DYI BMS V4
Martin_fio (1 min) 
asi bohužel esp8266 s firmware z https://github.com/stuartpittaway/diyBM ... Controller 10 měsíců kontroler s ESP32 jsem zkusil flashnout, bohužel nemám okolní obvody i2c , aby se rozběhl: expression: writeByte(I2C_NUM_0, TCA9534APWR_ADDRESS, TCA9534APWR_OUTPUT, TCA9534APWR_Output_Pins) nedaří se mo v platformiu podpora attiny1624, hlásí mi to nepodporu z https://github.com/platformio/platform-atmelmegaavr.git Moc věcí pro mě nových a s díky se prokousávám. Zlaté attiny85.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
glottis (4 min) 
mam jeste jeden vstup k podlahovce Nenechal bych se presvedcit ze hadice nenamotat pod nabitek. Skrine, kuchyn. Znam lidi, co si to nehcali nenamotat pod linku treba A pri dodelavkach kuchyni o pul metru hnuli. Ted u linky stoji na studenem a pod skrini zase to teplo nikam neodejde a ztrata skoro nic.
BAZAR Regulátor Epever vzdálený monitoring
Jiří Tencer (33 min) 
Koupím vzdálený monitoring dvou regulátorů Epever. Liberec a okolí ale to asi nehraje roli. Děkuji za nabídku
Proudový chránič s jističem Kanlux
jansol (1 hrs) 
kodl 69 děkuji za upozornění a navedení na typ.Hodlám rekonstruovat své 3 RP a nahradit centrální proudový chránič jednotlivýma na každý okruh zvlášť.Což by při cenách od Eatonu byla pěkná pálka.Důvod je vybavení jen toho dotčeného chrániče.
BAZAR Měnič Mensela 24V 4000W
zdenek.rotrekll (1 hrs) 
Prodáno
BAZAR bateriový pack SAMSUNG SDI 7,61kWh
jendak (1 hrs) 
PRODÁNO
home asistant automatizace
rva (2 hrs) 
například mám:- id: '1667712599842' alias: Měnič_3_ON description: Pokud výkon překročí 2500W, zapne se okamžitě další měnič trigger: - platform: numeric_state entity_id: sensor.vystup_menice_power above: 2500 for: hours: 0 minutes: 0 seconds: 2 condition: [] action: - type: turn_on device_id: e27b8c61faae73258a640e0ba35a54fc entity_id: switch.menic_3_on_off_lt domain: switch - service: timer.start data: {} target: entity_id: - timer.powerbelow2500w mode: restart popřípadě pokud chci nějaký stav kontrolovat každou minutu tak mám: - id: '1667639570593' alias: Měnič_3_ON-kontrola description: V minutových intervalech kontroluje jestli je výkon přes 2500W, pokud ano, zapne se okamžitě měnič 3. Je to pro případ, že wifi komunikace nebude spolehlivá trigger: - platform: time_pattern seconds: '1' condition: - condition: numeric_state entity_id: sensor.vystup_menice_power above: 2500 action: - type: turn_on device_id: e27b8c61faae73258a640e0ba35a54fc entity_id: switch.menic_3_on_off_lt domain: switch mode: restart A pokud chceš zapínat a vypínat něco v jedné automatizaci, tak si tam dáš 2x trigger - jeden když je teplota větší jež 10 st.C a druhý třeba když je nižší než 9 st.C (kvůli hysterezi) a až na konci si budeš testovat v podmínce hodnotu if: [] then: []
FVE 17,22-33,6kW
Martin P (2 hrs) 
Hromosvod na baráku řeším také. Vloni nás k tomu dokopala pojišťovna, tudíž jsem ještě na podzim dělal uzemnění. Vykopal jsem šlic půl metru do hloubky, zatloukl 11 zemních tyčí jeden a půl metru dlouhých a spojil jsem je uzemňovací pásovinou. Znamenalo to probít cca 15 metrů betonového chodníku, kde byly 2-3 vrstvy betonu (bývalý majitel udělal betonové chodníky a když se beton začal drolit přidal cca 5 centimetrů písku a další vrstvu betonu) a dvoje betonové schody (ty jsem musel flexou prořezat a palicí probít). Letos nám firma dodělá "vršek" a mne čeká dobourat zbytek schodů, vybetonovat nové a dobourat zbytky vrchních betonů a položit zámkovku. Jelikož jsme krajní řadovka a soused hromosvod nemá (má ho až třetí barák) má uzemnění tvar písmene C. Svody budou 4 (v každém rohu) l, plus vývod k okapu a k uzemnění rozvaděče.
home asistant automatizace
rva (3 hrs) 
Tady snad stačí trigger nemusí být už žádná podmínka. Ale na funkčnost by to nemělo mít vliv. Chybně tam vidím ty hodnoty teplot. Ty by měly být bez uvozovek. Je lepší si to celé nacvakat ve visual editoru a pak si to třeba přepnout do yaml a něco doplnit.
Přepěťová ochrana Axperta
kodl69 (4 hrs) 
Je to taky řešení. V baráku bys potom měl mít svorkovnici pospojování, kam zapojíš všechny vodiče pospojování, ne že zapojíš jenom něco, svorkovnice vypadá třeba takhle: do téhle jde zrovna zapojit i ta pásovina.
FVE 17,22-33,6kW
kodl69 (4 hrs) 
Dnes jsem měřil v okolí Letovic uzemnění z 25m pásoviny cca 80cm v zemi, 2.9 Ohm. Podle mě celkem dobrý, na to že už to je začátek vysočiny, kde už je dost kamenitá hlína. Spojení přes beton - aspoň na kraji udělat flexou drážku a propojit to 10mm kulatinou, pokud to má být krásný "nadycky" tak nerezovou, a jenom zamazat lepidlem na kachličky a pod. A nebo to obejít až do místa, kde je třeba zámkovka, kterou není problém rozdělat a složit. Krokové napětí: to norma řeší taky, kolem svodů má být buď vrstva štěrku nebo asfalt, tloušťky z hlavy nevysypu. další věc je, že pokud je svod na ulici a pod, tak by měl být v polyethylénové trubce se stěnou min 3mm do výšky tuším 2m, a nebo víc než 11 svodů. Kdo má víc než 11 svodů? třeba řadovka, kde lidi nejsou blbci, a mají ty hromosvody pospojovaný navzájem, nebo velká bytovka... Tohle v poslední době řeší hodně lidí: Mám nový dlažby kolem baráku, a mám kopat uzemnění? Odpověď je prostá: když spravuješ koupelnu, dáš napřed trubky a dráty do zdi, a nebo napřed nalepíš kachličky?
Proudový chránič s jističem Kanlux
kodl69 (4 hrs) 
tohle je čína jak patří. Když už levný, tak Bonega, to je sice taky čína, ale "made under czech authority" navíc mají typ A a ještě i jednomodulový, u těch jenom pozor na šipku se směrem proudu. tj dycky přívod shora, jinak při vybavení chrániče unikne dým... https://www.elima.cz/v/42420/23-1016b03 ... aac-bonega ale v dnešní době je doporučený všude dávat chrániče typ A, a ani ten není nezaplatitelnej: https://www.elima.cz/v/42421/23-1016b03 ... maa-bonega dvoumodul od bonegy má dvojitou páčku, na které je poznat, jestli to vybavil chránič nebo jistič, navíc jističe od bonegy po vybavení nadproudem zůstávají páčky uprostřed - hned je poznat, jestli je to sabotáž, nebo jestli to někdo vypnul ručně...
home asistant automatizace
kodl69 (5 hrs) 
Zkouším pořád automatizace, úplně jenoduše podle teploty zapnout nebo vypnout topení ve skleníku a nechodí mi nic. problémem je jak spouštěč - vůbec se to nespustí - tak podmínka - píše podmínka nespněna, i když vdím na hodnotě teploty, že je splněna. alias: topení skleník zap description: zapne topení ve skleníku podle teploty trigger: - platform: numeric_state entity_id: sensor.sklenik_terasa_sklenik below: "10" attribute: temperature condition: - condition: numeric_state entity_id: sensor.sklenik_terasa_sklenik below: "10" attribute: temperature action: - type: turn_on device_id: e7665bd3a526c0ebbb31b55b3a5a5dd8 entity_id: switch.topeni domain: switch mode: single Tole zas bude nějaký zaklínadlo nebo kouzlo, který je mi utajený. Už jsem pochpil, že na zap a vyp musím mít samostatný automatizace, ale ani tak to nefunguje, a nevím co s tím.
Proudový chránič s jističem Kanlux
jansol (7 hrs) 
Zdravím,používáte někdo tyto polské Kanluxy chrániče s jističem a jaké máte zkušenosti.Cena je dobrá oproti EATONU.Dík za info.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (8 hrs) 
ESP32 op. systems: https://en.wikipedia.org/wiki/Compariso ... ng_systems .
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (8 hrs) 
26262 je prenos 61508 do prostredi automotive. Takze misto SIL pouziva ASIL ale neni to jednoduche prirazeni. STM32 je krasny priklad. Vyrobce napise, ze splnuje nejakou normu, ale tim to teprve zacina. Spojite se s nimi a oni vam nabidnou dokumentaci co presne je nutne udelat aby vysledne zarizeni splnovalo zadany SIL. Jsou to dlouhe seznamy veci ktere je nutne projit a vyhodnotit a tohle vsechno dokumentovat a prokazovat. Vcetne opatreni jako povinny self-test jdouci az na uroven znalosti jednotlivych hradel procesoru, ktery je dostupny jen pod NDA za docela dost penez. A kdyz to vse mate, muzete za schvalovatelem, ktery to splneni povinosti zkontroluje (uz jen to jsou milionove castky) A ne vazne to neni za "nulu" a vynasobit cenu vyvoje asi 10 odpovida, ale ani to nemusi stacit.
FVE 17,22-33,6kW
Franta2776 (9 hrs) 
Při konstrukci hodně záleží z čeho se skládá podloží.U nás, když zatluču 2 tyče 1.5m dlouhé, tak obyčejným ohmetrem naměřim mezi nimi 4ohmy.Takže vodivé podloží. Jak to je u Vás??
Přepěťová ochrana Axperta
bahora (9 hrs) 
elektrikář co mi dělla hromosvod a jeho revizi na tento dotaz řekl, vyvrtat do pásoviny díru, dát pozinkovaný šroub M8 + vějířová podložka a nalisovat oko na lanko 16mm2 ...... asi tak
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (9 hrs) 
Je mozne RTOS v ESP32 upravit na SafeRTOS ? https://www.freertos.org/FreeRTOS-Plus/ ... eRTOS.html Preco je ESP32 horsi ako ? Atmel, Maxim, Microchip, Nordic Semiconductor, NXP, Silicon Labs, ST, TI ... A dual core 240Mhz microprocessor, 520kb ram, RTC, ULP, 34 GPIOs, network connectivity and multiple UARTs, I2Cs, I2Ss, SPIs, CANBUS, ADCs and DACs with external SPI EEPROM that can be from 1-16MB, WiFi/BT/Ethernet conn,, lwIP TCP/IP Stack, Encryption acceleration instructions (AES (128, 192, 256) / SHA (1,256,384,512) Acceleration), Networking encryption, Flash encryption, Secure Boot and JTAG Disabling. As well as mbedtls lib, OpenSSL API translation and libsodium, FreeRTOS , object oriented development, RAII, smart pointers, collections, lambdas, dynamic casts and static casts, Crash Dump Analysis/Stack Overflow Detection, OTA updates, versioning, certificate signing, queues, events, callbacks, exceptions, micro components, layers, inversion of control, control weaving, Watchdog , High CPU usage detection, Brownout detection . Election to select the better device, failover to the redundant device, Master/Slave dev.
Pylontech Force H2 + GoodWe ET
JardaVasek (9 hrs) 
Ahoj řešil jste někdo poruchu komunikace GoodWE ET a Pylontech Force H2? Baterie přestala hlásit. Po zapnutí několikrát blikne kontrolka na střídači a pak zhasne. Na baterii začne blikat červeně STATUS. Několikrát vše restartováno. Baterie se normálně po wifi hlásí do dohledu a žádnou chybu tam nepíše. . Asi v ní odešla komunikační deska kde je CAN. Ten jsem proměřil a těch deklarovaných 120 Ohm má. Jde mi o to jestli jde nějak otestovat jestli je KO CAN na baterce nebo střídači. Dnes chci udělat kabel na BatteryView. Rozběhal to někdo pro H2 baterie? Díky za případnou radu. Jarda
FVE 17,22-33,6kW
ladik (9 hrs) 
Muzes postnout foto, jak to v tom vykopu budes mit zatlucene? Ja se obavam, ze ty 120cm tyce bude v te hloubce problem zatlouct, ale budu rad za info. Uz jsem zatloukal tri tyce 120cm do hloubky cca 150 cm a bylo to fakt neco, Propojovat to budes dratem nebo pasovinou? Jine nez dvoje uzemneni v mem pripade nelze, to bych musel rozbit betonovy najezd a terasu kvuli propojeni, tak stale premyslim co s tim. Protlak asi taky nepripada v uvahu, protoze by to bylo v dire a ne v zemi.
multiplus 2
bereda20 (9 hrs) 
Záleží jaké budeš mít jističe na vstupu, na výstupu a také na délce vedení. Například při délce do 5m se vstupním jističem 25A a výstupním 20A, mám použitou 6ku na vstup, 4ku na výstup. Zda pevný nebo lanko je úplně jedno, jde jen o cenu, mechaniku a snadnost manipulace. Pokud bude kabel někde ve žlabu, chráněn před namáháním a pnutím, tak klidně pevný. Má-li jít o pohyblivý přívod, pak musí být použito lanko.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
rottenkiwi (9 hrs) 
Tak ci nieco urobim SIL1 alebo SIL4, tak naklady budu rovnake, 0-ve. Tu pisu, ze je to IEC61511 a ISA84. Ale normy si nedokazem kupit, tak musim pouzit vlastny rozum a definovat si rizika a ich pravdepodobnosti sam. Alebo pouzit uplne trivialne lacny system a implemetovat dohlad v podobe cloveka alebo AI. Ked mam BMS co splna ISO 26262 tak je to bezpecne BMS ? No ani u STMxy to nie je bohjvieco: .
BAZAR Sháním louhové baterie
Krnule (9 hrs) 
Zdravím. Poptávka stále aktuální .
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (9 hrs) 
To uz jsme hodne mimo tema. Pokud nejake zarizeni ma SIL, neni tezke to zjistit. Vyrobce se tim pochlubi, protoze zarizeni se SILem je vyvojove asi 10x drazsi, nez totez bez nej (a ne, neprehanim). A zakaznik plati krome technicke kvality za ten "papir" o ktery se muze oprit pri svem dokazovani. SIL totiz neni ani tak o samotnem zarizeni, ale spise o tom ze pro nejakou FUNKCI je pozadova vysoka spolehlivost. Napriklad clovek ceka vysokou spolehlivost, ze auto bude brzdit. Nebrzdici auto, nebo auto co samo nezastavitelne zrychluje je vetsi maler, nez auto ktere nejede. Totez plati v prumyslu, kde maji pozustali mensi pochopeni pro to kdyz musi nekomu vystrojit pohreb, nez kdyz "jenom" neni na vyplaty. Totez u menice. Pokud bych nekterou funkci navrhoval se SILem, bylo by to aby menic nikoho nezabil pripadne nezpusobil skodu (vybuch boileru, pozar atd). Ale zaznam logu na flasku ne (pokud tam neni legislativni pozadavek jako na cernou skrinku) EN61508 je dobry zacatek, ale sem to prosim netahejme. Je to predevsim pekelne moc dokumentace o tak jak se analyzuji rizika a jake jsou tam proti riziku opatreni.
multiplus 2
sanitka (9 hrs) 
Všechny zdravím a chtěl bych se zeptat jaký kabel použít pro připojení 3x 5k MP2 ACIn a ACout. Někdo používá CYKY někdo lanko, někdo 3x10, někdo 5x10. Samozřejmě je i varianta 4x10. Zelenožlutý zemnicí vodič tahám v 16mm2, tak jako celou zem v systému. Děkuji
FVE 17,22-33,6kW
ChlapeczDediny (10 hrs) 
Můj elektrikář mi striktně přikázal výkop nejméně 50 cm hluboký a jámy pro týče ještě 30 cm hlouběji. A zakázal dvoje uzemneni. Takže jsem včera dokončil rýhu 12 m dlouhou a tři jámy 50x50 k tomu, ornice 45 cm a pak jíl, kameny spíš symbolicky. 2 kubiky odvezlo Motůčko asi 50 m, už se těším to vozit zpátky. Těch 30 cm zavání krokovým napětím, pokud ti záleží na rodině nebo psovi.
Rozšíření ostrova
cipis (10 hrs) 
Umi to i vic zarizeni na jedne lajne? Treba 9?
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
Zak (10 hrs) 
Jestli v té technické místnosti plánuješ i WC a dřez, tak si myslím, že malá bude. Jestli je možnost, ještě pár m2 přidej. Já osobně o podlahovce prakticky nevím - i když mrzne, tak topím vodou někde 23-25 °C, což se v anhydritu a dlažbe tak rozloží, že o tom prakticky nevíš. Když byly den dva fakt velké mrazy, teplota topné vody šla někam téměř na 30 °C, ale to se stále musíš celkem soustředit, abys to poznal, a ta podlaha je prostě jen taková "neobvyklá" (protože není studená). Určitě nic nekomfortního. Podlahovkou jsem chtěl i chladit, ale když jsem před 6 lety stavěl, chlazení TČ do podlahovky se moc nenabízelo. Teď to už podle mě nabízí skoro každý. Není to určitě zázračné řešení, ale co jsem se ptal a četl, není problém tím v létě přichlazovat, tj. srazit teplotu v domě třeba o 2°C. Mně konkrétně by to myslím úplně stačilo a ušetřím si dodělávání klimatizace do hotového baráku. Jediné, co se musí ohlídat, aby se do toho nepustila příliš studená voda - kontrolovat rosný bod. Jinak je to jen nějaká jednoduchá termodynamika, to teplo to prostě odvádět dokáže. Když má člověk slušně zatepleno a například předokenní žaluzie, tak si myslím, že to může fungovat docela hezky.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
rottenkiwi (10 hrs) 
A ktore PLC ma potom SIL4 a kde to najdem napisane ? Aku uroven systematickych a nahodnych chyb musi splanat ? Za aky cas ? Aku mieru redundancie musim pouzit aby to splnalo SIL4 ? STaci 3 CPU, ak jedno zlyha nabehne druhe s vlastnym napajanim a ak 2. zlyha nabehne 3. ? Podobne s napajanim driverov ako aj s napajanim monitoringu a pouzit 3 x FLASH a 3x kartu na zaznam / logging / parametrov, napr. MPPT ? Ak mi bezi system 3 roky bez chyby splna nejaku uroven ? Ak bezi 18 rokov bez chyby, je mozne na zaklade toho urcit uroven ? Aku uroven SIL musia splnat napr. BMS pre nase batrky ? Cim mam zacat ? 11. EN61508: Functional Safety of Electrical/Electronic/Programmable Electronic Safety-Related Systems. 2010. Available online: https://webstore.iec.ch/publication/22273 (accessed on 23 September 2022). 12. Rástoˇcný, K.; Ždánsky, J.; Nagy, P. Some specific activities at the railway signalling system development. In Proceedings of the 12th International Conference Transport Systems Telematics, Telematics in the Transport Environment, Katowice-Ustron, Poland, 10–13 October 2012; Springer: Berlin/Heidelberg, Germany, 2007; Volume 329, pp. 372–381. 13. Rástoˇcný, K.; Ždánsky, J. Specificities of safety PLC based implementation of the safety function. In Proceedings of the International Conference Applied Electronics, Pilsen, Czech Republic, 6–7 September 2012. 14. Demichela, M.; Pirani, R.; Leva, M.C. Human factor analysis embedded in risk assessment of industrial machines: Effects on the safety integrity level. Int. J. Perform. Eng. 2014, 10, 487–496. 15. Hutchinson, D.; Luria, G.; Pindek, S.; Spector, P. The effects of industry risk level on safety training outcomes: A meta-analysis of intervention studies. Saf. Sci. 2022, 152, 1–11. [CrossRef] 16. Li, Z.; Dao, H.; Patel, H.; Liu, Y.; Zhou, B. Incorporating Traffic Control and Safety Hardware Performance Functions into Risk-Based Highway Safety Analysis. Promet-Traffic Transp. 2017, 29, 143–153. [CrossRef] 17. Liu, B.; Chen, J.; Hu, Y. Mode division-based anomaly detection against integrity and availability attacks in industrial cyber- physical systems. Comput. Ind. 2022, 137, 1–10. [CrossRef] 18. Yang, K.; Wang, H.N.; Sun, L.M. An effective intrusion-resilient mechanism for programmable logic controllers against data tampering attacks. Comput. Ind. 2022, 138, 1–13. [CrossRef] 19. Ždánsky, J.; Rástoˇcný, K.; Hrbˇcek, J. Influence of architecture and diagnostic to the safety integrity of SRECS output part. In Proceedings of the International Conference Applied Electronics, Pilsen, Czech Republic, 8–9 September 2015
jdobry (10 hrs) 
Dokonale je zarizeni tehdy, kdyz uz z neho nejde nic odebrat aby stale fungovalo. Jenze to je filozoficky pohled na vec a pak je tu realita. V realu napriklad cinan tohle pravidlo dokazal dovest k dokonalosti u sitovych zdroju. Ale rozhodne ne ku prospechu veci, po otevreni nekterych clovek nechape, ze to nehori a nezabiji casteji. Pobobny pripad je vyuziti solaru na ohrev vody. Jiste jde to udelat takto https://www.youtube.com/watch?v=r297vPRSbuc&t=4m14s jenze slozitejsi reseni se "slozitym" menicem je ucinejsi, bezpecnejsi i spolehlivejsi.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
Atman (11 hrs) 
Ohľadom toho vykurovania, ja mám pomerne ľahkú stavbu, bungalov s dosť priestornou obývačkokuchyňou s ľahkým stropom, takže jedna klíma to pekne zvláda. Klímujem (vzduch/vzduch) - kúrim na 23C už mesiac v ostrove bez iného kúrenia len z FVE a plynule prejdem na chladenie. Prakticky klíma stále drží mojich 23C v dome, je zapnutá a nestarám sa, kým nie je zime málo svetla a baterky zlezú pod 50% a potom začnem kúriť v krbe alebo kotli a vyhlasujem rodine stav energetickej núdze Znamená to napríklad že sa perie len plná pračka a nie len tri podprdy a ranný a večerný čaj a káva sa varí na PB a nie rýchlovarkou alebo indukčkou. Toho PB mám vždy 3x10kg v zásobe, miniem za zimu 1x 10kg.
Přepěťová ochrana Axperta
Dagus (11 hrs) 
Do plochače bych nevrtal a dal tam spojku na plocháč a v ideálním světě bych si ten plocháč prodloužil do interiéru na svorkovnici a odtud už lanko.
Migelova elektrárna
Migel (11 hrs) 
Mmm ten notebook bude az buduci tyzden tak to pc vyskusam az potom..ale ak tam necham zapojeny len samotny regulator tak ani tak mi ho nenajde.ale ked nabojim bluetooth priamo na regl tak neni problem..
Soban (11 hrs) 
Skus v měniči a mppt ty ID prohodit zda potom půjde ten mppt a nepůjde invertor. Stejné ID na jedné sběrnici nesmí být jinak bude docházet ke kolizím, teď jde o to jak je to zapojeno v tom zařízení, ale dle popisu by ty master měly být spojené. Chtělo by to vyzkoušet připojit do PC zda problém není v tom BT modulu.
Přepěťová ochrana Axperta
Pavel66 (11 hrs) 
Zdravim.Dotaz laika.Jak ,nebo cim spojit zemeni s prepetove ochrany. Z domu pres zed jde med a s zeme trci pozinkovyny plochac.Jak je spojit .Normalne bych to hodil na sroub.Ale nevim co na to odbornici?
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
kodl69 (11 hrs) 
Já teda tvrdím, že čím míň má aparát součástek, tím větší je pravděpodobnost, že vydrží, a případně se pak snáz opravuje. Například sekera, nebo lopata. obojí obsahuje 3 součástky. V asii dokázali dokonce snížit počet částí sekery na dva díly, ale na úkor opravitelnosti.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
beethowen (11 hrs) 
Do podlahy chladíme. Není to úplně ideální, ale dá se to přežít a je to pořád o něco lepší než nechladit vůbec. Když bych chtěl není problém mít celoročně 20st. Ale to už není v létě dobré. Takže to spíš držím někde kolem 23-24. Podlaha má potom kolem 20st. Na dlažbách to už třeba není moc příjemné, když jseš naboso. Je to celkem velký kompromis a tady bych okamžitě uvítal ty kapiláry do stropu nebo do stěn. Ono je to vše o kompromisu.
brumlak (12 hrs) 
Diky vsem. Ze se to vic stocilo od FVE nevadi, psal jsem, ze kazda rada dobra Vsude, kde budes neco kopat nebo sekat, natahej chranicky a rovnou si v nich nech nejaka lanka na protahovani. Klidne radeji sirci nez uzsi, je to par korun. Rozvadec alespon 150 DIN pozic, radeji vice. Nebo si nechat misto, aby se to hezky veslo vedle sebe. Jo s tim pocitam, tak trochu jsem i resil pripravu na moznost nejakyho chytrejsi ovladani svetel, zasuvek apod, takze to je stejna priprava. Chytry elektromer dostane z jen k FVE nebo k baraku s vysokou spotrebou, ani jedno asi ted mit nebudes. Zazadat muzes, ale je to drahe jak prase, nema to vubec cenu, pokud za to musis platit. Jasny, neco takoveho jsem cekal POZOR na prestup chranicky z vykurovaneho priestoru do nevykurovaneho podkrovia. pokial nebude mat chranicka utesnene konce moze cez zimu potrapit kondenz. pisu si Ještě doporučuji technickou místnost udělal alespoň 2* takovou, jako si teď myslíš, že ti bude stačit. Já mám asi 2,3*1,1 m Technicka bude okolo 6,4 m2 takze to snad tim padem dostacujici, proto jsem se radeji zeptal. (teda bude tam treba i samostatne stojici zachod a nejaky umyvadlo/drez) Beru to tedy tak, ze pripravu na FVE pri stavbe neni opravdu nijak moc potreba resit, vicemne kvalitni elektorinstalace a priprava kabelu a chranicek. K tomu topeni. U te stavby je milion veci co se da delat ruzne, od zalozeni stavby, material obvodovych sten, strechy, clovek se zepta deseti lidi dostane deset odpovedi. Navic, prinejmensim u nas, kolikrat clovek ani nemuze neco udelat tak jak chce, viz treba ta strecha, po nas urad chtel minimalni sklon 27° a taskovou krytinu, to ani nebudu resit, ze svym zpusobem je predepsana i barva. Uz tak mame dum natoceny jinak nez bychom chteli pac pro urednika je dulezitejsi aby sousedni domy byly v linii, namisto rozumneho umisteni vuci zahrade nebo treba k optimalizaci solarnich zisku. K tomu zdroji. Taky jsem resil zda zeme-voda. Mam prosotor pro velky kolektor. Lakalo me jednodussi a mensi zarizeni a lepsi zivotnost. Jenze cenove to nedava moc smysl. U nas mrzne mozna tak par tydnu v roce, i v zime je posledni roky ta teplota mozna v prumeru okolo 4°C. Pasivni chlazeni je takove trochu neznama. Prijde mi ze mnoho vyrobcu uz ani zeme-voda nedela a i to ma vliv na cenu. jak tu nekdo psal, dneska jsou za cenu skoro dve vzduch-voda. Takhle maly domek a predokladanou tepelnou ztratou, by mi melo stacit nejmene vykonne cerpadlo vzduch-voda pro topeni. K distribuci. Tohle je oblast kde vetsina lidi nebude chtit experimentovat, vcetne me. Ja jsem driv ani te podlahovce moc neveril, jelikoz doted jsem zil v byte ci dome jen s radiatory, jsme obecne zvykli spis na vyssi teploty tedy v mistbnosti min 23 °C. Jenze tu podlahovku dneska (tady) ma skoro kazdy, takze to asi proste nemuze byt tak spatne A vetsina presla od tech radiatoru. Pokud stropni topeni me nejake vyhody ale soucasne stejny pocet nevyhod, tak se prece neda argumenotvat, ze podlahovka je reseni 90. let. Rada lidi i dnes bude volit radiatory, i kdyz nemaji kotel. Nejake teorie a vypocty jsou prima, ale tohle dokaze rozlousknout jen prakticke vyzkouseni konkretni rodiny, a urcite to neresi vzorovy dum, to by tam clovek proste musel nejakou dobu bydlet. Dalsi varianta je rodina, ktera dlouhodobe vyzkousi obe reseni a prakticky argumentuje, cemu daji prednost. Tedy v pripade podlahovky i ti, co presli od radiatoru. Chapu ze v zahranici muze tahle moznost byt snazsi, ale zatim holt zustavam v Cesku * všude kde na to flákneš nábytek se ti tvoří neefektivní tepelné bubliny dobre ale to je spis ekonomicko-teoreticky problem, ktery se da castecne eliminovat, pokud to clovek zohledni, jako treba kuchynska linka, skrinova stena, vetsina dlasiho nabidku muze byt trebas na nozickach ci zaveseno, stejnak je to dobre kvuli vysavani * podlahové topení je primárně konvekční, takže totéž jako staré dobré "radiátory" netusim co je na tom za nevyhodu, ja bych to bral jako plus, ale pripustim, nemam jak porovnat * chtěl bych vidět jak podlahovým topením chladíš dobre ale jde to, mozna hur ale nekdo to snad praktikuje, sam bych to chtel vyzkouset. Tady bych hadal, ze drtiva vetsina lidi to ani nikdy nezkusila. a uvedene nevyhody jsou pro me celkem zasadni nevyhody. Nemluve o tom ze delat stropni topeni musi byt o dost vetsi opruz prace nez to podlahove A do stropu obcas clovek resi nejake zmeny, kor pokud nekdo taha podhledem kabely. U pořádné novostavby není problem vytopit, ale uchladit. To je pravda, mozna casem stale zasadnejsi. Ale u nas pocitam, ze clovek topi tak 6 mesicu a chlazeni resi tak 2-3 mesice, navic nevim jak ostatni, ale ja zkousnu trochu lepe horky diskomofort nez studeny. Ale ja se na to jeste podivam, ostatne proc si neco noveho nenastudovat. Predpokladam, ze by nemel byt az takovy problem vyzkouset treba jen v pracovne ci obyvaku, tedy predevsi z duvodu toho chlazeni, a kdybych z toho by krute unesen, tak muzu podlahovku investicne odepsat a prejit na tenhle system
Migelova elektrárna
Migel (12 hrs) 
Na strane master mam menic aj regl a na strane slave modul bluetooth.menic ma slave adresu 3 a regl 1 Mam ich oba nastavit na rovnaku adresu?.
Migel (12 hrs) 
Na strane master mam menic aj regl a na strane slave modul bluetooth.menic ma slave adresu 3 a regl 1 Mam ich oba nastavit na rovnaku adresu?.
Soban (12 hrs) 
Ten mppt a inverter máš zapojené do jednoho konektoru nebo každý zvlášť? Máš nastavené ID toho invertoru a mppt?
Migel (12 hrs) 
Caute..dnes mi prisiel tento modul od epeveru (vid foto s navodom) a teda poviem ze velke sklamanie... Myslel som si ze sa bude dat pekne prepinat medzi regulatorom a menicom cez jedno bluetooth ale ide len menic.a ked tam necham len regulator tak mi ho nenacita.. notebook som neskusal este lebo som ho odniesol znamemu na preinstalovanie.. Mate niekto tento modul?ako vam to funguje?..
Jak nabíjet?
Ondraf (13 hrs) 
Tak jo, díky za postřehy.. Udělal jsem si představu jak to zapojím
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
misif (13 hrs) 
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=19736 Jinak k té podlahovce, pokud má RD nějaké větší tepelné ztráty (klasická i běžná dnešní výstavba), tak je super. Ale pokud má malé ztráty a k tomu máš okraj sezóny, tak si vem, že místnosti mají teplenou ztrátu třeba 70W, ty přijdeš do pracovny v pondělí a ty s PC máte tepelný výkon 150W, pak zjistíš, že koncem týdne je tam nějak tepleji, navíc po víkendu, kdys tam nebyl, je tam zima. Nedejbože, když víc vyvětráš, tak to ta podlahovka nedorovná, když je vítr, nebo slunce, tak ti to také pěkně v nízkoenergetickém domě zahoupe s teplotou. Takže do domku s takto malou spotřebou tepla určitě doplnit rekuperaci, která ti jednak vyvětrá pokud dáš aktivní tak i dorovná teplotu na tu požadovanou, v létě vyhladí. Je otázkou, zda-li kombinaci podlahovka+aktivní rekuperace, nebo vytápět klimatizací, k tomu pasivní rekuperace, nebo jestli by ti nestačila jenom aktivní rekuperace ... . Ale jít jenom do podlahovky bez větrání, toho bych se bál, aby to šlo uřídit (bavíme se o domku s malou tepelnou ztrátou na m2).
Jak nabíjet?
Franta2776 (13 hrs) 
Trvale. A máš to nějak jištěné ? Nebo dráty z balanceru rovnou na baterky ? ..že se tak blbě ptám, snažim se zjistit proč by se měl balancer odporoučet (jak sem psal vydržel mi 3měsíce) dík Nemám,mám jeden balancer na 4x3(205Ah) celkem 48V 615AH a stačí ro.
Uzemnění bojleru
Janulka (13 hrs) 
Tam má být dvojitý jistič, aby to vyhodilo oba póly, což ten pojistkový odpínač neudělá. Tj. pojistka zareaguje jen na jednu poruchu, ale furt je na druhé straně napětí, kdežto spřažené jističe shodí oba "konce". Pohyblivá = končí vidlicí a je do zásuvky? Není, takže Jaký AC dvojitý jistič konkrétně bys tam dal? A dát ho před pojistky nebo za pojistky? Právěže tam původně měl být AC jistič, ale tady na fóru mě to rozmluvili... každý radí něco jiného.
Rozšíření ostrova
Jiří Tencer (13 hrs) 
kouknu na to... ale mám dost malý systém a tak by měnič neměl mít šanci přesáhnout nabíjecí napětí PPS: koukala jsem, že spousta lidí monitoring řeší a fascinuje mě, že do toho dávají desetitisíce (já mám nástabu na raspberry pi zero kde mi RS-485 napájí a zároveň bere data; spotřeba cca 2W) přitom má pořizovací cena je pod 1000kč, tak když se mi povede vše vyladit, mohu nabídnout hotové řešení bohužel bych mohla nabídnout pouze pro měniče epever Dobrý den,psal jsem Vám zprávu,děkuji
Jak nabíjet?
Ondraf (13 hrs) 
Já tam pojistky nemám a mám je přímo na baterku, ten drátek by v případě zkratu stejně shořel jako prd... Ale pojistka je lepší třeba 6A píšou to i v návodu kde pak nehrozí riziko požáru. ano ano, taky sem se dočetl že doporučují přes pojistku-vlastně pojistky 4ks.na každou baterku zvlášť
bokser01 (14 hrs) 
Já tam pojistky nemám a mám je přímo na baterku, ten drátek by v případě zkratu stejně shořel jako prd... Ale pojistka je lepší třeba 6A píšou to i v návodu kde pak nehrozí riziko požáru.
Ondraf (14 hrs) 
Trvale. A máš to nějak jištěné ? Nebo dráty z balanceru rovnou na baterky ? ..že se tak blbě ptám, snažim se zjistit proč by se měl balancer odporoučet (jak sem psal vydržel mi 3měsíce) dík
Ondraf (14 hrs) 
A máš to nějak jištěné ? Nebo dráty z balanceru rovnou na baterky ? ..že se tak blbě ptám, snažim se zjistit proč by se měl balancer odporoučet (jak sem psal vydržel mi 3měsíce) dík ---------------------- chtěl sem příspěvek smazat.. nejde
SSR Fotek z Hadexu, absolutní šmejd, pozor na to
Neo (15 hrs) 
Má to vůbec CE? Pokud ne, tak bych rovnou podal podnět příslušnému úřadu. Beru to, že na hadexu se prodávají levné krámy. Ale aby zkoušeli někoho zabít, nebo někomu podpálit barák, to už je trošku moc. Víš jaký je rozdíl mezi CE a C E?
Jak nabíjet?
Franta2776 (15 hrs) 
Trvale.
DYI BMS V4
mgx (15 hrs) 
Skus odfotit, ako to mas zapojene. modul mas v 4.5 s attiny1624. Podla blikania je OK Controllboard mas aku verziu? Skontroluj kable (RX->TX, TX->RX) kuk moj obrazok.
FVE 17,22-33,6kW
ladik (15 hrs) 
Takto nejak bych chtel udelat ten bleskosvod. Bohuzel to jde pospojovat jen jak je vyznaceno, pod betonove plochy se uz nedostanu, zbytek holt budu muset kopat, staci na kazdem rohu 1-2 tyce cca 1,5m a spojit je v hloubce 30cm? vice se mi kopat moc nechce. Podlozi je cernozem 20cm a rakovina (slin a sem tak kamen). Asi to budu muset nejak zmerit a zavolat si nekoho.
Jak nabíjet?
Ondraf (15 hrs) 
Máte na olovu balancer připojen nastálo? Nebo balancujete jak uznáte za vhodné?
DIY regulátor MakeSkyBlue
bol-St (15 hrs) 
A tady co z něj už od desíti leze z dvou fasád JV/JZ,takže těch 60A skutečně umí dávat: Včera jak se střídalo sněžení s ostrým sluncem tak mě také překvapil:
BAZAR Baterie Hoppecke SB14 , Banner SBV12-150
pkougl (16 hrs) 
aktualizace stavu: Hoppecke SB 140 - stáří 5-7 let, kapacita více než 100%, cena 3200kč/ks (1ks) Hoppecke SB 140 - stáří 8-10 let, kapacita více než 80%, cena 1600kč/ks (2ks) Banner SBV12-150 - stáří 3-4 roky, kapacita více než 100%, cena 3200kč/ks (14ks) Pavel
Uzemnění bojleru
cipis (16 hrs) 
Tam má být dvojitý jistič, aby to vyhodilo oba póly, což ten pojistkový odpínač neudělá. Tj. pojistka zareaguje jen na jednu poruchu, ale furt je na druhé straně napětí, kdežto spřažené jističe shodí oba "konce". Pohyblivá = končí vidlicí a je do zásuvky? Není, takže
Wifi WatchPower modul.
Ltd-mp (16 hrs) 
Zdravím, používám tento wifi modul https://www.mivvyenergy.cz/cs/prislusen ... -must.html zaregistrovaný na Shinemonitor.com. Pro sledování dat používám Smart-Solar aplikaci pro Android. Nicméně tato aplikace je krkolomná - když chci zjistit v jakém stavu je měnič a kolik má napětí baterie, musím provést snad 10 kliků, než se dostanu k výpisu dat. Navíc ani aplikace nezobrazuje kapacitu baterie. Proto jsem zkoušel nainstalovat pro andorid Watch Power, ten však neumožňuje přihlásit se ke stejnému účtu. Proto jsem vytvořil nový účet, přihlásil k němu modul, ale nedojde k načtení dat - aplikace hlásí že modul je offline. Co by jste mi poradili, abych rozchodil Watch Power? Děkuji.
Uzemnění bojleru
Janulka (16 hrs) 
BEL musí být galvanicky oddělený, tak jak tak nás defacto v tomto problému spirály nezajímají. Od BELu musí jít výstup přes dvojitý jistič, a pokud je po cestě pohyblivý přívod, tak přes chránič typu B, což celý systém pošle do finančních výšin. Tudíž je lepší předělat pohyblivý přívod na pevný, a pak se bude řešit jen to zemnění. Tedy pokud jsem to pochopil správně, jak se tu kdysi debatovalo o připojení bojleru pevným/pohyblivým přívodem. Uff, mám to udělané úplně jednoduše a postupně takto: 1. panely na střeše 2. 2x pojistkový DC odpínač s 2x DC pojistkami 12A 3. Bel 4. Kabely v zemi 3x2,5 dvojitá chránička 20m do RD 5. 2x pojistkový odpínač AC s AC pojistkami 16A 6. Bojler, dvě spirály. Všechny kabely jsou v lištách, nepohyblivé. Jediná pohyblivá část kabelu je těsně u bojleru výstup z lišty do bojleru v chráničce cca 50cm = jinak to ani zapojit do bojleru nejde. Ještě chci mezi bod 2. a 3. přidat přepěťovku. A ještě uzemnit ten bojler (pospojuji nepoužívanou vodovodní trubku se zemnícím páskem zvenku domu a přivedu k bojleru). Měl tam být ještě AC jistič 16A, ale někdo tady říkal, že je to zbytečné a lepší jsou 2x AC pojistky, které přeruší oba vodiče.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
dusanmsk (16 hrs) 
Zem-voda SCOP 4-5, vzduch-voda SCOP 3.6 az 4. V rocnych nakladoch za EE rozdiel stokoruny az jednotky tisic. Zo zeme ide obvykle solanka o teplote 4-6 st aj v lete. Ked sa poddimenzuje plocha, tak aj menej. Vzduchac pracuje s tym co ma, tzn. https://www.chmi.cz/historicka-data/poc ... i-teploty#. Kazdy nech sa rozhodne sam. Ja dnes kupovat TC, zoberiem nejaky (overeny) cinsky invertor monoblok z CZ distribucie za 50 tisic s 2 rocnou zarukou a neriesim. Za 50 tisic nekupim ani plynovy kotol, nie to este pripojku, komin, ...
Uzemnění bojleru
cipis (16 hrs) 
BEL musí být galvanicky oddělený, tak jak tak nás defacto v tomto problému spirály nezajímají. Od BELu musí jít výstup přes dvojitý jistič, a pokud je po cestě pohyblivý přívod, tak přes chránič typu B, což celý systém pošle do finančních výšin. Tudíž je lepší předělat pohyblivý přívod na pevný, a pak se bude řešit jen to zemnění. Tedy pokud jsem to pochopil správně, jak se tu kdysi debatovalo o připojení bojleru pevným/pohyblivým přívodem.
SSR Fotek z Hadexu, absolutní šmejd, pozor na to
fugas (16 hrs) 
Díky za info. pořídil jsem tam také 40A. Takže projdou zátěžovým testem. Ale jsou Fotek.
Uzemnění bojleru
cipis (16 hrs) 
Na oboje. Ale myslel jsem tím to, že asi není dobré mít jen tak ocelovou trubku strčenou do baráku, aniž by byla uzemněná. Ne že z téhle trubky se udělá zemnění Odkaz na osmózu byl v tom, že tam píšou, že když barák nemá zem, že se dá místo toho použít vodovodní přípojka z řadu, ne vedoucí udkudsikamsi. Tj. já bych to všechno popropojoval, co je a má být zem, tak ať je to i doopravdy. Tedy jak popisuješ dále. V tom pdfku s článkem z amára je psané, že pokud není zem, tak se používá vodovodní přípojka. Já bych to osobně i spojil, takhle je kus železa narvaný do baráku a nikam nepřipojený. Jakože ten bojler uzemnit na tu vodovodní trubku a dál neřešit? Nebo reaguješ na osmozu...
Fázově řízený vytěžovač alá Marek
cipis (16 hrs) 
Toto není vlákno na společný nákup! Kolega zjišťoval předběžný zájem, nesháněl objednávky. Tedy aby měl přehled, jestli je o to zájem a jestli se mu s tím chce dělat. Zájem evidentně je, tak se do toho pustil. Ale obchodní záležitosti si budete řešit jinde, v bazaru, ne tady. Až bude k dispozici něco dalšího, tak to tu promažu, aby tu ta poptávka nezavazela.
SSR Fotek z Hadexu, absolutní šmejd, pozor na to
ZdZ (17 hrs) 
Vodepsali, že prej mi vrátí peníze, supr. Všechno co může hořet mám přidělaný přímo na zdi, takže to maximálně očoudí omítku. No a aby toho nebylo málo, tak relátka z dratek.cz dorazili místo fotek foiek. Prej to zapomněli změnit na webu. Je to normální ?
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Raww (17 hrs) 
Tak se začala plánovaná elektrárna pomalu ale jistě blížit realizované... Panely jsou doma. Len nepodceň konštrukciu. Ja dávam háky radšej každú krokvu, lebo už som videl inštalácie, kde sa solárny profil prehol, lebo bol kotvený každé cca. 2m. Dík za upozornění, akorát dávám dohromady objednávku na komponenty. Použil jsem konfigurátor Krajiczech - paráda Dneska došla smlouva o připojení k DS na 3f 10kWp, podepsat musím do 30 dní. Do 30 dní pak připojení. Akorát jsem vznesl na egd dotaz, jestli můžu mít jen 1f, tak uvidíme. Zítra budu znát resumé. Právě jsem dostal info, že články na baterii převzalo DHL k doručení
Diablo1st (17 hrs) 
Tak se začala plánovaná elektrárna pomalu ale jistě blížit realizované... Panely jsou doma. Len nepodceň konštrukciu. Ja dávam háky radšej každú krokvu, lebo už som videl inštalácie, kde sa solárny profil prehol, lebo bol kotvený každé cca. 2m.
Fázově řízený vytěžovač alá Marek
jumajazu (17 hrs) 
Zdravím, ak by ešte bolo možné pridať sa k objednávke, vzal by som jeden kus. Poprosím info, kam zaplatiť. Ďakujem.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Paulob (17 hrs) 
Mechanicky? Kde je problém? Je to originál konektor, stejný co používá origo ve.direct kabel a jsou na něm od výroby napinované dráty. Mám doma jeden origo ve.direct a není v tom žádný rozdíl. Obecně uznávám, že konektor RJ45 je mechanicky lepší než ve direct ale bez souvislosti s tím jestli je dělaný nebo origo. Tak to máš přístup k jinému konektoru. Já viděl jen čistě konektor s pinama, kam si pajeli dratky a nebylo to nikterak zalité. Tak hoď alespoň odkaz ne? já už je potřebovat nebudu, ale někdo jiný by ocenil 20Kč vs 350Kč. Tak máš pravdu, šel jsem se podívat do sklepa jak je ten originál a fakt je to zalité, na to už jsem úplně zapoměl. Ale přesto, kdyby někdo chtěl tak tohle funguje: https://dratek.cz/arduino/122169-jst-ph ... amice.html
Dagus (17 hrs) 
Mechanicky? Kde je problém? Je to originál konektor, stejný co používá origo ve.direct kabel a jsou na něm od výroby napinované dráty. Mám doma jeden origo ve.direct a není v tom žádný rozdíl. Obecně uznávám, že konektor RJ45 je mechanicky lepší než ve direct ale bez souvislosti s tím jestli je dělaný nebo origo. Tak to máš přístup k jinému konektoru. Já viděl jen čistě konektor s pinama, kam si pajeli dratky a nebylo to nikterak zalité. Tak hoď alespoň odkaz ne? já už je potřebovat nebudu, ale někdo jiný by ocenil 20Kč vs 350Kč.
SSR Fotek z Hadexu, absolutní šmejd, pozor na to
dracekvo (17 hrs) 
Má to vůbec CE? Pokud ne, tak bych rovnou podal podnět příslušnému úřadu. Beru to, že na hadexu se prodávají levné krámy. Ale aby zkoušeli někoho zabít, nebo někomu podpálit barák, to už je trošku moc.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Raww (18 hrs) 
Tak se začala plánovaná elektrárna pomalu ale jistě blížit realizované... Panely jsou doma.
Uzemnění bojleru
vla (18 hrs) 
Tak bych to pospojil přes domovní síť.
Janulka (18 hrs) 
Já bych v tom případě udělal nové zemění odpovídajícího zemního odporu. Jenže já to umím a změřím. Jakékoliv kusy čehokoli co trčí ze země mi korektní nepřijdou. Ale nechci ti odporovat, každý máme nějaké zkušenosti a představy. Ten bojler bude jen FV, nebo taky připojený na domovní síť? Ten bojler má dvě oddělené spirály. Jednu spirálu mám na FV (regl BEL) a druhá spirála jde z distribuce přes HDO.
Janulka (18 hrs) 
Buď je zkorodovaný, nebo potažený ZnO, obojí asi těžko, nebo je koroze mírná, nebo je jen špinavý, bláto, beton atd. Žárově zinkovaný povrch je vůči korozi docela odolný Když to člověk nevidí, neví co si přesně představit. Já bych se u bojleru snažil držet předpisů. Tak jako zrovna já mám vystudovanou chemii a lítám v tom skoro on narození. Zase na druhou stranu zápasím s elektro, uzemněním a vše okolo toho, to mě na fakultě i v životě minulo hodně velkým obloukem. Fe/Zn pásek je zkorodovaný i potažený oxidem zinečnatým. Zinek na povrchu je místy již spotřebovaný, pod ním je Fe3O4, takže je tam bodová koroze do hloubky a na povrchu ZnO (jak jinak, když je to tam 70 let). Tak jako zemní to, jističe jistí, takže to "nějak" funguje, ale moc iluzi o kvalitě toho zemnění a celého domu nemám. Co to přehnat a pospojovat vše? Tj. svorku na vodovodní trubku, zvenku očistit zoxidovaný pásek, dát zinkovou svorku a přes zeď přivést k vodovodní trubce a pak to přivést k bojleru (a případně tu zem použít třeba i na přímotopy v přechodném období, když bude nahřátý bojler)?
vla (18 hrs) 
Já bych v tom případě udělal nové zemění odpovídajícího zemního odporu. Jenže já to umím a změřím. Jakékoliv kusy čehokoli co trčí ze země mi korektní nepřijdou. Ale nechci ti odporovat, každý máme nějaké zkušenosti a představy. Ten bojler bude jen FV, nebo taky připojený na domovní síť?
Janulka (18 hrs) 
V tom pdfku s článkem z amára je psané, že pokud není zem, tak se používá vodovodní přípojka. Já bych to osobně i spojil, takhle je kus železa narvaný do baráku a nikam nepřipojený. Jakože ten bojler uzemnit na tu vodovodní trubku a dál neřešit? Nebo reaguješ na osmozu...
FOTEK SSR DC-DC ovládání spirály
ZdZ (18 hrs) 
10A a 1V =10w krát 9ks =90W slušné topítko, čím to budeš chladit? fotka by nebyla? Čím to budeš ovládat? Příští tejden bude hotová hajtech spínací sestava, vyfotím a popíšu teploty a úbytky.
ZdZ (18 hrs) 
Vůbec nemám tucha co je uvnitř, nový nechci kuchat a úbytek teda změřím. Fotek z hadexu schořel, reklamuju. Foiek zatím šlape. Zatím to mám plácnutý na chladiči z nějakýho kompu iq151 nebo něčeho podobnýho. Ale blbě se tam přichytávají. Budu je mít na měděný pásovině všech 9kusů vedle sebe a kolmo k nim nějaký starý chladiče co jsem vytáhl z ruský techniky. Bude se to dobře montovat a rovnou to hodím na hmoždinky do zdi vedle kotle.
Vytěžování přímo z baterií na 48V
ZdZ (19 hrs) 
Kotel šlape jak po másle, 9kW když je nabito a svítí. Zátěž měniče přitom 230V - 200W na provoz baráku a tak se mi to líbí SSR spínání, havarijní stykač, 4 termostaty a 4 napěťová relé. Zatím...
Vliv zastínění panelů ve stringu a optimalizace.
fatter (19 hrs) 
Ahojte, v ramci tohto vlakna sa spytam-mam 3s2p half-cut panely 330W.Zaciatkom roka byva kvoli tieneniu od susedneho domu zatienena dolna stvrtina panelov. Moze sa im nieco stat? Ze davaju mensi vykon mi nevadi, hlavne aby sa neposkodili kvoli nerovnomernemu osvetleniu
legalizace připojení Studer XTM 4000-48 - proč to nejde?
Majkl (19 hrs) 
Že je to legální, tak o tom žádná, byť se tu moc lidí ještě nenašlo, co by se chtělo hádat s provozovateli DS. A jsou tu někde i odkazy na ty komplety, co se dají koupit, prdnout na střechu a do zásuvky, a vůbec nic neřešit.Do 800 W se dokonce ani nehlásí. jj, u nás to "řeší" elektroměr, který ti dodávku do sítě napočítá jako spotřebu. To si pak sám rozmyslíš, takový set do zásuvky zapojit
SSR Fotek z Hadexu, absolutní šmejd, pozor na to
ZdZ (19 hrs) 
Tak jsem vzal na zkoušku 3 ssr Fotek taiwan z hadexu, 60A DC ovládání 32V. Správně zapojil, dal brutální chladič v očekávání super topného výkonu zapnul 1kW spirálu, to jest cca 18A, odešel na wc a když jsem se vrátil tak všechny tři smrděly a nedaly se vypnout. https://www.hadex.cz/l670h-bezkontaktni ... -5-200vdc/ Celkem mě to překvapilo a na jejich místo jsem umístil falešný foieky z číny 40A ovládání také do 32V. Už je tam třetí den a funguje. No co k tomu dodat, posílám do reklamace a uvidíme jak se k tomu soudruzi postaví. Navíc jsem zjistil, že na stránkách foteku vůbec nemají 60A relé, takže to bude asi nějakej podvrch, no fuj ! https://www.fotek.com.tw/en-gb/product-category/144 ---- oprava napsal jsem na začátku foiek z hadexu, ale má to být fotek, jazyk se při tom kroutí
legalizace připojení Studer XTM 4000-48 - proč to nejde?
Raww (19 hrs) 
Ale o tom jsem přece nepsal, odpověděl jsem ti na otázku, zda tam je na vidlici 230 V. Není. Že je to legální, tak o tom žádná, byť se tu moc lidí ještě nenašlo, co by se chtělo hádat s provozovateli DS. A jsou tu někde i odkazy na ty komplety, co se dají koupit, prdnout na střechu a do zásuvky, a vůbec nic neřešit.Do 800 W se dokonce ani nehlásí. jj, blbě jsem to napsal, soráč, už mlčím
cipis (19 hrs) 
Ale o tom jsem přece nepsal, odpověděl jsem ti na otázku, zda tam je na vidlici 230 V. Není. Že je to legální, tak o tom žádná, byť se tu moc lidí ještě nenašlo, co by se chtělo hádat s provozovateli DS. A jsou tu někde i odkazy na ty komplety, co se dají koupit, prdnout na střechu a do zásuvky, a vůbec nic neřešit.Do 800 W se dokonce ani nehlásí.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
cipis (19 hrs) 
Nejsme, vzhledem k tomu, že předmětem je stavba domu, tak je to tak obsáhlé téma, že tam budou pasovat i tyčky k rajčatům, když bude chtít mít z FVE krmené automatické zavlažování. Ono totiž s volbou vytápění/ohřevu TUV značně souvisí i požadavky na napájení, tedy dimenzování FVE.
legalizace připojení Studer XTM 4000-48 - proč to nejde?
Raww (19 hrs) 
Není, je to přece ongrid, takže když nemá na vstupu 230V, tak tam nic nepustí. Už se to tu několikrát řešilo. Hele, ale jako členská země EU - pokud ten výrobek splňuje EU normy, má CE, tak je i u nás legální, ne
cipis (19 hrs) 
Není, je to přece ongrid, takže když nemá na vstupu 230V, tak tam nic nepustí. Už se to tu několikrát řešilo.
Raww (19 hrs) 
My tady šaškujeme s PPDS a Rakušan a Němec si koupí mikrozdroj v Hornbachu zapojí do zásuvky a distributorovi to oznámí jj, vím o tom. U nás je to pakárna, ale oni by mohli vyprávět i Slováci... Stejně by mě zajímalo technické řešení - panel zapojí do zásuvky - to jako na vidlici před zapojení je 230V AC? To by asi nebylo úplně dobře/bezpečné.
Uzemnění bojleru
cipis (19 hrs) 
Nikdo tu přece neříká, že se nechce držet předpisů. Tvůj výchozí předpoklad je mylný, hledá se řešení, jak to korektně uzemnit, když má rozváděč zabetonovaný a nelze najít zemnící svorku.
Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?
Slavek77 (19 hrs) 
Existuje nějaká možnost dostat se u tohoto měniče IGrid-VE II-16.5KW-48V-WIFI do servisního nastavení?
legalizace připojení Studer XTM 4000-48 - proč to nejde?
Franta2776 (20 hrs) 
My tady šaškujeme s PPDS a Rakušan a Němec si koupí mikrozdroj v Hornbachu zapojí do zásuvky a distributorovi to oznámí
Upgrade ostrovní elektrárny 12-36kW, LiFePo4
Ivo12s (20 hrs) 
K danému tématu doplním jen drobnost, ale v dnešní době může být docela důležitá - k Battery Tester ZKE-EBD-A20H: AVG mi hlásí, že web, na kterém je uložený monitorovací SW "jsme objevili infekci URL:blacklist". Což je docela divný, když to odkazuje na BAIDU, ale pokud to hlásí "bezpečně jsme přerušili spojení" tak zatím předpokládám, že to je "jen" nějaká forma sledování, která se AVG nemusí líbit. Hlášení chodí i už v okamžiku přístupu na WWW, nejde o stahování SW. Ten se tedy i přes toto hlášení stáhnul, změnu fungování PC nepozoruji, nainstalované mám tak snad je to i přes to hlášení OK.
Uzemnění bojleru
vla (20 hrs) 
Buď je zkorodovaný, nebo potažený ZnO, obojí asi těžko, nebo je koroze mírná, nebo je jen špinavý, bláto, beton atd. Žárově zinkovaný povrch je vůči korozi docela odolný Když to člověk nevidí, neví co si přesně představit. Já bych se u bojleru snažil držet předpisů.
DYI BMS V4
Martin_fio (20 hrs) 
pro naprogramováni attiny1624 jsem použil module_fw_V450_5K_ATtiny1624_450_e0_h0_l0.hex z Compiled_Firmware_2023-03-17-10-43.zip
legalizace připojení Studer XTM 4000-48 - proč to nejde?
Raww (20 hrs) 
Ahoj, ano, vím. Zásadním problémem je způsob kompenzace účiníku - kapitola 7.1. PPDS (https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... yrobny.pdf) Je požadována regulace jalového výkonu v závislosti na napětí Q(U), zatímco Studer umí regulovat jen na základě činného výkonu Q(P). Ale jak radí moderátor, delší diskuze bych přesunul do jiného tématu... Nemate nekdo prosim info, jestli u EGD je to stejne ? Diky Ano, u egd je to prašť jak uhoď. Pokouším se legálně si postavit a připojit hybridní FVE k DS na území egd. O přetoky mě nijak nejde. Každopádně jsem podal ofiko žádost, kde jsem požádal o max 10kWp. Dneska mi došla smlouva o připojení spolu s přílohou kde chcou např. - U/f ochranu, 3 stupně nadpětí, 1 stupeň podpětí, podfrekvenci, nadfrekvenci - vypnutí signálem HDO - řízení účiníku a jalového výkonu v rozmězí 0,9 až -0,9, jinak pro odběr, jinak pro dodávku - přizpůsobení činného výkonu frekvenci sítě (dodávka) - přizpůsobení činného výkonu napětí sítě (dodávka) - doklad o otestování či certifikáty o nastavení No krása.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
Diablo1st (20 hrs) 
Výber TČ treba prispôsobovať aj akým spôsobom bude realizovaný ohrev TUV. Ak sa bude TUV ohrievať cez TČ tak čo som čítal vychádza prakticky rovnako, či človek použije TČ zem - voda, alebo vzduch - voda. Lebo to, čo sa ušetrí na kúrení v zime, to sa preje pri ohreve TUV v lete a naopak, kvôli teplotám zeme resp. vzduchu. Btw. nie sme troška OT?
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetaJoule (20 hrs) 
Veci sa maju davat ludom a nie predavat, ak nieco viem, mam pomoct, poradit alebo nieco zostrojit. Ak predavam, ako si to kupi clovek, co ma 200 € invalidneho ked to predavam ludom, co zarabaju 5500 € mesacne ? Nebo 50k€... Já samozřejmě aspektu dosažitelnosti rozumím, ale prostě jsou i lidi, kteří by si to sice vyrobit mohli, ale protože by si toho mohli vyrobit i hodně jiného, tak třeba chtějí řešení ke koupi. Nebo "šité na míru". A ani tohle co děláme není "až tak běžné ke koupi". Když si nechal udělat nabídky zařízení stejných parametrů od několika německých firem - já nabídky viděl - tak ti sice umí, ale dodací lhůta 9 měsíců a cena dobrých +30%. Nie je vsetko o peniazoch, ale na to pride clovek, az ked zisti ze za 200 000 € si zdravie nekupi a poistovna mu odmietne preplatit liek, ktory stoji 2 x tolko. To mi nemusíš povídat, mám doma doktorku a hrůzostrašných a nespravedlivých historek ze zdravotnictví bych mohl rozdávat. Jak už jsem psal výše - už mi bylo 50. Moc dobře vím, že toho čeho člověk má nadbytek si moc neváží. Ať už je to zdraví, peníze,... Samozřejmě i klientelu brzdím když mají "extravagantní nápady". Těch 80kWh taky mohlo být LTO kdybych to nezarazil. Zeptal jsem se, jestli bude chtít aby baterii využívali ještě vnoučata. Šiji obleky na míru, odmítám klientelu která nesplňuje jisté parametry z čehož movitost je pouze jeden. S novobohatým primitivem jsem jednou i málem vyrazil dveře.
sunways
JoK (20 hrs) 
Ano, všechno to jsou krámy. A na otázku co to tedy ukazuje ten OLED na měniči si odpovím sám. Je to vnitřní proud měniče, ne proud zátěže.
DYI BMS V4
Martin_fio (21 hrs) 
Wemos evidentně data posílá na D8, na D7 přicházejí pouse pulsy z 0 do 1 8s /200ms
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetrDubi (21 hrs) 
Pultová střecha je moderní, třeba i pěkná (to je individuální), má míň míst kde by se mohla dostat voda pod ní ale pro FV fakt není moc vhodná - z běžných typů střech je pro FV asi nejhorší. Jo a jak psal kodl o těch plynových infrazářičích, tak tam je to samozřejmě hodně nepříjemný díky té vysoké teplotě - stropní má teplotu několikanásobně nižší, takže se tam takový věci jako horko na hlavu a zima na nohy neprojevujou. Jinak já jsem s teplovodní podlahovkou spokojenej a ta akummulace je taky dobrá - kompenzuju tím to, že mám levnější TČ on/off místo inverteru, takže vždycky nějakou dobu běží (většinou několik hodin) a potom je zase x hodin vypnutý. Inverter by vyšel minimálně na dvojnásobek a stejně bych s ním moc neušetřil.
Bojler Ariston Velis EVO 80 EU 65 litrů - měření teploty
skopec (21 hrs) 
Dal by se do tohoto bojleru (je umístěný na chalupě) nějak jednoduše (nějaké osvědčené místo uvnitř) namontovat externí měřák teploty, který by dával alespoň přibližnou informaci o aktuální teplotě vody? Rád bych na dálku zjistil teplotu vody a podle teploty dálkově zapnul ohřívání vody. Nepotřebuju přesnou teplotu, jen info ohřátá/neohřátá?
DYI BMS V4
Martin_fio (21 hrs) 
Díky, procesor evidentně žije, 4x zabliká, pak poblikává každých 8s dvoupulsem, Na wemosu na D7 se objeví každých 8s cca 200ms dlouhý puls do 1 , nic jiného.
Uzemnění bojleru
cipis (21 hrs) 
No kolegyně právě to originál zemnění nemůže najít ... A jestli je to prehistorická instalace, tak tam ani ta zem být nemusí nebo v kdo ví jakém stavu, viz. ta rozpadající se pásovina.
vla (21 hrs) 
Když už něco dělám, tak pořádně, pokud je k dispozici originál uzemnění, mělo by se to připojit k němu. Trubka je sice hezká, ale jaký má zemní odpor? Určitě má spoje a ty nemusí být zaručeně vodivé. Jakékoliv jiné zemnění než originál, které je s revizí bych v případě bojleru neriskoval. I když nepopírám existenci elektroléčby .
DYI BMS V4
mgx (21 hrs) 
modul v 4.5 blika nasledovne: - po pripojeni baterky 4 kratke bliky zelenou diodkou - potom nasleduje komunikacia 2 kratke bliky kazdych cca 8-10 sekund. riesi to v kode nasledovna funkcia void diyBMSHAL::PowerOn_Notification_led() { FlashNotificationLed(4, 150); } void diyBMSHAL::double_tap_Notification_led() { FlashNotificationLed(2, 50); } pripajam kod, ktory zisti, ze ci procesor zije. preloz v arduino a naprogramuj. const int ledPin1 = 3;//first light const int ledPin2 = 6;//white light const int ledPin3 = 7;//white light const int ledPin4 = 1;//red light const int ledPin5 = 2;//red light const int buttonPin = 0; int buttonState = 0; void setup() { pinMode(ledPin1, OUTPUT); pinMode(ledPin2, OUTPUT); pinMode(ledPin3, OUTPUT); pinMode(ledPin4, OUTPUT); pinMode(ledPin5, OUTPUT); pinMode(buttonPin, INPUT); } void loop() { buttonState = digitalRead(buttonPin); if (buttonState == HIGH) { digitalWrite(ledPin2, HIGH); digitalWrite(ledPin3, HIGH); delay(2000); digitalWrite(ledPin4, HIGH); digitalWrite(ledPin5, HIGH); delay(2000); digitalWrite(ledPin1, HIGH); delay(5000); digitalWrite(ledPin1, LOW); delay(2000); digitalWrite(ledPin4, LOW); digitalWrite(ledPin5, LOW); delay(2000); digitalWrite(ledPin2, LOW); digitalWrite(ledPin3, LOW); delay(1000); } else { digitalWrite(ledPin1, LOW); digitalWrite(ledPin2, LOW); digitalWrite(ledPin3, LOW); digitalWrite(ledPin4, LOW); digitalWrite(ledPin5, LOW); } } rychlost komunikacie modulu nastavuje prepinac pre platformio, s ktorym bol hex subor vygenerovany. pre v4.4 je to imho 2400bit = -DDIYBMSBAUD=2400 [tiny841] ; 8 balance resistors marked 2R2 build_flags=-DDIYBMSMODULEVERSION=400 -DMV_PER_ADC=2.00 -DINT_BCOEFFICIENT=4150 -DEXT_BCOEFFICIENT=4150 -DLOAD_RESISTANCE=4.40 -DDIYBMSBAUD=2400 lib_ldf_mode = chain+ lib_compat_mode = strict platform = atmelavr board = attiny841 framework = arduino board_build.f_cpu = 2000000L board_build.core = tinymodern ; Use my latest version of the ATTINYCORE rather than the old PlatformIO version platform_packages = framework-arduino-avr-attiny @ https://github.com/stuartpittaway/framework-arduino-avr-attiny upload_protocol = usbasp ; Fuses E:F4, H:D6, L:62 ; lfuse = 0110 0010 = CKDIV8 (enabled) & Calibrated Internal 8MHz Oscillator ; hfuse = 1101 0110 = EESAVE & 1.8V BOD detection level ; efuse = 1111 0100 = Enables SPM instruction board_fuses.lfuse = 0b01100010 board_fuses.hfuse = 0b11010110 board_fuses.efuse = 0b11110100 ;-B16 option needed for my USBASP programmer to slow it down! upload_flags = -Pusb -Ulfuse:w:0b01100010:m -Uhfuse:w:0b11010110:m -Uefuse:w:0b11110100:m pre moduly 4.5 su 2 konfiguraky, jeden s rychlostou 5000 a druhy 10000. Ak nemas ESP32, asi treba pouzit 5000 hex subor.
FVE 17,22-33,6kW
glottis (21 hrs) 
Noty nemam, jen co jsem vycetl, ze se zemni konstrukce domem, kdyz je oddaleny bleskosvod. Za mne logicky, bych to uzemnil na bleskosvod a jen prepetovky z panelu na pude zemnil domem. JJ to propojeni mam v planu, bohuzel to nejde se vsemi svody spojit, muzu jen vzdy dva na jedne strane domu, pokud uvazuji o svodech na kazdem rohu domu, ktery ma 15x15m. Pokud konstrukci prizemnit pres hromosvd, tak az u zeme nebo v zemi.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
dusanmsk (21 hrs) 
Ak sa naprojektuje pultová strecha tak zvyčajne sklon je smerom na severnú stranu, aby sa južná fasáda zväčšila a severná zmenšila. Presne toto mi trklo, ked som si po precitani toho prispevku zagooglil co je to ta pultova strecha a ake ma vlastne vyhody. Sused ju ma, ale ma ju naopak (klesa k juhu), pretoze od zaciatku vedel, ze chce FVE. Sice ma na panely vacsi priestor, ale zas maju horsi sklon, takze ich vo vysledku potrebuje viac nez by musel (ale priestor tam na to ma ). No a na sever ma potom vysokansku fasadu, ktoru mu ochladzuje v zime severny vietor. Mne to tiez teda zas az take terno nepripada.
Atman (21 hrs) 
Áno, závisí to od rôznych faktorov, ale osobne ak by som staval, tak by som si dom postavil presne takto ako mám dielňu. Bramac, hlavná orientácia aj sklon je JJZ. Samozrejme na dome by išli panely naplocho. Tu v záhrade to opticky nevadí aj 45 - 55 stupňov.
dusanmsk (21 hrs) 
Asi tu nikto nebude rozporovat, ze zo stropu moze ist salave teplo, ktore moze nahrievat povrchy v priestore. Vsak takto funguje infra. Ale tym padom nemoze nikto rozporovat, ze z podlahy nemoze ist to iste salave teplo, ktore nahreje povrchy v priestore uplne rovnako. Plus mala salava zlozka (kedze rozdiel teploty podlahy a vzduchu je minimalny). Ja osobne si uplne nedokazem predstavit, ako budem do zavesenych sdk stropov, ktore su kvoli sposobu ukotvenia vlastne neustale v pohybe, namotavat hada s kvapalinou. Okrem vyhody v moznosti chladenia (2 sezony som chladil podlahou mmchodom *1) nevidim ziadne zasadne vyhody oproti podlahovke. Narativ ze kurenie musi byt v strope a tepelne cerpadlo v zemi, aby som v lete mohol len obehovym cerpadlom ochladzovat strop neberiem. Sme na FVE fore, kde v lete nemame co robit s (desiatkami)kilowatt elektriky, nejaka klima alebo vzduch-voda s prikonom 300-500W nikoho nezaujima. Okrem toho za to co ty pozicias bager na vykop slinkov na zem-voda ja kupim tepelne cerpadlo vzduch-voda (*2). A uplne posledna vec - pokial staviam moderny (pasivny) dom, tak o nejakom TC nema prakticky skoro vobec zmysel uvazovat. Tepelne ostrovy (nabytok na podlahe) su asi validny argument, najviac validny u elektrickej podlahovky (lokalne prehriatie), u vodnej to nehra taku rolu ako by si clovek myslel. Mam jednu izbu, kde polovicu podlahy zaberaju matrace na nej priamo polozene (bez rostu). Cela tato zima bez akejkolvek teplotnej nepohody. V porovnani s identickou miestnostou hned vedla rozdiel 0.2 stC (pricom tato miestnost je rohova, takze vplyv maju aj jej vacsie TZ). Vyhodu vodnej podlahovky vidim este v jej akumulacii. Mam tazku stavbu (vpc, podlahovka) a dom ma v priemernej zime zotrvacnost cca 1st/24h (bez vetrania). FVE mam este len vo vystavbe, ale uz teraz viem, ze akumulaciu podlahy dokonale vyuzijem v prechodnych obdobiach - slnko uz trochu svieti, takze poobede 2-3h pred zapadom mozem pomocou TC prednabit podlahy plnym prikonom "zadarmo" a usetrit na nocnej spotrebe. V tomto obdobi co je teraz som schopny 2-3-hodinovym prednabitim podlahy vykonom 9 kW prezit celu noc bez toho, aby TC v noci zoplo (takze usetrim na baterkach). Teplota v dome v tomto rezime neklesla o viac ako 0.3 stC). A dalsia vyhoda podlahovky je v tom, ze nez tych 27 kW cez nu prejde, trva to nejaku dobu a pekne sa to rozprestrie v case. V nejakom papundeklovom dome s trubickami v strope by som nemal sancu, tam je bud teplo, alebo zima, v kratkych casovych intervaloch. Nic medzi tym. Aby som mohol vyuzit FVE a TC podobnym sposobom, musel by som osadit pomerne velku akumulacku. Proste vsetko ma svoje vyhody a nevyhody. Arogantne sem nakracat, oznamit ludom ze su debili lebo maju podlahovku, bez nejakych validnych argumentov, je skor trapne nez frajerske. Keby som dnes staval dom, dam si bez debaty vodnu podlahovku, aj v pripade, ze by to bol pasiv a nie b-cko co mam teraz. *1 - ano, nie je to tak ucinne ako stropom, ale pomahalo to spomalit prehriatie domu. Bolo treba to pustat dostatocne vcas rano (predikovat) a nesmelo sa moc studeno kvoli kondenzacii. Nakoniec som to opustil a dal do stredu baraku jeden split a mam pokoj. *2 - umelecky prikraslene. Pri cene 45 tisic Kc za 8 kW TC vzduch-voda nema o zem-voda vobec zmysel uvazovat. COP lepsi o 1, uspora v peniazoch za elektriku v stokorunach, maximalne nizsich jednotkach tisic kc rocne.
FVE 17,22-33,6kW
ladik (22 hrs) 
Noty nemam, jen co jsem vycetl, ze se zemni konstrukce domem, kdyz je oddaleny bleskosvod. Za mne logicky, bych to uzemnil na bleskosvod a jen prepetovky z panelu na pude zemnil domem. JJ to propojeni mam v planu, bohuzel to nejde se vsemi svody spojit, muzu jen vzdy dva na jedne strane domu, pokud uvazuji o svodech na kazdem rohu domu, ktery ma 15x15m.
MUST 5kW/48v
Soban (22 hrs) 
Tak on je podle mě problém kde přesně to ten must měří, protože čím větší proud tím větší nepřesnost toho co je přímo na svorkách baterie a tím co naměří must uvnitř, vlastně přímo u zdroje. Krásná ukázka je u mě když mppt naměří 26.88V, BMV712 na pojistkách baterky 26.86V (káblík k baterce 15cm 25mm2) a BMS na baterce 26.76V a druhá 26.79V (originál káblík neměřil jsem kolik to má 1m a 25mm2).
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
Jawor (22 hrs) 
Na novom dome by som si dal pultovú strechu. Konštrukčne lacnejšia, obrovská využitelná plocha. A strecha s presahom okolo domu aspoň meter. Mám to a neviem si to v daždi a lete kvôli slnku vynachváliť. Predpokladám že zakladateľ témy už má projekt hotový, keďže už vie plochu aj tepelné straty. Takže táto diskusia mu veľmi nepomôže, ale ja som vo fáze že ešte stále nič nie je isté (pôdorys/ tvar strechy) a pultová mi nepríde ako najlepšie riešenie. Ak sa naprojektuje pultová strecha tak zvyčajne sklon je smerom na severnú stranu, aby sa južná fasáda zväčšila a severná zmenšila. Tá plocha sa dá maximalizovať panelmi na ležato, alebo s minimálnym sklonom, čo pre zimu v oblastiach s väčšou a dlhšou snehovou pokrývkou nie je najvýhodnejšie. Ak sa panely dávajú so sklonom > 30˚, už vznikajú vcelku veľké medzery ak sa to robí s ohľadom na decembrové a januárové slnko (tu to bude veľmi individuálne podľa toho kto kde býva, a čo očakáva od FVE v zime). A uchytenie panelov skrz háky na šikmej streche so škridľou je z môjho pohľadu menej náchylné na poškodenie krytiny a stabilitu za akéhokoľvek počasia, ako niečo upevňovať do plechu. Áno väčší presah je niečo čo je u pultovej veľké plus, ale to sa už dostávame skôr do architektonickej a stavebnej diskusie ako o využití slnečnej energie.
Bezúdržbová batéria Green Cell AGM33 12V 200Ah VRLA
Soban (22 hrs) 
Prostě gel a agm musíš nabíjet tak aby neplynovaly, protože to jinak nelze doplnit. Takže tam je nabíjecí napětí menší. A eqalizaci mít vypnutou. Pokud máš strach tak nastav gelový a sleduj, pokud to bude OK můžeš nastavit uživatelský s tím že float 27.6V a bulk budeš opatrně zvedat k 28.8-29.8V a sledovat jak se to chová. Osobně bych nastavil float 27.6V bulk 28.8V a neřešil, pak jedině si pohrál s délkou absorpce pokud to lze a doladit další hodnoty.
FVE 17,22-33,6kW
Dagus (22 hrs) 
No když se to vezme kolem a kolem, tak každá zem je venku. Kde jinde by se vzala. Myšlenku chápu a nějaký noty k tomu jsou? Že se striktně nesmí tahat dovnitř, jak tedy uděláš oddálený hromosvod? Ta striktnost bude spíš bez toho oddálení ne, tam je to pochopitelné. Rozhodně bych ale nedělal dve zemnění. Dole na patě domu bych ty nové tyče propojoval se stávajícím, aby to mělo stejný potenciál.
Uzemnění bojleru
cipis (22 hrs) 
V tom pdfku s článkem z amára je psané, že pokud není zem, tak se používá vodovodní přípojka. Já bych to osobně i spojil, takhle je kus železa narvaný do baráku a nikam nepřipojený.
FVE 17,22-33,6kW
ladik (22 hrs) 
... uzemnit konstrukci s FVE polem 16mm2 dratem a tycemi samostatne a netahat uzemneni skrz dum... Nově od 1.1.2023 se striktně nesmí venkovní uzemnění zavést dovnitř - musí zůstat venku! Tak to je novinka a logicka (konecne). Takze FVE pole uzemnit primo na bleskosvod a vnitrkem budovy jen prepetovky na HOP.
Uzemnění bojleru
Janulka (22 hrs) 
nene, fungovat to muze. V zemi a ve zdi jsou elektrody z jinych materialu a muzou byt opravdu spojene na kratko. Jine materialy ve zdi a v zmei delaji elektroclanek a ten proud pak mezi nima dela to co je potreba. Tomu se snad rika pasivni elektroosmoza. Muze se ale stat ze zem a zed ma opacny potencial a pak to vodu pry taha naopak do zdi Kdyz se tomu cche pomoct a mit jistotu kam ta voda pujde, nespoji se to na kratko ale napoji se tam zdroj a je to pak aktivni. Pry se to i kombinuje. Ze nejdriv na zdoj, pro urychleni a pak se to spoji a je to pasivni. Nedavno jsem na to zalozil vlakno, jestli ma nekdo zkusenost a nikdo se neozval Porad me to zajima Ano, je to přesně tak, dělá se to, že se mezi zapojí stejnosměrný proud pro urychlení a po roce se to obvykle propojí natvrdo bez vnějšího přívodu proudu. Dělá se to protože elektrochemický článek je při napojení na nabíječku moc velký a do pár let by se elektrody rozpustily a současně by odešly i zemnící tyče. Proto se to pak připojí napřímo, vzniká tam slabý článek a slabý článek jen "udržuje" vlhkost v podloží. Životnost pak závisí na použitém materiálu. My to dělali od začátku natvrdo propojené bez zdroje DC. Po prvním roce bylo vidět, že zdi osychají. Druhý rok vyschla i podlaha. Zdi jsou 60 cm tlusté a taková tloušťka z plných cihel může vysychat i několik let, hlavně pod terénem. Teď si ve sklepě můžeme udělat klidně druhý obývák, jak je to suché, akorát výška stropu je 190cm .
FVE 17,22-33,6kW
ladik (22 hrs) 
Pokud uzemníš konstrukci zvlášť, tak nahoře přepěťovka T1, příp. T1+T2. Potom ještě případně dole T2, pokud bude více než 10m vedení. Jinak neřešíš přímý zásah. Dále nevím to dvojí zemnění, to bych nedělal, to nelze spojit do jednoho bodu? 5S panelů nevím jestli při zimních teplotách vyhoví Voc tomu regulátoru. Chtělo by to datasheet k panelům. Asi bych to radši řešil včetně hromosvodu, nebo panely zemnit na základový zemnič, nebo co tam je. Dekuji. Bleskosvod bych samozrejme asi pak udelal, ale bohuzel nemam okolo domu zakopany zemnic, tak abych mohl vse pospojovat dohromady, takze to vypada na svod bleskosvodu zvlast v kazdem rohu domu, proste to bohuzel spojit nejde je tam hromada prekazek. Svody vychazi pak 16m od sebe na kazdem rohu s tim, ze je muzu spojit v zemi vzdy dve strany, Na kazdem rohu bych zakopal jednu nebo dve tyce pro jeden svod a jednu stranu domu propojil. A na jedne z tech stran to muzu pripojit v zemi jeste na zemnici tyc od rozvadece PE. Myslis, ze nebude problem, ze to pak nebude oddaleny bleskosvod, ktery jediny se pry muze delat? Ze bych to cele spojil i s hromosvodem dohromady? To by byla znacka ideal. S tim, ze vevnitr bych od tech Tx ochran to natahl na PE svorkovnici na vstupu do domu? V 5S zapojeni je to naprazdno 5x37,34V=186,7V, takze si myslim, ze v zime to bude OK je to skoro 34% rezerva. Musíš počítat Voc při zimní možné nejnižší teplotě. Ale pokud máš 37,34V při 25°C, tak to budou 54-čl. panely a to vyjde i při -25°C. Proto jsem si říkal o datasheet. Z údaje 410W toho moc vyčíst nejde. V základech zemnič není? Je nějaká HOP svorkovnice? Pokud nedodržíš vzdálenost "s", tak to nebude oddálený hromosvod a je potřeba to s tou jímací soustavou spojit a nespojovat s PE přes dům, jinak si tam zavlečeš bleskový proud a to asi nechceš. Potom je potřeba nahoře použít T1, dole potom T2, pokud je více než 10m vedení. K horní přepěťovce PE 16mm2 souběžně s vodiči od stringů. T1 je nutné použít i na straně AC vstupu u střídače. Dekuji, je to Leapton model 410W viz: http://www.leaptonpv.com/upload/file/20 ... 678a70.pdf Panely mam uz spocitane a melo by to sedet: https://1url.cz/HrYr1 Bohuzel Victron v te kalkulacce vubec nepocita s MPPT 250/100 a obcas tam clovek narazi na chyby. No ja bych to nejradeji jak rikas vse uzemnil k sobe na jednu zem a bleskosvod a sel mimo barak a ne aby to byl oddaleny bleskosvod a mam to vse cca 650mm od nejblizsich pripadnych vedeni vcetne jejich drzaku (pri pospojovani s bleskosvodem to je, ale uz jedno), nakreslim jak si to predstavuju a kdyz tak mne vyvedes z omylu. Vedeni bude na pudu k te prvni T1 do 10m a pak dalsich asi do 10m dole k menicum. Jestli chapu spravne zapojeni ochran: - distributor energie - T1 - domaci rozvadec - T1 - menice - MPPT - T2 - puda T1 - panely a vse popropojovat domem 16mm2 na HOP a do zeme spolu s bleskosvodem
ladik (23 hrs) 
A jakou máš roční potřebu energie?Když stavíš tak velké monstrum. Ahoj, spotreba domu je 19.5MW. Pred rokem jsem instaloval TČ, tak v cervnu po odectu uvidim o kolik se to zlepsilo. Jakou jsi měl roční spotřebu před instalací TČ? To bylo tech 19.5MW.
Legislativa - elektrárna nad 10 kWp a do 20 kWp
glottis (23 hrs) 
A není to náhodou tak, že se mikrozdroj vylučuje s přetoky, resp. s dodávkou? Tj. u mikrozdroje jsou možné akorát technické přetoky (naše oblíbené měření 15 minut), žádná dodávka. Ja myslim ze ne. Ze mikro zdroj je proste do tech 10kW. Nad 10 je to vyrobna. Bez pretoku je mikrozdroj pripojeny ve zjednodusenem rizeni. A pak je mikro zdroj v normalnim modu s pretoky, kde toho chteji vic dolozit. Ale treba se pletu.
snížení přetoků na 6kw ??
deemonio (23 hrs) 
Dobrý den, mám FVE 9,66kwp ale povolili mi přetoky jen 6kwp. FVE je ongrid střídač bez baterií. Mám i smartmeter, Jak nasatvit když bude výroba např 9kwp tak aby přeteklo ven jen 6kwp a zbytek se spotřeboval přímo v domě?? Borci co to montaovali nastavili na střídači výkon 6kwp tudíž to více ze střechy nikdy nevezme, což je pro mě špatně. Neví někdo jak na to . Střídač je SOFAR SOLAR
BAZAR Epever extension module rs485-1m2s
Migel (23 hrs) 
Uz som zohnal diki...
Uzemnění bojleru
Janulka (1 days) 
Anebo ještě poslední varianta - napojit se zveknu na zemnící pásek nějakou svorkou. Barák má zvýšené přízemí a kousek nad okolní zemí je vidět na zdi zemnící pásek vedoucí nahoru do zdi pod fasádou. Je tam prostor asi 8 cm, kde by šla dát nějaká svorka. Ale když vidím ten zemnící pásek... šířka 3cm a tloušťka tak 3-4mm a jak je celý zoxidovaný a potažený ZnO, tak ta vodovodní trubka vypadá na první pohled líp. Vodovodní trubka je nepoužívaná, je to starý rozvod, ale funkční, není rezavý a neteče (loni jsme dělali novou vodu v plastu ze studny a dívali se na staré trubky).
Janulka (1 days) 
To pasivní jsem pravda přelétl, nicméně to furt nic nemění na tom, že bych to na to nezapojoval. Nikdo se neozval, krom toho, co jsem tehdy přeposílal ten prastarý článek, tak s tím asi zkušenost moc nikdo nemá. Krom teď kolegy, co tam napsal, že to vzdal. Pokračujme přímo tam: viewtopic.php?f=7&t=10736&p=199462#p199462 Tak pak nevím, na co to mám uzemnit. Dívali jsme se včera na rozvaděč nebo kudy je přivedená hlavní zem a nic jsme nikde nenašli. Není, buďto je to za rozvaděčem nebo někde tajně zazděné. Rozvaděč je celý zaplombovaný, nic jako zemnící svorka tam není, kolem dokola je beton... asi to bude zezadu, ale tam se k tomu není jak dostat. Jedině to celé vyrubat ven a udělat znova rozvaděč a všechno kolem Takže co teď? Kde zemnit? Ještě mě napadá, ze sklepa na zahradu vede vodovodní trubka, je pozinkovaná, asi 3/4", celou dálkou je v zemině. Tloušťka stěny trubka možná 5mm. Je zakopaná asi 80 cm v zemi a délka na zahradu asi 20 metrů a na zahradě dalších 15 metrů odbočky. Nešlo by to použít jako uzemnění? Vede to u podlahy skrz nosnou zeď přímo pod zem. V podstatě je to stejný materiál jako zemnící pásek Fe/Zn, kontaktní plocha se zemí bude stejná nebo větší jako stejně dlouhý zemnící pásek a trvanlivost určitě víc.
Janulka (1 days) 
Ano, přesně tohle tady máme ve sklepě. Pasivní elektroosmóza. Člověk úplně zapomene na přesný název. Je to tam od roku 2014 a funguje to. Sklep býval neskutečně vlhký, není tam hydroizolace v podlaze ani ve zdech. Jak bylo uvedeno ve zdi jsou po asi 12cm díry, v nich nerezové elektrody zalité uhlíkovou maltou. Elektrody ve výšce 150cm na podlahou, ve stejné výšce vysekaná vodorovná drážka, v ní nerezový drát 10mm, každých 3-4 metrů byl od tohoto svodu další nerezový drát vedoucí do země z Fe/Zn tyčím. Důležité bylo, že svod mezi vodorovným drátem (elektrodami) a uzemněním pod podlahou musí být izolovaný a nesmí mít kontakt nikde se zdí. Na to nás upozorňoval specialista, co se tím zabývá. Takže se ten drát svodu pod zem dal do obyčejné pvc zahradní hadice, volný prostor uvnitř hadice se zalil asfaltem a ještě se to dalo do další chráničky. Vrchol (konec) zemnící tyče je 1m pod podlahou, tyče jsou dlouhé nevím, buďto 1m nebo 1,5m, to už si nepamatuju. Celkem tedy by vzdálenost měla být kolem 3m mezi zemnícími body pod podlahou a elektrodami. Dělali jsme to svépomocí, když jsme to měřili před zaházením omítkou, tak tam bylo napětí samo o sobě kolem 3-4 V, jak u které elektrody. Proud nevím, ten jsme asi neměřili.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
kodl69 (1 days) 
Zku to, co jdu udělat já: aspoň trochu se vyspat. Ráno je pak hnusný, že musím stávat, ale den je pak lepší...
snížení přetoků na 6kw ??
lzahradil (1 days) 
Modře píše moderátor, kterým deemonio není a když už, tak k tvému příspěvku napíšu také poznámku. Neřešíme tu ongrid ani přetoky. Takže je to celé zralé do odpadu
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
kodl69 (1 days) 
Já teda do stropu netopím, ale při částečné rekonstrukci jsem udělal nějaký elektrický podlahovky, a navíc klimatizace. Všichni tvrdí, jak podlahovka v anhydritu má rychlej náběh. Mě teda nepřijde, odhaduju to tak na 5-6 hodin. Na spálení přebytků v tomhle období celkem dobrý. Další místnost je rekonstruovaná jenom lehčej, topný rohože v lepidle přímo pod dlažbou, tam je náběh rychlej, a nečekaně, má to i nějakou akumulaci do toho betonu pod topnou rohoží. Nejvíc mi ta podlahovka chybí v koupelně. Nemám doma žádný rozvody topné vody, nepřišlo mi to jako dobrej nápad. Klimatizace je z principu teplovzdušný topení, tj rychle vytopeno, rychle vychládne, asi je to výhodný do občas obývané dřevostavby, kde se rychle zatopí a po odchodu je jedno, že je hned zima. P.S: vzpoměl jsem si na svoje první zaměstnání: 10m vysoká hala, 5m vysoko plynový infra topení a zima na krku. Motážnící, co chodili po hale dobrý, ale já jsem chystal u stolu kabeláž. tj omrzlý nohy a pečená hlava. Děkuji, nechci. Samozřejmě s nízkejma stropama a v menším prostoru to taková bída nebude. Sálavý teplo máme z těžké akumulační pece, ale stejně mi přijde, že většina tepla se přenáší konvekcí, ne tím sáláním.
Bezúdržbová batéria Green Cell AGM33 12V 200Ah VRLA
Pavel.Z. (1 days) 
Riešil som presne to ako som poprosil o radu: Akým režimom by ste mi odporučili nabíjať tento typ akumulátora... Totiž to nemám absolútne skúsenosť s týmto typom akumulátora. Mám len skúsenosť z mojej chaty s 24V/250Ah 2PzS zaplavenými trakcnymi akku. Jungheinrich. Kamarát si zaobstaral tieto Green Cell a nechcem ich hneď zničiť ak im nastavím eqalizaciu. A pri nastavení na ,, gell ,, na spomínanom regulátore sa mi zdá že ich nenabije do plna... Resp. na 200Ah batérie sa mi zdá že majú malú kapacitu. Musím ešte spraviť kapacitný test a uvidím. Zatiaľ ďakujem aj tak za radu
MUST 5kW/48v
britten1 (1 days) 
to bokser01: "to napětí kecá někdy i o 1V místo 28,6V v BULK dosáhnu jen 27,7V a podobně... Proč to ty měniče měří takto kravsky nevím" napiš jakou hodnotu máš nastaven u Mustu na položce 18 (plovoucí nabíjení). Nemáš tam náhodou něco kolem 27,7 v?
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (1 days) 
Ten tep je 4 hodiny, po tom co clovek tahal 180 kg dreva po rovine, v blate zo\ svojej vinice. CLovek lezi 4 hod v posteli a ma tep 240 a tlak skace hore dole, lebo sa meni stav stien teplien a zil a fungovanie chlopni. Treba si dat vlyv 20 - 30 liekov na serotonin, dopamin, adrenalin, noradrenalim, GABA, muskarin, nikotin, acetylcholin, atd. je na to dost studii a potom napisat simulacie pri vzajomnej kombinacii 9 z tych 30 co poistovna preplaca z 50 - 90 %. Tisice videi sa daju pozriet, ak clovek cita 1500 -2000 slov v anglictine a preskakuje pasaze, ktore uz za 45 r. v anglictina nastudoval. Depresie sa liecia podla prof. psychiatrie aj spankovou deprivaciou, ked cloveka mala 48 - 72 hod v kuse, tam sa da pozriet tych tisic videi aj za 3 dni. A treba pozerat videa od ludi, co maju aspon titul prof. este lepsie od tych co dostali nejaku cenu a su no. 1. v danej oblasti na svete.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
rottenkiwi (1 days) 
Veci sa maju davat ludom a nie predavat, ak nieco viem, mam pomoct, poradit alebo nieco zostrojit. Ak predavam, ako si to kupi clovek, co ma 200 € invalidneho ked to predavam ludom, co zarabaju 5500 € mesacne ? Nie je vsetko o peniazoch, ale na to pride clovek, az ked zisti ze za 200 000 € si zdravie nekupi a poistovna mu odmietne preplatit liek, ktory stoji 2 x tolko.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
NOPARasito (1 days) 
Ne že bych chtěl obhajovat PetaJoule, ale kolik z Vás má nějaký zkušenosti se stropním topením? Treba já jsem se s tím osobně setkal už před cca. 25 lety u klientů, kteří si nechali poradit od někoho, kdo s tím měl zkušenosti - ano nebyli to typičtí klienti, co stavěli typický dům s malýma radiátorama hnanýma 25 kW kotlem na 75°C v domě s TZ 10kW při -15°C, protože takhle to ty topenáři dělají a nikdo si nestěžoval. A to topení ve stropě normálně fungovalo a dalo se s tím i chladit , akorát to instalovala firma z Německa, protože u nás tyhle "novoty" nikdo nedělal a stejně by to ten dům určitě nevytopilo. Když jsme před 15 rokama stavěli, tak si všichni ťukali na čelo, že chceme teplovodní podlahovku jako hlavní topení a pár malých radiátorů (manželka je chtěla kvůli sušení) a všichni věděli, že to v zimě dům nevytopí a bude nás pálit podlaha do nahiu, až tam budeme posílat těch 50°C, prostě mraky keců od lidí, co si to nedovedou představit. Kdybych měl peníze navíc, dal bych klidně stropní topení, ale cenovej rozdíl byl moc velkej a půjčovat jsem si nato další peníze nechtěl.. Ale abych se vrátil k tématu. Když brácha před 12 rokama rekonstruoval byt, tak si dal na mojí radu elektrické stropní topení od Fenixu. Zase milióny keců, že to nebude fungovat (stropy 3,5-4 m), že se mu bude grilovat hlava, v zimě ti nevytopí a podobně. Spočítal jsem mu TZ, k tomu plochu a výkon topných pásů, všechno se to udělalo na SDK strop a od prvního dne všechno fungovalo. V místnostech příjemně, podlaha nebyla studená, stropy byly jenom teplý (30-40°C, regulované proporcionálně termostaty). Brácha maximálně spokojenej, všechno plně funkční a náklady na topení skoro o třetinu nižší než ségra v bytě o patro níž, která měla radiátory s elektrokotlem (taky pěkná hovadina). Když si po 10 letech koupil byt jinde, tak vyhodil stávající (10 let starý) akumulačky a udělal zase elektrický stropní topení, protože se to s tím na co byl zvyklý nedalo srovnat. Takže ten kdo nevěří, že to funguje, ať takový byt nebo dům navštíví a potom ať teprve mudruje. Mimochodem v Fenix má myslím v Jeseníku vzorový dům, kde má jednotlivé typy topení v různých místnostech (stropní fólie, podlahová fólie i kabely zalitý v podlaze) a člověk si to může porovnat. Jo a stropy jsou všude bílý.. Mam zkusenosti se stropnim topenim. Dokonce Fenix. Pro vytezovani z FVE super vec.(jinak nesmysl pokud neni prani topit jen elektrikou) Pro normalni vytapeni ucinnost jako primotop nebo olejove radiatory. Takze klasika mozna pro pasivní domy. Ale za me vodni podlahovka je top.(diky teplotnimu "spadu") S jakoukoli kombinaci alternativ, drevo, TČ, akumulacka prebytky.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (1 days) 
Jo to znam. My sice delame jen SIL2 a SIL3, ale cloveku to zmeni pohled na svet a to to delam jen 10 let. Cim dal vic me prekvapuje, ze pri tom mnozstvi potencialnim moznosti selhani svet jeste funguje A medicinske zarizeni jsou kapitola sama pro sebe. Teoreticky nejprisnejsi mozne, realne by clovek brecel. Inzulinova pumpa napsana v basicu, malery s davkovaci infuzi, nulove zabezpeceni kardiostimulatoru, legendalni maler s https://en.wikipedia.org/wiki/Therac-25
snížení přetoků na 6kw ??
deemonio (1 days) 
nepiseme tady maily
Legislativa - elektrárna nad 10 kWp a do 20 kWp
cipis (1 days) 
A není to náhodou tak, že se mikrozdroj vylučuje s přetoky, resp. s dodávkou? Tj. u mikrozdroje jsou možné akorát technické přetoky (naše oblíbené měření 15 minut), žádná dodávka.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
TomHC (1 days) 
Rozmýšľam, ako sa dá pozrieť za mesiac niekoľko tisíc hodín videí, keď mesiac má prinajlepšom 24x31 hodín = 744 hodín. A ten tep 240, to je za dve minúty? Lebo ja keď na analógovom bicykli vydupem kopec s idem pri tom umrieť, tak max hr mám 187... Mám kamošov čo majú max hr aj 205, ale 240 je čistý výmysel.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
Paulob (1 days) 
PetrDubi: máš pravdu, zkušenost nemám. Ale taky jsem nepsal že to nefunguje, jen si myslím že topit podlahu je efektivnější. Ale samozřejmě myslet znamená hovno vědět. Do podlahy topím max 36st většinou méně a doma mám 25-26 a podlaha určitě nepálí. Na chlazení je určitě lepší strop. Ale chladit naštěstí nemusíme, doma mám v létě celkem chládek.
PetrDubi (1 days) 
Ne že bych chtěl obhajovat PetaJoule, ale kolik z Vás má nějaký zkušenosti se stropním topením? Treba já jsem se s tím osobně setkal už před cca. 25 lety u klientů, kteří si nechali poradit od někoho, kdo s tím měl zkušenosti - ano nebyli to typičtí klienti, co stavěli typický dům s malýma radiátorama hnanýma 25 kW kotlem na 75°C v domě s TZ 10kW při -15°C, protože takhle to ty topenáři dělají a nikdo si nestěžoval. A to topení ve stropě normálně fungovalo a dalo se s tím i chladit , akorát to instalovala firma z Německa, protože u nás tyhle "novoty" nikdo nedělal a stejně by to ten dům určitě nevytopilo. Když jsme před 15 rokama stavěli, tak si všichni ťukali na čelo, že chceme teplovodní podlahovku jako hlavní topení a pár malých radiátorů (manželka je chtěla kvůli sušení) a všichni věděli, že to v zimě dům nevytopí a bude nás pálit podlaha do nahiu, až tam budeme posílat těch 50°C, prostě mraky keců od lidí, co si to nedovedou představit. Kdybych měl peníze navíc, dal bych klidně stropní topení, ale cenovej rozdíl byl moc velkej a půjčovat jsem si nato další peníze nechtěl.. Ale abych se vrátil k tématu. Když brácha před 12 rokama rekonstruoval byt, tak si dal na mojí radu elektrické stropní topení od Fenixu. Zase milióny keců, že to nebude fungovat (stropy 3,5-4 m), že se mu bude grilovat hlava, v zimě ti nevytopí a podobně. Spočítal jsem mu TZ, k tomu plochu a výkon topných pásů, všechno se to udělalo na SDK strop a od prvního dne všechno fungovalo. V místnostech příjemně, podlaha nebyla studená, stropy byly jenom teplý (30-40°C, regulované proporcionálně termostaty). Brácha maximálně spokojenej, všechno plně funkční a náklady na topení skoro o třetinu nižší než ségra v bytě o patro níž, která měla radiátory s elektrokotlem (taky pěkná hovadina). Když si po 10 letech koupil byt jinde, tak vyhodil stávající (10 let starý) akumulačky a udělal zase elektrický stropní topení, protože se to s tím na co byl zvyklý nedalo srovnat. Takže ten kdo nevěří, že to funguje, ať takový byt nebo dům navštíví a potom ať teprve mudruje. Mimochodem v Fenix má myslím v Jeseníku vzorový dům, kde má jednotlivé typy topení v různých místnostech (stropní fólie, podlahová fólie i kabely zalitý v podlaze) a člověk si to může porovnat. Jo a stropy jsou všude bílý..
fugas (1 days) 
Tak zipovaní si evidentně nepochopil ty fugas. Je to těžce OT. Nebudeme to tu řešit. Naučil jsem se žít s oběma skupinami, které jsem uvedl. Naučím se žít i s myšlenkou, že jsem to nepochopil i když jsem situaci poměrně detailně popsal
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
Mart (1 days) 
Mea culpa. 20 let navrhuju zařízení v SIL4, takže cokoliv nižšího "neuznávám". Protože co se může pokazit, to se taky pokazí. Pro odlehčení dám k dobru trochu bezpečnostní profesionální deformace. Jednou si takhle ležím na elektroléčbě a pozoruju sestru, jak mi nastavuje intenzitu proudu do zad potenciometrem na přístroji. A tak tam ležím a začnu přemýšlet, jak je to asi zapojené, aby se vyloučila případná chyba toho potenciometu. Po pár minutách mě to přestalo bavit a řekl si, že když je to medicínské zařízení, tak to musí být navrženo bezpečně. Záda si zvykly a tak jsem poprosil sestru, ať mi přidá proudu. Sestra sáhla na poťák a já dostal do zad takovou dávku, že jsem se prohnul do luku a neposral se jen díky tomu, že se mě secvakly půlky. Sestra vykřikla a strhla ze mě elektrody. A pak říká "Dnes už mi to jednou udělalo, musím zavolat technikovi, ať si to odnese na opravu".
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
Toto bohužel bez nuceného pohybu toho vzduchu moc fungovat nemůže. Tak jo. Nemůže. Kecal jsem. Aby to dávalo 80W/m2, tak vidím 35°C voda. To kdybych dal do podlahy, tak zhynu. Takový výkon mám v podlaze při daleko nižších teplotách otopné vody. Jo - a kvalifikovaně jsi i posoudil hmotný tok - neznám č. pojem - ano? Samozřejmě tyto moderní topní systémy fungují s rychlejším oběhem a menším delta_t. No, já to mám dimenzované na 40W/m², to tam jdou asi 30° Jenže já tím pak v létě i chladím. A to se při 40˚C venku může hodit jsem dost náchylný na vysoké teploty. A ano, moje žena mrzne při 27˚C když ze mě kape pot. Takže jsem potřeboval dynamické řešení. Když už jsme u těch digitálních dvojčat: Tmavomodré je strop 1NP, azuro je zvýšený strop - až na 7m. Kdo by to chtěl vytápět podlahovým topením. Mimochodem - jak je to všechno marketingové BS... Už jsem poslal odkaz na 3 firmy co to nabízejí od 90 let v N. Samozřejmě se udrželi 30+ let jen marketingovým BS nad vodou. Když se to staví pro šejka co si klade podmínku vnitřní teploty 20˚C při 50˚C venku, tak to nic neznamená, protože pravý český kvalifikovaný občan světoznalec to už dávno odhalil jako BS který nemůže fungovat! Ale jak jsem říkal. Fajn. Dělejte si jako obvykle co považujete za vhodné. U novostaveb neudělejte digitální dvojče, použivejte vzduch-voda, žádné BS stropní ale podlahové topení. Pro léto si evtl. pořiďte klimošku nebo ještě jednu konev na ledový čaj. Vzduchotechniku už vůbec. Jo a jako stavební materiál cihly, tašky a hlavně PJENU. A až přijde příští tornádo, tak on stát rád pomůže, protože za to, že vám baráčky budou lítat jako třísky přece nemůžete. Jo a až zase někdo bude hlásit, jak sálavé teplo při nízkých teplotách umře na půl cestě ze stropu dolů, tak si nechte od astronoma vysvětlit jak funguje JWST, a nebo IR kamera.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
Franta2776 (1 days) 
To se omlouvám za rady.Netušil jsem v jakém zdravotním stavu jsi. Vím, že pily co řežou klády na trámy mají jako odpadní produkt mokré piliny a nevi co s nimi nebo je prodávaji za pár kč.Sám jich mám cca 50 žoků/rok a sypeme je občas pod koně. Tudy by mohla vézt cesta.
Legislativa - elektrárna nad 10 kWp a do 20 kWp
mfaruzel (1 days) 
Jaký máte mikrozdroj? bez přetoků nebo s přetoky? Pokud bez přetoků a nechcete žádat o přetoky a vybudujete extra systém nepřipojený k DS, tak nemusíte nic. Pokud máte povoleny přetoky=dodávku do DS nebo by jste chtěl začít dodávat do DS, tak by jste musel mikrozdroj změnit na výrobnu - se vším všudy, co to u ČEZ distribuce znamená.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
Paulob (1 days) 
Tak zipovaní si evidentně nepochopil ty fugas.
fugas (1 days) 
Nepopsal jsem národ. Jen jedince, kteří predjedou auta plynule jedoucí průběžným pruhem, protože jejich řidiči nejsou ani vychcaní, ani hloupí a následně až dorazí k předem avizované překážce, se dožadují zipovaní a všechny tak zastaví. Jestli je ten první vychcanek, nebo imbecil, nedokážu soudit. K tomu vytápění snad jen tolik, že buď ty měsíce tvého studia v jednom odstavci stále, ani přes reklamní řeči nedávají smysl, nebo nejsem dostatečně chytrý, abych tento nově objevený fyzikální efekt dokázal vstřebat. Nebudeme to tedy prosím už dále diskutovat.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (1 days) 
Nemozem si kupit, lebo mam 180 € + 150 + 150 € na lieky 316 € na okuliare a ked si kupim V3S dreva za 800 € tak mi na jedlo + dopravu + hygienu + oblecenie + vodu + plyn na varenie ostane: 87 € mesacne, ale chleba stoji 2.2  € maslo 3.4 1 oleja 3.2 €, ergo neda sa pre telo zabezpecit dostatok latok, aby prezilo nie to este aby mozog podaval top vykon a zapamatal si niekolko tisic hodin videi mesacne, aby mohol potom, ako ho lekari vyliecia studovat. Zail nemame na svete lekarov, ktori rozumeju mozgu, ale mame vela lekarov ktori mozog dokazu poskodit, ale odskodne ani dochodok mu nepriznaju v takej miere, ako hovori znalecky posudok. Ergo pacient so znicenym mozgom taha vzdy za kratsi koniec, lebo nie je vela lekarov, ktori rozumeju interakciam 7 liekov s DNA pacienta a zu vobec nerozumeju neziaducim ucinkom, v dosledku interakcie molekul medzi sebou, takze po 1 hod tahanie vozika ma clovek 240 tep az do vecera a musi volat po kazdom voziku dreva zachranku, dostane 4 injekcie 2 tabletky pod jazyk a ide domov 25 km peso, lebo nema narok na sanitku. To je nasa sicieta, nie pomoct choremu, ale sa zneho smiat, ako zomiera.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
beethowen (1 days) 
Toto bohužel bez nuceného pohybu toho vzduchu moc fungovat nemůže. Tak jo. Nemůže. Kecal jsem. Aby to dávalo 80W/m2, tak vidím 35°C voda. To kdybych dal do podlahy, tak zhynu. Takový výkon mám v podlaze při daleko nižších teplotách otopné vody.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
Franta2776 (1 days) 
To si můžeš nakoupit i v OBI.Pořezané na polinka a necháš vysušit.Je to výhodnější než budovat úložiště na 4 MWh co potřebuješ.
rottenkiwi (1 days) 
2 m3 poukladaneho a vysuseneho pod panelmi a foliou na 65 *C v lete. Tento system sa mi paci, a este je aj mobilny: .
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
Toto bohužel bez nuceného pohybu toho vzduchu moc fungovat nemůže. Tak jo. Nemůže. Kecal jsem.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
Franta2776 (1 days) 
Drevo nie je levne a nikto mi ho nedovezie, preto riesim ako si upiect chleba a vytopit izbu inak. To nie je o praci, ale o natahovani sa s policajtami a lesnikmi s nocnym videnim v noci na mojom pozemku, lebo nemam pravo tam rezat agaty a vrby. Lesnik ma pravo na 50 m3 dreva, aj nemam pravo ani na 2 m3, co potrebujem, Kolik toho dřeva potřebuješ na zimu? Mě stači 3-4m3.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
I mě by asi trvalo měsíce probrat, že vytápět strop je velice divné. Snad jen v případě, že to pod tím zavřu a budu tak vytápět podlahu v místnosti nad. Nebo tam nacpu větráky a ususim se doma jak treska. Jsem sice sedlák, ale úplně všechno nesežeru, jak píšeš. Zkus prosím ty měsíce studia zkrátit na odstavec, kde přiblížíš, jak přinutit teplo cirkulovat dolů, aniž bys měl pod tím stropem 80 C. Jestli jsi sedlák nebudu řešit, ale fyzik nejsi. Přestaň už s tou cirkulací dolů. Ta nebude ani... No možná nad 1200˚C když ti ten beton začne kapat dolů. Jedná se o sálavé teplo, pokud tam máš 35˚C tak to dává asi 80W/m². Pokud tam pustíš 40˚C tak se v té místnosti uvaříš. Konvekce je pak sekundární, protože to ohřeje plochy na které to září. Ta jde nahoru. Ale co je vlastně největší výhoda, že pocit je lepší protože všechny plochy jsou teplé na dotek. pro vychcané a pro imbecily Hezky jsi ten národ popsal. Lépe bych to nesvedl. NE, NEFUNGUJE TO PRO STARÉ BARABIZNY s nízkým stropem. Ale to taky nebylo téma. OP mluvil o novostavbě pánové.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (1 days) 
Drevo nie je levne a nikto mi ho nedovezie, preto riesim ako si upiect chleba a vytopit izbu inak. To nie je o praci, ale o natahovani sa s policajtami a lesnikmi s nocnym videnim v noci na mojom pozemku, lebo nemam pravo tam rezat agaty a vrby. Lesnik ma pravo na 50 m3 dreva, aj nemam pravo ani na 2 m3, co potrebujem, Neviem kolko z vas dokaze tahat vozik 2500 m domov po poli po blate a na nom 180 kg agatov.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
beethowen (1 days) 
Ty sis jistě přečetl technické údaje a víš kolik to při jaké teplotě má termický výkon. Ano? Jistě jsi už v takovém baráku byl. Já jsem o tom kdysi dokonce uvažoval, ale jenom pro chlazení. To sálání přece nemůže efektivně fungovat při nízkých teplotách, které na výstupu TČ chci a černý strop taky úplně nechci, spíš bílý. Pro mluví velká plocha stropů, ale tu mám i v podlaze. Navíc mám v podlaze i kus akumulace a to mě vyhovuje. a toho výkonu si tam dám kolik chci hustotou trubek. Toto bohužel bez nuceného pohybu toho vzduchu moc fungovat nemůže.
BAZAR P: Amorfy 120W, Infinisolar 3kPlus, Pylontech US3000B
Nakasi (1 days) 
Možnost prodat i jednotlive... Okres Mělník. Kralupy nad Vltavou
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
vk_1 (1 days) 
Jde tam po ve.direct nahrat firmware? Ano, jde. Mám MPPT s VE.Direct i VE.CAN a u všech najednou jsem udělal upgrade firmware přes VRM portál (přes Cerbo).
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
mihlit (1 days) 
Vytápění stropu je jen pro rekonstrukce, kde nejde zvýšit podlahu, jinak slepá vývojová větev. Ty stránky jsou plné marketingového BS, že u podlahy nebude zima, protože strop sálá... no už blbá krbová kamna bez ventilátoru ohřejí strop na víc jak 40 stupňů, takže má stejnou šanci sálat, ale u podlahy zebou nohy. Stejně tak mo(u)dří vědí, proč se k obvodové stěně k oknu dává u podlahovky hustější pokládka. Jednak zeď ochlazuje a pak izolace jen zpomaluje ochlazování, ale netopí, takže ani pětisklo v okně vás neochrání od toho, aby v případě neproudění vzduchu jste se občas nedostali s teplotou na okně/rámu/ostění pod rosný bod. Zejména pokud by byly záclony nebo vertikální žaluzie. Podobně v rohu domu za skříní. Problém nemusí nastat, určitě ne taky po celou topnou sezónu, ale podlahovka je záruka, že nenastane nikdy. Zapomíná se ale při tom na nejdůležitější, že pokud nežijete singles, tak víte, že většina něžného pohlaví si stěžuje furt na zimu a studené nohy, což podlahovka řeší dokonale. Takže podlahovka je vysloveně investice do šťastného rodinného života, protože platí happy wife, happy life.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetaJoule (1 days) 
Lenze 100 % sebestacnost sa da dosiahnut aj inak. ... Takze sme niekde na 6000 + 600 + 7000 === 14000 € za 16 kWp + 60 kWh baterka + 20 kVA menice so servisom next five minutes 24 / 7 / 365. Začni to prodávat. Nebo začni prodávat školení. A to jsme ještě vůbec nezačali o tom jakou má spotřebu teď, kolik stojí kWh v Německu teď atd. atd. Jo to jsi neřekl i když to byla jedna z otázek. Bez těhle údajů je to prostě jen debata co by kdyby. 47,xx ct/kWh podle toho jak moc eko to má být. A dobíjet auto přes stacionární aku jsou tuplem vyhozené peníze. To už jsem si spočítal dávno. To já taky a ani jsem o tom nemluvil. To bylo v hypotézách v reakcích. Jako nouzovka možná. Jinak jsem psal, že pán má HomeOffice. Buď mají HomeOffice nebo elektroauta dvě. Victron dává záruku 5 let a potom je to o náhodě. Je tu dost victronů co padli ještě v záruce. Schodou okolností vím o dvou co jsem prodal. Jo, to bude slabina - taky už mám jeden Quattro po multiviscerálu. To je taky jedna z věcí. Když bych stavěl takhle velký systém s výhledem do budoucna bych volil 2x5VA místo jednoho 10VA. Když by padnul, tak to furt můžu přenastavit na 3x5kVA. Navíc koupit jeden 5kVA není taková pálka jako koupit 10kVA. A po x letech se vůbec neví, jestli se bude ještě vyrábět. Těch 10VA mezi lidma bude jen pár. Kdežto sehnat bazarový kousek 5kVA by bylo reálnější. A že to prodáváš? Tak to bychom se mohli pobavit o pravděpodobnosti výpadku 6ti měniču oproti 3 měničům s tím, že celý systém klekne když vypadne jeden. Mohli bychom uvažovat o tom jestli 2 x 5kVA nejsou dražší než 1 x 10kVA a jestlipak taky víc nežerou než jeden větší. A finálně bychom mohli uvažovat jestli je to opravdu takový problém když jeden klekne a jen se provozují 2 x 230, elektrorozvody jsou samozřejmě udělány chytře, takže vždy v baráku "něco je". Jenom se holt nemůže používat - do náhrady/opravy - 3f a když to fakt jinak nejde, vezme se z DS. Ale moment. Já tyto úvahy už promítal kdysi dávno a dospěl jsem k názoru že ne. Pak Victron sám doporučil, že místo paralelního je lepší větší. Pak jsem si to ještě jednou zopakoval když vyšli Multiplus/Quattro-II Takže ne-e.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
Franta2776 (1 days) 
Podle mě nejlepší akumulátor sluneční energie na zimu je dřevo.Je levné z 1m3 se dá žiskat cca 1,5MWh to je více než z baterii.Sálavá složka je v zimě příjemná
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (1 days) 
Bezpecnost a spolehlivot nelze odelit, bez spolehlivosti neni bezpecnost (viz IEC 61508) a stejne tak uz davno neni bezpecnost/spolehlivost o HW. Mnoho bezpecnostne relavantnich funkci je ciste SW, protoze HW na to uz davno nestaci. Az do SIL3 je to mozne realizovat na procesoru (se specielni vybavou, jako lockstep, permanentni self-test a vsude minimale ECC i uvnitr kremiku) teprve SIL4 vyzadujevice nezavislych systemu. Ale toho mam dost v praci, tento menic je "jen hracka" na odpocinuti. Hracka, ale potencialne nebezpecna.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
glottis (1 days) 
Ale ma tam 65C, nastoucha tam usmolenych 1,2MWh a o tom, kolik se mu ztrati do zeme tam nerekl ani slovo. Jako jestli ma brutalni pasiv tak mozna. Ale ono "topit az do vanoc" kdyz je teply rijen nemusi byt takovej problem Si to zkus spocitat podle plochy, teploty zeme a tepelneho odporu izolantu. A pak zvysuj teplotu co ti vyjde.
DYI BMS V4
glottis (1 days) 
Ona to asi nakonec nebude takova prdel (spojit dva tranceivery zadickama k sobe) a bez nejake logiky by se to nepovedlo. https://e2e.ti.com/support/interface-gr ... n65hvd234d Kdysi jsem si delal, a nakonec nikdy nepouzil, 8 portovy rs485 hub. Byla tam atmega328 a stravil jsme pak more casu nas softwarem.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
fugas (1 days) 
I mě by asi trvalo měsíce probrat, že vytápět strop je velice divné. Snad jen v případě, že to pod tím zavřu a budu tak vytápět podlahu v místnosti nad. Nebo tam nacpu větráky a ususim se doma jak treska. Jsem sice sedlák, ale úplně všechno nesežeru, jak píšeš. Zkus prosím ty měsíce studia zkrátit na odstavec, kde přiblížíš, jak přinutit teplo cirkulovat dolů, aniž bys měl pod tím stropem 80 C. EDIT: Ty mi dáváš Zipovat se vyplatí tam, kde se sbíhají dva pruhy, u nichž ani jeden není průběžný. Zde v ČR se z toho stal jen nástroj pro vychcané a pro imbecily co celou věc nepochopili. Proto se pořád všude stojí, kvůli výše zmíněným. A končím
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (1 days) 
NO predsa musi existovat nejaky lacny system, nieco ako supky cibule, kde kazda dalsia vrstva je chladnejsia, ak nakoniec je ta vonkajsia, ktora je asi 60 cm v zemi a teplo bude stupat hore. Ked ten pan v tom videu ma teplo zo zasobnika az do Vianoc, tak to musi nejako fungovat. NO ale ked nieco dopadne 1000x zle, tak sa clovek z chyb pouci a urobi to 1001x dobre.
Franta2776 (1 days) 
Všechny pokusy s uloženim tepla na zimu bez TČ,které jsem viděl.Dopadly špatně.
glottis (1 days) 
Lenze vodu nenahrejem nad 100 *C ani ju nemozem pouzit, ak tam bude v marci -5 *C. Proste tehly ide nahriat aj na 500 *C, na vodu mam 40000 l nadraz, len to by stala vela izolacia a straty vedenim k domu. Musi to byt bezudrzbove a tekutinu len ako medium na prenos tepla. V tom videu mal pad 135 ton piesku ale k tomu 2 tepelne cerpadla, co su vyhodene peniaze. Cim vetsi bude teplota tim lip budes muset izolovat. Podle me vetsinu energie pak ztratis ze se "vypari".
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
Sálání asi při tom použití TĆ nemyslíš vážně a kondukce ve vzduchu asi nebude takové terno. Takže zbývá zase jenom konvekčně. Což vzhledem k hustotě vzduchu vs. teplota nepůjde jinak než do toho zapojit nějaký nucený pohyb toho vzduchu. A to není úplně to co bych nutně doma potřeboval. Navíc ta vlažná podlaha v zimě je fakt příjemná. Kdyby to bylo fakt tak jedinečné topit stropem, asi by se to chytlo i tady v tom "CZ vidlákově". Ty sis jistě přečetl technické údaje a víš kolik to při jaké teplotě má termický výkon. Ano? Jistě jsi už v takovém baráku byl. Nemluvím o tom elektrickém maloplošném infra-shitu. Místo toho, abych zde řešil vidlákov už mohli DÁVNO padnout smysluplné otázky. Jako například jak zajistit aby se při chlazení z bytu nestala krápníková jeskyně. To že nepadly mi jen potvrzuje, že tu jste po vyčerpávajícím pracovním dnu abyste si "vyčistili mozek". Obávám se, že se tady toho ještě mnoho ještě dlouho nechytí. Hele ... zipovat dva pruhy do jednoho tomu národu taky zabralo 12 let, tak že se dalo říct že to ovládá/chápe "větší polovina". Proto jsem si také troufl na číslo 2040 a ne 2030.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
glottis (1 days) 
Jde tam po ve.direct nahrat firmware?
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
rottenkiwi (1 days) 
Lenze 100 % sebestacnost sa da dosiahnut aj inak. Nepotrebujem 4 x 100 A MPPT od Victronu, ked si 4 x 100 A MPPT vyrobim za 4 x 150 € a raz za 10 rokov v tych MPPT vymenim 2 najviac namahane kondy, ale ani tie nebude treba pravdepodobne za 16 r. menit, lebo su spocitane na 200000 hod. Ta mame 16000 Wp v paneloch na drevennych podperach s rotaciou +- 45 * v azimute, tak ze nam to vyrobi o 37 % viac ako staticka instalacia. Baterky 64 x 280 Ah === 60 kWh je za 7000 € BMS s 30 A prelievanim z odpadu, monitoring vlastny ESP32 - MESH + BLE + vlastna app + vlastny server. Zostavaju menice, tie sa daju vyrobit tiez z odpadu, staci mat poriadne 30 - 45 kg toroidy a pokazenych menicov. Takze sme niekde na 6000 + 600 + 7000 === 14000 € za 16 kWp + 60 kWh baterka + 20 kVA menice so servisom next five minutes 24 / 7 / 365.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
Když se někdo dívá na věci jinak než ty, musíš předložit platné argumenty. Snažíš se ale přesvědčit ostatní, že když věc nevidí jako ty, dívají se na to špatně. To je i ve vlákně o baterce. Oni se samozřejmě takovému přístupu brání. Už jsem řekl, že přesvědčovat nikoho nebudu. Troufám si říct, že v této oblasti toho vím dost a že to tedy - TECHNICKY - vidíte špatně "vy" - asi krom těch co se rovnou ptali kde to pořídit. Mě trvalo měsíce než jsem si to nastudoval a propočítal. Ale já zde pošlu námět a odkaz a o 5 minut později opět kvalifikované zvratky. Takže buď jste všichni übermachři a pochopíte za 5 minut k čemu jsem já potřeboval měsíce, nebo to bude jinak. Ani bych tu BEKU pro stavbu v ČR nezvažoval, kdyby to tu nebylo tak zaostalé a byli tu například výrobci jako třeba https://www.dennert.de/produkte/betonfe ... x-air.html Ale protože nejsou, tak jsem musel pořídit co je - spiroly - a napráskat na to BEKA. A dutiny se používají pro rozvod vzduchotechniky ortogonálně k ose domu. A není to tak, že každý názor je stejně validní. Až to tak bude, tak se i tady budou propouštět učitelé, protože někdo je toho názoru, že David od Michelangela je pornografie. A fakta ve Wikipedii budou pak asi otázkou hlasování.
beethowen (1 days) 
Zdravím, jak píše bethowen, chladit rohoží stropem je určitě efektivní ale topit stropem je z prominutím kravina, fyzikální zákony neočůrají - teplo stoupá vzhůru (stejně jako chlad padá dolu). Aha. Fyzik. A teplo se šíří jakým způsobem? Pouze konvekčním? Sálání asi při tom použití TĆ nemyslíš vážně a kondukce ve vzduchu asi nebude takové terno. Takže zbývá zase jenom konvekčně. Což vzhledem k hustotě vzduchu vs. teplota nepůjde jinak než do toho zapojit nějaký nucený pohyb toho vzduchu. A to není úplně to co bych nutně doma potřeboval. Navíc ta vlažná podlaha v zimě je fakt příjemná. Kdyby to bylo fakt tak jedinečné topit stropem, asi by se to chytlo i tady v tom "CZ vidlákově".
Vymena kolektoru za FV panely
Franta2776 (1 days) 
Ty trubice mají větší účinnost než jsem čekal.Já mám plochu apertury cca 8,5m2. To by v tomto počasí mohlo dávat okolo 3-4kW cca 20-30kWh tepla za slunečný jarní den.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
fugas (1 days) 
Když se někdo dívá na věci jinak než ty, musíš předložit platné argumenty. Snažíš se ale přesvědčit ostatní, že když věc nevidí jako ty, dívají se na to špatně. To je i ve vlákně o baterce. Oni se samozřejmě takovému přístupu brání. Proč se do horkovzdušných balónů netopí horem?
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
dracekvo (1 days) 
A to jsme ještě vůbec nezačali o tom jakou má spotřebu teď, kolik stojí kWh v Německu teď atd. atd. Jo to jsi neřekl i když to byla jedna z otázek. Bez těhle údajů je to prostě jen debata co by kdyby. Jako tohle téma se tu řešilo a lidi se schodli na tom, že rozumné předimenzování setavy je OK. Ale snažit se o téměř stoprocentní soběstačnost jsou prostě vyhozené peníze. A dobíjet auto přes stacionární aku jsou tuplem vyhozené peníze. To už jsem si spočítal dávno. Jen s tou životnosti bych byl opatrný. Těm 25 letům nevěřím. Victron dává záruku 5 let a potom je to o náhodě. Je tu dost victronů co padli ještě v záruce. Schodou okolností vím o dvou co jsem prodal. To je taky jedna z věcí. Když bych stavěl takhle velký systém s výhledem do budoucna bych volil 2x5VA místo jednoho 10VA. Když by padnul, tak to furt můžu přenastavit na 3x5kVA. Navíc koupit jeden 5kVA není taková pálka jako koupit 10kVA. A po x letech se vůbec neví, jestli se bude ještě vyrábět. Těch 10VA mezi lidma bude jen pár. Kdežto sehnat bazarový kousek 5kVA by bylo reálnější.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
Zdravím, jak píše bethowen, chladit rohoží stropem je určitě efektivní ale topit stropem je z prominutím kravina, fyzikální zákony neočůrají - teplo stoupá vzhůru (stejně jako chlad padá dolu). Aha. Fyzik. A teplo se šíří jakým způsobem? Pouze konvekčním? Nabízeli se (a asi pořád nabízejí) infrapanely na stropy, jako obrazy atd... a prakticky se to neujalo - to s těmi stropními rohožemi asi bude obdobně. Asi možná. Jedna paní povídala. Jak že se to neujalo? No v ČR se to zatím neujalo, protože co sedlák nezná, to nežere. Už jenom ta BEKA udává 3 232 800 m² v 39 zemích. Uponor bude mít jistě víc. Ale ASI to bude jak říkáš Ty. Protože kdo zná všechny 3 způsoby šíření tepla musí mít pravdu.
pkougl (1 days) 
Zdravím, jak píše bethowen, chladit rohoží stropem je určitě efektivní ale topit stropem je z prominutím kravina, fyzikální zákony neočůrají - teplo stoupá vzhůru (stejně jako chlad padá dolu). Že je podlahovka konvenční je tedy formulace jako z letáku, prostě ideálně funguje, rakticky homogení rozprostření telot v celém výškovém profilu místnosti a to je super. Osobně mám podlaovku úplně všude (pod kuchyňskou linkou, pod vanou, sprchou - prostě komplet - vše potom "topí") a je to tepelná pohoda. Nabízeli se (a asi pořád nabízejí) infrapanely na stropy, jako obrazy atd... a prakticky se to neujalo - to s těmi stropními rohožemi asi bude obdobně.
snížení přetoků na 6kw ??
Juras66 (1 days) 
Napis email kam ti poslem cenovu ponuku.
Pylontech Force H2 - rozšíření kapacity, chyba
Petr321 (1 days) 
Dobrý den, jsem tu nový, FVE mám 3 dny a potřeboval bych poradit. Firma mi nainstalovala FVE 9,56 kWp + Pylontech Force H2 14,2 KWh a právě s tou baterií mám problém. Když to firma celé nainstalovala a spustila, tak v předávacím protokolu jsem si všiml chyby - nainstalovali jen 3 moduly baterie, tedy 10,5 kWh, stala se chyba, to je OK, nechali FVE běžet a zbylý modul přivezli druhý den, přidali ho tam, zapojili, spustili a odjeli. Já jsem z práce pozoroval, že se FVE chová nekorektně, tedy že výkon kopíroval domácí spotřebu a do baterie nic nešlo, nebo jen pár desítek W. Volal jsem tedy firmě, že se elektrárna nechová standardně, popsal jsem stav. Oni zavolali na Pylontech a prý jim řekli, že je to tím, že původní 3 moduly se vybily na 10 % (pravda) a ten 4. byl nabitý z výroby na 40 %, takže teď má každý modul jiné napětí a BMS omezila nabíjecí proud a prý se to za pár dní samo srovná. V návodu jsem četl, že když se připojuje další modul, měly by být všechny nabité na 100 %. Zajímá mě, zda si s tím BMS opravdu poradí a zda to nemůže mít na baterie nějaký negativní vliv, co se týče dlouhodobé životnosti? Nedokázal jsem tento problém nikde dohledat a to ani v angličtině. Koukal jsem se do aplikace PV Master, kde je v alarmech od toho zapojení 4. modulu už 63 chyb - vše s chybovým kódem 0 nebo 1, výstraha BMS, popis chyby Přepětí 1 nabíjení. Pokud se s tím někdo setkal, tak budu rád, pokud bude svoji zkušenost sdílet. Děkuji. Já bych se tím nezabýval to se mělo před realizací baterky jsou nesmysl který se nikdy nevrátí po pár letech to neutáhne ani střídač to mohu 10 let ročně utratit minimálně 15000 Kč za elektřinu už vidím jak si někdo půjde koupit nové baterie a záruka ta v originále je nesplnitelná vždy si něco najdou v datech. Na tom těží jenom výrobci.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
P.S.: Nic proti, ale ty se tady vždycky jednou za čas objevíš. Vysvětlíš všem, jaký si mistr světa a ostatní úplní debilové a potom zase v klidu zmizíš. Ano, protože mě dříve nebo později svojí ignorací naserete a mám na rok, dva - někdy i déle - dost. "Topení do stropu" A vůbec nejde o obdiv. Dokonce i chvilku snesu narážky, protože jsem nepolepšitelný optimista a nerad nechávám lidi umřít hloupé. Jiný tón diskuze bych taky vítal, ale to by musel admin zakročit a vyžadovat určitou etiketu a neponechávat to toxické bahno které se tu ihned na někoho vyleje. Lidi kteří mají opravdu přehled A jsou progresivní/nezkostnatělé vítám. Mnoho mých klientů k nim patří a neustále se i od nich něco učím. Kdybyste věděli jak na tom jste špatně... no raději nevědět. Mimochodem tato diskuze je velmi podobná diskuzi kterou vedl majitel té naší referenční instalace "W1 Sasko" 1994 když stavěl ten dům. Dal tam TČ země-voda a musel poslouchat od sousedů jak to vůbec nemůže fungovat a proč tam nedá pořádný kotel na plyn. No nic. Vynaložil jsem zase jisté úsilí a dopadlo to jako obvykle.
FVE 17,22-33,6kW
Raww (1 days) 
Pokud uzemníš konstrukci zvlášť, tak nahoře přepěťovka T1, příp. T1+T2. Potom ještě případně dole T2, pokud bude více než 10m vedení. Jinak neřešíš přímý zásah. Dále nevím to dvojí zemnění, to bych nedělal, to nelze spojit do jednoho bodu? 5S panelů nevím jestli při zimních teplotách vyhoví Voc tomu regulátoru. Chtělo by to datasheet k panelům. Asi bych to radši řešil včetně hromosvodu, nebo panely zemnit na základový zemnič, nebo co tam je. Dekuji. Bleskosvod bych samozrejme asi pak udelal, ale bohuzel nemam okolo domu zakopany zemnic, tak abych mohl vse pospojovat dohromady, takze to vypada na svod bleskosvodu zvlast v kazdem rohu domu, proste to bohuzel spojit nejde je tam hromada prekazek. Svody vychazi pak 16m od sebe na kazdem rohu s tim, ze je muzu spojit v zemi vzdy dve strany, Na kazdem rohu bych zakopal jednu nebo dve tyce pro jeden svod a jednu stranu domu propojil. A na jedne z tech stran to muzu pripojit v zemi jeste na zemnici tyc od rozvadece PE. Myslis, ze nebude problem, ze to pak nebude oddaleny bleskosvod, ktery jediny se pry muze delat? Ze bych to cele spojil i s hromosvodem dohromady? To by byla znacka ideal. S tim, ze vevnitr bych od tech Tx ochran to natahl na PE svorkovnici na vstupu do domu? V 5S zapojeni je to naprazdno 5x37,34V=186,7V, takze si myslim, ze v zime to bude OK je to skoro 34% rezerva. Musíš počítat Voc při zimní možné nejnižší teplotě. Ale pokud máš 37,34V při 25°C, tak to budou 54-čl. panely a to vyjde i při -25°C. Proto jsem si říkal o datasheet. Z údaje 410W toho moc vyčíst nejde. V základech zemnič není? Je nějaká HOP svorkovnice? Pokud nedodržíš vzdálenost "s", tak to nebude oddálený hromosvod a je potřeba to s tou jímací soustavou spojit a nespojovat s PE přes dům, jinak si tam zavlečeš bleskový proud a to asi nechceš. Potom je potřeba nahoře použít T1, dole potom T2, pokud je více než 10m vedení. K horní přepěťovce PE 16mm2 souběžně s vodiči od stringů. T1 je nutné použít i na straně AC vstupu u střídače. Zadej si panel do tohoto Victroňáckýho počítátka. Zkontroluje ti to nejen napětí, ale i proudy. Já si napoprvý napětí zkontroloval, ale proudově mi to nevyšlo, takže musím dát silnější MPPT než jsem zamýšlel.
snížení přetoků na 6kw ??
deemonio (1 days) 
Dobrý den, mám FVE 9,66kwp ale povolili mi přetoky jen 6kwp. FVE je ongrid střídač bez baterií. Mám i smartmeter, Jak nasatvit když bude výroba např 9kwp tak aby přeteklo ven jen 6kwp a zbytek se spotřeboval přímo v domě?? Borci co to montaovali nastavili na střídači výkon 6kwp tudíž to více ze střechy nikdy nevezme, což je pro mě špatně. Neví někdo jak na to . Střídač je SOFAR SOLAR
FVE 17,22-33,6kW
Raww (1 days) 
... uzemnit konstrukci s FVE polem 16mm2 dratem a tycemi samostatne a netahat uzemneni skrz dum... Nově od 1.1.2023 se striktně nesmí venkovní uzemnění zavést dovnitř - musí zůstat venku!
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
PetaJoule Já na odkaz samozřejmě koukal a nemám pocit, že by mě to přesvědčilo o tom, že stropní topení je lepší než podlahové, ale možná jsem jen dinosaurs. Můžeš prosím uvést nějaké důvody proč je podlahové topení to nejhorší co si zaslouží upřímnou soustrast? Jsi dinosaurs. A já tu nejsem od toho abych dělal marketing za BEKA nebo Uponor (mají podobné řešení) Ten Uponor je v Čechách dostupnější, i levnější ale méně výkonný. Jmenuje se minifix nebo plaster. Nevýhody podlahy * všude kde na to flákneš nábytek se ti tvoří neefektivní tepelné bubliny * podlahové topení je primárně konvekční, takže totéž jako staré dobré "radiátory" konvekci by měla zajistit vzduchotechnika. * chtěl bych vidět jak podlahovým topením chladíš U pořádné novostavby není problem vytopit, ale uchladit. Samozřejmě má stropní nevýhody: * Kapiláry mají asi jen 2,35mm průměr, takže zapomeň na "kvalitní uhlíkovou ocel" jinak ti to magnetit zasere než řekneš švec. * Měl bys mít alespoň TČ země-voda, jinak to chlazení nebudeš mít "zadarmo" (pouze pomoci pump, bez TČ) * Výška stropu min 50cm nad hlavou, čím víc tím lépe, takže perfektní pro vysoké prostory. Mám v obyváku 7m. Ale ještě jednou: fakt tu nejsem od toho abych někoho přesvědčoval Jenom brumlakovi: Pokud těch baráků nehodláš stavět 20, tak bys k tomu měl přistupovat jinak. Například jako první nech vyrobit digitální dvojče. A.k.a. BIM Pak budeš i moci posílat do fora krásné obrázky různých pohledů a řezů atd.
glottis (1 days) 
Za me jedine podlahovka. Kdyz je cely barak dobre udelany a podlahovka taky, je to pecka. Ani v mrazech nemela podlaha tepla tak, aby to komukoliv prislo divny. Vetsinu zimy ma pak celou dobu 23-26. A pro deti co jsou porad na zemi supr. Kdyz prijdeme jinam a nemaji podlahovku je to dost vopruz ted
beethowen (1 days) 
https://www.beka-klima.de/en/heating-cooling-ceilings/ Je možné kúpiť tie rohože v CZ, alebo SK? Hľadám niečo podobné na stropné chladenie. Je. Ale jako obvykle je to drahé jako prase (obvyklá přirážka nerozvojových zemí), takže to kupuji rovnou v Německu. Přijde to na cca. 40EUR/m² Když jsem to zkusil poprvé, tak mě BEKA odkázala na https://www.hennlich.cz/en/ Ale protože toho v ČR prodají tak pro 10 nemovitostí za rok, tak asi mají vysokou režii. Na chlazení je to dobrý, ale topit do stropu? To není úplně ideální. Tak jako není ideální chladit do podlahy. On se dělá i kompromis, že se to umístí do stěn, ale samozřejmě to taky má své mouchy. Ty rohože nejsou nic nového. Je to na trhu alespoň 15, možná 20 let, ale zase až tak extra se to nechytlo. Nelze to takto jednoznačně a jasně stanovit rohože jsou ok, podlahovka - "90-té léta". Někdo se na to může dívat s pohledem těžké akumulace, jiný zase málo hmoty a více regulace, atd. P.S.: Nic proti, ale ty se tady vždycky jednou za čas objevíš. Vysvětlíš všem, jaký si mistr světa a ostatní úplní debilové a potom zase v klidu zmizíš. Protože zjistíš, že zase tolik obdivovatelů tvého ega tu nenajdeš. Možná by to chtělo jiný tón diskuze. Přehled máš fajn, ale takových lidí je tu dost a nepotřebují se tolik napeřovat. Ale každý to má jinak. Taky se někdy "rád poslouchám", ale všeho do chuti.
Venus GX
glottis (1 days) 
kdes schrastil firmware xD ... to tam mas 2x LAN vystup? Myslim ze se da stahnout na victron profesional a kamarad zkoumal nejaky jiny firmware kde je ve.bus a taky ho tam vystrachal Snad to tam pujde nahrat. Dva konektory na RJ45 .. to je ten ve.bus
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
https://www.beka-klima.de/en/heating-cooling-ceilings/ Je možné kúpiť tie rohože v CZ, alebo SK? Hľadám niečo podobné na stropné chladenie. Je. Ale jako obvykle je to drahé jako prase (obvyklá přirážka nerozvojových zemí), takže to kupuji rovnou v Německu. Přijde to na cca. 40EUR/m² Když jsem to zkusil poprvé, tak mě BEKA odkázala na https://www.hennlich.cz/en/ Ale protože toho v ČR prodají tak pro 10 nemovitostí za rok, tak asi mají vysokou režii.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetaJoule (1 days) 
Pokud je to domů a majitel není až tak solventní, aby to pro něj byli drobné, tak jsou to podle mě docela vyhozený peníze. A jak bys - být na jeho místě - s těmi penězi naložil abys to nepovažoval za vyhozený? Lepší dovolenou, charitu? Auto asi ne - to se oba shodneme. Je to podnikatel. Teď peníze má, nikdo neví co bude za 10, 20 let. Je to investice a pojistka. To můžeme začít rovnou diskuzi "vyplatí se barák". Já bych v tomto foru očekával, že jeho členové už minimálně 10 let nechali otázku "vyplatí se to?" za sebou a nahradili jí něčím jako "Mohu si to dovolit?/Chci si to dovolit?". A na to je jednoduchá ano/ne odpověď. Vše ostatní jsou jen bláboly kolem výroku "Možná bych chtěl ale nemohu si to dovolit." Hodně lidí zřejmě potřebuje utěšovat se tím, že vlastně to co si nemohou dovolit je nesmysl. Pokud vememe životnost 15 let. Tak je to jen v baterii měsíčně 5500,- Takovej systém bych si dovedl představit, ale jen za předpokladu, že by vybudování přípojky stálo nějaké nesmyslné peníze. Takže jen u baráku, který by byl úplně odstřižený od sítě. Pokud bude mít i přípojku na DS, tak to není moc dobrá investice. Ale každého věc, za to utratí peníze. Někdo si koupí za 3 míče auto, které po 15 letech má cenu tak 250 tis. Ta elektrárna má za a) konstrukční životnost 20-25 let. Samozřejmě, že se toho dosahuje do značné míry naddimenzováním konstrukčních prvků. Například PV Kapacita bude něco kolem 45-50 kWp (řeší se, jestli k těm 120 x 380Wp přijde ještě nějaký solární plot) nominálně, do baterie poteče tak max. 40kW z FV za optimálních podmínek. T.j. 0,5C aniž by se cokoliv muselo regulovat či omezovat. Dobrá investice to za b) není pouze pro toho, kdo věří, že stát za něj vše zařídí a že když budou energie příliš drahé může jít stěžovat si na Václavák. Zajímavé, že v Německu pochopili že tomu tak není (a není to pouze tím, že tam nemají Václavák) ale v monopolistickém Česku, s.p. ještě ne. Ani tady ve foru, oni to Dukovany nějak zařídí. Uvidíme jak ten klient těch 800MWh které by z toho měl teoreticky za 20 let vycucat zhodnotí. Osobně věřím, že 800MWh na 20let za 3M je lepší investice než fáro za 3M. A jako že jsou i fára za 6 - nebo 30. Je to - teoreticky - 3750 Kč za MWh, a to - teoreticky a například - i v roce 2040. A to jsme ještě vůbec nezačali o tom jakou má spotřebu teď, kolik stojí kWh v Německu teď atd. atd.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Paulob (1 days) 
Mechanicky? Kde je problém? Je to originál konektor, stejný co používá origo ve.direct kabel a jsou na něm od výroby napinované dráty. Mám doma jeden origo ve.direct a není v tom žádný rozdíl. Obecně uznávám, že konektor RJ45 je mechanicky lepší než ve direct ale bez souvislosti s tím jestli je dělaný nebo origo.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
yare (1 days) 
https://www.beka-klima.de/en/heating-cooling-ceilings/ Je možné kúpiť tie rohože v CZ, alebo SK? Hľadám niečo podobné na stropné chladenie.
Paulob (1 days) 
PetaJoule Já na odkaz samozřejmě koukal a nemám pocit, že by mě to přesvědčilo o tom, že stropní topení je lepší než podlahové, ale možná jsem jen dinosaurs. Můžeš prosím uvést nějaké důvody proč je podlahové topení to nejhorší co si zaslouží upřímnou soustrast?
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
dracekvo (1 days) 
Je to jen můj názor, nikoliv kritika. Pokud je to domů a majitel není až tak solventní, aby to pro něj byli drobné, tak jsou to podle mě docela vyhozený peníze. Pokud vememe životnost 15 let. Tak je to jen v baterii měsíčně 5500,- Takovej systém bych si dovedl představit, ale jen za předpokladu, že by vybudování přípojky stálo nějaké nesmyslné peníze. Takže jen u baráku, který by byl úplně odstřižený od sítě. Pokud bude mít i přípojku na DS, tak to není moc dobrá investice. Ale každého věc, za to utratí peníze. Někdo si koupí za 3 míče auto, které po 15 letech má cenu tak 250 tis.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
Snad že měniče produkují dost tepla, což může být v létě problém nejen pro ně, ale i pro baterie. Jen pro ně. Měniče by rádi do 30°, baterie se při 30˚ až 40˚ cítí dobře. Vzhledem k tomu, že baterie jsou vždy dole a měniče nahoře (alespoň ani já nejsem takový magor abych to přehodil), tak vysoké teploty u baterií řešit nemusíš. Jooo - pokud máš samozřejmě neandertálské BMS co balancuje pomocí odporů... Ale to je zase spíš problém elektroniky.
Bezúdržbová batéria Green Cell AGM33 12V 200Ah VRLA
Soban (1 days) 
Nějak nechápu co řešíš? Máš to u baterky napsané... Max proud 50A BULK 14.4-14.9V čili pro dvě 28.8-29.8V Float 13.5-13.8V čili pro dvě 27-27.6V Bych vybral hermetický uzavřený a vypnul eqalizaci a nebo uživatelský a pak float 27.6V a bulk 28.8V
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
shuty (1 days) 
ja len doplnim moju skusenost k tym chranickam. POZOR na prestup chranicky z vykurovaneho priestoru do nevykurovaneho podkrovia. pokial nebude mat chranicka utesnene konce moze cez zimu potrapit kondenz.
PetaJoule (1 days) 
Ty nie si Radek Hulán? To je podobný egocentrik, čo zožral všetku múdrosť sveta a okolitých galaxií... Nejsem. A ty sis - než jsi odpověděl alespoň prohlédl ten odkaz co jsem poslal nahoře? Neočekávám, že svůj baráček teď překopeš už je jaký je a buď spokojen. Ale proboha nežeňte toho nešťastného člověka co staví v roce 2023 nový RD vašimi radami do pouště 90 let jen proto, že neznáte nic jiného. A doporučil bych ti věnovat energii spíše tomu se opravdu informovat než se do mě navážet. Zatím to vypadá, že toho víš o moderních technologiích ve stavebnictví hodně málo.
Venus GX
Antrac1t (1 days) 
kdes schrastil firmware xD ... to tam mas 2x LAN vystup?
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
TomHC (1 days) 
Ty nie si Radek Hulán? To je podobný egocentrik, čo zožral všetku múdrosť sveta a okolitých galaxií...
FVE 17,22-33,6kW
beethowen (1 days) 
Pokud uzemníš konstrukci zvlášť, tak nahoře přepěťovka T1, příp. T1+T2. Potom ještě případně dole T2, pokud bude více než 10m vedení. Jinak neřešíš přímý zásah. Dále nevím to dvojí zemnění, to bych nedělal, to nelze spojit do jednoho bodu? 5S panelů nevím jestli při zimních teplotách vyhoví Voc tomu regulátoru. Chtělo by to datasheet k panelům. Asi bych to radši řešil včetně hromosvodu, nebo panely zemnit na základový zemnič, nebo co tam je. Dekuji. Bleskosvod bych samozrejme asi pak udelal, ale bohuzel nemam okolo domu zakopany zemnic, tak abych mohl vse pospojovat dohromady, takze to vypada na svod bleskosvodu zvlast v kazdem rohu domu, proste to bohuzel spojit nejde je tam hromada prekazek. Svody vychazi pak 16m od sebe na kazdem rohu s tim, ze je muzu spojit v zemi vzdy dve strany, Na kazdem rohu bych zakopal jednu nebo dve tyce pro jeden svod a jednu stranu domu propojil. A na jedne z tech stran to muzu pripojit v zemi jeste na zemnici tyc od rozvadece PE. Myslis, ze nebude problem, ze to pak nebude oddaleny bleskosvod, ktery jediny se pry muze delat? Ze bych to cele spojil i s hromosvodem dohromady? To by byla znacka ideal. S tim, ze vevnitr bych od tech Tx ochran to natahl na PE svorkovnici na vstupu do domu? V 5S zapojeni je to naprazdno 5x37,34V=186,7V, takze si myslim, ze v zime to bude OK je to skoro 34% rezerva. Musíš počítat Voc při zimní možné nejnižší teplotě. Ale pokud máš 37,34V při 25°C, tak to budou 54-čl. panely a to vyjde i při -25°C. Proto jsem si říkal o datasheet. Z údaje 410W toho moc vyčíst nejde. V základech zemnič není? Je nějaká HOP svorkovnice? Pokud nedodržíš vzdálenost "s", tak to nebude oddálený hromosvod a je potřeba to s tou jímací soustavou spojit a nespojovat s PE přes dům, jinak si tam zavlečeš bleskový proud a to asi nechceš. Potom je potřeba nahoře použít T1, dole potom T2, pokud je více než 10m vedení. K horní přepěťovce PE 16mm2 souběžně s vodiči od stringů. T1 je nutné použít i na straně AC vstupu u střídače.
Dagus (1 days) 
Pokud uzemníš konstrukci zvlášť, tak nahoře přepěťovka T1, příp. T1+T2. Potom ještě případně dole T2, pokud bude více než 10m vedení. Jinak neřešíš přímý zásah. Dále nevím to dvojí zemnění, to bych nedělal, to nelze spojit do jednoho bodu? 5S panelů nevím jestli při zimních teplotách vyhoví Voc tomu regulátoru. Chtělo by to datasheet k panelům. Asi bych to radši řešil včetně hromosvodu, nebo panely zemnit na základový zemnič, nebo co tam je. Dekuji. Bleskosvod bych samozrejme asi pak udelal, ale bohuzel nemam okolo domu zakopany zemnic, tak abych mohl vse pospojovat dohromady, takze to vypada na svod bleskosvodu zvlast v kazdem rohu domu, proste to bohuzel spojit nejde je tam hromada prekazek. Svody vychazi pak 16m od sebe na kazdem rohu s tim, ze je muzu spojit v zemi vzdy dve strany, Na kazdem rohu bych zakopal jednu nebo dve tyce pro jeden svod a jednu stranu domu propojil. A na jedne z tech stran to muzu pripojit v zemi jeste na zemnici tyc od rozvadece PE. Myslis, ze nebude problem, ze to pak nebude oddaleny bleskosvod, ktery jediny se pry muze delat? Ze bych to cele spojil i s hromosvodem dohromady? To by byla znacka ideal. S tim, ze vevnitr bych od tech Tx ochran to natahl na PE svorkovnici na vstupu do domu? V 5S zapojeni je to naprazdno 5x37,34V=186,7V, takze si myslim, ze v zime to bude OK je to skoro 34% rezerva. 37.4 asi nebude Voc. Postni model, nebo Voc a teplotní koeficient a ještě to chce rezervu, protože slunce někdy svítí víc jak 1000W/m2
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Dagus (1 days) 
Tak udělaný neuznávám mechanicky už vůbec ale každý to máme rádi nějak.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
Já mám osobně TČ vzduch-voda a teplovodní podlahovku v celém domě a jsem naprosto spokojený. A každý mi to zatím jen závidí No vidíš - z mé strany upřimnou soustrast. Jasně, kdybych měl barák u vody, udělal bych voda-voda. Kdybych měl zbytečné stovky tisíc, udělal bych vrty a země-voda. Ale tu podlahovku bych si nechal každopádně Tři chyby. Jak už se říká "brains doesn't come with the money".
Zak (1 days) 
Záleží na tom jaký je rozpočet a jak "odvážný" jsi. Pak mohu poradit s novostavbou RD na úrovni roku 2040. Teda co se Čechistánu týká. Ale musel by ses rozloučit od cihliček, a od tašek a zapomenout na takové ty běžné rady kolem. TČ vzduch-voda: první chyba. podlahovka: druhá chyba. atd. atd. Možná lepší nevědět. Já mám osobně TČ vzduch-voda a teplovodní podlahovku v celém domě a jsem naprosto spokojený. A každý mi to zatím jen závidí Jasně, kdybych měl barák u vody, udělal bych voda-voda. Kdybych měl zbytečné stovky tisíc, udělal bych vrty a země-voda. Ale tu podlahovku bych si nechal každopádně Ještě doporučuji technickou místnost udělal alespoň 2* takovou, jako si teď myslíš, že ti bude stačit. Já mám asi 2,3*1,1 m a je to hrozně málo. Jako mám tam boiler, všechny rozvaděče, střídač, baterie a domácí vodárnu, ale už se tam člověk skoro neotočí. Udělej si minimálně 5 m2 a budeš rád. Jinak baterie se dají věšet i na zdi (já to tak mám). A dělat rozvaděče (nebo baterie či střídač) mimo technickou místnosti mi nepřijde rozumné - jsem rád, že je to vše pěkně u sebe a většina kabelů kraťoučká a že mi to nikde nebzučí a nesvítí po baráku...
PetaJoule (1 days) 
Podlahovka s vodou je úplne super, ... PeterJoule, si brutálne múdry a nadčasový určite aj nedocenený. Podlahovka stojí úplně za hovno, to tak možná frčelo v devadesátých. Jinak samozřejmě toho vím mnohem víc, tak nemám problém kápnout občas nějaké to moudro zadarmiko i když si tady místo mé běžné hodinové sazby spíš vyslechnu ... řekněme "zajímavé názory". https://www.beka-klima.de/en/heating-cooling-ceilings/ Já dostanu klimošku (chladící výkon) cca. 8kW_th z 200W_el Ano, dalo by se to nazvat "brutálne".
AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud
Pajavk (1 days) 
ahoj, kdo provozujete tenhle měnič, všiml jsem si, že nabíjecí proud ze solárů do baterky je maximálně 90A a pak mppt omezuje výkon z panelů i když mám v setupu nastaveno 150A. Všude v manuálech se píše o 150A max. Baterkou to není ta by si vzala daleko víc v grafu je vidět přesně oříznutí na 90A a víc nepustí. Děje se to někomu taky ?
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
Franta2776 (1 days) 
Kde na to budeš brát energii??Já mám ve sklepě nádrž na topeni 650L+200L boiler a ani na podzim a na jaře je nenahřeju FV. A když tu nádrž náhřeji kamny,tak to.druhý den protopím.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetaJoule (1 days) 
Nic ve zlém. Ale pokud mi to někdo sestaví na klíč, bude to pro mě blackbox i když tuším vocode. A když se soustředíte na poučenou klientelu, může pak majitel do systému zasahovat? No samozřejmě - zrovna včera jsem mu předal Victron Mk3. A na klíč to nikdy není. Už ve stavebnictví je pojem "na klíč" nedefinovaný a zavádějící. Samozřejmě je majitel inherentní součástí realizačního týmu. Někdo víc, někdo méně ale nikdo vůbec. Jsme vlastně takový lepší pan Lorenc. Veškerá dokumentace k projektu je na našem GitLabu a majitel(é) dostanou přístup. Modifikace se podchytí právě tam.
FVE 17,22-33,6kW
Neo (1 days) 
A jakou máš roční potřebu energie?Když stavíš tak velké monstrum. Ahoj, spotreba domu je 19.5MW. Pred rokem jsem instaloval TČ, tak v cervnu po odectu uvidim o kolik se to zlepsilo. Jakou jsi měl roční spotřebu před instalací TČ?
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
TomHC (1 days) 
Záleží na tom jaký je rozpočet a jak "odvážný" jsi. Pak mohu poradit s novostavbou RD na úrovni roku 2040. Teda co se Čechistánu týká. Ale musel by ses rozloučit od cihliček, a od tašek a zapomenout na takové ty běžné rady kolem. TČ vzduch-voda: první chyba. podlahovka: druhá chyba. atd. atd. Možná lepší nevědět. Podlahovka s vodou je úplne super, lebo do nej vieš kúriť plynom, TČ, elektrokotlom, z akmulačnej nádrže (FV, fototermika, krb s výmenníkom), kotol na pelety alebo drevo... Ak sa teda bavíme o nízkoenergetickom dome, pri pasívnom vodná podlahovka už asi veru nie. PeterJoule, si brutálne múdry a nadčasový určite aj nedocenený.
TomHC (1 days) 
Vsude, kde budes neco kopat nebo sekat, natahej chranicky a rovnou si v nich nech nejaka lanka na protahovani. Klidne radeji sirci nez uzsi, je to par korun. Rozvadec alespon 150 DIN pozic, radeji vice. Nebo si nechat misto, aby se to hezky veslo vedle sebe. Chranicku na pudu samozrejme. Chranicku k elektromeru, klidne bych tam uz pripolozil datovy uto kabel. Chytry elektromer dostanez jen k FVE nebo k baraku s vysokou spotrebou, ani jedno asi ted mit nebudes. Zazadat muzes, ale je to drahe jak prase, nema to vubec cenu, pokud za to musis platit. S tými chráničkami do rezervy úplný súhlas, ja som sekal a sekal a opravoval omietku ako blbec. Podľa toho ako budeš riešiť strechu a podkrovie, si priprav prestupy na káble od panelov, miesto na kombibox a prestupy/chráničky ku meniču, baterke, od nich zase do rozvádzača...
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (1 days) 
Lenze vodu nenahrejem nad 100 *C ani ju nemozem pouzit, ak tam bude v marci -5 *C. Proste tehly ide nahriat aj na 500 *C, na vodu mam 40000 l nadraz, len to by stala vela izolacia a straty vedenim k domu. Musi to byt bezudrzbove a tekutinu len ako medium na prenos tepla. V tom videu mal pad 135 ton piesku ale k tomu 2 tepelne cerpadla, co su vyhodene peniaze.
BAZAR Panel 90Wp - 300,-
Forrest (1 days) 
10 panelů za 2500,- sz zaslana, jestli jsou...
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
PetaJoule (1 days) 
Záleží na tom jaký je rozpočet a jak "odvážný" jsi. Pak mohu poradit s novostavbou RD na úrovni roku 2040. Teda co se Čechistánu týká. Ale musel by ses rozloučit od cihliček, a od tašek a zapomenout na takové ty běžné rady kolem. TČ vzduch-voda: první chyba. podlahovka: druhá chyba. atd. atd. Možná lepší nevědět.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
fugas (1 days) 
Nic ve zlém. Ale pokud mi to někdo sestaví na klíč, bude to pro mě blackbox i když tuším vocode. A když se soustředíte na poučenou klientelu, může pak majitel do systému zasahovat?
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
Atman (1 days) 
Na novom dome by som si dal pultovú strechu. Konštrukčne lacnejšia, obrovská využitelná plocha. A strecha s presahom okolo domu aspoň meter. Mám to a neviem si to v daždi a lete kvôli slnku vynachváliť.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Paulob (1 days) 
Ale tak on ten ve.direct nějakou kačku stojí a kus utp je skoro zadarmo Ve.direct kabel je taky skoro zadarmo. Konektory na drátku 1ks 9kč a kousek drátu haléře. Sám jsem si ho dělal a funguje bezproblému.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
Zak (1 days) 
Vsude, kde budes neco kopat nebo sekat, natahej chranicky a rovnou si v nich nech nejaka lanka na protahovani. Klidne radeji sirci nez uzsi, je to par korun. Rozvadec alespon 150 DIN pozic, radeji vice. Nebo si nechat misto, aby se to hezky veslo vedle sebe. Chranicku na pudu samozrejme. Chranicku k elektromeru, klidne bych tam uz pripolozil datovy uto kabel. Chytry elektromer dostanez jen k FVE nebo k baraku s vysokou spotrebou, ani jedno asi ted mit nebudes. Zazadat muzes, ale je to drahe jak prase, nema to vubec cenu, pokud za to musis platit.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetaJoule (1 days) 
To víš, musel bys číst A pochopit. T.j. přemýšlet. Když píšu, že to ještě není hotové, tak snad asi budou další informace jak to bude postupovat. Jestli ta fotka je nic neříkající, tak bych k neschopnosti číst a pochopit přidal ještě slepotu. Tak jako ten projekt musí být stavěný podle nějakého zadání, ne? Bys měl naopak ty pochopit, proč se tu vedou takové debaty. Hodně dohadům by se předešlo, kdyby se tu uvedli aspoň základní parametry zákazníka. A to jakou má spotřebu a jak je zhruba ta spotřeba rozložená v čase a co tím vlastně bude napájené. Stačilo se zeptat. Já opravdu nemůžu tušit co všechno bude obecenstvo chtít vědět a jak moc si obecenstvo trvá na tom, abych určité věci opakoval dokola. Debatu vítám, ale když jako jednu z prvních reakcí se do mě oboří egocentrický toxický hňup, tak to není pro debatu dobrý základ. A prosím ať ode mne nikdo neočekává abych si to nechal líbit. Bylo mi už 50, vy tady nejste ani klienti, ani cílová skupina. Nemám za potřeby tady dělat profi-businessmaníka který to vezme s úsměvem na tváři. Navíc se tu bavíme o 3x victron 10VA a 80kWh baterce. Takže to asi těžko bude pro nějaké domácí použití. Tak je zbytečné řešit, že u vás doma by to udělalo 50 cyklů za rok. Pokud to pojede na 75% výkonu, tak baterky vydrží necelé 4 hodiny. Ale ano, je to pro domácnost. Ale ta naše cílová skupina jsou asi jiné sociální vrstvy. Mimochodem kdo si myslí, že se jedná o klienty kteří mají "jen prachy" a neví VOCODE, tak se šeredně plete. Ten kdo má jen prachy a chtěl by od nás black box, nic nedostane i kdyby vypláznul 10MCZK.
FVE 17,22-33,6kW
ladik (1 days) 
Pokud uzemníš konstrukci zvlášť, tak nahoře přepěťovka T1, příp. T1+T2. Potom ještě případně dole T2, pokud bude více než 10m vedení. Jinak neřešíš přímý zásah. Dále nevím to dvojí zemnění, to bych nedělal, to nelze spojit do jednoho bodu? 5S panelů nevím jestli při zimních teplotách vyhoví Voc tomu regulátoru. Chtělo by to datasheet k panelům. Asi bych to radši řešil včetně hromosvodu, nebo panely zemnit na základový zemnič, nebo co tam je. Dekuji. Bleskosvod bych samozrejme asi pak udelal, ale bohuzel nemam okolo domu zakopany zemnic, tak abych mohl vse pospojovat dohromady, takze to vypada na svod bleskosvodu zvlast v kazdem rohu domu, proste to bohuzel spojit nejde je tam hromada prekazek. Svody vychazi pak 16m od sebe na kazdem rohu s tim, ze je muzu spojit v zemi vzdy dve strany, Na kazdem rohu bych zakopal jednu nebo dve tyce pro jeden svod a jednu stranu domu propojil. A na jedne z tech stran to muzu pripojit v zemi jeste na zemnici tyc od rozvadece PE. Myslis, ze nebude problem, ze to pak nebude oddaleny bleskosvod, ktery jediny se pry muze delat? Ze bych to cele spojil i s hromosvodem dohromady? To by byla znacka ideal. S tim, ze vevnitr bych od tech Tx ochran to natahl na PE svorkovnici na vstupu do domu? V 5S zapojeni je to naprazdno 5x37,34V=186,7V, takze si myslim, ze v zime to bude OK je to skoro 34% rezerva.
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav
rva (1 days) 
Snad že měniče produkují dost tepla, což může být v létě problém nejen pro ně, ale i pro baterie.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetaJoule (1 days) 
Nikdo z nás neví, kde ta baterie je, k čemu je určená a podobně. Vlastně ví - kdyby sem jen nechodil blejt. Ale dobře, že jsi to téma načal, protože obecně platí, že ptát se člověk může skoro na vše, ale chytré poznámky teprve když ví... Inu - jsem idealista. Ta baterka patří sem: viewtopic.php?f=21&t=3844&start=40#p181525 A to teprve některým povolí svěrač až se dozví, že je to elektrárnička za 3 MCZK. Můře to mít i někdo doma, má často výpadky elektřiny a doma chová drahý nebo vzácný zvířata, kde potřebuje mít zajištěný trvale určitý podmínky (a když mu to pochcípá, tak může být škoda klidně i několik miliónů - nejenom finanční, ale například čas potřebný pro sehnání nových kusů, vyřízení potřebných povolení a podobně). Ano. To sice není tento případ (Bavorsko - poblíž Řezna, 5ti-člená rodina, otec AJťák s HomeOffice a servry doma) A Teslu má samozřejmě taky. A samozřejmě, že to bude referenční instalace. Jinak je to poblíž Řezna na venkově, ihned si mě odchytil jeden lokální řezník, že potřebuje UPSku pro chladírny. Protože to jaksi dostali doporučené (takový přátelský befehl) od svazu řezníků nebo cechu nebo co to je. To je sice také zajímavé, ale jiné téma. Trochu se obávám, že těch 1,3MCZK byl pro některé červený praporek a trochu jim vypla v hlavě aritmetika. "Já pořídil 14,4kWh za 52000". No fajn chlapče, ale už jenom ty BMS tady stojí 75700 CZK. A jeden šroub pod BMSku stojí mimochodem 230Kč.
FVE 17,22-33,6kW
ladik (1 days) 
A jakou máš roční potřebu energie?Když stavíš tak velké monstrum. Ahoj, spotreba domu je 19.5MW. Pred rokem jsem instaloval TČ, tak v cervnu po odectu uvidim o kolik se to zlepsilo.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
Franta2776 (1 days) 
Viete mi niekto poradit, cim nahrievat niekolko ton samotovych tehal z prebytkov ? AKu spiralu pouzit ak mam 5 menicov 230 V a mozem ich zatazit max. 1 - 1.5 kW jeden, aby este zvladali beznu spotrebu ? Aku masu tehal nahrievat jednou spiralou ako dat spitraly od seba ? Da sa obycajny priesok napr. 1.5 m pouzit ako izolacia a na ten piesok potom nejaku inu izolaciu ? Nejlepší dostupnou akumulační hmotou je voda.Dá se skladovat a hlavně odběr tepla regulovat podle potřeby. https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Brn ... 1_kapacita Do kg vody uložíš cca 4xtolik energie jako do železobetonu. https://e-konstrukter.cz/prakticka-info ... osti-latek
Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytavky
brumlak (1 days) 
Ahoj, zacnu stavet mensi domek, urcite bych drive ci pozdeji chtel FVE. FVE by byla mozna pristi rok, ale spis 2 -3 roky, proto zatim asi nema smysl resit nic konkretniho, za tu dobu muze byt posun technologicky, legislativni, nazorovy apod. Presto radeji uvedu par udaju. Domek je jednopodlazni pro 3, cca 120 m2, topeni TČ vzduch voda do podlahovky, tepelna ztrata cca 3,3 kW, sedlova strecha bez kominu sklon 27° VVJ a ZZS. FVE by mela poskytnout nejakou usporu a "zabavu", urcite (zatim) neresim sobestacnost. Chtel bych se tu poptat. Je tu plno zkusenych lidi, kteri maji ruzne typy FVE, probehlo urcite mnoho ruznorodych pokusu Soucasne predpokladam, ze vetsina davala FVE na jiz postaveny, pripadne starsi dum. Pripravu na FVE bych asi moc nemusel resit, ale jsem zvedavy a rad veci promyslim. Jsou nejake obecne clanky a popisy, jako ze udelat prostup ze strechy do technicke, pohlidat nosnot strechy a krytiny, dimenzovat rozvodnici a kabely a tak. Ale tady bych se urcite dozvedel konkretnejsi a praktictejsi tipy. Klidne ve stylu, kdybyste ted staveli dum, co byste udelali jinak nez ted mate, na co dat pozor, nejaka vychytavka, ktera se dodatecne spatne ci nakladne realizuje (ostatne se to nemusi ani tykat primo jen FVE . Jaky prostor obecne muze FVE zabrat v technicke mistnosti? Je to tak, ze nejake podlahove misto vicemene zaberou jen baterie? a ty se beztak stosuji na sebe, pokud to clovek nechce s bateriema predimenzovat? Opet se ptam spis co by kdyby, zda bych chtel baterie nevim, mozna jako UPS, preklenuti noci. Navic za ty 2- 3 roky pocitam s tim, ze je dost pravdepodobne poridit elektroauto. U elektroauta, krom pripravy na wallbox, nejake rady? U novostaveb je vetsinou rozvodnice v zadveri ci v technicke, je kvuli FVE jednoznacne, aby byla v technicke? Co spotrebice, je dneska nutne/zahodne se nad tim zamyslet pri vyberu? Asi ma smysl vyrazneji naddimenzovat akumulacni nadrz? Ma treba dnes smysl do zacatku uvazovat nad 1f vyrobnou a co tomu prizpusobit? Je treba neco uzitecneho, co chtit (nebo nechtit) pro pripojeni novostavby k DS (ČEZ)? Jak je to vubec s tim "chytrym" elektromerem, davaji ho az k FVE nebo ho aspon davaji uz pro novostavby, pokud by si clovek trebas nejak zazadal? FVE, domy, pozemky, uzivatele, vse je dosti variabilni, ale nejaka ta rada by se snad nasla Diky moc!
DYI BMS V4
kodl69 (1 days) 
přenosová rychlost by měla být 5k (ono to je ve skutečnosti 4k8) tj musíš vybrat ten správnej .hex 10k (9k6) umí až esp32, a nevím, jestli se to tam nějak nastavuje nebo je to autodetekce, ještě jsem to neměl čas otestovat. V tomhle byly jednodušší attiny841 programovaný přes avrdude a ISP. Pojistky byly přímo v názvu souboru. Tady je ukázka z diskuzního fóra diybms https://community.openenergymonitor.org ... s/22577/19 a mám dojem že skfree=mgx , stejně jako kodl1=kodl69 Galvanická izolace CANBUS: 2x TJA1052, propojeno RX-TX, TX-RX, 2x B0505s pro napájení a je hotovo. Nevidím v tom nic složitýho, akorát cenovka bude +- 500Kč, škoda, že to nikde není hotový, možná bych to raděj koupil hotový... Nechcete někdo z bujnosti udělat pár kousků pro komunitu? tohle mi přijde předražený https://www.tindie.com/products/perspic ... -isolator/ Další možnost je z desky odstranit SN65HV1050 , vyvést přímo RX, TX a +5V a dobastlit mezidesku s TJA1052a B0505s...
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rva (1 days) 
Pro inspiraci - v akumulačních kamnech to vypadá takto:
Venus GX
glottis (1 days) 
Nedalo mi to a zkusil jsem premalovat i tu MK3 (ve.bus) cast venus gx. Soucastky doma, deska z jlcpcb na ceste, programator koupeny a firmware jsme nasli. Drzte palce
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (1 days) 
Viete mi niekto poradit, cim nahrievat niekolko ton samotovych tehal z prebytkov ? AKu spiralu pouzit ak mam 5 menicov 230 V a mozem ich zatazit max. 1 - 1.5 kW jeden, aby este zvladali beznu spotrebu ? Aku masu tehal nahrievat jednou spiralou ako dat spitraly od seba ? Da sa obycajny priesok napr. 1.5 m pouzit ako izolacia a na ten piesok potom nejaku inu izolaciu ?
Deye hybridný menič
Dagus (1 days) 
I4 wifi to prodává, zkus poptat je.
FVE 17,22-33,6kW
beethowen (1 days) 
Pokud uzemníš konstrukci zvlášť, tak nahoře přepěťovka T1, příp. T1+T2. Potom ještě případně dole T2, pokud bude více než 10m vedení. Jinak neřešíš přímý zásah. Dále nevím to dvojí zemnění, to bych nedělal, to nelze spojit do jednoho bodu? 5S panelů nevím jestli při zimních teplotách vyhoví Voc tomu regulátoru. Chtělo by to datasheet k panelům. Asi bych to radši řešil včetně hromosvodu, nebo panely zemnit na základový zemnič, nebo co tam je.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Dagus (1 days) 
Ale tak on ten ve.direct nějakou kačku stojí a kus utp je skoro zadarmo navíc ten rj45 konektor je mechanicky odolnější než ten ve direct. Sám bych za 2x85A měnil hned ale já jsem již víc nemocen když jsem kupoval první 150/35A říkal jsem si, že ty 150/85tky koupí jen blázen a nyní mi připadají cenou v pohodě a sám nad nimi uvažuji. To samé jsem si myslel o 450/200 a když jsem viděl, že to má dc/dc oddělený, tak už tu cenu chápu a byla by to taky první volba na "HV" pole.
Vymena kolektoru za FV panely
PetrDubi (1 days) 
Jo, s trubicema to jde, ale s deskáčema jako má ve videu by to asi bylo horší.. Jinak je tam pěkný, jak přišli na ten pronlém s vyšší teplotou na kterou potřebovali nahřívat s těma kolektorama a že už při 65°C šel výkon prudce dolu. Já v létě když je vedro nemám problém nahřát i k 70°C, ale když nesvítí tolik nebo je venku chladnějí (třeba kolem 20-25°C), tak je problém nahřát na 65°C, ale těch 50°C v bojleru to dá (pokud není pod mrakem)..
DYI BMS V4
Martin_fio (1 days) 
Tak je něco špatně, odhaduji že nesedí rychlost v attiny1624, ale jist si nejsem. poblikává ale jsetli správnou rychlostí, to nevím a esp8266 s ESPControllerem jej nečte. Stránku vidím, ModulV4.5 v ní nevidím. konec z výpisu AVRDUDE: avrdude: verifying ... avrdude: 8360 bytes of flash verified avrdude: safemode: Fuses OK (E:FF, H:FF, L:FF) avrdude done. Thank you. Díky
FVE 17,22-33,6kW
Franta2776 (1 days) 
A jakou máš roční potřebu energie?Když stavíš tak velké monstrum.
Deye hybridný menič
LIX (1 days) 
Páni prosím neviete o oficiálnom distribútorovi pre deye meniče v európe? Kludne aj Polsko, Nemecko, Holandsko. Ide mi o to mať prístup k inštalatérskemu účtu, aby som vedel nastavovať menič aj cez vzdialený prístup. Kamoš si chce dať na svoju halu 10kW deye a postupne rozšíriť na viac paralelných kusov. Nechceme to riešiť cez podomových predajcov, keď že chce mať neskôr viac kusov. Majú firmu s vysokozdvižnými vozíkmi a radi by batérie nabíjali zo slnka, keď že pri tých MWh ich to môže v dnešnej dobe zrujnovať. Nejde o žiadny on grid, ani obohacovanie sa na niekom, tak dúfam že nijako neporušujem touto otázkou pravidlá, ak ano tak zmažem príspevok.
Vymena kolektoru za FV panely
Franta2776 (1 days) 
Já na jaře a na podzim 90trubicemi přes výměník topím do podlahy a v tuto roční dobu to stačí na vytápění celého domu.Voda do podlahy jde 25 st a nahoře nakolektoru je 45st.TUV ohřivám FV,je vidět,že do vysoké teploty ta termika dává podstatně menší výkon.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Diablo1st (1 days) 
Pri malých inštaláciách je to jedno či budeš mať VE.Can alebo VE.Direct. Výhoda VE.Can je, že ich môžeš reťaziť, takže z Cerba ide jeden RJ45 kábel do prvého mppt a následne z 1. mppt ide druhý RJ45 kábel do 2. mppt. Nemusíš ťahať 2 Ve.direct káble z Cerba ku každému mppt. Ak máš viac mppt už je to problém a určite by som šiel do Ve.Can. Btw. Existuje aj Cerbo-S GX, ktoré je lacnejšie, ale nemá niektoré vstupy, ktoré väčšina ľudí ani nevyužije.
Vymena kolektoru za FV panely
PetrDubi (1 days) 
Zajímavé video o ohřevu sezónního zásobníku tepla, od cca. čtvrté minuty je tam i o nabíjení pomocí termických panelů. Ale jinak doporučuju zkouknout celý. https://www.youtube.com/watch?v=z5HH0cViGaI
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
kigen (1 days) 
Kdyz bude mit zapojene i CERBO GX, jaka je jeste vyhoda toho, ze MPPT budou mit VE.Can?
Tepelna ztrata bojleru
microlan (1 days) 
ztráta 100W se mě zdá moc. To by znamenalo 2,4 kWh za den, což je téměř celá spotřeba bojleru. Podle výpočtu co tu byl dán odkaz, mě vyšlo nějakých 40W pro 80L boiler, což je necelá 1 kWh denně. Ale i tak je to hodně. Asi se poohlédnu po novém bojleru. Mám jen 2,2 kWp na střeše, takže klasická spirála je na hraně. Nechci trápit baterky, tak jsem dal před bojler autotrafo na 162V, potom jde do bojleru jen 1 kW. Relé spínám podle osvitového čidla s podmínkou která hlídá baterku. https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/13073/
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Diablo1st (1 days) 
Tak to potom zober 2x 150/70 VE.can (viem zohnať za 575€/ks) alebo rovno 2x 150/100 Ve.can (715€/ks). 150/85 (675€/ks) sa až tak neoplatí lebo je tam príplatok len 40€ oproti 150/100. Pre porovnanie 150/60 viem zohnať za 525€, ale tá už nemá VE.can, takže treba prirátať cca. 17€ za VE.direct kábel.
glottis (1 days) 
jdi do toho kdyz CAN tak dve 70ky a je to. Technicky chybu neudelas
FVE 17,22-33,6kW
ladik (1 days) 
Ahoj, konecne pro sebe zacinam stavet FVE s vykonem 17,22kW s moznym rozsirenim na 33,6kW s temito komponenty: - 3ks Victron MultiPlus II 5000VA - 4ks Victron SmartSolar 250/100 - 1ks Cerbo GX - 42ks Leapton 410W (10ks JIH 5s2P, 32ks ZAPAD 2x4S3P a 1x4S2P, zadne stiny, strecha valbova 16x16m ctverec - 36ks Leapton 410W (VYCHOD) - do budoucna - 10x Pylontech US5000 4,8kW (tady jeste uvazuji o jinych bateriich do racku, uvidime co se da sehnat, kdyby mel nekdo napad sem s nim, musi to byt ovsem do racku 60cm hloubky a kompatibilni s Victronem) Elektrarnu planuji jako ostrov, pozdeji jako hybrid s pricucavanim ze site a pripadne si to komunitne posilat pro sebe (za sve penize) jinam (az to schvali). Co mne ted trapi: Nemam hromoshod a diky vetsi plose teto strechy by musely byt jimace tak 2m na kazde hrane strechy kvuli valive kouli (jimac uprostred neprichazi v uvahu), tak o nem zatim neuvazuji. Napadlo mne tedy: - uzemnit konstrukci s FVE polem 16mm2 dratem a tycemi samostatne a netahat uzemneni skrz dum - na pude by samozrejme byla ochrana T2 jak ma byt (zmena prostredi) uzemnena take 16mm2 primo, tam kde je uzemneny hlavni domovni rozvadec - rozvadec na vstupu do domu bude mit nove (ted nemam nic) ochranu T1 Snad neplacam nesmysly. Tady jsou nakresy strechy:
Uzemnění bojleru
cipis (1 days) 
To pasivní jsem pravda přelétl, nicméně to furt nic nemění na tom, že bych to na to nezapojoval. Nikdo se neozval, krom toho, co jsem tehdy přeposílal ten prastarý článek, tak s tím asi zkušenost moc nikdo nemá. Krom teď kolegy, co tam napsal, že to vzdal. Pokračujme přímo tam: viewtopic.php?f=7&t=10736&p=199462#p199462
BAZAR Hybridni měnič
Migel (1 days) 
Nemas cenu a lokalitu!!
PepanV (1 days) 
Prodám jednofázový hybridní měnič GW5048-EM-5kW Měnič je použivaný jeden rok. Duvod prodeje je přechod na silnější třífazový měnič. Cena 27000Kč Lokalita. okr. Hodonin
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
dracekvo (1 days) 
To víš, musel bys číst A pochopit. T.j. přemýšlet. Když píšu, že to ještě není hotové, tak snad asi budou další informace jak to bude postupovat. Jestli ta fotka je nic neříkající, tak bych k neschopnosti číst a pochopit přidal ještě slepotu. Tak jako ten projekt musí být stavěný podle nějakého zadání, ne? Bys měl naopak ty pochopit, proč se tu vedou takové debaty. Hodně dohadům by se předešlo, kdyby se tu uvedli aspoň základní parametry zákazníka. A to jakou má spotřebu a jak je zhruba ta spotřeba rozložená v čase a co tím vlastně bude napájené. V případě třeba nějaké líhně/odchovny to může mít více ekonomických aspektů, než jen čistý výpočet ceny uložené kWh. Třeba v tom, že nyní je možné nepřijít o vejce díky nezávislosti na síti a pozbití nutnosti starat se o centrálu. Nebo třeba rybí sádky a podobně, kde je cena baterky nepodstatná vhledem k možnosti přijít o celý chov za statisíce. Nebo to třeba v takové kapacitě a výkonu měničů může sloužit pro překrytí čtvrthodinového maxima. A tam ty pokuty už jsou v jiných řádech jak současná krize za 6kč/kWh. Všichni tu řeší nějaký ekonomický smysl. Kolik vašich projetků mělo nějaký ekonomický smysl ještě před 2 roky zpátky? Navíc se tu bavíme o 3x victron 10VA a 80kWh baterce. Takže to asi těžko bude pro nějaké domácí použití. Tak je zbytečné řešit, že u vás doma by to udělalo 50 cyklů za rok. Pokud to pojede na 75% výkonu, tak baterky vydrží necelé 4 hodiny.
Bezúdržbová batéria Green Cell AGM33 12V 200Ah VRLA
Franta2776 (1 days) 
Najdi si návody od renomovaných výrobců Sonnenschien,Exide,Hopecke.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Raww (1 days) 
Ja odporúčam zobrať min. 150/60 lebo 150/45 má fyzicky menší chladič. 150/70 je rovnaký ako 150/60, 150/85 má znova väčší chladič ako 150/60 resp. 150/70. Pre 12ks 410Wp panelov by som zboral buď 1ks 150/100 alebo 2ks 150/60. Len pozor na prípadné rozšírenie! Veľa ľudí to vystrestalo, že miesto toho, aby priplatili 100€ za silnejší mppt zobrali taký aký potrebovali a potom keď sa (ne)plánovane FVE rozširovala museli kupovať ďalší mppt za viac ako 100€. Udelal bych to podobne. bud 2x 60 a nebo 1x 100. Ja bych treba chtel mppt s CAN a to je zase mppt minimalne 70 Dalsi vec je, ze kdyz pouzijes 2x 60, mas dva stringy a musis mit dvakrat prepetovky. Kdyz udelas 3s4p na jednu 100ku dasvas prepetovky jendou. Sam mam ted na jedne stovce 2kwp vychod, 2kwp zapad a 1kwp jih a je to uplne bez problemu. Prijdes o informace kolik dava kazda strana. Nemas pak redundanci na mppt Chce to trosku propocitat co se vyplati. Já chci jít cestou minimálně dvou MPPT, protože se jedná o dvě různě orientovaný plochy - viz. úplně první příspěvek, kde jsou i fotky... Asi přitvrdím, protože se mi zároveň líbí mít to propojené přes VE.Can. A navíc čistě hypoteticky, když bych přidával, tak bych dal ještě třeba ke každému stringu paralelně další 3 v sérii... A tímto by to šlo bez investice do dalších MPPT.
Axpert Max-komunikace RS485 s BMS JBD-AP20S003-P20S-200A
PetrDubi (1 days) 
Tak už to běží 5 dní v kuse a bez jediného výpadku (když by ESP přestalo pravidelně posílat informace do měniče, tak měnič nejdřív zobrazí chybu komunikace s BMS a po nějaké době bez nových informací vypne měnič). Regulace nabíjecího napětí vypadá že funguje dobře, když se nabije baterka (klesne proud), tak se přepne do floatu a tam se udržuje dokud neklesne SOC pod těch 98% a potom zase začne nabíjet na 55V (aby se dobila rychleji).
Uzemnění bojleru
glottis (1 days) 
To bude asi jinak. Elektroosmóza funguje na tom, že kladnější pól "vytlačí" vodu směrem k zápornějšímu. Proto se pospojují elektrody tím páskem a krmí zdrojem. Ty elektrody se běžně spotřebují/jsou sežrané, tak to asi někdo proto natáhl v nerezu. Pokud jsou spojené elektrody drátem a tohle je spojené na zem, tak to nemůže fungovat. To spojené určitě natvrdo není, v té zaasfaltované trubce ještě něco bude, asi na způsob chemického článku? Tak ostatně se to dá změřit, hardcore měření tu bylo vzpomínané, v náznacích, nikdo to tu natvrdo nenapíše. Tak teď to nechápu. Ty elektrody přece jsou spojené se zemí. Jinak by to nefungovalo, kdyby tam nebyl kontakt. Uzemněním se právě vlhkost ze zdí stahuje dolů do podloží k zemnící tyči. Ve zdech jsou díry, v nich elektrody. Elektrody jsou spojené nerezovým drátem 10mm a každé 4 metry je z tohoto průběžného nerez drátu svod dolů do zemnící tyče. Tyče v podlaze jsou asi 2,5 metru pod terénem. Svod mezi zemnící tyčí a průběžným drátem ze izolovaný v trubce a zalitý asfaltem. Takže vzniká potenciál mezi zdí nahoře (elektrodami) a zemnící tyčí pod podlahou. Rozdíl výšek zemnící tyč - elektroda může být 3 metry. Podle mě to musí být uzemněné až až. Pod sklepem byla hodně tmavá hutná zemina, v 1,5 metru už nastupovala voda. nene, fungovat to muze. V zemi a ve zdi jsou elektrody z jinych materialu a muzou byt opravdu spojene na kratko. Jine materialy ve zdi a v zmei delaji elektroclanek a ten proud pak mezi nima dela to co je potreba. Tomu se snad rika pasivni elektroosmoza. Muze se ale stat ze zem a zed ma opacny potencial a pak to vodu pry taha naopak do zdi Kdyz se tomu cche pomoct a mit jistotu kam ta voda pujde, nespoji se to na kratko ale napoji se tam zdroj a je to pak aktivni. Pry se to i kombinuje. Ze nejdriv na zdoj, pro urychleni a pak se to spoji a je to pasivni. Nedavno jsem na to zalozil vlakno, jestli ma nekdo zkusenost a nikdo se neozval Porad me to zajima
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
glottis (1 days) 
Ja odporúčam zobrať min. 150/60 lebo 150/45 má fyzicky menší chladič. 150/70 je rovnaký ako 150/60, 150/85 má znova väčší chladič ako 150/60 resp. 150/70. Pre 12ks 410Wp panelov by som zboral buď 1ks 150/100 alebo 2ks 150/60. Len pozor na prípadné rozšírenie! Veľa ľudí to vystrestalo, že miesto toho, aby priplatili 100€ za silnejší mppt zobrali taký aký potrebovali a potom keď sa (ne)plánovane FVE rozširovala museli kupovať ďalší mppt za viac ako 100€. Udelal bych to podobne. bud 2x 60 a nebo 1x 100. Ja bych treba chtel mppt s CAN a to je zase mppt minimalne 70 Dalsi vec je, ze kdyz pouzijes 2x 60, mas dva stringy a musis mit dvakrat prepetovky. Kdyz udelas 3s4p na jednu 100ku dasvas prepetovky jendou. Sam mam ted na jedne stovce 2kwp vychod, 2kwp zapad a 1kwp jih a je to uplne bez problemu. Prijdes o informace kolik dava kazda strana. Nemas pak redundanci na mppt Chce to trosku propocitat co se vyplati.
Pawel (1 days) 
Hloupí dotaz nemám s reg. zkušenost ale není to proud výstupní? Tak jak to Dagus napsal tak na reg. 150/70 by šlo připojit pole 9kWp a to se mě nějak nezdá. Klidně mě opravte.
Dagus (1 days) 
Ahoj reálně větší problém je ztráta peněz při výměně. Minimálně na tom ztratíš 3tis na reglu. Buď půjdeš formou přidat další 60A, nebo jeden větší. Osobně mám 2x60tku. Kdyby jsi měl víc směrů, nebo rozdílné zapojení 2S velké 2m a 3S malé 170cm panely jako já, tak to taky moc kombinovat nelze a je lepší dva mppt. Já mám na regl 150/60tr 3400Wp a není problém. Měnit bych chtěl za větší, ale kvůli přidání dalších panelů. Teploty jak říkají kluci já vůbec nemám, max bylo na chladiči myslím že 35°C a to bylo v létě. Nyní i když už jel skoro na max měl prd a to nemám ani ventilátor. Jen je přidělaný na betonovou stěnu a není jako u Vojty pod stropem nad multiplusama. 60tky jsem vybíral kvůli přepanelovaní, pak se musí jít až na 150/85. 150/70 bude jen nebržděná 150/60 dle vstupních parametrů. Ventilátor za mě klidně ano, ale jen jako doplněk pro lepší pocit (u Vojty jako daň za umístění ). 150/60tr Maximální vstupní zkratový proud FV panelů nesmí překročit hodnotu 50A, jinak může dojít k trvalému poškození. +150V max při -30°C třeba a to splňuješ ale jeden regl je málo kvůli vstupnímu proudu. 150/70 Maximální vstupní zkratový proud FV panelů nesmí překročit hodnotu 50A, jinak může dojít k trvalému poškození. 150/85 Maximální vstupní zkratový proud FV panelů nesmí překročit hodnotu 70A, jinak může dojít k trvalému poškození. 150/100 Maximální vstupní zkratový proud FV panelů nesmí překročit hodnotu 70A, jinak může dojít k trvalému poškození. Tady vidíš co je uvnitř a co brzdí software. Mají různé šasi myslím že to označují u 150/60 jako L a 150/85 a 100 jako XL a ma CAN navíc.
Bezúdržbová batéria Green Cell AGM33 12V 200Ah VRLA
Pavel.Z. (1 days) 
Ahojte, potreboval by som poradiť ohľadne Green Cell AGM33 baterie. Akým režimom by ste mi ju odporučili nabíjať pomocou regulátora MPPT EPever série XTRA 150VDC / 40A, prosím ? Tu prikladám info z návodu od batérie: Info o nastavení regulátora: Ja sa dost prikláňam za režim Gel, len nabíjacie napätie sa mi zdá malé. Alebo mám nastaviť na regulátore vlastné parametre a Ekvivalizáciu vynechať? Ešte jedna info. Mám dve sériovo, cize 24V.Ale ako je v návode pri systéme 24V ,,zdvojnásobte hodnoty,, to by nebol problém Ďakujem za každú radu. Pekný deň prajem
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Diablo1st (1 days) 
Ja odporúčam zobrať min. 150/60 lebo 150/45 má fyzicky menší chladič. 150/70 je rovnaký ako 150/60, 150/85 má znova väčší chladič ako 150/60 resp. 150/70. Pre 12ks 410Wp panelov by som zboral buď 1ks 150/100 alebo 2ks 150/60. Len pozor na prípadné rozšírenie! Veľa ľudí to vystrestalo, že miesto toho, aby priplatili 100€ za silnejší mppt zobrali taký aký potrebovali a potom keď sa (ne)plánovane FVE rozširovala museli kupovať ďalší mppt za viac ako 100€.
Raww (2 days) 
Jak tedy správně vybrat? Pokud tedy z výše uvedeného je teoretické maximum z panelů skoro 59A, je lepší zvolit 150/70 nebo rovnou 150/85? Na jednu stranu nechci věci provozovat na jejich limitech ikdyž se umít nějak o sebe postarat. Ale zase cena neskutečně vybíhá nahoru... Panely budou v zapojení 3S2P, parametry 410Wp, Vmp=31,2V, Imp=13,15A, Voc=37,2V, Isc= 14,01A . 2 stringy, 2x MPPT. Celkem 12 panelů.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
Mart (2 days) 
Jen mirne kuriozni je priklad co muze selhat na sklenene pojistce? Staci aby protekajici proud byl o nekolik radu vetsi, nez je dimenzovana, tavny dratek se odpari a opareny kov se napari na vnitrni stranu skla. Vysledkem je zrcadlove leskla pojistka, ktera vede elektrinu dal a "udrzi" radove vetsi proud nez je na ni napsano, protoze ten napareny kov je chlazen sklem a spatne se prepaluje. Proto se pro bezpečné aplikace používají pojistky plněné pískem. A jestli použiju procesor STM32 nebo ESP32, tak je to úplně jedno, protože je to pouze otázka spolehlivosti. Otázku bezpečnosti řeší HW navrh celku. Pro zájemce odkážu na úrovně SIL a systémy 2oo2 nebo 2oo3.
Solax X3-15.0 D modbus - zapis do Write Single Register
mstano (2 days) 
Ahojte, prosim o radu, stretli ste sa niekto s problemom zapisovat do Write Single Register nejake hodnoty cez RS485 - Modbus na Solax X3-15.0-D, citat registre mi idu, no zapis vracia insufficient receive address. Treba nastavit niekde nejake povolenie, alebo nejaky tip? Dakujem.
Konstrukce pro panely na šířku, na šikmé střeše
Soban (2 days) 
Samozřejmě pokud to nevychází skrz upevnění tak se to musí přizpůsobit to je jasné.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
kodl69 (2 days) 
8mm je to přes pouzdro, uvnitř je to méně než 1mm skla... A ani to není jistota, když z té nn strany pošleš přepětí, čip se přehřeje, pukne včetně toho skla a cesta je volná. Stejně to funguje zpátky z vn strany na nn, puklejch IR2110 a IR2104 už jsem viděl víc než dost... STM cube IDE jsme měl kdysi taky nainstalovaný, ale tohle už je na mě jako antiprogramátora moc, už jenom nadefinovat hodiny a funkce pinů je nad moje možnosti.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
rottenkiwi (2 days) 
Victron ked sa hreje na 55 *C na povrchu dava max. prud. .
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
rottenkiwi (2 days) 
NO ale tie moderne drivery maju 8 mm gap, tak to 1000 V asi nepreskoci. No a zase som sa nieco nove naucil: https://www.youtube.com/watch?v=WDp4XmmwEwc https://www.youtube.com/watch?v=UxgjE8XRxl8
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
vk_1 (2 days) 
Takže když budu trápit mppt250/100 a budu fakt chtít 100A do baterky, tak bez ventilátoru nemám šanci? jaký je doporučený umístění větráku? odsávat na prostředku chladiče, nebo se snažit odsávat nahoře, aby se zlepšila přirozená konvekce? nepřehřívají se i tlumivky zalitý pod krytem? Potom to tepklotní čidlo musí být nastavený tak na 30°C, to v létě v místě možnýho umístění mppt je i bez nějakýho dalšího ztrátovýho tepla... Podle mě záleží na umístění reglu. Já to mám v technické místnosti, bohužel nahoře pod stropem, i v noci tam je 26 stupňů. Přes den více. Když to má někdo ve sklepě, nebo v nevytápěné garáži, třeba to bude v pohodě. I tak ale nemám dobrý pocit, když na tom MPPT neudržím ruku. Takže z hlediska životnosti, čistě pocitově, mi k tomu ten větrák tak nějak sedí. Větrák spínám nad 35 stupňů, vypínám na 28. Fouká zepředu, mírně pod reglem, a funguje to dobře.
kodl69 (2 days) 
Takže když budu trápit mppt250/100 a budu fakt chtít 100A do baterky, tak bez ventilátoru nemám šanci? jaký je doporučený umístění větráku? odsávat na prostředku chladiče, nebo se snažit odsávat nahoře, aby se zlepšila přirozená konvekce? nepřehřívají se i tlumivky zalitý pod krytem? Potom to tepklotní čidlo musí být nastavený tak na 30°C, to v létě v místě možnýho umístění mppt je i bez nějakýho dalšího ztrátovýho tepla...
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
kodl69 (2 days) 
Atmega 328PB - tímnhle mě číňan dostal, když mi poslal tohle místo arduina nano. Avrdude si na to stěžoval, a já dlouho netušil proč, popis na procesoru nebyl moc dobře patrnej... Ohledně té bezpečnosti: já spíš věřím na HW řešení, procesor už v dané chvíli nemusí vůbec fyzicky existovat, když se prorazí mosfet, vezme ssebou budič a izolace neizolace, odšlahne to i procesor. U sitonu to obvykle končí zkratem DC napětí, protože když se prorazí jeden mosfet, tak ten druhej z polomostu ho rychle následuje . U střídače se mi stalo to, že po připojení napájení natvrdo (je tam banda elektrolytů, tak i s nějakým efektem) vznikla nějaká špička, která prošlahla LM2596HV (je do 60V) pro napájení 12V budičů (a posléze i 5V přes 7805), a za ním už nebyl žádnej transil, nic. Takže vybuchla 7805, procesor, budiče, komplet 4x7 irf135B203. A až skoro nakonec 160A gG pojistka... Proletělo kolem mě celkem dost bakelitu a kousků mědi... Od té doby vím, že i součástka za pár korun může zničit víc, než by jeden čekal. při rekonstrukci jsem použil jinej stepdown (do 100V) před kterým je 1R, kapacita a ještě 70V transil, další transil na 12V a nakonec i na 5V napájení. Ale stejně, jistota není nikdy. P.S je k něčemu dávat transily na gate mosfetů?
Konstrukce pro panely na šířku, na šikmé střeše
kodl69 (2 days) 
jo, ale jenom ve stropě. šikminy se dělají s jednoduchým roštem kolmo ke krokvím... To je analogies konstrukcí na panely, pokud děláš vodorovný profily, dáš si je kde chceš, svislý holt +- jenom na trámy.
Uzemnění bojleru
cipis (2 days) 
To bude asi jinak. Elektroosmóza funguje na tom, že kladnější pól "vytlačí" vodu směrem k zápornějšímu. Proto se pospojují elektrody tím páskem a krmí zdrojem. Ty elektrody se běžně spotřebují/jsou sežrané, tak to asi někdo proto natáhl v nerezu. Pokud jsou spojené elektrody drátem a tohle je spojené na zem, tak to nemůže fungovat. To spojené určitě natvrdo není, v té zaasfaltované trubce ještě něco bude, asi na způsob chemického článku? Tak ostatně se to dá změřit, hardcore měření tu bylo vzpomínané, v náznacích, nikdo to tu natvrdo nenapíše. Tak teď to nechápu. Ty elektrody přece jsou spojené se zemí. Jinak by to nefungovalo, kdyby tam nebyl kontakt. Uzemněním se právě vlhkost ze zdí stahuje dolů do podloží k zemnící tyči. Ve zdech jsou díry, v nich elektrody. Elektrody jsou spojené nerezovým drátem 10mm a každé 4 metry je z tohoto průběžného nerez drátu svod dolů do zemnící tyče. Tyče v podlaze jsou asi 2,5 metru pod terénem. Svod mezi zemnící tyčí a průběžným drátem ze izolovaný v trubce a zalitý asfaltem. Takže vzniká potenciál mezi zdí nahoře (elektrodami) a zemnící tyčí pod podlahou. Rozdíl výšek zemnící tyč - elektroda může být 3 metry. Podle mě to musí být uzemněné až až. Pod sklepem byla hodně tmavá hutná zemina, v 1,5 metru už nastupovala voda.
Konstrukce pro panely na šířku, na šikmé střeše
cipis (2 days) 
Ono to je jak se sádrošem, ten by měl mít také rošt do kříže ...
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
vk_1 (2 days) 
Já jen doplním, že MPPT od Victronu mají uvnitř čidlo teploty. A jakmile se teplota dostane nad 40 stupňů, začnou omezovat výkon. U mě například jsem měl 85A verzi, a omezovalo to často zhruba na 78A. Až po instalaci ventilátoru jsem se dostal trvale na maximum 85A. Že MPPT omezuje výkon, Victron nikde nehlásí. Nelze se dostat ani k hodnotám z toho interního čidla. Takže používám další čidlo, připevněný na chladiči, a tím ovládám ventilátor.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (2 days) 
A nebo jako kratka odpoved odkaz. https://www.st.com/content/st_com/en/ec ... afety.html Pro ESP... nic takoveho neexistuje. Z dobrych duvodu, nestaci ze soucastka ma nejakou funkci, ale ze si jeji funkci je vyrobce zatracene jisty. Prikladem z jineho soudku je brown-out. Je hezke ze v MCU neco takoveho je, ale vime jiste ze funguje? Nebo je to podobne jako u ATMEGA? https://electronics.stackexchange.com/q ... t-detector
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
FRSO (2 days) 
Vzit vykonejsi mppt muze (mozna) prinest vyhodu v zivotnosti. Kdyz ho nebudu honit az na meze vyrobce, nebude se tak hrat, mohl by vydrzet vic. Victroni mppt se bohuzel neda opravit. Ucinost mppt take byva lepsi nekde uprostred vykonu. Ne o moc ale o neco ano. Ano, to je správná úvaha, rezerva je ku prospěchu životnosti Mppt. Mám zprávy, že už některé nezalívají tou hmotou, takže se dají opravit. Už jsem jich koupil hromadu od 15 A do 100A, ale zatím makají všechny bez problémů.
glottis (2 days) 
Vzit vykonejsi mppt muze (mozna) prinest vyhodu v zivotnosti. Kdyz ho nebudu honit az na meze vyrobce, nebude se tak hrat, mohl by vydrzet vic. Victroni mppt se bohuzel neda opravit. Ucinost mppt take byva lepsi nekde uprostred vykonu. Ne o moc ale o neco ano.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (2 days) 
Pokud selze menic a pusti DC na vystup, tak to termostat (provozni ani havarijni) nemusi vypnout protoze jednoduse to oblouk propali. O realnem stavu pretlakovych ventilu si popovidejte s instalatery (zejmena tam, kde je tvrda voda). Bezpecnost je predevsim o spolehlivosti. Tedy ne o tom, ze jeden procesor funguje rok, ale ze diky provedenym opatrenim ma konstrukter jistotu ze doba mezi poruchami je radove vetsi nez miliony hodin. STM32 je navrzeny tak, aby (za pouziti dalsich opatreni, ST na to ma podporu, bohuzel z vetsi casti pod NDA) byl schopen i takove funkce. U ESP32 to nikdo neresil. A to vubec nemluvim o cinske kvalite vyroby. S ESP32 se me to nestalo, ale mam tu doma na policce 2ks ESP8266, kterym strasi primo z vyroby ve vezi a kazdemu trochu jinak. Takze NE, ESP cokoli neni soucastka ktere jsem ochotny sverit kriticky dulezitou funkci. Mimochodem ta veda o spolehlivosti neprisla do elektroniky z kosmickeho prumyslu (vypraveni o programu Apollo a pod), ale z chemickeho jako reakce na nekolik velkych havarii. Skoda ze normy nejsou verejne pristupne, zacal bych IEC 61508 Selhani jsem jiz mnoho videl, vcetne skoro neuveritelnych, nebo kurioznich. Jen mirne kuriozni je priklad co muze selhat na sklenene pojistce? Staci aby protekajici proud byl o nekolik radu vetsi, nez je dimenzovana, tavny dratek se odpari a opareny kov se napari na vnitrni stranu skla. Vysledkem je zrcadlove leskla pojistka, ktera vede elektrinu dal a "udrzi" radove vetsi proud nez je na ni napsano, protoze ten napareny kov je chlazen sklem a spatne se prepaluje.
rottenkiwi (2 days) 
NO ale bojler je nieco ine, ako MPPT + pseudosinus menic, bojler je predsa zariadenie, kde su dva termostaty a ak tie zlyhaju je tam ventil a este by sa dalo urobit nezavisle mechanicke prerusenie obvodu, pri vyssej teplote,ak 2 termostatyt nestacia. Ak zlyha komunikacia bojler <===> MPPT + menic, tak to proste vypne ? Ak si prejdem vsetky kniznice, alebo tie podozrive vylucim, tak aka je pravdepodobnost ze ESP32 zlyha, ked tie dolezite veci dam na jedno jadro a tie menej dolezite na 2-he ?
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Raww (2 days) 
Takhle mi to počítá program od Victronu: 1) pro MPPT 150/35 2) MPPT 150/45 3) MPPT 150/60
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (2 days) 
STM32 ma timer, ktery lze primo pouzit jako modulator s generovanim 4 signalu pro 4 tranzistory H mustku, vcetne deadtinme, HW blokovani a krmeni hodnot pres DMA. Periferie, ktera je primo z timto ucelem navrzena. ESP32 ma jen obecne timery, ktere se musi podeprit vetsim mnozstvim SW. STM32 ma daleko lepsi projekcni rizeni, takze neni problem ziskat napriklad duveryhodna errata nebo kompletni datasheet. ESP32 naproti tomu ma daleko vetsi mnozstvi nekontrolovaneho SW okolo Wifi, ktery se s aplikacnim SW muze ovlivnovat. A to jsou jen ty nejsnaze prezentovatelne rozdily. Poslednich par let delam SW s vlivem na bezpecnost a tam je i STM32 sam o sobe malo a musi se pridat hromada dalsich opatreni (HW i SW). A predstava boileru, ktery se nekontrolovane vari me nelaka. A kontrola "ak 80 us je nieco zle, tak vypnut privod." - to je princip watchdogu, ale ani to tu nestaci. Pro dnesni procesory nemusi ani reset znamenat opravdu reset (dlouhe vypraveni proc). Vypnout privod vypada lakave, ale ono neni moc jak nebo cim. PS: napajeni driveru horniho tranzistoru nabojovou pumpou samo o sobe zajistuje, ze se neudrzi zapnuty, ale zaroven kvuli millerovo kapacite muze byt nutne jine slozitejsi trvale napajeni (se zapornym napetim), kde uz to mozne je.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
PetrDubi (2 days) 
A co připojit v obýváku místo toho didpleje tvoje udělátko a přidat k němu displej? Budeš mít data jak v HA, tak je uvidíš v obýváku, stačí doplnit displej a dát to do nějaký pěkný krabičky.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
rottenkiwi (2 days) 
A preco sa STM nezasekne a ESP32 zasekne ? Potom to treba riesit tak, ze ak 80 us je nieco zle, tak vypnut privod. Predsa je tam Brownout detection alebo dam tri DMA buffre, ide to aj u ESP32 , neviem, ale mne sa za 10 mesiacov nesekol a zvlada aj displeje, aj BLE, aj HTML/AJAX server, aj hrat hudbu a este aj riadit MPPT. Problem bol s Dallas, tak som to musel dat na 2. jadro.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
kigen (2 days) 
Tak ta 35 ma napsany , ze dokaze prenest 2000W a ten jeho string se tak nejak bude prece tay pohybovat. A jako zacatecnik se tedy jeste zeptam proc nevzit tu 45 ale az 60.ta 45 dokaze prenest 2500w a to ten jeho string ani nema. Záleží, jaké bude mít baterky. Například pokud máš Pylontech, tak jsi typicky na 49V. 49 * 35 není 2000. Jestli si pamatuju správně, bude mít 6 * 410 Wp. Při podmínkách, co byly dneska, by mu to dávalo ve špičce 3000W. Tak jestli by mu to dalo dnes 3000w, to je to, co mne zatim unika, protoze panely na strese jeste nemam. Ale i tak po precteni tady jinych vlaken si myslim , ze 60 uz je vyhozeny peniz v jeho pripade.
BAZAR Lisovací oka 50 mm2
Lubik (2 days) 
Vše prodáno ,možno smazat.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
vk_1 (2 days) 
Tak ta 35 ma napsany , ze dokaze prenest 2000W a ten jeho string se tak nejak bude prece tay pohybovat. A jako zacatecnik se tedy jeste zeptam proc nevzit tu 45 ale az 60.ta 45 dokaze prenest 2500w a to ten jeho string ani nema. Záleží, jaké bude mít baterky. Například pokud máš Pylontech, tak jsi typicky na 49V. 49 * 35 není 2000. Jestli si pamatuju správně, bude mít 6 * 410 Wp. Při podmínkách, co byly dneska, by mu to dávalo ve špičce 3000W.
kigen (2 days) 
Jako novacek nechapu proc tady pocitas s proudy, Tri panely ti v serii daji kolem 90voltu, takze ty na vstupu nikdy nebudes mit ani 30 amper a regulator snese na vstupu az 40A, navic kazdej string ti jde z jine svetove strany. Myslim si, ze ty 150/35 jsou idealni pro tvuj vykon panelu. Kdyz tak muzes jeste vzit 150/45, ale podle mne je to zbytecne. jinak je tady nekolik vlaken kde se podobnou veci borci zabivaji a kdyz si to prectes prijdes na to , ze ta victronacka aplikace je vcelku naprd, jen to cloveka mate. 150/35 ho strašne ořízne na proudu do baterek. 35 * 50 = 1750W max. A když se regl zahřeje, může se to snížit na 1500W. Za mě je 150/60 OK. Jen bych teda vzal jeden 150/100, na budoucí rozšíření Tak ta 35 ma napsany , ze dokaze prenest 2000W a ten jeho string se tak nejak bude prece tay pohybovat. A jako zacatecnik se tedy jeste zeptam proc nevzit tu 45 ale az 60.ta 45 dokaze prenest 2500w a to ten jeho string ani nema.
vk_1 (2 days) 
Jako novacek nechapu proc tady pocitas s proudy, Tri panely ti v serii daji kolem 90voltu, takze ty na vstupu nikdy nebudes mit ani 30 amper a regulator snese na vstupu az 40A, navic kazdej string ti jde z jine svetove strany. Myslim si, ze ty 150/35 jsou idealni pro tvuj vykon panelu. Kdyz tak muzes jeste vzit 150/45, ale podle mne je to zbytecne. jinak je tady nekolik vlaken kde se podobnou veci borci zabivaji a kdyz si to prectes prijdes na to , ze ta victronacka aplikace je vcelku naprd, jen to cloveka mate. 150/35 ho strašne ořízne na proudu do baterek. 35 * 50 = 1750W max. A když se regl zahřeje, může se to snížit na 1500W. Za mě je 150/60 OK. Jen bych teda vzal jeden 150/100, na budoucí rozšíření
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (2 days) 
V principu je to myslene tak, ze primo tim procesorem, ktery ridi menic. Nejde to primo za chodu, musi se zastavit alespon na dobu prenastaveni, aby driver reagoval na I2C musi byt zablokovan a zaroven se vybere, ktery driver se nastavuje signalem rizeni vystupu. A ESP32 bych na rizeni menice nepouzil ani nahodou.Chce to procesor, na jehoz modulator je 99.99% spolehnuti a to tyhle cinske hracky nejsou. Predstav si, co se stane, kdyz se modulator zasekne a mustek zustane sepnuty pres uhlopricku. V ten moment je cele DC napeti na vystupu jako DC a termostat to DC nevypne ale klidne muze prohoret. Ja mam v rizeni STM32L412 a k tomu ESP32, ktery ale ridi jen display a komunikaci na monitoring.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
kigen (2 days) 
Jako novacek nechapu proc tady pocitas s proudy, Tri panely ti v serii daji kolem 90voltu, takze ty na vstupu nikdy nebudes mit ani 30 amper a regulator snese na vstupu az 40A, navic kazdej string ti jde z jine svetove strany. Myslim si, ze ty 150/35 jsou idealni pro tvuj vykon panelu. Kdyz tak muzes jeste vzit 150/45, ale podle mne je to zbytecne. jinak je tady nekolik vlaken kde se podobnou veci borci zabivaji a kdyz si to prectes prijdes na to , ze ta victronacka aplikace je vcelku naprd, jen to cloveka mate.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
rottenkiwi (2 days) 
A co na to treba ? Staci EPS32 s I2C a preprogramujem to ? Alebo aj za chodu zariadenia ?
MUST 5kW/48v
tRp (2 days) 
Jsou i programy pro Win, ktere to umoznuji. Misto origo SW pro menic spustis SW, ktery umi MODBUS. Az budu u druheho PC, dam Ti sem nazev odzkouseneho programu, pokud nebude nekdo rychlejsi nebo muzes pohledat na netu. Na druhem NTB jsem nasel nainstalovano https://github.com/ClassicDIY/ModbusTool a https://automatizace.hw.cz/qmodmaster-testovaci-programek-pro-modbus-rtutcp.html tak muzes opatrne vyzkouset - ( zmenu parametru pres MODBUs jsem ale nezkousel, jen cteni ) hlavne si opsat original hodnoty
Konstrukce pro panely na šířku, na šikmé střeše
kodl69 (2 days) 
Ono totiž není zrovna trám tam, kde by byl potřeba, proto ty vodorovný "meziprofily".
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Raww (2 days) 
Tak budu muset přehodnotit výběr MMPT Svojí neznalostí jsem zvolil MPPT 150/35 pro kombinaci s panely 6x Canadian Solar 410 Wp CS6R-410MS BW, zapojení 3S2P. Ty mají Voc=37,2V, Isc=14,01A. Takže jsem si zkontroloval, že nepřekročím při -25°C napětí (130,6V), ale již jsem chybně nedořešil proud, který jsem počítal nejhůře 14,01A. Ale přitom vychází na 29,4A jedné sekce (3S1P) při -25°C. Kdybych tedy použil 150/35A tak by mě MPPT ořezávaly na 35A a vůbec bych nevyužil potenciál druhé sekce. Budu tedy muset jít do MPPT 150/60, protože při -25°C je V=130,6V a proud 58,8A. Přepočítáno dle Victroňáckýho počítátka Z toho plyne dotaz - v kombinaci 2x MPPT 150/60 bude tedy max. nabíjecí proud 2x58,8A=117,6A. Článek LiFePO4 134Ah má katalogově max. nabíjecí proud 134A/1C. Bude to pro baterii v pohodě Něco mi tu nesedí v těch výpočtech, budeš mít celkem 6 panelů 410Wp, 3S2P ,, to je 2460Wp na systém 48V. To ti stačí jeden ten 150/60, ten má tušÍm vstupní proud max 35A. Asi to budeš mít 2x6ks panelů, takže 2ks MPPT. jj, počítám 2x stringy 6ks panelů 3S2P, tedy celkem 12ks
Konstrukce pro panely na šířku, na šikmé střeše
Neo (2 days) 
A proč tak složitě? Je přece jedno jak to dá...... Je úplně jedno zda bude mít profily vodorovně nebo svisle, tak stejné když je bude mít vodorovně může panely upevnit taky svisle i vodorovně.... Samozřejmě jak bude mít profily vodorovně a panely taky tak je musí dát blíže k sobě takže pouze větší spotřeba materiálu. Jedno to není, zkus přemýšlet
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
Solarnoob (2 days) 
AKy problem je vycitat tie data cez ESP32 a cez BLE to poslat na sparovane ESP32 + OLED alebo iny displey ? https://www.youtube.com/watch?v=biUtgjlAN9k Žádný. ale toto se tu neřešilo. Mám instalovaný MT50 a současně jsem chtěl využívat posílání dat do HA za využití toho co už mám doma hotové. A s tím co jsem vymyslel to asi nejde. Takže budu používat bud jedno nebo druhé. peníze čas už do toho vrážet nechci.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (2 days) 
Slozite je to jen na pomery teto velikosti driveru a to krome datasheetu je tam jeste extra dokument popis tech I2C registru. Ovsem krasa tohoto pristupu je paradoxne u teto "seriove vyrobe prototypu" v tom, ze neni nutne znat vsechny parametry dopredu a daji se zmenit "kliknutim mysi".
Deye hybridný menič
moiko (2 days) 
Update. Cinan poradil opatovny reset do vyrobnych nastanevi a nanovo to nakonfigurovat. Cez vikend sa celkom dalo a tak som sa s tym trosku pohral. Zohnal som aj dake baterie na testovasnie. A zrazu vsetko ide ako ma. Skusal som to ako s bateriami, tak aj bez nich.
BAZAR BMS Liion 14S 150A
avionic (2 days) 
Prodám novou BMS 14S Li-ion (48V), vybijeci proud 150A nabijecí 75A. BMS je nová, nikdy připojená z nerealizovaneho projektu. Osobní předání okr. Kladno/Praha, případně pošta. Cena 1600,- Kč tel. 724530888
BAZAR Prodám měnič Carspa PX1200-12
pkocik (2 days) 
Snížení ceny na 4000 Kč vč. dopravy Zásilkovnou.
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
FRSO (2 days) 
Tak budu muset přehodnotit výběr MMPT Svojí neznalostí jsem zvolil MPPT 150/35 pro kombinaci s panely 6x Canadian Solar 410 Wp CS6R-410MS BW, zapojení 3S2P. Ty mají Voc=37,2V, Isc=14,01A. Takže jsem si zkontroloval, že nepřekročím při -25°C napětí (130,6V), ale již jsem chybně nedořešil proud, který jsem počítal nejhůře 14,01A. Ale přitom vychází na 29,4A jedné sekce (3S1P) při -25°C. Kdybych tedy použil 150/35A tak by mě MPPT ořezávaly na 35A a vůbec bych nevyužil potenciál druhé sekce. Budu tedy muset jít do MPPT 150/60, protože při -25°C je V=130,6V a proud 58,8A. Přepočítáno dle Victroňáckýho počítátka Z toho plyne dotaz - v kombinaci 2x MPPT 150/60 bude tedy max. nabíjecí proud 2x58,8A=117,6A. Článek LiFePO4 134Ah má katalogově max. nabíjecí proud 134A/1C. Bude to pro baterii v pohodě Něco mi tu nesedí v těch výpočtech, budeš mít celkem 6 panelů 410Wp, 3S2P ,, to je 2460Wp na systém 48V. To ti stačí jeden ten 150/60, ten má tušÍm vstupní proud max 35A. Asi to budeš mít 2x6ks panelů, takže 2ks MPPT.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
kodl69 (2 days) 
sem se díval na datasheet těch eice driverů, to je složitý jak mlátička...
Malá 1f FVE s Victron Multiplus II
Raww (2 days) 
Tak budu muset přehodnotit výběr MMPT Svojí neznalostí jsem zvolil MPPT 150/35 pro kombinaci s panely 6x Canadian Solar 410 Wp CS6R-410MS BW, zapojení 3S2P. Ty mají Voc=37,2V, Isc=14,01A. Takže jsem si zkontroloval, že nepřekročím při -25°C napětí (130,6V), ale již jsem chybně nedořešil proud, který jsem počítal nejhůře 14,01A. Ale přitom vychází na 29,4A jedné sekce (3S1P) při -25°C. Kdybych tedy použil 150/35A tak by mě MPPT ořezávaly na 35A a vůbec bych nevyužil potenciál druhé sekce. Budu tedy muset jít do MPPT 150/60, protože při -25°C je V=130,6V a proud 58,8A. Přepočítáno dle Victroňáckýho počítátka Z toho plyne dotaz - v kombinaci 2x MPPT 150/60 bude tedy max. nabíjecí proud 2x58,8A=117,6A. Článek LiFePO4 134Ah má katalogově max. nabíjecí proud 134A/1C. Bude to pro baterii v pohodě
Konstrukce pro panely na šířku, na šikmé střeše
Soban (2 days) 
A proč tak složitě? Je přece jedno jak to dá...... Je úplně jedno zda bude mít profily vodorovně nebo svisle, tak stejné když je bude mít vodorovně může panely upevnit taky svisle i vodorovně.... Samozřejmě jak bude mít profily vodorovně a panely taky tak je musí dát blíže k sobě takže pouze větší spotřeba materiálu.
GreenBonO a fázová regulace
Brbla (2 days) 
Možná poradím. Ze začátku jsem také nějakou dobu bojoval s měřením napětí baterie (připínal jsem a odepínal). Zjistil jsem, že díky velkému vstupnímu odporu měřícího prvku GBO (asi dobrej operák) zustane na něm napětí báječně dlouho (hlavně při odpojení baterie) a musim tomu trochu pomoct. Pomohl odpor 1K mezi Udc a _I_ (10K nepomohlo).
Konstrukce pro panely na šířku, na šikmé střeše
Neo (2 days) 
Moje řešení Vodorovně na střešní háky profil https://www.ehlinik.cz/hlinikovy-jekl-4 ... 00101.html nařežou délky co potřebuješ, na to svisle profil https://www.ehlinik.cz/solar-40x40-econ ... 00101.html Krajové "Z" příchytky i "omega" příchytky nařežou taky. Spojovací materiál tady: https://www.akros.cz/
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
rottenkiwi (2 days) 
AKy problem je vycitat tie data cez ESP32 a cez BLE to poslat na sparovane ESP32 + OLED alebo iny displey ? https://www.youtube.com/watch?v=biUtgjlAN9k
Solarnoob (2 days) 
a sakra. kdyz se nad tím zamyslím tak má PetrV2 asi pravdu. obě věci vlastně vyčítají. a jako mastři mají stejné napětové úrovně, tedy pak at jeden master vysílá jak chce tak se na sbernici nic nedeje, protoze to rusí ten druhy master. Taky me taky mohlo napadnout. diky. doměnku potvrzuji,kusem kodu z "samo doma" krabicky - je to "Master" #include <ModbusMaster.h> #include <ESP8266WiFi.h> PS a tak se mi ten display v obyvaku libil. Holt zustanu u mobilu s HA
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (2 days) 
Ktory z budicov je lepsi ? https://www.mouser.sk/datasheet/2/609/a ... 121688.pdf https://www.mouser.sk/datasheet/2/196/I ... 953545.pdf https://www.mouser.sk/datasheet/2/609/A ... 121879.pdf Nejlepsi je ten, co se da bez problemu sehnat dnes i zitra Na prototypu mam 1ED3491MU12M (aktualne beznadejne nedostupne) a do pristiho uvazuji o 1ED3890MU12M (totez s I2C nastavenim, mas jej na seznamu). Nicmene ADUM4135 take vypada pouzitelne.
Uzemnění bojleru
Janulka (2 days) 
Kde byl původní bojler, už jsem to zapomněl? Ten uzemněný byl nebo ne? Jestli ano, tak to propoj takhle, když je všechno okolo moc práce, moc bordelu, moc komplikací. Ten žb sloup, tak je snad dutý, ne? Přece nezalili kabely do betonu, to by byla neskutečná blbost, stačí pohyb a trhlo by se to. Původní bojler je ještě v koupelně. Uzemnění je tam jen z připojeného kabelu z HDO (zž vodič 2,5mm2), žádná svorka tam není. U nového dražického s dvěma patronami je vzadu zemnící šroub. Potrubí je 8 metrů k bojleru pozinkované trubky, pak od bojleru 3 metry plastové trubky, pak 2 metry kovové a pak 2 mety plast. Divočina Ani se neptej proč. Nevím. Jsou tady divné věci. A jo, elektrika je v půlce baráku nová v mědi, část je v hliníku a elektrorozvaděč je v železobetonu sloup monolit, je to zalité vcelku, drží stropy.
MUST 5kW/48v
bokser01 (2 days) 
U nás dnes humus počasí... Během dopoledne začalo intenzivně sněžit, to pokračovalo až do oběda... Pak vysvitlo slunce a sníh z panelů šel rychle dolů. Myslel jsem, že dnes baterku už nedobiju Nakonec se téměř nabila a pěkně to dnes cvičilo s MPPT...
Uzemnění bojleru
Janulka (2 days) 
Elektroosmóza funguje na tom principu, že ty elektrody ve sklepě jsou na kladnějším potenciálu než zem. A že ti to teď funguje znamená, že nejsou spojené se zemí!!! Normálně je na nich plus vůči zemi, malinkatý zdroj. Tak teď to nechápu. Ty elektrody přece jsou spojené se zemí. Jinak by to nefungovalo, kdyby tam nebyl kontakt. Uzemněním se právě vlhkost ze zdí stahuje dolů do podloží k zemnící tyči. Ve zdech jsou díry, v nich elektrody. Elektrody jsou spojené nerezovým drátem 10mm a každé 4 metry je z tohoto průběžného nerez drátu svod dolů do zemnící tyče. Tyče v podlaze jsou asi 2,5 metru pod terénem. Svod mezi zemnící tyčí a průběžným drátem ze izolovaný v trubce a zalitý asfaltem. Takže vzniká potenciál mezi zdí nahoře (elektrodami) a zemnící tyčí pod podlahou. Rozdíl výšek zemnící tyč - elektroda může být 3 metry. Podle mě to musí být uzemněné až až. Pod sklepem byla hodně tmavá hutná zemina, v 1,5 metru už nastupovala voda.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
atom (2 days) 
Polemiky o tom jestli se to ekonomicky vyplatí nebo nevyplatí jsou bezpředmětné, když tu nikdo neví, k čemu to majitel bude využívat. Jako baterka je to pěkná, články trochu dražší, ale to Winstony byly vždycky. Jestli majitel třeba pěstuje světlomilné rostliny, tak to může být ekonomicky výhodné a zároveň diskrétní řešení narozdíl od hlučného agregátu nebo ČEZu, který moc řeší nestandardní odběr el.energie. Panely na střeše, už má dnes každý jouda.
Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?
Slavek77 (2 days) 
Tak to potom jo. Přesněji BMS na bateriích mám, ale používám je jen k monitorování napětí na jednotlivých článcích. Do budoucna asi, budu i propojovat s měniči. Každopádně teď by bylo fajn, kdyby šlo SOC nějak vypnout, protože mám baterie nabité na 50,7V a SOC ukazuje 65%. Potom mám napětí 52,9V a měniče jsou do Float.
MUST 5kW/48v
TomHC (2 days) 
Možno nie celkom k téme, ale dávam aktuálny screen z pečenia zemiakov, čo to robí s baterkou
Konstrukce pro panely na šířku, na šikmé střeše
Miyuki (2 days) 
Zdravím, chci se zeptat, potřebuji na střechu dát panely na šířku, po třech nad sebe. Jinak se tam bohužel žádný rozumný počet panelů nevejde. Můžou být profily připevněné na háky i svisle, nebo je v tom nějaký problém? Nebo máte nějaké jiné řešení?
GreenBonO a fázová regulace
Kostěj (2 days) 
Příklad: Mám nastaveno max. napětí dobíjení na měniči 54,2V, kterých měnič dosáhnl a GBO v tu chvíli ukazuje 53,9V, nastavím tedy napětí dobité baterie v GBO 53,7V (aby mělo GBO a měnič k dispozici určitý rozsah regulace) a vše pak funguje....Přijdu druhý den a baterie má 54,2V a vytěžování nejede => zjistím, že GBO HMI nyní ukazuje 53,6V, Asi bych si udělal tabulku: čas, napětí vstup1, napětí vstup2, napětí výstup, napětí v greenbonu. Až tam bude 10 řádků, požádal bych p. Trochtu o stanovisko. Může to být vadný kus. Je to připojeno přímo na svorky baterie? Voltmetr je spolehlivý?
Správné zacházení s LIFePO4
Lubik (2 days) 
Zkusím objednat napěťovou referenci a porovnat s mým Agilent 34401A Kalibraci měl v 2017
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
rottenkiwi (2 days) 
Ale mame, lebo ked das velke pole, tak to baterku dobije aj ked je zamracene. Alebo sa dohodne so susedom, ktory ma 5 kWh baterku a budu si pomahat.
Zapojení různých panelů??
Tomka (2 days) 
Děkuji moc za odpověď..
SmartEvse + ESP + pzem-004t
stevoh6 (2 days) 
Ahojte, mam postaveny SmartEvse wallbox s tymto firmwarom (https://github.com/serkri/SmartEVSE-3) bez sensorboxu. Udaje o spotrebe domu mam z FVE smartmetra dostupne v Home assistante a tie zasielam do evse pomocou API. Avsak chcel by som stabilnejsie prepojenie pomocou modbus komunikacie, nemate niekto s tym skusenosti? Mam tiez ESP32 s esphome firmwarom a meranie "spotreby" s pzem-004t. Ako to rozumne jednoducho spravit? Programovat viem, len mi chyba nejake zasvatenie do problematky, kde co ako. Modbus je pre mna trochu neznamy este. Dik.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
Franta2776 (2 days) 
Ked ta baterka urobi 300 cyklov rocne, tak vychadza cena 3 CZK za kWh. Mne by napr. vydrzala na 32 dni v zime a mohol by som piect chleba, aj ked prsi alebo je hmla. Plus ak by bolo pocasie 7 dni tma 1 den slnko a poriadne pole panelov, tak by som vobec nepotreboval drevo. Nedaju sa porovnavat tvrde LFP, ktore urobia 3000 - 5000 cyklov do poklesu na 80 % a makke LFP, ktore daju aj 8000 - 9000 cyklov. V Čechách nemáme 300 slunečních dnů za rok,aby jsi ,měl čím nabít. 300x80=24000kWh za rok přes baterii
OpenEVSE wallbox/nabíječka
stevoh6 (2 days) 
@Mojm10 prosim ta vies hodit znova odkaz ako vyzera tvoja nabijacka? Dik.
Správné zacházení s LIFePO4
rottenkiwi (2 days) 
Keby sem niekto dal podobny graf, so 4 - 5 roznymi konstantnymi prudmi pre EVE, REPT, CATL, CALB, BYD, ... a ine LFP, tak bys sme zistili, co maju vnutri, aku katodu, anodu, sol a rozpustadlo. .
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
rottenkiwi (2 days) 
Ked ta baterka urobi 300 cyklov rocne, tak vychadza cena 3 CZK za kWh. Mne by napr. vydrzala na 32 dni v zime a mohol by som piect chleba, aj ked prsi alebo je hmla. Plus ak by bolo pocasie 7 dni tma 1 den slnko a poriadne pole panelov, tak by som vobec nepotreboval drevo. Nedaju sa porovnavat tvrde LFP, ktore urobia 3000 - 5000 cyklov do poklesu na 80 % a makke LFP, ktore daju aj 8000 - 9000 cyklov.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
rottenkiwi (2 days) 
Aj podla mna je to vyborne , ja nez sa dostanem k PCB, tak to potrva roky.
cipis (2 days) 
No, a teď ještě teda pošli to něco ke smíchu Já myslím, že tohle je úplně jiný level, než co sem napostoval asi tehdy posilněný ZdZ
jdobry (2 days) 
Tedy ja jsem to sem davat nechtel, protoze je to hodne prototypovy stav ale vypada to ze se tu zacina schazet vybrana spolecnost, tak at se mate cemu zasmat. Zejmena si vsimnete zobrazovaci jednotky s wifi povesene na dratu, umelelecky umisteneho odrusovaciho filtru (proze sinus filtr dela sice krasny sinus, ale nezabrani souhlasnemu ruseni) zapojeny bezdratovy debugger (pro ARMy treba STM32, mimochodem skvely), mistrna pece venovana ucesani dratu a jako zlaty bod krystalovy oscilator na zadech (nejedna chybicka se vloudila). https://photos.app.goo.gl/KxfpXXJWdJa1ZQRh7 A uz ted je prakticky jiste, ze druhy prototyp bude na jinem upravenem PCB a pridanou moznosti osadit zvysovaci cast menice (a tim vyuzit string panelu mensiho napeti bez zmeny topneho telesa, ktere u nekterych boileru neni mozna, ne kazdy ma idealni drazice suchou jimku)
Zapojení různých panelů??
cipis (2 days) 
Není důvod, ty rozdíly hodnot jsou nepatrné.
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
cipis (2 days) 
Tím terminátorem to nebude, nejspíš, jak píše kolega. On ten displej neumí ani víc epeverů, je to prostě jednoúčelová krabka na jeden regulátor.
PetrV2 (2 days) 
Příčin asi může být více, ale řekl bych, že problém bude to, že máš na sběrnici 2 mastery - tvoje udělátko a ten displej, což bude zlobit. Tedy předpokládám, že ten displej se bude chovat jako master. Já používám jako displej jakýkoli šrotový mobil s nainstalovanou Home Assistant Companion a neukazuje to jen data z traceru, ale dá se tím pak třeba i rozsvítit Na komunikaci používám krabičky od PUSR IoT, RS485 na ethernet, v transparentním modu (tedy krabička nedělá Modbus RTU, to dělá HA). Funguje to perfektně. A co se týká sběrnic, nakonec jsem to vyřešil nákupem krabičky N540 od PUSR, která má 4 RS485 porty. Vyřešily se tím všechny komplikace např. rozdílný baudrate, věci, které sice mají RS-485 port, ale nekomunikují protokolem Modbus. Krabičky od PUSR na Alí, je tam přímo firemní store, doručeno za 2 dny DHLkem, doporučuji.
Solarnoob (2 days) 
Ha, asi jsem to našel. jestli dobře koukám, tak obě desky mají na sobě zakončovací odpor. Takže ho u jednoho vyndám a snad se to rozeběhne.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetrDubi (2 days) 
No aby som ako sukromna osoba dal 1.3M za baterku, tak by som ocakaval, ze so mnou preklenie zimu. Nesmíš na to holt koukat pohledem svých potřeb a možností Byl jsem před více než dvaceti lety v domech, který stály i 60 mega (soukromé rodinné domky) a běžný člověk by neměl v té době problém nechat si postavit obdobně velký dům klidně za 3-5 milionů. Dělal jsem něco na rodinném domku (opravdu domku se zastavenou plochou kolem 200 m2), kde jenom hrubá stavba stáva přes 20 mega. Dělal jsem i u majitele papoušků, který nechal pro dva velký papoušky udělat venkovní voliéru s vnitřním vyhřívaným zázemím, za který by se nemusela stydět menší zoo a tenkrát se cena blížila k milionu (například mříže s příčkama z 2 cm železa a všechno pozinkované). A to všechno před minimálně 20 lety, takže kdyby jsi to přepočítal na dnešní ceny, tak ta baterka za 1,3 mega vlastně není nic drahýho a pokud to někdo potřebuje nebo chce a má na to, tak ať si to pořídí. Já bych třeba zase nedal 10 tisíc za láhev dobrého drahého vína, ale to neznamená, že se nenajdou lidi, kteří na to mají a to víno si koupí. Stejně jako si někdo koupí třeba Ferrari na to, aby se s ním občas jel projet - a to se ti fakt nikdy nijak nevyplatí, je to prostě radost
HDO + Wattrouter
jkl2n (2 days) 
Ahojte, viete mi prosim napisat, nakreslit, ako pripojit HDO do Wattroutra? Je to tak, ze HDO je len spojenie Nulaku a pomocou 230V RELE a L1 fazy budem ovladat toto rele? Cize spojenie GND na Wattrouter? Resp. co je v kabli od hodin (SSE), vacsinou ide o 3x1,5 kabel. Diky za info.
Zapojení různých panelů??
Tomka (2 days) 
Předpokládám, že mi nový panel nebude nějak omezovat string, je to tak??
Tomka (2 days) 
Panely co tam mám (Longi) mají 1000V max. Sunpro mají 1500V max.. To by taky mělo být ok..
sunways
cipis (2 days) 
Tak šup vyrobit vlákno s popisem svojí elektrárny. Ať je i motivace ostatních, aby případně poradili. PS. Všechno jsou to "krámy"
Vyčítanie dát z regulátora Epsolar cez wifi eBox-WIFI-01
Solarnoob (2 days) 
Ahoj, po delší odmlce další problém k zamyšlení. Zkusil jsem (aniž bych dále bádal), zapojit společně na jednu RS485 sběrnici Epever tracert Moje vyčítací udělatko (viewtopic.php?f=19&t=4909&p=190842#p190753) MT50 (https://www.i4wifi.cz/cs/210612-externi ... pever-mt50) A zjistil jsem, že ve chvili, kdy připojim moje udělátko, tak se na displeji MT50 objeví nápis "Connecting..... " a je vyřízeno. Cílem je , vyčítat a posílat do HA a zároveň mít možnost koukat na ten display v obýváku. Nenapadá někoho, kde by mohl být problém. Mám pouze pár typů, ale nebyl již čas to vyzkoušet. 1. nestačí napájení pro obě věci současně 2. špatně drátové zapojení společné rs485 3. a nebo spatná impedance (na toto trochu sázím) protože nevím, jestli MT50 a RS485 převodník z ALI tam ten odpor mají nebo ne. to budu muset zjisit. Pak by bylo jasné, že to fungovat nebude. A podle obr. tam musí být max dva
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
Raww (2 days) 
No aby som ako sukromna osoba dal 1.3M za baterku, tak by som ocakaval, ze so mnou preklenie zimu. Takze aspon 5-6 MWh. A 80 kWh v dnesnych cenach (pylon) je 800 tisic, v skladacke tak 400 nie? Pokial by som potreboval takto velku zalohu na exoticke zvierata alebo whatever, tak by som to riesil dieselgeneratorom. Diesel agregát má smysl pokud máš čas si na něj počkat, pokud je odběr stabilní. Jestli je třeba vykrývat okamžitě a to jak výpadek tak špičkový požadavek tj. v řádech několika málo desítek milisekund, tak musíš do baterií. Třeba server housy musí běžet stále, proto mají obrovské baterkárny o velikosti sálů, ale před barák diesel agregát. Kde je to kritický, tak jsou i 100% zálohy těchto věcí tj. vše zdablované.
sunways
JoK (2 days) 
Ty ten měnič znáš, že víš to je "krám"? Manuál k tomu samozřejmě je, konkrétně můj problém tam vysvětlený není, proto se ptám těch co případně mají stejný "krám", jak se to má chovat, protože mi možná odpoví dřív něž podpora. Na zítřek mám dohodnutou konzultaci se Sunways "senior technician", tak třeba se něco dozvím. Ano, instaloval jsem si to sám. Vše funguje podle očekávání, až na to zmatečné zobrazovaní proudů.
Zapojení různých panelů??
cipis (2 days) 
Proud tím pádem asi ok, ale dostáváš se na jinou hranici, kterou nemáš uvedenou v příspěvku, totiž maximální možné napětí stringu, uvedené u panelů. Co zvládne regl asi víš, stejně tak, jak ti vyleze v mínus dvaceti stupních napětí ...
Tomka (2 days) 
Chci přidávat postupně sériově, proto se ptám jestli rozdíl 0,13A je problém a když, tak jaký??Něco se posere (panely, střídač)??Nepojede to jak má??Nebo jaký problém bude??
EPEVER Tracer čtení dat přes rs485
Solarnoob (2 days) 
ANO PROSÍM. Hlasím, že se to povedlo. Nepoužil jsem NodeMCU desku (jestli dobre koukam), ale menší WemosD1 mini viewtopic.php?f=19&t=4909&p=190842#p190753
Zapojení různých panelů??
cipis (2 days) 
Rozdíl v napětí. Jak jsem psal, pokud přidáš paralelně panely, tak musí mít stejné napětí. A pokud chceš přidávat sériově, tak musí mít stejný proud. Aha, to má dva trackery, tak pak předpokládám, že na jednom je 12 a na druhém 13.
Tomka (2 days) 
Četl jsem tu na fóru že v sérii mají mít stejný proud, proto se ptám když mají panely imp- 12,99A a já k nim dám panel s imp 13,12A, jestli bude problém, případně jaký??Proč bych nemohl mít 2 stringy - 1x13 panelů a 1x12 panelů??Všichni dávají sudý počet??O tom jsem nikdy neslyšel..
Tomka (2 days) 
1 string má 13panelů a druhý má 12 panelů..Co je na tom špatně??
sunways
cipis (2 days) 
A proč si takový krám bez podpory a manuálu kupuješ? To sis instaloval sám?
JoK (2 days) 
Zdravím, právě jsem ve fázi instalace měniče Sunways STH-10KTL HT a měl bych dotaz na ty co ho mají. Ještě nemám instalované panely a jedu v režimu UPS s připojenou baterkou Sunways 12kW. Co nějak nechápu jsou hodnoty Ia, Ib, Ic na OLED displeji měniče. Ty hodnoty jsou pořád stejné bez ohledu na připojenou zátěž. - Připojil jsem jen měnič bez čehokoliv jiného a stále ukazuje 1.1A na všech třech fázích i když je to bez zátěže a bez výroby. - Když na backup připojím celý dům, tak i když je tam zátěž pořád ukazuje 1.1A - Když jsem nechal chvilku dům běžet na baterky, tak po přepnutí zpátky se baterie začaly dobíjet a hodnota se změnila na 1.3A na všech fázích. Z toho mi plyne, že to asi bude ukazovat jen proud při výrobě nebo konverzi do baterek. Můžete to někdo potvrdit? Snažím se něco dostat ze supportu Sunways, jsem v kontaktu s jejich podporou, ale položím dotaz, co ty hodnoty znamenají a odpověď je, že mi vypadává přívodní síť a ať se na to podívám. Požádal jsem také o specificaci protokolu RS485, ale prý kvůli jejich bezpečnostní politice mi ho nemohou poskytnout. Takže jsem rád, že jste tu postli to PDF. Chtěl bych to spojit s chytrou domácností Fibaro. Dík
DYI BMS V4
Martin_fio (2 days) 
MGX, dík za ten návod na programování attiny1624 pomocí arduina, na první dobrou to zafungovalo.
Uzemnění bojleru
cipis (2 days) 
Elektroosmóza funguje na tom principu, že ty elektrody ve sklepě jsou na kladnějším potenciálu než zem. A že ti to teď funguje znamená, že nejsou spojené se zemí!!! Normálně je na nich plus vůči zemi, malinkatý zdroj. Kde byl původní bojler, už jsem to zapomněl? Ten uzemněný byl nebo ne? Jestli ano, tak to propoj takhle, když je všechno okolo moc práce, moc bordelu, moc komplikací. Ten žb sloup, tak je snad dutý, ne? Přece nezalili kabely do betonu, to by byla neskutečná blbost, stačí pohyb a trhlo by se to.
Janulka (2 days) 
Jj, elektroosmóza Ale je bez externího přívodu proudu - funguje to samo o sobě. Proč bys to k ní nepřipojil? Funguje to, tak by to mělo být uzemněné dobře. Je to dvojdomek. Rozvaděč je problém, nedostanu se k přívodu před nebo za něho, je to v železo betonu, v nosném sloupu. Jedině vyřezat přívod kolem v železobetonu a pak je to 10 metrů daleko:( Musel by se vést kabel stropem nebo podlahou Moc komplikace, moc bordelu, když bys to viděl, tak bys raději hledal jiné řešení. To už je jednodušší udělat díru přes zeď, udělat výkop kolem dokola baráku a z druhé strany prorazit zeď a přivést k bojleru. A když budu dělat výkop, tak možná narazím někde na zemnící pásek.... Fakt to nejde na uzemnění elektroosmozy?
DYI BMS V4
glottis (2 days) 
To stoji docela ranec a jeste potrebuje dva. Da se to udelat asi levneji. dva tranceivery, mezi ne izolator treba adum a izolovany zdroj mezi
GreenBonO a fázová regulace
teonas (2 days) 
Nastavení konstant se mi podařilo vyřešit k mé spokojenosti a GBO reguluje jak má. Jen mám problém s nastavením napětím "nabité" baterie v GBO HMI. Už několikrát jsem jej musel měnit, protože převodník DCSG je nějak nestabilní a neudává vždy stejnou hodnotu napětí. A to měřím napětí přímo ze svorek měniče (cca 1m kabelem) a i když si jej přímo na svorkách DCSG kontroluji, tak někdy (v rámci hodin až dnů) mi ujede v pásmu cca 0,4 V (nezávisle na akt. zatížení vytěžování), takže někdy ani nevytěžuje, protože se ukazuje nižší napětí než je skutečné (nastavené) pro které ale vše předtím fungovalo. Absolutní změřená hodnota sice také správná není, ale to dle návodu nevadí, důležitá je schopnost udržovat napětí kolem nastavené hodnoty. Tím pádem někdy vytěžuje zbytečně brzy, kdy je baterie na 3/4. Musel jsem kvůli tomu o něco zvýšit max. napětí dobíjení na měniči (což kvůli přebíjení článků není úplně dobře a v létě je to i zbytečné) a upravit napětí nabité baterie v GBO, aby mi vytěžoval i ve stavech kdy převodník zase někam ujede. Rád bych dosáhl stabilního nastavení, které nebude zbytečně držet vyšší napětí baterie než je nutné. A že by chyba měření byla nějak teplotně závislá se mi z prozatimního pozorování také nezdá. A také měřené napětí převodníkem je sice mírně závislé i na okamžitém výkonu vytěžování, ale je to max. 0,15V mezi 0 a maximem vytěžování (4kW). Příklad: Mám nastaveno max. napětí dobíjení na měniči 54,2V, kterých měnič dosáhnl a GBO v tu chvíli ukazuje 53,9V, nastavím tedy napětí dobité baterie v GBO 53,7V (aby mělo GBO a měnič k dispozici určitý rozsah regulace) a vše pak funguje....Přijdu druhý den a baterie má 54,2V a vytěžování nejede => zjistím, že GBO HMI nyní ukazuje 53,6V, takže buď zvednu napětí na měniči, nebo nastavím GBO na 53,5V. Pak další den přijdu a vytěžování jede naplno a baterka je teprve na 53,7 V atd.....Proto radši dám 54,5 V na měniči a zvednu GBO na 53,9V .... Řešil tohle už někdo? Díky
BAZAR MultiPlus-II GX 48V/5000VA/70A-50A
rush (2 days) 
Bitvu s CAN busem jsem dovedl do vítězného konce - viz vlákno "Victron Multiplus II GX a VE.Can".
Victron Multiplus II GX a VE.Can
rush (2 days) 
Osmělil jsem se a dovoluji si vás informovat, že situace má řešení. 1) Vypnout BMS-Can port v GUI a kostce provést následující (je to proof-of-concept, chtělo by to z toho udělat service): root@nanopi:~# killall slcand root@nanopi:~# /usr/bin/slcand -o -f -t hw -s5 -S 1500000 /dev/ttyUSB0 can0 root@nanopi:~# ip link set up can0 root@nanopi:~# /opt/victronenergy/vecan-dbus/vecan-dbus -c socketcan:can0 --banner --log-before 25 --log-after 25 -vv 2) Funguje lépe s updaty přes CAN bus, který v případě 1) trochu drhnou, pokud je na sběrnici rušno. Konec hlášení.
Zapojení různých panelů??
cipis (2 days) 
Jak můžeš mít zapojený lichý počet panelů do dvou stringů??? Klasika, táhne se to neustále celým fórem. Sériově musí mít stejný proud, paralelně stejné napětí. Drobné rozdíly v napětí nevadí, nepojede to v optimálním bodě, ale ono to stejně málokdy jede v optimálním bodě. Jsou tu lidi, co mají pospojované panely i s víc jak 1 Voltem rozdílu a nestěžují si.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
dusanmsk (2 days) 
No aby som ako sukromna osoba dal 1.3M za baterku, tak by som ocakaval, ze so mnou preklenie zimu. Takze aspon 5-6 MWh. A 80 kWh v dnesnych cenach (pylon) je 800 tisic, v skladacke tak 400 nie? Pokial by som potreboval takto velku zalohu na exoticke zvierata alebo whatever, tak by som to riesil dieselgeneratorom.
Uzemnění bojleru
cipis (2 days) 
Elektroosmóza ... K té bych to nepřipojoval. Správné řešení je vyřešit to "nikdo neví". Kam vedou žlutozelené? Ty by měly dojít do rozváděče a z něj "někam". Tak by se měl natáhnout extra drát. Kdo je majitel baráku? To je bytovka nebo původně vícegenerační domek?
Goodwe gw10k-et - přetok omezení
zbykuc (2 days) 
Zdravím všechny, mám GWK-ET s FW 101023. Nevíte někdo, prosím, jaká je poslední aktualizace FW? Nemohu rozchodit WIFI/LAN Kit, který chci vyměnit za WIFI modul. Potřebuji vyčítat data z GW na LOXONE. mám pocit, že se přes WIFI modul nedostanu. Děkuji Zbyněk
Uzemnění bojleru
Janulka (2 days) 
Tak asi to uzemním extra. Je to starý barák. Domovní zem nikdo neví kde je svorka nebo kde napojit - někde v zemi to bude, ale kudy to vede nikdo neví. Bojler je "skoro" v obytném prostoru = nad schody do sklepa ve výšce cca 2 metry, ale to nemá na nic vliv, ne? V podlaze sklepa máme zakopané zemnící tyče a sklep má ve zdech nerezový drát po celém obvodu sklepa a k tomu jsou ve zdech po 20 cm zalité nerezové elektrody v dírách ve zdi a zalité maltou s uhlíkem. Je to dělané před léty proti vzlínání vlhkosti sklepa ve zdech. Mohu to napojit na nerezový drát a tím to uzemnit. Co vy na to?
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetrDubi (2 days) 
Já bych jí Franto klidně doma chtěl, ale nechtěl bych jí platit Ekonomicky mi to nedává (pro mě) žádný smysl, ale někomu to třeba naopak smysl dává. Nikdo z nás neví, kde ta baterie je, k čemu je určená a podobně. Pokud to má třeba někdo jako UPS pro firmu, kde to má místo diesel agregátu (který taky není nic levného), může to být pro vykrývaní pravidelných špiček ve firmě (kdy překročení čtvrthodinového maxima je pálka). Taky to může být pro nárazový zvýšení příkonu, kdy nejde zajistit větší příkon ze sítě nebo by to bylo tak drahý, že se vyplatí koupit tu baterku. Prostě možností je milion a pokud nevíme, tak jsou veškerý úvahy o zbytečnosti nebo neekonomičnosti jenom mlácení prázdný slámy.. Můře to mít i někdo doma, má často výpadky elektřiny a doma chová drahý nebo vzácný zvířata, kde potřebuje mít zajištěný trvale určitý podmínky (a když mu to pochcípá, tak může být škoda klidně i několik miliónů - nejenom finanční, ale například čas potřebný pro sehnání nových kusů, vyřízení potřebných povolení a podobně).
DYI BMS V4
mgx (2 days) 
Skus pozriet eval board v prilozenom linku. https://www.digikey.sk/en/articles/how- ... -can-buses v zasade by to problem byt nemusel, mozno stuart pouziva tiez victron, treba sa opytat na fore. U mna na studeri s tym problem nebude.
BAZAR LFP 280Ah, 3,2V
cipis (2 days) 
Člověk tu chvíli není, a hned je bordel v burze. Primárně se v bazaru prodává a nekomentuje se, neptá se na další věci nesouvisející s prodejem atd. Na to si mají lidi založit vlastní vlákna. Sekundárně jsme ale komunitní fórum a je zde jakási "větší" přísnost na prodejce, tudíž upozornění na přestřelené ceny je tak nějak trochu v zájmu samotných členů. Tento bazar není určen na podnikání, na prodej se ziskem, ale je to výprodej přebytků, omylů, slepých cest pro konkrétní účel atd. Pokud sem něco dávám na prodej, tak abych se toho zbavil, abych udělal radost ostatním kolegům, ne abych se na tom finančně zahojil nebo vydělal balík.
BAZAR Prodám nabíječku 48V/10A
Jarda H (2 days) 
Děkuji moderátorovi "Cipis" za připomenutí zásad inzerce. Lokalita prodeje :Krnov
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
Franta2776 (2 days) 
A já bych to tak neshazoval. 80kWh není moc, ne? Přiznejme si, chtěli bysme to doma mít všichni, ale peněženka (a rozum, a manželka..) to nepovolí. Umím si představit, že zákazník má elektromobil (a nedělá noční směny, tedy potřebuje nabíjet v noci) a už se těší, až bude podle spotových cen baterky nabíjet v noci za zápornou cenu energie a vybíjet ve špičkách do sítě. Tak třeba já bych ji doma nechtěl. Pro je to ekonomický nesmysl. 50cyklů za rok x 20let x 80kWh=80000kWh 1,3mil/80000kWh=16,25kč/kWh Pro mě ta kWh vyjde cca 3x dráž jak zastropovaná z Čezu a kde je zbytek té FV.
BAZAR BALANCÉR (BMS) 8S LIFEPO4 100A 3,2V SMART BLUETOOTH
zdenek.rotrekll (2 days) 
Prodám BALANCÉR (BMS) 8S LIFEPO4 100A 3,2V SMART BLUETOOTH, kupován od Mivvy 6/2022. Bez problémový provoz. Bms velmi málo používaná. Provozována na nízkých odběrech. Důvod projde přechod na 48V. Kopii dokladu na záruku přiložím. Cena 1800 kč. Lokalita Vlkoš okr. Hodonín. POPIS Technická specifikace Rozsah provozního napětí: 20,0 V ~ 30,0 V Stálý nabíjecí proud: 100 A Stálý vybíjecí proud: 100 A Maximální nabíjecí napětí akumulátorové sestavy: 28,8 V Mezní napětí pro sepnutí ochrany proti přebití: 3,65 V Prodleva sepnutí ochrany proti přebití: 2000 ms Mezní napětí pro vypnutí ochrany proti přebití: 3,45 V Mezní napětí pro sepnutí ochrany proti podbití: 2,5 V Prodleva sepnutí ochrany proti podbití: 2000 ms Mezní napětí pro vypnutí ochrany proti podbití: 2,8 V Mezní proud pro sepnutí proudové ochrany při nabíjení: 110 A Prodleva sepnutí proudové ochrany při nabíjení: 10 s Podmínka vypnutí proudové ochrany při nabíjení: 32 s Mezní proud pro sepnutí proudové ochrany při vybíjení (I): 110 A Prodleva sepnutí proudové ochrany při vybíjení (I): 10 s Mezní proud pro sepnutí proudové ochrany při vybíjení (II): 440 A Prodleva sepnutí proudové ochrany při vybíjení (II): 100 ms ~ 500 ms Podmínka vypnutí proudové ochrany při vybíjení (I + II): obnova po 32 s Prodleva sepnutí ochrany proti zkratu: 200 μs ~ 500 μs Podmínka vypnutí ochrany proti zkratu: vypnutí zátěže a obnova Mezní napětí pro sepnutí balancování: 3,35 V ~ 3,45 V Mezní rozdíl napětí pro sepnutí balancování: 30 mV Balanční režim: balancování při nabíjení Balanční proud: 40 mA ~ 60 mA Nejvyšší teplota pro sepnutí teplotní ochrany při nabíjení: 65 °C Mezní nejvyšší teplota pro vypnutí teplotní ochrany při nabíjení: 55 °C Nejnižší teplota pro sepnutí teplotní ochrany při nabíjení: -5 °C Mezní nejnižší teplota pro vypnutí teplotní ochrany při nabíjení: 0 °C Nejvyšší teplota pro sepnutí teplotní ochrany při vybíjení: 75°C Mezní nejvyšší teplota pro vypnutí teplotní ochrany při vybíjení: 65 °C Nejnižší teplota pro sepnutí teplotní ochrany při vybíjení: -10 °C Mezní nejnižší teplota pro vypnutí teplotní ochrany při vybíjení: 0 °C Vnitřní odpor vybíjecího obvodu: 5 mΩ Vlastní spotřeba proudu v běžném režimu (se zátěží): 20 mA Vlastní spotřeba proudu v klidovém režimu (bez zátěže): 200 μA Prodleva a podmínky přepnutí do klidového režimu: po 10 s bez proudové zátěže, komunikace nebo režimu ochrany Běžný rozsah pracovních teplot: -20 °C ~ 70 °C Rozsah skladovacích teplot při relativní vlhkosti <90%: -40 °C ~ 85 °C Rozměry (Š × V × H): 102 × 150 × 18 mm
BAZAR Měnič Mensela 24V 4000W
zdenek.rotrekll (2 days) 
Prodám měnič Mensela 24V spička 4000W, trvalý odber max 2000w. čistý sínus. 9 měsíců v provozu. Upraven na lepší chlazení. Origo chlazení bylo špatné (často bez spínalo), hlučné. Vyměněny ventilárory za kvalitní a ovládání je řešeno teplotním čidlem na nejteplejším místě. Teplotu lze si nastavit. Při maximálním trvalém odběru se krásně chladí. Důvod prodeje. přechod na 48V. Dobře reaguje na velké rázové zátěže bez poklesu napětí. Cena 1800 kč. Lokalita. Vlkoš. okres Hodonín.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
fugas (2 days) 
A já bych to tak neshazoval. 80kWh není moc, ne? Přiznejme si, chtěli bysme to doma mít všichni, ale peněženka (a rozum, a manželka..) to nepovolí. Umím si představit, že zákazník má elektromobil (a nedělá noční směny, tedy potřebuje nabíjet v noci) a už se těší, až bude podle spotových cen baterky nabíjet v noci za zápornou cenu energie a vybíjet ve špičkách do sítě. Třeba. I tak, než z toho tímto způsobem vyrazí 1,3Mega, zaškrtá hodně kalendářů.
fugas (2 days) 
Tak co. Někdo, kdo má na tohle 1,3 Mega, si to prostě koupi. Někdo kdo nemá potřebu hledat výhodnější varianty. To že si soustružník řekne za práci tolik, není tím že by zblbnul po kovidu. Osobně doufám, že si právě díky tomu začal uvědomovat svoji skutečnou cenu. A to je sakra dobře. Nebo spíš v tomhle světě, kde chce každý mlaďas do pětadvaceti leštit židli v nějaké instituci, která už se snad ani nedá nazývat školou a pak se živit nejlépe třeba zefektivňováním (čti vytrvalou šikanou imbecilními inovacemi bez viditelných výsledků) toho soustružníka, musíš holt uživit celý aparát. Optimisticky věřím v první variantu. Jestli ten zákazník shání ještě třeba nějakou bižu okolo, rád mu taky něco prodám, když je tak velkorysý
luky (2 days) 
A já bych to tak neshazoval. 80kWh není moc, ne? Přiznejme si, chtěli bysme to doma mít všichni, ale peněženka (a rozum, a manželka..) to nepovolí. Umím si představit, že zákazník má elektromobil (a nedělá noční směny, tedy potřebuje nabíjet v noci) a už se těší, až bude podle spotových cen baterky nabíjet v noci za zápornou cenu energie a vybíjet ve špičkách do sítě.
Správné zacházení s LIFePO4
glottis (2 days) 
Proč ne, jenom je dobrý si zkusit spočítat absolutní chybu měření pro daný napětí/ proud, kterej obvykle není násobkem maximální hodnoty rozsahu. pro 0.1% +-2 digity u napětí 4V (jeden článek) je to 0.1%*20V +2x0.001 pro 4 m. displej= 22mV, pro tvůj je to 0.05%*20V+3*0.001=13mV. Otázka je, jestli jsi sis tohle nechal aspoň neoficiálně někde ověřit (za ty prachy mi to přijde až neuvěřitelný) a jak budou tyhle krámky měřit za dva , tři, deset let... tohle by se doma mohlo hodit: https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... q2OilLCUkz To se urcite hodi na zakladni overeni presnosti a neni to drahy. Na fotce jsem to posilal ale pozor na to. Koupil jsem dve, nez mi prisel kus s tabulkou namerenych hodnot. Kdyz to tabulku nema, da se tim kalibrovat neco tak na 10mV. Mam tu treba tohle https://de.aliexpress.com/item/1005001541059464.html na 1mV vse sedi s tou referenci a co je na ni napsano
jahodovák (2 days) 
dobrej způsob obživy téměř bez námahy...
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
mopadzi (2 days) 
Je otázka zda potřebuju články, které mohou dodávat proud 3C v bateriovém úložišti pro FV. V tom je ten rozdíl...v ceně a robustnosti.
balancer a bms
kodl69 (3 days) 
Tvoje vysvětlení je takový, že to vlastně nefunguje... Ale pořád můžu mít námitku, že to není technicky čistý řešení Tenhle krám si proto nikdy nekoupím, co mám vyzkoušený jsem postoval. Ještě by mě zajímalo, kdybych to napojil na tak rozhozený baterky jako jsem měl já, jestli by je to srovnalo (podle australáka ne) a když náhodou, jakou má ta deska při max.vyrovnávacím proudu teplotu. ETA3000 jsou při cca 1A někde u 30°C ve 20°C místnosti, tj takhle malá destička při balancování 7x 1A vyzáří v teple jednotky watt. To mi jako odhad energetické účinnosti stačí. Jedno i druhý může fungovat u li-ion, u lifepo4 nezbejvá nic jinýho než balancer kterej dokáže odeslat do tepla aspoň 2A a navíc BMS reguluje nabíjecí proud. Jiná možnost prakticky není, protože k tomu balancování je poměrně málo času.
Prepätie-uzemnenie
kodl69 (3 days) 
dobrý, tohle mi uniklo, mám dojem, že tam dávali nakonec 32A. Tohle by měla být ukázka svařenejch kontaktů v jističi...
Správné zacházení s LIFePO4
rottenkiwi (3 days) 
Preco kalibracia tohoto meradla stoji 1000 $ a ma trvanlivost len 90 dni ? https://www.youtube.com/watch?v=Lz0Ui9sB0zA
kodl69 (3 days) 
Proč ne, jenom je dobrý si zkusit spočítat absolutní chybu měření pro daný napětí/ proud, kterej obvykle není násobkem maximální hodnoty rozsahu. pro 0.1% +-2 digity u napětí 4V (jeden článek) je to 0.1%*20V +2x0.001 pro 4 m. displej= 22mV, pro tvůj je to 0.05%*20V+3*0.001=13mV. Otázka je, jestli jsi sis tohle nechal aspoň neoficiálně někde ověřit (za ty prachy mi to přijde až neuvěřitelný) a jak budou tyhle krámky měřit za dva , tři, deset let... tohle by se doma mohlo hodit: https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... q2OilLCUkz
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
kodl69 (3 days) 
to je chíle, kdy narůstá úbytek napětí Uce a tím pádem výkonová ztráta na prvku. To způsobí nedostatečné otevření toho "budícího mosfetu" v systému IGBT tranzistoru. Kdežto mosfet je nějak otevřenej, Rdson, kterej odpovídá teplotě a napětí Ugs. Samozřejmě i mosfet se může zničit nadproudem, přehřátím - zvýšení Rdson, zvýšení napětí Uds, a tím zničení tranzistoru, já to třeba ve svém měniči hlídám, a už to několikrát mosfety uchránilo od zničení... Na další otázky neznám odpověď.
Prepätie-uzemnenie
rottenkiwi (3 days) 
A preco ten vypnuty istic ma cervenu ?
kodl69 (3 days) 
Skoro všechno jste identifikovali. Proč přepěťovka na N, když N vodič je dlouhej cca 15cm od místa rozdělení PEN? to je naopak oblíbené plýtvání projektantů. Akorát nikdo nehlásí, že přepěťovka nemá být za Fi!. takže od začátku: 1.)Porušená dvojitá izolace u šroubů. Nakonec to vyřešily víčka od petflašek a silikon, když už do toho nadrbali takovýhle díry - apoň tak... 2.) přívod vede kolem vodičů za přepěťovkama přes celej rozvaděč. Je potřeba to úplně přeskládat 3.) přepěťovka za Fi. Bude způsobovat nežádoucí vybavování Fi, může způsobit jeho zničení, Fi není dimenzován na impulsní proudy řádu kA. 4.) chybí pospojování, pro T2 stačí 6mm2, jestli se z hlavy nepletu, nechce se mi to hledat (mám dojem, že jištění pro tuhle rozvodnici bylo 40A, takže spíš CY10mm2 z tohoto důvodu). Tahle koláž je možné "ucházející" řešení. Chybí tam domalovat to pospojování, a PEN sběrnice by byla lepší dole, ale aspoň kdyby to bylo udělaný takhle. Vývody budou směrem nahoru. Samozřejmě před přep. by měl být hlavní vypínač, v tomhle případě se fi nedá považovat za hl. vyp, když přep. ochrana zůstávý pod napětím i při vyp hl. vyp. To Skrat: zdvojeným PE vodičem nic nezkazíš. Ale je to prakticky zbytečný, když stejnou práci dělají vodiče uzemnění/pospojování. Mám to kupodivu doma taky tak, protože se původní rozvaděč měření v spoustavě TT přepojoval na TNC, tak byl jeden zelenožlutej 16mm2 drát "navíc" tak jsem ho taky připojil.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
rottenkiwi (3 days) 
Mohli by ste mi niekto z vas troch vysvetlit, co je ten desaturation-region u IGBT a preco nie je u FET-ov / SI, SIC, GaN / ? https://www.youtube.com/watch?v=rqBvkovpdD0 Ktory z budicov je lepsi ? https://www.mouser.sk/datasheet/2/609/a ... 121688.pdf https://www.mouser.sk/datasheet/2/196/I ... 953545.pdf https://www.mouser.sk/datasheet/2/609/A ... 121879.pdf Toto som objavil na xichtovniku, to je to o com tu je rec ? .
kodl69 (3 days) 
Takže jak to na první pohled vypadá easy, tak je víc problémů než bych čekal. Mě se teda buzení H můstku pro měnič z 48V povedlo celkem na první pokus, 7x IRF135B203, 30A budič. Ale to je jinde než to "zbytečně vysoký napětí" U sitonu je další problém, kterej se nějak neřeší a nedá se nijak snadno vyřešit, a to je funkce můstku bez odporové zátěže - Stačí ranní zimní Voc, z nějakýho důvodu vypnutej termostat, a jakákoliv kapacita na výstupu H můstku způsobí zničení mosfetů, protože zůstane nabitá z předchozího pulsu např na 400V a druhá polovina to připne k napětí 400V v opačné polaritě. A to je 800V, který musí vstřebat ten neparně pomalejší mosfet, že by spínal high i low side stejně rychle si ani nemyslím, a raděj jsem to na 100Mhz skopu ani nezkoušel pozorovat. Tj pokud je na vstupu sitonu víc než 300V naprázdno, tak jsou 600V mosfety potenciálně v ohrožení... Tohle samozřejmě u sinus varianty nehrozí.
DYI BMS V4
kodl69 (3 days) 
EDIT: tak kód pro všechny nový feature je v posledním standartním release. Tak už jenom než přijdou destičky z číny...
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (3 days) 
Ja to zkousel s vykonovym T FCH029N65S3 a jako miller clamp hodne dobry IRLML0030TR uplne natesno u G a bez zaporneho napeti ani to nestacilo, zkusim najit obrazky co se tam delo. Ve vysledku mam doma zbytecne 10ks (a k tomu 4 pouzite) tech celkem drahych FETu a presel jsem na IGBT IKW40N65ES5 a od te doby mam klid. Ztraty IGBT jsou vetsi jen pri malych proudech. Pokud to prekroci asi 10A, IGBT zacina mit mensi ztratu (protoze zjednodusene ma "konstantni" ubytek napeti, zatimco FET "konstatntni" odpor a napeti ubytku tak s proudm roste)
BAZAR Prodám nabíječku 48V/10A
Jarda H (3 days) 
Prodám nabíječku 48V/10A , ovládání BMS low/hi režim. Cena 800 Kč. Jarda
BAZAR Prodám kompletní baterii,články 24V,7,2kWh
sbtrina (3 days) 
Prodám baterii z článku EVE 280Ah-8ks.Baterie 7,2kWh 24V je včetně BMS,dosud zapojena možno předvést,prodám i s plechovou krabicí.Články nejsou zakoupeny v Aliexpress, zakoupeno a dovezeno čínskou obchodní firmou,faktura k dispozici.Baterie pracuje naprosto perfektně,články se nerozcházeji v napětí,při zátěži, možnost předvedení v zátěži.Cena 28tis.Kč, Plzeň Prodávám z důvodu přechodu na vyšší výkon měniče a vysokonapěťovou baterii.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
Arambajk (3 days) 
Ze setrvačnosti používám staré IR21271, vypínání posíleno ZXTP2025. Ladil jsem zapínací a vypínací Rg podle průběhu napětí DS, přepínání je už čisté, ale pořád je tam na GS napětí kopeček při sepnutí protějšího tranzistoru. Tím větší čím větší komutuje proud. Vypínací odpor jsem snížil prakticky na nulu nakonec, zřejmě ten PNP tranzistor ale neudrží gate svým zesílením (podle katalogu udrží cca 15A pulz ale při hfe=10, 1,5A driver nedá). IGBT mají větší Vgth, ale větší ztráty v tomhle zapojení. Také chladím pasivně. Tlumivky mám na nízkoztrátovém železoprachu 2xT184, s tím přesycováním to budu muset zkontrolovat. Některé jsem vinul, některé kupoval. Jádra z materiálu 26 musí pořádně topit, ale pravda s přesycováním problémy mít nebudou.
Prepätie-uzemnenie
Migel (3 days) 
Podla mna tam chyba zvlast uzemnenie tej prepetovky a krizuje sa s ostatnymi vodicmi na ktore moze preskocit indukovane napetie.privod do prepetovky z vrchu sa krizuje s uzemnovacim vodicom prepetovky ktory by mal ist na HUS
BAZAR Axpert Max 3,6kW
sbtrina (3 days) 
Axpert Max 3,6kW,prodám.V záruce,v provozu 4 měsíce, přes zimu vypnuto.Zakoupeno v ČR.Dosud je měnič zapojen,možno předvést v provozu.V případě zájmu možný prodej i s baterií LifePO4 7,2kWh.Cena měniče 15000 Kč, Plzeň.
Návrh (polo)ostrovní FV pro 2generační RD
rottenkiwi (3 days) 
Kto vie kolko krat bola ta med recyklovana. Vsade sa setri.
4xMultiplus ?
Diablo1st (3 days) 
To čo plánuješ púšťať? 3x 2,4kW = 7,2kW trvale, špičkovo podľa mňa dá 3kVA 4-5kW bez problémov, t.z. 12kW, tak na čo špekulovať? Ak je potrebný vyšší výkon tak pridať ďalšie 3ks 3kVA, alebo 3ks predať a kúpiť 3ks 5kVA.
Prepätie-uzemnenie
glottis (3 days) 
Já myslím že to hlavní co měl kodl na mysli je to, že v rozvaděči třídy II je uvnitř nekrytý kovový vrut/šroub s kovovou podložkou, který vede skrz rozvaděč ven. Tohle tam prostě nesmí být. Proto jsou taky u těch rozvaděčů ty plastový čepičky, který se mají dát přes úchytový body, ve kterých jsou schovaný šrouby nebo vruty. A krom toho, ze tam chybi cepicky je to ale jinak cely uplne na hovno
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (3 days) 
Jo a na 4kW jsem to zkousel a bezelo to. Nicmene 2kW da menic i bez aktivniho chlazeni (nebo jen symbolickeho, ventilator na minimim s teplotou na chladici okolo 40 stupnu, jadra tlumivek maji 110, spocitane jsou na 150 stupnu ). Na 4kW jsem jeste oteplovaci zkousku nedelal, ale tam jsou jiine tlumivky. na 2kW me staci 2 tlumivky kazde ze 2 jader (odkaz nahore), na 4kW uz musi byt kazda ze 3 slepenych jader.
Prepätie-uzemnenie
PetrDubi (3 days) 
Já myslím že to hlavní co měl kodl na mysli je to, že v rozvaděči třídy II je uvnitř nekrytý kovový vrut/šroub s kovovou podložkou, který vede skrz rozvaděč ven. Tohle tam prostě nesmí být. Proto jsou taky u těch rozvaděčů ty plastový čepičky, který se mají dát přes úchytový body, ve kterých jsou schovaný šrouby nebo vruty.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (3 days) 
Co mas za budice? Ja tam mam ted 1ED3491MU12M (aktualne nedostupne) a v pristim pruchodu asi dam lepe konfigurovatelne a dostupne 1ED3890MU12M. Millerova kapacita nezpusobuje pruraz, ale pri zavreni diody v tanzistoru vysoka derivace napeti "prosakne" do G a zavreny tranzistor se sam nekolikrat za sebou rychle otevre a zavre. Radove v desitkach MHz. Menic funguje, ale ty tranzistory se prehreji. FET teto konstrukce jsou na to nachylne a krome zaporneho napeti na G se s tim neda delat nic. Pruraz bude zpusoben necim jinym (bez mereni tezko rici proc, chce to minimalne 1Gsps osciloskop) Nejjednodussi opatreni je nahradit FET za IGBT, nebo pouzit SiC FETy (ty jsou vyrazne drazsi). Pokud te problem roste s vykonem, duvodu muze byt vic. Predpokladam ze tam mas sinus filtr ne? Tam bacha na tlumivky, specielne ty "cinske ampery" jsou jinak velike nez ty nase a mozna dochazi k presyceni. Nebo je problem s kmitanim vedeni mezi kondenzatorem a tranzistorem. Meril jsi (a naladil) gate odpory s ohledem na prubeh na D tranzistoru a k tomu prislusny deadtime?
Návrh (polo)ostrovní FV pro 2generační RD
Majkl (3 days) 
Ten spoj odešel na přechoďák. O tom žádná. Od toho je tam spálená i ta izolace. Jen nechápu proč je to tak zoxidované. Že by tím teplem?
balancer a bms
glottis (3 days) 
v tom proad hledas neco co tam neni si pust to video a koukni jake proudy tam ma a jakej cas ubyha. i ty kondiky maj nejake esr, parazitni indukcnost, pcb cesty rds mosfetu. Low esr kondik ma treba 0,15 ohmu. jsou tam nejake pocty paralelne tak treba 0,05 na string + rds dvou mosfetu co to sepnou tak treba 0,02. Nemuzues pak brat ze deset tech sad jede poroti jedne vybite. Kdyz hodn eprivru oko budes u toho balanceru rad za odpor 0,1 ohmu. Ikdyz bys tam dostal 1V rozdilu, jako ze nedostanes tak je to 10A. Realita jsou diff do 100mV a to je uz tam malej proud ze to nema cenu resit. A to tam neni ani smykem, protoze jak to spinas rychle, ty kondiky se nestihnou na plno vybit ani nabit a potece tam nejaka stredni hodnota jeste filtrovana parazitni indukcnosti tech kondiku. Si nekdy z nudy otevri datasheet nejakeho spinaneho obvodu co tam kde tece za prubehy a proudy. Vsechny tyhle balancery maj spis problem ze spis ten proud na stitku ani nedaj. Jak jsme psal, nemusis balancovat porad. Je tam jumper run a staci tam dat vypinac nebo rele. Stejne straseni, jak odejde super cap v JKBMS. Me balancing sepne tak na par hodin mesiccne v souctu. Driv odejde neco jineho.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
Arambajk (3 days) 
Paráda, konečně bojler na sinusovce! Daří se 4kW varianta? Já mám od určitého výkonu pořád problémy s tranzistory, co jdou do průrazu millerovou kapacitou, padá desaturační ochrana. Asi mi nezbyde než vypínat záporným napětím, tomu jsem se chtěl vyhnout. Nestačí ani "miller clamp" z PNP tranzistoru zdá se. Nemůžu překonat 3,7kW se čtyřmi mosfety.
balancer a bms
kodl69 (3 days) 
tohle právě jede pořád. Nevím, jak to myslíš, když spínám k sobě dvě poměrně velký kapacity s rozdílnými napětími mosfetem s minimálním RDson, tak to spínám "natvrdo" nebo ty mosfety nechám jet v lineárním režimu, a rozdíl energie se promění v teplo. Oboje mi nepřijde jako technicky správný řešení. Když spínám indukčnost, tak proud na začátku skoro neteče, při rozepnutí vyskočí napětí, do chvíle, než sepne druhej mosfet (a jsou techniky, jak to korektně omezit). A tohle se děje ve spínaným zdroji, ve většině DC/DC. Pro ukázku stačí malý domácí pokus: 1G kondenzátory, jeden vybiju, jeden nabiju na blbejch 10V a při spojení se děje co? vyletí celkem pěkná jiskra. Pak by na obou mělo být 5V, ale nebude, protože "chybí" ta energie, co se proměnila v teplo. V extrémním případě to může být polovina energie odpovídající rozdílu napětí. A to je to, co musí "strávit" ten mosfet. Naopak je to horší, že to musí snášet mnohokrát za sekundu. Kondenzátory jsou zatížený impulsním proudem, mosfety taky.
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (3 days) 
A jesli to proti "budget" variante SITON+upravene teleso stoji za to? Tezko rici. Delal jsem to tak z vice duvodu. Mimo jine, protoze jsem hledal reseni pouzitelne i u kamarada, ktery potrebuje 4kW variantu (vykonu topeni, panelu bude mit jeste o trochu vic) A tohle toho umi vic nez jen SITON. Napriklad podle modelu vyroby na nasledujici den zvysovat teplotu aby neco akumuloval dopredu dokud to jde. Nebo automaticke rizeni dobijeni z nizkeho tarifu jako zaloha, pripadne presmerovani prebytku do vytezovaci zateze (elektricke topeni v koupelne)
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
vanilka (3 days) 
bla bla bla Klid strejdo, at ti nepraskne zilka .
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
jdobry (3 days) 
On ma SITON vic veci, ktere se me silne nelibi. Od schematu, pres navrh PCB (ne, takto to vazne nema vypadat, vedeni od tranzistoru ke kapacite je vtip, zadny snubber C kdyby to nekdo zmeril musi to radiove svitiit jak prase a nedivil bych se, kdyby nemel nechtene ryche otevreni a zavreni FETu pri zavreni komutacni diody pres millerovu kapacitu) az po regulaci , ktera jak se ukazalo po zverejneni zdrojaku je podivny "hill climbing" algoritmus. Ano generuju SPWM sinus (32kHz zcela automaticke plneni modulatoru DMA kanalem, takze i pri zastaveni SW generuje sinus dal). Nakladny filtr moc neni. Na teto frekvenci jsou jam 4ks zelezoprachoveho jadra (https://www.semic.cz/ljf-t184-26/) a 2ks kondenzatoru https://www.tme.eu/cz/details/c4af1bw51 ... ors/kemet/ Leze z toho paradni sinus, viz obrazek. Jenze zaroven je ten sinus zarusen a tak je nutne jeste filtr s common mode tlumivkou, tady se hodil filtr z pracky (podobna zatez, podobna charakteristika ruseni) Pres PM jsem ochotny se podelit o zkusenosti, schema, fotky atd. Ale zverejnovat to zatim nechci, nejsem spokojeny s provedenim finalniho stavu (prototyp musi byt vzdy trochu nazdoben nejakym tym dratkem a soucastkou na kterou se zepomelo. Menic ale celkove vyjde o dost draz, nez ten SITON, bohuzel. Napriklad kvuli pouziti kvalitnejsich izolovanych driveru se saturacni ochranou, prorazenych IR21xx obvodu uz jsem videl v zivote moc.
Návrh (polo)ostrovní FV pro 2generační RD
rottenkiwi (3 days) 
POuzivam take cievky ako tam v mojom 100 A MPPT, ale este sa mi nestalo, ze by som ho za 10 mesiacov testovania odpalil a to sa k nemu spravam, dost zle, ked pri 40 - 50 A vypnem baterku. Asi tam ten spoj nebol dobre urobeny alebo nieco sposobilo znicenie izolacie. Ja mam tam dost velke kapacity + snubber, neviem ako to ma PIP. Toto na obr. je pasivny chod, pri aktivnom sa chladice a cievky hreju na 25 - 28 *C. .
balancer a bms
glottis (3 days) 
Vykašli se na to. Prodává se přelévač s ETA3000, sice taky čína, energie se přenáší v indukčnosti, ale jen mezi sousedními články. Ale to nic nemění na tom, že tenhle krámek https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... C3ENaUsjCy za týden dokázal srovnat 300Ah liion baterky, kde napětí na začátku bylo od 2.9V po 3.8V, za týden to sedělo na desítky mV (přesnost měření připojené lithiumbcb BMS?) Tohle je funkčně čistej princip, nespínají se "natvrdo" žádný kondenzátory s rozdílnými napětími, to už podle selskýho rozumu nemůže fungovat dobře. Jenze v te BMS se na tvrdo nic nespina. Funguje to naprosto stejne jako spinanej zdroj a energie do kapacit se leje z clanku nebo jinych kapacit a ne z indukcnosti. Ten balancer spina tak rychle, ze tam zadne velke proudy netecou. Jestli pak na zivotnost vydrzi s kondikama nebo indukcnosti je sazka. Taky muze odejit uplne neco jineho. Pokud by tam byli kvalitni kondiky tak to mzue jet hodne dlouho. V napajecich zdrojich CPN na zakladnich deskach tecou sakra proudy a dnesni desky drzej. A balancing stejne nejede porad.
Ostrov na RD
rottenkiwi (3 days) 
JA to tak prevazdkujem niekolko rokov. Na AC IN - MP II 3000 VA je Phoenix 5000 VA z druhej FVE. Ked potrebujem viac energie, tak zapnem 2400 W radiator, po 5 sec., ked blika na MP II cervena LED, sa cez stykac, ktory ovlada rele v MP II, pripoji Phoenix a MP II sa snazi prisposobit jeho sinusovke, trva to 5 -15 sekund, ale ak na tom MP II este bezi okrem olejoveho este klima Daikin, tak to prepne na 1 sec a uvolni, lebo sa nedokaze synchronizovat a opakuje to znova. Takze zalezi, aka to bude zataz a ci tam napr. nebude rozbeh motora alebo ATX PSU do PC, ktory ma napr. 40 - 70 A nabehovy prud a to zase sposobi pad a rele v MP II sa rozopne.
FRSO (3 days) 
Jsem to myslel tak že když na mp2 bude odběr větší než např 4kw tak přes cerbo nebo jiné relé srpnu zapnutí Phoenixe a teď dokrmí a když klesne odběr pod nějakou hodnotu tak Phoenix vypnu. Byl by jen jako záloha pro případný větší odběr. To nastane občas. Tak to nevím jak se to bude chovat, vyzkoušej, možná spínat při menším výkonu, než předpokládaným. Víc neporadím, nemám to jak vyzkoušet.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
NOPARasito (3 days) 
A tobě hromadu zákazníků, kteří jsou mimo mísu"pupínku" na mem (_!_). Takových jsem potkal, že je mám.......... Tuším, že ti ostatní závidí i s Elonem Pleskem. Se mnou nepočítej Závist za 1,3 jsi "zabil".(to opravdu neee) Ani Teslu neee. Vytřásadla od šouklařů nemám rád. I kdybych dostal BAN tak jsi mi uk.......ra.....de.....nej. Ban jistě nedostaneš, toto forum potřebuje své šašky. edit: *zasloužilé Ale ja se k "šaškovi" mile rád hlásím. Šak ať si každej spočítá poměr 1kWh/kč a pořěší konkurenci s BMS. Bude se divit, ale bude když dobře na 1/2. Ano nebude to Winston, ale i u EV nikde o Winston ani zmínka. Tak proč předplacet Winston. Když už "Milujeme" Teslu a Muska tak za kolik je výměna baterie v Tesla M3??? https://svobodny-svet.cz/cena-za-vymenu ... obilu-jde/ Jinak nechci "Hejtovat" ale ja se distancuju, protože jsem z tebe úplně mimo. Připadá mi to jako politické "křepčení" před jasnou volbou následovníka. Promiň
PetaJoule (3 days) 
Jedna nic nerikajici fotka, minimum technickych informaci, pro nas ostatni zadny prinos. Unika mi smysl tohohle vlakna. Bylo to pochlubeni se, ze dokazu zbastlit 92kWh LFP baterii za 1.3mil czk? Nebo ze takovou baterii dokazu nekomu za 1.3mil czk prodat? Za me prvni varianta FAIL, druha morál nula a obchodni skill respekt. To víš, musel bys číst A pochopit. T.j. přemýšlet. Když píšu, že to ještě není hotové, tak snad asi budou další informace jak to bude postupovat. Jestli ta fotka je nic neříkající, tak bych k neschopnosti číst a pochopit přidal ještě slepotu. Já teda vidím mnoho informací. Ale já jsem taky informatik, takže nebudu soudit lidi s handicapem. Nebo bys chtěl už vidět rovnou hotový projekt s fotečkou a popisem? Jo? Na stříbrném talířku když už je vše hotovo (a otázka je kdy je hotovo)? To mi ale vůbec nesedí do DIY povahy fora. Ale můžeš jít na jeden z odkazů a podívat se na ten referenční projekt "W1 Sasko" tam je 2 x 20kWh - stejného principu. Mimochodem na otázky jsem odpovídal. Když se někdo ale jen vyblije, dostane zvratky zpět. Minule u té 20kWh jsem začal u Adama a Evy - včetně soustružení šroubů. To jsem už přeskočil - a spousta technických informací najdeš tam - když se prohrabeš tím obvyklým hnojem. Mimochodem soustružení nerez šroubů v postcovidobé době kdy lidé buď bohužel zemřeli, nebo se odnaučili makat, nebo nějak zblbli s výpočtem nákladů na energie (podle jedné nabídky by na výrobu jednoho šroubu/adapteru padlo 5kWh) by bylo vyprávění samo o sobě. Napsal jsem jaké BMS se použili, jedna ca. 100 EUR. Můžete nyní napsat výrobci jak je úplně vypatlanej on, nebo jeho zákazníci.
Návrh (polo)ostrovní FV pro 2generační RD
Franta2776 (3 days) 
Kouknu díky. Dost mě mate, že display neukazuje žádnou chybu. To podle mne naznačuje, že komunikace s deskou je OK a jen někde odešlo "něco" co hlídá napětí na vstupu. Po připojení panelů ani necvaknou ty relátka, co je připojují. V MPPT špatný tranzistory,při odpojení pod zátěží vznikla špička.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
vanilka (3 days) 
Jedna nic nerikajici fotka, minimum technickych informaci, pro nas ostatni zadny prinos. Unika mi smysl tohohle vlakna. Bylo to pochlubeni se, ze dokazu zbastlit 92kWh LFP baterii za 1.3mil czk? Nebo ze takovou baterii dokazu nekomu za 1.3mil czk prodat? Za me prvni varianta FAIL, druha morál nula a obchodni skill respekt.
Ostrov na RD
Paulob (3 days) 
Jsem to myslel tak že když na mp2 bude odběr větší než např 4kw tak přes cerbo nebo jiné relé srpnu zapnutí Phoenixe a teď dokrmí a když klesne odběr pod nějakou hodnotu tak Phoenix vypnu. Byl by jen jako záloha pro případný větší odběr. To nastane občas.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetaJoule (3 days) 
A tobě hromadu zákazníků, kteří jsou mimo mísu"pupínku" na mem (_!_). Takových jsem potkal, že je mám.......... Tuším, že ti ostatní závidí i s Elonem Pleskem. Se mnou nepočítej Závist za 1,3 jsi "zabil".(to opravdu neee) Ani Teslu neee. Vytřásadla od šouklařů nemám rád. I kdybych dostal BAN tak jsi mi uk.......ra.....de.....nej. Ban jistě nedostaneš, toto forum potřebuje své šašky. edit: *zasloužilé
NOPARasito (3 days) 
Dle mě je v dnešní době baterka cenově za 1,3mičudy cca.82kWh(64x400x3,2) jak z jiného světa. Asi máš štěstí a zákazníky, kteří nevědí VOCODE. A ti co ti dali kladné hodnocení jsou asi ........... Já teda nemohu soudit, ale cca.95kWh jsem pořídil za jinou cenovku a dokonce EV s 82kWh baterií je taky kolem 1,3mičudy a to k tomu je ještě navíc zbytečej obal. Takže za mě je to tak, že si děláš srandu z lidí, kteří neví nebo hodně špatná reklama. (Už tehdy jsem koukal jak jsi testoval zdejší členy skrz "oka" a jejich zatížitelnost)=> takže sranda, ale pro jiné zúčastněné. Ještě dodatek. No, pokud soudíš pouze podle parametru kapacita, tak bych si troufl říct, že smysluplný výtěžek Tvých 2400 příspěvků tady bude někde kolem 0,x% "Mám LiIon" "Já jsem pořídil" "U mě vychází..." Já to beru, že za Tebe je to tak či onak. Myslím, že už jsme před lety etablovali, že toto forum opravdu není reklamní platforma. A od té doby co jsem zjistil, že zde ve foru žije početná advokátní kancelář lobující za jadernou energii jej už ani nemohu brát úplně vážně. Samozřejmě mě také rozčiluji třeba šlejškové na internetu co dokážou zkritizovat úplně vše na Elonu Muskovi. Sami nedokázali ve svém životě ani to, co u něj sublimuje ze zadku po snídani. Je to prostě takový typ lidí. Asi závist, asi DK, asi trochu egocentrismu nebo snad i narcismu. Každopádně Ti přeji ještě mnoho krásných chvilek sledováním vlastního pupíku a následném "kvalifikovaném" souzení světa kolem sebe. Tady jsi na FÓRU kde snad jsou uživatelé soudní. Nikoli jednoduše ovlivnitelné "ovce". Ale to už bylo asi přes čáru!!!!
Ostrov na RD
FRSO (3 days) 
Já to právě chtěl tak aby byl Phoenix vypnutý z důvodu vlastní spotřeby a zapl se jen v případě vyššího odběru. Aby si vlastně mp2 když nebude stíhat takzvaně přicucl z Phoenixe. Co si přicucne, když bude Phoenix vyplý ?, Možná v režimu ECO, nevím jak velká by tam byla prodlevy do stavu ON.
BAZAR Predám DIY Busbar
Fliacik (3 days) 
Ahojte ostal mi jeden kus busbaru pre baterie. V prípade záujmu by som vedel spravit aj viac kusov. V číne som nenasiel ziadne poriadne masivne tak som si nakreslil a vytlačil vlastny. Busbar obsahuje 4x šrób M8x20 Hrubka hliníka (4x40)mm Plast typu (PETG) Rozmery = (157x44x30)mm Cena 20€ Lokalita Bratislava II.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
NOPARasito (3 days) 
Dle mě je v dnešní době baterka cenově za 1,3mičudy cca.82kWh(64x400x3,2) jak z jiného světa. Asi máš štěstí a zákazníky, kteří nevědí VOCODE. A ti co ti dali kladné hodnocení jsou asi ........... Já teda nemohu soudit, ale cca.95kWh jsem pořídil za jinou cenovku a dokonce EV s 82kWh baterií je taky kolem 1,3mičudy a to k tomu je ještě navíc zbytečej obal. Takže za mě je to tak, že si děláš srandu z lidí, kteří neví nebo hodně špatná reklama. (Už tehdy jsem koukal jak jsi testoval zdejší členy skrz "oka" a jejich zatížitelnost)=> takže sranda, ale pro jiné zúčastněné. No, pokud soudíš pouze podle parametru kapacita, tak bych si troufl říct, že smysluplný výtěžek Tvých 2400 příspěvků tady bude někde kolem 0,x% "Mám LiIon" "Já jsem pořídil" "U mě vychází..." Já to beru, že za Tebe je to tak či onak. Myslím, že už jsme před lety etablovali, že toto forum opravdu není reklamní platforma. A od té doby co jsem zjistil, že zde ve foru žije početná advokátní kancelář lobující za jadernou energii jej už ani nemohu brát úplně vážně. Samozřejmě mě také rozčiluji třeba šlejškové na internetu co dokážou zkritizovat úplně vše na Elonu Muskovi. Sami nedokázali ve svém životě ani to, co u něj sublimuje ze zadku po snídani. Je to prostě takový typ lidí. Asi závist, asi DK, asi trochu egocentrismu nebo snad i narcismu. Každopádně Ti přeji ještě mnoho krásných chvilek sledováním vlastního pupíku a následném "kvalifikovaném" souzení světa kolem sebe. A tobě hromadu zákazníků, kteří jsou mimo mísu"pupínku" na mem (_!_). Takových jsem potkal, že je mám.......... Tuším, že ti ostatní závidí i s Elonem Pleskem. Se mnou nepočítej Závist za 1,3 jsi "zabil".(to opravdu neee) Ani Teslu neee. Vytřásadla od šouklařů nemám rád. I kdybych dostal BAN tak jsi mi uk.......ra.....de.....nej.
Ostrov na RD
FRSO (3 days) 
[quote="Paulob"]Já to právě chtěl tak aby byl Phoenix vypnutý z důvodu vlastní spotřeby a zapl se jen v případě vyššího odběru. Aby si vlastně mp2 když nebude stíhat takzvaně přicucl z Phoenixe.[/quot Tak to jde taky, ale pomocí asistenta HUB3 tuším, to jsem kdysi dlouho zkoušel taky. Ale musíš mít taky zapnutý oba, jinak to nepůjde bez prodlevy.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetaJoule (3 days) 
ANo, da sa takato sranda poskladat zo 6500 clankov z polskeho eshcopu po 1 € takze ta kapacita vyjde 6500 €, ale k tomu 15 kil licny a 3 kg cinu na pajkovanie. Ta váha by nebyla problém tyto dva miláčci váží necelých 900kg. Podotýkám, že 20 kWh je 17kg TNT. Kapacita této baterie tedy kolem 70kg TNT. Můžete si najít videa na YT co udělá 5kg TNT, nebo videa od GWL porovnávajíc LiIon s LFP a LTO. Možná - máte-li rodinu - si pak nenaletujete do sklepa bombu. Ale jasně "U mě je to v azbestové krabici" jsem tu už četl. Facepalmy si odpustím, ubližoval bych si zbytečně často.
Návrh (polo)ostrovní FV pro 2generační RD
Majkl (3 days) 
Kouknu díky. Dost mě mate, že display neukazuje žádnou chybu. To podle mne naznačuje, že komunikace s deskou je OK a jen někde odešlo "něco" co hlídá napětí na vstupu. Po připojení panelů ani necvaknou ty relátka, co je připojují.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetaJoule (3 days) 
Dle mě je v dnešní době baterka cenově za 1,3mičudy cca.82kWh(64x400x3,2) jak z jiného světa. Asi máš štěstí a zákazníky, kteří nevědí VOCODE. A ti co ti dali kladné hodnocení jsou asi ........... Já teda nemohu soudit, ale cca.95kWh jsem pořídil za jinou cenovku a dokonce EV s 82kWh baterií je taky kolem 1,3mičudy a to k tomu je ještě navíc zbytečej obal. Takže za mě je to tak, že si děláš srandu z lidí, kteří neví nebo hodně špatná reklama. (Už tehdy jsem koukal jak jsi testoval zdejší členy skrz "oka" a jejich zatížitelnost)=> takže sranda, ale pro jiné zúčastněné. No, pokud soudíš pouze podle parametru kapacita, tak bych si troufl říct, že smysluplný výtěžek Tvých 2400 příspěvků tady bude někde kolem 0,x% "Mám LiIon" "Já jsem pořídil" "U mě vychází..." Já to beru, že za Tebe je to tak či onak. Myslím, že už jsme před lety etablovali, že toto forum opravdu není reklamní platforma. A od té doby co jsem zjistil, že zde ve foru žije početná advokátní kancelář lobující za jadernou energii jej už ani nemohu brát úplně vážně. Samozřejmě mě také rozčiluji třeba šlejškové na internetu co dokážou zkritizovat úplně vše na Elonu Muskovi. Sami nedokázali ve svém životě ani to, co u něj sublimuje ze zadku po snídani. Je to prostě takový typ lidí. Asi závist, asi DK, asi trochu egocentrismu nebo snad i narcismu. Každopádně Ti přeji ještě mnoho krásných chvilek sledováním vlastního pupíku a následném "kvalifikovaném" souzení světa kolem sebe.
BAZAR LFP 280Ah, 3,2V
mgx (3 days) 
Nechapem, ako je uvedeny link zhadzovanie predaja. Ak ma predajca trochu rozumu, cenu znizi. To spravi tak ci tak, ale je to jeho vec, nie tvoja. Ak niekto predava baterkiu za 180e a nova stoji 145e, je divne, ale nie zakazane. Ja som to nijak nekomentoval, len som dal odkaz kolko stoji nova s zarukou. Preto si vyprosim nasledovne fabulacie Člověk aby se tady za chvilku bál něco nabídnout, aby se hned nepřifařil takovej rozumbrada a neházel sem odkazy na levnější nabídky a ještě prodejce nařknul z nějakých nekalých úmyslů ! Druha vec, neklam. Zasadne nekomentujem ceny v bazari a doteraz JEDINA vynimka okrem tohto pripadu bol konkretne tvoj predaj - napisal som ti ze mas Shelly vratit... Ak sa ti nepaci, ze niekto napise v bazari ze cena je nerealna (lebo oficialny zdroj ma stoji o 35e menej) tak sem nemusis chodit, pretoze nie je porusene ziadne pravidlo (ani bazara). Jedine co porusujes je ty, ze diskutujes o veci, ktora s predajom nesuvisi. Cena s predajom zial suvisi. Ak som ja rozumbrada, ty si obycajny vychcany spekulant a klamar s menej ako rocnou registraciou, 23 prispevkami ktore maju nulovu informacnu hodnotu a zaujima ta len kupa v bazari. Nikomu si nic neporadil a okrem tohto zvratku a klamstiev si sem nic nedal.
Dětské autíčko
ElektroEzs (3 days) 
BT má vypnuté to jsem koukal. To je v pohodě já měl právě strach že mladej nejezdí každý den tak aby to nevyždímalo baterku. Díky moc za info:-)
Správné zacházení s LIFePO4
Lubik (3 days) 
Na běžné použití bohatě stačí ZT303 za 822 Kč ZOYI Digital Multimeter 19999 High precision True RMS https://a.aliexpress.com/_mt05Z70
Ostrov na RD
Paulob (3 days) 
Já to právě chtěl tak aby byl Phoenix vypnutý z důvodu vlastní spotřeby a zapl se jen v případě vyššího odběru. Aby si vlastně mp2 když nebude stíhat takzvaně přicucl z Phoenixe.
FRSO (3 days) 
Ano mp2 jako hlavní a Phoenix na ACin. Režimy mp2 neznám, zatím ho nemám. Mám jen Phoenix. V každém případě bez připojení k síti. Tak to jde udělat i tak, že budou oba zaplé, ten Phoenix out zapojit do Acin MPII, v MPII nastavit power assist a omezit na něm proud z Phoenixu dle potřeby, prioritně půjde výkon napřed z Phoenixu dle toho omezení a když bude potřeba víc, tak si jen k tomu přidá výkon MPII, je to online, bez prodlevy. Takže dohromady max výkon toho Phoenixu + výkon toho MPII.
Paulob (3 days) 
Ano mp2 jako hlavní a Phoenix na ACin. Režimy mp2 neznám, zatím ho nemám. Mám jen Phoenix. V každém případě bez připojení k síti.
Návrh (polo)ostrovní FV pro 2generační RD
Franta2776 (3 days) 
Kukni na tento kanál, zabývá se opravami čínských měničů.Ten chlapík je hodně šikovný.Ty měniče jsou uvnitř hodně podobný.
Ostrov na RD
FRSO (3 days) 
Ještě dotaz k tomu sériovému zapojení Phoenixe a MP2. Používáte to tak někdo? Zajímají mě osobní zkušenosti. Hlavně jak rychle je to schopné reagovat. Myslím když budu mít mp2 jako primární a Phoenix zapnu na základě odběru např přes 4kw, jak rychle se stihne zapnout aby stihl dokrmit když např najednou zapnu další odběr třeba 2kw? Záleží v jakém režimu to chceš mít, power assist ? MPII jako hlavní a Phoenix před ním.
Prepätie-uzemnenie
Raww (3 days) 
Dát T2 na vstup průmyslovýho rozvaděče je nerozum... Přesně tak, v hlavní rozvaděči měla být T1. FLP B+C maxi je snad začátek jinde, než v rodinným domku... Naopak, je to přímo doporučeno výrobcem: FLP-275 B+C MAXI
Ostrov na RD
Paulob (3 days) 
Ještě dotaz k tomu sériovému zapojení Phoenixe a MP2. Používáte to tak někdo? Zajímají mě osobní zkušenosti. Hlavně jak rychle je to schopné reagovat. Myslím když budu mít mp2 jako primární a Phoenix zapnu na základě odběru např přes 4kw, jak rychle se stihne zapnout aby stihl dokrmit když např najednou zapnu další odběr třeba 2kw?
Dětské autíčko
Franta2776 (3 days) 
Podívej se jestli vypla bluetooth v tel pokud ano je vyplá.Mám to celou zimu v obytce a baterku nevybije.Pokud uděláš odběr nebo nabití sama se probudí.ve spánku bere mikro A.
Home Assistant
ipdhq (3 days) 
Zdravim, ak pouzivate HA, mate menic s Pylontech HV baterkami a chcete monitorovat via ako SoC co reportuje inverter, tak mozete skusit toto https://github.com/mletenay/home-assistant-pylontech (Chce to nejaky trivialny hw (esp8266+max2323) ale to hadam zvladne postavit zapojit kazdy). Kod je este cerstvy, ale bezim ho uz par dni a zda sa ze je to +/- stabilne. Moj system je SC1000+5xH48050, ale malo by to bezat aj s SC0500 (ak tam nie su nejake zasadne rozdiely vo firmware). Feedback je welcome, najlepsie asi priamo cez github ...
Prepätie-uzemnenie
Skrat (3 days) 
sválně sem kouknul do rozvaděče u mojí elektrárny.Mám ještě přiveden zelenožlutý od hlavního uzemnění 16 mědí a propojen (posílen) zelenožlutý z hlavního přívodu.Nevím jestli je to dobře. Těším se na podrobné vysvětlení jak to má být.
MUST 5kW/48v
vejvik (3 days) 
zdravím, solárníci. Mám MUST 5kW a k tomu jsem současně koupil Lion akupack 48V, 150Ah (využitelné 120Ah) - ten má vlastní BMS, na aku je od výrobce koncové nabíjecí napětí 57,4V koncové vybíjecí napětí 44V. v BMS je nastaveno Pack overvoltage58,8V Pack overvoltage release 58,1 Pack undervoltage 40,6V Pack undervoltage release 43,4V A teď dotaz k nastavení na měniči, samozřejmě nastaveno par14 Li a jak by jste nastavili zbytek napětí, teď mám: par17 nabíjecí bulk napětí 56,6V par18 plovoucí nabíjecí napětí 54V par19 nastavení spodní meze odpojení napětí aku 44,8V par20 nastavení mez. U odpojení aku při vybíjení ... 46V par21 nastavení mez. U odpojení aku při nabíjení... 56,5V par37 Vol pak mám otázku - teĎ navečer se aku vybíjela jen vlastním provozem měniče, PV input to ukazovalo 90V, ale už to nedalo ani watt, je to nabitím baterie ted už 87% tedy 55,85V nebo nějakým parametrem, že začne nabíjet až při poklesu na nějaké napětí (pravda je zataženo a možná už slunko nic nedalo) druhá otázka - na displeji měniče je PV a PV input, jaký je mezi těmito ukazately rozdíl, nějak jsem nepochopil. mockrát díky za pomoc při startu, ať nám Slunko svítí
BAZAR LFP 280Ah, 3,2V
Mogul (3 days) 
Ja si myslím že mgx che len upozorniť na to, že nové od overeného predajcu sa predávaju za menej, ako tu ponúka človek ktorý to nakúpi v číne a tu sa na tom snaží len zarobiť. Upozorniť na to je podľa mňa v poriadku. Jak víš, že je to koupené v číně? Jak víš, za kolik se baterie pořídily a jaké s tím měl prodejce náklady. Víš vůbec něco o historii baterek a prodejce? NEVÍŠ !!! Všechny tyhle fabulace a vejmysly jsou naprosto o ničem. Cena byla nabídnuta. Chceš? Ozvi se a dohodni o koupi. Nechceš? Nekupuj... ale proboha nekomentuj cenu anebo podmínky ! To ti fakt bez relevantních informací nepřísluší. Když to nebude nikdo chtít, tak cena spadne, pokud prodejce bude chtít. (což se v tomhle případě i děje), takže až bude cena pro někoho zajímavá, pak to koupí. Člověk aby se tady za chvilku bál něco nabídnout, aby se hned nepřifařil takovej rozumbrada a neházel sem odkazy na levnější nabídky a ještě prodejce nařknul z nějakých nekalých úmyslů ! Cena je prostě daná... Ber, nebo nech být. Nikdo Ti nebrání založit nové informační vlákno s podobným levnějším produktem.
Dětské autíčko
ElektroEzs (3 days) 
Mam tam nastaveno 3600s ale po tehle dobe se vypne indikator co ukazuje stav nabiti ale na vystupu je porad napeti. Kdyz zapnu vypinac auticko normalne jede jen nesviti indikator nabiti ten musim znovu zapnout tlacitkem. U JK dokud nezapnu vypinac na vystupu napeti neni. Diky
Návrh (polo)ostrovní FV pro 2generační RD
Majkl (3 days) 
Příčina odhalena. S následky už to bude horší. Na MPPT se upálil spoj mezi vodičem z desky a cívkou. Jenže i po opětovném spojení King panely nedetekuje. Takže to rozpojení něco vzalo sebou na desce. Netuším, čím to k sobě pájí, ale pod tou smršťovačkou je to strašně zoxidované. Zkusil jsem zbylé spoje (i v druhém měnič), ale ty se zadají pevné, tak nevím....
FVE s podporou z DS
rva (3 days) 
Barák s okolím musí být pokrytý funkční wifinou. Zajišťují to aktuálně 4 přístupové body + pátý se zapíná u venkovního posezení se zapnutím elektřiny. Tak je zajištěn přístup na NAS a třeba i do Home assistant. Při problémech na lokální síti nebo přístupu na internet to v době dnešních sociálních sítí, neustálé komunikace přes FB, WhatsUp, TikTok, Spotify do pár minut někdo zjistí a začne se požadovat nápravy.
Dětské autíčko
Franta2776 (3 days) 
Když není nějakou dobu odběr sama se uspí
ElektroEzs (3 days) 
Nemuzu nikde najit jestli i Daly BMS dela vypinac pro vypnuti BMS jako ma JK BMS. Nevi nekdo?
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
ElektroEzs (3 days) 
Sam jsem zvedavej co ty EVE clanky vydrzi:) Od listopadu co mam elektranu v provozu ukazuje BMS 30 cyklu. Baterka je to moc pěkná, docela i závist té kapacity ale na mě taky dost drahý Když vezmu že 14,4kWh z EVE článků a JK BMS vyšlo na 52000,- tak bych ve stejné kapacitě s EVE a JK byl někde kolem 300tis Ale jasný nejde srovnávat články EVE s Winston kde to je úplně jiná liga:-) A to je prave ta chyba. Je potřeba porovnávat. Winston je jen značka, Čína (pohlídaná) již dokonce válcuje všechny. Ale omlouvám se, asi je to mimo téma. Protože pak končí "chlubení".
Prepätie-uzemnenie
Skrat (3 days) 
aspoň se přiučim.Lajcej názor:Přívod na hlavní jistič=z hlavního jističe na přepěťovku-umístěnou v Pravo dole.Pak na Fíčko a k jednotlivým jističům.Chybí přepěťovka na N.Vodič PEN bych táhl po pravý straně k přepěťovkám a na PE šínu.16 kabel to jistí.Šrouby do zdi schovat.izolovat.
Upgrade ostrovní FVE o 15,5 kWh + JK-BMS B1A20S15PH
Ivo12s (3 days) 
NO to je to, co cinan nedomyslel, ze ako na to bude reagovat MPPT alebo nejaka nabijacka. No mě třeba při úvodním seznamování překvapilo, že ten UTP režim je default nastavený na -20°C a UTPR na -10°C. Odpověď -> prostě ty stovky a tisíce instalací po světě se nikdy nedozvědí, že tam je nějaké UTP nastaveno, nezareaguje. Asi nebude moc instalací LiFePo4, kde by BMS řídila baterie v -20°C. Přestat nabíjet a současně spotřebovávat elektřinu do topení, to v ostrovním režimu prostě nemá logiku. Doufám, že vše ostatní bude fungovat ve standardu a tahle slepá ulička bude jen poučení pro někoho jiného. Pokud někoho nenapadne něco geniálního, tak já zůstávám u externího termostatu řízeného přes Raspberry .
Prepätie-uzemnenie
kiksa (3 days) 
Zajimave rozdeleni TNC na TNC-S... Ty prepetovky by mely byt minimalne o 180° otocene, ale pokud je to "rozdelene" uz pred prepetovkama, tak by mela byt jeste jedna na N vodic. Ale mam to nakoukane jen z katalogu.
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
NOPARasito (3 days) 
U me vychazi 100cyklu/rok, mam chemii liion.
Franta2776 (3 days) 
Za 5-7 let by jsme mnoho nevěděli. Při roční spotřebě 8MWh. By ty baterie měli do 500cyklů, to by jsi musel elekřinu pálit pánu boho do oken. Já bych na tak velké baterii udělal cca 50 cyklů za rok 80kWh=4MWh to je 50% mojí spotřeby přes baterii.Takže by umřela na stáří chemie ne cyklováním.
NOPARasito (3 days) 
Baterka je to moc pěkná, docela i závist té kapacity ale na mě taky dost drahý Když vezmu že 14,4kWh z EVE článků a JK BMS vyšlo na 52000,- tak bych ve stejné kapacitě s EVE a JK byl někde kolem 300tis Ale jasný nejde srovnávat články EVE s Winston kde to je úplně jiná liga:-) A to je prave ta chyba. Je potřeba porovnávat. Winston je jen značka, Čína (pohlídaná) již dokonce válcuje všechny. Ale omlouvám se, asi je to mimo téma. Protože pak končí "chlubení".
rottenkiwi (3 days) 
ANo, da sa takato sranda poskladat zo 6500 clankov z polskeho eshcopu po 1 € takze ta kapacita vyjde 6500 €, ale k tomu 15 kil licny a 3 kg cinu na pajkovanie. Kazda sranda nieco stoji, ak ma clovek radost z toho, ze je off-grid, tak preco nie. Niekto si kupi kazde 4 roky auto za 130 000 € a co ma z neho ? Urcite by som si na testovanie kupil 15 kWh Winstonov, 15 kWh CALB, 15 kWh BYD a 15 kWh EVE a po 5 - 7 rokoch by sme presnym monitoringom vedeli, co je marketing a co realita.
marko250 (3 days) 
Čím se to nabíjí,co to vybíjí za provoz a denní spotřeba?
ElektroEzs (3 days) 
Baterka je to moc pěkná, docela i závist té kapacity ale na mě taky dost drahý Když vezmu že 14,4kWh z EVE článků a JK BMS vyšlo na 52000,- tak bych ve stejné kapacitě s EVE a JK byl někde kolem 300tis Ale jasný nejde srovnávat články EVE s Winston kde to je úplně jiná liga:-)
Prepätie-uzemnenie
kodl69 (3 days) 
ještě počkáme, co další. Je to jenom chránič. spíš se zaměř na to, co je první na přívodu...
FVE s podporou z DS
kodl69 (3 days) 
dobrý, ale aby tohle fungovalo, musí to mít napájení, musí fungovat WIFI a musí fungovat to,. co vyhlásí tu chybu. Na mě dost překomplikovaný. Ukazuje to i chybu sebe samo, výpadek komunikace?
Dětské autíčko
ElektroEzs (3 days) 
Už mám asi nemoc že jsem narval LiFePO4 i prckovy do autíčka kde umřelo olovo 2x7Ah, dal jsem tam 4x52Ah LiFePO4 které pasovalo do původního uchycení olova a Daly BMS 40A. Dneska zkouška 2hodiny jízdy převážně kopce a baterka pořád 75%. Ještě by to chtělo silnější motůrky a regulaci
balancer a bms
kodl69 (3 days) 
Pěkná představa... to už bude jednodušší udělat 16x izolovanej DC/DC zdroj 3.4V/30A, a nemusíš nic balancovat, prostě články nabiješ jako by byly paralelně. na 100W bude stačit flyback, proud se omezí díky omezením akumulační indukčnosti (nebo ho můžeš regulovat na 48V straně), napětí zpětnou vazbou, prostě obyč spínaná nabíječka, a to 16x. jako mustr si můžeš vzít tohle https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... yAL7EvUXD6 - funguje to už od 50V na vstupu, pokud by se navinulo znovu trafo, vyměnil spínací mosfet a diody, tak to bude prakticky to, co potřebuješ zreplikovat 16x, což bych samozřejmě nedělal přebastlením tohoto, ale na pokusy je to podle mě dost dobrý...
Prepätie-uzemnenie
glottis (3 days) 
pokud motali indukcnost tak to je bez chyby ne? Ten chranico jistic mohl byt hned dole, vedle nej prepetovka. Dalsi jistice pak brane z prepetovky. Ten pen mustek asi mohl byt dole? jistice pak nahore. Jen tak lajcky pohled
Realnost odhadu vyuziti FVE ohrevu vody,
kodl69 (3 days) 
Tohle už jsem párkrát řešil, a nejlevněj vychází pro takhle malej odběr , potažmo boiler, 3x370Wp panel, siton, zakázkový těleso 1kW/230V a 1kW/90V , a druhej termostat do boileru. Bez nutnosti něco někdy přepínat, se solárním využitím nepatrně menším než tvůj systém, ale za skoro poloviční cenu, což důchodci, kteří na rovinu předpokládají, že to budou používat deset let, celkem hodnotí... Co tvoje konstrukce střídače? Jak máš vyřešený odrušení a pod? to by mě dost zajímalo. A že siton nereaguje na ovládání: On na to obvykle nikdo nešahá, jak je rok dlouhej, zrovna tohle bych neřešil... Jestli generuješ SPWM sinus, tak by mě zajímalo, jak moc nákladnej je výstupní filtr...
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
NOPARasito (3 days) 
Dle mě je v dnešní době baterka cenově za 1,3mičudy cca.82kWh(64x400x3,2) jak z jiného světa. Asi máš štěstí a zákazníky, kteří nevědí VOCODE. A ti co ti dali kladné hodnocení jsou asi ........... Já teda nemohu soudit, ale cca.95kWh jsem pořídil za jinou cenovku a dokonce EV s 82kWh baterií je taky kolem 1,3mičudy a to k tomu je ještě navíc zbytečej obal. Takže za mě je to tak, že si děláš srandu z lidí, kteří neví nebo hodně špatná reklama. (Už tehdy jsem koukal jak jsi testoval zdejší členy skrz "oka" a jejich zatížitelnost)=> takže sranda, ale pro jiné zúčastněné. Jinak fandím, ať se zákazníci hrnou
Prepätie-uzemnenie
kodl69 (3 days) 
Dát T2 na vstup průmyslovýho rozvaděče je nerozum, FLP B+C maxi je snad začátek jinde, než v rodinným domku... Další ukázka sprasení, tentokrát ve stejným objektu, jenom podružná rozvodnice: - ještě nejsou zapojený žádný vývody, ale budou z té spodní řady jističů. Přívod je TNC, N je rozděleno až do chrániče. Rozvodnice má být třídy II, tj dvojitá izolace. malej kvíz: Kdo najde chyby a jaký?
balancer a bms
rottenkiwi (3 days) 
NO ja by som chcel urobit prelievace pre LFP 4 - 8S, schopne 30 A prudu, takze aj v pripade, ze niekto zle nastavi 50 A MPPT, tak to este dokaze veci urovnat, resp. ak niekto ma rozne baterky a chce ich mat za 2 hod pripravene do FVE, tak si nastavi v MPPT / CHARGERI 30 A max. a o zvysok sa postara BMS, a v tom MPPT si nadefinujem krivku poklesu prudu pri 3.35 - 3.6 na formatovanie.
Pokus o malou elektrárnu v garáži
Franta2776 (3 days) 
Tak jsem ten bazmek vykuchal a zůstal z toho krásně ručně přepínatelný bazmek.Je to jak píše Jova.Je tam mikrospínač, co má tu cívku po přepnutí odpojit a pokud neodpojí roztaví se plast uvnitř jádra a jádro nejde zasunout,stejná závada jako posledně. Je to škoda, na spínači je spousta materieálu a práce a na prd. Dopadnou,tak časem asi všechny
4xMultiplus ?
Vlasta Hirka (3 days) 
???? proč taková bejkárna? každá přeměna energie znamená ztráty. Ztráty mě netrápí, ale souběh spotřebičů ano.
Správné zacházení s LIFePO4
kodl69 (3 days) 
Hodně čísel za sebou. Pro technickou praxi mi bohatě stačí multimetr https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... Io0DU7LuPh cvičně jsem ho půjčil známýmu do kalibračního střediska, a udávaný přesnosti pro DC napětí a proud splňuje s jistotou. Nemám potřebu měřit nějak laboratorně účinnosti a podobně, tj tohle je s rezervou jak pro kalibraci ADC v BMS tak pro další moje potřeby. Levný multimetry se obvykle do 2% z rozsahu vejdou, pokud jim nedochází baterka, pak to začne ukazovat víc, než kolik je skutečnost, to je hodně ošidný... Ten zdroj kalibračního napětí vypadá jak z aliexpresu, to je co zač? MOžná by to za pár korun leckou vyřešilo problém s přesností měření napětí.
4xMultiplus ?
kodl69 (3 days) 
???? proč taková bejkárna? každá přeměna energie znamená ztráty.
balancer a bms
kodl69 (3 days) 
Vykašli se na to. Prodává se přelévač s ETA3000, sice taky čína, energie se přenáší v indukčnosti, ale jen mezi sousedními články. Ale to nic nemění na tom, že tenhle krámek https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... C3ENaUsjCy za týden dokázal srovnat 300Ah liion baterky, kde napětí na začátku bylo od 2.9V po 3.8V, za týden to sedělo na desítky mV (přesnost měření připojené lithiumbcb BMS?) Tohle je funkčně čistej princip, nespínají se "natvrdo" žádný kondenzátory s rozdílnými napětími, to už podle selskýho rozumu nemůže fungovat dobře.
4xMultiplus ?
Vlasta Hirka (3 days) 
Ahoj všichni. Už mě budete mít asi za blázna. Zase jsem to přehodnotil. Nechci být připojen k DS. Když nakonfiguruju 3 multiplusy samostatně a vstup AC in bude zapojen do čtvrtého multiplusu AC out 1, bude na těch třech fungovat docucavání jako ze sítě? Díky
Pokus o malou elektrárnu v garáži
PetrDubi (3 days) 
Tak ona hlavně ta cívka žere i trávu kolem baráku, takže je to jenom otázka času... Při několika přepnutích za sebou bez problému vyhodí i 6A jistič - podotýkám že evropský, ne čínský!
GDM-906X Series
rottenkiwi (3 days) 
Your first professional digital multimeter - GDM-906X Series https://youtu.be/-x8Bvjc8yIQ?t=52 Co je to ten GPIB interfejs vzadu ? A funguje ta vecicka aj s Linuxom ? POmeram s tym charakteristiku diody alebo FET-u ?
Správné zacházení s LIFePO4
glottis (3 days) 
Kdy zto mas pak podle ceho zkalibrovat, rozhodne to jde
BAZAR skříňový rozvaděč, oceloplechový
pkougl (3 days) 
rozvaděč ocelo-plechový, skříň rozvodnice elektro, výborný stav, rozměry cca 800x650x2100mm, včetně ocelové nosné vložky, soklu a ventilátoru, jako rittal, sarel atd...., vhodné jako bedna komponety FVE, baterie, měniče, regulátor\ atd.... pročleny fora za 4999kč lokalita u Kralup nad Vltavou Pavel
BAZAR VICTRON MPPT
pkocik (3 days) 
PRODÁNO - 75|15 bluetooth - koupeno 22.5.2021 včetně dokladu - 2.000 Kč Děkuji
BAZAR čínský měnič "2000 W"
pkocik (3 days) 
prodáno, děkuji
Správné zacházení s LIFePO4
rottenkiwi (3 days) 
DIk, idem si to pozriet, ci by som to dokazal urobit a odrusit. Ono ide aj o tu abs. hodnotu + teplotny drift. Mam napr. na baterke podla BMV 26.93 V, moj UNI T 208A ukazuje 26.88 V Axpert menic ukazuje 26.3 V ale aka je realita ????
Zapojení různých panelů??
Tomka (3 days) 
Dobrý den, chci se zeptat, mám 25ks panelů Longi LR5-54HPB 405w ( vmp- 31,18V, imp- 12,99 A, voc- 37,15 V a isc- 13,78A). Mám je zapojené v sérii ve 2 stringách.. Mohu přidat panel Sunpro 410w (vmp- 31,25 V, imp- 13,12 A, voc- 37,33V, Isc-13,90A) sériově??Neublíží malinko vyšší proud či napětí??Střídač Solax X3 hybrid G4 15kw..Děkuji moc za odpověď..
Správné zacházení s LIFePO4
glottis (3 days) 
Jde i o to jestli potrebujes opravdu presne absolutni mereni a nebo ti jde spis o trend. Ja si delal voltmeter podle tohohle chlapika https://www.barbouri.com/2019/08/07/mil ... version-2/ A jako je to masakr Bez digitalnihc filtru pak ani prd. Sebere to kdejakej bordel kolem. Krasne je pak i videt jak se zahriva reference
rottenkiwi (3 days) 
POzrel som si ten Brymen, ten ma DC meranie +- 0.03 % hodnoty, takze ak tam je 27.00000 V, tak napatie moze byt na disp. 26.9919 az 27,0081 V, tu vidim napr. https://www.tme.eu/sk/details/bk5492cgp ... precision/ A ten ma presnost +- 0.01 %, tak by mal namerat : 26.9973 az 27,0027 V a tento https://www.tme.eu/sk/details/bk5493cgp ... precision/ ma presnost 0.0015 %, tak by mal zobrazit : 26.999595 az 27,000405 V
BAZAR K: Victron Phoenix 24/3000
Alfonz (3 days) 
Neaktuálne, môžeme zmazať. Ďakujem
EPsolar XTRA4210N základní zelenáčské dotazy
kiksa (3 days) 
Mám jich několik a ano, děje se to u všech. Stačí odpojit jen na chvilku.
BAZAR P: Powmr HMS 3K-24, Victron Phoenix 24/800
Alfonz (3 days) 
Potvrdzujem dohodu, Victron zajtra odosielam. Empires1979 po doručení a zapojení pošle peniaze na účet.
Cerbo gx+ Greenbono aku
Vlasta Hirka (3 days) 
Ahoj všichni. Cerbo spíná jak chci, to je při 99%Soc a vypíná při 97%. Nedaří se mi, ale nastavit Greenbono. Vyzkoušel jsem už několik firmware a furt se nedaří. Otevírá SSR pořád na 100% i když by měl třeba jen 20%.Nebo na počítači ukazuje všechny 3 SSR na 100%,ale jedno nic nepouští. Tápu i v nastavení horní meze proudu střídače. Je tam jedna kolonka, ale já mám 3jednofazové Victrony. Je to asi nad moje síly. Nenašel by se někdo z Plzeňska, kdo by mi to melouchem zprovoznil ? Děkuji
BAZAR P: 60A MPPT PowMr POW-M60-PRO
Alfonz (3 days) 
Regulátor zajtra odosielam, bol-St po doručení a odskúšaní pošle peniaze na účet.
BAZAR Prodám Poly Panely Canadian Solar 270Wp CS6K-270P-FG 20k
Tomash (3 days) 
Nová cena 52000CZK.
BAZAR LFP 280Ah, 3,2V
Alfonz (3 days) 
nove s 24mes zarukou 145e pri kupe 16s https://eu.nkon.nl/rechargeable/lifepo4 ... grade.html Ve vší ústě MGX, skutečně máš takovou potřebu shazovat cizí prodeje? To už je poněkolikáté. Pochopil bych, kdybys měl něco k danému výrobku třeba ohledně funkčnosti atd.. ale komentovat cenu a házet sem odkazy na konkurenční nabídky? Přijde Ti to normální? Našel jsi zajímavější cenu? Ok, založ na to další téma pro případné zájemce, ale tohle je fakt špatně ... Chápu, neděláš to jen Ty. Takových je tu spousta, ale neznamená to, že bys to jako ti ostatní nemusel dělat. Jde to i jinak. Ja si myslím že mgx che len upozorniť na to, že nové od overeného predajcu sa predávaju za menej, ako tu ponúka človek ktorý to nakúpi v číne a tu sa na tom snaží len zarobiť. Upozorniť na to je podľa mňa v poriadku.
Pokus o malou elektrárnu v garáži
jova (3 days) 
Odešel tento bazmek.Za cca 18 měsíců odešel 2ks z 6ks o kterých vím v chodu.Takže úmrtnost 33% do dvou let Pravděpodobně mezizávitový zkrat na cívce a roztavené plastové jádro jako u prvního kusu.To se určitě nevyplatí. Ta moje elektrárna z činských dílů potřebuje svého údržbáře. Problémem u těchto spínačů bývají mikrospínače, které tu cívku odpojí po přepnutí. Bohužel ta cívka je poddimenzovaná na trvalé napětí, takže když se spínač "slepí" tak ta cívka zákonitě shoří.
EPsolar XTRA4210N základní zelenáčské dotazy
mikiki (3 days) 
Chci se zeptat "solárníků" kteří používají regulátory Epsolary, zda se jim po odpojení taky ztratí/vynuluje denní statistika? Musel jsem na cca 15 min. vypnout FE kvůli akuboxu a denní statistika je fuč. Vím, že se mi to už kdysi stalo ale to bylo delší dobu odpojené a tam se mi vynulovala i celková statistika. Jsem si myslel že je v regulátoru nějaká možnost zálohování - CMOS/baterie .... Po zapnutí mi regulátor ukáže celkový stav, tak jej musí mít někde uložený ale denní ne.
BAZAR LFP 280Ah, 3,2V
Mogul (3 days) 
nove s 24mes zarukou 145e pri kupe 16s https://eu.nkon.nl/rechargeable/lifepo4 ... grade.html Ve vší ústě MGX, skutečně máš takovou potřebu shazovat cizí prodeje? To už je poněkolikáté. Pochopil bych, kdybys měl něco k danému výrobku třeba ohledně funkčnosti atd.. ale komentovat cenu a házet sem odkazy na konkurenční nabídky? Přijde Ti to normální? Našel jsi zajímavější cenu? Ok, založ na to další téma pro případné zájemce, ale tohle je fakt špatně ... Chápu, neděláš to jen Ty. Takových je tu spousta, ale neznamená to, že bys to jako ti ostatní nemusel dělat. Jde to i jinak.
Pokus o malou elektrárnu v garáži
Franta2776 (3 days) 
No vidíš a to mě tu několik lidí před cca. měsícem přesvědčovalo, že týhle přepínače jsou spolehlivější než stykače Jinak mi v poslední době už 2x vypadl při 150A jeden DC jistič na 200A kupovaný u jednoho českého eshopu s FV a použitý u baterky. Takže budu měnit za pojistkový odpínač evropské výroby s pojistkama (nejspíš Siemens) a tím by měla zmizet poslední čínská věc v elektrických rozvodech Měl jsem podobný jistič na expedičním vozidle z Ali s nápisem 200A.Po 3 minutách dobíjecím proudem z alternátoru okolo 100A při 12V vypadával. Použitelné na poloviční hodnotu a to ještě chvíli Jestli tak Číňani vyrábí i elektromobily, tak to nemusí mít evropský autoprůmysl obavy.
Správné zacházení s LIFePO4
PetaJoule (3 days) 
Bez tisícin voltů ani rána. Jak má člověk jinak vědět že články jsou vybalancované?
Pokus o malou elektrárnu v garáži
PetrDubi (3 days) 
No vidíš a to mě tu několik lidí před cca. měsícem přesvědčovalo, že týhle přepínače jsou spolehlivější než stykače Jinak mi v poslední době už 2x vypadl při 150A jeden DC jistič na 200A kupovaný u jednoho českého eshopu s FV a použitý u baterky. Takže budu měnit za pojistkový odpínač evropské výroby s pojistkama (nejspíš Siemens) a tím by měla zmizet poslední čínská věc v elektrických rozvodech
80kWh baterčička za ~ 1.3MCZK
PetaJoule (3 days) 
Jde o to,že těch 7000cyklů neudělá a dřive odejde na stáří chemie. Dříve odejdu na stáří chemie já. Nahradil bych výroky typu "takže se nikdy nezaplatí" spíše něčím jako "takže si v tuto chvíli myslím, že mě by se to nikdy nezaplatilo". Někteří z nás sice mají k objektivní pravdě blíže než jiní, ale je dobré si vždy uvědomit, že celý internet ba i naše realita je vlastně jen snůška subjektivních názorů které notabene vznikají v různých kontextech. Třeba má ten člověk co si něco takového pořídí tolik peněz, že neví kam s tím a nechce aby mu jeho FIAT sežrala inflace. Nebo je to investice pro firmu a jinak by to spolkl berňák na daních. Nebo chce mít "dobrý pocit autarkie". Nebo pro něj znamená každý výpadek elektřiny xxxxx Kč škodu - zrovna při instalaci této baterie jsem se na to téma bavil s jedním řezníkem co si asi pořídí něco obdobného ... protože se mu to vyplatí! Je to sice můj subjektivní názor, ale už 2014 mi ten "vyplatí se to?" kašpárkizmus připadal směšný. V dnešní době, se vším co už víme (nebo bychom vědět měli) mi to připadá krajně tragické.
Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k
honzajs (3 days) 
To se bude "natáčet" každý ten modul zvlášť? Nebo to bude jako tady https://www.youtube.com/watch?v=FPkajCvK2Mk ? A nebylo by jednodušší si vytvořit spíše nějakou konstrukci nad tou plochou střechou, aby teda pokryl (předpokládám) i západ? Jsem hodně zvědavý, jaké to nakonec bude. Ano bude každý panel samostatně, propojené budou táhly a budou mít jeden společný pohon. Je to takový experiment, sám jsem zvědavý jak se mi to podaří vyladit. Kvůli těm táhlům tam bude omezený rozsah pohybu na cca160° od východu k západu. Takhle jsem si to na začátku načmáral do sešitu. Panely jsem si tam nakreslil jakoby na stojato ale samozřejmě budou skloněné. Nevím ještě jak moc. Velkou roli bude hrát stín a vítr, navíc mi u jednoho krajního panelu bude vadit roh domu, prostě bojuju s místem ale jak jsem napsal jednomu kolegovi v nejhorším tam nastavím sklon 15°a zafixuji je pevně na jih
Správné zacházení s LIFePO4
Arambajk (3 days) 
Chce to este presnejsie meranie na 0.0005 V, ale neviem kde zohnat taky ciachovany merak aby nemal offset vacsi ako 0.0001 V. Za dobrou cenu se dá sehnat Brymen BM867, 5,5 místný voltmetr. Podle něj potom kalibrovat měření procesorem.
Pokus o malou elektrárnu v garáži
Franta2776 (3 days) 
Odešel tento bazmek.Za cca 18 měsíců odešel 2ks z 6ks o kterých vím v chodu.Takže úmrtnost 33% do dvou let Pravděpodobně mezizávitový zkrat na cívce a roztavené plastové jádro jako u prvního kusu.To se určitě nevyplatí. Ta moje elektrárna z činských dílů potřebuje svého údržbáře.
Správné zacházení s LIFePO4
TomHC (3 days) 
Tak ale prosím skús pochopiť, že my nie sme konštruktéri, ani nestaviame meniče ani mppt, ale meriame napätie na batérií, a stačí nám to na desatinu voltu A když budeš měřit s přesností na celé volty, tak možná ještě zjistíš, kolik článků z baterie funguje. Proč to tedy hrotit a měřit s přesností na desetiny voltu? A když budeš hodně velký ignorant, bude ti stačit jednobitová informace o tom zda baterie má nějaké napětí nebo ne. Na takové rozhodnutí ti bude stačit měřit s přesností na desítky voltů. Ale ti uživatelé, kteří chtějí u LiFePO určit SOC musí měřit poněkud přesněji. Ako vtip dobré
Jak nastavit relé u BMV 700.
chatař (3 days) 
Dík za vyčerpávající odpověď, rottenkiwi.
rottenkiwi (3 days) 
Rele ma niekolko modov: 16. SOC rele - ak klesne pod tuto hodnotu, rele sa zopne 17. SOC uvolnenie, ak stupne nad tuto hodnotu, rele sa otvori 18. LVR - ak klesne napatie pod tuto hodnotu, rele zopne 19. CLV - ak vystupi napatie nad tu hodnotu, tak rele otvori / zohladnenim oneskorenia / 20. HVR - ak napatie vystupi nad tuto hodnotu - rele zopne 21 CHV - ak napatie klesne pod tuto hodnotu, rele sa otvori 22 LSV - ak nap. klesne pod tuto hodnotu, rele sa zopne 23 CLS - ak napatie vystupi nad tuto hodnotu, rele sa otvori 24. HSV - ak nap. vystupi, nad tuto hodnotu, rele zopne 25. CHS - ak nap. klesne pod tuto hodnotu, rele sa otvori 26. HTR - ak teplotota vystupi nad tuto hodnotu, rele sa zopne 27. CHT - ak teplota klesne pod tuto hodnotu, rele sa otvori 28. LTR - ak teplota klesne pod tuto hodnotu,m rele sa zopne 29. CLT - ak teplota vystupi nad tuto hodnotu, rele sa otovori 30. MVR - ak odchylka stupne nad nastavenu hodnotu, rele sa zopne 31. CMV - ak odchylka klesne pod nastavenu hodnotu, rele sa otvori 32. zvukovy alarm 33. LSOC- ak SOC klesne pod nastavenu hodnotu, rele sa zopne 34. CLSOC - ak SOC stupne nad nastavenu hodnotu, rele sa otvori Este je tam Invert Relay na invertovanie stavu rele, minimalny cas zopnutia a relay off oneskorenie, na nastavenie oneskoreneho otvorenia.
BAZAR Prodej nové DC a AC jističe, konektory MC4 + další
Skrat (3 days) 
Na jaký proud jsou jističe na DC? to samé na jaký proud AC jističe Děkuji
Správné zacházení s LIFePO4
kybos (3 days) 
Tak ale prosím skús pochopiť, že my nie sme konštruktéri, ani nestaviame meniče ani mppt, ale meriame napätie na batérií, a stačí nám to na desatinu voltu A když budeš měřit s přesností na celé volty, tak možná ještě zjistíš, kolik článků z baterie funguje. Proč to tedy hrotit a měřit s přesností na desetiny voltu? A když budeš hodně velký ignorant, bude ti stačit jednobitová informace o tom zda baterie má nějaké napětí nebo ne. Na takové rozhodnutí ti bude stačit měřit s přesností na desítky voltů. Ale ti uživatelé, kteří chtějí u LiFePO určit SOC musí měřit poněkud přesněji.
TomHC (3 days) 
Ale moja BMS meria na tisíciny voltu, z toho (a iného = prúd) počíta SoC, menič nech si meria ako chce...
Jak nastavit relé u BMV 700.
chatař (3 days) 
Zdravím všechny. Po čase jsem se zmohl na sledovač baterie BMV 700. Rád bych ho využil i na spínání bojléru přes SSR relé. Prostě aby mi BMV odojilo zátěž při poklesu napětí na určitou mez. Nevím ale, jak to v menu nastavit, v manuálu jsem nic bližšího o tom nenašel. Budu vděčný za každou radu od někoho, kdo BMV takto používá.