Domácí vyrovnávací elektrárna
kvako1 (4 hrs) 
je to prodejce mpp solar, prodava od jednoho kusu. psal jsem mu na aliexpresu , a hodilo mi to automatickou odpověď že tam končí obchoodovaní a hodilo to odkaz na alibabu. skusil jsem tam napsat uvidím co odpoví. u MPP solar nepředpokladam nějaký odrb. uvidíme.
Elektricka / hybridni auta
jahodovák (5 hrs) 
a kde sa vezme ta energia potrebna na tu recyklaciu? stale som presvedceny o tom ze "bezny spalovak" v celom procese vyprodukuje menej emisii ako tieto elektrošroty... I na ropáky je třeba enerie,on ten problém s ekologií a energiemi je někde jinde než se nám podsouvá...až to pochopí většina,nebude už s tím problém...
Domácí vyrovnávací elektrárna
Franta2776 (5 hrs) 
Ahoj, potřebuju koupit měnič na alibabě, je už jenom tam. nikde jinde se uže nedá sehnat. dá se to tedy normalně koupit nebo jsou stím nějaké obstrukce ? na aliexpresu normalně nakupuju. Na Alibabě nejsou pevné ceny a prodejci je mění,slouží na kontakt mezi firmami,nikdo ti negarantuje vrácení peněz při nedoručení jako u Aliexpresu.
Elektricka / hybridni auta
shuty (5 hrs) 
a kde sa vezme ta energia potrebna na tu recyklaciu? stale som presvedceny o tom ze "bezny spalovak" v celom procese vyprodukuje menej emisii ako tieto elektrošroty...
vanilka (5 hrs) 
Takova skoda. Kdyz ten bateriovy modul spadnul do toho drtice, mel jsem slzy na krajicku https://www.youtube.com/watch?v=Qi8Y2lF7Luw&t=398s
Domácí vyrovnávací elektrárna
kvako1 (12 hrs) 
Ahoj, potřebuju koupit měnič na alibabě, je už jenom tam. nikde jinde se uže nedá sehnat. dá se to tedy normalně koupit nebo jsou stím nějaké obstrukce ? na aliexpresu normalně nakupuju.
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
jahodovák (13 hrs) 
Pro camei1cz,možná máš pravdu,možná ne,je to jen můj názor,čas ukáže co se bude dít..
camel1cz (15 hrs) 
Cíl je jiný,vše zdražit tak,abys to nikdy nemohl koupit...ale tak aby sis myslel,že na to budeš moct našetřit...a pěkně šetřil... Jaký by mělo smysl "zdražit, aby na to nikdo neměl"? A hlavně: mluvíš, jako by tady byl "prognosťák" nebo jiný "autorita", co diktuje ceny. Zase odkazuji na Occamovu břitvu a vřele toto čtení doporučuji! Ono je i jednodušší vysvětlení s méně konspiracemi: lidi prostě vždycky měli peníze a teď za korony to platí dvojnásob (hůř se utráci za blbosti, skoro nikam se nesmí a nebo hůř, nemáte z toho radost, protože kolem sebe vidíte lítat ty malý mrchy, a s trochou nadsázky už ani ty auta nejsou a když se k tomu přidá slušná inflace, tak se kupují chalupy, zahrady, byty, domy, ... a na cenu se tak nehledí, protože "mi přece peníze ztrácí hodnotu". Když byl boom korony, tak se říkalo "za koronu se schová všechno" a taky se tak dělo... teď to pomalu utichá a tak firmy začaly hojit své ztráty a prostě to napálily (kari síť před koronou 650 Kč a minulý týden 1000 Kč), jsem přesvědčený, že energie půjdou nahoru podobně a nevěřím v odhady, že se to vrátí, že to je jen přechodné atd. atp.
SmartSolar MPPT RS 450|100
vlkazajac (15 hrs) 
Pri zapojení do série sú najvyššie napätia v zime, takže aj tam môže rozdelenie na V a Z len pomôcť.
Kali (17 hrs) 
11S jsem jel jen na zkoušku jestli to dá těch 10 přes zimu a nyní už mám 10S. Zatím vždy jeden směr. Bral jsem to tak, že když jsou panely na půl V a Z, tak se proudy nikdy nebudou blížit maximu na obou stranách. Ok, při rovnodennosti to může být trochu za limitem. Při zapojení do série, jak jsi psal, ten podobný problém není?
vlkazajac (17 hrs) 
Kvôli tomuto : Isc 11,53A Imp 11A Max. PV operational input current 18 A per tracker Max. PV short circuit current: 20 A per tracker (2) by som nedával dva stringy na jeden vstup paralelne, niekedy okolo jarnej a jesennej rovnodennosti by to vzhľadom na polohu panelov mohlo byť moc. Terajších 11S Ti cez leto ešte pôjde, pozor na príchod studených dní, aby toho napätia nebolo ani v špičkách už moc.
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
jahodovák (19 hrs) 
Ano pravda, taky jsem před 3mi lety převzal dům za cenu 3.3mil a letos se prodával podobný jen v horší dispozici za 7.5mil u nás v ulici. Jenže když to vezmeš kolem, tak jsem stejně nic nevydělal. Zdá se, že jsem zhodnotil o 4mega, ale kdybch ho prodal a šel koupit nemovitost jinou, tak stejně nekoupím za 7.5mega víc než to co mám. Jediné co, tak jsem jen méně zatížil svůj rozpočet koupí dřív. Cíl je jiný,vše zdražit tak,abys to nikdy nemohl koupit...ale tak aby sis myslel,že na to budeš moct našetřit...a pěkně šetřil...
2kW Gridfree FVE RD Šest
bublich (1 days) 
No,není mě úplně jasné proč je v tom tarifu P (registr 2.8.0) +P a -P? Jedno je zřejmě dodávka,ale moc srozumitelné to není. https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zak ... 6130-96130
mmv (1 days) 
druhý měsíc provozu, vyrobeno (spotřebováno) cca 400kWh , na elektroměru v tarifu "P" přibyla jednička (2) v Nadetě z jejich ešopu objednána spirála do Dražic 2000W/230V + 700W/60V jen mě udivilo, že se tato vyráběla naposledy před dvěma roky a že výroba bude trvat 6 - 9 týdnů a bude od ceníkové ceny o cca 30% dražší, asi musí sehnat někoho kdo to namotá, oni to prý nedělají = nechávají si to dělat
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
Dagus (1 days) 
Ano pravda, taky jsem před 3mi lety převzal dům za cenu 3.3mil a letos se prodával podobný jen v horší dispozici za 7.5mil u nás v ulici. Jenže když to vezmeš kolem, tak jsem stejně nic nevydělal. Zdá se, že jsem zhodnotil o 4mega, ale kdybch ho prodal a šel koupit nemovitost jinou, tak stejně nekoupím za 7.5mega víc než to co mám. Jediné co, tak jsem jen méně zatížil svůj rozpočet koupí dřív.
SmartSolar MPPT RS 450|100
Kali (1 days) 
To je predsa risk, ale ak máš dosť peňazí, daj po prvej zime vedieť, ako sa Ti vodilo s 10S. Máš tu dobrú tému na experiment. S druhoradým efektom pravidelnejšieho rozdelenia denného výkonu by si v prvom rade ochránil regulátor pred napäťovým preťažením, keby si pripojil dva stringy 10S s piatimi panelmi V a s piatimi panelmi Z. Niečo by si stratil v nerovnakých osvitoch V a Z, ale mal by si tam bezpečne celkom 20 panelov. Možno na tom prerobíš, možno nie. Ale nezhorí Ti nič. Tak mi to nedalo a 3 dny to mám na zkoušku zapojeno 11S. Tím mám nasimulováno s rezervou 10S v -10. Ale zaujalo mě co navrhuješ. V čem to bude bezpečnější? Nebylo by lepší a bezpečnější to dát paralelně? 2x 5S2P tzn. vždy 5V + 5Z?
Musk uznal problémy solárních tašek
jahodovák (1 days) 
No nevím,asi tomu tak moc nerozumím,pokud by dávali solární tašky jenom celé a ostatní by byly jen stejné ale bez výroby,tak by skoro žádný problém být neměl,pravda,nevyráběla by celá střecha,ale to stejně nevyrábí kvůli zastínění a podobně....tím by bylo možno kdykoliv vyměnit původní kritinu za novou,více výkonnou..
Kalifornie a další státy zakazují PC s vyšši spotřebou
Matess (1 days) 
týká se to jen výrobců sestav a spotřeba se počítá i podle třeba portů kolik dané pc má. Takže to nejvíce postihuje právě výrobce počítačů co to dělají co nejvíce na cenu - tzn custom desky bez výbavy s minimem rozšíření trpí nejvíc. Mě osobně toto nějak nevadí. PC HW se žene poslední roky naprosto na hraně a většina komponent není schopná v záruční době přežít pokud je pod zátěží. Dělal jsem před lety měření výkonu ku spotřebe u Ryzenu 2700X což byl 125W cpu který opravdu bral do 125W. Pokud jsem jej podtaktoval o 30% dolů spotřeba šla pod polovinu. Podobné to je když se podíváte na výkon dnešních mobilních ryzen cpu - výkon -20%, spotřeba -70%. Grafické karty jsou na tom podobně... stáhněte si na kartě powerlimit dolů a porovnejte výkon vs. spotřeba. Spotřeba klesne hodně a výkon max o 15%. Takže pokud se výrobci přizpůsobí a začnou HW prodávat v efektivnější části poměru výkon / spotřeba, tak to bude znamena méně teple, mnohem menší spotřeba a velká rezerva pro přetaktování. Ve výsledku budou všichni spokojeni.
PavelR (1 days) 
Tak to je mazec. Už aji amerika mekka kapitalizmu. Co si spotřebuji to si zaplatím ne? Celkově mě ty predikce spotřebičů přidou jako blbost. Mám jeden malej těžební pc. 280W nic hroznýho ale když jede v tahu tak se to napočítá. Jako normální pc by to spotřebovalo zlomek energie. Stejně tak jak kdo může vědět kdo jak dlouho svítí žárovkou
Musk uznal problémy solárních tašek
PavelR (1 days) 
Hlavně přemýšlím proč to takto komplikovat. Kdyby to usílí a finance byly věnovány baterkám aby byly levnější pro koncáka někde na shopu bylo by to užitečnější. Solární panely vymyšlené, levné. Hliník, háky, akušroubovačka, kleště na mc a jeden žebřík. 3 lidi za dopoledne bylo 12 panelů na střeše. Kde je problém? Já byl čtvrtej vařil jsem těm třem kafe Jinak Muskovi fandím. Dělá pěkný auta.
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
Matess (1 days) 
ano.... je to tak. (sry za OT) Dnes je lepší mít dluh než naspořeno. Bratr koupil dům za 4 mega před cca 5 lety... říkal jsem si jaký to je blázen. Dnes bych chtěl dům já a 5 mega nestačí, bratr by ho dnes prodal za 12. Hlavně se vůbec nezdá že by se situace měla změnit... Takže pokud váháte a máte z čeho brát... raději investujte, než nechat ležet peníze.
mypower.cz (1 days) 
Skutečnou cenu elektřiny se nedozvíme ani náhodou,jediné co zjistíme,je kolik za ní zaplatíme. No ale prave to co za ni zaplatime, tak z naseho pohledu je to pro nas skutecna cena elektriny. Za kolik ji ma velkoobchodne distributor, to nam muze byt jedno. Pro nas je skutecna cena ta, kterou na fakture za dane obdobi a dane mnozstvi musime vycalovat.
Musk uznal problémy solárních tašek
Matess (1 days) 
Za mě je to slepá ulice pro masové nasazení. Vždy bude jednodušší instalovat na stávající střechu klasický plochý panel, než tohle. Navíc solární panel má další výhody a to například v tom že znatelně tepelně odizoluje střechu od tepla ze slunce, a podobným způsobem i odhluční. V případě kroup, nebo jiného průseru je prostě snažší vyměnit panel, stejně tak v případě, že po 10 letech provozu chcete střechu o 20% výkonější. Jediné místo kde solární tašky dávají smysl je když chcete solární panely, ale musí být naprosto inkognito (památkáři a jiná verbeš). Tohle podle mě bude stále okrajová záležitost.
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
jahodovák (1 days) 
Skutečnou cenu elektřiny se nedozvíme ani náhodou,jediné co zjistíme,je kolik za ní zaplatíme.Podle toho co naznačují na netu se dá očekávat stálé zdražování a to nejen elektřiny ale všeho,proč tomu tak je,nu proto,že to tak chtějí,stát zasekl obrovský dluh a nedá se počítt,že ho ti kdo o tom rozhodli,že ho zaplatí ze svého,naopak,zaplatíme ho všichni.Takže kdo měl úspory,tak ho o ně takto elegantně připraví a stále říkají,že kdo si nenašetří,nic mít nebude,omyl,co našetří mu sebere stálé zdražování.Takže jakákoliv investice ač i z dnešního pohledu přemrštěná se může při tempu,jakým se vše začíná rozjíždět může zdát brzy směšná.Ač to nikomu nepřeji,jsem zvědav kam až se jim to podaří dostat.Takže pomalu se bude vyplácet jakákoliv soběstačnost a skromný způsob žití do doby,než tento stvořený systém zkolabuje a bude nahrazen jiným.Jinak jim zatím vše vychází podle plánu,který byl pro tuto dobu předem připraven,žádná náhoda to není,vše lze dohledat na netu,pokud se chce...ale kdo by tomu věřil,že....
FV ohřev vody 2040Wp - Opavsko
Duke (1 days) 
no spíš nedokážu, jednou jsem to zkoušel a v půlce zadávání to po mě mělo pořád nějaký dotazy, i maily s dotazama mi pořád chodily (byla tam asi tenkrát chybka) a s mou předrevoluční angličtinou to bylo peklo, raději někomu zaplatím pár kaček navíc, však od se někdo ještě chytne
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
Lubik (1 days) 
Plyn jenom na vaření se nevyplatí. Platil jsem za plynoměr víc než za spotřebovaný plyn. Asi před šesti lety jsem jej zrušil a mám indukční a infra desku. Proti plynu super. S 16A jističem se muselo dávat pozor co kdy zapnu. Letos udělali v baráku nové rozvody a navýšili na 25A
FV ohřev vody 2040Wp - Opavsko
kodl69 (1 days) 
no tak to objednej, nebo to nedokážeš? podklady jsou na stránkách kompletní. A třeba tam padre přidá i BOM, aby nebylo potřeba tápat ohledně napětí kondenzátorů a výkonů odporů...
Kalifornie a další státy zakazují PC s vyšši spotřebou
mypower.cz (1 days) 
High-end počítače mají v několika státech USA utrum. Spotřebovávají příliš mnoho energie https://www.zive.cz/clanky/high-end-pocitace-maji-v-nekolika-statech-usa-utrum-spotrebovavaji-prilis-mnoho-energie/sc-3-a-211447/default.aspx Na nových pravidlech se nejlidnatější stát USA, ale také Colorado, Havaj, Oregon, Vermont a Washington dohodly již v roce 2016, první vlna omezení (Tier I) začala platit v roce 2019. Počítačové systémy už mohly ročně spotřebovávat maximálně 50, 80 nebo 100 kWh v závislosti na podrobnějších technických specifikacích. Tak tohle jako vstoupí do mé hlavy, udělá to exception alébrž vyjímku a hlava mi to prostě nebere. Vám někomu tohle jako projde hlavou v poho bez vyhození vyjímky? Mě se to nedaří. Sporák, klima, trouba, bojler a přímotop jako teda nevadí jo? A nebo je to nějaký fakenews. Jinak to není možné.
Musk uznal problémy solárních tašek
karelkilian (1 days) 
Dobrý den, máme tu zase pátek, tentokrát poslední červencový, a to je tradičně den, kdy sem dávám článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme na jistě vám všem dobře známý projekt Tesly - Solar Roof. Přeji hezký den. Karel Kilián Musk uznal problémy solárních tašek Generální ředitel Tesly Elon Musk se nechal slyšet, že jeho firma udělala v projektu solárních střešních tašek „významné chyby“, které vedly k překročení nákladů a zpoždění. Produkt byl původně odhalen již v roce 2016, nicméně dodávky zákazníkům začaly až o několik let později. Tesla se v současné době snaží uspokojit velkou poptávku po solárních střechách, která značně převyšuje dostupnou kapacitu. Musk v konferenčním hovoru s investory po zveřejnění finančních výsledků Tesly za první čtvrtletí roku 2021 uvedl, že se zatím nepodařilo zvýšit produkci. Solární tašky od Tesly Střešní solární systém, který integruje fotovoltaické články a moduly do konstrukce střechy, nikoliv do panelů posazených na střeše, vyvinula Tesla společně s firmou SolarCity. Tu založili v červenci 2006 Muskovi bratranci Lyndon Rive a Peter Rive. Používají vysoce účinné solární články vyráběné společností Panasonic, jež jsou pokryté „barevnou rastrovou fólií“, která umožňuje, aby články splynuly se střechou, a zároveň byly vystaveny slunci shora, a pokryté tvrzeným sklem pro zajištění trvanlivosti. Společnost uvádí, že „majitel typického domu může očekávat, že za solární střechu zaplatí 21,85 amerických dolarů za čtvereční stopu“, tj. asi 5 127 Kč za metr čtvereční. Když začala v rámci USA přijímat předběžné objednávky, připravila online kalkulačku odhadující cenu, která vycházela z údajů projektu Google Sunroof. V květnu 2017 začala Tesla přijímat objednávky se zálohou 1 000 dolarů na první verze svých solárních střešních tašek a výrobek byl během prvních několika týdnů vyprodán skoro až do konce roku 2018. Střešní solární produkty Tesla jsou ideální pro majitele domů, kteří chtějí využívat solární energii a potřebují novou střechu. Pro domy, jež novou střechu nepotřebují, je výhodnější běžná instalace solárních panelů. Zisk je zatím v nedohlednu Tesla vykázala v prvním čtvrtletí tržby z prodeje svých produktů pro výrobu a skladování energie ve výši 494 milionů dolarů (cca 10 miliard korun), ale celkově tato divize stále není zisková. Muskovy komentáře přicházejí v době, kdy se rozzlobení zákazníci vyjadřují v médiích k tomu, že Tesla před zahájením instalace zvyšuje cenu solárních střech. Musk uvedl, že Tesla má problémy s „odhadem obtížnosti některých střech“, a řekl, že „složitost střech se dramaticky liší“. Pokud má stávající střecha výčnělky, problémy s podkladovou konstrukcí nebo není dostatečně pevná, aby udržela solární tašky, mohou být náklady dvakrát až třikrát vyšší, než uváděl původní odhad. Elon Musk, který v SolarCity působí na postu předsedy představenstva a je největším akcionářem, ke kritice ze strany nespokojených zákazníků uvedl, že pokud klient neakceptuje zvýšení ceny, vrací mu firma složenou zálohu v plné výši. Sliby a realita Musk představil solární střechu Tesla v roce 2016 při natáčení seriálu Zoufalé manželky. Jak později uvedla později společnost Fast Company, střechy, které na akci předváděl, nebyly plně funkční. „Musí to být krásné, cenově dostupné a hladce integrované,“ řekl tehdy Musk. Vize solární střechy, kde běžné střešní tašky nahrazují fotovoltaické články, které by měly na ploše střechy společně zachytit ještě více sluneční energie než tradiční solární panely, a ukládání této energie do domácí baterie Tesla Powerwall, byla velmi zásadní pro fúzi společností Tesla a SolarCity. „Nemůžeme to dělat dobře, pokud jsou Tesla a SolarCity různé společnosti, a proto se musíme spojit a prolomit bariéry, které jsou způsobeny tím, že jsme oddělené firmy,“ napsal tehdy. „To, že jsou oddělené, navzdory podobnému původu a snaze o stejný zastřešující cíl, kterým je udržitelná energie, je do značné míry historická náhoda. Nyní, když je Tesla připravena rozšířit Powerwall a SolarCity je připravena poskytovat vysoce diferencovanou solární energii, nastal čas je spojit.“ Fúze nakonec proběhla, ačkoli je stále předmětem žaloby akcionářů v Delaware. Od této události v roce 2016 prošla solární střecha několika revizemi, ale dosud se nijak zásadněji nerozšířila. Musk přitom již v roce 2019 sliboval, že tento rok bude „rokem solární střechy“. Elon zasahuje Ač je Elon Musk jedním z nejbohatších lidí na světě, sám tvrdí, že jeho hlavním domovem je v současnosti dům (nebo spíše bouda) za 50 000 dolarů (cca 1 milion korun) poblíž texaského Brownsvillu. Na Twitteru napsal, že v domě provedl několik vylepšení, nicméně neupřesnil, oč by se konkrétně mělo jednat. Začátkem roku však do Brownsvillu odjeli zaměstnanci společnosti Tesla instalovat na bungalov a několik dalších domů na Weems Street, které vlastní další Muskova společnost SpaceX, solární střechy. Stavba umožnila Muskovi zblízka nahlédnout do problému, který ho trápí. Musk má celou řadu priorit, kterým se musí věnovat, ale v poslední době se intenzivně soustředí na solární střechu, tedy úzce specializovaný produkt, který se těší poptávce bohatých spotřebitelů. Ačkoli je Solar Roof jen malou částí podnikání společnosti Tesla, má zásadní význam pro Muskovu vizi, aby se společnost vyvinula z výrobce elektromobilů v něco mnohem většího: komplexní řešení potřeb domácností v oblasti čisté energie. Nespokojený ředitel Musk byl z postupu projektu natolik frustrovaný, že počátkem tohoto roku propustil mnoho vedoucích pracovníků a ředitelů, zvýšil ceny a začal se více angažovat. Rád by zkrátil dobu, kterou pracovníci potřebují k instalaci solární střechy. V roce 2019, když ohlašoval novou verzi solární střechy, sliboval, že bude levnější, rychlejší a bude snadněji se instalovat. Stanovil si za cíl instalovat více než 1 000 střech týdně a slíbil, že prodeje „porostou jako řasy na steroidech“. Podle dobře obeznámených zdrojů se však Tesle nedaří dosáhnout ani 200 instalací týdně. Cenová dostupnost se také ukázala jako nesplnitelná - v dubnu Tesla zvýšila cenu solární střechy, v některých případech i o více než 50 %. Ochota zvýšit ceny přitom naznačuje, že Musk již neupřednostňuje růst za každou cenu. Příliš složitá instalace Roli hraje i složitost instalace. V případě normální střechy se přiveze materiál na staveniště a pokrývači instalují šindele pomocí nastřelovací pistole. Pokud je třeba umístit tašky kolem komínů nebo větracích otvorů, pracovníci je na místě nařežou na potřebnou velikost. Tvrzené sklo použité v taškách Tesla však nelze snadno řezat na místě. Firma proto zkoušela vyrábět speciální díly předem, ale tím se zvýšil počet dílů pro každou zakázku a přibylo více zásob, které je třeba sledovat. „Instalace solární střechy není snadná, není to levný výrobek a bude trvat dlouho, než se vyladí a sníží náklady,“ řekl Mohammed Abdalla, generální ředitel společnosti Good Faith Energy, která je jedním z certifikovaných dodavatelů tašek Tesla v Texasu. Jak vidíte budoucnost solárních střech? Zdroje: theverge.com, bloomberg.com.
FVE 4,875 kWp
rege (1 days) 
Za 7 mesiacov tohto roka vyrobenych viac ako 7 MWh. Zial teraz v lete to uz nie je kde spotrebovat a tak 10-20kWh denne zostava na streche...
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
kodl69 (1 days) 
Ze schránky na mě vypadl dopis od Innogy, a cena energie z plynu je ještě extrémnější: v tom objektu se používá jenom na vaření, a je to extrém: 1494Kč za rok, spotřeba 13m3 plynu tj 140kWh po zaokrouhlení. 1kWh přes 10Kč. A to prej je plyn levnější než elektrika
Smart BMS
rege (1 days) 
neviete ci tieto BMS niekto predava v CR / SR ?
BAZAR prodám mppt 40A 3 kusy
Bony (1 days) 
2500.-
BAZAR prodám louhovky KPM
Bony (1 days) 
120 a 160 prodány, 250 cena 1.40 čl. A při odběru všech 53ks 1.30 čl. A
FV ohřev vody 2040Wp - Opavsko
Duke (1 days) 
bych se přidal, beru klidně 5 kusů
BAZAR na prodej fv panely pouzite 235Wp
delta (1 days) 
Zdravím, měl bych zájem o 4ks, Napíšu SZ.
FV ohřev vody 2040Wp - Opavsko
kodl69 (1 days) 
Tak kdo zadá výrobu prvních deseti desek u číňana?
JBD BMS
Mikel (1 days) 
Ten můj příklad neberte doslovně, to je jenom pro ty, co to provozují bez BMS. A taky o tom, že žádná BMS nedokáže "sežrat" třeba 40A nabíjecího proudu, když zrovna svítí slunko a baterky jdou do plna, tj měla by buď komunikovat s regulátorem, nebo aspoň nějak omezit nabíjecí proud (zapnout vytěžování?) a pokud to dál nejde, tak baterku odpojit, což může být smrtelný pro mppt regulátor. Tohle ale dokáže snadno vyřešit jedna dioda... Tak ono hlavne na regulatoru musi byt nastavene nizsi koncove napeti za cely pack nez na BMS. Pokud je to dobre nastavene, regulator sam zacne vcas omezovat proud a nepovoli nabijeni nad nastavenou hodnotu. To umi kazdy regulator i bez datove komunikace s BMS. BMS by mela zasahnout az v krajnim pripade. JBD BMSky po prekroceni napeti uzavrou pouze nabijeni, zatez je stale otevrena.
kodl69 (1 days) 
Ten můj příklad neberte doslovně, to je jenom pro ty, co to provozují bez BMS. A taky o tom, že žádná BMS nedokáže "sežrat" třeba 40A nabíjecího proudu, když zrovna svítí slunko a baterky jdou do plna, tj měla by buď komunikovat s regulátorem, nebo aspoň nějak omezit nabíjecí proud (zapnout vytěžování?) a pokud to dál nejde, tak baterku odpojit, což může být smrtelný pro mppt regulátor. Tohle ale dokáže snadno vyřešit jedna dioda...
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
kodl69 (1 days) 
zrovna youda je ukázka toho, co nejsou "rozumný náklady" sám přiznává 1.2MKč. Dnes. Životnost zařízení cca 10 let, když to pude dobře. 120kKč ročně... bez započtení inflace/ úroku z půjčky. To tohle ještě zhorší. 120kKč ročně je el. vytápění "sausforku", ne rodinnýho domu, rekord kdysi, se starými okny a bez zateplení jsem měl 22MWh, tj celkem 50kKč v dnešních cenách. Takže na svém tvrzení trvám, a nikdo zatím nepředložil ekonomiku systému, která by tohle vyvrátila. Samozřejmě někde v řecku, chorvatsku, je to jiný, tam by to mohlo klapnout, viz https://www.ceskatelevize.cz/porady/113 ... 100152010/ od 17 té minuty...
FV ohřev vody 2040Wp - Opavsko
padre (2 days) 
Na stránku s popisem Sitonu jsem přidal do sekce Download soubor s podklady pro stavbu (DPS,FW, návod...). Kdo by měl chuť ať si ho vyrobí sám. Já už se tomu hodlám věnovat jen minimálně. http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-ohrev-vody-siton-210/
JBD BMS
Mikel (2 days) 
mě spíš fascinovala ta elektrochemie. nabíjení vypnuto a napětí roste To asi bude nejaka chyba mereni nebo zobrazeni dat v aplikaci. V realu to mozne neni. Pripadne ted si vzpominam, ze uz jsem neco podobneho zazil s LIFEPO4 a JBD BMS. Pak jsem zjistil, ze jsem omylem nechal merici balancni drat nedotazeni na baterii a ukazovalo to hlouposti vcetne toho co popisujes.
mopadzi (2 days) 
mě spíš fascinovala ta elektrochemie. nabíjení vypnuto a napětí roste
Mikel (2 days) 
ujel "nahoru" zbývá 4.15V a to už musí BMS vypnout... . 4,15V je trochu vysoko na odpojenia zasah BMS. To uz ty modre LIFEPO4 clanky budou vypadat jak zena v 8 mesici
kodl69 (2 days) 
Na lifepo4 podle nanpětí nic nepoznáš. A rozhození článku poznáš na koncích, mezi 20-80%SOC podle napětí nepoznáš nic. Tj dokud některej článek neuteče mimo tohle rozmezí, tak nic nepoznáš. Proto je dobrý jednou za čas články doopravdy vybalancovat, právě nad 3.4V se články začnou rychle rozjíždět, tj když 15 článků bude mít 3.35V při SOC víc cca 80% tak na ten poslední kterej ujel "nahoru" zbývá 4.15V a to už musí BMS vypnout... První rok to asi nebudeš muset řešit, ale 10 a víc let starý winstony mě celkem vyškolily, jak je potřeba baterky hlídat.
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
mypower.cz (2 days) 
Já to mám podobný, jako rezervu pro vytápění držím D45d na 3x 25A jističi a běžně mě 2MWh stojí 10kKč takže 1kWh/5Kč Vzhledem k tomu, že těchhle zeměpisnejch šířkách podle mě není energetická nezávislost možná za "normální náklady", tak je to scifi. Spíš by mě zajímalo, jestli už se našel někdo, kdo na jaře odhlásí odběrné místo a na podzim zase přihlásí, rezervovaný výkon by provozovatel DS měl držet dva roky... Tak pokud vytápění, nebo i TUV a vaření neřešíš elektricky, seš úplně jinde pak se spotřebou. I ty průsery podzimní a zimní se dají překlenout. Třeba viz youda tu hlásil svého času v podzimní tmě výkony, které já na chatě mám v létě ve špičce a chrochtám si blahem. On se svou elektrickou spotřebou byl v dané době úplně v prd*eli.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
kodl69 (2 days) 
vidíš to, já mám na elektroměru 11MWh za 6 let, a spíš je to o tom, že hodně elektriky zůstává na střeše. Ani nevím, jak bych víc energie dokázal rozumně využít. Spíš čekám na to, kdy se bude prvně startovat centrála, protože Kobra má asi extra velkou volnoběžnou spotřebu systému, odhaduju to aspoň na 1kW oproti mým 100W...
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
kodl69 (2 days) 
Já to mám podobný, jako rezervu pro vytápění držím D45d na 3x 25A jističi a běžně mě 2MWh stojí 10kKč takže 1kWh/5Kč Vzhledem k tomu, že těchhle zeměpisnejch šířkách podle mě není energetická nezávislost možná za "normální náklady", tak je to scifi. Spíš by mě zajímalo, jestli už se našel někdo, kdo na jaře odhlásí odběrné místo a na podzim zase přihlásí, rezervovaný výkon by provozovatel DS měl držet dva roky...
mypower.cz (2 days) 
jasny ono to klouze s odberem kdybych mel vic vyjde to min a naopak cim min tim vic to zabiji staly platby ze... Jasny. Treba u me na chate se taky predpokladal maly odber, pak ta cena vzrostla o platby a proste chteji i na tom malu byt zivi. Tos jasne. To je takova ta mezifaze, kdy se ti diky FVE energie z DS zdrazuje, az se jednou clovek nasere, poridi jeste jednou tolik v panelech, nekam to narve a pak rekne distributorovi uplne papa, dle pravidla "Kdo chce vic, nema nic"
PavelR (2 days) 
jasny ono to klouze s odberem kdybych mel vic vyjde to min a naopak cim min tim vic to zabiji staly platby ze...
mypower.cz (2 days) 
Dnes mi přišlo vyúčto. D25D 1,225Mwh za 8119,- 6,5kč/kwh... To je vcelku dost, čéče. koukam, to same predchozi prispevek... Hmmmm .. Tak při představě, že já necelé mego nasvítím z FVE na chatě, ač teď tam jsem málo, takže nevytěžuju, takže mego dosáhnu ztěži, tak jsem se s tou cenou 6kč/kWh co by srovnávací moc nemýlil.
PavelR (2 days) 
Dnes mi přišlo vyúčto. D25D 1,225Mwh za 8119,- 6,5kč/kwh...
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
Franta2776 (2 days) 
Máš teda pěkně rozežranou domácnost Dals tomu první poslední tak ať slouží Když svítí zadarmo,tak se spotřeba neomezuje:))
Moje FVE se Studerem
kodl69 (2 days) 
Prohlížel jsem si fotku rozvaděče - ty máš podložený din lišty, jak obvykle doporučuju, a máš takhle podložený i ty držáky nožovek? Ty jsi podložil čím? Budu předělávat rozvaděč a asi by mi některý dráty vycházely nejkratší cestou pod nožovkama...
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
pezizka (2 days) 
Máš teda pěkně rozežranou domácnost Dals tomu první poslední tak ať slouží
jahodovák (2 days) 
Tož gratuluji,to nemám ani za celý rok....
Kobra23 (2 days) 
K dnešku vyrobeno/spotřebováno 5 MW. Od 28.2.2021.
JBD BMS
Mikel (2 days) 
to je mi jasné, max 3.4V. Od kolika balancovat a jen při nabíjení? Od 3,375 staticky
mopadzi (2 days) 
to je mi jasné, max 3.4V. Od kolika balancovat a jen při nabíjení?
Tester bateriek 18650/21700/26650...
Matess (2 days) 
Keby som mal na to peniaze a clanky, tak otestujem aj 5000 cyklov. Z tej tabulky a grafu nie je jasne, co je co. Farby v tabulke obidve modre ale krivky na grafe roznou farbou. Tak co je co. Take testy sa robia metodou ACR, a robia sa 10000 - 100000 cyklov za par dni. Vyvinul to prof. Jeff Dahn s Dalhousie University, byl by nějaký popis k tomu ACR?
trud (2 days) 
Tak sme sa dostali o ďalších 50-100 cyklov ďalej.
JBD BMS
Franta2776 (2 days) 
Nenabíjej,tak vysoko stačí 3,4V a balancer u nových článků nebudeš potřebovat.Vlastní zkušenost po 10cyklech rozdíl na článcích 0,003V.Spodní napětí 3,0V,.
mopadzi (2 days) 
dělá to, že po ukončení nabíjení BMS udělá charge of a vyletí mi napětí na jednom článku nad 3.5V
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
Lubik (2 days) 
Přišlo mi vyúčtování za rok 2020/2021 222 kWh 2522 Kč sadba D1 ČEZ etarif 11.36 Kč/kWh 1068 kWh 6585 Kč sazba D2 ČEZ distribuce PRE etarif 6.16 Kč/kWh
12V Pb GEL baterie
Lubik (2 days) 
Já bych tam viděl 10L6DZ0T . Z toho se nic nepozná. Zatížit proudem a změřit pokles napětí.
BAZAR Koupím Studer XTM 4000-48
bol-St (2 days) 
Studer je už doma, tím poptávku ukončuji.
JBD BMS
mopadzi (2 days) 
Jak máte nastaveny JBD Bms na nové modré lifepo4? od kdy balancujete a jak? Jen při nabíjení? jaké koncové napěrí?
Moje FVE se Studerem
bol-St (2 days) 
Včera došla zásilka z Německa. Náhradní XTM 4000 je doma.
BAZAR Predám regulátor a menič
Dusan61 (2 days) 
Regulátor Epever 40A a menič Victron 375VA, rezervované pre ePeter.
12V Pb GEL baterie
kodl69 (2 days) 
na stáří se vykašli, stejně jako "drží napětí" nic neřekne o tom, jestli se motoe v tom samohybu vůbec pohne. Chce to spíš měřič vnitřního odporu, to má každej lepší automechanik. Ale velkou šanci bych tomu nedával.
BAZAR P: AVANCIS PowerMax Strong 125Wp
NuclearDave (2 days) 
Prodáno.
Axpert vs. MPP Solar
Franta2776 (2 days) 
Takze ak by som kupil este jeden kus a mal 3, tak mam plnohodnotny 3F system a mozem mat aj 380 V ? A točivé magnetické pole potřebuješ??
rasto1 (2 days) 
Takze ak by som kupil este jeden kus a mal 3, tak mam plnohodnotny 3F system a mozem mat aj 380 V ? Nie, lebo potrebujes mat i adekvatnu kapacitu baterie. Ak vravim radi pomozeme, ale ked si lenivy i manual precitat
HowHigh (3 days) 
Takze ak by som kupil este jeden kus a mal 3, tak mam plnohodnotny 3F system a mozem mat aj 380 V ?
BAZAR Predám regulátor a menič
ePeter (3 days) 
Zdravím, mám záujem, napísal som SZ.
Axpert vs. MPP Solar
rasto1 (3 days) 
Chlapi, otazka co mi nenapadla. Viem z tych 2 mpp solar menicov dostat 380 V do zasuvky 380 V ? Samozrejme ze nie, stiahni si a precitaj si manual.
Mema (3 days) 
Chlapi, otazka co mi nenapadla. Viem z tych 2 mpp solar menicov dostat 380 V do zasuvky 380 V ? Budeš potřebovat 3. Na každou fázi jeden...
HowHigh (3 days) 
Chlapi, otazka co mi nenapadla. Viem z tych 2 mpp solar menicov dostat 380 V do zasuvky 380 V ?
BAZAR Grid Tie Inverter 600W
knopis (3 days) 
...prodáno
BAZAR na prodej fv panely pouzite 235Wp
fonta (3 days) 
Zdravím, měl bych zájem o 4ks, Napíšu SZ.
BAZAR Predám regulátor a menič
Dusan61 (3 days) 
Predám tento regulátor a menič, používané niečo vyše roka, teraz už rok nepoužívané. Regulátor - SRNE - ML2430 – 90 € + poštovné Menič - Victron Energy Phoenix VE.Direct 375VA 12V – 110 € + poštovné Informatívne zisťujem, či by mal niekto záujem aj tento menič. Menič - Victron Energy Phoenix 1200 VA/12V - 360 € + poštovné Tento menič zatiaľ používam. Dôvod predaja je plánovaný prechod na 24V systém. Prípadný záujemcovia píšte PM, dohoda na cene možná. Inzerát stále platí, na predaj je už aj tento regulátor: Epever MPPT-100VDC/40A séria XTRA - 100 € + poštovné
12V Pb GEL baterie
Oshurty (3 days) 
Dobrý den, zkusím se zeptat tady- neumí někdo z toho kodu určit rok výroby baterie? Prodejce tvrdí, že baterie je OK, že drží napětí, ale neví stáří. mám možnost koupit dvě za 60€, potřebuju do invalidního vozíku, 8k Kč za nové nedám.... je to ten kód 10L060201 - teda předpokládám, že je to rok výroby....., jestli ne, tak se omlouvám
Greenbono - problém s vytěžováním
bol-St (3 days) 
Zkoušel jsi v Grenbonu nastavil vytěžovací napětí o 0,5V níže než je hodnota nabité baterky ?
Jedoucí metro pod vodou ?
Matess (3 days) 
mě spíš zaujala ta 20ti metrová trhlina v nádrži.... to je doufám překlep.
BAZAR Grid Tie Inverter 600W
knopis (3 days) 
Prodám tento 600W GTI Nepužitý- pouze vyzkoušený. Plně funkční ale bez záruky... Cena 1400 Kč, příp. dohoda... V případě zájmu nejlépe volat na 603708681
Orig soft + EPever Tracer
Matess (3 days) 
zkus jiné pc... občas to dělá divy.
Panel 270 Wp Zvolen
Dusan61 (3 days) 
Ďakujem za radu, ja som tam tie poistky chcel hlavne kvôli tomu aby som mal prehľad v LK3 o napätí na všetkých akumulátoroch, aj tých 100Ah. Cez tie poistky by sa tam to napätie vyrovnalo medzi 18650 a 100Ah. Keď to už bude aktuálne, urobím pár pokusov a meraní a potom sa rozhodnem. Ak by tam niektorú poistku prepálilo, tak by asi vznikol rozdiel napätí na jednotlivých blokoch a hneď by som vedel, že je niečo zle. Horný a spodný limit budem ešte strážiť cez spínače čo mám teraz v balancéroch, no tie už v novom zapojení nepoužijem. Použijem len spínače na stráženie spodného a vrchného napätia na jednotlivých blokoch akumulátorov. Cez optočleny to bude v prípade poruchy odpájať menič alebo panely. Ak nepoužijem poistky medzi jednotlivými akumulátormi 18650 a 100Ah, tak dorobím ešte osem spínačov a tie 100Ah akumulátory by mali svoje stráženie spodného a vrchného napätia.
Magneticky Generator
marko250 (3 days) 
Netřeba být vědec,stačí chápat proces,materiály a prostředí.Pokud magnet(který degraduje) pohybem projde cívkou(která má vířivým působením ztráty) z mědi vytvoří el. energii,která má být podle nich plusová,čili více el. energie než je potřeba k pohonu+spotřeba(ty kW co píší).A to vše bez vnější dodávky jiné energie.Kde se tedy veme ta plusová energie,když při těchto procesech vznikají jen ztráty?Geniálním řídícím softwarem .Vždyť se tam jen točí buben s magnety působicími na cívky,aby to nabralo důležitosti,tak tam jebli chladící okruh ničeho a displejík s tlačítky.Prostě vychcanci co hledají neuvědomělé.Pro jistotu to nazvali generátorem magnetické energie,nikoli elektrické,to aby právní stránka věci probíhala dle jejich představ.
Počasí
marko250 (3 days) 
A se sněhem je difuze k ničemu na zasněžené vodorovné ploše panelů a jelikoš to jen tak nestaje,tak dlouhodobě.
DanoP (3 days) 
Primarne som zacal podiel difuzneho ziarenia riesit z dovodu obmedzenej plochy vhodnej pre panely, a hladam ci sa da zvysit pocet panelov na ukor uhla prizdvinutia panelov. Napriklad pri uhle 34-40st mi vojdu na plochu strechu ledva 2 rady panely (tak aby si netienili v zime), pricom pri uhle 10-15st tam vojdu 3 rady bez problemov. Maly uhol tiez znizuje naroky na kotvenie/zataz konstrukcie (vietor). Pomer difuzneho ziarenia je vztiahnuty k celkovej energii dopadajucej na idealne orientovanu plochu vyhladom na slnko. Slnečné žiarenie prijaté zemským povrchom, známe ako globálne žiarenie, je súčtom troch zložiek. Prvá z nich, priamy lúč alebo priame žiarenie, je časť slnečného žiarenia, ktorá dopadá na zem bez toho, aby bola oslabená atmosférou, a dá sa modelovať tak, že prichádza priamo zo slnečného disku. Druhou alebo difúznou časťou je slnečné žiarenie, ktoré dopadá na zem po odrazení alebo rozptýlení atmosférou a považuje sa za prichádzajúce z celej oblohy. Treťou zložkou, ktorá sa nie vždy zohľadňuje, je odrazené žiarenie od povrchu zeme alebo okolitých prekážok. Priamy lúč je k dispozícii iba vtedy, ak nie je slnečný kotúč blokovaný mrakmi, zatiaľ čo difúzny prvok je vždy k dispozícii, pretože je jediným žiarením, ktoré je k dispozícii vždy, aj keď mraky blokujú slnečný disk. Napríklad v severnej Európe môže byť v zime difúznych viac ako 60% až 70% mesačnej priemernej energie. Zdroj: RADIATION DATA - J.K. Page, in Solar Energy Conversion II, 1981
Brbla (3 days) 
Ono záleží na tom, k čemu je poměr přímé/difuzní vztaženej. Já jsem jen chtěl říct, že když je tma jak v pytli a světla nulanulanic, tak mi ani 50% difuzního světla nepomuže, protože je to polovina z nulanulanic. Můj příspěvek výše to měl dokumentovat. Jinými slovy z difuzního světla za tmy něco vydoluju, např.slunce pod obzorem a přímé světlo nula, nebo celá obloha temně šedá, slunce nevidět. Ale celkovej výnos mizernej. A ano, za určitejch podmínek je panel "naplacato" výhodnej. Co se týče sněhu, tak ten jsem za minulou zimu odklízel asi tak 6-8x (střední čechy).
Greenbono - problém s vytěžováním
kodl69 (4 days) 
já mám teda rozdíl mezi bulk a float nastavenej, tj dokud regulátor "neupadne" do floatu (54,1V), snaží se dostat napětí na 54,7V tj. měl bys větší rozsah na regulaci tím vytěžováním. Ale pokud regulátor upadne do floatu, potřebuje pokles napětí na nějakou hodnou, u midnite označenou "rebulk voltage" kdy znovu začne nabíjet co dokáže. Pro sledování využití výkonu z panelů je spíš zajímavý napětí na panelech, tj pro 3s stringy v mým případě, pokud jde napětí nad 90V v létě (cca 95 když je chladno) tak to znamená, že už něco zůstává na střeše. Spíš je divný, že se ten schneider nesnaží držet konstaní napětí, když je odběr...
DanoP (4 days) 
Standartny regulator po ukonceni fazy absorbcia (CV) vypne nabijanie pokial neklesne napatie na float hodnotu. Je mozne ze ak su pre fazu bulk (CC) aj absorbtion rovnake hodnoty tak je tam nejaky casovy timeout alebo minimalny pokles. Vo float faze sa regulator snazi udrzat float napatie nezavisle od zataze. Je otazka ako rychlo kompenzuje zmeny v odoberanom prude, resp. ci nahodou bateria nie je tak tvrda ze na regulatore sa neprejavi hned pokles napatia ako dosledok zvacseneho odberu a preto regulacna slucka sa rozkmita - osciluje pomaly okolo float napatia co sa v spojeni s tvrdym akumulatorom prejavi ako prerusovane dobijanie vo float faze.
Počasí
vlkazajac (4 days) 
1/ To, že Ti výkon cez deň razantne vzrástol po oslnení, nie je predsa len zásluha priameho oslnenia. Keď svieti poriadne, je aj zložka difúzneho svetla hodne vyššia, ako za svitania alebo ako za súmraku. Tak žiadnych 0,5 %, ale hooodne viac. 2/ Nevieme, ako bol účinok difúzneho svetla meraný. Meraním výkonu na konkrétnom FV paneli ( ktorého citlivosť na druh žiarenia môže byť individuálna ), alebo na nejakom prístroji na meranie intenzity ?
DanoP (4 days) 
...podiele difúzneho žiarenia v zime na výkone dopadajúcom na zem... 58%? Prosím o odkaz na zdrojová data. Zdroj https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#MR. Alebo starsi zdroj - METHODS FOR THE ESTIMATION OF SOLAR ENERGY ON VERTICAL AND INCLINED SURFACES J.K. Page, in Solar Energy Conversion, 1979
Brbla (4 days) 
Mám panely skoro na plocho (13,5°), 9,3kWp. Difuzní světlo jsem zaregistroval jak v zimě, tak i nyní před rozedněním. Například dnes jsem měl rozednění v 5:23 a cca ve 4:40 se mi stringy nahodily "výkonem" 7W, v 5:10 to bylo už 104W, pak se do 5:30 výkon pohyboval od 100W do 119W. Následně po východu slunce začal výkon narůstat už podle předpokládané křivky (hora Říp). Takže za mne - difuzní světlo ano, ale nikoliv 50%, ale 0,5%. Pokud se dobře pamatuju, tak v zimě za "šediváka" byl výkon ve stovkách W, takže v jednotkách %, přesnějc to teď neřeknu, ale mužu se mrknout do nějakýho záznamu. No a nebo počkat do zimy
Panel 270 Wp Zvolen
vlkazajac (4 days) 
.... Jednotlivé bloky 18650 by som zapojil do série po osem blokov a k ním by som dokúpil osem 100Ah Li-ion. Tieto 100Ah by som zapojil do série a toto celé by som pripojil k 18650 paralelné cez BMS a poistky. ..... Myslím si, že FU13 – FU19 by stačili okolo 20A a poistku FU20 by som dal 125A. Tieto poistky tam chcem dať preto, aby sa napätie na jednotlivých blokoch vyrovnávalo a tak by som mal prehľad aj v LK3 o napätí na všetkých blokoch akumulátora. ..... Máš už skúsenosť s priebehom napätí na blokoch s 18650. Dôležité je, že pri cyklovaní batérie sa závislosť kapacity a napätia nemení v tom zmysle, že batéria ako celok sa vždy vracia do "starého koryta". Preto postačí strážiť si horný a spodný limit 8S batérie. Od paralelne pripojenej LiIon batérie iného typu by som očakával to isté. Ak by sa jej články správali inak ( a prečo by sa mali ??? ), je vloženie poistiek podľa schémy asi nezmyslom. Len si skús predstaviť dôvody, prečo by mali batériou prúdiť naprieč veľké prúdy a že by poistky jedna po druhej začali vybavovať .... Teda treba mať dve batérie a kontrolu nad napätím článkov v každej z nich, nič viac. "....Na súčasných 18650 BMS nemám, ani ju tam nechcem použiť...." A vo to gou, tak sa toho drž.
Greenbono - problém s vytěžováním
Tomanjan (4 days) 
Aj. Překlep 54,2V 16s
Přetok nebo jalový proud???
tomas (4 days) 
A je tu naozaj niekto reálne kto dostal pokutu za pretok do siete? Alebo len to počul od kamaráta svojho kamaráta? http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... =0#p125038 http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=2296#p39332
Greenbono - problém s vytěžováním
kodl69 (4 days) 
40.2V pro jakej počet článků?
Panel 270 Wp Zvolen
Dusan61 (4 days) 
Včera som sa trochu zabával s nastavovaním prevodníka pre riadenie vyťažovača. Zdá sa, že je to zase o niečo lepšie ako pri predchádzajúcom pokuse. Teraz po zapnutí vytažovača keď je už akumulátor takmer nabitý, tak prúd do vytažovača už celkom dobre kopíruje prúd z regulátora. Dokonca aj pri zapnutí väčšieho spotrebiča nabíjací prúd do akumulátora zostáva skoro nulový. Včera bol celkom slnečný deň, no dnes boli aj obláčiky a prevodník to celkom dobre ureguloval. No keď budem mať čas tak sa ešte trochu s prevodníkom pozabávam.
Greenbono - problém s vytěžováním
Tomanjan (4 days) 
Napětí měří. Hlavně se ale snaží udržet nulový proud z baterie a to je problém. Jeho reakce je prostě rychlejší než regulátoru. Zatím nemám žádné zkušenosti s jinými regulátory. Mám jen tyto dva Schneider. Ono se mi i při běžném provozu stává že například při zátěži 1000W a výkonu regulátoru 2000W se nabije baterie a regulátory se odpojí. Pak to asi 30 sekund tahá z baterie než trochu klesne napětí a regulátory se zase nastartují. Je to prosím takto normální ? Baterku mam Lifepo4 asi 460Ah. Všechny fáze nabijeni mám nastaveny na 40,2V. Je to prosím takto dobře?
Orig soft + EPever Tracer
Tom_007 (4 days) 
Pánové, prosím, nevíte někdo co může být špatně? Mám 3 regly a každý v jiném datu nákupu a tudíž, každy s jiným softwarem. Chtěl bych je aktualizovat na jeden společný, jenže se mi nějak nedaří připojit. Předem děkuji chlapi za každou radu, protože tedkom na tom stojim.
Počasí
Kostěj (4 days) 
...podiele difúzneho žiarenia v zime na výkone dopadajúcom na zem... 58%? Prosím o odkaz na zdrojová data.
Greenbono - problém s vytěžováním
Kostěj (4 days) 
Zdravím uživatele Greenbona. Mám prosím jeden problém... Nevíte prosím co s tím? Pomohl bych, Greenbono používám už dlouho. Z toho popisu si ale nedokážu udělat obrázek, jak to funguje. Ten popis výroby slivovice (patláma, patláma, patláma a… žbrluch!) mi přijde o něco srozumitelnější.
"Obal" na lifepo akumulátory k revizi
rob.brno (4 days) 
Díky za názor, už to řeším s revizákem a vypadá to na umístění v uzamykatelném Racku.
Greenbono - problém s vytěžováním
kodl69 (4 days) 
to Kobra23: O tom bych minimálně polemizoval. Greenbono neměří napětí akumulátoru? TJ jak regulátor přejde do floatu, tak se vytěžování odstaví?
Kobra23 (4 days) 
Měl bych radu, kterou nechceš slyšet. Výměn regulátory za VT nebo VS Studer. Bude to mít mnoho přínosů pro celý tvůj systém. Ta Studer komunikační sběrnice má opravdu význam v provozu a chování celé FVE.
Life paky s BMS 10Ah
kodl69 (4 days) 
dělal to číňan pod plachtou, nebo přímo na slunku, to je podle štítku jasný...
"Obal" na lifepo akumulátory k revizi
kodl69 (4 days) 
tak potom IP2X nebo IPXXB, laicky řečeno nesmím se prstem dostat k živým částem, a pokud mají přístup laici, tak shora IP40. A nebo v uzamykatelné místnosti, kde je na dveřích štítek "pozor nebezpečné napětí" případně "pod napětím i při vyp. hl. vyp." Ale nejlepší bude, když to probereš s revizákem, kterej se pod to má podepsat...
rob.brno (4 days) 
Ona ta baterie má právě více než 120V.
kodl69 (4 days) 
revizí čeho? vyhrazená technická zařízení, tj el instalace s napětím nad 60V AC a 120V DC je vyhrazené technické zařízení, kde je požadavek na revize. Jinak stačí mrknout na normy pro akumulátorovny ČSN EN 50 272, ale na část -2 pro staniční baterie. Je tam jasně napsaný (kap. 5.1) že ochrana před nebezpečným dotykem do 60V DC pro SELV nebo PELV (uzemněné nebo neuzemněné systémy) není požadována, je požadována možnost odpojení baterie a jištění proti zkratu z důvodu požáru. Takže stačí kryt, do kterýho se nedostane nejhorší biologickej škůdce, a to je děcko... Další požadavky ohledně ochrany před požárem neznám, ale hasiče do baráku nepouštím. Co by jistě revizí nemělo projít, tak je systém s třemi a více "běžnými" panely v sérii, protože vypočítaný Voc pro teplotu v zimě sníženou o 30°C jistě přesáne 120V a nevím, kde seženeš mppt regulátor, kterej má buď DC chránič nebo hlídač izolačního stavu (dle toho, jestli je to uzemněnej nebo neuzemněnej systém) . Netuším, kdo tohle do té normy proloboval.
Magneticky Generator
bhava (4 days) 
No ved som si to myslel..ale ako laik clovek tazko rozpozna fake, ked je to sofisitkovane prezentované...
Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh
mgx (4 days) 
asi pred rokom som riesil podobny problem, 16x WInston 100A (4.8kWh), planovane rozsirenie na 15kWh. Dokupil som 4x Pylontech US3000 a prevadzkujem to ako dve baterie zapojene paralelne s riadenim podla BMS Pylontechu (ale podla napatia - riadena je len Pylontechova cast). Studer BSP500 z Winstonov som demontoval a zostavaju neriadene, je na nich len monitoring.Dalsie baterky budem prikupovat uz len Pylontech-y do rackovej 42U skrine. Vyhoda nasl. zapojenia je, ze ak dojde k battery stopu (pylontech s tym mal dost casto problem pri balancovani), stale tam je nejaka baterka pripojena.
Greenbono - problém s vytěžováním
Tomanjan (4 days) 
Zdravím uživatele Greenbona. Mám prosím jeden problém s vytěžováním. Používám jedno SSR relé a kaskádu dvou stykačů. První stykač je bojler 2500W a druhý topení v bazénu 3000W. Mám 3x Studer na 1F a dva regulátory Schneider. Každý regulátor má trochu jinou přesnost asi o 0,1V. Problém je tento. Vytěžování na druhém stykači je topení do bazénu 3000W. Pokud je celkový výkon z panelů do cca 3000W tak je vše OK, regulátor vytěžuje jak má. Problém ale nastane pokud dává každý regulátor třeba 2000W. Vytěžování běží dobře dokud není nabitá baterie. 3000W jde do bazénu a 1000W do baterie a do domu. Pak se ale baterie nabije a první regulátor co měří o 0,1V více se odstaví. Tím se sníží výkon vytěžování nebo se i zastaví a začne to cyklovat. Nevíte prosím co s tím? Jediné co mě napadá Studerem zapínat vytěžování stykače do bazénu při určitém napětí baterie. A nějak ho omezovat pokud by teklo z baterie třeba více jak 50A - 60A.
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (4 days) 
No ,ale jestli si dobře pamatuji,tak zapojil čidlo na jinou fázi a několik dní plnohodnotně tlačil 1,5kW do sítě distributora a elektroměr hlásil na dispečink.
ICC monitoring
rolls (4 days) 
Chcel by som sa opýtať skúsenejších, nahodil som ICC, všetko ide zdá sa v poriadku, len by som chcel výstup poslať na Emoncms alebo PVO, ale nejako mi tie zaškrtávacie políčka v záložke Cloud posting nefungujú. Musím ešte niekde niečo nastaviť, aby som to mohol posielať ďalej? Budem ďakovala...
Přetok nebo jalový proud???
xmasin (4 days) 
A je tu naozaj niekto reálne kto dostal pokutu za pretok do siete? Alebo len to počul od kamaráta svojho kamaráta? Na fóru je téma, kdy jeden zdejší uživatel provozoval gridfree měnič a distributor na to přišel a opravdu pokutu dostal.
lemra79 (4 days) 
a takhle to mate furt dokola, ta nase ubrecenost je nekonecna. udelejte si se sousedama svoji sit a tam si poustejte co chcete, ma to ale problem, to se ze zeme samo od sebe nevybreci.
Magneticky Generator
dub042 (4 days) 
Ten hlavní vynálezce, co to všechno vymyslel Andrii Slobodyan už údajně nežije. Nevím, co je na tom pravdy. Každopádně od té doby nemaj na youtubu žádné nové video a ani nic novýho na jejich originálních stránkách....
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (4 days) 
Ovčan přece nemůže být nezávislý a mít něco neevidovaného a zdarma.Je to stejné jako u studní:)))
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
qq357 (4 days) 
Marko250-ano,ale nakoupený za Bitcoiny,aby to sem dobře zapadlo
Magneticky Generator
camel1cz (4 days) 
Do školy jsme chodili? A "zákon zachování energie" nám něco říká? Pokud ne, tak doporučuji otevřít učebnici fyziky. Do školy nestačí jen chodit ale i něco se naučit,problém nastává,když ve škole učí něco,co ani zdaleka neplatí a je to jen zbožné přání vědců.Ono vědci ač neznají mnoho věcí z toho dělají závěry a pokud se objeví něco nového,jen velmi neradi a někdy vůbec neuznají chybu....stačí se podívat jak to vypadá v praxi,pokud by věda skutečně měla za cíl vyrábět stále lepší věci,nebylo by třeba stále něco opravovat ale vydrželo by to do doby,než to morálně zastará,je to tak,nebo není...při výrobě vzniká tolik odpadu,a to i toxického ale to nikomu nevadí ale co je zajímavé za to nikdo odpovědnost nemá...prostě máme sloužit jen jako zdroj blahobytu pro jiné a ne žít v pohodě a v klidu...dle hesla,rozděl a panuj.. Vědci vytváří teorie na základě praxe - nic víc, nic míň. Pokud se najde někdo, kdo dokáže porušení nějakého fyzikálního zákonu, tak na to jistě vědci zareagují a vytvoří novou teorii, která nebude s tím novým poznatkem v rozporu. Tak to funguje a je to tak OK - nic lepšího nemáme, nikde nemáme žádné fyzikální "písmo svaté", které nám dává absolutní pravdu. To zmiňované "neradi" a "neuznají chybu" plyne prostě z toho, že žádný věděc nezačne pracovat na základě reklamního letáku nebo pár článků na internetu bez relevantních zdrojů a důkazů. Stejně tak nikdo nebude přepisovat učebnice... a je to dobře. To o rozbijení a opravách věcí je naprosto něco jiného a s vědou to má málo společného - to je trh, byznys, vejvar, říkejme tomu jak kdo chce. Opravdu si myslíte, že dneska máme méně znalostí a možností k vyrobení "nesmrtelné" pračky než před 30 lety? Nebo je to spíš o tom, že ceny tak poklesly, že výrobce nevydělá své peníze menším množstvím nesmrtelných praček a tak dělá pračky "dvouročáky" a svůj zisk zvýšil množstvím - je to klasický pohyb na křivce nabídky a poptávky. V tom žádnou konspiraci nehledejme.
Přetok nebo jalový proud???
mypower.cz (4 days) 
proč prostě distribuci vadí že by jsi jim něco málo měl do sítě vrátit. Podle mě úplně stačilo na to použít elektroměr který přetoky počítá jako spotřebu a čez mohl být šťastný za zaplacenou dodanou elektřinu kterou prodá jinde. Protoze to distributor castokrat nepotrebuje a preferuje, kdyz zakaznikovi proda svou energii, nez kdyz ji tam jeho zakaznikovi posle nekdo jiny. To proste tak je no. Druha vec je technicka. Mam 15kW aktualne k dispozici ale zrovna nikdo na dane vetvi nema odber. Co s tim? Zvysit napeti a distributor to bude snizovat a marit nekde a chladit v rozvodne? K cemu to je. To je jak tlacit vodu z vlastni studny do vodovodu. O to taky nikdo moc nestoji a vodarny uz vubec ne.
camel1cz (4 days) 
...proč prostě distribuci vadí že by jsi jim něco málo měl do sítě vrátit. Podle mě úplně stačilo na to použít elektroměr který přetoky počítá jako spotřebu a čez mohl být šťastný za zaplacenou dodanou elektřinu kterou prodá jinde. Jako to, že dodávku chtějí mít pod kontrolou chápu a není dobře aby jim někdo hučel do sítě v létě 15kW celej den. Co ale nechápu je, proč nemůžou udělat limit dodávky, který je povolený/tolerovaný. A je jedno, jestli mi ho zaplatí, bude zdarma, zaplatím ho svým tarifem nebo bude ještě víc (rozumně) sankcionován - třeba dvojnásobek tarifu. Ať mi nikdo neříká, že řád např. desítek Wh za hodinu by někde mohl dělat problémy se stabilitou sítě.
Magneticky Generator
mypower.cz (4 days) 
Ale jako proc ne chlapi... jako fakt bych jim napsal, ze mam ve srajtofli 20000 EUR a dam jim je pouze za predpokladu, ze mi to ukazou v realnem provozu. A to nejmene denni navsteva. Za ty prachy... to by mi i ubytovani meli dat gratis. Pokud neni nic takoveho mozne a napriklad zaloha predem, tak samozrejme jako panove nezlobte se na me, ale 20000 ecek dam do panelu a pokryju si s jistotou strechu. S mnohem mensi ucinnosti, ale s jistotou. Takto se na to musi. Teda jako dost by nam spadly brady az do australie, kdyby pan prisel, ze to fakt funguje a osobne nam to pak u neho doma predvedl taky, ale myslim ze by mel problemy pak s distributory energie, kteri by citili pak ze jejich cas skoncil. No je to otazka co je mozne a co ne, ja mam rezervu a verim, ze nejsme rozhodne na konci vedeckeho vyzkumu. Zakon zachovani energie je jasny. To bezesporu. Prave proto to predvedeni za podminky toho, ze ve srajtofli mam 20klacku ecek, uz tim se ukaze kde je pravda. Klanim se samozrejme na stranu vybrani zalohy a kdenic tunic. Ale preci jen, je tam nejake procenticko, co kdyz. Prave proto.. hele mam prachy, dam jen kdyz ukazes. Jinak caues. Jednoduchy.
Počasí
DanoP (4 days) 
Robim si simulacie pre plán pridania panelov (ostrov v Trnave) a prekvapila ma informácia o podiele difúzneho žiarenia v zime na výkone dopadajúcom na zem. Je zaujimave ze v mesiacoch 11, 12, 1, 2 je podiel difúzneho žiarenia na celkovom ožiarení povrchu zeme vačši ako 50% s maximom 58% v decembri. Je to priemer z reálne nameraných údajov pre Európu v rokoch 2006 až 2016. To by znamenalo že za určitých okolností by takmer vodorovné umiestnenie panelov mohlo dodať vačší výkon ako panely prizdvihnuté ktoré vzhladom na nízky uhol dopadu slnka v zime (cca 18-20 stupňov na poludnie) musia mať vačšie rozostupy aby si vzájomne netienili. Iná otázka je čo so snehom (u mňa len 2-3 dni do roka). Veľkosť prizdvihnutia začína byť zaujímavá pre ploché strechy vzhľadom na silnejúce vetry v našich končinách v posledných rokoch.
"Obal" na lifepo akumulátory k revizi
rob.brno (4 days) 
Chci se zeptat, jak zabezpečujete své lifepo baterie, tak aby prošly revizí?
Victron 18s vs 16s lifepo4
xmasin (4 days) 
Jako největší problém vidím sehnání BMS na takový počet článků, ne každá BMS snese mít některé balanční vývody odpojené. Co vím, tak to umí Chargery a možná Daly, ostatní s tím měly problém. Sám jsem šel také do nestandardní konfigurace 15s Li-ion, ale na tuhle kombinaci se BMS dělají. Hodlám je provozovat v rozsahu 55,5 - 61,5V.
Přetok nebo jalový proud???
Matess (4 days) 
bylo tu několik lidí kterým chodil od čezu výhružný dopis, ale jak to dopadlo už si nevzpomínám, nebo to tu nebylo řečeno. Jako na rovinu je to padlé na hlavu.... proč prostě distribuci vadí že by jsi jim něco málo měl do sítě vrátit. Podle mě úplně stačilo na to použít elektroměr který přetoky počítá jako spotřebu a čez mohl být šťastný za zaplacenou dodanou elektřinu kterou prodá jinde. Ale prostě nežijeme v místech kde předpisy dávají smysl a tak je na tobě jestli to chceš nebo nechceš riskovat. Řekl bych že je i dost lidí kteří to používají a neřeší to nikdo. Jde ale o to že to dovolené není a měl by jsi znát možná rizika.
Magneticky Generator
jahodovák (4 days) 
Do školy jsme chodili? A "zákon zachování energie" nám něco říká? Pokud ne, tak doporučuji otevřít učebnici fyziky. Do školy nestačí jen chodit ale i něco se naučit,problém nastává,když ve škole učí něco,co ani zdaleka neplatí a je to jen zbožné přání vědců.Ono vědci ač neznají mnoho věcí z toho dělají závěry a pokud se objeví něco nového,jen velmi neradi a někdy vůbec neuznají chybu....stačí se podívat jak to vypadá v praxi,pokud by věda skutečně měla za cíl vyrábět stále lepší věci,nebylo by třeba stále něco opravovat ale vydrželo by to do doby,než to morálně zastará,je to tak,nebo není...při výrobě vzniká tolik odpadu,a to i toxického ale to nikomu nevadí ale co je zajímavé za to nikdo odpovědnost nemá...prostě máme sloužit jen jako zdroj blahobytu pro jiné a ne žít v pohodě a v klidu...dle hesla,rozděl a panuj..
Victron 18s vs 16s lifepo4
bol-St (4 days) 
Vím, že někteří používají zapojení 17s. Multiplus má vstupní napětí: 38-66V DC. Při napětí článku 3,45 V by jsi byl na 62 V. To by problém nejspíš nebyl. Otázka je jakou BMS plánuješ a jaká komunikace bude mezi multiplusem , MPPT a bateriemi ?
Přetok nebo jalový proud???
Marioo (4 days) 
A je tu naozaj niekto reálne kto dostal pokutu za pretok do siete? Alebo len to počul od kamaráta svojho kamaráta?
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
chatař (4 days) 
Solární tanky NATO určitě vyděsí Putina k smrti. A co takhle solární ponorky? Blbost zachvátila západní svět.
Magneticky Generator
bublich (4 days) 
Magnetický generátor,tank poháněný sluncem zbývá free energy.
Marioo (4 days) 
Celé podvod... bola by to revolúcia vo všetkom, ale je to iba nachytanie "hlupákov" na chamtivosť V ich videu na "ostrvonom" 5 hodinovom teste už po 55 minútach nejde ani tá špirála Niekde schovaná baterka by to už nevydržala... ale tie ledky svietiť budú celé podvod... Keby to bola pravda tak to miliardári už dávno kúpia spravia IPO a akcie by vyleteli do neba... Prečo sa tak nestalo? Lebo to nie je reálne. Ale vždy sa nájde blbec čo to "podporí" a nechá sa oklamať... Prečo ich ďalšie produkty ktoré majú byť už od roku 2015 funkčné nie sú na trhu?
luky (4 days) 
Do školy jsme chodili? A "zákon zachování energie" nám něco říká? Pokud ne, tak doporučuji otevřít učebnici fyziky.
Lubik (5 days) 
Na rozdíl od těchto nesmyslů existují setrvačníkové elektrárny Někdy kolem roku 2010 jsem byl na exkurzi v ÚFP AV ČR.na TOKAMAKU COMPASS, kde mne mimo mnoha věcí zaujal zdroj pro napájení celého zařízení. Tokamak potřebuje pro provoz krátkodobý příkon 70MW, který mu dodávají dva generátory (35MW) poháněné setrvačníky. Ty váží 20tun a roztáčí je motor 200kW
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
marko250 (5 days) 
Jedině s baterkama He3da.
Magneticky Generator
marko250 (5 days) 
Dycky se najde blbec ,který věří na zázraky a pustí groš . Velmi vtipný je popis: Chlazení jak blázen a zařízení neprodukuje teplo,5-10kW a v názvu magnetické energie,magnety nesmrtelné a přitom stačí trocha tepla a je po magnetizmu.Neexistuje zařízení,které by vydalo více energie,než spotřebuje,jelikoš tady nemáme absolutní prostředí,které by nezpůsobovalo ztráty převodem.Na začátku FVE je slunce s dopadem energie na panel 1m2 1300W a za měničem je z toho sotva 220W.
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
jahodovák (5 days) 
tak tenhle byl taky dobrej..
BAZAR Zdroj 48V 50A
Lubik (5 days) 
Prodáno dalšímu zájemci v pořadí
Výkon panelů podle teplotního koeficientu
berry (5 days) 
Hmm, to by mohlo být. Zítra to zkontroluji. Děkuji za radu.
Magneticky Generator
jahodovák (5 days) 
Tak nějak nevím,tenhle odkaz jsem už viděl dávno,je pořád stejný a nikde jsem neviděl že by se prodával,natož v provozu,dokud nebude normálně v prodeji a nebude možnost se s ním v reálu setkat,tak se mi to zdá něco jako ty naše slavné H...
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
qq357 (5 days) 
To je taková blbost,že se divím,že žádný bulvár ani TV toto necituje.Vždyť levicová Evropa se všema neomaxistama a rusofilama by zažívala permanentní orgasmus.Zdroj falešná doména?A pak se zeptám kdo z NATO potřebuje dělat blbce?Vidím tam budovu vládní agentury v Petersburgu,nebo Kaliningradu.
Magneticky Generator
mypower.cz (5 days) 
Tak asi nebude problém napsat jim mail, dohodnout se na osobní návštěvu, zařízení si nechat předvést reálně a pak dejte vědět.
bhava (5 days) 
Milí priatelia, jeden známy, kamarát mi poslal link na takyto magneticky generator: https://isav.sk/generator-magnetickej-energie/ neviem ci je to nieco realne alebo nie.
Výkon panelů podle teplotního koeficientu
DanoP (5 days) 
Nebude skor problem s poklesom Vmp napatia a tym ze napatie uz nie je dostatocne velke na dobijanie baterie plnym prudom? Tak ako robi problem rast Voc v mrazoch, tak problemom moze byt pri nizkonapatovych stringoch aj pokles Vmp (aj Voc) v horucave. Ak beriem teplotu panelu 60st tak to moze byt pokles az 10% povodneho Vmp. Napr. teraz mi Vmp klesa na 81.2V (3S), tak ked by som mal 2S uz by som nemal plny vykon pri napati baterie 54V (float).
FVE v televizi, rádiu, novinách
camel1cz (5 days) 
Šnobr: Brzy přijde velké zdražení elektřiny, Dukovany se nikdy nepostaví, z ČEZu tečou peníze https://www.youtube.com/watch?v=8_iA4zL ... l=reflexcz Rozsáhlé pojednání o energetice (převážně jaderné) v ČR. Není to sice o FVE, ale určitě zajímavé.
Výkon panelů podle teplotního koeficientu
berry (5 days) 
Já mám celkem 1140Wp, bohužel ne v ideálním umístění a poloze. V chladných dnech jsem viděl maximum přes 980W někdy letos v březnu. Panely mám asi 2 cm nad vlnitou krytinou a teď v těch teplech a jasné obloze mi dávají max 350W. To se mi zdá fakt málo. Panely mají papírový pokles kles výkonu 0,41%/°C (oproti nominální teplotě 21°C). Laserový teploměr nemám, ale na dotyk jsou panely fakt horké, ruka se na nich dá udržet jen pár vteřin. Ale takový pokles je divný. Zkoušel jsem panely ochladit vodou. Vím, že jim to úplně nesvědčí, počkal jsem na mrak až se ochladily a pak jsem je pokropil teplou vodou z nádrže na dešťovku. Když vykouklo slunko, vyletěl výkon na 550W a jak se ohřívaly panely, tak klesal zas na 300-330W. To se nedá dělat dlouhodobě. Počítám se změnou uložení - výš nad krytinu a zvednu trochu úhel (teď mám tak 15° - tj. skoro naplacato).
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
jahodovák (5 days) 
nevěř tomu,neuvidíme ale uvidíme jiné zázraky,jen projít tím údobím ve zdraví....vše bude jinak...
Upírovo doupě - Poloostrov
kybos (5 days) 
no, zaciname premyslet na tepelnym cerpadlem. ... to by uz kruci melo stacit na "faká*e" soudruhům od drátů, ne? pitomej je snih, takze 1 mesic v roce to nebude delat nic. kruci. S elektricky napájeným tepelným čerpadlem to na odpojení od DS nevypadá, leda že by bylo plynové... Se sněhem na panelech to obvykle nestačí ani na energii pro oběhová čerpadla.
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
brin (5 days) 
Myslím si, že brzo (cca 30 let) uvidíme i elektrické tanky, protože rozvoj baterií jde rychle dopředu. Až budou kolem 1 kWh na kg, bude to myslím praktické. A součástí vojenských konvojů budou i jaderné dobíječky s malými modulárními reaktory.
Výkon panelů podle teplotního koeficientu
Franta2776 (5 days) 
Já mám 2 stringy po 6 ks Jinko 495W.Celkem 5700Wp a teď z toho dostanu max 4700W.Mám černou střechu:((
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
jahodovák (5 days) 
Sice je pravda,že v dnešní době to bez vojska nejde ale nadšen z toho nejsem,pokud by se prostředky na to určené použily jen ku prospěchu lidí,nebyl by žádný nedostatek ničeho.sice nás takový čas čeká ale nejprve prý bude ještě hůř,to proto,že nekteří lidé pokud jim cokoliv bude sděleno,nebudou tomu věřit a někteří ani když se to stane,hlavně to chce klid,zapojit co nejvíce intuici,dle hesla rozum je dobrý sluha ale špatný pán....přeji všem hodně zdraví a správná rozhodnutí,v dnešní době některá rozhodnutí jsou nevratná,ale je jen na každém jak se rozhodne a zda nepodlehne tlaku,který je na každého vyvíjen a podle plánu ještě bude zesilovat.Dle mých informací ale tato situace nebude mít dlouhého trvání,jen nikdo neřekne,co je to nedlouhá doba....hezký den
Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících
jahodovák (5 days) 
Ono pokud je hustota stejná a kapacita ucházející,nemá moc smysl s tím něco dělat,pokud bys ji zvýšil,snížil by se odpor při vybíjení ale má to vliv na životnost,proto staniční aku s deskovejma elektrodoma má menší hustotu a také delší životnost....
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
vanilka (5 days) 
Mě se ta idea solární energií poháněných armádních vozidel líbí. Armáda a válčení byly vždy akcelerátory pokroku a spousta technologií bez kterých si naše životy dnes nedokážeme představit takto vznikly. Takže proč ne. Ať si zkoumaj a vyvíjej, koneckonců k tomu maj bezprecedentní objem peněz. Třeba z toho za pár let budeme benefitovat my všichni a v důsledku je vlastně jedno, kterýmu státnímu rezortu budou přerozděleny naše finanční odvody. Promrhají se z větší či menší části všude
Upírovo doupě - Poloostrov
ViktorEX (5 days) 
Zitra jedu do tundry na 14 dnu, tak jsem udelal maly odpocet ... 14.-26.7. cisty ostrov, da se rict, ze s rezervou. asi na hodinu jsem pripojil GRID, protoze nemam tocivou 3-fazi, 1kwh (zouvacka na gumy), ale natahnu si extra kabel, takze do budoucna nebudu muset prepinat, i kdyz na to 2x rocne na hodinu, je to asi fuk. zbytek na baterky, 242,1 kwh/12 dnu= 20kwh/den ... hmm, asi tolik nesvitim ve skladu ... sklad+dilna 1,5kw x 8 hodin.... to by se k nasim historickym 38kwh/denne asi priblizilo. budu dal sledovat. jinak k kritizovanym 450W standby ... pres zimu odpadne jedna venkovni lednice, tak to pak bude o neco min. s tim zbytkem jsem se zatim moc nezabyval, a ani me nic nenapada, co bych mohl tahat ze zasuvky. na druhou stranu priskoci dve cerpadla, ktera ted stoji (topeni), kazde asi 30-40W. no, zaciname premyslet na tepelnym cerpadlem. ted jsem sice koupil uhli na dva roky dopredu, ale soudruzi neomarxiste v EU si odsouhlasili tvrde daneni vsech CO2 hrisniku, tj. da se predpokladat, ze podplaceni soudruzi ve vlade (at soucasne nebo budouci) pojedou danove palby ... tj. uhli nahoru, plyn nahoru, elektrika z uhelek nahoru. uz jsem zacal premyslet nad dalsim solarnim polem na dilne, ma sice asi 13°severni sklon, ale z rozptyleneho svetla (tj pod mrakem v pitomem obdobi rijen-unor by polykrystaly mohly neco vysekat, ne? technicky uz nemusim nic predelavat, techniky je dole dost, jen 80m2 panelů (to je asi dalsich za 100 tisic panelu) naflakat na strechu a natahnout dva draty na druhej epever a hotovo. mozná pak jeste jednu baterku 9kwh k tomu. takze usetrit jeste 160k. to bych mel uz kolem 25kwp a 27kwh baterku. to by uz kruci melo stacit na "faká*e" soudruhům od drátů, ne? pitomej je snih, takze 1 mesic v roce to nebude delat nic. kruci.
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
Quickyprd (5 days) 
Já se nejvíc bavím při té uhlíkové stopě bojových operací...zejména když vidím ty obrázky hořících ropných věží v Iráku, hromady hořících vraků a mezi tím pojede Hummer s panelem na střešě
Přetok nebo jalový proud???
Matess (5 days) 
Je to jednoduché... obchodník vám to prodá a čez vám za to dá pokutu.
Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících
proasnet (5 days) 
Zdravím, tak jsem to několik dní sledoval, dělal ekvalizace na 31V ale nedaří se mi nabít akumulátory tak, aby měly hustotu víc jak 1,25g, víc to prostě nejde. Další věc, kterou jsem zjistil, že spodní bod kalibrace ukazatele baterie je vlastně cut-off napětí, nevím podle čeho je definovaný horní bod ukazatele. Měl jsem cut-off nastavené na 23V, ale ten měnič pak ukazuje při 23V - 0% , přepíná se na DS buď při napětí nastaveném v parametru 12 ale zároveň nejméně při 50%. Takže po úplném nabití na 1,25g/cm3 stačilo málo k tomu co bral měnič jako úplné vybití. Už se to chová podstatně lépe, ale nevím co s tou hustotou. Asi je nesmysl ji zvyšovat. Návody jsem sice našel na RU webech, ale nevím jestli bych do toho šel.
Cinsky menic
petrtigr (5 days) 
Já už od dubna používám tento je dobrý,ale potřeboval bych ještě silnější https://www.hadex.cz/g563a-menic-napeti ... usovka-do/ uvidíme zatím mi to stačí uvidíme příští rok.
FRSO (6 days) 
omylom mi prisla smart bms na 4s nie 3s, potrebujem poradit nejaky menic co zvlada 12-17V vstup, vykon staci do 500w..nepoznate niekde nieco take? 9,2-17V programovatelný https://eshop.neosolar.cz/menic-napeti- ... -500va-12v
FRSO (6 days) 
Sám provozuju čínu, 24V/220 pure sine 2000W/4000 peak a už jsem stihl dvouválcovým kompresórem sežehnout uvnitř 4x35A pojistky, další čína 1000/2000 modif. už i kouřila a to dost a pořád jede, ta je na 12V do auta k lednici. Tohle vyjde na 200E tak nějak asi to i odpovídá tomu, jak jsem ty číny koukal na Ali. Za mě spokojenost, až vyrostu, koupím si studera, nebo tak něco, zatím za ty prachy může v almaře čučet záložní krabice. Tento je dost dobrý a za CZ cenu, testoval jsem 12V/1500W a držel v pohodě dost dlouho 2000W, proud byl cca 165A. https://eshop.neosolar.cz/menic-napeti- ... 2000va-24v
BAZAR Zdroj 48V 50A
Lubik (6 days) 
Ano, pošli SZ
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (6 days) 
Ví někdo přesně ,jak je ta legislativa nastavená?Já jsem zelenáč. Jak GWL tak i4wifi jsou známí obchodníci a oba určitě prodávají. https://shop.gwl.eu/docs/web/GridFree-Info-CZ-02.pdf https://www.i4wifi.cz/cs/stranky/119-gr ... -pripojeni
Cinsky menic
Franta2776 (6 days) 
Já mám v obytné dodávce tento 3000/1500W.Mám tam kávovar co bere 1450W.Měnič omezuje dodávku na 1550W.Flexi,vrtačky apod zvládá s rezervou. https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_
BAZAR Zdroj 48V 50A
pavelsiman (6 days) 
Zdravim mal by som záujem. Je možné to poslať aj na Slovensko?
Cinsky menic
matobabetak (6 days) 
omylom mi prisla smart bms na 4s nie 3s, potrebujem poradit nejaky menic co zvlada 12-17V vstup, vykon staci do 500w..nepoznate niekde nieco take?
BAZAR Zdroj 48V 50A
Lubik (6 days) 
Typ TEBECHOP 2700/48 výrobce Benning Jedná se o zdroj pro nabíjení akumulátoru 48V Drobný kaz na LCD Cena 1500 s dopravou
Trakční baterie 5PzS400L
jahodovák (6 days) 
I ty 3 ampéry přez h4 stačí,ono to bude jak píšeš dlouho takže nějaká ta ampérhodina tam nateče a to by mělo stačit na změnu hustoty,pokud to je způsobeno podbitím...
petrtigr (6 days) 
To je napitel. Chci to nechat zaple ve sklepe a jet pryc a v tydnu se sravit a skontrolovat jestli se dari nabijeni clanku a dela nejake zmeny.Budu muset pozjistovat jestli nekdo s kamaradu nema takovou podobnou nabijecku.
Axpert Max 7200
pavel23 (6 days) 
Ide Vam po Aktualizacii firmware tento software : http://www.multisibcontrol.net/ ? Mne isiel krasne ale po novej aktualizacii mi uz nevie v multusib settingu najst Inverter:(
Trakční baterie 5PzS400L
goodbie (6 days) 
Blbe je ze takovou babijecku nemam.Mam jen klasickou autonabijecku 3A,ale to nema smysl jak jste psali.Jeste me napadlo nam tady na chate 15V spinany 22A zdroj ma moznost stahnuti napeti dolu ale nevim jak moc musim to jit zmerit je dost vykony chlazeny ventilatorem .Pouzival sem ho na napajeni vysilacek.Ted sem ho zkousel atahnout potenciometre a na min jak 13,5V ho nestahnu. to by se možná dalo použít s hromadou třeba H4 žárovek a měřit proud co teče do článku
fotovoltaika bez elektroniky
Brumla (6 days) 
Tak koukal, ze asi ne....co
Přetok nebo jalový proud???
xmasin (6 days) 
A vážně prijde technik, rozplombuje to a jde vyčítat přes rs485? Technik odečte stavy jednotlivých registrů pomocí optického rozhraní. Teoreticky ty registry si může člověk vyčíst i sám, pokud má příslušnou čtecí hlavici nebo jsem koukal, že už existuji i zařízení, které údaje čtou pravidelně a posílájí je na cloud a dokonce jsou schválené pro použití v rámci ČEZ Distribuce. https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/potrebuji-vyresit/elektromery-a-odecty/komunikacni-rozhrani
Dagus (6 days) 
A vážně prijde technik, rozplombuje to a jde vyčítat přes rs485?
Trakční baterie 5PzS400L
petrtigr (6 days) 
Blbe je ze takovou babijecku nemam.Mam jen klasickou autonabijecku 3A,ale to nema smysl jak jste psali.Jeste me napadlo nam tady na chate 15V spinany 22A zdroj ma moznost stahnuti napeti dolu ale nevim jak moc musim to jit zmerit je dost vykony chlazeny ventilatorem .Pouzival sem ho na napajeni vysilacek.Ted sem ho zkousel atahnout potenciometre a na min jak 13,5V ho nestahnu.
goodbie (6 days) 
Otazka je prvni vyzkouset dobir samotny clanek pres nabijecku?Nebo baterku dohustit kyselinou? nejprve dobít,ono pokud by to bylo tím dobitím,docela špatně se potom zase ta kyselina ředí... ano dobít ,ale na to fakt potřebuješ pořádnou nabíječku co ten článek provaří,trápit h 2 nebo 3 ampérama nemá cenu
Přetok nebo jalový proud???
bublich (6 days) 
ZE312 dodávku pouze indikuje (viz výše),na výčet má RS485 pod zaplombovaným krytem.Hned vedle připojení tarifu. No není tak blbej jak vypadá.
Franta2776 (6 days) 
po cca 2 měsících provozu modráska 2000W a vyrobených (spotřebovaných) cca 330kWh, přiskočila na elměru 1kWh uvidíme co se bude dít dál Já mám elektroměr ZE312 asi 9let starý.Jak se na tom elektroměru 2.8.0 vyvolá??Na první pohled tam nikde tlačítko není. rotují tam 3 displeje 1 VT 2 NT P (přetok?) Já na té ZE312 mám T1aT2.T3 nemám.Soused má novější typ elektroměru má základní sazbu a stejně ,tam má T1,T2 a T3 přetok.Prý T3 už dávají všude.
Trakční baterie 5PzS400L
jahodovák (6 days) 
Otazka je prvni vyzkouset dobir samotny clanek pres nabijecku?Nebo baterku dohustit kyselinou? nejprve dobít,ono pokud by to bylo tím dobitím,docela špatně se potom zase ta kyselina ředí...
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
mypower.cz (6 days) 
Proč vlastně? Třeba už jen proto, že na tapatalku nemají a nikdy nebudou mít k dispozici zdejší eshop. Pasivní diskuze o kde čem, navíc bez dostatečného poolu pro zobrazování reklam inzerentům, ani investorům návratnost investice nepřinese nikdy. Dalśí věcí je spoléhání se a přenášení funkčnosti na třetí stranu, tedy jinou platformu. Tohle nedopadne nikdy dobře, neb 3tí platforma vždy bude chtít shrábnout investici také. Proto tu nejsou reklamy googlu ani seznamu. Zrušil jsem je a vypakoval doháje, parazity. Příjem oproti monetizaci googlem se zvýšil 8x. 8x, protože jsme v malých číslech. Google i seznam totiž webům dává bakšiš a sám shrábne většinu inzerentovy investice. Navíc zobrazuje reklamu debilně na základě retargetingu. Tedy koupíš si televizi a pak ještě měsíc vidíš reklamy na televize od stejného shopu. To ale už zákazníka nezajímá, neb televizi má, a tak na banner, který je placen od těchto služeb proklikem zcela logicky v drtivé většině případů neklikne. Zobrazování reklamy se tak naprosto míjí účinkem a je naprosto neefektivní. V případě, že si web řeší reklamu sám, má 100% inzerentovy investice a má možnost ji plně využít na další vývoj, rozvoj, přežití.
Přetok nebo jalový proud???
mmv (6 days) 
po cca 2 měsících provozu modráska 2000W a vyrobených (spotřebovaných) cca 330kWh, přiskočila na elměru 1kWh uvidíme co se bude dít dál Já mám elektroměr ZE312 asi 9let starý.Jak se na tom elektroměru 2.8.0 vyvolá??Na první pohled tam nikde tlačítko není. rotují tam 3 displeje 1 VT 2 NT P (přetok?)
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
mypower.cz (6 days) 
Kolik by stálo ročně, aby ten Tapatalk znovu fungoval? Těžko vyčíslit takto od stolu. Návštěvnost z tapatalku je naprosto mizivá a zanedbatelná. Tihle uživatelé investici nevrátí nikdy. Mnohem větší návštěvnost přichází z googlu.
Kobra23 (6 days) 
Kolik by stálo ročně, aby ten Tapatalk znovu fungoval?
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
vla (6 days) 
Skvělý nápad, jen trošku přízemní. Já uvažuji, že bych si párkrát za rok zaletěl k nějakým planetám Sluneční soustavy. Pochopitelně taky s FV energií.
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
mypower.cz (6 days) 
Upřímě takových investorů tu Kobro typu tebe, kteří krom fůry řečí a hledání překážek, neudělali zhola nic užitečného, bylo více. Takových je mnoho. Dobrých a inteligentních investorů je jako šafránu. Jeden dokonce zlínský developer. Ale chovali se dost odtažitě. Spíše i z toho minima vyždímat pro sebe maximum. Tohle není dobrá cesta. U jiných fór panují jiné podmínky a uživatelé mají třeba jiný businessmodel. nebo věci sponzorují z jiných aktivit. Stejně jako já fórum sponzoruji časově díky příjmům ze svého podnikání - https://cms-studio.net . Toho času je ale pak méně, než uživatelé tady chtéjí. Protože oni to maj zadara, ale já na to musím někde vydělat. Nejhorší cesta je najít investora, který pak z mamonu začne vydírat a fórum zlikviduje. Nejsem si jist, jestli není lepší cesta budovat sám, ale bohužel zdarma to nejde. Je to na osobní setkání. Ale mnoha lidem po zkušenostech už nevěřím. A to i těm, kteří mají sílu fórum pozvednout mnohem zásadněji, než si toho byl dodnes (ne)schopen ty. Asi špatné zkušenosti. Stěžovat si mi tady ale, že nefunguje Tapatalk, který pro fórum není žádným přínosem a to ani návštěvností, nevím. Se divím. Ad přivezení věcí z číny... kobro, jako investor, či člověk s pasivními příjmy se zamysli a řekni mi, co to fóru přineslo? Krom ztráty příjmů z provizí z eshopu a částečného zasycení trhu, kdy jak fórum, tak ty si z toho měl kulové a kupu starostí. Tak jako toto je to investorské přemýšlení? Fakt jako? Opravdu? To mi padá brada. Promiň.
Kobra23 (6 days) 
To je zajímavé, že u jiných fór, které používám cc 8 let to stále funguje. Funguje to i u nedávno vzniklého jiného fóra o FVE. Takže Tapatalk asi žádnou změnu neudělal. Ano znám to, jaké je dělat věci zadarmo. Není to tak dávno, kdy jsem přivezl z Číny paletu zboží pro zdejší členy fóra. Celkem 74 kusů něčeho. To se jako podpora fóra nepočítá? Nejsou ti zdejší uživatelé právě ti, které pro ty inzerenty fórum potřebuje? Kdybych to dělal jako obchodník, např. jako ti co jsou zde inzerenti, vydělal bych cca 20-60.000 Kč. Takže já mám předplaceno, nebo tu už někdo podpořil fórum takovou částkou? Neměl bych problém poslat i finance, ale na to je tady moc málo informací, kde ty peníze skončí. Pokud má fórum oslovit investory, tak tady chybí každoroční rozvaha, výkaz zisku a ztrát, plánovaný rozpočet na příští rok atd. Pokud se má jednat o sponzoring, je to to samé. Jestli o charitu, tak to samé opět.
Trakční baterie 5PzS400L
goodbie (6 days) 
to mužeš udělat,máš nabíječku co má 2,5V a alespoň 20A??pak nech článek nabíjet minimálně den či dva a pozoruj hustotu.
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
mypower.cz (6 days) 
Zdravím, chci se zeptat, zda je v plánu mobilní verze fóra (responsivní zobrazení) ? Jinak super! Tak ona by nebyla potřeba, kdyby nebyla zrušena možnost čtení fóra přes Tapatalk. Tam to fungovalo vše skvěle. Podpora zrušena nebyla, Tapatalk asi změnil něco a očekával od webů, že se přizpůsobí. Tohle ale ani Kobra nezaplatí. Co si budeme povídat. Navíc fórum potřebuje odbavit inzerentům alespoň reklamu. Z tohoto důvodu Tapatalk není žadoucí. Aby klofal obsah fóra, osekal ho o reklamu inzerentů a zobrazoval to uživateli, který nezaplatí nikdy nic a komerčně fórum nepodpoří. že jo. To kobra jistě dobře zná, jaké by to bylo, dělat věci zdarma bez pasivních příjmů. Ty je potřeba nejprve vybudovat.
Trakční baterie 5PzS400L
petrtigr (6 days) 
Otazka je prvni vyzkouset dobir samotny clanek pres nabijecku?Nebo baterku dohustit kyselinou?
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
Kobra23 (6 days) 
Zdravím, chci se zeptat, zda je v plánu mobilní verze fóra (responsivní zobrazení) ? Jinak super! Tak ona by nebyla potřeba, kdyby nebyla zrušena možnost čtení fóra přes Tapatalk. Tam to fungovalo vše skvěle.
Průzkum: Skutečná cena elektřiny
petrzobran (6 days) 
6.58kWh EON- D1
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
mypower.cz (6 days) 
Zdravím, chci se zeptat, zda je v plánu mobilní verze fóra (responsivní zobrazení) ? Jinak super! Zdravím, časem určitě ano. Je to otázka podpory fóra od uživatelů, která je v současné době nevalná a tak je nutno se komerčně věnovat jiným projektům díky čemuž na mypower zbývá velmi málo času. Jen na nejnutnější údržbu. Responzivita bude zřejmě pŕi přechodu z PHPBB na nové vlastní fórum, které bude vizuálně stejné, ale nezávislé na PHPBB a bude to vlastní jádro systému. Bude tak možno dělat větší kouzla, například mimo jiné stromová struktura příspěvků, hromadný upload příloh (a ne jen po jedné, jak to má současné staré PHPBB) atd. Není však teď absolutně čas to dokončit. Vše je otázka podpory uživatelů. Ad podpora- viz odkaz v podpisu každého mého příspěvku. Samozřejmě kupříkladu podpora typu 50 kč za rok je však naprosto bezvýznamná. Jedná se tu o několik měsiců fulltime programátorských prací.
1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?
Mema (7 days) 
U nabíječek to docela chápu tam bude proudové omezení ale u obyčejných spinaných zdrojů?
JiříK (7 days) 
Běžně mívám v zimě dvě nabíječky po 20 A zapojené na jednu baterku. Ono se to nepopere...
Bitcoin - měna nezávislého člověka
Mema (7 days) 
Jenom ať zakazují aspoň budu moct levně přikoupit nějaký nelegální monera a dash!!! Teda pokud nám nezakážou i defi směnárny
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
Hovnival (7 days) 
Zdravím, chci se zeptat, zda je v plánu mobilní verze fóra (responsivní zobrazení) ? Jinak super!
Přetok nebo jalový proud???
PavelR (7 days) 
Je velice dobre ze to nekdo konecne alespon takto zdokumentoval. Jako kdyz jsem Modrasek zkousel, prislo mi ze to reguluje velice pomalu, ze na displeji okem vidim jak ubira vykon kdyz jsem skokove odlehcil zatez. Asi jedina sance na jakz tazk cistej provoz je mit nejaky dalsi bazmek typu "greenbono" ktery svede prebytecnou energii do dostatecne dimenzovane balastni zateze "20-zarovek", protoze zadne levnejsi FV stridace se asi nezvladaji ztlumit. Mam dojem ze aby to opravdu fungovalo a byli jsme na bezpecna strane regulacni odchylky, musi byt ona zatez stale ponekud protekana proudem. Suma sumarum, na prd a to vse abych nedodal za rok sousedovi omylem jednu nelegalni solarni kWh. Jedina varianta pro spravny provoz prifazovanyho menice je mirkozdroj nebo smluvena dodavka i kdyz nic nedodas. Provozovat vyrobnu bez ohlaseni neni dobrej napad. Toto mi pripada kontraproduktivni - tyto pokusy jsou voda na mlyn komplikatorum u distribuce. Proc to vubec delat? budto to dat do rezimu mikrozdroje nebo do offgridu. kde je problem?
1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?
Mema (7 days) 
Ještě mě napadá jestli by v tomto případě bylo možné provozovat dva paralelně spojené zdroje (samozřejmě totožné) bez použití diod?
Mema (7 days) 
Přesně jak píše luky: obyčejný měnič + spínaný zdroj o požadovaném výkonu s napětím nastaveným na 50% soc Baterie (případně SOC jaké uživatel uzná za vhodné). Chápu to dobře že by byl zdroj trvale zaplý? Na to by mohl stačit i zdoj který by byl bez CC režimu že?
Uzemnění panelů+přepěťová ochrana
ota (7 days) 
Tohle je chybná úvaha. Př zásahu bleskem pojede bleskový proud po stringových vodičích do baráku rovnou! Proto se zemní aby šla energie přepětí do země a proto se vše pospojuje aby nevznikaly rozdíly potenciálů (napětí) mezi různými separátně uzemněnými součástmi FVE.
Lifepo4 z Aliexpresu
Mikel (7 days) 
Tak ono hlavne bezne BMSky, ktere take budou v tech 12V bateriich se nesmeni zapojivat do serie. Tim padem to same plati pro 12V LIFEPO4 baterie.
Přetok nebo jalový proud???
bublich (7 days) 
po cca 2 měsících provozu modráska 2000W a vyrobených (spotřebovaných) cca 330kWh, přiskočila na elměru 1kWh uvidíme co se bude dít dál Já mám elektroměr ZE312 asi 9let starý.Jak se na tom elektroměru 2.8.0 vyvolá??Na první pohled tam nikde tlačítko není. Při odběru by tam měl být bargraf na displeji který orientačně ukazuje velikost odběru. Při dodávce to samé ale bliká.Je to č3. A samozřejmě se to mimo jiné ukládá do registru.
Lifepo4 z Aliexpresu
Matess (7 days) 
rozhodně postavit z článků... tohle se bude balancovat špatně... jak zajistíte u 4 baterií v sérii že budou všechny stejně?
1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?
ota (7 days) 
Přesně jak píše luky: obyčejný měnič + spínaný zdroj o požadovaném výkonu s napětím nastaveným na 50% soc Baterie (případně SOC jaké uživatel uzná za vhodné).
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (7 days) 
po cca 2 měsících provozu modráska 2000W a vyrobených (spotřebovaných) cca 330kWh, přiskočila na elměru 1kWh uvidíme co se bude dít dál Já mám elektroměr ZE312 asi 9let starý.Jak se na tom elektroměru 2.8.0 vyvolá??Na první pohled tam nikde tlačítko není.
Trakční baterie 5PzS400L
goodbie (7 days) 
měl jsem několik článků s menší hustotou, když sem baterie koupil,dle méhe se seknul akvamatik a baterku prostě někdo vyplavil vodou,baterie jsem rozebral a vyměnil jí elektrolit za nový a fungují už kolik let,
Lifepo4 z Aliexpresu
stevesk (7 days) 
S tymtp mate niekto skusenosti? https://m.fr.aliexpress.com/item/100500 ... b3412ccef6 Ma to BMS ,pride to za par dni z ceska. 4ks dat na 48v ? Nevyhoda ze nema vystup z bms . Ci radsej by ste kupili samotne baterie a k tomu spravili bms? Ci by ate brali od uplbe ineho predajcu z aliexpressu? A od ktoreho? Som tam klikol a jedna 12V 100Ah ty vyjde 400 ky asi.No mna jeden clanok vysiel na 40eu 100Ah X 16ks tak dokopy 640eu plus BMS na 150A 16S 120eu,sice tie baterky isli 3 mesiace z chiny ale dosli.tak si to spočitaj.Aj tak to je asi kompletka pre 12V systemy na tie karavany,tak by som to nekupoval.Na 48V system kupuj 3,6 V LifePO4 clanky kolo 200Ah na 5kW menič,ja som sice kupil 100Ah-aj tak ma to vyslo 760eu a viac som nechcel do toho zatial investovat.Ideal je asi fakt kolo 200Ah ale.
Trakční baterie 5PzS400L
jahodovák (7 days) 
Pokud máš nabíječku na autobaterku,je možno ji použít pokud do serie dáš 12 voltovou autožárovku,při kapacitě 400ah zcela jistě nepřesáhneš proud,který by ten článek poškodil ono těch variant jak to dobít je mnoho ale nevím co tě baví a co máš k dispozici...
jahodovák (7 days) 
http://fugner.cz/2018/08/050b-prvni-ele ... romatrace/
petrtigr (7 days) 
Ted je otázka,zda je ta hustota zaviněna tím,že článek je méně nybitý,nebo tím,že nějakým způsobem došlo k naředění elektrolitu.Zjistit to jde zkusit dobít jen ty články s menší hustotou na nominální napětí a zjistit zda se hustota srovnala,pokud ne,tak byl pravděpodobně naředěn elektrolit ,takže ho doplnit na správnou hustotu.Samozřejmě to předpokládá vlastnictví nabíječky která je schopna dobíjet jen po článcích.A samozřejmě pokud dojde k rovnání hustoty občas zkontrolovat zda je to v pořádku.Toto platilo u startovacích ale bude to asi stejné i u trakčních.Zesílit jde bud doléváním elektrolitu míst destilky,nebo přilitím koncentrované po malých dávkách aby nedošlo k nepřiměřenému oteplení....takto jsem dříve postupoval u startovacích baterkách,ještě v černém obalu,kde bylo možno měnit i jednotlivé články,koncentrovanou kyselinu chemicky čistou pro tyto účely ještě mám nějakou doma,mohu zdarma poskytnout,též tak destilovanou vodu skoro v neomezeném množství... Podle toho v jakem vybitem stavu jsem baterie dovezl opravdu neevim co stim predesli majitel delal za divicinu.Az po cca 3 tydnech stabilniho nabijeni se baterky uklidnili. a Pres tyden se kazdy den baterka dobije zhruba 1,5-2kw .Myslim si ze je to na ukor toho jednoho clanku.Bohuzel nem nabijecku ktera dokaze nabit 2v oloveny clanek.O tom dohusteni ckanku uz sem premyslel ale nechci nic pokazit.Momentalne mam jen elektrolit cistou H2So4 nemam.
jahodovák (7 days) 
Prodejce většinou nic neví,je třeba kontaktovat výrobce,navíc při prodeji by měl být návod ,případně záruční list a tam by mělo být napsáno jak nabíjet,samozřejmě literatura existuje,jen je třeba hledat,ono je jiné nabíjení pro startovací,jiné pro trakční a jiné pro trubkové a dovíjaké jsou ještě typy..u olova se jako znak plného nabití bere plynování,to je vývin vodíku,pokud máte hustoměr a je možno měřit,tak stav kdy se 2 hodiny nemění hustota,ono je toho víc ale je to už celkem dávno,co jsem to studoval a dnes už mě nebaví se v tom hrabat,tím ale nechci říkat,že se pro takovéto věci nehodí,hodí ale je třeba dodržovat řadu podmínek a tak nějak vím,že bych je až zas tak nedodržoval a tím pádem by u mě moc dlouho nevydrželo,docela dost toho bylo v amatérském rádiu,včetně yvláštního nabíjení ,ba i regenerace,nejvíc bylo myslím na stránkách nadšence který vyrobil elektrovozítko s názvam Elvíra a dokonce rozebral rozpadlé desky a záporné,které se nerozpadají přeformátoval na kladné...stačí hledat
petrtigr (7 days) 
Tyto články mám doma asi měsíc taky, ale trošku větší 620AH. Bohužel taky moc nevím jakým napětím je nabíjet, teď mám nastaveno na 57 V při 24 článcích, což je 2,375 na článek, vodu jsem dolil na max když jsem je přivezl, zatím nebylo nutné dolévat. Hustotu jsem měřil namátkově a byla 1,28. Tak čekám co tady z toho vyleze a někdo znalejší poradí. Jo jinak na internetu jsem hledal a moc se toho najít nedalo. Na netu toho moc neni psal sem i na prodejce baterii a ti se na me taky vyprdli vubec nic radsi mlci.
Přetok nebo jalový proud???
petrd (7 days) 
Je velice dobre ze to nekdo konecne alespon takto zdokumentoval. Jako kdyz jsem Modrasek zkousel, prislo mi ze to reguluje velice pomalu, ze na displeji okem vidim jak ubira vykon kdyz jsem skokove odlehcil zatez. Asi jedina sance na jakz tazk cistej provoz je mit nejaky dalsi bazmek typu "greenbono" ktery svede prebytecnou energii do dostatecne dimenzovane balastni zateze "20-zarovek", protoze zadne levnejsi FV stridace se asi nezvladaji ztlumit. Mam dojem ze aby to opravdu fungovalo a byli jsme na bezpecna strane regulacni odchylky, musi byt ona zatez stale ponekud protekana proudem. Suma sumarum, na prd a to vse abych nedodal za rok sousedovi omylem jednu nelegalni solarni kWh.
PavelR (7 days) 
po cca 2 měsících provozu modráska 2000W a vyrobených (spotřebovaných) cca 330kWh, přiskočila na elměru 1kWh uvidíme co se bude dít dál co by se delo ... pokud mas mikrozdroj, nebo nasmlouvanou dodavku do site tak se nedeje nic. Pokud mas ale prifazovanou vyrobnu nenahlasenou
Trakční baterie 5PzS400L
FíraD (7 days) 
Tyto články mám doma asi měsíc taky, ale trošku větší 620AH. Bohužel taky moc nevím jakým napětím je nabíjet, teď mám nastaveno na 57 V při 24 článcích, což je 2,375 na článek, vodu jsem dolil na max když jsem je přivezl, zatím nebylo nutné dolévat. Hustotu jsem měřil namátkově a byla 1,28. Tak čekám co tady z toho vyleze a někdo znalejší poradí. Jo jinak na internetu jsem hledal a moc se toho najít nedalo.
jahodovák (7 days) 
Ted je otázka,zda je ta hustota zaviněna tím,že článek je méně nybitý,nebo tím,že nějakým způsobem došlo k naředění elektrolitu.Zjistit to jde zkusit dobít jen ty články s menší hustotou na nominální napětí a zjistit zda se hustota srovnala,pokud ne,tak byl pravděpodobně naředěn elektrolit ,takže ho doplnit na správnou hustotu.Samozřejmě to předpokládá vlastnictví nabíječky která je schopna dobíjet jen po článcích.A samozřejmě pokud dojde k rovnání hustoty občas zkontrolovat zda je to v pořádku.Toto platilo u startovacích ale bude to asi stejné i u trakčních.Zesílit jde bud doléváním elektrolitu míst destilky,nebo přilitím koncentrované po malých dávkách aby nedošlo k nepřiměřenému oteplení....takto jsem dříve postupoval u startovacích baterkách,ještě v černém obalu,kde bylo možno měnit i jednotlivé články,koncentrovanou kyselinu chemicky čistou pro tyto účely ještě mám nějakou doma,mohu zdarma poskytnout,též tak destilovanou vodu skoro v neomezeném množství...
Přetok nebo jalový proud???
mmv (7 days) 
po cca 2 měsících provozu modráska 2000W a vyrobených (spotřebovaných) cca 330kWh, přiskočila na elměru 1kWh uvidíme co se bude dít dál
Trakční baterie 5PzS400L
petrtigr (7 days) 
Pekna foto, len je nam nanic, potrebujeme foto clankov z vnutra. Clanky vyfocene zevnitr a nikdi se zatim neozval. Lidi jsou u vody, v zoo, v hospode, nebo chrapou v takovem horkem pocasi. Tohle zmuze kazdeho. Trpelivost. Nekdo se jiste ozve. PS: to je na nich jen tohle co vypada jako seriove cislo? Zadny jiny popis? Je tam ale vevnitr nejaky neporadek. Nejakej borcus tam vidim mezi deskama co je mozna lehce spojuje. Nevim, to chce vetsi odborniky Zdar uvidime kdo se krome tebe a Franty jeste ozve. Bordel v baterkach nejaky plave zatim to nema na funkci vliv.Vcera sem ze vsech baterek jak sem dojel na chatu ohrival vodu cca 2 hod 1500w bojlerem slunko uz zapadalo jeste trosicku svitilo tak max 35 min ale baterky v zatizen stavu neklesli pod 24,1 takze zatim dobre.Potrebuju doresit ty nabijeci napeti jestli je spravne.Zatim se zda bit vse ok,ale vic hlav vic vi.
FRSO (7 days) 
Teď léčím Varty 232Ah, byli vybité od loňské zimy, ale napětí měli Cca 6V, 1 blok 6V hustoty měli 1,16, 1,195, 1,17, v pátek večer připojené na zdroj na 7,45V 5A, dnes mají už 1,20, 1,23, 1,21, zvýšila se i hodně hladina elytu po nabíjení. Nechám to srovnat a pak nechám EQA na 7,55V/1A pár dnů a bude to snad ok.
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (7 days) 
Teď jsme si spočítal ubytek na vedení při cca 7A mám k elektroměru 70m a dělá to cca1V.
Trakční baterie 5PzS400L
mypower.cz (7 days) 
Pekna foto, len je nam nanic, potrebujeme foto clankov z vnutra. Clanky vyfocene zevnitr a nikdi se zatim neozval. Lidi jsou u vody, v zoo, v hospode, nebo chrapou v takovem horkem pocasi. Tohle zmuze kazdeho. Trpelivost. Nekdo se jiste ozve. PS: to je na nich jen tohle co vypada jako seriove cislo? Zadny jiny popis? Je tam ale vevnitr nejaky neporadek. Nejakej borcus tam vidim mezi deskama co je mozna lehce spojuje. Nevim, to chce vetsi odborniky
petrtigr (7 days) 
Pekna foto, len je nam nanic, potrebujeme foto clankov z vnutra. Clanky vyfocene zevnitr a nikdi se zatim neozval.
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (7 days) 
U čínských výrobků člověk nikdy neví, co dostane. U tohoto prodejce z odkazu, který tu je už dříve https://www.resacs.cz/solarni-stridac-menic-resacs-isolar-sml-ii-5-5kw-48vbat-450vsol-mppt/ udává, že se jedná o "Typ střídače: bateriový střídač, MPPT střídač, síťový (On-Grid) střídač". Tedy on-grid. V návodu uvedeném na stejné stránce je: I tady je ukázáno, že když je připojena síť a nejsou baterie, tak pracuje souběžně se sítí. A přetoky? Některý elektroměr není schopen přetoky změřit - při přetoku ukazuje nulu, nebo dodávku. Třeba je to i tento případ. Nejsme ve sporu.Já jen ,že ten přetok nemohu vyvolat i když chci.Prostě chci pár elektronů tomu Eonu poslat zdarma:)))Jednofázový elektroměr co používám měří objema směry stejně. Přehodil jsem vývody a vyzkoušel.Samozřejmě by to chtělo nějakou lepší měřící metodu. Co musí nastat ,aby vznikl přetok je,že musí být po nějakou dobu vyšší napětí měniče než sítě a to se mi nedaří.Když tu síť zatížím 1,5kW,tak to napětí sítě o pár malých voltíků klesne.Pokud odpojím zátěž celých 6kW,tak napétí sitě stoupá rychleji,než jakákoliv regulace,která se snaží držet napětí sítě a já k přetoku potřebuji napětí vyšší než je síť.A tak to musí být všude,nikde není tak tvrdá síť,že se při 1,5kW nehne.
rva (7 days) 
U čínských výrobků člověk nikdy neví, co dostane. U tohoto prodejce z odkazu, který tu je už dříve https://www.resacs.cz/solarni-stridac-menic-resacs-isolar-sml-ii-5-5kw-48vbat-450vsol-mppt/ udává, že se jedná o "Typ střídače: bateriový střídač, MPPT střídač, síťový (On-Grid) střídač". Tedy on-grid. V návodu uvedeném na stejné stránce je: I tady je ukázáno, že když je připojena síť a nejsou baterie, tak pracuje souběžně se sítí. A přetoky? Některý elektroměr není schopen přetoky změřit - při přetoku ukazuje nulu, nebo dodávku. Třeba je to i tento případ.
SmartSolar MPPT RS 450|100
rasto (7 days) 
Teď řeším, jestli risknu překročit udávané rozmezí o cca 5,8% a dám jich do série 10. Je to včetně záporného teplotního koeficientu při -10°C. Zdravím, neriskoval by som... tento risk spraví z dobrého regulátora len elektroodpad, bez možnosti zmrtvýchvstania. Aj tak tých panelov je vždy málo a rozširovať časom budeš, to mi ver. Dokúpil by som dalši menší regulátor zvyšné panely napojil naňho. rm
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (7 days) 
Dnes jsem zkoušel několikrát odpojit najednou 6kW.Měnič bral 4,5kW z panelů a 1,5kW ze sítě a elektroměr neblikl.Takže pokud byl přetok,tak menší než 0,5Wh. Aby to nebylo s těmi regulačními přetoky jako s paní Colombovou.Všichni o ní mluví a nikdo ji neviděl:))) Jsem ve FV krátce,ale na webu jsem našel historicky pouze dva případy ,kdy přetoky někdo řešil.První případ byl dopis od PRE,že odběrné místo není v pořádku(bez pokuty) ,ať ho dají do pořádku a druhý,kdy zapojili u modrásku měřící čidlo na jinou fázi(plnohodnotná dodávka do síťe).Víc nic a těch modrásků budou v chodu v ČR tisíce. O kolika jiných případech víte??
SmartSolar MPPT RS 450|100
vlkazajac (7 days) 
To je predsa risk, ale ak máš dosť peňazí, daj po prvej zime vedieť, ako sa Ti vodilo s 10S. Máš tu dobrú tému na experiment. S druhoradým efektom pravidelnejšieho rozdelenia denného výkonu by si v prvom rade ochránil regulátor pred napäťovým preťažením, keby si pripojil dva stringy 10S s piatimi panelmi V a s piatimi panelmi Z. Niečo by si stratil v nerovnakých osvitoch V a Z, ale mal by si tam bezpečne celkom 20 panelov. Možno na tom prerobíš, možno nie. Ale nezhorí Ti nič.
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
Jozef51 (7 days) 
Už jsem dohledal ten citát, Zdeněk Jirotka, Saturnin: "...že každý rozumný tvor musí být jat údivem, že se takoví lidé mohou vyskytovati i mimo ústavy lidskou společností pro ně zřízené." Od cias pana Jirotky sa casy mierne zmenili. V jeho dobe uz boli ustavy pretazene a do jedneho fungujuceho parlamentu s jednou fungujucou vladou sa toho nedalo dostat prilis vela. Ale casom sa to vylepsovalo. Vznikli najskor dalsie dva parlamenty a ten jeden stavajuci tiez napucal. Vlada uz nebola jedna ale tri takze ustavom sa mierne odlahcilo a ich chovaci si polepsili a rozbehli sa do Velkeho Sveta. Samozrejme prve kroky boli absolutne nedostatocne. Z jedneho cinskeho mesta sa stali dva staty a pocet parlamentov odhadujem na cislo 28 (toto cislo parlamentov je hodne redukovane a samozrejme treba vsetko nasobit najmenej dvomi. Mame totiz naviac uzasny Brusel). Tieto parlamenty su iba tie ktore zapasia na ceskoslovenskej pode s problemom ako prerozdelit zvysky tzv. narodneho dochodku - produktu to novodobych farizejov zakonnikov a mytnikov (pozri Novy Zakon). Je to naozaj tazka praca pretoze ich rozhodovanie zmensi narodny dochodok tak desatnasobne a vlastne vo vysledku uz nie je co prerozdelovat. A jednoznacne sa musia zvysit dane a zvysit zadlzenie statu. Toto je cyklicky dej pravidelne sa opakujuci kazdy rok. Vyhliadky do najblizsej buducnosti su tiez celkom lahko spocitatelne. Na hrad smeruje cesky Stoltenberg a my sme s Barbie v miernom predstihu. O finale diania nam opat hovori Janova Apokalypsa. Pekny den a hodne slnka.
SmartSolar MPPT RS 450|100
Kali (7 days) 
rasto: Tak mi to následně vyšlo i na kalkulačce od Victronu. Díky. Teď řeším, jestli risknu překročit udávané rozmezí o cca 5,8% a dám jich do série 10. Je to včetně záporného teplotního koeficientu při -10°C.
Trakční baterie 5PzS400L
petrtigr (7 days) 
Jeste cislo co je vyrazene nahore u nalevaciho vicka baterie treba to pomuze k rospozani presneho typu baterie!
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
mypower.cz (7 days) 
A dodavam taky, at si i to kladivo zaplati ze sveho. Vcetne toho provozu, a uzasnych pocitu, pri kterych se blato do pasu dostalo. To by se hosankum zelenym prkne prohnuly penezenky. Ale z ciziho krev netece.
vlkazajac (7 days) 
"...„Všichni jsme zodpovědní za to, abychom v boji proti změně klimatu dělali více,“ vysvětlil Stoltenberg na online semináři. „Proto se zabýváme tím, jak může NATO přispět k dosažení čisté nuly.“... Ak sú tieto slová autentické, tak svedčia o idiócii nie jedného človeka, ale celého štábu ľudí okolo neho. Už len z matematického hľadiska sú okolnosti limitu zásob fosilných palív desivé. Armáda - armády budú pravdepodobne najmajoritnejší konzument zbytku fosílnych palív. A preto budú bojovať o každý liter palív na zemi, pod pláštikom mierotvorných výpadov, hehehe ! Cítim sa témou dotknutý, som ľudovou armádou vyškolený tankista. Môžem zdieľať úžasné pocity až pasiu, ktorá vás ovládne za "rajčákmi" na tankodrome alebo v teréne. Medziplyn pri radení spotrebuje údajne pol litra nafty.... Tá úžasná hmota pri akcelerácii alebo jazde do vrchu nemôže byť závislá ani sekundu od niečoho tak zraniteľného a ničotného, ako je FV pole hoci nad celým Bruselom. Ak práca lieči, dal by som takému veliteľovi do ruky kladivo, dláto a nech vytĺka do bezvedomia blato zalisované do tankových pásov. Nech si vezme LED svetlo, aby mu nad ránom nebolo dlho .....
1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?
luky (7 days) 
A musí to být jedna krabice? Tak si to slož - jeden měnič a jedna síťová nabíječka.
SmartSolar MPPT RS 450|100
rasto (8 days) 
Omlouvám se, ale to uvedené možné napojení nějak nechápu. Já mám možnost dostat na střechu 22 (12 východ, 10 západ) panelů, potřebuji tedy dát maximum na oba sledovače. Zdravím, Osravedlňujem sa, pochopil som že cheme napojiť 12ks na regulator maximalne sa da napojit : prvý string 9ks do serie druhý string 9ks do serie rm
1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?
Mema (8 days) 
Zdarec, potřebuji poradit s výběrem 1f 1kW měniče který umí "přisosávání" že sítě a nedělá přetoky. Ideální by byl nějaký AC-DC-AC měnič. V podstatě něco jako mpp pip 5048mk, který by byl v 1kw verzi. Shrnu požadavky: -výkon 1kW (teoreticky by stačilo i 800W..) -99.9 % bez přetoků (nepotřebuji aby po hw stránce nemohl udělat pretok, ale aby je prostě nedělal) -aby uměl přisosávat z DS a aby chvíli vydržel a byl za rozumnou cenu Existuje vůbec něco takového?
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
Kostěj (8 days) 
Už jsem dohledal ten citát, Zdeněk Jirotka, Saturnin: "...že každý rozumný tvor musí být jat údivem, že se takoví lidé mohou vyskytovati i mimo ústavy lidskou společností pro ně zřízené."
jahodovák (8 days) 
Však jsem se zdržel odpovědi,která mi okamžitě naskočila,kdo chce,má dnes možnost dohledat na netu o co tady kráčí a nejen o tomto,jen je čím dál zřetelnější že málokdo vůbec ví o co jde.Přeji všem hodně zdraví,to je v současnosti to nejdůležitější,ač někteří,tedy většina dělá vše pro to,aby o něj přišli..
Trakční baterie 5PzS400L
petrtigr (8 days) 
Konecne jsem dojel na chatu vyfotil bateri zevnitr.Jinak po premereni vsech clanku hustota 1,27-1-29 jeden clanek stale 1,23 neni u nej zadna zmena.Horni clanek hustota1,23 spodni clanek hustota 1,28!
Vzdálená data z regulátoru (3G/4G)
Hovnival (8 days) 
Děkuji za odpověď.
SmartSolar MPPT RS 450|100
Kali (8 days) 
Zdravím, Možné napojenie 12ks panelov pre 450/100: 1.string 6s 2.string 6s 1.string 7s 2.string 5s 1.string 8s 2.string 4s 1.string 9s 2.string 3s 10ks do serie nedoporučujem je možné prekročenie pri teplote -10st. 450V. Poškodenie regulatora. rm Omlouvám se, ale to uvedené možné napojení nějak nechápu. Já mám možnost dostat na střechu 22 (12 východ, 10 západ) panelů, potřebuji tedy dát maximum na oba sledovače. Doporučuji zkusit spočítat kombinace přímo u Victronu mají na to online kalkulátor https://www.victronenergy.com/mppt-calculator Ha, to jsem ani nevěděl. Jdu kombinovat. Díky.
Kali (8 days) 
No myslím si, že u tebe jedinej rozumnej setup bude 2x10S. Dalo by se zkoušet i to 6s2p, ale při ceně reglu bych do toho nešel. Stejně s 2x10 jdeš výkonově víc než je udávaný výkon do aku, takže by tě to nemělo moc limitovat. Tak to asi nakonec zkoušet nebudu. Spíš budu muset koupit 2 regulátory, protože zdá se, že i těch 10s je moc. A to se mi tedy vůbec nechce. O max dobíjení mi nejde, ale chci přepanelovat co mi dovolí střecha.
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
mypower.cz (8 days) 
Tak jsem se docela pobavil,takovouhle blbost snad nemůže vymyslet normálně uvažující člověk....ale pokud takto půjdou úplně do důsledků,tak je třeba napadne,že války jsou zcela zbytečné a pro lidstvo nepotřebné,jsou potřebné jen pro někoho,kdo chce bezpracně si užívat práce jiných... Dovoluji si připomenout, že Jens Stoltenberg není člověk, ale voják, a konkrétně generální tajemník NATO. Tady jde evidentně vidět, jak tihle lidé přemýšlejí. Článek jsem Karlovi schválil jako zajimavou kurizitu, jak armádní činitelé přemýšlí, jak extrémně plýtvají prostředky daňového poplatníka a jak důležité by bylo, jim hodně zaříznout rozpočet a směrovat ho na společensky mnohem účelnější věci. Už jen když si člověk představí, jaké šílené částky a na co letí armádě jen v ČR... raději ani nedomýšlet. Argumentace, že mě voják zachrání při povodních, nebo ve vojenské nemocnici při kovidu by byly totálně liché. Však víme, jak to s těmi polními nemocnicemi nakonec bylo. Na to tu máme jiné záchranné složky a instituce. A co se válek týče? No kdyby politici a světoví vůdci nebyli debili, tak by ani války nebyly.
jahodovák (8 days) 
Tak jsem se docela pobavil,takovouhle blbost snad nemůže vymyslet normálně uvažující člověk....ale pokud takto půjdou úplně do důsledků,tak je třeba napadne,že války jsou zcela zbytečné a pro lidstvo nepotřebné,jsou potřebné jen pro někoho,kdo chce bezpracně si užívat práce jiných...
Vzdálená data z regulátoru (3G/4G)
PavelR (8 days) 
Pro produkty od Victronu by mělo jít použít Raspinu s VenusOS a připojení buď přes WiFi nebo přes jakýkoliv USB LTE modem. Venus OS funguje na Raspi 2 a výše. Ano bud raspberry s venusem, nebo pokud se chces placnout pres kapsu tak jakykoliv venusGX zarizeni a nebo victron globallink 520. S kazdym resenim budes mit vrm portal a monznost nejakyho ovladani nebo mereni podle vybavy toho kteryho HW.
luky (8 days) 
Jeden panel, olověná baterka a k tomu trvale běžící Raspberry a LTE modem? Bych se trochu bál, že se to v zimě neudrží při životě.
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
PavelR (8 days) 
Tak toto me pobavilo. Snizovani uhlikove stopy bojovych akci ... az zase prijde valka bude zase vsechno horet napravo, nalevo a uhlikovou stopu nikdo resit fakt nebude. Leda ze by vojaci po sobe hazeli kamenim a bojovali na bajonety a lopaktama
Jozef51 (8 days) 
Jens Stoltenberg je nepochybne rusky agent. Mozno je riadeny osobne prezidentom Putinom. Ale inak nie som proti (nefunkcnej armade:). Bundeswehr ma uz tradiciu v podobnej cinnosti vid drevene gulomety na tankoch a lietadla nepouzitelne v noci...
Ostrov u Hovnivála
Matess (8 days) 
No abych odpověděl na dotazy... kabely měděné, všude tam budou proudy malé - 2,5mm2 průřez je v pohodě všude jen mezi regulátor a baterii bych doporuřil alespoň 6mm2 - lépe víc a hlavně kabel do 1m. Na 12V se jističe asi nedělají, tak bych doporučil nezapomenout na pojistky.. klidně nožovky z auta. K uchycení se moc nevyjádřím - nevím jakou máte střechu, jaké možnosti... A teď bych se mohl vyjádřit k tomu co jste napsal a na co se neptáte. Autozapalovače jsou příšerné zásuvky a hrozně je nesnáším, ale je to na vás... Nevím jak moc je vaše chata pod útoky zlodějů a tak bych volil panel spíš jaký bych zrovna sehnal co nejlevnější - asi o výkon moc nepůjde. Aku bych volil asi stejně - nějaké dobré jeté olovo z důvodu ceny... počítám že tam bude trvale nabité a mimo sezónu se používat nebude. Co se týká regulátoru - je dobrý ale drahý. Jestli jde o monitoring typu vidět mimo sklep stav baterie volil bych levnější řešení... https://shop.gwl.eu/mppt-pwm/MPPT-Solar ... html?cur=2 https://shop.gwl.eu/mppt-pwm/Status-dis ... html?cur=2
Vzdálená data z regulátoru (3G/4G)
Hovnival (8 days) 
Děkuji za odpovědi, navýším rozpočet a koupím tedy Victron
Ostrov u Hovnivála
Hovnival (8 days) 
Mám v plánu postavit si malý ostrovní systém na chatce, která je využívána jen o víkendech. Přemýšlím nad panelem 450Wp (navyšovat snad nebudu), regulátor Victron (kvůli vzdálenému monitoringu), aku VRLA GEL 12/150Ah. Rozvod po chatě bude čistě 12V, půjde vesměs o svícení 3ks LED žárovkami 12V (celkem max. 20W), LED TV (12V/20W), vyjímečně malé čerpadlo (12V/50W). Panel bude umístěn na eternitové střeše typu A / cca. 65°/ směr JV, regulátor a baterie ve sklepě. Nyní mi zbývá koupit a potřebuji poradit: kabely rozvod z panelu do regulátoru (cca.8m) rozvod po chatě - 3 větve osvětlení (každá 5m) rozvod po chatě - autozapalovač pro TV (5m) rozvod po chatě - autozapalovač pro čerpadlo (8m) uchycení panelu ----------- Postupně budu dávat informace jak se mi (ne)daří práce na systému .
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (8 days) 
Zkoušel jsem různě připojovat a odpojovat zátěž s připojenou sítí a elektroměr co má 2000imp/kWh (0,5Wh/imp) a mám ho na vstupu se mi při odpojení zátěže rozblikat nepodařilo.Té 0,5Wh se mi do sítě asi dodat nepodařilo.Připojoval jsem a odpojoval 3kW.Připadá mi to,že vstup a výstup není spojený.On ,když se rosvědcuje bypass nic necvaká pouze při připnutí sítě. Dal bych na výstup proudové relé s proudem okolo 4A to by při menší zátěži měnič odpojilo od sítě.Ještě vyzkouším s baterii až bude.Celé se sítí by se to použilo pouze v období při nedostatku slunce.
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
bublich (8 days) 
Maximum, co tu mam, 0,2C. Vic nezmerim. A vnitrni odpor nezmerim, nrmam na to vybaveni. Ten vnitřní odpor lze docela dobře spočítat. Zatížíte nabitou baterku třeba těmi 20A a změříte pokles napětí oproti naprázdno. Vniřní odpor se rovná naměřenému rozdílu napětí/20 (ten zvolený proud).Chce to silnější vodiče a je to orientační,ale vypovídací hodnotu to má.
NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem
karelkilian (8 days) 
Dobrý den, už je tu zase pátek! No a s ním samozřejmě i článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme maličko na rozhraní oborů - nápad pohánět tanky solární energií zní šíleně, ale mohl by vyřešit řadu problémů. Přeji hezký den. Karel Kilián NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nedávno na online semináři nazvaném Nové nápady pro NATO 2030, jehož přepis je zveřejněn na webových stránkách NATO, vyzval k využití solárních panelů k napájení „těžkých bojových tanků nebo stíhaček a námořních lodí“. Stoltenberg se během semináře zabýval skutečností, že armády celého světa musí přijmout řadu opatření nezbytných k omezení svých značných emisí CO2. Ty jsou dle dostupných údajů tak velké, že přesahují emise celých států. Vojenská technika na solárech? „NATO by se mělo podílet na hledání možností, jak snížit emise z vojenských operací,“ vysvětlil Stoltenberg. „Víme, že těžké bojové tanky nebo stíhačky a námořní lodě spotřebují mnoho fosilních paliv, vypouštějí CO2 a podílejí se na skleníkovém efektu, proto se musíme zabývat tím, jak můžeme tyto emise snížit pomocí alternativních paliv, solárních panelů a jiných způsobů vedení našich misí.“ Stoltenberg také popsal způsob, jak by snížení závislosti na fosilních palivech mohlo zvýšit životaschopnost jednotek a vojenských operací, které často probíhají v regionech, kde je doprava paliva jednou z potenciálních překážek úspěchu mise. „Pokud se nám podaří snížit [naši] závislost [na zranitelných zásobovacích trasách], snížíme tím jednak emise, ale zároveň zvýšíme vojenskou efektivitu a odolnost našich jednotek,“ řekl šéf NATO. „Proto pracujeme na různých projektech, abychom zjistili, jak můžeme naše armády učinit ekologičtějšími a méně závislými na fosilních palivech.“ Uhlíková stopa bojových akcí Stoltenberg je přesvědčen, že v nové strategické koncepci NATO, která se začne rozvíjet koncem tohoto roku na setkání vedoucích představitelů NATO, musí změna klimatu hrát mnohem významnější a důležitější roli. NATO by se mělo podílet na hledání možností, jak snížit emise z vojenských operací. Rozbor uhlíkové stopy armádních vozidel a globálních vojenských organizací dává ucelenější pohled na Stoltenbergovy komentáře - které lze označit za obrovské podcenění, pokud jde o spotřebu fosilních paliv ve vojenství. Podle zprávy SGR činila uhlíková stopa vojenských operací EU v roce 2019 více než 24,8 milionu tun CO2. To odpovídá ročním emisím přibližně 14 milionů průměrných automobilů. Stejná zpráva však poukazuje na problémy s kvalitou údajů v tomto odhadu a uvádí, že číslo je konzervativním odhadem a může být ve skutečnosti vyšší. Zpráva kritizuje skutečnost, že ačkoli jsou armády velkými spotřebiteli fosilních paliv, bývají často osvobozeny od povinnosti veřejně vykazovat své emise uhlíku. Ze zkoumaných vojenských technologických společností působících v EU byly největší emitenti skleníkových plynů vyhodnoceny PGZ (se sídlem v Polsku), Airbus, Leonardo, Rheinmetall a Thales. Zplodiny americké armády Studie z roku 2019 mezitím ukazuje, že americká armáda je větším znečišťovatelem než 140 zemí dohromady. Pokud jde o samotné tanky, The National News uvádí, že „uhlíkové emise z 60tunového bojového tanku Abrams v USA jsou vypočteny jako ekvivalent 10 automobilů Mercedes-Benz“. Uhlíková stopa americké armády je obrovská. Stejně, jako jiné dodavatelské řetězce, se spoléhá na rozsáhlou globální síť kontejnerových lodí, nákladních automobilů a nákladních letadel, které zásobují její operace vším možným, od bomb po humanitární pomoc a palivo. Americká armáda je jedním z největších znečišťovatelů v historii, spotřebovává více kapalných paliv a vypouští více plynů, které mění klima více než většina středně velkých zemí. Kdyby americká armáda byla státem, jen díky spotřebě paliv by se umístila na 47. místě na světě v emisích skleníkových plynů, mezi Peru a Portugalskem. Například v roce 2017 armáda nakoupila přibližně 269 230 barelů ropy denně a spalováním těchto paliv vypustila více než 25 000 kilotun oxidu uhličitého. Americké letectvo nakoupilo pohonné hmoty v hodnotě 4,9 miliardy dolarů, námořnictvo 2,8 miliardy dolarů, armáda pak 947 milionů dolarů a námořní pěchota 36 milionů dolarů. Dokážou solární panely pohánět těžký bojový tank? Napájení tanku pomocí současných solárních technologií by bylo podle všeho neuvěřitelně nepraktické. Naději však lze spatřovat v technologiích blízké budoucnosti, jako jsou perovskitové články, jež by měly zlepšit účinnost a životnost. Technologie vozidel poháněných solárními panely je stále v plenkách a lídři v oboru, jako je Light Year One, jsou v současné době schopni nabíjet solární energii pouze rychlostí přibližně 12 kilometrů dojezdu za jednu hodinu nabíjení. Z toho je více než jasné, že tato technologie má před sebou ještě hodně dlouhou cestu - zejména proto, že obrněná divize americké armády potřebuje energii až 500 000 galonů paliva denně. V krátkodobém horizontu by však mohly být využity hybridní elektrické pohonné systémy ke zlepšení výkonnosti tanků tím, že by poskytovaly energii pro dílčí systémy. „Všichni jsme zodpovědní za to, abychom v boji proti změně klimatu dělali více,“ vysvětlil Stoltenberg na online semináři. „Proto se zabýváme tím, jak může NATO přispět k dosažení čisté nuly.“ Co říkáte na představu tanků poháněných sluneční energií? Zdroje: interestingengineering.com, theconversation.com, nato.int, sgr.org.uk.
Uzemnění panelů+přepěťová ochrana
krtek (8 days) 
pekne konstrukci na kraji pospojit osmickou almigem a primo dolu do zeme. mam na strese trimetrovej jimac a modlim se, ze to nejhorsi odvede. pospojit to sestkou lankem a do baraku, to je tak proti urazu, ale z pohledu blesku je to spis pruser. jeste vas nekopli neuzemeny panely, kdyz jste si sahli na panel a druhou rukou na okap? me jo, nic moc. Uzemnění tedy u panelů hlavně kůli bezpečnosti, abych nedostal ránu a odvedl případné přepětí z blesku a protože konstrukce na panely je na louce, radši netahat uzemění k baráku, když není hromosvod.
krtek (8 days) 
Mám panely na zahradě 20 metrů od domu, chci je použít přímo na vytápění DC proudem v podlaze bez elektroniky. To není dobrý nápad. Proč to není dobrý nápad?
SmartSolar MPPT RS 450|100
xmasin (8 days) 
Doporučuji zkusit spočítat kombinace přímo u Victronu mají na to online kalkulátor https://www.victronenergy.com/mppt-calculator
rasto (8 days) 
Zdravím, Možné napojenie 12ks panelov pre 450/100: 1.string 6s 2.string 6s 1.string 7s 2.string 5s 1.string 8s 2.string 4s 1.string 9s 2.string 3s 10ks do serie nedoporučujem je možné prekročenie pri teplote -10st. 450V. Poškodenie regulatora. rm
Dagus (8 days) 
No myslím si, že u tebe jedinej rozumnej setup bude 2x10S. Dalo by se zkoušet i to 6s2p, ale při ceně reglu bych do toho nešel. Stejně s 2x10 jdeš výkonově víc než je udávaný výkon do aku, takže by tě to nemělo moc limitovat.
Přetok nebo jalový proud???
PavelR (9 days) 
Ahoj, S velkou pravděpodobností je to jalovina. Stačí si dát na fázi klešták a uvidíš proud. Pokud je měnič ze strany sítě nezatížený ( defakto odlehčený motor , protože tam nějaké trafa budou) tak má mizerný účiník. Pavel nebo ma na vstupu nejaky vetsi foliovy kondenzator a bude to v kapacite. Idealne analyzator site, nebo alespon oscilo a zjistit jestli je proud pred nebo za napetim. Mizerny ucinik doma netreba resit doma elmery jalovinu neresi.
Franta2776 (9 days) 
To Franta2776 díky.Tak jo bude to asi tak.Mě zaráží,že ani výrobce nikde tuto vlastnost nezminuje. Bylo by to fajn,ale bez přetoků.Chtělo by ho podrobit osciloskopické metodě - tuším Vítek tak analyzoval přetoky. On je stejný display,stejné body v návodu jako 5048MG,takže i střeva budou asi stejný.
FCC (9 days) 
Ahoj, S velkou pravděpodobností je to jalovina. Stačí si dát na fázi klešták a uvidíš proud. Pokud je měnič ze strany sítě nezatížený ( defakto odlehčený motor , protože tam nějaké trafa budou) tak má mizerný účiník. Pavel
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
brin (9 days) 
Ta hodnoty jsou mereny na clanku flukacem. Napeti v meraku pro me nebylo relevantni, jen orientacni, abych to neprehnal s vybijenim. Ostatne je tam fotka dipleje s uplynutym casem. A ta hodnota je pod zátěží. Bez zátěže má teď článek 3,33 V. Mimochodem, klidně vám jeden článek pošlu na testy, jestli chcete
Mikel (9 days) 
Pouze jsem zeptal na nesrovnalosti. Dle vyrobce merak umi max 20A "200V20A150W adjustable Constant Current Electronic Load Battery Tester usb dc 12V24V Lead-acid lithium Discharge Capacity meter" Pokud je ubytek 0,3V ( coz pri mereni povazuji za extremni) ta hodnota "vybito na 3,24 V" je se zatezi nebo bez zateze po dokonceni mereni? Nic spatneho prosim za dotazy nehledejte
brin (9 days) 
Umi cca 24 A a ty dratky jsou 6mm medeny draty. Ano, maji ubytek napeti cca 0,3 V, ale to neresim, merim Ah. Muzu se zeptat, o co vam jde? Snazite se me pristihnout pri lzi a naznacit, ze tu chci nekoho okrast?
Life paky s BMS 10Ah
DanoP (9 days) 
Pred niekolkymi rokmi sa mi dostali do ruk LiFe baterie 4S1P oznacene ako 12V 3Ah z BMS z e-skutr. Kedze som z nich vybral len clanky, nevenoval som zabudovanej BMS pozornost a odlozil ich do suplika. Az neskor som zistoval co tam je za IC, a podla datasheetu je to bez balancovania, len kontrola napati clankov a max prudu. Pred par dnami som vsak dostal do ruk bateriu 12V 10Ah s BMS, prve co ma zarazilo bolo ze v baterke nieco hrkalo -mal som pocit ze sa hybe pack v puzdre. Po rozobrati sa moje podozrenie potvrdilo, v daleko vacsej plastovej krabici pack 4S2P zaberal len 2/3 priestoru. Viac ako text povedia fotky. Za pozornost stoji mix kontaktov clankov, niektore maju skrutku, ine maticu, jeden dokonca mix oboch. Skusobne som pack dal nabijat prudom 5A na cielove napatie 14,4V (to by boli plne nabite clanky s 3,6V na clanok). Nabijanie sa prerusilo po dobiti 8219mAh pri napati 14,17V, takze BMS zaucinkovala na hranicne napatie niektoreho clanku. Neskor pri merani po clankoch som zistil ze nabijanie je prerusene ak napatie clanku presiahne 3,651V, co je OK. Zapne sa opat az ked klesne pod 3,561V. Bateriu som nechal odpocinut (pre istotu na betonovej podlahe), napatie spadlo na 13,39V (cca 3,348V/clanok). Napatia na 3 dvojiciach boli 3,347V a na jednej 3,345V. Zaujimalo ma aky ma BMS-ka balancny prud, po dlhom hladani som nasiel tieto parametre Takze max 35mA, a to sa spusta balancovanie az pri 3,6V. Takze v reale, ak dojde k rozhodeniu paku je minimalna sanca na zrovnanie. Moje podozrenie sa ukazalo, pri nabijani vypne BMS, lebo jeden par clankov uz dosiahol 3,65V, zatial co par s najnizsim napatim mal este len 3,42V. Pre info, bateria bola zakupena v EU, ale mam dojem ze to musel robit niekto na kolene, ja by som sa za taky vyrobok hanbil.
SmartSolar MPPT RS 450|100
Kali (9 days) 
Ahoj, pořídil jsem regulátor SmartSolar MPPT RS 450|100 a plánuji na něj připojit dva stringy 12ks a 10ks panelů JA Solar JAM60S20 -385. Problém je, že (pokud jsem dobře rozklíčoval dokumentaci) když zapojím všech 12 panelů do série, tak překročím limit max napětí 450V a pokud to rozdělím na 6s2p tak překročím max připojený proud A uvedený v dokumentaci k regulátoru 20A. Panely mají uvedeno: 385W Voc 41,78V Vmp 35,04V Isc 11,53A Imp 11A A regulátor má upozornění: Max. PV operational input current 18 A per tracker Max. PV short circuit current: 20 A per tracker (2) Maximum PV array size per tracker: 7200 Wp (450 V x 20 A) (3) 2) A higher short circuit current may damage the controller if PV array is connected in reverse polarity. 3) Max. 450 Voc result in appr. 360 Vmpp, therefor the maximum PV array is appr. 360V x 20A = 7200Wp Předpokládám, že regulátor bude mít nějakou bezpečnostní rezervu a měl by zvládat o dost víc než má uvedeno. Druhá věc je, že mám stringy na východ a na západ s odchylkou 3° a sklon 35, tedy bych se na maximální hodnoty neměl nikdy dostat. Za mne zapojím větší string 6s2p (stejně mi nic jiného asi nezbývá) a menší nechám 10s. Ale pro jistotu bych byl rád za názor někoho zkušenějšího. Předem dík za názor.
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
Mikel (9 days) 
Maximum, co tu mam, 0,2C. Vic nezmerim. A vnitrni odpor nezmerim, nrmam na to vybaveni. ale ten merak co je na fotce neumi 0,2C ( 27A ), ten merak umi zatez do 20A ale zase 20A zatez neudrzi ty dratky pro mereni co tam mate. Bude tam velky ubytek napeti a zahy to bude hlasit nizke napeti pri 20A a test se ukonci.
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (9 days) 
Mám doma ještě měnič s čistým sinusem 12/230V ten bych zapojil před tento jako siť.Může někdo doporučit elektroměr nebo metodu ,která bezpečně ty regulační přetoky změří a odhalí??
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
brin (9 days) 
Maximum, co tu mam, 0,2C. Vic nezmerim. A vnitrni odpor nezmerim, nrmam na to vybaveni.
Přetok nebo jalový proud???
bublich (9 days) 
To Franta2776 díky.Tak jo bude to asi tak.Mě zaráží,že ani výrobce nikde tuto vlastnost nezminuje. Bylo by to fajn,ale bez přetoků.Chtělo by ho podrobit osciloskopické metodě - tuším Vítek tak analyzoval přetoky.
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
Mikel (9 days) 
Pri jakem proudu? To je zasadni informace ve vztahu k celkove kapacite. A kolik je realny vnitrni odpor?
brin (9 days) 
Tak jsem dokončil testy. Kapacitně je to dobré, dokonce super. Nabito na 4,15 V a vybito na 3,24 V. Naměřeno celkem 132 Ah. Na to, že 135 Ah mají mít mezi 4,2–2,75V, tak bych řekl fajn. Těch 132 Ah bude využitelná kapacita při běžném provozu. https://photos.app.goo.gl/mAs1eCkmDECha6g47
Přetok nebo jalový proud???
Matess (9 days) 
podle mě v tomto hybridním režimu je to prostě přifázování (grid tie) s limiterem.
Franta2776 (9 days) 
Jak prosím proběhla ta praktická zkouška.Já si pořád myslím že "nepřicucává" (tomu rozumím,že pouze část výkonu vezme ze sítě),ale prostě na chvíli přepne transfer relé a po snížení příkonu se vrátí na panely. Nezatížil jsem ho na hranici jmenovitého výkonu to je 5,5kVA.Původně jsme si myslel,že když mu nestačí výkon z PV nebo je přetížený,tak zapne obchozí relé a sepne síť. Funguje takto: 1)když má zátěž třeba 3kW a PV dává pouze 2kW,tak si přicucne 1kW z DS. 2)když má zátěž 500W a na PV dostupných 2000W bere z PV 440W a 60Wz DS.Aby neudělal přetok pří odlehčení část výkonu bere z DS. 3)Když se připojí DS k měničí,tak výstupní a vstupní napětí se srovná 4)Bypass signalizuje,až ve schvíli,kdy více jak 50% odběru je z DS 5)Bez problémů pracuje bez DS a není mi jasné proč konstruktér nezvolil jednudiší cestu a to usměrnit DS a dát ji do cesty MPPT.Proč zvolil údajné přifázování k síti? Funguje moc pěkně:)),ale asi ne pro ČR.
Vzdálená data z regulátoru (3G/4G)
petrtigr (9 days) 
Zdravím, chtěl jsem se zeptat. zda existuje na trhu MPPT regulátor v cenové relaci do 3tis.Kč, který by dokázal odesílat informace z regulátoru přes mobilní data (3G/4G) na mobil? Mám tím namysli kapacitu baterie, aktuální dobíjení apod. Děkuji. Tak jak to napsals tak urcite za tu cenu koupis jenom Mppt.Jeste je dulezite jaky potrebujes na jake napeti a proud od toho se je potreba odrazit dal. Potom jeste na jakou aplikaci ho budes potrebovat?
Přetok nebo jalový proud???
bublich (9 days) 
Jak prosím proběhla ta praktická zkouška.Já si pořád myslím že "nepřicucává" (tomu rozumím,že pouze část výkonu vezme ze sítě),ale prostě na chvíli přepne transfer relé a po snížení příkonu se vrátí na panely.
Lifepo4 z Aliexpresu
Xixan (9 days) 
S tymtp mate niekto skusenosti? https://m.fr.aliexpress.com/item/100500 ... b3412ccef6 Ma to BMS ,pride to za par dni z ceska. 4ks dat na 48v ? Nevyhoda ze nema vystup z bms . Ci radsej by ste kupili samotne baterie a k tomu spravili bms? Ci by ate brali od uplbe ineho predajcu z aliexpressu? A od ktoreho?
BAZAR Prodám baterie z elektroskůtrů
hustodemon (9 days) 
1 - Baterie elektro skůtr - 72V - 33,8 Ah - 20S13P - 25 000 kč 2 - Baterie elektro skůtr - 72V - 23,2 Ah - 20S8P - 14 000 kč 3 - Baterie elektro skůtr - 60V - 40 Ah - 16S16P - 25 000 kč 4 - Baterie elektro skůtr - 60V - 40 Ah - 16S16P - 25 000 kč 5 - Baterie elektro skůtr - 60V - 30 Ah - ? - 15 000 kč Baterie jsou cca 2 roky staré z nedokončeného projektu. Jen vyzkoušené! Nikdy se neprovozovaly v žádném zařízení. Pro vážné zájemce bych mohl provést kapacitní test (mám elektronickou zátěž která vybije a naprosto přesně změří). Volat na 725543793 nebo psát na paracisko@gmail.com
BAZAR DIY 2,5kW 48V LF invertor - nekompletovany
Johnny.sk (9 days) 
Predam vsetky casti invertoru na poskladanie do vlastnej skrine z nerealizovaneho invertoru. Staci mi jeden vykonnejsi ktory som takto isto staval. Odporucam prestudovat vlakno https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=44&t=2352 doska 3,6kW - 60eur https://www.aliexpress.com/item/32976783366.html?spm=a2g0o.detail.1000023.8.4c1866fdKuwmw8 trafo 2500VA - 200eur original na zakazku od slovenskeho vyrobcu tlmivky 100A - 50eur ine drobnosti - 30eur spolu 340eur Predam za 300eur Testoval som toto zapojenie na kuchynskom okruhu, ubyvacka bez problemov fungovala kym niekto nezapol kanvicu.. hodil sa do chyby kvoli pretazeniu. Lebo 4kW odber.. Trafo to chvilu podrzi.
Vzdálená data z regulátoru (3G/4G)
xmasin (9 days) 
Pro produkty od Victronu by mělo jít použít Raspinu s VenusOS a připojení buď přes WiFi nebo přes jakýkoliv USB LTE modem. Venus OS funguje na Raspi 2 a výše.
petrtigr (9 days) 
Zdravím, chtěl jsem se zeptat. zda existuje na trhu MPPT regulátor v cenové relaci do 3tis.Kč, který by dokázal odesílat informace z regulátoru přes mobilní data (3G/4G) na mobil? Mám tím namysli kapacitu baterie, aktuální dobíjení apod. Děkuji. Mylim si ze Victron to ma v nabidce,ale ta cena je asi dvojnasobna.Nejsu si ti ale 100% jisty podivej se na jejich stranky.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
Franta2776 (9 days) 
Už mně dorazily, cena sedí 133 za metr Myslím, že lepší cenu nenajdete. Já tam nakupoval vše má to i černém provedení měl jsem osobní odběr.Vše dle domluvy.
pezizka (9 days) 
Už mně dorazily, cena sedí 133 za metr Myslím, že lepší cenu nenajdete.
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (9 days) 
Na odkazu níže je to docela vysvětlený. Myslim, že pokud ho provozuješ bez baterii, občas si "odplivne" do sítě, třeba při odpojení velký zátěže, ale netušim, jestli to elektroměr vyhodnotí jako zpětnou dodávku. Ona ta změna toku AC proudu není tak jednoduchá na identifikaci, záleží hlavně na nastavení algoritmu elektroměru. https://www.fve-mp.cz/aktuality/5048mg- ... ulatoru-13 Jojo rozumím.Já jsem můj měnič kupoval s tím,že ho budu provozovat jako ostrov s baterii.Mám ho týden doma o funkci přisávání ze sítě jsme nevěděl,zjistila to až praktická zkouška.Přisávání se mi zdá pěkně použitelné na přechodné období. Ten 5048mg s baterii provozuje někdo s přisáváním z DS bez přetoků????Ono ty střeva budou podobný.
lemra79 (9 days) 
Na odkazu níže je to docela vysvětlený. Myslim, že pokud ho provozuješ bez baterii, občas si "odplivne" do sítě, třeba při odpojení velký zátěže, ale netušim, jestli to elektroměr vyhodnotí jako zpětnou dodávku. Ona ta změna toku AC proudu není tak jednoduchá na identifikaci, záleží hlavně na nastavení algoritmu elektroměru. https://www.fve-mp.cz/aktuality/5048mg- ... ulatoru-13
Franta2776 (9 days) 
Pánové díky za info a váš čas. Podle vás může dojít k přetoku při připojení baterie případně přepnutí bypass??Jak podle vás dodává část výkonu ze sítě a část z PV? Podle mne má někde sběrnici ,kde má stejnoměrné napětí jak PV ,sítě i baterii a tam si tahá dle potřeby. Může měnič udělat přetok ,když není na dodávku do sítě vůbec dělaný a na straně zátěže nemá síť??Znáte někdo takový případ??Pokud je to měnič Grid -tie tam si to umím představit.
Axpert Max 7200
MilosV (10 days) 
FW mám aktualizovaný. Hluk při provozu je velmi slušný, větráky připomínají start letadla... Naštěstí mám nainstalováno v garáži, takže v domě není slyšet. FVE mám spuštěnou od 18.4.2021, k dnešku vyrobeno: Po spuštění těžícího rigu, v případě potřeby klimatizace na chlazení a vířivky jsem dosáhl max. denní výroby 37 kWh (co vyrobeno, to spotřebováno). Příklad denní výroby 25 kWh: Bohužel pořád na střeše něco zůstává a tak rozšířím baterie z 240 Ah na 360 Ah. Provoz sleduji přes WiFi modul: Nyní se učím s Arduinem a připravuji automatizaci vytěžování výřivka/bojler a chlazení rigu a baterií dle teploty.
Přetok nebo jalový proud???
Matess (10 days) 
ano chtěl jsem napsat to samé. Podle manuálu to není king - je tam transfer time. Tzn jedná se o hybridní měnič u kterého přetoky vyloučit nejdou. king here https://ecoprodukt.cz/product/22448/dow ... a%20EN.pdf transfer time line mode to battery mode 0ms - tzn. tady je dvojitá konverze, když mu spadne linka a přechází na baterii je to prostě bez výpadku. Kdyžto u tvého kusu jsou standartní časy 10,20ms...
bublich (10 days) 
Dobrý den. Mám Easun 3kW Plus 24V.Klasické bypassové relé.Porovnal jsem návody krok za krokem a jsou naprosto totožné. Jsou tam přidány pouze časovače v závěru.Pokud tedy ten návod je skutečně na to zařízení tak se jedná o klasické relé a ne dvojitou konverzi.Tam si myslím je přetok vyloučen.Takže zřejmě opravdu půjde o soustavnou chybu při měření. Takže ještě edit: Úplně v závěru je navíc taková ta klasická malůvka displeje s odpojenou baterií a textem,že je možný provoz bez baterie přímo z panelů.To já tam nemám.To je jediný rozdíl co jsem našel. Navíc v tom techickém listě se udávají časy přepnutí při výpadku sítě,což si myslím u dvojité konverze je blbost.
Franta2776 (10 days) 
V Čechách je klon třeba tady v příloze i návod: https://www.resacs.cz/solarni-stridac-m ... vsol-mppt/ Já jsem koupil tady: https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... %2522%257D Tady jsou stránky výrobce,asi přelepovače: https://www.easunpower.com/products/EAS ... -With-WiFI
Axpert Max 7200
rasto1 (10 days) 
Zatím největší denní výroba 17 kWh. To je vyroba za menicom?, alebo z panelov? Mne sa predvcerom podarilo 40kWh za menicom spotrebovat, keby som mal konecne bazen, tak by to bolo mozno i 50-60kWh Dokup panely, lebo tie ta limituju.
Přetok nebo jalový proud???
Matess (10 days) 
přiznám se že google ten název moc nenachází, takže jestli se jedná o kinga s dvojitou konverzí beru zpět... Jinak platí co jsem napsal - asi někde chyba v měření. Kde se tento měnič dá koupit? Nicméně pravda - měl bych do wiki doplnit měniče s dvojitou konverzí.
Franta2776 (10 days) 
Do sítě pravděpodobně dodávat nemůže. "Přicucávání" má pravděpodobně vyřešeno tak, že AC od distributora usměrní a vzápětí nastřídá na výstupní straně. Výhodou je, že nemůže dodávat do sítě. Nevýhodou že nemůže přicucnout víc, než umožňuje jeho střídač - tedy nějakých 5.5 kW. Obdobně snad pracuje Axpert king. Má bypass při přehřátí apod.(asi relé)Pokud začne jít větší polovina energie ze sítě signalizuje bypass.Co mi nesedí je těch 2,5A asi jalového proudu.Vyšší frekvence od spínaného zdroje ten klešťák nezměří.Na vstupu budou určitě nějaký kondíky.
Axpert Max 7200
pavel23 (10 days) 
Aktualizovali ste uz najnovsi Frimware pre tento menic? Ja som uz aktualizoval.Neviem ako u Vas ale u mna ten menic velmi huci,otacky ventilatora dost pocut,mam ho v technickej miestnosti pri dome ale predsa ho pocut ked ide na plny vykon..Skusali ste ho nejako odhlucnit? Provozuje tento menic niekto s Lifepo 4 bateriami? Lebo na Lifepo 4 bateriach mam len vlastnu BMS ku ktora ma bluethoot pripojenie a stav baterie online mi ide ukazat len cez ich aplikaciu WatchPower a ta je dost nepresna a neukazuje aktualne hodnoty a potreboval by som nejako online cez net kontrolovat stav baterie ..
Přetok nebo jalový proud???
rva (10 days) 
Do sítě pravděpodobně dodávat nemůže. "Přicucávání" má pravděpodobně vyřešeno tak, že AC od distributora usměrní a vzápětí nastřídá na výstupní straně. Výhodou je, že nemůže dodávat do sítě. Nevýhodou že nemůže přicucnout víc, než umožňuje jeho střídač - tedy nějakých 5.5 kW. Obdobně snad pracuje Axpert king.
Franta2776 (10 days) 
to vypadá zcela jistě na nějakou chybu měření. Nicméně měnič nemůže fungovat jako offgrid bez baterie, může fungovat jen jako přifázovač s omezovačem. http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... dy#p120227 - pokud to nechceš číst celé zajímá tě kategorie hybridní měniče. Matessi díky za info. Hybridní měniče jsem přečetl.Ten můj měnič dělá toto, baterku ještě nemám: 1)Pokud není připojená síť normálně dodává do zátěže z PV.Vstupní a výstupní svorky jsou galvanicky oddělené na výstupu 230V na vstupních AC svorkách 0V je oddělaná i nula mezi vstupem a výstupem. 2)Pokud připojím síť,tak se srovná vstupní a výstupní napětí podle sítě..A v případě potřeby si měnič přisává výkon ze sítě.Teď třeba zátěž 480W z toho 400W zPV a 80W si trvale tahá ze sítě.Když vypnu síť celý výkon přejde na PV. Při vypnutém stavu je odpor mezi vstupem a výstupem 260kOhm.Mám na výstupu jednofázový 2000imp/kWh to je jeden imp 0,5Wh.Pokud je měnič bez zátěže ani blik.Přesto teče 2,5A. Provozovat bez připojené sítě nebo se sítí???Je to galvanicky oddělené nebo není??
Axpert komunikacni protokol
dequeue (10 days) 
nestracaj trpezlivost ten prevodnik uz mas odskusany na niakom inom projekte, alebo ho pouzivas prvy krat? Lebo ovladace a funkcnost tychto prevodnikov byva najvacsia zrada. vo windows pozri "Control Panel > Device Manager > Ports", ci sa tam objavy prevodnik pri odpojeni/zapojeni do PC a ake cislo dostane COM3 byva vacsinou Modem
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
brin (10 days) 
Ta hmotnost ale celkem sedí. Není to 2,25, ale 2,3, nicméně to je furt dobrý. To nabíjení je samozřejmě nesmysl A o kapacitě samozřejmě poreferuju, až ji změřím. Zatím nabíjím a mám tu jen 6A Turnigy, takže.... To trvá.
Mikel (10 days) 
Chatging:-50°C-60°C 12. Battery Weight About 2.25KG to jsou take hodne vesele hodnoty
Panel 270 Wp Zvolen
Dusan61 (10 days) 
Zdravím solárnici, chcem vás poprosiť o radu. V súčasnej dobe mám v systéme akumulátor poskladaný z Li-ion článkov 18650 96P/4S. Nakoľko chcem časom prejsť na 28V systém, tak chcem tieto články využiť aj v novom zapojení. Jednotlivé bloky 18650 by som zapojil do série po osem blokov a k ním by som dokúpil osem 100Ah Li-ion. Tieto 100Ah by som zapojil do série a toto celé by som pripojil k 18650 paralelné cez BMS a poistky. Na súčasných 18650 BMS nemám, ani ju tam nechcem použiť. Meranie na jednotlivých blokoch mám zabezpečené cez LK3. Taktiež mám zabezpečené cez LK3 odpojenie panelov a meniča pri podpätí, alebo prepätí na jednotlivých blokoch 18560, ako aj celého bloku akumulátora. Akumulátor chcem zapojiť takto: No a teraz to čo sa chcem poradiť. Jedná sa o hodnotu poistiek medzi 100Ah a 18650 Li-ion. Myslím si, že FU13 – FU19 by stačili okolo 20A a poistku FU20 by som dal 125A. Tieto poistky tam chcem dať preto, aby sa napätie na jednotlivých blokoch vyrovnávalo a tak by som mal prehľad aj v LK3 o napätí na všetkých blokoch akumulátora. V prípade ak by som kúpil drahšiu BMS, ktorá by vedela komunikovať s mobilom, tak by som mal prehľad o jednotlivých blokoch akumulátora aj cez mobil. Údaje z BMS by som asi nevedel dostať do LK3, hoci jeho nová verzia už má možnosť vlastného nastavenia komunikácie cez MODBUS. Ešte som ani nepozeral či nájdem dáku spoľahlivú BMS pre osem Li-ion akumulátorov, ale dúfam že niečo nájdem. Pripadne ak máte niekto niečo spoľahlivé, tak poprosím o radu. Ďakujem
HE3DA úložiště po česku
Dagus (10 days) 
Už jsem měl rozepsány formulář pro nabídku, pro zajímavost. Pamatuju ale, že jsem tenkrát poptával cca dva roky zpětně a byl to úlet i kdyby fungovali alespoň jako normální lifepo.
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
brin (10 days) 
Ty hodnoty teplot jsou podle mě totálně vycucané z prstu.
brin (10 days) 
Jo, máš pravdu. Já to jenom neumím správně změřit. Ono je třeba to měřit jinak než běžný odpor a mě to nedošlo. Já prostě přiložil flukáče a ono to ukázalo nějakou hodnotu, jenže to není vnitřní odpor. 1 Chatge voltage 4.2V 2 Nominal voltage 3.65V 3 Nominal capacity 135Ah 4 Charge current Standard Charging/Discharging:0.5C(45A) 5 Standard Charging method CCCV 6 Charging time Standard Charge:1C-60minutes(Ref.)Rapid Charge:2c-30minutes(Ref) 7 Max.charfe current 1C 8 Max.discharge current 3C 9 Discharge cut -off voltage 2.75V 10 Operating temperature Chatging:-50°C-60°C Dischatging:-50°C-60°C 11 Storage temperature -20°C∼+60°C 12 Battery Weight About 2.25KG
Mikel (10 days) 
Tenhle vnitřní odpor deklaruje i výrobce v datasheetu. Jste si jisty, ze to neni 0,20mOhm? Muzete poslat datasheet? Pokud by to melo 20mOhmu tak max zatizeni bude kolik? 0,2C ?
BAZAR 6kW LF menič + batérie
Johnny.sk (10 days) 
Zdravim, je to este k odberu ? Miesto odberu? To je 24V ak dobre pozeram. Bolo to testnute ci to chvilu potiahne aspon 5kW ? vdaka za info
HE3DA úložiště po česku
kybos (10 days) 
Prodej baterií a celých úložišť začne v 1. polovině roku 2021. Pokud chcete velmi výkonné nehořlavé baterie na celý život, zašlete nám poptávku (níže), obratem Vám odpovíme. Můžeme Vás zařadit do pořadí, až se spustí seriová výroba. Ceny budou ještě upřesněny První polovinu roku 2021 máme za sebou a tak to vypadá, že prodej začal ještě před upřesněním cen a spuštěním sériové výroby.
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
brin (10 days) 
Tenhle vnitřní odpor deklaruje i výrobce v datasheetu. Edit: ne, neuvádí, jenom já jsem matlák a neumím měřit vnitřní odpor. Vnitřní odpor těchto baterií je 0,3 mOhmu, dle datasheetu.
Axpert komunikacni protokol
sasy (10 days) 
Pánové díky za odpovědi,ale bohužel s PC se nemám rád.Axpert má jen RJ výstup a mám ho připojený přes kabely k němu dodané.Progam mi nahrál ajťák tak to bude snad dobře.Zobrazí to akorád com 3 a to je všechno.Naprogramoval jsem ho přes displey,ale jde mi o občasnou kontrolu a na to by mi stačilo základní zobrazení na tom WatchPower.
HE3DA úložiště po česku
Matess (10 days) 
mluvil o tom že by mohl dělat i lifepo4, ale stavajici jsou liion. Hlavním rozdílem hedy proti liion je jiný separátor, který dělá baterií objemnější při stejné kapacitě, ale taky o dost bezpečnější. V ruce jsem ji ještě neměl...
zbek (10 days) 
H3 DA jsou lion technologie?
Axpert komunikacni protokol
dequeue (10 days) 
ja uz si to celkom nepamatam, ale podla navodu program skenuje vsetky Seriove porty a snazi sa najst zariadenie sam, takze by si nemal nic nastavovat v "Com. port Plug And Play Setting" ti ukazuje vsetky porty ktore program vidi a ktore skenuje takze si skontroluj ci tam je aj ten tvoj prevodnik http://www.mppsolar.com/manual/Watchpower%20(off-grid)/WatchPower%20user%20manual.pdf
Lubik (10 days) 
Jak jsi připojený k PC? Mám klon s USB portem a komunikace normálně funguje přes USB. Nic jsem nenastavoval akorát se musí zadat heslo (je v návodu) "
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
Mikel (10 days) 
Teď baterii nabíjím, abych mohl prověřit kapacitu. Vnitřní odpor 20 mOhmů. https://photos.app.goo.gl/hhqUadyquRtZhvYY9 Vnitrni odpor 20 mOhmů u teto baterie? Ta uz je asi tesne pred smrti. 20 mOhmu maji tak nove male clanky 18650, ne tyto prumyslove clanky. Ty musi byt vnitrni odpor kolem 0,5 mOhmu pokud jsou nove.
Přetok nebo jalový proud???
Matess (10 days) 
to vypadá zcela jistě na nějakou chybu měření. Nicméně měnič nemůže fungovat jako offgrid bez baterie, může fungovat jen jako přifázovač s omezovačem. http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... dy#p120227 - pokud to nechceš číst celé zajímá tě kategorie hybridní měniče.
Bitcoin - měna nezávislého člověka
mypower.cz (10 days) 
EU chce zakázat anonymní krypto peněženky, aby zabránila praní peněz a financování terorismu ... který je však obvykle financován vládami v USDolarech nebo EURech. - EU chce zakázat anonymní kryptoměny, aby zabránila praní peněz a financování terorismu. - Balíček, který byl zveřejněn v úterý, sestává ze čtyř legislativních návrhů. - Tyto návrhy se vztahují na všechny kryptoměny a na všechny služby kryptoměn.
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
brin (10 days) 
Teď baterii nabíjím, abych mohl prověřit kapacitu. Vnitřní odpor 20 mOhmů. https://photos.app.goo.gl/hhqUadyquRtZhvYY9
montážní konstrukce na vlnitý eternit
dub042 (10 days) 
Tak hlavně vrtat za mokra, ať si všude nerozneseš azbest,a určo respirátor
luky (10 days) 
Zkušenost s fve-mp.cz pozitivní. Teď už to "jenom" dostat na střechu.
Jedoucí metro pod vodou ?
Martin P (10 days) 
K tomu videu. Těžko říci, čím je ten vlak tažený. Pokud je to dieselová lokomotiva s hydraulickým přenosem výkonu tak ta pojede dokud se nedostane voda do elektriky na ovládání. U dieselelektriky bych si tak jistý nebyl. Nápravové motory jsou sice hodně odolné, ale provoz přímo pod vodou? Při napětí v řádech stovek voltů na trakčním motoru? Fakt nevím. Naše lokomotivy mají hlídání izolačního stavu (starší zemní relé, novější bender), těm by se to asi moc nelíbilo. Co se týká řídícího stanoviště. U klasické lokomotivy je poměrně vysoko (u brejlovce cca 2 metry), rozvodná skříň je na stanovišti za strojvedoucím, případně ve strojovně. Pokud budu mluvit sám za sebe, já bych s tím nejel. Pokud nevidím hlavu kolejnice tak nejedu (je to i v předpise). Na kolejích může něco ležet, mohou být podemleté. Snad kdyby se hnala přívalová vlna. Ale o tom radši nepřemýšlím... . Třeba to v Číně mají jinak. Edit: to čekání na záchranu je taky možné. Ve vagónu se totiž nemele voda, což by při jízdě dělala.
mypower.cz (10 days) 
Řekl bych, že metro nejede, ale stojí. A kolem vozů proudí voda. Trpěliví cestující čekají, až je někdo zachrání. Asi to bude nejpravděpodobnější, ale jak se dívám na ty dveře a co se děje za nima, tak být to v tunelu, tak to ten proud strhne cele tu soupravu a lidi by tam asi tak trpělivě nestáli. Nebo se to už o něco zarazilo zezadu a zepředu musí být ale tlak jako kráva.Při tom proudu? Takový proud už běžně odplavuje auta.
rva (10 days) 
Řekl bych, že metro nejede, ale stojí. A kolem vozů proudí voda. Trpěliví cestující čekají, až je někdo zachrání.
mypower.cz (10 days) 
Dobrý den komunito. Dnes se na iděsu objevil článek o povodních v Číně. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_ajez Jako dobře, povodně jsou všude, je to katastrofa, ale co mě tedy dost spadla brada je video, které je z iděsu odkazováno na twitteru. https://twitter.com/PDChina/status/1417553648977072130 Fakticky od začátku je tam záběr na nějaký dopravní prostředek, hádám metro nebo tak něco, nebo vlak. Lidi z poloviny pod vodou a za dveřmi je vidět, že to jede. A to jako fakt, nebo to je nějaký render v Blenderu? To jako že by takový vehykl fakt jel takovou rychlostí, jako vypadá, že jede po zaběru na zasunovací dveře? A pokud je to kolejové vozidlo, to by ho ten proud nenadnesl a nevykolejil? A jako jak je to v té vodě napájené? A jako jak to někdo vpředu řídí? Když asi pod vodou bude i palubovka a ovládací prvky? Já nevím, příjde to jen mě trošku uhozené, nebo se pletu a fakt je něco takového reálné? Proč se ptám tu? Páč jsme tu komunita řešící energie a mě se to v kombinaci s tou vodou prostě nezdá. Čichám něco shnilého na internetu. A nebo to nejede a ta voda tam jen teče kolem toho a lidi tam jen tak stojí ve vodě. Nějaký komenty k tomu někdo ? Dík.
Axpert komunikacni protokol
sasy (10 days) 
Tak jak ho donutit ke komunikaci.Nastavej ho mám,jde mi jenom o vzdálenej dohled přes PC abych nemusel běhat k měniči.Když ho připojím k PC tak se nezobrazí žádné hodnoty.Asi jsem hodně natvrdlej,ale už nevím co udělat aby to načítalo ty základní hodnoty.Díky všem za radu.Dodavatel Axperta se vůbec neozval.
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (10 days) 
Mám tam zapojený před a za měničem jednofázový elektroměr,který umí signalizovat červenou LED diodou opačné zapojení zpětný chod elektroměru .Citlivost 0,025A a celou dobu nic nesignalizuje.Za 8 hodin natočil vlastní spotřebu měniče naprázdno 0,2kW. Co to je tedy za proud co ukazuje ten klešťák 2,5A??Poradí někdo??VF rušení z měniče?Jalový proud??
Axpert komunikacni protokol
dequeue (10 days) 
na "Modbus serial setting" zabudni to neviem vobec na co tam je - volakedy to nerobilo nic
sasy (10 days) 
Mám celkem novej PC kabely originál s převodem na USB.Jenom vím,že třeba u RS 485 u PTZ kamer je potřeba zadat ID kamery,přenosovou rychlost aatd.Tady na mne taky tato tabulka vykoukla,ale nevím kde sehnat tyto data u Axperta nabo nejsou potřeba?Chová se to stejně jako když nemám tyto data u PTZ kamery.Prostě nenaváže komunikaci.Je to v "Modbus serial seting"
Elektricka / hybridni auta
Matess (11 days) 
je to z důvodu bezpečnosti a kompatibility. Všechny prvky do aut jsou dělané na 12V - od vyhřívaní sedaček, rádia, světla, blinkry, centrál, ventilace, zařízení do autozapalovačů,... a tak se k tomu prostě ještě přidalo ovládání vysokonapěťové části. V případě nějakého selhání velké baterie je olovo dost blbuvzdorné na to aby to přežilo a třeba člověk mohl rozsvítit alespoň výstražná světla. Navíc 12V je bezpečné napětí...
PavelR (11 days) 
k čemu je vlastne u elektrosamohybu to 12V olovo? Na 12V veci staci preci DCDC menic z velke baterie ne? u hybridu jasný. U plugin hybridu napájí vše co je na 12 voltů jako v obyčejném autu,jen startování není startérem na 12 ale generátorem z vysokonapětového.Ono asi ten měnič dc/dc by měl větší spotřebu než řešení s 12 baterkou,pokud by běžel stále,jen mi není jasné proč zrovna olovo i když je asi blbuvzdornější než jiné technologie.... u hybridu je me to jasny. Ale ze by mel velkou spotrebu menic co by napajel jen poslouchatko na dalkovej central? Az se priblizim s klicem a vemu za kliku pak se zapne ten vetsi menic. Ten menic tam tak jak tak uz je. Baterka je heblo navíc. Nejsem autovyvojar jen se tak zamyslim.
jahodovák (11 days) 
k čemu je vlastne u elektrosamohybu to 12V olovo? Na 12V veci staci preci DCDC menic z velke baterie ne? u hybridu jasný. U plugin hybridu napájí vše co je na 12 voltů jako v obyčejném autu,jen startování není startérem na 12 ale generátorem z vysokonapětového.Ono asi ten měnič dc/dc by měl větší spotřebu než řešení s 12 baterkou,pokud by běžel stále,jen mi není jasné proč zrovna olovo i když je asi blbuvzdornější než jiné technologie....
HE3DA úložiště po česku
PavelR (11 days) 
Je zřejmé, že projektant systému asi vše řádně promyslel, když k fotovoltaickému poli o výkonu 30kWp nakonfiguroval nabíječe o výkonu 12kW a úložiště o jmenovitém příkonu 5,3kW. jak znam victron technicky to problem neni - vetsi ongrid za tim mensi hybrid zvlada i v ostrovu pomoci rizeni vykonu frekvenci - pokud to kostaly podporuji. Treba nebyla treba velka a vykona akumulace - jde to rovnou do spotreby ve firme a aku jsou treba hlůavne jako ups s tim ze se v ostrovu cast spotreb odhodi. Ale kdo vi.
Přetok nebo jalový proud???
Franta2776 (11 days) 
Pánové, dnes jsem připojil na Easun Isolar SML2 5,5kW síť.Mám připojeny panely a nemám zatím baterii.Pokud je měnič bez zátěže ukazuje mi klešťák proud na přívodu ze sítě okolo 2,5A.Co to je přetok?? Dostupný výkon na panelech byl cca 500W.Podle mne se tento měnič neumí přifázovat na síť a udělat dodávku.Je to tak?? Pokud panely odpojím proud klesne na 1,7A. Provozujete někdo tento konkrétní měnič nebo velice podobný připojený k síti?? Výrobce uvádí OFFgrid. Díky Franta
HE3DA úložiště po česku
Dagus (11 days) 
Je zřejmé, že projektant systému asi vše řádně promyslel, když k fotovoltaickému poli o výkonu 30kWp nakonfiguroval nabíječe o výkonu 12kW a úložiště o jmenovitém příkonu 5,3kW. Tak třeba jde něco rovnou do toho kostalu a mimo aku. Co se musí nechat, tak to úložiště nevypadá zle, ale že to je marketing je jasný. Na reprezentačních fotkách bych nečekám různé barvy vodičů na DC straně měniče, KG jako kabelovod a poblitou střechu od štětkování hromosvodu, ale jinak celkem vzhledné. Jen nechápu, že nepoužili ten jejich slavnej heda ebox 15kW když ho nabízejí. Jinak kontejner s 2.6MWh aku je fajn, to by mi udrželo barák celý rok .
Trakční baterie 5PzS400L
petrtigr (11 days) 
Tak to budu muset udělat jedině až v pátek.Dřív na chatu nepojedu.Bohužel na bateriích není žádný štítek je tam jen takové 6 místné číslo nahoře vyražené vyfotím i to jak tam budu.
rottenkiwi (11 days) 
Pekna foto, len je nam nanic, potrebujeme foto clankov z vnutra.
HE3DA úložiště po česku
rottenkiwi (11 days) 
Vsak tam pisu: 8000 cyklov az 1500 A prudy. Tak nech urobia 8000 cyklov a potom nech ukazu SOH a ako budu vyzerat tie platne.
Elektricka / hybridni auta
rottenkiwi (11 days) 
12 V je na chod elektroniky a ked je vybita, tak EV nefunguje. https://www.youtube.com/watch?v=h-dqcagHS4M Vymena 12 V baterky. https://www.youtube.com/watch?v=76PtZPF-Dvo Mate niekto tuto verziu Tesly s LFP baterkami ? https://ev-database.org/car/1320/Tesla- ... arge-table Je tazsia ako ine Tesly s 18650 alebo 21700 NMC/NCA 3.5 - 4.2 V clankami ?
Trakční baterie 5PzS400L
petrtigr (11 days) 
Fotka bateií.
HE3DA úložiště po česku
kybos (11 days) 
Je zřejmé, že projektant systému asi vše řádně promyslel, když k fotovoltaickému poli o výkonu 30kWp nakonfiguroval nabíječe o výkonu 12kW a úložiště o jmenovitém příkonu 5,3kW.
Elektricka / hybridni auta
PavelR (11 days) 
k čemu je vlastne u elektrosamohybu to 12V olovo? Na 12V veci staci preci DCDC menic z velke baterie ne? u hybridu jasný.
HE3DA úložiště po česku
PavelR (11 days) 
mě tam hlavně chybí alepoň orientační cena co stála kwh. Vždyť to měla být hlavní komodita těchto aku.
vanilka (11 days) 
Pecka jsou ty kleště a knejp položený na MPPT regulátorech (záložka "Showroom" - 2., 3. a 5. obrázek ve slideshow)
Cmelak74 (11 days) 
Pánové co říkáte na tohle: https://www.maister-energo.com/
Elektricka / hybridni auta
jahodovák (11 days) 
Viac sa mi paci ten napad cez 12v batarku to tahat, myslim ze tam by ani ten mozny problem s elektronikou nebol ,narozdiel od pouzitia HV menica. Rozmyslam nad tym preto ,ze cez zimu ked je energie malo ,by som elektromobil dobil pri praci alebo u rodicov na navsteve a doma by som par kwh vypustil v pripade potreby naspat do domacej baterie. Alebo proste elektromobil nehat doma tie najhorsie 3-10 tyzdnov(podla potreby) a tym rozsirit domacu bateriu na zimu,co je extremne nutne ak cez zimu aj cely tyzden nevijde slnko. U mna by podla vypoctov 10 mesiacov uplne v pohode stacila 20 kwh bateria(vydrzala by na 5 dni total tmy), a kvoli zime kupovat dalsich 20 kwh ,nieje efektivne. Nevím jak jiná ale u phev pokud nezapnu všechny systémy,tak je 12 baterie za chvíli prázdná,protože se nedobíjí...pokud je zapnu,jede ohřev nebo chlazení baterie a nevím co ještě...
Axpert komunikacni protokol
dequeue (11 days) 
No já jsem tady novej a nejde mi ani navázat spojení mezi PC a Axpertem pomocíWatch Power.Kabely mám originál.Poradí někdo?Nejsem zdatnej v PC. skusas to zapojit prvy krat a este ti to nikdy nekomunikovalo? pouzivas moderny pocitac s najnovsimi windows a usb prevodnik alebo usb kabel? asi nemas moznost vyskusat to so starym PC, starym windows a skutocnym seriovym portom WatchPower som naposledy pouzival roky dozadu. Kde vidis chybu? - problem pri instalacii WatchPower? - problem pri instalacii ovladacov USB? skus svoj problem blizsie opisat
dequeue (11 days) 
Zdravim pánové da se z Axperta vyčíst generace vyroby den,mesic,rok? v povodnej verzii je len QPI - verzia protokolu QID - seriove cislo QVFW, QVFW2 - verzia firmwru https://github.com/scottwday/InverterEm ... otocol.pdf Podla vsetkeho terajsie modely maju rozsireny protokol o nove spravy ale k tomu nemam dokumentaciu takze netusim.
sasy (11 days) 
No já jsem tady novej a nejde mi ani navázat spojení mezi PC a Axpertem pomocíWatch Power.Kabely mám originál.Poradí někdo?Nejsem zdatnej v PC.
Elektricka / hybridni auta
rottenkiwi (11 days) 
Tak to robia, ako to popisujete: https://www.youtube.com/watch?v=qMRpNhSjiAg&t=705s https://www.youtube.com/watch?v=ADqk4IjzjXs&t=292s
Xixan (11 days) 
Viac sa mi paci ten napad cez 12v batarku to tahat, myslim ze tam by ani ten mozny problem s elektronikou nebol ,narozdiel od pouzitia HV menica. Rozmyslam nad tym preto ,ze cez zimu ked je energie malo ,by som elektromobil dobil pri praci alebo u rodicov na navsteve a doma by som par kwh vypustil v pripade potreby naspat do domacej baterie. Alebo proste elektromobil nehat doma tie najhorsie 3-10 tyzdnov(podla potreby) a tym rozsirit domacu bateriu na zimu,co je extremne nutne ak cez zimu aj cely tyzden nevijde slnko. U mna by podla vypoctov 10 mesiacov uplne v pohode stacila 20 kwh bateria(vydrzala by na 5 dni total tmy), a kvoli zime kupovat dalsich 20 kwh ,nieje efektivne.
Trakční baterie 5PzS400L
petrtigr (11 days) 
Este nejaky graf, co mozete od tych bateriek cakat: https://www.trojanbattery.com/markets/r ... energy-re/ Hustota musi byt vo vsetkych rovnaka, inak ten clanok s inou hustotou / mensou / bude mat iny odpor. Foto mojich Trojanov: viewtopic.php?f=40&t=3486&p=61233&hilit=trojan+baterka#p61233 viewtopic.php?f=47&t=3113&p=54626&hilit=trojan+baterka#p54626 Vim ze ty hustoty musi sedet 8 ze 12 clanku zhruba sedi zbitek je trosicku vedle ale neni to tak hrozne.Fotky vaterek sem hodim vecer pokud se mi to podari.At je nad cim polemizovat.
rottenkiwi (11 days) 
Este nejaky graf, co mozete od tych bateriek cakat: https://www.trojanbattery.com/markets/r ... energy-re/ Hustota musi byt vo vsetkych rovnaka, inak ten clanok s inou hustotou / mensou / bude mat iny odpor. Foto mojich Trojanov: viewtopic.php?f=40&t=3486&p=61233&hilit=trojan+baterka#p61233 viewtopic.php?f=47&t=3113&p=54626&hilit=trojan+baterka#p54626 a Bannerov viewtopic.php?f=94&t=4223&p=74309&hilit=banner+po+2200#p74309
petrtigr (11 days) 
Všichni fundovaní už jsou asi unaveni papouškováním toho, co si najdeš na internetu. Olovo nemám, ale snad někoho vyprovokuju. Vzhledem k tomu, že máš moc vysokou spotřebu vody, budeš baterky zbytečně dlouho udržovat v ABS a nebo máš moc vysoký FLOAT. Jakou máš hustotu? To je u olova podstatná věc. Chtělo by to umět ve victronu měnit konkrétní hodnoty, nechci tvrdit, že přepínač je k ničemu. Dle selskýho rozumu bych FLOAT volil tak, aby už baterka nebublala, ale hustota odpovídala plnému nabití, 1,28? Ale třeba kecam blbosti, jak jsem psal, olovo nemam. Je to mozne ze je to nastavene spatne proto prave potrebuji poradit od tech co maji s takovymi clanky uz zkusenosti.Baterky kdyz sem koupil byli dost vybite asi i zasulfatovane.Pamatuji si ze prvni dva dny sem do nich nabil asi 14kw a stale nestouplo napeti tak vysoko aby se prepli do Abs,float.Pak sem udelal s FRSO upravu v nastaveni na hodnoty co mam ted a uz se zacali normalne nabijet.Ted momentalne kdyz sou baterie ve Flotu maji hustotu 1,29-1,26 ale jeden clanek ma jen 1,23 . Na baterich nemam zapojeny zadny desulfator a nezkousel sem je nejak hluboce vybijet jen castecne asi jen 24,4V kratkodobou zatezi konvickiu mikrovlnkou pres menic.
Elektricka / hybridni auta
brin (11 days) 
Napojení přímo na DC baterku je jedno velké NOPE pro elektroniku auta. Vím, že třeba Leaf to zkousne, ale třeba BMW i3 už ne. A samozřejmě vám pak blbě ukazuje GOM apod.
Trakční baterie 5PzS400L
rottenkiwi (11 days) 
Jednou vetou by sa dalo povedat, ze nastavit taky ABS a FLOAT, aby baterky boli nabite doplna, ergo aby sa splnili vsetky znaky nabitia. Na stranke nevidim ziadne urovne napati ani teplotny koef. https://www.tayna.co.uk/renewable-power ... -5pzs400l/ Ale z krivky zivotnosti sa da proedpokladat, ze to je nieco take: https://www.trojanbattery.com/pdf/datas ... 405_DS.pdf Takze nastavit najnizsie odporucane napatie + teplotnu kompenzaciu a sledovat, ci sa baterka nabije a ci sa neprehrievaju clanky. Ak sa nenabije doplna, zvysit ABS o 100 mV a zase to pozorovat. Najlepsie zavolat cloveka z okolia, ktory sa olovu venuje roky a pozrie do baterky a bude vidiet ako to plynuje, ako vyzeraju platne a da fundovanejsiu radu ako takto na dialku. Lenze tiez tam na stranke maju: have a lower battery temperature and consume 75 % less water . Len zabudli napisat ze voci comu. Lebo ak je tam nejake aditivum v platniach, ktore zaruci nizsiu spotrebu destilky, tak moze ist o ine clanky ako tie v odkaze.
goodbie (11 days) 
Ono taky clanky z VZV jsou dost siroky pojem. Nejake oznaceni na nich treba? Nebo foto by se hodilo, treba by nekdo poznal co to je zac. Moje trojany se taky pouzivaji prej ve VZV. Bohuzel na clancich neni bapsano nic. Jen nahore je asi 6 mistny cislo nedohledal sem co to je presny typ nic mi to nenaslo.Kapacitu a typ clanku se zjistil az podle rozmeru chvilku my to trvalo!Fotku muzu dat vecef az dojedu domu ale myslim si ze je,to zbitecne. Float a zbytečný??ABS musí být nastavenona 4až6 hodin
petrtigr (11 days) 
Ono taky clanky z VZV jsou dost siroky pojem. Nejake oznaceni na nich treba? Nebo foto by se hodilo, treba by nekdo poznal co to je zac. Moje trojany se taky pouzivaji prej ve VZV. Bohuzel na clancich neni bapsano nic. Jen nahore je asi 6 mistny cislo nedohledal sem co to je presny typ nic mi to nenaslo.Kapacitu a typ clanku se zjistil az podle rozmeru chvilku my to trvalo!Fotku muzu dat vecef az dojedu domu ale myslim si ze je,to zbitecne.
petrtigr (11 days) 
Ono taky clanky z VZV jsou dost siroky pojem. Nejake oznaceni na nich treba? Nebo foto by se hodilo, treba by nekdo poznal co to je zac. Moje trojany se taky pouzivaji prej ve VZV. typ té baterky je PzS v tomto případě má článek pět kladných trubkových desek s celkovou kapacitou 400Ah zacházení a nabíjení se dá dohledat Dik moc ty casy uz si z hlavy nepamatuju mam tk nastavene ve Victronu.Pomahal mi to nastavovat FRSO! Nejlepsi by byli kdybych ti mohl zavolat jak budu na chate a rekl bych ti presne nastaveni.
BAZAR Predám regulátor a menič
Dusan61 (11 days) 
Predám tento regulátor a menič, používané niečo vyše roka, teraz už rok nepoužívané. Regulátor - SRNE - ML2430 – 90 € + poštovné Menič - Victron Energy Phoenix VE.Direct 375VA 12V – 110 € + poštovné Informatívne zisťujem, či by mal niekto záujem aj tento regulátor a menič. Regulátor - Epever MPPT-100VDC/40A séria XTRA - 100 € + poštovné Menič - Victron Energy Phoenix 1200 VA/12V - 360 € + poštovné Tento regulátor a menič zatiaľ používam. Dôvod predaja je plánovaný prechod na 24V systém. Prípadný záujemcovia píšte PM.
Elektricka / hybridni auta
jahodovák (11 days) 
pokud pomineme jakékoliv otázky zda je to bezpečné a otázky zda to odpovídá předpisům,by měl jít použít jakýkoliv měnič,který má vstup z panelů vyšší než je napětí použité baterie,samozřejmostí ale potom je zabezpečit aby výstupní výkon nebyl vyšší tak aby nebyl překročen proud vstupu.....jedinej problém by se mohl vyskytnout jakým způsobem by na to reagovala elektronika auta...zda by stále nepovažovala auto za nabité..takovéto hrátky si může dovolit někdo kdo má přístup k servisním manuálům a umí z toho vyvodit odpovídající zásahy...pokud ten modul stojí dost peněz,neznamená to,že to nejde pokud někdo ví,o co jde vyřešit mnohem levněji,ono je to asi stejné jako servis elektroauta,na výměnu oleje prý podle nich je třeba mechanik s vyhláškou 50 ,proto je cena zcela nekde jinde,viz u mého PHEW,tož jsem si ho vyměnil sám a je po starostech..
brin (11 days) 
Řešil bych to přes v autě integrovaný DCDC měnič a tahal elektriku přes 12V baterku. Většina těch 12V měničů má aspoň 2 kW.
Trakční baterie 5PzS400L
goodbie (11 days) 
Ono taky clanky z VZV jsou dost siroky pojem. Nejake oznaceni na nich treba? Nebo foto by se hodilo, treba by nekdo poznal co to je zac. Moje trojany se taky pouzivaji prej ve VZV. typ té baterky je PzS v tomto případě má článek pět kladných trubkových desek s celkovou kapacitou 400Ah zacházení a nabíjení se dá dohledat
Sobestacny provoz z elektrocentraly
Brbla (11 days) 
Pamatuju se, jak jsme v osmdesátejch letech řešili "výzkumný úkol" - provoz stabiláku (čtyřtaktní jednoválec) na plyn. Ve spojení s tepelnym čerpadlem vycházely náklady na vytápění už tenkrát velmi zajímavě. Je otázka, zda by v případě nutnosti provozu elektrocentrály nestálo za to zkoumat jiné palivo. V tomdle směru jsem zaznamenal celkem fantasmagorické snahy o vývoj kogeneračních jednotek (zjednodušeně dřevoplyn) finacované z EU, kde základem jsou staré víceválcové vojenské elektrocentrály.
Trakční baterie 5PzS400L
goodbie (11 days) 
Má někdo v ostrovní systému baterie z VZV klasické 2V články spojené do serie! Už tak 20 dní mám nastaveného Victrona pro 400Ah baterie a to tahle:ABS-29,2V Poradí někdo jestli je to opravdu správné nastavení? FLOAT-27,0V EQUALIZATION-30,2V float byse měl pohybovat někde okolo 27,7,dále pak taky záleží jak dlouhý máš čas mezy ABS a Float spotřeba vody je u těchto trakčních článků o něco větší,musí ty baterky prostě plynovat,pak se ztrácí voda
Sobestacny provoz z elektrocentraly
jarinox (11 days) 
Alebo výroba "nafty" jednoduchou metódou z PET fliaš A kde chceš brát metráky PETek co předestiluješ? Ono je krakování PET technologicky a energeticky velmi náročné. Mimochodem, soběstačnost v lokálním měřítku je utopie. To co posunuje lidstvo kupředu je dělba práce. Lokální soběstačnost si vyzkoušeli soudruzi v Číně v 50. letech minulého století a soudruzi v Severní Koreji na začátku století tohoto. V obou případech došlo k rozpadu společenského systému dělby práce a kolaterálním následkem byl hladomor a smrt milionů lidí. Jój, to bola iba reakcia na "Nebo plynovka a plyn ze septiku..". Osobne sa mi zdajú oba spôsoby (vyvíjač plynu i spracovanie PET) ako mierna utópia v domácich podmienkach. Preto som dodal aj ironický smajlík. Na druhej strane, keď som bol na expedícií v Afganistane, bol som svedkom toho, ako domáci na kolene spracovávali PET a vyrábali si "pohonné hmoty" do svojho vlastnoručne vyrobeného traktora. O ekologickom dopade na okolitú prírodu je zbytočne hovoriť, horiaca skládka je "šufix". Navyše žiaľ, či skôr našťastie po tých mojich skúsenostiach, prísne zákony v EU prakticky neumožňujú spracovanie plastov na pohonné hmoty v domácich podmienkach....
BAZAR P: Avancis Strong 125Wp - nove
mgx (11 days) 
posledne 2ks
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
brin (11 days) 
Tak prozatím rezervace pro pavelsiman 28 kusů Kiksa rezervace 14 kusů rege chtěl 14 nebo 28 kusů, ale zbývá jich jen 22, takže předpokládám, že si vezme případně jen těch 14 zbývá tedy asi 6 kousků, což asi nikdo chtít nebude, ale budou další.
Trakční baterie 5PzS400L
mypower.cz (11 days) 
Ono taky clanky z VZV jsou dost siroky pojem. Nejake oznaceni na nich treba? Nebo foto by se hodilo, treba by nekdo poznal co to je zac. Moje trojany se taky pouzivaji prej ve VZV.
Sobestacny provoz z elektrocentraly
ota (11 days) 
Alebo výroba "nafty" jednoduchou metódou z PET fliaš A kde chceš brát metráky PETek co předestiluješ? Ono je krakování PET technologicky a energeticky velmi náročné. Mimochodem, soběstačnost v lokálním měřítku je utopie. To co posunuje lidstvo kupředu je dělba práce. Lokální soběstačnost si vyzkoušeli soudruzi v Číně v 50. letech minulého století a soudruzi v Severní Koreji na začátku století tohoto. V obou případech došlo k rozpadu společenského systému dělby práce a kolaterálním následkem byl hladomor a smrt milionů lidí.
mypower.cz (11 days) 
Alebo výroba "nafty" jednoduchou metódou z PET fliaš Jestli se ta nafta vyrobi sama, tak pak cajk. Treba slunko do panelu tece samo, tam nemusim hnout prstem. Samozrejme netece trvale a vzdycky, Spis jak se mu zachce dle urcitych zakonitosti. Ale nemusim hnout prstem.
Trakční baterie 5PzS400L
lemra79 (11 days) 
Všichni fundovaní už jsou asi unaveni papouškováním toho, co si najdeš na internetu. Olovo nemám, ale snad někoho vyprovokuju. Vzhledem k tomu, že máš moc vysokou spotřebu vody, budeš baterky zbytečně dlouho udržovat v ABS a nebo máš moc vysoký FLOAT. Jakou máš hustotu? To je u olova podstatná věc. Chtělo by to umět ve victronu měnit konkrétní hodnoty, nechci tvrdit, že přepínač je k ničemu. Dle selskýho rozumu bych FLOAT volil tak, aby už baterka nebublala, ale hustota odpovídala plnému nabití, 1,28? Ale třeba kecam blbosti, jak jsem psal, olovo nemam.
petrtigr (11 days) 
Opravdu tady nikdo na foru nepoužívá články z VZV v ostrovním solárním systému? Asi sou všichni na dovolené Potřebuju jen poradit se správnýma nabíjecími napětími pro tenhle typ baterií!
Sobestacny provoz z elektrocentraly
jarinox (11 days) 
Jeste me tak napada, kdyz je to sobestacny provoz centraly, to se bude ten benzin vyrabet lokalne? Nebo plynovka a plyn ze septiku? U slunce a FVE nam ta energie tece z nebe vcelku zadara. Benzin ani nafta z nebe netece. Nebo leda ze by tam bylo na zahradne nejake naftove pole ale to je vetsinou ropa a ta se musi na naftu teprv zpracovat co ja teda vim, pokud se nepletu. Hm .. Kdo vi. Alebo výroba "nafty" jednoduchou metódou z PET fliaš
Elektricka / hybridni auta
Xixan (12 days) 
Mne ide o to ze keby kupim nejaky nissan leaf alebo peugeot ion z 2013 jak by ate to poriesili ? Co som nasiel cemu toho quasar-u tak je okolo 5000 euro
brin (12 days) 
No počkat. Bavíme se o tom, co umí auto. CCS to samozřejmě umí, ale k tomu potřebujete DCDC měnič a střídač a to nebude levná záležitost. Ioniq, Audi GT i Honda to umí nativně.
Matess (12 days) 
no teoreticky by to Tesla 3 měla umět taky, ale Musk s tím nějak nepočítá a řekl že to Tesly umět nebudou. Na druhou stranu USA Tesla a zbytek Tesla je rozdíl...
BAZAR Predám el. skriňu
Marcus81 (12 days) 
Predané
Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh
kybos (12 days) 
Provozuji 2*120 Ah jako dva nezávidlé stringy se dvěma samostatnými BMS. Propojky mám dvě až tři na sobě pro zvýšení průřezu a snížení odporu. Počet propojek jsem volil podle skutečně změřeného úbytku napětí při daném zatěžovacím proudu. Ve stavu, kdy je nový string již plně nabitý na konečném napětí a neteče do něj téměř nic, se stringy se starými akumulátory stále ještě nabíjejí a nějakou dobu (cca půl hodiny ) ještě trvá, než jejich proud výrazně poklesne (pod 10% počáteční hodnoty). Za poslední kvartál mám rozsah napětí úložiště od 51,28V do 54,56V. Snažím se udržovat napětí článků v rozsahu, ve kterém se ještě neprojevují individuální odchylky. Zvýšení kapacity úložiště tomu výrazně pomohlo.
Elektricka / hybridni auta
rottenkiwi (12 days) 
Existuju bidirectional chargers. https://www.youtube.com/watch?v=fLlYU1Sjzfo Hovorilo sa este v r. 2020, ze aj CCS combo bude BiDirect. Takze ked na to napojim napr. Leaf s Chademo, tak to bude fungovat a ked Teslu 3, tak nie ?
Sobestacny provoz z elektrocentraly
mypower.cz (12 days) 
A to by byla centrála bez baterií? Blafala by celý den? Většinou na nic moc zatížení, kdy má nízkou účinnost? Správny dotaz Bez meniča a batérií nemá zmysel bežať na elektrocentrále, nakoľko desiatky (či stovky) litrov paliva mesačne minie iba na voľnobeh. Moja skúsenosť je taká, že na voľnobeh spapala elektrocentrála 160l nafty mesačne ak bežala v trvalej prevádzke... Vyse se pise pockej, resim centralu urcenou na prakticky nonstop provoz, tzn 50-150tis... Me se na FVE nelibi to, ze bud to musim s*at do baterek nebo mit v noci tmu... Asi tedy volnobezna spotreba nebude problem ... Baterky jsou nanic Jeste me tak napada, kdyz je to sobestacny provoz centraly, to se bude ten benzin vyrabet lokalne? Nebo plynovka a plyn ze septiku? U slunce a FVE nam ta energie tece z nebe vcelku zadara. Benzin ani nafta z nebe netece. Nebo leda ze by tam bylo na zahradne nejake naftove pole ale to je vetsinou ropa a ta se musi na naftu teprv zpracovat co ja teda vim, pokud se nepletu. Hm .. Kdo vi.
jarinox (12 days) 
A to by byla centrála bez baterií? Blafala by celý den? Většinou na nic moc zatížení, kdy má nízkou účinnost? Správny dotaz Bez meniča a batérií nemá zmysel bežať na elektrocentrále, nakoľko desiatky (či stovky) litrov paliva mesačne minie iba na voľnobeh. Moja skúsenosť je taká, že na voľnobeh spapala elektrocentrála 160l nafty mesačne ak bežala v trvalej prevádzke...
rva (12 days) 
A to by byla centrála bez baterií? Blafala by celý den? Většinou na nic moc zatížení, kdy má nízkou účinnost?
jarinox (12 days) 
To je dle aktuálního kurzu CZK EUR 17.476 Kč/KWh To je furt dost. To áno, ale vždy lepšie ako 68 Kč PS: Keď zoberiem, že za 1kWh som platil 0,38 Eura u rackhostingu, síce redundantného napájania, tak sa mi to nezdá byť až tak veľa..
mypower.cz (12 days) 
Moderná stacionárna naftová elektrocentrála s max. výkonom 10kW má pri výkone cca 7kW spotrebu 3,7 - 3,8 l nafty podľa teploty okolia. Pri cene nafty 1,25€ za liter je cena za 1kWh cca 0,68 Eur. Osobná skúsenosť. To je dle aktuálního kurzu CZK EUR 17.476 Kč/KWh To je furt dost.
jarinox (12 days) 
Hm, naftová elektrocentrála může jezdit na esterifikovaný fritovací olej za pár kaček, to by tu rovnici docela změnilo, ne? Ani nie, nakoľko pri trvalej prevádzke i keď máte relatívne čistý esterifikovaný odpadový olej bez aditív, predradený ohrev a filtráciu paliva dochádza k výraznému opotrebovaniu palivového čerpadla, zanášaniu vstrekovania, filtra, atď. Čo ušetríte na palive, to miniete na servise. Dvojvalcový naftový V-twin motor KM2V80 s vodným chladením som takto poslal do večných lovíšť ani nie za dva roky. Vyžadoval kompletnú generálku (vstrekovače, čerpadlo, výmenu palivových hadičiek, filtra, vyčistenie motora, následne nové tesnenia.. ). Na dlhodobé zaťaženie je potrebné do týchto olejov pridávať zmes aditív, nakoľko moderné naftové motory v elektrocentrálach nie sú stavané na používanie olejov...
brin (12 days) 
Hm, naftová elektrocentrála může jezdit na esterifikovaný fritovací olej za pár kaček, to by tu rovnici docela změnilo, ne?
jarinox (12 days) 
Moderná stacionárna naftová elektrocentrála s max. výkonom 10kW má pri výkone cca 7kW spotrebu 3,7 - 3,8 l nafty podľa teploty okolia. Pri cene nafty 1,25€ za liter je cena za 1kWh cca 0,68 Eur. Osobná skúsenosť.
Elektricka / hybridni auta
brin (12 days) 
V autě samotném to mají zatím Honda, Audi GT a Ioniq 5 (Kia EV6). Tesla to nepodporuje HW, ale může v budoucnu.
BAZAR Prodám LIFEPO4 , Li-ion a LTO články
Mikel (12 days) 
Veskere clanky mame doskladnene a aktualne je skladem: LIFEPO4 26Ah cena včetně DPH 365,-Kč 50Ah cena včetně DPH 829,-Kč 120Ah cena včetně DPH 1699,-Kč 202Ah cena včetně DPH 3059,-Kč 271Ah cena včetně DPH 4099,-Kč Li-ion 14Ah cena včetně DPH 269,-Kč 50Ah cena včetně DPH 779,-Kč 100Ah cena včetně DPH 1529,-Kč nově LTO LTO YINLONG 66160H 30Ah 2,3V cena včetně DPH 1049,-Kč
Sobestacny provoz z elektrocentraly
mypower.cz (12 days) 
pockej, resim centralu urcenou na prakticky nonstop provoz, tzn 50-150tis... Me se na FVE nelibi to, ze bud to musim s*at do baterek nebo mit v noci tmu... V takovem pripade 50-150tis + 68kc / kwh. Proc by ne, kazdemu jak je libo
Komanche (12 days) 
pockej, resim centralu urcenou na prakticky nonstop provoz, tzn 50-150tis... Me se na FVE nelibi to, ze bud to musim s*at do baterek nebo mit v noci tmu...
mypower.cz (12 days) 
cetl jsem to tema na kolik komu vychazi FVE a byli jsme na 100-200 Kč/kWh... Tos pokud se do FVE lije benzin, tak pak jo. Je potreba neplantat dohromady porizovaci cenu a provozni cenu. Jinak zatepleni baraku nas prijde na majlant za plyn. A to je tak nejak nesmysl, ze jo. Pac tak to neni. Zateplenim naopak platime od te doby za plyn mene (za plyn dosadte to cim topite). Nekteri tu plantaji do porizovaci ceny FVE snad i kdejaky vypinac a zasuvku ci prasklou zarovku, nebo novou televizi. Zajimave ze u porizeni sloupku a pripojky k baraku nic takoveho k cene elektriky nepripocitava. U FVE porizovaci naklady k cene energie prevedene ze slunce na elektriku jo. Proste hausnumera. Jinac teda samozrejme, u te centraly, rekneme 6-15000 porizovacka + 68 za kWh .. a to se vyplati
Komanche (12 days) 
Je mozne byt v provozu ciste z elektrocentraly? Ne. 68Kč/kWh mi to vycházelo tuším posledně, když jsem to počítal. Ale pokud jsou neomezené peníze, tak proč ne. K tomu jako bonus smrad a kravál. Topit klimou je nesmysl. Na to jsou krbovky a dřevo. cetl jsem to tema na kolik komu vychazi FVE a byli jsme na 100-200 Kč/kWh...
mypower.cz (12 days) 
Tak hlavně by se to chtělo umravnit s 14kW odběru když není síť a hned ledasco jde. Takhle by to muselo být opravdu políčko panelů a regál baterek a mego k dispozici. Centrála 68Kč/1kWh to je jen benzín, nebo i servis a nákup centrály? Benzin. Servis se nedělal ani nepamatuju. Stará vojenská r.v. 1982 za cenu šrotu z kovošrotu ze Starého města u Uh.
rottenkiwi (12 days) 
Ja mam taketo pocty: Potrebujem na zimu 5800 kWh energie. Centrala s nom. vykonom 6.5 kW spotrebuje 23 l benzinu za 9 hod. 23 x 1.425 € = 32.77 €, 6.5 x 9 = 58.5 kWh, 32.77 / 58.5 = 0.56 €.kWh-1. Takze bez uvazovania stratoveho tepla by som potreboval: 5800 x 0.56 = 3248 € na benzin. Brikety maju vyhrevnost 17.5 MJ.kg-1, 4.86 kWh.kg-1, nech uc. kachli je 70 %. 5800 / 0.7 = 8285 kWh tepla potrebujem spalit. 8285 / 4.86 = 1700, ergo 1700 kg brikiet , to su dve palety po 1050 kg, za 147 € paleta, dokopy 294 €. Tazko teraz spocitat, kolko z tych 3248 € by sa mi vratilo, ak vyhievanie bude tazbou ETC, ETH a XHV.
Elektricka / hybridni auta
rottenkiwi (12 days) 
Da, ma to napr. Audi ako aj Kia EV6 https://www.kia.com/sk/nove-auta/ev6/predstavenie/ https://www.youtube.com/watch?v=9cUu0NZz3dM Maju to mat aj nove ID.3 a ID.4. Tiez to ma aj Tesla.
Xixan (12 days) 
Revoluční Hyundai IONIQ 5: Velký skok pro elektromobilitu Ak nemate na chate elektrinu, tak si mozete tahat 3.6 kW vykonu priamo z toho EV. https://www.youtube.com/watch?v=OjK9sAooTiA Z inich elektromobilov sa to neda nejak tahat ? nejake lacne homemade riesenie?
rottenkiwi (12 days) 
Revoluční Hyundai IONIQ 5: Velký skok pro elektromobilitu Ak nemate na chate elektrinu, tak si mozete tahat 3.6 kW vykonu priamo z toho EV. https://www.youtube.com/watch?v=OjK9sAooTiA
Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh
OstrovVOstrove (12 days) 
Mám několik let v provozu dvě sady Winstonů 300 Ah (řádově tisíce cyklů v těžkých podmínkách) a k nim jsem nedávno připojil dvě nové sady 120Ah od Mivvy energy. Vzhledem k rozdílnému stáří a pravděpodobně i trochu jiné technologii převzaly dvě nové sady roli "hlavního stringu", který obhospodařuje většinu energetických toků. Podle svých zkušeností bych řekl, že je výrazně lepší kombinace 2*120Ah než 1*202Ah, zejména z pohledu vnitřního odporu. K novým článkům doporučuji pořídit dvojnásobný počet standardních propojek a nejlépe v niklovaném provední, protože jinak se excelentní vlastnosti nových článků pohřbí na odporech propojek. Ahoj, Díky moc za sdílení zkušeností. Tím 2x120Ah namísto 1x202Ah myslíš dva nové nezávisle packy, nebo jeden pack složený s 32 člaánků 2P16S ? Potřeboval bych zase 2 BMS. Takže raději bych dal jen 1 pack z 202Ah nebo 271Ah článků. A propojky dávat dvě na sebe? Chápu správně že nový pack "pracuje" výrazně více, ale v případě dobití do plna se dobijou oba packy do plna ? Pouze při plytkých cyklech bude pracovat jen jeden pack a druhý se bude flákat. V případě hlobokých cyklů by pak mělo jít vybít oba packy až blízko k vypínacímu napětí článku. Chápu správně? Momentálně provozuju od 3,00V do 3,50V a myslím že těch 80% nominální kapacity z too určitě dostanu. Je tento rozsah vhodný i pro CALB? Díval jsem se že se chodí až pod 3V..
BAZAR Baterie li-ion BYD 135 Ah
brin (12 days) 
Napište PM prosím
pavelsiman (12 days) 
Zdravim mal by som záujem
brin (12 days) 
Zdravím, mám tu přebytek 64 kusů článků BYD 135 Ah. Jsou NOVÉ, ještě jsem nedělal kapacitní zkoušku, ale dodám zanedlouho. Jsou to li-ion články, tedy 3,7 V nominál. Mají šroubovací terminály. Foto dodám. Rozměry 50x140x175 mm. Hmotnost 2,25 kg kus. Představa o ceně je 1500 Kč kus. Pište prosím PM. Možno vzít na firmu bez DPH, které bych odečetl (cena je pak 1240 kus bez DPH). Pro info, cena takto vychází na 3000 Kč za kWh s DPH.
Elektrárna Turów není stavěná na uhlí z vlastního dolu
mypower.cz (12 days) 
Elektrárna Turów má poruchu. Není stavěná na uhlí z vlastního dolu Nový blok polské elektrárny Turów, který stál více než čtyři miliardy zlotých (22 miliard Kč) musel být po měsíci odstaven. Má poruchu, protože není přizpůsobený uhlí z dolu u elektrárny. Teď se ukazuje, že chyby se staly jak při projektování, tak při spouštění elektrárny, píše Gazeta Wyborcza. O pokračování těžby hnědého uhlí v dolu Turów vedou Polsko a Česko při. Zdroj: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/elektrarna-turow-ma-poruchu-neni-stavena-na-uhli-z-vlastniho-dolu-40366573
Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh
jahodovák (12 days) 
Pokud píšeš,že současná baterka nijak netrpí a je v pořádku,tak pokud připojíš vedle ní další baterku stejné technologie,tak jistě dojde k odlehčení a tím i k menšímu namáhání a prodloužení její životnosti,pokud nová bude mírně více namáhaná vzhledem k vyšší kapacitě a menšímu odporu,jistě ji to nebude nijak škodit,když to nevadilo ani o mnoho menší kapacitě...prodej a koupě stejných většinou vede jen k finanční ztrátě.
kybos (12 days) 
Mám několik let v provozu dvě sady Winstonů 300 Ah (řádově tisíce cyklů v těžkých podmínkách) a k nim jsem nedávno připojil dvě nové sady 120Ah od Mivvy energy. Vzhledem k rozdílnému stáří a pravděpodobně i trochu jiné technologii převzaly dvě nové sady roli "hlavního stringu", který obhospodařuje většinu energetických toků. Winstonům trvá delší dobu než jsou schopny přijmout nebo vydat příslušný náboj. To je zejména díky výrazně vyššímu vnitřnímu odporu starých článků. Podle svých zkušeností bych řekl, že je výrazně lepší kombinace 2*120Ah než 1*202Ah, zejména z pohledu vnitřního odporu. K novým článkům doporučuji pořídit dvojnásobný počet standardních propojek a nejlépe v niklovaném provední, protože jinak se excelentní vlastnosti nových článků pohřbí na odporech propojek. Zatím (cca půl roku) nebyl na nových článcích důvod k zásahu BMS. U starších a zejména nejstarších Winstonů je problémem rozdílná hodnota zvýšeného samovybíjení některých článků, což vyžaduje každodenní zásah BMS. Každá série článků má vlastní BMS. Relevantní odpověď na anketní otázku bude možné dát až po několika (doufám, že mnoha) letech, kdy se ukáže jaká bude životnost jednotlivých variant. Varianta č.1 je spíš pro zakázkové montéry bez vlastní invence, kteří potřebují sekat instalace jak Baťa cvičky a nehodlají se zbývat řešením akumulačního systému do hloubky.
Ideálne nabijacie napätie a prúd pre 48V batériu
ARPAD (12 days) 
ja len taka poznamka. mam tiez olovenu bateriu trakcnu, a float 54v je malo. teda aspon u mojej baterie. po mesiaci zacne hustota klesat. na zaciatku ma 1,30 a po mesiaci pouzivania uz ktory clanok ako 1,25-1,20. bulk je nastaveny na 58.4, a foat na 54V . aj predsa takto klesne hustota. inac bateria je trakcna z VZV 420AH.,48V. vykon panelov je 12kWp, menice su 3, 3 fazovy system. maximalny nabijaci prud nastaveny na 140A, co aj realne dosahuje. cize nebude to tym ze nieje vykon pre nabitie baterie. takze po tom nezostava nic ine ako tak na tyzden zdvihnut float na 58V, a za tyzden je hustota na hodnote 1,30 na clanok. preto by som rad realnu skusenost aka je ta spravna hodnoita napetia float, lebo 54v to nieje ani nahodov. inac napetie na baterii v podstate sedi z nastavenim. mam k baterii pripojeny desulfator ktory ma aj voltmeter, dalej je tam taky merac kapacity, ktory meria napetie a prud az do 1000A, a vypocitava kolko sa donej dalo, a kolko zobralo, a posledna vec je balancer. vsetky tieto veci meraju napetie, ktore v podstate aj sedi. je to tych 54V. cize ma niekto realnu takuto skusenost ze 54v je malo? nerad by som nechal nastavene velmi vysoke napetie a varil bateriu zbytocne.
Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh
OstrovVOstrove (12 days) 
Ahoj, Nejpozději na podzim mě čeká rošíření baterky a tak přemýšlím co bude technicky a ekonomicky nejvhodnější varianta. Momentálně mám 16x100Ah Winstony, takže nějakých 51V a zhruba 5kWh. Potřeboval bych to rozšířit na cca 15kWh. Mám to osazene BMS Smart123 a i když je balancovací proud jen 1A tak celý pack po 2 letech provozu funguje dobře a je ve skvělé kondici. Nabíjím MPPT Victron. Plnotučný ostrov. Napadají mě varinaty: 1) Celý pack prodat a nakoupit 15kWh Pylontechy. Zde myslím že bych tratil na ceně Winstonů a taky mě moc netěší že Pylontechy mají jen 15 článku, tedy o 3,2V menší napětí. Výhodou je hotové řešení a snadná instalace. Nevýhodou složitejší komunikace (řízení nabíjení/vybíjení/monitoring). 2) Celý stávající pack rozebrat, nakoupit dalších 32ks 100Ah Winstonů a zapojit vždy 3 články do série. A to pak do jednoho packu 51V/300Ah. Do toho se mi vubec nechce kvůli pracnosti přepojení / výroby vlastních propojek a monstrozních rozměrů packu. Taky dnes už bych asi volil levnější LiFePo než Winstony. 3) Vyrobit nový pack s levnějších LiFePo článků. např od Mivvy energy. 16 x 202Ah => cca 10kWh. Osadit vlastní BMS (Smart123). a celý pack připojit paralelně ke stávajícímu packu. Toto řešení se mi líbí nejvíc a asi by bylo nejlevnější. Otazka je jak spolu budou packy s různou kapacitou a různými články fungovat. Dle teorie na nich bude stejné napětí a pokud BMSky udrží články srovnané, mohlo by to fungovat. Čekal bych že ideálně by se pack s dvojnasobnou kapacitou měl nabíjet dvojnásobným proudem při stejném napětí. Otázka je jak se projeví vnitřní odpory atp... 4) Stejné jako 3. varianta, ale s použitím nového Winston packu. Cena víc jak dvojnásobná, rozdíl v životnosti / kvalitě neznámý. Máte někdo zkušenosti s provozem 3tí varianty? Mohlo by to fungovat, nebo byste to řešili jinak? Díky za každou radu. Martin.
BAZAR Prodám malou FV elektrárnu-použitou
pradim (13 days) 
Prodám malou použitou fotovoltaickou elektrárnu. Skládá se z 2xFV polykrystal panel Mitsubishi 180W(Voc 30,4V), 2x FV polykrystal panel Schutten STP6-290/72 290Wp, MPPT solar regulator 12/24 V Tracer 40A, 24/230V měnič 1500W sinus, 2x 200Ah olověné baterie Varta semitrakce (3 roky). Vše je funkční, jen jsme přešli na 48V a větší výkon a vše museli změnit. Jinak na tuto sestavu zapojenou na 24V jsme jeli 5-členná rodina. (osvětlení domu, notebooky, mobily, ruční nářadí, v létě remoska, pračka bez ohřevu vody). Prodám buď celé dohromady za 16800,- Kč nebo zvlášť.
Porovnanie vybraných MPPT algoritmov
rottenkiwi (13 days) 
Ked sa niekto nudi, tak nech to prelozi, ja mam ine veci na robotu. https://d-nb.info/1083318047/34 https://www.emerald.com/insight/content ... /full/html
kodl69 (13 days) 
Ještě by to chtělo někde popsat, jak jednotlivý metody fungují, já znám jenom P&O perturb &observe viz https://www.ripublication.com/aeee_spl/ ... spl_15.pdf a CV constant voltage - což vlastně není mppt, ale udržení konstaního napětí panelů.
Axpert versus PV napětí panelů.
Matess (13 days) 
Dc/DC menic v MPPT pokial je v spinacom rezime neodide, nech je prepanelovane akokolvek, pokial nie je prekrocene max vstupne napatie. Vyplyva to z principu prace. Spinaci prvok spina radovo na kHz a max. prud je dany indukcnostou tlmivky, dobou zopnutia a napatim na tlmivke. Na vstupe DC/DC menica je kondenzator ktoreho ulohou je zaistit nizku impedanciu (zdroj energie) pre nabijanie tlmivky. Je jedno aky maju panely skratovy prud, max. prud pretekajuci spinacim prvkom je dany len napatim na tlmivke a dobou zopnutia. (trochu pritiahnuta analogia je spinany zdroj pre nabijanie mobilu - tiez nemate obmedzeny prud na vstupe). Problem by mohol nastat ak by spinaci prvok zostal zopnuty a tym padom by sa prestala uplatnovat indukcnost tlmivky - to je ale poruchovy stav. Niektore regulatory, napr. victron 150V/xx maju na PV vstupe skratovaci spinaci prvok, ktory je sucastou ochrany proti prepolovaniu na PV vstupe - tam je skratovy prud panelov dolezity (cca 50A). Inak max vstupny prud co mozu dat panely nie je limitovany, regulator si "zoberie" len po svoj max. povoleny vykon na vystupe do baterie. Dlouho jsem si to myslel taky, ale nemáš pravdu. Kondenzátor je tam primárně proto aby někam tekl proud z panelů když je vstupní mosfet dle svého cyklu ve vyplém stavu. Opravdu limitní je mosfet na vstupu dc měniče a to jak z hlediska peak proudu (bacha na to protože peak proud prudce klesá s teplotou), tak trvalého proudu. Nechápu proč victron snad jako jediný tento údaj udává. Co se týká tvé analogie s nabíječkou, tak tam je to jednoduché... spínací prvek je dimenzovaný na impedanci trafa. Pokud by jsi mohl cokoliv přepanelovat proč by asi výrobci udávali max výkon PV panelů? viz: strana 7 rated / max https://www.epsolarpv.com/upload/file/1 ... L-V1.3.pdf S Victronem máš pravdu, ale to je jiná cenová.
Trakční baterie 5PzS400L
petrtigr (13 days) 
Nevím jak jiné baterky, ale já na svých trojanech mám spotřebu cca 5L za půl roku. Mě se právě ta moje spotřeba zdá hodně veliká. Jinak dneska sem tě chtěl odpoledne přepadnout na chajdě kuknout se jak to tam máš. Stál sem chvilku venku nikdo nikde žádný pohyb jen venku zaparkovaný OPEL tak sem valil pryč a pěšky na svojí chajdu.
Porovnanie vybraných MPPT algoritmov
rottenkiwi (13 days) 
V mnohých vláknach sa objavuje téma, aké presné sú metódy MPPT a čo sa dá od danej metódy, za danú cenu očakávať. / rýchlosť, presnosť, efektivita /.
Sobestacny provoz z elektrocentraly
Dagus (13 days) 
Tak hlavně by se to chtělo umravnit s 14kW odběru když není síť a hned ledasco jde. Takhle by to muselo být opravdu políčko panelů a regál baterek a mego k dispozici. Centrála 68Kč/1kWh to je jen benzín, nebo i servis a nákup centrály?
Trakční baterie 5PzS400L
mypower.cz (13 days) 
Nevím jak jiné baterky, ale já na svých trojanech mám spotřebu cca 5L za půl roku.
petrtigr (13 days) 
Ještě jedna perlička na bateriích mám zapojený systém AQUAMATIC jaká je zhruba normální spotřeba vody za týden. Připadá mi že moje baterie sou docela žíznivé spotřeba vody za týden zhruba 1L možná víc.Je tohle normální nebo to nastavení nabíjení článku je špatné a baterky zbytečně odpařují víc vody než mají při nabíjení.
petrtigr (13 days) 
Má někdo v ostrovní systému baterie z VZV klasické 2V články spojené do serie! Už tak 20 dní mám nastaveného Victrona pro 400Ah baterie a to tahle:ABS-29,2V Poradí někdo jestli je to opravdu správné nastavení? FLOAT-27,0V EQUALIZATION-30,2V
Sobestacny provoz z elektrocentraly
mypower.cz (13 days) 
Je mozne byt v provozu ciste z elektrocentraly? Ne. 68Kč/kWh mi to vycházelo tuším posledně, když jsem to počítal. Ale pokud jsou neomezené peníze, tak proč ne. K tomu jako bonus smrad a kravál. Topit klimou je nesmysl. Na to jsou krbovky a dřevo.
Axpert versus PV napětí panelů.
rottenkiwi (13 days) 
Na zahranicnych forach odporucaju PIP prepanelovat max. o 12.5 %. Niektore ine sajty odporucaju max. 30 % navyse, ak chcem kompenzovat znizeny vykon pri vysokych teplotach a panely su na juh. Ak chcem prepanelovat, aby som dosiahol rovnomerny vykon od rana do vecera, tak ak dam panely na vychod a zapad, tak prepanelovat tak, aby max. vykon pri sucte V + Z nebol vyssi ako tych 12.5 % nad nominal. Ale zase, ak bude v mppt fungovat skoro cely den na maxime nom. vykonu, tak musim pocitat podla zahranicnych for s dvojnasobnymi tep. stratami, a tym s tepelnym namahanim, ak vhodne nenadimenzujem chladenie.
Upírovo doupě - Poloostrov
rasto1 (13 days) 
. Perfektne to mas, len tak dalej! Tiez som staval fv za ucelom neobmedzovania sa a moja standby je od vecera do rana cca 250W a neriesim to, len vzdy na vecer prepnem jeden menic do stand by. Od vecera do rana mi vycucne 10-15% z baterie co je v poho.
Sobestacny provoz z elektrocentraly
rva (13 days) 
Z elektrocentrály? Jedině pokud je někdo hodně bohatý.Vhodnější je FVE a elektrocentrála jen na dlouhé zimní mlhy. A v zimě se musí topit něčím jiným, než elektrikou.
Komanche (13 days) 
Nejspis se prestehuji z elektrifikovaneho mista na misto neelektrifikovane. Je mozne byt v provozu ciste z elektrocentraly? Spotreba baraku je cca 14 kW ve spicce. Z FVE je to predpokladam nerealizovatelne - nejvetsi zrout je klima 5,3 kW, kterou v zime topim.
Axpert versus PV napětí panelů.
rva (13 days) 
No a můj přepanelovaný Axpert na rychlé překročení proudu nad limit odpojil panely relátkem 70A, které má uvnitř. A pak relátko seplo a najížděl znovu na jmenovitý proud. Fungovalo to do doby než se relé stalo nevodivým a musel jsem to rozebrat.
DanoP (13 days) 
Dc/DC menic v MPPT pokial je v spinacom rezime neodide, nech je prepanelovane akokolvek, pokial nie je prekrocene max vstupne napatie. Vyplyva to z principu prace. Spinaci prvok spina radovo na kHz a max. prud je dany indukcnostou tlmivky, dobou zopnutia a napatim na tlmivke. Na vstupe DC/DC menica je kondenzator ktoreho ulohou je zaistit nizku impedanciu (zdroj energie) pre nabijanie tlmivky. Je jedno aky maju panely skratovy prud, max. prud pretekajuci spinacim prvkom je dany len napatim na tlmivke a dobou zopnutia. (trochu pritiahnuta analogia je spinany zdroj pre nabijanie mobilu - tiez nemate obmedzeny prud na vstupe). Problem by mohol nastat ak by spinaci prvok zostal zopnuty a tym padom by sa prestala uplatnovat indukcnost tlmivky - to je ale poruchovy stav. Niektore regulatory, napr. victron 150V/xx maju na PV vstupe skratovaci spinaci prvok, ktory je sucastou ochrany proti prepolovaniu na PV vstupe - tam je skratovy prud panelov dolezity (cca 50A). Inak max vstupny prud co mozu dat panely nie je limitovany, regulator si "zoberie" len po svoj max. povoleny vykon na vystupe do baterie.
PIP 5048MK - nefunguje nastavení priorit
moravan30@seznam.cz (13 days) 
Tak mám co zkoušet... CHLAPI MOC DĚKUJI ZA POMOC ! a dám vědět jak jsem dopadl..
rottenkiwi (13 days) 
Este nejake materialy k tomu: https://www.mppsolar.com/v3/pylontech/ http://www.mppsolar.com/manual/Pylontec ... %20SOP.pdf https://www.youtube.com/watch?v=kiH8xsC_Oig Dal by som 05 na USE a potom nastavit nizsie 26 a 27: Napr. 50 V, 49.6, 49, 48.6 a pod.
moravan30@seznam.cz (13 days) 
ještě mě napadlo zvýšit cut of batery voltage třeba na 51V jak se to bude chovat. nebo klidně i víc 52,5V nejde to výš než parametr "back to discharge"
kvako1 (13 days) 
ještě mě napadlo zvýšit cut of batery voltage třeba na 51V jak se to bude chovat. nebo klidně i víc 52,5V
moravan30@seznam.cz (13 days) 
A to nastavenie preco nie je zaskrtnute: Use SOC for control ? Ked sa da On a nastavia sa spravne SOC na vypinanie/zapinanie, tak to nefunguje ? Ci Pylony spravne neodkomunikuju SOC do Axperta ? no právě proto, že nefunguje to rozdělení výkonu, zkoušel jsem to a potom tahám zbytečně moc výkonu přes baterie ... protože po přepnutí back to grid nabíjím 100% výkonu pole do baterií (třeba 2 hodiny) zase do přepnutí... panel je odpojitelný FW poslední..
rottenkiwi (13 days) 
A to nastavenie preco nie je zaskrtnute: Use SOC for control ? Ked sa da On a nastavia sa spravne SOC na vypinanie/zapinanie, tak to nefunguje ? Ci Pylony spravne neodkomunikuju SOC do Axperta ?
kvako1 (13 days) 
Takže to zkusím změnit na USE a najít ideální nastavení. Myslel jsem ( si naivně) že pokud tam je to menu 16 - SLB-UDC cituji: solární energie bude použita nejprve pro pokrytí připojené zátěže a až potom k nabíjení baterie...... tak se to tak n bude chovat i s nastavením pylontech... toto je úplně mimo a nefunguje... jinak tohle už někdo řešil, někde jsem to nedavno četl. a bylo mu řečeno že je chyba ve firmveru. jestli máš tedy ten měnič s odnimatelným panelem. ale už to nemohu najit kde to bylo.. taky problem s nabijením baterie.
moravan30@seznam.cz (13 days) 
ten graf je mazec, kiwi na to asi kapnul. mužu se zeptat co ti bere stabilně 3,5kW? to co ti tam svíti za den ja mam na tyden no jsou tam nějaké počítače a nějaká ta grafika ....
kvako1 (13 days) 
ten graf je mazec, kiwi na to asi kapnul. mužu se zeptat co ti bere stabilně 3,5kW? to co ti tam svíti za den ja mam na tyden
moravan30@seznam.cz (13 days) 
Takže to zkusím změnit na USE a najít ideální nastavení. Myslel jsem ( si naivně) že pokud tam je to menu 16 - SLB-UDC cituji: solární energie bude použita nejprve pro pokrytí připojené zátěže a až potom k nabíjení baterie...... tak se to tak n bude chovat i s nastavením pylontech... toto je úplně mimo a nefunguje...
rottenkiwi (13 days) 
Ked je tam 05 param PYL, tak BMS by mal obmedzovat prudy, aby sa baterka ubalancovala. Na inych forach radia napr.: Takze sa hrat s parametrami, kym nedocielim potrebne spravanie. Ergo, ak chcem aby baterky boli na: x SOC, tak musim trafit napatia pre 15S / Pylony / 40 % 48.1 V 50 % 48.4 V 60 % 48.7 V 70 % 49 V 80 % 49.2 V Napatia u LFP vyzeraju nejako takto: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... =40#p14085
moravan30@seznam.cz (13 days) 
počkej ty maš pilontechy baterky , to jsem si neuvědomil, to bude asi ten problem, tak to neporadím. ano.. svítí to proto že to tak mám nastavené právě kvůli tomu vybíjení.. teď už to jde do zátěžě ale až když jsou baterie 99% nebo FULL
kvako1 (13 days) 
počkej ty maš pilontechy baterky , to jsem si neuvědomil, to bude asi ten problem, tak to neporadím.
kvako1 (13 days) 
tak asi ne, asi to je u tveho měniče jinak. máš tam trochu jinak ty nastavení. graf jak se to chová mě na sbu, baterku drží stále plnou a zatěž veme ze slunce, zelené. připadně docucne, ale baterku drží stale na 56V jak mam nastaveno. až když nesvití jede plně z baterky Aha jenomže ty máš malou zátěž, zkus se na to podívat pohledem, že máž zátěž 90% max výkonu pole... potom ti to co chci dá možná větší smyl... tohle byla jenom ukazka grafu, mivam zatěž i 12 kW. smysl to co chceš mi dáva, to chapu, ale nedava mi smysl proč se to tak chova. mě žere vždy nejdřív energii z panelu , jestli něco zustane tak to cpe do baterky. dejme tomu že bych měl zatěž 3kW a vyrabělo se 5kW tak sežere z panelu ty 3 a zbytek nacpe do baterky. takhle mi to funguje. pokud se bavime o slunečnem dnu. co jsem pochopil tak o tohle ti jde. ale jak se dostaneš na hranici že je baterie plna ,tak ji prostě užudržuje plnou do večera. a na grafu se objeví jenom modrá spotřeba a zelena vyroba.. baterka je vlatně jenom udržovaná.. proste vyroba kopiruje spotřebu a graf baterie už se skoro nehne. je potřeba to možná restartovat a znova skusit nastavit. proč ti nahoře v pravo svití utility ?
Axpert versus PV napětí panelů.
ota (13 days) 
Moje osobní zkušenost: Axpert MKS plus 24V 60A MPPT, měl jsem na něm připojených cca 4,5kWp panelů zhruba 3 roky. Nikdy nedal víc než 60A, pokud byl větší osvit, regulátor odjel s napětím mimo MPPT nahoru čímž snížil výkon stejně jako když končí nabíjení a omezuje proud. Teď mám něco většího, na Infiniti 10kW kde jsou VN stringy 800V a je přepanelováno zhruba 4x na cca 40kWp panelů a normálně funguje. PWM při přepanelování vždy po chvíli nebo okamžitě odešel.
PIP 5048MK - nefunguje nastavení priorit
moravan30@seznam.cz (13 days) 
Treba spravne nastavit napatia: Bulk charging voltage Float charging voltage Battery cut-off voltage Back to Grid voltage Back to discharge voltage To znamena, ak chcem baterku na 60 % SOC, tak musim spravne nastavit BULK a FLOAT. Ak chcem baterku pomalsie nabijat, nastavit Max PV charging current. jasně to jsem si myslel ale to musím zrušit v měniči nastavení baterií PYL a komunikaci jinak tyto parametry nejsou přístupné... JE TO TAK ?? musím komunikaci odpojit..
rottenkiwi (13 days) 
Treba spravne nastavit napatia: Bulk charging voltage Float charging voltage Battery cut-off voltage Back to Grid voltage Back to discharge voltage To znamena, ak chcem baterku na 60 % SOC, tak musim spravne nastavit BULK a FLOAT. Ak chcem baterku pomalsie nabijat, nastavit Max PV charging current.
moravan30@seznam.cz (13 days) 
tak asi ne, asi to je u tveho měniče jinak. máš tam trochu jinak ty nastavení. graf jak se to chová mě na sbu, baterku drží stále plnou a zatěž veme ze slunce, zelené. připadně docucne, ale baterku drží stale na 56V jak mam nastaveno. až když nesvití jede plně z baterky Aha jenomže ty máš malou zátěž, zkus se na to podívat pohledem, že máž zátěž 90% max výkonu pole... potom ti to co chci dá možná větší smyl...
moravan30@seznam.cz (13 days) 
aha už to chapu zbytek tedy chceš brát ze sítě? a baterie aby zustala plná ? nejseš nahodou ten co tohle psal nedavno na fc ve skupině solarni technika ? Nene nikde jsem se neptal... zatím ... nemusí být plná jenom pokud možno co nevíce ze hry abych tak řekl, a třeba ji udržovat na 80%.. v tomto případě je za hry jen pokud je FULL dřív měnič nedá nic do zátěže..
kvako1 (13 days) 
tak asi ne, asi to je u tveho měniče jinak. máš tam trochu jinak ty nastavení. graf jak se to chová mě na sbu, baterku drží stále plnou a zatěž veme ze slunce, zelené. připadně docucne, ale baterku drží stale na 56V jak mam nastaveno. až když nesvití jede plně z baterky
Upírovo doupě - Poloostrov
kodl69 (13 days) 
Já taky nebydlím na chatě, i nějakou kameru a tiskárnu ve sleep mode tady najdeš. Ale je to o tom, že tohle jsem řešil už dávno před pořízením FV, tj lednička fak úsporná, ne že je na ní A+++ a sežere skoro 1kWh za den, ale 0.4kWh za den, stejně jako jsem dobře vybíral IT, který má minimální spotřeby a výkonově stačí... A zrovna UPS považuju za zbytnou věc, když mám v baterkách 13kWh, tím pádem věci, co máš na UPS mám přímo na 48V DC... Ale je to o přístupu, klidně si pořiď dalších 20kWp a další baterky a další žrouty, je to jenom tvoje věc...
PIP 5048MK - nefunguje nastavení priorit
kvako1 (13 days) 
aha už to chapu zbytek tedy chceš brát ze sítě? a baterie aby zustala plná ? nejseš nahodou ten co tohle psal nedavno na fc ve skupině solarni technika ?
moravan30@seznam.cz (13 days) 
ale ty tam maš prioritu sub ne sbu.. to co chceš je sbu ne ? SUB: Solar first Solární energie poskytuje energii zátěž má přednost. Pokud solární energie nestačí k napájení všech připojených zátěží, bude energii dodávat veřejná síť současně s tím i zátěže. Baterie dodává energii do zátěže pouze tehdy, když je solární energie a energie z veřejných zdrojů nestačí. Priorita SBU Solární energie dodává energii zátěže jako první prioritu. Pokud solární energie nestačí k napájení všech připojených zátěží, bude energii dodávat baterie současně i zátěže. Utility dodává energii do zátěže pouze tehdy, když je napětí baterie klesne na nízkou úroveň výstražného napětí nebo nastavení v programu 12 nebo solární a baterie není dostatečné. Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version) pokud nastavím SBU tak budu čerpat z baterie rozdíl mezi zátěží a výkonem pole tzn. za nějakou dobu vyčerpám baterii a nastane proces viz odpověď nahoře tzn plný výkon do baterie do přepnutí ... to nechci - chci baterie použít co možná nejmíň... ideální by bylo pokud by měnič v SUB dobil baterie třeba na 60% a pak dal všechno do záteže a těch 40% by byla rezerva kde je pole výkonnější než zátěž... možná to blbě vysvětluji...
kvako1 (13 days) 
ale ty tam maš prioritu sub ne sbu.. to co chceš je sbu ne ? SUB: Solar first Solární energie poskytuje energii zátěž má přednost. Pokud solární energie nestačí k napájení všech připojených zátěží, bude energii dodávat veřejná síť současně s tím i zátěže. Baterie dodává energii do zátěže pouze tehdy, když je solární energie a energie z veřejných zdrojů nestačí. Priorita SBU Solární energie dodává energii zátěže jako první prioritu. Pokud solární energie nestačí k napájení všech připojených zátěží, bude energii dodávat baterie současně i zátěže. Utility dodává energii do zátěže pouze tehdy, když je napětí baterie klesne na nízkou úroveň výstražného napětí nebo nastavení v programu 12 nebo solární a baterie není dostatečné. Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
moravan30@seznam.cz (13 days) 
ja mam tedy MG ale chovat by se měl ten tvůj stejně. mě to normalně funguje, nejdřív spotřeba z panelu až pak z baterky nebo do baterky... ukaž stranku z nastavením v icc
moravan30@seznam.cz (13 days) 
Záleží jaké je nastavené napětí 12 a 13 při kterém se přepíná měnič na baterie a na distribuci. A při relativně velkém odběru pak může hrát roli i napěťová ztráta na kabelech. ale ten problém podle mě není v režimu SBU ten funguje ale SUB kdy pošle 100% výkonu do baterie dokud není baterie FULL.. parametr 12 - 47V a 13 - 48V aktuálně baterie FULL 53,08V
kvako1 (13 days) 
ja mam tedy MG ale chovat by se měl ten tvůj stejně. mě to normalně funguje, nejdřív spotřeba z panelu až pak z baterky nebo do baterky... ukaž stranku z nastavením v icc
Axpert versus PV napětí panelů.
rottenkiwi (13 days) 
Tak tento priklad uplne mimo nie je off topic ? Je to jako do hadice, která má na druhé straně kohout a je dimenzovaná na 4 bary pustit tlak 20 barů. Hadice zareaguje tak, že praskne. I když, je fakt, že když to srovnáme s vodou, tak tlak spíše odpovídá napětí. Dobrá, velký průtok vody (proud) při otevření urve kohout z hadice a hadice je pak bez kohoutu na konci, nicméně při srovnání s vodou tohle tlak udělá taky. No každopádně dobré řešení tohle předimenzování IMHO není tak či tak. Ked sa da prirovnavat tok elektronov k hadici s vodou, tak preto sa neda tok el. porovnavat s tokom parov elektronov ? Nemozete pouzivat analogie, ak danemu fyz, javu nerozumiete. Ta hadica s vodou by musela byt od zaciatku do konca plna materialu na vyrobu filtrov, az vtedy by molekuly vody nazazali do toho materialu. Ale molekula vody ma viac stupnov volnosti / lebo je polarna /, ako elektron.
PIP 5048MK - nefunguje nastavení priorit
rva (13 days) 
Záleží jaké je nastavené napětí 12 a 13 při kterém se přepíná měnič na baterie a na distribuci. A při relativně velkém odběru pak může hrát roli i napěťová ztráta na kabelech.
Axpert versus PV napětí panelů.
mypower.cz (13 days) 
PIsete tu, ze problem u PWM, MPPT je prud a od neho zavisi genergovanie Joulovho tepla vo vodici, napr. Cu alebo vo FET / IGBT spinacom prvku. Lenze mame supravodice, kde uz nie je tok elektronov, ale tok parov-elektronov, a ten supravodic vedie prud miliony rokov bez odporu. Potom su supravodice II, ktore maju nejaky minimalny odpor, ale je takmer nulovy. Tieto supravodice su funkcne pri vyssich teplotach, ako je 90 K. Kedy budu nejake casti spinacich prvkov, prip. CPUs, zo supravodicov ? Alebo bude energeticky efektivne mat napr. supravodice pri 250 K, a na tuto teplotu menic / regl chladit ? Totalne offtopic. Prosim supravodice do jineho vlakna a nedelat offtopic. Kdyz uz jsme u supravodicu, to co generuje teplo je prave odpor, ktery je kladen prutoku proudu. Odpor je u supravodice naprosto zanedbatelny. Dale na toto tema prosim zalozit nove vlakno.
PIP 5048MK - nefunguje nastavení priorit
moravan30@seznam.cz (13 days) 
To ano, ale zátěž je 90% času větší než výkon pole. tzn. nemusel by energii ani ukládat. Nebo začněme smyčku jinde.. Baterie se vybijí na přepnutí do distribuce - měnič přesně - nastane to, že měnič přestane dodávat do výkonu a všechen zisk pošle do baterií tak dlouho že je nabije do přepnutí zpět na SBU a začne je pomalu vybíjet jelikož výkon pole je nižší než zátěž... pak zas přepne a zase celý výkon do baterií a tak pořád dokola takže prožene hromadu výkonu přes baterie a jenom se načítají cykly a likviduji zbytečně baterie... Když to přeženu tak tam ta volba 16 ani nemusí být když nefunguje...
rottenkiwi (13 days) 
Treba sa pohrat s parametrami: 1, 2, 12, 13, 16.
Axpert versus PV napětí panelů.
rottenkiwi (13 days) 
PIsete tu, ze problem u PWM, MPPT je prud a od neho zavisi genergovanie Joulovho tepla vo vodici, napr. Cu alebo vo FET / IGBT spinacom prvku. Lenze mame supravodice, kde uz nie je tok elektronov, ale tok parov-elektronov, a ten supravodic vedie prud miliony rokov bez odporu. Potom su supravodice II, ktore maju nejaky minimalny odpor, ale je takmer nulovy. Tieto supravodice su funkcne pri vyssich teplotach, ako je 90 K. Kedy budu nejake casti spinacich prvkov, prip. CPUs, zo supravodicov ? Alebo bude energeticky efektivne mat napr. supravodice pri 250 K, a na tuto teplotu menic / regl chladit ?
PIP 5048MK - nefunguje nastavení priorit
rva (13 days) 
Při SBU snad měnič jede bez distribuce a využívá to, co vyrábí panely a pokud to nestačí, tak bere i z baterie. Pouze když jsou baterie vybité, přepne na distribuci.
Elektricka / hybridni auta
rottenkiwi (13 days) 
Daimler ===> 50 % osobnych EVs v 2030 Opel ===> 100 % EVs po 2028 v EU Audi ===> 100 % EVs po 2030 v EU Jaguar ===> 100 % EVs po 2025 v EU Volvo ===> 100 % EVs po 2030 v EU Bentley ===> 100 % EVs po 2030 v EU Ford ===> 100 % EVs po 2030 v EU BMW ===> 50 % EVs v 2030 Volkswagen ===> 100 % EVs v 2035 v EU
PIP 5048MK - nefunguje nastavení priorit
moravan30@seznam.cz (13 days) 
Ahoj, prosím o radu zde zkušenější FVE uživatele. Mám měnič PIP 5048MK ve spojení s 5x pylontech US200B plus. V nastavení měniče mi vůbec nefunguje volba priorit parametr 16. mám nastaveno: zakázáno nabíjeni ze sítě, výkon první do zátěže a poté baterie. Zátěž mám stabilně cca 3500W výkon pole je max. cca 4200W. Měnič se chová tak, že vždycky první nabije baterie na 99% a až poté začne dodávat výkon do zátěže. Výsledek toho je, že pokud kolem poledne mám šanci využít maximálního výkonu pole nad zátěž už ji nemám kam uložit jelikož baterie jsou FULL a měnič omezí výkon.(řeším to zatím tím že ručně podle počasí řídím přes ICC režim abych si před max ziskem udělal prostor v bateiích) Pokud zvolím režim SBU tak vlastně pořád pojedu přes baterie a to úplně zbytečně jelikož po přepnutí z baterií na utility budu polem zase jen nabíjet baterie a tak pořád dokola... Nevíte proč ty priority nefungují ? nefungují všem nebo jen mě ? Nevím jestli jsem to napsal srozumitelně když tak se prosím zeptejte ... ta myšlenka je taková, že bych chtěl při mé zátěži max tahat napřímo ze soláru a hned pálit a co nejmíň ukládat (jen přebytky) a tím setřít baterie.. Moc díky za pomoc, omlouvám se pokud to tu někdo řešil hledal jsem svědomitě ale nenašel...
Axpert versus PV napětí panelů.
Matess (13 days) 
Však tam píšu že tranzistor je hned na vstupu a že vysoký proud ho může zrušit... Drobný rozdíl je v tom ten že nějaký odpor při cestě do baterie proti PWM dělá právě ta cívka - z toho důvodu to teoreticky lze lehce přepanelovat protože úplně zkrat to nebude.
mypower.cz (13 days) 
mppt není jako pwm. ... MPPT funguje jinak - základem mppt nabíječe je DC/DC měnič snižující napětí - tzn ten výkonový prvek se nachází v kladné větvi prakticky ihned na vstupu. Za vstupním tranzistorem je potom cívka a dioda nebo druhý tranzistor na zem, který se otevírá přesně naopak ... Tak snižující DC/DC je taky vlastně PWM. Co se tak asi stane tomu prvnímu vstupnímu tranzistoru, když přes něj potečou 2x větší proudové rázy. Čím tvrdší zdroj na vstupu, tim hůře. Asi se mu to bude hodně líbit. Co se asi tak stane, když na FV vstup MPPT reglu připojím plně nabité LIFE schopné vyprodukovat extra proud místo panelů coby měkého zdroje. Dál už nic neříkám.
Matess (13 days) 
a teď abych to celé podkopal... už několik let (asi 5) používám epever XTRA2210N (24V/20A) u kterého je maximum 780W a mám na něm 500Wp na JV a 500Wp na JZ (panely jsou přesně o 90 stupňů) a jede jako víno. Ale jsem si toho vědom a navíc se jedná o regulátor do 1000Kč s DPH - kdyby odešel mám v rezervě 40A variantu.
Matess (13 days) 
mppt není jako pwm. PWM je totiž opravu jen spínač a daný proud je maximální. Taky je tam proto striktní limit na vstupní napětí, protože vyšší napětí se nekonvertuje ale zabíjí v místě nejvyššího odporu a za panelu se tak stane zdroj proudu. Pokud je napětí na panelu přítomno a baterie vybitá pwm regulátor se prostě jen otevře a žádná regulace se neděje. Regulace (pwm) se začíná dít když se baterie dostane z režimu konstantního proudu do konstantního napětí a je třeba začít omezovat proud jdoucí do baterie aby nedošlo k jeho přetížení. V momentě kdy se tohle stane bude většina ztrát na spínacím prvku v regulátoru. MPPT funguje jinak - základem mppt nabíječe je DC/DC měnič snižující napětí - tzn ten výkonový prvek se nachází v kladné větvi prakticky ihned na vstupu. Za vstupním tranzistorem je potom cívka a dioda nebo druhý tranzistor na zem, který se otevírá přesně naopak (snižuje ztráty na diodě když proud teče z indukce v cívce). MPPT je tedy technicky možné lehce přepanelovat, protože vyšší výkon přes první tranzistor znamená jeho delší offtime, ale zase příliš velký nárazový proud jej může zrušit, protože ztrátový výkon = U * I na kvadrát = vyšší špičkový proud na vstupu tedy opravdu vadí. Proud do baterie se potom reguluje pomocí výstupního napětí měniče a to tak aby nastavené napětí nebylo překročeno a stejně tak aby nebyl překročen maximální proud do baterie (ten ohrožuje právě ten druhý tranzistor s diodou) O nepřekročení proudu do baterie se tedy postará měnič sám a technicky by neměl jít přetížit, ale přepanelováním zcela jistě můžeme přetížit ten první tranzistor. Když se podívate do datasheetu k mppt victronu je tam poznámka o maximálním zkratovém proudu z panelů, který se pro modely 150/45 až 150/70 uvádí 50A, což znemaná že tento model lze přepanelovat opravdu hodně, protože například z panelů, které dají max 120V / 45A = 5400W, ale výstupem nejsilnějšího z nich je 48V 70A - takže maximum cca 3500W a stejné maximum zde platí i pro 45A verzi i pro 12V baterii (kde jsou výkony jen cca 2500W, respektive 600W). Tato victron hračka (victron mppt 150V/60A) ale stojí skoro 13k bez DPH a když to srovnám třeba s epever XTRA4415N (150V/40A) za 3,5k bez DPH je člověku hned jasné proč v manuálu u i4wifi je přepanelování doslova zakázané (max 2080W PV s 48V batterií),ikdyž oficiální datasheet dovoluje +50% (max 3120W při 48V) Rada tedy zní stále stejně - držte se manuálu a doporučení výrobce, pokud přepanelujete v rámci zaokrouhlení o jeden panel - například zapojuji 3 panely v sérii pro potřebné napětí a dávají max 3x400=1200W, tak v tomto případě zapojím klidně ještě druhý string a budu mít 2400W což je ještě ok. Stejně tak mohu zapojit 3x 3panely po 250W (2250W), ale 4x 3panely po 250W (3000W) už bych raději nedával. Ať se na to koukám jak se koukám, tak mě osobně při ceně 4200Kč s DPH za nový 40A mppt regulátor nedává vůbec žádný smysl přetěžovat a ohrožovat mnohem dražší axpert.
BAZAR Komponenty k prodeji
xmasin (13 days) 
Po různých úpravách mojí FVE mně zůstaly komponenty, které nevyužiji a nabízím je k prodeji: Svodič přepětí Citel DS240S-110DC - cena 1000 Kč/ks k dispozici 3 ks Balanční modul pro Li-ion (3,7V) 15S 20A s BT modulem - cena 700 Kč/ks k dispozici 3 ks Balanční modul pro Li-ion (3,7V) 15S 30A s BT modulem - cena 800 Kč/ks k dispozici 1 ks USB modul RS485 pro balancér - cena 150 Kč/ks k dispozici 2 ks MC4 konektory balení po 10 párech - cena 150 Kč/balení k dispozici 9 balení Solární kabel 2,5 mm2 - cena 15 Kč/m k dispozici 190m (ideálně vcelku, vhodný do 10A) Nabídky buď zde nebo přes zprávy.
8,8kWp 3faz na trackeru
kvako1 (13 days) 
tak jsem po dlouhe době skontroloval baterky. dá se říct že cca od minuleho roku na podzim. rozhodil se mi jenom jediný pack. první řada červených nahoře. všecny članky při měření měli 4,02-4,03V, kromě dvou v tom jednom akupacku. jeden ulitl 3,98v a druhý 3,92V takže šli ven a dal jsem je do packu co mám v bedně. mam dva packy v bednách.. taky jsem měřil teplotu članku, na podnět , jak jsem četl příspěvek od Rotenwiky. teplota je od 18st do 22st. nejchladnější jsou u země. taky jsem se pustil do předrátování. doplňoval jsem nějaké věci a bms atd. ještě to nevypadá moc dobře , není to dokončeno. ale už se to rysuje. Puvodně teď bms
Upírovo doupě - Poloostrov
kvako1 (13 days) 
v zimě energie dost nebude ani přes den. mam cca 14kwp 60kwh baterku a mam co dělat abych přes zimu vydržel. 450W standby je fakt hodně, zařivky vyměň co nejdřív. pro ostrow stouhle spotřebou bude i 20kWp malo. baterii taky budeš muset doplnit alespoň na 30kwh... ja zrovna objednal nove panely a budu mít pak cca 22kWp. standby mam tak 130W max. hoď sem par fotek
ViktorEX (13 days) 
ostrovníci nemají standby spotřebu domu 450W... Ani někteří poloostrovníci. Včetně ztrát měniče mám klidovou spotřebu pod 130W... co na to říct? ... nejsme chata na víkend. je tu dům se všemi šikanami, a firma. tj. všechno strčený v zásuvce, dvě ledničky, x LAN switchů, 4 wifi pointy, 2 laserový tiskárny ve standby, kamerový systém o 9 kamerách, NAS, UPS, čerpadlo na čističku, udržováky na motorky, babičce tam bzučí matrace proti proleženinám, a to teď neběží čerpadla na topení. takže tak to je ... každý má jiné potřeby. 450W ber jako info, aby bylo zřejmé, co se tu technicky odehrává. vloni jsme měli 13,9MWh ... a při tom projektanti počítají dům na 5MWh/rok. takže můžeme diskutovat, co tady blbneme ... prostě to tak je. Ve skladu mám třeba zářivky ... 1000W na hlavním skladu, 500W v dílně. Nevím, dřív jsem to nějak nesledoval. Ale až přišla faktura na 14MWh, tak jsem začal chodit s měřákem ... a výsledek je v podpisu. Řešení má nyní reálnou podobu. Další kroky podle uvolněných financí bude např změna zářivek na LEDky. Ale to je zase spousta peněz a vše ukáže až praxe, přes den je energie habakuk, tak je jedno, jestli zůstane nevyužitá nebo ji propálím v zářivkách.
Axpert versus PV napětí panelů.
lemra79 (13 days) 
Také provozuji PIPa přepanelovanýho, místo maximálních 4500 Wp, mám připojených 6000 Wp. Na životnost po bude mít určitě vliv, ale nikdo neví, jestli se zkrátí o 0,5 % nebo o 50 %. Pokud se na nanosekundu zvětší proud, tak se to přehřívá taky jen nanosekundu. Jinak v ICC je vidět naprosto rovná hranice 4500 W s minimálními překmity, dost poctivě si to hlídá. Co jsem tak sledoval, tak za velkýho tepla nedosáhnu ani 4500 W, bo narazím na mez 18A, kterou si to podle mě taky hlídá. Mám to zapojeno na tři paralelní springy, každý po devíti panelech sériově. Normálně se pohybuje napětí PV vstupu okolo 250 V, na prázdno přez 300 V , ale když je vedro, tak třeba jen 230V a to už je při 18 A na 4500 W málo. Těch napětí se prosím nechytejte, už si je přesně nepamatuju, musel bych to jít znova změřit. Kdybych to montoval dnes, asi bych to na základě zkušenosti zapojil na 2 * 12 panulů
Upírovo doupě - Poloostrov
jahodovák (13 days) 
Pěkná instalace,protože mám tarif D25 tak v zimních měsících,nebo když je málo slunce,klidně pustím nabíječku a v době levného proudu dobiju baterky a nic nepřepínám,takže na DS je trvale připojena jen stodola,kde jsou 3 fázové stroje a je tam zaveden na osvětlení z fotovoltaiky,jak jsem vypozoroval,mě by mino ty motory stačila stačila přípojka 1 krát 10 ampér..nebo se trošku omezit a v případě nedostatku to pořešit jinak....
kodl69 (13 days) 
ostrovníci nemají standby spotřebu domu 450W... Ani někteří poloostrovníci. Včetně ztrát měniče mám klidovou spotřebu pod 130W...
Axpert versus PV napětí panelů.
rva (13 days) 
Lepší je neriskovat a když přepanelovat, tak tak, aby panely nikdy nemohly dávat víc, než dovoluje návod. Různé regulátory/firmware totiž na náhlé zvýšení proudu reagují různě. Rovnoměrnost výroby se zlepší, když se na jeden regulátor dají panely z různých směrů - taková orientace východ + západ může zajistit od rána do večera vyrovnanou výrobu. Popřípadě si někdo může vyhrát s tím, že část panelů přes letní poledne odpojuje a v zimě, kdy je slunce nízko, je nechá spřipojené stále.
BAZAR na prodej fv panely pouzite 235Wp
Mema (13 days) 
Zdravím, měl bych zájem o 8ks. Napíšu SZ.
Upírovo doupě - Poloostrov
ViktorEX (13 days) 
První zátěžová zkouška nepříznivými podmínkami: Takže pánové... včera nad ránem trošku sluníčka, že se baterka zmátořila z noci. Asi v 9 hodin přišly mraky a prakticky celodenní déšť. Výkon se pohyboval mezi 500-2500W (ale spíše kolem 1000W), podle toho, jak se sluníčku podařilo prosvítit mraky, ale nebyl ani jeden modrý flíček. Manželce jsem řekl, ať dělá, co potřebuje. Takže kromě celodenního standby 450W, jela televize, bojler 1000W (asi 5 hodin), k tomu rozmrazila v mikrovlnce kuře 30minut, 2x jela myčka (2x 1,1kwh), 2x pračka (1x 0,4kwh + 1x 1kwh), uvařila oběd na dvou plotnách (zde kwh nemám, nezaznamenal jsem). Odpoledne jsem pustil comp a dělal účetnictvi (ale to je jen 250W, od 15-19hod). Prakticky pořád jsme byli v mínusu, baterka táhla, jen chvílemi a odpoledne bylo cca vybalancováno. Do noci jsme šli s relativně vyšťavenou baterkou, v 20:00 byla na 52,0V. Večer jsme koukali normálně na televizi až do půlnoci. Když jsme šli spát, bylo 51,2V. V 5:00 ráno 50,5V. A když jsem vstával v 9:30, kabely od regulátoru byly teda dost teplý a baterka na 100%. HEEEEJ, to byla fakt pecka zkouška. Takže jeden totálka mrtvej den mi ten system dá, podotýkám, že skoro stále pršelo. A dalo by se říct, že jsme záměrně nebrali ohled na spotřebu.... já jsem nadšen. Abych se přiznal, byl jsem odpůrce fotovoltaiky, když se mi tu točily firmy a představovali svou nabídku. To se mi fakt kroutily palce u nohy. Ale hold každý to dělá pro zisk, což je logické. Já se v tom teď už prakticky 10 měsíců vrtám a sbírám zkušenosti. Cestu modrásků (SUN-2000G2) jsem opustil, dokonce jsem na nich ani neprodělal (z 30tkc asi jen 1tkc). Teď mám homo domo systém bez sledování na mobilním telefonu, s poslední dávkou panelů se dostávám na 280tkc, prakticky nemám žádná omezení, kolik spotřebičů doma můžu pustit... zatím mám 2 problémky: 1) když běží pračka, tak na stejné fázi je asi 250standby + 2000pracka a jak k tomu pustíme 2700horkovarku, měnič skočí do nouze. Měl by to vydržet. Zkusím pak dva prohodit mezi sebou. 2) nemám točivou 3-fázi. Ale už jsem přemýšlel, že bych natáhnul od hlavní svorky (grid) přes pojistku kabel rovnou do dílny a zouvačku napájel z gridu. Používám ji dva dny v roce. Zajímalo by mě, jak dlouho ostrovníci vydrží na podzim? Nabíječka pro přechodnou dobu už je objednaná. Má 3kw na 230V s regulovatelným výstupem 0-60V asi 50A. To mi jako nouzák bude stačit. No a když to fakt nepůjde, přepínačem sítí se přepnu na grid (jestli mi ho pro neodběr neodpojí ). Pak bych musel oprášit mou 30kW vojenskou centrálu.
Elektricka / hybridni auta
mypower.cz (13 days) 
Prodej nových automobilů se spalovacími motory v EU by měl skončit v roce 2035. Nevim, zdali to je úplně chytré řešení, .... Ale tak kdo ví co v té době bude. Jestli ještě nějaká auta vůbec budou potřeba s ohledem na možné budoucí celosvětové konflikty kvůli kdo ví jakým okolnostem. No nebuďme příliš pesimističtí, že jo...
HE3DA úložiště po česku
jahodovák (13 days) 
A myslím,že jim to ještě nejnín 7 let vydrží,pokud se nezmění situace...
ota (13 days) 
Posledních snad 7 let čtu že během velmi krátké doby vyjdou na trh s převratnou baterií.
Axpert versus PV napětí panelů.
mypower.cz (13 days) 
To sice jo, ale při větším proudu molekul vody, který nemá z nějakého důvodu možnost projít se zvyšuje tlak. A stejně se nám to prostě urve. Byly tu o tom diskuze, zdali je možno přepanelovat nad rámec výkonu reglu (třeba i integrovaného v měniči). Zejména na zimní období by to bylo fajn. Přepanelováním bychom v zimě a nejvíc na podzim dosahovali třeba i maximálních výkonů a v létě by MPPT musel brzdit jak o život. MPPT je IMHO PWM řízený logikou pro získání maximálního výkonu. Pokud se plně otevře na pár nanosekund a projde jím místo třeba očekávaných 20A celých 50A, začne to hřát. A degradovat. On to nachvilku vydrží ale degraduje. Tak to vidím já. Pokud má jiný odborník ze zdejšího fóra jiný názor, nechť se vyjádří. U elektriky nám to ten vyšší proud elektronů než je doporučeno prostě více zahřívá. Proteče sice, ale zahřeje. A to teplo je problém. Obzvlášť teplo, se kterým se nepočítá a neuchladíme ho ani ventilátorem. Ještě k tomu otevření MPPT, no leda že by měl nějakou proudovou ochranu. Jinak v případě hladových baterek a MPPT snažícího se dostat do nich co nejvíce z panelů, kterých je více, než výrobce očekával, co se proudu týče, by se asi zasebevraždil, pokud by se plně otevíral. Což dle mého názoru nemá jinou možnost, než pulzně, tedy řízené PWM.
Franta2776 (13 days) 
Doporučené nastavení výrobce bych rozhodně nepřekračoval. Ohrozí to záruku. Můžeme se vlézt například s východozápadní orientací panelů, kdy je zajištěno, že nebude překročen díky pohybu slunce proud doporučený výrobcem. MPPT regulace by větší proud nemusela ubrzdit a ve špičkách, kdy je MPPT otevřený by mohlo součástkama protékat více proudu, než na které je zařízení dimenzováno. Zahřívalo by se to více, panely by se chovaly jako tvrdší zdroj a zařízení by mohlo dříve odejít do křemíkového nebe. Je to jako do hadice, která má na druhé straně kohout a je dimenzovaná na 4 bary pustit tlak 20 barů. Hadice zareaguje tak, že praskne. I když, je fakt, že když to srovnáme s vodou, tak tlak spíše odpovídá napětí. Dobrá, velký průtok vody (proud) při otevření urve kohout z hadice a hadice je pak bez kohoutu na konci, nicméně při srovnání s vodou tohle tlak udělá taky. No každopádně dobré řešení tohle předimenzování IMHO není tak či tak. Měnič jsme koupil a Ali,tak se zárukou je to pochybné.Když jsme u přirovnání vody a hadice.Tak napětí je ten tlak a proud vody je jako proud elektronů.Při daném tlaku (vody nabo elektronů) projde průřezem pouze omezený proud daný průřezem.
mypower.cz (13 days) 
Doporučené nastavení výrobce bych rozhodně nepřekračoval. Ohrozí to záruku. Můžeme se vlézt například s východozápadní orientací panelů, kdy je zajištěno, že nebude překročen díky pohybu slunce proud doporučený výrobcem. MPPT regulace by větší proud nemusela ubrzdit a ve špičkách, kdy je MPPT otevřený by mohlo součástkama protékat více proudu, než na které je zařízení dimenzováno. Zahřívalo by se to více, panely by se chovaly jako tvrdší zdroj a zařízení by mohlo dříve odejít do křemíkového nebe. Je to jako do hadice, která má na druhé straně kohout a je dimenzovaná na 4 bary pustit tlak 20 barů. Hadice zareaguje tak, že praskne. I když, je fakt, že když to srovnáme s vodou, tak tlak spíše odpovídá napětí. Dobrá, velký průtok vody (proud) při otevření urve kohout z hadice a hadice je pak bez kohoutu na konci, nicméně při srovnání s vodou tohle tlak udělá taky. No každopádně dobré řešení tohle předimenzování IMHO není tak či tak.
Franta2776 (13 days) 
Dej 6 panelů v sérii. 11 bude v zimě překračovat napětí. Každý string stáhnout ze střechy zvlášť do boxu pod střechou ke kterému je snadný přístup. V boxu bude pro každý string pojistka, společný DC jistič a přepěťovka - něco jako https://www.aliexpress.com/item/32894841829.html Patřím mezi méně zkušené i když už mám na střeše funkčích 6kWp.Měl bych dotaz.Podle mne pokud nepřekročím povolené napěti měniče, můžu na vstup MPPT připojit i dvojnásobný počet panelů než doporučuje výrobce???Měnič si vezme pouze tolik výkonu,kolik umí ve špičkách zpracovat,zbytek zůstane na střeše.
Daly BMS
marsal64 (13 days) 
Zdrojový kód programu pro Foxtrot viz http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t ... 33#p150033
BMS s komunikací RS485/232/Modbus
marsal64 (13 days) 
hmm, hezky ... ale dal mi to nepomohlo... nemate prosim nekdo nejaky vzorovy programek? Tak je to ten Foxtrot, třeba trochu pomůže pro inspiraci. VAR_GLOBAL NUM_DALYS : USINT := 2; // number of Dalys present CH_DALYS : UINT := CH3_UNI; // UNI channel for the communication DALYADDR : ARRAY[1..3] of BYTE := [16#40, 16#41, 0]; // Daly addresses Timeout_recv_Daly : TIME := T#100MS; // How long wait for Daly response CurrentBatSum : Real; // sum of battery current from all BMS CurrentBatSum_cl : CL; // color of battery current from all BMS: > 0.5 green; < -0.5 orange; else green END_VAR // Structure for receiving and storing raw Daly data TYPE DALYBMSDATA : STRUCT LastError_text : STRING; LastError_datetime : DT; ErrorCount : USINT; LastReceive_datetime : DT; ReceiveOKCount : USINT; // counter of correct communications maxvoltage : REAL; // maximum cell voltage minvoltage : REAL; // minimum cell voltage totvoltage : REAL; // total battery voltage "pressure" current : REAL; // proud SOC : REAL; // SOC minVcellNo: USINT; // cell no with minimum voltage maxVcellNo: USINT; // cell no with maximum voltage temperature : INT; // temperatureplota state : USINT; // 0 - static 1 - charge 2 - discharge statea : CL; // rgb balancing : string[4]; // 16 battery cells in pack expected here MOScharging : USINT; // 1 - MOS for charging on MOSLoad : USINT; // 1 - MOS for discharging on faultstatus1 : string[8]; // bits indicating error faultstatus2 : string[8]; // bits indicating error 2 END_STRUCT END_TYPE // Daly values store VAR_GLOBAL RETAIN dalys : ARRAY[1..3] OF DALYBMSDATA; daly_diffvoltage_1 : real; // difference of voltage between min and max for battery 1 daly_diffvoltage_2 : real; // difference of voltage between min and max for battery 2 END_VAR // Communicate with Daly BMS // Expected RS-485, all Dalys to use a single communication channel // function to calculate checksum FUNCTION bchksm : USINT VAR_INPUT cfrom : PTR_TO USINT; // USINT pointer to start from numbytes : UINT; // number of bytes END_VAR VAR a : USINT; END_VAR REPEAT a := a + cfrom^; cfrom := cfrom + 1; numbytes := numbytes - 1; UNTIL numbytes = 0 END_REPEAT; bchksm := a; END_FUNCTION // Structure for received message TYPE Dalyrecv : STRUCT error : STRING[250]; // error found, '' if none status : USINT; // processing status: 0: ready, 1: sending, 2: receiving, 3: result ready, 4: error lenmesrec : UINT; // length of the raw received message datarec : STRING[13]; // raw content of the received message END_STRUCT END_TYPE // send and receive one message from/to Daly FUNCTION_BLOCK fbDalySendRec1 VAR_INPUT init : BOOL; // trigger to start processing dst_addr : BYTE; // address of Daly to send data to data_id : BYTE; // command id END_VAR VAR_OUTPUT rm : Dalyrecv; // Daly status and data structure END_VAR VAR m : STRING[13]; // message data to send r : STRING[13]; // message data received pb : PTR_TO BYTE; pd : PTR_TO DWORD; // helpers chs : USINT; SendToDaly : fbSendTo; RecvFromDaly : fbRecvFrom; recvTimer : TON; // receiving timer END_VAR // init and send the message? IF init THEN recvTimer(IN := False, PT := Timeout_Recv_Daly); // construct the message to be sent rm.error := ''; // expect no error pb := adr(m); // to initial byte pb^ := 16#A5; pb := pb + 1; // to communication module address pb^ := dst_addr; //pb^ := SHL(dst_addr, 4); pb := pb + 1; // to data id pb^ := data_id; pb := pb + 1; // to data legth pb^ := 8; // may process data to send here, if any pd := pb + 1; // to first data DWORD pd^ := 0; pd := pd + 4; // to second data DWORD pd^ := 0; pb := pd + 4; // to checksum pb^ := USINT_TO_BYTE(bchksm(adr(m), 12)); // send SendToDaly(rq :=True, chanCode := CH_DALYS, lenTx := 13, data := void(m)); // initiate receiving timer recvTimer(IN := True); rm.status := 2; // receiving END_IF; // exit if the main program did not processed the response (3 = response data, 4 = error), then return without further processing IF rm.status > 2 THEN RETURN; END_IF; // initiate message receive if status = 2 RecvFromDaly(rq :=True, chanCode := CH_DALYS, lenRx := 13, data := void(r)); // message not received? IF not RecvFromDaly.mesRec THEN // timeout? IF recvTimer.Q THEN rm.error := 'General receive error: response timeout'; rm.status := 4; // present the error return; ELSE return; // message not received and no timeout - continue waiting for response END_IF; ELSE // message received // message received - check general error IF RecvFromDaly.error <> 0 THEN rm.error := concat('General receive error: ', GetLastComErrTxt(RecvFromDaly.error)); rm.status := 4; // indicate the error return; END_IF; // no error, start parsing rm.lenmesrec := RecvFromDaly.lenData; // despite potenital error, copy the received data to the output variable, if not too long IF rm.lenmesrec <= 13 THEN Memcpy(length := rm.lenmesrec, source := void(r), dest := void(rm.datarec)); END_IF; pb := adr(rm.datarec); // to start_byte // check start byte IF not pb^ = 16#a5 THEN // first byte is not A5 rm.error := 'Daly receive error: the first byte is not A5'; rm.status := 4; // indicate the error return; END_IF; // verify checksum pb := pb + 12; chs := BYTE_TO_USINT(pb^); IF chs <> bchksm(adr(rm.datarec), 12) THEN rm.error := 'Daly receive error: checksum verification failed'; rm.status := 4; // indicate the error return; ELSE // indicate correctly received data rm.status := 3; END_IF; END_IF; END_FUNCTION_BLOCK PROGRAM DalyBMS VAR a : fbDalySendRec1; // function block to send one message to Studer and receive response s : Dalyrecv; // structure with receive data tinit : BOOL := True; // for the first run, lanuch pw : PTR_TO WORD; pb : PTR_TO BYTE; pd : PTR_TO DWORD; daly_id : USINT := 1; //current Daly to process daly_addr : BYTE ; // current Daly address COMMAND_MIN : USINT := 16#90; // minimum no of command to be sent COMMAND_MAX : USINT := 16#98; // maximum no of command to be sent command_id : USINT := 16#90; // work variable - current command_id i : USINT; END_VAR // if tinit, go to next command or next Daly if tinit THEN command_id := command_id + 1; if command_id > COMMAND_MAX THEN // first command id command_id := COMMAND_MIN; // next daly daly_id := daly_id + 1; if daly_id > NUM_DALYS THEN daly_id := 1; END_IF; end_if; END_IF; // take daly address daly_addr := DALYADDR[daly_id]; // process the current command for the current Daly a(init := tinit, dst_addr := daly_addr, data_id := USINT_TO_BYTE(command_id), rm => s); tinit := False; // synchronous - wait for response // verify if response or came and process CASE s.status OF 2: RETURN; 4 : // mark error to the Daly data dalys[daly_id].LastError_text := s.error; dalys[daly_id].LastError_datetime := GetDateTime(); dalys[daly_id].ErrorCount := dalys[daly_id].ErrorCount + 1; tinit := True; 3 : // mark last received data to Daly dalys[daly_id].LastReceive_datetime := GetDateTime(); dalys[daly_id].ReceiveOKCount := dalys[daly_id].ReceiveOKCount + 1; tinit := True; // parse - go to the first data byte pw := adr(s.datarec) + 4; pb := pw; pd := pw; case command_id of 16#90: dalys[daly_id].totvoltage := int_to_real(int_to_int(word_to_int(pw^))) * 0.1; pw := pw + 4; dalys[daly_id].current := - (int_to_real(int_to_int(word_to_int(pw^))) - 30000) * 0.1; // A pw := pw + 2; dalys[daly_id].SOC := int_to_real(int_to_int(word_to_int(pw^))) * 0.1; // perc. 16#91: dalys[daly_id].maxvoltage := int_to_real(int_to_int(word_to_int(pw^))) / 1000; // mV pb := pw + 2; dalys[daly_id].maxVcellNo := byte_to_usint(pb^); pw := pw + 3; dalys[daly_id].minvoltage := int_to_real(int_to_int(word_to_int(pw^))) / 1000; pb := pb + 3; dalys[daly_id].minVcellNo := byte_to_usint(pb^); 16#92: dalys[daly_id].temperature := byte_to_int(pb^) - 40; // only one thermometer expected here 16#93: dalys[daly_id].state := byte_to_usint(pb^); // 0 - static 1 - charge 2 - discharge case dalys[daly_id].state of // static - grey 0: dalys[daly_id].statea.r := 212; dalys[daly_id].statea.g := 212; dalys[daly_id].statea.b := 212; // charge - green 1: dalys[daly_id].statea.r := 0; dalys[daly_id].statea.g := 200; dalys[daly_id].statea.b := 0; // discharge - orange 2: dalys[daly_id].statea.r := 255; dalys[daly_id].statea.g := 128; dalys[daly_id].statea.b := 0; end_case; pb := pb + 1; dalys[daly_id].MosCharging := byte_to_usint(pb^); pb := pb + 1; dalys[daly_id].MosLoad := byte_to_usint(pb^); // force switch to nearest processed command // switches also 95 and 96 which could not be processes in this program command_id := 16#96; // will be incremented 16#97: dalys[daly_id].balancing := word_to_stringf(pw^, '%04X'); // bit = the cell is balancing 16#98: dalys[daly_id].faultstatus1 := dword_to_stringf(pd^,'%08X'); pd := pd + 4; dalys[daly_id].faultstatus2 := dword_to_stringf(pd^,'%08X'); END_CASE; END_CASE; // calculate total current from batteries CurrentBatSum := 0; for i := 1 to NUM_DALYS DO CurrentBatSum := CurrentBatSum + dalys[i].current; end_for; if CurrentBatSum > 0.5 THEN // charge - green CurrentBatSum_cl.r := 0;CurrentBatSum_cl.g := 200;CurrentBatSum_cl.b := 0; elsif CurrentBatSum < -0.5 THEN // discharge - orange CurrentBatSum_cl.r := 255;CurrentBatSum_cl.g := 128;CurrentBatSum_cl.b := 0; else // static - grey CurrentBatSum_cl.r := 212;CurrentBatSum_cl.g := 212;CurrentBatSum_cl.b := 212; end_if; // actualization of the global variables daly_diffvoltage_1 := dalys[1].maxvoltage - dalys[1].minvoltage; daly_diffvoltage_2 := dalys[2].maxvoltage - dalys[2].minvoltage; END_PROGRAM
rottenkiwi (13 days) 
V tom videu je aj programek: / Daly BMS / https://youtu.be/m-Umt_olgws?t=196 AXpert: / https://www.youtube.com/watch?v=o3-FFXivnJg
Axpert versus PV napětí panelů.
rva (13 days) 
Dej 6 panelů v sérii. 11 bude v zimě překračovat napětí. Každý string stáhnout ze střechy zvlášť do boxu pod střechou ke kterému je snadný přístup. V boxu bude pro každý string pojistka, společný DC jistič a přepěťovka - něco jako https://www.aliexpress.com/item/32894841829.html
BMS s komunikací RS485/232/Modbus
ViktorEX (14 days) 
hmm, hezky ... ale dal mi to nepomohlo... nemate prosim nekdo nejaky vzorovy programek?
Axpert versus PV napětí panelů.
stevesk (14 days) 
Mam 12ks Amerisolar panely 2021 kupovane .VoC-39V tam Pmax-285W.Mam to v serii-čiže o 1panel viac ako mi dovoli AXPERT KING(450V)-12X 39= 468V.No OK,počuvnem radu Vitka a teraz čo je lepšie,odpojit jeden panel...alebo dat dva stringi -6 panelov do serie a spojim ich pri meniči -paralelne-mam 4 zilovy kabel 6mm Cu...abo hore aj ich možem spojit takže pojde po 12mm...zase to je jedno ale lepšie to bude asi hore spojit....vačši prierez pre oba stringy.Isoc mam na panel 9,48A takže pojde dole max 19A a VoC-234V po 12mmCu medi.Bude to dostatočna rezerva pre Menič a napatie v zime bude OK tiež,no a viem ešte pridat po jednom panely,keby mi chybal vykon.je to tak spravne?...dik
BAZAR na prodej fv panely pouzite 235Wp
Janma (14 days) 
Prosím o rezervaci 6ks.
Počasí
rottenkiwi (14 days) 
Fyzika tornad nie je stale uplne znama, niektore supercely vytvoria tornado, niektore nie, kedze vznika vela falosnych varovani, ludia potom nezareaguju ako by mali, ak silne tornado naozaj vznikne. Na poznanie principov su potrebne vstupne data, ako aj presne modely a superpocitace s vykonom radovo 100 Pflops az 50 Eflops. Pre predstavu najvykonnesi superpocitac ma 450 Pflops, 10 Eflops potrebuje cca. 7 000 000 Xeon 8280 - 28 jadrovych cpu, alebo 625 000 este zatial nevyrobenych Tachyum Prodigy CPUs. Potom vznikaju zo vstupnych dat a mat. modelov taketo simulacie, kde vidime, ze tornado je zivene z bazenu chladneho vzduchu. https://www.youtube.com/watch?v=e2wbn3ivHwc https://www.youtube.com/watch?v=WFx9y4g9kNc
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (14 days) 
Videl som jedno video, kde jeden clovek, ktory ma stovky firiem po svete, investuje peniaze do jeho vizie, nenapajat svet energiou z PV panelov, ale zo zrkadiel na heliostatoch, ktore riadi umela inteligencia. Cielom je nahrievat valce plne kamenia, kde sa dosiahne teplota 1000 - 1500 *C, tie valce potom chladnu niekolko dni a mozu pohanat turbiny. Tiez si davam otazku, ktore casti sveta budu pod vodou, ak stupne hladina oceanov. Ako vidno, su tu obrovske plochy, ktore su len par desiatok metrov na ich hladoinou.
Elektricka / hybridni auta
bednto (14 days) 
http://www.emission-zero.de/cityel.php mimo dálnici by to šlo...
rottenkiwi (14 days) 
To je sice pekne, v idealnych podmienkach, ale my potrebujeme nieco univerzalne, aj do mesta, aj mimo mesto, aj na dialnice, aj v zime, aj v lete. Ak si v zime nahrejem baterku doma na 25 - 30 *C, tak OK. Ale ak ma niekto auto vonku a zohrieva ho s energiou z baterky ? Baterka pod 11 *C u Tesly nedava vykon, ako ked je nad 30 *C. Tie pneumatiky, ked maju byt efektivne, tak tam odporucaju vysoky tlak. Tak si dajte do auta 3.3 atmosfery a potom 2.2 atmosfery, aky je tam rozdiel v jazdnych vlastnostiach. To vedia ti, co maju runflaty. A ked sa to prederavi, tak co ? Mam tem rezervu alebo su tei Bridgestony s tou technologiou, ako ma Continentel, ContiSeal, co aj 50 dier bez ubytku vzduchu zalepi ?
V kalifornské poušti vyroste obrovská solární farma
rottenkiwi (14 days) 
Hawai ma: 32.76 centov / kWh. Alaska ma: 22.54 centov / kWh. Connecticut ma: 21.62 centov / kWh. Massachusetts ma: 21.11 centov / kWh. California ma: 19.90 centov / kWh. Ceny z Aprila - 2021. Ide o priemernu cenu v danom state. Lenze tam nejde len o cenu projektu a material, tak ide aj o prestahovanie rastlin a zivocichov, ktore tam ziju, v tej pusti. Bude tam obrovske ulozisko energie flyweels, NiCD, NiFe, LIB, alebo ine batrky. V poslednej dobe vidim, ze sa ludia z Californie stahuju inde, jednak je to seizmicka oblast, jednak lesne poziare. Kalifornia zatvara jadrove el,. vypina el. na fos. paliva, ale ma malo renewables. Ergo, musi nakupovat energiu od statov: Virginia, Ohio, Maryland, Tennesse. Lenze v tej vlne horucav, ani oni nemaju dostatok energie. V horucavach sa vyskytuju useky, ked je horuco a vonbec nefuka, takze v noci nie je energia a veternikov. V Kalifornii stupa cena kazdy rok o 7.5 %. Kalifornia je idealne miesto / ako aj susedne puste / na taketo el: https://www.youtube.com/watch?v=ZvdENQ5KMjo Ak sledujete komenty ludi z CA, tak pisu toto: Governor: Everyone will have to drive electric cars. Also governor: We have no electricity.
Kostěj (14 days) 
Kalkulačka mi ukazuje asi 35.000Kč/kW. Jestli je v tom akumulace a infrastruktura, to by odpovídalo. Má to šanci na návratnost investice za dobu životnosti? Snad jen pro stabilitu sítě - jaká může být špičková cena kWh v Kalifornii?
Elektricka / hybridni auta
bednto (14 days) 
https://auto-mania.cz/lightyear-one-je- ... umatikach/ https://www.portalridice.cz/clanek/elek ... -kilometru
BMS s komunikací RS485/232/Modbus
marsal64 (14 days) 
rozchodil jste to nekdo? Jasně , v mém případě jak jinak než na Teco Foxtrotu.
BAZAR Prodám 10ks JinkoSolar 225Wp nepoužité
mypower.cz (15 days) 
Prodáno.
V kalifornské poušti vyroste obrovská solární farma
stevesk (15 days) 
Záměr to je pěkný,nebylo by náhodou lepší dát na každou vhodnou střechu obydlí panely a spotřebovat na místě,než zabírat jinou plochu a budovat jistě ne levnou distribuci jinam....možná by potom zbylo i víc prostředků na jiné potřebnější věci,případně začít vyrábět pro to vhodná řešení aby byla uživatelsky přívětivá i pro někoho,koho fotovoltaika vůbec nezajímá a chce jen blbuvzdorné a bezobslužné zařízení...tím by se zaměstnalo možná i víc lidí a bylo by to ekonomicky a i ekologicky prospěšnější....tož tak... Tož maš určite pravdu,len to by nebol biznis pre investorov a bohužial,kapitalizmus je o inom a ekologiou si mnohí zastieraju svoje biznis plany.Mame tu veľa šikovnych ludí a aj tak sa dovolili stavat u nas solarne elektrarne na ornych poliach a vykupne ceny vopred stanovene im zaplatime v cene elektriky.Ludia su nenazrany ale toto forum je o inom .
Navrh FVE bungalov
rasto1 (15 days) 
Konecne prisiel prvy milnik 1000kWh. Keby bola vyssia spotreba, tak by to bolo skor.