Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
fanfox (9 min) 
Joj, to jsem podělal, to byla otázka, toto "od fanfox » úte led 25, 2022 4:51 pm"
Pylontech US3000C
Dagus (13 min) 
Po CAN ne, ale Mikel psal něco že novej box bude umět a možná už umí. Já to používám funkčně s UART rs232. https://github.com/Louisvdw/dbus-serialbattery/wiki Jinak tady teďka nabízí bloky z vw id3 kde k tomu připojuje bms která umí 8bloků po CAN, tak třeba ta? Takze jkbms, dalybms za mě a tamta bms na CAN, najdi si aktuální vlakno na id3. Našel jsem ti to, aby jsi mě nepomluvil: "Pouzivam original CMC (cerna krabicka), ktere jsou napojene k BMS (simpBMS). To komunikuje po CANu s Victronem, tzn. vsechno defacto ovlada bms (proudy). Umi to i Batrium. Samozrejme lze pouzit i jakoukoliv bms, ale bude to jen zapnuto/vypnuto pres rele, nebo mosfety."
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Hyp (16 min) 
Ano, nutnost sebediscipliny nejen uzivatele, ale cele jeho rodiny, k maximalizaci tech uzitku, to pak prijede navsteva a klepe si na hlavu, treba ze se nemuze zapnout sporak a mycka pracka kafe… Tuhle sebedisciplinu JE nutno v modelu navratnosti nacenit, zohlednit Protoze zadnou slevu ti za usetreny prikon* distributor neda, ty stale hradis rezervovany prikon a defakto ho nemuzes pouzit. Protoze by se pretizil menic nebo cokoliv, protoze cekas na slunce etc. * ani nedovoli pripojit FVE 5,7 kW pres 1 x 25A (pres jednofazovou pripojku) do DS. Ale jen 3,7 kW viz pripojovaci podminky. Coz odpovida 16A a ne 25A.
Diablo1st (28 min) 
Hyp: to si podľa mňa zle pochopil. O akom diskomforte je reč ak má legálny hybrid pripojený na DS? To len keď chce maximalizovať využitie energie zo slnka tak treba poučiť obsluhu. To prakticky platí pri všetkých typoch FVE, ak máš možnosť sa pripojiť na sieť. Ak chceš využiť čo najviac slnka treba to robiť troška z rozumom, aby sa nestalo, že keď svieti slnko zapneš všetko naraz a preťažíš menič, ktorý prepne na DS. Toto je kontraproduktívne.
FVE na balkón paneláku
Hyp (28 min) 
Od sousedu? Ja nevim, ptam se, zda je nekde jednoznacny a aktualni vyklad - licence pro 11-20 kW ostrovy?
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
skopec (44 min) 
Stačí takhle bez nějakého měniče úrovní // MAX485 module <-> WEMOS D1 // - DI -> D10 / GPIO1 / TX // - RO -> D9 / GPIO3 / RX // - DE and RE are interconnected with a jumper and then connected do eighter pin D2 // - VCC to +5V / VIN on WEMOS D1 // - GNDs wired together // ------------------------------------- // You do not need to disconnect the RS485 while uploading code. // Tested on WEMOS D1 + MAX485 module // RJ 45 cable: Green -> A, Blue -> B, Brown -> GND module + GND WEMOS D1 // MAX485: DE + RE interconnected with a jumper and connected to D1 or D2 Cena WEMOS cca 100Kč + MAX485 cca 40 Kč >>> celkem 140Kč
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
Skrat (45 min) 
Měl bych zájem o 30 kousků,ale neměl by ste delší? Jedná se o rozměr 115mm.Potřeboval bych 135mm Děkuji za info.Cena a možnosti.
Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ
Honza_H (48 min) 
To základní minimum je právě projekt a revize. A musí to být jejich schválení, projektant a revizák, nebo pouze autorizovaný? Bylo by to jednodušší. Jejich schválení teď nebudou stíhat.
Pylontech US3000C
jars10 (48 min) 
Můžeš dát odkaz načínskou BMS, která opravdu funguje po CAN s Victronem?
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Hyp (53 min) 
Ja tam cetl 8 panelu po 233 Wh nebo tak neco z toho jm spocetl 2 kW. Nyni mi odkaz nemaka, asi vypadek. Edit: pise “ celkem 8 panelů BENQ 255Wp “ a to mi vyslo jako 2000 Wp = 2 kW FVE pro 300L bojler… No jo ale, jinak nez na bojler ty panely nemuze vyuzit? Treba chladnicka apod? Neco jineho: https://youtu.be/wW77EfyHmOE Tady ma 10 kWp a zminuje “manzelka se uz naucila” = to je ten diskomfort co myslim. Pokud to vyrobi za rok 9 MWh tak to ale nejde jednoduse tvrdit, ze jsem usetril penize za 9 MWh (ktere bych treba nespotreboval v case produkce apod.). Aneb takhle optimisticky navratnost videt neni objektivni. A i pokud ano, tak uvedl navratnost 16 let. A to do toho nasypal asi x mega i vcetne tech EV, protoze pak neni kam ukladat vyrobene MWh…
Kombinovaný ostrovní měnič PIP 5048GK
rva (57 min) 
U Axpertů a klonů snad jde: PE propojit určitě, N raději taky - např. proto aby fungovaly proudové chrániče L určitě ne. Dělat to jinak musí mít nějaký zvláštní důvod.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
Hyp (1 hrs) 
Proc tam neni ani popis pinu toho RJ45 ;-( btw okolo 4 kil stoji ten originalni bt nebo usb box.
Pylontech US3000C
Dagus (1 hrs) 
Ano funguje to tak ze6 třeba nabíjení je 60A a pokud je odběr 4kW, tak regl zvýší proud do dc a když odběr zmizí, tak se to zase sníží. Tyhle umí i čínska bms, na to netřeba drahej pylon.
Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?
JirkaFM (1 hrs) 
Mám dům, na který budu instalovat FVE 10kW. V domě mám hlavní přívod, na který se připojí FVE. Z domu mi vede 3f kabel ke garáži. Moje představa je, že bych časem koupil elektromobil a na garáž nainstalovat druhou FVE. Hledal jsem, zda je možné mít vedle sebe dvě FVE elektrárny (které o sobě nevědí, nemají komunikaci) a nikde to nemohu najít. Našel jsem jen rozšiřování jedné FVE, kdy se střídače umísťují vedle sebe a jsou propojené kabely pro komunikaci. Takové zapojení ale není u mě možné, vzhledem k tomu, že dům a garáž nestojí vedle sebe. Ocenil bych jakoukoliv radu, jak je možné toto řešit. Ja provozuji dum 3f hybrid 5,4 kWp s Pylontechama 9,6 kWh a garaz 4,8 kWp s 48V 15 kWh baterkama. Postavil jsem to tak, abych vlastne mohl rozsirovat FVe, ale nespojovat to s DS a tim padem se nikoho neptat. Tzn. je to jakoby master/slave system. Funkce je na delsi vysvetlovani, ve zkratce: Spotrebice navesene na garazove fve se uspokojuji z jeji baterie a panelu. Jakmile se vybije, prepnou se na domovni FVe a uspokojuji z jeji baterie. Tzn. nikdy neni zadny spotrebic bez proudu. Timhle zpusobem lze pridat i vice fve bez komunikaci s ruznymi menici i bateriemi. Dokonce lze dobijet baterii jedne fve panely druhe fve pokud by tam byly prebytky, ale to uz je navic. A co se stane když by byl přetok z Garážové FVE. Jak to pochopí ta domovní FVE pokud by i tam byla menší spotřeba než tento přetok?
Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ
ringo (1 hrs) 
To základní minimum je právě projekt a revize.
Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
Dagus (1 hrs) 
Nob16A na výstup mě už bohužel neuspokojuje.
Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ
bereda20 (1 hrs) 
Ahoj, mám možnost sehnat několik panelů se slevou a možná i nějakou baterii 48V. Chtěl bych výkon cca 4kW v panelech a 3kW 1f střídač. Připojení by bylo pro starší RD, který sice má 3f připojku, ale všechny spotřebiče jsou na 1 fázi - to bych možná časem změnil. Chtěl bych vědět co vše ČEZ potřebuje aby mi dal 4Q elektroměr. Rekonstrukci elměrového rozvaděče beru jako samozřejmost - mám ještě všude černé jističe. Dočetl jsem se i o revizi na FVE. Vzhledem k tomu, že měření spotřeby mám již instalované a připojené na ethernet, podstatně se snižují dostupné použitelné hybridní měniče. Také tomu nahrává fakt, že bych chtěl baterie vybíjet/nabíjet s jistou inteligencí a predikcí dle počasí. Čistě teoreticky by mi stačil výkonový blok, který bych třeba po CANu řídil (možná si ho postavím). Takže vzhledem k složitosti mého hybridu, nepočítám s jeho revizí a projektovou dokumentací. Také určitě neprojde instalovaný výkon. Řešl bych to nejlevnějším, třeba i nefunkčním střídačem z bazaru a menším počtem panelů. Dále také elektrická přípojka není nejlepší i když zatím v dobrém stavu. Např.: HDS na fasádě se šroubovými pojistky, odtud 4x10mm AL do měření, dále 4x6mm do RZ FVE. Časem se počítá s kompletní rekonstrukcí RD a i vyřešením přípojky, proto bych nerad zatím dělal na slepo. Jaké je nutné minimum aby ČEZ byl spokojený a já mohl i využít službu virtuální baterie?
GoodWe ET série firmware
JirkaFM (1 hrs) 
Dnes, Cerhovice (střední Čechy), celý den pod mrakem, průměr 120 W z 5,4 kWp. Za celý den 0,7 kWh. FW 060616. Tak u nás počasí stejné vyrobilo to za celý den 2,3kWh. Výkon mám 8,2kWp a do restartu v 10:55 to mělo výkon 40-80W po restartu 500-600W. Na grafu je ten zlom (restart) pěkně vidět i když ke změně světla vůbec nedošlo. Tak to asi pak nebude chyba jen mne. Možná má nějaký soft jen problém s tímto mlhavým počasím. Zkuste to přes den taky natvrdo vypnout a zapnout jestli se to chová stejně jako u mne.
Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
fanfox (1 hrs) 
ahoj, že Vám do toho skáču, listuji postupně stranami zpět, tak jestli to tu bylo, tak se omlouvám. Dalo by se nějak využít toto: https://www.emareg.cz/NOVATEK-PEF-320-a ... e-d130.htm píší tam "automatický přepínač napájení ze 3 fází do 1 (při výpadku fáze), a dále, pro zajištění napájení důležitých spotřebičů, umožňuje i prioritní napájení ze střídače FVE" Když by na výstupu byl okruh zásuvek, na L1 měnič a na L2 DS.
Kombinovaný ostrovní měnič PIP 5048GK
radonek (1 hrs) 
Dobrý večer, po odmlce bych se opět chtěl zeptat na zásadní věc. Vybral jsem si tento měnič PIP 5048MKX a dotaz se týká: Je možno výstupní svorky měniče (230V), konkrétně vodiče PE nebo N spojit přímo s DS, nebo (jak si myslím) musí být ODDĚLENY třeba přepínačem sítí? Děkuji.
Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
cipis (2 hrs) 
Tak si poskládej stykače a ty ovládej ...
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
Tomanjan (2 hrs) 
Ještě přikládám výkres. Tloušťka materiálu je 5mm.
GoodWe ET série firmware
danidani (2 hrs) 
Dnes, Cerhovice (střední Čechy), celý den pod mrakem, průměr 120 W z 5,4 kWp. Za celý den 0,7 kWh. FW 060616.
Revo VM II 5500 48V - omezení proudu z akumulátoru
FRSO (3 hrs) 
praní apod. když svítí sluníčko, to se dá hlídat, ale co když projde mrak, panely přestanou dávat a měnič začne tahat z baterky 4kW, to už je pro akumulátor velká zátěž kdybych nastavil max. proud třeba na 20A tak se ihned přepne odběr ze sítě a baterkám to neuškodí, jen jsem nikde neašel, jestli to stroj umí, jestli to neumí tak se to musí vyřešit nějak jinak, protože 100 tisíc za baterky nedám nepotřebuju mít nezávislý systém s obrovskou baterií, protože v našich podmínkách to stejně nejde, proto počítám 5kWh na menší odběry a zálohu, kdyby vypadl proud, pak bych dokrmoval z centrály pylontech je dle mě cenový nesmysl, nejlepší je poskládat si to z článků a připojit balancér a je to za poloviční cenu článek 120Ah stojí kolem 1800,- a měl by i něco vydržet Tak pokud to zvládneš, tak si to slož sám a je to, LifePo4 120Ah už nebude mít problém se 4kW. Pokud by se to mělo přepínat na DS, atd, tak to ti neporadím jak, to není Victron Multiplus, tam bych uměl.
FVE na balkón paneláku
Atman (3 hrs) 
A ako by sa o tom ostrove mal nejaký orgán dozvedieť?
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Atman (3 hrs) 
FVE len na TUV ak sa dovtedy ohrievalo elektrinou je vysoko návratná vec, ja som dal bazárové panely 2,5kWp, konštrukcie samodomo, a nejaký lacný PWM vyťažovačť a za 4 roky sa to splatilo, keď som to neskôr pri prerábke na menič a aku demontoval malo to natočených 9000kWh. Teplá voda 9 mesiacov v roku v prebytku a zvyšok som tiež "za hubičku" ohrieval drevom. To ma práve nakoplo do kompletnej fotovoltaiky, čo už ale nie je návratné asi vôbec, ale ten pocit z vlastnoručnej zbastlenej elektrárne je super.
GoodWe ET série firmware
JirkaFM (3 hrs) 
Divám se jak pracuje moje GoodWe ET 10 s aktualním firmwarem 080819. A jsem zklamaný vytěžností mých FV panelů tímto střídačem. Chovalo se to stejně s předchozí verzí firmware nebo to jelo jak mělo? Jsou nějaké chybové hlášky v PW masteru (na záložce Alarm)? Já bych napsal na GoodWe podporu na https://support.goodwe.com/portal/en/home (komunikace v angličtině) 1) V Alarmu nejsou žádné chybové hlášení, kromě toho mého restartu. 2)Chovalo se to asi stejně i se starým firmwarem. Psal jsem do Německa o nový a ten mi obratem nahráli a myslel jsem si, že se to zlepší, ale je to možná ještě horší. Mne by spíš zajímalo, jestli je to vada mého střídače nebo je to vlastnost těchto střídačů. Mám dojem, že ten výpočet optimálního využití je hodně pomalý a reaguje min. ráno v hodinách pokud to tedy nerestartuji natvrdo.
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Diablo1st (3 hrs) 
Tiež si myslím, že tá cena 3k€ za 3,3kWp nie je nejako premrštená. Samozrejme ak by som si to robil sám niečo málo by som ušetril, ale takto mi to namontovali a ešte vybavili papiere. Ja som spokojný, ale beriem, že to nie je úplne pre každého.
BMS na 12s Batérie Tesla
SvetZitrka (4 hrs) 
dneska mi to přišlo, začínám se seznamovat Je super, jsem rád že nás bude více. Taky to budeš propojovat s Victronem?
Pylontech US3000C
PetrPLZ (4 hrs) 
Tak uz mi to potvrdil i dodavatel, ze pokud je vse propojeno, regulatory, menice i baterky pres napr. Venus GX, tak si to system balancuje podle potreby a nehrozi nejake poskozeni jakekoli casti. Maji to pry i na spouste instalaci v praxi overene. To jsem rad
BAZAR Hybridny menic Infinisolar 5 kw plus
zido (4 hrs) 
Dobrý den, je nabídka ještě aktuální? Pokud ano, jak je prosím měnič starý? děkuji
GoodWe ET série firmware
Zdenal (4 hrs) 
Divám se jak pracuje moje GoodWe ET 10 s aktualním firmwarem 080819. A jsem zklamaný vytěžností mých FV panelů tímto střídačem. Chovalo se to stejně s předchozí verzí firmware nebo to jelo jak mělo? Jsou nějaké chybové hlášky v PW masteru (na záložce Alarm)? Já bych napsal na GoodWe podporu na https://support.goodwe.com/portal/en/home (komunikace v angličtině)
BMS na 12s Batérie Tesla
kuli (4 hrs) 
dneska mi to přišlo, začínám se seznamovat Kde sa to dá objednať ?
GoodWe ET série firmware
Zdenal (4 hrs) 
Jen bych nedoporučoval řešit problém s wifi nahrazením za modul LAN... Díky za tuto informaci. Původně jsem přesně toto chtěl udělat. Chuť mě teď ale přešla. Trochu jsem googlil a našel podobnou zkušenost diskutovanou v nějakém zahraničním fóru. Tak zůstávám u WiFi. Problémy jsem měl s Mikrotikama... Ano, to je přesně i můj problém, mám Mikrotik. Řešil jsem to naprosto stejně a jelo to stabilně. Až posledních pár dní to začalo vypadávat a už jsem začal koukat na ten LAN modul. Nakonec jsem všechno restartoval (měnič i router) a zdá se, že to zase jede. Ohledně Firmware a jeho aktualizací - je někde nějaký přehled, co každá nová verze přináší? Mě se nic takového nepodařilo najít, ani jaká verze je třeba poslední. Vypadá to, že je nutné vždy psát na podporu a požádat o update, ale otázka je, jestli má smysl se honit za nejnovějším firmwarem nebo nechat to, co funguje.
Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti
solárník (4 hrs) 
Nevím, jakou kalibraci mají tyhle novější měřiče od ZyAury, ty původní ZG106 s tím velkým dlouhým senzorem ZG01 měly v menu položku, kde se vyběhlo právě ven za město, ideálně za středního až velkého větru, který nefoukal směrem od města. Na webu se zjistila současná venkovní koncentrace CO2 (svého času byl nejblíž senzor v Norimberku, ale stačí i celosvětově orientačně v Mauna Loa), zadala se tam ručně tahle žádaná koncentrace a zmačkla se kalibrace a přístroj se na to zkalibroval. Už jsem ztratil link i na to německé měření, pokud někdo víte o nějakém blízkém měřidle venkovního CO2, tak sem pošlete link.
Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
fatter (5 hrs) 
chcem to ovladat automaticky pomocou kontaktu v BMS (Victron BMV700) podla SoC, nie rucne
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
petek (5 hrs) 
Pro nebojácné bastlíře a kutily, kteří preferují samo - doma tu mám příklad schématu náhrady za WIFI eBox. Pořizovací náklady do 3 stovek z dílů u nás k mání. Něco podobného tu již bylo zveřejněno.
Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti
vk_1 (5 hrs) 
Par postrehov. V navode od TFA nie je ziadna zmienka o kalibracii, ale v manualy od ZyAura ano a da sa lahko vstupit kalibracneho menu. Děkuju, děkuju, děkuju. Já jsem loni vzdal zgm053u (menší měřič CO2 stejné značky), protože jsem nevěděl, že uvnitř jsou schovaná tlačítka do toho menu Zásadní bylo to zjištění, že TFA Dostmann to v manuálu nemá, ale Zyaura ano. Díky tobě jsem to teď vyndal z koše na elektroodpad, nastavil v menu a už to ukazuje správně!
Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
cipis (5 hrs) 
Vždyť ty čínské krámy mají přepínač auto/manual, tak si přepneš na manuál a přepneš na co chceš.
BAZAR Prodám na čistý sinus LF měnič 8kW až 12kW
kyocera (6 hrs) 
Prodáno. Inzerát už není aktuální
GoodWe ET série firmware
JirkaFM (6 hrs) 
Divám se jak pracuje moje GoodWe ET 10 s aktualním firmwarem 080819. A jsem zklamaný vytěžností mých FV panelů tímto střídačem. Mám dvě větve po 4,05kWp ,Vmpp 373,5V a Voc 443,7V . Všiml jsem si , že na FV panelech je dlouhodobě napětí na prázdno (u mne v reálu cca 430V) a teměř bez zátěže. Dnes je celý den stejně jen difuzní svělo tak jsem to otestoval. Před vypnutí střídače byl výkon FV cca 40W po zapnutí 500W. Těch 500-600W je na dnešek reálný, ale proč až po restartu začne používat FV panely. Viz. tabulka před a po a taky graf kde jde vidět tu změnu co byla v 10:55. Chová se vám to stejně a dá se to něják v nastavení ovlivnit? Bohužel takhle blbě se chová ikdyž svítí sluce naplno a trvá mu změna možná i hodinu.
Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
fatter (7 hrs) 
Asi to zle vysvetlujem, mne neodpadne nap A ani B, obe su tam natrvalo. Mne ide o to aby som si vedel vybrat, ktore z nich bude na vystupe a aby som to vedel nejako ovladat. Skusim este poexperimentovat.Napokon to tento geret mozno ani neumoznuje
Na 1 string, hybridní měnič revo 5,5+paralalně top spirá
ZdZ (7 hrs) 
nemyslím si že by to byl až takový nesmysl, jen nevím jak rychle probíhá vyhledávání mppt bodu a podle toho by se musely přizpůsobit intervaly připínání a odepínání odporových zátěží uvažoval jsem následovně: primární cíl není ohřívat vodu, ale výroba elektřiny pro přímou spotřebu, něco naakumulovat do baterie, ale toho moc nebude a přebytkem zahřát vodu s vytěžovačem by to šlo, ale jen v případě, že by pole nemělo větší výkon než mppt regulátor s měničem, navíc zatěžovat měnič na 100% výkonu bude jeho rychlá smrt, počítal jsem se zátěží max. 4,5kw z max. 5,5ks ohřev vody pojede velkou část provozu na plno, protože se nebude nahřívat jen bojler, ale vodou se bude i topit - přes radiátory, v systému bude navíc akumulační nádrž minimálně 2m3, takže se kromě léta zužitkuje všechno a počítám i s možným rozšířením panelů do 10kW právě to rozhození mppt bodu bych řešil programově. připnu spirálu a čekám delší dobu, snímám napětí a vyhodnocuju jak se chová napětí. vidím, že to chvílemi lítá kvůli hledání mppt, ale to ignoruji jestliže během např. minuty napětí neklesne, tak nechám zapnuto a jedu na další spirálu a proces opakuji, v opačném případě odepnu spirálu a čekám třeba 3 minuty než to zkusím znovu regulátoru by to mělo být jedno, protože s poklesy a nárusty napětí za stringem řeší operativně, takže by mu nemělo vadit když připojím spirálu na 320V DC přímo z panelů, navíc to nebude připojení jen na několik sekund, ale budou to klidně i minuty a za tu dobu se snad srovná
Revo VM II 5500 48V - omezení proudu z akumulátoru
ZdZ (7 hrs) 
praní apod. když svítí sluníčko, to se dá hlídat, ale co když projde mrak, panely přestanou dávat a měnič začne tahat z baterky 4kW, to už je pro akumulátor velká zátěž kdybych nastavil max. proud třeba na 20A tak se ihned přepne odběr ze sítě a baterkám to neuškodí, jen jsem nikde neašel, jestli to stroj umí, jestli to neumí tak se to musí vyřešit nějak jinak, protože 100 tisíc za baterky nedám nepotřebuju mít nezávislý systém s obrovskou baterií, protože v našich podmínkách to stejně nejde, proto počítám 5kWh na menší odběry a zálohu, kdyby vypadl proud, pak bych dokrmoval z centrály pylontech je dle mě cenový nesmysl, nejlepší je poskládat si to z článků a připojit balancér a je to za poloviční cenu článek 120Ah stojí kolem 1800,- a měl by i něco vydržet
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
stano22 (7 hrs) 
2 Hyp: 2kWp? Pise, ze ma 3,3kWp. Ci mi nieco uslo? V zime ohrieva TUV drevom, ved to pise, takze aky zmysel ma vysmievat sa z maleho zisku v januari? V mesiacoch kedy nekuri mu to TUV z velkej casti vykryje, na spotrebe energie to jasne vidi. Preco by sa musel obmedzovat? A za ake "velky penize" ? 3k€ za 3,3kWp predsa nieje nic az take premrstene.
Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
kiksa (8 hrs) 
Pokud je napětí na obou vstupech, zdroj A má prioritu a je to přeplé na něj. Pokud napětí na zdroji A odpadne, přepne se automaticky na B. Po opětovném přivedení napětí na A se přepne zpět. Napětí si můžeš ovládat jak potřebuješ. Víc k tomu asi není co napsat. Proč ti to nefunguje nevím, mně takto funguje několik přepínačů bez problému.
BAZAR Predaj baterii Ferak KPM 375P
proasnet (8 hrs) 
Odpoved SZ
FVE na balkón paneláku
Hyp (8 hrs) 
A na ostrov nemusí být >10kWp licence? Já čekám na fvpanely s 50% účinností
BAZAR Cu pásovina 30×5mm
Marek_Kuřim (8 hrs) 
mrknu se 30cm možná najdu V pohodě, už jsem našel mezi dodavateli tyčového materiálu. Děkuji za ochotu.
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Hyp (8 hrs) 
Ad bojler a Siton : Koukám na http://46.174.61.40/emoncms/dashboard/view/fotovolt a to se prostě teď v zimě nevykoupeš, když nejsi ledový muž A jen 2 kWp panely? A to urcite se tomu odberu TUV clovek hodne musi podridit, zacne sporit aby s malem vysel, vystacil… takze za velky penize se musi uskromnit, snizit komfort a pak si to oduvodnuje jako ze dela neco pro planetu… — Co by mozna melo smysl, sporeni do site, s tarify topnymi je cena regulovamych slozek nizka, ale pausal drahy… (nekteri dodavatele to umoznuji, ze do site vyrobene kWh odectou od odebranych), jenze je problem ze na jedny fazi jde jen 3 nebo 3,3? KW vykon? Proc nejde 25A (5,7 kW)?
Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
fatter (8 hrs) 
Alebo este inak, mozu byt naraz trvalo na oboch vstupoch napatia s tym, ze si z nich vyberam tak, ze privediem nap. na AR,AN alebo BR,BN?
fatter (8 hrs) 
Zda sa mi ze vsetky tieto videa riesia to iste, teda do ktoreho vstupu pride napatie, ten vstup sa stane aktivnym.Ja mam ale inu situaciu.Ako som pisal, mam trvalo na oboch vstupoch napatie a chcem si z nich vyberat podla toho, co mi viac vyhovuje. Je mi jasne, ze treba priviest riadiace nap. na vstupy AR,AN ci BR,BN. Lenze na stole mi to takto nefunguje. Je pravda, ze nemam zatial na hlavnych vstupoch nic, tak neviem ci v tom je problem aalebo v niecom inom
BAZAR Predaj baterii Ferak KPM 375P
F.akt (8 hrs) 
Dobrý deň Mam na predaj 51ks baterii Ferak KPM 375P ak by mal niekto záujem. Cena za kus cca17e ale vieme sa dohodnúť pri kúpe všetkých naraz.
Pylontech US3000C
bart (9 hrs) 
Určitě doporučuju doplnit regulátory o nějaké GX zařízení a vše vzájemně propojit. Pylontechy si pak vše řídí sami a nemusíš se bát o zničení baterií. více na: https://www.victronenergy.com/live/battery_compatibility:pylontech_phantom
Odpojovač aku - komparátor s hysterezí
proasnet (9 hrs) 
Ta zenerova dioda pracuje mimo katalogový údaj, má definovanou funkci až od nějakých 12uA. Je potřeba zmenšit R4 alespoň na 470K. Ano, to je důvod proč mi to nefunguje. Dnes ráno jsem přišel na to samé, upravil jsem hodnotu R4 na 500k a obvod je již funkční. Děkuji za pomoc a rady.
Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
kiksa (9 hrs) 
Musíš mít zapojeno ovládání aby ti to přeplo...Na zdroj "B" ti to přepne pokud je pod napětím BR a BN a naopak. Než to rozepisovat, tak mrkni třeba sem nebo na jiné video a bude ti to hned jasné: https://www.youtube.com/watch?v=svD82NeuvAQ
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Diablo1st (10 hrs) 
Usetril s dotaci nebo bez? Muzes to nejak podlozit cislama? Zejmena s jakou cenou kWh pro navratnost uvazujes. Od listopadu do unora ti to ten 180L bojler asi nenahreje na plnou teplotu, na nahrati takoveho bojleru potrebujes az 10 kWh (podle teploty vstupni vody). Mas nekde vypsane naklady? FVE som robil s dotáciou, v SR max. 1500€. Ja som za ňu zaplatil 3200€. Pred FVE som mal spotrebu cca. 6,5MWh/rok po inštalácii som klesol na 3,1MWh/rok. Celkovo som zaplatil 508€ za tých 3,1MWh. Ak by som odobral 6,5MWh zaplatil by som niečo cez 920€ (robil som si tabuľku, kde som si dal všetky fixné a premenlivé položky, presné číslo si nepamätám). Čiže 3200/(920-508)= cca. 8 rokov. Ja som toto robil hlavne pre ohrev TUV v mesiacoch jún - septeber, kedy nekúrim (kotol na drevo) resp. prikurujem len večer. Pre moje podmienky (veľká spotreba vody) to splnilo očakávania. Ak by som sa rozhodoval znova so súčasnými znalosťami, asi by som do toho nešiel, ale pri sume okolo 3000€ by som moc na výber nemal. Neviem veru či sa dá za 3k€ postaviť niečo rozumné. Ale bez dotácii by som do on-gridu určite nešiel.
Obvod pro přepínání UPS na ČEZ
fatter (10 hrs) 
Ahojte,mam otazku na tieto cinske ATS(automatic transfer switch). Mam dva nove 4kontaktove 100A TOMZN.Chcem ich pouzit na prepnutie z FW na DS, ked da povel SoC z BMV Victron. Ak dobre rozumiem prilozenej scheme, je treba priviest 220V na vstup AR-AN ked chcem aby prechadzalo napatie zo vstupu A ( umna je to z FW) a ked chcem aby sa to preplo na DS, tak treba odpojit U z AR-AN a priviest ho na BR-BN.Je to tak? Lebo na stole mi to totiz nechce prepnut, mam rezim AUTO.Manualne to ide, len neprepina,ked pripojim AR,AN ci BR,BN na 220V. Podla vas je treba aby bolo U aj na samotnych vstupoch? ci preco to neprepne kua
UP3000-M3322
domenik (10 hrs) 
No a na výstupě nemám vůbec nic. Do vnitř už jsem taky koukal ale nejsem tak zručný elektrikář tak nevím co hledat.A chybu to právě taky žádnou neukazuje.
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Quickyprd (11 hrs) 
2 roky jsem měl on-grid, kde jsem se snažil o maximální využití, aby jsem v roční bilanci využití max. 50%....závěr mám AC-coupling s Victronem. Snad jedině co je na on-gridu pozitivní je technická jednoduchost. Naopak byrokracie a vše ostatní to degraduje. Do domu to nemá moc smysl, pokud nemáte důl na krypto či domácí IT firmu. Výkon, který se hodí na využití TUV, bude po nahřátá vody zcela nevyužit a v zimě je to bída. Tam nekoukej na kalkulačky ale na realitu...zastínění, sníh na panelech, jde to ometat? Nížina s oparem? Vrchol hory s vichřicí a závějí? Třeba loni jsem v lednu vyrobil na 3,5kWp 16kWh....30-50cm sněhu, mlhy, málo slunce. V červnu vyrobeno přitom skoro 500kWh....hoooodně slunce. Nyní jsme zatím za leden na 31kWp, ale je to o držku to ometat, tak tam radši ani moc nelezu. Sklon 25st., sněhové trubky. Pod panely je totiž zahrada kde chodí malé děti. Za to mě ty kWh nestojí....proto plánuji 2x3 HC panely přimo na nevyužité části zahrady, kde se budou krásně čistit a kam svítí i v zimě vcelku dost hodin denně. Střecha je z poloviny po většinu dne stíněná velikou jedlí...tolik mé zimní zkušenosti.
Pylontech US3000C
PetrPLZ (11 hrs) 
Takze bms s zim urcite nejak nepracuje aby nejak omezila nabijeni? Nebo me napadla dalsi uvaha, kdy mam regulatory i menic propojene s baterkama pres sbernice pres venus gx, nerekne si treba baterka ze uz ma dost a venus by automaticky omezil regulatory, pokud menic nebude jinym zpusobem proud vyuzivat?
Atman (12 hrs) 
Určite im to neprospeje. Regulátory Victron sa cez ve.connect dajú plne nastaviť a obmedziť max. nabíjací prúd v rozsahu 0A-maxA s presnosťou 1A. Nastav každý tak, aby súčet všetkých troch bol akceptovateľný prúd. Ale je to mrhanie, treba dokúpiť pylontechy. Alebo doplniť vyťažovanie, hoci aj zbytočným pálením, je to lepšie ako ničiť aku.
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Hyp (15 hrs) 
Usetril s dotaci nebo bez? Muzes to nejak podlozit cislama? Zejmena s jakou cenou kWh pro navratnost uvazujes. Od listopadu do unora ti to ten 180L bojler asi nenahreje na plnou teplotu, na nahrati takoveho bojleru potrebujes az 10 kWh (podle teploty vstupni vody). Mas nekde vypsane naklady?
BAZAR Prodam baterie BMZ 24V/108Ah
PetrPLZ (16 hrs) 
Aktuální cena, 18000,- za ks
Pylontech US3000C
PetrPLZ (16 hrs) 
Mate nekdo zkušenost s nadmernym proudovym zatizenim bbaterii Pylontech US3000C? Jde mi o to, jak se baterie bude chovat, kdyz bych mel predimenzovane regulatory. Aktualne mam 2x Victron 150/35 a jeste bych chtel 250/85. Tj. az 155A. Pri plnem osvitu pak regulatory budou nabijet dejme tomu cca na 130-140A, ale bateriovy pack o 2ks modulu ma zatizeni takovym proudem urceno jen na dobu kolem 1 minuty. Samozrejme regulatory budou nastaveny na hodnotu baterie ve voltech, takze ji napetove neprebijou, ale poradi si vnitrni bms baterie s proudy tak, aby se baterie nenicila? Pokud s tim mate nekdo zkušenost, tak prosim o info. Jinak nadmerne naddimenzovani panelu volim kvuli vyrobe v zime a spatnych slunecnich podminkach. Diky
BAZAR CanadianSolar HiKu CS3L-375MS
fvesely (20 hrs) 
CanadianSolar HiKu CS3L-375MS nové faktura 12kusu skladem cena kus 4500kč Typ panelu: monokrystalický Počet článků: 120 [2 x (10 x 6)] Max. výkon (Pmax): 375 W Jmenovité napětí (Vmp): 34,3 V Jmenovitý proud (Imp): 10,94 A Rozměry: 1765 x 1048 x 35 mm Barva: černá (stříbrný rám)
Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti
solárník (20 hrs) 
to ukazuje 419 ppm1. Tento merak ma vstup na hadicku, cez ktoru by sa mal dat spravne skalibrovat tento merak. Otazka je, ako sa to vykonava? Da sa kupit v nejakom spreji CO2 s presnou koncentraciou a ta sa tam vpusti? 2. Merak nema ziadnu bateriu, otazka je, ak ho skalibrujem, vypnem a zapnem, tak kalibracia ostane ulozena? 3. Zobral som tento merak do prace, kde mame nejaky merak na teplotu a vlhkost. Prekvapilo ma, ze teplotu mali +- rovnaku, ale hodnota vlhkosti bola rozdielna o 10% a teraz neviem, ktory mi ukazuje spravnu hodnotu. 4. Napadla ma velmi teoreticka otazka, bolo by mozne vymenit teplotny / vlhkostny senzor? 419 ppm venku vypadá, že je to zkalibrované velmi přesně. V přírodě (na louce, ne v lese) za městem byla v prosinci hodnota 417 ppm. Vítr nesmí foukat od města. Na kalibraci mívají speciální bomby o koncentraci 1000 ppm, pochybuji, že jsou normálnímu člověku u nás někde k dostání. Kalibrace by se měla uložit do eprom a být v pořádku i po vypnutí. Senzor na teplotu/vlhkost je na té zelené malé destičce, ale nedaří se mi rozeznat výrobce. U nás asi nejpřesnější senzory teploty a vlhkosti k dostání má Sensirion (SHT31 a 41), jedině to porovnat s nimi. Vlhkost bývá u levných senzorů poměrně velký problém a ukazují skutečně +- 10%. Dá se to porovnat při testu kuchyňskou solí: Musel bys sehnat perfektně uzavíratelnou nádobu, do které se vejde menší nádoba s nasyceným roztokem kuchyňské soli a měřič. Nasycený roztok je takový, že je tam soli přebytek a už se další nemůže rozpustit. Nádobu se solí necháš uvnitř otevřenou a pokud tu otevřenou nádobu se solí zavřeš spolu s měřičem a necháš ustálit několik hodin, vlhkost v nádobě je pro 20°C přesně 75,7% a pro 25°C 75,3%.
Revo VM II 5500 48V - omezení proudu z akumulátoru
Franta2776 (21 hrs) 
Když chceš omezit odebíraný proud z baterie musíš omezit zátěž jinak ti to spadne do poruchy.Baterky jako rozumnou kapacitu pro celý barák vidím okolo 20kWh.S jedním nebo dvěma předraženými Pylontechy moc parády nenaděláš.
Axpert vs. MPP Solar
soami (21 hrs) 
Mě zase z Taiwanu odepsali, že mám kontaktovat fve-mp... Mám objednaný King II, ale pokud jsou tam stejné vnitřnosti, tak si asi moc nepomůžu...
Revo VM II 5500 48V - omezení proudu z akumulátoru
jahodovák (21 hrs) 
To snad ani není potřeba,satačí jen připojit menší spotřebič a ty s větším nepřipojovat....
Axpert vs. MPP Solar
taran (21 hrs) 
MKX mám zapojené, 2 x paralelně. Nepozoruji, že by nechtěně dobíjely aku ze sítě. Žádná odezva k problému FW, stále se čeká. Můj postřeh je, že při slabším osvitu panelů MPPT nepracuje správně. Příklad z dneška, měřeno externími prostředky panely dávaji 400W (260V) a do aku šlo 74W. MKX v režimu SBU, na výstupu neměl zátěž. Problém je i se SW ICC v.4,9 v paralelním režimu. Takže stále smíšené pocity.
Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti
martynko85 (22 hrs) 
Ahojte, takze nakoniec som objednal TFA Dostmann AIRCO2NTROL, co by mal byt original ZyAura ZGm24 https://www.amazon.de/-/cs/dp/B07R4XM9Z6/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8&th=1 . Par postrehov. V navode od TFA nie je ziadna zmienka o kalibracii, ale v manualy od ZyAura ano a da sa lahko vstupit kalibracneho menu. Co som skusal, tak vonku na balkone to ukazuje 419 ppm, takze predpokladam, ze na domace pouzite to staci. Posielam aj nejake obrazky ako to vyzera vo vnutry tohto meraku. Mozno mi niekto z vas dokaze zodpovedat na par otazok: 1. Tento merak ma vstup na hadicku, cez ktoru by sa mal dat spravne skalibrovat tento merak. Otazka je, ako sa to vykonava? Da sa kupit v nejakom spreji CO2 s presnou koncentraciou a ta sa tam vpusti? 2. Merak nema ziadnu bateriu, otazka je, ak ho skalibrujem, vypnem a zapnem, tak kalibracia ostane ulozena? 3. Zobral som tento merak do prace, kde mame nejaky merak na teplotu a vlhkost. Prekvapilo ma, ze teplotu mali +- rovnaku, ale hodnota vlhkosti bola rozdielna o 10% a teraz neviem, ktory mi ukazuje spravnu hodnotu. 4. Napadla ma velmi teoreticka otazka, bolo by mozne vymenit teplotny / vlhkostny senzor? Vdaka za pomoc.
Axpert vs. MPP Solar
LIX (22 hrs) 
Ja som zrovna v piatok volal s pánom z fve-mp lebo som domrvil trošku objednávku a pri tejto príležitosti som sa ho pýtal na tento menič mkx ako to s ním vyzerá. Povedal niečo v tom zmysle že update firmaweru ešte stále neposlali ale že vraj je to iba ´´kozmetická´´ vada, že ukazuje nesprávne hodnoty. Chcel som ho tiež zakúpiť, ale nechcem teda aby mi dobíjalo batériu zo siete, to by sa mi totiž dobíjala každý večer v tomto počasí a to úplne stráca potom význam celá fv elektráreň. Ach tak asi iba čakať nám zostáva.
UP3000-M3322
LIX (22 hrs) 
No keď ti bliká led Inverter tak musíš mať na výstupe napätie AC OUTPUT šedé svorky, nie ten istič. Ak nie tak sa pozri dovnútra, nemá to žiadnu blombu, teda aspoň 12V verzia nie. Inak pri poruche zvykne na displeji ukázať trojuholník s výkričníkom a patričné ledky tuším blikajú na červeno.
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
Tomanjan (22 hrs) 
Možná jsem to napsal trochu nejasně, měl jsem pár dotazů ohledně té ceny. Cena za kus je 146Kč včetně DPH.
Revo VM II 5500 48V - omezení proudu z akumulátoru
Atman (22 hrs) 
Dlhá životnosť akumulátorov = poriadna kapacita aby pracovali pri C/5 + trocha zmena spávania (odložené pranie, myčka a pod na čas keď dávajú panely) a nie je žiaden problém.
Na 1 string, hybridní měnič revo 5,5+paralalně top spirá
Atman (22 hrs) 
Myslím že to rozhodí logiku hľadania MPPT. Teda za predpokladu že chcete pripájať 220V 750W špirály na 325V DC z panelov. V momente pripojenia stykača poklesne napätie a MPPT začne prehladávať krivku a napätie a prúd sa zmenia a stykač odopne a tak dokola a asi to bude cyklovať a blbnúť. Môj regl Victron po zapojení náhlych 2kW vždy následne prebehne rozsah cca 4x a potom si sadne na maxime. Nechcete použiť povedzme 2 alebo 3x kybosov vytežovač za 3 eur bez relé zapojený až za menič? 5kW menič to utiahne. Pozrite: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=5&t=3588&hilit=kybosuv#p62607 Navyše stykače na 330V DC ktoré budú stále spínať, to veru nebude lacná položka.
cipis (22 hrs) 
Nic jsi nenašel, protože je to nesmysl ... Na konkrétní panel může být jediný regulátor, na baterii ale může být x regulátorů a měničů. Zátěže musíš spínat podle toho, co je až za regulátory, tj. na baterce. Anebo půlku těch panelů alokovat čistě jen pro regulátor na tu vodu a až bude nahřátá voda, tak přepnout k regulátoru s baterkama a měničema.
Revo VM II 5500 48V - omezení proudu z akumulátoru
ZdZ (22 hrs) 
Plánuji koupit tento měnič, ale v manuálu není nic o možnosti nastavení maximálního proudu z akumulátoru. V nedávném tématu o Revo VM I 5500 48V jsem našel, že umí omezit maximální proud z aku. Nevíte jestli to umí i dvojka ? Jedná se mi o dlouhou životnost akumulátorů a nerad bych je trápil proudovým odběrem 1C když si o něj měnič řekne. Díky.
BAZAR GRIDFREE MĚNIČ 2000W SUN-2000G 2ks
soami (22 hrs) 
Prodám 1ks 2000W SUN-2000G - vstup 45-90V. Platí, co výše - nové nepoužité. Cena 8tis. Kč.
Na 1 string, hybridní měnič revo 5,5+paralalně top spirály
ZdZ (22 hrs) 
Zdravím všechny znalce a odborníky, na které bych měl prosbu. Pokoušíme se naplánovat menší elektrárnu 7,2kWp + 5kWh 48V akumulátor. K tomu měnič REVO VM II 5,5kW 48V, případně nějakou +- cenově obdobnou náhradu. V případě nedostatku slunce přikrmování z distribuční sítě. V zimě to evidentně pojede jen ze sítě, ale s tím se počítá. Akumulátor by měl za svoji životnost "VYDĚLAT" cca 20.000,- což při jeho ceně 30.000,- moc není, ale ztrátové by to v žádném případě nemělo být. Počítám s cenou 1.800,- za jeden 100-120Ah článek. 2000-3000 cyklů 80% vybití. Max životnost 12 let. Smyslem elektrárny je primárně výroba 230V AC pro přímý pohon spotřebičů jako čerpadlo kotle, světla, pračka, myčka, sušička, mrazáky atp. a v případě, že sluníčko dává více energie než se spotřebuje, začne ohřívat vodu v akumulační nádrží pro ohřev bojleru a topení. Prát, mýt nádobí a sušit se bude pokud možno jen za sluníčka, kromě hluboké zimy, kdy se musí jet ze sítě. Stávající topení je automat na uhlí takže 1kWh tepla stojí 1.2,- Kč, kdežto elektřina pro spotřebiče stojí cca 5-6 kč pokud zase nezdražili. máme sazbu D25. A nyní ten záludný dotaz. Nikde jsem neobjevil, jestli to bude fungovat: - na výstup ze solárů (jeden string) - 2x paralelně 8ks 450Wp panely by se připojil měnič a paralelně s měničem ještě stykače řízené raspbery v závislosti na napětí na výstupu ze solárů. Stykače by spínaly topné spirály v akumulační nádrži. Cca 6 kusů po 750W. Jak by to mělo fungovat: pracovní bod solárů bude dejme tomu 330V po startu elektrárny jede pouze měnič na 230V, topné spirály nejsou připojeny počítač raspberry hlídá napětí na vstupu do měniče-výstup ze stringu a v případě, že je vyšší např. než 325V připojí jednu spirálu a za chvíli otestuje napětí a v případě, že nepokleslo pod 325V připojí další a takto to bude opakovat až připojí postupně všehny spirály, když napětí klesne pod nastavenou mez, odpojí spirálu Jak jsem pochopil, tak měnič hledá pravidelně pracovní bod folárů odpojováním zátěže a napětí proto bude chvílemi kolísat, ale to počítač bude sledovat a vyhodnocovat. Je to reálné, nebo jsme vymysleli nesmysl ? A jestli to již někdo řešil tak bych poprosil o odkaz, sám jsem nic takového nenašel. Díky za případné rady a názory.
FVE na balkón paneláku
Franta2776 (23 hrs) 
pár vakuových trubic na střeše mám,dával jsem je před panely a až odejdou,pujdou místo nich f.panely,když už nic nedávají,myslím ty vakuové,tak fotovoltaika stále něco málo dává....a není se třeba starat o čerpadlo,nemrznoucí sněs a další blbinky kolem toho.. Potvrzuji mám jich 90ks,lepší než FV jsou pouze v létě na ohřev bazénu.Na svůj výkon zabírají méně místa než panely.Mám je od roku 2013 ,už budou zaplacené,zatím jsme ani nedoplñoval kapalinu,takže správně udělaný systém je bezúdržbový.
UP3000-M3322
domenik (23 hrs) 
Nenastavoval jsem nic nejde to od začátku a to inverter bliká asi jsem to zrovna vyfotil když to nesvitilo. Vypnout a zapnout už jsem taky zkoušel a nic a je ještě divný ze přes den to ukazuje na 2 panelech tich 5v a když to měřím voltmetrem tak je tam něco kolem 75v ale bylo zataženo.
LIX (23 hrs) 
Čo si tam také nastavoval? Musí blikať ledka inverter, inak nič nejde na výstup. Pomaly blikať, ak bliká aká kolvek ledka rýchlo niekde je chyba, ale je zvláštne že ti svieti load a nebliká inverter. Skús vypnúť zapnúť.
BAZAR DALY Smart BMS 8S LiFePo4 150A
painter (23 hrs) 
Jasan. Teď jsem koukal do krabice.
FVE na balkón paneláku
jahodovák (23 hrs) 
pár vakuových trubic na střeše mám,dával jsem je před panely a až odejdou,pujdou místo nich f.panely,když už nic nedávají,myslím ty vakuové,tak fotovoltaika stále něco málo dává....a není se třeba starat o čerpadlo,nemrznoucí sněs a další blbinky kolem toho..
UP3000-M3322
domenik (1 days) 
Zdravím, prosím o radu po zapojení měniče nejde z měniče 220v tak nevím jestli je třeba vadný a nebo špatně nastavený ?
BAZAR P: FVE panely - AmeriSolar 450W - nové 4500,-
cipis (1 days) 
Myslíte, že vám někdo odpoví? Když se tu jeden za druhým už druhý měsíc ptáte a autor nic?
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (1 days) 
Baterie se mi nabije jen na 50V. Japa to? Tuším, že je nějaký rozdíl mezi nabíjecí a provozním napětím. Ale že by až 2,5V?
Odpojovač aku - komparátor s hysterezí
Kostěj (1 days) 
Ta zenerova dioda pracuje mimo katalogový údaj, má definovanou funkci až od nějakých 12uA. Je potřeba zmenšit R4 alespoň na 470K.
FVE na balkón paneláku
fanfox (1 days) 
Čísla ve videu jsou o elektrice do topení a ohřevu teplé vody, a v tom případě těm číslům i věřím, nemám to z praxe jak ověřit, kolega s pasivním domem spotřebuje víc na chlazení než vytápění, ale kalkulačkou mě aspoň ohřev TV s tep.čerpadlem vychází, sice na hodně malou spotřebu vody, ale budiž, nevíme kolik m3. Zimní provoz FVE, kdo má zná, já zatím jen čtu, ale když je u nás 2/3 zimních měsíců inverze, mlha, zataženo, víme. A žel s fototermikou nemám žádnou zkušenost, a to by mě zajímalo, jestli aspoň tento způsob v zimním šeru něco dá, chtěl bych si šáhnout. A dodatek k cenám elektriky, letos mě to vychází z EON ceníku na 6,8 kč/kWh v D02d (bez stálých eko plateb), dosud jsem byl línej porovnávat dodavatele, teď někteří krachovali, tak se mě zas nechce, kurňa, jsme velmi malý odběratel. Já třeba návratnost u svých baterií vůbec neuvažuji, o tom by šlo uvažovat u o řád větších panelů, prostě jsem chtěl zálohu při výpadku DS. Když se mě podaří nasadit 600 Wp panelů a za rok dostat ze slunce 300-400 kWh, tak mě to potěší, to je tak všechno. Na peníze to tak zaplatí za rok čínský měnič, za 3 roky panely (ty 33 článkové menší jsou dražší), další rok MPPT regl, to je asi tak všechno. A stále čekám na nějakého "jokera" v podobě ZPM, které by dávalo byť jenom 200W kontinuálně , to na odlehčení , žel žena nemá co hubnout, že bych jí rotoped pořídil.
BMS na 12s Batérie Tesla
georg_cz (1 days) 
Osobne používam už len tieto BMS https://www.lithiumbatterypcb.com/produ ... -solution/ keďže verzia v hliníkovej krabičke je u číňanov už menej dostupná. No mikel ich v ponuke stále má, akurát cena je už dosť vysoká. Pokud se k cene pripocte doprava a DPH budete na podobne cene. Navic nase verze teto BMS je uni jak pro Lifepo4 tak i lion a mame vsechny s kominikaci RS485 nebo CAN-BUS. Můžu se prosím jenom v rychlosti zeptat, která to je? Děkuji
BAZAR DALY Smart BMS 8S LiFePo4 150A
Fichtl2 (1 days) 
Je včetně bluetooth modulu?
BAZAR P: FVE panely - AmeriSolar 450W - nové 4500,-
erixon (1 days) 
dobrý den, jsou ještě panely 450W, potřeboval bych 20ks
BMS na 12s Batérie Tesla
Tomano79 (1 days) 
dneska mi to přišlo, začínám se seznamovat
FVE na balkón paneláku
petrd (1 days) 
ad topic: nijak. možná v říjnu přitápění klimou. nemit DS tak s bídou svítíme
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Diablo1st (1 days) 
Kontrolni otazka: Za mne stavet si FVE (jen/hlavne) kvuli TUV je BLBOST. Tu by som si dovolil oponovať, ako všeto má to svoje výhody aj nevýhody. Ak má človek na toto prvotné podmienky (bojler nad 180L, ktorý ohrieva hlavne cez leto špirálov a väčšiu spotrebu vody) pre mňa je lepšia FVE ako solárny kolektor, lebo nemusím riešiť izolované trubky až na strechu, nemám žiadne mechanické súčiastky, keď je nahriata voda termostat vypne špirálu takže nehrozí vyvretie vody v okruhu. Mám 3,3kWp on-grid hlavne kvôli TUV, vďaka FVE som ušetril cca. 400€ a návratnosť mi vychádza na cca. 8 rokov.
BAZAR Cu pásovina 30×5mm
goodbie (1 days) 
mrknu se 30cm možná najdu
mopadzi (1 days) 
FEROPOL je levnější, ale nevím zda prodá kousek
FVE na balkón paneláku
Franta2776 (1 days) 
A na co mu pojedou spotřebiče v tom domě,když všechno protopì??:))) Když chudí pracujicì zaplatí dotaci stavby střední a vyšší třídě,potom je to na hraně. Já dnes středně zataženo a vyrobil jsem cca 10kWh z 10600Wp,což je s odřenýma ušima na provoz domu bez topení.Pokud by měl 30kWp mohl by o výrazném přitápění uvažovat.
BAZAR Cu pásovina 30×5mm
Marek_Kuřim (1 days) 
Ahoj tady ti prodají i potřebnou délku: https://www.mp-shop.cz/produkt/hutni-ma ... m-2259.htm Jé, díky za nasměrování… Mezi dodavateli hutního materiálu mi fakt nenapadlo hledat
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Hyp (1 days) 
Kontrolni otazka: 1) kolik mas spotrebu kWh a Kc na tvou TUV za rok? 2) jakou uvazujes navratnost, kolik let? Za mne stavet si FVE (jen/hlavne) kvuli TUV je BLBOST. Ps: varna deska i jen 2 plotynka imdukce si cucne 3700W z faze. Ta co mam ja. Ale jakoze budes cekat na plny osvit, nez zacnes varit obed? A pozor pri nizsim stupni indukce jede PWM, tedy odber mezera odber mezera… neustale pulzovani. Sklokeramika pulzuje jen podle teploty. Pro 4 plotny si to vynasob dvema. Tyhle spotreby fakt na FVE nejsou idealni. A bojler se pouziva jako uloznik energie, ale je to neefektivni, protoze pres FVE nasbiras max 20% energie, pres vodni panely treba az 90%? Nevim presne. Vyrabet elektrinu pres FVE treba 10 kW bez baterek je nejvyhodnejsi, pokud mas doma trvalou spotrebu treba 3 kW (servery, tepelny cerpadlo, cokoliv)… no a pak spicky mezi 3-10 kW muzes spalovat do bojleru, radeji, nez je posilat “do gridu” za cenu silovky, i kdyby sis je chtel vybirat zpet “za cenu silovky+distribucni poplatky”, to je az level 3. Treba se pletu, vubec tomu nerozumim, klidne me opravte. Na to paleni do bojleru se pouzivaji 900 litrovy zasobniky, i kdyz i ony se dobiji pres Tepelny cerpadlo (hnany solarama pry) Pps: topit FVE v zimě Scifi nebo podle joutubu: https://youtu.be/ILb6XHI7LOQ
Jde topit s FVE v zimě :-) ?
Hyp (1 days) 
Včera vyšlo tohle od známého Sýkory: https://youtu.be/ILb6XHI7LOQ Ale moc mu neverim a cisla neukazuje. Podle me klasicky clickbajt. Stejnej mlzic jako ElectroDad Amperak aspon uvadi realny informace.
Sikma strecha, montaz.
skopec (1 days) 
Jak vevnitr?:) Na pude? Jo na půdě...
BAZAR Cu pásovina 30×5mm
peater (1 days) 
Ahoj tady ti prodají i potřebnou délku: https://www.mp-shop.cz/produkt/hutni-ma ... m-2259.htm
Odpojovač aku - komparátor s hysterezí
kybos (1 days) 
To už je na vyšší dívčí. Je nutno zjistit, kudy ve skutečnosti teče proud ze zpětné vazby a to už vyžaduje celkem slušné vybavení, jelikož se jedná o velmi malé proudy. I běžný voltmetr se vstupním odporem 10 MOhm připojený ke vstupu OZ může reálné podmínky značně ovlivnit. Takové měření už se obvykle neprovádí s reálnou baterií ale s přesným (nejlépe spojitě) regulovaným zdrojem napětí, aby bylo možno vyšetřit provozní poměry v komparátoru. Je nutno také zjistit, zda zapojení vlivem parazitních kapacit nekmitá nežádoucím způsobem a dále ověřit, zda je blokovací kapacita v napájecí větvi OZ dostatečně velká (vzhledem ke vstupní kapacitě hradla). Pokud by se zjistily nežádoucí dynamické projevy, doporučil bych zafiltrovat i diodu D1 blokovacím kondenzátorem v řádu 10 až 100 nF a případně zvýšit hodnotu blokovacího kondenzátoru C1 na 100 nF. Pokud se nežádoucí dynamické projevy nevyskytují a jsou statického charakteru, je nutno určit cestu unikajícího proudu z neinvertujícího vstupu OZ. V první fázi bych doporučil zkontrolovat důkladné omytí plošného spoje od tavidla. S původně navrženými součástkami by se hystereze měla pohybovat kolem hodnoty 290 mV.
Sikma strecha, montaz.
xmasin (1 days) 
Jistili jste se nejak na ty strese? Vysledek nevypada vubec spatne a to poveseni panelu za srobky je dobrej tip:) Co to mate za kabely? Nejistili, mám 7m dlouhý profi hliníkový žebřík a k němu střešní háky. Kabely jsou standardní solární kabely, tyhle konkrétně kupované u GBC Solino, je to čtyřka kabel (4 mm2).
Karlik73 (1 days) 
Jak vevnitr?:) Na pude?
BAZAR Cu pásovina 30×5mm
Marek_Kuřim (1 days) 
Ahoj všem, nezbyly někomu dva kousky měděné pásoviny 30×5mm o délce min. 150mm??? Nebo tip, kde koupit? V GHV mi nabídli šínu o délce 2,4m, což je těžce nad mé potřeby. Děkuji
FVE na balkón paneláku
Hyp (1 days) 
… jde o to, jak dlouho mu nechají střechu gratis, klidně nafurt. Já mam taky obsazenou střechu, antenama na jednom baráku, vlastní stožáry tam mám Ale jde o to, a to vám ti lidi nepřiznají, že při OZE se musíte uskromnit jako blázen, slunce vám diktuje co kdy budete dělat a pro každého má tento ústupek jinou hodnotu. 90% lidí by se uskromnit nechtělo. A v zimě kdy EL je potřeba nejvíce, tak ty 3 měsíce je výroba tak na 10% ;-( Já dokud mám EL za 2 Kč kWh, nebudu nic měnit, až bude pro mě za 4, donutí mě to něco dělat, mezitím panely klesnou a střídače taky. Ceny polystyrenu už možná ne a ceny práce taky ne Ps: proč nikdo nechce na číslech ukázat návratnost - protože návratnost není, je to confirmation bias? Asi jsi se spletl, toto není výslechové forum. Udělej si svoje pokusy, svoje řešení a svoje závěry. A nepoužívej k tomu cizí řešení, o kterých nic nevíš. A jen pro info, že stavíš na písku: ano Ariston a představ si, že si lebedí v 15 cm, minerální vlny a dvojité bublinkové folii. A máš bojler na proudovém chrániči? Jistě to revizák viděl a máš pospojování. Minerální vlna v bublinkové folii? Jen jestli ta spirála/elektrika nehnije… já se jen bojím, že tvá cesta, když bude porucha, budou náklady a současně ty hradíš i náklady oprav pro společnou TUV, ta mě jestli něco, tak v 10 leté bilanci na tom můžeš osobně být asi tak, jako že kdybys za těch 10 let šel navíc na 3 dny do práce - tak tu úsporu vyrovnáš. Je na každém, zda se chce 10 let trápit/testovat/pokusovat. Nevím jak dole (kde pode mnou už nikdo nebydlí), ale ve 2 patře mám ve stoupačce už dobře hic, že bych tam klidně mohl dát temperovat aquamat. Ale to si nelajznu, zasahovat i za vodoměr takto do stoupaček bez písemného souhlasu. Ariston je jistě menší a levnější jak DZD, ale… Já vždy dával Dražice (v BJ bez TUV). Prý je spolehlivější. Nevím. Jo a pokud máš v bytě Bytovou předávací stanici (BPS) s kalorimetrem a vodoměrem jen studené vody, tak jsem ti chtěl jen taktně poradit, že platíš zbytečně 30% ZS na přípravu TUV. To vím najisto při této konfiguraci. I kdybys tu TUV užíval, takový způsob rozdělení nákladů je vadný a napadnutelný, to mám podloženo, nedávno jsem to řešil. Škoda, že nechceš ostatním umožnit poučit se s tvých chyb. Tak pak neříkej, že nikdo neměl zájem o výsledky (z svj, těm je to jedno, ty chtějí sledovat zprávy, fotbal, seriály a ne řešit, že jsi uspořil 2000,- za 5 let výměnou za stovky hodin studia a práce).
Jak jistit baterii
jahodovák (1 days) 
Před měničem ,mám na obou polech nožovky,před aexpertem 4/5kva 100a a před powerjackem 10kw 200a,aexpert již několikrát vypnula vnitřní ochrana na přetížení,snáší skoro dvojnásobek a pojistky vydržely,navíc se dají použít jako odpojovač při případné opravě...myslí,že je to nejlevnější řešení..
Sikma strecha, montaz.
skopec (1 days) 
Ano sám na taškové střeše... tašky vyndat přidělat háky, lišty... pomocí lana vytáhnout na střechu panel, lano uvázat v plus mínus poloze a 18 kg udržíš břichem a ruce máš volné na utahování.. stojím vevnitř... Pravda střecha bez izolace.
Karlik73 (1 days) 
Jistili jste se nejak na ty strese? Vysledek nevypada vubec spatne a to poveseni panelu za srobky je dobrej tip:) Co to mate za kabely?
Jak jistit baterii
Ryko (1 days) 
Neviem či bude niekto reagovať, ale potreboval by som poradiť s výberom ističa na batérii. Takmer všade vidím u homodomo/DIY inštalácií len jednopólovké ističe. Manuál k meniču ale uvažuje s tým, že na všetkých DC rozvodoch by mali byť dvojpólové ističe. Je z hľadisak bezpečnosti teda dostačujéce odpojiť len + kábel? Pre informáciu, prúdy z batérié do prípojnice pri 48V systéme budú max. do 250A (poistka), z prípojnice do dvoch 5000W meničov pôjde max. 125A (ističe). Dĺžka káblov cca. 1 m. Inak vyhliadnuté ističe mám zatiaľ takéto, boohužial zas nákup z číny, lebo u nás nič podobné neviem nájsť: https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 3dc2rPi8km 300A poistiku zatiaľ neviem akú konkrétne zvoliť.
Odpojovač aku - komparátor s hysterezí
proasnet (1 days) 
Konzultoval jsem svůj požadavek i s návrhářem obvodu, p. Zajícem, a odpor R6 - 10M měnit nemám. Pouze odporem R5 se nastavuje hystereze. No, jenomže když jsem s tímto odporem laboroval, tak jsem se nedostal pod rozsah hystereze 2,2V. U R5 měnším než 10k na jeho hodnotě nezáleželo, obvod měl stále stejnou hysterezi. A já potřebuji hysterezi 0,3V ( od 5,9V do 6,2V) , no nevím jak toho dosáhnu.
Sikma strecha, montaz.
xmasin (1 days) 
Instaloval jsem panely na střechu s tímhle sklonem a krytinou z trapézového plechu a nakonec jsme to dělali ve čtyřech, což se ukázalo jako nejlepší. Dva byli na střeše a dva dole podávali panely. Výhoda plechové střechy byla, že šlo použít klasický žebřík zavěšený přes hřeben střechy. Aby se panely snáze montovaly, tak jsme si do děr v rámu daly dva M6 šrouby s dlouhými matičkami a za ty pověsili panel na profil a následně ho chytili klasickými úchyty panelů. Jak montáž vypadá je vidět tady http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=5037&start=20#p150991
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
Hyp (1 days) 
Pred tydnem epsolar vydal novou aplikaci v2.0.3 https://apps.apple.com/cz/app/epever-pa ... 54098?l=cs hadam ze i pro Android, ale tato aplikace stale nefunguje (napise to FAILED pri pokusu o nacteni nebo ulozeni parametru baterie) pro nastaveni baterie (voltu) u LSxxxxB, funuje pouze monitoring - tam se zlepsil leda vizual. Pokud nekdo mate muj model, muzete to zkusit, napsat zkusenost, klidne SZ dik. Jedine mi parametry baterie jde nastavit pres starou aplikaci v Androidu - tu co maji na webu. Musel jsem si kvuli tomu sehnat stary android, a prepnout ho do anglictivy, v cestine totiz chyba diky desetinne carce.
Sikma strecha, montaz.
Karlik73 (1 days) 
Instaloval nekdo panely na strechu se sklonem cca45* sam? Jde to vubec?:) Nejake tipy ohledne jisteni nebo jak vubec po tak sikme strese chodit. Predstava, ze tam taha 18kg mi prijde celkem nerealna. Diky za reakce.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
skopec (1 days) 
Dělám na něčem podobném, ale zatím jsem v tom lama a rozhlížím se. Jsou tady borci, co by to sfoukli za odpoledne. Pojede to přes HA, protože mám už dva Epsolary a přibydou ještě dva. A já chcí mít přehled. Cílem je dostat data do influxu, abych měl pak nějaký slušný staty a moh to porovnat s měřením na stringách. čtení mám s tím co chceš (teda místo ESP8266 mám wemos D1) vyřešené... dokonce to napájím přímo z modbusu Epeveru... a přes wifi posílám na web, kde se to ukládá do db.
GoodWe ET - vlastní spotřeba
danidani (1 days) 
p.s.: dva protokoly z tohoto tématu jsem prošel. Tak kdyby měl někdo data ze skutečného provozu.
Odpojovač aku - komparátor s hysterezí
kybos (1 days) 
Dioda D1 v obvodu pouze posouvá virtuální nulu operačního zesilovače. Vzhledem ke skutečnosti, že parametrickým stabilizátorem teče v daném zapojení cca šestinásobný proud než v obvodu kladné zpětné vazby (dáno poměrem R6 a R4) a zvýšením R6 tento poměr ještě stoupne, neměla by mít zenerova dioda na hysterezi obvodu žádný vliv. Pokud nejsi schopen zakoupit větší hodnotu odporu než 20 MOhm, pak by ti mohla pomoci sériová kombinace největších dostupných odporů. P.S.: Pár lineárních obvodů jsem za 40 let své praxe v elektronice již realizoval.
proasnet (1 days) 
Schéma a hodnoty součástek byly navrženy tak, aby se dal použitý operační zesilovač považovat za ideální. Jakmile se řádově změní odpory ve zpětné vazbě, může se stát, že pracovní proudy se přiblíží vstupním proudům zesilovače a tak přestanou platit vzorce, které platí pro ideální operační zesilovač, u něhož jsou vstupní proudy uvažovány jako nulové. Stejně tak se mohou uplatnit při vysokých hodnotách odporů svody na plošném spoji. Dovolím si malou opravu. Tento obvod je navržený jako komparátor. Hledal jsem jak se navrhují komparátory, a došel jsem k informaci, že hystereze se mění poměrem dvou odporů do neinvertujícího vstupu a kladné zpětné vazby. V tomto jednom konrétním zapojení je navíc referenční dioda, která v literatuře nebyla, a ta je zřejmě příčinou mého problému. Co se týká proudů, ty jsou v tomto zapojení úplně minimální, nemluvě o zátěži na výstup, který je zapojen do gate na mosfetu. Já v tomto případě hledám druhou proměnnou ( opět podle literatury ) na změnu hystereze, když první proměnná je na limitu 20M a víc tam dát nemůžu. Prosím o odpověď člověka znalého v oboru elektroniky a návrhu lineárních obvodů, nikoliv oponence neznalých. Velmi děkuji.
kybos (1 days) 
Schéma a hodnoty součástek byly navrženy tak, aby se dal použitý operační zesilovač považovat za ideální. Jakmile se řádově změní odpory ve zpětné vazbě, může se stát, že pracovní proudy se přiblíží vstupním proudům zesilovače a tak přestanou platit vzorce, které platí pro ideální operační zesilovač, u něhož jsou vstupní proudy uvažovány jako nulové. Stejně tak se mohou uplatnit při vysokých hodnotách odporů svody na plošném spoji.
proasnet (1 days) 
Dobrý den přátelé, velmi prosím o pomoc, či radu. Povím to na přímo, v jednom projektu v práci jsem použil obvod s CMOS operačním zesilovačem na odpojení záložního Pb aku 6V/4Ah, plošný spoj je vyrobený. Obvod který je níže, je funkční, ale potřebuji upravit hysterezi, zmenšit. Protože po vybití zálohy a opětovném napájení trvá několik hodin, než se aku trochu dobije a odpínač pustí napájení do CPU přes MOSFET T1. Ve zpětné vazbě jsem zkoušel laborovat s odporem R6, to částečně pomáhalo, změnou z 10M na 20M se hystereze zmenšila, ale nedá se víc než 20MOhm, protože větší odpory se už nevyrábějí. Podle teorie o komparátorech s oz by se měla hystereze měnit s poměrem odporů ve zpětné vazbě, tedy R6/R5, ale změnou R5 se vůbec nic nedělo, stále byla hystereze stejná a neměnná. Zkoušel jsem R5 od 56 ohm až po 10M a nic . Mám pocit že to drží referenční dioda D1, ale možná se pletu. Domnívám se že by mohlo i pomoci změna R4, ale tento odpor považuji za předřadný před zenerovou diodou.
BAZAR CATL VW ID3 moduly 6,85 kWh
Mojm10 (1 days) 
Parametey: Capacity: 156Ah, 6.85kWh Height: 11 cm Width: 22.5 cm Length: 59 cm Weight: 32 kg Bolt Size: M6 Voltage nominal: 3.7V/Cell, 44.4V/Module Charge voltage cut-off: 4.2V/Cell, 50.V/Module Discharging cut-off: 3.3V/Cell, 39.6/Module Maximum Discharging Current (10 sec.): 800 Amps
Druhy panelů (mono, poly, amorf)
mgx (1 days) 
ver tomu. mam vychod kolmy solarny plot. Ale pri danom Wp si od toho vela neslubuj...
BAZAR CATL VW ID3 moduly 6,85 kWh
Mojm10 (1 days) 
Moduly maji konektor, jehoz piny vedou k jednotlivym clankum, plus par termistoru. Stejne jako tesla. Pouzivam original CMC (cerna krabicka), ktere jsou napojene k BMS (simpBMS). To komunikuje po CANu s Victronem, tzn. vsechno defacto ovlada bms (proudy). Umi to i Batrium. Samozrejme lze pouzit i jakoukoliv bms, ale bude to jen zapnuto/vypnuto pres rele, nebo mosfety. Moduly vazi cca 30 kg coz pri 6,85 kWh, neznam energeticky hustsi baterie. Vyrabi je pro VW CATL, jsou napr. ve skoda Enyaq a vsech MEB v koncernu VW. Vzhledem k tomu, ze se vyrabi teprve chvili, nejsou nikde k prodeji.
Painterovo Křivoklátsko - 2.2kWp
painter (1 days) 
Jasně Ale to bych spálil asi těch 10l benzínu v nádrži jak nic. Bude to už muset dořešit slunce Začal jsem si se solárem prostě hrát v nejnevhodnější dobu
BAZAR DALY Smart BMS 8S LiFePo4 150A
painter (1 days) 
Pardon za pozdní odpověď. Ano na 24V. Nově cena 2800,-
Druhy panelů (mono, poly, amorf)
Dagus (1 days) 
Za mě taky mono. Svislé panely v zimě super, jen difuze to moc nepobere. Možná vymyslet nějaké naklápění na léto a je to top krom toho východu, tam to moc parády nenadělá pokud je to čistej východ.
Luigy87 (1 days) 
Dobrý den, chci si instalovat solární panely na balkonové zábradlí, které je na východě. Energii chci ukládat do baterii Podle rozměru zábradlí mi to vychází: 640Wp - mono krystalu 350Wp - poly krystalu 290Wp- Amorfu Podle https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP mi to vychází, že nejlepší varianta je mono krystal. Mám tomu věřit?
Nové měniče Epever IPower
fanfox (1 days) 
Prosím, můžete mě vysvětlit co znamená v praxi toto z výpisu parametrů: EPEVER IPower Vlastní spotřeba <0,2A Proud na prázdno <1,6A@12V 0,2A je nějaký pohotovostní mod, kdy se měnič může třeba dálkově zapnout nebo , když se zapne připojením zátěže? To druhé chápu, to je když se zapne a není připojena zátěž. děkuji
GoodWe ET - vlastní spotřeba
danidani (1 days) 
Ahoj, řeším ekonomiku provozu GoodWe 10K-ET a mám pár začátečnických dotazů 1. Podle dokumentace má v pohotovostním režimu má spotřebu 15 W, pak jsem někde zaregistroval testy spotřeby v provozu, kde to vycházelo cca 75 W. Kdybych to vzal v průměru během roku 12 a 12 hodin, vychází to cca 1 kWh/den = 400 kWh/rok. Máte někdo změřeno, jaká je skutečná celková roční spotřeba ? 2. To, co hlásí jako denní výrobu sems portal, je předpokládám výroba bez vlastní spotřeby. Když tedy vyrobí za rok např. 5,4 MWh, tak ve skutečnosti se dá použít 5 MWh. 3. Máte někdo vysledované ztráty na baterii? Třeba v % za rok? Příklad: Nabiju 10 kWh, ale vybiju do stejného SOC jako před nabitím pouze 9 kWh. Děkuju.
BAZAR Prodám na čistý sinus LF měnič 8kW až 12kW
kyocera (1 days) 
Nový status - REZERVACE
Painterovo Křivoklátsko - 2.2kWp
Franta2776 (1 days) 
No,ale nabito máš až když při těch 3,45V neteče do baterie žádný nebo minimální proud:))Když ti do bateri teče 30A,tak nabito určitě není.
painter (1 days) 
Tak dotlačit baterie při tomhle počasí, to jsem se přepočítal Každopádně jsem alespoň otestoval delší nabíjení centrálou (možná letos naposledy ?). V bateriích mělo zbývat cca 80Ah. Jako rozumnou hladinu, tak abych nerval centrálu zbytečně moc, jsem nechal cca 1,7kW při nabíjení. To vychází na cca 65A při 26V. Nechal jsem to běžet až do úrovně kdy většina článků dosáhla k 3,45V nebo těsně pod. Jeden článek šel poměrně rychle přes. Tam by asi bylo potřeba mnohem větších balančních proudů, pro ohlídání že to těch 3,45V opravdu nepřeleze. Netuším jaký je to problém když to při tom nabíjení na chvilku přeleze třeba na 3,48V ... Další věc co mě teď začíná vrtat hlavou je přesnější monitoring ale hlavně logování. Jak z BMS tak třeba i z regulátoru / měniče Asi jsem se nakazil. Každopádně tam nemám datovej signál, takže by to muselo být lokální. Zkusím postudovat, tady na fóru okolo toho bude mazec určitě. Jinak tady je vidět že ten článek už krátce po startu nabíjení byl napřed. Později při nabíjení: Po vypnutí centrály (přeci jen benzín je dnes drahý)
Jaký měnič 24V - 230V
fanfox (1 days) 
Odzkoušený mám tento: https://www.aliexpress.com/item/4000512876645.html, 4kW varianta. Cena se slevou 2.5k Kč a opravdu přes 1000W funguje bez problémů. Doprava během 2 dní z Polska (ve skutečnosti bylo na balíku Deutschepost) Plných 2000 (to je v Číně u 4kW varianty max pro trvalou zátěž) jsem vědomně nezkoušel. Mám než 40A pojistku, ale už i ta jednou shořela . Zdravím, mám vzhledem přesně takový měnič pouze místo nápisu POWLAND je tam XIAN KE ZHI a verzi 12V/3000W čínských (celkem 4x40A pojistky, 8W naprázdno), uvnitř to je velmi podobný jako fotka zde v příspěvcích, šité stejnou linky, mám tam na pár věcech datumy roku 2020 a 2021,DC vstup, nějaké 16V elyty, DC vede do dvou sekcí každá má 4 diody, trafo se samolepkou 12V, tranzistory, pojistky 2x40A , potom tam je ještě sekce s třetím trafem, jinými tranzistory a zbytek nevím, na dvou deskách kolmo osazených jsou čudlíky na zmačknutí, netuším k čemu, na plošňáku je napsáno ,,,1500,,, a ten velký kondík je tam stejný jako na obrázku tady ve vláknu. 550W start chladničky si zapne větráky na sekundu dvě, chystám se projet cyklus sušičky, u které se vyšplhá okamžitý příkon na 700W a celkem odebere 1,3 kWh/cyklus, jestli to unese, až dobiji baterie provizorní nabíječkou. Porovnávám možnosti, jednou z nich je "velký levný" měnič, pro ruční zapnutí při vytížení letního sluníčka třeba do pračky. Ještě můžu předělat baterie z 12V na 24V. Těch variant mám více, ale to je na jiné vlákno.
GoodWe ET série firmware
ringo (1 days) 
Jen bych nedoporučoval řešit problém s wifi nahrazením za modul LAN. Když u mě byl technik tak zrovna s nějakým zákazníkem opakovaně řešil problém tohoto LAN modulu a při následné diskusi říkal, že s tím LAN modulem bývá obecně více problémů než s tou WIFI.
Pylontech US3000C
teapack (1 days) 
Panelů tam lze připojit libovolné množství, jde jen o omezení nabíjecího proudu baterie. Výrobce doporučuje max. 37A na pack, dohromady tedy 74A. Jelikož panely rozhodně nepojedou stále na plný výkon a také nepůjde vždy vše z panelů jen do baterií, není nutno výkon panelů omezovat tímto parametrem. O omezení dobíjecího proudu se postará správně nastavený regulátor. Pokud bude naplno svítit, nebude spotřeba, tak holt zůstane nějaká energie na střeše. Lze to optimalizovat užitečným vytěžováním.
PetrPLZ (1 days) 
Měl bych dotaz, je pravda, že na 2ks Pylontech baterií US3000C může zapojit kvůli nabíjecímu proudu max cca 3,8kWp panelů? Míval jsem dřív US2000B a ty měly vybíjecí proud na 1 modul 50A. U těchhle mi nejde do hlavy, proč mají nižší, jen 37A. Řekl bych že silnější baterie a novější model bude mít vyšší proud. Díky za info.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
petek (1 days) 
Můj příběh s monitoringem a nastavením Epsolaru by asi dalo na román. Původně v začátku jsem potřeboval nastavit parametry nabíjení baterií, na to jsem použil kabel s převodníkem RS485 - USB se zapojením do noťase s Widlema 7. Tady je návod.... Jelikož mám vše umístěné v garáži, časem mě omrzelo stále sem tahat noťas a tak jsem právě zakoupil tuto kouzelnou modrou krabici, kterou jsem chtěl použít jak pro mobil tak pro vzdálený PC, jelikož tam kde mám FV trvale nebydlím. Jak já jsem se s ní natrápil !!! Nakonec jako 80% IT-lama původem elektrikář, jsem se prokousával webem a po pár měsících se mi podařilo vzdáleně se k regulátoru připojit přes PC - W10 a i vzdáleně nastavovat parametry pomocí programu Charge Controller V1.95 Windows který je ke stažení na firemních stránkách. Schéma jsem již uvedl dříve v tomto vláknu. Takto v současné době vypadá má soustava MaR - FV.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
pezizka (1 days) 
https://www.aek-svareci-technika.cz/sho ... implex-1m/ Před rokem a kousek jsem nakupoval za 180 Ale i tak je to rozumná cena a kabel je jemně laněný, ohyby (ne teda zrovna vinkly) není problém.
GoodWe ET série firmware
Brbla (1 days) 
Řešil někdo aktualizaci ARM firmwaru? Měl by to být samostatný firmware pro Wi-Fi modul, případně alternativní LAN modul v měniči. Často se mi měnič odpojuje od routeru a chybí mi pak data spotřeby / výroby. Chtěl bych se proto zeptat, jestli někdo má nebo měl stejný problém (nestabilní Wi-Fi připojení ze strany měniče) a jestli například upgrade ARM Firmwaru pomohlo. Co jsem četl, ARM firmware je jiný než firmware zde diskutovaný. Tydle problémy jsem měl taky, vyřešila to výměna WiFi AP za jiný výrobek. Problémy jsem měl s Mikrotikama (to jsem nečekal), chodí mi to s nějakou starou plechovkou naprosto spolehlivě.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
Tom_007 (1 days) 
Taky se podělím o jednu perličku s modrou krabičkou wifi boxu. Už si s tím taky nějaký pátek hraju, ale vesměs mi dochází trpělivost. Nastavení a výše zmíněný postup funguje. Jen se mi nedaří připojit na regulátor. Vždycky mi to napíše, čas spojení vypršel, nebo přílíš dlouhý čas na spojení. Radil mi už někdo, vyzkoušet jiný pc. To už jsem zkoušel a nic. Je fakt že všechny měly W10, protože jiný už nemám. Tak nevím. Chtěl bych mít nad systémem vzdálený dohled (aspoň zatím nad reglem), ale vůbec nevím z které strany to chytit. Jedu také na Win10 a jde to. Jaký používáš program na virtuální port? Mám HW Virtual Serial Port a měl jsem ze začátku problém, že mě Solar Station Monitor vyčítal jen nějaké data nebo se nepřipojil a stačilo ve Virtual portu v položce settings vypnout volbu NVT enable. Taky mám tento HW Virtual Serial Port. Děkuji za radu, vyzkouším...
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
Marek_Kuřim (1 days) 
Díky všem za reakce a tipy
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
kavous (1 days) 
Taky se podělím o jednu perličku s modrou krabičkou wifi boxu. Už si s tím taky nějaký pátek hraju, ale vesměs mi dochází trpělivost. Nastavení a výše zmíněný postup funguje. Jen se mi nedaří připojit na regulátor. Vždycky mi to napíše, čas spojení vypršel, nebo přílíš dlouhý čas na spojení. Radil mi už někdo, vyzkoušet jiný pc. To už jsem zkoušel a nic. Je fakt že všechny měly W10, protože jiný už nemám. Tak nevím. Chtěl bych mít nad systémem vzdálený dohled (aspoň zatím nad reglem), ale vůbec nevím z které strany to chytit. Jedu také na Win10 a jde to. Jaký používáš program na virtuální port? Mám HW Virtual Serial Port a měl jsem ze začátku problém, že mě Solar Station Monitor vyčítal jen nějaké data nebo se nepřipojil a stačilo ve Virtual portu v položce settings vypnout volbu NVT enable.
BAZAR Pylontech H48050
Dagus (1 days) 
Co by tě zajímalo, bude to box jako každý, 15 článku jedna bms pár konektorů. Diagram je tady: https://www.google.com/search?q=pylonte ... QngDlnat-M
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný - možná rezervace
Tomanjan (1 days) 
Zdravím, během cca dvou týdnů budu mít zase stavitelné háky. Cena šla bohužel trochu na horu. Budou za 146Kč za kus ale i s dokladem od plátce DPH. Musel jsem jich vzít víc než jich budu potřebovat, jinak bych se na tuto cenu nedostal. Je možné si je tedy rezervovat. Můžu je poslat PPL nebo osobní odběr na trase Plzeň - Klatovy
BAZAR Solární vodič 6mm
Tomanjan (1 days) 
Pokud by měl někdo zájem tak mám momentálně cca 350 vodiče, odběr v celku není podmínkou.
BAZAR Prodám LIFEPO4 články
Dagus (1 days) 
Ale tak ty nedáš pokoj. Pak se div, že se nemůžu dočkat, až něco postneš a ty ještě přidáš o novém měniči . Nejraději bych si koupil domu všechny možný a nemožný měniče jen abych je měl na ozkoušení, je to hold nemoc jako každé jiné hobby. Už jsem tak marnej, že to cpu všem a ještě jim zadarmo nabízím pomoc. Naštěstí jsou zdrženliví a nechce se jim 40tis za měnič dávat a říkají že jsem blázen. Vždy mě pobaví dotaz "kolik už tě to stálo a jaká je návratnost" moje odpověď nevím je mi to fuk, do hospody nechodím, kola a auta si nekupuju, tak mám tohle. Jen to strašně leze do peněz, hlavně mě drásají ty baterky. Jednou jsem měl v košíku 16x120tky a skoro jsem poslal objednávku, pak zase 16x280tky a polemizoval jestli bych na to složil keš a prodal nějaký coin, ale vždy si racionálně řeknu, že když panel dává týden 0W, tak mě ani 120tka, ani 280tka nezachrání, ale ten pocit vlastnit 20kWh musí být k nezaplacení. Ale jen co budou volné prachy, tak se na všechno vyseru a koupím alespoň 280tky ať mám lepší pocit z grafů.
BAZAR Vodič 35mm2 a 16mm2
Tomanjan (1 days) 
Tak první zájemce si nakonec vzal jinou délku. Nyní jsou tedy volné tyto 16mm vodiče, délky v metrech. 35 11 20 18 16 9 12
BAZAR Prodám LIFEPO4 články
Mikel (1 days) 
Rozumim tomu, take jsem se hodne snazil aby se nam alespon nejake novinky podarilo odeslat pred CNY. vcetne kombinovanych menicu
Dagus (1 days) 
Jojo nechci tlačit jen jsi mě nadchnul a jsem lačnej po informacích
Mikel (1 days) 
Graf udelam v prubehu pritiho tydne. Mam toho ted hodne a toto je casove pomerne narocne, hlavne musim o toho sedet a prubezne tam nastavovat hodnoty napeti na ktere se to bude vybijet. Powerwall mame aktualne uz na ceste, zatim jen 100Ah, Cinky Novy rok vse trochu komplikuje s casem a dostupnosti nekterych veci. Nacenene to budu mit take v prubehu pristiho tydne.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
Tom_007 (1 days) 
Taky se podělím o jednu perličku s modrou krabičkou wifi boxu. Už si s tím taky nějaký pátek hraju, ale vesměs mi dochází trpělivost. Nastavení a výše zmíněný postup funguje. Jen se mi nedaří připojit na regulátor. Vždycky mi to napíše, čas spojení vypršel, nebo přílíš dlouhý čas na spojení. Radil mi už někdo, vyzkoušet jiný pc. To už jsem zkoušel a nic. Je fakt že všechny měly W10, protože jiný už nemám. Tak nevím. Chtěl bych mít nad systémem vzdálený dohled (aspoň zatím nad reglem), ale vůbec nevím z které strany to chytit.
BAZAR Prodám LIFEPO4 články
Dagus (1 days) 
Mikeli jak to vypadá s grafem? Já se už nemůžu dočkat a ani nemluvím o tom powerwallu. Těším se každý den a každý den je jen další den, ale bez grafu a nástřelu cen powerwallu.
Správné zacházení s LIFePO4
Dagus (1 days) 
Tak když vidíš s jakým napětím se nabíjí a jaké mají balancery uvnitř, tak se ani úplně nedivím. Ty počty cyklů při 45°C a 1C to mi přijde skoro divný. Respektive nezaznamenal jsem ohřev. V létě otestuji, proudu v zimě není nazmar, ale 1C už není problém, tak na to mrknu termokamerou po celé kapacitě ven a dovnitř. Spíš je to na pováženou pokud je někdo má v 35°C v technické místnosti. Tam bych věřil, že 10°C nárůst dokážou za delší dobu udělat v uzavřené krabici.
Franta2776 (2 days) 
Pěkné testování, bez zohlednění časové degradace ten Pylon vychází po deseti letech někde kolem 80proc kapacity(250plných cyklů za rok). Když se podíváš,kolik je tam havárií baterii,které začali testovat v roce 2015 ,tak jenom cca 1/3 se dožila 5 let.
Franta2776 (2 days) 
Je tam niekde napísané, akým prúdom nabíjali a vybíjali batérie? Ja som to tam nenašiel, ale nečítal som to až tak dopodrobna. Tady kolem 2kW,takže tam jsou ty baterie na dovolené:)) https://batterytestcentre.com.au/batter ... h-us2000b/
6415AN Regulátor
Skrat (2 days) 
Dobrý den Poprosím vás tu odborníky o podrobný překlad a vysvětlení pojmů.Nechci přebíjet své lion baterky.Nastavení regulátoru mám takto: Over Volt. Disc = 28,8V Charge limit = 28,7V Over volt Rec. = 28,6V Egual. Charge = 28,5V Bost Charge = 28,4V Float Charge = 28,2V Low Volt Rect. = 25,0V Under Volt Rect = 25,7 Under Volt.Warn = 25,6V Low Volt Disc. = 24,7V Discharge Limit = 23,7V Egualize Time= 180min Boost Time = 180min Zkoušel sem i Překladač ,ale i ten mi moc nepomohl.Vše co sem nastavil je vrámci pokus omyl.Budu velice rád za každou radu a předem děkuji. Baterky už mám ca 600Ah lion 24VBaterie jsou něco od Mikela,něco tady z bazaru z aut a poslední kus oddělen zvlášť, vše co sem našel z 18650 a pytlíků.Tyto 18650 a pytlíky mají asi 100-120Ah.Regulátory budou dva stejné ,1x Východ a 1x Západ .Od 28,2V se zapne vytěžovač do vody a vypne se při 27,9V +- Opsal sem přesně to co mi ukazuje MT50,jen tomu pořádně porozumět
BAZAR Prodám LIFEPO4 články
pezizka (2 days) 
Chtěl bych, možná trošku mimo téma ale jsou tu i horší , vyseknout poklonu Mikelovi. Těsně před Vánoci mi dorazilo 32ks článků LiFePO4 120Ah. Mezi svátky jsem nelenil a pustil se do řádného testování článků. Primárně měření vnitřního odporu a kapacity, a zjistil pár drobných nedostatků Oslovil jsem tedy Mivvy s mými připomínkami. Všechno bylo k mé naprosté spokojenosti vyřešeno. Musím velmi pochválit jak komunikaci, ochotu řešit problém i serióznost ze strany Mivvy. Nemám s touto firmou nic společného, jak by se mohlo zdát Opravdu jsem byl velmi příjemně překvapen a tuto chválu si plně zaslouží
Správné zacházení s LIFePO4
mopadzi (2 days) 
Já si něco přidám, uzavřené baterky bez "nějakého chlazení" pokud je někdo cykluje 1C tak se zahřívají..... a životnost jde do kytek. Je to z datasheetu EVE LF280K
Jaky boiler pro seriove zapojeni k TC
Karlik73 (2 days) 
Prosim o doporuceni jaky poridit boiler, ktery predradim pred ten co mam v TC. Ten ma 200l a objemem mi staci. Ten novy by mel predehrivat vodu ciste z fve. Jako menic chci pouzit ten od Solar eco. Predbezne mam vybran OKHE 20 one z Drazic. Z prostorovych duvodu a kvuli suche spirale. Nejaky jiny tip? Diky moc
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
kavous (2 days) 
Na wifi je ještě jedna černá krabička, tou se dá připojit regulátor do Epever Cloudu, ale nevím jestli se mě to chce zkoušet objednávat. I kdyby to fungovalo musel bych koupit 3ks - ke každému regulátoru jednu. https://www.aliexpress.com/item/1005003257949328.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.17a92e0e4Z5eqV&af=1015802&afref=&cv=47843&dp=50ec8afced154e17f0a50d8f542805ce&mall_affr=pr3&utm_campaign=1015802&utm_content=47843&utm_medium=cpa&utm_source=admitad&aff_fcid=0838b90e44594c2893e6d6c827e46c94-1642956276610-05990-_ePNSNV&aff_fsk=_ePNSNV&aff_platform=portals-tool&sk=_ePNSNV&aff_trace_key=0838b90e44594c2893e6d6c827e46c94-1642956276610-05990-_ePNSNV&terminal_id=d9cb3816e5f54b229a14c35c684594a6
Správné zacházení s LIFePO4
rob.brno (2 days) 
Pěkné testování, bez zohlednění časové degradace ten Pylon vychází po deseti letech někde kolem 80proc kapacity(250plných cyklů za rok).
Diablo1st (2 days) 
Je tam niekde napísané, akým prúdom nabíjali a vybíjali batérie? Ja som to tam nenašiel, ale nečítal som to až tak dopodrobna.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
ViktorEX (2 days) 
no ted jsem byl dole, pripojil ten modrej zmetek. a aplikaci v telefonu od epever se pokusil to zase pripojit .... wifi box je videt, jako zdroj wifi, ale nejde se na nej pripojit. v takovy chvili by to chtelo mit toho cinskyho zmrda po ruce, a narval bych mu ten modrej hajzl do huby, at si to sezere. no nic, kdyz mam chut (a jak jsem rikal, nemam zvlastni potrebu mit nutne dalkovy dohled), tak tady s dcerou pachtime Arduino a jakysi monitoring. Budeme cist napeti na baterce, proud do baterky, proud z baterky do spotreby a proud z pomocneho zdroje do baterky. Na stole uz nam to funguje, tak ted to klubko dratu musime napechovat do nejake krabicky. Zobrazeni mame na 2,8" barevnym displayi a bude to videt i na IP adrese v domaci siti pres LAN (prakticky jednoducha stranka html-tabulka vyplnena cislama). Samozrejme lepsi a elegantnejsi by bylo nacitat data z EPEVERu pres rozhrani, i tady nekdo nekde daval link s navodem ... ale to je navod od IT-guru pro IT-guru ... absolutne jsem z toho nepochopil, za jakej ocas to chytit. Jak rikam, je to az k pláči, kdyz jeste v dnesni dobe clovek musi byt ajťák ale zatracene dobrej, aby takovou technologicky primitivni vec rozbehal.
Artuš (2 days) 
Dělám na něčem podobném, ale zatím jsem v tom lama a rozhlížím se. Jsou tady borci, co by to sfoukli za odpoledne. Pojede to přes HA, protože mám už dva Epsolary a přibydou ještě dva. A já chcí mít přehled. Cílem je dostat data do influxu, abych měl pak nějaký slušný staty a moh to porovnat s měřením na stringách. Bude to složeno z tohodle: a tohodle:
petek (2 days) 
Holt má někdo větší štěstí - gratuluji !! Mě to okamžitě po nastavení STA přestalo komunikovat. Teď spíše než nastavení by mě zajímalo, jestli se někomu podařilo tuhle krabičku oživit do továrního módu a jak ?!
Správné zacházení s LIFePO4
Franta2776 (2 days) 
To jsou jenom vlhké sny čínského marketingu,tady je realita https://batterytestcentre.com.au/reports/ Pylontech,který tam vychází mezi nejlepšími má po 2570cyklech 78% kapacity po 6000cyklech jestli to přežije bude na 50% kapacity:)))
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
kavous (2 days) 
Tak to je fakt zajímavý. Zkoušel jsem podobný postup, který jsem na netu někde vyštrachal, ale výsledek byl opačný. Kouzelná modrá krabička se odmlčela i s resetem jen kontrolka napájení zůstala funkční. Zajímalo by mě co je to za verzi. Níže posílám foto co mám já. Jinak ještě odpovídám na větu: Jake ekvivalenty? Myslis slozit drahe rs485/tcp prevodniky? Pravda většinou jsou poměrně drahé, ale dá se sehnat i za rozumnou cenu. Třeba USR-W610, který je jednou dražší (cca. 1.000,- Kč), ale zase funkční..... Nevím jak sem dát obrázek, ale rozdělal jsem svůj wifiebox a je úplně stejný i stejná verze. Tak se obrázek nakonec podařil
Správné zacházení s LIFePO4
rob.brno (2 days) 
V DS mají 90proc. Dod, 6000 cyklů
BAZAR Carspa 12V/230V 1500W
kavous (2 days) 
Prodám měnič Carspa p1500u 12V / 230V 1500W čistý sinus. Zakoupen 06/2019 používán jen občas - natočeno 82 KWh. Přešel jsem na 24V - nebo popřípadě vyměním za měnič stejných parametrů na 24V. Platba předem, možné zaslání poštou. cena 3000,- Odkaz na parametry: https://shop.mypower.cz/menic-napeti-carspa-p1500u-12-12v-230v-usb-1500w-cista-sinusovka-4452
Správné zacházení s LIFePO4
SlezY83 (2 days) 
Nebo si je dát do vytrýny a dívat se na ně jako na svatý obrázek:)))) Právě že je vystavené na vytrýnce nechci - ať makají. Ale taky nechci, aby bylo za pár let po nich a abych nemusel zase přemýšlet o té vytrýnce. Přes prosinec-leden tam mám okolo 6C (pokud není venku -15)... @rob.brno: koukám, že horší je vyšší teplota, nežli nižší. Ale to jsme se tady a tom vláknu víceméně shodli. Druhá věc je, co je tam za články...
VI. sraz v Chudčicích
kybos (2 days) 
Ještě je brzo s ohledem na to, že se situace mění každý den.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
kavous (2 days) 
Tak to je fakt zajímavý. Zkoušel jsem podobný postup, který jsem na netu někde vyštrachal, ale výsledek byl opačný. Kouzelná modrá krabička se odmlčela i s resetem jen kontrolka napájení zůstala funkční. Zajímalo by mě co je to za verzi. Níže posílám foto co mám já. Jinak ještě odpovídám na větu: Jake ekvivalenty? Myslis slozit drahe rs485/tcp prevodniky? Pravda většinou jsou poměrně drahé, ale dá se sehnat i za rozumnou cenu. Třeba USR-W610, který je jednou dražší (cca. 1.000,- Kč), ale zase funkční..... Nevím jak sem dát obrázek, ale rozdělal jsem svůj wifiebox a je úplně stejný i stejná verze.
BAZAR Prodám na čistý sinus LF měnič 8kW až 12kW
kyocera (2 days) 
Zdravím, v minulosti jsem realizoval i LF měniče čistý sinus. Měl jsem i v plánu postavit LF měnič 230V čistý sinus s výkonem 8 až 12kW se systémovým napětím 48V nebo 60V. Proto jsem v minulosti nakoupil mat. na takový měnič s vyjímkou transformátoru. Transformátor nemám, ale mám nový kvalitní orginální PCB s prokovenými otvory a popisem součástek o rozměru 32 x 16cm. Tento PCB je dostatečně dimenzovaný pro LF měnič 8 až 12kW čistý sinus. PCB je pro výkon mosfety pouzdro 247.Vybral jsem ty nejkvalitnější a nejdraží vyzkoušené součástky .Mám tedy nové japonské elyty s nízkým ESR na 100V pro tento PCB, tyto japonské elyty dnes zdražily a ještě je čekací doba 4 měsíce. Mám také nové vysoce kvalitní Mosfety ,pouzdro 247, vyrobené v USA z jedné výrobní serie od největší firmy na výkonové polovodiče v USA. I tyto tranzistory , které se v těchto LF měničích používají zdražily a čekací doba je 32 týdnů.Ale potřebné počty všech klíčových součástek mám. Všechny klíčové součástky tedy mám , včetně kvalitní tlumivky a poradím, kde nechat navinout potřebný transformátor.Navinutí transformátoru v ČR je opakovaně vyzkoušené a osvědčené u jedné české profesionální firmy. Ta česká firma udělá po navinutí potřebného toroidního trafa i bezpečnostní napětovou zkouškou 4kV. PCB je pro THT montáž součástek. Není zde žádné SMD. Jedná se o PCB ,o odzkoušenou verzi LF měničů, které mnozí z Vás si doma v minulosti také vyrobili a používají. Kdo si chce doma vyrobit LF měnič, měl by umět pájet a osazovat PCB součástkami. Také by měl mít technické znalosti, být zručný a vyrobit si krabici a hlavně dodržovat všechny bezpečností předpisy aby sebe nebo jiné neohrozil na zdraví úrazem el. proudu. Tento výkonný LF měnič stavět nebudu z důvodu, že jsem si mnohem později uvědomil, že takový výkon v domácnosti nevyužiji. Ale v zápalu nadšení už tyhle věci doma delší dobu mám. Nyní je nabízím. Včetně dalších drobných THT součástek v sáčku. Cena dohodou , za dobrou cenu a zájemce pošle SZ a v SZ uvede mejlový kontakt pro domluvu, nebo zaslání fotky. Pokud napíšete SZ dojde mně info do mejlu. A odpovím.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
petek (2 days) 
Tak to je fakt zajímavý. Zkoušel jsem podobný postup, který jsem na netu někde vyštrachal, ale výsledek byl opačný. Kouzelná modrá krabička se odmlčela i s resetem jen kontrolka napájení zůstala funkční. Zajímalo by mě co je to za verzi. Níže posílám foto co mám já. Jinak ještě odpovídám na větu: Jake ekvivalenty? Myslis slozit drahe rs485/tcp prevodniky? Pravda většinou jsou poměrně drahé, ale dá se sehnat i za rozumnou cenu. Třeba USR-W610, který je jednou dražší (cca. 1.000,- Kč), ale zase funkční.....
VI. sraz v Chudčicích
volente (2 days) 
Zajímavé, skoro žádná odezva.
BAZAR Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus-II 48V/5000VA/70A
venna (2 days) 
dávno prodáno, omlouvám se že jsem neoznámil dřív. Díky
Axpert vs. MPP Solar
teapack (2 days) 
Já mám jeden cca dva týdny v provozu. Co se FW týče, tak je tam původní (objednával jsem z Taiwanu). Myslím, že funguje vcelku dobře. Mám na něm 7S2P 400W panelů. Ráno napětí na panelech stoupne celkem rychle a pak začne gnerovat (tyto dny se kolem 7:20 zapíná MPPT a začíná dodávat první watty). Největší výkon z panelů zatím byl cca 4,3kW. Pár drobností bych vytknul (zda je to vlastnost i ostatních Axpertů, nebo jen chyba tohoto, nemohu posoudit): 1. V režimu ECO nedobíjí baterii z panelů, z panelů bere pouze pár desítek W, zřejmě na pokrytí vlastní spotřeby. 2. Při poklesu napětí baterie pod limit "back to utility" přestane používat baterii a automaticky ji začne dobíjet ze sítě, i když to má zakázané. Mám nastaven režim "SBU", priority "SLB - UDC" 3. Nelze přizemnit záporný pól panelů. Doufám, že alespoň první dva body jsou otázkou FW a budou opraveny.
BAZAR Rezervacia na Studer VT-80
ePeter (2 days) 
Zdravim, mam zaujem, pisem SZ
BAZAR Pylontech H48050
Twinik (2 days) 
Zdravím, nemáte někdo vnitřní zapojení této baterie, případně nefunkční kus. Nechce se mi rozebírat nový kus v záruce.
Správné zacházení s LIFePO4
rob.brno (2 days) 
BMS od Growattu
GoodWe ET série firmware
Zdenal (2 days) 
Řešil někdo aktualizaci ARM firmwaru? Měl by to být samostatný firmware pro Wi-Fi modul, případně alternativní LAN modul v měniči. Často se mi měnič odpojuje od routeru a chybí mi pak data spotřeby / výroby. Chtěl bych se proto zeptat, jestli někdo má nebo měl stejný problém (nestabilní Wi-Fi připojení ze strany měniče) a jestli například upgrade ARM Firmwaru pomohlo. Co jsem četl, ARM firmware je jiný než firmware zde diskutovaný.
840Wp Kokonín
drama (2 days) 
Ne, ne, jen byla jen nevyužitá. Chtěl jsem zkusit, zda má vytěžování s větší hysterezí nějaký vliv na baterie, protože po ránu napětí bateriíí nějak moc klesá a zatím nevím proč.
GoodWe ET série firmware
Zdenal (2 days) 
Zdravím, prosím netušíte jak by se dal připojit další bateriový modul k mé sestavě viz podpis? Mám baterie pylontech H2 4 moduly+BMS. Viz toto video: https://www.youtube.com/watch?v=dpHH6rjys2k Je to na konci, čas 3:42 (kapitola Multiple Battery Groups Connection) PylonTech Force H2 umožňuje maximálně 4 moduly v jednom setu, takže by bylo nutné vytvořit nový set včetně BMS a propojit je jak uvedeno výše ve videu.
Správné zacházení s LIFePO4
Franta2776 (2 days) 
Nebo si je dát do vytrýny a dívat se na ně jako na svatý obrázek:))))
SlezY83 (2 days) 
Takže by bezpečné řešení mohlo vypadat tak, že 0 až 5 C st C odstavit nabíjení. 5 až 10 stC omezit nabíjencí proud na polovinu normálního. Normální = 1/2 kapacity. Když dám příklad pro 50Ah baterii: 1) 0 až 5 stC: přitopit a pak nabíjet 2) 5 až 10 stC: max nabíjecí proud cca 12A. 3) 10 a více stC: max nabíjecí proud 25A. Pokud bych chtěl být více opatrnější na baterii (jako příklad 50Ah), tak: 1) 0 až 5 stC: přitopit a pak nabíjet 2) 5 až 10 stC: max nabíjecí proud cca 7A. 3) 10 a více stC: max nabíjecí proud 15A.
Axpert vs. MPP Solar
soami (2 days) 
Já jsem koupil jeden v Česku a jeden jsem si nechal poslat přímo z MPP Solar. Abych pravdu řekl jsem na rozpacích, Včera jsem se snažil oba zkušebně připojit (singl), ale oba vykazují stejné chyby. Nerozumí si s Pylontechy, a zobrazují nesmyslné hodnoty proudu FVE a dobíjení AKU. Nabíjení z DS odpovídá. TAk jsem vznesl dotaz na obě strany a zatím bez odezvy. Nějaký posun s FW mkx? Pořád řeším dilema, jestli mk, nebo mkx. Mám 16x280W a 20m vzdálenost k měniči, tak by pro mě byl výhodnější mkx a 8S2P. Při použití mk mi zůstane nevyužitý 1 panel+víc kabeláže.
Správné zacházení s LIFePO4
rob.brno (2 days) 
Profi BMS v intervalu 0 až 5st a 45-50st omezují výkon na cca 50proc.
Skutečné zkušenosti s měniči
kavous (2 days) 
Já se také přidám - jakou značku měničů pro zálohu kotle a lednice z 12V olověné baterie ? Ne nejlevnější, ale taky ne nejdražší. Třeba Carspa ? https://menice-napeti.heureka.cz/carspa ... ecifikace/ Používal jsem tento měnič cca 2 roky, sice jen občas na klimatizaci ale nebyl s ním žádný problém. Po přechodu na 24V mám měnič Epever Ipower plus a ten zatím také v pohodě.
sindyk (2 days) 
Koupil jsem si na zálohu automatu na uhlí a vodárny s měničem UPSku od VOLT Polska sinusPRO-1000E a úplně v pohodě. Předtím jsem si koupil nějaký "měnič čistý sinus s funkcí UPS" na Hadexu a musel jsem ho vrátit, protože moderní oběhové čerpadlo s elektronikou uvnitř se nerozjelo a snímač otáček ventilátoru na kotli dělal psí kusy, že kotel skončil v chybě. Člověk by neřekl, jak jsou tyhle věci citlivý na napájení.
ka7 (2 days) 
Já se také přidám - jakou značku měničů pro zálohu kotle a lednice z 12V olověné baterie ? Ne nejlevnější, ale taky ne nejdražší. Třeba Carspa ? https://menice-napeti.heureka.cz/carspa ... ecifikace/
FVE na balkón paneláku
fanfox (2 days) 
Moje čísla v předchozím příspěvku jsou z ceníku elektriky EON/2022 a teplo z kotelny a.s. pro rok 2022 a stavu našeho domu, rozvodů , atd. Než sklouznu do cen. Jeden zkušený pán mi vždycky říká, „vykašli se na cenu, vezmi energii na m2, to můžeš porovnávat, a zjistíš, že fyzice neutečeš, rozdíly jsou ve stavu domu(zjednodušeně) a zbytek záleží na tom, za jakou cenu tu energii do toho baráku dostaneš“ A vlastně toto píšeš i ty „@Fanfox mrkni sem viewtopic.php?t=7647&p=159307#p159307 tady jsem koumal  Pointa je jistič 1x25A a komplet vše (topení tuv) na EL, cena za kWh vychází v poslední faktuře pod 2 koruny (i s paušálem asi 2,15). Smysl by to mělo přepočítat na m2 anebo osoby. Výhoda je, je to nájemní a náklad minimum, na rozdíl od plynu (kotel instalace 200 litrů), kde se šlo dostat i pod 1,0 Kč/kWh (podle letošního ceníku Čezu už je to ale 1,60 Kč/kWh). „ Jeden známý z druhé strany města mě řekl jejich pár čísel a jejich , tak jsem počítal energie/m2 a kč/m2. Nebudu rozepisovat. Jen srovnání „Hyp“ tvůj příklad bytu je základ 1x, kámoš cca 1,5x (jeho byt, dům má vlastní plynovou kotelnu, zateplený), já 4x (centrální vytápění kotelna a.s.., dům původní). A letos to bude cca dvojnásobek loňska z důvodu zdražení. Peníze generují zájem „šlo by to lépe?“. Z toho mi vyplývá, že i za loňské ceny nemá, pro mě, vůbec smysl o nějakém jiném zdroji TV přemýšlet. Nové ceny „mění hru“. A někde ji mohly změnit již dříve, možná i u „vla“. Připomenu na závěr, a to jistě nejsme z nejdražšího kraje, cena tepla z dálkového zdroje na patě domu 2 kč/kWh loni a letos dvojnásobná. Loni bych nic nevymýšlel, letos už se derou myšlenky. Děkuji Vám oběma za užitečné informace. Když se vrátím k tématu: Zajímají mě "balkonové FVE", pokouším se o něco takového doplnit můj malý záložní systém, vychází mě asi 600 Wp panelů, a jsem ve fázi, kdy několik "měsíců" promýšlím směr. 12V/24V , využívání, nabíječka, měnič/e, abych ty malé kWh neprošustroval ve ztrátách, atd. , při spotřebě 1,5-2MWh/rok si asi většina řekne, že je to hloupost, ale mě by i 400 kWh potěšilo. Sepíši něco a založím si nové téma, budu rád za názory a nápady. Děkuji.
Správné zacházení s LIFePO4
SlezY83 (2 days) 
Ahoj, Prošel jsem celé vlákno a je spoustu informací vhodných "na nástěnku". Chtěl bych se zeptat na jednu věc ohledně teploty, která tu nezazněla. Nebo jenom okrajově. A to je spodní teplota. Problém pro LiFe je nabíjení za teplot okolo 0stC (nebo řekněme 1stC). Jak je to ale s 5stC, 10stC apod. ? Jde mi o to, že baterie mám v garáži a ta není vytápěná. V létě tam je krásných 20stC, ve velkých teplech tak max 25stC. Ale jaro/podzim je tam cca 11stC a teď v zimě okolo 5stC. LiFe směrem dolů s teplotou měknou (což v zimě takový problém není - stejně nesvítí), ale jde mi o to, jak se k nim chovat. Zatím jsem to řešil, že jsem LiFe okolo 5stC odstavoval. Takže když dám konkrétní otázky: - Je možné je provozovat okolo 5stC bez nějakého "poškození"? Pokud ano a má to nějaké omezení, tak jaké? (např. omezení nabíjecího a vybíjecího proudu oproti létu apod....)
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
Kobra23 (2 days) 
.
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
rezis (2 days) 
Nejspíš máš něco špatně nastaveno. Toto mi nedělá. Jinak nastavení přes to jedno tlačítko a počet bliknutí je boj.
eman (2 days) 
Já ho mám také a zatím si nejsem moc jistý, že funguje správně. I při plně slunečném dni vždy chvíli hřeje a po pár sekundách někdy minutách přepne na druhý výstup. Mám tam natvrdo připojený bojler a termostat určitě nevypíná. Zkusím postavit ještě Siton a uvidím jak se bude chovat.
Regulator Victron 250/85 nebo 150/100?
DanoP (2 days) 
Pouzivam oba typy regulatorov (150/45 - klon Fangpusun aj 250/60 Victon). 250/60 mam na 2S2P lebo VOC v zime presahuje 150V. Inak oba regulatory sa spravaju identicky, takze pokial nie je problem s cenou 250V verzie tak preco nie. Ucinnost je +- oboch rovnaka, pri dodavke 2kW (kazdy) su oba prijemne vlazne (a to su pasivne chladene). Akurat prepatovky do 250V sa tazsie zhanaju (dal som DS240S-220DC).
FVE na balkón paneláku
vla (2 days) 
Asi jsi se spletl, toto není výslechové forum. Udělej si svoje pokusy, svoje řešení a svoje závěry. A nepoužívej k tomu cizí řešení, o kterých nic nevíš. A jen pro info, že stavíš na písku: ano Ariston a představ si, že si lebedí v 15 cm, minerální vlny a dvojité bublinkové folii.
BAZAR Rezervacia na Studer VT-80
maarek2 (2 days) 
Ponukam rezervaciu na VT-80 + xcom485. Dostupnost do mesiaca. Realne zapojeny. Potrebujem dva mensie MPPT ako jeden 5kWp. Cenu ponuknite.
Pomoc s návrhem FVE bez baterií
Banung (2 days) 
Jaké spotřebiče mohu napájet tímto regulátorem? https://www.bel-shop.eu/regulator-napajeni-boileru-ze-solarnich-panelu-mr4316ac-ng/ Chápu, že tím mohu napájet spotřebiče jako je rychlovarná konvice, olejový radiátor, toustovač atd. Mohu tím ale napájet i troubu a varnou desku? (obyč. ne indukci) Není v nich elektronika, které by to vadilo? Troubu mám jednoduchou jednofázovou s dvěma otočnými knoflíky. Varná deska je dotyková na dvě fáze. Každá fáze obsluhuje dva vařiče. Co kávovar?
Ako zapojiť zásobník na TUV
kavous (2 days) 
Také jsem nechal u Nadety dělat suché těleso do Dražického boileru ( 2 x 2000W) v roce 2019 a stálo 870,- akorát se jim moc nelíbilo, že je to moc velký výkon a když použiju obě spirály na jednou tak to těleso nevydrží a neuznají to na záruku. Používám jedno těleso na čez a druhé na Siton tak souběžně za normálního provozu nehřejí. Zkoušel jsem jen pro test zapnout obě najednou jestli to vydrží a žádný problém nenastal akorát by se asi dost snížila životnost.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
Kopeto (2 days) 
No moc se mě toto téma líbilo, je tu spousta informací pro realizaci. Jestli mohu poprosit, dávej sem teď po týdnu výrobu z FVE.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
kavous (2 days) 
Vlezl jsem do WifieBoxu původní adresa: 11.11.11.254 uživatel : admin heslo : admin. Nastavil jsem na STA MODE a nastavil novou ip adresu a hesla k mé wifi. Pak je potřeba nainstalovat nějakou aplikaci k vytvoření virtuálního sériového portu, používám k tomu : HW Virtual Serial Port - v ní se nastaví ip adresa wifieboxu a ten se pak tváří, že je k počítači připojen jako com port. V Solar Station Monitoru se nastaví připojení na com port (vytvořený v HW Virtual) a vše funguje.
Regulator Victron 250/85 nebo 150/100?
teapack (2 days) 
Tyto panely mají vysoké napětí na prázdno (Voc), proto lze na regulátor 150/100 použít v sérii pouze 2, na 250/85 v sérii pouze 4. Doporučuji vyzkoušet MPPT kalkulátor přímo od Victronu: https://www.victronenergy.cz/mppt-calculator Lze tam zadat parametry panelu a navolit různé konfigurace stringů. U těchto panelů je otázka, zda brát v úvahu údaje pro osvit jedné strany či obou. Jako rozumné bych viděl následující konfigurace (limitem je zejména max. 70A na straně panelů): Regulátor 150/100 snese max. 2 panely v sérii. Při osvitu z jedné strany by měl zvládnout 2S6P - 5340W (maximální proudové zatížení kabelu bude lehce přes 65A). V případě, že by se braly v úvahu parametry pro osvit z obou stran, pak kvůli max. proudu regulátoru na straně panelů jen 2S5P - 10 panelů (opět 5340W). Na regulátor 250/85 za cenu mírného přepanelování pak 4 v sérii, tedy 4S3P - 12 panelů - 5340W, využitelných je 4900W kvůli regulátoru (max. proud v kabelu necelých 33A). Tady by mělo jít připojit 12 panelů i dle parametrů pro oboustranný osvit. Já bych vzal 250/85, už jen kvůli proudovému zatížení kabelů.
FVE na balkón paneláku
Hyp (2 days) 
1) ano, výhradní užívání něčeho jako kus chodby či sklepa ano, ale s (placeným) umístěním na střechu leda pokud by bylo víc zájemců 2) takže jsi zasáhl do společného zařízení odvětrání, s písemným souhlasem SVJ? 3) co je to za bojler? Nějaký lowcost ariston hranatý s bůhvíjakou izolací? Jo aha ty asi benefituješ i z tepla ve stoupačce. 4) mokrá spirála anebo suchá v šachtě jak u dražic? 5) ukaž vyúčtování SVJ, to není možné, aby cena dálkového tepla, navíc po odečtení ZS, tedy rozpočtená jen za SS byla v úrovni nad 2,50 Kč/kW Kolik by asi pak stálo vytápění? Takže ty máš vedle panelů i nějaký střídač pro bojler, ano? Máš to někde popsáno? Jo a pravděpodobně máte i chybně rozúčtování tepla z toho cos napsal. Kdopak vám ho dělá?
vla (2 days) 
Pokud si uděláš všechno sám tak to materiálově vyšlo v mém případě na 5 let. Bojler mám v jádře, kde nahradil rouru odsávání. Bydlím v přízemí, takže mi končila u podlahy, teď končí cca 15 cm pod stropem, aby ventilace normálně fungovala a pod ní je bojler. Jak jsem psal výše nájem jsem vyměnil za zkušební provoz, takže v mém případě zdarma. Jinak pokud chceš mít část společných prostor výhradně pro sebe je myslím poplatek regulérní. Nechá se tím zabránit spoustě problémů, ale to už odbočujem. Takže náklady pouze to co jsem psal. Jo, bojler je nerezový, takže doufám, že vydrží déle. Ale abych tě taky nečím potěšil, po 6-ti letech pošla spirála, takže jsem musel vyměnit. TUV v domě je protiproudý výměník, který bere teplo z dálkového zdroje. Byt je cca 3x tak velký jak tvůj. On by ten ohřev teplé vody vyšel levněji vlastním bojlerem i z DS, takže z panelů to je jasné. Spotřebu TUV mám menší o cca 50%, dle počasí. Nějaké přesné výpočty ti dělat nebudu, tolik času nazbyt nemám
BAZAR Akumulační nádrž DZ Dražice NADO 1000/200 v1
PetrPLZ (2 days) 
Prodám novou, nepoužitou, akumulační nádrž Dražice NADO 1000/200 v1 vč. orig. 5cm izolace. Cena 20000,- Měl jsme jí použít, ale nakonec volím jiný styl ohřevu TUV.
Regulator Victron 250/85 nebo 150/100?
PetrPLZ (2 days) 
To tu vediete kvíz pre jasnovidcov ? Pridať 5 kWp ku 25 kWp a batérii 12 V/ 200 Ah ? Dĺžka vedenia k regulátoru je 7 m alebo 70 m ? Čo je to rozumná cena ? Prirovnať ju k Epsolarom alebo k Studeru ? Aké sú to panely ? Keď sa hráš s 250 V, bolo by záhodné odtajniť ich parametre. Takto sa len každý vykecáva a marí sa tu čas a energia. Přemýšlel jsem o těchto panelech https://ostrovni-elektrarny.cz/?fotovol ... l-p100048# Aktuálně mám amorf 9x SolarFrontier 170W a 6x Q-cell duo 330W Systém mám 48V na 2ks baterii pylontech US3000C a vedení od panelů cca 20m
840Wp Kokonín
vk_1 (2 days) 
Proc ta garaz vlastne dneska vyrobila tak malo? Je necim zastinena?
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
rezis (2 days) 
Ahoj. Mám a funguje. Porovnání s něčím jiným nemám. Mám tam však pár úprav - jiný chladič (původní byl docela horký a navíc nahříval kondenzátory, které nemají teplo rády), a teď tam půjdou asi i jiné kondenzátory. Původní mají dle mě velký vnitřní odpor zahřívají.
FVE na balkón paneláku
Hyp (2 days) 
Nevím jestli je to dotaz na mě, já jsem o třech letech nemluvil. Ale budiž, návratnost jsem měl pět let, panely byly 8 ks bazarové. Konstrukce pod ně a vše ostatní vlastní práce, kterou jsem nepočítal, jen cena materiálu ( Oplocký, bojler, kabely ...), byla to zábava. Pronájem střechy jsem řešil viz. výše. Sice je i moje, ale oproti jiným mám její část ve svém výhradním užívání, takže jsem to pojistil tím zkušebním projektem atd. Mít nějakou část společných prostor pro vlastní výhradní užívání je u nás zcela běžné a je to zpoplatněno, pronájem nebytových prostor, vjezdy do garáží (garáž je osobní, ale pozemky kolem domu jsou všech, tak proto) atd. Promiň, nějak jsem si to asi s něčím spojil, psal jsi pár let nebo tak něco. Ty myslíš FVE panely? A ještě platit nájem? Dokud neuvidím čísla, tak si to asi neumím dost dobře představit. Když se ti vyplatí platit 30% základní složku a nájem za panely, tak to vidím na pár korun. Kam jsi dal bojler? Není to spíš vzdor a challenge než ekonomická úspora? Nejvíc energie potřebujeme v zimě a to nedá nic. To máte přípravu TUV v domě v kotelně anebo dálkovou? Jo do 7 let si návratnost představit dovedu, ty tvrdíš 5, no jenže po 10 letech bude KO bojler, zabírá místo, stavební úpravy, pocit že platím nájem, základní složku, apod… no nevím. Btw mám tu vyúčt. za menší byt 34m2, kde je ale centrální teplo pro topení + ohřev TUV asi 3300 / rok - heh. Jen pro srovnání. Na vodoměru asi 55m3/rok. —— @Fanfox mrkni sem viewtopic.php?t=7647&p=159307#p159307 tady jsem koumal Pointa je jistič 1x25A a komplet vše (topení tuv) na EL, cena za kWh vychází v poslední faktuře pod 2 koruny (i s paušálem asi 2,15). Smysl by to mělo přepočítat na m2 anebo osoby. Výhoda je, je to nájemní a náklad minimum, na rozdíl od plynu (kotel instalace 200 litrů), kde se šlo dostat i pod 1,0 Kč/kWh (podle letošního ceníku Čezu už je to ale 1,60 Kč/kWh).
Hyp (2 days) 
Ten případ svévolného odpojení od centrálního topení je popsán zde: http://www.portalsvj.cz/diskuse/zajimavy-soud-v-moste několik stránek a i odpojovač má své webovky - hned v prvním postu. Za mě je to nesmysl a nejde to, díky legislativě. Jedině se přestěhovat, je spousta bytových domů bez centrálního topení
Regulator Victron 250/85 nebo 150/100?
vlkazajac (2 days) 
To tu vediete kvíz pre jasnovidcov ? Pridať 5 kWp ku 25 kWp a batérii 12 V/ 200 Ah ? Dĺžka vedenia k regulátoru je 7 m alebo 70 m ? Čo je to rozumná cena ? Prirovnať ju k Epsolarom alebo k Studeru ? Aké sú to panely ? Keď sa hráš s 250 V, bolo by záhodné odtajniť ich parametre. Takto sa len každý vykecáva a marí sa tu čas a energia.
PetrPLZ (2 days) 
Muj zamer je pridat cca 5kwp v panelech. Jde mi o to, ze tyhle 2 typy reglu mam moznost poridit za rozumnou cenu. Tak nevim, podle ceho se rozhodnout.
BAZAR Koupím balancér Victron Energy
Hans (2 days) 
Mam jeden kus používaný asi 3 mesiace a už mi tu rok a pol zavadzia. Akú cenu navrhuješ Haló haló, co teda?
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
Bajaja (2 days) 
Zdravím. Taky mě zaujala stavebnice BEL k napájení bojleru z FV. Můžete jsem napsat nějakou recenzi, zkušenosti tohoto produktu? Funguje to dobře? Diky
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
soami (2 days) 
Tohle jsem řešil s ČEZ Distribucí a Axpert King jsem připojil jako UPS, mám od nich dokonce potvrzení, že pokud zařízení neumí dodávat do sítě, tak ho berou jako spotřebič i když k němu jdou připojit FV panely. A to vyhodnotil ČEZ, že je to spotřebič, co neumí dodávat do sítě, nebo k tomu bylo potřeba dodat nějaký technický list, schéma měniče apod.?
Ako zapojiť zásobník na TUV
Hyp (2 days) 
Tak jsem to geniálně vymyslel leda takhle (kabelem cyky 5x2,5) na 2 stupňovou regulaci 50/100% výkonu: Pin3-2 = 25% (dve spiraly jsou propojeny seriove) Pin1-3 = 50% (jen jedna spirala, stejne jako Pin1-2 - druha spirala) Pin1-3+2 = 100% (obe spiraly jedou paralelne jako orig. zapojeni) L1a - bojler blokovaný přes HDO (na spirálu Pin1 - 50% výkonu) na svorkovnici L bojleru (druhý pól N je na Pin3) L1b - vodič se spínaným N přeznačeno na modrou (na spirálu Pin2 připojeno napřímo). L1c - zásuvka pro pračku (trvale ON) PE společný N společný pro bojler (Pin3) i pračku Předjištění L1 je pomocí jističochrániče 16A (jde o jednu fázi). Nevím zda nebude problém Podle schematu bojleru tepelná pojistka odpíná i N vodič. V mé idee je spínaný dodatečný N připojen napřímo. Je to bezpečnostní problém? Nemyslím. Takže pokud je N na vodiči L1b (přelepen na modrý) připnuto v rozvaděči, bojler poskytuje plný výkon, jinak pouze 50%. Tedy jen 2 úrovně výkonu. Věděl by někdo, jak na kombinaci 25%/100%? Pokud je L1a blokováno přes HDO, bojler nejde. Pračka/zásuvka jde stále. Celý kabel cyky 5x2,5 bude na jednom jističochrániči 16A v rozvaděči, při souběhu pračky a bojleru bude mírné přetížení, ale to jistič musí ustát. Do bojleru musím přivést zpod zásuvky (nebo vývodky) flexo šňůru 4x1,5 (namísto stávající flexo šňůry 3x1,5). Teoreticky by to šlo vylepšit o dvoubarevné světýlko - viz upravené orig. schema (červená) pro vizuální indikaci (zelená - poloviční výkon, červená, plný výkon). —— V rozvaděči pak ve 2 stupních (nejprve vypne druhý stupeň přímo, kontakty má na 10A), a ve druhém kroku druhé relé odpojí stykač i s bojlerem a topením. Relé jsou napájené přímo N z HDO, takže když “nevysílá” HDO, tak jsou vypnuté. S ohledem na to, že je hlavní jistič 1x25A, tak při vaření není žádoucí další tepelný odběr.
FVE na balkón paneláku
fanfox (2 days) 
Zdravím všechny, kteří se zajímají o možnosti i v bytě, Pokud by bylo lepší založit „své“ téma , když budu mít moc otázek, tak to udělám. Energetická „optimalizace“ bytu (na to mám nějaký vliv), ideální by bylo celého domu: (nu spíše hrátky jednoho, kdo se rozhlíží, asi, ono to nějak nikoho okolo nezajímá, jen remcají o zdražení, ale chovat se k bytovému domu jako k „rodinnému“, to je nenapadne, možná tu každý chce bydlet jinak dlouho, nevím) Hyp: „energie bytu“ Ten člověk s tím „odpojením od topení“ asi moc nepochopil „o domě jako celku“, jasně , že jsou bytové domy, kde má každý byt vlastní třeba plynový kotlík, dříve kamna, ale to je jinak „opapírované“ od základu, že. Není to náhodou prostřední byt, krajový by to asi nedělal? U nás se posunuly ceny za GJ, přepočítávám na kWh pro své srovnávání, z kotelny centrálního vytápění skokově cca z 2 kč/kWh na 4 kč/kWh. Na vytápění jako jedinec vliv „nemám“. Tak jsem počítal ohřev TUV, výměnička (centrální zdroj), elektrobojler, bojler s tepelným čerpadlem, heleďte všude to je jinak, dám sem výslednou úvahu vycházející ze současných našich cen a naší spotřeby teplé vody, 30% základní složky ohřevu vody platím vždy, je započítáno, započítal jsem 1 kWh ztrátu bojleru/den: (nenárokuji si správnost, odhadnout spotřebu tepelného čerpadla je asi věštění, tak jsem to vzal cca 3-4x účinější než topná spirála) pořizovací cena , el.tarif / platba za rok / útrata za 5 let / útrata za 10 let nic nedělat D02d = 0 kč / 15000,- / 75000,- / 150000,- el. bojler D25d = 15000 kč / 12300,- / 61500,- / 123000,- bojler s tep.čerp. D25d = 60000 kč / 7500,- / 37500,- / 75000,- Nevěřím, že kotelna a.s. bude chtít slevit, kdyby klesla cena plynu, návratnost el.bojleru vs nic nedělat je cca 6 let, předpokladám, že vydří aspoň 10 let, ale pouze takto samostatně to nedává smysl, bojler s tepelným čerpadlem návratnost cca 8 let, nevím co výdrž, ale z internetu se kloním, že těch 10 let je maximum pro tyhle uzavřené skříňky, a to neberu v úvahu riziko „porucha kdykoli“. Mám čísla a stejně si myslím, že smysl dává pokud něco dělat, tak vždy s ještě něčím kutilským, nemá to moc smysl pouze přes peníz. El.bojler = NT tarif a spotřebiče jako myčka, sušička či pračka, směřovat do NT? Kutilské nápady, kombinovaný bojler = změna tarifu, a možnost tam připojit samostatné malé tepelné čerpadlo vzduch-voda, není to jednoduché vygómat, a vhodné tepelné čerpadelo malého výkonu jsem nějak nenašel. Někdo z oboru by musel kamarádsky poradit. Na balkon bytu by bylo nejvhodnější vygómat FV panely, které budou zároveň ohřívat vodu, maximální využití plochy. Jasně , že se tomu Ti s „neomezenou plochou“ mohou smát, ale jedná se o specifiky malý prostor, tak proč jej nevyužít na maximum. Vyrábět takto výplně balkonového zábradlí a třeba přes léto mít část teplé vody ze slunce. kutilsky to třeba jednou dotáhnu A teď se vrátím k původnímu dotazu od „Zdeno“: Jsme SVJ, téma „vzhled domu“ , tak nějak jsem si vydedukoval ze soukromé debaty, že „namontuj to tak, aby to šlo odmontovat“, původně jsem měl nápad vyměnit skleněné výplně balkonového zábradlí za FV panely, a dál v podstatě jít cestou „někdo tam má satelit, jiný květináče, prádlo, další já nevím co“, tak vše zůstane nebo vše dolů. Žel střechu mi „nedají“, tam bych v rámci celého domu navrhoval nějaké panely elektro a nějaké termické, žel asi dokud nebudou ceny energií likvidační, tak není s kým diskutovat, ale tam je moc souvislostí, to nevyřešíme. „Výměnička“ je jednoduchý zdroj tepla.
Ako zapojiť zásobník na TUV
Marcus81 (2 days) 
No kupoval som ju pred 3 rokmi, cena bola 1043CZK + 300CZK postovne. Kolko by stala teraz, netusim, treba im napisat poziadavku a su ochotny ti vyhoviet. Ano, spirala je AC. Mne termostat boileru spina stykac na ktore mam privedene ovladané 3 faze, ak je nahriata TUV na pozadovanu teplotu, termostat odpoji stykač.
Regulator Victron 250/85 nebo 150/100?
mihlit (2 days) 
Co jsem koukal na nějaký ten webinář, tak victron doporučuje preferovat v sérii, protože regulátor potřebuje pro spuštění alespoň Vbat+5V, čehož dosáhne dříve. Stejně tak to pomůže za hnusných dnů vytřískat alespoň něco, že to nemusíš místo výroby dotovat. Podmínkou je ale samozřejmě žádné stromy či jakékoliv zdroje zastínění. Když jsem instaloval panely, koukal jsem, jak rychle roste cena kabeláže, takže já hodlám jít při rozšiřování do více panelů v serii. Jinak ale otázka je zvláštně položená. Neuvádíš, kolik bude výkon, protože pokud uvažuješ, že by ti ty panely dokázaly tlačit 55x100 = 5,5 kW do baterek+měniče, tak proč si omezit výkon tím, že na ně dáš měnič, co dodá jen 55x85 = 4.68 kW, to je 15 % ztráta a to není málo. To si myslím, že žádné šudlání o 5-10 W víc to nevyrovná. Navíc v zimě, alespoň u mě teď, tak většina produkce je "teď se na chvíli udělalo hezky" a tak během té třeba hodiny dvou co nejvíc natlačit do baterky. Jestli je úplně hnusně a vyrábí to 10 W nebo jestli to vyrábí 25 W, to má nulový efekt
Ako zapojiť zásobník na TUV
Hyp (2 days) 
jahodovak, videl jsi to video? Jde o upravu stavajici spiraly za 0 Kc Marcus a na kolik te to vyslo? I S DOPRAVNYM? To mas na AC? Akorat nechapu, proc tam mele o 1000 a 500W kdyz nominalni vykon zminuje na zacatku 2200W (jako vsechny drazicke bojlery). Mysli to jako asi zaokrouhlene? Jo a napsal jsem 1/3 vykon a ony ty vykony budou: Pin2-3 = 25% (spiraly seriove) Pin1-3 = 50% (jen jedna spirala, stejne jako Pin1-2 - druha spirala) Pin1-2+3 = 100% (obe spiraly jedou paralelne jako orig. zapojeni) Ps: ono to stejne asi nepujde prepinat dynamicky dalkove z rozvadece kvuli termostatu a malo vodicum (kdyz jeste potrebuji v tom 5x2,5 kabelu mit trvale zapojenou zasuvku)… jen pripadnym mechanickym prepinacem by sel omezit vykon a to by byl bastl, takze to je jen na trvale pevne zapojeni… co myslite
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (2 days) 
Tak z tohodle vlákna jsem převzal nastavení baterie. http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=5106 Je to sice jiný střídač ale baterie má stejné parametry a to nastavovací menu odpovídá Axpertu. Jen bod 13 nemůže být 48V. To je napětí pro návrat ke spotřebě z baterie. A skutečně se mi baterie nabíjela do napětí 48V. A hláška o nízkém stavu baterie nezmizela. Přičemž v bodě nastavení 29 je definováno nízké odpojovací napětí baterie na 45V. Defoultní nastavení měniče pro PYL je: 12 - 46V ( napětí pro návrat ke spotřebě ze sítě mám nastaveno 47V) 13 - 52V ( napětí pro návrat ke spotřebě z baterie mám takto nastaveno) 26 - 53,2V (nabíjecí napětí baterie v režimu USR mám nastaveno 52,5V) 27 - 53,2V (udržovací napětí baterie v režimu USR mám nastaveno 52V) 29 - 45V (odpojovací napětí baterie mám takto nastaveno) Když jsem se zkoušel vrátit k tomu defoultnímu PYL nastavení, tak mi to házelo pořád chybu nízké napětí baterie. Tak jsem se zase vrátil k tomu youdovskýmu nastavení, kromě bodu 13.
Ako zapojiť zásobník na TUV
Marcus81 (2 days) 
Ja to mam takto cez GBO. V nadeta.cz som si dal vyhotovit suché teleso 3x 800W. 1/3 mam na DS spinane cez relé, 2/3 a 3/3 cez 2x SSR ovladané cez GBO. Funguje to super...
jahodovák (2 days) 
To záleží na tom tělesu,pokud jde přepojit na hvězdu,stačí ti na 3 stupně jen 4 žíly...samozřejmě potom musí být dostupný i střed...
Regulator Victron 250/85 nebo 150/100?
teapack (2 days) 
Na oba regulátory lze připojit různý výkon panelů. 250/85 zvládne 4900Wp, 150/100 pak 5800Wp. (pokud se nebavíme o přepanelování) 5 panelů v sérii by mělo být s napětím nad spouštěcím limitem dřív, než 3 panely v sérii. Zda bude ve výsledku reálně nějaký výraznější rozdíl ve výrobě, to si nejsem příliš jistý. Napětí na panelech stoupá rychle již při malém osvitu. Na druhou stranu, čím je rozdíl napětí mezi panely a baterií menší, tím by měl regulátor pracovat efektivněji. Co by ale mohlo být výhodou, zejména při delším vedení mezi panely a MPPT, je nižší proudové zatížení kabelů v případě 250/85 (při shodném výkonu). Řešil jsem podobné dilema. Z důvodu, že mám počet panelů špatně dělitelný třemi a celkem dlouhé vedení mezi panely a MPPT, jsem se rozhodl pro verzi 250. Jen ji teď sehnat za nějakou smysluplnou cenu...
Ako zapojiť zásobník na TUV
Hyp (2 days) 
To je dost dobrý trick. Takže máme piny 1, 2, 3 a existují 3 možné kombinace propojení (typický dražičák má 2,2kW) na 1/3 nebo 2/3 nebo 3/3 výkonu. Teď přemýšlím nad přepínačem, jak to udělat, aby to bylo přepínatelné vně, to by zvládl asi nějaký mechanický přepínač od OBZORu. Ale chtěl bych udělat, aby přepínání bylo automatické a v rozvaděči na DIN. K bojleru + pračce mi vede cyky 5x2,5 ale to bude asi málo na to, aby se to nechalo regulovat v rozvaděči na 3 stupně (možná na 2?) výkonu přes přednostní relé? Zkusím promyslet.
FVE pre virivku + ...
joseph (2 days) 
dakujem pekne za prvu osvetu samozrejme citam citam a este raz citam /hlavu mam ako ... / Tych moznosti a variant je strasne vela - samozrejme okrem citania aj pocitam Ked si nieco navrhnem vlozim to sem - rad sa s vami poradim a ako som pisal vyssie budem rad za kazdu radu, pomoc a konstruktivnu kritiku. V tejto chvili som na vaskach s tym axpertom ... vsetci uzivatelia pisu, ze je strasne hlucny. Mate nejaku dobru skusenost s inou znackou v podobnej cenovej kategorii ? /GoodWe ? alebo bazarovy menic ? / Vychadza mi to tak s tou mojou spotrebou a financiami ako start, ze by som dokazal spravit FVE cca. 7kWp. Tych otazok mam strasne vela - ale nebudem vas floodovat s nimi ... studujem dalej
Regulator Victron 250/85 nebo 150/100?
PetrPLZ (3 days) 
Zamyslim se nad otazkou, zda je lepsi zapojit 3panely do serie a udelat jich vic paralelne a s tim nabijet do baterii 100A Nebo jich zapojit do serie 5 a nabijet jen 85A. Mam pocit, ze kdyz jich bude 5 v serii, ze bude system nabijet i pri mensich osvitech nez u 3 panelu v serii. Je ma uvaha spravna?
BAZAR Solarni kabel 6mm
PetrPLZ (3 days) 
Pry uz ma jen 4mm
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
proasnet (3 days) 
Nevim jestli tu muzu zverejnit jmeno zamestnance SSD ktery splodil tu haluz, ale ma pred jmenem ing., coz v jeho pripade neberu jako zkratku inzenyra.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
ViktorEX (3 days) 
Asi jsem měl štěstí a mám ještě starší verzi desky Wifi ebox (přitom jsem kupoval v listopadu), podle návodu na youtube jsem přenastavil a připojil do domácí wifi sítě. V počítači mám program Solar station monitor a vše funguje - jak monitoring tak nastavování parametrů v regulátorech. tohle by me zajimalo. wifi modul tady mam. z navodu se nedovis skoro nic. zkousel podle navodů z YT, bez uspechu. osobne bych ocekaval, ze clovek nastavi parametry, aby to mohlo vlezt do wifiny (modra krabicka) a pak uz si jen sednu ke compu, zavolam IP adresu a uz to musi frcet. Mam v siti asi 40 zarizeni (interni sit), takze uz jsem ledacos nastavil. Ale tady netusim, kde mam zacit.
Franta2776 (3 days) 
Nejde jen o vyčítání dát,ty levné čínské měniče jdou přes ten wifi dataloger dálkově z mobilu ovládat včetně všech nastavení.
kavous (3 days) 
Asi jsem měl štěstí a mám ještě starší verzi desky Wifi ebox (přitom jsem kupoval v listopadu), podle návodu na youtube jsem přenastavil a připojil do domácí wifi sítě. V počítači mám program Solar station monitor a vše funguje - jak monitoring tak nastavování parametrů v regulátorech.
BAZAR Solarni kabel 6mm
roman.wolfdog (3 days) 
Zdravím potřebuji 100 m jestli ještě je. Přijedu si osobně. Roman
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
fugas (3 days) 
Tohle jsem řešil s ČEZ Distribucí a Axpert King jsem připojil jako UPS, mám od nich dokonce potvrzení, že pokud zařízení neumí dodávat do sítě, tak ho berou jako spotřebič i když k němu jdou připojit FV panely. Jinak to podle mě nejde ani vnímat. Dobře že jsi narazil na někoho, kdo je kompetentní činit taková rozhodnutí a není tam na tlačenku a jinak by se neuplatnil jinde než u koštěte.
xmasin (3 days) 
Tohle jsem řešil s ČEZ Distribucí a Axpert King jsem připojil jako UPS, mám od nich dokonce potvrzení, že pokud zařízení neumí dodávat do sítě, tak ho berou jako spotřebič i když k němu jdou připojit FV panely.
BAZAR CATL VW ID3 moduly 6,85 kWh
Jardat (3 days) 
Bližší informace nebudou ? Foto, parametry, informace atd. ?
Kompenzátor denní spotřeby 1680Wp
Dagus (3 days) 
Díky moc, nevěnoval jsem tomu nákresu pozornost a nevšiml si, že to je vážně připojené k DS a relé je až před a hold všechny neduhy z ds jdou do traf a ty to hlásí zvukem. MP2 3000VA se tolik neprojevoval, takže mě to trochu děsilo. Když kouknu teďka na ten nákres tak mi dochází, že tenhle LF není vlastně galvanicky spojený s DS, jelikož to jde přes to trafo. Je mi jasný, že to tak jak si distributor přeje není, ale ten FET není prostě galvanicky spojený s DS. To že to jde paralelně s ds je věc druhá. Takže alespoň můj výzkum třeba někomu bude, aby viděl jak vypadá uvnitř a jaký ventilátor tam pasuje. Jinak mp2 5000VA má relé panasonic a to se taky cení.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
ViktorEX (3 days) 
victron ma jednoznacne zmaknutou komunikacni cast jak jsem uz kdysi psal, je to hezke mit ty voloviny na telefonu/pocitaci. ale neni to nezbytne. stejne nakonec ramcove vypovi jednoduchy odecet jednou za mesic (1x za 14 dnu) a v excelu si sestavis prehledovy graf ale ano, uz jsem to taky nekde psal. nechapu, proc kdyz si vyrobce uz da tu praci zabudovat komunikacni rozhrani, tak proc je to tak nepouzitelne. pricemz se tady bavime o desticce za 5usd? ostuda. jinak si nemuzu stezovat na epever jako takovy. mam tu nejsilnejsi verzi 200V 100A a i kdyz jede plnou parou vpred tak ani po hodine se neohreje, tak 61 stupnu bez ventilatoru.
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
dub042 (3 days) 
Tím pádem, když mám doma UPS k počítači, tak ji taky musím nahlásit
sunways
Tichyc (3 days) 
Zdravím, máte někdo zkušenost s tímto produktem? https://shop.iftech.cz/solarni-menice/3 ... tl-ht.html Vyhnout se mu nebo koupit do domu, kde již jedna fve je? (rozšíření) má vyšší asymetrii než GoodWe, ale nevím jestli umí také nabíjet z AC strany jako GoodWe umí pracovat i na backupu paralelně
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
mihlit (3 days) 
Artuš: https://cs.wikipedia.org/wiki/Proudov%C ... A1ni%C4%8D
Kompenzátor denní spotřeby 1680Wp
mihlit (3 days) 
Podle infa, co jsem četl na victron portálu někde, tak tvůj odhad je správný. To trafo a část obvodů kolem se používá jak pro měnič, tak pro nabíječku. To je mmj i důvod, proč nemůžeš Multiplus použít jako King a udělat si dvojí konverzi, že by sis pustil nabíječku a zároveň měnič. Když se podíváš na blokové schéma multiplusu, kde má jaké relé, tak neumí nijak odpojit měnič (trafo) od ac out. Fén na poloviční výkon nejspíše bude regulován jednou diodou, že pouští jen kladné (či záporné) půlvlny a to ten multiplus asi dráždí hodně
Dagus (3 days) 
Tak kdyby to někoho zajímalo, tak výměna ventilátoru proběhla na výbornou. Konečně jsem našel asi ideální ventilátor. Je to sunon 24V 5W EEC0252B1-000U-099. Jen je k němu potřeba přidělat ventilátorový konektor z jakéhokoliv ventilátoru a koupit si silikonové izolační sloupky. https://m.svetsoucastek.cz/ventilator-s ... kwQAvD_BwE Ventilator fouká hodně, rozbíhá se hned, ale vybrace nejsou žádné, takže hlučnost je poloviční. Co se týče toho hluku při zatížení v bypassu, tak tam jsem alespon diagnostikoval co to dělá. Typicky to dělá fén co jede na snížený výkon. Natočil jsem nějaké videjko, tenhle stav je extrém a jinak se to tak nechová, ale tím fénem to umím hezky hlasitě simulovat. Trochu nechápu jak to, že se ta prasečina co dělá fén dostane až k téhle cívce. Neví někdo k čemu je? Trochu v tom zapojení nevidím kde je část chargeru, kde je část měnič. Skoro mi přijde, že to je charger/invertor v jednom a jen se otáčí směr, ale to je asi blbost, ale teoreticky dle nastavení by to tak mohlo být a vysvětluje se tím ten výkon nabíjení. Přikládám foto z termokamery se zatížením na 2.7kW. teplota před zapnutím ventilatoru byla 38°C, po zapnutí 26°C. Ventilátor reaguje na teplotu a i výkon. Pokud mu naložím 4kW, okamžitě bez změn teplot pouští ventilátor na hodně a pak si ještě přidá. Video a fotky se zvukem na gdrive: https://drive.google.com/drive/folders/ ... oSiBLiGKkF
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
Artuš (3 days) 
Nechte na hlavě, jsou experti, křeří připojí N měniče na N za Fi, co je v HR. .... Co je Fi?
tomas (3 days) 
Na trhu se objevují solární UPSky (Infinisolar hybrid) pod názvem například batterX, samozřejmě nic o tom že by instalace vyžadovala souhlas distributora na připojení zdroje a chovalo se to jako zdroj. Stačí to tedy jen přejmenovat a prohlásit za UPS.
FVE na balkón paneláku
vla (3 days) 
Nevím jestli je to dotaz na mě, já jsem o třech letech nemluvil. Ale budiž, návratnost jsem měl pět let, panely byly 8 ks bazarové. Konstrukce pod ně a vše ostatní vlastní práce, kterou jsem nepočítal, jen cena materiálu ( Oplocký, bojler, kabely ...), byla to zábava. Pronájem střechy jsem řešil viz. výše. Sice je i moje, ale oproti jiným mám její část ve svém výhradním užívání, takže jsem to pojistil tím zkušebním projektem atd. Mít nějakou část společných prostor pro vlastní výhradní užívání je u nás zcela běžné a je to zpoplatněno, pronájem nebytových prostor, vjezdy do garáží (garáž je osobní, ale pozemky kolem domu jsou všech, tak proto) atd.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
Hans (3 days) 
Přesně tohle byly důvody, proč jsem celej slavnej epever hodil do kytek. Krabička na data log, krabička na wifi... Drbal jsem se s tím asi týden, pak jsem s tím seknul a koupil za trojnásobek Victrona a jsem spokojen
BAZAR Regulator Victron
PetrPLZ (3 days) 
Tak už budu mít i ten silnější. Děkuji.
BAZAR Midnite 150 Lite
PetrPLZ (3 days) 
Přijde mi, že jsem se s cenou unáhlil. Jelikož jsou oba po záruce, která je myslím 3 letá a jeden je z roku 2015 a druhý 2018, tak nabízám regulátory za novou cenu 10000,- za ks
Zastaveni vyroby
Hyp (3 days) 
No jo ale to budu muset programovat logiku nejak, zejo… Tak si to jdu koupit a smula: tak nevim jestli to neni nejaky zastupny problem
FVE na balkón paneláku
Hyp (3 days) 
Ok, u TUV je to 30:70. (U vytapeni je zakladni slozka klidne 50% ale to uz jsou jina kouzla s cisly). Presto si nejak neumim predstavit, jak se to muze vratit do 3 let? To snad ani neni mozne, muzes ukazat detaily, propocty, vypocty, cisla, cisla? Klidne SZ. Leda pro nejaky miniaturni byt s velkym prutokem vody a pokud mas material i praci zadarmo a bydlis pod strechou? Resim opacny problem, horkovod ve sklepe a byt pod sikmou pudou a nemam se jak dostat k horkovodu a na sikmou strechu bych asi zadny vodni panely nedal. Ale cena za bojler je zase minimalni, spise to vytapeni… inu je to silne individualni. A najem strechy? V SVJ je strecha tvoje. Spise smlouva o umisteni zarizeni. Ale to je jen pravni detail a nepodstatne, hlavne kdyz se lze dohodnout.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
Hyp (3 days) 
Jake ekvivalenty? Myslis slozit drahe rs485/tcp prevodniky? A i kdyz se pripojite na to wifi, tak aplikace pro ios iphone i android neumoznuje nastavit parametry baterky, pouze obcas nacte hodnoty proudu a napeti Hroznej shit ta krabicka, fakt. Signal prisernej. Zda to vyresi stara aplikace pro Android jak tvrdi vyrobce jeste nevim, mam v planu ji vyzkouset. Musim si pujcit android telefon. Taky hroznej shit. Bohuzel verze Bluetooth na ios nefunguje, takze jsem sel cestou Wifi boxu a takhle jsem dopadl. Ze to dodnes nemam nahozene, protoze se na tu site dostanu jednou za mesic. A nevlastnim Androida. Ja chtel jen nastavit epever a obcas precist data a jeden by zaplakal
Parametry nastaveni REVO VM PLUS 5500-48
jardajar (3 days) 
Supr, díky. Co se týče přetoků tak nevím. Provozuji to buď jako ostrovní systém, nebo vůbec (přívod sítě nemám zapojený, baterie dobíjím pouze ze solárů). Ale podle možností nastavení mi to připadá, že do sítě posílat neumí a jedná se spíš o kombinovaný měnič. Možná mě někdo vyvede z omylu. Zkoušet to každopádně nebudu, protože mám elektroměr s registry přetoků (nevím, zda to distribuce aktivně vyčítá, ale jde to). Hlavní motivace kromě ceny byla možnost battery cutout voltage od 36V, protože mám 12S Li-ion. Nevýhoda je, že při odpojené síti nelze z vypnutého stavu nastartovat při napětí baterie pod 46V. Na moje pokusy je měnič OK, ale celkový dojem je, že se jedná o nedotažený klon Axperta. Ukazuje nesmyslnou hodnotu proudu z PV, má velkou chybu v měření výkonu PV, v zobrazených parametrech je položka kWh, která ale stále ukazuje nulu, apod. Co mi ale vadí nejvíc je vlastní spotřeba 70W při zapnutém DC/AC měniči. Deklarovaný výkon dává.
BAZAR Koupím balancér Victron Energy
Hans (3 days) 
Psal jsem zpravu
pavelsiman (3 days) 
Mam jeden kus používaný asi 3 mesiace a už mi tu rok a pol zavadzia. Akú cenu navrhuješ
FVE na ploché střeše řadovky
kuli (3 days) 
kuli (3 days) 
Budu testovat zatím s jedním 12S modulem jak se chová měnič a beterie trochu se bojím aby napětí moc nepadalo dolů při zatížení a měnič se nevypínal. Má někdo zkušenosti s 12S Lion?[/quote] Ja to tiež zatiaľ iba testujem. Nakoľko mám cca 40 Kwh 12S Lion chcem to cyklovať 50 - 90 %. Pod 50 % si nechám v prípade výpadku siete. Keď v zime slnko nesvieti zbytočné je baterky vyšťaviť. Pod 44 V to prepne na AC-DC-AC. Mám tam nastavenie nabíjanie zo siete 2 A ( nastavenie ampér je prúd do batérie t.j cca 90 W odber zo siete) a môžem ísť ešte stále z batérie. Len je tam už pokles AC napätia pri väčšom odbere pri 40 SOC. Ale keď vypadne sieť tak sa už s energiou šetrí, tak mi to až tak nevadí.
FVE pre virivku + ...
misa84 (4 days) 
integrace vířivky k fve už mám za sebou, dobrá zkušenost 1. Vířivka má chytrou elektroniku hlídá poruchy čerpadel topné spirály atd.. (při nízké teplotě spirály hodí chybu min.výkon přes ssr relé je u mě 650w) pokud se nespustí čerpadlo podle programu zase chyba 2. Vířivka se rozmyslí ohřívat vodu většinou když nesvítí zásahu do vnitřních rozvodů se nevyhneš pokud chceš mít efektivní využití fve pro ohřev 3. připojení vířivky mám na 3 fáze , motory jsou pouze 1f, topení také u mě to je: L1 topení 3kw, elektronika L2 filtrace 0,38kw + masážní motor v pravo L3 masážní motor v levo+ vzduchování
BAZAR Vodič 35mm2 a 16mm2
Tomanjan (4 days) 
Zítra vše přeměřím a dám sem seznam.
BAZAR Koupím balancér Victron Energy
Hans (4 days) 
Jo, klasický od victronu pro pb baterie na sériové zapojení (24V systém)
BAZAR Vodič 35mm2 a 16mm2
mgx (4 days) 
co mas este k dispozicii?
FVE pre virivku + ...
jahodovák (4 days) 
Pokud je možnost přepojit čerpadlo na 3 krát 230 lze použít frekvenční měnič a ten většinou má pozvolný náběh...jinak jaké komponenty dál,na to by bylo potřeba ještě vědět co budou napájet ještě jiného a hlavně možný souběh spotřeby,případně zda je možnost spotřebiče rozdělit do okruhů,zkuste se podívat na složení členů kteří mají 9kwp panelů...
cipis (4 days) 
A kolik jsi schopen z čeho dostat, tak zjistíš zde: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP Zadej to tam úplně přesně.
matej (4 days) 
Výkon FVE zhruba vypočítaš ako ročnú spotrebu v kWh /1000. Baterka (Li-xyz) minimálne dvojnásobná kapacita kWh k výkonu panelov kWp. Ale ideálne viac. Len malá poznámka, tie Axperty sieť ozaj budú musieť mať pripojenú, inak to čerpadlá vo vírivke nerozbehne,,, majú šialený nábehový prúd.
joseph (4 days) 
Dobry den, Ako zacat ? Skratka tak, ako aj predoslych xyz pripadov, aj mna zaujima FVE, konkretne na rodinny dom. Potreboval by som poradit s navrhom FVE. Kedze moje ucty su mesacne dost vysoke + nizsie uz nebudu, tak sa zamyslam, ako by som dokazal usetrit na ele. uctoch + si spravil "zabavku" menom FVE. Moj najvacsi zrut, ktory som nedokazal zatrhnut je virivka, ktora funguje celorocne. Celkovo ma spotrebu 5.5kW, z toho 3kW ohrev, 2.2kW masazne cerpadlo a 0.30kW cirkulacne a filtracne cerpadlo. /samozrejme ze nejde stale/. V podstate, by stacilo ak by samotna FVE dokazala vodu nahrievat t.j. 3kW, masazne cerpadlo ide sporadicky. Aky vykon pocitat na FVE ? Povodny zamer je a aj bol taky, ze postavit FVE na letnu kuchynu + "trucovna" /rozumej moja miestnost na odpocinok + IT a ine veci - ja to mam pod jednou strechou, kde umiestnit dostatocne vela panelov na to, aby som vedel s pomocou samotnej FVE obhospodarit virivku + v letnych mesiacoch chladnicku, 1ks TV, par led svetiel a wifi router. Strecha je plechova jednoducha bez nezelanych tienov orientacia JV rozmer strechy 7x7m. Rozmyslal som teda nad panelmi ktorych sucet by bol do 9kWp /aby som nemusel riesit ohlasku/, + menic /tu je otazka ci jeden 7-8 kW alebo dva 5 kW - osobne som aj koli cene za kombi Axperta King. /ale asi samostatny, kedze on sam spotrebuje dost W/Samozrejme, ze by bol pripojeny aj do DS + k baterkam. Baterky mam kde umiestnit, budu ako som hore pisal v altanku je tam miesta dost. Tu sa nacrta taktiez otazka ake baterky zvolit, kedze ta virivka je zrut ... Asi by som bol za variantu zlozit si ich sam v sucte nech maju 15kWh ? viac - menej ? dufam, ze som vas neunavil - dakujem vsetkym za rady a konstruktivnu kritiku
BAZAR Koupím balancér Victron Energy
pavelsiman (4 days) 
Myslíš ten na 2x12v?
Hans (4 days) 
Máte někdo 1ks na prodej?
Parametry nastaveni REVO VM PLUS 5500-48
kolsa (4 days) 
15 bLC - OFF - při jaké zátěži (A) vypnout baterie 16 bLt - 5 - čas? čeho nevim, kolikrát? 17 - bSd - 6% - kdy se baterie vypnou - spodní hranice 18 - bSC - do kolika % nabíjet baterie a vy mi napište, jestli ho provozujete legálně(schválili vám ho do DS?) máte přetoky do DS? měnil jste nějaké hodnoty?
BAZAR Vodič 35mm2 a 16mm2
Tomanjan (4 days) 
Tak 35m rezervováno.
Tomanjan (4 days) 
Pokud by měl někdo zájem, tak mám 35m vodiče 16mm s dvojitou izolací za 45 Kč/m. Pak několik zbytků v délkách 10-20m.
Paralelní chod měničů?
PetrDubi (4 days) 
Pokud by se podařílo zjistit kterému Axpertovi nebo PIPovi odpovídá to REVO, tak by asi šlo nahrát upravený firmware, který přidává některé funkce navíc. Jednou z nich je možnost vypnout uspat konkrétní bednu pomocí příkazu poslaného na sériový port. Bedna vypne měnič a běží jenom komunikace a solární nabíječ (pokud je napětí na panelech). Když dojde k tomu, že je odebíraný výkon větší než zvládne jedna bedna, tak se automaticky probudí další bedna, nastaví se jako master a začne dodávat proud. Když se sníží výkon, tak je možné pomocí zaslání příkazu zase měnič uspat. Další možnost byla u měničů s odnímatelným panelem přerušit jeden vodič k panelu a bedna se uspala (po spojení se zase probudila), ale netuším jestli to umí i tenhle měnič. Nejvíc se to REVO VM PLUS podle mě podobá Axpertovi MKS 5K-48 (parametrama), jenom má jinou bednu a o něco silnější měnič (možná je měnič stejný, jenom u Axperta si nechali větší výkonovou rezervu a REVO jede "na doraz"). To REVO VM II 5500-48 bude nespíš Axpert VM II 5000-48.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
Pawel (4 days) 
Jen dodám že po dosažení požadovaného napětí na baterce opět proud klesá takřka k 0. A na vstupu z panelů napětí stoupá protože není odběr. V této době je potom dobré zapnout nějaký spotřebič třeba ohřev vody, těleso musí být úměrné k výkonu panelů, tato energie se nechá později využít a nezůstává na střeše.
BAZAR Solární kabel, průřez 4 mm², černý
Ruda (4 days) 
Dobry den , nabizim Solární kabel, průřez 4 mm², černý, cena 14kc/m
ceník čez od 1.1.2022 elektřina pro soláry
Quickyprd (4 days) 
Tak to mám aktuálně v ruce: za cca 1,7MWh přetoku sleva cca 1100,-. Letos ale pojeden již ESS Victron, takže dostanou maximálně v létě ve slunné dny pár set kWh max. Al pustím klimu jen abych to měl doma a nedostanou nic. Jinak celkové vyúčtování mám. 6000,- distribuce a necelých 5000,- za silovku, to za 11. měsíců. (celková spotřeba domu za 12měsíců 5MWh, z toho 3,3MWh z pekla, 1,7MWh moje (ongrid)....pro mě je nový hybridní systém opravdu drahý koníček , cílem je mít aspoň 50% soběstačnosti a minimální přetoky
Minimální počet baterií BYD B-Box pro Victron Quattro
Quickyprd (4 days) 
Kdeže, pokud se jedná o hybridní systém tak dle tabulky pro 1F stačí 1x 4kWh modul a pro 3F 4x 4kWh, to co vidíte je čistě potřeba pro kompletní ostrov bez sítě, to je 7 resp. 16 modulů. To je ale jen technická podmínka. Otázka je praxe. Pokud máte takto masivní výkonný měnič, tak je asi i velký odběr. Tedy tam počítat denní spotřebu apod. 15kVa výkonem by pár modů bylo drasticky vysáváno a rychle se ucyklovaly. Instalační firma mě osobně doporučila brát 2x větší kapacitu, nežli je výkon měniče. Mám 4kW /5kVa Multiplus a k tomu BMZ X (8kWh využitelné kapacity). Průměrnou denní spotřebu v létě mám 6-10kWh a v zimě 10-15kWh. Čili mě to takto vyhovuje. Větší kapacita by sice byla hezká, ale drahá a navíc v zimě se z baterie/ESS po většinu dnů z důvodu dobíjení stává spotřebič Ale v létě...
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
Majkl (4 days) 
Ne neškodí. Doporučený proud je o něco nižší než maximální - abys ty baterky tím maximálním moc netrápil a snižoval si tak zbytečně jejich životnost. V praxi se stejně jak správně píšeš baterka nabíjí proudem od nuly do nastaveného maxima na regulátoru podle toho kolik zrovna FV pole "dává".
BAZAR CATL VW ID3 moduly 6,85 kWh
Mojm10 (4 days) 
Omlouvam se za odkaz, je to 12S.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (4 days) 
Mám další hloupý dotaz. Neškodí baterce nízký dobíjecí proud? Někteří tady mají to "nouzové" dobíjení nastavené na 2A. Proto, aby měli větší šanci dobít baterii ze soláru, než z DS. Ovšem v běžném provozu jsou nízké nabíjecí proudy, když je třeba zataženo. Jen mi vrtá hlavou doporučení výrobce baterek na doporučený dobíjecí proud 37A. Což jsou skoro 2kW. Se mi to zdá nějak moc.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
luky (4 days) 
potvrzuji - KV elektro, kabely mám odtud. Něco mám i z elima.cz. Ale tam mají jen do 35mm2 (a levnější než v KV elektro) Prodávají od metru: https://www.kvelektro.cz/vodic-cya-h07v-k-70-cerna-cya-70-p1257474003 https://www.kvelektro.cz/svarovaci-kabel-h01n2-d-1x70-p1257541 Jde si to objednat předem a pak jenom vyzvednout na nejbližší pobočce. A takový tajný tip: když si jako registrovaný dáte něco do košíku a necháte to tam pár dní vyhnít, automat vám za pár dní pošle kupon na 5% slevu. K těm barvám - taky jsem se znažil mít červené a černé na DC. Ale je to blbost. Protože pak místo 1m zbytku máš 2 půlmetrový kusy.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
Pawel (4 days) 
Jakmile spouští měnič nouzové dobíjení tak je normální že to houká. Jak tu někdo už psal tak to vypíná, osobně to mám také vypnuté jen mi na panelu bliká kontrolka nízké napětí baterie. Jak jsem psal mám PIP 5048 MK a tak vám neporadím kde to vypnou asi máte jiné uspořádání menu.
Hledáte obchodně technického zástupce?
zasilka (4 days) 
Jestli ano, zveřejněte informaci i tady na odborném fóru.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
Dagus (4 days) 
Vždyť to výše kluci psali. 4m kabelu ti nikdo neprodá. Furt lepší mít špulku menšího, a případně zdublovat, i do rezervy, než po všech čertech shánět canc kabelu, kdy ve finále na penězích a času prodrbe mnohem víc než tou prací narvat dva kabely do jedné svorky. Takže ne, rozpočet to právě zachrání a hůř to vypadat rozhodně nebude. Nechápu proč kupovat 8m 35tky a spojovat je, když můžu koupit 4m 70tky. Podle mě to rozpočet už nezachrání a rozhodně to bude vypadat líp. Hele kupuju různě a fakt prodají bezproblému.
BAZAR CATL VW ID3 moduly 6,85 kWh
heczkot (4 days) 
Je to 12s, nebo 8s dle specifikace ve vašem odkazu? Diky za upřesnění.
rob.brno (4 days) 
Zajímalo by mě to HV řešení BMS, která bude umět komunikovat s GW. Jakým protokolem?
mikrosíť
cipis (4 days) 
Nedá se to "obestavět"? A tu boudu pak vytopit? Průtokáč obyčejný jsem samozřejmě nemyslel Ale jestli se někde dostaneš ke trubce, tak by ji šlo omotat samoregulačním topným kabelem. Třeba co se používá do okapů nebo na trubky s vodou ve sklepě, který promrzá atd. Mám na podobnou situaci (ochrana trubky s vodou proti zamrznutí) nachystaných pár metrů (tenhle asi ne, ale něco podobného: https://shop.fenixgroup.cz/z1324-elsr-m-10-2-bo ).
Hybridny menič 3kw, batérie 2x 12v 100A, panel 5x 235w
cipis (4 days) 
Máš stejné panely, ne rozdílné. O diodě jsem psal já, že jsem ji musel dát mezi dva stringy, protože každý byl poskládaný z jiných panelů, tak to prostě přetékalo jinam. Nicméně jsem to pak pořešil tím, že jsem na ten jiný string připojil další regulátor a diody už nebylo třeba.
mikrosíť
tomas (4 days) 
Elektrolyt se nevyměňuje, má neomezenou životnost, je tam "hermeticky" uzavřený. Jeho složení každý výrobce tají a ani nepatentují. Bývá tam kyselina sýrová a soli vanadu. Je to vlastně reverzní palivový článek s uzavřeným oběhem paliva. Není to navržené na vypínání, musí to stále běžet pak se to nemusí zapínat a tento problém nenastane. Byla tam navržena kogenerace, ale zatím není a možná bude spíše něco vodíkového co přesune energii z léta do zimy. A protože je to ostrov a nebylo dost energie tak jsem to vypnul. Minulý rok to nevychladlo. Tento prosinec byl rekordní na nedostatek slunečního svitu. Průtokáč by to rozpustilo jako šuměnku, jsou tam speciální plastové trubky a hadice pro chemikálie. Podle předpovědi počasí to vypadá na další týden temna s panely pod sněhem, takže to spuštění můžu zase odložit a přemýšlet o způsobu ohřevu.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
kodl69 (4 days) 
prodají ti i metr, elvo, elkov, sms elektro. Nikdo s tím nemá problém. Ale metr, ne 0.5m, a je těžký to přesně trefit, aby 10cm nechybělo, tak se poupí metr navíc... a to je potom odřezků.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (4 days) 
300W je max spotřeba, když zapnu nějakou hru. To je tak hodinová záležitost. Jinak odebírám 120W. Ráno zapnu kolem 8h, v 10h večer vypnu. Tedy 14h provozu. Taky od toho na pár hodin odejdu, tedy se uspí na odběr 40W. Ale dejme tomu, že je stabilní spotřeba 14x150W i s měničem, tedy 2,1kWh. Dalších 8h to má odběr 55W tedy 0,44kWh. V součtu odběr 2,5-3kWh za den když započítám nějaký ztráty. Když je slunečno, tak to nabije tak od března i těch instalovaných 1120Wp. Ovšem teď moc slunečno není, tedy nastupuje spotřeba z DS a nabíjení baterie, když napětí baterie poklesne na 47V. Ovšem tady je ta potíž, že měnič řve a nelíbí se mu malý napětí baterie. Přičemž baterie může cyklovat mezi 46-53V. Ale jak dojde na těch 47V, tak se přepne a nabíjí z DS. Je vidět, že tak to zde má vícero lidí a určitě se jim to taky nelíbí. Pracuji na umístnění dalších 4 panelů, dohromady bude instalovaný výkon 2200Wp s celodenním osvitem. Teď to jenom testuji a zkouším měnič. Nejspíš ho příští rok vypnu v listopadu a zapnu v únoru.
Axpert VM III 5kw - v bypass režimu nedobíjí baterku
Franta2776 (4 days) 
Pokud máš olověné baterky,tak ty jsou jak guma to se nedivím.
jahodovák (4 days) 
Možná by pomohlo nastavit to nabíjení časovačem na vypočítanou dobu aby se nabilo jen tolik,kolik je třeba.....
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
Pawel (4 days) 
Jasně jsem psal že se ta baterka taky musí nabíjet. Nechci to nějak pitvat psal 120-300W ale musí se počítat i spotřeba měniče. Ještě aspoň 2 měsíce musí počítat s DS. On jen nad tím kroutí hlavou nebo nevím co.
Axpert VM III 5kw - v bypass režimu nedobíjí baterku
mika (4 days) 
jj je to ze servisního manuálu ... Když se vrátím k původnímu problémy a to nabíječce v bypass režimu, tak nejsem spokojen 1) když je vypnutá, tak to žere baterku a to docela slušně 2) když je zapnutá, tak nejméně jde nastavit 2A což je cca 120W z DS. To je zase moc Bohužel pak jsou další limity a to že pro přechod na bypass a zpět jde nastavit napětí baterie jen na celé volty. Baterka je dost "gumová" a napětí se pohybuje trochu nezávisle na nabité kapacitě, když se střídá nabíjení a vybíjení k tomu ještě různými proudy. Tak buďto se to dá nastavit na moc málo, nebo na hodně. Přemýšlím o externí nabíječce, která by se zapnula pokud by napětí baterie bylo pod 51V a pokrývala by jenom vnitřní spotřebu měniče.
moje malá kumbálová
mika (4 days) 
Já mám v lednu vyrobeno a spotřebováno něco okolo 150kWh z 10600Wp.Kolik máš ty??? Já mám na 3kWp - 22KWh. To je to co říká měnič, reálně to bude o trochu více. Jestli dobře počítám tak tobě to dělá 14,15 kWh/kWp a mě jenom 7,3. Bude to asi tím, že jsem ve středních Čechách u řeky hluboko v údolí. Neustále deka z mraků, ráno a večer mlha. Panely jsou celkem na jih, ale mají sklon cca 15stupňů. Mám termické panely na vodu, od konce dubna mam teple vody víc než spotřebujeme.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
cipis (4 days) 
300W nonstop je 0,3*24 = 7,2 kWh, tudíž tou zátěží je ta baterie komplet vyfluslá za půl dne ...
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
Lubik (4 days) 
Ahoj nadšenci, sháním slaněné vodiče pro ....připojení "kousky" Děkuji předem Zkusím něco najít. 70 jsme dávali na motor s odběrem 500A
mikrosíť
cipis (4 days) 
Kraksna za miliony a nemá to vyhřívání? No tvl., trochu fail tohleto ... Jak se ten elektrolyt vyměňuje? Čerpadlo, průtokáč a ohřát rovnou elektrolyt a ne stěny.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
cipis (4 days) 
Vždyť to výše kluci psali. 4m kabelu ti nikdo neprodá. Furt lepší mít špulku menšího, a případně zdublovat, i do rezervy, než po všech čertech shánět canc kabelu, kdy ve finále na penězích a času prodrbe mnohem víc než tou prací narvat dva kabely do jedné svorky. Takže ne, rozpočet to právě zachrání a hůř to vypadat rozhodně nebude. Nechápu proč kupovat 8m 35tky a spojovat je, když můžu koupit 4m 70tky. Podle mě to rozpočet už nezachrání a rozhodně to bude vypadat líp.
mikrosíť
tomas (4 days) 
Díky za rady všem. Jen to není v místnosti ale venku a vypadá to takto: https://www.prokonzulta.cz/drazba/upust ... 706KOE0281
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
Pawel (4 days) 
Nevím co je tady k smíchu jen se v tom tady plácáte, píšete o max. spotřebě 300W a vybyté baterce s kapacitou 3,9kWh a nikdo na vás moc nereaguje.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
Franta2776 (4 days) 
25mm2 měđ není schopný měnič cca 5,5kW přetížit.Ten vodič má max provozní teplotu okolo 60st a tak ho ten měnič nezahřeje, při plné výkonu je maximálně vlažný.Většinu času mám odběr okolo 10A.Jdete na komára s kladivem:)))
Dagus (4 days) 
Nechápu proč kupovat 8m 35tky a spojovat je, když můžu koupit 4m 70tky. Podle mě to rozpočet už nezachrání a rozhodně to bude vypadat líp.
mihlit (4 days) 
Určitě do jednoho oka. Já jsem zatím kombinoval jen menší průřezy, než 35ku, ale vždy jsem to tam bez problému nacpal. Jen musíš to odizolovat o kousek víc a při lisování to tam furt tlačit dovnitř, aby se to nechtělo vysunout. Určitě bych nedával dvě 35 oka na sebe
Marek_Kuřim (4 days) 
...jinak konkrétně ve tvém případě, tak kvůli limitu minima pro objednávku kabelu, tak bych to zjednodušil a to, že u regulátorů bych dal 35mm2 a všude ostatní 2x35mm2 a je to i s bohatou rezervou. To není špatný nápad, jen nevím, jak vyřešit to 2×35. Mám obavu, že do jednoho oka pro 70ku to kvůli izolaci vodičů vedle sebe nenacpu. Pojistkový terminál má M10 připojení a 7,2kW Axpert má M8 připojení. Tedy potřeboval bych to nacpat do lisovacích ok 70×M8 a 70×M10. Myslím si totiž, že je nepřípustné, dát dvě oka 35 na sebe (jakoby dva samostatné vodiče s oky). Nebo se pletu a je to takto řešitelné?
Martin P (4 days) 
1, 2.) 63A jištění? do 80A stačí 16mm2. Možná by tam ani tak tlustej kabel nešel zapojit. 3.)160A pojistku jsem měl dlouho na 35mm2, při zkratu pojistka vyletěla okamžitě... raděj bych tam dal 50mm2, třeba kvůli úbytku. A jestli je to XTM/XTH, tak raděj 200A pojistku, ale ta už je PN1... Na 225A pojistku mám 70mm2, ale jenom proto, že ten kabel někde vyzbyl. 4.) 120A bez diskuze stačí 35mm2, teoreticky by stačilo i 25mm2 5.) Baterka má taky nějaký jištění? příp jakou má kapacitu, nebo max. dovolenej proud? U baterek jsem instaloval 175A anderson odpojovače, u každé sady zvlášť, aby to bylo servisovatelný. Doporučuju nepoužívat všechny možný průřezy, pak ti zůstane mrak odřezků, který zaplatíš,oproti tomu, když to něja racionalizuješ na průřezy dva... Proto taky používám maximálně 25mm2 vodič. Když potřebuji větší průřez dám dva (tři) příslušné slabší vodiče vedle sebe.
mihlit (5 days) 
U toho dimenzování vodiče jsou vícerá kritéria. První je, že pojistka chrání a vodič musí být schopen přenést dost velký proud na to, aby pojistka mohla zareagovat. Z toho vychází jak velký může být odpor vodiče, jak moc se ohřeje a aby to vydržel (průřez a materiál izolace), plus také jak dobře je chlazen (uložení). Z toho všeho vyjde, jak alespoň tlustý ten vodič být musí. Pak je ale i druhé kriterium a to je při jakém průřezu a délce je jaký úbytek napětí a tedy ztráta. Tam to žádná izolace nezachrání, ať už je to pvc nebo silikon. To je tím podstatnější, čím nižší napětí systému. Nejmenší problém při 230, větší při 48 a ještě větší třeba při 12 V. To si myslím, že je zde větší vliv než co potřebují pojistky. Takže buď nějaký online calculator nebo třeba victron toolkit aplikace do mobilu a tam si naklikat data a upravit, než dostaneš výsledek, se kterým budeš spokojený. Při těch malých vzdálenostech na ty pojistky by měla z toho kritéria stačit i ta 35mm2 v pohodě. Při návrhu bych se taky podíval na to, co tvrdí dokumentace měniče třeba. Plus bych započítal i budoucí úpravy. Například teď může být jedna baterka, která dá nějaký proud, má tam i pojistku, ale pak v budoucnu přidáš druhou baterku, tak ať pak nemusíš měnit kabel od DC sběrnice k měniči. Jinak konkrétně ve tvém případě, tak kvůli limitu minima pro objednávku kabelu, tak bych to zjednodušil a to, že u regulátorů bych dal 35mm2 a všude ostatní 2x35mm2 a je to i s bohatou rezervou Koukám, že píšu pomalu
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (5 days) 
Teď si ze mě děláte srandu, že jo.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
Marek_Kuřim (5 days) 
1, 2.) 63A jištění? do 80A stačí 16mm2. Možná by tam ani tak tlustej kabel nešel zapojit. 3.)160A pojistku jsem měl dlouho na 35mm2, při zkratu pojistka vyletěla okamžitě... raděj bych tam dal 50mm2, třeba kvůli úbytku. A jestli je to XTM/XTH, tak raděj 200A pojistku, ale ta už je PN1... Na 225A pojistku mám 70mm2, ale jenom proto, že ten kabel někde vyzbyl. 4.) 120A bez diskuze stačí 35mm2, teoreticky by stačilo i 25mm2 5.) Baterka má taky nějaký jištění? příp jakou má kapacitu, nebo max. dovolenej proud? U baterek jsem instaloval 175A anderson odpojovače, u každé sady zvlášť, aby to bylo servisovatelný. Doporučuju nepoužívat všechny možný průřezy, pak ti zůstane mrak odřezků, který zaplatíš,oproti tomu, když to něja racionalizuješ na průřezy dva... No, od baterky půjde jedna 70ka na 4 pojistky a z nich pak slabší k jednotlivým komponentům. Žádné další jištění na silovém DC neplánuji. Baterka bude 280Ah/48V Pojistky jsou od Schracku pro FV aplikace, viz: Pojistkový držák: https://elektrikshop.at/shop/Haustechni ... 17624.html Pojistka: https://elektrikshop.at/shop/Haustechni ... 17623.html
kodl69 (5 days) 
1, 2.) 63A jištění? do 80A stačí 16mm2. Možná by tam ani tak tlustej kabel nešel zapojit. 3.)160A pojistku jsem měl dlouho na 35mm2, při zkratu pojistka vyletěla okamžitě... raděj bych tam dal 50mm2, třeba kvůli úbytku. A jestli je to XTM/XTH, tak raděj 200A pojistku, ale ta už je PN1... Na 225A pojistku mám 70mm2, ale jenom proto, že ten kabel někde vyzbyl. 4.) 120A bez diskuze stačí 35mm2, teoreticky by stačilo i 25mm2 5.) Baterka má taky nějaký jištění? příp jakou má kapacitu, nebo max. dovolenej proud? U baterek jsem instaloval 175A anderson odpojovače, u každé sady zvlášť, aby to bylo servisovatelný. Doporučuju nepoužívat všechny možný průřezy, pak ti zůstane mrak odřezků, který zaplatíš,oproti tomu, když to něja racionalizuješ na průřezy dva...
Marek_Kuřim (5 days) 
Super, jsem rád, že se tu zároveň načala diskuze o dimenzování DC kabeláže. Situace: 1) od regulátoru (60A) k pojistkovému terminálu u baterky (pojistka 63A 2) od regulátoru (60A) k pojistkovému terminálu u baterky (pojistka 63A) 3) od měniče (7,2kW) k pojistkovému terminálu u baterky (pojistka 160A) 4) od měniče (5kW) k pojistkovému terminálu u baterky (pojistka 120A) 5) od pojistkového terminálu k baterce Moje představa dimenzování byla, při vzdálenostech do 2m 1) 35mm 2) 35mm 3) 50mm 4) 35mm 5) 70mm Je to ok, nebo to mám ponížit??? Plánoval jsem takto dimenzování, abych mohl klidně spát, nebo odjet na dovolenou.
FVE na ploché střeše řadovky
Dagus (5 days) 
V tomhle případě bych přistoupil k spojení soustavy k jímači, udělal novou revizi a na komíně rozvaděč s patřičnou přepěťovou ochranou a dole taky ochranu. Nad panely bych vytáhl jímače aby emergie nešla do ráno jako to dělají na polních elektrárnách. Přiznám se, že nerozumím. Navrhuješ vodivé propojení mezi soustavou hromosvodu a rámy panelů? Tomu bych se rád vyhnul... Pokud se tomu chceš vyhnout, tak směle do toho, proč ne, lepší to bude, ale i dražší. Asi nejsnazší je to namalovat (co tam bude stát) dát vyprojektovat a nechat udělat. Pozor na stíny, aby ti tam neudělali nějaké stojky co půl dne budou vrhat stíny na pole.
moje malá kumbálová
chatař (5 days) 
Já zastávám názor, že myčka je buržoazní přežitek, Ve 4 členné rodině, kde oba dospělí máme potíže s ekzémem .... jsme docela rádi, že si nemusíme máchat ruce v horký vodě s jarem. Jasně, to beru. Ale pro dva zdravé důchodce, kteří beztak nemají moc co na práci je myčka rozmařilostí.
luky (5 days) 
Já zastávám názor, že myčka je buržoazní přežitek, Ve 4 členné rodině, kde oba dospělí máme potíže s ekzémem .... jsme docela rádi, že si nemusíme máchat ruce v horký vodě s jarem.
BAZAR Regulator Victron
PetrPLZ (5 days) 
Tak 35A verzi uz mam, jeste bych potreboval 2x 85 nebo 100A. Mel by nekdo navic?
moje malá kumbálová
chatař (5 days) 
Já zastávám názor, že myčka je buržoazní přežitek, který k nám přišel z prohnilého Západu. Myčku sice s manželkou máme, ale bába musí přede mnou na kolenou klečet a prosit, aby mohla tuto zbytečnou věc zapnout. A to většinou jen když jsme měli návštěvu. Jinak nejsem líný nádobí uklidit sám. Myčka je pro zhýčkané lenochy, pokud nejde o velkou rodinu, tam bych oko přimhouřil.
BAZAR Midnite 150 Lite
PetrPLZ (5 days) 
Prodam 2x regulator Midnite 150 Lite Umi az 96A, umi merit teplotu pres prilozene cidlo, ma 2 rele, ktera umi i dc 12V. Cena 12000,- za ks
Paralelní chod měničů?
rva (5 days) 
Obvykle všechny paralelní měniče pracují stejně - tedy všechny se přepnou na bypass, všechny nabíjejí (pro nabíjení je možno u každého nastavit jiný nabíjecí proud). Jeden byvá jako master a ostatní jsou slave. U těch slave je možno za provozu vypnout DC/AC měnič (například na noc z důvodu úspory vlastní spotřeby) a ráno ho zase zapnout. Někdy přepnutí na bypass při přetížení nemá smysl, protože hlavní jistič distributora bývá obvykle 25A a ten by byl následně rovněž přetížen.
FVE na ploché střeše řadovky
beethowen (5 days) 
Můžou, ale nemusí být. Můžeš mít různé DC-DC měniče, tam asi problém nebude, třeba osvětlení přímo na DC, atd. Můžeš tam mít externí nabíječku, Nevím co dále bude na baterii pověšené, ale asi to snad nebude žádný problém. Jenom, že to už je kousek dál od standardního napětí na 48V sběrnici a úplně nevyužiješ potenciál baterie, pokud by bylo třeba v nějaké krizi potřeba ji vybít víc než standardně.
jan.stepanek (5 days) 
12S Li-ion už je celkem bastl. U Studera nebo Victronu asi v pohodě, ale u těch Axpertů už je to trochu mimo. Je to potom nestandardní i pro nějaké další návazné věci. které by se mohly časem na baterii pověsit. Chápu, že limit 44V pro zahájení nabíjení ze sítě je trochu problém. Ale budu asi Kinga ovládat nějakým nadřazeným řízením a nabíječku ze sítě bude mít vypnutou dokud mu neřeknu. Takže bych mohl zapnout nabííjení až při 42V. Jaké další návazné věci máš namysli?
moje malá kumbálová
vlkazajac (5 days) 
... v létě mě to vlastně nezajímá, a v zimě není ani čím ohřát tu vodu... Stav medzi zimou a letom neriešiš, to je myslím škoda. Mám umývačku riadu napojenú od teplej točky v kuchyni. Už sme si zvykli, že pred spustením umývačky opláchneme alebo umyjeme riad, ktorý do umývačky nepatrí. Studená voda teda z potrubia odtečie a umývačka dostane hneď vodu teplú minimálne 40°C, v lete viac. Pre programy so studeným oplachom na začiatku to nemôže byť na škodu, umývačka aj riad sa predohrejú pred vlastným umývaním. Predpokladám, že umývačka nie je blbá a skutočne meria teplotu počas ohrevu a vypína podľa dosiahnutej teploty pre daný program. Bude to asi tak, že s teplou vodou na vstupe je možné voliť jednoduchší program s úsporou v ohreve aj v spotrebe vody a času. Výskum vskutku náročný ...... Zatiaľ umývame v programe s dobou trvania 58 minút a nie sú námietky ku kvalite.
FVE na ploché střeše řadovky
beethowen (5 days) 
Jak jsem psal u Victronu a Studera nevidím problém. U Studeru je to minimum na 36V a max až 74V, co jsem teď kontroloval. Tam by se to dalo provozovat i těch 18S, protože umí nabíjet až do 72V, což by dalo 4V/čl a to už celkem jde a bateriím to dá dost života navíc. Ale taky je to dost mimo standard.
FRSO (5 days) 
12S Li-ion už je celkem bastl. U Studera nebo Victronu asi v pohodě, ale u těch Axpertů už je to trochu mimo. Je to potom nestandardní i pro nějaké další návazné věci. které by se mohly časem na baterii pověsit. Případně těch 18s bloků sehnat více, pokud je to možné. Kapacita se vždycky hodí. Já jsem včera testoval ten pack 12S 64Ah z I3 od brina tuším a funguje to v pohodě s Multiplusem, spodní napětí se dá na MPII 3k nastavit až 37,2V, což byl opravdu už konec vybíjení, od 42V to dolů šlo už velmi rychle, v půlce akupacku oproti + a - se to rozjelo o 0,35V, ale při nabíjení 35A se to srovnalo na cca 1-2mV na článcích, takže se to dá bez úprav používat na MP měniče, můj akupack vydal 2,1kWh - cca 46Ah, ale články byli nabité jen na 4,15V, tj, 12S 49,8V, ale odstavené cca 3 měsíce a nezapojené. Jinak ten akupack je dost tvrdý, při 2kW odběru byl pokles napětí celého packu do 0,5V !
Paralelní chod měničů?
jova (5 days) 
Dík za odpověď. A jak je u takového zapojení pak řešené nabíjení baterie ze sítě a přepínání na bypass při vybité baterii?
FVE na ploché střeše řadovky
beethowen (5 days) 
12S Li-ion už je celkem bastl. U Studera nebo Victronu asi v pohodě, ale u těch Axpertů už je to trochu mimo. Je to potom nestandardní i pro nějaké další návazné věci. které by se mohly časem na baterii pověsit. Případně těch 18s bloků sehnat více, pokud je to možné. Kapacita se vždycky hodí.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
Pawel (5 days) 
Musíte tu baterku také nabít a potom nebude mít při zátěži PC ráno 47V. A jestli nesvítí tak nabíjejte z DS na NT.
Paralelní chod měničů?
kiksa (5 days) 
Obávám se, že to bude jako u Axpertů atd. - výkon si mezi sebou přerozdělí napůl a současně berou 2 x klidový proud, žádný stand-by. Alespoň takhle mi to před nedávnem psal technik z FVE-MP.cz a u těchto to nejspíš nebude jinak...
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
Majkl (5 days) 
Taky mě to chvíli štvalo, na nic jsem nepřišel a nakonec jsem jen vypnul alarm.....
bobik600 (5 days) 
Zátěž je furt jenom PC. Tedy 120-300W. Mám trochu předraženou UPSku. Jak je to s dobíjením Pylontechů? V návodu se píše o doporučených 37A. Neničí se baterie nízkým dobíjecím proudem?
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
Franta2776 (5 days) 
No já měl do ted 25mm2 délka 2,5metru k měniči 5500VA občas to tahalo přes 100A a jen jednou byl kabel vlažný.Ono to max zatížení netrvá dlouho většinou 5-10min.50mm2 se mi zdá zbytečná.Nejlépe je pohledat staré kabely od svářeček mě se takový kabel válel na chatě cca 50let a teď našel použití:)))
Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti
Iggi (5 days) 
A čo takýto xiaomi? https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... mainSearch
Paralelní chod měničů?
jova (5 days) 
Zdravím, netušíte někdo, jak se chovají měniče REVO VM II 5500-48, nebo REVO VM PLUS 5500-48, při paralelním zapojením do jedné fáze? Jde mi o to, zda oba měniče při minimálním odběru spotřebovávají 2x klidovou proud, nebo zda je jeden v stand-by režimu a teprve při větším odběru se přepne na plný výkon a tím pádem se zvýší jeho klidový proud?
Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti
kodl69 (5 days) 
pokud to nenajde USB, je potřeba zjistit, jakej je potřeba deriver pro to USB. klasická choroba woken, třeba pro převodníky s CH340 nebo CP2103, nebo jak je to značený...
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
kodl69 (5 days) 
Taky řešení. Zatížitelnost obecně nezávisí jen na materiálu izolace, ale i na množství seskupených vodičů a jejich uložení, po jednom na kabel. roštu to bude výrazně víc, než hromada kabelů postahovaná stahovačkama dohromady, uložená ve skelné vatě... Obecně ale 70mm2 pro "běžný" uložení v liště/ kabel žlabu těch 200A zvládne
FVE na ploché střeše řadovky
xmasin (5 days) 
Zapojení Li-ion baterek 12S pro Kinga bude málo, nejnižší napětí, které jde na Kingovi nastavit pro přechod na síť je 44V, takže baterie budou vybíjeny jen do 3,65V což je cca 60% DoD, odpojení při výpadku DS jde nastavit na 40V a to je 3,33V což je asi v pořádku, to je tak 80% DoD. Můžu si vybrat jestli zapojím 2x15(14)S nebo 3x12S. S ohledem na využití všech článků jsem chtěl jít do druhého řešení počítal jsem vybíjením do 42V (3.5V na článek). To znamená, že bych musel Kingovi odpojovat AC vstup, aby mi King nechtěně nedobíjel... Na Kingovi vypneš dobíjení ze sítě, to problém není, problém je v tom, že nevyužiješ kapacitu baterií, ale je otázka jak hluboko chceš baterie vybíjet.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
teapack (5 days) 
Někde jsem vyčetl, že se tato hláška objeví, pokud napětí baterie klesne pod ("cutoff voltage" + 2V). Nemohlo klesnout napětí baterie vlivem připojení větší zátěže? Já to mám vyřešeno vypnutým alarmem. Jak to deaktivovat jsem nenašel.
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
kodl69 (5 days) 
Nechte na hlavě, jsou experti, křeří připojí N měniče na N za Fi, co je v HR. Potom se při vypnutým fi může na tom N vodiči objevit značný napětí a proud, kterej by nemusel zabít, ale je nepříjemně cítit. Na druhou stranu, co distributor neví, nemůže použít proti tobě.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (5 days) 
Nevíte, jak se zbavit tý hlášky o nízkém stavu baterie? Mám nastavený nabíjení od 47V. Ráno tam bylo 47,2V a měnič žádnou hlášku neprovozoval. Pak na hodinku vysvitlo Slunko tak to chvilku nabíjelo baterku. A on se rozeřval při 47,8V chyba F04 nízké napětí baterie. Už jsem z toho nešťastnej. Můžu vypnout zvuk a smířit se s tím, že prostě před přepnutím na dobíjení z DS to bude půl hodiny nebo hodinu hlásit chybu, co žádnou chybou není.
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
fugas (5 days) 
Tak to už není ani souhra okolností, ale absolutní scifi. Na moji přípojku přišel technik - frekvence asi tak jednou za 20 let - a zrovna v té chvíli jsem se rozhodl zapojovat měnič, ač to neumím, následkem čehož jsem sestřelil elektrikáře ze sloupu. Když pomineme že takový člověk by musel být největší debil ve známém vesmíru, tak by žádný soud neuvěřil že se nejedná o úkladnou vraždu. Ten úředník který napsal tu odpověď je prostě jelito, které nemá na svém místě co dělat a jakákoliv řeč o paralelním provozu tohoto typu měniče s DS je absolutní nesmysl, stejně jako potenciální nebezpečí neodbornou manipulací pustit něco do sítě.
BAZAR Desulfator
blaskoi (5 days) 
Predané!
FVE na ploché střeše řadovky
jan.stepanek (5 days) 
V tomhle případě bych přistoupil k spojení soustavy k jímači, udělal novou revizi a na komíně rozvaděč s patřičnou přepěťovou ochranou a dole taky ochranu. Nad panely bych vytáhl jímače aby emergie nešla do ráno jako to dělají na polních elektrárnách. Přiznám se, že nerozumím. Navrhuješ vodivé propojení mezi soustavou hromosvodu a rámy panelů? Tomu bych se rád vyhnul...
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
Martin P (5 days) 
Případně použít dva, tři slabší kabely nalisované do jednoho oka. Běžně mám místo padesátky dvě pětadvacítky. Ve ždlabech se s tím pak lépe manipuluje, jen je třeba dodržovat stejnou délku slabších kabelů.
mopadzi (5 days) 
ano je to možné, já jsem vycházel z těchto dvou tabulek obecná zatížitelnost a katalog NSGAFOU. Podotýkám, že nejsem projektant.
FVE na ploché střeše řadovky
jan.stepanek (5 days) 
Zapojení Li-ion baterek 12S pro Kinga bude málo, nejnižší napětí, které jde na Kingovi nastavit pro přechod na síť je 44V, takže baterie budou vybíjeny jen do 3,65V což je cca 60% DoD, odpojení při výpadku DS jde nastavit na 40V a to je 3,33V což je asi v pořádku, to je tak 80% DoD. Můžu si vybrat jestli zapojím 2x15(14)S nebo 3x12S. S ohledem na využití všech článků jsem chtěl jít do druhého řešení počítal jsem vybíjením do 42V (3.5V na článek). To znamená, že bych musel Kingovi odpojovat AC vstup, aby mi King nechtěně nedobíjel...
xmasin (5 days) 
Zapojení Li-ion baterek 12S pro Kinga bude málo, nejnižší napětí, které jde na Kingovi nastavit pro přechod na síť je 44V, takže baterie budou vybíjeny jen do 3,65V což je cca 60% DoD, odpojení při výpadku DS jde nastavit na 40V a to je 3,33V což je asi v pořádku, to je tak 80% DoD. Osobně jsem použil zapojení 15S, ale to je už na horním limitu Kinga, obvyklé zapojení je 14S pro Li-ion a 16S pro LiFe. Mám baterie Samsung SDI ze zdejšího bazaru, zapojení 3P15S.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
mihlit (5 days) 
No o průřez níž díky jemnému lanění určitě ne. Odpor je dán množstvím mědi. Ten je dán průřezem a podle toho jaká jsou tam lanka, tak se liší průměr jádra, ale mědi stejně. Jinak kabel, co jsi dával odkaz, tak při 35 mm2 dává odpor 0,565 zatímco obyč ten gumák je 0,554 mohm, prakticky stejná hodnota daná tím průřezem. Pokud jde o zatížitelnost kabelu, tak ta je kromě materiálu a průřezu jádra dána izolací, kolik vydrží stupňů. Běžné PVC izolace jedou do 70 stupňů +-, guma kolem 85-90 stupňů, což ti ale rozhodně neumožní jít o průřez dolu. Když už bys potřeboval o průřez dolu, tak může být ten silikonový kabel, protože jejich izolace dá do 180 stupňů (provozní teplota, ne krátká zkratová). Jen je potřeba brát v úvahu, že to stejně není úplně výhra, protože to teplo tam vznikne, měď ho vede dobře, takže pokud to bude přišroubováno na terminál, kde je šroub v plastu, může to poškodit teplotně ten plast.
mopadzi (5 days) 
na elronu je na průřez NSGAFOU nejlevnější, navíc díky jemnému lanění můžeš jít o průřez níž, a pak není co řešit. Je tam tabulka proudové zatížitelnosti
mihlit (5 days) 
dub042: Když jsem jim psal na kabel dotaz, co nebyl skladem, tak mi emas odepsal, že není problém, ale minimální odběr je 100 m mopadzi & Dagus: pokud vám nevadí, že jde o gumovou izolaci, tak tento kabel má uvedenou třídu ohebnosti 6, takže by na tom měl být hodně dobře https://www.svarecky-elektrody.cz/svaro ... mm/d-12526
Upgrade ostrovní elektrárny 12-36kW, LiFePo4
Ivo12s (5 days) 
Tak nějak jsem to předpokládal, protože to byla poslední věc, kterou jsi nezkusil, totiž jen nabíječka vs. baterky. Ale zkusil, ale zkusil jsem přesněji "nabíječka vs. baterky pod malou (0,001..C) zátěží". V reklamaci jsem jim to popsal přesně i s prolinkem na forum. Test ale udělali viz jejich popis. No jak píšeš - v případě ostrovní FVE je pouhé nabíjení baterií bez zátěže provozní nesmysl. Na druhou stranu - prodávají to jako nabíječku LiFePo a ne LiFePo pod zátěží v zapojení. Ještě to s nimi proberu, úplně se z toho věšet nebudu (kdyby měl někdo zájem o tuhle nabíječku, tak se ozvěte), ale tohle je myslím právě ukázka nepřesné specifikace. Kdyby na tom WEBu měli napsáno, že nabíječka je určena POUZE pro nabíjení samostatných baterií které nejsou zapojeny v provozním stavu - obvodu, tak to nikdo kupovat nebude.
FVE na ploché střeše řadovky
Dagus (5 days) 
V tomhle případě bych přistoupil k spojení soustavy k jímači, udělal novou revizi a na komíně rozvaděč s patřičnou přepěťovou ochranou a dole taky ochranu. Nad panely bych vytáhl jímače aby emergie nešla do ráno jako to dělají na polních elektrárnách.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
Dagus (5 days) 
Taky bych šel do extra jemného. Po zkušenosti s jemně laněným z bms a obyč laněným bych víc jak 16tku obyč moc nechtěl. Dělal jsem obyč 70tku a to už je vyloženě opruz v malém poloměru. Ten jemný se kroutí jak žížala a ten obyč musíš silou ohýbat.
mopadzi (5 days) 
já nakupuju toto: https://www.elron.cz/cz/eshop/kabely/pryzove/nsgafou jemně laněný, cínovaný krásně se s tím dělá a 35mm2 je na 218A a jak říká Kodl69 barevné smrštovky a bude to vymazlený (Jak to dopadlo s tím střechařem?)
kodl69 (5 days) 
Normálně se na červenou vy... kup hnědej, ten mají v elvu, v elkovu, kdekoliv, a na oka si dej červenou smršťovku, když musíš, ona ta hnědá je červené nejblíž... V normě se stejně o barvách vodičů pro DC říká jenom to, že je to stejný jako pro AC, tj tnědá, černá šedá, a M vodič (to co je N u AC) má být světle modrej. PEM zelenožlutej s modrým přiznačením na konci (stejně jako PEN na AC)...
moje malá kumbálová
kodl69 (5 days) 
to Stano22: Myčka je šmejd, kterej když nakrmíš teplou vodou, tak moc neušetříš, možná naopak: mám celkem prozkoumaný odběry u jakési Miele - obvykle je na začátku 15-20 minut předmytí na studeno, pak ohřev na nastavenou teplotu, mytí, vypuštění a napuštění vody, oplach, a na konec ohřátí vody na 70°C ne li víc, kvůli usušení. Co by ta myčka provedla, kdybych ji hned naplnil teplou vodou nevím, a nakonec stejně ohřívá na teplotu, kterou v rozvodu nemáš. Takže to dopadlo stejně jako s pračkou: Kašlu na nějaký baslení bez jakýhokoliv rozmnýho přínosu. Myčka 1.5kWh/den, pračka 1.5kWh obden, v létě mě to vlastně nezajímá, a v zimě není ani čím ohřát tu vodu krom DS, takže taky ne.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
dub042 (5 days) 
Co treba Emas,tam sezenes vse za rozumny ceny, i kdyz maj neco na dotaz, tak sezenou
Upgrade ostrovní elektrárny 12-36kW, LiFePo4
cipis (5 days) 
Tak nějak jsem to předpokládal, protože to byla poslední věc, kterou jsi nezkusil, totiž jen nabíječka vs. baterky. Bylo to v té reklamaci popsáno? Že tam musí být i zapnutý měnič na té baterce? Že to mají v návodu a o "pulsování" nic nepíšou? Asi to bude konstrukční "vlastnost", což je teda dost k prdu, přesně z toho důvodu, co popisuješ. Zapnout nabíjení pod zátěží a se slabou baterkou, tj. nutnost jet na plný výkon. Můj dodavatel se ještě neprobral ze zimního spánku, ale zkusím ho proprcnout mailem ... Tak mám i nemám "dobré" zprávy. Nabíječka dorazila PPL s Reklamačním protokolem: "Analýza provedena. Testování bez zjištění problému, nestandardního chování nebo jiné chyby. Nabíječka byla testována dlouhodobě na akumulátoru 50Ah/48V. Parametry proudu a napětí na sekundární straně 100%, souhlasí s kapacitou a stavem akumulátoru" Tedy nabíječka je podle dodavatele plně funkční. No takže jediné, co můžu teď zkusit je, že jeden můj blok baterií úplně odpojím od systému, připojím nabíječku "na tvrdo" na baterie a pokud to bude nabíjet, nemá to moc řešení. A budu asi prodávat tady na Bazaru a hledat jinou, hloupou nabíječku. Protože čekat, až budou baterky na 20% a já začnu skutečně nabíjet přes nabíječku... a čekat, jestli se to povede v takto limitním stavu
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
vk_1 (5 days) 
70mm2 modry a cerveny jsem kupoval po metrech v listopadu tady: https://www.elektro-svitidla.com/cya-70 ... 047223.php Ale ted uz jen na objednavku, tak se tam zeptej.
mihlit (5 days) 
Ah, jo na to jsem zapomněl... já mám vše v 50mm2, takže pro mě to vyšlo, že jsem nemusel kupovat extra moc navíc. Plus já to bral, protože jinde neměli silikonové a ty jsou obecně dražší jak pvc, tak to nebyl jen příplatek za barvu. https://www.tme.eu/cz/katalog/?s_field= ... 1875866%3B
Upgrade ostrovní elektrárny 12-36kW, LiFePo4
Ivo12s (5 days) 
No ta měď je pasovina 20x5mm umístěná v držáku sběrnic DRZAK SBERNIC PE/N BBS-2/FL. A to spojení s kabelem je SVORKA CRITO UNIVERZALNI. U té svorky je více kusů podle průřezu kabelu.
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
Marek_Kuřim (5 days) 
Pokud to chceš v barvě, tak záleží jak moc je to pro tebe důležité. Třeba černý 50mm2 seženeš za 240 Kč/m. Zatímco červený už bude za skoro 600. Takže levnější je přeznačit kabel na koncích barevnou bužírkou. Kdyby jsi ale po té barvě fakt toužil a cena nevadila, já to sehnal na tme.eu Což o to, i bych si připlatil, ale problém je min. odběr 5m.
moje malá kumbálová
Franta2776 (5 days) 
Já mám v lednu vyrobeno a spotřebováno něco okolo 150kWh z 10600Wp.Kolik máš ty???
Upgrade ostrovní elektrárny 12-36kW, LiFePo4
vata (5 days) 
Můžu ještě dotaz k těm měděným rozvodnicím? Ať hledám jak hledám, krom těch drahých od Victronu nejsem s to nic podobného najít. Na té fotce je taky těžko vyluštitelné, jak máte tu kabeláž s rozvodnici spojenou - kabelová oka? Díky
BAZAR Koupím Victron Multiplus II 48/3000/35A-32A
Jarda H (5 days) 
Zdravím, pokud by měl někdo na prodej Victron Multiplus II 48/3000 poprosil bych o nabídku do zprávy. Děkuji
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
mihlit (5 days) 
Pokud to chceš v barvě, tak záleží jak moc je to pro tebe důležité. Třeba černý 50mm2 seženeš za 240 Kč/m. Zatímco červený už bude za skoro 600. Takže levnější je přeznačit kabel na koncích barevnou bužírkou. Kdyby jsi ale po té barvě fakt toužil a cena nevadila, já to sehnal na tme.eu
BAZAR P: FVE panely - AmeriSolar 450W - nové 4500,-
jansol (5 days) 
Zdravím,jsou panely ještě k mání.Jaká je cena.Děkuji
Zachování fóra MYPOWER
vata (5 days) 
@Matess: zcela s Vámi souhlasím. Bez ohledu na to, jak si cením práce a výsledků jakékoliv firmy, která se tu kolem tohoto fóra motá*, bych si taky přála, aby se fóra ujal spíš nějaký spíš idealista než pragmatický obchodník. Píšu o fóru, ne o mikrologu, na ten mám jiný - byť uznávám, že v téhle cloudové době už podívínský - názor. Protože ta synergie, která tu diskuzemi a přítomností vzájemně si konkurujících eshopů vzniká, je dobrá pro všechny, to se vážně povedlo. Kiliánův týdeník byl mimochodem taky fajn. Ovšem rozhodnou pozůstalí, a popravdě, upřímně Vám tuhle roli, Teyo, nezávidím. *) Mimochodem můj eshop byl jedním z prvních tady, a zájmu o můj SW vděčím hlavně tomuto místu setkávání, to pro pořádek.
FVE na ploché střeše řadovky
jan.stepanek (5 days) 
S baterkou a kingem budu referovat. Zatím nemám nic na střeše namontováno tak to zprovozním na stole a budu vařit kafe z baterek Řeším teď otázku jak udělat bezpečně svody ze střechy a ochranu proti blesku? Připojovat na hromosvod se nebudu budu se snažit dodržet bezpečnou vzdálenost od hromosvodu. Samozřejmě jímače v podobě TV antén přijdou odstranit nebo budou chráněny oddáleným jímačem na izolačních podpěrách. Mám k dispozici volný komínový průduch ve sdruženém komínovém tělese. Tím bych došel do kotelny v suterénu, potom po stropě do dílny a pak do garáže, kde je umístěný podružný elektrický rozvaděč, který zásobuje půlku domu. V garáži bych chtěl umístit strojovnu FVE. Na komínovém tělese tedy umístím sběrnou krabici do které svedu 4 stringy 3S, které odjistím pojistkami spojím do jednoho vedení, přidám odpojovač, připojím na přepěťovku a dolů pošlu asi 2x CY 35mm2. Otázka je odkud přivést k přepěťovce zem. Stejnou trasou jako DC svod až do garáže mi nepřijde vhodné kvůli zpětné indukci do DC vedení. Navíc v suterénu hrozí souběh s rozvodem NN 230V a datovou sítí. Před měničem v garáži bude sice další přepěťovka, ale co ten souběh s NN? Tady si nevím rady. Nejbezpečnější by asi bylo jít se zeměním venkem - vybudovat separé zemnící svod ze střechy a vyřešit nějak křížení s plechovou atikou a hromosvodovou soustavou a po fasádě dolů do HUP, kterou bych musel vybudovat páč dům ji nemá s ohledem na rok výstavby. Jak to zemnění na střeše řešíte? Základový zemnič je připojen v HPS na fasádě domu na přívod PEN z DS. Ccca 1-2m od HPS je elektroměrový a hlavní rozvaděč. Nevím jestli je tento ještě přizeměn nebo ne. Z HPS je to přes zeď do garáže, takže bych v garáži potom mohl vybudovat HUP. V současnosti mám v podružném rozvaděči v garáži umístěnou přepěťovku, která nemá vlastní přizemnění, je propojená pouze na fáze a PEN přivedené z hlavního rozvaděče. Z podružného rozvaděče v garáži již pokračuje síť TN-C-S. Přepěťovku bych přemístil do hlavního rozvaděče, který budu muset překopat na jednu fázi, aby byla hned na vstupu.
moje malá kumbálová
mika (5 days) 
Tak už jedu zase v Bypassu, 16m2 a neutáhne to 70W spotřeby (ještě živím měnič, což je skoro jako malej přímotop. )
Upgrade ostrovní elektrárny 12-36kW, LiFePo4
Ivo12s (5 days) 
Nějaké novinky s reklamací toho nabíječe meanwell? Tak mám i nemám "dobré" zprávy. Nabíječka dorazila PPL s Reklamačním protokolem: "Analýza provedena. Testování bez zjištění problému, nestandardního chování nebo jiné chyby. Nabíječka byla testována dlouhodobě na akumulátoru 50Ah/48V. Parametry proudu a napětí na sekundární straně 100%, souhlasí s kapacitou a stavem akumulátoru" Tedy nabíječka je podle dodavatele plně funkční. No takže jediné, co můžu teď zkusit je, že jeden můj blok baterií úplně odpojím od systému, připojím nabíječku "na tvrdo" na baterie a pokud to bude nabíjet, nemá to moc řešení. A budu asi prodávat tady na Bazaru a hledat jinou, hloupou nabíječku. Protože čekat, až budou baterky na 20% a já začnu skutečně nabíjet přes nabíječku... a čekat, jestli se to povede v takto limitním stavu
BAZAR Kabely pro připojení silového DC
beethowen (5 days) 
To ti ustřihnou kdekoliv. Problém bude asi 70mm a červená a modrá, to se moc nepoužívá. Řešení může být i svařovací černý kabel a barevná smršťovačka na koncích. Třeba tady: https://www.kvelektro.cz/vodice-81/prur ... a,EV000233
Marek_Kuřim (5 days) 
Ahoj nadšenci, sháním slaněné vodiče pro připojení silového DC. 35mm2 3m černý + 3m červený 50mm2 0,5m černý + 0,5m červený 70mm2 1,5m černý + 1,5m červený Nejste někdo schopný dodat prosím? Nebo dát tip, kde koupit takové "kousky" Děkuji předem
BAZAR Victron Multiplus 5000VA 48V, MakeSkyBlue
rey1992 (5 days) 
nazdar ak by bol zaujem mam 3 multiplusy 3000va su rovnake momentalne zapojene do 3f moznost zapojit aj vsetky 3 do 1f potom by to bolo 9kaa s majitelom 5000vA by som vymenil + doplatil
Zachování fóra MYPOWER
SvetZitrka (5 days) 
No jo, fakt "Cannot find slave server to process your request. Please try again later." a neběží to ani na HTTPS . Navíc od 1.1.2022 vstoupila v ČR platnost nová cookies legislativa https://digichef.cz/consent-mode-cookies-lista (consent mode) a není úplně jednoduché to implementovat, obzvláště když to celé běží na 10 let staré verzi phpBB 3.0.11. Jsou tu skvělé informace a rád sem chodím za inspirací, tak snad se to nesesype jako domeček z karet. Pokud by fórum potřebovalo pomoct, klidně napište PM, je to můj denní chleba.
FVE na ploché střeše řadovky
FRSO (5 days) 
Budu testovat zatím s jedním 12S modulem jak se chová měnič a beterie trochu se bojím aby napětí moc nepadalo dolů při zatížení a měnič se nevypínal. Má někdo zkušenosti s 12S Lion?[/quote] ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Já budu testovat příští týden akupack Lion 12S 64Ah z I3 ale s Multiplusem 3K, ten má vyšší rozsah napětí cca 38-68V, aku bude v rozsahu 42-49,8V.
Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti
Jantar (6 days) 
Nene bohužel ne..... zkusil jsem lecos, ale zřejmě se jim něco nelíbí ve Win10 oproti 8......... většina HW sicu tuto změnu přežije, ale toto ne.... zkusím o víkenndu ještě něco pohledat....
FVE na ploché střeše řadovky
jan.stepanek (6 days) 
Po dlouhých večerech pročítání zdejších podnětných diskuzí jsem se rozhodl založit téma o zrodu vlastní elektrárny. Budu rád když mé úvahy a slepé uličky občas zkorigujete. Bude se jednat o poloostrov. Panely budou umístěny na ploché střeše naší koncové řadovky. Doma už mám: 12ks panelů 325Wp měnič Axpert King 48V s dvojí konverzí MPPT do 150V baterie Lion 2x pack po 18s =36 článků 140Ah --> hodlám zapojit 3x 12S Bateriové packy budou vybavené DIY BMS od Stuarta Pittaway viz. https://github.com/stuartpittaway/diyBMSv4/blob/master/README.md Budu testovat zatím s jedním 12S modulem jak se chová měnič a beterie trochu se bojím aby napětí moc nepadalo dolů při zatížení a měnič se nevypínal. Má někdo zkušenosti s 12S Lion?
BAZAR Victron Multiplus 5000VA 48V, MakeSkyBlue
PetrPLZ (6 days) 
Za tech 39k bych onej mel taky zajem
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (6 days) 
Tak mám nasteveno nabíjecí napětí na 52,5V. Což odpovídá doporučení manuálu k pylontechu. Tam je 52,5-53,5V. Tak to tak nechám.
mikrosíť
Kostěj (6 days) 
kde je přístupná jedna boční plocha cca 1 x 1,5m Na zem vedle bych dal pásek něčeho nehořlavého, na to našrouboval 10-20 objímek na žárovky, po dvou do serie, zašrouboval žárovky 40-100W, šikmo zaklopil polystyrenovou deskou 3cm a boky zakryl hadrem. Občas to zkontroloval, jestli tam není moc horko, či něco nedoutná. Ohřát kubík vody o 10°C je asi 10kWh, tohle by mohlo za dva svítící dny ohřev zvládnout.
BAZAR Koupím Victron Multiplus 48/5000
georg_cz (6 days) 
Píšu, díky
Zachování fóra MYPOWER
Ivo12s (6 days) 
Pořád je to o prioritách a ty jsou asi pořád jasné. Každopádně registruji, že aktuálně již několikátý den nefunguje monitoring můj ale ani jiných uživatelů. Už se to v minulosti jednou stalo - nějak se nedohodly ty databáze a grafika myslím. Každopádně vím, že to Admin tenkrát musel rozběhnout, nebyla to nějaká jen lapálie... http://s1.mypower.cz/microlog-online Cannot find slave server to process your request. Please try again later.
Kompenzátor denní spotřeby 1680Wp
Dagus (6 days) 
Ahoj všem vespolek, tak jsem díky FRSOvi udělal upgrade na MultiPlus2 5000VA a za to mu děkuji. Předělal jsem kvůli upgradu přívodní kabel z 50mm2 na 70mm2. Do aku jsem přidal druhý pár 35mm2 přívod pro snížení úbytku napětí na kabelech a připravil USB spojku na BMS. Multiplus2 5000VA není o tolik větší, takže se mi vešel i na původní držák a byla to práce jen na jeden den. Pro představu rozdílů přikládám fotky jak strojů vedle sebe, tak vnitřky. 5000VA rodině dává větší možnost použití a nemusí se tolik hlídat souběh, ačkoliv v tom nastavení setrvávám kvůli menší baterce. Co se týče ventilátoru, tak je to stejné jako MP2 3000VA, takže mě čeká předělávka. Co se týče hluku trafa, tak mi přijde hlučnější než MP2 3000VA. Hlavně by mě zajímalo, jestli při bypass vám taky nějaká cívka uvnitř reaguje tónem na zátěž? To by mě vážně zajímalo a přijde mi to v bypass módu divné, v režimu měniče to chápu u LFka. Podle mě to MP2 3000VA nedělal. Taky je zajímavé, že ten MP2 5000VA když jede bypass, tak si spotřebu pro sebe bere z DS, ale MP2 3000VA si ji bral z aku. Prostě MP2 5000VA má třeba příkon 139W a výstup je 124W a z DC nebere nic. MP2 3000VA ve stejném konfigu měl IN 124W out 124W a 9W na DC a aku se stále pomalu vybíjely. Můžete mi mojí domněnku jiné konstrukce někdo potvrdit? Hlavně je pro mě zarážející ten zvuk při zátěži v momentě kdy je to passthru tedy bypass. Nemohl by to někdo otestovat? Já prostě když pustím kávovar, tak měnič zavrčí, jako by jel z aku, ale z aku nic nejde. Poznávám to typicky při větší zátěži, nebo když jede čerpadlo myčky a se supportem jsem to neřešil. Nějaký nápad proč by to dělalo? Nějaká výstupní cívka?
Painterovo Křivoklátsko - 2.2kWp
painter (6 days) 
:Jasně no. Jako dá se to drtit asi víc. Ale já tak nějak mám potřebu věci co si pořídím udržovat aby vydržely déle Určitě není problém to k těm 3.45V občas dostat i když je to chalupa. Obvzlášť až bude dost slunečných dní a je velká šance že během pobytu dostatečně zastvítí. díky za tip. Jestli platí to co říkáte a ty nesrovnalosti se opravdu projeví až při tom vyšším napětí a ještě navíc skokově, tak mě potom znervózňuje to balancování . Ale tak zkusím a dám se pak postřehy. Popravdě jsem se ke hraní si s jednotlivými články zatím nedostal Začal jsem taky víc pročítat elektroporadnu a hlavně kapitolu jištění tak kdyžtak pak dám info co doplním předělám.
BAZAR Koupím Victron Multiplus 48/5000
dub042 (6 days) 
Mám ještě jeden poslední, kdyžtak SZ
BAZAR Prodám na měnič ohřev vody FV Oplocký
kyocera (6 days) 
Zdravím , už prodáno zájemci co napsal jako první za 20 minut po zveřejnění inzerátu. Ale děkuji za zájem i dalším členům fora, kteří se stavěli do fronty jako náhradníci. Inzerát už není aktuální.
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
cipis (6 days) 
Uvažuješ v malém rozsahu. Stačí práce na tvé přípojce, nemusíš ani napájet celou ulici. Jistič se nemůže aktivovat, když nebude zátěž, jen ruky toho pracovníka. Nicméně tohle nic nemění na tom, že k tomuto stačí revizní zpráva, tj. že je to připojeno správně. Vůbec ne. Tento měnič není schopen dodávky do DS stejně jako ta UPS. Je pouze schopen z DS odebírat. Je na úrovni nabíječky, tedy spotřebiče ve vztahu k DS. Když to někdo zapojí špatně tak se ozve prásk pokud DS bude v provozu. Pro případ souhry okolností, kdy bude náhodou DS vypnutá a někdo zapojí měnič špatně, dojde k jeho okamžitému přetížení, nebo vybavení jističe za ním po připojení celé ulice. Je to spotřebič a ani hrubě neodborná manipulace z něj neudělá zdroj na déle než milisekundy. V tom spočívá logika toho argumentu. Z té odpovědi vyplývá, že jejich strach pramení z naprosté neznalosti toho, na co odpovídají.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
Pawel (6 days) 
Tak to se omlouvám přehlédl jsem to minimální napětí. U těchto baterek se napětí moc nemění. Ale stačí sledovat proud do baterek, jakmile začne klesat pod 5A třeba při nastaveném proudu 10A bude baterka takřka nabitá. Je to zjištění bez jakéhokoliv dalšího měření.
mikrosíť
kamils (6 days) 
Celkem velkou nabídku má Fenix z Jeseniku. Samoregulační folií jsem tam neviděl, ale topná folie pod podlahu je provedena odolně a nebal bych se požáru, mají to celkem odladěné (výkon na plochu) aby se to nepřehřívalo. Prodávají i sady, kdy je folie už nakonektorována. Ty folie jsem měl v ruce a na mě působí docela bytelně. Výkony se pohybují okolo 60W/m2, tak to bude asi nějakou dobu trvat. Možná spíše to ofukovat teplým vzduchem, ten výkon by už mohl udělat teplo v celé místnosti a urychlit ohřev elektrolytu.
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
tomas (6 days) 
Podobně je to i v ČEZku. Ta "neznalost" je záměrná a účelová. Jenže mají moc a tak jim vůbec nevadí že jsou za blbce. To už je otázka priorit jednotlivých techniků, já bych to (pro moc záměrně ze sebe blbce) dělat nemohl, ale některým to nevadí.
BAZAR Koupím Victron Multiplus 48/5000
georg_cz (6 days) 
Díky moc, zkusil jsem napsat, ale je to vlákno už z 2020, takže počítám, že to bude pryč..
BAZAR Victron Multiplus 5000VA 48V, MakeSkyBlue
georg_cz (6 days) 
Zdravím, je ještě nějaký Multiplus k dispozici?
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (6 days) 
Má 15 článků. Tedy dle Vašeho výpočtu 3,34V na článek. Ale nabíjecí napětí mám nastavené na 52V. Což je 3,46V na článek. https://www.vselektro.eu/nabijeni-lifepo4-baterii/ Dle tohoto článku by nabíjecí napětí mělo být 3,6V na článek. To je 54V což byla původní nastavená hodnota. Takže se k tomu zase vrátím. Díky za nasměrování.
BAZAR Koupím Victron Multiplus 48/5000
Tomano79 (6 days) 
napiš uživateli dub042, před vánoci měl ještě jeden volný https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=65&t=6251
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
fugas (6 days) 
Nn, lednicka a vysavac nejsou zdrojem, ale spotrebicem, tedy naopak je tento argument nelogicky. Z te odpovedi je jasne, ze maji strach z toho, ze nekdo zdroj zapoji spatne.Ale to se tyka i upsky ci centraly, tedy NZE. System, co kolega popisuje, tak ale splnuje podminky prave toho nahradniho zdroje energie. Byt teda s jinou prioritou. Co k tomu zapojeni NZE chteji? Vůbec ne. Tento měnič není schopen dodávky do DS stejně jako ta UPS. Je pouze schopen z DS odebírat. Je na úrovni nabíječky, tedy spotřebiče ve vztahu k DS. Když to někdo zapojí špatně tak se ozve prásk pokud DS bude v provozu. Pro případ souhry okolností, kdy bude náhodou DS vypnutá a někdo zapojí měnič špatně, dojde k jeho okamžitému přetížení, nebo vybavení jističe za ním po připojení celé ulice. Je to spotřebič a ani hrubě neodborná manipulace z něj neudělá zdroj na déle než milisekundy. V tom spočívá logika toho argumentu. Z té odpovědi vyplývá, že jejich strach pramení z naprosté neznalosti toho, na co odpovídají.
LIX (6 days) 
Aby ste vedeli ako to na slovensku funguje. Zsd požaduje ochranu u-f guard 250€ Ssd a vsd tuším iba stykač alebo odpínač za 50€. Ssd a vsd- elektromer musíš mať na hranici pozemku inak ti ani elektráreň neschvália! Zsd za to nejaký bohatší zákazník v minulosti zažaloval že je to diskriminačné, súd vyhral a tak môže byť u zsd elektromer aj verejne neprístupný. Každá distribučka si stanovuje podmienky ako sa im hodí a aby to bolo prospešné hlavne pre nich. Aj to že dom môže mať legálnu elektráreň iba do 10 000 wp v paneloch, pretože dobre vedia že od tohoto výkonu začína naozajstná sebestačnosť. Už aby som si kúpil konečne menič s dvojitou konverziou a budem mať doma iba "spotrebič"
Asymetrické měniče
tomas (6 days) 
Tomas: Nevím co chceš slyšet. ale já už jsem jednoho kolegu, který kvůli tomu skončil v nemocnici zažil. Chytl se omylem dvou fází kde nemělo nic být (jasně, měl si to zkontrolovat, ale nemělo tam být nic, protože to nebylo ještě uvedené do provozu) a dostal kopanec, kdy se asi vteřinu držel a nejdřív že mu nic není, večer už ho vezli do nemocnice a tam ho potom několik týdnů zachraňovali. Běžně se to nestává, záleží na zdravotním stavu toho jedince a plno dalších věcech (včetně štěstí nebo smůly), ale stát se to může a čím je to napětí větší, tím větší je šance, že se něco takového stane. Blbé u toho je, že narozdíl od popálenin nebo fibrilace srdce to ze začátku není vidět a projeví se to až když jde do tuhého.. Tak takový případ už jsem také zažil, že se kolegovy udělalo zle až později, ale bylo to u AC napětí. No v NN rozvodně proudové chrániče zpravidla nejsou a navíc by mu na izolačním koberci když se držel mezi fázemi asi stejně nevybavil. Naštěstí to tak u těchto systému s HV akumulátory není a tam si střídače hlídají izolační stav. Určitě by u NN rozvoden bylo bezpečnější je vybavit proudovými chrániči a místo izolačních koberečků tam dát uzemněné plechové vaničky s vodou a každý kdo by tam vstupoval by se musel zout. Potom by proudové chrániče vybavovali jedna radost, jen by chloupek ruky brnkl o šinu. Ovšem vše by se muselo předělat na 5 vodičový systém a i tak by ty chrániče musel někdo neustále zapínat. Ale podobný úraz by už nehrozil a bylo by to asi stejně bezpečné jako střídač s HV akumulátory.
DTSU666-H
cipis (6 days) 
Delavali jsme instalace zarizeni RS485 stovky a stovky metru, nejdelsi cca. kilometr, a vse v pohode. Striktne se musi dodrzet sbernice, v zadnem pripade odbocky. Kdyz nam nekdo nachystal hvezdu, tak se to resilo jednim parem tam a druhym zpatky, proto obcas ty vzdalenosti narostly. Navic se delaji i repeatery, na danou rychlost, takze se daji poresit i extremy. Tedy jednotky a desitky metru nejsou zadne vzdalenosti:-)
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
Pawel (6 days) 
Tak řve měnič a hlásí vybytou baterku. Protože nabíjet baterii LiFePO4 na 3,13V na článek je strašně málo, to napětí odpovídá takřka vybité baterii. Chtělo by to hodně studovat a hledat informace nebo si ještě uděláte škodu.
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
cipis (6 days) 
Nn, lednicka a vysavac nejsou zdrojem, ale spotrebicem, tedy naopak je tento argument nelogicky. Z te odpovedi je jasne, ze maji strach z toho, ze nekdo zdroj zapoji spatne.Ale to se tyka i upsky ci centraly, tedy NZE. System, co kolega popisuje, tak ale splnuje podminky prave toho nahradniho zdroje energie. Byt teda s jinou prioritou. Co k tomu zapojeni NZE chteji?
Prosím radu pro kombinaci PWM regulatoru a Li-ion baterek
stucel (6 days) 
Prosím o radu. Zapojil jsem experimentálně kombinaci :FV Solar 200W Kyocera 24V, PWM noname 12/24 V 40A s možností nastavení pro Li-ion a 4000mA 21,2 pack (6x3,7V). Nastaveno na režim Li-ion s Float 25,2V a napětí na solaru je 30V. Na displayi to ukazuje, že probíhá nabíjení , ale na baterce napětí po setince stále klesá z původních 24,4V po hodině na 23,6... Mezi články byl zapojen balancer a přes něj jsem to připojil na regulátor - napětí stále klesalo. Tak jsem někde našel informaci, že systém PWM může být příčinou zablokování balanceru. Připojil jsem tedy regulátor přímo na póly baterky, ale výsledek stejný. Pak jsem sundal balancer úplně a zkusil nabíjet bez něj, ale stále klesá napětí, tedy baterka se vybíjí, místo nabíjí i když regulátor stále ukazuje nabíjení. Samotné napětí na výstupu regulátoru nezměřím, protože bez baterky se nezapne. Co byste mi poradili. Je moje původní myšlenka s tímto zapojením zcela zcestná, nebo je nastavení na regulátoru špatné, či PWM na to není vhodný nebo něco jiného? Děkuji stucel
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (6 days) 
Nevím, jestli řve baterie, chybu ukazuje měnič. Tomu komunikačnímu kabelu mezi baterií a měničem ani moc nevěřím. Po přečtení informací zde na foru. Dle datového listu k baterii je vybájecí napětí 45-54V. Nevím, zda 45V je v kapacitě baterie. Jestli 0 nebo 10% či 20%. Předpokládám, že čím je amplituda vybíjení menší, tím delší životnost můžeme dosáhnout.
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
fugas (6 days) 
Jelikož měnič není schopen se sfázovat ve smyslu dodávky do sítě, je to výplod úředníka. Kdyby to uměl tak by logicky dodával plný vákon a tenhle zápal by mu dlouho nevydržel. Tak jak funguje se dá chápat jako kterýkoliv jiný spotřebič. Podle logiky toho vyjádření tedy každý vysavač a lednička pracuje paralelně se sítí a je na ně tedy potřeba povolení.
mikrosíť
rimi (6 days) 
neni snadnejsi udelat nejakou vzduchovou kapsu a topit tam? ze se lepe ohlida max. teplota?
Asymetrické měniče
tomas (6 days) 
No však neboj respekt z baterky tesly a podobných mám stejnej. Já samozdřejmě chápu výhody jak pro firmy co to montují, tak pro lidi. Ale jak píšu, já z toho teda strach mám. Už vidím nějakou hospodyňku, jak jí ten akubox překáží a hodí si na to přes zimu zazimovat muškáty a na jaře si je na tom ještě zaleje. Takové boxy by museli být asi vodotěsné, abych měl menší strach. Jinak k té televizi a mikrovlnce okey, ale kolik energie má ta mikrovlnka v kondenzátoru a kolik je v té baterce? Chápu, na zabití to stačí, ale můj respekt pramení z toho, kolik energie je v těch baterkách a při jakém napětí. Vodotěsných by musela být spousta elektrospotřebičů, i v maličké nabíječce na mobil najdete kondenzátor na kterém je napětí cca 320 Vdc a ve kterém je možná i dost energie na způsobení úrazu el. Ale to DC napětí z toho akumulátoru i kondenzátoru v nabíječce není proti zemi a aby jste to DC napětí pocítil musel by jste schválně poškodit izolaci na obou pólech a sáhnout na tyto oba póly. Ale díky tomu že střídač není galvanicky od sítě izolovaný, tak by mělo být na pólech těchto akumulátorů proti zemi pouze pulzní napětí (polovina sinusovky sítě) což je nějakých 115V. No a protože tyto střídače mají AC i DC chrániče, tak v případě že by jste se toho pólu akumulátoru dotkl a tekl tam nějaký svodový proud to země, tak by se měl střídač okamžitě od sítě odpojit a tím napětí akumulátoru proti zemi by mělo spadnout na 0V. Podobně jako kdyby jste sáhl do obvodu FV panelů kde si také tyto střídače hlídají svodový proud. Ale pozor na to, že u panelů je vypínací limit svodového proudu daleko vyšší, protože panely na plechové střeše tvoří desky kondenzátoru a u velkých FV polí tam teče dost velký kapacitní svodový proud. No a dále by to mělo fungovat tak, že pokud střídač přestane vlivem poruchy izolace vyrábět, tak i hlavní BMS akumulátor odpojí. Teoreticky by bylo možné rozpojit každý akumulační modul podobně jako to dělají optimizéry což je vlastně u akumulátoru BMS u každého modulu, ale to je asi u výrobců různé. Takže ta bezpečnost může být u HV systémů daleko vyšší a předpokládá škoda daleko nižší, než když vám na nekrytý 12V akumulátor spadne klíč. Prakticky tedy záleží jen na tom, jak je to provedené jaké je IP a jestli to není nějaký střídač který nesplňuje bezpečností normy a nehlídá si svodové proudy.
PetrDubi (6 days) 
Tomas: Nevím co chceš slyšet. ale já už jsem jednoho kolegu, který kvůli tomu skončil v nemocnici zažil. Chytl se omylem dvou fází kde nemělo nic být (jasně, měl si to zkontrolovat, ale nemělo tam být nic, protože to nebylo ještě uvedené do provozu) a dostal kopanec, kdy se asi vteřinu držel a nejdřív že mu nic není, večer už ho vezli do nemocnice a tam ho potom několik týdnů zachraňovali. Běžně se to nestává, záleží na zdravotním stavu toho jedince a plno dalších věcech (včetně štěstí nebo smůly), ale stát se to může a čím je to napětí větší, tím větší je šance, že se něco takového stane. Blbé u toho je, že narozdíl od popálenin nebo fibrilace srdce to ze začátku není vidět a projeví se to až když jde do tuhého..
BAZAR Prodám 2x BMS 8s od Mandy
dub042 (6 days) 
prodáno
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
Pawel (6 days) 
Jestli ta baterie má 16 článků tak 47V je málo proto vám ta baterie řve.
bobik600 (6 days) 
Tak to funguje. Sice se pořád objevuje hláška o nízkém napětí baterie, ale pak to přepne na nabíjení ze sítě bez bypassu. To jsem omezil na 2A. V nastavení jsem zrušil typ baterie z PYL na user a nastavil jsem doufám správné hodnoty dle doporučených hodnot od uživatele yoda z vlákna Pylontech 30000. Jen jsem zvednul minimální napětí baterie na 47V. Doufám, že tak nebudu huntovat baterku. Starý zásuvkový wattmetr EKM30 jsem nahradil novějším EMF-1. Mám jeden na vstupu do měniče a jeden na výstupu. Na vstupu mi ukazuje 0,1W. Takže ten starý ukazoval housnumera. Sluníčko dneska pere přes jemný opar, soláry dávají 700W z instalovaných 1120Wp. Při čisté obloze se dostanu na 800W.
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
ViktorEX (6 days) 
kdo se moc ptá, moc se dozví....
Asymetrické měniče
tomas (6 days) 
PetrDubi a kolik myslíš že se ti rozloží krve když dostaneš "kopanec"? Nebo ty si to u DC plánuješ užívat a držet se toho několik hodin když už to nedělá ty křeče a fibrilaci srdce jako AC tak ať se aspoň pořádně kouří z pazourů?
BAZAR Koupím Victron Multiplus 48/5000
georg_cz (6 days) 
Ahoj, kdyby měl někdo na prodej Victron Multiplus 48/5000 poprosil bych o nabídku do zprávy. Díky moc
Asymetrické měniče
PetrDubi (6 days) 
Já bych se u tak vysokého napětí bát hlavně rozkladu krve, což bude v takovém případě hodně aktuální problém.
SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity
proasnet (6 days) 
Před pár lety ( cca 2011 ) kamarád s chatou u Žiliny na samotě, kde žádná síť nebyla, si dával maličkou ostrovní FVE. Byl tak poctivý, že si chtěl splnit občanské povinnosti a podle dřívějších podmínek SSD od něj vyžadovali kromě žádosti i platbu měsíčního poplatku za rezervaci výkonu, tedy jakože jističe z DS který neexistoval, a to ve velikosti maxinálního možného proudu z měniče. Podle mě to byla vymyšlená bota, co si oni vymysleli, v zákoně nic takového nebylo, ale není to daleko od mého nahoře psaného případu.
Franta2776 (6 days) 
Někde jsme četl,že představitelé EU chťějí sjednotit podmínky pro celou EU.Tak snad to bude k lepšímu. Nedovedu si nějak představit,že 5 kW měnič utáhne celou ulici,až k trafu.
rva (6 days) 
Distributor to chápe až moc dobře. Proto klade překážky.
LIX (6 days) 
To je ako keby si sa pýtal na politiku. Nikto ti nič dobré nepovie. Ak nič reálne nechceš s SSD tak sa ich nič nepýtaj, je to zbytočné, nie sme teoretici ale praktický muži činu!
proasnet (6 days) 
Zdravím Všechny, zkusil jsem trochu rýpnout do Středoslovenské Distribuční s otázkou na připojení ostrovního systému se zálohou DS, tedy typycky ostrovní měnič např. PIP 3024MSXE a jemu podobné. Tento typ měniče jsem totiž nenašel v Technických podmínkách SSD a vím že technicky nedokáže přetoky do DS. Napsal jsem tedy mail na SSD Dobrý den, obracím se s otázkou, jak z pohledu Vašich technických podmínek je klasifikovaný domácí FVE systém s tzv. ostrovním měničem. Typ ostrovního měniče: MPP Solar PIP3024 MSXE o výkonu 3kW Tento měnič je prodejcem klasifikovaný jako "ostrovní měnič", tedy má vstup a výstup 230V. Vstup se připojuje k DS jako záloha veřejnou sítí a výstup do domácí elektroinstalace. Měnič obsahuje bypasové relé, které se přepíná na DS v případě přetížení měniče, v případě nedostatku energie v akumulátorech. Měnič nikdy nedodává žádnou energii do DS. Funguje tedy jako malá domácí UPS, která se nabíjí z FVE panelů. Ve vašich technických podmínkách jsem nenalezl žádnou variantu takového technického zařízení, popisované jsou jen měniče, které dodávají energii do sítě, anebo které nejsou vůbec připojené k DS, anebo NZE jako UPS. Přitom tento druh ostrovního měniče je nejrozšířenějším typem měničů v FVE. Co je potřebné vykonat vůči SSD v případě připojení tohoto měniče v domácnosti? Děkuji Odpověď je překvapující: Dobrý deň, Uvedený menič nie je ostrovný systém, pretože pracuje paralelne s distribučnou sústavou a nesprávnou inštaláciou, prípadne dodatočným chybným prepojom by mohlo dôjsť k dodávke do sústavy (takéto prípady sa stali a viedli k úrazom). V prípade, že použijete takýto menič na inštalácii pre domácnosť, je potrebné podať žiadosť o stanovisko k rezervovanej kapacite na pripojenie malého zdroja Malé zdroje do 10 kW, Výrobcovia elektriny, Naše služby, Stredoslovenská distribučná, a.s. (ssd.sk) Povinnými prílohami k žiadosti sú list vlastníctva a jednopólová schéma zapojenia FVE. V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom Zajímá mě co si o tom myslíte. Či je špatné pochopení na mé straně, nebo na straně DS. Děkuji
Asymetrické měniče
Dagus (6 days) 
No však neboj respekt z baterky tesly a podobných mám stejnej. Já samozdřejmě chápu výhody jak pro firmy co to montují, tak pro lidi. Ale jak píšu, já z toho teda strach mám. Už vidím nějakou hospodyňku, jak jí ten akubox překáží a hodí si na to přes zimu zazimovat muškáty a na jaře si je na tom ještě zaleje. Takové boxy by museli být asi vodotěsné, abych měl menší strach. Jinak k té televizi a mikrovlnce okey, ale kolik energie má ta mikrovlnka v kondenzátoru a kolik je v té baterce? Chápu, na zabití to stačí, ale můj respekt pramení z toho, kolik energie je v těch baterkách a při jakém napětí.
DTSU666-H
Dagus (6 days) 
RS485 co se na to používá má max 4000ft tedy cca 1.2km na nejnižší rychlost komunikace. Počítat můžeš se stovkami metrů asi v pohodě. Používá se to i ke komunikaci po elektrárnách a tam jsem viděl i přes 300m.
Asymetrické měniče
tomas (6 days) 
Používáme například Pylontech H48050 a krytí mají vyřešeno až to 1000V, spousta lidí už to má doma nebo jiné s podobným napětím. Já se bojím velkých proudů a silných kabelů se kterými se špatně pracuje V Tesle je také tuším kolem 800V a gumové rukavice nejsou povinná výbava. A v mikrovlnce 4 kV a CRT televizích a monitorech tuším až 6 kV.
mikrosíť
tomas (6 days) 
Řeším jeden problém. Před vánoci jsem mikrosíť vypnul, už nebylo dost energie na to udržet ji v chodu a kogenerace zatím není (spíše se už čeká jak to bude s tím vodíkem). Odběratelé se automaticky přepnuli na záložní distribuční síť. Teď už bych to mohl zase zapnout. Jenže jsem zjistil že vychladl elektrolyt na 1,4°C a pokud nemá minimálně 6°C, tak Cellcube nejde zapnout. Tak teď řeším jak ohřát ty tisíce litrů elektrolytu na těch 6°C a abych nemusel čekat až někdy do léta. Elektrolyt je v uzavřené plastové hranaté nádrži kde je přístupná jedna boční plocha cca 1 x 1,5m a polovina této plochy zasahuje do kladného elektrolytu a druhá do záporného, takže by se přes tuto plastovou stěnu nádrže dali ohřívat obě části nádrže najednou. Napadlo mne na tu stěnu připlácnout pomocí nějaké nehořlavé izolační desky nějakou topnou rohož nebo fólii. No a protože tam teď leží na střechách ladem asi 30 kW fotovoltaických panelů, tak bych to připojil k nim. Mám na výběr cca 400 nebo 800 Vdc řetězce. Takže bych ty folie asi musel dát dvě na sebe a zapojit do série na těch 400Vdc. Prý jsou ty folie samoregulační a tedy bez termostatu. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Nezačne to hořet?
BAZAR 3ks bateriový balancer Victron
mstritecky (6 days) 
Prodáno
Asymetrické měniče
Dagus (6 days) 
No krásný to je, ale taky okolo toho budeš chodit jako okolo rozvodny VN s respektem hlavně se nikdy s tím vysokonapěťovým DC nepotkat. Stačilo 55V když se chytneš kvalitně + i - najednou, tak to není nic co bych chtěl celý den. 800V aku, to už bych obsluhoval v silikonovejch rukavicích.
tomas (6 days) 
Jsem si teď všiml že ve Voltronic Power Technology udělali velký krok ve vývoji a zveřejnili parametry zajímavého hybridního střídače InfiniSolar WP 30kW se 150% asymetrií, do jedné fáze dokáže dodat až 15kW při celkovém výkonu 30kW. + velký rozsah napětí akumulátoru 600 až 1000Vdc + vysoká účinnost a nízká váha a tedy snad i nízká cena + 3 x MPPT, max 26A, 1000Vdc https://voltronicpower.com/en-US/Produc ... ar-WP-30KW To už má větší výkon než většina přípojek pro rodinné domy, z distribuční sítě se tak stane pouze záložní zdroj s malým výkonem pro případ nouze
huawei menic a baterie
Thoma_CPU (6 days) 
Ahoj, taky řeším nyní to samé nyní. Baterie Luna 2000 jsou HV = jsou drahé pokud člověk nemá extra drahou elektřinu tak se to ani dle mého výpočtu nemá šanci vrátit za životnost baterie Ještě se k tomu dá dle dokumentace připojit snad LG Chem 7 a 10 HV verze. Cenově jsou +-stejné ale mají omezení v nižším napětí. Do nějakého Home-made řešení nevím jestli chodit přeci jen to není obyč baterka s nízkým napětím. Co jsem koukal tak ostatní HV baterie jsou ještě dražší. BTW: - Jaké máte zkušenosti s Huwaei měniči ? v ČR to nikdo moc nemá. Ale z nějakého vůvodu se mi jejich řešení líbí. - Napadlo mne že bude lepší využít přebytky do bojleru nebo akumulační nádoby jelikož ta stojí fakt ranec ale jak na to ? Dá se to nějak propojit přímo s měničem nebo koupit nějaký WattRouter ?
Vruty pro upevnění háků do krokví
cipis (6 days) 
Tu máš stejně ale proděravěnou od šroubů/hřebíků kontralatí. A pokud jsi tam dal pásku, tak je to v suchu. A jestli to podlepené nemáš, tak je to přece jedno, pár děr navíc to už nezhorší. 80 mm je krátký šroub, to máš 5 mm (+/-) úchyt, 40-60 mm kontralať a do krokve ti toho moc nezbude. Musíš počítat tu kontralať jako "podložku", takže tam by měl být šroub tak 140 mm.
Pomoc s navrhom FVE
Thoma_CPU (6 days) 
1) Ano, bude potřeba více MPTT vstupů 2) Nemám 3) Mám zkušenost s Huawei - zatím spíše kladné kvalita produktu vypadá OK - na rozdíl od nějakých úplně obyč je pasivní a tichý 4) Ne
DTSU666-H
Thoma_CPU (6 days) 
No myslím že ho potřebuješ aby jsi neměl přetoky do sítě a aby to mohl měnič regulovat. přiložený kabel není moc dlouhý (5m) ale počítám že 20m by to mělo dát v pohodě
Huawei Back - Up box
Thoma_CPU (6 days) 
Pokud jsem se správně koukal do dokumentace tak jsou tam dva okruhy jeden který je "zátěž" a druhý je a druhý výstup je "zálohovaná zátež"
Vruty pro upevnění háků do krokví
Kopeto (6 days) 
Vrut konstrukční 8,0x80 talíř.hl. TX40 ZZ, link https://www.cajkservis.cz/Vrut-konstruk ... d25878.htm vypadají jako hodně zajímavé řešení !!!! Mám krokve 180x200 a tak by s tím neměl být problém. Jen je mrzuté, že kvůli FVE poruším tu fólii pod taškama.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (6 days) 
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=39&t=5106&hilit=Axpert+nastaven%C3%AD#p96494 Dle tohodle vlákna nemá Axpert správně nastavené hodnoty napětí pro různé režimy.
Minimální počet baterií BYD B-Box pro Victron Quattro
Uzivatel (6 days) 
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na použití měničů/nabíječů Victron Quattro 48/15000/200 s bateriemi BYD B-Box Premium LVS. V tomto odkazu jsem našel minimální požadovaný počet bateriových modulů na daný typ měniče/nabíječe: https://www.victronenergy.com/live/batt ... :byd_b-box Pochopil jsem správně, že aby hybridní FVE byla schopna po výpadku napájení fungovat v off-grid režimu, tak při použití Victron Quattro 48/15000/200 musí být použito minimálně 16 bateriových modulů po 4 kWh, tedy baterie s kapacitou celkem 64 kWh? Díky za odpověď.
Vruty pro upevnění háků do krokví
Dagus (6 days) 
Však ono to má na hrotu připravené předvrtávání, takže to proti normálnímu vrutu nejde tak ztuha, protože se to tu cestu předvrtává a není to pak náchylné na praskání. Osobně to přesně do těch vazníků normálně našroubuju, na 10cm delky v nosníku nejsem slepej, abych ujel o 2.5cm a vyjel z vazníku.
BAZAR CATL VW ID3 moduly 6,85 kWh
Mojm10 (6 days) 
Prodam nove "nepouzite" (najeto 100 km) VW (CATL) moduly 6,85 kwh (12S). 100% SOH Zde jsou specifikace: https://evshop.eu/en/home/345-vw-id3-battery-module.html K tomu jsem schopny dodat BMS, ktere umi komunikovat s Victronem (napr. Multiplus II gx, Cerbo) po CANu. Max. 8 ks. Pro zkusene a nebojacne: rysuje se i HV verze (200V a vice), ktera bude komunikovat s menici GoodWe po CANu. Pak to muze vypadat napr takto: 48V 54.8 kWh! Cena za jeden modul 29500.- V pripade odberu vice nez 4 ks individualni domluva. Kontaktujte mne pres SZ.
Vruty pro upevnění háků do krokví
cipis (6 days) 
Jenze to prave nevidim, co pod tou kontralati je. Treba zrovna ten suk a rozskubne mi to vaznik. Nemyslim si, ze bych to nezasrouboval nebo utrhl, to bude dostatecne a jestli to ma vetsi pevnost jak klasika, tak neni problem. Ten vidim prave v tom vedeni, kdy to proste muze uhnout. Ale urcite vyzkousim, uz jen kvuli te hlave a vetsi pevnosti.
Dagus (6 days) 
No tak musel by jsi trefit střed a držet směr. Osobně jsem 6mm verzi dával do latě 6x4 6cm na placato pod taškama a nepraskalo to, jediné prasklo a to když tam byl letokruh u kraje a mělo chuť to jít doboku, něco jako těsně u suku. Kupte si vzorek a myslím že vás nezklamou. Naposled když jsem vytáhl tu dvoustovku a k tomu i 40tku torx, tak se kolega smál že jsem se posral a že to neutáhnu. Vzal jsem si na makitu ručku a převodovku na rychlost 1 a na vrtání a směle do toho a bez problémů. Do vazníků bych dal skrz lať třeba 120tku a tu musíš udržet a unese to taky nesmysl. Rozhodně bych to do fošny 50x200mm nevrtal, ale rovnou šrouboval.
Painterovo Křivoklátsko - 2.2kWp
kodl69 (6 days) 
chceš vědět jak se chovají 15 let starý winstony? mám kdysi 200Ah 16s, už když jsem to skládal, tak měl nejslabší 170Ah. Do dnes se celkem pěkně zůčastňují, jeden článek si říká o doplnění odhadem tak 20Ah, nemám přesně změřeno, ale je někde na 150Ah, a baterie je o něco měkčí než další, složený z 3-7 let starejch článků. Ale není měkčí řádově. Pořád není problém z té baterky potáhnout 100A, s tím, že napětí nejde pod 51V při SOC 70% - testoval jsem celkem nedávno. O proud se dalšíma nedělí podle kapacity, ale díky vnitřnímu odporu jsou proudy do té staré baterky cca poloviční, než by odpovídalo kapacitě. Ale pořád to není bláto jako olovo. Tak snad se výroba těchto článků nějak výrazně nezhoršila. Ja to bude s plechovejma krabičkama od Mikela, netuším.
Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti
cipis (6 days) 
Ani jako pod Spustit jako spravce?
Výběr malé elektrocentrály
kodl69 (6 days) 
"musí být zemněný" - já už viděl tolik věcí, který "másí být" a nebyly. Na to bych nespoléhal, dokud to někdo nezměří. A i tak,běžně se stane, že je topení uzemněný jenom přes napájecí šňůru kotle nebo čerpadla. Přemostění plynoměru mi na baráku plynaři při výměně plynoměru utrhli, a nezapojili zpátky, potom už kdo to má udělat?
Vruty pro upevnění háků do krokví
cipis (6 days) 
Fakt se ti s timto nerozskubne lat? Do tramu bych tomu veril, ale do vazniku, co ma jen 5 cm, moc ne.
Dagus (6 days) 
Od dob co používám konstrukční vruty jsem již nikdy nic nepředvrtával. Naposled jsem kotvil stožárové rozpěry 200mm vrutem a snadno bez předvrtání. https://www.cajkservis.cz/Vrut-konstruk ... d25884.htm
Výběr malé elektrocentrály
Dagus (6 days) 
Topení snad musí být zemněný, možná že dřív ne, ale dnes bych řekl standard.
FVE na bytovke
Iggi (6 days) 
Takúto mi dali cenovú ponuku vrátane pošty z Rotterdamu. Čiže už bez cla. špecka je tu: https://uploads.strikinglycdn.com/files ... id=3682564
Výběr malé elektrocentrály
xmasin (6 days) 
Záleží jestli je topení uzemněný na nějaký zemnič.
BAZAR Predám greenbono aku
stminy116 (6 days) 
Pisal som aj sukromnu Spravu Pripadne napis sms na moje tel: 0902198366 a ja zavolam.
BAZAR Měnič napětí 24V/230V 600W, Soluowill NP600
Hans (7 days) 
Měnič napětí 24V/230V 600W, Soluowill NP600, čistá sinusovka. Cena 1700kc + pošta. Kupován 25.5.2021. Komplet balení i faktura na záruku. Jelo na to 2 měsíce čerpadlo 50w, je prakticky nový.
Výběr malé elektrocentrály
ka7 (7 days) 
jasně, takže železnou tyč . Na kotli by to mohlo jít na měděný rozvod potrubí ?
BAZAR Solarni kabel 6mm
PavlikT (7 days) 
Taky ksem poslal SZ. Snad este neco zbylo
FVE na bytovke
shuty (7 days) 
Tak je to za 164€ s dopravou. odkaz na tie panely zverejnis, prosim?
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (7 days) 
Tak teďka zkouším 1-SbU 10 - OnL 16 SLB/UCB 23 ByD Zatím je venku zamračeno, tak soláry produkují jen 40W. Zátěž je 115W. Z DS to přicucává 11W. Tedy doufám, že přicucává. ? Tak tohle nastavení je taky špatně. Venku je zbytkové svělo panely dávají 4W a ono se to tím snaží nabít baterku. Přitom, při 40W jela spotřeba z baterky. Tak jsem z toho jelán. No šel jsem to ještě skouknout, a z DS to tahá 12W. Předtím jsem měl uspaný PC tedy jedinou zátěž. Tak možná měla pod 4W. I když ty 4W je nejspíš nejmenší rozeznatelná hodnota, že jo.
bobik600 (7 days) 
Tak teďka zkouším 1-SbU 10 - OnL 16 SLB/UCB 23 ByD Zatím je venku zamračeno, tak soláry produkují jen 40W. Zátěž je 115W. Z DS to přicucává 11W. Tedy doufám, že přicucává. ? Tak tohle nastavení je taky špatně. Venku je zbytkové svělo panely dávají 4W a ono se to tím snaží nabít baterku. Přitom, při 40W jela spotřeba z baterky. Tak jsem z toho jelán.
Klesá v posledních letech počet slunečných dnů v ČR?.
mire (7 days) 
Tak s využitím dat z odkazu výše a díky vstřícnosti majitele FVE, jsem dospěl k validním výsledkům. Především se nepotvrdilo, že by se roční suma energie v posledních letech snižovala. Zato se potvrzuje teorie, že na efektivitu systému má vliv počáteční (startovací) výkon měniče energie (Pmin) a to tím více, čím je větší poměr tohoto výkonu k výkonu solárního zdroje. Startovací výkon Pmin je totiž víceméně konstantní a je závislý na technologii transformace . Na předávací straně do zásobníku se pohybuje v rozsahu cca 25 až 130 W . Čím je jmenovitý výkon solárního zdroje větší, tím stačí nižší osvit k dosažení startovacího výkonu měniče a tím je lépe využito dnů s minimálním sl. svitem. Tento jev se tedy projeví jen u malých zdrojů a to dosti výrazně. U velkých zdrojů se neprojeví a navíc je u zjednodušeného výpočtu efektivity implicitně ve výpočtu obsažen, viz. výše. V případě FVE z odkazu je startovací výkon měniče 60W, který se vyvolá solární energií 14W/m2. U mého mikroinvertoru (RE50W) je startovací výkon 25W (nastaveno v HW). Porovnáním dat z FVE_Nesv, RE50W a databáze TMY jsem dospěl k těmto výsledkům: • RE50W Pmin = 26W (Psol = 340W/m2) • FVE_ Nesv Pmin = 56W (Psol = 12W/m2) To je slušná shoda. Spreadsheet s měřením a zpracovanými daty jsem nahrál na svůj WEB. V případě zájmu si jej můžete stáhnout zde: https://download.mfotky.cz/FVE_Nesv.xls
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (7 days) 
Jaký je rozdíl mezi bypassem a ECO? V návodu je k tomu stejný text.
Pawel (7 days) 
Ano, zároveň když svítí tak FV dobíjí a nebo když máte nastavené dobíjení z DS tak nabíjí také. Převod AC-DC-AC neběží. Mám PIP 5048 MK.
BAZAR Regulator Victron
Dagus (7 days) 
No alespoň 5800Kč a dopravu zasilkovnou v ceně. Ten 150/35 HQ17464TGY6 měl záruku k 11/9/2019 3,5 roku, ten nový Smart HQ20411D4P9 150/35 byl koupený 14/1/2021. Takže ten bez BT 5800 s BT 6500 bych viděl jako pro mě zajímavé. Pokud bude zájem, tak mohu druhý den odesílat.
FVE na bytovke
Iggi (7 days) 
Tak je to za 164€ s dopravou.
Vruty pro upevnění háků do krokví
cipis (7 days) 
Jo, ale to nesmi byt srouby 4.4, ale 8.8, jinak to ulitne, jak pise kolega. Na techto sroubech je to nastesti poznacene na hlave, tak hned clovek vi, jak ma davat bacha. A u 4.4 pak bouje s tim, jestli predvrtat vetsi diru, kdy se sice hlava tak.snadno neutrhne, ale zase se to muze protocit ve dreve, anebo predvrta mensi diru, a pak to muze pri utahovani utrhnout. Ja bohuzel mel.ty 4.4, nastesti vsechny haky dvema, ale u dvou sroubu jsem ty hlavy utrhl, tak to drzi na jednom tomhle a pak na 8x120 vrutu, ktery se podarilo narvat vedle toho sroubu s utrzenou hlavou. Já mám 8x80m 6tihraná hlava na krajích 2 ks jinak 1 ks..Nemáš takovou sílu, aby jsi jeden ten šroub vytáhl.
rasto1 (7 days) 
Predvrtaval som, ale nicim nemazal. Akurat som podkladal 2 podlozky a prichytil bytumenovou paskou, ktora sa obtocila na vrut a snad i trochu pomoze pri prevrtani poistnej folie. Pouzival som torxy.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (7 days) 
Tak teďka zkouším 1-SbU 10 - OnL 16 SLB/UCB 23 ByD Zatím je venku zamračeno, tak soláry produkují jen 40W. Zátěž je 115W. Z DS to přicucává 11W. Tedy doufám, že přicucává. Jinak mám zmatek v pojmu bypass. To znamená, že měnič může přesměrovat beze ztrát energii z DS rovnou do spotřeby? Tedy že nefunguje AC-DC-AC?
Vruty pro upevnění háků do krokví
PetrDubi (7 days) 
Ono není šroub jako šroub.. Porovnával jsem třeba co udělá menší vrut (4x40 torx) od různých dodavatelů a třeba z nějaké sady z OBI se utrhla hlava, když jsem měl na aku vrtačce moment 14. Z Lidlu ten samý vrut rupnul v půlce na 18 a Rapitec jsem na 22 protočil ve dřevě. Takže fakt hodně záleží na kvalitě materiálu..
FVE na bytovke
Iggi (7 days) 
Tak, našiel som predajcu, za 150€ bez DPH mi predá 510wp panely, PERC, 210mm články... Ešte k tomu musím nájsť dobrý sieťový menič, wattrouter, a na jar sa do toho pustím. Bojler mám 160litrový Dražice smart, vie sa spínať cez HDO, tak to musím zladiť.
Vruty pro upevnění háků do krokví
Pawel (7 days) 
Nevím jestli se jedná o stejné šrouby co jsem zkoušel já ale tam jak se šroub trochu přetáhnul tak uletěla hlava jak prd.
Franta2776 (7 days) 
Já mám 8x80m 6tihraná hlava na krajích 2 ks jinak 1 ks..Nemáš takovou sílu, aby jsi jeden ten šroub vytáhl.
Kopeto (7 days) 
Zdravím zkušenější kolegy solárníky. Během pročítání témat o instalaci jsem si udělal nějaký názor, který bych rád prověřil v diskuzi. Střecha se sklonem 25 st, roztec krokví 97 cm, krytina betonová KM Beta, stavitelné háky. Podle mne by měly být mechanicky dostatečné vruty 8x80mm - tj cca 75mm uchyceno ve dřevě. V případě nutnosti nějakého podložení latí dát delší vrut o výšku podložky. Počet vrutů na hák - stačí dva ( tři) nebo více ? Materiál a povrchovka - stačí běžná ocel s povrchovkou bílý zinek. Hlava 6hran nebo placatá s Torx Předvrtání 5kou vrtákem a namazání vrutu vazelínou (grafitovou?) je základ. Dík za vaše praktická doporučení a rady
BAZAR Regulator Victron
PetrPLZ (7 days) 
Tak co bys rikal na 5,5k za ten bez bt? Slo by?
Výběr malé elektrocentrály
Dagus (7 days) 
No přece se nechá v luftu, tak jako je naše planeta ne? Ja ji chytám jen když je v blízkosti něco železného, ale viděl jsem i borce se zemnícím kolíkem a kusem drátu.
BAZAR Regulator Victron
Dagus (7 days) 
Já měl chvilku na jeden připojen všechno co mám na střeše tedy 3.3kWp a jen jednou v létě jsem viděl, že si to panely odpojilo pro přetížení a znovu začlo hledat mppt. Takže 2000Wp nebude problém ani s pylonem. S cenou bych to viděl trošku výš. Ideálně 6tis. Ten s bt ma najeto 600kWh ten bez 1mwh. Zaruky bych ti musel prověřit, ale mám je rok.
BAZAR Solarni kabel 6mm
zdenek.rotrekll (7 days) 
píšu sz
BAZAR prodám VLT60-3000
mmv (7 days) 
prodám VLT60-3000 zdroje jsou z redundantního napájení siťových prvků z šuplíku jdou samozřejmě vyndat cenu nabídněte https://docs.rs-online.com/89c0/0900766b80034385.pdf
BAZAR Regulator Victron
PetrPLZ (7 days) 
Jeden 150/35 jsem ted poridil za bezmala 5000,- BT neni potreba, pripojuju to pres venus Jen si u 35tky nejsem jisty, ze zvladne 2kWp i kdyz na 48v systemu v manualu pisou ze jo. Ale 35*48=1680 baterie mam pylotech 3000c, kde je spicka na 53,5v. Podle tohohle mi to na 2kWp nevychazi. Mas s tim zkusenosti? Jinak rad bych ho poridil co nejdrive to pujde. Mam 2 sady panelu a oba jeli pres midnite 150 a jeden z nich jsem vymenil za victron a prijde mi, ze funguje efektivneji. Proto schanim dalsi i pro 2. sadu Ty 85(100) shanim pro novou sadu panelu. Pripadne bych je zatim nechal na tech midnitech
BAZAR Solarni kabel 6mm
bublich (7 days) 
SZ.Díky.
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
mmv (7 days) 
už jsem se lekal, že jsem prošvihl nabídku
Výběr malé elektrocentrály
cipis (7 days) 
No kam asi, když je to zem ...
Painterovo Křivoklátsko - 2.2kWp
Dagus (7 days) 
Díky moc. Ten pack je složen ze 120Ah 2p8s. Tedy to je 240Ah. Mě z toho vychází, že je lepší LiFePo4 vzhledem k životnosti netlačit pořád a periodicky nad 80% SoC, jinak se snižuje životnost baterií. Pro klid duše jsem nastavil bulk a float o pár desetin níže. Je tady nějaké riziko když se ty články nedostanou delší dobu ke 3.45V ? Tušil bych že ne? Za mě určitě preferuji delší životnost baterií před větší využitelnou kapacitou. Raději časem dokoupím ještě jeden pack do paralelního zapojení. Aby jsi pak neskončil tak, že cyklů budeš mít půlku životnosti, ale umře to na životnost chemie. Ono jsem zvědav jak se články budou chovat za 15let. Myslím si že tak, že budou dávno zrecyklované a bude jiná technologie. Takže proč to tak šetřit? I kdyby jsi udělal 1 cyklus za den, tak je to 6let minimálně. A to stejně neuděláš ani jeden za den.
Výběr malé elektrocentrály
ka7 (7 days) 
Jo, jasně že centrála má nulák. Chtěl jsem napsat že nemá uzemnění. A ta uzemňovací svorka se zapojuje kam ?
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
bobik600 (7 days) 
Ano, tu jsem dal na výchozí bYE. Měl jsem počkat, jestli baterka nevypne měnič. Měl jsem napětí na baterce 48,2V scházeli 0,2V do přepnutí. Ale to pípání s hláškou 04 je nervydrásající. V nastavení 12 jsem zvětšil napětí baterie o 2V pro přepnutí na DS.Je to v pořádku, když chci takhle zvětšit životnost baterie?
Jaký typ BMS na LiFePo?
kodl69 (7 days) 
Nic zvláštního. Osazení těch desek, naládování SW do těch modulů (třeba arduino uno jako programátor), odzkoušení funkce a odhalení špatně zapájenejch součástek (můj obvyklej problém) a pak už jenom montáž na baterku. podobně modul s ESP, není to žádná atomová věda. Pokud budeš chtít, klidně pomůžu, a nejenom já tu DIYBMS V4 provozuju, viz viewtopic.php?f=39&t=5529&p=146903&hilit=diybms+v4#p108559 a nebo https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=3813#p3813 Na kolik to chceš článků?
Painterovo Křivoklátsko - 2.2kWp
kodl69 (7 days) 
jediný riziko je to, že až se tak stane, budou notně rozházený. Osobní zkušenost , ale s hodně starejma baterkama. Na jednu stranu to není nic proti ničemu, ale proč to jednou týdně (za 14 dní?) na těch 3.45V nedotánout a udržovat si články srovnaný?
Solax X3 hybrid G4
tomas (8 days) 
Díky za rady. Ten NC stykač využiváš rovnou i pro galvanické odpojení v případě výpadku DS? Dále jsem narazil na to že si nejsem jist jak je to s přepínáním EPS. Dle návodu by měl mít přepínání integrované, ale varianta M má instalované 2 stykače v tom mateboxu tak nevím zda typ D je má skutečně v sobě. V nastavení lze zvolit jestli má být EPS výstup trvale pod napětím nebo pouze při výpadku sítě. Je to v "Mate Box Setting". Přepínač doporučuji alespoň ruční, pro případ že by se střídač pokazil, tak ho ručně přemostit.
BAZAR Solarni kabel 6mm
Lui (8 days) 
dakujem za fotku a píšem súkromnú správu.
Axpert King RACK 48V 5000W PF1
sindyk (8 days) 
Dal jsi zpátky to nastavení 23 na původní hodnotu? Tam jsi dal myslím zákaz bypassu, než jsi přišel na ten vypínač.
bobik600 (8 days) 
osobně dávám ke 24V/3000W axpertu 200A pojistky. Mají menší odpor, v případě průseru zaberou taky a když jsem zkoušel z toho tahat skoro maximum tak proud byl skoro 140A. Pokud budu počítat nějakou nejhorší možnou variantu, tak 5000W/42V/0,95 účinnost je 125A a vzhledem k tomu že měnič má surge power 10000VA, tak 200A pojistka podle mě není špatná. Jenomže já mám 48V baterii. Takže poloviční proudy pro stejný výkon. A jak jsem psal, té baterce se už 2kW odběr nelíbí. Předpokládám, že se jí nebude líbit ani nabíjení větším proudem, než 30A. A nevím, jaký krátkodobý proud přežije. Kdo má Akperta Kinga, můžete mi napsat Vaše nastavení? Já se pořád nemůžu dokopat ke konfiguraci, aby mi měnič prioritně krmil spotřebiče ze solárů, co bude přes aby šlo do baterky. Když nebude výkon ze solárů, pak spotřeba z baterie do 60-70% její kapacity a pak teprve DS. To mé nastavení sice takto funguje, kromě toho, že místo aby se automaticky přepla spotřeba z baterie na DS, tak na mě měnič pípal varovnou hlášku nízký stav baterie. Tady na foru je o tom celé vlákno, ale konkrétní nastavení se nemůžu dočíst. Je to strašně zaplevelený. Někdo také říká, že si Axpert king dělá co chce nehledě na nastavení.
BAZAR Solarni kabel 6mm
Ruda (8 days) 
Mohol by som poprosit fotku z toho kabla kvoly presnému označeniu a výrobcu ? Dakujem. Vyrobce :Faber
Ruda (8 days) 
Nerozumim otazce , je to standartni solarni kabel ( takze ano venkovni ma ochranu proti UV zareni. (Cerny)
BAZAR Prodám Victron SmartSolar 150/85-Tr
georg_cz (8 days) 
Už ho mám doma Díky ještě jednou
Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??
fugas (8 days) 
Musel jsem to tu najít, jelikož už si to nepamatuju. Ale na Ap-400 české výroby jsem dosáhl 33W při 4,8m/s. Průměr je 1,6m.
proasnet (8 days) 
Děkuji i tak za info. Jestli jsem to pochopil správně, tak VE do velikosti 2 metrů, která by vyráběla >10W už při 4 m/s v zástavbě neexistuje.. (za max. cenu min. mzdy). (u nás fouká stabilní slušný vítr, co v okolí i láme sušší větve, tak 1x za měsíc, a když už, tak klidně i 48h v kuse, ale to by asi na zimu nestačilo - aby těch 15mA z regulátoru za rok nevybilo baterky víc než kolik se tam vrátí) (jen aby bychom se pochopili, nebavím se o návrátnosti - mít málo výkonnou, ale funkční VE mi přijde lepší, než vykouřit 100 krabiček cigaret, protože ty prachy za ně mi taky už nikdo nevrátí ) No nic.. Uvidím, jestli se pustím do dalších panelů, začnu kopat geotermální vrt, protože víc možností v naší lokaci už není (škoda, že řeka je až přes ulici) a nebo půjdu ukrást nějaký RITEG Nebo si počkám, až někdo uvede na trh savonius o průměru 3 metrů s generátorem na 50W a nebude lhát o cut-in údaji.. Ahoj, já ti dám osobní doporučení. Něco podobného mě napadlo a tady na fóru jsem o tom psal, odpověděl jsem si taky sám. No přečti si to https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7790 a jestli z toho něco získáš, můžeš mě odměnit
BAZAR Regulator Victron
Dagus (8 days) 
Řekni co je pro tebe rozumná cena za 150/35. Jestli s BT nebo bez bych ti nechal vybrat. Napiš ještě jak na to spěcháš.
BAZAR Hák Solar Vario plně nastavitelný
Tomanjan (8 days) 
Zdravím. Pevné háky už nejsou. Měl bych mít zase ty stavitelné ale zatím nemám bohužel potvrzený termín dodání.
BAZAR Regulator Victron
PetrPLZ (8 days) 
Koupim za rozumnou cenu regulator Victron. Voltaz 150+ a proud 35(45) a pak 85(100) Diky za nabidky
Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??
Davsch (8 days) 
Zdravím, mrkněte na odkazy níže, jde o dobré vylepšení vertikálních VE, za mě vidím benefit v: 1) stínění návětrné strany, která standardně způsobuje brždění a snížení výkonu/otáček. 2) Lopatky (Statorové), které nabírají vítr a usměrňují ho dělají také to, že (nepohyblivými lopatkami) zvyšují plochu turbíny - tím je možné použít menší rotor a zvýšit otáčky. 3) Ochrana proti vysoké rychlosti větru pomocí uzavření celé turbíny. Simulace: https://www.youtube.com/watch?v=SNTsFkS7T2c Simulace 2: https://www.youtube.com/watch?v=lGE9sbzKt6g Reálný papírový vzorek: https://www.youtube.com/watch?v=qYnTERozBaM Měření vzorku, kde neberou v potaz zvýšení plochy, proto dosahují vyšších otáček: https://www.youtube.com/watch?v=OiRhX6FDCVw
BAZAR Prodám Victron SmartSolar 150/85-Tr
PetrPLZ (8 days) 
Pokud by se nahodou stalo, ze by zbyl, tak bych o nej mel taky zajem
BAZAR Solarni kabel 6mm
PetrPLZ (8 days) 
Je to venkovni? Je mozna i barva nebo jsou jen cerne?
Axpert VM III 5kw - v bypass režimu nedobíjí baterku
sindyk (8 days) 
Tohle bude ze servisního manuálu, já si hledal pro svůj MAX a je tam takový úplně stejným stylem nakreslený.
luky (8 days) 
Odkud pochází ten obrázek? Je to trochu v rozporu s tím, co mi napsal Kolařík...
Solax X3 hybrid G4
patasoldloafer (8 days) 
Vypadá papírově parádně, taky ho zvažuju do jednoho baráku, mám jen rychlý dotaz, těch 200V na baterce nebojíte se to skládat nebo zvažovat jen komerční řešení?