ATtiny85 + Uno komunikácia
DanoP (7 hrs) 
Obe referencie vedla seba, doplneny stlpec krok, ktory udava zmenu Vcc rovnu zmene vystupu ADC o jednotku pri danom Vcc. S rastucim pomerom Vcc a ref. napatia sa tento krok zvacsuje. To je nevyhoda tohto zapojenia.
kodl69 (10 hrs) 
To vypadá velice dobře, pokud to s 1.2V referencí na analogovým vstupu bude o polovinu horší, tak se pořád do těch 10mv vlezu, pokud budeš mít chvilku, mohl bys to zkusit i s 1.2V, aby byl vidět rozdíl v přesnosti?
Detaily pasivního domu
jahodovák (10 hrs) 
Asi by to chtělo nějaký nákres, popis systému (nucený či samotížný oběh) a použitých médií (zda jsou okruhy odděleny či ne). Kotel 25kW, ztráta domu po zateplení cca 15kW. Nucený oběh, na výstupu kotle trojcestný ventil, manuálně ovládaný při zátopu. Mám 800l AN vč.PUR 15cm izolační "obálky" je z druhé ruky, uvnitř zkorodovaný "had", který vyříznu. Záměr je zefektivnit spalování, vložit tuto AN do topného systému, v přechodném období přitápět elektrickou patronou z FVE. Žádná fototermika se neplánuje. Ptám se jak zapojit sekundár do topných těles. Určitě čerpadlo, možná trojcesťák ... Pokud mohu poradit,kotel na AN zapojit samotížně,pokud je kotel plechový tak přez třícesták,pokud litina tak snáší i nížší teplotu na zpátečce,sekundár už s čerpadlem a pokud nejsou radiátory vybaveny termostatickými ventily tak osadit třícestný ventil řízený podle venkovní teploty.U takto zapojeného okruhu je možno provozovat kotel v optimálních podmínkách a tím ušetřit dost paliva,jen se bude lišit nutnost znovuzatopení podle obsahu AN.Způsob zapojení a možné úspory myslím jsou ve starším časopise udělej si sám.Takto to má zapojeno dcera na baráčku,jen s nádrží 4000 l a pokud není zima stačí topit jednou tak za 3 dny.
ATtiny85 + Uno komunikácia
DanoP (10 hrs) 
Tak tu je vysledok, ked Vcc je ako referencia, na analogovy vstup pripojene napatie 2,048V.
Monitoring MPP Solar PIP4048MS cez USB
peater (11 hrs) 
Aha díky za info, jdu jim napsat. Hezký den. Ahoj už používáš ICC ? Ptám se proto, že nevím jakou desku s relé pro Home Automation. Náhodou nepoužíváš?
BAZAR UPS powerWare 5115 - 500VA - Rackmount
dumi (11 hrs) 
je bez baterii
dumi (11 hrs) 
Ahoj, mam tady jednu UPS powerware 5115 o vykonu 500VA, ma baterie na 24 V, aktivne chlazena a je na montaz do racku, takze se da dat na zed a nezabere do prostoru moc mista (1U). Nemel by o to nekdo zajem? Nejakou dobu se mi vali na pude a nemam pro ni vyuziti. Umi cold start jen z baterie bez napajeni. V popise pisi o LCD displeji, tento model jej vsak nema. Umi ovlivnovat vystupni napeti (snizuje pri prepeti a zvysuje pri nizkem) aniz by brala z baterii. Je to tusim Line Interactive technologie. Takze meni neustale. Netusim jestli je to cisty sinus nebo trapezoid, rpipojoval jsem jen PC. Mam i kabel k propojeni s PC a lyze do racku. http://powerquality.eaton.com/Products- ... 40E754186B Nesikla by se nekomu?
ATtiny85 + Uno komunikácia
DanoP (12 hrs) 
Zatial som zmeral klasiku - na analogovom vstupe privedene napatie z referencie, pouzita externa referencia rozsah 1200 az 2100mV Vcc konstantne 2,5V. Z tabulky vidno ze ak je referencne napatia od 1650mV uz je prevod ADC stabilny. (pomer napati Vref/Vadc je konstatny. Pomeram aj stav ked je Vcc ako referencia a meria sa externe ref. napatie. Chvilku to bude trvat.
Detaily pasivního domu
kybos (12 hrs) 
Rád bych se orientačně podíval na COP mého tepelného čerpadla. Kalorimetr a elektroměr s impulsním výstupem tam mám.... je něco hotového nebo budu muset t programovat? nedělal to někdo? Pokud se spokojíš s průměrnými hodnotami tak nikoliv. Já měřím jen namátkou okamžité hodnoty a stačí mi na to vodoměr elektroměr a dva párované teploměry. Jelikož mám konstantní průtok, tak mi stačí zjistit rozdíl teplot a příkon.
kybos (12 hrs) 
Přitápění peltiérem bude asi přece jen účinnější než elektrickou topnou patronou, i když ne o moc. COP tepelného čerpadla s kompresorem bude dosahovat výrazně lepších hodnot. Když se ale k provozním nákladům připočtou odpisy technologie, nemusí být peltier ve srovnání s automobilní klimatizací zase takový propadák (životnost mé automobilní klimatizace byla jen několik set provozních hodin).
střídač_N (12 hrs) 
Deset 100W peltiérů...... To asi bude i pravda, leč jsme opět na začátku "Přitápění elektrickou patronou je energeticky ten nejhorší způsob využití elektrické energie". Nějak se s tím problémem utkám. Doplněni z ELTEX: Tento kompresor je naprosto nevhodný.
Navrh FVE + menic a spojenie s Loxone
Beny (13 hrs) 
Ona je to spíš pseudobinární komunikace. Pokud nejsou produkty Victronu periodicky dotazovány, tak přes VE.Direct posílají pravidelně jednou za sekundu souhrn nejdůležitějších parametrů v textové formě. S tímto formátem jsem měl v Loxonu problém, protože se jedná o příliš mnoho údajů zasílaných příliš často (Loxone nestíhal převést všechny údaje do senzorů). Popis připojení a textové komunikace je poměrně pěkně popsán na této stránce: http://www.deszynski.com/victron-bmv-700-lan-port/. Já jsem použil pouze popisovaný převodník na LAN byť od jiného výrobce (Wiznet) a používám UDP komunikaci. Pro Loxone je lepší dotazovací komunikace, takže jsem si stáhnul z Victronu popis binárního protokolu a ten implementoval do Loxonu. V principu to funguje tak, že jednou za 0,5 sekundy pošlu z Loxonu na Victron dotaz na konkrétní údaj a ten následně spracuji senzorem. Pro příklad uvedu čtení napětí: Prosím tě, komunikace mezi Victronem a Loxone probíhá přes ModbusTCP? Což je propojení měniče do stejného switche, jako Loxone? A lze mít na této síti i jinou komunikaci nebo to musí být odděleno? Díky Plánuji totiž výstavbu FVE a řeším teď zatím jen sledování spotřeby, mám objednáno Loxone a Modbus extension pro napojení elektroměru.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (13 hrs) 
Raz som niekde našiel náhradnú dosku, ale už to teraz neviem nájsť.
Fotovoltaika na chatu
rottenkiwi (13 hrs) 
Na NB nastavíš 19 V 2 A alebo koľko treba, bral som minule odtiaĺ. / 24 to 19 / https://www.aliexpress.com/item/1pcs-lo ... e9101240e7 Ak ti treba z 11 až 15 na 19, tak step up, alebo to čo odporúčajú iní.
mobilik (13 hrs) 
Na notebook, ti stačí kúpiť originál konektor a dcdc menič dáš do nejakej krabičky a vyvedies priamo kábel.
Detaily pasivního domu
rva (13 hrs) 
No jo, koukám i na cenu u http://www.krbova-kamna-cz.cz/index.php?main_page=product_info&products_id=3258 a vidím, že jenom venkovní jednotka je 2x dražší, než celý invertorový split stejných parametrů, který jsem loni montoval doma.
mopadzi (13 hrs) 
Rád bych se orientačně podíval na COP mého tepelného čerpadla. Kalorimetr a elektroměr s impulsním výstupem tam mám.... je něco hotového nebo budu muset t programovat? nedělal to někdo?
kybos (14 hrs) 
Tak by stačil "jen" nějaký bastlíř, který by celé perfektní řízení klimy vyřadil a řídil invertor přímo. Tohle už je komerčně k dispozici: https://www.sinclair-solutions.com/cs/produkty/uni-dc-inverter-jednotky/venkovni-jednotky-uni-split-r32/6962-asge-12bi-053401000012600.html Tohle se dá pomocí SCMI-01.4 řídit napětím 0 až 10V.
rva (14 hrs) 
Já bych řekl, že dnes už je většina klimatizací invertorových. Tak by stačil "jen" nějaký bastlíř, který by celé perfektní řízení klimy vyřadil a řídil invertor přímo.
kybos (14 hrs) 
Deset 100W peltiérů koupíš určitě levněji než automobilní klimatizaci. (Jen kompresor mne nedávno stál přes 5000 Kč.) Troufnul bych si říct, že peltier bude mít rychlejší odezvu než kompresorová klimatizace.
střídač_N (14 hrs) 
Podle mého názoru jsou výkony v řádu 100W takové drobné..... Asi to byl ne zrovna šťastný příklad, spíš jsem tím chtěl demonstrovat, že bych rád tu klimatizaci reguloval dle přebytků tak do 1kW. Auto má asi spotřebu kolem 3kW do klimatizace. Jde taky o regulační odezvu. Kolik točím, tolik dávám a to tak, že hned.
Fotovoltaika na chatu
joseff (14 hrs) 
Na ali stačí koupit měnič buck cc/cv ,nastavit patřičný napětí a proud, a pak už jenom zbastlit konektor na baterku, třeba z mrtvé vrtačky na smeťáku, nebo to domontovat do stavebniho radia, mista je v něm dost Takže bych stejným způsobem mohl napájet/nabíjet třeba i notebook (20 V / 2,25 A)? Stačilo by tento buck měnič připojit k baterce nebo i jen k panelu bez baterky?
Detaily pasivního domu
kybos (14 hrs) 
Tak především, mám li jen 100W přebytků, tak bych je chtěl, ale jen ty, poslat do oné klimatizace. Podle mého názoru jsou výkony v řádu 100W takové drobné, že pokud nemáš ultrapasivní stavbu a teploměry s přesností alespoň na jedno desetinné místo, tak jejich vliv asi nepoznáš. Je to asi tak stejné jako jedna osoba na návštěvě a to jí nesmíš uvařit ani kafe. Pokud si chceš mermo mocí hrát s výkony v tomto řádu, tak zabuduj do rekuperační jednotky peltiera a v něm můžeš spojitě řešit spotřebu v DC v řádu stovek wattů. https://www.aliexpress.com/w/wholesale-100w-peltier-thermoelectric-cooler.html?src=google&albch=search&acnt=479-062-3723&isdl=y&aff_short_key=UneMJZVf&albcp=266121556&albag=7593673036&slnk=&trgt=dsa-42862830006&plac=&crea=64152518476&netw=g&device=c&mtctp=b&memo1=1t1&albbt=Google_7_search&aff_platform=google&gclid=Cj0KCQjwjbveBRDVARIsAKxH7vm94znIj5DFDGhiVFA_74NdEjmX7sM233FZb8V1O0WFbNjNUri_SfEaAhQ8EALw_wcB
kybos (14 hrs) 
Rozumím-li správně, voda se bude v AN vířit a nebude se vrstvit. Jak tomu zabránit. Oddělit primár nebo sekundár? Má tedy AN tohoto objemu nějaký přínos? Oddělení primáru a sekundáru výměníkem přináší vždy ztrátu tepelného spádu. Pokud má kotel optimální provozní teplotu topné vody 80°C a topí se do podlahovky nebo alespoň do nízkoteplotních radiátorů, tak to nemusí až tolik vadit. Turbulentnímu proudění a promíchávání vody v nádrži mohou zabránit vhodně situované přepážky, uložení nádrže na výšku a samotížný provoz alespoň na primární straně v případě, že se předpokládá přerušované vytápění. Zda má daný akumulátor nějaký přínos lze posoudit porovnáním tepelné kapacity akumulátoru a zbytku topné soustavy (včetně vytápěného prostoru a jeho obálky do hloubky efektivní akumulace).
střídač_N (14 hrs) 
A které jsou ty neduhy, případně důvody nevhodnosti? Tak především, mám li jen 100W přebytků, tak bych je chtěl, ale jen ty, poslat do oné klimatizace. S klasickou to nesvedu. Chci předejít námitce, že to třeba některé snad i umí, leč asi budou náročnější na pořízení. To nechci. Rád bych to v budoucnu spřáhl s kogenerací, případně poháněl nějakým BLDC motorem, tedy výkonové přizpůsobení přebytkům. Je otázka zdali účinnost v takovém režimu nebude taková, že bude jednodušší poslat to do topné spirály. Poslal jsem dotaz do ELTEXU.
kybos (15 hrs) 
A které jsou ty neduhy, případně důvody nevhodnosti?
Dumiho ostruvek
dumi (15 hrs) 
konecne sem se doatal k tomu natahnout napajeci kabel.od FVE do pracovny. Takze od vcera uz jedou routery a pc.na fve. uz zadny prodluzovacky skrz barak . vzhledem k nevyhovujicim aku se system v noci prepina na bypass na DS.
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (15 hrs) 
Ale já to mám zapojený jinak, já mám referenci jako napájecí napětí (arduino default) a měřím napětí "reference" na ADC vstupu, potom se to napájecí napětí vypočte jako Unap= Uref*1024/ADC , takže s tímhle problém nebude, jedině s menším rozlišením a tím i přesností. To jsme se asi špatně pochopili. Pokud můžeš odzkoušet tohle, jestli je to použitelný, bylo by to pro další postup přínosný. Teoreticky pak bude rozlišení okolo 3.3V cca 3.1mV, okolo 4.2V to bude cca 4mV, tak jestli to potvrdíš, bude další kousek mozaiky vyřešenej.
Detaily pasivního domu
střídač_N (15 hrs) 
....Asi to chce víc hledat....[/url] No snažil jsem se, leč to, co by bylo pro mnou zamýšlený účel použitelné, jsem jaksi nenašel. Něco jako klasickou klimatizaci (zde uvedenou Sinclair) mám a nacházím ji pro "naše" účely nevhodnou. Ta Čína je asi vhodnější (DC napájení), leč asi!!! trpí stejnými neduhy jak prvně zmiňovaná. Jako bonus bude asi cena včetně dopravy o dost vyšší než to zmastit doma. Budu se dál snažit.
kybos (15 hrs) 
Na trhu není, nebo spíš za rozumný peníz asi!! není tepelné čerpadlo s výkonem od 0,3-1kW... Asi to chce víc hledat. Co třeba tohle:http://www.chinesegrid.com/en/info.aspx?Id=215 nebo tohle:https://www.sinclair-solutions.com/cs/produkty/uni-dc-inverter-jednotky/venkovni-jednotky-uni-split-r32/6962-asge-12bi-053401000012600.html
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
MareC3k (15 hrs) 
Minimalne tato cast nevyzera byt uplne v poriadku....
rottenkiwi (16 hrs) 
Čo mohlo odísť na tejto pumpe, ak sa prehriala, lebo teplota vody bola okolo 60 *C ? Je to 12 V DC 18 W na vodníka do PC.
ATtiny85 + Uno komunikácia
DanoP (17 hrs) 
Mozem to dnes vecer skusit, ale co si pamatam tak to s ext. ref 1,2V bolo nepouzitelne, tvarilo sa to akoby bol zapojeny diferencialny vstup so ziskom 2. Pri vstupnom napati cca 0,6V na analogovom vstupe a referencnom napati 1,2V, ADC vracalo hodnoty okolo 1000 a potom pomerne rychlo islo k 1023. Az ked som nastavil ref. napatie blizilo k 1,6 sa to znormalizovalo a ADC uz vracal co mal. Pri pokusoch s referenciou 1,8V to islo uplne super presne podla ocakavania. Mam moznost plynule menit referencne napatie od 2,4V do 0V tak to este raz pomeriam. Nastavim si Vcc na fixnych 2,5V, na analogovy vstup dam z delica 0,8 aktualneho referenceho napatia a skusim ako sa to bude spravat (ADC by mal davat okolo 820). Aref aj analogovy vstup boli blokovane keramikou 0,1uF voci zemi cipu. Skusal som aj dalsi cip, ale to spravanie bolo zhodne. Su to Attiny85V z TME.
BAZAR P: Tristar MPPT 60A
dracekvo (17 hrs) 
Prodáno
Fotovoltaika na chatu
kodl69 (18 hrs) 
Na ali stačí koupit měnič buck cc/cv ,nastavit patřičný napětí a proud, a pak už jenom zbastlit konektor na baterku, třeba z mrtvé vrtačky na smeťáku, nebo to domontovat do stavebniho radia, mista je v něm dost
Detaily pasivního domu
kodl69 (18 hrs) 
Je, akorat se tomu rika splitova klimatizace
Jaký řídící modul preferuju ?
kodl69 (18 hrs) 
Je fakt, ze klasika 4x20e ani nenapadla, a asi bych to nechal tak trochu na jednom kazdym, co si na i2c zapoji
Detaily pasivního domu
ota (18 hrs) 
Ztrátu jsem pro jistotu přepočítal, po zateplení mi vychází 17kWh Elektrické přitápění je myšleno přebytky. Rozumím-li správně, voda se bude v AN vířit a nebude se vrstvit. Jak tomu zabránit. Oddělit primár nebo sekundár? Má tedy AN tohoto objemu nějaký přínos?
střídač_N (18 hrs) 
......Přitápění elektrickou patronou je energeticky ten nejhorší způsob využití elektrické energie pro získání tepla na otop domácnosti. S tímto názorem se dá souhlasit s jednou drobností. Na trhu není, nebo spíš za rozumný peníz asi!! není tepelné čerpadlo s výkonem od 0,3-1kW, navíc s proměnnými otáčkami (pro dosažení onoho rozsahu). Mám již dlouho v plánu použit kompresor jež využívá klimatizace automobilu. Dobrý rozsah otáček, tudíž i rozsah výkonu. Má prosím někdo tuto zkušenost, případně poznatky o účinnosti, či vhodnosti takového použití?
Jak dobít elektrocentrálou trakční akumulátory
SAKO (18 hrs) 
Děkuji, udělám si teda kabelové vývody s konektory a povedu minus pól externího dobíjení přes BMV 700. Je to tak dobře?
Detaily pasivního domu
kybos (18 hrs) 
Kotel 25kW, ztráta domu po zateplení cca 15kW. Nucený oběh, na výstupu kotle trojcestný ventil, manuálně ovládaný při zátopu. Mám 800l AN vč.PUR 15cm izolační "obálky" je z druhé ruky, uvnitř zkorodovaný "had", který vyříznu. Záměr je zefektivnit spalování, vložit tuto AN do topného systému, v přechodném období přitápět elektrickou patronou z FVE. Žádná fototermika se neplánuje. Ptám se jak zapojit sekundár do topných těles. Určitě čerpadlo, možná trojcesťák ... Ztráta po zateplení se mi jeví příliš vysoká. Je změřená nebo vypočtená? Udržet stratifikaci v akumulační nádrži s nuceným oběhem bude značně obtížné ne-li přímo neřešitelné nota bene v objemu pouhých 800l při výkonu zdroje 25kW. V tomto režimu může daný akumulátor fungovat nanejvýš jako hydraulický rozdělovač. I kdybys ohříval vodu jen ze 40°C na 60°C tak budeš potřebovat průtok 17l/min a ten v tak malé nádrži těžko převedeš na laminární proud. Pokud nejsou primární a sekundární okruh odděleny (v obou obíhá ta stejná kapalina), bude průtok nádrží navíc ještě větší. Přitápění elektrickou patronou je energeticky ten nejhorší způsob využití elektrické energie pro získání tepla na otop domácnosti.
Jak dobít elektrocentrálou trakční akumulátory
dracekvo (19 hrs) 
Regulátoru bude šumák, že baterku dobíjíš ještě bokem něčím jiným. Takže bych se nebál dobíjet bez odpojování.
SAKO (19 hrs) 
Dobrý den, solární sestava - 4x Banner energy Bull 230 Ah, Studer VT 65, 1700 Wp v panelech, jedu na 48V. Mám nevyužitou Hondu EU 10i, trvale dá 900W. Nabíječku jsem koupil 48V 10A. Mám to na dobití, kdyby bylo nejhůř. Musím odpojit vždy regulátor a solára, kdyby jsem to tou centrálou dobíjel, nebo to jde i nějak jinak, myslím bez odpojení. Děkuji moc.
BAZAR P: Tristar MPPT 60A
dracekvo (19 hrs) 
Oprava, natočeno cca 1 000 000 000 mWh
Fotovoltaika na chatu
joseff (19 hrs) 
...nabít baterku 20V baterku z 24V rozvodu je jednodušší než si kdo myslí... A jak se to tedy jednoduše dělá, prosím o vysvětlení. Díky!
BAZAR P: Tristar MPPT 60A
abrams (20 hrs) 
Zdravím , Prodám Tristar MPPT 60A. Natočena zhruba 1mWh. tos mě fakt dostal sem nevěděl že tristár má tak citlivý měření . Elektronům zdar
Detaily pasivního domu
xmasin (20 hrs) 
Prostudujte tyto stránky http://home.tiscali.cz/cz056018/Akukotel.html Pán na nich má docela dobře popsaný podobný systém, jaký chcete stavět.
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (20 hrs) 
našel jsem to stejný. Ještě mě napadlo dát dvě LM385 do série, ale to už je 2.4V (2.45V) a to už je zase moc. Nechceš ještě oměřit, jak se to chová s tou 1.2V referencí, jestli to bude moc velkej průšvih? Je to dycky o kompromisu, kdyžtak udělám desku na obě verze, někam okolo procesoru plácnout jeden SOT23 to už nic není. ta cenovka je tak drastická, že by asi bylo lepší tam na měření dát ADS1115, funguje od dvou voltů aspotřeba je taky celkem přijatelná. Ale to by asi znamenalo dát součástky z obou stran desky, to se mi moc nechce... Spíš řeším jinej problém, měnič mi nechce dát patřičnej výstupní proud, problém je to, že při rozběhu měniče se zvyšuje proud mosfetem, LM3481 to měří přes odpor v S mosfetu, a když úbytek napětí překročí danou hodnotu, tak neomezí střídu, ale vypne pwm, vynechá tak 5-6 pulzů, a znovu, behem 3-4 pulzů co se jim zvětšuje šířka, se to znovu vypne, a tak pořád dokola, měnič místo 5-7A odebírá 1-1.5A, a to je fakt blbý, navíc tohle prostě nemůžu pustit do světa z principu. Testoval jsem proudovou zpětnou vazbu tak, že jsem tímhle napětím "podložil" dělič u vstupu zpětné vazby, ale nefunguje to tak, jak jsem předpokládal, zásah do regulace je malý. Asi to bude chtít nějakej aktivní prvek, ale zatím v tom nemám jasno, jak to vyřešit, aby při zvýšení napětí na snímacím odporu někam k 0.1V došlo ke zvýšení napětí na vstupu zpětné vazby nad 1.2V a tím se omezila střída pulzů. Když měnič jede, mám k dispozici pomocný napětí 4.5-8V, podle zatížení a střídy, zároveň z tohohle napájím dělič zpětné vazby.
Detaily pasivního domu
ota (20 hrs) 
Asi by to chtělo nějaký nákres, popis systému (nucený či samotížný oběh) a použitých médií (zda jsou okruhy odděleny či ne). Kotel 25kW, ztráta domu po zateplení cca 15kW. Nucený oběh, na výstupu kotle trojcestný ventil, manuálně ovládaný při zátopu. Mám 800l AN vč.PUR 15cm izolační "obálky" je z druhé ruky, uvnitř zkorodovaný "had", který vyříznu. Záměr je zefektivnit spalování, vložit tuto AN do topného systému, v přechodném období přitápět elektrickou patronou z FVE. Žádná fototermika se neplánuje. Ptám se jak zapojit sekundár do topných těles. Určitě čerpadlo, možná trojcesťák ...
Fotovoltaika na chatu
Iggi (20 hrs) 
Pôjdem do tých 24V, však preto sa pýtam tu na fóre aby som to spravili čo najlepšie, minimalisticky. Pozerám že tie nabíjačky do auta sú na 12-24V, čiže to je OK. Menič mi relatívne ani netreba, žiadnu telku a kraviny tam mať nebudem. Ledky na 24V v pohode ... Tým pádom mi stačí kábel 2x2,5mm. Autozapalovač zásuvka vypadá v pohode. Panel kupujem 280Wp Saronic tu z fóra z Martina. @Kodl69 Díky za pomoc
BAZAR P: Měnič 48V/230V 5000W PowerJack LF
dracekvo (20 hrs) 
Prodám tento měnič. Kupován od matěje. Od něj upraven na nížší spotřebu a prý vyřešil i problém s odpálením při zapojení nabíječky. Toto sem nikdy neměl odvahu zkoušet. Odešel tam 2xRC člen. Vyměnil jsem jednu stranu. Druhá strana zatím v pohodě, ale na její výměnu je nutno měnič více rozebrat. Součástky na výměnu přídám. Zatižitelnost odhadem do 3000W, ale nevím na jak dlouho. pračka/myčka + stolní herní pc + lednici + velký mrazák + světla dával bezproblému vše najednou. Cenu bych si představoval 7-8 tis, případně nějaká rozumná dohoda. Jsem ochotný též ponížit cenu výměnou za nějaký menší měnič (300W) s čístou sínusovkou na 12V + doplatek
BAZAR P: Tristar MPPT 60A
dracekvo (21 hrs) 
Prodám Tristar MPPT 60A. Natočena zhruba 1mWh. Tristary jsem několikrát reklamoval. Reklamace vždy byla výměnou za nový kus. Tento je zhruba listopad 2015. Poslední rok odpojeno. Díry na vývodky neporušeny. Příslušenství originál krabice, teplotní čidlo. Kupováno na ostrovni-elektrarny.cz Do 40km můžu bezpladně dovézt. Cenu bych si představoval okolo 10 tis.
Fotovoltaika na chatu
kodl69 (21 hrs) 
dvě baterky jistě. Už to vidím. měnič za rok odejde. a zase se bude shánět nějakej na 12V. Ostatně co musí být zapojený do měniče na chatě? Jestli televize, tak to jistě jde řešit jinak přímo z 24V, nářadí aku dnes udělá hromadu práce a nabít baterku 20V baterku z 24V rozvodu je jednodušší než si kdo myslí. Je potřeba se oprostit od sterotypů a postupovat trochu kreativně, hlavně minimalizovat konverze napětí semo a tamo. Zásuvky na stěnu mám vyzkoušený v anglické verzi, do evropskejch na 230V to nejde ani hodně velkou silou, a ty nabíječe USB se dají koupit i ve 24V verzi, akorát není obvykle pravda údaj 2A, většina dá méně než 1A. Jak asi budou vypadat autozapalovače na zdi?
Iggi (21 hrs) 
@kodl69 tak určite by bolo lepšie riešene 24V, len mám menič napätia na 12V, chcel som na stenu namontovať auto zásuvky do ktorých by šli nabíjačky. Celkovo mám veľa vecí na 12V. Regulátor som už objednal ten 30A makeskyblue. Nejaká veľká záťaž tam nebude, čiže by to mohlo byť OK. Na 24V rozvod treba aj dve(12V) baterky, nie?
ATtiny85 + Uno komunikácia
DanoP (21 hrs) 
Hladal som nejaku referenciu 2V (+-) ale nic rozumnejsie ako REF3020 som nenasiel. Je to seriovy stabilizator s vlastnou spotrebou pod 60uA v celom rozsahu vstupneho napatia (bez zataze staci vstupne napatia vacsie o par mV ako je referencne napatie). Jedina nevyhoda je cena 1,20 E pri 10ks odbere.
Detaily pasivního domu
mopadzi (22 hrs) 
Mám trubky z nerezového vlnovce, tlakem se nafoukly a pak jsem doplňoval kapalinu několikrát ,odvzdušňoval atd. Pokud se nepřehřívá ta kapalina tak nedochází k její degradaci. a máte tam expanzomat? mám to samé a trubky se nenafukují
Janma (23 hrs) 
Mám trubky z nerezového vlnovce, tlakem se nafoukly a pak jsem doplňoval kapalinu několikrát ,odvzdušňoval atd. Pokud se nepřehřívá ta kapalina tak nedochází k její degradaci.
Jaký řídící modul preferuju ?
dracekvo (23 hrs) 
Ano paraelně. Je tam tranzistor, protože procesor by to samozřejmě nezvládl. Já sem nějak nevěděl jak tprogramově tu topologii kruh pojmout. Tak sem zvolil toto řešení, protože se mi nad tím nechtělo přemejšlet Obyčejné LCD 4x20 nechceš? Vejde se tam v přehledem 16 článků. Což je podle mě nutnost a nemá cenu tam dávat display, kam se nevejde údaj o 16 článkách. Ještě by šlo udělat víc verzí. Jednotky určený pro 4-8 článků, by display mohli mít menší.
BAZAR predám nové 280Wp polykrištály
1romeo1 (1 days) 
Predám nové (funglovky) polykrištalické panely Saronic 280Wp s plusovou toleranciou výkonu +3% čiže až 288Wp. 5BB zbernica!!! 164x99x3,5cm, 60článkové skladom v Martine, Slovensko. cena : 1-10ks= 110€/kus 11-30ks=105€/kus nad 30ks=100€/kus kontakt: 1romeo1@azet.sk +421949448292 pri objednávke uvedte, že voláte z MYPOWER fóra
Axpert
kodl69 (1 days) 
Beze strachu, ty PN000 se s 160A pojistkama používají v průmyslu úplně běžně, bez jakýhokoliv problému. Jedničková pojistka je fakt velká, mě by to všechno do rozvaděče v jedničkách ani nevešlo... Ostatně je to o napětí, 160A při 50V je 8kW, a pro 5kW měnič na 24V je lepší dát 225A, a to už je PN1. Taky zatím jediná, co jsem na DC instaloval. Tady se dá koupit, sice draze, ale dá: https://eshop.elfetex.cz/10-081-998-spo ... pojistkovy
Detaily pasivního domu
kodl69 (1 days) 
to Janma: Jaký vychlazování? K čemu je to dobrý? Když už to teplo nemám kam dát, tak se prostě vypne oběhový čerpadlo, kapalina v kolektorech (celkem 2l ve 4m2) vyvře, čímž se tlak v okruhu zvýší z 0.11MPa na 0.15MPa (nic zvláštního) a po zapnutí čerpadla jenom trochu v kolektorech zapraští, jak je ochladí kapalina, a jede se dál. Už to takhle provozuju víc než 10 let a bez problému. Jediná chyba je, že mikro netěsnosti systému každý dva roky sežerou 1-2l toho Solarenu, ale aspoň si udržuje rozumnou teplotu zamrznutí... To naspoření do jiné nádrže jsem si kdysi zkoušel spočítat, 60m2 je běžná bečka z benzinky, nahřívat by ji muselo celý léto aspoň 40m2 panelů a i s 1m tlustou izolací by začátkem prosince měla teplotu 40°C, takže k ničemu. Kybos to píše správně, je lepší v zimě využít aspoň to málo, mezisezónně skladovat teplo je megalomanskej projekt, kterej nikam nevede.
Jaký řídící modul preferuju ?
kodl69 (1 days) 
Ještě je trochu k diskuzi, co za displej tam dát. Energeticky nejlepší a celkem jednoduše ovládnutelnej je displej z N5110, 84x48 bodů LCD. Vejde tam 6 řádků(raděj 5) a na každej cca 3 napětí. Ty co budou balancovat můžou inverzně blikat a článek s nejnižším napětím může být negativ, nebo nějakej OLED - vyšší spotřeba, nebo nějakej SPI LCD 64x128 bodů - bez podsvícení to taky moc nežere.
Detaily pasivního domu
kybos (1 days) 
Měl bych hloupý dotaz k instalaci AN. Máme primární okruh z kotle, odtud spodem přes stratifikátor do AN a horem sekundární, topný okruh, topení a zpátečka do spodní části AN a zpět do kotle odkud? Asi by to chtělo nějaký nákres, popis systému (nucený či samotížný oběh) a použitých médií (zda jsou okruhy odděleny či ne).
kybos (1 days) 
Jakou používáte nádrž? Myslím tedy materiál a izolaci. Jak tuto nadrz vytápět FV nebo termické panely ? Napadlo mě použít teplo nosné médium -olej. Dal by se v létě vytopit i na vyšší teplotu Uvažoval jsem o nádrží ve sklepě. Používám nerezovou tlakovou nádrž. Základní izolace je 16cm Isoveru (po několika pětiletkách už se poněkud slehla na cca 10 cm) a proto jsem ji na kritických místech postupně doplňoval dalšími vrstvami (fólie s hliníkovou odraznou vrstvou, pytlované zbytky různých obalových materiálů, starší deky a vše co tepelně izolovalo a nemělo zrovna jiné smysluplné využití). Absorbéry mají taktéž ze spodní strany izolaci 16cm Isoveru a reflexní fólii s hliníkem. Pro danou velikost plochy je fototermika jednoznačně účinnější a levnější vzhledem k poskytnutému výkonu. U fototermického systému je většinou výhodnější mít nádrž umístěnou nad absorbéry a to hned z několika důvodů.
Jaký řídící modul preferuju ?
kodl69 (1 days) 
ne, s vnějším světem. mezi balancery bude jenom jedna linka s optočleny, v podstatě topologie kruh, už to tak nějaká firma s úspěchem používá. To máš jako těch 16 optočlenů spojenejch paralelně? Pokud jo, by mě zajímalo, jak ten procesor ubudí 16 optočlenů paralelně... příp jaká je to topologie? bez obousměrné komunikace se připravuješ o benefity, třeba zapnutí balancování na drobek nižším napětí. Ten strašlivej lan modul ENC28J60 je k ničemu, musí se všechno udělat v arduinu, to samo bez SW neumí, W5100 (5500) umí TCP IP stack, tak jenom obsloužení PING s ENC28J60 je pro arduino dost práce, tudy raděj ne, navíc mi to pořád padalo, rozdal jsem je, jinak bych to vyhodil. A že ping není potřeba? do prvního problému na síti, podle mě je to základní diagnostickej nástroj, a cokoliv ve vnitřní síti mi musí na PING odpovědět.
Fotovoltaika na chatu
kodl69 (1 days) 
není potřeba zkoušet, stačí počítat. zkratový proud musí být minimálně 5 ti násobek jmenovitýho proudu pojistky, raděj 7.5 násobek, potom R=2*0.017*délka v metrech/průřez v mm2 a I=U/R, dpororučuju počítat nejhorší případ, tj vybitou baterii. Pro 20m kabelu 2x5mm2 (spojený žíly 4x2.5mm2) to dává zkratovej proud nějakejch 80A, takže 10A jistění by to mělo snést. Ale pokud bude na konci odběr 10A, tak bude úbytek napětí podle výpočtu 1.36V, což je víc než 10% z celkovýho napětí, není to škoda? Není lepší použít aspoň 24V, a rázem je všechno jinak, pro stejný výkon stačí pojistka 5A, na kabelu 2x1.5mm2 bude úbytek 2.26V, což je 8% z jmen. napětí, na 2x2.5mm2 1.36V, což je snad přijatelnejch 5%... u 48V je to zase jinak. Ale tohle tady argumentuju pořád, pokud nejsem majitelem měděnýho dolu, tak musím na vyšší napětí... Navíc na 24V snadno a levně koupím 225 až 275Wp panely, co jim stačí PWM regulátor.
Detaily pasivního domu
ota (1 days) 
Měl bych hloupý dotaz k instalaci AN. Máme primární okruh z kotle, odtud spodem přes stratifikátor do AN a horem sekundární, topný okruh, topení a zpátečka do spodní části AN a zpět do kotle odkud?
Janma (1 days) 
Zapojil jsem na jaře dva panely (4m2) na ohřívání TUV. Fungují výborně. Ale celý léto jsem musel v noci vyhlazovat tepla voda byla nad 70 stupňů. Bojler je 300l. Tak jsem si říkal ze ten přebytek by šel přes léto naspořit do jiný nádrže.
BAZAR 2 kusy LFP
casper (1 days) 
Je možné mi poslat telefonní číslo, pro rychlejší domluvu?
Jaký řídící modul preferuju ?
dracekvo (1 days) 
Já sem možná napoprvé nepochopil dotaz. Tím LAN+modbus jsem myslel komunikaci toho řídícího modulu s vnějším světem. Třeba právě nadřazeným PLC. Dotaz byl nejspíš na preferenci komunikace mezi řídícím modulem a balancéry, ano? Tam bych to viděl na RS485. RS232 bych vynechal, tam myslím je problém, že nemůže být víc věcí na jedné sběrnici. Bezdrátovejm věcem bych se vyhnul. Já se u svejch balancérů inspiroval v komunikace DS18B20 + jsem udělal malou modifikaci k obrazu svému. Měl sem několik důvodů. Balancéry jsem stavěl co nejvíce lowcost a nechtělo se mi babrat s vymejšlením izolovaný RS485. Takže používám na balanceru jeden vstupní optočlen 817c a jeden výstupní. Rychlost komunikace sem nijak nehrotil. 16 údajů o napětí vyčtu během 2,5 vteřiny. Ty změny na baterkách nejsou až tak divoký, aby to nebylo dostačující. Tím pouze vyčítám aktuální napětí. Jinak si balancer žije zvým životem nezávisle na nějakém řídícím modulu. Viz. zde. viewtopic.php?f=39&t=3021&p=61000&hilit=+byl+by+z%C3%A1jem#p61000 Od té doby vývoj stojí. Ještě tam chci právě implementovat LAN modbus. Izolovaná RS485 by asi byla víc profi a univerzálnější.
Detaily pasivního domu
kodl69 (1 days) 
Asi jsme na tom TZB info četli stejný články. Tak snad ten můj bastl v boileru funguje správně, když velice podobně vypadá. Olej má zásadní nevýhodu, a to podstatně nižší tepelnou kapacitu a vyšší viskozitu než voda. V primárním okruhu mám naředěnej propylenglykol, obchodní název tuším Solaren, a při tlaku 1.5Bar nevaří ani při 120°C, to už mám trochu strach o boiler, ale ten přes 90° nikdy nešel, jinak mám všude vodu z vodovodu.
Jaký řídící modul preferuju ?
Matess (1 days) 
wiznet je drazsi, ale kdyz se to postavi na enc28j60 tak to stoji par korun...
kodl69 (1 days) 
ne, wifi je o ESP8266, a lan je o arduinu + W5100 (W5500) což je výrazně nákladnější řešení. Já osobně bych preferoval arduino, který udělá s jistotou tu "špinavou práci" jako že načte hodnoty z modulů, vyhodnotí limity a v případě nutnosti sepne jějakej výstup (alarm, přebití, podpětí....) a třeba přes uart pošle ty data dál, ale nebude je moci ohrozit třeba odpojení lan kabelu, ztráta komunikace s AP atd. prostě to důležitý na něčem hodně low level, a ty "feature" udělat na druhým procesoru. Ale možná mě někdo přesvědčí, že není problém třeba tím ESP obsloužit všechno, bylo by to jednodušší...
Detaily pasivního domu
Matess (1 days) 
cena oleje cloveka rychle odradi...
LiFePO4 jako startovací baterie do auta ?
abrams (1 days) 
Zdravím , v autě mám 40Ah LiFe Winston už 6 let . Origo bylo tuším 55Ah volovo . S alternátorem sem nehnul , myslím tím úpravu napětí , jak psal Kodl69 , použil sem sestavu 11-ti diod o reálném úbytku cca 0,6V k dosažení 13,6V na aku čili i v el síti auta . Mimo jiné mám dééélší životnost 12V žárovek . Zmiňovaná Viktorova krabička není použitelná coby náhrada startovacího volova , už kvůli startovacím proudům od 400A až 800A dle typu motoru a startéru . Elektronům zdar
Detaily pasivního domu
Janma (1 days) 
Jakou používáte nádrž? Myslím tedy materiál a izolaci. Jak tuto nadrz vytápět FV nebo termické panely ? Napadlo mě použít teplo nosné médium -olej. Dal by se v létě vytopit i na vyšší teplotu Uvažoval jsem o nádrží ve sklepě.
Power Jack 5000W - kde sehnat?
dracekvo (1 days) 
Cenu nevím. Ale řeknu to takto. Za méně než 8 tis si ho raději nechám doma, pro strýčka příhodu. Nějaká menší dohoda samozřejmě možná. Třeba výměna za nějaký 12V měnič s čístou sínusovkou + doplatek. Vstupní rozsah netuším. Je bez úprav. Takže default od výrobce. A ještě musím upozornit známou věc, že to není 5kW. Dává tak 3kW. 2,2kW náhřev pračky + PC + mrazák + lednici zvládal v pohodě + nějaký světla. Ale zatížit ho delší dobu 3kW, tak se asi vypne na přehřátí. Nikdy jsem to netestoval. A je dost těžkej. Pošta do SK asi bude drahá. Našel sem nějakej popis 8kW verze a tam je: Input Low Voltage Alarm 39V Input Low Voltage shutdown 37V Input High Voltage Alarm 62V Input High Voltage shutdown 63V
rottenkiwi (1 days) 
Hej, keby som ho zobral, aká by bola cena a aký má vstupný rozsah ?
Detaily pasivního domu
kybos (1 days) 
Před několika lety jsem na základě pozorování proudění ve stratifikátoru doplnil ještě 30°kolena k odbočkám na laminarizaci proudu vody. Je nutno poznamenat, že nabíjení akumulátoru probíhá v sekundárním okruhu pouze na samotížném principu, aby nedocházelo k porušení stratifikace oběhovým čerpadlem. Plášť nádrže byl zvolen z materiálu s nižší tepelnou vodivostí (nerez) aby tepelný zkrat pláštěm nenarušoval teplotní rozvrstvení akumulátoru, což u původní ocelové nádrže výrazně degradovalo výsledný efekt. Poznámka: Dělící spáry dlažby odpovídají pravoúhlým souřadnicím řezu nádrže. Bílá tyč vložená ve stratifikátoru má ve skutečnosti vodorovnou polohu a vyznačuje ekvitermní hladinu termosifonu v klidovém stavu.
Power Jack 5000W - kde sehnat?
dracekvo (1 days) 
rottenkiwi: to je na mě?
rottenkiwi (1 days) 
A aký má ten PJ nap. rozsah na vstupe ?
Fotovoltaika na chatu
rottenkiwi (1 days) 
Treba vyskúšať, či to istenie bude funkčné, lebo ak istič/poistka nepreruší skrat na konci vedenia, tak z káblu sa stane topná špirála.
Power Jack 5000W - kde sehnat?
dub042 (1 days) 
S dovolenim pouziji toto vlakno a zeptam se, nemate nekdo PJ v te nove hranate krabici? Jen by me zajimalo, zda je tam vsechno jako v tech starsich, nebo to wong zase trosku vykuchal. V manualu pisou, ze 8k, 10k,15k maji stejnou hmotnost,tak nevim
dracekvo (1 days) 
Krátkej nebo dlouhej, to nevím. Jinej sem naživo neviděl. Ale na aliexpresu určitě najdeš. A má 1 toroid. No za cenu 150€ si ho raději asi nechám jako nějakou zálohu, nebo vyměním za 12V verzi. Od tomáše sem ho kupoval za 20 tis
JonasPP (1 days) 
Tak zhruba 150-180€ Ale nevedel som,že PJ na 48v je aj 5KW. To je ten kratky z jednyn trafom?
Fotovoltaika na chatu
Iggi (1 days) 
Môžem použiť kábel CYSY 4x2,5mm2 (H05VV-F) - napr. žily zapojené do kríža na vnútorný 12V rozvod?
Legislativa
mypower.cz (1 days) 
Zde spoléhám na mnou jinak nenáviděnou EU, která snad nedávno ustanovila, že jakákoliv forma ožebračování samovýrobců ze strany členských států EU není přípustná. Ani na to nelze spolehat. Tam jsou taky zadni vrata. viewtopic.php?t=3527&p=77056#p74457
Jaký řídící modul preferuju ?
dracekvo (1 days) 
Jo a když už to bude mít wifi. Tak nebude problém místo wifi dát LAN modul. A modbus přes wifi může být také. Já jen mám raději u věcí co leží na stejném místě připojení přes kabel. Wifi jen u toho, co se přenáší. Hlavně LAN/WIFI je univerzální budoucnost. Už i zabržděný siemens opouští 485 a přechází na LAN. A protokol modbus je dost univerzální na to, aby se nechal implementovat skoro do všeho.
Axpert
dracekvo (1 days) 
Já dávám velikost 1. Protože 160A je max. proud pro velikost 00. Nerad používám věci na maximu I když tady těch případů, když by to jelo při těhle proudech asi moc nenastane. Já je koupil ze skladu místního jzd. MOC 36 kč
Power Jack 5000W - kde sehnat?
dracekvo (1 days) 
Nechce se mi zakládat nové téma. Jaká je dnešní cena PJ? Chtěl bych prodat 5000W 48V. Je upravený od matěje. Tj. nízká klidová spotřeba a měl by prý mít vyřešený problém s odbouchnutím, když se za běhu připojí do sítě aby nabíjel. Ale toto jsem neměl odvahu zkoušet, nabíjel sem jen jednou a to stylem, že sem ho nejdřív zapojil do sítě a pak až zapnul vypínačem. Měnil sem na něm dva RC členy z jedné strany, kde se odpálili odpory. Vyměnil sem za kvalitnější součásky. Z druhé strany jsem je bohužel nevyměnil, protože se tam nedá dostat a musel bych kvůli tomu kuchat měnič. Ale vypadají zatím v pořádku.
Axpert
dumi (1 days) 
To co mam ja je: 00SU5N pojistkovy spodek SU5 velikost 00 160A stal necelou stovku. Meli jich plnej sklad. sms elektro.
kodl69 (1 days) 
To neni možny, nedavno jsem je nekde kupoval po50Kč, bazos nebo aukro ostatne do 120 A jsou opv22, a do 160A PN000.
dracekvo (1 days) 
Však hej, mám ty samé pojistky. Ale mluvím o těch spodkách pro ně. Už se nevyrábí. Jestli někde jsou, tak je to doprodej skladových zásob.
Jaký řídící modul preferuju ?
kodl69 (1 days) 
Spíš je to o tom, že když už si s tím bude někdo hrát, tak any nevznikl jenom jeden kus. Modbus over ip zvládne i w5100 k arduinu, jenom najít tu správnou knihovnu.
Axpert
dumi (1 days) 
Ja koupil.obyc pojistky a v pohode za par korun. [img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181022/49637e5fc3aa0b23560f22f8b8b85b27.jpg[/img] Je pravda ze to neni nic estetickeho, ale ucel to splni. Na docasny odpojeni vyklopim pojistku z jednoho konce a v pohode.
Legislativa
xmasin (1 days) 
Kdysi jsem řešil přepínání napájení domu mezi DS a náhradním zdrojem (schválně jsem nespecifikoval typ náhradního sdroje) a od ČEZ Distribuce jsem dostal tuto odpověď: Odpovídám na Váš dotaz ohledně připojení náhradního napájení v případě výpadku elektrické energie za použití, elektrocentrály nebo motorgenerátoru, případně jiného zdroje. Nemám námitek k tomu, aby jste si náhradní napájení připojil, za podmínek absolutního odpojení od sítě, a to tak, aby nedocházelo k napájení distribuční sítě a tím pádem k možnému způsobení úrazu elektrickým proudem nebo poškození majetku ČEZ Distribuce. Takže přepínání jsem vyřešil ručním přepínačem 1 - 0 - 2 od ABB, který je pro tyto účely určený a schválený, takže pokud je vyřešeno přepínání tímto způsobem, tak nemusím mít striktně oddělenou elektroinstalaci (dvoje zásuvky, dva světelné okruhy ...).
Axpert
dracekvo (1 days) 
S tím počítám. Nevěřili by jste, jaký je problém sehnat pojistkový spodek vel 1. Oni už se nevyrábí. A ty nové pojistkové odpínače s ip20 v těchto dimenzích jsou tak za 1000 kč.
youda (1 days) 
Bude stačit. Jen budeš potřebovat samostatnou pojistku pro každý invertor. Na jištění záporné větve se vykašli. EDIT: S tím jištěním záporné větve je to navíc ošemetné vtom, že tam přímo na baterce často člověk má různé bočníky, měření napětí atd. Pokud vypadne pojistka, tak si mínus pól najde cestu třeba přes měřící kabel což má dva efekty: 1) V měření to ukáže nějaký nesmysl. 2) Když má člověk fakt smůlu, tak mu pár káblíků nebo švábů shoří.
Jaký řídící modul preferuju ?
dracekvo (1 days) 
Já nevím k čemu tu anketu máš. Jestli hodláš zahájit nějakou výrobu balancérů + řídícího modulu na nějaké platformě mikroprocesorů, tak implementace LAN modbus není tak drahá. I arduino to umí. Já si pomalinku buduju mozek elektrárny na PLC siemens. A tam je LAN integrovaná, takže mě to vyjde nejpohodlněji. Na 485, 232 bych musel dokupovat kartu. A 232 tusím funguje jen mezi komunikací dvou zařízení. Takže při nejhorším 485, kde už se nechá pověsit těch zařízení vic.
Axpert
dracekvo (1 days) 
Vidím, je to tak pěkně nakreslené. Konkrétně odstavec "One inverter in each phase" A myslíte, že je nutné jistit i záporný pól od baterek? Momentálně mám nakoupenej matroš jen na jištění kladné větve a záporná bude natvrdo propojená. A ohledně jištění. Píšou tam 100A při 60V. Pokud to dám na 48V. Bude stačit 125A nožová pojistka?
Legislativa
youda (1 days) 
Jak to tak čtu, tak ten "zjednodušený režim" bude stejná kulišárna jako třeba "rychlá půjčka" Stejně je to hnus: Dukovany, Temelín i vybudování DS jsme všichni zaplatili z našich daní. U těch co nežili za komančů to zaplatili jejich rodiče a dědové. Neříkám, že elektřina má být zdarma, ale to jak je dnes vytvořena struktura plateb je prostě zlodějina. Půlka ceny jsou jenom desátky! V takhle složté struktuře se normální člověk vůbec nemůže zorientovat. A kdykoliv bude potřeba, může vládnoucí třída upravit libovolnou položku tak, aby se penízky sypaly stále stejným tokem, bez ohledu na to jak moc budou občané šetřit elektřinou. Argumentace tím, že když chcete připojit, tak vás ČEZ připojí je taky lichá - kdo nemá sloup u pozemku, tak vybudování přípojky zaplatí pěkně ze svého. Přijde mi to velice podobné jako s vodárnama - prostě rejžování na infrastruktuře, kterou vybudovali naši předkové. //blicí smajlík//
BAZAR Predam 250W polykrystal
Igy (1 days) 
Predane
2,5kW kósek za pryglem.
vlkazajac (1 days) 
Dnes jsem zažil opravdové překvapení, Za dopoledního slunce 10:45 hod. mě dávalo to nové políčko až 800W. ..... Tiež som mal divoké pomery, ale keď slnko chvíľami svietilo cez čisté "okno", tak to dávalo zo 750 Wp tiež dobre. Slnko bolo nižšie o 8° od optima, teplota asi 10°C, čistý vzduch..... Prúd celých 3 x 9 A !!!
Axpert
youda (1 days) 
3f zapojení je nakresleno zde, strana 8: http://www.mppsolar.com/manual/PIP-HS,MS%20(PF1.0)/PIP-HS_MS%20Parallel%20Guide.pdf Dej si pozor na to, že mezi invertory pracujícími v různých fázích NESMÍŠ zapojit current sharing kabely. Zapojíš jen datové a silové.
dracekvo (1 days) 
Takže aby jsme to schrnuli. Axpert MPPT + LiFePO v pohodě, pokud se tam dá neofiko firmware? S 3f provozem budu asi průkopník, takže s tím nikdo neporadí. A teď vy co ho máte. Kromě hlučnosti, trápí vás něco? Kdyby jste kupovali znovu, vemete axpert, nebo šáhnete jinam? Tu 5kW verzi provozuje někdo?
youda (1 days) 
Nejnovější firmware je k nalezení zde: http://forums.aeva.asn.au/viewtopic.php ... start=1600 INFO: Všechny Axperty i klony trpí stejnou chybou. Ve firmware SCC části je špatně ošetřena jedna z podmínek nabíjení, takže pokud nastane určitá specifická situace, Axpert přechází z Bulku do Floatu příliš rychle a baterky tudíž nedobije doplna. Typicky pokud se před koncem nabíjení objeví na obloze mrak, tak SCC to vyhodnotí, jako že baterka už je plná a přestane nabíjet úplně. Takže LiFe se nikdy nedobije do plna. Chyba existuje už strašně dlouho a dva kluci z austrálie (Coulomb a Weber) pravidelně vydávají opravený firmware, který nabíjení řeší. Jako výchozí bod vždy použijí nejnovější verzi oficiální FW Axpert. Viz odkaz výše. Nedávno například Coulomb do FW přidal funci, že pokud má člověk třeba 3 Axperty zapojené v paralelním tandemu, tak může večer poslat přes sériák příkaz, který dva Axperty přepne do úsporného režimu a nechá běžet jen jeden. Nějaké oficiální firmwary se dají najít u p.Kolaříka, tam ale chyba není opravena: http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php?page=podpora Oficiální FW pro jiné modely lze ještě získat od MPP Solar, což je firma která má mnohem lepší technickou podporu než samotný výrobce (Voltronic). Bohužel, MPP solar se chce bavit jen s těmi, kdo mají jejich klony označované jako "PIP". Ty se prodávají hlavně v USA, případně na ebay.
Jaký řídící modul preferuju ?
rottenkiwi (1 days) 
Lenže to je dosť drahé, nie ? https://info.kmtronic.com/modbus-rs485- ... erter.html
Axpert
rva (1 days) 
Manuály mám od prodejce na adrese http://www.mppsolar.com/manual/
Jaký řídící modul preferuju ?
dracekvo (1 days) 
Ideál display + LAN modbus
Axpert
dumi (1 days) 
Jsi nasel FW u vyrobce? To se mi nepovedlo. Muzes se podelit o link prosim?
dracekvo (1 days) 
Dobrý vědět, že lifepo bude v poho. Za příplatek 4 tis člověk získá 80A MPPT, což je finančně docela zajímavé. Hlavně do budoucna, že budu jen dokupovat panely do max výkonu 12 kWp. Budu moct prodat tristar i powerjack. Mě by 15kW mělo v pohodě utáhnout barák bez nějakého přetížení. Mám přívod 3x25A (17.25 kW). A musím 3f. Ve starém baráku by bylo složité předělávat elektroinstalaci, aby něco bylo zapojené mimo invertory. Jen škoda, že k novému FW není nikde návod. I u výrobce je pouze ten starý bez popisu nových funkcí. lzahradil: můžeš napsat co tam přidali. Tu equalizaci, nebo ještě něco dalšího?
Arduino jednofázový měřič spotřeby/výroby
rottenkiwi (1 days) 
Veď na jednu SD kartu sa vojdú data z celej FVE aj jej 10-ročnej histórie. A z tých dát, sa dajú priebežne robiť xml, txt alebo JSON files, ktoré sa potom cez WebServer v Arduine servírujú priamo do browsera. Potom ak niekto chce a má bežiaci LAMP/WAMP server, tak to može duplicitne ukladať aj tam.
Axpert
lzahradil (1 days) 
Super, díky za rychlou odpověď. 1. škoda, že ten čas není nastavitelnej. Přitom je to jen záležitost malé úpravy firmware. Potom by s lifepo nebyl problém. Na 48V verzi je k dispozici upraveny FW který řeší problémy s lifepo4. Na 24V axperty které tu mám 3 tento FW bohužel není a tak i když mám všechny axperty s mppt tak nabíjím pomocí samtatnych regulátoru a axperti jsou jen jako měnice.
Detaily pasivního domu
kybos (1 days) 
Odbočky se musí nastavit tak, aby byly ve správném sklonu a fungovaly jako termosifony. Ono to není na fotografiích zrovna dobře vidět, ale ta stoupací (přímá) část odboček není zcela svisle ale mírně šikmo a to tak, aby bylo možné nastavit vhodný úhel odbočky k vodorovné rovině. Termosifon nesmí být ani příliš uzavřený ani příliš otevřený. Osvědčilo se mi takové nastavení, kdy přímka proložená vnitřní spodní hranou začátku odbočky a vnější horní hranou konce odbočky je přibližně ve vodorovné rovině. Pak funguje stratifikátor jako správný přepínač, kdy vypouští přicházející vodu jen do té správné vrstvy.
marko250 (1 days) 
Nepřimíchá tlačí tam médium čerpadlo,odbočky jsou kvůli nasměrování do své vrstvy o určité teplotě.Když budeš mít nahřátý vrch AN na maximum(90°C) a a směrem dolů bude postupně méně(dole 35°C),je nežádoucí rvát a mixovat nahřáté médium přez tyto chladnější vrstvy.Jelikoš přez tento velký objem pak ztratí požadovanou provozní teplotu k užívání.Aby se nově nahřáté médium správně zařadilo do své teplotní vrstvy v AN,tak se mu musí vytvořit cesta s malým objemem k promíchání a vstupy do všech vrstev,kde si už sama vyteče.Pokud v tom stratifikátoru narazí na teplejší vrstvu,jde automaticky do AN pod ní a to menší promixování trvá jen při náběhu termiky,pak tam jde stálá teplota a vrství se to podle stavu v AN.
Arduino jednofázový měřič spotřeby/výroby
luky (1 days) 
Nezapomeňte na jednu věc - ty data je potřeba někam ukládat. A je dobré, pokud to lze i nějak rozumně prohlížet. A to Arduino samo o sobě neumí. Sám jsem to řešil, protože mám kotelnu na PLC a nemám, kam ukládat historii. Zatím jsem to nevymyslel.
Axpert
rva (1 days) 
Firmware se stále vyvíjí a člověk neví, co vevnitř bude. U mého třetího PIP 5048MS(64V) je čas u bulk (C.V.= konstantní napětí) nastavitelný 5-900 minut. Je-li k dispozici síť, tak se s ní (bezbolestně) sfázuje, když síť vypneš, funguje Axpert bez vlivu na spotřebiče dál. V paralelní verzi jsem je neprovozoval, takže jeden o druhém nevěděli, ale šlo pohánět cirkulárku s přepínačem hvězda-trojúhelník 2x Axpert (samozřejmě každý má na vstupu jinou fázi) + 1 x zbývající fáze z DS. Paralelně je neprovozuji právě proto, že v tom vidím několik těžko řešitelných problémů - třífázová varianta má u mě tak slabé využití (cirkulárka + štípačka), že je klidně připojím na DS - paralelně na jedné fázi je pro mě zajímavé, ale jak při případném přetížení zajistit chod alespoň něčeho? Takto mám na jednom měniči životně důležité spotřebiče a ten se při přetížení přepne na bypass. Na druhém měniči mám ty nepodstatné a při přetížení se vypne a donutí obsluhu něco odpojit. Při paralelním by se oba přepnuly na DS, ale hlavní jistič by se taky přetížil a vypadlo by všechno.
mobilik (1 days) 
Ten čas absorcie sa dá nastaviť malou fintou. V novších modeloch je aj kolonka equalizacie. Tam sa dá nastaviť aby každý deň ju vykonal. Dá sa tam nastaviť napätie a aj čas.
Detaily pasivního domu
ota (1 days) 
Jaká je funkce odboček na stratifikátoru? Odhaduji že se do nich cestou vzhůru přimíchává chladná voda což přece není žádoucí.
Axpert
dracekvo (1 days) 
Super, díky za rychlou odpověď. 1. škoda, že ten čas není nastavitelnej. Přitom je to jen záležitost malé úpravy firmware. Potom by s lifepo nebyl problém. 3. Já myslel, že musí bejt přifázovanej. Když pak přepne na bypas, aby tam nevznihl nějaký ráz na spotřebiče s motorem. 4. tam je klasická rs232, že? Takže kdybych měl 3 axperty, tak budu v plc potřebovat i 3 porty. Nebo si ostatní berou nastavení od mastra? Používá tu někdo víc axpertů?
dumi (1 days) 
Ahoj, ma Axperta MKS 24V trosku jiny model, ale pokusim se odpovvedet. 1. tohle jeste nemam vypozorovane, ohledne LiFePo4 nevim, pouzivam Pb, ale take by me to zajimalo. 2. nemam vyzkouseno, ale nevidim duvod proc by melo byt 3. Axpert je plnej offGrid, takze netreba fazovat, kdyz zapnes bez site a pak ji zapnes nic se nedeje. Bud naskoci dle konfigurace nabijec, ten je DC a nebo bypass. Nevim o tom ze by se synchronizoval. nikdy vystup menice a sit nejede soucasne. 4. Ano lze, ma komunikacni port, klasicka seriova linka, daji se pres ni vycitat data i nastavovat hodnoty. MOmentalne mam rozepsanou knihovnu pro systemuPLC Tecomat Foxtrot, jestli foxtroty pouzivas rad ti ji poslu. 5. co sem koukal, tak bez zateze, ma muj axpert spotrebu menice okolo 20W. U vetsich modelu to bude mozna vic. Pri uspore energie poslou na vystup jednou za cas pulz, a kdyz nadetekuji zatez tak se zapnou, Kdyz sem tam dal zarovku slabouckou blikala v cca 2s intervalech. Cerpadylko to podle me nepozna, melo to problem s vykonem pod 30W. 6. AC spotrebu v rezimu bypassu sem nameril 2W (pri vypnutem AC dobijeni), kdyz jej zapnu je vejs o to dobijeni, v podstate nakej trvalej dobijeci proud tam je. DC spotrebu jsem v tomhle rezimju nemeril. 7. ne v rezimu vypnuti, a v rezimu vypnuteho vystupu na vystupu nic neni. 8. nemam 3f takze netusim.
dracekvo (1 days) 
Ahoj, měl bych dotaz k axpertům. Koukám po Axpert MKS 48-64V 5kW PAR-B, je to verze z MPPT. 1. Študoval návod a tam je napsáno, že je Doba absorbce min. 10min - max. 8 hodin a je to proměnlivé podle času bulk, který se vynásobí 10x. Jen tam v návodu není vůbec z toho grafu patrné od kdy se ten bulk počítá. Lze s axpertem používat LiFePO? Jde mi o to, jeslti kupovat verzi s MPPT (úspora za regulátor), nebo koupit levnější PWM. 2. počítám, že stejná baterie pro více axpertů nebude problém. 3. jak se chovaj když je třeba zapnu bez sítě a pak připojím síť, která bude mít odlišnou sínusovku. To třeba malinko změní frekvenci, do té doby synchronizovali? 4. Lze je nějak ovládat externím zařízením? Třeba PLC, arduiono atd.. Vypnout, zapnout, bypass. Vyp/zap. nabíječky? 5. Kolik mají spotřebu bez zátěže? A jak sechovají v režimu úspory energie? Vzduchování u akvária s příkonem 2W je asi neudrží zapnuté, co? 6. když jsou v režimu bypass, mají nějakou AC, nebo DC spotřebu? 7. pokud je úplně vypnu, prochází přes bypass elektrika? 8. Když mám 3f zapojení a přetížím jednu fázi, jsou do bypass všechny, nebo jen jeden?
2,5kW kósek za pryglem.
kodl69 (2 days) 
Tady to bylo podobný, přepnutí na DS bylo nevyhnutelný, zima v baráku, nedostatečně teplá voda v boileru a celkem 4kWh za celej den, ale špička byla 3.5kW, a to už omezoval regulátor, protože má nastavený max. proudy podle jištění jak od panelů, tak do baterky.
Detaily pasivního domu
kybos (2 days) 
Takto dříve vypadala má fototermická laboratoř. Má cca 30m2 plochy absorbéru. O pár pětiletek později jsem vylepšil napájení oběhového čerpadla fotovoltaikou a učinil ji tak zcela nezávislou na distribuční síti. A takhle funguje v zimě (18.2.2006): A tohle jsou teploty na primáru z téhož dne:
2,5kW kósek za pryglem.
volente (2 days) 
Dnes jsem zažil opravdové překvapení, Za dopoledního slunce 10:45 hod. mě dávalo to nové políčko až 800W. Za chvíli přišel mráček a bylo po radosti. Stejně mě to vzhledem k úhlu dost potěšilo. Nemusí pršet, stačí když kape, jen houšť by to chtělo.
Arduino jednofázový měřič spotřeby/výroby
kodl69 (2 days) 
řekl bych že ještě podstatně levnější je ACS712. Ostatně je to jenom indikace, jestli jedou všechny stringy +- stejně, měření je něco, kde je přesnost pod 2.5% z měřené hodnoty.
kodl69 (2 days) 
ještě je dobrý se zajímat o to, kolik má takovej krám vlastní spotřebu. Aby celá zimní výroba nepadla na režie...
youda (2 days) 
Jasně, že by baterku šlo sledovat. Stačí získat popis protokolu Ohledně toho proudového čidla, toto je asi nejvíc luxusní varianta. Většinu těch veličin nebudeš ani potřebovat (například Cos(fi) nedává pro DC moc smysl). Nicméně pokud budeš mít dva nebo tři stringy, tak tě tři čidla asi finančně nezabijí. Kdo má stringů deset, ten používá úplně jednoduché levné čidlo "amploc hall". Nevýhoda ale je, že musíš měřit realtime, jelikož je analogové.
LiFePO4 jako startovací baterie do auta ?
spacek (2 days) 
Na straně 14 návodu k tomu Victron Peak Power Packu píšou, že to není určeno ke startování auta, ale myslím, že by to vzhledem k těm silovým vývodům šlo... https://eshop.neosolar.cz/images_conten ... -es-se.pdf
Arduino jednofázový měřič spotřeby/výroby
Beny (2 days) 
To Loxone byl jenom příklad - Baterku je nejlepší vyčítat bočníkem, nebude-li mít vlastní chytrou BMS (některé baterky komunikují přes CANbus, některé RS232 či UART atd.) - Na stranu k panelům budeš potřebovat proudové senzory, ovšem musí být na DC takže Hall Senzor, nikoliv Current Transformer. Pokud tedy ten Modbus nějak někdy rozdejchám našel jsem zde na shopu tyhle napěťově prosudové senzory schopné pracovat na Modbusu. http://shop.mypower.cz/napetovy-a-proud ... r-485-3051 Což by se snad dalo použít i na ty moje 12x40V stringy. Baterka má komunikaci s měničem CAN/RS485, tedy že by šlo i jí sledovat? Na to by se asi už vyplatilo llepší PLC než Arduino.
rva (2 days) 
Dle popisu si můžeš při objednání vybrat, jestli se bude dodávka a odběr sčítat, nebo odčítat, nebo jedno z nich ignorovat. Takže zpětně nezjistíš, co byl odběr a co dodávka. U nás normálních (polo)ostrovníků je to obvykle jedno, protože po jakýchkoliv drátech jde elektřina 230V AC za normálních podmínek jenom jedním směrem. Jenom u paralelníků (třeba gridfree) může téct oběma směry. Já používám 3 elektroměry s mechanickým počitadlem, protože o stav nepřijdu ani při poruše https://www.aliexpress.com/store/product/10-40-220V-50HZ-Single-phase-Din-rail-KWH-Watt-hour-energy-meter-step-motor-impulse/613696_755403554.html. Připojené nejsou k ničemu (i když můžou být), takže pravidelně odečítám stav. Pro hračičky mě zaujal třeba https://www.aliexpress.com/store/product/5-60-A-110V-230V-50HZ-60HZ-Single-phase-Din-rail-WIFI-smart-energy-meter-over/613696_32905762074.html, ale jak je u čínských věcí obvyklé, člověk předem neví, co vlastně dostane - jestli to běží i jen na vlastní síti bez čínského prostředníka, jestli při přetížení je možné dálkově dodávku opět zapnout, jestli posílá zprávu při přetížení atd.
LiFePO4 jako startovací baterie do auta ?
spacek (2 days) 
Jak tak pátrám, narazil jsem na tuhle věcičku - Victron Peak Power Pack: https://eshop.neosolar.cz/victron-peak- ... 40ah-512wh Na první pohled je to drahé, když však sečtu všechno, co v tom je, téměř se to blíží součtu jednotlivých komponent (4xLiFePO4 40Ah, 1x BMS, DC/DC booster pro nabíjení z palubní sítě auta, AC nabíječka k tomu)... Celkem se mi to líbí, ale obávám se, že bych musel mít spotřebiče zapojené samostatně zvlášť přímo na tenhle pack. Může někdo ze zdejších znalců potvrdit nebo vyvrátit, zda bych tohle mohl zapojit v autě přes Cyrix-ct propojovač (linkníže), který je na jinak duální systém v autě téměř ideální? https://eshop.neosolar.cz/propojovac-ba ... 2-24v-120a
Arduino jednofázový měřič spotřeby/výroby
youda (2 days) 
To Loxone byl jenom příklad Chtěl jsem říct, že na vyčítání ModBusu můžeš použít vlastně cokoliv, co umí RS485 nebo je pro to dostupný převodník UART-RS485. - Osobně bych tedy všechny vstupy a výstupy 230/400V nasázel modbusové elektroměry. - Baterku je nejlepší vyčítat bočníkem, nebude-li mít vlastní chytrou BMS (některé baterky komunikují přes CANbus, některé RS232 či UART atd.) - Na stranu k panelům budeš potřebovat proudové senzory, ovšem musí být na DC takže Hall Senzor, nikoliv Current Transformer. Nebo se k tomu dá přistoupit ještě jinak a údaje vyčítat z Invertoru. Například Axpert a InfiniSolar mají docela dobře popsané komunikační protokoly. Se SolaXem budeš asi první, ale aspoň by ses pak mohl podělit o výsledky
Beny (2 days) 
Beny, Jestli máš raději Raspi, Loxone, nebo cokoliv jiného, opět to není problém spojit s modbusem. Elektricky je to RS485, na což koupíš převodník za pár korun. Loxone je ale děsná raketa ... ale bez zdlouhavého programování. Děkuji za nasměrování.
Beny (2 days) 
Děkuji pane kolego za info. Tedy toto by byla jen dočasná instalace, která by neřešila případná obrácený směr. No na sledování aktuální spotřeby by to asi stačil. Jen si říkam, zda nevymyslet něco jiného. Co třeba takový Modbus, jde rozchodit na Arduidu? Protože elektroměry s tímto připojením umí spoustu věcí. A než jsem to napsal kolega youda mne předběhl ...
youda (2 days) 
Beny, ten správný protokol na komunikaci s elektroměrem je ModBus. Proč počítat realtime impulzy a složitě domýšlet směr toku, když se přes modbus můžeš elektroměru zeptat a on ti řekne kolik toho nateklo tam, kolik zpátky, jaký byl nejvyšší výkon, jaký výkon je aktuálně a spoustu dalších údajů. Klidně se můžeš ptát jen jednou za minutu, elměr má paměťové registry a nemusíš se tedy bát, že by ti utekl nějaký impulz při restartech a podobně. Když zadáš do vyhledávání "arduino eastron" nebo "arduino power meter" tak ti vyjede mraky hotových projektů Jestli máš raději Raspi, Loxone, nebo cokoliv jiného, opět to není problém spojit s modbusem. Elektricky je to RS485, na což koupíš převodník za pár korun.
solárník (2 days) 
Á taky meteorolog od Kladna. To se tak často nevidí Prosím tě pokud vím, tak se přes S0 směr toku bohužel nedozvíš. Pokud jsem měl možnost vidět konstrukce, které to měřily, tak to řešili tak, že dali do série jednosměrný a obousměrný malý elektroměr. A potom z údaje obou lehce určili jak velikost, tak směr (buď hlásily pulzy oba, nebo jen jeden). Jinou možnost jsem zatím neviděl. Ale je pravda, že dražší elměry některé mívají LEDku na obrácený tok energie. S takovým by tedy neměl být problém vytáhnout a použít signál z takové LEDky, která signalizuje výrobu.
Detaily pasivního domu
kybos (2 days) 
můžeš nějaký podrobnosti k té stratifikaci?...otázka je, jestli to k něčemu vůbec je, a neubírá to jenom pár litrů objemu... Mám tu výhodu, že jsem přes otevřený servisní vlez mohl testovat funkci stratifikátoru na živo v přímém pozorování. Pro vizualizaci jsem použil pár zrníček hypermanganu a tím se mi obarvily proudy akumulační vody. Takto vypadal test, kdy do stratifikátoru proudila voda teplejší než u vrcholu nádrže: A takto to vypadalo, když do stratifikátoru proudila vlažná voda: Na dně nádrže je možno identifikovat obloukové clony sloužící k usměrnění nátoku studené vody do akumulátoru a zabraňující promíchání vrstev. I z průběhu teplot za jasného dne je dobře patrná funkce stratifikátoru: Legenda: Thermo01: primár stoupačka Thermo02: absorbér Thermo03: sekundár vstup Thermo04: nádrž horní třetina Thermo05: nádrž dolní třetina Thermo06: sekundár výstup Thermo07: nádrž střed Thermo08: primár zpátečka
Arduino jednofázový měřič spotřeby/výroby
Beny (2 days) 
Ahoj všem, plánuji výstavbu FVE a rád bych měřil nějaké její údaje viz. viewtopic.php?f=19&t=4437 Nejprve chci postavit měření současné spotřeby energie v domě s pomocí Arduina a elektroměrů s S0. Našel jsme elektroměry, které se dají objednat na měření spotřeby, ale i výroby. http://www.elektromery.com/product/jedn ... ch_-prim/8 popřípadě jen pro měření spotřeby http://www.elektromery.com/product/jedn ... ch_-pr/117 Jak se bude chovat oboustraný elektroměr ve spojení s Arduinem? Pokud jsem koukal dobře je tam stále pořipojení jen na dva vodiče pro S0. Díky
Detaily pasivního domu
kodl69 (2 days) 
Tak to moje řešení je vlastně stejný, akorát uvnitř boileru, tam nic nenaměřím. Jak moc máš proti spádu ty propojky do AN? O průměr trubky nebo víc?
willcz (2 days) 
Na ohrev TUV pouzivam deskovy protiproudak a je to uplne super vec. Protoze voda ktera vstupuje zpet do AN ma teplotu temer studene vody a v nadrzi se pak pekne vrstvi teploty. Vymenik zaroven zajisti ze je TUV dostatecne tepla pri velkem rozsahu prutoku. Kamarad ma hada v horni casti nadrze a rikal ze pri vetsim odberu nestaci ohrivat. tady je odkaz: http://www.solarpower.cz/images/FWS301.jpg
LiFePO4 jako startovací baterie do auta ?
rottenkiwi (2 days) 
A toto sú čo za baterky ? https://www.battery-import.sk/baterie-6 ... 12v--20ah/ Majú v sebe nejakú ochranu, či sú tam len holé články a 15 V ich určite zabije ?
spacek (2 days) 
Pochopil jsem to dobře, že na vstup MPPT reglu pro LiFePO4 zapojíš DC/DC měnič (příp. nabíječku), která bude suplovat FV panel?
dracekvo (2 days) 
Taky to v autě budu řešit jak tam dát trakční baterku lifepo. Budu to asi řešit step up měničem12-24V a potom mppt regulátorem, kde si už nastavím potřebné napětí pro lifepo.
fukuši (2 days) 
Použil bych to na lifepo přeci jen nehoří jak li on a to napětí cca 14,6V s alternátoru je ok.Nastavil bych nabíjení na cca 14V a nabíjecí proud cca 8A pokud to ta bms umí.Startování bych řešil jen jako nouzi nějakou propojkou a pod.
kodl69 (2 days) 
Ty BMS už jsem montoval 3, nastavit se dá skoro všechno co potřebuješ, jenom balanční propud je hodně nízkej, a 70A nastartuje tak malou motorku, ne auto, na to potřebuješ tak 200A, takže startér zapojit přímo na články a doufat, že obsluha má trochu rozumu (vlastně nemusí, protože elektrika na vývod 30 klíčku je přes tu BMS a když poklesne napětí na některým článku, tak to stejně vypne. Spíš vidím problém v nabíjení, alternátory dávají tak 14.4V, rozděleno na 4 články je 3.6V a to už v li-ion baterce moc elektriky nezbývá, naopak na LiFePo4 je to moc. Abrams to tuším řeší připojením alternátoru přes nějakou mega diodu, což zajistí rozumný napětí pro lifepo4, možná by se dal sehnat regulátor na nižší napětí, a nebo udělat drobnej tunning v altíku, asi tuším jak. Na LM5110 co je v aparátu od TI jsem se díval, jde použít tuším do 96V na jedné straně a 60V na druhé, ale rozdíl napětí tam musí být. Chtěl bych to zkusit pro nabíjení - vybíjení elektro přibližovadel, jako výpomoc systému a nebo nízkoztrátový rychlonabíjení v létě. Ale není toho času.
Detaily pasivního domu
marko250 (2 days) 
Podstata je nemíchat vodu v AN,takže výměník vedle a brát a vracet dle zjednodušených pravidel:nejstudenější dolů a nejteplejší nahoru.Problémy nastávají kdy klesá výkon a teplota na ohřívané straně oproti horní teplotě v AN a tak musíš vrstvit tam kde to odpovídá.Mechanicky se to řeší několika vstupy vedle AN kde si termodynamika média v této rozvětvené trubce sama najde vstup do své vrstvy AN.Ty vstupy do AN jsou co 200mm nad sebou.
Počasí
marko250 (2 days) 
Z aplikaček navázaných na meteostanice bych vyzdvihl jen jednu a to Morecast.A ani ta není schopna na 100% předpovědět druhý den v místě a klidně předpověď přehodnotí během noci o 180°.Jediná 100% aplikace je podívat se z okna.
Detaily pasivního domu
kodl69 (2 days) 
můžeš nějaký podrobnosti k té stratifikaci? Dost by mě to zajímalo, já mám vetknutej v boileru takovej patvar složenej ze 110/60mm odboček vzhůru nohama (prej to fungiuje jako uzávěr), nahoře víčko a mezi nima 30cm kousky trubek. je to bez těsnění, dole je okolo výměníku něco jako náběh z fólie, uvnitř hotovýho boileru čisticím otvorem toho nejde moc vymyslet, otázka je, jestli to k něčemu vůbec je, a neubírá to jenom pár litrů objemu...
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (2 days) 
ok, tak pytlík lm385 rozdám, ale nějakej tip na 2V (2.048V) referenci low power která by fungovala s jistotou od 30uA? Další pin, co by zapínal napájení reference už nemám. Když se na desku neosadí procesor tak stačí log. 1 na vstup, co zapne zvyšující měnič, na to netřeba dělat samostatnou desku. Jdu chvilku bastlit, zkusím, jestli jsem blbě nezapojil konce vinutí, sice mám na výstupu napětí, ale jaksi tam není proud...
Bioplyn
marko250 (2 days) 
Vím ,že tady byli dva členové dělající pokusy s malou bioplynkou.Jak to tedy dopadlo pánové?Jaká jsou úskalí krom potřeby tepla nad 18°C?Jak jste řešili obnovu náplně a mrtvou kejdu?
FVE v televizi, rádiu, novinách
mypower.cz (2 days) 
V pravé kolejnici bude + a v levé - http://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/595 ... ovoltaiky/ https://youtu.be/dRhETOhH9Cs?t=67
marko250 (2 days) 
Tohle napadlo vola,stačí ty sračky z WC,a nebo něco na posledním háku a je po nich.Nehledě na sklon a servis kolejí.
Dumiho ostruvek
dumi (2 days) 
Takze rozvadec slozenej. Ve vnitr sem to jeste preskladal a nahradil Vago svorky, svorkama na DIN. Az to budu mit otevreny vyfotim. Soucasny stav:[img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181021/316fef12f5beb77e4aae4b1d53aaa514.jpg[/img] Soucasne bezi i prvni verze vytezovace do bojleru. Aktualne se ridi podle napeti baterie, drzi na ni 26V jakmile stoupne nad zvysi se odber. Zatim se zda ze to baterii nevybiji. Jeste to budu ladit a psat lepsi SW. Jakmile bude cas.
ATtiny85 + Uno komunikácia
DanoP (2 days) 
Za mna je zaujimavy najma zvysujuci menic ako samostatny modul, ktorym by som doplnil dosky balancerov. Pouzivam totiz clanky od EV Battery a tie maju vzdialenost medzi polmy 72mm, otvor pre M6. Este k attiny 85V - robil som merania s externou referenciou, zistil som ze musi byt aspon 1,8V (podla data sheetu by mala byt min 2V) aby bolo meranie stabilne. Skusal som v rozsahu 2,2-4V (zalezi od delica). Po nakalibrovani (staci gain - radovo treba korigovat +-1/10000) sa presnost priblizi +-1 LSB, co je pre rozsah do 4V cca 4mV.
Počasí
rottenkiwi (2 days) 
Má takéto API na predpoveď počasia nejaký slovenský alebo český server ? https://www.youtube.com/watch?v=a2MiyFGWnU0
FVE v televizi, rádiu, novinách
dracekvo (2 days) 
Spíš bude levná zásoba panelů na bazarech
LiFePO4 jako startovací baterie do auta ?
josse (3 days) 
Obousměrný DC/DC jsem viděl, ale bohužel ke své funkci potřebuje rozdílné napětí na obou koncích, při stejném napětí, neumí dobře řídit spínání 4 spínačů do akumulační tlumivky. Viděl jsem 12/48 a 48/120. https://www.analog.com/en/about-adi/new ... lable.html http://www.ti.com/tool/TIDA-01168# LT8490 Ještě před rokem toho moc nebylo, je vidět že mid-hybridy (nebo jak se jim správně říká) donutili zase nějaké vzorové zapojení I s dokumentaci vystavit na internet...
Detaily pasivního domu
kybos (3 days) 
Zkoušel jsem realizovat tepelný akumulátor s 1MWh. To je ta malá nádrž na předchozím snímku. Má 17 kubíků a je stojatá a tlaková. Ale dodnes nebyla realizace dokončena. Plastové a betonové jsou většinou beztlaké (rozuměj: působí zde pouze hydrostatický tlak výšky vody v nádrži) a proto musí být většinou dvouokruhové. Tlakové nádrže mohou být jednookruhové, což je značná výhoda. V akumulátoru může obíhat přímo topná voda, což se u beztlakých špatně realizuje (ne, že by to nebylo možné). Mám ve svém labu 3,5 kubíkový tlakový akumulátor, jehož vlastnosti a provozní stavy mám zmapovány v dlouhodobém horizontu. I přesto, že má mizernou izolaci, tak stačí, když slunce vysvitne jednou za týden. Mám otestovanou stratifikační vestavbu a odladěné proudění tak, aby bylo pokud možno laminární a nedocházelo k narušení stratifikace při dodávce nebo odběru energie i bez složitých mechanických komponent.
LiFePO4 jako startovací baterie do auta ?
spacek (3 days) 
Mě by úplně stačil ten DC/DC konvertor - nabíječka LiFePO4 z 12V vstupu. Nouzové startování by se dalo vyřešit tím propojovačem baterií: https://eshop.neosolar.cz/propojovac-ba ... 2-24v-120a
fukuši (3 days) 
Budu řešit stejnej problém do svého vozidla.Zatím mám plán použít tuto BMS UART. Možná půjde nastavit i nějaké omezení na nabíjecím a vybíjecím proudu.Nemá někdo otestované co vše se dá nastavit a jak to funguje. https://www.aliexpress.com/item/4S-Life ... 56a8840776
FVE v televizi, rádiu, novinách
tomas (3 days) 
V pravé kolejnici bude + a v levé - http://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/595 ... ovoltaiky/
Legislativa
tomas (3 days) 
Souhlas youdo 1) Kdy kvůli poruše poměrně složitého elektronického zařízení jako je Hybrid či limiter dojde k dodávce do DS, zhoršení kvality sítě atd. Nějaká kvalita sítě je to poslední co by distributory skutečně v ČR trápilo. A navíc při dodávce energie je v tomto případě vše započítáno do spotřeby (už asi nikde nejsou staré mechanické elektroměry které měli zpětnou brzdu nebo se točili nazpátek) a zákazník to zaplatí i s distribucí a distributor má ještě energii. Takže toto by byla pro ně naopak výhoda. Jen a pouze 2) důvod. Když má někdo elektrárnu v takzvaném "zjednodušeném" připojení (bez přetoků) tak se sankce za přetok počítá dle největší čtvrthodinové špičky v měsíci. A nikoho nezajímá množství přenesené energie. viewtopic.php?f=7&t=2886&start=60#p63232 Takže třeba ty máš 20kW a kdyby jsi měl trvalý přetok do 2,5% a tedy 0,5kW tak za to zaplatíš sankci jen 0,5 x 36 = 18Kč, ale za měsíc můžeš přenést až 365kWh a vše bude v pořádku. podobně za přetok do 5% by to bylo 1kW a tedy až 730kWh za 72Kč do 10% > 2kW > 1,46MWh za 290Kč a nad 10% > 20kW > 14,6MWh za 28980Kč tady už to docela roste. No ono taky 20kW by ti bez licence v současné době k síti nepřipojili, takže to je nereálná situace. Maximum je teď 10kW takže: 10kW > 7,3MWh > za 14490Kč. Takže když se někomu pokazí limiter u 10kW zdroje zaplatí za to 14490Kč a už ho nemusí do konce měsíce opravovat Blbé by bylo kdyby se pokazil poslední den v měsíci a dosáhl by těch 10 kW a na druhý den také, tak za to zaplatí 28980Kč. Takže to účtovaní po měsíci není moc spravedlivé.
LiFePO4 jako startovací baterie do auta ?
spacek (3 days) 
Mám podobný dotaz, ale "převrácený". Chtěl bych do auta zapojit LiFeP04 aku pro provoz el. zařízení, pokud je vypnutý motor. Expediční vozidlo s různými spotřebiči (nezávislé topení, autolednice, notebook, radiostanice, nějaká přídavná stac. světla, atd.). Existují systémy "dual battery" - další olovo 12V připojené přes nějaký propojovač (Cyrix, ...). Při nastartovaném motoru se obě baterie propojí paralelně a dobíjí se, po vypnutí motoru se rozpojí a vybrané spotřebiče napájí ta druhá "staniční" baterie. Mé dotazy: 1. Pokud bych chtěl jako druhou baterii použít LiFePO4 a ne olovo, jak se pak řeší rozdíly v nabíjecích napětích? 2. Existuje nabíječka (DC/DC měnič), kterým bych nebíjel 12V LiFePO4 z 12V palubní sítě vozidla? FV panel na střeše není zatím řešení (už mi jeden ukradli), navíc zamýšlené použití je hlavně pro překlenutí jedné, dvou "pracovních nocí". Vítaným bonusem by bylo v případě potřeby chvilkové propojení obou aku pro možnost nastartování, pokud by (postarší) starovací baterie (v mrazu) nezvládla motor natočit. Díky za Vaše podněty.
Jak efektivní je přepanelování
tomas (3 days) 
- InfiniSolary vydávají rachot jak Airbus rolující po runwayi. Proto mají samostatnou strojovnu v suterénu. - V suterénu je tím pádem o pár stupňů vyšší teplota, ale to nikdo neocení. - Pokud pošlu topení do podlahy, ta hned hřeje krásně od nohou. Kdybych měl nějaké fanless měniče (GoodWe třeba), tak ten topí bezhlučně. Sice to pořád není jako teplá podlaha, ale mohl bych sním třeba vyhřívat WC a při kadění se kochat pohledem na LEDky současné GoodWe (ty nové výkonnější a 3f. se v ČR ještě neprodávají) mají houby výkon bez distribuční sítě, pouze 3,6kW, to není na použití v rodinném domě bez DS, ale dobrý na solární hračky v chatkách. A nejdou zapojovat ani paralelně. A neboj všechna energie nakonec skončí jako teplo, i hluk ventilátoru a světlo LEDek Takže když ten hluk slyšíš až nahoru tak i tepla tam máš více. A i teplejší suterén se počítá, potom je i menší ztráta tepla z horního patra přes podlahu.
Youdova ostrovní laboratoř
youda (3 days) 
No, mohl bych jeden měnič z tandemu vypnout(viz jeden z předchozích experimentů). Tím by vlastní spotřeba klesla z 6ti na 3kWh/24h. Ale pak bych na AC straně měl k dispozici už jen 5kW. No až začne chumelit, tak jeden asi vypnu. Všechny stringy pak můžu spojit paralelně do zbylého měniče. Uvidíme Pokud jde o letošní velmi slunný rok, na jednu stranu je to moc fajn, na druhou bylo ale opravdu sucho a občasné opláchnutí panelů od prachu a pylu by také neškodilo. Minulý týden už jsem měl panely tak zaprášené, že jsem je musel ošpricovat hadicí. Čerpadlo v nádrži má jen 4.5 barů, ale nakonec na střechu došplíchlo.
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
Beny (3 days) 
Koľko budú mať panely max ? Ak do 350 V, tak je verzia BMV 700H. 12 panelů v serii tedy 480V
Youdova ostrovní laboratoř
ota (3 days) 
Diky za data. Ta vlastni spotřeba ... s tím se nic moc dělat asi nedá. Mám Victrona ve špajzu a jak ta moje v létě hudrá že jí špajzku vytápím, tak teď se to začíná rentovat. Buďme rádi za letošní extrémní počasí. Slunko svítí skoro každý od dubna.
Jaký typ balancováni preferuju ?
dracekvo (3 days) 
Kdybych si nepostavil svoje s odporem na 8A, tak by záleželo na ceně odpor vs měnič.
Ostrovní elektrárna jako investice
dracekvo (3 days) 
Ale asi její účinnost nebude moc extra oproti pravému TČ. A v chladných vlhkých dnech by to taky chtělo pořešit odmrazování lamel. Tj. jednou za čas obrátit proces a nechat odtát led z venkovního výměníku. Ale určitě by se to v domácích podmínkách nechalo vše zbastlit. Jak tak nad tím přemejšlím, netuším proč mi doma leží a už dávnojí nějak nevyužívám ... Třeba k náhřevu boileru.
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
rottenkiwi (3 days) 
Koľko budú mať panely max ? Ak do 350 V, tak je verzia BMV 700H.
Jaký typ balancováni preferuju ?
volente (3 days) 
Žádný z uvedených.
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
Beny (3 days) 
Panely merá tiež ten BMV. U panelov už tá nepresnosť AMPLOC-ov, nie je taká veľká, lebo tam je menšie rušenie, ako niekde tesne pri meniči. Záleží na napatí. Ak merám pri 12 V, tak aj +- 100 mA je presných, ale ak merám pri 48 resp. 96 V, tam už potrebujem 4x resp. 8x lepšiu presnosť merania prúdu. Jenže ten můj Solax je high-voltage
Ostrovní elektrárna jako investice
youda (3 days) 
Bezva! No prosím - kdybych se ve škole líp učil, tak jsem mohl být chlaďař a už jsem takhle mohl za pár šupů vytápět celou tu moji zříceninu!
Jaký řídící modul preferuju ?
rottenkiwi (3 days) 
------------------------------------------------------
Ostrovní elektrárna jako investice
dracekvo (3 days) 
Mohla. Řeší se to přivedením napětí do jednoho ventilu. Pak se to tam nějak otočí a začně topit. Samozřejmě je to stará klima bez invertoru. Jen vyp/zap. Chlazení rybám vlastně byl jeden z inpulzů, proč sem rozšiřoval elektrárnu
youda (3 days) 
A mohla by pstruhům i topit?
Jaký typ balancováni preferuju ?
rottenkiwi (3 days) 
----------------------------------------------------
Ostrovní elektrárna jako investice
dracekvo (3 days) 
Vzduchovou klimošku mám doma předělanou na vodu. Chladil sem si s tim přes léto vodu v nádrži u prstruhů Není k tomu nic extra potřeba. Stačí koupit měděnou trubku a pak si sehnat někoho, kdo to naplní chladivem. A samotná klima stála pár korun. Sehnal sem jí od člověka co mu zdechla vnitřní jednotka. Takže udělat si vlastní TČ vzduch voda může bejt záležitost klidně pod 5 tis. Jen by mě zajímalo, kolik je schopná taková klimoška udělat maximum °C v režimu topení. To jsem nikdy nezkoušel a teď jí mám bez chladiva, tak ani nevyzkouším. Ale 1m2 vody v IBC pouze obaleným igelitem + dalších 0,5m3 ve filtrech z plastu uchladila v pohodě na 17°C i v největších vedrech. Příkon asi 700W.
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
rottenkiwi (3 days) 
Panely merá tiež ten BMV. U panelov už tá nepresnosť AMPLOC-ov, nie je taká veľká, lebo tam je menšie rušenie, ako niekde tesne pri meniči. Záleží na napatí. Ak merám pri 12 V, tak aj +- 100 mA je presných, ale ak merám pri 48 resp. 96 V, tam už potrebujem 4x resp. 8x lepšiu presnosť merania prúdu.
Youdova ostrovní laboratoř
youda (3 days) 
Já jsem ve čtvrtek "drobně" rozšířij svoje jediný JV pole o 6x270Wp, což je třetina navíc. V létě mi to bude k ničemu, stačily už ty 3kWp, jediný období, kdy to má cenu, je teď a nebo brzo z jara. Dnes v dokonalé inverzi přišly 3kWh, bez toho rozšíření by to byly 2kWh. Ale i tak je to málo, potřebuju minimálně jednou tolik, a boiler už se ohřívá stejně z DS. Naštěstí už není na střeše žádný volný místo U mne zatím dobrý, elektřina i bojler. Ovšem když bylo teď v týdnu pár dní opravdu zima, tak se v noci automaticky několikrát sepnul termostat podlahovky v jednom nevyužitém pokoji, kde teplota podlahy klesnula na 15°C. Termostat má na podlahu samostatné čidlo a toto jsem mu nastavil jako dolní limit. Když jsem se druhý den ráno probudil, tak jsem málem spadnul z postele - baterka hlásila 6%! Normálně je ráno baterka většinou na 18-25%, ale toto byl opravdu extrém. Kodl69, stejně si říkám, jak je úžasný, že spoustu lidí tu má třeba jen 2 nebo 3kWp panelů a dokážou stím úplně to samý, jako já s mojí přeplácanou laboratoří. Opět se potvrzuje, že to není o autě, je to o řidiči. A já jsem špatnej řidič a ještě horší mechanik. PS: Právě dojela sušička, jdu vytáhnout prádlo. To jsem zvědavej, jak jsem tu baterku zase zhuntoval...achjo.
Jak efektivní je přepanelování
youda (3 days) 
Na provoz běžných elektrických spotřebičů tedy 20kWp panelů zatím stačí. Elektrická podlahovka už se stím ale krmit nedá. Na druhou stranu, ono je skoro jedno, jestli ten výkon pošleš do podlahovky, nebo to sežerou Infinisolary. To teplo stejně zůstane v domě, ne? Vadí to jen ve chvíli, kdy vytápíš něčím jiným, a tu elektřinu nutně potřebuješ na něco jiného než odporové vytápění. Zní to sice rozumně, ale úplně jedno mi to není - InfiniSolary vydávají rachot jak Airbus rolující po runwayi. Proto mají samostatnou strojovnu v suterénu. - V suterénu je tím pádem o pár stupňů vyšší teplota, ale to nikdo neocení. - Pokud pošlu topení do podlahy, ta hned hřeje krásně od nohou. Kdybych měl nějaké fanless měniče (GoodWe třeba), tak ten topí bezhlučně. Sice to pořád není jako teplá podlaha, ale mohl bych sním třeba vyhřívat WC a při kadění se kochat pohledem na LEDky
Youdova ostrovní laboratoř
tomas (3 days) 
kodl69 jestli už není místo, tak shazuj ty staré a nahrazuj je novějšími účinnějšími.
Legislativa
youda (3 days) 
Kolegové, tak jsem mrknul na ty PPDS včetně příloh. Dohromady to má asi tisíc stran, takže klasická česká legislativa, kterou lze ohýbat dle aktuální potřeby vládnoucí třídy tak, aby s prostým občanem bylo vždy řádně vyj*báno. https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... s_2016.pdf https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-1.pdf https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-2.pdf https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-3.pdf https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-4.pdf https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-5.pdf https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-6.pdf https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-7.pdf Tady na fóru se většinou zabýváme přílohou číslo 4: "PRAVIDLA PRO PARALELNÍ PROVOZ VÝROBEN A AKUMULAČNÍCH ZAŘÍZENÍ SE SÍTÍ PROVOZOVATELE DISTRIBUČNÍ SOUSTAVY" (78 stran) Už název samotný odkazuje na "paralelní provoz se sítí", kterýžto pojem jsem po přečtení několika stran vyhodnotil jako 99% ekvivalent ke slovu "přifázovaný". Ostrovním systémem je v dokumentu označován skutečný ostrov, u kterého se nepředpokládá, že by někdy byl přifázován k DS. Typicky třeba fabrika uprostřed pouště. Z toho plynou také kostrbaté formulace o tom, že energie nesmí téct tam ani zpět a to ani při chybových stavech atd. Tuším, že tímto chtěl tvůrce dokumentu znemožnit občanům instalaci GridTie s limitery či Hybridů v přisosávacím režimu, aby ochránil distributory před dvěma stavy: 1) Kdy kvůli poruše poměrně složitého elektronického zařízení jako je Hybrid či limiter dojde k dodávce do DS, zhoršení kvality sítě atd. 2) Využívání sítě v režimu přisosávání, kdy jsou na DS kladeny nároky právě ve špičkách (tudíž musí být dimenzovaná) ale zároveň není možné občana řádně natáhnout, jelikož celkový objem odsosané energie je malý. Mimochodem, už dnes distributoři přemýšlejí, jak znemožnit instalaci Wattrouterů, jelikož jim prostě leží v žaludku, že jsou "okrádáni" o špičky, půlvny a náběžné hrany. Jedna věc je, co zamýšlel původní tvůrce. Druhá věc je, jakým způsobem jsou ony definice zneužívány nyní ze strany distributorů. Všichni víme, že čím vágnější definice, tím lépe se papír ohne dle potřeb silnější strany sporu. Nicméně, musíme přiznat, že FVE typu Axpert s přepínačem sítí skutečně neplní ostrovní definici tak, jak je popsána v tomto dokumentu. Ovšem pozor, FVE typu Axpert s přepínačem sítí nezapadá ani do jiných škatulek PPDS4. V rámci PPDS jako celku se nejvíce snad hodí do kategorie spotřebič. Mimochodem, slovo UPS jsem v PPDS4 vůbec nenašel, stejně tak sousloví "záložní zdroj". V rámci PPDS jako celku se slovo UPS vyskytuje až v příloze č.6. A to 1x, konkrétně v seznamu spotřebičů. Zdá se mi tedy, že tady na fóru často motáme dohromady dvě věci: Prohlašujeme, že máme ostrovní systém dle definice PPDS4 a zároveň nám vadí, že nám do tohoto ostrovního systémů distributor nechce občas poslat svoje elektrony. - Ostrov dle definice PPDS4 však mají na fóru asi tak 3 lidi. - Většina ostatních ve skutečnosti nemá ostrovní systém, ale spotřebič. - No a pak je tu ještě skupina lidí s přifázovanými měniči a limitery, a pro ty už platí některá ze škatulek PDDS4. V případě majitelů spotřebičů bych se tedy aktuálně neobával nějakých dalších pogromů iniciovaných ze strany distributorů. Dal bych si ale pozor na vládnoucí třídu, neboť poplatky OTE, OZE, daně a další formy výpalného jsou podchyceny v úplně jiných dokumentech. Zde spoléhám na mnou jinak nenáviděnou EU, která snad nedávno ustanovila, že jakákoliv forma ožebračování samovýrobců ze strany členských států EU není přípustná.
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
Beny (3 days) 
Ak chceš presné meranie, tak sa AMPLOC-kom vyhni. Radšej nejaký shunt na 200 resp. 500 A. Alebo si kúpiť BMV od Victronu a z neho vyčítavať dáta. Ale ani on nedokáže SOC presne, proste sa to musí za určitých okolností resetnúť. To když plánuju 7 měření, tak to by se mě to s tím BMV pěkně prodražilo, ale vypadá to pěkně. Budu holt koukat asi po těch bočnících popřípadě objednám v práci Amplock a budu testovat. Popřípadě na 3f vedení koupím S0 elektroměry (teda nevím zda to umí nějak měřit i obrácený směr) Baterie popřípadě BMV, ale co panely? Ty čím?
Legislativa
tomas (3 days) 
abrams vím a sleduji to. Ty jsi snad jediná výjimka v ČR která dobrovolně zrušila licenci v době kdy byla pro zdroje povinná, takže ty jsi mimo jejich tabulky a postupy co probírají na školeních a myslím že sami nevědí co s tebou, tak to nechce nikdo řešit. A ani ti nemají co dokázat když nemáš přetoky a za elektroměr nemůžou. Zatím jim na to soudy v ČR ještě naštěstí nedají povolení k domovní prohlídce jako tomu je ve Španělsku. I když někde jsem četl že promlčecí doba v energetice jsou 3 roky, takže ti mohou naúčtovat cokoli za 3 roky zpětně. Jo a taky jsi u E.ONu a ten si tu tak nevyskakuje jako ČEZ.
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (3 days) 
Viděl bych to na název, "jaký typ balancování preferuju" a potom položky "měl bych zájem o méně než 10ks s odporem", "více než 10ks s odporem"," méně než 10ks se zvyšujícím měničem", "více než 10ks se zvyšujícím měničem". Pokud je možnost dát vícenásobnou odpověď, nebo dvě ankety, tak možná ještě něco k tomu řídícímu modulu, třeba jestli s displejem, bez, wifi, bluetooth, modbus, canbus příp jakou komunikaci s nadřazeným systémem. V tomhle sám zatím nemám jasno ani u sebe...
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
kodl69 (3 days) 
kupuju klony z aliexpresu, zatím všechno příslošenství k arduinu, samotný procesory ATTINY, ATMEGA i arduino klony bez problému, co se tam nehodí kupovat jsou 18650, a výkonový součástky, příp "drahý" OZ, to bejvá prakticky všechno fejk. Ale levný OZ typu LM358, LM324 taky beze strachu, ostatně tohle se dá klidně laserem přepsat nna OPAxxx a prodávat po dolaru...
rottenkiwi (3 days) 
Ak chceš presné meranie, tak sa AMPLOC-kom vyhni. Radšej nejaký shunt na 200 resp. 500 A. Alebo si kúpiť BMV od Victronu a z neho vyčítavať dáta. Ale ani on nedokáže SOC presne, proste sa to musí za určitých okolností resetnúť.
Youdova ostrovní laboratoř
kodl69 (3 days) 
Já jsem ve čtvrtek "drobně" rozšířij svoje jediný JV pole o 6x270Wp, což je třetina navíc. V létě mi to bude k ničemu, stačily už ty 3kWp, jediný období, kdy to má cenu, je teď a nebo brzo z jara. Dnes v dokonalé inverzi přišly 3kWh, bez toho rozšíření by to byly 2kWh. Ale i tak je to málo, potřebuju minimálně jednou tolik, a boiler už se ohřívá stejně z DS. Naštěstí už není na střeše žádný volný místo
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
Beny (3 days) 
Na Dx jsem taky koukal, ale nevěděl jsem zda je to OK, ale vidím že asi ano. Já jsem se párkát u elektronických věcí spálil, ale světla na kolo jedu suprově. Ty relé máš k čemu pls? Jo a řešil jsi nějak těch 5V pro ty Amplocky? Že prý to musí být přesné, jinak to blbne, tedy aspoň zde na foru jsem to četl. A děkuju za rady, aspoň vím jakou cestou jít. Zatím budu měřit spotřebu v baráku na 3f než postavím elektrárnu.
ALZA se dává na fotovoltaiku
tomas (3 days) 
Tak ak sa bude dať platiť za panely, bat. a meniče v BTC či LTC, tak sa nám návratnosť výrazne zníží, lebo kto má prebytky, bude mocť za to nakúpiť. platbu bitcoiny přijímají zde: https://www.s-power.cz/fotovoltaicke-elektrarny/#cenik
Jak efektivní je přepanelování
vk_1 (3 days) 
Na provoz běžných elektrických spotřebičů tedy 20kWp panelů zatím stačí. Elektrická podlahovka už se stím ale krmit nedá. Na druhou stranu, ono je skoro jedno, jestli ten výkon pošleš do podlahovky, nebo to sežerou Infinisolary. To teplo stejně zůstane v domě, ne? Vadí to jen ve chvíli, kdy vytápíš něčím jiným, a tu elektřinu nutně potřebuješ na něco jiného než odporové vytápění.
Legislativa
abrams (3 days) 
Zdravím , ještě přidám mou situaci . Koncem roku 2013 jsem ukončil provoz FVE výrobny , zrušl licenci na její provoz , vypověděl smlouvy s distributorem o paralelním provozu výrobny s DS a výkupní smlouvu na přebytky alijas přetoky do DS . Někdy začátkem roku 2015 přijeli vyměnit dosavadní čtyřkvadrantní elektroměr za novější čtyřkvadrantní elektroměr vybavený GSM modemem pro dálkovou komunikaci a odečty . Mé upozornění o zrušené FVE výrobně dotyčného technika provádějícího výměnu elektroměrů zprvu zaskočila , avšak měl pracovní příkaz vyměnit elektroměry tak tak učinil . V druhé polovině roku 2016 se u elektroměru ochomýtal technik eonu , osobně jsem se s ním nebavil (mě byl šumák a on si hleděl svého) Později jsem se dozvěděl od člena rodiny že měl pár dotazů na něž mu byly dány pravdivé odpovědi . Večer téhož dne mi přišel e-majil od eonu obsahující protokol o pracovním příkazu na mém odběrném místě týkající se kontroly elektroměru s ohledem proč více jak půl roku vykazuje nulovou spotřebu . V poznámce onen technik zapsal - OM v pořádku , sled fází v pořádku , OM je vybaveno solárními panely a akumulátorem . Čekal jsem nějakou reakci , jelikož u mého odběrného místa určitě vedou minimálně poznámku o existenci FVE zdroje a víceleté mnohaměsíční nulové odběry z DS . Avšak dodnes ani ťuk . Netuším zda-li něco chystají , jelikož se víceméně chovám jako pouhý odběratel (sezóní ) nedodávající do DS , tak mi zjevně nic nemůžou . Elektronům zdar
ATtiny85 + Uno komunikácia
rottenkiwi (3 days) 
A aký dať názov ankety a koľko otázok a aké ? Keď zakladáš tému, tam máš možnost Anketa.
kodl69 (3 days) 
Tak a už jsme jinde. Tohle zapojení s relátkama má samozřejmě výše uvedený nevýhody, navíc je to drátařina s mnoha nejštěnejma drátama okolo baterek. Proto preferuju "modulovou" BMS přímo na článcích, s minimem vodičů okolo. Ví někdo, jak udělat tu anketu, jsestli je zájem i o jednodušší verzi bez přelévání, jenom s odporem, a měřením baterek?
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
rottenkiwi (3 days) 
Ja som kupoval tu: https://www.dx.com/p/robotale-mega-2560 ... 8thY99fjmE https://www.dx.com/p/ethernet-shield-wi ... 8thm99fjmE https://www.dx.com/p/8-channel-5v-relay ... 8thyN9fjmE https://www.aliexpress.com/item/WeMos-D ... e88467f074
Legislativa
tomas (3 days) 
Ale já netvrdil, že klasická UPS -ka pracuje paralelně se sítí. Já jsem se jen zmínil o funkci že to přepne spotřebič z DS na aku napájení stejně jako Multiplus v rezimu UPS. Multiplus v režimu UPS pracuje paralelně se sítí jen při zapnuté nabíječce-jinak by se aku nedobijel. Jestli jsi myslel toto jako paralelní provoz, tak to máš pravdu. Při odpojení multiplusu v režimu UPS od DS se nejprve odpojí relé od DS a rychle se aktivuje měnič který odběr přebere. Tímto taky ukončím diskuzi. Pozor Multiplus ani Studer nepřepne přepínačem spotřebič z DS na aku. On jen síťovým relé odpojí DS když je v ní porucha a nestartuje přitom transformátorový obousměrný měnič/nabíječ jako UPS, protože ten běží trvale i když je síť připojena. Nemá přepínač mezi DS a aku. má jen síťové relé pro paralelní provoz. No právě v tom okamžiku když je v síti porucha (zkrat), tak než se Multiplus nebo Studer svým síťovým relé odpojí a zhasne oblouk, tak do ní dodávají svůj zkratový proud tak jako všechny On-Grid zdroje. Možná má Multiplus nějakou úspornou verzi nastavení že měnič neběží trvale když je v síti energie a potom ano, v tomto režimu kdy je měnič trvale vypnutý je to jako UPS, ale taková funkce není pro elektrárnu asi moc vhodná, protože když by měnič neběžel tak nedojde ani ke spotřebě vlastní energie. A že by ji někdo používal pro elektrárnu jsem na serveru o elektrárnách nepředpokládal a ani já jsem ji nikdy nepoužil a v menu nehledal. Multiplus ani Studer nemají nabíječku, nabíjení probíhá přes obousměrný měnič. Stejné trafo i polovodiče (MOSFETy) střídají i usměrňují (řízený usměrňovač) a tedy i nabíjejí.
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
Beny (3 days) 
Třeba tyhle: https://laskarduino.cz/vyvojove-desky/1 ... otdyn.html https://laskarduino.cz/shield-moduly/23 ... 00-r3.html
Beny (3 days) 
Samozrejme sa dá vyčítať súbor s SD-karty, resp. dajú sa dáta vyčítať v reálnom čase, napr. každých 100 ms a uložiť ich niekde resp. urobiť si LAMP alebo WAMP server. Ja to nemám cez LAMP, lebo nemám peniaze na Raspberry Pi 3, takže až budú peniaze, tak to bude aj cez Apache + MySQL + PHP. Tú stránku, čo mám na nej dáta, mám na Orange Pi, ktoré žerie 4 W. Aj Arduina dosť žerú, aj relé a stykače. Tedy Ardruino má možnost buď data nechat na SD kartě a ty si pak načítat pomocí web serveru do nějaké šablony a nebo má možnost data posílat do SQL databaze a ty pak opět načítat webserverem, OK? Svojí stránku o počasí mám puštěnou na Wampu, kde natahuju do šablony data z textového souboru. Druhá verze stránky natahuje data z MySQL databáze. Tedy možnosti tu jsou. Jenom posleze nějakou stráku napsat a hlavně napsat ten ovladací program pro Arduino. Kupujete klony nebo originály?
Legislativa
FRSO (3 days) 
FRSO Žádná UPS nepracuje paralelně se sítí, to by byla její smrt. UPSky energii usměrní a znovu rozstřídají, opačný tok energie není technicky možný. Na vystup UPS nelze připojit síť ani jiné zdroje. A mají přepínač sítí - kterému se tam říká bypass. Axpert má také přepínač sítí - bypass a nepracuje paralelně se sítí. Studer i Multiplus pracuje paralelně se sítí a umí do ní i dodávat a nemá přepínač sítí, má pouze oddělovací síťové relé tak jako všechny ON-Grid zdroje a tohoto oddělovací relé síťe musí splňovat normy pro paralelní provoz ze sítí a podléhá nastavení dle PPDS. Jestli nedokážete rozpoznat rozdíl mezi UPS a paralelním zdrojem, tak to je váš problém a neomlouvá vás to při případném problému. Tato diskuze se už ubírá jiným směrem než byl původní dotaz a při nepochopení rozdílu mezi UPS a zdrojem který pracuje paralelně se sítí ani nemá smysl v ní dále pokračovat. Schéma Multiplus kde je vidět že pracuje při připojené síti paralelně se sítí: http://www.ostrovni-elektrarny.cz/image ... system.jpg Multiplus jsem několikrát instaloval i rozebral a např. zde jsem instaloval Měnič Victron Energy Phoenix který se od Multiplusu a Quattra liší jen tím, že nemá to oddělovací relé sítě a synchronizaci ze sítí, takže je čistě ostrovní. viewtopic.php?f=3&t=1681#p27463 Ale já netvrdil, že klasická UPS -ka pracuje paralelně se sítí. Já jsem se jen zmínil o funkci že to přepne spotřebič z DS na aku napájení stejně jako Multiplus v rezimu UPS. Multiplus v režimu UPS pracuje paralelně se sítí jen při zapnuté nabíječce-jinak by se aku nedobijel. Jestli jsi myslel toto jako paralelní provoz, tak to máš pravdu. Při odpojení multiplusu v režimu UPS od DS se nejprve odpojí relé od DS a rychle se aktivuje měnič který odběr přebere. Tímto taky ukončím diskuzi.
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
rottenkiwi (3 days) 
To je úplne jedno, či je to apk alebo html stránka, tak nebude rozdiel, Arduino pošle dáta ihneď. Záleží len na tom, ako to dokáže browser nakresliť. Ak je browser dobre naprogramovaný na danú GPU v mobile, tak je to OK. Ak je to však pomalé a žerie to veľa zdrojov, tak potom je tá apk lepšia. Nevýhoda je, že musím mať apku /binárku pre Android, iOS, Win, Linux....
Legislativa
tomas (3 days) 
synchronizuje svoji sinusoidu se sítí aby na ni byl schopen přepnout v krátkém čase, a to ostatně dělá UPS taky. UPSky nemají potřebu mít výstup synchronizovány se sítí, protože síť nijak nepřepínaní. Resp. přepínají, ale s takovými přepínacími časy že je úplně jedno v jaké poleze skončí sinusovka a v jaké značně při přepnutí u těch mechanických přepínačích. Výjimka může být UPS kategorie VFI (typ ON-LINE) s elektronickým bypassem který se sepne při přetížení nebo poruše, tam by synchronizace byla vhodná a asi tam i bude: http://www.outech-havirov.cz/skola/file ... po/ups.pdf Ale to není zdroj. Ano můžete na akumulátory UPSky připojit zdroj, ale už to nebude definováno jako UPS, ale jako zdroj i když nepracuje paralelně se sítí a tam je možný přenos energie ze sítě a tedy dle legislativy to není ani Off-Grid.
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
dub042 (3 days) 
No ja data ukladam do mysql, a mam v planu si udelat vlastni appku na android, podle me je to nejrychlejsi pristup se mrknout, jak elektrarna pracuje
Legislativa
abrams (3 days) 
Zdravím , jinak řečeno - spotřebič jež nebyl napájen elektřinou z DS ale z ostrovního zdroje elektřiny již nikdy nesmí býti napájen elektřinou z DS , jasný ? . ČEZ "pochopitelně" považuje nesvou elektřinu za cosi špatného a zlého že se nechce nakazit nečistou elektřinou . Připojení výroben povoluje pouze za striktních podmínek a za neustálého monitoringu kvality aby chudák nechytil nějakou neléčitelnou nemoc . Podmínky PPDS si napsali ku obrazu svému , to je bezdebat . Že je to nerozum v rozporu se zdravým rozumem i konec konců pokřivující fungování elektrických zařízení je holt tak jak je . Pro důsledné dodržení probírané koniny by bylo nutné vyhodit veškerou elektroniku jež si musela cucnout elektřinu z aku UPSky kvůli výpadku el. z DS . BLBOST³ . Měniče či střídače trvale olizující DS musí splňovat podmínku PPDS . Měniče či systémy vybavené nekompromisním přepínacím prvkem , obdobné konstrukce klasické UPSky je také UPSkou . Tudíž z pohledu DS spotřebičem . Elektronům zdar
volente (3 days) 
Podle mě ano, nemá jak poslat něco do sítě. Pokud je připojen k síti pouze synchronizuje svoji sinusoidu se sítí aby na ni byl schopen přepnout v krátkém čase, a to ostatně dělá UPS taky. Pokud je síť odpojená tak si jede po svém, ale v okamžiku kdy se připojí proběhne synchronizace a teprve přepnutí zpátky na síť. Jinak to ani být nemůže, protože vím co udělá když se potkají dvě rozdílné půlny. Rána jak z děla a kontakty pryč.
tomas (3 days) 
Axpert je spíše "centrála" s přepínačem sítě. Tedy ostrovní měnič s přepínačem sítě který dle ČEZké legislativy není ostrovní pokud se připojí nebo nějaká část elektroinstalace (objektu nebo pozemku - nevím to není definováno) k síti. Ale to je stejně úplně jedno, protože na konec narážíme na problém a to i u Multiplusu i Studeru a dalších .... na: Elektrická instalace provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech. Celá elektrická instalace a tedy oddělené i spotřebiče od DS bez přehazování v zásuvkách a přepínačů a odběru z DS. Nejde jen o dodávku ale i o odběr. I kdyby střídač_N prošel jeho nápad se soudem a argumentem domem na kolečkách a přehazoval spotřebiče mezi zásuvkami tak co pevná elektroinstalace? To by musely být i u světel dvě zásuvky a světla na pohyblivém přívodu a přehazovat je v zásuvkách. To už by bylo jednoduší mít všude dvě svítidla jedno na DS a druhé na ostrov. To by to potom splňovalo a to je vlastně ta oddělená elektroinstalace i se spotřebiči a to je v souladu s legislativou.
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
rottenkiwi (3 days) 
Tie tri elmery sú cez S0, lenže mám tam silné rušenie, takže niektoré impulzy nezapočíta, asi treba zvoliť iný odpor. Má takéto možnosti pripojenia. Na piny, kde je možné prerušenie, sa dá dať S0 výstup elm. https://www.arduino.cc/en/Hacking/PinMapping2560 Dáta loguje Arduino do poľa a potom to zapisuje do 5-tich súborov na SD karte. Niektoré dáta sa zapisujú do EEPROM, takže ani po resete Arduina sa nestratia. Samozrejme sa dá vyčítať súbor s SD-karty, resp. dajú sa dáta vyčítať v reálnom čase, napr. každých 100 ms a uložiť ich niekde resp. urobiť si LAMP alebo WAMP server. Ja to nemám cez LAMP, lebo nemám peniaze na Raspberry Pi 3, takže až budú peniaze, tak to bude aj cez Apache + MySQL + PHP. Tú stránku, čo mám na nej dáta, mám na Orange Pi, ktoré žerie 4 W. Aj Arduina dosť žerú, aj relé a stykače.
Legislativa
dracekvo (3 days) 
Takže lze axpert považovat za UPS a s jeho provozem by neměl být problém, protože technicky nikdy nedokáže nic dodat do sítě?
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
Beny (3 days) 
Díky, to vypadá dobře. Kolik má Ardruino možností na připojení čidel? S0 to taky nějak zvládá, pokud bych měl nějaký elektroměr s S0 výstupem. Data si načítáš web serverem rovnou z Ardruina do šablon nebo data posíláš do MySQL databáze?
rottenkiwi (3 days) 
Já mám niečo takéto: Je to založené na kóde v Arduine + HTML + AJAX. Sú na tom pripojené deliče napatia, AMPLOC-ky na prúd a Dallas 18D20S na teplotu. Dokopy Arduino Mega + Eth. Shield na logging hodnot na SD kartu x 2, lebo je tam ja logging LIFE článkov, súčasnú to aj podľa priorít zapína prebytky. Je tam aj Wemos D1 na tie čidlá teploty cez WiFi. Je to však systém, ktorý vyhovuje hlavne mne a mne robí radosť sa v tom vŕtať a stále to zlepšovať. Ešte k tomu pribudne BMS, ktorú dúfam čoskoro budem testovať, a ak to bude OK, tak by som sa konečne dostal z 12 V nominálu na 24 V, lebo 3200 Wp a 3300 + 1600 + 700 VA AC + 500 W DC je na 12 V systém dosť. Ak by som si kúpil niečo komerčné, tak by som nad kódom nemal 100 %-nú kontrolu.
Legislativa
tomas (3 days) 
FRSO Žádná UPS nepracuje paralelně se sítí, to by byla její smrt. UPSky energii usměrní a znovu rozstřídají, opačný tok energie není technicky možný. Na vystup UPS nelze připojit síť ani jiné zdroje. A mají přepínač sítí - kterému se tam říká bypass. Axpert má také přepínač sítí - bypass a nepracuje paralelně se sítí. Studer i Multiplus pracuje paralelně se sítí a umí do ní i dodávat a nemá přepínač sítí, má pouze oddělovací síťové relé tak jako všechny ON-Grid zdroje a tohoto oddělovací relé síťe musí splňovat normy pro paralelní provoz ze sítí a podléhá nastavení dle PPDS. Jestli nedokážete rozpoznat rozdíl mezi UPS a paralelním zdrojem, tak to je váš problém a neomlouvá vás to při případném problému. Tato diskuze se už ubírá jiným směrem než byl původní dotaz a při nepochopení rozdílu mezi UPS a zdrojem který pracuje paralelně se sítí ani nemá smysl v ní dále pokračovat. Schéma Multiplus kde je vidět že pracuje při připojené síti paralelně se sítí: http://www.ostrovni-elektrarny.cz/image ... system.jpg Multiplus jsem několikrát instaloval i rozebral a např. zde jsem instaloval Měnič Victron Energy Phoenix který se od Multiplusu a Quattra liší jen tím, že nemá to oddělovací relé sítě a synchronizaci ze sítí, takže je čistě ostrovní. viewtopic.php?f=3&t=1681#p27463
Vizualizace výroby FVE na svých webových stránkách
Beny (3 days) 
Ahoj všichni, zabývám se myšlenkou stavby hybridní FVE a rád bych její výrobu viděl na svých stránkách. Budu pravděpodobně kupovat hybridní měnič Solax X3. Tento měnič má sice možnost posílat výrobu na cloud od Solaxu, ale bohužel tam se grafy nedají "ošahat" jiným web serverem. Tedy je asi jediná možnost měřit proudy a napětí na vodíčích vedoucích z a do měniče. Hledal jsme tedy zde na fóru, jak jiní solárníci mají zařízenou vizualizaci a nešel jsem asi toto: 1. Arduino 2. SDS Macro 3. Mescontrol - zde je pravděpodobně také jen možnost dat na vzdálený cloud 4. Enika a jejich Navisys - ale ta cena Prosím tedy ty zvás co máte nějaké vizualizace již postaveny o nějaký nástin jejich zapojení. Díky moc.
Legislativa
rottenkiwi (3 days) 
A keď mám inštaláciu bez výrobných modulov, ergo len baterky, ktoré nabíjam tam, kde euto, tak to je potom čo ? Resp. ak ich nabíjam z DS, takže žiadne výr. moduly nemám ?
Jak efektivní je přepanelování
youda (3 days) 
Vážení přátelé, kolega akademik mne požádal, abych se podělil o zkušenost jak panely vyrábějí, když je venku hnusně. Jinými slovy, "jak efektivní je přepanelování". Včera bylo u nás celý den škaredě a ambientní světlo. Slunce vykouklo ven až před obědem a ve 13h už bylo opět zataženo: Jak jistě víte, 5+5kWp panelů mi kouká na východ, 5+5kWp na západ. To, že panely vyrábějí pouze z rozptýleného světla, je na grafu poznat vždy, když východ i západ sledují stejnou výkonovou křivku. Podmínkou navíc je, že zároveň musí docházet k ideální spotřebě výkonu z panelů, například k nabíjení baterie. Komentář ke včerejšímu grafu je tedy tento: - 08:45 - 10:45 rozptýlené světlo - 10:45 - 12:30 přímý svit slunce na východní pole - 12:30 - 14:10 rozptýlené světlo - 14:10 - 16:00 rozptýlené světlo (jelikož v tu dobu již nebyla spotřeba, MPPT přestal vytěžovat panely) Pokud by bylo rozptýlené světlo opravdu celý den, lze z grafu tušit že výkon každého 5kW stringu by se pohyboval v rozmezí 700-900W, dohromady tedy cca 3,4kW z 20kWp. Spotřeba na AC straně byla 13kWh: InfiniSolar1 vyrobil 11kWh: InfiniSolar2 vyrobil 9kWh: Vyrobeno celkem 11+9=20kWh. Rozdíl 7kWh mezi výrobou a AC spotřebou tvoří z 95% objemu vlastní spotřeba tandemu InfiniSolarů, která je 6kWh/24h (250W 24x7). Na provoz běžných elektrických spotřebičů tedy 20kWp panelů zatím stačí. Elektrická podlahovka už se stím ale krmit nedá. Na základě dosavadních zkušeností jsem zatím dospěl k tomuto názoru: - Přepanelování samotné nic neřeší. - Kromě panelů je třeba doplnit i větší baterie. - Když už se někdo rozhodne přepanelovat, je lepší nepoužívat žravé all-in-one krabice, ale raději zvolit kombinaci samostatných efektivních reglů a k tomu jeden menič s vlastní nízkou spotřebou. -> Takže u mne je vlastně všechno špatně
Legislativa
FRSO (3 days) 
Že se to jmenuje režim UPS ještě neznamená že je to UPS. Odmontuj kryt nebo se podívej se na blokové schéma, z toho UPS nejde udělat. Je a pracuje to tak, prostě odpojiš od sítě a okamžitě přepíná na aku jako běžné UPS-ky. Navíc můžeš u Multiplusu vypnout to nabíjení. Ty máš Multiplus že to tvrdíš ? Paralelně pracuje se sítí jen v režimu přisávání.
tomas (3 days) 
Že se to jmenuje režim UPS ještě neznamená že je to UPS. Odmontuj kryt nebo se podívej se na blokové schéma, z toho UPS nejde udělat.
FRSO (3 days) 
gupa Victron Multiplus nemá přepínač sítí a pracuje paralelně se sítí, pokud není odpojena. Dodává do sítě zkratový proud a tedy zvyšuje nároky na zkratovou odolnost sítě, tak jako všechny zdroje pracující paralelně se sítí i když zrovna do sítě "nedodávají" ale jsou připojeny. Pokud je v režimu UPS, tak asi má přepínač, je sice připojen k DS, ale jen z ní odebírá proud pro nabíjení Aku jako každá jiná UPS-ka. Jaký přepínač jsi myslel ? a že pracuje paralelně se sítí.
tomas (3 days) 
Zkusme si udělat myšlenkový experiment. Budu mít dvě budovy 10km vzdálené od sebe. Jedna je napojena na DS druhá na ostrov. Jedna i druhá budou mít zásuvku na spotřebič a pro jednoduchost, bude to vrtačka. Jednou ji zapojím do jedné zásuvky spojené s DS jednou do zásuvky ostrova. Předpokládám, že k tomuto není námitek. Ostrovní budova je na kolečkách a tak ji přivezu k první budově na vzdálenost 1km. Zase soukám vrtačku. Předpokládám, že nebude opět námitek. V konečném důsledku je posunu vedle sebe a shodou okolností budou zásuvky na rozích, tudíž hned vedle sebe. A zase soukám vrtačku. Nevím, ale já nemám námitek. Tudíž má otázka je od jaké vzdálenosti je možné provozovat ostrov současně s DS a od které ne. Prostě ČEZ se zašťiťuje PPDS, a vyvozuje z toho závěry jež jim vyhovují. Já plním PPDS a v klidu rážím vrtačku kde se mi zrovna líbí, aniž bych si dělal s nějakými PPDS výčitky svědomí. Přirozeně v souladu s platnými DDPS. Pokud se to ČEZ nelíbí, bude muset požádat soud aby mé chování trestal, pokud to dokáže. Ano vím, že já budu muset jít k soudu, neb mi ušmiknou elektroměr a já jim bohužel budu muset dokázat oddělení a nepřenos potenciálu. Přirozeně, že uspěji neb fyzikální zákony jsou na mé straně a budu chtít náhradu škody, což bude zase na několik roků soudních tahanic. Já jsem ERÚ i ČEZu argumentoval podobně. Že není dána měřitelná míra a hranice toho oddělení ostrova od DS, není nikde uvedeno jestli se to vztahuje na objekt nebo pozemek, atd... A že to lze vyložit i zneužít mnoha způsoby. A při striktním dodržování tohoto nesmyslu by si nikdo ani nemohl nabít z DS ani akumulátor ve fosilním autě. A co teprve elektromobil který občas nabije na "ostrově" a jindy ze sítě. Jen oni vědí, proč to tam tak mají a chtějí to tak mít. Je to stejně absurdní jako kdyby na hranicích stáli technici z ČEPS a zastavovali elektromobily a dle stavu energie v akumulátoru účtovali poplatky za přenos energie kterou mohli přenést přes hranice, ale nepřenesli, protože ji někdo převezl v elektromobilu. Jo a s tím soudem si nebuď tak jistý. Já byl u soudu kde byl zloděj který se policistům přiznal že danou věci odmontoval a ukradl. Ale k soudu přišel se "svědkem" který mu dosvědčil že slyšel rozhovor majitele se zlodějem a majitel mu řekl aby zařízení odmontoval, prodal a peníze si nechal. A zloděj by osvobozen, a majitel nakonec platil i soud a advokáty. Mimochodem soudkyně prohlásila že fotografie ani letecké snímky z mapy.cz neuznává jako důkaz že tam to zařízení skutečně bylo, všichni hleděli z otevřenou hubou, zvláště když se zloděj přiznal že to tam bylo a že to odnesl. To bys musel dotáhnout minimálně k ústavnímu a nejlépe do Štrasburku, protože ČEZ je ze 70% státní. A jestli by tam seděla stejná blbka, tak by ti asi řekla že to měl zkusit s tím domem na kolečkách a ne různými zásuvkami vedle sebe.
tomas (3 days) 
gupa Victron Multiplus nemá přepínač sítí a pracuje paralelně se sítí, pokud není odpojena. Dodává do sítě zkratový proud a tedy zvyšuje nároky na zkratovou odolnost sítě, tak jako všechny zdroje pracující paralelně se sítí i když zrovna do sítě "nedodávají" ale jsou připojeny.
tomas (3 days) 
Přesný jsem. A ty máš výrobnu? Já ne. Protože nic nedodávám a PPDS je o výrobnách dodávající do DS nebo jiných VN. PPDS - Pravidla provozu distribuční sítě nejsou jen o výrobnách, ale o všem co se k distribuční síti připojuje, spotřebiče i zdroje i jak se energie měří atd.... Přečtěte si smlouvy s distributorem tam máte většinou uvedeno na co budete energii používat: osvětlení x kW ohřev TUV x kW tepelné čerpadlo x kW příprava potravin x kW záložní zdroj x kW fotovoltaický zdroj x kW atd... Jakákoliv změna bez vzájemné dohody je porušením smlouvy. Ano tento web. je o ostrovních systémech a dle ČEZké legislativy je to: "–Off Grid systém Elektrická instalace s výrobními moduly ( mikrosíť ) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech. Já myslím že ten text je jasný že nejde jen o zdroj, ale o celou elektroinstalaci i o spotřebiče. Takže skutečný ostrov podle ČEZké legislativy ze má jen několik jedinců. Neříkám že je to dokonalé a že je to dobře a že s tím souhlasím, tak to prostě je a je to odpověď na to co se ptal dracekvo.
gupa (3 days) 
To je hezký příklad. V extrémním případě je onou vzdáleností obou sítí vzdálenost daná konktakty přepínače sítí To je právě omyl, v PPDS je termín výrobna s akumulací a to jsou přesně ta zařízení který přepínač sítí mívá. V PPDS je ale psáno, že: U výroben a odběrných elektrických zařízení s akumulací elektrické energie, popřípadě samostatně připojených elektrických akumulačních zařízení se při dodávce do DS posuzují zpětné vlivy podle části 10 a 11, při odběru z DS podle Přílohy 6 PPDS a podle PNE 33 3430-0 [8]. Co to tedy znamená. Někdo má baterii a Victrona Multiplus nebo jiná zažízení co prostě přepíná bez dodávky do DS a při přepnutí z takového zařízení která se chová jako UPS prostě leze čistá DS nebo čistě el. energie z aku, tudíž pro toto zařízení platí pouze odběr a příloha 6 PPDS a PNE 33 3430-0. A přílohou 6 je diagram: A výsledkem je: Použití bez dotazu u PDS je přípustné
Detaily pasivního domu
youda (3 days) 
Ukládat takový objem tepla, aby člověk přečkal celý rok je asi opravdu hloupost. Také bych spíše volil cestu přepanelování a ohřívání nějakého menšího objemu topné vody (10-20 m3?) tak, aby člověk přečkal těch pár dní bez slunce. Například: - 10m3 vody ohřáté z 20°C na 90°C obsahuje cca 0.8 MWh energie - zdrojem o výkonu 10kW se nádrž bude nahřívat cca 82h (6h tohoto výkonu denně = 14 dní) - topit výkonem 5kW zvládne 164h ( = týden v kuse) Taková nádrž se dá v pohodě nahřát během podzimu, v zimě dokáže topit týden a jakmile vyleze slunce, lze ji zase postupně dobíjet. PS: A kdyby bylo hnusně dva týdny, tak se nádrž prostě nahřeje kotlem na dřevo. Pokud jde o topení, tak voda je zatím bezkonkurenčně nejvýhodnější "baterka" kterou máme. Myslel jsi něco takového: nebo takového: No toto je trochu overkill Myslel jsem spíše něco hranatého, i za cenu horších tepelných ztrát. 20m3 nádrže lze koupit v plastu, 30m3 v betonu: Vzhledem k tomu že se do toho vleze víc než 1MWh, tak i s izolací a bagrem to pořád vyjde lépe než LFP.
Ostrovní elektrárna jako investice
youda (3 days) 
Ukládat takový objem tepla, aby člověk přečkal celý rok je asi opravdu hloupost. Také bych spíše volil cestu přepanelování a ohřívání nějakého menšího objemu topné vody (10-20 m3?) tak, aby člověk přečkal těch pár dní bez slunce. Například: - 10m3 vody ohřáté z 20°C na 90°C obsahuje cca 0.8 MWh energie - zdrojem o výkonu 10kW se nádrž bude nahřívat cca 82h (6h tohoto výkonu denně = 14 dní) - topit výkonem 5kW zvládne 164h ( = týden v kuse) Taková nádrž se dá v pohodě nahřát během podzimu, v zimě dokáže topit týden a jakmile vyleze slunce, lze ji zase postupně dobíjet. PS: A kdyby bylo hnusně dva týdny, tak se nádrž prostě nahřeje kotlem na dřevo. Pokud jde o topení, tak voda je zatím bezkonkurenčně nejvýhodnější "baterka" kterou máme. Myslel jsi něco takového: nebo takového: Je to zde off topic a měli bychom to spíš probrat tady http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=7&t=4404&hilit=detaily+pasivn%C3%ADho+domu#p78443 Máš pravdu, odpovím sem: viewtopic.php?f=7&t=4404#p78495
youda (3 days) 
Ještě na doplnění, jelikož se jedná o akumulaci tepelné energie, šlo by zde s výhodou použít TČ do vody. V takovém případě by na výrobu 60kWh tepla stačilo 20kWP + TČ s COP 3. Pro malý domek pro dva důchodce TČ do vody nedává moc smysl kvůli ceně, životnosti a nákladům na servis. Tam je lepší přímotop do vody + TČ do Vzduchu typ "klimoška". Do velkého RD s několika patry by však 20kWp + TČ do vody + vodní podlahové topení smysl dávalo.
youda (3 days) 
Takze result :mozna to bude fungovat ale urcite to bude stat xxxxxxx penez.Teplo potrebuji v zime - tedy uvazovat o 10kW v kuse 14 dni je utopie... Nebo postavit dům kolem zasobniku a ten natapet dle moznosti FVE/kotlem na drevo- to uz ostane někdo realizoval - tusim to bylo 12m2 a kolem schodiste. No, určitě to bude stát méně peněz, než vybudování té nádrže na 150m3, která se bude nahřívat celé léto. Viz pár postů výše. Co říkám já je, že nádrž 150m3 je opravdu nesmysl. Ovšem 10 či 20m3 se udělat dá, obzvláště pokud na to člověk bude při stavbě myslet. Nádrž okolo schodiště je výborný nápad! Například já teď mám v suterénu jednu nevyužitou místnost 25m2 s výškou cca 3m. Tedy cca 75m3 prostoru, do kterého bych po zateplení takovou dvacítku nádrž plus izolaci dát mohl a ještě by mi tam spousta místa zbyla. Bohužel, nemám vodní topení Výkon 10kW x 6h denně (60kWh) se v českých podmínkách udělat dá také, i v zimě bez přímého slunce. Mě se zatím ukazuje, že 20kWp panelů mi z ambientního světla dává výkon cca 3400W tedy cca 16%. Že jde o ambientní světlo lze poznat z toho, že východní i západní směr má úplně stejné výkony. Včera, když u nás bylo fakt hnusně, to takto jelo od 10:30 do 15:00 (=4.5h) Tedy cca 15kWh vyrobeno jen z ambientního světla pomocí 20kWp pole. Něco málo to pak ještě vyrobilo před a po. Kdybych tedy stavěl nový barák, zapracoval bych na nádrži a na louku nasázel třeba 200 panelů. Při ceně 3kkč/panel je to cca 600 tis Kč. Za 1M by taková FVE šla postavit určitě. To asi není úplně pro každého, ale určitě jsou lidé, kteří mají prostředky i dostatečně silný důvod k tomu se takto zainvestovat.
FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.
youda (3 days) 
Martine, pokud je to jak píšeš, skutečně se bude jednat o efekt způsobený induktivní/kapacitní zátěží. - Žárovky a topinkovače jsou odporová zátěž. - Zářivka je kapacitní zátěž. - Točící se vrtačka je induktivní. - Kousnutá vrtačka se stává odporovou zátěží (proto se taky následně zahřeje a spálí). Venus evidentně nedokáže správě rozpoznat DC výkon potřebný pro výrobu jaloviny a proto jej zařadí do kolonky "DC spotřeba". Takové chování může mít velice jednoduchý důvod: Pokud Venus neměří DC spotřebu druhým samostatným bočníkem na baterce, pak ji dopočítává tak, že vezme aktuální výkon odebíraný z baterie a tento výkon porovná s výkonem tekoucím z AC strany měniče. Rozdíl výkonů je reportován jako "DC spotřeba". Pro odporové spotřebiče takový vzorec funguje výborně, protože u nich platí, že 1 kW = 1 kVA. Ale pro induktivní a kapacitní spotřebiče už toto neplatí, jelikož mezi činným a zdánlivým příkonem je rozdíl, jehož velikost se odvíjí od účiníku (cos fí). Schválně se podívej, máš na baterce dva bočníky, nebo jeden? Já však nejsem expert na Victron, takže budeš muset nějakého přilákat aby to potvrdil/vyvrátil
Legislativa
střídač_N (3 days) 
Přesný jsem....... No nevím, ale skočit na vlastní špek je .... no neuvážené. PPDS - PRAVIDLA PROVOZOVÁNÍ DISTRIBUČNÍCH SOUSTAV nemají nic společného s výrobnou, krom toho, že i výrobnu je třeba taky k DS připojit. Dovolím si navrhnout ukončení této naprosto neplodné diskuse.
gupa (3 days) 
Přesný jsem. A ty máš výrobnu? Já ne. Protože nic nedodávám a PPDS je o výrobnách dodávající do DS nebo jiných VN. Takže co tedy dělá ČEZ? Minulý týden jsem řešil to, že jsem vzal zámek petlice a panty a zamknul plynoměr. Zvedl telefon, nahlásil že jejich plnoměr je zamklý, phonebába do dala do systému a člobrdík z rozvodných závodů mi srčil za zámek na bedně sdělení a podminky, že když budou muset, tak zámek odstraní. A muset znamená že když hoří nebo se naně vykašlu a nesdělím stav plynoměru. A hotovo. Důvodem byly dvě reportáže Černých ovcí kdy se dávají flastry za poškozené plynvá měřidla v řádu od 21 tisíc hore ikdyž je bedna volně dostupná a za hajzla co škrábne do měřidla jsem zodpovědný v plné výši. Co dělá ČEZ nevím, máme tu EON. Ten mi vyšel vždy vstříc a já jim to opáčím když potřebují. Komunikuji s nima když musím. Energie nekradu. Síť jim případným přetokem neohrožuji. Takže ať mi dají pokoj a aj já jim.
Jaký mám stupěň fotovoltaitýdy ?
Martin P (3 days) 
Dobrý den. U mne tak 7-9. Značnou část komponentů jsem si nashanel sám. Montáž mi provedla firma - aktivně jsem se zúčastnil. Momentálně vytvářím konstrukci na štít domu - příprava na montáž J modulu FV panelů. V garáži mám nový bojler čekající na instalaci - tudíž i využití přebytků bude. Tak do kterého stupně si myslíte že patřím? Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
ALZA se dává na fotovoltaiku
dracekvo (3 days) 
Zajímavý, že třeba u základních desek mají tuto poznámku, "Tento výrobek není samostatně funkčním celkem a může vyžadovat odbornou montáž." ale u invertoru nic takového není. A ani žádná další zmínka o tom, že pro připojení výrobku do sítě nejspíš budem bude potřebovat nějaké to povoleníčko. Aby to pak spíš nedopadlo tak, že distributoři budou kontrolovat baráky, kde jsou panely, ale není tam registrována výrobna.
Legislativa
střídač_N (3 days) 
.... porušuje tento ČEZ zákon..... Předně je třeba chápat psaný text. Nikdo zde nechce prodávat elektřinu. Naopak chceme ji spotřebovat sami, leč ČEZ nám v tom brání. tomas zde správně upozorňuje na vrtochy ČEZ a já si dovoluji je vyvracet. Vše v souladu s pravidly tohoto prostoru. Je smutné, ale ČEZ nic neporušuje. ČEZ má PPDS a podle něho se řídí, i když si mnohé vmýšlí. Kdo chybuje je jako vždy stát jež zde zastupuje ERU jenž nedává PPDS do intencí onoho nařízení komise. Asi to nepovažuje za podstatné. Zkusme prosím být tolerantní a přesní!!!!!
ALZA se dává na fotovoltaiku
gupa (3 days) 
Obchod který prodává použité zboží je obyčejný bazar. A může mít reklamu jakou chce.
Legislativa
gupa (3 days) 
Výrobna dodávající do DS do 800W je podle zákona nezajímavá. Není to dle PPDS stanovený výrobní modul. Pokud chcete diskutovat o výrobnách dodávající do DS čtěte pravidla tohto fóra a běžte diskutovat jinam. Zde na fóru se bavíme o oddělených nebo oddělitelných samozásobitelských nanoelektrárniček kde je prvotní zájem to co vyrobím si i spotřebuji. Jestli ČEZ něco stanovje nebo vyžaduje mimo stanovené pravidla které vychází z "NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2016/631 ze dne 14. dubna 2016, kterým se stanoví kodex sítě pro požadavky na připojení výroben k elektrizační soustavě" , porušuje tento ČEZ zákon. Edit: Dané nařizení stanovuje taková pravidla vzhledem k těmto důvodům aby cituji: (1) Pro zachování bezpečnosti dodávek energie, zvýšení konkurenceschopnosti a zajištění toho, aby všichni spotřebitelé mohli nakupovat energii za dostupné ceny, je nezbytné rychlé dokončení plně funkčního a navzájem propojeného vnitřního trhu s energií. Takže opět důvod zde otom nediskutovat na tomto fóru protože admin v podmínkách o takovém vnitřním trhu s elektřinou tz. prodej do DS tu nechce a má vlastní pravidla.
vata (3 days) 
To je hezký příklad. V extrémním případě je onou vzdáleností obou sítí vzdálenost daná konktakty přepínače sítí
střídač_N (3 days) 
...je to v legislativě v PPDS příloze č.4. na straně 8 a ERÚ říkající si "nezávislý" to schválil...... Ano vím, že to tam (PPDS) je. S kybosem jsme o tom již diskutovali. Jsou to jen dvě podmínky: - trvale oddělení od DS - nesmí dojít k přenosu potenciálu Dvě zásuvky vedle sebe to naprosto přesně splňují. Zkusme si udělat myšlenkový experiment. Budu mít dvě budovy 10km vzdálené od sebe. Jedna je napojena na DS druhá na ostrov. Jedna i druhá budou mít zásuvku na spotřebič a pro jednoduchost, bude to vrtačka. Jednou ji zapojím do jedné zásuvky spojené s DS jednou do zásuvky ostrova. Předpokládám, že k tomuto není námitek. Ostrovní budova je na kolečkách a tak ji přivezu k první budově na vzdálenost 1km. Zase soukám vrtačku. Předpokládám, že nebude opět námitek. V konečném důsledku je posunu vedle sebe a shodou okolností budou zásuvky na rozích, tudíž hned vedle sebe. A zase soukám vrtačku. Nevím, ale já nemám námitek. Tudíž má otázka je od jaké vzdálenosti je možné provozovat ostrov současně s DS a od které ne. Prostě ČEZ se zašťiťuje PPDS, a vyvozuje z toho závěry jež jim vyhovují. Já plním PPDS a v klidu rážím vrtačku kde se mi zrovna líbí, aniž bych si dělal s nějakými PPDS výčitky svědomí. Přirozeně v souladu s platnými DDPS. Pokud se to ČEZ nelíbí, bude muset požádat soud aby mé chování trestal, pokud to dokáže. Ano vím, že já budu muset jít k soudu, neb mi ušmiknou elektroměr a já jim bohužel budu muset dokázat oddělení a nepřenos potenciálu. Přirozeně, že uspěji neb fyzikální zákony jsou na mé straně a budu chtít náhradu škody, což bude zase na několik roků soudních tahanic.
ALZA se dává na fotovoltaiku
vata (3 days) 
No, máme to podobně - taky to nedokážu ustát, taky mě to uráží, styl jejich kampaní s kombinací s jejich reklamačním workflow mi připomíná krásný citát "nakup a chcípni". Znepokojuje mě ovšem, že ta jejich zelená mrcha asi funguje na masy, když se ji alza tak pěstuje. Každopádně - vstup alzy do tohoto segmentu znamená možná to, že to co dřív bylo ušlechtilým koníčkem, se stává masovou komercí, a to jistě nějaké dopady nejen na tohle fórum bude mít. Taky to, že alza může svou obchodní silou pozměnit náš trh - chci věřit, že k lepšímu. Uvidíme.
Legislativa
tomas (3 days) 
Já si to nevymyslel, je to v legislativě v PPDS příloze č.4. na straně 8 a ERÚ říkající si "nezávislý" to schválil a souhlasí s tím. Oddělený ostrovní provoz –Off Grid systém Elektrická instalace s výrobními moduly ( mikrosíť ) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech. Jo také to má každý ve smlouvě o připojení co bude k síti připojovat, kde jsou dokonce definované i některé spotřebiče, doporučuji přečíst, potom nesouhlasit a odpojit se.
Ostrovní elektrárna jako investice
kybos (3 days) 
Ukládat takový objem tepla, aby člověk přečkal celý rok je asi opravdu hloupost. Také bych spíše volil cestu přepanelování a ohřívání nějakého menšího objemu topné vody (10-20 m3?) tak, aby člověk přečkal těch pár dní bez slunce. Například: - 10m3 vody ohřáté z 20°C na 90°C obsahuje cca 0.8 MWh energie - zdrojem o výkonu 10kW se nádrž bude nahřívat cca 82h (6h tohoto výkonu denně = 14 dní) - topit výkonem 5kW zvládne 164h ( = týden v kuse) Taková nádrž se dá v pohodě nahřát během podzimu, v zimě dokáže topit týden a jakmile vyleze slunce, lze ji zase postupně dobíjet. PS: A kdyby bylo hnusně dva týdny, tak se nádrž prostě nahřeje kotlem na dřevo. Pokud jde o topení, tak voda je zatím bezkonkurenčně nejvýhodnější "baterka" kterou máme. Myslel jsi něco takového: nebo takového: Je to zde off topic a měli bychom to spíš probrat tady http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=7&t=4404&hilit=detaily+pasivn%C3%ADho+domu#p78443
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (3 days) 
Dnes som skúšal, aké max. osvetlenie som schopný na stole dosiahnuť. https://www.youtube.com/watch?v=7tDaskBwVhQ
ATtiny85 + Uno komunikácia
thomas.007 (3 days) 
Souhlasím, je to hodně zjednodušené, taky jsem to nad odkazem uvedl. Reagoval jsem na to schéma, protože něco podobného jsem před lety dělal a když jsem zjistil, jaké jsou celkové ztráty (a kde všude jsou), tak jsem to zavrhl. Nábojová pumpa (ne jen kondenzátor) toto řeší, s vysokou účinností (nad 90%) a z Aliexpressu i za příjemné ceny. Myslím si, že energii těžce získanou z obnovitelných zdrojů můžeme využít i lépe než jen na teplo.
Ostrovní elektrárna jako investice
střídač_N (3 days) 
Dovolím si trošku okrajově k tématu, ale pro ucelenější pohled je třeba znát i okolitní vztahy. Mám dvě známe jenž jedna si těsně před revolucí vzala nějako půjčku na bydlení s garantovaným úrokem a byla to tehdy nepředstavitelná částka 200000,-Kč Splátka byla asi 250,-Kč měsíčně. Po revoluci šla inflace a hlavně mzdy nahoru a splátka se stala nepodstatnou v jejím ekonomickém toku. Druhá si těsně pře povinností mít nějakou "spoluúčast" vzala hypotéku na celou částku, tedy 5Mil, s tím, že úroky jsou pohyblivé a to vše na 30 roků, tedy po celý její aktivní život bude muset měsíčně poslat 20000,-Kč. Krize v roce 2008 začala ve své podstatě krachem hypotečních fondů jež dávaly hypotéku na vlastní bydlení i těm, co na to v žádném případě neměli. Přirozeně, že začali při komplikacích s příjmem nesplácet a tím se problém přesunul dál. Nakonec se lavina vylila na celý svět v různé míře. A jsme střihem v roce 2018, kdy ČNB začala regulovat "laciné" hypotéky. I tak se najdou důvěřivci, že si na onu "spoluúčast" opět půjčí, ale ne u nějaké lacinější úrokové bance, ale u pochybných poskytovatelů půjček. Myslíte si, že to budou lidé schopni splácet po celý svůj aktivní život bez výkyvů. Ony hypotéky, nebo spíš jejich splátky jsou nastaveny na současný vcelku obstojný ekonomický výkon. Bude trvalý bez výkyvů. Prodejci, nebo spíš výrobci aut začali pociťovat sníženou poptávku. Zatím se prodejci uklidňují, že to "doženou" do konce roku. Možná že jo, ale doženou to i v příštím roce? Většina krizí začíná u velkých peněz. Ty jsou spojeny vždy s bydlením a auty. Regulace ČNB a nadbytek aut zcela zřetelně ukazuje, že se něco chystá. Nechci být pesimista, ony problémy se dotknou všech, ale připravit se na to, že do roka a do dne nastanou ekonomické problémy je nanejvýš vhodné. No a teď vlastně přichází trošičku toho pozitiva. FVE je takovou sice jen malou, ale jistou záchrannou brzdou proti růstu všeho.
ALZA se dává na fotovoltaiku
dracekvo (3 days) 
dub042 přpedběh si mě A na alze už několik let nenakupuju. Protože si myslí, že jsou zákazníci úplně vypatlaný. Nebo jak jinak si mám vysvětlit to, že se mě snaží do jejich obchodu nalákat zeleným uřvaným debilem
ATtiny85 + Uno komunikácia
kybos (3 days) 
V jednoduchosti např. zde: http://www.dejvice.cz/edison/kond/nabc.html Zde je to příliš zjednodušené a tím pádem daleko od reality. Ideální indukčnost, ideální dioda, ideální kondenzátor. V praxi je to ale jinak. Nejdále od ideálu je indukčnost, nebo při malých napětích dioda. Ani kondenzátor není zcela ideální. Navíc je potřeba brát v úvahu že čím větší kondenzátor, tím omezenější počet cyklů životnosti (dle technologie: u superkapacitorů třeba řádově jen milion cyklů).
thomas.007 (3 days) 
Mohu se zeptat, jakou elektro školu máte vystudovanou? Ten výkon se samozřejmě maří v tom kondenzátoru a v přívodních vodičích (nebo kontaktech relé) a ano, ty kondenzátory se ohřívají. Než si něco ověříte, tak přestaňte vyvracet něco o čem nic nevíte...Díky
FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.
Martin P (3 days) 
Dobrý den. DC spotřebu na výrobu AC mám přímo v kolonce baterie. Tahle je stranou a v případě že vyrábí panely se mi v ní zobrazují záporné hodnoty. Kladné se objeví v případě že panely nevyrábí (typicky cca 20W - je přes to napájen venus- řídící jednotka), v případě že je spuštěn nějaký motorový spotřebič, případě zářivky se hodnota boční DC zvedne. U zářivek je to cca 1/3 jejich jmenovitého výkonu, u motoru to závisí na zatížení. Když se mi kousla vrtačka, byla boční DC spotřeba prakticky rovná běžné AC spotřebě. Ještě jsem si všiml že v případě zapnutí výbojkového světla je tato spotřeba poměrně vysoká, při nabíhání výbojky se postupně snižuje a po plném rozsvícení je cca 20% jmenovitého výkonu výbojky. Klasické žárovky, topná tělesa, topinkovac atd nemají na tuto " boční" DC spotřebu žádný vliv. Vrtá mi v hlavě co to způsobuje a co to znamená? Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
ALZA se dává na fotovoltaiku
dub042 (3 days) 
Docela sranda, cena ještě nebyla stanovena,ale už je 12 % sleva
rottenkiwi (3 days) 
Tak ak sa bude dať platiť za panely, bat. a meniče v BTC či LTC, tak sa nám návratnosť výrazne zníží, lebo kto má prebytky, bude mocť za to nakúpiť.
ATtiny85 + Uno komunikácia
josse (3 days) 
Co to je za blbost, účinnost nabíjení a vybíjení kondenzátoru je přeci skoro 100%, až na odpor toho materiálu uvnitř. Kdyby to tak nebylo, měli bychom na kondenzátorech chladiče. A ty nemáme. V práci uváděná účinnost není kondenzátoru, ale zdroje. Přestaňte uvádět v omyl ostatní... Díky.
ALZA se dává na fotovoltaiku
Jardat (3 days) 
https://www.alza.cz/domaci-elektrarny/18865076.htm
FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.
rva (3 days) 
Ohledně té DC spotřeby - není to DC spotřeba na výrobu AC pro vrtačku/zářivky?
Ostrovní elektrárna jako investice
abrams (3 days) 
Zdravím , jako většina investic se investorovi vyplatí především za podmínky fungujícího sociálně-ekonomického systému . Sesere-li se sociálně-ekonomický systém , né jako při "krizi" 2008 , nýbrž jako ve 30-tých letech , Ppi dnešním přemnožení + přebujelým imagináriím by reálné dopady na společnost a společenský systém byly nepředstavitelné . Jedinci věřící vzdušným zámkům , do nich investující , při kolapsu nebudou mít v rukou nic . Jedinci investující či utrácející (co je Vám milejší) do budou tyto reélné věci mít i po kolapsu . Zásadní potíž je , ti jež nebudou mít nic se vrhnou na ty jež něco v rukou mít budou ... = . K btc a podobným záležitostem - díky jejich imaginárnosti skončí při kolapsu v první vlně . Kovové kolečka s obrázky a papírky s obrázky si nějakou hodnotu dokáží zachovat díky skutečné existenci i ze setrvačnosti . BTC se daří díky strachu z důvěry v hodnoty v mýdlové bublině . Až praskne , což je otázkou času , bude následovat nebývalý sešup . Jen slepý blázen buduje další schod ze schodu na kterém stál před dvěma kroky = couvne-li , šlápne do prázdnoty . Elektronům zdar
ikovlabs (4 days) 
Takze result :mozna to bude fungovat ale urcite to bude stat xxxxxxx penez.Teplo potrebuji v zime - tedy uvazovat o 10kW v kuse 14 dni je utopie... Nebo postavit dům kolem zasobniku a ten natapet dle moznosti FVE/kotlem na drevo- to uz ostane někdo realizoval - tusim to bylo 12m2 a kolem schodiste.
Počasí
youda (4 days) 
Včera nádherně, dnes ráno mlha a hnusně, odpoledne zase černý mrak přes celou oblohu. To snad někde musela hořet fabrika na pneumatiky. Baterka, bojler i sušička se nakrmily, ale na topení elektrikou už toho moc nezbylo. Takže jsem podlahovku musel z FVE potupně přepnout na DS Pod stromeček si přeju to malé tepelné čerpadýlko...
Ostrovní elektrárna jako investice
youda (4 days) 
Ukládat takový objem tepla, aby člověk přečkal celý rok je asi opravdu hloupost. Také bych spíše volil cestu přepanelování a ohřívání nějakého menšího objemu topné vody (10-20 m3?) tak, aby člověk přečkal těch pár dní bez slunce. Například: - 10m3 vody ohřáté z 20°C na 90°C obsahuje cca 0.8 MWh energie - zdrojem o výkonu 10kW se nádrž bude nahřívat cca 82h (6h tohoto výkonu denně = 14 dní) - topit výkonem 5kW zvládne 164h ( = týden v kuse) Taková nádrž se dá v pohodě nahřát během podzimu, v zimě dokáže topit týden a jakmile vyleze slunce, lze ji zase postupně dobíjet. PS: A kdyby bylo hnusně dva týdny, tak se nádrž prostě nahřeje kotlem na dřevo. Pokud jde o topení, tak voda je zatím bezkonkurenčně nejvýhodnější "baterka" kterou máme.
ATtiny85 + Uno komunikácia
thomas.007 (4 days) 
Ked som zacal s LiFePO, nechapal som preco mam nieco palit v odpore. Nedalo mi to napsat...než superkondenzátor, je asi lepší to akumulovat v menším Li článku, účinnost uložení energie v kondenzátoru při běžném připojení přes relé je 50% a je jedno jestli je tam sériově odpor nebo ne. Pokud by to mělo být nad 50%, je potřeba zvolit pumpu za pomocí indukčnosti... V jednoduchosti např. zde: http://www.dejvice.cz/edison/kond/nabc.html
FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.
youda (4 days) 
Ohledně té spotřeby na DC straně, nemohou to být "náklady" na výrobu jaloviny pro indukční (vrtačka) a kapacitní (zářivka) spotřebiče?
Martin P (4 days) 
Dobrý den. Dnes jsem zahájil přípravu na budování J modulu FV panelů. Vyrabim konzole, které přijdou přidělat na štít domu. Na ně pak přijdou profily a FV panely. Sklon FV panelů bude 60°. Ještě mne bude čekat stavba lešení. Vzhledem k tomu, že dům je v kopci nemohu použít hakinu, tudíž použijí svoji již odzkousenou techniku dělených dřevěných koz. Do tří metrů výšky použijí klasickou kozu ve tvaru vysokého trojúhelníku, na vyšší je spodní koza ve tvaru vysokého lichoběžníku, horní je klasická trojúhelníková. Navrch přijdou trámy s podlazkami. Inu, budu mít co dělat. Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
Počasí
Martin P (4 days) 
Dobrý den. Dnes ráno u nás byla mlha jako pr.se. Solár se probudil až okolo deváté s výkonem cca 100-150W z 5kWp. Postupně začala řídnout a po obědě vyšlo ☀️. Jelikož mám zatím udělané jen dvě FV pole (v+z) se výkon dostal přes kilowattu. Přesto se baterie nabily doplna. Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
Ostrovní elektrárna jako investice
marko250 (4 days) 
Začnu čísly,na ostrovní bydleníčko s dvěma důchodci,typicky do 80m2 obytné plochy jsem spočetl překlenovací nádrž s vodou ohřátou na 80-90°C fototermikou a objemem 150m3.Pokud by se podařilo v slunném období této teploty dosáhnout,pak by dům neměl problém celoročního vykrytí tepla a TUV,bez jiného zdroje v ČR. 1.Problém číslo jedna: velikost a proveditelnost.Jedná se o lodní kontajner,vnitřní rozměr 2.35x2.7x12m,ten musí být zakopán a obložen izolačním materiálem a následně vnitřně hydroizolován(dlouhý proces umrtvení vody 76m3 od kyslíku).Obrovský výkop včetně izolací.A to celé 2x. 2.Problém číslo dvě:z vnějšího prostředí nesmí dojít k zavodnění izolace.Takže vytvořit vrstvu odolnou proti vodě a tlaku země na izolaci.Tohle pokládám za největší problém. 3.Problém číslo tři:velká plocha=velký únik tepla.Řešení krom izolace i kompletní pokrytí stěn kontajneru za první vrstvu izolace(nástřik PUR150-200mm) podlahovka+stěnové(kapilární rohože,ale nevěřím že se neucpou) a využití pro TUV,která je potřeba denně,jen taková částečná rekuperace,ať to nejde vše do země kolem.Popřípadě i rekuperace na výstup zpátečky do fototermiky(podle rozdílu teplot). 4.problém číslo čtyři:dům postavený na takové nádrži je nutné ještě jednou aktivně odizolovat pro letní provoz,v zimě naopak otočit tepelné ztráty z vrchu kontajneru do domu. Pak je tady spousta komplikovaných jevů,jako nevhodný tvar a vrstvení vody,výměníky a jejich řízení,servis při poruše atd. Rači přepanelovat,myslím že přez 60% účinnost by to nešlo provozovat a investice nebude taky malá.
Počasí
willcz (4 days) 
V Rosicich zatim v slunce sviti. dnes 13, vcera 16,5. V prumeru vcetne ohrevu vody a topeni potrebuju tak 12-15kW. Jsem zvedavy jak dlouho to vydrzi.
mypower.cz (4 days) 
No jo, už je to tady. Pole co dělalo před měsícem 10kWh. dělá dnes 3,5kWh. A bude hůř. U me dnes z 2.24kWp doteklo 4.61kWh. Boiler praska ve svech, ze by se jeden oparil, plus jedna 5kilova pracka na 40 stupnu probehla a zitra bude dalsi. A to mam jeste k olovu navic jako zalohu plne nabite LIFE, zatim stale bez odberu. Jen jsou udrzovany plne dobite. Cekam na kablik pro mereni a pak uz je i zatizim.
Ostrovní elektrárna jako investice
jahodovák (4 days) 
U takhle velkých nádrží nevadí silnější izolace a pokud se provede z levných surovin,mám na mysli piliny,místo 10 cm polystyrému stačí 20 cm.Nebo lze použít i bobře slisované balíky slámy,používají se i k izolaci staveb,tam ale sílu neznám,myslím,že někde na netu to bude.
Počasí
volente (4 days) 
No jo, už je to tady. Pole co dělalo před měsícem 10kWh. dělá dnes 3,5kWh. A bude hůř.
mobilik (4 days) 
No jo, už prišla na nás bieda už druhý deň výroba okolo 6kWh. Ale predtým deň čo deň cez 20kWh a ani som nepotreboval všetko. Ale realita je dnes už iná a bude len horšie. nevadí aj zima ma svoje čaro.
Ostrovní elektrárna jako investice
rva (4 days) 
chcem robiť dva zásobníky, jeden 40000 l a druhý 18000 l a uvidím, ako sa mi ich podarí v lete nahriať a či mi poslúžia na vyhrievanie izby aspoň do polovice novembra. U velkého zásobníku začne vadit, že má velkou plochu, kterou utíká přes izolaci teplo. Aby nepřišlo nazmar, musela by být nádrž v obytné vyhřívané části domu, kde by bohužel hřála i tehdy, když by bylo potřeba chladit. U těch 40 000 l vody 80 st.C teplé zaizolované 20 cm polystyrénem utíká povrchem teplo 840 W a do vychladnutí na 30 st.C je v nádrži 2 300 kWh.
Počasí
dub042 (4 days) 
Kdybych moh tak ti pár kw pošlu, nám tu dneska v čechách škvírou svítilo slunce celý den, vyrobeno 22Kw
Ostrovní elektrárna jako investice
dracekvo (4 days) 
rottenkiwi: pokud máš dva roky do důchodu, tak chápu, že máš jiné priority a v té době už bych se taky připravoval pomalu na důchod třeba právě tím zlepšováním FVE. Ale jak já co má do důchodu daleko si mám uschovat finance na tu dobu? Když dneska něco koupím na FVE, tak mi to těžko vydrží takovou dobu, abych to mohl v důchodu používat. Já potřebuji nějak uchovat současnou hodnotu vkladu. Mě nic lepšího nenapadlo.
Počasí
marko250 (4 days) 
Tak a je to tady,se smutným výrazem na tváři oznamuji návrat k tvrdé realitě DS,posledních šest dnů to u nás stálo za houby a dnes jen 1.3kWh dokonce.A to byla poslední kapka na baterku.Jinak jsem jel nonstop od konce února, což je nevídané.
Ostrovní elektrárna jako investice
rottenkiwi (4 days) 
A ako sa robia 12 km vrty ? Bez energie ? No keď mám trochu nápadov, ako sa dostať cez štrk a íl, tak asi najťažšie to bude cez nejakú tvrdú horninu. Keď to dokážu Rusi na youtube, prečo by som to nedokázal ja ? Keď to dokázal moj pradedo, tak prečo nie ja ? Keď robili vrty v rodisku mojho otca a zistili, že hnedé uhlie sa ťažiť nedá, tak tam zostal prameň 1200 l/min/25 *C. Takže keď mám energiu a nápady, tak vykopem aj studňu. Keď mám len nápady, ale nemám energiu, tak nič z toho. Btw. je to len príklad, lebo zatiaĺ u nás, stačí vykopať 3.5 m jamu a máš ju plnú vody. Na druhý rok, ak dožijem a dajú mi dochodok, chcem robiť dva zásobníky, jeden 40000 l a druhý 18000 l a uvidím, ako sa mi ich podarí v lete nahriať a či mi poslúžia na vyhrievanie izby aspoň do polovice novembra.
mypower.cz (4 days) 
Kiwi, nie v zlom, ale už vidím ako si z energiou ľahko vykopes 200m hlbokú studňu, teraz nenarazam na zdravotný stav. Na to nestačí len energia... Na druhou stranu, kdyz si energii natezi krypto o dostatecne hodnote, tak nasledne luskne prstem a ma na zahrade bandu maniku, co mu kopou 200m studnu a on se z lehatka diva jak jsou kluci na tom jakoby s hloubkou. No proste tim chci rict, ze hodnota je strasne relativni. Treba v prosinci 2017 by za jeden podelany prodany BTC (v te dobe 1BTC = 19000E) bylo pul mega (v CZK), za coz by mohla byt i 400m hluboka studna pri cene 1000CZK/1m + desatky jako dan z prijmu nenazranemu statu. Chapes, 1 BTC... 400m studna. Typek v roce 2010 koupil za 10000BTC 2 pizzy. O 8 let pozdeji... pffff.. "hodnota"
mobilik (4 days) 
Kiwi, nie v zlom, ale už vidím ako si z energiou ľahko vykopes 200m hlbokú studňu, teraz nenarazam na zdravotný stav. Na to nestačí len energia...
Fotovoltaika na chatu
mobilik (4 days) 
Ono, nie vždy je dobra cena aj dobrý panel. Dnes je už bežne že sa predávajú panely za minimálne ceny z vyrobnymy vadamy atď... Takéto panely sa dajú lacno kúpiť v DE a u nás ich predávajú.
Ostrovní elektrárna jako investice
rottenkiwi (4 days) 
Akú hodnotu bude mať Au a Ag, či diamanty v čase, keď bude nedostatok energie ? Asi najdoležitejšia vec je energia a ak po nej bude veľký dopyt pre X dovodov, tak asi najlepšia investícia bude do zdrojov resp. akumulátorov energie. Ak mám dosť energie, som aj potravinovo sebestačný, lebo si vyrobím potraviny a ak bude nedostatok vody, tak si s potrebnou energiou ľahko vykopem 200 m hlbokú studňu. Uvidíme v januári, ako pojde energia hore. A ak to bude trend aj v ďalších rokoch, tak sa investícia do FVE vráti namiesto terajších 11 až 16 r., možno na 5 až 9.
ota (4 days) 
Nakoupit stříbro: to je zajímavý názor - mám protiargumenty: - cena kovů nemusí korelovat s jejich vzácností. Někde jsem četl že např. zinek má už téměř vyčerpaný naleziště ale jeho cena neroste. -pokud se nakoupí investiční stříbro, vztahuje se naň DPH. Takže leda do firmy a uložit do investičního majetku. Chtěl bych vidět jak účetní odepisuje stříbrnou cihlu - no a se stříbrem se bohužel blbě prchá. 15kg cihla je 200 kKč
Ekonomická návratnost FVE
střídač_N (4 days) 
....To je právě to, jak maskují inflaci....... Netvrdím, že svět je růžovoučký, krásňoučký a všude samá pohodička. Nevím jak se všemožně křiví ceny všeho. Dokonce tvrdím že spořit v současnosti je ta největší pitomost. Vím že nás velkokapitál k úsporám nabádá a vím i proč. Leč každý z nás má nějaké schopnosti a možnosti jak s penězy naložit a v tento okamžik přichází ono podstatné, JAK. No a první možnost jak přece jen trošku čelit zvůli velkých hráčů je volné prostředky vložit do FVE ač vím, že takto investované peníze nemají návratnost. Je přece jen lepší než si nechat požírat peníze v bance bez efektu, uchovat jejich hodnotu alespoň zprostředkovaně úsporami. Co s penězy které i tak zbudou vcelku nevím. Mám mnohaleté burzovní zkušenosti, tudíž vím že je to nalej vylej a zlato to určitě nezachrání.
Fotovoltaika na chatu
Iggi (4 days) 
@rva veď práve ten výkonnejší podľa štítku je poly... preto ma to zmietlo. @mobilik presne tak to chcem.. len hľadám panel za dobrú cenu aby som nemusel ďaleko cestovať
Legislativa
střídač_N (4 days) 
dracekvo se ptal..... A já odpověděl, že jsem nikde v žádné legislativě nenašel, že by: "Dle ČEZké legislativy je ostrovní provoz pouze úplné oddělení zdroje, sítě i spotřebičů. Legálně nelze tedy bez povolení distributora spotřebiče přepínat nebo přehazovat v zásuvkách mezi DS a ostrovním zdrojem." To, že by si ČEZ přál aby to tak bylo je jen a jen jejich přání. Jejich přání je neslučitelné mým přáním, tudíž mi přání ČEZ je ukradena. Je dobré tyto ČEZ bludy nešířit dál.
rva (4 days) 
Distributor se snaží kontrolovat poloostrovníky a neví jak, když se vlastně jedná o to samé, co provádí každá UPS (chvíli je na drátech energie dodaná od distributora a za chvíli na těch samých drátech energie dodaná baterií v UPS). Tak uvidíme, jestli se podaří navzdoru proklamacím o podpoře zelené technologie najít nějakou páku, jak ze samozásobitelů elektřinou dostat nějakou korunu.
Máte někdo soláry na fasádě ?
vlkazajac (4 days) 
Dub042, pekné riešenie. V zime celý čas mimo oslnenia pribudla k stene celkom slušná vzduchová medzera. Tmavohnedá fasáda tiež pridá niečo tepla.
Miyuki (4 days) 
2 dub042: to je hezky udělaný a ten nápad s tim využitim tepla taky podle kalkulace to právě vypadá zajmavě, protože v létě jsou stejně přebytky takže lehce nižší výkon neni na problém a zbytek roku vypadá líp //edit: já to chci nějak takhle na tu jednu stěnu jednotnej skleněnej vzhled s tím že je to klasická kovová předstěna
Ekonomická návratnost FVE
dracekvo (4 days) 
Jde o to, jestli by v současné době bylo jídlo stále za stejnou cenu, kdyby se jezedákům necpali milióny v dotacích. Takže se zdá, že jídlo sice nezdražilo, ale stejně za něj platíš víc. To je právě to, jak maskují inflaci, aby obyčejný lidi neblbli a klidně nechávali v bankách svoje peníze vyhnít. Však ročně ze 100 tis přídou jen o 2500,- povídala jedna pani v bedně
Legislativa
tomas (4 days) 
dracekvo se ptal na legislativu. A já mu odpověděl co aktuálně v legislativě platí. Příští rok (nebo po volbách) to ale může být jinak.
Ekonomická návratnost FVE
střídač_N (4 days) 
....Prostým výpočtem si spočítám, že za 10 let ztratila kč 66% svojí hodnoty. Prostým výpočtem lez spočítat, že to není a nemůže být pravda. To si také můžeme usmyslet, že na kometách jež kolem nás létají je dostatek zlata a že KDYBY bylo vytěženo tak koruna poklesne na záporné hodnoty. Prostým výpočtem lze dokonce spočítat, že "spotřebitelská" inflace je vskutku i záporná, právě díky tomu, že do onoho koše se nasype i cena bytů, lokomotiv a jiné bezesporu důležité spotřebitelské oblasti. Prostě sice lokomotiva zdražila, inflace se zhoršila, leč mléko stále kupuji za stejnou částku jako před deseti léty. Stejně tak veškeré základní potraviny.
Fotovoltaika na chatu
rva (4 days) 
Na fotkách jsou amorfy, štítek je i z polykrystalu. Dle mě cena dobrá za oba. U amorfu bych zvážil jeho využití jako náhrada krytiny na kůlně. Teda jak orientovat po spádnici, jaké je možné překrytí bez degradace výkonu. Životnost by byla dobrá a nějaká elektřina by se taky hodila.
Legislativa
střídač_N (4 days) 
Victron a další měniče I když s názorem, že je rozumné požádat o připojení mikrozdroje, za předávacím místem si do provozu svých zařízení nenechám nikým kecat, býť by to ČEZ milionkrát chtěl. Právně k tomu nemá žádné páky, tudíž je třeba na jeho nestoudné ničím nepodložené požadavky hodit velikananánský bobek.
Fotovoltaika na chatu
mobilik (4 days) 
To ze ak chceš úplne malý systém len na svietenie atď., tak jeden amorf je podľa mňa malo a lepšie spravíš ak si tam dáš polykristal nejaký s MPPT regulátorom. Aj keď už teraz viem že zopár ľudí sa ozve že to nieje pravda. Amorfy sa oplatia jedine ak ich ideš montovať kopec... Je to len môj názor.
Máte někdo soláry na fasádě ?
dub042 (4 days) 
asi bude lepší, když dám fotku, panely jsou avancisy, má za imi cidlo, poku je víc jak 30, tak otevřu rouru do horního pokoje a ventilátorem to tam nasávám, mám to dané a na zateplení
Ostrovní elektrárna jako investice
dracekvo (4 days) 
V jiném vlákně, kde jsem nakousl inflaci za posledních 10 let mě napadlo, že bych se s váma mohl podělit ještě o mojí doměnku. Začal už sem řešit jak si příštích 35 let šetřit na důchod. Jakékoliv spoření peněz nemá smysl. Dochodový připojištění sice mám, ale jen díky tomu, že mi zaměstnavatel dává docela zajímavou částku. Sám tam dávám pouze minimum abych dosáhl na státní příspěvek. Tj. 300 Kč. No do důchodu tam budu mít né zrovna malou částku, ale když vememe inflaci za posledních deset let 66%. Každej si jistě spočítá, co si za to koupím za dalších 35 let Věcem ohledně investování burza atd. nerozumím, nemám na to čas a co s papírkama pokud příde krize. Jako že během 35 let ještě minimálně jednu určitě potkáme. Žádná ekonomika nemůže růst do nekonečných čísel. Na věci do kterých bych byl ochotný investovat nemám místo. Tj. třeba veteráni, historické počítače atd.. A hlavně je to taky risk. Auto vám můžou při vyjíždce nabourat, počítače třeba za tu dobu uložení přesta fungovat, nebo to prostě může schořet s barákem No vyšlo mi, že nejvíce bezstarostné bude spoření do drahých kovů. Zlato je jistota a člověk s ním vedle jistě nešlápne. U něj je nejvýhodnější kupovat slitky a čím větší tím lepší. No teď už konečně příde moje doměnka. Podle mě, je lepší spořit na důchod ve střibře. 1. fizická přítomnost. Poměr zlata a střibra na zemi je prej 1:17. 2. cena v historii vždy bývala okolo 1:15 proti zlatu. Současný poměr ceny zlata ku stříbru je 1:80. Nemyslím si, že by zlato bylo nějak moc nadhodnocené. To spíš stříbro je podhodnocené, protože těžařské společnosti ho prodávají téměr za náklady těžby. Teď proč si myslím, že cena stříbra poroste a to znatelně a vrátí se někam k původním historickým poměrům k zlatu. 1. levné stříbro dochází, všechny povrchové doly jsou téměr vytěžený. (protiargument může být, že stříbro se také získává s těžbou ostatních kovů jako třeba meď atd...) 2. dlohodobě je spotřeba stříbra nad jeho aktuální těžbou. Deficit se vyrovnává prodejem stříbrných zásob. Banky už skoro žádné stříbro nemají 3. stříbro se spotřebovává v ohromném množství v průmyslu a nejde moc dobře nahradit. Hlavně teď když je solární boom. Ale už se nijak nerecykluje, protože při jeho cenách se to nevyplatí 4. lidi si pomalu začínají uvědomovat hodnotu stříbra a začínají ho kupovat spolu se zlatem. Zlato jako uchovatel hodnoty, střibro jako investici. Já budu kupovat zlato vs stříbro asi v poměru 1/3. Stříbro na rozdíl od zlata je lepší kupovat v 1oz mincích filharmonici, nebo kanada. Tam je poměr cena/váha nejlepší.
ATtiny85 + Uno komunikácia
svango (4 days) 
vypadalo to takto: sory za schema, ten stvorcek vlavo, je regulator, baterky su znazornene jednotlivo a velky odpor vpravo predstavuje akukolvek zataz. Tie male kruzky s dvoma ciarkami okolo vodicov je meranie prudu. toto je navrh, nakoniec vypinace nabijania ani zataze sa k realizacii nedostali. (vypinace zakruzkovane perom)
Legislativa
tomas (4 days) 
Victron a další měniče a střídače s omezovači pracují paralelně se sítí a musíte mít povolení pro jejich provoz. Jinak vám nevymění elektroměr a na těch standardních elektroměrech to je komplikovanější, dražší a provozně méně výhodné. Ve skutečnosti dle ČEZké legislativy musíte mít povolení i na Axperta, UPSku i centrálu. Dle ČEZké legislativy je ostrovní provoz pouze úplné oddělení zdroje, sítě i spotřebičů. Legálně nelze tedy bez povolení distributora spotřebiče přepínat nebo přehazovat v zásuvkách mezi DS a ostrovním zdrojem. Zažádejte si o standardní přípojení mikrozdroje do 10kW (s přetoky) (je to ve skutečnosti nakonec jednoduší než to takzvané "zjednodušené") a nemusíte elektrárnu nijak omezovat ve výrobě a přebytky můžete jednoduše prodat/darovat.
ATtiny85 + Uno komunikácia
svango (4 days) 
1.) je potřeba se vyhrát... výsledek má být inteligentní BMS s možností "přelévání" energie jak při nabíjení, tak při vybíjení (neodebírání energie z nejslabších článků při konci vybíjení) Ked som zacal s LiFePO, nechapal som preco mam nieco palit v odpore. Tak som podla chlapika, ktory si robil monitoring s jednym Arduinom na cely pack pomocou relatok, vymyslel zapojenie so superkondenzatorom. Princip: 1. Arduino meraci mod; postupne cez relatka odmeralo napatie kazdeho clanku. Algoritmus nasiel najslabsi a najsilnejsi clanok. 2. Arduino preplo relatko medzi meracim a balancnym modulom, preplo relatko najsilnejsieho clanku na kondenzator, vydrzalo 1s, odoplo sa od neho a preplo relatko najslabsieho clanku a pripojilo ho na nabity kondenzator po dobu 2s. 3. toto bezalo dokola v 5s intervaloch. Nevyhody: - relatka zrali energiu, - Arduino zralo energiu, - moja osobna pohoda nestupla, prave naopak, vzdy som mal strach ci Arduino nezblbne a nespoji mi nejake relatka do skratu (co sa stavalo pri restarte a nabehu Arduina, system musel byt vten moment odpojeny), - prvotne nabijanie kondenzatora bolo nutne robit cez odpor, - aj odpojeny system drzal nabity kondenzator a nechutne to pri nesikovnej manipulacii koplo - aj ked system bezal na odpojenom, umyselne rozhodenom packu, tak sa clanky zrovnali len na rozdiel 15mV (bez balanceru normalny zrovnany pack v prevadzke sa mi zrovnal na 3-5mV. Vyhody: - Arduino monitorovalo pack, - vedelo ma informovat, a keby som mal bistabilne rele, mohlo odpojit ako nabijanie, tak zataz v pripade, ze ktorykolvek clanok bol nad/pod stanovenu hranicu. - balancovanie fungovalo ako pri nabijani tak vybijani. ----- Prevadzkou som zitil: v podstate u 4 clankov bolo toto vsetko zbytocne, aby som overil funkcnost systmu, musel som vzdy pack rozhodit, sam bez balancovania sice mal drobne rozdiely medzi clankami, hlavne pri zatazeni, ale nikdy to nebolo nieco, co by sa po odpojeni zataze nezrovnalo do minimalneho rozdielu aj bez balancera. Mat lepsie vzdelanie na poly elektroniky, urcite by som skusal relatka nahradit nejakymi tranzistorami a cely sytem zefektivnit. Planujem do buducna vacsi pack LiFePO a to o co sa tu pokusate by sa urcite siklo, takze zaujem by som mal.
Ekonomická návratnost FVE
dracekvo (4 days) 
2,5% je vesměs jen zbožné přání. Počítá z nějakého spotřebitelského koše, kam někdo naházel samé blbosti jako auta, televize. No prostě věci, které mají velkou hodnotu, ale nekupujete je úplně běžně. Proto je inflace zkreslená. Kdežto běžné věci jako jídlo energie, služby zdražují docela znatelně. Podle mě reálná inflace je někde okolo 6% ročně. Pokud se odrazím od zlata, což je celkem dobrý uchovatel hodnoty. Vyfiltruju výkyvy co dělaj spekulanti, tak v roce 2008 stála jedna unce 15 tis. Dnes stojí 25 tis. Prostým výpočtem si spočítám, že za 10 let ztratila kč 66% svojí hodnoty.
rva (4 days) 
Naše banky se úspěšně snaží, aby investice do FV byly výhodnější. Při inflaci 2.5% nabízejí úrok 0.1%, takže pokud má někdo nevyužitých 100 000,-Kč na účtu, tak ročně tratí 2 490,-Kč. Pokud tyto peníze investuje do FV s akumulací, tak ročně ušetří v platbě za elektřinu 4 250,-Kč (přepočet podle mé elektrárny a tarifu D25d - 2-tarif, 8 hodin NT, 16 hodin VT). Celkem tedy ušetří 6 740,-Kč a návratnost FV bude o třetinu kratší.
modifikacia panelu "24V" na "12V"
JonasPP (4 days) 
Prihodim volačo aj Ja. Je jedno k čomu sa ma panel použiť,ale majitel panela chce spraviť 12v. Teda to skratim. Diody tam su na to aby premostili tu časť panela ktora ma poškodeny članok,alebo je dana časť v tieni a tym sa zabrani brutalnemu zniženiu pretekaneho prudu cez panel. Ma to zmysel,vo velkych poliach de je to zapojene napriklad na napäti 900v a ak by tam ta dioda nebola a na jeden panel spadne trebars papier,pri čom zatieni iba jeden članok,tak cele pole dava iba taky prud,čo v tom okamihu dava ten jeden članok. V našom pripade je to ale zložitejšie,lebo mame 3x diodu teda su 3 vetvy na ktorych je zhruba po 10,5v. To nas uplne odrovnalo,lebo odstranenim diod sa nič nezmeni. Musi sa spraviť tvrdy zasah na opačnej strane panelu,de sa nadreže kricia folia aj eva folia,dostaneme sa k prepoju uprostred tretej vetvy člankov. Prepoj sa musi prerušiť a kablom premostiť + a - do hlavnej krabičky. Odstrani sa stredna dioda a krajne môžu ostať. Už len narušenie panela sa silikonom zatre,aby sa pod eva foliu nedostala vlchkosť popripade voda. Takto treba narušiť panel aby fungoval na 16v.
Legislativa
dracekvo (4 days) 
Už jsem to tu kdysi řešil a přemejšlel sem o měniči, který je přifázován k DS a docucává si. Jenže vzhledem právě k tomu byrobordelu se mi do toho nechce. Proto přemejšlím že bych šel cestou odpojení od sítě a připojení jen v případech kdy spotřeba překročí možnosti inverotoru, nebo budou slabé baterky. Takže sem to pochopil správně, pokud pojedu v režimu UPS, distributor do toho nemá co žvatlat a ani to nepozná, protože odpojený invertor do sítě nic poslat nemůže. Přemejšlím nad victron nebo axpert. Zatím vede axpert, protože cena
Máte někdo soláry na fasádě ?
Jozef51 (4 days) 
dub042, ake panely mate, ake uchytenie na panely pouzivate, ako su drziaky rozmiestnene, ake mate zaplenie (material hrubka), aky maju panely sklon (alebo kopiruju fasadu?), aky cas mate namontovane panely na fasadu, su nejake problemy s uchytenim?
Legislativa
ota (4 days) 
Invertor s omezovačem přetoků (modrásek) asi nemá schválení pro paralelní provoz se sítí. Victrony všeobecně nejsou provozovateli DS brány jako zařízení pro výrobu EE. Je to pro ně pouze UPSka. Podle vyjádření techniků z Victronu jejich zařízení nějakou půlvlnu do sítě pustí. Tvrdí ale že většina standardních elměrů měří odběr v několikasekundových paketech. Týká se elměrů co nejsou určeny k měření zdrojů generujících EE do sítě. Jakmile přihlásíš mikrozdroj s mikropřetoky, začíná nikdy nekončící, jak říká Abrams "byrobordel", nehledě na vedlejší náklady na přizpůsobení odběrného místa vyhlášce.
Fotovoltaika na chatu
Iggi (4 days) 
Čo poviete na tento panel? https://dom.bazos.sk/inzerat/89512708/F ... -SHARP.php SHARP RU-ND250
Legislativa
dracekvo (4 days) 
Ahoj, stále řeším co s elektrárnou v budoucnu a hledám nejvhodnější řešení. Chtěl sem jít do invertoru s omezovačem přetoků, ale nevím jestli je to nejlepší volba. Bude tam nutné povolení, revize, výměna elektroměru a kdo ví co ještě a hlavně jak bude situace v budoucnu. Jak je to s věcma třeba victron a pod, které jsou připojeny v režimu UPS? Tj. jsou odepnutý od sítě a k síti se připojují jen pokud nestíhají dávat. Tam povolení potřeba není, protože jsou odpojení od sítě přes antiostrovní relé, že? Takže stačí jen to, že měnič má příslušnou homologaci a s nějakým papírováním si lámat hlavu nemusím. Je to opravu tak jak si myslím?
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (4 days) 
Nevím jak udělat anketu, klidně můžu udělat nějaký kusy desek s pálícím odporem, bez měniče, a může se na tom odladit program, pokud o to někdo má zájem, tak napište, jediný, co bude trvat, tak je doprava DPS od číňana, tady se to dost prodraží. Je to o ceně, já budu pro sebe potřebovat 32 (48ks) když bych to chtěl i pro děti do domečku, tak ještě dalších 13 navíc. Takže každá koruna navíc na kusu se násobí u mě cca 50 -ti. Kompromisy jsou nutností. Proto 8 pin procesor, proto optočleny místo I2C, proto balancer přímo na článku - netřeba konektor. Tu externí referenci jsem dával trochu s těžkým srdcem, tme za cca 10Kč, farnell za 8.5 při rouzumným množství okolo 100ks, aliexpres pod 0.1USD, zatím neověřená kvalita. Než jsem to dal pohw stránce dohromady, dlouho jsem se nad tím zamýšlel, ale pořád je to ve vývoji. K té konstrukci z netu: spínat sot23 tranzistorem s max. proudem 4A 1A zátěž, mi přijde hodně odvážné, na tomhle místě bych vybral něco trochu vydatnějšího...
DanoP (4 days) 
Mne sa zda to zapojenie prilis komplikovane. Maju pumpu na napajanie aby mohli pouzit internu referenciu 2,5V, pricom teplotu meraju externe. V pripade stabilneho napajania je aj interne meranie teploty stabilne, staci skalibrovat offset teploty. Rozlisenie 1 st bohate staci. Ked by som pouzival I2C a 8Mhz taktovanie, preco nepouzit rovno externy ADC prevodnik ADS1115 - presnost 1mV zarucena, ziadny problem s referenciou, 4 vstupy, spotreba prevodniku v 100 uA.
Q.ANTUM/PLUS/PEAK 300+ (PERC) bez PID,LID, LeTID 20% eff
Beny (4 days) 
Zajímalo by mě zda má s tím nějaký zdejší solárník zkušennost.
Máte někdo soláry na fasádě ?
ota (4 days) 
A kam to teplo zpoza panelu pouštíš během léta?
ATtiny85 + Uno komunikácia
svango (5 days) 
Jo to je ono, ak niekto bude chciet ist touto cestou, odpor u LEDky uplne vpravo je moc velky 2k2 staci tam desatina.
modifikacia panelu "24V" na "12V"
NOPARasito (5 days) 
Již cca 10 let se panel nevyplatí a dokonce kvalitou nemůže konkurovat sériovým. Možná i ten čas může delší ;-(.
svango (5 days) 
Dakujem za odpovede, a rozumiem myslienkovym pochodom. Skusme to teraz zobrat takto: niektori z nas tu maju panely, ktore si sami zostavili, pospajkovane bunky, nalepene na nieco, pripadne medzi dvoma sklami, to je jedno... tieto casy uz su nejaku dobu prec. Takymto zasahom si vlastne len clovek vyrobi svoj vlastny panel v dimenziach ktore mu vyhovuju. Nie je to o tom, ci to spravit, alebo ze hladam nejake odobrenie. Pytam sa na nazor, a teraz sa pokusam k tomu prihodit trochu toho kutilskeho ducha.
vata (5 days) 
@dracekvo: jasně že pamatuju, doufám že měnič posloužil Jinak jasné - aniž bych si myslela že stagnuju, vážně nepotřebuju víc, roční spotřebu mám nebývale vysokou díky vytěžovači a když je slunce skoupé, stále se dovedu uskromnit. A na motorovou pilu prostě přepnu - je to jen pár kWh za sezónu. A že si neuvařím kafe v rychlovarné konvici - tak to mě netrápí, 10 kilo plynu na půl roku stačí. Ovšem souhlasím s tím, že nováčcí, kteří jsou ve fázi experimentů a natěšení na tuhle elegantní technologii, by měli uvažovat směrem do budoucna a počítat i s alternativou, že s jídlem roste chuť, že by to mohlo časem růst až na limit střechy a že by na to chtěli třeba pohodlně prát v automatické pračce. Prostě jsem jen chtěla upozornit na to, že se tu 12V systémy tak nějak vytěsňují do nízkopříkonových aplikací, i když pro menší domečky se skromnými uživateli jsou nádherně jednoduché, funkční a stabilní a vyhovují až někam do krátkých příkonů kolem 2kW. Ale ať zůstanu on topic - do panelů bych kvůli tomu nevrtala, jednoznačně MPPT
iSTA Breeze i-2000
NOPARasito (5 days) 
Obcas, domácí Bastl dosáhne lepších výsledků. To je fakt. ;-(((((
Fotovoltaika na chatu
kodl69 (5 days) 
já už tehle regulátor od baterek pod napětím odpojil mnohokrát - pole je sice malý, 120V 2A amorfy, ale regulátoru je to jedno, mám to na 48V v systému do domečku pro děcka. Mám 30A verzi a podle toho, co vidím na desce, tak je třífázovej, možná to začali pozděj šidit, mám ho někdy ze začátku 2017, ne li z konce roku 2016. Ostatně proč zrovna FV regulátory tohle nezvládnou, když každej stepdown měnič za méně než 1 USD nemá se změnou zátěže na nulu žádnej problém? Asi proto, že to není dobře naprogramovaný, nebo prostě integrovanej obvod, co je k tomu určenej, funguje líp.
modifikacia panelu "24V" na "12V"
svango (5 days) 
Myslim, ze kazdy z nas ma, co mu v dany moment prislo najlepsie vzhladom na komponenty okolo. U mna 12V system prechadza na zimu do baraku, kde bude odteraz napajat wifi, antenu k tomu, server a vsetko toto bezi na 12V, takze nemusim nikde nic konvertovat. Doteraz pohanal cerpadlo na vodu v jazierku a LED osvetlenie. Vsetko na 12V a opat som nemusel nic riesit. Panely k tomu systemu mam nalezite, rovnako PWM regulator na LiFePO z ciny a som spokojny. Samozrejme ak uz riesim nieco co ma nejaky vykon tak 24V je ovela prijatelnejsich, aj ked priznavam ze je to malo, pretoze 3000W s 6000W peak menic mi zohrieva 50mm2 kable ked sa rozsupnem.
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (5 days) 
našel jsem to schéma: https://community.openenergymonitor.org ... s/5594/216 zajímavý je využití reset pinu pro termistor, to bych asi mohl obšlahnout. Jediná podmínka je, že napětí nesmí pod vcc/2, aby se procesor neresetoval. Klidová spotřeba tohohle aparátu bude někde okolo 5mA, to bych asi nechtěl, mám představu o průměrné spotřebě okolo 1mA, tj včetně chvil, kdy budou odesílaný data. Zajímavej je ten REF710-3.3, já pořád doufám, že se bez toho obejdu.
modifikacia panelu "24V" na "12V"
kodl69 (5 days) 
Já pořád netuším, co máte za tak skvělý 12V spotřebiče, že k nim potřebujete nějakej měnič? Zítra jedu zprovoznit 24V systém na chatu, tahle je menší, a nějak tam 12V ani 230V AC k ničemu nebude potřeba. Bude potřeba 19V pro nabíjení NB, bude potřeba 5V USB na telefon, tablet, ale to je všechno, na to stačí stepdown regulátor z aliexpresu, kterej se nastaví na potřebný napětí pro ten kterej spotřebič, zapojí se do 24V zásuvky, podobně jako napaječ z 230V. A když se NB vypne, tak se ze zásuvky odpojí i zdroj, tím pádem klidová spotřeba systému 0.0A. LED žárovky co jsem nedávno postoval, fungují od 12V do 60V, tam není vůbec co řešit. V celé chatě dohromady 60W příkonu LED žárovek, beze strachu je to natahaný CYKY 3x1.5mm2, jistič B4A a hodlám udělat zkratovou zkoušku u nejvzdálenější žárovky (cca 15m kabelu), jestli vůbec zaregistruju čas mezi zkratem a vypnutím jističe.
Máte někdo soláry na fasádě ?
dub042 (5 days) 
Mam, navic mam za nima tak 15cm prostor, na jare a podzim jak se za nima naakumuluje teplo, vhanim ho do baraku, takze panely maji dvoji funkcnost
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (5 days) 
nějaká podobnost tu je, minimálně stejnej procesor. Zatím jsem na to mrknul jenom zběžně, a už vím, že problém: 1.) hodně drátů, má tam I2C sběrnici, takže 3 dráty do každýho modulu. Optočleny a topologie kruh tohle eliminuje, bude jeden drát mezi sousedními balancery a dva z prvního a posledního na řídící modul. s tím souvisí galvanický oddělení ADUM1250, kterej bere minimálně 3mA, i když se po něm nic nechce, takže na nějaký menší články nepoužitelný. 3mA pošlu do optočlenu jenom tehdy, když posílám data. A to je pár milisekund, a pak může být mezera třeba i několik sekund. 2.) pouze pasivní balancování, ne přečerpávání energie mezi články. Ale pokud by byl zájem, můžu to udělat taky, bude to o dost jednodušší, a cena jednoho modulu by se měla dostat pod 100Kč v materiálu. 3.) má procesor v smd provedení - co když někoho napadne zapojit ISP programátor na modul namontovanej na článku? shoří programátor i PC, rozdíl potenciálů je sviňa. Proto mám procesor dil8 v patici - v případě změn se prostě vytáhne, přeprogramuje a nasadí zpět, bez demontáže balanceru z článku. To je samozřejmě jenom o vývoji, pak už na to nikdo nesáhne... co jsem se tak na to díval, tak dotyčnej si hodně pohrál s SW částí, protože musí nějak dostat I2C slave adresu do každýho attiny, zajímavý je ESP8266 jako řídící modul, o tom trochu uvažuju taky, ale trochu jinak. Nikde jsem nenašel schéma v nějakým lidským formátu, kicad nepoužívám, kdyby to někdo vypáčil a udělal z toho nějaký png, gif, pdf, rád bych to omrkl. Zajímavý je taky použití 8Mhz taktu procesoru, i když tam má nějakej sleep mode, tak ten ADUM kazí celý kouzlo.
Máte někdo soláry na fasádě ?
Handzko (5 days) 
Vopred sa ospravedlňujem, nemám praktické skúsenosti, len teoretické. Čo od umiestnenia dostanete ( ztratu oproti inému umiestneniu ), ľahko zistíte na nástroji Europskej Komisie - PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMhttp://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVTR Ale umiestnenie priamo na tepelnú izoláciu zvyšuje teplotu panelov a teda znižuje ich účinnosť a životnosť. Chcelo by to buď integráciu vetraného kanálu medzi panel a izoláciu a lebo vytvoriť hybridný kolektor.
Matess (5 days) 
je to sice jen mala informace... mame unimo bunku se sikmou strechou na ktere je na sever 6 amorfu a další 3 jsou na stene te bunky (je to umisteno jen par metru od lesa - rekneme tak 2 metry) a jizni strana je proto skovana za stromy) Jelikoz jsme tam potrebovali sbirat v zime kazdy watt a povedlo se nam nekde za pakatel sehnat dalsi panely jsou tam. Jejich prinos je ale skoro nemeritelny.
BAZAR Prodam zdroje 24Volt 27Amp
Janma (5 days) 
Byl by zdroj na 12v ?
ATtiny85 + Uno komunikácia
svango (5 days) 
mozno som presne nezachytil co sa tu vyvija, ale mozno by pomohlo pozriet sa na toto: https://github.com/stuartpittaway/diyBMS je tam aj navrh dosky a kompletny SW. updatovany SW tu: https://github.com/chickey/diyBMS vela zdaru pri praci,
modifikacia panelu "24V" na "12V"
volente (5 days) 
24V má i své nesporné výhody, méně čláků v baterii, méně balancování, méně starostí. Do 3-4kW souběhu spotřeby bych se toho nebál. Výš už je vhodnějších 48V. S baterkama je to pořád stejné, buď musíš mít kapacitu v paralelních na 24V aby netrpěli vybíjením vysokým C, a na 48V je máš v serii a hlídáš a balancuješ jednou tolik článků. Mám 24V a 7 různých poskládaných Li Ion 7s. Pokud se na jedné stane nějaká nepravost tak ji jednoduše odpojím a jedu dál. Z mého pohledu lepší více malých aku, než jedna velká. Panel bych určitě nechal jak je, i když bych věděl přesně jak ho upravit, od nabíjení máme regulátory. Používám MPPT I PWM, ale u PWM musí být jakási shoda napětí panelu a baterie. Např 60čl. panel s napětím kolem 30V a baterie s maximem kolem 28,5V.
vla (5 days) 
Moje největší chyby: systém 12V, vydržel asi rok, systém 24V zatím asi tři roky. Přejít z 24V na 48V, by pro mě znamenalo vyhodit veškerou elektroniku a začít znova. Takže kdo začínáte a plánujete dopředu, zvažte to opravdu dobře. Jo ještě mám bezbaterkový ohřev vody, systém Oplocký, ten je zhruba kolem 200V a je naprosto bezproblémový-
Fotovoltaika na chatu
Jozef51 (5 days) 
pre střídač_N - MSB som nepozeral na osciloskope. Ale predpokladam, ze fazove posunutie znizujucich menicov vyuzivaju. Jednak vzorom je jednoznacne Tristar a naviac osadenie zarazajuco malymi kapacitami si vynucuje optimalne fazove posunutie menicov. Inak by mal regulator a obvody za nim problemy. Pouzity mikropocitac TI je navrhnuty prave pre taketo aplikacie, nativne obsahuje tri PWM regulatory a v TI pri navrhu obvodu nepochybne mysleli na vhodne sfazovanie PWM. Co sa tyka odpojenia od bateriek - neviem. Zatial regulatory MSB testujem velmi opatrne a snazim sa vyhybat hranicnym stavom a zatial sa mi to aj podarilo. Predpoklad je - ze odolny je aj proti odpojeniu akumulatora a to vzhladom na klasicke zapojenie znizujuceho menica s diodou. Zalezi aj na tom ako rychle staci zareagovat regulacny system na zvysenie napatia na vystupe regulatora. Tento rezim som netestoval a asi dobrovolne testovat nebudem ale mozno sa to niekedy (a niekomu) podari...
dub042 (5 days) 
Tak já musím reagovat na obranu Tristaru, mám ho už asi 6 let, natočeno přes 10Mw a stá jede v poho. Firmware sem nikdy neupgradoval, nastavení měnil několikrát za chodu a vždycky OK. Doufám, že vydrží dalších několik let
FRSO (5 days) 
Mě se povedlo zničit Tristar 3x. Vše sice vyreklamováno, za to pochvala jak p. Kolaříkovy tak výrobci. Vnitřní konstrukci jsem nezkoumal, ale vždy zdechnul, pokud jsem něco měnil v nastavení za běhu. A z toho jednou jen tak, už byla skoro tma a najednou slyším ránu a milej tristar po smrti. Takže jak píšeš, že tam mají tranzistory, tak nejspíš tam mají nějakou SW chybu. Takže kdo chce, aby mu tristar běhal dlouho a k plný spokojenosti, tak nastavení měnit vždy s odpojenejma panelama a potom ještě pro jistotu tristar odpojit od napětí, aby se zresetoval. Při tomto postupu už mi zatím čtvrtý tristar neschořel Zdravím, tak to bych si teda nikdy nekoupil, když to odejde při přenastavení regulátoru za chodu, u Victrona není problém.
střídač_N (5 days) 
..... MSB su suciastky na 200V ...... Kdysi jsem o něm taky uvažoval a vzpomenul jsem si, že byl uváděn vstup 190V. Tož to asi platí, což je dobře. Ještě drobnost. "40A a viac su trojfazove" předpokládám, že jsou jednotlivé větve posunuty o 60st. Jest tak? Vydržel by odpojení od baterek?
dracekvo (5 days) 
Mě se povedlo zničit Tristar 3x. Vše sice vyreklamováno, za to pochvala jak p. Kolaříkovy tak výrobci. Vnitřní konstrukci jsem nezkoumal, ale vždy zdechnul, pokud jsem něco měnil v nastavení za běhu. A z toho jednou jen tak, už byla skoro tma a najednou slyším ránu a milej tristar po smrti. Takže jak píšeš, že tam mají tranzistory, tak nejspíš tam mají nějakou SW chybu. Takže kdo chce, aby mu tristar běhal dlouho a k plný spokojenosti, tak nastavení měnit vždy s odpojenejma panelama a potom ještě pro jistotu tristar odpojit od napětí, aby se zresetoval. Při tomto postupu už mi zatím čtvrtý tristar neschořel
HFVE - pomoc s orientací panelů
Beny (5 days) 
Jsem tu zas Ne vážně, umístění panelů jsme si vyříkali, jak to celé dopadne no .. asi dvě řady na baráku a 6 nebo 12 panelů na garáži. Co teď ale studuju je řízení a vizualizace vlastního procesu výroby a spotřeby. Co jsem tedy našel jsou tyto produkty: 1. GreenBono 2. valcMonitor 3. zde prodávané SDS Macro s vlastním programem 4.Wattrouter 5.Arduino Ještě bych rád aby zařízení umělo: 1. mít vlastní web server popřípadě umět uploadovat grafy po minutě na vzdálený web server 2. připojitelné pomocí LAN Pokud u toho bude i vytěžovač, tedy po nabití baterie pustit energii do bojleru, tak to je taky správně. Teď jde o to, že pořád pokukuji po Solax X3 hybrid. Ten si dobíjení řídí sám pomocí CAN/RS485 a já nevím, jak bych mu domlouval s nějakou externí krabičkou.
Fotovoltaika na chatu
Jozef51 (5 days) 
pre střídač_N - Na vstupe regulatora MSB su suciastky na 200V - elektrolyty, tranzistory (Tristar ma na 150V). Takze podla toho by MSB malo vydrzat na vstupe 200V. Obmedzenie 160V je pravdepodobne softwerove kvoli vlastnostiam pouziteho znizujuceho menica. Na vstupe sa odporuca napatie vyssie o 50-100% ako je napatie akumulatora. Napr. pre bateriu 48V su idealom stringy 3s 60clankov amorf. Verzia 30A pracuje ako dvojfazovy menic, verzie 40A a viac su trojfazove. Na riadenie je pouzity ten isty procesor TI ako je v Tristare. V Tristare je pouzity synchronny znizujuci menic, MSB ma menic s diodou. Za cenu mierneho znizenia ucinnosti (cca -2% pri 48V) ziskal MSB podstatne vyssiu spolahlivost. Vsetky vadne Tristary ktore som videl odisli na simultanne zopnutie horneho a dolneho tranzistora v polmostiku (zopnutie malo samozrejme nejaku dalsiu pricinu). Taketo nieco je v MSB vylucene. Tristar s chybou aku som opravoval v MSB (popis v predchadzajucom prispevku) by bol asi zniceny. V MSB stacilo odstranit skrat a regulator pracoval bez vymeny akejkolvek dalsej suciastky. V znizujucich menicoch MSB su pouzite aj svitkove kondenzatory co asi dovolilo radikalne znizit pocet drahych elektrolytov (a tym aj cenu). Buduci rok chcem MSB zapojit do systemu 48V a na plny vykon s pridavnym chladicom a som zvedavy co dokaze. Inak navrh pl. spojov a rozlozenie suciastok mi pri MSB pripada velmi efektivne a spravne. Ziadne dlhe spoje a vodice zatazovane spickovymi prudmi ako u Tristaru.
Make Sky Blue panel 275Wp a 12V PbBateria
střídač_N (5 days) 
......Do ruk sa mi dostali tri kusy MSB........ Podle vnitřních součástek, je schopen regulátor zpracovat i deklarovaný 160V vstup?
Fotovoltaika na chatu
Iggi (5 days) 
z Ali som nekupoval dlho, to už tam paypal nefičí? Vezmem tú verziu V117 PS: Tak som kúpil ten 30A MakeSkyBlue V117 = 42€ Dovtedy kým príde musím ísť po panel a zohnať baterku....
rva (5 days) 
Ano, ale já bych risknul https://www.aliexpress.com/item/30A-40A-50A-60A-MPPT-Solar-Charge-Controller-for-12V-24V-36V-48V-DC-Acid-and/32808021790.html
Iggi (5 days) 
čiže toto by bolo vhodné pre mňa https://www.ebay.com/itm/30A-40A-50A-60 ... 0613678212 https://www.aliexpress.com/store/produc ... 313eNa42os
Make Sky Blue panel 275Wp a 12V PbBateria
Jozef51 (5 days) 
Make Sky Blue (MSB) regulator som testoval s jednym 60clankovym amorfom 275Wp na Pb-bateriach 12V cele leto a vlastne som s nim velmi spokojny. Koncepcne a mnohymi obvodmi je to vlastne mladsi a jednoduchsi (pozor- zjednodusenia su tu vo vacsine pripadov pozitivna zmena!) brat Tristar Morningstar. A je nutne podotknut, ze konstrukter MSB vyriesil ci obisiel aj zopar fatalnych omylov Tristaru. Ak nepotrebujete logovanie-komukaciu priamo z regulatora je vhodnejsi ako Tristar. Co sa tyka chladenia - MSB sa da bez problemov umiestnit na masivny chladic s rebrami a podstatne znizit jeho vnutornu teplotu (vykonove MOSFEty a diody su upevnene na zadnej duralovej stene regulatora). Ak takto dokaze MSB pracovat aspon 5 rokov tak ho budem bez vahania odporucat. Do ruk sa mi dostali tri kusy MSB. Dva pracovali ihned bez problemov. Jeden zacal pracovat az po mechanickom rozobrani a opatovnom peclivom zlozeni (napr som doplnil teplovodivu pastu na tranzistoroch). Mam dojem, ze jeden z tranzistorov mal zle umiestnenu izolacnu podlozku a bol skratovany na duralove sasi. Po zlozeni vsetko v poriadku.
Aqueous Hybrid Ion (AHI™) battery systems
tomas (5 days) 
Nezvládá to takové zátěže jako Li akumulátory, takže by k tomu byl vhodný nějaký malý Li akumulátor pro pokrytí špiček. Ale kdyby se k tomu napojili velké nádrže s elektrolytem, tak by to mohlo mít prakticky nekonečnou kapacitu. Možná vhodné pro sezónní akumulaci. https://www.schrack.cz/eshop/solarni-en ... s0008.html jen ten elektrolyt je vodivý takže se mezi články nemůže jednoduše míchat (spojit) jinak by nastal zkrat (snad přes nějaké oddělovací nevodivé komory nebo pumpy) tak pro 48V by to bylo minimálně 32 nádrží s elektrolytem. Jestli jsem tedy správně pochopil princip tohoto akumulátoru.
modifikacia panelu "24V" na "12V"
dracekvo (5 days) 
Tak samozřejmě to vše fungovat bude i na 12V. Cena baterek je podle mě vždy stejná. Pokud neberu ten úplnej základ, když si někdo koupí na hraní 4x40Ah LifePO. Pokud se bavíme o kapacitách přes dvě kWh, tak buď koupím 4x200Ah, nebo 16x50Ah. Cenový rozdíl minimální. Mě to moc dobrotu nedělalo mít spotřebiče na 12V přímo z baterek. Napětí tam cestovalo jak se mu líbilo. Kdežto teď mám z měniče stálých 12V a no problémo. Otázka je, jeslti mít na stejný výkon 4x tolik kabelů a 2x regulátor, nebo méně kabelů a jeden regulátor. Taky sem začínal na 12V, baterky 16x50Ah a měnič od tebe 1200W, jestli se pamatuješ Ale postupem času sem chtěl i na sluníčko vyprat, zapnout myčku, vysavač atd.. Tam by 1600VA měnič nestačil. Proto sem skočil z 12V na 48V. Naštěstí už sem to v té době tušil, tak sem vše stavěl tak abych přechod měl co nejméně problémový. Regulátor co uměl 48V, 16ks baterek pospojovaných do4x200Ah bloku, 16ks těch nejzákladnějších balancérů. Pak jednoho dne sem to jen přepojil, koupil měnič na 48V, DC DC měnič 48-12V a jelo se No, trošku to od té doby vyrostlo. Co chci říct, pokud víš, že už nikam dál moc neporosteš, tak 12V ok. Ale pokud bys chtěla vyrůst třeba do podoby 3kWp na střeše, 10kWh v baterkách a měnič 3kW, tak by člověk už narážel na limity 12V a náklady by značně vzrostli, než když to bude stavět rovnou na 48V.
Fotovoltaika na chatu
rva (5 days) 
U mppt bych šel do Make Sky Blue. Jednak proto, že jsem škrt na peníze a pak taky proto, že je od 12 do 48V, takže bych ho později při přechodu na 48V nemusel vyhazovat. A to i přesto, že by mi vadil ventilátor.
dracekvo (5 days) 
S produktama od Victron určitě vedle nešlápneš.
FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.
Martin P (5 days) 
Dobrý den. Včera když jsem vrtal jsem si všiml zajímavé věci. Za normálních okolností mám DC spotřebu cca 20W (data z venusa od victrona), ale během vrtání to vylezlo až na 600W. Něco podobného se objevuje i u klasických zářivek. Když rozsvitim 3 zářivkové svítidlo tak se mi v AC spotřebě objeví 80W a zbylých 40W se objeví v DC spotřebě. Vrtá mi v hlavě co to znamená a co to způsobuje? Víte to někdo? Děkuji za odpovědi. Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
Fotovoltaika na chatu
Iggi (5 days) 
A keby som sa hecol a siel do MPPT regulátora, aký odporúčate? Veľmi sa mi páči tento Victron SMART 75V/15A/12-24V MPPT Aj kvôli štatistikám v appke O návratnosť mi až tak nejde.
modifikacia panelu "24V" na "12V"
vata (5 days) 
12V do 400Wp? Jistě nejsem sama, která provozuju na 12V přes 1.5kWp a funguje to ke spokojenosti (400Ah life). Jistě - 2xTS 60A, ale bylo to moje rozhodnutí, mám aspoň redundanci a celé je to flexibilnější i co do případné rekonfigurace polí. . Systémové napětí je určující pro zátěž - mě například bohatě stačí 1600VA Victron, kdo potřebuje víc, pak by měl jít na vyšší napětí. Proudy u mě tečou ve špičkách přes 100A, což u velkých FVE není žádný extra proud ani na 48V. Takže 12V je v pohodě, pokud dostačuje na zátěž a je navíc bezztrátové pro 12V spotřebiče, taky se dá ušetřit na balancerech. K otázce - zasahovat tímto způsobem do panelů je vážně odvaha, vhodnější je jít do MPPT. .
svango (5 days) 
No,.. po precitani tychto for mam dojem ze idealnych je 300V, ale nie z hladiska bezpecnosti. Myslim, ze prave Kodl vytika bezpecnost kdekolvek sa objavi zmienka o tomto idealnom napati. Moj plan do buducnosti je LiFePO4. Cena nie je mala, takze napatie systemu bude zalezat na tom, co si budem moct dovolit spolu s upgradom panelov. Nie som elektortechnik, iba inzinier, takze mam snahu pochopit vsetko co som schopny pojat. Mam 12V aj 24V system. 12V je LiFePo4 (hrala hlavne cena a ucenie sa prechodu, ktore zhltlo dalsiu kopu prachov na regulator, balancovanie a ochrany) Musim povedat, ze 24V olova je hracka pre deticky oproti tomu. Nastastie mam na hranie niekolko miest, takze viacero frontov naraz. Problemom je jedine cas a prachy
1,65kW 48V solární hračka na chatě
tomas (5 days) 
Axpert tiež. Je smutné že 3kW menič nedá posr*u brusku.... Jestli má ta bruska nebo jiný spotřebič účiník při rozběhu 0,5 a příkon 3kW, tak je nutný měnič min. 6kW a to ještě ten měnič musí umět tento rozsah účiníku aby to vůbec udržel v chodu. Když ho nemá, tak musí být ten měnič několikanásobně předimenzovaný + předimenzování na rozběh motoru a tím ale roste zase spotřeba na prázdno. Nebo softstart jak to má GoodWe a potom brusku rozběhne. Je to o kompromisech, něco za něco. Proto píšu že je to hračka, a ne náhrada zásuvky 16A, 230V z distribuční sítě. Ty nové Axpert VM II už mají zřejmě aktivní kompenzaci účiníku, takže tam už jde jen o ten nárazový rozběhový výkon co má motor. A ten 5kW si už asi poradí s každým jednofázovým spotřebičem do 16A.
Fotovoltaika na chatu
dracekvo (5 days) 
Já obvykle počítám zatižitelnost 8A na mm2 průřezu. A kabely kde? Po půdě je mám tažené v tvrdých elektrikářských trubkách. Ve zdech v chráničkách.
BAZAR Prodam zdroje 24Volt 27Amp
ne-moc (5 days) 
Jeden zdroj jws600-24 27A volny k odebrani nebo odeslani.
Máte někdo soláry na fasádě ?
Miyuki (5 days) 
Zdravím, máte někdo soláry na fasádě ? Budeme dolat stejně zateplení, tak uvažuju jako variantu celou jižní stranu obložit amorfama a detaily sklem pro jednotnej vzhled. Máte někdo něco takovýho, případně panely na svislo ?
Fotovoltaika na chatu
Iggi (5 days) 
Chlapi, díky Tak objednám ten Jinko Solar 225 Wp. Batériu sksúsim zohnať. Regulátor dám asi MPPT, keďže ušetrím na cene panelu A s tými autozásuvkami je to dobrý nápad. Na nabíjanie telefónu perfekt. Nevadia trasy vnútorných rozvodov napr. 10m? Treba dávať káble do chráničky? Dík
modifikacia panelu "24V" na "12V"
dracekvo (5 days) 
Jakej máš vůbec plán do budoucna co se týče velikosti elektrárny? 12V je tak do 400Wp. A 24V je takovej kočkopes (na provoz 12V věcí stejně potřebuješ DC/DC měnič tak jako u 48V). Podle mě 48V je ideál. Pro začátek stačí 3 panely. Jediná nevýhoda je nutnost více zainvestovat do baterek. Ale ta investice se v budoucnu rychle vrátí v podobě ušetření za slepé uličky a nutnosti měnit nekompatibilní komponenty. Imho, raději bych koupit MPPT měnič, než se vrtat v panelech.
NiCd výměna elektrolytu
mart.fish (5 days) 
Paráda, díky za radu a jdu shánět někde poblíž
modifikacia panelu "24V" na "12V"
vla (5 days) 
Brzy přijdeš na to, že 12V je zoufale málo, takže kluci mají pravdu.
ATtiny85 + Uno komunikácia
DanoP (5 days) 
Interna referencia - 1,1V da sa povedat, ze stabilna je do 3V pod 3V zacina klesat. Co sa tyka tych 2V externych refeencii, co som spominal, to nie su tzv shunt ale seriove referencie, t.j vstupna svorka sa pripoji priamo na napajanie, dalsia na GND a na vystupe je referencne napatie, ktore je zarucene v rozsahu vstupneho napatia 5,5 az 2,2V pri vlastnej spotrebe 60uA. Testoval som aj analogovy vstup (pin 3 vedla GND) a zistil som ze ak sa susedny pin (2) pouzije ako digitalny vystup posunie to nulu ADC az o 200 krokov prevodnika (aj pri priamom prepojeni pinu na GND). Ak som predefinoval pin 2 na RX tak ADC nula je OK. Dufajme zo to nebude podobne aj s Aref vstupom.
NiCd výměna elektrolytu
gupa (6 days) 
Sorpční textilie žlutá tak 4-6 vrstev položených do vinařského trychtýře 30cm, který je vsunut do bandasky která má kohoutek. Zkoušel jsem i z oddělení úklidu suprhypr obchodů hadry na nádobí ale ty se asi do týdne rozpadly a filtrační schopnost je menší. Ty sorpční hadry jsou 100%PE tak na nádobí musí být obdoba také PE. Ta kvalitní žlutá sorpční hadra by se možná dala vydyndat někde v provozu, je docela drahá, ale je perfektní v těch 5ti vrstvách, jen tu první zvrchu měnit a neustále prát od černoty. Pod nima je viditelně vyčištěný elektrolyt a je okamžitě připraven jako recyklovaný pro další výplach v tu chvíly.
mart.fish (6 days) 
Aha, problémem je tedy teplota a ne hustota elektrolytu(pravda u NiCd se moc nemění) a nebo jeho chemické změny. No plastové separátory(kapsy) by to teplo poškodit mohlo. To mě nenapadlo. I při běžné výměně nenachavam články dlouho bez elektrolytu, do minuty je plním vždy. A napadá mě ještě jedna otázka. Jaké filtry používáte na čištění? Doposud jsem používal několikanásobně vrsvenou silonku, ale asi to bude dost hrubá separace bordelu.
gupa (6 days) 
Já bych z toho při okaamžité výměně a okamžitém výplachu a znovunaplnění nedělal takové drama, ale jen do chvíle, že co se do ruky vezme, to se položí zase naplněné. Prostě okamžitá výměna jde udělat bez problémů, třeba i při plném plynování. Proto nemám rád moc těžké články. Okamžitě znamená vzít, protřepat, vylít a do 10 sekund nalít recyklovaný elektrolyt a třeba znovu protřepat a až při nějaké podobě čistého výlevu čištěného elektrolytu a minimální přítomnost karbonu dát nový elektrolyt. Samozřejmě jakmile se sekundy času právě vyprázdněného nevybitého aku do 0V prodlužuje, může i při 0,6V dojít k nějakému tepelnému projevu. Což může být pro článekv lepším případě separátory osudný. Takže 0V vybíjet a nakonec držet tu nulu alespoň 24h má své důvody.
modifikacia panelu "24V" na "12V"
kodl69 (6 days) 
Jak píše Martin2190. Nevymejšlel bych blbiny. Jsou dvě jednoduchý řešení, jedno podle mě lepší, a to je přechod aspoň na 24V, a to druhý se jmenuje "makeskyblue" MPPT regl, 30A, a stojí tolik, co cca 2/3 panelu, kterej bys svým zásahem zničil. A máš otevřenou cestu i k 24V i k 48V...
Xantrex WX - upgrade fw
FCC (6 days) 
Posílám foto konektoru. P.
modifikacia panelu "24V" na "12V"
martin2190 (6 days) 
...ale jak zrusis tu propojku mezi fv. clanky , ta co potrbujes prerusit je na opacne strane , de to ale je totakovej brutalni zasah do panelu
NiCd výměna elektrolytu
volente (6 days) 
Vice ti napsal gupa, I tak bych měnil elyt jen u vybitých článků, možná ne na 0V, ale nad 0,6V bych nešel.
nabíjení LiFePO4 v zimě?
kodl69 (6 days) 
Jasně, ale je to spíš domněnka, možná je to prostě sešlost věkem nebo něco podobnýho, jako popisoval Ota u 300Ah článků... Já ty svoje 10-ti letý 200Ah raděj letos ani netestoval na kapacitu ani vnitřní odpor.
modifikacia panelu "24V" na "12V"
svango (6 days) 
Zdravim, nejaku dobu ma trapi myslienka prerobenia ~32 voltovych panelov na polovicne napatie, zasahom do "junction/diode boxu", proste tej ciernej krabicky vzadu za panelom. Skusal niekto z vas diody odstarnit za ucelom ziskania panelu pre "12V" baterku? pri troch diodach by to bola stredna a nasledne paralelne prepojenie oboch oddelenych vetiev, u dvojdiodobeho panelu sa pohrabam s myslienkou zapojit dva panely a zapojit ich akoby 3P Ucel je samozrejme efektivne pouzitie PWM na 12V systeme s lacnymi velkymi panelmi. Vdaka za komentare, nech su akekolvek
nabíjení LiFePO4 v zimě?
Brčo (6 days) 
A jsi si jist, že to bylo teplotou, nebo jsi jim nějak ubližoval jinak (vybíjení pod 20% SOC, nedejbože přepólování při vybití pod 0V na některým článku) byly nový nebo jetý? Tohle jsem ještě nikde nečetl, tak prosím o nějaký podrobnosti. Boli to použite članky,ale kapacitu si držali +- rovnako. Bohužial,po mojom uraze(zlomena panva) musela baterka jednu zimu straviť vonku,len obalena v 10 cm polystyrenu.Potom ešte ešte rok fungovala bez problemov(aj druhu zimu už v teple) a tento rok na jar v priebehu cca 2 mesiacov išla kapacita 2 člankov uplne dole(pri 2 KW zaťaži padlo napätie na 0,5 V) a na dalších 2 článkoch asi o 0,15 V menej,ako na ostatných článkoch.Zohnal som dalšie 2 články a momentalne mám 36 ks (tie dva uplne slabé su paralerne pripojene k tým dvom slabším).A baterka sa drži(klop klop) Nabija sa max 0,5 C vybýja 0,3 C Články nabijam na 3,34 V a ešte neboli pod 3 V. Taže jediné,čom im mohlo ublížiť,bola zimná prevázka na mraze,aspon podla môjho nazoru....
NiCd výměna elektrolytu
mart.fish (6 days) 
V takovém případě když chci měnit elektrolyt bez výplachu, opět jsem se nikde nedočetl, že by to bylo nutné, nevím s tím vybíjením do 0V.
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (6 days) 
Ještě k interní referenci atiny - zkoušel jsi 2.5V nebo 1.2V? pro korektní měření napětí 2.5V nemůže být reference 2.5V, ale 1.2V. Já testoval tu 1.2V: 1.) u jednotlivých kusů uz jedné serie rozdíl řádu 50mV. 2.) teplotní závislost výrazně vyšší - asi daná nižším napětím. V attiny je možnost změřit zhruba teplotu a dávat tam teplotní kompenzaci, ale přijde mi to nesmyslný, když se podařilo jeden pin na referenci "urvat" a asi to bude s tou externí "blbuvzdornější" než s nějakejma SW korekcema, který by se asi musely ladit kus od kusu. 3.) nestabilita naměřené hodnoty, cca +- 10*LSB, asi šum té reference, ale když není vyvedená ven, nedá se tam dát ani blokovací kondenzátor, SW filtr samozřejmě větší část tohoto problému řeší. ještě k té komunikaci - 4k8 není problém, ale mě data na 9k6 chodily normálně - teda napřímo, ne přes optočleny, to jsem ještě netestoval, a netestoval jsem ani dlouhý datagramy, jenom to měření napětí vnitřní reference přes napájecí. Zajímavý by bylo zkusit vysledovat změnu vnitního ref. napětí se změnou napájecího, je potřeba, aby to korektně fungovalo minimálně od 2.5V do 4.5V, což pro článek li-ion i LiFePo4 je průšvih, ale je potřeba o něm minimálně informovat... Jsem zvědav, jak budou na tom spodním konci stíhat optočleny, jestli nebude potřeba přitlačit s proudem...
NiCd výměna elektrolytu
volente (6 days) 
Za mne vždy vybít, vyzkratovat až na 0V, obvzvlášť pokud chceš udělat výplach.
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (6 days) 
2E už je hodně, SMD není problém, mám domluvenej osazovací automat. navíc potřebuje vyšší proud, 60uA min, když ho budu potřebovat dodržet při 2.5V tak je to odpor méně než 6k8, a při 4V bude proud 0.3mA - myslím, že v příspěvku s LM385 jsem se s proudem pro 4V minimálně o řád sekl... Na desce je příprava pro všechny tři pouzdra, takže kdo bude chtít jinak, může mít. Ještě uvažuju o jednodušší variantě, kde by na desce byl nějakej logic level mosfet, co je na 3V roumně otevřenej, a výkonovej opdpor, jako takový low end řešení. SW by byl stejnej, akorát by se přebytečná energie mařila v teplo. Byl by o tohle zájem? pokud jo, můžu nechat nějaký desky přes zimu udělat a osadit, a může probíhat nezávislej vývoj SW na několika pracovištích
nabíjení LiFePO4 v zimě?
rottenkiwi (6 days) 
Pod 0 *C sa možu LIB nabíjať, ale len 0.02C. Ten problém je na anóde, lebo sa zle interkalujú ióny litia. To znamená, že namiesto toho, aby sa Li+ spojilo medzi častice uhlíka na anóde, sa začne vytvárať hrubá vrstva kovového Li. Ak tá baterka nezažije šok, tak možno sa jej nič nestane, ale pri nejakej vibrácii može dojsť k prerazeniu separátora a máme skrat. Pri prepólovaní článku alebo vybitiu na cca. 0 V sa začne chemicky rozpúšťať Cu kolektor a to je nevratná smrť. Ak dojde k prebitiu, tak sa zníži kapacita, lebo zreaguje časť elektrolytu, ale ešte sa článok dá používať. Zase nízka teplota znižuje parazitné reakcie a článok vybitý na 40 % SOC tak v chlade vydrží aj niekoľko rokov.
kodl69 (6 days) 
A jsi si jist, že to bylo teplotou, nebo jsi jim nějak ubližoval jinak (vybíjení pod 20% SOC, nedejbože přepólování při vybití pod 0V na některým článku) byly nový nebo jetý? Tohle jsem ještě nikde nečetl, tak prosím o nějaký podrobnosti.
Fotovoltaika na chatu
kodl69 (6 days) 
proč by stříhal MC4, když je číňan prodává za pár drobnejch? za tu otrvu při připojování bez MC4 to jistě nestojí. Elektrický nářadí je potřeba rozlišovat, komutátorový motory ve vrtačce, vysavači a pod čistej sinus nepotřebují, naopak třeba stolní bruska, kalový čerpadlo, sekačka, potřebuje čistej sinus, protože mají indukční motory (asynchronní). No a poslední omyl - tenhle panel je vhodnej na 24V systém, pro 12V bez MPPT měniče je to trochu trápení, a využití jenom poloviny výkonu, navíc zbytečná zátěž pro PWM regulátor, kterej bude spínat zbytečnejch 15V navíc. Zjednodušení ano, ale popsat, co je nevýhoda a co je fakt potřeba. Podobnej systém s 225Wp panelem a dvěma baterkama z náklaďáku (24 volt) budu v sobotu instalovat, osvětlení na 24V je stejně jednoduché ne li jednodušší než na 12V, protože na 24V se prodávají E27 žárovky vypadající a svítící stejně jako na 230V https://www.aliexpress.com/item/YOYOLUO ... =ae803_4...
nabíjení LiFePO4 v zimě?
Brčo (6 days) 
Ja som prevadzkoval 34 ks 200 Ah člankov vonku- v ostrovnom systeme(pár týždnov bololo pod -10) a 4 članky išli do kopru-takže nedoporučujem...
Vláďa (6 days) 
Zajímavý nápad. Ale já bych raději, kdyby baterie byla dobře přístupná, třeba pro případ výměny. Navíc je to v horách a tím půl metrem jako nezámrznou hloubkou bych si nebyl tak jistý. Přece jen je to průmyslové zařízení, i když se na něm tak trochu v rámci vývoje experimentuje. Holt některé věci děláme poprvé. Takže vadí, nebo nevadí baterii, když ji budu nabíjet v zimě?
NiCd výměna elektrolytu
gupa (6 days) 
Předpis pro údržbu a opravy akumulátorových baterií železničních kolejových vozidel: elektrolyt se promíchá, např. překlopením článků. Odstraní se zátky a elektrolyt se vyleje. Článek smí zůstat bez náplně max. 60 minut a to jen tehdy, je - li vybitý. Pokud je zajištěno, že doba, po kterou článek zůstane bez náplně nepřesáhne 15 minut, není nutno články před výměnou elektrolytu vybíjet. Protože nabité elektrody mohou při styku se vzduchem oxidovat za vývinu tepla, musí se kontrolovat teplota článků a překročí - li 40 o C, je nutno článek okamžitě naplnit elektrolytem nebo akumulátorovou vodou;
mart.fish (6 days) 
Jelikož se mi v elektrárničce zes aly dva články, pustil jsem se do výměny elektrolytu. Namíchal jsem potřebnou hustotu a po vybití do 0V a přilití peroxidu vyměnil starý, poměrně znečištěný louh za nový. Po pár cyklech bych už zase trochu znečištěný louh vyměnil, po vylití bych ho použil jako formátovací. A právě to je jádro pudla. Nevím, zda louh měnit při 0V a nebo ho měnit po plném nabití? Nějak jsem se to nikde nedočetl. Dííík
nabíjení LiFePO4 v zimě?
rva (6 days) 
No já bych pro baterii vykopal/vyvrtal zemním vrtákem jámu nad 0.5m. A tam mráz nebude. A v létě tam nebude vedro.
Vláďa (6 days) 
Mám baterii LiFePO4 24V 12 Ah v zařízení, kde je nepravidelně dobíjena ze ztrátového výkonu. Jedná se o polarizovanou drenáž - tedy zařízení, které chrání proti korozi potrubí v oblasti bludných proudů v okolí železniční tratě. http://vaelektronik.cz/files1/drenaze.pdf Z baterie se odebírá cca 0,6A pro dálkové sledování - měřící ústřednu a radiomodem. Pokud polarizovanou drenáží teče proud (obvykle 10-50A) a při regulaci je na ní úbytek přes 10V (ale bývá i 50V), je tam spousta energie, která jde do odporů a je z rohoto ztrátového výkonu dobíjená i baterka proudem max. 6A. Proud tam teče nepravidelně, podle toho, kde se zrovna pohybují vlaky. Zařízení je ve sloupku venku v širém poli a teď jsme u problému, na který se chci zeptat. Podle toho, co jsem se o LiFePo bateriích dočetl, baterie snáší mráz ať je v nabitém nebo vybitém stavu, jen se při záporných teplotách a teď nevím- nedá, nebo nesmí nabíjet? U baterie mám vyřešený ohřívací kastlík, který dotápí na 15 st.C. Pokud se baterie dobíjí dost často (perioda kdy proud teče/neteče je jednotky až desítky minut), není s provozem problém. U jednoho zařízení jsou bludné proudy tak slabé, že jen málo kdy dochází k regulaci proudu a tím i k dobíjení baterie. Sice to řeším tak, že dálkové sledování se vypíná a ozve se jednou za čas, ale to neřeší ohřev baterie. Teď na baterii dávám polystyrénové pouzdro, potřebný topný výkon při -15 st. se sníží z 20 na 5W (snad se baterie nebude v létě přehřívat), ale to zase neřeší problém, že baterie občas může prochladnout. Podpořím to i solárním panýlkem 40Wp, jenže bude třeba týden zataženo... Je to daleko od civilizace a není mmožné tam natáhnout kabel. Takže otázka. Co se stane, když se bude zmrzlá baterie nabíjet? Pokud nabíjení jen nemá účinnost a baterie se bude ohřívat, vůbec to nevadí. Ale neublíží jí to? Nezkrátí se jí tím životnost?
Jaký mám stupěň fotovoltaitýdy ?
dracekvo (6 days) 
Nemáš tam volbu pro mě. Více méně stupeň 10, ale systém nevyužívám na maximum, protože sem línej a nedostal jsem se k úpravě domovních rozvodů tak, abych z toho to maximum vymáčknul
Fotovoltaika na chatu
svango (6 days) 
Panel, reklama v kazdom forovom zozname: viewtopic.php?f=3&t=4132#p72467 cenu si kludne aj ukecas, MC4 konektory na nom mozes kludne odstrihnut a usetris par drobnych, jeden poistkovy odpojovac, 10A poistku, MPPT - k tomu panelu sa hodi, ale asi by som to neprehanal, PWM bude stacit (stratis asi polovicku nominalneho vykonu, nemalo by aj tak vadit, bateriu to bude nabijat aj za horsich svetelnych podmienok), DC istic medzi regulator a baterku (viewtopic.php?f=46&t=214), Baterka 100Ah k tomu panelu bude OK, druh podla financnych moznosti, ale kedze ide o chatu ktora nebude celorocne obyvana a hrozi, ze teploty v mieste baterie pojdu pod 0~C, tak by som preferoval olovo, Poistka medzi baterku a 12V cigaretovu zasuvku 5A?, pravdepodobne trubicka, Poistka medzi baterku a menic (zalezi na menici), pravdepodobne plocha, ci nozova, 12 na 5V USB nabijacka do automobiloveho zapalovaca, 12 na 230 zalezi od pouzivania, ak chces nejake elektricke naradie, tak cisty sinus, a podla naradia aj nalezity vykon (bude asi najdrahsia suciastka pokial sa nerozsupnes s baterkou, primerany AC istic na vystup menica, mozno s prudovym chranicom ak budu okolo pobehovat aj deti. Panel by bol idealnejsi 60 stvorcekovy s vystupom 18V pre PWM a 12V baterku, ak mas cas pohladaj si, ale cenovo bude pravdepodobne drahsi nez hore uvedeny 225W z ktoreho ostane ~110W cez PWM EDIT: o minutu skor rva
rva (6 days) 
Já bych si tu radost z elektriky dávkoval postupně. Panel za dobrou cenu je tady v bazaru 225W http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=62&t=4132. A baterie bych vzal pro začátek nějaké vyřazené z auta. A ani do regulátoru bych moc neinvestoval. Měnič 12/230 bych nebral a pro mobil něco jako https://www.aliexpress.com/item/Drop-shipping-24-V-12-V-For-5-V-5A-25-W-DC-DC-Synchronous-Buck/32767429869.html. Světla všechna na 12V. A po čase přehodnotit, kolik elektřiny budu potřebovat a jakým způsobem toho dosáhnu.
Jaký mám stupěň fotovoltaitýdy ?
svango (6 days) 
nech pokazim priemer; 7. Nikde v dialke vidim elektricky ostrov, ale chyba diamantova bana..
Podlahové topení na FVE
mopadzi (6 days) 
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... c3e7uzm3fZ pokusím se to poptat
Fotovoltaika na chatu
Iggi (6 days) 
Zdar. Chcem si na chatu spraviť fotovoltaiku. Ide mi hlavne o svietenie a nabíjanie telefónu/prenosného repro. Predstavujem si to takto: Solárny panel okolo 200wp (kľudne čína, aká značka? poly, mono? ) Batéria 100wp (stačí kapacita? typ, značka?) Regulátor MPPT (to by som chcel nejaký kvalitný ale za dobrú cenu, najlepšie z číny) menič napätia z 12V na 5V a z 12V na 220V Odporučíte mi nejaké typy ? Chata má rozmery 8*4m, strecha typ A je otočená na juh, uhol 45° Dole si predstavujem 6 svetiel, hore 7m led pás. Rozvod by som ťahal 12V, 4mm2 káble by stačili? Predpokladám okolo 100w odber svetiel spolu. Dík
Xantrex WX - upgrade fw
youda (6 days) 
Tohle ti nepomůže? 6pin kabel 4pin kabel Plochej kabel se dá do RJ-11 zacvaknout jenom dvěma způsoby, takže stačí začít správnou barvou podle obrázku - po kliknutí se zvětší.
Podlahové topení na FVE
youda (6 days) 
Mopadzi, na přepínání síťí by jsi správně měl použít dva sdružené stykače s mechanickým blokováním. To proto, aby se nemohly potkat fáze z obou přepínaných zdrojů. Hlavně jde o ošetření chybových stavů, kdy se třeba spečou kontakty nebo jeden kontakt sepne dřív, než druhý kontakt stačí odepnout. Pokud chceš, aby to po sepnutí už nic dalšího nežralo, tak ideálně použít "stykače se západkou": viewtopic.php?f=6&t=1352&p=37388#p37050
Detaily pasivního domu
svango (6 days) 
Téma estetika... Tak mě napadlo přirovnání s vtipem myslím z Pulb fiction..... I kdyby krysa chutnala jako maliny, žrát je nebudu..... I já bych řekl, že tohle je esteticky tak šílené, že tohle by nešlo udělat někomu cizímu..... Nikoho ale nechci urazit, jak už zaznělo, vzhledové vnímání je individuální s tou estetikou je to naozaj individualne, nie som sice hlavny prud, ale toto riesenie sa mi paci, hlavne dostane do domu viac svetla. To je pre mna dolezitejsie nez nazor susedov
ATtiny85 + Uno komunikácia
DanoP (6 days) 
Su aj low power referencie 2,048V (LM4125 spotreba 160uA, REF3020 spotreba do 60uA) ktore sa spravaju ako 3 svorkovy stabilizator, a staci im napajanie 2,2V aby nabehli. Zial cena je do 2 Eur a vsetko je to len v SMD.
Podlahové topení na FVE
mopadzi (6 days) 
poradte mi prosím nějaké relé kterým budu přepínat tepelné čerpadlo od měniče na DS využiju detekce SOC ve studeru a při poklesu pod nastavenou uroven se čerpadlo připne na DS počítam tak 25A bude stačit a pokud možno tak nějaké s minimální klidovou spotřebou díky. PS: musím si nechat rezervu na zimní výpadky DS
BAZAR Saft NiCd, 6V 100Ah, elektromobil
calvera.jarda (6 days) 
ano cca 10. kdyztak zavolejte nebo do zpravy.
Podlahové topení na FVE
youda (6 days) 
Mas pravdu, nechapu proc jsem tam tenkrat nenechal dat vetsi. No, zkusenost je bohuzel neprenositelna, kazdej si na to musi prijit sam. Vsechny 3f spotrebice i 3f zasuvky jsem uz nastesti zrusil. Jen DIN elmery mam 2ks 3fazovejch, ale tot vse. Jupiii V baraku je celkem 6 rozvadecu, ale tenhle je zrovna nejvytizenejsi Az budu stavet priste, draty nepujdou do zdi ale nataham vsude plechovy zlaby pod stropem, at se snadno pridavaji kabely
Xantrex WX - upgrade fw
Janma (6 days) 
Zdravím. Nemáte někdo schéma zapojení teplotního čidla baterie? Mam jen čidlo s kabelem bez konektoru.
Podlahové topení na FVE
kodl69 (7 days) 
48 modulů na RD s el. topením? To asi nemyslíš vážně. Kdysi v mládí jsem dva takový heroický kousky spáchal a dodnes mám strach z toho, že bych tam měl něco opravovat. Prostým výpočtem mi vychází, počty modulů: hl. vyp. 3, přep. ochrana 4 (8 pro vrchní vedení) 2x chránič (nebo raděj 5x?) je 8 modulů, což je 15 modulů, to ani do jedné řady nevleze. A pak 8 modulů jenom kuchyň (u někoho i víc), a už máme zabraný dvě řady a kousek. Nějaký jističe na světla, zásuvky a už je konec, 1/3 rozvaděče by měla zůstat prázdná. Takže 48 modulů tak na 3 pokojovej byt. A kde máš nějaký 3f zásuvky, čerpadlo, a další věci, co se běžně v RD nachází, nehledě k jističům a stykačům od el. topení. Na Rd minimálně plechovej RZB 72 modulů, už jenom proto, že má dost místa mezi řadama a pod lištama na dráty, nehledě k tomu, že máš pravděpodobně překročenou max. tepelnou ztrátu skříně (jističe, stykače, zdroje, SSR, automatizace... Pokud jseš extrémista, tak to můžeš natáhnout až na 144 modulů, ale byl jsem v RD, kde to nestačilo... P.S doufej, že ten radioamatér se o tvé rušičce nedozví a navíc je neozbrojenej, jinak se můžeš ledasčeho dočkat
youda (7 days) 
Tak jsem dnes s vypětím všech sil nacpal do domovního rozvadeče SSR relé 0-10V, napájecí zdroj meanwell a z-wave modul 0-10V. EMI filtr prý dorazí ve čtvrtek. Tímto jsem použil poslední 4 volné pozice a rozvadeč je teď beznadějně plný. Přitom je to skříň na 48 modulů, což by člověk řekl, že musí normálnímu joudovi stačit. SSR s chladičem RHS100 se tam samozřejmě nevešlo. Respektive, musel bych zvětšit otvor v přední masce a vyřešit zavazející kabely. Nicméně, po ověření tepelných ztrát v kalkulačce na stránce http://www.productselection.net jsem nakonec použil jen RHS00, což je vlastně samotný držák na DIN. Na 2kW, tedy proud cca 10A, to prý bude stačit. No tak uvidíme Každopádně, až nastane čas na stavební úpravy, tak domovní rozvaděč nechám vysekat a na jeho místo přijde nový, největší, jaký se do té zdi vleze. Spojité řízení výkonu přímo z Fibara už funguje, dokonce i elektroměr na výstupu obou měničů reportuje příkon odpovídající stupni otevření SSR.
Dumiho ostruvek
youda (7 days) 
Ahoj Dumi, koukám, že ses do toho pustil po hlavě
BAZAR Saft NiCd, 6V 100Ah, elektromobil
dumi (7 days) 
Ty s tim sluslym clankem jeste jsou?
Dumiho ostruvek
dumi (7 days) 
Rad bych jeste podekoval Youdovi za nakopnuti koupit vetsi rozvadec. Kdzy to vidim tak s 24 by to nebylo nic moc
dumi (7 days) 
Vcera jsem byl nakoupit v elektru a dneska jsem se k tomu koence dostal a alespon cast udelal. Pridelal jsem rozvadec a castecne ho osadil, nahore je priprava pri pripojeni panelu, ktere jsou ted docasne pripojeny pres sileny kabel vedouci v pravo nahore Stredni cast rozvadece je regulacni PLC, jistic vedle nej slouzi k vypinani, je to pripojeno primo na baterie. Spodni cast je silovina 230V, v levo je privod z DS, jistic pro odpojeni privodu k axpertu, V pravo je potom jistic na vystupu a elektromer vystupu. Rele a SSR Rele slouzi jako vytezovac. Baterie jsou jisteny pojistkami 160A. pozorni si vsimnou na cervenem kabelu od pojistky k Menici, pojistkoveho pouzdra na pojistku 2A pro jisteni okruhu PLC. Na zaporne pojistce jsou navic dva testovaci draty, ktere mi umoznuji merit ubytek napeti na pojistce a tim merit aktualni proud baterie (testuji, jestli lze timto ridit vytezovac). To co vraci axpert je v nizkych hodnotach celkem k nicemu. Rizeni vytezovace bude druhe kolo. Mam nekolik navrhu, ale musim je overit v praxi, o vysledek se potom podelim. Jako vytezovac jsem pouzil topnou tyc v bojleru. Puvodne je na 400V, 3,3kW (celkem tri spiraly) Pricemz je to zapojeny do hvezdy. Takze 400V na dve spiraly v serii. Kazda ma cca 50 Ohmu. Zapojil jsem tedy vytezovac na jednu samotnou. Takze se dostavam na cca 4,5A a cca 1050W. Akorat premyslim, jestli zbyle dve zapojim jako puvodne tzn. mezi dve fazi v serii na DS nebo kazdou zvlast na 230V. Cimz bych dosahl mirne vetsiho vykonu, ale zase je otazka zivotnosti.
FVE v televizi, rádiu, novinách
volente (7 days) 
Dobrý počin http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroj ... y-100-kwp/
BAZAR Saft NiCd, 6V 100Ah, elektromobil
calvera.jarda (7 days) 
Dobry den, ano jeste neco je. Svinare-halouny, 26727, kdyztak zavolejte 773902693 nebo do zpravy co potrebujete.
Teorbista (7 days) 
Je ještě nějaká z nabízených baterií k mání? Případně kde?
Ostrov pro RD
střídač_N (7 days) 
Už jsem měl dost velké obavy a shlížel tomu roku 2020 s velkým napětím. Nakonec to dopadlo jak v mexické telenovele. Oba čezy zachráněni, sloup s elektřinou nablízku. Ale byla to fuška nás celou tu dobu napínat, že je civilizace hooodně daleko. Problém je, že zmizel důvod se popřít, tudíž je třeba vyhlásit soutěž o nějaké téma kde se pořádně vydovádíme. Kdo se toho ujme?
brin (7 days) 
Dovedu si představit, že budete topit tepelným čerpadlem, pokud bude dům postaven v pasivním standardu. Nicméně v takovém případě bych snad i volil jen odporové dráty, které snesou i DC.
dracekvo (7 days) 
Solární tašky, no pokud jsou na to finance, tak proč ne. Je to volba daného člověka. Ale co dělat po 20 letech? Dát nad ty tašky panely. Nebo komplet kupovat nové solární tašky? Volba TČ a napájení pouze solárním systémem bez DS je podle mě totální blbost. Většinou to je tak, že když potřebuju topit, tak nesvítí slunce.
Bitcoin - měna nezávislého člověka
rottenkiwi (7 days) 
Takže tie výkyvy na BTC sposobuje nestabilita USDT.
Lázeňska kamna na druhou
rva (8 days) 
Mám dva 300l boilery Dražice vedle sebe. Jen jeden je ohříván fototermikou+spirálou. Nebylo to myšleno jako samotížný systém, proto jsou propojeny dole a nahoře obyčejnými 1/4" hadicemi. Přesto u nich fungoval samotížný systém. Se silnými trubkami a odvzdušňovákem by neměl být problém. Protože cílový stav má být jiný, doplnil jsem to oběhovým čerpadlem, které se mně tady zbytečně válelo. Kvůli legionele jednou za čas čerpadlo důkladně promíchá oba boilery, aby se všechna voda zahřála na dezinfekční teplotu. A rok mi tu čeká spirála na 48V na to, až překonám lenost a nainstaluji ji do druhého boileru jako další spotřebič na přebytky.
gupa (8 days) 
Samotížný systém má pohyb cyklický, kvůli odporu kolen a trubek. Podstatná je výška "h" mezi horním a spodním bodem systému, která čím je výš a bez kolen a s co největší dimenzí, tím více funguje jako samotíž kvůli rozdílnýmu hydrostatickému tlaku. Teplejší voda je lehčí a má více pohybu než voda studená která má nižší viskozitu a padá dolů pod teplou. Dalším je dosažení optimálního okruhu což je o těch dimenzích trubek. Pravidlem teplého odvodu je co nejvýše a zatepleně a pravidlem tzv. vracečky -studené či ochlazené je nezatepleno a může být o cca 1/4 - 1/6 průměru oproti teplé, menší dimenze. Pokud vím, tak problém malé výšky se může provést protažením smyčky teplého vývodu přes půdu domu zpět do sklepa a až potom rozvést výkon topidla po systému. U čerpadel je problémem nejvzdálenější bod předávání tepla a u samotíže nejnižší bod. Proto druhou nádobu klidně co nejvýše nad ohřívanou nádobu a propojit je co nejkratší cestou. Chyba by byla je propojit vrchy, nejlépe určitě vrch kamen a spodek (tak aby se neucpával přívod kaly) druhého akumulátoru.
youda (8 days) 
Parada, krasna prace, ale ja chci jen propojit dve nadoby, bez elektriny, co nejjednoduseji, bez tlaku..s tim asi zkusenosti nejsou? Co to zapojit takhle? Kdyby to nechodilo, tak dalsi moznost je propojit nadoby dvouma trubkama. Jednou nahore, druhou dole. Ikdyz se bude ohrivat jen jedna nadoba, tak jak v ni bude tepla voda stoupat nahoru, vytlaci se spodni trubkou studena voda z druhe nadoby. Takze postupne se ohreje cely objem vody. Cim tlustsi trubky, tim lepsi. Je to vlastne stejny princip jako kotel+radiator v systemu "samotiz". V systemu nesmi byt vzduch. Na spodni,studenou trubku patri pretlakovy ventil. Na horni, horkou trubku patri dva ventily - jeden na napousteni a druhy na odvzdusneni behem napoustemi. Je to easy.
Wesley (8 days) 
Parada, krasna prace, ale ja chci jen propojit dve nadoby, bez elektriny, co nejjednoduseji, bez tlaku..s tim asi zkusenosti nejsou?
Ostrov pro RD
ikovlabs (8 days) 
No je to na Vas. Kombinace plne automatizace a 101+ techniky s bydlenim jak pisete nekde kde není ani pripojka DS s nedostatkem casu uz ted když nemusíte litat kolem stavby,domu,zahrady bude velmi narocna a dle mne nepovede k zamyslenemu vysledku. Chapu ideu "dům se postara " -tam rohoze,sem strechu ze solárních tašek,Zeravika do sklepa ještě k tomu voda/voda....no OK ale to bude chtit :1-hromadu penez(jako velkou),2-hromadu casu(stejne velkou) a hlavne to neberte jako investici protože to se nikdy(tedy aspoň vyhledove - kdyby Armagedon tak to si tak můžete uvarit na baterkách kavu at mate prijemne finále) nezaplati v realnych usporach - on to je totiž spise VELKY konicek .... Ps. úvahy nad TC voda/voda v dnesni době such(a) je celkem odvazna a hlavne pripadne zabavna při chozeni pro povoleni cerpani vody odkudkoliv.....
BAZAR 2 kusy LFP
martin2190 (8 days) 
27.10. jedu do prerova tak cestou zpet bych se stavil
Ostrov pro RD
FoByCZ (8 days) 
volente > Omlouvám se, jestli to tak vypadá. Já se rád učím nové věci, jen jsem chtěl nasměrovat. Negativní názory se nelíbí nikomu, ale já je beru, a přemýšlím nad nimi. A posledních pár dní se snažím vymyslet jak to skloubit všechno dohromady. Já vím, že je výchozí bod na dvě věci. A ano naznačili to jiní, tak už to možná není třeba opakovat. Jinak čas je proměnlivý pojem, stačí si srovnat jak často píšu na blog a kolik jsem toho napsal za pár dní tady... No nic, omlouvám se, ale musím jít. Prozatím díky za reakce, mám o čem přemýšlet.
youda (8 days) 
Tak bych tam postavil zastávku autobusu. Elektrifikovanou
volente (8 days) 
No to nevím, tak 8m šířky na postavení 1m boudy minimum.
Viděno v Brně
Pan Taum (8 days) 
Tristar je trochu overkill, ale byl po ruce jaksi "navic" a tady nasel na nejaky cas uplatneni.
Ostrov pro RD
youda (8 days) 
Bych nechal na katastru uříznout metrový pruh pozemku, postavil tam zahradní boudu a nechal si do ní natáhnout přípojku 1x25A typ "rekreační chata". Hlavní barák by pak stál na samostaném pozemku, tedy defacto bez přípojky k DS a bez možnosti šikany ze strany ČEZu off-topic: V parlamentu jsou teď prý diskuse, že bychom měli naše vodárny vykoupit zpátky od Francouzů. Akorát aby na ten výkup bylo dost peněz, tak se zavede nová daň z vody. Prej jak budou vodárny naše, tak se daň zase zruší, nemáme se bát
volente (8 days) 
Proč jen začínám mít dojem že chce někdo rady naservírovat na stříbrném podnosu a ještě jen podle jeho představ. Času na pročtení celého vlákna není, ale na výlevy na blogu čas je. Sklon střechy je na ho..o, ale musí to tak být, bo se mi to líbí. Panely nebudou, protože chci solární krytinu. Nikdo to tady nemá, nikdo to nezná prakticky, tak co chceš od nás za rady. A negativní názory se ti nelíbí. Za mně to budou úplně neefektivně investované peníze. A představa že ten plně automatizovaný inteligentní dům nebude potřebovat údržbu je taky trošku mylná. Možná bude ta údržba mnohem dražší než čas který by jsi strávil se šroubovákem a multimetrem u svého a hlavně jednoduchého systému. Ostatně to tady už naznačili i jiní. HOW
BAZAR 2 kusy LFP
dracekvo (8 days) 
Mám dva články 50Ah Wina, ale jsou chcíplý. 0V. Nabít ještě šli, ale moc nedrželi napětí. Teď nevím v jakém jsou stavu. Vyhodil jsem je ven a tam od jara leží. Ale nejsou v plastu. Jsou v hliníku.
Ostrov pro RD
FoByCZ (8 days) 
Další z důvodů, proč bych se radši nepřipojoval, nikdo mi neuvěří že ty tašky jsou na střeše jak jako krytina... tomas > JJ, nad čerpadlem Žeravík velmi silně uvažuji, i když na voda/voda jsou lépe připravená čerpadla Spirála https://tepelna-cerpadla-spirala.cz/. Potřebují ze všech nejmíň vody
tomas (8 days) 
Když trváte na TČ voda/voda tak kdysi jsem instaloval známému tepelné čerpadlo od pana Žeravíka. Jednu z těch stavebnic dole: https://www.eltex-km.cz/cs/ceny Výhoda je že je poskládané z klasických komponentů co jsou na běžně na trhu a když se to náhodou pokazí, tak to zvládne opravit kdejaký elektrikář nebo opravář ledniček. Klidně i ovládání si můžete udělat vlastní. Nevýhoda je že to není s frekvenčním měničem a tedy s plynulou regulací výkonu, ale tu stejně TČ voda/voda moc neumožňují. Zase je to jednoduché a opravitelné. Kdybych chtěl TČ voda/voda tak by si vybral toto. Není problém pro něj udělat i upravenou zakázkovou verzi TČ na přání.
HFVE - pomoc s orientací panelů
youda (8 days) 
Děkuji za barvité vysvětlení i s obrázkem. Ale stejně mě to nedá se k tomu nezeptat. Tobě určitě technik nic na výkonu měniče neomezoval, tedy máš na nich 2x5. Pokud by jsi se připojil k DS a to jak píšeš děláš, musíš hlídat to (chápu že se připojuješ v době hnusna - tedy ten výkonem nemáš), aby jsi neposlal více ven než těch 3,6. Chápu to dobře? Já jsem technikem sám sobě. Moje měniče mám v režimu, kdy jsou se sítí synchronizovány, ale neodebírají z DS energii ani nedodávají. To je zajištěno prostřednictvím interního relé v každém měniči, které odpojuje silové obvody. Měniče jsou tedy hybridní, ale já je používám jako off-grid. Když je fakt mega-hnusně a vybijí se baterky, tak se relátko samo přepne na DS a měniče se pak chovají takto: - veškerá spotřeba domu jde z DS - energie z panelů se používá pouze pro nabíjení baterií V mém zapojení tedy nemůžu mixovat energii z DS se solární energií. Což mi ale nevadí, já se chci DS výhledově úplně zbavit. Ne jen, že se tu nabízejí měniče s výkonem kolem 3-4 kVA, tak i celé sestavy mají na střeše 3,6 kWp. Nevím, jestli to není nějaké omezení ve smyslu dotací, ale jestli jsem dobře koukal, tak musíš snad splnit podmínku min 70% spotřeby z vyrobené energie, což tedy snad vyjde vždycky. Možná že to je prostě takový kit, který si můžou po výstavbě kdykoliv rozšířit. Ano, souvisí to s dotacemi, proto to většina firem nabízí právě takto. Pro firmu je výhodnější udělat 10 malých dotovaných 3,6kWp elektráren, než jednu velkou 40kWp. Ty 3f měniče tedy co jsme zrovna koukal na GoodWE a Solax by měli mít již tu výrobní stranu asymetrickou. Ale zda je to pravda ... ven tedy to asymetrické asi není co? Tedy více starostí než užitku asi. Asymetrické budou obě strany, takže pokud chceš dotovanou elektrárnu s asymetrickým měničem tak tyto klidně můžeš použít. To co GoodWe a Solax neumí je paralelní provoz více měničů ve chvíli, kdy není dostupná DS. Pro ostrovní provoz to tedy není dobrá volba.
BAZAR 2 kusy LFP
casper (8 days) 
40Ah taky budou stačit. Odkud jste?
HFVE - pomoc s orientací panelů
Beny (8 days) 
Děkuji za barvité vysvětlení i s obrázkem. Ale stejně mě to nedá se k tomu nezeptat. Tobě určitě technik nic na výkonu měniče neomezoval, tedy máš na nich 2x5. Pokud by jsi se připojil k DS a to jak píšeš děláš, musíš hlídat to (chápu že se připojuješ v době hnusna - tedy ten výkonem nemáš), aby jsi neposlal více ven než těch 3,6. Chápu to dobře? Ne jen, že se tu nabízejí měniče s výkonem kolem 3-4 kVA, tak i celé sestavy mají na střeše 3,6 kWp. Nevím, jestli to není nějaké omezení ve smyslu dotací, ale jestli jsem dobře koukal, tak musíš snad splnit podmínku min 70% spotřeby z vyrobené energie, což tedy snad vyjde vždycky. Možná že to je prostě takový kit, který si můžou po výstavbě kdykoliv rozšířit. Ty 3f měniče tedy co jsme zrovna koukal na GoodWE a Solax by měli mít již tu výrobní stranu asymetrickou. Ale zda je to pravda ... ven tedy to asymetrické asi není co? Tedy více starostí než užitku asi.
FVE v televizi, rádiu, novinách
youda (8 days) 
Famózní lokace! Dracekvo - bych tipnul že při nákupu tohodle hradu a přilehlých hvozdů byla investice do FVE zcela zanedbatenou položkou
Ostrov pro RD
tomas (8 days) 
Oficiálně musíte mít svolení distributora i na ostrov, centrálu i UPSku a tedy i Axperta. Ostrov s přepínačem sítí nebo s děleným rozvodem v domě kde si můžete spotřebiče v zásuvkách přehazovat není dle distributorů ostrov a musíte mít povolení. Už se to tu několikrát řešilo: viewtopic.php?f=11&t=745&start=20#p65887 viewtopic.php?f=11&t=745&start=40#p65928
youda (8 days) 
Pokud chceš hybrid používat režimu přisosávání, s limiterem nebo dokonce v režimu dodávek, tak správně musíš mít smlouvu. Když ale hybrid přepneš do stejného režimu jako má axpert (pomocí interního relátka), tak je to stejný jako s Axpertem - nabíječka / UPS.
Viděno v Brně
dracekvo (8 days) 
Docela mazec ten tristar tam
Ostrov pro RD
dumi (8 days) 
Lehce offtopic dotaz. Na hybridni menic musi byt nejaka smlouva s provozovatelem DS nebo je to bez jako treba u axperta, kterej se z hlediska DS bere jako cisty spotrebic (nabijec). Diky
Viděno v Brně
Pan Taum (8 days) 
Jsem na tom podobne. Jinko 225Wp na strese Ford Transit. Regulator Tristar mppt 60, cinsky menic sinus 300W, pripojeno na autobaterii 12V 77Ah. Ucel je vnitrni osvetleni pri prespavani v aute, nabijeni aku naradi ryobi, mobilu atd., bonus je udrzovani autobaterie ve 100% stavu.
HFVE - pomoc s orientací panelů
youda (8 days) 
A další věc, kterou asi ještě nechápu je to, že na 1f měnič jde připojit jen max. 3,6 kW? Pak jich mají pospojovaných víc, že jsou výkony tak vysoko? Nebo mají právě ty 3f? Sry ještě v tom plavu, přeci jen jsem ten strojař To máš tak: 1f měnič není problém vyrobit v jakémkoliv výkonu. Jenomže provozovatelé distribučních sítí naschvál limitují to, aby sis mohl do DS zapojit výkonnější 1f měnič. To proto, že by jim takový měnič mohl rozhazovat rovnováhu 3f. Představ si, že bys měl na střeše 20kWp a v poledne bys to všechno poslal hybridním měničem do DS. Na něco takového distribuční sítě nejsou připravené. Proto distributoři limitují dodávku z 1f FVE na 3.6kW, což odpovídá směšnému proudu 16A. Toto není specialita ČR, podobné je to i v jiných zemích. Chceš-li posílat do sítě větší výkon, distributor tě tímto požadavkem nutí postavit si 3f systém a dodávat mu rovnoměrně, takže s tím pak nemá žádnou práci. To, že ty pak musíš přemýšlet jak jednotlivé fáze v baráku rozumně využít už distributora netrápí. Mimochodem jednu dobu bylo v ČR zakázáno vyrovnávat asymetrický odběr asymetrickou výrobou. Nesleduji to, jelikož mám ostrov, ale to omezení už snad padlo. Z těchto důvodů tedy najdeš nejširší nabídku 1fázových hybridních a on-grid měničů právě ve výkonech okolo 3-4kVA. Navíc, při instalaci ti technik omezí maximální výkon měniče do DS na těch 3.6kW. V okolních zemích (mimo ČR+SK) se elektřina účtuje většinou tak, že se sečte dodávka a výroba ve všech fázích dohromady a ty jako odběratel zaplatíš jenom rozdíl. V ČR+SK se ale každá fáze účtuje samostatně a nemůžeš tedy odběr na jedné fázi vyrovnávat výrobou na druhých dvou fázích. Jelikož ČR+SK je malý trh, tak většina 3-fázových měničů se dělá v symetrickém provedení, což v zahraničí úplně vyhovuje. V ČR však symetrický 3f měnič úspěšně neguje ekonomický přínos domácí FVE. Budeš-li chtít, můžeš si klidně pořídit třeba levný 1f InfiniSolar 5K Plus(5kVA) či dražší 1f Studer XTH 8000 (7kVA). ABB i Schneider určitě také dělají nějaké šílené měniče s možností dodávky do jedné fáze. Takže ano, ty výkonné měniče se hledají hůř, ale dostupné jsou. Pokud my ostrovní malo-solárníci potřebujeme vyšší 1f výkon než těch 5-7kVA, tak měniče spojujeme paralelně. To jde více způsoby. Napříkal Axpert, InfiniSolar, Victron i Studer to umí nativně a určitě i další tuto funci mají. Naopak pozor na GoodWe a Solax. Já tedy spojil 2x InfiniSolar 5K Plus do 1-fázového ostrovního systému, takže si můžu bez problémů zapínat co se mi zamane: pračku, myčku, indukční desku, sušičku, bojler, svářečku...prostě cokoliv. Do DS nedodávám ani dodávat nechci. Vůbec nemusím přemýšlet nad tím, jestli náhodou indukční deska není na stejné fázi jako pračka, nebo jestli můžu péct kachnu když se zrovna nahřívá bojler. Mám jediný limit - současně mi toho nesmí běžet víc, než 10kW. Ale věř mi, že do tohoto souběhu se vejdeš se vším co v baráku máš, kromě topení. V tomhle setupu tedy funguju v ostrovním systému s úplně stejným pohodlím, jako jsem fungoval na DS. Instrukce pro rodinu byly jednoduché: 1) Dokud je venku hezky, tak si zapněte co chcete. 2) Po setmění se nevaří (jelikož to huntuje baterky). Samozřejmě, až mi panely zapadnou sněhem a slunce zaleze do zimní mlhy, tak stáhnu ocas a začnu zase používat DS To co mám já ti ale nedoporučuju, jelikož Infini mají velkou spotřebu, jsou hlučné a používají high-voltage stringy. Na jejich ukrmení tedy potřebuješ velkou střechu a velkou baterku. Můžeš ale použít libovolné jiné měniče, které mají funkci paralelního provozu.
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (8 days) 
Vyšší referenční napětí je problém, pokud budu chtít spolehlivou funkci při 2.5V (musím, aby to dokázalo ohlásit pokles napětí na článku k této hodnotě) tak 2.5V reference jsou mimo hru, nehledě k tomu, že by byl problém s odporem k + pro 2.5v by to bylo cca 100 Ohm, a vo by se dělo při 4.2V pro plně nabitý li-ion, nedejbože mírně přebytý 4.35V na 4.4V? paky by do reference neteklo 0.1mA jako při 2.5V, ale 19mA, a to prosímpěkně pořád. pro referenci 1.2V, low power, funguje od 15uA, já do ní pustím 30uA při 2.5V, což je odpor 40k (mám tam tuším 47k) a pro 4.5V bude proud pořád jenom 0.9mA, což se snad dá akceprtovat. A teorie, že tam mám dát zdroj proudu je asi nesmysl, leda by to byla součást nějaké reference. Referenční napětí je jako měřené a jako reference je napájecí napětí, matematika je jednoduchá, U= Uref*1024/ADC je napájecí napětí. Je to tak proto, že se ušetří jeden pin na procesoru, a navíc ještě odporovej dělič, kterej by vnášel další nepřesnost. rozlišení na 3.5V je potom cca 10mV, na 4V cca 12mV, se započtením chyby ADC a s použitím průměrování je reálná chyba pod +- 15mV, což by mělo stačit. dá se předpokládat, že všechny procesory budou ze stejné série a na velice podobné teplotě, takže relativní chyba by měla být výrazně menší, ale 15mV je podle mě dostatečný pro rozhodování kdy balancovat, kdy vypnout nabíjení a kdy vypnout zátěž. Otázka je, jestli nebude potřeba při měření vypínat balancování, kvůli rušení a kvůli úbytku na přívodech, ale to už je jenom o dvou řádcích kódu... S těma LM385 SO8 je to jenom hra, našel jsem pytlík značkovejch v TO92, takže není co řešit. Ale desku mám na obě tři varianty pouzder LM385-1.2 -SOT23, -SO8, -TO92.
Ostrov pro RD
rva (8 days) 
Pokud je k dispozici DS, tak pak už jde jenom o preferenci jedince a kolik peněz je ochoten ve FV utopit. Pokud půjde o snahu o návratnost vložených prostředků, tak to skončí u jednofázového Axperta (paralelních Axpertů), kapacitě baterií na překlenutí dlouhé zimní noci a jednofázové DS 16A na dobíjení baterek.
youda (8 days) 
... Podle různých kalkulaček (jelikož neznám předchozí spotřebu rodiny, která teprve příjde) jsem odhadl denní spotřebu na cca 20kWh a maximální potřebný příkon do 10kw. Ale to bude při plném obsazení. Ze začátku bude dle mého spotřeba do 8kwh/5kw. ... Jinak 1F rozvod na silové spotřebiče. Spotřebiče budu vybírat v nejvyšší třídě úspornosti a buď vestavěným nebo doplněným softstartem. ... Chtěl bych škálovatelnou výrobu, aby se co nejvíce snížila vlastní spotřeba elektrárny. ... Osobně jsem od tohoto tématu spíše čekal, při předložení konfigurace, doporučení vhodných měničů, konfigurace elektrárny a podobně 2x měnič Studer XTH 8000-48 7kVA Z hlediska vlastní noční spotřeby to nejlepší co tu máme. Možnost spojení více měničů do paralelního režimu = až 3x 7kVA Hybridní = lze bez problémů připojit k DS, centrále, kogeneraci atd. Lze kupovat postupně. 4x regulátor nabíjení Studer VS-120 2x MPPT vstup, celkem 7kW, nabíjení až 120A x 48V High-voltage stringy až 900V Lze kupovat postupně. 1x vytěžovač GreenBono+ AKU Vytěžovač s fázovým řízením výkonu vhodný pro ostrovní elektrárny. Odpadá potřeba bastlení. 1x LFP baterie BYD B-BOX 10 + 4x B-BOX 2.5 Podporuje měniče Studer. Lze postupně dokupovat další moduly 2.5kWh. http://solarni-panely.cz/content/downlo ... asheet.pdf http://solarni-panely.cz/content/downlo ... manual.pdf http://solarni-panely.cz/content/downlo ... String.pdf Kdybych na to měl, tak si to koupím přesně takto. Ale jelikož jsem chudý, vyřešil jsem to čínskými InfiniSolary
HFVE - pomoc s orientací panelů
Beny (8 days) 
No tá garáž to nevytiahne, je to menej efektívne riešenie. Viac by možno prinieslo málo pár panelov vztýčených na druhej strane strechy ( nie naležato ), ak je to možné. V lete určite ! O tom jsem tedy taky již uvažoval, tam je střecha jen s Veluxy. Dát je tam jako na plochou střechu, jen naklonit. Jen že my pořád z těch oken koukáme ven ... Mám tam i webku, v mládí jsem lezl ke kkomínu a koukal na České Středohoří.
FVE v televizi, rádiu, novinách
dracekvo (8 days) 
Mě by spíš zajímala cena. Odhadem regulátory 3x20 tis, měniče 3x50 tis, panely 200 tis, baterie 330 tis. Tj celkem 750 tis bez monžáže a dalšího montážního materiálu. Takže od firmy cca rovnej mega? Jestli za tu cenu nebylo lepší postavit elektrárnu na systémovém napětí 400V? Myslím, že by to vyšlo levnější a mělo by to vyšší účinnost. A podle mé zkušenosti je lepší více baterek a méně panelů. Dobrý už je poměr 1/2 ve prospěch baterek. Tj. třeba na 5kWp mít v baterkách 10kWh. Protože pokud je blbý den, tak mě nezachrání ani 2x větší solární pole, zato dvakrát větší baterka mi pomůže pohodlně přečkat. Zato v létě je pak díky přepanelování elektřiny že nevím co s ní. Ale nejlepší možná je inverzní počasí nijak neřešit, postavit si systém co běží v pohodě od jara do pozdimu a těch pár dní spálit pár litrů nafty co ušetřím za baterky a panely Nicméně, maj to pěkný
Ostrov pro RD
rasto (8 days) 
Osobně jsem od tohoto tématu spíše čekal, při předložení konfigurace, doporučení vhodných měničů, konfigurace elektrárny a podobně. Ideálně o nasměrování do tématu, kde se něco podobného řeší. Vím jak používat hledání, ale času není tolik, abych si mohl prolézt vždy celé vlákno. Ale i tak tady padlo několik zajímavých názorů a já za ně děkuji a určitě se nad nimi zamyslím. Zdravim doporucujem victron 2x multiplus 5000VA paralelne zapojeny. Ako zalohu pri poruche pridat multiplus2 3000VA prepojit cez automaticky prepinac sieti, alebo rucne prepinat, ale to uz je potrebne naucit manzelku "prepni lavy spodny stykac hore..." pretoze elektrina vypne vtedy ked bude sama doma moju to ucim 2roky Victron umoznuje automaticke nastartovanie elektrocentraly a dodat to co chyba v bateriach+slnka. Celkove ovladanie a dohlad na system je cez https://vrm.victronenergy.com/ vratane prehladov a instalacii firmware jednoduche prehladne. Pocet a typ regulatorov podla panelov predpokladam ze min 3 budu potrebne. Baterie ktore victron rad doporucuje funguju tak ako maju bez ziadnej udrzby min2x BYD B-Box 10.0. rm
HFVE - pomoc s orientací panelů
Beny (8 days) 
To youda - právě ta nerozšířenost mě taky zaráží. Asi to nikdo moc neřeší a hledá dobré místo na střeše nebo to pospojuje jako jsi říkal ty, než aby vrážel další 1000,- do panelu. Vlastně jsem o tom slyšel až dnes na Uceebu. Dotace je možné dostat i na 1F. Pokud říkám, že jdu studovat ty rozdíly mezi 1f a 3f, myslel jsme, že jdu zjišťovat tu asymetrii, ale měl jsi pravdu v tom, že to je jen výroba. Mě pravděpodobně zmátl článek na Solárních novinkách, kde se píše o Storionu T10 Smile a je psáno cituji: "Zásadním krokem dál je zabudování měniče s asymetrickou dodávkou výkonu do soustavy 3x400VAC. V těsné spolupráci s výrobcem měničů GoodWe je vestavěn špičkový hybridní měnič GW10K-ET, který je složen ze tří výkonových bloků, jimiž zcela eliminuje přetoky a vysmívá se měření po fázích. " konec citace. Proč jsem koukal po 3f byly i ty možné souběhy, ale co jsme tu tak četl má pár lidí daleko vetší souběhy a drží. Byla to taky spíš jistota, že to bude nějak funkční. Přeci jen dvojgenerační dům. A další věc, kterou asi ještě nechápu je to, že na 1f měnič jde připojit jen max. 3,6 kW? Pak jich mají pospojovaných víc, že jsou výkony tak vysoko? Nebo mají právě ty 3f? Sry ještě v tom plavu, přeci jen jsem ten strojař
vlkazajac (8 days) 
...A ta JZ strana, ikdyž bude osazené skoro celá toho moc dopoledne nedá.... No tá garáž to nevytiahne, je to menej efektívne riešenie. Viac by prinieslo málo pár panelov vztýčených na druhej strane strechy ( nie naležato ), ak je to možné. V lete určite ! Do pozornosti by som dal ešte priaznivý účinok panelov, umiestnených na strieškach vikierov. Tam totiž dopadne hlavne v lete slnko bez akéhokoľvek tieňa od komínov oveľa skôr, ako na ostatnú strechu ( kde sú vyznačené zelené pásy ). To sa dá využiť pri zapájaní stringov, tieto panely by mali byť spolu.
Ostrov pro RD
FoByCZ (8 days) 
Asi jsem se nedobře vyjádřil... DS tam je, ale je to taková poboční linka, která tam visí jen z historických důvodů. Proto jsem psal nevyužitelné, ne nedostupné. Vedle je areál bývalého teletína a z druhé strany je truhlářská dílna... Je pravda, že když jsem uvažoval o přípojce, tak jsem počítal s tím, že bude pro RD dost nestabilní, uvažovat jen o záloze mě nenapadlo, viz můj minulý příspěvek o mém pohledu ostrovnosti a nelásce k sítím
HFVE - pomoc s orientací panelů
youda (8 days) 
Beny, proč vůbec uvažuješ o 3f? Ty na to budeš brát dotaci?
youda (8 days) 
Externí optimizery od SolarEdge jsou vlastně miniaturní MPPT trackery. Ke každému panelu máš jeden optimizer v ceně cca 1000 Kč. Ten se pak snaží najít MPP bod toho jednoho panelu, podle jeho charakteristiky a světelných podmínek. Teoreticky to dává smysl, ale když už optimalizovat, tak je lepší každý busbar v panelu, a nikoliv panel jako celek. Panely se zabudovaným optimizerem každého busbaru dělá Jinko, jmenuje se to SmartModule 320Wp. Navíc to má i bezdrátovou komunikaci na monitoring, kde pak vidíš jak pracuje každý panel: http://www.ekotechnik.cz/uploads/source ... rd-pdf.pdf Také jsem o to měl zájem, ale nenašel jsem nikoho, kdo by to reálně používal. Ta technologie je dostupná už několik let a kdyby opravdu dávala smysl, tak by byla mnohem více rozšířená. Z toho mi plyne, že to bude stejný případ jako "CVT převodovka", tedy okrajovka.
Beny (8 days) 
Reakce si myslím, je v některých mých předešlých výlevech, tedy ne přímá. Psal jsem, že dle mých odečtů na elektroměru je spotřeba roztažena do celého dne víceméně. A ta JZ strana, ikdyž bude osazené skoro celá toho moc dopoledne nedá. Pokud bych to chtěl na dopoledne a noc skladovat v bateriích, asi bych se do sklepa kvůli nim nevešel. Tedy mě přijde jako lepší počin to nějak rozumě rozdělit na střecha+garáž, popřípadě to zatím jen testnou s horní řadou a sledovat. Bude ale i další otázkou zda jít vůbec do hybrida nebo si šahat noc+ráno do DS za sníženou cenu pro soláry. Tedy díky za postřehy. Já jdu studovat rozdíly mezi 1f a 3f a kouknu na ten SolarEdge.
vlkazajac (8 days) 
"...Dle mého měření se vejde na střechu (zleva) 6x na stojato, 5x na ležato, 5x na ležato. Při panelech mono 300W - 4800kWp...." "...Spolu 3960 + 1320 Wp...." "...Beny>ta střecha je mizérie no...." Beny, dal som čisté riešenie, ktoré Vám umožní dať bez akéhokoľvek obmedzenia voči voľbe regulátora na strechu 3960 / 4280 Wp a postrádam akúkoľvek reakciu. Je to málo ?
Ostrov pro RD
ikovlabs (8 days) 
Moje rada je nesnazit se za kazdou cenu byt bez pripojky DS. Ještě to neni potřeba .Topit LPG motorem bude za jiné peníze(a komfortu) nez si tu elektrinu v zime zaplatit z DS. Navíc bude zaloha kdyby si třeba stresni FVE udelala neplánovanou technologickou prestavku s požadavkem na kapesne na vylet.... Pripadne se da elektřina dodavat do DS a mit s toho peníze(dnes tedy spise dobry pocit ) Co mi vime - třeba bude jednou full netmetering i u nas. Ted se divam na ten blog a sloupy s DS na hranici pozemku. A vy chcete jezdit s 64KG LPG flaskama ....
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rva (8 days) 
Takový otočný dům je i v Česku https://bydleni.idnes.cz/vitez-ekologickeho-oskara-dc3-/stavba.aspx?c=A121014_200623_stavba_rez. Kdo chce, může zkusit taky.
Ostrov pro RD
FoByCZ (8 days) 
Koukám, že jsem spustil plodnou diskuzi, ale už se to trochu rozjíždí mimo základní téma. Každopádně je to tu plné dobrých rad a nápadů, na co se podívat. Rád bych to shrnul: V první řadě jsem vypozoroval různý význam slova "ostrov". Popíšu, co si pod pojmem ostrov představuji já. Nejsem natolik utopista, abych tvrdil, že dokážeme být 100% soběstační (voda, jídlo, vzduch ....). Pro mě ostrov znamená nezávislost na veřejných sítích, tedy takový provoz, abych nebyl nikomu smluvně zavázán, neplatil nikomu žádné paušály a mohl svého dodavatele vybírat podle aktuální potřeby a nejlépe ho nemusel vybírat vůbec. Ale ne za cenu, že se budu z práce jezdit na druhou šichtu doma. Poprosil bych admina o úpravu názvu na "(Polo)Ostrov pro RD", tak aby nadpis nebyl zavádějící. Případně kopnutí, kde to můžu udělat sám. Situace domu znamená při popsané konfiguraci potřebu náhradního zdroje tepla a elektřiny minimálně dva měsíce v roce. Jako alternativní zdroj tepla může sloužit kotel na pevná paliva či pb. Ale co s elektřinou? Vidím jako výhodnější a čistší nastartovat v místě centrálu se spotřebou paliva cca 1L na 1kWh elektřiny a cca 3-4kWh tepla. Než autem se spotřebou 10L/100km (taky LPG) dojíždět k nabíječce, naládovat baterky elektřinou z nejbližší uhelné elektrárny a zase dojet zpátky a navíc bez tepla. 33kg LPG flašku (cca 64l), odhaduji, že vyměním za zimu dvakrát a ještě to sfouknu při služební cestě autem. V principu jde pokaždé o stejný postup, jen ten druhý je podstatně méně pracný. Jak jsem psal na začátku popsaná konfigurace je startovací, kterou bych chtěl realizovat při stavbě, počítá se s rozšiřováním jednak bateriového pole, tak i s možností rozšíření FV plochy na některé stěny domu. Pokud se to ukáže jako nutné, tak lze uvažovat i o možnosti posadit pár panelů na tracker. A jako úplně poslední je tady vždy možnost ustoupit ze svého přesvědčení a nechat vybudovat přípojku. Vše daném pořadí a po důkladném shodnocení předchozího kroku. Jako hlavní zdroj tepla stále preferuji TČ, jelikož jde o způsob jak s málem elektřiny dostat do domu tepla hodně. Vzhledem k plánovanému rozšiřování elektrárny v budoucnu se bude využívání centrály snižovat, takže s ní nelze počítat jako stálým zdrojem. Osobně jsem od tohoto tématu spíše čekal, při předložení konfigurace, doporučení vhodných měničů, konfigurace elektrárny a podobně. Ideálně o nasměrování do tématu, kde se něco podobného řeší. Vím jak používat hledání, ale času není tolik, abych si mohl prolézt vždy celé vlákno. Ale i tak tady padlo několik zajímavých názorů a já za ně děkuji a určitě se nad nimi zamyslím. Teď budu nějakou domu mimo, ale až zas budu mít něco nového, tak se ozvu. Prozatím se můžete podívat na blog: stavba.pislovi.cz. Třeba vás někoho napadne, co mi ještě poradit
ATtiny85 + Uno komunikácia
DanoP (8 days) 
Koli presnosti by bolo lepsie ist na vyssie reference napatie, takto je rozlisenie pri 3,6V cca 10mV a so stupajucim napatim to je stale horsie. Problem je ze ako ref sa berie Vcc a "meria" sa referencia (1,1V) takze sme len v tretine rozzsahu. Alebo sa vykaslat na meranie cez Vcc, a ak je volny pin spravit normalny delic s maximom povedzme 4V, potom by bolo rozlysenie cca 3mV.
HFVE - pomoc s orientací panelů
Beny (8 days) 
Se sousedkou jsem už nějak mluvil, určitě pokud se k tomu rozhoupu to bude taky řešení. Tracker na zahradě je ještě horší, všude okolo 15 metrové stromy. Možná, že ten modřín ještě větší. A co řešení od Solaredge a ten jejich optimizer? Na té dnešní návštěvě v ústavu jsem je tam viděl a prý to funguje dobře, no oni tedy tam stín nemají žádný, jen májí sledování na každém panelu.
marko250 (8 days) 
Beny>ta střecha je mizérie no.Co takhle sfouknout dvě mouchy jednou ranou a domluvit se se sousedkou na výpomoci? Ty v létě jí(bojler) a ona v zimě Tobě zpět z DS(nabíječka) a pustila by Tě pod hřeben i na její střeše?Jinak bych asi poprvé volil amorf(90VDC/1A) a každý paraelně a smířil se se stíny,jen netuším ,kolik bys jich tam naskládal(1.2x0.8m/125Wp).Pak ještě tracer za domem na zahradě,třeba 3x4panely na šikmé otočné tyči?
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (8 days) 
Už som niečo našiel: https://www.youtube.com/watch?v=RoOlA76fdd0
HFVE - pomoc s orientací panelů
ikovlabs (8 days) 
Mozu ale - 1 - cena je 189E/m , 2 - ma ten kabel 20mm prumer coz tento rozhodne nemá
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
svango (8 days) 
V nemecku niekto staval taketo domy. google by mal nieco najst pod nazvom Heliotrope. Mna ale napada, preco nespravit kruh/polkruh ktory bude cely preskleny a len podla polohy slnka otacat/posuvat okolo toho izolaciu, takze volne sklo bude vzdy smerovat na slnko, pripadne naopak bude slnecnu stranu zatienovat. Dalo by sa to spravit, tak ako su velke budovy chranene pred zemetrasenim, ulozenim v teflonovych loziskach.
BAZAR rozvaděčové skříně SAREL
luky (8 days) 
Velkou skříň jsem využil, bydlí v tom PLC co řídí kotelnu. Ty dvě malé (40x40x12cm) se mi tu bez užitku válí. Kdyby někdo měl zájem, mám je ve vesnici ze Berounem. Můžu je přiblížit cestou do práce na trase Beroun-Zličín. Cena stejná (500Kč za kus). Možná výměna za flexibilní FV panel s doplatkem z mé strany.
HFVE - pomoc s orientací panelů
rottenkiwi (8 days) 
Ale ono tie káble možu ísť aj pod fasádu, nie ? http://www.eurovolt.sk/index.php?page=p ... &secid=917
ikovlabs (8 days) 
Bych rek ze to co jde do fasady není svod - spise napr. koax - bila izolace No ale i tak je to sprasene...
FVE v televizi, rádiu, novinách
rottenkiwi (8 days) 
Majú tam 3x5000 VA Multi+ a 3x regl, 3 x LIB baterku, ale ako vidím, vobec nedodržujú odporúčanie, že by mali ku všetkým zariadeniam, viesť rovnako hrubé aj dlhé káble. Pri dobere 3 x 100 W je to asi jedno, ale pri max. odbere z bateriek resp. pri max. prúde z panelov, to už asi jedno nebude.
dlabas (8 days) 
http://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/587 ... i-energii/
BAZAR Midnite 150 Lite
brin (8 days) 
Prodám nevyužitý Midnite, mám Studera VT-80, který mi lépe pasuje do systému. Cenu si představuji kolem 10 tisíc.
BAZAR Victron Multiplus 3000VA 24 V, 70A
brin (8 days) 
Zdravím, jelikož jsem sehnal Studera, tak mám na prodej výše uvedeného Victrona. Byl zapojen jednou jenom zkušebně (ani kWh na něm), má novou desku, lze ho tedy použít ve všech možných nastaveních jako plně hybridní model. Dám záruku na funkčnost. Má integrovanou nabíječku ze sítě 70 A, nejvíc, co se u těchto modelů dělalo. Cenu bych si představoval kolem 20 tisíc. Dneska večer přidám foto.
HFVE - pomoc s orientací panelů
kodl69 (8 days) 
profesionální deformace: na tenhle bleskosvod někdo napsal revizi? a co ty svody přes dřevo? min. vzdálenost od hořlavých materiálů 10cm...
Ostrov pro RD
mopadzi (8 days) 
chybí, ale tohle není můj případ. Já mám hydrobox, takže topím do ústředního topení. maximálně jsem přemýšlel, že nahradím termistor originálního pokojového termostatu proměnným odporem (programovatelným) ale zatím tak ekviterma pracuje dobře. o zbytek se postará Syncoliving a motorky na ventilech Ještě řeším náhradu původní oběhovky Willo Grundfosem Alpha2 s autoadaptem kvůli snížení hluku
HFVE - pomoc s orientací panelů
Beny (8 days) 
Asynchroním měničem jsem myslel to s čím je problém při připojením na třífazovou DS a s počítáním mezi fázemi. Pokud jsem to špatně pochopil, tak chudáci v ústavu jsou na ústav
vlkazajac (8 days) 
Dva dlhé zelené pásy a strechy vikierov sú univerzálne a najlepšie možnosti pre umiestnenie panelov s pripojením 1S až povedzme 16S, vyjmúc označené drobotiny. Všetky ostatné miesta postihnuté tieňmi z vikierov sú po časoch uvedených v tabuľke tak extrémne nevýhodné, že ich prínos môže byť skoro o jeden rád menší. Nemá moc zmysel kombinovať ich pripojenie k "nosným" panelom ani v stringoch, ani paralelne. Je však lepšia možnosť pripojiť týchto outsiderov k osobitnému regulátoru spolu s panelmi z garáže ( V ? JV ? J ? ). Jediné trochu použiteľné miesto pre jeden ďalší panel je celkom vľavo hore, ale pripájať ho do hociktorého stringu zo zelených pásov je kontraproduktívne. Medzi zjavných nepriateľov by som rovnako zaradil aj vikier zo susedného domu. Zvislá zelená plocha je takmer rovnako nevýhodná, ako dve červené. V okamihu spustenia výkonu strechy naplno sú tiene od vikiera výšky 0,8 m dlhé podľa doplnenej tabuľky. Takže vidieť, aká dlhá v m bude najväčšia časť tieňa. 16.10. 08:44 21,5 2,0 21.10. 08:40 19,5 2,3 21.11. 08:20 9 5,0 21.12. 08:23 5 9,1 Opravená chyba je vyznačená hrubo, sorry.
Bitcoin - měna nezávislého člověka
rottenkiwi (8 days) 
Dnes poskočilo všetko o 20 %.
HFVE - pomoc s orientací panelů
youda (8 days) 
Tak se mi zdá, že se nám tu rodí nový závislák PS: Asynchronním měničem jsi měl na mysli 3-fázový měnič s asymetrickou výrobou, nebo něco jiného?
Beny (8 days) 
To youda - fotku co jsi označil jsem fotil v 10.30, fotka která je na začátku tématu je focená v 13.10. Včera jsem celý den kolem toho běhal a myslím si, že využité to zelené pole, jak popisuješ, je od 10.30 do 16.30 - počítám tedy včerejší datum. Později již jde na spodní řadu stín od protejšího domu. Ty odvětrávání půjdou pryč, komín tedy ne, ale ten si myslím, že je rovnoběžně s hřebenem a nezasahuje pod větrací šachty, kde bych viděl tu horní řadu. Nakonec by se mě líbilo sem dát 12panelů a na střechu garáže udělat konstrukci pro také 12 panelů. Podkroví již mám, to jsem dělal nedávno. Střecha se v době první rekonstrukce zvedla do zahrady a tam jsem dal střešní okna pro podkrový. Do ulice v době přestavby - rok 68 - druhého patra musely zůstat vykýře z důvodu jednotého vzhledu. Dnes je to sice jedno, ale já bych sem střešní okna nedal. pro pobavení - dnes jsem navštívil tady u nás v Buštěhradě cetrum energeticky efektivních budov pod ČVUT http://www.uceeb.cz/. Z prvu jsem si chtěl jen ubezpečit kalibraci solárního čidla co mám na Rosničce, ale nakonec mě pozvali na návštěvu. Schodou okolností se zabývají i FVE, jak jinak. Laboratoř asi jako u youdy, ale při mé zmíňce o asynchroních měničím mě bylo odpovězeno, že to je teprve ve vývinu a tedy proto se používají jen ty jednofázové. Při shládnutí pár stránek s výrobky asynchroních měničů se nestačily divit. Tak že prý si jdou domlouvat půjčení na testy. Já si domluvil aspoň průběžné měření spotřeby energie se zápisem. Fičůrek tam měli mraky. Dvě věci mě zaujali - malé FVE panely nalepené jako by na kopuly s jasně danými směry a úhly. Včera třeba nejlepší směr jih a 60 stupňů. Další byl generátor zdroje, jako z FVE, kde se dá naprogramovat vše i závislost na aktuální oblačnosti - mají tam tu skleněnou kouly (nevím již jméno) a tím pak testujou měniče. Měli tam ale jen Victony ...
Ostrov pro RD
youda (8 days) 
Mopadzi, chybí ti vstup 0-10V viď? Má to dálkový ovládání na IR? (jasně že má..) Existuje převodník z domácí automatizace na IR, kterým můžeš klimošku řídit přes IR:
mopadzi (8 days) 
[Mne se líbí toto tepelné čerpadlo: https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-ce ... o-cely-rok umí topit do nádrže (vzduch/voda) i chladit a topit do vnitřních jednotek (vzduch/vzduch). Ale myslím že trošku šikovnější chlaďař by to zvládl takto zapojit s pomocí přepínače chladiva i s jakoukoliv jinou klimatizační jednotkou nebo TČ. Na podzimní a jarní počasí kdy je venku tepleji než má teplotu spodní voda a na večerní přitopení kdy není vhodné rozehřívat podlahovku (na druhý den by bylo horko) je to vhodné přepnout do režimu vzduch/vzduch a přitopit si tímto. Ale záleží na domě jak je navržen a jak je moc pasivní.[/quote] mám ho, a topím s ním do vody + klimatizace dvou místností jen mi chybí možnost regulace tepelného výkonu pomocí analogového vstupu řídím to jen kontaktem ze synco livig a topí dle ekvitermy
kodl69 (8 days) 
Ta voda je snad nějakej úlet, ne? asi se nedá použít za mrazu. To CO2 a tuším propan jsou nový ekoteroristický výmysly, ale zatím každej chlaďař mi řekl, že s tímhle má aparát menší celkovou účinnost, že se oproti R410 musí zvětšovat plochy výparníků, chladičů, a celkově systém na tohle předělat, a i tak to prej není ono...
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
youda (8 days) 
Loď se může za sluncem točit dle libosti. A když je zima, tak se jen přepluje do teplých krajin
ATtiny85 + Uno komunikácia
kodl69 (8 days) 
deska je osazená, akorát to zatím sice "chodí" ale ne tak jak bych chtěl. Asi jsem špatně navinul cívky (přehozený začátky a konce A nějak se k tomu nemůžu dostat, vypadá to, že až mezi vánocema... Ku podivu mi ani nefunguje reference s lm385, což je na obvod se třemi součástkami fakt ostuda. Otázka je, jestli ten lm385 v SO8 má ty nepoužitý vývody fakt nezapojený...
BAZAR Victron BlueSolar MPPT 150/70-Tr
eSumo (8 days) 
Prodáno - prosím lock či smazat.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
ikovlabs (8 days) 
Vsechno jde ale ta tocna bude za 3x vice penez nez ten barak... A pokud by mu vznikla nekde pod barakem netesnost tak taky uz to nemusi uz dat dohromady a bude mit full sklepni patro....
jahodovák (8 days) 
No pokud se pamatuju,nějakej týpek postavil barák co se nejen otáčí podle slunce ale ještě navíc jde v zimě o jedno patro spustit do země,bylo to někde na netu,dostal za to nějakou cenu,podstata byla taková,že to byl kruh a plaval v bazénu,takže otáčení bez problémů a pokud vypustil vodu kleslo to dolů...jen už nevím kde to je,nebo bylo...
HFVE - pomoc s orientací panelů
youda (8 days) 
Beny, jelikož barák ti kouká na Jiho-Západ, tak v době největšího osvitu (poledne) budeš mít pořád ještě velké stíny od vikýřů: Zkus si o víkendu udělat pár fotek, jak se stíny každou hodinu posunují. Pokud se to potvrdí, tak dlouhý string můžeš udělat jen v prostoru ohraničeném zeleně. Zároveň však bude potřeba vyřešit nebo zohlednit objekty, na které ukazují šedé šipky. Pokud umístíš panely i do červeného prostoru, budou potřebovat samostatný, kratší string. Otázkou je, zda-li najdeš all-in-one, který bude mít takový rozsah vstupního DC napětí, aby na jednom MPPT vstupu dokázal efektivně zpracovat dlouhý string, zatímto na druhém MPPT bude string kratší. Pohodlnější je mít vždy u všech stringů stejnou délku, pak je můžeš přepojovat dle libosti nebo dokonce spojit paralelně. Ještě mne napadlo, neplánuješ třeba v baráku nějakou přestavbu podkroví, že bys místo vikýřů dal dvě klasická střešní okna? To by ti asi vyřešilo dost problémů...
Výběr elektromobilu PSA zkušenosti
dracekvo (8 days) 
Člověk se pořád dovídá něco nového. Jinak zkušenosti s autem veskrze kladné. Jen mě štvou tři veci. Nelze zamknout auto bez sklopení zrcátek. A střední zpětné zrcátko nemá překlapávání na noční režim a stínítka jsou moc malé. Mezi stínítkem a středovým zrcátkem je pěkná díra kterou nejraději svítí sluníčko do xichtu. A z boku vám nezastíní slunce, pokud je slunce přímo po levé ruce. Budu přemýšlet na nějakém upgradu stínítkek a zrcátka. Topení ubírá z dojedu moc a nijak zázračně netopí. Objednal sem si nezávislé benzínové teplovodní topení eberspacher s dálkovým ovládáním. Benzín proto, že narozdíl od nafty smrdí o hodně méně a chci ho zkusit provozovat na mix benzínu s E85. Možná mu dám ochutnat čístý E85, schválne co se stane. Koupil sem z německého ebay. Cena cca 16 tis komplet. Kdybych objednal v čr, tak by to vyšlo pomalu na 28 tis. Jen nevím kdy se dostanu k zástavbě. Jinak autíčko super. Spalovákem sem zatím jel pouze, když sem potřeboval zapřáhnout vozík Jinak všechny cesty zvládám na elektriku. Jen cena rychlonabíjení to zabíjí. Průměrně to stojí tak 10kč/kWh. Téměř za stejnou cenu jedu autem na LPG a nemusím se zdržovat s nabíjením. Takže delší cesty stejně budu jezdit spalovákem.
BAZAR Prodám NKT-250
kosmi (8 days) 
Mám tu 10 ks článků NKT-250, cena 500,- kus Jsou ve dvou dřevěných bateriích po 5 článcích. Pak 7 ks KPM-160P, cena 100,- kus Fotky tady: https://imgur.com/a/DSSSUOI Jen osobní vyzvednutí ve Znojmě. moc sem do fóra nechodím, raději na email kosmizn@gmail.com
HFVE - pomoc s orientací panelů
FCC (8 days) 
Ano, teď mám oba InfiniSolary přesně v tom režimu co píšeš. Z DS nežerou nic než 3.9W na synchronizaci, přes den se živí z panelů a v noci sají baterku. Šlo by to i bez synchronizace s DS, ale říkám si, že je fajn mít to synchronizované, když to stojí jen 2W per měnič, 3.9W za oba dohromady. Ovšem pozor: když jsem instaloval první Infini 5K a experimentoval s nastavením jeho režimů, tak se mi povedlo dostat jej do stavu, že žral více než 100W z DS ať svíťilo nebo ne. (Že by kalibrace?) Teď, v režimu off-grid III se Infini na síť přepne jen v případě, že odpojím baterie za chodu. To samozřejmě nikdo nedělá. Ovšem problém může nastat tam, kde dodavatel k FVE namontuje dvě podvyživené cihly Pylontechu a přijde zima. Pylon se při SoC 20% natvrdo vypne, měnič zahodí panely a půjde do bypassu, včetně vlastní spotřeby. Než na to uživatel přijde, může to takhle mezi baterkou a DS cyklovat týdny. Problém se spotřebou z DS má také Axpert VM III, což ani není hybrid ale má možnost přisosávání z DS. Možná jsem to neměl napsat až tak paušálně, nicméně faktem je, že vzhledem k tomu, co všechno moderní měniče umí, je nutné dávat si pozor na správné nastavení a po instalaci si ještě ověřit chování v různých stavech. V případě Benyho zamýšlené instalace mám obavu, že všechna energie, kterou v zimě vyrobí, půjde do vlastní spotřeby měniče a do dobití baterie...která bude využita opět pro noční spotřebu měniče. Ač sám mám rád all-in-one krabice a dlouhé stringy, jemu bych prostě doporučil raději cestu samostatných reglů a krátkých stringů. O to víc jsem byl překvapen, když mu zrovna vlkzajac, na tu střechu se stínohrou, začal nabízet dlouhé stringy, proti kterým sám brojí v každém jiném vlákně Zásadní zádrhel u všech měničů (HF/LF) v hybridním režimu je mizerný účiník v režimu kdy spotřeba je realizovaná z vnitřních zdrojů měniče ( baterie/FV panely). V reálu vidíte spotřebu ze sítě 20W činného výkonu a dalších 200W je ve zdánlivém výkonu, který nikde nevidíte. U 3f měniče to udělá klidně 600 w. A tohle zaplatíte. Takže stejně zjistíte, že jediná možnost je se odpojovat. Pavel
vlkazajac (8 days) 
"...O to víc jsem byl překvapen, když mu zrovna vlkzajac, na tu střechu se stínohrou, začal nabízet dlouhé stringy, proti kterým sám brojí v každém jiném vlákně ..." Tak ako nemôže mať každý za ženu Miss World, nemôže mať ani každý tak dobrý systém, ako mám ja ( 1S = 1P ) Ale vážne - Beny plánuje systém a má úplne voľnú ruku vo voľbe komponentov. Moje názory a odporúčania si mohol prečítať, ale dáva prednosť stringom, ako píše na vstupe. Má slobodnú voľbu vo všetkom. Youda, najradšej by som sem pridal grafickú animáciu s tieňmi, ktoré sú skutočne náš triedny nepriateľ. Ale je to pracné. Zoberme teda mapu hviezdnej oblohy, kde je popísaná aj trajektória slnka. Vypísal som data, ktoré popisujú okamih, kedy nastáva úplné odkrytie Benyho strechy ( 135 ° ). Pre porovnanie som pridal aj Tvoju západnú strechu ( 200° ). To odkrytie nastáva vtedy, keď komín, umiestnený na hornej strane poľa začne vrhať tieň rovnobežný s hrebeňom strechy. U Benyho ide aj o tieň od vikierov na spodnom rade panelov. Pozor, časy sú štandardné, teda nie letné. Druhý údaj je výška slnka nad horizontom. Bez tieňov od : Beny 135° 21.10. 08:40 16,5 21.11. 08:20 9 21.12. 08:23 5 youda 200° 21.10. 12:42 28 21.11. 12:52 18,75 21.12. 13:08 15 Pravdou jest, že malú výhodu by prinieslo pripojenie panelov 1P. Pri ostrejších uhloch, ako je popísané vyššie, by aspoň niektoré panely boli odkryté a užitočnejšie ešte skôr. Žiaľ, uhol dopadu na ne je v tej chvíli stále dosť malý. Toto neplatí pre youdovu inštaláciu.
Ostrov pro RD
tomas (8 days) 
marko250 > ano, o TČ s přímým odparem jsem už taky slyšel, jenže jedinná firma co s tím má u nás zkušenost "mastertherm" už je nedělá. I když jsem se bavil s obchoďákem na veletrhu, a možná by dali jeden dohromady. COP pak vychází podobně jako u voda/voda. Pro přímý odpar: http://www.regucon.cz/cz/produkty/cerpadla/natea http://www.cerpadlaavrty.cz/tepelna-cerpadla-zv.php Tam je strašně moc chladiva > velká byrokracie a pravidelné revize. A při poruše potrubí může vzniknout docela velká škoda, zvláště pokud se tam dostane vlhkost. Když už toto tak s chladivem R744 CO2 nebo snad R718 voda: https://vetrani.tzb-info.cz/klimatizace ... o-chladivo nebo jiným ekologickým a levným chladivem, jinak tomu moc šancí do budoucna nedávám. Mne se líbí toto tepelné čerpadlo: https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-ce ... o-cely-rok umí topit do nádrže (vzduch/voda) i chladit a topit do vnitřních jednotek (vzduch/vzduch). Ale myslím že trošku šikovnější chlaďař by to zvládl takto zapojit s pomocí přepínače chladiva i s jakoukoliv jinou klimatizační jednotkou nebo TČ. Na podzimní a jarní počasí kdy je venku tepleji než má teplotu spodní voda a na večerní přitopení kdy není vhodné rozehřívat podlahovku (na druhý den by bylo horko) je to vhodné přepnout do režimu vzduch/vzduch a přitopit si tímto. Ale záleží na domě jak je navržen a jak je moc pasivní.
HFVE - pomoc s orientací panelů
tomas (8 days) 
youda InfiniSolar je přednastaven z výroby na trvalý odběr kolem 100W. Takže to souhlasí. Na každý elektroměr se to musí nakalibrovat: viewtopic.php?f=4&t=3400#p60397 Ne každý elektroměr měří stejně a všechny měřidla mají také toleranci měření. Takže z toho důvodu je tam nastavený více odběr aby nebyla dodávka.
Beny (8 days) 
Vezmu to k té návratnosti resp. výtěžnosti. Určitě máte již svoje zkušenosti za ty léta používání, kolik vám to dá v té své lokalitě a sestavě. Já můžu čerpat tak jen z http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php, kde na mě vypadlo, že s uvažovanou 5 kWp FVE při ideálních podmínkách bude roční výroba cca 4,5 MWh. Pokud odečtu tu mojí zimu jsem na 3,5 MWh. Kolik z toho ale spotřebuji? Chtěl bych vše, to je jasné. Při úvaze dát část sestavy na JV prodloužím dobu výroby, snížím sice výkon odpoledne, ale dohromady to vychází prakticky stejně - cca 100 kWh navíc. Se svojí současnou spotřebou, která je cca 400W stále, ráno k tomu přiskakují světla na akva, pak PC s 1080Ti na vodě+dva 27 monitory, pračka, myčka, občas muzik na 400W aparátu jsem na cca 16-17kWh denně. Mám spotřebu roztahanou po celý den. Spotřebuji z vyrobené více než 80% z 3,5kWh=2,8MWh. * 4000Kč/MWh = 11200 Kč za současné ceny. Což asi dlouho nevydrří. Pak je tu možnost mít od ČEZu elektriku pro soláry, tam by se měla snížit cena o 1 Kč za kWh. Tím bych srazil to co odeberu ze sitě o cca dalších 3-3500,- Kč. Nevím tedy jestli to funguje takto. Bůhví, jak to bude s cenou za jističe. Teď mám 3x20A a nepoužívám ji, leda tak ty souběhy. 1x25A stojí pakatel měsíčně. To tak k té návratnosti. A z čeho to nakonec složím a jak stále nevím. Nějaké sepsané sestavy již mám, jde jen o to si to pořádně rozmyslet. Asi zatím budu pozorovat světlo. To jsem sice dělal doposud přes sklo objektivu, ale teď budu honit to žluté. Světlo všem.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
ikovlabs (9 days) 
Nebo z okna - bohate vetrany otvor kombinovany s velkokapacitnimy kanaly
rottenkiwi (9 days) 
Taký dom je mojim snom, len kde vziať prachy ?
Ostrov pro RD
brin (9 days) 
No, já být 80letý důchodce a stát se mi tohle, jdu na půdu a ten jeden panel prostě z těch stringů vyhodím a na té střeše ho nechám. Pokud to jde. Ale to je už jen o tom to udělat tak, aby to šlo.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
youda (9 days) 
Rottenkiwi neblázni, není přece potřeba točit celým barákem Když už mám vypadat za blázna, tak si raději opravdu postavím jeden pořádný tracker, než abych nechal točit celý barák...to by mne opravdu brzo odvezli do Bohnic (místní blázinec). Nehledě na to, že kadit by se mohlo chodit jen v době, kdy by zrovna mísa byla správně natočena nad odpadní trubkou WC
HFVE - pomoc s orientací panelů
youda (9 days) 
Ano, teď mám oba InfiniSolary přesně v tom režimu co píšeš. Z DS nežerou nic než 3.9W na synchronizaci, přes den se živí z panelů a v noci sají baterku. Šlo by to i bez synchronizace s DS, ale říkám si, že je fajn mít to synchronizované, když to stojí jen 2W per měnič, 3.9W za oba dohromady. Ovšem pozor: když jsem instaloval první Infini 5K a experimentoval s nastavením jeho režimů, tak se mi povedlo dostat jej do stavu, že žral více než 100W z DS ať svíťilo nebo ne. (Že by kalibrace?) Teď, v režimu off-grid III se Infini na síť přepne jen v případě, že odpojím baterie za chodu. To samozřejmě nikdo nedělá. Ovšem problém může nastat tam, kde dodavatel k FVE namontuje dvě podvyživené cihly Pylontechu a přijde zima. Pylon se při SoC 20% natvrdo vypne, měnič zahodí panely a půjde do bypassu, včetně vlastní spotřeby. Než na to uživatel přijde, může to takhle mezi baterkou a DS cyklovat týdny. Problém se spotřebou z DS má také Axpert VM III, což ani není hybrid ale má možnost přisosávání z DS. Možná jsem to neměl napsat až tak paušálně, nicméně faktem je, že vzhledem k tomu, co všechno moderní měniče umí, je nutné dávat si pozor na správné nastavení a po instalaci si ještě ověřit chování v různých stavech. V případě Benyho zamýšlené instalace mám obavu, že všechna energie, kterou v zimě vyrobí, půjde do vlastní spotřeby měniče a do dobití baterie...která bude využita opět pro noční spotřebu měniče. Ač sám mám rád all-in-one krabice a dlouhé stringy, jemu bych prostě doporučil raději cestu samostatných reglů a krátkých stringů. O to víc jsem byl překvapen, když mu zrovna vlkzajac, na tu střechu se stínohrou, začal nabízet dlouhé stringy, proti kterým sám brojí v každém jiném vlákně
FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.
kybos (9 days) 
Výsledky můžeš porovnat s hodnotami vnitřního odporu ojetých baterií LiFePO s reálnou kapacitou kolem 200 Ah třeba tady http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=39&t=4196&hilit=rychl%C3%A9+hodnocen%C3%AD&start=20#p74462 Na první pohled je cca 15 miliohmu vnitřní odpor článků, 22 miliohmů v propojkách a přechodových odporech a asi dva miliohmy na přívodech. Z toho vyplývá, že je zapotřebí buď posílit propojky nebo vyčistit spoje a snížit přechodové odpory. Tam je největší úbytek napětí.
rottenkiwi (9 days) 
Tu je odpor na meracích bodoch na článkoch, ako aj odpor celku.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
volente (9 days) 
Točna na lokomotivy ala " Marečku podejte mi pero" by jistě stačila.
rottenkiwi (9 days) 
Koľko váži dom, ktorý má 10x10 m podorys, 4 izby dole, 2 hore a je napr. 1. drevenný 2. IPOR YTONG a pod. 3. tehla vyplnená izoláciou 4. železobetón. Stačila by na otáčanie domu za SLnkom, takéto konštrukcia, akú napr. žeriav: https://www.youtube.com/watch?v=Ef_wzGhDei8
eSMART 3, 60A
volente (9 days) 
Vypozoroval jsem jednu část chování tohoto reglu která mi tak trošičku vadí. Při nabitých bateriích kdy již začne omezovat výkon mu trvá trošku déle, než regulátoru v Axpertu, znovu najet na plný výkon při zvýšení odběru (poklesu napětí). Děje se to pouze když na displeji nahoře svítí okénko CF, což znamená režim FLOAT. Zatímco Axpert reaguje během pár vteřin, tak u tohoto reglu to trvá pár desítek vteřin, i když v nastavení mám nastavena všechna napětí na stejnou úroveň. Jinak už má namotáno přes 400kWh a zatím spokojenost, až na tuhle drobnost.
HFVE - pomoc s orientací panelů
tomas (9 days) 
PS: Vlastní spotřebu má každý typ měniče (je to prostě elektronické zařízení), ale u hybridů je zrádné to, že vlastní spotřeba jde z DS a neprojeví se tedy vybíjením baterie. Tak to nevím jaké hybridy. Třeba InfiniSolar vlastní (vysokou) spotřebu napájí z panelů, pokud nesvítí tak z akumulátoru a pokud se ten vybije, tak se měnič vypne a běží pouze komunikace (a ventilátory ) cca 20W.
FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.
rva (9 days) 
Umíš, z Ohmova zákona R = U/I. Tady teda (U15 - U60)/(60-15)
HFVE - pomoc s orientací panelů
mopadzi (9 days) 
U Studeru se to dá ošetřit, takže 0 spotřeba z DS. V okamžiku sepnutí transfer relay připnout DS
FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.
Martin P (9 days) 
Dobrý den. V minulých dnech jsem na své FVE provedl dva testy zaměřené na pokles napětí baterie při zatížení. Výchozí stav byl 53,9V, články srovnané a SOC 100%. Po zapojení zátěže jsem počkal na ustálení napětí a změřil jsem napětí jednotlivých článků baterie, poté celkové napětí na pólech baterie a nakonec napětí na svorkách měniče. Vnitřní odpor sám spočítat neumím, proto o výpočet chci poprosit Vás zkušenější. Případně o zhodnocení baterie. Provedl jsem dva pokusy s odběrem 15A a 60A. Poslední dvě hodnoty dole jsou údaje o napětí na pólech baterie a napětí na svorkách měniče. Počáteční napětí baterie bylo 53,9V. C. Článku - 15A - 60A odběry .1. 3,30 - 3,25 .2. 3,29 - 3,24 .3. 3,29 - 3,22 .4. 3,29 - 3,23 .5. 3,29 - 3,23 .6. 3,29 - 3,23 .7. 3,29 - 3,24 .8. 3,29 - 3,23 .9. 3,29 - 3,23 10. 3,29 - 3,24 11. 3,32 - 3,25 12. 3,30 - 3,23 13. 3,30 - 3,24 14. 3,29 - 3,23 15. 3,30 - 3,25 16. 3,29 - 3,23 Nap. bat. 52,3 - 50,6 Nap. Měnič 52,2 - 50,4 Děkuji za výpočet a pomoc. Edit: jedná se o baterii lifepo4 Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
BAZAR 2 kusy LFP
martin2190 (9 days) 
lfp 40aha na provedeni testu muzu poskytnout
Youdova ostrovní laboratoř
mopadzi (9 days) 
http://www.ceskyostrovnidum.cz/soutez-2017.html náměty
BAZAR 2 kusy LFP
casper (9 days) 
Sháním 2 kusy LFP článků v nějakém horším stavu. Například Winston, Calb, Sinopoly, nebo něco podobného v plastových pouzdrech. Plánuji provádět porovnávací testy přebití a hoření.
ATtiny85 + Uno komunikácia
rottenkiwi (9 days) 
Keď kodl urobí HW, resp. ak mi soc. poisť. dá znova dochodok, tak nakúpim veci a budem v tom pokračovať, lebo mám doma baterky 4S, 8S, 10S, tak potrebujem si urobiť takú univerzálnu nabíjačku, lebo teraz ešte mám baterky nové, tak bal. netreba, ale o pár rokov už asi hej.
Youdova ostrovní laboratoř
youda (9 days) 
Ano! Akorat stanova strecha ma ten problem, ze se u vrcholu zuzuje, tudiz se do horni rady vejde o dost mene panelu nez do rady nejspodnejsi. Bude to chtit nejakeho odvazneho architekta, aby prisel s nejakym inovativnim resenim Panelaky jsme uz v CR meli, pak RD, vily, betonova monstra i baraky z maringotek a kontejneru. Ten spravny trojuhelnikovy barak ale jeste ceka na objeveni
Martin P (9 days) 
Dobrý den. Případně si lze na baráku nechat udelat stanovou střechu. Pak budu mít dle natočení půdorysu stavby orientaci panelů buď JV-JZ, nebo V-J-Z. Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
ATtiny85 + Uno komunikácia
DanoP (9 days) 
Tak som robil pokusy na Attiny85V ako je to s tou internou referenciou ked sa pouzije na meranie Vcc. Spravil som si testovaci program s tym, ze ma moznost cez RX nastavit prikazmy korekcny zisk a offset vzhladom na nameranu hodnotu. Zistil som, ze nakoniec postacuje len nastavit offset (radovo v desiatkach mV). Nastavenie zisku v podstate nie je potrebne, lebo pri vyssich napatiach nad 3,5V je uz chyba z rozlisenia vyssia ako odchylka z chyby zisku. Presnost pre vyssie Vcc je mozne zlepsit vyssim napatim referencie - zatial som nemeral, podla datasheetu je tam vsak obmedzenie na Vcc vacsie ako 3V. Ked som skusal tepelnu stabilitu, zhruba do 60 stupnov C nie je zmena, potom sa to uz rozbieha, ale to je oblast kde uz nepresnost bude asi najmensi problem. Dalej som zistil, ze pre spolahlivu seriovu komunikaciu (citlivejsi je prijem Attiny) treba pouzit 4800 baudov. Vsetko pri pouziti inteneho oscilatora 1MHz.
Ostrov pro RD
youda (9 days) 
To máš samozřejmě pravdu Brčo, ale já se tu snažil nastínit případ chudého česko-slovenského důchodce, který je po inflaci rád, že má na rohlíky. Tudíž mi fakt vychází, že na důchod je nejlepší mít panely na konstrukci umístěné metr nad zemí, viz výhody výše: viewtopic.php?f=25&t=4416&start=80#p78950
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (9 days) 
No aj ten mám 0 niekde v polovici otočenia, ak to otáčam pomaly, nezaťažené PC sa vypne. Ak to otáčam rýchlo, či DS==>Menič alebo naopak, tak to tie kondy ustoja a PC ide OK.