Porovnanie regov
rottenkiwi (3 min) 
Zaujímavé video o regloch: https://www.youtube.com/watch?v=kF_cVEYxj3E
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
kvako1 (2 hrs) 
parada, jen ať to svítí , trošku problem zas dělá voda.. sucho.. musiš přestat dělat voloviny a zamakat na tom natačení mam dojem že to maš po dva panely že ? ozubene kolo na řetěz , propojit řetězem a jeden motor a jedem.. nebo to propojit tahlem... diť je to prace na den dva.. ty ozubena kola jsou dneska za hubičku a řetěz v metraži taky, i na bazoši se da sehnat... to hlidani baterek chceš proč na každou, není to už přehnané ? ja nevidím duvod proč se stoho tady dělá takový strašák.
Hybridni FVE Rosice
willcz (2 hrs) 
Update FW zatim zda se zabral, uz to dva dny jede bez jedine chybove hlasky na strane XTM. v menu pro XCOM-CAN jsou navic polozky na minimalni SOC pro vybyjeni, atd. tzn relativne dobry krok.
SOlarni kabel vs kabel CYA
unicast (2 hrs) 
Bleskosvod ochrání barák před požárem způsobeným bleskem. To je tak vše. Je to celkem složitá problematika, nedá se to shrnout do pár krátkých příspěvků a dlouhé nikdo číst nebude. Tohle je asi nejlepší zdroj, ze kterého se dá studovat: http://www.kniska.eu/kniska/kniska_2.1-1 Sice je to plný produkt placementu na výrobky firmy Dehn, ale je třeba si říci, že ta firma patří ve svém oboru k naprosté špičce a marketingové bláboly tam jsou jen v minimální míře.
Wemos 32
rottenkiwi (3 hrs) 
Nemáte niekto doma túto vecičku ? Koĺko vydrží na Panasonic 3100 mAh baterku ?
čerpadlo na pole
kyocera (4 hrs) 
Zdravím, potreboval bych poradit s návrhem systému pro zavlažování a přečerpáváním vody na menším poli. Protože pole je zatím bez DS a já jsem trochu postižený solaritýdou, chtěl bych uskutečnit tento problém přes fv panely. Skrz pole vede potůček, který by jsem chtěl odčerpávat do cca 20 - 50 kubíkové nadrže při slunečném počasí a z nádrže dále zalévat rostliny kapkovou závlahou. Možná bude na poli i hlubinný vrt. převýšení od potoka k nádrži max 5m. Od nádrže k rostlinám to bude v rovině, ale daleko. Pokud s tim má nekdo z vás zkušenost, nebo představu jak by to mohlo efektivně fungovat, budu rád za každou radu. Také Vás zdravím, Aby bylo přečerpávání legální, tak bych na svém pozemku udělal stavební Dílo s názvem - Nádrž na zachycovaní deštové vody . Na vlastním pozemku bych realizoval V blízkosti potoka stavební dílo v takovém rozsahu -skruže do hloubky 6m beze dna. Myslím, že popsaných poměrů by 6m mohlo stačit, když ne tak nádrž na zachycování Deštivé vody prohloubit, až se voda z potůčku průsakem objeví. Potom bych použil více kusů spolehlivých a nenáročných a levných čerpadel v odkazu. Jedno nerez čepadlo má 12l l / min je 0,72m3 / hod za 10 hodin 7,2m3 . k Napájení použít FV panely, tak jak Je Váš záměr. Odkaz nerez čerpadla je níže nebo z nabídky ALI vybrat jiné vhodnější. https://de.aliexpress.com/item/12V-24V- ... 39.90158.0
Bitcoin - měna nezávislého člověka
rottenkiwi (4 hrs) 
Niekto nakupuje BNB za 1 683 000 USD.
FVE v televizi, rádiu, novinách
josse (4 hrs) 
1. dosušování obilí pomocí roundupu se praktikuje zřídka, snižují se tím náklady na umělé dosušování a předchází tak plesnivění obilí, popřípadě je tak současně odpleveleno zaplevelené pole. Zřídka? Žijeme ve stejné zemi, na stejné planetě? Zemědělci v západních Čechách to lejou na pole jako by to měli zadarmo! A přijde mi že větší spotřebu mají před sklizní, než před výsadbou.
rva (4 hrs) 
Tady - na fóru o energetické nezávislosti - snad většina usiluje o nezávislost. To ale neznamená, že budu zavírat oči před realitou, popřípadě ji zkreslovat. Soběstačnost je drahá a není pro každého. Je to luxus, který si může dovolit jen někdo. Takto mám nejdražší elektřinu, nejdražší zemědělské výpěstky, nejdražší vajíčka. Řada lidí má jiné preference než soběstačnost a ohlížejí se mnohdy na cenu, která je nízká jen u zemědělské velkovýroby. A k informacím, kterými nás krmí různé zdroje, vždy přistupuji kriticky. 1. dosušování obilí pomocí roundupu se praktikuje zřídka, snižují se tím náklady na umělé dosušování a předchází tak plesnivění obilí, popřípadě je tak současně odpleveleno zaplevelené pole. 2. sucho je hlavně zveličený problém, ze kterého koukají peníze. Od šedesátých let jsou u nás srážky prakticky stejné (spíš mírně rostou) - viz podklady od klimatologa Matějky https://www.infodatasys.cz/climate/klimacr1961.htm. Navíc při troše snahy není problém vybudovat další vodní nádrže a rozšířit oblasti polí zavlažovaných uměle.
čerpadlo na pole
rottenkiwi (5 hrs) 
Pumpy od 1200 do 10000 W. https://kenbrooksolar.com/price-list/so ... -3-5-10-hp
gupa (5 hrs) 
U kapkové záleží na mnoha faktorech, těch 5Ha je 50tis. m2 jednoznačně je potřeba nádrž, potom podzemní systém chrániček kudy se vedou polyšové trubky. Systém musí být alespoň v 1 až 1.5 hluboko kvůli mrazu pod -15 °C po dobu 14 dnů. To jsou rozvody od nádrže. K nádrži může jít poměrně slabý přívod ale dobře dimenzovaná páteř zpět, nádrže se situují nad kapky, pokud to nejde, měl by to řešit menší vodojem kvůli hydrostatickému tlaku který řeší řád pro kapkovou závlahu gravitací. Asi ty teorie o FVE bych nechal do bodu takovém, kdy podle rozpočtu bude potřeba např. čerpadlo pro nádrž typu 5kWp elektrárny s baterií - odtrov nebo i přípojem DS, s výkonem cca 50m3 vody za den. Což není zase takový problém pokud je voda odkud brát. Pokud zajedu k nám na JM, např závlahy vinohradů Vysoký roh na Mikulovsku je nyní asi 3 roky zrenovován a funkční.
Elektricka / hybridni auta
xmasin (5 hrs) 
Podle všeho se do i3 aktuálně dávají 94Ah SDI články od Samsungu s tím, že jsou v plánu i lepší, snad až 120Ah.
čerpadlo na pole
volente (5 hrs) 
Taky jsem měl zkreslenou představu o ploše a spotřebě, když jsem navrhoval systémek jak mám k bazénku, Ale 240m3 za týden mi přijde strašně moc i na tu plochu. Tedy záleží na tom co se tam bude pěstovat.
rottenkiwi (5 hrs) 
AKo to robia inde: https://www.youtube.com/watch?v=gJtb2B9sF90
Elektricka / hybridni auta
brumlaj (5 hrs) 
Někde jsem zahlédl či zaslechl, že REX se do i3 vozů s vyšší kapacitou aku. již dodávat nebudou, nebo je to žvást?
čerpadlo na pole
Matess (5 hrs) 
jsem čekal nějaké malé čerpadlo které bude mít spoustu času na načerpání 1000l nádrže a ono je třeba 240000l za týden, což je 34285 litrů za den a pokud se ze soláru bude čerpat 8/h denně, tak je to lehce přes 4000l za hodinu. Opravte mě pokud se pletu....
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (5 hrs) 
O pár dní dosiahnem 9 000 000 Wh na DC strane, denne to teraz robí za jasného počasia a chladného vetra okolo 27 kWh. Možno sa mi podarí teraz v apríli cez 500 kwh mesačne. Ešte sa mi za tie roky nepodarilo vyriešiť otáčanie trackerov ani chladenie panelov studenou vodou. V baterkách mám teraz 10 kWh - Pb, 10 kWh LiFE a 4.4 kWh Panasonic 3100 mAh 18650 - 56p * 7s. Panely 16 ks - poly - 4.3 kWp. 8 ks starých je pripojených na EpSolar tracer 40 A x 3 a nové 8 ks na Srne 40 Ah x 3 a Axpert PWM. Ten Axpert PWM robí menej ako keby to bolo napojené na MPPT Srne 40 Ah. Monitoring a riadenie 4 x Arduino Mega + HTML stránka na ovládanie stykačov a relé. Všetko ostatné je vo videu. https://www.youtube.com/watch?v=4J6ZoBtpNhM
čerpadlo na pole
jahodovák (5 hrs) 
Pokud bude systém správně navržený,tak i při malém tlaku bude všude stejný průtok,jde jen o správné dimenzování potrubí,je jen otázka co bude levnější,zda silnější potrubí bez dalších nákladů nebo tlakový systém který je třeba něčím pohánět a navíc další regulační prvky,je to podobné jak u topení čerpadlo nebo samotíž.Ono těch údajů podle kterých by se to dalo navrhnout je moc málo ,bude asi třeba to navrhnout i podle místních poměrů.Jelikož nic takového neprovozuji,je toto jen názor získaný zkušeností z přepouštění vody o nízkém tlaku.
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (5 hrs) 
..... ale jedná se o způsob, který není schopen poskytnout dostatek potravy všem a jeho produkce je cenově nekonkurenceschopná. Ale zaměstná lidi kteří potom nemají čas chodit si pro přídavky a cestou s debilem v ruce okopávat rohy domů cizích lidí. Budou si časem vážit lidské práce ne jako dnes, kdy v podstatě cokoli nikoho nic nestojí. Tak mají pocit, že v období nudy mohou ostatním ničit co vidí. Závody ke dnu (nákladů, ceny,....) v případě konkurenceschopnosti nemají vítěze. Nakonec jsou poraženi všichni včetně spotřebitele. Ale to je sakra mimo téma FVE i když s tématem soběstačnosti okrajově souvisí. Mimochodem zase "všem". Jak se někde objeví slovo "všem" tak to začíná být na pováženou a jsem hodně ostražitý.
čerpadlo na pole
gupa (6 hrs) 
DC komutátorové v žádném případě, komutátorové motory nejsou dělány na náročný provoz. Tz. aby běžely např. 1000h ročně. Jak daleko je možné napojení na DS 400V? Asi touto cestou bych šel a nebo ten diesel čerpadlo nebo traktor s čerpadlem jen proten účel čerpání. Ještě jedna věc je možná. V IT jdou běžně vidět traktory s čerpadly doslova zapíchlé do zavlažovacích kanálů a přečerpávají z jednoho kanálu vodu do druhého. Takže kdyby se ten potok dostal tzv kapsu pro nasávání těch 5Ha nějak nachystalo a obehnalo kanály, kapilární vzlínavost a spodní toky by udělaly své. Jde o kvalitnější systém než prolívání vody které strhne huminy a hnojiva přes matečnou vrstvu do spodních vod. Prolívání je obecně špatné. A kapková závlaha jde také z vrchu.
FVE v televizi, rádiu, novinách
dumi (7 hrs) 
Kdyby meli.mensi pole rozdeleny remizkama a ne.ty mega lany, tak.by to taky fungovalo jinak. Osobne sem se v tomhle odvetvi pohyboval a mam tam dost znamych, vim.jak.to funguje. Zemedelej ma pudu pronajatou a je mu jedno ze ji znici. Hlavni je vynos. A kdyz je sucho, rvou si o dotace. Proc je sucho? Pac tu pudu znicil ten zemedelec.co chce dotace. Za me nasr*t!!! ten kdo obhajuje roundap, rika ti neco desikace? tak presne na.ni se treba pouziva. Talzw.ho lejou na hotovy obili aby jim nevypadali zrna. Omlouvam se za drsnejsi prispevek, ale.tohle me vzdycky nadzvedne.
čerpadlo na pole
KubisKV (7 hrs) 
Ta kapkovka se musí pohánět,nebo jí stačí na tak velké ploše samospád? FV vrtní čerpadla DC se prodávají celé v sadě,pokud by byly dvě ,jedno potok(prohloubené místo) a druhé vrt ,tak by se už jen zapínaly a vypínaly na základě hladin.Ten vítr by takové množství nepokryl,ono i to slunce má své dny,ale v létě je naštěstí buď slunce,kdy se zalévat musí,nebo tma a prší samo od sebe.Kdyby se ta 30m3 nádrž dala na nejvyšší bod pole a z ní ta kapkovka samospádem,tak je hodně vyřešeno,jen zavírání ventilu. Závlaha bude muset jít přes čerpadlo taky. V hydraulice se nevyznám, ale kdyz bych nechal vodu jít samospádem po všech větvích na poli, myslím že by zálivka nebyla rovnoměrná a ještě musí být na hadici v každé větvi vyrovnání tlaku. Ty vrtní DC čerpadla v sadě, máš nějaký typ? Něco odzkoušeno, jak moc je to spolehlivý, náchylný načistotu vody atd?
SOlarni kabel vs kabel CYA
dumi (7 hrs) 
takze zase nevim. Cim to mate uzemnene vy? a nebo to neuzemnim vubec , ja vim blba myslenka, spis vtip. to uzemneni tam ma ochranou fuknci aby nikoho nezabilo, kdyby panel probijel a nebo proti prepeti v atmosfere? panely jsou na strese a jsou cca 2m od hromosvodoveho kabelu. vede vodorovne po hrebenacich. takze predpokladam ze jako ochrana pred bleskem je hromosvod a toto uzemneni je jen dodatecna ochrana?
Elektricka / hybridni auta
mozeg (7 hrs) 
My mame Bmw i3 a Kiu Niro. i3 sa na dlhi nepacila a nakoniec sme ju kupili a nelutujeme,genialne auto. Niro ako hybrid tiez super. AKONAHLE SA zbavime kocika ideme do M3 alebo i3 94Ah s REX. Spalovaka nechcem hyprid ne super ale elektrika je elektrika.
čerpadlo na pole
marko250 (7 hrs) 
Ta kapkovka se musí pohánět,nebo jí stačí na tak velké ploše samospád? FV vrtní čerpadla DC se prodávají celé v sadě,pokud by byly dvě ,jedno potok(prohloubené místo) a druhé vrt ,tak by se už jen zapínaly a vypínaly na základě hladin.Ten vítr by takové množství nepokryl,ono i to slunce má své dny,ale v létě je naštěstí buď slunce,kdy se zalévat musí,nebo tma a prší samo od sebe.Kdyby se ta 30m3 nádrž dala na nejvyšší bod pole a z ní ta kapkovka samospádem,tak je hodně vyřešeno,jen zavírání ventilu.
FVE v televizi, rádiu, novinách
rva (8 hrs) 
Glyfosát je totální herbicid. Navíc s rychlou dobou rozpadu. Proto stačí postříkat zelený plevel a za dva týdny je možno sázet zeleninu, které už neuškodí, protože se nedostane na zelené části. Prostě ideální odstraňovač plevele. Bez herbicidů by hrozily třeba otravy koukolem, bez fungicidů třeba paličkovicí nachovou. Zemědělec nemá zájem zvyšovat si zbytečně cenu produkce tím, že bude používat drahé chemikálie. A nejběžnější způsob pěstování plodin jsou monokultury, které se střídají, tedy není zájem, aby na poli bylo cokoliv jiného, než pěstovaná plodina. Alternativními způsoby (i pěstování plodin) se zabývá permakultura https://cs.wikipedia.org/wiki/Permakultura, ale jedná se o způsob, který není schopen poskytnout dostatek potravy všem a jeho produkce je cenově nekonkurenceschopná.
SOlarni kabel vs kabel CYA
vla (8 hrs) 
Hromosvody nejsou vždy bez izolace, např. skryté svody, vedení po hořlavých materiálech, případně musejí být od nich vzdáleny a hromosvodný kabel co já vím neexistuje. Takže pozor na takovéto odborné rady.
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (8 hrs) 
Také si myslím, že o škodlivosti glyfosátu rozhodl výrobce když tuto smrtící směs míchal, nikoli soud, který jen veřejně buď potvrdil či vyvrátil podezření vědců, kteří museli dokázat jak koktejl působí a případně zda výrobce informoval o všech zdravotních účincích a rizicích. Pořád budeme nasazovat psí hlavu soudu místo výrobci? Jakože soud ode dneška rozhodl, že přípravek je jedovatý a tedy do včerejška jedovatý nebyl o čemž svědčí různorodé posudky vědců a za jedovatost přípravku tedy je zodpovědný soud? Takový podtext jsem možná špatně vycítil z příspěvku rva
abrams (9 hrs) 
Zdravím , OT : Rva - je-li glyfosát tak "ekofriendly" , tak proč jsou jím ošetřovaná pole mrtvé pustiny bez života ? Elektronům zdar
čerpadlo na pole
diablo007 (11 hrs) 
No tak na tohle ti asi ani hliníkovém vrt stačit nebude s ta zadržena nádrž bude muset být aspoň 1000 kubíků pokud potok vysicha tohle bude ještě zajímavé
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (12 hrs) 
Však preto som hore dával tie informácie od výrobcu bateriek aby ste mi prípadne poradili. Je tam napísané že doporučené nabíjanie z hľadiska životnosti je nabíjanie FLOAT napätím čo je 27,24V (20°C) resp. 27,12V (25°C). A pokiaľ sa jedná o "vybíjaciu prevádzku, tak by malo byť nastavené na vyššie hodnoty 27,24V, resp. 27,72V. Teplotnú kompenzáciu a teplotné čidlo mám. Batérie ako som písal sú staršie AGM VRLA 4x 160Ah 12V, zapojené sériovo paralelne na 24V a teda papierovo 320Ah (reálne už menej kedže sú staršie). Mám teda zdvihnúť FLOAT a BOOST napätie ?
FVE v televizi, rádiu, novinách
rva (14 hrs) 
Je zajímavé, že v Česku pokleslo po revoluci množství používaných "jedovatých přípravků" v zemědělství na polovinu a nyní ho lijeme 3x méně, než v Německu https://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/typo3/chemie_v_zemedelstvi.pdf. Současně se jedná o přípravky méně toxické, zaměřené proti konkrétnímu škodlivému činiteli a s krátkou životností, takže se rychleji odbourávají. Skutečně jedovaté pro člověka se snad už ani nepoužívají - kdo nějakou dobu zahrádkaří, tak ví, že řada přípravků byla stažena z trhu. Takový běžně používaný organofosfát Metation, který zabíjel všechno živé, je snad už 30 let stažen z prodeje. Škodlivost těch používaných je velmi nízká, často neměřitelná. Proto není důvod je zakázat. Zemědělec je nelije na pole pro zábavu, ale proto, že mu to umožňuje pěstovat konkurenceschopné plodiny. Bez chemie by bylo potravin (násobně) méně a jejich cena vysoká - viz cena biopotravin (i když i u nich se smí některé chemikálie používat). O škodlivosti zmíněného glyfosátu (roundup) proto nakonec musel v USA rozhodnout soud, protože názory odborníků se lišily. Přitom akutní toxicita je stejná, jako u kuchyňské soli https://cs.wikipedia.org/wiki/Roundup. Jako u mnoha dalších věcí tady do rozhodování vstupují jiné důvody, než zdravotní. Jinak v Česku tvoří zemědělství jenom asi 3,5% HDP, takže pokud by byl společenský tlak, můžeme produkční zemědělství zcela zrušit, všude nechat přírodu, parky, pralesy a potřebné potraviny si nakoupit jinde.
čerpadlo na pole
KubisKV (17 hrs) 
Je to takova zahradka, letos 1,5 ha a za rok bude asi 5ha. Na tech 1,5 ha by melo byt potreba 240/tyden. A bude tam kapkovka
diablo007 (17 hrs) 
Ty potřebuješ 240 kubíků týdne na zalévání? O jaké vůbec ploše to mluvíme? Když jsi zmínil kapkovou závlahu čekal sem spíš zahrádku tohle vypadá na hektarové pole
SOlarni kabel vs kabel CYA
diablo007 (17 hrs) 
Hromosvody jsou vždy bez izolace právě z důvodu zbytečnosti tak co to pospojovat venku bez izolace hromosvodovym kabelem
dumi (18 hrs) 
Jeste me napadlo, jak je to se zemnicim vodicem? 16mm2 sem nikde zelenozlutej solarni kabel nenasel, lze tedy pouzit obycejny kabel s jednou izolaci? nebo mate nejakej doporuceni na konkretni typ? Diky
čerpadlo na pole
KubisKV (18 hrs) 
Trkač by měl mít minimálně metr spád a čím víc tím lépe. A co vedle vykopat jezírko dneska.na to dostaneš i dotace a budeš to napouštět legálně samospádem Jezirko je v plànu, jen je na vedlejsim pozemku, tak s tim zatim nepocitam na 100% , majitel toho pozemku ho chce realizovat mozna pristi rok, ale taky se muze spatne vyspat a jezirko nebude. I kdyby vse dopadlo dobre a jezirko by bylo, potrebuju z nej nejak dostat vodu do nadrze a potom dalsi cerpadlo na zalivku. Predbezne podle hrubeho odhadu potrebuju na jedno zalití 120 m3 vody. 2x tydne. Muj uplne prvni napad bylo fv pole panelů na vykrytí 3f menice pro cerpadla a nejake cerpadlo, ktere zvladne denne cca 10 - 30 m3. Druhe cerpadlo od nadrze po zalivku zatim nevim. Trkace jsem ted v rychlosti hledal a nasel jen malé. Nevim jestli je nejaky maxi trkac a taky zatim nevim, jestli bude prutok potoku dostacujici. Pokud by byl vrt, potrebuju nejake hlubine cerpadlo a trkac je mimo hru. Chci si to postupne a hlavne predem vse srovnat v hlave, mit nejakou predstavu a dozvedet se o vice moznostech. Zatim jsem na zacatku.
FVE v televizi, rádiu, novinách
diablo007 (18 hrs) 
Stačí se podívat na to jak nám ničí pitnou vodu pesticidami a jinými srackami a když chtěli stopnout zemědělcům randap tak nakonec couvli s tím že za to na trhu není náhrada. No a jak to dělali zemědělci dřív taky to šlo
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
diablo007 (19 hrs) 
Rottenkiwi už to spočítal
BAZAR SMART Victron Energy 100/30
maarek2 (19 hrs) 
190eur, Je to o 46eur menej ako som ho kupil.
čerpadlo na pole
diablo007 (19 hrs) 
Trkač by měl mít minimálně metr spád a čím víc tím lépe. A co vedle vykopat jezírko dneska.na to dostaneš i dotace a budeš to napouštět legálně samospádem
BAZAR 325W
Marcus81 (19 hrs) 
Ved ten panel ma skoro 2m na vysku, ten vykon by tam mohol byt relevantny
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
vlkazajac (19 hrs) 
Pořád mi ale nikdo neodpověděl na to zda panel o výkonu 100w 18v a panel 210w s napětím 29v které stojí nové skoro stejně Nebudou mít na PWM regulátoru na 12v nakonec stejný výkon neli ten 200w v zimě ještě lepší . I když PWM oreze výkon toho silnějšího tak pořád bude i při polovičním výkonu stejně vykony jako ten 100w s lepším napětím ale nevím jestli v zimě nebude lépe fungovat ten 200w. Ať mluvím konkrétně jinko 225w napětí 29.5 v oproti 100w s 19v přijde tedy o 10v ale při imp 7.63x řekněme těch 19v jako má ten slabší mi vychází výkon nad 100w Pozri na parametre panelov, ktory ma vacsi Imp. Predpokladam, ze ten 210 Wp. Logicky, ma pravdepodobne aj rozmernejsie clanky. Vacsi berie .....
BAZAR Solární kabel 6mm2
dumi (20 hrs) 
Ahoj, Mas ho jeste? Zejtra jedu do CB tak bych Te ho zbavil Diky
Youdova ostrovní laboratoř
youda (20 hrs) 
Dumi, jestli to nezvládneš ty, tak už nikdo Jdu tě vyspamovat... Děkuji!
dumi (20 hrs) 
Hod mi do SZ nakej popis a mrknu se ti na to
čerpadlo na pole
KubisKV (20 hrs) 
A co to dělat úplně bez elektřiny starým dobrým trkacem ale pokud by měl vadit hluk tak bude větru asi možná lepší. Ten potok má nějaký spád nebo je to skoro rovina? Taky je to řešení. Hluk by nemel být slyšet až k obydlí. Potok je skoro rovina a nekdy i vysychá.
Matess (20 hrs) 
https://www.youtube.com/watch?v=mN9iLNHGOYI doporucuji vypnout zvuk... jinak cerpadla existuji https://www.sigmashop.cz/cerpadla-12-24v/
KubisKV (20 hrs) 
Zvážil bych nějaký šikovný název, protože jen tak čerpat z potůčku vodu se asi nesmí, ale nějaký způsob zadržení vody v krajině by jistě prošel. pokud zmenim nazev, bude to fungovat i bez cerpadla?
KubisKV (20 hrs) 
Řešil bych to jednoduše tak jak to mám u bazénu. Panel, step-down měnič, čerpadlo. Když svítí honí to vodu přes kolektor kde se ohřívá. Jaký čerpadlo? Jsou i na DC nějaký výkonější?
Youdova ostrovní laboratoř
youda (21 hrs) 
Vážení přátelé, lithium je mrvé, ať žije lithium! Moje původní baterky jsou pryč a na jejich místo nastoupily 4 cihly Pylontech US3000. Funguje to už pár týdnů, k měničům jsem je připojil tím šíleným 150mm2 kabelem o délce 9m. Baterky se úplně v pohodě vlezou do 19" racku typ 600x600mm. Takže pokud to někdo budete také dávat do stojanu, nemusíte si kupovat drahý 800x1200mm rack. Ke každé cihle přišly rovnou hranaté zacvakávací matice a šrouby. Jednotlivé cihly jsou dost těžké a jenom za přední uši by se neudržely. Já to vyřešil levně, pomocí závitových tyčí, které jsem našoupal do zadních vertikálních stojen. V originálním předraženém rozvaděči Pylontechu se k tomu dodávají 1U blanking panely, které při montáži do zadních stojen každou cihlu podpírají. Díky výšce 1U také zajišťují, že cihly mají mezi sebou velký vertikální odstup a dobře větrají. Já mám odstup jen 1/3U, ale podle logu teplot se baterky při mém provozu vůbec nezahřívají. Mohl jsem to nacpat i natěsno, ale zas takovou "termální odvahu" jsem neměl. Datovou komunikaci mezi Pylony a měniči jsem vůbec nerozcházel. Jednak bych si musel koupit nové komunikační karty do měničů, druhnak to Voltronic má aktuálně naprogramované (pokud se nepletu) pouze s jedním měničem. V paralelním provozu mých dvou Infini by to tedy stejně nechodilo. Nevadí, důležité parametry jsem nastavil ručně a zatím to šlape dobře, včetně nabíjení do plna a vybíjení do 50%. Baterky se dají monitorovat přes RS232, programem BatteryView: Na RS232 běží také sériová konzola s poměrně bohatým CLI. Příkaz "help" vypíše tři stránky dalších commandů z nichž první polovina umí reportovat snad všechny myslitelné údaje. Druhá polovina commadů dokáže baterky spolehlivě odpálit, neboť se s jejich pomocí dají měnit provozní hodnoty, různé limity a flashovat FW. Takže na ty fakt nebudu sahat. Výpis stavu článků v jedné z cihel: Aktuálně dumám na tím, jak ty Pylony co nejlépe připojit k Foxtrotu, abych ukojil svoji monitorovací závislost. (Je to forma voyeurismu?) Povedlo se mi vyhrabat dva příklady na RS485 komunikaci. Jeden je v Pythonu, druhý pro Arduino. Budu to muset nějak ohnout a nacpat do Foxtrotu. Bohužel, jsou tam celkem složité výpočty dvou vnořených CRC, jedno 4bitové nad 12ti bitovým číslem a druhé 16ti bitové nad celým datovým rámcem. Také styl komunikace toho protokolu je fakt úchylný: příkazy i hodnoty se předávají v HEXA, které je ale odesílané jako ASCII. Rámec má přitom proměnnou délku a některá pole jsou 2 bajtová, jiná 4 bajtová. Po převodu ASCII-HEX vznikne z 2 bajtového pole jednobajtová hodnota (0-255), ze čtyřbajtového pole vznikne po převodu dvoubajtová (0-65535). Tímto zároveň prosím o pomoc zkušenější kolegy: pokud se Vám už povedlo rozchodit vyčítání základních údajů přes RS485, prosím poraďte mi, jak nejlépe zjednodušit ty převody a CRC. Zatím mne napadlo, že ta dvě CRC nebudu dynamicky počítat, ale připravím si pár hotových příkazů dopředu... Díky! Youda
Nerez a pozink
dumi (21 hrs) 
Diky moc. Takze je to v cajku. Parada.
BAZAR 325W
vla (21 hrs) 
Odkaz na výkonné panely za rozumnou cenu. Zaujalo mě to pro někoho kdo má málo místa, i cena mi přijde rozumná, jen se mi na ty rozměry zdá panel až moc výkonný, ale to si případný zájemce snad ověří. Nechci nikomu dělat reklamu, ale přijde mi to zajímavé. https://www.eshopelektronika.cz/produkt ... ly-325-w-0
Starbucks sází na solární energii
brumlaj (21 hrs) 
lepší než nic, ale dvě FVE na 360 poboček? Kdyby každá pobočka měla na střeše FVE tak jim tleskám. Takto se pouze pan vlk nažral a všechny kozy ze kterých jako malinký savec sál zůstaly celé. Viděl bych to jako formu např. katolického odpustku - když už tu máme dnešní oslavu zrady a následné vraždy. Sice se nemíní změnit, ale na veřejnosti vypadá jako svatý. Systémově jsou na začátku, tedy minimálně 10 let za námi opicemi
Nerez a pozink
kyocera (21 hrs) 
Zdravím, kombinace mat. zde http://www.kpro.cz/images/Vzajemny-vliv-kovu.htm
dumi (21 hrs) 
Ahoj je problem kdyz pouziju pozink srouby na sesroubovani nerez stresnich drzaku? Jako nejaka interacke materialu? Diky
BAZAR Koupím BMS 4s Li-ion
peater (22 hrs) 
Pokud se někomu doma válí nevyužitá BMS na 4S Li-ion trvalý proud 3A. Je to na zahradní postřikovač. Díky
BAZAR SMART Victron Energy 100/30
mobilik (22 hrs) 
Cena?
III. Sraz příznivců FV u Brna 8.6. 2019
diablo007 (22 hrs) 
Pokud to ale pojme jako výlet není to vše o ceně lodního lístku ale i o tom zazitku což ne všude v republice jde ze
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
diablo007 (22 hrs) 
Takže teoreticky když si pořídí lepší panel a i to PWM pořád na tom bude lépe než s tím slabším i když má nižší napětí blíže těm 12ti. Má pak možnost časem popřípadě změnit technologií na mppt a panelem nebude limitován nebo naopak udělat baterií na 24v což umí i jim vybraný PWM
III. Sraz příznivců FV u Brna 8.6. 2019
beethowen (22 hrs) 
Hlavně tu loď tak zdražili že ji používat jako běžný dopravní prostředek je nesmysl. Ještě je možnost z Bystrce do Bítýšky busem 303. Tam může být problém s kolem. Pokud by to mělo být bez kola, tak je ideální vlakem do Kuřimi a potom busem 312 až do Chudčic k OÚ.
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
rottenkiwi (22 hrs) 
Za rovnakých podmienok a pri rovnakom napatí batérie a schopnosti absorbovať plný výkon panelu, dá 225 Wp-ový 91.52 W, ale ten 100 Wp dá len 63.16 W, za predpokladu, že tam dáme PWM. Ak tam dáme MPPT, tak zase vyhrá ten 225 Wp. Na PWM treba čo najvačšie Imp, na MPPT je to jedno. Ak zoberiem napr. panel 170 Wp, 18 Vmp, 9.44 Imp, tak mi dá za podmienok hore 113 W.
diablo007 (23 hrs) 
Pořád mi ale nikdo neodpověděl na to zda panel o výkonu 100w 18v a panel 210w s napětím 29v které stojí nové skoro stejně Nebudou mít na PWM regulátoru na 12v nakonec stejný výkon neli ten 200w v zimě ještě lepší . I když PWM oreze výkon toho silnějšího tak pořád bude i při polovičním výkonu stejně vykony jako ten 100w s lepším napětím ale nevím jestli v zimě nebude lépe fungovat ten 200w. Ať mluvím konkrétně jinko 225w napětí 29.5 v oproti 100w s 19v přijde tedy o 10v ale při imp 7.63x řekněme těch 19v jako má ten slabší mi vychází výkon nad 100w
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
FRSO (23 hrs) 
Kdo ví jak rychlej má multimetr či zda na něm má bargraf, jde o to zda napětí na svorkách měniče padá. Jasně že padá, protože to měří nějakým multimetrem do 10A, tak to bude mít hodně velký úbytek přes ty tenké vodiče. Prostě špatně, dál to nekomentuji, protože se to tu už probíralo mnohokrát.
čerpadlo na pole
diablo007 (23 hrs) 
A co to dělat úplně bez elektřiny starým dobrým trkacem ale pokud by měl vadit hluk tak bude větru asi možná lepší. Ten potok má nějaký spád nebo je to skoro rovina?
gupa (23 hrs) 
Toto je už asi dvě desetiletí staré větrné čerpadlo. Na jednu otočku táhlo natáhne a stáhne membránu a do té malé nádoby nad hlavou (dříve asi 2tisícové nádoby než ten strom vyrostl) to srkne trochu vody do zásoby. Na to stačí malá sonda nebo vrt, ale i na sondy je potřeba povolení. To místo je poněkud větrné. Povrchová voda (potok) se také může odebírat a neco to asi oficiáln stojí, ale pokud se najde na pozemku stará studna z minulého století někdyz 50 let, stačí vyčistit a používat bez povolení. Někdy se to stane že se studna najde. Oficiálně je nato vodosprávní orgán (zpravidla obec) a vodosprávní zákon. Asi bych použil naftový čerpadlo, zalil pořádným proudem a oddáhl kvůli zlodějům pryč. Pokud kapkovou, tak je hodně případů dobromilných lidí z okolí co obohatí obsah nádrže herbicidy. Stává se to a kvůli tomu bych nádrž nikdy nechtěl.
Starbucks sází na solární energii
karelkilian (23 hrs) 
Dobrý den všem! Přestože je Velký pátek, připravili jsme pro Vás další článek k zamyšlení a případné diskuzi. Pěkný pátek přeji! Karel Kilián Starbucks sází na solární energii Největší obchodní řetězec kaváren na světě Starbucks vsadí na solární energii. Svých 360 poboček na území Texasu, včetně těch ve městech Houston a Dallas, bude napájet ze solárních farem vybudovaných a provozovaných energetickou společností Cypress Creek Renewables. Zdrojem energie budou dvě farmy s instalovaným výkonem 10 megawattů. První se nachází nedaleko města Wharton, asi 100 kilometrů jihozápadně od Houstonu, druhá je u Blossomu, asi 160 kilometrů severovýchodně od Dallasu. Za čistější energii Starbucks se tímto krokem snaží naplnit svůj závazek používat alternativní zdroje energie. Součástí je i plánovaná finanční investice do dalších šesti solárních farem v oblasti Texasu, které provozuje společnost Cypress Creek Renewables. Generální ředitel společnosti Cypress Creek Renewables Matthew McGovern v prohlášení uvedl: „Společnost Starbucks a další firmy, které se zaměřují na budoucnost, uskutečňují své odvážné cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Společnost Cypress Creek je hrdá na to, že nabízí inovativní a na míru šitá energetická řešení, která jsou nezbytná k tomu, aby se jejich vize dostaly do praktického života.“ Odhady hovoří o tom, že kávový gigant se sídlem v Seattlu, který na trhu působí od roku 1971 a jeho roční obrat se pohybuje kolem 10,7 miliard amerických dolarů, jen díky těmto osmi farmám přispěje ke snížení emisí oxidu uhličitého přibližně o 101 000 tun ročně. Není to jeden krok Nejedná se o první významnou investici Starbucksu v oblasti solární energie. Již v květnu 2017 firma oznámila, že bude napájet šest stovek svých obchodů v Severní Karolíně, Delaware, Kentucky, Marylandu, Virginii, Západní Virginii a ve Washingtonu, D.C. ze 149 000 solárních panelů. Projekt v Severní Karolíně představoval novou fázi investic společnosti Starbucks do zelené energie. Pokračování partnerství v Texasu je další kapitolou na cestě za ekologičtějším i ekonomičtějším provozem. Firma nyní investuje do nových projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie ve svých prodejních komunitách. Spoléhá na to, že toto chování, jež je ve prospěch životního prostředí, ocení jak obchodní partneři, tak i zákazníci. Jde o širší záměr V září 2018 oznámil Starbucks svůj závazek „Starbucks Greener Stores“, v jehož rámci hodlá do roku 2025 vybudovat a provozovat deset tisíc „zelenějších“ prodejen. Tato iniciativa by měla jen samotné firmě v příštím desetiletí ušetřit na nákladech až 50 milionů dolarů. Každá z těchto prodejen se zaměří na energetickou i vodní účinnost a bude využívat solární či větrnou energii. Dalším cílem je snížení množství odpadů a také samotné pobočky budou budovány a provozovány jako trvale udržitelné. Starbucks není v tomto směru osamocený. Směrem k ekologičtějším provozům se chtějí v blízké budoucnosti vydat také firmy jako jsou McDonald’s, Yum! Brands Inc., Wendy’s či Coca-Cola Company a Nestle. Zdroj: nrn.com
III. Sraz příznivců FV u Brna 8.6. 2019
volente (23 hrs) 
Hlavně tu loď tak zdražili že ji používat jako běžný dopravní prostředek je nesmysl. Ještě je možnost z Bystrce do Bítýšky busem 303.
čerpadlo na pole
vla (1 days) 
Zvážil bych nějaký šikovný název, protože jen tak čerpat z potůčku vodu se asi nesmí, ale nějaký způsob zadržení vody v krajině by jistě prošel.
FVE v televizi, rádiu, novinách
abrams (1 days) 
Zdravím , ad "ochranné" transformátory u DE sousedů , opravdu potřebné byly v době rozmachu DE příbřežních větráků a pár let následujících . V době faktické instalace oněch traf již přes rok fungovalo VVN spojení DE Švédsko a Norsko jež bez potíží umí pojmout náhlé špičky DE větráků . Přes naše území , tedy el. vedení se ony výkyvy větrné el. nepřenáší . Jednoduše řečeno , x mld CZK trafa k prdu . Osobně také očekávám podstatnou změnu energetiky jako takové . Avšak vzhledem k těžkopádnosti a setrvačnosti neočekávám náhlé změny v pozitivním smyslu či směru . Jak říkám , každá svině řve a kope je-li odtahována od koryta . K ekologickým aktivistům a aktivistům obecně - je to přirozená protiváha či protitlak vůči dlouhodobě zanebávaným či ignorovaným stránkám společenského soužití . Čím větší , palčivější , zanedbanější nebo do očí bijící skutečnosti , tím úměrnější aktivismus . Heslo po nás potopa je zrůdnost . Zemi máme pouze zapůjčenou od našich vnuků a musíme se snažit ji předat v lepším stavu než jsme ji dostali . Jak to vidíte Vy je na vás , na Vašem svědomí . Elektronům zdar
III. Sraz příznivců FV u Brna 8.6. 2019
mypower.cz (1 days) 
Lodi to vypada pekne ... https://mapy.cz/s/3r5SZ to nez se poradne rozjedes tak uz si tam... Koukam ale na jizdni rady a je tam spousta Ackovych spoju v dobe od od 22. 4. do 29. 6. , tzn jen do Rokle, pristaviste. Lod jede do Bitysky z Bystrce 1 hodinu 10 minut + 25 minut z hlavniho nadrazi jednickou do Bystrce. Vlak z dolniho nadrazi do Cebina asi 34 minut. Od lodi 1,5 km na sraz, od vlaku 5km. hm hm hm ....
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
rottenkiwi (1 days) 
Z celého vlákna mi nie je jasné, akú majú baterky reálnu kapacitu pri 25 *C. Tiež mi nie je jasné, prečo je nastavené napatie na FLOAT a BOOST rovnako, lebo predpokladám, že baterky nestoja mesiac nepoužívané a potom pri výpadku DS sa použijú a na druhý deŃ dobijú. Ak nejde o FLOAT prevázku, ale cyklickú prevádzku, tak treba patrične upraviť napatie podĺa datašítu od bateriek a tiež nastaviť teplotnú kompenzáciu a čidlo teploty na baterku. Ono do zaplavenej baterky vidím, ergo vidím stav elektród či veľkosť bubliniek. U AGM alebo GEL je to horšie, lebo do nich nevidím.
čerpadlo na pole
volente (1 days) 
Řešil bych to jednoduše tak jak to mám u bazénu. Panel, step-down měnič, čerpadlo. Když svítí honí to vodu přes kolektor kde se ohřívá.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
rva (1 days) 
Regulátor má buď zvláštní vodiče, které jsou na baterce (a tedy si měří napětí přímo na kontaktech baterie), nebo levněji vychází z napětí, které je na kabelech, kterými je připojen k baterce (tady je malá chybka kvůli úbytku napětí na silových vodičích).
brumlaj (1 days) 
To jasně vidíš, kde se červená odpojí od zelené směr nahoru začne PWM omezovat proud do Aku. Proto se zvedne napětí panelů. Tam kde vyskočilo najednou nahoru přešel po nabití aku do udržovacího napětí. První den možná ekvalizoval. Druhý den už neekvalizoval tak to zabalil rychleji Zkus tu zátěž při sluníčku.
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
brumlaj (1 days) 
Kdo ví jak rychlej má multimetr či zda na něm má bargraf, jde o to zda napětí na svorkách měniče padá.
III. Sraz příznivců FV u Brna 8.6. 2019
brumlaj (1 days) 
Také na sraz dorazím. ....... VFE na něj zatím leží v garáži měsíc skoro fuč, ještě jeden máš na to pohnout s dílem
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (1 days) 
No tiež ma napadlo či to nesúvisí aj s akt. odberom z meniča - pretože ked mám väčšiu spotrebu ako keby aj výkon z FV išiel hore. Ale nepredpokladal som že by boli baterky už tak skoro nabité. Regulátor nejako obmedzuje prúd do bateriek, alebo púšťa všetko z FV do bateriek a prúd teda kolíše podľa toho koľko sú schopné baterky prijať ? Ak obmedzuje, meria si regulátor nejako priebežne nabitie beterky, napr. podľa napätia baterky ? Ale to by musel na nejaký okamih obmedziť nabíjanie bateriek, urobiť meranie, vyhodnotiť a podľa toho nastaviť prúd a prípadne napätie Alebo bere do úvahy aj zadaný údaj o kapacite bateriek ? Ja si nemyslím že by sa baterky stihli nabiť tak skoro, však do desiatej to je len pár desiatok Ah a kapacita by mala byť minimálne 200 Ah (papierovo 320 Ah). Odber je od cca 50 do 200W, cez noc cca 50W. Tu je screen napätia:
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
dumi (1 days) 
Mam pabel kterej ma Ump cca 27V mam u nej PWm na 24 V baterii a.funguje to dobre za 10tinu ceny musi bejt dobre nastaveny napeti panelu a baterie
brumlaj (1 days) 
........ Lenže potom mám umrtvený kapitál a panel nedáva toľko, koľko by mohol. ..... A tvrdil snad někdo něco jiného? Celý úkrok s 200Wp panelem byl na základě Chlapi co je lepší mít panel 100w a 18v nebo 200w a 28v cena je skoro stejná ....... takže o umrtveném kapitálu těžko hovořit a kdo ví co morfikcz zjistí o svém pravděpodobně stávajícím akumulátoru po prvním létě. Ne vždy má nováček chuť investovat hned ze startu balík jen proto že mu odešla centrála.
čerpadlo na pole
KubisKV (1 days) 
Zdravím, potreboval bych poradit s návrhem systému pro zavlažování a přečerpáváním vody na menším poli. Protože pole je zatím bez DS a já jsem trochu postižený solaritýdou, chtěl bych uskutečnit tento problém přes fv panely. Skrz pole vede potůček, který by jsem chtěl odčerpávat do cca 20 - 50 kubíkové nadrže při slunečném počasí a z nádrže dále zalévat rostliny kapkovou závlahou. Možná bude na poli i hlubinný vrt. převýšení od potoka k nádrži max 5m. Od nádrže k rostlinám to bude v rovině, ale daleko. Pokud s tim má nekdo z vás zkušenost, nebo představu jak by to mohlo efektivně fungovat, budu rád za každou radu.
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
rottenkiwi (1 days) 
Ale to by chcelo nejaké dáta napr. za jar, leto, jeseň a zimu, kedy je MPPT horší ako PWM. AK tam dám panel s 31 Vmp a Imp 9 A, tak PWM mi to zrazí ráno na napatie baterky, napr. 11.4 V a namiesto 31 x 9 dostanem 11.4 x 9 ergo, PWM mi dá 36.77 % zo zisku, ktorý by mi dal MPPT.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
beethowen (1 days) 
Tá moja FV sa chová nejako divne: Včera bol vrchol výkonu a prúdu okolo 10,30 hod aj ked slnko este nebolo kolmo v horizontalnom smere. Max. výkon bol cca 400W a 14A, aj ked vrchol by mal byt až okolo 12-stej hod kedy je slnko na juhu. Dnes po pridaní 3. panela bol vrchol výkonu a prúdu už pred desiatou - 20A a cca 500W. Odvtedy ale výkon aj prúd ide dole, aj ked napätie stúpa... Čo je zle ? Nemáš průběh napětí? Vypadá to, že máš nabitou baterku, tak se potom nabíjí v režimu CV, proto padá proud. K nabití došlo dřív, protože jsi jeden panel přidal. Zkus udělat odběr a proud z regulátoru by měl v ten moment vyskočit.
rva (1 days) 
A nejsou už nabité baterky? To pak není kam elektřinu dávat.
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
diablo007 (1 days) 
Pokud budu vycházet z toho testů co tu někdo provádí tak mu na správné zvoleném panelů PWM podává srovnatelný někdy i lepší výkon než mppt
rottenkiwi (1 days) 
Neviem čo máte s tými PWM, ale ak sa chcem pripraviť o 55 % výkonu, tak hej. Lenže potom mám umrtvený kapitál a panel nedáva toľko, koľko by mohol. Ak chcem využiť max., čo mi panel dá, tak kúpim MPPT a využívam panel 25 r. naplno.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
rottenkiwi (1 days) 
A je odber z baterky po dosiahnutí vrcholu pred 10-tou, 400 W až do večera ?
antoni_sk (1 days) 
Tá moja FV sa chová nejako divne: Včera bol vrchol výkonu a prúdu okolo 10,30 hod aj ked slnko este nebolo kolmo v horizontalnom smere. Max. výkon bol cca 400W a 14A, aj ked vrchol by mal byt až okolo 12-stej hod kedy je slnko na juhu. Dnes po pridaní 3. panela bol vrchol výkonu a prúdu už pred desiatou - 20A a cca 500W. Odvtedy ale výkon aj prúd ide dole, aj ked napätie stúpa... Čo je zle ?
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
diablo007 (1 days) 
U 200w panelů který má.napeti 29v to PWM při plném osvitu hodně oreze myšlenka je směřována k zimnímu provozu jestli nebude mít lepší zisk než ten 100w z 18v ? Tohle by asi spíš věděl vlkzajac Volente ti si s PWM více hraji
Hybridní měnič Infinisolar E 5,5kW
zbek (1 days) 
tak to už bych vubec nepředělaval nsa vodu dalši problem navic . Kolik tak muže žrat měnič v klidu ?
BAZAR SMART Victron Energy 100/30
maarek2 (1 days) 
Ponukam na predaj solarny menic: MPPT SMART solárny regulátor Victron Energy 100/30, Integrovaný bluetooth. Zariadenie je cisto nove a ma nabehane 3kW (skusobna prevadzka) Mozem poslat realne foto zariadenia v prevadzke plus apky z mobilu. Ako sa to stava vsetkym instaloval som viac panelov ako som planoval a potrebujem vykonnejsi menic. Komplet balenie. Poslem aj na dobierku.
III. Sraz příznivců FV u Brna 8.6. 2019
kodl69 (1 days) 
z Bystrce od šaliny kolem přehrady, blbej je akorát kopec kolem hradu i na cyklostezce. Ale dostatečnej výkon motoru to řeší. A nebo ještě lodí až do Veverské bytýšky a na ten kilometr není ani kolo potřeba... první loď z bystrce 8:30 hod, poslední z bytýšky 20:20... Pro příznivce elektromobility, kteří to neví, tak všechny ty lodě jezdí na baterky.
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
kodl69 (1 days) 
známej má v jezírku tohle: https://www.zahradni-jezirko.cz/jezirkova-cerpadla/aquamax-eco-premium-12000-12-v.html má to cca 120-150W příkon přímo na 12V, ale filtraci má několikakomorovou, má to plný ryb.
Argumentace proč FVE ne...
KUTIL (1 days) 
S prachmi sa lepšie znáša chudoba...
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
FRSO (1 days) 
Změř jak se chová napětí na VSTUPNÍCH SVORKÁCH měniče. Pokud padá pod 11,5V při zapnutí zátěže pak zafunguje podpěťová ochrana měniče a máš měkký zdroj. (baterie, kabely, spoje) On to má v továrním nastavení a tam je 9,3V !, To musí taky přenastavit, aby netrpěl akumulátor.
FRSO (1 days) 
Dnes som pripojil menič primo na baterku, zda sa mi, že už tak nepulzuje, neviem zmerať mam ampermeter len do 10A a tenké vodiče na ňom... Tiež som skúsil spustiť chladničku ale vyplo menič... Zrejme teda hrubsie vodiče aspoň 10mm... Tak nic nezměříš, ani ten proud naprázdno, jediné klešťák do 200A, vodiče min 10mm2 a délky max 0,8m !, Nebo i kratší pokud je možnost.
Argumentace proč FVE ne...
vla (1 days) 
Návratnost nelze brát jen jako ekonomickou, je tam celá řada zcela individuálních potřeb a možností človška. Mám dvě hlavní zábavy, astronomii s návratností zcela nikde, stejně jako většina lidí má koníčky, které jen stojí peníze a návratnost je poněkud těžce vyádřitelná v penězích. Tento koníček si užívám, poskytuje mi odpočinek, relaxaci, to je jeho hodnota a zkuste mi ji nějak převést na peníze. Druhý větší koníček je solaritida, ta mimo to že opět poskytne zábavu mi rovněž šetří peníze, které jsem investoval do v době, kdy jich bylo dost. Chystám se do důchodu, určitě nebude jako výdělek, jenže na rozdíl od těch co výdělek propili a prokouřili mám zálibu, která mi vlastně zajišťuje , že si mohu větší část důchodu užít v dalších zálibách, protože teplá voda úspora 50% nákladů a vlastně ji od příštího roku budu mít přes léto zdarma, protože systém bude po pěti letech zaplacen. Elektřina úspora cca 60% nákladů, návratnost sice v nedohlednu, ale zbydou mi peníze za zhruba 60-ti procentní úsporu, které můžu využít jinak. Zkuste někdo spočítat jaký je celkový přínos mé fotovoltaiky, finanční je jasný, ale co to vše ostatní, co si mohu dopřát z úspor energií, jak to vyádřit? Pro mě je to v celku jednoznačně přínosné i když částečně v zábavních "naturáliích".
Montáž na zabradli
Dagus (1 days) 
Ta úchytka ten panel unesla i jedna takže ty objímky tak špatně nejsou. On plán ještě ráno byl že ten panel půjde na lelezato na zábradlí takže by to ve vysledku drželi jen šrouby do objímek což pevné je ale takto tam dostanu o půlku víc panelů plus i úhel bude lepší je to jižní stěna a její účel je prioritně zisk v zime. Vymyslim to jinak Ber to tak, že to nedimenzuješ jenom na zátěž statickou, ale i na zátěž dynamickou. I na statickou je to málo. Onhedá jsem počítal, jakou silou působí vítr o rychlosti 100 km/h na parabolickou anténu o průměru 90 cm a došel jsem ke strašlivým hodnotám kolem 9 kN, což je jako by ti na laně viselo 900 kg závaží. A to ta anténa má radom, který jsem do toho započítal, Tvoje panely budou mít jak cx, tak i plochu povrchu ještě mnohem vyšší. No a pak jsou tu dynamické síly. Ty jsou prakticky nespočítatelné (rozhodně s informacemi, co máme a s běžným matematickým aparátem, už jenom vzoreček pro něco takového mi hodně smrdí trojitým integrálem), budou tam vznikat kmity, dokonce i s vyššími harmonickými. Prostě to musíš, chceš-li dobře spát a nemít strach, že to někoho zabije, doslova předimenzovat jako prase. 10 kN, tj. zhruba s 1 tuna, na metr čtvereční je takový základ. Samozřejmě když přidělávám 50kg klimajednotku, tak závitovka je M12 a trubka 3/4" , používám to na vynesení držáku ode zdi přes polystyrén, A pokud ta závitovka není z permaglassu (což nejspíš není, minimálně všechny instalace, co jsem viděl, používaly buď pozink nebo nerez), vznikne tepelný most, ve zdi pod tím polystyrenem na té závitovce pak bude kondenzovat voda, budou tam (mimo jiné i díky difuzní nepropustnosti polystyrenu) vznikat plísně a je nutné se modlit, aby už nikdy nepřišly opravdu tuhé mrazy, kdy ta vlhkost ve zdivu kolem té závitovky zamrzne... 90cm parabola fakt neudělá 9kN. Nevím jak to počítáš, ale výpočtům výrobce věřím víc. 90cm ma 1.8kN v nejhorším směru. Ten nastává výjimečně a to počítají při 200Km/h větru. Při 110Km/h to má "jen" 560N. Viz:http://www.alcoma.cz/media/document/prospekt-uni3-15-cz-c2-160808.pdf
Hybridní měnič Infinisolar E 5,5kW
unicast (1 days) 
Ventilátory se dají vyměnit, nicméně jedná se o 3-vodičové verze s PWM řízením po datovém vodiči, nelze tedy nahradit jen tak něčím co má člověk v šuplíku. Další ventilátorek je na CPU, ten je obyčejný malý 2-vodič. Taky se dá ledaskteré zařízení s ventilátory přestavět na vodní chlazení.
Argumentace proč FVE ne...
Dagus (1 days) 
A jakou návratnost má třeba vlastní rodinný dům vs bydlení v panelákové garsonce? Pořízení zbraně, kterou nikdy nepoužiju? A co návratnost zbraně, která mi zachrání život při útoku vzteklého psa? Jakou návratnost má pití piva oproti pití vody? A co návratnost dovolené v exotické destinaci vs dovolená doma na gauči? Není lepší jít místo dovolené na brigádu a vydělat dalších pár kaček? Život nejsou jen prachy. To sice nejsou, ale jinak se to vidí z vlastního domu a pocitu dostatku a jinak z podnájmu 1kk pro 3 lidi a nedostatku. Letecká exotická dovolená není jen neekonomická je i neekologická a rozumně smýšlejícím lidem musí přijít šílená. Vem si jak by na dovolenou za 150 000Kč/14dní pohlížel nějaký chudej Ind/Číňan. Za nesmysl 14dní dovolené, pro něj několik let života. Hold na téhle planetě je hodnota peněz a chtíče rozložená hodně nerovnoměrně. Tím netvrdím že jsme vrchol, spíš střed. Bohužel media do všech cpou jak je to všude nádherný q super a všichni chtějí být všude. Jediné rozumné mi přijde, sebrat se a jít tam na 2-5let žít a pak dál. Život je život. Zážitky nemusíš zažívat na druhé straně planety. Je ale fakt že na gauči toho moc zažít nejde. Nej přístup může být snažit se vymanit závislosti na těch barevných papírcích, které určují hodnotu. Samozřejmě jde i o komfort a jen málo lidí vystoupí ze své komfortní zóny a bude mít doma farmu. Ale na druhou stranu se snižovat náklady dá do nekonečna a je to pak i celkem výzva. Navíc když slunce svítí a mám na to volné peníze, tak je to lepší investice, jak kdejaké auto a většinou to tou el nekončí.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (1 days) 
Update: Včera som namontoval na konštrukciu tretí panel, dnes ráno zapojený paralelne k exist. dvom. Kedže mi tu nikto neporadil, tak dnes som prestavil aj BOOST aj EQUAL. napätie na rovnakú hodnotu ako FLOAT - 27,12 V. Nie som si ale istý či sa tie hodnoty nastavujú pre teplotu 20 alebo 25°C...
III. Sraz příznivců FV u Brna 8.6. 2019
mypower.cz (1 days) 
Ciste teoreticky: existuje nejaka efektivnejsi trasa na sraz, pokud by clovek chtel dorazit na kole, nez nize uvedena? a) Vlakem odkudkoliv do Brna vcetne kola. b) Z Brna kazdou hodinu tam i zpet do Cebina (krome snad asi od pulnoci do peti do rana, vypravci a strojvudce chce taky nekdy spat) vcetne kola, vsechny spoje maji "support" pro kola. c) Z Cebina cyklovylet 5km do Chudcic (62m prevyseni do kopce, o 72m jedeme dolu z kopce), == na kole coby parkrat do pedalu slapnul a zbytek je z kopce. https://mapy.cz/s/3r49L
BAZAR Žluťásci lifepo4
vla (1 days) 
Tak jsem nějak prodal, jak píšu jinde, více 18650 než jsem momentálně zamýšlel, takže kdyby jste někdo věděl o někde se povalujících žluťácích dejte vědět, ukázal bych jim
BAZAR články 18650
vla (1 days) 
Prodáno vše co jsem měl, pár lidem jsem slíbil menší množství až se nějak sejdeme. To samozřejmě platí. Pokud by někdo potřeboval pár kousků určitě najdu, ale žádné větší množství zatím nebude.
Baterie AGM VRLA 12MVR180
volente (1 days) 
Olověné baterie se nabíjení max.1/10 kapacity. Baterie 100Ah - nabíjecí proud 10A. Čas na equalize (u lepších reulátorů i četnost) je potřeba nastavit s ohledem na kapacitu a využití baterie.
BAZAR Koupím náhradu za PWM 20A - MPPT 20A a víc
Cyberon (1 days) 
Chci nahradit PWM 20A za nějaký lepší MPPT. Ideálně by se mi líbil EPsolar. Jsem rozhodnutý pro koupi, tak se chci ještě pozeptat, jestli někdo nemá na prodej použitý, ale plně funkční některý z těchto modelů. EPsolar XTRA4210N EPsolar XTRA3210N EPsolar XTRA2210N EPsolar XTRA4415N EPsolar XTRA3415N Případně se nebráním jiné značce. Budu rád za Vaše nabídky.
Hybridni FVE Rosice
willcz (1 days) 
Poznatek je že problém není s čínským měničem byl vypnuty a žádný rozdíl. Další dva poznatky jsou ale následující - když se to dostane do toho podivného stavu, tak pomůže zajít do nastavené XCOM-CAN a dát reset do defaultu. Sice to přenastaví SOC for Backup, ale pak vše zase běhá. Je celkem náhoda že Studer vydal aktualizaci FW a tam právě řeší nějaký problém s XCOM-CAN a baterkama. Zítra až bude světlo tak to tam hodím. samotný fw od Batria verzi 2.0.9 který mám nasazený má taky malinký problém, když přijde o wifi tak se občas restartne. Je to ale dle Batria Afla verze ... ale je to zase jediná verze která reportu správně směr proudu z baterie po CANu
redcrown (1 days) 
Nějaké nové poznatky s Bateriemi?
Baterie AGM VRLA 12MVR180
jozobo2 (1 days) 
Ďakujem to mi je už jasne a kloko by som mal nastaviť nabyjací prud keď sa kdesi píše že baterie by sa mali nabyjať desatinou vykonu baterie.To tieš neviem vyčítať .Zatial velkééééééé ďíííííííík.
martin2190 (1 days) 
0,20C 10A je vybijeci proud 10A po dobu 20hod /200Ah/ , pri vetsim proudu vyb. bude mit baterie mene Ah , C10 -10h ,C5 5h , 1C - 1h , 2C -0,5h
jozobo2 (1 days) 
Veď hej ale nechapem čo to je 0,20C 10A. To neviem prepočítať a žiadny elektrikár mi nevie poradiť. A taktieš v softweri v regulátore odomňa píta neake časi v minutach a to tieš neviem vyčítať.Ak sa Vam da poraďte my. Ďííííííííííííík.
FRSO (1 days) 
Dobrý deň. Potreboval by som poradiť.Vlastnim na fotovoltaike dve baterie 12MVR180 ktore mám do serie . Poprosil by som ak by mi niekdo poradil aké parametre nastaviť do regulátora .Čiže mám na mysli Float myslim si asi 13,62 Boost asi14,4 ale ampere apslutne neviem vypočítať .Baterie ma stáli dosť a preto by som one nechcel prisť.Zatial ďakujem. Přečti si ten svůj datasheet, máš to tam napsané
jozobo2 (1 days) 
Dobrý deň. Potreboval by som poradiť.Vlastnim na fotovoltaike dve baterie 12MVR180 ktore mám do serie . Poprosil by som ak by mi niekdo poradil aké parametre nastaviť do regulátora .Čiže mám na mysli Float myslim si asi 13,62 Boost asi14,4 ale ampere apslutne neviem vypočítať .Baterie ma stáli dosť a preto by som one nechcel prisť.Zatial ďakujem.
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
brumlaj (1 days) 
Změř jak se chová napětí na VSTUPNÍCH SVORKÁCH měniče. Pokud padá pod 11,5V při zapnutí zátěže pak zafunguje podpěťová ochrana měniče a máš měkký zdroj. (baterie, kabely, spoje)
Michael_jasom (1 days) 
Dnes som pripojil menič primo na baterku, zda sa mi, že už tak nepulzuje, neviem zmerať mam ampermeter len do 10A a tenké vodiče na ňom... Tiež som skúsil spustiť chladničku ale vyplo menič... Zrejme teda hrubsie vodiče aspoň 10mm...
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
brumlaj (1 days) 
.....co ty odpojovače a pojistky? odpojovač mezi regulátor a panel a pojistky u baterky? pardon za stupidní otázky Já bych raději volil G536 bez A je to sice pálka, ale raději ušetřit na PWM. Klidně Ti stačí 20A verze. Měnič zapoj přímo na akumulátor. Měnič G536 má v sobě pojistky, takže tam další jištění není zapotřebí, ledaže by pojistka byla součást odpojovače. Pojistku od regulátoru k baterii ano. Odpojovače mezi reg. a panel a klidně mezi reg. a měnič. V Hadexu se slevy posunují po výrobcích, když natrefíš nebo si rok až dva počkáš, tak se během té doby i G536 dostane do akce Co se týká panelu mono/poly tak ten levnější mono je víc citlivý na pokles osvitu, ale zase má větší účinnost což Ti je při 100W asi šumákfuk. S těmi 200W/24V proč ne pokud se smíříš že jeho výkon holt bude 100W. V podstatě to má ale smysl jen při nízkých osvitech a kdoví co na to PWM.
martin2190 (1 days) 
cosi takovyho sem delal na chatu nekde v lese , 4x panel 80W , 1x ups-ka 700VA , 20x nicd 140Ah /kompet rozpocet do 4000kc/
diablo007 (2 days) 
Chlapi co je lepší mít panel 100w a 18v nebo 200w a 28v cena je skoro stejná s tím že u PWM v létě nevyuzije plně výkon. bude mít ten 200w v zimě i na PWM lepší zisky než ten 100w nebo to nepozná ?
Hybridní měnič Infinisolar E 5,5kW
youda (2 days) 
Ventilátory se dají vyměnit, nicméně jedná se o 3-vodičové verze s PWM řízením po datovém vodiči, nelze tedy nahradit jen tak něčím co má člověk v šuplíku. Další ventilátorek je na CPU, ten je obyčejný malý 2-vodič. Zručnější montér zvládne výměnu ventilátorů bez problémů. Nicméně kvůli záruce asi nemá smysl se v tom první dva roky hrabat. Pokud je měnič aktivní, tak se ventilátory točí celkem potichu, asi jako větší PC. Jakmile se měnič zatíží, ventilátory se rozjedou a jejich otáčky se mění v závislosti na zatížení. To je dost slyšet. Na chodbě rodinného domu vůbec nemá smysl InfiniSolar provozovat. Chce to do technické místnosti, do sklepa, nebo do garáže. Venkovní instalace není možná, skříň nemá dostatečné IP krytí pro venkovní montáž.
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
xmasin (2 days) 
tak měnič zvolím 300W (600W špička), nebo o pětikilo dražší 600W (1200W špička) 300W 600W Měniči JYINS bych se vyhnul, měl jsem z Hadexu měnič/UPS této značky a po půl roce komplet bouchly kondenzátory, takže reklamace a místo něj poslali CARSPu a ta už jede víc jak rok a půl bez problémů.
morfikcz (2 days) 
panel dle brumlaje 100Wp nevím jestli tento nebo tento (mono/poly) popřípadě můžu najít nějaký jiný regulátor k tomu, liší se proudem A, snad bude ten 60A stačit
diablo007 (2 days) 
Jinak k tomu PWM regulátoru je potřeba zvolit správný panel jinak je pak hrozná účinnost
morfikcz (2 days) 
tak měnič zvolím 300W (600W špička), nebo o pětikilo dražší 600W (1200W špička) 300W 600W co ty odpojovače a pojistky? odpojovač mezi regulátor a panel a pojistky u baterky? pardon za stupidní otázky
Správné zacházení s LIFePO4
rva (2 days) 
Škoda, že prodělaly jenom jeden cyklus.
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
morfikcz (2 days) 
Jasně, když bude lejt tak nepojede. Mimo to jsem zapomněl dodat, že je čerpadlo od baterie cca 15m, tahat takhle daleko 12V je dle mého názoru blbost. Děkuji ti
Hybridní měnič Infinisolar E 5,5kW
zbek (2 days) 
Da se ventilator jednoduše vyměnit nebo je potřeba servis? toči se stale nebo při menšim vykonu vypne ? uvažuji o 3,5kw elektrarně
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
brumlaj (2 days) 
zkusíš a uvidíš. Měnič případně raději čistou sinusovku. Ne každá oběhovka skousne modifikovaný sinus. Mnohdy kvílí jako vikýřník. Celé to začíná od baterie. Až jednou dokoupíš LiFe, tak půjde dát i větší panel. Stejně když bude zataženo tak trápit čerpadlo je kontraproduktivní, pojede spíš v den kdy svítí slunce, ne?
morfikcz (2 days) 
+ výhoda 230v je to, že můžu občas použit třeba nějakej spotřebič na 230.
morfikcz (2 days) 
12v čerpadlo jsem zkoušel, nevyhovuje množstvím m3/h (skoro žádné) tak mi leží doma. Ten grundfos mi otočí vodu v bazénku za hodinu. Proto radši dam tisícovku za měnič, než aby jelo 12v furt a za par dni se spalilo, protože není dělaný na delší provoz. Vím ze je to kočkopes no. Každopádně už vim, 100wp panel, ten shit regulátor z činy a zkusím ještě prohledat nějaký lepší 12v čerpadlo. Dekuji
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (2 days) 
Trafostanice na hranicích není nesmysl. Ukázalo se to. To co kdyby prostě nastalo a tady jsme si honili DE energii od čerta k ďáblu a zvyšovali ztráty v soustavě. Tak nemel nesmysly o nesmyslu. Doprkvančic kdy konečně lidi přestanou přemýšlet jen do vzdálenosti špičky nosu ale nadávat budou na celý svět, jen ne na sebe a svou krátkozrakost. Četl jsi smlouvu o propojení? Znáš jaká rizika můžou nastat? Počítalo se se všemi riziky? NE? No tak sorry, za debily je ČR nikoli DE a stěžování si na poměry na tom nic nezmění. Zvlášť když došlo na pesimistický scénář a trafa jsou konečně na svém místě. Technici zase jednou, za dlouho a hořce vyhráli nad katovači kostů. edit: hlavně to s těmi penězi nepřežeň, to už jsme zde měli. Závist není dobrý rádce. Být připraven je lepší a levnější než hasit požár.
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
diablo007 (2 days) 
Pokud není priorita nutné mít možnost zapojit něco do zásuvky vzal bych čerpadlo na 12v ušetřis za měnič a ušetřis energii při ztrátě toho měniče. Na 12 ti pojedou světla nabíjení mobilu popřípadě nějaký tablet či notebook
FVE v televizi, rádiu, novinách
vla (2 days) 
Trafostanice co kdyby je nesmysl, jsou tam kvůli německým větrným elektrárnám, soláry na jihu německa nedělají zásadní problémy, ale opět větrníky na severu, protože soláry fungují pouze ve dne kdy je obecně díky průmyslu spotřeba velká, navíc kapacitně se nemohou větrníkům rovnat, ale větrníky fungují i když jsou nepotřebné a proto ta potřeba inovace v rozvodových soustavách. Je to jen politika a dotace. Pokud by majitelé německých větrníků nedostávali zaplaceno když jejich energie není potřeba, prostě by nevyráběly a byl by klid. Takhle je cena energie na trhu záporná, ale oni berou své dotace, přetěžují síť a hlavně na problémech, které způsobují vydělávají velký prachy.
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
morfikcz (2 days) 
Vodu přes samo-doma pískovou filtraci. Cucá z bazénu a vrací zpět. Děkuji za info, mám to jak píšeš, objevit neobjevené
brumlaj (2 days) 
Píšeš 74Ah baterka. Se nabíjí proudem 7A, tedy 100Wp panel. Aspoň si za malý peníze vyzkoušíš co vlastně do budoucna chceš edit: aha, konfigurace nadhozena, to je pak těžké. Použij z číny 12V čerpadlo a ušetříš za měnič.
diablo007 (2 days) 
Co to čerpadlo honí se zeptám?
FVE v televizi, rádiu, novinách
youda (2 days) 
...Se všemi nedodělky používáme nefunkční, ale zvenku krásná díla ... Jo tak todle tesat do kamene. Ale vidím to ve všech oborech - výrobce vesele oznamuje do světa, že má nový produkt, ale ten zatím existuje tak leda na papíře. Když se pak za rok na trhu objeví první verze toho zázraku, tak je to nedodělek jako prase. Půlka funkcí tam vůbec není, kvalita a podpora je k pláči. Už se ani nedá poznat, co je realita a co marketingový blábol, takzvaný Pre-Announcement (čti: Oznamujeme, že brzy oznámíme, že v budoucnu budeme mít v nabídce něco nového...Bože, todle bych normálně zakázal!)
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
morfikcz (2 days) 
Starší grundfos ups 25-40. Pak mám ještě v záloze nový elektronicky řízený Grundfos Alpha1 32-60, ale to se mi tam moc dávat nechce. Ten měnič je jen nadhozen...
diablo007 (2 days) 
Modifikovaný sinus nevím jestli bude pro čerpadlo to nejlepší řešení. Co to bude za čerpadlo obehovka nebo nějaký malys
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (2 days) 
Jak dlouho bude taková situace, že fabriku mám kde se mi zachce místo toho abych ji přesunul tam kde jsou pro ni podmínky, trvat? Je jasné, že nyní jde o přelomové období vypínání starých zdrojů, že fabriku na ocel nepřestěhuji tak jednoduše, ale udivilo mne jak kýmsi odkazovaný pohled na mezistátní přetoky tlačil energii ze severu na jih, kde je slunce více než na severu.... Ty zmíněné trafostanice na propoji měly být už od počátku jako pojistka a coby kdyby, takže to není o dodatečné montáži, nýbrž o opožděné montáži. Propojovaly se dvě sítě a bez regulace to byl řekl bych technický nerozum hnaný ekonomismem a obráceným socialistickým termínem že již zítra bude znamenat včera. Dnes se již včera máme tak jak jsme se měli mít až zítra. Se všemi nedodělky používáme nefunkční, ale zvenku krásná díla (kdo viděl stavařskou realitu možná potvrdí)
Mikro ostrovní FVE pro zahrádku
morfikcz (2 days) 
Dobrý den, prosím o pomoc s návrhem velikosti panelu pro zahrádku v zahrádkářské kolonii, kde není proud z DS. FVE bych chtěl napájet jen čerpadlo AC 230V u samo-doma pískové filtrace a dvě, tři DC 12V ledkové světla. Nevím, jak velký panel zvolit. Regulátor obyčejný z číny Baterie z auta 12V 74Ah panel - pravděpodobně z iwifi nebo třeba tady na bazaru měnič DC/AC pro čerpadlo top 1 z heureky odpojovače, pojistky - jestli má někdo jednoduché schéma kam s nima a jaký typy Spotřebiče čerpadlo 230V/50Hz, maximální příkon 60W, pojede tak 2h denně svítidla 3x 12V LED max 15W celkem, počítám svícení max hodinu, máme malé děti a do večera na zahradě nejsme do budoucna bych chtěl malou ledničku, ale vzhledem k tomu, že by byl potřeba výkonný měnič a spotřeba 110kWh/rok, tak zatím neplánuji. nejsem si jistý, jak spočítat potřebnou velikost panelu (120+15Wh?), vzhledem k tomu, že na zahradu chodíme nepravidelně na pár hodin v týdnu a o víkendu většinou po obědě do večera, jen v letních měsících. na zimu bych FVE demontoval. doteď jsem to řešil centrálou ale odešla, tak bych chtěl zkusit FVE, i kvůli hluku. Mnohokrát děkuji za rady a názory.
Hybridní měnič Infinisolar E 5,5kW
youda (2 days) 
Jestli ti vadí hluk ventilátoru tak není co řešit. InfiniSolary, které mám já, prostě potřebují dedikovanou strojovnu. Nadruhou stranu, ten InfiniSolar 4K Super, který zmiňuješ, umí paralelní provoz a vydrží kontinuální zátěž 4KW. GoodWe 3648EM je o dost slabší a paralalení provoz neumí. Zvládne jen klasický AC-coupling více jednotek dohromady s gridem. Co je obecně dobré na GoodWe, je ta appka na konfiguraci, tichý provoz a taky mají výborně zpracované anglické manuály. Kdybych si ho ale kupoval já, tak vezmu mnohem silnější model, nebo rovnou 3f. Protože když zjistíš, že ti měnič nestačí, tak u GoodWe se s tím už nedá nic moc udělat.
FVE v televizi, rádiu, novinách
vla (2 days) 
Bohužel v Evropě i u nás už to je, viz obrovské přesuny energie z německých větrníků přes evropské sítě, které to jen těžko zvládají, viz trafostanice u našich hranic vystavěné na ochranu před touto energií atd. Jenže všechno je to způsobeno dotační politikou daných států, když čtu jak německá vláda vyplácí dodavatelů větrné energie obrovské sumy za její výrobu v době kdy je její cena záporná nepřijde mi to normální. A ono je to vlastně podobné i u nás, viz dotované výkupní ceny energie ze solárních parků. Prostě největší problém je totální dotační pokřivení trhu.
Trojan Trillium
youda (2 days) 
Narada také: http://en.naradapower.com/index.php/tec ... 0?ctype=57 Nicméně u obou mám obavu, že budou patřit k těm dražším.
Hybridní měnič Infinisolar E 5,5kW
zbek (2 days) 
Mam dotaz jak si stoji infinisolar 4KW oproti goodwe 3648 EM spolehlivosti a konfortu obsluhy ? připadně jit radši do solaxu? Děkuji Na infinisolaru mně vadi trošku ventilator
Elektricka / hybridni auta
diablo007 (2 days) 
V bazaru tu teď někdo prodával dodatečně bateriové bloky myslím že právě do priusu takže určitě dostaneš odnuzivatele nejkae poznatky
Správné zacházení s LIFePO4
rottenkiwi (2 days) 
Ako zaobchádzať s LiFE: https://www.youtube.com/watch?v=aQs7L5LmEss
Elektricka / hybridni auta
ota (2 days) 
No asi to bude opravdu ten Prius. A k němu nějaké extra baterie aby byl dojezd alespoň 120km. Čisté elektromobily jsou krásné ale nemohu si dovolit být otrokem nabíječek a čekat desítky minut či spíše hodiny než mohu dále pokračovat v cestě. Každopádně děkuji za všechny rady a uvítám jakékoli další.
Trojan Trillium
rottenkiwi (2 days) 
Aj Trojan už robí LiIon. https://www.trojanbattery.com/trillium/
BAZAR Victron Quattro 5000VA 48V + Multiplus 5000VA 48V
kortas (2 days) 
brumlaj > a dá se napsat co ta výměna bude stát? to asi záleží za kolik se prodají současné, kolik budou stát nové, jestli půjdou do firmy nebo do domácnosti atd. to asi není předmětem prodeje, ale každý si asi jednoduše odhadne "svojí" cenu > Osobně to vidím jako inzertní výprodej "s příběhem" než změnu konfigurace pobavilo pokud někdo chce koupit měnič s pohádkou, nechť si ji napíše sám. Mám tu na foru vlákno s elektrárnou, kde je taky nějaká historie popsána a toto je prostě další vývoj situace. Tak nějak "tuším" co mám doma za spotřebiče a jak jsou zapojené a nějakou dobu už mám vysledované jak a co funguje, kdy se z ostrovního módu musím přepnout do hybridního, aby měnič nespadl na přetížení atd. atd. Takže tak nějak "tuším" co potřebuju resp. vím co chci, ale díky všem za názory, zkušenosti a nápady. K prodeji tedy zbývá už jen to Quattro. Pokud ho někdo bude chtít, tak to nebude už tak rychlá akce, neboť musím počkat nové multiplusy a nechci jet 3-4 týdny na bypass ze sítě. Multiplus byl spíš na hraní a testy s ESS a BMS a tak jsem ho mohl demontovat ihned. Ještě dodávám, že mě neživí prodej měničů, baterií, ani BMS, i když na vývoji BMS se podílím a jak nejlépe testovat HW než tím, že ho budu používat.
Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.
rottenkiwi (2 days) 
No ono do nich može ísť aj viac, ale potom stúpa teplota na 21 *C. Takže sa snažím menežovať nabíjanie tak, aby do večera mali 28.1 V.
skiam (2 days) 
cez deň, keď do nich ide 16 A pri kapacite 175 Ah Cize pokial ich cez noc vybijes, potrebujes nasledne 11 hodin, aby si ich nabil doplna? To sa ale dari len v letnych mesiacoch. Ci som nieco prehliadol?
BAZAR Victron Quattro 5000VA 48V + Multiplus 5000VA 48V
gupa (2 days) 
Nevím jestli jsem to přehlídl, ale polesne výkon na fázi. Pokud se jedna přetíží, nevím jak to nyní je, ale vše se (3f) přeplo na DS. Konfiigurace totiž vyžaduje správné úhly. Připadá mne že to matematicky bude více o 3 měničích jen pro motor čerpadla a nějaké světla a čtvrtý pro kuchyň a pračku, sušičku a zbytek. Ono ttiž multiplus s trvalým výkonem 3000W není, je jen na 3000VA (2650W) a to je pro fázi málo pokud vezmu v úvahu kWp panelů a výbavu běžné domácnosti. Osobně to vidím jako inzertní výprodej "s příběhem" než změnu konfigurace, protože rzumnější je dokoupit další dva 5kVA měniče, sdělit Neosolaru čísla stávajícího čipu a poradit se jak dál na 3f. Já jsem měl konfiguraci 3x2kVA a nakonec podle spotřebičů když se zapne mikrovlnka, rychlovarka, pračka a nějaké drobné, v paralelní konfiguiraci těch skutečných 6kVA (5000W) je akorát.
Multiplus II
rasto (2 days) 
zdravím Rasťo. Prepač ale ako može CarloGavazzi ET112 toto zmenšovať prietoky do ds? Veď je to len analyzátor a merák nie? Má aj nejaký výstup so záťažou, ktorá takéto prietoky spotrebuje? Pravdepodobne je presnejší,rýchlejši ako vnútone meranie multiplusu. Vlastná skúsenosť mám ho napojený na AC vstup s kablomRS485 spojeny s CCGX a keď mám veriť grafom ktoré VRM zobrazaruje (pristup do mojho VRM posielam cez SZ) tak to tak je...technické vysvetlenie by som dal asi na fórum victron. Skúšal dom dotaz prečo to tak je aj ja na neosolar, ale nedošiel som po kumunikácii k zodpovedaní otázky, pretože tam je ešte rozdiel v meraní a zobrazovaní cca 30W-50W, ale to ked tak cez SZ. je to na dlhšie a pri 400kWh za mesiac je to celkovo rozdiel 5-10kWh. Aktuálne to vôbec neriešim pretože to funguje ako má.
BAZAR Victron Quattro 5000VA 48V + Multiplus 5000VA 48V
brumlaj (2 days) 
a dá se napsat co ta výměna bude stát? Tedy náklady - výnosy za prodaný? Jen pro stručnou informaci. Případný dík
Jančiho podtatranske solarka.
JonasPP (2 days) 
Cez noc som pomocou nabijačky axperta dotoval 48v vetvu z plne nabitou luhovou bateriou v 24v vetve a tak som odmeral ake množstvo energie dostanem z luhu pri odbere 1100W. Dostal som sa na 5,7KWh. Je to dosť uboho,lebo do luhu sa natlačilo 9,2KWh a poriadne sa povaril popri tom. Ak si to tera, porovnam,tak Pri odbere 550W da môj luh 7KWh Pri odbere 1100W da môj luh 5,7KWh Pri zlom počasi sa Mi podarilo zmerať Liionkovu baterku v 48v vetve. Odpojenie nastalo,keď sa na dajakom članku objavilo napätie 3,4v. Tak pri bežnej prevacke domu,čo je okolo 500W (2300W max 1min),v noci do 200W a sem tam nabeh dvoch chladničiej dala lionka 142Ah,čo je kusok nad 7KWh. Problem ale nastal,že od 100Ah bateria neutiahne 2KW kanvicu a od 120Ah bol problem aj z 1,1KW odberom. Štart chladničky bol bol v pohode a zhruba 400W zataž do odpojenia baterie. Zaver je,že na tohtoročne odpojenie celeho domu od siete môžem zabudnuť,lebo bateria zatial nesplna ani tvrdosť,ani kapacitu na bežnu jednodňovu prevacku domu. Ledva pokrijem dennu spotrebu dvoch domacnosti,aj to musim na nedostatky,alebo pripadnu spotrebu naviac zapajať 24v vetvu,ako napriklad tuto noc a nesmu sa v žiadnom pripade stretnuť 2 žrave spotrebiče,jedine cez deň pri osvite slnkom. Na odpojenie potrebujem aspoň 200Ah a tak,že pri 180 Ah bateria stale dokazala dať 4KW, teda potrebujem raz taku baterku ako mam teraz. Po prezreti skladovich zasob druhotrednych,alebo skôr nepredajnych lioniek potrebnu bateriu istotne naškrabem,ale bude to chcieť fakt kopec vzacneho času. Zlate LiFečka,10minut na uloženie hodinka na zapojenie,deň bez mojej pritomnosti na zbalancovanie a už len radosť pozerať. Len ta cena je nie pre každeho zvladnutelna.
BAZAR Victron Quattro 5000VA 48V + Multiplus 5000VA 48V
kortas (2 days) 
@rasto díky za totální rozbor vyměnit čerpadlo nepřipadá v úvahu, i když jsem o lecčem uvažoval (zapojení na 1f s kondenzátorem, nebo frekvenční měnič) - je tady Regulus za velké peníze a moc se mi do toho nechce šťourat a trávit na tom čas nějakým bastlením. Multiplus už je prakticky prodaný (dnes odesílám Marcus81) a objednávám 3x Multiplus II 3000W (elektrárnu rozšířím max o 2x2000Wp k současnému stavu 6kWp DC, 750+1000Wp AC a je to v pohodě). Takže zbývá ještě Quattro.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (2 days) 
Ahojte, potrebujem poradiť: Poprosil by som miestnych odborníkov o kontrolu, resp. pripomienky k nastaveniu parametrov PWM regulátor Epsolar LS3024B. Momentálne som to nastavil takto: Batérie sú 4 ks Fiamm Monolite 12 FTT 160 Ah (cca 5-ročné, zapojenie parelelne-sériové na 24V). Našiel som k nim nejaké údaje:
FVE v televizi, rádiu, novinách
rva (2 days) 
vida, objevují se hlasy že nás zleva i zprava straší se stabilitou sítě zbytečně Článek není o Česku, snad ani o Evropě, ale zmiňuje právě slunnou Kalifornii. U nás snad víme, že v zimě alternativní zdroje nevyrobí nic, takže v zimě budou všichni tahat ze sítě. A v létě budou cucat přes noc. A kam vede pokles spotřeby od síťových distributorů víme - fixní náklady distributora zůstávají stejné, tak se rozpočítají na menší spotřebu, tedy cena vody/tepla/elektřiny roste. Konečný stav bude, že ti, co budou mít FV na tom budou +- stejně jako v době před alternativními zdroji, protože v zimě budou odebírat mnohem dražší elektřinu. A ti bez FV na tom budou hůře, protože drahou elektřinu budou odebírat i v létě. A průmysl si buď vyhádá výhodnější ceny, nebo odejde jinam, kde budou ceny elektřiny nízké.
Multiplus II
stminy116 (2 days) 
Rasťo. Prepač ale ako može CarloGavazzi ET112 toto zmenšovať prietoky do ds? Veď je to len analyzátor a merák nie? Má aj nejaký výstup so záťažou, ktorá takéto prietoky spotrebuje?
FVE v televizi, rádiu, novinách
diablo007 (2 days) 
Tady se sice řeší jak dráha je vstupní surovina ale jak dráha je pak odstávka a zreciklovani jednotlivých zdrojů je věc co už nikdo nepočítá. Uložení jaderného paliva na několik set let až tisíce není zadarmo a rozebrat již nefunkční blok stojí hromadu peněz a technologie které do teď nemáme viz státy které již své elektrárny Dlouhé roky rozebírají a nejsou stále hotovie
Elektricka / hybridni auta
trud (2 days) 
Súhlasím. Ak chceš hybrid tak vlastne nič poriadne okrem Toyoty na trhu nie je... Ešte hyundai Ioniq... A to je asi všetko
petrs (2 days) 
Prius Plug in 2012,v Holandsku kolem 13 000,- Euro. https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sear ... =ASCENDING Pri 155000 km vyzkousena uprava se zvysenim kapacity tovarniho akumulatoru,s upravou najeto 60000 km,bez problemu,stale jezdi... Kupovano pri 150000 km,nyni 215000 km.
FVE v televizi, rádiu, novinách
unicast (2 days) 
No, to záleží na mnoha věcech. Pokud bude levný plyn, vyplatí se vzít expirované turbopropy, které už nesmí na letadlo, místo vrtule připojit alternátor a máme solidní zdroj energie o výkonu v řádech megawatt za rozumnou cenu. Pokud bude drahý plyn, vyplatí se dostavět jaderné bloky. Těch proměnných je moc a je to jako sázka do loterie.
BAZAR Victron Quattro 5000VA 48V + Multiplus 5000VA 48V
rasto (2 days) 
Zdravím dotaz: >I have an old multiplus with f/w 1912143. Can in any way be paralleled with a newer 2612413? odpověď: No sorry, Only equal units (with equal control boards ) can be paralleled Victron jednoznačne doporučuje pre paralellné 1F, alebo 3F zapojenie rovnaký model aj rovnaký firmware. Áno nejako by to fungovalo aj pomiešané, ale bolo by to nestabilné... nedoporučujem. Jsem na 90% rozhodnutý přejít na 3f systém (chci rozšířit panely a zároveň mám 3f tepelné čerpadlo a štve mě, že to v létě nahřívám patronou) 90% je už skoro rozhodnuté , a máme možnosti 4..., osobne sa prikláňam za 1F a to 3) alebo keď už 3F tak 4): 1) predám quattro +1500eur kúpim 2xmultiplus 4000eur = doplatím 2500eur a získam 3F (ak neplánujem generátor) 2) predám multiplus +1300eur kúpim 2xquattro 4600eur = doplatím 3300eur a získam 3F (ak plánujem generátor) 3) predám quatro +1500eur kúpim 1xmultiplus 2000eur predám 3F tepelné čeradlo Xeur kúpim 1F tepelné čerpadlo s plynulou reguláciou výkonu Yeur a výsledok je 500eur + Xeur - Yeu=? a získam nové tepené čerpadlo 1F s požadovaným výkonom aký potrebujete, 1F rozvod s 6000W-8000W do domu čo by malo stačiť , menšiu vlastnú spotrebu o 1/3 čo v nepriaznivom počasí oceníte 4)predám quatro +1500eur predám multiplus +1300eur kúpim 3x multiplusII3000VA -3300eur doplatím 500eur a získam nové multiplusII a kľudovú spotrebu cca33W oproti cca100W a 3F
Jaký hybrid koupit???
ota (2 days) 
Rozpočet je 350k plusmínus něco.... Velikost aby se to auto dalo zaparkovat i ve městě, takže žádný offroad. Rád bych aby to byla nějaká normálně servisovatelná značka. Žádný Rimac nebo Tesla.
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (2 days) 
vida, objevují se hlasy že nás zleva i zprava straší se stabilitou sítě zbytečně kdo by to byl řekl.... inu brejn fošink se nestihl včas. Jak to bude s Tunelínem ve verzi JEDUxy? Stihnou nás přes tyto přibývající hlasy zastrašit tak že investici bude lépe dokončit a mít zde Cventndorf2? Co vy na to?
BAZAR Victron Quattro 5000VA 48V + Multiplus 5000VA 48V
kortas (2 days) 
lehce jsem googlil a narazil na toto: https://www.victronenergy.com/live/ve.b ... se_systems dotaz: >I have an old multiplus with f/w 1912143. Can in any way be paralleled with a newer 2612413? odpověď: No sorry, Only equal units (with equal control boards ) can be paralleled Ale jedna věc je paralelní chod a druhá 3 fázový provoz... tak třeba by to opravdu fungovalo
brin (2 days) 
Podle všeho to jde a nevidím v tom žádný problém. Navíc nemusíš mít výkonovou symetrii, ten třetí může být klidně 3000 VA. Ostatně to dává smysl. Většinou je v baráku stejně všechno zapojeno tak, že jede zatížená první fáze a občas druhá a na třetí zpravidla nic není, jenom točivé stroje...
kortas (2 days) 
Nevím jestli je úplně vhodné (pokud to vůbec jde) mixovat jedno quattro, druhý multiplus a k tomu dokupovat ještě jeden nový Multiplus / Quattro. Už jsem o tom přemýšlel a asi pořídím Multiplus II 3x3000W. Popřípadě 3x5000W pokud bych chtěl více navýšit solární panely, ale už mi to skoro přijde jako škoda peněz, větší klidová spořeba atd. Ty trojky mi budou na spotřebu domu stačit bohatě.
brin (2 days) 
Ehm, proč nepřejít na třífázový systém s těmi victrony?
Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.
rottenkiwi (2 days) 
Ja to chladím tepelnou zotrvačnosťou. V noci sa články vychladia na 15 *C a cez deň, keď do nich ide 16 A pri kapacite 175 Ah, sa do večera ohrejú na 19.56 *C.
Elektricka / hybridni auta
marko250 (2 days) 
>ota- a cenový limit? https://auto.bazos.cz/inzerat/101216663 ... et-DPH.php
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
diablo007 (2 days) 
Prepoj to na baterku jak jsi říkal a když nepomůže res měnič takto to většina lidí tipuje na to že hapruje spíš výstup z regulatoru
Elektricka / hybridni auta
dracekvo (2 days) 
Ota: Nenapsal jsi rozpočet. Ale já bych šel do mitsubishi outlander phev. Umí to ujet i nějakej ten km čistě na baterky. Takže při couračkách pár km není nutné vůbec trápit studenej motor.
diablo007 (2 days) 
Co já vím tak šli do kytek protože skončil výrobce baterií a samozřejmě se jim k tomu ještě sešli další věci https://www.auto.cz/fisker-se-topi-v-dl ... tora-72669 Nevím jak na tom bylo auto po stránce kvality. Pokud jde o spotřebu tu si myslím že youda neřeší
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
volente (2 days) 
Zapojit měnič na výstup regulátoru je hovadina, vždy zásadně natvrdo na baterie přes odpovídající jištění a odpovídajícím průřezem. Ten výstup na regulátoru je tak na světla. Nesmíš zapomenout že je také ovládaný nějakou elektronikou přes vykonový mosfet. Může stačit nějaká proudová špička a elektronika zareaguje a to může působit měniči problém. Jednoduché čajně to možná nevadilo, ale sofistikovanějšímu měniči s různými ochranami už ano.
Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.
kodl69 (2 days) 
Dneska jsem provedl zkušební jízdu na kole s baterkou 13s 8p LG HE2, baterka byla provizorně omotaná molitanem a šedou páskou, takže chlazení vzduchem prakticky 0 a po cca 10 min odběru přes 30A (1.5C, převýšení cca 300m na 3km) mělo čidlo mezi článkama nějakejch 26°C. Pokud se baterky dají do držáků, kde je mezi něma aspoň 1-2mm mezera, není jich 100 nad sebou a jsou volně, ne třeba v té papírové krabičce, tak s teplotou nemůže být problém. Samozřejmě při "rychlokurzu" 1.5Ah článku do nářadí proudem okolo 30A se po těch necelejch třech minutách, co to dokázal dávat, ohřál tak, že byl problém to udržet v ruce, ale to snad takhle doma nikdo neprovozuje... P.S. ta baterka v kole by měla mít zrovna tu 1kWh jako je název vlákna.
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
Michael_jasom (2 days) 
Chladničku mam Bosh, este som neriešil tu chladničku. Budem musieť zrejme zväčšiť ten prierez a zapojiť mimo regulatora, ten je do 30A.... Menič ma nastavene vsetko tovarensky cize 230V a prepnuty ho mam do polohy I.
Michael_jasom (2 days) 
Čínsky menič samozrejme chladničku nerozbehol... Ale opakujem stále ked som mal cinsky menič za 40eur ten pri zaťaží 48w bral z baterky 12V cca konštantne 4A. Nový menič Victron 12/500VA za 200eur pri zaťaží 48w berie cyklicky cca 0A-4A-8A-13A potom zase 0A a potom to zase vystúpa na cca 13A a zase na 0A. Neviem prečo. Všetko je to isté co pri cinskom meniči...
Multiplus II
rasto (2 days) 
Zdravím, A ako budú ošetrené pretoky, ak tam bude EasySolar alebo Multiplus ? Prietoky budú vždy... pokiaľ je napojená DS do victronu a asistenti majú možnosť potiahnúť potrebný výkon z DS. 4ítal som že najlepšie je to vo vaiante ostrovný systém a ak má málo, tak sa pripojí a potom odpojí. Je to tak aj v skutočnosti? Alebo nejaké riešenie lepšie? Áno v ostrovnom napojení prietok nieje, nastavnie prepínania podľa SOC je napriklad tu: https://www.victronenergy.com/live/dc_c ... tant_setup Funguje to s HUB1 pri ESS nie. Pri ESS je možné odpájat DS ručne,alebo automaticky. Aj ked ESS potrebuje pripojenie k DS tak pri odpojení DS funguje korektne aj bez nej. mam info že prúdovým senzorom sa to minimalizuje na povolenú hranicu. Či mám zlé info? Áno prúdove čidlo od victronu za 46eur pre multiplusII zmenší prietoky, alebo CarloGavazzi ET112 za 79eur tak isto zmenší prietok a ešte k tomu zmeria presnejšie spotrebu ako interne multiplus. Bez toho je prietok cca 2-5kWh do mesiaca, mám odskúšané merak ET112 s ním to je cca 0,2kWh za mesiac.
Elektricka / hybridni auta
Matess (2 days) 
Pro mne osobně je top hybrid fisker karma tedy pokud jde o to moci se s autě sžít a užít si jak vypadá https://auto.bazos.cz/inzerat/101746850 ... -Karma.php karma je průser... automobilka zkrachovala, protože to mělo hrozně moc problémů. Prý to koupili číňaní a hodně to předělávají a budou znovu vyrábět. Jen se neví jestli v omezeném počtu pro smetánku nebo ve velkém... Rozhodně to není ekonomický vůz - spotřeba je kolem 11-12l/100km
Jaký hybrid koupit???
Matess (2 days) 
V souvislosti s tématem bych měl na zdejší fórum dotaz: Moje Šádewágn má hodně přes 500.000km a cena oprav dalece překročila zbytkovou cenu. Další auto by měl být hybrid a to takový, aby se dal nabíjet po nějaké úpravě ze zásuvky a aby se dal připojit bateriový range extender. Uvažuji o Priusu ale možná jsou lepší alternativy. Vím jen že by auto mělo vypadat jako auto a nikoli jako kulisa ze Startreku a neměl by to být čistý e-mobil bo moje cesty mají být z místa A do místa B a nikoli od nabíječky k nabíječce. Třeba zde někdo uvažuje o podobném voze, prosím o rady, návrhy, ... já se bojím, že na to moc řešení stále nebude. Počítám, že to máš podobně jako já... buď jezdím do 100km denně, nebo jedu opravdu hodně. Do 100km denně hybridní vozy jsou, ale dojezd je obvykle menší a na delší cesty je hybrid spíš na obtíž. Jakékoliv úpravy či rozšíření baterie nejsou lehké a když jsem si počítal co by mě to stálo a jaká by byla úspora řekl jsem si ještě ne a koupil nového logana mcv 0,9tCe s továrním lpg a jezdím v průměru za 7,5l lpg + 1l benzínu. (jedná se o můj průměr včetně studených zim za posledních 30000km - od března do září mi stačí 10l benzínu a přes zimu je to horší)
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
FRSO (2 days) 
FRSO - Telku mam LCD vykon okolo 70w. Ten prierez som si je istý, odmeriam aspoň približne šúblerov. Istič ram mám 63A. Ale opakujem toto iste zapojenie som mal pri meniči za 40eur z Číny a toto mi nerobil.... A to ti jako fungovala i lednice ?, Co máš za lednici co chceš používat na ten měnič 500VA ? Dle foto máš slabé vodiče, to by ti lednici nerozběhlo a přes regl už vůbec. Co máš za typ pojistky ?, Některé jsou poddimenzované a mají velký úbytek, jak máš nastaven měnič-vystupni napětí, atd? , zaplé to máš na I, nebo II ?
FRSO (2 days) 
Jestli sem to pochopil a má ten měnič napojeny z regulátoru tak kolik by tam tak dostal 10mm? Z regulátoru to nemůže být zapojené, asi nemá regl s výstupem 100A, já jsem už avizoval výrobce, aby upravil tu tabulku pro průřezy, měly tam slabé vodiče a moc dlouhé, aby ten měnič fungoval na 100 %, tak se musí použít vodiče 16mm2 a délky do cca 90cm, nebo 10 mm2 ale kratší, mám to vylaborované a vyzkoušené, dlouhé a slabé vodiče hlásí přetížení a měnič nedá plný výkon, ty svorky jsou na 10 mm2, ale jde tak zasunout odizolovanou 16-ku při trochu trpělivosti, pojistku dát 100A , pak to funguje s lednicemi co jsem psal bez problému a měnič po většinu startů nehlásí přetížení.
Michael_jasom (2 days) 
FRSO - Telku mam LCD vykon okolo 70w. Ten prierez som si je istý, odmeriam aspoň približne šúblerov. Istič ram mám 63A. Ale opakujem toto iste zapojenie som mal pri meniči za 40eur z Číny a toto mi nerobil....
diablo007 (2 days) 
Jestli sem to pochopil a má ten měnič napojeny z regulátoru tak kolik by tam tak dostal 10mm?
Elektricka / hybridni auta
diablo007 (2 days) 
Pro mne osobně je top hybrid fisker karma tedy pokud jde o to moci se s autě sžít a užít si jak vypadá https://auto.bazos.cz/inzerat/101746850 ... -Karma.php
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
FRSO (2 days) 
Chladničku som este ani neskúšal rozbehnúť... Dnes alebo zajtra podla času... Toto skakanie robí by spustenom TV... (starý menič tk nerobil)... Pisal som aj predajcovi... Napisal mi ze to robi ako sa nabijaju a vybijaju kondenzátory.... Vraj je to ok... Tak neviem... Nevadi to aj baterke ked to tak pulzuje... Uz pri 40-60W na 11A.... A to co máš za TV ?, nějaký starý crt ?, Měnič 500VA dá při startu až 1000W, tak si s tím musí poradit, po naběhnutí to musí už fungovat v pohodě, ještě jedna zásadní otázka, jaký průřez mají ty vodiče od Aku k měniči a jak jsou dlouhé ?, na kolik A je ta pojistka ?
Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.
rottenkiwi (2 days) 
A ide sa pájkovať. Ešte som objavil niečo na FB:
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
volente (2 days) 
Jak říká kodl, přijdu domů, hodím voko na budík a tím to končí. Občas, si napíchnu měřák na servisní konektor některé baterky a podívám se jak je srovnaná.
kodl69 (2 days) 
To je první rok, po letech už jenom rutinně zkontoluju po příchodu z práce, že v baterkách je přes 90% SOC a dál to neřeším.
Elektricka / hybridni auta
brumlaj (3 days) 
To samé je s trojčetem. Ono to totiž je spíš tím, že to je elektromobil postavený z nuly, takže úplně jiná zkušenost, úplně jiné myšlení a člověk si jej opravdu zamiluje. A mezi námi moc zadokolek ještě mezi elektromobily není, skoro vše je předělávka benálu nebo hybridu. Takže výběr je pořád dosti smrštěný, protože ty předělávky jsou opravdu na dokázání světu že to nikdo nechce kupovat. Holt to ještě bude trvat než to bude běžná věc.
rottenkiwi (3 days) 
Lacný hybrid aj BEV v CZ: https://www.teslamagazin.sk/hyundai-ion ... ena-zlava/
brin (3 days) 
Jeminkote, promiň. Nechtěl jsem rýpat. Technicky to i3 bude určitě super, stejně jako většina BMW vozítek. Akorát prostě přesně zapadá do té první designové vlny elektromobilů, kdy automobilky ty auta snad naschvál dělaly tak, aby vypadaly podivně. Možná snad proto, aby si to lidi nekupovali. Proto bych třeba byl ochotnej jezdit ve starší Tesla S, ale nepřijatelný jsou pro mne Tesla 3 a X. Asi jsem pozér, ale u určitých věcí je pro mne vzhled docela důležitej - prostě mít možnost se s tím autem ztotožnit. Auto pro mne není jen dopravní prostředek, je to životní styl a velkej symbol svobody. V pohodě, neurazil jsem se. To auto Běžně lidem přiroste k srdci časem
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
Michael_jasom (3 days) 
Chladničku som este ani neskúšal rozbehnúť... Dnes alebo zajtra podla času... Toto skakanie robí by spustenom TV... (starý menič tk nerobil)... Pisal som aj predajcovi... Napisal mi ze to robi ako sa nabijaju a vybijaju kondenzátory.... Vraj je to ok... Tak neviem... Nevadi to aj baterke ked to tak pulzuje... Uz pri 40-60W na 11A....
Elektricka / hybridni auta
brumlaj (3 days) 
........ stoprocentní účastí na chlastačkách a teambuildingových kindergarten aktivitách. ....... To již můj otec dával k dobru definicí recepce (myšleno akce, nikoli místa ve firmě): "Je to akce při níž dělnická třída ústy svých vyvolených pojídá plody své práce". Takže o5 důkaz že se vlastně nic podstatného nezměnilo. Pouze se převlékly kabáty z červené na jinou barvu dle přání každého soudruha a jedna totalita se vyměnila za ekonomismus - i na něj se houfně hyne. No ale ať se v tom korporátu vyhneš nástrahám a pokušení Ti přeji.....
rottenkiwi (3 days) 
https://www.goingelectric.de/elektroautos/
Jaký hybrid koupit???
ota (3 days) 
V souvislosti s tématem bych měl na zdejší fórum dotaz: Moje Šádewágn má hodně přes 500.000km a cena oprav dalece překročila zbytkovou cenu. Další auto by měl být hybrid a to takový, aby se dal nabíjet po nějaké úpravě ze zásuvky a aby se dal připojit bateriový range extender. Uvažuji o Priusu ale možná jsou lepší alternativy. Vím jen že by auto mělo vypadat jako auto a nikoli jako kulisa ze Startreku a neměl by to být čistý e-mobil bo moje cesty mají být z místa A do místa B a nikoli od nabíječky k nabíječce. Třeba zde někdo uvažuje o podobném voze, prosím o rady, návrhy, ...
Elektricka / hybridni auta
youda (3 days) 
Jeminkote, promiň. Nechtěl jsem rýpat. Technicky to i3 bude určitě super, stejně jako většina BMW vozítek. Akorát prostě přesně zapadá do té první designové vlny elektromobilů, kdy automobilky ty auta snad naschvál dělaly tak, aby vypadaly podivně. Možná snad proto, aby si to lidi nekupovali. Proto bych třeba byl ochotnej jezdit ve starší Tesla S, ale nepřijatelný jsou pro mne Tesla 3 a X. Asi jsem pozér, ale u určitých věcí je pro mne vzhled docela důležitej - prostě mít možnost se s tím autem ztotožnit. Auto pro mne není jen dopravní prostředek, je to životní styl a velkej symbol svobody.
brin (3 days) 
Nabízím svezení, mám to přiteplený auto doma 3 roky a se 42 kWh baterkou to bude ultimativní přibližovadlo v ČR pro dva + dva.
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
FRSO (3 days) 
Áno nový menič Victron 12/500VA... Mam to zapojene presne tak isto ako pri predchadzajucom cinskom meniči.... Skusim ho este napojit priamo na baterku (mimo regulator)... Nejdem mi to do hlavy... Však jsem říkal, že je chyba na tvé straně, ten měnič při startu lednice bere krátce i 100A !, měniče se zapojují zásadně vždy přímo na aku přes pojistku, u 500VA je to 80-100A. Jestli jsi četl ten proud z toho reglu, tak se nedivím těm nesmyslům. Už se to tu řešilo mnohokrát.
Elektricka / hybridni auta
youda (3 days) 
Tak šéfík mi odpověděl, prej dostanu maximálně BMW i3. A ještě mi dal podmínku, že musím začít chodit do kanclu Tak to asi neklapne, technika možná dobrá, ale to auto mi přijde takový přiteplený. A ten požadavek s tím kanclem, to fakt přehnal. No fuj.
brin (3 days) 
Tak to je přece normálka, typický korporát.
BAZAR Koupím LifePo4 články, celkem 24V za cca 10000 Kč
xmasin (3 days) 
myslíš od djpeto? Doporučuješ? Pokud nebudu přebíjet a dám třeba ještě napěťové odpojovací relé, nedopadnu tedy jako josse (asi paranoia, proto jsem chtěl LiFePo)? Jo, přesně ty. Osobně jich beru 28 ks (a dalších 14 ks pro kamaráda) do svojí FVE. Co jsem našel na Internetu tak jsou rozumné a pokud je používá BMW do svých aut, tak to nemůže být zas takový šunt.
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
Michael_jasom (3 days) 
Áno nový menič Victron 12/500VA... Mam to zapojene presne tak isto ako pri predchadzajucom cinskom meniči.... Skusim ho este napojit priamo na baterku (mimo regulator)... Nejdem mi to do hlavy...
BAZAR Koupím LifePo4 články, celkem 24V za cca 10000 Kč
marsal64 (3 days) 
Jasně, ach jo, ty moje začátečnické křeče .
josse (3 days) 
myslíš od djpeto? Doporučuješ? Pokud nebudu přebíjet a dám třeba ještě napěťové odpojovací relé, nedopadnu tedy jako josse (asi paranoia, proto jsem chtěl LiFePo)? O napětí to vůbec nebylo... A bylo to při vybíjení...
marsal64 (3 days) 
myslíš od djpeto? Doporučuješ? Pokud nebudu přebíjet a dám třeba ještě napěťové odpojovací relé, nedopadnu tedy jako josse (asi paranoia, proto jsem chtěl LiFePo)?
FVE v televizi, rádiu, novinách
diablo007 (3 days) 
To máte jako se dřevem cena kulatiny z lesa se místy prodává i za 450kubik zajděte si ale na pilu a kubík tam bude stát 6500 tak jako loni a předloni takže ač se kulatina slevnila tak řezivo ne
Elektricka / hybridni auta
youda (3 days) 
...Nebuď skeptik. Kdo nic nedělá, nic nezkazí ....... kdo bývá povýšen, ten nic nedělá. Takže gratuluji, že jsi se již dostal zvenčí do začarovaného kruhu ... Jako fakt je, že pár mých kolegů se věnuje poměrně zajímavé strategii: - Kdykoliv dostanou úkol, vypadne z nich zpět smršť emailů, ve kterých se dožadují upřesňujících informací, meetingů a brainstormingů. - Na každý dotaz, vygenerují další dva až tři zpětné emaily. - Každý svůj krok konzultují s odborníky v centrále a jejich feedback přetavují do bezvýchodných situací. - Svoji důležitost demonstrují stoprocentní účastí na chlastačkách a teambuildingových kindergarten aktivitách. Výsledek této strategie je poměrně efektivní: spolupráce s těmito kapacitami je tak nepříjemná, že příště si každý rozmyslí, jestli by danou věc raději nemohl vyřídit sám, bez jejich "pomoci". Za ty roky se nám tu tak vymezila poměrně početná skupinka pracantů, u kterých nikdo neví, co ti lidé vlastně dělají. A jelikož zrovna v tomto parametru si mohou podat ruce s mnoha vedoucími pracovníky u nás i v centrále, zářnou budoucnost mají zajištěnou. Jdu napsat šéfovi, jestli nám v SAPu zapne ty Tesly nebo jiné elektromobily...
FVE v televizi, rádiu, novinách
youda (3 days) 
Rva má pravdu, že koncového uživatele zajímá jen a pouze celková výsledná cena pro něj. Body navíc za to, že Rva maloobchodní cenu delší dobu zaznamenává a sleduje. Brumlaj zase správně poukazuje na to, že dodavatelský řetězec (nebo i stát) umí každé snížení vstupních nákladů vždy obratně využít ve svůj maržový (daňový) prospěch. Kámen úrazu je prostě v tom, že se objevují odborné analýzy či studie, které něco řeší na úrovni směřování celého odvětví a v masovém měřítku. Tyto vstupy pak převezme populární časopis, jehož čtenáři jsou koncoví uživatelé, byť z oboru. Časopis však často opomene doplnit informaci o tom, jaký bude praktický dopad na koncové uživatele, lokální trhy a maloobchodní řetězce. V případě baterií to může být klidně tak, že průměrná cena za Wh lithiových baterií skutečně za ty roky poklesla o 76%, nicméně jedná se o případ, kdy se vezme v potaz objem všech realizovaných obchodů na celém světě (Global Market). Prodej jednotlivých LFP článků koncovým uživatelům v tomto Global Marketu může představovat jedno promile, a zrovna u tohoto jednoho promile je cena pro koncového uživatele stále stejná, neboť valná většina malobchodní ceny je tvořena něčím úplně jiným, než je cena samotného oxidu lithného a separátoru. Prostě ke všem informacím tohoto typu (levné baterky, zázračné léky, koláče bez práce atd.) je třeba přistupovat s rozumem
BAZAR Koupím LifePo4 články, celkem 24V za cca 10000 Kč
xmasin (3 days) 
A musí baterie nutně být LiFe? Aktuálně jsou v bazaru zajímavé Lion baterie a pro daný účel by bohatě stačily.
Multiplus II
stminy116 (3 days) 
A ako budú ošetrené pretoky, ak tam bude EasySolar alebo Multiplus ? mam info že prúdovým senzorom sa to minimalizuje na povolenú hranicu. Či mám zlé info? ako je to najlepšie opatriť? 4ítal som že najlepšie je to vo vaiante ostrovný systém a ak má málo, tak sa pripojí a potom odpojí. Je to tak aj v skutočnosti? Alebo nejaké riešenie lepšie? Nejaký jednoduchý vyťažovač? Watrooter? Zbieram hlavne info, aby som vedel,ktorou cestou sa mám vydať. Axperty majú pomerne velkú vlastnú spotrebu oproti modráskom.
BAZAR Koupím LifePo4 články, celkem 24V za cca 10000 Kč
marsal64 (3 days) 
Matess, díky moc, rozumím, tento můj "druhý" Axpert je míněn opravdu jako UPS pro počítač, router a podobně menší kritické zátěže. Takže by mi stačila polovina za polovinu.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (3 days) 
NHej, niečo som na tom shope zahliadol, ale nevenoval som tou pozornosť ... ALE ceny a rýchlosť na to čo som potreboval mali SUPER Ked som doma tak tiež mi stačí ked pozriem na voltmetre od panelov a od bateriek, lenže z práce sa mi to asi pochopíš moc nedá A cez tú kameru mi to občas ide, ale viac nejde...
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
FRSO (3 days) 
Ahojte teda novy menič Victron 500VA. A robí mi takú haluz co mi pôvodný menič nerobil a to ze: Mam konstanu záťaž z meniča napr. 48W a on neberie z 12V baterky konštantne 4A, ale skáče 0A, 2A, 5A, 11A a takto dookola.... Prečo je to tak? Dik Miso To jako že ti to dělá ten nový měnič Victron 12V/500VA při odběru 48W ??, to nějak blbě měříš, to určitě nelíta tak jak píšeš. Někde máš chybu ve svém hardware.
BAZAR Koupím LifePo4 články, celkem 24V za cca 10000 Kč
Matess (3 days) 
nezpomen ze pokud budes provozovat lifepo tak aby vydrzelo je dobre volit kapacitu tak aby to neslo vybit za mene jak 2 hodiny... proste nepretezovat pokud zacians s 3000VA axpertem (dobra volba) s jeho maximem kolem 2400W, tak to odpovida pro 24V cca 100A, takze baterie by mela mit alespon 200Ah. Cena takove bazarove baterie se ale pohybuje kolem 25000kc.
FVE v televizi, rádiu, novinách
rva (3 days) 
Běžnému zájemci je jedno, jakou cenu nastavuje výrobce, ale za kolik to pořídí v obchodě. A tento prodejce působí na našem trhu celkem dlouhodobě a jeho ceny patří k těm nižším (spolu s i4wifi.cz / GWLPower).
BAZAR Kúpim menič 12v do 1000w čistý sinus
Michael_jasom (3 days) 
Ahojte teda novy menič Victron 500VA. A robí mi takú haluz co mi pôvodný menič nerobil a to ze: Mam konstanu záťaž z meniča napr. 48W a on neberie z 12V baterky konštantne 4A, ale skáče 0A, 2A, 5A, 11A a takto dookola.... Prečo je to tak? Dik Miso
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (3 days) 
a proč máš pocit, že zrovna eskutr kopíruje cenu za kterou to výrobce dodává? (samozřejmě + marže) Takové chování se v ČR nevede ani u mobilních operátorů!
Elektricka / hybridni auta
brumlaj (3 days) 
...... Ovšem vzhledem k mým pracovním výkonům v posledních 2 letech to vidím, že nafasuju tak možná legitku na tramvaj. Nebuď skeptik. Kdo nic nedělá, nic nezkazí ....... kdo bývá povýšen, ten nic nedělá. Takže gratuluji, že jsi se již dostal zvenčí do začarovaného kruhu ......... až začne konkurenční boj .............. Právě se stalo. Ani možná o tom nevíš jak byla Tvá slova prorocká. TM3 nám začíná hýbat s trhem. 220 litranů nechodí pěšky. Tak šupšup chybí nám zde ještě BYD. To bude mela! ........ pořidít si na tahání přívěsu z lesa ........ A není to ujeté? Co tak přímo samohyb - mula?
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
marko250 (3 days) 
Mě zase pobavil ten odkaz na shop,kde MakeSkyBlue regl označují za fake a jedině ten jejich .Celkem hroší kůže u číňanů,ale cenu mají za 60A poloviční,než MakeSkyBlue,který to začal dělat první a funguje jak má,tak to chce nějakého pokusného králíka,který ověří i ten jejich. Jinak někdo rád měří a někdo rád jen koukne na stav napětí článků a jde dál,osobně jsem ten druhý typ a jediný ukazatel výpomoci FVE je faktura z DS za rok.A hlavně slunečno,včera jsem natočil z panelů 42kWh .
antoni_sk (3 days) 
Volente, no 11€ čo stálo čidlo+kom.kábel ma už naozaj popri tom čo som nastrkal už do FV nezruinuje... A každá poriadna elektráreň potrebuje MONITORING !
BAZAR Samsung 60Ah
djpeto (3 days) 
Baterie zatial su
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
volente (3 days) 
Takže dnes malý update mojej FV: Z ALI dorazil balíček a v ňom bol komunikačný kábel a teplotné čidlo - doručené expresne rýchlo za 2 týždne, takže ak by niekto potreboval môžem doporučiť tento obchod - https://www.aliexpress.com/store/609653 ... 5b7eBxqv6R Problém bol rozchodiť komunikáciu cez program Solar Station Monitor vo verzii 2.09, takže asi zostanem pri verzii 1.93, viď: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=7&t=4869 Na malý NTB som teda nainštaloval Solar Station Monitor, Team Viewer hosťa a plánujem ho dokým príde Wifi Box z ALI zapojiť na regulátor, zapnúť monitorovanie, len musím ešte vyriešiť napájanie NTB z meniča. NTB je malý používaný 11 palcový s behom aj so zaklapnutým vekom. Adaptér je 20Vx2A, takže snád toho veľa nezožerie. Kedže na nom bude bežať Team viewer Host tak sa viem na neho dostať z roboty a pozrieť v akom stave je FV - takže dočasnú IP wifi kameru cez ktorú som sa snažil vyčítavať miniatúrne digitálne voltmetry môžem odpojiť. Zajtra idem po tretí panel, hliníkové profily by mali prísť do štvrtka, takže na veľkú noc mám čo robiť... A tomu sa hovorí nízkorozpočtová? Mám elektráreň na celý dom, ale z tých kok..,,n čo si zde vymenoval nepotrebujem a nemám ani jednu. Už som asi vo veku keď nepotrebujem všetko premeriavať.
BAZAR Victron Quattro 5000VA 48V + Multiplus 5000VA 48V
kortas (3 days) 
díky za zprávy, poslal jsem PM. Když nedostanu lepší nabídku na Multiplus do konce týdne, bere ho Marcus81
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (3 days) 
Takže dnes malý update mojej FV: Z ALI dorazil balíček a v ňom bol komunikačný kábel a teplotné čidlo - doručené expresne rýchlo za 2 týždne, takže ak by niekto potreboval môžem doporučiť tento obchod - https://www.aliexpress.com/store/609653 ... 5b7eBxqv6R Problém bol rozchodiť komunikáciu cez program Solar Station Monitor vo verzii 2.09, takže asi zostanem pri verzii 1.93, viď: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=7&t=4869 Na malý NTB som teda nainštaloval Solar Station Monitor, Team Viewer hosťa a plánujem ho dokým príde Wifi Box z ALI zapojiť na regulátor, zapnúť monitorovanie, len musím ešte vyriešiť napájanie NTB z meniča. NTB je malý používaný 11 palcový s behom aj so zaklapnutým vekom. Adaptér je 20Vx2A, takže snád toho veľa nezožerie. Kedže na nom bude bežať Team viewer Host tak sa viem na neho dostať z roboty a pozrieť v akom stave je FV - takže dočasnú IP wifi kameru cez ktorú som sa snažil vyčítavať miniatúrne digitálne voltmetry môžem odpojiť. Zajtra idem po tretí panel, hliníkové profily by mali prísť do štvrtka, takže na veľkú noc mám čo robiť...
BAZAR Victron Quattro 5000VA 48V + Multiplus 5000VA 48V
Marcus81 (3 days) 
Sorry, prave som si vsimol cenu ze tam je
Elektricka / hybridni auta
dracekvo (3 days) 
Já bych to zatím nehrotil. Momentálně jsou rozumné možnosti koupit ojeté EV, nebo čekat, až začne konkurenční boj a ceny půjdou na nějakou rozumnější mez. Mě se třeba zase parametrově líbí Peugeot e208. Hlavně kapacita. 50kWh je pro moje použití akorát. S takovou kapacitou už bych mohl fakt prodat spalovací auto a pořidít si na tahání přívěsu z lesa nějakého starého diesela 4x4.
BAZAR Victron Quattro 5000VA 48V + Multiplus 5000VA 48V
Marcus81 (3 days) 
Kolko chces za ten multiplus?
Multiplus II
rottenkiwi (3 days) 
A ako budú ošetrené pretoky, ak tam bude EasySolar alebo Multiplus ? Čo to znamená vymeniť displej za tablet ? Akože nejaký tablet si len tak vymyslí dáta ? Tablet je len zobrazovacie zariadenie, nemá CAN či inú zbernicu, nevie si zobrať dáta z baterky, meniča či regla, ak tám nie je nejako urobený monitoring napr. pomocou Rasp. PI, Arduina či iného systému, nevie zobraziť dáta jednotlivých článkov battery packu, ak tam nie je nejaký monitoring prípadne balancer. Ak to chceš cez Rasp. PI, tak treba vedieť sa na to pripojiť, treba na to vhodnú uSD kartu, treba k tomu vhodné káble a rozhrania, ktoré od V. nie sú lacné, ale dajú sa vyrobiť aj doma. Victron má veci na všetko, len niečo stoja a ak chce človek šetriť, tak potom by si mohol naprogramovať všetko sám, len to vyžaduje vedomosti a čas a možno to nebude také presné a odladené, ako to má V., ak s tým nemá človek skúsensoti a patričné vedomosti a nejakú intuíciu, že či mi ten monitoring ukazuje správne, alebo som to naprogramoval do budúcnsti zle. Ono odladiť nejakú aplikáciu na všetky stavy FVE, ktoré prídu za 25 r. nie je triviálna záležitosť. A ak sa niečo pokašle, tak prijdem o baterky či niečo iné, ale možem prísť aj o zdravie či dom.
BAZAR Victron Quattro 5000VA 48V + Multiplus 5000VA 48V
dracekvo (3 days) 
A kolik by jsi chtěl za ten venus samotný? Případne i s bms.
kortas (3 days) 
Jsem na 90% rozhodnutý přejít na 3f systém (chci rozšířit panely a zároveň mám 3f tepelné čerpadlo a štve mě, že to v létě nahřívám patronou) a tak bych nabídl jedno Quattro a jeden Multiplus 5000VA, 48V. Quattro zásobuje celý barák <2 roky, Multiplus vypomáhá cca rok. Všechno provozováno v režimu ESS na baterii 20+5kWh. http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... ch=quattro http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... =multiplus Quattro 40tis, Multiplus 35tis. Ceny k jednání, v případě zájmu nabídněte... V případě nezájmu třeba ještě přehodnotím situaci ohledně přechodu na 3f Možnost přidat k měniči Venux GX + BMS s CAN rozhraním pro Victron. Oba měniče jsou zatím v provozu, ideální osobní předání.
Multiplus II
Marcus81 (3 days) 
Namiesto CCGX mozes pouzit Venus, je lacnejsi alebo raspberry a nahrajes tam od Victrona Venus pre Raspberry a t o mas asi najlacnejsiu variantu. Akurat na prepojenie multiplusu a raspberry budes potrebovat PC rozhranie MK3-USB a pokial chces pripojit este nejake to BMV-700, tak zase PC rozhranie VE.Direct-USB. Mne to na raspberry zatial funguje v pohode, vsetky nastavenia sa tam daju robit ako na CCGX.
Argumentace proč FVE ne...
jahodovák (3 days) 
Proč FVEne,přece proto aby mohla někdy v budoucnu nastat stejná situace jako je dnes s bramborana,nebo už se proslýchá,že bude málo vepřového,takže se bude zdražovat.Ated se najde nějaká parta bláznů,kteří za své staví snaze o zdražení a tedy o větší zisk čelit a neplatit,to je přece od nich ač si to zaplatily ze svého drzost a je třeba to zakázat oni totiž narušují byznis těm,kteří chtějí rychle zbohatnout..možná že je to i jinak,jen je třeba se zamyslet,komu co slouží a prospívá.Já FVE beru jako koníčka a postupně k tomu přidávám i jiné aktivity,které se mi líbí a nehledím vůbec na návratnost ale na jiné cíle.Dnes je vidět jen menšina,která stále řve a dere se k moci,pokud se ale většina včas neozve a neusměrní je vždy to dopadlo špatně.Nejhorší je dav,tam lidé dělají věci které by je jinak ani nenapadly..Všem přeji hodně sluníčka na panely a brzkou návratnost at mají škarohlídové co závidět...
rottenkiwi (3 days) 
Človek 3. milíénia je Homo NoSapiens Comforticus, ergo že by človek naraz začal šetriť a bude si doma variť aj ohrievať vodu drevom, bude menej jesť resp. menej používať eutá ? Takže asi tá cena pravdepodobne pojde hore. Ja som mal plán pokryť celú moju spotrebu, ergo 1320 kWh ročne, lenže som zistil, že sa to nevyplatí, lebo čím viac šetrím, tým mám drahšiu el. A tak, keď som už mal tých 1320 pokrytých, zistil som, že ak dokúpim ďalšie panely a baterky, tak som schopný spotrebovať 3000 kWh. No a teraz som niekde na 5000 kWh ročne z FVE a 1500 z DS, takže ešte je tam možnosť, buď šetriť a mať 100 % FVE a 0 kWh z DS, ktoré má budú stáť 90 € / 0 = nekonečno, alebo z ušetrených peňazí za 5000 kWh, zase dokúpiť panely a mať na budúci rok 8000 kWh z FVE.
Vaše skúsenosti.
stminy116 (3 days) 
Zdravim vas všetkych solarnych šialencov. Prosim vas o vašu radu zo skuseností. Premyšlam nad zostavou Easy victron 48V3000kw s 50A transferomkomplet s color panelom alebo vyskladat MultuplusII 48v 3000kw 35A 35A so samostatnym mppt regulatorom a color panepom alebo pre úsporu peňazí by nestačilo usb rozhranie(blutut) a tablet? Aj taku variantu som už videl. Ale hlavne ak by som color panel vymenil za rozhranie, aby sa dalo plnohodnotne nastavit vsetko to, čo je potrebné. Ďakujem za každú dobrú ale aj zlú skúsenosť.
Elektricka / hybridni auta
diablo007 (3 days) 
Na druhou stranu kroutak co má tramvaj a baterky ani Tesla netrumfne
youda (3 days) 
No, to tak nějak tuším taky. Na našem fleet-listu jsou ale jenom koncernová vozítka, takže VW, Škoda, Audi. Z jiných je možné jedině BMW. Takže Teslu tam určitě nedaj Ovšem vzhledem k mým pracovním výkonům v posledních 2 letech to vidím, že nafasuju tak možná legitku na tramvaj.
diablo007 (3 days) 
Samozřejmě bych raději kontinentální verzi, než tu UK levorukou Co se mi na tom líbí - že to vypadá jako normální auto a ne jako létající talíř (viz BMW i3 nebo Toyota Mirai). Co se mi na tom nelíbí - dojezd a taky by to mohlo mít silnější motory. Snad to za dva roky klapne jako novej služební povoz, muhehe. Jestli chceš výkon a dojezd tak momentálně je to hold jediné Tesla
Argumentace proč FVE ne...
unicast (3 days) 
Dnes sa už za 9000 € dá urobiť systém, ktorý sa mi vráti do 11 r. No, to je hodně sebejisté tvrzení. Ne, že by to nemohla být pravda, ale nikdo neví, co bude v dalších jedenácti letech, jestli stát na FV panely nenasadí nějaké absurdní poplatky jako v Belgii nebo ve Španělsku, jestli elektřina nějak výrazně nezlevní nebo nedojde ke změně struktury sazeb, jestli nepřijde nějaký nečekaný zákon. 11 let je z pohledu návratnosti dlouhá doba a z pohledu všech možných rizik ještě daleko delší. Další věcí pak je likvidita předmětné investice. Sám jsem se rozhodl pro návrh poměrně malé FVE s co nejkratší možnou návratností za cenu toho, že zdaleka nepokryje vše (malé baterie, dimenzované na nízký počet cyklů a používané skutečně jen jako UPS v případě výpadku DS). Pokryje-li 50 % mé spotřeby, čili cca 1.2 MWh ročně, budu spokojen. A pokud mi ušetří i nějaký ten plyn na topení, tím lépe.
Elektricka / hybridni auta
dumi (3 days) 
tak je to od Koncernu, to uz samo o sobe znamena problem
FVE v televizi, rádiu, novinách
rva (3 days) 
Jen přidám graf, jak poklesla cena článku Winston LiFePo4 100 Ah http://eskutr.cz/cs/baterie/78-baterie-lifeypo4-32v-100ah.html na eskutr.cz za 10 let - tedy za dobu, kdy mě to zajímalo. Popravdě tam žádný pokles nevidím.
Solar Station Monitor nekomunikuje s LS3024B
antoni_sk (3 days) 
Ahojte, potrebujem súrne poradiť: Dnes mi dorazil z ALI komunik.kábel a čidlo teploty. Nainštaloval som sw Solar Station Monitor (verzia 2.09 staihnutá zo solar-elektro.cz). Driver pre USB prevodník nainštalovaný - tiež stiahnutý z uvedenej stránky. V správcovi zariadení to vyzerá OK - zariadenie pracuje správne, nastavené parametre pre komunikáciu, zaškrtnutý box RS485. Solar Station Monitor ale nejako nechce komunikovať s reglom - pri pokuse vyčítaní jeho ID napíše "operation failde" V programe som tiež nastavil komun.parametre podľa návodov... OS je WIN7. Skúšal som to aj na dcérinom NTB s OS W10, výsledok je rovnaký - NECHCE KOMUNIKOVAŤ ! Neviete mi poradiť v čom by mohol byť problém ??? Za rady ďakujem EDIT 19:40: Stiahol som od výrobcu verziu 1.93, kde bol aj návod že sa má nastaviť kom.rýchlosť 115200 a nie 9600 ako som to niekde videl. Program sa pripojil a zobrazil akt. hodnoty v hornom okne, aj údaje a graf v spodnom. Skúsil som potom V2.09 - program sa síce pripojil, vyčítal ID regulátora akurát že nevypísal žiadne údaje ani v hornom ani v spodnom okne... Akú máte funkčnú verziu vy ?
Argumentace proč FVE ne...
rottenkiwi (3 days) 
A čo je bazarové na nových paneloch, meniči a baterkách ? Nové poly sú za 85 € / 285 Wp, baterky 1500 € / 3.5 kWh, menič 2 x 1000 €, zvodiče + istenie + káble 1000 €. Pri bazarových paneloch, meničoch a baterkách LiIon je návratnosť okolo 7 r.
youda (3 days) 
A jakou návratnost má třeba vlastní rodinný dům vs bydlení v panelákové garsonce? Pořízení zbraně, kterou nikdy nepoužiju? A co návratnost zbraně, která mi zachrání život při útoku vzteklého psa? Jakou návratnost má pití piva oproti pití vody? A co návratnost dovolené v exotické destinaci vs dovolená doma na gauči? Není lepší jít místo dovolené na brigádu a vydělat dalších pár kaček? Život nejsou jen prachy.
Elektricka / hybridni auta
dracekvo (3 days) 
Pokud vím tak na spolehlivost nejsou moc dobré ohlasy.
Argumentace proč FVE ne...
rva (3 days) 
11 r. nie je zlé číslo Tak krátkou návratnost bych neočekával od nových komponent, ale od bazarového sběru. Což není pro každého. Podobně by mohl někdo argumentovat, jak levný je provoz e-auta, když si koupí bazarové s bateriema, které budou brzy vyžadovat výměnu/repasi.
rottenkiwi (3 days) 
Dnes sa už za 9000 € dá urobiť systém, ktorý sa mi vráti do 11 r. Dajte si 9000 € na účet a potom spočítajte infláciu za 11 r. Ak sa nedá dosiahnuť 100 %-ná sebestačnosť, tak keď spotrebujem všetku energiu z panelov, tak možno dosiahnem 85 %-nú, ale každý rok prichádzajú úspornejšie svetlá, práčky, chladničky, klímy a ak každý rok niečo dokúpim, tak sa možno dostanem niekde k 96 % -nej sebestačnosti. A keď si potom spočítam, že tie 4 % som schopný pokryť napr. centrálou na plyn, tak som na 100 %-nej seb., bez zmlúv a faktúr, bez poplatkov za DS, bez výpadkov, keď je vietor, povodne či silný mráz. 11 r. nie je zlé číslo, ak vieme, že existujú panely, meniče aj baterky s 10 ročnou zárukou. A keď má niekto ešte dve eutá a ešte má možnosť jedno nechať doma, resp. má ich doma v sobotu a v nedeľu, tak možno nepotrebuje tak veľkú baterku. Ak mám panely na lacných trackeroch a mám 104 víkendových dní, kedy som doma a možem si to otáčať, tak to je ďalšia úspora na paneloch. Ak mám systém s predpoveďou počasia a na 95 % sa trafí, tak potom tá sebestačnosť bude ešte skor a ešte vyššia. Takže ja argumentujem, že ak mám platiť 0.09 € za elektrinu 22 r. alebo si zvoliť skor FVE, tak som za FVE. Ja nemám veľký systém oproti iným, ale denne je to pri polojasnej až jasnej oblohe 20 až 25 kWh. Zoberme 1 kWh spotreba FVE, 2 kWh práčka, 2 kWh umývačka, 4 kWh sušička, 1 kWh mraznička, 4 kWh bojler, 3 kWh PC + LCD, tak to je 17 kWh, takže ešte ostane ďalších 3 až 8 do bateriek. A to človek neperie každý deň.
youda (3 days) 
Nepřijde mi, že bych byl zrovna asketa Jinak ale strategii používám podobnou - všem známým i kolegům v práci tvrdím, že nejlepší je jezdit jen v MHD, auto že je pro zlost a vyhozené peníze. (No a hlavně, mám tak na silnicích více místa pro mne....)
rva (3 days) 
No já každému říkám, že vlastní FV je ekonomický nesmysl. Když si to nechá udělat na klíč, tak si s tím nebude vědět rady, sníží mu to hodnotu nemovitosti, zabírá to místo, občas bude potřebovat dohled specialisty. Prostě další krám do baráku. A energetická soběstačnost s FV? To je jedině pro askety, kteří se v tom vyžívají. A v případě rodiny musí touto vadou/skromností trpět celá rodina. A takových lidí je a vždy bude málo. Život je krátký na to, abych se nedobrovolně uskrovňoval.
Elektricka / hybridni auta
PavelR (3 days) 
Tak to je parada. Konecne krabicoidni elektricke auto.
youda (3 days) 
Samozřejmě bych raději kontinentální verzi, než tu UK levorukou Co se mi na tom líbí - že to vypadá jako normální auto a ne jako létající talíř (viz BMW i3 nebo Toyota Mirai). Co se mi na tom nelíbí - dojezd a taky by to mohlo mít silnější motory. Snad to za dva roky klapne jako novej služební povoz, muhehe.
kybos (3 days) 
Chystáš se k levičákům?
Argumentace proč FVE ne...
volente (4 days) 
Rád bych zde přednesl svůj názor v mých příspěvcích několikrát publikovaný. Zkuste si postavit jednoduchý systém, za málo peněz, který bude mít praktický význam pro vaši domácnost. V mém případě osvětlení dvorku a sociálního zařízení. Náklady před 4mi roky přibližně 3500,-Kč, slouží bezchybně dodnes. Na něm jste v průběhu jednoho roku schopni zjistit, i bez složitého měření, jestli je to pro vaši domácnost přínos, nebo finanční zátěž. Pak se podle energetické náročnosti domácnosti můžete rozhodnout pro nejlepší a finančně únosné řešení FVE pro celou domácnost. Větší systémy vycházejí v poměru výkon/cena lépe než malé. Není nad praktickou zkušennost.
Elektricka / hybridni auta
youda (4 days) 
Toto nutně potřebuju: https://www.youtube.com/watch?v=kKAQOWuuo34
BAZAR Prima nález DARUJI
volente (4 days) 
Přístroj zadán, skříň přístrojová zatím volná.
Xantrex WX - upgrade fw
Janma (4 days) 
Zdravím. Mělbych dotaz ohledně Xantrex XW6048 . Chtěl bych jej zapojit jako hlavní měnič a na AC1 vstup připojit Victron Phoenix 3000/48 . Každý by měl své baterie a svůj mppt regulátor. Nechtěl bych ten Phoenix oddělat. Dik všem za rady.Jan.
Argumentace proč FVE ne...
střídač_N (4 days) 
Již od počátku těchto stránek píši, že FVE v nových dílech nevyplatí, potažmo po dobu své životnosti nezaplatí. A to ještě za podmínky, že si ji sestavím sám. Pokud je "zadám" nevyplatí se nikdy v jakékoli budoucnosti. Nakonec etanol pravdy Kybos zde spočetl cenu EE z panelů za dvacet roků tuším asi na 2,30kč/kWh. Tím zároveň nechci říct, že pořídit si FVE je blbost a nikdy více. Dovolím si citovat youdu "Konkrétně v diskusích ohledně vybudování FVE často není vyjasněno, jaký cíl má být pomocí FVE dosažen, jaké jsou jiné alternativy řešení a jaké má budovatel finanční možnosti." Toto asi stojí za všemi diskusemi a nepochopenimi. Diskutujeme o rozdílných prioritách. Za sebe: mám volné prostředky a než bych je dal na investiční instrumenty letadlového typu, násobně mi poslouží v FVE. Neočekávám návratnost v horizontu deseti roků, ale očekávám jistou míru pohodlí v letních vedrech kdy si nemusím ohlížet na elektroměr zdali čísla na něm naskakují rychle nebo pomalu, či je již limit tohoto měsíce vyčerpán.
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (4 days) 
Na baterkách z Číny jsem se už několikrát spálil. ....... A je to logické. Šikmovočko jasně ví, že s tím nepoběžíš Z5. Kdežto sousedovi nemůže prodat fejk protože by mu soused to šikmé vočko zítra vypíchnul. Přesně proto jsem psal o konkurenci. Nejen že jsme již šrotiště Němců, ale již se pomalu stáváme i šrotištěm číny.
BAZAR Koupím LifePo4 články, celkem 24V za cca 10000 Kč
marsal64 (4 days) 
Jako začátečník-budovatel chci mít z jednoho ze dvou Axpertů (klon) rezervní "UPS" na LiFePo4, Axpert je na 24 V. Měl by někdo ze čtenářů fóra za přibližně 10000 Kč, které míním do tohoto investovat, nějakou nabídku na něco třeba nikoli nového, ale dobře provozovaného a samozřejmě s co největší kapacitou ? Bydlím 20 km od Prahy, v rozumném rozsahu kilometrů si rád dojedu. Díky
Argumentace proč FVE ne...
brumlaj (4 days) 
..... kabeláže, regulátorů, měničů, baterií apod? .... zásuvek, jističů, prodlužovaček, světel.... - výborně a kde se zastavíme? Něco je TZB a něco jiného je to co se opotřebovává (panely, akumulátory). Ale to již zde bylo také nejednou probíráno. Reálná cena elektřiny z FVE je úplně jinde, ostatně máte tady na to anketu. Jasně, už jsem po pěti letech pod cenou 8Kč/kWh a to je včetně měniče, střešní konstrukce a kabeláže. Tato mi zůstane i po výměně panelů. Takže za 20 let od počátku funkce FVE to bude něco kolem 1,5 Kč/kWh. Dnešní cena panelů je na polovině toho co jsem kupoval. Cena FVE by se tím snížila o čtvrtinu, výsledná cena tedy něco kolem 1,1-1,2Kč/kWh. Jaká je cena energie z distribuční sítě? U mne se nedostanu pod 2,3 Kč/kWh v NT. Sorry umět se chlubit, že si dokáži něco udělat či koupit draho to není pro mne. A umět z ceny FVE vyhodit komponenty které byly pořízeny jako "zkušební - abych se naučil" to chce také dost odvahy
FVE v televizi, rádiu, novinách
kybos (4 days) 
Na baterkách z Číny jsem se už několikrát spálil. Tam to není jako v Evropě a deklarovanou kapacitu nedodržují ani z poloviny (alespoň podle toho, co jsem u nich kupoval). A když se připočte doprava z Číny, kterou u velkých článků nedávají zrovna zadarmo, DPH, clo a malus za to, že nekupuji celý kontejner ale jenom 16 článků, tak jsem skoro na stejných cenách jako u GWL a navíc bez možnosti reklamace. Číňani mají diametrálně odlišné názory na to, co se u nás chápe pod pojmem záruka. V čínském pojetí je zaručeno jen to, že výrobek při převzetí vykazuje některé z deklarovaných funkcí (zdaleka ne všechny). U Tchajwanců navíc i to, že po omezenou dobu jsou schopni výrobek za peníze opravit ve výrobním podniku, případně prodat některé náhradní díly.
Argumentace proč FVE ne...
Jozef51 (4 days) 
Celý tento web a fórum je o energetické revoluci byť plíživou formou. Ze staré energetiky se do budoucna pro občana stane pouze sakra drahý přívažek kterým bude vysáván ve prospěch .... viz. koláč spotřeby energie přenášené DS. Samozrejme. O tom niet pochyby. Ale zbytocne by bolo presadzovat fotovoltaicku revoluciu na oslovi. O tom v mojom prvom prispevku a mlcani (na oslovi si rad precitam zaujimavosti o jadrovkach). Ale terajsia fotovoltaika je aj radost z tvorenia. A radost z tvorenia potrebuje ku zivotu kazdy zivy a inteligentny tvor (E. From).
HFVE - pomoc s orientací panelů
Beny (4 days) 
Díky za pochvalu. A pokud jde o: 1. Ano, nakonec jsem dal pod každý panel krabičku za 1100,- kč. A jak to funguje nádherně 2. Řízení přetoků do bojleru jsem udělal pomocí Unipi a jeho OS Mervis, další HW jsou ty propo relé. Zatím mám jen jedno těleso, už mám objednanou jinou vložku se třemi, ale použuji jen dvě a dvě relé 3. Přetoky do sítě v maximální velikosti celkového odběru - slava na odebranou energii 0,70 Kč/kWh 4. Ty propady bojleru v těch dvou místech je doba, kdy právě sepla myčka a propo relé snížilo výkon 5. Garáž má nový update a taky trochu místa ještě
Argumentace proč FVE ne...
brumlaj (4 days) 
...... potom je tu naozaj iba revolucia. A vlastne na nu aj vyzyvate. Celý tento web a fórum je o energetické revoluci byť plíživou formou. Ze staré energetiky se do budoucna pro občana stane pouze sakra drahý přívažek kterým bude vysáván ve prospěch .... viz. koláč spotřeby energie přenášené DS.
brin (4 days) 
Nereagoval jsem, protože to číslo 0,5 Kč/kWh je naprosto absurdní veličina a všichni tady vědí, že takhle argumentovat nejde. Nebo snad máte někde panely, ze kterých spotřebujete veškerou vyrobenou elektřinu a to bez kabeláže, regulátorů, měničů, baterií apod? Reálná cena elektřiny z FVE je úplně jinde, ostatně máte tady na to anketu.
Jozef51 (4 days) 
Nesouhlasím. Mlčením zatím nikdo svá práva neuhájil. Ať již se jedná například o právo na dostupnou energii nebo na čisté životní prostředí i pro příští generace. To že mlčení je k ničemu souvisí například s výkonností našeho "pracovního trhu" a almužny kterou za tento výkon dostáváme ve srovnání s okolními státy. A je to jenom proto, že se neumíme adekvátně jako celek ozvat.. brumlaj, presne o tomto pisem. Ale s veriacim fanatikom akehokolvek vyznania Vam ziadna diskuzia a obhajoba nepomoze. A kludne sa Vam moze stat, ze Vasa pravda tu zostane ale jej nositel nejak zmizne. Vediet kde a kedy mlcat je velke umenie a odjakziva jednoznacne prispieva ku zachovaniu ludskeho zivota na tejto Zemi. Este vacsim umenim je vediet kde a kedy hovorit. Ale to dokaze naozaj velmi malo jedincov. Pre nekompromisnych obhajcov svojej pravdy tu Dzingischan nechal velmi lakonicky odkaz. Kto hovori pravdu nezomrie na starobu. Ale este ku tym Vasim pravam. Ste si celkom ze nejake prava mate? A ked mate ake to prava vskutocnosti su? A ked je tu nejake Vase pravo preco potrebujete este nejakeho dalsieho jedinca na jeho obhajobu? Skor vyzyvate ku revolucii ku vydobitiu nejakeho dalsieho a naviac prava. Ale to znamena, ze ho vlastne v tejto chvili nemate. O Vasich zakladnych pravach hovori Ustava. Povedzte mi co za poslednych 30 rokov nebolo v Ustave posliapane. Keby som mal moznost hovorit a povazoval to za aspon 'mozno uzitocne' tak by som ziadal vyhlasenie spomienkoveho dna na Koniec Ustavnosti v Cechach. A tym dnom by mal byt den vyhlasenia rozsudku Ustavneho sudu nad referendom o Lisabonskej zmluve. Tak uzasnu idiotsku pravnickosudcovsku zlataninu nie je casto vidiet. A ozval sa niekto? Ozvali ste sa Vy? A ked neplati Ustava tak vlastne mate jedine pravo. Makat a drzat zobak. Ak sa Vam to nepaci potom je tu naozaj iba revolucia. A vlastne na nu aj vyzyvate.
BAZAR Predám vrtule
KUTIL (4 days) 
Predám amatérske vrtule: -1x Fi 1,7m-250 Watt -1x Fi 1,7m-200 Watt -1x stožiar 8m -Regulátor, príslušenstvo -NiFe Aku 100 Ah Cena dohodou Funkčné, po GO Podmienka osobne demontáž a odvoz, najlepšie všetko spolu Lokalita Bytča (20 km od českej hranice MAKOV Značka končím
HFVE - pomoc s orientací panelů
youda (4 days) 
Beny, tak to je nádhera! Dotazy: 1) Nakonec jsi skutečně dal pod každý panel ještě jeden optimizer od SolarEdge? 2) To řízení přebytků do bojleru si nakonec udělal úplně sám, pomocí UniPI a těch dvou SSR? 3) Vidím, že občas posíláš do sítě i nějaké přetoky, máš to smluvně ošetřeno, nebo zatím jen testovací provoz? 4) Proč se bojler zcela odpojil v časech před 13h a před 14? 5) Vidím, že garáž dostala novou střechu a eternit šel dolů. Na to že jsi strojař (jak jsi psal v úvodních příspěvích) tak smekám! Díky! Youda
Argumentace proč FVE ne...
brumlaj (4 days) 
Problém s tímhle přístupem je, že energetika je brutálně regulované odvětví. Takže když to necháte na podnicích, půjdou cestou nejmenšího odporu a nejnižších nákladů. Což se obvykle rovná cestě nejhorších dopadů na životní prostředí. Pozor, takto to myšleno nebylo. Samozřejmě že zákony se musí dodržovat! Ať již stavební, nebo o životním prostředí. Ani nerozporuji pozici ČEZu jako dvorního dodavatele pro fabriky. Jen jaksi jej přestat sponzorovat státními zárukami a navázat jej na záruky hospodářské komory ČR. Kdo se podívá na to kam EE teče zda do domácností či do fabrik má materiál na přemýšlení A to minimálně polovina domácností za pomocí FV sníží svou spotřebu řekněme na max. třetinu... Nebude dlouho trvat a ze slepice snášející zlatá vejce se z ČEZu stane černá díra na peníze. Doby kdy bolševik investoval jsou pryč, nastavení kurzu po plyšáku je také pryč, práce Čechů na velkých celcích ala elektrárna je taky pryč a technika a technologie jdou mílovými kroky vpřed. Takže investice musí následovat. Dodavatelem budou firmy účtující ve světových, nikoli českých cenách.. Inu a kdo kolem sebe vidí jak to s investicemi v ČR dopadá si názor také udělá. .. Narozdíl od Brumlaje souhlasím také z názorem, který nastínil Jozef51, ..... já se spíše vyjadřoval k pojmu "mlčeti zlato". Ano nemá cenu se zabývat obecnými diskuzemi "o ničem" s názorově protichůdnými diskutéry ale když jsem před pár dny Josefovi na Hybridu kontroval čísly na jeho povrchní blábol, že FVE se nevyplatí a spočítal jsem aktuální cenu panelů u GWL včetně odkazu versus jimi vyrobená energie za 20 let ve výsledku 0,5Kč/kWh tak se už neozval. A to mohl argumentovat kdyby se zamyslel. Takže jsem pro to odstřelit podobné ideologické postoje tvrdými čísly a nenechat jim prostor pro zatvrzování se z neznalosti.
BAZAR Prodám panel 150W
karas (4 days) 
Panel prodaný.
Argumentace proč FVE ne...
brin (4 days) 
V tom se shodneme. Jeho argumentace je ideologicky proti OZE, což je ten druhý extrém... Navíc podaný agresivní formou.
mypower.cz (4 days) 
Ten pan Josef Šoltes jsem já A popravdě mě agresivní přístup pana Kostky zaskočil, protože já jsem to tam nepsal jako věc na podporu OZE. Když si přečtete ten můj příspěvek, tak jsem se snažil spíše o střízlivý náhled na to, jak to vidí ti mladí lidé. Osobně jsem také přesvědčen, že se bez jádra neobejdeme a že energetiku je třeba udržet v rozumných mezích možného i pro průmysl, protože prostě návrat na stromy je hovadina a není s dnešní populací ani možný. Nicméně fanatici ideologicky podporující jednu či druhou stranu celkovému řešení spíše škodí. Je třeba se na to všechno podívat bez ideologií, stanovit si jasné cíle, čeho vlastně chceme dosáhnout (ne jako Britové s brexitem) a jaké jsou nejschůdnější a nejlevnější cesty toho dosáhnout a to ideálně s co nejmenším rizikem. Nelze se spoléhat na teoretické budoucí objevy. Ten internet je ale malý FVE samozřejmě není všespásná. Ono taky jinak to vypadá, když se na to koukne člověk globálnim měřítkem v obrovské produkci a nebo v měřítku jednotlivých lidí, obývajících rodinný dům. V globále a v obrovském měřítku jasné, FVE sama o sobě (navíc bez úložiště) není stabilní zdroj, jádro je zas až příliš stabilní a nedokáže rychle reagovat na změny sítě, uhlí je špinavé, přehrady nejdou dělat všude, všechno má své pro a proti a proto je v globále určitě výhodnější vzájemné doplňování se různých typů zdrojů s různými vlastnostmi. Ovšem pro rodinný dům to vypadá už dnes, že někteří i zde na mypower.cz, jak sami uvádí, jsou několik let bez DS, a jedou v pohodě. Při pomyšlení na tyhle lidi mi argumenty o tom, že to v rodinném baráku nejde, navíc z důvodů, které se píšou v argumentaci pána oponenta, vůbec nesedí
brin (4 days) 
A co to tak nechat na tom průmyslu? Oni sami nejlépe vědí co potřebují a pokud si to sami i zaplatí pak ani popel. Proč ale do toho tahat ovčana a navíc ho drtit poplatky za něco co nemá a už vůbec nepotřebuje? (100% spolehlivost dodávek z DS....) Je super jak se vždy dělá PR kampaň u lidí kterým je problém průmyslu absolutně šumák a kteří tak tak řeší své vlastní problémy. Cena elektrické energie obvykle občana ČR z bídy nevytrhne. Problém s tímhle přístupem je, že energetika je brutálně regulované odvětví. Takže když to necháte na podnicích, půjdou cestou nejmenšího odporu a nejnižších nákladů. Což se obvykle rovná cestě nejhorších dopadů na životní prostředí.
youda (4 days) 
...Nicméně fanatici ideologicky podporující jednu či druhou stranu celkovému řešení spíše škodí. Je třeba se na to všechno podívat bez ideologií, stanovit si jasné cíle, čeho vlastně chceme dosáhnout (ne jako Britové s brexitem) a jaké jsou nejschůdnější a nejlevnější cesty toho dosáhnout a to ideálně s co nejmenším rizikem... Ano, vidím to podobně. Narozdíl od Brumlaje souhlasím také z názorem, který nastínil Jozef51, tedy že o některých věcech nemá smysl se v určité společnosti bavit. Není to o mlčení a kývání hlavou, ale opravdu nemá smysl argumentovat fanatikovi. Ztracený čas lze využít lépe, případně trávit čas s někým inteligentním, kdo je otevřen diskusi a umí používat kritické myšlení.
brumlaj (4 days) 
..... a že energetiku je třeba udržet v rozumných mezích možného i pro průmysl, .... A co to tak nechat na tom průmyslu? Oni sami nejlépe vědí co potřebují a pokud si to sami i zaplatí pak ani popel. Proč ale do toho tahat ovčana a navíc ho drtit poplatky za něco co nemá a už vůbec nepotřebuje? (100% spolehlivost dodávek z DS....) Je super jak se vždy dělá PR kampaň u lidí kterým je problém průmyslu absolutně šumák a kteří tak tak řeší své vlastní problémy. Cena elektrické energie obvykle občana ČR z bídy nevytrhne.
HFVE - pomoc s orientací panelů
Beny (4 days) 
Sluníčko svítí a panely jsou na střeše Již několik dní si hraju se svojí novou hračkou a ještě to přináší kačky. Ne vážně - včera jsem si ověřil, jak mé rozhodnutí orientovat panely na JV a JZ bylo správné. Ano, jinak dát nešly, ale byly i nápady nedávat panely na střechu garáže. Jsem rád, že jsme tak neudělal. Z přiložených screenů je vidět, jak jsem roztáhl dobu výroby. Pokud bych bral poledne dle PánaBoha v 13 hodin, kdy by byl největší zisk, tak string na garáži je posunut o -1 hodinu a sdtring na domu je skoru o + 1,75 (tam to nebude čistý JZ asi). Dále je vidět i rozdíl ve výkonu, kdy panely na garáži mají 31 stupňů a na domě 50 stupňů sklon. Dělá to 100W. Takže slunci zdar.
Argumentace proč FVE ne...
brin (4 days) 
Ten pan Josef Šoltes jsem já A popravdě mě agresivní přístup pana Kostky zaskočil, protože já jsem to tam nepsal jako věc na podporu OZE. Když si přečtete ten můj příspěvek, tak jsem se snažil spíše o střízlivý náhled na to, jak to vidí ti mladí lidé. Osobně jsem také přesvědčen, že se bez jádra neobejdeme a že energetiku je třeba udržet v rozumných mezích možného i pro průmysl, protože prostě návrat na stromy je hovadina a není s dnešní populací ani možný. Nicméně fanatici ideologicky podporující jednu či druhou stranu celkovému řešení spíše škodí. Je třeba se na to všechno podívat bez ideologií, stanovit si jasné cíle, čeho vlastně chceme dosáhnout (ne jako Britové s brexitem) a jaké jsou nejschůdnější a nejlevnější cesty toho dosáhnout a to ideálně s co nejmenším rizikem. Nelze se spoléhat na teoretické budoucí objevy.
brumlaj (4 days) 
Nesouhlasím. Mlčením zatím nikdo svá práva neuhájil. Ať již se jedná například o právo na dostupnou energii nebo na čisté životní prostředí i pro příští generace. To že mlčení je k ničemu souvisí například s výkonností našeho "pracovního trhu" a almužny kterou za tento výkon dostáváme ve srovnání s okolními státy. A je to jenom proto, že se neumíme adekvátně jako celek ozvat..
treba vediet kde ...mlcat je zlato
Jozef51 (4 days) 
Svoj nazor na vec neuvadzam. Ale skuste napisat na MyP. ze jadrove elektrarne nutne potrebujeme pretoze v kratkej minulosti sme Zem zahltili nebezpecnym jadrovym odpadom ktory bud vystrelime na Slnko (extremne nebezpecne a drahe) alebo ho spalime v jadrovkach ktore uz dnes v Rusku existuju su bezpecne (urcite bezpecnejsie ako terajsie ulozistia JO) a ako vedlajsi produkt je elektricka energia v hodnote 500-rocnej spotreby Zeme. Alebo napisat na oslovi, ze fotovoltaika vobec nie je taka hlupost a ze kludne moze vyriesit energeticku potrebu domacnosti, ich energeticku bezpecnost a v malych komunitach dokonca aj zarabat. Staci iba trochu spickovejsej inzinierskej prace a nehadzat fotovoltaikom pod nohy zbytocne ba dokonca idiotske legislativne polena. Zbytocne, ze svoje tvrdenie viete dolozit aj cislami a skusenostou...
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
dumi (4 days) 
koukam ze jsem taky hrisnik, opraveno
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (4 days) 
To bych rád věděl, kde ty o 35% levnější Li-Ion úložiště prodávají. Pokud sleduji ceny lithiových článků Skůtru případně na GWL Power, jeví se mi to tak, že ceny článků buď stagnují, nebo se dokonce zvyšují. Inu kde asi? V číně. Tam totiž existuje konkurence na rozdíl od zbytku světa. I v ČR existuje mnoho firem které raději doma prodají o něco levněji než kdyby to měli posílat do zahraničí. A jestli k nám vozí LiFe pouze GWL tak se nediv, že nemá důvod snižovat ceny. Srovnej to s cenou volání u mobilů a to jsou na trhu 3 operátoři vlastnící infrastrukturu. I přes to za posledních 20 let odkráglovali ze svých služeb vše co sloužilo zákazníkovi (zobrazování odhadu zbytku kreditu, SMS emailová brána, internetová data velmi pomalou rychlostí bez limitu ...). Takže ani 3 firmy nejsou konkurenční prostředí.
BAZAR baterie Toyota Prius Plug-in 4,4 kWh
milhaus (4 days) 
Baterie s malou slevou zamluveny všechny čtyři bloky. Děkuji.
FVE v televizi, rádiu, novinách
diablo007 (4 days) 
Je obrovská poptávka takže ty ceny nemají důvod snižovat rozmáhají se domácí úložiště a automobilový průmysl
Argumentace proč FVE ne...
youda (4 days) 
Každý z těch lidí má různé IQ, věk, zkušenosti, ekonomickou úroveň a životní cíle. Základ sporů často bývá v tom, že diskutující nejsou schopni si na začátku ujasnit, o čem se vlastně baví. Konkrétně v diskusích ohledně vybudování FVE často není vyjasněno, jaký cíl má být pomocí FVE dosažen, jaké jsou jiné alternativy řešení a jaké má budovatel finanční možnosti. Stává se to i tady - objeví se někdo, kdo má problém zaplatit 500Kč měsíčně za připojení k DS a FVE si chce vybudovat jen proto, aby měl elektřinu "zdarma". Pokud následně obdrží rady od majitele farmy Victronů, tak kolem sebe začne plivat, jaký je to nesmysl, předražené a na houby. Ruku na srdce si však musíme dát všichni, neboť často opravdu zapomínáme zmínit, že topíme dřevem, uhlím, peletkami, nebo kolik dní v zimě musíme přepnout na DS. Obdobná nedorozumnění nastávají, pokud diskusi nastartuje začínající drobný milionář a jako první mu odpoví zručný bastlíř, že nejlepší je poskládat si panely z článků přilepených na sklo od pařeniště. Místo regulátoru pak doporučí DC-DC kovertor z Aliexpresu za 1.25USD + poštovné a oheň je na střeše. Rozumná diskuse prostě předpokládá, že účastníci mají určitou úroveň, znalosti, a jsou schopni akceptovat a zpracovat argumenty protistrany. Toto bývá problém i při jednání z očí do očí. U jakékoliv jiné formy komunikace, ať už se jedná o telefonát, nebo diskusní fórum je tento problém ještě větší.
FVE v televizi, rádiu, novinách
kybos (4 days) 
https://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/779/obnovitelne-zdroje-uz-porazily-uhli-tvrdi-analyza-a-jdou-po-krku-i-plynu "Ceny li-ion bateriových úložišť od roku 2012 klesly o 76 procent, přičemž jen za poslední rok se snížily o neskutečných 35 procent." To bych rád věděl, kde ty o 35% levnější Li-Ion úložiště prodávají. Pokud sleduji ceny lithiových článků Skůtru případně na GWL Power, jeví se mi to tak, že ceny článků buď stagnují, nebo se dokonce zvyšují.
Dumiho ostruvek
diablo007 (4 days) 
Ta SIM do routeru je celkem prakticka nejsi odkázan na jediné zařízení ale funguješ dál jak jsi zvyklí. Jinak až ten nepořádek co lítá na oběžné dráze zlikviduje satelity což je reálné tak se vrátíme do doby kamene
Argumentace proč FVE ne...
mypower.cz (4 days) 
... v diskuzi na osel.cz. Jen tak k zamyšlení. Článek je odkazován níže, ale o článek ani tak nejde, jako spíše o diskuzi na téma o FVE. http://www.osel.cz/10492-jak-jsou-realn ... adna_kotva Píše v diskuzi pan Josef Šoltes,2019-04-15 16:09:06 že němec je schopen s přehledem s uskroměním přežít s FVE při jejich platech navíc za pár kaček co se pořízení týče. Pod ním pan Alexandr Kostka,2019-04-15 20:40:02 dává argumenty proč to prostě nefunguje. argument A) ve zkratce: nejde s tím přežít, v zimě to nic nevyrobí, pod sněhem nula, v létě seš cajk, topit musíš jinak odpověď: no vždyť my s tím počítáme Kde je problém? argument B) ve zkratce: kam chceš dát panely, na panelák to nepůjde odpověď: no vždyť my nejsme s našima FVE v panelácích i když někteří ano Kde je problém? argument C) ve zkratce: baterie hoří, vybuchují, "hasičí ho*no hasí, hospoda hořela hodinu, hotovo" odpověď: takových témat už jsme tu řešili jak hasiči hasí úplně v pohodě i pod proudem Pán zapoměl na UPS coby nepřerušitelný zdroj. Kde je problém? argument D) ve zkratce: panely mají ekologickou stopu, těžba, výroba, přeprava... odpověď: no a jaderka a uhelka má při své stavbě a provozu jakou tu eko stopu ? Co vy na to ? Ja bych řekl, že pán viděl FVE tak maximálně na protějším domě na střeše, ale víc o tom asi neví. Ale možná se mýlím
Dumiho ostruvek
dumi (4 days) 
Prave, ta latence je problem, pracuji casto pres SSH a tam je latence desnej opruz, kdy kdy zkousel delat na ssh pres Edge vi o cem mluvim jinak pani to nejak nedoslo a zapla pracku jeste pred vypadkem. nevim jestli to neudelala schvalne abych mel radost takze sem ji prepojil na solar a vesele pereme dal
BAZAR baterie Toyota Prius Plug-in 4,4 kWh
milhaus (4 days) 
OT: Jsem ze Šumperka... nechtěl by jsi mě někdy svézt? Před lety jsem o tom autě uvažoval a tak bych rád věděl o co jsem přišel No problém... SZ. Tesla S 100D to není...
Dumiho ostruvek
youda (4 days) 
Do budoucna to fakt vidím na ten satelit. To je jediná možnost, jak si zajistit skutečně soběstačný internet, navíc se tím eliminuje státní cenzura a satelitní telefon má také pár výhod Zas tak drahý to není, dříve stála Astra tisíce, dnes se dá připojení pořídit pod 500 Kč a limit bývá v desítkách GB s tím, že po vyčerpání klesne rychlost na 256 nebo 64 kbps a dál funguje bez limitu. To je pro email i brouzdání stále zkousnutelné. Ovšem pozor, má to i dost nevýhod - přenosová rychlost je sice krásná, ale latence je obrovská, takže na hraní her nebo VoIP je to nepoužitelné.
dumi (4 days) 
Pokud budeš mít modulací interfernetu až na výstupu z měniče pojede ti to i při výpadku ds ne? Dobra uvaha, mozna by to slo, jdu to zkusit aspon na ted. Jinak tu mam ty adaptery i v siti mimo FVE. Kazdopadne tam stejne chci dat kabel, kabel je kabel jinak Youdo mam za 250Kc linku cca 150Mbit/s, nemuzu si stezovat jako zalohu asi strcim do routeru modem s 4g simkou.
BAZAR baterie Toyota Prius Plug-in 4,4 kWh
petrs (4 days) 
Posilam PM.
Dumiho ostruvek
diablo007 (4 days) 
Jo v procesu jsou uz davno, sice jen provizone pres kabel 6mm2 a bez alanceru, ale slapou dobre. vzhledem k absenci balanceru nabijim jen na 3,42 max a jen po kratkou dobu. merim je jednou za cca dva dny a vubec se nerozchazeji. takze by se jim nemelo nic stat. Kazdopadne prave jsem odhalil nekolik nedokonalosti systemu: 1] provider nema zalohovanej POP, takze mi nejde net 2] budu muset k elektrarne natahnout UTP kabel, momentalne ta mam internet natazenej pres 230V sit a ta ted jaksi nejde, takze to nemuzu kontrolovat a to me desne vytaci Pokud budeš mít modulací interfernetu až na výstupu z měniče pojede ti to i při výpadku ds ne?
diablo007 (4 days) 
Youda kolik stojí 1Gb satelitního internetu? Jestli by to nevyšlo levněji než ty naše český paušály
dumi (4 days) 
Jo v procesu jsou uz davno, sice jen provizone pres kabel 6mm2 a bez alanceru, ale slapou dobre. vzhledem k absenci balanceru nabijim jen na 3,42 max a jen po kratkou dobu. merim je jednou za cca dva dny a vubec se nerozchazeji. takze by se jim nemelo nic stat. Kazdopadne prave jsem odhalil nekolik nedokonalosti systemu: 1] provider nema zalohovanej POP, takze mi nejde net 2] budu muset k elektrarne natahnout UTP kabel, momentalne ta mam internet natazenej pres 230V sit a ta ted jaksi nejde, takze to nemuzu kontrolovat a to me desne vytaci
FVE v televizi, rádiu, novinách
Lui (4 days) 
normálne ma potešily tie články ...tie čísla sú tam úžasné
Počasí
kybos (4 days) 
U nás bylo taky pěkně dalo se posbírat 6,5 kWh/kWp. Letošní rekord.
Dumiho ostruvek
youda (4 days) 
Jo Dumi, co ty Winstony, už si je zapojil do pracovního procesu? Doufám, že ti šlapou o 106!
youda (4 days) 
Juchu, dneska je planovana odstavka proudu, zacne to v 9 hodin, a ja jsem doma, tesim se na to jako malej kluk U nás byly odstávky při každé letní přeháňce, ale v posledních letech to úplně přestalo. Což mne trošku mrzí, jelikož jsem také chtěl mít tu krásnou škodolibou radost, že mě všecko jede, zatímco ostatní jsou "na suchu". Ta lidská povaha je hrozná... Je možné, že pár odstávek DS v mezičase bylo a já si jich vůbec nevšiml, takže jsem si tu radost ani neužil. U mne je ale ještě další problém, a to ten, že oba místní internetoví provideři mají záložní baterky jen na pár desítek minut provozu. Pokud tedy vypadne DS, budu po chvilce muset přejít z wifi na internet přes SIM kartu v laptopu. Je to otrava, ale jako nouzovka dobrý. Na jachtu si stejně budu muset pořídit satelitní internet a při každém kotvení ladit anténu, tak ať si zvykám. Každopádně doporučuju vystrčit z okna repráky a pustit na plný koule. Případně posekat zahradu elektrickou sekačkou
BAZAR baterie Toyota Prius Plug-in 4,4 kWh
Matess (4 days) 
OT: Jsem ze Šumperka... nechtěl by jsi mě někdy svézt? Před lety jsem o tom autě uvažoval a tak bych rád věděl o co jsem přišel
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
youda (4 days) 
Dumi, Jedna vhodná kolonka už tam je: Podpis Většina lidí tuto kolonku ale nechala prázdnou a mám takové tušení, že úplně stejně by to dopadlo, pokud se do DB přidala kolonka nová. Osobně bych se tedy vydal spíše tou automatickou cestou, to by mělo fungovat celkem spolehlivě. Admine, TAGy či štítky by možná byly opravdu dobrým řešením. Jestli koukám správně, tak na abclinuxu lze tagovat jen celé vlákno, my bychom asi potřebovali možnost otagovat i jednotlivý post, tak jak píšeš. Na druhou stranu, dle mého názoru určitě nemá smysl mít povinný (ani automatický) tag u každého postu, ale dávali bychom je pouze na příspěvky s nějakou hodnotnou informací. Jako ideální příklad příspěvku k recyklaci mne nepadá třeba schéma zapojení sdružených stykačů, neboli automatický přepínač sítí. Další vhodný tag by mohli mít příspěvky porovnávající výhodnost různých typů baterií, nebo elaboráty na téma 1f vs 3f elektrárna. Zvídavý čtenář by si mohl obsah tagu projít sám, případně by mu někdo zkušený mohl díky tagům rychle vyhledat vhodnou odpověď a na tu jen uvést link.
Dumiho ostruvek
dumi (4 days) 
baterky se krasne nabily na 95%, takze v pohode, no kdyby byli prazdny tak bych to holt hodil na centralu
diablo007 (4 days) 
To by nastalo kdyby jsi měl prázdné baterky co
dumi (4 days) 
Juchu, dneska je planovana odstavka proudu, zacne to v 9 hodin, a ja jsem doma, tesim se na to jako malej kluk
BAZAR baterie Toyota Prius Plug-in 4,4 kWh
Pawel (4 days) 
Zdravím, měl bych zájem o dva bloky.
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
dumi (4 days) 
U tech osobnich galwrii. Nestacilo by kdyby v nastaveni prosilu byla kolonka pro zadani ktere tema s elektrarnou je daneho uzivatele?
BAZAR I/K: flexibilní panely za rozumnou cenu
luky (4 days) 
Jo díky já jsem koukal na tenhle kompletní set i s reglem : https://de.aliexpress.com/item/100W-DIY ... 39.90158.0 A koupil jsem ho vyšel na 2600Kč,uvidíme co dojde. Tohle je panel, kde vrchní vrstva je PE (polyethylen). Solidní prodejci ti přiznají, že na sluníčku to má životnost 2 roky. Ti ostatní na toto téma mlčí. Proto jsem hledal panel, který je z ETFE - ten by měl vydržet déle. I když tenhle výrobce tvrdí, že to je EVA - to jsem ještě neviděl, tak snad nekecá.
luky (4 days) 
Byly nějaký slevy na Aliexpressu , takže to stálo ještě méně, než kolik tam je teď. Já to budu lepit na rovný povrch, laminátová zvedací střecha. Můj plán je použít lepidlo na čelní skla. Mám v rodině autoservis, takže si půjčím i primer. Určitě to není sundavací. Plánuju tam dát trochu vrstvu, aby to šlo případně uříznout strunou. Ale samozřejmě ten lak pod tím nikdo nezachrání. Jestli to budeš chtít někdy sundat, tak se to bude muset obrousit a znovu nalakovat. Jinak ty prolisy by šly lepidlem vyplnit, 4mm není moc. Jinak karavanisti to obvykle lepí lepidlem SIKA - caravan24.cz>hledat "solar + sikaflex". Je tam toho hektar ke čtení. Ještě je možnost to přišroubovat. Buď přímo do střechy nebo na nějakou podpůrnou hliníkovou konstrukci. Hledej googlem: "vw california solar" a mrkni na obrázky.
FVE v televizi, rádiu, novinách
kyocera (4 days) 
Zdravím, TESLA 3 ve Švýcarsku převálcovala i tradiční jedničku Škodu Octavie. / To co se v článku ale nepíše je to, že ve Švýcarsku je min. mzda v přepočtu 130tis.kč /měs / Více zde https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/au ... 47ab5f122/ Stejně tak je zajímavé vědět, že obnovitelné zdroje jdou po krku uhlí i plynu. Tu rychlost nikdo nečekal. /A lze jen dovodit, že lidi na mypower vsadili na správný kurs. -:) /Více zde. https://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/77 ... u-i-plynu/
BAZAR baterie Toyota Prius Plug-in 4,4 kWh
milhaus (4 days) 
Ak som to správne pochopil kúpil si ešte jednu 4,4kWh batériu a chcel ju pripojiť ku svojej ? Teraz ku inzerátu, akú si predstavuješ cenu za jeden 14 článkový blok? Teda za 1,1 kWh ? Odkiaľ si? Ano. Přesně tak. Koupil jsem druhou baterii s tím že dám do kufru dalši a zdvojnásobím dojezd na EV. Jsem od Zábřeha na Moravě. Cenu bych rád tak 4400 Kč za ten blok 1.1kWh
Tester bateriek 18650/21700/26650...
trud (4 days) 
Tak aj Samsung 2900 sa dostal na 100 cyklov. Pokles kapacity je stále minimálny, pokračujem Lanzhd 3300 do 150 cyklov.
BAZAR baterie Toyota Prius Plug-in 4,4 kWh
trud (4 days) 
Ak som to správne pochopil kúpil si ešte jednu 4,4kWh batériu a chcel ju pripojiť ku svojej ? Teraz ku inzerátu, akú si predstavuješ cenu za jeden 14 článkový blok? Teda za 1,1 kWh ? Odkiaľ si?
Hybridní regulátor TGWS900W-24V jak zprovoznit stahování
*CAR* (4 days) 
Tak již jsem sehnal co mi chybělo .
marsalova pousteva
j0hn (4 days) 
Jen ta cena je fakt šíleně nízká - fakt 194USD? K tomu tam teď skáče doprava 84 USD. Je to jen o dva dolary míň než cena ze Španělska. Tam je totiž doprava zadarmo.
solar na chalupu
FRSO (4 days) 
Takže - MÁLO! Jeden (nejmíň) panel přidat, baterku 100 Ah přidat. Mrkvovlnku vyhodit, nahradit remoskou, v té ty rohlíky za deset minut rozpečeš taky. Lednici příležitostně, ale v žádném případě ne s Peltierem, ta je opravdu, ale opravdu, na ho.no. Tohle - https://prenosne-lednice.heureka.cz/dom ... e/#section - opravdu chladí. Po menším zásahu lze zapojit termostat tak, aby fungoval i na 12 V. Ale mě se to kecá, když jsem ji získal za tabulku čokolády... Cau, to je ale absorbční lednice, ta má taky hodně velkou spotřebu na 12V, protože má termostat jen na plyn. Nejúspornější je stejné na 230V, spotřeba cca 0,26 Kwh za den dle okolní teploty, třeba tyto mám vyzkoušené. https://lednice.heureka.cz/philco-ptb-1 ... e/#section https://lednice.heureka.cz/philco-ptl-1 ... e/#section
niceman (4 days) 
hm,keby tak ešte jechala na prepaleny motorovy olej tak dam 5 hviezdičiek ak 2 nepotiahnu nikrovlnku ani schopnu chladničku,tak jedna baterka mi stači a až si vyskušam realne zostavu 1/1 tak potom sa rozhodnem=čislam sa neda vždy verit
BAZAR LIFEPO LFP300AHA
martin2190 (4 days) 
..ted nemam /teda 1ks tam je/
solar na chalupu
JiříK (4 days) 
Takže - MÁLO! Jeden (nejmíň) panel přidat, baterku 100 Ah přidat. Mrkvovlnku vyhodit, nahradit remoskou, v té ty rohlíky za deset minut rozpečeš taky. Lednici příležitostně, ale v žádném případě ne s Peltierem, ta je opravdu, ale opravdu, na ho.no. Tohle - https://prenosne-lednice.heureka.cz/dom ... e/#section - opravdu chladí. Po menším zásahu lze zapojit termostat tak, aby fungoval i na 12 V. Ale mě se to kecá, když jsem ji získal za tabulku čokolády...
BAZAR baterie Toyota Prius Plug-in 4,4 kWh
milhaus (4 days) 
Zvažuji prodej baterie LI-lion z Toyoty Prius Plug in Hybrid 4,4 kWh. Záleží na ceně co za ni mohu dostat. Na prodej celé bloky bez elektro balastu kolem(reléa hlavní konec a boxu. Baterie do neděle normálně jezdila v autě a plnila svoji funkci, tudíž je plně funkční . 220V baterie obsahuje 4 bloky po 14 článcích. -každý blok má v nabitém stavu max 55,2V -dle SOC Ř. jednoty auta 85% , co je 3,94V na článek. -1,1kWh -každý blok ve vybitém stavu má min 50,05V- dle ŘJ auta 24%, co je 3,58V na článek. Auto nedovolí ani nabít na více než 86% SOC a vybít na min. 18% SOC , potom nastoupí motor. Motor nastoupí už při těch cca 24% ale nedochází k zátěži spalováku , až po jeho zahřátí cca 20C (do té doby se snaží pohánět auto hlavně na el.), což je pokles na cca 19-20% SOC Bloky jsou krásně pevně spojeny a propojeny a na každém článku je drátek k řídící jednotce baterie- možné použít na BSM. Baterie je nabitá a vytažená z auta. Přecenil jsem složitost instalkace do auta, v plánu bylo přidat další baterii, ale v podstatě bych odepsal zavazadový prostor. Těch několik km navíc za to nestojí. Bloky s články sami o sobě nejsou velké , ale věci kolem jako ventilace a prostor kolem samotných článků je velký . Pokud padne rozumná nabídka rád pošlu dál např na domácí uložiště. Případné dotazy rád zodpovím.
BAZAR LIFEPO LFP300AHA
scoo8y (4 days) 
Zdravim, jsou ještě k dispozici? případně kolik ks máte?
Počasí
rottenkiwi (4 days) 
Dnes bolo nádherné počasie, jasno a chladný vietor. Podarilo sa mi to, na čo som 6 rokov čakal. Prekonať 25 kWh denne, dnes to vydalo na 25,522 kWh.
solar na chalupu
niceman (4 days) 
kokso,vypočty ako v NASA ďakujem... takže by to aj sedelo=z mojej spominanej zostavy by som mohol večer v poho odobrať z baterie 40W po dobu 4-5 hodin a druhy deň by to solar dobil
FVE v televizi, rádiu, novinách
rottenkiwi (4 days) 
Máme tu lepšie CATL baterky: https://www.teslamagazin.sk/baterie-cat ... generacia/
solar na chalupu
JiříK (4 days) 
Čtyři hodiny plného osvitu=1080 Wh, plus nějaké drobné z času nepřímého a neúplného osvitu. 1080 Wh je cca. 80-90 Ah při 12 V. Ovšem pouze při použití MPPT regulátoru!
rottenkiwi (4 days) 
Ak bude osvetlenie 1000 W.m-2 a teplota panelu 25 *C a panel sa bude 4 hod otáčať za SLnkom, tak dá 4x270 = 1080 Wh. Pri bežných podmienkach 800 W.m-2, T = 45 *C, dá 4 x 201 = 804. Ak sa nebude otáčať, ale bude po 2 hod. ideálne nasmerovný, tak dá o 15 % menej. No a ak bude tma, tak dá 0. A ak bude zamračené, tak dá od 0 do tých čísel uvedených výššie, v závislosti od osvetlenia. Počas prvého roka degraduje o cca. 4 %, potom cca. 0.7 % ročne. Zaplavené olovo musí 1 až 8 hod, vrieť, záleží, ako bolo ráno vybité.
niceman (4 days) 
ešte mam otázku,ak môžem.... ak urobim zostavu: 95 Ah autobateria v cca 70% stave panel FV panel GCL 270Wp dáky MPPT pri cca 4 hodinovom svite slnka,aky by som dosiahol optimálny denny odber vo watoch? ak sa to da ovšem vypočitať..... ale na bazaroch vidim sety a pišu tam optimalny denny odber,myslely asi pri 16 hod. denne slnka,si myslim... takže ja by som mohol aky dosiahnuť?
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
mypower.cz (4 days) 
K tomu bodu 3 mě ještě napadly TAGy. Chtělo by to ale aktivní účast více uživatelů. Tagy by se daly přiřadit na úrovni jednotlivých příspěvků a mohly by být třeba i automatické při psaní příspěvku. Pokud tagy existují (BMS, Olovo, Life, Axpert) a jsou obsaženy v momentě přidání příspěvku v textu příspěvku, tak jsou tagy přidány automaticky. Uživatel, nebo i ostatní mají možnost tagy upravit nebo zpřesnit. To by mohlo taky svým dílem pomoci. Princip například obdobně jako v diskuzich na abclinuxu.cz.
solar na chalupu
rva (4 days) 
a ked ten MPPT si vyrobim sam z dakeho LM? =ved ten MPPT je len stabilizator napetia podobne ako ST 7812 akurat že na vyšši prud,či? Asi by to šlo sestavit jako DC/DC regulátor, ale s regulací VSTUPNÍHO napětí na hodnotu, která bude kolem mppt napětí panelu. U běžného 60-článkového panelu je toto napětí kolem 30 V (mění se s osluněním, ale to bych neřešil). Myslím, že to tady už někdo řešil.
niceman (4 days) 
jj,rozbil? kradol? =odťať! aj keď tu jedine že veverky/veveričky a ano,miesto mikrovlnky propan=to by šlo... nechať 12v + daky 200-300wp panel aby bolo večer aspoň dake led svetlo,nabit fon,posurfovat na NT a ked zvyši daky volt,tak si pustit autoradio.... a ked ten MPPT si vyrobim sam z dakeho LM? =ved ten MPPT je len stabilizator napetia podobne ako ST 7812 akurat že na vyšši prud,či?
rva (4 days) 
to jest 900€ a nepotiahnem tym ani mikrovlnku musim si dat studenu sprchu,kym budem dalej uvažovat nad tymto projektom A jednou přijde zloděj a co neukradne, to rozbije. Tady je rada těžká. Možná přehodnotit potřeby a pak to vyjde lépe. 1. vynechat jednici a místo chlazeného piva se přejít na whisky. V nouzi nejvyšší si maximálně přes den zapnout šmejdovskou autochladničku. 2. vynechat mikrovlnku - nahradit vařičem na PropanButan 3. zůstat na 12V systému - je na to spousta autovybavení 4. panel nějaký standard, tedy od 200 Wp a k němu mppt regulátor 5. autobaterii ze šroťáku, která bude spíš sloužit jako velký kondenzátor přes den a v noci moc nezatěžovat 6. žádný měnič 12/230, vše jet rovnou z 12V, popřípadě DC/DC převodníky A po čase zvážit, jestli je to dostatečné, nebo jestli zainvestovat víc. A tady pak zase zeptat jak dál pokračovat.
střídač_N (4 days) 
Toto (cena) je problém všech malých instalací. Cena dospělé instalace je třeba 2x dražší, ale ve výkonu asi 4x větší. Na to domácí žvýkání je třeba volit díly již nějak použité, ale funkční. Stále ještě platí, že FVE z nových dílů nemá ekonomickou návratnost. Pokud uvažuji že takováto instalace a obzvlášť na chalupě uspoří tak 100-200kWh/rok, pak je návratnost v nedohlednu. Pokud tam elektřina není, pak na nepřítele nehleďme.
8,8kWp 3faz na trackeru
NOPARasito (5 days) 
Dej si moznost do mista styku snekove hridele a kola stauferku pro moznost primazavani, pokud to mas na snekove hrideli moznost poladit na vuli (pravdepodobne vzdalenosti vuci ose kola ze??).Tak jak si to sedne dotahnes . Jinak pro tvoji aplikaci dostacujici. Vse co ti tu radili je super, ale tak pro cnc aplikace, to co mas v pohode 20let vydrzi . Jinak pekna prace.
solar na chalupu
niceman (5 days) 
Ozaj ďakujem všetkym za prispevky ale ak si to všetko teraz skalkulujem tak: 2x 100Ah bat. 200€ 2x s.panely 270Wp 250€ MPPT regulator 50€ DC/AC č.sinu. 2000w 300€ + nejake prislušenstvo 100€ to jest 900€ a nepotiahnem tym ani mikrovlnku musim si dat studenu sprchu,kym budem dalej uvažovat nad tymto projektom
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
youda (5 days) 
Ohledně toho bodu 1) myslím, že by opravdu stačilo přidat na kartu uživatele tlačítko(odkaz), který vyjede seznam všech témat, která daný uživatel založil. Předpoklad tedy je, že vlastní vlákno si každý založí sám Každá případná analytika by pak měla být až nad tímto seznamem, nikoliv nad všemi příspěvky uživatele. Velice jednoduchá analýza by například mohla fungovat tak, že by ukázala jen témata: - která založil daný uživatel - a zároveň jsou v sekci Ostrovní elektrárny nebo Mobilní ostrovní elektrárny nebo Hybridní elektrárny K bodu 3), když něco hledám opravdu intenzivně, využívám právě ono "google keyword site:mypower.cz" Asi bych to opravdu více neřešil, jelikož jediné co Googlu chybí, je možnost výsledky následně filtrovat dle uživatele. A to zas tak moc nevadí.
marsalova pousteva
marsal64 (5 days) 
Díky, jojo, my začátečníci, právě takové informace móc oceňujeme , číst se snažíme, ale ke čtení je toho hodně.
youda (5 days) 
Zdravím Vás, pane kolego! nejprve to bude chtít rozchodit ten klasický WatchPower na PC a nějaké to PLC přidat až teprve potom. Komunikace Axperta přes sériovou linku RS232 používá proprietární protokol, na Google ho lze vyhledat pod klíčovým slověm QPIGS. Základní princip je, že odešleš textový příkaz a měnič ti vrátí zpět řetězec čísel, který reprezentuje provozní hodnoty a stavy. Stejným způsobem lze odesílat i konfigurační příkazy, k těm je však potřeba vypočítat CRC. Na výpočet CRC je vhodné najít hotovou CRC knihovnu pro Axperta, neboť knihovna dokáže ošetřit několik speciálních stavů (například stav, kdy při výpočtu vyjde CRC jako 0D nebo A0, což jsou znaky, kterými normálně končí každý příkaz...) Jak s Axpertem komunikovat z našich automatizačních udělátek řeší Dumi v tomto vlákně: viewtopic.php?f=17&t=4415 Zde najdeš PDF popis protokolu. Existuje více verzí PDF, ale základy i pozice hodnot v odpovědích jsou v 99% popisů stejné: viewtopic.php?f=17&t=4415&start=60#p89237 V příspěvku zde, jsem popisoval já, jak jsem připojil Tecomat Foxtrot k InfiniSolarům. Ty používají podobný proprietární protokol, příkazy i odpovědi jsou však jiné: viewtopic.php?f=3&t=4326&start=680#p86737 Jakmile budeš mít jednou hodnoty v PLC, tak už s nimi můžeš dělat cokoliv. Grafovat, postavit nad nimi řídící logiku, nebo je poslat do dev nul
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
mypower.cz (5 days) 
Zdravim, 1) Řešit by to šlo, chtělo by to analýzu jak je kdo kde aktivní a má li to smysl považovat téma za jeho vlastní téma. Většina lidí by měla za vlastní "FVE v televizi, rádiu, novinách" nebo "Bitcoin - měna nezávislého člověka", takové ty megatémata, které se tu diskutují už snad sto let. Zkusím mrknout co udělá analýza databáze, jestli z toho půjde něco vyvodit a zdali to bude dávat nějaké smysluplné výsledky. 2) To by bylo určitě užitečné, s tím souhlas. 3) Ano, pak to háže spoustu výsledků, pokud není vyhledávání konkrétnější a člověk se stejně nedohledá. Našeptávání by určitě pomohlo. BMS + neco konkretniho k tomu. Tohle jsem zkusil už nějak alespoň částečně řešit a to je abecední seznam témat. To ale předpokládá, že všichni budou psát názvy témat tak, že to dobře shrnuje celé téma. Z nadpisu "Kdo mi poradí?" se nedohledáme ničeho. Abecedni seznam temat je dostupný z hlavní stránky z menu - Index -> Abecední seznam všech témat na fóru. Po zadání BMS se seznam omezí jen na témata, která mají v nadpisu BMS. Asi by nebylo od věci to rozšířit i na obsah, ale to by chtělo od základu předělat tenhle seznam. Se právě obávám, že hledání přes google s dodatkem "site:forum.mypower.cz" bude asi co se hledání týče nepřekonatelné. 4. Bohužel wiki je "mrtvá". Očekával jsem ze začátku, že se najde více wikipedistů ale není o to zájem. Třeba nějaký FAQ budovat, a z fóra na něho začátečníkům odkazovat by bylo moc krásné.
Použití baterie z elektrárny v obytce na výjezdy
j0hn (5 days) 
Jenže 16V se nedá připojit přímo na 12 V v autě. To je důvod proč všichni používaj LiFePO4. Po nahlídnutí do datasheetu zdroje by nabíječka nemusela bejt potřeba. Výstupní napětí zdroje jde regulovat +/-20% jmenovitýho -> 19,2 - 28,8. Při sedmi článcích to je 2,75 - 4,1 V na článek. Při vnitřním odporu článku 0,8 mOhm je vniřní odpor baterie ca 0,005 Ohm. Pro 27A a odpor 0,005 Ohm vychází rozdíl potenciálů 0,135 V. Pokud se mi povede ukočírovat napětí zdroje max o tuhle hodnotu větší než napětí baterek, pak by tam neměl týct proud větší, než zvládne zdroj. Regulace výstupního napětí zdroje se provádí potenciometrem. Ten chci nahradit digitálním odporem. Něco v tomhle smyslu, jen 10 bit: https://www.instructables.com/id/Digita ... d-Arduino/ Měřit napětí pomocí napěťový reference by mělo bejt taky dostatečně přesný. Podle tohoto: http://henrysbench.capnfatz.com/henrys- ... -tutorial/ by měla bejt přesnost 0,1% + 4mV. Doufám, že do 50 mV je to reálný. Nebo měřit proud šuntovacím odporem či hallovým senzorem a regulovat napětí podle protékajícího proudu. Pak je samozřejmě otázka, jak přesně udrží zdroj požadovaný napětí a jestli si neukrajuju velký sousto. Kdyby nic jinýho, tak o zábavu na pár večerů mám postaráno.
solar na chalupu
diablo007 (5 days) 
Zajímavé ale na těch stránkách není vidět cena ani že by to prodávali
Konečně někdo trošku přemýšlel
mypower.cz (5 days) 
Panove ja se omlouvam a nezlobte se na me, ale prosim tyhle temata sem na mypower.cz skutecne nepatri. Prominte ale tema zamykam. Tohle resit na nejakych armywebech, webech o pravech, sebeobrane nebo podobnych. Ja jsem presvedcen ze toto s fotovoltaikou vubec nesouvisi.
youda (5 days) 
Právo, spravedlnost a zdravý rozum jsou tři věci, které spolu vůbec nijak nesouvisí. Viz #MeToo, kde stačilo ukázat prstem a život příslušného člověka byl zničen ještě dřív, než proběhnul soud.
solar na chalupu
Dusan61 (5 days) 
Pri 24V systéme by sa dala použiť aj 24V mikrovlnka. Potom by už menič DC/AC čo tam plánuješ nemusel mať až tak veľký výkon. https://www.elenbrno.cz/index.php/mikro ... cmwc20d-24
JiříK (5 days) 
Lednici s Peltierovým článkem rychle vypusť z hlavy. Žere a nechladí. Najdi normální kompresorovou na 230 V, ideálně ve třídě A+++++++++++++++, do 80 litrů objemu. Hlavně žádné displeje, prostě uvnitř poličky, kolečko a žárovka. K tomu ale zase potřebuješ poměrně výkonný měnič, protože záběrový proud kompresoru je několikanásobně vyšší, než jmenovitý příkon na štítku. Počítej s měničem 800 VA a výš. Ideálně čistý sinus. Počítej s tím, že lednice si za den vezme klidně 0,5 kWh, které musíš za jasného počasí bezpodmínečně vyrobit. Samozřejmě plus tebou udávaná další spotřeba. Čili uvažujme denní spotřebu 1 kWh - s velkou rezervou. Dále potřebujem, aby v baterkách byla záloha kapacity tak na čtyři zamračené dny, čili 4 kWh v baterkách, což je 333 Ah při 12 V. Z olova samozřejmě nemůžeš vytáhnou celou kapacitu, takže opět přidat kapacity, řekněme na 400-450 Ah. Tak velká baterka je nutná i kvůli uvažované mrkvovlnce 800 W. Při 12 V je to proud 67 A, což z baterky 200 Ah, kterou uvažuješ, tahat nelze... P.S. Autolednice s Peltierem vezme za den 1,4 kWh, umí zchladit o 10-15°C. Trvá jí to tak 10 světených let, věci do ní musíš dát už vychlazené. Lednice do karavanu, kombinace 230 V/12 V/ plyn, objem 38 litrů vezme denně 1,1 kWh, umí bez problému udržet teplotu 3°C... ...a teď si to přeber!
Konečně někdo trošku přemýšlel
diablo007 (5 days) 
Jasně dané pravidla by byli nejlepší pokud zastrelim chlapa v mém baráku který má trestný rejstřík dlouhý jako moje má vlasy tak by se nic neřešilo zloděj má smůlu
BAZAR I/K: flexibilní panely za rozumnou cenu
marko250 (5 days) 
>luky-čím to budeš lepit?Chtěl bych to i sundat ze střechy při prodeji auta a zároveň mít jistotu při 160km/hod ,že to nepopadne vztlak.Střecha má perforaci vysokou 4mm,širokou 30mm a na 500mm šířky jsou čtyři podélné výlisy.Panel má 2.5x540x1050mm.Bude to tedy podfukovat těmi 4mm mezi jednotlivými výlisy a zároveň aerodynamicky od čelního skla strhávat vítr nad střechu.
Konečně někdo trošku přemýšlel
dracekvo (5 days) 
youda: souhlas. Že interpretace soudů je různá a člověk nikdy neví na čem je. Přítom jasné případy by měli skončit už rovnou na pčr, která rozhoduje o tom, jestli se daný případ dostane výš, nebo ho rovnou odloží, protože se nestal TČ. Což se stává pouze ve vyjímečných případech. Viz třeba paní co zastřelila zloděje. Viz https://www.lidovky.cz/domov/prepadeni- ... _domov_pev Nicméně ani zákon "castle doctrine" nelze chápat tak, že můžu beztrestně zastřelit kohokoliv, kdo mi vleze na pozemek. Já věřím, že tento zákon je u nás dostatečný, jen by chtělo na tyto případy přidělovat státní zástupce a soudce, kteří nemají averzi ke zbraním a není u nich vyvynut sytém. Máme střelce, máme vraha.
solar na chalupu
vla (5 days) 
Použil bych MPPT regulátor, vynechal bych 10x dražší modely a koupil nějaký levnější, třeba:https://www.ecoprodukt.cz/solarni.panely/regulator.nabijeni/mppt.regulator.nabijeni/mppt.regulator.nabijeni.sr.mt2410a.1224v.10a?utm_medium=cpc&utm_source=zbozi, ten dva panely v serii zvládne. Nešel bych do 12-ti, ale do24V, nižší proudy, slabší kabely atd. Dobře bych si rozmyslel případné rozšiřování systému, třeba čerpadla na vodu, sprchy atd. na 12-ti voltech skončíš s rozšiřováním velmi brzy. Regukátor má dva hlavní parametry, a to napětí a proud, musíš pro úspěšný provoz splnit oba. Ten co doporučuji je ideální na 24V systém, protože dva panely v serii utáhne, ale dva paralelně už neutáhne protože proud bude kolem 16A. I proto je lepší 24V systém, protože většina MPPT regulátorů je stavena na 12 a 24 V, třeba 10A. Tzn. výkon na 12V dají 120W, ale na 24W 240W. Regulátor je jedna z nejdůležitějších částí systému a na případný větší výkon ho jednoduše nepředěláš. Takže bych volil regulátor aspoň s dvojnásobným výkonem než potřebuješ, abys mohl případně výkon posílit. Taky je možnost koupit regl pro dva panely a pokud rozšíříš koupíš další regl pro dva panely. Spojíš je paralelně k baterii, vždy s dvěma panely a ony si s tím poradí. S tou mikrovlnkou si nejdem jistý jestli bude systém dost stabilní, proudové odběry budou značné, byť jen chvíli. Měnič bych zvolil v každém případě čistý sinus, ne všechny spotřebiče mají rády modifikovaný sinus. Snad ti to pomůže k dobrému rozhodnutí, jako většina zdejších jsem si prošel začátky s co nejlevnější technikou, ale jako většina zdejších už ji nemám, během krátké doby zjistíš, že to byl omyl a koupíš si tu dražší, čímž jsi náklady na levné věci vlastně vyhodil, protože je prodáš s velkou ztrátou dalšímu podobně uvažujícímu nešťastníkovi. Pokud šetříš, dej si zde inzeráty a pořídíš vše cca o třetinu levněji než nové. Obecně platí, že zkušenosti jsou nepřenositelné a je třeba si nabourat vlastní čumák, tak snad to zvládneš i bez toho
Konečně někdo trošku přemýšlel
diablo007 (5 days) 
Pokud by člověk měl právo zloděje zastřelit jak mu vleze do baráku a nemusel se bát řešení jestli to bylo přiměřeně nebo ne nebát se že bude ještě zlodejovi platit bolestné to by se ta kriminalita snižovala
youda (5 days) 
Ceska pravni praxe ma vsak pomerne velkou slabinu: u soudu se casto resi, ze obrance strilel ostrymi, zatimco utocnik byl vyzbrojen pouze nozem nebo plynovkou. Pripadne ze obrance strilel, zatimco utocnik prisel jen krast nebo vlastne jen na pulnocni pratelskou navstevu. Nutna obrana i krajni nouze jsou krasne terminy, ale v realu obrance v CR do posledni chvile netusi, jestli nahodou nepujde sedet. Nicmene, neni treba se zbytecne nerozcilovat. Staci si uvedomit ze monopol na veskere formy nasili drzi proste stat
dracekvo (5 days) 
Má to jen drobounkou chybičku. Narozdíl od čr je v itošce téměř nemožné získat krátou střelnou zbraň pro účely osobní ochrany. V čr to sice nemáme přímo v zákoně. Ale lze na to aplikovat princip NO a KN. Samozřejmě vše musí proběhnout v rámci těchto zákonů. Zloděje s devíti dírama v zádech těžko uhrajete na nutnou obranu.
BAZAR Prodám panel 150W
karas (5 days) 
Prodám 1ks tohoto panelu, necelé dva roky používán, cena1500Kč, vyzvednutí Prachovice, okres Chrudim.
8,8kWp 3faz na trackeru
kvako1 (5 days) 
freza to jela na 3x a ano mate pravdu že by to mělo být šikmé, ale na tuhle aplikaci to stačí. vule se bude dát doštelovat. ta sestava je od kamarada co tuhle sestavu vyrábi , dodal mi šnek a model toho kola. zub mají široký 20mm To kolo taky frezují takhle rovně. šnek maji ale osazen zešikma. Otačky jsou tam minimalní.. nevidím vtom problem takhle vypada original, pro mě ale vymodeloval vědší průměr. opravdu bych nehledal problem tam kde problem není..
BAZAR I/K: flexibilní panely za rozumnou cenu
marko250 (5 days) 
Kdysi o barevnosti a sladění s domem inženýři uvažovali,ale jestli to došlo až k výrobě netuším. https://www.nazeleno.cz/solarni-panely- ... rasne.aspx Ty flexi panely jsou ale jen 100Wp,to rači klasické v rámu a ze skla letícího dolů bych strach neměl,drží to EVA fólie a konstrukce.
solar na chalupu
dumi (5 days) 
Baterii nemuzes na panel pripojit primo, vzdy musis pozuit regulator. A to bud PWM nebo MPPT. Panel kterej ma Ump co nejblize baterii lze pripojit pres PWM regulator (levnejsi) a nebo libovolny panel s MPPT regulatorem. PWM regulator je levny, ale stahne panel na napeti baterie, pokud by mel panel Ump podstatne vys nedostatnes z nej vsechen vykon, ale treba jen 40%. Obecne 60ti clankove panely Ump maji okolo 30V, coz je na PWM a 24V system. Ty bys musel pro 12V pouzit bud PWM a 36 clankovy panel (Ump cca 18-20V) nebo MPPT. MPPT je radove cca 10x drazsi. Neuvazoval si nad tim spojit baterie do serie a mit 24V system?
niceman (5 days) 
a typ panela musim vyberat podla vystupneho napetia,čiže bud 12v,čo je na 12v bateriu malo,alebo potom 38v a k tomu použit nejaky vykony regulator... mam pravdu?
BAZAR I/K: flexibilní panely za rozumnou cenu
tomas (5 days) 
hmm. to by se mi líbilo na balkon. Sice je to draží než klasické panely, ale zase k tomu není nutná konstrukce a strach že z 8. patra uletí tabule skla. Domovnice asi bude pindat, že mám černé "zasklení" s proužky když ostatní mají bílý polykarbonát, V bílém provedení to asi ještě neexistuje že?
solar na chalupu
niceman (5 days) 
to mam dat za LiFePo4 100Ah bateriu 1000€ ? =scifi?! takže take 2 polykrystaly typu FV panel GCL 270Wp by mali stačiť??
dumi (5 days) 
vzhledem ke kratke dobe osvitu, bude potreba za tuto dobu ziskat co nejvice energie, na nabiti baterie na plnej stav. Na coz bude treba vicero panelu. Cele se to bude odvijet od celkove spotreby kWh (nebo spis Wh) za den a z toho vychazet. Nebylo by lepsi jit do LiFePo4 baterie pripadne do Lion? preci jen oproti tomu olovu jim nevadi hlubsi vybijeni a ponechani ve vybitem stavu. U olova staci aby se 3-4 dny po sobe nenabily nebo zustali pod 50% a jsou na odchodu
niceman (5 days) 
dik za reakciu k tomu NT možem kupit original napajaci do autozapaľovača,čo asi aj urobim,AC zdroj k nemu ma 65W.... mikovlnky mam 2,jedna ma 800W a druha,ta ma aj displej ma 900W,a ešte ani neviem či by ta z displejom fungovala na 1500W menič ale z modifikovanou sinusoidou... parametre chladničky teraz momentalne neviem...aj ked viem ze su aj chladničky na 12v,ale ten Paltierov članok toho vela nenachladi a su dosť drahe... Tak ok,len čo znamena "kolko ich vojde" ?ala mam nimi zapratať cely 5 árovy pozemok?
Konečně někdo trošku přemýšlel
diablo007 (5 days) 
Bohužel ne u nás https://www.armyweb.cz/clanek/italie-od ... -internetu
8,8kWp 3faz na trackeru
střídač_N (5 days) 
Nechtěl jsem do toho již víc šťourat, ale šnekový kolo se dělá vždy odvalovacím způsobem, kdy nástroj se téměř totožný šneku. Zatížení mezi zuby pak není bodové ale přímkové, tedy spíš částí kruhu. Toto jsou však detaily. V tom kole se to trošku vydře a pak to bude vcelku dobře fungovat.
solar na chalupu
dumi (5 days) 
Ahoj, zalezi takyu kolik tak chladnicka bude mit prikon / spotrebu za den. Olovene autobaterie nejsou na tohle zrovna vhodne, pokud je parkrat vybijes vic nez o 10-20%, nebo je nechas delsi dobu (radove dni) vybite, velmi rychle se s tebou rozlouci a povezes je do oloveneho srotu. Pokud uz chces pouzit autobaterie ber max stare za cenu kterou pak za ne dostanes ve srotu, tzn cca 12Kc/kg. Amorfni panel neni nejspis dobra volba maji maly vykon a pri neprimem osluneni taky davaj prd. Spis uvazuj o polykrystalu a dat jich vicero, kolik se vejde. Daji se tady koupil v bazaru za dobre ceny napriklad Jinko solar. Notebook bych doporucil napajet primo z baterii, tzn mit nejakej DC/DC menic. Pokud to vemes az za menicem, budes mit dvoji ztraty, nejdriv DC/AC a pak zase AC/DC. takze bys jen z 12V udelal treba 19V pro notebook v jednom adapteru. Jakej prikon bude mit mikrovlnka? V tvem pripade bych doporucil mensi prikon -> sice delsi ohrev, ale nebudes potrebovat tak silnej menic -> nizsi vlastni spoteba menice, kdyz pobezi vetisnu casu naprazdno. To se opet dostavame k lednicce, nesla by pouzit lednicka na DC proud? preci jenom pocitej ze menic bude mit treba 10-20W naprazdno jen vlastni spotrebu, samozrejmne se to odviji od pouziteho menice. Zkus doplnit parametry lednicky, mikrovlnky a notebooku. Ono treba ja mam notebooku kterej kdyz bezi a surfuju na netu ma 20W, kdyz zatizim externi grafiku veme si klidne 160W, to jsou pomerne zasadni rozdily.
niceman (5 days) 
Dobry deň Potreboval by som poradit s vyberom solarneho ostrovneho systemu na chalupu,kde nemam možnost ziskat elektrinu zo siete a sam to bez rady niekoho skuseneho nedam. Chcem s.panelom nabijat 2x 100Ah autobaterie zapojene Paralelne,aby som z nich mohol cele leto napájať: zopar led diod na cca hodinu denne autoradio raz denne mikrovlnku na 5 minut z meniča 12/220 2 hod.denne notebook z meniča 12/220 malu 50L chladničku z meniča 12/220 ktora by bola pod napetim stale,tzv.cele leto A v tomto by som potreboval poradit=ako vykony panel,alebo panely by som mal použit? A taktiež typ panelov,pretože pozemok nieje velmi slnečny,slnko naň priamo svieti max.4 hod. denne,zvyšok=pri vychode a zapade slnka je slnko takmer za stromami s toho usudzujem že by som mal použiť Amorfní panel,či? Mne sa tie podmienky zdaju byt hororove,ale dufam že sa to nejako da,dufam.... Budem vám veľmi vdačny za každu radu,alebo aspoň nakopnutie ako to zrealizovat
BAZAR I/K: flexibilní panely za rozumnou cenu
marko250 (5 days) 
Jo díky já jsem koukal na tenhle kompletní set i s reglem : https://de.aliexpress.com/item/100W-DIY ... 39.90158.0 A koupil jsem ho vyšel na 2600Kč,uvidíme co dojde.
luky (5 days) 
Nemám na prodej, ale před týdnem jsem koupil tenhle: https://www.aliexpress.com/item/100W-18V-12V-Flexible-Solar-Panel-Charger-with-ETFE-Layer-MC4-connectors-Semi-Bendable-Water-resistant/32825901279.html Píšou, že mají sklad v ČR, ale poslali to z Německa. Přišlo to za 3 dny. Když by stačila vrstva PE, tak jsou ještě levnější. Ještě ho nemám nalepený, tak s reálným měřením nemůžu sloužit. Jestli se mi to povede a bude svítit, změřím zkratový proud.
FVE v televizi, rádiu, novinách
diablo007 (5 days) 
Ani tak neřeším teď kvalitu ale to že ti lidé co do teď na ten servis jsou zvyklí se spalovakem prostě dojedou na stejné místo a nechají tam auto jak jsou zvyklí a bohužel to hraje do karet těm zavedeným automobilkám zde v Evropě. Sice tu jezdí i Tesly ale je to spíš pro fandy než pro kalsicke konzumní zakazbiky
josse (5 days) 
... Navíc není to Tesla takže mají jistotu že servis jim udělají tak jak jsou zvyklí u klasického auta... Jojo, něco ulomit, poškrábat, opatlat vteřinovým lepidlem, zamaskovat aby zákazník nic nepoznal při převzetí, ... To autorizované servisy umí, a budou umět dál. O jejich ostatních kvalitách to je jako v montovnách. Je lepší jim auto nesvěřovat. U elektrických je a naše euto vystavujeme zbytečnému riziku. To Audi je dobrý marketing. VW podplatil kde koho aby mohl prodávat spalováky a teď pokračuje s podplácením. Všechny parametry etron jsou sice horší než Tesla, nemají vlastní výrobu baterek, ale to jejich auto je lepší. Bavíme se těmi recenzemi s kolegou z práce už nějakou chvíli, zatím jsme našli jen jednu objektivní...
BAZAR Prodám Baterii BMZ Li 48V 121Ah 6,7kWh ESS 3.0
JirikT (5 days) 
Ahoj, prodám BMZ ESS 3.0 , koupeno v říjnu 2016 u Kolaříka, do provozu v říjnu 2018. Stále zapojeno v systému se Studerem přes CAN. Naběháno přibližně 7 měsíců (+-200 cyklů). Cena 60000Kč. Jura
8,8kWp 3faz na trackeru
kodl69 (5 days) 
na 10mm by už asi mělo být to ozubení šikmý, aby pasovalo do stoupání šneku, nebo ne? já na tohle teda školy moc nemám, jenom tak podle selskýho rozumu.
FVE v televizi, rádiu, novinách
kodl69 (5 days) 
Vydržel jsem do chvíle, než začal odsuzovat fototermiku. Taky demagogie.
marsalova pousteva
marsal64 (5 days) 
Díky, jdu na to
Svépomocná editace grafů a panelu měření
luge (5 days) 
Vypada to sice jako ze se nic nedeje, ale vyvoj po kruccich pokracuje smerem ke kyzenemu cili, cimz je svepomocna editace grafu. Chapu ze na to spousta uzivatelu ceka jak "na smilovani bozi", ale uz to vypada nadejne... Jsem ve fazi takove, ze editace je asi zhruba hotova a pouzitelna, umime ukladat a znovu nacist veskerou konfiguraci dane FVE, umime se z bezpecnostnich duvodu (kdyby se neco podelalo) prepnout zpet do soucasneho jakoby "tovarniho" nastaveni pro danou FVE. Diky ultra luxusnosti technologie CSS verze 3 umime nastaveni z mohutneho a uz docela neprehledneho stromu (neco jako object inspector znamy z klasickych "IDE" vyvojovych prostredi) vytahnout do plovouciho okna a dale s nim pracovat stale vramci stromu nastaveni, coz vypada velmi luxusne a taky se s tim dost dobre pracuje. System si pamatuje, ktera vetev nastaveni je rozbalena a sbalena, nepamatuje si zatim, ktera vetev nastaveni je hozena do plovouciho okna a ktera nikoliv. To uz je ale "dvouradkova" malickost. Dnes pres noc se chci povenovat implementaci zobrazeni grafu tak, aby bylo akceptovano nastaveni, ktere je uz vytvoreno prostrednictvim teto administrace, nebo spravy grafu, nebo jak kdo chce. Interne se to jmenuje "fveadmin" To znamena ze grafy pak uz budou urcitym zpusobem reagovat na tohle nastaveni, ktere je ukladano mimo standardni nastaveni a pote to rozjedu na jednom z virtualnich slave a pustim nekolik vybranych betatesteru k testovani, bude-li mit nekdo zajem na svych vlastnich grafech vyzkouset drive netusene zazraky PS: Nehlaste se vsichni Ma to jeste sve mouchy Zatim je problem s wattstatistikami, ti kteri jsou zde dele a maji zde mereni dele budou muset (nebo budu jim muset, nebo nekdo jim bude muset ) wattstatistiky nastavit odznova, tehda se to psalo primo jako SQL dotazy a to ted diky modularite konfigurace uz neni. Jenze SQL dotaz automaticky do modularni konfigurace prevedu dost tezko, takze se to bude muset rucne prenastavit a znovu vytvorit ponovu. No to uz si jen tak hlasite uvazuju. Uz se to blizi. Mam dotaz.Ako pokracuje vyvoj ?
marsalova pousteva
hurvayz (5 days) 
To jsem taky zažil. Už mám hezkou sbírku převodníků..Kup si u pana Kolaříka, ten chodí napo1.
HFVE Heřmanův Městec
brin (5 days) 
Zdravím, delší dobu nic, tak dneska menší update, nesetkal jste se někdo s těmito BMS: http://www.rec-bms.com/ Píšou tam o přímé kompatibilitě se Studery a Victrony, což mne velmi těší, cena samozřejmě není příliš lidová... (kolem 500 eur).
FVE v televizi, rádiu, novinách
vk_1 (5 days) 
https://slideslive.com/38914151/kurz-na ... -elektriny
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
brumlaj (5 days) 
Takže je strop stejný jako na vystupe? PWM jen snižuje napětí s proudem pracovat neumí ? PWM nesnižuje napětí. Připojí "natvrdo" panel k akumulátoru. A proto že panel je proudový zdroj, tak napětí na něm je akumulátorem stáhnuto dle vnitřního odporu akumulátoru a úrovni nabití. Regulátor hlídá napětí na baterii a pokud se zvedne nad požadovanou, tak sníží šířku pulzu. To je třeba mít u PWM na paměti. Při VADNÉM akumulátoru se na něm může zvýšit napětí ve špičkách až na napětí panelu naprázdno! Byť je to dle PWM střední napětí v pořádku, tak následná elektronika může dostat smrtelnou ránu. Brumlaj, ak som to správne pochopil - kedže je max. nabíjací prúd pripojených batérii 30A, tak by ani max.vstup. prúd od FV panelov nemal presiahnúť 30A ? ano správně Takže ked majú moje Suntech panely Isc 9,41A tak by asi regulátor mohol zvládnuť 3 ks týchto panelov ? Ano, je-li tranzistor správně dimenzovaný a není to nějaký fake. V zime sa teda zvyšuje len výstup. napätie z panelov, ale prúd sa už nezvyšuje nad hodnotu Imp alebo Isc ? Neměl by se podstatně zvýšit nad Isc. Zároveň by Voc z panelov v zime nemalo presiahnúť 50V ? Ano při dnes běžné zimě by k tomu nemělo dojít. (U polovodiče se se změnou teploty mění prahové napětí kdy polovodič začne vést. Tím pádem vyššího napětí nedosáhneš. Polovodič sice generuje rozdíl potenciálů ale struktura přechodu jej omezí na ono teplotně závislé prahové napětí.....)
volente (5 days) 
Ano, pochopil jsi správně, mám tyto regulátory dva jeden 20A a na něm 2 panely a jeden 30A a na něm 3 panely paralelně. Takto to funguje bez chyby.
marsalova pousteva
marsal64 (5 days) 
Ano, spíš je to malý Axpert. Eh, WatchPower má nastavení "Modbus", ve kterém nastavuje kvazi Modbus. Ale neměl jsem zatím na to moc času, tak nechci zatěžovat fórum. Edit: No, právě že můj RS232-USB konvertor mi nefunguje.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (5 days) 
Brumlaj, ak som to správne pochopil - kedže je max. nabíjací prúd pripojených batérii 30A, tak by ani max.vstup. prúd od FV panelov nemal presiahnúť 30A ? Takže ked majú moje Suntech panely Isc 9,41A tak by asi regulátor mohol zvládnuť 3 ks týchto panelov ? Zároveň by Voc z panelov v zime nemalo presiahnúť 50V ? V zime sa teda zvyšuje len výstup. napätie z panelov, ale prúd sa už nezvyšuje nad hodnotu Imp alebo Isc ?
diablo007 (5 days) 
Takže je strop stejný jako na vystupe? PWM jen snižuje napětí s proudem pracovat neumí ?
8,8kWp 3faz na trackeru
youda (5 days) 
... dil1 https://www.youtube.com/watch?v=msoKhmr ... e=youtu.be dil2 https://www.youtube.com/watch?v=V8l378- ... e=youtu.be Zatra! Jak je možný, že ta fréza tím kovem jede tak rychle? 10mm tloušťka a frčí to jako z praku! To vzalo celých 10mm tloušťky naráz, nebo se to muselo projíždět víckrát zasebou?
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
brumlaj (5 days) 
PWM je o "tvrdém" připínání panelu k akumulátoru v rytmu kmitočtu a šířky pulzu. Takže je to o zkratovém proudu panelu (v nejnepříznivějším případě) a kapacitě (vodičů) od panelů.
marsalova pousteva
youda (5 days) 
To vypadá úplně jako malý Axpert, dokonce i ten manuál. Jen ta cena je fakt šíleně nízká - fakt 194USD? Modbus? Já žil v domnění, že tenhle typ má jen sériák - RS232 a k tomu program WatchPower. Takže jestli řešíš připojení k PC, určitě na to stačí jen USB-to-RS232 konvertor
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
diablo007 (5 days) 
30a je do baterie není to info o vstupním proudu. Každopádně nějaké omezení tam je
marsalova pousteva
marsal64 (5 days) 
No, ale já to kupoval opravdu jako UPS a záložní měnič, nikoli jako solární regulátor + měnič. Maximálně tam zapojím jeden panel na dobíjení záložního (youdo, nečti) olova. Budu mít ruční přepínač (v další fázi nejspíš bezspotřebový dvojstykač á la kodl69 ) pro přepnutí vstupu do rozvaděče (z měniče 1 nebo tohoto měniče 2), když s primárním Axpertem budu něco vyvádět nebo se - nedejbože - odporoučí.
NiCd výměna elektrolytu
tomec (5 days) 
dobry den chcel by som sa spytat na tu niekolkokrat spominanu operaciu s peroxidom.ten peroxid sa ma naliat do akumulatora ked je prazdny/je z neho vyliaty elektrolyt alebo sa ma ten peroxid pridat do elektrolytu/destilovanej vody? viem ze sa to tu viac krat spomina len nie som si celkom isty a nerad by som zbytocne prisiel k urazu.este peroxid sa pouziva bezny 35% alebo sa ma riedit? dakujem
Návrhy a připomínky k MyPower.CZ
youda (5 days) 
Hoj, rad bych se zdejsi komunity zeptal na objektivni a konstruktivni nazory tykajici se vzhledu mypower.cz, pouzitelnosti webu, funkcnosti hlavni stranky, funkcnosti fora, funkcnosti wiki atd. Predem diky za vase vyjadreni. Zrovna dneska jsem nad tím přemýšlel a uvítal bych pár věcí. Možná už některé z nich fungují a já je přehlédnul, nebo se to už někdy řešilo a bylo zavrhnuto. V takovém případě se omlouvám, že otravuji: 1) Ne každý má ve svém podpisu odkaz na vlastní vlákno, což mi občas přijde škoda. Šlo by to nějak automaticky vyřešit? Například, tak jako se na kartě uživatele zobrazuje jeho nejaktivnější forum, nejaktivnější vlákno a seznam příspěvků, jestli by se třeba dal zobrazit seznam "založených vláken". Ideální řešení to není, ale v těch pár vláknech už by si to člověk nějak našel. Navíc se to nemusí nijak ručně udržovat. 2) Možnost vyhledávat ve zprávách (SZ). 3) Všiml jsem si, že nelze vyhledávat příliš krátká slova, například BMS. Asi to má dobrý důvod, takže tento bod je vlastně bezpředmětný. 4) Přijde mi, že http://wiki.mypower.cz/start?do=index má nevyužitý potenciál: A) Dost často se v diskuzi objevují tytéž otázky, na které by dávalo smysl odpovědět právě wiki odkazem. B) Jednou za čas se v diskusi objeví příspěvek, schéma nebo návod, který by si zasloužil uchovat tak, aby bylo možné jeho snadné nalezení. Dává smysl cpát to do wiki? Pravdou je, že nejlépe funguje to, co se udržuje automaticky, uživatelskou aktivitou, tedy fórum. U wiki hrozí riziko, že se nikomu nebude chtít, nebo značně poklesne kvalita obsahu.
marsalova pousteva
volente (5 days) 
No nevím jestli to byla dobrá volba. Original MPPsolar není o nic dražší a má dobrou odezvu na reklamace a kvalita bude taky asi někde jinde.
Li-ion Samsung
brin (5 days) 
Hm, sorry, fakt je to problém, donedávna jsem je ještě našel snadno. Tak asi napsat do Samsungu.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
brumlaj (5 days) 
....... o žiadnom prúdovom vstupnom obmedzení som sa nedočítal... Ale ale. Hned první věta v Tebou odkazovaném popisu na íšopu: "Kvalitný solárny PWM regulátor 30A 12V / 24V". Takže max. 30A. I samotné označení 3024 to definuje.
marsalova pousteva
marsal64 (5 days) 
Jsi milý člověk, youdo, jsem rád, že jsme se mohli potkat. Když jsem u Tebe kupoval baterky, inspiroval jsem se možná víc, než jsem na to vypadal . Ten EASUN POWER Solar Inverter 3KVA 24V 220V Hybrid Inverter Pure Sine Wave Built-in 50A PWM Solar Charge Controller Battery Charger (https://www.aliexpress.com/item/EASUN-POWER-Solar-Inverter-3KVA-24V-220V-Hybrid-Inverter-Pure-Sine-Wave-Built-in-50A-PWM/32846428850.html) za "nepřekonatelnou cenu" jsem kupoval proto, že jsem si uvědomil, že laborování bude dost a dost, takže nějakou UPS, kterou máš ty, budu také potřebovat. A tento druhý měnič jsem po srovnání cen koupil jako právě jako "UPS". Myslím, že to bude fungovat, ale je to legrace s tou čínou, začínám poněkud střízlivět z těch krásných levných spontánních nukupů na Ali: (a) stále hlásí, že dobíjí z panelů, i když je odpojím, (b) nerozchodil jsem zatím vůbec modbus, což je ovšem dané asi i nezkušeností, nejsem schopen zatím zjistit - ostuda - ani bitrate ani adresu zařízení - CAS Modbus scanner mi nic nenašel :-/,(c) pokud to nastavím na standby, žárovka, kterou tam zapojím, krásně poblikává . Ale jak říkám, roli UPS/dobíječe to věřím zastane.
Epsolar 2210 nastavenie prúdu
pavelsiman (5 days) 
Zdravim. Nevie niekto poradiť či sa dá na tomto regulátore nastaviť maximálny nabíjací prúd ako pri victron mppt? Mam victron a tam som zvyknutý v lete keď nemám kam ukladať prebytky znížiť prúd.
Li-ion Samsung
xmasin (5 days) 
To jsem zkoušel, bohužel jsem vždycky našel datasheet k nové 94Ah verzi.
marsalova pousteva
KUTIL (5 days) 
Pochybujem že to niekto niekedy vyvažoval, na to aby sa to rozkmitalo netreba ani hurikán Kyril. A čo sa týka slovenských či českých obchodníkov predajú čokoľvek a ani sami nevedia čo to vlastne predávajú (viď všetky čínske šmejdy tu na fóre). Podľa slovenských zákonov čo nemá pravé CE (Osvedčenie o zhode, Conformity Europeane, nie China Export), tak sa u nás predávať ani nesmie.
BAZAR P: Bodovačku baterií
Matess (5 days) 
v te verzi 3.3 bylo neco spatne... ani ta casova prodleva co se da v menu nastavit, tak fungovala naprosto divne.
Li-ion Samsung
brin (5 days) 
Datasheet lze najít online na googlu. Tyhle články jsou v původní verzi BMW i3.
BAZAR P: Bodovačku baterií
kodl69 (5 days) 
jo, nejnovější verze 3.3 Asi inovace. V 3.2.2 tohle nemá? Na druhou stranu je to jistita, že to "neutavím" ani bez ventilátoru. Nejteplejší jsou - od nejteplejšího: spoje u pojistky, držáky hrotů, mosfety a baterky... Nefunguje autostart, musel jsem narychlo zbastlit nožní spínač. Ale i tak jsem udělal podle počítadla víc než 600 svárů. Ostatně hrot na + pólu hovoří jasně, že už s ním bude brzo konec...
marsalova pousteva
youda (5 days) 
Ahoj poustevníku Jak na to koukám, děláš rychlé pokroky. Ze škarohlídů si nic nedělej. I kdyby ten větrník vyrobil jen pár wattů, budeš z něj mít radost. Žádný evropský výrobce by si jistě nedovolil prodávat věc, která se dezintegruje při první letní bouřce a jednou ranou zabije kocoura, bábu od vedle, i pana starostu. Spousta subtilních konstrukcí vydrží více, než by člověk od pohledu řekl. A naopak u mnoha výrobků, které vypadají robustně, dojde často k tomu, že se rozpadnou už při prvním použití. Jasně, až opět udeří orkán Kyrill, tak se větrník vydá na pochod. Ovšem společně sním se na cestu vydají i panely, dětská klouzačka v povzdálí a všechny stromy okolo. Druhý den půjde už jen stěží poznat, co do čeho praštilo jako první. Takže bych nemaloval čerta na zeď dřív, než si to sám okoukáš. Stejně mám takový dojem, že verze 1 i verze 2 jsou jen takové tvoje laboratorní pokusy, a až tu svoji poustevnu vyfotíš příště, už se tam bude rýsovat 40-ti metrový větrník od Vestas nebo ABB Ať se daří! Youda
BAZAR Jarné upratovanie - darujem
mobilik (5 days) 
Tak ja to do CZ dostanem. Prídem na zraz. Beriem aj pre volenteho.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
diablo007 (5 days) 
Omezení proudem nebývá bývá uvaden výkon a max napětí
antoni_sk (5 days) 
Áno, bavíme sa len o paralelnom zapojení panelov... Jedinú relevantnú informáciu ktorú som k LS3024B našiel je že sa nesmie prekročiť 50V od panelov, o žiadnom prúdovom vstupnom obmedzení som sa nedočítal...
BAZAR Zdroj Nemic-Lambda FS-1500-24 24v 65A
dumi (5 days) 
Je to jeste aktualni?
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
brumlaj (5 days) 
Právě že popisuje systém s PWM reglem kde sériové zapojení panelů nedává smysl a regulační tranzistor je právě zatěžován "zkratovým" proudem paralelně zapojených FV panelů. Takže jde o to co ten tranzistor v regulátoru reálně proudově vydrží.
FVE v televizi, rádiu, novinách
rottenkiwi (5 days) 
Bloomberg hovorí, že v r. 2030 bude 5600 GWh v baterkách EV a ročná produkcia na úrovni 1300 GWh. Trh batérií doma zhltne 960 GWh behind the meter a ročne od r. 2030 200 GWh. Z toho UK, France, DE, Japan bude smiešne percento, všetko ide do China a USA + world. Tesla robí virtuálnu baterku z 50 000 domácností, s 13.5 kWh / 5 kWp na domácnosť, s celkovým výkonom 250 MW a storage 650 MWh. https://www.teslarati.com/tesla-virtual ... ond-phase/
brumlaj (5 days) 
V loňském roce se u nás prodalo asi 200 eaut. ...... ale zaregistrovalo se 700, takže pokračujeme v praxi, že movitější státy nám prvně cenu vozu srazí. Vzhledem k tomu že už i Audi má elektromobil ......... No to tedy nemá, to co nabízí je parodie ......... nebude to samozřejmě skok hned na 100t ročně ... To sice nebude, ale bude to podobný švung jako u mobilních telefonů koncem minulého tisíciletí a taky nástupem Internetu v domácnostech. V DE se situace s nástupem TM3 zlomila a u nás kteří potřebujeme aby nám prvně DE ukázalo cestu a udělalo si z nás vrakoviště, bude zlom následovat.
BAZAR Prima nález DARUJI
brumlaj (6 days) 
Jelikož dcera dokončuje fyzioterapii, tak bych měl zájem o kompletní přístroj. Na sraz dorazím Díky.
FVE v televizi, rádiu, novinách
diablo007 (6 days) 
Vzhledem k tomu že už i Audi má elektromobil postupně se to u movitějších lidí pomalu bude objevovat častěji jelikož to je za prvé moderní a za druhé když už kupujete a6 ci A8 tak verze v Elektru už vás nezruinuje . Navíc není to Tesla takže mají jistotu že servis jim udělají tak jak jsou zvyklí u klasického auta dostupnost náhradních dílů u Audi taky bude rozumný takže se prodeje pomalu budou zvedat ale nebude to samozřejmě skok hned na 100t ročně
střídač_N (6 days) 
Myslím že s masovým rozvojem elektromobility bude docela problém..... V loňském roce se u nás prodalo asi 200 eaut. Pokud to půjde tímto tempem, a nic nenasvědčuje že by se koupěschopnost 800000,-Kč aut zvýšila, tyto otázky nás za našich životů nebudou trápit.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
diablo007 (6 days) 
Jenže panely se dají zapojovat i paralelně kdy nenarůstá napětí ale jen proud
FVE v televizi, rádiu, novinách
volente (6 days) 
Myslím že s masovým rozvojem elektromobility bude docela problém chtít to za co platíme, ale to se ukáže. Bude taky záležet na konkrétní obci. Třeba u nás před 20 lety rozhodli o plné elektrifikaci obce, a proto u nás nemáme plyn. V tomto případě by to snad mohlo vyjít protože přímotopy a elektrokotle moc lidí nepoužívá vzhledem k cenám energie. Ale jinde to bude asi problém až bude každý v podvečer konzumovat co mu jistič dovolí.
BAZAR Prima nález DARUJI
volente (6 days) 
Jedna plechová bytelná přístrojová krabice a jeden kompletní přístroj. Rozměry vnitřní asi 46 x 23 x 16cm. Pouze osobní odběr v Brně, případně na srazu 8.6.
FVE v televizi, rádiu, novinách
střídač_N (6 days) 
Ale jo, to by šlo. Víceúrovňové elektroměry navázané na nějaká cenová pásma. s tím se dá souhlasit. Problém je, že obchodníci s tím nepřijdou, protože zisky, a vláda tahá za cenu v souladu s obchodníky, protože daně, tudíž vcelku jednoduchá pobídková regulace se konat nebude. S tím "cokoliv co "vrazíme do zásuvky"" je přece vyřešeno jističi a pojistkami. Platím 3x25V, tak je taky i chci. Za sebe, pokud vložím do řetězce zdroj, dráty, spotřebič cokoli dalšího, bude to dražší a méně spolehlivé, tudíž já na modernizaci a koncepci rezignuji. Může to být vždy jen horší.
Li-ion Samsung
xmasin (6 days) 
Tady https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?t=95222 jsem našel, že mají provozní napětí 2,7V - 4,1V. Těch 2,75V - 4,15V dle všeho platí pro novější 94Ah variantu. Tak mě napadlo, jestli nenapsat do Samsungu o datasheet nebo provozní manuál, asi to zkusím. Případně tady je porovnání obou variant https://bzdww.com/article/214964/
BAZAR Jarné upratovanie - darujem
rasto (6 days) 
Zdravím, všetko je už rozobrané...aj pôvodná ekolikvidacia. Teším sa na ďalšie upratovanie
dumi (6 days) 
ty 9 a 10 nikdo nechce? prijde mi skoda to vyhodit ja bych si to i vzal, ale posta ze SR bude asi randal. Nekdo kdo by to dokazal dostat aspon do CR? Pak uz bych to nejak zaridil
Li-ion Samsung
volente (6 days) 
Myslím že jako ostatní Li Ion, 4,05V - 3,35 by mohlo vyhovovat. O kolik bude v tomto provozu nižší kapacita je potřeba změřit. Balancer by v tomto režimu snad nebyl nutný, pouze kontrola napětí jednotlivých článků.
FVE v televizi, rádiu, novinách
camel1cz (6 days) 
..... Přijde mi, že dnešní energetika žije v době dávno minulé a nutně potřebuje modernizaci a novou koncepci. Když takováto vyjádření čtu, marně přemýšlím čím by ta modernizace měla být provedena a jak by ta nová koncepce měla vypadat. Je možné to zde alespoň v nástinu rozvést? Už jsem to trochu natuknul... třeba videurovnove HDO mi třeba přijde hodně mocná věc. Nebo alternativní lokální rozvody s horší garancí dodávek (přenos nespolehlivosti OZE na zákazníka). To vše podpořeno vhodnou cenotvorbu. A pak se dost věcí dá řešit i netechnicky čisté přes ceny... Zase je to motivace spotřebitelů k stabilizaci a snižování spotřeby. Tou dobou minulou myslím model, kdy energetika nakrmí cokoliv co "vrazíme do zásuvky" a když to někde začne dělat problém, tak se to zalata tlustším drátem a náležitou reflexi plošně do ceny.
BAZAR P:konstrukci na stenu pro panely
Botas (6 days) 
Spodek konstrukce a zarazka proti sjizdeni
Botas (6 days) 
Tak nejake foto
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (6 days) 
OK, vďaka za komentáre a rady. Ak som to teda dobre pochopil tak pripojenie ešte jedného panelu by nemal byť problém ? Bol som ale varovaný že najmä v zime už by mohol byť problém vzhľadom na nízke teploty: Info z jedného e-shopu: POZOR na Voc napětí! Zákazníci stále podceňují nárůst napětí fotovoltaického modulu s poklesem venkovních teplot. Běžně se v českých podmínkách setkáváme s nárůstem Voc v rozmezí 25-35%, výjimečně i 45%!!! Pokud je tedy max. napětí DC regulátoru uvedeno 50V, Voc modulu by nemělo překročit max. 37V, pokud bude systém používán i v zimních měsících kdy teploty klesnou pod -15st.C Moje panely majú Voc 38,3V a navyše majú sklon cca 60°C teda "zimný" sklon.
FVE v televizi, rádiu, novinách
rva (6 days) 
Dle https://oenergetice.cz/zahranicni/prispevek-oze-nemecku-pristi-rok-klesne-cena-spotrebitele-by-presto-mohla-vzrust/ platí na OZE koncoví spotřebitelé asi 1,35 Kč/kWh. Tak my, co máme vlastní FV elektřinu, si dopřáváme luxusu 20 Kč/kWh, ale děláme to jednak dobrovolně a dále neohrožujeme touto vysokou cenou konkurenceschopnost podniků, které mají elektřinu podstatně levnější. Řada lidí si připlácet na drahou OZE energii nechce, nebo nemůže.
Li-ion Samsung
xmasin (6 days) 
Využil jsem nabídky ve zdejším bazaru a zakoupil 28 článků Samsung SDI 60Ah. Plánuji je používat v 48V systému s Axpert King v zapojení 14s2p. Podle popisu se mají provozovat v rozsahu napětí 2,75 - 4,15V, což asi odpovídá 100% DoD. V jakém rozsahu doporučujete články používat vzhledem k co nejdelší životnosti? Je k článkům nutný balancér? Přišlo mně, že články mají integrovanou ochranu proti přebití.
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
mypower.cz (6 days) 
Jak tak ctu prvni prispevek, todle diagnostikuji na akutni nakazu solaritidou ... Zhoubne to neni, jediny lek na to je obvykle pripanelovat a pribaterkovat, takze jen tak dal
FRSO (6 days) 
Na tejto stránke píšu že max. výkon je 900 Wp pre 24V. https://www.neosolar.sk/pwm-solarny-reg ... v-seria-ls Prisahal by som že som niekde videl max. 780 pre 24V, tak teraz neviem... Nedal by sa prípadne nejako obmedziť max.prúd ? Napadá ma napríklad priclonením časti panela ? Alebo nejako ináč ? Sú tri panely Suntech á 280Wp pre tento regulátor naozaj už veľa ? Nevím proč to tak složitě řešíte, proud 30A x napětí Aku cca 14V=420W, na 24V je to cca 840W dle dobíjecího napětí. Panel stejně nedává plný výkon trvale, ale jen občas chvilku a dle úhlu panelu. Proud se dá omezit, ale ne u EP regulátorů.
rottenkiwi (6 days) 
Ak odkloním panel od ideálneho smeru o 30 *, tak mi klesne výkon o 13 %, ak panel odkloním o 45 *, tak výkon klesne o 30 %.
BAZAR P: Bodovačku baterií
Matess (6 days) 
jsi tam nahral novejsi verzi, nebo mas tu se kterou jsem to poslal? Me tohle delala ta posledni...
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (6 days) 
Na tejto stránke píšu že max. výkon je 900 Wp pre 24V. https://www.neosolar.sk/pwm-solarny-reg ... v-seria-ls Prisahal by som že som niekde videl max. 780 pre 24V, tak teraz neviem... Nedal by sa prípadne nejako obmedziť max.prúd ? Napadá ma napríklad priclonením časti panela ? Alebo nejako ináč ? Sú tri panely Suntech á 280Wp pre tento regulátor naozaj už veľa ?
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (6 days) 
.......... Němci platí nejvyšší cenu za elektřinu v Evropě - domácnosti v průměru 7,50 Kč/kWh. A nebude to tím, že průmysl v DE si prolobboval, že jeho se příplatky na OZE netýkají? Od koho si myslíte, že to ti naši částečně obšlehli? A jak to je s příspěvkem DE daňového poplatníka? Není náhodou nulový na rozdíl od ČR? Náklady na regulaci ......... na téměř miliardu EUR kolik to dělá z těch 7,50? Dvacet haléřů? to bych i u nás přežil.... Když ročně svou FVE ušetřím 10kKč. A opravdu mne problémy energeticky neefektivních provozů ve fabrikách netankují. Fakt ne. Stejně jednou zkrachují, tak proč ne právě teď? Stejně jedou pouze ze setrvačnosti. Chceš-li přijď na exkurzi. Rád ukáži, provedu. Budeš čumět.
Elektricka / hybridni auta
brumlaj (6 days) 
O dojezd vlastně nejde. Pokud by šlo nabíjet na Stodůlkách/Zličíně, tak mi vlastně stačí těch 30km (+/- nějaká rezerva). Spíš se obávám, že ty baterky budou přetěžovaný a jejich kapacita půjde rychle z kopce dolů. Je to souvislé stoupání 4km a takové jsou tam dvě. S bufíkem je to jasné. Je nesmysl topit elektrikou z baterek. ..... S tou kapacitou - vykašlat se na cyklování ALE. Moje zkušenost s ročním a čtvrt provozem. Kapacita klesá pokud nabíjíš do 100%. Já třeba za celou zimu nabil do plna tak možná 3x. Vždy nabíjím dokud se auto nevztekne na rychlonabíječku někdy kolem 75-82%, neodplivne ji a pak jedu domů tak 2km. Nabíjím rychlo takřka denně, někdy i 3x denně(a to i ve městě, na dálkových je to samozřejmé). V zimě normálně topím abych viděl na cestu a nebyla mi zima.... Ty rychlonabíječky ABB jsou strašný šunty Třeba včera Lidl: auto 3x vykoplo nabíječku kolem 50% po maximálně 2 minutách protože pravděpodobně ABB nerozumí Chademo protokolu, nebo je při regulaci pomalé nebo nepřesné. Ale Z5 ke kapacitě. Porovnávali jsme to co reportuje vůz Canionu a z pěti vozů jsem byl s kapacitou druhý nejlepší někde kolem reportovaných 39Ah (co to znamená a z čeho se to počítá, jaké je maximum u nových aku na kterých je napsáno 50Ah nevím) a to těsně v závěsu za klučinou s polovičním kilometrovým nájezdem (44kkm/21kkm). Když jsem vůz kupoval měl jsem také 21kkm. Při tom pěti-testu kluk s podobným nájezdem jako já měl reportovanou kapacitu kolem 34Ah - tedy výrazně méně.... Jak nabíjí to jsem se ale reprodukovatelně nedozvěděl. Jo a také nejezdím do servisu aby se mi vrtali s kapacitními testy ve voze. Jo a nejezdím jako klobouk. Na křižovatkách běžně co to dá, eko při rozjezdu neřeším. Poté ale se rychlost snažím dodržovat. Nájezd ve městě tak 3/4 najetých km.
FVE v televizi, rádiu, novinách
střídač_N (6 days) 
..... Přijde mi, že dnešní energetika žije v době dávno minulé a nutně potřebuje modernizaci a novou koncepci. Když takováto vyjádření čtu, marně přemýšlím čím by ta modernizace měla být provedena a jak by ta nová koncepce měla vypadat. Je možné to zde alespoň v nástinu rozvést?
rva (6 days) 
Vše má svou cenu. A tedy i vedoucí místo Německa při zavádění obnovitelných zdrojů. Dle http://www.hybrid.cz/nemci-letos-plati-nejdrazsi-elektrinu-ve-sve-historii Němci platí nejvyšší cenu za elektřinu v Evropě - domácnosti v průměru 7,50 Kč/kWh. Náklady na regulaci uvádí jeden ze 4 distributorů v Německu - TenneT https://en.wikipedia.org/wiki/TenneT už na téměř miliardu EUR http://www.hybrid.cz/nemci-loni-zaplatili-za-problemy-rozvodne-site-skoro-miliardu-eur. K regulaci jsou kromě přečerpávacích vhodné plynové a použitelné uhelné elektrárny. Nevhodné jsou jaderky https://oenergetice.cz/elektrina/regulace-vykonu-jaderky-se-e-onu-nevyplatila-vysla-vice-nez-100-mil-eur/
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (6 days) 
To vyzerá zaujímavo. Idem niečo okolo toho poštudovať.
BAZAR P: Bodovačku baterií
kodl69 (6 days) 
Bodovačku jsem taky zprovoznil, ale co mi dost vadí, tak je odpočítávání po pulsu, než se dá znovu aktivovat, další puls, trvá to podle mě zbytečně dlouho, tuším 5s, polovina by asi stačila, nevíte někdo, kterej je to parametr?
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (6 days) 
Když si člověk prohlédne graf denní spotřeby na ote-cr.cz a to den po dni, když si uvědomí jak se mění zatížení sítě týden x víkend, léto x zima, že automatika odstaví 1GW Tunelína při poruše zcela autonomně bez ohledu na dispečera vyvažujícího distribuční síť, tak je jasné, že regulace funguje a černé výstupy jsou tak nějak mimo mističku. Inu a pokusy nechat si někým v diskuzi odvykládat jak se má regulovat a potom se vrtat v nesmyslech a na nich dokazovat jak tak není možno provozovat distribuční soustavu.... co dodat? Jak píšeš, decentralizovat, pomáhat těm co se starají a za mne nakupovat EE pokud to pro mne bude výhodné. Finance jsou pouze jednou z mnoha proměnných kterými každý dojde k (ne)výhodnosti pro své prostředí.... A co budou dělat ti co se nechtějí starat sami o sebe, co jen sosají, kteří neodhadnou nebo se nechají přesvědčit o nevýhodnosti, že budou mít v budoucnu možná vyšší náklady než já, je mi opravdu jedno.
Hybridni FVE Rosice
willcz (6 days) 
Já si myslím, že nemají mezi sebou správnou komunikaci, ten levný to shazuje, není asi dobře okopírovaný soft. Ad Soft, flashoval jsem tam originalni, takze toto by melo byt OK. Navic bych cekal nejakou chybovou hlasku. Pise to vsechno mozne, ale ze to najednou vypne bez zadneho hlaseni nechapu. Pokud napriklad vypnu hlavni jistic a vypnu batrium, tak se vypne i menic, je to logicke, prestane mit info ze muze odebirat proud a tak neodebira z baterky nic. toto je zase nevyhoda moc chytre baterky
BAZAR Jarné upratovanie - darujem
rasto (6 days) 
Zdravím zhrnuté podľa dohody, ukončenie ponuky: 1 brumlaj - poštou 2 brumlaj - poštou 3 volente - osobne (edit) 4 mobilik - osobne 5 mobilik - osobne 6 mobilik - osobne 7 ekolikvidácia 8 ome - osobne 9 ekolikvidácia 10 ekolikvidácia 11 tomasko - poštou 12 volente - osobne ďakujem, za niektoré veci ktoré dostanú druhú šancu u vás. Do ekolikvidácie sa dostanú neskôr
Elektricka / hybridni auta
kutildomaci95 (6 days) 
S pedálem na podlaze pojedeš s ionem 120-130km/h kopec nekopec. Těch 40km po dálnici je blbejch a netroufnu odhadnout, jak se to projeví na dojezdu. Každopádně podle mě v zimně bez bufíka nereálné. Ale zkusil bych počkat na příští rok. Vyjdou nový e-auta a s cenama aut co jsou teď na trhu by to mohlo zajímavě pohnout. O dojezd vlastně nejde. Pokud by šlo nabíjet na Stodůlkách/Zličíně, tak mi vlastně stačí těch 30km (+/- nějaká rezerva). Spíš se obávám, že ty baterky budou přetěžovaný a jejich kapacita půjde rychle z kopce dolů. Je to souvislé stoupání 4km a takové jsou tam dvě. S bufíkem je to jasné. Je nesmysl topit elektrikou z baterek. Aktuálně koukám na iOn z roku 2013 a 100kkm. Tenhle ročník už by měl mít baterky s životností 5500 cyklů a měl by mít za sebou cca 1000 cyklů (jestli dobře počítám). Asi se na něj kolem svátků zajedu podívat. Kdyby to ujelo ještě jednou 100kkm, pak by se mi investice do auta zaplatila zcela. Musím si to někde půjčit vyzkoušet to... Není tu někdo z Prahy s iOnem, co by mě svezl? Jsem ze Řeporyj a mám IONa z roku 2012
Hybridni FVE Rosice
willcz (6 days) 
Zrusit ten paralelni provoz jsem planoval zkusit, abych vyradil jednu z moznych pricin. Udelal jsem totiz pri instalaci cinana dve zmenu, tzn dal Batrium a dal cinan. Priste to chce po jednom Nejhorsi je ze neni uplne videt do te komunikace mezi Batriem a menicem. Taky aktualni fw v batriu ma par much, obcas spadne, ale vcera kdyz vypadl ten smartboost, tak batrium bezelo bez problemu, hlasi to cas bootu a ten byl cca dva dny zpet. Nejzajimavejsi je ze v 0:22 sepnuly obe AUX2 na obou menicich. AUX2 reaguje na: Xtender is OFF, Overvoltage, Undervoltage, Smartboost overload, Overtemperature.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
pajas (6 days) 
A co AMG8833? https://www.adafruit.com/product/3538
Hybridni FVE Rosice
FRSO (6 days) 
Já si myslím, že nemají mezi sebou správnou komunikaci, ten levný to shazuje, není asi dobře okopírovaný soft.
BAZAR Jarné upratovanie - darujem
ome (6 days) 
Nazdar rasto. Ked ostane 8. zobral by som. Alebo aj 1.2.3.(jeden kus) Dojdem osobne.
mobilik (6 days) 
A ja by som vzal 4,5,6 do Prešova chodí priateľka každý deň.
FVE v televizi, rádiu, novinách
camel1cz (6 days) 
Tak netřeba se cítit poražen či napaden - jen je třeba používat správně argumenty a navrhovat realizovatelná řešení. Nejsem odborník na energetiku, ale prostě mám obavu, že naše PVE a plynovky (netuším jaký výkon v nich máme, PVE znám 2 a jen Straně stojí za řeč a plynovku jen jednu tady kousek v Počeradech a mluví se o prodeji, tak to asi žádné terno nebude) jsou nedostatečné na režim provozu "přes den peru do sítě co jde a v noci si vezmu co chci". Osobně jsem zastáncem a jsem přesvědčen, že jediným správným řešením je decentralizace a snižování odběru ze sítě. Akumulace lokální - tepla voda, aku atd. Dále nějaká forma inteligentního HDO - distribuovana stabilizace sítě a řízení spotřeby. Mozna i vytváření menších ostrovních sítí s horší garancí? Přijde mi, že dnešní energetika žije v době dávno minulé a nutně potřebuje modernizaci a novou koncepci. @brumlaj vážím si vás, ostatně jako každého dlouholetého a aktivního člena tohoto fóra. Vůbec jsem neměl v úmyslu vás napadnout, jen jsem se snažil upozornit na fyzikální zákony z nich plynoucí možnosti uhelek. Tím se snad ještě nestavam netáhlem a zpátečníkem
BAZAR Jarné upratovanie - darujem
tomasko (6 days) 
Zdravim. Mam zaujem o 11 a 3. Dakujem
Hybridni FVE Rosice
redcrown (6 days) 
Umíš vyloučit, že to nedělá ten čínský bratr?
BAZAR I/K: flexibilní panely za rozumnou cenu
marko250 (6 days) 
Přidám se k poptávce ideálně 1ks něčeho takového: https://www.solareconomic.cz/solarec/es ... arni-panel Neválí se to někomu doma?
BAZAR Jarné upratovanie - darujem
volente (6 days) 
1 a 12 bych si vzal. Děkuji.
brumlaj (6 days) 
Měl bych zájem o 1,2,3 a 8. 8 pokud umí i nabíjení. Umí-li pouze odběr bylo by mi k ničemu a nechť raději využije další.
Elektricka / hybridni auta
brumlaj (6 days) 
Jak někdo napsal na jiném fóru - volně a určitě špatně interpretováno: V Šanghaji, na trhu kde se prodávají měsíčně desítky tisíc elektromobilů a i sama Tesla tam prodává elektromobily za nemalé peníze přichází naše Škoda mluvit se svým dalším plastovým elektromobilním "konceptem" čímž za posledních 10 let vede oproti Tesle 10:0 na koncepty. A to se vyplatí!
BAZAR Jarné upratovanie - darujem
rasto (6 days) 
Zdravím, malé jarné upratovanie - darujem. Ak niekomu niečo z foto pomôže, nech pošle správu na plochu s čislom a do SZ číslo a adresu pošlem poštou, alebo ideálne osobne Prešov okolie.
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (6 days) 
Brumlaj: Mohl bys mi prosím vysvětlit ......... Ano, omlouvám se, napsal jsem VYP/ZAP zjednodušeně. Ale od čeho zde máme asi PVE a plynové elektrárny? Prostě uhelka může přes den snížit výkon a fungovat sice s nižší účinností, ale také s nižším přísunem huhlí o což ve výsledku jde. No nic. Debatu o tom jak něco nejde udělat nemám nacvičenu a uznávám že v ní z důvodu malých zkušeností logicky prohraji. Na rozdíl od profesionálních flákačů kteří jsou zvyklí celý život "dělat svou práci" (a tím vůbec nemám na mysli lenivé lidi, protože tito jsou akcelerátory pokroku). Ti (flákači) dokáží jasně zargumentovat proč se věc dělat jinak nemůže a naopak proč se musí neustále dělat stejně. Já raději diskutuji o tom jak něco JDE udělat, proč to dělat jinak, případně jaké to bude mít důsledky. Takže se omlouvám a poražen z neplodné debaty která se odehrává v jiném jazyce odcházím. To však nesníží mé úsilí o soběstačnost a to i mého okolí. Takže ti, kteří mne vyzývají abych jim dal návod co a jak maj ve starých elektrárnách dělat ať raději začnou přemýšlet sami. Já jim jejich problémy ani řešit ani platit nebudu.
Hybridni FVE Rosice
willcz (6 days) 
Tak musim rict ze mi kombinace dvou Studeru a Batria lehce zlobi. Zatim ale nemuzu prijit na pravou pricinu. Menic spadne do stavu kdy prestane fungovat smartboost. na panelu blika zelena, sviti ACIN+ACOUT. v logu neni zadny zaznam a jen se rozepne AUX2 (ktere je nastavene v default) Pomuze jen vypnout uplne DC stranu menice a zapnout. pak se opet smartboost rozjede a vse funguje. Pokud zakazu transfer rele, tak vypadne i vystup, na menici blika zelena a na vystupu ani volt. hadal bych to na problem s poctem autorestartu, tzn batrium par krat zahlasi nejaky spatny stav a menic vycerpa pocet autorestartu. ale to je jen dohad. Nejvic me stve ze nejde nahodit do funkcniho stavu bez odpojeni dc strany. Nenapada nekoho ze studeristu co by to mohlo delat? a jak z toho divneho stavu?
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
vla (6 days) 
To je skvělá nabídka, mám tyhle články v nějakých přenosných aplikacích už několik let a jsou perfektní.
BAZAR Regulátor Epsolar 3415N MPPT 30A 12V-48V
hurvayz (6 days) 
Prodané
BAZAR Daruji nerez "box"
willcz (6 days) 
tak asi stale volne ...
BAZAR P: MC4
dumi (6 days) 
dumi byl trosku zaneprazdnen, ale nakonec to dopadlo, dekuji za prostor a omlouvam se za pozdni reakci
BAZAR Zajímavosti v inzerátech
Lui (6 days) 
keby sa chcel niekto s tým pohrať: https://elektro.bazos.sk/inzerat/975882 ... icykla.php
FVE v televizi, rádiu, novinách
camel1cz (6 days) 
Co jsme se učili, tak není problém zapínání ani vypínání, ale natopení kotle a výroba dostatečného množství páry pro turbínu. Roztopit uhelku je věc dnů, regulace výkonu věc hodin. Odstavení je asi jasné... spouštění funguje tak, že se generátor nejdříve připojí jako spotřebič v režimu motoru a až se dostane do nominálních otáček, tak se začne krmit turbína párou - tím začne turbína nejdříve snižovat odběr generátoru ze sítě, pak se poměry vyrovnají a nakonec turbína začne generátor nepatrně popostrkovat do vyšších otáček než odpovídají síťové frekvenci a tím se z něho stane generátor dodávajici výkon do sítě. Problém je, že tu páru musíte mít a musíte ji mít ve správném množství... Málo znamená, že nejste schopni dodávat požadovaný výkon (a pokud není někde jinde zdroj, který výkon dodá, tak začne padat síťová frekvence a je průšvih) a moc znamená, že ji musíte pustit do vzduchu a nenávratně ztratit. Z výše uvedeného je jasné, že používat uhelku na regulaci sítě prostě není možné.
BAZAR P: MC4
Choze (6 days) 
Je to fuč, díky za prostor
Elektricka / hybridni auta
rottenkiwi (6 days) 
https://www.teslamagazin.sk/skoda-vision-iv-rwd/
Zajímavosti na netu
jahodovák (6 days) 
https://www.autozive.cz/skoda-fabia-s-p ... -internetu zde je parní motor fabie....
Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.
Lui (6 days) 
je to síce pekné...ale strašne v nepraktickom prevedení....
rottenkiwi (6 days) 
Toto som dnes objavil na FB:
FVE v televizi, rádiu, novinách
josse (6 days) 
Brumlaj: Mohl bys mi prosím vysvětlit jak probíhá proces vypnutí a zapnutí tepelné elektrárny? Dle mých znalostí to není o otočení vypínačem, možná jsi objevil nějaký geniální způsob, tak sem s ním, rád se přiučím. Vypnout to jde rychle ale nesmí to nikdo chtít znovu zapnout... Pár fotek kde se turbína rozhodla opustit strojovnu po takovém odpojení už mi kamarád poslal...
BAZAR Daruji nerez "box"
willcz (6 days) 
zamluveno
arduino-komunikacia s epsolar
antoni_sk (6 days) 
Dal by sa na komunikáciu s Epsolar LS použiť prevodník Prolific USB to Serial (PL2303 XA / HXA chip) ktorý mám doma ? Cez RJ45 so zapojenými pinmi 4,5,6 ? Niktoré Prolific prevodníky by mali mať podporu RS485... Za info ďakujem.
FVE v televizi, rádiu, novinách
diablo007 (6 days) 
Rychta regulace výkonu probíhá povětšinou jen u vodních elektráren tam to jde opravdu řešit v rámci minut ostatní zdroje jako je uhlí a jádro je na delší lokty
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (6 days) 
Áno, uvedomujem si to, chcem prikúpiť min. jeden panel, ale je tu mnou vyššie popísaný problém s či by ďalší panel môj regulátor zvládol - prekročenie doporučeného max. 780 Wp... PS: baterky sú staršie, cca 5 ročné, reálna kapacita už nebude 100%
FVE v televizi, rádiu, novinách
vla (7 days) 
Brumlaj: Mohl bys mi prosím vysvětlit jak probíhá proces vypnutí a zapnutí tepelné elektrárny? Dle mých znalostí to není o otočení vypínačem, možná jsi objevil nějaký geniální způsob, tak sem s ním, rád se přiučím.
BAZAR Daruji nerez "box"
willcz (7 days) 
1mm, dole to ma nozicky, tzn vnitrni rozmer je trosku mensi nez ty koty.
BAZAR RCC-Remote control
luge (7 days) 
Predane
BAZAR Daruji nerez "box"
diablo007 (7 days) 
Jen se zeptám na tloušťku stěny bude to asi něco tensiho že?
willcz (7 days) 
Zdravim solarniky, mam jeste jednu krabici, je od kavovaru CVA2650, ktera by s dala pouzit na zabudovani baterky nebo neceho podobneho. Jen to co je na obrazku, material nerez, kartacovany. Nema a nemelo to predni a zadni stranu. Zdarma - Brno, Praha Pokud se nanajde zajemce, pujde na sberny dvur.
8,8kWp 3faz na trackeru
kvako1 (7 days) 
vpohodě, je to normalni zub , fotka trošku mate. je tam evolenta a všechno jak ma být. obdelnik to určitě není , protože je to kolo velké tak ta evolenta je mala. Navrh ozubení i zatižení je spočitano na 5 tun. šnek je cementovan a broušen, kolo je z materialu 12060 určeneho na ozubená kola. pruměr kola je 700mm a tloušťka 10mm pokud si tu fotku rozklikneš a zvětšíš tak tu evolentu musiš vidět
střídač_N (7 days) 
je to modul 12, jestli ti to něco říká. ten zub je 20 mm vysoký. material je řady 12 Pokud dobře vidím, tak nevidím žádný zub. Vidím obdélník, což má do zubu daleko (evolventa). U šnekového převodu je právě ona plocha zubu, potažmo měrný tlak mezi zubem a šnekem podstatný. Dokonce je jedním ze základních výpočtových parametrů. Ne nadarmo se proto dělají šneková kola z litiny (dobrá otěruvzdornost a odolnost v tlaku), nebo bronzi (ještě lepší otěruvzdornost a td.). A hlavně proto je důležitá dostatečná šířka toho kola. Jen tak mimochodem mám nadbytečnou kvalifikaci k výpočtu a konstrukci ozubených převodů. Prosím neber to konfrontačně. Pokud si myslíš, že má poznámka je mimo mísu, tak ji tak i ber.
kvako1 (7 days) 
Práce velice pěkná, leč nejsem si jist, že tuhost a otěruvzdornost onoho půlkola je pro šnekový převod dostačující. Spíš jsem si jist, že ne. Obstojí to jen při zatížení tak odhaduji, do 10kg na obvodu zubů půlkola. to nemysliš vážně.. 10 kg ? na to jsi přišel jak ? je to modul 12, jestli ti to něco říká. ten zub je 20 mm vysoký. material je řady 12
BAZAR RCC-Remote control
brumlaj (7 days) 
Jsi plátce DPH?
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
střídač_N (7 days) 
Základní chyba, kterou se dopouští 101% olovářů je málo zdrojů, tedy panelů. Nechce to víc baterek, ale víc panelů. Odhaduji, že na ty 2kWh baterek to chce alespoň 1kWp panelů. S přibývající kapacitou baterek by ten poměr baterky /panely mohl klesat. Podstatou olova je nabít každý den do znaků plného nabití. Pokud tohoto stavu nedosáhnu, baterky jdou rázně do háje.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (7 days) 
A ako to pripojím na 4000, 18650-tok ?
willcz (7 days) 
Pokud chces havarijne hlidat hodne mist na teplotu tak si kup napriklad toto: https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 34599.html Dej je vsechny do serie na prislusna mista a tim signalem muzes drzet napriklad stykac/rele. Havarijni system ma byt spolehivy a jednoduchy.
8,8kWp 3faz na trackeru
střídač_N (7 days) 
Práce velice pěkná, leč nejsem si jist, že tuhost a otěruvzdornost onoho půlkola je pro šnekový převod dostačující. Spíš jsem si jist, že ne. Obstojí to jen při zatížení tak odhaduji, do 10kg na obvodu zubů půlkola.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (7 days) 
Po úprave:
willcz (7 days) 
zadny termokamera je neco jineho nez webkamera a kdyby to bylo tak snadne tak uz je dela kazdy. Navic u termokamer se hodne resi emisivita materialu a na nejake presne mereni je potreba mit "standartizovane" stitky co se na merenou vec nalepi.
8,8kWp 3faz na trackeru
kvako1 (7 days) 
hoj dnes jsem si vyfrezoval ozubení na tracker pomalu to dávam dohromady. venku je ale zima jak v ruském filmu tak skladaní se odkladá. 90 procent materialu už mám doma a nachystano. foto pokud by to někoho zajimalo tak video z frezovaní.. dil1 https://www.youtube.com/watch?v=msoKhmr ... e=youtu.be dil2 https://www.youtube.com/watch?v=V8l378- ... e=youtu.be
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (7 days) 
Na ktorom obrázku má konvica teplotu: 1. 18 *C, 2. 42 *C, 3. 73 *C, 4. 99 *C ? Aký soft je schopný toto detegovať ?
BAZAR Univerzální Hák Solar Vario 2x nastavitelný
kodl69 (7 days) 
Taky mě ta masivnost překvapila, nechápu, proš jsem se s tema hákame dřív dělal...
FVE v televizi, rádiu, novinách
unicast (7 days) 
Transatlantický HVDC kabel dříve či později bude. Už teď se připravuje Icelink: https://en.wikipedia.org/wiki/Icelink Že to dříve či později někdo protáhne až do Kanady, o tom není nutné pochybovat. A ten hlavní problém není ani v nedostatku, ani v ceně mědi, ani zatím nepotřebujeme supravodiče, hlavní problém dnes představují schopnosti současné izolace, která tyhle projekty limituje někde kolem 600 kV. Pokud bychom uměli stonásobné napětí, jsme někde úplně jinde.
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
Marcus81 (7 days) 
To by urcite nefungovalo, dnesne PIR pouzivaju zlozity algoritmus na vyhodnotenie IR ziarenia, kde sa zapocitava velkost tepelnej stopy, vaha, pohyb a kade co hlavne na neliminovanie falosnych poplachov. Na nieco taketo sa to urcite pouzit neda, resp. fungovat to nebude.
rva (7 days) 
Třeba by při správné změně teploty zareagoval pohybový PIR detektor - ten je nastaven na teplotu člověka.
FVE v televizi, rádiu, novinách
brumlaj (7 days) 
inu jde o úhel pohledu. Víš kolik by se spotřebovalo mědi a jaký by to byl příděl jídla pro diskutéry obhajující klasickou energetiku kteří se zaštiťují ekonomií? To by vyšlo nastejno jako kritika dnešní potřeby fuj kobaltu pro naše LiFe(Y)PO4 akumulátory O potřebě olova a jeho toxicity ani nehovořím .....
BAZAR Krabice od externi baterie EATON
willcz (7 days) 
Posílal jsem ti SZ, jak to vidíš? Jo jo, ted jsem odepsal, pocitam s tim
Počasí
hurvayz (7 days) 
Já mám vody dost. Spíš mě přetýká studna..
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (7 days) 
No ale to potrebujem 4000 teplotných čidiel. Kameru s odstraneným IR a UV filtrom mám, len tam je kopa lediek, a ešte je to na chodbe, tak s tou tmou to bude horšie.
kvako1 (7 days) 
na to ti stačí předse teplotní čidlo. vymyšlite pip...
ota (7 days) 
Jednoduše: jen ta USB kamera musí být infračervená. Baterky umístit do tmy a jakmile se v obraze objeví bílý flek, znamená to že je něco horké. Na to určitě existuje vyhodnocovací software. Nebo se ta R kamera pustí do obyčejného CCTV záznamového zařízení DVR. ty mívají v sobě program na rozpoznání změny v obraze. Program je primárně určený aby poslal alarm když chráněným prostorem projde narušitel ale pokud se do DVR pustí video z IR kamery, změnu ve video informaci zaznamená taky a alarm poslat dokáže. ... si říkám že by se něco podobného mohlo dávat i do rozvaděčů. Himvajz šuvix, to si rychle musím dát patentovat... A ještě mě napadlo, aby se nemusela kupovat drahá IR kamera, použít nějaký starší typ, kde CCD čip bral širší spektrum včetně části IR. IR se pak filtrovalo filtrem před objektivem, který se dal jednoduše odstranit.
BAZAR Krabice od externi baterie EATON
Dagus (7 days) 
Posílal jsem ti SZ, jak to vidíš?
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (7 days) 
Ako pomocou obyčajnej USB kamery detegovať, že čoskoro dojde k požiaru bateriek ?
Počasí
KubisKV (7 days) 
...se obávám že na jižní Moravě můžete do podzimu vyškrtnout ze slovníku slova jako přeháňka déšť louže studna potok Nebuď tak zlej. Ve slovníku to zůstane! Před 25ti lety tu byla taková PŘEHÁŇKA, že se dělaly LOUŽE na silnici a STUDNA byla rázem o 3 cm plnější. POTOK se ukázal vždy po DEŠTI na pár minut. Tim se nechci nikoho na JM dotknout a nepreju nic zleho.