Provozování LI-FE za mrazu
blaskoi (6 min) 
Podľa mňa U na druhú deleno R
Ivo12s (53 min) 
Pokud jsem dobře z hlavy počítal, tak tepelné ztráty té bedny při rozdílu teplot 30°C jsou cca 25W, tudíž 15W by mělo stačit. Můžeme vědět, jak se to počítá? Aktuálně testuji sestavu z ALI: -Termostat - ZDE - přímo napojený na jeden blok baterií 48V -Topný kabel, teda on je to spíše "kablík " - ZDE Připojování tohoto kabelu je tedy dost chirurgie, ten topný drátek je opravdu velmi tenký a něco normálního jako svorkovnice to nepobere. Takže kleště a očko. Teoreticky jsem to spočítal na těch 15W, praktické měření ukazuje cca. 11W, tak mě zajímá, jestli to u mě bude fungovat. Ale spíše bych to viděl na jiný typ topného kabelu, tento je fakt velmi tenký a jeho instalace bude dost problematická.
moje malá kumbálová
mika (1 hrs) 
Na Studera kouknu večer a pokusím se nějak porovnat. Díky bch-battery prodali poslední kusy VM III a MAX 7200 včera. Zdá se že je nějakej zájem, holt musím počkat. Vím že to přes zimu dělá pár wattů, ale mám záchvat a chci to vidět svítit .....
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
luky (1 hrs) 
Už nějakou dobu pomáhám strejdovi provozovat chalupu, tak se můžu podělit se zkušenostmi. Za prvé, už to bylo řečeno, ale opakování je matka moudrosti - v zimě v ČR sluníčko nesvítí. Tedy temperovat chalupu energií z FV není možné. "Naše" řešení a zkušenosti (hájovna uprostřed lesa, cca 900mnm, nezateplené kamenné stavení): - do Vánoc ten dům nikdy nepromrzne - ústřední topení obsahuje nemrznoucí směs (kotel na dřevo/uhlí + elektrokotel na předehřátí před příjezdem pomocí SMS) - veškeré vodovodní rozvody (kromě sklepa) se vypustí. Ne všechno je dokonale ve spádu, ale vím, že PPR potrubí bez tlaku vydrží i zamrznutí. Máme na to ventily s hadicí do odpadu, takže jde jen o to, otevřít všechny kohouty - nic se nerozebírá. - sifony vymontuju a vyleju, do sifonu WC a sprchy nasypu sůl - za posledních asi 10 let jsem na záznamu teplot viděl nejméně -7°C uvnitř (strejda tam má NetAtmo). Celé zazimování kolem vody je otázka asi 20ti minut. Když to porovnám s tvými plány, tak mi to přijde jednodušší a levnější. Ty se chystáš stvořit systém s investičními náklady 0.5MKč. Roční náklady si ani netroufám odhadovat. Fakt to za těch 2x20 minut ročně stojí...?
Môj pokus o nízkorozpočtovú malú FVE
antoni_sk (1 hrs) 
Robil som si nejaké združené grafy mojej FVE. Takže mesačné DC výroby regulátorov doteraz vyzerajú nejako takto: Na grafe je pekne vidieť ako v tomto roku sa zvýšila FV výroba na DC strane - pomohlo tomu najmä vyťažovanie do bojlera TUV a minuloročné pridanie tretieho pola (4 panely) s MPPT. Kedže dôležité je nie len vyrábať DC ale aj spotrebovávať EE na AC, čím by sa mali znížiť aj spotreby domu od DS, tak mesačné spotreby domácnosti od dodávateľa EE vyzerajú takto: Na grafe je vidno ako klesá spotreba EE od DS v tomto roku oproti minulým obdobiam. Takže je vidno že FVE prináša nejaký ten ekonomický zmysel.
malá rozšířitelná FVE
jahodovák (1 hrs) 
Ono je to trošku jinak,mám dva aexperty a jeden náhradní a přestože by měly jít zapojit vedle sebe nebo jako třífázový,nebylo mi to doporučeno,protože přestože vypadají stejně,naprosto schodný návod,jen mi bylo sděleno,že vevnitř může být osazen každý jinak a v důsledku by to nemuselo korektně spolupracovat,rok výr.2013,2015 a 2016,takže jsem nenašel odvahu to vyzkoušet a takže jeden jede stále,druhý jen jako sol.nabíječka a třetí čeká v záloze...navíc má každý zcela jiný program,sice se to dá přehrát ale nějak se mi do toho nechce..
moje malá kumbálová
petrd (2 hrs) 
https://www.bch-battery.cz/Menice-napet ... _697_2.htm neco tady ? ono do unora bude stejne FV pase
bol-St (2 hrs) 
Tady píšou že mají Studer skladem: https://eshop.solareco.cz/95-menice-napeti
mika (3 hrs) 
Tak panely a montáž na střechu objednána a zaplacena. Věřím, že tohle dopadne. Do konce týdne by mohlo být doma, takže zábava na víkend je jasná. Objednal jsem Axpert VM III 5kW tady na foru od ostrovní el.cz - volal pán, že vše vyprodáno možná za měsíc za dva .... Máte někdo nápad kde to koupit? Nebo nějaký jiný ostrovní měnič 48V min 4kw?
Ochrana baterie, menica
mika (4 hrs) 
To není dobrá zpráva . Bude to platit i při menším proudu cca 4A, který navíc bude rychle klesat?
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
stano22 (4 hrs) 
Jasné, to som si neuvedomil. Mate pravdu.
Pawel (4 hrs) 
Není to moje zkušenost s klimou jen na fóru (divám se) bylo na to upozorněno. Ale že se používá teplo z místnosti platí.
stano22 (4 hrs) 
Mam daiseikai9 s režimom 8-13°C. S odmrazovanim pri temperovani na 8°C nieje najmenší problém. To by v tom interiéri muselo snáď aj mrznúť, aby to nefungovalo. Ale možno lacnejsie klimy sa s tym trapia, aj ked tie vacsinou maju minimalnu teplotu v interieri 17°C.
Pawel (5 hrs) 
Má to společné to že na odmrazení venkovní jednotky potřebujete nějakou energii. Ta se beze z prostoru který se vytápí. U klimy to je vzduch v místnosti. U TČ to je zase voda z topení nebo vyrovnávací nádrže. Tam je potřeba mít určité množství vody na 1kW výkonu nebo velikost venkovnímu výměníku. Ten topný kabel tam není na odmrazováni ale brání při odtáni vody z žeber aby nenamrzla v prostoru pod klimo a mohla se jako tekoucí voda odvést někam jinam kde nevadí.
malá rozšířitelná FVE
mihlit (5 hrs) 
To se ty produkty až tak mění? Když jsem se díval na web archiv, který má nejstarší zazálohovanou stránku victronenergy z 2007 tak již tehdy tam byl model multiplus a prodává se stále i dnes.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Quickyprd (5 hrs) 
Mě včera přišla od CĚZ prodej SMS, že se nemusím obávat zvyšování ceny, jelikžo mám ještě na dva roky fixaci....holt mají tolik nových nedobrovolných zákazníků s novým cenékem, že ty současné ještě dokážou udržet za staré ceny. Za ušetřené peníze zatím našetřím na pár panelů
PavlikT (5 hrs) 
Tak jsem taky u čezu na dobu neurčitou. Ikdyž to avizovaně zdraží dostane se to na ceny aktuálních fixních produktů. To sice ano, ale budeme mít čas vybrat nového dodavatele, případně se vrátit ke Skautské energii, pokud budou mít solidní cenu a solidního dodavatele. Jj, presne tak. Uvazuji podobne. Diky za radu s tim CEZem. Taky jsem Skautum leta veril (a verim porad), ale DPI sileny ceny sem musel resit hnedle, tak jsem jednal rychle. Uz neni moc dodavatelu, kteri by nabizeli smlouvu na dobu neurcitou. A i kdyz vsichni vime, ze zdrazi (dle vseobecnych podminek to musi dat vedet 30dni predem na jejich webu), tak zase tim, ze od nej muzou lidi odejit, tak ma aspon nejakou cenovou zaklopku a navic, pokud jim energie bude chybet, tak proste otoci knoflikem doprava, zvysi vykon uhelek/(mozna) plynovek a pokryje si svoje potreby (ja vim, neni to tak proste, ale porad je v jine situaci, nez prekupnici = urcuje, kolik bude elektriny zrovna k mani na trhu).
mypower.cz (5 hrs) 
Vypadá to že někteří dodavatelé energií na tom svém krachu vydělají ještě více než by vydělali kdyby pokračovali s dodávkou energie svým zákazníkům. Ty své zásoby energie teď prodají za daleko vyšší ceny než by ji prodali svým nasmlouvaným zákazníkům. Takže se zbavili přítěží (svých zákazníků) aby na svém "krachu" vydělali ještě více: https://forbes.cz/bohemia-energy-stale- ... ni-z-trhu/ To by mne zajímalo kde udělali soudruzi ekonomové a regulátoři chybu že dopustili taková pravidla trhu aby se vyplatilo toto provádět. Zřejmě už stát cítí že má máslo na hlavě tak vy-volení přišli se snížením daně. Tak tam jde hlavně o ty fixace, dle mého. Zejména tam, kde není zakoupeno na celou dobu fixace a počítalo se s tím, že cena neustřelí. Není možné zákazníkovi prodávat za stejnou cenu a nakupovat 2x dráž. To, že to pokládají a kašlou na to, celkem smysl dává. Fixace je vábnička, ale když nákupní cena uletí někam do pr*dele tak to ekonomicky nejde. A zrušit fixovanou smlouvu, pokud byl opomenut dodatek o nemožnosti fixace extra malým písmem ve všeobecných podmínkách mimo smlouvu, je asi větší průser, než to prostě zabalit úplně.
malá rozšířitelná FVE
rva (5 hrs) 
Rozšíření za 2 roky může být složitější, protože se nesežene stejný měnič, který bude pracovat paralelně s tím prvním. Mohou pak sice pracovat nezávisle na sobě a každý bude mít své spotřebiče, ale je rozdílý komfort, jestli mám dva výstupy po 5kW, nebo jeden 10kW.
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
petrd (6 hrs) 
V tomto je dobré spíš kontaktovat dodavatele klimy, Střední třída má většinou temperovací režim kdy se párkrát za den zapne na 200-400W a taky topný kabel aby vnější jednotka nezamrzla. Jo a pozor z jednotky teče voda takže ta musí odtéct od klimy někam pryč než stihne zamrznout = řešit trochu solidně vyspádovaný odtok.
stano22 (7 hrs) 
Co ma spolocne teplota v interieri s odmrazovanim jednotky v exterieri?
malá rozšířitelná FVE
mihlit (7 hrs) 
Rozšířit bych si to představoval po rekonstrukci střechy garáže, což by představovalo asi za dva roky. 3f z toho dělat nechci, pouze 1f. Na nějaké nezbytné věci v dílně pak použiju frekvenční měnič (zatím doma nic 3f nemám). Nejideálnější by byl právě z toho pohledu systém, který by šlo spojovat paralelně, aniž by musel nějak extra komunikovat s dalšími měniči (což nevím, jestli jde). HV systém použít nechci Mám tam uvedené hybridy, ale jak jsem psal, tak tak bych používal maximálně nějaké s dvojitou konverzí, kdyby pro moje požadavky vyšly nejlépe (ale ta účinnost tam mi vadí). Jinak by se možná přicucávalo z elektrocentrály, pokud bych ji do systému přidal, ale jinak by se to v hybridním režimu nepoužívalo a hádám, že v takovém případě by victrony snad žádné přetoky dělat neměly? Jelo by se v jednom ze tří režimů 1) při dostatku výkonu a nabitých bateriích nad XY % vše z FVE, 2) při nedostatku výkonu/nabití přepnout komplet na DS 3) při kapacitě baterie pod XY % jen jako UPS záloha Hlavní požadavek od FVE mám na UPS funkci, protože očekávám, že by v budoucích letech mohlo docházet k výpadkům dodávek a to spíše v zimním období. Proto chci určitě využít mppt regulátor, abych i v těch horších podmínkách vyrobil alespoň něco.
Energie zdraží víc, než se čekalo
bol-St (7 hrs) 
Mi došel email od mého dodavatele s touto změnou: Dodavatel Gazela energy
malá rozšířitelná FVE
rva (8 hrs) 
Celkem bezpečná, spolehlivá a levná varianta jsou i pwm regulátory, za 1500 EUR 15kVA: https://www.aliexpress.com/item/33049463706.html Já bych si to sice nevybral, ale člověk má pro barák dostatečný výkon hned a stačí jen přidávat stringy po 2 (vhodných) panelech a rozšiřovat baterii.
Ochrana baterie, menica
kodl69 (12 hrs) 
S DC napětím nad 50V není sranda, při 350V DC pravděpodoně vůbec oblouk nezhasne a dojde k zahoření... tj nouzový vypínač způsobí požár )) jsou i jističe na větší DC napětí, obvykle jsou vícemodulový...
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
Pawel (14 hrs) 
Někde jsem četl že klima která temperuje prostor jen +- 10st tak takto málo ohřátý vzduch nedokáže odmrazit venkovní jednotku. Někdo se na to ptal pro ochranu skleníku uváděl 8st.
malá rozšířitelná FVE
marko250 (14 hrs) 
Zdravím,ta rozšiřitelnost je past,ani Axperty,ani Victrony a jiné nejsou na trhu věčně(modely).Za jakou dobu si to představujete rozšířit? Bude z toho 3f,nebo rozvedená 1f na tři,jaký cíl je výkonově? 10kWp panelů plně schvaluji na klasický dům a rodinu do 4 lidí,baterku nejlépe 20kWh(400Ah/48V),no a měnič co dá 10kW(dva paraelně třeba s možností uspání).Cesta LV je vlastně daná určitýma značkama a HV také,ta HV navíc může mít i HV baterku.HV přináší vyšší účinnost,ale také finanční zátěž v pořízení a nesnadné rozšiřování,vlastně je to na míru a pak konec.HV na stringu musí být bez stínů,aby to fungovalo dobře a s patřičným počtem panelů. LV je od dvou do čtyř panelů ve stringu,stíny degradují i tato propojení,bohužel PWM a jeden panel je zase jen pro nižší napětí baterie(24V).ALL-IN-ONE krabice je fajn,ale i past v případě poruchy a v případě řad Axpertů bohužel horší účinnost jak na měniči,tak MPPT,ale zase je to vykoupeno nižší pořizovací cenou.Neduh je hlučnost a teplo,pokud hybridita tak MK,pokud nižší spotřeba tak MS a v obou případech se jedná o HF měniče.Oba potřebují paraelní karty. Další možností je rovnou 3f měnič ,co ale neumí 48V baterku a má dostatek výkonu a vysokou účinnost,ale už jen s HV MPPT a to https://www.sofarsolar.com/product-detail/506 : https://lovsun-solar.en.made-in-china.c ... erter.html .Tohle bude budoucnost instalací 15kW ,3f,hybridita a 97,8% celková účinnost i s baterkou je neskutečná,podmínkou bude nezastíněná plocha a ošetřená HV baterie.Tohle zvládne cokoli v domě včetně točivých motorů a EV. S Victrony na hybriditu zapomeňte,přetíkají,Studer také.Osobně si myslím,že hybridita je s baterkou na nic u MK má mizernou účinnost a u všeho ostatního přetéká do DS.Mám li energii v baterce jedu na FVE,nemám li ,tak jedu beze ztrát na DS. Další hybridy najdete u GW s LV baterkou na 48V,ale HV MPPT.Ty jsou také účinné a jedná se o HF měniče.Jsou tiché nemají ventilátory. Pak klasika Studer a klony Fangpusun LF měniče,účinné,ale serepetičky okolo a MPPT samostatně(považuji to za výhodu).Ceny závratné a klon nyní už nebude za starou cenu a dostupný hned,doprava je v prdeli z čajny. https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 7a95hyrNW8 https://www.fangpusun.com/xtm-inverter ,použité ověřené originály: https://www.secondsol.com/en/anzeige/25 ... -neuwertig Celkově bych se zaměřil na cílový výkon co chci vykrýt v jaké době a podle toho volil měnič.
BAZAR Menic sinus 2kw / 12V
FRSO (14 hrs) 
Ahojte, hladam menic s cistym sinusom, trvale zatazenie 2kw (pracka, umyvacka riadu) na 12V vstup. Idealne zo Slovenska 2Kw trvale na 12V systém není dobrá volba, to ti poradil kdo ? Ale koupit se dajizbtreba tady. https://eshop.neosolar.cz/menic-napeti- ... -3000w-12v
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
FRSO (15 hrs) 
Udělal jsem si energetické schéma jak asi budu realizovat. Co myslíte? Chci hlavně přitápět bojler a v zimě temperovat. Nárazově může být větší odběr proto ještě ten el. průtokový ohřívač (cca do 12kW). Napadá mě ještě jestli by někdo mohl v kostce porovnat systémy Logitex, Solar Kerberos a SUN HEAT. Jsem v tom pořád laik tak nevím v čem se ty ostatní liší od toho prvního (který mám zatím nejví nastudovaný). To si jako myslíš, že ti ty 2 kWp něco vyhřeje a vytopí bojler teď a v přes zimu ? No nevím, není lepší koupit klimu na přitápění, ta by měla daleko větší účinnost, ty kamna s tím keramickým tělesem není žádné terno, velmi malá účinnost, stejně těleso se dává tuším do bojlerů Dražice.
BAZAR Menic sinus 2kw / 12V
dango (15 hrs) 
Ahojte, hladam menic s cistym sinusom, trvale zatazenie 2kw (pracka, umyvacka riadu) na 12V vstup. Idealne zo Slovenska
Energie zdraží víc, než se čekalo
tomas (15 hrs) 
Vypadá to že někteří dodavatelé energií na tom svém krachu vydělají ještě více než by vydělali kdyby pokračovali s dodávkou energie svým zákazníkům. Ty své zásoby energie teď prodají za daleko vyšší ceny než by ji prodali svým nasmlouvaným zákazníkům. Takže se zbavili přítěží (svých zákazníků) aby na svém "krachu" vydělali ještě více: https://forbes.cz/bohemia-energy-stale- ... ni-z-trhu/ To by mne zajímalo kde udělali soudruzi ekonomové a regulátoři chybu že dopustili taková pravidla trhu aby se vyplatilo toto provádět. Zřejmě už stát cítí že má máslo na hlavě tak vy-volení přišli se snížením daně.
malá rozšířitelná FVE
mihlit (16 hrs) 
Zdravím ve spolek, plánoval jsem výhledově si pořídit malou FVE, ale výhled možných výpadků dodávek mě přimělo plán zrealizovat alespoň částečně již nyní. Kvůli probíhající rekonstrukci domu musím finance trochu omezit, takže nemůžu pořídit vše najednou, ale spíš jako "rostoucí". Zas ale nechci prošlapávat slepé cesty a ztrácet peníze tím, že koupím něco, co pak budu muset vyměnit za jiné. Držím se anglického buy once, cry once. V podstatě bych pak rád věci jen doplňoval, ne vyměňoval. Pročetl jsem kde co, ale stále mi to nedalo všechny odpovědi. Také když jsem si to začal skládat, aby to bylo dle představ, cena lezla nahoru hodně rychle, ale třeba existuje lepší řešení. Systém bude 48 V, baterie LiFePo4 Preferuji NF měnič - jednak doufám v delší životnost a pak kvůli lepší přetížitelnosti (více času pro připojení dalšího měniče a kvůli nářadí v dílně). V případě výrazně vyšší ceny bych ale zkousl i VF měnič. Měnič by měl umožnit paralelní zapojení dalšího a možnost část z nich vypnout nebo alespoň uspat (ne jen všechny nebo nic). V případě měniče s regulátorem musí být typu mppt a mělo by mu stačit 2S nebo 4S zapojení panelů. V první fázi: * 4 panely BYD 280 Wp (omezená plocha pro panely, až po dokončení rekonstrukce domu bude rekonstrukce garáže+dílny na kterou přijdou umístit panely) * baterie 48 V, 50 či 100 Ah dle toho, kolik na ně zbyde * požadavek je zatím jen na UPS funkci - nabití mobilu, notebooku, záloha ledničky, za stavu funkčnosti DS budou baterie jen jako buffer (např. start ledničky), udržovány poměrně dost nabité * otázka je, co s nadbytkem, aby ty panely jen nezahálely, buď provoz ledničky (povětšinou asi zbytečně málo) nebo tím pomáhat bojleru (což by bez dalších zařízení a/nebo bez cyklování baterií moc nedalo) V další fázi: * postupné zvýšení počtu panelů někam mezi 4-10 kWp * zvýšení kapacity baterie * napájení stabilních spotřebičů (server, router, lednička,....) * výměna bojleru za aku nádrž ohřívanou kotlem + elektrickou spirálou zde moc zatím neplánuji, protože získání reálných zkušeností asi moje představy a plány dost ovlivní Nechci řešit žádnou byrokracii ani riskovat přetoky, takže buď hybridní měnič s dvojí konverzí nebo jen obyčejný. Když jsem koukal na měniče, tak s dvojí konverzí jsem našel jen king/pip mk, co mají ale docela velkou vlastní spotřebu a mám obavy, že těch 1 kWp by v zimním období neutáhlo ani ten měnič, natož mít elektriku na něco užitečného. Na druhou stranu se mi líbí, že pro tu první fázi je to nejlevnější řešení a zvládne všechno sám, zatímco třeba takový Multiplus II potřebuje ještě regulátor a nevím, jestli i GX krabičku. Požadavek na možnost paralelního zapojení škrtá Victron Phoenix, Epever Ipower, Axpert VP, VM... Když jsem to vše prošel, tak mi vychází jen axpert king (26tis) s jeho velkou spotřebou, axpert mks (24tis) nebo victron multiplus II + mppt (39tis či víc, pokud je potřeba i GX), ten je NF, nejdražší, ale asi nejlépe rozšířitelnější v budoucnu (tipuji). Je k Multiplus II potřeba Victron "něco" GX krabička? Je nějaké lepší řešení měniče a regulátoru, které by bylo na počátku levnější a snadno rozšířitelné později?
Energie zdraží víc, než se čekalo
tomas (16 hrs) 
Pokud to prostě není dostatečně ziskové vlivem nevýhodných smluv, tak to prostě majitel firmy ukončí a založí novou firmu. Nebo si snad někdo myslí že 32. nejbohatší Čech s majetkem 7.3 miliard půjde na pracák? Tak novou firmu zakládat nemusí, pokračovat bude v Amper Marketu https://archiv.hn.cz/c1-66988240-jiri-p ... alsi-firmy
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
LIX (16 hrs) 
Čo stále máte s tými fv kamnami? Väčiu kofotinu som tu už dlho nevidel, za prvé, ak pustíte 2kWp do bojlera, nezostane vám nič na tie super mega kamna a za 2. účinnosť takého zariadenia je za 15k tak hrozná že by som tam dal radšej kompresor s výmenníkom z chladničky a bude to viac kúriť. Prečo vôbec neuvažujete o klimatizácii?
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
Simi (16 hrs) 
Celá řada zařízení se seriákem umí při startu hledat tftp server a dá se (pokud zařízení teda nějak ještě žije) přes něj nahrát správný firmware. Asi zkus ještě opačný postup - zjistit, jestli to při bootování něco posílá na seriák. Tedy pustit si nějakou konzoli (putty třeba) a mrknout, co to píše. Pokud dostaneš na obrazovku už nějaké znaky, tak většinou stačí změnit rychlost toho portu a dostanou se z toho srozumitelné věci. Teoreticky by měla být v dokumentaci rychlost, parita, start/stop bity, řízení provozu, takže zkusit pohledat anebo prostě zkoušet různé ty rychlosti a další nastavení. Ahoj Cipis. V prvom rade ti ďakujem za radu... Skúšal som Putty, ale nakoľko dokumentáciu nemám a ani sa mi ju nepodarilo zatiaľ nájsť, netuším ako ho správne nastaviť. Čo sa mi ale podarilo zitiť je, že nejaká komunikácia tam zrejme prebieha. Cez program Hercules sa mi prinajmenšom podarilo zistiť, že v určitej chvíli po zapnutí meniča začne svietiť DSR. Po vypnutí po chvíli zmizne. Podľa všetkého by to malo znamenať Data Set Ready. Bude asi treba naozaj pošpekulovať s nastavením Putty, aby som sa k niečomu dopracoval.
Přidání druhé baterie
Mojm10 (16 hrs) 
To zni dobre. Bohuzel, nejsem schopny takoveho zapojeni i sebe. Vseobecne, brani neco zapojeni fakticky dvou fve na dum?
GreenBonO jako vytěžovač hlavního jističe - hlídač maxima
tomas (17 hrs) 
Zkusil jsem GreenBonO použít jako plynulý regulátor proudového maxima, spustil jsem to včera 17.10.2021 a zatím to funguje velmi dobře. Nahřívá akumulační nádrž LMT 1000 d790 0V + N825 ve které je 2 x topné těleso 6 kW (3 x 2 kW, 3 x 230 V) a ze které se bere voda do podlahového topení v rodinném domě v budoucnu i TUV. FVE tam zatím není. Prozatím je zapojeno jen jedno topné těleso. Hlavní jistič je 25B/1, i když rozvaděč a rozvody v domě jsou připravené na 3 fáze. Jistič nevypadává ani když spíná čerpadlo, lednička, indukční deska, bojler, atd.. a GreenBonO se jej snaží vytěžovat při nízkém tarifu na aktuálně nastavených 21 A. Budu zkoušet postupně přidávat proudu až na 25A. Když už je za to distributorovi placeno, tak ať ten proud dává. Vyšel jsem z tohoto návodu: http://www.yorix.cz/cz/greenbono/aku/Gr ... _v2046.pdf Jen jsem svorku AI3 pro snímání DC proudu akumulátoru propojil se svorkou Vcc/2 a svorku AI2 pro měření napětí akumulátoru jsem připojil na pin 5V. Tím si GreenBonO "myslí" že je akumulátor nabitý a vytěžuje do maximálního nastaveného proudu "měniče" v tomto případě je měřen přívod do domu od elektroměru takže jističe. Neměl jsem konektor na ten vnitřní 5V pin v GreenBonu, tak jsem použil nějaké tenké lanko a špendlíkem roztáhl konec a napíchl to lanko přímo na pin Signál nízkého tarifu sepne 2P stykač, jeden pól je bojler a druhý pól spíná napájení pro GreenBonO. Jak bude FVE tak tam doplním přepínací relé které svými kontakty bude přepínat mezi vytěžováním dle akumulátoru a v nízkém tarifu hlídat proudové maximu jističe. Zatím je to nedodělané a testované. Pro tři fáze je nutné mít novější GreenBonO alespoň Aku, toto starší nemá dostatečný počet vstupů, nebo 3 kusy GreenBonO, na každou fázi jedno.
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
Mar3 (18 hrs) 
Udělal jsem si energetické schéma jak asi budu realizovat. Co myslíte? Chci hlavně přitápět bojler a v zimě temperovat. Nárazově může být větší odběr proto ještě ten el. průtokový ohřívač (cca do 12kW). Napadá mě ještě jestli by někdo mohl v kostce porovnat systémy Logitex, Solar Kerberos a SUN HEAT. Jsem v tom pořád laik tak nevím v čem se ty ostatní liší od toho prvního (který mám zatím nejví nastudovaný).
Mar3 (18 hrs) 
Pozor DC přímo rozumně topit nejde. To tady chtěl dělat skoro každý (druhý) a pak zjistil že to je neekonomické, nepraktické a i nebezpečné . Ale stačí přikoupit střídač pro vytápění, jinak nápad temperovat podlahovku schvaluju. Mám 350W podlahovky v koupelně a topnej žebřík a malej bojler a přes den mi tam teplo ze střechy pomalu leze . Logitex by měl přímo nabízet řešení na DC. Konkrétně podlahovou elektrickou rohož pod dlažbu nebo fotovoltaické el. kamna PEC - uvnitř to vypadá na keramikou spirálu co mají v bojlerech LX Nebo je to jinak? Proč myslíte že je to neekonomické?
BAZAR Moduly z nissan Leaf 15 kWh
Joskob (18 hrs) 
Ak dobre chapem tak modul (2P2S) 40Ah 7.6V za 2250.- ?
BAZAR Argos panely SilFab 330Wp celočerný
Franta2776 (18 hrs) 
Poslal jsem SZ
moje malá kumbálová
mika (18 hrs) 
našel jsem nejlevnější požární čidlo s baterkami a kontaktem od Jablotronu cca 1000Kč. Zkusím koupit nějaké levné a vyměnit piezo měnič za relátko. Jen tak pro zábavu .... Třeba budu mít šťastnou ruku a výrobce bude mít přípravu na tišťáku.
Ochrana baterie, menica
mika (19 hrs) 
Jo LTN UC (DC 220V) by bylo lepší, ja tam dal LTN-16B (DC 72V) , oboje je na 350V málo. Doufám, že jako jednorázový vypínač to bude OK. Navíc se odpojí oba póly a současně. Je to v režimu jen vypínače, ne jističe. Jsou za tím ještě pojistky. Doufám, že to bude OK. Na odpojení baterky by bylo dobré LVN-XC-125C-2, ale to je pěkně drahé.
BAZAR Argos panely SilFab 330Wp celočerný
Tomano79 (19 hrs) 
Já ty leapton mám taky a zítra si jedu prodalších 7ks.Domluvil jsme si cenu podobné akční.Vadu jsem nenašel. Můžu poprosit nějaké podrobnosti, na koho se obrátit, aby byla lepší cena? S kamarádem chceme vzít napůl paletu těch Leaptonů. Klidně do PM. Díky Edit: Jak to má dlouhé připojovací kabely?
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
petrd (19 hrs) 
Pozor DC přímo rozumně topit nejde. To tady chtěl dělat skoro každý (druhý) a pak zjistil že to je neekonomické, nepraktické a i nebezpečné . Ale stačí přikoupit střídač pro vytápění, jinak nápad temperovat podlahovku schvaluju. Mám 350W podlahovky v koupelně a topnej žebřík a malej bojler a přes den mi tam teplo ze střechy pomalu leze .
Energie zdraží víc, než se čekalo
cikas (19 hrs) 
Práve hlásil obecný rozhlas, že vo štvrtok bude SSE podpisovať nové zmluvy s tými, čo mali Slovakia energy. Vždy som považoval tzv. alternatívnych dodávateľov za skoro podvodníkov a potenciálny zdroj problémov v budúcnosti. Myslím, že sa všetkým bývalým zákazníkom ich úspory práve rozplyvajú. Ale ani nás zrejme v budúcnosti neušetria. Nezapomeňte vzít v potaz, že nebýt tzv. alternativních dodavatelů, tak ta cena elektřiny je úplně někde jinde a nebyla by od velkých dodavatelů levná. Až alternativní dodavatelé stlačili cenu dolů.
mypower.cz (20 hrs) 
No je to tak, hodnota zboží je v zásadě stabilní, je to hodnota FIAT měn, co padá. Zatím ne tak jako v Německu v roce 1923, ale to se může snadno zopakovat. Ano, to padání je relativní k tomu, k čemu to vztahneme. Takže i z tohoto pohledu se to dá brát. Je to ale každopádně zajímavé
Přidání druhé baterie
mypower.cz (20 hrs) 
U sebe na chate mam 2 sady dokonce nekompatibilních baterií. Olovo a Life. Celá FVE jde do olova přes regulátory. Na olovo je napojen 3kW měnič pro napájení těžkotonážní zátěže (bojler, lázeňáky, rychlovarka, pračka, čerpadlo). Z olova vede kabel do 50A PWM regulátoru, na jehož FV stranu (input) je místo panelů napojeno olovo s nastavitelným limitem napětí na výstupu, tedy přelívání Olovo - life, a toto jde do LIFE na kterém visí 375VA victron a trvale napájí veškerou malou spotřebu (osvětlení, RPi3 a RPi400, monitory, LED projektor, audio, bruska na řetězy na motorovou pilu). Na olovu je taky napřímo 24V lednička s mražákem z kamionu, která tam jede trvale, páč tam cosik mrazím a tak to na grafech vlnkuje, páč to zapíná a vypíná neb je na chatě zima, nikdo tam není (sousedi to hlídají) a netopí se. Funguje to skvěle a při jakýchkoliv dvou bateriových úložištích bych volil totéž. Na mých grafech tady na mypower na homepage je vlastně tmavě červená olovo a světle červená life. Tak je vidět, jak se to doplňuje. Je dobré, že když mám vymlácené olovo, stále jedu na LIFE a když LIFE už slábne, olovo ho podpoří. Chová se to zajímavě. Nemám zalogovány proudy mezi olovem a life a to by bylo taky zajímavé hodit do grafu a vysledovat souvislosti. Zas bych věděl víc. Časem bude.
Energie zdraží víc, než se čekalo
unicast (20 hrs) 
Mě tak napadá slovo do pranice při této příležitosti: Bitcoin roste, ceny rostou, jen ten FIAT je stǎle stabilní. Ale koupíme si za něj méně a méně. Chm ... No je to tak, hodnota zboží je v zásadě stabilní, je to hodnota FIAT měn, co padá. Zatím ne tak jako v Německu v roce 1923, ale to se může snadno zopakovat.
Přidání druhé baterie
Mojm10 (20 hrs) 
Ahoj, jak byste sli na to zapojit druhy bateriovy pack do domu. 1. Dalsi menic, provozovat na 1 fazi? 2. Paralelni provoz menicu s vlastnimi baterkmi i stringy? 3. nebo? Nejradeji bych mel proste paralelne zapojeny 3f menic s vlastnimi panely a baterkou. Nevim ale jak by to fungovalo bez komunikace.
Minimum ochrany FVE
Mojm10 (20 hrs) 
Ja bych to bral takhle: resit komplexne ochranu: 1. tak aby me to nezabilo 2. tak abych nevyhorel 3. tak aby se to neznicilo Prakticky: Dimenzovani vodicu. Jejich spravne jisteni. Jisteni DC. Prepeti DC 1+2 na stringy, pokud vic jak 10 metru tak na kazdem konci (tohle zaboli kdyz mas dva stringy), LPS, panely v ochrannem pasmu. Pokud nelze dodrzet, spojit s hromosvodem, nebo zvlast zemnit. Prepetovka AC na vstupu do domu 1+2, nebo 2 pred menic. DC odpinace jsou dobre. Na baterkach proudovy jistic a DC odpojovac. Navrch prihodit dva CO2 hasici pristroje a hlasice. Napr. i na pudu, pokud tudy vede dc.
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
cipis (21 hrs) 
Celá řada zařízení se seriákem umí při startu hledat tftp server a dá se (pokud zařízení teda nějak ještě žije) přes něj nahrát správný firmware. Asi zkus ještě opačný postup - zjistit, jestli to při bootování něco posílá na seriák. Tedy pustit si nějakou konzoli (putty třeba) a mrknout, co to píše. Pokud dostaneš na obrazovku už nějaké znaky, tak většinou stačí změnit rychlost toho portu a dostanou se z toho srozumitelné věci. Teoreticky by měla být v dokumentaci rychlost, parita, start/stop bity, řízení provozu, takže zkusit pohledat anebo prostě zkoušet různé ty rychlosti a další nastavení.
BAZAR na prodej fv panely pouzite 235Wp
martin2190 (22 hrs) 
uz nejsou
Energie zdraží víc, než se čekalo
ChlapeczDediny (22 hrs) 
Práve hlásil obecný rozhlas, že vo štvrtok bude SSE podpisovať nové zmluvy s tými, čo mali Slovakia energy. Vždy som považoval tzv. alternatívnych dodávateľov za skoro podvodníkov a potenciálny zdroj problémov v budúcnosti. Myslím, že sa všetkým bývalým zákazníkom ich úspory práve rozplyvajú. Ale ani nás zrejme v budúcnosti neušetria.
mypower.cz (22 hrs) 
Mě tak napadá slovo do pranice při této příležitosti: Bitcoin roste, ceny rostou, jen ten FIAT je stǎle stabilní. Ale koupíme si za něj méně a méně. Chm ...
unicast (23 hrs) 
Tak dnes som bol meniť 10 kilovú fľašu PB na kúrenie v karavane , z minulomesačných 17,90 išiel čistý propán 11 kg na 19,50 €. P. S: predávajú Flaga. Ano, I LPG do auta už je za 15.50 Kč/litr (ještě nedávno pod 14).
BAZAR Argos panely SilFab 330Wp celočerný
Franta2776 (23 hrs) 
Já ty leapton mám taky a zítra si jedu prodalších 7ks.Domluvil jsme si cenu podobné akční.Vadu jsem nenašel.
Energie zdraží víc, než se čekalo
xmasin (23 hrs) 
Tak jsem taky u čezu na dobu neurčitou. Ikdyž to avizovaně zdraží dostane se to na ceny aktuálních fixních produktů. To sice ano, ale budeme mít čas vybrat nového dodavatele, případně se vrátit ke Skautské energii, pokud budou mít solidní cenu a solidního dodavatele.
BAZAR Argos panely SilFab 330Wp celočerný
Fichtl2 (23 hrs) 
Ja tedy koupil leaptony skoro za stejnou cenu. Doručení na prodejnu gratis a vše dobře zabaleno.nalepky o prodělaném testu byli přítomné a ani jsem na nich nic nenašel. Škoda jen že je ted zdražili.
Energie zdraží víc, než se čekalo
ChlapeczDediny (1 days) 
Našťastie ja mam ten propán v karavane (dom v rekonštrukcii) na záhrade, koncom mesiaca zrejme ukončím "trvalý pobyt" a potom to bude už len o prikurovaní cez víkend, takže ma to neruinuje. No v každom prípade motivuje začať realizovať energetické plány. Drevo je fest drahé, a v zime sa horšie robí, bude čas.
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
Simi (1 days) 
Ahojte. Tak som sa nikam nepohol ďalej. Má niekto ešte nejakú radu? Ďakujem.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Matess (1 days) 
Tak jsem taky u čezu na dobu neurčitou. Ikdyž to avizovaně zdraží dostane se to na ceny aktuálních fixních produktů.
Rozdielne napätie na batérii, a BMS
mypower.cz (1 days) 
Ach jo...
BAZAR Moduly z nissan Leaf 15 kWh
Mojm10 (1 days) 
Ahoj, prodam moduly z nissanu leaf. Zdrave, v beznem provozu do ted. Kapacita ted min. 40 Ah, nominalne 7.6V (2p2s). Clanky jsou v poradku a maji pred sebou jeste dlouhy zivot, zejmena v PV aplikacich. Cena 2250.- za kus, min. odber 10 ks. Pri vetsim odberu sleva.
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
Mar3 (1 days) 
Díky za reakce. Tak nakonec asi půjdu do el. podlahového vytápění (hlavně koupelna a wc) na DC přes soláry. Tech. místnost se skutečně vytopí sama přes ztráty bojleru (+ případně má termostat aby nevymrzl). Nová střecha se zateplením určitě také výrazně pomůže. Ladit se bude po realizaci přes zimu. Slunci zdar a ještě jednou díky.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Prackov (1 days) 
Ten plyn bude pro mnoho lidí totálně finančně devastující. Znám pár lidí co nemají v domě jiné vytápění... Teď to mají za 60.tis ročně... Ufff. A budou v tom za 120-160tis.Kč. No vůbec bych se nedivil že náš spořivý národ nakoupí kamínka do každé místnosti jako tomu bývalo. Na ně se zatím nevztahuje žádný zákon. A začnou recyklovat co jim přijde pod ruce. A budou mít co...., jelikož naše město rozhodlo že od listopadu se bude vyvážet odpad místo jednou týdně.... Jednou za 14 dní.
ChlapeczDediny (1 days) 
Tak dnes som bol meniť 10 kilovú fľašu PB na kúrenie v karavane , z minulomesačných 17,90 išiel čistý propán 11 kg na 19,50 €. P. S: predávajú Flaga.
Rozdielne napätie na batérii, a BMS
vlkazajac (1 days) 
Czteny Dagus, Jak ja čítam, čo čítam, ehm, čo ma mala tvoja správa naučiť? Keď čítam tie sprsky kecov, vidím že Taký mudrosráč viem byť aj ja, ja som to plánoval spraviť hneď na začiatku, chcel som to len slušne prebrať s niekým skúsenejším.. a zistiť že ak aj dodržím všetko, a stále to bude, či to môže byť starou batériou, to je všetko.. či som sa mohol stať obeťou podvodu a klamú, a slušne, hovorím slušne som sa spýtal, vy ste začali útočiť, a zobrali to ako osobnú výzvu, takto sa môžete rozprávať s niekým kto ti to dovolí. Zamyslite sa prosim nad tým, že ja skúsenosti nemám, vám sa to môže zdať ako trápne a banalne, Lebo to nič iné byť nemôže, ale ja nemám skúsenosti, neviem to, nemám to odkiaľ vedieť .. no chcem, už len to že som to chcel prebrat s niekým kto vie, to dokazuje.. a vy namiesto toho aby ste človeku normálne pomohli začnete sa chytať veci, ktorých sa chytať nemusíte, a daného človeka urazate a zhadzujete.. Pamätajte pani, aký bumerang hodíte, taký sa vám vráti.. Spravate sa skutočne úboho, vy tu nie ste NATO aby ste hodnotili, to že srob je nahovno, nepoznáte okolností, po druhe, máte atestácie z dizajnu ?? Rovnako môžeme rozoberať aj vás.. .. napriek tomu, ďakujem za pomoc, aj za také úbohé správanie, ktoré mi ukazuje, že takýto určite byť nechcem.. nie som elektrikár, som iba fanúšik.. jediná moja úcta vám je, že promtne reagujete, mohlo to však ísť aj bez tých kecov..všetko sa da povedať inak.. ale slušnosť a úctu musí mať človek v sebe.. pekný večer praje obyčajný doktorand "strojníckej" fakulty No, čo na to povedať.... Keď tu spočítam invektívy a urážky, tak ich je viac, ako v príspevkoch vyššie. Čisto vecne - absolvent SjF musí mať jasno v skrutkových spojoch a ručných nástrojoch na ich uťahovanie, tiež v elektrických prechodových odporoch medzi plochami materiálov. Nemal by mu unikať oficiálny výraz pre "šróbky" a syntax vo vete by mal byť aspoň na úrovni pekára. No a ak si doktorand na strojníckej fakulte, musím Ťa napomenúť. Mladý, nerob hanbu ! Jeden návrh k téme ( ktorý Ťa mal samozrejme celkom povinne napadnúť ) - ak je problém s lokalizáciou problému - treba dva podozrivé články zapojiť na iné miesto v sérii a vylúčiť, že chyba je v nich.
Energie zdraží víc, než se čekalo
mypower.cz (1 days) 
ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u elektřiny a polovina až dvě třetiny u plynu. Beneš to řekl Hospodářským novinám. https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cez-zdrazeni-plyn-elektrina-daniel-benes.A211018_060543_ekonomika_bur
Upírovo doupě - Poloostrov
Franta2776 (1 days) 
Bezpečné dotykové napětí oficiálně neexistuje. Možná se to dnes jmenuje jinak,ale ty šiny se 70V a více by měly být v nějaké bedně: https://kutiluv-zapisnik.cz/bezpecne-el ... i-a-proud/ Jištění Fv panelů nevidím,jištění baterie nevidím,jištění mězi paky baterii nevidím.Měniče asi bez CE atd. Řemeslo braň se.
moje malá kumbálová
kodl69 (1 days) 
tlačítko z ali: objednával jsem brzdovej kotouč na kolo "z ČR" a přišel za tři týdny v balíku s dalšíma krámama z číny. Takže to dodání do týdne, to tě pěkně nachytali, stejně jako mě...
Upírovo doupě - Poloostrov
kodl69 (1 days) 
Bezpečné dotykové napětí oficiálně neexistuje.
Měnič čistě pro ohřev TUV v ostrovním režimu
kodl69 (1 days) 
to je pořád stesků. Chceš to dát na din lištu? tak si pořiď držák: https://eshop.sectron.cz/cs/din-rail-ki ... x/p-13025/ nebo podobnej, je jich celkem na výběr. Pokud pošleš rozměry desky, můžu se podívat na soukromým vrakovišti, jestli něco nenajdu, jeden kus už jsem tak přidělal. Mám něco jako je tohle: https://cdn.papouch.com/images/0/e31dfb ... th-3-0.jpg s tím, že podklad je oranžovej plast kde by měla desky pasovat na rozměr, nebo plech, kde se udělají dírky na distanční sloupky (doporučuju plastový...) a tím pádem je rozměr celkem volnější...
MPPT vs MPPS
kodl69 (1 days) 
NE.
rasto1 (1 days) 
Popis MPPS je napr tu Myslim, ze tento algoritmus je dnes standardne zabudovany vo vacsine komercnych regulatoroch. Děkuji, hezky popsáno... jen nikde nevidím možnost komunikace s externím zařízením (PC apod). Existuje zařízení, co to umí? a na co to v konkretnom pripade pouzitia (ohrev TUV) potrebujes?
JirkaN (1 days) 
Popis MPPS je napr tu Myslim, ze tento algoritmus je dnes standardne zabudovany vo vacsine komercnych regulatoroch. Děkuji, hezky popsáno... jen nikde nevidím možnost komunikace s externím zařízením (PC apod). Existuje zařízení, co to umí?
Upírovo doupě - Poloostrov
Franta2776 (1 days) 
Snad ne, protože se pak vůbec nedivím, že se hasiči běžně soustředí akorát na ochranu okolních nemovitostí, tj. udržují požár pod kontrolou Odkazované video jsem neviděl, ale když se zde zmínili hasiči, tak správný hasič umí hasit i zařízení pod proudem. Byly roky, kdy jsme to tu dost intenzivně řešili. Je tu o tom pár sáhodlouhých témat. Hasič, který neumí použít správnou technologii a techniku na hašení el. zařízení pod proudem nemá u hasičského sboru co pohledávat. Admine, používat 6mm2 měď jako proudový omezovač ,jsem ještě neslyšel.O montáži el,zařízení na nehořalvou podložku zase nesly šel tvůrce.Bezpečné SS dotykové napětí je u živých část 60V,ale už jsem 25let mimo obor. Přitom nadšení přispivatelů pod videem je velké.
Ochrana baterie, menica
Dagus (1 days) 
A proč jsi tam raději nedal LTN-UC když na to DC je dělaný? Nad požárním hlásičem taky přemýšlím, ale nedopracoval jsem se k žádnému s kontaktem smart a na aku.
moje malá kumbálová
Dagus (1 days) 
Ahoj jen mě trklo do oční LTE OEZ jistič na vypínání panelů? Nemělo by tam být náhodou na DC LTN-UC? Jen aby jsi tam oak neměl ohňostroj, až to budeš odpojovat tou pomocnou spouští.
Rozdielne napätie na batérii, a BMS
Dagus (1 days) 
Jseš kouzelnej a urážet nepotřebuju. Kdyby jsi byl takový nadšenec, tak máš nakoukané videa na youtube a tam to rozhodně popisují. Zkoukni tohohle chlapíka, popisuje to lidsky a prochází mnoho slepých cest balancování. https://m.youtube.com/c/OffGridGarageAustralia/videos Zdraví středoškolák bez potřeby urážet.
byon (1 days) 
Czteny Dagus, Jak ja čítam, čo čítam, ehm, čo ma mala tvoja správa naučiť? Keď čítam tie sprsky kecov, vidím že Taký mudrosráč viem byť aj ja, ja som to plánoval spraviť hneď na začiatku, chcel som to len slušne prebrať s niekým skúsenejším.. a zistiť že ak aj dodržím všetko, a stále to bude, či to môže byť starou batériou, to je všetko.. či som sa mohol stať obeťou podvodu a klamú, a slušne, hovorím slušne som sa spýtal, vy ste začali útočiť, a zobrali to ako osobnú výzvu, takto sa môžete rozprávať s niekým kto ti to dovolí. Zamyslite sa prosim nad tým, že ja skúsenosti nemám, vám sa to môže zdať ako trápne a banalne, Lebo to nič iné byť nemôže, ale ja nemám skúsenosti, neviem to, nemám to odkiaľ vedieť .. no chcem, už len to že som to chcel prebrat s niekým kto vie, to dokazuje.. a vy namiesto toho aby ste človeku normálne pomohli začnete sa chytať veci, ktorých sa chytať nemusíte, a daného človeka urazate a zhadzujete.. Pamätajte pani, aký bumerang hodíte, taký sa vám vráti.. Spravate sa skutočne úboho, vy tu nie ste NATO aby ste hodnotili, to že srob je nahovno, nepoznáte okolností, po druhe, máte atestácie z dizajnu ?? Rovnako môžeme rozoberať aj vás.. .. napriek tomu, ďakujem za pomoc, aj za také úbohé správanie, ktoré mi ukazuje, že takýto určite byť nechcem.. nie som elektrikár, som iba fanúšik.. jediná moja úcta vám je, že promtne reagujete, mohlo to však ísť aj bez tých kecov..všetko sa da povedať inak.. ale slušnosť a úctu musí mať človek v sebe.. pekný večer praje obyčajný doktorand "strojníckej" fakulty
BAZAR na prodej fv panely pouzite 235Wp
Elbarto88 (1 days) 
Mám taky zájem pokud ještě nějaké jsou. Psal jsem pm
moje malá kumbálová
mika (1 days) 
Vše zapojeno vykabelován rozvaděč, zapojena ovládačka. Vyrážecí cívky fungují, dělá to pěknej rámus. Ali se někde fláká s tlačítkem. Vyskladnili poslali, ale dopravce to nemá :=(. Doufám, že to nebude nějaká levá. Posílali to z česka a mělo to být tady za 4 dny. Doufám že to nemusí nejdřív přijít z číny... Když už jsem udělal to odpojování, tak asi ještě koupím požární čidlo s kontaktem, které by eventuálně dokázalo vše odpojit stejně jako BMS a talčítko. Vypíná se BMS, to ještě řeším v jiném vlákně. Kabel hozený na střechu už čeká. Udělal jsem si po 10ti letech v kumbale světlo Ostrovní-elektrarny.cz mi ani po skoro 14 dnech nepotvrdili, kdy bude k odběru. Přitom vše bylo zelené skladem. Juknu ještě někde jinde, přeci jenom to mam trochu z ruky.
Ochrana baterie, menica
mika (1 days) 
Ahoj, tak jsem nakoupil a zrelizoval. Dělá to pěkné rány. Ještě doplním houbovým stop tlačítkem a dam k tomu požární hlásič s kontaktem. Když už jsem do toho investoval úsilí, ať to k něčemu je.
BMS GWL CPM(Cell Performance Monitor) se vypíná
mika (1 days) 
Ahoj, mám BMS ELERIX Cell Performance Monitor od GWL.eu. Vše jsem dal dohromady na první pokus a zdálo se že funguje bez problému. Bohužel deska se 1x až 2x za den vypne. Je potřeba přijít a zmáčknout start tlačítko. Měření napětí na článcích nevykazuje žádné výkyvy a je uprostřed hlídané oblasti. (cca 3.38V nastaveno min 2.9 a max 3.7) Baterka je 48V 16s2p a není k ničemu připojená, je na ní jen to CPM. CPM MEMORY last action: Umax , které je tam z testů a stále stejné se nemění Jemný poklep na desku a na připojené vodiče nemá vliv. Děje se naprosto nezávisle. Neřešil jste někdo tuto závadu? Díky Napíšu jim ještě na support.
Měnič čistě pro ohřev TUV v ostrovním režimu
oliver.es (1 days) 
Stejně je i k té krabici (je jedno kterou si vybereš) přidat přepěťovku a pojistkový odpojovače. Ty je potřeba dat do nějaké krabice... Nebo jenom tak na dráty? Jasně, ale to jsou profi produkty připravené na DIN lištu do rozvaděče. Takhle budu PCB dávat někam do krabice a tu krabici na zeď nebo do rozvaděče. No jako zkusím to, ale moc radost z toho nemám.
Silová Elektrika za cenu na burze
xmasin (1 days) 
Já jsem o nich před časem uvažoval, ale pokud nemáš měření s přenosem dat, tak se to nevyplatí. Měření s přenosem dat mají podniky nebo přípojky, kde je instalovaná ongrid FVE, jinak si ho musíš zaplatit a navíc platit měsíční paušál. Tady https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/file/edee/distribuce/ceniky/cenik-sluzeb_01072021.pdf je ceník služeb, potřebuješ alespoň měření typu B https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/potrebuji-vyresit/elektromery-a-odecty/zmena-typu-mereni. Jinak přepočítají spotřebu podle typového diagramu dle distribuční sazby.
Projekt Axpert 4.8kWp
mypower.cz (1 days) 
předpokládám, že ostorvnilelektrarny.cz, protože ti dodají i materiál, příp. to nainstalují, pokud na to má být komplet dokumentace až po revizi, což by ke kolaudaci mělo být. Sice je to rok staré téma, ale musím konstatovat, že vzhledem k současné situaci s cenou el.en se stalo tohle: Z důvodu navýšení cen elektrické energie evidujeme prudký nárůst poptávek na FV elektrárny a jejich komponenty, který jen s největším úsilím vykrýváme. Množství instalací na klíč ale již není možné navyšovat a nejbližší termíny se posouvají do druhé půlky roku 2022. Dle mého, ostatní firmy na tom budou ještě hůře, takže svépomoc a fórum, alébrž urob si bez dotací a bez firmy s pomocí fóra sám, jak se lidově říká. Bude to mnohem dříve a slunce pak fakturu za elektřinu nevystaví, ani neukončí činnost. Samozřejmě je tam taky varování před nárůstem cen komponent. Takže za sebe osobně doporučuji nakoupit předem a nejlépe přes https://shop.mypower.cz/ čímž podpoříte fórum i když cena zůstane stejná jako při nákupu u dodavatele.
MPPT vs MPPS
Jozef51 (1 days) 
Popis MPPS je napr tu Myslim, ze tento algoritmus je dnes standardne zabudovany vo vacsine komercnych regulatoroch.
Energie zdraží víc, než se čekalo
ChlapeczDediny (1 days) 
Ne že bych neměl 10 keřů borůvek, dva malin, angrešt, rybíz, jahody, rajčata okurky, dýně cukety, kiwi, ale stejně to vykreje tak sotva 5%spotřeby za rok a když to plodí, tak je to spíš přežířání a rozdávání. Máme to jen aby dcera viděla, že rajče neroste v regálu, ale že bych se tím chtěl obstarávat je nesmysl. Kdyby každý jen řešil zahradu atd, tak jsme vsichni sedláci a nemáme technologie. Proto se práce platí penězi a za ně si koupíš potřebné. To že se na to živí stát je druhá věc. Přece nestuduji x let něco a nesbíráme praxi v oboru, abych si pak šel kopat brambory. To jsem z donucení dělal s rodiči a nikdy víc. Čas/produkt je utopie. Snažíš se to pěstovat, jako tví rodiče. Proto máš stejně mizerné výsledky. Jak bys dopadl s takovým přístupem v práci, kterou děláš? Já se ale nebavím o malé zahrádce u domu ve městě, u nás je to 67 arů extenzivně obhospodařovaných, základní princip je permakultura. To jsi úplně jinde s poměrem čas/výsledek a taky náklad/výnos. Snad to admin dovolí: http://dobreazdravo.sk/mat-zahradu-sa-o ... -tym-viac/ aby bolo jasno, o akých číslach sa bavíme. BTW to vše jsme stihli vedle zaměstnání a i když beru tu sumu, tak si po zbytek dne nebudu válet šunky před oblbovací obrazovkou. Navíc, tohle je moje důchodová reforma No a co, že bychom byli sedláci? A kolik si toho za své peníze koupíš zítra, pozítří? Jako dnes? Zahrada takovou inflaci neprovozuje ostatně je to v tom linkovaném článku. S rodiči jsem také odmítl zahradničit po jejich, teď učím lidi hospodařit jinak. A ta leta praxe? Nějak je mi proti srsti využívat své znalosti proti lidem. Já vím, nezávislost je drahá. Ale začíná zlevnovat. Když máte výrobní prostředek a znalosti k jeho využití. Ale to je již z jiného mého článku.
Upírovo doupě - Poloostrov
Franta2776 (1 days) 
Snad ne, protože se pak vůbec nedivím, že se hasiči běžně soustředí akorát na ochranu okolních nemovitostí, tj. udržují požár pod kontrolou Aspoň bude mít přes zimu co dělat
Silová Elektrika za cenu na burze
vk_1 (1 days) 
Prosím, používáte někdo stále Bezdodavatele.cz ? Jaké jsou zkušenosti? Jde mi jen o odběr, dodávat do sítě nechci. Lze si u nich za nějakou cenu zaplatit hodinové měření, abych opravdu mohl ovlivnit cenu mnou odebírané elektřiny tím, že budu optimalizovat čas spotřeby? Díky, Vojta
Upírovo doupě - Poloostrov
mypower.cz (1 days) 
Snad ne, protože se pak vůbec nedivím, že se hasiči běžně soustředí akorát na ochranu okolních nemovitostí, tj. udržují požár pod kontrolou Odkazované video jsem neviděl, ale když se zde zmínili hasiči, tak správný hasič umí hasit i zařízení pod proudem. Byly roky, kdy jsme to tu dost intenzivně řešili. Je tu o tom pár sáhodlouhých témat. Hasič, který neumí použít správnou technologii a techniku na hašení el. zařízení pod proudem nemá u hasičského sboru co pohledávat.
cipis (1 days) 
Snad ne, protože se pak vůbec nedivím, že se hasiči běžně soustředí akorát na ochranu okolních nemovitostí, tj. udržují požár pod kontrolou
FV panely přímo do topné spirály?
antoni_sk (1 days) 
Už to tu a inde na internete bolo rozoberané x-krát že to takto nejde, resp. ide ale s nízkou účinnosťou. Treba len pohľadať...
Upírovo doupě - Poloostrov
Franta2776 (1 days) 
Viktore to je tvoje elektrárna?? https://www.youtube.com/watch?v=feBqb-ufWl0
BAZAR Batéria z 18650 350ks
pavelsiman (1 days) 
Batéria rezervovana pre užívateľa '' tmvideo''
FV panely přímo do topné spirály?
Kostěj (1 days) 
předpokládám ale, že s regulátorem z panelů "vyždímu více" - o kolik asi? Panely přímo připojené na spirálu dají ročně něco mezi 60% a 74% výkonu oproti MPPT. Mrzuté je, že to není během roku stejné, v zimě je to mnohem horší. Zdroj: http://asolar.cz/wp-content/uploads/201 ... 9izp%C5%AF
cipis (1 days) 
Přesně tak, ten regulátor je step-down, takže do série. Jinak k předešlému, to je přece úplně jedno, jestli termostat nebo stykač, oboje musí umět spínat stejnosměrné napětí, tj. zhasnout oblouk. Podle mne je lepší ten střídavý, nemusíš v bojleru nic měnit, pokud je tam už příprava. Jestli mermomocí stejnosměrný, tak musíš mít jističe i ten stykač na stejnosměrné.
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
Simi (1 days) 
Můžeš poslat tel. na kotel@atlas.cz zavolám Dakujem Pawel za telefonat. Nepohli sme sa síce ďalej, ale rád som s tebou pokecal
Rozdielne napätie na batérii, a BMS
Dagus (1 days) 
Jak to tu čtu, tak to vypadá na ten kontakt skoro na 99%. Snadno se to bude hledat pomocí bms a rozdílnému napětí článek vs měření na propoji. Nechápu nad čím tak dlouho mudruješ. Kdyby jsi chápal jak ta ztráta napětí vzniká, tak by jsi donekonečna neříkal, že to tím nebude.
Energie zdraží víc, než se čekalo
feliz navidad (1 days) 
Já jsem se na ČEZ dovolal včera a už mi smlouvu na dobu neurčitou nedali. EDIT: Dnes jsem to zkusil znovu a napodruhé to vyšlo. Pokud by vám nechtěli smlouvu na dobu neurčitou dát, zkuste zavolat jindy. Zřejmě podle toho, jaký je zrovna operátor na lince.
BAZAR Argos panely SilFab 330Wp celočerný
teapack (1 days) 
Zdravím, tak já této firmě taktéž naletěl. V době, kdy jsem panely objednával nebyla na webu jediná zmínka o kazovosti panelů (ani na faktuře). A taktéž byl uveden typ SIL-330BL, stejně tak datasheet byl pro 330BL (na faktuře již bylo 330NL, toho jsem si ale nevšiml). Nebýt tohoto tématu, ani bych si tento podvod neodhalil. Když jsem panely procházel, zjistil jsem, že mezi 330NL byly i dva 330BL (ze 30ks). Vizuálně jsem neobjevil rozdíl. Po podrobném zkoumání jsem z hrůzou zjistil, že velká část panelů je vadná (nemluvím o nevyčistitelně zašpiněném skle), pár obrázků pro představu přikládám níže. Nemyslím, že se jedná pouze o "kosmetické vady bez vlivu na výkon"... Panely navíc na světle hrály všemi barvami - některé články byly černé, jiné lehce do hněda, další do modra... I ty co nebyly na první pohled vadné, vypadaly tak nějak křivě (články), ušmudlaně... Evidentně musely být vyřazeny při kontrole kvality. U těchto panelů nemusí lidé řešit mikrothlinky, pro lepší detekci jsou přítomny rovnou makrothliny... Říkám si, kolik lidí tyto šmejdy koupilo a nainstalovalo bez povšimnutí (některé vady lze letmým pohledem přehlédnout)... Smutné je, že v době, kdy jsem panely objednával, jsem měl vytipované ještě jiné, které bych určitě upřednostnil, kdyby byl u těchto panelů správný datasheet nebo zmínka o kazovosti. Bohužel za tu dobu už nejsou k mání a i ceny všech panelů šly nahoru... Panely jsem vrátil, teď jen doufám, že vše půjde hladce i s vrácením peněz... U firmy Argos již nakupovat nehodlám... Prodejce se za tento podvod ani neomluvil... https://drive.google.com/file/d/1CA2Gwp ... sp=sharing https://drive.google.com/file/d/1Q_CEp4 ... sp=sharing https://drive.google.com/file/d/1Q_CEp4 ... sp=sharing https://drive.google.com/file/d/1zQRg2r ... sp=sharing https://drive.google.com/file/d/1__btBI ... sp=sharing https://drive.google.com/file/d/1aWUG_Z ... sp=sharing https://drive.google.com/file/d/14tTYnC ... sp=sharing
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
Pawel (1 days) 
Můžeš poslat tel. na kotel@atlas.cz zavolám
MPPT vs MPPS
JirkaN (1 days) 
Zdravím, na netu jsem toho mnoho o rozdílu těchto dvou koncepcí nenalezl, respektive o MPPS. Mohl by prosím někdo jednoduše vysvětlit rozdíl? Existuje MPPS regulátor, který má nějaké logování nebo API nebo jiný datový výstup, aby se dal nějak monitorovat třeba v PC? Děkuji
BAZAR Úchyt SUA pro amorfní panel
Elbarto88 (1 days) 
Dobrý den. Máte ještě úchytky na prodej?
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
Simi (1 days) 
odpojit panely, vstup aj vystup, odpojit bateriu, chvilu pockat, zapnut iba na bateriu a skus. viem ze s jednym usb-rs232 prevodnikom mi to blblo, potom som vyskusal iny a s tym to ide stale na supu. myslim ze sa vola axago Skus iny kabel(prevodnik), tiez sa mi to stalo, myslel som ze som pochoval axperta a inym kablom to slo Ahoj Rege. Ako sa ti to podarilo rozbehat? Restartol si menic a na urcitu sekundu si spustil Flash? Dakujem Práve skúšam notebook s Dokovacou stanicou ktorá ma priamo COM port. Menič mám pripojený len na batériu. Menič som vypol, odpojil batériu. Po zapnutí skúšam sekundy od 1 po 12 na ktoré stláčam tlačítko Update MCU. Zatiaľ ale bezvýsledne. Neviem ako ináč by som to mal ešte odskúšať. Vždy dostanem "connect fail Com was closed"
DIY regulátor MakeSkyBlue
Franta2776 (1 days) 
Tady je pěkné srovnání včetně účinosti a cen https://www.youtube.com/watch?v=iUeO12xEEqA
FV panely přímo do topné spirály?
LIX (1 days) 
Tá posledná veta v tvojom prípade ale neplatí. Panely musíš zapojiť do série aby si získal správne napätie s ktorým dokáže regulátor pracovať.
JirkaN (1 days) 
Tak ke druhé otázce si odpovídám: Sériové zapojení: Získáme vyšší napětí, proud zůstane stejný jako u jednotlivých panelů. Paralelní zapojení: Celkové výstupní napětí zůstane stejné jako u jednotlivých panelů, získáme vyšší proud. Sériově-paralelní zapojení: Kombinace vlastností sériového a paralelního zapojení. Získáme vyšší napětí i proud (podle konkrétního zapojení). Ať už zapojíme panely jakkoli, vždy získáme na výstupu z panelů stejný výkon.
JirkaN (1 days) 
FV priamo na spiralu je velmi neefektivny sposob ohrevu. Vykon FV sa predsa meni a odpor spiraly je stale rovnaky. Jednoznacne treba regulator, idealne MPPS. Za mna jednoznacne Budinsky, aj ked Oplocky je tiez samozrejme OK, len cenovo o dost drahsi. Děkuji, takže bude stačit například: MR4316DC? Jinak já si bojler (teplotu) budu řídit digitálně a neměl bych problém si třeba na dálku ovládat nějaký stykač, abych oblouk neházel... předpokládám ale, že s regulátorem z panelů "vyždímu více" - o kolik asi? Ještě asi hloupý dotaz. Je nějaký dotaz v účinnosti panelů, respektive energie z nich vytěžené při zapojení paralelně nebo do série?
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
Pawel (1 days) 
Ahoj o těch odpojených panelech tam asi nepíšou ale je to asi logické že nejde provádět upgrade když bude na vstupu FV napětí. Píšou tam jen o tom 15vt odpojení baterek. Hodně zdaru.
Simi (1 days) 
Co si o tom něco přečíst. https://www.fve-mp.cz/aktuality/navod-n ... pp-solar-6 Ahoj Pawel. Podla tohto navodu som isiel a neprebehol upgrade.
Pawel (2 days) 
Co si o tom něco přečíst. https://www.fve-mp.cz/aktuality/navod-n ... pp-solar-6
rege (2 days) 
odpojit panely, vstup aj vystup, odpojit bateriu, chvilu pockat, zapnut iba na bateriu a skus. viem ze s jednym usb-rs232 prevodnikom mi to blblo, potom som vyskusal iny a s tym to ide stale na supu. myslim ze sa vola axago Skus iny kabel(prevodnik), tiez sa mi to stalo, myslel som ze som pochoval axperta a inym kablom to slo Ahoj Rege. Ako sa ti to podarilo rozbehat? Restartol si menic a na urcitu sekundu si spustil Flash? Dakujem
Simi (2 days) 
Bez baterky,tady bych hledal nápravu,zapojit na baterii. To je dolazita informacia, ktoru som nevedel. Dakujem Marko.
Energie zdraží víc, než se čekalo
xmasin (2 days) 
Musel jsi pozadat po telefonu, nebo tam zajit? Online mi totiz takovou moznost nenabidnou, maji tam jen "Elektrinu v akci na 1,2,3 roky". Musel jsem volat, našel jsem si ceníky na webu a pak jsem si je nechal telefonicky potvrdit a když je potvrdili, tak jsem hned požádal o nové smlouvy.
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
marko250 (2 days) 
Bez baterky,tady bych hledal nápravu,zapojit na baterii.
Simi (2 days) 
pamatuji si ze jsem zapl menic a kdyz jsem dal flash tak to nic nedelalo, nebo to psalo neco jako ze zarizeni neni pripravene. Pak to najednou slo. Žádný extra postup neporadím. Jen myslím že jsem měl nějaký zdroj zapojeny v solar vstupu, protože to bylo pro něco potřeba. Dakujem Matess.Ja som to zatial skusal len s pripojenim na siet. S bateriou ani s panelmi som to neskusal...
Matess (2 days) 
pamatuji si ze jsem zapl menic a kdyz jsem dal flash tak to nic nedelalo, nebo to psalo neco jako ze zarizeni neni pripravene. Pak to najednou slo. Žádný extra postup neporadím. Jen myslím že jsem měl nějaký zdroj zapojeny v solar vstupu, protože to bylo pro něco potřeba.
Energie zdraží víc, než se čekalo
vk_1 (2 days) 
Zatím ČEZ prodej, mají i smlouvu na dobu neurčitou s loňským ceníkem, který není tak strašný. Musel jsi pozadat po telefonu, nebo tam zajit? Online mi totiz takovou moznost nenabidnou, maji tam jen "Elektrinu v akci na 1,2,3 roky".
Rozdielne napätie na batérii, a BMS
byon (2 days) 
Mám len strach že to nebude tým, pretože už som to raz čistil skúsim to ešte prebrusit, dať nové prepoje, aj srobky s imbusom, aj ten sprej na odmastnenie.. ale ja tomu šancu nedávam, obávam sa že neboli nove, že sú proste takéto na internete som už takéto niečo našiel, vymenil piesok, trošku pomohlo, ale jednoducho, nič iné mu nepomohlo, bolo to stále.. má rovnaké bms aj balancer ako ja.. dúfajme že máš pravdu, myslím že v utorok by to mohlo prísť, už je to na sk..
Energie zdraží víc, než se čekalo
xmasin (2 days) 
Koho jsi vybral? Zatím ČEZ prodej, mají i smlouvu na dobu neurčitou s loňským ceníkem, který není tak strašný.
Montáž 6 panelů na taškovou střechu Strakonice
rasto1 (2 days) 
Tak jsem to tam dal sám.. gratulujem, vacsinou to takto dopadne
Tester bateriek 18650/21700/26650...
Lui (2 days) 
perfektne vyzerá ten graf,normalne sa mi páči,aký je super "rovný" ten pokles kapacity.
Montáž 6 panelů na taškovou střechu Strakonice
skopec (2 days) 
Tak jsem to tam dal sám..
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
Simi (2 days) 
Skus iny kabel(prevodnik), tiez sa mi to stalo, myslel som ze som pochoval axperta a inym kablom to slo Ahoj Rege. Ako sa ti to podarilo rozbehat? Restartol si menic a na urcitu sekundu si spustil Flash? Dakujem
rege (2 days) 
Skus iny kabel(prevodnik), tiez sa mi to stalo, myslel som ze som pochoval axperta a inym kablom to slo
Simi (2 days) 
Mohol by si mi prosím skúsit popisať postup ako sa ti to podarilo? Ďakujem.
FVE D34
skopec (2 days) 
A tady první fotky..
skopec (2 days) 
Tak konečně spuštěno… 6*235 Wp + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah Logování a vyčítání dat Arduinem (Wemos D1 mini) funguje tak napůl, jen když střídač dává 230 a napájím to přes microusb. Objednán měnič 48V na 5V. Napájet to přímo z RS485 se mi nějak nedaří. Teda buď to čte data a nebo to umí napájet, ale to při čtení hlásí chybu. Zatím vlastní mysql server a nějaké zobrazování původně pro monitoring včel.
Multiplus II
Marcus81 (2 days) 
A co by som mal hladat Hlavne kompatibilitu! Tu je odkaz na kompatibilne ongrid menice s Victronom, https://www.victronenergy.com/live/ac_coupling:fronius a po novom do skupiny bol pridany aj SolarEdge!
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
Matess (2 days) 
já už byl smířený s tím že je ko. Myslím že jsem volal p. Kolaříkovi a ten říkal že jsou schopni odpájet ten flash chip a naprogramovat ho mimo... tehdy se to najednou chytlo a šlo to nahrát. Držím palce.. zkusit všechno... restart pc, jiný usb port, jiné pc... Mě se to stalo teda u 3000VA/2400W 24V verze, ale to je asi jedno...
Tester bateriek 18650/21700/26650...
trud (2 days) 
Dostali sme sa nad 1500 cyklov, test trvá už cca 2,5 roka
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
Simi (2 days) 
mel jsem stejný problém... normálně to vytuhlo v průběhu upgradu. Po restartu to nejelo... nakonec po nějaké náhodě to najednou šlo nahrát... peklo. Ja sa s tym babrem už 8 hodín a nič. Vďaka Matess. Kiež by ráno dostal rozum ten menič...
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (2 days) 
Když bude krize jakože blackout a vše se rozpadne, tak si na tvují zahradu přijde najíst zadarmo každej. Když se koukneš na blázny z USA, tak auta mají ve sytlu madmax, domy zabezpečené jako vojenský bunkr, aby tohle schraňování prodejce mělo smysl po takove situaci. Tam kde se bude svítit, tam se dav vydá na rabování. A je naivní si myslet, že se někdo ubrání v chaloupce. uz jste videli tohle? https://youtu.be/AE4BaHpU3Iw?t=1191 To není pro mě.Já mám raději holky,motorky a pivo.
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displa
Matess (2 days) 
mel jsem stejný problém... normálně to vytuhlo v průběhu upgradu. Po restartu to nejelo... nakonec po nějaké náhodě to najednou šlo nahrát... peklo.
Multiplus II
Xixan (2 days) 
Vdaka marcus81,chapem uz. A co by som mal hladat u menicov aby toto dokazali v spolupraci s victronom? Ozaj ziadny axpert, infinisolar a podobne to nemaju?
Rozdielne napätie na batérii, a BMS
cipis (2 days) 
Máš to tam jak prase, tak to dej do kupy. Na 90% to po korektním pečlivém propojení bude ukazovat správně. Je tam někde něco zoxidované nebo tak něco, má to velký odpor, jsou tam ztráty, hřeje se to. A radši to vyměň rychleji než pomaleji, ono to může začít topit víc a víc.
Energie zdraží víc, než se čekalo
ViktorEX (2 days) 
Když bude krize jakože blackout a vše se rozpadne, tak si na tvují zahradu přijde najíst zadarmo každej. Když se koukneš na blázny z USA, tak auta mají ve sytlu madmax, domy zabezpečené jako vojenský bunkr, aby tohle schraňování prodejce mělo smysl po takove situaci. Tam kde se bude svítit, tam se dav vydá na rabování. A je naivní si myslet, že se někdo ubrání v chaloupce. uz jste videli tohle? https://youtu.be/AE4BaHpU3Iw?t=1191
Novinka MPP Solar PIP-MAX
StefanK (2 days) 
precitaj v historii, okrem velkej spotreby cca 60W no load(takmer 1.5kWh za den ), cez malo ucinne MPPT brutal rusenie do okolia. Nechcem Ta odhovarat. Skus sa popytat tych co maju dobre skusenosti. Ja som poctivo vsetko meral a nebol som spokojny,ale zrejme som cakal viac Idem cely system prekopat na 16S 120 Ah LiIon na 4kW Studera a zatial Cinsky MPPT+3x4 FVP 285Wp
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (2 days) 
Historie se opakuje a v posledních 500letech udával trend a vyhrával západ(tam se pořád stěhují nejlepší mozky) a není moc důvodu,aby to bylo jinak.Když tvrdí,že v následujicích letech proběhne decentralizace výroby el.energie.Tak dříve nebo později proběhne,ať se nám to líbí nebo ne,můžeme s tím akorát nesouhlasit.Tento svět posouvají vizionáři ne ideologové. Opravdu...nebo je to trochu jinak...ten západ zatím vždy dostal na zadek jak vykročil na rusko...trochu nastuduj dějiny ale ty skutečné,ne ty co píšou...jeden malý příklad,Amíci byli na měsíci,proč nepoužívají ty motory dnes...že by je zapoměli vyrábět.. Stačí se podívat na životní úroveň v jednotlivých zemích.Tam najdeš odpověď bez ideologie,kdo je skutečný vítěz a kdo poražený:)) ))Rus?Němec?Japonec?Čech? Vizionář Musk,položil ruský kosmický program na lopatky.Přebral 80% celosvětových komerčních zakázek:))To k těm motorům.
Dagus (2 days) 
Když bude krize jakože blackout a vše se rozpadne, tak si na tvují zahradu přijde najíst zadarmo každej. Když se koukneš na blázny z USA, tak auta mají ve sytlu madmax, domy zabezpečené jako vojenský bunkr, aby tohle schraňování prodejce mělo smysl po takove situaci. Tam kde se bude svítit, tam se dav vydá na rabování. A je naivní si myslet, že se někdo ubrání v chaloupce. Sad atd je hezký, ale jde taky o ten čas. Pokud někdo je schopen svojí práci vidělat třeba 2000Kč/den čistého za 8hod, tak se nevyplatí podle mě jít dělat 4hod a zbytek věnovat zahradě. Bio produkty co lze produkovat u nás jsou v období kdy plodí v nadbytku a tedy cena ji nízká. Ne že bych neměl 10 keřů borůvek, dva malin, angrešt, rybíz, jahody, rajčata okurky, dýně cukety, kiwi, ale stejně to vykreje tak sotva 5%spotřeby za rok a když to plodí, tak je to spíš přežířání a rozdávání. Máme to jen aby dcera viděla, že rajče neroste v regálu, ale že bych se tím chtěl obstarávat je nesmysl. Kdyby každý jen řešil zahradu atd, tak jsme vsichni sedláci a nemáme technologie. Proto se práce platí penězi a za ně si koupíš potřebné. To že se na to živí stát je druhá věc. Přece nestuduji x let něco a nesbíráme praxi v oboru, abych si pak šel kopat brambory. To jsem z donucení dělal s rodiči a nikdy víc. Čas/produkt je utopie.
Multiplus II
Quickyprd (2 days) 
Zrovna Multiplus a Fronius mají vyřešenou i datovou komunikaci. Stejně myslím SolarEdge. Přes Gerbo či Venus se propojí klasicky UTPckem. Mám to doma, sice přiřazované, ale určitě to bude fungovat i offgridu a nemusí se to řešit frekvenčně.
Marcus81 (2 days) 
Standardne je frekvencia siete na vystupe Multiplus 50Hz, pre napr. Fronius je startovacia frekvencia 50,20Hz. Ked je kam energiu z Froniusa davat, (baterka, aktualna spotreba domacnosti atd) tak fronius slape naplno, ked sa spotreba znizi a nieje kam davat, lebo napr. baterky su uz nabite, Multiplus zvysi nepatrne frekvenciu na vystupe na 52,70Hz a to dava info Froniusu, aby obmedzil vyrobu, ak ani to nepomoze 53Hz odpaja uplne, kym zase spotreba domacnosti nezvrastie. Toto pisem o konfiguracii "offgrid", nie si pripojeny k DS. Hadam som to popisal dost zrozumitelne.
Energie zdraží víc, než se čekalo
ChlapeczDediny (2 days) 
jak rikas ... obyvatele evropy musi byt ozebraceni. jejich zivot bude tak drahy, ze postupne prijdou o vsechny penize-majetek. cilem je, aby se prestaly kupovat kraviny, aby se prestalo courat(vylety), o dovolenych ani nemluve ... zadne nebudou. obyvatele se budou starat, jak s bidou obstarat zakladni potreby, chleba, energie, teplo, a do prace(jestli nejaka bude). takovy je plan. Tak nejak som ti cítil už pred rokmi a preto sme s priateľkou kúpili zanedbaný pozemok v dedine. Základom bolo, že na starom dome bolo popisné číslo, fungujúca el. prípojka, studňa v záhrade. Chýbajúca kanalizácia aj vodovod bol pre mnohých minus, pre nás plus, minimálne poplatky sieťovým vydriduchom. Kváskový chlieb piecť vieme už dávno, teraz sme sa postarali o produkciu potravín. Kvantá zeleniny zjeme v sezóne čerstvej, posadili sme stromy a kríky, aby bolo ovocie od apríla do novembra, orechy, lieskovce aj gaštany, ktoré sa dobre skladujú. Pokúsil som sa solárnu sušičku ovocia, tento rok som poriešil niečo efektívnejšie. Časť potravín si viem zaobstarať vlastnými rukami bez toho, že by som bol pri tom zdaňovaný. Minulý rok sme prikúpili starý ovocný sad, zveľadili a dosadili ďalšie stromy aj kríky. Žijeme zdravo, jeme zdravo, takže sa nám choroby vyhýbajú a na čaje rastú bylinky v záhrade. A zo sadu bude aj čosi do súdka, veď kalíštek domácej je tiež liek. Aj nejaké to drevo už odtiaľ máme. Na kúrenie celú zimu to veľmi nie je, ale na gril som už palivo pár rokov nekúpil... A stromov pribudlo. Len minulý víkend 6 (prvých) ihličnanov a 8 ovocných v novom starom sade. Tento rok sme začali chovať sliepky. Vajíčka aj brojlerové mäso sú výborné, ďalšia úspora pri nákupoch. Ešte mi chýba schopnosť reprodukcie, ale pracujem na tom. Ploty dopĺňa poľovnícky psík. Veľa času venujem nadobúdaniu remeselných zručností. A dnes, dva roky od ukončenia prvej drevenej konštrukcie, ma požiadal kamarát o stavbu prístrešku na auto. Inému som už pomáhal pri plotoch aj pri zakladaní záhrady na zelenej lúke. Len s tou energiou mám ešte rezervy. Pri budovaní potravinovej bezpečnosti neostávajú čas a peniaze na niečo vážnejšie. Mikroostrovčeky typu osvetlenia či kamier nepočítam, hoci to ušetrilo minimálne náklady na kabeláž. Rátajte s tým, že vás budem v iných témach otravovať otázkami Takže zdražovanie potravín v predajnej sieti sa ma týka len čiastočne, najmä preto, že škrobové jedlá nekonzumujeme a máme svojich dodávateľov mäsa k našej zelenine či hokaido a kuracinke. Aj zemiaky vieme pestovať, v sene. Celá naša produkcia je založená na úspore nákladov aj prevádzkovej prácnosti proti "bežným" postupom. Pracujeme efektívnejšie, nie silnejšie. Preto dvaja, popri práci na plné úväzky, vieme zásobiť vajíčkami a zeleninou osem ľudí. Viac, ako okamžité zásoby si myslím, že má význam schopnosť vedieť potraviny produkovať. Aspoň časť sortimentu. U nás zelenina od semiačka po plody. Ovocie od semiačka po kríky a stromy. Dnes už nemusíme základ kupovať, namnožíme si. Vrátane hrozna, v jednom vinohrade 21 koreňov 18 odrôd - vždy je čo jesť. Chodiť do práce treba, keď treba platiť účty za bývanie a jedlo. Ak znížim účty, znížim možnosť vydierať ma (minimálnou mzdou). A stavať drevokonštrukcie je zaujímavý spôsob zmeny času na peniaze Takže ostáva už iba to s tou elektrinou a teplom. Verím, že mi s tým pomôže aj toto fórum. Strechu na juh mám dosť veľkú (18 x 3). Som aktívny cykloturista, nákladné prívesy za bicykel som si naštudoval. Ideálne by bol bike s elektropohonom práve prívesu. Lebo cez leto som síce na dedine, ale zimu trávim v paneláku v neďalekom meste. A do mesta občas musím cez týždeň aj v lete. Tu som odkázaný len na úspory v energii, ale nejaké výsledky sme za tie roky už dosiahli Na záver príbeh, ktorý sa skutočne stal. Môj dlhoročný kamarát, nazvime ho Miro, kritizoval môjho ešte dlhoročnejšieho kamaráta, nazvime ho Vlado, za to, ako podľa neho zle naložil s tučným odstupným, lebo si kúpil telku a satelit: "Keď budeš hladný, odhryzneš si zo satelitu? Ja som si za tie peniaze kúpil novú mrazničku. Keď bude akcia, nakúpim lacné potraviny a šetrím celý rok!" a s týmito slovami sa obrátil na mňa, očakávajúc súhlasné stanovisko. "Chalani, ja som si kúpil záhradu," odvetil som.
Axpert VMIII 5kW problém po upgrade odnímateľného displaya
Simi (2 days) 
Ahojte chalani, Dnes sa mi podarilo neúspešne upgradovať menič Axpert VMIII 5kW, s tým. že som si stiahol upgrade z https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?podpora# a po upgrade mi display už nenabehol. Chcem Vás poprosiť o radu, či sa niekomu niečo podobné už stalo a či sa mu to podarilo nejakým zázrakom opraviť. Našiel som síce radu, že je potrebné skúšať uprgrade znova a znova v rôznych časový intervaloch po štarte, ale žiaľ sa mi to nepodarilo. Nemáte nikto radu ako na to? Prípadne link na vhodný firmware s ktorým by som to opravil? Ďakujem...
Rozdielne napätie na batérii, a BMS
byon (2 days) 
Jeden mi napríklad povedal nepoužívajte to bez balanceru.. inak si zničíte batérie.. tak neviem či je jedno či nové či staré.. staršie sú asi horšie alebo?
byon (2 days) 
Tak odpurcas teda počkať na tie sroby, prepojky, poriadne to odmastnim,.máme v robote taký sprej, ktorý používam keď korigujem kusy na cnccku.. čo povieš mám tie póly prejsť ešte takým veľmi jemným diamantovým pilnikom, nemal by tomu ublížiť, ale ak tam čosi je??
Multiplus II
Xixan (2 days) 
Presne tak,funguju pomocou zmeny frekvencie, ked nie je tak davat, zvysi multiplus frekvenciu ongridu menicu. Hoci co tam podla mna na AC OUT nemozes pripojit! Nechepem moc , mozes to rozviest ako to funguje?
Rozdielne napätie na batérii, a BMS
cipis (2 days) 
No, tak vidíš, tak je problém mezi konkrétním očkem a pólem baterie. Středy jsou samozřejmě lepší, protože odpor toho propoje na každou stranu stejný, nicméně si nemyslím, že by to dělalo až tak moc. Máš tam studeňák, buď je to špinavé, zoxidované, mastné, nějaké sračky tam nebo tak něco. Ty propojky by měly být všechny stejné a samozřejmě z mědi (třeba s povrchovkou). Všechno řádně dotažené atd. Dokud tohle nedáš do kupy, tak nemá cenu cokoliv jiného zkoušet.
byon (2 days) 
Na som len fanúšik, tak ako niekto má rád auta, ja mám rád zelenú energiu, smutné je že robím to čo mi povie človek ktorý mi to predá, ja som si to nevymyslel, viem že to stojí zahovno, ale ak pomôže to že tie očká budú v strede toho prepoja, určite to urobím .. predávajúci mi napríklad povedal že mám, nie dávať očká, ale že ich má rovno pripajkovat na pol.. takže teraz ver.. preto chcem konečne niekoho kto tomu naozaj rozumie, a budem mu vďačný, ale nenechám sa zas urážať..
byon (2 days) 
No áno, na BMS je to zhodné s tým čo uvádza.
BAZAR Batéria z 18650 350ks
pavelsiman (2 days) 
Predám túto batériu zloženú s 350ks 18680 s toho je 280 nových väčšinou samsung a lg hg2. Všetko originál články nie fake. Batéria ma cca 20 cyklov. Nikdy nešla pod 25v. Cena 1€ článok a kto si po to príde prvý ten berie. Celá batéria ako na foto 350€
Rozdielne napätie na batérii, a BMS
cipis (2 days) 
To je snad jedno, jak jsou ty baterie staré nebo jak jsou na sračky. Měříš měřákem něco jiného a někde jinde než BMS. Proto jsem psal, ať to změříš na těch okách, co jsou káblíky od BMS.
cipis (2 days) 
Ano, je to hřích. A zkus ubrat s tím arogantním tónem, když tu nahoře pláčeš, že nevíš kudy kam a snažíme se ti poradit ... Je to hřích, protože zkurvíš všechno, šroub, šroubovák i to utažení. Nedotáhneš to tolik, kolik je potřeba, když to budeš utahovat nebo povolovat, tak ti ujede ruka a třeba si to zkratneš. Je to elektromechanický problém, prostě studeňák, se vším všudy. Tolerance měření, kalibrace měřáku i BMS, všechno dohromady. Čistě teoreticky bys to poznal v infra, jestli ti něco netopí. Jestli to budeš předělávat, tak to teď nemá cenu řešit.
byon (2 days) 
Mňa napadlo že či to nemôže byť aj tým, že batérie nie sú nové, ale už používané, alebo dlho stali a podobne.. príde mi že ak by som ich nemal stiahnuté, tak by sa nafukli.. avšak trošku nafúknuté už došli, majú qr kód, ale ja ho neviem prečítať.. vie to niekto čítat??
byon (2 days) 
To ta fotka zkresluje nebo máš ty propoje z různých materiálů? A ty hlavy těch šroubů, to je hrůza ... Beztak jsi použil Phillips na Pozidrive nebo opačně. Dej tam šestihran a dotahuj momenťákem, plus kolega, jak píše, odmastit atd. To je hriech? Že som to prehodil? Ako fakt? To je asi tá posledná vec čo ma zaujíma a trápi.. nové sroby budú typu cervika.. čiže bude len srob, prepoj, matka..
byon (2 days) 
Bohužiaľ sroby su kvalita, to mi dal predávajúci, viem že to je hrozne, už mám objednané nové, dokonca aj nové prepoje, atď, nie chlapci, nechal som to od oleja a podobne.. Áno podložky sú železo, srob je dlhý, diera mala, tak som už objednal iné,.no čakám na ne.. už by mali prísť každú chvíľku, viem to zmerať iba na pliesku alebo srobe.. nemám prístup k samotnému pólu, celý je skrytý.. Mal urobiť v strede? To prečo? Šak pozerám videá na YouTube, malo kde to mali v strede, ale mám to všade tam, prečo to robí problémy len na prvých dvoch? A nie na všetkých? Ak to pomôže tak to určite urobím..
FRSO (2 days) 
.
cipis (2 days) 
To ta fotka zkresluje nebo máš ty propoje z různých materiálů? A ty hlavy těch šroubů, to je hrůza ... Beztak jsi použil Phillips na Pozidrive nebo opačně. Dej tam šestihran a dotahuj momenťákem, plus kolega, jak píše, odmastit atd.
cipis (2 days) 
Změř si napětí šroub po šroubu, někde ti ta desetinka lítá. Jestli je to při vysoké zátěži, tak by to nějaký ten "studeňák" být mohl. A hlavně to měř na těch okách a ne na té ožužlané hlavě šroubu. Jako ono se to nezdá, ale ocel, zinek a měď mají poněkud jinou měrnou vodivost, takže tam mohou být při vyšší zátěži už nezanedbatelné rozdíly. Stačí mít třeba pod matičkou oko, pak zase matičku a další oko. A vede to v podstatě ten šroub, ten ale už má o něco větší odpor, tedy je na něm úbytek. Podobně, když je někde propoj, a třeba plusový má půl metru, ale mínusový jen 20 cm, tak už je také rozdíl.
FRSO (2 days) 
.
byon (2 days) 
Myslíš pliesok, alebo kontakty žeby neboli čisté a podobne?
Energie zdraží víc, než se čekalo
jahodovák (2 days) 
Historie se opakuje a v posledních 500letech udával trend a vyhrával západ(tam se pořád stěhují nejlepší mozky) a není moc důvodu,aby to bylo jinak.Když tvrdí,že v následujicích letech proběhne decentralizace výroby el.energie.Tak dříve nebo později proběhne,ať se nám to líbí nebo ne,můžeme s tím akorát nesouhlasit.Tento svět posouvají vizionáři ne ideologové. Opravdu...nebo je to trochu jinak...ten západ zatím vždy dostal na zadek jak vykročil na rusko...trochu nastuduj dějiny ale ty skutečné,ne ty co píšou...jeden malý příklad,Amíci byli na měsíci,proč nepoužívají ty motory dnes...že by je zapoměli vyrábět..
Automatické odpojování stringů
cipis (2 days) 
A proč to nenapájíš podobně, jak to má udělané BEL? Tj. přímo z panelů?
BAZAR GoodWe GW5K-ET - asym. hybrid
vmcomp (2 days) 
Už je to dlouho vystavené, ale ještě prodáváte?
Rozdielne napätie na batérii, a BMS
cipis (2 days) 
Asi špatný propoj? Co má velký odpor?
byon (2 days) 
Zdravim, vie mi niekto skúsený poradiť? Mám batériovy pack, skúšal som aj top balanc.. všeličo možné.. neviem a nechápem prečo, keď mám veľkú záťaž, napríklad 70, 100, 150A na batériu, mám lifepo4 280Ah články.. ževraj nové, tak boli deklarované.. používam ich 3 mesiace.. a 2.. 3 mi niekedy blbnu, v podstate stále na BMS mi ukáže pod takou záťažou napríklad že článok na 3V, ale keď zmeram normálne na kontaktoch batérie v daný moment napätie tak je všade rovnaké 3.2 (napr).ale, keď neram od začiatku batérie a skacem po článkoch na ďalšie plus, plus a plus, reálne toľko skutočne batéria má, ale musím to odpočítať, dostanem hodnotu ktorú ukazuje BMS.. nerozumiem tomu.. čo to znamená?? Zameral som multimetrom ich napätie na póloch, ako každé zvlášť, všetky mi ukazovali hodnotu rovnakú, a to 3.26V pod takou záťažou.. ale ak idem od začiatku, mínus mám spoločne a skacem z jednej na druhú, ukazuje mi to skutočne tieto numera, prosím vás čo to znamená, čim to je?? Ja som investoval do seba lepšieho balanceru aktívneho nepomohlo, a som smutný už od zúfalstva neviem čo s tým je
Automatické odpojování stringů
rva (2 days) 
Tak nakonec jsem realizoval jinou variantu odpojování stringů z komponent "co dům dal". Na kůlně je 35 panelů 320Wp rozdělených do 5 stringů po 7 panelech. Dva stringy jsou stále připojené a ty zbývající 3 se připojí ve dvou stupních pouze tehdy, když je nízké osvětlení. V rozvaděči je senzor tmy XH-M131 (Hadex) aby se v noci vše vypnulo (tím se ušetří 3.6W). Bočník je 200A jen proto, aby se zbytečně nehřál, protože proud nepřesáhne 20A (měření nemusí být přesné).
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (2 days) 
Historie se opakuje a v posledních 500letech udával trend a vyhrával západ(tam se pořád stěhují nejlepší mozky) a není moc důvodu,aby to bylo jinak.Když tvrdí,že v následujicích letech proběhne decentralizace výroby el.energie.Tak dříve nebo později proběhne,ať se nám to líbí nebo ne,můžeme s tím akorát nesouhlasit.Tento svět posouvají vizionáři ne ideologové.
Automatické odpojování stringů
Franta2776 (2 days) 
To já mám toto a kromě toho,že občas při odpojení sjede do slyčitelnýho pásma,tak dobrý.Uvnitř jsou celkem moderní součástky třeba ten halův snímač stojí okolo 12USD.Nominal Voltage pro Mppt je 240V takže na výkon 6000W to je 25A.Já jel nejvíc 22A.I když panely by měli umět 36A.
Multiplus II
Marcus81 (2 days) 
Oni přeci komunikují pomocí změny frekvence a to ten měnič musí umět. Presne tak,funguju pomocou zmeny frekvencie, ked nie je tak davat, zvysi multiplus frekvenciu ongridu menicu. Hoci co tam podla mna na AC OUT nemozes pripojit!
AgroKruh - pěstování biozeleniny pro celou osadu
ChlapeczDediny (2 days) 
A ted ... proc se vlastne pouziva agrokruh a ne agropás? To znamena rameno na 2 kolech? Sice je to jedno kolo navic, ale zase lepe vyuzita plocha pudy, nebo ne? A nefunguje agrokruh na principu spirály? BTW u agropasu by to mohlo skončit jako v ruské stepi. V pondělí tam a ve čtvrtek zpátky.
ChlapeczDediny (2 days) 
: EDIT: napadá mě uspořádat kruhy co nejblíže vedle sebe a všude kde není kruh postavit FVE - to je snad jediné umístění FVE na pozemek které by mě osobně nebylo proti srsti. Na druhou stranu ony se agrokruhy mohou i vhodně překrývat tak, že žádná nevyužitá půda nevznikne. Omyl. Ten "volný" prostor není nevyužitý, slouží jako zdroj užitečného hmyzu a živočichů pro ochranu pěstované produkce. Tak jako v minulosti půda ležela občas ladem a komunisté ji zabavovali jako nevyužívanou...
Energie zdraží víc, než se čekalo
ViktorEX (3 days) 
Viktrore ty fazole pokud je nesníš ztráceji rychleji hodnotu než ten dolar. prosím te, nikdo přesne neví, co se bude dit, tedy az na ty, co tu "polivku varej". nicmene za soucasne situace si dovolim s klidnym svedomim tvrdit, ze zakladni potraviny ted budou pouze zhodnocovat, a to uz jen na zaklade prudce stoupajicich cen benzinu/nafty a energii a ukrutne drahe mezikontinentalni prepravy. kontejner byl drive za 3000usd. dnes je za 15-18.000 usd. uz jen tyto skutecnosti vystreli behem nasledujicich dnu vsechno do nebe. jestlize dnes stoji "fazole" xy, zitra (do vanoc) budou stat minimalne 50% navic. jestli rohlik dnes stoji 2 koruny o vanocich bude stat 4 koruny (a mozna bude mensi). hele, me je fuk, jak se k tomu stavis. jen abys tady za mesic nebrecel, ze se tak nakonec stalo. protoze ja tu naftu a benzin drive nebo pozdeji projedu, fazole snim. ale kdyz je nebudes mit v momnent "M" doma, jsi prakticky v prdeli. podle toho, jak skoncily volby vlastne tvemu postoji rozumim. ale treba ostatni se zamysli a alespon na tyden se predzasobi. vzdyt tady kluky beru jako kamarady, a kamaradi si pomahaji, radou, napadem. a ja rikam, ze se ritime do pruseru a bylo by dobre se na to pripravit. no a kdyz pristi rok nastane obdobi hojnosti, tak se v klidu zasoby spotrebuji a jede se dal. si dejte na youtube blackout v deutsch ... prakticky kazdy tyden pribude nejake video a nyni uz i oficialnich televizi jako swr apod. a pak si muzes poslechnout tohoto pana: https://www.youtube.com/watch?v=6AMsG5DDVkQ i ja bych byl rad, kdyby se obcas mylil. zatim to ale vypada, ze orchestr jede podle dobre napsanych not.
Automatické odpojování stringů
rva (3 days) 
To je Axpert z roku 2015. U něj docházelo při přetížení k odpojení panelů. Jinak ta relátka sloužila k tomu, že ráno, jakmile napětí panelů přesáhne napětí baterie, tak připojí panely k regulátoru a večer při poklesu napětí zase panely odpojí - obojí se děje při tak nízkých proudech, že to relátka vydrží navěky. Ale to odpojování při přetížení už ne.
Franta2776 (3 days) 
Samozřejmě, asi si nerozumíme - na obou koncích (string/vstup do Axperta) je napětí stejné. Po odpojení panelů interním relátkem v Axpertu je na panelech napětí Voc. Toto napětí připojí Axpert a postupně ho začne snižovat (zatěžováním) až do okamžiku, kdy dosáhne svých povolených parametrů. Který rok výroby ten měnič máš??U mě ten MMPT vypadá úplně jinak.
Franta2776 (3 days) 
Já když přidám panelů,připojím další string, tak odpojování přestane.Panely stačí výkonově pokrýt aktuální spotřebu, měnič nesrazí napětí panelů,tak nizko a neodpojí se.Někdy to je při 13A a někdy při 20A. Odporuje to většině teorii co jsem tady na webu četl o možnosti počtu připojených panelů na MPPT.
rva (3 days) 
Samozřejmě, asi si nerozumíme - na obou koncích (string/vstup do Axperta) je napětí stejné. Po odpojení panelů interním relátkem v Axpertu je na panelech napětí Voc. Toto napětí připojí Axpert a postupně ho začne snižovat (zatěžováním) až do okamžiku, kdy dosáhne svých povolených parametrů.
Franta2776 (3 days) 
Jakmile bude příležitost, tak se podívám dovnitř jestli ho tam mám taky. Byl bych klidnější. Vycházel jsem z mých předchozích Axpertů a jejich chování při přepanelování - když došlo k rychlému vzestupu vstupního proudu nad dovolenou hodnotu (např. slunce vyšlo z mraků), tak Axpert vnitřním relátkem odpojil panely, což kontaktům toho relátka nedělalo dobře. Následně panely připojil a postupně snižoval napětí, aby nedošlo k překročení proudu. Možná, že u Isolaru je tato regulace rychlejší - vždyť funguje i bez baterie a tedy musí být schopen změnit rychle napětí na panelech, aby odebíraný výkon odpovídal spotřebě. K možnosti automaticky připojovat a odpojovat stringy mě vedlo několik důvodů. 1/ Cílem FV je postupně zvyšovat nezávislost na distributorovi (tedy ne ekonomické důvody). Úplný ostrov by znamenal pokles komfortu, ale mohu se k ostrovu blížit. Tedy je potřeba zvyšovat počet FV panelů (aktuálně 33kWp) a kapacitu baterií (aktuálně 32kWh). Kapacita měničů - 3*5 kW paralelně je dostatečná. 2/ Nechci, aby v elektrárně tekly moc vysoké proudy (kvůli dimenzování kabelů, jištění a podobně) - max. 150A. Vytěžovače běží přes den přímo z panelů a dostačující je, když se baterie dobíjí od rána do večera přiměřeným proudem a ne aby byla nabita během dopoledne proudem 300A. 3/ Nepotřebuji, aby Isolar běžel na jmenovitých parametrech - ventilátory pak běží naplno a asi to neprospívá ani životnosti. Proto chci ráno, večer a za špatných světelných podmínek připojit další stringy, které za oslunění odpojím, aby Isolar vyráběl z FV panelů do 3500W. A pak je samozřejmě správné, když někdo prošlape i ty slepé cesty a ukáže ostatním, že tudy ne. Tato věta se mi nezdá: Následně panely připojil a postupně snižoval napětí, aby nedošlo k překročení proudu. Když si dáš současně při snižujícím napětí voltmetr přímo na string,tak mě se snižuje napětí i přímo na stringu ne pouze v měniči.To znamená ,že panelům dochází dech.(máš málo panelů)Nedovedu si představit, jak jinak umí snížit měnič napětí přímo na panellech než vyšším zatížením.
Franta2776 (3 days) 
Já mám ten Isolar od Easunu a i spínací polovodiče toho Mppt snižující napětí jsou masivní.IGBT do 650V 80A a rychlá dioda do 600V 60A pouze elektrolyty jsou na 500V. Na chladiči polovodičů MPPT je teplotní čidlo.Já jsem tam žádné mechanické relé nenašel.Panely budu přidávat do 10600Wp na tento měnič.
Energie zdraží víc, než se čekalo
kybos (3 days) 
Když jsem tu cenu DPI viděl, tak jsem si už zařídil přechod jinam, zatím za cenu o cca 20% vyšší, tak uvidíme, jak dlouho vydrží. Takže na DPI budu tak 10 dní. Koho jsi vybral?
Franta2776 (3 days) 
A proto i když by Rusko a Čína nejraději USD zrušili v něm obchodují a jejich banky je používají a velkou část devizových rezerv mají v USD:)))Konspirátoři se vztekají a předkladají katastrofické scénáře stejně jako komunisti (ti mi do hlavy hustili,že USA každou chvíli zkrachují a dolar je toaletní papír,poslouchal jsem to celé mládí) vymýšlí zlatý rubl a podobné nesmysly. Viktrore ty fazole pokud je nesníš ztráceji rychleji hodnotu než ten dolar.
Automatické odpojování stringů
rva (3 days) 
Jakmile bude příležitost, tak se podívám dovnitř jestli ho tam mám taky. Byl bych klidnější. Vycházel jsem z mých předchozích Axpertů a jejich chování při přepanelování - když došlo k rychlému vzestupu vstupního proudu nad dovolenou hodnotu (např. slunce vyšlo z mraků), tak Axpert vnitřním relátkem odpojil panely, což kontaktům toho relátka nedělalo dobře. Následně panely připojil a postupně snižoval napětí, aby nedošlo k překročení proudu. Možná, že u Isolaru je tato regulace rychlejší - vždyť funguje i bez baterie a tedy musí být schopen změnit rychle napětí na panelech, aby odebíraný výkon odpovídal spotřebě. K možnosti automaticky připojovat a odpojovat stringy mě vedlo několik důvodů. 1/ Cílem FV je postupně zvyšovat nezávislost na distributorovi (tedy ne ekonomické důvody). Úplný ostrov by znamenal pokles komfortu, ale mohu se k ostrovu blížit. Tedy je potřeba zvyšovat počet FV panelů (aktuálně 33kWp) a kapacitu baterií (aktuálně 32kWh). Kapacita měničů - 3*5 kW paralelně je dostatečná. 2/ Nechci, aby v elektrárně tekly moc vysoké proudy (kvůli dimenzování kabelů, jištění a podobně) - max. 150A. Vytěžovače běží přes den přímo z panelů a dostačující je, když se baterie dobíjí od rána do večera přiměřeným proudem a ne aby byla nabita během dopoledne proudem 300A. 3/ Nepotřebuji, aby Isolar běžel na jmenovitých parametrech - ventilátory pak běží naplno a asi to neprospívá ani životnosti. Proto chci ráno, večer a za špatných světelných podmínek připojit další stringy, které za oslunění odpojím, aby Isolar vyráběl z FV panelů do 3500W. A pak je samozřejmě správné, když někdo prošlape i ty slepé cesty a ukáže ostatním, že tudy ne.
Multiplus II
Dagus (3 days) 
Teraz som normalne v lese,AC out froniusu prepojene s AC out mulitplusu ? To multiplus dokaze aj naprikald s axpertami, ci je tam nejaka specialna komunikacia len medzi froniusom a multillusom? Oni přeci komunikují pomocí změny frekvence a to ten měnič musí umět.
Energie zdraží víc, než se čekalo
unicast (3 days) 
Na to je ještě lepší knížka Peníze v rukou státu od Rothbarda: http://www.hayek.sk/wp-content/uploads/ ... penize.pdf
Multiplus II
jars10 (3 days) 
Já používám Multiplus I i QUATTRA ve VS i ESS a klidně zapojuji různé další měniče na AC IN i OUT. Bez komunikace. Jedinou podmínkou, kterou jsem dodržel (mimo běžnou elektrikařinu), je aby měnič za AC OUT neměl větší výkon než Victron a energie byla kam dávat. Victron je hybrid, takže podle mne libovolně přepouští energii mezi vstupy a výstupy.
Energie zdraží víc, než se čekalo
rimi (3 days) 
Ti co psali o krachujícím dolaru a Americe za posledních 30let zkrachovali 2x a ten dolar pořád platí už 250let. Rozdil mezi TV fikci a skutecnosti - cech zijici v LA. https://www.youtube.com/watch?v=GHo_K3v ... %C5%A0opor https://www.kurzy.cz/zpravy/434123-zaji ... ho-dolaru/ 1900-1909 Kupní síla 1 $: bylo možné koupit 1 pár bot 2010- Kupní síla 1 $: jedna hudební skladba z iTunes Pomerne kvalitni vysvetleni sily dolaru (clanek jeste pred padem Lybie, to co se delo potom, clanek pekne prodluzuje): http://www.zvedavec.org/komentare/2006/ ... urza-hrozi
ViktorEX (3 days) 
kamarade, spinavyho papiru se nenajim. kdyby jsi se zajimal vice o historii penez-(hlavne dolaru), tak vis, ze jsme na konci tunelu. a stejne tak jako, pokud se s okamzitou platnosti nezmeni pristup politiku k energeticke problematice, tak otazka evropskeho blackoutu uz neni jen "jestli", ale "kdy?" ... financni prevrat je nevyhnutelny. jestli se stane pristi rok, nebo v horizontu 2-5 let uz na veci nic nemeni (proc si myslis, ze mame celosvetovy covid?). se podivej na raketovy rust akcii "vseho". myslis si, ze tyto kurzy odrazi skutecnou realnou hodnotu aktiv spolecnosti? ani nahodou. takze veskere tyto nafouknute hodnoty udelaji "puff" jako mydlinova bublina ve drezu (s tim se vypari i duchody, protoze duchodove fondy cpou penize prave do techto nesmyslnych "balicku akcii" a az se to stane, duchodove fondy skonci uplne stejne, jako Bohemia Energy - ze dne na den zmizi a vase penize taky (protoze oni uz dnes neexistuji, je to jen jako virtualni realita). proc asi bill gates skupuje veskerou zemedelskou pudu, ktera mu prijde pod ruku? proc asi ruzne fondy skupuji veskere postavene bytove jednotky? vsichni kupuji nemovitosti, zlato, stribro, mladi nemaji kde bydlet, k mani je jen nekrestansky najem. videl jsem inzeraty kde stoji: "platime ihned vasi cenu" ... proc asi? proto jsou byty v soucasne dobe absolutne nekoupitelne pro normalniho cloveka. koupit dolar je ted uplny nesmysl. proc asi rusak s cinanem zavadeji svuj vlastni platebni protokol? no protoze obchod na bazi dolaru je uz jen virtualni realita a je zase jen tazka casu, nez nekdo vytahne konektor ze zasuvky. takze bill gates nejsem, jdu koupit fazole. mozna tu hruzu preziju.
unicast (3 days) 
Dolar pořád platí, ale inflace ho ohlodává taky hodně, úplně stejně jako koruny nebo eura. Je to vždycky po příjezdu do Států obstojný šok...
xmasin (3 days) 
Ano to je pouze cena elektřiny bez daní, distribuce a všech dalších poplatků. Když jsem tu cenu DPI viděl, tak jsem si už zařídil přechod jinam, zatím za cenu o cca 20% vyšší, tak uvidíme, jak dlouho vydrží. Takže na DPI budu tak 10 dní.
kybos (3 days) 
Včera nad ránem jsem natlačil 20kWh do auta a domovní baterky domnívaje se, že za vyjímečně nízké tržní ceny a ejhle - asi už jsem byl v režimu DPI u nejhoršího energošmejdu za 4x ceny viz. výše Kybos. To je bez daně, bez distribuce, bez OZE poplatků apod ? Ano to je pouze cena elektřiny bez daní, distribuce a všech dalších poplatků.
Franta2776 (3 days) 
příprava na další období ? za mě: ostrovní systém (autarkie celorocne doufam 70-75%) + ČEZ dieselagregat + 300 litru nafty (+200 litru benzinu + jsem si dal aditiva kvuli zivotnosti) uhli na dva roky dopredu (koupeno v cervnu) jj, posloucham ty konspirativni picoviny a zarizuju se podle toho. v srpnu jsem napsal: "Jenže neomarxističtí soudruzi mají v plánu zdanit jakoukoliv měřitelnou CO2 stopu, takže uhlí, plyn, benzin/nafta, elektřina půjde nahoru. Nechci to přivolávat, ale pak bude mít toto zařízení hodnotu zlata." ... neuplynuly dva mesice, a svet je vzhuru nohama. a dal?: predevcirem jsme privezli plnej pickup mouky, rejze, fazoli, kompoty, ruzne konzervy a dalsich nutnych potravin s trvanlivosti rok a vice. 200 litru balene vody + vim, kde tady v horach je pramen pitne vody. koupili jsme domaci pekarnu. dost velkou davku hajzlpapiru. pak jsem objednal extramenu asi na pul roku dopredu, trvanlivost 2-3 roky. ... a to vsechno pekne v klidu s ostatnim nakupem. v sobotu jedem druhe kolo, pekne v klidu.... no a ostatni? poslouchaj verejna media, kde vam nic nereknou a jsou v pohode a cekaj, az zradlo bude stat 200-300% víc a pak zacnou silet a pred vanocema se v obchode poperou. do toho prijde blackout a hned potom na jare-v lete prijde financni prevrat. co si myslite, ze se bude dal dít? lidicky, ceka nas remidemi. a jak dneska verejna media sleduji opravdu jen okrajove, abych se presvedcil, ze jeste porad lžou nebo vam krmej usi picovinama pro odkloneni pozornosti na zcela nepodstatne veci kdo si s kym zasukal apod. ale pak se budu koukat z kresla na tu sodomugomoru v televizi, jak se lidi perou o posledni konzervu sunky. ... jo, i nam jednou zasoby dojdou. aspon si ten konec uziju. solaru zdar Češi mají v bankách 3bil Kč to je 300000kč na osobu a to je nejlepší akumulátor na zlé časy.I když mít to uloženo v USD je asi bezpečnější a výhodnější.Sice na budovatelských webech píší,ža Amerika krachuje,ale jako obvykle to není pravda. Ti co psali o krachujícím dolaru a Americe za posledních 30let zkrachovali 2x a ten dolar pořád platí už 250let.Viktore kdyby jsi nakoupil dolary.udělal by jsi líp než fazole:))
Multiplus II
Marcus81 (3 days) 
Áno, je tam nutná kompatibilita, na AC out nieje možné hoc čo pripojiť, na AC in môžeš dať čo chceš. Takže Axperta na výstup MultiPlusu dať určite nemôžeš! Navyše na výstup MultiPlusu môžeš pripojiť iba taký výkon ako má samotný MultiPlus, nie vyšší, lebo by si ho odpálil. Ak má MultiPlus 5000VA, môžeš pripojiť napr. SMA, SOLAREDGE, Fronius iba 5000VA.
Xixan (3 days) 
Teraz som normalne v lese,AC out froniusu prepojene s AC out mulitplusu ? To multiplus dokaze aj naprikald s axpertami, ci je tam nejaka specialna komunikacia len medzi froniusom a multillusom?
Energie zdraží víc, než se čekalo
xmasin (3 days) 
Jestli to chápu dobře tak na DPI přecházejí zákazníci kolibříka od 19.10. Z toho důvodu bude dodávky elektřiny a plynu pro všechny naše zákazníky zajišťovat od 19.10.2021 Takže si holt k 19.10. zapíšu stav a pošlu jim ho ke konečnému vyúčtování a zároveň přemýšlím ke komu rychle přejít, abych nespadl do zlodějských cen DPI.
MPP Solar PIP 5048 GK/MG
Dagus (3 days) 
No předělat na pasiv by asi bylo nutné s heatpipe, ale myslel jsem vymena za něco míň hlučného, případně upravit airflow, případně lepší regulaci dle teplot na obou chladičích. Ono pokud je prvek do provozní teploty okolí +50°C, tak není důvod, aby při +25°C jel ventilátor na max, ale v ruce jsem ho zatím neměl.
Energie zdraží víc, než se čekalo
rva (3 days) 
Pokud není elektroměr online, tak u těch, kteří přišli o dodavatele, by něl proběhnout mimořádný odečet. A vzhledem k dost vysoké změně ceny očekávám, že nebude stačit aby stav elektroměru nahlásil odběratel (chytráci by nahlásili vyšší stav, aby měli více levné energie). Nebo že by stav odhadli podle minulých odběrů?
Multiplus II
Marcus81 (3 days) 
Fronius mam zapojeny na Multiplus AC OUT, nie IN. Prifazovanie je velmi rychle, pravdupovediac, ani neviem ako sa mi to podarilo rychlo spustit, ale pohoda, su kompatibilne takze nebol ziadny problem. Samozrejme musis mat uz aktivneho ESS asistenta a v nom pridany PV invertor, jeho vykon a vykon FV pola. Vypnutie Froniusa nerobi preblem Multiplusu, preco by mal?!
Energie zdraží víc, než se čekalo
radex (3 days) 
Včera nad ránem jsem natlačil 20kWh do auta a domovní baterky domnívaje se, že za vyjímečně nízké tržní ceny a ejhle - asi už jsem byl v režimu DPI u nejhoršího energošmejdu za 4x ceny viz. výše Kybos. To je bez daně, bez distribuce, bez OZE poplatků apod ? Jako věděl jsem asi dva dny, že BE padá, ale nečekal jsem že termín přechodu bude za dva dny a nastane dřív než mě oni informují (odpolko přišla SMS). Jako desetikoruny, jasně, ale slušná lekce. Donedávna jsem věřil, že byrokracie je tupá a pomalá, ale již v souvislosti s covidem jsem s politováním zaznamenal, že proti nim jsem pomalý já. Večer vyhlásili blbost, ráno už to lidi dodržovali a nejdřív za týden jsem to uměl obcházet (typicky nesmysly v omezování sportu).
rimi (3 days) 
prázdných plynových zásobnících, Soudim, ze "krize" je peclive rizena, kazdy se muze presvedcit, ze zasobniky plynu jsou vsechno jen ne prazdne. Online stav zasobniku: https://agsi.gie.eu/#/
2kW Gridfree FVE RD Šest
mmv (3 days) 
zde je pokračování viewtopic.php?f=4&t=7609
5,5kW hybrid FVE RD Šest
mmv (3 days) 
po prvotních zkušenostech s modráskem nastal posun o level výš viewtopic.php?f=4&t=7303 dnes jsem zprovoznil na základech bývalého "gridfree" axpert king 5,5kW na střeše přistálo dalších 6 panelů takže celkem 5400kWp cca 240Ah přestárlého olova zítra se pustím do nějakého nastavování, podle všeho je z výroby nastaven jako UPS
Energie zdraží víc, než se čekalo
luky (3 days) 
Já jsem měl od Kolibříka na poslední faktuře cenu za 1MWh v NT 1030 Kč a nyní od dodavatele poslední instance mám 4385 Kč za totéž. To je zdražení o 426%. Máš pravdu, moje chyba. Já tam měl 1289 v NT. Zapomněl jsem na distribuci. Naštěstí (zatím) nejsem v situaci, kdy by mi to způsobilo finanční potíže.
ViktorEX (3 days) 
příprava na další období ? za mě: ostrovní systém (autarkie celorocne doufam 70-75%) + ČEZ dieselagregat + 300 litru nafty (+200 litru benzinu + jsem si dal aditiva kvuli zivotnosti) uhli na dva roky dopredu (koupeno v cervnu) jj, posloucham ty konspirativni picoviny a zarizuju se podle toho. v srpnu jsem napsal: "Jenže neomarxističtí soudruzi mají v plánu zdanit jakoukoliv měřitelnou CO2 stopu, takže uhlí, plyn, benzin/nafta, elektřina půjde nahoru. Nechci to přivolávat, ale pak bude mít toto zařízení hodnotu zlata." ... neuplynuly dva mesice, a svet je vzhuru nohama. a dal?: predevcirem jsme privezli plnej pickup mouky, rejze, fazoli, kompoty, ruzne konzervy a dalsich nutnych potravin s trvanlivosti rok a vice. 200 litru balene vody + vim, kde tady v horach je pramen pitne vody. koupili jsme domaci pekarnu. dost velkou davku hajzlpapiru. pak jsem objednal extramenu asi na pul roku dopredu, trvanlivost 2-3 roky. ... a to vsechno pekne v klidu s ostatnim nakupem. v sobotu jedem druhe kolo, pekne v klidu.... no a ostatni? poslouchaj verejna media, kde vam nic nereknou a jsou v pohode a cekaj, az zradlo bude stat 200-300% víc a pak zacnou silet a pred vanocema se v obchode poperou. do toho prijde blackout a hned potom na jare-v lete prijde financni prevrat. co si myslite, ze se bude dal dít? lidicky, ceka nas remidemi. a jak dneska verejna media sleduji opravdu jen okrajove, abych se presvedcil, ze jeste porad lžou nebo vam krmej usi picovinama pro odkloneni pozornosti na zcela nepodstatne veci kdo si s kym zasukal apod. ale pak se budu koukat z kresla na tu sodomugomoru v televizi, jak se lidi perou o posledni konzervu sunky. ... jo, i nam jednou zasoby dojdou. aspon si ten konec uziju. solaru zdar
kybos (3 days) 
Já jsem měl od Kolibříka na poslední faktuře cenu za 1MWh v NT 1030 Kč a nyní od dodavatele poslední instance mám 4385 Kč za totéž. To je zdražení o 426%.
luky (3 days) 
Bral jsem energie od "skautů" a taky mi to přišlo do emailu. Prakticky teď budu platit dvojnásobek. Můžeme jen doufat, že se podaří skautům rychle sehnat někoho s lepším ceníkem. Ale když čtu ty články o málo vody ve Skadinávii, prázdných plynových zásobnících, rostoucích cenách povolenek a do toho se ještě vlastně pořádně neochladilo... Nevidím naší budoucnost úplně růžově.
cipis (3 days) 
Takových protikladů v tak krátkém odstavci ...
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
Kobra23 (3 days) 
Stávající konfigurace by měla umět vyrobit 20 MW, takže rezerva tam nějaká je. A když dojde, trochu se to přifoukne. Místa kam dát panely je stále dost.
Energie zdraží víc, než se čekalo
mypower.cz (3 days) 
Padl další dodavatel energií Konec dodávek oznámila v pátek svým odběratelům společnost Kolibřík Energie, která dodává elektřinu a zemní plyn zhruba 30 tisícům zákazníků. Odkázala své klienty na dodavatele poslední instance. https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/padl-dalsi-dodavatel-energii-40375116 https://www.kolibrik-energie.cz/info.html Vážení zákazníci Kolibřík energie, stávající energetická krize v celé Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen, je pro nás extrémně složitá. Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek. Z toho důvodu bude dodávky elektřiny a plynu pro všechny naše zákazníky zajišťovat od 19.10.2021 dodavatel poslední instance. To je dominantní dodavatel ve Vašem regionu. Nehrozí Vám omezení dodávek plynu a energií.
MPP Solar PIP 5048 GK/MG
lemra79 (3 days) 
zmenou smeru proudeni? taky by se mi libilo to zpasivneni, ale obavam se, z to uplne nepujde. blizi se obdobi temna, tak bych chtel sveho pipa po trech sezonach zkouknout zevnitr, pripadne vylepsit, jeste musim pogooglit.
BAZAR Prodám dvě sady 48V/350Ah Hoppecke 5OPzS
adambalko (3 days) 
Prodám dvě 48V baterie akumulátorů Hoppecke 5 OPzS 350Ah. Stáří cca 6let, poslední tři roky jely v cyklickém režimu paralelně a odsávalo se z nich cca 16kWh denně, což je cca 50% kapacity. Koupil jsem je, ale přecházím na LiFePo4. Cenu si představuju 20000Kč za 48V sadu. Pokud by to někdo vzal celé, tak se určitě domluvíme na slevě. Celková hmotnost obou baterií(48x 2V článek) je cca 1,5 tuny. Foto zde: https://imgur.com/a/ISIp2GC
Multiplus II
Xixan (3 days) 
Skoda ze ten prudový snimac sa neda aplikovat aj na Multiplus I., teda aspon o tom neviem. Inak ESS funguje perfektne a variacii nastaveni je tam hodne. Nevyhoda ked mas AC coupling na AC OUT, tak napr. Fronius aj v ESS mode ked nie je ziadna resp. min. zataž, pretlaci co to do siete von. Ale asi sa s tym pocita a tak to ma pri Multiplus I. byt. Neviem co by to spravilo pri II. ked tam je prudový snimač!? Rozumiem spravne ze mas fronius ac out zapojeny do victron ac in ? Funguje to ok ? Ako dlho trva kym sa victron nafazuje ? Ked vypnes fronius tak victron to znasa v pohode?
MPP Solar PIP 5048 GK/MG
Dagus (3 days) 
A co upravit ventilaci?
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
pezizka (3 days) 
To máš teda pěkně rozežranou vlastně neobydlenou domácnost Až to obydlíš tak nevím kam nastrkáš další panely, u Tebe bych to tipl tak na 50kWp snad..... SUPER
Kobra23 (3 days) 
K dnešku vyrobeno 7 MWh z FVE (spuštěno od 28.2.2021)
Multiplus II
Marcus81 (3 days) 
Skoda ze ten prudový snimac sa neda aplikovat aj na Multiplus I., teda aspon o tom neviem. Inak ESS funguje perfektne a variacii nastaveni je tam hodne. Nevyhoda ked mas AC coupling na AC OUT, tak napr. Fronius aj v ESS mode ked nie je ziadna resp. min. zataž, pretlaci co to do siete von. Ale asi sa s tym pocita a tak to ma pri Multiplus I. byt. Neviem co by to spravilo pri II. ked tam je prudový snimač!?
VYMENA AXPERTA.
frenky6 (3 days) 
Ahoj rozhodol som sa pre výmenu AXPERTA kôli aktívnym vetrakom. Mám model PIP 48/5000 GK. Riesilt to už niekdo? Myslím zmenu z aktívnych vetrakov na pasívne. A teraz poraďte vhodný typ aleboodel meniča s pasívnym vetraním v tých hodnotách ako AXPERT. Podotýkam že mám 12 panelov zapojených 6+6. Kôli napätou v axperte ktoré je 450v.
Multiplus II
Dagus (3 days) 
Pokud neva přetoky tak proč ne. Jinak menší přetoky jsou s tím snímačem, než s modbus elektronerem(to je moc pomalé). Pokud přetoky neva, tak je to pekelný stroj a jednou bych chtěl být taky legálně na ess.
MPP Solar PIP 5048 GK/MG
frenky6 (3 days) 
Zdravím, chtěl bych použít na stavbu sluneční elektrárny měnič 5048 GK nebo 5048 MG. Má s těmito měniči někdo nějakou zkušenost. Měnič bych chtěl připojit s třemi moduly Pylontech US2000Plus a na střechu dát 12-16 panelů GCL 270. Používá někdo tyto měniče s lithiovými bateriemi? Měnič GK má BMS port pro akumulátor. Měnič MG se dá zase rozšířit. Určitě nechci olovo, takže uvažuji jen o tom co dokáže nabíjet Li aku. Díky za informace. Ja mám ten istý menič už druhý rok. Zatiaľ spokojnosť az na to vetranie. Rozmýšľam , ze ho vymenim za menič s pasívnym chladením. Napr. Goodwe, alebo Huawei
Secondsol XTM4000
ladik (3 days) 
Jen dejte pozor na tu cenu co je tam ted aktualne inzerovana, 990€ je bez 19%DPH a pri odberu 21-137ks. Cena za 1ks je 1120€ bez 19%DPH. Tak at nejste prekvapeni. U toho druheho levnejsiho inzeratu za 790€ je to podobne. Ale u obou je napsano, ze jsou po hw kontrole a vymene spatnych soucastek a aktualizace na aktualni fw.
Zapojení měniče PIP 3024 GK
shuty (3 days) 
ak budu prepojene "modre" vstup s vystupom a ja axpertovi odpojim DS ale iba fazu co sa stane? podla toho co viem by mal axpert pri odpojeni DS zacat fungovat ako zdroj a vnutri si relatkami prepoji N out a PE. lenze ak mam spojene N in + N out tak vlastne uz raz rozdelene PEN v rozvadzaci sa vlastne v axpertovi zase spoji. nevadi to? Nemyslím si ,že když začne fungovat jako zdroj propojí si relátkem PE a N . Přesto by mě zajímalo zda je propojení N na vstupu i výstupu u Axperta ověrená praxe ... těch 110V na N se mi tyk nelíbí. podla slov youdy to axpert prepojuje relatkom. pripajam odkaz. http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=4413&p=124521&hilit=tricky&sid=55be664f8f98e0031c387d4a12620701#p124521
Multiplus II
Xixan (3 days) 
V ESS podle mě ano, ale tam je možný přetok, takže je to jen rychlost nabíječky. Ryxhloat nabijacky je 35 , a pretoky mi nevadia
Lifepo4 z Aliexpresu
cipis (3 days) 
Tohle se používá už roky, vtip je v tom, že se sází na to, že to zboží označí jako v EU celně neodbavené a téhle nálepky si mají všimnout "naši" celníci. Ale tím, jak to vozí někdo jiný, než ČP, tak se na to sere ...
Pozor na Aliexpress
cipis (3 days) 
Marcus: Tak je máš poslat do prdele. Jim zůstane balík, který musí na své náklady poslat zpátky (náklady asi ne, ale je to recipročně v rámci dohod pošt). Prodejce ti vrátí peníze a koupíš znovu. Teď má být ten obchod naprosto stejný jako doma, prostě koupíš, jedno, za jakou cenu (pozor tedy na dražší zboží, které tak jak tak spadne na clo), v ceně máš DPH, dostaneš doklad a hotovo. Prodejce odvede DPH/VAT příslušnému úřadu v příslušné destinaci zásilky. Dřív to byla strašná pakárna, občas prolezlo zboží úplně bez ničeho, občas brali něco extra levné, jak pako jsi posílal paypal nebo jiné potvrzení platby, když tam bylo poštovné 0, tak ti napočítali cenu dopravy české pošty (musela být formulace "cena zboží včetně dopravy", bez položky poštovné zdarma, jinak jsi platil jak mourovatý). Takže naopak, oproti těm debilním výkřikům v různých plátcích, tak je to teď všechno jednodušší, byť něco je dražší. Jenže ono postupně leze nahoru všechno, tak to člověku už tak ani nepřijde.
mopadzi (3 days) 
poslední dva nákupy na Ali šli téměř 2 měsíce. trackID byl falešný. už mě to s nima nebaví
Marcus81 (3 days) 
Vyplnit ten formulář české je očistec, hlavně určit třídu zboží. A ten formular si vyplnal kde, na poste, Ali ci pre colnicu? Ja uplne prý krát ked som nieco kupoval z Ali, tak mi to hned odchytili a musel som platit dph a clo. Odvtedy XY veci kupenych a ziadne clo ani dph, az doteraz. Asi blbá nahoda, vyskusam este nieco objednat a ak zase budem platit clo a dph, tak sa na to neserem.
FV panely přímo do topné spirály?
stano22 (3 days) 
FV priamo na spiralu je velmi neefektivny sposob ohrevu. Vykon FV sa predsa meni a odpor spiraly je stale rovnaky. Jednoznacne treba regulator, idealne MPPS. Za mna jednoznacne Budinsky, aj ked Oplocky je tiez samozrejme OK, len cenovo o dost drahsi.
vla (3 days) 
Jistěže stačí jeden drát, co jím nateče do bojleru, to se přemění na teplo a druhý drát netřeba . A teď vážně, přímé napojení je jistě možné, jenže po nahřátí bojleru je třeby panely nějak odpojit, o což se stará v bojleru termostat. Jenže ten není dimenzovaný na DC napětí, takže při rozpojení vznikne oblouk a termostat se spálí, takže nutno použít střídavé napětí o to se postará třeba výše uvedený regulátor.
Multiplus II
Dagus (3 days) 
V ESS podle mě ano, ale tam je možný přetok, takže je to jen rychlost nabíječky.
Pozor na Aliexpress
Ivo12s (3 days) 
...to je tím, že to zboží není nebo je ho výrazně méně. Takže to zkouší dát za co nejdráž, vydělat i na tom menším počtu. Stejné je to teď všude se vším. No spíše mě zarážela ta snaha mě dotlačit k tomu, abych ten obchod zrušil sám. Tak jsem se domníval, že to je něco podobného jako těch jejich "5 hvězdiček" a když budu trvat na uzavřeném obchodě, že to přece jen dodají... No asi tam takových prudících moc nemají tak to klidně zrušili sami. A bohužel když je obchod zrušený, nenašel jsem možnost hodnotit prodávajícího, tak jim 1* dát nikam nemůžu...
FV panely přímo do topné spirály?
luky (4 days) 
Ten obrázek je až přehnaně zjednodušený. Nebo si myslíš, že od panelů stačí jeden drát?
Pozor na Aliexpress
unicast (4 days) 
Funguje to paradoxně lépe než před tím a není už nutné tlačit na cenu, aby to bylo pod 22 eur (nebo aby to vypadalo, že to je pod 22 eur).
FV panely přímo do topné spirály?
JirkaN (4 days) 
Děkuji, k čemu ale v tomto případě je vlastně regulátor potřeba? Není možné zapojení, jako zhttps://www.envienergyczech.cz/solarni-ohrev-vody (dolní obrázek)?
Pozor na Aliexpress
kodl69 (4 days) 
zrovna řeším něco podobnýho, VAT included, blbina za 15USD - kempingovej vařič. Klidně bych si ho koupil i v čr, ale nikdo ho neprodává. Vyplnit ten formulář české je očistec, hlavně určit třídu zboží. Už jsem uvažoval, že napíšu, že je to atomovej reaktor ... Podobně jsem kupoval odpruženou přední vidlici na kolo - v srpnu mi v místním kolokrámu mi řekli, že zboží možná bude v říjnu, cenovka něco přes 5kKč, koupil jsem to na ali, prakticky stejný zboží s jiným polepem, za 110USD včetně dopravy, za 14 dní to bylo doma a už víc než měsíc je to namontovaný, nikdo po mě nic nechtěl...
Panely Axitec 390 Wp a menič Goodwe 3048 EM
m.budzak112 (4 days) 
Ahojte, Mám možnosť nakúpiť za dobrú cenu panely AXIblackpremium XXL HC AC-390MH/108V a plánujem ich použiť s meničom GoodWe 3048 EM . Mám na Vás otázku. Budú tieto panely fungovať správne s týmto meničom, keď ich prud sa pohybuje na cca 13 A a menič goodwe ma max vstupný prúd 11A? Vopred Ďakujem za odpoveď.
Multiplus II
Xixan (4 days) 
Chapem spravne z manualu ze multiplus II 3000/35-32, vie prisosavat az 32A z AC in ? A Aku ma spotrebu multiplus pri zatazi okolo 100-200w? A preco vlasfne multiplus je drahdi jak multiplus II? Ved multuplus II ma aj lepsiu spotrebu naprazdno. Nové modely jsou všechny levnější včetně VE Direct i Smarty jak původní modely. A multiplus teda vie pricucavat 32A ? Alebo len doplnit 32A o svojich 11A ? Potrebujem aby menic isiel stale a ked nebude vladat pricucne, ked bude odber pod 2500w a nebude potrebovat,tak nebude prisosavat. Kominakacia s multiplusom je jaka najviac "penazenka frendly" ?
FV panely přímo do topné spirály?
rasto1 (4 days) 
Napoj to na toto, prikup si k tomu rovno i istiace prvky a mas pokoj. https://shop.mypower.cz/bel-regulator-mr4316dc-3536 Spiralu tym padom lubovolnu 2kW, ak chlapi neporadia lepsiu konkretnejsiu . Ja by som tam predradil i pocitadlo, nech mas hrejivy pocit kolko si usetril=vyrobil
JirkaN (4 days) 
Zdravím. Mám bojler s možností 2 topných spirál. Jednu bych ponechal na tradiční provoz ze sítě a druhou bych rád připojil na FV panely. Říkal jsem si, že bych začal s pokusy u panelů viewtopic.php?f=62&t=6615 - 10 kusů. Počítám tedy max nějakých 1,5kW výkonu. Je možné napojit panely přímo do spirály (čtu, že ano) a obejít zcela regulátor nebo ne? Jakou topnou spirálu pak ale použít a v jakém zapojení panely provozovat? A nebo je prostě jendoznačně lepší napojit například SITON 210? Děkuji za nasměrování.
Lifepo4 z Aliexpresu
Franta2776 (4 days) 
Mě přišli baterky a na krabici byly 2 nálepky.Jedna DHL z Číny do Polska a z Polska UPS s adresou mě neznámého Poláka.Takže to v tom Polsku buď někdo proclil nebo tam nějak podvádí,že to neplatí.Toto zůstane stejné na to ten sklad nebude mít vliv,takového zboží tam bude víc.
Nanotečky z lidských vlasů pomohou vylepšit solární články
karelkilian (4 days) 
Dobrý den, máte pátek, a to znamená další článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme na metodu, jež by mohla pomoci perovskitovým solárním článkům. Přeji hezký den. Karel Kilián Nanotečky z lidských vlasů pomohou vylepšit solární články Vědci z Queenslandské technologické univerzity (QUT) vyvinuli uhlíkové nanotečky vytvořené z odpadu z lidských vlasů, které pocházely z holičství v Brisbane, a vytvořili tak „pancíř“, který zlepšuje odolnost solárních technologií. Ve studii, publikované v odborném časopise Journal of Materials Chemistry A, vědci podrobně popsali, jak by uhlíkové nanočástice mohly být použity ke zlepšení výkonu perovskitových solárních článků - nové generace solární technologie, která je levnější a měla by se snadněji vyrábět ve velkém. Perovskitové články Perovskitové solární články jsou relativně nová fotovoltaická technologie. Jsou považovány za nejlepšího kandidáta na fotovoltaické články budoucnosti s tím, že budou v příštích letech dodávat levnou a vysoce účinnou solární elektřinu. Dosavadní výzkum ukázal, že mají stejnou účinnost přeměny energie jako současné komerčně dostupné monokrystalické křemíkové solární články. Překážkou v jejich praktickém uplatnění však je kromě ceny také nutnost zvýšení stability této technologie. Na rozdíl od křemíkových solárních článků se perovskitové články vyrábějí pomocí snadno vyrobitelné a flexibilní sloučeniny. To znamená, že by mohly být použity pro celou řadu nových aplikací, včetně oděvů a stanů poháněných solární energií, které fungují jako zdroje energie. Profesorka Hongxia Wang se věnuje výzkumu pokročilých solárních článků již přibližně 20 let a perovskitovými články se zabývá od jejich vynálezu před deseti lety. Jejím hlavním cílem je vyvinout nákladově efektivní a stabilní fotovoltaické materiály a zařízení, jež by pomohly vyřešit energetický problém. Pomoci mohou lidské vlasy V loňském roce přeměnil jiný tým vědců z Queenslandské technologické univerzity odpad z vlasů na uhlíkové nanočástice pro flexibilní displeje chytrých zařízení. V návaznosti na tento vývoj vědci z QUT experimentovali s uhlíkovými nanotečkami na perovskitových solárních článcích. Ukázalo se, že uhlíkové nanotečky vytvářejí vlnovitou vrstvu, kde jsou perovskitové krystaly obklopeny tečkami. „Vytvářejí jakousi ochrannou vrstvu, jakési brnění,“ vysvětlila v tiskové zprávě vedoucí výzkumu profesorka Wang. Zlepšování fotovoltaického výkonu a životnosti se stalo hlavním cílem snahy o komercializaci metalhalogenidové perovskitové solární technologie. Objev přináší možnost vyrábět odolné, vysoce účinné perovskitové solární články začleněním uhlíkových teček získaných z lidských vlasů do perovskitové vrstvy. První experimenty s tečkami První experimenty s uhlíkovými nanotečkami se datují k počátku loňského roku, kdy australští vědci přišli s působivou technikou, která umožňuje recyklovat odpad z lidských vlasů na ohebné displeje, jež lze použít například v chytrých zařízeních. Odborníkům se podařilo přeměnit malé prameny vlasů na uhlíkové nanotečky o velikosti jedné miliontiny milimetru. K výrobě uhlíkových nanoteček vědci nejprve vlasy rozkládají a poté je vypalují při teplotě 240 stupňů Celsia. Nanotečky jsou následně rovnoměrně rozptýlené v polymeru. Vědci tehdy slibovali, že organická zařízení vyzařující světlo na bázi uhlíkových teček vyrobených z lidských vlasů by mohla být použitelná pro některé aplikace, jako jsou chytré obaly. Mohla by být nasazena také tam, kde je zapotřebí malý zdroj světla, například v nápisech nebo v chytrých náramcích, a díky netoxičnosti materiálu třeba v lékařských přístrojích. Nutno dodat, že uhlíkové nanotečky získané z lidských vlasů nesvítí tak jasně, aby je bylo možné použít v televizních obrazovkách. Jsou však dostatečně silné, aby se daly použít v ohebných obrazovkách, nositelných zařízení, chytrých obalech a dalších produktech. Nanotečky v solárech Uhlíkové nanotečky v solárních článcích chrání perovskitový materiál před vlhkostí a dalšími faktory vnějšího prostředí, které mohou způsobit poškození materiálů. Vědci také zjistili, že perovskitové solární články doplněné nanotečkami mají vyšší účinnost přeměny energie a větší stabilitu než perovskitové články bez těchto teček. Podle profesorky Wang by tento vývoj mohl pomoci k dosažení cíle vyvinout perovskitové články, jež by byly schopné fungovat 20 let a déle, což je jedna z překážek, které v současné době brání jejich komerčnímu využití. Wang se domnívá, že v budoucnu by perovskitové články mohly být použity k napájení kosmických lodí. Například mezinárodní vesmírná stanice je v současné době napájena čtyřmi solárními panely, které mohou vyrábět až 120 kW elektrické energie. Současná technologie je však těžká, a proto je její doprava do vesmíru velmi nákladná. Lehčí, ale odolnější panely „Naším konečným cílem je zlevnit solární elektřinu, usnadnit k ní přístup, prodloužit její životnost a zajistit, aby fotovoltaická zařízení byla lehká, protože současné solární články jsou velmi těžké,“ řekla profesorka Wang. V současné době byly všechny perovskitové solární články vyrobeny v kontrolovaném prostředí s extrémně nízkou úrovní vlhkosti a kyslíku, s velmi malou plochou článků, které jsou pro komerční využití prakticky nevyužitelné. Aby se tato technologie stala komerčně životaschopnou, je třeba připravit výrobu účinných velkoplošných, stabilních a flexibilních perovskitových solárních panelů za nízkou cenu. Perovskitové články by mohly v budoucnu představovat velkou výhodu při cestování do vesmíru, protože relativně lehké články by výrazně snížily hmotnost užitečného zatížení. Ačkoli je třeba ještě provést další výzkum, Wang říká, že je „docela optimistická vzhledem k tomu, jak moc se tato technologie dosud zlepšila“. Lidské vlasy by mohly být jedním z klíčů k odemčení nové generace solárních technologií. Je budoucnost v perovskitových článcích s nanotečkami? Zdroje: interestingengineering.com, pubs.rsc.org, interestingengineering.com, qut.edu.au.
Pozor na Aliexpress
Marcus81 (4 days) 
Na Ali. Ano, VAT includes tam predajca ma. Tak ma oje..li, k..vy colnicke. A k comu mi bude danovy doklad, co mam ist na colnicu vymahat 2,08€? To vypytali na poste odomna, bola tam nalepka "Automaticky prepustene a vybrat colny dlh a ostatne poplatky", tak neviem!
cipis (4 days) 
U nás je to clo až u 150+ Ale kde jsi to kupoval, že ti to poslali bez odvedené DPH? Ali, bang, ..., všichni už mají "VAT included" a dá se stáhnout daňový doklad.
rozšíření sol el
vlkazajac (4 days) 
Dohľadaj si limity pre pripojené Wp na daný regulátor. Myslím, že 6 - 9 kusov v zapojení 3S na smer SZ by bolo celkom ideálnych. V lete by to v niektorých momentoch výrazne odľahčilo batériu a znížil by sa počet škodlivých cyklovaní batérie za jeden deň. Ťažko doložiteľný prospech, ale určite tam je. Ale ako vieš, kvôli zimnej nedostatočnosti slnka, všetko čo sa dá pripojiť na juh, má tam byť. Aj keby pod ostrým uhlom, trebárs na fasáde JV, JZ. Drahý regulátor máš zatiaľ málo využitý.
Energie zdraží víc, než se čekalo
rimi (4 days) 
V EU chválapanu bohu zatím ne. Ale to jen diky zaoceanskym uspechum v dobyvani bridlicovych podzemi. Ve zkratce: Navrta se skala hluboko pod zemi, nasypou se tam pevne kulicky + trhavina, po vybuchu kulicky vlezou do prasklin. Po nas potopa... Skoda, ze pote, co Rusko zaclo bombardovat kolony islamskeho statu s nakradenou Syrskou ropou na hranicich Turecka, usa ve stejne chvili prestala prodavat armadni prebytky ropy a i ten bridlicovy boom nejak ustal.
Pozor na Aliexpress
Marcus81 (4 days) 
U nas na slovensku ten nenazratý štat si vybral odomna clo aj dph. Hodnota zasielky bola 8,5€ a musel som zaplatiti clo 2€ (vraj manipulačné) a dph 0,8€!!! Toto uz je non sens, fakt!
cipis (4 days) 
To není trend u levného zboží, ale to je tím, že to zboží není nebo je ho výrazně méně. Takže to zkouší dát za co nejdráž, vydělat i na tom menším počtu. Stejné je to teď všude se vším. Změnu jsi moc zaznamenat nemohl, je to přece jenom 21% a ne 100%, takže u těch malých zásilek je to malinkatá částka. I proto to bylo ve výjimce, protože ta režie na výběr DPH je větší než to samotné DPH.
Ivo12s (4 days) 
Doplním aktualizaci za posledních pár týdnů. Objednávám na Aliexpressu už pár let... a nejrůznější hlouposti, většinou právě na ty FVE udělátka. Teď jsem si chtěl pořídit pro zábavu samostatné relé, které lze spínat přes aplikaci Tuya Smart Life. Proč Tuya? Protože dvě relé už na tom mám pověšený. A potřebuju DC napájení. Takže přes vyhledávání na Aliexpressu najdu několik dodavatelů např. ZDE. Objednal/zaplatil jsem a přišla zpráva: Dear friend, Due to the virus pandemic, So sorry that our supplier can’t find the goods with good quality these days. Could you please kindly cancel the order with the reason of " buyer do not want this goods " or “other reason”? Odpověděl jsem, že kontrolou ověřeno, že zboží stále nabízí za totožnou cenu a trvám na dodání. Transakce byla následně uzavřena z jejich strany ("Closed") a peníze vráceny. Objednal/zaplatil jsem tedy u jiného "store" a přišla zpráva Dear customer, Thanks for your order in our store. We're ready to ship your order but just find the shipping cost was unexpected increased as the shipping company do that, is it ok for you to pay extra $3.5 shipping cost? If you don't want to pay, please help us cancel the order with "Other Reasons" and it will help us to quickly refund Sorry for the inconvenience to you and hope you can understand that. Best blessing. Co myslíte, stejná odpověď a stejný výsledek. Nedal jsem se odradit a zkusil potřetí... no a se stejným výsledkem. Podotýkám, že jsem nevybíral podle ceny, ale podle stáří obchodu. Takže buďto je to jedna firma, která má několik obchodů a nebo je to nový trend na Aliexpressu u laciných zakázek (?). Nevím, každopádně už to asi objednám v ČR i když se 100+% přirážkou po slevě 20% plus doprava Jinak jsem s Aliexpressem docela spokojen, zatím jsem nezaznamenal změnu s DPH, objednávám jak z Číny, tak z Evropy, ale to se možná teprve uvidí...
Pomoc s výběrem měniče
medman (4 days) 
Da sa obmedzit aj vybijaci prud na Kingovi? Alebo to uz nehra taku velku rolu?
Energie zdraží víc, než se čekalo
vlkazajac (4 days) 
Vlkozajac na slovači možná Rusi právo veta mají.V EU chválapanu bohu zatím ne. Rád by som sa z tohto nejako poučil, ale významovo je to asi tak silné, ako že niektoré bicie hodiny majú perpendík. Skús sa vyjadrovať slušne, "na slovači" se neříká. Ak sa vrátiš k Tvojej téme a prinesieš niečo o význame práva veta, snáď sa to podarí.
rozšíření sol el
Quickyprd (4 days) 
Tak udávaný měnič má max. výkon 4000W, sice výrobce píše, že výkon není nutné dodržet, že se top utlumí, ale moc bych tomu nevěřil a neriskoval. Teď už máš 2400W, čili 2x3s 235W panely by šlo napojit, s tím by asi nebyl problém. Ale jsem laik Pak jedině použít další nabíječ. Obecně co jsem se dočetl, tak si Victrony dobře poradí s orientacema apod. Plánuji to podobně.
Lifepo4 z Aliexpresu
Mikel (4 days) 
https://www.kupi.cz/magazin/clanek/15605-zasilky-z-ciny-se-nezdrazi-aliexpress-otevre-uz-za-mesic-nove-logisticke-centrum-v-polsku#dop_ab_variant=632420&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=lzgQk0NgTA1-202110150905&dop_id=13901871&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu Asi je nekde neco spatne Jak muze byt cena stejna, jako zbozi nakoupeni v Cine? Nekdo musi zaplatit dovozni clo a DPH. Cinan v Cine to ze sve marze asi platit nebude, to by byl v minusu, tak vysokoum marzi nemivaji. Zakaznik z EU tedy take ne, podle clanku...
BAZAR Kupim victron multiplus 48v
Xixan (4 days) 
Ahoj mam zaujem o victron multiplus 48v, ideal 3000 35/50 ,alebo multiplus II 3000 35/32. Mozno aj 5000v ale zalezi od ponuky. Piste sem alebo PM.
Lifepo4 z Aliexpresu
Franta2776 (4 days) 
https://www.kupi.cz/magazin/clanek/1560 ... -internetu
FVE - Zlin 21/22
JackD (4 days) 
Pěkný den, poprosím Vás o konkrétní poradu - spíše nákupní seznam. Přesné a ověřené informace nejsou samozřejmostí! Proto bych rád požádal někoho jako "garanta" pro rady a finální kontrolu zapojení - (nepotřebuji kulaté razítko, ale hlavu). Samozřejmě za úhradu. Forum jsem pročítal spousty hodin a tím zjistil, že kromě třech stran poznámek mám hlavu jako balón. Parametry FVE Zlín 21/22: - mimo "systém" 1 fáze s přisátím nebo přepnutím na DS, rozvody staré TN-C - představa 10 FV panelů 450Wp, plochá střecha (orientace libovojně) - měnič 48V ..... (pro pročtení fóra mám spíš chaos) - baterie pylontech US3000 48v 2x ??? - SmartSolar MPPT 150/85 ??? - monitoring Venus GX ??? ----------------------------------------------------------- + potřebné jističe, rozvaděč FVE, kabeláž Moje schopnosti: zamontovat FV panely, napojit všechny el. rozvody, rozvaděč podle plánu. Nic není dogma, panelů může být i víc. Spotřeba domu z DS je cca 4,5-5MWh. Usměrnění spotřeby v čase můžu řídit již teď 24h/7dní. Děkuji moc a moc za tipy nebo komplexní radu, protože FVE přesně podle nich budu realizovat. JD
Upírovo doupě - Poloostrov
Franta2776 (4 days) 
Za první polovinu řijna jsem z pekla nakoupil 27kWh.Vyrobeno a spotřebováno z nebe 218kWh,teplou vodu a přitápění obstaraly trubičáky odhad cca 120kWh.U nás dnes tma ze střechy leze něco přes 1kW večer asi bude nákup ze sítě.Topit jsem zatím nemusel teplota v domě 23st.V úterý bude dalších 7x335Wp:))
Klimatizace jako topení - rady
zbek (4 days) 
Mam dotaz je někde graf jak je topeni klimou energeticky zajímavé ,oproti plynu při dnešním zdražovaní a od jaké venkovní teploty to má smysl ,elektřinu na topeni musím v tomhle období kupovat přes 5kč . Bez topeni plynem se neobejdu a tak mne zajímá zda má cenu si přitápět Klímou nebo je to ještě horší než když pojede plyn na vyšší teplotu
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (4 days) 
Vlkozajac na slovači možná Rusi právo veta mají.V EU chválapanu bohu zatím ne.
Kontrola návrhu ochrany FV pole
Kibirad (4 days) 
Začal bych trochu od země, tj od uzemnění a od toho přešel k bleskosvodu: 1.) jak píše tomas, je potřeba určitě propojit S1 a s2, nejlíp v zemi fezn 30x4, a pokracovat dál na druhou stranu domu, aby v každým rohu stavby byl svod bleskosvodu. Mám dojem, že pro uzemnění typu A vychází o dost větší vzdálenosti s bleskosvodu od panelů a pod. 2.) na přístavbě bude snad taky bleskosvod, tj minimálně 2 svody, doporučený zemnič tyu B... 3.) když už teda máme uzemnění, jímací soustavu a panely ve vzdálenossti min s od tohoto, je potřeba zajistit pospojování rámů panelů a připojení přepěťovek. Ve stávajícím stavu by byl rozdíl potenciálů mezi S1 a S2 (RN2?) i při vzdáleným zásahu likvidační. tj měl by být co nejkratší propoj mezi HR a RN2, a to min CY 25mm2 (almgsi 8mm nebo fezn 8mm to splní s rezervou) doporučuju prozkoumat tabulku 1 na str. 29 ČSN EN 62305-4/ed.2 . něco, co má 16mm2 a M5 šroubečky není přípojnice pospojování!!! Už třeba proto, že má mít min 50mm2 (ta přípojnice) a má být připojena k uzemnění min. CY16mm2, sejně jako další přípojnice na nebo části přenášející bleskový proud. Větší průřezy vodičů pospojování vychází z jiných norem, ale to není potřeba v RD řešit, teda pokud nemá na přívodu jištění víc než 100A - pospojování pak musí dokázat přenést kompletní poruchový proud při přerušení ochranného vodiče... přípojnice pospojování je třeba tohle: https://www.elfetex.cz/catalogsearch/re ... %ADpojnice a ne běžná svorkovnice, kam je problém CY16 vůbec dostat. Když se podaří, snažím se FeZn kulatinu zatáhnout až do rozvaděče, tam hned na kraji umístit něco, kam se to železo správně připojí a pak už CY 16 na PE (PEN) přípojnici, k přepěťovce T1+T2, k plynovýmu potrubí u vstupu do domu, k rámům panelů, ke krbové vložce, k anténnímu stožáru, kde je další přípojnice.... A konečně CY 6mm2 k blbinám, jako je podružnej rozvaděč s T3 přepěťovkou, topnení uvnitř domu a další kovový hmoty v domě... Nejde ve výsledku o to natahat co nejvíc mědi, ale udělat z domu faradayovu klec s oky menšími než 15m (pro LPS III) a mít všechno na jednom potenciálu... Asi došlo k nedorozumění. Asi i částečně z mojí strany a to možná špatným označením. Měl jsem za to že jako zemnič typu B se označuje vlastní "rozvod" po střeše domu a následné svody a jako zemnič typu B se označuje základový zemnič, případně pásek v zemi, uzemňovací tyče aj. Těmi body S1 a S2 jsem myslel místo kde je napojen AlMgSi a FeZn. Body S1 a S2 jsou propojeny jako na přiloženém nákresu. Nebo aspoň by měly být. Osobně jsem pokládku nezažil jelikož probíhala před nějakými dvaceti lety. Jako S3 je zde označen třetí svod který je na objektu. Přístavek jako takový nemá žádný bleskosvod. Chvíli jsem nad vaší zprávou uvažoval a došel k závěru že by to ani nebylo možné. Jelikož aby byl splněn požadavek na dva svody a jejich rovnoměrné rozmístění, tak bych se nevyhnul vedení okolo okapu nebo oplechování okolo kterého by vznikla vzdálenost s, kterou bych nemohl dodržet. Respektive by to možné byla ale z plánovaných 3,6 kW by bylo možné instalovat pouhých 900W. Jistě, šlo by vyměnit tyto prvky za plastovou náhradu. Ale to taky není cesta kterou bych se chtěl ubírat vzhledem k tomu že se nejedná o ledajaké zinkované plechy a okapy, ale o měď. K rozdílu potenciálů mezi S1 a S2. Nevím jestli jsem se na začátku špatně nepochopili a nebylo jasné že jsou všechny body propojeny. Byl by to i teď více objasněném případě problém? Samotný propoj mezi HR a RN2 je jen řešení do budoucna. Momentálně je RN2 v technické místnosti kde bude měnič typu Oplocký a vše půjde do vody. Toto propojení vy se řešilo až v budoucnu kdy by přibyly nějaké panely na střechu domu společně i s nějakými bateriemi a měničem u HR. Proč by měl být propoj CY 25mm^2? Pokud se opět dívám do zmíněné tabulky, tak připojovací vodiče od přípojnice pospojování k uzemňovací soustavě nebo jiným přípojnicím je pro Cu psaný průřez 16mm^2. Aby jste mne pochopil, nejedná se mi o šetření na vodičích, ale o to odkud berete toto informace. Pokud zde jde například o rezervu v průřezu, tak to pochopím, jen bych chtěl znát důvod. Ano vím že to nesplňuje požadavky na přípojnici pospojování, proto jsem se na to ptal jelikož mi to nesedělo jako doporučení výrobce jak má správně vypadat instalace. Pokud by jste si vzpomněl na normy, které řeší větší průřezy vodičů, tak bych byl rád. Protože si myslím že pokud budu mít mezi HUS a lokální přípojnicí pospojení pod střechou CY 16mm^2, tak je přeci rozdíl, jestli se jedná o trasu dlouhou 10 m nebo 100 m. Musí zde být přeci nějaké omezení, kdy již CY 16 nepostačuje. Případně pokud existuje něco jako sady norem, tak bych byl vděčný za zmínku kde je nalézt. Momentálně si normy dohledávám tak, že najdu nějaký článek o problematice a pokud je zde zmíněna norma, tak si ji dohledám.
Regulátor Victron + vodní turbína
miroc (4 days) 
Tu si sa pozeral? http://www.malavoda.cz/
Kontrola návrhu ochrany FV pole
Kibirad (4 days) 
Mezi S2 a ES1 bych do země uložil zemnící pásek 30x4 mm což je průřez 120 mm2 Fn, teď nevím kolik to vodivostně odpovídá průřezu mědi a nechce se mi to hledat, ale jistě to snese více než 1 x CYA 50 (doporučený normou?) a navíc to zlepší zemnící odpor a zvýší bezpečnost. CYA není výrobci určený do vlhka a země a to ani ve chráničce kterou často v zemi zaplní voda a kondenz. Pokud je to pro uzemnění konstrukce panelů se zalepeným okem na konci a v UV chráničce a tak aby se v ní nahromadila voda a kondenz, tak bych to ještě toleroval, ale pokud to jde tak to prioritně dělám z AlMgSi 8 mm kulatiny která je levnější a snese více než CYA 16, ale zase nejde všude protáhnout tak jako CYA 16. Napětí Ua a délku vodičů na svodiči jde minimalizovat tím, že ten uzel uděláte ve svorce svodiče, proto mají některé svodiče zdvojené svorky nebo alespoň dostatečně velké pro dva vodiče. Aby to montážníky donutilo takto je správně zapojit, bohužel stále vidím i profesionálně vyrobené rozvaděče se zbytečně dlouhými vodiči ke svodičům se smyčkami a nacpané do těch těch hnusných plastových koryt do kterých ty prasárny schovávají ti, co neumí přehledně vydrátovat rozvaděč. Pro MAR a datové rozvaděče je to ještě snesitelné, ale když to někdo cpe do silového rozvaděče kde tečou třeba stovky ampér v tkaničkách nacpaných do platových koryt tak by měl raději dělat něco jiného. Podobně i často nesmyslné předjištění svodičů které zbytečně navíc zvyšuje Ua a ochranou úroveň svodiče. S tím že by byl pásek lepší souhlasím. Snad to nebudete brát jako rýpání, ale spíše reálně mojí snahu si být jistý svými závěry. Z tabulky 1. na str. 29 ČSN EN 62305-4/ed.2, kterou zde již zmiňoval kolega a taky jsem se na ní obracel při řešení tohoto problému, lze vyčíst že pro připojovací vodiče od přípojnice pospojování k uzemňovací soustavě nebo jiným přípojnicím platí pro materiály Fe průřez 50 mm^2 a pro Cu 16 mm^2. Průřez 50 mm^2 by měl odpovídat i 8 mm kulatině FeZn, takže ta by měla být dostačující. Neříkám že ji chci využít, pouze se ujišťuji. Právě tato část je jedna z těch na které jsem se ptal v původním dotazu a to jestli je opravdu 50mm^2 FeZn v tomto případě zcela nahraditelné CYA 16. Ptám se na to také kvůli tomu že zmiňujete CYA 50, který je doporučený pouze pro přípojnici pospojování. K odolnosti CYA... Předpokládám tedy že vaším doporučením by tedy pro slaněný vodič v mědi bylo něco v rodině H05RN-F, H07RN-F. U tohoto řešení mám jediný problém - dostupnost. Co jsem hledal, tak najít jednožilovou variantu a to ještě v metráži, která nemá trojnásobnou cenu oproti klubu po 100m je celkem problém. Navíc se do trubky vedoucí vodiče do domu nemůže dostat žádná voda, jelikož by pak tekla přímo do sklepa budovy, ale chápu připomínku. Původně jsem přemýšlel nad využitím CYKY, ale tam si nejsem vůbec jistý jak je to z hlediska norem s přeznačením vodičů. Zapojení do V je mi známé. Problémy s nedodržením vzdálenosti bych neměl nikde potkat, ale toto téma mě celkem zaujalo a opravdu jsem nepochopil proč se při vytvoření lokální ekvipotenciální svorkovnice projeví pouze úbytek mezi SPD a touto svorkovnicí. Proč se neprojeví úbytek Ub21 a Ub1, tedy mezi SPD a HUS. Přeci jen tato lokální svorkovnice působí jen jako spojka mezi SPD a HUS. Zrovna předjištění SPDs v typech plug in rozvaděčů jsem chtěl také zmínit v příspěvku jelikož se mi to nezdálo také moc kosher, ale nechtěl jsem již tak dlouhý příspěvek natahovat.
Regulátor Victron + vodní turbína
vlkazajac (4 days) 
To je trocha mylné. Pevné vstupné napätie do regulátora nenastavíš nijako. Elektrické prispôsobenie mppt regulátora ku generátoru bude, ale aby sa turbína neroztáčala / nebrzdila, musí byť k danému prietoku aj konštantná elektrická záťaž. Ak táto nebude, musíš regulovať hydraulicky turbínu, ako som písal - spätnou väzbou. Regulátor mppt je dc/dc menič a regulátor nabíjania batérie, nie spätnoväzbový regulátor.
Honzík (4 days) 
Ano, to je pořešené, zátěž bude vždy nějaká, v případě potřeby i umělá. Hlavní je, že jde nastavit pevné vstupní napětí do regulátoru a dynamicky se bude měnit proud,( tím pádem i výkon), a tak si myslím, že bude turbína držet otáčky...výstup z reglu bude systémových 48 V.
vlkazajac (4 days) 
Dá se nastavit všechna napětí stejná a je to. Tým sa nič nevyrieši, stále tú turbínu nereguluješ. Regulátor má nabíjač a ten keď nemá čo nabíjať, turbína potrebuje záťaž ( na svorkách batérie ).
Honzík (4 days) 
Ano, Františku, tak sem to i myslel...Dík za potvrzení, že to jde...
Energie zdraží víc, než se čekalo
vlkazajac (4 days) 
Slovania verzus západná Európa nie je schéma pre pomer síl v otázke veta v Európe. Láskavo započítaj 150 miliónov Rusov. To tie počty budú dosť nevychádzať a kde-kto si povie - sakra, ešte dobre, že to právo veta majú ! Rusi nežijú vo vzduchoprázdne, ani na inom kontinente za dvomi oceánmi. Nech sa Bulhari, Ukrajinci a Bielorusi neurazia...
Zapojení měniče PIP 3024 GK
bublich (4 days) 
Ano.Máte pravdu v případě přizemnění v místě rozdělení bude impedance lepší.Ta kontrola v měření je formalita,stačí bez důsledků nahlásit.S těma nulama přes elektroměr se také setkávám,nejvíce v panelácích a ještě navíc na hlíně,pěkná kravina,elektrárenský na to mají spešl svorku když sundavají elměr.
Regulátor Victron + vodní turbína
FRSO (4 days) 
Tu bude štandardný mppt regulátor pre fotovoltiku len akousi polovičkou celku. Bude treba pre stále bežiacu turbínu zaistiť trvalú záťaž. Ak nebude k dispozícii, bude sa "blbý" regulátor snažiť o absorpciu a float, resp. o udržanie nastaveného napätia. Ak nebude elektrická záťaž, bude treba regulovať hydraulicky, t.j. zmenou prietoku resp. škrtením. Takže spätnoväzobný regulátor generátor / turbína. 4 kW ? To bude pekné vodné dielo, potom sa rýchlo pochváľ, až sa to roztočí ! Dá se nastavit všechna napětí stejná a je to.
vlkazajac (4 days) 
Tu bude štandardný mppt regulátor pre fotovoltiku len akousi polovičkou celku. Bude treba pre stále bežiacu turbínu zaistiť trvalú záťaž. Ak nebude k dispozícii, bude sa "blbý" regulátor snažiť o absorpciu a float, resp. o udržanie nastaveného napätia. Ak nebude elektrická záťaž, bude treba regulovať hydraulicky, t.j. zmenou prietoku resp. škrtením. Takže spätnoväzobný regulátor generátor / turbína. 4 kW ? To bude pekné vodné dielo, potom sa rýchlo pochváľ, až sa to roztočí !
rozšíření sol el
Stana (4 days) 
Mám sol el. 8 panelů 300W na streše 45 JV sklon 33 zapojených 2s2p. Nabíječ victron mppt 150/70 ukladá do bat lifepo4 48V 4,8kWh a hybridní měnič victron 48V/3000. Zatim mi sestava pokryje půl roku spotřeby na 90% Chci rozšířit a mám k dispozici panely trinasolar235 místo pro max 18 panelů myslel jsem si, že by mohly být zapojeny 3s na střeše 45 SZ.šlo by připojit na stávající nabíječ. Směr střechy je spíš nic než moc. Dík za rady.
Upírovo doupě - Poloostrov
ViktorEX (4 days) 
uz jste videli tohle? https://youtu.be/AE4BaHpU3Iw?t=1191
Regulátor Victron + vodní turbína
tomas (4 days) 
To by mne hodně zajímalo jak to bude fungovat. Dej prosím vědět. Myslím si, že by to mohlo fungovat. Ale pokud Victron občas projíždí celou V-A charakteristiku aby našel více MPP bodů a vybral ten nejlepší, tak to se bude muset zrušit jinak bude turbínu pravidelně odlehčovat a ta se bude roztáčet. Jinak se to bude snažit zatížit turbínu a generátor na maximum, ale zastavit by ji to nemělo, když by přetížením začali klesat otáčky a tedy i výkon tak MPPT se posune zpět a turbínu odlehčí aby bral maximum. Bylo by zajímavé to sledovat kde si to najde maximum výkonu i v závislosti na průtoku.
Upírovo doupě - Poloostrov
Franta2776 (4 days) 
čéče, vy dva jste jako politici ... cukr a bič nojo, treba bracha v hradci ma diru do nebe a dela kwatty (a ja se u toho vztekam, kdyz koukam na radar), a ja tu mam u liberce dekl a tmu. nojo, celej den tma, ze i v obyvaku se muselo svitit, abys trefil do kuchyne ... ono se to da tezko merit. proste to tak je. ty vykony dokazu vytahnout jen z reglu, takze vykon do baterky. jeden regl 3,8 a druhej 0,8 kdyz tedy by doslo na tu apokalypsu, blackout, prebirani moci jednou nebo druhou stranou, proste kdyby se dely nejaky sracky, tak kdyz to tak vezmu, tak na tu tmu 4500wh jeste docela jde. furt lepsi nez nic. a v sobotu a v nedeli jsem mel 35/39kwh... malej rozdil a jen 4 dny Viktore v klidu, nemáš štěstí na počasí:)))Nebo opravdu bydlíš v pekle:
ViktorEX (4 days) 
čéče, vy dva jste jako politici ... cukr a bič nojo, treba bracha v hradci ma diru do nebe a dela kwatty (a ja se u toho vztekam, kdyz koukam na radar), a ja tu mam u liberce dekl a tmu. nojo, celej den tma, ze i v obyvaku se muselo svitit, abys trefil do kuchyne ... ono se to da tezko merit. proste to tak je. ty vykony dokazu vytahnout jen z reglu, takze vykon do baterky. jeden regl 3,8 a druhej 0,8 kdyz tedy by doslo na tu apokalypsu, blackout, prebirani moci jednou nebo druhou stranou, proste kdyby se dely nejaky sracky, tak kdyz to tak vezmu, tak na tu tmu 4500wh jeste docela jde. furt lepsi nez nic. a v sobotu a v nedeli jsem mel 35/39kwh... malej rozdil a jen 4 dny
Regulátor Victron + vodní turbína
Honzík (4 days) 
Ahoj vespolek, zkouším se zeptat zde, jestli nemá někdo zkušenost provozu MPPT reglu od Victronu na vodní elektrárně? Dal jsem se do rekonstrukce malé francisovy turbíny, a chci jí zapojit v ostrovním provozu k mé stávající solární elektrárně z komponentů Victron. Bude pohánět generátor s perm. magnety cca 4 kw výkonu. Díky Honza
Zapojení měniče PIP 3024 GK
tomas (4 days) 
Ta šílenost když si někdo udělal nekontrolovatelný přechod sítě TN-C na TN-C-S v zaplombovaném elektroměrovém rozvaděči několik desítek metrů od baráku která zhoršuje impedanci sítě mezi L a N jak jsem napsal výše Dobrý den. Pokud někdo použije kabel 5C x 10 již z měření a vytvoří TN-S,jak si zhorší impedanci mezi N - L oproti použití kabelu 4B x 10 a TN-C?Pokud budu měřit impedanci smyčky mezi L a N (5C) nebo L a PEN (4B) při stejném průřezu bude stejná. Nebude stejná, protože v domovním rozvaděči musíte místo rozdělení PE a N uzemnit a to sníží impednaci. Když do baráku přijdete už s PE a N tak v domě pokud už někdo udělá uzemnění tak uzemní pouze PE a na N má potom navíc impedanci až po elektroměr oproti PE a kde je i jiný zemní potenciál a zvláště při úderu blesku. A to způsobuje napětí mezi PE a N. Na některých místech je dokonce ten N protažen ještě přes elektroměr, což už dávno nesmí být ale stále se i s tím setkávám. Potom je při výměně / demontáži elektroměru ten N rozpojen a v případě že má někdo záložní zdroj / ostrov tak potom tam nemá síť TN a nefungují ochranné přístroje. Podobně třeba když někdo naboří elektroměrový rozvaděč u cesty, také může dojít k přerušení N s PE. Navíc tento důležitý bod je potom v elektroměrovém rozvaděči zaplombovaný a nekontrolovatelný, takže je to nevyhovující i z hlediska údržby a odstraňování poruchy a měření/revizí.
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
Franta2776 (4 days) 
Já mám taky chatu takže problematiku znám.Není problém za měsíc na noční proud protočit na temperaci 1MWh.To kolektory nedají.Základem je trocha izolací.Já mám trojskla,10cm polystyrenu na fasádě a 25cm vaty v podkroví a hlavně nemám žádnou tepelnou izolaci na sklepě a zemině v přízemí.On ten sklep a zemina pod barákem nikdy nepromrznou a pokud není -15 a silný vítr,tak ta obálka domu udrží teplotu nad nulou.Sousedi bez izolace mají po týdnu v chatě jak venku,takže ve vnitř klidně -10.Já vodu nevypouštím ani z topení a to tam jedu třeba jednou za měsíc.Pouze pokud je silný vitr a silný mráz,tak zapnu 2kW konvektor v přízemí na 8 hodin přes noc a to stačí.Platbu za elektřinu za celý rok mám okolo 8000kč. Je potřeba izolace nebo tě ta elektrika sežere.Já jsem to dělal v roce 2000 a to si místní klepali na hlavu proč 10cm polystrenu,když na panelák dávali 5 cm.
Upírovo doupě - Poloostrov
rasto1 (4 days) 
dnes venku cely den super tma, cely den dešť ... 4,5kwh ... to je fakt bida. jako ostrov bych se musel opravdu uskrovnit. ale zase na druhou stranu, jak to z ty tmy vycucalo 4500Wh ... to je mi fakt zahadou To co muselo byt za pocasie s tak mizernou dennou vyrobou? To je i vyroba do baterie, ci cisto za menicmi?
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
petrd (4 days) 
no a dokud jsem neměl FV - byla v chatě na zimní temperování klíma napojená na čez. Párkrát za den se zapnula na ca 400W příkon a udržovala vevnitř ca 10 C.
Upírovo doupě - Poloostrov
Franta2776 (4 days) 
dnes venku cely den super tma, cely den dešť ... 4,5kwh ... to je fakt bida. jako ostrov bych se musel opravdu uskrovnit. ale zase na druhou stranu, jak to z ty tmy vycucalo 4500Wh ... to je mi fakt zahadou To já zatím bez pekla,ale trubíčáky jsou na konci sil.U nás celý den pod mrakem.Po poledni je přepnu na topení do podlahy a 200L boiler dorazím elektřinou.Je vidět,že pod mrakem ta elektriká dává 2x tolik jak trubičáky,instalovaný výkon je podobný,plocha rozhoduje.Za den vyrobím cca 25kWh el a tepla. Jinak jsme v televizi viděl dotaz na odborníka Zelená úsporám.Jaký je optimální počet FV panelů na střechu???Odpověď:Optimální je tolik ,kolik se jich tam vejde:)))
Zapojení měniče PIP 3024 GK
Elbarto88 (4 days) 
ak budu prepojene "modre" vstup s vystupom a ja axpertovi odpojim DS ale iba fazu co sa stane? podla toho co viem by mal axpert pri odpojeni DS zacat fungovat ako zdroj a vnutri si relatkami prepoji N out a PE. lenze ak mam spojene N in + N out tak vlastne uz raz rozdelene PEN v rozvadzaci sa vlastne v axpertovi zase spoji. nevadi to? Nemyslím si ,že když začne fungovat jako zdroj propojí si relátkem PE a N . Přesto by mě zajímalo zda je propojení N na vstupu i výstupu u Axperta ověrená praxe ... těch 110V na N se mi tyk nelíbí.
Kontrola návrhu ochrany FV pole
kodl69 (4 days) 
Začal bych trochu od země, tj od uzemnění a od toho přešel k bleskosvodu: 1.) jak píše tomas, je potřeba určitě propojit S1 a s2, nejlíp v zemi fezn 30x4, a pokracovat dál na druhou stranu domu, aby v každým rohu stavby byl svod bleskosvodu. Mám dojem, že pro uzemnění typu A vychází o dost větší vzdálenosti s bleskosvodu od panelů a pod. 2.) na přístavbě bude snad taky bleskosvod, tj minimálně 2 svody, doporučený zemnič tyu B... 3.) když už teda máme uzemnění, jímací soustavu a panely ve vzdálenossti min s od tohoto, je potřeba zajistit pospojování rámů panelů a připojení přepěťovek. Ve stávajícím stavu by byl rozdíl potenciálů mezi S1 a S2 (RN2?) i při vzdáleným zásahu likvidační. tj měl by být co nejkratší propoj mezi HR a RN2, a to min CY 25mm2 (almgsi 8mm nebo fezn 8mm to splní s rezervou) doporučuju prozkoumat tabulku 1 na str. 29 ČSN EN 62305-4/ed.2 . něco, co má 16mm2 a M5 šroubečky není přípojnice pospojování!!! Už třeba proto, že má mít min 50mm2 (ta přípojnice) a má být připojena k uzemnění min. CY16mm2, sejně jako další přípojnice na nebo části přenášející bleskový proud. Větší průřezy vodičů pospojování vychází z jiných norem, ale to není potřeba v RD řešit, teda pokud nemá na přívodu jištění víc než 100A - pospojování pak musí dokázat přenést kompletní poruchový proud při přerušení ochranného vodiče... přípojnice pospojování je třeba tohle: https://www.elfetex.cz/catalogsearch/re ... %ADpojnice a ne běžná svorkovnice, kam je problém CY16 vůbec dostat. Když se podaří, snažím se FeZn kulatinu zatáhnout až do rozvaděče, tam hned na kraji umístit něco, kam se to železo správně připojí a pak už CY 16 na PE (PEN) přípojnici, k přepěťovce T1+T2, k plynovýmu potrubí u vstupu do domu, k rámům panelů, ke krbové vložce, k anténnímu stožáru, kde je další přípojnice.... A konečně CY 6mm2 k blbinám, jako je podružnej rozvaděč s T3 přepěťovkou, topnení uvnitř domu a další kovový hmoty v domě... Nejde ve výsledku o to natahat co nejvíc mědi, ale udělat z domu faradayovu klec s oky menšími než 15m (pro LPS III) a mít všechno na jednom potenciálu...
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
LIX (4 days) 
A možnosť nainštalovať klímu nie je? Vtedy by tie panely mali väčšiu využitelnosť v zime. Keď klíma s dobrou účinnosťou spraví z 500w výkonu v paneloch 1000w tepelného výkonu. Dať tam gridfree menič bez batérii a nadimenzovať fv pole tak aby, aby výkon z panelov nikdy nebol väčší ako príkon klímy. Napríklad nainštalujem 1500wp v paneloch (najlepšie sério-paralelné stringy) kúpim gridfree menič 1000w a klímu ktorá viem že bude mať odber viac ako 1000w. Menič sa zapne iba keď sa pustí klíma.
vla (4 days) 
Na temperování bych koupil za zhruba od 300 kč ventilátor s termostatem. Pokud budeš nahřívat bojler solárem, je docela možné, že v dané místnosti temperace ani nebude třeba, díky tepelné ztrátě bojleru. Ten ventilátor by pak byl jako rezerva, kdyby bojler díky nepřízni počasí již "netopil".
Upírovo doupě - Poloostrov
mypower.cz (4 days) 
4,5kwh V letnim obdobi kdy je uplne azuro, je tohle moje stredni vyroba. Na max delam 7-8kWh. V lete (!!!), ne na podzim. Asi jeste pripaneluju, pac jak to tady slysim, napriklad youdova FVE a ted tahle FVE, ja bych si s tim v takovem blbem pocasi chrochtal blahem. Pac mam nizkou spotrebu a proste s málem dokazu hospodarit.
ViktorEX (4 days) 
dnes venku cely den super tma, cely den dešť ... 4,5kwh ... to je fakt bida. jako ostrov bych se musel opravdu uskrovnit. ale zase na druhou stranu, jak to z ty tmy vycucalo 4500Wh ... to je mi fakt zahadou
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
Mar3 (4 days) 
Vodovodní potrubí jsem se snažil spádovat ale všude to 100% nejde původně jsem vše dělal blbuvzdorně.. Nakoupená keramika která má odolnost vůči mrazu (=asi o 90% se mi zužila možnost výběru) zdi dělám tak aby se co nejvíc odpařovaly a nebyly příliž navlhlé... Ale ve výsledku jsem došel na to že žádnému objektu nesvědčí neobývání = nevětrání a promrzání. Budu muset nějak vyřešit to temperování. Ale s tím bojlerem ve sklepě, něco na tom je:)
Kontrola návrhu ochrany FV pole
tomas (4 days) 
Mezi S2 a ES1 bych do země uložil zemnící pásek 30x4 mm což je průřez 120 mm2 Fe, teď nevím kolik to vodivostně odpovídá průřezu mědi a nechce se mi to hledat, ale jistě to snese více než 1 x CYA 50 (doporučený normou?) a navíc to zlepší zemnící odpor a zvýší bezpečnost. CYA není výrobci určený do vlhka a země a to ani ve chráničce kterou často v zemi zaplní voda a kondenz. Pokud je to pro uzemnění konstrukce panelů se zalepeným okem na konci a v UV chráničce a tak aby se v ní nahromadila voda a kondenz, tak bych to ještě toleroval, ale pokud to jde tak to prioritně dělám z AlMgSi 8 mm kulatiny která je levnější a snese více než CYA 16, ale zase nejde všude protáhnout tak jako CYA 16. Napětí Ua a délku vodičů na svodiči jde minimalizovat tím, že ten uzel uděláte ve svorce svodiče, proto mají některé svodiče zdvojené svorky nebo alespoň dostatečně velké pro dva vodiče. Aby to montážníky donutilo takto je správně zapojit, bohužel stále vidím i profesionálně vyrobené rozvaděče se zbytečně dlouhými vodiči ke svodičům se smyčkami a nacpané do těch těch hnusných plastových koryt do kterých ty prasárny schovávají ti, co neumí přehledně vydrátovat rozvaděč. Pro MAR a datové rozvaděče je to ještě snesitelné, ale když to někdo cpe do silového rozvaděče kde tečou třeba stovky ampér v tkaničkách nacpaných do platových koryt tak by měl raději dělat něco jiného. Podobně i často nesmyslné předjištění svodičů které zbytečně navíc zvyšuje Ua a ochranou úroveň svodiče.
Zapojení měniče PIP 3024 GK
bublich (4 days) 
Ta šílenost když si někdo udělal nekontrolovatelný přechod sítě TN-C na TN-C-S v zaplombovaném elektroměrovém rozvaděči několik desítek metrů od baráku která zhoršuje impedanci sítě mezi L a N jak jsem napsal výše Dobrý den. Pokud někdo použije kabel 5C x 10 již z měření a vytvoří TN-S,jak si zhorší impedanci mezi N - L oproti použití kabelu 4B x 10 a TN-C?Pokud budu měřit impedanci smyčky mezi L a N (5C) nebo L a PEN (4B) při stejném průřezu bude stejná. Já to vidím tak že je to neekonomické a proti připojovacím podmínkám,ale elektricky lepší - absence proudového zatížení ochraného vodiče.Používám staré značení kabelů,je hezčí.
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
jahodovák (4 days) 
Ono pokud nebude v zimě používaná,tak by možná přišlo nejlevnější na zimu všechnu vodu vypustit a napustit zas až se bude používat a tomu podřídit rozvody a ohřev vody,to znamená vše vyspádovat a pokud je možnost a stavba je podsklepena,umístit boiler do sklepa,kde je většinou i v zimě nad nulou,takže by mohl zůstat napuštěn a fotovoltaiku si pořídit na snížení spotřeby až bude obývána nebo pro případ výpadku.Ono někdy je lepší použít jednodušší řešení,které netrpí poruchovostí a je tak zvaně blbuvzdorné,z vlastní zkušenosti mohu potvrdit,že občas člověk si myslí,že jemu se to nemůže stát...a může.A ušetřené prostředky využít na posílení topení aby bylo možno v případě zimního provozu rychleji natopit objekt na přijatelnou teplotu ......
Mar3 (4 days) 
To že má zdivo velkou setrvačnost neznamená že nemá smysl izolovat 45cm cihla je stejné jako 3cm polystyrenu což je nic. Už jsem psal že výkon FV svítí/nesvítí je 9kWh/450W za den. A máte optimalizer? Jak natočené panely? Nestíní něco? Myšleno že si nebudeme zapatlávat zdobenou fasádu "panelákovým" polystyrenem když se neobývá celoročně.. To raději vyměníme a zateplíme střechu.. Vím že pasivní dům z toho už neuděláme ani kdyby jsme se rozkrájeli
Pawel (4 days) 
To že má zdivo velkou setrvačnost neznamená že nemá smysl izolovat 45cm cihla je stejné jako 3cm polystyrenu což je nic. Už jsem psal že výkon FV svítí/nesvítí je 9kWh/450W za den.
Mar3 (4 days) 
Zkusil jsem si tu kalkulačku https://re.jrc.ec.europa.eu/ a jestli jsem zadal správně tak v zimě to má 4-5x menší výkon... to už je skutečně nic moc. Teď jsem narazil na Fotovoltaická kamna Logitex LX DC PEC https://www.obchodsolar.cz/fotovoltaick ... -lx-dc-pec Nemáte s tím někdo náhodou zkušenosti? Topí to když dávají soláry třeba jen na 5tinu svého max výkonu? Je možno kombinovat i s AC proudem? (to jahodovák: Bohužel se jedná o starou stavbu která má cca 450-750mm cihelné zdivo takže má velkou setrvačnost a pasivní energii přes okna se sem moc nedostane. Zateplovat z více důvodů nemá smysl nemá smysl.)
jahodovák (4 days) 
Problém bude i to,že na šikmé panely napadne sníh a pokud se neodstraní skoro nic nedají,to by museli být kolmo na stěně nejlépe jihozápadním směrem,ono pokud je možnost a probíhá rekonstrukce tak by stálo za zvážení zkusit využít pasivní získávání tepla a pokud možno dobré zateplení.Své také dělá umístění stavby a spousta jiných okolností.Je pravda,že stavba v provedení pasivní moc energie na temperování nepotřebuje.
Pawel (4 days) 
Na střeše 2500Wp za slunečného dne 9kW dnes 450W.
rva (4 days) 
Namodelujte si, kolik se z těch pár panelů dá v zimních měsících dostat energie. Zjistíte, že to nestojí za řeč. https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
petrd (4 days) 
Zkusím ale poradit vážně: Vzal bych asi v této situaci: Axpert King, panely, baterky a klimatizaci asi Sinclair - dělá spec. klimu na topení s dvojitým kompresorem údajně. Odhad za tu legraci celkově ca 130tis. https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?ost ... ah-p950015 Blbé je že člověku přijde že v zimě "je světlo" ale reálná energie kterou slunce dává je skutečně dost malá, takže by to celé mohlo skončit trochu zklamáním. pak bude třeba slunečný den ale na panelech ležet sníh co nikdo neodmetl .. zase se bude topit ze sítě.. atd. Pak ještě existují střídače optimalizované pouze na topná tělesa, což by asi vyšlo levněji - ten ale já nemám.
Mar3 (4 days) 
temperuju chalupu solárem ( velice malou , obloženou 15cm izolace:) ) mám klimatizaci v režimu topení a v ní naprogramovaný časovač, který ji zapne od 11 do 15h na 27C. Často to jde z FV, např. tento týden každý den. pak má klima ještě jeden režim kdy s minimálním příkonem začíná od 10C temperovat sama "přebytek" - což je všechno když není nikdo doma... jde přes tyristorový regulátor a SSR do podlahový a radiátoru pokud není uplná inverze trochu tepla se vyrobí a v koupelně je 21C, v takové té prosincové tmě samozřejmě bez šance "přes tyristorový regulátor a SSR do podlahový.. " Těmto udělátkům moc nerozumím To je běžně dostupné koupitelné řešení nebo jste si dělal sám?
Mar3 (4 days) 
Dobře tak ji zkusím zpřesnit. Když nebude svítit slunce tak je v záloze el. proud (který by dohřál bojler, který může posléze dohřát přes radiátory koupelny + wc) s tím počítám. Jde mi o to, jestli víte případně o nějakém lepším konceptu pro temperování rekreačního objektu a ohřevu TUV než zmiňuji. Ideálně když např. odkážete na schémata možného zapojení nebo konkrétní produkty které jsou vhodné a spolehlivé Věřím že nejsem jediný který řeší podobné otázky. Díky
petrd (4 days) 
temperuju chalupu solárem ( velice malou , obloženou 15cm izolace:) ) mám klimatizaci v režimu topení a v ní naprogramovaný časovač, který ji zapne od 11 do 15h na 27C. Často to jde z FV, např. tento týden každý den. pak má klima ještě jeden režim kdy s minimálním příkonem začíná od 10C temperovat sama "přebytek" - což je všechno když není nikdo doma... jde přes tyristorový regulátor a SSR do podlahový a radiátoru pokud není uplná inverze trochu tepla se vyrobí a v koupelně je 21C, v takové té prosincové tmě samozřejmě bez šance klimatizace je značky Midea Mission - příště bych vzal dražší sinclair měnič značky Axpert 2kW - příště vezmu 3kW MPPT a panely getradig.eu řízení LK3 lan kontroler tyristorový regulátor - stavebnice z GM electronic konstrukce pro panely - profily na sádrokarton zbytek Hadex, Hornbach všechno je značně poddimenzované a zbastlené takže víc radit nebudu
jahodovák (4 days) 
Na takhle položenou otázku by asi nedovedl odpovědět ani pan Lorenc,natož my,je tady mnoho neznámého a v zimě je mnohdy dlouho zataženo bez sluníčka,takže by to bylo ješte s menší pravděpodobností než věštění z křištálové koule.tož tak...
Mar3 (4 days) 
V zimně mě stačí když teplota koupelen a záchodu neklesne pod 5°C Nebo myslíte že teď FV nevyrobí nic a muselo by se dohřívat ze sítě?
Pawel (4 days) 
Podívejte se někdy v tomto období během dne z okna začíná zimní spánek pro FV.
Multiplus II
Dagus (4 days) 
Ale ess!=ups mode (line interactive).
Temperování chalupy přes FV jednoduše?
Mar3 (4 days) 
Dobrý den, poprosil bych o radu. Už mě dlouho hlodá hlavou jak vyřešit... třeba mi pomůžete:) Rádi by jsme pořídili do naší chalupy kterou rekonstruujeme (bude využívána hlavně jaro, leto, podzim) el. bojler pro ohřev TUV který by byl přihřívaný fotovoltaickými panely + ji přes zimu temperovali. Předpokládáme 160-200l bojler a 8 panelů na šikmou střechu. Poněvadž nemovitost nebude v zimně obývána a je potřeba ji alespoň částečně vytápět (temperovat) předpokládám, že by bylo možné soláry k tomuto také využít. Tedy buď by se v hygienických zařízení daly pod dlažbu elektrické rohože s termostatem (energie ze solárů by šla do rohoží) nebo by se odebírala naakumulovaná energie z zahřátého bojleru (ze solárů) (přes vnitřní spirálu) a vytápěly by se hyg. zařízení "klasicky" přes radiátory na vodu (koupelnové žebříky s termostatickou hlavicí) a vytápěcí okruh by byl hnán nějakým nenáročným čerpadlem spínaným na tepelné čidlo v koupelně. Cílem je minimalizovat náklady (pomocí FV) na ohřev TUV a temperování objektu v zimním období. Přičemž by vše mělo být ideálně max spolehlivé (v zimě nebude nemovitost několik týdnů nikdo kontrolovat, tak nesmí vymrznout atd.) Myslíte že uvažuji správně? Zaujal mě bojler LX ACDC/M+KW který vyrábějí Dražice pro firmu Logitex. Co si o tomto řešení myslíte? Zvládnu to sám zapojit i jednoduše provozovat? Předem moc děkuji za reakci k příspěvku.
Kontrola návrhu ochrany FV pole
Kibirad (4 days) 
Takže věc se má tak… Na přístavek (menší objekt na nákresu) chci umístit FV pole a rád bych tyto panely uzemnil a zároveň k nim přidal přepěťové ochrany. Proto bych v bodě S2, který značí místo napojení zemniče typu A a B provedl napojení pomocí FeZn 10 mm nebo 30x4 mm a dovedl ho do lokální ekvipotenciální svorkovnice ES1. Délka tohoto vedení by byla zhruba 27 m a vedlo by alespoň 70 cm pod zemí. Svorkovnice ES1 by byla klasická kombinace EQ02 a KO125. Panely bych spojil s rámem pomocí CYA 16. Pokud by se mi chtělo, tak nalisuji očka a přes ně dám smršťovací bužírku s lepidlem abych omezil přístup vody do vodiče. Práci bych si mohl ulehčit tím, že bych použil CY 16, ale spojení měď a hliník… Očko je aspoň pocínované, ačkoliv jsem zde zahlédl i využívání cupalových podložek pod pocínovaná oka. Samotnou podpěrnou konstrukci panelů bych propojil buď pomocí AlMgSi 8 mm nebo opět CYA 16. Ze střechy bych poté již provedl pospojení konstrukce s ES1 opět pomocí CYA 16 v UV odolné chráničce. Teď tedy věc, u které si nejsem jistý. Propoj mezi ES1 a RN1, který je rozvaděčem obsahujícím jištění / odpínání stringů, přepěťovou ochranu a případně další vybavení. Propoj by měl max 2 m. Pokud se budu řídit ČSN EN 62305-3, tak vlastní propojení mezi bodem S2, ES1 a RN1 by mohlo být provedeno pomocí CYA 16. Propoj mezi S2 a ES1 zmiňuji jen tak pro zajímavost, neplánuji nahradit FeZn pomocí CAY 16. Což jde proti diskusím na portálu elektrika, kde se k propojení dvou ekvipotenciálních svorkovnic obvykle doporučuje 2 x CYA 35 nebo 1 x CYA 50, aby bylo možné považovat obě propojené svorky jako jednu. Moje otázka je tedy proč. Vím, že ČSN je doporučené minimum a je tedy lepší mít rezervu, ale také předpokládám že pokud už jsou tato data v ČSN, tak za tím musí stát nějaký výzkum, studie, statistika nebo něco podobného. Nemám problém natáhnout tento propoj například pomocí CYA 25, ale spíš mě zaráží doporučení použití CYA 50. Je jasné že od určité vzdálenosti je třeba zvolit již větší průřez kvůli vlastnímu odporu vodiče, ale nikde jsem o tom pořádně nic nenašel, tak pokud by mě někdo nasměroval správným směrem, tak bych byl rád. Další věcí, která mi není úplně jasná je délka přívodních vodičů SPD. Respektive mám pocit, že se zaměňují termíny. Hovoří se o vzdálenosti 0,5 m a 1 m, kde by nemělo dojít k překročení metru při součtu všech přívodních vodičů. Je to tedy tak, že PE může být maximálně 0,5 m dlouhý a pak součet fázových / kladného a záporného vodiče a PE nesmí překročit metr? Z toho vychází i další nejasnost, a to vytvoření lokální ekvipotenciální svorkovnice při nedodržení této vzdálenosti jako to například představuje Saltek v "PŘÍRUČKA. Revize Ochrany před přepětím v napájecích sítích 230/400 V AC. 5. vydání". Nenašel jsem odkaz přímo na zdroj, který by okamžitě neinicializoval stažení souboru, tak přikládám pouze název. Konkrétně se tam jedná o sadu obrázků 14a a 14b. Jako první věc bych zmínil už jen použití nulovacího můstku který má proudovou zatížitelnost 63A což by zhruba odpovídalo měděnému vodiči s průřezem 16 mm, což neodpovídá požadavku, který vyžaduje aby přípojnice pospojování měly průřez alespoň 50 mm. Nebo zde tento požadavek neplatí? A druhá otázka je spíš moje zajímavost. Pokud vytvořím lokální uzemňovací přípojnici jako na přiloženém obrázku, tak z jakého důvodu se uplatní pouze úbytek Ub2? Nějak se nemůžu přenést přes to, že se jedná pouze o „naspojkování“ vodiče a jeho délka zůstává stejná s tím rozdílem, že přidáním můstku do obvodu dojde nejspíše k menšímu zvýšení odporu vedení. Přepěťová ochrana v RN1. Do RN1 bych chtěl umístit přepěťovou ochranu. Momentálně si nejsem jistý, jestli by byl přístavek, který nemá jímací soustavu pod valivou koulí domu, ale předpokládám že použití SPD typu 1+2 nemůže ničemu uškodit. Přeci jen chování blesků je nevyzpytatelné. Co jsem koukal, tak pro FVE dělá kombinaci T1+T2 na impuls (10/350) 25 kA Saltek, ale nebráním se i nějaké alternativě, která by byla levnější. Ale zase tím nemyslím nic stylu AliExpress. Teď tu koukám, že i Saltek je pouze na 12,5kA, tedy na pól stejně jako Citel. Teď si ale nejsem jistý, jestli i 25 kA by stačilo. Přeci jen se bude jednat o uzemněné FV pole bez doplňujícího uzemňovacího připojení (pokud chápu správně, tak bych musel mít přímý propoj nosné konstrukce s bodem S2). A pro tuto variantu se uvažuje proud 25 kA na pól pro LPL 3. Zatímco u zmíněných SPD se jedná o součty tj. 12,5 kA na pól. Další přepěťová ochrana by byla umístěna v RN2, jelikož je délka vedení větší jak 10 m. Zde by byl již typ 2. Rád bych PE od této přepěťové ochrany vedl do ES1. Opět by zde byla alespoň CYA 16. Toto vedení by mělo zhruba 20m a je to případ, kdy si nejsem jistý minimálním průřezem vodiče spojujícího přípojnice pospojování hlavně kvůli relativně velké vzdálenosti mezi ES1 a SPD v RN2. Důvodem k připojení na ES1 je to, že pokud dojde k indukci do vedení, tak jí „odešlu“ ven do ES1. Sice díky tomu že tento vodič půjde stejnou trasou jako vedení z FV pole, tak při indukci do vedení bude nejspíše docházet ke zpětné indukci „odváděným“ proudem, ale s tím by si snad měla SPD poradit. Dalším důvodem je to, že tak nebudu muset vést PE vodič pod celým domem k ES, kde by docházelo na 100 % ke křížení s již existující instalací. Kdyby tedy zafungovala SPD v RN2, tak by vyrovnala potenciály a poslala proud do ES, ale předpokládám, že by pak docházelo k další indukci do vnitřních rozvodů domu, které by ani SPD na vstupu do HR nezachránila, jelikož by k ní docházelo až za ochranou. Oranžová čára je jen naznačení budoucí kabelové trasy, co propojí RN2 s hlavním rozvaděčem HR. A jako poslední je zde ES. Tedy hlavní ekvipotenciální svorkovnice. Bohužel dům tuto svorkovnici neobsahuje a bylo by ji tedy opět nutné vytvořit. Postupoval bych zde stejně jako v předchozím případě, a to tedy napojením v místě spojení zemniče A a B (S1) pomocí FeZn 10. Ale je zde problém s velice špatným přístupem, takže bych tedy prošel pomocí FeZn zdí a na druhé straně udělal HUS, ze které bych pokračoval již slaněným vodičem do ES. Opět zde vyvstává první otázka ohledně průřezů, ale je tedy jasné že minimem je CYA 16.
BAZAR Panel 280-340W
Franta2776 (4 days) 
Řeším přes individuélní poptávku a s úspěchem.ty polykrystaly jsou technicky zastaralé panely s menší účiností.např:není využitá celá plocha panelu,vodiče přes článek jsou široké a stíní na článek
BAZAR Univerzální Hák Solar Vario 2x nastavitelný
kapitanjeskynak (4 days) 
O.k za 150 mate standart z ciny kdyz jich vezm ete treba 30-50ks ale kdyz to tam tem lidem nevleze pod tasku 100mm je malo!!delam ruzne delky dilu Z delam z inox 1.4301 ne ze sracek desky na late je zinek poctiva ocel poctive nazinkovano dily Z a L jsou postiva masa inoxu 1.4301 nelze srovnat nebe a dudy bez nutnosti se nervovat na strese .....
BAZAR Panel 280-340W
kapitanjeskynak (4 days) 
Jiz neatualni beru 20 ks polykrystalu novych diky.....
BAZAR Univerzální Hák Solar Vario 2x nastavitelný
kapitanjeskynak (4 days) 
Stana prodano 42ks 7686,-
Zapojení měniče PIP 3024 GK
shuty (5 days) 
ak budu prepojene "modre" vstup s vystupom a ja axpertovi odpojim DS ale iba fazu co sa stane? podla toho co viem by mal axpert pri odpojeni DS zacat fungovat ako zdroj a vnutri si relatkami prepoji N out a PE. lenze ak mam spojene N in + N out tak vlastne uz raz rozdelene PEN v rozvadzaci sa vlastne v axpertovi zase spoji. nevadi to?
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (5 days) 
chlapci, co se tyka mainstreemu ... mam na to jeden pribeh ... a to ten deda, co vyhodil plynem pul činžáku. kromě jiného zabil dvě děti apod. Co říká mainstream? šílenej dědek, co nenávidí celej svět, psychopat ...apod kraviny. Jaká je skutečnost? ve sklepě pod ním si jeden z obyvatelů udělal obchůdek s rybami. "šílenýmu dědkovi" plesnivěl celý byt kvůli vlhkosti. stěžoval si na úřadech, soudil se. všichni si z nej dělali blazny, vsichni na nej srali. dedek se soudil az prosoudil hodne penez a nadelal i velky dluh (kvuli tomu) a hrozil mu vyhazov z bytu. byt byl kvuli vlhkosti priserny. takze dedka dohnali az do zoufalstvi, pustil plyn a skrtnul. co ku*va z tohodle bylo v mainstreamu? (dostalo se na svet diky jedne "pouze" pracovnici, ktera to nevydrzela a napsala pravdu na internet) a takhle je to vsim. z Lubomira Volneho udelali v mediich šílence ... a tak ho i lidi brali. Protože to říká mainstream. Pánové, hovadina. V mainstreamu nevěřím už vůbec ničemu. Maximálně skutečnosti, že se něco stalo, ale vysvětlení předběžně nevěřím ani co by se za mák vlezlo. Takže všichni ti, co stále ještě žerete televizi a myslíte si, že něco není možný, tak pomalu začněte přeměšlet nad tím, že to možné je. Jinak budete stejně překvapeni, jako zakaznici bohemia energy, a pěkně ze dne na den, ledová sprcha. třeba pak procitnete... taky je vidět, jak skončily volby ... jedno, dvě pozitiva bych tam viděl, ale jinak hůř to dopadnout nemohlo... a proč, protože .... tohle si poslechnete ... https://www.quadprofi.cz/video/Luptak.mp3 a pak muzete shlednout i dalsi videa s panem Luptakem o vyvoji a historii financniho sveta, ma to 3 dily. to vam trochu otevre oci. solaru zdar. To je ,ale pekný ludák.Amerika má 50států,Čína má 55národů žádné veto jednotlivých států tam není a slovani z východní Evropy blokují cca 300mil obyvatel západní Evropy.Tím,že mají jednotlivé státy veto:)))Už aby mu bylo konec. Stačí si dát do překladače slovo slav a slave:)))ne náhodou budou tyto slova podobná.
rimi (5 days) 
A ještě v Americi bijí černochy:))) Ne, v americe je asi 5% svetove populace, spotrebovava ale 40% zdroju planety a produkuje 50% odpadu. Mozna je to diky tomu, ze dolar je stabilni mena, kryta ehm... nejsilnejsi armadou sveta? Od dob, kdy indiani menili uzemi za koralky a koralku (a deky nakazene nestovicemi) se moc nezmenilo, za co asi maji havel, jelcin a spol pomniky za atlantikem?
rimi (5 days) 
Jeste k tem cenam by se sluselo rict, ze diky clenstvi v EU prodavame a nakupujeme (musime!) na evropske burze, cena vsude stejna. Kam bychom prisli, kdyby u nas stala energie 3 a v nemecku 10, ze? Hlavne to nikde nepocitat, vzdyt prece dostavame od EU vice, nez platime, tak drzet hubu. A byt stastny, ze EU ma osvicene vudce a tak se s nasimi penezi, sverenymi do privatniho sektoru, jiste dobre nalozi. Takze kolonie pekne dodavat energii, ale dotace zemedelcum, to da rozum, musi byt diferencovane, jak by k tomu "tradicni demokracie" prisly, aby se delala zelenina v bulharsku, kde 300 dnu v roce sviti a ne v holandsku ve skleniku, dyt to by byla anarchie.
ViktorEX (5 days) 
chlapci, co se tyka mainstreemu ... mam na to jeden pribeh ... a to ten deda, co vyhodil plynem pul činžáku. kromě jiného zabil dvě děti apod. Co říká mainstream? šílenej dědek, co nenávidí celej svět, psychopat ...apod kraviny. Jaká je skutečnost? ve sklepě pod ním si jeden z obyvatelů udělal obchůdek s rybami. "šílenýmu dědkovi" plesnivěl celý byt kvůli vlhkosti. stěžoval si na úřadech, soudil se. všichni si z nej dělali blazny, vsichni na nej srali. dedek se soudil az prosoudil hodne penez a nadelal i velky dluh (kvuli tomu) a hrozil mu vyhazov z bytu. byt byl kvuli vlhkosti priserny. takze dedka dohnali az do zoufalstvi, pustil plyn a skrtnul. co ku*va z tohodle bylo v mainstreamu? (dostalo se na svet diky jedne "pouze" pracovnici, ktera to nevydrzela a napsala pravdu na internet) a takhle je to vsim. z Lubomira Volneho udelali v mediich šílence ... a tak ho i lidi brali. Protože to říká mainstream. Pánové, hovadina. V mainstreamu nevěřím už vůbec ničemu. Maximálně skutečnosti, že se něco stalo, ale vysvětlení předběžně nevěřím ani co by se za mák vlezlo. Takže všichni ti, co stále ještě žerete televizi a myslíte si, že něco není možný, tak pomalu začněte přeměšlet nad tím, že to možné je. Jinak budete stejně překvapeni, jako zakaznici bohemia energy, a pěkně ze dne na den, ledová sprcha. třeba pak procitnete... taky je vidět, jak skončily volby ... jedno, dvě pozitiva bych tam viděl, ale jinak hůř to dopadnout nemohlo... a proč, protože .... tohle si poslechnete ... https://www.quadprofi.cz/video/Luptak.mp3 a pak muzete shlednout i dalsi videa s panem Luptakem o vyvoji a historii financniho sveta, ma to 3 dily. to vam trochu otevre oci. solaru zdar.
Franta2776 (5 days) 
No já mám hlavně z těchto webu pocit o vzkvétajícím hospodářství v Rusku a o krachující Evropě.Některé ruská media informovali o tom,že v Evropě hladovíme.Pohádku o zlatém rublu jako rezervní světové měně jsem tam taky četl,až jsem se smíchy za břicho popadal.Je pravda,že zlatý rubl díky energijím prudce posílil z 28hal na 30hal:)))Komunisti měli pevný kurz 10kč/1rubl jen pro představu.O ruských důchodech 14000rublů nenapíší na těchto webech ani slovo. https://www.kurzy.cz/kurzy-men/nejlepsi ... 2C%2013.10. Jinak se škodovkou máš pravdu,vláda by měla šetřit, zeštíhlit státní aparát a ne rozhazovat, měla by škrtat.Na druhou stranu zisk Čezu výpadek přijmu do státního rozpočtu místo škodovky hravě nahradí.Jen Babiš nesmí chtít silně ziskové firmě jako Škoda platit odstávku.Volswagen, pokud chce udržet nedostatkovou pracovní sílu a výrobní řetězec ,by měl použít zisky z minulosti. A ještě v Americi bijí černochy:)))
mypower.cz (5 days) 
Mezi ně se zamíchají sračky a běžnému čtenáři se to špatně rozčlení a věří všemu.Samozřejmě vše bez uvádění zdroje informací a autora.Takto ty dezinformační weby pracují všechny. Tak to popisujete ale mainstream úplně přesně. Plno dezinformací, zdroje na podporu argumentace v článcích většinou nikde (narozdíl od těch takzvaných dezinformačních webů, které bývají ozdrojovány velmi dobře), kupa lží, vymyšlené příběhy, už i čtenáři v diskuzích třeba na idnesu to jsou schopni častokrát prokouknout, ale v idnesu v redakci je jim to úplně jedno. Zadání je přeci jasné. Samozřejmě můžete to vnímat jinak, já mám oči a vidím dobře. Častokrát to s těmi dezinformacemi je úplně jinak, než si leckdo myslí. Ale řada lidí je naučena, že ten aeronet je přeci hnuj a co říkaj na nově a co psali na idnes je přeci pravda. Hned do první srážky se zdí. Viz řada věcí kolem takzvané pandemie. Tam je to vidět uplně dokonale kdo dezinformuje, lže (třeba onen idnes) a kdo naopak přináší krutá, podložená a ozdrojovaná fakta. Co si budeme povídat, samo ministerstvo zdravotnictví na svém vlastním webu mělo tolik vlastních lží a dezinformací, že je pak pod tlakem museli dát pryč. A to nejednou. Tohle je potřeba sledovat a vnímat. Jinak je člověk úplně hloupej a co říkají na nově tak to musí být přeci pravda. A to už je úplné konečné stadium debility tohle.
ViktorEX (5 days) 
To jsi Admine nepopsal dobře.Část článků vychází z 6měsíčním předstihem,ty které jsou jednoduše predikovatelné.Mezi ně se zamíchají sračky a běžnému čtenáři se to špatně rozčlení a věří všemu.Samozřejmě vše bez uvádění zdroje informací a autora.Takto ty dezinformační weby pracují všechny. na jaře popovídáme.... jo a všimnul sis, že škoda do konce roku zastavila výrobu? ... to bylo uz i v mainstreamu. ja vzpomínám, jaký to byl pruser, kdyz se linka zastavila na hodinu!!!! a coz na tri mesice.... brnkacka, to dame. 10% narodniho hrubyho produktu pfff, nepotrebujem. kde se asi vezme ta přidana hodnota, ktera se dostava mezi lidi formou utraty, placenim sluzeb atd?, aby si ti dalsi za tyto penize sli a zaplatili energii, ktera ocividne vystrelila do nebe. zrejme cena na jare trochu spadne (protoze prudce klesne spotreba - lidi budou topit v jedne mistnosti), ale ucet za plyn elektrinu misto na 20-30 tisic za cca 100 tisic uz bude hotov ve schrance a ty penize bude po lidech nekdo vymahat... protoze spouste lidem stale nedochazi, jaky strasny pruser se na nas řítí. a v zavreny skodovce na to lidi nevydelaj. držte si klobouky, jedeme z kopce ... jinak jasne, co bude na 100% neví nikdo z nás. ale tipuji, až zjistíme, že jsme na 100% v prdeli, bude pozdě.
jahodovák (5 days) 
Je to jako se vším,je třeba oddělit zrno od plev....placených trolů pomalu přibejvá,to podle situace...to,že někdo neumí poznat co je pravda a co ne za něj nikdo jiný než on sám nedokáže,proto je třeba se zajímat o dění a porovnávat to se skutečností i když se někdy dost těžko zjištuje jak to je....
rimi (5 days) 
Tak na tom aeronetu pisou cosik o Adblue, ktery se vyrabi z mocoviny. Na slovensku se zastavilo kvuli cene plynu Duslo Sala, ktere mimo jine vyrabi i mocovinu. A to duslo vyrabi i umele hnojiva, takze predpokladam, ze vyroba bio sracek do paliv se nezastavi a chleba bude stat ranec.
Franta2776 (5 days) 
To jsi Admine nepopsal dobře.Část článků vychází z 6měsíčním předstihem,ty které jsou jednoduše predikovatelné.Mezi ně se zamíchají sračky a běžnému čtenáři se to špatně rozčlení a věří všemu.Samozřejmě vše bez uvádění zdroje informací a autora.Takto ty dezinformační weby pracují všechny.
Nejvýhodnější dodavatel, co nabízí výkup přetoků (burza?
mypower.cz (5 days) 
Já nevím, já todle budu od příště asi vyhazovat už bez upozornění. Mě to fakt nebaví. Ty podmínky na fóru při registraci snad nikdo nečte. Asi tam dám, že se člověk upisuje celým svým majetkem a jelikož to nikdo nečte a většina odškrtne, tak budu asi milionář. Fakt nevím co si o tom mám myslet. Prej přetoky Téma zamykám, na tomhle fóru to nemá co dělat. Je to jako ptát se na linuxovém fóru na problémy s windows. OS jak OS, hodinky, jak holínky, obojí se natahuje.
Energie zdraží víc, než se čekalo
mypower.cz (5 days) 
Když to píší na Aeronetu,tak to musí být pravda:)))Ještě by to chtělo něco z ruského vládního webu Sputnik. https://cs.wikipedia.org/wiki/Aeronet.cz Nepodceňoval bych. Na Aeronetu obvykle články vychází s 6ti měsíčním předstihem. V té době jsou, jako vždy, označovány jako zcela jisté konspirace. Problémem, nebo spíše faktem je, že nejpozději do 6ti měsíců se stávají realitou. Nakonec po 6ti měsících mainstream, jako idnes, novinky apod, začne psát o stejných tématech, coby "fakta", jako Aeronet před půl rokem. Jako například idnes, že plně očkovaní začínají plnit JIP. Kdo by to byl řekl, že? Ale to tu neřešme, zůstaňme u energie. Na očkovací sračky kdyžtak založit nové téma někde v sekci ostatní, pokud by tohle téma někoho pobouřilo. To co se píše na wikipedii o Aeronetu je neuvěřitelná snůška debilit. Českou wikipedii je dobré brát sem tam se značnou rezervou.
Franta2776 (5 days) 
Když to píší na Aeronetu,tak to musí být pravda:)))Ještě by to chtělo něco z ruského vládního webu Sputnik. https://cs.wikipedia.org/wiki/Aeronet.cz
ViktorEX (5 days) 
tak kamaradi ... energeticky pruser nezachranime ... jen snad, ze se co mozna nejvice osamostatnime. ale co je horsi, ze jidlo asi brzy nebude. si tohle poslechnete: https://www.youtube.com/watch?v=zzE8kSNQw4g a tohle https://aeronet.cz/news/na-nakupni-fron ... xNRUkfDxUc tak my uz jsme jeden nakup udelali, jako je mouka, nektere konzervy, sul, ryze ... ja, bych to tak definoval ..(stale jsem si to nechtel pripustit) ... ale jedem plnou do Severni Korey. Jestli to prezijem, tak kazdej z nas nebude mit za 3 roky vic jak 70kg
unicast (5 days) 
Rozhodně už jim neposlat ani korunu na zálohách.
Multiplus II
ladik (5 days) 
Je pro to nekde vysvetleni, ze tam budou pretoky v rezimu UPS? Ani Line interactive nedela retoky u zadne UPS.
Energie zdraží víc, než se čekalo
kodl69 (5 days) 
S těma drobnejma bych se, být tebou, předem rozloučil... Tady bude tlak aspoň z lidí dostat nedoplatky. A někomu něco dávat? to je z principu blbost.
Nejvýhodnější dodavatel, co nabízí výkup přetoků (burza?
Franta2776 (5 days) 
To jsi na špatném fóru.My se tady snažíme vše spotřebovat,takže pečeme chleba do zásoby,vaříme kafe do termosky,udíme elektřinou na zimu.apod.) Elektroauto ti zlikviduje téměř všechny přebytky.
Nejvýhodnější dodavatel, co nabízí výkup přetoků (burza?)
Elfman83 (5 days) 
Zdravím ve spolek jako nováček. Chtěl bych se prosím místních zeptat, jestli nemají širší povědomí o dodavatelích energie, co zároveň vykupují i přebytky z FVE? Totiž, hledal jsem na rychlo a moc nepochodil. Má stávající situace byla: Bohemia Energy + S Power Bonus (tedy nákup za 2,6 Kč vč. DPH a distribuce, prodej za 80-300 EUR, průměrně 2 Kč, v září 3 Kč / kWh mínus 0,3 Kč poplatek za službu - 300 Kč/MWh vč. DPH). Rád bych přešel k jinému dodavateli, který by nabízel pevnou (ne nutně fixní, ale spíš takovou průměrnou, prostě ne hodinovou z burzy) cenu za odběr elektřiny, ale zároveň nabízel výkup přetoků za cenu tržní (hodinovou), i kdyby s poplatkem za službu. Zdá se ale, že takový subjekt na trhu už neexistuje Pokud teda nejsem tupec a umím hledat.. Zatím asi jediný, kdo nabízí prodej za tržní cenu, je BezDodavatele. Ten si sice neúčtuje žádné marže, ALE je tam nutnost rovněž odebírat za tržní ceny. Což v momentě, kdy máte většinu spotřeby právě ve špičce (protože mi nedává smysl vytápět dům na +25C, vařit, sekat zahradu, atd. ve dvě ráno), likvidační. Poplatek 6 Kč za den by ještě jinak ušel (cca. 2x tolik co bylo u BE za měsíc). U EONu si bez IČO ani neškrtnu (nehledě na "výhodnost" ceny virtuální baterie a hlavně, nemám FVE od nich, mám smůlu). Dřív byl Centropol energy za 800 Kč / MWh, teď se mi to nepodařilo dohledat. Zatím jsem se porozhlédl u jediného zbylého, co jsem našel a to: Pražská plynárenská. Za předpokladu, že mě vůbec přijmou, je to zatím asi nejlepší z těch nejhorších (zbylých) řešení. Dřív nabízeli 950 Kč/MWh, teď je to 1690 Kč/MWh (v případě, že jste jejich zákazník, jinak polovinu - zase je to alespoň jeden z mála, který nevyžaduje, abyste u nich byli jako odběratelé). Mě nebude vadit být jejich zákazník, ta cena je (a byla) stejně všude +/- stejná (v řádech desetihaléřů), spíš potřebuji někam ulít tu elektrárnu Zatím si asi nedám fixaci/smlouvu na dobu určitou, je to dražší jen o desetník a budu mít volnější ruku, kdyby se během roku něco změnilo a nebo se objevil nový výkupčí.. A mezitím se budu modlit, aby se cena elektřiny ustálila na burze na 100 EUR alespoň (místo 160-250 EUR), protože pak nebudu mít pocit, že prodělávám (100 EUR je cca. 2550 Kč a u BE bych dostal ve finále 2350 Kč, takže těch 0,6 Kč/kWh už přežiji). Další alternativa je ČEZ a jeho Elektřina pro Soláry: Protože jinak bez licence mohu na hodinový výkup zapomenout (a to ještě bych nejspíš musel jet nad 30 kWp), a těch jeho 500 Kč / MWh v mi době, kdy elektřina na burze stojí 2500 až 7500 Kč přijde jako výsměch.. Teď nabízí myslím za 200 Kč měsíčně 100% slevu na silové části elektřiny, která je podle ceníku 2,15 Kč s DPH (proti Pražská plynárenská, která ji má za 2,4 Kč - ale což už, byl jsem ochoten u BE zůstat i za 3,4 Kč, protože jsem doufal, že to vydrží přes zimu). To by v mém případě vycházelo cca. u 2 MWh přetoků asi na 2000x2,2 = 4400 Kč - 2400 = 2000 Kč, zatímco u PPAS to je 2000x1,69 = 3380 Kč Za předpokladu, že by se dodržela cena.. kdyby po mě ČEZ chtěl 4 Kč za kWh, už je to někde jinde, ale zase.. v zimě mám přetoky 0,0nic a naopak velkou spotřebu, takže kdyby PP nabídla lepší cenu za Odběr, vyplatilo by se to na ty 3 měsíce, kdy je výpovědní doba i za menší cenu za FVE přetoky.. u ČEZu mám pocit, jestli tam není nějaký závazek na rok či dva? Máte někdo lepší zkušenosti? Popř. myslíte, že existuje nebo se někdy objeví další takový obchodník s touto kombinací Odběr/Výkup ? Asi je na trhu stále málo uživatelů FVE s přetoky, aby to vyvolalo silnou poptávku.. Proč nemám baterie? Cílil jsem na několik faktorů: - co nejjednodušší systém (v mém případě panely, SPD, měnič, kabely) - degradace baterií, vysoká cena, malá návratnost, malá efektivita * *) my topíme elektřinou. Za rok máme spotřebu 6,5 MWh (s FVE cca. 5), a víc jak 50% je během prosince až února. V létě by elektřinu nebylo kam složit (boiler máme 100l pro 2 lidi a měl termický kolektor 8 let před FVE), v zimě by baterie nebyly skoro nikdy nabité. Asi takhle, v době, kdy jsem FVE stavěl, jsem počítal s návratností, kdy by výkupní cena byla 1 Kč a za odběr 2,5 Kč, takže tak jako tak, dnešní ceny, ať už jsou jakékoliv, mi návratnost v podstatě zkrátily skoro na 1/2, ale znáte to.. když to mohlo být lepší, zamrzí to.
1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?
petrd (5 days) 
Momentálně provozuji FV se stacionárně připojeným spínaným zdrojem 250W (=nabíječka ) na baterii, můj pokus o "přícuc" s nejlevnějším axpertem.. relativně to funguje samozřejmě v omezené míře. Na obrázku je vidět provoz se zapnutím klimatizace na topení v průběhu mírně podmračeného dne. Tam kde napětí baterie padá (zelená čára) přetéká energie ze zdroje do 24V obvodu a axpert se tedy nepřepne ihned na DS. Takovéto řešení má asi smysl, pokud někde relativně levně seženete kvalitní spínaný zdroj s dobrou účinností - například z nějaké průmyslové instalace.
Energie zdraží víc, než se čekalo
radex (5 days) 
Já třeba k té BE kdysi šel, protože mě čistě ze zvědavosti zajímalo jak bude fungovat vyúčtování tržní ceny podle výkupů. Nevíte, kde je toto možné teď? Já vím jen o bezdodavatele.cz z diskuzí tady. Jinak přinesl ten krach někomu jiné utrpení, než že od nich nedostane elektřinu tak levně, jak mu slíbili ? Jako je to blbý,ale pořád lepší než když vám zařvou peníze v nějaké bance nebo pojišťovně. Pokud mi ještě v termínu pošlou přeplatky výkupu za srpen (466Kč za 240kWh) a září (552kč za 185kWh), tak za mě OK. Ani mi nedochází, že bych někoho poškodil. Ovšem pokud posílali na lidi exekutory a lichváře, kteří z pár korun dluhu vyrobili statisíce a ničili jim život, tak si samozřejmě zaslouží stejný metr.
kodl69 (5 days) 
Založit novou pojišťovnu je větší zločin než založit banku (původní citát tuším K.Marx "vetší zločin než vykrást banku je založit novou" - v jeho době asi pojišťoven moc nebylo) - základem pojišťovny je co nejvíc peněz vybrat a co nejmíň vydat, a dělají všechno proto, pojišťovna má jenom dva druhy zaměstnanců: nahaněče neštastníků k novejm a dražším smlouvám, a "likvidátory" - tj ty, co mají zlikvidovat klienty, ne jim dát peníze za nějakou škodní událost. Jde tak daleko, že už leckoho přesvědčili, že vlastně má být rád, že po poškozeným pojišťovna nechce další peníze... Základní zjištění, že žijeme v právnickým státě už asi máte všichni, otázka je, jak zařídit, aby většina lidí měla pod kontrolou většinu majetku. Ani jedna socialistická varianta nefunguje (verze SSSR ani verze pseudokapitalistická EU se socialistickým vedením) a zbytky imperialismu jsou taky v koncích. Že by konečně byla ta chvíle na pravej komunismus, kdy nebudeme mít nikdo nic? Zatím tomu všechno nasvědčuje, a asi bude potřeba se tomu nějak postavit, ne zalezt do doupěte a říct si: mám FV, zdražení elektriky jde mimo mě, spíš se zamyslet: který nadnárodní společnosti mají nejhonosnější sídla a v nich spousty přeplacenejch úředníků? Proč jim ty peníze mám zaplatit já? Nebylo by lepší je vyházet z oken? - "zlo zvítězí tehdy, když dobří lidé nedělají nic".
cipis (5 days) 
Nicméně tak funguje ČKP ...
unicast (5 days) 
Kdyby ERÚ bylo co k čemu tak například založí transparentní účet a každý obchodník by tam vkládal za své zákazníky kauce které zlákal na smlouvy na dobu určitou. Ty peníze, co by ležely na tom účtu, mají nějaký náklad ztracené příležitosti (viz třeba https://1url.cz/fMUAL). A ten, pokud by to byly peníze toho obchodníka (jinak by obchodník do takového obchodu nešel), by mu musel nahradit kdo? No kdo jiný, než zase jenom zákazník. Takže tohle by zase ty energie o něco zdražilo...
tomas (5 days) 
Oni cálovat rozhodně nic nebudou, je vhodnější to ukončit a založit firmu novou. Zákazníci budou ještě velmi rádi jak dostanou vyúčtování a zpět přeplatky. Tady cáluje pouze plebs. A když je to opačně tak požadují odškodnění v desítkách tisíc za předčasné ukončení smlouvy a s exekutory vás oberou o vše. Pokud to prostě není dostatečně ziskové vlivem nevýhodných smluv, tak to prostě majitel firmy ukončí a založí novou firmu. Nebo si snad někdo myslí že 32. nejbohatší Čech s majetkem 7.3 miliard půjde na pracák? Kdyby ERÚ bylo co k čemu tak například založí transparentní účet a každý obchodník by tam vkládal za své zákazníky kauce které zlákal na smlouvy na dobu určitou. A z toho by se hradili způsobené škody které obchodníci zákazníkům způsobili, tedy dodávka energie za smluvní cenu i když obchodník zkrachuje až do konce platnosti smlouvy nebo výpovědní doby. Nebo nastaví ty pravidla tak, aby znevýhodnění spotřebitele oproti obchodníkovy bylo menší a toto nehrozilo. https://video.aktualne.cz/dvtv/zakaznic ... n=Aktualne
Franta2776 (5 days) 
https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-en ... -roku-2021
Navrh FVE bungalov
kodl69 (5 days) 
To jsou otázky... když má zdroj na štítku např. 100-240V AC, tak jistě musí vydržet +10% co je tolerance jmen. napětí, tj 240+24=264V AC, a to je hodnota efektivní, a jak je známo, po usměrnění s filtračním kondenzátorem z toho vyjde hodnota maximální , tj 264*1.4= 370V. Realita je taková, že pokud ve zdroji je přepěťová ochrana (obvykle modrý varistor s nápisem 275V AC, tj 385V DC) tak to je skutečný maximální napětí, co zdroj snese. Ostatní součástky jsou obvykle na 400V (kondenzátor) ne li víc... Další věc je, že pokud Voc tohle překročí, tak se kolikrát nic nestane, protože je to tak malej proud, že ho "sežere" ten zdroj, co napájí elektroniku, nebo klidová spotřeba toho regulátoru. Nikdy jsem neměl problém že by tenhle zdroj odešel, ani na instalaci, kde je 8s 280Wp AEG, který v zimě dokážou teoreticky dát přes 400V... Druhej konec: jistě musí zdroj dát plnej výkon i při 140V DC (100V AC *1.4). A většina těchto zdrojů se rozjíždí na 50V a někdy i méně, jenom nedají plnej výkon. Před sebou mám na stole čtyřzásuvku připojenou na 13s Lifepo4 kde vzhledem k úbytku kolikrát napětí poklesne až k 50V, v ní 12V zdroj pro PC, 19V zdroj k monitoru , USB nabíječku, modul zdroje z ali 230/24V6A, zdroj k inkoustové tiskárně.... Všecky jedou bez zaváhání už několik let...
BAZAR Vodič 35mm2 a 16mm2
petr.strejcek (5 days) 
SZ Žlutozelené lanko 16mm - 19m
Energie zdraží víc, než se čekalo
PavelR (5 days) 
ale reklamy meli dobrý ... já to říkal, že když se budou lidi soudit o fixace, že dosáhnou pouze krach spolecnosti a jejich nabidka 4,10 se změní v 4,30 od CEZu... jezis, ja snad puknu smichy. miluju, kdyz plan funguje jen ať pokrachují. S dodavateli energie se beztak nedá mluvit o ničem. Dokud vše funguje tak zázaník musí šlapat jejich brázdu ale když se věci poserou tak ať pěkně cálují zase jednou oni. Smlouva platí oboustraně. Samozřejmě časem zdraží všichní i velcí jakmile jim dojde levně nakoupená energie. Ti aspoň ty slavný fixace snad dodrží. Jde o princip.
goodbie (5 days) 
je potřeba ten dluh co má celá evropa nějak zmenšit,tak se vše bude zdražovat je to ta nejměnší cesta odporu jak ty prachy z lidí dostat
BAZAR Vodič 35mm2 a 16mm2
Tomanjan (5 days) 
Pokud by měl někdo zájem, tak mám 36m vodiče 16mm s dvojitou izolací za 45 Kč/m. Pak ještě klasické lanko 16mm žluto-zelené 19m celkem za 500 Kč.
Energie zdraží víc, než se čekalo
jahodovák (5 days) 
Jsem jen zvědav,kdy lidem dojde o co skutečně jde a že vše je dopředu naplánované a vše kolem jsou jen tanečky pro mlžení a zakrytí skutečnosti,jak říká jeden,vše je jinak...užívejte si to šou,podruhé se už opakovat nebude...přeji nám všem pevné zdraví abychom tuto dobu ve zdraví přečkali...
Studer informacie NT
rma (5 days) 
Zdravím, již dříve jsme někde narazil na to, že lze nastavit Studer XMT-4000(48) tak aby v zimním období dokázal nabíjet baterie z NT. Nyní nemohu nikde dohledat. Mohli byste mi prosím poradit případně odkázat. Předem díky
Návrh nabijeci stanice a FV panely
min80 (5 days) 
Ještě se tedy zeptám, co za panely k tomu? Co 2 tyto? https://eshop.neosolar.cz/solarni-panel-longi-445wp nebo je to moc overkill?
Fotovoltaika na chatu
FRSO (5 days) 
@Franta2776 @ranxon Díky za tip, toto sa mi zdá ako najlepšie (hlavne cenovo) riešenie. Možná že i tento by to dal viz link, připojoval jsem jeden kus Epever 12V/1500W, a neměl problém s konvicí 2Kw, budou mít za chvilku v prodeji nové modely od Epeveru. https://eshop.neosolar.cz/menic-napeti- ... -500va-12v
Multiplus II
Dagus (5 days) 
Díky rozumím. Nicméně, právě proto, abych nemusel diskutovat s distributorem, sháním v zásadě něco podobného jako je Axpert, ale bez těch MPPT okruhů pro panely. Prostě jen čistý sinus měnič/nabíječ zálohovaný distribuční sítí. bez jakýchkoliv přetoků. A to Victron bohužel neumí. Ale umí, mám to doma už tak 6 let a žádný problém, prostě navolíš funkci UPS a je to, mužeš i zapnout, nebo vypnout nabíjení aku, pokud máš jiný MPPT regulátor. Nevím, jak by udělal ten přetok, když není nafázovaný na DS, píše ti to i Dagus, asi jste se špatně pochopily s p.Jelínkem. Melo by se to chovat presne jako on-line UPS, ty mi taky tady na siti neposilaji nic do site. Vlastne neustale jede clovek z baterii, tak jake pak pretoky, to by mi cela serverovna s nekolika on-line 3Kw UPS stale neco posilala ven, coz je totalni nesmysl. Kazdy, kdo by jen takovou ups pripojil nabitou bez zatizeni do site musel mit povoleni od distributora a ze je takovych on-line UPS tak 1000x vice nez Victronu je snad jasne. Distributor by se jen stale vyjadroval k instalacim a nic jineho nedelal. Kdyby ty UPS to posilali ven, kolik by asi bylo serveroven s on-line UPS ze, kdyz by to distributor logicky nepovolil a to jich znam X kde jsou takove UPS s desitakama kilowat. Tak Victron multiplus rozhodně ani zdaleka není online UPS. Online UPS je axpert king s dvojitou konverzí. Victron "on-line" by byla v ESS, ale tam by ten přetok byl skoro jistý. V defaultu je to Line interactive terminologii APC.
Dagus (5 days) 
Proč by si nerozuměl? Já mám na radu tomase spojené do TN-C a problém tedy nepozoruji a až za chráničema mám rozděleno. Chrániče mám na všechno z měniče. On v defaultu je nakonfen kdy PE+N výstup je spojen přes relé, takže jsem ho proklemoval rovnou drátem.
FVE - tepelné čerpadlo
ringo (5 days) 
No samozřejmě že jen přebytky vytápět nelze. Ale oni domy mají docela velkou tepelnou setrvačnost a lze "předtopit" když to náhodou více svítí a naopak nechat trochu „podchladit“ když ne. Ekvitermní regulace je jistě dobrá věc pokud máte zdroj tepla nezávislý na venkovní teplotě podle které to reguluje. V případě tepelného čerpadla vzduch/* tomu však tak není, tam ta účinnost je silně závislá na rozdílu teplot. A ekvitermní regulace tak nutí TČ topit v době, kdy ta účinnost je nejmenší. Takže je rozumné tam zavézt minimálně nějaké zpoždění či průměrování než to nechat na prosté ekvitermě. No a na to se dá pak i navázat ta FVE. Mám dojem že komerčně dostupná regulace kombinující TČ a FVE se prodává pod názvem Heating Control, ale nevím co vše to umí. Já to mám ještě komplikovanější že použivám nádrž s vnořeným zásobníkem a průtokovým ohřevem vody – když mi čerpadlo jede na moc malý výkon tak vlastně vršek nádrže ochlazuje. Proto jsem šel cestou vlastní regulace. Základ mám postaven nad SDS, který ovládá řízení oběhových čerpadel a TČ pomocí 0-10V. Nad tím je ještě logika v Domoticsu, která to základní ovládání dále modifikuje. Nyní se tu nadřazenou logiku pokouším přenést do Home Assistant (který načítá hodnoty z FVE) a upravit ji pro optimalizaci ve spojení s FVE.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (5 days) 
Skončili, protože si vyhodnotili,že bude dlouhodobě rostoucí trh cen energii.Je pro ně jednodušší zabalit to pro koncáky,pokud mají elektřinu nakoupenou prodají ji na spotovém trhu(třeba Čezu) za vyšší cenu než domácnostem po pár kWh...Těch firem při tomto trendu bude hodně.Teď budou vydělávat hlavně výrobci energii jako Čez a obchodníky čeká doba nejistá.
Multiplus II
FRSO (6 days) 
multiplus II si nerozumí s TN-C mám pocit, jedničce to nevadí Důvod ??, co dělá špatně, nebo v čem je problém, mělo by to být stejné jako starý model.
dub042 (6 days) 
multiplus II si nerozumí s TN-C mám pocit, jedničce to nevadí
Energie zdraží víc, než se čekalo
ViktorEX (6 days) 
ale reklamy meli dobrý ... já to říkal, že když se budou lidi soudit o fixace, že dosáhnou pouze krach spolecnosti a jejich nabidka 4,10 se změní v 4,30 od CEZu... jezis, ja snad puknu smichy. miluju, kdyz plan funguje ... a už se to sere... už se perou ... ... a žrádlo bude o vánocích stát trojnásobek... (EU došla k závěru, že jsme tlustý a že se bude brzdit výroba potravin ... a? budou prázdný regály jako za komančů a jogurt se bude bude prodávat pod pultem .... )
Fotovoltaika na chatu
Iggi (6 days) 
@Franta2776 @ranxon Díky za tip, toto sa mi zdá ako najlepšie (hlavne cenovo) riešenie.
Iggi (6 days) 
Chlapi, viete mi odporučiť nejaký menič napätia vhodný na chladničku? Nechcem chladničku rovno na 12V. Hlavne aby bol spolahlivý a tichý. Chladnička bude mať malú spotrebu, predpokladám do 150w. Díky Chladnička na chate nemôže mať väčšiu spotrebu ako 50 - 60 W. Rozhodujúci je ale štuchanec pri rozbehu motora. Mohlo by Ti to fungovať s týmto : https://www.hadex.cz/g536-menic-napeti- ... sinusovka/ Počkaj si na zľavu, ktorá občas býva, alebo ešte hľadaj inde 24 V verzia funguje spoľahlivo, overené. Však píšm to isté, DO 150w. Možno to bude aj menej ako 50w. Treba čítať s porozumením. Dík za tip.
Multiplus II
Xixan (6 days) 
Chapem spravne z manualu ze multiplus II 3000/35-32, vie prisosavat az 32A z AC in ? A Aku ma spotrebu multiplus pri zatazi okolo 100-200w? A preco vlasfne multiplus je drahdi jak multiplus II? Ved multuplus II ma aj lepsiu spotrebu naprazdno. Nové modely jsou všechny levnější včetně VE Direct i Smarty jak původní modely. Dovod? Ma nejaky zmysel kupovat este stary model?
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
petrd (6 days) 
Axpert King do sítě nic poslat nemůže, podívejte se jak je konstruovaný offtopic: já bych se na to taky rád podíval ale nevím kam Bohužel na co jsem zatím narazil byly spíš fragmenty schémat zapojení axpertů a taky se přiznám že problematice měničů nerozumím až tak abych to posoudil. No a slušné blokové nejen "ideové" schéma jsem taky neviděl. Jinak jsem četl plno postů o tom že KING má dvojitou konverzi, pak několik o tom že na něm kdesi naměřili při přepínání přetok, pak že modrásek běží jenom když má napětí z DS no ale těžko říct pokud by to člověk dal do nějaké autorizované státní zkušebny - jestli by mu na bezpečnost těchto krabiček dali razítko..
Navrh FVE bungalov
cipis (6 days) 
Všechny spínané zdroje mají vstup, do kterého je jedno, co připojíš. Je to i na typových štítcích těch zdrojů. Usměrněním už stejnosměrného napětí jen přijdeš o úbytek na diodách, nic víc se neděje. Jediné, co musíš pohlídat, tak to maximální vstupní napětí, já nakonec asi těch panelů, až je seženu, dám deset, tedy budu mít něco maličko přes 400V, takže to budu muset snížit.
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
xmasin (6 days) 
Presne tak, takže si myslím že "modrásek" je v tomto bezpečnejší ako zmieňované Axpert King a MPP Solar niečo... Axpert King do sítě nic poslat nemůže, podívejte se jak je konstruovaný a přijdete na to, že usměrňovač opravdu do sítě nic nepošle. Proto je bezpečnější než modrásek. U modráska hrozí, že pokud selže ochrana přifázování, tak poslat do sítě něco může i při vypnuté síti. Kromě toho u něj hrozí nedovolená dodávka, která je postihována dle vyhlášky.
antoni_sk (6 days) 
Modrásek aby pracoval musí mít síť zvenčí aby se přifázoval tak asi že by poslal něco ven při vypnutí sítě asi nehrozí. Presne tak, takže si myslím že "modrásek" je v tomto bezpečnejší ako zmieňované Axpert King a MPP Solar niečo...
Divizna (6 days) 
Před měničem mám jak jsem psal pojistkový DC odpínač OEZ Varius se dvěma 40A pojistkami na + i - vodičích. Pak je tam ještě ten svodič přepětí Citel, který prodejce dodává ke GridFree elektrárně. Ale kolega výše zmiňoval situaci, kdy by mohlo skrze paralelní propoj ve svorkovnici dojít k poškození panelů mezi sebou. Proto mne zajímá, zda by nemělo smysl dát pod střechu malou rozvodnici, do ní svést kabely, umístit tam svorkovnici a před ni na každý kabel umístit také pojistkové odpínače.
Multiplus II
ladik (6 days) 
Díky rozumím. Nicméně, právě proto, abych nemusel diskutovat s distributorem, sháním v zásadě něco podobného jako je Axpert, ale bez těch MPPT okruhů pro panely. Prostě jen čistý sinus měnič/nabíječ zálohovaný distribuční sítí. bez jakýchkoliv přetoků. A to Victron bohužel neumí. Ale umí, mám to doma už tak 6 let a žádný problém, prostě navolíš funkci UPS a je to, mužeš i zapnout, nebo vypnout nabíjení aku, pokud máš jiný MPPT regulátor. Nevím, jak by udělal ten přetok, když není nafázovaný na DS, píše ti to i Dagus, asi jste se špatně pochopily s p.Jelínkem. Melo by se to chovat presne jako on-line UPS, ty mi taky tady na siti neposilaji nic do site. Vlastne neustale jede clovek z baterii, tak jake pak pretoky, to by mi cela serverovna s nekolika on-line 3Kw UPS stale neco posilala ven, coz je totalni nesmysl. Kazdy, kdo by jen takovou ups pripojil nabitou bez zatizeni do site musel mit povoleni od distributora a ze je takovych on-line UPS tak 1000x vice nez Victronu je snad jasne. Distributor by se jen stale vyjadroval k instalacim a nic jineho nedelal. Kdyby ty UPS to posilali ven, kolik by asi bylo serveroven s on-line UPS ze, kdyz by to distributor logicky nepovolil a to jich znam X kde jsou takove UPS s desitakama kilowat.
Energie zdraží víc, než se čekalo
mypower.cz (6 days) 
Bohemia Energy končí https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/bohemia-energy-konci-40374799 Konec Bohemia Energy se týká zákazníků firem Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Skupina Bohemia Energy je s 1,23 milionu zákazníků a ročními tržbami 23 miliard Kč největším uskupením alternativních dodavatelů energií v České republice a na Slovensku. https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/bohemia-energy-cinnost-konci-energie-dodavatel.A211013_110441_ekonomika_ijan „Rozhodně dosud nikdy jsme nebyli svědky situace, kdy statisíce domácností budou muset uzavřít smlouvy s novými dodavateli. Přesto, že to, co se nyní děje, může být pro někoho šokující, není důvod k hysterii. https://www.bohemiaenergy.cz/ Pavel Liška má o jeden kšeft méně https://www.youtube.com/watch?v=xCk2fk2pI-w
Navrh FVE bungalov
rasto1 (6 days) 
Vždyť to tam máš v popisu, proč to má připojené tam ... Využívá toho, že spínané zdroje fungují ve velkém rozsahu napájení a je jedno, jestli střídavém nebo stejnosměrném. Pouze když máš těch panelů naskládaných víc, než je povolené maximální napětí toho zdroje, tak se vřazuje zenerka nebo co to tam je. BEL to tam má dobře popsáno. Takze mozem na vstup spinaneho zdroju ktory je AC pripojit v jeho pracovnom rozsahu DC a pojde to bez ohnostroja?
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
petrd (6 days) 
Já to vidím možná příliš jednoduše ale stačila mě nakonec jedna pojistka na + a druhá na - až u měniče. Vedení k měniči musí "zkratový" proud resp. proud který dokážou panely dodat především vydržet bez nějakého oteplení nebo dalších efektů a větší proud na který by pojistka u panelu reagovala se z panelů do případného zkratu stejně "nevytáhne". A pojistka u měniče je např. proto že chci u měniče zabránit teoretické situaci když se měnič prorazí a 230V poteče "do panelů" a podobně nebo chci vycvaknutím pojistky panely snadno odpojit..
Greenbono - problém s vytěžováním
Stana (6 days) 
Zdravím uživatele Greenbona. Mám prosím jeden problém s vytěžováním. Používám jedno SSR relé a kaskádu dvou stykačů. První stykač je bojler 2500W a druhý topení v bazénu 3000W. Mám 3x Studer na 1F a dva regulátory Schneider. Každý regulátor má trochu jinou přesnost asi o 0,1V. Problém je tento. Vytěžování na druhém stykači je topení do bazénu 3000W. Pokud je celkový výkon z panelů do cca 3000W tak je vše OK, regulátor vytěžuje jak má. Problém ale nastane pokud dává každý regulátor třeba 2000W. Vytěžování běží dobře dokud není nabitá baterie. 3000W jde do bazénu a 1000W do baterie a do domu. Pak se ale baterie nabije a první regulátor co měří o 0,1V více se odstaví. Tím se sníží výkon vytěžování nebo se i zastaví a začne to cyklovat. Nevíte prosím co s tím? Jediné co mě napadá Studerem zapínat vytěžování stykače do bazénu při určitém napětí baterie. A nějak ho omezovat pokud by teklo z baterie třeba více jak 50A - 60A. Na bonu zkus nastavit V plne nabiteho stavu o neco driv ja to mam zhruba neco kolem 88%nabiti nabijec nesmi omezit proud ze je bat nabita pak to jede bono porad a bat se stejne nabije na 100%protoze gbo nevyrovna uplne vsechny razy
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
Pawel (6 days) 
Pozor některé regulátory nesmí mít uzemněné panely.
FVE - tepelné čerpadlo
marko250 (6 days) 
Ony jsou v meziobdobí a zimě přebytky? Když je potřeba vytápět ,tak mi přece TČ jede dle tepelné pohody v domě a né podle slunce venku.Dokud nebudete mít pořádnou baterii, tak můžete leda dosáhnout toho,že TČ pojede přez den na plný výkon a používat i energii ze slunce,když bude.Ale rozhodíte si tu tepelnou stálost v domě.GB řeší přebytky,čili jejich směrování a přebytky v topné sezóně teda nevím kde vemete.Pokud tedy budete ovládat vstup 0-10V na TČ ,tak jej můžete výkonově ovládat na základě tohoto signálu,ale kde tedy vemete ten zbytek energie pro tepelnou pohodu?Jediný přínos ovládání toho 0-10V by mohl být v tom,že Vám stačí provozovat čerpadlo jen na 1kW po dobu 5 hodin a to v období,kdy má svítit slunce a ono nepůjde výše.A to bude stačit na 24hod tepelné pohody.Tím se rovnoměrně rozprostře spotřeba TČ do dne a nebude mít náběhy do 10kW a vynechá se temná část dne.To pak ale stačí sígnál 0-10V + časovač,pokud se nedá ten snížený výkon s časovým obdobím nastavit rovnou v menu čerpadla..
Multiplus II
FRSO (6 days) 
Chapem spravne z manualu ze multiplus II 3000/35-32, vie prisosavat az 32A z AC in ? A Aku ma spotrebu multiplus pri zatazi okolo 100-200w? A preco vlasfne multiplus je drahdi jak multiplus II? Ved multuplus II ma aj lepsiu spotrebu naprazdno. Nové modely jsou všechny levnější včetně VE Direct i Smarty jak původní modely.
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
Divizna (6 days) 
O sousedy strach nemám, ti se naopak o soláry velmi zajímají ve smyslu, že by je chtěli taky. Jeden už soláry má. Jinak ano, měnič má ochranu takovou, že se vypne, pokud nemá přívod z DS. Zároveň mám za měničem jistič B10 a až z něj to jde do dalších jističů pro dům. Když jsem měnič instaloval, otočil jsem špatně proudovou sondu a měnič se také nerozběhl. Každopádně díky všem za odpovědi. Ale rád bych "dořešil" to zemnění, přepětí a věci kolem a taky ty zmíněné pojistky. Chce to tedy dát pojistky na svody před svorkovnici (i když to prodejce ani manuál neuvádí)? Má smysl panely zemnit a kam případně, když dům nemá hromosvod? Je daný svodič přepětí dostatečný a ochrání dům v případě, že blesk neudeří přímo, ale někde kolem? Díky moc
Navrh FVE bungalov
cipis (6 days) 
Vždyť to tam máš v popisu, proč to má připojené tam ... Využívá toho, že spínané zdroje fungují ve velkém rozsahu napájení a je jedno, jestli střídavém nebo stejnosměrném. Pouze když máš těch panelů naskládaných víc, než je povolené maximální napětí toho zdroje, tak se vřazuje zenerka nebo co to tam je. BEL to tam má dobře popsáno.
FVE - tepelné čerpadlo
Stana (6 days) 
:roll: Dobrý den , potřeboval bych prosím poradit. Mám na střeše RD 10 kWp FVE . V domě vše na elektřinu , topení tepelné inverterové čerpadlo vzduch -voda 10 kW,topení do podlahovky + radiátorů, chlazení ( či i přitápění ) domu klimatizací . FVE je 3F , sřídač AEG PV10 ( nic se mi o něm nepodařilo zjistit , není to žádný chytrolín ten střídač ) . Tepelné čerpadlo lze ovládat ekvitermní regulací , nebo jen vnitřním termostatem , případně vstupem 0-10 V . A zde potřebuji poradit , lze nějak propojit výrobu z FVE s výkonem ( příkonem 0-10 V ) tepelného čerpadla ? Šlo by přebytky které jsou do sítě takto efektivně využít ? Děkuji moc za jakoukoliv radu či doporučení . Zkus Grenbono to má i řízení přebytků 0-10V.
Návrh nabijeci stanice a FV panely
min80 (6 days) 
Tak kúp túto baterku od Mikela http://shop.mypower.cz/akubox-orange-li ... tooth-4571 Usetríš na baterke skoro 5 000 kč, na meniči ďalších 6 000 kč. Síce dá tá baterka max. 60A ale to máš približne 1500w a to je pre teba postačujúce. Za ušetrené peniaze môžeš neskôr kúpiť ďalšiu batériu ak by si chcel zvyšovať kapacitu a váhu. vzhledem k tomu že to nemá životnost jen 500 cyklů tak asi vezmu tu NCM liion od Mikela protože 100Ah je 100Ah
Navrh FVE bungalov
rasto1 (6 days) 
Chlapi objednal som MR4316AC s prepinacom sieti, ktory je na DC. Ale podla schemy maju 24V DC zdroj napojene na DC vystup z panelov. Pripada mi to ako chyba zapojenia, co vy na to? Aky 24V DC zdroj by ste mi doporucili so vstupnym napatim do 150V DC?
Bublání baterii
chatař (6 days) 
[quote="ViktorEX"]nejsem expert, ale cetl jsem, ze tyto vypary jsou dost třaskavé, a taky by to mohlo udelat pekny bum. kamos takhle nabijel nekolik autobaterii, v uzavrene garazi. pak si nekde skrtnul, a zahodilo ho to na druhou stranu garaze. prej pekna pumelice. Podle mě "myslivecká latina". Riziko výbuchu při nabíjení akumulátorů už se tu řešilo, kdosi si dal tu práci, že vypočítal množství plynu (kyslíku + vodíku) vznikajícího při nabíjení. Je to zanedbatelné množství, a pokud nejde o extrémně velký počet akumulátorů v extrémně malém, nevětraném prostou, bouchnout nic nemůže. Sám mám 4 akumulátory 223Ah v kotelně, 2m od Dakonu a nic nebouchá. Kotelna není těsná a ta troška plynu stačí průběžně unikat a nehromadí se. A pak, akumulátory (dobré akumulátory, nikoli před smrtí) nebublají pořád, ale jen při equalizaci, případně trochu při absorbci. A kdyby kámoš mluvil pravdu, a bouchlo mu to tak, že by letěl přes celou garáž, skončil by na popáleninovém centru v dost žalostném stavu.
PetrDubi (6 days) 
Hyp: Pokud máš regulátor připojený k baterii a napětí na výstupu je vyšší než nastavené maximální nabíjecí napětí, tak tam nejspíš bude problém s proraženým tranzistorem. Nechá se to celkem dobře změřit ohmetrem, pokud máš regulátor úplně odpojený (od solárů i od baterky). Změříš na regulátoru odpor mezi plusem od solárů a plusem na baterku a pokud naměříš odpor do několika ohmů, tak je tam nějaký tranzistor proražený (běžně ukazuje plný zkrat a jde to změřit i "pípákem").
Hyp (6 days) 
Co z toho plyne?
Multiplus II
Xixan (6 days) 
Chapem spravne z manualu ze multiplus II 3000/35-32, vie prisosavat az 32A z AC in ? A Aku ma spotrebu multiplus pri zatazi okolo 100-200w? A preco vlasfne multiplus je drahdi jak multiplus II? Ved multuplus II ma aj lepsiu spotrebu naprazdno.
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
Pawel (6 days) 
Modrásek aby pracoval musí mít síť zvenčí aby se přifázoval tak asi že by poslal něco ven při vypnutí sítě asi nehrozí.
petrd (6 days) 
jinak jsem "modrásek" měl ale dal nakonec pryč. 1. z důvodů "legislativních" - ono se ti asi nic nestane DOKUD nedojde k průseru typu že ti přestane fungovat limiter, nebo že si soused překopne při stavbě plotu kabel a bude chtít způsobit "u čezu" vyšetřování "to spálily ty solární panely na vedlejší chatě" (to jsem zažil ) a nebo že si vedení v ulici nějaký technik odpojí ale FV mu tam něco pustí. 2. Řešení s baterkou je sice dražší atd. ale prostě skutečně perspektivnější a univerzálnější. Pokud bych chtěl něco levnýho a ekonomicky výhodného napojím ty panely na speciální střídač jen pro bojler a podlahovku - tam stejně většina mé složitě vyrobené energie končí
moje malá kumbálová
marko250 (6 days) 
Tak měnič mám vybraný Axpert VM III 5kw. Je pro dlouhé stringy, uvidíme ... Ohledně balancování baterie jsem neočekával, že to budu potřebovat. Rozhodně v produkčním modu nechci jít přes 3.37 voltu na článek. Když bude potřeba zbalancovat, tak provedu externím zdrojem, dokud mě to bude bavit. Záleží jak se to bude rozjíždět. JJ panelů bude potřeba více. Tak tenhle určitě né,ty stíny co jste natočil na HV MPPT toho měniče způsobí velmi nízkou výrobu.Určitě běžte do LV MPPT do 145V a dávejte dva panely do stringu.Nebo pak dát na každý panel překlenovací modul pro stíny,ale značně se to prodraží a skomplikuje.
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
marko250 (6 days) 
Taky se tam píše ,že nesmíte být s DS galvanicky spojen,pokud se nejedná o oficiální FVE s DS!A tento modrásek s limiterem nejde oficiálně s DS spojit,nemá patřičné vyžadované ochrany pro DS.
petrd (6 days) 
Návod k elektroměru jsem nestudoval, o víkendu se mrknu, jaký je to přesně typ. Ale rok výroby je 2011, to si pamatuju. Konzultoval jsem tuhle problematiku s prodejcem GridFree, oni samozřejmě tvrdí, že měnič s limiterem má přetok naprosto minimální a problém s ČEZem by být neměl, viz. i různé FAQ na jejich webu. Konzultoval jsem toto u jiného střídače s jiným dodvatelem a bylo mi sděleno: Přetoky tedy nejsou nulové, ale dá se bez potíží argumentovat větou z PPDS "krátkodobé regulační přetoky jsou povoleny". Výše není nikde stanovena a první pokuty za nedovolenou dodávku do sítě jsou od ERÚ definovány od 1000W dodávaných do sítě souvisle po dobu 15 minut. Elektroměr 2011 budou asi v dohledné době vyměňovat. Podle zkušenosti místních uživatelů ten střídač co máš dodá asi 1kWh za měsíc - do přetoku. Samozřejmě v závislosti na provozu, počasí ... Taky si myslím že nebude třeba až tak zle - protože je pár spotřebičů které přetok způsobí klidně taky a myslím teď pohony s rekuperací . Ty se najdou asi spíš v průmyslu než v baráku ale údajně to dělají a docela dost tepelná čerpadla. Samozřejmě problém nastane, pokud se ti limiter rozbije, nebo třeba odpojí, špatný kontakt... a povalí to celý Srpen do DS.. Asi bych uvažoval o nějakém LK3 monitoringu aby bylo vidět co kam teče a jednou za 3 dny na kouknout a určitě bych doplnil i proudové relé, aby v případě že neodebírám celou elektrárnu dopojilo. Mám trochu ale strach z jiné věci /to se asi netýká tohoto Tvého střídače/ že si nějaký montér odpojí úsek vedení a bude třeba měnit antoníček a já mu tam něco kvůli technické závadě pošlu. Ano teoreticky by si měl vedení zkratovat ale je to tak na to jít pak "do tepláků". A asi kvůli tomu doplním takovýto nějaký přístroj https://www.elima.cz/obchod/vypinaci-sp ... _4131.html
moje malá kumbálová
mika (6 days) 
Tak měnič mám vybraný Axpert VM III 5kw. Je pro dlouhé stringy, uvidíme ... Ohledně balancování baterie jsem neočekával, že to budu potřebovat. Rozhodně v produkčním modu nechci jít přes 3.37 voltu na článek. Když bude potřeba zbalancovat, tak provedu externím zdrojem, dokud mě to bude bavit. Záleží jak se to bude rozjíždět. JJ panelů bude potřeba více.
mika (6 days) 
Dnes po práci večer namontovani siloveho rozvaděče a pokračovaní v balancování baterky. Prvních 8 článků. V zakroužkované oblasti jsem to nevydržel a článek 1 dostal na chvíli 10A nebo bych se nedočkal ...
Bublání baterii
vlkazajac (6 days) 
Jak z minulosti: novy panel 180W 12V https://www.i4wifi.cz/cs/244131-gwl-power-elerix-180mw - pisou tam ze ma nejvic necelych 10A Pred 10 rokmi mal 36 článkový panel 140 Wp pri 18,00 V a 7,78 A. Dnes má ten Tvoj 180 Wp 19,31 V a 9,32 A. Vidíš, že Vmp sa stále viac vzďaľuje od menovitého napätia batérie a 36 článkov už dnes je veľa pre napájanie 12 V olova regulátorom pwm. Osvietenie panelov tu je mimo problému. Menšiu vlastnú spotrebu má pwm, ale to vzhľadom na uvedené nerieš. Štandardné 60 článkové panely sú cenovo najvýhodnejšie, pre použitie 36 článkového panela by si mal mať nejaký dôvod. "...Ja ho pouzival i bez baterky a pak se divil ze na vystupu mam i 16V (ale bez baterky)..." Neblbni...
Hyp (6 days) 
Hlavně bacha při připojování těch levných regulátorů, aby se dodržel postup nejdřív připojit regulátor na baterku a potom teprve připojit panely. Když se to udělá obráceně, tak rády odcházejí tranzistory v regulátoru a když nějaký odejde, tak potom propouští trvale proud z panelu na výstup (i když regulátor vypne dobíjení) a to potom taky může způsobovat bublání baterky.. Zajimavy. Btw a jak prubnu, zda je tranzistor OK nebo KO? Ze by mi to ten cinan takhle delal, a stacilo by vymenit tranzistor za par korun? Ja ho pouzival i bez baterky a pak se divil ze na vystupu mam i 16V (ale bez baterky)
Fotovoltaika na chatu s využitím přebytků
Hyp (6 days) 
napájel z baterie přímo na 12V případně přes oddělovací DC/DC měnič, který bude držet na výstupu napětí 12V bez ohledu na vstupní napětí. No primo z baterie ??? —- tak tim nezajistim hluboke vybiti AKU!! A jeste by se to mohlo zaseknout treba tim, ze to vyklesak 7V a nejak se kousne a pak napeti po dobiti vystoupa ale router uz nenabehne - je potrrba aby to natvrdo vypnulo ne? A na co drzet napeti na vystupu, kdyz ty routery vo mam tak makaji v rozsahu 8-16V a maji v aobe vzdy kondik a stabilizator? To uz je podle me zbytecna ztrata konverzi…
Hyp (6 days) 
A kdo ho vyrabi? I krabicka Victron 12-24V/30A PRO PWM vypada stejne jako Epsolar epever LS3024B
Bublání baterii
Hyp (6 days) 
Jak z minulosti: novy panel 180W 12V https://www.i4wifi.cz/cs/244131-gwl-power-elerix-180mw - pisou tam ze ma nejvic necelych 10A Takze ted se rozhoduju zda (10A verzi) PWM za 400 CZK nebo mppt za 1100 CZK (u teto varianty by prichazela do uvahy moznost v budoucnu pridat jeste jeden solarni panel do serie). Moje situace: - panel neni optimalne osviceny ? Co bude mit mensi vlastni spotrebu? Pwm nebo mppt?
Energie zdraží víc, než se čekalo
MilosV (6 days) 
Franta2776 (6 days) 
A tam kde je nejvíc rozeštvávaji mají nejvyšší životní úroveň.(demokratické státy).Tam kde jsou za svým vůdcem a rezeštvat se nenechají dřou bídu(Rusko,Sev Korea apod):)))))
jahodovák (6 days) 
Ano,je to jen začátek kolotoče,cíl je dostat z lidí úspory a vyrobit další závislé na libovůli těch nahoře...nezávislý človíček je neovladatelný a to je noční můra všech elit,takovej zadluženej to je něco jiného,ten má jen starosti jak polatit dluhy a pěkně poslouchá....a panáčkuje jak pískají.Ono ten dluh,co nahoře nasekají bude muset někdo zaplatit,oni to ale nebudou,že jste ho nechtěli,ale chtěli,svedou to na volby,že je jedno koho volíte vám nikdo neřekne.Kdyby volby mohly něco změnit,tak už je dávno zakáží,to je jen takové divadélko,nakonec na netu se dá na to téma najít jak je to opravdu,jen tomu skoro nikdo nevěří a říká ještě není tak zle a jistě se to zlepší.Nejlepší taktika je tozeštvat lidi proti sobě a pak mají pěkně klid,a pěkně k tomu nenápadně vytvářet podmínky......
Dagus (6 days) 
Co se ti neprojeví napřímo, tak se ti promítne do cen věci co kupuješ. Je fakt, že na jednu stranu mi to radost dělá, na druhou stranu mi je jasné, že stejně na to doplatí všichni. Jen někdo víc a někdo míň a někdo má tolik peněz, že mu to je fuk i kdyby stála 1kWh 50Kč.
Multiplus II
FRSO (6 days) 
Tak ale překonfigurovat to lze Franto snadno do normálu a jede se dál ne? Ano lze, ale musíš to přeprogramovat napřed zpět na ostrov přes ten soft tuším Quick a pak přes VE Confugure 3, naposledy jsem tak vracel Phoenix Compact 24V/2000VA z paralelního provozu a šlo to docela dobře když máš na to klid.
Energie zdraží víc, než se čekalo
rasto1 (6 days) 
Ja som tiez v klidku. Od spustenia elektrarne som v ostrove okrem indukcky, lebo nechcem zenu obmedzovat ked vidim ze niekedy vari i na 3-4 plotniach. Dost ze mi povie " dnes nesvieti dam prat zajtra" A to mam v plane este tento rok dorobit solarny plot cisto na ohrev TUV, tak mi staci 10kW na beh domacnosti, lebo bazen si cucne svojich 20kwh denne
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
Divizna (6 days) 
Vycházel jsem z obrázku zde (takto je to momentálně zapojené): O pojistkách mezi větvemi tam nic nepíšou. Pokud by se tam měly dávat pojistky, znamenalo by to před svorkovnici, kde docházi ke spojení větví, dát na každý kabel pojistkový odpínač?
Multiplus II
Dagus (6 days) 
Tak ale překonfigurovat to lze Franto snadno do normálu a jede se dál ne?
FRSO (6 days) 
Hlavně s více měniči je jistota, že když zdechne jeden, tak se dá použít druhý (či další) alespoň na něco. Takhle zdechne jeden velký a je tma úplně. Ale nesní být asi v paralelním režimu, pak ti nepůjde nic, u paralel Phoenixů Compact to tak je, musí být zaplé všechny, oni se jen dělí o výkon.
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
kodl69 (6 days) 
zkus si najít datasheet panelů, je tam napsaný, kolik stringů můžeš paralelně spojit bez jištění. Obvykle tam je napsaný, že maximálně dva, aspoň u panelů, který jsem zatím montoval.. A ty máš natvrdo paralelně spojený 4 stringy... jenom pro představu: když dojde ke zkratu v jednom z panelů, tak vývody z panelu jsou obvykle o průřezu 4mm, těch dalšíchh 6panelů odevzdá komplet zkratovej proud do toho jednoho. 1.) vybuchne ten nezkratovanej zbytek panelu, diody nediody, 2.) vodičem CY4mm2 a MC4 konektorem poteče cca 60A (zkratovej proud panelů, možná o drobek víc)tj MC4 se rozpustí a drát vyleze z izolace... viz citát: "Kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane. Ovšem, kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky…"
Pawel (6 days) 
Jestli jsem to dobře pochopil tak máte svodič přepětí až za odpojovačem, asi by to mělo být obráceně. S těm přetokem souhlasím a asi těžko ponesete pokutu prodejci. On vám netvrdil že nejsou, jen že jsou malé.
moje malá kumbálová
kodl69 (6 days) 
tohle vypadá celkem dobře. Moje idea je, že do krabičky k tomu dám ESP8266 a jednu 18650, a mělo by to přes web rozhraní zařízení ESPHOME (http post nebo get, nevím teď přesně) vypnout impulsní relátka u stringů a vypnout měnič i bistabilní relé dc spotřeby. A ten http request by to posílalo do doby, dokud někdo nevycvakne spínač nebo dokud nedojde baterka... a po vycvyknutí spínače by to zase mohl ovládnout hass.io, teda s tím, že by o tom vypnutí taky věděl, pokud by v té chvíli měl napájení. Jediný, co mě trochu trápí, je to, že když to všechno vypnu, tak si vypnu i napájení wifi AP...
Multiplus II
Dagus (6 days) 
Jestli si to pamatuju tak na Victronu paralel měl člen tomas. Aktuálně aktivní ve vlákně mikrogrid xtm4000
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
xmasin (6 days) 
Jakákoliv neoprávněná dodávka je problém, pokud ji ČEZ zjistí, tak může dojít až na pokutu od ERÚ viz jeden zdejší příběh s Křižíkem otáčejícím se proti směru při dodávce. Co se týče bezpřetokového Gridfree tak nic takového neexistuje, bezpřetokovost zaručuje buď plně oddělený systém nebo systém založený na měničích Axpert King resp. MPP Solar 5048MK, ale oba potřebují baterie.
Divizna (6 days) 
Návod k elektroměru jsem nestudoval, o víkendu se mrknu, jaký je to přesně typ. Ale rok výroby je 2011, to si pamatuju. Konzultoval jsem tuhle problematiku s prodejcem GridFree, oni samozřejmě tvrdí, že měnič s limiterem má přetok naprosto minimální a problém s ČEZem by být neměl, viz. i různé FAQ na jejich webu. Pokud bych chtěl svojí FVE dále rozšiřovat, existuje nějaké řešení na stejném principu jako GridFree, které opravdu zajistí nulový přetok? Případně, došlo už k případům, kdy opravdu někdo měl s GridFree problém, dostat pokutu a neobhájil se argumenty, které uvádí dodavatel GridFree u případného soudu?
Franta2776 (6 days) 
To, že na displeji nevidíš kolonku přetoky neznamená,že neukládá tyto přetoky do registrů a personál ČEZ si je později nezobrazí.Studoval jsi návod k obsluze tvého elektroměru???
moje malá kumbálová
mika (6 days) 
Tak objednáno z ali https://www.aliexpress.com/item/32975832400.html posílají z čech, prý tu bude za 4 dny. Díky za radu.
GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor
Divizna (6 days) 
Zdravím, na fóru jsem nováčkem a rád bych se poptal ohledně své nově instalované FVE na jihu Jizerských hor a postupně se podělil i se zkušenostmi z provozu. Na střechu domu jsem pověsil zatím 8x panel Elerix 340 Wp, šest do azimutu 165 stupňů a dva do azimutu 255 stupňů (pro využívání odpoledního a večerního osvícení). V plánu je doplnit šestici ještě dvěma panely tak, aby jich bylo na JJV osm. Nyní jsou panely zapojeny sérioparalelně tak, že dvojice jsou spojeny Tčky na střeše a dvojice dvojic pak ve svorkovnici pod střechou (délka kabelů od Tček do svorkovnice je asi 4-5 metrů, 6 mm2), odkud jde tlustý svod k měniči dole (asi 15 metrů, 10 mm2) . Až přidám další dva panely, tak zapojení upravím tak, že bude dvojice směr západ připojena vlastním svodem přímo do svorkovnice a doplněné dva panely hodím namísto ní do Tčka na střeše. O víkendu, kdy bylo slunečné počasí, jsem ze sestavy dostal stabilních 1500-1700 W přibližně od 11:30 do 14:30. Počítám, že přidáním dvou panelů pak využiju kolem poledne plný výkon měniče stabilně a pomůže mi to i za horšího počasí, které je v lokalitě na jaře a na podzim časté. V domě je stabilní odběr 100-130 W (datový spoj, WiFi, lednice, kamery, meteostanice apod.) který to přes den vykryje, dále se soláry bude řešit denní běžný odběr (zásuvky v domě, zásuvka pro zahradu - sekání trávy, pila, posezení venku) a ohřev vody (bojler jsem nastavil na nahřívání v poledne). Baterky zatím nemám, ale v budoucnu plánuji případně dodat LiFePO4. Otázky: - na domě není hromosvod, ani většina domů v okolí ho nemá, je to na svahu kopce, kde jsou vyšší stromy a na hřebeni telekomunikační věž, kam se blesky strefují. Panely nejsou zatím uzemněné - je to třeba řešit a kam na domě bez hromosvodu zemnit? Pro jistotu jsem u panelů nahoře dodržel 60 cm od hřebene a okraje střechy, pokud by se tam někdy hromosvod dodělával. - na DC svodu od panelů je před měničem pojistkový odpínač OEZ Varius a za ním svodič přepětí Citel DS240S-130DC. Přívod do domu je 3x fáze a společná nula+zem. Rozvod po domě už je ale nový TN-S. Je takto řešená ochrana dostatečná, případně lze ji nějak posílit? Má smysl dát přepěťové ochrany i před jističe 230V rozvodu, když jsou na střeše panely? - o problematice GridFree měničů vs. ČEZ jsem tu četl, elektroměr, který aktuálně mám, neměří přetoky, je to starší digitální typ. Jak moc se bát případných problému s ČEZem, řeší to aktivně? Nebo minimálně do doby, dokud tam bude stávající elektroměr, případně do instalace nového a jeho výměny (kdy by někdo odečítal stav přetoků), můžu spát klidně a těch pár kWh ročně neřešit?
Multiplus II
vk_1 (6 days) 
Ale ty tu pleteš offgrid a hybrid. Ujasni si co chceš. Pokud offgrid, tak si do grid code napiš co chceš a jak do svorek in nic nepřipojíš(offgrid) tak přece přetoky nehrozí. Paralelní provoz přeci musí v offgrid normálně fungovat, copak nikdo ani nepřečte manuál? Zaregistruj se na victron profesional a tam jsou i návody. Ja si to nepletu, chci off grid Ze tu ostani pisou i o hybridnim rezimu, to je jina vec. Ptam se na prakticke zkusenosti, protoze idealni by pro me bylo najit tady clena, ktery to presne tak provozuje. Na Victron Professional se podivam, dekuju za tip.
Quickyprd (6 days) 
Minimálně má vše hezky popsané i ESS manuál od Neosolaru, který průběžně upravují a doplňují.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Quickyprd (6 days) 
50-60% ? primotop D45D 1,64czk/kwh na 4,26czk/kwh ... to bych odhadnul na 150% Jo to cena za samotnou elektriku, těch 50-60% je dle tarifu, jističe a dalšcíh přílepků. Samotná silovka je brutal. U mě tvoří cca větší 1/2ceny (D57). Já mám fixaci ještě skoro dva roky, takže jsem zatím taky v klidu, naštěstí pří mé spotřebě by nebyl nárůst ani tak nějak strašný.
Multiplus II
Dagus (6 days) 
Ale ty tu pleteš offgrid a hybrid. Ujasni si co chceš. Pokud offgrid, tak si do grid code napiš co chceš a jak do svorek in nic nepřipojíš(offgrid) tak přece přetoky nehrozí. Paralelní provoz přeci musí v offgrid normálně fungovat, copak nikdo ani nepřečte manuál? Zaregistruj se na victron profesional a tam jsou i návody.
vk_1 (6 days) 
Hlavně s více měniči je jistota, že když zdechne jeden, tak se dá použít druhý (či další) alespoň na něco. Takhle zdechne jeden velký a je tma úplně. Presne tak. Navic, kdyz zjistim, ze 2 nestaci, muzu pridat treti. Proto me zajima, jestli tady nekdo ma v provozu 2x Victron MultiPlus II 5000, v off-grid rezimu, kdy vubec nejsou nafazovane. Elektroinstalaci v dome mam uz pripravenou tak, ze je za prepinacem siti vse na jedne fazi. Tj. dava mi smysl toho vyuzit a nedelit to znovu na vice fazi pro vice menicu zvlast. Klidova spotreba domu je ted 60W, pri takove spotrebe ma Multiplus II vlastni spotrebu pod 15W, takze hezkou ucinnost. Topim prevazne drevem, ale vareni je plne elektricke 3.5 - 7 kW.
cipis (6 days) 
Hlavně s více měniči je jistota, že když zdechne jeden, tak se dá použít druhý (či další) alespoň na něco. Takhle zdechne jeden velký a je tma úplně.
Dagus (6 days) 
Ja si myslím že paralelní režim se nastavije v asistentovi a tedy tam už tu jistotu nevidím. Co na to budeš připojovat, že nestačí jeden 5KVA model? Nestačí, chci na to připojit skoro všechno v domě, v přechodném období i TČ. V hybridním režimu by to asi stačilo, ale chtěl jsem se vyhnout papírování, navíc je riziko, že 5kW střídač mi neschválí. Quattro nechci, protože má velkou vlastní spotřebu. A co si tedy okruhy rozdělit podle zátěže na jednotlivé měniče? Osobně mám 3kVA verzi a jedu krom tepla a vaření vše. Klima, mikrovlnka, kávovar, myčka, pračka, čerpadlo na závlahu, všechny zásuvky, všechny světla. Trouba by šla taky, ale nechtěl jsem manželce komplikovat život u vaření. Jediné co je třeba bylo pohlídat souběh. Nejak neuznávám přístup mám spotřebu takovou, chovám se takhle a tak se chci chovat i pak. Myslím si, že by elektrárna měla být i edukativní a tohle eliminovat a pak v tom prostě nevidím problém. Dal bych si jeden měnič na tepelko+ohřev a druhý na zbytek. Pokud by se netopilo, tak se měnič topení uspí. Zbytek se snadno ohlídá. Klidně bych k topení dal i troubu, pokud se používá málo. Ale kdo nechce, tak hledá kouzla tam kde nejsou. S tvým přístupem skončíš s elektrárnou na klíč a možná pocotem jak jsi vyhrál, ale vždy s dotací je to výhodné pro distributora.
BAZAR Solární vodič 6mm
Martin P (6 days) 
Dobrý den. Mám zájem o 130 metrů solárního vodiče. Zasílám SZ.
Secondsol XTM4000
bol-St (7 days) 
Tady je email s července: Guten Morgen Herr xxxxx die WR sind nun bei uns eingetroffen. Der Preis pro Stück beträgt 900,00 € netto. Die WR wurden geprüft mit einem neuen Hard-und Software Update Stand 07.2021 und sind voll funktionsfähig. Für Rückfragen stehen wir Ihnen jederzeit zur Verfügung. Schöne Grüße Enrico Herbst Sales Team
bol-St (7 days) 
Ano ten dražší je odzkoušený a má mít nový firmware, jak mi bylo sděleno.
Multiplus II
vk_1 (7 days) 
Ja si myslím že paralelní režim se nastavije v asistentovi a tedy tam už tu jistotu nevidím. Co na to budeš připojovat, že nestačí jeden 5KVA model? Nestačí, chci na to připojit skoro všechno v domě, v přechodném období i TČ. V hybridním režimu by to asi stačilo, ale chtěl jsem se vyhnout papírování, navíc je riziko, že 5kW střídač mi neschválí. Quattro nechci, protože má velkou vlastní spotřebu.
Bublání baterii
PetrDubi (7 days) 
Hlavně bacha při připojování těch levných regulátorů, aby se dodržel postup nejdřív připojit regulátor na baterku a potom teprve připojit panely. Když se to udělá obráceně, tak rády odcházejí tranzistory v regulátoru a když nějaký odejde, tak potom propouští trvale proud z panelu na výstup (i když regulátor vypne dobíjení) a to potom taky může způsobovat bublání baterky..
Fotovoltaika na chatu s využitím přebytků
vlkazajac (7 days) 
Čo Ti chýba v nastaveniach tohto pwm regulátora Victron ? https://www.hlumar.sk/regulatory-victro ... o-pwm.html Asi si to prehliadol.
xmasin (7 days) 
"...PWM regulátory mají přednastavené hodnoty napětí a nejde s nimi hýbat..." Moje tvrzení se týká Victron PWM regulátorů, tam se nechá nastavit typ baterie (podle toho nastaví různá napětí nabíjení) a nechají se změnit napětí pro odpojení a připojení zátěže. Naproti tomu na Victron MPPT regulátorech se dá nastavit úplně vše.
Multiplus II
Quickyprd (7 days) 
Já mám, teda obyčejný hybridní řežim připojený k sítí, čili nemohu mluvit za ostrov. Ale 5kVa mě bohatě stačí, i přesto, že celý dům jede na elektriku, je pravda že bojler má 500W TČ, tam je jediné asi riziko velkého odběru. Ale pokud je voda na plyn či dřevo, tak není asi důvod. Jen si holt hlídám s ženou. aby jelůa myčkya nebo pračka a to samé rychlovark žehlička a indukční deska. I má žena, která není fanatik si a to zvykla. Nejprev evoda na čaj, poté plotýnky. Mimo vaření myčka či pračka, k tomu jede TČ bojleru, televize světla a dle záznamu za týden, byl nejvyšší odběr z této fáze cca 4,2kW, což vykrylo slunce. Ze sítě by tedy teoreticko neblo třeba nic brát, co se výkonu týče.A když už bych chtěk silnější, tak místo orloje s 2x MP II bych volil spíše Quatro, přeci jen o bednu méně a výkon větší.
Fotovoltaika na chatu s využitím přebytků
FRSO (7 days) 
Jakej victron? Potrebuju co nejlevnejsi a na 12V viz viewtopic.php?p=152977#p152977 Jo a ten rutr nepotrebuju 24x7x365, uvazuji o vypinaci a bude se zapinat jen pokud nekdo bude v chate Co je pro tebe co nejlevnější, mám tu Victron Smart 75/15 ještě se zárukou cca 2 roky, jel jen rok na chatě, nový stojí cca 3,2K.
FRSO (7 days) 
Tak nastavit se dají, ale ne vše jako třeba u victronu a ne tolik funkcí, já už jedině Victron MPPT
vlkazajac (7 days) 
"...PWM regulátory mají přednastavené hodnoty napětí a nejde s nimi hýbat..." Tak to je nepravda. Najlacnejšie sú pevne nastavené, ale sú aj regulátory s USER nastavením, ktoré dáva dokonca viac možností, ako u drahších mppt. https://ecoprodukt.sk/p/2282-pwm-solarn ... v-30a-1196 https://ecoprodukt.sk/p/85380-pwm-solar ... mate-30515
BAZAR Niklkadmiové baterie
jova (7 days) 
Jen bych se optal vás ostatních, obdržel jste někdo odpověď? Já zatím bez reakce.
Bublání baterii
vlkazajac (7 days) 
Tam ti ale 12V panel nepojede, to vyžaduje +2V nad napětí baterií ... "...Ale ja mam panel 180Wp s nominalem 12V. Maximum proudu u neho pisou <10A Uvazuju zda ma smysl Epever XTRA MPPT..." Ale pojede ! Tzv. 12 V panely z minulosti bývajú obvykle 36 článkové, čo aj pri menej účinných článkoch zaisťovalo s pwm regulátorom bezpečne dobitie olovenej batérie za každých okolností, t.j. aj pri vysokých letných teplotách panela. Svet však pokročil a dnes už aj 60 článkový "veľký" panel 250 - 280 Wp s pwm bezpečne dobíja 24 V olova. Toto rozpätie Wp dnes znamená ekonomické optimum s pwm. Pre dokonalé využitie panela s 36 článkami v zime možno odporúčať aj mppt regulátor. Je to však cenový paradox, pretože za drahší mppt možno obvykle dokúpiť radšej ďalší panel. Ďalšia úspešná aplikácia je použitie dvoch 36 článkových panelov v sérii na mppt / 24 V na obytnom voze. Tu je limitovaný priestor na streche a mppt sa oplatí.
Secondsol XTM4000
mopadzi (7 days) 
zdravím. mají tam dva druhy lišící se cenou. Má někdo zkušenost čím se liší? ten dražší byl podle mne odzkoušený..... Dřív jsem koupil 3 kusy bez problému, ale ted mě to znejistělo....
Nekompatibilní baterie - aneb komunikace s BMS
rva (7 days) 
Nejčastěji si BMS hlídá baterii a pokud napětí nebo proud překročí nastavené hodnoty, odpojí baterii. Nějaká komunikace s měničem to už je nadstavba, která je věcí typ od typu (jak BMS, tak měniče). Stejně tak měření SOC, proteklé energie a podobně. Některá BMS tak třeba dává předem signál, že je potřeba elektrárnu vypnout (odpojit panely, regulátory, přepnout na DS, ...)
Fotovoltaika na chatu s využitím přebytků
xmasin (7 days) 
V podstatě stačí jakýkoliv MPPT regulátor od Victronu, ty umožňují nastavit nabíjení dle potřeby. PWM regulátory mají přednastavené hodnoty napětí a nejde s nimi hýbat (vyjma odpojovacího napětí zátěže). Co se týče routeru, tak ten bych napájel z baterie přímo na 12V případně přes oddělovací DC/DC měnič, který bude držet na výstupu napětí 12V bez ohledu na vstupní napětí.
Zimní ohřev/temperace bazénu
rva (7 days) 
V zimě nejsou přebytky. Takže není čím temperovat.
ringo (7 days) 
Přemýšlím o ohřevu/temperaci bazénu v zimním období pomocí přebytků z FVE. Smyslem má být ochrana bazénu proti zamrznutí aby nebylo nutno odpouštět vodu + možnost zazimování choulostivějších rostlin pod zastřešením bazénu. Provozuji to už tak 3 roky ale letošní zimu to bylo už na hraně, to už se občas vytvářela ledová krusta na hladině. Pro letní provoz je ohřev pomocí tepelného čerpadla, které samozřejmě na zimu odpojuji. Zařadit nějaký komerční ohřívač do filtračního okruhu mi nepřijde rozumné, protože neizolované potrubí je zalito v betonu a ztráty do betonu/zeminy by byly asi dost velké (samotný bazén izolovaný je). Uvažuji tedy o nějakém přímotopném ohřevu vloženém přímo do bazénu. Napadají mě akvaristická topítka (nevýhoda nutnost u hladiny), klasické ponorné ohřívače (rovněž hladina) nebo topné kabely. Neřešil jste někdo něco podobného? Jen upozorňuji že bazén je se slanou vodou (silně korozivní) takže třeba z těch ponorných ohřívačů/spirál mám trochu obavy.
Nekompatibilní baterie - aneb komunikace s BMS
rob.brno (7 days) 
Většina střídačů allinone bez BMS komunikace baterii nezačne ani používat. Pokud má střídač režim olovo není nutná komunikace BMS, ale střídač jede podle nastavení krajních hodnot napětí a proudu.
Multiplus II
Dagus (7 days) 
Ja si myslím že paralelní režim se nastavije v asistentovi a tedy tam už tu jistotu nevidím. Co na to budeš připojovat, že nestačí jeden 5KVA model?
moje malá kumbálová
Dagus (7 days) 
Tak od rána nabíjím baterku, tedy půlku. Mám laboratorní zdroj do 30V tak nabíjím články 1 až 8. Leze do toho 150W , teď večer napětí na článek 3.36V Zprovoznil jsem vyčítání všech parametrů do domácí MQTT sběrnice. Kód je když tak tady: https://github.com/kapik1/rpi-mqtt/blob/master/mqtt-gwl-cpm3.py CPM od GWL má docela pěkný webík: a cesta mqtt - nodeRed - influx - grafana už také funguje PS: přišly vyrážecí cívky a relátka. Hurá. PS2: červené hřibové tlačítko stojí 500 až 1100kč Pokud s ním nebudeš odpojovat výkon tak ne a objednej z Aliexpressu. Jinak mě překvapilo, že to GWL má měření jen na jedno desetinné místo, to mi přijde málo.
BAZAR Niklkadmiové baterie
Elbarto88 (7 days) 
Odeslána SZ
Multiplus II
vk_1 (7 days) 
Ale umí, mám to doma už tak 6 let a žádný problém, prostě navolíš funkci UPS a je to, mužeš i zapnout, nebo vypnout nabíjení aku, pokud máš jiný MPPT regulátor. Nevím, jak by udělal ten přetok, když není nafázovaný na DS, píše ti to i Dagus, asi jste se špatně pochopily s p.Jelínkem. Prosím, dá se v režimu UPS použít i v paralelním režimu? Moje představa je mít vše na jedné fázi a na ní 2x Multiplus II, v ostrovním režimu. Při nízkém stavu akumulátoru, třeba 20%, v jednom z těch měničů zapnout nabíječku, která dobije baterky do 50%. Tj. nikdy nepřifázovat na síť, jen občas sepnout nabíječku. Pak předpokládám, že to bude bez rizika přetoků. Díky
BAZAR Prodám XTRA6415AN 150V, XTRA6415A 60A
cipis (7 days) 
Ještě ho máš prosím tě?
moje malá kumbálová
Matess (7 days) 
Na to že to děláš poprvé ses vyvaroval základních chyb a to jest začít na 24V. Jinak to děláš zatím docela pěkně a poctivě... většina lidí to poprvé zapojí nějak na prasáka a potom teprve ladí detaily. Já osobně bych udělal pár věcí jinak, ale to neznamená vždy lépe. Volil bych 2 baterie každou s vlastní bms - v případě problému se potom dá jedna baterie odpojit a druhá může fungovat a nehrozí tam problém vycházející z paralelního spojování článků (ikdyž u lifepo4 to není moc problém) ty pálící bms moduly jsou počítám jen pro rychlejší balancování a hlavní ochranu zajistí ta BMS, že? protože 1,5A balančního proudu není nicmoc... těch stínů je tam fakt hodně. Jaký bude měnič? těch panelů bych do série moc s takovým množstvím stínů nedával. Možná nějaké vhodně zvolené panely pro PWM 2 v sérii pokud by se koupil levnější kombi měnič s pwm nabíjením... Těch panelů to bude chtít jistě přidat... s tím se počítá do budoucna, že?
Bublání baterii
kodl69 (7 days) 
ty 12V panely mají normálně Umpp 14- 18V, jsou to obvykle 30čl. panely... Z nouze jsem taky na jedné chatce zapojil 250Wp 30V panel na pwm regulátor z ali a pokud vím, zatím to žije. 10A nabíjecí proud stačí, na chatce se sem tam svítí a čerpá voda ze sklepa, jinak nic. Naopak MPPT 20A makeskyblue (kostka zalitá v hliníku) to sbalil po pár dnech. Na druhou stranu, jsou tam NiCd baterky ze šroťáku, regulace skoro netřeba, stačí dolívat vodu
cipis (7 days) 
Tam ti ale 12V panel nepojede, to vyžaduje +2V nad napětí baterií ...
Hyp (7 days) 
Ale ja mam panel 180Wp s nominalem 12V. Maximum proudu u neho pisou <10A Uvazuju zda ma smysl Epever XTRA MPPT
Cipisova FVE
cipis (7 days) 
Bramboráky, mňam. Že by? Každopádně jsem ještě zapomněl, že tu mám palačinkovač Ten má 900W, takže taky na pohodu. Dneska mi byla už zima, tak jsem zapojil 150W infra panel na nohy a 300W infra panel ve stropě a pohoda. Každopádně ale asi ze sklepa (tam je všechno, baterie, regulátory, měniče) hlavního baráku dotáhnu ne cyky 3x2,5, ale 5x2,5, naštěstí jsem ještě stihl před prázdninami o něco levnější, než je teď, abych mohl zkoušet různé varianty. Také jsem provrtal obvodovou stěnu ve dvoře, abych zpacifikoval kabely od východních a západních panelů, a sehnal krabici na propojení poblíž těch panelů - mám společné mínus 25mm2 a 4x 6mm2 jednotlivé plusy (3x 2s východ, 1x 3s západ).
Měnič čistě pro ohřev TUV v ostrovním režimu
kodl69 (7 days) 
Stejně je i k té krabici (je jedno kterou si vybereš) přidat přepěťovku a pojistkový odpojovače. Ty je potřeba dat do nějaké krabice... Nebo jenom tak na dráty?
cipis (7 days) 
Olivere, asi to bylo hodně dlouho, cos byl na stejné škole jak já a už potřebuješ na oční, já tam už byl, fakt stárneme. Přehlídl jsi odkaz na hotovou krabici? Nevšiml sis, že to BEL prodává ve všech variantách? Já teda osobně radši skoro ty tři tácy ušetřím, to pájení bude i oddech od práce a navíc si člověk dokáže, že na to ještě, byť s brýlema, vidí.
Bublání baterii
vlkazajac (7 days) 
Neviem, aký varistor má môj obľúbený LS, ale keď som omylom prepojil 2 panely á 250 Wp v sérii pri 24 V, tak som horko zaplakal nad jeho okamžitou stratou. Tak z toho usudzujem ( a rád by som sa mýlil ), čo píšem vyššie.
Měnič čistě pro ohřev TUV v ostrovním režimu
Pawel (7 days) 
To bude dobrý.
Bublání baterii
FRSO (7 days) 
12 V nie je v pohode, lebo panel 280 Wp má VOC cez 30 V aj pri normálnych teplotách, natož pak v mrazoch. NESMIEŠ k tomuto pwm pripojiť 12 V batériu a panel 280 Wp, odpíšeš ten regulátor ! LS umožňuje aj USER nastavenia, t.j. napätie pre ekvalizáciu, absorpciu aj dĺžku ich trvania, je dokonalý pwm regulátor. Isteže, má byť montovaný na nehorľavú podložku. Ale fakt je, že v normálnej prevádzke sa prakticky nehreje. Na 12 V použi niektorý mppt regulátor hoci od Epsolaru, jednoznačne. Ale excelentné nastavenie nabíjania v prospech životnosti batérie dosiahneš s Victronom, len stojí niečo viac ... Pre 2 batérie paralelne už by si mal dať 20 A mppt regulátor. To jako fakt by se poškodil ten pwm u 12V systému při vstupním napětí 47 V ?, já myslím že ne, protože je ten varistor na vstupu jen jeden na těch cca 47V, navíc je blbost použít ten panel s pwn-kem, protože se ošidí o více jak polovinu výkonu panelu.
Měnič čistě pro ohřev TUV v ostrovním režimu
oliver.es (7 days) 
Přestože mám SŠ slaboproud elektro, tak dnes už prostě nemám čas na to úžasné bastlení PCB do Gewissky jako dřív. Proto preferuji blackbox řešení typu Solar Kerberos nebo Axpert. Nevidím to ale zas tak černobíle, abych si to nechal dělat firmu na klíč s dotací. Prostě jen hledám srovnatelný produkt, ale asi jsem fakt na špatném místě.
Axpert spotřeba v bypass režimu.
kodl69 (7 days) 
Za poslední zimu jsem baterku dobíjel ze sítě jenom jeden den, a to srandovní 2A nabíječkou na elektrokolo a to mám každodenně na DC spotřebu 1-1.5kWh, v zimě spíš víc, hodně se svítí. Pokud budeš mít víc než 2kWp a nebude ten akspert zapnutej, tak dobíjení nemusíš prakticky řešit. I ta skoro nejhorší dna dají cca 0.1kWh/kWp, samozřejmě některý dny je to čistá nula -při 30cm sněhu na panelech + extra těžkejch mracích z kterejch co chvilku něco padá. Ale to není každej den. Kvůli těmhle stavům se snažím v zimě zapínat měnič až je baterka nad 60% SOC, a nikdy to netáhnout pod 30% SOC.
Cipisova FVE
kodl69 (7 days) 
Jjá dnes zatopil ve sporáku na tuhý paliva a zapnul jednu plotýnku na indukci, což znamenalo velkosériovou výrobu bramboráků na třech pánvích. Oproti dvoupánvičkové metodě na indukci se výrazně zkrátil čas, protože jsem ten sporák trochu moc naládoval... Původní myšlenka byla čtyřpánvičková metoda, ale to jsem nestíhal obsluhovat
moje malá kumbálová
mika (7 days) 
Tak od rána nabíjím baterku, tedy půlku. Mám laboratorní zdroj do 30V tak nabíjím články 1 až 8. Leze do toho 150W , teď večer napětí na článek 3.36V Zprovoznil jsem vyčítání všech parametrů do domácí MQTT sběrnice. Kód je když tak tady: https://github.com/kapik1/rpi-mqtt/blob/master/mqtt-gwl-cpm3.py CPM od GWL má docela pěkný webík: a cesta mqtt - nodeRed - influx - grafana už také funguje PS: přišly vyrážecí cívky a relátka. Hurá. PS2: červené hřibové tlačítko stojí 500 až 1100kč
Bublání baterii
vlkazajac (7 days) 
12 V nie je v pohode, lebo panel 280 Wp má VOC cez 30 V aj pri normálnych teplotách, natož pak v mrazoch. NESMIEŠ k tomuto pwm pripojiť 12 V batériu a panel 280 Wp, odpíšeš ten regulátor ! LS umožňuje aj USER nastavenia, t.j. napätie pre ekvalizáciu, absorpciu aj dĺžku ich trvania, je dokonalý pwm regulátor. Isteže, má byť montovaný na nehorľavú podložku. Ale fakt je, že v normálnej prevádzke sa prakticky nehreje. Na 12 V použi niektorý mppt regulátor hoci od Epsolaru, jednoznačne. Ale excelentné nastavenie nabíjania v prospech životnosti batérie dosiahneš s Victronom, len stojí niečo viac ... Pre 2 batérie paralelne už by si mal dať 20 A mppt regulátor.
Hyp (7 days) 
Takze 12V v pohode jo? Maji to na tom odkazu fakt divne napsany: Vstupní napětí: 30/50 V a Výstupní napětí: 12/24 V Jo a EPsolar LS1024EU to je stejny smejd co mam tu cinskou kopii? Ten EPsolar LS1024B je tedy “uplne jinaci” a kvalitnejsi? Ma i vyssi kryti IP, ale zas nema USB vystup. Akorat nevim, zda to mohu pridelat na chatku - kdyz zezadu je masivni hlinikovy chladic? Jestli bych se nemel koukat uz po necem MPPT, tam to zacina na jaky cene resp jaky je nejmensi stroj pro 10A a od jakyho vyrobce? Protoze muj 10A 12V (180Wp) panel nema idealni osvit a je na severozapad a jeste stinen stromy, tak MPPT by asi neco vykouzlilo.
vlkazajac (7 days) 
Prvú pripájaš k regulátoru batériu, on automaticky akceptuje systémové napätie 12 V alebo 24 V. Potom smieš na vstup pripojiť panel s VOC max 30 V ( 12 V batéria ) alebo max 50 V ( 24 V batéria ).
Hyp (7 days) 
O se tim mysli? Vstupní napětí: 30/50 V
Axpert spotřeba v bypass režimu.
jahodovák (7 days) 
Ano jde,zde na schopu se dá stáhnout manuál a tam je vše dopodrobna popsáno co a jak nastavit..
BAZAR Prodám fototermické kolektory + řízení
*CAR* (7 days) 
Jo tak to je dost zásadní informace . Díky do toho nejdu .
Multiplus II
FRSO (7 days) 
Díky rozumím. Nicméně, právě proto, abych nemusel diskutovat s distributorem, sháním v zásadě něco podobného jako je Axpert, ale bez těch MPPT okruhů pro panely. Prostě jen čistý sinus měnič/nabíječ zálohovaný distribuční sítí. bez jakýchkoliv přetoků. A to Victron bohužel neumí. Ale umí, mám to doma už tak 6 let a žádný problém, prostě navolíš funkci UPS a je to, mužeš i zapnout, nebo vypnout nabíjení aku, pokud máš jiný MPPT regulátor. Nevím, jak by udělal ten přetok, když není nafázovaný na DS, píše ti to i Dagus, asi jste se špatně pochopily s p.Jelínkem.
Nabíjení Li-ion SDI 60
SAKO (7 days) 
Nemám nechat setrvání v nejvyšším napětí déle? Mám nastaveno setrvání na napětí 57,2V jenom 25 min.
Multiplus II
Dagus (7 days) 
Ale po vybalení od výrobce je Multiplus nakonfigurovaný jako ups. Je tam i zaškrtávací políčko UPS. V tomhle stavu není třeba mít ani vybranou zemi na grid a to mě v mé toerii ubezpečuje. Předpokládám, že to funguje jako klasická UPS. Pokud je grid, jede se z něj. Pokud není odpojí vstup a připojí měnič a zpátky obráceně to samé. Virtuálním přepínačem VS můžeš nuceně automaticky odpojit vstup (třeba soc 30-100% no grid). A tím pádem pokud nechceš přisosávat, tak to tvůj požadavek plní. Pokud chceš použít něco z nabídky asistent, tak tě upozorní okamžitě, že chce grid code. S přisosáváním je mi jasný, že přetoky prostě budou a jediný kdo se tváří s hybridem, že nedělá je Studer, protože má lepší procesor. Při poruše ti to ale samozdřejmě i Studer může udělat a jednomu již i udělal. To je furt riziko podnikání, ale i UPS asi při poruše může udělat přetok. Když jsem o tom psal s pánem taky, tak mi jen napsal, že takhle se to nepoužívá a jediné správné je ESS a že bez žádných přetoků to nelze (logicky). Ale nic si z toho nedělám, protože takhle mi ho zasílá výrobce a jako UPS je funkce popsána i v manuálech myslím.
Energie zdraží víc, než se čekalo
ViktorEX (7 days) 
Nasel jsem zajimavy clanek ... Tady ke jeden uryvek: Dostavba Dukovan bude čistě politické rozhodnutí, ale ekonomicky to nemá smysl. A pozor, ten zákon o jeho financování je napsaný tak, že tu investici budou splácet pouze odběratelé s nízkým jističem – tím si těžký průmysl pojistil, že jádro nezaplatí on, ale domácnosti. Dostavba Dukovan je tak záruka, že elektřina pro spotřebitele NEZLEVNÍ.
Axpert spotřeba v bypass režimu.
Marek_Kuřim (7 days) 
Pánové, sháním spolehlivý 5-6kW měnič (čistý sin) kombinovaný s nabíječkou, zálohovaný z DS, bez jakýchkoliv přetoků do DS. Nepotřebuji kombinaci s MPPT, nabíjení z FV panelů mám pořešeno dvěma Victrony 150/60. Jde mi o to, zda lze použít Axperta (48V/5kW) bez připojených FV panelů, jen jako měnič zálohovaný DS, který je schopen například v zimě nenechat baterku umřít, tedy přepnout na DS a baterku nějakým malým nastaveným proudem dokrmit??? Díky M.
Multiplus II
Marek_Kuřim (7 days) 
Zajímavé tvrzení. Technik Neosolaru, p. Jelínek na můj dotaz na měnič od Victronu, který bude zálohovaný DS a bude bez přetoků tvrdí, cituji, že: “toto není principiálně možné u žádného hybridního měniče. K technickým přetokům bude docházet vždy.” Tak teď nevím.
Nabíjení Li-ion SDI 60
vlkazajac (7 days) 
Ak bude tri dni po sebe napätie batérie ráno o 9:00 väčšie ako 51,8 V, môžeš ísť nižšie.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Franta2776 (7 days) 
Mojí spotřebě tepla na topení odpovídá i případná spotřeba elektřiny na topení.Mám elektrokotel jako zálohu,který nepoužívám,při zkušebním provozu včetně ohřevu TUV při teplotách okolo nuly byla spotřeba včetně TUV okolo 60kWh/24hodin.Takže tak nějak to bude.Zatím u nás topná sezona nezačala a cca ještě měsíc nezačne na základě zkušenosti z minulých let a někdy v březnu končí.Aktuální teplota v místnostech 24st,vodaohřátá a baterie plně nabitá vše meziplanetární energie:))
Nabíjení Li-ion SDI 60
SAKO (7 days) 
Dobrý den, tak jsem nastavil nabíjení na Studeru XTM 4000 na max. 57,2V a proud na 40A. Baterky jsem nechal vybít na 53V a spustil centrálu. Dávalo to opravdu kolem 2300W a když napětí dosáhlo těch nastavených 57.2V, tak se správně ozval alarm a napsalo - battery high....takže OK. BMV mi ale ukazovalo rovných 57V a změření přímo na barterkách 56,9V, což je zhruba 4,064V na článek. Studer meří víc, to vím, VT-80 to měří také tak. Za chvíli po odpojení centrály kleslo napětí na 56.8V, což je 4,057V na článek a už drží.....zátěž malá, kolem 6A při 48V. Mám tam 120Ah. Články jsou v perfektní kondici, změřená kapacita 125Ah. Je to dobré a nechat to nabíjecí napětí takhle? Děkuji moc.
Energie zdraží víc, než se čekalo
marko250 (7 days) 
15 kg dřeva je 60 kWh. Mínus ztráty... Nebo se pletu? 1kg dřeva suchého(10-12%)= 4kWh tepelné,takže nepleteš. A Fonergy mi dnes poslala mail s upozorněním,že bude nová cena už od listopadu,nikoli nového roku,jak si původně mysleli.Dělá to 30% na silovce jinak je vše stejné.
Měnič čistě pro ohřev TUV v ostrovním režimu
kodl69 (7 days) 
Při vší úctě, kdo nedokáže namontovat desku do rozvaděče, tak tady snad ani nemá co pohledávat. Dával jsem odkaz na hotovej měnič k vestavbě do rozvaděče nebo jiné el. inst. krabice, ne na stavebnici. Doporučuju se poohlédnout po nabídce komerčních firem, kde to bude i s dotací (ve výsledku mnohem dražší). P.S. montoval jsem dva kusy, jeden jako desku do rozvaděče, druhý jako stavebnici. Sitonů cca 5ks, přesně to neeviduju...
Mikrosíť s XTM4000
kamils (7 days) 
Po několika testech jsem došel k následujícímu: Měnič Solax X1-3.0-T-D Klíčové je nastavení regulace výkonu podle frekvence a toto v různých normách funguje/nefunguje, i když jdou nastavit parametry. Nakonec jsem zůstal u původní "3.0-5.0kW- Czech Republic-declaration for PPDS 2018", ale nastavil jsem statiku na 3% a prahovou frekvenci na 50.5Hz (50.5 - 100% ... 52 - 0%). XTM generuje v rozsahu 50.1Hz - 52.3Hz, 50.1 - 50.5 vytěžování přebytků, 50.5 - 52 regulace výkonu, 52 - 52.3 bezpečné snížení výkonu na 0 (vlivem nepřesnosti měření frekvence Solaxem, osciloval dodávaný výkon okolo 40 -70W při f 52Hz). Viděl jsem ale, že i při 52.3Hz někdy krátkodobě sem tam pustí cca 50W na výstup, hlavně při velkém osvitu. V situaci kdy je zabrzděn Solax a vyskočí spotřeba, je primárně pokryta z baterie a postupně XTM snižuje frekvenci dokud se nevyrovná dodávka se spotřebou. Při vypnutí spotřeby je přebytek výroby ukládán do baterie dokud Solax nesníží výkon. Rychlost reakce odhadují něco okolo 2 sec. Žádné problémy se stabilitou při skokové změně zátěže (2kW) se neprojevily, po odeznění zátěže vystoupá nab. proud na max(asi na 2s), pak XTM stáhne výkon na 0 (f 52.3Hz) a postupně přidává až najede na nabíjecí proud. Odpozoroval jsem, že závisí na stavu SOC: min SOC - 90%SOC max. nab. I, 90% - 99% 1/3 max. nab. I, 99% - 100% 1/6 max. nab. I. Navíc měnič má externí kontakt (RS485 konektor: piny 3 GND - 6 E_Stop) pro odpojení od sítě, toho se dá využit pro další přizpůsobení. Spolu s datovým rozhraním RS485 a jednoduchým protokolem je pro mou potřebu Solax vyhovujícím řešením za dobrou cenu. Aktuálně řeším stav, jak bezpečně (bez přetoků) provozovat systém při najíždění Solaxu (východ slunce s vybitou baterii), kdy je domovní síť připojená přes transfer relé do DS a měnič dává malý výkon pro autonomní provoz bez DS.
Bublání baterii
vlkazajac (7 days) 
Ahoj všem, koupil jsem baterie Trojan 105ah 12v 2 krát a když připojím solární panel 280wp a regulátor mppt 20a, tak baterie při nabíjení 13a bubla jako když se vaří brambory. Mám se něčeho obávat nebo je tento proces normální? A musí být sundané krytky na beterii při nabíjení kvůli výparám? Tento tip baterii mám https://www.bch-battery.cz/Trakcni-bate ... m-d651.htm Je to moje první zkušenost z těmito bateriemi. Díky za jakoukoliv radu Tvoja otázka je ako od veľmajstra v zastieraní. Znamená to, že : 1/ 2 krát je dvakrát v sérii To by museli byť batérie vymlátené každá k 10 V, aby pobrali taký prúd. 2/ 2 x je dvakrát paralelne, to by boli na tom už lepšie s nabitím a silné bublanie by mohlo znamenať, že sú už viac-menej nabité, ale nabíjač je nastavený na príliš vysoké napätie a batérie prebíja. 3/ " ...baterie při nabíjení 13a bubla... " pre mňa v tom syntaxe znamená, že 13 A tečie len do jednej v 12 V zapojení a to by znamenalo, že je príliš vybitá a nevyhnutne treba znížiť nabíjací prúd, je to príliš moc. Alebo - nedajbože - je horné napätie nastavené ešte vyššie, ako by zniesla varianta 2/. Keby si ešte poodhalil typ a nastavenie regulátora ( z manuálu ). Možno, že nevie automaticky nastaviť systémové napätie alebo je nevhodný .... ? Ako hlboko ich vybíjaš ? Ak je to Victron, môžeš jednoducho obmedziť nabíjací prúd, to využívam aktuálne aj ja, keď mám čas na nabitie. Tiež neviem, či si batérie kúpil pred 10 rokmi, alebo pred týždňom. Neboli nevhodne prevádzkované alebo skladované a vytvorilo sa veľa sulfátu ? Potom majú malú kapacitu a rýchlo sa nabijú, ergo prúd je neprimerane vysoký. To Hyp : Tento regulátor, alebo jeho 20 A alebo 10 A verzia je to pravé orechové : https://www.i4wifi.cz/cs/246945-epsolar-ls3024b
Multiplus II
Dagus (7 days) 
Victron to umí, ale ne ve funkci ESS. Pokud ti stačí výkon měniče a nepotřebuješ slučovat MP2+ds na výstup, tak v tom problém nevidím.
Marek_Kuřim (7 days) 
Díky rozumím. Nicméně, právě proto, abych nemusel diskutovat s distributorem, sháním v zásadě něco podobného jako je Axpert, ale bez těch MPPT okruhů pro panely. Prostě jen čistý sinus měnič/nabíječ zálohovaný distribuční sítí. bez jakýchkoliv přetoků. A to Victron bohužel neumí.
Měnič čistě pro ohřev TUV v ostrovním režimu
ok2vuv (7 days) 
Ano, potvrzuji funkčnost od BEL. Známému jsem udělal stavebnici a používáme i automatické přepínání panelů do střídače Axpert 3500W 24V. Jen bylo potřeba prodloužit čas, po který zjišťuje jestli střídač začal odebírat (výrobce musel poslat nový IO) a pak ještě doplnit jeden spínací FET na plusovou větev. Axpert totiž nemá panely izolované od sítě, tak se to hádalo... Máme 9 panelů Amerisolar 285Wp s Vmp 290V, Voc 350V. Pozor na maximální napětí - na vstupu je ochrana... Za mne plně doporučuji. Jednoduché, funkční. Radek
Multiplus II
Quickyprd (7 days) 
Mám MP II 5kVa (tedy 4kW) a mám ho légalně ČEZ distribucí schválený...ale je fakt, že mám panely jen 3,57kWp, tak to brali dle toho a nad těmi 4kW přihmouřili očko. Dobré je, že umí odlišit přetoky z AC a DC vazby...tedy AC coupling s Fronius mám legálně přetokový a až časem když přibude MPPT regl, tak DC přetoky se vypnou. I případné výkyvy při zapínání vypínání spotřebičů se ztratí, jelikož nikdy nejsou přetoyk plných 3,57kW, už jen proto, že Fronius je 3kW.... Jo a přetokyx fakt jsou, on si tak kmitá +/- se sítí v řádech desítek wattů, dle aktuálního zatížení. Každopádně využítí výroby je díky AC couplingu totálně někde jinde, nežli obyčejný tupý on-grid...
Měnič čistě pro ohřev TUV v ostrovním režimu
delta (8 days) 
a funguje to na první zapojení:-)
Bublání baterii
Hyp (8 days) 
Tak někdy jo, ale né pořád. Řekněme že já tam budu dvakrát za měsíc, tak to klidně plynovod nechat můžu chvíli, ale aby to zbylých 28 dní plynoval vkuse, Když tam třeba nebude vůbec žádný odběr?
Fotovoltaika na chatu
Hyp (8 days) 
No právě, ten panel nebude ideální umístěn, Tak ten zrovna odpojovat nechci, chci aby dobíjel 24 x 7 Ale odpojit chci odběrná místa jako třeba ty dva routery všechny světla
Multiplus II
Marek_Kuřim (8 days) 
Protože hledám měnič, který bude bezpečně bez přetoků, obrátil jsem se s dotazem přímo na techniky Neosolar. A oficiální vyjádření zní: "To co požadujete je režim ESS, kdy je měnič jako generátor a je trvale přifázovaný k síti a dochází k technickým přetokům i když odebíráte energii pouze z baterií, takže je nutný souhlas distributora." Bohužel, byť by se mi nakrásně 5kW Multiplus líbil, je to na legislativní hraně, ne-li za hranou.
Měnič čistě pro ohřev TUV v ostrovním režimu
cipis (8 days) 
Vždyť to prodává i kompletně sestavené a oživené https://shop.mypower.cz/bel-regulator-mr4316ac-ng-4095 ... Já teda radši ušetřím víc jak 2,5 tisíce a spájím si to sám, ale jestli chceš hotové, tak lze také.
oliver.es (8 days) 
Díky, ve vší úctě, já chtěl hotový produkt, ne desku plošného spoje.
Ostrovny system a balancovanie baterii
cipis (8 days) 
Já bych to zapojil jinak, vždy ty podobných parametrů do série. Takhle máš jednu půlku extra silnou a druhou slabou. Jinak balancovat to musí furt, dokud to nesrovná.
Energie zdraží víc, než se čekalo
cipis (8 days) 
Já mám také D45d, ale ještě mi nic nepřišlo. Je ale fakt, že jsem se loni nechal zlákat na 2 letý kontrakt, tak se asi vyplatilo ...
Ostrovny system a balancovanie baterii
smolyk (8 days) 
Dobry den, prosim o radu, mam maly ostrovny system so 4 panelmi (cca. 650Wp total). Mam to postavene na technologii Victron, ale pouzivam 4 baterie Hoppecke 105 Sun Power VR M 12V rozneho veku - vyrobene a aj pouzivane od 01/2019, 09/2020 a dve su rovnako stare 06/2021. Doposial som pouzival len tie starsie a mal som ich zapojene paralelne. Baterie boli pouzivane podla odporucani, nevybijal som ich pod 11,8V, nezostavali dlhsie vybite... Vsetko funguje spravne na 12V, ale rozhodol som sa prejst na 24V system a rozsirit pocet baterii. Chcem vsetky 4 baterie zapojit serio-paralelne s vystupnym napatim 24V. Pouzit chcem balancer od Victronu (prilozeny obrazok). Ako odporucate zapojit baterie? Prve zapojenie som urobil tak, ze som postupoval podla prilozeneho obrazku a zapojil som paralelne dve starsie a zvlast dve novsie - stredny bod som pospajal podla obrazku. Pri nabijani je, ale velky rozdiel napati na midpointe. Tie starsie maju az 15V. Napatie na tych novych sa meni podla stavu nabijania (mam pocit, ze dobre) - rozdiel je pri nabijani okolo 6,5% a mam obavy, ze balancer si s tym nevie poradit. Ked system nedobija, tak samozrejme problem neevidujem. Rozmyslam ci by nepomohlo ine zapojenie baterii alebo doplnenie este jedneho balancera a zrusenie prepojenia stredoveho bodu. Ako by ste to riesieli? Dakujem.
Energie zdraží víc, než se čekalo
milink (8 days) 
To není nic proti tomu co mi přišlo od dodavatele plynu. Aktuální cena: 489 Kč/MWh Nová cena od 1.11.: 1899 Kč/MWh Oboje cena jen za plyn bez distribuce a bez DPH. Naštěstí už mám podepsanou smlouvu s jiným dodavatelem od 8.11. za 549 Kč/MWh ...
ViktorEX (8 days) 
50-60% ? primotop D45D 1,64czk/kwh na 4,26czk/kwh ... to bych odhadnul na 150%
FVE jako UPS, ekonomicky smysluplná
luky (8 days) 
Namontováno jest.. teď ještě dokončit tu drátařinu dole.. A mám veselou příhodu: takhle nosíme panely a najednou mám za zády nějakou babču a ptá se, co takový panel stojí..
Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?
Quickyprd (8 days) 
Ty ceny jsou pro ty,co přecházejí od jiných dodavatelů,pro stávající se zatím nic nemění...to asi přijde později,hlavně to chce klid ono se ledasco ještě může změnit,nakonec proto abych to eliminoval,jsem si ty panely na tu střechu tahal.... Stávající to pocítí, jen co jim skončí fixace...někomu kdo to stihnul za 2rokx a 11měsíců...někomu za měsíc. Každopádně FVE dostává tímto větší smysl než doposud....lidí navác budou dále elektrikou šetřit a tíám cena zase poroste. Jako u spotřeby vody...no nějak dobře následující roky nevidím.
FVE pro nonstop provoz
cipis (8 days) 
Bez baterie to nemá smysl, protože potřebuješ nějaké vyrovnávání. Pojede ti to třeba ze slunka aktuálně 2kW, tak si zapneš pračku, no a mráček a co pak? Já bych teďka šel znovu do podobného, co mám na 24V, ale postavené na 48V systému. Začít MHPowerem/VoltPolska/ještě cosi, to použít na to, co aktuálně chceš. A jak přidáš další panely, tak další regulátor, další měnič, na ty stejné baterie, ty postupně rozšiřovat. Pokud to chceš dělat po malých kouscích. Nebo prostě vyvalit naráz 100-200 tisíc a udělat to komplet všechno hned. Jinak ty voltpolska/mhp ... nemají žádná data!!! Žádný seriák, nic prostě, takže to nakonec používám jen jako měnič s bypassem na ty počítačoviny.
Bublání baterii
vla (8 days) 
Pokud ti nebude olovo nikdy plynovat, dojde brzy k jeho sulfataci. Povaření baterie je jednoduchý způsob jak tomu zabránit, taky se ti články budou vyrovnávat. Pokud elyt vyvaříš, což zas tak rychle není, doleješ jen destilovanou vodu. Cesta nedobíjení olova do plna sníží životnost baterie.
Energie zdraží víc, než se čekalo
Quickyprd (8 days) 
Jsme si vytiskknul můj ceník 2020 ČEZ a současný nejnovější a jsou to teda sakra rozdíly. Nejsem sice nějak starej, akle ani mladej. Ale skok o 50-60% je teda poměrně prda...já jsem ale v pohodě. Díky tomu aspoň ten nový AC coupling není už taková ekonomická blbost a určitě ještě dodám pár panelů a nějaký ten regulátor
FVE pro nonstop provoz
polom123456 (8 days) 
Přesně nad tím uvažuji také co když bude dost energie ze sluce co na to připojím dál... Nejvíc by se mi líbilo řešení grid-free měniče bez baterie, ale nechci řešit přetoky případnou pokutu. Mám už fotovoltaický ohřev vody přes solar kerberos tak vím kolik se dá ušetřit energie a místa na panely taky dost. Tak hledám optimální řešení...
cipis (8 days) 
To je to stejné, co mám já, akorát v černé barvě Abys nedopadl jak já, tak si velice dobře rozmysli, jestli to opravdu chceš jen na toto a ne na nic jiného. Aby ti to jelo dobře ze slunka, tak musíš předimenzovat panely, no, ale to pak budeš mít nevyužitou energii, když bude pěkně. A začneš přemýšlet, co dál z toho krmit. A narazíš na to, na co všichni ostatní, že to nakonec několikrát celé předělávaš. Začneš na pár desítkách tisíc korun a pak bude stovka v prdeli jen to hvízdne ...
polom123456 (8 days) 
No právě chci to udělat aby to mělo smysl. Mám tam server a nějaké věci na 12V. Ještě jsem našel MHPower MSKD-500 ale nevím jestli to má někdo odzkoušené.
Fotovoltaika na chatu
cipis (8 days) 
Ne, stačí jedna, s nápisem "Světla". Tak, jak to máš standardně doma. Případně víc, když je to třeba rozlehlé. Ale v případě téhle boudy bude stačit jedna. Je úplně jedno, jestli je to 12V, 230V, 400V ... Jistí se vždy. Central stop je dobrý nápad, odpojí panely, odpojí baterii, ... Také se dělají na klíček/kód, tj. to bez toho nezapneš, pokud je to public chatka, tak možná i dobré, aby sis to pustil jen ty sám. Pokud tam nikdo není, tak bych to nechal vypnuté, blbé je, že se nebude dobíjet baterie a když to dlouho nikdo nezapne, tak se vybije sama. Proč bych vypínal blocker? Je to důvěryhodně označené jako "špatné", tak nevím, proč bych tam lezl. To je asi stejné, jako s tím jištěním - no tak to zdrátujeme, jistič/pojistka je přece zbytečná. Nicméně to je jedno, světýlka žerou nula nula prd, takže žádné otřesné ztráty na vedení tam nebudou, jak tu někdo tvrdil. Tak si spočítej ty odpory a navrhni hodnotu jističe/pojistky tak, aby vybavil, když dojde ke zkratu na nejvzdálenějším konci. Tu bezpečnost chce pořešit důsledně, jestli je to kdovíkde a má tam přístup kdovíkdo, jinak také můžeš dojet k hromadě popela a v horším případě pak bude i zvonit policie.
BAZAR Prodám fototermické kolektory + řízení
Majkl (8 days) 
Je to tovární výroba, ale z dob dávno minulých. Ještě chci poznamenat, že na kolektorech není sklo, to by si musel kupec sám dokoupit.
Upírovo doupě - Poloostrov
ViktorEX (8 days) 
jo, taky mame 25 korun, pred 10-ti lety to bylo 7.
Fotovoltaika na chatu s využitím přebytků
Hyp (8 days) 
Jakej victron? Potrebuju co nejlevnejsi a na 12V viz viewtopic.php?p=152977#p152977 Jo a ten rutr nepotrebuju 24x7x365, uvazuji o vypinaci a bude se zapinat jen pokud nekdo bude v chate