Pylontech
DanoP (12 min) 
Otazka na Pylontech CAN komunikaciu - ak su spojene viacere moduly, napr. US2000, paralelne hlasi sa bateria cez CAN ako jeden celok, t.j. informacie o kapacite a SOC su sumovane a pozadovane U/I si tiez urci bateria ako celok, cize z pohladu menica je to stale jedna bateria?
Studer informacie
RRR (26 min) 
Takže nemusím dělat DC coupling, Takže MUSÍ dělat DC coupling! Jinak přetok hrozí! Souhlas?
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
NOPARasito (57 min) 
Já bych až takový skeptik nebyl. Bavíme se tady o panelu á 300Wp, ťežkého 20kg na střeše auta. Ale to je blbost, většinu hmotnosti má na svědomí odolné sklo. A kdo ví, kde v jakém šuplíku se válejí revoluční vynálezy. Před pár lety jsem na netu četl o revolučním vynálezu - FV barvě. Byla na to stránka, laboratorní aplikace na videích. Vize barvení všech povrchů FV barvou, včetně dámské kabelky za účelem dobití mobilu atd. atd. Nemůžu to najít. Možná špatně hledám, ale zdá se mi, že podle těch informací už to mělo být venku, zatím nic. Hlavní problém je v tom, jak roste civilizační úroveň obyvatel země, zvyšují se nároky na energii, čím vyspělejší země, tím víc energie na hlavu spotřebuje. A taky počet obyvatel roste, nechci strašit, ale já mám opravdu strach, v čem budou žít moje vnoučata, až se nějakých dožiju. Bude dost energie? Bude dost plochy k pěstění potravin? Bude se muset jít bydlet do moře? To, v čem žijeme teď my, já označuji za věk neomezeného blahobytu a svobody. I když tady pořád remcáme na tohle a támhleto, ale zeptejte se v duchu prapravnoučat, jak říkají naší době! https://www.ekobydleni.eu/solarni-energ ... -vynalezen
FVE v televizi, rádiu, novinách
fugas (1 hrs) 
Myslím že zemědělce nejvíc zajímá množství a kvalita vyprodukovaných potravin, nikoliv zahraniční studium a vývoj autopilota.Gůgl je studnicí informací, ale řídím já.Gůglu není nic po tom kam jedu, kudy a s kým, pokud já sám nemám důvod a chuť mu to sdělit.Sedět v autonomním voze, čučet z okna, cpát se hamburgrem a nechat se krmit reklamami není můj šálek kávy.Čili můj pohled na tuto věc je jednoznačný.Ze všeho nejdřív bych hledal způsoby jak Gůgl i s autopilotem z auta nevratně vyhnat.Už ho mám v telefonu a to stačí. Takže já uznávám spíše ty zemědělce i když se stali díky řepce spíše součástí ropného průmyslu.Ale řeč byla o vlivu automatizace na vývoj společnosti.
BAZAR Amorfy 72Wp 15ks.
Janma (1 hrs) 
Zamluveno.
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
Plazivec (1 hrs) 
Já bych až takový skeptik nebyl. Bavíme se tady o panelu á 300Wp, ťežkého 20kg na střeše auta. Ale to je blbost, většinu hmotnosti má na svědomí odolné sklo. A kdo ví, kde v jakém šuplíku se válejí revoluční vynálezy. Před pár lety jsem na netu četl o revolučním vynálezu - FV barvě. Byla na to stránka, laboratorní aplikace na videích. Vize barvení všech povrchů FV barvou, včetně dámské kabelky za účelem dobití mobilu atd. atd. Nemůžu to najít. Možná špatně hledám, ale zdá se mi, že podle těch informací už to mělo být venku, zatím nic. Hlavní problém je v tom, jak roste civilizační úroveň obyvatel země, zvyšují se nároky na energii, čím vyspělejší země, tím víc energie na hlavu spotřebuje. A taky počet obyvatel roste, nechci strašit, ale já mám opravdu strach, v čem budou žít moje vnoučata, až se nějakých dožiju. Bude dost energie? Bude dost plochy k pěstění potravin? Bude se muset jít bydlet do moře? To, v čem žijeme teď my, já označuji za věk neomezeného blahobytu a svobody. I když tady pořád remcáme na tohle a támhleto, ale zeptejte se v duchu prapravnoučat, jak říkají naší době!
vlkazajac (1 hrs) 
Futuristi nemôžu premýšľať, ako dať dnešný 18 kg panel s 300 Wp na strechu dnešného auta. Musia vidieť jasnú príležitosť, ktorou je tých 8 m2 zabranej plochy na matičke zemi. Pretože auto niekoľkonásobne viac stojí ako jazdí, je myšlienka použiť jeho povrch na zisk energie správna. Možno o dva roky pokročia materiály tak dopredu, že bude stačiť hodiť "fotovoltickú deku" cez auto a viac sa nestarať. Alebo vypustiť FV balón s héliom. Že to ešte nikto nevidel ? Do času .... Treba menej čítať pdf a viac hľadať nové riešenia.
Studer informacie
marsal64 (1 hrs) 
Ja mam 2ks-VT80 do bateriek, 3ks XTM4000-48 pararelne na jednu fazu v hybrid režime. V lete odpajam relatkom na tvrdo AC-IN podla kapacity baterie, v zime idem na smartboost a pritahujem zo siete podla potreby. Uroven kedy zacnes pritahovat je cez U priority. Po zapnuti sa nafazuju a maju stale odber zo siete cca 5-15percent zo spotreby, preto ked je v lete dost slnka tak natvrdo odpajam AC-IN a 3xXTM bohate staci na spotrebu. netko, díky, to je vlastně přesně to, co mám v úmyslu, paráda. Teď už mám pocit, že vnímám "big picture" a budu muset více studovat, abych se tu neptal na vyložené blbosti, snad tedy ještě: to odpojování AC-IN tedy nastavuješ přímo ve Studeru, předpokládám? (pro milhause k terminologii - nemám úmyslu "AC-coupling", ale prostě takovéto hybridní zapojení )
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
rottenkiwi (1 hrs) 
Ale oni tam 35 V sklenený panel s kryštalickým Si určite nedajú. CdTe, CZTS, amorfný Si, DSSC, Perovskity, Q dots, transparentné panely, napr. amorf. Si:H má 4 - 5 mikrónov, CdTe 3 mikróny.
Studer informacie
milhaus (1 hrs) 
Přetoky nemám .SmartBoost samozřejmě používám . Aktuálně jedu taky 2x XTM 4000 , ale zatím nemám data . Nevidím důvod proč by ale měl paralelní provoz mít vliv na přetoky . Zkoušel jsem i připojit síť (přes AUX1) a normálně funguje bat.priority (BP). Nepoužívám ale ani AC coupling ani DC coupling. U toho DC couplingu opravdu přetok hrozí (pokud je měniič přifázován na síť) dle manuálu Studer-je to i logické . Díky moc za tuto diskuzi, mám v tom ale poněkud hokej. Nejprve terminologie. Pod "DC couplingem" (á la kybos) já rozumím, že jede zvlášť nabíječka (z AC DS) do baterií a k baterií je pak připojen měnič. Tedy AC DS není vůbec na měnič připojena a přetoky stoprocentně žádné. Ty zřejmě myslíš pod "DC coupling" něco jiného? Omlouvám se jsem se v tom taky zamotal ... DC couplin jsem zaměnil za AC coupling připojený na AC OUT měniče viz obrázek... AC coupling jsem bral automaticky , že síťový měnič je na straně AC IN. Samozřejmě jedu normálně DC copling . Ani na vstupu , ani na výstupu měniče nepoužívám síťový měnič. Pochopil jsem špatně , že marsal64 chce právě použít AC coupling na svůj návrh.
PLC Tecomat Foxtrot
DanoP (1 hrs) 
Pozri sa na XCom-CAN - bms mode.
Používá někdo Foxtrot se Studerem?
netko (1 hrs) 
Ahoj, rozhlížím se, jak použít Foxtrot se Studerem (XTM). Pokud rozumím dobře, Foxtrot se dá takto použít buď s využitím RS-232 (viz knihovna https://www.tecomat.com/modules/DownloadManager/download.php?alias=txv00395_02) nebo snad i pomocí XCOM-LAN a HTTP dotazů. S RS-232 to vypadá jaksi robustněji? Z dokumentace jsem zatím vysledoval, že budu-li mít více XTM paralelně, postačí jedno XCOM-232i na všechny XTM (?). Neviem ako Foxrot ale S7-1200ka cez Xcom 232i komunikuje strasne pomaly na riadenie na zobrazovanie to staci. Ono to je z principu 232 komunikacie jeden parameter ked chces vycitat zo Studera z 232 tak to trva spolahlivo cca 200ms, rychlejsie je to nespolahlive a vypadavaju pakety. Takze vycitat 40 parametrov zo Studerov chvilu potrva a to je pomaly na riadenie. Xcom urcite staci jeden lebo komunikujes po zbernici ale vklude ich tam mozes mat aj viac.
Studer informacie
netko (1 hrs) 
Přetoky nemám .SmartBoost samozřejmě používám . Aktuálně jedu taky 2x XTM 4000 , ale zatím nemám data . Nevidím důvod proč by ale měl paralelní provoz mít vliv na přetoky . Zkoušel jsem i připojit síť (přes AUX1) a normálně funguje bat.priority (BP). Nepoužívám ale ani AC coupling ani DC coupling. U toho DC couplingu opravdu přetok hrozí (pokud je měniič přifázován na síť) dle manuálu Studer-je to i logické . Díky moc za tuto diskuzi, mám v tom ale poněkud hokej. Nejprve terminologie. Pod "DC couplingem" (á la kybos) já rozumím, že jede zvlášť nabíječka (z AC DS) do baterií a k baterií je pak připojen měnič. Tedy AC DS není vůbec na měnič připojena a přetoky stoprocentně žádné. Ty zřejmě myslíš pod "DC coupling" něco jiného? Napis co presne potrebujes a ako to chces zapojit. Ja mam 2ks-VT80 do bateriek, 3ks XTM4000-48 pararelne na jednu fazu v hybrid režime. V lete odpajam relatkom na tvrdo AC-IN podla kapacity baterie, v zime idem na smartboost a pritahujem zo siete podla potreby. Uroven kedy zacnes pritahovat je cez U priority. Po zapnuti sa nafazuju a maju stale odber zo siete cca 5-15percent zo spotreby, preto ked je v lete dost slnka tak natvrdo odpajam AC-IN a 3xXTM bohate staci na spotrebu.
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
lubomirz (2 hrs) 
na taketo ucely je 300W panel "trosicku" zbytocny plus si zober jeho rozmery, aky vplyv to ma na konstrukciu auta zvlast strechy, nie je to len panel samotny ale aj nutnost integrovat nejake dalsie ansáble a'la Dc-DC menic pretoze z panelu ti lezie 35V a v palubnej sieti mas 12V popripade 48V v buducnosti atd, atd. Navyse, ten panel vazi 20kg v sucasnej podobe takze so sebou vzdy nosis taku hmotnost navyse a tak si zhrosis aerodynamiku, ze pri povrchnom skumani som zurivo presvedceny, ze raz za 8 rokov kupit novu autobateriu je lacnejsie nez furt trpiet straty kvoli panelu. Napriklad mne v spalovacom aute zdochol akumulator po 13 rokoch, dalsie auto DNES jazdi s original bateriou z vyroby. Je na nej napisane 2004 !!! Bez srandy 16 rokov a furt ide, bateria Red Optima. 260.000km, negarazovane. Proste len panelom to nezacina a nekonci. Vymysliet rozkladaciu konstrukciu "a'la kabriolet" 2x4 metre by bolo fakt fajn, len to je peknych 100kg hmotnosti navyse plus sialene mechanicke problemy - zober si kolko trvalo nez Tesla prisla s kridlami na Y - preto sa do toho asi nikto zurivo nehrnie. Samozrejme furt tu zostava problem ze stale musis so sebou tu zataz nosit, co ti znizuje realny dojazd, takze to co ziskas touto sialenostou musi zurivo prevysit to, co stratis ; podla mna tam bude najvacsi problem. https://www.autoviny.sk/novinky/119976/ ... -dobijanie https://www.teslamagazin.sk/hyundai-kia ... a-strecha/ https://www.theverge.com/2019/7/5/20683 ... nvironment
Používá někdo Foxtrot se Studerem?
marsal64 (2 hrs) 
Ahoj, rozhlížím se, jak použít Foxtrot se Studerem (XTM). Pokud rozumím dobře, Foxtrot se dá takto použít buď s využitím RS-232 (viz knihovna https://www.tecomat.com/modules/DownloadManager/download.php?alias=txv00395_02) nebo snad i pomocí XCOM-LAN a HTTP dotazů. S RS-232 to vypadá jaksi robustněji? Z dokumentace jsem zatím vysledoval, že budu-li mít více XTM paralelně, postačí jedno XCOM-232i na všechny XTM (?).
FVE v televizi, rádiu, novinách
rottenkiwi (2 hrs) 
HIstória pracujúci v poĺnohosp: Tab. 7: Štruktúra zamestnanosti podľa odvetví v Československu Rok Zamestnaní v poľnohospodárstve z celkového počtu pracujúcich (%, bez lesníctva) Zamestnaní v priemysle z celkového počtu pracujúcich (%, bez stavebnej výroby) 1948 40,68 29,70 1951 35,81 30,95 1960 24,41 37,52 1970 17,15 38,31 USA: In 1870, almost 50 percent of the U.S. population was employed in agriculture.[19] As of 2008, less than 2 percent of the population is directly employed in agriculture.[20][21] In 2012, there were 3.2 million farmers,[22] ranchers and other agricultural managers and an estimated 757,900 agricultural workers were legally employed in the US. Animal breeders accounted for 11,500 of those workers with the rest categorized as miscellaneous agricultural workers. The median pay was $9.12 per hour or $18,970 per year.[23] In 2009, about 519,000 people under age 20 worked on farms owned by their family. In addition to the youth who lived on family farms, an additional 230,000 youth were employed in agriculture.[24] In 2004, women made up approximately 24% of farmers; that year, there were 580,000 women employed in agriculture, forestry, and fishing.[25] Keby u nás aspoň 5 % ĺudí pracujúcich v polnohosp. malo záujem o špičkovú vedu a študovali v zahraničí v špičkových labákoch, tak by situácia okolo FVE, EV a autopilotov bola dnes u nás na inej úrovni, ako je.
Studer informacie
marsal64 (2 hrs) 
Přetoky nemám .SmartBoost samozřejmě používám . Aktuálně jedu taky 2x XTM 4000 , ale zatím nemám data . Nevidím důvod proč by ale měl paralelní provoz mít vliv na přetoky . Zkoušel jsem i připojit síť (přes AUX1) a normálně funguje bat.priority (BP). Nepoužívám ale ani AC coupling ani DC coupling. U toho DC couplingu opravdu přetok hrozí (pokud je měniič přifázován na síť) dle manuálu Studer-je to i logické . Díky moc za tuto diskuzi, mám v tom ale poněkud hokej. Nejprve terminologie. Pod "DC couplingem" (á la kybos) já rozumím, že jede zvlášť nabíječka (z AC DS) do baterií a k baterií je pak připojen měnič. Tedy AC DS není vůbec na měnič připojena a přetoky stoprocentně žádné. Ty zřejmě myslíš pod "DC coupling" něco jiného?
FVE v televizi, rádiu, novinách
Martin P (2 hrs) 
Jenže až bude oněch neuplatnitelnych jedinců více bude hrozit riziko že se začnou spojovat do skupin. Pak budou hrozit v podstatě následující rizika: - začnou rabovat a dělat bordel - budou chtít zdanit práci robotů, aby bylo na sociálku, případně na zaručený minimální příjem (tento nápad už v různých státech několikrát zazněl). Pak ani to robotické jablko nebude levné, jen se bude o to mohutněji přerozdělovat a ve výsledku nebude mít nikdo nic. Jen úředníci kupu lejster na stole. - dojde k nárůstu extremistických hnutí obviňujících kde koho s rizikem pronásledování obviněných, případně i války. - do podnikání a podobných činností se nikdo nepohrne. Z důvodu mohutného zdanění a těžkých regulací. Celé to vychází z toho, že člověk je tvor činorodý a potřebuje alespoň nějaké zaměstnání a zábavu (koncept chléb a hry). Pokud toto nemá začne vymýšlet blbosti. A to někdy i s fatálními následky (válka po krizi se spoustou nezaměstnaných). Plné přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
matobabetak (3 hrs) 
na jazdu nie, ale co tak panel 200-300w aby dobijal ev auto kvoli spotrebe elektroniky co tam je, gps, alarm, simkarta... proste taka zaloha a ochrana velkej baterie pred vybitim do mrtva
Studer informacie
netko (3 hrs) 
Osobně si myslím, že už jen z důvodu bezpečnosti by tam mělo nějaké lokální zobrazovací zařízení být. Prošel jsem za poslední 2 měsíce mnoho Studer schémat a vždy na sběrnici min. jedno RCC bylo. Z tohoto důvodu mne ani nenapadlo, že bych ho nekupoval. Suhlas, da sa to nastavit cez pc s xcom lan ale rcc je vhodne mat tam vidis zmenis co potrebujes a hned
Kobra23 (3 hrs) 
Osobně si myslím, že už jen z důvodu bezpečnosti by tam mělo nějaké lokální zobrazovací zařízení být. Prošel jsem za poslední 2 měsíce mnoho Studer schémat a vždy na sběrnici min. jedno RCC bylo. Z tohoto důvodu mne ani nenapadlo, že bych ho nekupoval.
milhaus (3 hrs) 
1.Na druhou stranu jej nepotřebuješ,když bereš ten zbytek a dostaneš se k nastavování přez PC. Pokud používáš Studer manažer v Excelu, tak se bez karty a RCC neobejdeš. Nebo se pletu? Taky myslím že bez RCC to nepůjde nastavit. Aktualizovat soft atd... V paralelu je nutné mít stejnou verzi Software. Přes https://portal.studer-innotec.com/Rcc lze také vše nastavit, je ale potřeba Xcom-lan. Pořád ale mozek je RCC a bez něj nepojede ani ten Xcom . Nebo se pletu?
milhaus (4 hrs) 
AC coupling jsem opravdu neměl na mysli. Šlo mi o paralelní spojení tří XTM 4000-48, zapojení výstupu tří měničů do jedné fáze, baterie ze společného DC rozvodu, na všechny tři XTM připojeno AC in z DS. Do baterií pak VarioTracky. Ověřovací dotaz zněl, zda takovéto hybridní připojení (i jednoho kusu, tj. bez ohledu na zamýšlený paralelismus) má či nemá přetoky (milhaus potvrzoval, že nemá). Nevím ovšem, zda byl či nebyl použit SmartBoost - mohl by milhaus prosím toto více komentovat?
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
fugas (4 hrs) 
Měl jsem chvíli na střeše 100Wp flexi panel a nechával jsem to s ním stát jen před domem.No sotva že to utáhlo stepup Ale chtěl jsem to zkusit.Po tom co mi někdo ukradl v garážích nabíjecí kabel, bych nechtěl aby mi ze střechy urval i panel...Ale jako integrované zařízení k účelům popsaným výše to není špatný nápad.Za ty tři týdny dovolené by to slušně pohnulo i s dojezdem. EDIT k vláknovým žárovkám...Všiměte si že se prostě už nejmenují žárovky ale tepelný zdroj a v regálech jsou vesele dál.Zákon by teď musel zahrnout tepelné zdroje a to by byl asi problém.Takže byro utřelo nos na vlastních praktikách.
dumi (4 hrs) 
Osobne myslum ze v soucasne dobe je FV panel na aute zbytecnost. Az bude vyrazne vetsi ucinnost mohlo by to davat smysl. 2plazivec z te legislativy zakazujici vlaknove zarovky bych zvracel. Tohle se nema resit zakonem, to ma resit trh. Obecne nemam zakazujici zakony rad... co zakazou priste?
Plazivec (4 hrs) 
Já teda žádný přehled o dnešních high technologiích nemám, spíše jsem fanda sci-fi, ale ta myšlenka autonomního automobilu není nijak nová. Autonomního jak po stránce energetické, tak po stránce funkční. Když jsem já studoval na střední, tak byla myšlenka svícení diodama absolutní fantastickou laboratorní novinkou na desetiletí vzdálenou realitě. Do tý doby jsem byl zoufalej z účinnosti obyčejné žárovky a věděl jsem, že pokud se néco nevymyslí, takhle to dál nepůjde. Zastavím se také při ceně technologií. Cena prvních LED žárovek byla samozřemě na hony vzdálena masovému nasazení a dneska se ceny přiblížili ceně běžné žárovky a doknce už máme legislativu, zakazující používání vlákna. U technologií je to prostě tak, vždycky musí přijít nějaký snílek, kterému neřekli, že to nejde udělat, a který neumí krát a děleno a neumí si spočítat, co to bude stát. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a nevidí do budoucnosti. Za mých mladých časů byli mobilní komunikátory v podobě náramkových hodinek s obrazovkou jenom ve scifi, dneska to svírá v ruce i má 76 letá matka, která vesele fotí na fejsbůk setkání s dědkama kdesi v nějaký tentononc, ani nevim. Z těchto důvodů já osobně odmítám jakékoli námitky proti novým myšlenkám a nápadům. Třebas to začne montáží malého levného panelu na udržování startovací baterie jak tady psal marko250 /mimochodem už koukám po nějakém setu s flexi panelem i já/ a jakmile to bude masovka, tak je to hotový. Já bych nezatracoval ani těch 30 či 50 kilometrů, nastřádaných na firemním parkovišti - u hybrida to může znamenat bezpalivový provoz při dojíždění do a z práce a to už je sakra zajímavej marketing při prodeji aut.
Studer informacie
Kobra23 (5 hrs) 
1.Na druhou stranu jej nepotřebuješ,když bereš ten zbytek a dostaneš se k nastavování přez PC. Pokud používáš Studer manažer v Excelu, tak se bez karty a RCC neobejdeš. Nebo se pletu?
paralení diody na panelech help :)
copper99 (5 hrs) 
tak raději kdyby to vysvětlení bylo "česky lidsky" tohel už jde mimo mně, jak mužou shot didy zvíšit napětí až 2x proti puvodnímu hlava nebere NOPARasito jinak mněřený ubytek na těch shot diodách byl 0.2v na klasických diodách co tam mám tedka je 0.6v jen že ragulator/ mněnič má psaných max 40v z panelu ono tedy jeden manual uvadí max PV napětí 40 a druhy manual uvadí máx PV napětí 50v a tedka věř co je pravda že holt čina co by člověk chtěl ale zase by to nebyla taková zábáva že jo
Studer informacie
netko (5 hrs) 
Jak tedy máte konkrétně nastavený ten smartboost a kolik % jede minimálně stále ze sítě?Jak jste pořešili tu jednu fázi s omezením jističe z DS a přetížení nad jistič ,kdy baterka je na nule? Samozřejmě mám na mysli domy s 3f a typicky 3x25A u 1f 25A je to ošetřeno přirozeně automaticky.Mě tak nějak uniká pointa ,proč to tak provozovat,když nemám energii z FVE tak jedu DS a když ji nasbírám tak jedu FVE.Mám menší ztráty,protože je měnič během nedostatku vyplý,nepřetěžuji tu jednu fázi,která je zapojená pro tu hybridnost.A energie pomalu nasbíraná je celkem efektivně(98%) uložená v baterce a neuteče.Jediný neduh je okamžik přepnutí na DS a zpět,protože to je většinou na základě zatížení končící baterky,typicky vodárna a její náběh špičky. mrkni tu viewtopic.php?f=23&t=1075&p=21634#p21634 mozno nieco vycitas.
marko250 (5 hrs) 
1.RCC-02 u fangu není jen RCC-03,ale je to to samé po funkční stránce.Na druhou stranu jej nepotřebuješ,když bereš ten zbytek a dostaneš se k nastavování přez PC.Ty displeje jsou jen pro přímé ruční zadávání a mají sběrnou kartu historie,kde se ukládájí data. 2. BSP je potřeba,když toužíš po komplexním systému.
FVE v televizi, rádiu, novinách
volente (5 hrs) 
Tak to nemá chybu, to je jak od Da Vinciho.
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
marko250 (5 hrs) 
Od doby co mám na střeše malý panel přez regl na baterce,tak jsem již nezažil žádnou prekérní situaci třeba s puštěným LCD rádiem,ledničkou na výletě,3týdny stání s alarmem na letišti ,atd.Starty jak za mlada a stará baterka neklesne ve tmě pod 12.6V. Na druhou stranu v EV mě zaráží oddělený okruh s obyčejnou Pb baterkou,když mám pod podlahou 40-100kWh lithia,tohle mě hlava pořád nebere,že se nepohnu kvůli malé 12V baterce z olova v takovém autě.Ten integrovaný panel na takovém autě by hodně vyřešil se standby auta a jeho ventilací v létě,přece jen to auto stojí typicky osm hodin před prací a těch 2.5m2 co se na střechu vejde je dnes 600Wp a to by už TČ s klimatizovaním utáhlo,prohřálo by to i baterku v meziobdobí,pohlídalo to auto,provedlo aktualizace a kontrolu.Za mě proč ne,ale dávat to na přední kapotu ,která se krčí při střetu jako první by nebylo moudré,za mě jen jako střecha.Oproti tomu považuji panaromatickou střechu za největší nesmysl,který je věčně zatažený a i jako bezpečnostní prvek sklo nepovažuji za dobré řešení.Oproti tomu nalepený panel na střeše ji ještě posílí,samozřejmě zakomponovaný v ploše.
FVE v televizi, rádiu, novinách
fugas (5 hrs) 
No vždyť Někdo si dal práci s kusem řemesla a vyrobil něco zajímavého.I když by se dala takováhle odrhovačka spíchnout na notebooku za pár minut, ale samozřejmě by nezněla takhle autenticky.Ale někdo by na to už cpal elektromotor To můžeme začít rovnou na tom PC.Tenhle chlapík by mohl jít jezdit dodávkou.Ale jen do chvíle než mu do ní Svědci Elonovi namontují autopilota.Potom třeba automaty na kafe, než bude kávovar součástí každého autonomního vozu.Tak potom opravovat ty autonomní vozy.Ale rychle, než bude na takovéto zbytky technických povolání značný přetlak uchazečů.Podmínkou pro přijetí beztak bude čip do hlavy, což zúží okruh zájemců na ty opravdu zoufalé a poslušné.Pečovatele třeba dělat nechce, že.Žebrota už tolik neponese, vzhledem k počtu profesionálních žebráků bez uplatnění.Brzy nedostane nic ani od sociálky, protože takový počet zájemců státní aparát neutáhne.Nuže si s posledních sil bude prohlížet za výlohou jablko sklizené robotem, tudíš ohromně levné, robot nechce výplatu, ekonomie nelže.Bohužel na něj ani tak nebude mít... Pár už tak bohatých jedinců ještě více zbohatne a ostatní si dají jitrnici jakou svět neviděl.Ten počet přeškolení na jiné zaměření prostě není s přibývající automatizací nekonečný.To jsou jen souvislosti na základě zdravého rozumu.Na to není třeba znalost ekonomie.Bez koloběhu reálných peněz, založeném na reálném výkonu hodnoty běžných služeb jde prostě systém do (_!_) Nechtěl jsem reagovat, ale tohle jednomu nedá. PS: Ty paniky z toho že něco dojde nebo nebude, vychází z burzovních kalkulů vlivných šmelinářů.To s realitou nemá nic společného.
Dotazy začínajícího studeristy
Kobra23 (5 hrs) 
Ahoj, dovolím si pár dotazů ke Studeru: 1. Pokud bych chtěl koupit originální Studer Variotracky, RCC-02, Xcom-CAN, Xcom-LAN apod. - máte tip na obchod? 2. Pokud zamýšlím kompletní infrastrukturu Studer(ev. Fangpsun) s Variotracky, je potřebné mít i BSP pro co nejlepší stanovení SOC nebo je to už zbytečné? 3. Pylontech a Studer komunikují přes Xcom-CAN? 1) buď německé eshopy (nejlevnější zboží Studer v celé Evropě) nebo nákup v Číně, popř. připravuje se hromadný nákup zde na fóru (Čína neumí VT a ani VS) 3) Pylontech komunikuje se Studerem přes Xcom-Can
Studer informacie
marko250 (6 hrs) 
Jak tedy máte konkrétně nastavený ten smartboost a kolik % jede minimálně stále ze sítě?Jak jste pořešili tu jednu fázi s omezením jističe z DS a přetížení nad jistič ,kdy baterka je na nule? Samozřejmě mám na mysli domy s 3f a typicky 3x25A u 1f 25A je to ošetřeno přirozeně automaticky.Mě tak nějak uniká pointa ,proč to tak provozovat,když nemám energii z FVE tak jedu DS a když ji nasbírám tak jedu FVE.Mám menší ztráty,protože je měnič během nedostatku vyplý,nepřetěžuji tu jednu fázi,která je zapojená pro tu hybridnost.A energie pomalu nasbíraná je celkem efektivně(98%) uložená v baterce a neuteče.Jediný neduh je okamžik přepnutí na DS a zpět,protože to je většinou na základě zatížení končící baterky,typicky vodárna a její náběh špičky.
paralení diody na panelech help :)
NOPARasito (6 hrs) 
tak jsem místo těhle zmetku https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ dal normální diody https://www.hadex.cz/a072-p1000k-dioda-800v10a/ a hadejte co ? napětí je ok max tedka pod mrakem 19.6 v mám to zapojeno jako předtím čili každý panel paralelní dioda na plus , tak by mně zajimalo co to je za zmetky tyhle radoby diody : https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ asi činan najk popletel výrobu nebo fakt nevím ale opravdu by mně zajimalo co se tam dělo když tam byly tyhle diody https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ , proč se zvyšilo napětí fakt nechápu , tech zmetku mám 6 kusu klidně je pošlu na harni někomu pokud by chtěl dokonce při měnření sem zistil že regulator/ mněnič nepovoli přepnout na panely pokud je výkon slaby Jenze pak si v zatezi premer ubytek napeti na diode. "Zmetek" ma psano 0,5V a klasika ma 0,9V. Osobne bych tech 40V neresil, vetsinou chces mit FV pole kvuli ucinnosti v zatezi nebo ne??? Jeste poznamka: pri maximalnim vykonu si over teplotu diod. Ono 4A budou vcelku topit, je to prece jen orientacne 4W(u tebe s klasikou diodou)
Pawel (6 hrs) 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Schottkyh ... Vlastnosti
Dotazy začínajícího studeristy
marsal64 (6 hrs) 
Ahoj, dovolím si pár dotazů ke Studeru: 1. Pokud bych chtěl koupit originální Studer Variotracky, RCC-02, Xcom-CAN, Xcom-LAN apod. - máte tip na obchod? 2. Pokud zamýšlím kompletní infrastrukturu Studer(ev. Fangpsun) s Variotracky, je potřebné mít i BSP pro co nejlepší stanovení SOC nebo je to už zbytečné? 3. Pylontech a Studer komunikují přes Xcom-CAN?
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
Matess (6 hrs) 
podle mě má smysl solární panel akorát k tomu aby v autě nebylo 160 stupňů a k tomu aby se baterka samovolně nevybila při dlouhém stání. Cokoliv navíc je už zbytečné a cenově to nedává smysl.
paralení diody na panelech help :)
Matess (6 hrs) 
tak to je zajimave zjisteni... ted nekoho kdo to vysvetli
Pawel (6 hrs) 
Nejsem elektrikář, ale není to žádný zmetek koupil jste si nesprávný typ diody.
Studer informacie
marsal64 (6 hrs) 
Samé dobré zprávy, díky!
luge (6 hrs) 
K prvej casti - taketo zapojenie asi nikto neskusal, teoreticky by to malo fungovat ale museli by mat pripnute transfer rele aby sa podielali vsetky na dodanom vykone. Nerozumiem vsak dovodu. V com je problem napajat ich zo spolocneho DC rozvodu? AC coupling jsem opravdu neměl na mysli. Šlo mi o paralelní spojení tří XTM 4000-48, zapojení výstupu tří měničů do jedné fáze, baterie ze společného DC rozvodu, na všechny tři XTM připojeno AC in z DS. Do baterií pak VarioTracky. Ověřovací dotaz zněl, zda takovéto hybridní připojení (i jednoho kusu, tj. bez ohledu na zamýšlený paralelismus) má či nemá přetoky (milhaus potvrzoval, že nemá). Nevím ovšem, zda byl či nebyl použit SmartBoost - mohl by milhaus prosím toto více komentovat? Pri 2x paralel smart boost nema pretoky.
marsal64 (7 hrs) 
Nema prietoky SmartBoost?
luge (7 hrs) 
Nema pretoky
netko (7 hrs) 
Nema prietoky
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
dumi (7 hrs) 
Vsichni porad rikaj, ze s autopilotem by auto zatim co ja pracuji nekoho.vozilo. ja treba nechci aby mi do auta nekdo lezl a uz vubec se nechci vozit autem kde jelo x lidi predtim (nakej car sharing). Lidi sou prasata a nechavaj tam pak humac. Nehlede na to, ze treba v tom.aute mam trvale naky veci coz v pripade carsharingu znamena, ze je taham s sebou nebo je nemam
Studer informacie
marsal64 (7 hrs) 
K prvej casti - taketo zapojenie asi nikto neskusal, teoreticky by to malo fungovat ale museli by mat pripnute transfer rele aby sa podielali vsetky na dodanom vykone. Nerozumiem vsak dovodu. V com je problem napajat ich zo spolocneho DC rozvodu? AC coupling jsem opravdu neměl na mysli. Šlo mi o paralelní spojení tří XTM 4000-48, zapojení výstupu tří měničů do jedné fáze, baterie ze společného DC rozvodu, na všechny tři XTM připojeno AC in z DS. Do baterií pak VarioTracky. Ověřovací dotaz zněl, zda takovéto hybridní připojení (i jednoho kusu, tj. bez ohledu na zamýšlený paralelismus) má či nemá přetoky (milhaus potvrzoval, že nemá). Nevím ovšem, zda byl či nebyl použit SmartBoost - mohl by milhaus prosím toto více komentovat?
paralení diody na panelech help :)
copper99 (7 hrs) 
tak jsem místo těhle zmetku https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ dal normální diody https://www.hadex.cz/a072-p1000k-dioda-800v10a/ a hadejte co ? napětí je ok max tedka pod mrakem 19.6 v mám to zapojeno jako předtím čili každý panel paralelní dioda na plus , tak by mně zajimalo co to je za zmetky tyhle radoby diody : https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ asi činan najk popletel výrobu nebo fakt nevím ale opravdu by mně zajimalo co se tam dělo když tam byly tyhle diody https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ , proč se zvyšilo napětí fakt nechápu , tech zmetku mám 6 kusu klidně je pošlu na harni někomu pokud by chtěl dokonce při měnření sem zistil že regulator/ mněnič nepovoli přepnout na panely pokud je výkon slaby
Studer informacie
DanoP (7 hrs) 
Skus pozriet http://www.solar-academy.com/menuis/AC_coupling_with_Xtender231812.pdf strana 12, ale vela tam toho nie je. Je tam vsak zmienovane SMA SunnyBoy1700 a dynamicke testy s 1kW zatazou.
PavelR (7 hrs) 
Co vím já tak u Victronu ( u studeru to bude určitě obdobně protože to snad i jinak nelze) lze AC coupling dělat jak na vstupu tak na výstupu. Na vstupu je třeba elměr na patu domu podle kterého systém nabíjí (protože střídač nevidí výrobu ongridu a zátěž toto je u victronu ale studer to předpokládám má podobně). Není potřeba a ani není možné řídít výkon frekvenčním šiftem. Prostě to poteče do DS ale tam kde je instalován ongrid tak přetoky do sítě nemohou být problém páč to musí být ofic FVE. Když lehne síť tak ongrid se vypne a hybrid je na baterkách. Toto je právě nevýhoda této topologie. Ale zase stačí jednoduchá kabeláž. Pokud je ongrid na výstupu a jde to do offgridu je potřeba řídít výkon ongridu buď datově, nebo frekvencí. SMA sunnyboy to podporuje od určité verze FW. Bez této funkce při přebytku výkonu ongrid pravidelně chcípe protože jak začne moc tlačit tak si vyrobí přepětí. Victron to ustojí bez blackoutu ale ty napěťový špičky asi nejsou nic moc. Má někdo vyzkoušen ten frekvenční šift výkonu u SMA ? Potřebuji to právě na dvou instalacích rozchodit a než bádat rád bych si nechal poradit. Umí to i SMC? Prostě AC coupling je samej problém a komplikace kam se podíváš. Jenže jak jinak retrofitovat původní ongrid.
paralení diody na panelech help :)
shuty (8 hrs) 
ja by som skusil odpojit panely a postupne ich pripajat majprv po jednom, vzdy pripojit len jeden panel a merat. potom zapojit postupne viac panelov, najprv jeden, potom dva, tri... a uvidis ci sa to prejavuje aj ked je pripojeny len jeden panel alebo ci sa to stane ked pripojis dva, tri... potom skusal kombinacie a mozno zistis ze to robi jeden panel a potom sa zamerat nan ci tam neni problem.
PavelR (8 hrs) 
diody v panelech jsou paralelně ke své řadě članku, k ostatním článkům a regulátoru jsou sériově. Rozpoj to a měř. všechny minusy k sobě, každej panel změř zvlášť, při paralelním spojení z toho prostě nejde udělat dvojnásbek. Ale poměř si i ty výkony jak jsem psal. Ať víš jestli ty přidaný diody fungují jak si představujesš ...
Studer informacie
DanoP (8 hrs) 
Takže nemusím dělat DC coupling, ale tři kousky XTM-4000 48V dám prostě paralelně do jedné fáze, do hybridního zapojení včetně AC DS a kraaaasně to pojede bez přetoků? Tak to už bude snad skoro ráj. No, podle tohoto dokumentu to zase takový ráj nebude: https://www.studer-innotec.com/media/document/0/an008-ac-coupling-with-xtender-1.pdf myslím, že u AC couplingu to nedokáže (stejně jako u Victron). K prvej casti - taketo zapojenie asi nikto neskusal, teoreticky by to malo fungovat ale museli by mat pripnute transfer rele aby sa podielali vsetky na dodanom vykone. Nerozumiem vsak dovodu. V com je problem napajat ich zo spolocneho DC rozvodu? Druha cast - dokument hovori o niecom inom, AC coupling je urceny pre pripojenie on-grid menica na vystup XTM-ka. On-grid menic musi podporovat riadenie vystupneho vykonu, napr. zmenou frekvencie. Vid. graf zavislosti vystupnej frekvencie od napatia baterie V tomto pripade ale musi transfer rele byt rozopnute, aby XTM-ko malo moznost toto riadenie robit. Ak by bolo pripnute transfer rele (K1) na DS, riadenie sa nekona, XTM nedokaze zmenit frekvenciu, alebo napatie v DS - pozri schemu XTM!!! Nevhodnost AC couplingu pre Li-baterie vychadza z toho, ze ak nastane na vystupe prebytok vykonu od on-grid menica, tak XTM-ko tento vykon presmeruje do baterie, nez on-grid zareaguje a znizi vyrobu. No a nabita li-bateria ked je plne nabita by to nemusela absorbovat (hovorime o 50-100A v najhorsom pripade) a BMS by ju odpojilo. To je cely dovod. Zdroj - dokumentacia studer.
VVÚ Vitova chatrc
Vitek (9 hrs) 
Josse s tema 4kW menicema je to i trosku horsi v pripade pretizeni a prepnuti na DS. Das v paralelu max.6,9-7,1kW a skace na DS. Kdyz holt DS nema jede klidne pres 8kW. V tomhle jsou MK urcite lepsi.(to si Vitek vybral lepe) Holt ja mam menice od roku 2016 a to MK nebyly. Lepší jak se to vezme, jedu bez DS, a lepší to mám o 15W cca. 65 vs 50W vlastní spotřeby, a říkám si jestli by to nešlo lépe... Problém je že už nemám kam dát další panely na jih, takže s MK bych si v zimě pohoršil o dost... Vítkovi je vlastní spotřeba jedno vzhledem k tomu kolik má panelů jestli to přemění v teplo v měniči nebo až v bojleru... Ahoj s timto souhlasim. Ono tam u toho MK je jeste jedno ale. Tim ze ma dvojitou konverzi tak tvale ze site odebira take nejaky vykon. Nemeril jsem zda to je jalovina nebo ne na sepnuti toho relatka ktere propojuje uzemneni s nulaken v pripade ostrovu. Ale josse uprimne bohate by mi stacily 2 mk. To treti jssm vzal hlavne z duvodu lepsi pretizitelnosti a kvuli tomu ze ma charger a to jak sitovy tak mppt. Pokud jednou budu menit stridace jako ze ano tak zatim netusim do ceho pujdu. Nicmene mk je dobry v tom ze je bezvypadkovy za cenu trochu vetsi spotreby. V zime je to ale stejne v hajzlu ten bojler neohrejeme nikdo asi s 30 kwp takze menic vypnu precvaknu to na sit prepinacem siti a jedu 3f rovnomerne rozlozenej ze site. Pokud dojde k prebytkum gbo se o ne postara a sezere je do bojleru podlahovky atp.... zdraví V.
josse (9 hrs) 
Josse s tema 4kW menicema je to i trosku horsi v pripade pretizeni a prepnuti na DS. Das v paralelu max.6,9-7,1kW a skace na DS. Kdyz holt DS nema jede klidne pres 8kW. V tomhle jsou MK urcite lepsi.(to si Vitek vybral lepe) Holt ja mam menice od roku 2016 a to MK nebyly. Lepší jak se to vezme, jedu bez DS, a lepší to mám o 15W cca. 65 vs 50W vlastní spotřeby, a říkám si jestli by to nešlo lépe... Problém je že už nemám kam dát další panely na jih, takže s MK bych si v zimě pohoršil o dost... Vítkovi je vlastní spotřeba jedno vzhledem k tomu kolik má panelů jestli to přemění v teplo v měniči nebo až v bojleru...
paralení diody na panelech help :)
copper99 (9 hrs) 
paveIR zapominaš na diody co jsou v panelech seriově (odvyroby) nevím jak by bylo možné aby byl jeden panel opačně , všechny plus od panelu je sveden na svorkovou lištu takže všechny plusy jsou propojeny ,všechny mínusi z panelu jsou tak samo všchny spojeny , sice by zapojení najkých panelu seriově vysvětlilo proč je namněřeno 47v klidně celé zapojeni rozhodim a složím znova neni problem neštěstí to mám vše přistupné. dnes skusim pujčít osciloskop ps dopijím kafe a hurá na to ) 06.47 později už bude zase na cipnutí
Studer informacie
RRR (17 hrs) 
Takže nemusím dělat DC coupling, ale tři kousky XTM-4000 48V dám prostě paralelně do jedné fáze, do hybridního zapojení včetně AC DS a kraaaasně to pojede bez přetoků? Tak to už bude snad skoro ráj. No, podle tohoto dokumentu to zase takový ráj nebude: https://www.studer-innotec.com/media/document/0/an008-ac-coupling-with-xtender-1.pdf myslím, že u AC couplingu to nedokáže (stejně jako u Victron).
paralení diody na panelech help :)
PavelR (18 hrs) 
pokud máš nabitý aku můžeš z nich udělat vybitý ... diody máš sériově - dle tvého schématu. pokud chceš zjistit jestli diody mají nebo nemají smysl tak bych vybil aku a odpojil jakoukoliv jinou zátěž. A měřil bych výkon do aku ve všech situacích jak jsem psal. jsi si jist že nemáš některej panel prohozený + a - ?
copper99 (18 hrs) 
JiříK, ano dicky se u tohohle ragulatoru/ mněniče musí prvně připojit akumulator jinak se ani nezapne , akumulatory jsou plné tedy nabité na full , jiné vybité nemám , max ty co tam mám mužu vyštavit ale řekl bych že zbytečné Matess taky mně to napadlo kontrolovano 2x navíc u zapojeni plus na plus a minus na minus nejde uděalt serie , jak to mám zapojené klidně nafotím zitra PavelR silně pochybují že všechyn mněřáky maji problem z pwm .... to už by byla fakt nahoda , nevíc když nejsou diody paralelně dané na panelech tak něpěti je ok max 23v ale jak mile jsou dané paralelně diody na panelech tak napětí klidně bez zatěže vyleze na 47v dnešní mněřeni no hlava mi to nebere zitra hopnu pro najky rafikovy panelový mněřát do hadexu
FVE v televizi, rádiu, novinách
NOPARasito (18 hrs) 
Otázne je, či vobec niekto bude do roboty cestovať. Načo sú tam ľudia, aby pozorovali stroje ako robia ? Škoda: / história / https://www.youtube.com/watch?v=4lURb6hcnEs BMW: teraz https://www.youtube.com/watch?v=htuVoxuMQFQ Mercedes: https://www.youtube.com/watch?v=VreG1iC65Lc Tesla: https://www.youtube.com/watch?v=bTPZ7bqt1_8 A tady hudebni prumysl https://youtu.be/IvUU8joBb1Q
paralení diody na panelech help :)
PavelR (19 hrs) 
Jiřík ano vyskoušeno i když je regulator / mněnič odpojeny za sitě tak opatovné namněřeno dokonce bez zatěže 47v prostě mazec mám foto hodim to na ulož to když tak zitra mužu uděalt i video ale spiše diody poletí směr zaplot ještě polaborují z jinýma diodama dneska jsem plenil hadex a GM bohužel regulator mněnič nejde zapnout bez akumulatoru musí být připojeny ! nebudu přepokladát že o tom něco vím : nemuže nahodou fungovat kombinace seriova dioda panel a paralelní dioda jako diodovy nasobič ? https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1so ... %9Bt%C3%AD http://elektross.gjn.cz/aplikace/zdvojovac.html je mně to tak napadlo tedy za přepokladu že PWM regulator najk nakmitá napěti panelech nebo po kablech leze najky bordel kašli na měření panelů. Očividně má měřák nějakej problém s tím pwm. Doidy máš sériově ne paralelně s panelem. Dle Tvého obrázku. Poměř výkony do vybitýho aku za konstantních podmínek ve všech situacích jak jsem psal a je hned jasno.
Výběr a zapojení panelů
Tom_007 (19 hrs) 
No a kdybych použil nějaký stykač nebo přepínací relé na to + a -? Myslíte, že by mohl nastat nějaký problém? Co by se stalo při tom chvilkovém skratování?
VVÚ Vitova chatrc
NOPARasito (19 hrs) 
Ano pracuje se na tom. Mezi totalne vypnutym mk a zapnutym ze solaru je rozdil asi 10s . Myslim ze 10 s nikoho nezabije kdyz menic ma 5s pretizeni na 10 kW. Hodne velka nahoda by musela zpusobit ze v tech 5s ti to zdechne.... Zapomínáš na prodlevu vyčítání dat... Třeba z takových MS nedostaneš data častěji než cca 1x za sekundu a aby jsi získal všechno, posílají se asi 3 příkazy, nevěřím že MK je oproti MS úplně dokonalý a data dostáváš bez prodlevy... Možná je o trošku rychlejší, protože je novější... Daleko více udělá ten 1kW rozdílu ve výkonu... Ty moje 4kW jsou pro spotřebiče v České domácnosti více limitující než 5kW! Už jsem zažil že se zapnou dva výkonné naráz, zatím asi 4x se to stalo a nestihl se přifázovat a celé se to vyplo na chvíli. Josse s tema 4kW menicema je to i trosku horsi v pripade pretizeni a prepnuti na DS. Das v paralelu max.6,9-7,1kW a skace na DS. Kdyz holt DS nema jede klidne pres 8kW. V tomhle jsou MK urcite lepsi.(to si Vitek vybral lepe) Holt ja mam menice od roku 2016 a to MK nebyly.
FVE v televizi, rádiu, novinách
fugas (19 hrs) 
Střízlivě se přiznávám že tomu nedokážu rozumět.Za sebe končím na toto téma.
VVÚ Vitova chatrc
josse (19 hrs) 
Ano pracuje se na tom. Mezi totalne vypnutym mk a zapnutym ze solaru je rozdil asi 10s . Myslim ze 10 s nikoho nezabije kdyz menic ma 5s pretizeni na 10 kW. Hodne velka nahoda by musela zpusobit ze v tech 5s ti to zdechne.... Zapomínáš na prodlevu vyčítání dat... Třeba z takových MS nedostaneš data častěji než cca 1x za sekundu a aby jsi získal všechno, posílají se asi 3 příkazy, nevěřím že MK je oproti MS úplně dokonalý a data dostáváš bez prodlevy... Možná je o trošku rychlejší, protože je novější... Daleko více udělá ten 1kW rozdílu ve výkonu... Ty moje 4kW jsou pro spotřebiče v České domácnosti více limitující než 5kW! Už jsem zažil že se zapnou dva výkonné naráz, zatím asi 4x se to stalo a nestihl se přifázovat a celé se to vyplo na chvíli.
Vplyv tienenia panelov na ich vykon
lubomirz (19 hrs) 
dovolim si sem kvoli kompletnosti pridat realne data od Rottenkiwiho : viewtopic.php?f=3&t=2550&start=2400 obrazok : download/file.php?id=19785&mode=view
FVE v televizi, rádiu, novinách
unicast (20 hrs) 
1. v 19. stolet v českých zemích nežilo 6x méně lidí: [url]https://cs.wikipedia.org/wiki/Obyvatelstvo_Česka[/url] 2. v 19. století muselo být vzhledem k mnohem nižší produktivitě práce mnohem více lidí ekonomicky aktivních (děti pracovaly na polích na vesnici od mala, byla výrazně kratší školní docházka, méně lidí studovalo vysoké školy, důchodců bylo minimum z podstaty věci a byla kratší průměrná délka života. Ženy sice málo kdy pracovaly mimo prostředí rodinu, ale pokud byl muž životnostník nebo sedlák, vypomáhaly kde se dalo a té práce v domácnosti bylo také daleko více). 3. zapomínáš na cenu té práce. Poroste-li nabídka a neporoste-li poptávka, klesne cena a elasticita poptávky to vyrovná. 4. dnes traktorista může jít jezdit třeba s dodávkou nebo dělat servisáka automatů na kafe. Nebo kuchaře v pečovateláku. 5. ano, budou-li všichni studovat gender studies, sociální ekologii nebo právo EU, tak fakt budou moci jen sedět a hladově koukat na roboty. Jinak se vždycky najdou nová odvětví. Ve 20. století vznikla kupříkladu řada forem zábavního průmyslu, který taky hladově nasával pracovní sílu. Vždyť to říkám, merkantilismus, dokonce mixnutý Malthusem. Tenhle přístup, že dojde práce, tady byl už když Luddité rozbíjeli textilní stroje. Stejně tak tu byla spousta proroků, kteří říkali, že dojde tu železo, tu uhlí, tu zemědělská půda atd., nedošlo zatím nikdy nic, protože se vždycky objevil konkurenceschopnější substitut. Směješ se jen své vlastní neznalosti ekonomie
VVÚ Vitova chatrc
Vitek (20 hrs) 
aha))))))dik))))) takze tam vecer zajdu)))) Da se to i spinacima hodinama resit jak to udelal hurvajz
brana (20 hrs) 
aha))))))dik))))) takze tam vecer zajdu))))
Vitek (20 hrs) 
Ahoj Vitku,jak vypinas prez ICC na dalku menice? Otevrel jsem si to GPIO ale nejak vůbec nereaguje.Asi chce nahore vyplnit policka.........copak vim jak?)))))))Uspavas je prez to GPIO?Ja tak vecer stae chodim)))občas teda zapomenu to jo)) 1. Musis mit koupenou licenci GPIO 2. Kuchnout menic 3. Precist moje vlakno o par stranek zpetne. Je to tam presne popsane.... Zdravi V.
Vitek (21 hrs) 
Nebylo by lepší se domluvit něco někomu přispět aby vznikl upravený FW do měniče jako se to stalo pro X048MS? Usíná to řízeně, stále komunikuje i když je usnutý, troufám si tvrdit, že se přifázuje rychleji než když je vypnutý... Zeptejte se na AEVA fóru, třeba už na tom někdo pracuje... Ano pracuje se na tom. Mezi totalne vypnutym mk a zapnutym ze solaru je rozdil asi 10s . Myslim ze 10 s nikoho nezabije kdyz menic ma 5s pretizeni na 10 kW. Hodne velka nahoda by musela zpusobit ze v tech 5s ti to zdechne.... To jak se rychle prifazuje sem samozrejme pro nas vsechny zkousel a nekde kde jsem resil zda to smysl ma nebo ne tak to je v mem vlakne. Kazdopadne pokud se da zajistit ze menic v rezimu standby by zral do 5W tak se to da asi akceptovat.... Ale to samozrejme neresi monitoring menicu a napriklad start dieslu a nebo sitove nabijecky. A to prave dela kazdy system odlisny a pekny. Nikdo z nas nepouziva stejnou vec a i kdyz jsou menice stejne kazdy to mame malinko jinak. Jedine tak jde najit pro nekoho opimalni a pro nekoho nepristupnou cestu! Dik josse
brana (21 hrs) 
Ahoj Vitku,jak vypinas prez ICC na dalku menice? Otevrel jsem si to GPIO ale nejak vůbec nereaguje.Asi chce nahore vyplnit policka.........copak vim jak?)))))))Uspavas je prez to GPIO?Ja tak vecer stae chodim)))občas teda zapomenu to jo))
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
vlkazajac (21 hrs) 
Každý má svoj prístup a svoje možnosti, je tu sloboda v rozhodovaní. Ja som sem prispel p. barónovi, lebo je myslím na dobrej ceste. Nemusí mať hlavu ťažkú z balancovania a nadmerného monitoringu a môže to pekne "roztočiť". Ja som sa začal s 18650 babrať zo záujmu a teraz vidím, že ani nová batéria nebude nedosažiteľná, bude stačiť postupne upgradovať novými článkami. Celkom ma chytá nadšenie, rád ho zdieľam...
VVÚ Vitova chatrc
josse (21 hrs) 
Nebylo by lepší se domluvit něco někomu přispět aby vznikl upravený FW do měniče jako se to stalo pro X048MS? Usíná to řízeně, stále komunikuje i když je usnutý, troufám si tvrdit, že se přifázuje rychleji než když je vypnutý... Zeptejte se na AEVA fóru, třeba už na tom někdo pracuje...
Vitek (21 hrs) 
Vždy se pousměju, když někdo vypráví, jak je něco uplně na nic a hloupý. Jak by to uměl líp a jednodušejc, jen to má jeden problém, momentálně se mu do toho nechce, ale jednou to udělá, ale ještě neví kdy. Je to taková naše krásná vlastnost, taky to občas dělám, nejhorší je, když si to žena zapamatuje a připomíná mi to. Lemro asi jsem tě nepochopil. některá žena je taková a jiná je jiná... záleží jak ses tenkrát rozhodoval
FVE v televizi, rádiu, novinách
fugas (21 hrs) 
Jenže v 19. století bylo asi tak 6x méně lidí.Topiči se přeškolili na diesel, štiplístkové na tramvajáky a výběrčí mýtného možná na ty traktoristy, co já vím.Takže dnes traktorista nastoupí studium a za nedlouho bude chrlit super zlepšováky.A nejen on i ostatní traktoristé.To bude vývoj panečku.Nakonec budou všichni sedět, množit se a koukat jak na ně roboti dělají.To zní logicky, tak hluboko jsem neuvažoval
VVÚ Vitova chatrc
lemra79 (21 hrs) 
Vždy se pousměju, když někdo vypráví, jak je něco uplně na nic a hloupý. Jak by to uměl líp a jednodušejc, jen to má jeden problém, momentálně se mu do toho nechce, ale jednou to udělá, ale ještě neví kdy. Je to taková naše krásná vlastnost, taky to občas dělám, nejhorší je, když si to žena zapamatuje a připomíná mi to.
Poloostrov do 4KWp /2015
marko250 (22 hrs) 
Vířivka bude taky ,ale DIY a bez střechy,s tou fasádou chci víc řešit temné období,ještě uvidím dřív jak příští rok to neprovedu.
FVE v televizi, rádiu, novinách
unicast (22 hrs) 
To, že není zapotřebí druhý traktorista, znamená, že někde může dělat něco užitečnějšího, stejně jako topiči z parních lokomotiv, štíplístkové z pražských tramvají, výběrčí mýtného na mostech a potravní daně na akcízech a další nezbytné profese 19. a první poloviny 20. století -- a taky nikde nejsou davy těch, co tyhle práce už dělat nemůžou. Robot sám výrobek možná vyrobí, ale rozhodně nevymyslí, nenavrhne a nenajde, kde by mohl mít nějakou přidanou hodnotu. Naopak může výrobu velmi zlevnit. Například jdeme-li si dneska koupit ovoce, je poměrně drahé, protože je na něm nemalý podíl lidské práce (údržba sadu, práce při sklizni atd.), ovoce z robotické farmy bude moci být výrazně levnější (a naopak, nebude-li kupní síla, bude velký tlak na cenu a nevyplatí se produkce... Výrobce potřebuje spotřebitele právě tak, jako spotřebitel potřebuje výrobce). Úvahy Fugase a dalších končí bohužel někde u merkantilismu.
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
dumi (22 hrs) 
Ne vzdy to musi byt o cene, proste to muze bavi i to muze byt cil. Ja si taky baterku skladal a zac ktery sem tomu venoval sem si mohl koupit novy winstony mozna i vetsi kapacity, ale co, proste sem.si to chtel zkusit, bavilo, ale.uz bych do toho nesel -)
Poloostrov do 4KWp /2015
Vitek (22 hrs) 
20MWh za měničem v domě+přímé pálení přebytků z panelů do vody první tři sezóny. S těma dvěma klimatizacema by to najednou sneslo další panely.Hmm nakonec dospěji k zateplení fasády a přidání dalšího pole (9x330-400Wp) na ní z JZ. K dnešnímu dni je v elektrárně od začátku i s přešlapy a obměnama 308 476Kč. Supr supr supr..... paráda Pak nám řekni cos vybral... jak ti to tam stíní v zimě? bude to přínos? taky přemýšlím o fasádě ale furt mi to tam přijde násilně, a navíc jednou ustoupím ženě a na jih si postavíme pergolu na kterou dáme třeba jednou vířivku....
marko250 (22 hrs) 
20MWh za měničem v domě+přímé pálení přebytků z panelů do vody první tři sezóny. S těma dvěma klimatizacema by to najednou sneslo další panely.Hmm nakonec dospěji k zateplení fasády a přidání dalšího pole (9x330-400Wp) na ní z JZ. K dnešnímu dni je v elektrárně od začátku i s přešlapy a obměnama 308 476Kč.
VVÚ Vitova chatrc
Vitek (22 hrs) 
Chápu tvůj přístup, vůbec nejde o 40 dolarů, ale o to, že to je prostě monolit, který umí co umí a tečka. A nahánět autora, aby něco dodelal/změnil/opravil je pro mě osobně horší než kopat k tomu sebe. PS vezmi si, kolik věcí v ICC je už dávno hotových jinde. Podle mého z toho potřebuješ akorát ty přímé interakce s axpertem. Kolik toho je? Vyčítání dát a nastavování pár veličin. Proč to nepřeposílat do (existujícího) monitoringu (třeba i zdejšího mikrologu, ale řešení je hned několik) a pak lehoulinke řízení (přepínání režimů popř. Některých parametrů) nenechat na nějakém systému typu nodered (moc se mi líbí). Jak to vidím já, tak z ICC potřebuješ malé jednotky jednoduchych utilit, které umí pár výše zmíněných izolovaných věci a zbytek řeší další jiz hotove, ověřené a vyvíjené aplikace a tooly. Jak říkám, chápu, že to někomu vyhovuje, ale já už z té unixové filozofie nevylezu a podobně monolity, co umí "všechno co potřebuješ" (nepřehlednout uvozovky) mě prostě štvou a vnímám je jako mrhání potenciálem. Chodím prostě svými cestami a nezřídka nedojdou cíle, ale cesta je radost Ano dík za odpověd. já jsu spokojen a vždy kdokoliv muže ke mě přijet mrknout a osahat než si zvolí cestu koupě a nebo výroby vlastního produktu. Navíc mám funkční rodinu a potřebuju aby elektrárna neomezovala 4 účastníky. proto ten finální produkt. navíc je to zřejmě komerčně nejlepší a nejširší produkt na axperty co znám... vpodstatě cokoliv co koupíš ( střídač typu axpert, pip infini a další, jsou podporovány. ) sem si jist že žádný produkt za 40 USD neumí totéž co ICC: Vzhledem k tomu co o tom vím a to jsem s Manim dost v kontaktu tak bude verze 3 která bude už komunikovat daleko lépe atd. tož asi tak. Nicméně vím co je programovat, dělal jsem tu klimatizaci a třeba seknout se tam je prd maximalně ti to chladí když nechceš, ale udělej chybu v programu a v noci když přetížíš měnič tak nezapni ostatní, to seš pak potmě.... No nic pro mě výhod komplexního hotového produktu který se uprgaduje dle zpětné vazby ( na muj popud už manie udělal hodně aktualizací a bugu odstranil - přidal 2 victrony do komunikace atd atd že absolutně mi smysl nedává se všeho zbavit, koupit neznámý PLC a učit se programovat v C++... Děkuji za tvuj názor a doufám že i kdybych byl vylepšoval ICC sám tak vim že to je OK protože jakoukoliv sw upravu dělá manie zdarma a vpodstatě do 1 týdne od vyjasnění problému. Ahoj a at se ti daří.
FVE v televizi, rádiu, novinách
fugas (22 hrs) 
Otázne je, či vobec niekto bude do roboty cestovať. Načo sú tam ľudia, aby pozorovali stroje ako robia ? Škoda: / história / https://www.youtube.com/watch?v=4lURb6hcnEs BMW: teraz https://www.youtube.com/watch?v=htuVoxuMQFQ Mercedes: https://www.youtube.com/watch?v=VreG1iC65Lc Tesla: https://www.youtube.com/watch?v=bTPZ7bqt1_8 No to je právě ono.Důsledek nenažranosti a výsledné nefunkčnosti systému.Kdo si ty roboty vyrobené věci koupí, když už lidé nebudou mít uplatnění?Nedávno jsme tu četli jak to bude fajn.Jeden traktor jede pod kontrolou člověka a druhý je veden.Skvělé.Ten druhý traktorista už si ty brambory nekoupí.
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
fugas (22 hrs) 
Mě se to líbí.Jestli na to máš čas a hlavně tě to baví...Dáš další život pár článkům.Navíc to roztřídíš.Nevím jak funguje likvidace, ale u aut mě to dostalo.Rozemelou celé auto a třídí magnetem.Pak lidé u pásu vyberou na co jsou "školení" a pak spalovna.
FVE v televizi, rádiu, novinách
DanoP (23 hrs) 
Ja verim ze bude platit "Po vycerpani vsetkych blbych rieseni, bude zvolene to spravne", len dufam ze pocet blbych rieseni nie je nekonecny.
jahodovák (23 hrs) 
Je známo,že pokud by volby skutečně něco změnily,klidně by je zrušili,přece si kapři nevypustí rybník,v současné době nám nezbývá nic jiného než věřit že vše dobře dopadne a myslet konstruktivně,protože ač se to nezdá,síla myšlenky má obrovskou moc a proto nás stále straší že bude hůř a další....chce to zachovat klid a dobrou mysl a ono se to snad již brzy obrátí k lepšímu ač to zatím vypadá zcela opačně,samozřejmě ti kteří ztrácí moc začnou o to víc řvát podle hesla ,zloděj nejvíc křičí chytte zloděje.... ostatně je na každém z nás,jak se k tomu postaví.Ne nadarmo se říká kdo hledá najde kdo klepe je mu otevřeno,a stále platí že pečení holubi do huby sami nelétají...
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
rottenkiwi (23 hrs) 
No ked ešte mal nexun.pl akcie, tak od rána som pripravoval kábliky zo starej 3x1.5 mm2 predlžovačky. Pred obedom prišiel kurier so 400 článkami Samsung 3450 mAh, za pár desiatok minut to bolo vytriedené, skoro všetko malo 3.58 V, až na nejakých 60 čl., ktoré mali iné napatie. Potom sa pájkovali najprv + a - články. Potom sa na to miesto, kde je pájka, dal hore jeden drotik na 1 článok. Potom - zbernice, buď z drotikov alebo z Cu pásky, čo bolo doma. Potom sa packy buď nabíjali alebo vybíjali na +- 3.6 V. Potom to bolo niekoľko hodín spojené dokopy. A o 2:00 ráno, to už fachčilo v FVE v kombinácii s LiFePO4. Takže cca. 15 hod roboty a človek mal 5 kWh baterku za 460 € + pájka + drotiky + Cu pásky + krabičky od čaju. Zatiaĺ to bez BMS funguje od 48.6 V ráno do 57.8 V večer. / nie každý / Koĺko stojí taká 5 kWh baterka z NMC či NCA článkov teraz v eshope ?
paralení diody na panelech help :)
Matess (23 hrs) 
jeste je varianta ze by mohl byt nejaky panel zapojen polaritou naopak a tim padem se dostat 2 panely do serie.
FVE v televizi, rádiu, novinách
rottenkiwi (23 hrs) 
Otázne je, či vobec niekto bude do roboty cestovať. Načo sú tam ľudia, aby pozorovali stroje ako robia ? Škoda: / história / https://www.youtube.com/watch?v=4lURb6hcnEs BMW: teraz https://www.youtube.com/watch?v=htuVoxuMQFQ Mercedes: https://www.youtube.com/watch?v=VreG1iC65Lc Tesla: https://www.youtube.com/watch?v=bTPZ7bqt1_8
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
vlkazajac (23 hrs) 
.... Ahoj, obdivují mě lidé tvého ražení. tvá hodinová mzda se rovná určitě několika novým 18650. tohle budeš min 3 hodiny kuchat. bude výsledek min 18 použitelných baterií? Mnoho štěstí při zdolávání!.... Aj Jágr je môj fanúšik ! Kto používa batérie z NB, má viacprácu s rozoberaním packov. Prezradím výkonnostné parametre z mojej ( deštrukčnej ) dielne. Nadobudol som takú prax, že štandardnú batériu rozoberiem za cca 10 minút vrátane začistenia bodovaných plieškov, ktoré netrhám. Pri cca 20% odpade pri triedení mám teda pracnosť na jeden dobrý kus cca 2 minúty. Ostatná práca so skúškou kapacity a letovaním je už ako s novými nakupovanými kusmi. Výsledok budú asi o mesiac už tri LiIon batérie 30 V s kapacitou spolu cez 330 Ah, do ktorých som vložil 80 hodín viacpráce a cca 250 EUR celkom. Je moja práca drahá ?
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
lubomirz (23 hrs) 
kurnikšopa pri hentakom zatieneni z tych prudov 0.52A a 0.71A normalne boli srdce nabijanie baterky : Hjundaj bol nabijany prudmi tesne prekracujucimi 1C (64kWh baterka, nabijalo sa 76kW). Porsche schytalo takmer 3C pecky : do 79kWh baterky tieklo skoro 220kW. To rozhodne zivotnosti neprospieva, nech si v automotive kváka kto chce co chce. Takisto dosiahnutych 53 stupnov na lithiovej baterke sa mi zda prilis moc ; do tej oblasti by som sa nechcel dostavat. Navyse nevieme ako sa vyratava, moze to byt nejake bodove meranie, vazeny priemer atd, cize najhorucejsi clanok mohol mat cez 60 stupnov.
FVE v televizi, rádiu, novinách
fugas (23 hrs) 
>> Výraznější zdražování zase povede k rozšiřování fotovoltaiky, až přijde chvíle >> kdy ji stihne opět nějaká daň, protože už se vyplatí ty lidi odírat tohoto sa bojim najviac. Mas desat panelov na streche, dones X tisic korun rocne na urad pretoze nejakemu korporatu vypadol prijem, pretoze plati menej dani zo zisku a mensiu dépéhá, pretoze zamestnava menej ludi nez keby ste vy, parchanti, nemali solare na streche. Hotofka. Uz som to volakde pisal v nejakej teme. Chlape tady končí základní princip demokracie... 10 bazánů a 4 slunečníky za to se bude taky platit? co blbnete nenecháme si srát na hlavy přece... Co ono vlastně reprezentuje takové slovo demokracie?Je toho mnoho a též to mnohdy zavání totalitou.Navíc demokracie jak ji známe je zastupitelská na čtyři roky.Takže volič volí podle programu a ten pak nabere zcela jiný směr bez možnosti změny vládou lidu.Ještě jsem neslyšel, že by byl někdo hnán ke skutečné odpovědnosti za nesplněné předvolební sliby. Pak je tu masáž propagandou.Máte drahý proud a my víme kdo za to může.To jsou ti solárníci co si syslí pro sebe.A pak na to s klidem vypíšu referendum
paralení diody na panelech help :)
JiříK (23 hrs) 
Tak nějak opatrně předpokládám, že baterku máš připojenou vždy a jako první... Prostě pokud je tam hladová baterka, je prakticky vyloučeno, aby na svorkách panelů přímo na regulátoru bylo tak vysoké napětí. Píšou, že regulátor je PWM...
VVÚ Vitova chatrc
camel1cz (23 hrs) 
Chápu tvůj přístup, vůbec nejde o 40 dolarů, ale o to, že to je prostě monolit, který umí co umí a tečka. A nahánět autora, aby něco dodelal/změnil/opravil je pro mě osobně horší než kopat k tomu sebe. PS vezmi si, kolik věcí v ICC je už dávno hotových jinde. Podle mého z toho potřebuješ akorát ty přímé interakce s axpertem. Kolik toho je? Vyčítání dát a nastavování pár veličin. Proč to nepřeposílat do (existujícího) monitoringu (třeba i zdejšího mikrologu, ale řešení je hned několik) a pak lehoulinke řízení (přepínání režimů popř. Některých parametrů) nenechat na nějakém systému typu nodered (moc se mi líbí). Jak to vidím já, tak z ICC potřebuješ malé jednotky jednoduchych utilit, které umí pár výše zmíněných izolovaných věci a zbytek řeší další jiz hotove, ověřené a vyvíjené aplikace a tooly. Jak říkám, chápu, že to někomu vyhovuje, ale já už z té unixové filozofie nevylezu a podobně monolity, co umí "všechno co potřebuješ" (nepřehlednout uvozovky) mě prostě štvou a vnímám je jako mrhání potenciálem. Chodím prostě svými cestami a nezřídka nedojdou cíle, ale cesta je radost
FVE v televizi, rádiu, novinách
dumi (23 hrs) 
Jestli si nekdo myslel.ze.kWh do EV aut budou levne tak se serefne spletl. To se ale dalo cekat. Budoucnout ukaze.
Mono, nebo poly?
lubomirz (1 days) 
bohuzial sklamem - byvam v byte, ziadny solar zatial nemam Na fore som sa zaregistroval pretoze ma extremne zaujima a nejak ine cesty moc nevidim do buducnosti (kór aj ekonomicka navratnost je zaujimavy a realny faktor cize nielen slepo branit zivotne prostredie nasich deti a vnucat za kazdu cenu), stravil som desiatky hodin este pred registraciou anonymnym citanim tem (a dalsie stovky hodin ma urcite cakaju aj na fore aj pri realizacii systemu)... Prave tym slepym ulickam a drahym preslapom sa budem snazit vyhnut. Snazim sa ziskat vedomosti a rozhlad, dufam ze netrepem same blbiny [treba na mna nahučať]. Buduci rok by som mohol zacat stavat, takze snad za dva roky sa bude aj u mna na streche produkovat. Suverenne najvacsie medzery mam v menicoch a monitoringu.
FVE v televizi, rádiu, novinách
lubomirz (1 days) 
... len ono sa to lahsie napise na fore jak v praxi zrealizuje. Zvlast pri tomto bezhlavom tlaku zelenych z kazdej strany, tieto ekologicke obnovitelne snahy budu stat nepredstavitelne prachy. A tie treba volakde zobrat. Tiez sme nechceli pri prepise auta platit poplatky podla vykonu motora a... mame ich. http://www.minv.sk/?spravne-poplatky-1 Logicka sprostost, u policajtov prihlasit Fabiu 55kW je absolutne rovnaka namaha ako prihlasit 400kW Porsche GT3 ale bohuzial ; tiez sme nechceli kvanta inych dani a poplatkov a... Chmurne myslienky podporuje aj obrovsky vypadok spotrebnych dani z nafty/benzinu : ked bude na cestach 20% EV, nase republiky dojdu o strasidelne miliardy penazi rocne. Zdrazia cenu energii ? Zavedu dane na solar ? Specificke dane za nabijanie EV ? Uz dnes stoji 1kWh na Tesla Superchargeroch 0.25 eura, v Cechach tusim 6.31 Kc. To uz je jaka bombova cenovka, viď prihodme k tomu nutnost zavriet uholne elektrarne vo vyhlade 10 rokov pretoze superdrahe emisne povolenky... Nejdem malovat certa na stenu.
BAZAR měnič Kostal PIKO 10.1
ota (1 days) 
Expres opravy ongrid měničů na: www.dukom.cz
pcnac (1 days) 
ani moja pouzij gugl prekladac
svetlosviti (1 days) 
Jsem v "kelu". Němčina není moje "parketa". Jsem již starší model.
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
rottenkiwi (1 days) 
Pred pár rokmi mal panel na EV akurát dobíjať 12 V baterku. Pozrime si tento graf účinnosti: https://www.nrel.gov/pv/assets/pdfs/bes ... 200803.pdf V r. 2000 mali multijunction concentrator cells účinnosť okolo 31 %, dnes majú 47.1 %. Multijunction bez koncentrácie majú dnes 39.2 %. Najlepšie crystaline silicone mali 21 až 24 %. Organické články, Perovskity či Quantum dot cells ani neexistovali. Zoberte široké a dlhé EV 1.9 x 5.2 = 9.9 m2 9.9 m2 x 1000 Wm2 x 8 hod = 80 kWh energie a to pri napr. 37 % úč. dá cca. 30 kWh. Lenže kto si to kúpi a aká bude cena a životnosť takéhoto riešenia ? Poistí to niekto, či to bude mimo poistky EV ?
FVE v televizi, rádiu, novinách
Vitek (1 days) 
>> Výraznější zdražování zase povede k rozšiřování fotovoltaiky, až přijde chvíle >> kdy ji stihne opět nějaká daň, protože už se vyplatí ty lidi odírat tohoto sa bojim najviac. Mas desat panelov na streche, dones X tisic korun rocne na urad pretoze nejakemu korporatu vypadol prijem, pretoze plati menej dani zo zisku a mensiu dépéhá, pretoze zamestnava menej ludi nez keby ste vy, parchanti, nemali solare na streche. Hotofka. Uz som to volakde pisal v nejakej teme. Chlape tady končí základní princip demokracie... 10 bazánů a 4 slunečníky za to se bude taky platit? co blbnete nenecháme si srát na hlavy přece...
BAZAR měnič Kostal PIKO 10.1
pcnac (1 days) 
https://www.secondsol.com/de/anzeige/25 ... /piko-10-1
Panely 500 až 800 Wp / 20.4 až 22.4 %
lubomirz (1 days) 
tie 800vky budu ukrutne velke, neprakticke na manipulaciu (okej, to robis prilis casto) ale hlavne ked taky panel vypadne tak je to zahul. Neviem, zatial by som radsej zobral tri 300Wp nez jeden 800Wp... a absolutne urcite ked sa pozrem na cenovku za jeden 800Wp kupim zrejme aj 5 alebo 6 klasickych. Ano, nieco usetrim na instalacnych materialoch. Otazka je na akej voltazi budu behat tympadom dimenzovanie kablov pre ampere, kolko panelov do stringu, aky mam menic...
BAZAR Kostal Piko 10.1
svetlosviti (1 days) 
Tak Piko je již prodané,ale pán je opravuje a že není problém ho opravit. Ta moje potvora při zvýšeném výkonu nad 7Kwp prostě vypadne,pak se restartuje a jede zase chvíli a pak znova..Druhý měnič šlape v pohodě i při výkonu cca 9,5 Kwp.
FVE v televizi, rádiu, novinách
lubomirz (1 days) 
>> Výraznější zdražování zase povede k rozšiřování fotovoltaiky, až přijde chvíle >> kdy ji stihne opět nějaká daň, protože už se vyplatí ty lidi odírat tohoto sa bojim najviac. Mas desat panelov na streche, dones X tisic korun rocne na urad pretoze nejakemu korporatu vypadol prijem, pretoze plati menej dani zo zisku a mensiu dépéhá, pretoze zamestnava menej ludi nez keby ste vy, parchanti, nemali solare na streche. Hotofka. Uz som to volakde pisal v nejakej teme.
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
lubomirz (1 days) 
Elónik a jeho masiny so solarmi : par rokov dozadu taketo riesenie nechcel, lebo je to technicky nezmysel. Samozrejme plocha a usporiadanie CyberTrucku je volaco ine nez Trojky takze teraz mu niekto sikovny poradil "daj tym najzelensim blbeckom moznost priplatit si 3000$ za panely ktore ta stoja v nakladoch 400$" a vidis, on vo svojej nekonecnej prezieravosti a laske k zivotnemu prostrediu suhlasil Uvidime aky bude realny doplatok na ten CyberTruck, ako poznam Teslu tak to nebude nic ani lacne, ani s realnou navratnostou ci uz technickou alebo ekonomickou. Pockame si, uvidime.
HFVE Tesany, 1f, 2,7kWp
dzodzo (1 days) 
je to tak, eon to ma odo mna zadarmo a uctuje to susedom vedla za poplatok ze elektrina pochadza zo zelenych zdrojov... inak k baterke, je tam dalsi 2,4kWh modul a SOH poskocilo na 99% tak sa to asi nejako priemeruje, s letnymi prebytkami to nepomohlo, boli sme teraz tyzden na dovolenke a kazdy den 60% von, ale tak za kazdy kWh zo slnka do siete je menej kWh z uhlia, takze za mna dobre
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
lubomirz (1 days) 
sef ma pravdu. Na plnu samostatnost to je nerealne dnes a zajtra, mozno o desat rokov ked sa zvysi ucinnost panelov atd, a budu komercne dostupne aj pre automotive. Konstrukcie 2x4m by bola ina paradicka, na 8m2 dame presne 5 kusov 300Wp panelov. 8kWh denne z toho NEBUDE rocny priemer, skor by so povedal 4kWh a pozor, to v idealnych podmienkach kedy by auto muselo byt otrcene voci slnku cely rok 365 dni, prakticky v idealnom sklone atd. Nech je realita 2-3kWh denny priemer furt je to 20km jazdy v meste, v lete mozno az 8kWh cize 40-50km. V zime klasika, nula cela nič. V nasej zemepisnej sirke. Nieco ine by to bolo v Spanielsku, Taliansku, Kalifornii, atd. Radsej neriesim otazku pevnosti takej konstrukcie ked dojde silnejsi vietor. Cidla atd, mohlo by sa to samo spakovat a zabalit bez pritomnosti majitela. Neriesim ani nadbytocnu vahu a zhorsenie aerodynamiky toho riesenia, poskladat 5 panelov 300Wp sa neda do vačku, toto by urcite nieco zobralo z cisteho kilometroveho prinosu. Ked sa nad tym zamyslim, lepsie by bolo mat pevne konstrukcie s panelmi naplno do posledneho centimetra pod ktorymi by EV parkovali... bezpecnejsie, vacsia produkcia a efektivita na m2 kvoli idealnemu sklonu voci slnku. Nevyhoda - nie je pojazdne, panely na streche auta funguju vzdy, plus naklady na firmu (zamestnanci s EV by sa asi neskladali na toto). Dalsia vec je ze buducnost bude zrejme taka, ze firemne parkoviska nebudu plne aut - bud bude vlastnictvo auta natolko drahe ze sa ludom neoplati (dane na spalovaky za emisie, objem motora vacsi nez 450cm3 a podobne zverstva, vid Singapore, Holandsko, Anglicko) a/alebo sa fakt podari dotiahnut autopilotov a masiny budu jazdit samy. V takom pripade je samozrejme sprostost aby stali na firemnom parkovisku cely den ked mozu mat nejake vyuzitie - a ked toto vyuzitie moze prispiet k tomu ze cojaviem 25% alebo 33% aut nebude treba (namiesto toho aby jedno auto odviezlo mna do roboty a z roboty v ten den, moze odviezt mna a este niekoho ineho). To by bol najlepsi prinos pre emisie a zivotne prostredie. Plocha auta - strecha, karoseria, blatniky, vsetko dohromady - je prilis mala na to aby auto vygenerovalo dost pre seba. Na prilepsenie je to v pohode, par kilometrov denne to v priemere za rok hodi, ked to bude 2000km rocne tak je to vzdy lepsie ako nic. Nemaju idealny sklon voci slnku, nechytaju slnko maximalny pocet hodin denne co sa da pretoze semtam su zaparkovane pod stromom v tieni, v garazi atd. Preco som odhadol 2000km rocne : 300Wp stoji 75 eur cize 2000Kc s danou, rocne vygeneruje okolo 300kWh energie v nasich zemepisnych sirkach, na 300kWh prejde typicke EV pri spotrebe 15kWh/100km v meste okolo 2000km. Autiak pokryjeme solarnymi bunkami tak, ze z neho vyleze viac nez 300Wp, cojaviem zrejme okolo 600-700Wp ; v takom pripade sa bavime o radovo 4.000km rocne prilepseni v idealnych podmienkach. Stale to dava zhruba 2.000km v realite co je ale husty prinos pretoze krat miliony aut na cestach sa rovna obrovske mnozstvo ropy usetrenej, obrovske mnozstvo uranu239 ktore nemusi prist do Mochoviec / Temelinu a nemusi sa "ekologicky skladovat po pouziti". Ekonomicka a technicka navratnost ked nam uz vsetkym ide hlavne o zivotne prostredie bezny panel ma navratnost okolo 4 rokov ; tieto automotive budu musiet odolavat vibraciam, flexibilne panely boli vzdy drahsie atd, atd, podla mna realna navratnost celeho automotive riesenia bude DALEKO ZA hranicou bezneho pouzivania auta. Optimisticky odhadujem ze zvysenie ceny EV bude take, ze sa vrati az po 10-12 rokoch.
paralení diody na panelech help :)
copper99 (1 days) 
Jiřík ano vyskoušeno i když je regulator / mněnič odpojeny za sitě tak opatovné namněřeno dokonce bez zatěže 47v prostě mazec mám foto hodim to na ulož to když tak zitra mužu uděalt i video ale spiše diody poletí směr zaplot ještě polaborují z jinýma diodama dneska jsem plenil hadex a GM bohužel regulator mněnič nejde zapnout bez akumulatoru musí být připojeny ! nebudu přepokladát že o tom něco vím : nemuže nahodou fungovat kombinace seriova dioda panel a paralelní dioda jako diodovy nasobič ? https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1so ... %9Bt%C3%AD http://elektross.gjn.cz/aplikace/zdvojovac.html je mně to tak napadlo tedy za přepokladu že PWM regulator najk nakmitá napěti panelech nebo po kablech leze najky bordel
BAZAR Kostal Piko 10.1
diablo007 (1 days) 
Já myslel zavolat mu na to číslo co tu uvedl ale budiž
svetlosviti (1 days) 
Dík,za info.Jdu to prubnout.
BAZAR měnič Kostal PIKO 10.1
svetlosviti (1 days) 
Zdar,nevíte někdo o funkčním měniči Kostal Piko 10.1[b]
BAZAR Kostal Piko 10.1
diablo007 (1 days) 
Vzhledem k tomu že jediný uživatelův příspěvek na tomto webu byl tento inzerát asi bych spíš využil ten telefoni kontakt je možné že už ho tu nikdo neuvidí
paralení diody na panelech help :)
JiříK (1 days) 
Tak tu věc vypni ze sítě, udělej měřící kolečko, pak vypni i měnič a udělej měřící kolečko znovu. Prostě aby ta krabice fungovala pouze jako regulátor. Ty diody podle mě v panelu jsou...
BAZAR Kostal Piko 10.1
svetlosviti (1 days) 
Zdar.Nemáte náhodou ještě inzerovaný měnič? Dík za info.Fučík svetlosviti@atlas.cz
Panely 500 až 800 Wp / 20.4 až 22.4 %
DanoP (1 days) 
Ešte sú tu 520 Wp za 0.181 € / Wp https://www.enfsolar.com/pv/panel-datas ... ent=125028 Ale su siroke 1,3m, to nebude pekne vyzerat, navyse panely ktore maju 25 rocny pokles na menaj ako 85 percent uz neberiem, tych 85% je momentalne standard, lepsie znacky idu na 90%. Mna zaujimaju len take panely co viem realne dostat na Slovensko v malom mnozstve (menej ako paleta), v Azii aj USA je toho hodne aj za dobre ceny, lenze paleta cez ocean ....., nie som obchodnik zivi ma nieco ine.
FVE v televizi, rádiu, novinách
fugas (1 days) 
Jen nezapomínat s kým máme tu čest...Tenhle spotřební systém si na sebe nevydělá už dnes, proto platíme daně ze zdaněného nebo dálniční známky za využívání dálnic, které vyrostly z našich daní.A tak by se dalo pokračovat.Výraznější zdražování zase povede k rozšiřování fotovoltaiky, až přijde chvíle kdy ji stihne opět nějaká daň, protože už se vyplatí ty lidi odírat.Ono totiž nejde zdražovat základní potřeby do nekonečna.Vždyť už z nich vypadlo i zdaňování soukromých studen.Ale to bylo na lidi ještě moc brzy.Zásadní je děsivá skutečnost že to někoho vůbec napadlo a dokonce to řekl nahlas.
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
diablo007 (1 days) 
Tak jsem přijel na sběrný dvůr jako baron, ve svém 23 let starém kočáře , lehce jsem naznačil a domů jsem si odvezl tyhle poklady . Tak snad z toho půjde něco použít . Ahoj, obdivují mě lidé tvého ražení. tvá hodinová mzda se rovná určitě několika novým 18650. tohle budeš min 3 hodiny kuchat. bude výsledek min 18 použitelných baterií? Mnoho štěstí při zdolávání! Na jednu stranu se to dá přepočítávat na hodinovou mzdu ale po té co lidem skončí 8h pracovní doba a jdou domu většinou jejich čas už má hodnotu jen 60minut na hodinu Plus bych rád podotknul že tato recyklace starých baterií je díky dalšímu využití podstatně více hodnotná než to že to někdo rozemele na prach nebo nechá ležet na hromadě
Panely 500 až 800 Wp / 20.4 až 22.4 %
rottenkiwi (1 days) 
Ešte sú tu 520 Wp za 0.181 € / Wp https://www.enfsolar.com/pv/panel-datas ... ent=125028
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
Vitek (1 days) 
Tak jsem přijel na sběrný dvůr jako baron, ve svém 23 let starém kočáře , lehce jsem naznačil a domů jsem si odvezl tyhle poklady . Tak snad z toho půjde něco použít . Ahoj, obdivují mě lidé tvého ražení. tvá hodinová mzda se rovná určitě několika novým 18650. tohle budeš min 3 hodiny kuchat. bude výsledek min 18 použitelných baterií? Mnoho štěstí při zdolávání!
solarnibaron (1 days) 
Tak jsem přijel na sběrný dvůr jako baron, ve svém 23 let starém kočáře , lehce jsem naznačil a domů jsem si odvezl tyhle poklady . Tak snad z toho půjde něco použít .
Panely 500 až 800 Wp / 20.4 až 22.4 %
DanoP (1 days) 
A ja som rád keď zoženiem panely 1x2m s výkonom 440Wp v fullback prevedení. Nasiel som vyrobcu (skladanie?) za humnamy v Rakusku https://www.energetica-pv.com/portfolio/e-giant-m-hc-black/, len zatial som nenasiel predajcu co by ich mal, len mensie formaty, napr 375Wp (1780x1042mm) za 192€ s DPH, od 4ks https://www.photovoltaik4all.de/solarmodul/energetica-e.classic-m-hc-375 plus doprava na Slovensko nejaku 100 ku. Len rozmerovo potrebujem 1x2m, v prvom rade by boli 3 na stojto a v druhom jeden na lezato (nad dvoma) - ide o sikmu strechu (polovicka ihlanu).
rottenkiwi (1 days) 
Napr. tu píšu, že produkcia začne v Q32020: https://www.pvo-int.com/en/product/jink ... ial-555wp/ Maximálne čo som našiel, je Jinko Tiger 9BB Mono-facial P type Half cut 460W 156cell Solar Module - JKM460M-7RL3-V za 460 AED čo je cca 106 €, ale neviem čo je to za cena Jinko Tiger 9BB Mono facial P type Half cut 460W 156cell Solar Module - JKM460M-7RL3-V Maximum Power (Pmax)-460Wp; Maximum Power Voltage (Vmp)-43.08V; Maximum Power Current (Imp)- 10.68A; Open-circuit Voltage (Voc) - 51.7V; Short-circuit Current(Isc) - 11.50A; Module EfficiencySTC(%)-20.49%; Operating Temperature(℃)- -40C+85C; Maximum system Voltage-1000/1500VDC (IEC); Maximum series fuse rating-20A; Power tolerance-0~+3%; Temperature coefficients of Pmax- -0.35%/℃; Temperature coefficients of Voc- -0.28%/℃; Temperature coefficients of Isc-0.048%/℃; Nominal operating cell temperature (NOCT)- 45±2℃ https://powernsun.com/jinko-cheetah-hc- ... 400m-72h-3
FVE v televizi, rádiu, novinách
Vitek (1 days) 
Hezky sepsané a podtržené. Pointa je že EU nastavuje takové podmínky které prostě nepovedou jinam.nez k tomu že se nám opět zrychlí návratnost fve. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jade ... .seznam.cz Také jsem to četl a děkuji těm co nemáte navýběr ! jste jako rukojmí....
Jsou budoucností elektromobily se solární střechou?
vlkazajac (1 days) 
Plocha strechy, prípadne kapoty k tomu je stále dosť malá. Ale predstavme si firemné parkovisko, kde ráno zaparkujú autá vedľa seba, veľmi organizovane,... A stoja tam bez pohnutia 8 - 10 hodín. Keby každé auto po zaparkovaní rozvinulo nad sebou vo výške 2,0m ŠTANDARDNE VODOROVNÝ panel 2 x 4 m, to by už stálo za konštrukciu. Získalo by v priemere možno 8 - 12 kWh a bolo by viac - menej vychladené. Po návrate domov a cez víkendy detto...
DanoP (1 days) 
Na pohon tazko, navyse sa rozmahaju v mestach parkovacie domy. Ale keby z panelov bezala klima, aby clovek prisiel do vychladenenho auta, ked ho ma na slnku, to by bolo plus, a realizovatelne uz s dnesnou ucinnostou panelov.
karelkilian (1 days) 
Dobrý den, máme tu 33. pátek roku 2020 a s ním také další článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme na firmu, která přimontovala na Teslu solární střechu.... Přeji hezký den. Karel Kilián Jsou budoucností elektromobily se solární střechou? Elektromobily se solárními panely vzbuzují značné kontroverze, jež jsou dané především faktem, že sluneční paprsky zdaleka nestačí k průběžnému nabíjení jejich baterií. Plocha, na kterou lze umístit fotovoltaiku, je poměrně malá (v řádu jednotek metrů čtverečních), zatímco spotřeba je relativně vysoká (mezi 10 a 25 kWh/100 km). Hodně ve zkratce se dá konstatovat, že solární energie v případě těchto vozů slouží jen k nepatrnému prodloužení dojezdu. Často je pak otázkou, zda se s ohledem na cenu instalace fotovoltaiky takové řešení vůbec vyplatí, nebo zdali je jen symbolickým ekologickým gestem. Soláry na autech Ani výše uvedená fakta však neodradila společnost Lightyear od úpravy dvou konvenčních elektromobilů, spočívající v instalaci solární střechy. Nizozemský startup si přitom klade vysoké cíle - chce vyvinout elektromobily, jež dokážou vyrábět více elektřiny, než samy spotřebují. Firma v loňském roce představila své první auto Lightyear One, o kterém jsme na MyPower.cz podrobně informovali. Elektrický vůz při svém odhalení zaujal technickými parametry a specifikacemi, avšak jeho cena byla - mírně řečeno - znepokojivá. Každopádně firma se nevzdává své myšlenky přinést světu auto, které se obejde zcela bez elektrické zásuvky a ke svému provozu vystačí pouze s energií ze slunce. Pokud se jí to skutečně podaří, mohlo by se jednat o jeden z nejzásadnějších argumentů ve prospěch elektromobilů proti autům se spalovacími motory. Tesla se solárem Práce pokračují a v červnu tohoto roku Lightyear připravil dvě testovací vozidla, jejichž cílem je prověřit funkčnost solárních technologií v osobních elektrických autech. Zásadním rozdílem proti sériovým vozům je integrace solárních článků Sunpower Maxeon do střechy automobilů Tesla Model 3 a Volkswagen Crafter LCV. Auta nesou čísla 005 a 006 a odrážejí nejnovější vývoj v celé řadě platforem. Narazit na ně můžete i v běžném provozu - často se pohybují po silnicích v okolí sídla firmy Lightyear v nizozemském městě Helmond. Upravenou Teslu si můžete prohlédnout v krátkém klipu, který firma nahrála na YouTube. Na jedné straně je nutné ocenit velmi pěkně provedenou integraci solárního panelu do střechy. Na straně druhé je však nad sluce jasné, že fotovoltaika těchto rozměrů nebude se stávající účinností žádným radikálním přínosem. Zatím jen na zkoušku „Díky solární technologii budou testovací vozidla v rámci programu Lightyear Research Vehicles demonstrovat přidanou hodnotu integrovaných solárních panelů na vozidlech“ uvádí firma v oficiálním prohlášení. Z dalšího textu je ale zřejmé, že aktuálně nejde ani tak o prodloužení dojezdu, jako spíše o ověření vlastního technického provedení. „Vozidla budou poskytovat další reálná data o dopadech vibrací, tlumení nárazů a vodotěsnosti.“ Toto testování je považováno za zásadní pro zajištění bezpečného, spolehlivého a odolného solárního systému, který vydrží po celou dobu životnosti automobilů Lightyear a dalších vozidel využívajících solární střechy. Budoucnost prozářená sluncem Startup plánuje nasazení dalších testovacích vozidel - do konce tohoto roku prý přibude přinejmenším jedno (s číslem 007). To by mělo kromě solární střechy přijet i s vlastními elektromotory v kolech a bateriemi značky Lightyear. Každopádně rozhodnutí nainstalovat solárních střechu právě na Teslu Model 3 je poněkud paradoxní. Původně chtěla s tímto řešením přijít samotná Tesla, nicméně v roce 2017 její generální ředitel Elon Musk uvedl, že inženýři společnosti dospěli k závěru, že v současnosti to nestojí za to. O dva roky později se však situace změnila a při uvedení automobilu Cybertruck se Elon Musk nechal slyšet, že nový elektrický pick-up Tesly bude mít možnost doplňkové výbavy v podobě solární střechy, která přidá denně až 15 kilometrů dojezdu. Druhý pohled Možná by se Tesla mohla poučit z projektu Lightyear, protože tento způsob integrace vypadá velmi dobře. Na druhé straně ale musíme konstatovat, že pokud chcete napájet elektrické auto solární energií, je pravděpodobně lepší mít solární panely na domě a nabíjet auto v jeho rámci. Myšlenka, že by se elektromobil mohl obejít bez elektrické zásuvky a zdlouhavého nabíjení, je jistě lákavá, avšak zatím její praktické realizaci brání celá řada faktorů. Vedle omezené plochy a tím pádem i relativně malého množství produkované energie hraje roli také ne vždy ideální poloha článků vůči slunci. Účinnost solárů se však v posledních několika letech výrazně zlepšila, a pokud vezmeme v úvahu efektivní elektromobil s pěkně integrovanými solárními články, pak můžeme reálně získat ze slunce několik kilometrů denně. Co myslíte: budou jednou elektromobily poháněné vlastními solárními panely? Zdroje: electrek.co, lightyear.one.
Ostrovní chata k trvalému bydlení
vlkazajac (1 days) 
Ak je mraznička a chladnička ovládaná len termostatom, dá sa úsporný režim meniča použiť. Ak je tam len kôpka elektroniky ( obvykle prezradená displejom ), nespolupracuje so stand-by meničom a vyhlasuje error. Ak máš mať 4 kWp v paneloch, potrebuješ ich cca 12 - 15 kusov a vyjdú Ťa na cca 1200 EUR. Máš možnosť kúpiť jeden alebo dva lacné regulátory za cca 200 EUR ( ? ) oproti 600 EUR za Studera. Otázka znie, či nie je účelnejšie dať radšej viac prostriedkov hneď do batérií ? Ja sem - tam konzumujem rybie očká, ale rybárovi čo tie ryby chytá, som ešte nevolal, asi o mne ani nevie...
FVE v televizi, rádiu, novinách
diablo007 (1 days) 
Hezky sepsané a podtržené. Pointa je že EU nastavuje takové podmínky které prostě nepovedou jinam.nez k tomu že se nám opět zrychlí návratnost fve. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jade ... .seznam.cz
VVÚ Vitova chatrc
Vitek (1 days) 
Ahoj Vítku, to je záslužný počin. Je dost dobře možné, že také skončím s více MK a to připínání/odpínání je super fíčura! Nicméně se mi ale vůbec nelíbí ten monolitický přístup ICC - mám rád linux a jeho "per partes" přístup a jsem přesvědčený, že i řízení a vyčítání MK by se snáze a elegantněji řešilo přes více jednodušších utilit. No jen poznámka pod čarou, třeba se jednou dokopu k nějakému kódování. Zatím se kopu k zapojení panelů do MK a připojení k bojleru Hodně zdaru! Což o to, ale když odevšad slyšíš že to nejde a nemůže fungovat a pak to zkusíš a ono se to bezproblému nafázuje do plného výkonu, tak to je skvělý. jinak fakt je velkej rozdíl jestli máš z baterek v noci 65W nebo 200W jen díky měničům. PS každý není programátor, je jasný že každý vidí nejlépe svoji práci , já ne protože na to aby mi to fungovalo bych musel vynaložit tolik úsilí že je pro mě jednodušší koupit sw za 40 USD, a podporovat jeho vývoj než se o něco podobného snažit... navíc nejhorší je když 50 lidí dělá stejnou věc, každý jinak ale každý je spokojený, jednodušší je spojit síly a udělat dobrý produkt, alespoň takhle to děláme v práci. Sám člověk udělá prd, ve 2 práci za 3 a v 10 lidech makáš na komplexních problémech neznající limity Zdraví V.
Ostrovní chata k trvalému bydlení
solartom (1 days) 
Zvažoval jsem všechny diskutované možnosti - a máte pravdu, pro ostrovní systém by to chtělo nějaký měnič s nižší klidovou spotřebou a ideálně systém poskládat z jednotlivých robustních komponent. Zabere to více místa, ale díky dispozičním změnám bude místa více, než v původním plánu. Vzhledem k tomu, že je aktuálně ke koupi Studer XTM4000 na Secondsolu, připadá mi to jako vhodné řešení pro naši ostrovní chatu - 3500 W trvale / 4000 W na 30 minut je pro nás dostačujících (5 kW už je zbytečně moc, 2400 W zase může být někdy málo). Tento měnič má spotřebu naprázdno 14 W, což už by se i v zimě mohlo dát zvládnout, navíc v noci by se dal zapnout stand-by mód, ve kterém se dá nastavit hranice 2-25 W k sepnutí - takže mrazák, lednice by mohly běžet a spotřeba v tomto režimu jsou jen 2 W. Bylo by to podle Vás vhodné řešení? Jaké máte zkušenosti s fungováním stand-by módu? Jako ideální regulátor bych viděl VarioTrack VT-65, i podle původního plánu s Axpertem jsem chtěl panely do 4 kW. Máte prosím přehled, kde by se dal tento regulátor sehnat nejvýhodněji? Nejraději bych došetřil na VT-65 i za cenu počáteční úspory na bateriích, ale na fóru jste psali, že XTM bez problému funguje i s jinými regulátory, jen je tam horší komunikace.
BAZAR Prodej HAWKER 3PZS240
mati (1 days) 
Po úpravách a upgradu nabízím k odběru: Baterie trakční HAWKER 3PZS240 24V 240Ah stav odpovídá stáří - kapacitní test jsem nědělal - namám na to potřebné zařízení ani čas hustota elektrolytu při 26V je 1,24 -1,25 stále připojená do systému napájení domácí datové sítě nachází se v Podkrkonoší Jen pro upřesnění : chtěl bych za ni cca 4litry - jistě v nějaké malé instalaci ještě dobře poslouží jen osobní odběr - má to komplet cca 200kg přidám k ní barel destilky
paralení diody na panelech help :)
copper99 (1 days) 
JiříK, ano tě věc je zapojena do sitě 230v tedy do zasuvky , prostě bez diod maximalně namněřím 23v na penelech, ale z diodama namněřím max 40v, ty paralelní diody jsou asi v ty černy krabce na panelech ze které vedou kabely od panelu (tedy mněly by tam být ale ani prodejce neví a vyrobce nekomunikuje ) denska udělám fotky multimetru atd ale počkám na poledne tedy pokud se nezatáhne obloha ps dneska jsem "vybilil" hadex a GM od diod tak budu laborovat z roznýma didama jestli bude rozdil v napětí
VVÚ Vitova chatrc
camel1cz (1 days) 
Ahoj Vítku, to je záslužný počin. Je dost dobře možné, že také skončím s více MK a to připínání/odpínání je super fíčura! Nicméně se mi ale vůbec nelíbí ten monolitický přístup ICC - mám rád linux a jeho "per partes" přístup a jsem přesvědčený, že i řízení a vyčítání MK by se snáze a elegantněji řešilo přes více jednodušších utilit. No jen poznámka pod čarou, třeba se jednou dokopu k nějakému kódování. Zatím se kopu k zapojení panelů do MK a připojení k bojleru Hodně zdaru!
Panely 500 až 800 Wp / 20.4 až 22.4 %
rouchi (1 days) 
osobně vidim spíš porblém v tom, že se pořád o takových panelech těd někde píše ale běžně k dostání nejsou nikde.. nebo někdo máte zdroj, kde takový panel v počtu dejme tomu 10ks koupit ? pokud ano, zajímalo by mě to pro případ navěšení panelů na plot...
paralení diody na panelech help :)
JiříK (1 days) 
Hledím na schéma, nic špatného neshledávám. Jen nemožu najit ty paralelní diody. Ty diody, co máš sériově s každým panelem jsou správně, taky jsem to tak kdysi měl, než jsem to vyhodil pro zbytečnost... V momentě, kdy tam měříš těch 40 Voltů, je ta kombinovaná věc zapojená i do sítě?
VVÚ Vitova chatrc
Vitek (1 days) 
Ahoj přátelé. Tak nějak se snažím neustále přemýšlet a vylepšovat až chci s těma MK skončit v ostrově. mám zásadní problém v paralelním chodu s tím že ICC které používám nefunguje ideálně. a protože mám střídače 3 tak je problém je na noc vypínat přes GPIO zajímalo by mě jestli má někdo podobný problém a nebo zda moje laboratoř je opět průšlapníkem kopřiv a vysokýho chroští. S Manie si vyměňuju videa, občas je připojenej on ke mě a hledá si svoje chyby v GPIO nebo ICC na základě zpětné vazby ode mě a jiných. Zatím zdáse na moje výzvy reaguje kladně, teď upravuje GPIO tak aby správně bralo hodnoty i při ztráte komunikace s měničema které jsou vyplé, a to tak aby se mohly v noci zapnout při přetížení. a pak zase vypnout. to jest asi aktualitka kterou řeším v konfiguraci 3x PIP paralelně, ICC a GPIO ovládání, a noční úsporný režim se 2 střídači vyplýma externím ovládáním. Tož snad se podaří, no a pak už se jen v lednu odpojit do ostrovu a zase se připnout k síti v prosinci... na to už se členové laboratoře těší ! Zdraví V.
paralení diody na panelech help :)
copper99 (1 days) 
PavelR , skusím , když jsou diody paralelně tak napětí klesa ze zatižením přibližně jak by mnělo např nabijení 0A 39v nabijení 3A 32v nebíjení 6A 24v atd jako příklad ale takhle se to chová DanoP , ano pravda pokud nedojde ke kmitaní nebo špicím pak muže mněření ukazovat jen špice
DanoP (1 days) 
Základný postulát: panel dá naprázdno maximálne Voc podľa datasheetu, ktoré sa môže zvýšiť v mrazoch. Pri zaťažení napätie klesne. Takto to definujú prírodné zákony. Ak je napätie vyššie tak to znamená že tam ide prúd z iného zdroja.
Panely 500 až 800 Wp / 20.4 až 22.4 %
DanoP (1 days) 
A ja som rád keď zoženiem panely 1x2m s výkonom 440Wp v fullback prevedení.
paralení diody na panelech help :)
PavelR (1 days) 
Co na to jit od lesa. -Protože máš kombinovaný aparát tak vybij akumulátor do te miry, aby byl schopen pojmou nabijecí výkon 4x80W. -Počkej si na plnej osvit bez stínů. -připoj panely s diodama a pak bez diod. -měř napětí a proud do aku stejnou metodou stejným aparátem na stejním místě, ponásob pro výkon a hned se uvidí co se děje. Samozřejmě bez jakékoliv zátěže na 230V nebo na DC pokud máš. -pokud budou rozumný výsledky tak jedeme dál. Při plném osvitu je pravděpodobné že výkon bude rovnoměrně mezi panely. Takže úplně zastiň jeden celý panel a měř s diodama a bez. Výkon by se měl zmenšit o 1/4. Poté s diodama a bez úplně zastiň jeden sloupeček panelu - pokud v panelu jsou integrovány bypass diody tak by výkon měl klesnou o méně než 1/4. Pravda je že lowend multimetry mívají problém když něco kmitá. Pokud máš podezření na toto tak úplně ideální je měřit starým dobrým analogem - lepší než low end digitál na toto budou budíky vykuchaný z nějaké olověné nabíječky např.
Panely 500 až 800 Wp / 20.4 až 22.4 %
rasto1 (1 days) 
V tomto článku je tabuľka s výrobcami panelov od 500 do 800 Wp s účinnosťou od 20.4 do 22.4 %. https://www.pv-tech.org/editors-blog/sn ... stole-show Cisla pekne, ale nemali by radsej uvadzat vykon na m2? Lebo ich umelo nafukuju, pridavaju clanky a uz sa v tom ani cert nevyzna a na nase sucasne konfigurovane strechy sa uz moc efektivne nezmestia do buducna
paralení diody na panelech help :)
copper99 (1 days) 
vím že to zni blbě, ale mněřít mlutimetrem ještě umím zase tak starý a senilní nejsem panely bez diod = 23vnezapojeno do ragulatoru / mněniče panely bez diod = 23v zapojeno do regulatoru / mněniče (maximální výkon 4 panelu 80watu je 12Amper psal jste že 12Amper je ok panely z diodama = 23v nezapojeno do regulatoru /mněniče panely z diodama =40v zapojeno do regulatoru / mněniče podle mně se najk ragulátor/ mněnič najkým zahadným spusobem rozkmitá ,když jsou použíty paralelně diody na každém panelu méžná to je spusobeno tím že sem použíl schotky https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ jde o to, že když nejsou diody paralelně na panelech tak je max napětí připojených panelu 23v ! ale když jsou dané diody paralelně na panelech tak napětí klidně vyleze až 40v ! čili max 40v vezmu v potaz že mněřáky němněří uplně přesně tak tam realně mohly být 35/36v mněřeno více multimetry aji regulátor / mněnič a SW pro mněnič ukazují stejné hodnoty jako multimetry , jak ono to až tak nevadí že tam je max 40v regulator/mněnič snese max 50v jako je to k hranic maxima regulatoru , jde mi o to že ja je možné bez diod namněřít to co panel má dávat max tedy 23v ale z diodama paralelně namněřít max 40v ??? podle mně jedině vysvětlení že schotky najkým zahadným spusobem rozkmitaji ragulátor nebo na opak a pak multimetry mněří napětové špice číli hausnumera fakt nevím kdybych mněl osciloskop věděl bych více asi budu muset koupit
Matess (1 days) 
ok udělám schema ale neručím za kvalitu ) abych řekl pravdu tak těch 40v mně taky hodně zarazilo a to bylo mněřeno při doběru z panelu 4A až 5A takže na prazdno jsem to nehctěl raději skoušet nechápu jak by se mohlo do mněření panelu pro mitnout napětí akumulatoru ? hlavní vtip je ten že pokud panely namají paralelní diody tak napětí na prazdno namněřím máx 23v , ale když dam ke každemu panelu paralelní diodu tak napětí klidně vyleze na těch 40v nechápem hlava nebere schema udělám A odkaz na schematko : https://uloz.to/file/CCpQKbDTDRYo/schem ... olarka-png https://uloz.to/file/EyKlFEcalMg0/schem ... arka-2-jpg zapojene to mas spravne, tech 40V opravdu nedava smysl. Jedine logicke vysvetleni ktere pro to mam je ze jsi mel merak v rezimu AC a mas tak tupy merak, ktery AC meri po jednocestnem usmerneni jako DC x2 (ano i takove existuji). Zkusil bych zmerit panel na prazdno - dioda tam nic opravdu nevykouzli navic.
Matess (1 days) 
asi bych potreboval nakreslit kde ty diody vlastne jsou, protoze tomu nejak nerozumim. Pokud jsou diody v panelu jsou tam proto aby v seriovem zapojeni vice panelu mohl proud protect pres zastineny panel. Diody nejsou v propustnem smeru seriove. Pokud zjistim ze paralelne spojene panely maji tendence jeden krmit druhy (me se tohle stalo u amorfu) a pridani diod do serie ke kazdemu panelu mi zvedlo vykon na trojnasobek. Potreboval bych tedy asi nakreslit cele zapojeni vcetne tech diod... klidne to nakresli propiskou na papir a vyfot telefonem a dej sem... Nakonec jsi pral kazdej string pres diodu??? prakticky kazdy panel... nabijim tim 24V baterii a panel ma 55V mpp a regl 100v limit na vstupu. Mam tam 9 takovych panelu....
copper99 (1 days) 
ok udělám schema ale neručím za kvalitu ) abych řekl pravdu tak těch 40v mně taky hodně zarazilo a to bylo mněřeno při doběru z panelu 4A až 5A takže na prazdno jsem to nehctěl raději skoušet nechápu jak by se mohlo do mněření panelu pro mitnout napětí akumulatoru ? hlavní vtip je ten že pokud panely namají paralelní diody tak napětí na prazdno namněřím máx 23v , ale když dam ke každemu panelu paralelní diodu tak napětí klidně vyleze na těch 40v nechápem hlava nebere schema udělám A odkaz na schematko : https://uloz.to/file/CCpQKbDTDRYo/schem ... olarka-png https://uloz.to/file/EyKlFEcalMg0/schem ... arka-2-jpg
Panely 500 až 800 Wp / 20.4 až 22.4 %
rottenkiwi (1 days) 
V tomto článku je tabuľka s výrobcami panelov od 500 do 800 Wp s účinnosťou od 20.4 do 22.4 %. https://www.pv-tech.org/editors-blog/sn ... stole-show
Mono, nebo poly?
youda (1 days) 
Ahoj Lubomirsz, prosím tě, mohl by sis založit vlákno a představit nám tam tvůj vlastní systém, jeho evoluci, slepé uličky a úspěchy? Rád bych si početl, Díky! Youda
Epsolar Xtra
antoni_sk (1 days) 
Ja len dúfam že nemáš v systéme podobne "poistky" ako som mal ja a ktoré mi spôsobovovali "nevysvetlitelné" javy
kobi (1 days) 
Mne vadí tá mystifikácia, ktorú si navodil. Stačilo povedať - aké napätie bolo na olove ráno a od toho odvodiť potrebnú kapacitu. Alebo zmerať 24h spotrebu za meničom, ľahšie to už nemôže byť. Tým je povedané A aj B. A tiež z toho možno odvodiť kapacitu lítia, keď nie olovo. Aby som odpovedal, rano bolo 3.3V na baterkach podla MPPT Moja bezna spotreba (bez setrenia) je7.2 kWh denne cize na 24V olovo/gel by som mal mat 720Ah namiesto 440Ah co som mal. som chcel usetrit, nevyslo. skolne zaplatene .
paralení diody na panelech help :)
JiříK (1 days) 
Na volty se s PWM reglem s prominutím vy..... Volty na panelu kopírují napětí baterie plus nějaké drobné nahoru. Zajímá tě proud. Ty čtyři panely dají za optimálních podmínek 16A zhruba. Čili 12A v podvečer je dobré. No neviem , 40V čo píše asi ťažko kopíruje batériu V tom případě je tam něco úplně špatně. Dokud to nevyfotí a nenakreslí způsob zapojení, nevymyslíme nic. Já mám amorfy paralelně v počtu 5 kusů, žádné diody, natvrdo paralelně ještě před svodem z půdy. Nikam se nic nepřetláčí, ostatně při námraze v zimě bych to krásně viděl. Ale ty amorfy jsou ještě staré dobré poctivé Schott ASI...
Mono, nebo poly?
lubomirz (1 days) 
mmmm degradacia ano, sef ma pravdu ! Na tu som uplne zabudol. Takisto sme malo rozpravali o tepelnych koeficientoch a vykone ked su panely horuce, nastastie jar/leto nie su kriticke mesiace z hladiska produkcie. Samozrejme za predpokladu ze to bude tak ako pisu vyrobcovia, v skutocnosti nikto nema 25 rokov otestovanych... ale matematickym modelom verime. Ze mono ma kvalitnejsi "vyrobny zaklad" je neodskriepitelne. Na druhu stranu, nemyslim ze niekto z nas bude mat o 25 rokov tie panely co dnes nie preto ze by neprezili, ale preto ze pridu novsie ucinnejsie lepsie. Sucasne predame cez bazar a dobrovolne nahradime : holt pred 15 rokmi na 1.6m2 nesnivali 310Wp, pred 10 rokmi tu nic take nebolo a dnes to dosahuje kazdy panel (prakticky ziadny panel 300 az 310Wp nie je vacsi nez 1.6m2, rozmer zhruba 1650x1000mm). dnes uz pocuvame o bi-facial paneloch, bezne i ked nie uplne lacne su half cut bunky, viacnasobne zbernice (9BB) ktore znizuju problemy pri zatieneni panelu, autovyrobcovia potichu rozpravaju o 30-35% ucinnosti aby mohli panely nacapit na strechu elektrovozov cert vie odkial to maju...
Jančiho podtatranske solarka.
JonasPP (1 days) 
Tak na prve mraziky som už elektrareň skoro nachystal,len sa Mi ešte nepodarilo naplniť kotol nemrznucou kvapalinou,čo v robote bola pre menšiu havariu preriedena a tak som ju zachranil pred zlikvidovanim. -18 mňe bude nadmieru stačiť,ale vyniesť naraz to nemôžem,bo u nas aj použity toaletak ma asi pre podnik cenu,keď nas sem tam aj prehladavaju. Uvidim ako dopadne test,či obojživelnik a radiatorik budu stihať a ako dlho to budem nahrievať. Hej a do obojživelnika som dal asi 100l vody a teplu rurku nechal otvorenu,aby mohla voda pracovať. Radiatorik je už tiež osadeny,len nevedel som naisť spravne volne a dostupne miesto,tak išiel pod meniče. asi 2-3 tyždne mam napojeny desulfator od joscoba,ale nepači sa Mi,že napätie stale padne dole,jak zajde slnko. Dokonca desulfator uplne blbne činske meranie,bo jak sa spusti,tak merač sa začierni a nič nemera,až do zastavenia desulfatora. Ale môžem povedať,že bateria už veselo potiahne 1kW zariadenie,lebo dovtedy bolo aj 600W na hrane.
Doporučení měniče
diablo007 (1 days) 
http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... s-pf1-3327 Tohle by mělo být to stejné jen jako axpert s tím že to má cenovou 13900. Kdyžtak někdo opravte pokud to není to stejné jako msxe
Veterná turbína 3 kW za 15 USD ( dokumentácia CAD )
josse (1 days) 
Stále trepete blbosti. Alternátory s permanentnými magnetmi sa kedysi používali aj v automobiloch a ja som raz použil taký z ruského traktora DT4. Neviem čo je zázračné na auto alternátore, má ho každé auto. V mojej elektrárni som použil vynikajúci iPMG a nečakal som vaše hlúpe rady. O veterných turbínkách nemáte ani šajnu a v elektro (technike) to nie je o nič lepšie. Tak sa nepleťte medzi tých, ktorý hoci aj toho vedia málo tak vždy o triedu viac ako vy ! Otázka byla položena jinak: Proč v automobilu nepoužít ten váš zázračný PMG když údajně nepotřebuje regulátor?
paralení diody na panelech help :)
NOPARasito (1 days) 
asi bych potreboval nakreslit kde ty diody vlastne jsou, protoze tomu nejak nerozumim. Pokud jsou diody v panelu jsou tam proto aby v seriovem zapojeni vice panelu mohl proud protect pres zastineny panel. Diody nejsou v propustnem smeru seriove. Pokud zjistim ze paralelne spojene panely maji tendence jeden krmit druhy (me se tohle stalo u amorfu) a pridani diod do serie ke kazdemu panelu mi zvedlo vykon na trojnasobek. Potreboval bych tedy asi nakreslit cele zapojeni vcetne tech diod... klidne to nakresli propiskou na papir a vyfot telefonem a dej sem... Nakonec jsi pral kazdej string pres diodu???
Mono, nebo poly?
rottenkiwi (1 days) 
Rozdiel tam je, jednak vo výkone pri max. oslnení a jednak v degradácii. Ak si zoberiem 256 W z poly a 274 z mono, potom to bude postupne klesať na 81 % u poly a na 88 % u mono, ešte mám LID a LeTID u poly a mono zvolím bez LID, tak rozdiel za 30 rokov bude značný. https://www.hiteksolar.co.nz/blogs/news ... ng-popular https://www.saurenergy.com/solar-energy ... cold-zones https://store.pv-tech.org/store/bicore- ... pe-wafers/
Doporučení měniče
Pajavk (1 days) 
díky za tip, panely jsou 6x Scheuten 210Wp, plánuju zrušit sledovač a pověsit další pole ze šesti panelů co bude samostatným regulátorem připojeno k baterce. tenhle měnič teda drží frekvenci podle DS a při přetížení na ni rovnou přepne, je to tak ? https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... 4msxe-0-66 ještě poslední otázka vyplatí se ho koupit ze zahraničí (ebay, ali apod.) nebo to vyjde nastejno jako tady ?
FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance
rottenkiwi (1 days) 
V jednom vlakne sa dnes diskutuje o paneloch paralelne a či tam treba diody a či tam tečie spätný prúd, ak sú čiastočne zatienené. Panely sú spojené sériovo zhora-dole a potom dokopy paralelne 3P3S na jeden Victron regl. Napatie je vo všetkých prípadoch skoro rovnaké, od 82.73 do 85.53 V. Urobil som dnes merania zhora dole pri roznom zatienení od komína/ov od susedov: 1, prúdy 0.91, 5.29, 5.25 A, spolu 11.37 A 2, prúdy 0.71, 1.21, 4.70 A, spolu 6.62 A 3, prúdy 1.15, 0.52, 1.48 A, spolu 3.15 A Ani jeden prípad neobsahuje záporný prúd, takže nikdy 6 panelov nepretlačí prúd do troch. Ešte som si dnes pozrel štatistiky za august 2020: Urobilo sa za 13 dní 490 kWh čo je priemerne 37.69 kWh denne. Ak by také počasie bolo do konca mesiaca, tak by sa potenciálne vyrobilo: 1169 kWh.
Mono, nebo poly?
lubomirz (1 days) 
nie je tam zmysluplny rozdiel v celkovej produkcii, nemusis to nejak do hlbky riesit.
BAZAR Baterie CALB na Alixpresu
Matess (1 days) 
ja myslim ze tohle delaji vsichni vyrobci. Ono totiz poprve se ten clanek nabiji nejak jinak (ted nevim jestli na vyssi napeti nebo jak) ale je to neco co jim tam dela automat. Videl jsem na to nekde nejake video kde opravdu kazda baterka co se vyrobi se pripoji na terminaly pristroje a docela dlouho tam sedi... je to obrovska mistnost plna baterek a jakmile se varka dotestuje tak se odpoji a zabali a misto ni jede dalsi. Bylo to na nejakem videu... uz nevim presne kde.
paralení diody na panelech help :)
Matess (1 days) 
asi bych potreboval nakreslit kde ty diody vlastne jsou, protoze tomu nejak nerozumim. Pokud jsou diody v panelu jsou tam proto aby v seriovem zapojeni vice panelu mohl proud protect pres zastineny panel. Diody nejsou v propustnem smeru seriove. Pokud zjistim ze paralelne spojene panely maji tendence jeden krmit druhy (me se tohle stalo u amorfu) a pridani diod do serie ke kazdemu panelu mi zvedlo vykon na trojnasobek. Potreboval bych tedy asi nakreslit cele zapojeni vcetne tech diod... klidne to nakresli propiskou na papir a vyfot telefonem a dej sem...
Mono, nebo poly?
vla (1 days) 
ahoj musel bys pro porovnání koupit uplně stejně jak mono tak poly panely a pak je porovnat ono defakto u nás tedy na severní moravě jsou aspon podle mně lepší poly panely , ale hlevně zaleží na umístěni panelu ! např u mně jsou lepší poly ale u suseda kousek odemně jsou lepší mono tak jak psal nademnou není jednoduchá odpověd No a no to se právě ptám, dva panely jeden poly, jeden mono, vedle sebe, jestli má smysl řešit jaké, nebo je to jedno, kdysi se tvrdilo, že mono je dobré na tracker, poly na pevné konstrukce. Takže již se to srovnalo a je to na pevné konstrukci jedno, nebo některý během dne zítězí. ( myslím smysluplný rozdíl)
paralení diody na panelech help :)
rottenkiwi (1 days) 
To je 36 - článkový panel, zoberme 0.610 V na článok, tak je 21.6 Voc. Takže sa tam pričíta 14.4 V z baterky a máme 21.6 + 14.4 = 36 V Ale ako sa tam može objaviť 40 to nechápem. Ja mám Axpert 24 / 3000 PWM PF 1.0 Mám na ňom 4 x 280 Wp paralelne. Napatia mám nasledovné: / za chodu 18:00 večer / 1, baterka 26.34 2, istič pred PWM 26.64 3, prepaťovka 26.74 4, panely svorky vonku 27.09 V.
Joskob (1 days) 
Na volty se s PWM reglem s prominutím vy..... Volty na panelu kopírují napětí baterie plus nějaké drobné nahoru. Zajímá tě proud. Ty čtyři panely dají za optimálních podmínek 16A zhruba. Čili 12A v podvečer je dobré. No neviem , 40V čo píše asi ťažko kopíruje batériu
Zvětšení limitů pro fotky
Kostěj (1 days) 
Ad to otaceni obrazku, muzete prosim par lidi otestovat tohle v ruznych prohlizecich co mate v dosahu ? Widle nemam kde otestovat. Mam vsude linux. Win10 home: edge Verze 84.0.522.59 aktuální: 1+5 OK, jak náhledy, tak po rozkliknutí¨ Win10 home: slimjet: před aktualizací KO, ale po aktualizaci stejné jako edge (1+5 OK) (Verze 27.0.6.0 Jádro Chromium 83.0.4103.61 32bitový Win10 home: Firefox 78.0.2: O.K. (1+5 OK) Win10 home: Chrome Version 84.0.4147.125 O.K. (1+5 OK)
paralení diody na panelech help :)
JiříK (1 days) 
Na volty se s PWM reglem s prominutím vy..... Volty na panelu kopírují napětí baterie plus nějaké drobné nahoru. Zajímá tě proud. Ty čtyři panely dají za optimálních podmínek 16A zhruba. Čili 12A v podvečer je dobré.
Joskob (1 days) 
dobry den omlouvám se pokud to sem nepatří (tak přsun pls ) mám dotaz ohledně moejho zapojení Fv panelu a "regualtoru " sestava : panely tyhle 4x : https://www.hadex.cz/g957c-fotovoltaick ... x770x30mm/ kabelaž : 10mm mezi panely a regulatorem/mněničem vedení 10metru ragulátor/mněnič : https://www.hadex.cz/g508-kombinovany-m ... lator-pwm/ mezi mněničem a akumulatory 35mm délka 8 metru akumulátory : klasika zaplavené 2x 100Ah paralelně 12v jde o tom nevím jeslti panely maji paralelni diody (vyrobce nekomunikuje prodejce neví) když jsou panely zapojeny paralelně 4x 80watu tak napětí nepřesahuje 23v max ! ale když dam ke každému panelu paralelně diodu https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ tak pokud panely nejsou připojené k mněniči (vypnuté na jističí) tak napěti panelu max 23v ale pokud panely zapojím/připojím na mněnič/regulator tak napětí panelu je najedou kolem 40v !!! (tohel mi hlava nebere (( (tohle napěti ukazuje jak mněnič/regulator tak i několik multimetru co mám tak k SW k regulatoru ) řečeno jednodušeji : pokud jsou panely bez paralelních diod tak napětí je max 23v což je ok , pokud je ke každému panelu dána dioda tak napěti panelu je najednou 40v ale jen když jsou panely připojeny na mněnič/regulator , když je naptí 40v tak se to chová normálně při zatěží napěti postupně klesá čím větší odběr tím min voltu snad jsem to napsal k pochopení ) setkal se ztím někdo ? děkuji za pomoc a rady dosť nechápem prečo dávať k paralene spojením panelom ešte paralelne ku každému diódy, úplne to stráca logiku. Pri paneloch paralelne má ísť dióda sériovo s každým panelom, aby sa ti nevracal prúd cez menej zatienené panely.
DIY: Nenávidí hypotéku. Rodině postavil dům za 86 tisíc
ikovlabs (2 days) 
Pokud nekdo chce bydlet v chate na paletach proc ne...
Doporučení měniče
lubomirz (2 days) 
ma len jeden mppt, zrejme kvoli rozlicnym panelom a ich charakteristikam to nebude ideal.
diablo007 (2 days) 
Vysokonapěťový string asi nebude nejlepší volba vzhledem k tomu že máš víc druhů panelů. Neuvedl jsi ani jejich parametry . Plus gk když jdeš do bypasu mám pocit že natvrdo spojí vstup s výstup takže dělá pretoky . 3024msxe je kombinovaný takže měnič přemosťuje a nehrozí pretoky to je vyzkoušeno
paralení diody na panelech help :)
rottenkiwi (2 days) 
Ak sú 4 paralelne a je tam PWM, a baterky sú 2x 12 V paralelne tak ten PWM pri zapojených paneloch zrazí Voc panelov na napatie baterky 10 až 14 V + nejaký úbytok na 8 m kábli, takže na baterke bude napr. 14 V a z PWM pojde 14.2 V. Nemože tam byť pri paralelnom zapojení 23 ani 40 V, však to ja 12 - voltový 80 Wp panel, ktorý dá keď je teply ledva 55 až 60 W. / pri MPPT /, pri PWM ešte nižsí výkon. 4.2 x 12 = 50.4 W. 4.2 x 14 = 58 W. Ale zase tu je úbytok na istení a kábloch, takže pred PWM ešte menej. Ten panel dá 15.4 V ked má okolo 60 *C, - ubytok na konektoroch, kábloch, istení.
BAZAR Baterie CALB na Alixpresu
rva (2 days) 
Tak to jsem zvědav. Sice k tomu přikládají papír s naměřenou? kapacitou, ale nechce se mi věřit, že by prováděli u každého článku cyklus nabití, vybití, nabití do poloviny.
paralení diody na panelech help :)
copper99 (2 days) 
měnřeno multimetry několika atd panely mám paralelně 4x ano mezi prvni a posledním penelem teče rano cca 02 až 06 Amper panely jsou v řad vedle sebe (když tak udělám foto ale až k večeru tedka je venku 32 c fuj napišu to ještě jinak : panely bez diod = 23vnezapojeno do ragulatoru / mněniče panely bez diod = 23v zapojeno do regulatoru / mněniče (maximální výkon 4 panelu 80watu je 12Amper což je podle mně málo) panely z diodama = 23v nezapojeno do regulatoru /mněniče panely z diodama =40v zapojeno do regulatoru / mněniče podle mně se najk ragulátor/ mněnič najkým zahadným spusobem rozkmitá ,když jsou použíty paralelně diody na každém panelu méžná to je spusobeno tím že sem použíl schotky https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ mněřeno několika multimetry aji regulator/mněnič ukazuje 40v aji sw pro regulator takže chybu mněření bych vyloučil ještě bych dodal já neřším jestli diody davat nebo ne, ale řeším proč když dam paralelně diody z panely tak napětí stoupne na až 40v pokud jsou panely připojeny k regulatoru / mněniči
Doporučení měniče
Pajavk (2 days) 
líbí se mi tenhle měnič, jaký na to máte názor ? https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... gKV9vD_BwE
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
Dreambox (2 days) 
suhlas. Rozlicni vyrobcovia vseobecne pisu 3.6V alebo 3.65V maximum pri nabijani : http://www.hecobattery.com/photo/hecoba ... _98412.jpg tiez si osobne myslim ze 3.5V akurat staci kvoli zivotnosti ; napriklad pri vybijani kde niektori rozpravaju o 2.6V alebo 2.5V (vacsina cinskych predajcov na alibabe) to uz je podla mna vyslovene nafigu a pod 3.0V alebo 2.9V v krizovej situacii by som ja osobne v ziadnom pripade nesiel. Ked sa clovek kukne na tie krivky, tak pod 3.0V mas maximalne 10% kapacity baterie ; pod 2.9V su to uz zanedbatelne jednotky percent. Zatial nereagoval nikto - poprosim komu vam dosli tieto CALBečka a mate tam nejaku fakturu alebo nieco podobne, ruku hore. Já jsem zatím dostal jen proformu. Faktura na firmu byla také zaslána . Za mě tedy mohu doporučit.Hlavně se nebát té dlouhé lhůty a ani toho když příjde v jeden den menší počet balíků než je v papírech.Druhý den byl v mojem případě doručen zbytek.
paralení diody na panelech help :)
NOPARasito (2 days) 
ahoj to jsme mněřil rano osvětlený panel "živi" ty méně osvětlené , panely jsou uplně stejné , resp ano teče mezi němá proud Kolik??? Maji panely v cajku bypass diody. Jde to testnout zakrytim "stringu" na panelech.
NOPARasito (2 days) 
Aké bolo napatie na paneloch a aký tam tiekol prúd ? Čim to bolo merané ? Tu je video, kde boli najprv paralelne potom sériovo napojené panely s Vmpp 36 a 18 V. Ani v tomto prípade netlačil 36 V panel do 18 V. Akurát pri paralelnom zap. regl dával 79 W a pri sériovom 109 W. https://www.youtube.com/watch?v=JfzT8u205co Jenze paralelni zapojeni nedavala pres seriove diody. Tam by lepe regl hledal mppt bod
Mono, nebo poly?
rottenkiwi (2 days) 
Ktorý bude v provozu efektivnejší ? Treba to rozdeliť na typ osvetlenia panelu. 800 až 1000 W/m2, optimálny sklon, vtedy je lepší mono, lebo má lepší teplotný koef. 100 až 150 W/m2, vtedy musia byť panely vodorovne, aby niečo dali, ak sú zvislo, dajú len polovicu, lebo z druhej polovice mrakov na ne nebudú dopadať fotony. Ale určite mono vydržia dlhšie, najma nové mono s novými technoĺogiami upravy Si, majú nižšiu degradáciu. Mono je jeden kryštál, takže k rekombinácii / viac typov / na zlomoch, ako u poly nedochádza, panel sa menej hreje. https://www.azom.com/article.aspx?ArticleID=16715 https://schmid-group.com/en/business-un ... gies/pert/ https://schmid-group.com/en/business-un ... gies/perl/ https://schmid-group.com/en/business-un ... gies/perc/ https://schmid-group.com/en/business-un ... echnology/ Záleží tiež na kvalite textúry, ktorá sa u mono robí alkalicky: https://pv-manufacturing.org/alkaline-texturing/ Stabilná reflektivita pod 12 %: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1876610217345009 Potom sú tu špeciálne panely, ktoré majú vysokú účinnosť a ešte k tomu sú veľké, takže šetria upínací materiál. Mnohí tu majú 10 až 15 kWp a už to nemajú kde dávať. Keby mali namiesto 17 - 18 % poly, 22 až 24 % mono, tak by mali viac kWp na danej ploche.
lubomirz (2 days) 
>> např u mně jsou lepší poly ale u suseda kousek odemně jsou lepší mono sused ma ine zakony fyziky ?
BAZAR Baterie CALB na Alixpresu
hobzik (2 days) 
Ráno zavolal z TNT, v kolik hodin to bude dodávat. Přijel včas, složil 3 krabice a odjel. Nic se neplatilo, takže to bylo tak, jak tvrdil čínský prodejce. Super, díky za info Pokud mi články dorazí, tak je poměřím laboratorním capacity testerem
paralení diody na panelech help :)
rottenkiwi (2 days) 
Aké bolo napatie na paneloch a aký tam tiekol prúd ? Čim to bolo merané ? Tu je video, kde boli najprv paralelne potom sériovo napojené panely s Vmpp 36 a 18 V. Ani v tomto prípade netlačil 36 V panel do 18 V. Akurát pri paralelnom zap. regl dával 79 W a pri sériovom 109 W. https://www.youtube.com/watch?v=JfzT8u205co
copper99 (2 days) 
ahoj to jsme mněřil rano osvětlený panel "živi" ty méně osvětlené , panely jsou uplně stejné , resp ano teče mezi němá proud
rottenkiwi (2 days) 
Tak jak píše JiriK, zapoj všetky paralelne bez diod, možeš tam dat poistky a meraj, či do tých neosvetlených ide prúd. To by sa nemalo stať, lebo len čo je obloha ráno modrá, tak na všetkých paneloch bude dostatočné napatie, aby tam tie ostatné netlačili elektróny. To by si musel dať napatie o pár V vyššie ako majú ostatné, a to by bolo jedine vtedy, keby bol panel úplne zakrytý, aby tam nedopadali žiadne fotony, alebo by musel mat Voc a pár V nižšie ako ostatné panely. / v pdf /
DIY: Nenávidí hypotéku. Rodině postavil dům za 86 tisíc
vlkazajac (2 days) 
Je to pekné, skoro rozprávkové. Pozbierať niekde v škótskych slatinách a lesoch nejaký materiál, tešiť sa z vlastnej práce. Len ak nemám pozemok v industriálnej krajine, narážam na prvý a zásadný problém. Nie je za babku a stavať na dvoch ároch tiež nie je riešenie. A už klopem kravaťákom na dvere ..... Je tu už akosi tesno a draho, nemyslíte ? Ale šikovné ruky a vlastnú prácu chválim, každý chlap by to mal skúsiť.
paralení diody na panelech help :)
copper99 (2 days) 
to je složitejší hlavně umístění panelu nejsou všechny rovnomněrně osvětleny hlavně rano a k večeru , takže podle mého hloupého nazoru ten panel co je osvětlený a "živí " ty neosvětlené ? nebo se pletu ? zapojení dioda je paralelně, na každém panelu , tedy dioda je umsítěna na plus kabelu samo v propustném smněru tady pišou že se davaji aji paralelně diody viewtopic.php?t=2926 napišu to ještě jinak : panely bez diod = 23v panely bez diod = 23v zapojeno do regulatoru / mněniče panely z diodama = 23v panely z diodama =40v zapojeno do regulatoru / mněniče mněřeno několika multimetry aji regulator/mněnič ukazuje 40v aji sw pro regulator takže chybu mněření bych vyloučil podle mého hloupeho nazoru se to najk zahadně nakmitá tedy na vině bude regulator / mněnič bohužel nemám osciloskop
JiříK (2 days) 
Proč a jak tam zapojuješ tu diodu? Panely spoj paralelně, připoj k regulátoru (AŽ PO BATERII!!!) a funguj...
VVÚ Vitova chatrc
diablo007 (2 days) 
Jen k tomu žlutému povlaku a řepce tak to bývá někdy zaměněno za s pylem z jehličnanů ( odvíjí se to od roční doby kdy se tak stanete) tak jen malá zajímavost https://t.tyden.cz/rubriky/domaci/ze-ce ... 78243.html
Mono, nebo poly?
copper99 (2 days) 
ahoj musel bys pro porovnání koupit uplně stejně jak mono tak poly panely a pak je porovnat ono defakto u nás tedy na severní moravě jsou aspon podle mně lepší poly panely , ale hlevně zaleží na umístěni panelu ! např u mně jsou lepší poly ale u suseda kousek odemně jsou lepší mono tak jak psal nademnou není jednoduchá odpověd
DIY: Nenávidí hypotéku. Rodině postavil dům za 86 tisíc
PowerK (2 days) 
Fakt super bydlení, dost mi to připomíná takový lesní domek, a trochu i styl jurty. Ale majitel si se stavbou asi vyhrál. Takových domů po celém světě přibývá, takové ty soběstačné domy jako třeba země lodě jsou fakt super. Přijde mi to lepší než nějaké takové klasické bydlení. Ale tak každý má jiný styl a někomu by takové bydlení třeba vůbec nevyhovovalo. A bydlení za 86tis no kde to dneska seženete my bydlíme v mobilnim domě a je to taky takový alternativnejsi styl bydlení.
Zvětšení limitů pro fotky
rottenkiwi (2 days) 
Ubuntu / Firefox 79.0 64-bit - 1 a 5 OK Ubuntu / Chrome Verzia 84.0.4147.105 (oficiálna zostava) snap (64-bitová verzia) - 1 a 5 OK Android 9 / Chrome Verzia 84.0.4147.125 - 1 a 5 OK Android 9 / Samsung Internet - všetko zle
mypower.cz (2 days) 
Hmhm, dik za test. Bude se muset otacet asi i na serveru... I kdyz mozna by exif stačil a staré prohlížeče se prostě časem stejně dříve či později upgradnou. Promyslim.
paralení diody na panelech help :)
copper99 (2 days) 
dobry den omlouvám se pokud to sem nepatří (tak přsun pls ) mám dotaz ohledně moejho zapojení Fv panelu a "regualtoru " sestava : panely tyhle 4x : https://www.hadex.cz/g957c-fotovoltaick ... x770x30mm/ kabelaž : 10mm mezi panely a regulatorem/mněničem vedení 10metru ragulátor/mněnič : https://www.hadex.cz/g508-kombinovany-m ... lator-pwm/ mezi mněničem a akumulatory 35mm délka 8 metru akumulátory : klasika zaplavené 2x 100Ah paralelně 12v jde o tom nevím jeslti panely maji paralelni diody (vyrobce nekomunikuje prodejce neví) když jsou panely zapojeny paralelně 4x 80watu tak napětí nepřesahuje 23v max ! ale když dam ke každému panelu paralelně diodu https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ tak pokud panely nejsou připojené k mněniči (vypnuté na jističí) tak napěti panelu max 23v ale pokud panely zapojím/připojím na mněnič/regulator tak napětí panelu je najedou kolem 40v !!! (tohel mi hlava nebere (( (tohle napěti ukazuje jak mněnič/regulator tak i několik multimetru co mám tak k SW k regulatoru ) řečeno jednodušeji : pokud jsou panely bez paralelních diod tak napětí je max 23v což je ok , pokud je ke každému panelu dána dioda tak napěti panelu je najednou 40v ale jen když jsou panely připojeny na mněnič/regulator , když je naptí 40v tak se to chová normálně při zatěží napěti postupně klesá čím větší odběr tím min voltu snad jsem to napsal k pochopení ) setkal se ztím někdo ? děkuji za pomoc a rady
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
lubomirz (2 days) 
uplne v pohode panely, Canadian Solar je tzv.Tier1 vyrobca a jeden z najvacsich dodavatelov celosvetovo. https://solaredition.com/top-10-module- ... le-market/ Mozeme vediet aka je to cena ?
Mono, nebo poly?
lubomirz (2 days) 
vedecky zaver : ries vsetko ostatne, len nie rozdiel mono/poly. Dovod : rozdiely su velmi male, terazki som v inej teme daval graf z realnej elektrarne vratane amorfov. https://www.researchgate.net/profile/Mu ... ne-and.png (je to rok 2014, odvtedy sa poly dotiahlo na mono) Technicky : rozdiely medzi mono/poly su radovo do 5% pokial som dobre škúlil na grafy ktore dofrasa teraz neviem najst. Testovane v rozlicnych podmienkach, sklonoch atd. Detaily : Kup si to, co mas vyhodnejsiu cenu (skoda riesit technologiu M alebo P, ked vybrany panel kupis o 10% drahsie nez ten iny). Co sa ti viacej hodi na barak (full black panel lebo manzelka / tchyne bude piskovať ?). Suboj mono-poly ma jedineho vitaza a tym je majitel ktory ich ma na streche bez ohladu na to, ake panely to su. Daleko dolezitejsie na produkciu, ci uz celkovu alebo "momentalnu" ci uz rannu alebo vecernu alebo letnu alebo zimnu je ako tie panely namontujes. Ako mas orientovany barak/budovu kde budes montovat. Ci spravis konstrukciu ktora sa da rychlo a lahko zmenit leto/zima, pretoze ked pojdes pod typickym uhlom doporucovanym pre CeskoSlovensko teda tusim 49 stupnov, tak v zime zahodis tretinu produkcie. Ked pojdes pod 15 stupnovym uhlom lebo plocha strecha, zbytocne riesis mono/poly pretoze zahodis 30% rocnej produkcie len v dosledku zleho sklonu panelov. Ked pouzijes olovene baterie "lebo cena", pozri aku dosiahnes efektivitu nabijania a vybijania, kolumbicku ucinnost v porovnani s lithiami (napoveda : olovo mas niekde okolo 86-88%, lithia su okolo 98%, ked do olova napeckujes 10kWh, vyberes z neho len priblizne 9kWh). V celom systeme mas obrovsku moznost spravit kvanta optimalizacii ktore ti prinesu lepsi vysledok nez spekulovat nad mono/poly. Namiesto kupy noveho znackoveho menica XYZ mozes kupit 4rocny pouzity za tretinovu cenu, takze si veselo kupis dva a este ti zostane 25.000Kc na dalsie panely. Je teda nepodstatne spekulovat ci 5kWp mono, alebo 5kWp poly, ked rozumnou investiciou dostanes 8kWp co len chces a este ti zostane na opravu garaze pre auto. Namiesto kupy panelov ako obcan bez moznosti odpoctu DPH sa mozno dokazes s nejakym kamoššom dohodnut ze zoberes panely a technologiu na jeho firmu a zrazis si dole DPH (och nie, toto sa este nikdy nestalo). Namiesto kupy individualnych panelov obrovske prachy usetris, ked sa dohodnes s niekym inym napriklad aj cez toho forum, spolu zoberete celu paletu panelov a potom sa rozdelite (napoveda : ceska firma, uplne nove, faktura, zaruka, atd, proste šecko kóšer, 30ks panelov 310Wp mono na palete, cena 48.111Kc bez dph, cize za panel 1604,-Kc, este raz : to su 310Wp panely. Mas taku cenu inde ? Ked sa dvaja zlozite, mas to 15 panelov 310Wp pre kazdeho cize 4650Wp kazdemu, neviem aku chces stavat elektraren. Alebo momentalna akcia na menice o ktorej je tu tema : viewtopic.php?f=7&t=6338 fenomenalna cenovka. Mono/poly je nepodstatne, ked hentym nakupom usetris 10.000Kc oproti kusovym panelom a 25.000Kc v porovnani s novym menicom v obchode. Namiesto 10 panelov si proste kupis 15 za rovnaku cenu a si na tom ukrutne lepsie, bez nutnosti spekulovat nad poslednym wattom. Takisto je nepodstatne riesit ci panel vyrobi o 3.18W viac ked mas menic s ucinnostou 91% namiesto ineho menica ktory by mal ucinnost 94% a mohli by sme pokracovat do aleluja od strat na kabloch (spravis paralelne stringy z panelov, potecu velke prudy, 4mm2 drat zo strechy a uz je to), orientacie panelov a co s nimi spravi ciastocne zatienenie (montaz na vysku, nalezato, castokrat sa daleko viac oplati NENAINSTALOVAT panel na mieste kde dopada tien nejaku cast dna nez instalaciou panela dodrbat vykon celeho stringu)...
vla (2 days) 
Vím, bylo tady o panelech napsáno mnohé, ale nějak jsem nenašel jednoduchou odpověď co je v současnosti lepší. Nedělal někdo jednoduchý test typu jeden panel mono řekněme 300Wp, vedle jeden panel poly, řekněme 285Wp, orientace jih, bez natáčení. Který se v provozu bude jevit efektivnější? Většinou se tady řeší různé sestavy, různě orientovaných panelů, z čehož nic průkazného nevykoukám, takže pokud někdo dělal takto jednocuchý pokus zkuste nahodit výsledek. Záměrně navrhuji různě výkonné panely, neb tak se i ve stejné ceně vyskytují. Ale budu rád za jakékoliv jednoznačné výsledky v takhle jednoduchém porovnání. Jde mi prakticky o denní výrobu, tedy nikoli okamžitý výkon ve stejných podmínkách, včetně výroby v dobách, kdy světlení jde z boků a tedy zdaleka ne z optimálního směru. Výsledkem by tedy mělo být poly vyrobí za stejný den xx KWh, mono xy KWh. Jestli tedy vůbec nějaké rozdíly mezi technologiemi poly a mono jsou.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
Kobra23 (2 days) 
Prosím o názor na tento panel ve verzi CS3K-325MS https://www.canadiansolar.com/wp-conten ... -MS_EN.pdf Mám možnost koupit na super cenu.
SecondSol - ako nakupovat (akcia studer)
DanoP (2 days) 
Mnozia sa mi PM dotazy ako som kupil menice na SecondSol. Tu je zhruba postup: 1. Na SecondSol si treba vytvorit ucet (zaregistrovat sa). Treba uviest spravny e-mail aj telefon!!! 2. Ked je registracia hotova, potom si vybrat co chcem a stlacit kupit (zadat pocet ks) a potvrdit. (nema zmysel v tomto pripade davat najprv poziadavku na cenu dopravy) 3. V uzivatelskom ucte si skontrolovat poziadavku na nakup v casti nakupy. 4. Zvycajne na druhy den pride e-mail od p. Herbsta zo SecondSol kde je v prilohe okrem ineho proforma faktura (Rechnung), kde je aj cislo uctu v Nemecku - plati sa v eurach. Kedze nepoznaju variabilny symbol, do spravy pre prijatela som hodil Rechnungs-Nr 1234567 (vase cislo !!!) . Pouzil som priamo IBAN. 5. Po zaplateni (v mojom pripade na druhy den) sa zmenil stav poziadavky na zaplatena s tym ze doprava je este otvorena. 6. Po par dnoch (u mna 3 lebo vykend) sa zmeni stav dopravy. 7. Zavolaju vam zo spedicie a dohodnu si termin. Aspon na Slovensku to bolo tak - volali zo Slovenska. pre mna to bola neznama spedicia s nemeckym nazvom, sofer hovoril slovensky. 8. doslo auto s plosinou a pan mi na paletaku zlozil paletu do garaze.
BAZAR Amorfy 72Wp 15ks.
Janma (2 days) 
Prodam amorfy- 4ks jsou na střeše , 11ks nových nepoužitých. Specifik ace viz foto. Cena 2500 za vše. K vyzvednutí ve Znojmě. MC4 konektor.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
marko250 (2 days) 
Jo normální UTP kabel a koncovky nakrympluješ dle libosti délky. 3xXTM 4000-48 v paraelu je 10.5kW stálých na fázi s tím ,že každé XTM jde nakonfigurovat zvlášť pro zapojení se do výkonu v té řadě,jinak spí s 3W.Taky vydrží na maximum 12kW přez půl hodiny a pár minut klidně i dvojnásobek. Spíš než měnit jedno k nim za XTH budeš řešit z čeho to uživit,tři regly je jen 18kW celkem a baterka by taky měly kapacitně odpovídat na ty proudy.To bude už skoro jako 3x50A jistič z DS .Jen tím nesmaž ty baterky pak díky poddimenzování pokud použiješ veškerý potenciál 9ks měničů XTM ,tak budeš tahat kolem 650A z baterky bez panelů,tudíš bys měl mít pro tu chvíli minimálně 1300Ah/48V baterku v life(65kWh) a ještě víc v li-ion.V tomto bodě rozhodování bych rači více paneloval a volil ty kompromisy ,jako nabíjet jen jeden EV +dům a více žít se sluncem,místo s baterkou.
DanoP (2 days) 
Osobny nazor do 3x3 by som nesiel. Predsa len je to 9 masin, aj ked tvrdia ze to je odskusane. Bola tu na fore tema (viewtopic.php?f=119&t=3513&hilit=Studer&start=120) kde jednoduchsia 3f konfiguracia v noci sa spravala divne a nevedeli prist na pricinu. Proste odladit dynamicke spravanie takto komplikovaneho systemu nemusi byt vzdy 100%.
Kobra23 (2 days) 
Takže úplně normální Rackový patchkabel? Tak to je super.
mopadzi (2 days) 
jako kabely používám patchkabely CAT5e
youda (2 days) 
...že bude rovnou 9 XTM... Tak vidíš. Já to říkal, že 6ks ti dlouho stačit nebude. Ale že na to přijdeš sám a takhle rychle, to jsem netipoval Pokud to chceš udělat tím systémem 3x3 a pozdější výměny některých měničů za silnější, tak bych doporučoval opravdu dobře naplánovat rozmístění komponent. Buď ve stylu té prefabrikované desky od Studera, nebo si udělat něco podobného. Jinak to bude prasárna a to ty nemáš zapotřebí.
Kobra23 (2 days) 
Další růst je možný pomocí výměny jednotlivých XTM za XTH. Studer umožňuje mít vzájemné kombinace různých XTM a XTH. Ano, vždy je to omezeno maximálním počtem 9 ks (3x3). Aktuálně se mé myšlenky ubírají směrem k tomu, že bude rovnou 9 XTM a pokud nebude v budoucnu stačit, tak se 3ks (jeden na každé fázi) vymění za silnější XTH. Takto to bylo zkonzultováno i se Studerem a nemají k tomu výhrady. Jediné na co kladli důraz je, všechny délky kabelů od XTM k baterii musí mít stejnou délku. Mohl by mi někdo napsat jak vypadá komunikační kabel Studeru? Lze si ho vyrobit? Budu nich asi potřebovat 12 ks.
VVÚ Vitova chatrc
youda (2 days) 
Nejvíc jsem se zašpinil od těch tří nových panelů, jejichž rámy byly týden opřené v hlíně. Těch 9 co jsme sundávali vypadlo opravdu čistě, samozřejmě včetně skel. Trochu žlutého povlaku bylo vždy na skle nad spodním rámem. PS: Škoda, že v té tmě nebyl čas vyrovnat druhou lať shora - v jednom místě se trochu propadá, takže v zimě se tam bude držet sníh a na podzim více nepořádku. Chápu, že kůlna půjde v dohledné době k zemi, ale pokud bude příležitost, tak bysme to možná měli ještě opravit. Tentokrát za světla.
Vitek (2 days) 
Panely na ambientné svetlo - jediný problém vidím v znečistení (nízky sklon panelov) Akú máš s tým skúsenosť? no po roce jsem jich 9 sundaval, mám sklon 10 stupnu, 12 jich dal zpět. vůbec sem je ani neošplýchl neboť nebyl čas při zpětné montáži. vypadaly čistě. Co si pamatuju nejhorší je kvetoucí řepka. ta pokryje panely nažloutlým prachem. no a co se týká toho tak sem vodorovné i panely na stodole někdy v květnu šplýchl vodou ze zahradní hadice a dobrý. teda aspoň u mě. v okolí ale nikdo dávno netopí uhlím jen TC a elektrokotle, navíc jako hlavní zdroj vytápění kotle na PP jsou u nás zakázány v novostavbě. Abych se vrátil.. sprcha jednou za rok nucená jinak to nechávám na přírodě.... v grafech vidíš jednotlivý výroby jednotlivých stringů, dnes běží ten vodorovný 2,7 kWp už v ostrém provozu tak se dá trochu počítat a zjistíš že degradace špínou a 1 rokem je neměřitelná. když jsme panely sundavali tipuju že jsme se ani nezašpinili... jen běžný šmír od hliníkovýh profilů. Tak nehť se daří..
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
youda (2 days) 
Možná blbost, ale musím se zeptat. O kolik by bylo horší řešení, kdy by se místo 3x XTH-8000 použilo 6x to bazarové XTM-4000? Viz https://www.secondsol.com/en/anzeige/24 ... tm-4000-48 Specifikace obou je např. zde http://solarni-panely.cz/content/downlo ... asheet.pdf Výhody: - originál Studer - nižší cena - diverzifikace (když se pokazí 1ks XTM, chybí 16% výkonu, když XTH, chybí 33% výkonu Nevýhody: - XTM max. nabíjecí proud 50A, XTH 120A - není záruka Výhoda: Další benefit použití 6x XTM je v tom, že při malém odběru lze nechat běžet pouze první měnič na fázi a druhý měnič v té fázi vypnout. Prakticky by to pak vypadalo tak, že 90% času by běželo jen 3x XTM k pokrytí baseload. Teprve při překročení určité výše zátěže by se využívalo všech 6x XTM. Automatické připínání měničů Studer umí. Funkce je taková, že měnič #1 běží stále, měniče #2 a #3 se připínají automaticky a oba současně při překročení příkonu. Trvalý provoz 3x XTM pro baseload tedy bude mít menší volnoběžnou spotřebu než 3x XTH. Pokud by však mělo trvale běžet všech 6x XTM, tak už systém menší spotřebu mít nebude. Nevýhoda: Pokud se správně pamatuji, budou se nabíjet dva elektromobily. Maximální škálování Studera je opravdu 3x3, viz obr. níže. 6x XTM bude mít trvalý výkon cca 21kW, přičemž všechny lepší elektromobily dnes chtějí 11kW. V případě použití XTM by tedy systém obě auta najednou neutáhnul. Nehledě na to, že kromě aut je potřeba krmit ještě další domácí spotřebiče. Samozřejmě, že nabíjecí proudy aut lze omezit. Samozřejmě, že auta nebude nutné nabíjet souběžně každý den a také se asi nebudou pořizovat hned zítra. To se však již bavíme o kompromisu. Můj názor je ten, že pro většinu lidí na fóru by 3x XTM bylo až zbytečným luxusem. Ve tvém případě by to však dopadlo tak, že nejpozději do roka bys to sám rozšířil na 9x XTM, abys nemusel omezovat sebe nebo rodinu. Takovým rozšířením však dojde k následujícímu: Dosažení stropu Studera, bez možnosti dalšího růstu. Zabrání obrovského prostoru. Dodatečná instalace dalších tří měničů a nutných kabelů nebude vypadat hezky, pokud na ni strojovna nebude připravena již od prvního dne.
Doporučení měniče
Pajavk (2 days) 
ano synchronizace je právě problém, točivejm spotřebičům se to vůbec nelíbí
diablo007 (2 days) 
Axpert (PIP) zvláda prepnutie bez problémov, beží synchrónne s DS. Rychlost přepnutí je ale dana synchronizaci což je důležitý aspekt který obyčejný měnič nesplní takže děkuji za nakopnutí
Zvětšení limitů pro fotky
youda (2 days) 
Ad to otaceni obrazku, muzete prosim par lidi otestovat tohle v ruznych prohlizecich co mate v dosahu ? https://mypower.cz/_/test-img-tag/test.htm U mne: Android 6.0.1, Chrome 84 = funkční 1) a 5) Windows 10, Firefox 79 = funkční 1) a 5) Windows 10, IE 11 = všechno špatně, jak náhledy, tak i obrázky po rozkliknutí.
FVE - 1f provoz s baterií
mati (2 days) 
Překopávat nic nemusíš,3f stroje(motory) Vlastně tady na fóru nevím o nikom,kdo jede se svou FVE v hybridním režimu s 0Wh do DS.Naopak se tu už řešil dopis na základě neoprávněného přetoku do DS. Tak od včera provozuji mikrozdroj bez přetoků oficiálně - takže výše uvedené již neplatí.. S Victronem Multiplus II - uvidíme jak to bude vypadat v reálném provozu. Ale to martyrium s povolením a překopáním instalace v baráku to byla síla. Doporučuji jen silným povahám. Ale moje paní systém kvitovala po vysvětlení kladně se závěrem , že zase bude moci spustit co bude chtít a kdy bude chtít! Což jsem tedy nechtěl slyšet! Budu muset provézt doplňující školení anebo jak bylo psáno výše - převézt platby za elektřinu na ni - to by u nás ale nemělo asi valný účinek.. M.
VVÚ Vitova chatrc
DanoP (2 days) 
Panely na ambientné svetlo - jediný problém vidím v znečistení (nízky sklon panelov) Akú máš s tým skúsenosť?
Doporučení měniče
DanoP (2 days) 
Axpert (PIP) zvláda prepnutie bez problémov, beží synchrónne s DS.
BAZAR Baterie CALB na Alixpresu
shuty (2 days) 
super. tak hadam za tyzden, dva by mohli dorazit aj mne. ja mam aj tester kapacity tak to potom pomeriam.
Zvětšení limitů pro fotky
camel1cz (2 days) 
U mě: Linux, Chrome 84.0.4147.125: funkční 1) a 5) Linux, Firefox 79.0: funkční 1) a 5) Android 9, S10, Samsung Internet 12.1.1.36: nefunguje nic Android 9, S10, Chrome 84.0.4147.111: funkční 1) a 5)
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
camel1cz (2 days) 
Ahoj. Jestli ještě není pozdě, tak bych se přidal s 2x Fangpusun MPPT150/70 TR. Díky
Zvětšení limitů pro fotky
mypower.cz (2 days) 
Ad to otaceni obrazku, muzete prosim par lidi otestovat tohle v ruznych prohlizecich co mate v dosahu ? https://mypower.cz/_/test-img-tag/test.htm Jde o test otoceni obrazku v prohlizeci na zaklade pritomnosti exif v IMG tagu a pri klikuti po zobrazeni primeho souboru. Prvni a posledni verze by se spravne mely otocit, prvni dle existujiciho tagu Orientation v exif datech, poslední alespoň díky použitému CSS stylu, což ale jak koukám taky starší prohlížeče moc nepodporují. Nebo nevím, jaká je podpora, musel bych pogooglit . Zdrojove soubory: https://mypower.cz/_/test-img-tag Moje testy: 1) U me na mobilu v chrome 83.0.4103.106 - Android 5.0; ASUS_Z00AD funkcni. Pokud je pridan exif, IMG tag respektuje tag Orientation a spravne obrazek otoci, otoceno tedy dle exif pokud exif je nastaven. 2) Na RPi, chrome Version 72.0.3626.121 (Official Build) Built on Raspbian , running on Raspbian 9.9 (32-bit) ani zbla, tedy nefunkcni. IMG nerespektují natocení dle Exif ale prime zobrazeni souboru po kliknuti na danou verzi obrazku ano. 3) Na mem notebooku Version 77.0.3865.90 (Official Build) (64-bit) totez chovani jako vyse na RPi, takze nefunkcni 4) Na mem notebooku Firefox 77.0.1 (64 bit) vse v pohode, takze funkcni, otoceno dle exif pokud exif je nastaven. Widle nemam kde otestovat. Mam vsude linux.
youda (2 days) 
Tedy admine, ty jsi poklad. Ty nepredvidatelne scrollbary u nekterych obrazku mi pily krev uz dlouho. A verim, ze jsem nebyl sam, koho to iritovalo. Posilam slibeny bonus. Diky!
Doporučení měniče
diablo007 (2 days) 
i když bude silnější měnič lze nějak elegantně bez velkýho bastlení vyřešit přepínání na DS a zpět když se vyšťaví baterka ? ideálně tak aby kompresor v ledničce nedělal salta Většina klasickych kombinovaných měničů má uváděnou dobu přepnutí kolem 20ms předpokládám že to je prostě parametr přepínací ho relé takže i jiné relé by ti tuto službu mělo udělat. Jsou rovnou i napěťové relé které podle stavu baterie sepne či rozepne podle potřeby
Stavebné povolenie, sebestačnosť
Xixan (2 days) 
Ahoj, hodim to sem, mne pani na urade povedala ze mi uznaju fve namiesto pripojky, nemame tu nahodou nejakeho projektanta na fve? Alebo nejake odporucanie ( najlepsie niekde NR kraj)?
BAZAR Baterie CALB na Alixpresu
rva (2 days) 
Ráno zavolal z TNT, v kolik hodin to bude dodávat. Přijel včas, složil 3 krabice a odjel. Nic se neplatilo, takže to bylo tak, jak tvrdil čínský prodejce.
Zvětšení limitů pro fotky
mypower.cz (2 days) 
A ještě záhada - u jednoho obrázku to správně zmenší, zatímco u druhého to udělá scrollbar. Rozměry i formát jsou stejné (JPG) rozdíl je pouze vtom, že v prvním obrázku je text, zatímco druhý je pouze jednolitá barva. Já se picnu! Kouknul jsem předběžně na připomínky k obrázkům a zatím jsem objevil příčinu výše uvedené záhady. Tahle verze PHPBB to zřejmě neumí na šířku a má nastaveno pouze omezení na velikost souboru Minimální velikost náhledu: [ 12000 ] bajtů obrázky menší než tyto hodnoty nebudou tvořeny náhledy. Přičemž: root@rpi1:./youda-imgs-test# ls -l total 56 -rw-r--r-- 1 pi pi 10955 Aug 12 22:51 blu.JPG -rw-r--r-- 1 pi pi 19775 Aug 12 21:48 grn.jpg -rw-r--r-- 1 pi pi 10850 Aug 12 21:48 vio.jpg Jelikož jeden přesahoval limit (grn.jpg) a ostatní ne (vio.jpg a blu.JPG), u jednoho se náhled generoval, u ostatních ne. Po nastavení limitu na 1200 bajtů to teď udělá tohle: U původnich příspěvků se náhledy jak vidno nepřegeneruji, už to má nakešované a kašle na to. Možná by stačilio náhledy promazat, což bych ale testnul raději prvně na vývojovém serveru mimo produkční prostředí. Přeci jen příloh je cca 12 giga celkem, takže v případě, že by fórum z nějakého důvodu (nebudu raději navádět jak) začalo masivně dělat náhledy, které se jinak za normálních okolností zřejmě dělají ve fázi odesílání příspěvku, mohlo by to udélat psí kusy s výkonem serveru, takže raději testnu prvně jak se to zachová. I když otázka jestli je to potřeba přegenerovat u těch starších, možná jo... Ještě jedna poznámka: Uvažoval jsem (a lehce už i testoval) mimo jiné také nějaké řešení pro automatické otočení obrázků. Musím prozkoumat jak fórum chápe exif a jestli je tam rozlišitelné pro Imagemagick portrait / ladscape nebo Exif orientation nebo tak neco. To by se taky hodilo. Edit: koukám, že imagemagick zřejmě do náhledů nepřidává exif data, nebo to nemá nastaveno. root@rpi1:./vitek-imgs-test# exif 20200812_191406.jpg Corrupt data The data provided does not follow the specification. ExifLoader: The data supplied does not seem to contain EXIF data. kdezto root@rpi1:./vitek-imgs-test# exif 20200812_191406-original.jpg EXIF tags in '20200812_191406-original.jpg' ('Intel' byte order): --------------------+---------------------------------------------------------- Tag |Value --------------------+---------------------------------------------------------- ... Orientation |Right-top .. Mozna to prohlizec udela pak automaticky tak jako pri zobrazenem originalu. Otazka jestli to bude fungovat v IMG tagu a ne jen v případě přímého zobrazení souboru, kdy prohlížeč může vykazovat jiné chování třeba narozdíl od chování v tagu IMG. By se mohlo taky zkusit, na přidání exifu do thumbnailů by se dal napsat script. Stejně tak jako na řízené přegenerování thumbnailů.
Doporučení měniče
Pajavk (2 days) 
i když bude silnější měnič lze nějak elegantně bez velkýho bastlení vyřešit přepínání na DS a zpět když se vyšťaví baterka ? ideálně tak aby kompresor v ledničce nedělal salta
VVÚ Vitova chatrc
Vitek (2 days) 
Ahoj lubo. Pozemek je nenasilny a stejne tak fve bude nenasilna. Bude proste jen na střechách. Vzhledem k tomu ze veskerou vyrobu mam pocitanou pouze na ambientni svetlo tak cokoliv kde se to da nachytat je fajn. Stejne tak je hodne v pohode kdZ se kouknes na mraky. Mirne mrholi kouknes na vyrobu a jedes 3 kW. Je to ruzne. Na ploty nic davat nebudu vsak to bych si pripadal jako uchL stejne tak tracker je u me sproste slovo. Mam rad jednoduchy pekny design kdy nenasilne pokryvam strechy domu a stodoly. Pozemek je 40 x 30 m a uprostred domek se stodolou. Jinak spotreba mi z 6Mwh za 2018 klesla na 1.2 Mwh a to jen diky FVE. Letos to bude jeste lepsi. Kazdopadne moje konfigurace trvale odebira 25W ze site a s tim nic delar ani nechci. Co se tyka 3f tam je cirkularka a svarecka pripadne cerpadlo v tlakove kanalde na 3f. To je jasny to zachovame nemenit. Zadnej dalsi beton resp konsteukce se stavet nebudou nedava mi to smysl. Jizni plot na 3 hodiny denne v prosinci teda panove taky ne to z tech 15 kwp udelam daleko vic difuze.... Tak pokracujme v debate Jinak rychla bilance stačí nestaci. Za topeni sem dal jen 3m3 dreva 0 kwh ze site a tusim 3 Mwh z prebytku... vetsi fve mi dava vetsi smysl nez 8 az 16 panelu na jih s prebytky ve 12 00 nebo 13 00.... tak asi to bych k tomu mel
Doporučení měniče
mobilik (2 days) 
Bazárovy studer 4kW. Ale je na 48V. No spĺňa to co chceš.
VVÚ Vitova chatrc
lubomirz (2 days) 
"pane doktore dejte mi neco proti akutni solaritide ale kurňa vela vela vela" to je pruser ked nestaci 14.9kWp Nevidime foto pozemku, nevies pichnut panely volakde na zem ? Kamos s plnou strechou postavil 8 panelov 310Wp normalne na zem a oprel ich o dom na zapadnej strane kade vela nechodil, samozrejme s konstrukciou. Ma strasne lahko prestavitelny odklon leto/zima, do 5 minut je hotovy. Alebo napriklad na plot - nevies nieco pichnut na plot na spravnej svetovej strane ? Nevyzera to jak centrum Vaclavaku, pozemok mas krasny a vyzera velky, mozno by sa naslo par metrov na postavenie panelov. Nejaka sikovna konstrukcia, dva-tri betonove piliere do zeme, to by drzalo.
Doporučení měniče
diablo007 (2 days) 
Většina hybridů má tendenci dělat pretoky do sítě takže pokud to nechceš nechat legalizovat nebo riskovat že ti to pak dá distributor sežrat zvážil bych jen silnější měnič a ten co máš si nechal jako rezervu pro strýčka příhodu
Pajavk (2 days) 
Ahoj, provozuju malou samodomo elektrárnu, šest panelů 1250Wp a tři 300Wp na sledovači. Baterie je olovo 24V 525Ah z ještěrky těch šest panelů má regulátor 30A Makeskyblue a tři ze sledovače 20A mppt Carlever měnič je klasickej 2500W plnej sinus doteď sem to provozoval v ostrovním režimu ale chtěl bych přejít na nějaký hybridní měnič hlavně kvůli možnosti přicucnutí ze sítě, 2,5kw mi občas nestačí a měnič pak spadne do faultu. Doporučíte mi nějakej hybrid okolo 3kw co si může přicucnout ze sítě při přetížení ? Díky
BAZAR Baterie CALB na Alixpresu
shuty (2 days) 
super. tak to trva cca tyzden po tom co to dorazi do grecka. u mna stale svieti v systeme "vyzdvihovanie". clo, dph, a ako to dorucili? kurier zazvonil a nech sa paci 3 baliky?
Victron 150/85
1lubos1 (2 days) 
Nema tu nikto Victron regulator nabijeni MPPT 150/85 starsiu verziu velky, plechovy? Toci sa vam ventilator stale, alebo zopina pri teplote?
VVÚ Vitova chatrc
redcrown (2 days) 
Z toho si nic nedělej, taky chystám SSZ střechu. Nad 10kWp už člověk s povděkem bere všechny světové strany.
BAZAR zdarma - pojistkové spodky pro nožové pojistky
pkougl (2 days) 
Ahoj solárnící, vše je rozdané, pro JiTr zkusím něco pohledat Pavel
VVÚ Vitova chatrc
Vitek (2 days) 
BAZAR zdarma - pojistkové spodky pro nožové pojistky
JiTr (2 days) 
Ahoj, ja bych 8ks vzal. Vice SZ Diky
BAZAR Baterie CALB na Alixpresu
DanoP (2 days) 
A co napatia, aky je rozptyl?
Victron 150/85
1lubos1 (2 days) 
rottenkiwi, nejak sa mi to podarilo, uprimne, neviem ako. Postup, ktory pises je v navode, podla neho som presne postupoval. Podla mna, v navode chyba napisany najmenej jeden krok, asi preto sa mi nedarilo. a) user 8 b) sipky + , - , podla navodu nemaju vplyv vybrat parameter (absorption, float,ap), nakolko tam stale blika user c) user potvrdit, select d) setup -podmenu vyvolat parametre e) az teraz nasleduju spominane sipky +, -, na zvolenie pozadovaneho parametra (absorbtion, float ap) f) a dalej podla manualu... Tak nejak som sa k tomu dopracoval. Dakujem vsetkym za podporu. Este by som rad informaciu, ci sa ti toci ventilator? Regulator je na dotyk ruky po bokoch vrely, ventilator netoci. Sa mi nezda, ci je to v sulade s kostolnym poradkom? Aj keby tam bolo teplotne cidlo, predpokladam, ze pri takej teplote by davno zoplo fan. Miestami dobijalo 75-78A.
Ostrov v Trnave
DanoP (2 days) 
Par fotiek z vnutra. Nasiel som prach - na hrane krytu relatka, ale snazil som. Rok vyroby 1/2015.
Victron 150/85
FRSO (2 days) 
Nestačí na to jen Ve-bus kabel MK2-USB ?? tak nestačí co jsem se dočetl.
BAZAR Baterie CALB na Alixpresu
rva (2 days) 
Ještě jsem je připojil k elektrárně paralelně k stávající (nabité) baterii. Pak se tam vešlo ještě dalších 70 Ah. Vzhledem k tomu, že články bývají z výroby někde na polovině kapacity, vypadá to, že články CALB budou mít štítkovou kapacitu. Na správné měření kapacity jednotlivých článků nejsem řádně vybaven, takže aspoň takto.
Victron 150/85
rottenkiwi (2 days) 
No kábel stojí: https://www.hlumar.sk/index.php?id_prod ... er=product
Vitek (2 days) 
predpokladal sem že má kabel.... sory za off topic.
rottenkiwi (2 days) 
4.3.3. User adjustable charge algorithm a. Proceed as described in the previous section, and select algorithm number 8 (user defined) b. Press the "-" or "+" button to select the parameter that must be changed (“  ”,“  ” or “  ”). c. Press SELECT: the voltage will now blink. d. Use the "-" or "+" button to chose the desired voltage. e. Press SELECT to confirm the change, the value will stop blinking, and the change is made final. With the "-" or "+" button it is now possible to scroll to another parameter that needs change. f. To return to normal mode, press SETUP during 3 seconds a. vyber 8 b. stlač + - a vyber absorption float equalization c. stlač select a napatie začne blikať d. nastav napatie pomocou + - e. stlač select na potvrdenie a prestane to blikat, prejdi na ďalší parameter f. do normal modu stlač setup na 3 sekundy
FRSO (2 days) 
rottenkiwi, odpojil som panely, nic sa nezmenilo. Nadstavil som 8. poziciu user, to je vsetko. Ziadne napatia v pozicii user sa nedali vyvolat, ani zobrazit. Kde robim chybu? Nemá se ještě napřed potvrdit výběr toho User ?, mělo by to jít pak. Mám takový dojem, že se User menu dá nastavit jen přes kabel.
Vitek (2 days) 
[quote="1lubos1"]rottenkiwi, odpojil som panely, nic sa nezmenilo. Nadstavil som 8. poziciu user, to je vsetko. Ziadne napatia v pozicii user sa nedali vyvolat, ani zobrazit. Kde robim chybu?[/quotea nemáš problém s ovladačem? vidíš vůbec to zařízení ? v programu victronconnect? máš vůbec jakou konfiguraci připojení přes bluetooth nebo VE.direct kabel.... Já napojim kabel a jede na první pokus..... chyba je někde u tebe
1lubos1 (2 days) 
rottenkiwi, odpojil som panely, nic sa nezmenilo. Nadstavil som 8. poziciu user, to je vsetko. Ziadne napatia v pozicii user sa nedali vyvolat, ani zobrazit. Kde robim chybu?
rottenkiwi (2 days) 
Tak skus odpojiť panely a potom programuj a napiš či to šlo. Nastav user 8, nastav napatia, ulož nastavenia a potom pripoj panely.
1lubos1 (2 days) 
Regulator som skusal programovat za prevadzky, teda, aj panely zapojene.
1lubos1 (2 days) 
Regulator som skusal programovat za prevadzky, teda, aj panely zapojene.
rottenkiwi (3 days) 
Ked má tlačítka, tak to ide tlačítkami podĺa návodu. Sú panely pred programovaním odpojené ?
1lubos1 (3 days) 
Ano FRSO, presne tento regulator mam. Pozeral som, ma len dva konektory, neviem oznacenie, pri jednom je napisane canbus, druhy je taky isty. Neviem, aky kabel treba objednat na programovanie. Ci vobec sa da tento typ regulatora cez kabel programovat?
FRSO (3 days) 
zdravim...nadstavujem to manualne priamo na regulatore pomocou tlacidiel podla navodu. Bluetoch nemam. Pravdepodobne budem musiet objednat kabel. Ale aj tak mi to neda, preco to nejde podla navodu rucne s ovladacimi tlacitkami? Aha, to bule ale asi tento typ MPPT, ten jsem nenastavoval, ale někdo ho tu určitě má. https://www.mulac.cz/fotovoltaika/solar ... t15085.htm
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
Vitek (3 days) 
Na kolik řádově vychází 150/60tr? Docela nad ním přemýšlím. Díky. Dagusi jeden už mám a vyšel kolem 6 000 kč s clem a daní.... tuším …. Aktuální ceny nám ale pak napíše kobra až bude mít validovaný seznam od nás, tuším že to poptá u číňana, a ten vyplivne ceny. Každopádně i kdyby to bylo dražší je to identický jako victron, sw kompatibilní tzn za mě poměr cena výkon účinnost, odezva super !!!
Ochrana LiFePO4 - GWL CPM - zkoušel to někdo?
scoo8y (3 days) 
Osobně PLC vůbec neholduji. Není mi to blízké a i když to má mnoho výhod z pohledu k čemu je PLC určeno, tak chránit baterky bych tím nechtěl. Co tomu CPM chybí je balancování, ale to bych neviděl jako problém. Pitomej pasivní odporovej balancér to zvládne jak nic. Těch je všude kolem plno. Co mi ještě obecně na trhu chybí je náhrada za starý dobrý celllog. Ten byl skvělej a úplně bez náhrady. Respektive řešení asi je, ale finančně úplně mimo.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
rottenkiwi (3 days) 
Zoberme euto s 11 kW AC nabíjačkou, 11 kW DC-DC nabíjačkou / z panelov 500 V do 360 až 410 / a s 11 kW V2G meničom / DC 360 - 410 V - to AC 230 V / A nech má 40 kWh baterku. Ak chodím do roboty na 2 x nočnú, deň doma, 2 x dennú od 5:30 so 14:30, tak euto nebude doma 2 x 21:00 - 6:00 a 2 x 5:30 až 14:30. Ak však mám FVE a euto, tak potrebujem bez V2G ešte baterku do FVE, takže vlastne musím 2 x zaplatiť 40 kWh baterku, + 11 kW meniče v krabičkách + 11 kW regl v krabici a ešte to všetko poprepájať. Tá baterka v EV funguje pri optimálnej teplote, ale nie každý má doma v FVE, 40 kWh-novú baterku optimálne chladenú. Tak zapojím DC z panelov v euta a AC-out z euta do domácej siete. Asi sa skoro nedožijeme štandardu, kde napr. 15 kWh bloky batérie v eute bude na nabíjačkách automaticky vymeniteľné. To by potom umožňovalo napr. 2 bloky z EV nechať doma a na 2 bloky odísť do práce. A tie dva bloky by mali DC nabíjačku z panelov a počas dňa by sa nabíjali a večer by sa energia medzi blokmi vyrovnala. Ešte lepšie by boli dve EV + V2G a predaj energie v čase najväčšieho dopytu, ergo najvyššej ceny FVE. Neviem koľko zarába elektrikár u nás, ale v Nemecku okolo 21 € na hodinu a v Švajčiarsku 32 € na hodinu, takže tam bežný človek asi má na EV či FVE, či ich kombináciu. Battery swap: https://www.youtube.com/watch?v=t1Ld5WByT34 Odporúčanie pre Teslu, ako sa zbaviť 700 m kabeláže. https://www.youtube.com/watch?v=9l6DPwKHWpY
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
Dagus (3 days) 
Na kolik řádově vychází 150/60tr? Docela nad ním přemýšlím. Díky.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
fugas (3 days) 
Nic se neděje bez příčiny.Chiméra jménem koronavirus dostala ekonomiku na kolena, což se projeví v kupní síle.No a Tesly si většinově kupují lidé nadmíru zajištění, aby ukázali jak jsou pokrokoví a že na to mají.Lidé s platem 30 000Kč na ni nedosáhnou a kupují ty ostatní značky.Jenže v této době nejistoty prostě samohyb není na prvním místě .Proto ten graf vypadá takto. EV jako úložiště je ideální nápad, pokud žiji sám.Prostě ho využívám k účelu jaký mi je v dané chvíli třeba.Ale pokud domácnost žije i v mé nepřítomnosti, tak odvážet úložiště zahálet kamsi na parkoviště před zaměstnáním je značně kontraproduktivní.A to pomíjím fakt, že ho odvážím v době solární hojnosti.
rottenkiwi (3 days) 
Pozrite aký rozdiel je medzi Teslou a ostatnými v prvom polroku 2020: Tesla autopilot HW3/HW4 https://youtu.be/Ucp0TTmvqOE?t=4276 Tiež sa v EU rozbieha market, kde možem obchodovať s uloženou energiou v baterkách, zotrvačníkoch, compressed-air ... Takže ak mám panely a euto a vystačím si s obojsmernou nabíjačkou/meničom 22 kW integrovanou v eute a s 85 či 100 kWh baterkou v eute, tak nepotrebujem vlastné úložisko, nepotrebujem 22 kW menič, a ešte pomocou V2G možem zarábať na stabilizácii siete. / okrem obchodovania / Tiež šetrím ropu na doležitejšie veci ako vozenie vlastného zadku do roboty. DAM / IDM Day-Ahead Market / Intraday Market https://www.semopx.com/markets/day-ahead-market/
BAZAR Victron Quattro 24/3000/70
Mira9_cz (3 days) 
Victron Quattro 24/3000/70 - sleva 20 tisíc za kus ostatní je prodané
studer XTM 4000-48-01
ferrys (3 days) 
Tak z asi vim... udelam to pres RCM 10 a dalkovy ovladani... a relatka budou iniciovat prifazovani na sit... ten in dependet nepomuze... rozhodi se 3f system... ale kdyz se paralelne z aux1 relatek odvede vse na rcmko tak jakekoli relatko to prifazuje...
Ohrev tuv pomocí fotovoltaiky do 15.000Kc
petrd (3 days) 
Jen ses o řád sekl. 2 kW těleso na 230 V ti při napětí 35 V nedá víc, než 40 W cca. Jo máš pravdu. Podle kalkulačky na TZB by se 5l vody nahřálo asi za 6h nějakýma 40W a většina elektřiny by zůstala na panelech. Tak tudy cesta asi spíš nevede i když budu mít panely levně a opřu je o zeď.
Ostrov v Trnave
DanoP (3 days) 
Uz parkrat sa mi stal subeh nahrievania pracky a umyvacky, tak aby bola rezerva. Vsak ked upgradovat tak na lepsie. Este uvazujem vyclenit, kratkodobo pouzivane zrave spotrebice na extra fazu a tahat ich z menica v standby mode, cize menic by bezal len ak by bol odber, pripadne s vzajomnym blokovanim.
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
Marcus81 (3 days) 
Aktualizoval jsem seznam požadavků. Kobra23, akosi sa v zozname nevidím!? Mám záujem o 2x Fangpusun MPPT150/70 TR. Ďakujem
Ohrev tuv pomocí fotovoltaiky do 15.000Kc
JiříK (3 days) 
Jen ses o řád sekl. 2 kW těleso na 230 V ti při napětí 35 V nedá víc, než 40 W cca.
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
dano (3 days) 
Ak sa este da, tak by som mal zaujem 1x MPPT 150/60.
Ostrov v Trnave
lubomirz (3 days) 
krasne, cena je tam bombova a nech sa nikdy nepokazia. Preco dva ked mas 1.8kWp panelov ?
BAZAR Baterie CALB na Alixpresu
rva (3 days) 
Tak dnes to přivezli. Články vypadají nové a stejné, jako jeden článek, který mám už 3 roky. 16x 100 Ah za 1122 EUR = 70,1 EUR/článek.
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Třetí
mopadzi (3 days) 
Aha, kobra je online. tak to nechám na něm...díky...nepište
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
bol-St (3 days) 
Ano můj požadavek na XTH prosím odstranit. Edit: vzal bych: 1x RCC-03, 1x Xcom-can, 1x Xcom-LAN
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Třetí
Kobra23 (3 days) 
chcete někdo něco od číňana? budu objednávat, ale jen příslušenství zdar.. měl to nastarosti kobra v jiném vlákně, nějak mi neodpovídá resp ptal jsem se ho několikrát, tak to beru jako že to neproběhne... Tudíž mám zájem o 1 kus regulátoru nabíjení fangpusun 150/60tr tel na mě pošlu v PM pokud chceš Vítek Sorry za nereagování, ale jsou dovolené a je to komplikované.
Ohrev tuv pomocí fotovoltaiky do 15.000Kc
petrd (3 days) 
A musí se myslet jak přerušit termostatem DC proud, aby neuhořely kontakty při ooooobrovském oblouku. A mokré těleso není moc vhodné napájet pomocí DC (elektrolýza vlivem i nepatrné vlhkosti). Nj ale platí toto - ty oblouky - skutečně i pro jen 35V/15A DC ?
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Třetí
Kobra23 (3 days) 
Řeší se to zde: viewtopic.php?f=51&t=6271&p=129916#p129916
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Čtvrté
Kobra23 (3 days) 
Aktualizoval jsem seznam požadavků. Vzhledem k tomu, že mnoho z vás teď kupuje ty bazarové Studery XTM 4000-48, prosím o sdělení, zda je z toho seznamu mám odstranit. Kobra23: 3x XTH-8000, 1x RCC02, 1x Xcom LAN, 1x Xcom 232, 1x Xcom Can packet: 1x XTH-8000 Vitek: 2x Fangpusun MPPT150/60 TR DanoP: 1x MPPT150/45. bol-St: 1x XTH 6000-48 Inverter +1x RCC-03, 1x Xcom 232i, 1x BSP 500, Xcom-can mati: 1x - regulátor MPPT 100V/30ATr ( stačilo by mi 100V/30A , ale pro zjednodušení objednávky bych se přidal i k 150V/45Tr Anebo 150/70Tr ), 1x - sledovač BMV 700 s bočníkem 500A netko: 1x XTH 8000/48, 1x XTM-4000/48, 2x RCC02/03, 2x BSP-500, 2x XCOM 232i ota: 1x XTM-4000/48, RCC03, BSP-500, XCOM 232i Mobilik: 1xRCC2 ak bude za rozumnú cenu lemra79: MPPT150/60 reksohc: zobral by som RCC02 ikovlabs: MPPT 15/60 Tr dicss: řídící a výkonová deska Xtender XTM 2600-48 - oba PCB, MPPT 150/60 solartom: RCC-03, BSP-500 a XCom LAN mopadzi: 1x RCC-03, 2x BSP-500, 1x XCom-CAN, 1x BTS-01
Ohrev tuv pomocí fotovoltaiky do 15.000Kc
petrd (3 days) 
tiez mam 5l bojler na zahrade v garazi, axpert a tyristorovy regulator, funguje uz par mesiacov vyborne. ten vytazovac je original alebo doba zbastleny? dal by som ho na ten 5l bojler ked budu baterky nabite To je komplikovanější ale řekněme že je zbastlený*. Problém je v tahání kabelu od vytěžovače k malému bojleru. Proto chci na malý bojler připojit namísto 230V AC jen dva výprodejní 35V panely zapojené paralelně a nechat pomalu nahřívat přes den. (*LAN Kontroler měří napětí baterek a panelů a podle toho mi spíná FOTEK SSR 1/0. Nová verze bude tahat z LAN Kontroleru po TCP modbusu napětí a proudy do baterek a regulovat spojité SSR 0-100%)
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Třetí
Vitek (3 days) 
chcete někdo něco od číňana? budu objednávat, ale jen příslušenství zdar.. měl to nastarosti kobra v jiném vlákně, nějak mi neodpovídá resp ptal jsem se ho několikrát, tak to beru jako že to neproběhne... Tudíž mám zájem o 1 kus regulátoru nabíjení fangpusun 150/60tr tel na mě pošlu v PM pokud chceš Vítek
mopadzi (3 days) 
chcete někdo něco od číňana? budu objednávat, ale jen příslušenství
Ohrev tuv pomocí fotovoltaiky do 15.000Kc
matobabetak (3 days) 
tiez mam 5l bojler na zahrade v garazi, axpert a tyristorovy regulator, funguje uz par mesiacov vyborne. ten vytazovac je original alebo doba zbastleny? dal by som ho na ten 5l bojler ked budu baterky nabite
Ostrov v Trnave
DanoP (3 days) 
Tak som si dnes dal predcasny darcek k narodeninam od SecondSol Skoda ze zatial nieto casu na upgrade. Vyzera to akoby tie menice boli z nejakych skoliacich zariadeni, vobec nemaju znamky viacrocneho pouzivania. Ku kazdemu je aj X-com-232i. Vyzera ze idu ako teple rozky povodne mali 140ks dnes uz len 102ks. Este raz vdaka LukasK za tip.
Ohřev TUV pomocí fotovoltaiky do 2500Kč
petrd (3 days) 
Řeším něco podobného - ale opravdu malý bojler 5-10l. Situace: Mám FV s Axpertem asi 2.5 kW panely a stavím druhou verzi vytěžovače s řízeným SSR+ESP8266+LAN Kontroler do hlavního bojleru a podlahovky. Tohle bude ale jiný nezávislý malý bojler na trochu teplé vody do dřezu. Nechci v tom utopit moc peněz ani času. První varianta je napojit na hlavní vytěžovač což mě uplně nevychází kvůli tahání kabelů. Uvažovaná Druhá varianta .. : Přikoupím dva panely levné, použité, 200W/35V. Dám je paralelně, hodím před dům.. Topné těleso 2kW připojím přímo na panely, bude to brát ca 300W odhadem a během trochu slunného dne se pomalu voda nahřeje. V čem by mohl být problém ? je to prasárna, ale ekonomicky by se to vyplatilo.. DC 35 V snad nespálí termostat Jinak "hlavní" bojler 50l nahřívám přes tyr. regulator cca 300W/230V z fotovoltaiky pokud není zataženo je voda za den dostatečně teplá.
Zvuk větrných turbín nemá vliv na zdraví
vlkazajac (3 days) 
"...Pravda z laboratoře... „Účastníci, kteří předtím hlásili širokou škálu příznaků souvisejících s infrazvukem větrných turbín, nebyli vnímavější vůči infrazvuku ve vzorcích hluku a nevnímali vzorky infrazvuku jako nepříjemnější ve srovnání s těmi, kteří žádné příznaky související s provozem elektrárny neregistrovali,“ uvádí zpráva. Ani fyziologická měření srdeční funkce a elektrodermální aktivity (vlastnost lidského těla, která způsobuje neustálé kolísání elektrických charakteristik kůže) neodhalila žádné důkazy o účincích infrazvuku na lidské zdraví. " Tak to v labáku bolo dosť tendenčné, je dlho známe a dajú sa dohľadať experimenty so škodlivosťou infrazvuku s frekvenciou blízkou 8 Hz na svalové a nervové tkanivá. Je však pravda, že veľké vrtule nedosahujú zrejme viac ako spomenuté 2 Hz. Avšak za určitých podmienok pri blízkom pobyte pri vrtuli by som nevylučoval zlý vplyv vyššej harmonickej s menšou ale významnou amplitúdou. A čo náhodný fázový posun od troch - štyroch vrtulí ? Sú známe pokusy pre tajné služby s vraždiacou zbraňou - oscilátor 8 Hz a veľký výkon .... Nikto nič nepočuje, stačí chvíľka a chlap leží mŕtvy na chodníku.... Ale nevidel som, našťastie. Pôsobenie hluku na psychiku ako píšeš, môže byť vtieravé. Strávil som detstvo v činžiaku, kde sme mali cez dvor chemickú fabriku so stovkami čerpadiel a motorov. Desať dní v roku bola "zarážka", kedy sa všetko vyplo a bolo ticho. To vám poviem, že to bol čudný pocit, nebolo niečo v poriadku, chýbalo to ...... Tiež pred služobkou som sa potreboval vyspať, no keď som zaľahol, počul som susedove vetrákové duo. Mal vlhkú pivnicu a ťahal to von celé dni, diskutovať sa s ním nedalo. Dva vetráky 15 m od ucha celú noc - ako keby boli v mojom baráku. Potom 1400 km autom do Hamburgu... Ale žiadna norma zjavne porušená nebola, tak wocogou...
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
fugas (3 days) 
S přestavbou to také lehce souvisí.Vyhnat z toho ten gůgl a nechal bych si to líbit. https://www.novinky.cz/auto/clanek/podi ... .seznam.cz
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Třetí
bol-St (3 days) 
Mozem potvrdit info od LukasK, dve original XTM 4000-48 su uz na ceste. Cena 1 432€ za 2ks vratane dopravy a DPH (16% Mwst). Já jsem objednal včera, ale cena je o 30 EUR vyší:
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
JiříK (3 days) 
Na neztlumující auta bezvadně funguje čelovka s 8 W čipem. Lehce na něj dvakrát bliknu a pokud nereaguje, přepínám na strobo a dívám se přímo na něj. To už funguje na 100 %... Párkrát to teda skončilo ostrou slovní přestřelkou. A to mluvíš o "aotopilotech"?Nebo o pilotech co nemají co dělat v autě?Na straně druhé, jezdím na kole i chodím pěšky.Ale i řídím a proto vím že silnice je pro auta/motorky.Počítám s tím, že pěšky ani na kole fyzický souboj na silnici nevyhraji. O pilotech, kteří neuznávají přítomnost čehokoliv jiného na silnici, kromě jich samotných. Co se týká automatických dálkových světel, je to velmi nepříjemná až nebezpečná věc, obzvlášť na vlnité a zatáčkovité cestě. Praží dálkové, blikneš na něj, ztlumí, vzápětí to praží znovu dálkama. blikneš, ztlumí, o vteřinu později zase dálky! Tam je pro mě jen jedna schůdná varianta a to prostě přepnout na dálky, já potřebuju taky vidět. Jinak někdo níže psal dálkové vs. kamion na dálnici. Ve většině případů je mezi protisměrnými pruhy roští. Dostatečně vysoké na to, aby světla v normální výšce nesvítila do protisměru. Takže roští to odstíní, ale jen osobák - osobák. Ale kamionu to prostě pere do očí, ten je výš. A pokud nemá nahoře na kabině rampu světel, kterou by protijedoucí osobák upozornil vůbec na to, že je v protisměru (málokterý řidič osobáku si v protisměru na dálnici všímá horních pozičních světel na kamionu) a je oslňován, má po cestě po dálnici nablikáno jak po svařování. A silnice JE pro všechny! Bohužel, v mnoha případech není možnost volby. Jezdím tady u nás po stejné cestě autem i na kole a i když se budu vracet pod parou pěšky, zase to je po stejné silnici. Je to jen o ohleduplnosti k ostatním. Slovo ohleduplnost se ale stává slovem sprostým...
Zkušenosti s měniči SOLIS
diablo007 (3 days) 
A co tě vede brát měnič který pracuje hv bakteriemi následně rozšíření je tam celkem drahé oproti klasickým 48V systémům kde se dá navyšovat s menší investici do baterie. Každopádně ten hybrid budeš muset legálně připojit do sítě takže pokud nemáš rád papíry tak ses papírování nezbavil
studer XTM 4000-48-01
ferrys (3 days) 
Zdravim, ano bylo to o Pnom... 30 sem dal jako priklad... pokud aktivuji 1462... ve vztahu k Xcom CAN a kuprikladu Pylontech packu - bude se pak respektovat max. nabijeci proud apod ? co si cte ted z BMS ? aby tam nepsolal kazdej xtm maximum... nebo bude lepsi chargery vypnout na dvou XTM anechat to jen an jednom a tam nastavit hodnoty na SOC u aux 1 ? me se ted libi, ze kdyz si nastavim kuprikladu - prifazuj se SOC 30 procent, odfazuj u SOC 40 procent... tak kdyz mezi to vlozim UPS minimum 35, tak mi krasne drzi tewch 35 a pokud sviti tak u 40 se odfazuje... tak nevim po aktivaci 1462, co se stane
VVÚ Vitova chatrc
Vitek (3 days) 
Včera došlo k obnovení střechy na dřevníku, 9 panelů dolů, hliníkové profily nahoru a 12 panelů nahoru. zapojení klasika bude 3S4P, napojeno na fangpusun, příprava na zimní pobírání ambientního světla. Bohužel se v noci nepodařilo vyfotit, ale to je asi jedno. VVÚ poskočila s instalovaným výkonem na 14,850 kWp, začal jsem si všímat že mi začíná docházet jak montážní materiál tak panely, no a co je ale úplně nejhorší, že zachvíli nebudu mít žádnou volnou střechu. takže z toho plyne že budu zřejmě muset dávat na sever !! tak hodně zdaru všem Víťa
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
JonasPP (3 days) 
Ja vam neviem chlapi,ale Ja mam na ebiku 2ks 4W led svetla demontovane zo štvorkolky a jak som nedavno cestoval v noci skoro 60km,tak aj brutal vzdialene auta prepli na stretavačky. Ale je to ina sranda. V aute mam žiarovky 2x 55W na stretavačkach a svieti to skoro rovnako. No ale pre pripad nudze mavam kšiltovku a šiltom viem okamžite zatieniť zle,alebo zle nastavene svetla. Nechapem ako spusta vyrobcov aut nevie skonštruovať svetla,aby neoslnovala,jak to bolo na starych autach,alebo ako to maju šošovkove svetla.
Zkušenosti s měniči SOLIS
dmichal (3 days) 
Další nadšenec co jde do fve přes dotace a sypou na něj kouzelné sestavy? Kdo tu mluvil o dotaci ?? A není to copak stavba na dotaci? Tuto kategorii měničů si nikdo na domácí stavbu nebere Tak výjimka potvrzuje pravidlo.... Jde mi o případné doplnění a nemám rád papíry, navíc GOODWE můžu mít za necelých 70, ale toto za cca 45, což už poznat jde... a než dávat teď 350 000,- za elektrárnu a čekat na to kdy dostanu zpět peníze, tak raději si to postupně poskládám za 200 000,-. Hlavně barák je ve výstavbě, takže bych těch 150 neviděl třeba rok. A myslím, že tento měnič tam ani na dotace přihlášený nebude...
diablo007 (3 days) 
Další nadšenec co jde do fve přes dotace a sypou na něj kouzelné sestavy? Kdo tu mluvil o dotaci ?? A není to copak stavba na dotaci? Tuto kategorii měničů si nikdo na domácí stavbu nebere
BAZAR Hromadný nákup Fangpusun po Třetí
DanoP (3 days) 
K tym poplatkom - doprava na Slovensko stoji 95 € (2 ks - zrejme vahovy limit), ked nemate VAT ID (registracne cislo DPH) tak sa plati aj DPH, v tomto pripade nemecky Mwst 16% z celej sumy t.j. menic aj doprava. Ja som si nechal poslat aj s DPH, lebo keby som to prehnal cez firmu u nas je DPH 20% a bez DPH nebudem riskovat, uz su prepojene DPH registre aj medzinarodne.... Spedicia volala den vopred a dohodla si cas, je to na palete, doslo auto s plosinou a paletovym vozikom. Na strankach secondsol treba rovno objednat (registracia predtym), necakat na ponuku dopravy. Platil som prevodom na nemecky ucet (poslali mi ucet-fakturu), na druhy den uz bolo info o zmene stavu na zaplatene, nalozenie im trvalo skoro 4 dni (asi expeduju len v urcite dni), vlastna doprava trva cca 3 pracovne dni.
Zkušenosti s měniči SOLIS
Vitek (3 days) 
Ten střídač má pouze dva MPPT a připojit do něj 3 pole s různou orientací nebude dobře fungovat, navíc jen 6 panelů je dost málo. To bude východ a západ v sérii? Pokud to všechno vleze na jih, tak na východ a západ bych se vyprdnul. Konečně normální odpověď.... Střecha je valbová, na jih nacpu tak max 16 panelů. což mi příjde málo. Chtěl jsem začít jihem a časem případně východ a západ doplnit. Na východ a západ jsem zvažoval doplnění panelů například s TIGO, tak mi to aspoň bylo doporučováno..... Ahoj když jsem v loni v dubnu začínal s regulátorem siton a 8 panelů, tak na bojler to stačilo. pak propukla nemoc přidal jsem 8 vodorovně a pak sem dal jih. problém bylo že 4S na muj typ střídače je moc, tatak sem to musel zase popřepojovat na 3S. No ale abych to dokončil. chce to jih, co nejvíc. ale musíš si umět zajistit že co vyrobíš spotřebuješ. jinak žádná FVE nedává smysl, kromě těch čistě ostrovních v lese tam ti to je jedno jestli máš přebytek a neumíš spotřebovat. Být tebou začnu jihem, tvůj příslušný počet sériových panelů. Pozor u dlouhých stringů na stíny, pokud bys dal optimizéry tak prosim, tuším že dex to má a jede to.
DanoP (3 days) 
K tym optimizerom - ak je stastie a panel je "vhodne" zatieneny ani optimizer nepomoze, a navyse vyrobca TIGO uvadza ze pri paralelenom spojeni stringov s roznou orientaciou musia byt optimizerom vybavene vsetky panely - to potom vyjde lacnejsie samostatny regulator. Sam mam paralelne spojene stringy jeden JJV a druhy JZZ a nie je tam ziadny problem, keby mal kazdy samostatny regulator tak v hranicnych podmienkach by bol prinos do 100W, co mi za dalsi regulator nestoji (a ani za 6 optimizerov).
dmichal (3 days) 
Ten střídač má pouze dva MPPT a připojit do něj 3 pole s různou orientací nebude dobře fungovat, navíc jen 6 panelů je dost málo. To bude východ a západ v sérii? Pokud to všechno vleze na jih, tak na východ a západ bych se vyprdnul. Konečně normální odpověď.... Střecha je valbová, na jih nacpu tak max 16 panelů. což mi příjde málo. Chtěl jsem začít jihem a časem případně východ a západ doplnit. Na východ a západ jsem zvažoval doplnění panelů například s TIGO, tak mi to aspoň bylo doporučováno.....
dmichal (3 days) 
Další nadšenec co jde do fve přes dotace a sypou na něj kouzelné sestavy? Kdo tu mluvil o dotaci ??
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
PavelR (3 days) 
autopilot rozhodně ano, ale s možností kdykoliv ho vypnout a vzít to do ruky. Bylo by fajn kdybych tomu řekl "hej ty auto su unavené vem to za mě" Tato možnost by dost řešila nehody související s telefonama, rychlostí a alkoholem. Bohužel to bude mít zase nevýhodu v tom že zase ztratíme kus svobody. Pokud to bude na síti tak to půjde sledovat, ovládat, vypnout na dálku. Už teď to začíná ecallem a podobně.
Zvuk větrných turbín nemá vliv na zdraví
mypower.cz (3 days) 
Mno .. kardiovaskulární problémy asi nee, i když kdo ví .. ale nespavost.. to bych se ani nedivil. Onehda když jsem ještě bydlel trvale na své chatě, zněl z města cca 2-3km nějaký hodně nízkofrekvenční zvuk nějaké klimatizace, ventilátoru nebo něčeho takového (kdo ví) z areálu firmy Barum Continental. Léto, otevřené okno a dveře, klasika. Ventilace směrována zřejmě mimo město, tudíž do lesa, tudíž do chatové oblasti. Super. Jako nic příjemného. Navíc projevovalo se to při rezonanci, když se člověk jistým způsobem otočil a odráželo se to zřejmě i od zdi a zesilovalo to příchozí vlny z venku. Prostě se to sešlo a sečetlo. Tzn odražené + príchozí. Vůbec nic příjemného. Pak to přestalo. Měl jsem nachystaný dost citlivý směrový mikrofon a osciloskop a chtěl to reportovat na hygienu. Páč tyhle subfrekvence jsou taky.. jak to říct.. ne nabonzovatelné, ale prostě hodné oznámení jako zvukový smog, nebo jak to nazvat. Představ si když ti někdo valí do hlavy třeba 2-5Hz. Co já vím kolik to bylo? A jaký to mělo průběh? Jestli sinus, nebo nějaký jiný tvar a bylo tam víc frekvencí... Nestihl jsem změřit a prozkoumat co to z toho města vlastně přichází, takže 2-5Hz je prostě příklad. To neslyšíš úplně jako zvuk, spíše jako něco nepříjemného v prostoru, něco odněkud a nevíš odkud, ale prostě úplně, tak jak bys měl, neusneš a celé dny seš nepoužitelný, neproduktivní a tak nějak. Už se to nevyskytuje, tak není co měřit. Bylo to tak někdy 2013 v létě. Kdo ví jaký nepřikurtovaný plech u nějakého větráku nebo průmyslového odsávání tenhle bordel způsoboval. Někdo na to citlivý není, někdo jo, někdo se natočí a slyší výsledek rezonance. Na chatě mám jeden adaptér od routeru, který píská. Je velice těžké to lokalizovat. Sem tam to rezonuje, sem tam se to vyruší, zdroj tohoto zvukového bordelu, navíc velmi tichého ale přesto nepříjemného je těžké najít. Vysledoval jsem ale, že to je on. Z blízka je to evidentní. Ale je to slyšet na dálku (cca 6 metrů) jen při určitém konkrétním natočení hlavy. Rezonance. Odraz + příchozí vlna. Nebo dokonce více odrazů, které se sejdou + příchozí vlna. V jiných polohách se to vyruší a není slyšet vůbec. Hodně nepříjemné taky. Mám chuť ho vyhodit a najít nový, jenže v těchto dnech ležím na chatě v jiné poloze a nevadí mi to. Páč to neslyším. Bych se nedivil i u těch větrných turbín. Že to některým citlivějším lidem dělá problém, ale jak to dokázat. Když dva lidi z celé dědiny o 1000 lidech kolem VTE příjdou že jim VTE vadí a nemůžou spát, co se stane? Nic. Budou považování za blázny a jejich problémy překvalifikovány na stres, pracovní naszení, rodinné problémy, zdravotní stav, cokoliv. A přitom jim vadí vzniknuvší rezonance od nějaké blbé frekvence, která navíc má tendenci rezonovat například tvarem jejich místnosti, kde spí. U ostatních je jiný úhel, jiný prostor, vyruší se, nebo se vůbec nedostane. To je tězko takhle paušálně soudit že to nic nedělá ale třeba pár lidem jo, jen jim do hlavy nikdo nevidí a nemají to jak prokázat. Každopádně lokálně měřitelné to je. To bezesporu. Otázka, zdali toto studie zohlednily.
Victron 150/85
1lubos1 (3 days) 
zdravim...nadstavujem to manualne priamo na regulatore pomocou tlacidiel podla navodu. Bluetoch nemam. Pravdepodobne budem musiet objednat kabel. Ale aj tak mi to neda, preco to nejde podla navodu rucne s ovladacimi tlacitkami?
BAZAR Samozátěžová zavětrovaná konstrukce na plochou střechu
blaf (3 days) 
Ahoj, mám 14 panelů Suntech 375 Wp a potřebuju je dát na pultovou (nakloněná k západu, sklon střechy 5 stupňů, orientace panelů k jihu) střechu. Proto sháním nějakou zavětrovanou konstrukci, samozátěžovou, sklon kolem 15 - 20 stupňů. Najde se něco za rozumné peníze? Díky
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
fugas (3 days) 
Na neztlumující auta bezvadně funguje čelovka s 8 W čipem. Lehce na něj dvakrát bliknu a pokud nereaguje, přepínám na strobo a dívám se přímo na něj. To už funguje na 100 %... Párkrát to teda skončilo ostrou slovní přestřelkou. A to mluvíš o "aotopilotech"?Nebo o pilotech co nemají co dělat v autě?Na straně druhé, jezdím na kole i chodím pěšky.Ale i řídím a proto vím že silnice je pro auta/motorky.Počítám s tím, že pěšky ani na kole fyzický souboj na silnici nevyhraji.
Výběr a zapojení panelů
Tom_007 (3 days) 
Potřeboval bych něco vykonějšího kolem 10A a 12V. Ale s tím bych si poradil. Spíš jsem na reglu měl nastavený časovač (kdy zapínat a vypínat), kdy odpojit od napájení podle V a pak věděl něco o spotřebě a mělo to různé ochrany.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
JiříK (3 days) 
Na neztlumující auta bezvadně funguje čelovka s 8 W čipem. Lehce na něj dvakrát bliknu a pokud nereaguje, přepínám na strobo a dívám se přímo na něj. To už funguje na 100 %... Párkrát to teda skončilo ostrou slovní přestřelkou.
výběr regulátoru
fugas (3 days) 
Nu což, už jsem objednal.Je to na nafukovací loďku poháněnou panelem.Loni už to jezdilo na test bez baterek.Bude pod dozorem a když, tak poletí do vody
Výběr a zapojení panelů
Joskob (3 days) 
A čo takto https://www.ebay.com/itm/DC-DC-Voltage- ... 1373228257
výběr regulátoru
vlkazajac (3 days) 
Je to naozaj hračka, pre deti aj dospelákov nebezpečná. Tiež zo zvedavosti ( bolo mi jasné, že pwm ) som na Slovensku kúpil takú istú, len v modrom. Na druhý deň zlyhala a letela naspäť. Referoval som o tom asi pred dvomi rokmi. Pozor na možné škody !
Výběr a zapojení panelů
Tom_007 (3 days) 
Mppt oba dva. Takže dám teda dva paralélně na každý regulátor a regly pak na baterku 24V. Stejně se už bliží podzim a to prý je lepší jet na střídavý než stejnosměrný. Jen budu muset ještě vymyslet, jak napájet zařízení na 12V přes nějakou chytrou věcičku, které mám ted připojeny na výstupu toho 12V reglu. Děkuji zatím, hlavně za informaci, že se panely při mém návrhu vyskratují přes regulátor.
BAZAR Hromadný nákup XTM 4000 z secondsolu
ota (3 days) 
Budu teď několik kusů originál XTM4000 pro firmu ze secondsolu kupovat. Pokud by se chtěl někdo přidat a trochu ušetřit za dopravu a podobné poplatky, napište SZ. Uzávěrka 14.8
Zkušenosti s měniči SOLIS
tomas (3 days) 
Ten střídač má pouze dva MPPT a připojit do něj 3 pole s různou orientací nebude dobře fungovat, navíc jen 6 panelů je dost málo. To bude východ a západ v sérii? Pokud to všechno vleze na jih, tak na východ a západ bych se vyprdnul.
studer XTM 4000-48-01
milhaus (3 days) 
Panove dotaz - u trifazove instalace, kdyz nastavim prohibit Transfer rele a vykon nastavim na 30 procent pro prifazovani... ceka se na 30 procent na vsech trech fazich pro prepnuti ? vypada to, ze ano... ja ale potrebuji transfer u jakekoli faze pres 30 procent... diky za rady.... Myšleno při výkonu 30% připnutí k síti? Nebo pod 30% SOC připnout K síťi ? Pokud je požita jedna baterie pro tři měniče SOC je jen jedno pro včechny měniče. Druhá možnost se řeší parametrem 1462 - YES- pokud se nepletu, potom každý měnič se připojí nezávisle na síť dle nastavení Smart Boost.
výběr regulátoru
fugas (3 days) 
Já měl od nich jen jeden malinký měnič a shořel zcela svévolně.To se tu ale už kdysi probíralo a nechci tím říct, že to není kvalita, jen je to pro mě drahé.Tohle jsem chtěl na takovou hračku, tak uvidíme.Ale pokud jde o Ali, tak výkonové hodnoty 2x+ a zatím mi to funguje už roky.
FRSO (3 days) 
Sú to čínske shity. S úspechom predávané za 20€ na bazosi ktoré radi horia plameňom. videl som ako jeden vyskratoval batériu... Paradox je ze victron Pwm je v tom istom puzdre len bez USB. Zdravím Michal, to je spíš jen ta krabička okopírovaná od Victronu, ale DPS bude trochu liná liga, včetně softu. Já už roky jedině MPPT Victron, namontuji, naprogramuji a mám klid.
Spajanie Li-Ion do sád
trud (3 days) 
Problémy z rôznym zaťažením nastáva pri rôznych batériach až pri koncoch krivky či už nabíjacej alebo vybíjacej. Pozri na môj popis aké rôzne batérie lion, dokonca LTO mam pospájané a žiaden problém ani po rokoch. Podla mňa je dôležité použiť ich v rozumnom rozsahu...napr 3,45-4,05V a pri rozumných nabíjacích a vybíjacích prúdoch , zlomky C. Samozrejme že keď spojím 40Ah a 2,5Ah batériu a idem až na 2,5V tak dostane 2,5Ah na búdku. Ale veď ak dakto pridáva pack tak predsa nepridáva 1 batériu 2,5Ah....plus nik neničí batérie vybitím na 2,5V. Ak by bola 40Ah spojena povedzme s 10Ah a napätie by končilo na 3,3V nevznikol by žiaden problém.
Victron 150/85
FRSO (3 days) 
Podla manualu treba vybrat algoritmus 8, mne sa zobrazuju cisla od 1-7. Ako 8.poziciu mi napise ,,user,, ked user blika, neda sa mi nic sipkami rolovat, neviem sa dopatrat k manualnemu nadstaveniu. Robim niekde chybu, alebo je niekde inde zrada? Pokud chceš něco nastavit, tak musíš zvolit uživatelské menu-user (User defined), pak lze nastavovat v programu Victron Connect, to nastavuješ přes kabel, nebo přes bluetoth-Smart MPPT, lze nastavit cokoliv.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
mypower.cz (3 days) 
Rotten - a co takhle cykloautopilot, ktery by rovnou zablokoval kola tem, co maji v planu se vydat na sebevrazednou cestu v noci, kde lide pouzivaji dalkove aby videli do dalky, a ani blbe viditelny chodec u krajnice jim neunikl? Hm?
Victron 150/85
JiTr (3 days) 
Mozna se rozepis jak/cim nastavujes ...
studer XTM 4000-48-01
ferrys (3 days) 
Panove dotaz - u trifazove instalace, kdyz nastavim prohibit Transfer rele a vykon nastavim na 30 procent pro prifazovani... ceka se na 30 procent na vsech trech fazich pro prepnuti ? vypada to, ze ano... ja ale potrebuji transfer u jakekoli faze pres 30 procent... diky za rady....
Ochrana LiFePO4 - GWL CPM - zkoušel to někdo?
mopadzi (3 days) 
Nemám rád systémy na heslo. DK5080 je v podstatě jen 8 voltmetrů na heslo v jedné krabici. Monitorovací zařízení se z toho teprve musí udělat doplněním PLC a vlastního programu. Celková cena, spolehlivost a rychlost reakce je potom někde úplně jinde. Někde úplně jinde bude i celková spotřeba takového monitorovacího zařízení. ano, to je pravda, je to jen voltmetr na urovni celllogu s komunikací, nic víc jsem od něj neočekával
Victron 150/85
1lubos1 (3 days) 
Podla manualu treba vybrat algoritmus 8, mne sa zobrazuju cisla od 1-7. Ako 8.poziciu mi napise ,,user,, ked user blika, neda sa mi nic sipkami rolovat, neviem sa dopatrat k manualnemu nadstaveniu. Robim niekde chybu, alebo je niekde inde zrada?
Zkušenosti s měniči SOLIS
FRSO (3 days) 
Tak to kup, když tě zaujala cena a pak poreferuj jak jsi dopadl.
Victron 150/85
rychtar (3 days) 
Ahoj. Ja ho mam. Da sa nastavit. Preco ?
Zkušenosti s měniči SOLIS
diablo007 (3 days) 
Další nadšenec co jde do fve přes dotace a sypou na něj kouzelné sestavy?
Victron 150/85
FRSO (3 days) 
Zdravim vsetkych. Prosim Vas, ma niekto Victron regulator nabijeni MPPT 150/85? Daju sa vam manualne nadstavit hodnoty parametrov nabijania? (bulk, abs. float) Všechny MPPT Victron se dají nastavit dle potřeby, Bulk je stejný jako ABS, včetně časů, EQA, atd.
JiTr (3 days) 
Ahoj. Predesilam, ze sam ho nemam, ale melo by to jit .. Vsechny moznosti nastveni si muzes vyzkouset v App VictronConnect (demo products) kterou si muzes stahout do mobilu ..
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
marko250 (3 days) 
Já to v jeepu vypl,na auta to funguje ok,ale chodci a cyklisti vůbec,dokonce i lampy v obci mi dálkové dají dolů. >rote v tom videjku jsem pochopil,že může z leafa sice tahat,ale jen do DS a nemá 140 liber za měsíc,ale polovinu,protože je zase nějaký poplatek za dodávku do DS.Čili pro offgrid opět nepoužitelné a asi se hned něčím takovým nikdo nebude zabývat.Jedině vlastní bastl s napíchnutím baterky na živých kabelech,ale z toho by zase zblbla elektronika vozu.A taky mě zarazila ta V2G,že umí jen stálých 6kW,to neumí modulovat dle stavu baterky v autě do té sítě?MOžná jsem to jen blbě pochopil,angličtina není má silná stránka .
výběr regulátoru
fugas (3 days) 
Už jsem objednal.Ale i tak díky Aspoň uvidíme jestli nezametli třeba něco z těch Victronů
Victron 150/85
1lubos1 (3 days) 
Zdravim vsetkych. Prosim Vas, ma niekto Victron regulator nabijeni MPPT 150/85? Daju sa vam manualne nadstavit hodnoty parametrov nabijania? (bulk, abs. float)
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
volente (3 days) 
Jako šofér s nájezdem milionu kilometrů musím říct že autu jako stroji na 100% nevěřím ani když je řídím já, natož když je bude řídit další stroj.
jahodovák (3 days) 
este som nestretol auto ktore by dostatocne rychlo samo prepinalo z dialkovych svetiel na tlmene. V BMW se mi to neděje, ale zase na mě blikají i když mám tlumené. Si nevybereš Pokud na tebe blikají a máš tlumené,znamená to jen jedno,špatně seřízená světla.Toto se mi stalo po výměně žárovky za novou a po příjezdu domů jsem si posvítil na dveře kůlny a hned jsem viděl závadu,koupil jsem si žárovku,která snad patřila do odpadu,svítila sice dobře ale byla tak nějak vyosená,že pomohla jen její výměna,nebyla to ani nijak levná žárovka ale dost drahá,už si ale nepamatuju co to bylo za značku....
camel1cz (3 days) 
este som nestretol auto ktore by dostatocne rychlo samo prepinalo z dialkovych svetiel na tlmene. V BMW se mi to neděje, ale zase na mě blikají i když mám tlumené. Si nevybereš
Ochrana LiFePO4 - GWL CPM - zkoušel to někdo?
kybos (3 days) 
Nemám rád systémy na heslo. DK5080 je v podstatě jen 8 voltmetrů na heslo v jedné krabici. Monitorovací zařízení se z toho teprve musí udělat doplněním PLC a vlastního programu. Celková cena, spolehlivost a rychlost reakce je potom někde úplně jinde. Někde úplně jinde bude i celková spotřeba takového monitorovacího zařízení.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
lubomirz (3 days) 
minuly rok ideme domov z Juhoslavie dve rodiny, predomnou kámošš na prepinacej automatike Toyota Auris 2018 LED. Ked na neho blikol asi desiaty kamion z druhej strany dvojprudovej dialnice tak sa vysielackou pytam ci nahodou nechce riesit tie svetla rucne. "Jaj, ja som si nevsimol ze na mna kamiony blikaju". To iste Mercedes C 2016, Superba 2018, este som nestretol auto ktore by dostatocne rychlo samo prepinalo z dialkovych svetiel na tlmene. Vzdy na nas v protismere niekto blika. Vodicovi Céčka nestacilo povedat, na toho musel od Bratislavy pri Viedni (50km) pustit kamion celu rampu aby pochopil ze mu hovorime pravdu. A do tohoto ze autopilot, za kazdych okolnosti. Neviem sa dockat.
výběr regulátoru
Joskob (3 days) 
Sú to čínske shity. S úspechom predávané za 20€ na bazosi ktoré radi horia plameňom. videl som ako jeden vyskratoval batériu... Paradox je ze victron Pwm je v tom istom puzdre len bez USB. To nie je ani paradox ,ale realita ,že všetko sa robí v Číne. Na konci smeny pozametaju popod linku čo popadalo a z toho robia tieto zázraky
mobilik (3 days) 
Sú to čínske shity. S úspechom predávané za 20€ na bazosi ktoré radi horia plameňom. videl som ako jeden vyskratoval batériu... Paradox je ze victron Pwm je v tom istom puzdre len bez USB.
Joskob (3 days) 
No zázraky jsem nečekal a že to nebude MPPT mi je také jasné.Ale ty říkáš v podstatě nepoužitelné No přišli jsme už o víc... Tak já dám schválně vědět až to přijde, co to dělá. Mne by bolo skoro ľúto poštára čo musí merať cestu s tým balíčkom ako tých vyhodených peňazí. Ale daj vedieť možno sa zlepšili. Ak si ešte neobjednal kľudne ti pošlem ten môj .
fugas (3 days) 
No zázraky jsem nečekal a že to nebude MPPT mi je také jasné.Ale ty říkáš v podstatě nepoužitelné No přišli jsme už o víc... Tak já dám schválně vědět až to přijde, co to dělá.
Ochrana LiFePO4 - GWL CPM - zkoušel to někdo?
mopadzi (3 days) 
ano ale je to MODBUS s adresou modulu. Takže já je mám 4 pro 32 článků. Je tam DSP s 24bit s chybou komunikace si dovedu poradit na urovni PLC, ale je ptravda že jsem o ní neuvažoval, díky
výběr regulátoru
Joskob (3 days) 
Neprošla už někomu z vás rukama podobná paráda? https://www.aliexpress.com/item/4001246 ... 4c4dfojByh Chci to na takový sranda projekt dohromady s 4400mAh NiCd a flexipanelem.Tak mě napadlo jestli už do toho někdo ten majlant také neinvestoval Mám doma podobný model v trochu inom prevedení a je to určite úplne ten istý shit . S mppt to nemá absolútne nič spoločné, nevie to ani len zobraziť prúd z panelov, a napätie to meria ako mu príde.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
fugas (3 days) 
Ja ti nevim, ale mam presne opacnou zkusenost. Clovek vypina dalkova svetla podstatne driv, on totiz vidi uz zari nad obzorem, kdez to automaty az kdyz na ne sviti tva svetla a tim padem, ti on uz sviti do obliceje. Proste moje zkusenost je opacna, nova auta s automatickym prepinanim jsou vyrazne horsi nez vetsina ridicu Přesně tak to vidím já.Naprostý souhlas.Naopak řidiči jedoucí s automatickým rozpoznáním si ode mne často vyslouží probliknutí v domění že neví, že tam mají dálkové.Dokonce jsem ve společnosti rozpoutal debatu o degeneraci řidičů, protože to tam každý druhý zapomíná.Ten den mi byla odhalena tato skvělá technologie.
Ochrana LiFePO4 - GWL CPM - zkoušel to někdo?
kybos (3 days) 
Ten je ale jen na 8 článků (24V) a spolehlivost systému je závislá na komunikaci s externím zařízením, což nemusí být vždy k dobru úspěšné realizace. V uvedené nabídce uvádějí rozlišení měření jednou 24bitů a na jiném místě jen 16 bitů. Jak přesně to tedy vlastně měří jednotlivé články?
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
camel1cz (3 days) 
Myslím, že s tou "nekvalitou" řidičů dost přeháníš - ano, je dost "magorů", ale že by mi průměrně v noci každý pálil 8s dálkovýma do očí je holý nesmysl. Jedině, že tě na ebiku špatně vidí a reagují prostě od jiného časového okamžiku než považuješ za start oslnění ty... (jen na okraj, auto ztlumí dálkové výrazně rychleji než za 2s - moc to nepoužívám, protože mi v 99% případů stačí tlumená světla, ale jsem přesvědčený, že to je do 0,5s) Naopak autopilota stavíš do role neomylného boha, jmenuješ ideální a optimistické případy - ono to má i odvrácenou stránku. Jako třeba, že případná chyba zasahuje všechny auta a má 1,5Gx větší šanci se projevit, že člověk reaguje i podle nedopravních zkušeností, což bude autopilot umět těžko, atd. atp. Ona asi jedná použitelná varianta by fakt byla nahradit 100% aut těmi řízenými autopilotem - pak by se i výrazně snížila složitost algoritmů autopilota. Jenže to by si všichni museli koupit nové auto - u nás, kde je 15+, nevím jak na Slovensku, ale nečekal bych výrazný rozdíl. Nereálné... Pod čarou: naše dopravní infrastruktura (v ČR a myslím v celém rozvinutém světě) prostě nezvládne tolik aut, kolik jich je (u náš víc jak 6M. Jejich dostupnost je nebezpečně vysoká/snadná. Toto vidím jako hlavní problém hodný řešení (asi to dopadne tak, že se zdraží/zdaní a auto bude zase znakem privilegovaných).
dumi (3 days) 
Ja ti nevim, ale mam presne opacnou zkusenost. Clovek vypina dalkova svetla podstatne driv, on totiz vidi uz zari nad obzorem, kdez to automaty az kdyz na ne sviti tva svetla a tim padem, ti on uz sviti do obliceje. Proste moje zkusenost je opacna, nova auta s automatickym prepinanim jsou vyrazne horsi nez vetsina ridicu
Ochrana LiFePO4 - GWL CPM - zkoušel to někdo?
mopadzi (3 days) 
já nakoupil čks tohle: https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 14798.html má to MODBUS a funguje to, logiku řeším v PLC
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
rottenkiwi (3 days) 
Človek nemám ani najmenšiu šancu porovnávať sa s autopilom. Človek sa účí na základe skúseností a programuje svoju neuronovú sieť, ak mu ako tak funguje prenos signálov zo sietnice do mozgu a v mozgu. Ale podĺa mojich videí, ktoré niekoľko rokov nahrávam pri ceste ebikom, 99.9 % vodičov nevie ani nikdy nebude vedieť reagovať tak, ako autopilot. Priemerná reakcia vodiča, ktorý prepne diaľkové na tlmené je cca. 8 sekúnd. Nové autá s LED či lasermi reagujú do dvoch sekúnd. No ale cyklista, oslepený 2 - 8 sekúnd nič nevidí a pri každom aute končí bud mimo krajnice v potoku, alebo musí pri každom protiidúcom aute zastaviť a pokračovať v jazde, až keď vodič/auto vpbne diaĺkové, alebo lúč svetla presmeruje mimo cyklistu. Autopilot v 1 500 000 000 autách na svete je jeden žijúci orgaizmus, ktorý podobne ako človek, spracúva a vyhodnocuje vstupy / kamery, radar, lidar / porovnáva ich s naučeným a beskovo, v rádoch mikrosekúd produkuje predikciu reality a to robí sústavene a presne a ďalej model reality spresňuje, ale nie na základe jedného euta. To je ako by ste spojili všetky mozgy dokopy, všetkých ľudí na svete. Akurát že ľudský mozog sa učí a škáluje liknavo, tak RISC, CISC, GPU, hybridy ako Tachyum škálujú v korelácii s Moorovým zákonom. A my namiesto toho, aby sme znížili počet nehod na minimum, snažíme sa vychovať nevychovateĹného človeka, aby nepozeral len na seba a svoju rodinu, ale aj na iných na ceste v realite, akosi sme si zabudli brať príklad z Indiánov, u ktorých je v kmeni postarané o všetkých rovnako, i keď slepí, chromí či s inak postihnutí, nechodia loviť, ale robia to, čo im mozog umožňuje. Takže bude od zajtra v doprave 0 nehod vďaka človeku, ktorý zvoľní tempo a uvedomí si, že cesta nie je športový okruch Le Mans, alebo nahradíme takého nevzdelaného ignoranta autopilotom ? Alebo dáme do euta technologiu, ktorá nedovolí človeku šoférovať, ak prekračuje rýchlosť na každom kroku, ak nedáva prednosť v jadze cyklistom, kde ju majú ? Alebo zabezpečíme inak chorému človeku dopravu 80 km do zamestnania, ak do 15:00 popoludní nemože na bicykel ani za volant ?
Ochrana LiFePO4 - GWL CPM - zkoušel to někdo?
kybos (4 days) 
Měl jsem v ruce na otestování předprodejní kus tohoto výrobku. HW v podstatě splňoval mé základní požadavky na monitorování LiFePO akumulátoru. Firmware v té době ještě nebyl na 100% odladěn a některé drobnosti zbývaly k dořešení. S aktuální verzí, která byla uvolněna do prodeje zatím nemám vlastní zkušenosti. Pokud se mi nebude chtít něco bastlit na koleně, bude tento typ jedním z kandidátů na řešení ochrany jednotlivých článků. Výhodou proti ostatním nabídkám je tuzemský vývoj a výrobce.
abrams (4 days) 
Zdravím , zjevně se jedná o monitorovací jednotku ala Cellchecker s nastavitelnými limity . V případě ujetí článku/ů mimo nastavené meze provede sepnutí definovaného výstupu . Osobně jej nemám ale vypadá celkem schopně . Elektronům zdar
scoo8y (4 days) 
Ahoj, Mám 16ks CALB 100Ah z druhé ruky a řeším ochranu. Co případně doporučíte? Při brouzdání jsem narazil na tohle, https://shop.gwl.eu/Battery-Management/ ... nitor.html Zkoušel to už někdo? Může to být funkční a dostatečná ochrana? Zkusil jsem už mnoho čínských destiček, včetně aktivních balancérů, ale nikdy žádný zázrak. Díky
výběr regulátoru
fugas (4 days) 
Neprošla už někomu z vás rukama podobná paráda? https://www.aliexpress.com/item/4001246 ... 4c4dfojByh Chci to na takový sranda projekt dohromady s 4400mAh NiCd a flexipanelem.Tak mě napadlo jestli už do toho někdo ten majlant také neinvestoval
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
fugas (4 days) 
Vždyť to je pokrok.Někoho to fascinuje, třeba toho kdo neumí, bojí se nebo ze zdravotních důvodů nemůže řídit.Jinému je to jedno a někoho to naopak irituje z řady důvodů.Hlavně obrovské míry zneužitelnosti a obrovsky malé míře bezpečnosti.Ano virtuální baterie by řešila EV celoročně, ale tu nemáme. Po pravdě i kdyby ano, mnohonásobně by se vyplatilo tou energií vytápět dům, než na ni jezdit při porovnání nákladů. Autopilot není.Asi bude, nejspíš bude, ale teď zdaleka není.Jak píše Jonas, kalkulovat s tím není ještě zdaleka možné. Momentálně běží testování dalšího exkluzivního projektu a to ovládání elektroniky pomocí čipu v mozku.Když pomineme obrovskou míru zneužitelnosti, tak asi ani největší zastánci pokroku nebudou stát frontu na vrták do hlavy. Takže podobné libůstky přenechám jiným i kdyby jim ty autonomní Tesly rozdávali zdarma.Toť můj názor. Člověk který si přestaví auto na elektromobil je člověk šikovný a nadšený.Má můj obdiv.Pokud žije v zemi kde lze takovou věc legalizovat, trochu mu i závidím Takový se zcela jistě čipovat nenechá...
JonasPP (4 days) 
Treba si uvedomiť, že V2G dodáva elektrinu do siete u niektorých eut od r. 2015. Tento človek na tom zarába 140 libier mesačne: https://www.youtube.com/watch?v=MFyd5ooax1U Ďalej si treba uvedomiť, že každý može veľmi jednoducho reportovať bug v autopilotovi Tesly. Tesla má obrovské množstvo dát a aktívne na tom pracuje, aby sa daný bug už v budúcnosti nevyskytoval. Ak by u nas pracovala Virtuálna Batéria na princípe koĺko dodáš, toľko dostaneš za tú istú cenu, tak je poriešený problém prebytkov v lete a problém nabíjania EV v zime. Že máme u nás ľudí, ktorým sa nechce tieto veci implementovať, hoci v zahraničí to funguje už roky, to je presne ten prístup, ktorý tu bol kritizovaný, nedá sa ...., lebo .... Nechcel som na teba reagovať kiwi,lebo viem o čom rozpravaš,tiež sme mali podobne debaty už viac krat a aj Ja viem,že take veci existuju,ale poslednych niekoľko stran sa tu riešilo niečo čo sa da praktizovať teraz a okamžite. Nie možno,ak sa zmenia zakony,alebo ak dajaky autonomny pilot vznikne za 5-10-20 rokov,popripade ako jazdime na aute,ktore ale sa nam nabija doma na FV,lebo ine uložište nemame. Za to si si musel aj všimnuť,že malo kto reagoval na tvoje komentare,lebo čo rozpravaš Ty je uplne odlišne od toho,čo tvrdi Ricardo.
Zkušenosti s měniči SOLIS
dmichal (4 days) 
Zdravím, dostala se ke mě nabídka s měničem SOLIS, původní plán byl použít GOODWE 10K-ET. Cena tohoto měniče je ale víc než zajímavá…. https://www.ginlong.com/rhi_3pinverter1/29118.html Dík za případné komentáře. Mělo by být zapojeno celkem 24ks panelů cca 410Wp, z toho 6 na východ, 6 na západ a 12 na jih.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
rottenkiwi (4 days) 
Treba si uvedomiť, že V2G dodáva elektrinu do siete u niektorých eut od r. 2015. Tento človek na tom zarába 140 libier mesačne: https://www.youtube.com/watch?v=MFyd5ooax1U Ďalej si treba uvedomiť, že každý može veľmi jednoducho reportovať bug v autopilotovi Tesly. Tesla má obrovské množstvo dát a aktívne na tom pracuje, aby sa daný bug už v budúcnosti nevyskytoval. Ak by u nas pracovala Virtuálna Batéria na princípe koĺko dodáš, toľko dostaneš za tú istú cenu, tak je poriešený problém prebytkov v lete a problém nabíjania EV v zime. Že máme u nás ľudí, ktorým sa nechce tieto veci implementovať, hoci v zahraničí to funguje už roky, to je presne ten prístup, ktorý tu bol kritizovaný, nedá sa ...., lebo .... Tu vidno, koľko euto dodalo do siete a koĺko z nej zobralo https://youtu.be/pq_aQwWAK4o?t=400 Ak chceme urýchliť prechod na sieť ďalšej generácie a zbytočne si nekupovať dalšie baterky, ak už máme baterky v eute, tak prečo sa nezapojiť do takého projektu, aby sa to odladilo čo najskor a aby sme mohli odstaviť uhlie a plyn čo najkor.
Výběr a zapojení panelů
Joskob (4 days) 
Čo sú to vlastne za regulátori PWM alebo Mppt? Ale najrozumnejšie je to 2x panel -> regulátor 1 -> 2x panel -> regulátor 2 -> batéria 24V -> menič
Amorfy - Tenkovrstvé panely
lubomirz (4 days) 
>> Takže se hodí například pro kolmou západní nebo východní fasádu, kterou například >> od 15:00 do 20:00 plně a ideálně bez zastínění osvětluje slunce. Výkon takového >> pole je pak levnější a větší, než kdyby se osázel mono/poly. vychodnu fasadu "asi" od 15:00 do 20:00 nebude IDEALNE osvetlovat Inak realna ceska instalalacia p.Staneka, Electro_dad v Brne : https://smart.tigoenergy.com/p/electro_dad kto nepozna Tigo : v pravom stlpci kliknut na druhu ikonu zvrchu ("zasuvka") a daju sa tam pozerat realne vyprodukovane watty z kazdeho stringu panelov (vychod, zapad, UPLNE KOLMA INSTALACIA na fasade. ) cely den a da sa posuvat po dnoch dozadu plus kazdu minutu prehravat zvlast : https://i.postimg.cc/wxc43fwZ/tigo.png na baraku : https://www.electrodad.cz/2-roky-s-foto ... ro-dad-75/ Tiez by ma zaujimalo ako by sa spravali amorfy v tej kolmej instalacii na fasade. Urcite by zabrali daleko viac miesta pre rovnake Wp (1000Wp amorfov a 1000Wp mono je strasidelny rozdiel v ploche, ked niekto tu plochu nema tak zaver diskusie).
Epsolar Xtra
vlkazajac (4 days) 
Mne vadí tá mystifikácia, ktorú si navodil. Stačilo povedať - aké napätie bolo na olove ráno a od toho odvodiť potrebnú kapacitu. Alebo zmerať 24h spotrebu za meničom, ľahšie to už nemôže byť. Tým je povedané A aj B. A tiež z toho možno odvodiť kapacitu lítia, keď nie olovo. Ten Tvoj odkaz je na zle zostavenú batériu s 2P, vysvetlenie je na tej istej stránke.
Výběr a zapojení panelů
Tom_007 (4 days) 
No a logiku mám tak, že ráno dobije baterii, až je plná, tak připne spirálu a k večeru zase odepne spirálu a dobijí baterky.
Tom_007 (4 days) 
No a kdyby šel každý regulátor zválšť na baterii? A baterie pak spojeny do serie, to je taky blbé, co? No u baterii, to mám blbě, to vím, protože to mám jak to mám ted, a to tak, že jeden regulátor připojený seriově na 24V a druhý na jednu baterii na 12V. Oba bych zapojil paralelně na dvě baterie na 24V. Spirálu a termostat prosím neřešte, tohle už mám vyřešené. Takže lepší řešení mít panely paralelně po dvou na dva parelelní regulátory. A lepší mít spirálu připojenou přes měnič, tak jak to mám ted?
Amorfy - Tenkovrstvé panely
lubomirz (4 days) 
Riesit volty a ampere je fajn, v konecnom vysledku su to vsak watty ktore rozhoduju z realnej elektrarne, rovnake natocenie panelov, jedno a to iste miesto : https://www.researchgate.net/profile/Mu ... ne-and.png publikacia z roku 2014, odvtedy mono/poly isli o nieco malo hore k vyssej ucinnosti. Amorfy sa prakticky nepohli. Ked bude niekto dnes kupovat vyradene amorfy, budu zhruba takto stare pripadne este starsie A URCITE BUDU MAT MENSIU UCINNOST preto tento graf je stale relevantny aj dnes. Je zbytocne rozpravat o uplne novych amorfoch z roku 2019/2020, kedze take nikto z nas kupovat nebude lebo nemaju vyhodnu cenovku, maju uzasne nizku vytaznost na m2 plochy plus predovsetkym sa prakticky nedaju zohnat. Nieco na tych amorfoch je ZA VELMI SPECIFICKYCH OKOLNOSTI, ale je potrebne upozornit ze to nie je ziadna slava plus ze maju obrovske kvantum nevyhod. Napriklad velmi otaznu zivotnost predovsetkym v prvej a druhej generacii ktore su dnes 7 az 10 rokov stare (na amorfy vtedy neboli ziadne vykonove zaruky plus maximalne 7 rocne zaruky na funkcnost ; poly/mono mali uz vtedy bezne 20-25 rokov zaruku plus minimalne 80% vykonu po 20 rokoch). Ked mi niekto preda 100Wp panely za 5 eur kus, tak si ich zoberem len tak z prdele a fakt nimi oblozim plot. Ked mi ale niekto bude predavat amorfy za jednotkovu cenu novych mono/poly, tak to nema valny vyznam. A ono to vlastne nema vobec vyznam aha https://www.secondsol.com/de/anzeige/24 ... oton/i-159 159Wp mono za 12eur vratane dph kus. Pruser, treba zobrat vsetkych 180 naraz co je jednotlivcovi zbytocne, ale tunak cez bazar by sa to roztopilo v pohode. Samozrejme doprava navyse, takze 15 eur kus ? Kde mas taku ponuku na mono ?
Výběr a zapojení panelů
Joskob (4 days) 
Tá špirála je celkovo chaotická , keď uvádza 6000W a potom 3x 154V ; 8,83A. Ale ak by aj napojil iba jednu tak to panely nedajú podľa mňa. Ešte k tomu ,aby niečo aj do batérií išlo.
Epsolar Xtra
lubomirz (4 days) 
>> Len mi stále chýba Tvoja reakcia na moju poznámku k horiacim či vybuchujúcim batériam. špatne kukáš, je tam... aj s linkou. viewtopic.php?t=4326&p=76114#p76083 plus dovetkom "a keby aj nikomu nehorel, to neznamena ze li-ion nemoze niekomu bafnut dnes alebo zajtra". >> Tak môžeš kobimu skutočne poradiť, akú batériu si má obstarať ? nemozem, lebo nevieme ake ma potreby. Nielen odomna boli velmi rychlo prebrane nedostatky olovenej a lithiovej technologie s upozornenim na limity, problemy a sposob ako predlzit zivotnost. Predomnou nikto nepoukazal na to, ze umrete olovene baterie mohli uplne kludne prirodzene odist kvoli poctu cyklov ktore absolvovali a kvoli prudom ktore z nich tiekli (vieme kolko W zerie cerpadlo v studni ? vieme kolko je celkova spickova spotreba domu co tahali DVE 12V olovene baterky ? Nevieme. Mohlo tam tiect 200A v spickach ked sa 10minut vysavalo...) Ci Kobimu postaci 3kWh, alebo 5kWh ako mal doteraz (2x 12V/220Ah) pripadne 15kWh lithium fakt tazko poradit pretoze nemame relevantne data na zaklade ktorych by sa to dalo povedat. Kobimu sme dali navod na zaklade ktorych faktorov sa moze rozhodovat. Bolo doporucene aj konkretne cenovo vyhodne lithium pretoze asi nepobezi kupit nejake LG Chem za 4000$/2kWh vzhladom na to co bolo doteraz. Viac je vzdy lepsie, len keby to netrebalo platit vlastnymi peniazmi ; ja by som tiez chcel doma 400kWh LTO edit : Kobi aj tak pisal ze uz objednal 2x 180Ah... na co dostal varovanie aby sa nahodou nestalo to iste ako teraz, pretoze nevieme uplne presne pricinu. K tomu ja dodam ze osobne by som zrejme objednal 4x 180Ah ked uz to MUSI byt olovo a taketo olovo, aby to malo vacsiu zivotnost. Nevieme ci su limitom peniaze. K tomuto dodame co som uz napisal - existuju baterie 180Ah/1000A a aj 180Ah/1400A. Tie ktore daju 1400 amper budu mat vnutri hrubsie dosky a budu vhodnejsie pre zatazovanie solarom nech uz tam tecu akekolvek prudu, budu schopne sa rychlejsie nabit a bude im menej skodit nabijanie vyssimi prudmi a rozhodne budu mat vacsiu zivotnost (samozrejme statisticky). Preco ? Pretoze maju konstrukciu ktora je viac vhodna na zatazovanie.
Spajanie Li-Ion do sád
Johnny.sk (4 days) 
Takze.. posteh.. mam spojene CATL a rozne 18650 v jednom 14S zapojeni. Hlavny a podstatny rozdiel je vo vnutornom odpore. Kazdy clanok ma roznu kapacitu, a rozne sa podiela na vybijani. Okrem toho aj ked je to li-ion a li-ion, chemia je trochu v inom pomere a inac sa sprava v roznych napatiach. Napr tie CATL tahaju viac pri nabijani po 3,9V a potom nastupia 18650 kde vacsinu prudu zacnu do seba tahat. Zistil som ze ked chcem vyuzit vacsiu kapacitu musim ist az na 4,05V pri nabijani. Casto krat sa mi stava ze zajde slnko, na 1S vychadza napatie 3,99V a ked meriam prudy tak do packu 18650 stale tecie prud z CATL packu. Pri vybijani sa to sprava opacne.. najskor tahaju CATL a potom 18650tky tlacia do CATL na vyrovnanie napati. Atd atd.. to je na dlhsie, ale proste li-ion =/= li-on, dolezite su vnutorne odpory, memovite napatie, vek.. Detailnejsie: 18650 spolu cca 250Ah (120P14S) 1x BMS , CATL 750Ah (12P14S) 6x BMS
Amorfy - Tenkovrstvé panely
e-certik (4 days) 
Protože plánuji koupit amorfní panely, jsem rád za tuhle diskuzi i krásně zpracovaný rozbor, jen mě zaráží tvrzení, že na amorfních panelech je cca konstantní proud a mění se napětí s intenzitou osvitu. Ve všech grafech co jsem viděl je to naopaak. tady je příklad CIGS panelu: Jak to tedy je?
Spajanie Li-Ion do sád
matobabetak (4 days) 
ja by som urobil sadu z 18650, dalsiu z 60ah a tak dalrj... kazdej sade vlastnu bms a vystup neni problem spojit, vlastne to tak bude mat 5kwh v samsung sdi a 4kwh v 18650, kazdes sade sefuje vlastna BMS
jahodovák (4 days) 
Ahojte. Rad by som zalozil tuto temu aby sa tu prebralo vzajomne spajanie litiovych akumulatorov do sad. Napriklad paralelne spajame 18650 do blokov a nasledne tieto bloky seriovo pre dosiahnutie potrebneho napatia. ak ale budem rozsirovat do buducna bateriu postupne ako zapojit dalsie bloky do systemu? pripojit ich paralelne k existujucim blokom alebo zapojit samostatne do serie a az potom paralelne? to by sme ale potrebovali bms pre kazdu sadu samostate. a co spajanie 18650 paralelne s vacsimi clankami - napriklad LEV40/50 alebo Samsung SDI kde je kapacita 20x vacsia ako jednej 18650... dnes som skusil zapojit jeden clanok LEV40 s jednym clankom 18650 Samsung 26F paralelne. oba clanky boli nabite na 4,1V. nasledne som dal celok vybijat prudom 7A. po celu dobu to vyzeralo OK ale ku koncu vybijania sa zacal Samsung 26F zahrievat. po vybiti na 2,5V som nabijanie ukoncil a clanky od seba ihned oddelil. Na LEV40 som nameral 2,55V ale na 18650 som nameral az 3,4V! takyto rozdiel mali aj po dlhsom odstaveni. 18650 som nasledne dal este vybijat samostatne prudom 2,5A a napocitalo este 250mah. Takze zatial co velky clanok odovzdal celu svoju kapacitu, maly clanok si cast kapacity ponechal. Predpokladam ze to bol aj dovod preco sa 18650 zacal ku koncu zahrievat. v LEV40 uz neostalo nic a tak sa zacal viac zatazovat samsung. mozno to bolo aj tym ze som isiel s napatim az moc dole. mozno keby som vybijal do 3v bola by situacia ina a 18650 by sa nezahrieval. co sa bude ale diat ak paralelne k LEV40 pripojim dajme tomu 15p blok z 18650? Jak se tak na ten obrázek dívám,ono to bude tím,že je máš spojené příliš tenkým vodičem a proto nedošlo k rovnoměrnému vybíjení,protože na tech drátkách došlo k velkému úbytku napětí ten článek se tím pádem flákal a skoro nic nedodal,pokud bys nechal chíli spojené,došlo by k vyrovnání ....spoj pořádným vodičem a k tomuto jevu nedojde...hezký den
Epsolar Xtra
vlkazajac (4 days) 
lubomirz, celkom encyklopedický príspevok, prečo nie ... Len mi stále chýba Tvoja reakcia na moju poznámku k horiacim či vybuchujúcim batériam. Tak môžeš kobimu skutočne poradiť, akú batériu si má obstarať ? Zatiaľ by sa najvhodnejší mohol zdať citrón s klincom.
JonasPP (4 days) 
kobi,chceš požičať okamžite 2PzS 210Ah 24v bateriu?? Bola už raz mrtva a prebral som ju k životu,tak keď ti teraz pomôže,kym dajak poriešiš bateriu,tak stači Mi poslať SZ a dohodneme sa. Popripade sa ti môžem pozrieť na system a dačo doladime,alebo ti požičiam celu založnu zostavu na 12v,aby si mal energiu aspoň na drobotinu.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
JonasPP (4 days) 
No nic.. vod kteryho prispevku tuhle diskuzi oddělit jinam od youtubera, ktery si prestavel passata na elektro? Prešiel som si toto cele vlakno,viacmenej usmevne,lebo viem presne o čom tu padala reč,aj ta s ktorou nesuhlasim,ale spravil by som to inač. Tato cela diskusia je už od uplneho začiatku zle mierena,tak cele toto vlakno by som presunul do novo vzniknuteho odseku nazvaneho napriklad: odpadova debata,alebo na pobavenie,popripade spamovanie.
BAZAR Zbytky panelů
Kamil l (4 days) 
Dobrý den máte jeste ty panely potreboval bych prosím panel kolem 300wp nejlepe mono. Koupil bych už dnes. Děkuji
Epsolar Xtra
lubomirz (4 days) 
je to potvora ten istic >> Komu na fóre horel LiIon ? viewtopic.php?t=4326&p=76114#p76083 a keby aj nikomu nehorel, to neznamena ze li-ion nemoze niekomu bafnut dnes alebo zajtra. >> Ake velke Li/olovo by ste mi odporučili aby vydržal aj zimu tak 4-7 dni tam bude spojeny problem s panelmi, nielen s baterkami. Styri dni za sebou vedia byt v zime kludne zamracene tak, ze ti 10kWp panelov da dohromady 2-3kWh energie, za cele tie styri dni == s tym nedas 7 dni... mozno vodu naberes kyblikom, chladnicku vyhodis von na ponk ale co ostatne ? Naco pouzivas 24port POE ? Kamery ? Aku ma spotrebu ? Mozno aj viac (denne) nez to cerpadlo... Jasne mas tam benzingenerator a LPG, len ilustrujeme ze zo solaru a bateriek dat 7 dni to uz je ina sranda aj pri minimalnych odberoch. PRIEMERNE v zime 1Wp z panelu vygeneruje 1Wh denne, proste 1:1 pomer, cize ked mas 600Wp panelov dohromady, tak mozes pocitat so 600Wh DENNE V PRIEMERE [!!] lenze pruser je taky ze niekedy mas dobre dni kde dosiahnes 3:1 Wh/Wp (cize vyrobis 1800Wh zo 600Wp panelov) a niekedy mas sprosty den kde sotva dosiahnes 0.5:1 cize 300Wh zo 600Wp. Priemer je priemer, na dennej baze je to tragedia lebo to lieta horedole ako sibnute. Cez jar a leto je tento pomer kludne aj 6:1, cize 10kWp panelov dokaze vyrobit 60kWh za den. Len na ilustraciu. Zda sa mi ze ten solar si uz mal v zime nahodeny, takze toto zrejme poznas na vlastnej kozi. Chalani dobre napisali, najprv sa spravi audit, potom design, potom sa kupuju baterky panely atd. Musis vediet co sa snazis udrzat pri zivote, ake su tvoje moznosti a az potom stavas riesenie, podobne ako pri baraku nezacnes kominom a oknami, ale najprv spravis zaklady. Darmo ti tu napiseme 20kWh olova ked nevieme ake mas energeticke potreby v lete/v zime. Reklamaciu urcite vyskusaj, nemas co viacej stratit. Najdu pokrutene dosky, bral si z toho nadmerne prudy, zamietnu. Olovene baterky nikdy nechces vybit pod 30% kvoli zivotnosti, idealne pod 50%, vzdy sa musia nabijat doplna doplna vratane tzv. float rezimu, a zivotnost obrovsky ovplyvnuje aj to, kolko amperov z nich tahas. 100Ah baterka sice dokaze dat okolo 800-900A prudu, lenze nie su stavane aby ho davali pol hodinu - to je na start vozu, dve sekundy cuc cuc starter, hotovo. Tahat 100A zo 100Ah baterky je pruser, v ziadnom pripade by si nemal stavat dve 12V/220Ah baterky na pohon 2000W cerpadla, pretoze to znamena odber okolo 200A z tej voltaze cize 100A na jednu baterku. To je sialene vela. Ja osobne by som si dal strop 30A alebo maximalne 50A z 220Ah baterky, cize dve baterie by potiahli maximalne 2x 12V x 50A = 1200W. Ale rozhodne by som nechcel takuto zataz tahat hodinu, dve, tri v kuse. Znicis to olovo. Takisto problem pri nabijani, nemozes to peckovat velkymi ampermi (darmo ma baterka 220Ah kapacitu), proste su citlive jak kožkanacicine Rovnako dimenzovane lithium si ani nevsimne. Z 200Ah lithia mozes veselo brat 200A prakticky nonstop. Nabijat by sa nemali "1C" prudom (teda prudom o velkosti kapacity v amperhodinach), ale da sa to, vydrzia to lepsie nez olovo. Mimochodom, pises ze tvoje su este v zaruke a z toho tak nejak dedukujem ze maju nejaky rok, rok a pol... za ten cas mohli uplne kludne prejst 500 cyklami a cert vie ako dostavali zabrat v zime, co je absolutne na hrane zivotnosti technologie. Cize ti vlastne vydrzali to, co vydrzat maju a skoncili prirodzene.
Avr stabilizator
Kamil l (4 days) 
Avr stabilizator by k čemu byl dobrý?
Kamil l (4 days) 
Takze nekupovat jo jeste jsem zbozi nevyzvedl
Spajanie Li-Ion do sád
brin (4 days) 
Pokud to jsou li-ion stejné chemie, které mají podobný průběh napětí, tak by paralelní spojení více článků různých kapacit nemělo dělat problémy. Lze si to představit stejně jako když máte různě objemné nádobky propojené dnem (kontakty). Když budete nalívat vodu (proud), rovnoměrně se rozleje do všech nádobek a hladina (napětí) bude stejná.
Victron Venus GX device
dickss (4 days) 
Ahoj Pavle, myslím, že jem měl podobný problém při připojení Venus OS na Raspberry. Podívej se pořádně do nastavení, jestli máš třeba povoleno VRM, obousměrnou komunikaci ... Jednu dobu s tím měl Victron problémy kvůli šifrování, ale to už je delší dobu odstraněno (teda pokud nemáš nějaký starý FW). Pokud už Venus někde běžel, tak je možná potřeba na webu kliknout na Reset Token.
Výběr a zapojení panelů
DanoP (4 days) 
My o voze ty o koze. Ešte raz si pozorne pozri tú schému. Panely ma v strede prepojene. Teda 4S aby mohol napojiť špirálu. Zároveň 2 regulátory na dve dvojice panelov do jednej bat. Mas pravdu, striny zapojil do serie pred regulatormi - tak to nepojde, to by sa skratlo cez regulatory. A nemoze ta spirala ist na 110V? Potom by to uz slo, aj ked neviem spirala na paneloch a este aj regulator... Mimochodom ako by mala byt regulovana ta spirala, aky termostat? DC nie je AC.
Joskob (4 days) 
Mě teda nesedí to schema u baterek. Nejsou ty regulátory a baterky spojeny zvláštně? ano aj batérie sú zlé zakreslené. Ale to je asi len omyl pri kreslení.
radeczek (4 days) 
Mě teda nesedí to schema u baterek. Nejsou ty regulátory a baterky spojeny zvláštně?
Joskob (4 days) 
V žiadnom prípade to tak nepôjde. Pripojením regulátorov paralelne na jednu batériu by uviedlo panely do skratu.jedine ak by každý reg nabíjal svoju batériu , ale už sa nesmú nikde spojiť ich potencialy. Este dobre ze to nevedia moje regulatory - paralelne pripojenie MPPT regulatorov na tu istu bateriu nie je ziadny problem, bezne sa pouziva pokial suctovy prud z regulatorov neprekracuje max. nabijaci prud baterii (idealne ak su synchronizovane koli nabijaciemu cyklu). Takze ano, ak nestaci povodny regulator, bolo by mozne dalsie panely pripojit na dalsi regulator a ten pripojit paralelne na akumulator. Regulatory mozu byt rozne, musia mat vsak nastavene rovnake (aspon priblizne) nabijacie napatia. My o voze ty o koze. Ešte raz si pozorne pozri tú schému. Panely ma v strede prepojene. Teda 4S aby mohol napojiť špirálu. Zároveň 2 regulátory na dve dvojice panelov do jednej bat.
HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh
rouchi (4 days) 
Cau Rouchi, jak makaj 370W halfcuty? A dost je zajem o vykon pri "zatazeno" resp. rozptylene svetlo??? Dik za info Ahoj, tak zrovna vcera odpoledne bylo fakt hnusně a pod mrakem a davalo to mezi 700 az 1500W. Viz prilozeny graf. Včera jsem vyrobil cca 21kWh s instalovaným výkonem 9,99kWp ale myslím ze chvili nebylo kam dodavat (nebyla spotřeba a baterie byla na 98%) takže by to mozna vyrobilo o neco víc... Ale dopoledne sluníčko nejakou dobu bylo.... Zatím jedu v ostrovním provozu (nemam ještě všechny komponenty pro paralelní pripojeni, takže naostro ve finalnim provozu bych to videl tak za jeden az dva měsíce... Vzhledem k tomu, ze mam ale 16,8kwh baterku a je leto tak v pohodě utahnu jednu kuchyň, dve pračky a dve sušičky... Když byl elektrický prostor a slunicko, tak jsem dobijel i sveho Leafa.... (Teď stal pořád nabitej) Každopádně musím potvrdit ze je trochu problém omezení fázi na 3,3kW na fázi i kdyz to mam dost dobře rozděleno, tak se to ženským při dobíjení auta podařilo kuchyní a pranim vyhodit... Stejne tak jedna fáze neutahne nabíjení auta a zapnutí stavebního vysavače.... Ani jedna úplně prazdna fáze nerozbehne můj dvoupistovy kompresor -ten budu muset napojit primo na DS.... Vzhledem k tomu že zatím nemam k měniči vubec pripojenou DS, tak nemůžu dat zpětnou vazbu jak se to chová, kdyz je připojená DS.. a takovéhle chování dělá měnič v čistě ostrovnim režimu. Jak budu vědět víc, tak dám informace navic... Ken jeste nevím, jestli měnič umí na AC in (ongridove části) napájet z baterek spotřebiče, které by kvůli nedostatku výkonu z panelů jeli už ze sítě.... (Ale myslím ze to nepůjde a na co nebudou stačit panely to pojede uz jenom ze sítě což je při nějakých markách atd docela naprd.....
Výběr a zapojení panelů
DanoP (4 days) 
V žiadnom prípade to tak nepôjde. Pripojením regulátorov paralelne na jednu batériu by uviedlo panely do skratu.jedine ak by každý reg nabíjal svoju batériu , ale už sa nesmú nikde spojiť ich potencialy. Este dobre ze to nevedia moje regulatory - paralelne pripojenie MPPT regulatorov na tu istu bateriu nie je ziadny problem, bezne sa pouziva pokial suctovy prud z regulatorov neprekracuje max. nabijaci prud baterii (idealne ak su synchronizovane koli nabijaciemu cyklu). Takze ano, ak nestaci povodny regulator, bolo by mozne dalsie panely pripojit na dalsi regulator a ten pripojit paralelne na akumulator. Regulatory mozu byt rozne, musia mat vsak nastavene rovnake (aspon priblizne) nabijacie napatia.
Avr stabilizator
DanoP (4 days) 
obry den chtel bych se Vas všech zeptat jak by fungovalo vystupni napetí z meniče 12v230v na vystup napojit avr stabilizator bude to napetí podobné siti jako u ds siti? Mam citliva zarizeni mycka ,sponkovacka Ktera na menici nema takovou silu a sponku nedorazi do konce jen ji nastréi nazacatek - je o vykonu 300w ale nema elektrina z menice takovou silu jako u ds sitě. Mycka obcas se kousne a cvaka a blika display. Menič 3000w cisty sinus - china . Dokladam avr stabilizator byl by funkcní? Podotykam koliky mezi ssebou na menici maji 125v dohromady 230v. https://www.euronics.cz/mycka-nadobi-el ... 50/p42251/ https://www.mironet.cz/powerwalker-avr- ... deEALw_wcB To ze mycka sa "obcas se kousne a cvaka a blika display" znamena len jedno, menic nedokaze dodat potrebny vykon na vystupe, moze to byt sposobene bud poklesom napatia na baterii (alebo privodoch od baterie) alebo menic nedokaze dat 3 kW. Ak bude strana baterie OK, tak to bude problem menica. Maloktory lacny cinsky menic skutocne doda napisany vykon. AVR tomu nepomoze, je to len regulator napatia, ale vam chyba vykon a ten AVR nevie "vyrobit". Umyvacka bezne berie okolo 2kW pocas nahrievania vody - to trva par minut, potom spotreba radovo klesne.
Epsolar Xtra
FRSO (4 days) 
bohuzial ja som nutne potreboval elektrinu tak aku muselo byt dnes. Po 6hodinach sme prisli aj na zavadu> istic, Jistič ti vybil baterie a poškodil je za jednu noc ? Tak popiš tu nalezenou závadu nějak lépe.
kobi (4 days) 
bohuzial ja som nutne potreboval elektrinu tak aku muselo byt dnes. Po 6hodinach sme prisli aj na zavadu> istic,
Výběr a zapojení panelů
Joskob (4 days) 
Zdravím chlapi. Je možné to takto propojit? Sériově z důvodu tělesa. Paralelně pro regly a baterky. Předem díky za info. Jedine použiť mppt regulátor na 200V vstup a zapojiť panely 4S. Inak aj tak ti tie panely v sérii dajú I rovný najmenšiemu I. To je 8,34A x súčet napätí 125,8V =1049W
Joskob (4 days) 
Zdravím chlapi. Je možné to takto propojit? Sériově z důvodu tělesa. Paralelně pro regly a baterky. Předem díky za info. V žiadnom prípade to tak nepôjde. Pripojením regulátorov paralelne na jednu batériu by uviedlo panely do skratu.jedine ak by každý reg nabíjal svoju batériu , ale už sa nesmú nikde spojiť ich potencialy.
Elektricka / hybridni auta
rottenkiwi (4 days) 
V2V https://www.youtube.com/watch?v=6qM0LpsYb6A V2G v praxi: https://www.youtube.com/watch?v=MFyd5ooax1U https://www.youtube.com/watch?v=pq_aQwWAK4o
Výběr a zapojení panelů
Tom_007 (4 days) 
Zdravím chlapi. Je možné to takto propojit? Sériově z důvodu tělesa. Paralelně pro regly a baterky. Předem díky za info.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
marko250 (4 days) 
Strana tři,lempl začíná Já bych to nechal v kuse,nevadí mi to,naopak už mi díky Covidu dlouho takoví v práci chybí .
Elektricka / hybridni auta
marko250 (4 days) 
Existuje už oficiálně prodávané EV ,které umí otočit tok energie? Řekněme ,že uvíznu a přijede druhá kára slušně nabitá a po propojení se přes palubku spustí přelívání,které bude pod kontrolou.Nebo ono slibované domácí EV úložiště,třeba i přez nějaké DC/DC na zdi,ale jde o to jestli to jde z auta ovládat.Navolím ,že má zůstat 60% a zbytek může pryč,zaznamenal už někdo takové EV?
Veterná turbína 3 kW za 15 USD ( dokumentácia CAD )
dumi (4 days) 
hochu hochu..... rict o kybosovi, ze nic nevi.... co dodat...
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
dumi (4 days) 
ja bych to nechal jako odstrasujici priklad pro budouci generace
mypower.cz (4 days) 
Od kaď to oddělit je jednoduché admine,ale jak to sakra nazvat ? . Hyperlink alebrz odkaz ... se to nazyva ... Vy me chcete zhuntovat chlapi. Nejdriv nadiskutujete 8 stran a nasledne ja to mam prochazet a najit ten spravny bod, kde se diskuze stocila do zumpy ... Super ...
vlkazajac (4 days) 
Netreba chodiť ďaleko : Kdejakej hobík s dvaceti panelama je odborník světového formátu
marko250 (4 days) 
Od kaď to oddělit je jednoduché admine,ale jak to sakra nazvat ? .
Epsolar Xtra
jahodovák (4 days) 
Pouhá výměna baterií bez dalšího zásahu povede ke stejnému výsledku,je třeba zamezit přílišnému vybití baterií pod přípustnou mez a pokud je použito olovo tak nepřekračovat i nabíjecí proudy.Toto vše se odvíjí od spotřeby a podle té pak naprojektovat kapacitu baterie.Na to je třeba znát spotřebu za den a též maximální spotřebu při souběhu spotřebiců které vlastníš,to ale za tebe nikdo neudělá,to musíš změřit,případně spočítat podle štítků sám,teprve potom lze navrhnout systém,který bude splnovat tvé požadavky a bude spolehlivý.Pokud nebude stálý dohled,je třeba zapojit i nějakou automatiku,která pokud nebude dostatek v akumulátorech přepne na sít a dobije baterky,případně spustí centrálu.Obecně platí hlavně u olova,že malá kapacita skoro vždy vede k jeho blízké destrukci.To platí ovšem za podmínky že není zapojena vhodná automatika,která nedovolí jet mimo parametry baterek,na druhou stranu se ale brzo zjistí že to nemá očekávaný efekt....takže nejprve trošku nastudovat co to umí a teprve poté klidně i pomalu vybudovat systém,který bude k užitku a ne k n....
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
fugas (4 days) 
No nic.. vod kteryho prispevku tuhle diskuzi oddělit jinam od youtubera, ktery si prestavel passata na elektro? Začal bych Admine tam co se nabíjí 12kWh denně po celý rok Ale nechci ti do toho kecat jako někdo zkouší
fugas (4 days) 
"Ale jo, já to beru, chcete mi dokázat ze všech sil že tady logika a fyzikální zákony neplatí." A citace z tvého domovského vlákna "5. - předchladit lednici a mrazák přes den aby se v noci nemusela pouštět. Je to proveditelné, zkoušel to někdo? Nerozmrazí se mrazák přes noc? Spotřeba lednice je zhruba 0,6 kWh/den + mražák = 1,2kWh celkem. Vypnutím na noc by se dalo ušetřit 0,4kWh." Prosil bych vysvětlit z hlediska fyzikálních zákonů tu úsporu. Děkuji. Ale poprosil bych o reálnou argumentaci, ne nějakou domněnku. Ono když máš 3.6 v panelech a 45Ah v olovu, musíš holt kouzlit.
mypower.cz (4 days) 
No nic.. vod kteryho prispevku tuhle diskuzi oddělit jinam od youtubera, ktery si prestavel passata na elektro?
volente (4 days) 
"Ale jo, já to beru, chcete mi dokázat ze všech sil že tady logika a fyzikální zákony neplatí." A citace z tvého domovského vlákna "5. - předchladit lednici a mrazák přes den aby se v noci nemusela pouštět. Je to proveditelné, zkoušel to někdo? Nerozmrazí se mrazák přes noc? Spotřeba lednice je zhruba 0,6 kWh/den + mražák = 1,2kWh celkem. Vypnutím na noc by se dalo ušetřit 0,4kWh." Prosil bych vysvětlit z hlediska fyzikálních zákonů tu úsporu. Děkuji. Ale poprosil bych o reálnou argumentaci, ne nějakou domněnku.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
vlkazajac (4 days) 
Ešte som nenakročil k zmene systémového napätia na 48 V, v tom prípade by som to XTM bral. Nie je čo váhať, za tú cenu to treba vziať a prinajmenšom sa zaučiť )) V prípade nejakej nevôle zostane kvalitný menič v pohotovosti ako záloha. Je to dobrá značka za hubičku, 4 roky sú skoro nič.
Veterná turbína 3 kW za 15 USD ( dokumentácia CAD )
KUTIL (4 days) 
Stále trepete blbosti. Alternátory s permanentnými magnetmi sa kedysi používali aj v automobiloch a ja som raz použil taký z ruského traktora DT4. Neviem čo je zázračné na auto alternátore, má ho každé auto. V mojej elektrárni som použil vynikajúci iPMG a nečakal som vaše hlúpe rady. O veterných turbínkách nemáte ani šajnu a v elektro (technike) to nie je o nič lepšie. Tak sa nepleťte medzi tých, ktorý hoci aj toho vedia málo tak vždy o triedu viac ako vy !
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
fugas (4 days) 
Já vím a máš pravdu Oto.Ale tohle není blázen.Je to ....Písmena dosaďte sami + tečka.Když Ríšo dohledáš starší témata, zjistíš že nelžu, víš ....?Písmena dosaďte sami.Já tě prosím, založ si to fórum za petikilo, jak sám říkal že to JDE a nech normální lidi dýchat.Už unavuješ.
volente (4 days) 
"ale taková žumpa to není nic pro mne" Konečně a doufám že natrvalo.
ota (4 days) 
S BLÁZNAMA SE NEDISKUTUJE
dano (4 days) 
Mimochodem z velké části proto, že dnešní letadla umí sama přistávat a vzlétat i v naprosté mlze a zvládají to lépe než člověk Clovek sa dozveda stale nieco nove, skoda ze riadiaci letovej prevadzky necitaju toto forum, uz by nemuseli kvoli dohladnosti dajvertovat lietadla na ine letiska , neviem o ziadnom letisku na svete, kde by mali zabezpecenie VPD CAT IIIC, tato kategoria zabezpecenia totiz zodpovedala "naprosté mlze", toto je uz ale ina tema... V kazdom pripade nieje autopilot ako autopilot a porovnavat autopilota lietadla a auta je totalna hlupost, uz iba z principu uplne inej funkcie oboch zariadeni. Musk je v tomto ohledu mnohem normálnější člověk, který tak nějak chce zachránit lidstvo před vyhynutím. Myslim, ze clovek potrebuje nato aby prezil hlavne vodu a jedlo a z tisicov satelitov na orbite sa este nikto nenajedol. Musk je tiez psychopat, staci spomenut jeho psychopaticke vypady. Uz sa par krat predviedol a napr. opakovane "Musk znovu zaútočil na potápěče, kterého při záchraně thajských chlapců nařkl z pedofilie". Tiez mu asi na genialite (ne)pridava verejne fajcenie travy. Pred par mesiacmi sa dokonca vyjadril fundovane aj ku koronavirusu
dumi (4 days) 
Nelzu. Si rikal ze s tou elektrarnou.muzes jezdit cely rok. Prumerna cyroba je ti k prdu. Tve mega vypocty o uspore pocitali s tim, ze veskerou ee do ev vemes z FVE. Kde tedy lzu? Ano srovnavas nesrovnatelne. rozdil mezi rizenim letadla ve volnem.prostoru a auta na silnici je zasadni rozdil to ledadlo nereai znacky, neresi prekazky, ostatni letadla mu rozestupuje dispecer. Autopilot pouze drzi nastavene parametry letu ano neninproblem naprogramovat holding do CDU, ale zase je to jen udrzeni daneho obrazce pohybu. Nikoliv reseni dopravnich situaci. TCAS aice varuje pred srazkou, ale reakce je vzdy na pilotovi, autopilot s tim nic neudela. Narazel.si na Maxe, tam to bylo technicky spatne, ale kdyby byli piloti dostatecne proskoleni tak by problem nebyl. Ve chcili kdy ti autopilot zacne.zbesile.trimivat stabilizator bez duvodu tak proste vypnes pojistku. Mehlede na to ze rucni kolo stabilizatoru takovy to cerno bily ne stredovym.pultu mezi pilotama je tak z prevodovany ze ho zastavis rukou... takze kdyby pilot to kolo vzal a chytil letadlo by nespadlo. Nicmene na tomto se.ukazuje ze ani tak.jednoducha vec jako je tohle se da udelat blbe. Az budou na silnici auta s podobnejma chybama, jako ze budou, bide veselo
Ricardo (4 days) 
prosim tedy prodej mi FVE ktera mi uzivi v zime EV. Rad ji zaplatim. Protoze to bude zlaty dul Nelži jako fugas, nikdy jsem nikde netvrdil že FVE uživí EV i v zimě. Vždy jsem se odkazoval na průměrnou spotřebu za rok, což je jasné že v létě ti to dá mnohem víc. To bys mohl vědět hergot. Ale klidně lži dál, ser na charakter, ten u bolševiků nikdy nebyl v módě. Co se toho.autopilota tyce srovnavas nesrovnatelne. Provoz nahore ridi porad dispeceri kteri se staraji o tom aby se letadla nesrazili. s ILS ti sice.letadlo.muze samo pristat, ale.je navadeno paprskem, coz na silnici jaksi nejde... Tyto dve veci nelze srovnavat. Nesrovnatelne, nelze, nejde ............ ty seš negativní jak přetok do DS. Už ti došlo proč Musk se od nuly vypracoval na miliardáře a ty ne? Protože on dokázal že to JDE (EV, autopilot, soukromá kosmický dopravce, starlink, neuralink, hyperloop atd.). Uvědomte si že tohle fórum vzniklo díky tomu, že FVE a ostrov JDE. Už jsi někdy slyšel kolik paliva, a zákonitě kolik škodlivin vznikne jeho spálením, je potřeba k vynesení jedné tuny nákladu na orbitu? Ne, tak se informuj.Až se bude na orbitu létat každý den tak budeme opravdu potřebovat to stěhování na Mars. A pak bude místo jen pro vyvolené, tak doufám že máš předplaceno. Jasně, spalováním vodíku a kyslíku vzniká vodní pára, hrůza že? Metan+kyslík je jako motor na LNG (opět vzniká majorita vodní páry a pak nějaké CO2, což je to samé co vydechuje i člověk). Opět toxická katastrofa! Start několikrát denně spotřebuje zlomek celosvětové spotřeby zemního plynu, ale Volente už v tom vidí naprostou katastrofu, že jo..... boha jeho. Ale jo, já to beru, chcete mi dokázat ze všech sil že tady logika a fyzikální zákony neplatí. Tady je to jak házení perel .... Takže přeju příjemnou zábavu ve lhaní, pochlebujte si vzájemně jak nic nejde zlepšit, nic nemá cenu, EV se nevyplatí, svět se řítí do pekel, adminovi lhaní některých lidí evidentně taky nevadí, asi je zde lhaní standard.... OK, beru navědomí, ale taková žumpa to není nic pro mne.
Veterná turbína 3 kW za 15 USD ( dokumentácia CAD )
josse (4 days) 
Alternátor v automobile má derivačné budenie elektromagnetmi a ten regulátor reguluje budiaci prúd, hlavne to budenie zapína a vypína podľa stavu baterky, otáčky si prakticky nevšíma, až na maximálne a minimálne. Môj alternátor má budenie permanentnými magnetmi a tam je budenie konštantné. Je viac druhov alternátorov, to vám asi zabudli povedať. A proč tedy nepoužít stejně zázračný jako ve vaší větrné elektrárně?
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
Kobra23 (4 days) 
Už mám objednané 3ks Studer VS-120, takže nekombinuji více výrobců. Jelikož Studer jede vše po sběrnici, tak by to bylo kontraproduktivní motat do toho něco jiného. Jde mi spíše o to, zda v tom nevidí někdo nějaký háček. Dal bych na každou fázi 2 XTM paralelně (maximálně jdou 3 pokud se nepletu). Kabelů by teď bylo trochu více, trochu více místa by zabraly ty měniče, ale ve výsledku by to mělo vše fungovat. Proto se ptám zkušených, co vy na to.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
volente (4 days) 
"který tak nějak chce zachránit lidstvo před vyhynutím." "Ta nová nerezová raketa Starship bude moct létat na orbitu několikrát za den, stejně jako letadlo které pendluje mezi Prahou a Londýnem. Přistát, dotankovat palivo, naložit náklad a jedem další rundu." Už jsi někdy slyšel kolik paliva, a zákonitě kolik škodlivin vznikne jeho spálením, je potřeba k vynesení jedné tuny nákladu na orbitu? Ne, tak se informuj.Až se bude na orbitu létat každý den tak budeme opravdu potřebovat to stěhování na Mars. A pak bude místo jen pro vyvolené, tak doufám že máš předplaceno.
JiříK (4 days) 
Silně mi to tu začíná připomínat jedno video na Tvojí Trubce. Jmenuje se TO ČUMÍŠ NA MĚ? Nebo pískoviště u školky.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
josse (4 days) 
Vzhledem k tomu zbytku domu je myslím starost o komunikaci se dvěmi zařízeními naprosto zcestná mozek domu bude vědět SOC vždy a tak si může s měniči komunikovat dle libosti.
PavelR (4 days) 
Urcite bych to nekombinoval. Ruzne vyrobce. Neni to komunikacne kompatabilni a pokud by to vubec slo nejak rozumne ozivit tak by to strasne degradovalo celej system.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
mypower.cz (4 days) 
Vec cislo 1. Vynechat pojmenovani kohokoliv jako lempl. Pak se teprv muzem bavit dal. Driv ne.
dumi (4 days) 
prosim tedy prodej mi FVE ktera mi uzivi v zime EV. Rad ji zaplatim. Protoze to bude zlaty dul Co se toho.autopilota tyce srovnavas nesrovnatelne. Provoz nahore ridi porad dispeceri kteri se staraji o tom aby se letadla nesrazili. s ILS ti sice.letadlo.muze samo pristat, ale.je navadeno paprskem, coz na silnici jaksi nejde... Tyto dve veci nelze srovnavat.
Epsolar Xtra
FRSO (4 days) 
bohuzial obe aku su mrtve. Dalo by sa to reklamovat, este su v zaruke, ale moc neverim zeby to uznali. zatial som objednal olovo 2x180Ah, ale Litium ma laka, len nie som prave ělektronmajster aby som ja robil zvaral uska/ koncovky na tie SDI, do mojich ruk tak max srobovak a multimeter. Ake velke Li/olovo by ste mi odporučili aby vydržal aj zimu tak 4-7 dni. Najvacsi zraci energii co mam su : cerpadlo v studni tak 30 min denne ,aktivny 24port PoE switch non-stop, chladnicka{v zime nie je nutna}, ostatne uz su len malickosti ako ntb /2 sluzobne idu na 230V, lebo Microsoft Surface ma nestandardnu koncovku,rpi,wifi,antenna na wifi, antena na lte, load balancer,usb 5Ahub led svetla Pokud jsi si objednal PB Banner 180 Ah, tak za 2 roky budeš kupovat další a to se vyplatí. Je potřeba vyřešit proč se to stalo a pak kupovat aku.
BAZAR Predám 12x DAH 330Wp,mono Half-cell,9 zbernica,NOVÉ
rostislav (4 days) 
Ponúkam prebytkové DAH 330Wp Mono, Half-cell panely, 9 zbernicové 12 kusov, účinosť 19,53. Cena 3300 CZK alebo 125 EUR/ kus osobný odber stredné Slovensko
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
Ricardo (4 days) 
@Admine: A víš co říkal Jobs o B-éčkových zaměstnancích? A-čkoví lidé se snesou s A-čkovými i B-čkovými lidmi. Největší problém B-čkových lidí je, že do firmy přitáhnou C-éčkový lidi, kteří se nesnesou jednak mezi sebou a druhak s A-čkovými. Jinak Jobs měl Narcisistickou poruchu osobnosti, takže on zrovna nebyl lidumil, už jenom jeho vztah k vlastní dceři atd. Musk je v tomto ohledu mnohem normálnější člověk, který tak nějak chce zachránit lidstvo před vyhynutím. Nicméně lidstvo se nedá dostat na Mars s lemplama, takže se s tím ani párat nemůže. Nevím co je špatného na autopilotovi. Musk to řekl dávno, že dnes je autopilot nespolehlivý a způsobil by více nehod než člověk. Jenže jako každá jiná technologie se zlepšuje v čase a jednou přijde den kdy se autopilot v chybovosti vyrovná člověku (statisticky). Což je pořád nedostatečné. Ale k legalizaci a ostrému uvedení do provozu bude stačit když autopilota vylepší na úroveň kdy bude dělat 10x méně chyb než člověk. To už prostě z ekonomického hlediska dává smysl a pojišťovny si prosadí legalizaci autopilota (sníží se jim ztráty, tedy jim stoupnou zisky a na to slyší každý bankovní ústav). A vzhledem k tomu, že už dlouho nebyla žádná nehoda autonomní Tesly, na kterou všichni Tesla hateři škodolibě čekají, tak je opravdu možné že autopilot bude hotov letos. Sranda je že žádná z automobilek si zatím nenavrhla svůj vlastní neuronový procesor tak jako Tesla když najala Jima Kellera a dostupná řešení na trhu na to nemají výkon..... takže bude trvat roky než ostaní dosáhnou také autonomie. A i kdyby, tak Tesla bude vývojově zase o světelné roky před nimi ve spolehlivosti, jednoduchosti a ceně.... Takže brečet tady nad tím, že se několik lidí zabilo při testování autopilota, protože porušili pravidla a čuměli do telefonu místo aby dělali to za co jsou placeni, je tak trochu zbytečné. Je to stejné jako když bratři Wrightové v Anglii a u nás ing. Kašpar začali s konstrukcí prvních letadel. Hromada lidí to považovala jednak za pekelný stroj a chtěla je upálit na hranici (obdoba hatera fugase a spol), potom hromada lidí určitě v tom viděla zbytečné riziko smrti a chtěli to zakázat už jenom aby neumírali chudáci testovací piloti no a ti třetí to chtěli zakázat protože takové letadla by mohly vzít lidem práci na dálkové dopravě (železnice, koně půjdou do salámu, co budou zemědělci dělat s ovsem, nezaměstnanost, no prostě ekonomický armagedon hadra jako když řidiče nahradí autopilot). Dnes letadla jsou obrovský průmysl živící statisíce lidí, techniků a inženýrů, přepraví miliony lidí, vyvinul se z toho kosmický průmysl, bez něhož bysme nemohli čučet na satelitní vysílání nebo nebyla by GPS a navíc jsou letadla daleko bezpečnější než auta. Mimochodem z velké části proto, že dnešní letadla umí sama přistávat a vzlétat i v naprosté mlze a zvládají to lépe než člověk (až na 737 MAX, že). Takže proč tisíce lidí neprotestují proti autopilotovi v letadlech? Protože je bezpečnější. Stačí se trochu orientovat v základech leteckého průmyslu, kde už tyto věci dávno fungují a mám o autopilotovi v EV jasno. Mimochodem stejně se letadly Musk inspiroval u raket. Ta nová nerezová raketa Starship bude moct létat na orbitu několikrát za den, stejně jako letadlo které pendluje mezi Prahou a Londýnem. Přistát, dotankovat palivo, naložit náklad a jedem další rundu. Zase budou všichni vykulení jak to dokázal a kde na to přišel. To není fér že zničí konkurenci, přece jsme byly odjakživa zvyklý stavět pro každý start novou raketu a tu pak nechat shořet v atmosféře. Přitom stačí trochu přemýšlet když člověk letí letadlem jako pasažér a dát si to do souvislosti. @dumi: Mě zase fascinuje že fugas a ostaní jsou chytří jak rádia, říkat že stovky miliard dolarů, které momentálně tečou do elektromobility a autopilotáže (dle množství peněz jsou zainteresovaní ti nejlepší ekonomové, inženýři a vědci) jsou vlastně vyhozené prachy a ti všichni jsou hlupáci. Kdejakej hobík s dvaceti panelama je vlastně odborník světového formátu, hlavně když zažil zimu a učinil ten geniální objev že FVE v zimě dává fakt málo, a tedy Musk je naprostej žabař, nýmand a unterwasserman. Vy jste úplně odtržení od reality. Vy máte co říkat, že já se tady nad někoho povyšuju (konstatování že jsem lepší jak někteří lemplové co tady evidentně lžou o ziskovosti FV není povyšování, nýbrž konstatování faktu). Bych se musel stydět kdybych si myslel, že jsem lepší jak lidi co začali od píky a vydělali miliardy, což tady hodně šílencům nedělá vůbec žádný problém. Viktora čističe na vás
Veterná turbína 3 kW za 15 USD ( dokumentácia CAD )
KUTIL (4 days) 
Alternátor v automobile má derivačné budenie elektromagnetmi a ten regulátor reguluje budiaci prúd, hlavne to budenie zapína a vypína podľa stavu baterky, otáčky si prakticky nevšíma, až na maximálne a minimálne. Môj alternátor má budenie permanentnými magnetmi a tam je budenie konštantné. Je viac druhov alternátorov, to vám asi zabudli povedať.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
volente (4 days) 
Já psal jen další, o podzimu tam nebyla zmínka, ale kdo ví? Ale speciálně pro Ricarda třeba hned příští týden, pro předání takové cenné informace je třeba udělat maximum.
Veterná turbína 3 kW za 15 USD ( dokumentácia CAD )
KUTIL (4 days) 
O čom to pletiete! Vážený Josse, je čas to skončiť, pretože sa celá diskusia zacyklila a po jednej vašej hlúposti príde vždy ďalšia. Turbína s vrtuľou s pevnými listami a PMG mení otáčky priamo úmerne s rýchlosťou vetra. Výstupný výkon sa skladá z užitočného výkonu a strát. Ak sa zvýši príkon (čiže rýchlosť vetra a tým aj otáčky vrtule), zvýšia sa straty aj užitočný výkon. Podiel strát a užitočného výkonu je daný konštrukciou turbíny a teda záleží na účinnosti. Ale turbína by sa správala rovnako, ak by aj produkovala len straty. Vrtuli je jedno, čo poháňa. ale len do chvíle, keď nie je preťažená. Preťaženie znamená stratu otáčok, zhoršenie účinnosti a niekedy aj zastavenie. Ak je toto zvýšenie ešte pod krivkou výkonu nedeje sa nič a regulátor je teda zbytočný. Môže akurát tak výkon znížiť. Aj výkon aj straty, ale len do výšky príkonu. Ten sa dá zvýšiť len zväčšením priemeru vrtule. Samozrejme aj zvýšením rýchlosti vetra, ale tam sa znova odohrá to isté ako pri nižšej rýchlosti. Regulátor nemá ako zvýšiť príkon (poručíme větru....) a v tej chvíli ani tam dať väčšiu vrtuľu. „Pustenie do otáčok“ pomocou „regulátora“ sa dá len pri odpojenej záťaži. Ako by sa rozbehla nezaťažená, keď to ide iba tak ako som popísal hore. Konštrukcia o zlepšení účinnosti alebo zmene rýchlobežnosti je čistá fikcia, turbína pracuje tak ako je navrhnutá a zmena účinnosti sa dá dosiahnuť iba jej technickou rekonštrukciou. A znova a znova dookola. Pseudoteórie neustále špekulujú o tom, ako turbíne prikázať niečo, na čo nie je stavaná. Má svoju príkonovú/výkonovú krivku danú jej technickými parametrami a hlavne fyzikálnymi zákonmi, pracuje podľa nej ako sa najlepšie dá a nejakú druhú krivku, umelú, snažiacu sa jej rozkázať „pracuj podľa mňa a tej prirodzenej krivky si nevšímaj“ jej netreba. To je aj odpoveď na otázku prečo historické veterné mlyny, veterné čerpadlá aj malé „windchargers“ mohli pracovať aj bez zázračného regulátora. Ja som konštruoval svoje turbínky bez internetu a hlavne bez you-tube (základný informačný zdroj diletantov), ale podľa základných fyzikálnych a elektrických vzorcov. Historické stroje pracovali, pretože taký regulátory nepotrebovali a nepotrebujú ich ani terajšie. Tie vzorce budú stačiť naveky.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
mypower.cz (4 days) 
to Ricardo Přihrň na plac do Chudčic na další sraz, tam nám to můžeš nalít do hlavy osobně. Takhle skovanej za nějakým nickem na netu to není vono. Zaslechl jsem něco o dalším podzimním srazu, nebo mě šálí sluch ?
rottenkiwi (4 days) 
České video o Tesle: https://www.youtube.com/watch?v=F0n5FUjUWEI
volente (4 days) 
to Ricardo Přihrň na plac do Chudčic na další sraz, tam nám to můžeš nalít do hlavy osobně. Takhle skovanej za nějakým nickem na netu to není vono.
Veterná turbína 3 kW za 15 USD ( dokumentácia CAD )
josse (4 days) 
Zásadná chyba! Otáčky sú závislé na rýchlosti vetra a ich zmenou sa mení príkon a tým pádom prúd. Výkon potom bude Ualt (s plochým priebehom) ako Ualt krát Ialt. A bez regulátora. Neviem ako to chápete vy. Ja tie vaše tri body nechápem vôbec. Alternátor je osadený, má magnety aj vinutie natvrdo a poháňa ho vrtuľa správne k nemu nadimenzovaná. S vetrom sa menia otáčky a túm aj prúd z alternátora pri kvázi konštantných otáčkách. Takto to skutočne chodí a je to jasné ako 123. Asi to už začínám chápat, z alternátoru v automobilu už jste regulátor vyndal a stator nahradil permanentními magnety? Můžu regulátor z automobilu také odmontovat jako vy? Zvedne se tím výkon automobilu, nebo se sníží jeho spotřeba?
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
rottenkiwi (4 days) 
Nissan má V2G technoĺogiu v Japonsku. Tesla urobila upgrade a pracuje na 22 kW V2G. https://electrek.co/wp-content/uploads/ ... =2048,1542 Verzie autopilota 2015-2020 https://www.youtube.com/watch?v=6FZ3zNKbwzE Napr. When another car drifts into my lane, the Model 3 knows and responds. When merging onto a highway, the Model 3 finds a space as elegantly as any human. Stop and go driving used to be robotic and jerky; now it's smooth and clever. Lane changes are crisp when there's lots of traffic, and gentle when there's not.
fugas (4 days) 
To je pravda že 4 kWp nedá 12 kWh denne po celý rok. Ale to nie je ani potrebné.V lete mi dá 4 kWp napr. 29 kWh, v zime aj menej ako 0.5 kWh denne. Přesně tak, v létě mi FVE dá víc, a zároveň víc jezdím autem (výlety, dovolená atd.). V zimě osobně jezdím méně autem. Ty 4 MWh/h jsou 10.9 kWh/den celoroční průměr, což je dle ofiko průměrný roční zisk z instalovaného FV výkonu. Plus nějaké ztráty na MPPT DC/DC konverzi + ztráty na měniči DC/AC konverzi a jak tu někdo psal může to být 3 MWh/rok, tedy průměr 8,2 kWh/den. Ja jsem asi fakt negativní lempl...stále nerozumím. Pánové k čemu je takovej průměr vlastně dobrej když absolutně neodráží realitu provozování FVE? A to provozuju 5,5kwp od roku 13. Jsem si myslel že mám problematiku zvládnutou ... To máme taky kliku že nám to konečně někdo vysvětlí a neumřem pitomí.Že je takový průměr na nic tu negativní lemplové panu schopnému meldujou už několik dní, aby mu ušetřili čas a peníze.A on namísto díků nešetří nadávkami.Má na to čas, když mu Tesla jezdí po světě a vydělává balík, zatím co druhá stojí doma coby levné úložiště 85kWh + 1kWh v baterkách pod měničem.Tohle jsou jen drobné výňatky z mouder kterými nás počastoval, když nám zrovna nenadával.Ony se ty nesmysly v různých příspěvcích zase různě vylučují, ale to spraví násobilka.
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
DanoP (4 days) 
XTH a ani XTM nemaju solarny regulator, su to "len" menice s moznostou nabijania z DS. Ako solarny regulator sa pouzivaju VarioString VS 70, VS 120 (HV) alebo VarioTrack VT 65..., ale da sa pouzit aj od ineho vyrobcu (Victron), len komunikacia sa musi potom riesit inak. Zavazit moze ze, sanca zohnat nahradne diely/servis na studer je daleko vyssia ako u klonov, aj ked cena.
vlkazajac (4 days) 
..... Pozor na Umpp max 265 voltov : pocet panelov ktore na jeden kus mozes pripojit je teda limitovany pri plne seriovom zapojeni, kazdy panel mas podla konkretneho modelu kludne aj 35V. ...... Ale no .......
lubomirz (4 days) 
Kobra : za tu cenu si zoberies kludne jeden alebo dva navyse a zostane nezapojeny na policke, pre pripad ze sa niektory pokazi. Okamzite nahradis. Si zober ake UKRUTNE prachy si chcel nasypat do tych povodnych menicov, tychto ti vyda za vagon Nevyhoda samozrejme je ze 4 roky prevadzky uz maju za sebou, cert vie v akych podmienkach pracovali, ako sa prehrievali ale zase nie su z blata upečené. Zistil by som ci zaruka vyrobcu plati aj pre druheho vlastnika, alebo ci je limitovana len na prveho. Udavana zaruka je 5 rokov, ale myslim ze som volakde videl aj 10 rocne... musis overit, mozem trieskat sprostosti. Continuous power je udavany ako 3500VA (4000VA je len 30min pri 25 stupnoch Celzia) takze ked to chces vybombovat do maxima, aby si tuto nenarazil. Pozor na Umpp max 265 voltov : pocet panelov ktore na jeden kus mozes pripojit je teda limitovany pri plne seriovom zapojeni, kazdy panel mas podla konkretneho modelu kludne aj 35V. Ked budes z donutenia robit paralelne prepoje panelov, pri 20kWp a siestich kusoch menicov po 265V ides v priemere na 75 amperov na menic, takze tomu bude treba dimenzovat kable na streche [ooops chyba, posledna veta neplati, zly vypocet zabudol som vydelit siestimi]. Inak je to samozrejme paradna masina.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
PavelR (4 days) 
To je pravda že 4 kWp nedá 12 kWh denne po celý rok. Ale to nie je ani potrebné.V lete mi dá 4 kWp napr. 29 kWh, v zime aj menej ako 0.5 kWh denne. Přesně tak, v létě mi FVE dá víc, a zároveň víc jezdím autem (výlety, dovolená atd.). V zimě osobně jezdím méně autem. Ty 4 MWh/h jsou 10.9 kWh/den celoroční průměr, což je dle ofiko průměrný roční zisk z instalovaného FV výkonu. Plus nějaké ztráty na MPPT DC/DC konverzi + ztráty na měniči DC/AC konverzi a jak tu někdo psal může to být 3 MWh/rok, tedy průměr 8,2 kWh/den. Ja jsem asi fakt negativní lempl...stále nerozumím. Pánové k čemu je takovej průměr vlastně dobrej když absolutně neodráží realitu provozování FVE? A to provozuju 5,5kwp od roku 13. Jsem si myslel že mám problematiku zvládnutou ...
FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví
PavelR (5 days) 
To se dozvím až zprovozním tuhle armádu elektroměrů. Technicky ty čerpadla jinak rešit nelze, neboť vše je vybudováno na skále/ve skále. Tato fotka mi připoměla oblíbenou větu kolegy v práci. "Žádný žlab ani rozvaděč není nikdy moc velký" Zbyla nějaká rezerva?
Kobra23 (5 days) 
Možná blbost, ale musím se zeptat. O kolik by bylo horší řešení, kdy by se místo 3x XTH-8000 použilo 6x to bazarové XTM-4000? Viz https://www.secondsol.com/en/anzeige/24 ... tm-4000-48 Specifikace obou je např. zde http://solarni-panely.cz/content/downlo ... asheet.pdf Výhody: - originál Studer - nižší cena - diverzifikace (když se pokazí 1ks XTM, chybí 16% výkonu, když XTH, chybí 33% výkonu Nevýhody: - XTM max. nabíjecí proud 50A, XTH 120A - není záruka
konstrukce pro 2m panely
mypower.cz (5 days) 
Sent from my iPhone using Tapatalk OT: Poprosil bych o vypnuti tohohle tapatalkoveho spamu a to co nejdrive. Dekuji za pochopeni.
mopadzi (5 days) 
Neuvádzaš, kde budú profily podložené, ani sklon strechy. Ale v každom prípade je montáž na viac ako dva profily problematická. Aj keď by si mal dnes tri profily v dokonalej rovine, o pár rokov to už tak byť nemusí, strechy sa bortia, deformujú.... A pridané pnutie v paneloch by som mať nechcel. Myslím, že v našich podmienkach nie sú extrémne veterné ani snehové podmienky, dva profily musia stačiť. Neboj ! OK. Díky. Sent from my iPhone using Tapatalk
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
dumi (5 days) 
Me vzdycky fascinuje jak nekdo kdo sem sotva prileze, je chytrej jak radio, sam to o cem mluvi nema, ale vi, ze vetsina opravdovych odborniku zde, kteri maji jak FVE nekolik let tak i EV, jsou hlupaci a vubec tomu nerozumi
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
vlkazajac (5 days) 
Navštív nejakú servisnú dielňu na NB a požiadaj ich o nejaké "vyhorené" baterky. Rovno im povedz, čo s nimi chceš robiť - otestovať kapacitu a zostaviť batériu. Že si barón, nehovor. Ale že sa vyznáš, jemne naznač ))
konstrukce pro 2m panely
vlkazajac (5 days) 
Neuvádzaš, kde budú profily podložené, ani sklon strechy. Ale v každom prípade je montáž na viac ako dva profily problematická. Aj keď by si mal dnes tri profily v dokonalej rovine, o pár rokov to už tak byť nemusí, strechy sa bortia, deformujú.... A pridané pnutie v paneloch by som mať nechcel. Myslím, že v našich podmienkach nie sú extrémne veterné ani snehové podmienky, dva profily musia stačiť. Neboj !
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
solarnibaron (5 days) 
Možná je to tím, že původní sklo je rozbité (ty praskliny tam zřejmě dělají neplechu) , ale velmi záleží na úhlu pod kterým na panel dopadá světlo. Když ho dám naležato, výkon hodně klesne. Použité články z laptopových baterek jsou sice možnost, první baterii jsem udělal právě z použitých článků, ale je to dost pracné. A není tady jistota jak dlouho vydrží fungovat. Přemýšlel jsem kontaktovat nějakou recyklační firmu, která se zabývá recyklací li-ion baterií. Třeba by mi byly schopný něco za pár korun odprodat. Nebo nějaký servis kde dělají elektromobily. Pak mě ještě napadlo, že se možná dávají i do vysokozdvižných vozíků, nebo el. paleťáků.
konstrukce pro 2m panely
mopadzi (5 days) 
jo to je přesně ten panel co budu instalovat ale pro CM3W panely ta příručka není....
DanoP (5 days) 
A ako inak? Inspiracia - instalacna prirucka pre podobny rozmer https://shop.iftech.cz/solarni-panely/2299-solarni-panel-canadian-solar-440wp-mono-stribrny-ram.html.
Epsolar Xtra
DanoP (5 days) 
K Pb bateriam - prebehni forum, ale zaklad je nenechat ich vybite, co v zime asi nedodrzis, takze tadial cesta nepojde. Lion, Life to zvladne ale zas len v rozumnych medziach - nevadi im dlhodobe vybite pokial napatie nepadne pod minimalnu hranicu. Treba hladat tu na fore viac info.
JonasPP (5 days) 
To je pekne,žet sa idu napojiť nove baterie,ale stale sa nedoriešil problem,že z akeho dôvodu umreli pôvodne baterie. Veď dana situacia sa môže zopakovať. kobi prosim ta,čo maš ako ponapajane,bo si ozaj dajak malo zhovorčivi a treba to z teba tahať jak s chlpatej deky. Napriklad aj ako si sa snažil prebrať baterie k životu,ako boli napojene pri oživovani,lebo ak si ich nechal napojene na 24v a regulator si odpojil,tak pri opätovnom zapojeni ju musel zobrať ako 12v a to je tak zo 7v na bateriu. Druha vec je nabijačka 3,5v. Tu si mal ako napojenu,je to 12v,alebo 24v,popripade je trafova,alebo automaticka. Bo automatika je v mnoho pripadoch zla.
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
fugas (5 days) 
Ricardo:Já mám ty EV dvě.Proto také mohu posuzovat co možné je a co možné není.Ty, ač jsi neodpověděl kdykoliv ti to bylo nepohodlné, předpokládám ani jedno.Přes to se nás snažíš přesvědčovat o svých doměnkách a to dost nelichotivým způsobem.Zmiňuješ deformaci minulým režimem ale v jeho praktikách bys byl jak vidno mistr... vyhodit...zakázat jakýkoliv nesoulad s tvou pravdou. Překrucuješ svoje výroky sám.Je nutné to všechno odcitovat, nebo si ty 2-3 stránky zpět přečteš sám?Co já si o čem myslím a proč, to nech laskavě na mě. Admine admine!Oni se mnou nesouhlasí, zakaž je!Tady nejsme na základní škole.
mypower.cz (5 days) 
Ricardo: nejsem soudce, abych soudil co je pravda a co lež o Muskovi nebo o EV. Dané projevy chápu jako názory jednotlivce, nikoliv jako faktickou realitu. Já můžu tvrdit že tato barva je červená a že to je pravda, leč ostatní by mě spíše než ze lži v případě barvy měli považovat za barvoslepého a pošlou mě k lékaři a dál se mnou barevnost řešit nebudou, protože pochopí, že barvy rozeznávat neumím. To je příklad, osobně barvoslepý nejsem. Myslím si že lepší je vyvrátit pŕípadný názor klidným tónem a faktickou argumentací než dirigováním admina aby určil že toto je lež, toto je pravda a některé lidi povyhazoval. Pokud se fugasovi nezdá EV, přeci to vůbec neznamená, že ty si nemůžeš pořídit třeba 2 EV a využívat je plně ke své spokojenosti fugas nefugas. Podobně jako se v Ricardově příspěvku píše o Muskovi, já totež zastávám ale ne od Muska ale od Jobse (viz film Jobs z 2014) kde je scéna jak mu někdo ryje do jeho vize a za to si dotyčný vyslouží výpověď. Právě to dirigování admina mi trošku připadá jako to dirigování Jobse co má a co nemá dělat s následným výsledkem výpovědi. Ja bych tedy doporučil změnit taktiku a fakticky argumentovat s menším množstvím emocí. Nestojí to za tu energii. Počítat navíc s tím, že se vždy najdou jen souhlasné názory je naivní. Ad Musk a příklad .. já nevím. Já bych ho za příklad až tak nedával. Sice v businessu se mu skvěle daří, ale zároveň dost odstartoval autonomii osobních aut což u některých méně prozíravějších technicky orientovaných jedinců působí myšlenky na to, že automat je jediný absolutně bezpečný a člověk je řízení neschopný. Tuto myšlenku vnucují ostatním a vynucují ji po ostatních aby dělali totéž a plně se svěřili do rukou kdo ví jak a kým naprogramovaného autonomního řízení. A já jsem přesvědčen o opaku. Takže Musk se mi v některých věcech skutečně nelíbí. Jeho zaplácávání oběžné dráhy smetím mě také není moc příjemné. Ovšem business je business, že jo. Člověk je stále více chápán jako nesvéprávný spotřebitel služeb a technicky zaměřeni budou donekonečna tvrdit že ty přece nemůžeš řídit lépe jak automat a budou tě jako kvalitního řidiče považovat za nebezpečí pro sebe, své děti, pro tvé děti, jeho rodinu, tvou rodinu, milióny dalších nevinných dětí přecházejících před školkama po přechodech sem a tam, a také pro domácí koťátka. Nékteří jedou plně na Teslího autopilota a v rámci darwinovy teorie evoluce jsou už po smrti.
Epsolar Xtra
antoni_sk (5 days) 
Pokiaľ vieš naskrutkovať maticu, prípadne do Al pásoviny navŕtať diery, tak SDI články sa dajú kúpiť aj so zabrúsenými kontakt. plochami z ktorých trčia závitové "červíky" na ktoré sa šróbujú matice a pod ne vhodné prepojky... takéto články stoja o 5€ viac
konstrukce pro 2m panely
mopadzi (5 days) 
panely 2094x1038 se montují také na dva profily (šikmá střecha)? budu mít devět panelů v řadě....
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
JonasPP (5 days) 
To je pravda že 4 kWp nedá 12 kWh denne po celý rok. Ale to nie je ani potrebné.V lete mi dá 4 kWp napr. 29 kWh, v zime aj menej ako 0.5 kWh denne. Přesně tak, v létě mi FVE dá víc, a zároveň víc jezdím autem (výlety, dovolená atd.). V zimě osobně jezdím méně autem. Ty 4 MWh/h jsou 10.9 kWh/den celoroční průměr, což je dle ofiko průměrný roční zisk z instalovaného FV výkonu. Plus nějaké ztráty na MPPT DC/DC konverzi + ztráty na měniči DC/AC konverzi a jak tu někdo psal může to být 3 MWh/rok, tedy průměr 8,2 kWh/den. @Admine: 1. jak dlouho tady budeš tolerovat lži od Fugase a spol, kteří jsou schopni zpochybňovat oficiální data ziskovosti FV panelů a překrucují i to co píšu já? Tyhle lži když uvidí nějaký nováček co se rozhoduje o stavbě FVE tak dost možná se rozhodne žádnou FVE nestavět. Už jenom to množství negativních a haterských příspěvku (pominu že jsou to navíc lži) jej odradí od tohoto fóra a potažmo od celé FVE komunity. Proboha nejsme na idnesu kde je to samej frustrovanej hater. 2. Jak dlouho budeš tolerovat, že do vlákna o EV AUTECH chodí hateři lhát že se EV nevyplatí? Řekni mi proč sem vůbec lezou? Chodím snad já jakožto majitel PIP5048MK do vlákna o Victronu psát podobný sračky že Victron se nevyplatí? Ne, protože jsem normální. Jak by to vypadalo kdyby každej chodil hejtovat a lhát do vláken o kterých nic neví? Proč si nevytvoří vlastní vlákno s názvem "Jsem lempl a nenávidím EV"? Tam mi ty jejich lži nevadí protože bych tam nelezl zase já. Je ovšem otázka jestli je dobré takové hatery vůbec mít na fóru. Muska vůbec nezmiňuj.Zkus si dohledat co je to za člověka, z jakých kruhů.Myslíš si že je taková hlava, že vyvíjí vesmírný program a bokem špičkové elektromobily?Momentálně posílá do vesmíru desítky družic pro 5G.To asi abys měl rychlejší internet... Admine, tyhle lži o Muskovi tady jako hodláš podporovat? Elon Musk jakožto nyní jeden z nejschopnějších lidí na světě, naprostý fenomén, který utekl z JAR jako středoškolák s batůžkem do Kanady a vlastní pílí z nuly založil několik veleúspěšných start-upů, Zip2 (koupil Compaq za 20 mil USD), Paypal/X.com (koupil eBay za 1,5 miliardy USD), Tesla, SpaceX, Starlink, Boring, Hyperloop, Neuralink.... přičemž jenom Tesla má dnešní hodnotu 284 miliard USD (Musk vlastní 30%?) a to má rozestavěné další 2 gigafactory a třetí čínská GF3 ještě zdaleka nejede na plný výkon..... Tenhle člověk by se měl dávat jako příklad všem děckám jako pozitivní příklad kam to lze dotáhnou vlatní prací. A ne o něm lhát jako fugas a spol. Admine, víš co říká Musk: "Čím déle čekáš s vyhazovem člověka (lempla), tím déle pracuješ s člověkem, kterého stejně nakonec vyhodíš a tak stihne napáchat daleko více škody." Musk by na tvém místě tohle forum protřídil, že by hateři nestačili ani říct nashledanou. Chlape,sa už zobuď. Ty tu splietaš piate cez deviate,uražaš uplne každeho,čo ma ine prakticke skusenosti,nie fiktivne a ešte nabadaš admina na rušenie učtov!? Tak toto si ma vytočil!!!! Kto si,že určuješ,čo si mame myslieť.! Kto si,že chceš niekoho odtiaľto vyhadzovať za nazor.! Kto si,že tu každemu nadaš.!!! Toto pripomina totalitne praktiky a takych ľudi neznašam. Teda sa spamätaj a skoro,bo toto nieje facebook.
Epsolar Xtra
kobi (5 days) 
bohuzial obe aku su mrtve. Dalo by sa to reklamovat, este su v zaruke, ale moc neverim zeby to uznali. zatial som objednal olovo 2x180Ah, ale Litium ma laka, len nie som prave ělektronmajster aby som ja robil zvaral uska/ koncovky na tie SDI, do mojich ruk tak max srobovak a multimeter. Ake velke Li/olovo by ste mi odporučili aby vydržal aj zimu tak 4-7 dni. Najvacsi zraci energii co mam su : cerpadlo v studni tak 30 min denne ,aktivny 24port PoE switch non-stop, chladnicka{v zime nie je nutna}, ostatne uz su len malickosti ako ntb /2 sluzobne idu na 230V, lebo Microsoft Surface ma nestandardnu koncovku,rpi,wifi,antenna na wifi, antena na lte, load balancer,usb 5Ahub led svetla
YouTuber přestavěl starý VW Passat na elektromobil
Ricardo (5 days) 
To je pravda že 4 kWp nedá 12 kWh denne po celý rok. Ale to nie je ani potrebné.V lete mi dá 4 kWp napr. 29 kWh, v zime aj menej ako 0.5 kWh denne. Přesně tak, v létě mi FVE dá víc, a zároveň víc jezdím autem (výlety, dovolená atd.). V zimě osobně jezdím méně autem. Ty 4 MWh/h jsou 10.9 kWh/den celoroční průměr, což je dle ofiko průměrný roční zisk z instalovaného FV výkonu. Plus nějaké ztráty na MPPT DC/DC konverzi + ztráty na měniči DC/AC konverzi a jak tu někdo psal může to být 3 MWh/rok, tedy průměr 8,2 kWh/den. @Admine: 1. jak dlouho tady budeš tolerovat lži od Fugase a spol, kteří jsou schopni zpochybňovat oficiální data ziskovosti FV panelů a překrucují i to co píšu já? Tyhle lži když uvidí nějaký nováček co se rozhoduje o stavbě FVE tak dost možná se rozhodne žádnou FVE nestavět. Už jenom to množství negativních a haterských příspěvku (pominu že jsou to navíc lži) jej odradí od tohoto fóra a potažmo od celé FVE komunity. Proboha nejsme na idnesu kde je to samej frustrovanej hater. 2. Jak dlouho budeš tolerovat, že do vlákna o EV AUTECH chodí hateři lhát že se EV nevyplatí? Řekni mi proč sem vůbec lezou? Chodím snad já jakožto majitel PIP5048MK do vlákna o Victronu psát podobný sračky že Victron se nevyplatí? Ne, protože jsem normální. Jak by to vypadalo kdyby každej chodil hejtovat a lhát do vláken o kterých nic neví? Proč si nevytvoří vlastní vlákno s názvem "Jsem lempl a nenávidím EV"? Tam mi ty jejich lži nevadí protože bych tam nelezl zase já. Je ovšem otázka jestli je dobré takové hatery vůbec mít na fóru. Muska vůbec nezmiňuj.Zkus si dohledat co je to za člověka, z jakých kruhů.Myslíš si že je taková hlava, že vyvíjí vesmírný program a bokem špičkové elektromobily?Momentálně posílá do vesmíru desítky družic pro 5G.To asi abys měl rychlejší internet... Admine, tyhle lži o Muskovi tady jako hodláš podporovat? Elon Musk jakožto nyní jeden z nejschopnějších lidí na světě, naprostý fenomén, který utekl z JAR jako středoškolák s batůžkem do Kanady a vlastní pílí z nuly založil několik veleúspěšných start-upů, Zip2 (koupil Compaq za 20 mil USD), Paypal/X.com (koupil eBay za 1,5 miliardy USD), Tesla, SpaceX, Starlink, Boring, Hyperloop, Neuralink.... přičemž jenom Tesla má dnešní hodnotu 284 miliard USD (Musk vlastní 30%?) a to má rozestavěné další 2 gigafactory a třetí čínská GF3 ještě zdaleka nejede na plný výkon..... Tenhle člověk by se měl dávat jako příklad všem děckám jako pozitivní příklad kam to lze dotáhnou vlatní prací. A ne o něm lhát jako fugas a spol. Admine, víš co říká Musk: "Čím déle čekáš s vyhazovem člověka (lempla), tím déle pracuješ s člověkem, kterého stejně nakonec vyhodíš a tak stihne napáchat daleko více škody." Musk by na tvém místě tohle forum protřídil, že by hateři nestačili ani říct nashledanou.
Bug na homepage mypower.cz
mypower.cz (5 days) 
Ked som na podstranke Shop tak sa mi zobrazuje info o aktivnych uzivateloch, ked ale prejdem do fora, tak uz to v hlavicke nieje. Dalo by sa to pridat? Dakujem. Je to tak reseno v nove verzi fora, ktera ale dosud neni uplne hotova. Horni hlavicka zustane stejna jak na homepage tak na novem foru. Vicemene ted jsou to 2 oddelene, i kdyz podobne vypadajici projekty. 1) PHPBB Forum a 2) vse ostatni. V nove verzi bude PHPBB zruseno a nahrazeno vlastnim temer do puntiku stejne vypadajicim resenim ale s uplne jinym internim systemem, kde bude jednotne menu a vetsi moznosti k jakemukoliv dalsimu vyvoji.
Avr stabilizator
Kamil l (5 days) 
obry den chtel bych se Vas všech zeptat jak by fungovalo vystupni napetí z meniče 12v230v na vystup napojit avr stabilizator bude to napetí podobné siti jako u ds siti? Mam citliva zarizeni mycka ,sponkovacka Ktera na menici nema takovou silu a sponku nedorazi do konce jen ji nastréi nazacatek - je o vykonu 300w ale nema elektrina z menice takovou silu jako u ds sitě. Mycka obcas se kousne a cvaka a blika display. Menič 3000w cisty sinus - china . Dokladam avr stabilizator byl by funkcní? Podotykam koliky mezi ssebou na menici maji 125v dohromady 230v. https://www.euronics.cz/mycka-nadobi-el ... 50/p42251/ https://www.mironet.cz/powerwalker-avr- ... deEALw_wcB
Bug na homepage mypower.cz
DanoP (5 days) 
Ked som na podstranke Shop tak sa mi zobrazuje info o aktivnych uzivateloch, ked ale prejdem do fora, tak uz to v hlavicke nieje. Dalo by sa to pridat? Dakujem.
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
matobabetak (5 days) 
ak sa chces hrat zozen pouzite z laptopov, rozober, testuj, spajaj.... alebo nejake 3 ks samsung, panasonic 60ah ale to uz nieco stoji. na Slovensku na bazosi su za 38€ kus
Epsolar Xtra
vlkazajac (5 days) 
"...Jo ano, lithium hori (li-ion) a olovo smrdi pri nabijani. Je to zlozite ..." Komu na fóre horel LiIon ? Kto nevie nastaviť nabíjacie napätie, tomu olovo môže smrdieť. A zalievané olovo nech si smrdí v nebytových priestoroch.
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
FRSO (5 days) 
Ano čas sedí, panel je částečně zastíněn až do cca 12:00. Nejsem z toho moc nadšený, ale spíš mě trápí nízká kapacita baterek. Musím někde sehnat nějaké levné Li-ion články, třeba z nějakého elektromobilu. Nedávno jsem tady v inzerci něco zhlédl, cena nebyla špatná (pořád uvažuji o nákupu), ale já bych šel klidně i do nějakých s více sníženou kapacitou a samozřejmě i trochu nižší cenou. Přece jen mám to spíš na pokusy, takže do toho nechci moc investovat. Na výšku panel radši dávat nebudu, někdy to tady docela dost od pole fouká. Víc než 12,6V to na 100% nedá mám to pojištěné tím DC-DC měničem, pouštím tam jen 12,5V (prý to údajně prodlužuje životnost ?). Jo Číňani si s testováním hlavu nelámou, už mi přišla i deska kde nebyl cín a chyběly součástky XD. Člověk si to musí vždycky zkontrolovat. Tak ho polož na výšku, určitě vyrobí více, na takovéto střechy dávám panely zásadně jen na ležato, vyrábí velmi dobře a nemusíš mít strach z větrů.
Epsolar Xtra
lubomirz (5 days) 
nejake novinky po vcerajsku ? Obavam sa ze chalani maju pravdu, 6 voltov po 3 hodinach nabijania je silny znak umretych baterii Asi by som pomaly zacal rozmyslat ake nove kupis, ci to bude olovo. Bud nieco lacno zohnat [z roboty vyradovane z nakladakov atd] alebo rozmyslat ci sa v dlhodobom horizonte neoplati viac nejake lithium [pretoze sa urcite oplati vzhladom na neprilis velky cenovy rozdiel oproti olovu ale neumerne vacsi pocet cyklov] plus olovo nema zdaleka taku ucinnost nabijania cize aj ked to ratas na "pretecenu energiu" tak je lithium na tom lepsie. Na bazosi aj tu mas k dispozicii Samsing SDI clanky, 3.8V, 60Ah za 38eur. Cize 2.3kWh lithia za 380eur ; olovene baterky stoja 200 eur v tej istej kapacite. Ty mas zhruba dvojnasobok kapacity. Jo ano, lithium hori (li-ion) a olovo smrdi pri nabijani. Je to zlozite
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
solarnibaron (5 days) 
Ano čas sedí, panel je částečně zastíněn až do cca 12:00. Nejsem z toho moc nadšený, ale spíš mě trápí nízká kapacita baterek. Musím někde sehnat nějaké levné Li-ion články, třeba z nějakého elektromobilu. Nedávno jsem tady v inzerci něco zhlédl, cena nebyla špatná (pořád uvažuji o nákupu), ale já bych šel klidně i do nějakých s více sníženou kapacitou a samozřejmě i trochu nižší cenou. Přece jen mám to spíš na pokusy, takže do toho nechci moc investovat. Na výšku panel radši dávat nebudu, někdy to tady docela dost od pole fouká. Víc než 12,6V to na 100% nedá mám to pojištěné tím DC-DC měničem, pouštím tam jen 12,5V (prý to údajně prodlužuje životnost ?). Jo Číňani si s testováním hlavu nelámou, už mi přišla i deska kde nebyl cín a chyběly součástky XD. Člověk si to musí vždycky zkontrolovat.
Dotaz na regulátor Make sky blue V118 60A
dickss (5 days) 
Nestálo to nic. Číňan sám navrhl řešení, že pošle zdarma programovací tool, evidentně je to problém, který dobře znají. Jen to šlo dost dlouho poštou. Jinak jsem ještě zapomněl dodat, že jsem komplet PCB vyčistil izopropylem (tavidlo z výroby fakt všude) a vyklepal pár cínových kuliček. Takže všem DOPORUČUJI rozdělat, pročistit a poslkádat. Jestli se nějaká kulička časem rozhodne někam cestovat a vytvoří zkrat, nebo zanechané tavidlo natáhne vlhkost ...
LF Power Jack a jeho OPRAVA.
Jozef51 (5 days) 
Ahojte, tak po pol roku PJ zas bezi. Pisal som ze dam vediet ked spojazdnim PJ. Cela chyba bola na ,,budiacej,, doske. Povymienal som vadne MY a NY tranzistory a taktiez optocleny TLP350. Stale to neslo az nakoniec som kupil orig. TPL 350 a tie slapu... Cinske TPL stoja za prd.. Nechal som sa ovplyvnit cenou a nie kvalitou... Uz to teraz frci. Gratulujem, Pavle. Som rad, ze sa Ti podaril PJ sprevadzkovat. V Cine sa da nakupit dobre aj dostat puzdro s dobrym napisom. Vsetky trochy drahsie komponenty treba testovat. Ak to spravite hned tak cinania zvycajne reklamaciu uznaju. Ja som takto doplatil na optobudice VOM1271. Zo styroch dodavok bola jedna z premalovanych puzdier s neznamym obsahom. Bohuzial som nestihol po doruceni testovat takze to slo do kosa bez reklamacie. Ale tri dodavky boli korektne a obchodnik uz je zaradeny medzi tych spolahlivejsich. Podobne vykonove diody. Tie neodporucam kupovat v Cine vobec. Zle sa testuju a ceny u nasich dodavatelov nie su az tak vysoke aby sa risk oplatil. Vykonove tranzistory uz sa testuju lepsie a poznam cca dvoch obchodnikov ktori vedia dodat dobre kusy. Zvysnych ...99 obchodov je ruleta a i s tou pravdepodobnostou na vyhru. Merat je povinnost a do dvoch troch dni reklamovat. Asi pred tyzdnom som reklamoval zasielku 10ks cohosi s desat krat vyssim Rdson ako v katalogu. Ale taktiez som dostal vyborne HY5608 ktorych Rdson lezalo pod 1.5miliOhms a za cenu ktora je u nas nemyslitelna.
Studer informacie
DanoP (5 days) 
Pozeram ze nas je viac co prechadza/prejde z axperta na studer. Ja teraz riesim teoreticku dilemu ci zostat pri jednej faze kde momentalne max prikon moze byt 4,5kW s tym ze rura (2,5kW) je extra priamo na DS. Ak by som presiel na 2 fazy, rozhodil by som umyvacku a pracku na rozne fazy plus k jednej by som pridal aj ruru. Rozmyslam aj nad tym ze na jednu fazu dat spotrebice ktore by ustali stand by mode menica (pracka, umyvacka) a na druhu dam zvysok domu a ruru. Rura ma LED hodiny a tie sa resetnu po vypadku napajania, inak by to bol super kandidat na stand by mode. Z DS mam sice 3x25A, ale uz aj 4,5kW je skoro 20A, a najma v zime je bypass bezny.
marsal64 (5 days) 
Díky, milhaus, ani nevíš, jak se mi zrovna tato informace hodí. Pokud by to ještě někdo potvrdil, bude to super. Zrovna jsem zavřel oči (nevím jestli i mozek - zdravím otu) a objednal díky tipu LukášeK (Lukáši, díky moc, dávám to sem opakovaně, protože si myslím, že je škoda, aby to zapadlo: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=51&t=5722&p=129262&hilit=secondsol#p129262) Takže nemusím dělat DC coupling, ale tři kousky XTM-4000 48V dám prostě paralelně do jedné fáze, do hybridního zapojení včetně AC DS a kraaaasně to pojede bez přetoků? Tak to už bude snad skoro ráj.
LF Power Jack a jeho OPRAVA.
Pavel.Z. (5 days) 
Ahojte, tak po pol roku PJ zas bezi. Pisal som ze dam vediet ked spojazdnim PJ. Cela chyba bola na ,,budiacej,, doske. Povymienal som vadne MY a NY tranzistory a taktiez optocleny TLP350. Stale to neslo az nakoniec som kupil orig. TPL 350 a tie slapu... Cinske TPL stoja za prd.. Nechal som sa ovplyvnit cenou a nie kvalitou... Uz to teraz frci.
FVE v televizi, rádiu, novinách
ota (5 days) 
To je pořád dokola: jakmile se řekne "Dotace" tak některým lidem nastává výpadek analytické části mozku a sami sebe přesvědčují o tom že je vše správně a že vše dobře dopadne. Mě se podobné výpadky taky občas stávají v trochu jiné souvislosti ale pokud jde o trochu větší sumu tak si na takovéhle obchody beru nezávislého pomocníka. Už mi tato procedura ušetřila hromadu peněz.
Menic a avr stabilizator
Kamil l (5 days) 
Dobry den chtel bych se Vas všech zeptat jak by fungovalo vystupni napetí z meniče 12v230v na vystup napojit avr stabilizator bude to napetí podobné siti jako u ds siti? Mam citliva zarizeni mycka ,sponkovacka Ktera na menici nema takovou silu a sponku nedorazi do konce jen ji nastréi nazacatek - je o vykonu 300w ale nema elektrina z menice takovou silu jako u ds sitě. Mycka obcas se kousne a cvaka a blika display. Menič 3000w cisty sinus - china . Dokladam avr stabilizator byl by funkcní? Podotykam koliky mezi ssebou na menici maji 125v dohromady 230v. https://www.euronics.cz/mycka-nadobi-el ... 50/p42251/ https://www.mironet.cz/powerwalker-avr- ... deEALw_wcB
Epsolar Xtra
kobi (5 days) 
moja zostava : offgrid 24V 6mm2 kable 4x AmeriSolar 280Wp seriovo-paralelne 3x AmeriSolar 280Wp už na streche ešte čaká na prikablovanie konečný stav má byť 14 panelov JJV bez tiene Epsolar Extra 40A 1x (1 čaká na inštaláciu) 2x220Ah Victron Gel carspa sin. 3000W menič (otras, meniť v tom poistky je skoro nemožné) záloha: centrala Heron 2.4kw na benzín/od septembra na LPG (2t zasobnik)
FVE v televizi, rádiu, novinách
diablo007 (5 days) 
Každopádně revizní zpráva když přiznává že tam ani nebyl je zajímavé.
ikovlabs (5 days) 
JJ - Zrejme jeste neni konec. To by nepustil to video - no a az jim dojde jaka je realna vyteznost tak se vrhnou na tezbu dodavatele....
Epsolar Xtra
JonasPP (5 days) 
Prave som si prešiel veškere tvoje komentare a našiel som iba zopar utržkov o tvojej zostave. Skus o nej dačo viac rozpisať a aj ten problem s bateriou,ako začal. Pozeral som,že ani nemas pripojku na elektrinu,tak keby to bolo predzimou važne tak ti požicam menšiu olovenu bateriu,aby si mohol dajak fungovať.
Měření proudu - diskuze
NOPARasito (5 days) 
Rasto uz dosel merak?
Epsolar Xtra
JonasPP (5 days) 
Mohol si na tvrdo hodiť panele na bateriu,aspoň na hodinu a po tom zmerať každu bateriu. Len ta zakladna vec je,že nepozname o tvojej zostave nič. Nemaš svoje vlakno o svojej zostave??
Studer informacie
milhaus (5 days) 
Kontrolni otazka. Zaznamenal niekto z majitelov menica Studer XTM,XTH zapojeneho v hybridnom rezime - privedena DS do menica pretok do siete? Ja som za nieco cez 6 rokov v hybride bez pretoku. Takze zatial nikdo konkretne nemal problem s pretokom do DS pri pouziti Studer,nikdo realne nebol pokutovany alebo upozorneny a nikomu nebuchalo komando na dvere?Nebo nikdo neuziva smarboost? Od října 2016 do ledna 2019 na 4Qelměru nepřibyla ani 1kWh. V lednu 2019 jsem si hrál s nastavením parapetrů 1522 GRID-FEEDING a natočil 1kWh dodávku do sítě-viz můj kentář z března 2019. To bylo testováním nastavení měniče. Od toho ledna 2019 do dnes , srpen 2020 zase dodávka do sítě na 4Q je 0kWh. (už jsem nedělal žádné blbinky -testy s 1522) Přes zimu jedu pořád přes měnič společně se sítí. Od jara do podzimu pouze přes smartboost přisosávám. Dle mé zkušenosti Studer XTM 4000 do sítě nepustí nic co dokáže 4Q elměr změřit.
Epsolar Xtra
rottenkiwi (5 days) 
Keď má 6 V, tak tri články sú v háji.
kobi (5 days) 
skúšal som dnes kým bolo slnko ale viac ako na 6.2 V som aku nedostal (autobat nabíjačka 3.5A tri hodiny), jediné čo svieti je epsolar aj to na červeno, odpojený záťaž, menič, batérie sa nenabijali. tak na zajtra idem záložný zdroj cely den - centrála - a skusim nabiť aspoň na 11v
Spajanie Li-Ion do sád
shuty (5 days) 
trochu si mimo chalan. dakujem ze si reagoval ale tema je uz zalozena dost dlho a ide tu konkretne o spajanie li-ion baterii/clankov do sad. zaujimalo ma spojenie clanokov s vysokou kapacitou s clankami s malou kapacitou a podobne. ked sme pri tom stale som nedostal presnu odpoved na moje zadanie v teme. z mojich pokusov zatial vychadza ze pri zapojeni maleho clanku paralelne s velkym dochadza k rozdielom a k zahrievaniu maleho clanku, ale nemal som este cas to dotestovat do konca....
Bitcoin - měna nezávislého člověka
rottenkiwi (5 days) 
Ja na páku neobchodujem. A keď ide mena dole alebo zotrváva dlho na určitom leveli, tak je výhodnejšie ťažiť a obchodovať má zmysel až vtedy, keď to ide hore voči BTC. Ja som nakupoval, keď som bol 3 mesiace v nemocnici, cez mobil, od novembra do decembra 2018. Len som mal vtedy málo kapitálu. Kto sa bojí BTC mal v 2013 nakúpit zlato, alebo v 2009 akcie.
AC proudový senzor 25A s výstupem 0-10V popř. 0-20mA
pezizka (5 days) 
Pánové děkuji za pomoc Po tom LEMu jsem se díval, ale nevěděl jsem jestli ten výstup není symetrický, to by mně bylo na prd. Díky Vám můžu i vybírat Ještě jednou dík.
Bitcoin - měna nezávislého člověka
youda (5 days) 
Rottenkiwi, akorát je potřeba myslet na to, že je rozdíl mezi aktuálním profitem a "realizovaným ziskem". Tedy jak zmiňoval DanoP. Druhá věc je "spread", který je často tak hrozný, že ikdyž se kurz pohne o 10%, tak z toho máš kulové. Obzvláště, pokud obchoduješ na páku - tam bývá spread vždy horší, navíc jsou tam overnight fees. Takže ano, je to super, ale není to jednoduché jako to na první pohled vypadá.
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
mopadzi (5 days) 
ja provozuji LIFEPO4 od 3,2 do 3.35....ale myslel jsem inicializační nabíjení na formování článku
Bitcoin - měna nezávislého člověka
rottenkiwi (5 days) 
Kto dnes v noci nespal alebo náhodou išiel do chladničky a všimol si v noci ATOM, mohol zarobiť aj 20 až 24 %.
Spajanie Li-Ion do sád
KubisKV (5 days) 
Ahojte. Rad by som zalozil tuto temu aby sa tu prebralo vzajomne spajanie litiovych akumulatorov do sad. Napriklad paralelne spajame 18650 do blokov a nasledne tieto bloky seriovo pre dosiahnutie potrebneho napatia. ak ale budem rozsirovat do buducna bateriu postupne ako zapojit dalsie bloky do systemu? pripojit ich paralelne k existujucim blokom alebo zapojit samostatne do serie a az potom paralelne? to by sme ale potrebovali bms pre kazdu sadu samostate. a co spajanie 18650 paralelne s vacsimi clankami - napriklad LEV40/50 alebo Samsung SDI kde je kapacita 20x vacsia ako jednej 18650... dnes som skusil zapojit jeden clanok LEV40 s jednym clankom 18650 Samsung 26F paralelne. oba clanky boli nabite na 4,1V. nasledne som dal celok vybijat prudom 7A. po celu dobu to vyzeralo OK ale ku koncu vybijania sa zacal Samsung 26F zahrievat. po vybiti na 2,5V som nabijanie ukoncil a clanky od seba ihned oddelil. Na LEV40 som nameral 2,55V ale na 18650 som nameral az 3,4V! takyto rozdiel mali aj po dlhsom odstaveni. 18650 som nasledne dal este vybijat samostatne prudom 2,5A a napocitalo este 250mah. Takze zatial co velky clanok odovzdal celu svoju kapacitu, maly clanok si cast kapacity ponechal. Predpokladam ze to bol aj dovod preco sa 18650 zacal ku koncu zahrievat. v LEV40 uz neostalo nic a tak sa zacal viac zatazovat samsung. mozno to bolo aj tym ze som isiel s napatim az moc dole. mozno keby som vybijal do 3v bola by situacia ina a 18650 by sa nezahrieval. co sa bude ale diat ak paralelne k LEV40 pripojim dajme tomu 15p blok z 18650? Ahoj, sice si založil toto vlákno, ale o 18650 a jiných li-on článcích se dočteš ve vláknech jiných. Kde je toho dost popsáno, jak baterky měřit, letovat, skládat podle kapacity, které články do úložiště nedávat, jak se k nim chovat atd. Takže doporucuju STAVBA 18650 nebo jiné vlákno, kde si to přečteš a nebudeš muset psát dotazy, které se tu už dablují.
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
NOPARasito (5 days) 
Díky, jo destičku jsem zkoušel a zdá se být dobrá. Baterku to odpojilo někde kolem 9V, nějak podrobněji jsem to nezkoumal. Jinak díky za tip, do budoucna se to může hodit. Jo ten stín mě pěkně štve, ale lepší místo pro montáž nemám A navrchu doufam pri 12,6V .(tohle od jiste doby na BMS testuju a dokonce pokud ma externe propoje pres ty dratky jak na te 3S/50A verzi tak jeste postupne odpojeni dratku)=>jo Cinani jsou v posledni dobe ofoukli jak veverky a poslou klidne vyrobni zmetek ;-(. Chapu, ze na vysku by byl panel vic na ráně skrz vítr.
Spajanie Li-Ion do sád
Lui (5 days) 
Chlapi, Li-ion BFSD 18650 4,2V9800Ah za 1,5E (cca 40Kc) je rozumna suma? Nemam s Li-ion vobec skusenosti.. Taký článok v reálu neexistuje,proste tolko sa do 18650-tky nedá natlačiť....to sú len také reklamné bláboly....no a bohužial mnohý nato aj naletia
fatter (5 days) 
presne tam..hned sa mi to nezdalo:)
rottenkiwi (5 days) 
Ako napr. tu ? https://www.tunakupim.sk/p/413625/ultra ... 50-6800mah https://www.lacnytyzden.sk/spd/902789/B ... akumulator pochybné stránky, cikli s makkým i Li-Ion s 3600 mAh stoja asi tolko: https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-ion/18650-size/price/1-10/battery-version/flat-top/min.-capacity-in-mah/3000-3600/discharge-current/4-20/battery-chemistry-/li-ion.html
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
Dreambox (5 days) 
suhlas. Rozlicni vyrobcovia vseobecne pisu 3.6V alebo 3.65V maximum pri nabijani : http://www.hecobattery.com/photo/hecoba ... _98412.jpg tiez si osobne myslim ze 3.5V akurat staci kvoli zivotnosti ; napriklad pri vybijani kde niektori rozpravaju o 2.6V alebo 2.5V (vacsina cinskych predajcov na alibabe) to uz je podla mna vyslovene nafigu a pod 3.0V alebo 2.9V v krizovej situacii by som ja osobne v ziadnom pripade nesiel. Ked sa clovek kukne na tie krivky, tak pod 3.0V mas maximalne 10% kapacity baterie ; pod 2.9V su to uz zanedbatelne jednotky percent. Zatial nereagoval nikto - poprosim komu vam dosli tieto CALBečka a mate tam nejaku fakturu alebo nieco podobne, ruku hore. Já jsem zatím dostal jen proformu.
Spajanie Li-Ion do sád
fatter (5 days) 
Chlapi, Li-ion BFSD 18650 4,2V9800Ah za 1,5E (cca 40Kc) je rozumna suma? Nemam s Li-ion vobec skusenosti..
Epsolar Xtra
lubomirz (5 days) 
gel si necha lubit aj hlboke vybitie pokial to netrva dni alebo tyzdne ; jemnym zdrojom nabit (nepeckovat 20 amper, cojaviem dva ampere "na spamätanie" cez noc 12 hodin mas 24Ah nominal, potom uz mozes trosku pridat, ak sa neponahlas tak by som to kludne nechal 24h alebo aj 36h a az potom pridal - zajtra sice nema byt idealne slnko na Slovensku ale snad to nebude nejaka strasna tragedia). Kludne nabijaj autonabijackou co mas poruke, od suseda atd. Ak mas jediny zdroj a je silny, zapojil by som obidve paralelne, nech si rozdelia ampere.
AC proudový senzor 25A s výstupem 0-10V popř. 0-20mA
peater (5 days) 
Nebo tady: https://www.aliexpress.com/item/4000561 ... 6062%23938
BAZAR Najnizsie ceny na baterie CALB !
DanoP (5 days) 
Mam ich objednane (minuly tyzden), proforma fakturu mam. Len neviem k comu je tato informacia.
lubomirz (5 days) 
suhlas. Rozlicni vyrobcovia vseobecne pisu 3.6V alebo 3.65V maximum pri nabijani : http://www.hecobattery.com/photo/hecoba ... _98412.jpg tiez si osobne myslim ze 3.5V akurat staci kvoli zivotnosti ; napriklad pri vybijani kde niektori rozpravaju o 2.6V alebo 2.5V (vacsina cinskych predajcov na alibabe) to uz je podla mna vyslovene nafigu a pod 3.0V alebo 2.9V v krizovej situacii by som ja osobne v ziadnom pripade nesiel. Ked sa clovek kukne na tie krivky, tak pod 3.0V mas maximalne 10% kapacity baterie ; pod 2.9V su to uz zanedbatelne jednotky percent. Zatial nereagoval nikto - poprosim komu vam dosli tieto CALBečka a mate tam nejaku fakturu alebo nieco podobne, ruku hore.
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
solarnibaron (5 days) 
Ještě přidám foto světla z těch COB LED. Původně jsem tam měl jeden 10W čip, ale moc se neosvědčil. Tahle verze s 3X 3W je mnohem lepší a žere to o trochu méně. Mám k tomu i regulaci (Stepdown nastavitelný měnič s LM2596 DC-DC), takže si můžu nastavit intenzitu svitu podle potřeby. Čipy jsou namontované na 3mm duralovém plechu kvůli dobrému chlazení při maximálním výkonu. Uprostřed ještě můžete vidět montážní otvory po 10W čipu co jsem tam měl předtím .
vlkazajac (5 days) 
Ale dá sa to trochu napraviť, panel dať na ľavú stranu strechy otočený o 90°. Potom začne nabiehať okolo 10:45 a naplno pôjde od cca 11:00. Foto je z 11:40, ak bol správne nastavený čas.
rottenkiwi (5 days) 
Keď by sa panel orientoval na výšku - portrait, tak pri zatienení jedného zvislého radu článkov, by ešte dával 2/3 výkonu, ak je tak, ako je, tak pri zatienení najpravejších článkov to nebude robiť skoro nič.
AC proudový senzor 25A s výstupem 0-10V popř. 0-20mA
dano (5 days) 
Nedavno som nieco podobne hladal, ak chces LEM, a 50A AC tak toto : https://sk.farnell.com/lem/at20b10/current-transducer-20a-voltage/dp/2664113?ost=AT+20+B10 Ak chces nieco lacnejsie tak toto : https://www.ebay.com/itm/SZT15-CH-10-V-AC-0-50-A-a-DC-0-10-V-Trasduttore-Di-Corrente-Alta-Precisione/383161289331 Samozrejme ak mas 50A verziu a chces 25A, tak treba este jeden zavit.
rottenkiwi (5 days) 
Také niečo ... ? http://denkovi.com/current-transducer-0 ... -din-mount
Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )
solarnibaron (5 days) 
Díky, jo destičku jsem zkoušel a zdá se být dobrá. Baterku to odpojilo někde kolem 9V, nějak podrobněji jsem to nezkoumal. Jinak díky za tip, do budoucna se to může hodit. Jo ten stín mě pěkně štve, ale lepší místo pro montáž nemám
AC proudový senzor 25A s výstupem 0-10V popř. 0-20mA
pezizka (5 days) 
Pánové a dámo mohl by mi někdo poradit jaký senzor použít? Zadání: 1- nekontaktní snímání 2- rozsah do 25 - 50A 3- snímání AC 4- výstup DC v průmyslovém standardu 0-10V popř. 0(4)-20mA (a nebo podobném, výstup ale nemůže být symetrický, AC 0A v 1/2 rozsahu je nežádoucí, potřebuji výstup - vstup 0A AC = výstup 0V DC a vstup 25A AC = výstup 10V DC) Snad jsem to popsal srozumitelně, odborníci by měli jistě patřičné pojmenování Přesnost nemusí být nijak oslnivá, bohatě stačí +- 5%. Taky to nemusí být úplně "hotové", nějaké drobné zázemí bych si vyrobil. Vzal bych za vděk nějakou spolehlivou značkou, třeba LEM. Nepředstavuji si, že to bude za stovku, ale mám taky nějaké limity Sice jsem hledal, ale moje znalost jazyků končí translatorem a to není zrovna optimální, nejsu z teho můdrý Děkuji
Bitcoin - měna nezávislého člověka
rottenkiwi (5 days) 
Ide aj dole, ale nie všetko rovnako, vačšinou ak ide BTC dole, alty idú viac dole, vtedy treba meniť na BTC. Ak ide BTC dole, ale krátkodobo, vtedy nerobit nič, lebo o par min je zasa hore a burza na mne zarobí. Ak ide BTC dole postupne, vtedy zvážiť zmenu do stable-coins. Ak je predpoklad, že BTC v noci padne pod limit, nastavit LIMIT na burze. Ak človek roky pozoruje burzu, tak už má nejaký cit na deriváciu krivky mena/mena. Takže vie, aha už to stagnuje, stačí mi 5 %, lebo o chvíľu to padne a budem ma len 2 % alebo nič.
BAZAR Použité články 18650
Lui (5 days) 
tak....výmena je u konca,šťastný majitel si pobral všetky A týmto je to aj uzavreté