jedoch, da wir auch Frequenzgeregelt arbeiten. Daher wäre meine Empfehlung einen 1-phasigen Wechselrichter zu verwenden ODER: Eine weitere Möglichkeit, die wir oft bei Victron Inverter Charger verwenden, ist bei einem 3-phasigen Wechselrichter 3 Inverter Charger zu verwenden. Eine Mischform hatten wir bis jetzt nicht.
Jusufs (4 hrs) 
To co je na schématu nemůže fungovat. Už proto, že to potom není třífázová soustava. Na vsetky jednotlive fazy mam a budem mat pripojene jednofazove spotrebice.
Jaký typ BMS na LiFePo?
rottenkiwi (4 hrs) 
1, mám 24 V FVE2, 3x string z 8 - 100 Ah Winstonov istené 3 x 125 A gG, dlžka vedenia 3 x 50 mm2 Cu / + / cca. 75 cm 2, podpätie rieši Victron 5000 VA a vypne sa, prepätie a, 3000 V Axpert sa vypne pri 28 V b, SRNE a Tracer sa vypnú pri 28.2 V 3, je tam Arduino Mega + uSD + Eth. Shield, ktorý monitoruje každý string MPPT/PWM, monitoruje napatie článkov, napatie polovice baterky, napatie celej baterky a podľa toho može: a, nad cca. 27.52 V súšťa pálenie do bojlera 1. 2000 W ,2. 1200 W, 3. je 2000 W ohrievač. b, pri 25.88 V sa zapne niekoĺko nabíjačiek 230 V / 24 V / x ampérov, napr. 25 A Axpert + 40 A Cemont 4, BMS je vo forme toho Arduina Loggera, ale je to len monitoring nie pálenie na článkoch ani tam nie je prelievanie 5, je tam ešte BMV 712, ktoré má pípak, ak sa rozíde polovica baterky o 1 %, BMV má relé,napr. na spínanie niečoho na základe SOC, ale ak dlho nenastane 100 % nabitie, tak sa SOC rozíde. Počas niekoľkých rokov sa 2 x 8 - 100 Ah LiFePO velmi nerozchádza, stačí na dorovnanie 2 x H4 raz za 3 mesiace, keď sa to blíži k 28 V, ale na 3. stringu LiFePO mám jeden článok, ktorý ide stále hore s napatím, mám ešte 4 náhradné, ale nie je čas ani chuť to meniť. Asi po 6 rokoch logovania na uSD kartu každých 5 sec niekoľko desiatok údajov sa údaje na karte nedali vymazať, tak sa vymenila, tiež raz za 3 roky posúvam zápisy do EEPROM o pár adries ďalej. Keď sa začne rozchádať viac článkov, ako mám náhradných, tak budem nútený kúpiť nejaké BMS alebo si nejaký s ATtiny naprogramovať, ak objavím nejaký funkčný a bezpečný HW. Ono keď sa pomocou BMS rovná, ale užívateľ o tom nie je informovaný, tak sa tam maskuje nejaký problém, ktorý može viesť až nafúknutiu alebo zápeniu baterky, ak náhodou unikajúce plyny niečo zapáli a nie sú odvetrané. Niektorí výrobcovia odporúčajú LiFePO stlačiť rovnomerne po celej ploche, lebo časom baterka degraduje a zvačšuje sa. Pre max. počet cyklov tlak 4 až 18 psi. Podobne by mal byť user informovaný napr. koľko hodín jednotlivé články strávili pri určitej teplote, napr. -30 až -0 *C --------- 0 hod +0 až 10 *C --------- 5 hod 10 až 20 *C --------- 150 hod 20 až 25 *C --------- 172000 hod 25 až 45 *C ---------- 2 hod 45 až 65 *C ---------- 0 hod.
Martin P (4 hrs) 
Na lifepo4 baterce mám pojistky mezi paralelními články a sběrnici ,(jistí zkrat článku), dále kapacitní balancer Mandy (vyrovnání napětí článků), nad 3,6V zaberou odporové balancery a kdyby se články dostaly mimo rozmezí 2,1-3,9V mi hlídací BMSka pomocí vyrazeci cívky na jističi odpojí lifepo4 baterii ze systému. A aby mi to nezničilo regly mám paralelně k lifepo4 baterce připojenou olověnou baterii, která mi zároveň dělá rezervní zásobu ee. Vytěžování mi spíná při 53,8V. Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
jars10 (5 hrs) 
Pokud máš vše Victron, tak je to jednoduché. Taky jsem kvůli tomu přešel na Victron komplet. Slovně popsat ... Odpojení baterie jsem si zakázal. Na to jsou tam pro největší krizi pojistky na všech zařízeních i baterce. Používám vytěžovače spínané napětím 53.6 - 54V a BMV700, který hlídá, aby se vytěžovalo jen nad 90% SOC. Nespoléhám se na vytěžování v nouzi, protože boiler zrovna může být nahřátý. Používám BMS se 2 výstupy pro podpětí a přepětí. Přepětí kontaktem vypíná regulátory - mají na to přímo vstup, kontakt podpětí jde do měniče a je hlídán asistentem v měniči. Pokud by se stalo, začne měnič nabíjet cca do 50V, aby se baterka vytáhla z nejhoršího. Pokud nemá z čeho brát, odpojí výstup. Můžeš namítnout, že jen odpojení měniče nestačí a vlastní spotřeba může baterku taky vybít. V praxi to nenastává. Po odepnutí zátěže články se s napětím zvednou, protože v nich pořád něco málo je, akorát to nestačily dávat do plné zátěže. A nestavíš to na úplně bezúdržbový provoz, kdy 14 dní nikdo nezjistí, že nejde elektrika. Tímto nejsou ošetřené všechny možné nahodilé stavy, dvojchyby, trojchyby apod., ale je to slušný základ.
Studer informacie
mgx (5 hrs) 
Kedze dneska cely den chcije, tak som aspon spravil video ako spravit upgrade firmware na Studer. https://www.youtube.com/watch?v=Zu6jN-2NnCI Ak by bolo nieco nejasne, doplnim resp. upravim. PS: ak nemate RCC 02/03, nevadi. Postup je rovnaky, len minisd kartu s firmware musite vrazit namiesto do RCC02/03 do XCOM 232i alebo XCOM485 a potvrdit ju cez portal (remote access). PS2: pred upgrade doporucujem urobit zalohu. postup je vo videu.
LED "zářivka" v křemíkovém nebi
redcrown (6 hrs) 
no tak to zkusím, ani nemusím měřit napětí, proste je jednu po druhé proklemuji.
BAZAR Prodám Studer BSP 500
oscar (6 hrs) 
tento konkretny kus uz pracuje u mna doma...
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
tomas (7 hrs) 
Japonci to v elektrickém výkonu 2,6kW sériově vyráběli jako přenosný generátor s názvem Dynajet za 190 tisíc Kč http://www.gasturbineworld.co.uk/dynaje ... rbine.html Pro ostrovy by stačilo i něco ještě menšího.
josse (7 hrs) 
na kongeneracnu jednotku by bol asi lepsi nejaky japonec videl som toyoty aj v cz aj sk co mali cez milion kilometrov, to neda favorit ani omylom. ale cesta je skor cez nejaky pomalobezny vsezrut... zaujmalo by ma kolko mth vydrzali stare stabilne motory ako slavia a pod. ale aj tak, hluk, palivo, vyfukove plyny, olej... to radsej kontajner bateriek a opanelovat aj susedov dom Toyota, Ford, Yanmar, ... Všichni dělají speciální motory pro CHP, všechny se dost liší od automobilových...
LED "zářivka" v křemíkovém nebi
josse (7 hrs) 
Taky tipuju jednu z LED, všechny v sérii budou. Zapnout a změřit napětí na každé, jedna bude mít více a zdroj víc napětí nedá. Tu vyměnit, nebo pro rychlost bych ji dočasně vyzkratoval. Ten zdroj si myslím, že to zvládne, bude si myslet, že jsou led venku v -5°C... Pozor je tam napětí usměrněné sítě!
BAZAR Prodám Studer BSP 500
stasfurt (7 hrs) 
Prodám originální studer BSP + Bočník 500 A /50mV Kompletní balení, návod, datový kabel, krabice, nerezová montážní destička. Plně funkční. Cena 4500 kč včetně dopravy. Mal by som záujem o bsp500 máte ho ešte?? ďakujem
LED "zářivka" v křemíkovém nebi
redcrown (7 hrs) 
sorry za zmatky, je to CYT3000B. Asi jich hrst za dolar koupím a zkusím vyměnit. Do popelnice to můžu hodit i tak.
redcrown (7 hrs) 
díky za rady. Ledky při rozsvícení prostě jen problikly a pohasli na cca. 0,1%. Všechny ale svítí stejně, málo. Tím bych já osobně skoro vylučoval ledky samotné. Snad jsem nakonec i rozluštil ty drivery - asi to je CYT3000C, na každém konci jeden. Blbě na ty cestičky vidím, ale skoro by to vypadalo, jako kdyby byly všechny LEDky v sérii.
chybajuce uzemnenie v strojovni
shuty (8 hrs) 
ahojte kolegovia. Zacal som davat dokopy miesto kde by mala byt "strojovna" pre FVE vybavenie - menic, baterky ... ako som tak rozmyslal kde co umiestnit a kade viest kabelaz uvedomil som si ze tu nemam vyvedene ziadne uzemnenie. bude treba nan napojit zvodice prepatia a bleskovych prudov z panelov, uzemnit menice, kovove casti a podobne. blizko strojovne, cca 2 metre sa nachadza jeden zvod bleskozvodu, ekvipotencialna svorkovnica je na opacnej strane domu cca 15 metrov vzdusnou ciarou. neviem ako to vymysliet: 1, mozem sa napojit na ten zvod bleskozvodu a vyviest si z neho do strojovne chybajucu uzemnovaciu svorkovnicu? 2, spravit pre fve samostatne uzemnenie, zakopat do zeme pasovinu a par zemniacich tyci? bolo by to treba spojit s existujucim zakladovym zemnicom pod domom napriklad pripojenim na jeden zvod? alebo to nespajat? 3, natiahnut kabel z ekvipotencialnej svorky co by bolo cca 20m kabla krkolomne tahaneho asi jedine v stite nad povalou. ak ale k tomu pripojim zvodice preparia a bleskovych prudov z panelov a praskne mi tam blesk tak mam blesk vnutri v dome? 4, zvazit umiestnenie strojovne co najblizsie k ekvipotencialnej svorke a rozvadzacu? tu by som vsak prisiel o miesto na povale v pripade zobytnenia. mate niekto nejake napady? alebo to riesit uplne inak? strecha je plech, hmm?
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
unicast (8 hrs) 
To by nejspíš šlo, otázkou zůstává životnost a účinnost. Zkus to
LED "zářivka" v křemíkovém nebi
unicast (8 hrs) 
Čínské 30W LED panely mi za rok a půl provozu odešly už tři. Každý trochu jinak, jeden viditelně ohořelý, druhý ne, ale svítí jen na cca půl procenta výkonu, třetí jsem zatím nezkoumal. A to je cíleně chladím vodou, aby se nepřehřívaly. Zadarmo drahý. https://www.aliexpress.com/item/4000576 ... web201603_
Rizika obnovitelné energie pro biologickou rozmanitost
unicast (8 hrs) 
Budování infrastruktury pro obnovitelnou energii vyžaduje intenzivní těžbu kovů. Kdežto výstavba jaderné elektrárny, přehrady nebo elektrárny spalující uhlí v Tušimicích patrně žádné kovy nepotřebuje, že... Kontejnmenty pro reaktory v Temelíně patrně splácali pětiletí kluci za barákem na pískovišti z bláta, písku a klacíčků. To je skoro jako ta reportáž ve zprávách na TV N@va před lety o tom, že v zimě zamrzá voda. Co říkáte na tento výzkum? Že peníze utracené za tento objevný výzkum se daly využít mnohem lépe. Například tak, že by se vůbec neutratily a ponechaly daňovému poplatníkovi k využití podle jeho vlastního uvážení.
LED "zářivka" v křemíkovém nebi
rva (8 hrs) 
Obvykle to bývá LED chip https://www.aliexpress.com/item/2026318281.html - stačí změřit rozměr a je jasné, co objednat. Obvykle to je ten, který nesvítí ani slabě. Multimetrem se na něm naměří napětí zdroje - ale tady pozor, někdy to mají tak ošizené, že tam může pronikat i to síťové. Špatně se vypájí, protože teplo od pájky je odváděno pryč. Takže na to používám klempířské kopyto 500W přiložené ze zhora na čip. A při pájení nového samozřejmě záleží na orientaci - je to dioda.
goodbie (8 hrs) 
zmeirl bych napeti zdroje a pak pokracoval. Jo s tou ekoterorizaci souhlasim. manzelka dela v oblasti verejnyho osvetleni. Zatim co sodikovy/metalhalogenovy vybojhky svitili desitky let, dneska jsou bezne v provozu svitidla desitky let stara, tak dneska se nahrazuji LEDkama. Nezdravost spektra nechame stranou. Problem je, ze staci jedna mensi bourka a pulka ulice zhasne, Proste jsou to srace. Malo to zere, ale to ze na servise se zaplati xkrat vic nez sezrala ta vybojka nikoho nezajima. přesně tak ,sodíkovka stojí par stovek a nasvítí desetitísíce hodin a i přetáhne svojí udávanou životnost,nové ledkové světlo stojí tisíce,nikdo se to opravovat nesnaží na co,za to co stojí jedna ledková lepší lampa by sodíkovka mohla svítit ve dne vnoci,zatím se mi nepodařilo u ledek dosáhnou ani třetiny své udávané životnosti a zdechlo to a je vcelku jedno jestli značkové nebo no name
Rizika obnovitelné energie pro biologickou rozmanitost
karelkilian (8 hrs) 
Dobrý den, máme tu pátek, a to znamená článek k přečtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme na ekologické dopady obnovitelné energie, jež by v budoucnu nemusely být právě zanedbatelné. Přeji hezký den. Karel Kilián Rizika obnovitelné energie pro biologickou rozmanitost Naše nejlepší energetické řešení by mohlo poškodit biologickou rozmanitost, pokud nebudeme opatrní, tvrdí Dharna Noor na webu Gizmodo. Její varující článek začíná faktem, že v současnosti pochází pouze 17 % celosvětově vyrobené elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Drtivý podíl na výrobě elektřiny tak mají tepelné elektrárny, spalující fosilní paliva, čímž přispívají ke globálnímu oteplování planety a probíhajícím klimatickým změnám. Je nad slunce jasné, že tento poměr musíme rychle změnit, abychom omezili emise skleníkových plynů a zpomalili klimatickou krizi. Varující studie Budování infrastruktury pro obnovitelnou energii vyžaduje intenzivní těžbu kovů. Ty se používají například pro výrobu větrných turbín, solárních panelů a dalších komponent. Hlavní riziko tkví v tom, že pokud tyto materiály nebudeme získávat dostatečně opatrně, může to způsobit značné problémy. Příliš chvatná a bezohledná snaha o budování obnovitelných zdrojů energie bude představovat obrovskou hrozbu pro biologickou rozmanitost. Vyplývá to z výsledků studie, publikované na začátku září v odborném časopise Nature Communications. Vědci se zaměřili především na škody, jež v tomto směru může způsobit rozšíření těžby nerostných surovin, potřebných k výrobě součástí pro větrné a sluneční elektrárny. Z dosavadního vývoje (patrně správně) předpokládali, že v následujících letech poroste poptávka a s ní i objem těžby. Klíčové materiály Na začátku autoři určili oblasti těžby po celém světě pro čtyřicet klíčových materiálů potřebných k výrobě obnovitelné energie. Na seznam zařadili kovy, jako je železo, hliník, kobalt, ale i vzácnější lithium či skandium. Následně zjistili, o kolik by bylo nutné rozšířit oblasti těžby proti stávajícímu stavu, aby bylo možné pokrýt budoucí poptávku. Dospěli k závěru, že těžební oblasti by čítaly dohromady 50 milionů čtverečních kilometrů, tedy zhruba jednu desetinu zemského povrchu. Aby vědci zjistili, jak by těžba mohla ovlivnit přírodu, překryli mapu současných a plánovaných těžebních míst mapou oblastí, které mají z přírodního hlediska zvláštní význam. Jednalo se např. o chráněná území, přírodní parky apod. Výsledky vyděsily vědce Výsledek porovnání uvedených mapových podkladů vyvolaly zděšení. Ukázalo se například, že 8 % současných a plánovaných těžebních oblastí zasahuje do vyhlášených národních chráněných regionů. Dalších 7 % by zasáhlo do oblastí, jež jsou klíčové z hlediska biologické rozmanitosti. 16 % by pak ovlivnilo prostory označované jako divočina. „Tato místa se vyskytují globálně a jsou považována za zásadní pro přežití mnoha druhů již ohrožených jinými faktory, jako je změna klimatu,“ uvedla v e-mailu hlavní autorka nové studie Laura Sonter, která pracuje jako výzkumná pracovnice na University of Queensland v Brisbane. „Těžba v těchto místech by mohla zvýšit již tak velký tlak.“ Sonter konstatovala, že zvyšující se počet dolů v určitém konkrétním regionu může mít větší kumulativní dopad na biologickou rozmanitost, než jakou má jeden větší důl. Jedním dechem však podotýká, že je zapotřebí další zkoumání, aby se prokázalo, že k tomu v praxi dochází. Zaděláváme si na problém Přestože jsou zdroje obnovitelné energie prezentovány jako ohleduplnější k životnímu prostředí, lze v některých částech světa pozorovat negativní ekologické důsledky těžby minerálů využívaných ve stávajících technologiích. Zpráva Mongabay uvádí jako příklad Guineu, nacházející se na západním pobřeží Afriky. Zde se ukázalo, že těžba bauxitu (zdroj většiny hliníku) představuje vážné riziko pro populace ohrožených západních šimpanzů. Podobně na indonéském ostrově Sulawesi zjistili, že niklový důl způsobil degradaci prostředí a vytvořil tlak na některé zvířecí druhy. Konkrétně je jmenována populace kriticky ohrožené opice makaka chocholatého. Co s tím můžeme dělat? Bez pečlivého plánování pravděpodobně v budoucnu uvidíme více podobných případů. V současné době je připravována těžba v biologicky rozmanitých regionech, jako je Demokratická republika Kongo, kde se nacházejí džungle plné lidoopů a slonů. Ohrožená je také část Madagaskaru, kde žije ohrožený Mittermeierův sportovní lemur. Pokud však vezmeme v úvahu uvedená rizika, můžeme toto poškození minimalizovat. Důležitým způsobem, jak zmenšit ekologickou stopu energie z obnovitelných zdrojů, je zvýšení účinnosti, které sníží množství potřebného materiálu. Celý průmysl může také pracovat na recyklaci co největšího objemu materiálů. Politici by měli stanovit jasné hranice pro oblasti, kterých se těžba nesmí v žádném případě dotknout, tvrdí autoři nové studie. Politické zásahy v tomto směru označují za zásadní, protože nemůžeme vyřešit klimatickou krizi při současném zhoršení ekologické situace. „Dobrou zprávou je, že naše studie naznačuje, že mnoho požadovaných materiálů existuje i mimo oblasti důležité pro biologickou rozmanitost,“ uvedla Sonter. „Abychom se vyhnuli možným kompromisům mezi výrobou obnovitelné energie a ochranou druhů a ekosystémů, musíme identifikovat nejvíce ohrožené lokality a druhy a zajistit, aby budování nových dolů nechtěně nevedlo k jejich vyhynutí.“ Co říkáte na tento výzkum? Zdroje: earther.gizmodo.com, nature.com.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
tomas (8 hrs) 
Převodovku netřeba, ty turbínky už generátor mají, je tam startér-generátor. V té PBS TJ 40 G2 je 200W nebo 900W. Takže pouze výměník tepla na ohřev vody, případně to foukat rovnou do kotle podobně jako jsou hořáky na LTO nebo plyn. Jen ta PBS TJ 40 G2 je opravdu jen drahá hračka pro modely, v palivu musí být olej kvůli mazání. Není to asi ani stavěné na dlouhodobý chod. Tak se to dělá z automobilového turba https://www.youtube.com/watch?v=Gh34A0b8MrE přidat tam ještě rekuperaci tepla před spalovací komoru pro zvýšení účinnosti a na hřídel doplnit startér-generátor https://www.pbs.cz/cz/produkty/letectvi ... -generator a mohlo by to fungovat ne?
LED "zářivka" v křemíkovém nebi
dumi (9 hrs) 
zmeirl bych napeti zdroje a pak pokracoval. Jo s tou ekoterorizaci souhlasim. manzelka dela v oblasti verejnyho osvetleni. Zatim co sodikovy/metalhalogenovy vybojhky svitili desitky let, dneska jsou bezne v provozu svitidla desitky let stara, tak dneska se nahrazuji LEDkama. Nezdravost spektra nechame stranou. Problem je, ze staci jedna mensi bourka a pulka ulice zhasne, Proste jsou to srace. Malo to zere, ale to ze na servise se zaplati xkrat vic nez sezrala ta vybojka nikoho nezajima.
goodbie (9 hrs) 
on nutně nemusí být šatný zdroj,ale upečené ledky,a svítí li to alespoň trochu, tak to na 90% ledky budou,změřit jestli je na výstupu zdroje nějaké napětí,pak kontrolovat ledky jednu po druhé ,zlatá klasická trubice za pár korun určitě nezdechne po 100 hodinách,holt ekoterorizace
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
abrams (9 hrs) 
Zdravím , s turbama sem si docela pěkně pohrál a nic kloudnýho se mi nepovedlo . Co třeba toto : Je to turbo-vrtulová modelářská turbína s převodovkou určená k pohonu letadýlka s vrtulí . Místo vrtule prdnout vhodný elektrogenerátor , vylaborovat plynovou dietu a jeto . Elektronům zdar
LED "zářivka" v křemíkovém nebi
redcrown (9 hrs) 
Ahoj, před cca. 2 roky jsem na T-LED koupil LED trubici, která nasvítila cca. 100hod. Z čehož vyplývá, že by ledky měli ještě dalších 35 let svítit. Jednoho krásného dne se již rozsvítila jen na cca. 0,1% procenta svitu. Z enviromentálního pohledu mám trochu blok ji spotřebně vyhodit a koupit novou. Rozebrat to jde výborně, součástek tam je pomálu. Neumíte někdo poradit, co zkusit vyměnit, aby zase svítila jako zamlada? Podotýkám, nejsem elektrotechnik, pouze "poučený laik":). Velké osobní úsilí do toho ale investovat nechci, osciloskop si kvůli tomu kupovat nebudu:) Ty dva elektrolyty nafouklé nejsou, žádný z integráčů nevykazuje vnější škody. Na vstupu je usměrňovací můstek MB10F, ty dva osminozí broučci nejdou přečíst, zkusím v práci pod mikroskopem. Někdo nějaký tip? díky
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
tomas (9 hrs) 
Ty malé turbínky z Bíteše začínaly před lety cenově někde kolem milionu korun. Právě kvůli šíleně drahým tepelně odolným materiálům. Kolik stojí ta turbínka pro APU, to nevím, ta by možná mohla být levnější... Hmm, jsou to drahé hračky, pár kg a chtějí za to jak za zlato, 12758 euro tedy skoro 350 tisíc Kč. http://rcmodelturbines.com/index.php?id ... &id_lang=1 Ale asi bych se s tím chvíli vyhrál https://www.youtube.com/watch?v=DdBnpDOddnM Na youtube se s tím sousta Rusů hraje, jak kdyby to u nich bylo za pár korun. Nemají to náhodu na Ali? A ta Capstone C30 kolem 2 mil. Kč, protože mají na vše patent a ty ostatní stojí za prd, takže není konkurence. Spaliny z toho jdou tak časté, že je s tím možno přímo sušit prádlo nebo potraviny.
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
mopadzi (9 hrs) 
moje poznatky: převážná většina jsou vyřazené z prvovýroby. 100% CATL je bez QR kodu. CALBY bez QR a seriového čísla. testovací nákupy fiasko. Ted testuji jiné výrobce. Očekávám zásilku LISHEN 272Ah. Najít solidního dodavatele stojí hodně penez. Mám ted 16 článků CALB SE200 v kapacitách 110-190Ah. Složím z nich baterku 24V 300Ah po otestování prodám.....značka levně
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
goodbie (10 hrs) 
Zvážil bych jetý Rotax 912 nebo jiný vodou chlazený letecký motor, ty jsou stavěny na trvalý výkon. A co rovnou letecké turbínky? Při 40kWel, to má do 50 kg a myslím si že to bude snad i levnější než ta bazarová KGJ. Bylo by tam nutno doplnit výměník tepla pro ohřev vody, účinnost sice nic moc je to stavěné do letadel, kde účinnost nehraje roli. https://www.pbs.cz/cz/produkty/letectvi ... ir-5k-g-z8 Co může stát takový 200W, 3,8kg drobek? https://www.pbs.cz/cz/produkty/letectvi ... bs-tj40-g2 Teoreticky je možné ve spalovací turbíně spalovat jakékoliv plynné nebo kapalné palivo. Nejlepší mikroturbínové KGJ jsou asi Capstone, mají vzduchová ložiska, a není potřeba olejové hospodářství http://ggcenergy.cz/produkty Několik kusů je v ČR a jsou prý s nimi spokojeni. Žádného strojníka k tomu nepotřebují. Je to sice OT.Ale využití APU, tedy pomocného palubního zdroje je scifi.Tyhle věci jsou tak konstruovány, aby bylo možné je použít ve vysokých nadmořských výškách a hlavně z jejich kompresoru odebírat vzduch pro klimatizaci (vytápění) a přetlakování kabiny.Schválně se podívám, kolik elektrického výkonu dodá generátor APU, použitý pro B737.Ale jedno je jisté, že i při minimální zátěži schlamstne 300kg kerosinu/hod a nadělá spoustu hluku. Ten malý Safír je na tom lépe se spotřebou, ale s kraválem srovnatelně Pro pozemní využití maximálně jako turbostartér.Tatrovácký diesel nadělá lepší práci a poběží na kde co. na ropných plošinách se na výrobu elektřiny plynové turbíny používají běžně,ale tam je asi jedno kolik to sežere na to co vyrobí,plynu mají dost
huron (10 hrs) 
Zvážil bych jetý Rotax 912 nebo jiný vodou chlazený letecký motor, ty jsou stavěny na trvalý výkon. A co rovnou letecké turbínky? Při 40kWel, to má do 50 kg a myslím si že to bude snad i levnější než ta bazarová KGJ. Bylo by tam nutno doplnit výměník tepla pro ohřev vody, účinnost sice nic moc je to stavěné do letadel, kde účinnost nehraje roli. https://www.pbs.cz/cz/produkty/letectvi ... ir-5k-g-z8 Co může stát takový 200W, 3,8kg drobek? https://www.pbs.cz/cz/produkty/letectvi ... bs-tj40-g2 Teoreticky je možné ve spalovací turbíně spalovat jakékoliv plynné nebo kapalné palivo. Nejlepší mikroturbínové KGJ jsou asi Capstone, mají vzduchová ložiska, a není potřeba olejové hospodářství http://ggcenergy.cz/produkty Několik kusů je v ČR a jsou prý s nimi spokojeni. Žádného strojníka k tomu nepotřebují. Je to sice OT.Ale využití APU, tedy pomocného palubního zdroje je scifi.Tyhle věci jsou tak konstruovány, aby bylo možné je použít ve vysokých nadmořských výškách a hlavně z jejich kompresoru odebírat vzduch pro klimatizaci (vytápění) a přetlakování kabiny.Schválně se podívám, kolik elektrického výkonu dodá generátor APU, použitý pro B737.Ale jedno je jisté, že i při minimální zátěži schlamstne 300kg kerosinu/hod a nadělá spoustu hluku. Ten malý Safír je na tom lépe se spotřebou, ale s kraválem srovnatelně Pro pozemní využití maximálně jako turbostartér.Tatrovácký diesel nadělá lepší práci a poběží na kde co. V divokých snech se mi objevoval generátor se spalovací turbínou slepenou z turba z auta. Pár bláznů se o tu pracující část už docela úspěsně pokusilo, viz. https://www.youtube.com/watch?v=6w8Sd_EStzA, nebo videa Colina Furze např. https://www.youtube.com/watch?v=EorMrpM6q9Q. Musím přiznat, že takovej hluk bych teda doma v garáži fakt nechtěl. Ani na zahradě.
BAZAR Hromadný nákup Studer XTM 4000 ze Secondsol.de
Tomanjan (10 hrs) 
Zdravím, přišlo mi docela dost dotazů zda by bylo možné dopravit ze Secondsol.de - město 98617 Dreißigacker taky něco jiného. Prodejce nabízí i panely a jiné věci. Cena za dopravu do Plzně ( 1 až 2 palety čehokoliv ) je 4000 Kč. Je to cena za přímé auto, žádná sběrka co to po cestě 5 x překládá.
Kozel solárníkem
DanoP (11 hrs) 
Ja som to vyriesil takto Je to plastovy zvod vo farbe zoxidovanje medi. Z toho isteho materialu maj aj skutocne dazdove zvody, riny su medene, ale po urcitych skusenostiach ked sa med "straca" som volil plast. Aj po rokoch je farba zhodna so skutocnou medou. Na "zvod" kablov je pouzity mensi priemer, tusim DN50.
Jaký typ BMS na LiFePo?
SlezY83 (11 hrs) 
Takže když se zeptám jinak - kdo používáte LiFePo: - můžete dát schéma nebo alespoň slovně popsat, jak jí máte zapojenou - jaké krizové stavy baterie řeší a jakým způsobem - co vyřešení jednoho krizového stavu (odpojení baterie kvůli přebití článku) může způsobit ja jiný krizový stav (regl nemá kam posílat ty kW) a jak se to řeší? - jaký typ BMS používáte - co vám fungovalo a co nefungovalo a proč?
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq sh
tomas (11 hrs) 
Ten Suder je paralelně připojený a přifázovaný k síti. Takže L3 na jeho vstupu = L3 na výstupu a tedy stejný průběh sinusovky napětí v čase.
Kozel solárníkem
diablo007 (11 hrs) 
Pospojované to není, to by se dalo uvažovat tak u letovaného měděného. Do okapové roury schovat ten žlab na kabely No tak není problém navrtat díry pro šrouby vložit je zevnitř s pak venkem udělat propoj. Každopádně rýma se dá koupit jako 4m což většina přízemních domu ani nastavovat nebude
Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu
FíraD (12 hrs) 
Mě právě jede obyč čerpadlo na trapéz taky úplně v pohodě. Předělávat na dc asi nemá cenu, má tam zánovní čerpadla a právě už to jsou nějaké s plynulou regulací, prostě už nemají ty tři běžné výkonové polohy. Tak by ten trapéz asi nebyl dobrej, ale nemám to vyzkoušený.
Kozel solárníkem
josse (12 hrs) 
Pospojované to není, to by se dalo uvažovat tak u letovaného měděného. Do okapové roury schovat ten žlab na kabely
Jaký typ BMS na LiFePo?
pezizka (12 hrs) 
Taky mám pro případ nouze nejvyšší odpojení aku. A to jak horní tak dolní napětí. Samozřejmě podle nejslabšího či nejsilnějšího článku, celek je pochopitelně na nic. Ale pokud by na to došlo jako první se odpojí všechny panely, stačilo mě takto odvařit jeden regulátor, další nepokouším.
Kozel solárníkem
diablo007 (12 hrs) 
Dovolím si jenom upozornit na to, že ta kovová trubka by měla být spolehlivě vodivě pospojovaná a připojená k pospojování. Originální kabelový žlaby mají ale dost výhod poroti okapové rouře. 1.) pokud se spojí doporučeným způsobem, můžou nahrazovat vodič pospojování. 2.) mají víko, tj není problém přidávat kabely jak je libo, udělat přepážku a do jednoho žlabu dát odděleně silovku i sdělovací. 3.) je k tomu ucelenej systém držáků a vůbec, ono to bastlení stojí spoustu času s nejistým výsledkem. Na druhou stranu falešnej okap venku na baráku, to by mě nenapadlo... Pokud okap v průběhu k sobě nytujes je do dostatečné pospojování? A do okapové roury průměr 90 se asi vleze s rezervou i nějaký ten husí krk na dodatečné přidání kabeláže
Jaký typ BMS na LiFePo?
SlezY83 (13 hrs) 
Super. Díky za nasměrování. Odkazy večer projdu. Když to shrnu: - Takže nejhorší, co nastane je přebití jednoho článku. To nastává u absolutního konce nabíjení. - To lze řešit teda buď pálením přebytku (docela hodně I), nebo odpojením paku. Mám teda všechno Victron, takže nějaké souznění by tam být mělo, ale řešení si teď/zatím nedovedu představit. Ještě jedna věc - pokud by se odpojovala baterie... To je pro regl docela šok, když valí do baterky xxA a něco mu jí utne. To se zase může odporoučet regl. Projdu odkazy, nebo pokud by jste někdo měl další tipy, tak určitě dejte vědět. Baterii bych už už rád připojil, ale nějaké peníze stála a tak to podle přísloví 2x měř a 1x řež neuspěchám .
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
fugas (13 hrs) 
Zvážil bych jetý Rotax 912 nebo jiný vodou chlazený letecký motor, ty jsou stavěny na trvalý výkon. A co rovnou letecké turbínky? Při 40kWel, to má do 50 kg a myslím si že to bude snad i levnější než ta bazarová KGJ. Bylo by tam nutno doplnit výměník tepla pro ohřev vody, účinnost sice nic moc je to stavěné do letadel, kde účinnost nehraje roli. https://www.pbs.cz/cz/produkty/letectvi ... ir-5k-g-z8 Co může stát takový 200W, 3,8kg drobek? https://www.pbs.cz/cz/produkty/letectvi ... bs-tj40-g2 Teoreticky je možné ve spalovací turbíně spalovat jakékoliv plynné nebo kapalné palivo. Nejlepší mikroturbínové KGJ jsou asi Capstone, mají vzduchová ložiska, a není potřeba olejové hospodářství http://ggcenergy.cz/produkty Několik kusů je v ČR a jsou prý s nimi spokojeni. Žádného strojníka k tomu nepotřebují. Je to sice OT.Ale využití APU, tedy pomocného palubního zdroje je scifi.Tyhle věci jsou tak konstruovány, aby bylo možné je použít ve vysokých nadmořských výškách a hlavně z jejich kompresoru odebírat vzduch pro klimatizaci (vytápění) a přetlakování kabiny.Schválně se podívám, kolik elektrického výkonu dodá generátor APU, použitý pro B737.Ale jedno je jisté, že i při minimální zátěži schlamstne 300kg kerosinu/hod a nadělá spoustu hluku. Ten malý Safír je na tom lépe se spotřebou, ale s kraválem srovnatelně Pro pozemní využití maximálně jako turbostartér.Tatrovácký diesel nadělá lepší práci a poběží na kde co.
Jaký typ BMS na LiFePo?
kodl69 (13 hrs) 
nabíjecí napětí si dokážu pohlídat regulátorem nepravda, pořád dokola opakovaná. Lifepo má na koncích hodně strmou VA charakteristiku. Co z toho vyplývá: i minimální rozdíl kapacity způsobí, že budeš mít 15článků po 3.3V a jeden článek bude mít 4.5V, když nastavíš nabíjení na 54V bulk, což je matematicky 3.375V na článek. Takhle ne! Je potřeba hlídat napětí na článcích, a není nutné baterii hned odpojit, stačí třeba zapnout vytěžování, říct měniči ať ubere, v nejhorším shodit jistič od panelů. BMS je komplexní věc, která musí být do sytému integrovaná. Navíc ani 5A balancování ti neudrží ten jeden článek v roumné mezi, pokud se v té chvíli bude nabíjet proudem desítek A, protože do baterky už se nevleze nic, všechno by musel spotřebovat balancer...(50A? 80A) takže zase ne. Zkus se podívat, co umí DYIbms V4 nebo z baterioveboxy.cz ...
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
fugas (14 hrs) 
>> A teď mě z toho někdo vyveďte áááále kdeže, len si pekne držku nabi sám ja idem komunikovat a objednat tie "tristovky". To nabeton musi byt odrb, neexistuje taka cena ani keby to bolo Grade D No právě.Známe výrok "nechci slevu zadarmo"
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq sh
kodl69 (14 hrs) 
a ten měnič si fakt nehlídá to, že má doopravdickej třífázovej systém? to je podle mě blbost, to hned vypadne do poruchy.
Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu
fugas (14 hrs) 
Zdravím pánové. Požádal mě jeden známí jestli bych mu neporadil jaký má pořídit záložní zdroj ke kotlu. FVE nemá, takže je to trochu mimo mísu, ale určitě spoustu uživatelů nějaký záložní zdroj má. Prvně mě napadlo že bych mu dal svoji UPSku 24v 350va, ale pak jsem se mrknul co se dá koupit a zaujalo mě toto: https://www.elventil.cz/mhpower-300w-za ... JQQAvD_BwE Nebo něco podobného. Máte s tím někdo zkušenosti, případně doporučili by jste co koupit. Dík za radu. Kamarád má dle vzhledu konkrétně tohle už pár let.Nevím kolikrát to využil, ale nikdy si na to nestěžoval.Nikde nepíšou jakou to má vlastní spotřebu, což je z dlouhodobého hlediska zajímavá informace.UPS kterou jsem měl kdysi jako zálohu pro převaděč Wifi, si tam ležela za 30W. To bych možná raději přemýšlel o nějaké vlastní konstrukci.Možná bych i zvážil DC čerpadlo a na místo střídače naopak zdroj.
Kozel solárníkem
kodl69 (14 hrs) 
Dovolím si jenom upozornit na to, že ta kovová trubka by měla být spolehlivě vodivě pospojovaná a připojená k pospojování. Originální kabelový žlaby mají ale dost výhod poroti okapové rouře. 1.) pokud se spojí doporučeným způsobem, můžou nahrazovat vodič pospojování. 2.) mají víko, tj není problém přidávat kabely jak je libo, udělat přepážku a do jednoho žlabu dát odděleně silovku i sdělovací. 3.) je k tomu ucelenej systém držáků a vůbec, ono to bastlení stojí spoustu času s nejistým výsledkem. Na druhou stranu falešnej okap venku na baráku, to by mě nenapadlo...
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
kodl69 (14 hrs) 
ano, ty starý stabiláky vydrží hodně nepíšu vydržely, protože jsem ještě neviděl žádnej, kterej by musel absolvovat GO. Sice už v mým okolí je jenom jeden v traktoru Svoboda, a už nejezdí denně, ale 50let každodenní služby vydržel, a pořád funguje, a jeden Lorenz, kterej je někdy z 20-tých let, ale dnes už jede jenom párkrát za rok. Spotřeba maziva ve ztrátovým mazání lorenze je fakt obludná, je to srovnatelný s dvoutaktem. Traktor vypadá dost podobně tomuto: https://www.bazos.cz/img/1/637/126704637.jpg
matobabetak (15 hrs) 
na kongeneracnu jednotku by bol asi lepsi nejaky japonec videl som toyoty aj v cz aj sk co mali cez milion kilometrov, to neda favorit ani omylom. ale cesta je skor cez nejaky pomalobezny vsezrut... zaujmalo by ma kolko mth vydrzali stare stabilne motory ako slavia a pod. ale aj tak, hluk, palivo, vyfukove plyny, olej... to radsej kontajner bateriek a opanelovat aj susedov dom
Kozel solárníkem
diablo007 (15 hrs) 
Ano prostě uděláš svod okapovym svodem který je jen stoupacka pro kabeláž je to na baráku přirozená věc oproti jakémukoliv kabelovému žlabu a není to finančně nijak hrozné položka kolenem si dotvarujes až do prostupu s je to mechanický chráněné
meniče Soluowill - problémy
antoni_sk (15 hrs) 
skúšal som predvčerom pri tom blikaní zapnúť záťaž na sekindáry meniča a menič normálne bežal... takže to asi nejdem riešiť a pre psychické zdravie to asi prestanem sledovať
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq sh
Jusufs (15 hrs) 
Je Fronius symo schopny zmenou frekvencie jednej fazy v offgrid rezime Studera znizovaz/zvysovat energiu z FV panelov do vsetkych faz ? Pripadne len vykon offgrid fazy ? Pokud se mění frekvence ve třech fázích, tak není problém: viewtopic.php?f=3&t=4977&start=20#p100436 Pokud se bude měnit frekvence jen v jedné fázi, tak se bude měnit i fázový posuv mezi fázemi a tím i sdružené napětí. A podle mne to shodí nějaká ochrana, minimálně napěťová. Navíc nechápu ten "offgrid rezime Studera" v jedné fázi s třífázovým Froniusem symo, to nebude fungovat určitě. Třífázový Symo se bez všech tří fází nerozběhne. Ale do výpadku distribuční sítě by to na tom obrázku mohlo fungovat. Dakujem za cenne poznamky. Samozrejme Symo pri vypadku minimalne jednej fazy L1 alebo L2 VYPNE sam seba, pripadne podpatova ochrana rozpojovacieho bodu vypne aj 3f stykac. FV zdroj bude okamzite odpojeny z napajacieho uzlu vsetkych faz. Kedze ziadny trojfazovy spotrebic nemam a nebudem pripajat, fazovy posun a velkost zdruzeneho napatia by nemal byt problem. Vektor fazoveho napatia si zachova rovnaku absolutnu hodnotu, ci nie ?
Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu
goodbie (23 hrs) 
Mě jede hloupé oběhové čerpadlo na nesinus už 20 let. A krom větší hlučnosti (bzučení) si nestěžuje. A v prvopočátcích to byl regulérní obdélník... asi tak,taky jsem to řadu let honil modifikem a nic se nestalo,jen ja říkáš čerpadlo víc vrčelo ale čerpalo naprosto spolehlivě,tak že na krádkodobé výpadky naprosto vpohodě
Kozel solárníkem
marsal64 (1 days) 
A co moje řešení udělat imaginární svod od ryny venkem je to plechové a opticky se to tváří že to patří k baráku jako zbytek svodů a co dáš do toho je na tobě ale je to venku a nemusíš mít ten panicky strach že ti středem baraku poletí blesk Nerozumím, co myslíš tím "imaginární svod od ryny"? Asi ne vedení kabelů okapovým svodem ? Já mám v plánu kombibox pod střechou na půdě, už jsem udělal prostup ve střeše. Zem od kombiboxu 16mm půdou a pak asi šlicem po fasádě (neb manželka nechce lištu "s hromosvodem" v ložnici ) a do ekvipotenc. bodu v garáži. Ten plánuji propojit zase 16mm s "normální zemí v původním rozvaděči" a současně vést do hlíny pomocí AlMgSi; v hlíně napojím na hromosvodový svod "nejníž jak to rozumně půjde kopnout" a paralelně k místu spojení dám ještě jednu zemnící tyč. Edit: Asi jsem Tě už pochopil, dráty skrze okapový svod, který není okapovým svodem, je to tak? To není špatné.
Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu
JiříK (1 days) 
Mě jede hloupé oběhové čerpadlo na nesinus už 20 let. A krom větší hlučnosti (bzučení) si nestěžuje. A v prvopočátcích to byl regulérní obdélník...
BAZAR Lion charger 29,4 V
sanoch (1 days) 
Napsal jsem PM, uzdrav se.
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq sh
Jusufs (1 days) 
No nevim, ale není trochu brutální dávat XTH8000 na fázi kde bude PV Max. 1,5kw? Nebude mnohem levnější a jednodušší tam dát all-in-one hybridní střídač? Ať už jedno co trojfázový? Cena 1F bude kolem 40k a asymetricky 3F je už za 56k. Či pokud ten XTH už mate, tak k tomu jen kvalitní MPPT regulátor či F.Primo třeba 5kW na AC coupling. Primo 4.6.1 by mal byt optimum. Ja to Symo 4.5-1 a mam este Galvo 3.1.1 predam a vymenim za Primo - to je tutovka. Tento koncept je len kvoli moznosti testovania Xtendra XTH8000-48. Kupil som ho za 1990 euro, r.v. 2016. Mohol by som vymenit Symo za Galvo, mam oba pristroje. Zmluva s distribuckou je na Symo s moznostou dodavky prebytkov do siete. Vykon FV je 12xLG Neon 335Wp=4 kWp.
Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu
diablo007 (1 days) 
Zdravím pánové. Požádal mě jeden známí jestli bych mu neporadil jaký má pořídit záložní zdroj ke kotlu. FVE nemá, takže je to trochu mimo mísu, ale určitě spoustu uživatelů nějaký záložní zdroj má. Prvně mě napadlo že bych mu dal svoji UPSku 24v 350va, ale pak jsem se mrknul co se dá koupit a zaujalo mě toto: https://www.elventil.cz/mhpower-300w-za ... JQQAvD_BwE Nebo něco podobného. Máte s tím někdo zkušenosti, případně doporučili by jste co koupit. Dík za radu. myslím ,že ta 350W ups bude uplně stejný ale o mnoho levnější řešení když se jí dá větší baterie nevidím problém Většina levných UPS mají modifikovanou sinusovku což je pro čerpadlo nevhodné takže bych nedoporučoval
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
lanyho (1 days) 
Můžu jen říct, že jsem nakoupil u CHLBATT store, baterie přišly a fungují. Mají nalepené štítky atd. https://www.aliexpress.com/item/4000878 ... 6d20UURbqf Od 8 kusů je doprava a clo v ceně. To že jsou nedostupné bych neřešil. Prodejce dělá ceny přímo na míru. Stačí napsat počet kusů a jakou BMS a udělá cenu.
Záložní zdroj k oběhovému čerpadlu
goodbie (1 days) 
Zdravím pánové. Požádal mě jeden známí jestli bych mu neporadil jaký má pořídit záložní zdroj ke kotlu. FVE nemá, takže je to trochu mimo mísu, ale určitě spoustu uživatelů nějaký záložní zdroj má. Prvně mě napadlo že bych mu dal svoji UPSku 24v 350va, ale pak jsem se mrknul co se dá koupit a zaujalo mě toto: https://www.elventil.cz/mhpower-300w-za ... JQQAvD_BwE Nebo něco podobného. Máte s tím někdo zkušenosti, případně doporučili by jste co koupit. Dík za radu. myslím ,že ta 350W ups bude uplně stejný ale o mnoho levnější řešení když se jí dá větší baterie nevidím problém
FíraD (1 days) 
Zdravím pánové. Požádal mě jeden známí jestli bych mu neporadil jaký má pořídit záložní zdroj ke kotlu. FVE nemá, takže je to trochu mimo mísu, ale určitě spoustu uživatelů nějaký záložní zdroj má. Prvně mě napadlo že bych mu dal svoji UPSku 24v 350va, ale pak jsem se mrknul co se dá koupit a zaujalo mě toto: https://www.elventil.cz/mhpower-300w-za ... JQQAvD_BwE Nebo něco podobného. Máte s tím někdo zkušenosti, případně doporučili by jste co koupit. Dík za radu.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
dumi (1 days) 
Nafta. To bude tim. Rozdil mezi litinou a hlinikem je velkej tim se to vysvetluje.
vla (1 days) 
Multivan 103 KW, dvoulitr, asi 7l oleje a 7 km.
dumi (1 days) 
ja mam vodu na standardni teplo po cca 2km, ale olej rozhodne ne. Tomu to trva dyl, onp bude zalezet na motoru. Mam v motoru cca 5,5l oleje. pro predstavu, o jaky motor se jedna?
vla (1 days) 
Dumi: tak jsem si to dneska ráno a večer ověřil, při dosažení teploty vody 90°C má olej 80°C. Ráno po 1km nájezd na dálnici, večer okreska a stejný výsledek. Jestli je to dostatečné, nebo ne nechť si každý rozhodne sám. Cestovní teplota oleje mezi 95-105°C (okreska-dálnice).
pomoc! stále mám 100% SOC studer
mobilik (1 days) 
Skús resetovať celý systém. A potom skús ešte raz update. Studer produkty sa moc nekazia len tak. A už duplom BSP kde nieje nič výkonové. V RCC-2 nájdi položku resetovať systém do výrobných nastavení.
stasfurt (1 days) 
Neviete poradiť??bsp mi neukazuje,chvilku ide bliká zelená dioda a po chvíľke slabo bliká a napíše na rcc chýba komunikácie.ked dám SD kartu napíše error 128 a nedokončí aktualizáciu.moze bejt bsp pokazené?? ďakujem za akúkoľvek pomoc.
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
Kobra23 (1 days) 
Ty ne, od tebe už to přišlo.
Botas (1 days) 
Já to snad nejsem pač nikdo mně tel neupozornoval. Nicméně dnes došla fa a zaplaceno okamžitou platbou.
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq sh
Quickyprd (1 days) 
No nevim, ale není trochu brutální dávat XTH8000 na fázi kde bude PV Max. 1,5kw? Nebude mnohem levnější a jednodušší tam dát all-in-one hybridní střídač? Ať už jedno co trojfázový? Cena 1F bude kolem 40k a asymetricky 3F je už za 56k. Či pokud ten XTH už mate, tak k tomu jen kvalitní MPPT regulátor či F.Primo třeba 5kW na AC coupling.
Přetoky a jejich legálnost
mati (1 days) 
By me zajimalo, kolik takovy panel stoji, nejak sem k tomu nenasel zadne info. Když opominu tu možnost zatížit to vodou tak microinvertor je vcelku normální věc . Ale jak to je legislativně prostě jen strčit do zásuvky a neřešit je otázka. Jinak cena bude asi jako za vše co se tváří zeleně hrozná v přepočtu za kwp Píšou tam : za cenu do 16ti tisíc … panel , si může dovolit každý.. Panel mono 300Wp je cca za trojku , mikroinvertory 300W za čtyřku a zbytek je na papíry nebo pokuty - do těch 16litrů ( jó ještě trochu peněz na ty vodní nádobky a šňůru s EU vidlicí ) .
diablo007 (1 days) 
By me zajimalo, kolik takovy panel stoji, nejak sem k tomu nenasel zadne info. Když opominu tu možnost zatížit to vodou tak microinvertor je vcelku normální věc . Ale jak to je legislativně prostě jen strčit do zásuvky a neřešit je otázka. Jinak cena bude asi jako za vše co se tváří zeleně hrozná v přepočtu za kwp
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
lubomirz (1 days) 
>> A teď mě z toho někdo vyveďte áááále kdeže, len si pekne držku nabi sám ja idem komunikovat a objednat tie "tristovky". To nabeton musi byt odrb, neexistuje taka cena ani keby to bolo Grade D
Přetoky a jejich legálnost
MichalF (1 days) 
By me zajimalo, kolik takovy panel stoji, nejak sem k tomu nenasel zadne info.
tomas (1 days) 
Něco se v legislativě změnilo? Nedávno toto viewtopic.php?f=11&t=6113&start=0#p125006 a teď toto: https://www.tydenikhrot.cz/clanek/vznik ... elektrarna
Kozel solárníkem
diablo007 (1 days) 
A co moje řešení udělat imaginární svod od ryny venkem je to plechové a opticky se to tváří že to patří k baráku jako zbytek svodů a co dáš do toho je na tobě ale je to venku a nemusíš mít ten panicky strach že ti středem baraku poletí blesk
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
fugas (1 days) 
Ještě jeden dotaz.Co jsou obecně zač všechny ty modré nunejmy?Mají podivné kapacity i rozměry.
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
Kobra23 (1 days) 
Chybí jedna platba, tak snad dotyčný nebude dále blokovat ostatní. Dnes na to byl telefonicky upozorněn.
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
fugas (1 days) 
Pak jiný prodejce: https://www.aliexpress.com/item/4001227 ... web201603_ A stejný prodejce jako z mého prvního odkazu: https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_ A teď mě z toho někdo vyveďte
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq sh
tomas (1 days) 
Je Fronius symo schopny zmenou frekvencie jednej fazy v offgrid rezime Studera znizovaz/zvysovat energiu z FV panelov do vsetkych faz ? Pripadne len vykon offgrid fazy ? Pokud se mění frekvence ve třech fázích, tak není problém: viewtopic.php?f=3&t=4977&start=20#p100436 Pokud se bude měnit frekvence jen v jedné fázi, tak se bude měnit i fázový posuv mezi fázemi a tím i sdružené napětí. A podle mne to shodí nějaká ochrana, minimálně napěťová. Navíc nechápu ten "offgrid rezime Studera" v jedné fázi s třífázovým Froniusem symo, to nebude fungovat určitě. Třífázový Symo se bez všech tří fází nerozběhne. Ale do výpadku distribuční sítě by to na tom obrázku mohlo fungovat.
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
fugas (1 days) 
3) ked si myslis ze hento je charita, pockaj az uvidis toto https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 4b63LIWTzC https://www.alibaba.com/product-detail/ ... ef7emE7Zpo a fčíl buc múdry Obecne plati a na alibaba.com zejmena, ze ceny jsou fake a nelze to za tyto ceny koupit. Pokud budes kontaktovat nasledne prodejce na alibaba.com dostanes uplne jinou cenu a odpovidajici realite. Proto tam maji i odkaz "FOB Reference Price:Get Latest Price" Dobré info, díky.
fugas (1 days) 
No právě, jak píše lubomírz...Pokud je to levota v tom smyslu, že jde o nějakou domluvu mezi prodejcem a dopravcem, mohl bych se dost divit.Na druhé straně rva píše, že vše v pořádku dostal a navíc pravda je, že Ali dosti funguje. Stalo se mi u daleko levnějších věcí, že prodejce psal kolem data doručení, že to přijde patrně později a důrazně mě žádal ať neotvírám spor.Takže se toho asi bojí jak čert kříže.Našel jsem i nabídku na 48 článků v této ceně. Nicméně, proč tedy od stejného ptodejce nestojí 100Ah přibližně polovinu, nebo dvě třetiny, ať nežeru... No jsem dosti pro to objednat.Ty ostatní nabídky např. na 100Ah, které jsou už neaktivní, měly cca 500+ kusů skladem.Což mě přiklání k možnosti, že jsou spíš rychle vyprodané, než že by jim zatrhli tipec.Navíc mají doručení do 2. ledna, jinak plná náhrada, což je v takovém objemu zakázky už slovo. Možná se jim vyplatí točit obrat, než čekat kdo dá víc, pokud jsou výrobní náklady třeba třetinové? Pak je možnost objednat z Polska, ale cena je už lehce jinde...
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
Lui (1 days) 
nič v zlom.....ale už je to hooooooodne mimo téma na ktoré je určené toto vlákno
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
rva (1 days) 
Já bych risknul i těch 200 Ah. Ale kdyby se něco přihodilo, tak z mostu skákat nebudu. Před půl rokem jsem tady riskl 16x 100Ah a bylo to tak, jak prodejce tvrdil. A články se chovají normálně. Navíc na Aliexpresu mám do doby, než potvrdím, že je vše v pořádku, celkem silnou páku na prodejce.
Mikel (1 days) 
3) ked si myslis ze hento je charita, pockaj az uvidis toto https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 4b63LIWTzC https://www.alibaba.com/product-detail/ ... ef7emE7Zpo a fčíl buc múdry Obecne plati a na alibaba.com zejmena, ze ceny jsou fake a nelze to za tyto ceny koupit. Pokud budes kontaktovat nasledne prodejce na alibaba.com dostanes uplne jinou cenu a odpovidajici realite. Proto tam maji i odkaz "FOB Reference Price:Get Latest Price"
lubomirz (1 days) 
vobec neriesime kvalitu a realnost nejakej zaruky "aňo aňo, pošlite mi to do Ciny a ja sa na to pozrem", pretoze to bude ina depresia. Moja dlhodoba skusenost s ebayom/alibabou/aliexpresom/zakazkovou vyrobou [!!!] v Cine je taka, ze zoberu peniaze a fajront. Absolutne ziadne reklamacie, absolutne ziadny customer service. Aspon do momentu pokial nie si Volkswagen, Tesla, Mercedes, atd s lokalnou pritomnostou na cinskom trhu - na dialku sa nedomozes absolutne nicoho. Podnikatelske riziko proste zarataj do cenovky. Odhadni failure rate. Ak ti to nevyjde, prerobil si. Jednoduche ako facka, si na to sam. 1) na tych baterkach uprimne nic neni, primitivna technologia, nejaka hlina, "nejaky prasok". Nechapem preco by 3.2V/100Ah malo stat 1000$, ta doba uz skoncila (pamatas si casy kedy vaha vzduchu na Oktaviu 1.9tdi stala 40.000 Kc ? Predne ramena na Audi A4 boli len za 78.000 Kc, pohoda). Podradna kvalita, podradna vyroba, podradne standardy. Toto nie je Siemens / Victron / Pylontech kde si strazia aspon tu kvalitu, aj ked beru z Ciny. 2) henta cena nie je nicim zaujimava, v tomto vlakne mas chlapcov ktorym domov dosli 5120Wh clanky za 1300 eur. Presne polovicna cena hentoho 10kWh packu co si linkoval (16x 3.2V x 200Ah = 10.240Wh). Cena 1660$ je bez dopravy bez cla bez dph takze doma na ponku ju budes mat za priblizne 2800$ co je 2600 eur. Vidim obrazok ktory si dal, ale v inzerate je napisane "EU TAX FREE" co sa teda nestane ani nahodou. Funguje to tak, ze chlapci maju nieco podplatene v pristavoch a ked im to neprejde, nebudes mat ani tovar ani prachy. Uz som v takej situacii bol, nastastie sa jednalo len o dva litre v eurach, takze sme s uradmi v Rotterdame vykomunikovali veci, doplatili DPH a clo, a tovar nam pustili. Jednoduche ako facka. Mimochodom tvoj obrazok NEPOTVRDZUJE ze DOPRAVA je zahrnuta v cene. Je tam custom clearances and taxes, ale nie shipping. Tozt moja [draha] skusenost so slovickami. Ale skusit to mozes, kludne zaloz novu temu. 3) ked si myslis ze hento je charita, pockaj az uvidis toto https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 4b63LIWTzC https://www.alibaba.com/product-detail/ ... ef7emE7Zpo a fčíl buc múdry
marsal64 (1 days) 
Ta cena je dost podezřelá. Kdybych byl zájemce, tak prodejce kontaktuji v čem je zakopán pes. Chyba to asi nebude, protože takto příznivě to nabízí u více článků. Já stále váhám, zda jít do pylonů nebo něčeho takového. Cenové nůžky se zvětšují... Komunikace viz obr.
rva (1 days) 
Ta cena je dost podezřelá. Kdybych byl zájemce, tak prodejce kontaktuji v čem je zakopán pes. Chyba to asi nebude, protože takto příznivě to nabízí u více článků.
fugas (1 days) 
No jo, ale tohle má být Calb v těch nových šedých obalech.Rozměry sedí na 200Ah a v popisu jsou napsané jako Áčkové.Proto se vyptávám.Jelikož už mi to přijde jako charita to jsem měl napsat rovnou, omlouvám se. https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_ EDIT: Nebaví mě koukat na dlouhodobě nepojízdný elektromobil, ale další nákup komplet battery packu za dost peněz už prostě musí dlouhodobě fungovat.Proto se rozhlížím velice obezřetně.Spokojil bych se se 100Ah, ale ta cena mě dělá dosti nejistým.
Mikel (1 days) 
Krom ruznych vyrobcu, tak rozdil je take v kvalite jaky clanek vam cinan proda. Maji to rozdelene na clnaky A+, A-, B+, B- a podlo toho je take cena.
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq sh
Jusufs (1 days) 
Dakujem za cenne komentare. Jasne ze smerujem na pouzitie jednofazoveho striedaca napr. Galvo, Primo. V sucasnosti mam v prevadzke ongrid system s moznostou dodavky prebytku do distribucky - zatial. Potrebujem otestovat jednofazove offgrid xtender/victron riesenie v tejto 3 fazovej hardverovej konfiguracie. Inak musim najskor vymenit Symo za Primo do coho sa pustim na jar 2021. Otazka je asi na Fronius, ale je mozne na fore uz niekto podobne riesil. Je Fronius symo schopny zmenou frekvencie jednej fazy v offgrid rezime Studera znizovaz/zvysovat energiu z FV panelov do vsetkych faz ? Pripadne len vykon offgrid fazy ?
Neobyčejný život očima obyčejného člověka
kodl69 (1 days) 
Měl bych dvě otázky: 1. Jak se dá takovejhle elekroměr a aktuální cena energie získat? 2. Stejně platíš za distribuci, poze , regulátora trhu a nevím jakýho dalšího čerta, což je víc než 1.2Kč/kWh, nebo ne?
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
fugas (1 days) 
Zdravám ve spolek. Jak jsem se dočetl, někteří nakoupili aku rovnou z Číny za velmi pěknou cenu a vše proběhlo v pořádku.Některé nabídky, které jsem vyhledal jsou doprodány a prodej je ukončen.Ale našel jsem nabídky obchodů, kdy článek 200Ah vychází lehce přes 100USD, což je opravdu až moc dobré.Vzhledem k tomu, že jsem poměrně pracně už dříve upravil EV tak, aby se tam vlezlo 42 těchto 200Ah článků, tak mě taková nabídka zajímá.Články na fotkách mají štítky kapacitních testů lehce přes 200Ah a při tom se dají najít 100Ah články za stejnou, nebo vyšší cenu.Nevíte někdo ve věci sběhlý jak je toto možné?
Jaký typ BMS na LiFePo?
SlezY83 (1 days) 
Ohledně toho dechu . Ad regly: Hádám, že nezůstane jenom u jednoho panelu. Pak dané regly dávají smysl. Nejprve jsem měl připojen jenom 100/20 na 2 panely (JV a SZ) paralelně. Ono při 12V jsou na to skoro akorát. Ad PB vs. LiFePo: Olovo je použité za cenu šrotu. V rozsahu kapacit 30 - 80%. To olovo v horní polici je už v nebíčku a není připojeno . Ohledně těch BMS. Máte nějaké konkrétní odkazy? Co třeba toto (je to typ A): https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?bal ... nt-p320112
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
kodl69 (1 days) 
Jasně, a klidně se k tomu přiznají Technika má sloužit mě, a ne já technice. A když máš 30 let starej vrak, kde je koroze i na částech viditelnejch v interiéru, tak se nebojíš jet třeba 10km do kopce bez vody... Ale stejně jsem ten litinovej motor od forda nedokázal utýrat... Potom extempóre bez vody stačilo opravit vodní pumpu a další rok to ještě fungovalo. A motor tuším funguje dodnes v nějaké vymazlené cortině.
BAZAR P: Nabíjačka MR MLA2430
blaskoi (1 days) 
Predané
Vypnutí bluetooth
StefanK (1 days) 
chatka pri Gabcikove a vinohrad pri Sturove , totizto chodim za teplom na juh na Orave sa kuri 9 mesiacov v roku Tie repraky boli tak zpred 16tich rokov Co sa tyka budocnosti, musime sa vsetci dako s tou pliagou vyrovnat, vdaka za ochotu
Neobyčejný život očima obyčejného člověka
radex (1 days) 
Já Němcům s tou Energievende vždycky fandil, ale přesto jsem byl donedávna trochu pesimista. Ale zjistil jsem, že jsem je podcenil. Jak se to stalo? Čtu si takhle před týdnem diskuzi na hybridu a někdo tam hodil příspěvek: "Nabíjejte auta dnes v noci, bude elektřina zadarmo". S odkazem na https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trh ... 2020-10-22. Ono to platí teda jen pro ty kdo mají tyto tržní ceny, nízký noční tarif a elektroměr s anténkou. Což já s poloostrovní FVE ale automaticky mám. A taky mám relativně vymakaný systém na spínání přebytků - doposud sloužící jen FVE. K tomu mě dohnaly zoufale nízké (na jaře přes den až záporné) výkupní ceny. Posedl mě mamon : dám tomu našemu 3x25A pořádně pohulit Ale mamon nejdřív narazil na myšlení "ekoteroristy": přece nebudu natápět dům (byť zadarmo) nějakými přebytky z Chvaletic. Ať jde cena do záporu a ať Tykač třeba zkrachuje. Pak jsem ale zjistil podle windy.com, grafů čeps apod, že ty přebytky se hrnou z německých větrníků. Tato situace se vrací celý týden. [img]
Vypnutí bluetooth
dano (1 days) 
Zaujalo ma, ze bydlisko mas uvedene Orava a chatu v luznych lesoch pri Dunaji, to mas celkom daleko Ked vas zlozil covid, tak prajem aby ste sa tej pliagy cim skor zbavili. Na juhozapade Slovenska by som ti z meranim rusenia vedel pomoct, ak by ta to zaujimalo, samozrejme ked prehrmi tato covid pandemia. To vrcanie v reprakoch je znakom, ze stoja za prd z hladiska EMC, signal GSM sa usmerni na prvom polovodici a potom je jasne ze to pocujes.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
qq357 (1 days) 
NOPARasito-filtr je jen na mechanický nečistoty.Ale chemický,vzniklý ve studeném válci a spláchnuté olejem vesele lítají dál. a protože se u nás PHM dělá ze sirnatý ruský ropy,tak směs sirnatejch a karbonovejch dobrot co spolehlivě změní vlastnosti oleje. Ten bypas otvírá,když se to nemůže procpat filtračním papírem,tj i za studena. Dumi-ano jsou tací ,co tomu nakládaj od startu
dumi (1 days) 
Hele.on nekdo normalni motoru lterej je studenej slape na krk? Ne a opravdu to, ze je ohrata voda (rucicka na normalu) neznamena ze je motor ohratej
NOPARasito (1 days) 
NOPARasito-tak to jseš šťastnej chlap ,nicméně myslím,že u tohoto filtru nejsme v rozporu.sajrajt se cpe všude.A za mrazu hodně pomalu.Až bude mrznout,sundej víko ventilů a mrkni za jak dlouho ten olej uvidíš. Když jsem se ještě hrabal ve zrasovaných motorech po mých šoférech( je to dávno) byl mezi olejovým čerpadlem a filtrem v kanálu kuličkový ventil,kudy se ten zmražený med cpal rovnou do klikový skříně. Ze současných aut to má-měl hezky popsaný Jeep Rubicon s Pentastarem.V salůnu mi při jednání dali intervaly výměny oleje,který byly odstupňovaný podle typu provozu.Silnice,terén a pocukávání.Kde ten studenej provoz dělal asi 4000km. Na ojeby typu vysokoproběhový olej při studeným oleji zapomeň. Priznavam, ze u nekterych typu oleju v mrazech to hrozit muze, ale z principu je tam ventil hlavne jako havarijni pri znecistenem filtru. Ono pri provozu motoru celorocne nad 5 stupnu by to ztracelo vyznam . Osobne treba ohledne zivotnosti oleju bych nebyl tak skeptickej, vetsi roli prave hraje ten filtr.(samozrejme osobni nazor)
qq357 (1 days) 
NOPARasito-tak to jseš šťastnej chlap ,nicméně myslím,že u tohoto filtru nejsme v rozporu.sajrajt se cpe všude.A za mrazu hodně pomalu.Až bude mrznout,sundej víko ventilů a mrkni za jak dlouho ten olej uvidíš. Když jsem se ještě hrabal ve zrasovaných motorech po mých šoférech( je to dávno) byl mezi olejovým čerpadlem a filtrem v kanálu kuličkový ventil,kudy se ten zmražený med cpal rovnou do klikový skříně. Ze současných aut to má-měl hezky popsaný Jeep Rubicon s Pentastarem.V salůnu mi při jednání dali intervaly výměny oleje,který byly odstupňovaný podle typu provozu.Silnice,terén a pocukávání.Kde ten studenej provoz dělal asi 4000km. Na ojeby typu vysokoproběhový olej při studeným oleji zapomeň.
NOPARasito (1 days) 
Spalovací motory této cenové kategorie (Favorit) nejsou konstruovány na tak vysoký počet motohodin. Favoritem jsem jezdil a potřeboval generálku motoru před najetím 200 000 km. Teď jezdím s TDI, mám najeto necelého půl milionu km a motor ještě drží. Je potřeba si ale uvědomit, že ten půlmilión se dá najet v provozních motohodinách za necelý rok. (500 000km /60km/h = 8333hod = 347 dnů) Pokud by takový kogenerační zdroj měl běžet trvale, pak je to investice na jeden rok do generálky a to při tom neběží ani na polovinu jmenovitého výkonu. Je to jak pises. Z vlastni zkusenosti u jednoho zakaznika, a ten provozuje 200KW dieselgenerator. Nejvetsi uspech byl 1,25roku a motor se odporoucel. Klasicky daji 0,75roku. A to jedou tu 200kW trvale na 120kW a spickove k 180kW (opravdu nahodne) Hroznej boj cca 2roky, bylo presvedcit, aby dopojili chladici okruh na topeni, aby v zime nemuseli topit propan/butanem. Njn je to ostrov v centru prumyslove zony. Kdo nevidel neuveri
Jaký typ BMS na LiFePo?
Dagus (1 days) 
Podle mě pokud se to nepřehání s rozsahem napětí a vysokým proudem a baterie jsou stejné, tak postačuje B, viz pylon. Ono jde taky o to že to B to odpojí i když bude ujíždět jeden článek a to tím nastavením na měníči neuděláš. Jinak ta konfigurace regulátorů na tak málo panelů mě vyrazila dech. Pohled na velikost lifepo 200ah vs 500ah olova mě ho vyrazila znovu.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
NOPARasito (1 days) 
Tak jistě, že je lepší, když se vnitřek motoru sice maže, ale zároveň postupně obrušuje, než když se nemaže vůbec a hned se zadře. Ale to přece nic nemění na tom, že i to obrušování ten motor poškozuje, byť ne tak rychle. Proto je tam paralelne s tim tlakac na hlaseni znecisteni filtru. U CNC na hydr.agregatech bezna vec. Ale v dobe setreni, tlakovy spinac nemusi byt od vyrobce instalovan. Napr. neco jako u modernich vozu za 650tis hlidani opotrebeni brzdovych desticek atd.
*CAR* (1 days) 
Vždyť je to kogenerační jednotka a i ty nejlepší jedou v poměru 40% elektrické energie / 60% tepelné energie .Ta závislost je přímá - nemohu tedy vyrobit více Elektrické energie na úkor menší výroby tepla a obráceně . chci li vyrobit 20Kw tepla , tak musím zároveň dokázat spotřebovat 13 Kw elektrické energie . V jejich modelu je to tedy skoro 27Kw elektrické energie ku 40 Kw tepelné energie . dokážete si vůbec představit odvést z motoru 40Kw tepla a chtít po něm ještě vykonat práci na klice se studeným motorem . To ten motor prostě nemůže přežít . zbaštil bych jim 4-5 Kw elektrické energie a 7-8 Kw tepelné energie motor bude rád , že zvládne pracovat 6 měsíců non-stop .
unicast (1 days) 
Tak jistě, že je lepší, když se vnitřek motoru sice maže, ale zároveň postupně obrušuje, než když se nemaže vůbec a hned se zadře. Ale to přece nic nemění na tom, že i to obrušování ten motor poškozuje, byť ne tak rychle.
NOPARasito (2 days) 
unicast- a když je olej studený,aby nedošlo díky viskozitě k protržení filtru,otevře se obtokový ventil,sníží tlak oleje a všechen bordel může volně proudit do zahřátí Vetsi hovadinu jsem dlouho neslysel!!!! Jezdim do Mann Filtru, tam jsem se na to pred X lety ptal.(samozrejme by to melo spolupracovat u nekterych vozu i s tlakovym spinacem pro diagnostiku) https://motofocus.cz/technika/33866,ven ... ich-funkce Kdo to nechce studovat, tak je to pro prutok po znecisteni filtru - lepsi mazat i s bordelem jak nemazat vubec
kybos (2 days) 
To Kybos: tos toho "Fanóša" utrápil nějak brzo. Kdysi dávno když jsem dělal servis, jezdil jsem s Formanem, pak Felicií 1 bod a pak Felicia mpi, každý když šlo jako tříletý z firmy, mělo víc než 300kkm, a dalších mnoho let sloužilo zaměstnancům, kteří kupovali mírně ojetý 3r starý auto... Toho Formana jsem naposled potkal s nějakejma 600kkm s tím, že ho nakonec dostala koroze, ne smrt motoru. Výměnu těsnění pod hlavou u škodováckýho motoru nepovažuju za GO ale za běžnou opravu, kterou zvládá zručnej mechanik od svačiny do oběda... Je fakt, že Favorita jsem jezdil jako druhý majitel a nikdy jsem se nedověděl zda a případně o kolik to ten první stočil, ani to, jakou měl u svého původního majitele údržbu. Finále bylo takové, že při zimní jízdě po D1 se mi části pístních kroužků dostaly do kompresního prostoru a domů jsem musel dojet na valníku. Po demontáži jsem zhodnotil stav tak, že jediné rozumné řešení byla výměna polomotoru, jelikož to kromě hlavy, ventilů, vložek a pístů odnesla i klika.
Jaký typ BMS na LiFePo?
SlezY83 (2 days) 
Ahoj, Moje FVE se trochu rozrostla. Poslední přírůstek je 4*200Ah LiFePo a teď přes zimu bych ho chtěl zprovoznit, abych ne nemusel strachovat o nedobité olovo (toho mám asi 500Ah, ale nechal bych ho na zimu odpojené). Ještě abych popsal, co mám. Jeden 310W panel JV, jeden 310W panel SZ a jeden 30W panýlek na J. Regulátor Victron 150/35 (JV), Victron 100/20 (SZ) a EP Solar XTRA1210 (J) Měnič Victron 375VA DC 12V větev přes výstup Victrona 100/20 Sledovač stavu baterií Victron BMV 700. To vše propojeno přes BT síť. Co jsem procházel nabídky a různé typy BMS, tak ve své podstatě jsou 2: -A- balancování článků alespoň obstojnými proudy (řádově jednotky až desítky A) -B- odpojení baterie při vysokém/nízkém napětí (+balancování nějakými desitkami až stovkami mA). Na aliexpresu jsou BMS typu B, což si myslím, že je spíše horší volba. Protože: - Nabíjecí napětí si dokáži pohlídat regulátorem. - Vybíjecí napětí přes nastavení měniče a případně i přes regulátor 100/20. - Pokud by se mi podařilo využít spínací reléový kontakt na BMV 700, tak bych se dokázal řídit ne napětím, ale kapacitou, ale to je až další krok Co by byla vaše volba?
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
NOPARasito (2 days) 
Děkuji všem za pomoc, již vyřízeno. Cau, muzu poprosit o info jestli je vse cajk nebo neco nekde visi platbama?? Diky
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
qq357 (2 days) 
unicast- a když je olej studený,aby nedošlo díky viskozitě k protržení filtru,otevře se obtokový ventil,sníží tlak oleje a všechen bordel může volně proudit do zahřátí
BAZAR Koupím 2 ks Studer VT-65
marsal64 (2 days) 
Díky za případnou nabídku , prosím pište SZ.
BAZAR Prodám solární střešní háky
marsal64 (2 days) 
Prodám nevyužité masivní solární háky dle obr. (použití na šindel, eternit, ap.), k dispozici 50 ks Rozměry 200 x 80 x 80 Otvory průměr 8,5 Materiál nerez 6 mm Výroba člen fóra kapitanjeskynak Cena 120 Kč / kus + poštovné (ev. si lze přijet do Velkých Popovic) Prosím pište SZ
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
unicast (2 days) 
Ty malé turbínky z Bíteše začínaly před lety cenově někde kolem milionu korun. Právě kvůli šíleně drahým tepelně odolným materiálům. Kolik stojí ta turbínka pro APU, to nevím, ta by možná mohla být levnější...
tomas (2 days) 
Zvážil bych jetý Rotax 912 nebo jiný vodou chlazený letecký motor, ty jsou stavěny na trvalý výkon. A co rovnou letecké turbínky? Při 40kWel, to má do 50 kg a myslím si že to bude snad i levnější než ta bazarová KGJ. Bylo by tam nutno doplnit výměník tepla pro ohřev vody, účinnost sice nic moc je to stavěné do letadel, kde účinnost nehraje roli. https://www.pbs.cz/cz/produkty/letectvi ... ir-5k-g-z8 Co může stát takový 200W, 3,8kg drobek? https://www.pbs.cz/cz/produkty/letectvi ... bs-tj40-g2 Teoreticky je možné ve spalovací turbíně spalovat jakékoliv plynné nebo kapalné palivo. Nejlepší mikroturbínové KGJ jsou asi Capstone, mají vzduchová ložiska, a není potřeba olejové hospodářství http://ggcenergy.cz/produkty Několik kusů je v ČR a jsou prý s nimi spokojeni. Žádného strojníka k tomu nepotřebují.
unicast (2 days) 
Pokud se staráš dobře o celé auto, nejezdíš s ním, když je posoleno apod., tak dříve či později skončíš právě na tom motoru. Se podívej, co se tam při těch studených startech děje, zvlášť v mrazu. Olej ještě pořádně nemaže, což způsobuje otěr, nejen na kroužcích, ale i jinde, třeba na napojení ojnic na kliku, na uložení kliky atd., pokud je tam turbo, tak samozřejmě tím hůř. Ten otěr, čili ty mikroskopické kousky kovu, pak cirkulují v tom oleji po zahřátí. Jasně, je tam olejový filtr, ale ten taky nemá 100% účinnost. Copak asi ty kovové částečky v tom oleji dělají? No jasně, fungují jako abrazivum a obrušují všechno, k čemu se dostanou. Správná starost o motor provozovaný se studenými starty je měnit olej v zimě ještě výrazně častěji, než v létě. Anebo pořídit elektrický vyhřívač motoru (mám, skvělá věc, jen je opruz s tím připojováním kabelu k autu a s tím, že to člověk nesmí zapomenout hodinu před jízdou zapnout).
Adminovy 2.24kWp Napajedla
jahodovák (2 days) 
Docela pěkný příklad,jak s málem jet v případě nedostatku Při náhlém výpadku DS.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
qq357 (2 days) 
Vla-ano,tak to tehdy v těch návodech psali.Pak jde taky o to,co je rozumná starost o motor a kolik by naběhal,kdyby měl málo studených startů.
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
stasfurt (2 days) 
Zdravim bsp 500 by som zobral alebo vymením mám xcom 232i a moxu nepoužité orig. studer
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Třetí
stasfurt (2 days) 
Mám originál studer xcom 232i + moxa vymením za BSP 500 ak by niekto chcel
stasfurt (2 days) 
Bsp 500 by koľko stálo z Číny??mne teraz odišlo originál studer bsp500
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
vla (2 days) 
Mě jen nadzvedávají ultimativní tvrzení typu" zásadně snižuje životnost atd." a přitom motor, pokud se o něj rozumně staráte, to auto přežije. A stejné je to s technikou obecně.
Adminovy 2.24kWp Napajedla
diablo007 (2 days) 
Pokud je oheň jako pomocnik k fve dá se opravdu většinu energeticky náročných činností přenechat na něm s jet čistý ostrov
mypower.cz (2 days) 
Ahoj... Rozhodnul jsem se, že budu občas házet sem tam nějaké zajímavosti nebo postřehy z mé FVE, kterou už cca 10 let provozuji, a tak zakládám toto vlákno jako pokračování dříve ukončeného a zamknutého tématu. Sledovat mě může kde kdo řadu let na grafech, které jsou pro mypower.cz výchozí, tedy Napajedla. Kde kdo si může z grafů vyvodit kdy tu jsem a kdy ne, a jak zhruba s energií hospodařím, jedná se o čistý ostrov. Abych to shrnul: 2.24kWp v panelech rozděleno do 3 regulátorů EPsolar, z toho - krmeno >5let staré olovo (2013,2014) trojan 225Ah 6V/baterie do 24V systému (8baterií) asi s 2.5kWh kapacitou dnes ze kterych jedu 3kW menic a rychlovarky, bojlery, lazenaky, cerpadla a podobnou brutal spotrebu - přes 50A PWM regl z olova krmeny LIFE darované od místního guru oty v kapacitě cca 220Ah ze kterych jedu 375VA victron trvalou malou spotrebu V soucasne dobe lehce bojuji s energii ze slunce, pac je v me lokalite vic jak tyden zatazeno a mlha a podobne svinstva na obloze ale presto dokazu vyjit. Po prijezdu pred tydnem jsem vypral 2 pracky pradla co me na chate cekaly, jelikoz zrovna svitilo slunce. Pracka ale znamena ohrev vody a je to tam videt, kdo se na to zpetne podiva. Na praci kdy na chate mam mimo dalsi 2 Acery (off kvuli uspore, je mozno kdykoliv cudlikem zapnout a pouzivat) i 13W ultra usporny LCD Philips fullHD monitor (on) a 3x RPi 3+ mi to naprosto staci. S ohledem na koronakrizi jsem na chate mel ted i malyho 4letyho syna na cely tyden misto skolky a odbavily se i pohadky na 3.5 metru projekci pres LED projektor, coz je na soucasnych grafech taky celkem patrne. Fakt ze baterky lizou dno, svetle cervena je LIFE a tmave cervena je olovo, ktere to tahne nahoru a nepusti. Ve 22:00 jsme to vypnuli pac maly vytuhnul v pulce pohadky a ja to zabalil po chvili take... V tu chvili mezi prelivanim z olova do life pres zmineny PWM tece stopro nejaky proud, ktery se chystam merit a zavest do grafu at mam prehled jak se to chova. Evidentne je videt ze tahle ma kombinace olova a life proste jede a doplnuje se. Chtelo by to ale kazdopadne slunce. To bez debat. Ryje to drzkou v zemi uz. Az to nejednoho solarnika boli tenhle mizerny stav baterek. Nicmene co by clovek pro vlastni díte na ostrovni FVE neudelal, ze jo .. Jinak ja funguju naprosto v poho. Samozrejme za tyden sly baterky do haje, ale presto se dalo vyjit a v pohode fungovat. A budu muset vyjit i tak, pac minimalne tyden na chate hodlam jeste byt a centralu se mi zapinat (a odklizet) fakt nechce Problem je s teplou vodou, ktera se ale da na chate resit lazenskyma kamnama. Takze me energie vlastne vubec netrapi i v tomto pocasi a dokazu vyjit. Vareni na plynu z PB bomby a nebo na krbovkach. Hrnec testovin na krbovkach sice trva hodinu na mirnem "ohni" plotynky krbovek, ale je naprosto luxusni. Kdybych to oroštoval, tak jsou testoviny za 10 minut ale pretopeno jako blazen, a to nechci Mimochodem predehrata voda na kafe na krbovkach se na plynu jevi jako na rychlovarce. Vre na plynu pri dohrati tak do 20ti sekund. Plynu ubyde minimum a mala bomba vydrzi tak treba i rok. Stale mam jednu a tu samou uz rok a druhou zalozni. V lete samozrejme plyn stoji a vse jede na elektriku. PS: Předem se omlouvám za občasnou absenci diakritiky v mém psaní, trpím tím. Jak se vypnu, tak oháčkovat a očárkovat to pak je velmi náročné a tak na to leckdy s.eru. No jak píšu, sem tam zde napíšu ledasjaký postřeh s ostrova. Klidně mi to tu zaplevelte, nebo zadiskutujte, nebo zavalte dotazy, já vás zavčas zarazím zas nějakým postřehem nebo fotodokumentací
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
qq357 (2 days) 
Vla-to nízkoteplotní opotřebení jsem v minulosti viděl vyobrazené v návodu k R 16TS a v dílenských přírůčkách A 30 a Wartburg.Není to jen v horní úvrati prvního kroužku.Také mi to tehdy potvrdil chlap,co mi přebrušoval-honoval litinové bloky a podivoval se atypickému opotřebení válců po provozu na náhradní-nedaněné palivo. A že to výrazně degraduje olej je jasné.
Vypnutí bluetooth
StefanK (2 days) 
to kodl69 - kedze som uz na dochodku mozezem si dovolit byt tam v tyzdni, ked su vsetci v praci. Ale co rok som slabsi, tak to predam.Tento rok nas zlozil covid, tak cucim doma s manzelkou a doladujem FVE. (osveta na arogantnych buranov neplati Pred rokmi ked som robil IT-aka, tak si pamatam ze ked som mal zapnute repraky pri PC, tak som o par sekud skor vedel, ze mi niekto ide zavolat na mobil , neprijemny praskot v reprakoch, pripadne si mobil len tak obcas zakomunikoval
kodl69 (2 days) 
To StefanK - prostě panelák naležato... Zkus šířit osvětu, že slunko nahřeje přes sklo za dopoledne černej plechovej sud na 40°C a že existují ty sekačky i na baterky, a nebo to prodej... To Hurvayz: udělej si jednoducej pokus: kolem toho mobilu namotej cca 3-4 závity drátu a na konce dej antiparalelně LED diodu a sprostou 1n4148 (nebo co ti padne, stíhat by měla i GA201, KA261) a pak si zkus ve tmě na ten telefon poslat SMS... Telefon se co flek spojuje s vysílačem, aby práskl, že je tam a tam a že žije. Výkony odhaduju na desetiny watu...
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq sh
kodl69 (2 days) 
To co je na schématu nemůže fungovat. Už proto, že to potom není třífázová soustava.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
kodl69 (2 days) 
To Kybos: tos toho "Fanóša" utrápil nějak brzo. Kdysi dávno když jsem dělal servis, jezdil jsem s Formanem, pak Felicií 1 bod a pak Felicia mpi, každý když šlo jako tříletý z firmy, mělo víc než 300kkm, a dalších mnoho let sloužilo zaměstnancům, kteří kupovali mírně ojetý 3r starý auto... Toho Formana jsem naposled potkal s nějakejma 600kkm s tím, že ho nakonec dostala koroze, ne smrt motoru. Výměnu těsnění pod hlavou u škodováckýho motoru nepovažuju za GO ale za běžnou opravu, kterou zvládá zručnej mechanik od svačiny do oběda... Vím o feliciích MPI, který prokazatelně natočily bez GO 750kkm, s tím, že stačila běžná údržba (2x gufírka na ventilech, 4x rozvody a 2x těsnění pod hlavou) a nikdo nepoznal, jestli to má 100kkm nebo 700kkm. Naopak v tom Tedomu je motor mnohem víc zatíženej než v autě při běžným provozu, v autě sice jde chvilku na plno, ale málokdy v jedněch otáčkách na maximální krouťák několik hodin, to se v autě fakt neděje. To dokážou jenom některý hovada jako já, otáčky blízko omezovači několik hodin v kuse... I tak ty motory vydržely fakt hodně, to škodovce všechna čest, dnes už se takovej motor asi nikde nedělá. A to je pořád odvar proti fordím litinovejm 1.6 a 2.0 OHC, tam 1Mkm nebyl nic neobvyklýho. Ale nikdo to nevěděl, protože tachometry měly počítadlo jenom do 100kkm...
vla (2 days) 
........Zejména ty studené starty snižují jeho životnost zásadním způsobem........ Na posledním autě jsem najel cca 430000 km, hodně po městě, takže motor se dost často do dalšího startování neohřál, neboli hodně moc studených startů a nějak se tvé moudro nepotvrdilo. Stejně jezdí různé dodávkové služby atd. a nějak jsem nepostřehl, že by studené starty nějak zásadně snížily životnost motoru. V mém konkrétním případě je po víc jak dvaceti letech motor v super stavu, chytá na první otočku, od výměny k výměně oleje se nic nedolévá atd. Kdyby to bylo možné přendal bych si ho do jeho nástupce bez sebemenšího zaváhání. Tož asi tak k tomu zásadnínu zkrácení životnosti.
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
mobilik (2 days) 
Jedine co som sa zatiaľ stretol kde ich treba pokladať je kritina tondach. Inde to je vždy v pohode.
Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?
mobilik (2 days) 
To je síce pravda. Voltronic spolupracuje iba z firmámi a iba pri paletových odberoch pomaly... Aj tak je to výrobca a MPPsolar iba Obchodné zastúpenie, ktoré poskytne aj technickú podporu a náhradné diely. No výrobca je len jeden.
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq sh
tomas (2 days) 
Fronius je symetrický střídač, dodává do všech fází stejně. Použijte jednofázový střídač a ty dvě zbývající fáze vraťte distributorovi. V zahraničí by s tím nebyl problém ale tady je ČEZko a účtuje se každá fáze samostatně.
Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?
josse (2 days) 
Easun je jen nápis na původně MPP měniči! Kupte originál. Omyl mpp solar není výrobce to je voltronic To je sice pravda, ale voltronic koupit nejde... Ten kdo prodává náhradní díly je MPP, proto je to jediný koho mohu doporučit...
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
Kobra23 (2 days) 
Koukám, že se předtím nenačetly obrázky.
Tomanjan (2 days) 
To se může stát. Na druhou stranu by bylo myslím horší pokud by nastal opačný problém. Že by byl hák moc vysoký. Nedovedu si přestavit ho nějak na střeše zadlabávat do trámu. To podložení je určitě menší problém. Stačí kousek OSB desky.
Fronius Symo 4.5-1 a Studer XTH8000 AC Coupling, freq shift
Jusufs (2 days) 
Dobry den, chcel by som sa spytat, ci je mozna nasledujuca konfiguracia s pouzitim AC couplingu a riadenia FV vykonu 3f Froniusa frekvencnym posuvom len v jednej faze. Je znamynejaky link na dokumentaciu, ako nastavit napr. 1f Fronius Primo a Suder XTM pre pracu v ongrid aj offgrid rezime, s vyuzitim AC couplingu a frequency shiftu ? Dakujem predom za pomoc. Szabo P.S. PLCko si viem pripojit a naprogramovat, otazka je ake algoritmy sa musia pouzit.
BAZAR Lion články s povodnou kapacitou 2Ah
Lui (2 days) 
super,dakujem, zatial beriem všetko
diablo007 (2 days) 
Tak doma jsou ale nestojí za to cestovat na slovensko. Ale příští sraz není problém ti jich dovést
Vypnutí bluetooth
StefanK (2 days) 
tak nejak si predtavujem odych Kupil som chatu bez elektriny v krasnom prostredi luznych lesov pri Dunaji.pouzivam jeden FV panel len na svietenie a dost. Lenze romantika skoncila kedze je to par desiatok km od nasho hlavneho mesta, zacali sa tam tlacit obyvatelia tohto mesta a priniesli svoje maniere. Na umytie nestaci tepla voda z hrnca, pol dna huci centrala, aby nahriala el bojler, dalsi sused potrebuje mat perfektny travnik preto 4 hodiny huci dvojtakt cerpadlo, aby pozemcek dobre polial 1/2" hadicou kubikmi vody, no a o kosackach, hlasnej hudbe a stvorkolkach uz ani nehovorim
rimi (2 days) 
Obcas se nam povede na par dni si pronajmout chatu KCT NOvy Jicin Skurecena (nad Celadnou). https://kct.cz/chaty/chata-skurecena Je to tak hodinu chuze k nejblizsi horske chate Martinak, nokdo dookola. Neni tam elektrina (teda je tam maly amorf + LED kvuli obavam z pozaru petrolejkou) ani mobilni signal a clovek vecer lehne a rano se vzbudi uplne odpocaty, vzdycky se tam moc tesim.
StefanK (2 days) 
ved obecne led osvetlenie este stoji BT a WiFi pouzivam minimalne, menice su dalej od obytnej casti,na DC privody od FV panelov ma feritove tlmivy viac urobit pre seba nemozem, teda este alobal na hlavu
BAZAR Lion články s povodnou kapacitou 2Ah
JonasPP (2 days) 
Lui,jak začne mrznuť a sa konečne dostanem k bateriam,tak ti presne zistim koľko mam nefunkčnych 18650tok a ti ich pošlem. Nechcem za to nič.
Vypnutí bluetooth
dano (2 days) 
Problem je, ze vobec nevies co merias. Pri merani em pola musia byt presne definovane podmienky, za ktorych sa meria, cim sa meria a ako sa meria. Technika na meranie EMI/EMC stoji vela penazi, bavime sa radovo a desattisicoch eur. Nato aby si zistil o ake rusenie sa jedna musis vediet frekvenciu alebo frekvencie, teda musis vediet frekvencne spektrum a potom ta zaujima intenzita rusenie. Dalsia vec je, ako sa to rusenie siri, ci vzduchom, po datovych rozvodoch, rozvodnou sietou... Staci aby tvoj sused zapojil do zasuvky obycajnu cinsku nabijacku, na ktorej sikmac usetril a neosadil vstupny filter, taketo zariadenie dokaze spolahlivo zarusit po sieti desiatky metrov v spektre od desiatok kHz do desiatok MHz. Dalsia kategoria su powerline adaptery, ktore tiez spolahlivo zarusia spektrum do desiatok MHz, samozrejme kazdy spinany zdroj je dnes potencionalnym zdrojom rusenia. Nato aby si dokazal lokalizovat zdroj (vyzarovania) rusenia, potrebujes v prvom rade vediet na akej frekvencii (spektre) tento zdroj vyzaruje, potom potrebujes mat smerovu antenu aby si vedel urcit smer odkial sa vyzarovanie siri. Na prve pokusy pri spinanch zdrojoch (teda aj led osvetlenie) staci stary tranzistorak na stredne alebo dlhe vlny, dostupne su SDR prijimace za par $, kde si vies pozriet aj nejaku cast spektra, ich moznosti koncia niekde nad 1 GHz, dalsou moznostou je rucny frekvencny analyzator ako napr. RF Explorer... Ak je treba presne zmerat vyzarovanie EMI, alebo EMC nejakeho zariadenia, to uz treba robit v laboratornych podmienkach (tienena bezodrazova komora) a tam uz ide o presnost, teda meracia technika je draha. Zdroje na LED osvetlenie su povacsine velkym zdrojom rusenia, podobne ako napr. frekvencne menice (extra to plati na FM pre vytahy). Potom sa toto rusenie siri po sieti a takto sa da zarusit naozaj velky priestor.
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
Kobra23 (2 days) 
Mám je a musel jsem dávat OSB tloušťky 15mm. [img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201028/d3830988ee67913105917d8167569681.jpg[/img] [img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201028/214293f320fa2032e3f12ce4c28a4847.jpg[/img]
Vypnutí bluetooth
StefanK (2 days) 
No (nielen) moj nazor je, ze sa jedna o nejaky psychosomaticky problem. Tie bosoracke "meraciky" su vhodne akurat na uplne pomylenie ludi, ktori vlastne ani nevedia co akoze meraju. Kedze nieco o tom viem a robil som v labaku na merani EMC, tak mozem povedat, ze taky merak je dobry akurat tak na podlozenie kriveho stola. Ak niekto chce mat prehlad v com zije, musel by mat ine pristroje a ine anteny, pre zaciatok by stacil iba spektrak od par kHz do par Ghz a podaktori ludia by zacali zrejme pachat samovrazdy, lebo len to, co sa siri po sieti je katastrofa. No dobre a teraz prakticky, ak chces znizit na minimum vyzarovanie, tak staci preskrabat antenu na tom BT module. Tiez som opatrny co sa tyka predcasnych uzaverov, ale bol u mna znamamy z obecneho uradu, hovoril som mu ze ako neonky vyzaruju, polozil som merak na stol a ziadny alarm a sinal na povolenej urovni, zavolal kolegovi nech zapne led osvetlenie a alarm nabehol, ked ledky zhasli, alarm prestal. Aky iny dokaz by si si predstavoval vykonat ???
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
Kobra23 (2 days) 
Děkuji všem za pomoc, již vyřízeno.
Vitek (2 days) 
Chvíli tu člověk není a hned je černá ovce nicméně sz mi tu visí od 26,10 že mám něco doplnit a že se po mně něco chce tak doplnuji odesláno sz. Pokud jsem někoho pohoršil či zdržel tak se omlouvám. Sorry za reakci asi mám krámy....
Botas (2 days) 
Chvíli tu člověk není a hned je černá ovce nicméně sz mi tu visí od 26,10 že mám něco doplnit a že se po mně něco chce tak doplnuji odesláno sz. Pokud jsem někoho pohoršil či zdržel tak se omlouvám.
Vypnutí bluetooth
dano (2 days) 
No (nielen) moj nazor je, ze sa jedna o nejaky psychosomaticky problem. Tie bosoracke "meraciky" su vhodne akurat na uplne pomylenie ludi, ktori vlastne ani nevedia co akoze meraju. Kedze nieco o tom viem a robil som v labaku na merani EMC, tak mozem povedat, ze taky merak je dobry akurat tak na podlozenie kriveho stola. Ak niekto chce mat prehlad v com zije, musel by mat ine pristroje a ine anteny, pre zaciatok by stacil iba spektrak od par kHz do par Ghz a podaktori ludia by zacali zrejme pachat samovrazdy, lebo len to, co sa siri po sieti je katastrofa. No dobre a teraz prakticky, ak chces znizit na minimum vyzarovanie, tak staci preskrabat antenu na tom BT module.
hurvayz (2 days) 
A nebo tohle, to umí jen volat. Ten 4 anténový router mám, je fakt, že hlava mě bolí docela často. Zkusím ho na pár dní vypnout. Ještě je varianta, že to je z blbých keců, co nechci slyšet. Každopádně zkusím.
StefanK (2 days) 
ja som extremista , wifi router zapinam len ked potrebujem internet na tablete, a vypinam aj BT. skratka zapinam len ked potrebujem. Display od Axperta som chcel dat do obyvaku, ale teraz ho len pouzivam na nabijanie aku a celu elektroniku mam odmontovau, aby som mal pristup ku kablom
kodl69 (2 days) 
Jo, a mobil se zaplým wifi +BT +4G má celej den v kapse nebo v prackách... Nediskutuju o škodlivosti elmg polí, ale důležitý je si uvědomit, že intenzita pole klesá se třetí mocninou vzdálenosti. BT je standatně class 2, tj. 2.5mW, ale wifi má povolenejch 100mW, navíc si nejsem jist, že když má krabička víc antén, jestli je to na každou? potom už je to celkem síla, pokud se kolem toho ometám někde v předsíni a jede to na plnej výkon (obvykle ne, výkon se řídí dynamicky podle kvality signálu) ale těch stejnejch 100mW výkonu má wifi v mobilu, kterej mám celej den v kapse, a on si vyhledává i slabý sítě, tj na plnej výkon. Jakej je max výkon mobilu na 4G/3G/2G příp LTE nikde nemůžu najít. Ale je dobrý začít tímhle. Pokud mobil nepotřebuju, jedním hmatem vypnu wifi, data zapínám výjimečně, a nemám ho v kapse, ale aspoň na stole... Extremisti můžou používat režim letadlo.
meniče Soluowill - problémy
Joskob (2 days) 
Inak ja mam ls3024 tiež nastavený na 28,35v a nerobí to. Až ked som zdvihol tracer3215 na olove na 28,8V. Zrejme mppt nedokáže tak rýchlo reagovať na zmeny výkonu.
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
hurvayz (2 days) 
Ozve se, hned, Botas.
meniče Soluowill - problémy
Joskob (2 days) 
No a čo teda robiť ? Dá sa v takomto stave používať, či ho treba resetovať vypnutím a zapnutím ? Nabehol hneď naspäť sám, ale určite mu to neprospieva takéto prepätia.
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
JonasPP (2 days) 
Může mi Botas odpovědět na SZ? Jsi poslední a blokuješ svojí objednávkou ostatní a já bych to rád zítra už finálně s Číňanem uzavřel. On už je nervózní a neudrží nám dále tak nízkou cenu za dopravu. A čo Botas chcel. Možno sa do hodiny prihlasi niekto iny a bude to doriešene.
Vypnutí bluetooth
rege (2 days) 
tiez sme mali v praci kolegynu, ktora ked videla wifi router, mala migreny... tak sa wifi router schoval do podhladu a bolesti prestali
StefanK (2 days) 
Prima, nejsem tady sám na takové úvahy (viewtopic.php?f=3&t=4854&p=125458&hilit=elektromagnetick%C3%A9+pole#p125458). Ale v mém případě je bluetooth vřele vítán, snažím se jen zbytečně se nevystavovat nadměrně velkým polím. Ja som dost precitlineny na elm smog, dokonca som musel dat FV panely prec z balkona a pritom tam idealne sedeli ako zabradlie 4 ks na lezato, ale priserne bolesti hlavy ma presvedcili ze tam nepatria, preto ich mam aj dalej od obytnej casti domu. Nuz niekto je precitliveny na pel a kvitnuce stromy a ja na elm pole
meniče Soluowill - problémy
antoni_sk (2 days) 
No a čo teda robiť ? Dá sa v takomto stave používať, či ho treba resetovať vypnutím a zapnutím ?
Vypnutí bluetooth
StefanK (2 days) 
Prima, nejsem tady sám na takové úvahy (viewtopic.php?f=3&t=4854&p=125458&hilit=elektromagnetick%C3%A9+pole#p125458). Ale v mém případě je bluetooth vřele vítán, snažím se jen zbytečně se nevystavovat nadměrně velkým polím. Ja mam podobny pristroj na meranie elm FV a NF pola alarmove hodnoty dosahuju najma MW,indukcna platna, ale zaujimave ze aj ked zapnu LED verejne osvetlenie, a to mam overene na poziadanie rozosvietili a zhasli cez den a alarm prestal. Z axperta idem odstranit, alebo vyviezt wifi na 4 vodicoch
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
Vitek (2 days) 
Hoši tohle nechápu... když něco chcete spolupracujte... asi 2 měsíce od první uzávěrky se řeší proč někdo něco nedořešil nenapsal atd. fakt pro dobrotu na žebrotu.... kobro držím palce a pevné nervy... Pokud máte někdo na Botase číslo zavolejte mu nebo se to nedá nikdy dohromady. díky za všechny z Vás
Vypnutí bluetooth
marsal64 (2 days) 
Prima, nejsem tady sám na takové úvahy (viewtopic.php?f=3&t=4854&p=125458&hilit=elektromagnetick%C3%A9+pole#p125458). Ale v mém případě je bluetooth vřele vítán, snažím se jen zbytečně se nevystavovat nadměrně velkým polím.
meniče Soluowill - problémy
Joskob (2 days) 
Chyba nieje u teba. On ten menič buď vypína skôr ako píšu v papieroch, alebo reaguje aj na špičky, kedy regulátori nestihnú utlmiť výkon pri nabitých batériách. Presne to som si všimol pred týždňom.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
unicast (2 days) 
To máš na jednu stranu pravdu, na druhou ale motor, pracující dlouhodobě v konstantních otáčkách a s konstantní zátěží, je namáhán podstatně méně, než motor, který absolvuje spoustu studených startů a výkonových špiček. Zejména ty studené starty snižují jeho životnost zásadním způsobem.
Vypnutí bluetooth
StefanK (2 days) 
dik chybicka se vloudi
antoni_sk (2 days) 
poznám len Bluetooth... Napr. Alobalom ? bude treba asi ale uzemniť
meniče Soluowill - problémy
antoni_sk (2 days) 
Ahojte, zakladám nové vlákno kde by sa mohli písať prípadné problémy s týmito meničmi AC/DC. Mám menič Soluowill NP1200-24, 24V/230V+USB, 1200W, čistá sinusovka - pred pár dňami po príchode z práce som si všimol že červená LED (FAULT) rýchlo bliká... menič inak ani nepískal ani nič. Ráno ked ho zapnem tak je všetko OK, problém sa vyskytuje poobede ked prídem z roboty a baterky sú napno nabité (28,35V ). Ked som mal nabíjanie nastavené na 28V tak to asi nerobilo. Pozeral som návod či to nie je už vysoké napätie, ale píšu max. DC vstup je 30V, vypnutie pre vysoké napätie je 32V... Stretol sa s týmto niekto ?
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
Kobra23 (2 days) 
Může mi Botas odpovědět na SZ? Jsi poslední a blokuješ svojí objednávkou ostatní a já bych to rád zítra už finálně s Číňanem uzavřel. On už je nervózní a neudrží nám dále tak nízkou cenu za dopravu.
Jančiho podtatranske solarka.
JonasPP (2 days) 
Luboš,si chcel vedieť dajake stavy u mňa. Nuž,presne čisla nedostaneš,lebo meračom straženu mam iba 48v vetvu,aj to za meničom a merak je aj za meničom do vytažovača,teda znova 48v vetva. Ostatok je sem tam zmerany,nikam nezapisany a prelievam teraz skoro nonstop 150W z 24v vetvy do 48v a v pripade nudze aj z 12v do 48v. Teda je v tom chaos,čo sa merania tyka. A dokonca teraz dajaky mesiac a pol mam pridane panele,tak už duplom nedokažem povedať,čo to za rok da,lebo až na rok to bude v prevadzke. No ale odhadovo za meničom. Jeden merak 2220,druhy 800 a odhad z ostatnych vetiev za rok je asi 200,možno až 300kWh. To mame 3220kWh. Priemerna učinnosť meničov je nech nežerem 80%,tak to mam dajake 4MWh a to neratam učinnosť baterii. No a pre zaujimavosť. Včera bolo pomerne otrasne počasie a iba sem tam vykuklo na chvilku slnko a solarko znova zaatakovalo 19kWh. Je to zasa len odhad,lebo nedokažem merať každy kabel a meniče som mal odstavene,bo vraj malo byť hnusne pod mrakom,tak lionku stoplo na 56,3v a nik teda nevie ake množstvo energie ostalo na streche.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
kybos (2 days) 
Spalovací motory této cenové kategorie (Favorit) nejsou konstruovány na tak vysoký počet motohodin. Favoritem jsem jezdil a potřeboval generálku motoru před najetím 200 000 km. Teď jezdím s TDI, mám najeto necelého půl milionu km a motor ještě drží. Je potřeba si ale uvědomit, že ten půlmilión se dá najet v provozních motohodinách za necelý rok. (500 000km /60km/h = 8333hod = 347 dnů) Pokud by takový kogenerační zdroj měl běžet trvale, pak je to investice na jeden rok do generálky a to při tom neběží ani na polovinu jmenovitého výkonu.
Jančiho podtatranske solarka.
Martin P (2 days) 
U mne na Vysočině mám za poslední dva dny výkon tak 1,5 až 3 kWh ze skoro 10 kWp. A vůbec to nevypadá, že by se to mělo zlepšit. Ještě, že jsem udělal ten stykačomat na nabíjení z NT. Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P. i na západě je to bída s nouzí,já mám měníč co umí nabíjet a dá se mu nastavit i čas kdy má zapnout a vypnout schneider to má docela vychytaný I u mne jde ve Venusu nastavit čas dobíjení. Jenže u nás s časem NT dost hýbají, tak jsem Venuse nechal spínat dle napětí baterie 48VDC relátko, které je zapojeno v sérii s ovládací cívkou stykače. Ovládací civka stykače je ovládána odbočkou z NT z bojleru, relátko zde spíná dle napětí baterie. Aby se zapla nabíječka musí být seple relátko a zároveň i NT do bojleru. Nabíječka je napájena z jiné fáze než je napájen bojler. Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
lubomirz (2 days) 
>> Zadefinuj prosím tie fazuľky, 1000:1 je čo ku čomu ? rocny vykon kWh ku instalovanym kWp, tak ako som pisal : 6kWp panelov za rok prdne okolo 6MWh = 6000kWh. A su lokacie ktore bez trackeru spravia aj viac.
goodbie (2 days) 
U mne na Vysočině mám za poslední dva dny výkon tak 1,5 až 3 kWh ze skoro 10 kWp. A vůbec to nevypadá, že by se to mělo zlepšit. Ještě, že jsem udělal ten stykačomat na nabíjení z NT. Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P. i na západě je to bída s nouzí,já mám měníč co umí nabíjet a dá se mu nastavit i čas kdy má zapnout a vypnout schneider to má docela vychytaný
Martin P (2 days) 
U mne na Vysočině mám za poslední dva dny výkon tak 1,5 až 3 kWh ze skoro 10 kWp. A vůbec to nevypadá, že by se to mělo zlepšit. Ještě, že jsem udělal ten stykačomat na nabíjení z NT. Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
goodbie (3 days) 
Od kdy je motor škody favorit schopen vykonat takové množství práce 22KW + 40 KW a na 100% to nikdy jet nesmí . Je to matematický nesmysl . ono to bylo asi myšleno jinak,22Kw el a 40Kw má motor max výkon,né to sečíst dohromady 40 kW je přibližně tepelný výkon toho pístového motoru při výkonu 22 kW na klice. Ale i tak je to 50 % max. výkonu, což je strašně moc, automobilní motory jsou stavěny na to, že se od nich výkony nad nějakých 30 % vyžadují pouze krátkodobě (slabé motory jsou v tomhle paradoxně odolnější). A pokud by to mělo být 22 kW elektrických, tak počítej tak 27 kW na klice, protože účinnost převodů a alternátoru. Já bych ten motor honil tak na 10 - 12 kW na klice maximálně. však tyhle motory v těch jednotkách taky dlouho nevydržely
unicast (3 days) 
Od kdy je motor škody favorit schopen vykonat takové množství práce 22KW + 40 KW a na 100% to nikdy jet nesmí . Je to matematický nesmysl . ono to bylo asi myšleno jinak,22Kw el a 40Kw má motor max výkon,né to sečíst dohromady 40 kW je přibližně tepelný výkon toho pístového motoru při výkonu 22 kW na klice. Ale i tak je to 50 % max. výkonu, což je strašně moc, automobilní motory jsou stavěny na to, že se od nich výkony nad nějakých 30 % vyžadují pouze krátkodobě (slabé motory jsou v tomhle paradoxně odolnější). A pokud by to mělo být 22 kW elektrických, tak počítej tak 27 kW na klice, protože účinnost převodů a alternátoru. Já bych ten motor honil tak na 10 - 12 kW na klice maximálně. Zvážil bych jetý Rotax 912 nebo jiný vodou chlazený letecký motor, ty jsou stavěny na trvalý výkon.
unicast (3 days) 
Předěláním na plyn (s lambda 1) vzrostou podstatně teploty. Vydrží to písty? Ventily? Tady se dá vycházet ze zkušeností s přestavbou aut na LPG. Pokud jsou tvrzená ventilová sedla a případně se ještě přimazávají a pokud se dodržuje rozumný interval výměny oleje (protože ten při provozu na plyn degraduje rychleji), tak je naopak životnost motoru vyšší.
goodbie (3 days) 
Od kdy je motor škody favorit schopen vykonat takové množství práce 22KW + 40 KW a na 100% to nikdy jet nesmí . Je to matematický nesmysl . ono to bylo asi myšleno jinak,22Kw el a 40Kw má motor max výkon,né to sečíst dohromady
unicast (3 days) 
Přesně. Vyrobit slušnou spalovací turbínu není žádná legrace. Životnost a účinnost jdou tvrdě proti sobě. Aby to bylo efektivní, jsou tam nutné vysoké teploty a každých 50 °C hraje celkem velkou roli, přičemž cena materiálu s nějakou rozumnou životností s růstem teploty roste prakticky exponenciálně, totéž platí pro technologickou náročnost přesného opracování takového materiálu.
BAZAR Lion charger 29,4 V
*CAR* (3 days) 
No super , co naděláš - je toho kolem prostě až moc . Přeju lehký průběh a brzké uzdravení ať už je to cokoliv . Mě to určitě počká . Až to půjde tak dej vědět . Díky
Jančiho podtatranske solarka.
goodbie (3 days) 
U mě je těch 90kWh v zimě spíš něco jako nesplnitelnej sen. Třeba dneska přišlo 0.6kWh, v poledne byl větší odběr na svícení a drobotinu, co jede přímo z DC větší, než co solár v té chvíli dodával. Nemá cenu se pokoušet v zimě o soběstačnost, pokud to není existenční nutnost někde na samotě. Pokud tohle bude trvat do konce týdne, budu hledat nabíječku, už dnes jsem pod 40% SOC. vždy připraven
JiříK (3 days) 
Koneckonců, podobně jako Vítek olovo, já provozuju NiCd s vědomím ještě horší účinnosti. Dvakrát do roku si vzpomenu, že by bylo vhodné baterky pozdravit a dolít vodu. A protože jsem strojník, poznám už, když třeba v jedné sadě odchází článek. Jen podle napětí... Akorát jsem prostě strojník. A moje lithiovky? Pacient na JIPce, ostatně jako u všech...
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
*CAR* (3 days) 
Od kdy je motor škody favorit schopen vykonat takové množství práce 22KW + 40 KW a na 100% to nikdy jet nesmí . Je to matematický nesmysl .
Jančiho podtatranske solarka.
vlkazajac (3 days) 
to mi pride uplne v pohode a tak to ma byt : okolo leta nie je problem vyrobit za den 6:1 kWh/kWp cize pri 6kWp systeme v pohode 36kWh az 40kWh. Celorocny priemer sa v nasej zemepisnej sirke pohybuje niekde okolo 1000:1 az 1200:1, cize 6kWp system by mal vytlacit okolo 6.5 az 7MWh. Pri dobre orientovanych strechach az do 1400:1, na jednoosom trackeri este 25% navrch. Zadefinuj prosím tie fazuľky, 1000:1 je čo ku čomu ? 6:1 kWh/kWp je nejaké maximum pre ideálny deň, mesačný priemer za deň je hodne nižší, tak načo to rozmazávať ?
kodl69 (3 days) 
U mě je těch 90kWh v zimě spíš něco jako nesplnitelnej sen. Třeba dneska přišlo 0.6kWh, v poledne byl větší odběr na svícení a drobotinu, co jede přímo z DC větší, než co solár v té chvíli dodával. Nemá cenu se pokoušet v zimě o soběstačnost, pokud to není existenční nutnost někde na samotě. Pokud tohle bude trvat do konce týdne, budu hledat nabíječku, už dnes jsem pod 40% SOC.
Vypnutí bluetooth
StefanK (3 days) 
Kedze som nepriatel elm sumu, potreboval by som poradit, ako odtienit BT v mojej BMS. Vyrobca mi povedal ze sa neda vypnut. Dostatocne info mi dava panel, pri konfiguracii by som zrusil tienenie vdaka Admin edit: nadpis tématu upraven z "Bluetood" na "Vypnutí bluetooth"
Jančiho podtatranske solarka.
goodbie (3 days) 
to mi pride uplne v pohode a tak to ma byt : okolo leta nie je problem vyrobit za den 6:1 kWh/kWp cize pri 6kWp systeme v pohode 36kWh az 40kWh. Celorocny priemer sa v nasej zemepisnej sirke pohybuje niekde okolo 1000:1 az 1200:1, cize 6kWp system by mal vytlacit okolo 6.5 az 7MWh. Pri dobre orientovanych strechach az do 1400:1, na jednoosom trackeri este 25% navrch. Jonas, aku mas rocnu produkciu ? Mas odsledovane kolko spravis v zimnych mesiacoch ? jenže přes leto to prostě není kam hnát tak,že se to za den průměreně pohybuje okolo 20Kwh
lubomirz (3 days) 
to mi pride uplne v pohode a tak to ma byt : okolo leta nie je problem vyrobit za den 6:1 kWh/kWp cize pri 6kWp systeme v pohode 36kWh az 40kWh. Celorocny priemer sa v nasej zemepisnej sirke pohybuje niekde okolo 1000:1 az 1200:1, cize 6kWp system by mal vytlacit okolo 6.5 az 7MWh. Pri dobre orientovanych strechach az do 1400:1, na jednoosom trackeri este 25% navrch. Jonas, aku mas rocnu produkciu ? Mas odsledovane kolko spravis v zimnych mesiacoch ?
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
redcrown (3 days) 
Cena
Jančiho podtatranske solarka.
goodbie (3 days) 
Chalani dajme si fakty bez akychkolvek emocii : Vitek pise >> mám 17 kWp v tuto roční dobu vsem předevčírem vyrobil 54 kWh. >> dle výroby z minulého prosince s téměř polovičním instal výkonem 180kWh se letos dostanu k 350 kwh tipuju což je průměrně 10 za den, to by bylo aby se baterky nedobily.... Jonas uvazuje o 50kWh : - ma 5.6kWp panelov, píše to v podpise. - je v horskej oblasti (70-75% slnka oproti Bratislave v zime ?) - prva strana tejto temy : strom rovno pri dome, nizke slniecka v zime, tiene, neoptimalna strecha ? - denna spotreba 12kWh (lebo pise ze 50kWh mu vydrzi 4 dni) = 360-370kWh za mesiac - pri 80% efektivite nabijania/vybijania potrebuje 450kWh mesacne. KDE ICH VYROBI S 5.6KWP PANELMI OD NOVEMBRA DO FEBRUARA ?? Ani nahodou. Absolutne absolutne bez sance. - nema menic ktory by mu utiahol dalsie panely (10-15kWp) - pisal ze nie je ochotny prikupit panely. - z praxe : 9.2kWp zostava Mr.Kubisa v Roznove MNOHOKRAT ZA 11 rokov vyrobila 160-190kWh za cely mesiac, typicky 250-300kWh. Dokonca boli dva take sproste mesiace kedy vyrobil len 92 a 93kWh [!!!] Velmi by som zvazil ci 50kWh vyuzije, ci uz lithia, nicd, nimh, olova, uhlia, hlinika, vapnika, zmotanych špagiet... Ja ked do toho kukam laickym okom, tak mi to NIJAKO nevychadza - ak keby bolo 10 peknych dni za sebou a 2 skarede, aj tak vsetku vygenerovanu energiu z tych dni priebezne zozere a nic mu nezostane ako rezerva. Bez prudkeho zvysenia panelov ani jeden jediny atom. Dobre hovorim ? mám na střeše 5,8Kwp a za den když je hezky a je kam elektřina hnát sem měl rekord 32,5Kwh od 4 února do dnes mám vyrobeno celkem 3900Kwh
VVÚ Vitova chatrc
Dagus (3 days) 
Zajímavej přístup k fóru, volba je to každého, ale fórum já osobně beru jako partu kamarádů se stejným hobby a ty se neopouští. Netřeba reagovat na každého, kdo si přijde pro odpověď. To že semnou někdo nesouhlasí mám celoživotní denní chleba, ale hold jinej pohled na svět než lidi kolem mě. To mě naštěstí neodrazuje přijímat, diskutovat, přemýšlet a měnit mé pohledy na svět. Věřím že nikoho nebaví koukat na dokonalej autonomní systém. To na to vybudované hobby můžu zapomenout a po 15ti letech jít koupit novej HW a nebo to hodit do konťasu, protože ten vztah k tomu už nemám a na penězích mi nesejde. Takže věřím, že brzy přijde chuť na další úpravy.
Jančiho podtatranske solarka.
lubomirz (3 days) 
Chalani dajme si fakty bez akychkolvek emocii : Vitek pise >> mám 17 kWp v tuto roční dobu vsem předevčírem vyrobil 54 kWh. >> dle výroby z minulého prosince s téměř polovičním instal výkonem 180kWh se letos dostanu k 350 kwh tipuju což je průměrně 10 za den, to by bylo aby se baterky nedobily.... Jonas uvazuje o 50kWh : - ma 5.6kWp panelov, píše to v podpise. - je v horskej oblasti (70-75% slnka oproti Bratislave v zime ?) - prva strana tejto temy : strom rovno pri dome, nizke slniecka v zime, tiene, neoptimalna strecha ? - denna spotreba 12kWh (lebo pise ze 50kWh mu vydrzi 4 dni) = 360-370kWh za mesiac - pri 80% efektivite nabijania/vybijania potrebuje 450kWh mesacne. KDE ICH VYROBI S 5.6KWP PANELMI OD NOVEMBRA DO FEBRUARA ?? Ani nahodou. Absolutne absolutne bez sance. - nema menic ktory by mu utiahol dalsie panely (10-15kWp) - pisal ze nie je ochotny prikupit panely. - z praxe : 9.2kWp zostava Mr.Kubisa v Roznove MNOHOKRAT ZA 11 rokov vyrobila 160-190kWh za cely mesiac, typicky 250-300kWh. Dokonca boli dva take sproste mesiace kedy vyrobil len 92 a 93kWh
goodbie (3 days) 
sem tam každýmu nějaká baterka bouchla stává se,ale vždy za to mohla obsluha né baterka,proto by se ty práce měly dělat na baterkách co jsou nějakou dobu odstavené,ne co plně plynují za provozu
BAZAR Daruji jističe.
bublich (3 days) 
Rozebráno.Odešlu v pátek.
VVÚ Vitova chatrc
JonasPP (3 days) 
Vito,to si piš,že sa tu ešte najdeš. Ono je to ako droga,hlavne,ak tronim,alebo ma niekto nasrdil doma a chcem sa dade zašiť,popripade ak mam niekde čas. Vidiš,napriklad som tu par krat nebol aj mesiac,lebo sa nedalo a aj tak sa tu vždy najdem. Teda nie zbohom,ale do videnia Vito.
Jančiho podtatranske solarka.
Joskob (3 days) 
když ta výbušná směs nebude mít kudy odejít a začne pozvolna od stropu zaplňovat obytný prostory. Otázka je jestli pak budou mít hasiči ještě co řešit. Tohle je důvod, proč bych doporučoval aspoň základní BMS i na olověný baterky, a hlídat napětí nad 2.5V na článek a napětí pod 1.7V na článek. Podobný hladiny napětí má tuším LTO... To môžem len potvrdiť. Osobne som v začiatkoch išiel merať napätie ná NICD. No nedopatrením som zabudol prepnúť merak z I na U. Takže hneď pri prvom článku padla istkra a nasledovala rána. A to boli batérie pri garážovej bráne ktorá má po obvode 2 cm fugy , takže v celku aj dosť vetrané. Výsledok bolo vďaka Bohu len jedna roztrhnutá NICD a jednodňové pískanie v ušiach. Edit: to meranie prebiehalo pri ekvalizácii , som zabudol dodať
VVÚ Vitova chatrc
lemra79 (3 days) 
Vítku, nech to na ráno, roztrhaj se mraky a svět bude veselejší
Jančiho podtatranske solarka.
kodl69 (3 days) 
Podle mě potřebuješ, protože ani s rekombinační zátkou nedokážeš zajistit nulový vývin plynů. a navíc pořád platí ČSN EN 50272-2 kap. 8, což jsou opatření proti výbuchu, kde je potřeba větrání viz. 8.2 pro 500Ah/48V mi vychází výměna vzduchu 3m3 za hodinu pro přirozený větrání je plocha volného otvoru 85cm2 , a 10.1. D, kde je požadavek na podlahu odolnou kyselině, příp vanu na zachycení elektrolytu... Nic z toho jsem nehodlal absolvovat, ani bych nedokázal technicky vyřešit bez značnejch stavebních úprav. A jak dopadají "gelovky" (obvykle laickej název pro AGM, doopravdickou gelovku jsem ještě neviděl) jsem už viděl v leckeré akumulátorovně pro nouzový osvětlení. Začne to tím, že odejde jeden článek, pak se začnou extra přebíjet ty ostatní a pak baterka vypadá tak trochu jako kopačák... V tomhle jsou nejlepší NiCd, stačí jim dolévat vodu a vydrží prakticky skoro jakýkoliv zacházení dlouhou dobu. Ale to o větrání platí dvojnásobně. Až odejde 1-2 články z těch 24 ks, tak poznáš, zač je toho metr čtvereční, když ta výbušná směs nebude mít kudy odejít a začne pozvolna od stropu zaplňovat obytný prostory. Otázka je jestli pak budou mít hasiči ještě co řešit. Tohle je důvod, proč bych doporučoval aspoň základní BMS i na olověný baterky, a hlídat napětí nad 2.5V na článek a napětí pod 1.7V na článek. Podobný hladiny napětí má tuším LTO...
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
tomas (3 days) 
Podle mne ty bazarové kogenerace jako nový zdroj legálně asi nikdo nepřipojí. Museli by se tam dodělat požadované funkce které před 10 lety ve zdrojích standartě nebyly a jestli by to vůbec šlo. S funkcí P(u) a P(f) by asi nebyl velký problém, ale funkce Q(u) u asynchronního generátoru by asi nebyla možná. Muselo by se to asi dovybavit nějakým střídačem (aktivní filtrem) který by dodával a odebíral jalovinu podle stavu sítě. Střídač by zřejmě stačil nějakého menšího výkonu paralelně k síti nezávisle na KGJ. Nechápu proč se ti výrobci kogenerací stále drží těch pístových klechtaček, myslím že nějaká plynová mikroturbína by pro toto stacionární použití byla daleko výhodnější.
Jančiho podtatranske solarka.
rege (3 days) 
aj na gelovky sa daju napojit hadicky a odvetrat mimo miestnost, samozrejme zalezi od typu baterky
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
rva (3 days) 
Předěláním na plyn (s lambda 1) vzrostou podstatně teploty. Vydrží to písty? Ventily?
josse (3 days) 
Tak nějak mě nenapadá jediná nevýhoda předělání naftového motoru na plyn. Všechna ta mechanika je dělaná na větší tlaky, nechám to jet na nižších tlacích a rázem mám spoustu komponent s menším opotřebením. Když je to z náklaďáku, rázem to je stavěný na řadově vyšší kilometry teď už motohodiny než malý benzínový hračky. V benzínovém je počítáno s ochlazováním spousty komponent vypařováním benzínu. Předěláním benzínového na plyn mu to vlastně mechanickou životnost sníží. Předěláním naftového na plyn se životnost zvýší. Jestli budeme porovnávat ventily, pístní kroužky, sedla, je jedno platí to snad pro všechno. Je potřeba vyměnit vstřikovač za svíčku, a zbytek modifikací se odehrává vlastně mimo vlastní motor za atmosférického tlaku a pokojové teploty. Zpět k tématu, ty ceny za co jsou vidět ty kogenerace mi přijdou přehnaně drahé, neříkejte mi, že za tyhle ceny co jsou na bazarech to má své kupce? 350kCZK / 20kWe + 40kWt Návratnost je stále někde kolem 15-30 let. A krutě záleží, co všechno se posere. Jako technologicky 350kCZK je podle mě cena tak nového, se zárukou. Vývoj na tom dnes skoro žádný není. Pro plyn stačí lambda sondou řídit poměr, podle nějaké křivky předstih. Vždyť to jede na konstantních otáčkách! Na tom není žádná věda. Asynchronní motor je taky za hubičku. PLC a nějaký student co ho naprogramuje. Dneska to zvládne možná i Arduino. Nemá to skoro žádný emisní systém, jako stabilní stroj to jede v ideálním režimu celý život.
Jančiho podtatranske solarka.
fukuši (3 days) 
Na gelovky nemusíš mít odvětrávání a když je vybíjíš do cca 70% tak šlapou kupodivu mnoho let.Balanocování neřeším.Na zaplavené Pb používám rekombinační zátky a supr.A nicd provozuji taky s centrálním odvětráním.Tak vidíš že žádnou spešl mistnost nepotřebuji.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
kodl69 (3 days) 
Je to tak, pokud jsi viděl někdy olejový filtry z náklaďáku, tak je ti to jasný. A objem oleje je vlastně malej vzhledem k výkon*motohodina. Ale to jaksi vyplývá z velikosti stroje, zdvihovej objem roste s třetí mocninou rozměru spalovacího prostoru, ale plocha otíraného válce jenom s druhou mocninou...
Jančiho podtatranske solarka.
kodl69 (3 days) 
Olovo má svoje místo na světě, ale každej si nemůže dovolit postavit samostatnou odvětrávanou prostoru mimo obytné části domu. Tohle je jedna z vlastností, který se jaksi tomu zaplavenýmu olovu nedají odpárat. A jak fungují gelovky, to je na delší diskuzi, i tzv "staniční provedení" nejsou na nějakou extra dlouhou dobu, a balancer by u toho měl být taky... Samozřejmě chata, kde jsou v přístřešku na nářadí dvě baterky z náklaďáku který jsou prakticky pořád plně nabitý, málokdy vybíjený proudem nad 10A, budou fungovat ještě hodně let. Stejně jako funguje baterka vyřazená z mýho auta už víc než 5 let v obytným přívěsu, kde má na starosti jenom pár led světel, a nabíjí se jednou za sezónu...
fukuši (3 days) 
Mám otestované 12V 100Ah gelovky a tam je samovolné vybíjení srovnatelné s LIFE.Zaplavené olovo už je horší ale je taky supr.Každý má to své.Mě nejvíc vadí to BMS páč jak se ti to zblbne a odpojí od reglu tak je vymalováno.Provozovat brutální Pb baterii mám otestováno a můžu jen doporučit.Myslím brutální nad 50kWh.
Kozel solárníkem
kodl69 (3 days) 
je dobrý si všechny přepěťovky vybrat od jednoho výrobce. A je celkem jedno, jestli je to Saltek, Citel, OEZ, Moeller... začal bych tím, kterej výrobce ti nabídne všechny, tj. T1 (T1+T2) na DC odpovídající napěťové hladiny do "kombiboxu" , T2 DC k regulátoru, a T2 (T1, příp T1+T2 pro přívod vrchním vedením) AC pro přívod DS, a nějaká T2 by měla být i na vývodu z měniče, protože do rozsáhlejších instalací se ledacos naindukuje... Ledacos umí celkem levně Citel, otázka je, jestli chystáš systém s napětím stringu do 120V (150V) tak koupit T1 (T1+T2) na cca 200V bude trochu oříšek. Všechno ostatní umí prakticky všichni výrobci...
Jančiho podtatranske solarka.
goodbie (3 days) 
pesně tak,shrneme li to,že elektrárna bude mít velkou olověnou trakčí baterii ,dobře navrženou bude to fungovat,a plno lidem olovo funguje,ale už nemají sílu o tom třeba mluvit díky neustálemu bombardování olova lifepo odpovědí odborníků na olovo.Každý si zvolil cestu sobě vlastní a funkční i vyhovujíci.a nelze neustále popírat,že olovo nefunguje,funguje bohužel,a dobře.
VVÚ Vitova chatrc
marsal64 (3 days) 
Hodně věcí, které jsi tady, Vítku, zveřejnil, lze považovat za "referenční", užitek to má tedy bezesporu. S potřebou kladné odezvy na všechna naše veledíla bojujeme všichni, s rostoucím věkem a rostoucím počtem životních průserů se tato potřeba obvykle snižuje. Opravdu je kus dobré práce doma i na fóru za Tebou, můžeš být spokojený - a dát si pauzu neuškodí.
Jančiho podtatranske solarka.
Vitek (3 days) 
Jaskobovi: Kamaráde naposledy sem baterky dobíjel ze sítě 7.2.2020 a to jen proto že sem dělal ekvalizaci. mám 17 kWp v tuto roční dobu vsem předevčírem vyrobil 54 kWh. Ne nehoním si ego jen píšu co to udělalo. u mě fakt vybitý baterky nehrozí. Je ale třeba už nazačátku vědět jaká bude koncepce elektrárny. a jelikož to dopadlo jak to dopadlo začnu panely dávat i na sever at z toho taky někdo něco má.... Mě to je taky jedno zda v zimě svítí nebo ne. jelikož cvaknu střídač na SUB a je to.... na baterky se nesahne a dobijou se až bude slunko. dle výroby z minulého prosince s téměř polovičním instal výkonem 180kWh se letos dostanu k 350 kwh tipuju což je průměrně 10 za den, to by bylo aby se baterky nedobily.... Je nutné ale na systém opravdu nahlížet jako na celek už od počátku. množství panelů, baterky, regulátory, nabíječe vytěžovače automatika... každý z nás si jistě dávno našel koncept který mu dělá radost ačkoliv druhému nemusí !
goodbie (3 days) 
Vyjmečně s tebou Vítku souhlasím,plno kritiků na olovo je práve z řad doma dvou autobateríí co po roce trápení zdechnou,a hned se z nich stanou hrozný odborníci na olovo, a jedině litium je nejlepší.Tady o nějaké OPZS nemůže být ani řeč,protože ten kdo tu baterku nezná a nikdy neviděl vůbec neví ,že kladná elektroda není klasická mřížka s aktivní hmotou ale trubková elektroda pancéřovaná textilním rounem roti rozpadu a záporná deska má sílu cca 7mm viz moje FVE kde je rozebraný článek nafocen,a co se týká autobaterii i ty dokážou dlouho vydržet při správném zacházení,ale i špatném ,díky úrazu a dlouhému léčení jsem měl v autě rok vybitou baterku,a co myslíš jak dopadla??ohledně blábolů o sulfataci?? dvakrát jsem jí nabil vybil a udělal kapacitní zkoušku 60Ah baterka má 55Ah a dodnes slouží v autě tak,že asi tak o ponechání baterek v nějakém než jiném nabitém stavu,samo nikomu nedoporučuji nechat olovo uplně prázdný,ale určitě mu neublíží nějak znateně kupříkladu měsíc na 60% a pak ho nabít do plna a provařit,a co se týká samovibíjení velkou roli hraje také čistot článků oxidace propojek a čistota spojů,pak je to tak zanedbatelné ,že to nemá cenu řešit. Áno mal som len autobatérie, nie opzs. Ja nevravím že sú zlé ,ale nie sú ani zázračné, to isté platí aj o liion. Tvoja príhoda s autom je síce pekná ,len to sa ti stane v aute raz za rok možno dvakrát, kdežto vo FVE sa to môže diať niekoľkokrát za mesiac a verím že po dvoch rokoch by to tak bez nasledkov nerozchodila dám ti krásný příklad baterii OPZS a jejich konstrukci která vydrží velké namáhání ,a to je provoz těchto nebo PZS článků například v ještěrkách na třísměnný provoz v práci a dobíjení ještěrkářů ,že dokud to jede tak nikdo nic neřeší i kdyby tam řvala siréna ,že se to musí nabít,kolikrát bych řidiče zabil na místě a těm baterkám tohle velký týrání nějak znatelně nevadí,ovšem netvrdím že je to dobře,ale ty rozdíly v baterkách jsu znatelné i když je to olovo tak ty baterky se v pohodě dožívají přes deset let v provozu běžně.dokonce výrobce těch článků udává až patnáct let provozu,ale zničit se dá každá baterka ať je jaká chce to nepopírám už vůbec,Jasný baterku v autě nemámě dutou každý týden,ale to nemám prázdné baterky ani ve FVE
Joskob (3 days) 
Vyjmečně s tebou Vítku souhlasím,plno kritiků na olovo je práve z řad doma dvou autobateríí co po roce trápení zdechnou,a hned se z nich stanou hrozný odborníci na olovo, a jedině litium je nejlepší.Tady o nějaké OPZS nemůže být ani řeč,protože ten kdo tu baterku nezná a nikdy neviděl vůbec neví ,že kladná elektroda není klasická mřížka s aktivní hmotou ale trubková elektroda pancéřovaná textilním rounem roti rozpadu a záporná deska má sílu cca 7mm viz moje FVE kde je rozebraný článek nafocen,a co se týká autobaterii i ty dokážou dlouho vydržet při správném zacházení,ale i špatném ,díky úrazu a dlouhému léčení jsem měl v autě rok vybitou baterku,a co myslíš jak dopadla??ohledně blábolů o sulfataci?? dvakrát jsem jí nabil vybil a udělal kapacitní zkoušku 60Ah baterka má 55Ah a dodnes slouží v autě tak,že asi tak o ponechání baterek v nějakém než jiném nabitém stavu,samo nikomu nedoporučuji nechat olovo uplně prázdný,ale určitě mu neublíží nějak znateně kupříkladu měsíc na 60% a pak ho nabít do plna a provařit,a co se týká samovibíjení velkou roli hraje také čistot článků oxidace propojek a čistota spojů,pak je to tak zanedbatelné ,že to nemá cenu řešit. Áno mal som len autobatérie, nie opzs. Ja nevravím že sú zlé ,ale nie sú ani zázračné, to isté platí aj o liion. Tvoja príhoda s autom je síce pekná ,len to sa ti stane v aute raz za rok možno dvakrát, kdežto vo FVE sa to môže diať niekoľkokrát za mesiac a verím že po dvoch rokoch by to tak bez nasledkov nerozchodila
goodbie (3 days) 
a co se týká dobíjení olova??budete ho dobíjet přes zimu uplně stejně jako to litium aby to nepochcípalo To mi teda vysvetli načo by som do marie mal do liion tlačiť z DS a následne cez menič zase spotrebovaval?? Jednoducho ked vidim na tablete, že ma batéria pred koncom, prepnem 1-0-2 na DS a nestarám sa. Netrápi ma žiadne samovybijanie, ani že v takom stave ostanú týždeň, alebo dva .Keď vidím, že je nabité !z fve! Prepnem naspäť. A nie každý ma dvojtarif. Aj keď by mal tak je to nezmyselné. ano ty to přepínáš hlídáš staráš se,jako každý bez ohledu na typ baterek,já nic nepřepínám, já na FVE jedu celej rok,kotel nějaký venkovní noční osvětlení a pár blbostí doma,kdybych elektrárnu odstavoval na zimu,nebo při horších dnech na výrobu a nic z ní nebral nebudu jí dobíjet ze sítě vůbec,protože by jí panely byly schopné tak nějak udržet nabitou,nebo víceméně by to nechcíplo samo,to nevím nikdy jsem to nezkoušel.a klidně nechám baterky na 60% vybité déle jak tři dny bez panické hrůzy jako.
Joskob (3 days) 
problém je to že ty seš operátor a musiš zasahovat... elektrárna musí fungovat autonomě sama jinak to neni uplně ideální.... nejlépe automat přepínačem sítí nebo tak něco... Abys byl v obraze když vezmeš PZB a necháš ji 3 dny na SOC 20 tak se taky nic nestane. a po 3 dnes tutově dobiješ... Áno autonómne prepínanie sieti mám v pláne ,ale zatiaľ som sa k tomu nedostal. To s tým ,ale nemá nič spoločné. Ty po troch dňoch tutove dobijaš. Mne po troch dňoch aj po troch týždňoch je absolútne jedno či svieti ,alebo nesvieti.
goodbie (3 days) 
Vyjmečně s tebou Vítku souhlasím,plno kritiků na olovo je práve z řad doma dvou autobateríí co po roce trápení zdechnou,a hned se z nich stanou hrozný odborníci na olovo, a jedině litium je nejlepší.Tady o nějaké OPZS nemůže být ani řeč,protože ten kdo tu baterku nezná a nikdy neviděl vůbec neví ,že kladná elektroda není klasická mřížka s aktivní hmotou ale trubková elektroda pancéřovaná textilním rounem proti rozpadu a záporná deska má sílu cca 7mm viz moje FVE kde je rozebraný článek nafocen,a co se týká autobaterii i ty dokážou dlouho vydržet při správném zacházení,ale i špatném ,díky úrazu a dlouhému léčení jsem měl v autě rok vybitou baterku,a co myslíš jak dopadla??ohledně blábolů o sulfataci?? dvakrát jsem jí nabil vybil a udělal kapacitní zkoušku 60Ah baterka má 55Ah a dodnes slouží v autě tak,že asi tak o ponechání baterek v nějakém než jiném nabitém stavu,samo nikomu nedoporučuji nechat olovo uplně prázdný,ale určitě mu neublíží nějak znateně kupříkladu měsíc na 60% a pak ho nabít do plna a provařit,a co se týká samovibíjení velkou roli hraje také čistota článků oxidace propojek a čistota spojů,pak je to tak zanedbatelné ,že to nemá cenu řešit.
Vitek (3 days) 
problém je to že ty seš operátor a musiš zasahovat... elektrárna musí fungovat autonomě sama jinak to neni uplně ideální.... nejlépe automat přepínačem sítí nebo tak něco... Abys byl v obraze když vezmeš PZB a necháš ji 3 dny na SOC 20 tak se taky nic nestane. a po 3 dnes tutově dobiješ...
Joskob (3 days) 
a co se týká dobíjení olova??budete ho dobíjet přes zimu uplně stejně jako to litium aby to nepochcípalo To mi teda vysvetli načo by som do marie mal do liion tlačiť z DS a následne cez menič zase spotrebovaval?? Jednoducho ked vidim na tablete, že ma batéria pred koncom, prepnem 1-0-2 na DS a nestarám sa. Netrápi ma žiadne samovybijanie, ani že v takom stave ostanú týždeň, alebo dva .Keď vidím, že je nabité !z fve! Prepnem naspäť. A nie každý ma dvojtarif. Aj keď by mal tak je to nezmyselné.
Vitek (3 days) 
olovo ve FVE lze provozovat bez problémů,a bez popsaných katastrofických scenářů o kterých se zde mluví,a co se týká dobíjení olova??budete ho dobíjet přes zimu uplně stejně jako to litium aby to nepochcípalo,protože když někdo zjistí ,že si jedna jeho litiová baterka prdla o 0,00prd voltu už je oheň na streše,nebo mi tady chce někdo tvrdit,že kdo ma litium,ho vlétě nabije a celou zmu si ho nevšimne a jen ho do jara vybíjí??se vsadím,že ko lem toho litia přes zimu všichni skáčou tikrát tolik než u olova,mám doma cca 4000Ah olova je to velká neskladná těžká baterka to ano ale plně provozu schopná a jen letos přes ní proteklo 1800Kwh s údržbou dvakrát dolití vody,a přes zimu se udržuje v rozmezí 80-100% buď ze soláru když se daří a pomáhá centrála a DS s nízkým tarifem. Problém je že většina místních to nechápe protože olovo neměli a když tak automotive který se opravdu podělá. Je třeba si uvědomit že PZS a OPZS nebo PZB jsou průmyslové záležitosti s pancířem, potlačenou možností sulfatace a o rozpadu desek po 10 letech není absolutně řeč. Muj servis je 4 x ročně destilka a 4 x ročně ekvalizace. tot vše. při ekvalizaci změřím články napětově, případně refraktoměrem hustotu. A slouží tahám z ní až 120 A jak kdy většinou do 100A Jen je duležite si uvedomit robustnost a nesmrtelnost olova. a na ty zktráty případně samovybíjení jo tak s tím se počítá na začátku. v autě to taky víc jak měsíc nevydrží a už hledáte kabely... co se týká teplot provozuju vše do -10 stupnu. nevšiml jsem si že by něco bylo špatně, naopak za mrazu je menší to samovybíjení, paradoxně.
goodbie (3 days) 
olovo ve FVE lze provozovat bez problémů,a bez popsaných katastrofických scenářů o kterých se zde mluví,a co se týká dobíjení olova??budete ho dobíjet přes zimu uplně stejně jako to litium aby to nepochcípalo,protože když někdo zjistí ,že si jedna jeho litiová baterka prdla o 0,00prd voltu už je oheň na streše,nebo mi tady chce někdo tvrdit,že kdo ma litium,ho vlétě nabije a celou zmu si ho nevšimne a jen ho do jara vybíjí??se vsadím,že ko lem toho litia přes zimu všichni skáčou tikrát tolik než u olova,mám doma cca 4000Ah olova je to velká neskladná těžká baterka to ano ale plně provozu schopná a jen letos přes ní proteklo 1800Kwh s údržbou dvakrát dolití vody,a přes zimu se udržuje v rozmezí 80-100% buď ze soláru když se daří a pomáhá centrála a DS s nízkým tarifem.
Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?
diablo007 (3 days) 
Easun je jen nápis na původně MPP měniči! Kupte originál. Omyl mpp solar není výrobce to je voltronic
josse (3 days) 
Easun je jen nápis na původně MPP měniči! Kupte originál.
Jančiho podtatranske solarka.
Joskob (3 days) 
a proto píšu kdo na to nemá koule at si olovo nekupuje, kumu smrdí dolejt přes aquamatik trochu destilky at se na to vysere a koho kurva sere že olovo je těžký at si našroubuje na strop lithium to jsou prostě debaty o hovně. Prosím admina aby moje vlákno uzavřel a již se s váma loučím tohle nemá smysl.... kolegové bylo to fajn. Ono to nieje len o destilke. Najhoršia kľúčová vlastnosť olova - zabezpečiť, aby bolo vždy dobité pri nejakých slabých za sebou idúcich dňoch , nehovoriac o zime . A to sa dá len dobíjaním z centrály ,alebo DS. A to podľa mňa vyvracia celý zmysel FVE.
Přetoky a jejich legálnost
josse (3 days) 
http://zebu.uoregon.edu/1996/ph162/l10a.html Oni to nejsou malý čísla...
VVÚ Vitova chatrc
dumi (3 days) 
V tom pripade, preji, zdravi, slunce, a stale plne baterie
Vitek (3 days) 
Copak se stalo? Moje soukromé rozhodnutí. Jsem rád že jsem se mohl zde na Foru zdokonalit ve znalostech, zapojování, mohl provést nákupy, stavbu a rok a půl provoz. elektrárna nepotřebuje nic, elektrárna maká spolehlivě s nadimenzovanými spotřebiči, obě greenbona šlapou ze starýho domu z roku 60 se stal aktivní ( přebytky ) o topení se stará jak klimatizace tak podlahovky tak aku nádrže do kterých jdou přebytky až 10 kw naráz, dům je v ostrově od 7.2. odběr ze sítě se snížil o 5 MWh, a současně narostla spotřeba EE na 8 MWh ( přitápění a topení zásadně z přebytků FVE) Nevidím kam se zlepšovat a co udělat jinak. Vím jediné ted mě čeká otcovská povinnost, přeci jen 2 malé děti mi už nedovolí trávt zde všechen čas, a dále jelikož už není nutné lítat po střeše a hledat cesty kudy jít a kudy nejít nevidím žádný další přínos na forum z mojí strany. V tomto vlákně je mnoho nápadů a mnoho kompletních návodů jak vytěžovat, jsou zde uvedeny cesty kudy se jít fakt nedá atp. Myslím že jsem se pro toto forum docela zapálil. Nicméně co mě vadí - někteří lidé nejsou schopni přijmout ani ne tak radu jako názor druhého. a je jedno o co se jedná. Jsem vystudovanej elektroinženýr pracující v oboru energetiky, a testování HV. s některými se fakt mluvit nedá. Je tu ale mnoho hodně chytrých hlav a proto toto technické forum vzniklo to jsem si jistý. Jak píšu už nemám co nabídnout a jsem si jist že cokoliv zde uvedu je bud nedoceněno nebo zapomenuto. zpět k baráku - povedlo se mi z hovna postavit 15 kW elektrárnu s 30 kwh baterií která chodí, nikdy nebyla v bypasu - kromě testovacího modu. nikdy nedošlo k fautlu na měniči vlivem přetížení a to jsem na to i svařoval myčkoval a tahal z baterek 7,2 kW na indukční plotně. Už nemám co nabídnout... bud potřebuju čas a nebo se potřebuju stát splachovacím člověkem. nejvíc mě sere slovíčkaření a hádky o hovnu... Mějte se všichni výborně a třeba se někdy objevím. Hlavně Vám přeju pevné zdraví a obrňte se trpělivostí.
Jančiho podtatranske solarka.
rege (3 days) 
a proto píšu kdo na to nemá koule at si olovo nekupuje, kumu smrdí dolejt přes aquamatik trochu destilky at se na to vysere a koho kurva sere že olovo je těžký at si našroubuje na strop lithium to jsou prostě debaty o hovně. Prosím admina aby moje vlákno uzavřel a již se s váma loučím tohle nemá smysl.... kolegové bylo to fajn. ale ved sa nehnevaj, len som reportoval ako je to s lion, aby si ostatny vedeli porovnat. nebolo to nic v zlom. sam som nad olovom uvazoval, zvolil som si drahsiu a pohodlnejsiu cestu - teda lion, kazdy nech si vyberie podla seba.
VVÚ Vitova chatrc
Tibor889 (3 days) 
Vitku to chce kľud. Bude mi veľmi ľúto ak to tu uzavries. Vo veľkej miere kopírujem Tvoju elektráreň a bola by škoda aby si to takto ukončil.
Jančiho podtatranske solarka.
JonasPP (3 days) 
No zbohom,diskusia olovo vz litium sa opakuje. Takto chalani. Ak budem chcieť litium,tak za 10kWh zaplatim o dosť viac ako za 40kWh olova. Prave pred chviľou som dostal odpoveď,že za 930Ah olovo chce ista česka firma 1990€. Ako da sa aj za lacnejšie,ale chcel som tak informačne vedieť do čoho sa puštam. A učinnosť, to je to najmenej,čo ma trapi,ak je rozdiel 10-15%. Životnosť, tak to ma zaujima,ale ani litium,ani olovo na tom niesu celkovo super,lebo zaleži na použivani. O čo najviac ide je kapacita a to je olovo neprekonatelne. Proste,ročne elektrareň na seba zarobi 400-500€,no pri panelovom rozšireni ktore teraz mam,tak na rok to bude o dosť viac ako 500€,už len z toho dôvodu,že cena elektriny atakuje 0,18€ za kWh. Teda potrebujem 4roky na zaplatenie olovenej baterie,ktora ale skutočne pomôže preklenuť tyždeň temna. 10kWh litia je stale len jeden deň. Ako da sa povedať,že DS je lacnejšia varianta, a o dosť lacnejšia,ale Ja už mam dajaky odpor voči elektrine z verejnej siete.
BAZAR Prodám použité regulátory Xantrex XW MPPT 60 150 Schneid
Kobra23 (3 days) 
Konec prodeje. Všechny si našly svého nového majitele.
Přetoky a jejich legálnost
dumi (3 days) 
Hlavne podle me, ten soustruh dejme tomu je schopen teoreticky vyrobit pretok, ale jak bude velkej? jak moc tezky zavazi by muselo bejt roztoceny, aby to bylo tolik energie, ze to bude vetsi nez aktualni spotreba domacnosti? Vetsina lidi, ma porad neco pusteneho. Takze to stejne pozere spotreba a k elektromeru by nemuselo nic dojit.
VVÚ Vitova chatrc
dumi (3 days) 
Copak se stalo?
Vitek (3 days) 
Admine uzavři prosím moje vlákno. Víťa už zde nebude přispívat. díky
Jančiho podtatranske solarka.
Vitek (3 days) 
a proto píšu kdo na to nemá koule at si olovo nekupuje, kumu smrdí dolejt přes aquamatik trochu destilky at se na to vysere a koho kurva sere že olovo je těžký at si našroubuje na strop lithium to jsou prostě debaty o hovně. Prosím admina aby moje vlákno uzavřel a již se s váma loučím tohle nemá smysl.... kolegové bylo to fajn.
lubomirz (3 days) 
jezisi, clovek vas tu necha tri hodiny bez dozoru a skonci to krvavymi päsťami takto, keby lithium malo mensiu cenu... to je jediny problem pre domace pouzitie. Lithium neznasa mrazy, ano, preto ho zavres v akejkolvek technickej miestnosti co mas v dome. 20kWh lithia zmestis do dvoch "kufrikov" na stenu, kdezto 50kWh olova je trosicku vacsich. Mimochodom ani to olovko zrovna nemiluje -20 teploty, aku ma tam efektivitu ? Ano lithium znicis zvlast ked sa budes snazit nabijat pri -20, ale ani olovo nefunguje zrovna idealne ; je fajn ze prezije ale s ucinnostou ~60% a kapacitou/prudmi zmensenymi o polovicu oproti +20 teplotam co chceme riesit. Cele to zacalo tam ze Jonas rozmysla k sucasnym ~10kWh co ma v podpise pricapit dalsich 50kWh v olove. Kolko stoji to olovo ? Kolkokrat ROCNE dokaze vyuzit tu 50kWh kapacitu ? Desat ? Dvanastkrat ? Dvanastkrat za rok je taka situacia ze musis 4-5 dni tahat barak z baterky a potom za dalsi den alebo dva uplne doplna nabijes 50kWh ? Aaaaale prdlajz. Okrem ineho by to ziadalo MRTE MRTE dalsich panelov aby nabil 50kWh olova, vymenit menice atd !! To bude zadarmo ? Naco je taka investicia ktoru realne vyuzije mozno aj desatkrat za rok ? Nebolo by nahodou lacnejsie / efektivnejsie dokupit napr. 10kWh k tomu co ma namiesto toho aby jednu celu miestnost zadrbal skoro DVOMI TONAMI olova ? 9kWp panelov v zimnych mesiacoch prdne len okolo 180-250kWh za cely mesiac ked to ide blbo, ked to ide moc dobre tak 350-400kWh. Kdeze z toho chceme cyklovat 50kWh v olove ?? Jonas pise v podpise 5.6kWp skutocnych... Viem zratat ze zozrat 1MWh zo siete pocas zimnych mesiacov a ostatne vykryt vlastnymi zdrojmi ma cenovku ~140eur a to bez tepelneho cerpadla, elektroauta a zvyhodnenych taríf ktore by cenu kusok zrazili dole. Oplati sa mu vyvalit 2000 az 2500 eur za 50kWh olovo, dalsiu tisicovku za menice a dalsiu tisicovku za panely ? Neviem kolko zerete elektriky v zime. A bacha na prevadzkove naklady olova, uz aj ta destilka nie je zadarmo, uz aj ten cas co clovek-strojnik stravi okolo olova ma cenu, aj desulfatacia neni zadarmo raz za X rokov... Kazda technologia ma svoje vyhody aj nevyhody. Aj olovo, aj lithium. Olovo nie je pre kazdeho, ani lithium nie je pre kazdeho a za kazdych okolnosti. edit : Jonas pisal 1000Ah 48V pouzitelnych, tak to bude 1500Ah kapacita. To za 2000 eur "asi" nebude ani v olove... pise ze 50kWh z olova mu vydrzi na 4 dni takze jeho spotreba je 10-12kWh denne. Ked si zoberem ze 120 dni su zimne mesiace november, december, januar, februar, a nech sfleku 50% z toho isiel na distrib. siet, tak to mame 60 dni x 12kWh = 720kWh cize 100 eur rocne. Kvoli tomuto ma vyvalit tri litre za olovo, dalsie za menice a dalsie za panely ktore uz mimochodom nechce kupovat, lebo pise ze nechce ? Ufff. Za tie usetrene prachy radsej kupit mix akcii Tesla, Google, Microsoft, AMD
Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?
diablo007 (3 days) 
A to budeš mít legalizovanou dodávku do sítě nebo ne? Nechcem dodávať do siete ... chcem aby invertor dokázal odoberať len toľko energie koľko nedokážem vyrobiť sám ... ale nie štýlom prepínania ... paralelné pripojenie ... v čom je rozdiel...ak tu spomínaš legalizovanú dodávku ? Jediný systém který umí si pricucavat aniž by jsi nemusel řešit složitě řízení přetoků je měnič který dělá AC DC AC konverzi a to jsou Axpert king popřípadě MPP solár model MK easun nevím zda to dělá ale jak jsi sám.uvedl zde jsou převážně zkušenosti s MPP Solar u easun bývaly problémy
Přetoky a jejich legálnost
josse (3 days) 
Tak tak, vždycky je časová mezera mezi přepnutím vinutí (když je možnost změnit počet pólpárů), takže ten motor ztratí tu energii, kterou by dokázal rekuperovat. Nevěřím, že někdo má z nás z fóra, v domácnosti něco (úmyslně píšu v domácnosti a ne v dílně soustruh), co by dokázalo vytvořit přetok.
BAZAR KPM 160 spojky
jimyrondon (3 days) 
Koupím spojky na lohové baterie Ferak KPM 160 Díky.
Jančiho podtatranske solarka.
kodl69 (3 days) 
klame. 1.) dají se ty baterky sehnat levněji. 2.) životnost je podstatně vyšší, mám lifepo4 z r 2007-2008 a mají pořád 80% kapacity a účinnost jistě přes 90%. Jenom drobek změkly, tj klesla účinnost. 3.) skutečný parametry toho olova bych chtěl po 20 ti letech vidět. 4.) pokud počítám samovybíjení 0.2% denně (v praxi to bude horší) tak mi z 30kWh denně zmizí 60Wh, z lithia prakticky nic. zdá se to málo, ale za 10 let je to 219kWh. pokud budu počítat s tvojí účinností 83% tak je to vlastně 264kWh. a pokud baterkou ročně projdou 4MWh tak 800kWh je jenom ztráta!!? Mám obavy, že v zimě bych neměl ani dost elektriky na udržení nabitejch baterek, natož aby něco zbylo na spotřebu. 5.) návratnost, díky ztrátám, neexistuje ani u olova za plnou cenu, nedejbože u NiCd. Co potvrdím, že olovo je "důchodový spoření" a podobně k tomu přistupuju, olověný baterky nedávám do sběru ale dobře je skladuju. A pozor na to, není to čistý olovo, je v tom antimon, leckde vápník a další přísady. Ale v hlavni by to nemělo vadit...
Vitek (3 days) 
neviem kde si zobral tu cenu 5 tisic, na fore sa predavaju po cca 70e/ks to tvoje olovo asi tiez nebola uplne nova bateria, ale uz nieco pouzite... Ano máš pravdu. nová nebyla. nicméně je to vpodstatě uplně jedno.. diskuze o prdu vychvaluju olovo, zbytečný. Je to sračka která smrdí a proto si to prosím nekupujte. olovo chce strojníka. lithium zase něco jiného. je to fuk hlavně at jsou lidi zdraví a spokojený se svým systémem. krafat na foru to mi jde.... třeba jednou mě něco donutí nakoupit lithium.... Tož mějte se fajn V.
rege (3 days) 
neviem kde si zobral tu cenu 5 tisic, na fore sa predavaju po cca 70e/ks to tvoje olovo asi tiez nebola uplne nova bateria, ale uz nieco pouzite...
Vitek (3 days) 
samsung SID 94Ah ma trvaly vybijaci prud 150A, takze dva packy maju 300 A a kapacitu necelych 10kWh Díky, dle ceníku 5 tisíc za kus, to máme 10 tisíc za 188Ah, je jich kolik 14S ? takže nádherných 144 tisíc.... lithium vybíjení o 8kWh tzn SOC po vybití 20% a ted olovo.. 45 tisíc za 30 kWh, počítám že vybíjet 8 kwh není nic resp dělám to pořád. takže v procentech vybíjím na SOC 75 životnost? nevim. ale vim že za 20 tisíc ji zahodim na šroták... tzn reálná cena v olovu je 25 tisíc .... kolik bateriá s životností 5 let koupim za svuj život než dosahnu kupní ceny lithia? cca 6 kusů. no jenže trakční olovo vydrží 20 let. té jakési návratnosti se nedá ani dožít v případě lithia..... pokud muj výpočet neklame.
rege (3 days) 
samsung SID 94Ah ma trvaly vybijaci prud 150A, takze dva packy maju 300 A a kapacitu necelych 10kWh
Přetoky a jejich legálnost
tomas (3 days) 
Ty starší dvourychlostní asynchronní motory v pračkách by to teoreticky mohli umět, ale po vypnutí ždímání ten motor volně dobíhá a nebrzdí se přepnutím na menší otáčky. Přetoku je zabráněno programem v programátoru.
Jančiho podtatranske solarka.
Vitek (3 days) 
50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii. Ach jo. Mam 30 kwh cca a efektivita procesu je 83 procent ke dnesku po roce a pul a 1.4 Mwh z baterek Kolik ma liion Kolik ma life Kolik prebijeni snese life a lion. Jak to dopadne... jaka je hodnota baterie po skonceni zivota v elektrarne... Olovo je jako sporeni.. jako bys mel cihlu z olova v regalu.... moje samsung SDI podla BMV-712 maju efektivitu 98,4% děkuju, to je krásná hodnota. respektive z 10 kwh uložených můžes použít 9,84, tak to já jen 8,3 kwh. rozdíl je 1,54 kwh z 10 kWh.... na tuto hodnotu jsem čekal děkuju moc. ted už jen najít vhodné baterie na 10 kw výkon čili nějakých 200 A po dobu alespon 2 hodin.... a to už se trošku prohneme....
Vitek (3 days) 
50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii. Lubo dokážeš to vyčíslit? kolik stojí obrovské kvantum energie na 50kWh baterii? chci vidět o kolik měsíčně přicházim a po kolika letech se vrátí investice do lithiovýchh technologií... děkuju... dej konkrétní čísla na trakční baterie 2V články např 775 Ah nezapomen započítat desulfataci, ekvalizaci, demi vodu.... a u liion napočítej zase výhřev baterií nebot nemaj rády mráz........ udělej nám tabulečku prosím !
rege (3 days) 
50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii. Ach jo. Mam 30 kwh cca a efektivita procesu je 83 procent ke dnesku po roce a pul a 1.4 Mwh z baterek Kolik ma liion Kolik ma life Kolik prebijeni snese life a lion. Jak to dopadne... jaka je hodnota baterie po skonceni zivota v elektrarne... Olovo je jako sporeni.. jako bys mel cihlu z olova v regalu.... moje samsung SDI podla BMV-712 maju efektivitu 98,4%
Přetoky a jejich legálnost
Vitek (3 days) 
Ten taky přetok vytvořit nemůže. Mění se takovému motoru moment a podle toho se točí, jeho synchronní otáčky jsou pořád stejné i při přepínání a hřídel jich nikdy nedosáhne. Stále ve skluzu a velikost skluzu je dle toho momentu který je zatěžovaný vrtulí. Jakže ne, v momentu přepnutí z větších otáček na menší přeci vrtule překročí otáčky ve vztahu k vinutí, nebo tomu nerozumím, což může být pravda, protože tomu nerozumím, ale někde jsem o těch ventilátorech četl, že regulace probíhá přepínáním vinutí, prý jsou tam odbočky. Ahoj pravdu má josse. stolní ventilátor za 500 kč to nedovede a řídí se předřadným odporem nebo přepánačem vinutí respektive ne změnou počtu pólů ale změnou proudu do vinutí ventilátoru. Proto synchronní otáčky jsou stejné jak psal josse. Pro veliký ventilátory nevim to jsem neviděl 2 stupnovej ventilátor s přepínačem pólpárů... ty motory jsou hrozně drahý .... tak asi tak....
Plazivec (3 days) 
Ten taky přetok vytvořit nemůže. Mění se takovému motoru moment a podle toho se točí, jeho synchronní otáčky jsou pořád stejné i při přepínání a hřídel jich nikdy nedosáhne. Stále ve skluzu a velikost skluzu je dle toho momentu který je zatěžovaný vrtulí. Jakže ne, v momentu přepnutí z větších otáček na menší přeci vrtule překročí otáčky ve vztahu k vinutí, nebo tomu nerozumím, což může být pravda, protože tomu nerozumím, ale někde jsem o těch ventilátorech četl, že regulace probíhá přepínáním vinutí, prý jsou tam odbočky.
josse (3 days) 
A co každej ventilátor s přepínáním otáček? podle mé každej jeden generuje přetok, hned jak tady sedím v obýváku, píšu tohle a dívám se na tu vrtuli pod stropem, tak je mi jasný, že tam nic proti přetoku nebude. Tu musím taky hlásit?! Ten taky přetok vytvořit nemůže. Mění se takovému motoru moment a podle toho se točí, jeho synchronní otáčky jsou pořád stejné i při přepínání a hřídel jich nikdy nedosáhne. Stále ve skluzu a velikost skluzu je dle toho momentu který je zatěžovaný vrtulí.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
goodbie (3 days) 
mazání stavěné na delší dobu provozu mazání??co to je za pojem??diesel bude mít tak maximálně kvalitnější olej a větší tlak v mazací soustavě,popřípaě lepší čištění oleje,
Jančiho podtatranske solarka.
josse (3 days) 
50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii. Ach jo. Mam 30 kwh cca a efektivita procesu je 83 procent ke dnesku po roce a pul a 1.4 Mwh z baterek Kolik ma liion Kolik ma life Kolik prebijeni snese life a lion. Jak to dopadne... jaka je hodnota baterie po skonceni zivota v elektrarne... Olovo je jako sporeni.. jako bys mel cihlu z olova v regalu.... Když se bavíme o efektivitě, psát o přebíjení ?? Pointa je, nic navíc nepotřebovat, takže olovo ve větších kapacitách vyžaduje přebytek panelů, pokud někdo nemá místo na panely, není pro něj olovo vhodné.
Přetoky a jejich legálnost
Plazivec (3 days) 
A co každej ventilátor s přepínáním otáček? podle mé každej jeden generuje přetok, hned jak tady sedím v obýváku, píšu tohle a dívám se na tu vrtuli pod stropem, tak je mi jasný, že tam nic proti přetoku nebude. Tu musím taky hlásit?!
josse (3 days) 
Ono by se to melo snad i hlasit distributorovy ze neco takoveho mate - ale to pak samozrejme chce ruzne dokumentace a revize... A nemelo by se nahlasit i to ze z NT dobiji nekteri baterky a pouzivaji ke pseudozlevneni VT? Kam tenhle svet speje... Pokud má nabíječka víc než (3kW? Nebo kolik to je?), pak jo, já mám 6x samostatné po 500W a to je dle PPDS ok... Teda jestli jsem něco neminul...
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
josse (3 days) 
Jenže pokud předěláš diesel na plyn, tak z toho uděláš zážehový motor. Kde je potom ta výhoda. To že to tak dělá TEDOM, je jen otázka dostupnosti polomotoru. Tedomáci stále sedí v budově Liazu, takže jsou ty důvody prozaické. Řekl bych že to bude o materiálech... Teploty budou jiné, naftové motory mají většinou mazání stavěné na delší dobu provozu... Vzít si naftový motor z náklaďáku... No protože žádný tak dobrý na benzín prostě není, naftový si můžou vybrat jakýkoliv.
BAZAR Tristar MPPT 60
bubenikpp (3 days) 
Dobry den prajem, Mam zaujem o kupu tohto MPPT menica. Dakujem za ponuky. Pekny den prajem. Rado
Kozel solárníkem
marsal64 (3 days) 
Zdá se mi vše jasné, moc díky, kodle! Měl bys ještě nějaká doporučení ohledně konkrétních typů přepěťovek?
Greenbono
Vitek (3 days) 
Nevie niekto aku vlastnu spotrebu moze mat toto fidlatko? V techn. udajoch vyrobca udava iba napajacie napatie, cize tych 230V AC. nevím neměřil jsem. tipuju do 1W však v tom je procesor a pár relé které jsou stejně vypnutý v noci ( když nepoužíváš NT) napájím z výstupu měničů a ničeho jsem si nevšiml... ani nemám přesný měřič, kterým bych ti to změřil....
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
kodl69 (3 days) 
Problém tedomu je jeho výkon. Vím o škole, kde jsou ty tedomy tuším čtyři, topí to fakt velkej barák, a ve výsledku to na elektriku přes den ani nestačí, protože svícení zářivkama v baráku s podlahovou plochou několik tisíc m2... Naopak přes noc je to vypnutý sa topí plynovej kotel, už s tím měli nějakou mimořádku, takže to potřebuje i strojníka, není to aparát, za kterým se zavřou dveře a jednou za rok se zkontroluje.
Kozel solárníkem
kodl69 (3 days) 
jasně. Na 3s stringy je to do 5kW tak akorát, pro větší výkon tlustší kabel, ale pak to asi nezvládne jeden běžnej mppt regulátor...
Tester bateriek 18650/21700/26650...
DanoP (3 days) 
Ak to nie je problem tak prosim pokracovat. Ocakaval som ze pokles kapacity, nebude linearny a na nejaky pocet cyklov sa spomali, ale vyzera to tak ze to tak nie je. Uvidime ci sa bude zvacsovat rozdiel poklesu kapacity samsung - lanzhd.
Studer informacie
DanoP (3 days) 
Tie kalibracne postupy by ma tiez zaujimali. XTM co mam tiez ukazuje prud 0,17A z DS pri rozopnutom transfer rele, a je to hausnumero - skutocne tam tecie radovo par mA cez odrusovacie kondenzatory preklenujuce L, N na zem a navzajom (10nF a 47nF). Je ale zaujimave ze ten prud nezobrazi RC02 - to hodi 0, vyzera to tak, ze v RC02 maju podmienku ak je rozopnute transfer rele daj 0, nezavisle od toho co vrati objekt 3012 - prud na AC in (citane cez XCom). Horsie je ze toto ovplyvnuje aj vypocet prikonu z DS. To ze ak je zopnute transfer rele tak reportovane vstupne napatie je o 2V vyssie ako vystupne aj bez zataze je dalsia vec. Ked opat zapojim aj druhe XTM , budem na to mysliet a preverim to, ci je to kusova zalezitost alebo "by design".
Kozel solárníkem
marsal64 (3 days) 
prostě nezbejvá, než to spojit dohromady. Použití 8mm almgsi místo 16mm2 CY doporučuju taky, cena je jednoznačnej argument. Hned na půdě by měly být ty přepěťovky, takže "kombibox". Doporučuju kovový provedení, a podle normy ne na trámu, ale min 3.5cm od hořlavejch materiálů případně podloženo 1cm tlustým cetris. Popíšu moje řešení: kabely od stringů vedou po střeše, upevněný na konstrukci, a jednou prostupovou taškou jdou dovniř, každej samostatně v tenkým černým husím krku. Nikde neleží na dřevě, protože hned vedle prostupu je upevněnej rozvaděč, udělal jsem na něj železnou konstrukci, která je rozepřená mezi dva trámy. Odsud vede 3x CYa16mm2 v chráničce (v obytné části v rohové liště) skrz střed domu až do technické místnosti. Na rozdíl od obrázku musíš mít u panelů svodič T1 a u regulátoru T2. A ikdyž máš plechovou stře Při přímým zásahu bych považoval za úspěch, pokud nic nezačne hořet. Už jsem viděl i pěkně popálený okraje hliníkovejch šablon, a to na tom baráku byl i nějakej hromosvod... Rozumím, ještě jeden upřesňující dotaz: 3x Cy 16mm2 = 2x na proud z panelů a 1x jako přívod uzemnění k přepěťovce pod střechou z technické místnosti?
kodl69 (3 days) 
prostě nezbejvá, než to spojit dohromady. Použití 8mm almgsi místo 16mm2 CY doporučuju taky, cena je jednoznačnej argument. Hned na půdě by měly být ty přepěťovky, takže "kombibox". Doporučuju kovový provedení, a podle normy ne na trámu, ale min 3.5cm od hořlavejch materiálů případně podloženo 1cm tlustým cetris. Popíšu moje řešení: kabely od stringů vedou po střeše, upevněný na konstrukci, a jednou prostupovou taškou jdou dovniř, každej samostatně v tenkým černým husím krku. Nikde neleží na dřevě, protože hned vedle prostupu je upevněnej rozvaděč, udělal jsem na něj železnou konstrukci, která je rozepřená mezi dva trámy. Odsud vede 3x CYa16mm2 v chráničce (v obytné části v rohové liště) skrz střed domu až do technické místnosti. Na rozdíl od obrázku musíš mít u panelů svodič T1 a u regulátoru T2. Při přímým zásahu bych považoval za úspěch, pokud nic nezačne hořet. Už jsem viděl i pěkně popálený okraje hliníkovejch šablon, a to na tom baráku byl i nějakej hromosvod...
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
hurvayz (3 days) 
Už to nebudu komentovat, přečti si vlákno od shora dolů.. (Můj koment byl mimo téma- podotkl jsem, že nafta jde dat taky do plynu. O smyluplnosti jsem se nebavil.
Greenbono
el_salvadore (3 days) 
Nevie niekto aku vlastnu spotrebu moze mat toto fidlatko? V techn. udajoch vyrobca udava iba napajacie napatie, cize tych 230V AC.
Kozel solárníkem
Dagus (3 days) 
Ale on s nedodrží pokud nepředělá celé jímání na hvi vodič a to fakt nepředělá, protože nemá dotace od eu na stavbu. Kniska eu je jasná inspirace. Neříkám že je to košér to stažení ze střechy, jen že to tak tmobile má a na nemocnici tedy objektu třídy vyšší než dům to prochází.
Studer informacie
mobilik (3 days) 
Poviem to takto, ja už dávno tvrdím že všetky produkty studer nevedia merať napätie a ani prúd.... Jedine co meria presne je BSP. Ale v systéme sa stým neráta. Každý prvok berie svoje meranie nepresne.... Môj XTH pri vypnutom transfer rele občas meria 0,38A z DS.... To svedčí o presnosti. Viem ze existuje nejaký kalibračny postup na nastavenie hodnôt, napr. pri výmene procesora. Teraz som posielal jeden nový procesor do XTH jednému clenovy mypower, ak bude chcieť, možno sa vyjadrí ci dostal návod na kalibráciu. Ak nie skúsim to poriesit cez dodavatela, začína ma to zaujímať.
Přetoky a jejich legálnost
ikovlabs (3 days) 
To neni muj napad ale Cezu - viz. spotrebice se zpetnym vlivem na sit...
Tester bateriek 18650/21700/26650...
trud (3 days) 
Obe batérie dosiahli 1000cyklov....Pokračujeme ?
Jančiho podtatranske solarka.
Vitek (3 days) 
50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii. Ach jo. Mam 30 kwh cca a efektivita procesu je 83 procent ke dnesku po roce a pul a 1.4 Mwh z baterek Kolik ma liion Kolik ma life Kolik prebijeni snese life a lion. Jak to dopadne... jaka je hodnota baterie po skonceni zivota v elektrarne... Olovo je jako sporeni.. jako bys mel cihlu z olova v regalu....
Přetoky a jejich legálnost
Vitek (3 days) 
Ono by se to melo snad i hlasit distributorovy ze neco takoveho mate - ale to pak samozrejme chce ruzne dokumentace a revize... A nemelo by se nahlasit i to ze z NT dobiji nekteri baterky a pouzivaji ke pseudozlevneni VT? Kam tenhle svet speje...
ikovlabs (4 days) 
Ono by se to melo snad i hlasit distributorovy ze neco takoveho mate - ale to pak samozrejme chce ruzne dokumentace a revize...
Kozel solárníkem
marsal64 (4 days) 
myslíš tedy uzemnění prvních bleskojistek pod střechou na půdě napojit prostě nahoru na jímač na střeše? Nejlépe je číst a odpovědět si sám (zdroj: kniska.eu)
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
redcrown (4 days) 
Jenže pokud předěláš diesel na plyn, tak z toho uděláš zážehový motor. Kde je potom ta výhoda. To že to tak dělá TEDOM, je jen otázka dostupnosti polomotoru. Tedomáci stále sedí v budově Liazu, takže jsou ty důvody prozaické.
Jančiho podtatranske solarka.
lubomirz (4 days) 
50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii.
Studer informacie
DanoP (4 days) 
Sklamanie z merania prudu baterie menicom XTM - podla vsetkeho sa "mera" nepriamo vypoctom, potom napr. pri nabijani z DS sa moze stat ze sice ukazuje 10A nabijaci prud na RC02 (aj udaje vycitane cez XCom), ale skutocny je aj 12A, presne ukazuje BSP, overene aj kliestovym ampermetrom.
Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?
PowerFull (4 days) 
A to budeš mít legalizovanou dodávku do sítě nebo ne? Nechcem dodávať do siete ... chcem aby invertor dokázal odoberať len toľko energie koľko nedokážem vyrobiť sám ... ale nie štýlom prepínania ... paralelné pripojenie ... v čom je rozdiel...ak tu spomínaš legalizovanú dodávku ?
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
hurvayz (4 days) 
to nepopírám
goodbie (4 days) 
tak jen z prncipu spalovacího motoru to vychází... moderní supernafták typu octavia TDI by mohl mít 35 až 40 procent... ale o moc víc z toho borci nevyždímou.... jenže ten favorit motor běhá jen na zemní plyn či propanbutan,jak by tam na plyn fungovalo TéDéIčko jako?? i naftový motor jde předělat na plyn, není problém jistě že jde,ale pro kogenerátor bude zážehový motor jednodušší a rychlejší řešení,než se ještě drbat s dieselem na plyn
diablo007 (4 days) 
tak jen z prncipu spalovacího motoru to vychází... moderní supernafták typu octavia TDI by mohl mít 35 až 40 procent... ale o moc víc z toho borci nevyždímou.... jenže ten favorit motor běhá jen na zemní plyn či propanbutan,jak by tam na plyn fungovalo TéDéIčko jako?? však to je u řitě na co ti běží elektrocentrála... jen říkám že vznětový motor má při vhodně navržených pracovních otáčkách v porovnání s benzinem vyšší účinnost. Co je na obrázku je mi jedno fafťák není uplně výstřelek mody poslední pětiletky a tak se omlouvám jestli jsem zde ekoteroristy nasral Ona je pointa v tom že za prvé je propan levnější a za druhé nechodíš dolovat nádrž tohle prostě má jet 24/7 a proto to býva na něco co ti téže do baráku trubkama
hurvayz (4 days) 
tak jen z prncipu spalovacího motoru to vychází... moderní supernafták typu octavia TDI by mohl mít 35 až 40 procent... ale o moc víc z toho borci nevyždímou.... jenže ten favorit motor běhá jen na zemní plyn či propanbutan,jak by tam na plyn fungovalo TéDéIčko jako?? i naftový motor jde předělat na plyn, není problém
Vitek (4 days) 
tak jen z prncipu spalovacího motoru to vychází... moderní supernafták typu octavia TDI by mohl mít 35 až 40 procent... ale o moc víc z toho borci nevyždímou.... jenže ten favorit motor běhá jen na zemní plyn či propanbutan,jak by tam na plyn fungovalo TéDéIčko jako?? však to je u řitě na co ti běží elektrocentrála... jen říkám že vznětový motor má při vhodně navržených pracovních otáčkách v porovnání s benzinem vyšší účinnost. Co je na obrázku je mi jedno fafťák není uplně výstřelek mody poslední pětiletky a tak se omlouvám jestli jsem zde ekoteroristy nasral
goodbie (4 days) 
tak jen z prncipu spalovacího motoru to vychází... moderní supernafták typu octavia TDI by mohl mít 35 až 40 procent... ale o moc víc z toho borci nevyždímou.... jenže ten favorit motor běhá jen na zemní plyn či propanbutan,jak by tam na plyn fungovalo TéDéIčko jako??
Vitek (4 days) 
tak jen z prncipu spalovacího motoru to vychází... moderní supernafták typu octavia TDI by mohl mít 35 až 40 procent... ale o moc víc z toho borci nevyždímou....
Kozel solárníkem
marsal64 (4 days) 
Takže to je jasný krabice od bot jsou hořlavé a zbytečné, šup s tím do papíru. Pak je to dle chuti a ceny. Já to tahám dolu a výhra to není. Mít půdu, tak vyhraje hovadskej kabel na půdu a combibox nahoře. Stejně musíš hned za vstupem dělat bleskojistky, protože světe div se máš kovovou střechu. Takže vše připojit na jímací soustavu a hned za vstupem do domu ochrany a u regulatoru další. Kodl poradí asi více edukovaně. Jinak jsem viděl že si tu sběrnici na zemnění svodičů na hulváta vytáhli z jímací soustavy vodičem 50mm2 a použili ho v budově. Je sice fakt, že to byla nemocnice a zem byla tak 100m daleko, ale nevím nevím jestli to bylo košér. Rozhodně to ale revizí prošlo. Díky, to zní dobře, myslíš tedy uzemnění prvních bleskojistek pod střechou na půdě napojit prostě nahoru na jímač na střeše? (Další bleskojistky těsně před reglem už půjdou zajisté na "dolní zem")
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
FRSO (4 days) 
To mě poser, fago za 350klacků. 40KW el je ale úctihodné. El jenom 22kW, 40kW e teplo.
Dagus (4 days) 
To mě poser, fago za 350klacků. 40KW el je ale úctihodné.
Kozel solárníkem
Dagus (4 days) 
Takže to je jasný krabice od bot jsou hořlavé a zbytečné, šup s tím do papíru. Pak je to dle chuti a ceny. Já to tahám dolu a výhra to není. Mít půdu, tak vyhraje hovadskej kabel na půdu a combibox nahoře. Stejně musíš hned za vstupem dělat bleskojistky, protože světe div se máš kovovou střechu. Takže vše připojit na jímací soustavu a hned za vstupem do domu ochrany a u regulatoru další. Kodl poradí asi více edukovaně. Jinak jsem viděl že si tu sběrnici na zemnění svodičů na hulváta vytáhli z jímací soustavy vodičem 50mm2 a použili ho v budově. Je sice fakt, že to byla nemocnice a zem byla tak 100m daleko, ale nevím nevím jestli to bylo košér. Rozhodně to ale revizí prošlo.
Hromy a blesky
marsal64 (4 days) 
Ach jo, do tohoto prostoru mám tedy svést prostupem ve střeše 10 stringů? Už vidím, jak po tom jedou ty bleskové kiloampéry a koušou to kuny... Byl by někdo tak laskav a pomohl mi v hlasování: (a) Ano, prostě vést 20 drátů po této půdě do garáže, kombibox a přepěťovky v garáži. (b) Dovést někam k prostupu zdola 16mm2 zem, dát kombibox s přepěťovkami na trám a pak vést už jen (v mém případě) 4 tlusté kabely? (c) Svést všech 20 drátů do garáže chráničkou po střeše a půdu nechat krabicím od bot atd. atd. nebo snad (d) = ? Moc díky
BAZAR Prodám použité regulátory Xantrex XW MPPT 60 150 Schneid
Skrat (4 days) 
Beru
BAZAR Lion charger 29,4 V
LukasK (4 days) 
Omlouvám se ...všem co psali pošlu až 3.11. Asi jsem sežral netopýra
30Wp HADEX
Goorath (4 days) 
Jonass je to 2. fotka odshora a je to kurva vidět ALE možná to není škrábanec, skoro to vypadá jako ten vodič co prolíná celý panel.. jako kdyby jim ten 'vlas' upadl a nechali ho tam.. A to měření úplně nevím.. jednak je zima a jsou pořád mraky, ani když nejsou tak je na obloze ten bílej opar a bojím se že ani na manuálném MPPT (odpor se nastavuje trimerem).. se na 30W nedostanu Každopádně ten první panel mi upadl a teď (při max. domácím osvětlení) jsem na něm naměřil o dost menší VoC než na druhym, asi o volt / 4.66 vs 3.6V Bojím se že mohlo dojít k nějakýmu poškození..
BAZAR Prodám použité regulátory Xantrex XW MPPT 60 150 Schneid
Kobra23 (4 days) 
Všichni co zaplatili za výše uvedené regulátory, tak zítra odesílám GLS kurýrem. Ve středu vás bude kurýr kontaktovat. Děkuji za obchod. Pokud má ještě někdo zájem o 1 ks, tak zřejmě bude k mání. 3 zájemci, kteří měli zájem se už neozvali na SZ. Sent from my iPhone using Tapatalk
30Wp HADEX
JonasPP (4 days) 
Panele su v uplnom poriadku. To spalene sa ti len zda,Ja mam na starych funkčnych paneloch kopec takych miest a super je,ked sa rovnake miesto opakuje na viac %lankoch,ako keby sa rezal každy članok z jednej kocky kremiku. Teda sa neboj,len to doma zmeraj. A inak nasmial som sa na tom škrabanci,čo skutočne na fotke ani nebadať.
Přetoky a jejich legálnost
pezizka (4 days) 
Když teda chcete něco co je schopné vyrobit přetok a docela lehce to můžete mít doma, je dvouotáčkový motor... Je to ale docela šupa při nešetrném přepnutí otáček z vyšších na nižší.
30Wp HADEX
PavelR (4 days) 
ten "pálenec" - poslední foto. To by mě taky zajímalo. Pozoruji to na jedné velké FVE z roku 2012. Je tam toho hodně. Tuší někdo?
Nastaveni Infini 3f 10 kW
Véskovák (4 days) 
Díky za info, prostuduji to.
30Wp HADEX
Goorath (4 days) 
Fotky se nahrály obráceně, tj. Foto 1 je dole, foto 2 2.odspoda atd.
Goorath (4 days) 
Kucí jdu vás znovu otravovat.. Jelikož jsem začátečník amatér a v oboru se nevyznám, chci se zeptat na váš názor. Jedná se o spektakulární kvalitu panelu zn. Hadex, koupil jsem 2ks 30Wp, jeden má pouze škrábanec, 2. je o něco horší, viz foto. Foto 1 - spektakulární 'pálenec' na waferu Foto 2 - spektakulární 'spoj' Foto 3 - škrábanec jak sviň Foto 4 - nekompletní obvod Vaše názory kluci? PS: panely jsou dost levné a napadá mě zda není možné, že podobně jako u cpu, když se vyrobí 8 jádro kde je jedno vadné, se blok uzamkne a je z něj pouze 6-jádro, tak jestli je možné že i přes ony vady je panel 'ok' a v testu oněch 30W splnil.. díky
Přetoky a jejich legálnost
diablo007 (4 days) 
Rekuperace u výtahu se dnes již používá brzdí se proti sítí. Na stolarne máme frézu co má dvoje otáčky pokud ji prepnu do menších tak to zpátky kopnout něco musí.
Jančiho podtatranske solarka.
JonasPP (4 days) 
Chalani,mal som teraz posledne obdobie brutal rušno,už som sa skoro stahoval kusok od kiwiho,roboty som mal,až Mi bolo plano a ani upozornenie Mi neprišlo,že niekto pisal do môjho vlakna,tak tetaz to musim dať do poriadku. Prepinače 1-0-2 mam rovno v rozvadzači a su riadne označene spolu s 16A ističom,čo odpoji elektrareň od rozvadzača. Je to aj niekde v začiatkoch tohto vlakna. Každy doma je poučeny,čo ma spraviť,ak solarko skolabuje,ostatok doriešim,jak pridem domov. No ale jak solarko funguje viac ako pol roka bez zavahania,tak evidentne každy zabuda,ako prepnuť 4 pačky na polohu VEREJNA SIEŤ. Ako uvažoval som nad automatickym prepnutim pri vypadku solarka,ale ešte som sa ani nedostal k vynoveniu rozvadzača,bo mam tam ešte rozpadajuci sa starobinec z čias komunizmu a postupne davam hladam potrebne komponenty. A teraz k dnešnemu dianiu. Panele pracuju ako maju a viac už ani nechcem. Posledne upršane obdobie ukazalo zavady na solarnej streche a mam tam zopar priesakov,ale to mam za to,že som sa nechal polskym vyrobkom nachytať,čo ma nazou klampiarsky tmel. Ale to je na dlho,lebo vôbec nema vlastnosti,ako su v navode. Proste sa rozpušta vo vode,aj po zaschnuti. Ďalej,tyždeň do zadu bolo celkom premenlive počasie,ale panele aj tak v tychto kratkych a zamračenych dňoch dokazali 2x preskočiť 20kWh do dňa. Je pravda,že už to nizke slko nema taku silu,lebo som ani v tom najlepšom čase nevidel,aby z panelou tieklo viac ako 3,3kW,ale v konečnom zhrnuti je to na chod viac ako dosť. Problem je iba kapacita baterie pri preklenuti zamračeneho obdobia. Napriklad dneska. Panele dodali iba 2kWh a už trištvte domu ide na DS. Uvažujem dať najmenej 1000Ah použitelnych v 48v olove,čo je chod na 4 dni + deň v litiu. A ako Mi tu bolo poradene,zakopem,alebo zašijem niekde luhovky,lebo predať ich ozaj nema cenu a v nich bude havarijna zaloha ešte na jeden deň. Iba tak dokažem využiť potencial namontovanych panelov. Po nadobudnuti baterii uvažujem aj zmeniť menič za silnejši,aj keď do teraz som nadmieru spokojny s 6kW,ale nik nevie,čo bude treba dlhodobo ťahať do buducna a PJ toho dlhodobo vela nezvlada. Tuto zimu sa pustim do prestavby oboch PJ,aby sa lepšie chladili trafa,bo toto je boj na dlhu trať,tak to bude dajaky rok trvať a tak PJ musia ešte dačo zvladnuť. To je taky suhrn.
Přetoky a jejich legálnost
NOPARasito (4 days) 
Vetsina CNC s motorama co maji permanentni magnety v rotoru rekuperuje a to jako ze dost. Jak rikal Kodl69 tak byly na starych masinach rekuperacni odpory. To dnes jiz nejsou a vse se vraci do site. Mimochodem, mam zakaznika, kterej jede fabriku jiz 3tim rokem na diesel generator (tvalou 200kW) a tam holt masina s rekuperaci nejela. Holt nemela kam vracet a vypadavala na prepeti v DC meziobvodu. Tj z 600VDC bylo videt v diagnostice 700VDC a vypadek stroje.
mati (4 days) 
Kecy - v PPDS je uvedena 0 . Jestli je toleruji nekde tak na zaklade libovule nebo pokuty. Minuly rok reseno s CEZ nekolik hodin a sra.. atomove hriby s 2kWh za rok. Já si myslím že to je možné ale distributor nemá nástroj jak drobné technické přetoky sankcionovat. Možná dělají dusno, nesouhlasí s tím, vyhrožují ale to je asi tak všechno co s tím mohou dělat protože přetoky se počítají z maximálního čtvrthodinového výkonu a pokud ti přeteče 500W po dobu 0,5 sekundy tak ve čtvrthodině která má 900 sekund je to 500W:1800 = 277mWh Pokuta je něco okolo 1500-1800Kč/kWh (ve čtvrthodině), takže 1800Kč x 0,000277kWh = krásných 49 haléřů. Nebude to tak jednoduché. jedna věc je platba za maximum - to co píše Ota. Druhá věc je platba za nevyžádanou dodávku - někde ( asi v PPDS nebo v podobným výmyslu distibuček ) je zapsána pokuta 32Kč/kW/měsíc!! - nehledal jsem teď. Pánové , dám vědět cca v březnu po prvím vyůčtování . Poprvé s připojeným mikrozdrojem bez dodávek. Zatím za 2,5měsíce mám dodávku 0,127kW - uvidíme kam se dostanu. Ten elměr ( landys ) . co mi dali , měří potvora nejmenší jednotku 0,1W - alespoň co vidím ve virtuální kanceláři. A největší čtvrthodinové maximum mám zatím : 0,029kW ( pro "zajo" - ten přetok způsobila ta řezačka na dlažbu , co se ti u mě tak líbila ).
beethowen (4 days) 
Pani, sorry ospravedlňujem sa. Zabudol som pri mojej úvahe na takú "banánu" vec ako vypínač. Bral som to ako stroj ktorý dokáže vyrábať a netuklo mi v tom momente že to vypnem vypínačom. Primárně ale musí být otáčky asynchronního motoru nadsynchronní (tj. 3000, 1500, 750, atd.+skluz), aby fungoval jako generátor. To znamená, že je potřeba motoru dodat energii zvenčí, což je možné u vrátku a výtahu s rekuperačním bržděním. U cirkulárky to není možné, tam jsou otáčky vždy podsynchronní. Teoreticky je možný třeba případ u soustruhu, kde se podřadí a vřeteno s obrobkem má ještě nějakou kinematickou energii. Ale obecně není u běžných domácností moc případů, kdy přetok vzniká.
mobilik (4 days) 
Pani, sorry ospravedlňujem sa. Zabudol som pri mojej úvahe na takú "banánu" vec ako vypínač. Bral som to ako stroj ktorý dokáže vyrábať a netuklo mi v tom momente že to vypnem vypínačom.
kodl69 (4 days) 
Rekuperace u frekvenčních měničů do cca 5kW není běžná, ostatně není běžná ani u starších tramvají, prostě se ta přebytečná elektrika spálí v odporech, nedávno jsem je někde viděl v inzerátu...
Vitek (4 days) 
Trochu jsem zauvažoval... přepínač Y D to nedovede ale kdybyste měli 2 přepínače a jedním cirkuli zapojili na 2P stroj s otáčkami 3000 za minutu a druhým přepínačem přepojili na 4P s 1500 otáčkama tak při přechodu z 3000 otáček do 1500 otáček to tutově vyrábět bude než se kotouč zpomalí na 1500 otáček. Taktéž výtah co brzdí asynchronně - nadotáčkově to dovede, stejně jako to dovede vrátek který veze cihly dolů.... pokud tam je už frekvenčák, dost z nich má brždění rekuperací za předpokladu že mají řízený usměrnovač na vstupu případně nějaké fety tak z DC meziobvodu se dá odevzdat energie do sítě.. podívejte typicky na trambaje DC 600 nebo kolik mají V při bežděním rekuperujou....ty sice nemaj frekvenčák ale DC DC pohon ale princip podobný. pokud bude napětí na síti menší než napětí zdroje ( motor, ) tak to pojede zpět do sítě.
josse (4 days) 
Výtahy ale pretoky umí to se shodneme Takhle obecně to taky nejde říct... Moc se v nich nevyznám, ale tipnu si, že převážná většina jich přetoky taky nedělá.
josse (4 days) 
Zápinas ji hvězda trojúhelník a vypinas zpět přes hvezdu a tady by se to asi mohlo stát Spíš ne, oběma způsoby připojení jsou stejné synchronní otáčky, v obou režimech je motor spotřebič/generátor pouze podle aktuálních otáček. Muselo být se cirkulárky točit nějakým externím způsobem nad 50Hz, , Y/D na to vliv nemá.
josse (4 days) 
A cirkularka v dome pri vypnutí neroby pretok? Jak může? Pro vypnutí cirkulárky dojde k odpojení od sítě v momentu kdy to byl stále malý spotřebič bez mechanického zařízení. Po odpojení tudíž není kam by případný přetok putoval... Protože je odpojená. Běžné VFD je usměrňovač na vstupu a ten taky neumí. Mohli bychom připustit speciální usměrňovače. Uměly by to některé typy synchronních usměrňovačů. Je však velmi nepravděpodobné, že by výrobce měl chybu v FW, který by přetoky vyráběl... FW také podléhá certifikaci a to by certifikací neprošlo...
diablo007 (4 days) 
Výtahy ale pretoky umí to se shodneme
BAZAR Lion charger 29,4 V
sanoch (4 days) 
Ahoj, určitě by se hodily. Vzal bych všechny zbylé. Odkud jsi?
Přetoky a jejich legálnost
FRSO (4 days) 
Zápinas ji hvězda trojúhelník a vypinas zpět přes hvezdu a tady by se to asi mohlo stát Ani tu se to nestane jak píše kybos.
kybos (4 days) 
Přepínání hvězda - trojúhelník nemění synchronní otáčky ale pouze míru skluzu a motor se tedy nemůže dostat do stavu, kdy generuje nějaký výkon při nadsynchronních otáčkách.
diablo007 (4 days) 
Zápinas ji hvězda trojúhelník a vypinas zpět přes hvezdu a tady by se to asi mohlo stát
dumi (4 days) 
A cirkularka v dome pri vypnutí neroby pretok? Inak aj ja viem ze na SK sú pretoky tolerovane do určitej miery. Ale ak zbadajú že máš panely idú tvrdo po tom. Jak muze vypnuta cirkule udelat pretok?
FRSO (4 days) 
A cirkularka v dome pri vypnutí neroby pretok? Inak aj ja viem ze na SK sú pretoky tolerovane do určitej miery. Ale ak zbadajú že máš panely idú tvrdo po tom. Když ji vypneš, tak asi těžko, to bys ji musel nechat jet připojenou k síti a zároveň stejným směrem zvýšit otáčky toho kotouče, pak by vyráběl a tlačil do sítě, ale prakticky to nelze provézt, v podstatě se dá každý asynchronní motor použít jako generátor.
mobilik (4 days) 
A cirkularka v dome pri vypnutí neroby pretok? Inak aj ja viem ze na SK sú pretoky tolerovane do určitej miery. Ale ak zbadajú že máš panely idú tvrdo po tom.
ikovlabs (4 days) 
Ano bylo by to dobre rozklicovat - ale - legislativu si pise CEZ... Pokutu za pretok ano ALE kdyz ma clovek nahlaseny mikrozdroj. Pokud ne tak vyhruzky odpojenim a SEI.A na nejaky vytah neberou ohled - proto si taky ti buz... napsali 0 pretoky.
diablo007 (4 days) 
To ze Kolařík montuje fve a živí ho to víme a legislativu má nastudovanou asi dobře. Filip se s ním zná osobně možná by nebylo na škodu ho buď požádat vyloženě o vyjádření nebo aspoň zjistit kde přesně v ppds je to uvedeno. Mám pocit že tu od něj už nějaké články kdysi publikované také byli Zde je ke stažení i PDF a nějaké zmínky o paragrafech https://www.i4wifi.cz/cs/stranky/121-gridfree-faq-tech
PLC Tecomat Foxtrot
marsal64 (4 days) 
Prima, díky, tak další foxtroťák mezi námi.
Jak nejjednodušeji naprogramovat bistabilní tlačítko...
Postrc (4 days) 
Ahoj, nějak to samozřejmě dělám, ale jde mi teď o "eleganci": jak nejjednodušeji naprogramovat ve Foxtrotu jednoduché "bistabilní" web tlačítko ovládající stav nějaké proměnné: Web tlačitko stisknu a nějaká proměnná se změní z 0 do 1 Web tlačitko stisknu znovu a stejná proměnná se změní z 1 do 0 Pokud tlačítko držím nebo pouštím, proměnná se nemění Ahoj Jednou jsem potřeboval změnit stav výstupu nezávisle na aktivovaném vstupu s možností ovlivnění z webového tlačítka. Výsledkem je blok, který toto umožnuje. Snad Ti to pomůže. FUNCTION_BLOCK fbWebPrepinac VAR_INPUT In : BOOL; //1 - zapnutí 0 - vypnutí - vstup typu BOOL IN_web : BOOL R_EDGE; //Ovládání z webu Rst : BOOL R_EDGE; //Reset Q END_VAR VAR_OUTPUT Q : BOOL; //Výstup k DO Q_status : BOOL; // Nestandartní výstup - signalizace, že je to ve skutečnosti jinak END_VAR VAR_IN_OUT END_VAR VAR RScerp : RS; R_start : R_TRIG; F_start : F_TRIG; END_VAR VAR_TEMP END_VAR R_start(CLK := In); F_start(CLK := In); //Přepínání vstupu RScerp(S :=R_start.Q OR (IN_web AND NOT(Q)) , R1 := F_start.Q OR (IN_web AND Q) Or Rst , Q1 => Q); If (Q AND NOT(In)) OR (NOT(Q) AND In) then Q_status := True; Else Q_status := False; End_If; END_FUNCTION_BLOCK
PLC Tecomat Foxtrot
Postrc (4 days) 
Byl bych velice opatrný se spolehlivostí dat o proudu (AC i DC) z měniče. Moje zkušenost je taková,že hlavně při nižší zátěži ( do 500w) to může být klidně o 30% mimo . Základ je kvalitní elektroměr ( používám PRO1-Mod a PRO380-Mod) na rychlé sběrnici a z toho brát hlavní data . Teco CIB je taky v pohodě. Jen to má jednu nevýhodu, že pokud je nutné rychlé vyčítání , tak odezva může být omezená dalšími prvky na CIB sběrnici. Proto to mám přes RS 485. V centrále je rozšiřující modul MR-0115 s 3x RS485 a to bohatě stačí na 2 elektroměry + zařízení okolo . Pavel[/quote] Ahoj Tady bych nesouhlasil. Pokud máš smartmeeter na CIB, bude vyčítaný rychleji, než data zaslaná po RS485. Na smartmeeteru od Teca je možné změřit i změnu při výpadku jističe, protože otáčka PLC je někde okolo 130ms, Pokud se nepletu, tak vyčítání RS485 jde na řadu po vyčtení celé CIB I/O. Nevýhodou smartmeeteru na CIB je, že nemá žádný registr pro uložení hodnoty v případě výpadku nebo restartu, vše to drží PLC.
Přetoky a jejich legálnost
josse (4 days) 
Přetoky ti udělají i motory dokonce mluvil o invertorovych svareckach Není přetok jako přetok. Jestli dělá usměrňovač přetok, je to chyba a je jedno v jakém bazmeku to je. U brzdění motorů chápu, u rekuperační laboratorní zátěže chápu. U elektrárny chápu. Tohle musí být smluvně zajištěno, nebo zabráněno. V běžné domácnosti není nic co by přetok způsobilo a nevím proč by to mělo být tolerováno( a pořád to na fóru probíráno).
ota (4 days) 
Kecy - v PPDS je uvedena 0 . Jestli je toleruji nekde tak na zaklade libovule nebo pokuty. Minuly rok reseno s CEZ nekolik hodin a sra.. atomove hriby s 2kWh za rok. Já si myslím že to je možné ale distributor nemá nástroj jak drobné technické přetoky sankcionovat. Možná dělají dusno, nesouhlasí s tím, vyhrožují ale to je asi tak všechno co s tím mohou dělat protože přetoky se počítají z maximálního čtvrthodinového výkonu a pokud ti přeteče 500W po dobu 0,5 sekundy tak ve čtvrthodině která má 900 sekund je to 500W:1800 = 277mWh Pokuta je něco okolo 1500-1800Kč/kWh (ve čtvrthodině), takže 1800Kč x 0,000277kWh = krásných 49 haléřů.
marsal64 (4 days) 
To bys musel ten motor necim roztocit. u vytahu dejme tomu, ale to v rodinnem dome moc casto nemaji. Nenapada me.nic co se bezne vyskytuje doma co by mohlo mit pretok Já situaci chápu tak, že na přetoky prostě bacha a to je důvod, proč kozlovnu nakonec velmi pravděpodobně udělám s přepínačem sítí, aby to bylo "jisté". A ke Studerovi si přívod od DS přivedu, ale s vypínačem - jaksi pro lepší příští.
Kozel solárníkem
marsal64 (4 days) 
... vakaflex nebo jak se ten humáč drahej jmenuje pod ten úchyt, ale sežeň si někoho kdo ti prodá kousek. Metr či dva vakaflexu ti klidně věnuju, když se stavíš. Fíha, pokud je černý nebo šedý, poslal bys mi prosím SZ s nějakými souřadnicemi? Pokud jsi z Prahy nebo okolí, tak se rád stavím . A nabídnu třeba něco z nevyužité čínské bižuterie .
Přetoky a jejich legálnost
dumi (4 days) 
To bys musel ten motor necim roztocit. u vytahu dejme tomu, ale to v rodinnem dome moc casto nemaji. Nenapada me.nic co se bezne vyskytuje doma co by mohlo mit pretok
diablo007 (4 days) 
Přetoky ti udělají i motory dokonce mluvil o invertorovych svareckach
ikovlabs (4 days) 
Kecy - v PPDS je uvedena 0 . Jestli je toleruji nekde tak na zaklade libovule nebo pokuty. Minuly rok reseno s CEZ nekolik hodin a sra.. atomove hriby s 2kWh za rok.
Kozel solárníkem
Kostěj (4 days) 
... vakaflex nebo jak se ten humáč drahej jmenuje pod ten úchyt, ale sežeň si někoho kdo ti prodá kousek. Metr či dva vakaflexu ti klidně věnuju, když se stavíš.
BAZAR Trakční Pb baterie Banner 3PZF290
c-zero (4 days) 
Prodáno
Přetoky a jejich legálnost
diablo007 (4 days) 
Vyzvedával sem si u pana Kolaříka paralelní karty a po chvilce kecani jsme se dostali k přetokům a docela mne zaskočil prohlášením že pretoky do sítě jsou normální věc jelikož ho generují různé zařízení počítá se s tím a dokonce je to uvedeno v ppds. Tím pádem i fve do určité velikosti přetoku není problém jen ji prý nesmíte legalizovat protože pak se na to zaměří a vyžadují čistou nulu
Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?
diablo007 (4 days) 
A to budeš mít legalizovanou dodávku do sítě nebo ne?
PowerFull (4 days) 
Ahojte ,nejaký ten deň sa hrabem v týchto hybridných invertoroch a mám v tom celkom slušný zmätok. Máte niekto link na oficiálnu stránku Axperta ? Easun mi pripadá ako celkom dobrá voľba na začiatok,keďže sa dajú nájsť vierohodné informácie o nich ... http://www.easunpower.com/About/ Mppsolar vyzerá byť asi tu na fóre overená značka https://www.mppsolar.com/v3/product-overview/ Pozerám sa po hybridnom meniči ktorý dokáže pricucávať zo siete to čo nedokáže dať FV pole a batéria ... na aké parametre sa zamerať aby som nekúpil hlúposť? PS: pozerám sa po 3000W ( +- ) verziách ... nemá to živiť celú domácnosť,iba časť spotreby tým chcem vykryť Ďakujem
BAZAR Daruji jističe.
*CAR* (5 days) 
Ahoj , Hodil by se mi C20 a C16 jednofáz . Posílám SZ a domluvíme se na poslání . Díky
bublich (5 days) 
Dobrý den. Dnes jsem provedl úklid dílny.Daruji nepotřebné jističe,mohly by se někomu hodit. Pošlu nebo Plzeň-sever.
BAZAR MPPT Smart Victron 75/15
FRSO (5 days) 
Prodáno, děkuji.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
diablo007 (5 days) 
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1270557 ... -22-ap.php
BAZAR Použité bezrámové amorfné panely
matobabetak (5 days) 
abstinencia mi neprospieva... cital som: "pouzite bezdratove amorfne panely"
Kozel solárníkem
Dagus (5 days) 
Hele v práci se pohybuju na střeše denně a pokud je to udělané dobře, tak dírama neteče. Toho bych se nebál. Kov na kov bych si osobně nedal, radši pasku a oto víc utáhnout. Stejně to pujde utáhnout na nesmysl, když tam jsou dva šrouby imbus hlava a pevnost 8.8. bejt tebou, vezmu si gumu na test co jsem posílal je úzká ale velmi tuhá. Ono když když návětrnou stranu pod panely zadeláš, tak taky tomu pomůžeš. Vztlak od větru je na holou a plnou střechu stejnej a zatížení spíš pomůže. Díru prostupy stejně budeš dělat na kabely ne? Jinak by se dal ještě použít vakaflex nebo jak se ten humáč drahej jmenuje pod ten úchyt, ale sežeň si někoho kdo ti prodá kousek. Role stojí hodně. Kupujeme to na prostupy stožáru skrz plech, nebo eternit a dolů to nikdo nedostane. Jinak koukám ale že na hřebeni už díry od hromosvoďářů máš, tak co ten strach z toho udělat cedník? Zas tak precizní střecha to není, abych měl strach ji děrovat. Ale chápu strach co to udělá za 10let a nechuť sundávat panely tam je.
BAZAR Použité bezrámové amorfné panely
Lui (5 days) 
Jj,zrazené nejakou špachtlou alebo niečím podobným...bolo ich neskutočné množstvo,a s krabičkami by sa nedalo také množstvo normálne prevážať.... Funkčnosť neznáma,ale podla mňa pojdu,pretože tieto panely použilo velmi vela ludí,ak som dobre informovaný,ale to je jedno,nerieším to. Budúci majitel vie čo berie,tak sa s tým troška pohrá,a možu pracovať v systéme nadalej
NOPARasito (5 days) 
"zrazene"??? Lui, jsou ty panely funkcni nejakym vykonem a jednoduse opravitelne zpet do funkcniho stavu? Nebo jsou v planu jako krytina???
FVE v televizi, rádiu, novinách
JiříK (5 days) 
https://elektro.tzb-info.cz/20914-kdy-j ... -sinusovku FVE se to zas tak moc sice netýká, ale bylo by zajímavé vědět, jestli náhodou z našich sinusových měničů neleze lepší sinusovka, než to, co je v DS...
FVE na RD bez baterií napojená na Loxone
Postrc (5 days) 
Máte Loxone a budete dávat Wattrouter? To je přeci nesmysl. Pro měření přetoků potřebujete rychlý smartmeeter na přívodu do objektu a ne wattrouter. To ostatní je už možné dělat přes tu hračku, ikdyby jste spínal jen tyče v boileru. Tuhle logiku by zvládl.
GoodWe 3648
Postrc (5 days) 
Ahoj Na GW se dá řídit nabíječka 0-100A vybíjení. Plynule. Není to ale možné přes PV Mastera ani přes jinou aplikaci od GW, ale podařilo se mi načíst data, která komunikují s PV Masterem. Jsou 2 HW verze GW 3648 nebo 5048 -ES. Rozlišují se sériovým číslem i barvou deklu. Začínající 3 je starší a má nabíječku do 44A začínající 9 má nabíječku do 100A a tzv verze arm1 umí i protokol Modbus TCP ale dle GW, prý jen s LAN převodníkem né po wifi. Dále se dá plynule přepínat režim GW 1-4, kde 1 je běžný režm, 2- backup 3 - je ostrov a 4 - je časovač , ale ten mi nikdy nefungoval. Sám mám verzi začínající 3 a mohu řídit i výkon vybíječe . Bohužel sestava panelů na jednom stringu mi naprázdno dá občas až 540V a to je pro řadu 3 nad hodnotou limitéru vstupního napětí (530V)
BAZAR Použité bezrámové amorfné panely
diablo007 (5 days) 
Dufam, ze ti za ne daruju aspon daku lahvinku, nech vedia co sa slusi a patri Ty vůbec nesledujes moderní trendy? Od dárce se spíš očekává že mu to umyje a pomůže naložit přece to nebude dávat do auta špinavé a tahat se s tím sám
Navrh ostrovnej FVE
el_salvadore (5 days) 
Pokud by sis to dělal sám, doporučuji nikoli napěťovou, ale proudovou cestu. Já jsem to vyřešil pomocí PLC (viewtopic.php?f=3&t=4854&p=135160&hilit=logika+jednostup%C5%88ov%C3%A9ho#p135160). Ti, kteří to nechtějí programovat, používají Greenbono. Programovanie nieje prave moja silna stranka preto som moc nechcel ist vlastnou PLC cestou. O GB viem, prave studujem vsetko ohladom tohto riesenia.
el_salvadore (5 days) 
"Ako tak" znamena ze sa tym zaoberam, nechcel som tam rozvijat inu temu nez tu na ktoru som sa dotazoval.
rasto1 (5 days) 
Snazim sa preluskat temou vytazovania tu na fore ale je toho naozaj kvantum. Chcel by som sa teda spytat ako najrozumnejsie podla vas vyriesit vytazovanie v mojom pripade ostrova (6kWp). Tada ci ist jednoduchou (DC) cestou napatovych rele/stykacov a spinat AC (spiralu) zataz za menicom alebo nejakymi komplikovanejsimi fidlatkami... Ved si mi na modrej streche povedal, ze vytazovanie mas ako tak vyriesene
marsal64 (5 days) 
Snazim sa preluskat temou vytazovania tu na fore ale je toho naozaj kvantum. Chcel by som sa teda spytat ako najrozumnejsie podla vas vyriesit vytazovanie v mojom pripade ostrova (6kWp). Tada ci ist jednoduchou (DC) cestou napatovych rele/stykacov a spinat AC (spiralu) zataz za menicom alebo nejakymi komplikovanejsimi fidlatkami... Pokud by sis to dělal sám, doporučuji nikoli napěťovou, ale proudovou cestu. Já jsem to vyřešil pomocí PLC (viewtopic.php?f=3&t=4854&p=135160&hilit=logika+jednostup%C5%88ov%C3%A9ho#p135160). Ti, kteří to nechtějí programovat, používají Greenbono.
el_salvadore (5 days) 
Snazim sa preluskat temou vytazovania tu na fore ale je toho naozaj kvantum. Chcel by som sa teda spytat ako najrozumnejsie podla vas vyriesit vytazovanie v mojom pripade ostrova (6kWp). Tada ci ist jednoduchou (DC) cestou napatovych rele/stykacov a spinat AC (spiralu) zataz za menicom alebo nejakymi komplikovanejsimi fidlatkami...
BAZAR Použité bezrámové amorfné panely
rasto1 (5 days) 
Dufam, ze ti za ne daruju aspon daku lahvinku, nech vedia co sa slusi a patri
Měření proudu - diskuze
josse (5 days) 
Přesně, Hall používat pouze kde to nejde ročníkem. Když použiju obyčejnou Hall, pak se nedivím co to ukazuje...
kodl69 (5 days) 
A zase problém. kolik ten aktivní hal žere? 50mA furt? Potom jednoznačně vyhrává bočník. Když teče 200A tak mě ztráta 15W na 200A/75mV netrápí ( případně 6W při 200A na 500A/75mV bočníku) a když neteče skoro nic, tak je ztráta minimální.
josse (5 days) 
Když Hall tak to chce ty aktivní... Musí mít jádro, cívku, mezeru ve které je Hall. To pak neovlivní relátko. Samotné Hall stačí 20cm od relátka a už to kecá moc.
BAZAR Použité bezrámové amorfné panely
Lui (5 days) 
Všetky zarezrvované.
Měření proudu - diskuze
kodl69 (5 days) 
Je důležitý, k čemu to chceš. Pokud měření SOC (coulombmeter), tak hall je špatná cesta, protože jej dost ovlivňují okolní magnetická a elektromagnetická pole. A ani zařízení s bočníkem není záruka dobrého měření. Spíš by mě zajímal tem "metr" z příspěvků výše, jestli už ho někdo otestoval - mám dvě sady aku a nevím, která a jak moc přispívá při odběru nebo naopak při nabíjení, pouze občas to namátkově změřím klešťákem.
PavelR (5 days) 
Ahojte priatelia. Neobjavili ste na trhu nejakú novinku ktorá by mala tieto požadované vlastnosti ?: - hall senzor (teda NIE bočník) - obojsmerné meranie prúdu a teda aj výkonu a energie - komunikácia (nie wifi ani bluetooth) - ideálne RS485 (modbus) Dobré tipy budú patrične odmenené má to být na AC nebo DC? můžu doporučit carlo gavazi elměry. Mají AD i DC varuiantu, modbus na 485, halll i shunt. Tady si určitě vybereš https://www.enika.cz/carlo-gavazzi_v4/k ... y-dc_k391/
lemra79 (5 days) 
už jsem to sem několikrát dával, používám toto, ale má to alanogový výstup a přesnost asi bude nic moc, ale na hlídání proudu při vytěžování to stačí. https://www.ebay.com/itm/YHDC-HALL-SPLI ... 2749.l2649
Dumiho ostruvek
shuty (5 days) 
Kdo se tam s tim bude tahat
Měření proudu - diskuze
antoni_sk (5 days) 
Ano, uvedené vlákno som čítal, rozhodol som sa to dať sem... Ked nebude iná možnosť tak shunt, ale radšej by som HALL senzor alebo niečo podobné
BAZAR Použité bezrámové amorfné panely
Lui (5 days) 
prikladám fotky:
EASUN POWER 3KVA Solar Inverter 2400W
StefanK (6 days) 
Dobry vecer, v slabej chvilke som kupil uvedeny menic, kedze je slnka malo pouzivam ho len na dobijanie aku, na B?Ske som zistil ze vypnuty pri uplnej tme si veselo papka 5w, displeji ukazoval ze z panelov mu ide cca 36V a 1A, odpojil som panely a stav pokracoval. Po case som zase pripojil pane a menic konecne pochopúil ze si ma dat pauzu a uplne zhazol. Mate niekto podobne skusenosti, ak ano, ako ste ich riesili ?? vdaka za kazdu radu
BAZAR Použité bezrámové amorfné panely
Lui (6 days) 
Kúsok od mesta Senec.
tomasko (6 days) 
Ahoj Mam zaujem. Vies dat blizsie info SZ o lokacii? Zatial vdaka Tomas
BAZAR conext combox
goodbie (6 days) 
Zdravím Vás ,stále tu mám combox volný k regulátorum xantrex atd.co je od schneideru.aktuální cena 4500kč v případě zájmu SZ,díky
Připevnění panelů na falcy?!
marsal64 (6 days) 
Tak když nebudeš spořivej a dáš to na všechny falci a třeba 3 profily pod panel kdyby, tak to musí prostě vydržet. Jde o to jestli jsi viděl jak často ten falc je chycenej. Na zahradním domku jsem to dělal s tchánem snad po 20cm, protože jich vzal hodně a práci to moc nepřidalo, ale záleží na tom kdo to dělal. Jinak kolega má https://shop.iftech.cz/konstrukce-pro-f ... 60000.html A prej to drží fest a tuhost je závislá na tuhostí falcu, ale má jen dva panely na stříšce před garáží. Jinak bych to možná něčím vypodložil, aby se ten falc nepoškrábal a nereznul. Díky, po stejných upevňovačkách na falc jsem koukal. Meditoval jsem jestli to dát kov na kov, nebo mezi to ještě dát nějakou EPDM pásku, ale myslím, že kov na kov (upevňovačky jsou nerez). Falcy vypadají dobře, pevně, poctivá práce, i když kalhotky ne po 20 cm. Dal bych ty upevňováky na všechny falcy, ale tři hranoly pod panely asi dávat nebudu... Jsou to takové ty stavební meditace, jestli: - svorku na falcy - využití háků, které mám (tři vruty na jeden hák ) - "klasické" kombivruty s hliníkovou packou (jeden vrut) Stavili se sousedi na pivo (na stojáka v garáži místo hospody) a říkali, že by do střechy nevrtali, protože něco prý stejně dřív nebo později poteče . Ale prý když ta střecha poletí, větry vanou od nich .
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
Tomanjan (6 days) 
Tak jsem to přeměřil. Max vysunutí je cca 5,5cm. Mám vyzkoušeno že takto pasují na standartní lať o výšce 4cm a tašku KM Beta nebo Bramac. Na pálené tašce to bude asi taky OK. Jednou jsem je taky podkládal. Byla to taška s nějakou velkou vlnou. Použil jsem kousky překližky 10x10 cm o síle cca 15mm. Ta má výhodu že se neštípe při šroubování. Překližku můžu případně k hákům přihodit.
BAZAR Použité bezrámové amorfné panely
Lui (6 days) 
Darujem 75W amorfné panely.Kedže mi tu ležia asi tak dva roky,a využitie už zrejme u mňa nebudú mať,tak preto ich posúvam dalej. Sú to bezrámové panely so zrazenými krabičkami,samozrejme tie priložím tiež. Zajtra pridám fotku,a aj presnejšie parametre panela. Počet je asi tak 20 kusov ak sa dobre pametám.
Dumiho ostruvek
dumi (6 days) 
Kdo se tam s tim bude tahat
shuty (6 days) 
Co hoši řešíte stejně má elektriku u kurníku kvůli jinému nářadí tak tam postaví ten kompresor s pak už je hadice podstatně kratší a pohoda. tak nejak som to myslel. kompresor donediem tam kde budem robit, k nemu predlzovacku a od kompresora staci kratka spiralova hadica a pohoda. ja to takto prevadzkujem a pohoda...
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
diablo007 (6 days) 
Není to tak dlouho co sem je montoval s museli se podkládat šlo by uvést i na kolik lze roztáhnout jakoby od tramu nad kridlici? Asi záleží na kridlici a latich že někde to je krátké
Dumiho ostruvek
diablo007 (6 days) 
Co hoši řešíte stejně má elektriku u kurníku kvůli jinému nářadí tak tam postaví ten kompresor s pak už je hadice podstatně kratší a pohoda.
Kozel solárníkem
Dagus (6 days) 
Tak když nebudeš spořivej a dáš to na všechny falci a třeba 3 profily pod panel kdyby, tak to musí prostě vydržet. Jde o to jestli jsi viděl jak často ten falc je chycenej. Na zahradním domku jsem to dělal s tchánem snad po 20cm, protože jich vzal hodně a práci to moc nepřidalo, ale záleží na tom kdo to dělal. Jinak kolega má https://shop.iftech.cz/konstrukce-pro-f ... 60000.html A prej to drží fest a tuhost je závislá na tuhostí falcu, ale má jen dva panely na stříšce před garáží. Jinak bych to možná něčím vypodložil, aby se ten falc nepoškrábal a nereznul.
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
Tomanjan (6 days) 
Zdravím, prodám 52 kusů celonerezových solárních háků na taškovou střechu. Tři možnosti natavení. Cena 145 Kč za kus nebo výměna za články 18650. Předání možné na trase Plzeň - Klatovy. Případně by to šlo nějak poslat. Zdravím, momentálně mám volných 75 háků. Cena 135 Kč za kus, možno poslat PPL.
BAZAR Sháním 105Wp Amorf
ResHacker (6 days) 
Jasně že to počká, moc díky za reakci!
Dumiho ostruvek
unicast (6 days) 
Taky sem nad ni premyslel, kompresor mam ale malej a elektrickej kabel se taha snaz nez vzduchova hadice Mám vzduchovou hadici na bubnu stejně jako prodlužovačku, vychází to v zásadě nastejno
vlkazajac (6 days) 
Zatočená do špirály asi ani nepripadá do úvahy. Aj v 20 - 30 m rovnej hadici budú hydraulické straty veľké. Prietok bude síce krátkotrvajúci a pulzujúci, ale mám ciťák, že kábel na 230 V bude lepší.
BAZAR Hromadný nákup Studer XTM 4000 ze Secondsol.de
Frenky (6 days) 
Zdravím, střídače mám již připravené k odběru u Klatov. To je ale nádhernej "solární" automobil. Myslím, že jsi zněkolikanásobil hodnotu vozidla.
Dumiho ostruvek
dumi (6 days) 
Taky sem nad ni premyslel, kompresor mam ale malej a elektrickej kabel se taha snaz nez vzduchova hadice aj ja mam len maly kompresor, ale na tu sponkovacku to staci. a nemas pravdu, so spiralovou vzduchovou hadicou sa lepsie pracuje ako s kablom Vzhledem k.tomu ze se bavim o 20-30m kabelu, tak si tim Tvum tvrzenim nejsem uplne jisty
Měření proudu - diskuze
marsal64 (6 days) 
Ahojte priatelia. Neobjavili ste na trhu nejakú novinku ktorá by mala tieto požadované vlastnosti ?: - hall senzor (teda NIE bočník) - obojsmerné meranie prúdu a teda aj výkonu a energie - komunikácia (nie wifi ani bluetooth) - ideálne RS485 (modbus) Dobré tipy budú patrične odmenené Odměnu nedostanu, ale jen pro jistotu, pokud snad neznáš, doporučuji vlákno: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=19&t=71 Tedy, abych to upřesnil : šel bych do shuntu, i když píšeš, že bys nešel do shuntu...
Dumiho ostruvek
Martin P (6 days) 
Zdravím , co takhle AC usměrnit 5A varistor 450V DC kondr 20A varistor sponkovačka . Študovaní určitě zkorigují . Edit : Sbohem byl rychlejší . Elektronům zdar A nebo také 8-10 panelů za sebe do série, pořádnej kondík a pokud bude svítit tak mu to dost možná bude hřebíkovat i dávkou.
Ostrov v Trnave
DanoP (6 days) 
Potreboval som provizorne priamy pristup k seriovemu rozhraniu MPPT regulatora v pivnici zo stola pracovne, tak som po dlhom case oprasil moduly 433Mhz telemetrie. Pri regulatore je modul s TX/RX rozhranim, v notebooku mam USB modul. Notebook USB modul vidi ako com port.
Dumiho ostruvek
shuty (6 days) 
Taky sem nad ni premyslel, kompresor mam ale malej a elektrickej kabel se taha snaz nez vzduchova hadice aj ja mam len maly kompresor, ale na tu sponkovacku to staci. a nemas pravdu, so spiralovou vzduchovou hadicou sa lepsie pracuje ako s kablom
BAZAR Prodám použité regulátory Xantrex XW MPPT 60 150 Schneid
goodbie (6 days) 
Pokud vezmou všichni ti co se mi ozvali do SZ, tak zbývá poslední 1ks. já ho beru
Kobra23 (6 days) 
Pokud vezmou všichni ti co se mi ozvali do SZ, tak zbývá poslední 1ks.
hurvayz (6 days) 
Ok díky.
BAZAR Hromadný nákup Studer XTM 4000 ze Secondsol.de
Tomanjan (6 days) 
Zdravím, střídače mám již připravené k odběru u Klatov. Prosím tedy zájemce kterým jsem potvrdil rezervaci dejte mi vědět kde si je vyzvednete. Předání v Praze zajistí kolega. Pokud by někdo chtěl nastavitelné solární háky, tak mám 75 volných. Cena 135 Kč/kus http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=47&t=6163
BAZAR Prodám použité regulátory Xantrex XW MPPT 60 150 Schneid
knopis (6 days) 
Zdravím, pokud by uměl "obsloužit" 7s Li-ion (podle možností nastavení by měl) tak mám o jeden kus zájem...Díky
goodbie (6 days) 
Ahoj. Jaký je možný limit nabíjecího napětí. Jde nastavit až na 63V. Případně bych měl zájem. Díky jde,regulátor umí systémy 12,24,36,48,60 V
Kozel solárníkem
xmasin (6 days) 
A co zkusit tohle https://www.renusol.com/en/solar-panel-mounting/metal-roof/ms-msp/, ale je to s vrtáním do střechy nebo pak na falc https://www.renusol.com/en/solar-panel-mounting/metal-roof/standing-seam-connections/. Osobně budu přidělávat panely na trapézový plech na stodole a vzhledem k poloze budu šroubovat srkz střechu co cca 40 cm dva šrouby a použiju tenhle profil https://www.krajiczech.cz/hlinikove-profily/19-hlinikovy-trapezovy-profil-hnp5-delka-43-m-000473.html. Střecha je z trapézového plechu https://www.satjam.cz/trapezy-produkt/sat-18-208-cz4.html
BAZAR Prodám použité regulátory Xantrex XW MPPT 60 150 Schneid
hurvayz (6 days) 
Ahoj. Jaký je možný limit nabíjecího napětí. Jde nastavit až na 63V. Případně bych měl zájem. Díky
Dumiho ostruvek
dumi (6 days) 
Taky sem nad ni premyslel, kompresor mam ale malej a elektrickej kabel se taha snaz nez vzduchova hadice
Kozel solárníkem
goodbie (6 days) 
pokud jsou ty falce opravdu přichycený k trámu tak bych to za ně klidně chytil ,jen by to tu střechu chtělo možná natřít než se tam dají panely,pak už se pod to nedostane
Připevnění panelů na falcy?!
marsal64 (6 days) 
Přátelé, po všech hákových meditacích výše uvažuji o přepřáhnutí upevňovací technologie s tím, že nebudu do střechy vrtat, ale koupím držáky na falcy a solární hranoly připevním na ně. Vím dobře, že to tady někteří členové fóra nedoporučovali, ale: - lindabová střecha (viz viewtopic.php?f=23&t=6004&p=135198&hilit=kozel#p135128) mi přijde k tomu dostatečně robustní, falcy jsou chytané k podbití někdy i ve vzdálenosti po 30 cm, nejvíce tak po 60 cm - začal jsem značit, kdeže ty trámy jsou, abych vrtal do nich, ale přesnost takového značení je prostě problematická - manželka se vrtání do střechy bojí... Pokud má někdo tady kvalifikovaný názor, že tedy na falcy určitě ne, prosím, sem s ním, díky.
Dumiho ostruvek
shuty (6 days) 
Jako hrevikovacku to pouzicam.jen na palubky. Zbytek sroubuju. Ale.ono to z menice nezatluce ani tu sponku ja som kupil sponkovacku pneumaticku. tie elektricke sa mi zdaju slabsie a komplikovanejsie ale to je len moja domnienka, osobnu skusenost s nimi nemam. toto napojim na kompresor a ten vpohode frcim aj na fve. zrejme som ti tymto nepomohol ale aspon vies ze aj tade vedie cesta. navyse kompresor sa okolo domu a v dielni vyuzije aj na mnozstvo inych veci...
Měření proudu - diskuze
marsal64 (6 days) 
Ahojte priatelia. Neobjavili ste na trhu nejakú novinku ktorá by mala tieto požadované vlastnosti ?: - hall senzor (teda NIE bočník) - obojsmerné meranie prúdu a teda aj výkonu a energie - komunikácia (nie wifi ani bluetooth) - ideálne RS485 (modbus) Dobré tipy budú patrične odmenené Odměnu nedostanu, ale jen pro jistotu, pokud snad neznáš, doporučuji vlákno: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=19&t=71
Dumiho ostruvek
goodbie (6 days) 
vidim. Diky, kdyz ja mam strach na to tech 300V DC pustit. Vuubec netusim jak je to vevnitr udelany. to otevři né??ale určitě tam bude elektromagnet nic víc.
dumi (6 days) 
vidim. Diky, kdyz ja mam strach na to tech 300V DC pustit. Vuubec netusim jak je to vevnitr udelany.
BAZAR Prodám nerez střešní háky 17ks za 2000Kč
1010.cz (6 days) 
https://www.facebook.com/marketplace/item/3384421648314158/
Dumiho ostruvek
goodbie (6 days) 
Jako hrevikovacku to pouzicam.jen na palubky. Zbytek sroubuju. Ale.ono to z menice nezatluce ani tu sponku už tu máš dvě rady jak z toho udělat hřebíkovací dělo
BAZAR Prodám použité regulátory Xantrex XW MPPT 60 150 Schneid
Kobra23 (6 days) 
Upřesňuji: Rok výroby 06/2011 Instalace od léto 2013 Nikdy s žádným nebyl problém. Na displeji není vada, ale odraz zadní části mobilu. Sent from my iPhone using Tapatalk
Dumiho ostruvek
dumi (6 days) 
Jako hrevikovacku to pouzicam.jen na palubky. Zbytek sroubuju. Ale.ono to z menice nezatluce ani tu sponku
Frenky (6 days) 
za měničem usměrnit,dát tam pořádný kondík na dc stranu a bude to hřebíkovat jako splašený Já bych zahodil hřebíkovačku a kurník bych zbouchnul kladivem. 1) Spoustu let před námi to předkové jinak nedělali (ověřená technologie možná i tisíceletími) 2) Nepotřebuji elektriku 3) Je to rychlejší 4) Je menší spotřeba hřebíků, protože dvakrát si rozmyslím, jestli tam má hřebík vůbec být 5) Nemusím do posilovny
BAZAR Prodám použité regulátory Xantrex XW MPPT 60 150 Schneid
goodbie (6 days) 
máte SZ díky,
BAZAR Prodám použité regulátory Xantrex XW MPPT 60 150 Schneider E
Kobra23 (6 days) 
Prodám použité regulátory Xantrex XW MPPT 60 150 Schneider Electric. Cena 3990,- Kč. Zašlu kdekoli do ČR a SR.
Dumiho ostruvek
goodbie (6 days) 
Zdravím , co takhle AC usměrnit 5A varistor 450V DC kondr 20A varistor sponkovačka . Študovaní určitě zkorigují . Edit : Sbohem byl rychlejší . Elektronům zdar jen mám malou obavu aby to prkno ten hřebík vůbec potom zastavilo
abrams (6 days) 
Zdravím , co takhle AC usměrnit 5A varistor 450V DC kondr 20A varistor sponkovačka . Študovaní určitě zkorigují . Edit : Sbohem byl rychlejší . Elektronům zdar
goodbie (6 days) 
za měničem usměrnit,dát tam pořádný kondík na dc stranu a bude to hřebíkovat jako splašený
abrams (6 days) 
Zdravím , vo sponkovačkách vím skoro prd , až na tu kancelářskou . Dle popisu bude v plastový slupce elektromagnet šoupající úderníkem do spojovacího elementu hrnoucího se ze zásobníku . S tím bude mít problém každý domácí měnič bo nedá z fleku potřebnou elektro-šlupku . Každej domácí měnič balancuje rovnováhu mezi DC vstupem a AC výstupem - pokud dojde k náhlému vychýlení na AC straně , třeba zmíněným elektro-buchárkem , nemá pro toto připravenou rezervu , de do kolen dokud nezabere DC strana . Mám dojem že na trubce sem čučel na elektro-sponkovačku poháněnou malým elektromotorem jež stlačoval pružinu schopnou v mžiku předat uloženou energii do hřebíku . Je nespočet cest jak instalovat hřebíky . Elektronům zdar
diablo007 (6 days) 
Kdyby nejsi to chtěl dělat pořádně uděláš si redukci z 2x230V na prodlužovací kabel 380 a opět zpět je to . Ale asinjdemencrlkem do extrému. Nejjednodušší řešení je kladivo je to staletím ověřená technologie která funguje když svítí i nesvítí slunce
unicast (6 days) 
Kdybych zrovna měl náladu dělat elektroprasárny a byl v Tvé situaci, zvážil bych řešení, jak na jednu prodlužovačku napojit jak FVE, tak DS. PEN společný, modrým drátem fáze z FVE, hnědým fáze z DS, abych nekuchal prodlužovačku samotnou, tak jen vyrobit z vidlic a zásuvek jednoduché adaptéry na oba konce. Po použití adaptéry dobře zamknout nebo zase rozebrat, aby je nepoužil někdo, kdo nemá představu, co to dělá.
dumi (6 days) 
Me spis zajimalo proc k tomu dochazi, pripadne jestli to nejde nejak jednoduse vyresit. Ono hrebikovat z DS je trosku problem. Pouzivam to ted na stavbu kurniku na zahrade a to znamena bud: 1] hrebikovat z DS, ale tim padem z DS pozuivat i brusku, pokosku, maflik, proste vsechno 2] brousit, rezat z FVE, ale tim padem hrebikovat z FVE 3] natahnout druhej prodluzovak kterej nemam. K tomu na co se ptas, take si myslim, ze to souvisi s tim zkratovym vykon, ze proste ta sponkovacka ma extremni odber po tak kratkou dobu, ze to ani menic nezaznamena, Chtelo by to osciloskop. Zkousel sem to hned vedle menice, kde sem mel 1,5m kabelu 3x2,5mm2. takze ubytek na kabelazi mezi menic - spotrebic je nula prd. Od baterek mam cca 70mm2 delky cca 1,5m. Tam uz toho moc nevymyslim, Napadlo me zkusit prehodit menic na 60Hz jestli by to necemu pomohlo. Ne ze bych to tak chtel provozovat trvale, ale jen me zajima jestli to bude mit vliv.
Vitek (6 days) 
1. chce to mít velký zkratový výkon, DS má hafo MVA. resp žádný ani náznak úbytku... no chce to mít dobrý baterky, velký průřezy z měniče do baráku, kolik má zkratový výkon tvuj axpert? 6kVA na 5s? no tak víš co hřebíkuj radši z DS a nevymejšlej....
dumi (6 days) 
Panove, mam otazku na vyreseni, Koupil jsem si sponkovacku na 230V, samozrejmne sem ji automaticky zkousel na zasuvce z FVE. BYl jsem z jejiho vykonu zklamany, umi zarazet i hrebiky a ty zustali z poloviny venku. Dnes v noci me napadlo ji zkusit z DS. Privedlo me na to totiz to, ze kdyz mi bezi u zahradni vyrivky cerpadlo a menic prepne na bypass, tak je zretelne slyset, ze cerpadlo prida. Inu zkusil jsem ji dat na DS a svete div se, vykon je neporovnatelny, hrebik zaleti jak nic. Jedna se o stareho LF axeprta, zkusil sem tedy jeste nove MPP SOLAR HF a je to jeste horsi. Napada me, jestli ta sponkovacka nema v dobe zarazeni nakej extremni odber, ale jen malinkou chvilku, ze by to menic vubec nezaznamenal (ani nepipne), ale energie v trafu/kondenzatoreech nestaci. Nebo to bude tim, ze na DS je o par voltu vetsi napeti? Mate na to nekdo vysvetleni, pripadne co s tim? Na FVE je ta sponkovacka mizerne pouzitelna.
705Wp + 630Wp ostrovná FVE pod Tatrami
antoni_sk (6 days) 
pokiaľ pošleš údaje z jedného zariadenia po jednom krútenom páre tak som presvedčený že nie... navyše to nie sú žiadne vysoké frekvencie... kludne to sprav jedným káblom
Měření proudu - diskuze
antoni_sk (6 days) 
Ahojte priatelia. Neobjavili ste na trhu nejakú novinku ktorá by mala tieto požadované vlastnosti ?: - hall senzor (teda NIE bočník) - obojsmerné meranie prúdu a teda aj výkonu a energie - komunikácia (nie wifi ani bluetooth) - ideálne RS485 (modbus) Dobré tipy budú patrične odmenené
705Wp + 630Wp ostrovná FVE pod Tatrami
Joskob (6 days) 
A pre rs232? A nebude vadiť keď po 1 FTP pošlem dve bms, nebudú sa rušiť?
antoni_sk (6 days) 
Pre RS485 (Modbus RTU) sa používajú krútené vodiče, takže aj FTP alebo UTP
BAZAR Trakční Pb baterie Banner 3PZF290
FRSO (7 days) 
Změna ceny!!! Prodávám jako komplet 24V s balancery za 5000Kč, bez balanceru 4000Kč Jestli to jsou pumpy od Mandy na 6V dle foto, tak bych je vzal za 1000,-Kč s dopravou. Na zaplavené olovo tam nejsou nutně důležité.
Český soběstačný dům
ikovlabs (7 days) 
Urcite v te strisce maji vystrelovaci padak - na co jineho by tam ten svetlik byl....
Suzuki Vitara Mild Hybrid/2020 4x4
trud (7 days) 
To ukazuje aj hybrid assistent.Aj ampere.. Toky energii... Výkony motorov.. Otáčky. Teplotu aj napetie článkov.. Da sa aj spustiť chladenie
Český soběstačný dům
shuty (7 days) 
no nechcel by som tam byt za vychrice, to je asi len pre silne zaludky
ikovlabs (7 days) 
No co generuji pomoci 2 sprazenych ebonitu - to uz neco hodi!Jakepak FVE... A maji tam vychtanou vec - bohate vetrany stenovy otvor kombinovany s velkokapacitnim kanalem!
Dagus (7 days) 
No sobestacnost s jednim panelem nevím nevím, prakticky plyn tahaj ve flaškách.
Suzuki Vitara Mild Hybrid/2020 4x4
jahodovák (7 days) 
U mého hybrida jsem zkoušel dva obd2 a nějak mi to nefungovalo docela rád bych funkční adaptor i pořídil... Mne na yarise fungoval zatiaľ každý z AliExpressu v cene pár eur..skúsil som hádam 4....a priamo pre hybrid je appka hybrid assistant
Český soběstačný dům
NOPARasito (7 days) 
Trochu k soběstačnému domu jak se da. https://lepsija.cz/par-zabydlel-strazni ... e-bydleni/ Jen bych si nebral uplne 100%ni priklad z investoru
Suzuki Vitara Mild Hybrid/2020 4x4
trud (7 days) 
U mého hybrida jsem zkoušel dva obd2 a nějak mi to nefungovalo docela rád bych funkční adaptor i pořídil...[/quote] Mne na yarise fungoval zatiaľ každý z AliExpressu v cene pár eur..skúsil som hádam 4....a priamo pre hybrid je appka hybrid assistant
BAZAR Predám nepotrebné veci.
007ToMMaS (7 days) 
Pridávam do ponuky: u našich rušíme hybridný solar. K dispozícii je olovo 24V / štítková kapacita 1100Ah. - 700€ Tristar MPPT 60A - 400€-- predané UPS Cyberpower CPS3500PRO - 500€ Na cene sa vieme ešte určite dohodnúť. Tristar predaný Ostatné aktuálne.
BAZAR Trakční Pb baterie Banner 3PZF290
c-zero (7 days) 
Změna ceny!!! Prodávám jako komplet 24V s balancery za 5000Kč, bez balanceru 4000Kč
Vědci vyvinuli molekulu pro ukládání solární energie
jahodovák (7 days) 
Je dobře že bádají,jen by to chtělo něco,co je využitelné a ne jako v mnoha případech bádají a bádají a skutek utek....nebo se to založí do šuplíku....většinou proto,že by to negenerovalo zisk tomu správnému objektu,tož přejme jim hodně úspěchů...
BAZAR Sháním 105Wp Amorf
FRSO (7 days) 
Zdravím, pro kamaráda sháním 1ks amorfu, co mu chybí do počtu. Ty co už má jsou typ: SCHOTT PROTECT ASI105 El. parametry: U0 = 41V Umpp = 31,1V Impp = 3,38A Ik = 3,98A Rozměry: 1308 x 1108mm x 35mm Nepředpokládám, že seženu přesně tento typ, ale kdyby někdo měl něco podobného a byl ochoten nabídnout, budu rád Předem moc děkuji za nabídky, klidně piště do sz, nebo r.placer@volny.cz, popř. 728117733. Mám jeden kus na chatě na 99,999% Schott černý rám, ale teď se tam nedostanu, pokud o počká, mrknu na to, teď jsem marod.
ResHacker (7 days) 
@lubomircz Díky za reakci, ale bazoše a podobné servery jsem prohledal, tuhle konkrétní nabídku jsem též našel, problem ale je, že tak trošku nesedí ostatní parametry (např. Umpp 72,4 vs 31,1V). Proto jsem podal tuto poptávku - zda se doma někomu takový panel třeba neválí
lubomirz (7 days) 
ak je za to ochotny zaplatit korunu, mozno toto by sadlo : https://dum.bazos.cz/inzerat/124854918/ ... 95105w.php
705Wp + 630Wp ostrovná FVE pod Tatrami
Joskob (7 days) 
Tak prikladám foto bedničky. Ešte potrebujem dátové káble z BMS hodiť cez prechodku. Len neviem aký kábel by bol najlepší pre modbus. Môžem použiť FTP?
BAZAR Sháním 105Wp Amorf
ResHacker (7 days) 
Zdravím, pro kamaráda sháním 1ks amorfu, co mu chybí do počtu. Ty co už má jsou typ: SCHOTT PROTECT ASI105 El. parametry: U0 = 41V Umpp = 31,1V Impp = 3,38A Ik = 3,98A Rozměry: 1308 x 1108mm x 35mm Nepředpokládám, že seženu přesně tento typ, ale kdyby někdo měl něco podobného a byl ochoten nabídnout, budu rád Předem moc děkuji za nabídky, klidně piště do sz, nebo r.placer@volny.cz, popř. 728117733.
PLC Tecomat Foxtrot
dumi (7 days) 
Jak si bez toho mohl zit?
marsal64 (7 days) 
jednoduse - dvoustavovy obrazek je presne na tohle prepina nejakou BOOL promenou. pokud chces nastavit treba USINT na dve ruzny hodnoty, delam to tak, ze si udelam jeden BOOL, kterej je v tom tlacitku a pres R_TRIG (detekce nabezny hrany) si to osefuju v kodu. je to jednoduchy. Ale podle toho co pises bych pouzil Dvoustavovy obrazek, nebo to z nejakeho duvodu nelze? Aha, tak to jsem objevil ameriku, to jsem zatím nepoužíval, moc díky, dumi!
dumi (7 days) 
jednoduse - dvoustavovy obrazek je presne na tohle prepina nejakou BOOL promenou. pokud chces nastavit treba USINT na dve ruzny hodnoty, delam to tak, ze si udelam jeden BOOL, kterej je v tom tlacitku a pres R_TRIG (detekce nabezny hrany) si to osefuju v kodu. je to jednoduchy. Ale podle toho co pises bych pouzil Dvoustavovy obrazek, nebo to z nejakeho duvodu nelze?
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
berry (7 days) 
Faktura mi také přišla, mám zaplaceno okamžitou platbou. A teď zase čekat až mi to přijde. , to nevydržím. Dobrá práce Kobro díky.
Jak nejjednodušeji naprogramovat bistabilní tlačítko...
marsal64 (7 days) 
Ahoj, nějak to samozřejmě dělám, ale jde mi teď o "eleganci": jak nejjednodušeji naprogramovat ve Foxtrotu jednoduché "bistabilní" web tlačítko ovládající stav nějaké proměnné: Web tlačitko stisknu a nějaká proměnná se změní z 0 do 1 Web tlačitko stisknu znovu a stejná proměnná se změní z 1 do 0 Pokud tlačítko držím nebo pouštím, proměnná se nemění
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
j0hn (7 days) 
Volal jsem paní, co fakturu posílala a pro identifikaci platby stačí vyplnit variabilní symbol. Kobro díky.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
josse (7 days) 
Niekde v manuali k VS120 som cital v suvislosti s ground fault protection, ze ak zvolim PV neuzemneny ziadny pol tak porovnava napatia na PV vstupe (voci zemi??) a ak tam zisti odchylku tak vyhlasi Ground Fault. Nic viac tam nebolo, ani aka odchylka a pod. V tomto sa mi vseobecne zdaju manualy studeru velmi skupe. To nestačí... To vím, ale jak to udělat aby to normě vyhovělo přesně ještě nevím.
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
bol-St (7 days) 
Ano, dnes mi přišla zálohová faktura na dodávané zboží.
Vědci vyvinuli molekulu pro ukládání solární energie
karelkilian (7 days) 
Dobrý den, máme tu pátek, a to znamená, že jsme pro vás připravili článek k přečtení, zamyšlení a případné diskuzi. Tentokrát se podíváme za vědeckými kapacitami do Švédska. Přeji hezký den. Karel Kilián Vědci vyvinuli molekulu pro ukládání solární energie Vědci ze švédské Linköping University vyvinuli molekulu, která dokáže absorbovat energii ze slunečního záření a uložit ji do chemických vazeb. Praktické využití se přímo nabízí - molekuly by mohly být dlouhodobě použitelné pro efektivní zachycení solární energie a její uložení pro pozdější spotřebu. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise Journal of the American Chemical Society (JACS). Následně se zpráva objevila v celé řadě dalších zahraničních médií, jako jsou Science Daily či Solar Daily. Získat a uložit Země dostává od Slunce mnohonásobně více energie, než dokážou lidé využít. Tato energie je absorbována solárními zařízeními, ale jednou z výzev tohoto odvětví je efektivní skladování energie tak, aby byla dostupná v době, kdy slunce nesvítí. To vedlo vědce k výzkumu možností zachycování a ukládání sluneční energie do nové molekuly. „Naše molekula může mít dvě různé formy: mateřskou, která dokáže absorbovat energii ze slunečního záření, a alternativní, ve které se změní struktura formy, stane se mnohem energeticky bohatší, přičemž zůstává stabilní. To umožňuje efektivní uchování energie ze slunečního světla v molekule“, vysvětluje základní myšlenku celého objevu vedoucí studie - profesor fyziky z katedry fyziky, chemie a biologie na Linköping University Bo Durbeej. Kouzlo izomerie Molekula patří do skupiny známé jako „molekulární fotospínače“ („photoswitch“). Ty existují ve dvou různých formách, které se liší svou chemickou strukturou. Tyto dvě formy mají odlišné vlastnosti a v případě molekuly vyvinuté výzkumníky se od sebe liší obsaženou energií. Chemické struktury „fotospínačů“ jsou ovlivňovány světelnou energií. Z odborného hlediska se jedná o takzvanou izomerii, což je dle Wikipedie „vzájemný stav dvou či více sloučenin obsahující stejné atomy ve stejném počtu, které se od sebe liší pouze strukturním uspořádáním atomů v molekule.“ První zmínky o izomerii pocházejí z roku 1825, kdy Friedrich Woehler připravil kyselinu kyanatou a zjistil, že ačkoliv má stejné prvkové složení jako kyselina fulminová, její vlastnosti se liší. Tento poznatek zničil tehdejší představu, že chemické látky mohou mít odlišné vlastnosti pouze tehdy, pokud se liší jejich prvkové složení. Zázračná molekula V praxi to znamená, že strukturu a tím i vlastnosti fotospínače lze změnit jeho osvětlením. Jednou z možných oblastí využití je molekulární elektronika, v níž mají obě formy molekuly odlišnou elektrickou vodivost. Další oblastí je fotofarmakologie, ve které je jedna forma molekuly farmakologicky aktivní a může se vázat na specifický cílový protein v těle, zatímco druhá forma je neaktivní. Ve vědeckém výzkumu je běžné, že nejprve se dělají experimenty a následně teoretická práce potvrdí jejich výsledky. V tomto případě jde o obrácený postup - Bo Durbeej a jeho skupina pracují na teoretické chemii a provádějí výpočty a simulace chemických reakcí. Jedná se o pokročilé počítačové simulace, které jsou prováděny na superpočítačích v Národním superpočítačovém centru NSC v Linköpingu. Výpočty ukázaly, že molekula, kterou výzkumníci vyvinuli, projde požadovanou chemickou reakcí a že k ní dojde extrémně rychle - během 200 femtosekund (tj. 200 biliardtin sekundy). Jejich kolegové z Výzkumného centra přírodních věd v Maďarsku pak dokázali molekulu sestavit a provést experimenty, které tuto teoretickou předpověď potvrdily. Další výzkum Aby se v molekule uchovalo velké množství sluneční energie, pokusili se vědci dosáhnout co největšího energetického rozdílu mezi oběma izomery. Mateřská forma jejich molekuly je extrémně stabilní, což je vlastnost, která je v organické chemii označována jako „aromatická stabilita“. Základní molekula se skládá ze tří kruhů, z nichž každý je aromaticky stabilní. Když absorbuje světlo, „aromatičnost“ se ztrácí, takže je molekula výrazně energeticky bohatší. Výzkumníci ve své studii ukazují, že koncept přechodu mezi aromatickými a nearomatickými stavy molekuly má velký potenciál v oblasti molekulárních fotospínačů. „Většina chemických reakcí začíná ve stavu, kdy má molekula vysokou energii a následně přechází do molekuly s nízkou energií. Tady děláme opak - molekula, která má nízkou energii, se stává molekulou s vysokou energií. Očekávali bychom, že to bude obtížné, ale ukázali jsme, že je možné, aby taková reakce proběhla rychle a efektivně,“ říká Bo Durbeej. Vědci budou nyní zkoumat, jak lze nejlépe uložit energii z energeticky bohaté formy molekuly. Co říkáte na tento objev? Zdroje: solardaily.com, eurekalert.org, sciencedaily.com, cs.wikipedia.org.
Poloostrov v Buši
Camel (7 days) 
jj obec je to Bušín ale trochu jsem si to zkrátil. Takže jo je to kousek od Mohelnice asi 30 km odhadem. Jj mam ten zelenožlutej tam právě kuli zemnění respektive pospojování všeho. Ještě budou uzemněny pak i panely a samotná konstrukce kotce. Bohužel jsem se k tomu ještě nedostal a plánuji to na jaro.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
DanoP (7 days) 
Niekde v manuali k VS120 som cital v suvislosti s ground fault protection, ze ak zvolim PV neuzemneny ziadny pol tak porovnava napatia na PV vstupe (voci zemi??) a ak tam zisti odchylku tak vyhlasi Ground Fault. Nic viac tam nebolo, ani aka odchylka a pod. V tomto sa mi vseobecne zdaju manualy studeru velmi skupe.
Poloostrov v Buši
kodl69 (7 days) 
Jenom zvědavost: "šupňu" měla moje babička někde v okolí Mohelnice, ale mapy mi nachází obec Buš někde u Prahy... CYKY 3x16 jsem ještě neviděl. Ale aspoň víš, k čemu je ten zelenožlutej drát dobrej...
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
kodl69 (7 days) 
V lékařských prostorech stačí signalizace - ale tam je IT síť kvůli spolehlivosti, a funkčnosti při první poruše. Jinak sis sám odpověděl, a myslím, že správně. Co se mi ale nezdá, že ani Voltronic, ani Studer nemají u vysokonapěťových stringů to hlídání izolačního stavu vestavěné v regulátoru, když to má každej ongrid, kterej jsem viděl. Možná by nějakej uživatel mohl udělat test, stačí klasická 40W/230V žárovka zapojená mezi jeden pól stringu a zem. Mělo by to vypsat nějakou chybu a odpojit panely...
Poloostrov v Buši
Camel (7 days) 
Kabel je to 3x16mm² CYKY a je uložen v UV odolné černé chráničce o průměru 40mm. Rozšíření planuji prodloužení konstrukce stávajícího kotce směrem ke studni zatím o další 3 panely. Do budoucna mam ještě nataženou druhou chráničku k šupni která není na fotkách a tam by se teoreticky mohlo vměstnat až 9 panelů na jihovýchodní stranu.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
Dagus (7 days) 
By mě zajimalo jaká by byla aplikace. Kam to zapojit. Vždyť to ma jen 4A relé. To znamená že by se tím napájela vyřazení cívka jističe pole? Nebo uspokojí někoho jen že to tam je a bude to signalizovat?
Suzuki Vitara Mild Hybrid/2020 4x4
josse (7 days) 
Jenže u těch vysokovýkonných se nedá spoléhat na napětí, něco tam musí být zásadně jinak než to máme v domácích elektrárnách...
kodl69 (7 days) 
To je hodně optimistický... Spíš předpokládám jenom započítání opotřebení, tak jak to mají baterky v NB - i když v mrtvé baterce do nb vyměním články, tak už se nikdy neprobere, protože měřič kapacity už jednou řekl, že tam žádná není, a hotovo.
BAZAR Daruji čínské naftové topení (v poruše)
marsal64 (7 days) 
Ahoj zobral by som ho hneď, len som z ďaleka ,,Púchov - SR,, . Byl někdo rychlejší, sorry, rezervováno.
Pavel.Z. (7 days) 
Ahoj zobral by som ho hneď, len som z ďaleka ,,Púchov - SR,, .
marsal64 (7 days) 
Za odvoz nabízím čínské naftové topení, viz https://www.aliexpress.com/item/4000019936948.html Jde o verzi 12V se čtyřmi výduchy. Fungovalo to rok a čtvrt bez zaváhání, poté hodilo chybu E-03, což by mělo znamenat poruchu žhavicího kolíku a v tomto stavu jsem se rozhodl přesedlat na jinou značku a topení nabízím "as is" zde. Nicméně E-03 by mělo být opravitelné, viz např. https://www.youtube.com/watch?v=v7f5IKdYiuI. Na Ali vidím mnoho náhradních žhavicích kolíků, ale nevypátral jsem, který je ten pravý. Topil jsem v tom výhradně naftou bez biopříměsí. K vypínači je připájen kablík, pomocí něhož jsem topení zapínal a vypínal relátkem. V případě zájmu prosím pište SZ.
Suzuki Vitara Mild Hybrid/2020 4x4
josse (7 days) 
možná blbá otázka. není možné že koputer elektrohybu počítá s tím že má k dispozici XX Wh baterie. tzn vybiji xx Wh a považuji baterii za vybitou. Něco jako kdybych BMS ce neřekl že jsem přidal. Nebo tato úprava je ověřena že funguje? Nebo takového tam určitě je, ale něco jako plovoucí kalibrace tam bude taky. V ustálených stavech si bude nulovat coloumbmeter a pomalu bude rozšiřovat meze, protože mu nebude sedět napětí baterie, sám na to nejspíš přijde a naučí se jí používat. Můžu to tam mít kvůli ubývání kapacity, díky tomu to bude fungovat i na přidávání ale za jediný podmínky bude to napojený paralelně přímo na články. Cokoliv jiného sníží opotřebení ale nezvýší dojezd.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
josse (7 days) 
jaj to bylo bez dph https://www.tme.eu/cz/details/1svr73066 ... cm-iws-1s/ co toto. píšou do 300V DC. Mohlo by být? Jo, to je dobrý, TME mě nenapadlo, a ABB taky ne
BAZAR Staniční baterie 12V/100Ah - Marathon M12V100FT (8ks)
nemecla (8 days) 
PRODÁNO - MOŽNO SMAZAT. DĚKUJI.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
kodl69 (8 days) 
celkem dobrý, možná to testnu někde se sitonem, kde se komplet spoléhám na dvojitou izolaci a to, že při první poruše se nikomu nic nestane, ale co když bude mít svod těleso v boileru a zároveň se někdo bude hrabat v DC rozvodu? Tohle by to mělo řešit, teda pokud někdo nevypne signalizaci a nebuide dělat jako že nic. Spíš by mě principiálně zajímalo vnitřní zapojení, jestli by něco takovýho nebylo možný do měničů typu siton, bel, oplocký zabudovat, protože by to jistě vyšlo levněj, než platit krabičku a mezinárodní firmu se všema příživníkama...
Poloostrov v Buši
kodl69 (8 days) 
Ten kabel od panelů je tak tlustej, nebo je na něm černej husí krk ? Co to je za průřez, a jak moc plánuješ to rozšířit?
BAZAR Lion charger 29,4 V
*CAR* (8 days) 
Ahoj , Měl bych zájem o 4 kusy nabíječek . Jsem z Olomouce a netuším kde by byli k vyzvednutí . Posílám SZ k domluvě
705Wp + 630Wp ostrovná FVE pod Tatrami
Joskob (8 days) 
A už je tam 10°C kolik bylo venku? Fakt to necháš při -20°C bez výhřevu? Legendu nečítaš ? Momentálne von 10,6 (OUT-červená čiara) , batérie 20,7 (IN-modrá čiara ; čidlo umiestnené na spodku bedne ) Samozrejme ak by to nestačilo doložím ohrev.
Dagus (8 days) 
A už je tam 10°C kolik bylo venku? Fakt to necháš při -20°C bez výhřevu?
Suzuki Vitara Mild Hybrid/2020 4x4
jahodovák (8 days) 
To tie napätia merias na baterii? Ved to musí posielať dáta na obd2.. Stačí bluetooth obd2 a sparovať s mobilom a vieš presne co to robí s napätím aj prúdom aj výkonom motorov. Skratka všetko.. Aj teplotu a napätia článkov. U mého hybrida jsem zkoušel dva obd2 a nějak mi to nefungovalo docela rád bych funkční adaptor i pořídil...
marko250 (8 days) 
K Vitaře neznám žádnou apku která by to četla.Mám SZ Viewer A1 co umí vyčíst všechny jednotky,ale tahle tam není.Přez Torque jsem vlastně ještě nezkoušel,ale zkusím.A ano měřím to na živých kontaktech mezi baterkou a řídící jednotkou toho systému.Vlastně si mi teď vnukl nápad,vetnu tam natvrdo voltmetr a ampérmetr ať vidím kolik tam čeho leze během jízdy.
trud (8 days) 
To tie napätia merias na baterii? Ved to musí posielať dáta na obd2.. Stačí bluetooth obd2 a sparovať s mobilom a vieš presne co to robí s napätím aj prúdom aj výkonom motorov. Skratka všetko.. Aj teplotu a napätia článkov.
marko250 (8 days) 
Podle mě se bude hlídat jen vrchní hrana a dle spodní není přípomoc zapnuta dokud se nenabije.K nabití o jednu čárku stačí jet se zařazenou rychlostí bez plynu z mírného kopce cca 330m.K umoření to nelze stanovit ,pokaždé je situace jiná.Jestli propojení bude funkční,nebo né je na mě jako průkopníkovi,jelikoš moc dlouho toto auto s hybridem na světě není a normálního člověka by to nenapadlo.Navíc to auto opravdu nežere,v mém případě je to známá nemoc solaritýda ,prostě si hraju.
705Wp + 630Wp ostrovná FVE pod Tatrami
Joskob (8 days) 
Batérie sa už udomácňujú v novom domčeku , aj keď treba dotiahnuť ešte pár drobností. Zajtra urobím nejaké foto, Dnes som to už nestihol. Mám zatiaľ len graf za podvečer. Konečne som aj doplnil zvyšné 2 baličky ktoré sa ,mi do starej bedne nezmestili. Takže celková kapacita liion je cca 240Ah v rozsahu 4,2 - 3V. Reálnu budem zisťovať keď bude čas. Odhadom by mala byť okolo 210Ah v rozsahu 4,05 - 3,3V
Suzuki Vitara Mild Hybrid/2020 4x4
PavelR (8 days) 
možná blbá otázka. není možné že koputer elektrohybu počítá s tím že má k dispozici XX Wh baterie. tzn vybiji xx Wh a považuji baterii za vybitou. Něco jako kdybych BMS ce neřekl že jsem přidal. Nebo tato úprava je ověřena že funguje?
marko250 (8 days) 
To je ale problém,protože origo baterka je vyplá na kontaktech vedoucích do řídící jednotky vedle pod sedadlem a BMS je integrovaná uvnitř,včetně spínání kontaktů.Proto jsem si myslel že se napěťově přiblížené spojí i kdyby to bylo za cenu méně nabité druhé přídavné baterie.Samozřejmě mohu porušit obal originálu a najít živé póly a propojit nějak na druhou baterku,ale tam bude na 100% plošňák a žádný prostor na bastlení.Samozřejmě ztráta záruky.
josse (8 days) 
Já bych nedoporučoval odpojovat a připojovat za chodu, určitě tam bude colombmeter, protože jak se rychle nabíjí a vybíjí, nepůjde se spoléhat jen na napětí v odhadu SOC. Takže baterií je třeba připojit až k současné, nesmí v jedné být zapojený bočník a v druhé ne. Záleží kde to bočník má... Ten proud bude obrovský, jestli je baterie konstruována na 10kW, pak vnitřní odpor téhle i té přidané bude zanedbatelný, takže proud bude daný rozdílem napětí a odporem kabelů nové baterky. Když bych to dělal, nebál bych se delších kabelů ani přelévání. Sice se bude přelévat, ale originální to o malinko odlehčí a celkově to pomůže. Prostě obě paralelně, co největší se tam vejde, co nejblíže připojit. Když zapojuju paralelně, packy, tečou tam veliké proudy a to nemám nic krátkého 25mm2... Dost to dokáže změkčit i jištění, když mám v obou pólech, je to ještě výraznější, kdybych spojil vybitou a nabitou sadu, bez pojistek, možná by i popraskaly pojistkové drátky u článků.
705Wp + 630Wp ostrovná FVE pod Tatrami
Joskob (8 days) 
Hele, jseš si jistý, že BMS zablokuje nabíjení při mínusových teplotách? Řekl bych že číňani s touhle eventualitou vůbec nepočítají. Tak môžem potvrdiť že BMS pri prekročení stanovených teplôt odpojií nabíjanie a vybíjanie. Pre oboje sa dá nastaviť hranica odpojenia aj znovuzapojenia. Vyzerá to tak, že s touto BMS sa číňan vyhral.
Suzuki Vitara Mild Hybrid/2020 4x4
marko250 (8 days) 
Tak poznatky z provozu,baterka má indikátor v pěti čárkách.Pokud je baterie nadopovaná plně IIIII,tak pomáhá kdykoli a dlouho dokud nedojde k polovině III.Od poloviny III už reaguje jen na silnější akceleraci a dlouhé převodové stupně,které se podtočí v nějaké chvíli.Prázdné jsem to nikdy neměl minimálně tam svítila jedna I a úplně plné IIIII je kumšt došťouchnout,protože to od čtyř dopuje hodně v různých režimech motoru spalovacího.Co je ale zajímavé, tak po prvotních 250km po dálnici v kuse domů,kdy na konci byla celková spotřeba 7.1l,nyní po klasickém skákání do práce a po městě z práce stále celková spotřeba klesá 6.4l po 500km a dojezd uvádí 320km a stále se zvětšuje každý den z práce.Na to že jsem tam po hrdlo nalil 49l to vypadá velmi zajímavě. Ale zpět k původní myšlence doplnit druhou dobíjecí baterku,jelikoš nechci mechanicky narušit originál a nechci proudově šokovat z té nabité, tak mi zbývá sledovat stav při nastartovaném autě na svorkách originálu a dle napětí ji připojit.Originál má maximum 48V(asi 12s li-ion) a při třech čárkách jsem naměřil na svorkách 44V,ještě zkusím z nějakého dlouhého kopce dobít na pět čárek a změřit co tam skutečně je. Systém si představuji tak,že druhou baterku nabiji na 48V(12sx4V) a když origo dosáhne 46V tak se připojí přez nějaké DC relé. Může se někdo kdo už poznal toky proudů u li-ion 18650 vyjádřit jakých proudů se dosáhne při rozdílu 48>46V (4>3.83V)?Popřípadě jaký rozdíl si mohu dovolit ,plánuji sestavit tu druhou baterku z článků Tesly S(18650-3.6Ah).Jelikoš musím koupit jeden blok s 444ks,tak velikostně nejsem omezen,jen chci z těchto článků upgradovat i baterky na el. kolech(40x4ks) co mám doma.Takže půjde klidně složit až 12s/75Ah baterka,když vejde do rezervy .Takto to hrotit ale nechci.
Poloostrov v Buši
Camel (8 days) 
Ahoj všem, tak jsem po dlouhém pročítání tohoto fóra dospěl ke stavbě menší elektrárničky. Co mě k tomu vedlo? No především časté výpadky DS. Tyto výpadky jsou ve větší či menší míře ovlivněné převážně počasím a mnohdy trvají i několik hodin. Časté pády stromů na vedení DS. Jelikož jsem měl malé zkušenosti již z dřívějška, kdy jsem provozoval malí 10Wp panýlek, který se používal pouze na dobíjení mobilních telefonů a na jeden led pásek ke svícení u pracovního stolu. Tak jsem se pustil do stavby něčeho malinko většího. Prozatimní konfigurace je 825Wp v panelech a 24V systém. Je však plánováno přejít na 48V někdy v příštím roku. Sklon panelů je 45° a jsou natočeny jihozápadním směrem. Využil jsem střechy kotce pro pejska kterého už delší dobu nemáme. Další místo na rozšiřování je a už se s tímto počítalo při kopání kabelu. Zatím je to trošku provizorní a není to nějak učesané. Teprve to zprovoznuji, ale počasí vůbec nepřeje. Aktuální komponenty jsou: panely 3x275Wp Canadian Solar (které jsem pořídil na bazaru tohoto fóra) regulátor Epsolar XTRA 4415N MPPT 40A 12V-48V měnič 24V 1500W čistá sinusovka (koupený za výhodnou cenu na bazaru) baterie zatím PB 8x150Ah Gel (opět zakoupené zde na bazaru tohoto fóra) Určitě se zde do budoucna budu ptát na některé věci. Případně někde zde na fóru. Zatím jsem si vystačil s pasivním získávaní nepřeberného množství informací, které tu jsou. Za což jsem vděčný všem co tu na fóru jsou a rádi se podělí o znalosti. A velké díky taky Adminovi, že to tu funguje. zkusím sem nahodit nějké fotky snad se to povede
Suzuki Vitara Mild Hybrid/2020 4x4
zajo (8 days) 
A´t byl Wernher von Braun jaký byl vědec a technik, tak jeden člověk ohledně raketoveho výzkunu by tohle nedokázal a byly to vše týmy které vycházely z výzkumu v Peenemünde. Co se jedna ohledně motorů Jumo 204/205/207 tyto se vyvinuly v 1. pol 30let min. století a ve 40. letech byly za svým zenitem a více méně se používaly jen přeplňované verzi v průzkumných Ju-86 a u nás nevyráběly, ani nevyvíjely a jen se u nás benzinové motory Jumo 211 a částečně i 213 opravovaly a generálkovaly + na několika místech výráběly komponenty pro nové motory Jumo nekolika typů.
FVE v televizi, rádiu, novinách
rottenkiwi (8 days) 
Keď to tak čítam, že ako sa ľahko prejde na NMC622 a potom na NMC811, tak to nie je tak jednoduché, lebo zvýšením obsahu Ni sa zvýši produkcia plynov, po 1. cykle sa nevyužije 12 % materiálu a zhorší sa aj bezpečnosť batérií, nebudú sa dať robiť pouch cells, kvôli plynom, zmení sa mobilita Li+ ako aj elektrónov.
BAZAR 12V 175Ah Pb GEL baterie
stanekl (8 days) 
Ano, prosím smazat
FVE v televizi, rádiu, novinách
dano (8 days) 
Dnes je doba, ked sa oplati investovat do baterioveho biznisu, stavat fabriky a vsetko je inteligentne https://www.teslamagazin.sk/inobat-auto-baterie-elektromobily-slovensko/ https://www.mojelektromobil.sk/inobat-auto-cez/
rva (8 days) 
To je pro investory ještě lepší než He3da.
Suzuki Vitara Mild Hybrid/2020 4x4
kodl69 (8 days) 
Mají společný to, že po válce ti stejní lidi pokračovali ve vývoji dieselů pro různý další použití. U toho zetoru je to dokonce podchycenýv historii, jumo 205 dělali licenčně někde v Praze, tuším Walter. Ostatně je to podobný jako rakety V2, mintemen, ss20, sojuz, saturn 5 - za tím dokonce stojí na začátku jeden člověk.
PV master a GOODWE měnič - způsob komunikace
1010.cz (8 days) 
Toto právě zkoumám. Nejde o čistý MODBUS RTU. Bude potřeba odeslat sérii znaků aby jste dostal odpověď. Mám odzkoušeno před program na PC (Master) a Goodwe okamžitě a správně odpovídá. Během pár dnů budu vědět víc. Jde mi hlavně o komunikaci kterou potřebuji dostat do PLC.
Bitcoin - měna nezávislého člověka
rottenkiwi (8 days) 
BTC nad 13000 a ETH nad 415 USDT.
FVE v televizi, rádiu, novinách
Pawel (8 days) 
Pánové pořád vyhlížíme slunce a ono to je jinak. https://www.czechsight.cz/bod-pro-obnov ... -i-v-noci/
BAZAR Hromadný nákup Studer XTM 4000 ze Secondsol.de
huron (8 days) 
Ok, díky za info.